Баға белгілеу және сметалар бойынша мемлекеттік нормативтерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті төрағасының 2015 жылғы 3 шілдедегі № 235-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 19 тамызда № 11905 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 249-нқ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Инвестициялар және даму министрінің Құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 14.11.2017 № 249-нқ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 12) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 30 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті туралы ереженің 19-тармағына сәйкес (№ 9778 нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Құрылыстағы үстеме шығындардың шамасын айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Құрылыс ресурстарының ағымдағы бағалар мониторингі және сметалық бағалар есебі жөніндегі мемлекеттік норматив;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезіндегі көлік шығыстарының шамасын айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Құрылыс машиналарын, тетіктерін және автокөлік құралдарын пайдалануға арналған ресурстық сметалық нормаларды әзірлеу және сметалық бағаларды айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Құрылыста сметалық жалақыны есептеу жөніндегі мемлекеттік норматив.

Об утверждении государственных нормативов по ценообразованию и сметам
Приказ Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 3 июля 2015 года № 235-нқ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 августа 2015 года № 11905. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2017 года № 249-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию РК от 14.11.2017 № 249-НҚ (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 12) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, пункта 19 Положения о Комитете по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан утвержденным Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года № 30 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9778) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Государственный норматив по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Государственный норматив по определению величины накладных расходов в строительстве согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Государственный норматив по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Государственный норматив по мониторингу текущих цен и расчету сметных цен строительных ресурсов согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Государственный норматив по определению величины транспортных расходов при перевозке грузов для строительства согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Государственный норматив по разработке ресурсных сметных норм и определению сметных цен на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Государственный норматив по расчету сметной заработной платы в строительстве согласно приложению 7 к настоящему приказу.

2. Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің Құрылыстағы сметалық нормалар басқармасы заңнамамен белгіленген тәртіппен мыналарды:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуден кейін он күнтізбелік күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпарттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға
М. Жайымбетов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және
жер ресурстарын басқару
комитеті Төрағасының
2015 жылғы 03 шілдедегі
№ 235-нқ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында құрылыстың сметалық құнын айқындау
жөніндегі мемлекеттік норматив
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан Республикасында құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив" (бұдан әрі – Мемлекеттік норматив) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнама талаптарына сәйкес әзірленді және мемлекеттік инвестициялар есебінен немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер бойынша жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу кезінде құрылыстың сметалық құнын айқындауға арналған.
2. Мемлекеттік норматив құрылыс құнын айқындау үшін нормативтік негіз болып табылады және құрылыстағы баға белгілеу және объектілерді салуға арналған сметаларды (сметалық есептерді) жасау бойынша негізгі қағидаттардан және әдістемелік ережелерден тұрады.
3. Осы Мемлекеттік нормативтің нормативтік-әдістемелік ережелері ағымдағы бағалардағы құрылыстың құнын айқындаудың ресурстық әдісі негізінде жасалған.
4. Осы Мемлекеттік нормативте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы бағалар – нақты кезеңге (тоқсанға, жарты жылға, жылға) арналған құрылыс ресурстарының бағалары;
2) ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеу – физикалық тұрғыдан тозуына және бұзылуына байланысты ғимараттардың (құрылыстардың) жекелеген бөліктерін немесе тұтас конструкцияларын, бөлшектерін және инженерлік-техникалық жабдығын қалпына келтіру немесе олардың пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын неғұрлым ұзақ уақытқа төзімді және үнемділерғе ауыстыру жөніндегі жұмыстар;

2. Управлению сметных норм в строительстве Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
М. Жайымбетов
Приложение 1
к приказу Председателя Комитета по делам
строительства, жилищно-коммунального хозяйства
и управления земельными ресурсами Министерства
национальной экономики Республики Казахстан
от 3 июля 2015 года № 235-нқ
Государственный норматив по определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящий "Государственный норматив по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан" (далее – Государственный норматив) разработан в соответствии с требованиями законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан и предназначен для определения сметной стоимости строительства при разработке проектной (проектно–сметной) документации по объектам, возводимым за счет государственных инвестиций в строительство или за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора.
2. Государственный норматив является нормативной основой для определения стоимости строительства и содержит основные принципы и методические положения по ценообразованию в строительстве и составлению смет (сметных расчетов) на строительство объектов.
3. Нормативно - методические положения настоящего Государственного норматива составлены на основе ресурсного метода определения стоимости строительства в текущих ценах.
4. В настоящем Государственном нормативе используются следующие основные понятия:
1) текущие цены – цены строительных ресурсов на конкретный период (квартал, полугодие, год);
2) капитальный ремонт зданий и сооружений – работы по восстановлению или замене отдельных частей зданий (сооружений) или целых конструкций, деталей и инженерно–технического оборудования в связи с их физическим износом и разрушением на более долговечные и экономичные, улучшающие их эксплуатационные показатели;

3) жабдық – объектілердің технологиялық және инженерлік жабдығы;
4) жаңа құрылыс – жаңа объекті немесе өндірістік қуат жасау мақсатында жаңа алаңдарда жүзеғе асырылатын, пайдалануға енгізілгеннен кейін дербес теңгерімде болатын жаңадан құрылатын кәсіпорындардың, жеке өндірістердің жеке объектілерінің, ғимараттар мен құрылыстардың, негізгі, қосалқы және қызмет көрсету объектілері кешенінің құрылысы, таратылатын кәсіпорынның орнына жаңа алаңға сондай немесе одан да көп қуаттағы (өнімділігі, өткізу қабілеті, ғимараттың немесе құрылыстың сыйымдылығы) кәсіпорынның құрылысы;
5) жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды, ғимаратты немесе құрылысты (бұдан әрі - объект) кеңейту — жұмыс істеп тұрған объектіде қосымша өндірістерді, алаңдарды, қуаттылықтарды салу, сондай-ақ, қосымша немесе жаңа өндірістік қуаттар жасау мақсатында жұмыс істеп тұрған объектілердің немесе оларға жақын орналасқан алаңдардың аумағына негізгі, қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы жаңа жеке цехтар мен объектілер салу немесе жұмыс істеп тұрғандарын кеңейту. Жұмыс істеп тұрған объектілерді кеңейтуге, сондай-ақ олардың құрамына кіретін филиалдар мен өндірістердің құрылысы жатады, олар пайдалануға енгізілгеннен кейін дербес теңгерімде болмайды. Егер жобалық пысықтау процесінде объектіні кеңейтумен бір уақытта негізгі, қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы жұмыс істеп тұрған цехтар мен объектілерді қайта жөндеуді жүзеге асыру қажеттілігі және оның экономикалық тиімділігі анықталса, тиісті жұмыстар мен шығындар объектіні кеңейту жобасының құрамына енгізіледі. Бұл ретте, жұмыс істеп тұрған цехтар мен объектілерді қайта жөндеу жөніндегі жұмыстар мен шығындар сметалық және жиынтық сметалық есептерге жеке жолмен енгізіледі;
6) жұмыс істеп тұрған кәсіпорынды, ғимаратты немесе құрылысты қайта жаңарту – негізгі мақсаттағы жаңа объектілер мен цехтар салынбайтын және жұмыс істеп тұрғандары кеңейтілмейтін, жаңа өнімді алуға, өндірісті жетілдіруге және ғылыми-техникалық прогрестің осы заманғы жетістіктерінің негізінде оның техникалық-экономикалық деңгейін жақсартуға бағытталған объектіні бірыңғай кешенді жоба бойынша қайта жарақтау; - ғимараттарды немесе құрылыстарды оның негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін (пәтерлердің саны мен аумағы, құрылыс көлемі және ғимараттың жалпы алаңы, сыйымдылығы немесе өткізу қабілеті немесе оның мақсаты) жақсарту үшін қайта жарақтау, үй-жайларды жоспарлауды өзгерту, қондырғыны, жапсарласты, қосымшаны тұрғызу;

3) оборудование – технологическое и инженерное оборудование объектов;
4) новое строительство – строительство отдельных объектов, зданий и сооружений, комплекса объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения вновь создаваемых предприятий, отдельных производств, которые после ввода в эксплуатацию будут находиться на самостоятельном балансе, осуществляемое на новых площадках в целях создания нового объекта или новой производственной мощности, строительство на новой площадке предприятия такой же или большей мощности (производительности, пропускной способности, вместимости здания или сооружения) взамен ликвидируемого предприятия;
5) расширение действующего предприятия, здания или сооружения (далее объект) – строительство дополнительных производств, площадей, мощности на действующем объекте, а также строительство новых и расширение существующих отдельных цехов и объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения на территории действующих объектов или примыкающих к ним площадках в целях создания дополнительных или новых производственных мощностей. К расширению действующих объектов относится также строительство филиалов и производств, входящих в их состав, которые после ввода в эксплуатацию не будут находиться на самостоятельном балансе. Если в процессе проектной проработки выявилась необходимость и экономическая целесообразность одновременно с расширением объекта осуществить реконструкцию действующих цехов и объектов основного, подсобного и обслуживающего назначения, соответствующие работы и затраты включаются в состав проекта расширения объекта. При этом работы и затраты по реконструкции действующих цехов и объектов включаются в сметный и сводный сметные расчеты отдельной строкой;
6) реконструкция действующего предприятия, здания или сооружения – переустройство объекта по единому комплексному проекту без строительства новых и расширения существующих объектов и цехов основного назначения, направленное на увеличение объема производства, получение новой продукции, совершенствование производства и улучшение его технико–экономического уровня, условий эксплуатации и охраны окружающей среды, на базе современных достижений научно–технического прогресса; - перестройка здания или сооружения для улучшения его функционирования с изменениями основных технико-экономических показателей (количества и площади квартир, строительного объема и общей площади здания, вместимости или пропускной способности или его назначения), изменение планировки помещений, возведение надстроек, встроек и пристроек;

7) инженерлік жабдық – тұрмыстың қажетті жағдайларын және сумен жабдықтау (суық және ыстық), кәріз, жылу, ауаны желдету, баптау, газбен жабдықтау, электр жабдығы жүйелері құрылғыларын, көтеру-көлік құрылғыларын (лифтілер, эскалаторлар), қоқыс жинау, шаң жинау, өрт сөндіру, дабыл, телефонизация, радиофикация және ішкі абаттандырудың басқа да түрлерін қамтитын өндірістік қызметтің техникалық құрылғылар кешені;
8) құрылыстағы баға белгілеу – құрылыс өнімінің құнын белгілеу тетігі;
9) құрылыстың жоба алды сметалық құны – құрылыс жобасын сараптамаға оны ұсыну алдында, әзірлеуді аяқтау сатысына айқындалған және тиісті жиынтық сметалық есепте көрініс берген құрылыстың сметалық құны;
10) құрылыс кезегі – ғимараттар немесе құрылыстар тобының бір немесе бірнеше іске қосу кешендерінен тұратын құрылыстың бір бөлігі, оларды пайдалануға беру жобада көзделген өнімдерді шығаруды немесе қызметтер көрсетуді қамтамасыз етеді. Құрылыс кезегіне арналған жобалық-сметалық құжаттама құрылыс құрамында да және жеке жобамен де белгіленген тәртіппен бекітуге жатады;
11) құрылыс – құрылысы, құрылыс құнының жиынтық сметалық есебімен бірге бірыңғай жобалық-сметалық құжаттама бойынша жүзеге асырылатын әртүрлі мақсаттағы (өндірістік, әлеуметтік, көлік және басқа да инфрақұрылым) ғимараттар мен құрылыстардың (объектілердің) жиынтығы;
12) құрылыс ресурстары – жұмысшылар мен машинстердің еңбек шығындары, құрылыс машиналары мен тетіктері, құрылыс материалдары, бұйымдар мен конструкциялар, жабдық;
13) құрылыстың сараптама алды сметалық құны – тиісті жиынтық сметалық есепте көрініс берген құрылыс жобасы бойынша мемлекеттік сараптаманың қорытындысымен бекітуге ұсынылған құрылыстың сметалық құны;
14) материалдық ресурстар – құрылыс материалдары, бұйымдар, конструкциялар және инженерлік жабдық;
15) мердігердің сметасы (оферта) – мердігерлік жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурстарға қатысу үшін меншікті ұйымдастырушылық-технологиялық мүмкіндікті ескере отырып, олар жасайтын мердігердің конкурстық ұсынысының құрамындағы сметалық құжаттама;
16) объект – оған жататын барлық жайластырулары, жабдықтары, жиһазы, мүкәммалы, оған жататын қосалқы және қосымша құрылғылары бар, оған жақын жерде орналасқан инженерлік желілері және жалпы алаңдық материалдары бар жеке тұрған ғимарат немесе жалпы мақсаты бар ғимараттар мен құрылыстардың жиынтығы;

7) инженерное оборудование – комплекс технических устройств, обеспечивающих необходимые условия быта и производственной деятельности, включающий в себя устройства систем водоснабжения (холодного и горячего), канализации, отопления, вентиляции, кондиционирования воздуха, газоснабжения, электрооборудование, подъемно-транспортные устройства (лифты, эскалаторы), средства мусороудаления, пылеуборки, пожаротушения, сигнализации, телефонизации, радиофикации и другие виды внутреннего благоустройства;
8) ценообразование в строительстве - механизм образования стоимости строительной продукции;
9) постпроектная сметная стоимость строительства – сметная стоимость строительства, определенная на стадии завершения разработки проекта строительства, перед его представлением на экспертизу, и отраженная в соответствующем сводном сметном расчете;
10) очередь строительства – часть строительства, состоящая из одного или нескольких пусковых комплексов группы зданий или сооружений, ввод которых в эксплуатацию обеспечивает выпуск продукции или оказание услуг, предусмотренных проектом. Проектно-сметная документация на очередь строительства подлежит утверждению в установленном порядке, как в составе стройки, так и отдельным проектом;
11) стройка – совокупность зданий и сооружений (объектов), различного назначения (производственного, социального, транспортного и другой инфраструктуры), строительство которых осуществляется по единой проектно–сметной документации со сводным сметным расчетом стоимости строительства;
12) строительные ресурсы – затраты труда рабочих и машинистов, время эксплуатации строительных машин и механизмов, строительные материалы, изделия и конструкции, оборудование;
13) постэкспертная сметная стоимость строительства – сметная стоимость строительства, рекомендованная к утверждению заключением государственной экспертизы по проекту строительства, и отраженная в соответствующем сводном сметном расчете;
14) материальные ресурсы – строительные материалы, изделия, конструкции и инженерное оборудование;
15) смета подрядчика (оферта) - сметная документация в составе конкурсного предложения подрядчика, составляемая им с учетом собственной организационно-технологической возможности для участия в конкурсах по закупу подрядных работ и услуг;
16) объект – отдельно стоящее здание или сооружение со всеми относящимися к нему обустройствами, оборудованием, мебелью, инвентарем, подсобными и вспомогательными устройствами, с прилегающими к нему инженерными сетями и общеплощадочными материалами, или совокупность зданий и сооружений, имеющих общее технологическое или иное назначение;

17) объектілерді салу – жаңа құрылыс, жаңғырту, кәсіпорындарды, ғимараттарды және құрылыстарды кеңейту, кәсіпорындарды техникалық қайта жарақтандыру, ғимараттар мен құрылыстарды күрделі жөндеу;
18) прайс-парақ – кәсіпорындар (өндірушілер, жеткізушілер) ұсынатын материалдық ресурстарға арналған бағалар тізбесі;
19) ресурстық әдіс – құрылыс жобасын іске асыру үшін шығындар (ресурстар) элементтерінің ағымдағы бағаларында және тарифтерінде калькуляциялау жолымен құрылыстың құнын айқындау әдісі;
20) салалық нормативтік-техникалық құжаттар – Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнамасымен реттелмейтін мемлекеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға арналған шығындарды айқындау әдістемесі мен ережесін белгілейтін орталық мемлекеттік органдардың және (немесе) ведомстволардың нормативтік-техникалық құжаттары;
21) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган–сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган;
22) сметалық құн – құрылысқа арналған жобалық құжаттаманы әзірлеу кезінде сметалық нормативтерге сәйкес айқындалатын объектіні салу құны;
23) сметалық құжаттама - құрылыстағы сметалық құнды айқындайтын құрылыс жобасы құрамындағы құжаттама;
24) сметалық нормативтер – құрылыстың сметалық құнын айқындау үшін баға белгілеу мен сметалар бойынша және мыналарды қамтитын нормативтік құжаттар кешені:
объектілерді салудың құнын айқындау жөніндегі әдістемелік нұсқамалар, қағидалар мен ұсынымдар;
қабылданған өлшеуішке белгіленген құрылыстағы жұмыстарға арналған сметалық нормалар;
есептеудің қабылданған базасынан проценттерде көрініс берген құрылыстағы жекелеген шығыстар мен шығындарға арналған сметалық нормалар;
ірілендірілген сметалық нормалар;
құрылыс ресурстарына арналған сметалық бағалар;
25) сметалық нормалар – құрылыс, монтаж және басқа да жұмыстардың қабылданған өлшеуішіне белгіленген ресурстардың (құрылыс қызметкерлері еңбегінің, құрылыс машиналарының жұмыс істеу уақытының, материалдарға, бұйымдарға және конструкцияларға қажеттіліктің шығындары) жиынтығы немесе есептеудің қабылданған базасынан процентте көрініс берген құрылыс кезіндегі жекелеген шығыстар мен шығындардың мөлшерін көрсететін салыстырмалы шамалар;
26) сметалық-нормативтік база – белгіленген тәртіпте қолданысқа енгізілетін және құрылыстың сметалық құнын айқындау үшін нормативтік-құқықтық негізді құрайтын, уақыттың белгілі бір кезеңінде бірлесіп іс-әрекет жасайтын бірыңғай тұжырымдамалық-әдістемелік негізде әзірленген мемлекеттік сметалық нормативтік құжаттардың жиынтығы;

17) строительство объектов – новое строительство, реконструкция, расширение предприятий, зданий и сооружений, техническое перевооружение предприятий, капитальный ремонт зданий и сооружений;
18) прайс-лист - перечень цен на материальные ресурсы, предлагаемые предприятиями (производителями, поставщиками);
19) ресурсный метод – метод определения стоимости строительства путем калькуляции в текущих ценах и тарифах элементов затрат (ресурсов), необходимых для реализации проекта строительства;
20) отраслевые нормативно-технические документы – нормативно-технические документы центральных государственных органов и (или) ведомств, устанавливающие методику и правила определения затрат на реализацию государственных инвестиционных проектов, не регулируемых законодательством в сфере архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан;
21) уполномоченный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства - центральный государственный орган, осуществляющий руководство в сфере государственного управления архитектурной, градостроительной и строительной деятельностью;
22) сметная стоимость – стоимость строительства объекта, определяемая в соответствии со сметными нормативами при разработке проектной документации на строительство;
23) сметная документация – документация в составе проекта строительства, определяющая сметную стоимость строительства;
24) сметные нормативы - комплекс нормативных документов по ценообразованию и сметам, являющийся основой для определения сметной стоимости строительства и включающий в себя:
методические указания, инструкции и рекомендации по определению стоимости строительства объектов;
сметные нормы на работы в строительстве, установленные на принятый измеритель;
сметные нормы на отдельные расходы и затраты в строительстве, выраженные в процентах от принятой базы начисления;
укрупненные сметные нормы;
сметные цены на строительные ресурсы;
25) сметные нормы – совокупность ресурсов (затрат труда работников строительства, времени работы строительных машин, потребности в материалах, изделиях и конструкциях), установленная на принятый измеритель строительных, монтажных и других работ или относительные величины, указывающие размер отдельных расходов и затрат при строительстве, выраженные в процентах от принятой базы начисления;
26) сметно-нормативная база - государственные сметные нормативы, разрабатываемые на единой концептуально-методической основе, утверждаемые и вводимые в действие в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, совместно действующие в определенный период времени и составляющие нормативно-правовую основу для определения сметной стоимости строительства;

27) сметалық пайда – жұмыстардың өзіндік құнына, мердігерлік ұйымды дамытуға, оның қызметкерлерін қосымша материалдық ынталандыруға жатқызылмайтын шығыстарды өтеуге арналған құрылыстың сметалық құнының нормативтік бөлігі болып табылатын қаражат сомасы;
28) тапсырыс берушінің (инвестордың, құрылыс салушының) сметасы – инвестициялық қызметті жоспарлауға және мердігерлік жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурс өткізу үшін құрылыстың барынша бағасын айқындауға арналған мемлекеттік сметалық нормативтік құжаттардың негізінде жасалатын сметалық құжаттама;
29) тапсырыс беруші қаражатының болжанбаған жұмыстар мен шығындарға арналған резерві – жұмыс құжаттамасын әзірлеу процесінде немесе бекітілген жобада көзделген объектілер (жұмыстардың түрлері) бойынша жобалық шешімдерді немесе құрылыс шарттарын нақтылау нәтижесінде оларға қажеттілік туындайтын жұмыстардың және шығындардың құнын өтеуге арналған қаражат сомасы;
30) технологиялық жабдық - әр түрлі технологиялық процестерді іске асыратын технологиялық желілер, станоктар, қондырғылар, аппараттар, машиналар, тетіктер, аспаптар және басқа да құрылғылар, олардың нәтижесінде энергия өндіріледі, жартылай фабрикат, дайын өнім жасалады немесе олардың орын ауыстыруы, сондай-ақ технологиялық процестердің басқарылуын автоматтандыруды қамтамасыз ететін оларға ілеспе процестер, байланыс және бақылау функциялары қамтамасыз етіледі; технологиялық жабдық пен технологиялық процестердің жұмысын қамтамасыз етумен байланысты санитарлық-техникалық жабдық; негізгі жабдықпен жиынтықта берілетін байлау құбырлары, құбыр арматурасы, металл конструкциялар, бөлінген ұштары бар өлшемді кабель учаскелері; қолданысқа енгізілетін кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану үшін қажетті құрал-жабдықтардың, технологиялық жарақтар мен мүкәммалдың бастапқы қоры, жабдықтың қосалқы бөлшектері;
31) техникалық қайта жарақтандыру – озық технология мен жаңа техниканы енгізудің, өндірісті механикаландыру мен автоматтандырудың, ескірген және физикалық тұрғыдан тозған жабдықтарды жаңғырту және жаңаларына, неғұрлым өнімділеріне айырбастаудың негізінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың жекелеген өндірістерінің, цехтары мен учаскелерінің техникалық-экономикалық деңгейін арттыру, сондай-ақ, кәсіпорынның шаруашылық және қосалқы қызметтерін жетілдіру жөніндегі іс-шаралар кешені;
32) ұқсас объект – өзінің функционалдық мақсаты және техникалық сиаттамалары бойынша жоспарланатын объектімен ұқсас (салыстырмалы) және үлгі ретінде неғұрлым тиімді техникалық-экономикалық көрсеткіштері бар объект;

27) сметная прибыль – сумма средств, являющаяся нормативной частью сметной стоимости строительства, предназначенная для покрытия расходов, не относимых на себестоимость работ, развития подрядной организации, дополнительного материального стимулирования ее работников;
28) смета заказчика (инвестора, застройщика, администратора бюджетных программ) - сметная документация, составляемая на основе государственных сметных нормативов, предназначенная для планирования инвестиционной деятельности и определения максимальной цены строительства для проведения конкурса по закупу подрядных работ и услуг;
29) резерв средств заказчика на непредвиденные работы и затраты – сумма средств на возмещение стоимости работ и затрат, потребность в которых возникает в процессе разработки рабочей документации или в ходе строительства в результате уточнения проектных решений или условий строительства по объектам (видам работ), предусмотренным в утвержденном проекте;
30) технологическое оборудование – технологические линии, станки, установки, аппараты, машины, механизмы, приборы и другие устройства, совершающие различные технологические процессы, в результате которых производится энергия, вырабатывается полуфабрикат, готовый продукт или обеспечивается их перемещение, а также сопутствующие им процессы, обеспечивающие автоматизацию управления технологическими процессами, функции связи и контроля; санитарно–техническое оборудование, связанное с обеспечением работы технологического оборудования и технологических процессов; поставляемые в комплекте с основным оборудованием обвязочные трубопроводы, трубопроводная арматура, металлические конструкции, мерные с разделанными концами участки кабелей; первоначальный фонд инструмента, технологической оснастки и инвентаря, необходимые для эксплуатации вводимых в действие предприятий, зданий и сооружений, запасные части к оборудованию;
31) техническое перевооружение – комплекс мероприятий по повышению технико–экономического уровня отдельных производств, цехов и участков действующих предприятий на основе внедрения передовой технологии и новой техники, механизации и автоматизации производства, модернизации и замены устаревшего и физически изношенного оборудования новым, более производительным, а также по совершенствованию хозяйственных и вспомогательных служб предприятия;
32) объект - аналог – объект схожий (сопоставимый) с проектируемым объектом по своему функциональному назначению и техническим характеристикам, и имеющий наиболее эффективные технико-экономические показатели в качестве образца;

33) үстеме шығындар – өндірістің жалпы жағдайларын жасаумен, оған қызмет көрсетумен, ұйымдастырумен және басқарумен байланысты құрылыс-монтаж ұйымдарының шығындарын өтеуге арналған, сондай-ақ, құрылыстың есепке алынбаған басқа да құрамдас сметалық құнын Қазақстан Республикасының салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге арналған қаражат сомасы;
34) шефмонтаж – ұйымдастырушылық-техникалық нұсқаулық және жабдықты оны пайдалануға беруге дейін монтаждау және кепілдік көрсеткіштерге жету бойынша жұмыстарды тапсырыс беруші мамандарының орындауы үшін жабдықты дайындаушы-кәсіпорын мамандарының тарапынан қадағалау, консультациялар жүргізу және тапсырыс берушінің мамандарын оқыту;
35) ірілендірілген сметалық нормалар – объекті қуатының бірлігіне арналған қажетті ресурстардың санын айқындайтын туынды сметалық нормалар, ірілендірілген конструктивтік элементтер немесе жұмыстардың ірілендірілген түрлері;
36) іске қосу кешені – құрылыстың немесе оның кезегінің бір бөлігі болып табылатын объектілердің (немесе оның бөліктерінің) тобы, оларды пайдалануға енгізу жобада қабылданған өнім шығаруды немесе қызметтер көрсетуді, қызмет көрсетуші персонал үшін қолданыстағы заңнамаға сәйкес келетін еңбек шарттарын, қоршаған ортаны қорғауды және пайдаланудың қалыпты (қолданыстағы нормаларға сәйкес) санитарлық-эпидемиологиялық жағдайларын қамтамасыз етеді. Іске қосу кешені бойынша жобалау-сметалық құжаттама құрылыс құрамында да және жеке жобамен де белгіленген тәртіппен бекітуге жатады;
37) элементтік сметалық нормалар – құрылыстағы жұмыстардың жекелеген түрлерін орындауға арналған заттай көрсеткіштердегі өлшеушіге қабылданған құрылыс ресурстарының шығысын айқындайтын бастапқы деңгейдегі сметалық нормалар.
2. Құрылыстағы баға белгілеу әдістемесінің негізгі
талаптары мен шарттары
5. Құрылыстағы мемлекеттік инвестициялар есебінен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілерді салудың сметалық құнын айқындау кезіндегі баға белгілеудің әдістемесіне және рәсімдеріне қойылатын негізгі талаптар мыналар болып табылады:
1) сенімділік;
2) транспаренттілік;
3) жеделдік;
4) әмбебаптық.
6. Сметалық нормалар құрылыс объектілерінде құрылыс процесстерінің хронометражымен, сондай-ақ, олардың нәтижесінде элементтік сметалық нормалар деңгейінде құрылыс ресурстарындағы қажеттіліктер, ірілендірілген сметалық нормалар үшін өлшеуіштің қабылданған бірлігіне арналған ресурстардың жиынтық қажеттіліктері және оларды есептеудің қабылданған базасынан проценттердегі лимиттелген шығындардың нормалары айқындалатын есептік-талдау әдістерімен белгіленеді. Сметалық нормалар құрылыстағы техника мен технологиялардың қол жеткізілген орташа салалық деңгейі ескеріледі.
Сметалық нормаларда қалыпты (стандарттық, орташаландырылған) жағдайларда жұмыстардың белгілі бір түрін орындау үшін қажетті операциялардың толық кешені ескеріледі. Жұмыстарды ерекше: қысылушылық, газдылық жағдайларында, жұмыс істеп тұрған жабдықтардың жанында жүргізу кезінде сметалық нормаларға қолдану жөніндегі жалпы ережелерде және сметалық нормативтерге техникалық бөлімдерінде келтірілген коэффициенттер қолданылады.

33) накладные расходы – сумма средств для возмещения затрат строительно – монтажных организаций, связанных с созданием общих условий производства, его обслуживанием, организацией и управлением, а также для уплаты налогов и обязательных платежей в бюджет, установленных законодательством Республики Казахстан, не учтенных другими составляющими сметной стоимости строительства;
34) шефмонтаж - организационно-техническое руководство и надзор со стороны специалистов предприятия-изготовителя оборудования за выполнением специалистами заказчика работ по монтажу оборудования до ввода его в эксплуатацию и достижения гарантийных показателей, проведение консультаций и обучение специалистов заказчика;
35) укрупненные сметные нормы – производные сметные нормы, определяющие количество необходимых ресурсов на единицу мощности объекта, укрупненные конструктивные элементы или укрупненные виды работ;
36) пусковой комплекс – группа объектов (или их частей), являющихся частью стройки или ее очереди, ввод которых в эксплуатацию обеспечивает выпуск продукции или оказание услуг, принятых проектом, соответствующие действующему законодательству условия труда для обслуживающего персонала, охрану окружающей среды и нормальные (согласно действующим нормам) санитарно–эпидемиологические условия эксплуатации. Проектно-сметная документация по пусковому комплексу подлежит утверждению в установленном порядке, как в составе стройки, так и отдельным проектом;
37) элементные сметные нормы - сметные нормы первичного уровня, определяющие расход строительных ресурсов на принятый измеритель в натуральных показателях на выполнение отдельных видов работ в строительстве.
2. Основные требования и условия методики
ценообразования в строительстве
5. Основными требованиями к методике ценообразования и процедурам определения сметной стоимости строительства объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций в строительство или за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора, являются:
1) достоверность;
2) транспарентность;
3) оперативность;
4) универсальность.
6. Сметные нормы устанавливаются на основе разработки технологических карт, с хронометражем процессов строительства на объектах строительства, адаптацией и принятием прогрессивных норм зарубежных стран, а также расчетно–аналитическими методами, по результатам которых определяются потребности в строительных ресурсах на уровне элементных сметных норм, сводные потребности ресурсов на принятую единицу измерения для укрупненных сметных норм, и нормы лимитированных затрат в процентах от принятой базы их начисления. Сметные нормы учитывают достигнутый среднеотраслевой уровень принятой техники и технологии.
В сметных нормах учитывается полный комплекс операций, необходимых для выполнения определенного вида работ в нормальных (стандартных, усредненных) условиях. При производстве работ в особых условиях: стесненности, загазованности, вблизи действующего оборудования – к сметным нормам применяются коэффициенты, приведенные в нормативно-технических документах по применению сметных норм и технических частях к сборникам элементных сметных норм расхода ресурсов на строительные работы, монтаж оборудования и ремонтно-строительные работы.

7. Материалдық ресурстарға және машиналар мен тетіктерді пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын ресурстарға арналған сметалық бағалар Қазақстан Республикасының барлық өңірлері бойынша олардың ағымдағы бағаларына мониторинг негізінде айқындалады құрылыс жобаларын әзірлеу кезінде сметалық құжаттаманы жасау үшін нормативтік негіз ретінде пайдаланылады.
8. Сметалық жалақы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес және құрылыс саласы бойынша жұмысшалардың орташа айлық жалақысы туралы мемлекеттік статистика деректері бойынша айқындалады.
9. Құрылыстың сметалық құны ресурстық көрсеткіштердің жоба және сметалық нормалар бойынша бөлінетін тікелей калькуляциялау негізіндегі ресурстық әдіс: құрылыс машиналарын пайдаланудың еңбек шығыны, уақыты, материалдардың, бұйымдардың, конструкциялардың, жабдықтың шығысы, құрылыс орнына оларды жеткізудің тәсілдері және қашықтықтар туралы деректер, құрылыстың технологиялық мақсатына арналған энергия тасығыштар және осы ресурстарға арналған ағымдағы бағалар.
10. Сметалық құжаттаманы жасау кезінде мыналарды құрайтын оларды толық бөліп көрсетумен құрылыс объектісі бойынша жұмыстардың барлығына құрылыс ресурстарының шығындарының элементтерін егжей-тегжейлі калькуляциядау арқылы жүргізіледі: еңбек шығындары, машиналар мен тетіктерді пайдаланудың (ат-атымен) пайдалану уақыты, материалдар, бұйымдар мен конструкциялар (ат-атымен).
11. Өзгермелі бағадағы талап етілетін кезеңге арналған сметалық құжаттаманың жеделділігін қамтамасыз ету үшін ресурстық сметалардағы ресурстық және баға көрсеткіштері бөлек көрсетіледі. Қазақстан Республикасының сметалық-нормативтік базасы баспа түрінде және электрондық пішімде қалыптастырылады. Құрылыс ресурстарының ағымдағы бағаларының жинақтары тоқсан сайын жаңғыртылатын электрондық каталогтар түрінде қалыптастырылады.
12. Ресурстық әдіс құрылыс жобасын әзірлеудің барлық сатыларында және объектілердің өмірлік кезеңінің барлық сатыларында шығындардың сметалық құнын айқындау үшін қолданылады: инвестициялық ұсыныс, техникалық-экономикалық негіздеме, жоба, жұмыс жобасы және жұмыс құжаттамасы, құрылыс, пайдалану және кәдеге жарату.
13. Құрылыстың сметалық құнын айқындауға арналған негіз:
1) тапсырма (техникалық тапсырма) және тапсырыс берушіден алынған бастапқы деректер;
2) жобалық құжаттама;
3) қолданыстағы сметалық нормативтер;
4) мониторинг нәтижелері бойынша ресурстардың ағымдағы бағалары болады.
14. Қазақстан Республикасындағы объектілерді салудың сметалық құнын қалыптастыру құрамына мыналар енгізілетін құрылыстағы баға белгілеу жүйесінің жұмыс істеуі негізінде қамтамасыз етіледі:

7. Сметные цены на материальные ресурсы и ресурсы, составляющие себестоимость эксплуатации машин и механизмов, определяются на основе мониторинга их текущих цен по всем регионам Республики Казахстан и используются в качестве нормативной основы для составления сметной документации при разработке проектов строительства.
8. Сметная заработная плата определяется с учетом норм трудового законодательства Республики Казахстан и по данным государственной статистики о среднемесячной заработной плате рабочих по строительной отрасли.
9. Сметная стоимость строительства определяется в текущих ценах, ресурсным методом, на основе прямого калькулирования выделяемых по проекту и сметным нормам ресурсных показателей: затрат труда, времени использования строительных машин, расхода материалов, изделий, конструкций, оборудования, данных о расстояниях и способах их доставки на место строительства, расхода энергоносителей на технологические цели строительства, и текущих цен на эти ресурсы.
10. При составлении сметной документации производится подробная калькуляция элементов затрат строительных ресурсов на все работы по возведению объекта строительства, с их раскладкой на составляющие: трудозатраты, время эксплуатации машин и механизмов (поименно), материалы, изделия и конструкции (поименно).
11. Для обеспечения оперативности расчета (пересчета) сметной документации на требуемый период при меняющихся ценах, ресурсные и ценовые показатели в ресурсных сметах приводятся раздельно. Сметно-нормативная база Республики Казахстан формируется в печатном виде и в электронном формате. Сборники текущих цен строительных ресурсов формируются в виде электронных каталогов, обновляемых ежеквартально.
12. Ресурсный метод применяется для определения сметной стоимости затрат на всех стадиях разработки проекта строительства и для всех стадий жизненного цикла объектов: инвестиционного предложения, технико-экономического обоснования, проекта, рабочего проекта и рабочей документации, строительства, эксплуатации и утилизации.
13. Основой для определения сметной стоимости строительства служат:
1) задание (техническое задание) и исходные данные от заказчика;
2) проектная документация;
3) действующие сметные нормативы;
4) текущие цены на ресурсы по результатам мониторинга.
14. Формирование сметной стоимости строительства объектов в Республике Казахстан обеспечивается на основе функционирования системы ценообразования в строительстве, в состав которой включаются:

1) ресурстық база – ресурстар шығысының элементтік сметалық нормалары, еңбек, машиналар мен тетіктердің шығындарының нормалары, құрылыс өндірісінің технологиялары бойынша жаңа не өзектендірілген нормаларды енгізе отырып, тұрақты түрде жаңартылатын материалдық ресурстар шығысының өндірістік нормалары;
2) перспективалық құрылыс технологиялары бойынша жаңа технологиялық карталармен жүйелі түрде толықтырылатын және қазіргі технологиялық карталарды мерзімдік көкейкестілендірумен құрылыстағы жаңа технологиялардың біріңғай мемлекеттік тізілімі;
3) ресурстар шығынының ірілендірілген сметалық нормалары;
4) құрылысқа мемлекеттік инвестициялардың есебінен немесе квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілерді салуға арналған жоба алды және жобалық (жобалық-сметалық) құжаттаманың бірыңғай мемлекеттік электрондық банкі;
5) ақпаратты жинап және оны бірыңғай орталықта автоматты өңдей отырып, Қазақстан Республикасының барлық өңірлері бойынша ағымдағы бағаларды мониторингілеу;
6) әртүрлі мақсаттағы объектілерді салу үшін жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу, есепке алу, сақтау және қолдану, кешенді жобалаудың қазіргі заманғы бағдарламалық құралдарын қолдану үшін қажетті жалпы техникалық талаптарды белгілейтін нормативтік ұйымдастырушылық-әдістемелік құжаттардың кешені.
15. Инвестициялық-құрылыс процессінің әртүрлі сатысындағы объектілерді салудың сметалық құнын айқындау тиісті мемлекеттік сметалық нормалар және нормативтердің негізінде тапсырыс берушінің сметасы бойынша жүзеге асырылады.
Жоба алды сатысындағы (жоба алды пысықтау, инвестициялық ұсыныс, техникалық-экономикалық негіздеу сатысындағы) сметалық құн құрылыс ресурстарына арналған сметалық бағалардың қолданыстағы жинақтарын пайдаланумен Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті Төрағасының бұйрығымен бекітілген жоба алды құжаттамасы құрамындағы құрылыстың есептік құнын айқындау жөніндегі Мемлекеттік нормативке сәйкес айқындалады. Бұл ретте, ірілендірілген сметалық нормалар, ұқсас объектілердің деректері және құрылыс ресурстарына арналған сметалық бағалардың қолданыстағы жинақтары пайдаланылады.
Жобалау сатысындағы сметалық құн құрылыс ресурсарына арналған сметалық бағалардың қолданыстағы жинақтарын, ресурстар шығыстарының элементтік сметалық нормаларын, жұмыстардың түрлері бойынша ірілендірілген сметалық нормаларды, конструктивтік шешімдерге арналған ірілендірілген сметалық нормаларды пайдалана отырып, осы Мемлекеттік нормативке сәйкес айқындалады. Бұл ретте, сметалық құн мемлекеттік сараптама органдарынга жобаны ұсыну күніне арналған ағымдағы бағалардағы сметалық құжаттаманың ресурстық көрсеткіштерін бағалаумен жоба алды сметалық құны ретінде жобалаудың аяқтау кезеңінде қалыптастырылады.
Құрылыс жобасы бойынша мемлекеттік сараптаманың қорытындысын беру сатысындағы сметалық құн мемлекеттік сараптаманы жасауды ресімдеу күніне құрылыс ресурстарына арналған сметалық бағалардың қолданыстағы жинақтарын пайдалана отырып, айқындалады.

1) ресурсная база, включающая элементные сметные нормы расхода ресурсов, нормы затрат труда, времени эксплуатации машин и механизмов, производственные нормы расхода материальных ресурсов, регулярно обновляемая с включением новых либо актуализированных норм по технологиям строительного производства;
2) Единый государственный реестр новых технологий в строительстве, систематически пополняемый новыми технологическими картами по перспективным строительным технологиям и периодической актуализацией существующих технологических карт;
3) укрупненные сметные нормы расхода ресурсов;
4) Единый государственный электронный банк предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов, финансируемых за счет государственных инвестиций в строительство или за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора;
5) мониторинг текущих цен по всем регионам Республики Казахстан со сбором и автоматизированной обработкой информации в едином центре;
6) комплекс нормативных организационно–методических документов, устанавливающих общетехнические требования, необходимые для разработки, учета, хранения и применения проектно-сметной документации для строительства объектов различного назначения, применения современных программных средств комплексного проектирования.
15. Определение сметной стоимости строительства объектов на разных стадиях инвестиционно–строительного процесса осуществляется по смете заказчика, на основе соответствующих государственных сметных норм и нормативов.
Сметная стоимость в предпроектной стадии (на стадии предпроектных проработок, инвестиционного предложения, технико-экономического обоснования) определяется в соответствии с Государственным нормативом по определению расчетной стоимости строительства в составе предпроектной документации, утверждаемым приказом Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан. При этом используются укрупненные сметные нормы, данные объектов аналогов и действующие сборники сметных цен на строительные ресурсы.
Сметная стоимость на стадии проектирования определяется в соответствии с настоящим Государственным нормативом с использованием укрупненных сметных норм на конструктивные решения, укрупненных сметных норм по видам работ, элементных сметных норм расхода ресурсов и действующих сборников сметных цен на строительные ресурсы. При этом сметная стоимость формируется на завершающем этапе проектирования, как постпроектная сметная стоимость, с оценкой ресурсных показателей сметной документации в текущих ценах на дату представления проекта в органы государственной экспертизы.
Сметная стоимость на стадии выдачи заключения государственной экспертизы по проекту строительства определяется, как постэкспертная сметная стоимость, с использованием сборников сметных цен на строительные ресурсы, действующих на дату оформления заключения государственной экспертизы.

16. Тапсырыс беруші құрылыстың жоба алды сметалық құнын мемлекеттік сараптамаға органдарына жобалау-сметалық құжаттамасын ұсыну алдында келіседі.
17. Ұзақтығы бір күнтізбелік жылдан астам құрылыс объектілері бойынша құрылыстың сметалық құны инфляцияның ресми болжамды деңгейі бойынша алдағы кезеңдердегі көлемдерін индексациялаумен құрылыстағы бос нормаларға сәйкес күнтізбелік жыл бойынша инвестициялардың көлемдерін бөліп көрсетіп, құрылыстың нормативтік мерзімін ескере отырып, айқындалады. Инфляцияның болжамды деңгейлері Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 22-тармағына сәйкес жыл сайын жаңғыртылатын және Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдайтын тиісті бес жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуы болжамына сәйкес айқындады. Бұл ретте, прайс-парақтар бойынша айқындалған ресурстардың сметалық құны өзгеріссіз қалады және индексацияға жатпайды.
19. Мердігердің шартында тіркелетін құрылыстың шарт бағасы тапсырыс берушінің белгіленген сметасының қаражаты лимиті шегінде оның сметасы (офетасы) бойынша мердігердің ұтқан конкурстық ұсынысының бағасы негізінде мердігерлік жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурс нәтижелері негізіндегі мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамаға сәйкес анықталады.
20. Мердігердің (офетаның) сметасы тапсырыс берушінің сметасы базасында, мердігердің еңбекақы төлемдері бойынша бухгалтерлік деректер негізінде құрылыс ресурстарын қайта бағалаумен, құрылыс машиналарын пайдалану бойынша, нақты мәмілелер бойынша, қолданыстағы келісім-шарттар немесе оларды жеткізуге арналған ұсыныстар бойынша, үстеме шығындардың нақты деңгейі бойынша ағымдағы бағаларда ресурстық әдіспен жасалады.
Тапсырыс берушінің сметасын электрондық пішімде конкурстық құжаттаманың құрамында әлеуетті мердігер береді.
Тапсырыс беруші сметасының базасында мердігердің сметаны жасауы кезінде жоба бойынша жұмыстардың атауы және физикалық көлемдері, құрылыс ресурстарының нормативтік шығыстары, жоба бойынша құрылыс конструкцияларының және материалдарының сапалық және сандық құрамы (тапсырыс беруші сметасының ресурстық бөлігі) өзгеріссіз қалуы тиіс.
Мердігерге машиналар мен тетіктер бөлігінде егер, енгізілетін техника қуаты мен өнімділігі бойынша нормативтік уақытқа әсер етпейтін болса, құрылыс техникасының агрегирленген түрлерінің сметалық нормаларда қабылданған техникалық сипаттамалары бойынша сәйкес келетін, олар пайдаланатын техниканың нақты маркаларын көрсетуге рұқсат етіледі. Сондай-ақ, мердігерге сапасы мен технологияларын өзгертпестен/нашарлатпастан жұмыстардың түрлері бойынша олар пайдаланатын "өзге де" (қосалқы) материалдардың, "өзге де" (қосалқы) құрылыс машиналары мен тетіктерінің позициялары бойынша өз нұсқасын ұсынуға рұқсат етіледі.
Тапсырыс беруші мен мердігердің сметаларын салыстыру негізінде шарт бағасы құрамында тапсырыс берушінің сметасының барлық позициялары (жұмыстар және жекелеген шығындар) бойынша бірыңғай шарт бағалаулары жасалады және бекітіледі. Жекелеген шарт бағалаулары қосылған құн салығынсыз барлық тиісті қосымша есептеулермен жоба бойынша жұмыстардың қабылданған бірлігіне теңгеде жасалады. Жекелеген шарт бағалауларының бұл каталогы орындалған жұмыстар үшін тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы өзара есеп айырысу кезінде негіз болып қызмет етеді.

16. Постпроектная сметная стоимость строительства согласовывается заказчиком перед представлением проектно-сметной документации в органы государственной экспертизы.
17. Постэкспертная сметная стоимость строительства утверждается заказчиком и является основанием для определения лимита средств на реализацию инвестиционных проектов за счет государственных инвестиций в строительство или за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора.
18. По объектам продолжительностью строительства более одного календарного года сметная стоимость строительства определяется с учетом нормативного срока строительства, разбивкой объемов инвестиций по календарным годам в соответствии с нормами задела в строительстве, с индексацией объемов предстоящих периодов по официальному прогнозному уровню инфляции. Прогнозные уровни инфляции определяются в соответствии с прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан на соответствующий пятилетний период, ежегодно обновляемым и одобряемым Правительством Республики Казахстан согласно пункту 22 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827. При этом сметная стоимость ресурсов, определенная по прайс-листам остается без изменений и индексации не подлежит.
19. Договорная цена строительства, фиксируемая в договоре подряда, определяется в соответствии с законодательством в сфере государственных закупок по результатам конкурса по закупу подрядных работ и услуг, на основе цены выигравшего конкурсного предложения подрядчика, по его смете (оферте), в пределах лимита средств установленного сметой заказчика.
20. Смета подрядчика (оферта) составляется ресурсным методом в текущих ценах, на базе сметы заказчика, с переоценкой строительных ресурсов на основе бухгалтерских данных подрядчика по оплате труда, стоимости эксплуатации строительных машин, стоимости материальных ресурсов по фактическим сделкам, действующим контрактам, или предложениям на их поставку, по фактическому уровню накладных расходов.
Смета заказчика передается потенциальным подрядчикам в составе конкурсной документации в электронном формате.
При составлении сметы подрядчика на базе сметы заказчика наименование и физические объемы работ по проекту, нормативные расходы строительных ресурсов, качественный и количественный состав строительных конструкций и материалов по проекту (ресурсная часть сметы заказчика) должны остаться без изменений.
Подрядчику в части машин и механизмов допускается указывать конкретные марки используемой им техники, соответствующие по техническим характеристикам, принятым в сметных нормах агрегированным видам строительной техники, при условии, если включаемая техника по мощности и производительности не повлияет на нормативное время. Также подрядчику допускается предложить свой вариант по позициям "прочих" (вспомогательных) материалов, "прочих" (вспомогательных) строительных машин и механизмов, используемых им на практике по видам работ, без изменения/ухудшения качества и технологии.
На основе сопоставления смет заказчика и подрядчика составляется и утверждается в составе договорной цены каталог единичных договорных расценок по всем позициям (работам и отдельным затратам) сметы заказчика. Единичные договорные расценки составляются в тенге на принятую единицу работ по проекту, со всеми соответствующими дополнительными начислениями без налога на добавленную стоимость. Данный каталог единичных договорных расценок служит основой при взаиморасчетах между заказчиком и подрядчиком за выполненные работы.

21. Мердігердің сметасы мердігердің нақты деректері бойынша құн көрсеткіштерінен басқа осы Мемлекеттік нормативтің негізгі ережелерін, талаптарын, шарттары мен шектеулерін сақтай отырып, мердігердің меншікті ұйымдастыршылық және техникалық мүмкіндіктерін ескере отырып, жасалады.
3. Құрылыстың сметалық құнының құрамы және құрылымы
22. Инвестициялар құрылымына және құрылысты жоспарлау және ұйымдастыру тәртібіне сәйкес құрылыстың сметалық құны жұмыстар мен шығындардың мынадай түрлері бойынша бөлінеді:
1) құрылыс-монтаж жұмыстары;
2) жабдыққа, жиһаз бен мүкәммалға жұмсалатын шығындар;
3) өзге де шығындар.
23. Құрылыс-монтаж жұмыстарының құрамына мыналар кіреді:
1) ғимараттар мен құрылыстар салу бойынша жұмыстар;
2) жер жұмыстары;
3) жинамалы және монолиттік темір-бетон және бетон, кірпіш, блок, металл, ағаш және басқа да құрылыс конструкциялары, едендер, төбелер құрылғысы;
4) әрлеу жұмыстары;
5) бұрғылау-жарылыс және қада қағу жұмыстары;
6) топырақты бекіту, түсіру құдықтарын орнату, ұңғымаларды бұрғылау, құрылыс конструкциялары мен жабдықтарын тоттанудан қорғау бойынша жұмыстар;
7) жылу оқшаулау жұмыстары (қазандықтарды, өнеркәсіптік пештер мен басқа да агрегаттарды айналдыра қалау мен әрлеуді қоса алғанда);
8) ішкі су құбырын, кәрізді, жылыту, газбен жабдықтау қондырғыларын, желдеткіш пен ауа баптағышты (жылыту қазандықтарының, радиаторлардың, калориферлердің, бойлерлер мен басқа да санитарлық-техникалық бұйымдардың және жайғастырмалардың құнын қоса алғанда), сондай-ақ басқа да ішкі құбырларды орнату бойынша жұмыстар;
9) мамандандырылған құрылыс, оның ішінде: автомобиль және теміржолдарды; көпірлер мен құбырларды; тоннельдер мен метрополитендерді; электр беру желілерін; байланыс, радиохабар тарату және телевидение құрылыстарын; гидротехникалық құрылыстардың конструкцияларын, өнеркәсіптік пештер мен құбырларды, эрозияға қарсы және басқа да табиғат қорғау құрылыстарын салу, жағалауды бекіту жұмыстары кезінде орындалатын жұмыстар;
10) сыртқы желілер мен сумен жабдықтау, кәріз, жылумен және энергиямен жабдықтау құрылыстарын салу, газ құбырларын тарту, сарқынды суларды тазартуға және атмосфераны ластанудан қорғауға арналған құрылыстар салу жұмыстары;
11) тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарды электрмен жарықтандыру жұмыстары;
12) кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды қайта жаңарту және техникалық қайта жарақтандыру кезінде орындалатын құрылыс конструкцияларын бөлшектеу жұмыстары;
13) көгалдандыру жұмыстары;
14) құрылыс аумағын дайындау бойынша жұмыстар: ағаштар мен бұталарды отау, ағаш түптерін тамырымен жұлу, аумақты жоспарлау, топырақты шаю және рельефті қалыптастыру бойынша басқа да жұмыстар, құрылыстарды бұзу және көшіру, топырақ пен құрылыс қоқысын автотасымалдау;

21. Смета подрядчика должна составляться с учетом собственной организационной и технической возможности подрядчика, с соблюдением основных положений, требований, условий и ограничений настоящего Государственного норматива кроме стоимостных показателей, определяемых по фактическим данным подрядчика.
3. Состав и структура сметной стоимости строительства
22. Сметная стоимость строительства в соответствии со структурой инвестиций и порядком планирования и организации строительства подразделяется по следующим видам работ и затрат:
1) строительно–монтажные работы;
2) затраты на оборудование, мебель и инвентарь;
3) прочие затраты.
23. В состав строительно–монтажных работ включаются:
1) работы по возведению зданий и сооружений;
2) земляные работы;
3) устройство сборных и монолитных железобетонных и бетонных, кирпичных, блочных, металлических, деревянных и других строительных конструкций, полов, кровель;
4) отделочные работы;
5) буровзрывные и свайные работы;
6) работы по закреплению грунтов, устройству опускных колодцев, бурению скважин, защите строительных конструкций и оборудования от коррозии;
7) теплоизоляционные работы (включая обмуровку и футеровку котлов, промышленных печей и других агрегатов);
8) работы по устройству внутреннего водопровода, канализации, отопления, газоснабжения, вентиляции и кондиционирования воздуха (включая стоимость отопительных котлов, радиаторов, калориферов, бойлеров и других санитарно–технических изделий и обустройств), а также других внутренних трубопроводов;
9) работы, выполняемые при специализированном строительстве, в том числе: автомобильных и железных дорог, мостов и труб, тоннелей и метрополитенов, линий электропередачи, сооружений связи, радиовещания и телевидения, конструкций гидротехнических сооружений, промышленных печей и труб, противоэрозийных и других природоохранных сооружений, берегоукрепительных работ;
10) работы по строительству наружных сетей и сооружений водоснабжения, канализации, тепло – и энергоснабжения, газопроводов, сооружений для очистки сточных вод и для охраны атмосферы от загрязнения;
11) работы по электроосвещению жилых и общественных зданий;
12) работы по разборке строительных конструкций, выполняемые при реконструкции и техническом перевооружении предприятий, зданий и сооружений;
13) работы по озеленению;
14) работы по подготовке территории строительства: вырубка леса и кустарника, корчевание пней, планировка территории, намыв грунта и другие работы по созданию рельефа, снос и перенос строений, автоперевозки грунта и строительного мусора;

15) негіздер, іргетастар және жабдықтың астына тірек конструкцияларын орнату жұмыстары; құрылыс салуға, жөндеу-құрылыс, реставрациялау-қалпына келтіру жұмыстарына ресурстар шығынының элементтік сметалық нормалары жинақтарында көзделген басқа да жұмыстар;
16) инженерлік және технологиялық жабдықтардың барлық түрлерін тұрақты пайдалану орнында жинау және жобалық қалпына орнату (бос және жүктемемен тексеруді және жеке сынауды қоса алғанда);
17) электрмен жабдықтау желілері мен тораптарын электр-күштік қондырғыларға тарту, электр желілеріне қосу және электр машиналарын жөндеуге тапсыруға дайындау; ғимараттарға электрмен жарықтандыру құрылғысы;
18) технологиялық құбырларды тарту және су, ауа, бу, салқындатқыш және басқа да сұйықтар жабдығына жабдықты монтаждауға арналған элементтік сметалық нормалары жинағында көзделген көлемде жетектер құрылғысы;
19) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды қайта жөндеу және техникалық қайта жарақтандыру кезінде жүзеге асырылатын жабдықты монтаждауға, оның ішінде жабдықты, қондырғыларды, машиналар мен құрылғыларды бөлшектеуге арналған элементтік сметалық нормалары жинақтарында көзделген басқа да жұмыстар.
24. Объектінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған жабдықтардың тізбесі тапсырыс беруші бекіткен жобалауға арналған тапсырмада, сондай-ақ жобаның тиісті бөлімдерін әзірлеу нәтижелері бойынша жобалау барысында белгіленеді. Бұл ретте, сондай-ақ тапсырыс беруші өзі және мердігер жеткізетін инженерлік жабдықты бөлу ведомостын жасақтайды және бекітеді. Технологиялық жабдықты, жиһазды және мүкәммалды жеткізуді тапсырыс беруші жүзеге асырады.
25. Құрылысқа арналған сметаларда ескерілетін жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың құнына мыналар жатады:
1) мыналарды сатып алудың (дайындаудың) және объектінің жанындағы қоймаға жеткізудің құны:
монтаждалатын немесе монтаждалмайтын (технологиялық, энергетикалық, көтеру-тасымалдау, ұсақтау-үгету, сорғы-компрессорлық және басқа да жабдық) жабдықтардың, электрондық-есептеу орталықтары, зертханалар, әртүрлі мақсаттағы шеберханалар, медициналық кабинеттер жабдықтарының барлық түрлерінің кешендері;
бақылау-өлшеу аспаптарын, автоматтандыру және байланыс құралдарын;
іске қосылатын өндірістердің бастапқы қорына енгізілетін құрал-жабдық, мүкәммал, мөртабандар, құрылғылар, қосалқы бөлшектер, жартылай фабрикаттар немесе дайын өнімді тасымалдауға арналған арнайы контейнерлер;
жатақханаларды, коммуналдық шаруашылық, ағарту, мәдениет, денсаулық сақтау, сауда объектілерін бастапқы жарақтандыру үшін талап етілетін жабдықтар, құралдар, мүкәммал, жиһаз және ішкі қажеттіліктің басқа да заттары;

15) работы по устройству оснований, фундаментов и опорных конструкций под оборудование, другие работы, предусмотренные в сборниках элементных сметных норм на строительные, ремонтно–строительные, реставрационно–восстановительные работы.
16) сборка и установка в проектное положение на месте постоянной эксплуатации (включая проверку и индивидуальное испытание вхолостую и под нагрузкой) всех видов инженерного и технологического оборудования;
17) прокладка линий энергоснабжения и сетей к электросиловым установкам, присоединение к электрическим сетям и подготовка к сдаче под наладку электрических машин, устройство электроосвещения зданий;
18) прокладка технологических трубопроводов и устройство подводок к оборудованию воды, воздуха, пара, охлаждающих и других жидкостей в объемах, предусмотренных сборником элементных сметных норм на монтаж оборудования;
19) другие работы, предусмотренные в сборниках элементных сметных норм на монтаж оборудования, в том числе демонтаж оборудования, установок, машин и устройств, осуществляемые при реконструкции и техническом перевооружении действующих предприятий, зданий и сооружений.
24. Перечень оборудования, предназначенного для обеспечения функционирования объекта, устанавливается заданием на проектирование, утвержденным заказчиком, а также в процессе проектирования по результатам разработки соответствующих разделов проекта. При этом также формируется и утверждается заказчиком разделительная ведомость инженерного оборудования поставки заказчика и подрядчика. Поставка технологического оборудования, мебели и инвентаря осуществляется заказчиком.
25. К стоимости оборудования, мебели и инвентаря, учитываемой в сметах на строительство, относится:
1) стоимость приобретения (изготовления) и доставки на приобъектный склад:
комплексов всех видов монтируемого или не монтируемого (технологического, энергетического, подъемно–транспортного, насосно–компрессорного и другого оборудования), оборудования электронно–вычислительных центров, лабораторий, мастерских различного назначения, медицинских кабинетов;
контрольно–измерительных приборов, средств автоматизации и связи;
инструмента, инвентаря, штампов, приспособлений, оснастки, запасных частей, специальных контейнеров для транспортировки полуфабрикатов или готовой продукции, включаемых в первоначальный фонд вводимых в действие производств;
оборудования, инструмента, инвентаря, мебели и других предметов внутреннего убранства, требующихся для первоначального оснащения общежитий, объектов коммунального хозяйства, просвещения, культуры, здравоохранения, торговли;

2) стандартты емес жабдықтардың құны;
3) шефмонтаждың құны (шефмонтаж жағдайында жеткізілетін жабдық үшін).
26. Өзге де шығындар тапсырыс берушінің және мердігердің шығындарына (мердігерлік жұмыстарға жататын) бөлінеді.
Мердігер орындайтын өзге де жұмыстар мен шығындардың тізбесі және оларды айқындау тәртібі осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшада келтірілген.
Мердігер орындайтын өзге де жұмыстар мен шығындардың тізбесі осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшада келтірілген.
Тапсырыс берушінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамамен реттелмейтін құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және пайдалануға объектілерді енгізуге арналған өзге де шығындары салалық нормативтік-техникалық құжаттар бойынша айқындалады. Тапсырыс берушінің аталған шығындары құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні пайдалануға енгізуге арналған жиынтық сметаға енгізіледі.
27. Құрылыс-монтаж жұмыстарының көлемдері мен жабдыққа, жиһазға және мүкәммалға арналған шығындар құрылыс құрамына кіретін жекелеген объектілер шекарасында айқындалады, ал өзге де шығындар тұтастай алғанда, құрылыс бойынша айқындалады. Құрылыс құрамында жекелеген объектілерді бөлу және олардың шекараларын айқындау құрылысты жоспарлау және ұйымдастыру үшін құрылыс бойынша сметалық құжаттамадағы шығындарды оңтайлы құрылымдау шартынан ескере отырып, жүзеге асырылады.
Сметалық құжаттаманы жасау кезінде жекелеген объектілер ретінде құрылыстың түрі мен құрылыстың ерекшелігіне байланысты бөлінеді:
өндірістік немесе тұрғын үй-азаматтық кешендерді салу кезінде – оларға қызмет көрсетуші және қосалқы құрылыстармен бірге сыртқы желілер (сумен жабдықтау, кәріз, жылу жүргізу, газдандыру, энергиямен жабдықтау), кіре беріс жолдары, орам ішілік жолдар, жалпы алаңдық жұмыстар;
мұнай және газ өнеркәсібіндегі арнайы құрылыс кезінде – оған жататын барлық жабдықпен, қосалқы құрылыстармен және жұмыстармен мұнай немесе газ ұңғымасы (пайдалану немесе барлау);
көмір және тау-кен рудасы өнеркәсібіндегі арнайы құрылыс кезінде – тау әзірлемелері және шахтаның басқа да жер асты құрылыстарының өтпесі және жабдығы;
орман және ағаш өңдеу өнеркәсібіндегі арнайы құрылыс кезінде – сүректі сұрыптау немесе жинау жөніндегі телім;
мелиорациядағы және су шаруашылығындағы арнайы құрылыс кезінде – арна немесе барлық құрылыстармен арнаның телімі, барлық құрылыстармен және жұмыс түрлерімен суғарылатын жер алаңы;
теміржол құрылысында – айдап өту немесе бөлшек пункт шегіндегі жер жамылғысы немесе жоғары құрылыс, белгілі бір телімдегі байланыс желісі, дабыл, орталықтандыру, бұғаттау, энергиямен жабдықтау немесе байланыс желісі;
автожол құрылысында – жер жамылғысы, жол киімі, су өткізу құбырлары және автожол телімі шеңберіндегі басқа да құрылғылар;
желілік құрылыс кезінде (теміржол және автомобиль жолдары, магистральдық құбырлар, электр беру және байланыс желілері) – телімдердің бірі шегіндегі ғимараттар мен құрылыстардың тобы (мысалы: тірек қабырғалары, селге қарсы немесе құлауға қарсы құрылыстар, су өткізу құрылыстары – өтпе шегінде; айырым посттары, техникалық қарау пункттері – бөлшек пункт шегінде; күшейту пункттерінің, байланыс және дабыл, орталықтандыру, бұғаттау құрылғылары тобы – белгілі бір телімде).

2) стоимость нестандартного оборудования;
3) стоимость шефмонтажа (для оборудования, поставляемого на условиях шефмонтажа).
Прочие затраты подразделяются на затраты заказчика и подрядчика (относящиеся к подрядным работам).
Перечень прочих работ и затрат выполняемых подрядчиком приведены в приложении 1 к настоящему Государственному нормативу.
26. Прочие затраты заказчика на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объектов в эксплуатацию, не регулируемые законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, определяются по отраслевым нормативно-техническим документам. Данные затраты заказчика включаются в сводную смету на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию.
27. Объемы строительно-монтажных работ и затраты на оборудование, мебель и инвентарь определяются в границах отдельных объектов, входящих в состав стройки, а прочие затраты определяются по стройке в целом. Выделение отдельных объектов в составе стройки и определение их границ осуществляется исходя из условия оптимального структурирования затрат в сметной документации по стройке для планирования и организации строительства.
В зависимости от вида строек и специфики строительства в качестве отдельных объектов при составлении сметной документации, выделяются:
при строительстве производственных или жилищно-гражданских комплексов – наружные сети с обслуживающими и вспомогательными сооружениями на них (водоснабжение, канализация, теплофикация, газификация, энергоснабжение), подъездные пути, внутриквартальные дороги, общеплощадочные работы;
при специализированном строительстве в нефтяной и газовой промышленности – нефтяная или газовая скважина (эксплуатационная или разведочная) со всеми относящимися к ней оборудованием, вспомогательными сооружениями и работами;
при специализированном строительстве в угольной и горнорудной промышленности – проходка и оборудование горных выработок и других подземных сооружений шахты;
при специализированном строительстве в лесной и деревообрабатывающей промышленности – участок по сортировке или сплотке древесины;
при специализированном строительстве в мелиорации и водном хозяйстве – канал или участок канала со всеми сооружениями, мелиорируемая земельная площадь со всеми сооружениями и видами работ;
в железнодорожном строительстве – земляное полотно или верхнее строение пути в пределах перегона или раздельного пункта, линии связи, сигнализации, централизации, блокировки, энергоснабжения или контактной сети на определенном участке;
в автодорожном строительстве – земляное полотно, дорожная одежда, водопропускные трубы и другие сооружения в пределах участка автодороги;
при линейном строительстве (дороги железные и автомобильные, магистральные трубопроводы, линии электропередачи и связи) – группа зданий и сооружений в пределах одного из участков (например: подпорные стенки, противооползневые или противообвальные сооружения, водопропускные сооружения – в пределах перегона; стрелочные посты, пункты технического осмотра – в пределах раздельного пункта; группа усилительных пунктов, устройств связи и сигнализации, централизации, блокировки – на определенном участке).

4. Сметалық құжаттаманың құрамы және түрлері
28. Сметалық құжаттаманың құрамы әзірленетін жобалық-сметалық құжаттаманың сатылылығына, объектінің ерекшеліктері мен техникалық күрделілігіне байланысты айқындалады.
Жобаның (жұмыс жобасының) құрамына мыналар кіреді:
1) шығындар мәліметі (қажет болған кезде);
2) жиынтық сметалық есеп;
3) құрылыс құнының сметалық есебі;
4) объектілік және жергілікті ресурстық сметалар;
5) объектілік және жергілікті сметалық есептер;
6) жабдықты, жиһазды және мүкәммалды сатып алудың сметалық есептері;
7) шығындардың жеке түрлеріне сметалық есептері (қажет болған кезде);
8) жиынтық ресурстық ведомостар;
9) жұмыстар көлемдерінің ведомосты.
Жұмыс құжаттамасының құрамына мыналар енгізіледі:
1) объектілік және жергілікті ресурстық сметалар;
2) жергілікті ресурстық ведомостар;
3) жұмыстар көлемінің ведомостары.
Жобаның құрамындағы сметалық құжаттамаға түсіндірме жазба қоса беріледі, онда мыналар келтірілуге тиіс:
1) құрылыс орналасқан аумақтық ауданға сілтеме;
2) оларға сәйкес сметалық құжаттама әзірленетін құжаттарға сілтемелер;
3) өзге де шығындарды қалыптастыру үшін негіздеме.
29. Жұмыстар көлемінің ведомостары – бұл жұмыс сызбаларын (жобаны, жұмыс жобасын) жұмыстар көлемі есебінің және жобаның бөлімдеріне ерекшеліктерден алынған көшірменің негізінде әзірлеу сатысында жобалаушы жасайтын қабылданған өлшемдердегі жұмыстардың физикалық көлемдерінің жиынтығы. Жұмыстар көлемінің ведомостары жұмыс құжаттамасының ажырамас бөлігі болып табылады және оны жобалық шешімдерге және құрылыс өндірісінің технологиясына сәйкес жұмыс сызбаларының әрбір бөліміне әзірлеушілер жасайды.
30. Жергілікті ресурстық ведомостар – бұл жұмыстар көлемі ведомостарының, жұмыс сызбаларының (жұмыс жобасының), ресурстық элементтік сметалық нормалардың, құрылысты ұйымдастыру жобасының және жұмыстарды жүргізу жобасының негізінде жасалатын ресурстарға қажеттілік ведомостары.
31. Жергілікті ресурстық сметалар ресурстық ведомостардың және ресурстарға қойылатын ағымдағы бағалардың негізінде жасалады, бастапқы сметалық құжаттар болып табылады, олардың негізінде осы Мемлекеттік нормативке 2 немесе 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ғимараттар мен құрылыстарды салу бойынша немесе жалпы алаңдық жұмыстар бойынша жұмыстар мен шығындардың жеке түрлерінің сметалық құны анықталады.
32. Жергілікті ресурстық сметалық есептер, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстар бойынша немесе жалпы алаңдық жұмыстар бойынша:

4. Состав и виды сметной документации
28. Состав сметной документации определяется в зависимости от стадийности разрабатываемой проектно–сметной документации, особенностей и технической сложности объекта.
В состав проекта (рабочего проекта) включаются:
1) сводка затрат (при необходимости);
2) сводный сметный расчет;
3) сметный расчет стоимости строительства;
4) объектные и локальные ресурсные сметы;
5) объектные и локальные сметные расчеты;
6) сметные расчеты на приобретение оборудования, мебели и инвентаря;
7) сметные расчеты на отдельные виды затрат (при необходимости);
8) сводные ресурсные ведомости;
9) ведомости объемов работ.
В состав рабочей документации включаются:
1) объектные и локальные ресурсные сметы;
2) локальные ресурсные ведомости;
3) ведомости объемов работ.
К сметной документации в составе проекта прилагается пояснительная записка, в которой приводятся:
1) ссылка на территориальный район, где расположено строительство;
2) ссылки на документы, в соответствии с которыми разрабатывается сметная документация;
3) обоснование для составления прочих затрат.
29. Ведомости объемов работ представляют собой свод физических объемов работ в принятых измерителях, составляемые проектировщиком на стадии разработки рабочих чертежей (проекта, рабочего проекта), на основании подсчета объемов работ и выборки из спецификаций к разделам проекта. Ведомости объемов работ в составе рабочей документации составляются разработчиками к каждому разделу рабочих чертежей в соответствии с проектными решениями и технологией строительного производства.
30. Локальные ресурсные ведомости формируются из потребности в ресурсах раздельно по видам работ по зданиям и сооружениям, составляются на основании ведомостей объемов работ, рабочих чертежей (рабочего проекта), ресурсных элементных сметных норм, проекта организации строительства и проекта производства работ.
31. Локальные ресурсные сметы составляются на основе ресурсных ведомостей и текущих цен на ресурсы, являются первичными сметными документами, на основании которых определяется сметная стоимость отдельных видов работ и затрат по строительству зданий и сооружений или по общеплощадочным работам по формам согласно приложениям 2 или 3 к настоящему Государственному нормативу.
32. Локальные ресурсные сметные расчеты, также являются первичными сметными документами, составляемыми на основе ресурсных ведомостей и текущих цен на ресурсы по формам согласно приложениям 2 или 3 к настоящему Государственному нормативу на отдельные виды работ и затрат по зданиям и сооружениям или по общеплощадочным работам, в тех случаях, когда:

1) жұмыстардың көлемі мен шығындардың мөлшері әлі түпкілікті анықталмаған және жұмыс құжаттамасын әзірлеу кезінде нақтылауға жататын;
2) жұмыстардың көлемі, оларды орындаудың сипаты мен әдістері жобалау кезінде дәлме-дәл анықталмайтын және құрылыс барысында нақтыланатын жағдайларда жұмыстар мен шығындардың жеке түрлеріне жұмсалатын ресурстардың ресурстық ведомостары мен ағымдағы бағаларының негізінде осы Мемлекеттік нормативке 2 немесе 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жасалатын бастапқы сметалық құжаттар болып табылады.
33. Жабдықты, жиһазды және мүкәммалды сатып алудың сметалық есептері жабдықты сатып алу және объект маңындағы қоймаға жеткізудің барлық ілеспе шығындарын есептей отырып, осы Мемлекеттік нормативке 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның бөлімдеріне жабдықтың ерекшеліктері, ресурстық ведомостар мен жабдыққа, жиһазға және мүкәммалға ағымдағы бағалар негізінде тапсырыс беруші жеткізген жабдыққа объектілік болып жасалады. Мердігер жеткізген инженерлік жабдықты сатып алу шығындары жабдықты монтаждауға арналған тиісті жергілікті ресурстық сметаларға енгізіледі.
34. Объектілік сметалар тұтастай алғанда, өз құрамында объектіге арналған жергілікті ресурстық сметаларды біріктіреді және сметалық құжаттар болып табылады, олардың негізінде осы Мемлекеттік нормативке 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке объектілердің сметалық құны қалыптастырылады. Объектілік смета бойынша мердігерлік жұмыстар мен шығындардың нәтижесінде анықтама ретінде Жиынтық сметалық есептің № 2 жолына егізілетін тапсырыс беруші жеткізген жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың құны көрсетіледі.
35. Объектілік сметалық есептер тұтастай алғанда, өз құрамында жергілікті ресурстық сметалардан алынған деректерді біріктіреді және осы Мемлекеттік нормативке 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нақтылауға жататын құрылыстың жеке объектілерінің құнын қалыптастырылады.
36. Шығындардың жеке түрлеріне арналған сметалық есептер – бұл сметалық нормативтерде ескерілмеген шығындарды өтеу үшін қажетті қаражатты айқындау қажет болатын жағдайларда жасалады.
37. Кәсіпорындар, ғимараттар және құрылыстар немесе олардың кезектерін салу құнының сметалық есебі осы Мемлекеттік нормативке 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілік, жергілікті ресурстық сметалардың және шығындардың жеке түрлеріне арналған сметалық есептердің негізінде жасалады.
Кәсіпорындар, ғимараттар, құрылыстар немесе олардың кезектерін салу құнының сметалық есебі тапсырыс берушінің мердігерге шығарылмаған шығындарын қоспағанда, жобалық құжаттамада көзделген барлық объектілердің құрылысын толық аяқтау үшін қажетті қаражат лимитін айқындайтын құжат болып табылады.
Құрылыс құнының сметалық есебі өндірістік және өндірістік емес құрылыстарға жеке-жеке жасалып, бекітіледі.

1) объемы работ и размеры затрат еще окончательно не определились и подлежат уточнению при разработке рабочей документации;
2) объемы работ, характер и методы их выполнения невозможно точно определить на стадии проектирования и уточняются в процессе строительства.
33. Сметные расчеты на приобретение оборудования, мебели и инвентаря составляются пообъектно на оборудование поставки заказчика, на основе спецификаций оборудования к разделам проекта, ресурсных ведомостей и текущих цен на оборудование, мебель и инвентарь, с расчетом всех сопутствующих затрат на приобретение и доставку оборудования на приобъектный склад по форме согласно приложению 4 к настоящему Государственному нормативу. Затраты на приобретение инженерного оборудования поставки подрядчика включаются в соответствующие локальные ресурсные сметы на монтаж оборудования.
34. Объектные сметы объединяют в своем составе в целом данные из локальных ресурсных смет на объект и являются сметными документами, на основе которых формируется сметная стоимость отдельных объектов по форме согласно приложению 5 к настоящему Государственному нормативу. За итогом подрядных работ и затрат по объектной смете указывается стоимость оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика, включаемая в строку 2 Сводного сметного расчета.
35. Объектные сметные расчеты, объединяют в своем составе в целом данные из локальных ресурсных сметных расчетов и формируют стоимости отдельных объектов строительства, которые подлежат уточнению, по форме согласно приложению 5 к настоящему Государственному нормативу.
36. Сметные расчеты на отдельные виды затрат составляются в тех случаях, когда требуется определить средства необходимые для возмещения затрат не учтенных сметными нормативами.
37. Сметный расчет стоимости строительства объектов или их очередей, составляется на основе объектных, локальных ресурсных смет и сметных расчетов на отдельные виды затрат по форме согласно приложению 6 к настоящему Государственному нормативу.
Сметный расчет стоимости строительства объектов или их очередей является документом, определяющим лимит средств, необходимых для полного завершения строительства всех объектов, предусмотренных проектной документацией за исключением затрат заказчика, не выставляемых на подряд.
Сметный расчет стоимости строительства составляется и утверждается отдельно на производственное и непроизводственное строительство.

38. Кәсіпорындар, ғимараттар және құрылыстар немесе олардың кезектерін салуға арналған жиынтық сметалық есеп жеке жиынтық сметаға енгізілетін, құрылыс аймағын дайындау және игеру және объектіні пайдалануға беру жөніндегі тапсырыс берушінің шығындарын қоспағанда, инвестициялық жобаны іске асыруға арналған бюджеттік бағдарламаның әкімшісінің барлық шығындарына арналған қаражат лимитін қамтиды. Жиынтық сметалық есеп осы Мемлекеттік нормативке 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және пайдалануға объектіні енгізуге арналған жиынтық смета Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 30 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті туралы ережеге сәйкес әзірленетін және бекітілетін, құрылыс аумағын дайындауға (игеруге) және объектіні енгізуге арналған жиынтық сметаны жасау бойынша мемлекеттік нормативтерге сәйкес жасалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9778 тіркелген).
39. Шығындар мәліметі өндірістік мақсаттағы объектілермен қатар тұрғын үй-азаматтық және басқа да мақсаттағы объектілерге жобалық-сметалық құжаттама жасалатын жағдайларда осы Мемлекеттік нормативке 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылыс құнын айқындайтын сметалық құжат. Шығындар мәліметінде екі және одан көп құнның жиынтық сметалық есебі біріктірілуі мүмкін.
40. Жобалық құжаттаманың құрамында іске қосу кешеніне кіретін объектілер құрылысы сметалық құнының ведомосы және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі объектілер мен жұмыстар сметалық құнының ведомосы әзірленуі мүмкін.
Іске қосу кешеніне кіретін объектілердің сметалық құнының ведомосы кәсіпорынды, ғимаратты және құрылысты салуды және пайдалануға енгізуді жекелеген іске қосу кешендерімен жүзеге асыру көзделетін жағдайда осы Мемлекеттік нормативке 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады. Бұл ведомость объектілердің іске қосу кешенінің құрамына кіретін сметалық құнды, сондай-ақ жалпы алаңдық жұмыстар мен шығындарды қамтиды.
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі объектілер мен жұмыстар сметалық құнының ведомосы кәсіпорынды, ғимаратты және құрылысты салу кезінде қоршаған табиғи ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру көзделетін жағдайда осы Мемлекеттік нормативке 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады. Бұл ретте, онда, әдетте, жиынтық сметалық есепте қабылданған объектілер мен жұмыстардың нөмірленуі сақталады. Ведомосқа тек қана тікелей табиғат қорғау іс-шараларына жататын объектілер мен жұмыстардың сметалық құны кіреді.

38. Сводный сметный расчет на строительство объектов или их очередей включает лимит средств на все затраты администратора бюджетной программы на реализацию инвестиционного проекта, за исключением затрат заказчика, не регулируемых законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и включаемых в отдельную сводную смету на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию. Сводный сметный расчет составляется по форме согласно приложению 7 к настоящему Государственному нормативу.
Сводная смета на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объекта в эксплуатацию составляется в соответствии с государственным нормативом по составлению сводной сметы на подготовку (освоение) территории строительства и ввод объектов в эксплуатацию, разрабатываемым и утверждаемым в соответствии с Положением о Комитете по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 сентября 2014 года № 30 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9778).
39. Сводка затрат является сметным документом, определяющим стоимость строительства в тех случаях, когда наряду с объектами производственного назначения составляется проектно–сметная документация на объекты жилищно–гражданского и другого назначения по форме согласно приложению 8 к настоящему Государственному нормативу. Сводкой затрат объединяются два и больше сводных сметных расчета стоимости.
40. В составе проектной документации разрабатывается ведомость сметной стоимости строительства объектов, входящих в пусковой комплекс, и ведомость сметной стоимости объектов и работ по охране окружающей среды в следующих случаях.
Ведомость сметной стоимости объектов, входящих в пусковой комплекс, составляется в том случае, когда строительство и ввод в эксплуатацию предприятия, здания и сооружения предусматривается осуществлять отдельными пусковыми комплексами по форме согласно приложению 9 к настоящему Государственному нормативу. Эта ведомость включает в себя сметную стоимость входящих в состав пускового комплекса объектов, а также общеплощадочных работ и затрат.
Ведомость сметной стоимости объектов и работ по охране окружающей среды составляется в том случае, когда при строительстве предприятия, здания и сооружения предусматривается осуществление мероприятий по охране окружающей природной среды по форме согласно приложению 10 к настоящему Государственному нормативу. При этом в ней сохраняется нумерация объектов и работ, принятая в сводном сметном расчете. В ведомость включается только сметная стоимость объектов и работ, непосредственно относящихся к природоохранным мероприятиям.

41. Құрылысын кезек бойынша жүзеге асыру жоспарланған кәсіпорындар мен құрылыстарды жобалау кезінде мыналар жасалады:
1) кәсіпорынды және құрылысты толық дамытуға арналған құрылыс құнының есебі (толық дамытуға арналған шығындар мәліметі);
2) бірінші кезекті салу құнының жиынтық сметалық есебі;
3) келесі кезектерді салу құнының есебі;
4) сметалық құнның объектілік есептері.
Толық дамытуға арналған құрылыс сметалық құнының есебі бірінші кезекті салуға арналған жобаның құрамына кіреді және құрылыстың жиынтық есебінен және келесі кезектер құрылысының сметалық құнының есептерінен алынған деректерді қамтиды.
Құрылыстың келесі кезегіне арналған сметалық құнның есебі сметалық құнның объектілік есептерінен алынған деректердің негізінде жасалады.
Құнның объектілік есептері келесі кезектердің құрамында салу жоспарланатын объектілердің әрқайсысына жасалады.
5. Сметалық құжаттаманы жасау
42. Сметалық құжаттама құрылыс ресурстарына арналған сметалық нормалар мен ағымдағы бағалардың нормативтік-есептік көрсеткіштері негізінде жасалады.
43. Арнайы техникалық шарттар бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде және Ресурстардың шығысының элементтік сметалық нормалар жинақтарында жоқ конструкциялар мен жұмыстардың түрлерінің (оның ішінде, бірегей) сметалық құнын айқындау үшін Қазақстан Республикасы құрылыс және тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері агенттігінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы бұйрығымен бекітілген "Құрылысқа арналған жобалық құжаттаманың құрамы мен оны әзірлеу, келісу, бекіту тәртібі" Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларына сәйкес жобаның (жұмыс жобасының) құрамында бекітілетін жеке сметалық нормалар әзірленеді.
44. Жергілікті ресурстық ведомостар жұмыстардың жеке түрлерінің технологиялық сабақтастығына және бейіндік ерекшеліктеріне сәйкес жұмыстардың жеке түрлерін бөлімдерге топтастыра отырып, жұмыстардың түрлері бойынша, ғимараттар мен құрылыстар бойынша және жалпы алаңдық жұмыстар бойынша жобалық-сметалық құжаттаманың құрылымына сәйкес жасалады (осы Мемлекеттік нормативке 2 немесе 3-қосымшаларға бойынша нысандарға сәйкес жергілікті ресурстық сметамен біріктірілген нысанда жасалады). Жергілікті ресурстық ведомостарды жасау кезеңінде сметалық нормалар мен жоба бойынша ресурстарды бөлу (іріктеу) жүргізіледі, нормаларда бекітілген ресурстар жоба бойынша ресурстармен салыстырыла отырып талданады және үйлестіріледі, жобалық шешімдерге сәйкес келмейтін ресурстарды ауыстыру жолымен ресурстарды түзету жүргізіледі. Ресурстық ведомостар олар бойынша жергілікті ресурстық сметалар жасалатын негізгі бастапқы құжаттар болып табылады.

41. При проектировании предприятий и сооружений, строительство которых намечается осуществлять по очередям, составляются:
1) расчет стоимости строительства на полное развитие (сводка затрат на полное развитие) предприятия и сооружения;
2) сводный сметный расчет стоимости строительства первой очереди;
3) расчет стоимости строительства последующих очередей;
4) объектные расчеты сметной стоимости.
Расчет сметной стоимости строительства на полное развитие входит в состав проекта на строительство первой очереди и содержит данные из сводного расчета строительства и расчетов сметной стоимости строительства последующих очередей.
Расчет сметной стоимости строительства на последующую очередь составляется на основании данных из объектных расчетов сметной стоимости.
Объектные расчеты стоимости составляются на каждый из объектов, который намечается к строительству в составе последующих очередей.
5. Составление сметной документации
42. Сметная документация составляется на основе нормативно–расчетных показателей сметных норм и текущих цен на строительные ресурсы.
43. При разработке проектно-сметной документации по специальным техническим условиям и для определения сметной стоимости конструкций и видов работ (в том числе уникальных), отсутствующих в Сборниках элементных сметных норм расхода ресурсов, разрабатываются индивидуальные сметные нормы, утверждаемые в составе проекта (рабочего проекта) в соответствии со строительными нормами Республики Казахстан "Порядок разработки, согласования, утверждения и состав проектной документации на строительство", утвержденными приказом Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 29 декабря 2011 года.
44. Локальные ресурсные ведомости составляются в соответствии со структурой проектно–сметной документации раздельно по видам работ, по зданиям и сооружениям и по общеплощадочным работам с группировкой отдельных видов работ в разделы в соответствии с технологической последовательностью и специфическими особенностями отдельных видов работ (составляется в форме, совмещенной с локальной ресурсной сметой согласно формам по приложениям 2 или 3 к настоящему Государственному нормативу). На этапе составления локальной ресурсной ведомости производится выделение (выборка) ресурсов по сметным нормам и проекту, анализируются и синхронизируются закрепленные в нормах ресурсы в сопоставлении с ресурсами по проекту, производится корректировка материальных ресурсов путем замены не соответствующих проектным решениям ресурсов. Ресурсные ведомости являются основными первичными документами, по которым составляются локальные ресурсные сметы.

45. Жұмыстардың, ресурстардың түрлері (атаулары), олардың шифрлары, кодтары, өлшем бірліктері сметалық нормалардың жинақтарында көзделген ұқсас позицияларға сәйкес келуге тиіс.
46. Жұмыстардың көлемі құрылыс және монтаж жұмыстары, жабдықтың номенклатурасы бойынша тапсырыстық ерекшеліктер, сондай-ақ жобаның жұмыс сызбалары (жұмыс құжаттамасы) көлемдерінің ведомостары негізінде анықталады.
47. Ресурстарды бөлу Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сметалық нормаларға сәйкес жобалық материалдар (жұмыс сызбалары, материалдардың ведомостары және ерекшеліктері, бұйымдар, конструкциялар және жабдықтар) бойынша жүргізіледі.
48. Сметалық нормалар құрылыс және жөндеу-құрылыс жұмыстарына, жабдықтарды монтаждауға арналған элементтік сметалық нормаларды қолдану жөніндегі жалпы ережелерде және тиісті жинақтардың техникалық бөлімдерінде қамтылған ережелерді ескере отырып, нақты құрылыстың және құрылыс салу жоспарланған ауданның жағдайлары үшін қабылданады. Бұл ретте, материалдық ресурстарға арналған сметалық бағалар ұтымды логистиканы ескере отырып, олардың әкімшілік-аумақтық тиістілігіне қарамастан жақын карьерлерден немесе өндіруші кәсіпорындардан қала құрылысының жақын орнына немесе ауданның әкімшілік орталығы бойынша қабылданады. Көлік сызбаларын тапсырысшы бекітеді.
49. Жұмыстардың әрбір түрі ресурстық көрсеткіштер түрінде ұсынылады: еңбек шығындары (адам-сағат), құрылыс машиналарына қажеттілік (маш.- сағат), материалдық ресурстарға қажеттілік (қабылданған өлшем бірліктерінде: текше, шаршы метрлерде; тоннада және тағы басқа).
50. Материалдардың атауы жобаға салынған материалдарды бірдей сәйкестендіруге мүмкіндік беретін маркаларды, техникалық сипаттамаларды, стандарттың белгілеулерін көрсете отырып, келтіріледі.
51. Әрбір жергілікті ресурстық ведомосқа (сметаға) қосымша түрінде бір атаудағы ресурстарды жиынтықтау жолымен ведомость (смета) бойынша ресурстарға жиынтық қажеттілік беріледі. Бұл ретте, ресурстар олардың жиынтық сомасын азайту тәртібімен топтастырылып және бөлініп орналасады.
52. Ресурстарға жиынтық қажеттілік ведомость (смета) бойынша мынадай жүйелілікпен көрсетіледі:
1) жұмысшы-құрылысшылардың еңбек шығындары, адам-сағат;
2) жұмыстардың орташа өлшенген разряды;
3) бір атаудағы позициялардың жиынтық құнын азайту тәртібімен топтастырып және дәрежеге бөле отырып, құрылыс машиналары мен тетіктері, маш.-сағат;
4) бір атаудағы позициялардың жиынтық құнын азайту тәртібімен топтастырып және дәрежеге бөле отырып, қабылданған өлшем бірліктеріндегі материалдық ресурстар;

45. Виды (наименования) работ, ресурсов, их шифры, коды, единицы измерения приводятся в соответствии с аналогичными позициями, предусмотренными в сборниках сметных норм.
46. Объемы работ определяются на основании ведомостей объемов строительных и монтажных работ, заказных спецификаций по номенклатуре оборудования, а также рабочих чертежей проекта.
47. Выделение ресурсов производится по проектным материалам (рабочие чертежи, ведомости и спецификации на материалы, изделия, конструкции и оборудования) в соответствии со сметными нормами, действующими на территории Республики Казахстан.
48. Сметные нормы принимаются для условий конкретной стройки и того района, в котором намечается строительство, с учетом требований, условий и ограничений, содержащихся в нормативно-технических документах по применению элементных сметных норм на строительные и ремонтно–строительные работы, монтаж оборудования и в технических частях соответствующих сборников, утвержденных настоящим приказом. При этом сметные цены на материальные ресурсы принимаются по ближайшему к месту строительства городу или административному центру района, от ближайших карьеров или предприятий-производителей, независимо от их административно-территориальной принадлежности исходя из рациональной логистики. Транспортные схемы утверждаются заказчиком.
49. Каждый вид работ представляется в виде ресурсных показателей: затрат труда (человеко–час), потребности в строительных машинах (машино–час), потребности в материальных ресурсах (в принятых единицах измерения: метрах кубических; метрах квадратных; тоннах и другие).
50. Наименования материальных ресурсов приводятся с указанием марки, основных параметров, технических характеристик, обозначения стандарта, позволяющие однозначно идентифицировать заложенный в проекте материал.
51. К каждой локальной ресурсной ведомости (смете) дается в виде приложения сводная потребность в ресурсах по ведомости (смете) путем суммирования одноименных ресурсов. При этом ресурсы располагаются с группировкой и ранжированием в порядке убывания их суммарной стоимости.
52. Сводная потребность в ресурсах по ведомости (смете) указывается в следующей последовательности:
1) затраты труда рабочих–строителей, человеко–час;
2) средневзвешенный разряд работ;
3) строительные машины и механизмы, машино-час, с группировкой и ранжированием в порядке убывания суммарной стоимости одноименных позиций;
4) материальные ресурсы в принятых единицах измерения, с группировкой и ранжированием в порядке убывания суммарной стоимости одноименных позиций;

5) жүктерді тасымалдау (класстары, көлік түрлері және арақашықтары бойынша);
6) мердігер жеткізген инженерлік жабдық (дәрежеге бөлінген тәртіппен).
53. Құндық көрсеткіштермен жиынтық ресурстық ведомостар осы Мемлекеттік нормативке 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұтастай объект, ғимарат, құрылыс бойынша жасалады. Ресурстар бір атаудағы позициялардың жиынтық құнын азайту тәртібімен топтастыра отырып және дәрежеге бөлінген тәртіпте орналасады.
54. Жергілікті ресурстық сметалар және құрылыс және монтаж жұмыстарының жеке түрлеріне, сондай-ақ жабдықтың құнына сметалық есептер тиісті бөлімдер бойынша жергілікті ресурстық ведомостардың негізінде жасалады (осы Мемлекеттік нормативке 2 немесе 3-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша, әдетте, жергілікті ресурстық ведомостармен үйлестірілген нысанда). Сметалық құн сметаларды жасау сәтіндегі ағымдағы бағалардағы жеке ресурстарды бағалау арқылы тікелей шығындардың баптары бойынша есептеледі.
55. Жергілікті ресурстық сметалар жеке-жеке жасалады:
1) ғимараттар мен құрылыстар бойынша:
құрылыс, арнайы құрылыс жұмыстары, металл конструкцияларын монтаждау, ішкі санитарлық-техникалық жұмыстар (су құбыры, кәріз, жылыту, желдету, ауаны баптау және т.б.), ішкі электрмен жарықтандыру, электр-күштік қондырғыларды, технологиялық құбырларды монтаждау, жабдықтарды монтаждау және сатып алу (жабдықты жобалық қалпында орнатумен байланысты металл конструкцияларын монтаждауды қоса алғанда), бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика, аз дәлдікті құрылғылар (байланыс, дабылдама және тағы басқа), автоматтандырылған басқару жүйесі, өнеркәсіптік байланыс, жабдық астындағы іргетастар, арнайы негіздер, жабдықтар мен құбырларды бекемдеу және оқшаулау, химиялық қорғау жабындары, арналар, өнеркәсіптік пештер мен құбырлар, гидромеханикландырылған, тау-кен өтпелік, тау-кен аршу және басқа да жұмыстар, айлабұйымдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалын, жиһаз сатып алу;
2) жалпы алаңдық жұмыстар бойынша:
тігінен жоспарлау, инженерлік желілер құрылғысы, кірме және цехаралық жолдар, аумақты абаттандыру және көгалдандыру, шағын сәулеттік нысандар.
56. Әрбір сметаның құрамындағы құрылыс және монтаж жұмыстарының түрлері ғимараттардың, құрылыстардың конструктивтік элементтері, жұмыстар мен құрылғылардың түрлері бойынша бөлімдерге топтасады.
57. Жұмыстар атауларының сметаларға орналасу тәртібі және оларды бөлімдерге топтау жұмыстар жүргізудің технологиялық жүйелілігіне сәйкес келуге және жеке құрылыс түрлерінің бейіндік ерекшеліктерін ескеруге тиіс.

5) перевозка грузов (по классам, видам транспорта и расстояниям);
6) инженерное оборудование поставки подрядчика (в ранжированном порядке).
53. Сводные ресурсные ведомости со стоимостными показателями составляются в целом по объекту, зданию, сооружению по форме согласно приложению 11 к настоящему Государственному нормативу. Ресурсы располагаются с группировкой и в ранжированном порядке, в порядке убывания суммарной стоимости одноименных позиций.
54. Локальные ресурсные сметы и сметные расчеты на отдельные виды строительных и монтажных работ, а также на стоимость оборудования составляются на основе локальных ресурсных ведомостей по соответствующим разделам (по совмещенным с локальными ресурсными ведомостями формам согласно приложениям 2 или 3 к настоящему Государственному нормативу). Сметная стоимость рассчитывается по статьям прямых затрат путем оценки отдельных ресурсов в текущих ценах на момент составления смет.
55. Локальные ресурсные сметы составляются раздельно:
1) по зданиям и сооружениям:
на строительные, специальные строительные работы, монтаж металлоконструкций, внутренние санитарно–технические работы (водопровод, канализация, отопление, вентиляция, кондиционирование воздуха и другие), внутреннее электроосвещение, монтаж электросиловых установок, технологических трубопроводов, монтаж и приобретение оборудования (включая монтаж металлоконструкций, связанных с установкой оборудования в проектное положение), контрольно–измерительные приборы и автоматику, слаботочные устройства (связь, сигнализация) автоматизированную систему управления, промышленную связь, фундаменты под оборудование, специальные основания, обмуровку и изоляцию оборудования и трубопроводов, химические защитные покрытия, каналы, промышленные печи и трубы, гидромеханизированные, горнопроходческие, горно–вскрышные и другие работы, приобретение приспособлений, производственного и хозяйственного инвентаря, мебели;
2) по общеплощадочным работам:
на вертикальную планировку, устройство инженерных сетей, подъездных и межцеховых путей и дорог, благоустройство и озеленение территории, малые архитектурные формы.
56. В составе каждой сметы отдельные виды строительных и монтажных работ группируются в разделы по конструктивным элементам здания, сооружения, видам работ и устройств.
57. Порядок расположения наименований работ в сметах и их группировка в разделы приводятся в соответствии с технологической последовательностью производства работ и с учетом специфических особенностей отдельных видов строительства.

