Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу қағидаларын бекіту туралы және азық-түлік емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге шығыстардың тіркелген үлесін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2015 жылғы 27 шілдедегі № 623 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 31 шілдедегі № 585 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 26 тамызда № 11944 болып тіркелді.
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 17-бабының 2-тармағына және 18-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Азық-түлік емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстардың тіркелген үлесі ең төмен азық-түлік себеті құнының 45% мөлшерінде белгіленсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.09.2017 № 296 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.10.2017 № 354 бірлескен (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
3. "Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің міндетін атқарушының 2005 жылғы 2 желтоқсандағы № 307/1-ө және Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2005 жылғы 5 желтоқсандағы № 194 бірлескен бұйрығының (нормативтік-құқықтық актілерді тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 3980 тіркелген және 2006 жылғы 10 наурыздағы "Заң газеті" № 42-43 (1022-1023) басылымында жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі С.Қ.Жақыповаға жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушы
_______________ Б. Нұрымбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_____________Т. Жақсылықов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін
атқарушының

Об утверждении Правил расчета величины прожиточного минимума и установлении фиксированной доли расходов на непродовольственные товары и услуги
Совместный приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 623 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 585. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 26 августа 2015 года № 11944.
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 и пунктом 3 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета величины прожиточного минимума.
2. Установить фиксированную долю расходов на непродовольственные товары и услуги в размере 45% к стоимости минимальной потребительской корзины.
Сноска. Пункт 2 в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.09.2017 № 296 и Министра национальной экономики РК от 09.10.2017 № 354 (вводится в действие с 01.01.2018).
3. Признать утратившим силу совместный приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 декабря 2005 года № 307/1-п и Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 5 декабря 2005 года № 194 "Об утверждении Правил расчета величины прожиточного минимума" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 3980, опубликованный в издании "Юридическая газета" от 10 марта 2006 года № 42-43 (1022-1023)).
4. Департаменту социальной помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Жакупову С.К.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
________________ Б. Нурымбетов
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Т. Жаксылыков
Утверждены совместным приказом
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан

2015 жылғы 27 шілдедегі № 623
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдедегі № 585
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) азық-түлік себеті – ғылыми негізделген тұтыну нормалары бойынша адамның физиологиялық қажеттіліктерін қанағаттандыруға қажетті тамақ өнімдерінің ең төмен жиынтығы;
2) ең төмен күнкөріс деңгейі – бұл ең төмен тұтыну себетінің құнына тең келетін, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
3) ең төмен тұтыну себеті – адамның тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге қажетті тамақ өнімдерінің, тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің заттай және құны түріндегі ең төмен жиынтығы;
4) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы – өз құзыреті шегінде мемлекеттік статистика саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган – халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2. Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу тәртібі
3. Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ең қажетті азық-түлік емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстардың тіркелген үлесіне көбейтілген азық-түлік себетінің құнына қарай есептейді.
4. Ең төмен күнкөріс деңгейі жалпы республика, облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана, аудандар және облыстық маңызы бар қалалар бойынша орта есеппен жан басына шаққанда және негізгі жыныстық-жас топтары бойынша есептеледі.
5. Облыс бойынша орташа ең төмен күнкөріс деңгейі облыс орталығы, аудан орталықтары мен облыстық маңызы бар қалалар бойынша қалыптасқан шамаларға қарай, оларды өлшемдеу жолымен, республика бойынша - облыстар, астана және республикалық маңызы бар қала бойынша айқындалады.
6. Астана, республикалық маңызы бар қала, облыс, аудан орталықтары және облыстық маңызы бар қалалар бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын (ЕТКДШ) есептеу азық-түлік себетінің құны (АСҚ) мен азық-түлік емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстардың (АЕТҚ) құнын жинақтау жолымен мынадай формула бойынша жүргізіледі:
ЕТКДШ = АСҚ + АЕТҚ

от 27 июля 2015 года № 623
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 585
Правила расчета величины прожиточного минимума
1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета величины прожиточного минимума (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" (далее – Закон) и устанавливают порядок расчета величины прожиточного минимума.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) продовольственная корзина – минимальный набор продуктов питания по научно-обоснованным нормам потребления, необходимым для удовлетворения физиологических потребностей человека;
2) прожиточный минимум – минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины;
3) минимальная потребительская корзина – минимальный набор продуктов питания, товаров и услуг, необходимых для обеспечения жизнедеятельности человека, в натуральном и стоимостном выражении;
4) ведомство уполномоченного органа в области государственной статистики – государственный орган, осуществляющий руководство, а также межотраслевую координацию в области государственной статистики в пределах своей компетенции;
5) уполномоченный орган в области социальной защиты населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области социальной защиты населения.
