1. Жалпы ережелер.
1. Осы Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарын дайындау үшін формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 852 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін, шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты, азаматтығы жоқ адамның куәлігі мен босқын куәлігін ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою және жою қағидаларының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды әзірлеу үшін формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) формуляр – нөмірі мен штрихты коды бар қатаң есептегі баспаханалық бланк, ол Қазақстан Республикасының құжаттандырылған халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасына (бұдан әрі – деректер базасы) енгізілетін ақпаратты тасымалдағыш болып табылады және одан әрі берілген құжаттармен жеке тұлғаны сәйкестендіру мақсатында пайдаланылады.
2) электрондық формуляр – Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарын әзірлеу үшін нөмірі мен штрихты коды бар бланк, «Халықты құжаттандыру және тіркеу» тіркеу пункті»  (бұдан әрі – ХҚТ ТП) ақпараттық жүйесі арқылы ресімделеді және толтырылады.
2. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын
құжаттарын әзірлеу үшін формулярлар бланкісін ресімдеу,
толтыру, есепке алу, жұмсау тәртібі
3. Формулярды ресімдеуді және толтыруды азамат оның жеке басын сәйкестендіру және жеке қолын қою үшін жеке жүгінген кезде халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкер (бұдан әрі – уәкілетті қызметкер) жүзеге асырады.
4. Формулярды жоғалтуына, жарамдық мерзімінің аяқталуына, некеге тұру, бұзу бойынша тегін ауыстыруына, одан әрі пайдалануға жарамсыз болып қалуына, құжаттарының түрлерінің өзгеруіне, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі негізінде бірінші рет Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуына байланысты паспортын және (немесе) жеке куәлігін ауыстырған жағдайда құжатталушы адамның тұрақты тіркелу орны, сондай-ақ оның нақты тұрғылықты орны бойынша уәкілетті қызметкер толтырады.
Тұрақты тұрғылықты орны болмаған жағдайда, уәкілетті қызметкер формулярды Қазақстан Республикасы азаматтарына ішкі істер органдары растаған нақты болу орны бойынша (белгілі тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған оңалту және бейімдеу орталығы, еңбекпен түзеу мекемелері, уақытша ұстау изоляторлары, белгілі тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған қабылдау-тарату орындары) толтырады.
Бланкіде формуляр мынадай жағдайларда:

1. Общие положения.
1. Настоящие Правила оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия и уничтожения паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, вида на жительство иностранца в Республике Казахстан, удостоверения лица без гражданства и удостоверения беженца, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 852 и определяют порядок оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) формуляр – типографский бланк строгой отчетности с номером и штриховым кодом, являющийся носителем информации, которая вносится в централизованную информационную базу данных документированного населения Республики Казахстан (далее – база данных) и в дальнейшем используется в целях идентификации личности с выданными документами.
2) электронный формуляр – бланк с номером и штриховым кодом для изготовления документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, оформляется и заполняется посредством информационной системы «Регистрационный пункт «Документирование и регистрация населения» (далее – РП ДРН).
2. Порядок оформления, заполнения, учета, расходования бланков
формуляров для изготовления документов, удостоверяющих личность
гражданина Республики Казахстан
3. Оформление и заполнение формуляра осуществляется уполномоченным сотрудником документирования и регистрации населения (далее – уполномоченный сотрудник) при личном обращении гражданина для идентификации его личности и проставления личной подписи.
4. Формуляр заполняется уполномоченным сотрудником по месту постоянной регистрации документируемого лица, а также по месту его фактического проживания в случае замены паспорта и (или) удостоверения личности в связи с утратой, истечением срока действия, переменой фамилии по заключению, расторжению брака, непригодностью к дальнейшему использованию, видоизменением документов, получением паспорта гражданина Республики Казахстан впервые на основании удостоверения личности гражданина Республики Казахстан.
При отсутствии постоянного места жительства, формуляр уполномоченным сотрудником заполняется гражданам Республики Казахстан по месту фактического пребывания, подтверждаемому органами внутренних дел (центр адаптации и реабилитации для лиц, не имеющих определенного места жительства, исправительно-трудовые учреждения, изоляторы временного содержания, приемники-распределители для лиц без определенного места жительства).
На бланке формуляр заполняется в следующих случаях:

1) тергеу қамауындағыларға және бас бостандығынан айыру орындарда жазасын өтеп жатқан адамдарға;
2) өзіне-өзі қызмет көрсету, өздігінен қозғалу, бағдарлау қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтарына 1414 бірыңғай байланыс орталығына жүгіну арқылы тұрғылықты жеріне шыға отырып;
3) 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын ауыстыруына және оларды жоғалтуы бойынша қалпына келтіруіне байланысты өтініш білдірген азаматтарға, сондай-ақ туу туралы куәліктің негізінде Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды алғаш рет уақтылы алуға өтініш білдірген азаматтарға;
4) «ХҚТ ТП» тіркеу пункттері болмаған жағдайда;
5) ХҚТ ТП-мен байланысу арналары бұзылған немесе оның құрал-жабдықтары істен шыққан жағдайларда;
6) республикадан тыс жерлерде тұрақты тұрып жатқан және оның аумағында уақытша жүрген Қазақстан Республикасының азаматтарына,  сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне (бұдан әрі – ІІМ КҚПД) құжаттандыру мәселелері бойынша өтініш білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарына толтырылады (формулярларды толтыруды және дайын құжаттарды беруді ІІМ КҚПД жүргізеді).
5. Формулярлардың бланкілері № 2 нысанды жеке куәліктерді, паспорттарды дайындауға арналған формулярларды есепке алу  кітаптарындағы реттік нөмірлері бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – 2-нысандағы кітап) есепке алынады және жұмсалады.
6. Формуляр қара, қара-көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламмен толтырылады. Формулярдағы деректерді түзету туралы жазба формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға «№..... жолдағы түзету дұрыс (дұрыс деректерді көрсете отырып)» деп жүргізіледі, уәкілетті қызметкердің қолымен және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
7. Қағаз формулярларды толтырған кезде азаматтардан өлшемі 3,5х4,5 сантиметр болатын түрлі-түсті екi фотосурет талап етіледі, фотосурет азаматтың құжат ресiмдеу кезiндегi жасына сәйкес болуы тиіс.
Фотосуреттер бір негативтен тығыз фотоқағазға басып шығару әдісімен, қатаң жарық жерде алдынан түсірілген, адамның бейтарап және аузын жауып түскен, беті фотосуреттің жалпы ауданының 75 % жуығын алатындай етіп орындалады. Компьютерлiк сканерлеу, модельдеу немесе ксерокөшiрме әдiсiмен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді.
Фотосурет:
формулярдың алдыңғы бетiнде арнайы бөлiнген орынға;
формулярдың сыртқы бетiнде 18-жолдың қасына жапсырылып, паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылады. Мөр бедерi анық, еркiн оқылатын болуы тиіс, бұл ретте мөрдің нөмiрi бланкiге (фотосуретке емес) қойылуы тиіс;