58. Жергілікті ресурстық сметалармен айқындалатын құн тікелей шығындарды, үстеме шығындарды және сметалық пайданы қамтиды.
59. Тікелей шығындарда:
1) жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы;
2) құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалану құны;
3) материалдарды, бұйымдарды және конструкцияларды тасымалдаумен бірге олардың құны;
4) мердігер жеткізген инженерлік жабдықтың құны ескеріледі.
Мердігер және тапсырыс беруші жеткізген инженерлік жабдықтың тізбесі сметалық құжаттаманы жасау үшін бастапқы деректердің құрамында тапсырыс беруші бекітетін бөлу ведомосты бойынша айқындалады. Бұл ретте, жеткізушінің инженерлік жабдықты жеткізуі "іске қосу" монтажы шартында жүзеге асырылады.
60. Тікелей шығындар ресурстық ведомостар бойынша қабылданған ресурстар көлемін осы ресурстардың ағымдағы бағадағы бірлігі құнына көбейту жолымен анықталады.
61. Сметалық жалақы мынадай түрлерден тұрады:
1) жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы;
2) машинстердің (құрылыс машиналары мен тетіктерін басқаратын және қызмет көрсететін жұмысшылардың) жалақысы.
62. Жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы тікелей құрылыс және монтаж жұмыстарымен айналысатын жұмысшылардың жалақысын қамтиды. Жұмысшы-құрылысшылардың сметалық жалақысы сметалық тарифтік ставкалардың жинағы бойынша айқындалатын жұмысшы құрылысшылар мен машинистер үшін ресурстық ведомость және адам-сағаттың ағымдағы құны бойынша тиісті еңбек шығындарының негізінде құрылыстағы сметалық жалақының есебі бойынша Мемлекеттік нормативке сәйкес есептеледі.
63. Машинистердің жалақысы құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалануға арналған шығындар құрамына енгізіледі және сметалық тарифтік ставкалардың жинағы бойынша ағымдағы бағалардағы машиналар мен тетіктердің машина-сағат құнының құрамында есептеледі.
64. Құрылыс машиналарын пайдалануға арналған шығындар қажетті машиналардың нормативтік қажеттігі (машина-сағатпен) және 1 (бір) машина-сағаттың ағымдағы бағасы негізге алына отырып, айқындалады. Құрылыс машиналары мен тетіктері 1 (бір) машина-сағатының ағымдағы бағасы тиісті кезеңге арналған құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалануға арналған сметалық бағалар жинағы бойынша айқындалады. Құрылыс машиналарын пайдалануға арналған сметалық бағалар құрылыс машиналдарын, тетіктерін және автокөлік құралдарын пайдалануға арналған сметалық нормаларды әзірлеу және қолдану бойынша Мемлекеттік нормативке сәйкес тетіктердің машина-сағатының өзіндік құнын құрайтын ресурстардың ағымдағы құнын калькуляциялау негізінде есептеледі.
65. Материалдық ресурстардың құны Қазақстан Республикасының өңірлері ағымдағы бағаларда ағымдағы бағалардың мониторингі және құрылыс ресурстарының сметалық бағалары есебі бойынша Мемлекеттік нормативке сәйкес айқындалады және кезекті кезеңге (тоқсанға) арналған құрылыс материалдарына, бұйымдарына және конструкцияларына арналған сметалық бағаларының жинақтарына енгізіледі.

58. Стоимость, определяемая локальными ресурсными сметами, включает в себя прямые затраты, накладные расходы и сметную прибыль.
59. Прямые затраты учитывают:
1) заработную плату рабочих–строителей;
2) стоимость эксплуатации строительных машин и механизмов;
3) стоимость материалов, изделий и конструкций с их транспортировкой;
4) стоимость инженерного оборудования поставки подрядчика.
Перечень инженерного оборудования поставки подрядчика и заказчика определяются по разделительной ведомости, утверждаемой заказчиком в составе исходных данных для составления сметной документации. При этом поставка подрядчиком инженерного оборудования осуществляется на условиях монтажа "под ключ".
60. Прямые затраты определяются путем суммирования итогов перемножения объемов ресурсов, принятых по ресурсным ведомостям, на стоимость единицы этих ресурсов в текущих ценах.
61. Сметная заработная плата состоит из следующих видов:
1) заработная плата рабочих–строителей;
2) заработная плата машинистов (рабочих, занятых управлением и обслуживанием строительных машин и механизмов).
62. Заработная плата рабочих–строителей включает оплату труда рабочих, занятых непосредственно на строительных и монтажных работах. Сметная заработная плата рабочих-строителей рассчитывается в соответствии с Государственным нормативом по расчету сметной заработной платы в строительстве, утвержденным настоящим приказом, на основании соответствующих трудозатрат по ресурсной ведомости и текущей стоимости человека–часа рабочих строителей по сборнику сметных тарифных ставок.
63. Заработная плата машинистов включается в состав затрат на эксплуатацию строительных машин и механизмов и рассчитывается в составе стоимости машино–часа машин и механизмов в текущих ценах по сборнику сметных тарифных ставок.
64. Затраты на эксплуатацию строительных машин определяются исходя из нормативной потребности необходимых машин (в машино–часах) и текущей цены 1 (одного) машино–часа. Текущая цена 1 (одного) машино-часа строительных машин и механизмов определяется по сборнику сметных цен на эксплуатацию строительных машин и механизмов на соответствующий период. Сметные цены на эксплуатацию строительных машин рассчитывается на основе калькуляции текущей стоимости ресурсов, составляющих себестоимость машино–часа механизмов в соответствии с Государственным нормативом по разработке ресурсных сметных норм и определению сметных цен на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств, утвержденным настоящим приказом.
65. Стоимость материальных ресурсов определяется по регионам Республики Казахстан в текущих ценах, в соответствии с Государственным нормативом по мониторингу текущих цен и расчету сметных цен строительных ресурсов, утвержденным настоящим приказом и включаются в сборники сметных цен на строительные материалы, изделия и конструкции на очередной период (квартал).

66. Жеке құрылыс материалдарына арналған бағалардың қолданыстағы жинақтарының тиісті бөлімдерінде болмауы жағдайында қажетті техникалық өлшемдерімен және пайдалану сипаттамаларымен бұйымдарды, олардың құнын өндірушілердің, не оларды ресми түрде білдіретін дистрибьюторлардың кемінде екі баға ұсыныстарынан (прайс-парақтарынан) тұратын тапсырыс беруші қабылдаған шешімдерге сәйкес айқындау қажет. Бұл ретте, прайс-парақтардағы инкомермс терминдеріндегі франко түрі немесе жеткізу шарттарын көрсету міндетті болып табылады.
67. Тасымалдаудың сметалық құны көлік-логистикалық сызба, жүктің класы мен сипаттамасы, жолдың санаты, көлік құралының типі мен оның жүк көтерімділігін ескере отырып, кезекті кезеңге бекітілген құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалардың жинағы бойынша айқындалады. Құрылысқа арналған жүктерді тасымалдаудың сметалық бағалар жинағы құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезінде көлік шығыстарының шамасын айқындау бойынша Мемлекеттік нормативке сәйкес әзірленеді.
68. Жобалық деректерге сәйкес конструкцияларды (металл және темірбетон және тағы басқа) бөлшектеу, ғимараттар мен құрылыстарды бұзу, оның нәтижесінде қайтадан пайдалануға жарамды конструкциялар, бұйымдар және материалдар алу жоспарланатын, немесе құрылысқа ілеспелі жекелеген материалдарды (тас, қиыршықтас, ағаш және тағы басқа) алу жүргізілетін жағдайларда, жұмыс құжаттамасына жеке "қолданыстағы құрылыстарды бөлшектеу және бұзу кезінде алу болжанатын қайталап пайдаланылатын және ілеспелі түрде алынатын конструкциялардың, бұйымдардың және материалдардың болжамды көлемінің қайтарымды сомаларды есептеуге арналған ведомосы" қоса беріледі.
Қолданыстағы құрылыстардың конструкцияларын бөлшектеу және бұзу жұмыстары аяқталғаннан кейін комиссия актісі және қайталап пайдаланылатын және ілеспе түрде алынатын конструкциялар, бұйымдар және материалдар көлемінің іс жүзіндегі ведомосы жасалады.
Қолданыстағы құрылыстарды бұзу және сыру кезінде алынып, қайтадан пайдаланылатын материалдар, конструкциялар және бұйымдар, сондай-ақ ілеспелі алу материалдары тапсырыс берушінің меншігі болып табылады және ол оны заңнамада белгіленген тәртіппен дербес іске асырады.
69. Жабдықтың сметалық құны осы жабдықты сатып алуға және объекті жанындағы қоймаға немесе жабдықты монтаждауға беру орнына жеткізуге жұмсалатын барлық шығындардың сомасы ретінде анықталады. Жабдықтың сметалық құнына мыналар енгізіледі:
1) қосалқы бөлшектердің құнын, ыдыстың құнын қамтитын босатылым бағасы, орама және деректемелер;
2) көлік шығыстары;

66. В случае отсутствия цен на отдельные строительные материалы и изделия с необходимыми техническими параметрами и характеристиками в действующих сборниках сметных цен, их стоимость следует определять в соответствии с принятыми и утвержденными решениями заказчика из не менее чем двух ценовых предложений (прайс–листов) производителей, либо официально их представляющих дистрибьюторов. При этом указание в прайс-листах вида франко или условия поставок в терминах инкотермс является обязательным.
67. Сметная стоимость транспортировки определяется по сборнику сметных цен на перевозку грузов для строительства, утвержденный на очередной период, с учетом транспортно–логистической схемы, класса и характеристики груза, категории дороги, типа транспортного средства и его грузоподъемности. Сборник сметных цен на перевозку грузов для строительства разрабатывается в соответствии с Государственным нормативом по определению величины транспортных расходов при перевозке грузов для строительства, утвержденным настоящим приказом.
68. В тех случаях, когда в соответствии с проектными данными осуществляется разборка конструкций (металлических и железобетонных и других), снос зданий и сооружений, в результате чего намечается получение конструкций, изделий и материалов, пригодных для повторного применения, или производится сопутствующая строительству добыча отдельных материалов (камень, гравий, лес и другое), к рабочей документации прилагается отдельная "ведомость ориентировочных объемов конструкций, изделий и материалов повторного применения и попутной добычи, предполагаемых получению при разборке и сносе существующих строений".
После завершения работ по разборке конструкций и сносу существующих строений составляются комиссионный акт, и фактическая ведомость объемов полученных конструкций, изделий и материалов повторного применения и попутной добычи.
Материалы, конструкции и изделия повторного применения, получаемые при разборке и сносе существующих строений, а также материалы попутной добычи передаются заказчику как предмет его собственности.
69. Сметная стоимость оборудования определяется как сумма всех затрат на приобретение и доставку этого оборудования на приобъектный склад или место передачи оборудования в монтаж. В сметную стоимость оборудования включаются:
1) отпускная цена, включающая в себя стоимость запасных частей, стоимость тары, упаковки и реквизита;
2) транспортные расходы;

3) дайындау-қойма шығыстары (тапсырыс берушінің жеткізу жабдығы үшін);
4) кеден алымдары мен баждары;
5) шефмонтаждың құны (шефомонтаж жағдайында жеткізілетін жабдық үшін).
Жабдықтың сметалық құнына енгізілетін кеден баждары мен салықтары Қазақстан Республикасының кеден және салық заңнамасына сәйкес есептеледі.
Жабдықтың шефмонтажы бойынша қызметтердің құнын өндіруші жеткізушілер фирмада қабылданған нормативтер бойынша өз шығындарын калькуляциялаумен жеке тәртіппен айқындайды және жеке жолмен жабдықтың прайстық құнына енгізіледі.
Прайс-парақтарда олардың болуы бойынша жоғарыда аталған құрамдастар бойынша жабдықтың жалпы құнын ашып көрсету жабдықты әлеуетті жеткізушілер үшін міндетті талап болып табылады.
70. Инженерлік жабдықтың құны осы бұйрықпен бекітілген ағымдағы бағалар мониторингі және құрылыс ресурстарының сметалық бағаларының есебі бойынша Мемлекеттік нормативке сәйкес әзірленетін кезекті кезеңге (тоқсанға, жарты жылға) жасалатын инженерлік жабдыққа арналған сметалық бағалардың жинақтары бойынша қабылданады.
Жинақтарда бағалар болмаған кезде инженерлік жабдықтың құны өндіруші зауыттардың деректері бойынша, кемінде екі өндірушінің, не оларды ресми түрде білдіретін дистрибьюторлардың прайс-парақтары бойынша жобаға енгізілген жабдықтың тапсырыс беруші бекіткен бағасын және бәсекеге қабілеттілігін салыстыру (техникалық және сапалық және пайдалану сипаттамаларын салыстыру) нұсқаларының негізінде анықталады. Импорттық өндірістің инженерлік жабдығының позициялары бойынша әлеуетті жеткізушілер үшін сұрау салудың (сұрау салу парақтарының, конкурсқа қатысуға арналған хаттар мен шақырулардың) міндетті шарты жабдықтың жалпы прайстық құнына көлік шығындарын енгізе отырып, объект маңындағы қоймаға дейін жабдықты жеткізу болып табылады. Прайс-парақтарда инкотермс терминдеріндегі жеткізу шарты, сондай-ақ, мынадай құрамдастар бойынша жабдықтың жалпы құнын ашып көрсету көрсетілуі тиіс: босатылым бағасы, көлік шығыстары, кеден баждары және салықтар. Жеткізушіні таңдау, прайс-парақтар бойынша инженерлік жабдықтың типі, маркасы және құны бойынша тапсырыс берушінің бекітілген шешімдерін бастапқы деректер ретінде жобалау ұйымы ұсынады.
71. Құрылыс объектілері үшін технологиялық жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың құны мониторинг нәтижелері бойынша, дайындаушы зауыттардың ұсыныстарының сұрау салулары немесе өндірушілердің немесе олардың ресми дистрибьютерлерінің жабдықты, жиһазды және мүкәммалды жеткізуге арналған конкурс нәтижелері негізінде орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының қызмет саласына сәйкес жүзеге асырылатын техникалық саясат шеңберінде айқындалады. Сұрау салу немесе конкурс шарттары бойынша технологиялық жабдықтың және мүкәммалдың прайстық құны олардың объект маңы қоймасына дейін жеткізуді, ал жиһаз бойынша жобалау орнына жеткізуді қамтуы тиіс. Прайс-парақтарда инкотермс терминдеріндегі жеткізу шарты және мынадай құрамдастар бойынша жабдықтың жалпы құнын ашып көрсету көрсетілуі тиіс: босатылым бағасы, көлік шығыстары және салықтар, ал жиһаз бойынша оларды құрастыру және орнына қою жөніндегі қызметтердің құны көрсетілуі тиіс.
Технологиялық жабдықты, жиһазды және миүкәммалды, сондай-ақ, олардың әлеуетті жеткізушілерін-өндірушілерін таңдауды жобалауды бастағанға дейін немесе жобаның сметалық бөлімін әзірлеудің басталуына дейін жобалау процесінде алдын ала тапсырыс беруші жүзеге асырады. Технологиялық жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың құнын шығыс деректері ретінде жобалау ұйымың тапсырыс берушісі ұсынады.
Құрылыс объектілері үшін тапсырыстарды орналастыру, технологиялық жабдықты, жиһазды және мүкәммалды сатып алу және жеткізу тапсырыс берушінің айрықша құзыретіне жатады.

3) заготовительно–складские расходы (для оборудования поставки заказчика);
4) таможенные пошлины и налоги;
5) стоимость шефмонтажа (для оборудования, поставляемого на условиях шефмонтажа).
Таможенные пошлины и налоги, включаемые в сметную стоимость оборудования, исчисляются в соответствии с таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан.
Стоимость услуг по шефмонтажу оборудования определяется производителями-поставщиками в индивидуальном порядке, калькуляцией своих затрат по принятым в фирме нормативам, и включается в общую прайсовую стоимость оборудования отдельной строкой.
Обязательным условием для потенциальных поставщиков оборудования является указание в прайс-листах расшифровки общей стоимости оборудования по вышеперечисленным составляющим по их наличию.
70. Стоимость инженерного оборудования принимается по сборнику сметных цен на инженерное оборудование на очередной период (квартал, полугодие), разрабатываемого в соответствии с Государственным нормативом по мониторингу текущих цен и расчету сметных цен строительных ресурсов, утвержденным настоящим приказом.
При отсутствии цен в сборниках стоимость инженерного оборудования определяется по данным заводов–изготовителей, по прайс–листам не менее двух производителей, либо официально их представляющих дистрибьюторов, на основе принятых и утвержденных решений заказчика из вариантов сопоставления цены, условий поставок и конкурентоспособности (сравнения технических, качественных и эксплуатационных характеристик) оборудования, включаемого в проект. Обязательным условием запросов (опросных листов, писем и приглашений к участию в конкурсах) для потенциальных поставщиков по позициям инженерного оборудования импортного производства является доставка оборудования до приобъектного склада с включением транспортных затрат в общую прайсовую стоимость оборудования. В прайс-листах должны быть указаны условия поставок в терминах инкотермс, а также расшифровка общей стоимости оборудования по составляющим: отпускная цена, транспортные расходы, таможенные пошлины и налоги. Утвержденные решения заказчика по выбору поставщика, типу, марке и стоимости инженерного оборудования по прайс-листам предоставляются проектной организации в качестве исходных данных.
71. Стоимость технологического оборудования, мебели и инвентаря для строительства объектов определяется в рамках технической политики осуществляемой в соответствующей сфере деятельности центральными государственными органами и их ведомствами, по результатам мониторинга, на основе запросов предложений заводов–изготовителей или результатов конкурса на поставку оборудования, мебели и инвентаря производителями или их официальными дистрибьюторами. По условиям запроса или конкурса прайсовая стоимость технологического оборудования и инвентаря должна включать доставку их до приобъектного склада, а по мебели доставку, сборку и расстановку на проектное место. В прайс-листах должны быть указаны условия поставок в терминах инкотермс и расшифровка общей стоимости оборудования по составляющим: отпускная цена, транспортные расходы, таможенные пошлины и налоги, а по мебели также стоимость услуг по их сборке и установке на место.
Выбор технологического оборудования, мебели и инвентаря, а также их потенциальных поставщиков-производителей осуществляется заказчиком заблаговременно, до начала проектирования или в процессе проектирования до начала разработки сметного раздела проекта. Стоимость технологического оборудования, мебели и инвентаря предоставляется заказчиком проектной организации в качестве исходных данных.
Размещение заказов, приобретение и поставка технологического оборудования, мебели и инвентаря для строительства объектов находится в исключительной компетенции заказчика.

72. Көлік шығыстары жабдықты объект жанындағы қоймаға жеткізу жөніндегі барлық шығындарды қамтиды. Прайстық құны объект маңы қоймасына дейін жеткізуді қамтитын позицияларды қоспағанда жабдық бойынша көлік шығыстары жеткізудің көлік кестесіне сәйке құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар жинағын кезекті кезеңге арналған бекітілген бойынша жабдықтың 1 тонна брутто салмағына жұмсалған көлік шығындарын калькуляциялау арқылы анықталады.
73. Дайындау-қойма шығыстары жеткізу тапсырыстарын орналастырумен; жабдықты қабылдаумен, есепке алумен, қоймада сақтаумен; жабдықты ревизиялаумен, дайындаумен және монтаждауға берумен байланысты шығындарды қамтиды.
Дайындау-қойма шығыстары тапсырыс берушінің жеткізу жабдығы бойынша франко-объект маңы қоймасының жабдығы құнынан 1,2% мөлшерінде айқындалады.
Мердігер жеткізген инженерлік жабдық бойынша дайындау-қойма шығыстары екінші деңгейдегі үстеме шығындарына арналған қаражат есебінен өтеледі.
74. Негізгі қорларда есепте тұратын және бұзу және қайта жөнделетін немесе техникалық қайта жарақтандырылатын жұмыс істеп тұрған кәсіпорынның шегінде салынып жатқан (қайта жаңартылатын) ғимаратқа көшіру жоспарланып отырған жабдықты пайдалану кезінде, жергілікті сметаларда тек қана бөлшектеу және қайта монтаждау қаражаты көзделеді, ал жабдықтың өзінің теңгерімдік құны көрсетілмейді.
75. Технологиялық және инженерлік жабдықтың барлық түрлері шартта ескертілген мерзімде жабдықтың пайдалану режиміндегі жұмыс қабілетіне кепілдікті қоса алғанда, жеткізушінің тиісті кепілдіктері бар толық жинақталған түрде жеткізілуге тиіс.
76. Жабдықты жеткізушілерді таңдау кезінде және жабдықтың ағымдағы сметалық бағалары жинақтарына инженерлік жабдықты қосқан кезде толығымен жинақталған жабдықты жеткізуді, технологиялық жабдықты шефмонтаждауды, жөндеуді және іске қосуды ұсынатын (кешенді қызметтерге кепілдік беретін) өндіруші-жеткізушілерге басымдық беріледі.
77. Технологиялық және инженерлік жабдықтың барлық түрлерін монтаж жұмыстары жабдықты бос режимде және жүктемемен жеке сынақ жүргізу, монтаждалған жабдықты "кілтін ұстатып" тапсыру арқылы орындалуға тиіс, бұл жабдықты монтаждауға арналған сметалық нормаларда ескеріледі.
78. Құрылыстағы үстеме шығындар осы бұйрықпен бекітілген құрылыстағы үстеме шығындардың шамасын айқындау бойынша Мемлекеттік нормативке сәйкес айқындалады.
79. Сметалық пайда тікелей шығындар және үстеме шығындар сомасының 8% мөлшерінде анықталады.
80. Объектілік сметалар осы Мемлекеттік нормативке 5-қосымшада келтірілген нысан бойынша жасалады. Объектілік сметалар "құрылыс-монтаж жұмыстары", "мердігер жеткізген инженерлік жабдық", "өзге де шығындар" сметалық құнының тиісті бағандары бойынша жұмыстар мен шығындарды топтастыра отырып, жергілікті ресурстық сметалардың деректерін жиынтықтау арқылы тұтастай алғанда объектілерге жасалады. Объектілік смета қорытындысы бойынша анықтама ретінде Жиынтық сметалық есептің № 2 жолына егізілетін тапсырыс беруші жеткізген жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың құны көрсетіледі.
Объектілік сметаларда жергілікті ресурстық сметалардың деректері бойынша нормативтік еңбекті қажетсіну және сметалық жалақы көрсетіледі.
Егер объектінің құны бір жергілікті ресурстық смета бойынша анықталуы мүмкін болса, онда объектілік смета жасалмайды.

72. Транспортные расходы включают все затраты по доставке оборудования на приобъектный склад. По оборудованию, за исключением позиций, прайсовая стоимость которых включает доставку до приобъектного склада, транспортные расходы определяются путем составления калькуляций транспортных расходов на 1 тонну массы брутто оборудования по утвержденному на очередной период сборнику сметных цен на перевозку грузов для строительства, в соответствии с транспортной схемой доставки.
73. Заготовительно-складские расходы включают затраты, связанные с размещением заказов на поставку, приемкой, учетом, хранением оборудования на складе и передачей оборудования в монтаж.
Заготовительно-складские расходы по оборудованию поставки заказчика определяются в размере 1,2% от стоимости оборудования франко-приобъектный склад.
Заготовительно-складские расходы по инженерному оборудованию поставки подрядчика возмещаются за счет средств на накладные расходы второго уровня.
74. При использовании оборудования, которое числится в основных фондах и намечается к демонтажу и переносу в строящееся (реконструируемое) здание в пределах реконструируемого или технически переоснащаемого действующего предприятия, в локальных сметах предусматриваются только средства на демонтаж и повторный монтаж, а балансовая стоимость самого оборудования не показывается.
75. Все виды технологического и инженерного оборудования поставляются в полностью укомплектованном виде с соответствующими гарантиями поставщика, включая гарантию работоспособности оборудования в эксплуатационном режиме на оговоренный договором срок.
76. При выборе поставщиков оборудования предпочтение отдается производителям–поставщикам предлагающим (гарантирующим комплексные услуги) поставку полностью укомплектованного оборудования, шефмонтаж, наладку и пуск технологического оборудования.
77. Работы по монтажу всех видов технологического и инженерного оборудования выполняются со сдачей смонтированного оборудования "под ключ", с проведением индивидуальных испытаний оборудования в холостом режиме и под нагрузкой, что учтено в сметных нормах на монтаж оборудования.
78. Накладные расходы в строительстве определяются в соответствии с Государственным нормативом по определению величины накладных расходов в строительстве, утвержденным настоящим приказом.
79. Сметная прибыль определяется в размере 8% от суммы прямых затрат и накладных расходов.
80. Объектные сметы составляются по форме, приведенной в Приложении 5 к настоящему Государственному нормативу. Объектные сметы составляются на объекты в целом путем суммирования данных локальных ресурсных смет с группировкой работ и затрат по соответствующим графам сметной стоимости "строительно–монтажных работ", "инженерного оборудования поставки подрядчика", "прочих затрат". За итогом объектной сметы указывается стоимость оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика, включаемая в строку 2 Сводного сметного расчета.
В объектных сметах по данным локальных ресурсных смет показываются нормативная трудоемкость и сметная заработная плата.
Когда стоимость объекта определяется по одной локальной ресурсной смете, то объектная смета не составляется.

Объектілік сметаға құрылысты ұйымдастыру жобасын негіздеу кезінде, сондай-ақ мұнаралы крандардың астына рельс жолдарын орнатуға жұмсалатын шығындар қосылады. Оларды құрастыруға жұмсалатын шығындар № 46 "Ғимараттар мен құрылыстарды қайта жөндеу жөніндегі құрылыс жұмыстары" бөлімі, "Мұнаралы крандарға арналған кранасты жолдары" деген 08 кіші бөлімінің тиісті нормалары бойынша жергілікті ресурстық сметалық есеппен анықталады.
81. Жергілікті және объектілік ресурстық сметалық есептер жергілікті және объектілік ресурстық сметалардың орнына оларға ұқсас тәртіппен ірілендірілген сметалық нормалары негізінде әзірленеді және нақтылауға жатады.
Кейіннен құрылыс барысында нақтыланған жұмыс көлемдерінің негізінде жергілікті және объектілік ресурстық сметалар жасалады.
82. Шығындардың жеке түрлеріне арналған сметалық есептер, егер шығындардың осы түрлері сметалық нормативтерде ескерілмесе, уәкілетті орган белгілеген тәртіппен ағымдағы бағалардағы осы шығындардың құнын калькуляциялау жолымен жасалады. Толық сметалық құннан проценттерде көрсетілетін шығындардың жеке түрлеріне нормалар болған кезде сметалық есептер жасалмайды.
83. Құрылыс құнының сметалық есебі ағымдағы бағада жасалады.
Кәсіпорынды, ғимаратты, құрылысты немесе оның кезегін салу жобасына құрылыс құнының сметалық есебі осы Мемлекеттік нормативке 6-қосымшада келтірілген нысан бойынша жасалады.
Оған тапсырыс беруші жеткізген жабдықты, жиһазды және мүкәммалды сатып алудың сметалық есептерін қоспағанда, барлық объектілік сметалар мен есептер, сондай-ақ, шығындардың жеке түрлеріне сметалық есептер бойынша қорытындылар жеке жолдармен енгізіледі.
Кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды салу құнының сметалық есебі позицияларының көрсетілген сметалық құжаттардың нөміріне сілтемесі болуға тиіс. Жобада көзделген әрбір объектінің сметалық құны сметалық құнды білдіретін: "құрылыс-монтаж жұмыстары"; "мердігер жеткізген инженерлік жабдық"; "өзге де шығындар", "жалпы сметалық құн" бағандары бойынша бөлінеді.
84. Құрылыс құнының сметалық есептерінде қаражат мынадай тараулар бойынша бөлінеді:
1-тарау. Мердігер орындайтын жұмыстардың бөлігінде құрылыс аумағындағы дайындық жұмыстарына жұмсалатын шығындар.
2-тарау. Құрылыстың негізгі объектілері.
3-тарау. Қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілер.
4-тарау. Энергетика шаруашылығы объектілері.
5-тарау. Көлік шаруашылығы және байланыс объектілері.
6-тарау. Сыртқы желілер және сумен жабдықтау, кәріз, жылумен жабдықтау және газбен жабдықтау құрылыстары.
7-тарау. Аумақты абаттандыру және көгалдандыру.

При обосновании проектом организации строительства в объектную смету включаются также затраты на устройство рельсовых путей под башенные краны. Затраты на их сооружение определяются локальным ресурсным сметным расчетом по соответствующим нормам раздела 46 "Работы строительные по реконструкции зданий и сооружений", подраздел 08 – "Подкрановые пути для башенных кранов".
81. Локальные и объектные ресурсные сметные расчеты разрабатываются на основе укрупненных сметных норм вместо локальных и объектных ресурсных смет, в аналогическом им порядке и подлежат уточнению.
В последующем на основании уточненных в процессе строительства объемов работ составляются локальные и объектные ресурсные сметы.
82. Сметные расчеты на отдельные виды затрат, не учтенных сметными нормативами, составляются путем калькуляции стоимости этих затрат в текущих ценах. При наличии норм на отдельные виды затрат, выраженных в процентах от полной сметной стоимости, сметные расчеты не составляются.
83. Сметный расчет стоимости строительства составляется в текущих ценах.
Сметный расчет стоимости строительства к проекту на строительство объекта или его очереди составляется по форме, приведенной в Приложении 6 к настоящему Государственному нормативу.
В него включаются отдельными строками итоги по всем объектным сметам и расчетам, а также сметным расчетам на отдельные виды затрат, за исключением сметных расчетов на приобретение оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика.
Позиции сметного расчета стоимости строительства объектов приводятся со ссылкой на номер указанных сметных документов. Сметная стоимость каждого объекта, предусмотренного проектом, распределяется по графам, обозначающим сметную стоимость: "строительно–монтажных работ", "инженерное оборудование поставки подрядчика", "прочих затрат", "общую сметную стоимость".
84. В сметных расчетах стоимости строительства средства распределяются по следующим главам:
"Глава 1. "Затраты на подготовительные работы по территории строительства в части работ выполняемых подрядчиком".
"Глава 2. "Основные объекты строительства".
"Глава 3. "Объекты подсобного и обслуживающего назначения".
"Глава 4. "Объекты энергетического хозяйства".
"Глава 5. "Объекты транспортного хозяйства и связи".
"Глава 6. "Наружные сети и сооружения водоснабжения, канализации, теплоснабжения и газоснабжения".
"Глава 7. "Благоустройство и озеленение территории".

8-тарау. Уақытша ғимараттар мен құрылыстар.
9-тарау. Мердігерге қатысты бөлікте құрылысқа жұмсалатын қосымша шығындар.
Тиісті тарауда көзделетін объектілер, жұмыстар және шығындар болмаған жағдайда, бұл тарау алдыңғы тараулардың нөмірлері өзгертілмей өткізіледі.
Тараулардың құрылымы, сондай-ақ, желілік құрылыс объектілері үшін және құрылыстың басқа да арнайы түрлері үшін құрылыс құнының сметалық есебінің тараулары бойынша қаражатты бөлу олардың ерекшеліктеріне сәйкес қалыптастырылады.
"Құрылыс аумағындағы дайындық жұмыстарына жұмсалатын шығындар" деген 1-тарауға мердігер орындайтын құрылыс салынатын аумақты бөлумен және игерумен байланысты жұмыстар мен шығындарға жұмсалатын қаражат қосылады. Мердігер орындайтын және құрылыс құнының сметалық есебінің 1-тарауына қосылатын өзге де жұмыстар мен шығындар тізбесі осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшада келтіріледі.
"Құрылыстың негізгі объектілері" деген 2-тарауға негізгі мақсаттағы ғимараттар, құрылыстар және жұмыс түрлері бойынша мердігерлік құрылыс-монтаж жұмыстарының, шығындар мен қызметтердің сметалық құны енгізіледі.
Бұл қаражат 4-7-бағандарға енгізіледі.
"Қосалқы және қызмет көрсету мақсатындағы объектілер" деген 3-тарауға объектілер бойынша мердігерлік құрылыс-монтаж жұмыстарының, шығындар мен қызметтердің сметалық құны енгізіледі:
Өнеркәсіптік құрылыс үшін:
1) жөндеу-техникалық шеберханалардың ғимараттары;
2) әкімшілік-тұрмыстық өндірістік ғимараттар;
3) газогенераторлық;
4) оттегілік;
5) компрессорлық;
6) әр түрлі қойма үй-жайлары;
7) эстакадалар, галереялар;
8) зертхана ғимараттары;
9) осыларға ұқсас басқа да ғимараттар мен құрылыстар.
Тұрғын үй-азаматтық құрылыс үшін:
1) шаруашылық корпустары;
2) аурухана және ғылыми қалашықтардағы өтпелер, жылыжайлар;
3) қоқыс жинағыштар және тағы басқа.;
4) жұмысшыларға қызмет көрсетуге арналған және кәсіпорындардың құрылысы үшін бөлінген аумақтың шегінде орналасқан мәдени-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстар (жеке тұрған емханалар, асханалар, дүкендер, халыққа тұрмыстық қызмет көрсету объектілері және басқа да объектілер);
5) табиғат қорғау жұмыстары, мәдени ескерткіштерді қорғау бойынша жұмыстар және соларға ұқсас жұмыстар.
Әдетте, кешенді жобаға құрылыс құны сметалық есебінің 3-7-тарауларында көрсетілетін жылу қазандығы, электрмен жабдықтау желісі, жылу желілері, абаттандыру, жолдар және т.б. сияқты объектілер құрылысының сметалық есептік құны бар жеке жоба әзірленетін жағдайда, осы объектілердің сметалық құны (осы объектілер бойынша мердігерлік құрылыс-монтаж жұмыстарының, шығындар мен қызметтердің сметалық құны) негізгі объектілер ретінде 2-тарауға енгізілуге тиіс.
4-7-тарауларға тізбесі тараулардың атауларына сәйкес келетін объектілер енгізіледі.
"Уақытша ғимараттар мен құрылыстар" деген 8-тарауға сметалық нормалардың тиісті жинағы бойынша айқындалатын уақытша ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызуға және бұзуға жұмсалатын шығындар енгізіледі.

"Глава 8. "Временные здания и сооружения".
"Глава 9. "Дополнительные затраты на строительство в части относящейся к подрядчику".
В случае отсутствия объектов, работ и затрат, предусматриваемых соответствующей главой, эта глава пропускается без изменения номеров последующих глав.
Структура глав, а также распределение средств по главам сметного расчета стоимости строительства для объектов линейного строительства и для других специальных видов строительства формируется в соответствии с их спецификой.
В главу 1 "Затраты на подготовительные работы по территории строительства" сметного расчета стоимости строительства включаются средства на работы и затраты, связанные с отводом и освоением застраиваемой территории выполняемые подрядчиком. Перечень прочих работ и затрат выполняемых подрядчиком и включаемых в главу 1 сметного расчета стоимости строительства приводится в приложении 1 к настоящему Государственному нормативу.
В главу 2 "Основные объекты строительства" сметного расчета стоимости строительства включается сметная стоимость подрядных строительно–монтажных работ, затрат и услуг по зданиям, сооружениям и видам работ основного назначения.
Эти средства включаются в графы 4 – 7.
В главу 3 "Объекты подсобного и обслуживающего назначения" сметного расчета стоимости строительства включается сметная стоимость подрядных строительно–монтажных работ, затрат и услуг по объектам:
для промышленного строительства:
1) здания ремонтно–технических мастерских;
2) административно–бытовых производственных зданий;
3) газогенераторные;
4) кислородные;
5) компрессорные;
6) всякого рода складские помещения;
7) эстакады, галереи;
8) здания лабораторий;
9) другие аналогичные здания и сооружения.
для жилищно–гражданского строительства:
1) хозяйственные корпуса;
2) проходные, теплицы в больничных и научных городках;
3) мусоросборники и другое;
4) здания и сооружения культурно–бытового назначения, предназначенные для обслуживания работающих (отдельно стоящие поликлиники, столовые, магазины, объекты бытового обслуживания населения и другие объекты) и расположенные в пределах территории, отведенной для строительства предприятий;
5) природоохранные работы, работы по охране памятников культуры и тому подобные работы.
В том случае, когда разрабатывается отдельный проект со сметным расчетом стоимости строительства таких объектов, как котельная, линия электроснабжения, тепловые сети, благоустройство, дороги и другие, которые обычно указываются в главах 3 – 7 сметного расчета стоимости строительства к комплексному проекту, сметная стоимость этих объектов (стоимость подрядных строительно–монтажных работ, затрат и услуг по этим объектам) включается в главу 2 как для основных объектов.
В главы 4 – 7 сметного расчета стоимости строительства включаются объекты, перечень которых соответствует наименованиям глав.
В главу 8 "Временные здания и сооружения" сметного расчета стоимости строительства включаются затраты на возведение и разборку временных зданий и сооружений, которые определяются по соответствующему сборнику сметных норм.

Жөндеу-құрылыс жұмыстарын, қайта жаңартуды, кеңейту және жаңғырту жүргізу кезінде уақытша ғимараттар мен құрылыстарға жұмсалатын шығындар 0,8 коэффициентімен анықталады.
"Құрылысқа арналған қосымша шығындар" деген 9-тарауға осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшаны пайдаланылып, ағымдағы бағаларда мердігерге жататын өзге де жұмыстар мен шығындардың негізгі түрлеріне жұмсалатын қаражат енгізіледі.
Құрылыс құнының сметалық есебінде (4-7-бағандарда) мынадай қорытындылар келтіріледі:
1) әрбір тарау бойынша (тарауда бөлімдер болған кезде – әрбір бөлім бойынша);
2) 1 - 7, 1 - 8, 1 – 9 тараулардың жиынтығы бойынша;
3) "20___жылғы ___тоқсандағы" жай-күйі бойынша ағымдағы бағадағы сметалық есеп бойынша жиыны.
85. Жиынтық сметалық есепке мыналар кіреді:
1) Мердігерлік құрылыс-монтаж жұмыстарының, шығындар мен қызметтердің ағымдағы бағадағы сметалық құны;
2) Тапсырыс беруші жеткізген жабдық, жиһаз және мүкәммал;
3) Тапсырыс берушінің жобаны басқаруға және техникалық қадағалауға арналған шығындары;
4) құрылыс үшін инженерлік іздестіру;
5) Жобалау жұмыстары;
6) Жобалық-сметалық құжаттама сараптамасының құны;
7) Авторлық қадағалауды жүзеге асыруға арналған шығындар:
8) Тапсырыс берушінің жоспарланбаған жұмыстар мен шығындарға қаражат резерві.
86. Мердігерлік құрылыс-монтаж жұмыстарының, шығындар мен қызметтердің ағымдағы бағадағы сметалық құны - құрылыс құнының сметалық есебі 1-9-тарауларының қосылған құн салығынсыз қорытынды сомасынан көшіріледі.
87. Тапсырыс беруші жеткізген жабдық, жиһаз және мүкәммалдың жалпы құны жергілікті ресурстық сметалардың тиісті қорытынды жолдарының мәндерін жиынтықтаумен анықталады, онда анықтама ретінде әрбір объект бойынша тапсырыс беруші жеткізген жабдықтың, жиһаздың және мүкәммалдың жиынтық құндары келтірілген.
88. Тапсырыс берушінің жобаны басқаруға және техникалық қадағалауға арналған шығындары, жобалық-сметалық құжаттаманы сараптауға, авторлық қадағалауды жүзеге асыруға жұмсалатын шығындар Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті Төрағасының 2015 жылғы 26 маусымдағы № 231НҚ бұйрығымен бекітілген нормативтер бойынша анықталады.
89. Құрылыс үшін инженерлік іздестірулердің құны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті Төрағасының бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы құрылыс үшін инженерлік іздестіру жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке сәйкес құрылыс үшін инженерлік іздестіруге арналған ресурстар шығыстары нормаларының жинағы негізінде анықталады.

Затраты на временные здания и сооружения при проведении ремонтно–строительных работ, реконструкции, расширении и модернизации определяются с коэффициентом 0,8.
В главу 9 "Дополнительные затраты на строительство" сметного расчета стоимости строительства включаются средства на прочие работы и затраты, относящиеся к подрядчику, в текущих ценах с использованием приложения 1 к настоящему Государственному нормативу.
В сметном расчете стоимости строительства (в графах 4–7) приводятся следующие итоги:
1) по каждой главе (при наличии в главе разделов – по каждому разделу);
2) по сумме глав 1–7, 1–8, 1–9;
3) Итого по сметному расчету в текущих ценах по состоянию на "___ квартал 20___года".
85. В сводный сметный расчет включаются:
1) Сметная стоимость подрядных строительно–монтажных работ, затрат и услуг в текущих ценах;
2) Оборудование, мебель и инвентарь поставки заказчика;
3) Затраты Заказчика на управление проектом и технический надзор;
4) инженерные изыскания для строительства;
5) Проектные работы;
6) Стоимость экспертизы проектно–сметной документации;
7) Затраты на осуществление авторского надзора;
8) Резерв средств заказчика на непредвиденные работы и затраты.
86. Сметная стоимость подрядных строительно–монтажных работ, затрат и услуг в текущих ценах – переносится с итоговой суммы глав 1–9 сметного расчета стоимости строительства без налога на добавленную стоимость.
87. Общая стоимость оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика определяется суммированием значений соответствующих строк объектных смет, где приведены итоговые стоимости оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика по каждому объекту.
88. Затраты Заказчика на управление проектом и технический надзор, экспертизу проектно-сметной документации, осуществление авторского надзора определяются по нормативам утвержденным приказом Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 231 НҚ.
89. Стоимость инженерных изысканий для строительства определяется на основании сборника норм расхода ресурсов на инженерные изыскания для строительства, в соответствии с Государственным нормативом по определению стоимости инженерных изысканий для строительства в Республике Казахстан, утверждаемым приказом Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан.

90. Жобалау жұмыстарының Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй коммуналдық шаруашылық істері комитеті Төрағасының бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы құрылыс үшін жобалау жұмыстарының құнын айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке сәйкес құрылыс үшін жобалау жұмыстарына еңбек шығындарының ірілендірілген нормалары жинағының тиісті бөлімдері бойынша анықталады.
91. Тапсырыс берушінің болжанбаған жұмыстар мен шығындарға қаражат резерві Жиынтық сметалық есептің 1-7-позициялары бойынша жалпы қаражат сомасының 2% мөлшерінде анықталады.
92. Қосылған құн салығы жиынтық сметалық есепке ағымдағы бағаларда енгізілетін барлық шығындардан Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленетін мөлшерде (6, 7-бағандарда) қабылданады.
93. Құрылыс объектісінің құны қосылған құн салығын қоса есептегенде, ағымдағы бағаларда жалпы сметалық құн болып есептеледі.
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
1-қосымша
Мердігер орындайтын өзге де жұмыстар мен шығындардың тізбесі
Р/с №
Тараулардың, жұмыстардың және шығындардың атауы
Қазақстан Республикасының заңнамасының саласын көрсете отырып, ағымдағы бағаларда өзге де жұмыстар мен шығындардың құнын айқындау мен негіздеу тәртібі
1
2
3
"Құрылыс құнының сметалық есебіне" енгізілетін өзге де шығындар

90. Стоимость проектных работ определяется по соответствующим разделам сборника укрупненных норм затрат труда на проектные работы для строительства, в соответствии с Государственным нормативом по определению стоимости проектных работ для строительства в Республике Казахстан, утверждаемым приказом Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
91. Резерв средств заказчика на непредвиденные работы и затраты определяются в размере 2% от общей суммы средств по позициям 1–7 Сводного сметного расчета и используется в установленном порядке.
92. Налог на добавленную стоимость принимается в размере, устанавливаемом налоговым законодательством Республики Казахстан от всех затрат включаемых в сводный сметный расчет в текущих ценах (в графах 6,7).
93. Стоимостью строительства объекта считается общая сметная стоимость в текущих ценах с учетом налога на добавленную стоимость.
Приложение 1
к Государственному нормативу по
определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
форма
Перечень прочих работ и затрат выполняемых подрядчиком
п/п
Наименование глав, работ и затрат
Порядок определения и обоснования стоимости прочих работ и затрат в текущих ценах с указанием области законодательства Республики Казахстан
1
2
3
Прочие затраты включаемые в "Сметный расчет стоимости строительства"

1-тарау. Құрылыс аумағын дайындау
Мердігердің шығындары:
1.1
Ғимараттар мен құрылыстардың негізгі остерін бөлу, оларды натураға көшіру және пункттермен және белгілермен бекіту жөніндегі шығындар.
Құрылыс үшін инженерлік іздестіруге арналған ресурстар шығыстарының нормалары жинағы негізінде айқындалады (6 және 7-бағандар)
1.2
Құрылыстар мен бау-бақша екпелерін, егістерін физикалық ысырумен байланысты, ғимараттар мен құрылыстарды көшіру (немесе ысырылғандардың орнына жаңа ғимараттар мен құрылыстар салу) шығындары

Глава 1. Подготовка территории строительства
Затраты подрядчика:
1.1
Затраты по разбивке основных осей зданий и сооружений, переносу их в натуру и закреплению пунктами и знаками.
Определяются на основе сборника норм расхода ресурсов на инженерные изыскания для строительства (графы 6 и 7)
1.2
Затраты, связанные с физическим сносом строений и садово–огородных насаждений, посевов, по переносу зданий и сооружений (или строительству новых зданий и сооружений взамен сносимых)

Есеп жобалық шешімнің (ақаулық ведомосының, құрылысты бұзу актісінің) негізінде смета бойынша жүргізіледі (4, 6 және 7-бағандар)
9-тарау. Өзге де жұмыстар мен шығындар
9.1
Қысқы уақытта құрылыс-монтаж (жөндеу-құрылыс) жұмыстарын жүргізу кезіндегі қосымша шығындар
Тиісті жинақ бойынша айқындалады (4 және 7-бағандар)
9.2
Техниканы жұмылдыруға және қайта жұмылдыруға арналған шығындар (машиналар мен тетіктердің құнында ескерілген, елді мекен мен құрылыс шегіндегі қайта базалауды қоспағанда)
Жергілікті мердігер ұйымдардың, ал олардың жеткіліксіздігі кезінде құрылыс орнына жақын өңірлердің қуаттылықтарын ұтымды пайдалану талаптарын ескере отырып, құрылыс ұйымы жобасының шешімдеріне сәйкес жергілікті сметалық есеппен айқындалады (6 және 7-бағандар)
9.3
Құрылыс-монтаж ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдау жөніндегі шығындар немесе қалалық жолаушылар көлігінің арнайы бағыттарын ұйымдастыру жөніндегі шығыстарды өтеу
Қазақстан Республикасындағы автомобиль жолдарын жөндеу мен ұстап тұруға арналған құрылысты ұйымдастыру және қаржыландырудың қолданыстағы нормативтері жобасының негізінде жергілікті сметалық есеппен айқындалады (26.02.2013 ж. № 183 ҚРҮҚ) (6 және 7-бағандар).
9.4
Жұмыс істеп тұрған автомобиль жолдарын ұстап тұруға арналған шығындар және оларды жөндеуге және ұстап тұруға арналған бюджеттен қосымша шығындарды алып тастау талабымен құрылысты аяқтаудан кейін оларды қалпына келтіру
Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын жөндеуге және ұстап тұруға арналған құрылыс ұйымының жобасы және қаржыландырудың қолданыстағы нормативтері негізінде жергілікті сметалық есеппен айқындалады (26.02.2013 ж. №183 ҚРҮҚ) (4 және 7-бағандар)
9.5
Құрылыс және монтаж ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасамалдау бойынша шығындар және қалалық жолаушылар көлігінің арнайы бағыттарын ұйымдастыру бойынша шығыстарды өтеу
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдерімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке сәйкес құрылыс ұйымының жобасы негізінде сметалық есептермен айқындалады (6 және 7-бағандар).
9.6
Вахталық әдіспен жұмыстарды жүзеге асырумен байланысты шығындар
Құрылыс ұйымының жобасы шешімдерімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке сәйкес құрылыс ұйымының жобасы негізінде сметалық есептермен айқындалады.
Вахталық жұмысшыларды вахта орнына дейін тасамалдауға және еңбек заңнамасының талаптарын орындауды ескере отырып, сметалық есептермен жолда болу кезеңіндегі тәулікті төлеуге арналған шығындар (6 және 7-бағандар)
9.7
Құрылыс, монтаж және арнайы құрылыс жұмыстарын орындау үшін жұмысшыларды іссапарға жіберумен байланысты шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдерімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке сәйкес құрылыс ұйымының жобасы негізінде сметалық есептермен айқындалады (6 және 7-бағандар).
9.8
Электр энергиясының құнындағы айырма ескерілетін шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасы негізінде сметалық есептермен айқындалады (4, 7-бағандар)
9.9
Ғимараттар мен құрылыстардың жылжуы мен деформацияларын геодезиялық қадағалауды жүргізуге жұмсалатын шығындар
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімдерімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке сәйкес құрылыс ұйымының жобасы және жұмыстарды жүргізу жобасы негізінде сметалық есеп бойынша жүргізіледі (6, 7-бағандар).

Расчет производится по смете на основании проектного решения (дефектной ведомости, акт на снос строений) (графы 4, 6 и 7)
Глава 9. Прочие работы и затраты
9.1
Дополнительные затраты при производстве строительно–монтажных (ремонтно–строительных) работ в зимнее время
Определяются по соответствующему сборнику (графы 4 и 7)
9.2
Затраты на мобилизацию и демобилизацию техники (за исключением перебазировки в пределах населенного пункта и стройки, учтенной в стоимости машино-часа машин и механизмов)
Определяются локальным сметным расчетом в соответствии с решениями проекта организации строительства, исходя из условия рационального использования мощностей местных подрядных организаций, а при их недостаточности из близлежащих к месту строительства регионов (графы 6 и 7)
9.3
Затраты на содержание действующих постоянных автомобильных дорог и восстановление их после окончания строительства, при условии исключения двойных затрат из бюджета на их ремонт и содержание
Определяются локальным сметным расчетом на основе проекта организации строительства и действующих нормативов финансирования на ремонт и содержание автомобильных дорог Республики Казахстан (ППРК от 26.02.2013 г. № 183) (графы 4 и 7)
9.4
Затраты на содержание участков (реконструируемых или вновь строящихся) дорог, не введенных в постоянную эксплуатацию, но эксплуатируемых по особой временной схеме, согласно официальным решениям соответствующих органов исполнительной власти о временной эксплуатации данных участков дорог, при условии исключения двойных затрат из бюджета на их ремонт и содержание.
Определяются локальным сметным расчетом на основании проекта организации строительства и действующих нормативов финансирования на ремонт и содержание автомобильных дорог Республики Казахстан (ППРК от 26.02.2013г. № 183) (графы 4 и 7)
9.5
Затраты по перевозке автомобильным транспортом работников строительных и монтажных организаций или компенсация расходов по организации специальных маршрутов городского пассажирского транспорта
Определяются сметными расчетами на основе проекта организации строительства, в соответствии с государственным нормативом по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства (графы 6 и 7).
9.6
Затраты, связанные с осуществлением работ вахтовым методом
Определяются сметными расчетами на основании проекта организации строительства, в соответствии с Государственным нормативом по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства.
Затраты на перевозку вахтовых рабочих до места вахты и оплату суточных в период нахождения в пути сметными расчетами с учетом выполнения требований трудового законодательства (графы 6 и 7).
9.7
Затраты, связанные с командированием рабочих для выполнения строительных, монтажных и специальных строительных работ
Определяются сметными расчетами на основании проекта организации строительства, в соответствии с государственным нормативом по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства (графы 6 и 7).
9.8
Затраты, учитывающие разницу в стоимости электрической энергии
Определяются сметными расчетами на основании проекта организации строительства (графы 4, 7).
9.9
На проведение геодезических наблюдений за перемещением и деформациями зданий и сооружений
По сметному расчету на основании проекта организации строительства и проекта производства работ, в соответствии с государственным нормативом по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства (графы 6,7).

9.10
Осындай сынақтарды жүргізу қажеттілігін негіздей отырып, құрылысқа тапсырыс берушінің техникалық тапсырмасы бойынша жобалық құжаттаманы әзірлеу кезеңінде мердігер ұйым жүргізетін қадаларды сынаумен байланысты қаражат
Қаражат жобалық деректер мен сметалық нормалар жинақтарының негізінде айқындалады, онда қадаларды сатып алуға, оларды тасымалдауға және негізге батыруға, жүктемеге арналған айлабұйымдарды орнатуға, топырақтағы қаданы динамикалық және статикалық жүктемелермен сынауға, техникалық басшылықты жүзеге асыруға және сынау кезеңінде бақылауға, сынақтардың деректерін өңдеуге жұмсалатын шығындар және осымен байланысты құрылыс конструкцияларына және үстеме шығындар мен сметалық пайдаға жұмсалатын ағымдағы бағалардағы басқа да шығындар ескеріледі. Бұл қаражат 4 және 7-бағандарға енгізіледі.

9.10
Средства, связанные с испытанием свай, проводимых подрядной организацией в период разработки проектной документации по техническому заданию заказчика строительства с обоснованием необходимости производства таких испытаний
Средства определяются сметным расчетом на основании проектных данных и сборников сметных норм, в котором учитывают затраты на приобретение свай, их транспортировку и погружение в основание, устройство приспособлений для нагрузки, испытание свай в грунте динамической или статической нагрузками, осуществление технического руководства и наблюдения в период испытаний, обработку данных испытаний и другие связанные с этим затраты в текущих ценах на строительные конструкции и работы с начислением накладных расходов и сметной прибыли. Эти средства включаются в графы 4 и 7.

9.11
Экологиялық апат және радиациялық қауіп аймақтарындағы еңбекке қосымша ақы төлеу
Құрылыстағы сметалық жалақы есебі бойынша мемлекеттік нормативке сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасы негізінде айқындалады және 6 және 7-бағандарда көрсетіледі.
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
2-қосымша
нысан
Құрылыстың атауы ____________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
№ _____жергілікті ресурстық смета
(Жергілікті ресурстық сметалық есеп)
(ресурстық ведомоспен үйлестірілген)
_________________________________________________
(жұмыстар мен шығындардың атауы)
Негіздеме:
Сметалық құн ____________мың теңге
Сметалық жалақы, мың теңге _________
Нормативтік еңбекті қажетсінуі, мың адам-сағ ________
______________20__ж. жай-күйі бойынша ағымдағы бағада жасалған
Р/с №
Нормалар шифры мен ресурстар коды
Жұмыстар мен шығындардың атауы
Өлш. бірлігі
Саны
Құны, теңге
I деңгейдегі үстеме шығындар, норма%
өлшем бірлігіне
жоба бойынша
өлшем бірлігіне
жоба бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей шығындар, жиыны:
оның ішінде:
- жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы
- машиналарды пайдалану шығындары
- оның ішінде машинистердің жалақысы
- материалдар, бұйымдар және конструкциялар
- жүктерді тасымалдау
- мердігер жеткізген инженерлік жабдық
I деңгейдегі үстеме шығындар
I деңгейдегі үстеме шығындармен жиыны
IІ деңгейдегі үстеме шығындар
ЖИЫНЫ:
Сметалық пайда
Смета бойынша ЖИЫНЫ:
Жасаған _____________________________________________________________
лауазымы, қолы, (аты-жөні, тегі)
Тексерген ___________________________________________________________
лауазымы, қолы, (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
3-қосымша
нысан
Құрылыстың атауы ____________________________________________________
Объектінің атауы ____________________________________________________
№ _____жергілікті ресурстық смета
(Жергілікті ресурстық сметалық есеп)
(ресурстық ведомоспен үйлестірілген)
_________________________________________________
(жұмыстар мен шығындардың атауы)
Негіздеме:
Сметалық құн____________мың теңге
Сметалық жалақы, мың теңге _________
Нормативтік еңбек сыйымдылығы, мың адам-сағ ________
______________20__ж. жай-күйі бойынша ағымдағы бағада жасалған
Р/с №
Нормалар шифры мен ресурстар коды
Жұмыстар мен шығындардың атауы
Өлш. бірлігі
Саны
Құны, теңге
өлшем бірлігіне
жоба бойынша
өлшем бірлігіне
жоба бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
Тікелей шығындар:
оның ішінде:
- жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы
- машиналарды пайдалану шығындары
- оның ішінде машинистердің жалақысы
- материалдар, бұйымдар және конструкциялар
- жүктерді тасымалдау
- мердігер жеткізген инженерлік жабдық
I деңгейдегі үстеме шығындар
I деңгейдегі үстеме шығындармен жиыны
IІ деңгейдегі үстеме шығындар
ЖИЫНЫ:
Сметалық пайда
Смета бойынша ЖИЫНЫ:
Жасаған _____________________________________________________________
лауазымы, қолы, (аты-жөні, тегі)
Тексерген ___________________________________________________________
лауазымы, қолы, (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
4-қосымша
нысан
Құрылыстың атауы -______________________________
Объектінің атауы -______________________________
Тапсырыс беруші жеткізген жабдықты, жиһазды және мүкәммалды сатып
алуға арналған
№ _____________сметалық есеп
Негіздеме:
Сметалық құн ______________мың теңге
___________________ ағымдағы бағаларда жасалды
р/с
Монтаждауға арналған р.с л №, позиция №
Негіздеме
Жабдықтың, жабдықты сатып алу (бөлімдер бойынша) шығындарының атауы және сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Саны
Құны, мың теңге
Жабдықтың жалпы салмағы, тонна, брутто
Бірлік
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Смета бойынша жиыны:
Жасаған:_____________________________________________________________
лауазымы, қолы, (аты-жөні, тегі)
Тексерген: __________________________________________________________
лауазымы, қолы, (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
5-қосымша
нысан
Құрылыстың атауы ____________________________________________________
№________объектілік смета
(Объектілік сметалық есеп)
__________________________________________________________ құрылысына
(объектінің атауы)
Мердігерлікке жұмыстар мен
шығындардың сметалық құны ______________
мың теңге
Нормативтік еңбекті қажетсіну ______________
мың адам-сағат
Сметалық жалақы ______________
мың теңге
Бірлік құнын есептік өлшеуіш ______________
Бірлік құнының көрсеткіші ______________
мың теңге/есеп. өлшеуіш
______________20__ж. жай-күйі бойынша ағымдағы бағада жасалған
Р/с №
Смета нөмірлері
Жұмыстар мен шығындардың атауы
Сметалық құн, мың теңге
Нормативтік еңбекті қажетсіну,
мың адам-с
Сметалық жалақы, мың теңге
Бірлік құнының
көрсеткіштері
құрылыс-монтаж жұмыстарының
мердігердің инженерлік жабдықты жеткізуі
өзге де шығындардың
барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Мердігерлікке жиыны
*Тапсырыс беруші жеткізген жабдық, жиһаз және мүкәммал
*Анықтама ретінде, жиынтық сметалық есепке қосуға арналған тапсырыс беруші жеткізген жабдық, жиһаз және мүкәммал құны келтірілген жол
Жобаның бас инженері ________________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
____________________ бөлімінің бастығы ______________________________
(атауы ) қолы (аты-жөні, тегі)
Жасаған _____________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Тексерген ___________________________________________________________
лауазымы, қолы (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
6-қосымша
нысан
Тапсырыс беруші _____________________________________________________
(ұйымның атауы)
"Келісілді/Бекітілді"
Жиынтық сметалық есеп_______________________мың теңге сомасында
оның ішінде:
Тапсырыс беруші резервіндегі қайтарым сомасы ______________ мың теңге
қосылған құн салығы ______________ мың теңге
_____________________________________________________________________
(келісу туралы/бекіту туралы құжатқа сілтеме)
20___ ж. "___" _____________
Құрылыс құнының сметалық есебі
_____________________________________________________________________
(құрылыстың атауы)
20__ж.______________жай-күйі бойынша ағымдағы бағада жасалған
Р/с №
Сметалар мен есептер №
Тараулардың, объектілердің, жұмыстардың және шығындардың атаулары
Сметалық құны, мың теңге
барлығы, мың теңге
Құрылыс-монтаж жұмыстары
мердігердің жеткізуінің инженерлік жабдығы
өзге де шығындар
1
2
3
4
5
6
7

9.11
На дополнительную оплату труда в зонах экологического бедствия и радиационного риска
Определяются на основании законодательства Республики Казахстан, в соответствии с Государственным нормативом по расчету сметной заработной платы в строительстве и показываются в графах 6 и 7.
Приложение 2
к Государственному нормативу по
определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
форма
Наименование стройки ________________________________________________
Наименование объекта ________________________________________________
Локальная ресурсная смета № _____
(Локальный ресурсный сметный расчет)
(совмещенная с ресурсной ведомостью)
на _______________________________________
(наименование работ и затрат)
Основание:
Сметная стоимость, тыс. тенге ___________________
Сметная заработная плата, тыс. тенге ____________
Нормативная трудоемкость, тыс. чел-ч ____________
Составлен (а) в текущих ценах на ______20___ года.
№ п/п
Шифр норм и коды ресурсов
Наименование работ
и затрат
Единица измерения
Количество
Стоимость, тенге
Накладные расходы I уровнянорма%
сумма, тенге
на единицу измерения
по
проекту
на единицу измерения
по
проекту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого прямые затраты:
в том числе:
- зарплата рабочих–строителей
- затраты на эксплуатацию машин
- в том числе зарплата машинистов
- материалов, изделий и конструкций
- перевозка грузов
- инженерное оборудование поставки подрядчика
Накладные расходы I уровня
Итого с накладными расходами I уровня
Накладные расходы II уровня
ИТОГО:
Сметная прибыль
ИТОГО по смете:
Составил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 3
к Государственному нормативу по
определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
форма
Наименование стройки ________________________________________________
Наименование объекта ________________________________________________
Локальная ресурсная смета № _____
(Локальный ресурсный сметный расчет)
(совмещенная с ресурсной ведомостью)
на ____________________________________________
(наименование работ и затрат)
Основание:
Сметная стоимость, тыс. тенге ___________________
Сметная заработная плата, тыс. тенге ____________
Нормативная трудоемкость, тыс. чел-ч ____________
Составлен (а) в текущих ценах на ______20___ года.
№ п/п
Шифр норм и коды ресурсов
Наименование работ и затрат
Единица измерения
Количество
Стоимость, тенге
на единицу измерения
по проекту
на единицу измерения
по проекту
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого прямые затраты:
в том числе:
- зарплата рабочих–строителей
- затраты на эксплуатацию машин
- в том числе зарплата машинистов
- материалов, изделий и конструкций
- перевозка грузов
- инженерное оборудование поставки подрядчика
Накладные расходы I уровня
Итого с накладными расходами I уровня
Накладные расходы II уровня
ИТОГО:
Сметная прибыль
ИТОГО по смете:
Составил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 4
к Государственному нормативу по
определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
форма
Наименование стройки ________________________________________________
Наименование объекта ________________________________________________
Сметный расчет № _____________
на приобретение оборудования, мебели и инвентаря поставки заказчика
Основание:
Сметная стоимость___________ тысяч тенге.
Составлена в текущих ценах на _______________________________________
N п/п
№ Л.р.с на монтаж, № позиции
Обоснование
Наименование и характеристика оборудования, затрат на приобретение оборудования (по разделам)
Единица измерения
Количество
Стоимость, тысяч тенге
Общая масса оборудования, тонн, брутто
Единицы
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого по смете:
Составил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 5
к Государственному нормативу по
определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
форма
Наименование стройки ________________________________________________
Объектная смета №________
(Объектный сметный расчет)
на строительство_____________________________________________________
(наименование объекта)
Сметная стоимость
работ и затрат на подряд _______ тысяч тенге
Нормативная трудоемкость _______ тысяч человеко–час
Сметная заработная плата _______ тысяч тенге
Расчетный измеритель
единичной стоимости ____________
Показатель единичной
стоимости ________________________________________
тысяч тенге/расчетный измеритель
Составлен (а) в текущих ценах по состоянию на________ 20__ года.
п/п
Номера смет
Наименование работ и затрат
Сметная стоимость, тысяч тенге
Нормативная трудоемкость, тысяч человеко-часов
Сметная заработная плата, тысяч тенге
Показатели единичной стоимости
строительно–монтажных работ
инженерного оборудования поставки подрядчика
прочих затрат
всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого на подряд:
*Оборудование, мебель и инвентарь поставки заказчика
* Строка стоимости оборудования, мебели и инвентаря поставки
заказчика, для включения в сводный сметный расчет
Главный инженер проекта _____________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Начальник ____________________ отдела _______________________________
(наименование) подпись (инициалы, фамилия)
Составил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 6
к Государственному нормативу по
определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
форма
Заказчик_____________________________________________________________
(наименование организации)
"Согласован/Утвержден"
Сметный расчет стоимости строительства в сумме___________ тысяч тенге
в том числе:
налог на добавленную стоимость __________________________ тысяч тенге
_____________________________________________________________________
ссылка на документ о согласовании/об утверждении)
"___" _____________ 20__ год.
Сметный расчет стоимости строительства
_____________________________________________________________________
(наименование стройки)
Составлен в текущих ценах по состоянию на______________20__года.
п/п
№ смет и расчетов
Наименования глав, объектов, работ и затрат
Сметная стоимость, тысяч тенге
Всего, тысяч тенге
строительно–монтажных работ
инженерного оборудования поставки подрядчика
прочих
затрат
1
2
3
4
5
6
7

1. Ағымдағы бағалардағы сметалық құн:
1.1. құрылыс-монтаж жұмыстары
1.2. жабдықтың, жиһаздың және мүкәммал
1.3. өзге де шығындар
Құрылыстың құны
оның ішінде қосылған құн салығы
Жобалау ұйымының басшысы ____________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Жобаның бас инженері ________________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
____________________ бөлімінің бастығы_______________________________
(атауы ) қолы (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
9-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
(құрылыстың атауы)
Іске қосу кешеніне кіретін объектілердің құрылысы
сметалық құнының ведомосы
мың теңге
Объектілердің (ғимараттар мен құрылыстардың) және іске қосу кешеніне енгізілген шығындардың атауы
Объект құрылысының толық құны және объект бойынша шығындар
Объектілер құрылысының құны және іске қосу кешеніне енгізілген шығындар
Барлығы
оның ішінде:
Барлығы
оның ішінде:
құрылыс-монтаж жұмыстарының
жабдықтың
өзге де шығындардың
құрылыс-монтаж жұмыстарының
жабдықтың
өзге де шығындардың
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы:
Оның ішінде іске қосу кешенінің объектілері бойынша (объектілердің
атауы)
Жиыны:
Құрылыс құны сметалық есебінің 1, 8-9-тарауларында көзделген қаражат:
Жобаның бас инженері ________________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
10-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
(құрылыстың атауы)
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі объектілер мен жұмыстар
сметалық құнының ведомосы
Объектілер мен жұмыстардың атауы
Объектілік (жергілікті) сметалар мен есептердің нөмірлері
Сметалық құн, мың теңге
Өнеркәсіп өндірісінің қатты қалдықтарын пайдалану
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану
Атмосфералық ауаны қорғау
Жерді қорғау және ұтымды пайдалану (мелиорациядан басқа)
Қорғалатын аумақтар, флора және фауна
Жер қойнауын қорғау және минералдық ресурстарды ұтымды пайдалану
Басқа да іс-шаралар (шуды, дірілді жою)

1. Сметная стоимость в текущих ценах:
1.1. строительно–монтажных работ
1.2. оборудования, мебели и инвентаря
1.3. прочих затрат
Стоимость строительства
в том числе налог на добавленную стоимость
Руководитель
проектной организации________________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Главный инженер проекта______________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Начальник ____________________ отдела _______________________________
(наименование) подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 9
к Государственному нормативу по
определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
форма
_____________________________________________________________________
(наименование стройки)
Ведомость сметной стоимости строительства объектов,
входящих в пусковой комплекс
тысяч тенге
Наименование объектов (зданий и сооружений) и затрат, включенных в пусковой комплекс
Полная стоимость строительства объектов и затрат по проекту
Стоимость строительства объектов и затрат, включенных в пусковой комплекс
Всего
в том числе:
Всего
в том числе:
Строительно-монтажных работ
Оборудования
Прочих затрат
Строительно-монтажных работ
Оборудования
Прочих затрат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Всего:
В том числе по объектам пускового комплекса (наименование объектов)
Итого:
Средства, предусмотренные в главах 1, 8–9 сметного расчета стоимости строительства:
Главный инженер проекта _____________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 10
к Государственному нормативу по
определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
форма
_____________________________________________________________________
(наименование стройки)
Ведомость сметной стоимости объектов и работ по охране
окружающей среды
Наименование объектов и работ
Номера объектных (локальных) смет и расчетов
Сметная стоимость, тысяч тенге
Использование твердых отходов промышленного производства
Охрана и рациональное использование водных ресурсов
Охрана атмосферного воздуха
Охрана и рациональное использование земель (кроме мелиорации)
Охраняемые территории, флора и фауна
Охрана недр и рациональное использование минеральных ресурсов
Другие мероприятия (устранение шумов, вибраций)

3-9-баған бойынша барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Жеке объектілер бойынша жиыны
(объектілердің атауы)
- құрылыс-монтаж жұмыстары
- жабдық
Құрылыс құны сметалық есебінің 1, 8-9-тарауларында көзделген қаражат:
_____________________________________________________________________
Іске қосу кешені бойынша немесе жалпы құрылыс бойынша барлығы:
- құрылыс-монтаж жұмыстары
- жабдық
Жобаның бас инженері ________________________________________________
қолы (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасындағы
құрылыстың сметалық құнын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
11-қосымша
нысан
Құрылыстың атауы ____________________________________________________
Объектінің атауы_____________________________________________________
Ғимарат, құрылыс, объект, құрылыс бойынша
№ _____жиынтық ресурстық ведомость
_______________________________________________
(ғимараттың, құрылыстың, объектінің, құрылыстың атауы)
Негіздеме:
Жергілікті ресурстық ведомостар (сметалар) ______________________
Р/с №
Ресурстардың коды
Ресурстардың атауы
Өлш. бірлігі
Саны
Құны, мың теңге
өлшем бірлігіне
жалпы
1
2
3
4
5
6
7
Жергілікті ресурстық ведомостардың (сметалардың) қорытындыларынан
тасымалданады:
Еңбек шығындары
Жұмысшы-құрылысшылардың еңбек шығындары
Жұмыстардың орташа өлшенген разряды
ЕТҚ жиыны:
Түрлері бойынша машиналар мен тетіктер (дәрежеге бөлінген тәртіппен)
Құрылыс машиналары мен тетіктері бойынша жиыны:
оның ішінде машинистердің жалақысы
Материалдар (дәрежеге бөлінген тәртіппен)
Материалдар бойынша жиыны:
Жүктерді тасымалдау (класстары, көлік түрлері және арақашықтықтары бойынша)
Тасымалдар бойынша жиыны:
Мердігер жеткізген инженерлік жабдық (дәрежеге бөлінген тәртіппен)
Мердігер жеткізген инженерлік жабдық бойынша жиыны:
Жиыны:
Жасаған _____________________________________________________________
лауазымы, қолы, (аты-жөні, тегі)
Тексерген ___________________________________________________________
лауазымы, қолы, (аты-жөні, тегі)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және
жер ресурстарын басқару комитеті
Төрағасының
2015 жылғы 3 шілдедегі
№ 235-нқ бұйрығына
2-қосымша
Құрылыстағы үстеме шығындардың шамасын айқындау
жөніндегі мемлекеттік норматив
1. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыстағы үстеме шығындардың шамасын айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив (бұдан әрі – Мемлекеттік норматив) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнама талаптарына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасындағы құрылыстың сметалық құнын есептеу кезінде үстеме шығындардың шамасын айқындауға арналған.

Всегопо графам 3–9
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого по отдельным объектам
(наименование объектов)
– строительно–монтажных работ
– оборудования
Средства, предусмотренные в главах
1, 8 – 9 сметного расчета стоимости строительства:
_____________________________________________________________________
Всего по пусковому комплексу или
по стройке в целом:
– строительно–монтажных работ
– оборудования
Главный инженер проекта _____________________________________________
подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 11
к Государственному нормативу по
определению сметной стоимости
строительства в Республике Казахстан
форма
Наименование стройки ________________________________________________
Наименование объекта ________________________________________________
Сводная ресурсная ведомость № _____
по зданию, сооружению, объекту, стройке
___________________________________________________
(наименование здания, сооружения, объекта, стройки)
Основание:
Локальные ресурсные ведомости (сметы)__________________
№ п/п
Коды
ресурсов
Наименование ресурсов
Единица измерения
Количество
Стоимость, тысяч тенге
на единицу измерения
общая
1
2
3
4
5
6
7
Переносится из итогов локальных ресурсных ведомостей (смет):
Затраты труда
Затраты труда рабочих–строителей
Средневзвешенный разряд работ
Итого ФОТ:
Машины и механизмы по видам (в ранжированном порядке)
Итого по строительным машинам и механизмам:
в том числе оплата труда машинистов
Материалы (в ранжированном порядке)
Итого по материалам:
Перевозка грузов (по классам, видам транспорта и расстояниям)
Итого по перевозкам:
Инженерное оборудование поставки подрядчика (в ранжированном порядке)
Итого по инженерному оборудованию поставки подрядчика:
Итого:
Составил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Проверил ____________________________________________________________
должность, подпись (инициалы, фамилия)
Приложение 2
к приказу Председателя Комитета по делам
строительства, жилищно-коммунального хозяйства
и управления земельными ресурсами Министерства
национальной экономики Республики Казахстан
от 3 июля 2015 года № 235-нқ
Государственный норматив по определению величины накладных
расходов в строительстве
1. Общие положения
1. Настоящий Государственный норматив по определению величины накладных расходов в строительстве (далее – Государственный норматив) разработан в соответствии с требованиями законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан и предназначен для определения величины накладных расходов при исчислении сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.

2. Мемлекеттік нормативтің мақсаты мемлекеттік инвестициялар есебінен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер үшін ағымдағы бағалардағы үстеме шығындардың шамасын айқындау жөніндегі бірыңғай әдістемелік негіз жасау болып табылады.
3. Мемлекеттік норматив сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметіндегі заңнамаға сәйкес әзірленген және:
1) жалпы ережелерді;
2) үстеме шығындар нормаларын жіктеуді;
3) Үстеме шығындардың шамасы есебінің әдістемесін қамтиды.
4. Мемлекеттік норматив сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде жобалау ұйымдарының және мердігерлік жұмыстарды сатып алу бойынша конкурстарға қатысқанда баға ұсыныстарын жасау кезінде мердігерлік ұйымдардың үстеме шығындарының шамасын айқындауына арналған.
5. Осы Мемлекеттік нормативте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құрылыс алаңы – ұйымдық оқшауланған учаскені білдіретен жоба бойынша белгілі бір объектінің немесе объектілер кешенінің құрылысы үшін бөлінген аумақ;
2) құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындаушы – салынып жатқан объектіде өз күшімен құрылыс және монтаждау жұмыстарын орындайтын құрылыс ұйымы және/немесе оның құрылымдық бөлімшесі;
3) құрылыс өнімі – сәулет, қала құрылысы және (немесе) құрылыс қызметінің аралық және (немесе) соңғы нәтижесі;
4) қосалқы мердігер – негізгі мердігермен жасалған қосалқы мердігерлік шарты негізінде құрылыс және/немесе монтаждау жұмыстарының белгілі бір түрін орындайтын және осы объект бойынша шартпен көзделген барлық жұмыстардың уақтылы және сапалы орындалуы үшін жауапкершілікте болатын құрылыс ұйымы;
5) тікелей шығындар – оларды тасымалдаумен материалдардың, бұйымдар мен конструкциялардың, мердігер жеткізетін инженерлік жабдықтың құны, құрылысшы жұмысшылардың негізгі жалақысы және құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалану құны;
6) үстеме шығындар – өндірістің жалпы жағдайларын жасаумен, оған қызмет көрсетумен, ұйымдастырумен және басқарумен байланысты, сондай-ақ, құрылыстың сметалық құнының басқа да құрамдастарымен ескерілмеген, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер үшін құрылыс-монтаж ұйымдарының шығындарын өтеуге арналған қаражат сомасы;
7) үстеме шығындардың нормалары – бұл үстеме шығындардың шамасын есептеу үшін қолданылатын проценттер түріндегі салыстырмалы нысанда көрсетілген сметалық нормалар. Үстеме шығындардың сметалық нормалары шекті болып табылады және құрылыс өнімі құнының құрамына кіретін орташа салалық қоғамдық қажетті шығындарды көрсетеді.

2. Целью Государственного норматива является создание единой методической основы по определению величины накладных расходов в текущих ценах для объектов, возводимых за счет государственных инвестиций и за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора.
3. Государственный норматив разработан в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и содержит:
1) общие положения;
2) классификацию норм накладных расходов;
3) Методику расчета величины накладных расходов.
4. Государственный норматив предназначен для определения величины накладных расходов проектными организациями при разработке сметной документации и подрядными организациями при составлении ценовых предложений при участии в конкурсах по закупу подрядных работ.
5. В настоящем Государственном нормативе используются следующие основные понятия:
1) строительная площадка – территория, отведенная для строительства определенного объекта или комплекса объектов по проекту, представляющая собой организационно обособленный участок;
2) исполнитель строительно-монтажных работ – строительная организация и/или ее структурное подразделение, выполняющие строительные и монтажные работы на строящемся объекте собственными силами;
3) строительная продукция - промежуточный и (или) конечный результат архитектурной, градостроительной и (или) строительной деятельности;
4) субподрядчик - строительная организация, которая на основании заключенного договора субподряда с генподрядчиком выполняет определенный вид строительных и/или монтажных работ и несет ответственность за своевременное и качественное выполнение всех предусмотренных договором работ по данному объекту;
5) прямые затраты – стоимость материалов, изделий и конструкций с их транспортировкой, инженерного оборудования поставки подрядчика, основная заработная плата рабочих-строителей и стоимость эксплуатации строительных машин и механизмов;
6) накладные расходы – сумма средств, для возмещения затрат строительно – монтажных организаций, связанных с созданием общих условий производства, его обслуживанием, организацией и управлением, а также для уплаты налогов и обязательных платежей в бюджет установленных законодательством Республики Казахстан, не учтенных другими составляющими сметной стоимости строительства;
7) нормы накладных расходов – это сметные нормы, выраженные в относительной форме в виде процентов, применяемые для расчета величины накладных расходов. Сметные нормы накладных расходов являются предельными и отражают среднеотраслевые общественно необходимые затраты, входящие в состав стоимости строительной продукции.

2. Үстеме шығындардың нормаларын жіктеу
6. Инвестициялық үрдістің әртүрлі кезеңдерінде құрылыстың құнын айқындау кезінде үстеме шығындардың нормалары олардың арналуына байланысты мынадай түрлерге бөлінеді:
1) құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығындардың ірілендірілген нормалары;
2) құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының түрлері бойынша үстеме шығындардың нормалары (бірінші деңгейдегі үстеме шығындардың нормалары);
3) құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығындардың нормалары (екінші деңгейдегі үстеме шығындардың нормалары).
7. Құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығындардың ірілендірілген нормалары ірілендірілген ресурстық сметалық нормаларды қолдана отырып, сметалық есептерде үстеме шығындардың шамасын айқындауға арналған. Құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығындардың ірілендірілген нормалары осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшада келтірілген.
8. Бірінші деңгейдегі үстеме шығындардың нормалары құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындаушылардың үстеме шығындарының шамасын айқындауға арналған. Бірінші деңгейдегі үстеме шығындардың нормаларын жұмыс жобасының құрамында жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезеңінде қолдану керек. Сондай-ақ, оларды қосалқы мердігерлер орындалған мердігерлік жұмыстар үшін есептерде қолдана алады. Құрылыс және монтаждау жұмыстарының түрлері бойынша бірінші деңгейдегі үстеме шығындардың нормалары осы Мемлекеттік нормативке 2-қосымшада келтірілген.
9. Екінші деңгейдегі құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығындардың нормалары құрылыс өндірісін жалпы басқаруға, бақылауға және қамтамасыз етуге мердігерлік ұйымның үстеме шығындарының шамасын айқындауға арналған. Екінші деңгейдегі үстеме шығындардың нормаларын жұмыс жобасының құрамында жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу кезеңінде қолдану керек. Сондай-ақ, олар орындалған мердігерлік жұмыстар үшін есептерде қолдануы мүмкін. Екінші деңгейдегі құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығындардың нормалары осы Мемлекеттік нормативке 3-қосымшада келтірілген.
3. Үстеме шығындардың шамасы есебінің әдістемесі
10. Үстеме шығындардың шамасы қолданылатын нормалардың түріне байланысты бағалардың ағымдағы деңгейінде құрылыс құнының сметалық есебінде және/немесе жергілікті ресурстық сметаларда (жергілікті ресурстық сметалық есептерде) анықталады. Үстеме шығындардың нормативтерін қолдану әдістемесі қолданылатын нормалардың түріне байланысты.
11. Құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығындардың ірілендірілген нормалары құрылыс құнын алдын ала бағалау үшін инвестициялық жобаларды іске асырудың жобалау алдындағы кезеңінде қолданылады. Оларды пайдалану кезінде үстеме шығындарды есептеу тікелей шығындардың қорытындысы үшін жергілікті ресурстық сметалардың (жергілікті ресурстық сметалық есептің) соңында жүргізіледі. Бұл ретте, үстеме шығындардың шамасы мына формула бойынша анықталады:
ҮШісм = ЕАТ * ҮШІН, (1)
мұнда:
ҮШісм – объектілер құрылысының құнын алдын ала бағалау үшін үстеме шығындардың шамасы, теңге немесе мың теңге;
ЕАТ - жергілікті ресурстық сметалардың (жергілікті ресурстық сметалық есеп) тікелей шығындарының құрамында ескерілетін жұмысшы-құрылысшылар мен машинистердің еңбекақысын төлеуге арналған қаражат шамасы, теңге немесе мың теңге;
ҮШІН – осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшада келтірілген құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығындардың ірілендірілген нормасы.

2. Классификация норм накладных расходов
6. При определении стоимости строительства на различных этапах инвестиционного процесса нормы накладных расходов в зависимости от их назначения подразделяются на следующие виды:
1) укрупненные нормы накладных расходов по основным видам строительства;
2) нормы накладных расходов по видам строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ (нормы накладных расходов первого уровня);
3) нормы накладных расходов по основным видам строительства (нормы накладных расходов второго уровня).
7. Укрупненные нормы накладных расходов по основным видам строительства предназначены для определения величины накладных расходов в сметных расчетах с применением укрупненных ресурсных сметных норм. Укрупненные нормы накладных расходов по основным видам строительства приведены в приложении 1 к настоящему Государственному нормативу.
8. Нормы накладных расходов первого уровня предназначены для определения величины накладных расходов исполнителей строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ. Нормы накладных расходов первого уровня следует применять на стадии разработки проектно-сметной документации в составе рабочего проекта. Также они могут применяться при расчетах за выполненные подрядные работы субподрядчиками. Нормы накладных расходов первого уровня по видам строительных и монтажных работ приведены в приложении 2 к настоящему Государственному нормативу.
9. Нормы накладных расходов второго уровня по основным видам строительства предназначены для определения величины накладных расходов подрядной организации на общее управление, контроль и обеспечение строительного производства. Нормы накладных расходов второго уровня следует применять на стадии разработки проектно-сметной документации в составе рабочего проекта. Также они могут применяться при расчетах за выполненные подрядные работы. Нормы накладных расходов второго уровня по основным видам строительства приведены в приложении 3 к настоящему Государственному нормативу.
3. Методика расчета величины накладных расходов
10. Величина накладных расходов в зависимости от вида применяемых норм определяется в сметном расчете стоимости строительства и/или в локальных ресурсных сметах (локальных ресурсных сметных расчетах) в текущем уровне цен. Методика применения нормативов накладных расходов зависит от вида применяемых норм.
11. Укрупненные нормы накладных расходов по основным видам строительства применяются на предпроектной стадии реализации инвестиционных проектов для предварительной оценки стоимости строительства. При их использовании начисление накладных расходов производится в конце локальной ресурсной сметы (локального ресурсного сметного расчета) за итогом прямых затрат. При этом величина накладных расходов определяется по формуле:
, (1)
где:
- величина накладных расходов для предварительной оценки стоимости строительства объектов, тенге или тысяч тенге;
- величина средств на оплату труда рабочих-строителей и машинистов, учитываемая в составе прямых затрат локальной ресурсной сметы (локального ресурсного сметного расчета), тенге или тысяч тенге;
УННР - укрупненная норма накладных расходов по основным видам строительства, приведенная в приложении 1 к настоящему Государственному нормативу.

12. Бірінші деңгейдегі үстеме шығындар жұмыстардың түрлері бойынша ресурстар шығыстарының бірлік элементтік сметалық нормалары негізінде сметаларды (есептерді) жасау кезінде жергілікті ресурстық сметаларға (жергілікті ресурстық сметалық есептерге) енгізіледі. Бірінші деңгейдегі үстеме шығындардың шамасы мына формула бойынша анықталады:
ҮШ1деңг = Үшін1деңг * ЕАТ, (2)
мұнда
ҮШ1деңг - 1-деңгейдегі үстеме шығындардың шамасы, теңге немесе мың теңге;
Үшін1деңг – осы Мемлекеттік нормативке 2-қосымшада келтірілген бірінші деңгейдегі үстеме шығындардың нормасы;
ЕАТ – жергілікті ресурстық сметалардың (жергілікті ресурстық сметалық есеп) тікелей шығындарының құрамында ескерілетін жұмысшы-құрылысшылар мен машинистердің еңбекақысын төлеуге арналған қаражат шамасы, теңге немесе мың теңге.
13. Екінші деңгейдегі үстеме шығындар бірінші деңгейдегі үстеме шығындардан кейін жұмыстардың түрлері бойынша ресурстар шығысының элементтік сметалық нормалары негізінде сметаларды (есептерді) жасау кезінде жергілікті ресурстық сметаларға (жергілікті ресурстық сметалық есептерге) енгізіледі. Екінші деңгейдегі үстеме шығындардың шамасы мына формула бойынша анықталады:
ҮШ2деңг = ҮШІН2деңг * (ТШ + ҮШ1деңг), (3)
мұнда ҮШ2деңг - 2-деңгейдегі үстеме шығындардың шамасы, теңге немесе мың теңге;
ҮШІН2деңг – осы мемлекеттік нормативке 3-қосымшада келтірілген екінші деңгейдегі үстеме шығындардың нормасы;
ТШ – құрылыс-монтаждау жұмыстарына арналған тікелей шығыстар, теңге немесе мың теңге;
ҮШ1деңг - бірінші деңгейдегі үстеме шығындардың шамасы, теңге немесе мың теңге.
14. Құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындаушылар баға ұсыныстарын және құрылыс-монтаждау жұмыстарының орындалған жеке түрлері үшін есептерді жасаған кезде үстеме шығындардың шамасы мына формулалар анықталады:
, (4)
мұнда:
ҮШ – үстеме шығындардың шамасы, теңге немесе мың теңге;
ЕАТ – жергілікті ресурстық сметалардың (жергілікті ресурстық сметалық есеп) тікелей шығындарының құрамында ескерілетін жұмысшы-құрылысшылар мен машинистердің еңбекақысын төлеуге арналған қаражат шамасы, теңге немесе мың теңге;
ҮШНдеңгi – осы Мемлекеттік нормативке 2-қосымшада келтірілген құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарының i-түрі бойынша бірінші деңгейдегі үстеме шығындардың нормасы;
n – осы объект бойынша құрылыс, монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстары түрлерінің жалпы саны.
15. Құрылыстағы үстеме шығындар шығындарының тізбесі осы Мемлекеттік нормативке 4-қосымшада келтірілген.
Құрылыстағы үстеме шығындардың
шамасын айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
1-қосымша
Құрылыстың негізгі түрлері бойынша үстеме шығындардың
ірілендірілген нормалары
Нормативтің шифрі
Құрылыс түрлері
Негізгі құрылысшы жұмысшылардың, машинистердің еңбекақысынан проценттерде
Қолдану саласы
1
2
3
4
ҮШН-301
Өнеркәсіптік
71
Энергетикалық және ауыл шаруашылығы құрылыс объектілерінен басқа халық шаруашылығының барлық салаларына арналған өндірістік мақсаттағы объектілер
ҮШН-302
Тұрғын үй-азаматтық
75
Барлық салаларға арналған тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілер
ҮШН-303
Ауыл шаруашылығы
90
Су шаруашылығы құрылысын қоспағанда, өндірістік мақаттағы ауыл шаруашылығы объектілері

12. Накладные расходы первого уровня включаются в локальные ресурсные сметы (локальные ресурсные сметные расчеты) при составлении смет (расчетов) на основании элементных сметных норм расхода ресурсов по видам работ. Величина накладных расходов первого уровня определяется по формуле:
, (2)
где:
- величина накладных расходов первого уровня, тенге или тысяч тенге;
– норма накладных расходов первого уровня, приведенная в приложении 2 к настоящему Государственному нормативу;
ОЗП – величина средств на оплату труда рабочих-строителей и машинистов, учитываемая в составе прямых затрат локальной ресурсной сметы (локального ресурсного сметного расчета), тенге или тысяч тенге.
13. Накладные расходы второго уровня включаются в локальные ресурсные сметы (локальные ресурсные сметные расчеты) при составлении смет (расчетов) на основании элементных сметных норм расхода ресурсов по видам работ после накладных расходов первого уровня. Величина накладных расходов второго уровня определяется по формуле:
, (3)
где:
- величина накладных расходов второго уровня, тенге или тысяч тенге;
– норма накладных расходов второго уровня, приведенная в приложении 3 к настоящему Государственному нормативу;
ПЗ – прямые затраты на строительно-монтажные работы, тенге или тысяч тенге;
- величина накладных расходов первого уровня, тенге или тысяч тенге.
14. При составлении исполнителями строительно-монтажных работ ценовых предложений и расчетов за выполненные отдельные виды строительных и монтажных работ величина накладных расходов определяется по формуле:
, (4)
где:
НР – величина накладных расходов, тенге или тысяч тенге;
ОЗП – величина средств на оплату труда рабочих-строителей и машинистов, учитываемая в составе прямых затрат локальной ресурсной сметы (локального ресурсного сметного расчета), тенге или тысяч тенге;
– норма накладных расходов первого уровня по i-му виду строительных и монтажных работ, приведенная в приложении 2 к настоящему Государственному нормативу;
n - количество видов строительных, монтажных и ремонтно-строительных работ по данному объекту.
15. Перечень статей затрат накладных расходов в строительстве приведен в приложении 4 к настоящему Государственному нормативу.
Приложение 1
к Государственному нормативу по
определению величины накладных
расходов в строительстве
Укрупненные нормы накладных расходов по основным видам
строительства
Шифр норматива
Виды строительства
В процентах от оплаты труда основных рабочих-строителей и
Область применения
1
2
3
4
ННР-301
Промышленное
71
Объекты производственного назначения для всех отраслей народного хозяйства, кроме объектов энергетического и сельскохозяйственного строительства
ННР-302
Жилищно-гражданское
75
Объекты жилищно-гражданского назначения для всех отраслей
ННР-303
Сельскохозяйственное
90
Объекты сельского хозяйства производственного назначения, за исключением водохозяйственного строительства

59,1
ҮШН-1700
Аралас құрылыс кәсіпорындарының үстеме шығындары
ҮШН-1701
Автокөлік кәсіпорындары
64,3
ҮШН-1702
Механикаландыруды басқару
69,3
Құрылыстағы үстеме шығындардың
шамасын айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
3-қосымша
Құрылыстың негізгі түрлері бойынша екінші деңгейдегі
үстеме шығындардың нормалары
Нормативтің шифрі
Құрылыс түрлері
Бірінші деңгейдегі тікелей шығындар сомасынан және үстеме шығындардан проценттердегі үстеме шығындардың нормасы
1
2
3
ҮШН-201
Өнеркәсіптік
4
ҮШН-202
Тұрғын үй-азаматтық
4,24
ҮШН-203
Ауыл шаруашылығы
4,35
ҮШН-204
Көліктік
4,2
ҮШН-205
Су шаруашылығы
4
ҮШН-206
Энергетикалық
4,1
ҮШН-207
Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарды күрделі жөндеу
3,6
ҮШН-208
Тарих және мәдениет ескерткіштерін қалпына келтіру жұмыстары
4,2
ҮШН-209
Өзге де салалар
3,8
Құрылыстағы үстеме шығындардың
шамасын айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
4-қосымша
Құрылыстағы үстеме шығындар шығындары баптарының тізбесі
1. Әкімшілік-шаруашылық шығыстар
1. Әкімшілік-шаруашылық персоналдың жалақы шығыстары:
1) басқару аппаратының қызметкерлері (басшылар, мамандар және қызметшілерге жататын басқа да қызметкерлер);
2) желілік персонал: жұмыстарды аға жүргізушілер (учаскелердің бастықтары), жұмыстарды жүргізушілер, құрылыс учаскелерінің шеберлері, учаскелік механиктер;
3) басқару аппаратына шаруашылық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын қызметкерлер (аула сыпырушылар, аула тазалаушылар, гардеробшылар, курьерлер).
2. Заңнамада белгіленген тәртіппен әкімшілік-шаруашылық персонал қызметкерлерінің жалақы шығыстарынан әлеуметтік қажеттіліктерге арналған аударымдар.
3. Байланыс қызметтерінің, атап айтқанда халықаралық және қалааралық телефонмен сөйлесулердің, ұялы байланысты пайдалана отырып, сөйлесулердің шығындары, телефон станцияларын, басқару үшін пайдаланылатын және ұйымның теңгерімінде есептелетін диспетчерлік, радио және басқа да байланыс түрлерінің қондырғыларын ұстау және пайдалану шығыстары, көрсетілген байланыс құралдарын жалға алу немесе басқа да ұйымдар ұсынатын тиісті қызметтерге төлем жүргізу шығыстары, факсимильдік және спутниктік байланыс, электрондық почта, сондай-ақ ақпараттық жүйелердің қызметтеріне арналаған шығыстар.
4. Ұйымның теңгерімінде есептелетін офистік және көбейткіш техниканы ұстау және пайдалану шығыстары, құрылыс ұйымының теңгерімінде болмайтын кәсіпорындармен шарттар бойынша орындалатын тиісті жұмыстарға төлем жүргізу шығыстары.
5. Әкімшілік-шаруашылық персонал айналысатын және пайдаланатын ғимараттарды, құрылыстар мен үй-жайларды ұстау және пайдалану шығыстары, сондай-ақ жерге төлеммен байланысты шығыстар.

59,1
ННР-1700
Накладные расходы специализированных организаций
ННР-1701
Автотранспортные предприятия
64,3
ННР-1702
Управления механизации
69,3
Приложение 3
к Государственному нормативу по
определению величины накладных
расходов в строительстве
Нормы накладных расходов второго уровня по основным видам
строительства
Шифр норматива
Виды строительства
Норма накладных расходов в процентах от суммы прямых затрат и накладных расходов первого уровня
1
2
3
ННР-201
Промышленное
4
ННР-202
Жилищно-гражданское
4,24
ННР-203
Сельскохозяйственное
4,35
ННР-204
Транспортное
4,2
ННР-205
Водохозяйственное
4
ННР-206
Энергетическое
4,1
ННР-207
Капитальный ремонт жилых и общественных зданий
3,6
ННР-208
Работы по реставрации памятников истории и культуры
4,2
ННР-209
Прочие отрасли
3,8
Приложение 4
к Государственному нормативу по
определению величины накладных
расходов в строительстве
Перечень статей затрат накладных расходов в строительстве
1. Административно-хозяйственные расходы
1. Расходы на заработную плату административно-хозяйственного персонала:
1) работников аппарата управления (руководителей, специалистов и других работников, относящихся к служащим);
2) линейного персонала: старших производителей работ (начальников участков), производителей работ, мастеров строительных участков, участковых механиков;
3) работников, осуществляющих хозяйственное обслуживание аппарата управления (дворников, уборщиц, гардеробщиков, курьеров).
2. Отчисления на социальные нужды от расходов на заработную плату работников административно-хозяйственного персонала в установленном законодательством порядке.
3. Расходы на услуги связи, в частности международных и междугородних телефонных переговоров, переговоров с использованием сотовой связи, расходы на содержание и эксплуатацию телефонных станций, установок диспетчерской, радио- и других видов связи, используемых для управления и числящихся на балансе организации, расходы на аренду указанных средств связи или на оплату соответствующих услуг, предоставляемых другими организациями, расходы на услуги факсимильной и спутниковой связи, электронной почты, а также информационных систем.
4. Расходы на содержание и эксплуатацию офисной и множительной техники, которая числится на балансе организации, расходы на оплату соответствующих работ, выполняемых по договорам с предприятиями, не состоящими на балансе строительной организации.
5. Расходы на содержание и эксплуатацию зданий, сооружений и помещений, занимаемых и используемых административно-хозяйственным персоналом, а также расходы, связанные с платой за землю.