2. Порядок расчета величины прожиточного минимума
3. Величина прожиточного минимума рассчитывается уполномоченным органом в области государственной статистики исходя из стоимости продовольственной корзины, увеличенной на фиксированную долю расходов на минимально необходимые непродовольственные товары и услуги.
4. Прожиточный минимум рассчитывается в целом по республике, областям, городу республиканского значения, столицы, районам и городам областного значения в среднем на душу населения и по основным половозрастным группам.
5. Прожиточный минимум в среднем по области определяется из сложившихся величин по областному центру, районным центрам и городам областного значения путем их взвешивания, по республике определяется из сложившихся величин по областям, столице и городу республиканского значения.
6. Расчет величины прожиточного минимума (ВПМ), равной стоимости минимальной потребительской корзины, по столице, городу республиканского значения, областным, районным центрам и городам областного значения производится путем суммирования стоимости продовольственной корзины (СПК) и стоимости расходов на непродовольственные товары и услуги (РНТ) по следующей формуле:
ВПМ = СПК + РНТ

7. Ең төмен күнкөріс деңгейі осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес мынадай жыныстық-жас топтары бойынша есептеледі:
1) балалар, жасы:
1 жасқа дейін;
1-3;
4-6;
7-10;
11-13;
2) жасөспірім ұлдар мен ерлер, жасы:
14-тен 17-ге дейін;
18-29;
30-62;
63-тен жоғары;
3) жасөспірім қыздар мен әйелдер, жасы:
14-тен 17-ге дейін;
18-29;
30-58;
2019 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-58,5;
2020 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-59;
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-59,5;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-60;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-60,5;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-61;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-61,5;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 30-62;
58,5-ден жоғары;
2019 жылғы 1 қаңтардан бастап – 59-дан жоғары;
2020 жылғы 1 қаңтардан бастап – 59,5-тен жоғары;
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап – 60-тан жоғары;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап – 60,5-тен жоғары;
2023 жылғы 1 қаңтардан бастап – 61-ден жоғары;
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап – 61,5-тен жоғары;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап – 62-ден жоғары;
2026 жылғы 1 қаңтардан бастап – 62,5-тен жоғары;
2027 жылғы 1 қаңтардан бастап – 63-тен жоғары.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.09.2017 № 296 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.10.2017 № 354 бірлескен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
8. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасын ай сайын - бір ай бұрын, тоқсанның (жылдың) соңғы айында – бір тоқсан (жыл) бұрын жүргізеді және оны халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органы әр айдың 30-күні осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша жыныстық-жас және әлеуметтік-демографиялық топтар бойынша және орта есеппен жан басына шаққандағы ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасына енетін тауардың құны" кестелері түрінде ұсынады.
9. Азық-түлік себетін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормалары бойынша есептеп шығарады.
10. АСҚ халықтың әртүрлі жыныстық-жас топтарына арналған азық-түлік себетіне кіретін (gіn – n жыныстық-жас немесе әлеуметтік топтың бір жылда і өнімді тұтынудың ең төмен шамасы) тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормаларын ағымдағы айдағы жағдай бойынша республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы, облыс және аудан орталықтарындағы орташа бөлшек сауда бағасына (рі – і тамақ өніміне орташа бөлшек сауда бағасы) көбейту жолымен мынадай формула бойынша есептеледі:
АСҚ =

7. Прожиточный минимум рассчитывается в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил по следующим половозрастным группам:
1) дети, лет:
до 1 года;
1-3;
4-6;
7-10;
11-13;
2) подростки-мальчики и мужчины, лет:
от 14-17;
18-29;
30-62;
старше 63;
3) подростки-девочки и женщины, лет:
от 14-17;
18-29;
30-58;
с 1 января 2019 года – 30-58,5 лет;
с 1 января 2020 года – 30-59 лет;
с 1 января 2021 года – 30-59,5 лет;
с 1 января 2022 года – 30-60 лет;
с 1 января 2023 года – 30-60,5 лет;
с 1 января 2024 года – 30-61 года;
с 1 января 2025 года – 30-61,5 года;
с 1 января 2026 года – 30-62 лет;
старше 58,5;
с 1 января 2019 года – старше 59 лет;
с 1 января 2020 года – старше 59,5 лет;
с 1 января 2021 года – старше 60 лет;
с 1 января 2022 года – старше 60,5 лет;
с 1 января 2023 года – старше 61 года;
с 1 января 2024 года – старше 61,5 года;
с 1 января 2025 года – старше 62 лет;
с 1 января 2026 года – старше 62,5 лет;
с 1 января 2027 года – старше 63 лет.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.09.2017 № 296 и Министра национальной экономики РК от 09.10.2017 № 354 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Уполномоченный орган в области государственной статистики расчет величины прожиточного минимума производит ежемесячно - за месяц, в последний месяц квартала (года) - за квартал (год) и представляет в уполномоченный орган в области социальной защиты населения 30 числа каждого месяца в виде таблиц "Стоимость товара, входящих в величину прожиточного минимума по половозрастным и социально-демографическим группам и в среднем на душу населения по регионам Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Продовольственная корзина рассчитывается уполномоченным органом в области государственной статистики по научно обоснованным физиологическим нормам потребления продуктов питания, утверждаемым в соответствии с пунктом 2 статьи 18 Закона.