1) следственно-арестованным и лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы;
2) гражданам Республики Казахстан, имеющим полную или частичную утрату способности или возможность осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414;
3) гражданам, обратившимся в связи с обменом паспортов бывшего СССР образца 1974 года и их восстановлению по утрате, а также обратившимся несвоевременно за получением документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан впервые, на основании свидетельств о рождении;
4) при отсутствии регистрационных пунктов РП ДРН;
5) в случае сбоев каналов связи с РП ДРН или поломкой его оборудования;
6) гражданам Республики Казахстан, постоянно проживающим за ее пределами и временно находящимся на ее территории, а также при обращении граждан Республики Казахстан в Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - ДМП МВД) по вопросам документирования (заполнение формуляров и выдача готовых документов, производится ДМП МВД).
5. Бланки формуляров учитываются и расходуются по порядковым номерам в книгах формы № 2 учета формуляров на изготовление удостоверений личности, паспортов по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - книга формы - 2).
6. Формуляр заполняется шариковой ручкой черной, темно-синей или фиолетовой пастой. Об исправлении данных в формуляре производится запись на свободном месте оборотной стороны формуляра «исправленному в поле №... верить (с указанием верных данных)», заверяемая подписью уполномоченного сотрудника и паспортной гербовой печатью.
7. При заполнении бумажных формуляров от граждан требуется предъявление двух цветных фотографий размером 3,5х4,5 сантиметров, соответствующих возрасту гражданина на момент оформления документа.
Фотографии выполняются методом фотопечати с одного негатива на плотной фотобумаге, строго в анфас на светлом фоне, с нейтральным выражением лица и закрытым ртом, в которых лицо занимает около 75 % общей площади фотографии. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования.
Фотографии наклеиваются на:
лицевой стороне формуляра в специально отведенном месте;
на оборотной стороне формуляра рядом с полем 18. Фотография заверяется паспортной гербовой печатью, с четким оттиском печати, номер печати следует располагается на бланке (не на фотографии).

8. Формулярда азаматтың қолы өз қолымен қара, көк немесе күлгін түсті сиялы шарикті қаламмен қойылады. Сия және капилляр (гельді) қаламдарды пайдалануға жол берілмейді.
Формулярларды толтыру кезінде:
16 жасқа толмаған балаларға;
сауатсыздығы, мүгедектігі бойынша әрекетке қабілетсіз адамдарға;
ерекше жағдайларда, азамат (тергеу-қамауға алынғандар, тергеудегi адамдар) жеке қолын қоюдан бас тартқан жағдайларда қол қоймауларына болады.
Көрсетілген жағдайларда қол қоюға арналған баған бос қалдырылады, растайтын құжаттың көшірмесі (мүгедектігі бойынша зейнеткерлік куәлігі, денсаулық жағдайы туралы анықтама, құқық қорғау органының хаттамасы) алынады.
9. Формулярды толтыру кезінде тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (бұдан әрі – Т.А.Ә. (ол болған кезде) және басқа да деректер, жергілікті жердің атауы, құжаттарды берген орган формулярды толтыру үшін негіз болып табылатын құжаттардағы жазбаларға сәйкес жазылады, бұл ретте Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан елді мекендердің атауы қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес жазылады.
10. Паспорт ресімдеу кезінде азамат ұсынған құжаттар (шақыру-шақырту, неке туралы куәлік, ғылыми еңбектер, монограммалар және т.б.) бойынша оның тегі мен аты оған қажетті ағылшынша жазумен басылады. Ішкі істер органдарына азамат жоғарыда көрсетілген құжаттарға сәйкес тегі мен атының ағылшын тілінде жазылуын көрсете отырып, еркін нысанда жазбаша өтініш береді. Аумақтық ішкі істер органы басшысының бұрыштамасы бар өтініш - «транскрипция»  формулярдың сыртқы бетіне жабсырылып, ІІМ КҚПД-ге құжат дайындау үшін жолданады. Азаматтың тегі мен аты қажетті транскрипцияда формулярдағы  2, 3-жолдардың астында көрсетіледі. Азамат өтінішінің тіркеу нөмірі мен күні формулярдың сыртқы бетінде көрсетіледі және паспорттық елтаңбалық мөрмен расталады.
11. Барлық кодтар, сондай-ақ тiркелген жерiнiң мекенжайлары және олар бойынша қабылданған қысқартулар кодтар мен қысқартулардың анықтамалықтарына сәйкес осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетiледi.
6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19-жолдардағы мерзімдер сандармен мынадай ретпен қойылады: жылы, айы, күнi.
12. Формулярды толтыру кезінде:
«ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІК БЕРІЛЕДІ» деген нөмірі жоқ жол тапсырыс берілген құжаттың түріне сәйкес жеке куәлік және паспорт үшін латынша «N» бас әрпін қою арқылы толтырылады. Егер азамат тек жеке куәлік немесе тек паспорт алатын болса, екінші жолда сызықша қойылады.

8. Подпись гражданина в формуляре выполняется им собственноручно шариковой ручкой пастой черного, синего или фиолетового цвета. Не допускается использование чернил и капиллярных (гелевых) ручек.
При заполнении формуляров подпись гражданина может не учиняться:
лицами, не достигшими 16-летнего возраста;
недееспособными, по инвалидности, безграмотности;
в исключительных случаях, когда гражданин отказывается от проставления личной подписи (следственно-арестованные, подследственные лица).
В указанных случаях графа для подписи остается свободной, принимается копия подтверждающего документа (пенсионного удостоверения по инвалидности, справки о состоянии здоровья, протокола правоохранительного органа).
9. При заполнении формуляра, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее - Ф.И.О. (при его наличии) и другие данные, наименование местностей, орган выдачи документов записываются в соответствии с записями в документах, являющихся основанием для заполнения формуляра, при этом наименования местностей, расположенных на территории Республики Казахстан, записываются в соответствии с действующим административно-территориальным делением.
10. По представленным гражданином документам (приглашение-вызов, свидетельство о браке, научные труды, монограммы и др.), при оформлении паспорта его фамилия и имя печатаются в необходимом ему английском написании. В орган внутренних дел гражданином подается письменное заявление в произвольной форме с указанием в нем написания фамилии и имени на английском языке, в соответствии с вышеперечисленными документами. Заявление с визой руководителя территориального органа внутренних дел – «транскрипция», приклеивается с оборотной стороны формуляра и направляется в ДМП МВД для изготовления документов.
Фамилия и имя гражданина в необходимой транскрипции указываются в формуляре под полями 2, 3. Регистрационный номер и дата заявления гражданина указываются на оборотной стороне формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
11. Все коды, а также адреса регистрации и принятые в них сокращения указываются в соответствии со справочником кодов и сокращений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Даты в полях 6, 10, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 проставляются цифрами в следующей последовательности: год, месяц, число.
12. При заполнении формуляра:
Поле без номера «ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ» заполняется в соответствии с видом заказываемого документа путем проставления заглавной латинской буквы для удостоверения личности и паспорта - «N». В случае, если гражданин получает только удостоверение личности или только паспорт, во втором поле проставляется прочерк.