6. Оларды жүргізу және басқару мақсаттары үшін қажетті офис керек-жарақатарын, есепке алу, есептілік бланктерін және басқа да құжаттарды, мерзімді басылымдарды, техникалық әдебиетті сатып алу шығыстары.
7. Әкімшілік-шаруашылық персонал пайдаланатын негізгі қорларды жөндеудің барлық түрлерін жүргізу шығыстары.
8. Ұйымның орналасқан жері шеңберінде әкімшілік персонал қызметкерлерінің қыметтік кіріп-шығуларымен байланысты шығыстар.
9. Құрылыс ұйымының теңгерімінде есептелетін және осы ұйымның басқару аппаратының қызметкерлеріне қызмет көрсететін қызметтік жеңіл автокөлікті пайдалану шығыстары, мыналарды қоса алғанда:
1) жеңіл автокөлікке қызмет көрсететін қызметкерлердің жалақысы;
2) жағар-жанар май материалдарының, автокөлікке техникалық қызмет көрсету құны;
3) гараждарды пайдалану шығыстары, гараждар және автомобильдердің тұрақ орындары үшін жалдау ақысы, өтелім аударымдары және автомобильдер мен гараждардың ғимараттарын жөндеудің барлық түрлерінің шығыстары.
10. Қызметтік жеңіл автомобильдерді жалдау шығыстары.
11. Өндірістік қызметі жүйелі қызметтік сапарлармен байланысты құрылыс ұйымы әкімшілік-шаруашылық персоналының қызметкерлеріне өтемақы төлеу шығыстары, осы мақсаттар үшін жеке жеңіл көлікті пайдалану бойынша шығыстар.
12. Заңнамада белгіленген нормаларға сүйене отырып, қызметтік жеңіл автокөлікке қызмет көрсететін қызметкерлерді қоса алғанда, әкімшілік-шаруашылық персоналдың өндірістік қызметімен байланысты қызметтік іссапарлар шығыстары.
13. Тез тозатын мүкәммалды және басқару аппаратына қызмет көрсетуге арналған басқа да құны төмен заттардың негізгі қорлары, тозуы және жөндеу бойынша өтелімдік аударымдар (жалдау ақысы).
14. Ұйымның қызметімен байланысты өкілдік шығыстар және ұйым кеңесі (басқарма) мен ұйымның ревизиялық комиссиясының отырыстарын өткізу бойынша шығыстар.
15. Консультациялық, ақпараттық және аудиторлық қызметтерге төлем.
16. Банк қызметтеріне төлем.
17. Құрылыс ұйымының штаттық кестесінде сол немесе өзге де функционалдық қызметтер көзделмеген жағдайларда өндірісті басқару бойынша бөгде ұйымдар жүзеге асыратын қызметтерге төлем.
2. Құрылыс қызметкерлеріне қызмет көрсетуге арналған шығыстар
18. Өндірістік кадрларды даярлаумен және қайта даярлаумен байланысты шығыстар.
19. Мердігерлік жұмыстарда, оның ішінде уақытша (титулдық) ғимараттар мен құрылыстардың құрылысында, құрылыс машиналарын пайдалану және қызмет көрсетуде және басқа да күрделі емес жұмыстарда қамтылған жұмысшыларға өтемдік және ынталандыру сипатындағы төлемдер.
Өтемдік және ынталандыру сипатындағы төлемдердің құрамына:

6. Расходы на приобретение канцелярских принадлежностей, бланков учета, отчетности и других документов, периодических изданий, необходимых для целей производства и управления им, на приобретение технической литературы.
7. Расходы на проведение всех видов ремонта основных фондов, используемых административно-хозяйственным персоналом.
8. Расходы, связанные со служебными разъездами работников административного персонала в пределах пункта нахождения организации.
9. Расходы на эксплуатацию служебного легкового автотранспорта, числящегося на балансе строительной организации и обслуживающего работников аппарата управления этой организации, включая:
1) заработную плату работников, обслуживающих легковой автотранспорт;
2) стоимость горюче-смазочных материалов, технического обслуживания автотранспорта;
3) расходы на эксплуатацию гаражей, арендную плату за гаражи и места стоянки автомобилей, амортизационные отчисления и расходы на все виды ремонта автомобилей и зданий гаражей.
10. Расходы на наем служебных легковых автомобилей.
11. Затраты на компенсацию работникам административно-хозяйственного персонала строительной организации, производственная деятельность которых связана с необходимостью систематических служебных поездок, расходов по использованию для этих целей личного легкового транспорта.
12. Расходы на служебные командировки, связанные с производственной деятельностью административно-хозяйственного персонала, включая работников, обслуживающих служебный легковой автотранспорт, исходя из норм, установленных законодательством.
13. Амортизационные отчисления (арендная плата) по основным фондам, износу и ремонту быстроизнашивающегося инвентаря и других малоценных предметов предназначенных для обслуживания аппарата управления.
14. Представительские расходы, связанные с деятельностью организации, и расходы по проведению заседаний совета (правления) организации и ревизионной комиссии организации.
15. Оплата консультационных, информационных и аудиторских услуг.
16. Оплата услуг банка.
17.Оплата услуг, осуществляемых сторонними организациями по управлению производством в тех случаях, когда штатным расписанием строительной организации не предусмотрены те или иные функциональные службы.
2. Расходы на обслуживание работников строительства
18. Затраты, связанные с подготовкой и переподготовкой производственных кадров.
19. Выплаты компенсационного и стимулирующего характера рабочих, занятых на подрядных работах, в том числе на строительстве временных (титульных) зданий и сооружений, на эксплуатации и обслуживании строительных машин и на других некапитальных работах.
В состав выплат компенсационного и стимулирующего характера входят:

1) жыл сайынғы төленбелі еңбек демалыстарының пайдаланылмаған күндері үшін қызметкерлердің жыл сайынғы еңбек демалыстарын немесе өтемдік төлемдерін төлеу;
2) қызметкерлерге атмосфералық шарттар бойынша бос тұру уақытына төлем;
3) оларды жеңіл жұмысқа ауыстыру кезінде жүкті әйелдерге орташа жалақыға дейін үстемеақы;
4) еңбек міндеттерін орындаумен байланысты денсаулыққа келтірілген зиянды өтеу;
5) бригаданы басқарғаны үшін бригадирлерге үсетемеақы;
6) негізгі жұмысынан босатылмаған білікті жұмысшыларға оқушыларды оқыту және жұмысшылардың біліктілігін арттыру үшін үсетемеақы;
7) біліктілікті арттыру жүйесінде өндірістен қол үзе отырып, оларды оқыту кезінде құрылыс-монтаждау ұйымының жұмысшыларына орташа жалақыны сақтау;
8) заңда көзделген жағдайларда жұмысшыларға тегін немесе жеңілдікті шарттарда қызметтер ұсынумен байланысты шығыстар;
9) донор жұмысшыларға тескеру, қан тапсыру күндері үшін орташа жалақыны сақтау;
10) жұмысшыларға мерзімнен тыс жұмыс үшін, сондай-ақ кезекші электромонтерлерге, слесарларға, сантехниктерге, от жағушыларға және басқа да жұмысшыларға түнгі уақыттағы жұмыс (олар бойынша бұл үстемеақы сметалық нормаларда ескерілген тау-кен үңгілеу және кейбір басқа да жерасты жұмыстарын қоспағанда) үшін үстемеақы;
11) жұмысшыларға мәжбүрлі жұмыста болмау немесе заңнамада көзделген жағдайларда төмен ақы төленетін жұмысты орындау уақыты үшін орташа жалақыны сақтау;
12) жұмысшыларға мерзімді медициналық тексерулерден өту уақыты үшін орташа жалақыны сақтау кіреді.
20. Мердігерлік жұмыстарда, сондай-ақ құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалануда және үстеме шығындар есебінен жүргізілетін күрделі емес жұмыстарда қамтылған жұмысшылардың жалақы шығындарынан әлеуметтік қажеттіліктерге аударымдар.
21. Санитарлық-гигиеналық және тұрмыстық жағдайларды қамтамасыз ету шығыстары:
1) өтелімдік аударымдар (немесе жалдау ақысы), жөндеудің барлық түрлерін жүргізу (жөндеу қорына аударымдар немесе жөндеуге арналған резерв) және санитарлық-тұрмыстық мақсаттағы құрыстырма-бөлшекті және жылжымалы ғимараттардың орынын ауыстыру шығыстары;
2) санитарлық-тұрмыстық үй-жайларды ұстау: сыпырушылардың, кезекші слесарлардың, электриктер мен қызмет көрсететін персоналдың басқа да санаттарының еңбекақысы, жылыту, сумен жабдықтау, кәріз, жарықтандыру шығындары, сондай-ақ душ және қол жуғыштар үшін табельде көзделген гигиена заттарының құны;
3) өтелімдік аударымдарды (жалдау ақысы), жөндеудің барлық түрлерінің шығындарын (жөндеу қорына аударымдар немесе жөндеуге арналған резерв), жарықтандыру, жылыту, сумен жабдықтау, кәріз, электрмен жабдықтау, тамақ дайындау үшін отын шығындарын, сондай-ақ тамақты жұмыс орнына жеткізу бойынша шығындарды қоса алғанда, тікелей құрылыс алаңында немесе құрылыс ұйымының аумағында медпунктерді ұйымдастыру үшін медициналық мекемелерге және қоғамық тамақтану кәсіпорындарына (құрылыс ұйымының теңгерімінде есептелетін және есептелмейтін) тегін ұсынылатын үй-жайларды және мүкәммалды ұстау;

1) оплата ежегодных трудовых отпусков или компенсационные выплаты за неиспользованные работниками дни оплачиваемых ежегодных трудовых отпусков;
2) оплата рабочим времени простоя по атмосферным условиям;
3) доплата до средней заработной платы беременным женщинам при переводе их на легкую работу;
3) возмещение вреда, причиненного здоровью в связи с исполнением трудовых обязанностей;
4) доплата бригадирам за руководство бригадой;
5) доплата квалифицированным рабочим, не освобожденным от основной работы, за обучение учеников и повышение квалификации рабочих;
6) сохранение средней заработной платы рабочим строительно-монтажной организации во время их обучения с отрывом от производства в системе повышения квалификации;
7) расходы, связанные с предоставлением рабочим в предусмотренных законом случаях услуг бесплатно или на льготных условиях;
8) сохранение средней заработной платы рабочим донорам за дни обследования, сдачи крови;
9) доплата рабочим за сверхурочную работу, а также дежурным электромонтерам, слесарям, сантехникам, кочегарам и другим рабочим за работу в ночное время (кроме горнопроходческих и некоторых других подземных работ, по которым эта доплата учтена в сметных нормах);
10) сохранение средней заработной платы рабочим за время вынужденного прогула или выполнения нижеоплачиваемой работы в случаях, предусмотренных законодательством;
11) сохранение средней заработной платы рабочим за время прохождения периодических медицинских осмотров.
20. Отчисления на социальные нужды от расходов на заработную плату рабочих, занятых на подрядных работах, а также на эксплуатации строительных машин и механизмов и на некапитальных работах, производимых за счет накладных расходов.
21. Расходы по обеспечению санитарно-гигиенических и бытовых условий:
1) амортизационные отчисления (или арендная плата), затраты на проведение всех видов ремонта (отчисления в ремонтный фонд или резерв на ремонт) и на перемещение сборно-разборных и передвижных зданий санитарно-бытового назначения;
2) содержание санитарно-бытовых помещений: на оплату труда уборщиц, дежурных слесарей, электриков и других категорий обслуживающего персонала, расходы на отопление, водоснабжение, канализацию, освещение, а также стоимость предметов гигиены, предусмотренных табелем для душевых и умывальников;
3) содержание помещений и инвентаря, предоставляемых бесплатно как медицинским учреждениям для организации медпунктов непосредственно на строительной площадке или на территории строительной организации, так и предприятиям общественного питания (как состоящим, так и не состоящим на балансе строительной организации), обслуживающим трудовой коллектив, включая амортизационные отчисления (арендную плату), затраты на все виды ремонта (отчисления в ремонтный фонд или резерв на ремонт), расходы на освещение, отопление, водоснабжение, канализацию, электроснабжение, на топливо для приготовления пищи, а также расходы по доставке пищи на рабочее место;

4) құрылыс ұйымының қызметкерлерін асханалармен, буфеттермен, медпункттермен, санитарлық-тұрмыстық үй-жайлармен қамтамасыз ету бойынша басқа ұйымдардың қызметтеріне төлем жүргізу немесе оларды ұстау бойынша үлестік қатысу шығындары.
22. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы шығыстары:
1) тозу және тегін берілетін арнайы киімді және құрылғалардың жеке қорғаныш құралдарын жөндеу және жуу бойынша шығыстары;
2) заңнамада көзделген жағдайларда тегін берілетін байтараптандырғыш заттардың құны;
3) дәрі қобдишаларын және дәрі-дәрмектерді сатып алумен байланысты шығыстар;
4) қауіпсіздік техникасы, оқыс оқиғалардың және құрылыстағы аурулардың алдын алу, сондай-ақ еңбек шарттарын жақсарту бойынша қажетті анықтамалықтарды, плакаттарды және көрнекілік материалдарды сатып алу шығыстары;
5) жұмысшыларды жұмыстың қауіпсіз әдістеріне оқыту бойынша және қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттерді жабдықтау шығыстары;
6) еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша іс-шаралар номенклатурасында көзделген өзге де шығыстар.
3. Құрылыс алаңдарында жұмыстарды ұйымдастыру шығыстары
23. Құрылыс жұмыстарын жүргізуде пайдаланылатын және негізгі қорлар жатпайтын құны төмен және тез тозатын құралдар мен өндірістік мүкәммалды жөндеу бойынша шығыстар.
24. Тозу және уақытша (титулдық емес) құрылыстарды, құрал-саймандар мен құрылғыларды жөндеумен, ұстаумен және бөлшектеумен байланысты шығыстар, оларға мыналар жатады:
1) прорабтар мен шеберлердің объект маңындағы кеңселері және қоймалары;
2) қойма үй-жайлары және құрылыс объектісі жанындағы аспалар;
3) душ, текше, кәрізделмеген әжетханалар және жұмысшылардың жылынуына арналған үй-жайлар;
4) төсемелер, сатылар, баспалдақтар, өту көпірлері, жүру тақталары, ғимаратты бөлу кезіндегі кездемелер;
5) құрылыстар, құрал-саймандар және қауіпсіздік техникасы бойынша құрылғылар;
6) құрылыс жұмыстарына арналған сметалық нормаларда немесе жабдықты монтаждауға арналған сметалық нормативтерде көзделмеген ағаштар мен басқыштар, жұмыстарды жүргізу үшін қажетті сыртқы аспалы арбалар, дуалдар мен қоршаулар, сақтандыру күнқағарлары, бұрғылау-жарылыс жұмыстарын жүргізу кезіндегі паналар;
7) жоғарыда көрсетілген уақытша (титулдық емес) ғимараттар мен құрылыстарды салудың орнына құрылыс алаңдарында салынып жатқан және қолданыстағы ғимараттарды бейімдеумен байланысты шығыстар;
8) жұмыс аймағы шеңберінде электр энергиясының, судың, будың газ бен ауаның магистралдық және тармақтағыш желілерінен уақытша ажыратпалар.
25. Өрт және қарауыл күзетін ұстап тұру:
1) ұйымға белгіленген тәртіппен ведомстволық күзетке ие болу құқығы ұсынылған жағдайларда әскерилендірілген, қарауыл және кәсіби өрт күзетін қоса алғанда, ведомстволық күзет қызметкерлерінің жалақы шығыстары;

4) затраты на оплату услуг сторонних организаций по обеспечению работников строительной организации столовыми, буфетами, медпунктами, санитарно-бытовыми помещениями или долевое участие по их содержанию.
22. Расходы на охрану труда и технику безопасности:
1) износ и расходы по ремонту и стирке бесплатно выдаваемых спецодежды и средствами индивидуальных защитных приспособлений;
2) стоимость бесплатно выдаваемых в предусмотренных законодательством случаях нейтрализующих веществ;
3) затраты, связанные с приобретением аптечек и медикаментов;
4) затраты на приобретение необходимых справочников, плакатов и демонстрационных материалов по технике безопасности, предупреждению несчастных случаев и заболеваний на строительстве, а также улучшению условий труда;
5) затраты по обучению рабочих безопасным методам работы и на оборудование кабинетов по технике безопасности;
6) прочие расходы, предусмотренные номенклатурой мероприятий по охране труда и технике безопасности.
3. Расходы на организацию работ на строительных площадках
23.Расходы по ремонту малоценных и быстроизнашивающихся инструментов и производственного инвентаря, используемых в производстве строительных работ и не относящихся к основным фондам.
24. Износ и расходы, связанные с ремонтом, содержанием и разборкой временных (нетитульных) сооружений, приспособлений и устройств, к которым относятся:
1) приобъектные конторы и кладовые прорабов и мастеров;
2) складские помещения и навесы при объекте строительства;
3) душевые, кубовые, неканализированные уборные и помещения для обогрева рабочих;
4) настилы, стремянки, лестницы, переходные мостики, ходовые доски, обноски при разбивке здания;
5) сооружения, приспособления и устройства по технике безопасности;
6) леса и подмости, не предусмотренные в сметных нормах на строительные работы или в сметных нормативах на монтаж оборудования, наружные подвесные люльки, заборы и ограждения, необходимые для производства работ, предохранительные козырьки, укрытия при производстве буровзрывных работ;
7) расходы, связанные с приспособлением строящихся и существующих на строительных площадках зданий вместо строительства указанных выше временных (нетитульных) зданий и сооружений;
8) временные разводки от магистральных и разводящих сетей электроэнергии, воды, пара, газа и воздуха в пределах рабочей зоны.
25. Содержание пожарной и сторожевой охраны:
1) расходы на заработную плату работников ведомственной охраны, включая военизированную, сторожевую и профессиональную пожарную охрану, в тех случаях, когда организации в установленном порядке предоставлено право иметь ведомственную охрану;

2) кеңсе, почта-телеграф және ведомстволық күзетті ұстаудың басқа да шығыстары;
3) ішкі істер органдары жүзеге асыратын ішкі істер, өрт күзет органдары ұсынатын ведомстволықтан тыс күзетке, сондай-ақ басқа да ұйымдардың қызметтерді көрсету тәртібімен ұсынылатын күзетке төлем жүргізу шығыстары;
4) өртке қарсы мүкәммалды, жабдықты және арнайы киімді ұстау шығыстары және олардың тозуы;
5) сыпырушылардың және осы үй-жайларға қызмет көрсететін басқа да жұмысшылардың еңбекақысын қоса алғанда, өтелімдік аударымдар, жөндеудің барлық түрлерін жүргізу (жөндеу қорына аударымдар немесе жөндеуге арналған резерв) және қарауыл үй-жайларын және өрт депосын (гараждар) ұстау шығыстары.
26. Құрылысты ұйымдастыру және жүргізудің озық әдістерін енгізу, еңбекті нормалау бойынша шығыстар.
27. Өнертапқыштықпен және рационализаторлықпен байланысты шығыстар, мыналарды қоса алғанда:
1) тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарды жүргізу, өнертапқыштық және рационализаторық ұсыныстар бойынша модельдер мен үлгілерді дайындау және сынау шығыстары;
2) көрмелер мен байқауларды, конкурстарды және өнертапқыштық пен рационализация бойынша басқа да іс-шараларды ұйымдастыру бойынша шығыстар;
3) өнертапқыштық және рационализаторық ұсыныстардың авторларына сыйлықтар төлеу.
28. Мердігерлік жұмыстарды жүргізу кезінде жүзеге асырылатын геодезиялық жұмыстар бойынша шығыстар. Бұл бап бойынша геодезиялық жұмыстарда қамтылған қызметкерлердің жалақы шығыстары, материалдардың құны, өтелімдік аударымдар, тозу, жөндеулердің барлық түрлерінің (жөндеу қорына аударымдар немесе жөндеуге арналған резерв) және геодезиялық жабдық, құралдар мен аспаптарды тасу шығындары, жобалау-іздестіру ұйымдарынан геодезиялық негізді қабылдауды қоса алғанда геодезиялық жұмыстар бойынша көліктік және басқа да шығыстар.
29. Жұмыстарды жүргізуді жобалау шығыстар. Бұл бап бойынша жобалау-сметалық топтары және жұмыстарды жүргізу жобалау топтары қызметкерлерінің жалақы және құрылыс ұйымдарындағы үлгілік уақытша ғимараттар мен құрылыстарды байланыстыру шығыстары, осы топтарды ұстау бойынша шығыстар, сондай-ақ, жобалау ұйымдарының және жұмыстарды жүргізу жобаларын жасайтын ұйымдардың қызметтеріне төлем жүргізу ескеріледі.
30. Өндірістік зертханаларды ұстау шығыстары. Бұл бап бойынша мынадай шығыстар ескеріледі:
1) өндірістік зертханалар қызметкерлерінің жалақы шығыстары;
2) өтелім, зертханалардың үй-жайларын, жабдығын және мүкәммалын жөндеулердің барлық түрлерін жүргізу шығыстары;
3) жалпы құрылыстарды сынау бойынша шығыстардан басқа материалдарды, құрылыстардың конструкциялары мен бөліктерін сынау кезінде жұмыстарды жүргізу шығыстары;

2) канцелярские, почтово-телеграфные и другие расходы на содержание ведомственной охраны;
3) расходы на оплату вневедомственной охраны, предоставляемой органами внутренних дел, пожарной охраны, осуществляемой органами внутренних дел, а также охраны, предоставляемой в порядке оказания услуг другими организациями;
4) расходы на содержание и износ противопожарного инвентаря, оборудования и спецодежды;
5) амортизационные отчисления, расходы на проведение всех видов ремонта (отчисления в ремонтный фонд или резерв на ремонт) и содержание караульных помещений и пожарных депо (гаражей), включая оплату труда уборщиц и других рабочих, обслуживающих эти помещения.
26. Расходы по внедрению прогрессивных методов организации и производства в строительстве, нормированию труда.
27. Расходы, связанные с изобретательством и рационализаторством, включая:
1) расходы на проведение опытно-экспериментальных работ, изготовление и испытание моделей и образцов по изобретениям и рационализаторским предложениям;
2) расходы по организации выставок и смотров, конкурсов и других мероприятий по изобретательству и рационализации;
3) выплаты вознаграждений авторам изобретений и рационализаторских предложений.
28. Расходы по геодезическим работам, осуществляемым при производстве подрядных работ. По этой статье учитываются расходы на заработную плату работников, занятых на геодезических работах, стоимость материалов, амортизационные отчисления, износ, расходы на все виды ремонтов (отчисления в ремонтный фонд или резерв на ремонт) и на перемещение геодезического оборудования, инструментов и приборов, транспортные и другие расходы по геодезическим работам, включая приемку от проектно-изыскательских организаций геодезической основы.
29. Расходы по проектированию производства работ. По этой статье учитываются расходы на заработную плату работников проектно-сметных групп и групп проектирования производства работ и привязки типовых временных зданий и сооружений, находящихся при строительных организациях, расходы по содержанию этих групп, а также оплата услуг проектных организаций и организаций по составлению проектов производства работ.
30. Расходы на содержание производственных лабораторий. По этой статье учитываются следующие затраты:
1) расходы на заработную плату работников производственных лабораторий;
2) амортизация, расходы на проведение всех видов ремонтов помещений, оборудования и инвентаря лабораторий;
3) расходы на проведение работ при испытании материалов, конструкций и частей сооружений, кроме расходов по испытанию сооружений в целом;

4) сынау кезінде шығындалған немесе бүлінген материалдардың, құрылыстардың конструкциялары мен бөліктерінің құны;
5) басқа да ұйымдардың зертханалары көрсететін қызметтерге төлем шығыстары;
6) өндірістік зертханаларды ұстаумен байланысты өзге де шығыстар.
31. Әскерилендірілген тау-кен құтқару бөлімдерінің қызметтеріне төлеммен байланысты шығыстар.
32. Құрылыс алаңдарын абаттандыру және ұстау бойынша шығыстар:
1) еңбекақы және жолдардың және аяқжолдардың учаскелерін, жолдар, көпіршелер құрылғысын және құрылыс алаңдарының аумағын абаттандырумен байланысты басқа да жұмыстарды қоса алғанда, құрылыс аумағын және оған жақын орналасқан көше жолағын жинау және тазалау (қоқысты шығара отырып) бойынша басқа да шығыстар;
2) электр энергиясы (оның ішінде уақытша электр станцияларынан), электр шамдар, кезекші электромонтерлердің жалақысы және құрылыс аумағын жарықтандырумен байланысты басқа да шығыстар.
33. Құрылыс объектілерін тапсыруға дайындау бойынша шығыстар. Бұл бапқа мыналар жатады:
1) кезекші слесарь-сантехниктердің және электромонтерлардың, сондай-ақ, қоқыс жинайтын, едендер мен терезелерді жуатын жұмысшылардың жалақы шығыстары;
2) жуғыш құралдарды және объектілерді тапсыру кезінде жуып-жинауға шығындалатын басқа да материалдарды сатып алу шығыстары;
3) объектінің құрылысы аяқталғаннан кейін алаңнан құрылыс қоқысын шығару бойынша шығыстар;
4) объектілерді тапсыру кезеңіндегі жылыту шығыстары.
34. Құрылыс шеңберінде желілік құрылыс ұйымдарын және олардың құрылымдық бөлімшелерін қайта базалау бойынша (машина-ауысым құнында ескерілген құрылыс машиналары мен тетіктерін тасу бойынша шығыстарды, сондай-ақ, құрылыс ұйымдарын және олардың құрылымдық бөлімшелерін басқа да құрылыстарға қайта базалау бойынша шығыстарды қоспағанда) шығыстар.
4. Өзге де үстеме шығындар
35. Негізгі өндірісте, сондай-ақ құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалануда және басқа да күрделі емес жұмыстарда қамтылған қызметкерлердің жеке санаттарын және заңнамада рұқсат етілген басқа да сақтандыру жағдайларында міндетті сақтандыру бойынша төлемдер.
36. Материалдық емес активтер бойынша өтелім.
37. Банктердің кредиттері бойынша (негізгі құралдарды, материалдық емес және өзге де айналымнан тыс активтерді сатып алумен байланысты несиелерді қоспағанда), сондай-ақ инвестицияларға және конверсиялық іс-шараларға берілген несиелерден басқа бюджеттік несиелер бойынша төлемдер.
38. Жарнамамен байланысты шығыстар.
39. Құрылыс аяқталған объектілерді кепілдікті жөндеу және кепілдікті қызмет көрсету бойынша резервті қалыптастыру шығыстары.

4) стоимость израсходованных или разрушенных при испытании материалов, конструкций и частей сооружений;
5) расходы на оплату услуг, оказываемых лабораториям другими организациями;
6) прочие расходы, связанные с содержанием производственных лабораторий.
31. Расходы, связанные с оплатой услуг военизированных горноспасательных частей.
32. Расходы по благоустройству и содержанию строительных площадок:
1) на оплату труда и другие расходы по уборке и очистке (с вывозкой мусора) территории строительства и прилегающей к ней уличной полосы, включая участки дорог и тротуаров, устройству дорожек, мостиков и другим работам, связанным с благоустройством территории строительных площадок;
2) на электроэнергию (в том числе от временных электростанций), электролампочки, заработную плату дежурных электромонтеров и другие расходы, связанные с освещением территории строительства.
33. Расходы по подготовке объектов строительства к сдаче. На эту статью относятся:
1) расходы на заработную плату дежурных слесарей-сантехников и электромонтеров, а также рабочих по уборке мусора, мытью полов и окон;
2) расходы на приобретение моющих средств и других материалов, расходуемых на уборку при сдаче объектов;
3) расходы по вывозке строительного мусора с площадки после окончания строительства объекта;
4) расходы на отопление в период сдачи объектов.
34. Расходы по перебазированию линейных строительных организаций и их структурных подразделений в пределах стройки (за исключением расходов по перемещению строительных машин и механизмов, учтенных в стоимости машино-смен, а также расходов по перебазированию строительных организаций и их структурных подразделений на другие стройки).
4. Прочие накладные расходы
35. Платежи по обязательному страхованию отдельных категорий работников, занятых в основном производстве, а также эксплуатацией строительных машин и механизмов и на некапитальных работах и в других разрешенных законодательством страховых случаях.
36. Амортизация по нематериальным активам.
37. Платежи по кредитам банков (за исключением ссуд, связанных с приобретением основных средств, нематериальных и иных внеоборотных активов), а также по бюджетным ссудам, кроме ссуд, выданных на инвестиции и конверсионные мероприятия.
38. Расходы, связанные с рекламой.
39. Расходы на формирование резерва по гарантийному ремонту и гарантийному обслуживанию завершенных строительством объектов.

40. Құрылыстың сметалық құнын басқа да құрамдастарымен ескерілмеген Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген, жүргізілген салықтар, алымдар, төлемдер және басқа да міндетті аударымдар.
5. Үстеме шығындардың нормаларында ескерілмейтін, бірақ үстеме
шығындарға жатқызылатын шығындар
41. Ұйымның төлем жүйесінде көзделген қызметкерлерге ынталандыру сипатындағы төлемдермен байланысты шығыстар.
42. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нормалардан тыс іссапар шығыстарын төлеу.
43. Өнімді және қызметтерді сертификаттау шығыстары.
44. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес көлік құралдарын (су, әуе, жерүсті, құбыр өткізгіш), құрылыс жүктерін, өндірістік мақсаттағы негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді, құрылысы аяқталмаған объектілерді, құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындаумен байланысты тәуекелдерді, тауарлық-материалдық қорларды, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын өзге де мүлікті, зиян келтіргені үшін азаматтық жауапкершілікті ерікті сақтандыру бойынша, сондай-ақ өмірді ұзақ мерзімді сақтандыру, зейнеткерлік және жеке медициналық сақтандыру шарттары бойынша қызметкерлерді ерікті сақтандыру бойынша төлемдердің (сақтандыру жарналары) шығындары.
45. Қызметкерлерге сот шешімдері негізінде төленетін өндірістік жарақаттар салдарынан жұмысқа қабілеттіліктен айырылумен байланысты жәрдемақылар.
46. Мердігердің қызметіне қатысты өзге де шығындар есебінен құрылыстардың тапсырыс берушілері өтейтін шығыстар:
1) қолданыстағы тұрақты автомобиль жолдарын ұстау және құрылыс аяқталғаннан кейін оларды қалпына келтіру шығындары;
2) салынып жатқан автомобиль жолдарын құрылыс аяқталғанға дейін ұстау шығындары;
3) құрылыс және монтаждау ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдау бойынша шығындар немесе қалалық жолаушылар көлігінің арнайы бағыттарын ұйымдастыру бойынша шығыстарды өтеу;
4) жұмыстарды вахталық әдіспен жүзеге асырумен байланысты шығындар;
5) құрылыс, монтаждау және арнайы құрылыс жұмыстарын орындау үшін жұмысшыларды іссапарға жіберумен байланысты шығындар;
6) ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және олардың деформацияларын геодезиялық бақылауларды жүргізу шығындары;
7) қадалық іргетастарды тұрғызу кезеңінде мердігерлік ұйым жүргізетін топырақтағы қадаларды серпінді және статикалық жүктемемен сынаумен байланысты шығындар;
8) жергілікті өзін-өзі басқару органдарының талап етуі бойынша салынған инженерлік желілердің орындаушылық бақылау түсірілімін орындаумен байланысты шығындар

40. Налоги, сборы, платежи и другие обязательные отчисления, производимые в установленном законодательством Республики Казахстан, не учтенных другими составляющими сметной стоимости строительства.
5. Затраты, не учитываемые в нормах накладных расходов, но
относимые на накладные расходы
41. Расходы, связанные с выплатами стимулирующего характера работникам, предусмотренные системой оплаты организации.
42. Оплата командировочных расходов сверх установленных законодательством Республики Казахстан норм.
43. Расходы на сертификацию продукции и услуг.
44. Затраты на платежи (страховые взносы) по добровольному страхованию в соответствии с установленным законодательством Республики Казахстан порядком средств транспорта (водного, воздушного, наземного, трубопроводного), строительных грузов, основных средств производственного назначения, нематериальных активов, объектов незавершенного строительства, рисков, связанных с выполнением строительно-монтажных работ, товарно-материальных запасов, иного имущества, используемого при осуществлении строительно-монтажных работ, гражданской ответственности за причинение вреда, а также по добровольному страхованию работников по договорам долгосрочного страхования жизни, пенсионного и личного медицинского страхования.
45. Пособия в связи с потерей трудоспособности из-за производственных травм, выплачиваемые работникам на основании судебных решений.
46. Расходы, возмещаемые заказчиками строек за счет прочих затрат, относящихся к деятельности подрядчика:
1) затраты на содержание действующих постоянных автомобильных дорог и восстановление их после окончания строительства;
2) затраты на содержание строящихся автомобильных дорог до окончания строительства;
3) затраты по перевозке автомобильным транспортом работников строительных и монтажных организаций или компенсация расходов по организации специальных маршрутов городского пассажирского транспорта;
4) затраты, связанные с осуществлением работ вахтовым методом;
5) затраты, связанные с командированием рабочих для выполнения строительных, монтажных и специальных строительных работ;
6) затраты на проведение геодезических наблюдений за перемещением и деформациями зданий и сооружений;
7) затраты, связанные с испытанием свай в грунте динамической и статической нагрузкой, проводимым подрядной организацией в период возведения свайных фундаментов;
8) затраты, связанные с выполнением по требованию органов местного самоуправления исполнительной контрольной съемки построенных инженерных сетей;

9) студентік отрядтарды және басқа да контингенттерді (жұмысшылардың ұйымдастырылған жинақталымы) пайдаланумен байланысты шығындар;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тапсырыс берушілер өтейтін басқа да шығыстар.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және
жер ресурстарын басқару комитеті
Төрағасының
2015 жылғы 3 шілдедегі
№ 235-нқ бұйрығына
3-қосымша
Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімімен байланысты қосымша
шығындарды айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив
1. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылысты ұйымдастыру жобасының шешімімен байланысты қосымша шығындарды айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив (бұдан әрі – Мемлекеттік норматив):
1) вахталық әдіс;
2) құрылыс және монтаждау жұмыстарын орындау үшін жұмысшыларды іссапарға жіберу;
3) ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын геодезиялық бақылауларды жүргізу;
4) қолданыстағы тұрақты автомобиль жолдарын ұстау;
5) құрылыстың сметалық құнын есептеген кезде құрылыс-монтаждау ұйымдарының қызметкерлерін автомобиль көлігімен тасымалдау сияқты жұмыстардың түрлерін жүзеге асырумен байланысты шығындарды айқындауға арналған.
2. Мемлекеттік нормативтің мақсаты құрылысты ұйымдастырумен байланысты шығындардың дұрыс шамасын айқындауға мүмкіндік беретін бірыңғай әдістемелік негіз жасау болып табылады.
3. Осы Мемлекеттік нормативте баяндалған ережелер мемлекеттік инвестициялар есебінен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер бойынша сметалық құжаттаманы әзірлеу үрдісінде ресурстық әдіспен құрылыстың сметалық құнын есептеу кезінде міндеті болып табылады.
4. Нарықтың басқа субъектілері үшін Мемлекеттік норматив ұсынымдық сипатқа ие және құрылыстың сметалық құнының және орындалған жұмыстар үшін есептердің құрамында қосымша шығындардың шамасын айқындау кезінде анықтамалық материал ретінде пайдаланылуы мүмкін
5. Мемлекеттік норматив сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленді және:
1) жалпы ережелерден;
2) құрылысты ұйымдастырумен байланысты шығындар жіктемесінен;
3) құрылысты ұйымдастырумен байланысты шығындарды есептеу тәртібінен тұрады.
6. Осы Мемлекеттік нормативте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құрылысты ұйымдастыру жобасы (ҚҰЖ) – құрылыстың жалпы ұзақтығын және аралық мерзімдерін айқындайтын жобаның құрамдас бөлігі, күрделі салымдарды және құрылыс-монтаж жұмыстарының көлемін бөлу, материалдық-техникалық және еңбек ресурстары және оларды өтеу көздері, құрылыс-монтаж жұмыстарын орындаудың және объект құрылысын басқару құрылымын орындаудың негізгі әдістері;

9) затраты, связанные с использованием студенческих отрядов и других контингентов (организованный набор рабочих);
другие расходы, возмещаемые заказчиками в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Председателя Комитета по делам
строительства, жилищно-коммунального хозяйства
и управления земельными ресурсами Министерства
национальной экономики Республики Казахстан
от 3 июля 2015 года № 235-нқ
Государственный норматив по определению дополнительных затрат
связанных с решениями проекта организации строительства
1. Общие положения
1. Настоящий государственный норматив по определению дополнительных затрат связанных с решениями проекта организации строительства (далее – Государственный норматив) предназначен для определения затрат, связанных с осуществлением таких видов работ как:
1) вахтовый метод;
2) командирование рабочих для выполнения строительных и монтажных работ;
3) проведение геодезических наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений;
4) содержание действующих постоянных автомобильных дорог;
5) перевозка работников строительно-монтажных организаций автомобильным транспортом при исчислении сметной стоимости строительства.
2. Целью Государственного норматива является создание единой методической основы, позволяющей определять достоверную величину затрат, связанных с организацией строительства.
3. Положения, изложенные в настоящем Государственном нормативе, являются обязательными при исчислении сметной стоимости строительства ресурсным методом в процессе разработки сметной документации по объектам, возводимых за счет государственных инвестиций и за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора.
4. Для других субъектов рынка Государственный норматив носит рекомендательный характер и может использоваться в качестве справочного материала при определении величины дополнительных затрат в составе сметной стоимости строительства и расчетов за выполненные работы
5. Государственный норматив разработан в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан, и содержит:
1) общие положения;
2) классификации затрат связанных с организацией строительства;
3) порядок расчета затрат связанных с организацией строительства.
6. В настоящем Государственном нормативе используются следующие основные понятия:
1) проект организации строительства (ПОС) - составная часть проекта, определяющая общую продолжительность и промежуточные сроки строительства, распределение капитальных вложений и объемов строительно-монтажных работ, материально-технические и трудовые ресурсы и источники их покрытия, основные методы выполнения строительно-монтажных работ и структуру управления строительством объекта;

2) жұмыстарды жүргізу жобасы (ЖЖЖ) – құрылыс-монтаж жұмыстарының жалпы ұзақтығын және аралық мерзімдерін айқындайтын және жеке ғимараттарды (құрылыстарды) тұрғызу бойынша өндірістік үрдістерді ұйымдастыру кезінде негізгі басшылық құжат болып қызмет ететін жоба;
3) жұмыстардың вахталық әдісі – олардың тұрақты тұру орнынан тыс еңбек ресурстарын пайдалануға, қызметкерлердің жұмыстарды жүргізу орнына, құрылыс ұйымының тұрақты орналасу орындарынан едәуір алшақ объектілерге мерзімді шығуына негізделген жұмыстарды ұйымдастырудың ерекше нысаны;
4) құрылыс бас жоспары (құрылысбасжоспар) – құрылыс алаңын ұйымдастыруды реттейтін құрылыс ұйымы жобасының бөлігі.
2. Вахталық әдіспен жұмысты жүзеге асырумен байланысты шығындар
7. Вахталық әдісті қолданудың мақсаты объектілерді қолданысқа енгізуді жылдамдатуға бағытталған құрылысты ұйымдастыруды жетілдіру негізінде күрделі салымдардың тиімділігін арттыру есебінен объект құрылысының мерзімдерін азайту.
8. Вахталық әдіс жұмыстарды жүргізу орны: қоныстанбаған, шалғай аудандарда; немесе табиғат жағдайлары ерекше аудандарда қызметкерлердің тұрақты тұру орнынан (жиналу орны) едәуір алыстаған кезде қолданылады. Жоба алдындағы кезеңде инвестициялық үрдістің орындылығы негізделген жағдайда, вахталық әдіс құрылыс, қайта жаңарту және күрделі жөндеудің барлық түрлеріне кез келген өңірде пайдаланылуы мүмкін.
9. Құрылыс объектілерінде (қайта жаңғырту, күрделі жөндеу) вахталық әдісті қолданудың орындылығын мынадай факторлар анықтайды:
1) жұмыстарды жүргізу орындарында еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілмеу;
2) құрылыс мерзімін қысқарту мақсатында жұмыстардың жоғары қарқындарын ұстап тұру қажеттілігі;
3) құрылыс (қайта жаңғырту, күрделі жөндеу) объектілерінің құрылыс ұйымын орналастыру және қызметкерлердің тұрақты тұру орнынан едәуір алшақтығы;
4) құрылыстың бір титулындағы желілік объектілердің бытыраңқылығы және ұзақтығы;
5) көліктік коммуникациялардың күрделілігі және тұрақсыздығы;
6) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізудің маусымдық сипаты;
7) тіршілік қызметінің күтпеген жағдайлары.
10. Вахталық әдісті қолданудың міндетті шарты уақытша қоныстану – вахталық кенттің болуы немесе ұйымдастырылуы немесе олардың отбасыларының мүшелерінсіз қызметкерлердің уақытша тұруына және олардың күнделікті қажеттіліктерін қанағаттандыруға есептелген әлеуметтік инфрақұрылымның бөлшектерін қамтитын салынып жатқан объектіге жақын елді мекендегі объектінің құрылысы кезінде құрылыс ұйымы жалдайтын тұрғын үй қорының болуы болып табылады.

2) проект производства работ (ППР) - проект, определяющий технологию, сроки выполнения и порядок обеспечения ресурсами строительно-монтажных работ и служащий основным руководящим документом при организации производственных процессов по возведению отдельных зданий (сооружений);
3) вахтовый метод работ – особая форма организации работ, основанная на использовании трудовых ресурсов вне места их постоянного проживания, периодического выезда работников к месту производства работ, на объекты значительно удаленные от мест постоянной дислокации строительной организации;
4) строительный генеральный план (стройгенплан) - часть проекта организации строительства, регламентирующая организацию строительной площадки.
2. Затраты, связанные с осуществлением работ вахтовым методом
7. Целью применения вахтового метода является снижение сроков строительства объекта за счет повышения эффективности капитальных вложений на основе совершенствования организации строительства, направленного на ускорение ввода в действие объектов.
8. Вахтовый метод применяется при значительном удалении места производства работ от места постоянного проживания работников (места сбора): в необжитых, отдаленных районах; или районах с особыми природными условиями. В случае обоснования целесообразности на предпроектной стадии инвестиционного процесса, вахтовый метод может быть использован в любом регионе на всех видах строительства, реконструкции и капитального ремонта.
9. Целесообразность применения вахтового метода на объектах строительства (реконструкции, капитального ремонта) определяют следующие факторы:
1) необеспеченность трудовыми ресурсами в местах производства работ;
2) необходимость поддержания высоких темпов работ с целью сокращения сроков строительства;
3) значительная удаленность объектов строительства (реконструкции, капитального ремонта) от места дислокации строительной организации и постоянного проживания работников;
4) рассредоточенность и протяженность линейных объектов в одном титуле стройки;
5) сложность и неустойчивость транспортных коммуникаций;
6) сезонный характер производства строительно-монтажных работ;
7) экстремальные условия жизнедеятельности.
10. Обязательным условием применения вахтового метода является наличие или организация временного поселения – вахтового поселка или наличие жилого фонда, арендуемого строительной организацией на время строительства объекта в близлежащем к строящемуся объекту населенном пункте, содержащим элементы социальной инфраструктуры, рассчитанные на временное проживание работников без членов их семей, и удовлетворение их повседневных потребностей.

11. Вахталық әдісті қолдану туралы шешімді жобалау ұйымының ұсыныстары негізінде инвестициялық үрдістің жоба алдындағы немесе жобалау кезеңдерінде Тапсырыс беруші қабылдайды.
12. Жиналу пункті оны жұмыстарды жүргізу орнына немесе вахталық кенттің орналасу орнына жөнелту үшін вахталық персоналдың жиналу орны болып есептеледі.
13. Вахталық әдіспен жұмыстарды жүргізуге дайындық ҚҰЖ әзірлеу кезеңінде немесе Тапсырыс берушімен келісілген жобалау-сметалық құжаттама болған жағдайда, ЖЖЖ әзірлеу кезеңінде басталады.
ҚҰЖ-ға және ЖЖЖ-ға мыналар енгізіледі:
1) негізгі жұмысшылар мен механизаторлар, инженерлік-техникалық қызметкерлер (бұдан әрі – ИТҚ) және қызметшілер, кіші қызмет көрсетуші персонал (бұдан әрі – КҚП) және күзет бойынша бөле отырып, вахталар бойынша құрылыстың барлық мерзімі ішінде вахталық персоналдың ауысымдық санын, жұмыс күнінің, жұмыс аптасының ұзақтығын, вахтадағы ауысымаралық демалыс уақытын, бір вахтаның ішінде демалыс күндерінің болуы және кезектілігін, вахталар арасындағы демалыс уақытын көрсететін ауысымдық кестесі;
2) вахталық персонал үшін қажетті көлемдегі уақытша ғимараттар мен құрылыстардың қажеттілік ведомосы. Бұл ретте, ғимараттың немесе құрылыстың арналуын және түрін, аумағын немесе құрылыс көлемін, ал уақытша инженерлік желілер үшін қума метрлердегі ұзақтығын көрсету қажет;
3) вахталық кенттің қалыпты тіршілік қызметін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ, вахталық персоналды вахталық кенттен құрылыс алаңына дейін және кері күн сайынғы жеткізу үшін қажетті машиналар мен тетіктердің құрамы.
14. Объектінің құрылыс кезеңінің әрбір уақытына (өлшем бірлігіне 1 вахтаны қабылдау керек) жұмыс күшіне қажеттілікті бөле отырып, уақытша кенттің құрылысының шығындары бойынша барынша оңтайлы күнтізбелік кестесін қалыптастыру мақсатында кесте ауысымдық кестесін құрылыстың барлық мерзіміне вахталық кенттің ғимараттары мен құрылыстарының құрылыс (қолданысқа енгізу) күнтізбелік кестесімен байланыстыру қажет. Мердігерлік ұйымдарда ауысымдық кестесін құрылыстың барлық мерзіміне құрылыс ұйымының басшысы келіседі және бекітеді.
15. Вахталық кент жобасы ҚҰЖ және ЖЖЖ құрамында әзірленеді, ол кенттің бас жоспарын, кірме жолдар сызбаларын, вахталық кенттерді салу және ұстау шығындарының сметасын, құрылыстың күнтізбелік кестесін, материалдарды, конструкциялар мен жабдықты жеткізудің көліктік сызбаларын, сондай-ақ:
ғимараттар мен құрылыстардың;
электрмен-сумен-жылумен жабдықтаудың;
байланыс желісінің;
кәріз желілерінің;
ішкі жолдардың жобаларын қамтиды.
16. Жұмыстарды ұйымдастырудың вахталық әдісін қолданумен байланысты шығындар жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және шарт бағаларын негіздеу кезінде анықталады.

11. Решение о применении вахтового метода принимается Заказчиком на предпроектной или проектной стадиях инвестиционного процесса на основании предложения проектной организации.
12. Пунктом сбора считается место сбора вахтового персонала для отправки его к месту производства работ, или к месту расположения вахтового поселка.
13. Подготовка к проведению работ вахтовым методом начинается на стадии разработки ПОС или в случае уже имеющейся согласованной заказчиком проектно-сметной документации, на стадии разработки ППР.
В ПОС и ППР включаются:
1) график сменяемости, показывающий количество сменного вахтового персонала в течение всего срока строительства по вахтам, с разбивкой по основным рабочим и механизаторам, инженерно-техническим работникам (далее – ИТР) и служащим, младшему обслуживающему персоналу (далее – МОП) и охране, продолжительность рабочего дня, рабочей недели, время междусменного отдыха на вахте, наличие и очередность выходных в течение одной вахты, время отдыха между вахтами;
2) ведомость потребности временных зданий и сооружений, в количестве необходимом для вахтового персонала. При этом необходимо указывать назначение, и тип здания или сооружения, площадь или строительный объем, а для временных инженерных сетей протяженность в погонных метрах;
3) состав машин и механизмов, необходимых для обеспечения нормальной жизнедеятельности вахтового поселка, а так же для ежедневной доставки вахтового персонала из вахтового поселка до строительной площадки и обратно.
14. В целях формирования наиболее оптимального по затратам календарного графика строительства временного поселка, с распределением потребности в рабочей силе на каждый временной период (за единицу измерения следует принять 1 вахту) строительства объекта, необходимо увязывать график сменяемости на весь срок строительства с календарным графиком строительства (ввода в действие) зданий и сооружений вахтового поселка. В подрядных организациях график сменяемости согласовывается и утверждается руководством строительной организации на весь срок строительства.
15. Проект вахтового поселка разрабатывается в составе ПОС и ППР, который включает в себя генеральный план поселка, схемы подъездных путей, смету затрат на строительство и содержание вахтового поселка, календарный график строительства, транспортные схемы доставки материалов, конструкций и оборудования, а также проекты:
зданий и сооружений;
электро-водо-теплоснабжения;
сети связи;
канализационных сетей;
внутренних дорог.
16. Затраты, связанные с применением вахтового метода организации работ, определяются при разработке проектно-сметной документации и обосновании договорных цен.

17. Құрылыс құнының сметалық есебіне (бұдан әрі – Сметалық есеп) қосымша шығындардың мынадай түрлері:
1) Өзге де жұмыстар мен құрылыс құнын сметалық есептеу шығындарының құрамына:
вахталық персоналдың жиналу және ауысып отыру пунктеріндегі қонақүйлерде тұру шығындары;
авиатасымалдау бойынша диспетчерлік қызметтерді ұстау шығындары;
визаларды, шақыруларды, тіркеуге рұқсаттарды және тұруға ыхтиярхатын, жұмысқа рұқсатты (шетелдік азаматтар үшін) ресімдеу және беру үшін төлем шығындары.
2) құрылыс аумағын дайындау бойынша жұмыстардың құрамына: вахталық кенттер құрылысы үшін пайдаланылатын уақытша бұрмалардың учаскелерінде жерді қалыпына келтіру шығындары енгізілуі мүмкін. Бұл шығындарды айқындау үшін жер қазу жұмыстарына арналған сметалық нормаларға сәйкес жергілікті ресурстық смета жасалады.
18. Құрылыстың шығыстарын оңтайландыру мақсатында құрылысты материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру техникалық-экономикалық негіздемелер құрамында анықталады.
19. Мердігерлік ұйым анықталғанда жұмыстарды вахталық әдіспен жүргізу шығындарын есептеу кезінде құрылыс мерзімін мердігерлік шарт негізінде немесе вахталық әдісті қолдану шарттарын қарау кезеңіне тапсырыс беруші және мердігерлік ұйым (бұдан әрі – мердігер) арасында келісілген құрылыс мерзімі негізінде қабылдауға рұқсат етіледі.
20. Құрылысты ұйымдастырудың вахталық әдісі кезінде ауысымның ұзақтығын ұлғайтумен байланысты жұмысшылардың орташа сағаттық еңбек өнімділігін төмендету вахталық қызметкерлердің орташа сағаттық еңбек өнімділігін төмендетудің орташаланған коэффициенттерін қолдана отырып, ескеріледі:
1) 9 сағаттық жұмыс ауысымында - 0,02 - 0,04;
2) 10 сағаттық жұмыс ауысымында - 0,04 - 0,06;
3) 11 сағаттық жұмыс ауысымында - 0,06 - 0,08;
4) 12 сағаттық жұмыс ауысымында - 0,08 - 0,12.
21. Вахталық әдіспен құрылыста жұмыспен қамтылған қызметкерлердің вахталық ағынының саны ҚҰЖ (ЖЖЖ) бөлімінде әзірленетін ауысымдық кестесіне сүйене отырып, анықталады.
22. Вахтадағы жұмыс және демалыс режимдері вахталық әдісті қолдану кезінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес анықталады. Қызметкерлердің қажетті саны құрылыс-монтаждау жұмыстарының, құрылыс өндірісінің пайдаланылатын технологияларының, машиналар және тетіктер жалпы көлеміне, құрылыс мерзіміне және жұмыс режиміне (ауысымның және ауысымдық вахтаның ұзақтығы) сүйене отырып, анықталады. Одан әрі, белгіленген еңбек және демалыс режимдері бойынша ауысымдық кесте әзірленеді, ауысымдық вахталық персоналдың саны анықталады. Осы деректердің негізінде қызметкерлердің тұруы үшін қажетті вахталық кенттің ғимараттары мен құрылыстарының саны, құрылыс кентінің шығындары, ауысымдық вахталық персоналды вахтаға және вахтадан тасымалдау құны, вахталық қызметкерлердің үстеме ақылары және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыстардың вахталық әдісімен байланысты шығындардың басқа да түрлері белгіленеді.

17. В Сметный расчет стоимости строительства (далее – Сметный расчет) дополнительно могут включаться следующие виды затрат:
1) В состав прочих работ и затрат сметного расчета стоимости строительства:
расходы на проживание в гостиницах в пунктах сбора и пересадки вахтового персонала;
расходы на содержание диспетчерских служб по авиаперевозке;
затраты на оформление и выдачу виз, приглашений, разрешений на регистрацию и вид на жительство, разрешение на работу (для иностранных граждан);
2) в состав работ по подготовке территории строительства: затраты на рекультивацию земель на участках временных отводов, которые будут использоваться для сооружения вахтовых поселков. Для определения данных затрат составляется локальная ресурсная смета в соответствии со сметными нормами на земляные работы.
18. Организация материально-технического обеспечения строительства в целях оптимизации расходов строительства определяется в составе технико-экономических обоснований.
19. При расчете затрат на производство работ вахтовым методом, когда подрядная организация определена, срок строительства допускается принимать на основании договора - подряда или на основании согласованного срока строительства между заказчиком и подрядной организацией (далее – подрядчик), на стадии рассмотрения условий применения вахтового метода.
20. Снижение среднечасовой производительности труда рабочих связанное с увеличением продолжительности смены при вахтовом методе организации строительства учитывается с применением усредненных коэффициентов снижения среднечасовой производительности труда вахтовых работников:
1) при 9-часовой рабочей смене - 0,02 - 0,04;
2) при 10-часовой рабочей смене - 0,04 - 0,06;
3) при 11-часовой рабочей смене - 0,06 - 0,08;
4) при 12-часовой рабочей смене - 0,08 - 0,12.
21. Количество вахтовых потоков работников занятых на строительстве вахтовым методом определяется исходя из графика сменяемости, разрабатываемых в разделе ПОС (ППP).
22. Режимы работы и отдыха на вахте при применении вахтового метода определяется в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Необходимое количество работников определяется исходя из общего объема строительно-монтажных работ, используемых технологий строительного производства, машин и механизмов, срока строительства и режима работы (продолжительность смены и сменной вахты). Далее, по установленным режимам труда и отдыха разрабатывается график сменяемости, определяется количество сменного вахтового персонала. На основе этих данных устанавливается количество зданий и сооружений вахтового поселка, необходимого для проживания работников, затраты на строительство поселка, стоимость транспортировки сменного вахтового персонала на вахту и с вахты, доплаты вахтовым работникам и другие виды затрат связанные с вахтовым методом работ в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.

23. Вахталық әдіспен жұмыстар үшін үстемеақы жұмысшылар мен машинистердің негізгі жалақысына 20% мөлшерінде ұжымдық және еңбек шарты негізінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес белгіленеді. Үстемеақы тиісті коэффициентті қолдана отырып, жергілікті ресурстық сметаларда есептеледі.
24. Вахталық қызметкерлерді жинау орнынан салынып жатқан объектідегі (вахталық кентте немесе осы мақсаттар үшін құрылыс ұйымы арнайы жалдайтын баспанада) тұру орнына дейін жеткізу құрылыс ұйымының өзінің (немесе жалдамалы) көлігімен және теміржол көлігі, азаматтық авиация және автомобиль көлігі ұйымдар көлік құралдарымен жүзеге асырылады.
25. Көліктің түрі өңірдегі қалыптасқан құрылыс көліктік коммуникацияларды, сондай-ақ, құны бойынша және вахталық қызметкерлердің жиналу пунктінен вахталық кентке дейінгі жолдағы келу уақыты бойынша барынша аз шығындарды ескере отырып, таңдап алынады.
26. Вахталық қызметкерлерді тасымалдау шығындары төмендегілердің негізінде тасымалдаудың таңдап алынған әдістеріне байланысты анықталады:
1) меншікті көлікті пайдалану кезінде көліктік шығындардың калькуляциясы;
2) әрбір вахталық қызметкердің жол жүру құнын растайтын жол жүру құжаттары;
3) көліктік ұйымдармен жасалатын шарттар.
27. Қызметкерлерді жиналу пунктінен жұмыс орнына дейін және кері вахтаға жеткізу бойынша көлік түрінің экономикалық орындылығы инвестициялық үрдістің жоба алдындағы кезеңінде белгіленеді.
28. Вахталық кенттер қолданыстағы нормаларға сәйкес тиісті санитарлық нормаларды және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтай отырып, салынып жатқан объектіден арақашықтықта орналастырылады. Егер вахталық кент бірнеше объектілердің құрылысында жұмыспен қамтылған қызметкерлердің тұруына арналған болса, ол қызметкерлерді жұмыстарды жүргізу орнына жеткізудің 15-20 минуттық ұзақтығынан жоғары есеппен орналастырылады.
29. Вахталық кенттерді үй-жайлармен толықтыру және оларды жайластыру жергілікті шарттарға, жұмыстарды жүргізу мерзімдеріне және тұғындардың санына сүйене отырып, жүзеге асырылады. Вахталық кенттің құрамына тұрғын, мәдени-тұрмыстық және коммуналдық мақсаттағы объектілер енгізіледі.
30. Вахталық үй-жайларды жиһазбен және басқа да мүкәммалмен жабдықтау Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
31. Өтелімді есептеу сомасын қоса алғанда, еңбек ұжымдарына қызмет көрсететін қоғамдық тамақтану объектілерінің үй-жайларын ұстаумен байланысты шығындар, үй-жайларды жөндеуді жүргізу шығыстары, жарықтандыру, жылу, сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, сондай-ақ, тамақ дайындау үшін отын шығындары мердігерлердің үстеме шығындарының құрамында ескерілген.

23. Надбавка за работы вахтовым методом устанавливается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан на основании коллективного и трудового договора в пределах 20% к основной заработной плате рабочих и машинистов. Надбавка начисляется в локальных ресурсных сметах с применением соответствующего коэффициента.
24. Доставка вахтовых работников от места сбора до места проживания при строящемся объекте (в вахтовом поселке, или в специально арендуемом строительной организацией для этих целей жилье) осуществляется, как собственным (или арендуемым) транспортом строительной организации, так и транспортными средствами организаций железнодорожного транспорта, гражданской авиации, и автомобильного транспорта.
25. Вид транспорта выбирается с учетом сложившихся в регионе строительства транспортных коммуникаций, а также наименьших затрат по стоимости, и по времени пребывания вахтовых работников в пути от пункта сбора до вахтового поселка.
26. Затраты на транспортирование вахтовых работников определяются в зависимости от выбранных способов транспортировки работников на основе:
1) калькуляций транспортных затрат при использовании собственного транспорта;
2) проездных документов, подтверждающих стоимость проезда каждого вахтового работника;
3) договоров, заключаемых с транспортными организациями.
27. Экономическая целесообразность вида транспорта по доставке работников на вахту от пункта сбора до места работы и обратно устанавливается на предпроектной стадии инвестиционного процесса.
28. Вахтовые поселки размещаются при соблюдении соответствующих санитарных норм и требований пожарной безопасности на расстоянии от строящегося объекта, в соответствии с действующими нормами. Если вахтовый поселок предназначен для проживания работников, занятых на строительстве нескольких объектов, он размещается из расчета не свыше 15-20-минутной продолжительности доставки работников к месту производства работ.
29. Комплектование вахтовых поселков помещениями, и их благоустройство осуществляются исходя из местных условий, сроков производства работ и численности проживающих. В состав вахтового поселка включаются объекты жилищного, культурно - бытового и коммунального назначения.
30. Оборудование вахтовых помещений мебелью и другим инвентарем осуществляется в соответствии с законодательством в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан.
31. Затраты, связанные с содержанием помещений объектов общественного питания, обслуживающих трудовые коллективы, включая суммы начисления амортизации, расходы на проведения ремонта помещений, расходы на освещение, отопление, водоснабжение, электроснабжение, а также топливо для приготовления пищи, учтены в составе накладных расходов подрядчиков.

32. Вахталық қызметкерлерге медициналық қызмет көрсетуді ұйымдастыру шығындары мердігерлердің үстеме шығындарының құрамында ескерілген.
33. Вахталық кенттің пайдалануға беруге дайындығы және оны пайдалануға беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анықталады.
34. Вахталық персонал үшін қажет етілетін тұрғын үй, мәдени-тұрмыстық және өзге де ғимараттар мен құрылыстардың саны объект құрылысының барлық мерзімі ішінде кентте бір уақытта тұратын ауысымдық вахталық персоналдың ең жоғары - ықтимал санына негізделеді. Бұл сан ауысымдық кестесінің негізінде анықталады.
35. Ауысымдық вахталық персоналдың саны штаттан тыс қызметкерлерге: уақытша; іссапарға жіберілген; тәжірибеден өтушілер және құрылыс-монтаждауды жүргізумен байланысты жұмыстарды немесе құрылысты ұйымдастыру және қызмет көрсету үшін қажетті өзге де жұмыстарды орындау үшін шақырылған басқа да мамандарға келетін олардың санына 5% қоса отырып, объект құрылысында жұмыспен қамтылған жұмысшылардың, инженерлік-техникалық қызметкерлер мен қызметшілердің, КҚП және күзеттің қажетті санының жиынтығы ретінде анықталады.
36. Вахталық кенттердің құрылысы бойынша баға белгілеудің ресурстық әдісі кезінде шығындар (мүкәммалдық тұрғын және қоғамдық ғимараттар мен уақытша пайдаланудағы инженерлік құрылыстарды жинау және бөлшектеу құны, олардың астына негіздер мен іргетастардың, инженерлік желілер ендірмелерінің құрылғысы, кентті абаттандыру) уақытша ғимараттар мен құрылыстар құрылысы шығындарының сметалық нормаларына сәйкес анықталады. Осы шығындар бойынша бағалардың ағымдағы деңгейінде жергілікті ресурстық сметалар жасалады. Жергілікті ресурстық сметалардың қорытындылары құрылыс құнының сметалық есебіне енгізіледі. Өтелімдік аударымдар немесе жалдау ақысы, тұрғын және қоғамдық контейнерлік және құрастырма-бөлшекті ұтқыр (мүкәммалдық) ғимараттардың конструкциялары мен бөлшектерін қоймадан құрылыс алаңына және қоймаға тасу шығындары мердігерлердің үстеме шығындарының нормаларында ескеріледі.
37. Уақытша қоныстануға арналған ұтқыр (мүкәммалдық) ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ, шаруашылық мүкәммалды қоса алғанда, жабдықты сатып алу құрылыстың сметалық құнына енгізілмейді. Мердігерлік ұйым қаражаты есебінен сатып алынған мүкәммалдық ғимараттар мен құрылыстардың (жылжымалы, контейнерлік, құрастырма-бөлшекті) құны олардың түсу және бухгалтерлік есепке қою қажеттілік шамасына қарай мердігерлік ұйымның негізгі қорларына енгізіледі.
38. Тапсырыс берушінің негізгі қорларында есептелетін ғимараттар мен құрылыстардың құны тапсырыс беруші объектісінің құрылыс кезеңіне уақытша қоныстану (вахталық кент) үшін ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануға мердігерге (жеке шарт бойынша) ұсынатын жалдау ақысы арқылы құрылыс-монтаждау жұмыстарының құнына көшірілелі.

32. Затраты на организацию медицинского обслуживания вахтовых работников учитываются в составе накладных расходов подрядчиков.
33. Готовность вахтового поселка к сдаче в эксплуатацию и сдача его в эксплуатацию определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
34. Потребное для вахтового персонала количество жилых, культурно-бытовых и иных зданий и сооружений обосновывается максимально – возможной численностью сменного вахтового персонала, единовременно проживающего в поселке в течение всего срока строительства объекта. Указанная численность, определяется на основании графика сменяемости.
35. Численность сменного вахтового персонала определяется, как сумма необходимой численности рабочих, инженерно-технических работников и служащих, МОП и охраны, занятых на строительстве объекта, с добавлением 5% к их численности, приходящихся на внештатных работников: временных; прикомандированных; практикантов и других специалистов приглашенных для выполнения работ связанных с производством строительно-монтажных или иных работ необходимых для организации и обслуживания строительства.
36. Затраты при ресурсном методе ценообразования по сооружению вахтовых поселков (стоимость сборки и разборки инвентарных жилых и общественных зданий и инженерных сооружений временного пользования, устройство оснований и фундаментов под них, вводов инженерных сетей, благоустройство поселка) определяются в соответствии со сметными нормами затрат на строительство временных зданий и сооружений. По этим затратам составляются локальные ресурсные сметы в текущем уровне цен. Итоги локальных ресурсных смет включаются в сметный расчет стоимости строительства. Затраты на амортизационные отчисления или арендную плату, перемещение конструкций и деталей жилых и общественных контейнерных и сборно-разборных мобильных (инвентарных) зданий на строительную площадку со склада и на склад учитываются нормами накладных расходов подрядчиков.
37. Приобретение мобильных (инвентарных) зданий и сооружений для временного поселения (вахтового поселка), а также оборудования, оснащения, включая хозяйственный инвентарь, в сметную стоимость строительства не включаются. Стоимость инвентарных зданий и сооружений (передвижных, контейнерных, сборно-разборных), приобретенных за счет средств подрядной организации, включается в основные фонды подрядной организации по мере их поступления и постановки на бухгалтерский учет.
38. Стоимость зданий и сооружений, числящихся в основных фондах заказчика переносится на стоимость строительно-монтажных работ через арендную плату, которую заказчик предъявляет подрядчику (по отдельному договору) на использование зданий и сооружений для временного поселения (вахтового поселка) на период строительства объекта.

39. Инвестициялық үрдістің жоба алдындағы кезеңдегі вахталық әдісті енгізуден экономикалық әсер ұқсас нұсқаларды салыстыра отырып, анықталады. Вахталық әдісті енгізуден экономикалық әсерді айқындау теңдестер ретінде:
1) салынып жатқан объект жанында қызметкерлердің және олардың отбасы мүшелерінң тұруы үшін уақытша кентті құра отырып, құрылысты ұйымдастыру нұсқасы;
2) қызметкерлер тұрақты тұрғылықты жерінен салынып жатқан объектіге және кері күн сайын тасымалдай отырып, құрылысты ұйымдастыру нұсқасы қаралуы мүмкін.
Экономикалық әсердің негізгі факторлары:
1) құрылыс ұйымы шығындарының шартты-тұрақты бөлігін үнемдеуді және тапсырыс берушінің объектіні пайдалануға мерзімінен бұрын енгізу кезеңі үшін қосымша пайда табуын қамтамасыз ететін объект құрылысының ұзақтығын қысқарту;
2) құрылыс аймағында әлеуметтік инфрақұрылымды қалыптастыру және ұстау және қызметкерлерді тұрғылықты жерінен салынып жатқан объектіге және кері тасымалдау шығындарын қысқарту болып табылады.
Вахталық әдісті қолданудың әлеуметтік әсері бытыраңқы құрылыстың ерекше шарттарында және тіршілік қызметінің күтпеген жағдайларында Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес қызметкерлердің еңбегінің, демалыс және тұрмысының қалыпты жағдайларын қамтамасыз етуден тұрады.
3. Құрылыс, монтаждау және арнайы құрылыс жұмыстарын орындау
үшін жұмысшыларды іссапарға жіберумен байланысты шығындар
40. Жұмысшыларды іссапарға жіберумен байланысты шығындар құрылыс объектісі құрылыс ұйымын орналастырудың тұрақты аймағынан тыс болған кезде құрылыстың сметалық құнына енгізіледі. Жұмыстарды жүргізудің вахталық әдісімен құрылыс кезінде іссапар шығындары есептелмейді. Іссапарларға жіберілетін қызметкерлерге:
1) іссапарда болған әрбір күнтізбелік күн үшін тәуліктік ақылар;
2) бару орнына және кері жол жүру шығындары;
3) тұрғын үй-жайды жалдау шығындары төленеді.
41. Қызметкерлерді іссапарларға жіберу жағдайлары мен мерзімдері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес анықталады.
42. Құрылыс-монтаждау ұйымдарының қызметкерлерін іссапарға жіберумен байланысты шығындар іссапарға жіберілген қызметкерлердің болжанатын санына және ҚҰЖ-да анықталған олардың құрылысқа келу мерзіміне сүйене отырып, жасалатын есеппен анықталады. ҚҰЖ-да сметалық құжаттамада келтірілген нормативтік еңбекті қажетсінуден проценттік қатынасында іссапарға жіберілген қызметкерлер орындайтын жұмыстардың жоспарлы еңбекті қажетсінуі анықталады. Бұл ретте, іссапарларға жіберілуі қажет қызметкерлердің ұтымды саны ескерілуге тиіс.

39. Экономический эффект от внедрения вахтового метода на предпроектной стадии инвестиционного процесса определяется сопоставлением с вариантами – аналогами. В качестве аналогов для определения экономического эффекта от внедрения вахтового метода могут рассматриваться:
1) вариант организации строительства с созданием при строящемся объекте временного поселка для проживания работников и членов их семей;
2) вариант организации строительства с ежедневной перевозкой работников от постоянного места жительства к строящемуся объекту и обратно.
Основными факторами экономического эффекта являются:
1) сокращение продолжительности строительства объекта, обеспечивающее экономию условно-постоянной части расходов строительной организации, и получение заказчиком дополнительной прибыли за период досрочного ввода объекта в эксплуатацию;
2) сокращение затрат на создание и содержание социальной инфраструктуры в зоне строительства и транспортирование работников от места жительства к строящемуся объекту и обратно.
Социальный эффект от применения вахтового метода состоит в обеспечении нормальных условий труда, отдыха и быта работников в специфических условиях рассредоточенного строительства и экстремальных условиях жизнедеятельности в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
3. Затраты, связанные с командированием рабочих для выполнения
строительных, монтажных и специальных строительных работ
40. Затраты, связанные с командированием рабочих включаются в сметную стоимость строительства, когда объект строительства находится вне зоны постоянной дислокации строительной организации. При строительстве вахтовым методом производства работ командировочные не начисляются. Работникам, направляемым в командировки, оплачиваются:
1) суточные за календарные дни нахождения в командировке;
2) расходы по проезду к месту назначения и обратно;
3) расходы по найму жилого помещения.
41. Условия и сроки направления в командировки работников определяются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
42. Затраты, связанные с командированием работников строительно - монтажных организаций, определяются расчетом, который составляется исходя из предполагаемого количества командированных работников, и срока их пребывания на стройке, определенных в ПОС. В ПОС определяется планируемая трудоемкость работ, выполняемых командированными работниками в процентном отношении от нормативной трудоемкости, приведенной в сметной документации. При этом должно учитываться рациональное число работников, которых необходимо отправлять в командировки.

43. Тапсырыс беруші мердігермен Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428 қаулысымен бекітілген Мемлекеттiк бюджеттiк қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтік iссапарлары туралы ережеге сәйкес іссапар шығындарына есеп айырысуларды жүргізеді. Есеппен анықталған шығындар сомасы өзге де жұмыстардың және құрылыс құнын сметалық есептеу шығындарының құрамына енгізіледі.
4. Ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және
деформацияларын геодезиялық бақылауларды жүргізумен
байланысты шығындар
44. Ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын геодезиялық бақылауларды жүргізумен байланысты шығындарды айқындау қажеттілігі инженерлік зерттеулер материалдарының негізінде ҚҰЖ-да анықталады. ҚҰЖ-да "Ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын бақылауларды ұйымдастыру жобасы" әзірленуге тиіс.
45. Бақылауларды ұйымдастыру жобасын әзірлеу шығындары қосымша жобалау-іздестіру жұмыстарының құнына енгізіледі. Құрылыс құнының жиынтық сметалық есебіне, сондай-ақ, ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын геодезиялық бақылаулардың құрылыстағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету бойынша жұмыстармен байланысты шығындар енгізіледі.
46. Құрылыс барысында мердігерлік ұйым орындайтын ғимараттар мен құрылыстардың орнын ауыстыруды және деформацияларын геодезиялық бақылаулардың шығындары құрылысқа арналған іздестіру жұмыстарына арналған сметалық нормалар бойынша анықталады және өзге де жұмыстар мен құрылыс құнын сметалық есептеу шығындарының құрамына енгізіледі.
5. Жаңа және қайта жаңғыртылатын автомобиль жолдарының құрылысы
кезеңінде уақытша пайдаланылатын автомобиль жолдарын ұстаумен
байланысты шығындар
47. Қолданыстағы автомобиль жолдарын ұстау және құрылыс аяқталғаннан кейін оларды қалыпына келтіру шығындарын енгізу қажеттілігі күнтізбелік тұрғыда ҚҰЖ-да және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түсіндірме жазбада негізделеді. Автомобиль жолдарының құрылысы учаскесінің шекаралары құрылыс бас жоспарында анықталады.
48. Жаңа және қайта жаңғыртылатын автомобиль жолдарының құрылысы кезеңінде уақытша пайдаланылатын автомобиль жолдарын ұстау шығындарын айқындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қозғалыс қатысушыларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыстар көлемінің ведомосы жасалады. Жұмыстар көлемінің ведомосы уақытша пайдаланылатын автомобиль жолдарының тиісті учаскелеріне ақаулық актілер бойынша жасалады. Жұмыстар көлемінің ведомосы бойынша жергілікті ресурстық смета жасалады. Тапсырыс берушінің осы жұмыстар көлемін орындау үшін төлем жүргізуі жиынтық сметалық есепте көзделген күтілмеген шығындар есебінен жүзеге асырылады.

43. Заказчик производит расчеты на командировочные затраты с подрядчиком в соответствии с Правилами о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов парламента Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2000 года 1428. Определенная расчетом сумма затрат включается в состав прочих работ и затрат сметного расчета стоимости строительства.
4. Затраты, связанные с проведением геодезических наблюдений за
перемещениями и деформациями зданий и сооружений
44. Необходимость определения затрат связанных с проведением геодезических наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений определяется ПОС на основе материалов инженерных изысканий. В ПОС разрабатывается "Проект организации наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений".
45. Затраты на разработку проекта организации наблюдений включаются дополнительно в стоимость проектно - изыскательских работ. В сводный сметный расчет стоимости строительства включаются также затраты связанные с работами по обеспечению соответствия геодезических наблюдений за перемещениями и деформациями зданий и сооружений требованиям государственных нормативов в строительстве.
46. Затраты на геодезические наблюдения за перемещениями и деформациями зданий и сооружений, выполняемые подрядной организацией в процессе строительства определяются по сметным нормам на изыскательские работы для строительства и включается в состав прочих работ и затрат сметного расчета стоимости строительства.
5. Затраты, связанные с содержанием временно эксплуатируемых
автомобильных дорог в период строительства новых и
реконструируемых автомобильных дорог
47. Необходимость включения затрат на содержание действующих автомобильных дорог и восстановление их после окончания строительства обосновывается ПОС в календарном плане и в пояснительной записке в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Границы участка строительства автомобильных дорог определяются стройгенпланом.
48. Для определения затрат на содержание временно эксплуатируемых автомобильных дорог в период строительства новых и реконструируемых автомобильных дорог составляется ведомость объемов работ необходимых для обеспечения безопасности участников движения в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Ведомость объемов работ составляется по дефектным актам на соответствующие участки временно эксплуатируемых автомобильных дорог. По ведомости объемов работ составляется локальная ресурсная смета. Оплата заказчиком за выполнение этих объемов работ осуществляется за счет непредвиденных затрат, предусмотренных сводным сметным расчетом.

6. Құрылыс және монтаждау ұйымдарының қызметкерлерін
автомобиль көлігімен тасымалдау
49. Құрылыс қызметкерлерін тасымалдау бойынша шығындарды өтеуге арналған қаражат коммуналдық немесе қала маңындағы көлік жұмысшыларды объектіге тасымалдауды қамтамасыз ете алмайтын, сондай-ақ, қалалық жолаушылар көлігінің арнайы бағыттарын белгіленген тәртіппен ұйымдастыру мүмкін болмаған жағдайларда құрылыс құнының сметалық есебіне енгізіледі. Жұмыстарды жүргізудің вахталық әдісімен құрылыс кезінде бұл шығындар есептелмейді.
50. Құрылыс қызметкерлерін тасымалдау бойынша шығындарды өтеуге арналған қаражат мөлшері ҚҰЖ деректері, тасымалдау арақашықтығы, тасымалдауға жататын қызметкерлердің саны және құрылыстың нормативтік ұзақтығы негізінде анықталады. Есеппен анықталған шығындар сомасы өзге де жұмыстар мен құрылыс құнын сметалық есептеу шығындарының құрамына енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және
жер ресурстарын басқару комитеті
төрағасының
2015 жылғы 3 шілдедегі
№ 235-нқ бұйрығына
4-қосымша
Құрылыс ресурстарының ағымдағы бағалар мониторингі және
сметалық бағалар есебі жөніндегі мемлекеттік норматив
1. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыс ресурстарының ағымдағы бағалар мониторингі және сметалық бағалар есебі жөніндегі мемлекеттік норматив (бұдан әрі - Мемлекеттік норматив) сметалық құжаттаманы әзірлеу күніне бағалардағы ресурстардың нормативтік шығысы негізінде құрылыстың сметалық құнын айқындау және сметалық құжаттаманы жасау үшін құрылыстағы ағымдағы бағалардың мониторингі және құрылыс ресурстарының сметалық бағаларының есебі әдістемесін белгілейді.
2. Мемлекеттік норматив құрылысқа салынатын мемлекеттік инвестициялардың есебінен және квазимемлекеттік сектор субъектілері қаражатының есебінен тұрғызылатын объектілердің құрылысына арналған сметалық құжаттаманы жасау кезінде қолдану үшін міндетті болып табылады.
3. Құрылыс ресурстарының ағымдағы бағасына мониторинг жүргізудің мақсаты кейіннен құрылыс ресурстарының сметалық бағаларын есептеу үшін Қазақстан Республикасының барлық өңірлері бойынша бағаларды қадағалау болып табылады.
4. Осы Мемлекеттік нормативте тиісті анықтамаларымен бірге мынадай терминдер қолданылады:
1) ағымдағы бағалар – нақты кезеңге (тоқсанға, жарты жылға, жылға) арналған құрылыс ресурстарының бағалары;
2) дилер - өндіруші кәсіпорынмен, уәкілетті органмен немесе дистрибьютормен тиісті келісім бойынша белгіленген шарттардың негізінде өзінің атынан өз есебінен өндірушінің тауарын өткізуді (сервистік қызмет көрсетуді) жүзеге асыратын тауар өткізетін желінің субъектісі;

6. Перевозка автомобильным транспортом работников строительных
и монтажных организаций
49. Средства на возмещение затрат по перевозке работников строительства включаются в сметный расчет стоимости строительства в тех случаях, когда коммунальный или пригородный транспорт не в состоянии обеспечить перевозку рабочих на объект, а также не представляется возможным организовать в установленном порядке специальные маршруты городского пассажирского транспорта. При строительстве вахтовым методом производства работ данные затраты не начисляются.
50. Размер средств на возмещение затрат по перевозке работников строительства определяется на основании данных ПОС, расстояния перевозок, количества подлежащих перевозке работников и нормативной продолжительности строительства. Определенная расчетом сумма затрат включается в состав прочих работ и затрат сметного расчета стоимости строительства.
Приложение 4
к приказу Председателя Комитета по делам
строительства, жилищно-коммунального хозяйства
и управления земельными ресурсами Министерства
национальной экономики Республики Казахстан
от 3 июля 2015 года № 235-нқ
Государственный норматив по мониторингу текущих цен и
расчету сметных цен строительных ресурсов
1. Общие положения
1. Настоящий Государственный норматив по мониторингу текущих цен и расчету сметных цен строительных ресурсов (далее - Государственный норматив) устанавливает методику мониторинга текущих цен и расчета сметных цен строительных ресурсов в строительстве для определения сметной стоимости строительства и составления сметной документации на основании нормативного расхода ресурсов, в ценах на дату разработки сметной документации.
2. Государственный норматив обязателен для применения при составлении сметной документации на строительство объектов, возводимых за счет государственных инвестиций в строительство и за счет средств субъектов квазигосударственного сектора.
3. Целью мониторинга текущих цен строительных ресурсов является отслеживание цен по всем регионам Республики Казахстан для последующего расчета сметных цен строительных ресурсов.
4. В настоящем Государственном нормативе применяются следующие термины с соответствующими определениями:
1) текущие цены – цены строительных ресурсов на конкретный период (квартал, полугодие, год);
2) дилер - субъект товаропроводящей сети, осуществляющий реализацию (сервисное обслуживание) товара производителя от своего имени за свой счет на условиях, определенных соответствующим соглашением с предприятием-производителем, уполномоченной организацией либо дистрибьютором;

3) есептік кезең (тоқсан, жарты жыл, жыл) – кезекті тоқсанға, жарты жылға, жылға арналған құрылыс ресурстарының сметалық бағаларының есебі жүргізілетін кезең;
4) есептік орташа босатылым бағасы – бұл құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған салыстырмалы босатылым бағаларының орташа арифметикалық немесе орташа өлшемді мәні;
5) жеткізуші кәсіпорындар - құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларды, инженерлік-технологиялық жабдықтарды, сондай-ақ, жиһазды және мүкәммалды сауда жеткізушілері;
6) инженерлік жабдық (бұдан әрі - жабдық) - тұрмыстық және өндірістік қызметтің қажетті жағдайларын қамтамасыз ететін, сумен (суық және ыстық сумен) жабдықтау, кәріз, жылу беру жүйелерін, ауаны салқындатуды, баптауды, газбен жабдықтауды, электр жабдығын, көтеру-көлік құралдарын (лифттер, эскалаторлар), қоқыс жою, шаң жинау, өрт сөндіру құралдарын, дабыл, телефондандыруды, радио тартуды және ішкі абаттандырудың басқа түрлерін қамтитын техникалық құрылғылардың кешені;
7) құрылыс бұйымы - ғимараттар мен құрылыстардың құрылыс конструкцияларының элементі ретінде қолдануға арналған бұйым; орнатылатын жерден тыс жасалатын құрылыс конструкцияларының элементі (баған, ферма, ригель, жабу тақтасы, қабырға панелі, арматуралық қаңқа және басқалар);
8) құрылыс конструкциясы - құрылыс және монтаж жұмыстарын орындау үрдісінде өзара байланысқан элементтерден тұратын, белгілі бір функционалдық мақсаты бар ғимараттың, құрылыстың бөлігі. Құрылыс конструкциясы ғимаратта (құрылыста) тіреу, қоршау немесе басқа функцияларды орындайды немесе олардың кейбіреулерін бірге орындайды (іргетас, қабырға, аражабын, саты, еден, ауаарна, санитарлық-техникалық торап, құдық, резервуар және басқалар);
9) құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкциялары (бұдан әрі – құрылыс материалдары) - құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізген кезде қолданылатын нақты техникалық сипаттары бар материалдардың, бұйымдардың және конструкциялардың белгілі бір түрлерінің жиынтығы;
10) құрылыс материалдары мен жабдықтардың ірілендірілген тобы - атауы және техникалық сипаттамалары бойынша ортақ белгілерімен біріктірілген құрылыс материалдары мен жабдықтарының тобы (тізбесі);
11) құрылыс материалдарына немесе жабдықтарына арналған босатылым бағасы - құрылыс нарығының субъектілерінен, квазимемлекеттік сектордың субъектілерінен, мердігер ұйымдардан, бұқаралық ақпарат құралдарынан (баспа басылымдары, электрондық көздер, веб-сайттар) алынған баға ақпаратының негізінде тіркелген баға;

3) расчетный период (квартал, полугодие, год) – период, в котором производится расчет сметных цен строительных ресурсов на очередной квартал, полугодие, год;
4) расчетная средняя отпускная цена – это среднеарифметическое или средневзвешенное значение сопоставимых отпускных цен на строительные материалы и оборудование;
5) предприятия-поставщики - торговые поставщики строительных материалов, изделий и конструкций, инженерно-технологического оборудования, а также мебели и инвентаря;
6) инженерное оборудование (далее – оборудование) - комплекс технических устройств, обеспечивающих необходимые условия быта и производственной деятельности, включающий в себя устройства систем водоснабжения (холодного и горячего), канализации, отопления, вентиляции, кондиционирования воздуха, газоснабжения, электрооборудование, подъемно- транспортные устройства (лифты, эскалаторы), средства мусороудаления, пылеуборки, пожаротушения, сигнализации, телефонизации, радиофикации и другие виды внутреннего благоустройства;
7) строительное изделие - изделие, предназначенное для применения в качестве элемента строительных конструкций зданий и сооружений; элемент строительной конструкции (колонна, ферма, ригель, плита перекрытия, панель стены, арматурный каркас и другие), изготовляемый вне места его установки;
8) строительная конструкция - часть здания, сооружения определенного функционального назначения, состоящая из элементов, взаимно связанных в процессе выполнения строительных и монтажных работ. Строительная конструкция выполняет в здании (сооружении) несущие, ограждающие или другие функции, либо совмещает некоторые из них (фундамент, стена, перекрытие, лестница, пол, воздуховод, санитарно-технический узел, колодец, резервуар и другие);
9) строительные материалы, изделия и конструкции (далее – строительные материалы) - совокупность определенных видов материалов, изделий и конструкций с техническими характеристиками, применяемых при производстве строительно-монтажных (ремонтно-строительных) работ;
10) укрупненная группа строительных материалов и оборудования - группа (перечень) строительных материалов и оборудования, объединенных общими признаками по наименованию и техническим характеристикам;
11) отпускная цена на строительный материал или оборудование - цена, зафиксированная на основании ценовой информации, полученной от субъектов строительного рынка, субъектов квазигосударственного сектора, подрядных организаций, из средств массовой информации (печатные издания, электронные источники, веб-сайты);

12) құрылыс материалы - ғимараттар мен құрылыстардың құрылыс конструкцияларын жасау, сондай-ақ құрылыс бұйымдарын жасауға арналған материал (оның ішінде дана бойынша);
13) құрылыс нарығының субъектілері - жеткізуші кәсіпорындар, өндіруші кәсіпорындар, сауда жеткізушілері;
14) құрылыс ресурстары - жұмысшылар мен машинистердің еңбек шығындары, құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалану уақыты, құрылыс материалдары, бұйымдар мен конструкциялар, жабдық;
15) материалдық ресурстар – құрылыс материалдары, бұйымдары, конструкциялары және инженерлік жабдық;
16) өндіруші кәсіпорындар – құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкцияларын және инженерлік жабдықты шығаратын әртүрлі өндірістік кәсіпорындар;
17) прайс-парақ – кәсіпорындар (өндірушілер, жеткізушілер) ұсынатын материалдық ресурстарға арналған бағалар тізбесі;
18) сауда жеткізушілері – құрылыс материалдарын, бұйымдарын, конструкциялары мен инженерлік жабдықты өткізетін дилерлер мен көтерме сауда ұйымдары;
19) шығыс деректері – құрылыс ресурстарының бағалары, жеткізушілер туралы мәліметтердің жиынтығы.
2. Сметалық-нормативтік базаны қалыптастыру үшін құрылыс
материалдары мен инженерлік жабдықтардың ағымдағы бағасына
мониторинг жүргізу әдістемесі
5. Сметалық-нормативтік базадағы құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған сметалық бағалар өңірлер бойынша құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған ағымдағы бағалар туралы (бұдан әрі – ағымдағы бағалар мониторингі) деректерді жинау негізінде қалыптастырылады.
6. Ағымдағы бағалар мониторингін ұйымдастыру және жүргізу мынадай негізгі кезеңдерден тұрады:
1) олардың ағымдағы бағаларына бақылау жүзеге асырылатын құрылыс материалдары мен жабдықтарының тізбесін қалыптастыру;
2) құрылыс материалдары мен жабдықтарының ағымдағы бағаларына бақылау жүргізілетін кәсіпорындардың (өндірушілердің, жеткізушілердің) тізбесін қалыптастыру;
3) құрылыс материалдары мен жабдықтарын шығарушылардың (жеткізушілердің) ағымдағы бағаларын бақылау және есепке алу.
7. Бақыланатын құрылыс материалдары мен жабдықтарының тізбесі құрылыс материалдары мен жабдықтары бойынша құрылыстағы өндірістік ресурстар жіктемесі (бұдан әрі - Жіктеме) негізінде қалыптастырылады. Құрылыс материалдары мен жабдықтары бойынша құрылыстағы өндірістік ресурстардың жіктеме құрылымы осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшада келтірілген.
Олардың ағымдағы бағаларына бақылау жүзеге асырылатын құрылыс материалдары мен жабдықтарының тізбесі нарық конъюнкурасына сәйкес отандық та және шетелдік де құрылыс материалдары мен жабдықтарының жаңа түрлері қалыптастырылады және кеңейтіледі.

12) строительный материал - материал (в том числе штучный), предназначенный для создания строительных конструкций зданий и сооружений, а также изготовления строительных изделий;
13) субъекты строительного рынка - предприятия-поставщики, предприятия-производители, торговые поставщики;
14) строительные ресурсы - затраты труда рабочих и машинистов, время эксплуатации строительных машин и механизмов, строительные материалы, изделия и конструкции, оборудование;
15) материальные ресурсы – строительные материалы, изделия, конструкции и инженерное оборудование;
16) предприятия-производители - различные производственные предприятия, выпускающие строительные материалы, изделия, конструкции и инженерное оборудование;
17) прайс-лист - перечень цен на материальные ресурсы, предлагаемые предприятиями (производителями, поставщиками);
18) торговые поставщики - дилеры и оптовые торговые организации, реализующие строительные материалы, изделия, конструкции и инженерное оборудование;
19) исходные данные - совокупность сведений о текущих ценах строительных ресурсов, поставщиках.
2. Методика мониторинга текущих цен строительных материалов и
инженерного оборудования для формирования сметно-нормативной
базы
5. Сметные цены на строительные материалы и оборудование в сметно-нормативной базе формируются на основании сбора данных о текущих ценах на строительные материалы и оборудование по регионам (далее – мониторинг текущих цен).
6. Организация и проведение мониторинга текущих цен состоит из следующих основных этапов:
1) формирование перечня строительных материалов и оборудования, за текущими ценами которых будет осуществляться наблюдение;
2) формирование перечня предприятий (производителей, поставщиков), за текущими ценами строительных материалов и оборудования которых будет производиться наблюдение;
3) наблюдение и учет текущих цен производителей (поставщиков) строительных материалов и оборудования.
7. Перечень наблюдаемых строительных материалов и оборудования формируется на основе классификатора производственных ресурсов в строительстве по строительным материалам и оборудованию (далее –классификатор). Структура классификатора производственных ресурсов в строительстве по строительным материалам и оборудованию приведена в приложении 1 к настоящему Государственному нормативу.
Перечень строительных материалов и оборудования, за текущими ценами которых осуществляется наблюдение, формируется и расширяется новыми видами строительных материалов и оборудования как отечественного, так и зарубежного производства в соответствии с конъюнктурой рынка.

8. Олардың ағымдағы бағаларын бақылау үшін құрылыс материалдары мен жабдықтарын іріктеудің негізгі қағидаты құрылыс материалдары мен жабдықтарының ірілендірілген тобы бойынша баға деңгейін есептеу-талдау әдісімен айқындау үшін іріктелініп алынған марканың өкілділігі болып табылады.
9. Ағымдағы бағалар мониторингі мердігер ұйымдарда, құрылыс нарығының субъектілерінде, квазимемлекеттік сектор субъектілерінде жүргізіледі.
Ағымдағы бағаларды мониторингілеу кезінде бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу және статистика саласындағы заңнамасына сәйкес субъектілер беретін құрылыс материалдары мен жабдықтарының ағымдағы бағалары туралы деректер пайдаланылуы мүмкін.
10. Өндірушілердің (жеткізушілердің) тізбесіне өндіруші (жеткізуші) кәсіпорындарды және барлық меншік нысанындағы және ұйымдық-құқықтық нысандағы (мемлекеттік, жеке меншік, аралас және тағы басқа) өңірлік дилерлерді қосу ұсынылады.
11. Ағымдағы бағалардың мониторингі ерікті негізде кәсіпорындардың (өндірушілердің, жеткізушілердің) ұсынатын немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатын материалдық ресурстарға арналған бағалар (прайс-парақтар, электрондық көздер, веб-сайттар, баспа басылымдары) туралы қолжетімді ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
12. Прайс-парақты ұсыну нысанын өндіруші-кәсіпорындар (жеткізушілер) дербес белгілейді.
13. Материалдық ресурстарды өндіруші-кәсіпорындардың (жеткізушілердің) прайс-парақты ұсынуының ұсынымдық нысаны осы Мемлекеттік нормативке 2-қосымшада келтірілген.
14. Құрылыс материалдары мен жабдықтарының ағымдағы бағаларын бақылау өндірушілердің (жеткізушілердің) прайс-парақтарында көрсетілетін өлшем бірліктерінде жүргізіледі. Егер өлшем бірлігі жіктемедегі өлшем бірлігінен ерекшеленсе, онда жіктеме бойынша өлшем бірліктерінде құн есебі жүргізіледі.
15. Құрылыс ресурстарының ағымдағы бағаларының мониторингі екі: республикалық және өңірлік деңгейлерде жүзеге асырылады.
16. Өңірлік деңгейде ағымдағы бағалардың мониторингі бойынша мынадай жұмыстар орындалады:
1) сметалық-нормативтік базаны қалыптастыру жөнінде ұсыныстар беріледі;
2) құрылыс нарығының субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің деректері бойынша отандық және шетелдік өндірістің құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған баға және техникалық ақпарат, сондай-ақ, бұқаралық ақпарат құралдарында (баспа басылымдары, электрондық көздер, веб-сайттар) жарияланған ақпарат туралы шығыс деректерін жинау және дерекқорды қалыптастыру;
3) жеткізушілердің (өндірушілердің) атауы, меншік нысаны, мекенжайы және байланыс ақпараты (сайт, телефон, электрондық почта) туралы, шығарылатын (жеткізілетін) өнімнің номенклатурасы, өндіруші кәсіпорындардың қуаттылықтары, құрылыс материалдары мен инженерлік жабдықтардың өндіріс (жеткізу) және өткізу көлемдері туралы ақпарат жинау және дерекқорды қалыптастыру;

8. Основным принципом отбора строительных материалов и оборудования для наблюдения за их текущими ценами является представительность отобранной марки для определения расчетно-аналитическим методом уровня цен по укрупненной группе строительных материалов и оборудования.
9. Мониторинг текущих цен производится у подрядных организаций, субъектов строительного рынка, субъектов квазигосударственного сектора.
При мониторинге текущих цен могут быть использованы данные о текущих ценах на строительные материалы и оборудование, опубликованные в средствах массовой информации, а также предоставляемые субъектами в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сферах государственных закупок и статистики.
10. В перечень производителей (поставщиков) рекомендуется включать предприятия - производителей (поставщиков) и региональных дилеров всех форм собственности и организационно-правовых форм (государственные, частные, смешанные и другие).
11. Мониторинг текущих цен осуществляется на основе доступной информации о ценах на материальные ресурсы (прайс-листы, электронные источники, веб-сайты, печатные издания), предоставляемой или публикуемой в средствах массовой информации предприятиями - производителями (поставщиками) на добровольной основе.
12. Форма представления прайс-листа устанавливается предприятиями-производителями (поставщиками) самостоятельно.
13. Рекомендуемая форма предоставления прайс-листа предприятиями -производителями (поставщиками) материальных ресурсов приведена в приложении 2 к настоящему Государственному нормативу.
14. Наблюдение за текущими ценами на строительные материалы и оборудование производится в единицах измерения, указываемых в прайс-листах производителей (поставщиков). Если единица измерения отличается от единицы измерения в классификаторе, то производится расчет стоимости в единицах измерения по классификатору.
15. Мониторинг текущих цен строительных ресурсов осуществляется на двух уровнях: республиканском и региональном.
16. По мониторингу текущих цен на региональном уровне выполняются следующие работы:
1) представляются предложения по формированию сметно-нормативной базы;
2) сбор исходных данных и формирование банка данных о ценовой и технической информации на строительные материалы и оборудование отечественного и зарубежного производства по данным субъектов строительного рынка, субъектов квазигосударственного сектора, а также информации, опубликованной в средствах массовой информации (печатные издания, электронные источники, веб-сайты);
3) сбор информации и формирование банка данных о наименовании поставщиков (производителей), форме собственности, адресе и контактной информации (сайт, телефон, электронная почта), о номенклатуре выпускаемой (поставляемой) продукции, мощности предприятий-производителей, объемах производства (поставки) и реализации строительных материалов и инженерного оборудования;

4) алынған бастапқы деректерге талдау, жинақтау және бағалау, осындай құрылыс материалдарына арналған бағаларды салыстыру, олардың айырмашылығының себептерін анықтау;
5) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган айқындаған мамандандырылған ұйымға беру үшін ағымдағы бағалардың мониторингі бойынша деректерді дайындау.
17. Республикалық деңгейде бағалардың мониторингі бойынша мынадай жұмыстар жүзеге асырылады:
1) техникалық, әдістемелік, ақпараттық қамтамасыз ету;
2) құрылыс нарығының субъектілерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің деректері бойынша отандық және шетелдік өндірістің құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған баға және техникалық ақпарат, сондай-ақ, бұқаралық ақпарат құралдарында (баспа басылымдары, электрондық көздер, веб-сайттар) жарияланған ақпарат туралы шығыс деректерін жинау және дерекқорды қалыптастыру;
3) бар шығыс деректерін талдау, жинақтау және бағалау, осындай құрылыс ресурстарына арналған бағаларды салыстыру, олардың айырмашылығының себептерін анықтау, ұсынылған деректерді жүйелендіру;
4) өңірлерден алынған шығыс деректерінің техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін анықтау;
5) бағалар мониторингі бойынша әдістемені және бағдарламалық қамтамасыз етуді жетілдіру;
6) құрылыс ресурстарының сметалық бағаларының есебі;
7) Құрылыс ресурстарының сметалық бағаларының жинақтарын шығару.
18. Ағымдағы бағалар мониторингі тоқсанда (жарты жылда) бір рет кезеңділігімен жүргізіледі.
3. Құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған орташа
босатылым және сметалық бағалар есебінің әдістемесі
19. Материалдық ресурстар мен машиналар мен тетіктерді пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын ресурстарға арналған сметалық бағалар Қазақстан Республикасының барлық өңірлері бойынша олардың ағымдағы бағаларына мониторинг негізінде анықталады және құрылыс жобаларын әзірлеу кезінде сметалық құжаттаманы жасау үшін нормативтік негіздеме ретінде пайдаланылады.
20. Құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған сметалық бағаларды қалыптастыру шығыс деректерін статистикалық өңдеу әдісімен, сондай-ақ, есептеу-талдау әдістерімен жүргізіледі.
21. Құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған есептік орташа босатылым бағалары осы өңірде орналасқан өндіруші (жеткізуші) кәсіпорындардың орташаландырылған салыстырмалы босатылым бағаларымен анықталады.
Есептік кезеңде өңірдегі нақты құрылыс материалы мен жабдықтың бағасы туралы деректер болмаған кезде олар бойынша сметалық бағаларды қалыптастыруды басқа өңірлер бойынша шығыс деректерінің негізінде жүргізу ұсынылады.