10. СПК рассчитывается путем умножения научно-обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания, входящих в продовольственную корзину для различных половозрастных групп населения (минимальная величина потребления i-го продукта n-ой половозрастной или социальной группы в год – qin), на средние розничные цены (средняя розничная цена на i продукт питания – pi) по состоянию на текущий месяц в городе республиканского значения, столицы, областных и районных центрах по следующей формуле:

11. Өңірде нақты бір тауардың бағасы туралы мәліметтер болмаған кезде, азық-түлік себетінің құны осы тауардың республика бойынша орташа бөлшек сауда бағасы ескеріле отырып айқындалады.
12. Қазақстан Республикасының әртүрлі әлеуметтік және жыныстық-жас топтарына арналған азық-түлік себетінің құрылымы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 503 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14674 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 503 бұйрық) бекітілген тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормаларының 8, 9 және 10-бөлімдерінде көрсетілген.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.09.2017 № 296 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.10.2017 № 354 бірлескен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
13. Қазақстан Республикасы халқының әртүрлі әлеуметтік және жыныстық-жас топтары үшін азық-түлік себетіне енгізілген тамақ өнімдерінің химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығы № 503 бұйрықпен бекітілген тамақ өнімдерін тұтынудың ғылыми негізделген физиологиялық нормаларының 11, 12 және 13-бөлімдерінде көрсетілген.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.09.2017 № 296 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.10.2017 № 354 бірлескен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
14. АЕТШ құны АСҚ-ны азық-түлік тауарларына жұмсалатын шығыстардың АТШ үлесіне бөлу және қажетті азық-түлік емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстардың тіркелген үлесiне (АТҮ) көбейту жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
АЕТШ = (АСҚ: АТШ) х АТҮ
Бұл ретте, АТШ мынадай формула бойынша айқындалады:
АТШ-100-АТҮ
Ең төмен күнкөріс деңгейінің
шамасын есептеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша жыныстық-жас және
әлеуметтік-демографиялық топтар бойынша және орта есеппен жан
басына шаққандағы ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасына енетін
тауардың құны
Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша
жыныстық-жас және әлеуметтік-демографиялық топтар бойынша
ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасына енетін тауардың
200_ жылғы __________құны
ай теңге
Жыныстық-жас және әлеуметтік-демографиялық топтар бойынша
Қазақстан
Республикасы
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Тегістелген және жылтыратылған күріш
Бірінші сортты бидай ұны
Ұнтақ жарма
Сұлы жармасы
Қарақұмық жармасы
Қара бидай наны
Қара нан
Бірінші сортты ұннан жасалған бидай наны
Макарон өнімдері
Сиыр еті
Шошқа еті
Қой еті
Тауық еті
Жылқы еті
Сиыр бауыры
Пісірілген шұжық
Жаңа ауланған балық
Сүт, литр
Майлылығы 20% қаймақ
Кестенің жалғасы
Жыныстық-жас және әлеуметтік-демографиялық топтар бойынша
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
Астана қаласы
Алматы қаласы
Жыныстық-жас және әлеуметтік-демографиялық топтар бойынша
Қазақстан Республикасы
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Сүзбе
Қатты мәйек ірімшігі
Жұмыртқа, оны
Тұздалмаған сары май
Маргарин
Шекілдеуік майы
Алма
Жүзім
Қарбыз
Кептірілген жеміс-жидектер (өрік қағы)
Ақ қауданды қырық қабат
Түйнекті пияз
Асханалық қызылша
Сәбіз
Жас қияр
Жас қызанақ
Картоп
Аршылған бұршақ
Құмшекер
Дәмде- уіштер
Тұз
Майонез
Ашытқы
Шай
Азық-түлік жиынтығы
Азық-түлік емес тауарлар
және ақылы қызметтер
Кестенің жалғасы
Жыныстық-жас және әлеуметтік-демографиялық топтар бойынша
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
Астана қаласы
Алматы қаласы
Қазақстан Республикасының өңірлері бойынша
орта есеппен жан басына шаққандағы ең төмен күнкөріс деңгейінің
шамасына енетін тауарлардың 200_ жылғы __________ құны