«ПАСПОРТ, ЖЕКЕ КУӘЛІК БЕРІЛЕДІ» деген 1-жолда формулярды толтырудың бір немесе бірнеше себептерінің коды (7 кодқа дейін) көрсетіледі, мысалы, тегін өзгерту «04», жеке куәліктің жоғалуы «09», заңды мекенжайын ауыстыру «10» және т. б.
1-ақпараттық жолдағы кодтар мынадай тәртiпте көрсетiледi:
«00» коды формулярды 16 жасқа дейінгі балаларға паспортты беруге толтыру кезінде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәлігінің деректері жазылады, формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға бар болса баланың тұрғылықты жері бойынша тіркеуде болуына тексеру жүргізілген жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетіледі.
Балалардың жеке басын сәйкестендіру үшін жеке өздерінің болуы міндетті.
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты жоқ және туу туралы куәліктерінде ЖСН-ы көрсетілмеген 16 жасқа толмаған адамдарға оны генерациялау ХҚТ ТП ақпараттық жүйесі арқылы жүргізіледі.
Балаларға ЖСН генерациялау үшін ата-аналарының (заңды өкілдерінің) біреуі туу туралы куәлігін және Қазақстан Республикасының азаматтығын растау үшін ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің жеке куәлігін ұсынады. Баланың тұрғылықты жері бойынша тіркеуде болуын қызметкер ХҚТ ТП арқылы тексереді.
Балалардың анықтамалық деректері туу туралы куәлігіне сәйкес жазылады, берген күні, нөмірі және оны берген органның атауы көрсетіледі.
Республикадан тыс жерде туылған адамдарға ЖСН генерациялау үшін Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері берген туу туралы куәліктерді қоспағанда, «Қазақстан Республикасының Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыру талаптарын жоятын конвенцияға қосылуы туралы» 1999 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Конвенция) сәйкес ресімделген туу туралы куәлік ұсынылады.
ЖСН генерациялауды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің «Ақпараттық-өндірістік орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – «АӨО» РМК) ХҚТ ТП-ға өтінім берілген күннен бастап екі жұмыс күніне дейінгі мерзімде жүргізеді.
ЖСН-ның деректер базасында қайталануына жол бермеу мақсатында, «АӨО» РМК аталған азаматқа қатысты мәліметтердің болуына салыстырып тексеру жүргізеді, мәліметтер болмаған жағдайда, генерацияланған ЖСН ХҚТ ТП-ға жолданады.
Генерацияланған ЖСН нөмірі туу туралы куәлікке қосымша парақта осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген ЖСН-мен бірге көрсетіледі, уәкілетті қызметкер қол қояды және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
«01» коды 16 жасқа толған азаматтар үшін формуляр ресімдеу кезінде көрсетіледі, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәліктің деректері жазылады.

В поле 1 «ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ЛИЧНОСТИ ВЫДАЕТСЯ» указывается код одной или нескольких причин (до 7 кодов) заполнения формуляра, например, перемена фамилии «04», утрата удостоверения личности «09», смена юридического адреса «10» и т.д.
Коды в информационном поле 1 указываются в следующем порядке:
Код «00» указывается при заполнении формуляра на выдачу паспорта лицам, не достигшим 16-летнего возраста, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении, индивидуальный идентификационный номер (далее - ИИН), по которому производилась проверка на наличие регистрации ребенка по месту жительства, указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра.
Для проведения идентификации личности детей требуется их личное присутствие.
Детям не достигшим 16-летнего возраста, не имеющим паспортов гражданина Республики Казахстан и в свидетельствах о рождении, которых не указан ИИН, его генерация производится посредством информационной системы РП ДРН.
Для генерации ИИН детям, одним из родителей (законным представителем) предъявляется свидетельство о рождении и удостоверение личности одного из родителей (законного представителя) для подтверждения гражданства Республики Казахстан. Наличие регистрации ребенка по месту жительства проверяется сотрудником посредством РП ДРН.
Установочные данные детей записываются в соответствии со свидетельством о рождении, указывается дата, номер и орган его выдачи.
Для генерации ИИН лицам, родившимся за пределами республики, предоставляется свидетельство о рождении, оформленное согласно Закону Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года «О присоединении Республики Казахстан к Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов» (далее – Конвенция), за исключением свидетельств о рождении, выданных загранучреждениями Республики Казахстан.
Генерация ИИН производится Республиканским государственным предприятием «Информационно-производственный центр» Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – РГП «ИПЦ») в срок до двух рабочих дней со дня подачи заявки в РП ДРН.
В целях предотвращения дублирования ИИН в базе данных, РГП «ИПЦ» проводит сверку на наличие сведений на данного гражданина, в случае отсутствия сведений, сгенерированный ИИН направляется в РП ДРН.
Номер сгенерированного ИИН указывается во вкладыше к свидетельству о рождении с присвоенным ИИН по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписывается уполномоченным сотрудником и заверяется паспортной гербовой печатью.
Код «01» при оформлении формуляра указывается для граждан, достигших 16-летнего возраста, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные свидетельства о рождении.