4) анализ, обобщение и оценка полученных исходных данных, сопоставление цен на аналогичные строительные материалы, выявление причин их расхождения;
5) подготовка данных по мониторингу текущих цен для передачи в специализированную организацию, определенную уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан.
17. На республиканском уровне по мониторингу цен осуществляются следующие работы:
1) техническое, методическое, информационное обеспечение;
2) сбор исходных данных и формирование банка данных о ценовой и технической информации на строительные материалы и оборудование отечественного и зарубежного производства по данным субъектов строительного рынка, субъектов квазигосударственного сектора, а также информации, опубликованной в средствах массовой информации (печатные издания, электронные источники, веб-сайты);
3) анализ, обобщение и оценка имеющихся исходных данных, сопоставление цены на аналогичные строительные ресурсы, выявление причин их расхождения, систематизация представленных данных;
4) верификация полученных исходных данных на соответствие законодательству Республики Казахстан в сфере технического регулирования;
5) совершенствование методики и программного обеспечения по мониторингу текущих цен;
6) расчет сметных цен строительных ресурсов;
7) выпуск Сборников сметных цен строительных ресурсов.
18. Мониторинг текущих цен проводится с периодичностью один раз в квартал (полугодие).
3. Методика расчета средних отпускных и сметных цен на
строительные материалы и оборудование
19. Сметные цены на материальные ресурсы и ресурсы, составляющие себестоимость эксплуатации машин и механизмов, определяются на основе мониторинга их текущих цен по всем регионам Республики Казахстан и используются в качестве нормативной основы для составления сметной документации при разработке проектов строительства.
20. Формирование сметных цен на строительные материалы и оборудование производится методами статистической обработки исходных данных, а также расчетно-аналитическими методами.
21. Расчетные средние отпускные цены на строительные материалы и оборудование на расчетный период определяются усреднением сопоставимых отпускных цен предприятий производителей (поставщиков), находящихся в данном регионе.
При отсутствии в расчетном периоде данных о цене конкретного строительного материала и оборудования в регионе, формирование сметных цен по ним рекомендуется производить на основании исходных данных по другим регионам.

22. Мониторинг процесінде бір өндіруші ұйым және (немесе) жеткізуші қадағалайтын құрылыс материалдары мен жабдықтары бойынша құрылыс материалдары мен жабдықтарының бір өндірушісінің (жеткізушісінің) бағасы бағаның орташа арифметикалық мәні ретінде қабылданады.
23. Өндіруші кәсіпорындардың және жеткізуші кәсіпорындардың құрылыс материалдары мен жабдықтарын өткізудің көлемдері болған жағдайда есептік орташа босатылым бағасы мынадай формула (1) бойынша бағаның орташа өлшемді мәні ретінде анықталады:
(1)
мұнда:
xор.– есептік орташа (орташа өлшемді) босатылым бағасы, теңге;
xi – нақты кәсіпорынның есепті кезең ішіндегі босатылым бағасы;
vi – есепті кезең ішіндегі сату көлемдері.
Қадағаланатын есепті кезеңнің ішінде орташа босатылым бағаларын анықтау кезінде осы кезеңнің ішінде құрылыс материалдары мен жабдықтары ол бойынша сатылған бағаның барлық мәндері есепке қабылданады.
24. Өткізу және (немесе) шығару көлемі туралы мәліметтер болмаған жағдайда, құрылыс материалы мен жабдығының есептік орташа босатылым бағасы мына формула (2) бойынша орташа арифметикалық мән ретінде айқындалады:
(2)
мұнда:
xор. - есептік орташа (орташа арифметикалық) босатылым бағасы;
xi - есепті кезең ішіндегі нақты кәсіпорынның босатылым бағасы;
n - бағалардың тіркелген позицияларының саны.
25. Орташа арифметикалық іріктеу жиынтығынан босатылым бағаларының орташа квадраттық ауытқуы мынадай формула бойынша (3) математикалық статистика әдісімен анықталады:
(3)
мұнда:
- орташа квадраттық ауытқу;
xi - нақты кәсіпорынның босатылым бағасы;
xор. - есептік орташа босатылым бағасы;
n - тіркелген позициялардың саны.
Құрылыс материалдары немесе жабдықтары бойынша ( + 2
) астамға орташа арифметикалық іріктеу жиынтықтан ауытқумен босатылым бағаларының көрсеткіштері қате деректер болып табылады және орташа есептік бағалар есебінен алып тасталады.
Шығыс деректеріндегі қателерді алып тастағаннан кейін орташа босатылым бағаларының есебі қайтадан толтырылады.
Іріктеудің орташа қатесі мынадай формула (4) бойынша анықталады:
(4)
мұнда:
x - іріктеудің орташа қатесі.
Есептің дәлдігінің көрсеткіші орташа арифметикалық мәннен проценттерде (%) есептің салыстырмалы қателігі шамасымен сипатталады және мынадай формула (5) бойынша анықталады:
(5)
мұнда:
салыс- есептің дәлдігінің көрсеткіші.
Орташа шаманың есебі дәлдігінің рұқсат етілетін көрсеткіші ±10 % дейін мөлшерінде қабылдау қажет.
26. Жіктемеде сметалық-нормативтік бағаны қалыптастыру үшін ірілендірілген топтардың: материалдар тобының; материалдар кіші тобының және (немесе) материал маркасының бағынышты құрылымы бар құрылыс ресурстарын жіктеу және кодтау көзделеді, бұл есепті кезеңнің ішінде баға ақпараты болмаған жағдайда ірілендірілген топтың құрамында құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған бағаларды әртүрлі әдістермен қалыптастыруға мүмкіндік береді.

22. По строительным материалам и оборудованию, по которым в процессе мониторинга отслежена одна организация - производитель и (или) поставщик, цена одного производителя (поставщика) строительных материалов и оборудования принимается как среднеарифметическое значение цены.
23. При наличии объемов реализации строительных материалов и оборудования предприятий-производителей и предприятий-поставщиков расчетная средняя отпускная цена определяется как средневзвешенное значение цены по формуле (1):
, (1)
где:
– расчетная средняя отпускная цена (средневзвешенная), тенге;
– отпускная цена конкретного предприятия в течение расчетного периода;
– объемы реализации в течение расчетного периода.
При определении средневзвешенных отпускных цен в течение отслеживаемого расчетного периода в расчет принимаются все значения цен, по которым реализованы строительные материалы и оборудование в течение этого периода.
24. При отсутствии сведений об объемах реализации и (или) выпуска расчетная средняя отпускная цена строительного материала и оборудования определяется как среднеарифметическое значение цены по формуле (2):
(2)
где:
- расчетная средняя отпускная цена (среднеарифметическая), тенге;
- отпускная цена конкретного предприятия в течение расчетного периода;
n - количество зафиксированных позиций цен.
25. Среднее квадратичное отклонение отпускных цен от средней арифметической выборочной совокупности определяется методом математической статистики по формуле (3):
, (3)
где:
- среднее квадратичное отклонение;
- отпускная цена конкретного предприятия;
- расчетная средняя отпускная цена;
- количество зафиксированных позиций.
Показатели отпускных цен по строительным материалам или оборудованию с отклонением от средней арифметической выборочной совокупности более чем на (
) являются ошибочными данными и исключаются из расчета средних отпускных цен.
После исключения ошибок в исходных данных расчет средних отпускных цен выполняется заново.
Средняя ошибка выборки определяется по формуле (4):
, (4)
где:
- средняя ошибка выборки.
Показатель точности расчета характеризуется величиной относительной погрешности расчета в процентах (%) от среднеарифметического значения и определяется по формуле (5):
, (5)
где:
- показатель точности расчета.
Допустимый показатель точности расчета средней величины принять в размере до ±10 %.
26. Для формирования сметно-нормативной базы в классификаторе предусматривается классификация и кодировка строительных ресурсов с подчиненной структурой укрупненных групп: группа материалов; подгруппа материалов и (или) марка материала, что позволяет различными методами формировать цены на строительные материалы и оборудование в составе укрупненной группы при отсутствии ценовой информации за расчетный период.

27. Есепті кезең үшін баға ақпаратының болмауы кезінде нақты құрылыс материалдарының, жабдығының сметалық бағаларының есебі әдістерін таңдау ағымдағы бағалардың мониторингі нәтижелері бойынша есепке алуға түсетін ірілендірілген топтан құрылыс материалдары және жабдықтары бойынша баға ақпаратының көлемін талдау негізінде жүзеге асырылады.
28. Есепті кезеңде барлық ұйымдар бойынша құрылыс материалдарының, жабдықтарының бағасы туралы деректер болмаған жағдайда, алдыңғы есепті кезеңде қалыптастырылған баға құрылыс материалдарының немесе жабдықтарының ірілендірілген тобындағы техникалық сипаттамалары бойынша жақын, төмендегі формула (6) бойынша айқындалатын құрылыс материалы мен жабдығы бағасының өзгеру коэффициенті ескеріле отырып қабылданады:
(6)
мұнда:
Kм.іріл.топ - құрылыс материалы немесе жабдығы бағасының өзгеру коэффициенті (құрылыс материалдары мен жабдықтарының ірілендірілген тобы);
xм.алд.кез – техникалық сипаттамалары бойынша жақын құрылыс материалы мен жабдығының алдыңғы кезең ішіндегі бағасы, теңге;
xм.есеп.кез – техникалық сипаттамалары бойынша жақын құрылыс материалы мен жабдығының есепті кезең ішіндегі бағасы, теңге.
Нақты құрылыс материалының немесе жабдығының ол жататын құрылыс материалының немесе инженерлік жабдығының ірілендірілген тобы бойынша анықталған бағасының өзгеру коэффициенті осы құрылыс материалына немесе жабдығына өндіруші кәсіпорынның немесе жеткізушінің босатылым бағалары келіп түсетін есепті кезеңге дейін қолданылады.
29. Құрылыс материалдарының, жабдықтарының бағасы туралы деректердің есепті кезеңде болмауы кезінде құрылыс материалдары мен жабдықтарға арналған бағалар интерполяция, экстраполяция, орташа арифметикалық мән бойынша, кіші топтағы позициялардың қатынасы бойынша айқындалады.
1) Орташа арифметикалық мән мынадай формула (7) бойынша айқындалады:
(7)
мұнда:
x - материалдың бағасы;
x1 - 1-ші материалдың бағасы;
x2 - 2-ші материалдың бағасы.
2) Кіші топтағы позициялардың қатынасы бойынша баға мәні мынадай формула (8) бойынша айқындалады:
(8)
мұнда:
x - материалдың бағасы;
x1 - 1-ші материалдың бағасы;
x2 - 2-ші материалдың бағасы.
3) Геометрикалық мөлшерлер бойынша баға мәні мынадай формула (9) бойынша айқындалады:
(9)
мұнда:
x - материал бағасы;
x1- 1-ші материал бағасы;
A - геометрикалық мөлшер немесе материалдың көлемі;
A1 - 1-ші материалдың геометрикалық мөлшері немесе көлемі.
4) Интерполяция әдісімен бағаның орташа мәні мынадай формула (10) бойынша айқындалады:
(10)
мұнда:
x - материал бағасы;
x1 - 1-ші материалдың бағасы;
x2 - 2-ші материалдың бағасы;
A - геометрикалық мөлшер немесе материал көлемі;
A1 - 1-ші материалдың геометрикалық мөлшері немесе көлемі;
A2 - 2-ші материалдың геометрикалық мөлшері немесе көлемі.

27. Выбор методов расчета сметных цен конкретных строительных материалов, оборудования при отсутствии ценовой информации за расчетный период осуществляется на основании анализа объема ценовой информации по строительным материалам и оборудованию из укрупненной группы, поступившей в расчет по результатам мониторинга текущих цен.
28. При отсутствии в отчетном периоде данных о цене строительного материала, оборудования по всем организациям цена, сформированная в предыдущем отчетном периоде, принимается с учетом коэффициента изменения цены строительного материала или оборудования, близкого по техническим характеристикам, находящегося в укрупненной группе строительных материалов или оборудования, определяемого по формуле (6):
, (6)
где:
- коэффициент изменения цены строительного материала или оборудования (укрупненной группы строительных материалов или оборудования);
– цена строительного материала или оборудования, близкого по техническим характеристикам за предыдущий период, тенге;
– цена строительного материала или оборудования, близкого по техническим характеристикам, за расчетный период, тенге.
Коэффициент изменения цены конкретного строительного материала или оборудования за расчетный период, определенный по укрупненной группе строительного материала или инженерного оборудования, к которой он относится, применяется до периода расчета, когда на данный строительный материал или оборудование поступят отпускные цены предприятия-производителя или поставщика.
29. При отсутствии в отчетном периоде данных о цене строительного материала, оборудования цены на строительные материалы и оборудование определяются также методами интерполяции, экстраполяции, по средне-арифметическому значению, по соотношению позиций в подгруппе.
1) Среднее арифметическое значение цены определяется по формуле (7):
, (7)
где:
- цена материала;
- цена 1-го материала;
- цена 2-го материала.
2) Среднее значение цены по соотношению позиций в подгруппе определяется по формуле (8):
, (8)
где:
- цена материала;
- цена 1-го материала;
- цена 2-го материала.
3) Среднее значение цены по геометрическим размерам определяется по формуле (9):
, (9)
где:
- цена материала;
- цена 1-го материала;
- геометрический размер или объем материала;
- геометрический размер или объем 1-го материала.
4) Среднее значение цены методом интерполяции определяется по формуле (10):
, (10)
где:
- цена материала;
- цена 1-го материала;
- цена 2-го материала;
- геометрический размер или объем материала;
- геометрический размер или объем 1-го материала;
- геометрический размер или объем 2-го материала.

5) Экстраполяция бағасының орташа мәні мынадай формула (11) бойынша айқындалады:
(11)
мұнда:
x - материал бағасы;
x1 - 1-ші материалдың бағасы;
x2 - 2-ші материалдың бағасы;
A - геометрикалық мөлшер немесе материал көлемі;
A1 - 1-ші материалдың геометрикалық мөлшері немесе көлемі;
A2 - 2-ші материалдың геометрикалық мөлшері немесе көлемі.
30. Сапа өлшемдері мен көрсеткіштерін регламенттейтін, әр түрлі сауда маркаларындағы инженерлік жабдықтарды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін стандарттау жөніндегі нормативтік-техникалық құжат болмаған кезде, жабдықтардың атауы сауда маркалары мен брендтеріне "үлгісінде" деген сілтемемен келтіріледі.
31. Құрылыс материалдарына арналған сметалық бағаларда оларды объект жанындағы құрылыс (жөндеу) қоймасына дейін жеткізумен, жеткізушідегі немесе дайындаушыдағы өнімді автокөлік құралына тиеумен және оны объект жанындағы қоймаға түсіруімен байланысты шығындар, сондай-ақ, дайындау-қойма шығыстары ескеріледі.
32. Құрылыс материалдарына арналған сметалық бағалар белгіленген өлшем бірлігінде жасалады және құнның мынадай элементтерін қамтиды:
1) босатылым бағасы;
2) ыдыстың, ораманың және деректеменің құны;
3) тасымалдау және тиеу-түсіру жұмыстарының құны;
4) дайындау-қойма шығыстары;
5) кедендік баждар және салықтар.
Құрылым материалдарының сметалық құнына енгізілетін кедендік баждар мен салықтар Қазақстан Республикасының кеден және салық заңнамасына сәйкес есептеледі.
33. Құрылыс материалына арналған сметалық баға мына формула (12) бойынша айқындалады:
(12)
мұнда:
xор. - есептік орта босатылым (орташа өлшемді немесе орташа арифметикалық) бағасы;
Шыд. - ыдысқа, орамаға, деректемеге арналған шығындар;
Шк. - материалдарды автомобиль көлігімен тасымалдау кезіндегі көлік шығыстары;
Кд. - дайындау-қойма шығыстары ескерілетін коэффициент, олардың шекті мөлшерлері құрылыс материалдары мен бұйымдары үшін - 2%, металл конструкциялары үшін - 0,75% болып белгіленген.
Тиісінше Кд. 1,02; 1,0075 тең.
34. Көлік шығыстарын есептеу кезінде автомобиль тасымалдары ғана ескеріледі, тиеу жұмыстарының құны, әдетте, материалдардың босатылым бағасында, ал түсіру – құрылыс және жөндеу-құрылыс жұмыстарына арналған нормаларында ескеріледі.
35. Ыдысқа, орамаға және деректемелерге арналған шығындар ыдысты, ораманы және деректемелерді сол орында өткізуден болатын қайтарым және құн ескеріле отырып, іс жүзіндегі деректер бойынша айқындалады.
36. Материалдарды жеткізу бойынша шығыстар брутто массасы ескеріле отырып айқындалады.
37. Жабдықтардың сметалық құны жабдықтарды сатып алуға, оны объект жанындағы қоймаға немесе жабдықтарды монтаждау орнына беру, орнына жеткізуге арналған шығындардың сомасы ретінде анықталады.
Жабдықтың сметалық құнына мыналар енгізіледі:

5) Среднее значение цены экстраполяции определяется по формуле (11):
, (11)
где:
- цена материала;
- цена 1-го материала;
- цена 2-го материала;
- геометрический размер или объем материала;
- геометрический размер или объем 1-го материала;
- геометрический размер или объем 2-го материала.
30. При отсутствии нормативно-технического документа по стандартизации, регламентирующего критерии и показатели качества, позволяющие идентифицировать инженерное оборудование разных торговых марок, наименование оборудования приводится со ссылкой "типа" на торговые марки и бренды.
31. Сметные цены на строительные материалы учитывают расходы, связанные с доставкой их до приобъектного склада строительства (ремонта), погрузкой продукции у поставщика или изготовителя в автотранспортное средство и разгрузкой ее на приобъектном складе, а также заготовительно-складские расходы.
32. Сметные цены на строительные материалы составляются на установленную единицу измерения и включают следующие элементы стоимости:
1) отпускная цена;
2) стоимость тары, упаковки и реквизита;
3) стоимость транспортировки и погрузочно-разгрузочных работ;
4) заготовительно-складские расходы;
5) таможенные пошлины и налоги.
Таможенные пошлины и налоги, включаемые в сметную стоимость строительных материалов, исчисляются в соответствии с таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан.
33. Сметная цена на строительный материал определяется по формуле (12):
, (12)
где:
- расчетная средняя отпускная цена (средневзвешенная или среднеарифметическая);
- затраты на тару, упаковку, реквизит;
- транспортные расходы при перевозке материалов автомобильным транспортом;
- коэффициент, учитывающий заготовительно-складские расходы, предельные размеры которых установлены для строительных материалов и изделий - 2%, металлических конструкций - 0,75%.
Соответственно
равен 1,02; 1,0075.
34. При расчете транспортных расходов учитываются только автомобильные перевозки, стоимость погрузочных работ, как правило, учтены в отпускной цене материалов, а разгрузка – в нормах на строительные и ремонтно-строительные работы.
35. Затраты на тару, упаковку и реквизиты определяются по фактическим данным с учетом возврата и стоимости от реализации тары, упаковки и реквизита на месте.
36. Расходы по доставке материалов определяются с учетом массы брутто.
37. Сметная стоимость оборудования определяется как сумма всех затрат на приобретение, доставку этого оборудования на приобъектный склад или место передачи оборудования в монтаж.
В сметную стоимость оборудования включаются:

1) қосалқы бөлшектердің құнын, ыдыстың, ораманың және деректеменің құнын қамтитын босатылым бағасы;
2) көлік шығыстары;
3) дайындау-қойма шығыстары (тапсырыс берушінің жеткізу жабдығы үшін);
4) кедендік баждар және салықтар.
Жабдықтың сметалық құнына енгізілетін кеден баждары мен салықтары Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес есептеледі.
Дайындау-қойма шығыстарына қоймада, жабдықты жеткізуге, қабылдауға, есепке алуға, сақтауға, ревизияға, оны монтажға дайындауға арналған тапсырыстарды орналастырумен, сондай-ақ, оны берумен байланысты шығындар жатады.
Тапсырыс берушінің жеткізу жабдығы бойынша дайындау-қойма шығыстары франко-объект жаны қоймасының жабдығы құнынан 1,2% мөлшерінде анықталады.
Мердігердің жеткізу жабдығы бойынша дайындау-қойма шығыстары екінші деңгейдегі үстеме шығындарға арналған қаражат есебінен өтеледі.
38. Құрылыс материалдары мен жабдықтарына арналған сметалық бағалар жинақтары кезекті кезеңге (тоқсанға, жарты жылға) қалыптастырылады және қағаз және электрондық түрде ресімделеді.
4. Машиналарды, тетіктерді және автокөлік құралдарын
пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын құрылыс ресурстарына
арналған ағымдағы бағалар мониторингінің әдістемесі
39. Машиналарды, тетіктерді және автокөлік құралдарын пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын ресурстардың ағымдағы бағаларының мониторингі:
1) Қазақстан Республикасында тікелей өндіруші кәсіпорындарды және (немесе) жеткізушілерде шығарылатын ресурстарға (жанар-жағар май материалдарына, қосалқы бөлшектерге және басқалар) арналған бағалар;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден жеткізуші кәсіпорындарға түсетіндер жатады.
40. Өңірлік деңгейдегі ағымдағы бағалардың мониторингі бойынша мынадай жұмыстар орындалады:
1) машиналарды, тетіктерді және автокөлік құралдарының өндіруші кәсіпорындарда және (немесе) жеткізішілерде пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын ресурстарға (жанар-жағар май материалдары, қосалқы бөлшектер және басқалар), республиканың шегінен тыс жерлерден жеткізуші кәсіпорындардан келіп түсетін ресурстарға арналған шығыс деректерін жинау және деректерқорды қалыптастыру жүзеге асырылады;
2) алынған шығыс деректерін талдау, пысықтау және бағалау, ұқсас ресурстарға арналған бағаларды салыстыру, олардың алшақтық себептерін анықтау жүргізіледі;
3) өңірлерден алынған шығыс деректерін Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкестігіне салыстырып тексеру;
4) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органы айқындаған мамандандырылған ұйымға беру үшін деректерді дайындау жүзеге асырылады.

1) отпускная цена, включающая в себя стоимость запасных частей, стоимость тары, упаковки и реквизита;
2) транспортные расходы;
3) заготовительно-складские расходы (для оборудования поставки заказчика);
4) таможенные пошлины и налоги.
Таможенные пошлины и налоги, включаемые в сметную стоимость оборудования, исчисляются в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
В заготовительно-складские расходы относятся затраты, связанные с размещением заказов на поставку, приемкой, учетом, хранением оборудования на складе, ревизией, подготовкой его к монтажу, а также передачей его в монтаж.
Заготовительно-складские расходы по оборудованию поставки заказчика определяются в размере 1,2% от стоимости оборудования франко-приобъектный склад.
Заготовительно-складские расходы по оборудованию поставки подрядчика возмещаются за счет средств на накладные расходы второго уровня.
38. Сборники сметных цен на строительные материалы и оборудование формируются на очередной период (квартал, полугодие) и оформляются в бумажном и электронном виде.
4. Методика мониторинга текущих цен строительных ресурсов,
составляющих себестоимость эксплуатации машин, механизмов и
автотранспортных средств
39. Мониторингу текущих цен ресурсов, составляющих себестоимость эксплуатации машин, механизмов и автотранспортных средств подлежат:
1) цены на ресурсы (горюче-смазочные материалы, запасные части и другие), производимые в Республике Казахстан непосредственно в предприятиях-производителях и (или) поставщиках;
2) поступающие из-за пределов Республики Казахстан в предприятиях-поставщиках.
40. По мониторингу текущих цен на региональном уровне выполняются следующие работы:
1) осуществляется сбор исходных данных и формирование банка данных на ресурсы (горюче-смазочные материалы, запасные части и другие), составляющие себестоимость эксплуатации машин, механизмов и автотранспортных средств в предприятиях-производителях и (или) поставщиках, на ресурсы, поступающие из-за пределов республики в предприятиях-поставщиках;
2) проводится анализ, обобщение и оценка полученных исходных данных, сопоставление цен на аналогичные ресурсы, причин их расхождения;
3) верификация полученных от регионов исходных данных на соответствие законодательству Республики Казахстан в сфере технического регулирования;
4) осуществляется подготовка данных для передачи в специализированную организацию, определенную уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан.

41. Республикалық деңгейде ағымдағы бағалардың мониторингі бойынша мынадай жұмыстар:
1) өңірлерден алынған шығыс деректерін талдау, пысықтау және бағалау, машиналарды, тетіктерді және автокөлік құралдарын пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын құрылыс ресурстарына (жанар-жағар май материалдары, қосалқы бөлшектер және басқалар) арналған бағаларды салыстыру, олардың алшақтық себептерін анықтау, ұсынылған деректерді жүйелеу;
2) құрылыс машиналарын, тетіктерін және автокөлік құралдарын пайдалану құнының есебі;
3) құрылыс машиналарын, тетіктерін және автокөлік құралдарын пайдалануға арналған сметалық бағалардың жинақтарын шығару жүзеге асырылады.
42. Машиналарды, тетіктерді және автокөлік құралдарын пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын ресурстарды жеткізушілердің ағымдағы бағаларын ұйымдастыру және мониторинг жүргізу мынадай негізгі кезеңдерден тұрады:
1) бағаларын бақылау жүзеге асырылатын ресурстардың тізбесін қалыптастыру;
2) ресурстардың бағаларын бақылау жүргізілетін ұйымдарды (өндірушілерді, жеткізушілерді) іріктеу;
3) ресурстарды өндірушілердің (жеткізушілердің) бағаларын бақылау және есепке алу.
43. Әрбір өңірде машиналарды, тетіктерді және автокөлік құралдарын пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын ресурстарды басымды өндірушілер мен жеткізушілердің ағымдағы бағаларын бақылау мақсатында ресурстарды негізгі өндірушілердің тізбесі қалыптастырылады. Машиналарды, тетіктерді және автокөлік құралдарын пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын ресурстардың негізгі өндірушілері мен жеткізушілерінің тізбесіне өңірдегі ресурстардың белгілі бір түрлері бойынша өндірістің (жеткізілімдердің) барынша көп үлес салмағын иеленетін барлық меншік нысанындағы субъектілерді қосу ұсынылады.
44. Машиналарды, тетіктерді және автокөлік құралдарын пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын ресурстарға арналған ағымдағы бағаларды бақылау өндірушілердің (жеткізушілердің) прайс-парақтарында көрсетілетін өлшем бірліктерінде жүргізіледі. Барлық өндірушілер (жеткізушілер) бойынша жеке тізіммен атауы, меншік нысаны, мекенжайы және байланыс ақпараты (мысалы, сайт, телефон, электрондық почта) туралы ақпарат ұсынылады.
45. Машиналарды, тетіктерді және автокөлік құралдарын пайдаланудың өзіндік құнын құрайтын ресурстарға арналған ағымдағы бағалар мониторингі тоқсанда (жарты жылда) 1 рет мерзімділігімен жүргізіледі. Құрылыс машиналарын, тетіктерін және автокөлік құралдарын пайдалануға арналған сметалық бағалардың жинағы келесі кезеңде (тоқсан, жарты жыл) шығарылады.
46. Құрылыс машиналарын, тетіктерін және автокөлік құралдарын пайдалануға арналған сметалық бағалардың жинақтары электрондық түрде және қағаз түрінде ресімделеді.

41. На республиканском уровне по мониторингу текущих цен осуществляются следующие работы:
1) анализ, обобщение и оценка полученных от регионов исходных данных, сопоставление цен на строительные ресурсы (горюче-смазочные материалы, запасные части и другие), составляющие себестоимость эксплуатации машин, механизмов и автотранспортных средств, выявление причин их расхождения, систематизация представленных данных;
2) расчет стоимости эксплуатации строительных машин, механизмов и автотранспортных средств;
3) выпуск сборников сметных цен на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств.
42. Организация и проведение мониторинга текущих цен поставщиков ресурсов, составляющих себестоимость эксплуатации машин, механизмов и автотранспортных средств, состоит из следующих основных этапов:
1) формирование перечня ресурсов, за ценами которых будет осуществляться наблюдение;
2) отбор организаций (производителей, поставщиков), за ценамиресурсов которых будет производиться наблюдение;
3) наблюдение и учет цен производителей (поставщиков) ресурсов.
43. В целях наблюдения за текущими ценами доминирующих производителей и поставщиков ресурсов, составляющих себестоимость эксплуатации машин, механизмов и автотранспортных средств в каждом регионе формируется перечень основных производителей ресурсов. В перечень основных производителей и поставщиков ресурсов, составляющих себестоимость эксплуатации машин, механизмов и автотранспортных средств рекомендуется включать субъектов всех форм собственности, имеющих наибольший удельный вес производства (поставки) по определенным видам ресурсов в регионе.
44. Наблюдение за текущими ценами на ресурсы, составляющие себестоимость эксплуатации машин, механизмов и автотранспортных средств, производится в единицах измерения, указываемых в прайс-листах производителей (поставщиков). По всем производителям (поставщикам) предоставляется отдельным списком информация о наименовании, форме собственности, адресе и контактной информации (например, сайт, телефон, электронная почта).
45. Мониторинг текущих цен на ресурсы, составляющие себестоимость эксплуатации машин, механизмов и автотранспортных средств, проводится с периодичностью 1 раз в квартал (полугодие). Сборник сметных цен на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств издается на очередной период (квартал, полугодие).
46. Сборники сметных цен на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств оформляются в электронном и бумажном виде.

5. Еңбекке ақы төлеу
47. Жалақы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының нормаларын ескере отырып, және құрылыс саласы бойынша жұмысшылардың орташа айлық жалақысы туралы мемлекеттік статистиканың деректері бойынша анықталады.
Құрылыс ресурстарының ағымдағы
бағалар мониторингі және сметалық
бағалар есебі жөніндегі
мемлекеттік нормативке
1-қосымша
Құрылыс материалдары және жабдықтар бойынша құрылыстағы
өндірістік ресурстар жіктемесінің құрылымы
2-Кітап Құрылыс материалдары, бұйымдар және конструкциялар
1-тарау Жұмыстардың жалпы құрылыс кезеңіне арналған материалдар мен конструкциялар
01-бөлім Кенге жатпайтын құрылыс материалдары және тау-кен өндіру өнімі
02-бөлім Пайдалануға дайын бетондар, ерітінділер
03-бөлім Бетонды, қыш, силикатты және табиғи ұсақ-түйек бұйымдар
04-бөлім Темір бетонды және бетонды бұйымдар мен конструкциялар
05-бөлім Металл илек
06-бөлім Металл конструкциялары мен бұйымдары
07-бөлім Орман материалдары, ағаш бұйымдары және конструкциялар
08-бөлім Конструкциялар мен материалдар (композиттік, полимерлік және басқалар)
09-бөлім Ойықтарды толтыруға арналған бұйымдар мен құрылымдар
10-бөлім Төбе материалдары мен конструкциялар, гидрооқшаулағыш материалдар
11-бөлім Жылу оқшаулағыш материалдары
12-бөлім Отқа төзімді материалдар мен бұйымдар
13-бөлім Жалпы мақсатқа арналған материалдар
2-тарау Жұмыстардың әрлеуі кезеңіне арналған материалдар мен конструкциялар
01-бөлім Табиғи тастан жасалған қаптайтын материалдар
02-бөлім Жасанды материалдардан (қыш, композиттер, фибротақтайлар, шыны магнезиті) жасалған қаптайтын материалдар
03-бөлім Әрлеу және қалқалау конструкцияларының элементтері (аспалы қасбет жүйелері, аспалы төбелер, қалқалау конструкциялары, сүйеніштер)
04-бөлім Лак-бояу материалдары
05-бөлім Құрғақ құрылыс қоспалары
06-бөлім Еденді жайластыруға арналған материалдар
07-бөлім. Өзге декоративті-әрлеу материалдары
3-тарау Жұмыстардың арнайы кезеңіне арналған материалдар мен конструкциялар
01-бөлім Құбырлар
02-бөлім Фитингтер мен ілеспе материалдар
03-бөлім Сумен жабдықтау, кәріз және суағызу жүйелерінің материалдары мен бұйымдары
04-бөлім Жылумен жабдықтау жүйелеріне арналған материалдар мен бұйымдар
05-бөлім Желдету және ауаны салқындату жүйелерінің бұйымдары мен материалдары
06-бөлім Кабельдік-сымды өнімдер
07-бөлім Электрмонтаждық материалдар мен бұйымдар
08-бөлім Әлсіз тоқ жүйелерінің материалдары мен бұйымдары
09-бөлім Газбен жабдықтау жүйелерінің материалдары мен бұйымдары
10-бөлім Гидравликалық жүйелердің материалдары мен бұйымдары. Сораптар, көтеру станциялары және басқалары
4-тарау Инфрақұрылымдық құрылыс материалдары мен конструкциялары

5. Оплата труда
47. Сметная заработная плата определяется с учетом норм трудового законодательства Республики Казахстан и по данным государственной статистики о среднемесячной заработной плате рабочих по строительной отрасли.
Приложение 1
к Государственному нормативу по
мониторингу текущих цен и расчету
сметных цен строительных ресурсов
Структура классификатора производственных ресурсов в
строительстве по строительным материалам и оборудованию
Книга 2 Строительные материалы, изделия и конструкции
Отдел 1 Материалы и конструкции для общестроительного цикла работ
Раздел 01 Нерудные строительные материалы и продукция горнодобывающей промышленности
Раздел 02 Бетоны, растворы, готовые к употреблению
Раздел 03 Мелкоштучные изделия бетонные, керамические, силикатные и природные
Раздел 04 Железобетонные и бетонные изделия и конструкции
Раздел 05 Металлопрокат
Раздел 06 Металлические конструкции и изделия
Раздел 07 Лесоматериалы, деревянные изделия и конструкции
Раздел 08 Конструкции и материалы (композиционные, полимерные и другие)
Раздел 09 Изделия и конструкции для заполнения проемов
Раздел 10 Кровельные материалы и конструкции, гидроизоляционные материалы
Раздел 11 Теплоизоляционные материалы
Раздел 12 Огнеупорные материалы и изделия
Раздел 13 Материалы общего назначения
Отдел 2 Материалы и конструкции для отделочного цикла работ
Раздел 01 Материалы облицовочные из природного камня
Раздел 02 Материалы облицовочные из искусственных материалов (керамика, композиты, фиброплиты, стекломагнезит)
Раздел 03 Элементы отделочных и перегородочных конструкций (навесные фасадные системы, подвесные потолки, перегородочные конструкции, перила)
Раздел 04 Материалы лакокрасочные
Раздел 05 Сухие строительные смеси
Раздел 06 Материалы для устройства полов
Раздел 07 Прочие декоративно-отделочные материалы
Отдел 3 Материалы и конструкции для специального цикла работ
Раздел 01 Трубы
Раздел 02 Фитинги и сопутствующие материалы
Раздел 03 Материалы и изделия для систем водоснабжения, канализации и водостоков
Раздел 04 Материалы и изделия для систем теплоснабжения
Раздел 05 Материалы и изделия для систем вентиляции и кондиционирования воздуха
Раздел 06 Кабельно-проводниковая продукция
Раздел 07 Электромонтажные материалы и изделия
Раздел 08 Материалы и изделия слаботочных систем
Раздел 09 Материалы и изделия систем газоснабжения
Раздел 10 Материалы и изделия гидравлических систем. Насосы, повысительные станции и др.
Отдел 4 Материалы и конструкции инфраструктурного строительства

01-бөлім Автомобиль жолдарына, метрополителендер мен тоннельдерге, теміржолдардың жоғарғы құрылымына арналған материалдар мен бұйымдар
02-бөлім Теміржолдарда дабыл қағуға, орталықтандыруға, автобұғаттуға және электрлендіруге арналған материалдар
03-бөлім Жалпы құрылыс және тауда қазбалар жүргізу жарылыс жұмыстарына арналған материалдар
04-бөлім Электркөліктерінің түйісу торабтарын, байланыс ғимараттарын, электр берілісінің желісі құрылыстарын салуға арналған материалдар
5-тарау Жасыл құрылыс материалдары
01-бөлім Ағаш және бұтақ тұқымдастардың көшеттері
02-бөлім Гүлдейтін және шырмалып өсетін өсімдіктер
03-бөлім Жалпы мақсатқа арналған материалдар
6-тарау Материалдар, қосалқы бөлшектер және жанар-жағар май материалдары
01-бөлім Жанар-жағар май материалдары
02-бөлім Тез тозатын бөлшектер және шиналар
03-бөлім Жұмыс құралы
5-Кітап Жабдық, жиһаз және мүкәммал
1-тарау Инженерлік жабдық
01-бөлім Гидравликалық жүйелер жабдығы. Құбыржолдарға арналған арматура және бақылау-өлшеу аспаптары
02-бөлім Гидравликалық жүйелер жабдығы. Сорғы жабдығы
03-бөлім Гидравликалық жүйелер жабдығы. Сумен жабдықтау, кәріз және су аққысы жүйелерінің инженерлік жабдығы
04-бөлім Гидравликалық жүйелер жабдығы. Жылу және суықпен жабдықтауға арналған жабдық
05-бөлім Ауаны желдету және баптау жүйелеріне арналған жабдық
06-бөлім Газбен жабдықтау жүйелеріне арналған жабдық
07-бөлім Электр жабдығы (арматура, жарық беру аспаптары, бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика)
08-бөлім Электр жабдығы (электр орнату жабдығы, электр конструкциялар)
09-бөлім Ғимараттардың ақпараттық желілері мен инженерлік жабдықты автоматтандыру жүйелерінің жабдығы
10-бөлім Көтеру-көліктік жабдықтар (лифттер, эскалаторлар)
11-бөлім Өзге де инженерлік жабдық
Құрылыс ресурстарының ағымдағы
бағалар мониторингі және сметалық
бағалар есебі жөніндегі
мемлекеттік нормативке
2-қосымша
Өндіруші кәсіпорындардың (жеткізушілердің) материалдық
ресурстарды ұсыну үшін прайс-парақ нысаны
Жеткізушінің коды, артикулы
Материалдың, бұйымның, конструкцияның, инженерлік жабдықтың атауы
Өлшем бірлігі
Жіктеменің коды
ҚҚС-пен босатылдым бағасы, теңге
Өндіруші ел
Бірлік салмағы, кг
Ыдыс (қаптама) көлемі
1
2
3
4
5
6
7
8
мұнда:
1) 1-баған – өндіруші (жеткізуші) берген құрылыс ресурсының коды немесе артикулы;
2) 2-баған – құрылыс ресурсының атауы;
3) 3 баған – құрылыс ресурсының өлшем бірлігі;
4) 4-баған – жіктеме бойынша құрылыс ресурсының атауы;
5) 5-баған - қосылған құн салығымен (бұдан әрі - ҚҚС) өлшем бірлігі үшін баға;
6) 6-баған – құрылыс ресурсы жүргізілген ел;

Раздел 01 Материалы и изделия для автомобильных дорог, метрополитенов и тоннелей, верхнего строения пути железных дорог
Раздел 02 Материалы для сигнализации, централизации, автоблокировки и электрификации железных дорог
Раздел 03 Материалы для взрывных общестроительных и горнопроходческих работ
Раздел 04 Материалы для строительства линий электропередач, контактной сети электротранспорта, сооружений связи
Отдел 5 Материалы зеленого строительства
Раздел 01 Саженцы древесных и кустарниковых пород
Раздел 02 Цветочные и вьющиеся растения
Раздел 03 Материалы общего назначения
Отдел 6 Материалы, запасные части и горюче-смазочные материалы
Раздел 01 Горюче-смазочные материалы
Раздел 02 Быстроизнашивающиеся детали и шины
Раздел 03 Рабочий инструмент
Книга 5 Оборудование, мебель и инвентарь
Отдел 1 Оборудование инженерное
Раздел 01 Оборудование гидравлических систем. Арматура для трубопроводов и контрольно-измерительные приборы
Раздел 02 Оборудование гидравлических систем. Насосное оборудование
Раздел 03 Оборудование гидравлических систем. Инженерное оборудование систем водоснабжения, канализации и водостоков
Раздел 04 Оборудование гидравлических систем. Оборудование для систем тепло- и холодоснабжения
Раздел 05 Оборудование для систем вентиляции и кондиционирования воздуха
Раздел 06 Оборудование для систем газоснабжения
Раздел 07 Электрооборудование (арматура, приборы осветительные, контрольно-измерительные приборы и автоматика)
Раздел 08 Электрооборудование (электроустановочное оборудование, электроконструкции)
Раздел 09 Оборудование информационных сетей и систем автоматизации инженерного оборудования зданий
Раздел 10 Подъемно-транспортное оборудование (лифты, эскалаторы)
Раздел 11 Инженерное оборудование прочее
Приложение 2
к Государственному нормативу по
мониторингу текущих цен и расчету
сметных цен строительных ресурсов
Форма прайс-листа для предоставления
предприятиями-производителями поставщиками) материальных ресурсов
Код, артикул поставщика
Наименование материала, изделия, конструкции, инженерного оборудования
Единица измерения
Код классификатора
Цена единицы с НДС, тенге
Страна-изготовитель
Масса единицы, кг
Объем тары (упаковки)
1
2
3
4
5
6
7
8
где:
1) 1 графа – код или артикул строительного ресурса, присвоенный производителем (поставщиком);
2) 2 графа – наименование строительного ресурса;
3) 3 графа – единица измерения строительного ресурса;
4) 4 графа – код строительного ресурса по классификатору;
5) 5 графа – цена для единицы измерения с налогом на добавленную стоимость (далее - НДС);
6) 6 графа – страна, в которой произведен строительный ресурс;

7) 7-баған – материал бірлігінің салмағы;
8) 8-баған – ыдыс немесе қаптама көлемі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және
жер ресурстарын басқару комитеті
Төрағасының
2015 жылғы 3 шілдедегі
№ 235-нқ бұйрығына
5-қосымша
Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезіндегі көлік шығыстарының
шамасын айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив
1. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезіндегі көлік шығыстарының шамасын айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив (бұдан әрі – Мемлекеттік норматив) Қазақстан Республикасында құрылыстың сметалық құнын айқындау кезінде құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған шығындар есебінің әдістемесін белгілейді.
2. Осы Мемлекеттік нормативтің мақсаты мемлекеттік инвестициялардың есебінен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер үшін құрылысқа арналған жүктерді тасымалдаудың сметалық құнын айқындаудың бірыңғай әдістемелік негізін қамтамасыз ету болып табылады.
Басқа көздердің есебінен қаржыландырылатын объектілер үшін Мемлекеттік нормативтің ұсынымдық сипаты бар.
3. Осы Мемлекеттік норматив құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалардың жинағын әзірлеуге және сметалық құжаттама құрамында көлік шығыстарының сметалық құнын айқындауға арналған.
4. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған көлік шығыстары тасымалдаудың ара қашықтығына байланысты бір тонна жүкті тасымалдаудың сметалық бағалары негізінде айқындалады.
Көлік шығыстарының калькуляциясына енгізілетін шығындар мөлшерін айқындау кезекті кезеңге бекітілген құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалардың жинағы бойынша жүргізіледі.
5. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау қашықтықтары тиісті өңір үшін оларды тасымалдаудың оңтайлы шарттары мен қашықтықтарын ескере отырып, жеткізудің көліктік схемалары негізінде айқындалады.
6. Темір жол көлігімен құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар Қазақстан Республикасында қолданылатын тарифтер жүйесі негізінде, жүктердің түрлеріне, тасымалдау қашықтығына, тарифтік схемалар мен вагондарға (платформалары және т.б.) тиеу нормаларына, вагондарды беру және жинау құнына, сондай-ақ, басқа да шарттарға байланысты анықталады.
7. Құрылыс үшін жүктерді автомобиль көлігімен және тракторлармен тасымалдауға арналған сметалық бағалары құрылыс үшін материалдарды, бұйымдар және конструкцияларды тасымалдау құнын айқындауға арналған.
Құрылыс үшін жүктерді автомобиль көлігімен және тракторлармен тасымалдауға арналған сметалық бағалар жинағында (бұдан әрі – Жинақ) жиынтықталады.
Жинақты сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі ведомство заңнамада белгіленген тәртіппен бекітеді және қолданысқа енгізеді.
Жинақтың сметалық бағалары Қазақстан Республикасының әрбір облысы, республикалық маңызы бар қалалары, астанасы үшін әзірленеді.
Жинақ кезекті кезеңге әзірленеді.
Құрылыстағы үстеме шығындардың шамасын анықтау бойынша ережелерге (ресурстық әдіс) сәйкес құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағаларда автокөлік құралдарының жүргізушілерінің жалақысы көрсеткіштеріне есептелген автокөлік кәсіпорындарының үстеме шығындары ескеріледі.
Автокөлік кәсіпорындарының сметалық пайдасы құрылыстағы сметалық құнды айқындау кезінде қосымша есептеледі және осы бұйрықпен бекітілген Құрылыстағы сметалық жалақының есебі бойынша Қазақстан Республикасында құрылыстың сметалық құнын айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке сәйкес ескеріледі.

7) 7 графа – масса единицы материала;
8) 8 графа – объем тары или упаковки.
Приложение 5
к приказу Председателя Комитета по делам
строительства, жилищно-коммунального хозяйства
и управления земельными ресурсами Министерства
национальной экономики Республики Казахстан
от 3 июля 2015 года № 235-нқ
Государственный норматив по определению величины транспортных
расходов при перевозке грузов для строительства
1. Общие положения
1. Настоящий Государственный норматив по определению величины транспортных расходов при перевозке грузов для строительства (далее - Государственный норматив) устанавливает методику расчета затрат на перевозки грузов для строительства при определении сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.
2. Целью настоящего Государственного норматива является обеспечение единой методической основы для определения сметной стоимости перевозки грузов для строительства для объектов, возводимых за счет государственных инвестиций и за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора.
Для объектов, финансируемых за счет других источников, Государственный норматив носит рекомендательный характер.
3. Настоящий Государственный норматив предназначен для разработки сметных цен на перевозки грузов для строительства и определения сметной стоимости транспортных расходов в составе сметной документации.
4. Транспортные расходы на перевозки грузов для строительства определяются на основе сметных цен на перевозку одной тонны груза в зависимости от расстояния транспортировки.
Определение размера затрат, включаемых в калькуляцию транспортных расходов, производится по сборнику сметных цен на перевозку грузов для строительства, утвержденному на очередной период.
5. Расстояния перевозки грузов для строительства определяется на основе транспортных схем доставки с учетом оптимальных условий и расстояний их перевозки для соответствующего региона.
6. Сметные цены на перевозки грузов для строительства железнодорожным транспортом определяются на основе, действующей в Республике Казахстан, системы тарифов на данные виды перевозок в зависимости от видов грузов, расстояний транспортировки, тарифных схем и норм загрузки вагонов (платформ и другое), стоимости подачи и уборки вагонов, а также других условий.
7. Сметные цены на перевозки грузов для строительства автомобильным транспортом и тракторами предназначены для определения стоимости перевозки материалов, изделий и конструкций для строительства.
Сметные цены на перевозки грузов для строительства автомобильным транспортом и тракторами комплектуются в сборник сметных цен на перевозки грузов для строительства (далее - Сборник).
Сборник утверждается и вводится в действие в установленном законодательством порядке ведомством по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Сметные цены Сборника разрабатываются для каждой области, города республиканского значения, столицы Республики Казахстан.
Сборник разрабатывается на очередной период.
В сметных ценах на перевозки грузов для строительства, в соответствии с правилами по определению величины накладных расходов в строительстве (ресурсный метод), учитываются накладные расходы автотранспортных предприятий, начисленные на показатели оплаты труда водителей автотранспортных средств.
Сметная прибыль автотранспортных предприятий начисляется дополнительно при определении сметной стоимости строительства и учитывается в соответствии с Государственным нормативом по определению сметной стоимости строительства в Республике Казахстан по расчету сметной заработной платы в строительстве, утвержденным настоящим приказом.

2. Құрылыс материалдарын жеткізудің көліктік схемалары
8. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау бойынша көлік шығыстары оларды жеткізушіден (дайындаушы-кәсіпорыннан) құрылыстың объект маңындағы қоймасына дейін жеткізуге жұмсалған шығындар негізінде қалыптасады.
Құрылыс материалдарын объект маңындағы қоймадан жұмыс аймағына дейін жеткізу шығындары құрылыс, құрылыс-жөндеу және жабдықтарды монтаждау жөніндегі сметалық нормалар құрамында ескеріледі.
Құрылыстың сметалық құнын айқындау кезінде объект маңындағы қойма ретінде құрылыс ұйымының жобасына енетін (бұдан әрі - ҚҰЖ) құрылыстың бас жоспарында көзделген:
ашық сақтауға болатын материалдар үшін – құрылыс объектісі (ғимарат, үй-жай) аумағында оларды орналастыру үшін пайдаланылатын алаң;
басқа материалдар үшін – аталған құрылыс объектісіне (ғимарат, үй-жай) арналған қойма (қоймалау орны) болып табылады.
Жүктерді объект мағындағы қоймаға дейін тасымалдау қашықтығы, талаптары және түрлері оларды жеткізудің көліктік схемаларымен айқындалады.
9. Құрылыс үшін жүктерді жеткізу бойынша көлік шығыстары өңірде нақты қалыптасқан немесе есептелген (болжалды), яғни құрылыс қатысушылары белгілеген тиісті материалдар түрін (тобын) жеткізудің нақты көліктік жеткізу схемасымен айқындала алады.
Елді мекендердің шегінен тыс (олардан алыс қашықтықта) орналасқан объектілерді салу үшін, оның ішінде желілік құрылыстар үшін көлік шығыстарын айқындауды негізделген ҚҰЖ шешімдерімен көліктік схемалар негізінде жүргізу қажет.
Өнімдердің жекелеген атаулары үшін (мысалы, көпірлердің аралық құрылыстарының құрастырмалы темірбетон конструкциялары және т.б.) оларды тасымалдауға арналған шығындар сметалық құжаттаманы жасау кезінде нақты көліктік схемалар бойынша тікелей айқындалады.
Материалдық ресурстарды жеткізудің көліктік схемасына сүйене отырып көліктік шығындарды айқындау кезінде Жинақты пайдаланған жөн.
10. Құрылыс материалдарының барлық түрлері бойынша шығыс деректерін айқындау кезінде оларды дайындаушы кәсіпорыннан (жеткізушілерден) құрылыс учаскесіне дейін тасымалдау бойынша шынайы және ең үнемді схемаларды қабылдаған жөн.
Көлік схемалары жүктерді тасымалдау шарттары мен қашықтығын сәйкесінше ескеруі тиіс:
жеткізуші-кәсіпорыннан жөнелту станциясына дейін;
жүк оперциялары үшін ашық жөнелту станциясынан жеткізетін станцияға дейін;
нысаналы станциядан объект маңындағы қойма алаңына дейін;
жеткізуші-кәсіпорыннан объект маңындағы қоймаға дейін (тікелей тасымалдаулар кезінде).
Материалдарды жүк операциялары үшін ашылған, мердігер ұйымның қоймалары (базалары) немесе ведомстволық (құрылыс базасының тармақтарын қоса алғанда, меншікті немесе жалға алатын) тармақтардағы теміржол станцияларында қабылдау және тиеу орнын темір жол бөлімшесі растауы тиіс. Материалдарды теміржолмен жеткізудің қашықтығын айқындау кезінде ең аз қашықтықты ескере отырып, теміржол материалдарды тасымалдауға қабылдайтын белгіленген жүк ағындарының бағыттары, сондай-ақ, тиісті өңірдегі темір жолдың жүктемелік деңгейі ескерілуі тиіс.

2. Транспортные схемы доставки строительных материалов
8. Транспортные расходы по перевозке грузов для строительства формируются на основе затрат по их перевозке от поставщика (предприятия-изготовителя) до приобъектного склада стройки.
Затраты по доставке строительных материалов от приобъектного склада до рабочей зоны учитывается в составе сметных норм на строительные, ремонтно-строительные работы и монтаж оборудования.
В качестве приобъектного склада при определении сметной стоимости строительства принимается предусмотренная стройгенпланом, входящим в состав проекта организации строительства (далее - ПОС):
для материалов открытого хранения - площадка, используемая для их размещения на территории строительства объекта (здания, сооружения);
для остальных материалов - складские помещения (место складирования) данного объекта (здания, сооружения).
Расстояния, условия и виды перевозок грузов до приобъектного склада определяются по транспортным схемам их доставки.
9. Транспортные расходы по перевозке грузов для строительства определяются исходя из фактически сложившейся в регионе или расчетной (прогнозной), то есть установленной участниками строительства, транспортной схемы доставки соответствующего вида (группы) материалов.
Для строительства объектов, расположенных за пределами населенных пунктов (на удаленном расстоянии от них), в том числе линейных, определение транспортных расходов необходимо вести на основе транспортных схем, обоснованных решениями ПОС.
Для отдельных наименований продукции (например, сборные железобетонные конструкции пролетных строений мостов и тому подобное) затраты на их транспортировку рассчитываются по фактическим транспортным схемам, непосредственно при составлении сметной документации.
При определении транспортных затрат исходя из транспортных схем доставки материальных ресурсов следует использовать Сборник.
10. При определении исходных данных по всем видам строительных материалов следует принимать реальные и наиболее экономичные схемы их перевозки от предприятий-изготовителей (поставщиков) до участка строительства.
Транспортные схемы учитывают условия и расстояния перевозки грузов последовательно:
от предприятия-поставщика до станции отправления;
от станции отправления до станции назначения, открытой для грузовых операций;
от станции назначения до приобъектного склада строительной площадки;
от предприятия-поставщика до приобъектного склада строительной площадки (при прямых перевозках).
Места приемки и разгрузки материалов на железнодорожных станциях, открытых для грузовых операций, на которых имеются склады (базы) подрядной организации или на ведомственных ветках (собственных или арендуемых, включая ветки строительных баз), подтверждаются отделением железной дороги. При определении расстояний поставок материалов по железной дороге должны учитываться установленные нормальные направления грузопотоков с соблюдением минимальных расстояний, на которые железная дорога принимает к транспортировке материалы, а также степень загрузки железной дороги в соответствующем регионе.

11. Материалдарды автомобильмен тасымалдау деп 200 км. дейінгі қашықтықты қабылдау қажет. Тиісті негіздемелер кезінде, (мысалы: құрылыс жүктерін дайындау және тұтыну ауданында темір жолдың болмауы, темір жолдың бұл жүкті габаритті емес бойынша қабылдамауы және осыған ұқсас басқа да жағдайлар) материалдарды автомобиль көлігімен 200 км. алыс қашықтыққа тасымалдауға да жол беріледі.
12. Жекелеген жағдайларда, құрылыс ұйымының тиісті негіздемесі және шешімдері болған кезде, автомобиль жолы әлсіз дамыған ауылдық жерлерде трактормен тасымалдауға да жол беріледі.
Құрылыс материалдарын аралас тасымалдау кезінде (автомобиль және трактормен) жергілікті жағдайдың ерекшеліктерін және бір көлік түрінен екінші көлік түріне ауыстырып тиеуді ескерген жөн.
13. Жергілікті материалдарды тасымалдаудың көліктік схемасы рельс маңы қоймаларын пайдалану жүктерді тасымалдау мен сақтаудың технологиясымен шарттасқан аралас тасымалдарды қоспағанда, ауыстыру (аралық) базалар мен қоймаларды пайдалануды болдырмауы тиіс. Тасымалдауларды аралық базаларды (қоймаларды) пайдаланбай жүргізу мүмкіндігі болмаған жағдайда, қосымша көліктік және өзге де шығындар тікелей құрылысты ұйымдастыру бойынша шешімдерге немесе басқа да негіздеуші құжаттарға негізделген сметалық құжаттарда ескерілген болуы тиіс.
14. Құрылыс материалдарын алу көзі, оларды жеткізу тәсілдері мен жеткізу қашықтықтары, пайдаланылған көлік құралдарының және тасымалданған жолдың түрлері ҚҰЖ жасалатын жиынтық ведомоста келтіріледі
3. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық
бағалар жинағының мазмұны және құрылымы
15. Жинақты әзірлеу кезінде әзірлеушілер жинақтың құрамына кіруі тиіс жинақтың құрылымы мен сметалық бағалар номенклатурасын нақтылайды.
16. Жинақ өз құрамында мынадай бөліктерді көздейді:
"Жалпы нұсқамалар". Жалпы нұсқамаларда бар мәліметтердің белгіленуі, оларды пайдалану тәртібі туралы деректер келтіріледі.
"Автомобильмен тасымалдау кезінде тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалар";
"Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар";
"Жүктерді тіркемелі тракторлармен тасымалдауға арналған сметалық бағалар".
17. Жинақта келтірілген тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалар құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларды автомобильмен (тракторлармен) тасымалдау, аралық базаларға түсіру-тиеу, объект маңындағы қоймаға жеткізу, кезінде орын алатын бұл жұмыстардың құнын айқындауға арналған. Аралық базаларды пайдалану ҚҰЖ негізделген болуы тиіс.
Тиеу жұмыстарының құны құрылыс материалдарына, бұйымдарына және конструкцияларына арналған жөнелту құнына, ал түсіру жұмыстарының құны – құрылыс, құрылыс-жөндеу және жабдықты монтаждау жұмыстарына арналған сметалық нормалары құрамында ескеріледі.
Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалардың есебі үшін құрылыс материалдарының, бұйымдар мен конструкциялардың базалық номенклатурасы осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшада келтірілген.
Құрылыс материалдарының жаңа түрлерінің пайда болуы кезінде құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкциялардың номенклатурасы нақтыланады және толықтырылады.

11. Автомобильные перевозки материалов принимаются на расстояние до 200 км. При соответствующих обоснованиях (например: отсутствие железных дорог в районе изготовления и потребления строительных грузов, непринятия железной дорогой этих грузов по негабариту и в других подобных случаях), допускается перевозка материалов автомобильным транспортом на расстояние более 200 км.
12. В отдельных случаях, при соответствующих обоснованиях и решениях по организации строительства, осуществляемого в сельской местности, имеющей слабо развитую сеть автомобильных дорог, предусматриваются тракторные перевозки.
При перевозке строительных материалов в смешанных перевозках (автомобилями и тракторами) следует учитывать в зависимости от местных условий либо перевалку с одного вида транспорта на другой, либо использование тракторов для буксировки автомобилей.
13. Транспортные схемы доставки местных материалов не учитывают использование перевалочных (промежуточных) баз и складов, за исключением смешанных перевозок, при которых использование прирельсовых складов обусловлено технологией перевозки и хранения грузов. В случае, когда отсутствует возможность осуществления перевозок без использования перевалочных баз (складов), дополнительные транспортные и прочие затраты, обоснованные решениями по организации строительства или другими обосновывающими документами должны учитываться непосредственно в сметной документации.
14. Сведения об источниках получения строительных материалов, способах и расстояниях их доставки на строительные площадки (территории строительства) с указанием используемых транспортных средств и видов дорог приводятся в сводной ведомости, составляемой в ПОС.
3. Содержание и структура сборника сметных цен на перевозку
грузов для строительства
15. При разработке Сборника разработчиками уточняется структура сборника и номенклатура сметных цен, которая должна войти в состав сборника.
16. Сборник предусматривает в своем составе следующие части:
"Общие указания". В общих указаниях приводятся данные о назначении содержащихся сведений, порядок пользования ими.
"Сметные цены на погрузочно-разгрузочные работы при автомобильных перевозках";
"Сметные цены на перевозку грузов автомобильным транспортом";
"Сметные цены на перевозку грузов тракторами с прицепами".
17. Сметные цены на погрузочно-разгрузочные работы, приводимые в Сборнике, предназначены для определения стоимости этих работ при автомобильных (тракторных) перевозках строительных материалов, изделий и конструкций в случае их перевалки с одного вида транспорта на другой или при доставке их на приобъектные склады через перевалочные базы. Использование перевалочных баз должно быть обосновано ПОС.
Стоимость погрузочных работ учитывается в отпускных ценах на строительные материалы, изделия и конструкции, а стоимость разгрузочных работ - в составе сметных норм на строительные, ремонтно-строительные работы и монтаж оборудования.
Базовая номенклатура строительных материалов, изделий и конструкций, для расчета сметных цен на погрузочно-разгрузочные работы приведена в приложении 1 к настоящему Государственному нормативу.
При появлении новых видов строительных материалов, приведенная номенклатура строительных материалов, изделий и конструкций уточняется и дополняется.

18. Құрылыс үшін жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдауға арналған сметалық бағалар мыналарға:
құрылыс материалдары, бұйымдары мен конструкцияларына арналған сметалық бағаларды әзірлеу үшін;
аталған шығындар жеткізушілердің (дайындаушы кәсіпорындардың) бағаларымен (прайс-парақшалармен, коммерциялық ұсыныстармен) ескерілмеген жағдайда құрылыс материалдарына, бұйымдары мен конструкцияларына арналған сметалық бағалар жинақтарында жоқ материалдарды тасымалдауға арналған көлік шығындарын сметалық құжаттама құрамында анықтау үшін;
тасымалдау қашықтығы материалдарға, бұйымдарға және конструкцияларға арналған сметалық бағаларда қабылданғаннан ерекшеленетін жағдайларда құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған көлік шығындарының сметалық құжаттама құрамында анықтау үшін арналады.
Жинақта жүктердің номенклатурасы мен жіктемесі, автокөлік құралдарының типтеріне байланысты сметалық бағалардың мөлшерлері, олардың жүк көтергіштігі, тасымалданатын жүк классы және тасымалдау қашықтығы келтіріледі.
Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағаларды әзірлеуге арналған автокөлік құралдарының базалық номенклатурасы осы Мемлекеттік нормативке 2-қосымшада келтірілген.
19. Тіркемелермен тракторлардың жүктерді тасымалдауына арналған сметалық бағалар автомобиль жолы әлсіз дамыған ауылдық жерлерде жүзеге асырылатын объектілерді салу үшін тракторлардың көмегімен тасымалдаудың немесе сүйреудің құнын анықтауға арналған. Бұл ретте, тасымалдаудың аталған түрін пайдалану ҚҰЖ негізделген болуы тиіс.
Аталған тасымалдаулар үшін жүктер классы, сондай-ақ, тиеу-түсіру жұмыстарына арналған шығындар жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдауға арналған деректерге сәйкес қабылданады.
Тасымалдаудың аталған түрі үшін жинақта жүк классына және тасымалдау қашықтығына байланысты сметалық бағалардың мөлшері көрсетілуі тиіс.
20. Құрылыс материалдарын автомобиль көлігімен және тракторлармен тасымалдау бойынша көлік шығындары масса бруттоны ескере отырып айқындалады. Нетто салмақтан брутто салмаққа өтпелі коэффициенттерді осы Мемлекеттік нормативке 4-қосымшада келтірілген кесте бойынша қабылдау ұсынылады.
4. Құрылысқа арналған жүктерді тасымалдауға
сметалық бағаларды әзірлеу
21. Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалар осы жұмыстармен байланысты, материалдарды пакеттеу және бұйымдар мен конструкцияларды тиеу және түсіру, сондай-ақ, қоймалау орындарында орнын ауыстыруды қоса алғанда, барлық шығындарды ескеруі тиіс.
Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған шығындардың әрбір позициясы бойынша бағалардың ағымдағы деңгейінде ресурстық әдіспен сметалық құжаттаманы есептеу үшін қажетті ресурстар шығыстарының нормасы келтірілген болуы тиіс.

18. Сметные цены на перевозку грузов для строительства автомобильным транспортом предназначаются:
для разработки сметных цен на строительные материалы, изделия и конструкции;
для определения в составе сметной документации транспортных затрат на перевозку материалов, отсутствующих в сборниках сметных цен на строительные материалы, изделия и конструкции, в случае, когда данные затраты не учтены ценами (прайс-листами, коммерческими предложениями) поставщиков (предприятий-изготовителей);
для определения в составе сметной документации транспортных затрат на перевозку грузов для строительства, в случае, когда расстояния транспортировки отличаются от принятых в сметных ценах на материалы, изделия и конструкции.
В Сборнике приводится номенклатура и классификация грузов, размеры сметных цен в зависимости от типа автотранспортных средств, их грузоподъемности, класса перевозимых грузов и расстояний перевозки.
Базовая номенклатура автотранспортных средств для разработки сметных цен на перевозку грузов для строительства приведена в приложении 2 к настоящему Государственному нормативу.
19. Сметные цены на перевозку грузов тракторами с прицепами предназначены для определения стоимости перевозки или буксировки с помощью тракторов для строительства объектов, осуществляемого в сельской местности, имеющей слабо развитую сеть автомобильных дорог. При этом использование данного вида перевозок должно быть обосновано ПОС.
Для данных перевозок класс грузов, а также затраты на погрузочно-разгрузочные работы принимаются в соответствии с данными для перевозки грузов автомобильным транспортом.
В Сборнике для данного вида перевозок должен быть указан размер сметных цен в зависимости от класса грузов и расстояний перевозки.
20. Транспортные затраты по доставке строительных материалов автомобильным транспортом и тракторами определяются с учетом массы брутто. Переходные коэффициенты от массы нетто к массе брутто рекомендуется принимать по таблице, приведенной в приложении 3 к настоящему Государственному нормативу.
4 Разработка сметных цен на перевозку грузов для строительства
21. Сметные цены на погрузочно-разгрузочные работы должны учитывать все затраты, связанные с этими работами, включая пакетирование и перемещение материалов, изделий и конструкций по фронту погрузки и разгрузки, а также в местах складирования.
Для расчета сметной документации ресурсным методом в текущем уровне цен по каждой позиции затрат на погрузочно-разгрузочные работы должны быть приведены нормы расхода необходимых ресурсов.

22. Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағалар технологиялық карталарға негізінде әзірленеді, оларда жұмыстардың аталған түрін орындау бойынша барлық технологиялық операциялардың толық тізбесі, олардың сипаттамасы, қолданылатын машиналардың, тетіктердің сипаттамасы, оларды пайдалану уақыты, жүк тиеуші-жұмысшылардың және машиналар мен тетіктерге қызмет көрсететін персоналдың еңбекақы шығындары келтіріледі.
Жұмыс аймағының шегінде тиеу-түсіру жұмыстарын орындау қауіпсіздік техникасының ережелері талаптарын ескере отырып, механикаландырудың қажетті құралдарымен жұмысшы-жүк түсірушілердің еңбегін тиімді ұйымдастыруды көздеуі тиіс.
Тиеу-түсіру жұмыстарының тиісті түрлеріне арналған технологиялық карталарының құрамында тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағаларды әзірлеу үшін негіз болып табылатын ресурстардың шығындарының калькуляциясы жасалады.
23. Еңбек шығындары және машиналарды пайдалану уақытының нормалары, тиеу-түсіру жұмыстарына арналған уақыт нормалары (өндіру, саны) сондай-ақ, тиісті қолданыстағы еңбек бойынша нормативтік базалар жинақтарына (БНжЕ жинақтары және басқалары) сәйкес те айқындала алады. Еңбек шығындары және тиеп-түсіру жұмыстарына арналған машиналарды пайдалану уақытының нормалары осы Мемлекеттік нормативке 4-қосымшада келтірілген.
24. Жұмысшы-жүк тиеушілердің жалақысы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және құрылыс саласы бойынша жұмысшылардың орташа айлық жалақысы туралы мемлекеттік статистика деректері бойынша анықталады.
25. Жүктерді автомобиль көлігімен және тракторлармен тасымалдауға арналған сметалық бағалар олар тасымалдайтын 1 тонна жүк негізінде есептеледі.
Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдауға арналған сметалық бағалар тасымалдау қашықтығына, тасымалданатын жүк классына, көлік құралының типіне және оның жүк көтергіштігіне байланысты көлік құралын пайдалану шығындарының негізінде анықталады.
Жүктерді тракторлармен тасымалдауға арналған сметалық бағалар тасымалдау қашықтығына және тасымалданатын жүк классына байланысты пайдалану шығындарының негізінде анықталады.
Жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдау құнының есептерінде әдетте, 200 км дейінгі, ал тракторлармен тасымалдағанда қоса алғанда 20 км қашықтық көзделеді.
Жүктерді ұзақ қашықтықтарға тасымалдау үшін Жинақ кестелерінде тасымалдау қашықтығының әрбір келесі шақырымына арналған сметалық бағалар келтіріледі. Бұл ретте, мұндай жағдайларда жүктерді тасымалдаудың қашықтығы ҚҰЖ тиісті шешімдермен негізделген болуы тиіс.
26. Жүк классы осы Мемлекеттік нормативке 5-қосымшада келтірілген автомобиль көлігімен тасымалданатын жүктер номенклатурасы және жіктеуіші кестесіне сәйкес айқындалады.
Бұл ретте, келтірілген номенклатура және жіктеуде көзделмеген жүктерді тасымалдағын үшін тасымалдау ақысы осы Мемлекеттік нормативке 6-қосымшада келтірілген жүк классы бойынша жүк көтерімділігін пайдалану коэффициенттеріне сәйкес автомобильдің жүк көтергіштігін пайдаланудың нақты дәрежесіне сәйкес жүк классы бойынша өндіріліп алынады.

22. Сметные цены на погрузочно-разгрузочные работы разрабатываются на основе технологических карт, в которых приводится подробный перечень всех технологических операций по выполнению данного вида работ, их описание, характеристика применяемых машин, механизмов и время их эксплуатации, затраты труда рабочих-грузчиков и персонала, обслуживающего машины и механизмы.
Выполнение погрузочно-разгрузочных работ в пределах рабочей зоны должно предусматривать рациональную организацию труда рабочих-грузчиков с необходимыми средствами механизации с учетом требований правил техники безопасности.
В составе технологических карт на соответствующие виды погрузочно-разгрузочных работ составляются калькуляции затрат ресурсов, которые являются основой для разработки сметных цен на погрузочно-разгрузочные работы.
23. Нормы затрат труда и время эксплуатации машин, нормы времени (выработки, численности) на погрузочно-разгрузочные работы также определяются по соответствующим, действующим сборникам нормативной базы по труду (сборники ЕНиР и другие). Нормы затрат труда и время эксплуатации машин на погрузочно-разгрузочные работы приведены в приложению 4 к настоящему Государственному нормативу.
24. Заработная плата рабочих-грузчиков определяется в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и по данным государственной статистики о среднемесячной заработной плате рабочих по строительной отрасли.
25. Сметные цены на перевозку грузов автомобильным транспортом и тракторами рассчитываются на 1 т перевозимого ими груза.
Сметные цены на перевозку грузов автомобильным транспортом определяются на основе эксплуатационных затрат автотранспортных средств в зависимости от расстояния транспортировки, класса перевозимых грузов, типа транспортного средства и его грузоподъемности.
Сметные цены на перевозку грузов тракторами определяются на основе эксплуатационных затрат в зависимости от расстояния транспортировки и класса перевозимых грузов.
В расчетах стоимости перевозка грузов автомобильным транспортом предусматривается, на расстояние до 200 км, а тракторами - до 20 км включительно.
Для транспортировки грузов при больших расстояниях в таблицах Сборника приводятся сметные цены на каждый последующий километр расстояния транспортирования. При этом дальность перевозки грузов должна быть обоснована соответствующими решениями ПОС.
26. Класс грузов определяется в соответствии с таблицей номенклатуры и классификации грузов, перевозимых автомобильным транспортом, приведенной в приложении 5 к настоящему Государственному нормативу.
При этом за перевозки грузов, не предусмотренных приведенными номенклатурой и классификацией, провозная плата взимается по классу груза, соответствующему фактической степени использования грузоподъемности автомобиля, в соответствии с коэффициентами использования грузоподъемности по классу груза приведенных в приложении 6 к настоящему Государственному нормативу.

Биіктетілген бортты қолдана отырып, габариті (көлемі) бойынша автомобильді толтыра тиеу кезінде автомобильдің жүк көтергіштік коэффициентін 0,4 төмен пайдаланатын жүктер бойынша тасымалдау ақысы 1 классты жүк үшін белгіленген сметалық бағаларды автомобильдің жүк көтергіштігін нақты пайдалану коэффициентіне сметалық бағаларды бөлумен анықталады.
27. Автомобиль көлігімен жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалар жүктерді бортты автомобильдермен, өзі түсіретін автомобильдермен (өзі түсіретін поездармен), сондай-ақ, мамандандырылған жылжымалы құрамның басқа да түрлерімен (автобетон араластырғыш, авто битум тасығыш және т.б.) тасымалдау шарттары үшін белгіленеді.
28. Жинақтың жалпы нұсқаулықтарында жүктерді тасымалдаудың сметалық бағаларымен ескерілген және қосымша ақы төленбейді деп мыналарды көрсеткен жөн:
белгіленген нормалар шегінде автокөлік құралының тиеу және түсіру пункттерінде тұрып қалуымен байланысты шығындар;
жүкке барар жолда автомобиль көлігінің тиеу және түсіру пункттері арасындағы бос жүруі;
автокөлік кәсіпорны орналасқан пункттен бірінші тиеу пунктіне және соңғы түсіру пунктінен автокөлік кәсіпорнына дейінгі бос жүрісі.
Жинақтың жалпы нұсқаулықтарда сондай-ақ автомобильмен тасымалданатын жүктердің номенклатурасы мен жіктеуішінің кестесі келтіріледі.
29. Автомобиль көлігімен және тіркемесі бар тракторлармен (Кб, теңге) 1 тонна жүкті тасымалдауға арналған сметалық бағалардың нормативтік көрсеткіштері мына формула бойынша анықталады:
мұндағы
Пшқ – автокөлік құралының пайдалану шығындарының құны, теңге/маш.-с;
Үш – үстеме шығындар, теңге/маш.-с;
Кн – автокөлік құралы жүруінің нормативтік уақыты, сағатпен;
Жк – автокөлік құралының жүк көтергіштігі, тоннамен.
ЖКк – автокөлік құралының жүк көтергіштігін пайдалану коэффициенті.
30. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезінде пайдалану шығындарының нормативтік көрсеткіші (Пшқ) мынадай шығындар баптарымен айқындалады:
А – толық қалпына келуге амортизациялық аударымдар;
Жө – жөндеу және техникалық қызмет көрсетудің барлық түрлеріне шығындары;
Т – тез тозатын қосалқы бөлшектерді ауыстыру шығындары;
Ж – машинаны басқаратын жұмысшының жалақысы;
Э – энергия тасығыштың шығындары;
М – майлау материалдарының шығындары;
Г – гидравликалық және суытқыш сұйықтықтар шығындары;
КҚс – көлік құралы салығы;
ҚОэ – қоршаған ортаға эмиссия үшін төлем.
Автокөлік құралдарын пайдалануға арналған шығындарды баптар бойынша есептеу әдістемесі құрылыс машиналарын, тетіктері мен автокөлік құралдарын пайдалануға арналған ресурстық сметалық нормаларды әзірлеу және қолдану жөніндегі Мемлекеттік нормативте келтірілген.

По грузам, имеющим коэффициент использования грузоподъемности автомобиля ниже 0,4 при полной загрузке автомобиля по габариту (объему) с применением наращенных бортов, провозная плата определяется делением сметных цен, установленных для 1-го класса груза, на фактический коэффициент использования грузоподъемности автомобиля.
27. Сметные цены на перевозку грузов автомобильным транспортом устанавливаются для условий перевозки грузов бортовыми автомобилями, автомобилями-самосвалами (самосвальными поездами), а также другими видами специализированного подвижного состава на автомобильном ходу (автобетоносмесители, автобитумовозы и так далее).
28. В общих указаниях Сборника следует указать, что сметными ценами за перевозку грузов учтены и дополнительно не оплачиваются:
затраты, связанные с простоем автотранспортного средства в пунктах погрузки и выгрузки в пределах установленных норм;
порожний пробег автомобилей между пунктами разгрузки и погрузки при следовании за грузом;
порожний пробег от пункта расположения автотранспортного предприятия до пункта первой погрузки и от пункта последней разгрузки до автотранспортного предприятия.
В общих указаниях Сборника приводятся также таблица номенклатуры и классификации грузов, перевозимых автомобильным транспортом.
29. Нормативный показатель сметных цен на перевозку 1 тонны груза автомобильным транспортом и тракторами с прицепами (Цтр, тенге) определяется по формуле:
где:
Стр – стоимость эксплуатационных расходов автотранспортного средства, тенге/маш.-ч;
Нр – накладные расходы, тенге/маш.-ч;
Тн - нормативное время пробега автотранспортного средства, в часах;
Гр – грузоподъемность автотранспортного средства, в тоннах.
Кгр – коэффициент использования грузоподъемности автотранспортного средства.
30. Нормативный показатель стоимости эксплуатационных расходов при перевозке грузов для строительства (Стр) определяется по следующим статьям затрат:
А - амортизационные отчисления на полное восстановление;
Р - затраты на выполнение всех видов ремонта и техническое обслуживание;
Б - затраты на замену быстроизнашивающихся частей;
З - оплата труда рабочих, управляющих машиной;
Э - затраты на энергоносители;
С - затраты на смазочные материалы;
Г - затраты на гидравлическую и охлаждающую жидкость;
Нтc - налог на транспортные средства;
Эос - плата за эмиссии в окружающую среду.
Методика расчета постатейных показателей затрат на эксплуатацию автотранспортных средств приведен в Государственном нормативе по разработке и применению ресурсных сметных норм на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств.

31. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдау кезінде үстеме шығындардың нормативтік көрсеткіші (Үш) құрылыстағы үстеме шығындарының шамасын белгілеу бойынша ережелерге сәйкес автокөлік құралдары жүргізушілерінің еңбегіне ақы төлеудің көрсеткіштерінен проценттермен айқындалады.
Машиналарды басқаратын жүргізушілердің еңбегіне ақы төлеудің нормативтік көрсеткіштері осы бұйрықпен бекітілген құрылыс машиналарын, тетіктерін және автокөлік құралдарын пайдалануға арналған ресурстық сметалық нормаларды әзірлеу және сметалық бағаларды айқындау жөніндегі мемлекеттік нормативке сәйкес айқындалады.
32. Автокөлік құралының жүк көтергіштік көрсеткіші (Жк) мынадай көздердің (қолдану кезектілігімен) негізінде белгіленеді:
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер.
33. Құрылыс үшін жүктерді тасымалдауға арналған сметалық бағалардың есебі үшін тасымалданатын жүктің классына байланысты автокөлік құралының жүк көтергіштігін пайдаланудың орташа коэффициентінің (Кгр) көрсеткіші осы Мемлекеттік нормативке 7-қосымшаға сәйкес қабылданады:
34. Автокөлік құралының жол жүруінің нормативтік уақыты (Тн) мына формула бойынша айқындалады:
Кн = У + Ту +Ду
мұндағы
У – тиеу және түсіру пункттері арасындағы бос барған жүрісті ескере отыра жүкті нақты қашықтыққа жеткізу бойынша автокөлік құралының жүрген уақыты, сағат;
Ту – тиеу және түсіру кезінде автокөлік құралының тұрған уақыты, сағат;
Ду – ауысым сайынғы дайындық қорытынды уақытты есептейтін көрсеткіш (әрбір жол жүруге уақыт үлесі), сағат.
(У) көрсеткіші мына формуламен айқындалады:
У = 2*S/V
мұндағы
2 – автокөлік құралының бос барған және жүкпен кері қайтқан жүрісін ескеретін коэффициент,
S – тиеу және түсіру пункттерінің арасындағы қашықтық, км.
V – автокөлік құралының жүрісінің есептік жылдамдығы, км/с.
Есептік жылдамдық жол жабындысының типіне және тасымалдау қашықтығына сәйкес белгіленеді.
Қала сыртында жүру кезінде:
автомагистральдерде – 63 км/сағ;
жетілдірілген жабындысы бар жолдарда (асфальтбетон, цементбетон, клинкерлі) – 49 км/сағ;
қатты жабындылы жолдарда (жұмырлы, қиыршық тас, құм) және жақсартылған топырақ – 37 км/сағ;
табиғи топырақты жолдарда – 28 км/сағ.
Қалада жұмыс атқару кезінде жол жабындысының типіне қарамастан жүк көтергіштігі 7 т дейінгі автомобильдер және автопойыздар үшін (автоцистерналар - 6 мың л дейін) - 25 км/сағ, ал 7 т (автоцистерналар - 6 мың л) және жоғары - 24 км/сағ.
1 км дейінгі қашықтықта жұмыс жасау кезінде - 16,8 км/сағ.
Тракторлармен тасымалдау кезінде – 19 км/сағ.
Автокөлік құралдарының тиеу және түсіру кезінде тұрған уақытының нормасы (Ту) тиеу және түсіру пункттері үшін жеке жеке белгіленеді. Бортты автомобильдер (I) және автомобиль-фургондар, стандартты тенттермен жабдықталған тіркемелер мен жартылай тіркемелер, жылжымалы құрамды шешпестен тиелетін (түсірілетін) әмбебап контейнерлер (II) үшін тиеу түсіру уақытының нормалары осы Мемлекеттік нормативке 8-қосымшаның кестесінде келтірілген мөлшерлерде қабылданады.
Әртүрлі мақсаттағы өздігінен аударғыш автомобильдер және автомобиль-цистерналар үшін тиеу және түсіруге арналған уақыт нормалары осы Мемлекеттік нормативке 8-қосымшаның кестесінде келтірілген мөлшерлерде қабылданады.
(Ду) көрсеткіші мынадай формула бойынша айқындалады:
Ду = Тп/((Жұк-Тп)/(В+Впр))
мұндағы
Крс – жұмыс ауысымының ұзақтығы, сағат;
Тп – ауысым сайынғы дайындық-аяқтау жұмыстарына арналған жалпы уақыт, ол мыналарды қамтиды:

31. Нормативный показатель накладных расходов (Нр) при перевозке грузов для строительства определяется в процентах от показателей оплаты труда водителей автотранспортных средств в соответствии с правилами по определению величины накладных расходов в строительстве.
Нормативный показатель оплаты труда водителей, управляющих машинами, определяются в соответствии с Государственным нормативом по разработке ресурсных сметных норм и определению сметных цен на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств, утвержденным настоящим приказом.
32. Показатель грузоподъемности автотранспортного средства (Гр) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортных данных;
инструкций по эксплуатации машин;
данных, приводимых в технической литературе.
33. Для расчета сметных цен на перевозки грузов для строительства показатель среднего коэффициента использования грузоподъемности автотранспортного средства (Кгр) в зависимости от класса перевозимого груза принимается согласно приложению 7 к настоящему Государственному нормативу.
34. Нормативное время пробега (Тн) автотранспортного средства определяется по формуле:
Тн = В + Впр +Вп
где:
В – время пробега автотранспортного средства по доставке груза на конкретное расстояние с учетом порожнего пробега между пунктами разгрузки и загрузки, час;
Впр – время простоя автотранспортного средства под погрузкой и разгрузкой, час;
Вп – показатель, учитывающий время на ежесменные подготовительно-заключительные работы (доля времени на каждую поездку), час.
Показатель (В) определяется по формуле:
В = 2*S/V
где:
2 – коэффициент, учитывающий пробега автотранспортного средства с грузом и порожний пробег обратно
S – расстояние между пунктами загрузки и разгрузки, км.
V – расчетная скорость пробега автотранспортного средства, км/ч.
Расчетная скорость пробега устанавливается в зависимости от типа дорожного покрытия и расстояния перевозки.
При работе за городом:
на автомагистралях – 63 км/час;
дороги с усовершенствованным покрытием (асфальтобетонные, цементобетонные, брусчатые, гудронированные, клинкерные) – 49 км/ч;
дороги с твердым покрытием (булыжные, щебеночные, гравийные) и грунтованные улучшенные – 37 км/ч;
дороги естественные грунтовые – 28 км/ч.
При работе в городе независимо от типа дорожного покрытия для автомобилей и автопоездов грузоподъемностью до 7т (автоцистерны - до 6 тыс.л) - 25 км/ч, а для 7 т (автоцистерны - 6 тыс.л) и выше - 24 км/ч.
При работе на расстояния до 1 км -16,8 км/ч.
При перевозке тракторами – 19 км/ч.
Норма времени простоя автотранспортных средств под погрузкой и разгрузкой (Впр) устанавливается отдельно для пунктов погрузки и разгрузки. Для бортовых автомобилей (I) и автомобилей-фургонов, прицепов и полуприцепов, оборудованных стандартными тентами, универсальных контейнеров, разгружаемых (загружаемых) без снятия с подвижного состава (II) норма времени на погрузку или разгрузку принимается в размерах, приведенных в приложении 8 к настоящему Государственному нормативу.
Для автомобилей-самосвалов и автомобилей-цистерн различного назначения норма времени на погрузку или разгрузку принимается в размерах, приведенных в приложении 9 к настоящему Государственному нормативу.
Показатель (Вп) определяется по формуле:
где:
Крс – продолжительность рабочей смены, час;
Тп – общее время на ежесменные подготовительно-заключительные работы, которое включает:

желіге шығу және автокөлік кәсіпорнына қайту бойынша қажетті жұмыстарды орындау уақыты – ауысымда 0,3 сағат (18 минут);
рейс алдындағы медициналық қарау уақыты – ауысымда 0,08 сағат (5 минут);
автомобильдің кәсіпорыннан (гараждан) бірінші тиеу пунктіне бару уақыты және жұмыс аяқталғаннан кейін соңғы түсіруден соң қайту уақыты – ауысымда 0,33 сағат (орташа жылдамдық 10 км – 30 км/сағ), тіркемелі тракторлар үшін – ауысымда 0,4 сағат (орташа жылдамдық 10 км – 25 км/сағ).
Бұл уақытқа ақы төлеу жүргізушіге белгіленген тарифтік ставка есебінен жүргізіледі.
Дайындық-аяқтау жұмысын жүзеге асыру кезінде жүргізуші желіге шығар алдында және қайтып келгеннен кейін автомобильді (тіркемені, жартылай тіркемені) қарайды және қабылдап алады, жылжымалы құрамның желідегі қалыпты қызметі үшін қажетті құрал-саймандардың бар екендігін тексереді, жол құжаттарын ресімдейді, диспетчерден қажетті мәліметтерді алады және т.б.
Құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау кезіндегі көлік
шығыстарының шамасын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
1-қосымша
Тиеу-түсіру жұмыстарына арналған сметалық бағаларды есептеу
үшін құрылыс материалдарының, бұйымдары мен
конструкцияларының базалық номенклатурасы
1

время выполнения необходимых работ перед выездом на линию и по возвращении в автотранспортное предприятие – 0,3 часа в смену (18 минут);
время на проведение предрейсового медицинского осмотра – 0,08 часа в смену (5 минут);
время в пути от предприятия (гаража) к пункту первой загрузки и возвращение по окончании работ от пункта последней разгрузки для автомобильного транспорта – 0,33 часа в смену (10 км со средней скоростью – 30 км/час), для тракторов с прицепами – 0,4 часа в смену (10 км со средней скоростью – 25 км/час).
Оплата этого времени производится из расчета установленной водителю тарифной ставки.
При осуществлении подготовительно-заключительных работ водитель перед выездом на линию и по возвращении осматривает и принимает (сдает) автомобиль (прицеп, полуприцеп), проверяет наличие комплекта инструментов и приспособлений, необходимых для нормальной эксплуатации подвижного состава на линии, оформляет путевые документы, получает необходимые сведения в диспетчерской и так далее.
Приложение 1
к Государственному нормативу
по определению величины транспортных
расходов при перевозке грузов
для строительства
Базовая номенклатура строительных материалов, изделий и
конструкций, для расчета сметных цен на
погрузочно-разгрузочные работы
Наименование

156
Фаянс жуынғыштар
2
157
Металл ернемектер
1
Құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау кезіндегі көлік
шығыстарының шамасын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
6-қосымша
Жүк сыныбы бойынша жүк көтерімділігін пайдалану коэффициенттері
Жүк сыныбы
Жүк көтерімділігін пайдалану коэффициенті
1-ші
1,0
2-ші
0,99-0,71
3-ші
0,70-0,51
4-ші
0,50-0,40
Құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау кезіндегі көлік
шығыстарының шамасын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
7-қосымша
Жүк сыныбы бойынша жүк көтерімділігін пайдаланудың
орташа коэффициенттері
Жүк классы
Жүк көтерімділігін пайдаланудың орташа коэффициенті
1-ші
1,0
2-ші
0,85
3-ші
0,61
4-ші
0,45
Құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау кезіндегі көлік
шығыстарының шамасын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
8-қосымша
Бортты автомобильдер (I) үшін тиеумен және түсірумен автокөлік
құралдарының және жылжымалы құрамнан алмастан түсірумен
(тиеумен) әмбебап контейнерлердің, стандарттық тенттермен
жабдықталған фургон-автомобильдердің, тіркемелер және жартылай
тіркемелердың (II) бос тұруының уақыт нормасы
Автомобильге тиелетін (түсірілетін) жүктің салмағы, тонна
Тиеуге немесе түсіруге арналған уақыт нормасы, тоннаға мин.
I
II
1 тоннаға дейін қоса алғанда
12
13
Әрбір толық немесе толық емес тонна үшін 1 тоннадан астам қосылады
2
3
Құрылыс үшін жүктерді
тасымалдау кезіндегі көлік
шығыстарының шамасын
айқындау жөніндегі
мемлекеттік нормативке
9-қосымша
Әртүрлі мақсаттағы өздігінен аударғыш автомобильдерге және
цистерна автомобильдерге арналған уақыт нормасы
Жылжымалы құрам типі
Тоннаға мин. уақыт нормасы
Карьерлерде жұмыс істейтін өздігінен аударғыш-автомобильдер үшін
1
Карьерлерде жұмыс істейтін өздігінен аударғыш автомобильдер үшін
0,2
Цистерна-автомобильдер (құю немесе төгу) үшін
4
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және
жер ресурстарын басқару комитеті
Төрағасының
2015 жылғы 3 шілдедегі
№ 235-нқ бұйрығына
6-қосымша
Құрылыс машиналарын, тетіктерін және автокөлік құралдарын
пайдалануға арналған ресурстық сметалық нормаларды әзірлеу және
сметалық бағаларды айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив
1. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыс машиналарын, тетіктерін және автокөлік құралдарын пайдалануға арналған ресурстық сметалық нормаларды әзірлеу және сметалық бағаларды айқындау жөніндегі мемлекеттік норматив (бұдан әрі – Мемлекеттік норматив) Қазақстан Республикасында құрылыстың құнын анықтау үшін құрылыс машиналарының, тетіктерінің және автокөлік құралдарын пайдаланудың (бұдан әрі – машиналарды пайдалану) шығындар есебінің және сметалық құнының әдістемесін белгілейді.

156.
Умывальники фаянсовые
2
157.
Фланцы металлические
1
Приложение 6
к Государственному нормативу
по определению величины транспортных
расходов при перевозке грузов
для строительства
Коэффициенты использования грузоподъемности по классу груза
Класс груза
Коэффициент использования грузоподъемности
1-й
1,0
2-й
0,99-0,71
3-й
0,70-0,51
4-й
0,50-0,40
Приложение 7
к Государственному нормативу
по определению величины транспортных
расходов при перевозке грузов
для строительства
Средние коэффициенты использования грузоподъемности по
классу груза
Класс груза
Средний коэффициент использования грузоподъемности
1-й
1,0
2-й
0,85
3-й
0,61
4-й
0,45
Приложение 8
к Государственному нормативу
по определению величины транспортных
расходов при перевозке грузов
для строительства
Норма времени простоя автотранспортных средств под погрузкой и
разгрузкой для бортовых автомобилей (I) и
автомобилей-фургонов, прицепов и полуприцепов, оборудованных
стандартными тентами, универсальных контейнеров, разгружаемых
(загружаемых) без снятия с подвижного состава (II)
Масса груза, погружаемого (выгружаемого) в автомобиль, тонн
Норма времени на погрузку или разгрузку, мин. на тонну
I
II
До 1 тонны включительно
12
13
Свыше 1 тонны за каждую полную или неполную тонну добавляется
2
3
Приложение 9
к Государственному нормативу
по определению величины транспортных
расходов при перевозке грузов
для строительства
Норма времени на погрузку или разгрузку для
автомобилей-самосвалов и автомобилей-цистерн различного
назначения
Тип подвижного состава
Норма времени мин. на тонну
Для автомобилей-самосвалов, кроме работающих в карьерах
1
Для автомобилей-самосвалов, работающих в карьерах
0,2
Для автомобилей-цистерн (налив или слив)
4
Приложение 6
к приказу Председателя Комитета по делам
строительства, жилищно-коммунального хозяйства
и управления земельными ресурсами Министерства
национальной экономики Республики Казахстан
от 3 июля 2015 года №235-нқ
Государственный норматив по разработке ресурсных сметных норм и
определению сметных цен на эксплуатацию строительных машин,
механизмов и автотранспортных средств
1. Общие положения
1. Настоящий Государственный норматив по разработке ресурсных сметных норм и определению сметных цен на эксплуатацию строительных машин, механизмов и автотранспортных средств (далее - Государственный норматив) устанавливает методику расчета затрат и сметной стоимости эксплуатации строительных машин, механизмов и автотранспортных средств (далее – эксплуатация машин) для определения стоимости строительства в Республике Казахстан.