ай теңге
Орта есеппен жан басына шаққанда
Қазақстан Респуб
ликасы
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қаза
қстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Тегістелген және жылтыратылған күріш
Бірінші сорт бидай ұны
Ұнтақ жарма
Сұлы жармасы
Қарақұмық жармасы
Қара бидай наны
Қара нан
Бірінші сорт ұнынан бидай наны
Макарон өнімдері
Сиыр еті
Шошқа еті
Қой еті
Тауық еті
Жылқы еті
Сиыр бауыры
Пісірілген шұжық
Жаңа ауланған балық
Сүт, литр
Майлылығы 20% қаймақ
Кестенің жалғасы
Орта есеппен жан басына шаққанда
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
Астана қаласы
Алматы қаласы
Орта есеппен жан басына шаққанда
Қазақстан
Республикасы
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс
Қазақстан
Жамбыл
Батыс
Қазақстан
Ірімшік
Қатты мәйек ірімшігі
Жұмыртқа, оны
Тұздалмаған сары май
Маргарин
Шекілдеуік майы
Алма
Жүзім
Қарбыз
Кептірілген жеміс-жидектер (өрік қағы)
Аққауданды қырыққабат
Түйнекті пияз
Асханалық қызылша
Сәбіз
Жас қияр
Жас қызанақ
Картоп
Аршылған бұршақ
Құм-шекер
Дәмдеуіштер
Тұз
Майонез
Ашытқы
Шай
Азық-түлік жиынтығы
Азық-түлік емес тауарлар және ақылы қызметтер
Кестенің жалғасы
Орта есеппен жан басына шаққанда
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Оңтүстік Қазақстан
Астана қаласы
Алматы қаласы
Ең төмен күнкөріс деңгейінің
шамасын есептеу қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының әртүрлі әлеуметтік топтары үшін
негізгі тамақ өнімдерін тұтынудың ең төмен нормалары
(килограмм/жылына) (Азық-түлік себетінің құрылымы)
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.09.2017 № 296 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.10.2017 № 354 бірлескен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Ең төмен күнкөріс деңгейінің
шамасын есептеу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының ерлері мен әйелдерінің әртүрлі жас
топтары үшін негізгі тағамдық азықтарды тұтынудың ең төмен
нормалары
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.09.2017 № 296 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.10.2017 № 354 бірлескен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Ең төмен күнкөріс деңгейінің
шамасын есептеу қағидаларына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы халқының әртүрлі әлеуметтік топтары
үшін азық-түлік себетіне енгізілген тамақ өнімдерінің химиялық
құрамы мен энергетикалық құндылығы
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.09.2017 № 296 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.10.2017 № 354 бірлескен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Ең төмен күнкөріс деңгейінің
шамасын есептеу қағидаларына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы халқының ерлері және әйелдерінің
әртүрлі жас топтары үшін азық-түлік себетіне енгізілген тамақ
өнімдерінің химиялық құрамы мен энергетикалық құндылығы
Ескерту. Алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 07.09.2017 № 296 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 09.10.2017 № 354 бірлескен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

11. При отсутствии в регионе сведений о цене конкретного товара, стоимость продовольственной корзины определяется с учетом средней розничной цены на данный товар по республике.
12. Структура продовольственной корзины для различных социальных и половозрастных групп населения Республики Казахстан приведена в разделах 8, 9 и 10 научно-обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 503 "Об утверждении научно обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14674) (далее – Приказ № 503).
Сноска. Пункт 12 в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.09.2017 № 296 и Министра национальной экономики РК от 09.10.2017 № 354 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Химический состав и энергетическая ценность продуктов питания, включенных в продовольственную корзину, для различных социальных и половозрастных групп населения Республики Казахстан приведены в разделах 11, 12 и 13 научно-обоснованных физиологических норм потребления продуктов питания, утвержденных Приказом № 503.