Егер азамат 16 жасқа толғанға дейін паспорт алған болса, 16 жасқа толуы бойынша формуляр толтыру кезінде 9, 10, 11-жолдарда оның паспортының деректері көрсетіледі.
«00» немесе «01» коды бойынша формулярды ресімдеу кезінде:
Қазақстан Республикасының азаматтығын растау үшін ата-анасының бірінің жеке куәлігі ұсынылады, оның нөмірі, берілген күні және берген орган формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында жазылады;
ата-аналарының азматтығы әртүрлі болған кезде шетелдік ата-анасынан баласының Қазақстан Республикасының азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарын алуы үшін нотариалды расталған өтініш-келісім ұсынылады (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде туғандар үшін);
республикадан тыс жерлерде туылған адамдарға формулярларды толтыру Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелері берген туу туралы куәліктерді қоспағанда, Конвенцияға сәйкес ресімделген туу туралы куәліктердің негізінде жүргізіледі.
Формулярды толтыру кезінде «04» коды азамат Т.А.Ә. (ол болған кезде) өзгерткен кезде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлiгiнiң деректерi, ал 5-жолда – бұрынғы тегi, ал 3 және 4-жолдарда – азаматтың бұрынғы аты, әкесiнiң аты жазылады.
Азаматтың хал актісіне жаза отырып, азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде) өзгерткен кезде, анықтамалық деректерін өзгерту туралы куәліктің деректері формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі.
«05» коды азамат туған күнiн өзгерткен кезде көрсетiледi, бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда бұрынғы жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады. Формулярдың сыртқы бетiндегi бос орында куәліктің туған күнін ауыстыру туралы деректерi көрсетiледi.
Анықтамалық деректерiн өзгерту бойынша («04», «05», «06», «08» кодтары) жеке куәлiк, паспорт беруге формулярды толтыру некеге тұруы (бұзуы) бойынша, ұлты қазақ адамдардың ұлттық дәстүрге байланысты тегін және әкесінің атын өзгерту жағдайларын қоспағанда, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамалық деректерді өзгерту жөніндегі қорытынды (бұдан әрі - анықтамалық деректерді өзгерту туралы қорытынды) шығарылғаннан кейін жүргiзiледi.
Анықтамалық деректерді ауыстырудың шынайылығын анықтау үшін уәкілетті қызметкер тексеру материалдарын қалыптастырады:
азаматтың анықтамалық деректерін өзгерту туралы еркін нысандағы өтініші;
анықтамалық деректерін өзгерту туралы куәлігінің көшірмесі;
екінші рет алған туу туралы куәлігінің көшірмесі (ол болған кезде);
туу туралы акт жазбасының көшірмесі (азамат екінші рет алған туу туралы куәлігін ұсынған жағдайда).

Если гражданин до достижения им 16-летнего возраста уже получал паспорт, то при заполнении формуляра по достижению 16-летнего возраста в полях 9, 10, 11 указываются данные его паспорта.
При оформлении формуляра по коду «00» либо «01»:
для подтверждения гражданства Республики Казахстан предъявляется удостоверение личности одного из родителей, номер, дата и орган выдачи которого указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра;
при различном гражданстве родителей представляется нотариально заверенное заявление-согласие от родителя иностранца на получение ребенком документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан (для родившихся вне пределов Республики Казахстан);
заполнение формуляров лицам, родившимся за пределами республики, производится на основании свидетельств о рождении, оформленных согласно Конвенции, за исключением свидетельств о рождении, выданных загранучреждениями Республики Казахстан.
Код «04» при заполнении формуляра указывается при перемене гражданином Ф.И.О. (при его наличии), при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности, в поле 5 - прежняя фамилия, а под полями 3 и 4 - прежние имя, отчество гражданина.
При изменении Ф.И.О. (при его наличии) гражданина с внесением записи в акт гражданского состояния, данные свидетельства о перемене установочных данных указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра. Выбранная при заключении либо расторжении брака фамилия гражданина указывается в соответствии с записью в свидетельстве о заключении (расторжении) брака, данные которого записываются на свободном месте оборотной стороны формуляра.
Код «05» указывается при перемене гражданином даты рождения, при этом в полях 9, 10, 11 записываются данные прежнего удостоверения личности. На свободном месте оборотной стороны формуляра указываются данные свидетельства о перемене даты рождения.
Заполнение формуляра на выдачу паспорта, удостоверения личности по изменению установочных данных (коды «04», «05», «06», «08») производится после вынесения заключения по перемене установочных данных по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - заключение о перемене установочных данных), за исключением случаев перемены фамилии по заключению (расторжению) брака, фамилий и отчеств лицам казахской национальности согласно национальным традициям.
Для установления достоверности перемены установочных данных, уполномоченным сотрудником формируется проверочный материал:
заявление гражданина в произвольной форме о перемене установочных данных;
копия свидетельства о перемене установочных данных;
копия повторного свидетельства о рождении (при его наличии);
копия актовой записи о рождении (при предъявлении гражданином повторного свидетельства о рождении).

Анықтамалық деректерді ауыстыру туралы өтініштің негізділігін растау кезінде уәкілетті қызметкер екі жұмыс күніне дейінгі мерзімде анықтамалық деректерін өзгерту бойынша қорытынды шығарады, оны Ішкі істер басқармасының (бөлімнің) бастығы немесе оның орынбасарымен бекітеді. Қорытындыны тіркеу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтамалық деректерін, ұлтын, туған жерін ауыстыру, жеке басын тексеру бойынша және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру, 1974 жылғы үлгідегі паспортты жоғалту туралы қорытындыларды тіркеу журналында (бұдан әрі – қорытындыларды тіркеу журналы) тіркеледі. Тексеру материалы жеке номенклатуралық іске қалыптастырылады.
«06» коды шығарылған жеке басын куәландыратын құжаттардағы жазуларда сәйкес келмеулер анықталған жағдайда көрсетiледi. 9, 10, 11-жолдарда сәйкес келмеулер анықталған жеке куәлiктiң немесе паспорттың, егер ол жеке куәлiктен бөлек ресiмделсе, деректерi жазылады.
Егер дайындалған жеке басты куәландыратын құжаттарда өндiрiстiк ақауға жол берiлсе, жаңадан ресiмделген формулярмен бiрге бұрынғы формулярды және жiберiлген қатесi бар құжатты жалпы тiзiмге енгiзбей, жеке тiзiлiммен ІІМ КҚПД-ге жіберіледі, ал жеке басты куәландыратын құжаттарды қайта әзірлеу «АӨО» РМК-ның есебінен жүргізіледі. Жаңа құжат дайындалғаннан кейiн бұрынғы (қатесi бар) құжат өндiрiстiк ақау ретiнде «АӨО» РМК-да жойылады, ал формулярдың екеуі де дайындалған құжатпен бiрге толтырылған жерi бойынша қайтарылады. Егер жазудағы сәйкес келмеулер формулярды толтыру кезінде уәкілетті қызметкерлердің кiнәсiнен жол берiлген болса, ІІМ КҚПД-ге жаңадан толтырылған формуляр енгізілген мәліметтің дұрыстығын растайтын құжаттың көшірмесімен бірге жолданады. Формулярдың сыртқы бетiне қате табылған жол көрсетiле отырып, жазба жазылып, паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады, қатесi бар құжат жойылады.
Азаматтың фотосуретінің жеке басты куәландыратын құжаттағы фотобейнемен сәйкес келмейтіні анықталған кезде уәкілетті қызметкер құжаттандырылатын адамның жеке басын және құжаттардағы сәйкессіздіктердің себептерін тексергеннен кейін формулярды «06» коды бойынша толтырады.
Жеке басты растау үшін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтың жеке басын тану хаттамасы (бұдан әрі – жеке басты тану хаттамасы) толтырылады. Жеке  басты тану хаттамасы оның фотосуреті мен біруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша басқа адамдардың фотокарточкаларымен бірге жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып, толтырылады.