2. Мемлекеттік нормативтің мақсаты мемлекеттік инвестициялардың есебінен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер үшін машиналарды пайдаланудың сметалық құнын айқындаудың бірыңғай әдістемелік негізін қамтамасыз ету болып табылады.
3. Мемлекеттік норматив машиналарды пайдалануға арналған ресурстық сметалық нормаларды әзірлеуге және әзірлеуші-ұйымдардың оларды айқындаудың бірыңғай тәртібін сақтау мақсатында бағалардың ағымдағы деңгейінде олардың құнын айқындауға арналған.
Машиналарды пайдалануға арналған ресурстық сметалық нормалар құрылыстың түрлері, объектілердің түрлері және жұмыстар түрлері бойынша пайдалану ерекшеліктерін ескере отырып, машиналарды пайдалану үшін қажетті ресурстардың шығысының (қажеттіліктерінің) нормаларын белгілейді.
4. Машиналарды пайдалану құны машина-сағаттың өзіндік құнын құрайтын шығыстар нормалары мен ресурстардың ағымдағы бағаларын ескере отырып, шығындар калькуляциясы негізінде есептеледі.
5. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағалар сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган заңнамамен белгіленген тәртіппен бекітетін және қолданысқа енгізетін жинаққа жинақталады.
6. Сметалық нормалар Қазақстан Республикасының әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана үшін машиналарды пайдаланудың ағымдағы құнының есебі үшін әзірленеді.
7. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық нормалар құрылыс, жөндеу-құрылыс жұмыстары және жабдықты монтаждаудың сметалық құнын айқындауға, машиналарды пайдалану ұзақтығы жұмыстарды атқару жобасы немесе құрылысты ұйымдастыру жобасы бойынша айқындалатын кезде объектідегі сметалық шығындарды анықтауға, мердігер құрылыс ұйымдары мен құрылыс механизациясы бөлімшелер арасындағы өзара есеп айырысуға арналған.
8. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық нормалар машиналардың осы түрі үшін негізгі техникалық өлшеміне сәйкес тип мөлшері топтар бойынша олардың дифференциациясын (экскаваторлар үшін – шөмішінің сыйымдылығы, бульдозерлер үшін - қуаттылығы, крандар үшін - жүк көтергіштігі және т.б.) ескере отырып әзірленеді.
9. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық бағалар тікелей шығындарды қамтиды, олардың құрамына пайдалану шығындарынан басқа үстеме шығындар және жөндеу және техникалық қызмет көрсетудегі жұмысшылардың еңбегін төлеудің көрсеткіштеріне есептелген сметалық пайда енгізілген.
Машинистердің еңбегіне ақы төлеу көрсеткіштеріне есептелген құрылыс механизациясы бөлімшелерінің үстеме шығындары осы бұйрықпен бекітілген құрылыстағы үстеме шығындардың шамасын айқындау бойынша мемлекеттік нормативке сәйкес қосымша есептеледі.
Сметалық пайда сондай-ақ, құрылыстың сметалық құнын айқындау кезінде қосымша есептеледі және Қазақстан Республикасында құрылыстың сметалық құнын айқындау әдістемесіне сәйкес ескеріледі.

2. Целью Государственного норматива является обеспечение единой методической основы для определения сметной стоимости эксплуатации машин для объектов, возводимых за счет государственных инвестиций и за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора.
3. Государственный норматив предназначен для разработки ресурсных сметных норм на эксплуатацию машин, и определения стоимости их эксплуатации в текущем уровне цен с целью соблюдения организациями-разработчиками единого порядка их определения.
Ресурсные сметные нормы на эксплуатацию машин устанавливают нормы расхода (потребности) ресурсов, необходимых для эксплуатации машин, исходя из нормальных условий производства работ с учетом особенностей эксплуатации по видам строительства, видам объектов и видам работ.
4. Стоимость эксплуатации машин рассчитывается на основе калькуляции затрат с учетом норм расхода и текущих цен ресурсов, составляющих себестоимость машино-часа.
5. Сметные цены на эксплуатацию машин комплектуются в сборник, который утверждается и вводится в действие в установленном законодательством порядке ведомством по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
6. Сметные нормы разрабатываются для расчета текущей стоимости эксплуатации машин для каждой области, города республиканского значения, столицы Республики Казахстан.
7. Сметные нормы на эксплуатацию машин предназначаются для определения сметной стоимости строительных, ремонтно-строительных работ и монтажа оборудования, для определения сметных затрат на объекте, когда продолжительность эксплуатации машин определяется по проекту производства работ или проекту организации строительства, для взаиморасчетов между подрядными строительными организациями и подразделениями строймеханизации.
8. Сметные нормы на эксплуатацию машин разрабатываются с учетом их дифференциации по типоразмерным группам, устанавливаемым по основному техническому параметру для данного вида машин (для экскаваторов - вместимость ковша, для бульдозеров - мощность, для кранов - грузоподъемность и так далее).
9. Сметные цены на эксплуатацию машин содержат прямые затраты, в состав которых помимо эксплуатационных затрат включены накладные расходы и сметная прибыль, начисленные на показатели оплаты труда рабочих, занятых на ремонте и техническом обслуживании.
Накладные расходы подразделений строймеханизации, начисленные на показатели оплаты труда машинистов, учитываются дополнительно в соответствии с государственным нормативом по определению величины накладных расходов в строительстве, утвержденным настоящим приказом.
Сметная прибыль также начисляется дополнительно при определении сметной стоимости строительства и учитывается в соответствии с методикой определения сметной стоимости строительства в Республике Казахстан.

10. Құрылыс машиналарын пайдалануға арналған сметалық нормалардың нормативтік көрсеткіштері машиналарды пайдаланудың орташа ауысымды уақыттың 1 машина сағат есебімен есептеледі, ол мыналарды қамтиды:
машиналардың технологиялық операцияларды орындауға қатысу уақыты, оның ішінде, автокөлік құралдары үшін - олардың механизация (гараж) базасынан бірінші тиеу пунктіне және соңғы түсіру пунктінен кері механизация базасына;
тез тозатын бөліктерді, кесетін саймандарды және ауысымдық жұмыс жарақтандырылуын ауыстыру уақыты;
құрылыс алаңы шегінде машиналардың жұмыс фронты бойынша орнын ауыстыру уақыты;
құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындаған кезінде машиналар жұмысындағы технологиялық үзілістер уақыты;
машиналарды жұмысқа дайындау және жұмыс аяқталғаннан кейін оларды тапсыру уақыты;
машиналардың ай сайынғы техникалық қызмет көрсету уақыты;
еңбек туралы заңнамамен реттелетін машинист (экипаж машинистерінің) жұмысындағы үзіліс уақыты.
11. Машиналар мен тетіктерді пайдалануға арналған сметалық нормалардың жинағындағы машиналардың номенклатурасының он екі саннан тұратын коды болады. Бірінші белгі жинақтың кодын білдіреді (3 - құрылыс машиналары мен тетіктері), екінші белгі – бөлім коды, үшінші және төртінші белгілер бөлім кодын білдіреді, бесінші және алтыншы белгілер – бөлімше кодын, жетінші және сегізінші белгілер – топтың кодын, тоғызыншы және оныншы белгілер – шағын топтың кодын, он бірінші және он екінші белгілер – құрылыс машиналарының кодын білдіреді.
12. Құрылыс машиналарын пайдалануға арналған сметалық нормаларды әзірлеу кезінде ескерілетін физикалық шамалардың атауы мен өлшем бірліктері ҚН 528-80 құрылыста қолдануға жататын физикалық шамалардың бірліктерінің тізбесіне (қолданыс мерзімі ҚР Мемсәулетқұрылысының 1992 жылғы 06 қаңтардағы №АК-6-20-19 хатымен ұзартылған) сәйкес есептерде қабылданады.
2. Машиналарды және тетіктерді пайдалануға арналған сметалық
бағалар жинағының номенклатурасын қалыптастыру
13. Жинақтағы машиналардың номенклатурасы құрылыс, жөндеу-құрылыс жұмыстарына және жабдықтың монтаждауына арналған сметалық нормаларға енгізілген машиналардың номенклатурасына сәйкес келеді.
14. Жаңадан әзірленетін Жинақ үшін шығыс ақпараты сметалық нормативтердің осы түрінің қайта қаралатын (қолданыстағы) жинағының номенклатурасы болып табылады.
15. Тип мөлшерлі топтарға Жинақтың номенклатурасын қалыптастыру кезінде:
оларды пайдалана отырып құрылыс-монтаждау жұмыстарының негізгі көлемі орындалатын;
оларды пайдалану жетекші машинаға тәуелді болатын кешен құрамына енетін;
бір немесе бірнеше технологиялық процестерге қызмет көрсететін машиналардың маркалары (үлгілері) енгізілуі тиіс.
Жинақтың номенклатурасына тиімділігі ең жоғары және оларды пайдалану құрылыс өндірісінде перспективалы болатын машиналар кешені немесе жекелеген машиналар енгізіледі.

10. Нормативные показатели сметных норм на эксплуатацию машин исчисляются в расчете на 1 машино-час среднесменного времени эксплуатации машин, которое включает:
время участия машин в выполнении технологических операций, в том числе для автотранспортных средств - время их перемещения с базы механизации (гаража) к пункту первой загрузки и с пункта последней разгрузки обратно на базу механизации;
время замены быстроизнашивающихся частей, режущего инструмента и сменной рабочей оснастки;
время перемещения машин по фронту работ в пределах строительной площадки;
время технологических перерывов в работе машин при выполнении строительно-монтажных работ;
время подготовки машин к работе и их сдачи по окончании работы;
время на ежесменное техническое обслуживание машин;
перерывы в работе машиниста (машинистов экипажа), регламентируемые законодательством о труде.
11. Номенклатура машин Сборника сметных цен на эксплуатацию машин и механизмов (далее - Сборник) имеет двенадцатизначный код. Первый знак обозначает код сборника (3 – строительные машины и механизмы), второй знак – код отдела, третий и четвертый знаки обозначают код раздела, пятый и шестой знаки – код подраздела, седьмой и восьмой знаки – код группы, девятый и десятый знак – код подгруппы, одиннадцатый и двенадцатый знаки – код строительных машин.
12. Наименования и единицы измерения физических величин, учитываемых при разработке сметных норм на эксплуатацию строительных машин, принимаются в расчетах в соответствии с СН 528-80 Перечень единиц физических величин, подлежащих применению в строительстве (срок действия продлен письмом Госархстроя РК от 06.01.1992 г. №АК-6-20-19).
2. Формирование номенклатуры сборника сметных цен на
эксплуатацию машин и механизмов
13. Номенклатура машин Сборника соответствует номенклатуре машин, включенных в сметные нормы на строительные, ремонтно-строительные работы и монтаж оборудования.
14. Исходной информацией для вновь разрабатываемого Сборника является номенклатура пересматриваемого (действующего) сборника данного вида сметных нормативов.
15. При формировании номенклатуры Сборника в типоразмерные группы включаются марки (модели) машин:
с применением которых выполняются основные объемы строительно-монтажных работ;
входящих в состав комплекса, использование которых зависит от ведущей машины;
обслуживающих один или несколько технологических процессов.
В номенклатуру Сборника включаются комплексы машин или отдельные машины, обладающие наибольшей эффективностью и реальной перспективой расширения сферы их применения в строительном производстве.

16. Жинақтың машиналар номенклатурасы құрылыс, арнайы құрылыс жұмыстарының, жабдықты монтаждау жөніндегі жұмыстарының тиісті түрлеріне сәйкес келетін, сондай-ақ, машиналардың түрлері бойынша мынадай бөлімдер мен тарауларға бөлінеді:
1) Жалпы мақсаттағы құрылыс машиналары:
Жер және тау-аршу жұмыстарына арналған машиналар;
Қада қағатын машиналар мен жабдықтар;
Бетон жұмыстары мен конструкцияларына арналған машиналар мен жабдықтар;
Әрлеу машиналары;
Жүк көтергіш машиналар;
Электртехникалық, дәнекерлеу және бақылау жабдығы;
2) Арнайы құрылыс машиналары:
Автожолдар салуға арналған машиналар мен жабдықтар;
Темір жол салу және жөндеуге арналған машиналар;
Тау машиналары мен жабдықтары;
Инженерлік желілер мен коммуникацияларға арналған машиналар мен жабдықтар;
Сорғылар және суды төмендеткіш жабдықтары;
Мәдени-техникалық жұмыстарға арналған машиналар мен жабдықтар;
Су көлігі;
Гидротехниалық жұмыстарға арналған машиналар мен жабдықтар;
3) Жалпы мақсаттағы көлік машиналары:
Бортты және сөздігінен аударғыш автомобильдер;
Тіркемелер мен жартылай тіркемелер;
Тартқыштар мен тракторлар;
Мамандандырылғын автокөлік;
4) Өнеркәсіп жабдығы және механикаландырылған сайман;
Станок жабдықтары;
Өнеркәсіп жабдығы;
Механикаландырылған және қол саймандары.
Құрылыс машиналарының, тетіктерінің және автокөлік құралдарының базалық номенклатурасы осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшада келтірілген.
Машиналардың номенклатурасы құрылыс, арнайы құрылыс жұмыстары және жабдықтың монтаждау бойынша жұмыс механизациясының жаңа құралдарын құрылыс өндірісі практикасына енгізу бойынша толықтырылады және нақтыланады.
3. Машиналарды пайдалануға арналған шығындарының баптар
бойынша көрсеткіштерін есептеу әдістемесі
17. Машиналарды пайдалануға арналған сметалық нормалар құрамына мынадай шығындар баптары енеді:
А – толық қалпына келтіруге амортизациялық аударымдар;
Жө – жөндеудің барлық түрлеріне және техникалық қызмет көрсетуге шығындар;
Т – тез тозатын бөліктерді ауыстыруға шығындар
Ж – машиналарды басқаратын жұмысшыларға жалақы төлеу;
Э – энергия тасығыштарға шығындар;
М – майлау материалдарына шығындар;
Г – гидравликалық және суытқыш сұйықтықтарға шығындар;
Қ – тиеп-түсіру операцияларымен, машиналарды тасымалдауды, сондай-ақ, қажеттілік кезінде, машинаны монтаждауды және демонтаждауды қоса алғанда бір құрылыс алаңынан (механизация базасы) екінші құрылыс алаңына (механизация базасы) машинаны ауыстырғаны үшін шығындар;
КҚс – көлік құралы салығы;
ҚОэ – қоршаған ортаға эмиссия үшін төлем.
Айрықша күрделі машиналар бойынша, оларды қайтадан басқа орынға ауыстыру операцияларына қайта басқа орынға ауыстырудың нақты шарттарына сәйкес жекелеген бағалар бойынша әзірленеді және тиісті шығындар жекелеген жолдар бойынша сметаларда қосымша есептеледі.
Машиналарды пайдалануға арналған сметалық нормалардың нормативтік көрсеткіштері (Смаш.,теңге/маш.-с) мына формула бойынша айқындалады:
Смаш. = А + Жө + Т + Ж + Э + М + Г+ Қ +ҚҚс+ҚОэ (1)

16. Номенклатура машин Сборника подразделены в следующие отделы и разделы, соответствующие видам строительных, специальных строительных работ, работ по монтажу оборудования, а также видам машин:
1) Машины строительные общего назначения:
Машины для земляных и горно-вскрышных работ;
Машины и оборудование сваебойное;
Машины и оборудование для бетонных работ и конструкций;
Отделочные машины;
Грузоподъемные машины;
Электротехническое, сварочное и контрольное оборудование;
2) Машины строительные специальные:
Машины и оборудование для строительства автодорог;
Машины для строительства и ремонта железных дорог;
Горные машины и оборудование;
Машины и оборудование для прокладки инженерных сетей и коммуникаций;
Насосы и оборудование для водопонижения;
Машины и оборудование для культурно-технических работ;
Водный транспорт;
Машины и оборудование для гидротехнических работ;
3) Машины транспортные общего назначения:
Бортовые и самосвальные автомобили;
Прицепы и полуприцепы;
Тягачи и тракторы;
Специализированный автотранспорт;
4) Промышленное оборудование и механизированный инструмент:
Станочное оборудование;
Промышленное оборудование;
Механизированный и ручной инструменты
Базовая номенклатура строительных машин, механизмов и автотранспортных средств приведена в приложении 1 к настоящему Государственному нормативу.
Номенклатура машин дополняется и уточняется по мере внедрения в практику строительного производства новых средств механизации строительных, специальных строительных работ и работ по монтажу оборудования.
3. Методика расчета постатейных показателей затрат на
эксплуатацию машин
17. В состав сметных норм на эксплуатацию машин входят следующие статьи затрат:
А - амортизационные отчисления на полное восстановление;
Р - затраты на выполнение всех видов ремонта и техническое обслуживание;
Б - затраты на замену быстроизнашивающихся частей;
З - оплата труда рабочих, управляющих машиной;
Э - затраты на энергоносители;
С - затраты на смазочные материалы;
Г - затраты на гидравлическую и охлаждающую жидкость;
П - затраты на перебазировку машины с одной строительной площадки (базы механизации) на другую строительную площадку (базу механизации), включая транспортировку с погрузочно-разгрузочными операциями, а также, при необходимости, монтаж и демонтаж машины;
Нтc - налог на транспортные средства;
Эос - плата за эмиссии в окружающую среду.
По особо сложным машинам, на операции, связанные с их перебазировкой, разрабатываются индивидуальные расценки в соответствии с конкретными условиями перебазировки и соответствующие затраты дополнительно учитываются в сметах по отдельным строкам.
Нормативный показатель сметных норм на эксплуатацию машин (Смаш., тенге/маш.-ч) определяется по формуле:
Смаш. = А + Р + Б + З + Э + С + Г+ П+ Нтc + Эос (1)

18. Құрылыс машиналарына арналған толық қалпына келтіруге амортизациялық аударымдардың нормативтік көрсеткіштері (А) мына формула бойынша есептеп шығарылады:
(2)
мұндағы:
Б – осы типмөлшерлі топтың машинаның орташа қалпына келтіру құны немесе нақты марка машинасы үшін толық қалпына келтіруге арналған амортизациялық аударымдардың нормативтік көрсеткіштерін айқындау кезінде машинаның қалпына келтірілген құны, теңге.
(Б) көрсеткіші осы өңір үшін тән шығындардың нақты қалыптасқан деңгейі бойынша айқындалатын бастапқы жеткізу құнын (ҚҚС қоспағанда) ескере отырып, машиналардың ағымдағы нарықтық бағасы негізінде қабылданады.
Ан – осы типмөлшерлі топтың машиналары үшін толық қалпына келуіне амортизациялық аударымдар нормасы, процент/жыл (процент/1000 км жүру - автокөлік құралдары үшін).
Толық қалпына келуіне амортизациялық аударымдардың нормативтік көрсеткіштері (Ан) мынадай формула бойынша айқындалады:
(3)
мұндағы:
Мқм – осы типмөлшерлі топ машиналарының қызмет мерзімі, жыл.
(Мқм) көрсеткіші мынадай көздер (қолданылу кезектілігіне қарай):
дайындаушы зауыт-фирма ұсыныстарының;
техникалық әдебиетте келтірілген деректердің;
құрылыс механизация бөлімшелерінің нақты деректерінің негізінде белгіленеді.
Машиналардың қызмет мерзімі бойынша деректердің болмауы кезінде нақты марка машинасы үшін толық қалпына келтіруге арналған амортизациялық аударымдардың нормативтік көрсеткіші (Ан) мынадай формула бойынша айқындалады:
(4)
мұндағы:
Пбб – бұрын пайдалануда болған немесе сатуда болған машиналар құны, теңгемен;
Пбм – бұрын пайдалануда болған машиналардың шығарылған жыл мен сатып алынған жылы арасындағы кезең, жыл.
(Пбб) және (Пбм) көрсеткіштері нақты мәмілелер бойынша құрылыс механизация және құрылыс ұйымдары бөлімшелері деректерінің статистикалық өңдеу деректері негізінде белгіленеді.
Құрылыс механизация бөлімшелерінің нақты деректерінің негізінде машиналарды толық қалпына келтіруге арналған амортизациялық аударымдар нормаларын айқындауда қиындықтар туындаған кезде, машиналардың негізгі номенклатура бойынша (Ан) көрсеткіші осы Мемлекеттік нормативке 2-қосымшада келтірілген қалпына келтіру құнынан процентте толық қалпына келтіруге арналған амортизациялық аударымдар нормаларына сәйкес қабылданады.
Т – машиналардың жылдық жұмыс режимдерінің нормативтік көрсеткіші, маш.-с/жыл.
Машиналарды жұмыс фронты болмауы, өндірісті ұйымдастырудың төменгі деңгейі салдарынан уақытты жоғалту, жылдық жұмыс режимінің нормативтері көрсеткіштерін айқындау кезінде ескерілуі тиіс емес.
Машиналардың жылдық жұмыс режимінің нормативтері көрсеткіштері (Т) мынадай формула бойынша айқындалады:

18. Нормативный показатель амортизационных отчислений на полное восстановление для строительных машин (А) определяется по формуле:
где:
Ц – средневзвешенная восстановительная стоимость машин данной типоразмерной группы или восстановительная стоимость машины при определении нормативного показателя амортизационных отчислений на полное восстановление для машины конкретной марки, тенге.
Показатель (Ц) принимается на основе текущих рыночных цен машин с учетом стоимости первоначальной доставки (без учета НДС), которая определяется по фактически сложившемуся уровню затрат, характерному для данного региона;
На - норма амортизационных отчислений на полное восстановление для машин данной типоразмерной группы, процент/год (процент/1000км пробега – для автотранспортных средств).
Норма амортизационных отчислений на полное восстановление (На) определяется по формуле:
где:
Ссм – срок службы машин данной типоразмерной группы, лет.
Показатель (Ссм) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
рекомендаций заводов и фирм-изготовителей;
данных, приводимых в технической литературе;
фактических данных подразделений строймеханизации.
При отсутствии данных по сроку службы машин нормативный показатель амортизационных отчислений на полное восстановление (На) для машины конкретной марки определяется по следующей формуле:
где:
– стоимость приобретения или продажи машины бывшей в употреблении, тенге;
–период между годом выпуска и годом приобретения или продажи машины бывшей в употреблении, лет.
Показатели (
) и (
) устанавливаются на основе статистической обработки данных подразделений строймеханизации и строительных организаций по фактическим сделкам.
При возникновении трудностей определения норм амортизационных отчислений на полное восстановление машин на основе фактических данных подразделений строймеханизации, показатель (На) по основной номенклатуре машин принимается в соответствии с нормами амортизационных отчислений на полное восстановление в процентах от восстановительной стоимости, приведенными в приложении 2 к настоящему Государственному нормативу.
Т - нормативный показатель годового режима работы машины, маш.-ч/год.
Потери времени использования машин, связанные с отсутствием фронта работ, низким уровнем организации производства работ, при определении нормативного показателя годового режима работы машины учитываться не должны.
Нормативный показатель годового режима работы машины (Т) определяется по формуле:

Т = [365 - (52 х 2 + Мк + М + Ж + Қ)] х Жак х Ак (5)
мұндағы:
365 – жылдағы күндер саны;
52 – жылдағы апталар саны;
2 – аптадағы жұмыс емес күндер саны;
Мк – күнтізбелік жылдағы мереке күндерінің саны;
М, Ж, Қ – машиналардың жыл ішінде табиғат жағдайларына байланысты (немесе маусымдық жұмыстар кезінде – маусым ішінде) толық күн үзіліс жасағандарының саны: - жел, жаңбыр, теріс температура, топырақтың қатуы - (М), жөндеу, техникалық қызмет көрсету, машинаны базаға дейін және кері жеткізу - (Ж), оны бір құрылыс алаңынан (механизация базасынан) екінші құрылыс алаңына (механизация базасына) көшіру - (Қ). М, Ж, Қ көрсеткіштері машиналардың жұмысы туралы орташа жылдық деректер негізінде белгіленеді;
Жак – жұмыс ауысымының нормативтік ұзақтығы, маш.-с/ауысым;
Ак – жыл ішінде машина жұмысының ауысымдық коэффициенті, ауысым/күн.
(Ак) көрсеткіштері машинаның бір жылда тәулік ішіндегі жұмыс істеген уақытына (маш.-с/күн), жыл ішінде ауысымдағы (маш.-с/ауысым) орташа жұмыс уақытының қатынасы ретінде есептеледі.
Құрылыс механизация құрылымдық бөлімшенің нақты деректерінің жылдық жұмыс режимін есептеуде қиындықтар туындаған ретте, машиналардың негізгі номенклатурасы бойынша (Т) көрсеткіш осы Мемлекеттік нормативке 3-қосымшада келтірілген көрсеткіштерге сәйкес қабылданады.
19. Автокөлік құралдарының толық қалпына келуіне амортизациялық аударымдардың нормативтік көрсеткіші (Аас) мына формула бойынша айқындалады:
(6)
мұндағы:
Жж – осы типмөлшерлі топтың машиналарының жылдық жүруі, 1000 км/жыл.
(Жж) көрсеткіші жыл ішінде орташа алғандағы жүріс есебінен белгіленеді (ақталмайтын тұрып қалуды ескермегенде).
Б, Ан және Т көрсеткіштерін айқындау тәртібі 18 т. айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
20. Жөндеудің және техникалық қызмет көрсетудің барлық түрлерін орындауға арналған шығындардың нормативтік көрсеткіштері (Жө) мына формула бойынша айқындалады:
(7)
мұндағы:
Б, Т - 18 т. жазылған тәртіппен айқындалатын көрсеткіштер;
Жн – жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге жылдық шығындар нормасы, процент/жыл.
(Жн) көрсеткіші олардың қалпына келтіру құнының осы типмөлшерлік топтың машиналарын жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге орташа жылдық шығындардың олардың қалпына келу құнына қатынасымен белгіленеді, процент/жыл.
Жөндеуге және техникалық қызмет көрсетуге арналған шығындар нақты деректермен айқындалады, оларға мыналар кіреді:
оларды тұтынушыларға жеткізу шығындарын ескере отырып қосалқы бөлшектер мен ауыстыратын агрегаттарды сатып алуға арналған шығындар;
оларды тұтынушыға жеткізу шығындарын ескере отырып жөндеу материалдарының құны;
жөндеу жұмысшыларының еңбегіне ақы төлеу;
машиналарды техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыратын ұйыммен байланысты үстеме шығындар, жеке норма бойынша;
жөндеу кәсіпорындарының (құрылымдық бөлімшелерінің) пайдасы, жеке норма бойынша.
Құрылыс механизациясы құрылымдық бөлімшелерінің нақты шығындарының негізінде машиналарды жөндеу және техникалық қызмет көрсетуге жылдық шығындар нормаларын айқындауда қиыншылықтар туындаған кезде, машиналардың негізгі номенклатурасы бойынша көрсеткішті (Жн) осы Мемлекеттік нормативке 4-қосымша бойынша қабылдаған жөн.

Т = [365 - (52 ө 2 + Пд + М + Р + П )] ө Крс ө Кс (5)
где:
365 - количество дней в году;
52 - количество недель в году;
2 - количество нерабочих дней в неделе;
Пд - количество праздничных дней на календарный год;
М, Р, П - количество целодневных перерывов в работе машины в течение года (или рабочего сезона - для сезонно-занятых машин), связанных соответственно с природно-климатическими условиями: - ветер, дождь, отрицательная температура, промерзание грунта - (М), ремонтом, техническим обслуживанием, включая перевозку машины до ремонтной базы и обратно - (Р), ее перебазировкой с одной строительной площадки (базы механизации) на другую строительную площадку (базу механизации) - (П). Показатели М, Р, П устанавливаются на основе среднегодовых, объективно обусловленных данных о работе машин;
Крс - нормативная продолжительность рабочей смены, маш.-ч/смена;
Кс - коэффициент сменности работы машины в течение года, смена/день.
Показатель (Кс) исчисляется, как отношение времени, отрабатываемого машиной за сутки, в среднем в течение года (маш.-ч/день), к нормативной продолжительности рабочей смены (маш.-ч/смена).
При возникновении трудностей определения годового режима работы машин на основе фактических данных подразделений строймеханизации, показатель (Т) по основной номенклатуре машин принимается в соответствии с показателями, приведенными в приложении 3 к настоящему Государственному нормативу.
19. Нормативный показатель амортизационных отчислений на полное восстановление для автотранспортных средств (Аас) определяется по формуле:
где:
Гп - годовой пробег машин данной типоразмерной группы, 1000 км/год.
Показатель (Гп) устанавливается на основе расчетных показателей пробега в среднем за год (без учета неоправданных простоев).
Порядок определения показателей Ц, На и Т аналогичен порядку, изложенному в п. 18.
20. Нормативный показатель затрат на выполнение всех видов ремонта и техническое обслуживание машин (Р) определяется по формуле:
где:
Ц, Т - показатели, определяемые в порядке, изложенном в п.18;
Нр - норма годовых затрат на ремонт и техническое обслуживание, процент/год.
Показатель (Нр) устанавливается отношением суммы среднегодовых затрат на ремонт и техническое обслуживание машин данной типоразмерной группы к их восстановительной стоимости, процент/год.
Затраты на ремонт и техническое обслуживание определяются по фактическим данным, которые включают:
затраты на приобретение запасных частей и заменяемых агрегатов с учетом затрат на их доставку к потребителю;
стоимость ремонтных материалов с учетом затрат на их доставку к потребителю;
оплату труда ремонтных рабочих;
накладные расходы, связанные с организацией, осуществлением технического обслуживания и ремонта машин, по индивидуальной норме;
прибыль ремонтных предприятий (подразделений), по индивидуальной норме.
При возникновении трудностей определения норм годовых затрат на ремонт и техническое обслуживание машин на основе фактических данных подразделений строймеханизации, показатель (Нр) по основной номенклатуре машин следует принимать по приложению 4 к настоящему Государственному нормативу.

21. Тез тозатын қосалқы бөлшектерді ауыстыру шығындарының нормативтік көрсеткіші (Т) мына формула бойынша айқындалады:
(8)
мұндағы:
Бб – осы типмөлшерлі топтың машиналарына бір уақытта орнатылатын тез бұзылатын бөлшектер немесе олардың жиынтығын сатып алу құны, теңге.
(Бб) көрсеткіші жеткізу құнын (ҚҚС ескермей) ескере отырып осы өңірге тән нақты қалыптасқан ағымдағы нарықтық бағалар деңгейі негізінде қабылданады.
Тб - осы типмөлшерлі топтың машиналарының тез тозатын бөлшектерінің немесе олардың жиынтығының нормативтік ресурсы (қызмет атқару мерзімі), маш.-с.
Осы типмөлшерлі топтың машиналарының тез тозатын бөлшектерінің қызмет көрсету мерзімі және тез тозатын бөлшектердің саны дайындаушының ұсыныстары негізінде (паспорт деректері, машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулық), ал олар болмаған ретте құрылыс механизация құрылымдық бөлімшесінің нақты деректері негізінде белгіленеді.
Құрылыс механизация құрылымдық бөлімшесінің нақты деректері негізінде тез тозатын бөлшектердің кейбір түрлерінің қызмет көрсету мерзімін анықтау бойынша қиындықтар туындаған кезде, кейбір деректер бойынша (Тб) көрсеткішін осы Мемлекеттік нормативке 5-қосымшаға сәйкес қабылдаған жөн.
22. Шиналарды ауыстыруға шығындардың нормативтік көрсеткіштері (Тш) мына формула бойынша айқындалады:
(9)
мұндағы:
Шб – осы типмөлшерлі топтың машиналарына бір уақытта орнатылатын шиналар жиынтығын сатып алу құны, теңге.
(Шб) көрсеткіші жеткізу құнын (ҚҚС ескермей) ескере отырып осы өңірге тән нақты қалыптасқан ағымдағы нарықтық бағалар деңгейі негізінде қабылданады;
Шм – шиналардың нормативті жүрісі, мың км.
(Шм) көрсеткіші мынадай көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
дайындаушы-зауыт деректері бойынша;
құрылыс механизация құрылымдық бөлімдерінің нақты деректері.
Т және Жж көрсеткіштерін айқындау тәртібі 18 т. жазылған тәртіпке ұқсас.
23. Машиналарды басқаратын қызметкерлер еңбегіне ақы төлеудің нормативтік көрсеткіші (Ж), мына формула бойынша айқындалады:
(10)
мұндағы:
Ж – осы біліктілік санаты машинистерінің еңбегіне ақы төлеу, теңге/адам.-с.
(Мж) көрсеткіші сметалық тарифтік ставкалардың жинағы бойынша қабылданады.
t – аталған біліктілік санаты қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу, адам.-с/маш.-с.
Машиналарды басқаратын жұмысшылардың саны және біліктілік санаттары мынадай нормативтік көздердің негізінде белгіленеді (қолданылу кезектілігіне қарай):
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулық;
Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
қолданыстағы өндірістік нормалар;
дайындаушы зауыттар мен фирмалар ұсынымдары.
Жоғарыда аталған құжаттар мен нормативтерде машиналарды басқаратын жұмысшылардың саны мен біліктілік санаттары болмаған кезде, олар машиналарды пайдаланудың нақты шарттары бойынша айқындалады.

21. Нормативный показатель затрат на замену быстроизнашивающихся частей (Б) определяется по формуле:
где:
Цч – стоимость приобретения быстроизнашивающихся частей или их комплекта, одновременно устанавливаемых на машине данной типоразмерной группы, тенге.
Показатель (Цч) принимается на основе текущих рыночных цен с учетом стоимости доставки (без учета НДС), которая определяется по фактически сложившемуся уровню затрат, характерному для данного региона;
Тч - нормативный ресурс (срок службы) быстроизнашивающихся частей или их комплекта для машин данной типоразмерной группы, маш.-ч.
Срок службы и количество быстроизнашивающихся частей, одновременно заменяемых на машине данной типоразмерной группы, устанавливается по рекомендациям изготовителя (паспортные данные, инструкции на эксплуатацию машин), а при их отсутствии устанавливается на основе фактических данных подразделений строймеханизации.
При возникновении трудностей определения срока службы быстроизнашивающихся частей на основе фактических данных подразделений строймеханизации, показатель (Тч) по некоторым видам быстро изнашивающихся частей следует принимать в соответствии с приложение 5 к настоящему Государственному нормативу.
22. Нормативный показатель затрат на замену шин (Бш) определяется по формуле:
где:
Цш – стоимость приобретения комплекта шин установленной комплектации, одновременно устанавливаемых на машине данной типоразмерной группы, тенге.
Показатель (Цш) принимается на основе текущих рыночных цен с учетом стоимости доставки (без учета НДС), которая определяется по фактически сложившемуся уровню затрат, характерному для данного региона;
Сш - нормативный пробег шин, тыс. км.
Показатель (Сш) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
по данным завода-изготовителя;
фактических данных подразделений строймеханизации.
Порядок определения показателей Т и Гп аналогичен порядку, изложенному в п. 18.
23. Нормативный показатель оплаты труда рабочих, управляющих машиной (З), определяется по формуле:
где:
Зм - оплата труда машиниста данного квалификационного разряда, тенге/чел.-ч.
Показатель (Зм) принимается по сборнику сметных тарифных ставок.
t - затраты труда рабочего данного квалификационного разряда, чел.-ч/маш.-ч.
Количество и квалификационные разряды рабочих, управляющих машинами, устанавливаются с учетом и на основе следующих нормативных источников (в порядке очередности применения):
инструкций по эксплуатации машин;
Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих;
действующих производственных норм;
рекомендаций заводов и фирм-изготовителей.
При отсутствии необходимых данных в перечисленных документах и нормативах количество и квалификационные разряды рабочих, управляющих машинами, определяются по фактическим условиям эксплуатации машин.

24. Энергия тасығыштарға шығындардың нормативтік көрсеткіштері мынадай негізгі түрлері бойынша есептеледі: бензин; дизель отыны; электрэнергиясы; сығылған ауа.
25. Құрылыс машиналары үшін бензин шығындарының нормативтік көрсеткіштері (Қм.бэ) мына формула бойынша айқындалады:
Қм.бэ = Бн х Бб, (11)
мұндағы:
Бн – жазғы кезеңде технологиялық режимде машинаның жұмысы кезінде бензин шығындарының нормасы (сыртқы ауаның оң температурасы кезінде), кг/маш.-с.
(Бн) көрсеткіші мынадай көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулық;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер;
құрылыс механизация құрылымдық бөлімдерінің нақты деректері.
Бб – бензинді сатып алу құны, теңге/кг.
(Бб) көрсеткіші жеткізу құнын (ҚҚС ескермей) ескере отырып, энергия тасығышқа ағымдағы нарықтық бағалар негізінде қабылданады, ол осы өңірге тән энергия тасығыштардың машиналарды қамтамасыз етудің нақты жағдайлары бойынша анықталады.
Автокөлік құралдарына арналған бензин шығындарының нормативтік көрсеткіші (Ақ.бэ) мына формула бойынша айқындалады:
(12)
мұндағы:
0,72 – бензиннің орташа тығыздығын ескеретін коэффициент.
Лб.н – жазғы уақытта автокөлік құралдарының бензин шығындарының желілік нормасы, л/100 км;
(Лб.н) көрсеткіші мынадай көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулық;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер;
құрылыс механизация құрылымдық бөлімдерінің нақты деректері.
Кқ.жж – автокөлік құралының жылдық жүрісі, 100 км;
(Кқ.жж) көрсеткіші жыл үшін орташа алғандағы есептік көрсеткіштер негізінде белгіленеді (ақталмайтын бос тұрып қалуларды ескермегенде).
Т көрсеткішін айқындау тәртібі 18 т. жазылған тәртіпке ұқсас.
Құрылыс машиналары мен автокөлік құралдарының қысқы уақытта бензин шығыстарының артуымен байланысты шығындар, қысқы уақытта құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қосымша шығындардың сметалық нормаларында ескерілуге жатады.
26. Құрылыс машиналарына арналған дизель отыны шығындарының нормативтік көрсеткіші (Қм.дэ) мынадай формула бойынша айқындалады:
Қм.дэ = Дн х Ік х Дб (13)
мұндағы:
Дн - жазғы кезеңде технологиялық режимде машинаның жұмысы кезінде дизель отыны шығындарының нормасы (сыртқы ауаның оң температурасы кезінде), кг/маш.-с.
(Дн) көрсеткіші мынадай көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулық;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер;
құрылыс механизация құрылымдық бөлімдерінің нақты деректері;
Ік - коэффициент, ол қосу қозғалтқышының жұмысы кезіндегі бензин шығындарын ескереді;
(Ік) көрсеткіші дайындаушы-зауыттың ұсынымдары немесе құрылыс механизациясы бөлімшесінің нақты шығындары бойынша белгіленеді. Қосу қозғалтқышы болмаған кезде (Ік) коэффициенті қолданылмайды;
Дб – дизель отынын сатып алу құны, теңге/кг;
(Дб) көрсеткіші жеткізу құнын (ҚҚС ескермей) ескере отырып эгергия тасығыштың ағымдағы нарықтық бағалар негізінде қабылданады, ол осы өңірге тән энергия тасығыштың машиналарды қамтамасыз етудің нақты жағдайлары бойынша анықталады;
Автокөлік құралдарына арналған дизель отыны шығындарының нормативтік көрсеткіштері (Ақ.дэ) мына формула бойынша айқындалады:
(14)
мұндағы:

24. Нормативные показатели затрат на энергоносители исчисляются по следующим основным видам: бензин; дизельное топливо; электроэнергия; сжатый воздух.
25. Нормативный показатель затрат на бензин для строительных машин (Эб.см) определяется по формуле:
Эб.см = Нб
Цб (11)
где:
Нб - норма расхода бензина при работе машины в технологическом режиме в летнее время (при положительной температуре наружного воздуха), кг/маш.-ч.
Показатель (Нб) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортных данных;
инструкций по эксплуатации машин;
данных, приводимых в технической литературе;
фактических данных подразделений строймеханизации;
Цб - стоимость приобретения бензина, тенге/кг.
Показатель (Цб) принимается на основе текущих рыночных цен энергоносителя с учетом стоимости доставки (без учета НДС), которая определяется по фактическим условиям обеспечения машин энергоносителем, характерным для данного региона.
Нормативный показатель затрат на бензин для автотранспортных средств (Эб.ас) определяется по формуле:
где:
0,72 – коэффициент, учитывающий среднюю плотность бензина;
Нл.б - линейная норма расхода бензина для автотранспортных средств в летнее время, л/100 км;
Показатель (Нл.б) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортных данных;
инструкций по эксплуатации машин;
данных, приводимых в технической литературе;
фактических данных подразделений строймеханизации;
Гп.ас - годовой пробег автотранспортного средства, в 100 км.
Показатель (Гп.ас) устанавливается на основе расчетных показателей пробега в среднем за год (без учета неоправданных простоев).
Порядок определения показателя Т аналогичен порядку, изложенному в п. 18.
Затраты, связанные с повышенным расходом бензина при работе строительных машин и автотранспортных средств в зимнее время, подлежат учету в сметных нормах дополнительных затрат при производстве строительно-монтажных работ в зимнее время.
26. Нормативный показатель затрат на дизельное топливо для строительных машин (Эд.см) определяется по формуле:
Эд.см = Нд
Кп
Цд (13)
где:
Нд - норма расхода дизельного топлива при работе машины в технологическом режиме в летнее время (при положительной температуре наружного воздуха), кг/маш.-ч.
Показатель (Нд) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортных данных;
инструкций по эксплуатации машин;
данных, приводимых в технической литературе;
фактических данных подразделений строймеханизации;
Кп - коэффициент, учитывающий затраты на бензин при работе пускового двигателя;
Показатель (Кп) устанавливается на основе рекомендаций завода-изготовителя или по фактическим затратам подразделений строймеханизации. При отсутствии пускового двигателя коэффициент (Кп) не применяется;
Цд - стоимость приобретения дизельного топлива, тенге/кг.
Показатель (Цд) принимается на основе текущих рыночных цен энергоносителя с учетом стоимости доставки (без учета НДС), которая определяется по фактическим условиям обеспечения машин энергоносителем, характерным для данного региона.
Нормативный показатель затрат на дизельное топливо для автотранспортных средств (Эд.ас) определяется по формуле:
где:

0,86 – дизель отынының орташа тығыздығын ескеретін коэффициент.
Дж.н – автокөлік құралдары үшін жазғы уақытта дизель отыны шығындарының желілік нормасы, л/100 шм.
(Дж.н) көрсеткіші мынадай көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулық;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер;
құрылыс механизация құрылымдық бөлімдерінің нақты деректері.
Кқ.жж көрсеткішін айқындау тәртібі 25 т. жазылған тәртіпке ұқсас.
Т көрсеткішін айқындау тәртібі 18 т. жазылған тәртіпке ұқсас.
Құрылыс машиналары мен автокөлік құралдарының қысқы уақытта дизель отыны шығындарының артуымен байланысты шығындар, қысқы уақытта құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде қосымша шығындардың сметалық нормаларында ескерілуге жатады.
27. Электр энергиясына шығындардың нормативтік көрсеткіштері (Ээ) мынадай формула бойынша айқындалады:
Ээ = 1,1 х Тқ х Қк х Ук х Эб, (15)
мұндағы:
1,1 - электр қозғалтқышын іске қосу сәтін ескеретін коэффициент.
Тқ - машинада орнатылған электр қозғалтқышының сомалық қуаты, кВт;
(Тқ) көрсеткіші паспорт деректері және машиналарды пайдалану нұсқаулығы бойынша белгіленеді;
Қк - қуаттылығы бойынша электр қозғалтқышын пайдалану коэффициенті (пайдаланылатын қуаттылықтың электр қозғалтқышының жиынтық паспорттық қуаттылығына қатынасы);
Ук - электр қозғалтқышын уақыт бойынша пайдалану коэффициенті (электр қозғалтқышының ауысымдағы нақты жұмысының жұмыс ауысымының қалыпты ұзақтығына қатынасы).
Қк және Ук көрсеткіштері (оларды қолдану кезектілігі бойынша) келесі көздер негізінде белгіленеді:
құрылыс механизация құрылымдық бөлімдерінің нақты деректері (шығындар есептеуіші бойынша);
техникалық әдебиетте келтірілген деректер бойынша;
Эб - осы өңір үшін электр энергиясының ағымдағы нарықтық құны (ҚҚС ескерусіз), теңге/кВт-сағ.
28. Сығылған ауа шығынының нормативтік көрсеткіші (Эв) мынадай формула бойынша айқындалады:
(16)
мұндағы:
Аш - сығылған ауа шығыны, м3/маш.-с.
(Аш) көрсеткіші келесі көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулық;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер;
құрылыс механизация құрылымдық бөлімдерінің нақты деректері;
Кс - осы өнімділіктегі компрессор қондырғысының сметалық бағасы, теңге/маш.-с;
Кө - компрессор қондырғысының өнімділігі, м3/маш.-с.
(Кө) көрсеткіші паспорт деректері және машиналарды пайдалану нұсқаулықтары бойынша белгіленеді.
Аталған құрылыс машиналары (механикаландырылған пневматикалық құрал) үшін сығылған ауа шығындарын айқындауда қиындықтар туындаған кезде бұл шығындар баптарын құрылыс машиналарын (механикаландырылған пневматикалық құралды) пайдалану сметалық нормаларының құрамында ескеру тиімді емес. Бұл ретте, сығылған ауаны тұтынумен байланысты шығындар сметада жобамен көзделген компрессор қондырғысын пайдаланумен байланысты шығындарды ескере отырып, жеке жолмен ескеріледі. Компрессор қондырғысын пайдалану уақыты сығылған ауаны тұтынатын машиналарды пайдалану уақыты бойынша қабылданады.

0,86 – коэффициент, учитывающий среднюю плотность дизельного топлива.
Нл.д - линейная норма расхода дизельного топлива для автотранспортных средств в летнее время, л/100 км.
Показатель (Нл.д) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортных данных;
инструкций по эксплуатации машин;
данных, приводимых в технической литературе;
фактических данных подразделений строймеханизации.
Порядок определения показателя Гп.ас аналогичен порядку, изложенному в п. 25.
Порядок определения показателя Т аналогичен порядку, изложенному в п. 18.
Затраты, связанные с повышенным расходом дизельного топлива при работе строительных машин и автотранспортных средств в зимнее время, подлежат учету в сметных нормах дополнительных затрат при производстве строительно-монтажных работ в зимнее время.27.
27. Нормативный показатель затрат на электроэнергию (Ээ) определяется по формуле:
Ээ = 1,1 ө Мп ө Км ө Кв ө Цэ (15)
где:
1,1 - коэффициент, учитывающий пусковой момент электродвигателя.
Мп - суммарная мощность электродвигателей, установленных на машине, кВт;
Показатель (Мп) устанавливается по паспортным данным и инструкциям на эксплуатацию машин;
Км - коэффициент использования электродвигателей по мощности (отношение используемой мощности к суммарной паспортной мощности электродвигателей);
Кв - коэффициент использования электродвигателей по времени (отношение времени фактической работы электродвигателей в смену к нормативной продолжительности рабочей смены).
Показатели Км и Кв устанавливаются (в порядке очередности их применения) по:
фактическим данным подразделений строймеханизации (по счетчикам расхода);
данным, приводимым в технической литературе;
Цэ - текущая рыночная цена электроэнергии (без учета НДС) для данного региона, тенге/кВт-ч.
28. Нормативный показатель затрат на сжатый воздух (Эв) определяется по формуле:
где:
Рв - расход сжатого воздуха, м3/маш.-ч.
Показатель (Рв) определяется (в порядке очередности их применения) по:
паспортных данных;
инструкций по эксплуатации машин;
данных, приводимых в технической литературе;
фактических данных подразделений строймеханизации;
Ск - сметная цена эксплуатации компрессорной установки данной производительности, тенге/маш.-ч;
Пк - производительность компрессорной установки, м3/маш.-ч.
Показатель (Пк) устанавливается по паспортным данным и инструкциям на эксплуатацию машин.
При возникновении трудностей определения расхода сжатого воздуха для данной строительной машины (механизированного пневматического инструмента), целесообразно не учитывать эту статью затрат в составе сметной нормы на эксплуатацию строительной машины (механизированного пневматического инструмента). При этом затраты, связанные с потреблением сжатого воздуха, должны учитываться в смете отдельной строкой, посредством учета в ней затрат, связанных с эксплуатацией компрессорной установки, предусмотренной проектом. Время эксплуатации компрессорной установки принимается по времени эксплуатации машины, потребляющей сжатый воздух.

29. Майлау материалдарына шығындардың нормативтік көрсеткіштері (М), мына формула бойынша айқындалады:
М = Мн х Мб, (17)
мұндағы:
Мн – майлау материалдары шығындарының нормасы, кг/маш.-с.
(Мн) көрсеткіші келесі көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулық;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер;
құрылыс механизация құрылымдық бөлімдерінің нақты деректері.
Мб - майлау материалдарын сатып алу құны, теңге/кг.
(Мб) көрсеткіші оларды жеткізуді ескере отырып, (ҚҚС ескермегенде) майлау материалдарының ағымдағы нарықтық бағасы негізінде қабылданады, ол осы өңірге тән майлау материалдарымен машиналарды қамтамасыз етудің нақты шарттары бойынша анықталады.
30. Гидравликалық сұйықтық шығындарының нормативтік көрсеткіштері (Г) мына формула бойынша анықталады:
(18)
мұндағы:
0,87 – гидравликалық сұйықтықтың орташа тығыздығын ескеретін коэффициент.
К - осы типмөлшерлі топ машиналарының сыйымдылық көрсеткіші (сыйымдылығы), литр.
(К) көрсеткіші дайындаушының ұсынымы бойынша (паспорт деректері, машиналарды пайдалану нұсқаулығы) белгіленеді, ал олар болмаған ретте құрылыс механизация бөлімшесінің нақты деректері негізінде белгіленеді;
Үк - гидравликалық сұйықтықты үстемелеп құю коэффициенті.
(Үк) көрсеткіші дайындаушының ұсынымы бойынша (паспорт деректері, машиналарды пайдалану нұсқаулығы) қабылданады, ал олар болмаған кезде гидравликалық сұйықтықтың нақты физикалық ағып кету көлемін өлшеу негізінде белгіленеді;
Гк - осы типмөлшерлі топтың машиналары үшін гидравликалық сұйықтықты толық ауыстыру кезеңділігі, рет/жыл.
(Гк) көрсеткіші келесі келесі көздер негізінде белгіленеді (қолдану кезектілігі тәртібімен):
паспорт деректері;
машиналарды пайдалану бойынша нұсқаулық;
техникалық әдебиетте келтірілген деректер.
Гидравликалық сұйықтықты толық ауыстыру кезеңділігі бойынша деректер жоқ болған ретте, (Гк) көрсеткіші 2-ге тең деп қабылданады, бұл жыл ішінде гидравликалық сұйықтықтың жазғы сортынан гидравликалық сұйықтықтың қысқы сортына және керісінше ауысуды білдіреді;
Гб - гидравликалық сұйықтықты сатып алу құны, теңге/кг.
(Гб) көрсеткіші аталған өңірге тән гидравликалық сұйықтықпен қамтамасыз етудің нақты шарттарымен айқындалатын гидравликалық сұйықтықты жеткізуді қоса алғанда, олардың ағымдағы нарықтық бағасымен қабылданады (ҚҚС ескермегенде).
Т көрсеткішін айқындау тәртібі 18 т. жазылған тәртіпке ұқсас.
31. Егер машинаның гидравликалық сұйықтығын толық ауыстыру кезеңділігі дайындаушының ұсынымдарымен (паспорт деректері, машиналарды пайдалану нұсқаулығы) маш.-с болып белгіленсе, гидравликалық сұйықтықтың шығындарының нормативті көрсеткіштері (Г) мына түрде болады:
(19)
мұндағы:
Гс.м – машинаның гидравликалық сұйықтығын толық ауыстыру кезеңділігі, маш.-с.
(Гс.м) көрсеткіштері паспорт деректері, машиналарды пайдалану нұсқаулығы бойынша белгіленеді.

29. Нормативные показатель затрат на смазочные материалы (С), определяются по формуле:
С = Нс
Цс (17)
где:
Нс – норма расхода смазочных материалов, кг/маш.-ч.
Показатель (Нс) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортных данных;
инструкций по эксплуатации машин;
данных, приводимых в технической литературе;
фактических данных подразделений строймеханизации.
Цс - стоимость приобретения смазочных материалов, тенге/кг.
Показатель (Цс) принимается на основе текущих рыночных цен смазочных материалов с учетом их доставки (без учета НДС), которая определяется по фактическим условиям обеспечения машин смазочными материалами, характерным для данного региона.
30. Нормативный показатель затрат на гидравлическую жидкость (Г) определяется по формуле:
где:
0,87 – коэффициент, учитывающий среднюю плотность гидравлической жидкости.
О - показатель вместимости (емкости) гидравлической системы машин данной типоразмерной группы, в литрах.
Показатель (О) устанавливается по рекомендациям изготовителя (паспортные данные, инструкции на эксплуатацию машин), а при их отсутствии устанавливается на основе фактических данных подразделений строймеханизации;
Кд - коэффициент доливок гидравлической жидкости, восполняющих систематические ее утечки при работе машины.
Показатель (Кд) принимается по рекомендациям изготовителя (паспортные данные, инструкции на эксплуатацию машин), а при их отсутствии устанавливается на основе замеров объемов фактических утечек гидравлической жидкости;
Пг - периодичность полной замены гидравлической жидкости для машин данной типоразмерной группы, раз/год.
Показатель (Пг) устанавливается на основе следующих источников (в порядке очередности применения):
паспортных данных;
инструкций по эксплуатации машин;
данным, приводимым в технической литературе.
При отсутствии данных по периодичности полной замены гидравлической жидкости, показатель (Пг) принимается равным 2, что означает переход в течение года с летнего сорта гидравлической жидкости на зимний сорт и наоборот;
Цг - стоимость приобретения гидравлической жидкости, тенге/кг.
Показатель (Цг) принимается на основе текущих рыночных цен гидравлической жидкости с учетом их доставки (без учета НДС), которая определяется по фактическим условиям обеспечения машин, характерным для данного региона.
Порядок определения показателя Т аналогичен порядку, изложенному в п. 18.
31. Если периодичность полной замены гидравлической жидкости машины рекомендациями изготовителя (паспортные данные, инструкции на эксплуатацию машин) установлена в маш.-ч, формула расчета нормативного показателя затрат на гидравлическую жидкость (Г) принимает следующий вид:
где:
Пг.ж – периодичность полной замены гидравлической жидкости, маш.-ч.
Показатель (Пг.ж) устанавливается по паспортным данным и инструкциям на эксплуатацию машин.

32. Салқындатқыш сұйықтыққа арналған шығындардың нормативтік көрсеткіші 30, 31 тармақтарда жазылған гидравликалық сұйықтықтар үшін анықталған шығындарға ұқсас тәртіппен айқындалады.
33. Машиналарды бір құрылыс алаңынан (механизациялау базасы) басқа құрылыс алаңына (механизациялау базасына) қайта ауыстыру шығындарының нормативтік көрсеткіштерінің орнын ауыстыру мынадай:
өз жүрісімен;
сүйреп;
демонтажсыз тіркемемен;
демонтаждап және кейіннен монтаждап тіркемемен схемалар (тәсілдері) бойынша айқындалады.
34. Машиналарды өз жүрісімен орнын ауыстыру шығындары (автомобильге орнатылған кран, автогудронатор, автобетонсорғы және т.б.), (Псм) мына формула бойынша айқындалады:
(20)
мұндағы:
Мж - 18 т. жазылған тәртіппен айқындалатын машинаның орнын ауыстыруды жүзеге асыратын машинистің еңбегіне ақы төлеу;
Этр - машинаның көлік режимінде жұмыс атқаруы кезінде энергия тасығышқа шығындар, теңге/маш.-с.
(Крэ) көрсеткіші (Э) машинаның көлік режимінде жұмыс атқаруы кезінде энергия тасығышқа шығындарын білдіретін көрсеткішінен басқаша болуы мүмкін, оларды айқындау тәртібі 25, 26 т. келтірілген;
М - 29 т. жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын майлау материалдарына арналған шығындар көрсеткіші;
У - машинаның орнын ауыстыру уақыты, маш.-с.
(У) көрсеткіші құрылыс механизациясы көрсеткішінің нақты деректері бойынша қабылданады.
Тқ.мб - бір құрылыс алаңында өз жүрісімен орнын ауыстыратын машина жұмысының уақыты, маш.-с.
(Тқ.мб) көрсеткіші мына формула бойынша айқындалады:
Тқ.мб =Жак х Ак (21)
мұндағы:
Жак және Ак - 18 тармақта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіштер.
35. Машиналарды (жылжымалы компрессор станциясы, жылжымалы электрстанциясы, пневмодөңгелегі бар кран және т.б.) қажет болған кезде машинамен ілесе жүріп, тартқыштың көмегімен сүйреу арқылы орнын ауыстыру шығындары (Тқ) мынадай формула бойынша анықталады:
(22)
мұндағы
Тс - тартқышты пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-с.
См - ілесіп жүруші машинаны пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-с.
Ілесіп жүруші машинаны пайдаланудың қажеттілігі болмаған ретте (См) көрсеткіші қолданылмайды.
Мж - 23 т. жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын машинистер еңбегіне ақы төлеу.
У – 34 т. жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіштер.
Та - бір құрылыс алаңында машинаның жұмыс істеу уақыты, маш.-с.
(Та) екі орын ауыстыру аралығындағы уақытпен шектеледі және мына формула бойынша айқындалады:
(23)
мұндағы:
Т – 18-тармақта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіштер.
Қсан - жылдағы орын ауыстырулар саны, рет/жыл.
(Қсан) аталған типмөлшерлі топтың машиналарының нақты орын ауыстыру жиілігі бойынша қабылданады.

32. Нормативный показатель затрат на охлаждающую жидкость определяется в порядке, аналогичном определению затрат для гидравлической жидкости, изложенных в п. 30, 31.
33. Нормативные показатели затрат на перебазировку машин определяются по следующим схемам (способам) перебазирования:
своим ходом;
на буксире;
на прицепе без демонтажа;
на прицепе с демонтажом и последующим монтажом.
34. Затраты на перебазировку машин своим ходом (кран на автомобильном ходу, автогудронатор, автобетононасос и тому подобное), (Псм) определяются по формуле:
где:
Зм – оплата труда машиниста перебазируемой машины, определяемая в соответствии с порядком, изложенном в п. 18;
Этр - затраты на энергоноситель при работе машины в транспортном режиме, тенге/маш.-ч.
Показатель (Этр) определяется в порядке, аналогичном определению затрат на бензин и дизельное топливо для автотранспортных средств (Эб.ас, Эд.ас), изложенных в п. 25, 26;
С – показатель затрат на смазочные материалы, определяемый в соответствии с порядком, изложенном в п. 29;
В - время перебазировки машины, маш.-ч.
Показатель (В) принимается по фактическим данным подразделений строймеханизации.
Тп.см - время работы машины, которые перемещаются своим ходом, на одной строительной площадке, маш.-ч.
Показатель (Тп.см) определяется по формуле:
Тп.см = Крс ө Кс (21)
где:
Крс и Кс – показатели, определяемые в соответствии с порядком, изложенным в 18.
35. Затраты на перебазировку машин на буксире (передвижная компрессорная станция, передвижная электростанция, кран на пневмоколесном ходу и тому подобное), с использованием тягача и, в случае необходимости, машины сопровождения, (Пб) определяются по формуле:
где:
Ст - сметная цена эксплуатации тягача, тенге/маш.-ч;
См - сметная цена эксплуатации машины сопровождения, тенге/маш.-ч;
При отсутствии необходимости в использовании машины сопровождения для данной схемы перебазировки, показатель (См) не применяется.
Зм – оплата труда машиниста перебазируемой машины, определяемая в соответствии с порядком, изложенном в п. 23;
В – показатель, определяемый в соответствии с порядком, изложенным в п. 34;
Тп - время работы машины на одной строительной площадке, маш.-ч.
Показатель (Тп) ограничивается временными рамками периода между двумя перебазировками строительной машины и определяется по формуле:
где:
Т – показатель, определяемый в соответствии с порядком, изложенным в п. 18;
Кпер - количество перебазировок в год, раз/год.
Показатель (Кпер) принимается по фактически сложившейся частоте перебазировок машин данной типоразмерной группы.

36. Өз жүрісімен тіркемеге тиеумен немесе шығырдың (құрылғының) көмегімен машиналарды (бульдозерлер, құбыр төсеушілер, шыншыр табанды экскаваторлар және т.б.) оны демонтаждамай, көлік құралында жабдықталған тіркемеде (жартылай тіркеме, салмағы ауыр тіркеме және т.б.) орын ауыстыру шығындары (Тқ) мына формула бойынша анықталады:
(24)
мұндағы:
Тас - тартқышты пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-с.
См - ілесіп жүруші машинаны пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-с.
Тс - тіркемені (жартылай тіркеме, салмағы ауыр тіркеме), пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-с.
Мж - 23 т. жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын машинистер еңбегіне ақы төлеу.
У - 34 т. жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіш.
Та - 35 т. жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіш.
Орын ауыстырудың аталған тәсілін қолдану тартқышты, тіркемені (жартылай тіркеме, салмағы ауыр тіркеме және т.б.) және ілесіп жүруші машинаны көздейді.
37. Машиналарды (мұнаралы крандар, шыншыр табанды крандар, қада қағатын техника және т.б.) оларды демонтаждап көлік құралында жабдықталған тіркемеде (жартылай тіркеме, салмағы ауыр тіркеме және т.б.) автомобильмен жүретін кранды немесе автомобиль типті арнайы шассидегі кранды пайдаланып оларды кейіннен түсіре отырып, орын ауыстыру шығындары (Кқ) мына формула бойынша анықталады:
(25)
мұндағы:
Тас - тартқышты пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-с.
См - ілесіп жүруші машинаны пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-с.
Тс - тіркемені (жартылай тіркеме, салмағы ауыр тіркеме), пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-с.
Кқу - осы типмөлшерлі топтың машиналарының орын ауыстыруды қамтамасыз ететін көлік құралдарын пайдалану уақыты, маш.-с.
(Кқу) көрсеткіші машиналарды тиеу-түсіру және тасымалдау шығындарын көрсетеді және құрылыс механизация құрылымдық бөлімінің нақты шығындары бойынша қабылданады.
Крс - кранды пайдаланудың сметалық бағасы, теңге/маш.-с.
Жж - машиналардың орын ауыстыруын атқаратын жұмысшылар звеносының жалақысы, оның машинистін (машинистерін) қоса алғанда, теңге/маш.-с.
(Жж) 23 т. жазылған тәртіпке сәйкес айқындалады;
Қу - оны демонтаждауды және кейіннен монтаждауды ескере отырып, осы типмөлшерлі топтың машиналарын орын ауыстыру уақыты, маш.-с.
(Қу) көрсеткіші машиналарды тиеу-түсіру және тасымалдау шығындарын көрсетеді және құрылыс механизация құрылымдық бөлімінің нақты шығындары бойынша қабылданады.
Та – 35-тармақта жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын көрсеткіштер.
Орын ауыстырудың аталған тәсілін қолдану машинаны, тартқышты, тіркемені (жартылай тіркеме, салмағы ауыр тіркеме) тиеу-түсіруге кранды және ілесіп жүретін автомобильді пайдалануды көздейді.
Көлік құралдарының құрамы – осы тәсілмен орын ауыстыруды қамтамасыз ететін тартпалардың, тіркемелердің ілесіп жүретін машиналардың саны мен маркасы, сондай-ақ, монтаждау, демонтаждау, тиеу және түсіру кезінде пайдаланылатын крандардың түрі мен типтері орын ауыстыратын машиналардың типтеріне байланысты болады және орын ауыстырудың нақты шарттары бойынша қабылданады.

36. Затраты на перебазировку машин на прицепе (полуприцепе, прицепе-тяжеловесе и тому подобное) без ее демонтажа (бульдозеры, трубоукладчики, экскаваторы на гусеничном ходу и тому подобное), с погрузкой на прицеп своим ходом или с помощью лебедки (приспособления), оборудованной на транспортном средстве, (Пт) определяются по формуле:
где:
Ст - сметная цена эксплуатации тягача, тенге/маш.-ч;
См - сметная цена эксплуатации машины сопровождения, тенге/маш.-ч;
Сп - сметная цена эксплуатации прицепа (полуприцепа, прицепа-тяжеловеса), тенге/маш.-ч;
Зм оплата труда машиниста перебазируемой машины, определяемая в соответствии с порядком, изложенном в п. 23;
В – показатель, определяемый в соответствии с порядком, изложенным в п. 34;
Тп - показатель, определяемый в соответствии с порядком, изложенным в п. 35.
Применение данного способа перебазировки предусматривает использование тягача, прицепа (полуприцепа, прицепа-тяжеловеса и тому подобное) и автомобиля сопровождения.
37. Затраты на перебазировку машин на прицепе (полуприцепе, прицепе-тяжеловесе и тому подобное) с ее демонтажом и последующим монтажом (краны башенные, краны на гусеничном ходу, сваебойная техника и тому подобное), с погрузкой (и последующей разгрузкой) на транспортное средство с применением кранов на автомобильном ходу или кранов на спецшасси автомобильного типа, (Пк) определяются по формуле:
где:
Ст - сметная цена эксплуатации тягача, тенге/маш.-ч;
См - сметная цена эксплуатации машины сопровождения, тенге/маш.-ч;
Сп - сметная цена эксплуатации прицепа (полуприцепа, прицепа-тяжеловеса), тенге/маш.-ч;Втр - время эксплуатации
транспортных средств, обеспечивающих перебазировку машины данной типоразмерной группы, маш.-ч.
Показатель (Втр) отражает затраты времени на погрузку-разгрузку и перевозку машины и принимается по фактическим данным подразделений строймеханизации.
Скр - сметная цена эксплуатации крана, тенге /маш.-ч;
Зр - оплата труда звена рабочих, занятых на работах по перебазировке машины, включая ее машиниста (машинистов), тенге/маш.-ч;
Показатель (Зр) определяется в порядке, аналогичном порядку, изложенному п. 23;
Вп - время перебазировки машины данной типоразмерной группы с учетом времени ее демонтажа и последующего монтажа, маш.-ч;
Показатель (Вп) отражает затраты времени на монтаж-демонтаж, погрузку-разгрузку и перевозку машины и принимается по фактическим данным подразделений строймеханизации.
Тп - показатель, определяемый в соответствии с порядком, изложенным в п. 35.
Применение данного способа перебазировки предусматривает использование крана, участвующего в погрузке и разгрузке машины, тягача, прицепа (полуприцепа, прицепа-тяжеловеса и тому подобное) и автомобиля сопровождения.
Состав транспортных средств – количество и марка тягачей, прицепов, машин сопровождения, обеспечивающих перебазировку данным способом, а также вид и тип крана, используемого на монтаже, демонтаже, погрузке и разгрузке, зависит от типа перебазируемой машины и принимается по конкретным условиям перебазировки.

38. Көлік құралы салығының (КҚс) нормативтік көрсеткіші мынадай формула бойынша анықталады:
(26)
мұнда:
Сс – Қазақстан Республикасының салық кодексіне сәйкес есепті жыл үшін айлық есептік көрсеткіштерде белгіленген көлік құралы бойынша салық ставкасы;
Т көрсеткішін айқындау тәртібі 18 т. жазылған тәртіпке ұқсас.
39. Қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемнің (Қоэ) нормативтік көрсеткіші мынадай формула бойынша анықталады:
(27)
мұнда:

38. Нормативный показатель налога на транспортное средство (Нтс) определяется по формуле:
где:
Нс – налоговая ставка по транспортному средству, установленная в месячных расчетных показателях за отчетный год в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
Порядок определения показателя Т аналогичен порядку, изложенному в п. 18.
39. Нормативный показатель платы за эмиссии в окружающую среду (Эос) определяется по формуле:
где:

Он - бензин мен дизель отыны үшін сәйкесінше 25, 26 т. жазылған тәртіпке сәйкес айқындалатын отын шығынының нормасы, кг/маш.-сағ;
Эс – Қазақстан Республикасының салық кодексіне сәйкес пайдаланылған отынның бір тоннасы үшін айлық есептік көрсеткіштерде белгіленген жылжымалы көздерден атмосфералық ауаға ластаушы заттардың төгінділері үшін төлем ставкасы.
Құрылыс машиналарын, тетіктерін
және автокөлік құралдарын пайдалануға
арналған ресурстық сметалық нормаларды
әзірлеу және сметалық бағаларды айқындау
жөніндегі мемлекеттік нормативке
1-қосымша
Құрылыс машиналарының, тетіктерінің және автокөлік
құралдарының базалық номенклатурасы
Коды
Атауы

Нт – норма расхода топлива, определяемая в соответствии с порядком, изложенным в п. 25, 26 для бензина и дизельного топлива соответственно, кг/маш.-ч;
Эс – ставка платы за выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух от передвижных источников, установленная в месячных расчетных показателях за одну тонну использованного топлива в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Государственному нормативу по
разработке ресурсных сметных норм и
определению сметных цен на эксплуатацию
строительных машин, механизмов и
автотранспортных средств
Базовая номенклатура строительных машин, механизмов и
автотранспортных средств
Код
Наименование

31-010101-0101
Бульдозерлер, 37 кВт (50 а.к.)
31-010101-0102
Бульдозерлер, 59 кВт (80 а.к.)
31-010101-0103
Бульдозерлер, 79 кВт (108 а.к.)
31-010101-0104
Бульдозерлер, 96 кВт (130 а.к.)
31-010101-0105
Бульдозерлер, 118 кВт (160 а.к.)
31-010101-0106
Бульдозерлер, 121 кВт (165 а.к.)
31-010101-0107
Бульдозерлер, 132 кВт (180 а.к.)
31-010101-0108
Бульдозерлер, 243 кВт (330 а.к.)
31-010101-0201
Су шаруашылығы құрылыстарындағы жұмысқа арналған бульдозерлер, 37 кВт (50 а.к.)
31-010101-0202
Су шаруашылығы құрылыстарындағы жұмысқа арналған бульдозерлер, 59 кВт (80 а.к.)
31-010101-0203
Су шаруашылығы құрылыстарындағы жұмысқа арналған бульдозерлер, 79 кВт (108 а.к.)
31-010101-0204
Су шаруашылығы құрылыстарындағы жұмысқа арналған бульдозерлер, 96 кВт (130 а.к.)
31-010101-0205
Су шаруашылығы құрылыстарындағы жұмысқа арналған бульдозерлер, 118 кВт (160 а.к.)
31-010101-0206
Су шаруашылығы құрылыстарындағы жұмысқа арналған бульдозерлер, 132 кВт (180 а.к.)
31-010101-0301
Гидроэнергетикалық құрылыс және тау-кен аршу жұмыстарына арналған бульдозерлер, 59 кВт (80 а.к.) дейін
31-010101-0302
Гидроэнергетикалық құрылыс және тау-кен аршу жұмыстарына арналған бульдозерлер, 79 кВт (108 а.к.)
31-010101-0303
Гидроэнергетикалық құрылыс және тау-кен аршу жұмыстарына арналған бульдозерлер, 96 кВт (130 а.к.)
31-010101-0304
Гидроэнергетикалық құрылыс және тау-кен аршу жұмыстарына арналған бульдозерлер, 121 кВт (165 а.к.)
31-010101-0305
Гидроэнергетикалық құрылыс және тау-кен аршу жұмыстарына арналған бульдозерлер, 132 кВт (180 а.к.)
31-010101-0306
Гидроэнергетикалық құрылыс және тау-кен аршу жұмыстарына арналған бульдозерлер, 243 кВт (330 а.к.)
31-010101-0401
Магистральды құбырлар салуға арналған бульдозерлер, 59 кВт (80 а.к.) дейін
31-010101-0402
Магистральды құбырлар салуға арналған бульдозерлер, 96 кВт (130 а.к.)
31-010101-0403
Магистральды құбырлар салуға арналған бульдозерлер, 121 кВт (165 а.к.)
31-010101-0404
Магистральды құбырлар салуға арналған бульдозерлер, 132 кВт (180 а.к.)
31-010101-0405
Магистральды құбырлар салуға арналған бульдозерлер, 228 кВт (310 а.к.)
31-010101-0406
Магистральды құбырлар салуға арналған бульдозерлер, 303 кВт (410 а.к.)
31-010101-0407
Магистральды құбырлар салуға арналған бульдозерлер, 340 кВт (450 а.к.)
31-010101-0501
Трактордағы қопсытқыш-бульдозерлер, 79 кВт (108 а.к.)
31-010101-0502
Трактордағы қопсытқыш-бульдозерлер, 121 кВт (165 а.к.)
31-010101-0503
Трактордағы қопсытқыш-бульдозерлер, 132 кВт (180 а.к.)
31-010101-0601
Су шаруашылығы құрылыстарындағы жұмысқа арналған трактордағы қопсытқыш-бульдозерлер, 79 кВт (108 а.к.)

31-010101-0101
Бульдозеры, 37 кВт (50 л.с.)
31-010101-0102
Бульдозеры, 59 кВт (80 л.с.)
31-010101-0103
Бульдозеры, 79 кВт (108 л.с.)
31-010101-0104
Бульдозеры, 96 кВт (130 л.с.)
31-010101-0105
Бульдозеры, 118 кВт (160 л.с.)
31-010101-0106
Бульдозеры, 121 кВт (165 л.с.)
31-010101-0107
Бульдозеры, 132 кВт (180 л.с.)
31-010101-0108
Бульдозеры, 243 кВт (330 л.с.)
31-010101-0201
Бульдозеры при работе на водохозяйственном строительстве, 37 кВт (50 л.с.)
31-010101-0202
Бульдозеры при работе на водохозяйственном строительстве, 59 кВт (80 л.с.)
31-010101-0203
Бульдозеры при работе на водохозяйственном строительстве, 79 кВт (108 л.с.)
31-010101-0204
Бульдозеры при работе на водохозяйственном строительстве, 96 кВт (130 л.с.)
31-010101-0205
Бульдозеры при работе на водохозяйственном строительстве, 118 кВт (160 л.с.)
31-010101-0206
Бульдозеры при работе на водохозяйственном строительстве, 132 кВт (180 л.с.)
31-010101-0301
Бульдозеры при работе на гидроэнергетическом строительстве и горно-вскрышных работах, до 59 кВт (80 л.с.)
31-010101-0302
Бульдозеры при работе на гидроэнергетическом строительстве и горно-вскрышных работах, 79 кВт (108 л.с.)
31-010101-0303
Бульдозеры при работе на гидроэнергетическом строительстве и горно-вскрышных работах, 96 кВт (130 л.с.)
31-010101-0304
Бульдозеры при работе на гидроэнергетическом строительстве и горно-вскрышных работах, 121 кВт (165 л.с.)
31-010101-0305
Бульдозеры при работе на гидроэнергетическом строительстве и горно-вскрышных работах, 132 кВт (180 л.с.)
31-010101-0306
Бульдозеры при работе на гидроэнергетическом строительстве и горно-вскрышных работах, 243 кВт (330 л.с.)
31-010101-0401
Бульдозеры при сооружении магистральных трубопроводов, до 59 кВт (80 л.с.)
31-010101-0402
Бульдозеры при сооружении магистральных трубопроводов, 96 кВт (130 л.с.)
31-010101-0403
Бульдозеры при сооружении магистральных трубопроводов, 121 кВт (165 л.с.)
31-010101-0404
Бульдозеры при сооружении магистральных трубопроводов, 132 кВт (180 л.с.)
1-010101-0405
Бульдозеры при сооружении магистральных трубопроводов, 228 кВт (310 л.с.)
31-010101-0406
Бульдозеры при сооружении магистральных трубопроводов, 303 кВт (410 л.с.)
31-010101-0407
Бульдозеры при сооружении магистральных трубопроводов, 340 кВт (450 л.с.)
31-010101-0501
Бульдозеры-рыхлители на тракторе, 79 кВт (108 л.с.)
31-010101-0502
Бульдозеры-рыхлители на тракторе, 121 кВт (165 л.с.)
31-010101-0503
Бульдозеры-рыхлители на тракторе, 132 кВт (180 л.с.)
31-010101-0601
Бульдозеры-рыхлители на тракторе при работе на водохозяйственном строительстве, 79 кВт (108 л.с.)

31-010101-0602
Су шаруашылығы құрылыстарындағы жұмысқа арналған трактордағы қопсытқыш-бульдозерлер, 121 кВт (165 а.к.)
31-010101-0603
Су шаруашылығы құрылыстарындағы жұмысқа арналған трактордағы қопсытқыш-бульдозерлер, 132 кВт (180 а.к.)
31-010101-0701
Электр беру желілерін салатын трактор базасындағы бульдозерлер, 121 кВт (165 а.к.)
31-010102-0101
Шынжыр табанды тракторы бар скреперлер, 3 м3
31-010102-0102
Шынжыр табанды тракторы бар скреперлер, 4,5 м3
31-010102-0103
Шынжыр табанды тракторы бар скреперлер, 7 м3
31-010102-0104
Шынжыр табанды тракторы бар скреперлер, 8 м3
31-010102-0105
Шынжыр табанды тракторы бар скреперлер, 10 м3
31-010102-0106
Шынжыр табанды тракторы бар скреперлер, 15 м3
31-010102-0201
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде шынжыр табанды тракторы бар тіркемелі скреперлер, 3 м3
31-010102-0202
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде шынжыр табанды тракторы бар тіркемелі скреперлер, 4,5 м3
31-010102-0203
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде шынжыр табанды тракторы бар тіркемелі скреперлер, 7 м3
31-010102-0204
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде шынжыр табанды тракторы бар тіркемелі скреперлер, 8 м3
31-010102-0205
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде шынжыр табанды тракторы бар тіркемелі скреперлер, 10 м3
31-010102-0206
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде шынжыр табанды тракторы бар тіркемелі скреперлер, 15 м3
31-010102-0301
Дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 8 м3
31-010102-0302
Дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 10 м3
31-010102-0303
Дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 15 м3
31-010102-0401
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 8 м3
31-010102-0402
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 10 м3
31-010102-0403
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 15 м3
31-010102-0501
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 8 м3
31-010102-0502
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 10 м3
31-010102-0503
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 15 м3
31-010102-0601
Магистральды құбырларды салу кезінде дөңгелекті тартқыштардағы өздігінен жүретін скреперлер, 8 м3
31-010102-0701
Тау-кен үңгу жұмыстарын жүргізу кезіндегі скреперлік кешендер, 0,5 м3 дейін
31-010102-0702
Тау-кен үңгу жұмыстарын жүргізу кезіндегі скреперлік кешендер, 0,8 м3 дейін

31-010101-0602
Бульдозеры-рыхлители на тракторе при работе на водохозяйственном строительстве, 121 кВт (165 л.с.)
31-010101-0603
Бульдозеры-рыхлители на тракторе при работе на водохозяйственном строительстве, 132 кВт (180 л.с.)
31-010101-0701
Бульдозеры на базе трактора при сооружении линий электропередач, 121 кВт (165 л.с.)
31-010102-0101
Скреперы прицепные с гусеничным трактором, 3 м3
31-010102-0102
Скреперы прицепные с гусеничным трактором, 4,5 м3
31-010102-0103
Скреперы прицепные с гусеничным трактором, 7 м3
31-010102-0104
Скреперы прицепные с гусеничным трактором, 8 м3
31-010102-0105
Скреперы прицепные с гусеничным трактором, 10 м3
31-010102-0106
Скреперы прицепные с гусеничным трактором, 15 м3
31-010102-0201
Скреперы прицепные с гусеничным трактором при работе на водохозяйственном строительстве, 3 м3
31-010102-0202
Скреперы прицепные с гусеничным трактором при работе на водохозяйственном строительстве, 4,5 м3
31-010102-0203
Скреперы прицепные с гусеничным трактором при работе на водохозяйственном строительстве, 7 м3
31-010102-0204
Скреперы прицепные с гусеничным трактором при работе на водохозяйственном строительстве, 8 м3
31-010102-0205
Скреперы прицепные с гусеничным трактором при работе на водохозяйственном строительстве, 10 м3
31-010102-0206
Скреперы прицепные с гусеничным трактором при работе на водохозяйственном строительстве, 15 м3
31-010102-0301
Скреперы самоходные на колесных тягачах, 8 м3
31-010102-0302
Скреперы самоходные на колесных тягачах, 10 м3
31-010102-0303
Скреперы самоходные на колесных тягачах, 15 м3
31-010102-0401
Скреперы самоходные на колесных тягачах при работе на водохозяйственном строительстве, 8 м3
31-010102-0402
Скреперы самоходные на колесных тягачах при работе на водохозяйственном строительстве, 10 м3
31-010102-0403
Скреперы самоходные на колесных тягачах при работе на водохозяйственном строительстве, 15 м3
31-010102-0501
Скреперы самоходные на колесных тягачах при работе на гидроэнергетическом строительстве, 8 м3
31-010102-0502
Скреперы самоходные на колесных тягачах при работе на гидроэнергетическом строительстве, 10 м3
31-010102-0503
Скреперы самоходные на колесных тягачах при работе на гидроэнергетическом строительстве, 15 м3
31-010102-0601
Скреперы самоходные на колесных тягачах при сооружении магистральных трубопроводов, 8 м3
31-010102-0701
Комплексы скреперные при производстве горнопроходческих работ, до 0,5 м3
31-010102-0702
Комплексы скреперные при производстве горнопроходческих работ, до 0,8 м3

31-010102-0801
Тау-кен аршу жұмыстарын жүргізу кезінде өздігінен жүретін дөңгелекті скреперлер, 10 м3
31-010102-0802
Тау-кен аршу жұмыстарын жүргізу кезінде өздігінен жүретін дөңгелекті скреперлер, 15 м3
31-010102-0803
Тау-кен аршу жұмыстарын жүргізу кезінде өздігінен жүретін дөңгелекті скреперлер, 25 м3
31-010103-0101
Жеңіл типті автогрейдерлер, 66,2 кВт (90 а.к.)
31-010103-0201
Орта типті автогрейдерлер, 99 кВт (135 а.к.)
31-010103-0301
Орта типтегі тіркеме грейдерлер
31-010103-0401
Ауыр типтегі тіркеме грейдерлер
31-010104-0101
Трактордағы кротодренаж машиналары, 59 кВт (80 а.к.)
31-010104-0201
Алқапты терең дайындаудың трактордағы машинасы 79 кВт (108 а.к.)
31-010104-0202
Алқапты терең дайындаудың трактордағы машинасы 103 кВт (140 а.к.)
31-010104-0301
Ұзын базалы сүргіштер (тракторсыз)
31-010104-0401
Трактордағы екі кесу аралы қондырғылары 79 кВт (108 а.к.)
31-010104-0501
Трактордағы бір кесу арасы бар қондырғылар 79 кВт (108 а.к.), саңылау ені 14 см
31-010104-0502
Трактордағы бір кесу арасы бар қондырғылар 79 кВт (108 а.к.), саңылау ені 54 см
31-010105-0101
Барраждық машина
31-010105-0201
Сүзгіге қарсы бүркеме орларын үңгуге арналған экскаватор базасындағы кең қаусырмалы грейферлер
31-010105-0301
Орларды үңгуге арналған жазық грейфері бар қондырғы
31-010105-0401
Ені 0,5-0,7 м, тереңдігі 50 м дейінгі орларды игеруге арналған агрегаттар
31-010105-0501
"Топырақтағы қабырға" типтес құрылыстарды орнатуға арналған қысымды штангідегі жазық грейфері бар қондырғы
31-010105-0601
Электрлі нығыздағыштар
31-010201-0101
Шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаватор, 0,4 м3
31-010201-0102
Шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаватор, 0,5 м3
31-010201-0103
Шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаватор, 0,65 м3
31-010201-0104
Шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаватор, 1 м3
31-010201-0105
Шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаватор, 1,25 м3
31-010201-0106
Шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаватор, 1,6 м3
31-010201-0201
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,25 м3
31-010201-0202
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,4 м3
31-010201-0203
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар 0,5 м3
31-010201-0204
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,65 м3
31-010201-0205
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 1 м3

31-010102-0801
Скреперы самоходные колесные при производстве горновскрышных работ, 10 м3
31-010102-0802
Скреперы самоходные колесные при производстве горновскрышных работ, 15 м3
31-010102-0803
Скреперы самоходные колесные при производстве горновскрышных работ, 25 м3
31-010103-0101
Автогрейдеры легкого типа, 66,2 кВт (90 л.с.)
31-010103-0201
Автогрейдеры среднего типа, 99 кВт (135 л.с.)
31-010103-0301
Грейдеры прицепные среднего типа
31-010103-0401
Грейдеры прицепные тяжелого типа
31-010104-0101
Машины кротодренажные на тракторе, 59 кВт (80 л.с.)
31-010104-0201
Машины глубинной подготовки полей на тракторе 79 кВт (108 л.с.)
31-010104-0202
Машины глубинной подготовки полей на тракторе 103 кВт (140 л.с.)
31-010104-0301
Планировщики длиннобазовые (без трактора)
31-010104-0401
Установки двухбаровые на тракторе 79 кВт (108 л.с.)
31-010104-0501
Установки однобаровые на тракторе 79 кВт (108 л.с.), ширина щели 14 см
31-010104-0502
Установки однобаровые на тракторе 79 кВт (108 л.с.), ширина щели 54 см
31-010105-0101
Барражная машина
31-010105-0201
Грейферы широкозахватные на базе экскаватора для проходки траншей противофильтрационных завес
31-010105-0301
Установка с плоским грейфером для проходки траншей
31-010105-0401
Агрегаты для разработки траншей шириной 0,5 -0,7 м, глубиной до 50 м
31-010105-0501
Установка с плоским грейфером на напорной штанге для устройства сооружений типа "стена в грунте"
31-010105-0601
Трамбовки электрические
31-010201-0101
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу, 0,4 м3
31-010201-0102
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу, 0,5 м3
31-010201-0103
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу, 0,65 м3
31-010201-0104
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу, 1 м3
31-010201-0105
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу, 1,25 м3
31-010201-0106
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу, 1,6 м3
31-010201-0201
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 0,25 м3
31-010201-0202
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 0,4 м3
31-010201-0203
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 0,5 м3
31-010201-0204
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 0,65 м3
31-010201-0205
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 1 м3

31-010201-0206
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 1,25 м3
31-010201-0301
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,4 м3
31-010201-0302
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,5 м3
31-010201-0303
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,65 м3
31-010201-0304
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 1 м3
31-010201-0305
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 1,25 м3
31-010201-0401
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 1,6 м3
31-010201-0402
Магистральдық құбырларды салу кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,25 м3
31-010201-0403
Магистральдық құбырларды салу кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,5 м3
31-010201-0404
Магистральдық құбырларды салу кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,65 м3
31-010201-0405
Магистральдық құбырларды салу кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 1 м3
31-010201-0406
Магистральдық құбырларды салу кезінде шынжыр табанды жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 1,25 м3
31-010201-0501
Электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, 1,25 м3
31-010201-0502
Электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, 2,5 м3
31-010201-0601
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, 1,25 м3
31-010201-0602
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, 2,5 м3
31-010201-0701
"Тік қалақ" ұзартылған жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 4 м3
31-010201-0702
"Тік қалақ" ұзартылған жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 6,3 м3
31-010201-0703
"Тік қалақ" ұзартылған жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 15 м3
31-010201-0801
"Тік қалақ" жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 4,6 м3
31-010201-0802
"Тік қалақ" жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 5,2 м3

31-010201-0206
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 1,25 м3
31-010201-0301
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 0,4 м3
31-010201-0302
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 0,5 м3
31-010201-0303
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 0,65 м3
31-010201-0304
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 1 м3
31-010201-0305
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 1,25 м3
31-010201-0401
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 1,6 м3
31-010201-0402
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 0,25 м3
31-010201-0403
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 0,5 м3
31-010201-0404
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 0,65 м3
31-010201-0405
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 1 м3
31-010201-0406
Экскаваторы одноковшовые дизельные на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 1,25 м3
31-010201-0501
Экскаваторы одноковшовые электрические на гусеничном ходу, 1,25 м3
31-010201-0502
Экскаваторы одноковшовые электрические на гусеничном ходу, 2,5 м3
31-010201-0601
Экскаваторы одноковшовые электрические на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 1,25 м3
31-010201-0602
Экскаваторы одноковшовые электрические на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 2,5 м3
31-010201-0701
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с удлиненным рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 4 м3
31-010201-0702
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с удлиненным рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 6,3 м3
31-010201-0703
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с удлиненным рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 15 м3
31-010201-0801
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 4,6 м3
31-010201-0802
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 5,2 м3

31-010201-0803
"Тік қалақ" жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 6,3 м3
31-010201-0804
"Тік қалақ" жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 8 м3
31-010201-0805
"Тік қалақ" жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 10 м3
31-010201-0806
"Тік қалақ" жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 12,5 м3
31-010201-0807
"Тік қалақ" жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 15 м3
31-010201-0808
"Тік қалақ" жұмыс жабдығы бар электрлі шынжыр табанды бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 20 м3
31-010201-0901
"HITACHI" типтес импорттық өндірістің шынжыр табанды жүрісті экскаваторлары, 0,15 м3
31-010201-0902
"HITACHI" типтес импорттық өндірістің шынжыр табанды жүрісті экскаваторлары, 0,25 м3
31-010201-0903
"HITACHI" типтес импорттық өндірістің шынжыр табанды жүрісті экскаваторлары, 0,4 м3
31-010201-0904
"HITACHI" типтес импорттық өндірістің шынжыр табанды жүрісті экскаваторлары, 0,5 м3
31-010201-0905
"HITACHI" типтес импорттық өндірістің шынжыр табанды жүрісті экскаваторлары, 0,65 м3
31-010201-0906
"HITACHI" типтес импорттық өндірістің шынжыр табанды жүрісті экскаваторлары, 1 м3
31-010201-0907
"HITACHI" типтес импорттық өндірістің шынжыр табанды жүрісті экскаваторлары, 1,25 м3
31-010201-0908
"HITACHI" типтес импорттық өндірістің шынжыр табанды жүрісті экскаваторлары, 1,6 м3
31-010201-0909
"HITACHI" типтес импорттық өндірістің шынжыр табанды жүрісті экскаваторлары, 2,5 м3
31-010202-0101
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі карьерлік электрлі бір ожаулы экскаваторлар, 4,6 м3
31-010202-0102
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі карьерлік электрлі бір ожаулы экскаваторлар, 5,2 м3
31-010202-0103
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі карьерлік электрлі бір ожаулы экскаваторлар, 6,3 м3
31-010202-0104
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі карьерлік электрлі бір ожаулы экскаваторлар, 8 м3
31-010202-0201
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі қадамдағыш электрлі бір ожаулы экскаваторлар, 5-6 м3
31-010202-0202
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі қадамдағыш электрлі бір ожаулы экскаваторлар, 6,3 м3
31-010202-0203
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі қадамдағыш электрлі бір ожаулы экскаваторлар, 10 м3
31-010202-0204
Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі қадамдағыш электрлі бір ожаулы экскаваторлар, 15 м3
31-010202-0205

31-010201-0803
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 6,3 м3
31-010201-0804
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 8 м3
31-010201-0805
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 10 м3
31-010201-0806
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 12,5 м3
31-010201-0807
Экскаваторы одноковшовые электрические гусеничные с рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 15 м3
31-010201-0808
Экскаваторы одноков-шовые электрические гусеничные с рабочим оборудованием "прямая лопата", вскрышные, 20 м3
31-010201-0901
Экскаваторы на гусеничном ходу импортного производства типа "HITACHI", 0,15 м3
31-010201-0902
Экскаваторы на гусеничном ходу импортного производства типа "HITACHI", 0,25 м3
31-010201-0903
Экскаваторы на гусеничном ходу импортного производства типа "HITACHI", 0,4 м3
31-010201-0904
Экскаваторы на гусеничном ходу импортного производства типа "HITACHI", 0,5 м3
31-010201-0905
Экскаваторы на гусеничном ходу импортного производства типа "HITACHI", 0,65 м3
31-010201-0906
Экскаваторы на гусеничном ходу импортного производства типа "HITACHI", 1 м3
31-010201-0907
Экскаваторы на гусеничном ходу импортного производства типа "HITACHI", 1,25 м3
31-010201-0908
Экскаваторы на гусеничном ходу импортного производства типа "HITACHI", 1,6 м3
31-010201-0909
Экскаваторы на гусеничном ходу импортного производства типа "HITACHI", 2,5 м3
31-010202-0101
Экскаваторы одноковшовые электрические карьерные при работе на гидроэнергетическом строительстве, 4,6 м3
31-010202-0102
Экскаваторы одноковшовые электрические карьерные при работе на гидроэнергетическом строительстве, 5,2 м3
31-010202-0103
Экскаваторы одноковшовые электрические карьерные при работе на гидроэнергетическом строительстве, 6,3 м3
31-010202-0104
Экскаваторы одноковшовые электрические карьерные при работе на гидроэнергетическом строительстве, 8 м3
31-010202-0201
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие при работе на гидроэнергетическом строительстве, 5-6 м3
31-010202-0202
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие при работе на гидроэнергетическом строительстве, 6,3 м3
31-010202-0203
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие при работе на гидроэнергетическом строительстве, 10 м3
31-010202-0204
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие при работе на гидроэнергетическом строительстве, 15 м3
31-010202-0205

Гидроэнергетикалық құрылыста жұмыс кезіндегі қадамдағыш электрлі бір ожаулы экскаваторлар, 20 м3
31-010202-0301
"Драглайн" жұмыс жабдығы бар электрлі қадамдағыш бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 4 м3
31-010202-0302
"Драглайн" жұмыс жабдығы бар электрлі қадамдағыш бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 6,5 м3
31-010202-0303
"Драглайн" жұмыс жабдығы бар электрлі қадамдағыш бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 10 м3
31-010202-0304
"Драглайн" жұмыс жабдығы бар электрлі қадамдағыш бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 13 м3
31-010202-0305
"Драглайн" жұмыс жабдығы бар электрлі қадамдағыш бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 15 м3
31-010202-0306
"Драглайн" жұмыс жабдығы бар электрлі қадамдағыш бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 20 м3
31-010202-0307
"Драглайн" жұмыс жабдығы бар электрлі қадамдағыш бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 25 м3
31-010202-0308
"Драглайн" жұмыс жабдығы бар электрлі қадамдағыш бір ожаулы экскаваторлар, аршығыш, 40 м3
31-010203-0101
Пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,25 м3
31-010203-0102
Пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,4 м3
31-010203-0103
Пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,5 м3
31-010203-0104
Пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,65 м3
31-010203-0201
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,15 м3
31-010203-0202
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,25 м3
31-010203-0203
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,4 м3
31-010203-0204
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,5 м3
31-010203-0205
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезінде пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,65 м3
31-010203-0301
Гидроэнергетикалық құрылыстағы жұмыс кезінде пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,25 м3
31-010203-0302
Гидроэнергетикалық құрылыстағы жұмыс кезінде пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,4 м3
31-010203-0303
Гидроэнергетикалық құрылыстағы жұмыс кезінде пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,5 м3
31-010203-0304
Гидроэнергетикалық құрылыстағы жұмыс кезінде пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,65 м3
31-010203-0401
Магистральды құбырларды салу кезіндегі пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,65 м3

Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие при работе на гидроэнергетическом строительстве, 20 м3
31-010202-0301
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие с рабочим оборудованием "драглайн", вскрышные, 4 м3
31-010202-0302
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие с рабочим оборудованием "драглайн", вскрышные, 6,5 м3
31-010202-0303
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие с рабочим оборудованием "драглайн", вскрышные, 10 м3
31-010202-0304
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие с рабочим оборудованием "драглайн", вскрышные, 13 м3
31-010202-0305
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие с рабочим оборудованием "драглайн", вскрышные, 15 м3
31-010202-0306
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие с рабочим оборудованием "драглайн", вскрышные, 20 м3
31-010202-0307
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие с рабочим оборудованием "драглайн", вскрышные, 25 м3
31-010202-0308
Экскаваторы одноковшовые электрические шагающие с рабочим оборудованием "драглайн", вскрышные, 40 м3
31-010203-0101
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу, 0,25 м3
31-010203-0102
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу, 0,4 м3
31-010203-0103
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу, 0,5 м3
31-010203-0104
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу, 0,65 м3
31-010203-0201
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 0,15 м3
31-010203-0202
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 0,25 м3
31-010203-0203
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 0,4 м3
31-010203-0204
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 0,5 м3
31-010203-0205
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 0,65 м3
31-010203-0301
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 0,25 м3
31-010203-0302
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 0,4 м3
31-010203-0303
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 0,5 м3
31-010203-0304
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 0,65 м3
31-010203-0401
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 0,65 м3