Сноска. Пункт 13 в редакции совместного приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.09.2017 № 296 и Министра национальной экономики РК от 09.10.2017 № 354 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Стоимость РНТ, определяется путем деления СПК на долю расходов на продовольственные товары (ДПК) и увеличения на фиксированную долю расходов на минимально необходимые непродовольственные товары и услуги (ДНТ) по следующей формуле:
РНТ = (СПК: ДПК) х ДНТ
При этом, ДПК определяется по следующей формуле:
ДПК=100-ДНТ
Приложение 1
к Правилам расчета величины
прожиточного минимума
Форма
Стоимость товара, входящих в величину прожиточного
минимума по половозрастным и социально-демографическим
группам и в среднем на душу населения по регионам
Республики Казахстан
Стоимость товара, входящих в величину прожиточного
минимума по половозрастным и социально-демографическим
группам по регионам Республики Казахстан
в ________ 20__ года
месяц
тенге
По половозрастным и социально-демографическим группам
Республика Казахстан
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Рис шлифованный и полированный
Мука пшеничная первого сорта
Крупа манная
Крупа овсяная
Крупа гречневая
Хлеб ржано-пшеничный
Хлеб ржаной
Хлеб пшеничный из муки первого сорта
Макаронные изделия
Говядина
Свинина
Баранина
Куры
Конина
Печень говяжья
Колбаса вареная
Рыба свежая
Молоко, литр
Сметана, 20 % жирности
Продолжение таблицы
По половозрастным и социально-демографическим группам
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Южно-Казахстанская
город Астана
город Алматы
По половозрастным и социально-демографическим группам
Республика Казахстан
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Творог
Сыр сычужный твердый
Яйца, десяток
Масло сливочное несоленое
Маргарин
Масло подсолнечное
Яблоки
Виноград
Арбуз
Сухофрукты (курага)
Капуста белокочанная
Лук репчатый
Свекла столовая
Морковь
Огурцы свежие
Помидоры свежие
Картофель
Горох лущеный
Сахар-песок
Специи
Соль
Майонез
Дрожжи
Чай
Продовольственный набор
Непродовольственные товары и
платные услуги
Продолжение таблицы
По половозрастным и социально-демографическим группам
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Южно-Казахстанская
город Астана
город Алматы
Стоимость товаров, входящих в величину прожиточного
минимума в среднем на душу населения по регионам
Республики Казахстан
в __________ 20__ года
месяц
тенге
В среднем на душу населения
Республика Казахстан
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Рис шлифованный и полированный
Мука пшеничная первого сорта
Крупа манная
Крупа овсяная
Крупа гречневая
Хлеб ржано-пшеничный
Хлеб ржаной
Хлеб пшеничный из муки первого сорта
Макаронные изделия
Говядина
Свинина
Баранина
Куры
Конина
Печень говяжья
Колбаса вареная
Рыба свежая
Молоко, литр
Сметана, 20 % жирности
Продолжение таблицы
В среднем на душу населения
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Южно-Казахстанская
город Астана
город Алматы
В среднем на душу населения
Республика Казахстан
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно- Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Творог
Сыр сычужный твердый
Яйца, десяток
Масло сливочное несоленое
Маргарин
Масло подсолнечное
Яблоки
Виноград
Арбуз
Сухофрукты (курага)
Капуста белокочанная
Лук репчатый
Свекла столовая
Морковь
Огурцы свежие
Помидоры свежие
Картофель
Горох лущеный
Сахар-песок
Специи
Соль
Майонез
Дрожжи
Чай
Продовольственный набор
Непродовольственные товары и
платные услуги
Продолжение таблицы
В среднем на душу населения
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо- Казахстанская
Южно- Казахстанская
город Астана
город Алматы
Приложение 2
к Правилам расчета
величины прожиточного минимума
Минимальные нормы потребления основных продуктов питания для
различных социальных групп населения Республики Казахстан
(килограмм/год) (Структура продовольственной корзины)
Сноска. Приложение 2 исключено совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.09.2017 № 296 и Министра национальной экономики РК от 09.10.2017 № 354 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к Правилам расчета
величины прожиточного минимума
Минимальные нормы потребления основных продуктов питания
для различных возрастных групп мужского и женского
населения Республики Казахстан
Сноска. Приложение 3 исключено совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.09.2017 № 296 и Министра национальной экономики РК от 09.10.2017 № 354 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам расчета величины
прожиточного минимума
Химический состав и энергетическая ценность продуктов
питания, включенных в продовольственную корзину, для
различных социальных групп населения
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 4 исключено совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.09.2017 № 296 и Министра национальной экономики РК от 09.10.2017 № 354 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам расчета величины
прожиточного минимума
Химический состав и энергетическая ценность продуктов
питания, включенных в продовольственную корзину, для
различных возрастных групп мужского и женского населения
Сноска. Приложение 5 исключено совместным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 07.09.2017 № 296 и Министра национальной экономики РК от 09.10.2017 № 354 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).