При подтверждении обоснованности заявления о перемене установочных данных, уполномоченным сотрудником в срок до двух рабочих дней выносится заключение о перемене установочных данных, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел или его заместителем. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений по перемене установочных данных, национальности, места рождения, по проверке личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, об утрате паспорта образца 1974 года по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее - журнал регистрации заключений). Проверочный материал формируется в отдельное номенклатурное дело.
Код «06» указывается в случае обнаружения неточностей в записях в выпущенных документах, удостоверяющих личность. В полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, в котором обнаружена неточность, или паспорта, если он оформлялся отдельно от удостоверения личности.
Если в изготовленных документах, удостоверяющих личность, допущен производственный брак, то с вновь оформленным формуляром в ДМП МВД отдельным реестром без включения в общие списки направляется прежний формуляр и документ с допущенной ошибкой, а изготовление повторных документов, удостоверяющих личность, производится за счет РГП «ИПЦ». После изготовления нового документа прежний (с ошибкой) уничтожается в РГП «ИПЦ» как производственный брак, а оба формуляра с изготовленным документом возвращаются по месту их заполнения. Если неточности в записях допущены по вине уполномоченных сотрудников при заполнении формуляра, в ДМП МВД направляется вновь оформленный формуляр с приложением копии документа, подтверждающего правильность внесенных сведений. На оборотной стороне формуляра производится запись с указанием поля, в котором была обнаружена ошибка, заверяемая паспортной гербовой печатью, документ с допущенной ошибкой уничтожается.
При выявлении несоответствия фотографии гражданина в базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником заполняется формуляр по коду «06» после проведения проверки личности документируемого и причин несоответствия в документах.
Для подтверждения личности составляется протокол опознания личности гражданина по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее - протокол опознания личности). Протокол опознания личности составляется по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет.

Екі жұмыс күн ішінде қорытынды шығарылып, формулярмен және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған жарамсыз құжаттарды жою туралы актімен (бұдан әрі – жою туралы акті) бірге осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес құжаттың жарамсыз болу себебін көрсете отырып, ІІМ КҚПД-ге жолданады. Қорытындыны тіркеу қорытындыларды тіркеу журналында жүргізіледі.
«07» коды құжат пайдалануға жарамсыз болған жағдайда (бүліну, ескіру, техникалық ақаулар, паспорттың барлық беттерін пайдалану, жеке басын куәландыратын құжатта ЖСН болмауы) көрсетіледі.
Бүлінуіне, ескіруіне, жеке басын сәйкестендірудің мүмкін болмауына байланысты пайдалануға жарамсыз құжат формулярды толтыру кезінде алынады, азаматтың қалауы бойынша уақытша жеке куәлік беріледі.
Сонымен бірге, «07» коды формулярды деректер базасында «талап етілмеген құжаттар» ретінде жарамсыздар қатарына енгізілген құжаттың негізінде толтыру кезінде көрсетіледі.
«08» коды азамат өзiнiң ұлтын өзгертуіне байланысты формулярды толтыру кезінде көрсетiледi.
Формулярды «08» код бойынша толтыру кезінде мыналарды басшылыққа алу қажет:
азаматтардың паспорттарында және жеке куәліктерінде ұлты туралы жазбаны өзгерту олардың жазбаша өтініштері бойынша туу туралы куәліктерінің және қолдаухаттың негізділігін растайтын өзге де құжаттардың негізінде жүргізіледі;
паспортта және жеке куәлікте ұлты туралы жазба ата-аналарының ұлтына сәйкес жүргізіледі. Ата-аналарының ұлты әртүрлі болған кезде Қазақстан Республикасының азаматы ұлтын әкесінің немесе анасының ұлты бойынша еркін таңдайды. Одан әрі өтініш бойынша ұлты тек басқа ата-анасының ұлтына өзгереді.
Ерекше жағдайларда қуғын-сүргін кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағына күштеп көшірілген Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарында, жеке куәліктерінде ұлты туралы жазбаны өзгертуге рұқсат етіледі. Ұлтын өзгерту «Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын ақтау туралы» 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілетін ақталғаны туралы анықтаманың негізінде жүргізіледі.
Формуляр ұлтын өзгерту туралы өтініштің негізділігі расталғаннан және Ішкі істер басқармасының (бөлімнің) бастығы немесе оның орынбасары бекітетін екі жұмыс күніне дейінгі мерзімде шығарылатын ұлтын өзгерту бойынша қорытындыдан кейін толтырылады және  қорытындыларды тіркеу журналында тіркеледі. Тексеру материалдары бөлек номенклатуралық істе қалыптастырылады.
Формулярдың 9, 10, 11-жолдарында бұрынғы жеке куәліктің (немесе паспорттың – шетелде тұратындар үшiн) деректерi жазылады, ал формулярдың сыртқы бетiндегі бос орында паспорттық елтаңбалы мөрмен расталатын ұлтын өзгерту туралы қорытындының нөмiрi мен күнi жазылады. 8-жолда азаматтың жаңа ұлты, ал 8-жолдың астына бұрынғы ұлты жазылады.
Біруақытта 8-жол бойынша формуляр ресімдеу кезінде уәкілетті қызметкер азаматқа ұлты туралы жазбаның өзгертілгені туралы анықтама береді, ол азаматтық хал актілеріндегі тиісті жазбаларда ұлты туралы мәліметтерге өзгерістер енгізу үшін тұрғылықты жері бойынша азаматтық  хал актілері жазбалары (бұдан әрі – АХАЖ) органдарына ұсынылады.