31-010203-0402
Магистральды құбырларды салу кезіндегі пневмодөңгелекті жүрісті дизельді бір ожаулы экскаваторлар, 0,8 м3
31-010204-0101
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі дренаж төсегіш-экскаваторлар, 40 кВт (55 а.к.)
31-010204-0102
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі дренаж төсегіш-экскаваторлар, 79 кВт (108 а.к.)
31-010204-0103
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі дренаж төсегіш-экскаваторлар, 118 кВт (160 а.к.)
31-010204-0201
Тарқышы бар дренаж төсегіштер (орсыз), 118 кВт (160 а.к.)
31-010205-0101
Шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 12 л
31-010205-0102
Шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 15 л
31-010205-0103
Шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 23 л
31-010205-0104
Шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 35 л
31-010205-0105
Шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 45 л
31-010205-0201
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 12 л
31-010205-0202
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 15 л
31-010205-0203
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 23 л
31-010205-0204
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 35 л
31-010205-0205
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі шынжырлы көп ожаулы ор қазу экскаваторлары, 45 л
31-010206-0101
Ені мен тереңдігі 280-1300 мм орларға арналған роторлы экскаваторлар
31-010206-0102
Ені мен тереңдігі 800-2200 мм орларға арналған роторлы экскаваторлар
31-010206-0103
Ені мен тереңдігі 1200-2200 мм орларға арналған роторлы экскаваторлар
31-010206-0104
Ені мен тереңдігі 1500-2200 мм орларға арналған роторлы экскаваторлар
31-010206-0105
Ені мен тереңдігі 1100-2500 мм орларға арналған роторлы экскаваторлар
31-010206-0201
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі екі роторлы экскаваторлар
31-010206-0301
Трактордағы шнекті-роторлы экскаваторлар, 79 кВт (108 а.к.)
31-010206-0302
Трактордағы шнекті-роторлы экскаваторлар, 118 кВт (160 а.к.)
31-010206-0303
Трактордағы шнекті-роторлы экскаваторлар, 132 кВт (180 а.к.)
31-010206-0304
Трактордағы шнекті-роторлы экскаваторлар, 220 кВт (300 а.к.)
31-010207-0101
Жерасты жұмыстарына арналған экскаваторлар, 1,2 м3
31-010208-0101
Пневматикалық жүрісті экскаватор-сүргіштер
31-010208-0201
Су шаруашылығы құрылысында жұмыс кезіндегі шынжырлы шөмішсіз экскаваторлар, 118 кВт (160 л.с.)
31-010301-0101
Роторлық бұрғылауға арналған автомобильдер базасындағы бұрғылау қондырғылары мен агрегаттары, бұрғылау тереңдігі 100-200 м дейін, ұңғылардың бастапқы диаметрі 190 мм дейін, түпкілікті диаметрі 93-118 мм дейін, жүк көтергіштігі 4 т

31-010203-0402
Экскаваторы одноковшовые дизельные на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 0,8 м3
31-010204-0101
Экскаваторы-дреноукладчики при работе на водохозяйственном строительстве, 40 кВт (55 л.с.)
31-010204-0102
Экскаваторы-дреноукладчики при работе на водохозяйственном строительстве, 79 кВт (108 л.с.)
31-010204-0103
Экскаваторы-дреноукладчики при работе на водохозяйственном строительстве, 118 кВт (160 л.с.)
31-010204-0201
Дреноукладчики (бестраншейные) с тягачом, 118 кВт (160 л.с.)
31-010205-0101
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные, 12 л
31-010205-0102
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные, 15 л
31-010205-0103
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные, 23 л
31-010205-0104
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные, 35 л
31-010205-0105
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные, 45 л
31-010205-0201
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные при работе на водохозяйственном строительстве, 12 л
31-010205-0202
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные при работе на водохозяйственном строительстве, 15 л
31-010205-0203
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные при работе на водохозяйственном строительстве, 23 л
31-010205-0204
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные при работе на водохозяйственном строительстве, 35 л
31-010205-0205
Экскаваторы траншейные многоковшовые цепные при работе на водохозяйственном строительстве, 45 л
31-010206-0101
Экскаваторы роторные для траншей шириной и глубиной 280-1300 мм
31-010206-0102
Экскаваторы роторные для траншей шириной и глубиной 800-2200 мм
31-010206-0103
Экскаваторы роторные для траншей шириной и глубиной 1200-2200 мм
31-010206-0104
Экскаваторы роторные для траншей шириной и глубиной 1500-2200 мм
31-010206-0105
Экскаваторы роторные для траншей шириной и глубиной 2100-2500 мм
31-010206-0201
Экскаваторы двухроторные при работе на водохозяйственном строительстве
31-010206-0301
Экскаваторы шнеко-роторные на тракторе, 79 кВт (108 л.с.)
31-010206-0302
Экскаваторы шнеко-роторные на тракторе, 118 кВт (160 л.с.)
31-010206-0303
Экскаваторы шнеко-роторные на тракторе, 132 кВт (180 л.с.)
31-010206-0304
Экскаваторы шнеко-роторные на тракторе, 220 кВт (300 л.с.)
31-010207-0101
Экскаваторы для подземных работ, 1,2 м3
31-010208-0101
Экскаваторы-планировщики на пневмоколесном ходу
31-010208-0201
Экскаваторы цепные безковшовые при работе на водохозяйственном строительстве, 118 кВт (160 л.с.)
31-010301-0101
Установки и агрегаты буровые на базе автомобилей для роторного бурения, глубина бурения до 100-200 м, начальный диаметр скважин до 190 мм, конечный диаметр до 93-118 мм, грузоподъемность 4 т

31-010301-0102
Роторлық бұрғылауға арналған автомобильдер базасындағы бұрғылау қондырғылары мен агрегаттары, бұрғылау тереңдігі 500 м дейін, ұңғылардың бастапқы диаметрі 394 мм дейін, түпкілікті диаметрі 190 мм дейін, жүк көтергіштігі 12,5 т
31-010301-0103
Роторлық бұрғылауға арналған автомобильдер базасындағы бұрғылау қондырғылары мен агрегаттары, бұрғылау тереңдігі 600 м дейін, ұңғылардың бастапқы диаметрі 490 мм дейін, түпкілікті диаметрі 214 мм дейін, жүк көтергіштігі 32 т
31-010301-0104
Роторлық бұрғылауға арналған автомобильдер базасындағы бұрғылау қондырғылары мен агрегаттары, бұрғылау тереңдігі 700 м дейін, ұңғылардың бастапқы диаметрі 249 мм дейін, түпкі диаметрі 93 мм дейін, жүк көтергіштігі 13 т
31-010301-0201
Автомобиль базасындағы соққылы-арқанды бұрғылау қондырғылары мен станоктары, бұрғылау тереңдігі 50 м дейін, ұңғы диаметрі 200 мм дейін
31-010301-0301
Автомобиль базасындағы шнекті бұрғылау жабдығы кешені, бұрғылау тереңдігі 50 м дейін, ұңғы диаметрі: бастапқы 198 мм, түпкі 151 мм дейін
31-010302-0101
Қадаға арналған ұңғыларды шөміштік бұрғылау қондырғылары, бұрғылау тереңдігі 20 м дейін, диаметрі 800, 1000, 1300 мм дейін
31-010302-0102
Қадаға арналған ұңғыларды шөміштік бұрғылау қондырғылары, бұрғылау тереңдігі 24 м дейін, диаметр 1200 мм дейін
31-010302-0201
Қадаларға ұңғыларды шнектік бұрғылауға арналған қондырғылар, бұрғылау тереңдігі 20 м дейін, диаметрі 800, 1000, 1300 мм дейін
31-010302-0202
Қадаларға ұңғыларды шнектік бұрғылауға арналған қондырғылар, бұрғылау тереңдігі 30 м дейін, диаметр 600 мм дейін
31-010302-0203
Қадаларға ұңғыларды шнектік бұрғылауға арналған қондырғылар, бұрғылау тереңдігі 30 м дейін, диаметрі 1000-1100 мм дейін
31-010302-0301
Қадаға арналған ұңғыларды соққылы-арқанды бұрғылау қондырғылары, бұрғылау тереңдігі 20 м дейін, диаметрі 1200 мм дейін
31-010302-0302
Қадаға арналған ұңғыларды соққылы-арқанды бұрғылау қондырғылары, бұрғылау тереңдігі 30 м дейін, диаметрі 1000-1100 мм дейін
31-010302-0401
Ұзындығы 20 м, диаметрі 1200 мм дейінгі бұрғылап қағу қадаларына арналған ұңғыларды шнектік бұрғылау қондырғылары
31-010302-0402
Ұзындығы 30 м, диаметрі 600 мм дейінгі бұрғылап қағу қадаларына арналған ұңғыларды шнектік бұрғылау қондырғылары
31-010302-0501
Ұңғыларды бұрғы қағу қадаларымен роторлық бұрғылау жабдығы кешені, бұрғылау тереңдігі 50 м дейін
31-010303-0101
Трактор базасындағы шарошты бұрғылау машиналары, 118 кВт (160 а.к.), бұрғылау тереңдігі 15 м, ұңғы диаметрі 76-132 мм
31-010303-0102
Трактор базасындағы шарошты бұрғылау машиналары, 118 кВт (160 а.к.), бұрғылау тереңдігі 32 м, ұңғы диаметрі 160 мм

31-010301-0102
Установки и агрегаты буровые на базе автомобилей для роторного бурения, глубина бурения до 500 м, начальный диаметр скважин до 394 мм, конечный диаметр до 190 мм, грузоподъемность 12,5 т
31-010301-0103
Установки и агрегаты буровые на базе автомобилей для роторного бурения, глубина бурения до 600 м, начальный диаметр скважин до 490 мм, конечный диаметр до 214 мм, грузоподъемность 32 т
31-010301-0104
Установки и агрегаты буровые на базе автомобилей для роторного бурения, глубина бурения до 700 м, начальный диаметр скважин до 249 мм, конечный диаметр до 93 мм, грузоподъемность 13 т
31-010301-0201
Установки и станки ударно-канатного бурения на базе автомобиля, глубина бурения до 50 м, диаметр скважин до 200 мм
31-010301-0301
Комплекты оборудования шнекового бурения на базе автомобиля, глубина бурения до 50 м, диаметр скважин: начальный до 198 мм, конечный до 151 мм
31-010302-0101
Установки ковшового бурения скважин под сваи, глубина бурения до 20 м, диаметр до 800, 1000, 1300 мм
31-010302-0102
Установки ковшового бурения скважин под сваи, глубина бурения до 24 м, диаметр до 1200 мм
31-010302-0201
Установки шнекового бурения скважин под сваи, глубина бурения до 20 м, диаметр до 800, 1000, 1300 мм
31-010302-0202
Установки шнекового бурения скважин под сваи, глубина бурения до 30 м, диаметр до 600 мм
31-010302-0203
Установки шнекового бурения скважин под сваи, глубина бурения до 30 м, диаметр до 1000-1100 мм
31-010302-0301
Установки ударно-канатного бурения скважин под сваи, глубина бурения до 20 м, диаметр до 1200 мм
31-010302-0302
Установки ударно-канатного бурения скважин под сваи, глубина бурения до 30 м, диаметр до 1000-1100 мм
31-010302-0401
Установки шнекового бурения скважин под буронабивные сваи длиной до 20 м, диаметром до 1200 мм
31-010302-0402
Установки шнекового бурения скважин под буронабивные сваи длиной до 30 м, диаметром до 600 мм
31-010302-0501
Комплекты оборудования роторного бурения скважин под буронабивные сваи, глубина бурения до 50 м
31-010303-0101
Машины шарошечного бурения на базе трактора 118 кВт (160 л.с.), глубина бурения 15 м, диаметр скважин 76-132 мм
31-010303-0102
Машины шарошечного бурения на базе трактора 118 кВт(160л.с), глубина бурения 32 м, диаметр скважин 160 мм

31-010303-0103
Трактор базасындағы шарошты бұрғылау машиналары, 118 кВт (160 а.к.), бұрғылау тереңдігі 32 м, ұңғы диаметрі 200 мм
31-010303-0201
Бұрғылау тереңдігі 1,5-3 м, трактордағы бұрғылау-кран машинасы 66 кВт (90 а.к.)
31-010303-0301
Бұрғылау тереңдігі 3,5 м, трактордағы бұрғылау-кран машинасы 85 кВт (90 а.к.)
31-010303-0401
Бұрғылау тереңдігі 3,5 м, автомобильдегі бұрғылау-кран машинасы
31-010304-0101
Шынжыр табанды жүрісті шарошты бұрғылау машиналары, бұрғылау тереңдігі 36 м, ұңғы диаметрі 215 мм
31-010304-0102
Шынжыр табанды жүрісті шарошты бұрғылау машиналары, бұрғылау тереңдігі 32 м, ұңғы диаметрі 250 мм
31-010304-0201
Шынжыр табанды жүрісті тіркемелі соққылы-арқанды бұрғылау қондырғылары мен станоктары, бұрғылау тереңдігі 300 м, ұңғылар диаметрі 300 мм
31-010304-0301
Өзі жүретін айналмалы бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 23 м дейін, диаметрі 150 мм
31-010304-0302
Өзі жүретін айналмалы бұрғылау станоктары,бұрғылау тереңдігі 50 м дейін, диаметрі 105 мм
31-010304-0401
Стационарлы компрессорлардан жұмыс жасау кезінде өзі жүретін соққылы-айналмалы бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 50 м дейін, ұңғы диаметрі 125 мм дейін
31-010304-0501
Жылжымалы компрессорлардан жұмыс жасау кезінде өзі жүретін соққылы-айналмалы бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 50 м дейін, ұңғы диаметрі 125 мм дейін
31-010305-0101
Өзі жүрмейтін соққылы-айналмалы бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 24 м дейін, диаметрі 105 мм
31-010305-0102
Өзі жүрмейтін айналмалы бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 500 м дейін, ұңғы диаметрі 15-142 мм
31-010305-0201
Тіркемелі соққылы-арқанды бұрғылау қондырғылары мен станоктары, бұрғылау тереңдігі 100 м дейін, ұңғы диаметрі 600 мм дейін
31-010305-0202
Тіркемелі соққылы-арқанды бұрғылау қондырғылары мен станоктары, бұрғылау тереңдігі 200 м дейін, ұңғы диаметрі 900 мм дейін
31-010305-0301
Ұңғыларды соққылы-арқанды бұрғылау станоктары, шағын ауқымды
31-010305-0401
Дизель қозғалтқышы бар, тереңдігі 100 м дейінгі ұңғыларды роторлық бұрғылау жабдығы кешені
31-010305-0501
Перфераторлық бұрғылаудың бұрғылау қондырғылары, бұрғылау тереңдігі 25 м дейін, диаметрі 48-60 мм
31-010305-0502
Перфераторлық бұрғылаудың бұрғылау қондырғылары, бұрғылау тереңдігі 30 м дейін, диаметрі 65-76 мм
31-010305-0601
Соққылы-арқанды бұрғылау қондырғылары мен станоктары, бұрғылау тереңдігі 25 м дейін, ұңғы диаметрі 1000 мм дейін
31-010306-0101
Стационарлы компрессорлық станциялардан жұмыс істеу кезінде жеңіл бұрғылау балғалары
31-010306-0201
Жылжымалы компрессорлық станциялардан жұмыс істеу кезінде жеңіл бұрғылау балғалары

31-010303-0103
Машины шарошечного бурения на базе трактора 118 кВт (160 л.с.), глубина бурения 32 м, диаметр скважин 200 мм
31-010303-0201
Машины бурильно-крановые с глубиной бурения 1,5-3 м на тракторе 66 кВт (90 л.с.)
31-010303-0301
Машины бурильные с глубиной бурения 3,5 м на тракторе 85 кВт (115 л.с.)
31-010303-0401
Машины бурильно-крановые с глубиной бурения 3,5 м на автомобиле
31-010304-0101
Машины шарошечного бурения на гусеничном ходу, глубина бурения 36 м, диаметр скважин 215 мм
31-010304-0102
Машины шарошечного бурения на гусеничном ходу, глубина бурения 32 м, диаметр скважин 250 мм
31-010304-0201
Установки и станки ударно-канатного бурения на гусеничном ходу, глубина бурения до 300 м, диаметр скважин до 300 мм
31-010304-0301
Станки вращательного бурения самоходные, глубина бурения до 23 м, диаметр 150 мм
31-010304-0302
Станки вращательного бурения самоходные, глубина бурения до 50 м, диаметр 105 мм
31-010304-0401
Станки ударно-вращательного бурения самоходные при работе от стационарных компрессоров, глубина бурения до 50 м, диаметр скважин до 125 мм
31-010304-0501
Станки ударно-вращательного бурения самоходные при работе от передвижных компрессоров, глубина бурения до 50 м, диаметр скважин до 125 мм
31-010305-0101
Станки ударно-вращательного бурения несамоходные, глубина бурения до 24 м, диаметр 105 мм
31-010305-0102
Станки вращательного бурения несамоходные, глубина бурения до 500 м, диаметр скважин 15-142 мм
31-010305-0201
Установки и станки ударно-канатного бурения прицепные, глубина бурения до 100 м, диаметр скважин до 600 мм
31-010305-0202
Установки и станки ударно-канатного бурения прицепные, глубина бурения до 200 м, диаметр скважин до 900 мм
31-010305-0301
Станки ударно-канатного бурения скважин малогабаритные
31-010305-0401
Комплекты оборудования роторного бурения скважин глубиной до 100 м с дизельным двигателем
31-010305-0501
Установки буровые перфораторного бурения, глубина бурения до 25 м, диаметр 48-60 мм
31-010305-0502
Установки буровые перфораторного бурения, глубина бурения до 30 м, диаметр 65-76 мм
31-010305-0601
Установки и станки ударно-канатного бурения, глубина бурения до 25 м, диаметр скважин до 1000 мм
31-010306-0101
Молотки бурильные легкие при работе от стационарных компрессорных станций
31-010306-0201
Молотки бурильные легкие при работе от передвижных компрессорных станций

31-010306-0301
Стационарлы компрессорлық станциялардан жұмыс істеу кезінде орташа бұрғылау балғалары
31-010306-0401
Жылжымалы компрессорлық станциялардан жұмыс істеу кезінде орташа бұрғылау балғалары
31-010306-0501
Стационарлы компрессорлық станциялардан жұмыс істеу кезінде ауыр бұрғылау балғалары
31-010306-0601
Жылжымалы компрессорлық станциялардан жұмыс істеу кезінде ауыр бұрғылау балғалары
31-010307-0101
Жуу сұйығын айдауға арналған бұрғылау сорғысы, беру 0,9-7,2 м3/сағ, қысым 400-200 м
31-010307-0102
Жуу сұйығын айдауға арналған бұрғылау сорғысы, беру 32 м3/сағ, қысым 400 м
31-010307-0103
Жуу сұйығын айдауға арналған бұрғылау сорғысы, беру 40 м3/сағ, қысым 630 м
31-010307-0201
Суды айдауға арналған сорғы, құрамында қатты бөліктер бар, беру 45 м3/сағ, қысым 55 м
31-010308-0101
"КАТО" бұрғылау агрегаты
31-010308-0201
"Bauer BG-25" типтес бұрғылау агрегаты
31-010308-0301
"HUTTE" HBR605 бұрғылау қондырғысы
31-010308-0401
"Liebherr HS 883 HD/VRM" типтес бұрғылау агрегаты
31-010308-0501
Қадаларды бұрғылай қағу, темір-бетон призматикалық қадаларды, темір-бетон қада қабықтар мен металл шпунтты қағу құрылғысына арналған "JUNTTAN РМ26 LC"қондырғысы
31-010308-0601
Шахта құдықтарын қазғыштар
31-010308-0701
150 м тереңдікке дейінгі ұңғыларды өңдеуге және жөндеуге арналған агрегаттар
31-010308-0801
Тереңдігі 150 м дейінгі ұңғыларды өңдеуге арналған пневматикалық ұңғы аппараты
31-010308-0901
Бұрғы салу станоктары
31-010308-1001
Жылжымалы кәсіпшілік қондырғылары (бу түзілткіштер)
31-020101-0101
Трактор базасында дизель балғасыз коперлі агрегаттары 80 кВт (108 а.к.)
31-020101-0201
Экскаватор базасында дизель балғасыз коперлі агрегаттары 1 м3
31-020101-0202
Экскаватор базасында дизель балғасыз коперлі агрегаттары 1,25 м3
31-020102-0101
Ұзындығы 12 м дейінгі қадаларға арналған шынжыр табанды коперлер
31-020102-0102
Ұзындығы 20 м дейінгі қадаларға арналған шынжыр табанды коперлер
31-020102-0201
2,5 т дизель-балғасы бар әмбебап коперлер
31-020102-0301
6 т пневматикалық балғасы бар әмбебап коперлер
31-020102-0302
8 т пневматикалық балғасы бар әмбебап коперлер
31-020103-0101
Дизель-балғалар, 0,5 т
31-020103-0102
Дизель-балғалар, 1,25 т
31-020103-0103
Дизель-балғалар, 1,8 т
31-020103-0104
Дизель-балғалар, 2,5 т
31-020103-0105
Дизель-балғалар, 3,5 т
31-020103-0106
Дизель-балғалар, 5 т
31-020104-0101
Дизель-балғасы бар коперлі мачталар, 1,25 т
31-020104-0102
Дизель-балғасы бар коперлі мачталар, 1,8 т
31-020104-0103
Дизель-балғасы бар коперлі мачталар, 2,5 т
31-020104-0104
Дизель-балғасы бар коперлі мачталар, 3,5 т
31-020104-0201
Қадаларды алуға арналған полиспаталы коперлі мачталары

31-010306-0301
Молотки бурильные средние при работе от стационарных компрессорных станций
31-010306-0401
Молотки бурильные средние при работе от передвижных компрессорных станций
31-010306-0501
Молотки бурильные тяжелые при работе от стационарных компрессорных станций
31-010306-0601
Молотки бурильные тяжелые при работе от передвижных компрессорных станций
31-010307-0101
Насос буровой для нагнетания промывочной жидкости, подача 0,9-7,2 м3/ч, напор 400-200 м
31-010307-0102
Насос буровой для нагнетания промывочной жидкости, подача 32 м3/ч, напор 400 м
31-010307-0103
Насос буровой для нагнетания промывочной жидкости, подача 40 м3/ч, напор 630 м
31-010307-0201
Насос для нагнетания воды, содержащей твердые частицы, подача 45 м3/ч, напор 55 м
31-010308-0101
Буровой агрегат "КАТО"
31-010308-0201
Буровой агрегат типа "Bauer BG-25"
31-010308-0301
Буровая установка "HUTTE" HBR605
31-010308-0401
Буровой агрегат типа "Liebherr HS 883 HD/VRM"
31-010308-0501
Установка "JUNTTAN РМ26 LC" для устройства буронабивных свай, погружения железобетонных призматических свай, железобетонных свай-оболочек и металлического шпунта
31-010308-0601
Копатели шахтных колодцев
31-010308-0701
Агрегаты для обработки и ремонта скважин глубиной до 150 м
31-010308-0801
Аппарат скважинный пневматический для обработки скважин глубиной до 150 м
31-010308-0901
Станки бурозаправочные
31-010308-1001
Установки промысловые передвижные (парообразователи)
31-020101-0101
Агрегаты копровые без дизель-молота на базе трактора 80 кВт (108 л.с.)
31-020101-0201
Агрегаты копровые без дизель-молота на базе экскаватора 1 м3
31-020101-0202
Агрегаты копровые без дизель-молота на базе экскаватора 1,25 м3
31-020102-0101
Копры гусеничные для свай длиной до 12 м
31-020102-0102
Копры гусеничные для свай длиной до 20 м
31-020102-0201
Копры универсальные с дизель-молотом, 2,5 т
31-020102-0301
Копры универсальные с пневматическим молотом, 6 т
31-020102-0302
Копры универсальные с пневматическим молотом, 8 т
31-020103-0101
Дизель-молоты, 0,5 т
31-020103-0102
Дизель-молоты, 1,25 т
31-020103-0103
Дизель-молоты, 1,8 т
31-020103-0104
Дизель-молоты, 2,5 т
31-020103-0105
Дизель-молоты, 3,5 т
31-020103-0106
Дизель-молоты, 5 т
31-020104-0101
Мачты копровые с дизель-молотом, 1,25 т
31-020104-0102
Мачты копровые с дизель-молотом, 1,8 т
31-020104-0103
Мачты копровые с дизель-молотом, 2,5 т
31-020104-0104
Мачты копровые с дизель-молотом, 3,5 т
31-020104-0201
Мачты копровые с полиспастом для извлечения свай

31-020201-0101
Шпунттар мен қадаларды қағуға арналған жоғары жиілікті дірілмен қаққыштар, 1,5 т дейін
31-020202-0101
Металл және темір-бетонды қадаларды қағуға арналған төменгі жиілікті дірілмен қаққыштар, 3 т дейін
31-020202-0102
Қада-қабаттарды қағуға арналған төменгі жиілікті дірілмен қаққыштар
31-020301-0101
Шынжыр табан жүрісті кран базасындағы қада-бұрғылау қондырғысы, 25 т
31-020301-0201
Таратпа дренаж ұңғылары құрылғысына арналған қондырғы
31-020301-0301
Диаметрі 3,4 м темір-бетон қабықтарын қағуға арналған қондырғы
31-020301-0401
Экскаватор базасында қадаларды бұрғылап қағу құрылғысына (БСО-1,7) арналған қондырғы, 2,5 м3
31-020301-0501
Трактор базасындағы қадалық батырғыштар, 121 кВт (165 а.к.)
31-030101-0101
Гравитациялы жылжымалы бетонараластырғыштар, 65 л
31-030101-0102
Гравитациялы жылжымалы бетонараластырғыштар, 165 л
31-030101-0103
Гравитациялы жылжымалы бетонараластырғыштар, 330 л
31-030101-0201
Гравитациялы стационарлы бетонараластырғыштар, 500 л
31-030101-0202
Гравитациялы стационарлы бетонараластырғыштар, 800 л
31-030101-0203
Гравитациялы стационарлы бетонараластырғыштар, 1000 л
31-030101-0204
Гравитациялы стационарлы бетонараластырғыштар, 2000 л
31-030101-0301
Күштеп жылжытылатын бетонараластырғыштар, 165 л
31-030101-0302
Күштеп жылжытылатын бетонараластырғыштар, 250 л
31-030101-0401
Күштеп жылжытылатын стационарлы бетонараластырғыштар, 375 л
31-030101-0402
Күштеп жылжытылатын стационарлы бетонараластырғыштар, 500 л
31-030101-0403
Күштеп жылжытылатын стационарлы бетонараластырғыштар, 800 л
31-030101-0404
Күштеп жылжытылатын стационарлы бетонараластырғыштар, 1000 л
31-030101-0501
Автоматтандырылған бетон араластырғыш қондырғылар, 500 л
31-030101-0601
Жылжымалы ерітінді араластырғыштар, 65 л
31-030101-0602
Жылжымалы ерітінді араластырғыштар, 250 л дейін
31-030101-0603
Стацонарлы ерітінді араластырғыштар, 500 л дейін
31-030101-0604
Стацонарлы ерітінді араластырғыштар, до 800 л
31-030101-0701
Сулы-цементті және басқа да ерітінділерді дайындауға арналған ерітінді араластырғыштар, 350 л дейін
31-030101-0702
Сулы-цементті және басқа да ерітінділерді дайындауға арналған ерітінді араластырғыштар, 750
31-030101-0703
Сулы-цементті және басқа да ерітінділерді дайындауға арналған ерітінді араластырғыштар, 2000 л дейін
31-030102-0101
Автоматтандырылған мүккамал бетон зауыттары, 30 м3/сағ
31-030102-0102
Автоматтандырылған мүккамал бетон зауыттары, 60 м3/сағ
31-030102-0103
Автоматтандырылған мүккамал бетон зауыттары, 120 м3/сағ
31-030102-0104
Автоматтандырылған мүккамал бетон зауыттары, 240 м3/сағ
31-030102-0201
Көпірлер мен құбырларды салуға арналған мүккамал бетон зауыттары, 7,5 м3/сағ

31-020201-0101
Вибропогружатели высокочастотные для погружения шпунтов и свай, до 1,5 т
31-020202-0101
Вибропогружатели низкочастотные для погружения металлических и железобетонных свай, до 3 т
31-020202-0102
Вибропогружатели низкочастотные для погружения свай-оболочек
31-020301-0101
Установка свайно-буровая на базе крана на гусеничном ходу, 25 т
31-020301-0201
Установка для устройства лучевых дренажных скважин
31-020301-0301
Установка для погружения железобетонных оболочек диаметром 3,4 м
31-020301-0401
Установка для устройства буронабивных свай (БСО-1,7) на базе экскаватора 2,5 м3
31-020301-0501
Сваепогружатели на базе трактора 121 кВт (165 л.с.)
31-030101-0101
Бетоносмесители гравитационные передвижные, 65 л
31-030101-0102
Бетоносмесители гравитационные передвижные, 165 л
31-030101-0103
Бетоносмесители гравитационные передвижные, 330 л
31-030101-0201
Бетоносмесители гравитационные стационарные, 500 л
31-030101-0202
Бетоносмесители гравитационные стационарные, 800 л
31-030101-0203
Бетоносмесители гравитационные стационарные, 1000 л
31-030101-0204
Бетоносмесители гравитационные стационарные, 2000 л
31-030101-0301
Бетоносмесители передвижные принудительного действия, 165 л
31-030101-0302
Бетоносмесители передвижные принудительного действия, 250 л
31-030101-0401
Бетоносмесители стационарные принудительного действия, 375 л
31-030101-0402
Бетоносмесители стационарные принудительного действия, 500 л
31-030101-0403
Бетоносмесители стационарные принудительного действия, 800 л
31-030101-0404
Бетоносмесители стационарные принудительного действия, 1000 л
31-030101-0501
Установки бетоносмесительные автоматизированные, 500 л
31-030101-0601
Растворосмесители передвижные, 65 л
31-030101-0602
Растворосмесители передвижные, до 250 л
31-030101-0603
Растворосмесители стационарные, до 500 л
31-030101-0604
Растворосмесители стационарные, до 800 л
31-030101-0701
Растворомешалки для приготовления водоцементных и других растворов, до 350 л
31-030101-0702
Растворомешалки для приготовления водоцементных и других растворов, 750 л
31-030101-0703
Растворомешалки для приготовления водоцементных и других растворов, до 2000 л
31-030102-0101
Заводы бетонные инвентарные автоматизированные, 30 м3
31-030102-0102
Заводы бетонные инвентарные автоматизированные, 60 м3
31-030102-0103
Заводы бетонные инвентарные автоматизированные, 120 м3
31-030102-0104
Заводы бетонные инвентарные автоматизированные, 240 м3
31-030102-0201
Заводы бетонные инвентарные для строительства мостов и труб, 7,5 м3

31-030201-0101
Автобетонараластырғыштар, 6 м3
31-030201-0201
Автомобиль базасындағы автобетонаралстырғыштар, барабан сыйымдылығы 2,7 м3
31-030201-0202
Автомобиль базасындағы автобетонараластырғыштар, барабан сыйымдылығы 4 м3
31-030202-0101
Қауға, 2 м3
31-030202-0102
Қауға, 4 м3
31-030202-0103
Қауға, 8 м3
31-030203-0101
Автобетонсорғылар, 65 м3/сағ
31-030203-0201
Поршенді автобетонсорғылар
31-030204-0101
Тоннелдер салуға арналған жылжымалы бетонсорғылар, 10 м3
31-030204-0201
Гидроэнергетика құрылысындағы жұмысқа арналған бетонсорғылар, 5-65 м3
31-030204-0301
Стационарлы бетонсорғы, 20м3
31-030204-0302
Стационарлы бетонсорғы, 80м3
31-030205-0101
Құрылыс ерітінділеріне арналған сорғылар, 4 м3/сағ
31-030205-0102
Құрылыс ерітінділеріне арналған сорғылар, 5 м3/сағ
31-030205-0103
Құрылыс ерітінділеріне арналған сорғылар, 6 м3/сағ
31-030205-0104
Құрылыс ерітінділеріне арналған сорғылар, 16 м3/сағ
31-030205-0201
Ерітінді сорғылар, 1 м3/сағ
31-030206-0101
Құрылыс ерітінділеріне арналған беруді қолдан реттейтін электрлі сорғы агрегаттары, беру 2 м3/с, қысым 150 м
31-030206-0102
Құрылыс ерітінділеріне арналған беруді қолдан реттейтін электрлі сорғы агрегаттары, беру 4 м3/с, қысым 150 м
31-030206-0103
Құрылыс ерітінділеріне арналған беруді қолдан реттейтін электрлі сорғы агрегаттары, беру 6 м3/с, қысым 150 м
31-030206-0104
Бейтарап сұйықтар мен суспензияларға арналған қолдан беру реттегіші бар электрлі сорғы агрегаттары, беру 1000 м3/сағ, қысым 100 м
31-030206-0201
Ұсақ қатты фракциялы гидроқоспаларға арналған беруді қолдан реттейтін электрлі сорғы агрегаттары, беру 12 м3/сағ, қысым 120 м
31-030206-0202
Ұсақ қатты фракциялы гидроқоспаларға арналған беруді қолдан реттейтін электрлі сорғы агрегаттары, беру 32 м3/сағ, қысым 80 м
31-030206-0203
Ұсақ қатты фракциялы гидроқоспаларға арналған беруді қолдан реттейтін электрлі сорғы агрегаттары, беру 40 м3/сағ, қысым 80 м
31-030206-0204
Ұсақ қатты фракциялы гидроқоспаларға арналған беруді қолдан реттейтін электрлі сорғы агрегаттары, беру 150 м3/сағ, қысым 30 м
31-030206-0205
Ұсақ қатты фракциялы гидроқоспаларға арналған беруді қолдан реттейтін электрлі сорғы агрегаттары, беру 250 м3/сағ, қысым 54 м
31-030207-0101
Бетонды блокішілік тасымалдау машинасы
31-030208-0101
Сазбұлғауыш, 4 м3
31-030208-0201
Ерітінді айдағыштар
31-030301-0101
Пневмобетонтөсегіштер, 1,5 м3
31-030301-0102
Пневмобетонтөсегіштер, 3,3 м3
31-030302-0101
Тереңдігі 3 м дейінгі каналдарды бетондауға арналған машиналар кешені
31-030302-0102
Тереңдігі 5 м дейінгі каналдарды бетондауға арналған машиналар кешені
31-030302-0201
Қабырғаларды бетондауға арналған өзі жүретін агрегаттар

31-030201-0101
Автобетоносмесители, 6 м3
31-030201-0201
Автобетоносмесители на базе автомобиля, вместимость барабана 2,7 м3
31-030201-0202
Автобетоносмеситель на базе автомобиля, вместимость барабана 4 м3
31-030202-0101
Бадьи, 2 м3
31-030202-0102
Бадьи, 4 м3
31-030202-0103
Бадьи, 8 м3
31-030203-0101
Автобетононасосы, 65 м3
31-030203-0201
Автобетононасосы поршневые
31-030204-0101
Бетононасосы передвижные для строительства тоннелей, 10 м3
31-030204-0201
Бетононасосы для работы на гидроэнергетическом строительстве, 5-65 м3
31-030204-0301
Бетононасос стационарный, 20м3
31-030204-0302
Бетононасос стационарный, 80м3
31-030205-0101
Насосы для строительных растворов, 4 м3
31-030205-0102
Насосы для строительных растворов, 5 м3
31-030205-0103
Насосы для строительных растворов, 6 м3
31-030205-0104
Насосы для строительных растворов, 16 м3
31-030205-0201
Растворонасосы, 1 м3
31-030206-0101
Агрегаты электронасосные с регулированием подачи вручную для строительных растворов, подача 2 м3/ч, напор 150 м
31-030206-0102
Агрегаты электронасосные с регулированием подачи вручную для строительных растворов, подача 4 м3/ч, напор 150 м
31-030206-0103
Агрегаты электронасосные с регулированием подачи вручную для строительных растворов, подача 6 м3/ч, напор 150 м
31-030206-0104
Агрегаты электронасосные с регулированием подачи вручную для нейтральных жидкостей и суспензий, подача 1000 м3/ч, напор 100 м
31-030206-0201
Агрегаты электронасосные с регулированием подачи вручную для гидросмесей с мелкой фракцией, подача 12 м3/ч, напор 120 м
31-030206-0202
Агрегаты электронасосные с регулированием подачи вручную для гидросмесей с мелкой твердой фракцией, подача 32 м3/ч, напор 80 м
31-030206-0203
Агрегаты электронасосные с регулированием подачи вручную для гидросмесей с мелкой твердой фракцией, подача 40 м3/ч, напор 80 м
31-030206-0204
Агрегаты электронасосные с регулированием подачи вручную для гидросмесей с мелкой твердой фракцией, подача 150м3/ч, напор 30м
31-030206-0205
Агрегаты электронасосные с регулированием подачи вручную для гидросмесей с мелкой твердой фракцией, подача 250 м3/ч, напор 54 м
31-030207-0101
Машины для внутриблочной перевозки бетона
31-030208-0101
Глиномешалки, 4 м3
31-030208-0201
Растворонагнетатели
31-030301-0101
Пневмобетоноукладчики, 1,5 м3
31-030301-0102
Пневмобетоноукладчики, 3,3 м3
31-030302-0101
Комплекты машин для бетонирования каналов глубиной до 3 м
31-030302-0102
Комплекты машин для бетонирования каналов глубиной до 5 м
31-030302-0201
Агрегаты для бетонирования стен самоходные

Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі мұнара крандар, 12,5 т
31-050101-0205
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі мұнара крандар, 25 т
31-050101-0206
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі мұнара крандар, 25-75 т
31-050101-0301
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезінде бетон орнататын мұнара крандар, 16-50 т
31-050101-0302
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезінде бетон орнататын мұнара крандар, 25-75 т
31-050101-0401
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезінде бетон орнататын мұнара крандар, 10-25 т
31-050101-0402
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезінде бетон орнататын мұнара крандар, 25-50 т
31-050101-0501
Элеватор құрылысындағы жұмыс кезіндегі мұнара крандар, 7,5-10 т, ілмекті көтеру биіктігі 40 м астам
31-050101-0601
Тіреуіш мұнара крандар, 8 т
31-050101-0602
Тіреуіш мұнара крандар, 10 т, ілмекті көтеру биіктігі 105 м
31-050101-0603
Тіреуіш мұнара крандар, 4-10 т, ілмек көтеру биіктігі 150 м
31-050101-0701
Радиомачтқа арналған жорғалама крандар, 5 т
31-050101-0702
Радиомачтқа арналған жорғалама крандар, 8 т
31-050101-0703
Радиомачтқа арналған жорғалама крандар, 12 т
31-050101-0704
Радиомачтқа арналған жорғалама крандар, 15 т
31-050102-0101
Автомобиль жүрісті крандар, 6,3 т
31-050102-0102
Автомобиль жүрісті крандар, 10 т
31-050102-0103
Автомобиль жүрісті крандар, 12,5 т
31-050102-0104
Автомобиль жүрісті крандар, 16 т
31-050102-0105
Автомобиль жүрісті крандар, 25 т
31-050102-0106
Автомобиль жүрісті крандар, 40 т
31-050102-0107
Автомобиль жүрісті крандар, 63 т
31-050102-0201
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 6,3 т
31-050102-0202
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 10 т
31-050102-0203
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 12,5 т
31-050102-0204
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 16 т
31-050102-0301
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 6,3 т
31-050102-0302
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 10 т
31-050102-0303
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 12,5 т
31-050102-0304
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 16 т
31-050102-0305
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 25 т
31-050102-0306
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 40 т
31-050102-0307
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 63 т

Краны башенные при работе на монтаже технологического оборудования, 12,5 т
31-050101-0205
Краны башенные при работе на монтаже технологического оборудования, 25 т
31-050101-0206
Краны башенные при работе на монтаже технологического оборудования, 25-75 т
31-050101-0301
Краны башенные при работе на гидроэнергетическом строительстве, 16-50 т
31-050101-0302
Краны башенные при работе на гидроэнергетическом строительстве, 25-75 т
31-050101-0401
Краны башенные бетоноукладочные при работе на гидроэнергетическом строительстве, 10-25 т
31-050101-0402
Краны башенные бетоноукладочные при работе на гидроэнергетическом строительстве, 25-50 т
31-050101-0501
Краны башенные при работе на строительстве элеваторов, 7,5-10 т, высота подъема крюка более 40 м
31-050101-0601
Краны башенные приставные, 8 т
31-050101-0602
Краны башенные приставные, 10 т, высота подъема крюка 105 м
31-050101-0603
Краны башенные приставные, 4-10 т, высота подъема крюка 150 м
31-050101-0701
Краны ползучие для радиомачт, 5 т
31-050101-0702
Краны ползучие для радиомачт, 8 т
31-050101-0703
Краны ползучие для радиомачт, 12 т
31-050101-0704
Краны ползучие для радиомачт, 15 т
31-050102-0101
Краны на автомобильном ходу, 6,3 т
31-050102-0102
Краны на автомобильном ходу, 10 т
31-050102-0103
Краны на автомобильном ходу, 12,5 т
31-050102-0104
Краны на автомобильном ходу, 16 т
31-050102-0105
Краны на автомобильном ходу, 25 т
31-050102-0106
Краны на автомобильном ходу, 40 т
31-050102-0107
Краны на автомобильном ходу, 63 т
31-050102-0201
Краны на автомобильном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 6,3 т
31-050102-0202
Краны на автомобильном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 10 т
31-050102-0203
Краны на автомобильном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 12,5 т
31-050102-0204
Краны на автомобильном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 16 т
31-050102-0301
Краны на автомобильном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 6,3 т
31-050102-0302
Краны на автомобильном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 10 т
31-050102-0303
Краны на автомобильном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 12,5 т
31-050102-0304
Краны на автомобильном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 16 т
31-050102-0305
Краны на автомобильном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 25 т
31-050102-0306
Краны на автомобильном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 40 т
31-050102-0307
Краны на автомобильном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 63 т

31-050102-0401
Магистральды құбырларды салу кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 6,3 т
31-050102-0402
Магистральды құбырларды салу кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 10 т
31-050102-0403
Магистральды құбырларды салу кезіндегі автомобиль жүрісті крандар, 12,5 т
31-050103-0101
Пневмодөңгелек жүрісті крандар, 16 т
31-050103-0102
Пневмодөңгелек жүрісті крандар, 25 т
31-050103-0103
Пневмодөңгелек жүрісті крандар, 40 т
31-050103-0104
Пневмодөңгелек жүрісті крандар, 63 т
31-050103-0105
Пневмодөңгелек жүрісті крандар, 100 т
31-050103-0201
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 16 т
31-050103-0202
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 25 т
31-050103-0203
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 40 т
31-050103-0204
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 63 т
31-050103-0205
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 100 т
31-050103-0301
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 16 т
31-050103-0302
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 25 т
31-050103-0303
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 40 т
31-050103-0304
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 63 т
31-050103-0305
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 100 т
31-050103-0401
Магистральды құбырларды салу кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 16 т
31-050103-0402
Магистральды құбырларды салу кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 25 т
31-050103-0403
Магистральды құбырларды салу кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті крандар, 40 т
31-050104-0101
Шынжыр табанды жүрісті крандар, 16 т дейін
31-050104-0102
Шынжыр табанды жүрісті крандар, 25 т
31-050104-0103
Шынжыр табанды жүрісті крандар, 40 т
31-050104-0104
Шынжыр табанды жүрісті крандар, 50-63 т
31-050104-0105
Шынжыр табанды жүрісті крандар, 100 т
31-050104-0106
Шынжыр табанды жүрісті крандар, 125 т
31-050104-0201
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 16 т
31-050104-0202
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 25 т
31-050104-0203
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 40 т
31-050104-0204
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 50-63 т
31-050104-0205
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 100 т

31-050102-0401
Краны на автомобильном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 6,3 т
31-050102-0402
Краны на автомобильном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 10 т
31-050102-0403
Краны на автомобильном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 12,5 т
31-050103-0101
Краны на пневмоколесном ходу, 16 т
31-050103-0102
Краны на пневмоколесном ходу, 25 т
31-050103-0103
Краны на пневмоколесном ходу, 40 т
31-050103-0104
Краны на пневмоколесном ходу, 63 т
31-050103-0105
Краны на пневмоколесном ходу, 100 т
31-050103-0201
Краны на пневмоколесном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 16 т
31-050103-0202
Краны на пневмоколесном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 25 т
31-050103-0203
Краны на пневмоколесном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 40 т
31-050103-0204
Краны на пневмоколесном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 63 т
31-050103-0205
Краны на пневмоколесном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 100 т
31-050103-0301
Краны на пневмоколесном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 16 т
31-050103-0302
Краны на пневмоколесном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 25 т
31-050103-0303
Краны на пневмоколесном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 40 т
31-050103-0304
Краны на пневмоколесном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 63 т
31-050103-0305
Краны на пневмоколесном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 100 т
31-050103-0401
Краны на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 16 т
31-050103-0402
Краны на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 25 т
31-050103-0403
Краны на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 40 т
31-050104-0101
Краны на гусеничном ходу, до 16 т
31-050104-0102
Краны на гусеничном ходу, 25 т
31-050104-0103
Краны на гусеничном ходу, 40 т
31-050104-0104
Краны на гусеничном ходу, 50-63 т
31-050104-0105
Краны на гусеничном ходу, 100 т
31-050104-0106
Краны на гусеничном ходу, 125 т
31-050104-0201
Краны на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 16 т
31-050104-0202
Краны на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 25 т
31-050104-0203
Краны на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 40 т
31-050104-0204
Краны на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 50-63 т
31-050104-0205
Краны на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 100 т

31-050104-0206
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 125 т
31-050104-0301
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 16 т дейін
31-050104-0302
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 25 т
31-050104-0303
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 40 т
31-050104-0304
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 50-63 т
31-050104-0305
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 100 т
31-050104-0306
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 125 т
31-050104-0401
Магистральды құбырларды салу кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 16 т дейін
31-050104-0402
Магистральды құбырларды салу кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 25 т
31-050104-0403
Магистральды құбырларды салу кезіндегі шынжыр табанды жүрісті крандар, 63 т
31-050105-0101
Автомобиль типтес арнайы шассидегі крандар, жүк көтергіштігі 25 т дейін
31-050105-0102
Автомобиль типтес арнайы шассидегі крандар, 200 т дейін
31-050105-0103
Автомобиль типтес арнайы шассидегі крандар, 250 т дейін
31-050105-0104
Автомобиль типтес арнайы шассидегі крандар, 250 т астам
31-050105-0201
"Gottwald АМК-306-83" типтес арнайы шассидегі крандар, 300 т
31-050105-0301
Liebher LTM 1050 автомобиль типтес арнайы шассидегі крандар, жүк көтергіштігі 50 т дейін
31-050105-0302
Liebher LTM 1160 автомобиль типтес арнайы шассидегі крандар, жүк көтергіштігі 160 т дейін
31-050106-0101
Теміржол жүрісті крандар, 10 т
31-050106-0102
Теміржол жүрісті крандар, 16 т
31-050106-0103
Теміржол жүрісті крандар, 25 т
31-050106-0104
Теміржол жүрісті крандар, 80 т
31-050106-0105
Теміржол жүрісті крандар, 125 т
31-050106-0201
Рельспен жүретін жебелі крандар, 50-100 т
31-050106-0202
Рельспен жүретін жебелі крандар, 75-130 т
31-050107-0101
Портальды-жебелі крандар, 10 т
31-050107-0102
Портальды-жебелі крандар, 16 т
31-050107-0201
Портальды крандар (КП-640), 640т
31-050201-0101
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 5 т
31-050201-0102
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 10 т
31-050201-0103
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 16 т
31-050201-0104
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 20 т
31-050201-0105
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 32 т

31-050104-0206
Краны на гусеничном ходу при работе на гидроэнергетическом строительстве, 125 т
31-050104-0301
Краны на гусеничном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, до 16 т
31-050104-0302
Краны на гусеничном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 25 т
31-050104-0303
Краны на гусеничном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 40 т
31-050104-0304
Краны на гусеничном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 50-63 т
31-050104-0305
Краны на гусеничном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 100 т
31-050104-0306
Краны на гусеничном ходу при работе на монтаже технологического оборудования, 125 т
31-050104-0401
Краны на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, до 16 т
31-050104-0402
Краны на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 25 т
31-050104-0403
Краны на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 63 т
31-050105-0101
Краны на специальном шасси автомобильного типа, грузоподъемность до 25 т
31-050105-0102
Краны на специальном шасси автомобильного типа до 200т
31-050105-0103
Краны на специальном шасси автомобильного типа до 250т
31-050105-0104
Краны на специальном шасси автомобильного типа более 250т
31-050105-0201
Краны на специальном шасси типа "Gottwald АМК-306-83", 300т
31-050105-0301
Краны на специальном шасси автомобильного типа Liebher LTM 1050, грузоподъемностью до 50 т
31-050105-0302
Краны на специальном шасси автомобильного типа Liebher LTM 1160, грузоподъемностью до 160 т
31-050106-0101
Краны на железнодорожном ходу, 10 т
31-050106-0102
Краны на железнодорожном ходу, 16 т
31-050106-0103
Краны на железнодорожном ходу, 25 т
31-050106-0104
Краны на железнодорожном ходу, 80 т
31-050106-0105
Краны на железнодорожном ходу, 125 т
31-050106-0201
Краны стреловые на рельсовом ходу, 50-100 т
31-050106-0202
Краны стреловые на рельсовом ходу, 75-130 т
31-050107-0101
Краны портально-стреловые, 10 т
31-050107-0102
Краны портально-стреловые, 16 т
31-050107-0201
Краны портальные (КП-640), 640т
31-050201-0101
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 5 т
31-050201-0102
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 10 т
31-050201-0103
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 16 т
31-050201-0104
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 20 т
31-050201-0105
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 32 т

31-050201-0106
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 50 т
31-050201-0107
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 80 т
31-050201-0108
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 100 т
31-050201-0109
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 125 т
31-050201-0110
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 160 т
31-050201-0111
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 200 т
31-050201-0112
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 250 т
31-050201-0113
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі жалпы мақсаттағы электрлік көпір крандар, 320 т
31-050201-0201
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 5 т дейін
31-050201-0202
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 10 т
31-050201-0203
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 16 т
31-050201-0204
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 20 т
31-050201-0205
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 100 т
31-050201-0206
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 140 т
31-050201-0207
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 180 т
31-050201-0208
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 225 т
31-050201-0209
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 280 т
31-050201-0210
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 320 т
31-050201-0211
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 400 т
31-050201-0212
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 450 т
31-050201-0213
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі арнайы электрлік көпір крандар, 500 т
31-050201-0301
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі көпір крандар, 30/5 т

31-050201-0106
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 50 т
31-050201-0107
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 80 т
31-050201-0108
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 100 т
31-050201-0109
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 125 т
31-050201-0110
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 160 т
31-050201-0111
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 200 т
31-050201-0112
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 250 т
31-050201-0113
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, общего назначения, 320 т
31-050201-0201
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, до 5 т
31-050201-0202
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 10 т
31-050201-0203
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 16 т
31-050201-0204
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 20 т
31-050201-0205
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 100 т
31-050201-0206
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 140 т
31-050201-0207
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 180 т
31-050201-0208
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 225 т
31-050201-0209
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 280 т
31-050201-0210
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 320 т
31-050201-0211
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 400 т
31-050201-0212
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 450 т
31-050201-0213
Краны мостовые электрические при работе на монтаже технологического оборудования, специальные, 500 т
31-050201-0301
Краны мостовые электрические при работе на гидроэнергетическом строительстве, 30/5 т

31-050201-0302
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі көпір крандар, 50/10 т
31-050201-0401
Жылу және электр станцияларын салу жұмысы кезіндегі ұзындығы 34,5 м электрлік көпір крандар, 100х2
31-050201-0501
Шеңберде әрекет ететін көпір крандар, 320-160 т, ұзындығы 43 м
31-050202-0101
Төрт тағанды крандар, 50 т
31-050202-0102
Төрт тағанды крандар, 16/12,5 т, ұзындығы 25 м, ілмек көтеру биіктігі 7 м, ілмек түсіру биіктігі 9 м
31-050202-0103
Төрт тағанды крандар, 20 т, ұзындығы 40 м, ілмек көтеру биіктігі 9 м, ілмек түсіру биіктігі 16 м
31-050202-0201
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 12,5 т
31-050202-0202
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 20 т
31-050202-0203
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 32 т
31-050202-0204
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 50 т
31-050202-0205
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 65 т, ілмек көтеру биіктігі 24 м
31-050202-0206
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 120 т
31-050202-0207
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 200 т
31-050202-0208
Гидроэнергетикалық құрылыс жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 250 т
31-050202-0301
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі төрт тағанды крандары, 12,5 т
31-050202-0302
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі төрт тағанды крандары, 20 т
31-050202-0303
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі төрт тағанды крандары, 32 т
31-050202-0304
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі төрт тағанды крандары, 120 т
31-050202-0305
Технологиялық жабдықты монтаждау кезіндегі төрт тағанды крандары, 200 т
31-050202-0401
Жылу және атом электр станцияларын салу жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 30 т
31-050202-0402
Жылу және атом электр станцияларын салу жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандар, 50 т
31-050202-0501
Жылу және атом электр станцияларын салу жұмысы кезіндегі жартылай тірек крандары, 30 т
31-050202-0601
Көпірлерді салу жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандары, 50 т
31-050202-0602
Көпірлерді салу жұмысы кезіндегі төрт тағанды крандары, 65 т
31-050301-0101
Консольды крандар, 5 т
31-050301-0102
Консольды крандар, 80 т
31-050301-0103
Консольды крандар, 130 т
31-050302-0101
Консольды-шлюзді крандар, 2х20 т
31-050302-0102
Консольды-шлюзді крандар, 2х50 т
31-050303-0101
Укосина-кран, 5 т
31-050304-0101
Монтаждау крандары, 25 т
31-050304-0102
Монтаждау крандары, 65 т
31-050304-0201
Технологиялық жабдықты монтаждау жұмысы кезіндегі монтаждау мачталары, 100 т

31-050201-0302
Краны мостовые электрические при работе на гидроэнергетическом строительстве, 50/10 т
31-050201-0401
Краны мостовые электрические пролетом 34,5 м при работе на строительстве тепловых и атомных электростанциях, 100х2
31-050201-0501
Краны мостовые кругового действия, 320-160 т, пролет 43 м
31-050202-0101
Краны козловые, 50 т
31-050202-0102
Краны козловые, 16/12,5 т, пролет 25 м, высота подъема крюка 7 м, глубина опускания крюка 9 м
31-050202-0103
Краны козловые, 20 т, пролет 40 м, высота подъема крюка 9 м, глубина опускания крюка 16 м
31-050202-0201
Краны козловые при работе на гидроэнергетическом строительстве, 12,5 т
31-050202-0202
Краны козловые при работе на гидроэнергетическом строительстве, 20 т
31-050202-0203
Краны козловые при работе на гидроэнергетическом строительстве, 32 т
31-050202-0204
Краны козловые при работе на гидроэнергетическом строительстве, 50 т
31-050202-0205
Краны козловые при работе на гидроэнергетическом строительстве, 65 т, высота подъема крюка 24 м
31-050202-0206
Краны козловые при работе на гидроэнергетическом строительстве, 120 т
31-050202-0207
Краны козловые при работе на гидроэнергетическом строительстве, 200 т
31-050202-0208
Краны козловые при работе на гидроэнергетическом строительстве, 250 т
31-050202-0301
Краны козловые при работе на монтаже технологического оборудования, 12,5 т
31-050202-0302
Краны козловые при работе на монтаже технологического оборудования, 20 т
31-050202-0303
Краны козловые при работе на монтаже технологического оборудования, 32 т
31-050202-0304
Краны козловые при работе на монтаже технологического оборудования, 120 т
31-050202-0305
Краны козловые при работе на монтаже технологического оборудования, 200 т
31-050202-0401
Краны козловые при работе на строительстве тепловых и атомных электростанций, 30 т
31-050202-0402
Краны козловые при работе на строительстве тепловых и атомных электростанций, 50 т
31-050202-0501
Краны полукозловые при работе на строительстве тепловых и атомных электростанций, 30 т
31-050202-0601
Краны козловые при работе на строительстве мостов, 50 т
31-050202-0602
Краны козловые при работе на строительстве мостов, 65 т
31-050301-0101
Краны консольные, 5 т
31-050301-0102
Краны консольные, 80 т
31-050301-0103
Краны консольные, 130 т
31-050302-0101
Краны консольно-шлюзовые, 2х20 т
31-050302-0102
Краны консольно-шлюзовые, 2х50 т
31-050303-0101
Кран-укосина, 5 т
31-050304-0101
Краны монтажные, 25 т
31-050304-0102
Краны монтажные, 65 т
31-050304-0201
Мачты монтажные при работе на монтаже технологического оборудования, 100 т

31-050402-0404
Тарту күші 245,25 кН (25 т) үңгу шығырлары
31-050402-0501
Тарту күші 6,18 кН (0,63 т) қосалқы шахталық шығырлар
31-050402-0502
Тарту күші 8,83 кН (0,9 т) қосалқы шахталық шығырлар
31-050402-0503
Тарту күші 13,73 кН (1,4 т) қосалқы шахталық шығырлар
31-050402-0504
Тарту күші 24,53 кН (2,5 т) қосалқы шахталық шығырлар
31-050402-0505
Тарту күші 49,05 кН (5 т) қосалқы шахталық шығырлар
31-050402-0506
Тарту күші 69,65 кН (7,1 т) қосалқы шахталық шығырлар
31-050402-0507
Тарту күші 137,34 кН (14 т) қосалқы шахталық шығырлар
31-050402-0601
Бензинді қозғалтқышы бар, тарту күші 0,5 т қосалқы жылжымалы шығырлар, 4 кВт
31-050402-0701
Дизель қозғалтқышы бар, тарту күші 5 т жылжымалы шығырлар
31-050402-0702
Дизель қозғалтқышы бар, тарту күші 10 т жылжымалы шығырлар
31-050402-0801
Вагонеткаларды итеруге арналған шахталық маневрлік шығырлар
31-050402-0901
Өздігінен жүретін шығырлар, 12,5 т
31-050402-1001
Тарту күші 10 т электрлік тісті шығырлар
31-050403-0101
Гидродомкраттардың жетегіне арналған сорғы станциялары
31-050403-0201
Шығыр станциялары, 0,5т дейін
31-050403-0301
Коуш монтаждауға арналған механизмдер, 10 т
31-050403-0401
Манипулятор домкраттар, 5 т
31-050501-0101
Автотиегіштер, 5 т
31-050501-0201
Айыр қармауыштары бар автотиегіштер, 1 т
31-050501-0202
Айыр қармауыштары бар автотиегіштер, 2 т
31-050501-0203
Айыр қармауыштары бар автотиегіштер, 3,2 т
31-050501-0204
Айыр қармауыштары бар автотиегіштер, 4 т
31-050501-0205
Айыр қармауыштары бар автотиегіштер, 5 т
31-050501-0206
Айыр қармауыштары бар автотиегіштер, 10 т
31-050501-0207
Жақ тәріздес қармауыштары бар автотиегіштер, 3 т
31-050501-0301
Арнайы жебесі мен жылжымалы ілмегі бар автотиегіштер, 1,5 т
31-050501-0302
Арнайы жебесі мен жылжымалы ілмегі бар автотиегіштер, 3 т
31-050502-0101
Бір ожаулы пневмодөңгелекті әмбебап қасбет тиегіштер, 2 т
31-050502-0102
Бір ожаулы пневмодөңгелекті әмбебап қасбет тиегіштер, 3 т
31-050502-0201
Бір ожаулы шынжыр табанды әмбебап қасбет тиегіштер, 2 т
31-050502-0202
Бір ожаулы шынжыр табанды әмбебап қасбет тиегіштер, 3 т
31-050502-0203
Бір ожаулы шынжыр табанды әмбебап қасбет тиегіштер, 4 т
31-050502-0204
Бір ожаулы шынжыр табанды әмбебап қасбет тиегіштер, 5 т
31-050502-0301
Пневмодөңгелекті жүрісті бір ожаулы тиегіштер
31-050502-0401
Ожаулы әмбебап тиегіштер
31-050503-0101
Ұзындығы 10 м дейін таспалы жылжитын конвейерлер
31-050503-0102
Ұзындығы 15 м таспалы жылжитын конвейерлер

31-050402-0404
Лебедки проходческие тяговым усилием 245,25 кН (25 т)
31-050402-0501
Лебедки вспомогательные шахтные тяговым усилием 6,18 кН (0,63 т)
31-050402-0502
Лебедки вспомогательные шахтные тяговым усилием 8,83 кН (0,9 т)
31-050402-0503
Лебедки вспомогательные шахтные тяговым усилием до 13,73 кН (1,4 т)
31-050402-0504
Лебедки вспомогательные шахтные тяговым усилием 24,53 кН (2,5 т)
31-050402-0505
Лебедки вспомогательные шахтные тяговым усилием до 49,05 кН (5 т)
31-050402-0506
Лебедки вспомогательные шахтные тяговым усилием 69,65 кН (7,1 т)
31-050402-0507
Лебедки вспомогательные шахтные тяговым усилием 137,34 кН (14 т)
31-050402-0601
Лебедки вспомогательные передвижные, тяговым усилием 0,5 т с бензиновым двигателем, 4 кВт
31-050402-0701
Лебедки передвижные, тяговым усилием 5 т с дизельным двигателем
31-050402-0702
Лебедки передвижные, тяговым усилием 10 т с дизельным двигателем
31-050402-0801
Лебедки шахтные маневровые для откатки вагонеток
31-050402-0901
Лебедки самоходные, 12,5 т
31-050402-1001
Лебедки слиповые электрические тяговым усилием 10 т
31-050403-0101
Станция насосная для привода гидродомкратов
31-050403-0201
Лебедочные станции, до 0,5т
31-050403-0301
Механизмы для монтажа коуша, 10 т
31-050403-0401
Манипуляторы домкратов, 5 т
31-050501-0101
Автопогрузчики, 5 т
31-050501-0201
Автопогрузчики с вилочными подхватами, 1 т
31-050501-0202
Автопогрузчики с вилочными подхватами, 2 т
31-050501-0203
Автопогрузчики с вилочными подхватами, 3,2 т
31-050501-0204
Автопогрузчики с вилочными подхватами, 4 т
31-050501-0205
Автопогрузчики с вилочными подхватами, 5 т
31-050501-0206
Автопогрузчики с вилочными подхватами, 10 т
31-050501-0207
Автопогрузчики с челюстными подхватами, 3 т
31-050501-0301
Автопогрузчики специальные со стрелой и передвижным крюком, 1,5 т
31-050501-0302
Автопогрузчики специальные со стрелой и передвижным крюком, 3 т
31-050502-0101
Погрузчики одноковшовые универсальные фронтальные пневмоколесные, 2 т
31-050502-0102
Погрузчики одноковшовые универсальные фронтальные пневмоколесные, 3 т
31-050502-0201
Погрузчики одноковшовые универсальные фронтальные гусеничные, 2 т
31-050502-0202
Погрузчики одноковшовые универсальные фронтальные гусеничные, 3 т
31-050502-0203
Погрузчики одноковшовые универсальные фронтальные гусеничные, 4 т
31-050502-0204
Погрузчики одноковшовые универсальные фронтальные гусеничные, 5 т
31-050502-0301
Погрузчики одноковшовые на пневмоколесном ходу
31-050502-0401
Погрузчики ковшовые универсальные
31-050503-0101
Конвейеры ленточные передвижные длиной до 10 м
31-050503-0102
Конвейеры ленточные передвижные длиной 15 м

31-050503-0201
Ұзындығы 40 м таспалы секциондық конвейерлер
31-050503-0301
Қайта тиегіш конвейерлер
31-050601-0101
Автогидрокөтергіштер, көтеру биіктігі 12 м
31-050601-0102
Автогидрокөтергіштер, көтеру биіктігі 18 м
31-050601-0103
Автогидрокөтергіштер, көтеру биіктігі 22 м
31-050601-0104
Автогидрокөтергіштер, көтеру биіктігі 28 м
31-050601-0105
Автогидрокөтергіштер, көтеру биіктігі 35 м астам
31-050602-0101
Гидравликалық көтергіштер, көтеру биіктігі 10 м дейін
31-050602-0102
Гидравликалық көтергіштер, көтеру биіктігі 12,5 м
31-050602-0201
Шынжыр табан жүрісті арнайы гидравликалық көтергіштер
31-050602-0301
Жүк-жолаушылар көтергіштері, 100 т, көтеру биіктігі 105 м
31-050602-0401
Мачталық көтергіштер, көтеру биіктігі 50 м
31-050602-0501
Жүк көтергіштігі 500 кг дейін бір матчталық көтергіштер, көтеру биіктігі 5 м.
31-050602-0502
Жүк көтергіштігі 500 кг дейін бір матчталық көтергіштер, көтеру биіктігі 15 м.
31-050602-0503
Жүк көтергіштігі 500 кг дейін бір матчталық көтергіштер, көтеру биіктігі 25 м.
31-050602-0504
Жүк көтергіштігі 500 кг дейін бір матчталық көтергіштер, көтеру биіктігі 35 м.
31-050602-0505
Жүк көтергіштігі 500 кг дейін бір матчталық көтергіштер, көтеру биіктігі 45 м.
31-050602-0601
Өнеркәсіп құбырларын көтеруге арналған шахталық көтергіштер, биіктігі 120 м
31-050602-0602
Өнеркәсіп құбырларын көтеруге арналған шахталық көтергіштер, биіктігі 180 м
31-050602-0603
Өнеркәсіп құбырларын көтеруге арналған шахталық көтергіштер, биіктігі 250 м
31-050602-0604
Өнеркәсіп құбырларын көтеруге арналған шахталық көтергіштер, биіктігі 330 м
31-050602-0701
Өнеркәсіп құбырларын өңдеуге арналған шахталық көтергіштер, биіктігі 120 м
31-050602-0702
Өнеркәсіп құбырларын өңдеуге арналған шахталық көтергіштер, биіктігі 180 м
31-050602-0703
Өнеркәсіп құбырларын өңдеуге арналған шахталық көтергіштер, биіктігі 250 м
31-050602-0704
Өнеркәсіп құбырларын өңдеуге арналған шахталық көтергіштер, биіктігі 330 м
31-050602-0801
Аспалы көтергіштер
31-050602-0901
Жүк-жолаушылар көтеретін құрылыс көтергіштері, 0,8 т дейін
31-050602-1001
Екі құрылымды жүк көтергіштер, 2т дейін, көтеру биіктігі 60 м дейін
31-050602-1101
Телескопиялық мұнаралар, 25 м
31-050602-1201
Өзі көтеретін бір адамдық аспа бесік, 120 кг
31-050602-1301
Өзі жүретін төсеніштер, көтеру биіктігі 12 м
31-050602-1302
Өзі жүретін төсеніштер, көтеру биіктігі 15 м
31-050602-1401
Градирняның темір-бетон қабықтарын тұрғызуға арналған өзі көтерілетін төсеніштер
31-050602-1501
Радиомачтаны монтаждауға арналған порталдар, 100 т
31-050603-0101
Жалпы мақсаттағы электрлі тальдар, 0,5 т
31-050603-0102
Жалпы мақсаттағы электрлі тальдар, 1 т

31-050503-0201
Конвейеры ленточные секционные длиной 40 м
31-050503-0301
Конвейеры-перегружатели
31-050601-0101
Автогидроподъемники, высота подъема 12 м
31-050601-0102
Автогидроподъемники, высота подъема 18 м
31-050601-0103
Автогидроподъемники, высота подъема 22 м
31-050601-0104
Автогидроподъемники, высота подъема 28 м
31-050601-0105
Автогидроподъемники, высота подъема свыше 35 м
31-050602-0101
Подъемники гидравлические, высота подъема до 10 м
31-050602-0102
Подъемники гидравлические, высота подъема 12,5 м
31-050602-0201
Подъемники гидравлические специальные на гусеничном ходу
31-050602-0301
Подъемники грузопассажирские, 100 т, высота подъема 105 м
31-050602-0401
Подъемники мачтовые, высота подъема 50 м
31-050602-0501
Подъемники грузоподъемностью до 500 кг одномачтовые, высота подъема 5 м.
31-050602-0502
Подъемники грузоподъемностью до 500 кг одномачтовые, высота подъема 15 м.
31-050602-0503
Подъемники грузоподъемностью до 500 кг одномачтовые, высота подъема 25 м.
31-050602-0504
Подъемники грузоподъемностью до 500 кг одномачтовые, высота подъема 35 м.
31-050602-0505
Подъемники грузоподъемностью до 500 кг одномачтовые, высота подъема 45 м.
31-050602-0601
Подъемники шахтные для промышленных труб высотой 120 м
31-050602-0602
Подъемники шахтные для промышленных труб высотой 180 м
31-050602-0603
Подъемники шахтные для промышленных труб высотой 250 м
31-050602-0604
Подъемники шахтные для промышленных труб высотой 330 м
31-050602-0701
Подъемники шахтные для футеровки промышленных труб высотой 120 м
31-050602-0702
Подъемники шахтные для футеровки промышленных труб высотой 180 м
31-050602-0703
Подъемники шахтные для футеровки промышленных труб высотой 250 м
31-050602-0704
Подъемники шахтные для футеровки промышленных труб высотой 330 м
31-050602-0801
Подъемники скиповые
31-050602-0901
Подъемники строительные грузопассажирские, до 0,8 т
31-050602-1001
Подъемники двухстоечные грузовые, до 2т, высота подъема до 60 м
31-050602-1101
Вышки телескопические, 25 м
31-050602-1201
Люлька одноместная самоподъемная, 120 кг
31-050602-1301
Подмости самоходные, высота подъема 12 м
31-050602-1302
Подмости самоходные, высота подъема 15 м
31-050602-1401
Подмости самоподъемные для возведения железобетонных оболочек градирен
31-050602-1501
Порталы для монтажа радиомачт, 100 т
31-050603-0101
Тали электрические общего назначения, 0,5 т
31-050603-0102
Тали электрические общего назначения, 1 т

31-050603-0103
Жалпы мақсаттағы электрлі тальдар, 2 т
31-050603-0104
Жалпы мақсаттағы электрлі тальдар, 3,2 т
31-050603-0105
Жалпы мақсаттағы электрлі тальдар, 5 т дейін
31-050603-0106
Жалпы мақсаттағы электрлі тальдар, 5 т астам
31-050603-0107
Жалпы мақсаттағы электрлі тальдар, 10 т
31-050603-0201
Рычагты қол тальдары
31-050603-0301
Электрлі тельферлер, 0,5 т
31-050603-0302
Электрлі тельферлер, 1 т
31-050603-0303
Электрлі тельферлер, 2 т
31-050603-0304
Электрлі тельферлер, 3,2 т
31-050603-0305
Электрлі тельферлер, 5 т дейін
31-060101-0101
Жылжымалы электр станциялары, 4 кВт дейін
31-060101-0102
Жылжымалы электр станциялары, 30 кВт дейін
31-060101-0103
Жылжымалы электр станциялары, 60 кВт дейін
31-060101-0104
Жылжымалы электр станциялары, 100 кВт дейін
31-060101-0105
Жылжымалы электр станциялары, 200 кВт дейін
31-060101-0106
Жылжымалы электр станциялары, 500 кВт дейін
31-060101-0107
Жылжымалы электр станциялары, 1050 кВт (вагонда)
31-060101-0201
Магистаральды құбырларды салу кезіндегі жылжымалы электр станциялары, 60 кВт
31-060101-0202
Магистаральды құбырларды салу кезіндегі жылжымалы электр станциялары, 100 кВт
31-060101-0203
Магистаральды құбырларды салу кезіндегі жылжымалы электр станциялары, 200 кВт
31-060101-0204
Магистаральды құбырларды салу кезіндегі жылжымалы электр станциялары, 500 кВт
31-060102-0101
Іштен жану қозғалтқышы бар қысымы 686 кПа (7 атм), өнімділігі 2,2 м3/мин болатын жылжымалы компрессорлар
31-060102-0102
Іштен жану қозғалтқышы бар қысымы 686 кПа (7 атм), өнімділігі 5 м3/мин болатын жылжымалы компрессорлар
31-060102-0103
Іштен жану қозғалтқышы бар қысымы 686 кПа (7 атм), өнімділігі 11,2 м3/мин болатын жылжымалы компрессорлар
31-060102-0104
Іштен жану қозғалтқышы бар қысымы 686 кПа (7 атм), өнімділігі 50 м3/мин болатын жылжымалы компрессорлар
31-060102-0105
Іштен жану қозғалтқышы бар қысымы 800 кПа (8 атм), өнімділігі 10 м3/мин болатын жылжымалы компрессорлар
31-060102-0106
Іштен жану қозғалтқышы бар қысымы 23000 кПА (230ат), өнімділігі 2 м3/мин болатын жылжымалы компрессорлар
31-060102-0107
Іштен жану қозғалтқышы бар қысымы 9800 кПа (100 атм), өнімділігі 9 м3/мин болатын жылжымалы компрессорлар
31-060102-0108
Іштен жану қозғалтқышы бар қысымы 9800 кПа (100 атм), өнімділігі 70 м3/мин болатын жылжымалы компрессорлар
31-060102-0201
Электрлі қозғалтқышы бар қысымы 600 кПа (6 атм), өнімділігі 0,5 м3/мин болатын жылжымалы компрессорлар
31-060102-0301
Іштен жану қозғалтқышы бар қысымы 800 кПа (8 атм), өнімділігі 6,3 м3/мин болатын өздігінен жүретін компрессорлар
31-060102-0401
Қысымы 245 кПа (2,5 атм) компрессор станциялары, 40 м3/мин

31-050603-0103
Тали электрические общего назначения, 2 т
31-050603-0104
Тали электрические общего назначения, 3,2 т
31-050603-0105
Тали электрические общего назначения, до 5 т
31-050603-0106
Тали электрические общего назначения, свыше 5 т
31-050603-0107
Тали электрические общего назначения, 10 т
31-050603-0201
Тали ручные рычажные
31-050603-0301
Тельферы электрические, 0,5 т
31-050603-0302
Тельферы электрические, 1 т
31-050603-0303
Тельферы электрические, 2 т
31-050603-0304
Тельферы электрические, 3,2 т
31-050603-0305
Тельферы электрические, до 5 т
31-060101-0101
Электростанции передвижные, до 4 кВт
31-060101-0102
Электростанции передвижные, до 30 кВт
31-060101-0103
Электростанции передвижные, до 60 кВт
31-060101-0104
Электростанции передвижные, до 100 кВт
31-060101-0105
Электростанции передвижные, до 200 кВт
31-060101-0106
Электростанции передвижные, до 500 кВт
31-060101-0107
Электростанции передвижные, 1050 кВт (в вагоне)
31-060101-0201
Электростанции передвижные при сооружении магистральных трубопроводов, 60 кВт
31-060101-0202
Электростанции передвижные при сооружении магистральных трубопроводов, 100 кВт
31-060101-0203
Электростанции передвижные при сооружении магистральных трубопроводов, 200 кВт
31-060101-0204
Электростанции передвижные при сооружении магистральных трубопроводов, 500 кВт
31-060102-0101
Компрессоры передвижные с двигателем внутреннего сгорания давлением до 686 кПа (7 атм), 2,2 м3/мин
31-060102-0102
Компрессоры передвижные с двигателем внутреннего сгорания давлением до 686 кПа (7 атм), 5 м3/мин
31-060102-0103
Компрессоры передвижные с двигателем внутреннего сгорания давлением до 686 кПа (7 атм), 11,2 м3/мин
31-060102-0104
Компрессоры передвижные с двигателем внутреннего сгорания давлением до 686 кПа (7 атм), 50 м3/мин
31-060102-0105
Компрессоры передвижные с двигателем внутреннего сгорания давлением 800 кПа (8 атм), 10 м3/мин
31-060102-0106
Компрессоры передвижные с двигателем внутреннего сгорания давлением 23000 кПА (230ат), производительность 2 м3/мин
31-060102-0107
Компрессоры передвижные с двигателем внутреннего сгорания давлением 9800 кПА (100ат), производительность 9 м3/мин
31-060102-0108
Компрессоры передвижные с двигателем внутреннего сгорания давлением 9800 кПА (100атм), производительность 70 м3/мин
31-060102-0201
Компрессоры передвижные с электродвигателем давлением 600 кПа (6 атм), 0,5 м3/мин
31-060102-0301
Компрессоры самоходные с двигателем внутреннего сгорания давлением 800 кПа (8 атм), 6,3 м3/мин
31-060102-0401
Станции компрессорные давлением 245 кПа (2,5 атм), 40 м3/мин

31-060102-0402
Қысымы 245 кПа (2,5 атм) компрессор станциялары, 60-70 м3/мин
31-060102-0403
Қысымы 245 кПа (2,5 атм) компрессор станциялары, 80-100 м3/мин
31-060102-0404
Қысымы 981 кПа (10 атм) компрессор станциялары, 20-30 м3/мин
31-060102-0405
Қысымы 981 кПа (10 атм) компрессор станциялары, 100 м3/мин
31-060102-0501
Қысымы 680 кПа (6,8 атм) жылжымалы компрессор станциялары, 5,25 м3/мин
31-060102-0502
Қысымы 7845 кПа (80 атм), 8 м3/мин жылжымалы компрессорлық қондырғылар
31-060102-0503
Қысымы 9800 кПа (100 атм), 16 м3/мин жылжымалы компрессорлық қондырғылар
31-060102-0601
Стационарлық компрессор, 15 м3/мин
31-060102-0701
"XANS-175Dd" компрессорлары
31-060102-0801
"ATLAS COPCO" немесе осыған ұқсас типтегі жылжымалы компрессорлар, қысым 2,5 Мпа дейін, өндіргіштігі 34 м3/мин дейін
31-060102-0901
Қайнау температурасы 50оС және конденсация температурасы +35оС кезінде суық өндіргіштігі 670-1340 кВт (575000-1150000 ккал/сағ) болатын оппозиттік аммиакты бір сатылы компрессорлар
31-060102-0902
Қайнау температурасы 50оС және конденсация температурасы +35оС кезінде суық өндіргіштігі 203-406 кВт (175000-350000 ккал/сағ) болатын оппозиттік аммиакты екі сатылы компрессорлар
31-060102-1001
Қайнау температурасы 15оС және конденсация температурасы+30оС кезінде суық өнімділігі 300 кВт (260000 ккал/сағ) болатын компрессорлы винтті бір сатылы агрегаттар
31-060102-1002
Қайнау температурасы 15оС және конденсация температурасы+30оС кезінде суық өнімділігі 423,5 кВт (365000 ккал/сағ) болатын компрессорлы винтті бір сатылы агрегаттар
31-060102-1003
Қайнау температурасы 15оС және конденсация температурасы+30оС кезінде суық өнімділігі 1750 кВт (1505000 ккал/сағ) болатын компрессорлы винтті бір сатылы агрегаттар
31-060103-0101
Номиналды дәнекерлеу тоғы 315-500 А болатын бірпостты дәнекерлеу түзеткіштері
31-060103-0102
Номиналды дәнекерлеу тоғы 1000 А болатын бірпостты дәнекерлеу түзеткіштері
31-060103-0201
Посттар саны 30-ға дейін көппостты дәнекерлеу түзеткіштері
31-060103-0301
315-500 А номинальды дәнекерлеу тоғы бар трансформаторлар
31-060103-0401
Номинальды дәнекерлеу тоғы 315-500 А болатын дәнекерлеу түрлендіргіштері
31-060103-0501
Қолмен доғалық дәнекерлеуге арналған тұрақты тоқ қондырғылары
31-060103-0601
Дәнекерлеу жалғамаларын термикалық өңдеуге арналған электрлі қыздыру қондырғылары
31-060103-0701
80-500оС шегіндегі температурасы реттелетін дәнекерлеу материалдарын кептіруге арналған электрлі пештер
31-060103-0801
Lincoln DC-400 типтес дәнекерлеу түзеткіштері
31-060103-0901
Тоқ жиілігі 50 Гц болатын индукциялық қыздыруға арналған икемді индукторы бар қондырғылар

31-060102-0402
Станции компрессорные давлением 245 кПа (2,5 атм), 60-70 м3/мин
31-060102-0403
Станции компрессорные давлением 245 кПа (2,5 атм), 80-100 м3/мин
31-060102-0404
Станции компрессорные давлением 981 кПа (10 атм), 20-30 м3/мин
31-060102-0405
Станции компрессорные давлением 981 кПа (10 атм), 100 м3/мин
31-060102-0501
Станции компрессорные передвижные давлением 680 кПа (6,8 атм), 5,25 м3/мин
31-060102-0502
Установки компрессорные передвижные давлением 7845 кПа (80 атм), 8 м3/мин
31-060102-0503
Установки компрессорные передвижные давлением 9800 кПа (100 атм), 16 м3/мин
31-060102-0601
Компрессор стационарный, 15 м3/мин
31-060102-0701
Компрессоры "XANS-175Dd"
31-060102-0801
Компрессоры передвижные "ATLAS COPCO" или аналогичного типа,давление до 2,5 Мпа, производительность до 34 м3/мин
31-060102-0901
Компрессоры оппозитные аммиачные одноступенчатые холодопроизводительҒностью при температуре кипения 15 оС и температуре конденсации +30 оС, 670-1340 кВт (575000-1150000 ккал/ч)
31-060102-0902
Компрессоры оппозитные аммиачные двухступенчатые холодопроизводительҒностью при температуре кипения 50 оС и температуре конденсации +35 оС, 203-406 кВт (175000-350000 ккал/ч)
31-060102-1001
Агрегаты компрессорные винтовые одноступенчатые холодопроизводительҒностью при температуре кипения 15 оС и температуре конденсации +30 оС, 300 кВт (260000 ккал/ч)
31-060102-1002
Агрегаты компрессорные винтовые одноступенчатые холодопроизводительҒностью при температуре кипения 15 оС и температуре конденсации +30 оС, 423,5 кВт (365000 ккал/ч)
31-060102-1003
Агрегаты компрессорные винтовые одноступенчатые холодопроизводительҒностью при температуре кипения 15 ҮС и температуре конденсации +30 оС, 1750 кВт (1505000 ккал/ч)
31-060103-0101
Выпрямители сварочные однопостовые с номинальным сварочным током 315-500 А
31-060103-0102
Выпрямители сварочные однопостовые с номинальным сварочным током 1000 А
31-060103-0201
Выпрямители сварочные многопостовые с количеством постов до 30
31-060103-0301
Трансформаторы сварочные с номинальным сварочным током 315-500 А
31-060103-0401
Преобразователи сварочные с номинальным сварочным током 315-500 А
31-060103-0501
Установки постоянного тока для ручной дуговой сварки
31-060103-0601
Установки электронагревательные для термической обработки сварных соединений
31-060103-0701
Электрические печи для сушки сварочных материалов с регулированием температуры в пределах 80-500 оС
31-060103-0801
Выпрямители сварочные типа Lincoln DC-400
31-060103-0901
Установки с гибким индуктором для индукционного нагрева токами частотой 50 Гц

31-060103-0902
Тоқ жиілігі 150 Гц болатын индукциялық қыздыруға арналған икемді индукторы бар қондырғылар
31-060103-0903
Тоқ жиілігі 2400 Гц болатын индукциялық қыздыруға арналған икемді индукторы бар қондырғылар
31-060103-1001
Май толтырғыш енбелерге арналған ауа кептіргіш
31-060103-1101
Салынатын электродтар салмағы 5 кг аспайтын термопеналдер
31-060103-1201
Трансформаторларды жылытуға арналған жартылай өткізгіш түзеткіштер
31-060201-0101
Номиналды дәнекерлеу тоғы 250-400 А, бензин қозғалтқышты жылжымалы дәнекерлеу агрегаттары
31-060201-0201
Номиналды дәнекерлеу тоғы 250-400 А, дизель қозғалтқышты жылжымалы дәнекерлеу агрегаттары
31-060201-0301
Электрлі-доғалық қолдай дәнекерлеуге арналған бір постылы дәнекерлеу агрегаттары
31-060201-0401
Автомобиль тіркемесінде қолмен дәнекерлеуге арналған екі постылы дәнекерлеу агрегаттары
31-060201-0501
Тракторда қолмен дәнекерлеуге арналған екі постылы дәнекерлеу агрегаттары 79 кВт (108 а.к.)
31-060201-0601
Автомобиль тіркемесінде қолмен дәнекерлеуге арналған төрт постылы дәнекерлеу агрегаттары
31-060201-0701
Тракторда қолмен дәнекерлеуге арналған төрт постылы дәнекерлеу агрегаттары 132 кВт (180 а.к.)
31-060201-0801
Номиналды дәнекерлеу тоғы 450-1250 А дәнекерлеу автоматтары
31-060201-0901
Номинальды дәнекерлеу тоғы 40-500 А дәнекерлеу жартылай автоматы
31-060202-0101
Су астында дәнекерлеуге және металдарды кесуге арналған электрлі жылжымалы дәнекерлеу агрегаттары
31-060202-0201
Полиэтилен құбырларды дәнекерлеу агрегаттары
31-060202-0301
Аргонды-доғалы дәнекерлеуге арналған қондырғылар
31-060202-0401
Флюс қабатында автоматты түрде дәнекерлеуге арналған қондырғылар
31-060202-0501
Газбен дәнекерлеуге және кесуге арналған аппарат
31-060202-0601
Металды ауалы плазмалық кесуге арналған аппараттар
31-060202-0701
Сфералық резервуарларды дәнекерлеуге арналған әмбебап манипуляторлар, 600 және 2000 м3
31-060202-0801
К345-10 адаптері бар дәнекерлеу оттығы
31-060202-1001
Металды қолмен плазмалық кесуге арналған қондырғылар
31-060202-1101
Линолеум жапсыруға арналған машиналар
31-060202-1201
Полиэтилен үлдірлерін жапсыруға арналған қондырғылар
31-060202-1301
Пластмассаны дәнекерлеуге арналған электр оттықтар
31-060203-0101
Металды көруге арналған рентген аппараттары
31-060203-0102
Болат көру қалыңдығы 25 мм дейін рентгенді-дефектоскопиялық аппараттар
31-060203-0103
Болат көру қалыңдығы 60 мм дейін рентгенді-дефектоскопиялық аппараттар
31-060203-0201
Көрінетін болат қалыңдығы 80 мм дейінгі гамма-дефектоскоптар
31-060203-0301
Ультрадыбысты дефектоскоптар
31-060203-0401
Бұйымның көрінетін қалыңдығы 5000 мм болатын ультрадыбысты импульсті дефектоскоптар

31-060103-0902
Установки с гибким индуктором для индукционного нагрева токами частотой 150 Гц
31-060103-0903
Установки с гибким индуктором для индукционного нагрева токами частотой, 2400 Гц
31-060103-1001
Воздухоосушитель для маслонаполненных вводов
31-060103-1101
Термопеналы с массой загружаемых электродов не более 5кг
31-060103-1201
Выпрямители полупроводниковые для подогрева трансформаторов
31-060201-0101
Агрегаты сварочные передвижные с номинальным сварочным током 250-400 А, с бензиновым двигателем
31-060201-0201
Агрегаты сварочные передвижные с номинальным сварочным током 250-400 А, с дизельным двигателем
31-060201-0301
Агрегаты сварочные однопостовые для ручной электродуговой сварки
31-060201-0401
Агрегаты сварочные двухпостовые для ручной сварки на автомобильном прицепе
31-060201-0501
Агрегаты сварочные двухпостовые для ручной сварки на тракторе 79 кВт (108 л.с.)
31-060201-0601
Агрегаты сварочные четырехпостовые для ручной сварки на автомобильном прицепе
31-060201-0701
Агрегаты сварочные четырехпостовые для ручной сварки на тракторе 132 кВт (180 л.с.)
31-060201-0801
Автоматы сварочные номинальным сварочным током 450-1250 А
31-060201-0901
Полуавтоматы сварочные с номинальным сварочным током 40-500 А
31-060202-0101
Агрегаты сварочные электрические передвижные для подводной сварки и резки металлов
31-060202-0201
Агрегаты для сварки полиэтиленовых труб
31-060202-0301
Установки для аргонодуговой сварки
31-060202-0401
Установки для автоматической сварки под слоем флюса
31-060202-0501
Аппарат для газовой сварки и резки
31-060202-0601
Аппараты для воздушной плазменной резки металла
31-060202-0701
Манипуляторы универсальные для сварки сферических резервуаров, 600 и 2000 м3
31-060202-0801
Горелка сварочная К345-10 с адаптером
31-060202-1001
Установки для ручной плазменной резки металла
31-060202-1101
Машины для сварки линолеума
31-060202-1201
Установки для сварки полиэтиленовой пленки
31-060202-1301
Горелки электрические для сварки пластмасс
31-060203-0101
Аппараты рентгеновские для просвечивания металла
31-060203-0102
Аппараты рентгено-дефектоскопические с толщиной просвечиваемой стали до 25 мм
31-060203-0103
Аппараты рентгено-дефектоскопические с толщиной просвечиваемой стали до 60 мм
31-060203-0201
Гамма-дефектоскопы с толщиной просвечиваемой стали до 80 мм
31-060203-0301
Дефектоскопы ультразвуковые
31-060203-0401
Дефектоскопы ультразвуковые импульсные с толщиной просвечиваемого изделия до 5000 мм

31-060203-0501
Магнитті жылжымалы дефектоскоптар
31-060203-0601
Жіктердің тұмшалануын бақылауға арналған вакуумды сынама тораптар
31-060203-0701
Шекті қысымы 6х10 МПа болатын дәнекерленген жалғамаларды бақылауға арналған вакуумагрегаттар
31-060203-0801
Әмбебап стилоскоптар
31-060203-0901
Ультрафиолетті сәулелендіргіштер
31-060203-1001
"Кварц 15" қалыңдық өлшегіш
31-060203-1101
Перископтар
31-060203-1201
Дәнекер жалғамаларды сынауға арналған маятник коперлер
31-060203-1301
Металдардың қаттылығын өлшеуге арналған аспап
32-010101-0101
Өздігінен жүретін тегіс жол тегістейтін тығыздағыштар, 5 т
32-010101-0102
Өздігінен жүретін тегіс жол тегістейтін тығыздағыштар, 8 т
32-010101-0103
Өздігінен жүретін тегіс жол тегістейтін тығыздағыштар, 10 т
32-010101-0104
Өздігінен жүретін тегіс жол тегістейтін тығыздағыштар, 13 т
32-010101-0105
Өздігінен жүретін тегіс жол тегістейтін тығыздағыштар, 18 т
32-010101-0201
Пневмодөңгелекті жүрісті өздігінен жүретін жол тегістейтін тығыздағыштар, 16 т
32-010101-0202
Пневмодөңгелекті жүрісті өздігінен жүретін жол тегістейтін тығыздағыштар, 30 т
32-010101-0301
Жұмыс массасы 7,1-7,2 т болатын "BOMAG" фирмасы тығыздағыштар типтес өздігінен жүретін үлкен мөлшерлі құрама жол тегістейтін тығыздағыштар
32-010101-0302
Жұмыс массасы 8,8-9,2 т болатын "BOMAG" фирмасы тығыздағыштар типтес өздігінен жүретін үлкен мөлшерлі құрама жол тегістейтін тығыздағыштар
32-010101-0401
Жұмыс массасы 4,5-7,3 т болатын "BOMAG" фирмасы тығыздағыштар типтес өздігінен жүретін үлкен мөлшерлі қосарлы жол тегістейтін тығыздағыштар
32-010101-0402
Жұмыс массасы 9,1-10,1 т болатын "BOMAG" фирмасы тығыздағыштар типтес өздігінен жүретін үлкен мөлшерлі қосарлы жол тегістейтін тығыздағыштар
32-010101-0501
Өздігінен жүретін дірілді жол тегістейтін тығыздағыштар, 2,2 т
32-010102-0101
Тіркемелі тегіс жол тегістейтін тығыздағыштар, 5 т
32-010102-0201
Жұдырықшалы тіркемелі жол тегістейтін тығыздағыштар, 8 т
32-010102-0202
Жұдырықшалы тіркемелі жол тегістейтін тығыздағыштар, 17 т
32-010102-0203
Жұдырықшалы тіркемелі жол тегістейтін тығыздағыштар, 28 т
32-010102-0301
Пневмодөңгелекті жүрісті тіркемелі жол тегістейтін тығыздағыштар, 25 т
32-010102-0302
Пневмодөңгелекті жүрісті тіркемелі жол тегістейтін тығыздағыштар, 50 т
32-010102-0401
Тартқышы бар пневмодөңгелекті жүрісті жартылай тіркемелі тығыздағыштар, 15 т
32-010102-0402
Тартқышы бар пневмодөңгелекті жүрісті жартылай тіркемелі тығыздағыштар, 25 т
32-010102-0403
Тартқышы бар пневмодөңгелекті жүрісті жартылай тіркемелі тығыздағыштар, 35 т
32-010201-0101
Жылжымалы битум қазандықтары, 400 л

31-060203-0501
Дефектоскопы переносные магнитные
31-060203-0601
Узлы вакуумные испытательные для контроля герметичности шва
31-060203-0701
Вакуумагрегаты для контроля сварных соединений с предельным давлением 6х10 МПа
31-060203-0801
Стилоскопы универсальные
31-060203-0901
Облучатели ультрафиолетовые
31-060203-1001
Толщиномеры "Кварц 15"
31-060203-1101
Перископы
31-060203-1201
Копры маятниковые для испытания сварных соединений
31-060203-1301
Прибор для измерения твердости металлов
32-010101-0101
Катки дорожные самоходные гладкие, 5 т
32-010101-0102
Катки дорожные самоходные гладкие, 8 т
32-010101-0103
Катки дорожные самоходные гладкие, 10 т
32-010101-0104
Катки дорожные самоходные гладкие, 13 т
32-010101-0105
Катки дорожные самоходные гладкие, 18 т
32-010101-0201
Катки дорожные самоходные на пневмоколесном ходу, 16 т
32-010101-0202
Катки дорожные самоходные на пневмоколесном ходу, 30 т
32-010101-0301
Катки дорожные самоходные комбинированные средних типоразмеров типа катков фирмы "BOMAG" с рабочей массой от 7,1 до 7,2 т
32-010101-0302
Катки дорожные самоходные комбинированные больших типоразмеров типа катков фирмы "BOMAG" с рабочей массой от 8,8 до 9,2 т
32-010101-0401
Катки дорожные самоходные тандемные средних типоразмеров типа катков фирмы "BOMAG" с рабочей массой от 4,5 до 7,3 т
32-010101-0402
Катки дорожные самоходные тандемные больших типоразмеров типа катков фирмы "BOMAG" с рабочей массой от 9,1 до 10,1 т
32-010101-0501
Катки дорожные самоходные вибрационные, 2,2 т
32-010102-0101
Катки дорожные прицепные гладкие, 5 т
32-010102-0201
Катки дорожные прицепные кулачковые, 8 т
32-010102-0202
Катки дорожные прицепные кулачковые, 17 т
32-010102-0203
Катки дорожные прицепные кулачковые, 28 т
32-010102-0301
Катки дорожные прицепные на пневмоколесном ходу, 25 т
32-010102-0302
Катки дорожные прицепные на пневмоколесном ходу, 50 т
32-010102-0401
Катки полуприцепные на пневмоколесном ходу с тягачом, 15 т
32-010102-0402
Катки полуприцепные на пневмоколесном ходу с тягачом, 25 т
32-010102-0403
Катки полуприцепные на пневмоколесном ходу с тягачом, 35 т
32-010201-0101
Котлы битумные передвижные, 400 л