В течение двух рабочих дней выносится заключение и направляется в ДМП МВД вместе с формуляром и актом об уничтожении недействительного документа, составленным по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее - акт об уничтожении) с указанием причин недействительности документа согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений.
Код «07» указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц паспорта, отсутствие ИИН в документе, удостоверяющем личность).
Непригодный к использованию документ в связи с порчей, ветхостью, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра, по желанию гражданина выдается временное удостоверение личности.
Также, код «07» указывается при оформлении формуляра на основании документа, введенного в разряд недействительных в базе данных по причине «невостребованный».
Код «08» указывается при заполнении формуляра, в связи с изменением гражданином своей национальности.
При оформлении формуляра по коду «08» следует руководствоваться следующим:
изменение записи о национальности, в паспортах и удостоверениях личности граждан, производится по их письменному заявлению на основании свидетельства о рождении и других документов, подтверждающих обоснованность ходатайства.
запись о национальности в паспорте и удостоверении личности производится в соответствии с национальностью родителей. При различных национальностях родителей гражданин Республики Казахстан добровольно выбирает национальность по отцу или матери.
в дальнейшем по заявлению, национальность изменяется только на национальность другого родителя.
В виде исключения разрешается изменение записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности граждан Республики Казахстан, насильственно переселенных в период репрессий на территорию Республики Казахстан. Изменение национальности производится на основании справок о реабилитации, выдаваемых в соответствии с Законом Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года «О реабилитации жертв массовых политических репрессий».
Формуляр заполняется после подтверждения обоснованности заявления об изменении национальности и вынесенного в срок до двух рабочих дней заключения по изменению национальности, утвержденного начальником Управления (отдела) внутренних дел или его заместителем и регистрируется в журнале регистрации заключений. Проверочный материал формируется в отдельное номенклатурное дело.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные прежнего удостоверения личности (или паспорта - для проживающих за границей), а на свободном месте оборотной стороны формуляра записываются номер и дата заключения по изменению национальности, которые заверяются паспортной гербовой печатью. В поле 8 записывается новая национальность гражданина, а под полем 8 - прежняя национальность.
Одновременно при оформлении формуляра по коду «08» уполномоченным сотрудником гражданину выдается справка об изменении записи о национальности, которая предъявляется в органы регистрации актов гражданского состояния (далее - РАГС) по месту постоянного жительства для внесения изменений в сведения о национальности в соответствующих записях актов гражданского состояния.

Осы «08» код азамат жеке басын куәландыратын құжаттарын оларда ұлтын көрсеткiсi келмеуiне байланысты ауыстырған кезде формулярды толтыру кезiнде көрсетiледi. 8-жол толтырылмайды, онда «999» коды қойылады.
«09» коды азамат жеке куәлiгiн жоғалтуына байланысты формулярды толтыру кезінде көрсетiледi.
Жеке куәлігін жоғалтқан азаматтар ішкі істер органдарына осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттың қайда, қашан және қандай жағдайда жоғалғанын көрсете отырып, жазбаша өтініш береді.
Жеке басын растауды тексеру және жоғалған жеке куәлік туралы мәліметтер беруді уәкілетті қызметкер деректер базасында жүргізеді.
Картотекада формуляр болмаған жағдайда осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның жоғалғаны туралы акт жасалады.
Жеке басын және жоғалған жеке куәлік туралы мәліметтерді растау үшін ІІМ КҚПД деректер базасынан ІІМ КҚПД паспорттық елтаңбалық мөрімен расталған фотосуреті бар ақпарат сұратылады.
Жеке куәліктері басқа өңірлерде алынған азаматтар өтініш білдірген жағдайда, ХТҚ ТП жоқ көші-қон полициясы бөліністері құжат иесінің сәйкестігін растау және жоғалған құжат туралы мәліметтер беру үшін осы Қағидаларғы 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фотосуреттері бар формулярдың көшірмелерін ұсыну туралы сұрау салу жолдайды.
Жеке басын куәландыратын құжаттарды, 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттарын жоғалтуға байланысты сұрау салулар азаматтардың өтініштері келіп түскеннен кейінгі келесі жұмыс күннен кешіктірмей жолданады, ал формулярдың көшірмесін беру туралы сұрау салуға жауаптар осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес сұрау салу бастамашыларына олар келіп түскеннен кейін 48 сағаттан кешіктірмей жолданады.
Формулярдың 9, 10, 11-жолдарында жоғалған жеке куәлiктің деректерi жазылады. Паспорты болған кезде 9, 10, 11-жолдарда қолындағы паспортының деректерi көрсетiледi. Формулярдың сыртқы бетіне жоғалған құжатты қалпына келтiру туралы азаматтың өтінішінің нөмiрi және күнi жазылады.
Азаматтың қолында жеке басын куәландыратын құжаттардың біреуі (жеке куәлік немесе паспорт) болған кезде жеке басын сәйкестендіру қолында бар құжат бойынша деректер базасында жүргізіледі.
«10» коды азамат заңды мекенжайын ауыстырған кезде, егер ескі үлгідегі жеке куәлігінде толық заңды мекенжайы жаңа тіркелген мекенжайына сәйкес келмейтін (қала, аудан, көше, үй, пәтер) болған кезде көрсетiледi.
9, 10, 11-жолдарда азаматтың жеке куәлiгiнiң деректерi жазылады және 14-жол (бұрынғы тіркелген мекенжайы) толтырылады.

Этот же код «08» указывается при заполнении формуляра, когда гражданин меняет документы, удостоверяющие личность, в связи с желанием не указывать в них национальность. Поле 8 не заполняется, в нем проставляется код «999».
Код «09» указывается при заполнении формуляра по причине утраты гражданином удостоверения личности.
Граждане, утратившие удостоверения личности, подают в органы внутренних дел письменное заявление с указанием где, когда и при каких обстоятельствах утрачен документ по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном удостоверении личности производится уполномоченным сотрудником в базе данных.
При отсутствии формуляра в картотеке, составляется акт об его утрате по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Для подтверждения личности и сведений об утраченном удостоверении личности, из ДМП МВД запрашивается информация из базы данных с фотографией, заверенная паспортной гербовой печатью ДМП МВД.
В случае обращения граждан, утраченные удостоверения личности которых получены в других регионах, подразделения миграционной полиции, в которых отсутствуют РП ДРН, направляют запрос о предоставлении копии формуляра, по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам с фотографией для подтверждения ее тождественности владельцу документа и выдачи сведений об утраченном документе.
Запросы, связанные с утратой документов, удостоверяющих личность, паспортов бывшего СССР образца 1974 года направляются не позднее следующего рабочего дня после поступления заявлений граждан, а ответы на запрос о предоставлении копии формуляра согласно приложению 12 к настоящим Правилам высылаются инициаторам запросов не позднее 48 часов после их поступления.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные утраченного удостоверения личности. При наличии паспорта в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося паспорта. На оборотной стороне формуляра записывается номер и дата заявления гражданина по восстановлению утраченного документа.
При наличии у гражданина одного из документов, удостоверяющих личность (удостоверения личности или паспорта) идентификация личности производится в базе данных по имеющемуся документу.
Код «10» указывается при перемене гражданином юридического адреса, когда в удостоверении личности старого образца указан полный юридический адрес (город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации.
В полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности гражданина и заполняется поле 14 (прежний адрес регистрации).

«11» коды формулярды толтыру кезінде егер 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортын ұсынған немесе оны жоғалтуына байланысты қалпына келтiрген, азаматтығы жоқ адамның куәлiгiн, жеке басын куәландыратын құжаттарды беру туралы қолдаухатпен алғаш рет жүгінген 18 жасқа толған адамдар туу туралы куәлігін ұсынған кезде жеке куәлiк пен паспорт алғаш ресiмделген жағдайда көрсетіледі.
«11» код бойынша формулярды ресімдеу үшін мынадай тәртіп белгіленеді:
1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорттар бойынша азаматтардан жеке басты куәландыратын құжаттарды уақтылы алмау себептерi көрсетілген еркін нысандағы өтініш, барлық тұрған, оқу, жұмыс орындары көрсетілген толық өмірбаяны, 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорты қабылданады.
Осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген тәртіпте уәкілетті қызметкер куәландырған 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортының көшірмесі тексеру материалына тігіледі.
Паспорттардағы тіркеу мөртабанының түпнұсқалылығы күмән тудырған немесе басылмаған кезде уәкілетті қызметкер азаматтың азаматтығын растау үшін Қазақстан Республикасының аумағында тіркелу заңдылығына тексеру жүргізеді. Тіркеу туралы мәліметтер аумақтық ішкі істер органдарының мекенжай-анықтама мұрағаты, селолық, ауылдық округтердің шаруашылық кiтаптары бойынша тексеріледі. Тіркелу фактісін анықтау үшін бұрынғы тұрған жерлері бойынша сұрау салулар жүргізіледі.
Аталған адамға паспорттың берiлгенін және фотосуреттердiң ұқсастығын растау, сондай-ақ ерекше белгiлерiнiң (шетел мемлекетінің азаматтығы, паспортты ауыстыру, жоғалту, құзыреттi органдардың сұрау салулары туралы) болуын тексеруді жүзеге асыру үшiн уәкілетті қызметкер осы паспортты берген органға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес суреті бар 1-н көшірмесін және оның берілгенін растайтын 1974 жылғы үлгідегі паспорттарды есепке алатын 2-нысанды кітаптан (бұдан әрі - 2-нысанды кітап) жазбаларды ұсыну туралы сұрау салу жолдайды. Сұрау салуға жауап осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолданады.
Паспорттық елтаңбалы мөрмен расталған 1-н көшiрмесi және 2-н кітабынан алынған мәліметтер тексеру материалына тiгiледi.
Уәкілетті қызметкер азаматты Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы немесе оны жоғалтуы, республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кетуі, республика аумағына шетелдік ретінде тіркелуі жөніндегі есептер бойынша тексереді. Тексеру бойынша мәліметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Жеке басын анықтау үшін уәкілетті қызметкер азаматтың фотосуреті мен онымен бірге ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып, адамның жеке басын тану хаттамасын толтырады.
Азаматтың жеке басын анықтау және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін растау кезінде уәкілетті қызметкер осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке басын анықтау және Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын растайтын құжаттарды беру бойынша қорытынды (бұдан әрі – жеке басын анықтау бойынша қорытынды) шығарып, қорытындыларды тіркеу журналына тіркейді, оның нөмірі мен күні формулярдың сыртқы бетінде көрсетіліп, паспорттық елтаңбалы мөрмен бекітіледі.

Код «11» при заполнении формуляра указывается в случаях, если удостоверение личности и паспорт оформляются впервые: при предъявлении паспорта бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате, удостоверения лица без гражданства, свидетельства о рождении лицами старше 18 лет, ходатайствующими впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность.
Для оформления формуляра по коду «11» устанавливается следующий порядок:
по паспортам бывшего СССР образца 1974 года от граждан принимаются заявление в произвольной форме с указанием причин несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность, подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы, паспорт бывшего СССР образца 1974 года.
Копия паспорта бывшего СССР образца 1974 года, заверенная уполномоченным сотрудником, в порядке, установленном пунктом 12 настоящих Правил, приобщается к проверочному материалу.
При возникновении сомнений в подлинности штампов регистрации в паспортах, либо их отсутствии, уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства. Сведения о регистрации проверяются по адресно-справочному архиву территориальных органов внутренних дел, по хозяйственным книгам сельских, аульных округов. Для выяснения факта регистрации производятся запросы по прежним местам проживания.
Для подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, а также осуществления проверки на предмет наличия особых отметок (о гражданстве иностранного государства, обмене, утрате паспорта, запросах компетентных органов) в орган, выдавший данный паспорт, уполномоченным сотрудником, направляется запрос о предоставлении копии формы-1 согласно приложению 11 настоящих Правил с фотографией и записи из книги формы-2 учета паспортов образца 1974 года (далее – книга ф-2), подтверждающей его выдачу. Ответ на запрос направляется по форме, согласно приложению 9 к настоящим правилам.
Копия формы-1 и сведения с записью из книги ф-2, заверенные паспортной гербовой печатью, приобщаются к проверочному материалу.
Уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина по учетам выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, выезда на постоянное место жительство за пределы республики, регистрации на территории республики как иностранца. Сведения по проверке приобщаются к проверочному материалу.
Для установления личности уполномоченным сотрудником составляется протокол опознания личности гражданина согласно приложению 6 настоящих Правил по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет.
При установлении личности гражданина и подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником выносится заключение по установлению личности и выдаче документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, по форме согласно приложению 13 настоящих Правил (далее - заключение по установлению личности), которое регистрируется в журнале регистрации заключений, а номер и дата указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.