32-010201-0102
Жылжымалы битум қазандықтары, 800 л
32-010201-0103
Жылжымалы битум қазандықтары, 1000 л
32-010201-0104
Электрлі битум қазандықтары, 1000 л
32-010201-0201
Стацонарлы битум қазандықтары, 15000 л
32-010202-0101
Автогудронаторлар, 3500 л
32-010202-0102
Автогудронаторлар, 7000 л дейін
32-010202-0201
Автобитумтасығыштар, 15 т
32-010202-0301
Қол гудронаторлары
32-010203-0101
Автомобильдегі соқалы қар тазартқыштар
32-010203-0201
Автомобильдегі шнекті-роторлы қар тазартқыштар
32-010204-0101
Бетон құю кешеніндегі рельс қалыпты жаңадан құйылған цемент бетон жіктерін кесушілер
32-010204-0201
Өнімділігі жоғары бетон құю кешенінің қатқан бетондағы көлденең жіктерді кесушілер
32-010204-0301
Өнімділігі жоғары бетон құю кешенінің қатқан бетондағы бойлық жіктерді кесушілер
32-010204-0401
Өнімділігі жоғары бетон құю кешенінің қатқан бетондағы бойлық және көлденең жіктерді кесушілер
32-010205-0101
121,5 кВт (165 а.к.) тракторындағы аспалы жол фрезалары
32-010205-0201
Тракторсыз (батпақты) аспалы фрезалар
32-010205-0301
"WIRTGEN" фирмасының өздігінен жүретін жол фрезалары, барабан ені 350-1000 мм
32-010205-0302
"WIRTGEN" фирмасының өздігінен жүретін жол фрезалары, барабан ені 1900-2010 мм
32-010206-0101
Жылжымалы нысандары бар бетон төсегіш
32-010206-0201
Жылжымалы қалыптары бар негіздерді профилдеушілер
32-010206-0301
Бетон қою кешеніндегі рельс-қалыпта негіздерді профилдеушілер
32-010206-0401
Автомобиль базасындағы жік құюшылар
32-010207-0101
Жылжымалы қалыптары бар цемент-бетонды бөлгіштер
32-010207-0201
Бетон қою кешеніндегі рельс-қалыпта цемент-бетонды бөлгіштер
32-010207-0301
Цемент бөлгіштер
32-010208-0101
Топырақ қоспасын дайындауға арналған қондырғылар, 116 кВт (158 а.к.)
32-010208-0201
Беткі-белсенді қоспаларды дайындауға арналған қондырғылар
32-010208-0301
Битум эмульсиясын дайындауға арналған қондырғылар, 3 т/сағ
32-010208-0401
Қашықтан басқарылатын асфальтты-бетон зауыттары, 50 т/сағ
32-010209-0101
Асфальт бетонын төсеушілер
32-010209-0201
Төсеу ені 6,5 м дейінгі "VOGELE" фирмасының орташа мөлшерлі асфальт бетонын төсеушілер
32-010209-0202
Төсеу ені 12,5 м дейінгі "VOGELE" фирмасының үлкен мөлшерлі асфальт бетонын төсеушілер
32-010210-0101
Грейдер-элеватор, 121 кВт (165 а.к.)
32-010210-0301
Т130.1.Г тракторы базасындағы нығыздағыштар
32-010211-0101
Жолға белгі қою машиналары, маркасы Н-16 "Hofmann", салмағы 4,5 т-дан 7,3 т дейін
32-010211-0102
Жолға белгі қою машиналары, маркасы Н-16 "Hofmann"
32-010211-0103
Таңбалау машиналары
32-010211-0201
Cу шашып жуу машиналары, 6000 л
32-010212-0101
Малта тас пен қиыршық тас бөлгіштер

32-010201-0102
Котлы битумные передвижные, 800 л
32-010201-0103
Котлы битумные передвижные, 1000 л
32-010201-0104
Котлы битумные электрические, 1000 л
32-010201-0201
Котлы битумные стационарные, 15000 л
32-010202-0101
Автогудронаторы, 3500 л
32-010202-0102
Автогудронаторы, до 7000 л
32-010202-0201
Автобитумовозы, 15 т
32-010202-0301
Гудронаторы ручные
32-010203-0101
Снегоочистители плужные на автомобиле
32-010203-0201
Снегоочистители шнекороторные на автомобиле
32-010204-0101
Нарезчики швов в свежеуложенном цементобетоне на рельс-формах в бетоноукладочном комплекте
32-010204-0201
Нарезчики поперечных швов в затвердевшем бетоне из высокопроизводительҒного бетоноукладочного комплекта
32-010204-0301
Нарезчики продольных швов в затвердевшем бетоне из высокопроизводительҒного бетоноукладочного комплекта
32-010204-0401
Нарезчики продольных и поперечных швов в затвердевшем бетоне из высокопроизводительного бетоноукладочного комплекта
32-010205-0101
Фрезы дорожные навесные на тракторе 121,5 кВт (165 л.с.)
32-010205-0201
Фрезы навесные без трактора (болотные)
32-010205-0301
Фрезы самоходные дорожные фирмы "WIRTGEN", ширина барабана 350-1000 мм
32-010205-0302
Фрезы самоходные дорожные фирмы "WIRTGEN", ширина барабана 1900-2010 мм
32-010206-0101
Бетоноукладчики со скользящими формами
32-010206-0201
Профилировщики основания со скользящими формами
32-010206-0301
Профилировщики оснований на рельс-формах в бетоноукладочном комплекте
32-010206-0401
Заливщики швов на базе автомобиля
32-010207-0101
Распределители цементобетона со скользящими формами
32-010207-0201
Распределители цементобетона на рельс-формах в бетоноукладочном комплекте
32-010207-0301
Распределители цемента
32-010208-0101
Установки для приготовления грунтовых смесей, 116 кВт (158 л.с.)
32-010208-0201
Установки для приготовления поверхностно-активных добавок
32-010208-0301
Установки для приготовления битумной эмульсии, 3 т/ч
32-010208-0401
Заводы асфальтобетонные с дистанционным управлением, 50 т/ч
32-010209-0101
Укладчики асфальтобетона
32-010209-0201
Укладчики асфальтобетона средних типоразмеров фирмы "VOGELE" с шириной укладки до 6,5 м
32-010209-0202
Укладчики асфальтобетона больших типоразмеров фирмы "VOGELE" с шириной укладки до 12,5 м
32-010210-0101
Грейдер-элеватор, 121 кВт (165 л.с.)
32-010210-0301
Трамбовки на базе трактора Т130.1.Г
32-010211-0101
Машины дорожные разметочные марки Н-16 "Hofmann" массой от 4,5 до 7,3 т
32-010211-0102
Машины дорожные разметочные марки Н-33 "Hofmann"
32-010211-0103
Машины маркировочные
32-010211-0201
Машины поливомоечные, 6000 л
32-010212-0101
Распределители щебня и гравия

32-020201-1101
Тар соқпақты вагонеткалар
32-020201-1201
Тар соқпақты мотовоздар
32-020201-1301
Электростанция-мотовоздары
32-020301-0101
"Даладан" жұмыс жасау кезінде байланыс желілерін монтаждауға арналған машиналар
32-020301-0102
"Жолдан" жұмыс жасау кезінде байланыс желілерін монтаждауға арналған машиналар
32-020301-0103
Байланыс желісі тіректерінің қадалық іргелерін дірілбатыруға арналған агрегаттар (электростанция мотовозынсыз)
32-020301-0201
Теміржолмен жүретін кабель төсегіштер
32-020301-0301
Монтаджау автомотристері
32-020302-0101
Құнарландыра отырып, гидроегумен жер қабаты еңістерін нығайтуға арналған машиналар
32-020302-0102
Автомобиль және теміржол жиегі еңістерінде шөп егу агрегаттары
32-020302-0103
Жол сүргілері
32-020302-0104
Тракторлық мөлшерлегіштер
32-020303-0101
Пневматикалық қаққышпен шпалдарды түзете қағу машиналары
32-020303-0102
Рельстерді түзетуге арналған көлденең-дұрыс бір қос иінді пресс
32-020303-0103
Жылжымалы электр станциясынан жұмыс істеу кезіндегі шпал түбін ұрғыштар
32-020303-0104
Бұрғылау-тегістеу станогы (бұрғылау-тегістеу)
32-020303-0105
Рельс бұрғылау станогы
32-020303-0106
Рельс кесу станогы
32-020303-0107
Теміржолдардың жіктері мен саңылауларын реттеуге арналған винтті аспап
32-020303-0108
Теміржолдардың жіктері мен саңылауларын реттеуге арналған гидравликалық аспап
32-020303-0109
Шой шеге қаққыш
32-020303-0110
Әмбебап жол кілті
32-020303-0111
Жылжымалы электр станциясымен жұмыс кезіндегі электрлі кілттер
32-020303-0112
Электрлі бұрама шегелер мен сомын бұрағыштар (жол)
32-020303-0113
Жол домкраттары
32-020303-0114
Шпал түбін ұрғыш
32-030101-0101
"Herrenknecht AG" фирмасының VSM 7700/5500 ұңғы үңгілеу кешені
32-030102-0101
Көтерме кендерді үңгуге арналған комбайндар, 2 кВ
32-030102-0201
Қимасы 4-12 м2 кендерге арналған үңгу комбайндары
32-030102-0202
Қимасы 9-25 м2 кендерге арналған үңгу комбайндары
32-030102-0203
Қимасы 14-35 м2 кендерге арналған үңгу комбайндары
32-030102-0301
Қимасы 4,7-15 м2 кендерге арналған үңгу комбайндары (ГПКС, КМШ)
32-030102-0302
Қимасы 9-25 м2 кендерге арналған үңгу комбайндары (4ПП2М)
32-030102-0303
Қимасы 9-25 м2 кендерге арналған үңгу комбайндары (4ПП5)
32-030102-0401
Дөңгелек қима диаметрі 3,5 м болатын кендерге арналған үңгу комбайндары
32-030102-0501
Қимасы 4,7-15 м2 көлденең және еңіс кендерге арналған үңгу комбайндары
32-030103-0101
Диаметрі 5,5 үңгу кешендері (АБТ 5,5)
32-030103-0102
Диаметрі 5,5 үңгу кешендері (КТ5,6 Д2)
32-030103-0103
Диаметрі 5,5 үңгу кешендері (КМ-24-0)
32-030103-0201
Қалқанды үңгу кешендері (ЩПК 3,5)
32-030104-0101
Диаметрі 2 м механикаландырылмаған қазба өткізу қалқандары (ПЩ 2,0)

32-020201-1101
Вагонетки узкой колеи
32-020201-1201
Мотовозы узкой колеи
32-020201-1301
Мотовозы-электростанции
32-020301-0101
Машины для монтажа контактной сети при работе "с поля"
32-020301-0102
Машины для монтажа контактной сети при работе "с пути"
32-020301-0103
Агрегаты для вибропогружения свайных фундаментов опор контактной сети (без мотовоза электростанции)
32-020301-0201
Кабелеукладчик на железнодорожном ходу
32-020301-0301
Автомотрисы монтажные
32-020302-0101
Машины для укрепления откосов земляного полотна гидропосевом с мульчированием
32-020302-0102
Агрегаты для травосеяния на откосах автомобильных и железных дорог
32-020302-0103
Струги путевые
32-020302-0104
Дозировщики тракторные
32-020303-0101
Машины для подбивки шпал с пневматическими подбойками
32-020303-0102
Пресс однокривошипный горизонтально-правильный для правки рельсов
32-020303-0103
Шпалоподбойки при работе от передвижной электростанции
32-020303-0104
Станок сверлильно-шлифовальный (сверлошлифовка)
32-020303-0105
Станок рельсосверлильный
32-020303-0106
Станок рельсорезный
32-020303-0107
Приборы винтовые для регулировки стыков и зазоров железнодорожных путей
32-020303-0108
Приборы гидравлические для регулировки стыков и зазоров железнодорожных путей
32-020303-0109
Костылезабивщик
32-020303-0110
Ключ путевой универсальный
32-020303-0111
Ключи электрические при работе от передвижной электростанции
32-020303-0112
Шурупогайковерт электрический (путевой)
32-020303-0113
Домкраты путевые
32-020303-0114
Шпалоподбойка
32-030101-0101
Комплекс стволопроходческий VSM 7700/5500 фирмы "Herrenknecht AG"
32-030102-0101
Комбайны для проходки восстающих выработок, 2 кВ
32-030102-0201
Комбайны проходческие для выработок сечением 4-12 м2
32-030102-0202
Комбайны проходческие для выработок сечением 9-25 м2
32-030102-0203
Комбайны проходческие для выработок сечением 14-35 м2
32-030102-0301
Комбайны проходческие сечением в проходке 4,7-15 м2 (ГПКС, КМШ)
32-030102-0302
Комбайны проходческие сечением в проходке 9-25 м2 (4ПП2М)
32-030102-0303
Комбайны проходческие сечением в проходке 9-25 м2 (4ПП5)
32-030102-0401
Комбайны проходческие для выработок круглого сечения диаметром 3,5 м
32-030102-0501
Комбайны проходческие для горизонтальных и наклонных выработок сечением 4,7-15 м2
32-030103-0101
Комплексы проходческие диаметром 5,5 м (АБТ 5,5)
32-030103-0102
Комплексы проходческие диаметром 5,5 м (КТ5,6 Д2)
32-030103-0103
Комплексы проходческие диаметром 5,5 м (КМ-24-0)
32-030103-0201
Комплексы проходческие щитовые (ЩПК 3,5)
32-030104-0101
Щиты проходческие не механизированные (ПЩ 2,0) диаметром 2 м

32-030104-0102
Диаметрі 2,56 м механикаландырылмаған қазба өткізу қалқандары (ПЩ 2,56)
32-030104-0103
Диаметрі 3,6 м механикаландырылмаған қазба өткізу қалқандары (ПЩ 3,6)
32-030104-0104
Диаметрі 4 м механикаландырылмаған қазба өткізу қалқандары (ПЩ 4,0)
32-030104-0105
Диаметрі 5,5 м механикаландырылған қазба өткізу қалқандары (ЩН1С)
32-030104-0106
Диаметрі 2,16 м механикаландырылған қазба өткізу қалқандары (КЩ2,1Б)
32-030105-0201
Сыртқы диаметрі 5,86 м "Hеrrenknecht" механикаландырылған тоннель үңгу кешені
32-030201-0101
Терең орналасқан тоннелдер үшін сыйымдылығы 1,5 м3 бір вагонеткаға арналған қарсы салмағы бар 1 клетке шахталық клеттік механикаландырылған көтерме (жүк-адамдар көтеретін), ұңғы тереңдігі 100 м дейін
32-030201-0102
Терең орналасқан тоннелдер үшін сыйымдылығы 1,5 м3 бір вагонеткаға арналған қарсы салмағы бар 1 клетке шахталық клеттік механикаландырылған көтерме (жүк-адамдар көтеретін), ұңғы тереңдігі 100 м астам
32-030201-0201
Терең орналасқан тоннелдер үшін сыйымдылығы 1,5 м3 бір вагонеткаға арналған қарсы салмағы бар екі клетке шахталық клеттік механикаландырылған көтерме (жүк-адамдар көтеретін), ұңғы тереңдігі 100 м дейін
32-030201-0202
Терең орналасқан тоннелдер үшін сыйымдылығы 1,5 м3 бір вагонеткаға арналған қарсы салмағы бар екі клетке шахталық клеттік механикаландырылған көтерме (жүк-адамдар көтеретін), ұңғы тереңдігі 100 м астам
32-030201-0301
Шағын диаметрлі тоннелдер үшін сыйымдылығы 1,5 м3 бір вагонеткаға арналған 1 клетке шахталық клеттік механикаландырылған көтерме (жүк)
32-030201-0302
Тайыз орналасқан тоннелдер үшін сыйымдылығы 1,5 м3 бір вагонеткаға арналған қарсы салмағы бар екі клетке шахталық клеттік механикаландырылған көтерме (жүк)
32-030201-0401
Тоннелдерді үңгу кезінде СПК-1000 шахталық кранымен көтеру
32-030201-0402
Тоннелдерді үңгу кезінде СПК-2000 шахталық кранымен көтеру
32-030201-0501
Шахта оқпандарын үңгу кезінде шахталық төрт тағанды кранымен көтеру
32-030201-0601
Ұңғы үңгілеу кезіндегі көтерме
32-030201-0701
Шахталық копердің нөлдік және қабылдау алаңдары аралығындағы қабатаралық көтермелер
32-030201-0801
Екі жиекте жұмыс жүргізу кезінде тоннел кендерігжегі қабатаралық көтермелер
32-030201-0901
Еңіс жүрісін салу кезіндегі көтерме
32-030202-0101
Ұңғыларда сөрелер асуға арналған 5 т электрлі-жетекті шығыр, ұңғы тереңдігі 100 м дейін
32-030202-0102
Ұңғыларда сөрелер асуға арналған 5 т электрлі-жетекті шығыр, ұңғы тереңдігі 100 м астам
32-030202-0103
Ұңғыларда сөрелер асуға арналған 10 т электрлі-жетекті шығыр, ұңғы тереңдігі 100 м дейін
32-030202-0104
Ұңғыларда сөрелер асуға арналған 10 т электрлі-жетекті шығыр, ұңғы тереңдігі 100 м астам

32-030104-0102
Щиты проходческие не механизированные (ПЩ 2,56) диаметром 2,56 м
32-030104-0103
Щиты проходческие не механизированные (ПЩ 3,6) диаметром 3,6 м
32-030104-0104
Щиты проходческие не механизированные (ПЩ 4,0) диаметром 4 м
32-030104-0105
Щиты проходческие не механизированные (ЩН1С) диаметром 5,5 м
32-030104-0106
Щиты проходческие механизированные (КЩ2,1Б) диаметром 2,16 м
32-030105-0201
Тоннелепроходческий механизированный комплекс "Hеrrenknecht" наружным диаметром 5,86 м
32-030201-0101
Подъем шахтный клетьевой механизированный на 1 клеть с противовесом для одной вагонетки вместимостью 1,5 м3 для тоннелей глубокого заложения (грузо-людской), глубина ствола до 100 м
32-030201-0102
Подъем шахтный клетьевой механизированный на 1 клеть с противовесом для одной вагонетки вместимостью 1,5 м3 для тоннелей глубокого заложения (грузо-людской), глубина ствола более 100 м
32-030201-0201
Подъем шахтный клетьевой механизированный на две клети для одной вагонетки вместимостью 1,5 м3 для тоннелей глубокого заложения (грузо-людской), глубина ствола до 100 м
32-030201-0202
Подъем шахтный клетьевой механизированный на две клети для одной вагонетки вместимостью 1,5 м3 для тоннелей глубокого заложения (грузо-людской), глубина ствола более 100 м
32-030201-0301
Подъем шахтный клетьевой механизированный на 1 клеть для одной вагонетки вместимостью 1,5 м3 для тоннелей малого диаметра (грузовой)
32-030201-0302
Подъем шахтный клетьевой механизированный на две клети для одной вагонетки вместимостью 1,5 м3 для тоннелей мелкого заложения (грузовой)
32-030201-0401
Подъем шахтный краном СПК-1000 при проходке тоннелей
32-030201-0402
Подъем шахтный краном СПК-2000 при проходке тоннелей
32-030201-0501
Подъем шахтный козловым краном при проходке шахтных стволов
32-030201-0601
Подъем при проходке ствола
32-030201-0701
Подъем междуэтажный между нулевой и приемной площадками шахтного копра
32-030201-0801
Подъем междуэтажный в тоннельных выработках при производстве работ на двух горизонтах
32-030201-0901
Подъем при сооружении наклонного хода
32-030202-0101
Лебедка электроприводная 5 т для подвешивания полков в стволах, глубина ствола до 100 м
32-030202-0102
Лебедка электроприводная 5 т для подвешивания полков в стволах, глубина ствола более 100 м
32-030202-0103
Лебедка электроприводная 10 т для подвешивания полков в стволах, глубина ствола до 100 м
32-030202-0104
Лебедка электроприводная 10 т для подвешивания полков в стволах, глубина ствола более 100 м

32-030202-0105
Ұңғыларда сөрелер асуға арналған 25 т электрлі-жетекті шығыр, ұңғы тереңдігі 100 м дейін
32-030202-0106
Ұңғыларда сөрелер асуға арналған 25 т электрлі-жетекті шығыр, ұңғы тереңдігі 100 м астам
32-030203-0101
Электрлік шахта крандары (тюбинг төсегіштер)
32-030203-0201
Диаметрі 7,5-9,9 м еңіс тоннелдерге арналған шахта крандары (тюбинг төсегіштер)
32-030203-0301
Диаметрі 9,5 м стационарлық тоннелге арналған шахта крандары (тюбинг төсегіштер)
32-030203-0401
Диаметрі 4-6 м тоннелдердің қысқа учаскелеріне арналған шахта крандары (тюбинг төсегіштер)
32-030203-0501
Пневматикалық шахта крандары (тюбинг төсегіштер)
32-030204-0101
Қимасы 8 м2 дейінгі көлденең кендерге арналған дөңгелекті-рельсті жүрісті пневматикалық тиеу машиналары
32-030204-0102
Қимасы 8 м2 астам көлденең кендерге арналған дөңгелекті-рельсті жүрісті пневматикалық тиеу машинадары
32-030204-0201
Қимасы 8 м2 дейінгі көлденең кендерге арналған дөңгелекті-рельсті жүрісті электрлі тиеу машиналары
32-030204-0301
"Ожау" жұмыс органы бар еңіс кендеріне арналған шынжыр табанды жүрісті электрлік тиеу машиналары
32-030204-0401
Пневматикалық тиеу машиналары, 1 м3/мин
32-030204-0501
Ожаулы электрлі тиеу машиналары, 1,25 м3/мин
32-030204-0601
Күреуші қалақтары бар электрлі тиеу машиналары, 4 м3/мин
32-030204-0701
Пневмодөңгелек жүрісті тиеу-жеткізу машианалары
32-030204-0801
"Күреуші қалақ" жұмыс органы бар еңіс кендеріне арналған шынжыр табанды жүрісті электрлік тиеу машиналары, 2,5 м3/мин
32-030204-0802
"Күреуші қалақ" жұмыс органы бар еңіс кендеріне арналған шынжыр табанды жүрісті электрлік тиеу машиналары, 3 м3/мин
32-030204-0803
"Күреуші қалақ" жұмыс органы бар еңіс кендеріне арналған шынжыр табанды жүрісті электрлік тиеу машиналары, 5 м3/мин
32-030204-0804
"Күреуші қалақ" жұмыс органы бар еңіс кендеріне арналған шынжыр табанды жүрісті электрлік тиеу машиналары, 6,3 м3/мин
32-030204-0901
"Ожау" жұмыс органы бар еңіс кендеріне арналған электрлік тиеу машиналары
32-030204-1001
"Күреуші қалақ" жұмыс органы бар еңіс кендеріне арналған электрлік тиеу машиналары
32-030204-1101
Ұңғының түпкі тереңдігі 100 м дейін болған кезде ұңғылық бір грейферлік тиеу машиналары
32-030204-1102
Ұңғының түпкі тереңдігі 300 м дейін болған кезде ұңғылық бір грейферлік тиеу машиналары
32-030204-1103
Ұңғының түпкі тереңдігі 300 м астам болған кезде ұңғылық бір грейферлік тиеу машиналары
32-030204-1201
Ұңғының түпкі тереңдігі 100 м дейін болған кезде ұңғылық екі грейферлік тиеу машиналары

32-030202-0105
Лебедка электроприводная 25 т для подвешивания полков в стволах, глубина ствола до 100 м
32-030202-0106
Лебедка электроприводная 25 т для подвешивания полков в стволах, глубина ствола более 100 м
32-030203-0101
Краны шахтные (тюбингоукладчики) электрические
32-030203-0201
Краны шахтные (тюбингоукладчики) для наклонных тоннелей диаметром 7,5-9,9 м
32-030203-0301
Краны шахтные (тюбингоукладчики) для станционных тоннелей диаметром 9,5 м
32-030203-0401
Краны шахтные (тюбингоукладчики) для коротких участков тоннелей диаметром 4-6 м
32-030203-0501
Краны шахтные (тюбингоукладчики) пневматические
32-030204-0101
Машины погрузочные пневматические на колесно-рельсовом ходу для горизонтальных выработок сечением до 8 м2
32-030204-0102
Машины погрузочные пневматические на колесно-рельсовом ходу для горизонтальных выработок сечением свыше 8 м2
32-030204-0201
Машины погрузочные электрические на колесно-рельсовом ходу для горизонтальных выработок сечением свыше 8 м2
32-030204-0301
Машины погрузочные электрические на гусеничном ходу для горизонтальных выработок с рабочим органом "ковш"
32-030204-0401
Машины погрузочные пневматические, 1 м3/мин
32-030204-0501
Машины погрузочные электрические ковшовые, 1,25 м3/мин
32-030204-0601
Машины погрузочные электрические с нагребающими лапами, 4 м3/мин
32-030204-0701
Машины погрузочно-доставочные на пневмоколесном ходу
32-030204-0801
Машины погрузочные электрические на гусеничном ходу для горизонтальных выработок с рабочим органом "нагребающие лапы", 2,5 м3/мин
32-030204-0802
Машины погрузочные электрические на гусеничном ходу для горизонтальных выработок с рабочим органом "нагребающие лапы", 3 м3/мин
32-030204-0803
Машины погрузочные электрические на гусеничном ходу для горизонтальных выработок с рабочим органом "нагребающие лапы", 5 м3/мин
32-030204-0804
Машины погрузочные электрические на гусеничном ходу для горизонтальных выработок с рабочим органом "нагребающие лапы", 6,3 м3/мин
32-030204-0901
Машины погрузочные электрические для наклонных выработок с рабочим органом "ковш"
32-030204-1001
Машины погрузочные электрические для наклонных выработок с рабочим органом "нагребающие лапы" (1ПНБ2У)
32-030204-1101
Машины погрузочные стволовые одногрейферные при конечной глубине ствола до 100 м
32-030204-1102
Машины погрузочные стволовые одногрейферные при конечной глубине ствола до 300 м
32-030204-1103
Машины погрузочные стволовые одногрейферные при конечной глубине ствола свыше 300 м
32-030204-1201
Машины погрузочные стволовые двухгрейферные при конечной глубине ствола до 100 м

32-030204-1202
Ұңғының түпкі тереңдігі 300 м дейін болған кезде ұңғылық екі грейферлік тиеу машиналары
32-030204-1203
Ұңғының түпкі тереңдігі 300 м астам болған кезде ұңғылық екі грейферлік тиеу машиналары
32-030204-1301
Ұңғының түпкі тереңдігі 100 м дейін болған кезде пневматикалық шығыры бар грейферлік тиегіштер
32-030204-1302
Ұңғының түпкі тереңдігі 300 м дейін болған кезде пневматикалық шығыры бар грейферлік тиегіштер
32-030204-1303
Ұңғының түпкі тереңдігі 300 м астам болған кезде пневматикалық шығыры бар грейферлік тиегіштер
32-030301-0101
Тілікті қоректендірушілер
32-030301-0201
Электрлік таспалы ауыстырып тиегіштер
32-030301-0301
Пневматикалық таспалы ауыстырып тиегіштер
32-030302-0101
К-10 маркалы шахталық байланыс электровозы
32-030302-0201
Тіркеу салмағы 9 тонналық байланыс электровозы
32-030302-0202
Тіркеу салмағы 12 тонналық байланыс электровозы
32-030302-0301
Шағын диаметрлі тоннелдерден басқа, барлық тоннелдерге арналған аккумулятор электровозы, тіркеу салмағы 3 т
32-030302-0302
Шағын диаметрлі тоннелдерден басқа, барлық тоннелдерге арналған аккумулятор электровозы, тіркеу салмағы 12 т
32-030302-0303
Шағын диаметрлі тоннелдерге арналған аккумулятор электровозы, тіркеу салмағы 3 т дейін
32-030302-0401
Тар соқпақты кеніштік аккумулятор электровоздары (АК-24-600)
32-030303-0101
Аударылатын вагонеткалар, 0,8 м3
32-030303-0201
Аударылмайтын вагонеткалар, 1,5 м3 дейін
32-030303-0501
Айыру тоннелдеріне арналған жылжымалы платформалар
32-030303-0601
Станциялық тоннелдерге арналған жылжымалы платформалар
32-030304-0101
Қосалқы аралық арбалар
32-030304-0201
Қосалқы стацонарлы арбалар
32-030304-0301
Жұмыстарды ашық тәсілі бойынша аралық монтаждау арбалары
32-030304-0501
Метро станциясының монолитті күмбезін тұрғызуға арналған қалыбы бар арбалар, жұмыстардың ашық тәсілімен
32-030304-0601
Кең соқпақты ЦНИИ арбалары, 6 т
32-030401-0101
Көлденең және еңіс кендеріндегі жұмыс кезінде 1 бұрғылау машинасы бар өздігінен жүрмейтін дөңгелекті-рельсті жүрісті пневматикалық бұрғылау қондырғылары
32-030401-0201
Көлденең және еңіс кендеріндегі жұмыс кезінде 2 бұрғылау машинасы бар өздігінен жүретін дөңгелекті-рельсті жүрісті пневматикалық бұрғылау қондырғылары
32-030401-0301
Көлденең және еңіс кендеріндегі жұмыс кезінде айналмалы әрекет ететін 2 бұрғылау машинасы бар шынжыр табанды жүрісті электрлік бұрғылау қондырғылары
32-030401-0401
Ұңғының түпкі ұзындығы 100 м дейінгі кезде 5 бұрғылау машинасы (БУКС1У5) бар пневматикалық ұңғылық бұрғылау (тікқазбаларды бұрғылауға арналған) қондырғылары

32-030204-1202
Машины погрузочные стволовые двухгрейферные при конечной глубине ствола до 300 м
32-030204-1203
Машины погрузочные стволовые двухгрейферные при конечной глубине ствола свыше 300 м
32-030204-1301
Грузчики грейферные с пневматической лебедкой при конечной глубине ствола до 100 м
32-030204-1302
Грузчики грейферные с пневматической лебедкой при конечной глубине ствола до 300 м
32-030204-1303
Грузчики грейферные с пневматической лебедкой при конечной глубине ствола свыше 300 м
32-030301-0101
Питатели пластинчатые
32-030301-0201
Перегружатели ленточные электрические
32-030301-0301
Перегружатели ленточные пневматические
32-030302-0101
Электровоз шахтный контактный марки К-10
32-030302-0201
Электровоз контактный сцепной массой 9 т
32-030302-0202
Электровоз контактный сцепной массой 12 т
32-030302-0301
Электровоз аккумуляторный для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, сцепной массой 3 т
32-030302-0302
Электровоз аккумуляторный для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, сцепной массой 12 т
32-030302-0303
Электровоз аккумуляторный для тоннелей малого диаметра, сцепной массой до 3 т
32-030302-0401
Электровозы аккумуляторные рудничные узкой колеи (АК-24-600)
32-030303-0101
Вагонетки опрокидные, 0,8 м3
32-030303-0102
Вагонетки опрокидные, 1,1 м3 (с приводом)
32-030303-0201
Вагонетки неопрокидные, до 1,5 м3
32-030303-0202
Вагонетки неопрокидные, 2,5 м3
32-030303-0301
Вагонетки шахтные, до 3,3 м3
32-030303-0401
Вагоны проходческие, до 10 м3
32-030303-0501
Платформы подвижные для перегонных тоннелей
32-030303-0601
Платформы подвижные для станционных тоннелей
32-030304-0101
Тележки вспомогательные перегонные
32-030304-0201
Тележки вспомогательные станционные
32-030304-0301
Тележки монтажные перегонные открытого способа работ
32-030304-0401
Тележки с двумя растворонагнетателями для перегонного туннеля
32-030304-0501
Тележки с опалубкой для сооружения монолитного свода станции метро, открытого способа работ
32-030304-0601
Тележки ЦНИИ широкой колеи, 6 т
32-030401-0101
Установки бурильные пневматические на колесно-рельсовом ходу несамоходные с 1-й бурильной машиной при работе в горизонтальных и наклонных выработках
32-030401-0201
Установки бурильные пневматические на колесно-рельсовом ходу самоходные с 2-мя бурильными машинами при работе в горизонтальных и наклонных выработках
32-030401-0301
Установки бурильные электрические на гусеничном ходу с 2-мя бурильными машинами вращательного действия при работе в горизонтальных и наклонных выработках
32-030401-0401
Установки бурильные стволовые пневматические (для бурения шпуров) с 5-ю бурильными машинами (БУКС1У5) при конечной длине ствола до 100 м

32-030401-0402
Ұңғының түпкі ұзындығы 300 м дейінгі кезде 5 бұрғылау машинасы (БУКС1У5) бар пневматикалық ұңғылық бұрғылау (тікқазбаларды бұрғылауға арналған) қондырғылары
32-030401-0403
Ұңғының түпкі ұзындығы 300 м астамі кезде 5 бұрғылау машинасы (БУКС1У5) бар пневматикалық ұңғылық бұрғылау (тікқазбаларды бұрғылауға арналған) қондырғылары
32-030401-0501
Ұңғының түпкі ұзындығы 100 м дейінгі кезде 4 бұрғылау машинасы (БУКС1М) бар пневматикалық ұңғылық бұрғылау (тікқазбаларды бұрғылауға арналған) қондырғылары
32-030401-0502
Ұңғының түпкі ұзындығы 300 м дейінгі кезде 4 бұрғылау машинасы (БУКС1М) бар пневматикалық ұңғылық бұрғылау (тікқазбаларды бұрғылауға арналған) қондырғылары
32-030401-0503
Ұңғының түпкі ұзындығы 300 м астам кезде 4 бұрғылау машинасы (БУКС1М) бар пневматикалық ұңғылық бұрғылау (тікқазбаларды бұрғылауға арналған) қондырғылары
32-030401-0601
Ұңғының түпкі ұзындығы 100 м дейінгі кезде 3 бұрғылау машинасы (СМБУ4М) бар пневматикалық-гидравликалық ұңғылық бұрғылау қондырғылары
32-030401-0602
Ұңғының түпкі ұзындығы 300 м дейінгі кезде 3 бұрғылау машинасы (СМБУ4М) бар пневматикалық-гидравликалық ұңғылық бұрғылау қондырғылары
32-030401-0603
Ұңғының түпкі ұзындығы 300 м астам кезде 3 бұрғылау машинасы (СМБУ4М) бар пневматикалық-гидравликалық ұңғылық бұрғылау қондырғылары
32-030401-0701
Қимасы 8-25 м2 көлденең және еңіс кендерде жұмыс жасау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті пневматикалық бұрғылау қондырғылары
32-030401-0702
Қимасы 10-34 м2 көлденең және еңіс кендерде жұмыс жасау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті пневматикалық бұрғылау қондырғылары
32-030401-0801
Қимасы 8-25 м2 ұңғы маңы алаңындағы кендерде жұмыс жасау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті пневматикалық бұрғылау қондырғылары
32-030401-0802
Қимасы 10-34 м2 ұңғы маңы алаңындағы кендерде жұмыс жасау кезіндегі шынжыр табанды жүрісті пневматикалық бұрғылау қондырғылары
32-030401-0901
Көлденең және еңіс кендеріндегі жұмыс кезінде айналмалы әрекет ететін дөңгелекті-рельсті жүрісті өзі жүретін электрлік бұрғылау қондырғылары
32-030401-1001
Ұңғы маңы алаңдары кендеріндегі жұмыс кезінде айналмалы әрекет ететін дөңгелекті-рельсті жүрісті өзі жүретін электрлік бұрғылау қондырғылары
32-030401-1101
Көлденең және еңіс кендеріндегі жұмыс кезінде айналмалы-соққылы әрекет ететін дөңгелекті-рельсті жүрісті өзі жүретін электрлік бұрғылау қондырғылары
32-030401-1201
Ұңғы маңы алаңдары кендеріндегі жұмыс кезінде айналмалы-соққылы әрекет ететін дөңгелекті-рельсті жүрісті өзі жүретін электрлік бұрғылау қондырғылары
32-030401-1301
Көлденең және еңіс кендеріндегі жұмыс кезінде 1 бұрғылау машинасы бар шынжыр табанды жүрісті электрлік бұрғылау қондырғылары

32-030401-0402
Установки бурильные стволовые пневматические (для бурения шпуров) с 5-ю бурильными машинами (БУКС1У5) при конечной длине ствола до 300 м
32-030401-0403
Установки бурильные стволовые пневматические (для бурения шпуров) с 5-ю бурильными машинами (БУКС1У5) при конечной длине ствола свыше 300 м
32-030401-0501
Установки бурильные стволовые пневматические (для бурения шпуров) с 4-мя бурильными машинами (БУКС1М) при конечной длине ствола до 100 м
32-030401-0502
Установки бурильные стволовые пневматические (для бурения шпуров) с 4-мя бурильными машинами (БУКС1М) при конечной длине ствола до 300 м
32-030401-0503
Установки бурильные стволовые пневматические (для бурения шпуров) с 4-мя бурильными машинами (БУКС1М) при конечной длине ствола свыше 300 м
32-030401-0601
Установки бурильные стволовые пневмогидравлические с 3-мя бурильными машинами (СМБУ4М) при конечной длине ствола до 100 м
32-030401-0602
Установки бурильные стволовые пневмогидравлические с 3-мя бурильными машинами (СМБУ4М) при конечной длине ствола до 300 м
32-030401-0603
Установки бурильные стволовые пневмогидравлические с 3-мя бурильными машинами (СМБУ4М) при конечной длине ствола свыше 300 м
32-030401-0701
Установки бурильные пневматические на гусеничном ходу при работе в горизонтальных и наклонных выработках сечением 8-25 м2
32-030401-0702
Установки бурильные пневматические на гусеничном ходу при работе в горизонтальных и наклонных выработках сечением 10-34 м2
32-030401-0801
Установки бурильные пневматические на гусеничном ходу при работе в выработках околоствольного двора сечением 8-25 м2
32-030401-0802
Установки бурильные пневматические на гусеничном ходу при работе в выработках околоствольного двора сечением 10-34 м2
32-030401-0901
Установки бурильные электрические самоходные на колесно-рельсовом ходу вращательного действия при работе в горизонтальных и наклонных выработках
32-030401-1001
Установки бурильные электрические самоходные на колесно-рельсовом ходу вращательного действия при работе в выработках околоствольного двора
32-030401-1101
Установки бурильные электрические самоходные на колесно-рельсовом ходу вращательно-ударного действия при работе в горизонтальных и наклонных выработках
32-030401-1201
Установки бурильные электрические самоходные на колесно-рельсовом ходу вращательно-ударного действия при работе в выработках околоствольного двора
32-030401-1301
Установки бурильные электрические на гусеничном ходу с 1-й бурильной машиной при работе в горизонтальных и наклонных выработках

32-030401-1401
Ұңғы маңындағы алаң кендеріндегі жұмыс кезінде 1 бұрғылау машинасы бар шынжыр табанды жүрісті электрлік бұрғылау қондырғылары
32-030401-1501
Ұңғы маңы алаңы кендеріндегі жұмыс кезінде айналмалы әрекет ететін 2 бұрғылау машиналары бар шынжыр табанды жүрісті электрлік бұрғылау қондырғылары
32-030401-1601
Көлденең және еңіс кендеріндегі жұмыс кезінде айналмалы-соққылы әрекет ететін шынжыр табанды жүрісті электрлік бұрғылау қондырғылары
32-030401-1701
Ұңғы маңы алаңы кендеріндегі жұмыс кезінде айналмалы-соққылы әрекет ететін шынжыр табанды жүрісті электрлік бұрғылау қондырғылары
32-030401-1801
Ұңғы маңындағы алаң кендеріндегі жұмыс кезінде 1 бұрғылау машинасы бар өздігінен жүрмейтін дөңгелекті-рельсті жүрісті пневматикалық бұрғылау қондырғылары
32-030401-1901
Ұңғы маңындағы алаң кендеріндегі жұмыс кезінде 2 бұрғылау машинасы бар өздігінен жүретін дөңгелекті-рельсті жүрісті пневматикалық бұрғылау қондырғылары
32-030401-2001
УБШ532Д 3 бұрғылау машинасы бар пневмодөңгелекті жүрісті өздігінен жүретін пневматикалық бұрғылау қондырғылары
32-030402-0101
Топырақ сору сорғыларымен жер асты жағдайларында ұңғыларды бұрғылауға арналған бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 300 м дейін, ұңғы диаметрі 100-150 мм
32-030402-0201
Жер асты жағдайларында ұңғыларды бұрғылауға арналған электрлік бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 50 м дейін, ұңғы диаметрі 105 мм
32-030402-0202
Жер асты жағдайларында ұңғыларды бұрғылауға арналған электрлік бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 160 м дейін, ұңғы диаметрі 300-400 мм
32-030402-0301
Жер асты жағдайларында ұңғыларды бұрғылауға арналған пневматикалық бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 50 м дейін, ұңғы диаметрі 105 мм
32-030402-0302
Жер асты жағдайларында ұңғыларды бұрғылауға арналған пневматикалық бұрғылау станоктары, бұрғылау тереңдігі 160 м дейін, ұңғы диаметрі 300-400 мм
32-030402-0401
Бетон бекітпесінде және тау жынысы қабырғасында түзетпелерге ойықтар бұрғылауға арналған арқауланған бұрғылау станоктары
32-030402-0501
Бұрғылау ұңғыларына арналған бұрғылау қондырғылары, бұрғылау тереңдігі 100 м дейін, ұңғы диаметрі 500-850 мм
32-030403-0101
Тереңдігі 100 м дейінгі мұздату ұңғыларына арналған роторлық бұрғылау қондырғылары
32-030403-0102
Тереңдігі 350 м дейінгі мұздату ұңғыларына арналған роторлық бұрғылау қондырғылары
32-030403-0103
Тереңдігі 700 м дейінгі мұздату ұңғыларына арналған роторлық бұрғылау қондырғылары
32-030403-0104
Тереңдігі 2000 м дейінгі мұздату ұңғыларына арналған роторлық бұрғылау қондырғылары
32-030404-0101
Өздігінен жүретін электрлі бұрғылау кареткалары

32-030401-1401
Установки бурильные электрические на гусеничном ходу с 1-й бурильной машиной при работе в выработках околоствольного двора
32-030401-1501
Установки бурильные электрические на гусеничном ходу с 2-мя бурильными машинами вращательного действия при работе в выработках околоствольного двора
32-030401-1601
Установки бурильные электрические на гусеничном ходу вращательного и ударно-вращательного действия при работе в горизонтальных и наклонных выработках
32-030401-1701
Установки бурильные электрические на гусеничном ходу вращательного и ударно-вращательного действия при работе в выработках околоствольного двора
32-030401-1801
Установки бурильные пневматические на колесно-рельсовом ходу несамоходные с 1-й бурильной машиной при работе в выработках околоствольного двора
32-030401-1901
Установки бурильные пневматические на колесно-рельсовом ходу самоходные с 2-мя бурильными машинами при работе в выработках околоствольного двора
32-030401-2001
Установки бурильные пневматические самоходные на пневмоколесном ходу с 3-мя бурильными машинами УБШ532Д
32-030402-0101
Станки буровые для бурения скважин в подземных условиях с грязевыми насосами, глубина бурения до 300 м, диаметр скважин 100-150 мм
32-030402-0201
Станки буровые электрические для бурения скважин в подземных условиях, глубина бурения до 50 м, диаметр скважин 105 мм
32-030402-0202
Станки буровые электрические для бурения скважин в подземных условиях, глубина бурения до 160 м, диаметр скважин 300-400 мм
32-030402-0301
Станки буровые пневматические для бурения скважин в подземных условиях, глубина бурения до 50 м, диаметр скважин 105 мм
32-030402-0302
Станки буровые пневматические для бурения скважин в подземных условиях, глубина бурения до 160 м, диаметр скважин 300-400 мм
32-030402-0401
Станки буровые армировочные для бурения лунок под расстрелы в бетонной крепи и породной стенке
32-030402-0501
Установки буровые для бурения скважин, глубина бурения до 100 м, диаметр скважин 500-850 мм
32-030403-0101
Установки роторного бурения для замораживающих скважин глубиной до 100 м
32-030403-0102
Установки роторного бурения для замораживающих скважин глубиной до 350 м
32-030403-0103
Установки роторного бурения для замораживающих скважин глубиной до 700 м
32-030403-0104
Установки роторного бурения для замораживающих скважин глубиной до 2000 м
32-030404-0101
Каретки буровые самоходные электрические

32-030404-0201
Дөңгелекті-рельсті жүрісті өздігінен жүретін пнавматикалық бұрғылау кареткалары
32-030404-0301
Дөңгелек жүрісті өздігінен жүретін пнавматикалық бұрғылау кареткалары
32-030405-0101
Тереңдігі 25 м дейінгі тікқазбалар мен ұңғыларды бұрғылауға арналған бағандық перфоратор
32-030405-0102
Тереңдігі 50 м дейінгі тікқазбалар мен ұңғыларды бұрғылауға арналған бағандық перфоратор
32-030405-0201
Тікқазбалар мен ұңғыларды бұрғылауға арналған бағандық перфоратор
32-030405-0301
Тікқазбалар мен ұңғыларды бұрғылауға арналған бағандық телескопты перфоратор
32-030405-0401
Жылжымалы пневматикалық перфораторларға арналған құрылғылар
32-030405-0501
Пневматикалық тау-кен бұрғысы
32-030405-0601
Электрлік тау-кен бұрғысы
32-030501-0101
Шағын диаметрлі тоннелдердан басқа, барлық тоннелдерге арналған орталық су төгу сорғысы, 100 м3/сағ, қысым 70 м
32-030501-0102
Шағын диаметрлі тоннелдердан басқа, барлық тоннелдерге арналған орталық су төгу сорғысы, 100 м3/сағ, қысым 200 м
32-030501-0103
Шағын диаметрлі тоннелдердан басқа, барлық тоннелдерге арналған орталық су төгу сорғысы, 200 м3/сағ, қысым 76 м
32-030501-0104
Шағын диаметрлі тоннелдердан басқа, барлық тоннелдерге арналған орталық су төгу сорғысы, 200 м3/сағ, қысым 190 м
32-030501-0201
Шағын диаметрлі тоннелдердан басқа, барлық тоннелдерге арналған орталық су төгу сорғысы, 100 м3/сағ, қысым 80 м
32-030501-0301
Орталық су төгу сорғысы, 250 м3/сағ, қысым 75 м
32-030501-0302
Орталық су төгу сорғысы, 250 м3/сағ, қысым 190 м
32-030501-0401
Жергілікті немесе аралық су төгу сорғысы, 50 м3/сағ
32-030501-0402
Жергілікті немесе аралық су төгу сорғысы, 100 м3/сағ
32-030501-0403
Жергілікті немесе аралық су төгу сорғысы, 200 м3/сағ
32-030501-0501
Батпақ сорғысы, 23,4-65,3 м3/сағ, айдау қысымы 15,7-5,88 МПа (160-60 кгс/см2)
32-030501-0601
Бекіту кеңістігін тығындауға арналған сорғы, 32 м3/сағ, айдау қысымы 4 МПа
32-030502-0101
Шағын диаметрлі тоннелден басқа, қозғалтқышы 1 кВт дейін, барлық тоннелдерге арналған жерасты кендерінде жергілікті желдету желдеткіштері
32-030502-0102
Шағын диаметрлі тоннелден басқа, қозғалтқышы 4 кВт дейін, барлық тоннелдерге арналған жерасты кендерінде жергілікті желдету желдеткіштері
32-030502-0103
Шағын диаметрлі тоннелден басқа, қозғалтқышы 13 кВт дейін, барлық тоннелдерге арналған жерасты кендерінде жергілікті желдету желдеткіштері
32-030502-0104
Шағын диаметрлі тоннелден басқа, қозғалтқышы 24 кВт дейін, барлық тоннелдерге арналған жерасты кендерінде жергілікті желдету желдеткіштері
32-030502-0105
Шағын диаметрлі тоннелден басқа, қозғалтқышы 55 кВт дейін, барлық тоннелдерге арналған жерасты кендерінде жергілікті желдету желдеткіштері

32-030404-0201
Каретки буровые самоходные пневматические на колесно-рельсовом ходу
32-030404-0301
Каретки буровые самоходные пневматические на колесном ходу
32-030405-0101
Перфоратор колонковый для бурения шпуров и скважин глубиной до 25 м
32-030405-0102
Перфоратор колонковый для бурения шпуров и скважин глубиной до 50 м
32-030405-0201
Перфоратор колонковый для бурения шпуров и скважин переносной
32-030405-0301
Перфоратор колонковый для бурения шпуров и скважин телескопный
32-030405-0401
Поддержки для переносных пневматических перфораторов
32-030405-0501
Сверла горные пневматические
32-030405-0601
Сверла горные электрические
32-030406-0101
Турбобуры односекционные
32-030406-0201
Турбобуры двухсекционные
32-030406-0301
Турбобуры трехсекционные
32-030501-0101
Насос центрального водоотлива для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, 100 м3/ч, напор 70 м
32-030501-0102
Насос центрального водоотлива для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, 100 м3/ч, напор 200 м
32-030501-0103
Насос центрального водоотлива для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, 200 м3/ч, напор 76 м
32-030501-0104
Насос центрального водоотлива для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, 200 м3/ч, напор 190 м
32-030501-0201
Насос центрального водоотлива для тоннелей малого диаметра, 100 м3/ч, напор 80 м
32-030501-0301
Насос центрального водоотлива, 250 м3/ч, напор 75 м
32-030501-0302
Насос центрального водоотлива, 250 м3/ч, напор 190 м
32-030501-0401
Насос местного или промежуточного водоотлива, 50 м3
32-030501-0402
Насос местного или промежуточного водоотлива, 100 м3
32-030501-0403
Насос местного или промежуточного водоотлива, 200 м3
32-030501-0501
Насос грязевой, 23,4-65,3 м3/ч, давление нагнетания 15,7-5,88 МПа ( 160-60 кгс/см2)
32-030501-0601
Насос для тампонажа закрепного пространства, 32 м3/ч, давление нагнетания 4 МПа
32-030502-0101
Вентилятор местной вентиляции в подземных выработках для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, с двигателем до 1 кВт
32-030502-0102
Вентилятор местной вентиляции в подземных выработках для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, с двигателем до 4 кВт
32-030502-0103
Вентилятор местной вентиляции в подземных выработках для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, с двигателем до 13 кВт
32-030502-0104
Вентилятор местной вентиляции в подземных выработках для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, с двигателем до 24 кВт
32-030502-0105
Вентилятор местной вентиляции в подземных выработках для всех тоннелей, кроме тоннелей малого диаметра, с двигателем до 55 кВт

32-030502-0201
Шағын диаметрлі тоннелдерге арналған, қозғалтқышы 5 кВт дейін, жерасты кендерінде жергілікті желдету желдеткіштері
32-030502-0202
Шағын диаметрлі тоннелдерге арналған, қозғалтқышы 20 кВт дейін, жерасты кендерінде жергілікті желдету желдеткіштері
32-030502-0301
Қозғалтқышы 40 кВт дейін орталық желдету желдеткіштері
32-030502-0302
Қозғалтқышы 55 кВт дейін орталық желдету желдеткіштері
32-030502-0303
Қозғалтқышы 75 кВт дейін орталық желдету желдеткіштері
32-030502-0304
Қозғалтқышы 110 кВт дейін орталық желдету желдеткіштері
32-030502-0305
Қозғалтқышы 132 кВт дейін орталық желдету желдеткіштері
32-030502-0306
Қозғалтқышы 160 кВт дейін орталық желдету желдеткіштері
32-030502-0307
Қозғалтқышы 200 кВт дейін орталық желдету желдеткіштері
32-030502-0308
Қозғалтқышы 250 кВт дейін орталық желдету желдеткіштері
32-030502-0401
СВМ тоннелдерін желдетуге арналған ортадан айналатын желдеткіштер
32-030503-0101
Диаметрі 5,1-5,5 м тоннелдерді қалқансыз үңгуге арналған блок төсегіштер
32-030503-0201
Диаметрі 5,1-5,5 м тоннелдерді қалқанды үңгуге арналған блок төсегіштер
32-030503-0301
Диаметрі 8,5 м стационарлы тоннелдерге арналған стационарлы ерітінді айдағыштар орнатылған блок төсегіштер
32-030503-0401
Диаметрі 8,5-9,8 м жолдан түсу камераларының блок төсегіштері
32-030503-0501
Қалыпқа бетон қоспасын құйып және бекітілген кеңістікті тығындап, бүрікпе-бетон бекітпесін тұрғызуға арналған пневмо-бетон машиналары
32-030504-0101
Төменгі қимылды вагонетка итергіштер
32-030504-0102
Өзен вагонеткаларын итергіштер
32-030504-0103
Жоғары қимылды вагонетка итергіштер
32-030505-0101
Бір бұрғылау қондырғысының жұмысы кезіндегі саз-ерітінді кешендері
32-030505-0201
Екі бұрғылау қондырғысының бір мезгілдегі жұмысы кезіндегі саз-ерітінді кешендері
32-030505-0301
Үш бұрғылау қондырғысының бір мезгілдегі жұмысы кезіндегі саз-ерітінді кешендері
32-030505-0401
Тазалау кешені бар саз араластыру тораптары
32-030506-0101
Саз араластырғышы және конвейері бар 1 сорғыға арналған тампонаждық түйіндер
32-030506-0201
Араластыру машинасы және автоматты цемент қоймасы бар 1 сорғыға арналған тампонаждық түйіндер
32-030506-0301
Араластыру машинасы, саз араластырғышы және конвейері бар 2 сорғыға арналған тампонаждық түйіндер
32-030507-0101
Бетон қоспасын қалыпқа құюға арналған бетон құю кешені
32-030507-0201
Тау кендері бетіне бетон бүрку әдісімен бетон тіректерін тұрғызуға және бетонды қалыпқа құюға арналған машина
32-030508-0101
Түпкі шегінбе
32-030508-0201
Бремсбрегтер мен еңістердегі түпкі шегінбе
32-030508-0301
Аккумулятор батареяларын зарядтауға арналған түзеткіштер

32-030502-0201
Вентилятор местной вентиляции в подземных выработках для тоннелей малого диаметра с двигателем до 5 кВт
32-030502-0202
Вентилятор местной вентиляции в подземных выработках для тоннелей малого диаметра с двигателем до 20 кВт
32-030502-0301
Вентилятор центральной вентиляции с двигателем до 40 кВт
32-030502-0302
Вентилятор центральной вентиляции с двигателем до 55 кВт
32-030502-0303
Вентилятор центральной вентиляции с двигателем до 75 кВт
32-030502-0304
Вентилятор центральной вентиляции с двигателем до 110 кВт
32-030502-0305
Вентилятор центральной вентиляции с двигателем до 132 кВт
32-030502-0306
Вентилятор центральной вентиляции с двигателем до 160 кВт
32-030502-0307
Вентилятор центральной вентиляции с двигателем до 200 кВт
32-030502-0308
Вентилятор центральной вентиляции с двигателем до 250 кВт
32-030502-0401
Вентиляторы центробежные для проветривания тоннелей СВМ
32-030503-0101
Блокоукладчики для бесщитовой проходки тоннелей диаметром 5,1-5,5 м
32-030503-0201
Блокоукладчики для щитовой проходки тоннелейдиаметром 5,1-5,5м
32-030503-0301
Блокоукладчики для станционных тоннелей диаметром 8,5 м со стационарно установленными растворонагнетателями
32-030503-0401
Блокоукладчики для камер съездов диаметром 8,5-9,8 м
32-030503-0501
Пневмобетономашины для возведения набрызг-бетонной крепи для укладки бетонной смеси за опалубку и тампонажа закрепленного пространства
32-030504-0101
Толкатель вагонеток нижнего действия
32-030504-0102
Толкатель вагонеток реечный
32-030504-0103
Толкатель вагонеток верхнего действия
32-030505-0101
Комплексы глинорастворные при работе одной буровой установки
32-030505-0201
Комплексы глинорастворные при одновременной работе двух буровых установок
32-030505-0301
Комплексы глинорастворные при одновременной работе трех буровых установок
32-030505-0401
Узлы глинорастворные с очистительным комплексом
32-030506-0101
Узлы тампонажные на 1 насос с глиномешалкой и конвейером
32-030506-0201
Узлы тампонажные на 1 насос со смесительной машиной и с автоматизированным складом цемента
32-030506-0301
Узлы тампонажные на 2 насоса со смесительной машиной, глиномешалкой и конвейером
32-030507-0101
Комплексы бетоноукладочные для укладки бетонной смеси за опалубку
32-030507-0201
Машины для возведения бетонной крепи методом набрызг-бетона на поверхность горных выработок и укладки бетона за опалубку
32-030508-0101
Откатка концевая
32-030508-0201
Откатка концевая на бремсбергах и уклонах
32-030508-0301
Выпрямитель для зарядки аккумуляторных батарей

32-030508-0401
Қуат шахтасының кремний түзеткіші
32-030508-0501
Пневматикалық болт бұрағыштар
32-030508-0601
Рельстердің байланыстарын дәнекерлеуге арналған электрмен дәнекерлеу машиналары
32-030508-0701
Рельстердің байланысын дәнекерлеуге арналған автоматты стационарды электрмен дәнекерлеу машиналары
32-030508-0801
Дөңгелек аударғыштар
32-030508-0901
Терең орналасқан шахта ұңғысына ағаш түсіру
32-030508-1001
Тайыз орналасқан шахта ұңғысына ағаш түсіру
32-030508-1101
Диаметрі 1000 мм және тереңдігі 100 м дейінгі тұйық забой шағын кендерін үңгуге арналған машиналар, пневматикалық
32-030508-1201
Диаметрі 1000 мм және тереңдігі 100 м дейінгі тұйық забой шағын кендерін үңгуге арналған машиналар, электрлі
32-030508-1301
ПХС100 жылжымалы тоңазытқыш станциялары
32-030508-1302
ПХУ50 жылжымалы тоңазытқыш станциялары
32-030508-1401
Эстакададағы биіктік компенсаторлары
32-040101-0101
Тарту күші 12 - 25 тс (118,0 - 245,0 кН) болатын Navigator типтес құбырларды орсыз төсеуге арналған көлденең бағыттай бұрғылау қондырғысы
32-040101-0102
Тарту күші 6,5 тс (64,0 кН дейін) болатын Navigator типтес құбырларды орсыз төсеуге арналған көлденең бағыттай бұрғылау қондырғысы
32-040101-0103
Тарту күші 6,5 - 12 тс (64,0 - 118,0 кН) болатын Navigator типтес құбырларды орсыз төсеуге арналған көлденең бағыттай бұрғылау қондырғысы
32-040101-0301
Пневмо-соққыш машиналар
32-040101-0401
Диаметрі 325-630 мм құбырларға арналған көлденең бұрғылау қондырғылары
32-040101-0402
Диаметрі 720-1020 мм құбырларға арналған көлденең бұрғылау қондырғылары
32-040101-0403
Диаметрі 1220-1420 мм құбырларға арналған көлденең бұрғылау қондырғылары
32-040101-0404
Диаметрі 1700 мм құбырларға арналған көлденең бұрғылау қондырғылары
32-040101-0501
Сығу ұзындығы 20 м дейін құбырларға арналған гидравтикалық қондырғылар (УПК2,5)
32-040101-0502
Сығу ұзындығы 20 м астам құбырларға арналған гидравтикалық қондырғылар (УПК20)
32-040101-0601
Диаметрі 800 мм дейінгі құбырларды траншеяларсыз төсеу үшін бұрғышнекті гидравликалық қондырғылар
32-040102-0101
Диаметрі 400 мм дейінгі құбырларға арналған құбырсалғыштар, 6,3 т
32-040102-0102
Диаметрі 700 мм дейінгі құбырларға арналған құбырсалғыштар, 12,5 т
32-040102-0103
Диаметрі 800-1000 мм құбырларға арналған құбырсалғыштар, 35 т
32-040102-0104
Диаметрі 1200 мм құбырларға арналған құбырсалғыштар, 50 т
32-040102-0105
Диаметрі 1400 мм құбырларға арналған құбырсалғыштар, 63-90 т
32-040102-0201
D-355C құбырсалғыштар, 92т
32-040103-0101
Битумқұйғыштар, 4 т
32-040103-0102
Битумқұйғыштар, 6 т
32-040103-0201
Битумқұйғыштар, 4 т тракторда
32-040104-0101
Автомобиль базасындағы жуу машинасы

32-030508-0401
Выпрямитель кремниевый силовой шахтный
32-030508-0501
Сболчиватели пневматические
32-030508-0601
Машины электросварочные автоматические подвесные для контактной сварки рельсов
32-030508-0701
Машины стационарные электросварочные автоматические для контактной сварки рельсов
32-030508-0801
Опрокидыватели круговые
32-030508-0901
Лесоспуск в шахтном стволе глубокого заложения
32-030508-1001
Лесоспуск в шахтном стволе мелкого заложения
32-030508-1101
Машины для прохождения гезенков глухим забоем диаметром до 1000 мм и глубиной до 100 м, пневматические
32-030508-1201
Машины для прохождения гезенков глухим забоем диаметром до 1000 мм и глубиной до 100 м, электрические
32-030508-1301
Станции холодильные передвижные ПХС100
32-030508-1302
Станции холодильные передвижные ПХУ50
32-030508-1401
Компенсаторы высоты на эстакаде
32-040101-0101
Установка горизонтального направленного бурения для бестраншейной прокладки трубопроводов типа Navigator тяговым усилием от 12 до 25 тс (от 118,0 до 245,0 кН)
32-040101-0102
Установка горизонтального направленного бурения для бестраншейной прокладки трубопроводов типа Navigator тяговым усилием до 6,5 тс (до 64,0 кН)
32-040101-0103
Установка горизонтального направленного бурения для бестраншейной прокладки трубопроводов типа Navigator тяговым усилием от 6,5 до 12 тс (от 64,0 до 118,0 кН)
32-040101-0301
Пневмоударные машины
32-040101-0401
Установки горизонтального бурения для труб диаметром 325-630 мм
32-040101-0402
Установки горизонтального бурения для труб диаметром 720-1020 мм
32-040101-0403
Установки горизонтального бурения для труб диаметром 1220-1420 мм
32-040101-0404
Установки горизонтального бурения для труб диаметром 1700 мм
32-040101-0501
Установки гидравлические для труб длиной продавливания до 20 м (УПК2,5)
32-040101-0502
Установки гидравлические для труб длиной продавливания более 20 м (УПК20)
32-040101-0601
Установки бурошнековые гидравлические для бестраншейной прокладки труб диаметром до 800 мм
32-040102-0101
Трубоукладчики для труб диаметром до 400 мм, 6,3 т
32-040102-0102
Трубоукладчики для труб диаметром до 700 мм, 12,5 т
32-040102-0103
Трубоукладчики для труб диаметром 800-1000 мм, 35 т
32-040102-0104
Трубоукладчики для труб диаметром 1200 мм, 50 т
32-040102-0105
Трубоукладчики для труб диаметром 1400 мм, 63-90 т
32-040102-0201
Трубоукладчик D-355C, 92т
32-040103-0101
Битумозаправщики, 4 т
32-040103-0102
Битумозаправщики, 6 т
32-040103-0201
Битумозаправщики, 4 т на тракторе
32-040104-0101
Промывочная машина на базе автомобиля

32-040104-0201
"SISU" құбырларды тазалауға арналған қондырғы
32-040104-0301
Rotaloc көбейту қондырғысы бар құбырлар санациясына арналған ұтқыр кешен
32-040104-0401
Полимер жеңді жинауға арналған станоктар
32-040104-0501
Телеинспекциялық кешен
32-040104-0601
Бу түзілткіштермен, су тазарту қондырғысымен, суға арналған бакпен, электр генераторымен контейнерблоктары
32-040105-0101
"Кроулер" өзі жүретін рентген қондырғысы
32-040105-0201
Толтырғыш-тұщытқыш агрегаттар, 25 м3
32-040105-0202
Толтырғыш-тұщытқыш агрегаттар, 70 м3/с дейін
32-040105-0203
Толтырғыш-тұщытқыш агрегаттар, 300 м3/ч дейін
32-040105-0204
Толтырғыш-тұщытқыш агрегаттар, 500 м3/сағ дейін
32-040105-0301
Дәнекерлеу жалғамаларын бақылауға арналған, өткіштігі жоғары жылжымалы зертханалар
32-040105-0401
Дәнекерлеу жалғамаларын бақылауға арналған, жартылай стацонарлы зертханалар
32-040105-0501
Құбырларды гидравликалық сынауға арналған қондырғы, айдау қысымы МПа (кгс/см2): төмені 0,1 (1), жоғарысы 10 (100)
32-040105-0601
Шекті қысымы 63 МПа (630 кгс/см2) болатын құбыр сынауға арналған электрлі сорғы агрегаттары
32-040106-0101
Диаметрі 150-300 мм құбырларды тазартуға және бастапқы бояуға арналған машиналар
32-040106-0102
Диаметрі 350-500 мм құбырларды тазартуға және бастапқы бояуға арналған машиналар
32-040106-0103
Диаметрі 600-800 мм құбырларды тазартуға және бастапқы бояуға арналған машиналар
32-040106-0104
Диаметрі 1000-1400 мм құбырларды тазартуға және бастапқы бояуға арналған машиналар
32-040106-0201
Диаметрі 200-300 мм құбырларды тазартуға және полимерлі таспалармен оқшаулауға арналған машиналар
32-040106-0202
Диаметрі 350-500 мм құбырларды тазартуға және полимерлі таспалармен оқшаулауға арналған машиналар
32-040106-0203
Диаметрі 600-800 мм құбырларды тазартуға және полимерлі таспалармен оқшаулауға арналған машиналар
32-040106-0204
Диаметрі 1000-1200 мм құбырларды тазартуға және полимерлі таспалармен оқшаулауға арналған машиналар
32-040106-0205
Диаметрі 1400 мм құбырларды тазартуға және полимерлі таспалармен оқшаулауға арналған машиналар
32-040106-0301
Диаметрі 150 мм дейінгі құбырларға арналған оқшаулау машиналары
32-040106-0302
Диаметрі 200-300 мм құбырларға арналған оқшаулау машиналары
32-040106-0303
Диаметрі 350-500 мм құбырларға арналған оқшаулау машиналары
32-040106-0304
Диаметрі 600-800 мм құбырларға арналған оқшаулау машиналары
32-040106-0305
Диаметрі 1000-1400 мм құбырларға арналған оқшаулау машиналары
32-040106-0401
Бандаждар, диафрагмалар, тартқылар дайындауға арналған қондырғылар
32-040106-0501
Қорғаныстық жылу оқшаулау жабындарын дайындауға арналған қондырғылар

32-040104-0201
Установка для очистки трубопроводов "SISU"
32-040104-0301
Комплекс мобильный для санации трубопроводов c навивной установкой Rotaloc
32-040104-0401
Станок для складывания полимерного рукава
32-040104-0501
Телеинспекционный комплекс
32-040104-0601
Контейнерблоки с парогенератором, водоочистительной установкой, баком для воды, электрическим генератором
32-040105-0101
Установка рентгеновская самоходная "Кроулер"
32-040105-0201
Агрегаты наполнительно-опрессовочные, 25 м3
32-040105-0202
Агрегаты наполнительно-опрессовочные, до 70 м3
32-040105-0203
Агрегаты наполнительно-опрессовочные, до 300 м3
32-040105-0204
Агрегаты наполнительно-опрессовочные, до 500 м3
32-040105-0301
Лаборатории для контроля сварных соединений, высокопроходимые передвижные
32-040105-0401
Лаборатории для контроля сварных соединений, полустационарные
32-040105-0501
Установка для гидравлических испытаний трубопроводов, давление нагнетания МПа (кгс/см2): низкое 0,1 (1), высокое 10 (100)
32-040105-0601
Агрегаты электронасосные для испытаний трубопроводов, с предельным давлением 63 МПа (630 кгс/см2)
32-040106-0101
Машины для очистки и грунтовки труб диаметром 150-300 мм
32-040106-0102
Машины для очистки и грунтовки труб диаметром 350-500 мм
32-040106-0103
Машины для очистки и грунтовки труб диаметром 600-800 мм
32-040106-0104
Машины для очистки и грунтовки труб диаметром 1000-1400 мм
32-040106-0201
Машины для очистки и изоляции полимерными лентами труб диаметром 200-300 мм
32-040106-0202
Машины для очистки и изоляции полимерными лентами труб диаметром 350-500 мм
32-040106-0203
Машины для очистки и изоляции полимерными лентами труб диаметром 600-800 мм
32-040106-0204
Машины для очистки и изоляции полимерными лентами труб диаметром 1000-1200 мм
32-040106-0205
Машины для очистки и изоляции полимерными лентами труб диаметром 1400 мм
32-040106-0301
Машины изоляционные для труб диаметром до 150 мм
32-040106-0302
Машины изоляционные для труб диаметром 200-300 мм
32-040106-0303
Машины изоляционные для труб диаметром 350-500 мм
32-040106-0304
Машины изоляционные для труб диаметром 600-800 мм
32-040106-0305
Машины изоляционные для труб диаметром 1000-1400 мм
32-040106-0401
Установки для изготовления бандажей, диафрагм, пряжек
32-040106-0501
Установки для заготовки защитных покрытий тепловой изоляции

32-040106-0601
Көбіктіполиуретан құюға арналған қондырғылар
32-040107-0101
Диаметрі 350-800 мм құбырларға арналған далалық құбыр дәнекерлеу базалары
32-040107-0102
Диаметрі 1000-12000 мм құбырларға арналған далалық құбыр дәнекерлеу базалары
32-040107-0103
Диаметрі 1400 мм құбырларға арналған далалық құбыр дәнекерлеу базалары
32-040107-0201
Диаметрі 1200-14000 мм құбырларға арналған жартылай стационарлы құбыр дәнекерлеу базалары
32-040107-0301
Диаметрі 500 мм дейінгі құбырларға арналған гидравликалық ішкі центраторлар
32-040107-0302
Диаметрі 700-800 мм құбырларға арналған гидравликалық ішкі центраторлар
32-040107-0303
Диаметрі 900-1000 мм құбырларға арналған гидравликалық ішкі центраторлар
32-040107-0304
Диаметрі 1200 мм құбырларға арналған гидравликалық ішкі центраторлар
32-040107-0305
Диаметрі 1400 мм дейінгі құбырларға арналған гидравликалық ішкі центраторлар
32-040107-0401
Диаметрі 300-500 мм құбырларға арналған ПАУ типтес автодәнекерлеу қондырғысы
32-040107-0402
Диаметрі 600-800 мм құбырларға арналған ПАУ типтес автодәнекерлеу қондырғысы
32-040107-0403
Диаметрі 1000-1400 мм құбырларға арналған ПАУ типтес автодәнекерлеу қондырғысы
32-040107-0501
Диаметрі 1400 мм болатын құбырларды электрлі-байланысты дәнекерлеуге арналған "Север-1" типтес машиналар мен механизмдер кешені
32-040108-0101
Анкерлерді бұрауға (құбырсалғыштар крансыз) машиналар
32-040108-0201
Битум балқыту қондырғылары, 8000 л.
32-040108-0301
Құбырлар салуға арналған укосина-крандар, жүк көтергіштігі 0,5 т дейін, биіктігі 6 м, құбыр диаметрі 2,5 м дейін
32-040108-0401
Диаметрі 200-500 мм құбырларға арналған құбыр игіш станоктар
32-040108-0402
Диаметрі 1000 мм дейінгі құбырларға арналған құбыр игіш станоктар
32-040108-0403
Диаметрі 1200-1400 мм құбырларға арналған құбыр игіш станоктар
32-040108-0501
Газды-алаулы оттық
32-040108-0601
Жіктерді қыздыруға арналған қондырғы
32-040108-0603
Диаметрі 300 мм құбырлардың жіктерін қыздыруға арналған қондырғы
32-040108-0605
Диаметрі 500 мм-ден 600 мм-ге дейін құбырлардың жіктерін қыздыруға арналған қондырғы
32-040108-0606
Диаметрі 700 мм-ден 800 мм-ге дейін құбырлардың жіктерін қыздыруға арналған қондырғы
32-040108-0607
Диаметрі 1000 мм құбырлардың жіктерін қыздыруға арналған қондырғы
32-040108-0608
Диаметрі 1200 мм құбырлардың жіктерін қыздыруға арналған қондырғы
32-040108-0609
Диаметрі 1400 мм құбырлардың жіктерін қыздыруға арналған қондырғы
32-040108-0701
Диаметрі 600-1400 мм құбырлардағы майысуларды түзетуге арналған құрылғы
32-040108-0801
Диаметрі 1400 мм дейінгі құбырларды кептіруге арналған қондырғы
32-040108-0901
Битум еріткіш базалар, 8000 л
32-040201-0101
КУ-120 в шағын габаритті байланыс кабелін төсеуге арналған дөңгелекті жеңіл тіркемелі кабель төсегіштер
32-040201-0201
КУК-5М коаксиалды кабель төсеуге арналған дөңгелегі бар тіркемелі кабель төсегіштер
32-040201-0301
КНВ-2К симметриялы кабель төсеуге арналған аспалы вибрациялық кабель төсегіштер
32-040201-0401
ЛПК-20-2 ауыл және аймақтық байланысқа арналған тіркемелі жеңіл кабель төсегіштер
32-040201-0501
КМ2А кабельдік кешенді машина
32-040202-0101
ТЗ2В дөңгелекті тіркеме ор көмгіштер
32-040202-0201
Кабель төсегіш колоналар құрамындағы ДЗ-110В бульдозерлері, 128,7 кВт (175 а.к.)
32-040202-0301
Шынжыр табанды жүрісті тракторлар, Т170 кабель төсеу колонналары құрамында, 125 кВт (170 а.к.)

32-040106-0601
Установки для заливки пенополиуретана
32-040107-0101
Базы трубосварочные полевые для труб диаметром 350-800 мм
32-040107-0102
Базы трубосварочные полевые для труб диаметром 1000-1200 мм
32-040107-0103
Базы трубосварочные полевые для труб диаметром 1400 мм
32-040107-0201
Базы трубосварочные полустационарные для труб диаметром до 1200-1400 мм
32-040107-0301
Центраторы внутренние гидравлические для труб диаметром до 500 мм
32-040107-0302
Центраторы внутренние гидравлические для труб диаметром 700-800 мм
32-040107-0303
Центраторы внутренние гидравлические для труб диаметром 900-1000 мм
32-040107-0304
Центраторы внутренние гидравлические для труб диаметром 1200 мм
32-040107-0305
Центраторы внутренние гидравлические для труб диаметром до 1400 мм
32-040107-0401
Установка автосварочная типа ПАУ для труб диаметром 300-500 мм
32-040107-0402
Установка автосварочная типа ПАУ для труб диаметром 600-800 мм
32-040107-0403
Установка автосварочная типа ПАУ для труб диаметром 1000-1400 мм
32-040107-0501
Комплекс машин и механизмов типа "Север-1" для электроконтактной сварки труб диаметром 1400 мм
32-040108-0101
Машины для завинчивания анкеров (без крана-трубоукладчика)
32-040108-0201
Установки битумноплавильные 8000 л.
32-040108-0301
Краны-укосины для строительства труб, грузоподъемность до 0,5 т, высота 6 м, диаметр трубы до 2,5 м
32-040108-0401
Станки трубогибочные для труб диаметром 200-500 мм
32-040108-0402
Станки трубогибочные для труб диаметром до 1000 мм
32-040108-0403
Станки трубогибочные для труб диаметром 1200-1400 мм
32-040108-0501
Горелки газопламенные
32-040108-0601
Установка для подогрева стыков
32-040108-0701
Устройство для исправления вмятин на трубах диаметром 600-1400 мм
32-040108-0801
Установка для сушки труб диаметром до 1400 мм
32-040108-0901
Базы битумоплавильные, 8000 л
32-040201-0101
Кабелеукладчики колесные прицепные легкие для прокладки малогабаритных кабелей связи КУ-120 В
32-040201-0201
Кабелеукладчики колесные прицепные для прокладки коаксиального кабеля КУК-5М
32-040201-0301
Кабелеукладчики навесные вибрационные для прокладки симметричного кабеля КНВ-2К
32-040201-0401
Кабелеукладчики прицепные легкие для сельской и зоновой связи ЛПК-20-2
32-040201-0501
Комплексная машина кабельная КМ2А
32-040202-0101
Траншеезасыпщики прицепные колесные ТЗ2В
32-040202-0201
Бульдозеры ДЗ-110В в составе кабелеукладочной колонны, 128,7 кВт (175 л.с.)
32-040202-0301
Тракторы на гусеничном ходу, Т170 в составе кабелеукладочной колонны, 125 кВт (170 л.с.)

32-040202-0401
Кабель төсеу колоналары құрамындағы ор қазуға арналған экскаваторлар (ЭТЦ-165)
32-040202-0501
"Даладан" жұмысы кезінде байланыс желісі бағандарына шұңқыр қазуға арналған машиналар
32-040202-0502
"Жолдан" жұмысы кезінде байланыс желісі бағандарына шұңқыр қазуға арналған машиналар
32-040202-0601
Автомобиль базасындағы КМ170 топырақты көлденең тесуге арналған кешенді машинасы
32-040203-0101
Автомобиль базасында кабельді төсеуге және монтаждау кезінде жұмыстарды орындауға арналған кешенді монтаждау машинасы
32-040203-0201
"Пинал" өлшеу-баптау жылжымалы зертханасы
32-040203-0301
"Лиок" монтаждау-өлшеу жылжымалы зертханасы
32-040203-0401
Шынжыр табанды кабель жылжытқыштар
32-040203-0601
Шынжыр табанды жүрісті жаю арбалары
32-040203-0801
PLUMET фирмасының "CABLEJET" қондырғысы (кабельді үрлеп кіргізуге арналған)
32-040203-1001
"ЛТС-ЕКО" кабель арбалары
32-040203-1101
Jakob Thaler GmbH фирмасының кабель тартуға арналған гидравликалық шығыр-тіркемесі, KE-SP 3050 типі
32-040203-1201
Jakob Thaler GmbH, тип "Cable Dog" NKHE GS фирмасының итергіш құрылғысы
32-040203-1301
Термокамералы және кабель барабандарын тасымалдауға арналған дөңгелекті тіркеме транспортерлар, ТТК1, салмағы 4,5 т дейін
32-040203-1401
ККТ7 кабельді тіркемелі транспортерлар, 7 т дейін
32-040203-1501
Кабель төсеу колоннасы құрамындағы автомобиль крандары, 10 т
32-040203-1601
ТПН өздігінен жүретін арқан-сым төсегіштер
32-050101-0101
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 2,8 кВт
32-050101-0102
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 5-8 кВт
32-050101-0103
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 15-17 кВт
32-050101-0104
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 18,5 кВт
32-050101-0105
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 22 кВт
32-050101-0106
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 30-32 кВт
32-050101-0107
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 37 кВт
32-050101-0108
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 45 кВт
32-050101-0109
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 55 кВт
32-050101-0110
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 65 кВт
32-050101-0111
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 75 кВт
32-050101-0112
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 110 кВт
32-050101-0113
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 132 кВт
32-050101-0114
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 160 кВт
32-050101-0115
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 200 кВт
32-050101-0116
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 250 кВт
32-050101-0117
Су төмендетуге және су төгуге арналған сорғы, 320 кВт

32-040202-0401
Экскаваторы для рытья траншей (ЭТЦ-165) в составе кабелеукладочной колонны
32-040202-0501
Машины для рытья котлованов под опоры контактной сети при работе "с поля"
32-040202-0502
Машины для рытья котлованов под опоры контактной сети при работе "с пути"
32-040202-0601
Комплексная машина для горизонтального прокола грунта КМ170 на базе автомобиля
32-040203-0101
Комплексная монтажная машина для выполнения работ при прокладке и монтаже кабеля на базе автомобиля
32-040203-0201
Лаборатория передвижная измерительно-настроечная "Пинал"
32-040203-0301
Лаборатория передвижная монтажно-измерительная "Лиок"
32-040203-0401
Кабелепередвижчики гусеничные
32-040203-0501
Волокуши для транспортировки барабанов с кабелем в заболоченных местностях
32-040203-0601
Тележки раскаточные на гусеничном ходу
32-040203-0701
Аппараты смазочные тросовые
32-040203-0801
Установки "CABLEJET" фирмы PLUMET (для вдувания кабеля)
32-040203-0901
Пропорщик прицепной
32-040203-1001
Тележки кабельные "ЛТС-ЕКО"
32-040203-1101
Лебедка-прицеп гидравлическая для протяжки кабеля фирмы Jakob Thaler GmbH, тип KE-SP 3050
32-040203-1201
Устройство подталкивающее фирмы Jakob Thaler GmbH, тип "Cable Dog" NKHE GS
32-040203-1301
Транспортеры прицепные колесные для перевозки термокамер и кабельных барабанов ТТК1, весом до 4,5 т
32-040203-1401
Транспортеры прицепные кабельные ККТ7, до 7 т
32-040203-1501
Краны автомобильные в составе кабелеукладочной колонны, 10 т
32-040203-1601
ТросопроводоукладҒчики самоходные ТПН
32-050101-0101
Насос для водопонижения и водоотлива, 2,8 кВт
32-050101-0102
Насос для водопонижения и водоотлива, 5-8 кВт
32-050101-0103
Насос для водопонижения и водоотлива, 15-17 кВт
32-050101-0104
Насос для водопонижения и водоотлива, 18,5 кВт
32-050101-0105
Насос для водопонижения и водоотлива, 22 кВт
32-050101-0106
Насос для водопонижения и водоотлива, 30-32 кВт
32-050101-0107
Насос для водопонижения и водоотлива, 37 кВт
32-050101-0108
Насос для водопонижения и водоотлива, 45 кВт
32-050101-0109
Насос для водопонижения и водоотлива, 55 кВт
32-050101-0110
Насос для водопонижения и водоотлива, 65 кВт
32-050101-0111
Насос для водопонижения и водоотлива, 75 кВт
32-050101-0112
Насос для водопонижения и водоотлива, 110 кВт
32-050101-0113
Насос для водопонижения и водоотлива, 132 кВт
32-050101-0114
Насос для водопонижения и водоотлива, 160 кВт
32-050101-0115
Насос для водопонижения и водоотлива, 200 кВт
32-050101-0116
Насос для водопонижения и водоотлива, 250 кВт
32-050101-0117
Насос для водопонижения и водоотлива, 320 кВт

32-050101-0201
Су беруге арналған сорғы, 160 м3/сағ, қысым 30 м
32-050101-0301
Ортадан айналдыру сорғысы, 25 м3/сағ, қысым 150 м
32-050101-0302
Батырмалы ортадан айналу сорғысы, 160 м3/сағ, қысым 100 м
32-050101-0401
Қуаттылығы 3,6 м3/сағ сорғылар
32-050101-0402
Қуаттылығы 7,2 м3/сағ сорғылар
32-050101-0501
Ваккум сорғысы, 3,6 м3/мин
32-050101-0502
Ваккум сорғысы, 8 м3/мин
32-050101-0601
Қол сорғылары
32-050101-0701
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 20 м3/сағ, қысым 18 м
32-050101-0702
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 160 м3/сағ, қысым 20 м
32-050101-0703
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 160 м3/сағ, қысым 30 м
32-050101-0704
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 200 м3/сағ, қысым 36 м
32-050101-0705
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 290 м3/сағ, қысым 30 м
32-050101-0706
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 320 м3/сағ, қысым 50 м
32-050101-0707
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 320 м3/сағ, қысым 70 м
32-050101-0708
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 420 м3/сағ, қысым 24 м
32-050101-0709
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 460 м3/сағ, қысым 30 м
32-050101-0710
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 500 м3/сағ, қысым 36 м
32-050101-0711
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 500 м3/сағ, қысым 65 м
32-050101-0712
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 630 м3/сағ, қысым 90 м
32-050101-0713
Қатыру станциясының тұзды су және су салқындату желісіне арналған сорғысы, 660 м3/сағ, қысым 380 м
32-050101-0801
Нәжіс сорғысы, қысым 24 м (ФГ 216/24)
32-050101-0901
Батпақ сорғысы, 15 м3/сағ, қысым 50 м
32-050101-1001
Топырақ жууға арналған сорғы, 60 м3/сағ, қысым 165 м
32-050102-0101
Жоғары қысымды дизельді тіркемелі сорғы станциялары, 20-38 л/с
32-050102-0102
Жоғары қысымды дизельді тіркемелі сорғы станциялары, 30-140 л/с
32-050102-0103
Жоғары қысымды дизельді тіркемелі сорғы станциялары, 50-110 л/с
32-050102-0104
Жоғары қысымды дизельді тіркемелі сорғы станциялары, 60-225 л/с
32-050102-0105
Орташа қысымды дизельді тіркемелі сорғы станциялары, 80-175 л/с
32-050102-0106
Орташа қысымды дизельді тіркемелі сорғы станциялары, 160-340 л/с
32-050102-0107
Жоғары қысымды дизельді тіркемелі сорғы станциялары, 170-260 л/с

32-050101-0201
Насос для подачи воды, 160 м3/ч, напор 30 м
32-050101-0301
Насос центробежный, 25 м3/ч, напор 150 м
32-050101-0302
Насос центробежный погружной, 160 м3/ч, напор 100 м
32-050101-0401
Насосы мощностью 3,6 м3
32-050101-0402
Насосы мощностью 7,2 м3
32-050101-0501
Насос вакуумный, 3,6 м3/мин
32-050101-0502
Насос вакуумный 8 м3/мин
32-050101-0601
Насосы ручные
32-050101-0701
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 20 м3/ч, напор 18 м
32-050101-0702
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 160 м3/ч, напор 20 м
32-050101-0703
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 160 м3/ч, напор 30 м
32-050101-0704
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 200 м3/ч, напор 36 м
32-050101-0705
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 290 м3/ч, напор 30 м
32-050101-0706
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 320 м3/ч, напор 50 м
32-050101-0707
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 320 м3/ч, напор 70 м
32-050101-0708
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 420 м3/ч, напор 24 м
32-050101-0709
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 460 м3/ч, напор 30 м
32-050101-0710
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 500 м3/ч, напор 36 м
32-050101-0711
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 500 м3/ч, напор 65 м
32-050101-0712
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 630 м3/ч, напор 90 м
32-050101-0713
Насос для рассольной и водоохлаждающей сети замораживающих станций, 660 м3/ч, напор 380 м
32-050101-0801
Насос фекальный, напором 24 м (ФГ 216/24)
32-050101-0901
Насос грязевый, 15 м3/час, напор 50 м
32-050101-1001
Насос для подмыва грунта, 60 м3/час, напор 165 м
32-050102-0101
Насосные станции дизельные прицепные высоконапорные, 20-38 л/с
32-050102-0102
Насосные станции дизельные прицепные высоконапорные, 30-140 л/с
32-050102-0103
Насосные станции дизельные прицепные высоконапорные, 50-110 л/с
32-050102-0104
Насосные станции дизельные прицепные высоконапорные, 60-225 л/с
32-050102-0105
Насосные станции дизельные прицепные средненапорные, 80-175 л/с
32-050102-0106
Насосные станции дизельные прицепные средненапорные, 160-340 л/с
32-050102-0107
Насосные станции дизельные прицепные низконапорные, 170-260 л/с

32-050102-0108
Жоғары қысымды дизельді тіркемелі сорғы станциялары, 545-705 л/с
32-050102-0201
Электрлендірілген жылжымалы сорғы станциялары, 90-160 л/с
32-050102-0202
Электрлендірілген жылжымалы сорғы станциялары, 170-360 л/с
32-050102-0301
Электрлік стационарлы сорғы станциялары, беру 50 м3/ч, қысым 50 м
32-050102-0302
Электрлік стационарлы сорғы станциялары, беру 100 м3/сағ, қысым 80 м
32-050102-0303
Электрлік стационарлы сорғы станциялары, беру 200 м3/сағ, қысым 95 м
32-050102-0401
Тракторға аспалы сорғы станциялары, 18-38 л/с
32-050102-0402
Тракторға аспалы сорғы станциялары, 40-70 л/с
32-050102-0403
Тракторға аспалы сорғы станциялары, 40-120 л/с
32-050102-0404
Дизельдік жүзбелі сорғы станциялары, 80-175 л/с
32-050102-0405
Дизельдік жүзбелі сорғы станциялары, 160-340 л/с
32-050102-0501
Электрлік жүзбелі сорғы станциялары, беру 400 м3/сағ, қысым 105 м
32-050102-0502
Электрлік жүзбелі сорғы станциялары, беру 2000 м3/сағ, қысым 34 м
32-050102-0503
Электрлік жүзбелі сорғы станциялары, беру 2000 м3/сағ, қысым 100 м
32-050102-0504
Электрлік жүзбелі сорғы станциялары, беру 3200 м3/сағ, қысым 75 м
32-050102-0505
Электрлік жүзбелі сорғы станциялары, беру 4000 м3/сағ, қысым 95 м
32-050102-0506
Электрлік жүзбелі сорғы станциялары, беру 5000 м3/сағ, қысым 32 м
32-050102-0601
Сорғы станциялары, 500 ат
32-050103-0101
Су айдауға арналған тіркемелі, қысымы 680 кПа (6,8 ат), 9,5 м3/мин болатын іштен жану қозғалтқышы бар блокты-компрессорлы-қуат жабдығы
32-050103-0201
Компрессоры және іштен жану қозғалтқышы бар, су айдауға арналған жабдықтар кешені
32-050103-0202
Компрессоры және электрлі қозғалтқышы бар, су айдауға арналған жабдықтар кешені
32-050103-0301
Трактор базасындағы ашық су төгуге арналған қондырғы,700 м3/сағ
32-050103-0401
Су төгу сорғы қондырғылары, беру 400 м3/сағ
32-050103-0501
ЗИЛ-130 шассиіндегі НФ-6 нәжіс сорғылары, өнімділігі 22,5 м3/сағ
32-050103-0601
Тегіршікті май сорғылар, 2,3 м3/сағ
32-050103-0602
Тегіршікті май сорғылар, 5,8 м3/сағ дейін
32-060101-0101
Қопарғыш борондар (тракторсыз)
32-060101-0201
Дискілі мелиоративті борондар (тракторсыз)
32-060101-0301
Аспалы-соқалы арық қазғыштар (тракторсыз)
32-060101-0401
Тіркемелі-соқалы арық қазғыштар (тракторсыз)
32-060101-0501
Фрезерлі арық қазғыштар (трактормен)
32-060101-0601
Аспалы бұта тырмалар (тракторсыз)
32-060101-0701
Роторлы түбір қопарғыштар (тракторсыз)
32-060101-0801
Трактормен жинағыш түбір қопарғыштар, 59 кВт (80 а.к.)
32-060101-0802
Трактормен жинағыш түбір қопарғыштар, 79 кВт (108 а.к.)
32-060101-0803

32-050102-0108
Насосные станции дизельные прицепные низконапорные, 545-705 л/с
32-050102-0201
Насосные станции передвижные электрофицированные, 90-160 л/с
32-050102-0202
Насосные станции передвижные электрофицированные, 170-360 л/с
32-050102-0301
Насосные станции стационарные электрические, подача 50 м3/ч, напор 50 м
32-050102-0302
Насосные станции стационарные электрические, подача 100 м3/ч, напор 80 м
32-050102-0303
Насосные станции стационарные электрические, подача 200 м3/ч, напор 95 м
32-050102-0401
Насосные станции навесные к трактору, 18-38 л/с
32-050102-0402
Насосные станции навесные к трактору, 40-70 л/с
32-050102-0403
Насосные станции навесные к трактору, 40-120 л/с
32-050102-0404
Насосные станции плавучие дизельные, 80-175 л/с
32-050102-0405
Насосные станции плавучие дизельные, 160-340 л/с
32-050102-0501
Насосные станции плавучие электрические, подача 400 м3/ч, напор 105 м
32-050102-0502
Насосные станции плавучие электрические, подача 2000 м3/ч, напор 34 м
32-050102-0503
Насосные станции плавучие электрические, подача 2000 м3/ч, напор 100 м
32-050102-0504
Насосные станции плавучие электрические, подача 3200 м3/ч, напор 75 м
32-050102-0505
Насосные станции плавучие электрические, подача 4000 м3/ч, напор 95 м
32-050102-0506
Насосные станции плавучие электрические, подача 5000 м3/ч, напор 32 м
32-050102-0601
Насосные станции, 500 ат
32-050103-0101
Оборудование прицепное для откачки воды - блок компрессорно-силовой с двигателем внутреннего сгорания давлением 680 кПа (6,8 ат), 9,5 м3/мин
32-050103-0201
Комплекты оборудования для откачки воды с компрессором и двигателем внутреннего сгорания
32-050103-0202
Комплекты оборудования для откачки воды с компрессором и электродвигателем
32-050103-0301
Установка для открытого водоотлива на базе трактора, 700 м3
32-050103-0401
Установки насосные водоотливные, подача 400 м3
32-050103-0501
Насосы фекальные НФ-6 на шасси ЗИЛ-130, производительность 22,5 м3
32-050103-0601
Маслонасосы шестеренные, 2,3 м3
32-050103-0602
Маслонасосы шестеренные, до 5,8 м3
32-060101-0101
Бороны корчевальные (без трактора)
32-060101-0201
Бороны дисковые мелиоративные (без трактора)
32-060101-0301
Канавокопатели плужные навесные (без трактора)
32-060101-0401
Канавокопатели плужные прицепные (без трактора)
32-060101-0501
Канавокопатели фрезерные (на тракторе)
32-060101-0601
Грабли кустарниковые навесные (без трактора)
32-060101-0701
Корчеватели роторные (без трактора)
32-060101-0801
Корчеватели-собиратели с трактором, 59 кВт (80 л.с.)
32-060101-0802
Корчеватели-собиратели с трактором, 79 кВт (108 л.с.)
32-060101-0803

32-070102-0104
Жабық су айдындарындағы жұмысқа арналған дизель буксирлері, 883 кВт
32-070102-0201
Ашық рейдте жұмысқа арналған дизель буксирлері, 221 кВт
32-070102-0202
Ашық рейдте жұмысқа арналған дизель буксирлері, 294 кВт
32-070102-0203
Ашық рейдте жұмысқа арналған дизель буксирлері, 552 кВт
32-070102-0204
Ашық рейдте жұмысқа арналған дизель буксирлері, 883 кВт
32-070103-0101
Жабық су айдынында жұмыс кезіндегі өздігінен жүретін жүзбелі крандар, 16 т
32-070103-0102
Жабық су айдынында жұмыс кезіндегі өздігінен жүретін жүзбелі крандар, 100 т
32-070103-0103
Жабық су айдынында жұмыс кезіндегі өздігінен жүретін жүзбелі крандар, 300 т
32-070103-0201
Ашық рейдте жұмыс кезіндегі өздігінен жүретін жүзбелі крандар, 16 т
32-070103-0202
Ашық рейдте жұмыс кезіндегі өздігінен жүретін жүзбелі крандар, 100 т
32-070103-0203
Ашық рейдте жұмыс кезіндегі өздігінен жүретін жүзбелі крандар, 300 т
32-070103-0301
Жабық су айдынында жұмыс кезіндегі өздігінен жүрмейтін жүзбелі крандар, 5 т
32-070103-0401
Ашық рейдте жұмыс кезіндегі өздігінен жүрмейтін жүзбелі крандар, 5 т
32-070104-0101
Жабық акваториядағы жұмыс кезіндегі понтондар, 40 т
32-070104-0102
Жабық акваториядағы жұмыс кезіндегі понтондар, 400-450 т
32-070104-0103
Жабық акваториядағы жұмыс кезіндегі понтондар, 800 т
32-070104-0104
Жабық акваториядағы жұмыс кезіндегі понтондар, 100 т
32-070104-0201
Ашық рейдтегі жұмыс кезіндегі понтондар, 40 т
32-070104-0202
Ашық рейдтегі жұмыс кезіндегі понтондар, 100 т
32-070104-0203
Ашық рейдтегі жұмыс кезіндегі понтондар, 400-450 т
32-070104-0204
Ашық рейдтегі жұмыс кезіндегі понтондар, 800 т
32-070104-0301
Түсіру понтондары, 1,5 т
32-070104-0302
Түсіру понтондары, 3 т
32-070104-0303
Түсіру понтондары, 5 т
32-070104-0304
Түсіру понтондары, 10 т
32-070105-0101
Жабық су айдынында жұмыс істеу кезіндегі өздігінен жүрмейтін шаландалар, 250 т
32-070105-0201
Ашық рейдтте жұмыс істеу кезіндегі өздігінен жүрмейтін шаландалар, 250 т
32-070106-0101
Құрастырмалы-бөлшектенетін жүзбелі алаңқайлар, 3,5 т
32-070106-0102
Құрастырмалы-бөлшектенетін жүзбелі алаңқайлар, 13 т дейін
32-070106-0103
Құрастырмалы-бөлшектенетін жүзбелі алаңқайлар, 37 т дейін
32-070107-0101
Компрессоры бар өзі жүретін боттағы сүңгуір станциясы, 110 кВт (150 а.к.)
32-070107-0201
Компрессоры бар өзі жүретін боттағы сүңгуір станциясы, 110 кВт (150 а.к.) жабық су айдынындағы жұмыс кезінде
32-070107-0301
Компрессоры бар өзі жүретін боттағы сүңгуір станциясы, 110 кВт (150 а.к.) ашық рейдттегі жұмыс кезінде
32-070108-0101
Жабық су айдынында жұмыс жасау кезінде қада-қабықты қағуға арналған жүзбелі кондукторлар

32-070102-0104
Буксиры дизельные для работы в закрытой акватории, 883 кВт
32-070102-0201
Буксиры дизельные для работы на открытом рейде, 221 кВт
32-070102-0202
Буксиры дизельные для работы на открытом рейде, 294 кВт
32-070102-0203
Буксиры дизельные для работы на открытом рейде, 552 кВт
32-070102-0204
Буксиры дизельные для работы на открытом рейде, 883 кВт
32-070103-0101
Краны плавучие самоходные при работе в закрытой акватории, 16 т
32-070103-0102
Краны плавучие самоходные при работе в закрытой акватории,100 т
32-070103-0103
Краны плавучие самоходные при работе в закрытой акватории, 300 т
32-070103-0201
Краны плавучие самоходные при работе на открытом рейде, 16 т
32-070103-0202
Краны плавучие самоходные при работе на открытом рейде, 100 т
32-070103-0203
Краны плавучие самоходные при работе на открытом рейде, 300 т
32-070103-0301
Краны плавучие несамоходные при работе в закрытой акватории, 5 т
32-070103-0401
Краны плавучие несамоходные при работе на открытом рейде, 5 т
32-070104-0101
Понтоны при работе в закрытой акватории, 40 т
32-070104-0102
Понтоны при работе в закрытой акватории, 400-450 т
32-070104-0103
Понтоны при работе в закрытой акватории, 800 т
32-070104-0104
Понтоны при работе в закрытой акватории, 100 т
32-070104-0201
Понтоны при работе на открытом рейде 40 т
32-070104-0202
Понтоны при работе на открытом рейде, 100 т
32-070104-0203
Понтоны при работе на открытом рейде, 400-450 т
32-070104-0204
Понтоны при работе на открытом рейде, 800 т
32-070104-0301
Понтоны разгружающие, 1,5 т
32-070104-0302
Понтоны разгружающие, 3 т
32-070104-0303
Понтоны разгружающие, 5 т
32-070104-0304
Понтоны разгружающие, 10 т
32-070105-0101
Шаланды несамоходные при работе в закрытой акватории, 250 т
32-070105-0201
Шаланды несамоходные при работе на открытом рейде, 250 т
32-070106-0101
Площадки плавучие сборно-разборные, 3,5 т
32-070106-0102
Площадки плавучие сборно-разборные, до 13 т
32-070106-0103
Площадки плавучие сборно-разборные, до 37 т
32-070107-0101
Станции водолазные на самоходном боте с компрессором, 110 кВт (150 л.с.)
32-070107-0201
Станции водолазные на самоходном боте с компрессором, 110 кВт (150 л.с.) при работе в закрытой акватории
32-070107-0301
Станции водолазные на самоходном боте с компрессором, 110 кВт (150 л.с.) при работе на открытом рейде
32-070108-0101
Кондукторы плавучие для погружения свай-оболочек при работе в закрытой акватории

32-070108-0201
Ашық рейдте жұмыс жасау кезінде қада-қабықты қағуға арналған жүзбелі кондукторлар
32-070109-0101
Жабық су айдынында жұмыс жасау кезінде 6 т жүзбелі коперлер
32-070109-0201
Ашық рейдте жұмыс жасау кезінде 6 т жүзбелі коперлер
32-070110-0201
Слипті босаға арбалары, 150 т
32-070110-0301
Өздігінен жүрмейтін стапельді арбалар, 75 т
32-070110-0401
Өзі жүретін стапельді арбалар, 75 т
32-070201-0101
Баржалар, 100 т
32-070201-0102
Баржалар, 200 т
32-070201-0103
Баржалар, 300 т
32-070201-0104
Баржалар, 400 т
32-070201-0105
Баржалар, 600 т дейін
32-070202-0101
Буксирлер, 110 кВт (150 а.к.)
32-070202-0102
Буксирлер, 221 кВт (300 а.к.)
32-070202-0103
Буксирлер, 331 кВт (450 а.к.)
32-070202-0201
Сүйремелі катерлер, 66 кВт (90 а.к.)
32-070202-0202
Сүйремелі катерлер, 96 кВт (130 а.к.)
32-070203-0101
Өздігінен жүрмейтін жүзбелі крандар, 5 т
32-070203-0102
Өздігінен жүрмейтін жүзбелі крандар, 16 т
32-070203-0103
Өздігінен жүрмейтін жүзбелі крандар, 25 т
32-070203-0201
Өздігінен жүретін жүзбелі өзен крандары, 15 т
32-070204-0101
Темір-бетон шпунт пен қадаларды қағуға арналған жүзбелі кондукторлар
32-070204-0102
Темір-бетон қада-қабықтарды қағуға арналған жүзбелі кондукторлар
32-070204-0201
1,8 т дизель-балғасы бар жүзбелі коперлер
32-070204-0202
6 т дизель-балғасы бар жүзбелі коперлер
32-070204-0301
Моторлы әкелу кемелері, 66 кВт (90 а.к.)
32-080101-0101
Топырақ соратын жүзбелі дизель снарядтары, беру 80 м3/сағ, қысым 30 м
32-080101-0102
Топырақ соратын жүзбелі дизель снарядтары, беру 140 м3/сағ, қысым 37-52 м
32-080101-0201
Топырақ соратын жүзбелі электрлі снарядтар, беру 80 м3/сағ, қысым 40 м
32-080101-0202
Топырақ соратын жүзбелі электрлі снарядтар, беру 140 м3/сағ, қысым 37-52 м
32-080101-0203
Топырақ соратын жүзбелі электрлі снарядтар, беру 200 м3/сағ, қысым 50-63 м
32-080101-0204
Топырақ соратын жүзбелі электрлі снарядтар, беру 400 м3/сағ, қысым 71 м
32-080101-0205
Топырақ соратын жүзбелі электрлі снарядтар, беру 600 м3/сағ, қысым 80 м
32-080101-0301
ЭГЗУ бар, топырақ соратын жүзбелі электрлі снарядтар, беру 200 м3/сағ, қысым 50-63 м
32-080101-0302
ЭГЗУ бар, топырақ соратын жүзбелі электрлі снарядтар, беру 400 м3/сағ, қысым 71 м
32-080102-0101
Топырақ соратын жүзбелі электрлі айдау станциялары, беру 200 м3/сағ, қысым 63 м
32-080102-0102
Топырақ соратын жүзбелі электрлі айдау станциялары, беру 400 м3/сағ, қысым 71 м
32-080102-0103
Топырақ соратын жүзбелі электрлі айдау станциялары, беру 600 м3/сағ, қысым 80 м
32-080102-0201
Топырақ соратын стационарлы электрлі айдау станциялары, беру 80 м3/сағ, қысым 40 м
32-080102-0202
Топырақ соратын стационарлы электрлі айдау станциялары, беру 140 м3/сағ, қысым 37-52 м

32-070108-0201
Кондукторы плавучие для погружения свай-оболочек при работе на открытом рейде
32-070109-0101
Копры плавучие 6 т при работе в закрытой акватории
32-070109-0201
Копры плавучие 6 т при работе на открытом рейде
32-070110-0101
Шлюпки
32-070110-0201
Тележки слиповые косяковые, 150 т
32-070110-0301
Тележки стапельные несамоходные, 75 т
32-070110-0401
Тележки стапельные самоходные, 75 т
32-070201-0101
Баржи, 100 т
32-070201-0102
Баржи, 200 т
32-070201-0103
Баржи, 300 т
32-070201-0104
Баржи, 400 т
32-070201-0105
Баржи, до 600 т
32-070202-0101
Буксиры, 110 кВт (150 л.с.)
32-070202-0102
Буксиры, 221 кВт (300 л.с.)
32-070202-0103
Буксиры, 331 кВт (450 л.с.)
32-070202-0201
Катера буксирные, 66 кВт (90 л.с.)
32-070202-0202
Катера буксирные, 96 кВт (130 л.с.)
32-070203-0101
Краны плавучие несамоходные, 5 т
32-070203-0102
Краны плавучие несамоходные, 16 т
32-070203-0103
Краны плавучие несамоходные, 25 т
32-070203-0201
Краны плавучие самоходные речные, 15 т
32-070204-0101
Кондукторы плавучие для погружения железобетонного шпунта и свай
32-070204-0102
Кондукторы плавучие для погружения железобетонных свай-оболочек
32-070204-0201
Копры плавучие с дизель-молотом 1,8 т
32-070204-0202
Копры плавучие с дизель-молотом 6 т
32-070204-0301
Завозни моторизованные, 66 кВт (90 л.с.)
32-080101-0101
Землесосные плавучие снаряды дизельные, подача 80 м3/ч, напор 30 м
32-080101-0102
Землесосные плавучие снаряды дизельные, подача 140 м3/ч, напор 37-52 м
32-080101-0201
Землесосные плавучие снаряды электрические, подача 80 м3/ч, напор 40 м
32-080101-0202
Землесосные плавучие снаряды электрические, подача 140 м3/ч, напор 37-52 м
32-080101-0203
Землесосные плавучие снаряды электрические, подача 200 м3/ч, напор 50-63 м
32-080101-0204
Землесосные плавучие снаряды электрические, подача 400 м3/ч, напор 71 м
32-080101-0205
Землесосные плавучие снаряды электрические, подача 600 м3/ч, напор 80 м
32-080101-0301
Землесосные плавучие снаряды электрические с ЭГЗУ, подача 200 м3/ч, напор 50-63 м
32-080101-0302
Землесосные плавучие снаряды электрические с ЭГЗУ, подача 400 м3/ч, напор 71 м
32-080102-0101
Землесосные станции перекачки электрические плавучие, подача 200 м3/ч, напор 63 м
32-080102-0102
Землесосные станции перекачки электрические плавучие, подача 400 м3/ч, напор 71 м
32-080102-0103
Землесосные станции перекачки электрические плавучие, подача 600 м3/ч, напор 80 м
32-080102-0201
Землесосные станции перекачки электрические стационарные, подача 80 м3/ч, напор 40 м
32-080102-0202
Землесосные станции перекачки электрические стационарные, подача 140 м3/ч, напор 37-52 м

32-080102-0203
Топырақ соратын стационарлы электрлі айдау станциялары, беру 200 м3/сағ, қысым 50-63 м
32-080102-0204
Топырақ соратын стационарлы электрлі айдау станциялары, беру 400 м3/сағ, қысым 71 м
32-080102-0205
Топырақ соратын стационарлы электрлі айдау станциялары, беру 600 м3/сағ, қысым 80 м
32-080103-0101
Топырақ соратын стационарлы электрлі қондырғылар, беру 80 м3/сағ, сорғы станциясының қысымы 57 м, топырақ сорғы қондырғы қысымы 40 м
32-080103-0102
Топырақ соратын стационарлы электрлі қондырғылар, беру 140 м3/сағ, сорғы станциясының қысымы 90 м, топырақ сорғы қордырғы қысымы 37-52 м
32-080103-0103
Топырақ соратын стационарлы электрлі қондырғылар, беру 200 м3/сағ, сорғы станциясының қысымы 100 м, топырақ сорғы қондырғы қысымы 63 м
32-080103-0104
Топырақ соратын стационарлы электрлі қондырғылар, беру 400 м3/сағ, сорғы станциясының қысымы 95 м, топырақ сорғы қондырғы қысымы 71 м
32-080103-0201
Топырақ соратын жүзбелі электрлі қондырғылар, беру 400 м3/сағ, сорғы станциясының қысымы 95 м, топырақ сорғы қондырғы қысымы 71 м
32-080103-0301
Топырақ соратын жүзбелі қондырғылар, 25 м3/сағ
32-080104-0101
Су асты орларын игеруге арналған гидромониторлы-эжекторлық және топырақсорғы снарядтар, 30 м3/сағ
32-080104-0102
Су асты орларын игеруге арналған гидромониторлы-эжекторлық және топырақсорғы снарядтар, 90 м3/сағ
32-080104-0103
Су асты орларын игеруге арналған гидромониторлы-эжекторлық снарядтар, 26,5 м3/сағ (шаю жұмыстары кезінде), 37 м3/сағ (сору жұмыстары кезінде)
32-080104-0104
Су асты орларын игеруге арналған гидромониторлы-эжекторлық снарядтар, 150 м3/сағ (сору жұмысы кезінде)
32-080104-0201
1-1,5 м3 шөміші бар су асты орларын орнатуға арналған скреперлі қондырғылар
32-080105-0101
Дизельді стационарлы сорғы станциялары, беру 80 м3/сағ, сорғы станциясының қысымы 57 м, топырақ сору станциясының қысымы 40 м
32-080105-0201
Жүзбелі сорғы станциялары, беру 80 м3/сағ, сорғы станциясының қысымы 57 м, топырақ сору станциясының қысымы 40 м
32-080105-0301
Дизельді стационарлы гидромониторлық-сорғы қондырғылары, 400 м3/сағ, қысым 40 м
32-080105-0302
Дизельді стационарлы гидромониторлық-сорғы қондырғылары, 700 м3/сағ, қысым 80 м
32-080106-0101
Жабық су айдынында жұмыс кезінде су асты төсемдеріне арналған дірілтығыздағыштар
32-080106-0201
Ашық рейдте жұмыс кезінде су асты төсемдеріне арналған дірілтығыздағыштар
32-080106-0301
Жабық су айдынындағы жүзбелі дірілді нығыздағыш қондырғылар
32-080106-0401
Ашық рейдттегі жұмысқа арналған жүзбелі дірілді нығыздағыш қондырғылар
32-080106-0501
Топырақты жууға және сорып алуға арналған гидравликалық қондырғылар

32-080102-0203
Землесосные станции перекачки электрические стационарные, подача 200 м3/ч, напор 50-63 м
32-080102-0204
Землесосные станции перекачки электрические стационарные, подача 400 м3/ч, напор 71 м
32-080102-0205
Землесосные станции перекачки электрические стационарные, подача 600 м3/ч, напор 80 м
32-080103-0101
Землесосные установки электрические стационарные, подача 80 м3/ч, напор насосной станции 57 м, напор землесосной установки 40 м
32-080103-0102
Землесосные установки электрические стационарные, подача 140 м3/ч, напор насосной станции 90 м, землесосной установки 37-52 м
32-080103-0103
Землесосные установки электрические стационарные, подача 200 м3/ч, напор насосной станции 100 м, землесосной установки 63 м
32-080103-0104
Землесосные установки электрические стационарные, подача 400 м3/ч, напор насосной станции 95 м, землесосной установки 71 м
32-080103-0201
Землесосные установки электрические плавучие, подача 400 м3/ч, напор насосной станции 95 м, напор землесосной установки 71 м
32-080103-0301
Землесосные установки плавучие, 25 м3
32-080104-0101
Гидромониторно-эжекторные и землесосные снаряды для разработки подводных траншей, 30 м3
32-080104-0102
Гидромониторно-эжекторные и землесосные снаряды для разработки подводных траншей, 90 м3
32-080104-0103
Гидромониторно-эжекторные снаряды для разработки подводных траншей, 26,5 м3/ч (при работе на размыв), 37 м3/ч (при работе на отсос)
32-080104-0104
Гидромониторно-эжекторные снаряды для разработки подводных траншей, 150 м3/ч (при работе на отсос)
32-080104-0201
Установки скреперные для устройства подводных траншей с ковшом 1-1,5 м3
32-080105-0101
Насосные станции дизельные стационарные, подача 80 м3/ч, напор насосной станции 57 м, напор землесосной станции 40 м
32-080105-0201
Насосные станции плавучие, подача 80 м3/ч, напор насосной станции 57 м, напор землесосной станции 40 м
32-080105-0301
Гидромониторно-насосные установки дизельные стационарные, 400 м3/ч, напор 40 м
32-080105-0302
Гидромониторно-насосные установки дизельные стационарные, 700 м3/ч, напор 80 м
32-080106-0101
Виброуплотнители для подводных постелей при работе в закрытой акватории
32-080106-0201
Виброуплотнители для подводных постелей при работе на открытом рейде
32-080106-0301
Установки виброуплотнительные плавучие в закрытой акватории
32-080106-0401
Установки виброуплотнительные плавучие для работы на открытом рейде
32-080106-0501
Установки гидравлические для размыва и отсоса грунта

33-010101-0101
Өзі аударғыш автомобильдер, 7 т
33-010101-0102
Өзі аударғыш автомобильдер, 10 т
33-010101-0103
Өзі аударғыш автомобильдер, 15 т
33-010101-0104
Өзі аударғыш автомобильдер, 30 т
33-010101-0105
Өзі аударғыш автомобильдер, 40-42 т
33-010101-0106
Өзі аударғыш автомобильдер, 75 т
33-010101-0107
Өзі аударғыш автомобильдер, 110 т
33-010201-0101
Бортты автомобильдер, 5 т дейін
33-010201-0102
Бортты автомобильдер, 8 т дейін
33-010201-0103
Бортты автомобильдер, 10 т дейін
33-010201-0104
Бортты автомобильдер, 15 т дейін
33-010302-0101
Отыруға арналған орындар саны 16-дан 25-ке дейін, ұзындығы 7 м-ден 7,5 м дейін шағын автобустар
33-020101-0101
Трактор тіркемелері, 2 т
33-020102-0101
Трактор арбалары, 20 т
33-020102-0201
Өзі аударатын трактор арбалары, 9 т
33-020103-0101
Автомобиль тіркемелері, 5т дейін
33-020201-0101
Жалпы мақсаттағы жартылай тіркемелер, 12 т
33-020201-0102
Жалпы мақсаттағы жартылай тіркемелер, 15 т
33-020201-0201
Ауыр жүк таситын жартылай тіркемелер, 40 т
33-020201-0202
Ауыр жүк таситын жартылай тіркемелер, 60 т
33-020202-0101
Тіркеме цистералар, 5 м3
33-040101-0101
Шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 59 кВт (80 а.к.)
33-040101-0102
Шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 79 кВт (108 а.к.)
33-040101-0103
Шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 96 кВт (130 а.к.)
33-040101-0104
Шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 103 кВт (140 а.к.)
33-040101-0105
Шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 121 кВт (165 а.к.)
33-040101-0106
Шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 128,7 кВт (175 а.к.)
33-040101-0107
Шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 132 кВт (180 а.к.)
33-040101-0108
Шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 228 кВт (310 а.к.)
33-040101-0201
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезіндегі шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 59 кВт дейін (80 а.к.)
33-040101-0202
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезіндегі шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 79 кВт (108 а.к.)
33-040101-0203
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезіндегі шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 96 кВт (130 а.к.)
33-040101-0204
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезіндегі шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 103 кВт (140 а.к.)
33-040101-0205
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезіндегі шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 121 кВт (165 а.к.)
33-040101-0206
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезіндегі шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 132 кВт (180 а.к.)
33-040101-0207
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезіндегі шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 228 кВт (310 а.к.)
33-040101-0301
Магистральды құбырлар құрылыс кезіндегі жынжыр табанды жүрісті тракторлар, 59 кВт дейін (80 а.к.)
33-040101-0302
Магистральды құбырлар құрылыс кезіндегі жынжыр табанды жүрісті тракторлар, 96 кВт (130 а.к.)

33-010101-0101
Автомобили-самосвалы, 7 т
33-010101-0102
Автомобили-самосвалы, 10 т
33-010101-0103
Автомобили-самосвалы, 15 т
33-010101-0104
Автомобили-самосвалы, 30 т
33-010101-0105
Автомобили-самосвалы, 40-42 т
33-010101-0106
Автомобили-самосвалы, 75 т
33-010101-0107
Автомобили-самосвалы, 110 т
33-010201-0101
Автомобили бортовые, до 5 т
33-010201-0102
Автомобили бортовые, до 8 т
33-010201-0103
Автомобили бортовые, до 10 т
33-010201-0104
Автомобили бортовые, до 15 т
33-020101-0101
Прицепы тракторные, 2 т
33-020102-0101
Тележки тракторные, 20 т
33-020102-0201
Тележки тракторные саморазгружающиеся, 9 т
33-020103-0101
Прицепы автомобильные до 5т
33-020201-0101
Полуприцепы общего назначения, 12 т
33-020201-0102
Полуприцепы общего назначения, 15 т
33-020201-0201
Полуприцепы-тяжеловозы, 40 т
33-020201-0202
Полуприцепы-тяжеловозы, 60 т
33-020202-0101
Цистерны прицепные 5 м3
33-040101-0101
Тракторы на гусеничном ходу, 59 кВт (80 л.с.)
33-040101-0102
Тракторы на гусеничном ходу, 79 кВт (108 л.с.)
33-040101-0103
Тракторы на гусеничном ходу, 96 кВт (130 л.с.)
33-040101-0104
Тракторы на гусеничном ходу, 103 кВт (140 л.с.)
33-040101-0105
Тракторы на гусеничном ходу, 121 кВт (165 л.с.)
33-040101-0106
Тракторы на гусеничном ходу, 128,7 кВт (175 л.с.)
33-040101-0107
Тракторы на гусеничном ходу, 132 кВт (180 л.с.)
33-040101-0108
Тракторы на гусеничном ходу, 228 кВт (310 л.с.)
33-040101-0201
Тракторы на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, до 59 кВт (80 л.с.)
33-040101-0202
Тракторы на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 79 кВт (108 л.с.)
33-040101-0203
Тракторы на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 96 кВт (130 л.с.)
33-040101-0204
Тракторы на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 103 кВт (140 л.с.)
33-040101-0205
Тракторы на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 121 кВт (165 л.с.)
33-040101-0206
Тракторы на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 132 кВт (180 л.с.)
33-040101-0207
Тракторы на гусеничном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 228 кВт (310 л.с.)
33-040101-0301
Тракторы на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, до 59 кВт (80 л.с.)
33-040101-0302
Тракторы на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 96 кВт (130 л.с.)

33-040101-0303
Магистральды құбырлар құрылыс кезіндегі жынжыр табанды жүрісті тракторлар, 128,7 кВт (175 а.к.)
33-040101-0304
Магистральды құбырлар құрылыс кезіндегі жынжыр табанды жүрісті тракторлар, 228 кВт (310 а.к.)
33-040101-0305
Магистральды құбырлар құрылыс кезіндегі жынжыр табанды жүрісті тракторлар, 244 кВт (330 а.к.)
33-040101-0401
Шығыры бар шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 96 кВт (130 а.к.)
33-040101-0402
Шығыры бар шынжыр табанды жүрісті тракторлар, 132 кВт (180 а.к.)
33-040101-0501
Шынжыр табанды жүрісті орман шаруашылығы тракторлары, 58,8 кВт (80 а.к.)
33-040101-0601
Шынжыр табанды жүрісті жүзімдіктерге арналған тракторлар, 47,4 кВт (64,4 а.к.)
33-040101-0701
Ауыл шаруашылығының жалпы мақсаттағы шынжыр табанды жүрісті тракторлары, 55 кВт (74,8 а.к.)
33-040101-0702
Ауыл шаруашылығының жалпы мақсаттағы шынжыр табанды жүрісті тракторлары, 76 кВт (103 а.к.)
33-040101-0703
Ауыл шаруашылығының жалпы мақсаттағы шынжыр табанды жүрісті тракторлары, 90,7 кВт (123 а.к.)
33-040102-0101
Пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 18 кВт (25 а.к.)
33-040102-0102
Пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 29 кВт (40 а.к.)
33-040102-0103
Пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 40 кВт (55 а.к.)
33-040102-0104
Пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 59 кВт (80 а.к.)
33-040102-0105
Пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 158 кВт (215 а.к.)
33-040102-0201
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 18 кВт (25 а.к.)
33-040102-0202
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 29 кВт (40 а.к.)
33-040102-0203
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 40 кВт (55 а.к.)
33-040102-0204
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 59 кВт (80 а.к.)
33-040102-0205
Су шаруашылығы құрылысындағы жұмыс кезінде пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 158 кВт (215 а.к.)
33-040102-0301
Магистральдық құбырлар құрылысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 29 кВт (40 а.к.)
33-040102-0302
Магистральдық құбырлар құрылысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 40 кВт (55 а.к.)
33-040102-0303
Магистральдық құбырлар құрылысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 59 кВт (80 а.к.)
33-040102-0304
Магистральдық құбырлар құрылысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 108 кВт (145 а.к.)
33-040102-0305
Магистральдық құбырлар құрылысы кезіндегі пневмодөңгелек жүрісті тракторлар, 158 кВт (215 а.к.)
33-040103-0101
Дөңгелекті әмбебап жер жырту тракторлары 31,6 кВт (43 а.к.)
33-040103-0201
Әмбебап ауыл шаруашылығы тракторлары, 15,5 кВт (21,1 а.к.)

33-040101-0303
Тракторы на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 128,7 кВт (175 л.с.)
33-040101-0304
Тракторы на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 228 кВт (310 л.с.)
33-040101-0305
Тракторы на гусеничном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 244 кВт (330 л.с.)
33-040101-0401
Тракторы на гусеничном ходу с лебедкой, 96 кВт (130 л.с.)
33-040101-0402
Тракторы на гусеничном ходу с лебедкой, 132 кВт (180 л.с.)
33-040101-0501
Тракторы на гусеничном ходу лесохозяйственные, 58,8 кВт (80 л.с.)
33-040101-0601
Тракторы на гусеничном ходу специальные виноградниковые, 47,4 кВт (64,4 л.с.)
33-040101-0701
Тракторы на гусеничном ходу сельскохозяйственные общего назначения, 55 кВт (74,8 л.с.)
33-040101-0702
Тракторы на гусеничном ходу сельскохозяйственные общего назначения, 76 кВт (103 л.с.)
33-040101-0703
Тракторы на гусеничном ходу сельскохозяйственные общего назначения, 90,7 кВт (123 л.с.)
33-040102-0101
Тракторы на пневмоколесном ходу, 18 кВт (25 л.с.)
33-040102-0102
Тракторы на пневмоколесном ходу, 29 кВт (40 л.с.)
33-040102-0103
Тракторы на пневмоколесном ходу, 40 кВт (55 л.с.)
33-040102-0104
Тракторы на пневмоколесном ходу, 59 кВт (80 л.с.)
33-040102-0105
Тракторы на пневмоколесном ходу, 158 кВт (215 л.с.)
33-040102-0201
Тракторы на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 18 кВт (25 л.с.)
33-040102-0202
Тракторы на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 29 кВт (40 л.с.)
33-040102-0203
Тракторы на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 40 кВт (55 л.с.)
33-040102-0204
Тракторы на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 59 кВт (80 л.с.)
33-040102-0205
Тракторы на пневмоколесном ходу при работе на водохозяйственном строительстве, 158 кВт (215 л.с.)
33-040102-0301
Тракторы на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 29 кВт (40 л.с.)
33-040102-0302
Тракторы на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 40 кВт (55 л.с.)
33-040102-0303
Тракторы на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 59 кВт (80 л.с.)
33-040102-0304
Тракторы на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 108 кВт (145 л.с.)
33-040102-0305
Тракторы на пневмоколесном ходу при сооружении магистральных трубопроводов, 158 кВт (215 л.с.)
33-040103-0101
Тракторы пропашные колесные универсальные 31,6 кВт (43 л.с.)
33-040103-0201
Тракторы сельскохозяйственные универсальные, 15,5 кВт (21,1 л.с.)

650
9
Шлангтері:
Бояғыш пульттерді және ерітінді дайындағыш сорғылардың
1900
Құм араластырғыш аппарат және пневматикалық құралдың
1200
Бульдозерлер, скреперлер және гидравликалық басқарылатын басқа да тіркемелі машиналардың
2300
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық
шаруашылық істері және
жер ресурстарын басқару комитеті
Төрағасының
2015 жылғы 3 шілдедегі
№ 235-нқ бұйрығына
7-қосымша
Құрылыстағы сметалық жалақыны есептеу жөніндегі
мемлекеттік норматив
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Құрылыстағы сметалық жалақыны есептеу жөніндегі мемлекеттік норматив" (бұдан әрі – Мемлекеттік норматив) құрылыстың сметалық құны құрамындағы сметалық жалақыны айқындауға арналған.
2. Мемлекеттік нормативтің мақсаты құрылыстағы сметалық жалақының шамасын айқындау кезінде бірыңғай әдістемелік негіз жасау болып табылады.
3. Мемлекеттік нормативтің ережелері мемлекеттік инвестициялар есебінен және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен тұрғызылатын объектілер үшін сметалық құжаттаманы әзірлеу кезінде Қазақстан Республикасының аумағында сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметінің барлық субъектілерінің қолдануы үшін міндетті болып табылады.
4. Басқа көздердің есебінен қаржыландырылатын объектілер үшін Мемлекеттік норматив ұсынымдық сипатқа ие болады және құрылыстың сметалық құнының құрамындағы және орындалған жұмыстар үшін есептердегі жалақының шамасын айқындау кезінде анықтамалық материал ретінде пайдаланылуы мүмкін.
5. Осы Мемлекеттік нормативте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) біліктілік санаты (разряды) - орындалатын жұмыстардың күрделілігін көрсететін, қызметкердің біліктілігіне қойылатын талаптар деңгейі;
2) еңбекке ақы төлеу - қызметкерге еңбегі үшін берілетін сыйақының міндетті төлемін жұмыс берушінің қамтамасыз етуіне байланысты қатынастар жүйесі;
3) еңбек қатынастары - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында, еңбек шартында, ұжымдық шартта көзделген құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру үшін қызметкер мен жұмыс берушінің арасында туындайтын қатынастар;
4) жалақы - қызметкердің біліктілігіне, орындалатын жұмыстың күрделілігіне, санына, сапасына және жағдайына байланысты еңбек үшін төленетін сыйақы, сондай-ақ, өтемақы және ынталандыру сипатындағы төлемдер;
5) жұмысты тарифтеу - орындалатын жұмыстарды Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына және Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларына және ұйымдар басшыларының, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес белгілі бір күрделілікке жатқызу;

650
9
Шланги:
краскопультов и растворонасосов
1900
пескоструйных аппаратов и пневматического инструмента
1200
бульдозеров, скреперов и других прицепных машин с гидравлическим управлением
2300
Приложение 7
к приказу Председателя Комитета по делам
строительства, жилищно-коммунального хозяйства
и управления земельными ресурсами Министерства
национальной экономики Республики Казахстан
от 3 июля 2015 года №235-нқ
Государственный норматив по расчету сметной заработной платы в
строительстве
1. Общие положения
1. Настоящий Государственный норматив по расчету сметной заработной платы в строительстве (далее – Государственный норматив) предназначен для определения сметной заработной платы в составе сметной стоимости строительства.
2. Целью Государственного норматива является создание единой методической основы при определении величины сметной заработной платы в строительстве.
3. Положения Государственного норматива обязательны для применения всеми субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории Республики Казахстан при разработке сметной документации для объектов, возводимых за счет государственных инвестиций и за счет средств субъектов квазигосударственнного сектора.
4. Для объектов, финансируемых за счет других источников, Государственный норматив носит рекомендательный характер и может использоваться в качестве справочного материала при определении величины заработной платы в составе сметной стоимости строительства и расчетах за выполненные работы.
5. В настоящем Государственном нормативе используются следующие основные понятия:
1) квалификационная категория (разряд) - уровень требований к квалификации работника, отражающий сложность выполняемых работ;
2) оплата труда - система отношений, связанных с обеспечением работодателем обязательной выплаты работнику вознаграждения за его труд;
3) трудовые отношения - отношения между работником и работодателем, возникающие для осуществления прав и обязанностей, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан, трудовым, коллективным договорами;
4) заработная плата - вознаграждение за труд в зависимости от квалификации работника, сложности, количества, качества и условий выполняемой работы, а также выплаты компенсационного и стимулирующего характера;
5) тарификация работы - отнесение выполняемых работ к определенной сложности в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, тарифно-квалификационных характеристик профессий рабочих и типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций;

6) инфляцияның болжамды индексі – өткен жылдың ең аз есептік көрсеткішіне жоспарланатын жылдың ең аз есептік көрсеткішінің қатынасы;
7) өңірлік коэффициент – күнкөрістің ең аз орташа республикалық мәніне нақты өңірдің күнкөрістің ең аз мөлшеріне қатынасы;
8) өтемақы төлемдері - жұмыстың ерекше режимі мен еңбек жағдайларына, жұмысынан айрылуына, қызметкерлердің еңбек міндеттерін немесе Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді орындауына байланысты шеккен шығындарын өтеуге байланысты ақшалай төлемдер;
9) ресми статистикалық ақпарат – стратегиялық жұмыс жоспарына сәйкес мемлекеттік статистика органдары қалыптастыратын статистикалық ақпарат;
10) сметалық жалақы – құрылыстың сметалық құны құрамында ескерілетін еңбекті төлеуге арналған қаражаттың есептік шамасы;
11) тарифтік жүйе - еңбекке ақы төлеу жүйесінің бір түрі, онда қызметкерлердің жалақысы тарифтік ставкалар (айлықақылар) және тарифтік кестелер негізінде сараланып айқындалады;
12) тарифтік кесте - орындалатын жұмыстардың күрделілік және қызметкерлердің біліктілік белгісі бойынша саралауды көздейтін тарифтік разрядтар мен тарифтік коэффициенттердің жиынтығы;
13) тарифтік коэффициент – тиісті разрядтар тарифтік ставкаларының бірінші разрядтың тарифтік ставкасына қатынасы;
14) тарифтік разряд - жұмыстың күрделілік деңгейі және осы жұмысты орындау үшін қажетті біліктілік деңгейінің көрсеткіші;
15) тарифтік ставка (айлықақы) - қызметкердің уақыт бірлігі ішінде белгілі бір күрделіліктегі (біліктіліктегі) еңбек нормасын (еңбек міндеттерін) орындағаны үшін еңбегіне ақы төлеудің белгіленген мөлшері;
16) уақытша лаг – бір деректердің басқа деректермен салыстырғанда уақыт бойынша қалып қоюын немесе басып озуын көрсететін көрсеткіш.
6. Сметалық жалақы мынадай түрлерден тұрады:
1) жұмысшы-құрылысшылардың жалақысынан;
2) машинистердің (құрылыс машиналары мен тетіктерін басқарумен дәне қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшылардың) жалақысынан тұрады.
7. Жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы тікелей құрылыс және монтаж жұмыстарымен айналысатын жұмысшылардың еңбекақысын төлеуді қамтиды. Сметалық жалақы ресурстық ведеомость және сметалық тарифтік ставкалардың жинағы бойынша анықталатын құрылысшы және монтажшы жұмысшылар үшін адам-сағаттың ағымдағы құны бойынша тиісті еңбек шығындарының негізінде есептеледі.
8. Машинистердің жалақысы құрылыс машиналары мен тетіктерін пайдалануға арналған шығындардың құрамына енгізіледі және сметалық тарифтік ставкалардың жинағы бойынша ағымдағы бағаларда машиналар мен тетіктердің машина-сағаты құнының құрамында есептеледі.

6) прогнозный индекс инфляции - отношение минимального расчетного показателя планируемого года к минимальному расчетному показателю предыдущего года;
7) региональный коэффициент - соотношение величины прожиточного минимума конкретного региона к среднереспубликанскому значению прожиточного минимума;
8) компенсационные выплаты - денежные выплаты, связанные с особым режимом работы и условиями труда, потерей работы, возмещением работникам затрат, связанных с исполнением ими трудовых или иных предусмотренных законами Республики Казахстан обязанностей;
9) официальная статистическая информация - статистическая информация, формируемая органами государственной статистики в соответствии с планом статистических работ.
10) сметная заработная плата - расчетная величина средств на оплату труда учитываемых в составе сметной стоимости строительства;
11) тарифная система - разновидность системы оплаты труда, при которой заработная плата работников определяется дифференцированно на основе тарифных ставок (окладов) и тарифных сеток;
12) тарифная сетка - совокупность тарифных разрядов и тарифных коэффициентов, предусматривающая дифференциацию по признаку сложности выполняемых работ и квалификации работников;
13) тарифный коэффициент - соотношение тарифных ставок соответствующих разрядов к тарифной ставке первого разряда;
14) тарифный разряд - уровень сложности работ и показатель квалификационного уровня, необходимого для выполнения данной работы;
15) тарифная ставка (оклад) - фиксированный размер оплаты труда работника за выполнение нормы труда (трудовых обязанностей) определенной сложности (квалификации) за единицу времени;
16) временной лаг - показатель, отражающий отставание или опережение во времени одних данных по сравнению с другими.
6. Сметная заработная плата состоит из следующих видов:
1) заработная платы рабочих-строителей;
2) заработная плата машинистов (рабочих, занятых управлением и обслуживанием строительных машин и механизмов).
7. Заработная плата рабочих–строителей включает оплату труда рабочих, занятых непосредственно на строительных и монтажных работах. Сметная заработная плата рабочих-строителей рассчитывается на основании соответствующих трудозатрат по ресурсной ведомости и текущей стоимости человека–часа для рабочих строителей и машинистов, определяемая по сборнику сметных тарифных ставок.
8. Заработная плата машинистов включается в состав затрат на эксплуатацию строительных машин и механизмов и рассчитывается в составе стоимости машино–часа машин и механизмов в текущих ценах по сборнику сметных тарифных ставок.

9. Жұмысшы-құрылысшылардың, машинистер мен механизаторлардың ағымдағы сағаттық тарифтік ставкасы сала бойынша тиісті кәсіптегі жұмысшылардың орташа айлық жалақысы туралы мемлекеттік статистика деректері бойынша айқындалады.
10. Экологиялық зілзала және радиациялық қатер аймақтарында қосымша еңбек ақы төлеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданады.
2. Құрылысқа арналған сметаларда жалақы белгілеуге арналған
нормативтік-есептік база
11. Құрылыста қолданылатын еңбекке ақы төлеу жүйесі қызметкерлердің біліктілігі мен еңбекақысы олар орындайтын жұмыстардың күрделілігі бойынша сәйкестігін қамтамасыз ететін тарифтік жүйе болып табылады.
12. Тарифтік жүйемен біліктілік разрядтары (санаттары) бойынша тарифтік ставкалар және тарифтік коэффициенттер белгіленеді.
13. Құрылыс-монтаж жұмыстарын тарифтеу осы Мемлекеттік нормативке 1-қосымшада ұсынылған, жұмысшы-құрылысшылардың және машинистердің тарифтік ставкаларды есептеу үшін тарифтік коэффициенттердің негізінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2011 жылғы 13 желтоқсандағы №432-ө бұйрығымен бекітілген (№ 62711 нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына сәйкес жүргізіледі.
14. Құрылыстағы сметалық тарифтік ставкалардың шамасын айқындаудың негізі ресми статистикалық ақпарат болып табылады.
15. Сметалық тарифтік ставкаларды Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган айқындаған арнайы ұйым жыл сайын есептейді және ағымдағы күнтізбелік жылға арналған құрылыстағы сметалық тарифтік ставкалардың жинағы түрінде ресімделеді.
16. Қазақстан Республикасы өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық ерекшеліктерін есепке алу мақсатында сметалық тарифтік ставкалардың шамалары өңірлік коэффициенттің шамасына түзетіледі.
17. Өңірлік коэффициенттер есебін өткен жылдың деректері бойынша жыл сайын ағымдағы жылдың қаңтарында интернет-ресурстарда жарияланатын, халықтың жан басына шаққанда орташа алғанда күн көрістің ең аз деңгейі туралы ресми статистикалық ақпарат негізінде арнайы ұйым жыл сайын жүргізеді. Өңірлік коэффициент Мемлекеттік нормативке 2-қосымшада келтірілген формула бойынша есептеледі және Ағымдағы күнтізбелік жылға арналған құрылыстағы сметалық тарифтік ставкалардың жинағында жарияланады.
3. Сметалық тарифтік ставкаларды есептеу әдістемесі
18. Ағымдағы күнтізбелік жылға арналған сметалық тарифтік ставкалар өткен жылдың деректері бойынша жыл сайын 25 қаңтарда интернет-ресурстарда мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган жариялайтын құрылыстағы кәсіптер (лауазымдар) бойынша қызметкерлердің жалақысы туралы ресми статистикалық ақпарат негізінде есептеледі.

9. Текущая часовая тарифная ставка рабочих-строителей, машинистов и механизаторов определяется по данным государственной статистики о среднемесячной заработной плате рабочих соответствующей профессии по отрасли.
10. Дополнительная оплата труда в зонах экологического бедствия и радиационного риска, принимается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Нормативно-расчетная база для определения заработной платы в
сметах на строительство
11. Основой системы оплаты труда, применяемой в строительстве, является тарифная система, обеспечивающая соответствие квалификации и оплаты труда работников по сложности выполняемых ими работ.
12. Тарифной системой устанавливаются тарифные ставки по квалификационным разрядам (категориям) и тарифные коэффициенты.
13. Тарификация строительно-монтажных работ производится в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 декабря 2011 г № 432-ө (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 62711), на основании тарифных коэффициентов для исчисления тарифных ставок рабочих-строителей и машинистов представлен в приложении 1 к настоящему Государственному нормативу.
14. Основой определения величины сметных тарифных ставок в строительстве является официальная статистическая информация.
15. Сметные тарифные ставки рассчитываются ежегодно специализированной организацией, определенной уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства Республики Казахстан и оформляются в виде сборника сметных тарифных ставок в строительстве на текущий календарный год.
16. В целях учета социально-экономических особенностей регионов Республики Казахстан, величины сметных тарифных ставок корректируются на величину регионального коэффициента.
17. Расчет региональных коэффициентов производится ежегодно специализированной организацией на основании официальной статистической информации о прожиточном минимуме в среднем на душу населения, публикуемой на интернет-ресурсах ежегодно в январе текущего года по данным предыдущего года. Региональный коэффициент рассчитывается по формуле, приведенной в приложении 2 к настоящему Государственному нормативу и публикуется в Сборнике сметных тарифных ставок в строительстве на текущий календарный год.
3. Методика расчета сметных тарифных ставок
18. Сметные тарифные ставки на текущий календарный год рассчитываются на основании официальной статистической информации о заработной плате работников по профессиям (должностям) в строительстве, публикуемой уполномоченным органом в области государственной статистики на интернет-ресурсах ежегодно на 25 января по данным предыдущего календарного года.

19. Құрылыстағы қызметкерлердің орташа айлық атаулы жалақысы туралы деректердің негізінде орташа айлық атаулы жалақыны және бір айда бір қызметкерге есептегендегі жұмсалған сағаттардың санын көрсете отырып, негізгі жұмысшы және инженерлік-техникалық кәсіптердің іріктемесі қалыптастырылады.
20. Осы іріктеме бойынша орташа статистикалық сағаттық тарифтік ставка (ТСстат) мынадай формуламен есептеледі:
(1)
мұнда:
ОАЖi – ресми стратистикалық ақпаратқа сәйкес і-ші құрылыс кәсібі бойынша орташа айлық атаулы жалақы;
Тi – ресми стратистикалық ақпаратқа сәйкес і-ші құрылыс кәсібі бойынша бір айда жұмыс істеген сағаттардың саны;
n – қалыптастырылған іріктеме бойынша жұмысшы мамандықтарының саны.
21. Нақты өңір үшін (ТС) жұмыс бірінші разрядының ағымдағы деңгейдегі сметалық тарифтік ставкасы мынадай формуламен есептеледі:
, (2)
мұнда:
Иинфл – инфлцияның есептік индексі. Осы индекс ресми статистикалық ақпараттың ағымдағы сметалық ставкалар есебінде оларды қолдануға жол бермейтін уақытша лагы бар екендігімен байланысты қолданылады.
ТК3,5р – жұмыстардың орташа разрядының 3,5-ке тең тарифтік коэффициенті.
Көңір - осы Мемлекеттік нормативке 2-қосымшаға сәйкес есептелетін өңірлік коэффициент.
22. Нақты өңір үшін тікелей монтаж жұмыстарымен айналысатын 3 санаттағы техниканың ағымдағы деңгейдегі сметалық тарифтік ставкасы (ТС3 санатты техник) мынадай формуламен есептеледі:
, (3)
мұнда:
Иинфл - инфляцияның есептік индексі;
ТК2санатты техник – 2 тең техниктер орындайтын жұмыстардың орташа разрядының тарифтік коэффициенті;
Көңір – өңірлік коэффициент.
23. Жұмысшы-құрылысшылар мен машинистердің жұмыстарының і-ші разряды (санаты) үшін (ТСөңір.і) сметалық тарифтік ставкалар базалық сметалық тарифтік ставкалардың (ТСөңір.баз) (бірінші разрядты жұмысшы-құрылысшылар үшін, инженерлік буын үшін – 3 санаттағы техник) және Мемлекеттік нормативке 1 және 3 қосымшаларда келтірілген тарифтік коэффициенттердің (ТКі) негізінде мынадай формуламен есептеледі:
ТСөңір.і = ТСөңір.баз х ТКі (4)
4. Орташа тарифтік разрядты анықтау
24. Сметалық жалақыны есептеу үшін жұмысшылардың орташа разряды және олар орындайтын жұмыстардың орташа тарифтік разряды қолданылады.
Жұмысшылардың орташа тарифтік ставкасы Ос бригаданың барлық мүшелерінің тарифтік ставкаларының сомасын бригададағы жұмысшылардың санына бөлу арқылы анықталады.
Рс орташа разряды орташа тарифтік ставка негізге алына отырып, мына формула бойынша анықталады:
(5)
мұнда:
Рк – орташа тарифтік ставкаға қатынасы бойынша аз разряд;
Оо – орташа тарифтік ставка;
Ск, Сү – есептік орташаға қатысы бойынша тиісінше аз және көп тарифтік ставкалар.

19. На основании данных о среднемесячной номинальной заработной плате работников в строительстве формируется выборка основных рабочих и инженерно-технических профессий с указанием среднемесячной номинальной заработной платы и количества отработанных часов на одного работника в месяц.
20. По данной выборке рассчитывается среднестатистическая часовая тарифная ставка (ТСстат) по следующей формуле:
, (1)
где:
СЗПi – среднемесячная номинальная заработная плата по i-ой строительной профессии согласно официальной статистической информации;
Тi – количество отработанных часов в месяц на одного работника по i-ой строительной профессии согласно официальной статистической информации;
n– количество рабочих специальностей по сформированной выборке.
21. Сметная тарифная ставка в текущем уровне рабочего первого разряда для конкретного региона (
) рассчитывается по следующей формуле:
, (2)
где:
Иинфл – прогнозный индекс инфляции. Данный индекс применяются в связи с тем, что официальная статистическая информация имеет временной лаг, не допускающего их непосредственного применения в расчете текущих сметных ставок.
ТК3,5р – тарифный коэффициент среднего разряда работ равного 3,5.
Крег – региональный коэффициент, рассчитываемый согласно Приложению 2 к настоящему Государственному нормативу.
22. Сметная тарифная ставка в текущем уровне техника 3 категории, занятого непосредственно на монтажных работах, (
) для конкретного региона рассчитывается по следующей формуле:
, (3)
где:
Иинфл – прогнозный индекс инфляции;
– тарифный коэффициент среднего разряда работ, выполняемых техниками, равного 2;
Крег – региональный коэффициент.
23. Сметные тарифные ставки рабочих-строителей и машинистов для i-ого разряда (категории) работ (
) рассчитываются на основании базовых сметных тарифных ставок (
) (для рабочих-строителей первого разряда, для инженерного звена – техника 3 категории) и тарифных коэффициентов (
), приведенных в приложении 1 и 3 к настоящему Государственному нормативу, по следующей формуле:
, (4)
4. Определение среднего тарифного разряда
24. Для расчета сметной заработной платы применяются средний разряд рабочих и средний тарифный разряд выполняемых ими работ.
Средняя тарифная ставка рабочих Сс определяется путем деления суммы тарифных ставок всех членов бригады на численность рабочих в бригаде.
Средний разряд Рс определяется исходя из средней тарифной ставки по следующей формуле:
(5)
где:
Рм – разряд меньший по отношению к средней тарифной ставке;
Сс – средняя тарифная ставка;
См, Сб – соответственно меньшая и большая тарифные ставки по отношению к расчетной средней.

25. Жұмыстардың орташа тарифтік ставкасы нормативтік жалақыны нормативтік еңбек шығындарына бөлу арқылы еңбек шығындары мен жалақының ірілендірілген нормасы бойынша анықталады.
5. Жұмысшы-құрылысшылардың және машинистердің сметалық
жалақысын есептеу әдістемесі
26. Жұмысшы-құрылысшылардың және машинистердің (Ж) сметалық жалақысы жергілікті және объектілік ресурстық сметаларда және сметалық есептерде мынадай формула бойынша анықталады:
Ж = Жж + Жм, (6)
мұнда:
Жж – құрылыс және монтаж жұмыстарымен тікелей айналысатын жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы;
Жм – машинистердің жалақысы.
27. Тікелей құрылыс және монтаж жұмыстарымен айналысатын жұмысшылардың жалақысы (Жж) жергілікті ресурстық сметаларда жұмыстардың і-ші разряды (санаты) үшін сметалық тарифтік ставканың шамасын жұмысшы-құрылысшылардың нормативтік еңбек шығындарына жұмыстардың өлшем бірліктерінің санына көбейту жолымен анықталады, кейіннен төмендегі формуланың негізінде сметаның барлық жолдарын қосу арқылы:
(7)
мұнда:
Vj – жұмыстардың тиісті түрі бойынша жұмыстардың көлемі (белгіленген бірліктермен);
ЕНШj – жұмыстардың өлшем бірлігіне жұмысшы-құрылысшылардың нормативтік еңбек шығындары, адам-сағ;
Ктб – сметалық нормативтердің тиісті бөлімдеріндегі техникалық бөліктерде, сондай-ақ, оларды қолдану жөніндегі жалпы ережелерде келтірілген жұмыстарды жүргізудің жағдайларын ескеретін еңбек шығындары нормаларына түзету коэффициенттері.
ТСөңір.і – жұмыстардың і-ші разряды (санаты) үшін сметалық тарифтік ставка (теңге/сағ).
Жұмысшылардың жергілікті ресурстық сметалардағы жалақысы "жұмысшы-құрылысшылардың жалақысы" атауымен жеке жолда көрсетіледі.
28. Машиналарды және тетіктерді басқаратын жұмысшылардың жергілікті ресурстық сметалардағы жалақысы (Жм) төмендегі формуланың негізінде кейіннен сметаның барлық жолдарын қосу арқылы жолдар бойынша анықталады:
(8)
мұнда:
V - жұмыстардың тиісті түрі бойынша жұмыстардың көлемі (белгіленген бірліктермен);
МЕШНj – жұмыстар көлемінің өлшем бірлігіне жұмысшылардың еңбек шығындары, адам-сағ;
Ктб – сметалық нормативтердің тиісті бөлімдеріндегі техникалық бөліктерде, сондай-ақ, оларды қолдану жөніндегі жалпы ережелерде келтірілген жұмыстарды жүргізудің жағдайларын ескеретін еңбек шығындары нормаларына түзету коэффициенттері.
ТСөңір.і – жұмыстардың і-ші разряды (санаты) үшін сметалық тарифтік ставка (теңге/сағ).
Машиналар мен тетіктерді басқаратын жұмысшылардың жэалақысы көрсетілген сметалық құжаттарда "оның ішінде машшинистердің жалақысы" атауымен жеке жолда көрсетіледі.
29. Жергілікті ресурстық смета құрамындағы жиынтық сметалық жалақы тікелей құрылыс және монтаж жұмыстарында (Зж) айналысатын жұмысшы-құрылысшылардың жалақысынан, машинистердің жалақысынан (Жм) қалыптасады.

25. Средняя тарифная ставка работ определяется по укрупненной норме затрат труда и заработной платы путем деления нормативной заработной платы на нормативные трудозатраты.
5. Методика расчета сметной заработной платы рабочих-строителей
и машинистов
26. Сметная заработная плата рабочих-строителей и машинистов (З) определяется в локальных и объектных ресурсных сметах и сметных расчетах по формуле:
, (6)
где:
Зр-заработная плата рабочих-строителей, занятых непосредственно на строительных и монтажных работах;
Зм – заработная плата машинистов;
27. Заработная плата рабочих, занятых непосредственно на строительных и монтажных работах (Зр), в локальных ресурсных сметах определяется путем перемножения величины сметной тарифной ставки для i-ого разряда (категории) работ на нормативные затраты труда рабочих-строителей на количество единиц измерения работ с последующим суммированием всех строк сметы на основе формулы:
, (7)
где:
Vj – объемы работ по соответствующему виду работ (в установленных единицах);
НЗТj – нормативные затраты труда рабочих-строителей на единицу измерения объема работ, чел.-ч;
Ктч - поправочные коэффициенты к нормам затрат труда, учитывающие условия производства работ, приведенные в технических частях соответствующих разделов сметных нормативов, а также в общих положениях по их применению;
- сметная тарифная ставка для i-ого разряда (категории) работ (тенге/час).
Заработная плата рабочих в локальных ресурсных сметах показывается в отдельной строке под наименованием "зарплата рабочих-строителей".
28. Заработная плата рабочих, управляющих машинами и механизмами (Зм), в локальных ресурсных сметах определяется также построчно с последующим суммированием всех строк сметы на основе формулы:
, (8)
где:
V - объемы работ по соответствующему виду работ (в установленных единицах);
НЗТМj – норма затрат труда машинистов, на единицу измерения объема работ, чел.-ч;
Ктч - поправочные коэффициенты к нормам затрат труда, учитывающие условия производства работ, приведенные в технических частях соответствующих разделов сметных нормативов, а также в общих положениях по их применению;
- сметная тарифная ставка для i-ого разряда (категории) работ (тенге/час).
Заработная плата рабочих, управляющих машинами и механизмами, в указанных сметных документах показывается также в отдельной строке под наименованием "в том числе зарплата машинистов".
29. Итоговая сметная заработная плата в составе локальной ресурсной сметы складывается из заработной платы рабочих-строителей, занятых непосредственно на строительных и монтажных работах (Зр), заработной платы машинистов (Зм).

30. Объектілі сметаларда (объектілік сметалық есептерде) бір атаулы бағанадағы сметалық жалақы үтірден кейін екі белгі дәлдігімен мың теңгеде көрсетіледі.
6. Қосалқы жұмыстардағы жұмысшылардың жалақысын сметалық
құжаттама құрамында бөлу әдістемесі
31. Лимиттелген шығындар және үстеме шығындар Жқ құрамынан бөлінетін қосалқы жұмыстардағы жұмысшылардың жалақысы мынадай формула бойынша жергілікті және объектілік ресупстық сметаларда және сметалық есептерде анықталады:
Жқ = Жүш + Жу + Жққ, (9)
мұнда:
Жүш – сметалық үстеме шығындарда есептелген қосалқы жұмыстардағы жұмысшылардың жалақысы;
Жу – негізгі уақытша ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу құнында ескерілген қосалқы жұмыстардағы жұмысшылардың жалақысы;
Жққ – қысқы уақытта құрылыс-монтаж (жөндеу-құрылыс) жұмыстарын жүргізу кезінде қосымша шығындар құрамында ескерілген жұмысшылардың жалақысы.
32. Жұмысшылар орындайтын үстеме шығындардың құрамында ескерілген жұмыстарға уақытша (титулдық емес) ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу, құрылыс алаңдарын абаттандыру және күтіп ұстау, объектілерді тапсыруға дайындау және басқалар жатады. Сметалық үстеме шығындардың есебінен жұмыстарды орындайтын жұмысшылардың жалақысы (Жүш) жергілікті сметаларда мына формула бойынша анықталады:
Жүш = Үүш * Мүш, (10)
мұнда:
Мүш – жергілікті ресурстық сметаның "Үстеме шығындар" жолынан қабылданатын үстеме шығындар массасы (теңге);
Үүш – құрылыс және монтаж жұмыстарымен айналысатын жұмысшылардың үстеме шығындардың жалпы массасында ескерілген жалақысының үлесі (үстеме шығындардың орташа салалық құрылымында 9% құрайды);
33. Уақытша ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу жұмыстарын орындайтын жұмысшылардың сметалық жалақысы (Жу) мына формуламен анықталады:
Жу = 0,141 * Му, (11)
мұнда:
0,141 – уақытша ғимараттар мен құрылыстарға арналған нормалар құрылымында жұмысшылар жалақысының үлесі;
Му – объектілік сметаның "Уақытша ғимараттар мен құрылыстар" жолынан қабылданатын сома, мың теңге.
34. Қысқы қымбаттаулар құрамындағы жұмысшылардың сметалық жалақысы (Жққ) мына формуламен анықталады:
Жққ = ҚМЖ + ЖАНққ, (12)
мұнда:
ҚМЖ – 1-8 тараулардың қорытындысы бойынша құрылыстағы құнның сметалық есебі бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарының құны (мың теңге);
ЖАНққ – осы Мемлекеттік нормативке 4-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаның оң температурасы кезінде орындалған құрылыс-монтаж жұмыстарының сметалық құнынан проценттердегі жұмысшылардың жалақысының көрсеткіші (оның ішінде, машиналарға қызмет көрсететін жұмысшылардың жалақысының көрсеткіші).
7. Семей полигонында ядролық қару сынақтарының салдарынан
радиоактитік заттармен ластануға ұшыраған амақтарда тұратын
жұмысшыларға қосымша еңбекақыға және әлеуметтік қолдауға
арналған қаражатты есептеу әдістемесі

30. В объектных сметах (объектных сметных расчетах) сметная заработная плата в одноименной графе показывается в тыс. тенге с точностью два знака после запятой.
6. Методика выделения в составе сметной документации заработной
платы рабочих, занятых на вспомогательных работах
31. Заработная плата рабочих, занятых на вспомогательных работах выделяемая из состава лимитированных затрат и накладных расходов Зпр (в тенге) определяется в локальных и объектных ресурсных сметах и сметных расчетах по формуле:
, (9)
где:
Знр-заработная плата рабочих, занятых на вспомогательных работах, учтенная в сметных накладных расходах;
Звр– заработная плата рабочих, занятых на вспомогательных работах, учтенная в стоимости возведения титульных временных зданий и сооружений;
Ззу - заработная плата рабочих, учтенная в составе дополнительных затрат при производстве строительно–монтажных (ремонтно–строительных) работ в зимнее время.
32. К работам, учтенным в составе накладных расходов и выполняемых рабочими, относятся возведение временных (нетитульных) зданий и сооружений, благоустройство и содержание строительных площадок, подготовка объектов к сдаче и другие. Заработная плата рабочих, выполняющих работы за счет сметных накладных расходов (Знр), в локальных сметах определяется по формуле:
, (10)
где:
Мнр – масса накладных расходов, принимаемая из строки "Накладные расходы" локальной ресурсной сметы (тенге);
Днр – доля заработной платы рабочих, занятых на строительных и монтажных работах, учтенная в общей массе накладных расходах (в среднеотраслевой структуре накладных расходов составляет 9%);
33. Сметная заработная плата рабочих, выполняющих работы по возведению временных зданий и сооружений (Звр), определяется по формуле:
, (11)
где:
0,141 - доля заработной платы рабочих в структуре норм на временные здания и сооружения;
Мвр - сумма, принимаемая из строки "Временные здания и сооружения" объектной сметы, в тыс. тенге.
34. Сметная заработная плата рабочих в составе зимних удорожаний (Ззу) определяется по формуле:
, (12)
где:
СМР- стоимость строительно-монтажных работ по сметному расчету стоимости строительства по итогу глав 1
8, (тыс. тенге);
НЗПзу- показатель заработной платы рабочих (в том числе показатель заработной платы рабочих, обслуживающих машины) в процентах от сметной стоимости строительно-монтажных работ, выполненных при положительной температуре окружающей среды согласно приложению 4 к настоящему Государственному нормативу.
7. Методика расчета средств на дополнительную оплату труда и
социальную поддержку рабочих, проживающих на территориях,
подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами вследствие
испытаний ядерного оружия на Семипалатинском полигоне

35. Семей полигонында ядролық қаруды сынау салдарынан радиоактивтік заттармен ластануға ұшыраған аумақтарда тұрғаны үшін қосымша еңбекақы төлеуге жұмсалатын шығындары (Сқш) мына формуламен анықталады:
, (13)
мұнда:
ЕҚн - құрылыс құнының сметалық есебі бойынша нормативтік еңбекті қажетсіну, адам-сағ;
- құрылысты жүзеге асырудың жоспарлы кезеңі ішінде өндірістік күнтізбе бойынша жұмыс уақытының орташа айлық нормасы, сағ/ай;
Қд - "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы № 1787-ХІІ Заңына сәйкес осы радиациялық қатер аймағында қосымша еңбек ақыға арналған айлық есептік көрсеткіштердің саны;
АЕК - сметалық құжаттама жасалған жылы бюджет заңнамасына сәйкес белгіленген айлық есептік көрсеткіш.
36. Семей полигонында ядролық қаруды сынау салдарынан радиоактивтік заттармен ластануға ұшыраған аумақтарда тұратын жұмысшылардың ақы төленетін жыл сайынғы қосымша демалысқа жұмсалатын шығындар (Сқед) мына формуламен анықталады:
(14)
мұнда:
ЕҚн -
тарауларының қорытындысы бойынша құрылыс құнының сметалық есебі жөніндегі нормативтік еңбекті қажетсіну, адам-сағ;
- құрылысты жүзеге асырудың жоспарлы жылдары ішінде өндірістік күнтізбе бойынша жұмыс уақытының орташа жылдық нормасы, сағ/жыл;
Қд - "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы № 1787-ХІІ Заңына сәйкес осы радиациялық қатер аймағында ақы төленетін жыл сайынғы қосымша демалыс күндері, күн/жыл;
Ж -
тарауларының қорытындысы бойынша құрылыс құнының сметалық есебі жөніндегі сметалық жалақының сомасы, теңге;
8 - еңбек кодексіне сәйкес 40 сағат апталық норма кезінде бес күндік жұмыс аптасы кезінде күн сайынғы жұмыстың (жұмыс ауысымының) қалыпты ұзақтығы, сағ/күн;
к - "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 18 желтоқсандағы № 1787-ХІІ Заңына сәйкес осы радиациялық қатер аймағында қосымша еңбек ақыға айлық есептік көрсеткіштердің саны;
АЕК - сметалық құжаттама жасалған жылы бюджет заңнамасына сәйкес белгіленген айлық есептік көрсеткіш;
- құрылысты жүзеге асырудың жоспарлы кезеңі ішінде өндірістік күнтізбе бойынша жұмыс уақытының орташа айлық нормасы, сағ/ай.
37. Радиациялық қатер аймақтарында тұратын халыққа қосымша еңбекақыға және оларды әлеуметтік қолдауға арналған қаражат сомасын есептеу нәтижесінде алынған қаражат сомасы 6 және 7-бағандағы құрылыс құны сметалық есебінің 9-тарауына енгізіледі.

35. Затраты на дополнительную оплату труда рабочих проживающих на территориях, подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами вследствие испытаний ядерного оружия на Семипалатинском полигоне (
) определяется по формуле:
, (13)
где:
нормативная трудоемкость по сметному расчету стоимости строительства, чел.-ч;
среднемесячная норма рабочего времени по производственному календарю за планируемые годы осуществления строительства, час/месяц;
количество месячных расчетных показателей на дополнительную оплату труда в данной зоне радиационного риска в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабpя 1992 года "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне";
месячный расчетный показатель, установленный согласно бюджетному законодательству в году составления сметной документации.
36. Затраты на ежегодный дополнительный оплачиваемый отпуск рабочих, проживающих на территориях, подвергшихся загрязнению радиоактивными веществами вследствие испытаний ядерного оружия на Семипалатинском полигоне (
) определяется по формуле:
(14)
где:
нормативная трудоемкость по сметному расчету стоимости строительствапо итогу глав 1
7, чел.-ч;
среднегодовая норма рабочего времени по производственному календарю за планируемые годы осуществления строительства, час/год;
дни ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска в данной зоне радиационного риска согласно Закону Республики Казахстан от 18 декабpя 1992 года "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне", день/год;
сумма сметной заработной платы по сметному расчету стоимости строительства по итогу глав 1
7, тенге;
8 – Нормальная продолжительность ежедневной работы (рабочей смены) при пятидневной рабочей неделе при недельной норме 40 часов согласно трудовому кодексу, час/день;
количество месячных расчетных показателей на дополнительную оплату труда в данной зоне радиационного риска в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабpя 1992 года "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне";
месячный расчетный показатель, установленный согласно бюджетному законодательству в году составления сметной документации;
среднемесячная норма рабочего времени по производственному календарю за планируемые годы осуществления строительства, час/месяц.
37. Полученные в результате расчетов суммы средств на дополнительную оплату труда и социальную поддержку населения, проживающего в зонах радиационного риска, включаются в главу 9 сметного расчета стоимости строительства в графы 6 и 7.

8. Арал маңындағы экологиялық зілзала аймақтарында тұратын
жұмысшыларға қосымша еңбекақыға және оларды әлеуметтік қолдауға
арналған қаражатты есептеу әдістемесі
38. Арал маңындағы экологиялық зілзала аймақтарында тұратын жұмысшылардың қосымша еңбекақыға жұмсалатын шығындары (Ақш) мына формуламен анықталады:
Ақш = 3 х (Кэ - 1), (15)
мұнда:
Ж -
тарауларының қорытындысы бойынша құрылыс құнының сметалық есебі жөніндегі сметалық жалақының сомасы, теңге;
Кэ - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы № 1468-ХІІ Заңына сәйкес осы аймақта экологиялық қолайсыз жағдайда тұрғаны үшін төлем коэффициенті.
39. Арал маңындағы экологиялық зілзала аймақтарында тұрғаны үшін ақы төленетін жыл сайынғы демалысқа (зиянды еңбек жағдайлары бар жұмыс үшін берілетін демалыстан тыс) жұмсалатын шығындар (Ақш) мына формуламен анықталады:
(16)
мұнда:
- құрылысты жүзеге асырудың жоспарлы жылдары ішінде өндірістік күнтізбе бойынша жұмыс уақытының орташа жылдық нормасы, сағ/жыл;
Қд - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы № 1468-ХІІ Заңына сәйкес осы радиациялық қатер аймағында ақы төленетін жыл сайынғы қосымша демалыс күндері, күн/жыл;
Ж -
тарауларының қорытындысы бойынша құрылыс құнының сметалық есебі жөніндегі сметалық жалақының сомасы, теңге;
8 - еңбек кодексіне сәйкес 40 сағат апталық норма кезінде бес күндік жұмыс аптасы кезінде күн сайынғы жұмыстың (жұмыс ауысымының) қалыпты ұзақтығы, сағ/күн;
Кэ - "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 30 маусымдағы № 1468-ХІІ Заңына сәйкес осы аймақта экологиялық қолайсыз жағдайда тұрғаны үшін төлем коэффициенті.

8. Методика расчета средств на дополнительную оплату труда и
социальную поддержку рабочих, проживающих в зонах
экологического бедствия в Приаралье
38. Затраты на дополнительную оплату труда рабочих проживающих в зонах экологического бедствия в Приаралье (
) определяется по формуле:
, (15)
где:
сумма сметной зарплаты по сметному расчету стоимости строительствапо итогу глав 1
7, тенге;
коэффициент к оплате за проживание в экологически неблагополучных условиях в данной зоне в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье".
39. Затраты на ежегодный дополнительный оплачиваемый отпуск за проживание в зонах экологического бедствия в Приаралье (сверх отпуска, представляемого за работу с вредными условиями труда) (
) определяется по формуле:
(16)
где:
среднегодовая норма рабочего времени по производственному календарю за планируемые годы осуществления строительства, час/год;
дни ежегодного дополнительного оплачиваемого отпуска в данной зоне экологического бедствия согласно Закону Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье", день/год;
сумма сметной заработной платы по сметному расчету стоимости строительства по итогу глав 1ч7, тенге;
ежедневной работы (рабочей смены) при пятидневной рабочей неделе при недельной норме 40 часов согласно трудовому кодексу, час/день;
коэффициент к оплате за проживание в экологически неблагополучных условиях в данной зоне в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье".

1,483
1,637
1,807
1,994
2,201
Құрылыстағы сметалық жалақыны
есептеу жөніндегі мемлекеттік нормативке
4-қосымша
Қоршаған ортаның оң температурасы кезінде орындалған
құрылыс-монтаж жұмыстарының сметалық құнынан пайыздардағы
жұмысшылардың жалақысының көрсеткіші (оның ішінде, машиналарға
қызмет көрсететін жұмысшылардың жалақысының көрсеткіші)
Жұмыстардың түрі
Жұмысшылар жалақысының қоршаған ортаның оң температурасы кезінде орындалған құрылыс-монтаж жұмыстарының сметалық құнындағы пайызбен алынған көрсеткіші (оның ішінде машиналарға қызмет көрсететін жұмысшылар жалақысының көрсеткіші)
Температуралық аймақтар
I
II
III
IV
I.
Отын-энергетикалық кешен
1
Мұнай және газ өнеркәсібі кәсіпорындары
0,25 (0,08)
0,36 (0,11)
1,17 (0,27)
1,51 (0,24)
2
Мұнай өңдеу және мұнай-химия өнеркәсібі кәсіпорындары
0,24 (0,05)
0,56 (0,11)
1,12 (0,23)
1,62 (0,32)
3
Көмір өнеркәсібі кәсіпорындары (тау-кен қашау жұмыстарынан басқа)
0,28 (0,06)
0,64 (0,13)
1,4 (0,28)
1,92 (0,39)
4
Энергетикалық құрылыс кәсіпорындары:
а)
жылу электр станциялары
0,34 (0,09)
0,72 (0,20)
1,23 (0,36)
1,82 (0,54)
б)
гидро электр станциялары
0,27 (0,05)
0,58 (0,13)
1,22 (0,25)
1,82 (0,54)
в)
атом электр станциялары
0,21 (0,07)
0,46 (0,22)
0,88 (0,51)
1,34 (0,65)
г)
кіші электр станциялары
0,3 (0,1)
0,6 (0,2)
1,06 (0,32)
1,55 (0,5)
д)
жылу желілері
0,27 (0,05)
0,54 (0,22)
1 (0,35)
1,4 (0,5)
е)
электр беру әуе желілері, 35 кВ және одан жоғары

1,483
1,637
1,807
1,994
2,201
Приложение 4
к Государственному нормативу по расчету
сметной заработной платы в строительстве
Показатели заработной платы рабочих (в том числе показатель
заработной платы рабочих, обслуживающих машины) в процентах
от сметной стоимости строительно-монтажных работ,
выполненных при положительной температуре окружающей среды
Виды работ
Показатель заработной платы рабочих (в том числе показатель заработной платы рабочих, обслуживающих машины) в процентах от сметной стоимости строительно-монтажных работ, выполненных при положительной температуре окружающей среды.
Температурные зоны
I
II
III
IV
I.
Топливно-энергетический комплекс
1
Предприятия нефтяной и газовой промышленности
0,25 (0,08)
0,36 (0,11)
1,17 (0,27)
1,51 (0,24)
2
Предприятия нефтеперерабатывающей и нефтехимической промышленности
0,24 (0,05)
0,56 (0,11)
1,12 (0,23)
1,62 (0,32)
3
Предприятия угольной промышленности (кроме горнопроходческих работ)
0,28 (0,06)
0,64 (0,13)
1,4 (0,28)
1,92 (0,39)
4
Предприятия энергетического строительства:
а)
тепловые электростанции
0,34 (0,09)
0,72 (0,20)
1,23 (0,36)
1,82 (0,54)
б)
гидроэлектростанции
0,27 (0,05)
0,58 (0,13)
1,22 (0,25)
1,82 (0,54)
в)
атомные электростанции
0,21 (0,07)
0,46 (0,22)
0,88 (0,51)
1,34 (0,65)
г)
электрические подстанции
0,3 (0,1)
0,6 (0,2)
1,06 (0,32)
1,55 (0,5)
д)
тепловые сети
0,27 (0,05)
0,54 (0,22)
1 (0,35)
1,4 (0,5)
е)
воздушные линии электропередачи 35 кВ и выше

0,11
0,21
0,28
0,36
II.
Металлургия кешені
1
Қара металлургия кәсіпорындары (тау-кен қашау жұмыстары мен шахта үсті объектілерінен басқа)
0,3 (0,11)
0,4 (0,19)
0,68 (0,3)
0,9 (0,4)
2
Түсті металлургия кәсіпорындары (тау-кен қашау жұмыстары мен шахта үсті объектілерінен басқа)
0,23 (0,1)
0,43 (0,18)
0,83 (0,32)
1,23 (0,44)
III.
Химия-орман кешені
1
Химия өнеркәсібі кәсіпорындары
0,3 (0,03)
0,61 (0,08)
1,25 (0,16)
2,01 (0,23)
2
Орман, ағаш өңдеу және целлюлоз-қағаз өнеркәсібі кәсіпорындары
0,18 (0,06)
0,39 (0,17)
0,71 (0,29)
1,4 (0,41)
3
Медицина өнеркәсібі кәсіпорындары
0,32 (0,12)
0,44 (0,19)
0,67 (0,29)
1,06 (0,45)
4
Микробиология өнеркәсібі кәсіпорындары
0,27 (0,05)
0,52 (0,1)
0,94 (0,18)
1,38 (0,27)
IV.
Машина жасау кешені
1
Ауыр, энергетика және көлік машиналарын жасау кәсіпорындары
0,3 (0,03)
0,6 (0,07)
1,08 (0,13)
1,49 (0,18)
2
Ауыл шаруашылығы және трактор машиналарын жасау кәсіпорындары
0,08 (0,01)
0,16 (0,03)
0,38 (0,06)
0,49 (0,08)
3
Электр-техникалық өнеркәсіп кәсіпорындары
1,17 (0,03)
0,31 (0,12)
0,64 (0,2)
0,98 (0,28)
4
Станок жасау және құрал-жабдық өнеркәсібі кәсіпорындары
0,28 (0,06)
0,56 (0,11)
0,84 (0,17)
1,12 (0,22)
5
Прибор және автоматтандыру құралдарын жасау кәсіпорындары
0,26 (0,04)
0,54 (0,1)
1,11 (0,19)
1,28 (0,21)
6
Автомобиль және мойынтірек өнеркәсібі кәсіпорындары
0,05 (0,01)
0,12 (0,01)
0,23 (0,03)
0,3 (0,04)
7
Жеңіл және өзге де машина жасау кәсіпорындары
0,24 (0,05)
0,52 (0,1)
0,84 (0,17)
1,24 (0,25)
V.
Агроөнеркәсіптік кешен
1
Ауыл шаруашылығы құрылысы (жөндеу шеберханалары, жабдықтау базалары, жылыжай-парниктік комбинаттар және тағы басқалар)
0,23 (0,05)
0,49 (0,1)
0,93 (0,19)
1,41 (0,28)
2
Тамақ өнеркәсібі кәсіпорындары
0,21 (0,02)
0,47 (0,05)
0,97 (0,1)
1,4 (0,15)
3
Ет өнеркәсібі кәсіпорындары, ауыл шаруашылығы өнімдерін бастапқы өңдеу кәсіпорындары
0,24 (0,06)
0,44 (0,13)
0,81 (0,21)
1,17 (0,28)
4
Сүт өнеркәсібі кәсіпорындары, қант және консерв зауыттары
0,23 (0,07)
0,41 (0,15)
0,67 (0,25)
1,02 (0,33)
5
Балық шаруашылығы кәсіпорындары
0,46 (0,07)
1 (0,18)
1,72 (0,31)
2,5 (0,45)
6
Қоймалар
0,2 (0,05)
0,45 (0,11)
0,86 (0,21)
1,34 (0,28)
7
Темір-бетоннан жасалған элеваторлар
0,24 (0,05)
0,44 (0,09)
0,84 (0,17)
1,23 (0,25)
8
Монолитті темір-бетоннан жасалған элеваторлар
1 (0,2)
1,52 (0,31)
2,08 (0,42)
2,52 (0,51)
9
Тоңазытқыштар
0,36 (0,13)
0,78 (0,27)
1,56 (0,55)
2,21 (0,78)
VI.
Көлік және байланыс кешені
1
Мұнай-газ өнімдері құбырларын салу
0,08 (0,03)
0,2 (0,08)
0,45 (0,14)
0,68 (0,22)
2
Өндірістік және қызметтік пайдалану ғимараттарын салу:
а)
темір жол көлігі

0,11
0,21
0,28
0,36
II.
Металлургический комплекс
1
Предприятия черной металлургии (кроме горнопроходческих работ и объектов шахтной поверхности)
0,3 (0,11)
0,4 (0,19)
0,68 (0,3)
0,9 (0,4)
2
Предприятия цветной металлургии (кроме горнопроходческих работ и объектов шахтной поверхности)
0,23 (0,1)
0,43 (0,18)
0,83 (0,32)
1,23 (0,44)
III.
Химико-лесной комплекс
1
Предприятия химической промышленности
0,3 (0,03)
0,61 (0,08)
1,25 (0,16)
2,01 (0,23)
2
Предприятия лесной, деревообрабатывающей и целлюлозно-бумажной промышленности
0,18 (0,06)
0,39 (0,17)
0,71 (0,29)
1,4 (0,41)
3
Предприятия медицинской промышленности
0,32 (0,12)
0,44 (0,19)
0,67 (0,29)
1,06 (0,45)
4
Предприятия микробиологической промышленности
0,27 (0,05)
0,52 (0,1)
0,94 (0,18)
1,38 (0,27)
IV.
Машиностроительный комплекс
1
Предприятия тяжелого, энергетического и транспортного машиностроения
0,3 (0,03)
0,6 (0,07)
1,08 (0,13)
1,49 (0,18)
2
Предприятия сельскохозяйственного и тракторного машиностроения
0,08 (0,01)
0,16 (0,03)
0,38 (0,06)
0,49 (0,08)
3
Предприятия электротехнической промышленности
1,17 (0,03)
0,31 (0,12)
0,64 (0,2)
0,98 (0,28)
4
Предприятия станкостроительной и инструментальной промышленности
0,28 (0,06)
0,56 (0,11)
0,84 (0,17)
1,12 (0,22)
5
Предприятия приборостроения и средств автоматизации
0,26 (0,04)
0,54 (0,1)
1,11 (0,19)
1,28 (0,21)
6
Предприятия автомобильной и подшипниковой промышленности
0,05 (0,01)
0,12 (0,01)
0,23 (0,03)
0,3 (0,04)
7
Предприятия легкого и прочего машиностроения
0,24 (0,05)
0,52 (0,1)
0,84 (0,17)
1,24 (0,25)
V.
Агропромышленный комплекс
1
Сельскохозяйственное строительство (ремонтные мастерские, базы снабжения, теплично-парниковые комбинаты и тому подобное)
0,23 (0,05)
0,49 (0,1)
0,93 (0,19)
1,41 (0,28)
2
Предприятия пищевой промышленности
0,21 (0,02)
0,47 (0,05)
0,97 (0,1)
1,4 (0,15)
3
Предприятия мясной промышленности, предприятия первичной обработки сельскохозяйственной продукции
0,24 (0,06)
0,44 (0,13)
0,81 (0,21)
1,17 (0,28)
4
Предприятия молочной промышленности, сахарные и консервные заводы
0,23 (0,07)
0,41 (0,15)
0,67 (0,25)
1,02 (0,33)
5
Предприятия рыбного хозяйства
0,46 (0,07)
1 (0,18)
1,72 (0,31)
2,5 (0,45)
6
Склады и хранилища
0,2 (0,05)
0,45 (0,11)
0,86 (0,21)
1,34 (0,28)
7
Элеваторы из сборного железобетона
0,24 (0,05)
0,44 (0,09)
0,84 (0,17)
1,23 (0,25)
8
Элеваторы из монолитного железобетона
1 (0,2)
1,52 (0,31)
2,08 (0,42)
2,52 (0,51)
9
Холодильники
0,36 (0,13)
0,78 (0,27)
1,56 (0,55)
2,21 (0,78)
VI.
Комплекс транспорта и связи
1
Строительство нефтегазопродуктопроводов
0,08 (0,03)
0,2 (0,08)
0,45 (0,14)
0,68 (0,22)
2
Строительство производственных и служебных зданий эксплуатации:
а)
железнодорожного транспорта

1,03 (0,13)
1,25 (0,14)
1,79 (0,19)
2,21 (0,25)
б)
автомобиль көлігі, құрылыс машиналарын жөндеу және оларға қызмет көрсету базалары
0,28 (0,06)
0,48 (0,1)
0,72 (0,14)
1,12 (0,22)
в)
теңіз көлігі
0,16 (0,07)
0,34 (0,18)
0,66 (0,32)
0,96 (0,46)
г)
өзен көлігі
0,23 (0,09)
0,33 (0,18)
0,63 (0,32)
0,91 (0,46)
д)
әуе көлігі
0,2 (0,03)
0,42 (0,07)
0,78 (0,11)
1,21 (0,16)
3
Әуе көлігінің ұшу алаңдары
0,13 (0,09)
0,36 (0,28)
0,81 (0,54)
1,19 (0,79)
4
Жолдар салу:
а)
трассаны игеру және құрылыс аумағын дайындау
0,2 (0,01)
0,65 (0,04)
1 (0,05)
1,44 (0,06)
Топырақтық жер қабаты:
б)
кәдімгі
1,07 (0,13)
1,67 (0,21)
2,68 (0,29)
3,36 (0,39)
в)
дренажды
0,22 (0,03)
0,41 (0,07)
0,78 (0,09)
1,09 (0,17)
г)
шатқалды
0,11 (0,06)
0,25 (0,13)
0,74 (0,4)
0,98 (0,53)
е)
гидро-механикаландырған тәсілмен жолдың жер қабатын тұрғызу
0,35 (0,23)
0,58 (0,38)
0,9 (0,6)
Аралық құрылысы бар үлкен көпірлер:
ж)
жер қабатын және реттегіш құрылыстарды бекемдеу
0,24
0,4
0,7
0,95
з)
темір-бетонмен
0,42 (0,05)
0,8 (0,18)
1,54 (0,66)
2,36 (0,32)
и)
металлмен
0,27 (0,03)
0,52 (0,08)
1 (0,13)
1,73 (0,17)
к)
өзге де жасанды құрылыстар
0,4 (0,04)
1,07 (0,14)
1,18 (0,18)
1,75 (0,24)
л)
жолдың жоғарғы қабаты
0,33 (0,04)
0,59 (0,07)
0,9 (0,09)
1,26 (0,13)
м)
темір жолдарды электрлендіру, өзге де энергетикалық құрылыстар мен құрылғылар
0,27 (0,07)
0,51 (0,13)
0,83 (0,18)
1,18 (0,22)
н)
байланыс, дабылдау, орталықтандыру және бұғаттау құрылғылары
0,53 (0,01)
1,46 (0,01)
2,81 (0,02)
4 (0,03)
о)
сумен жабдықтау және кәріз құрылыстары (сыртқы құбырларсыз және сыртқы желілерсіз)
1 (0,15)
1,9 (0,38)
3,87 (0,64)
5,22 (0,94)
Жол жабындары:
п)
құрастырмалы темір-бетон плиталардан
0,03 (0,01)
0,05 (0,01)
0,06 (0,02)
0,09 (0,02)
р)
цемент-бетонды
0,2 (0,04)
0,3 (0,07)
0,37 (0,09)
0,42 (0,1)
с)
асфальт-бетонды
0,34 (0,22)
0,53 (0,35)
0,6 (0,39)
0,65 (0,43)
т)
қара қиыршық тасты
0,31 (0,16)
0,36 (0,18)
0,38 (0,18)
0,4 (0,19)
у)
шағылтасты немесе қиыршықтасты
0,14 (0,13)
0,26 (0,24)
0,32 (0,27)
0,42 (0,35)
5
Байланыс ғимараттары мен құрылыстары
0,22 (0,02)
0,4 (0,05)
0,69 (0,1)
1,02 (0,15)
VII.
Құрылыс кешені
1.
Құрылыс материалдары өнеркәсібі кәсіпорындары:
а)
құрастырмалы темір-бетон және бетон конструкциялары мен бұйымдарының зауыттары және полигондары
0,36 (0.07)
0,6 (0,12)
1,04 (0,21)
1,4 (0,28)
б)
ұсақтау-сұрыптау зауыттары, саз және шағылтасты-құмды материалдар карьерлері
0,24 (0,06)
0,56 (0,11)
1 (0,2)
1,44 (0,25)
в)
қабырға материалдары, төбе және гидрооқшаулағыш материалдар зауыттары
0,45 (0,06)
0,6 (0,12)
1,04 (0,2)
1,47 (0,25)
г)
цемент зауыттары, асбест-цемент және санитарлық-техникалық өнеркәсіп кәсіпорындары

1,03 (0,13)
1,25 (0,14)
1,79 (0,19)
2,21 (0,25)
б)
автомобильного транспорта, базы по ремонту и обслуживанию строительных машин
0,28 (0,06)
0,48 (0,1)
0,72 (0,14)
1,12 (0,22)
в)
морского транспорта
0,16 (0,07)
0,34 (0,18)
0,66 (0,32)
0,96 (0,46)
г)
речного транспорта
0,23 (0,09)
0,33 (0,18)
0,63 (0,32)
0,91 (0,46)
д)
воздушного транспорта
0,2 (0,03)
0,42 (0,07)
0,78 (0,11)
1,21 (0,16)
3
Летные поля воздушного транспорта
0,13 (0,09)
0,36 (0,28)
0,81 (0,54)
1,19 (0,79)
4
Строительство дорог:
а)
освоение трассы и подготовка территории строительства
0,2 (0,01)
0,65 (0,04)
1 (0,05)
1,44 (0,06)
Земляное полотно из грунтов:
б)
обыкновенных
1,07 (0,13)
1,67 (0,21)
2,68 (0,29)
3,36 (0,39)
в)
дренирующих
0,22 (0,03)
0,41 (0,07)
0,78 (0,09)
1,09 (0,17)
г)
скальных
0,11 (0,06)
0,25 (0,13)
0,74 (0,4)
0,98 (0,53)
е)
возведение земляного полотна дорог гидромеханизированным способом
0,35 (0,23)
0,58 (0,38)
0,9 (0,6)
Большие мосты с пролетным строением:
ж)
укрепление земляного полотна и регуляционных сооружений
0,24
0,4
0,7
0,95
з)
железобетонным
0,42 (0,05)
0,8 (0,18)
1,54 (0,66)
2,36 (0,32)
и)
металлическим
0,27 (0,03)
0,52 (0,08)
1 (0,13)
1,73 (0,17)
к)
прочие искусственные сооружения
0,4 (0,04)
1,07 (0,14)
1,18 (0,18)
1,75 (0,24)
л)
верхнее строение пути
0,33 (0,04)
0,59 (0,07)
0,9 (0,09)
1,26 (0,13)
м)
электрификация железных дорог, прочие энергетические сооружения и устройства
0,27 (0,07)
0,51 (0,13)
0,83 (0,18)
1,18 (0,22)
н)
устройства связи, сигнализации, централизации и блокировки
0,53 (0,01)
1,46 (0,01)
2,81 (0,02)
4 (0,03)
о)
сооружения водоснабжения и канализации (без наружных трубопроводов и внешних сетей)
1 (0,15)
1,9 (0,38)
3,87 (0,64)
5,22 (0,94)
Дорожное покрытие:
п)
из сборных железобетонных плит
0,03 (0,01)
0,05 (0,01)
0,06 (0,02)
0,09 (0,02)
р)
цементно-бетонное
0,2 (0,04)
0,3 (0,07)
0,37 (0,09)
0,42 (0,1)
с)
асфальтобетонное
0,34 (0,22)
0,53 (0,35)
0,6 (0,39)
0,65 (0,43)
т)
черное щебеночное
0,31 (0,16)
0,36 (0,18)
0,38 (0,18)
0,4 (0,19)
у)
гравийное или щебеночное
0,14 (0,13)
0,26 (0,24)
0,32 (0,27)
0,42 (0,35)
5
Строительство зданий и сооружений связи
0,22 (0,02)
0,4 (0,05)
0,69 (0,1)
1,02 (0,15)
VII.
Строительный комплекс
1.
Предприятия промышленности строительных материалов:
а)
заводы и полигоны сборных железобетонных и бетонных конструкций и изделий
0,36 (0.07)
0,6 (0,12)
1,04 (0,21)
1,4 (0,28)
б)
дробильно-сортировочные заводы, карьеры глины и гравийно-песчаных материалов
0,24 (0,06)
0,56 (0,11)
1 (0,2)
1,44 (0,25)
в)
заводы стеновых материалов, кровельных и гидроизоляционных материалов
0,45 (0,06)
0,6 (0,12)
1,04 (0,2)
1,47 (0,25)
г)
цементные заводы, предприятия асбестоцементной и санитарно- технической промышленности

0,28 (0,08)
0,52 (0,1)
0,92 (0,18)
1,28 (0,26)
д)
шыны өнеркәсібі кәсіпорындары
0,22 (0,05)
0,41 (0,07)
0,77 (0,16)
1,15 (0,23)
е)
құрылыс қышы кәсіпорындары
0,23 (0,07)
0,42 (0,15)
0,81 (0,25)
1,02 (0,36)
ж)
полимерлік құрылыс материалдары кәсіпорындары
0,2 (0,05)
0,6 (0.17)
1,1 (0,26)
1,59 (0,36)
VIII.
Әлеуметтік кешен
1
Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттар құрылысы:
а)
ірі панелді және көлемді-блоктық ғимараттар
0,12 (0,02)
0,2 (0,04)
0,4 (0,08)
0,56 (0,11)
б)
блоктардан салынған тұрғындық кірпіш ғимараттар
0,16 (0,03)
0,28 (0,06)
0,48 (0,1)
0,68 (0,14)
в)
ағаштан салынған тұрғындық ғимараттар
0,33 (0,03)
0,67 (0,06)
1 (0,09)
1,58 (0,14)
г)
қоғамдық мақсаттағы ғимараттар (мектептер, оқу орындары, клубтар, бала бақшалар және ясли, ауруханалар, санаторийлер, демалыс үйлері және т.б.) және коммуналдық шаруашылық объектілері
0,18 (0,03)
0,3 (0,05)
0,6 (0,1)
0,9 (0,12)
2
Метрополитендер салу:
а)
ауаны жылытып, жабық тәсілмен
0,09 (0,01)
0,14 (0,01)
0,18 (0,02)
0,41 (0,03)
б)
сондай, ауаны жылытусыз
0,2 (0,01)
0,29 (0,01)
0,54 (0,03)
0,82 (0,04)
в)
ашық тәсілмен
0,53 (0,05)
1 (0,1)
1,82 (0,26)
2,2 (0,4)
3
Полиграфия өнеркәсібі кәсіпорндары
0,2 (0,03)
0,5 (0,07)
0,9 (0,13)
1,45 (0,19)
4
Сыртқы құбырларды салу:
а)
сумен жабдықтау және жұмсақ топырақтағы газ құбырлары (жер қазу жұмыстарымен)
0,21 (0,1)
0,48 (0,34)
0,71 (0,45)
1,09 (0,76)
б)
жұмсақ топырақтағы кәріз (жер қазу жұмыстарымен)
0,29 (0,19)
0,49 (0,36)
0,73 (0,51)
1,05 (0,71)
в)
сумен жабдықтау, шатқалды топырақтағы газ құбырлары немесе кәріз
0,09 (0,06)
0,2 (0,13)
0,33 (0,23)
0,55 (0,32)
г)
су құбыры сорғы станциялары
0,65 (0,14)
1,23 (0,23)
1,48 (0,3)
2,2 (0,47)
д)
сондай,
кәріздік
0,68 (0,11)
1,02 (0,25)
1,51 (0,37)
2,02 (0,53)
е)
су құбырлық тазарту құрылыстары
0,32 (0,06)
0,56 (0,11)
1,04 (0,21)
1,4 (0,28)
ж)
сондай, кәріздік
0,4 (0,08)
0,64 (0,13)
1,04 (0,21)
1,36 (0,27)
IX.
Кешендерге кірмейтін салалар
1
Жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындары
0,2 (0,02)
0,47 (0,05)
0,97 (0,1)
1,4 (0,15)
2
Мелиоративтік және су шаруашылығы құрылысы:
а)
суландыру
0,42 (0,21)
0,83 (0,46)
1,59 (0,85)
2,01 (1,1)
б)
құрғату
0,78 (0,67)
1,2 (1)
1,82 (1,5)
2 (1,8)
3
Авиация және қорғаныс өнеркәсібінің, жалпы машина жасау кәсіпорындары
0,26 (0,07)
0,56 (0,16)
1,05 (0,31)
1,54 (0,45)
4
Кеме жасау өнеркәсібі кәсіпорындары
0,19 (0,03)
0,4 (0,05)
0,72 (0,08)
1,06 (0,11)
5
Байланыс құралдары, радио және электроника өнеркәсібі кәсіпорындары
0,31 (0,06)
0,5 (0,13)
0,96 (0,22)
1,31 (0,29)
6
Өзге де құрылыс түрлері:
а)
жер асты құрылыстарына арналған коллекторлар
0,34 (0,07)
0,67 (0,14)
1,29 (0,2)
1,89 (0,37)
б)
жаяу жүргіншілердің жер асты өтпелері
0,38 (0,11)
0,73 (0,22)
1,26 (0,35)

0,28 (0,08)
0,52 (0,1)
0,92 (0,18)
1,28 (0,26)
д)
предприятия стекольной промышленности
0,22 (0,05)
0,41 (0,07)
0,77 (0,16)
1,15 (0,23)
е)
предприятия строительной керамики
0,23 (0,07)
0,42 (0,15)
0,81 (0,25)
1,02 (0,36)
ж)
предприятия полимерных строительных материалов
0,2 (0,05)
0,6 (0.17)
1,1 (0,26)
1,59 (0,36)
VIII.
Социальный комплекс
1
Строительство жилых и общественных зданий:
а)
жилые здания крупнопанельные и объемно-блочные
0,12 (0,02)
0,2 (0,04)
0,4 (0,08)
0,56 (0,11)
б)
жилые здания кирпичные и из блоков
0,16 (0,03)
0,28 (0,06)
0,48 (0,1)
0,68 (0,14)
в)
жилые здания деревянные
0,33 (0,03)
0,67 (0,06)
1 (0,09)
1,58 (0,14)
г)
здания общественного назначения (школы, учебные заведения, клубы, детские сады и ясли, больницы, санатории, дома отдыха и др.) и объекты коммунального хозяйства
0,18 (0,03)
0,3 (0,05)
0,6 (0,1)
0,9 (0,12)
2
Строительство метрополитенов:
а)
закрытым способом с подогревом воздуха
0,09 (0,01)
0,14 (0,01)
0,18 (0,02)
0,41 (0,03)
б)
то же, без подогрева воздуха
0,2 (0,01)
0,29 (0,01)
0,54 (0,03)
0,82 (0,04)
в)
открытым способом
0,53 (0,05)
1 (0,1)
1,82 (0,26)
2,2 (0,4)
3
Предприятия полиграфической промышленности
0,2 (0,03)
0,5 (0,07)
0,9 (0,13)
1,45 (0,19)
4
Строительство наружных трубопроводов:
а)
Водоснабжение и газопроводы в мягких грунтах(с земляными работами)
0,21 (0,1)
0,48 (0,34)
0,71 (0,45)
1,09 (0,76)
б)
канализация в мягких грунтах (с земляными работами)
0,29 (0,19)
0,49 (0,36)
0,73 (0,51)
1,05 (0,71)
в)
водоснабжение, газопроводы или канализация в скальных грунтах
0,09 (0,06)
0,2 (0,13)
0,33 (0,23)
0,55 (0,32)
г)
насосные станции водопроводные
0,65 (0,14)
1,23 (0,23)
1,48 (0,3)
2,2 (0,47)
д)
то же, канализационные
0,68 (0,11)
1,02 (0,25)
1,51 (0,37)
2,02 (0,53)
е)
очистные сооружения водопроводные
0,32 (0,06)
0,56 (0,11)
1,04 (0,21)
1,4 (0,28)
ж)
то же, канализационные
0,4 (0,08)
0,64 (0,13)
1,04 (0,21)
1,36 (0,27)
IX.
Отрасли, не входящие в комплексы
1
Предприятия легкой промышленности
0,2 (0,02)
0,47 (0,05)
0,97 (0,1)
1,4 (0,15)
2
Мелиоративное и водохозяйственное строительство:
а)
орошение
0,42 (0,21)
0,83 (0,46)
1,59 (0,85)
2,01 (1,1)
б)
осушение
0,78 (0,67)
1,2 (1)
1,82 (1,5)
2 (1,8)
3
Предприятия авиационной и оборонной промышленности, общего машиностроения
0,26 (0,07)
0,56 (0,16)
1,05 (0,31)
1,54 (0,45)
4
Предприятия судостроительной промышленности
0,19 (0,03)
0,4 (0,05)
0,72 (0,08)
1,06 (0,11)
5
Предприятия промышленности средств связи, радио и электроники
0,31 (0,06)
0,5 (0,13)
0,96 (0,22)
1,31 (0,29)
6
Прочие виды строительства:
а)
коллекторы для подземных сооружений
0,34 (0,07)
0,67 (0,14)
1,29 (0,2)
1,89 (0,37)
б)
пешеходные подземные переходы
0,38 (0,11)
0,73 (0,22)
1,26 (0,35)

1,81 (0,46)
в)
жағалауды бекіту және жағалау құрылыстары
0,09 (0,02)
0,25 (0,14)
0,49 (0,25)
0,63 (0,34)
г)
отырғызу орындарын дайындаумен ағаштар мен бұталар отырғызу және ауыстырып отырғызу (ағаштар мен бұталардың құнын қоса алғанда)
0,3 (0,15)
0,78 (0,36)
1,47 (0,63)
2,21 (0,86)

1,81 (0,46)
в)
берегоукрепление и сооружение набережных
0,09 (0,02)
0,25 (0,14)
0,49 (0,25)
0,63 (0,34)
г)
посадка и пересадка деревьев и кустарников с подготовкой посадочных мест(включая стоимость деревьев и кустарников)
0,3 (0,15)
0,78 (0,36)
1,47 (0,63)
2,21 (0,86)