Қазақстан Республикасының аумағында, оның ішінде 1992 жылғы 1 наурызға тұрақты тіркелгенін растайтын құжаттар болмаған кезде, егер азаматтар Қазақстан Республикасында тіркеу есебінен шығарылған және тоғыз ай ішінде Қазақстан Республикасының аумағында жаңа келген орны бойынша тіркелмеген болса, уәкілетті қызметкер азаматтың азаматтығын анықтауға тексеру жүргізеді.
Тексеру аяқталғаннан кейін оған Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2045 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 23 тамыздағы № 556 бұйрығымен (бұдан әрі – ІІМ-нің 2002 жылғы 23 тамыздағы № 556 бұйрығы) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қарауы жөніндегі нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі туралы анықтама (бұдан әрі – 5 нысанды анықтама) беріледі.
5-нысанды анықтама Қазақстан Республикасының азаматын паспортпен және жеке куәлікпен құжаттандыру туралы шешім қабылдауға негіз болып табылады, 5-нысанды анықтама және 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортының берілгенін растайтын 1-н көшірмесі болған кезде тексеру материалдарын қалыптастыру жүргізілмейді, бұл ретте 1-н көшірмесін азаматтық және иммиграция бөлімі 5-нысанды анықтамамен бірге ұсынады.
Формулярды ресімдеу кезінде 5-нысанды анықтаманың нөмірі мен күні және анықтаманы берген орган формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады. 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспортын жоғалтуына байланысты «11» коды бойынша формуляр ресімдеу үшін азаматтардан:
жеке басын куәландыратын құжаттарды уақтылы алмау және жоғалту себептерi көрсетілген еркін нысандағы өтініш;
барлық тұрған, оқыған, жұмыс істеген жерлері көрсетілген толық өмірбаян қабылданады.
Уәкілетті қызметкер аталған адамға паспорттың берілгенін және фотосуреттердің ұқсастығын растауға, азаматтарға Қазақстан Республикасының азаматтығын растау үшін Қазақстан Республикасы аумағында тіркелу заңдылығына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу немесе оны жоғалту, республикадан тыс жерлерге тұрақты тұруға кету, республика аумағында шетел азаматы ретінде тіркелу мәніне тексеру жүргізеді. Тексеру бойынша мәліметтер тексеру материалдарына тiгiледi.
Азаматтың фотосуреті мен біруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша, жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып, адамның жеке басын тану хаттамасы толтырылады.

При отсутствии документов, подтверждающих постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, в том числе и на 1 марта 1992 года, если граждане были сняты с регистрационного учета в Республике Казахстан и в течение девяти месяцев не зарегистрировались по новому месту пребывания на территории Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником производится проверка гражданина на определение его гражданства.
По завершению проверки гражданам выдается справка (далее - справка формы-5), подтверждающая принадлежность к гражданству Республики Казахстан, по форме согласно приложению к Инструкции по рассмотрению органами внутренних дел Республики Казахстан вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 августа 2002 года № 556, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 2045 (далее – приказ МВД № 556 от 23.08.2002 года).
Справка формы-5 является основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан, при наличии справки формы-5 и копии формы-1, подтверждающей выдачу паспорта бывшего СССР образца 1974 года, формирование проверочного материала не производится, при этом копия формы-1 предоставляется отделом гражданства и иммиграции вместе со справкой формы-5.
При оформлении формуляра номер, дата и орган выдачи справки формы-5 указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
Для оформления формуляра по коду «11», в связи с утратой паспорта бывшего СССР образца 1974 года от граждан принимаются:
заявление в произвольной форме с указанием причин утраты и несвоевременного получения документов, удостоверяющих личность;
подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы.
Уполномоченным сотрудником производится проверка подтверждения выдачи паспорта данному лицу и тождественности фотографий, проверка гражданина на законность регистрации на территории Республики Казахстан для подтверждения гражданства Республики Казахстан, а также на предмет выхода из гражданства Республики Казахстан, либо его утраты, выезда на постоянное место жительства за пределы республики, регистрации на территории республики как иностранца. Сведения по проверке приобщаются к проверочному материалу.
Составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет.

Азаматтардың 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттарын жоғалту туралы өтініштерінің негізінде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1974 жылғы үлгідегі паспортты жоғалтқаны туралы іс басталады. Осы іске тіркеу нөмірі беріледі: алымы – өтініштердің тіркеу нөмірі, бөлімі – ағымдағы жылдағы істердің реттік нөмірі. 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттарын жоғалту туралы істер осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1974 жылғы үлгідегі паспорттарды жоғалту туралы істерді тіркеу журналында тіркеледі.
Азаматтың жеке басы анықталған және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі расталған кезде, уәкілетті қызметкер екі жұмыс күні ішінде жеке басын тексеру нәтижелері және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру бойынша қорытынды шығарады, оны Ішкі істер басқармасының (бөлімінің) бастығы не болмаса оның орынбасары бекітеді және қорытындыларды тіркеу журналында тіркеледі.
Формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда жоғалған 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортының деректері, ал формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылған жоғалту туралы істің нөмірі мен күні жазылады.
Қазақстан Республикасының аумағында, оның ішінде 1992 жылғы 1 наурызға тұрақты тіркелгенін растайтын құжаттар болмаған кезде, егер азаматтар Қазақстан Республикасында тіркеу есебінен шығарылған және тоғыз ай ішінде Қазақстан Республикасының аумағында жаңа келген орны бойынша тіркелмеген болса, азаматқа оның азаматтығын анықтау үшін тексеру жүргізіледі, аяқталғаннан кейін оған Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (және паспортын) әзірлеу үшін формуляр ресімдеу туралы шешім қабылдау үшін негіз болып табылатын 5-нысанды анықтама беріледі.
5-нысанды анықтама және 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортының берілгендігін растайтын 1-нысанның көшірмесі болған жағдайда қосымша тексеру материалдары жинақталмайды, бұл ретте 1-нысанның көшірмесін азаматтық және иммиграция бөлімі 5-нысанды анықтамамен бірге береді.
Формулярды ресімдеген кезде 5-нысанды анықтаманың нөмірі мен күні және анықтаманы берген орган формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар беруге алғаш рет өтініш білдірген және туу туралы куәлігін ұсынған 18 жасқа толған адамдарға формулярды ресімдеу олардың жеке басын тексеріп, Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі анықтағаннан кейін жүзеге асырылады.
«11» коды бойынша көрсетілген санаттағы адамдарға формуляр ресімдеу үшін азаматтан:
жеке басты куәландыратын құжатты уақтылы алмау себебi көрсетілген еркін нысандағы өтініш;
барлық тұрған жері, оқу, жұмыс орындары көрсетілген толық өмiрбаяны; туу туралы куәлiгi;
ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжаты қабылданады.
Осы Қағидалардың 12-тармағында белгіленген тәртіппен уәкілетті қызметкер растаған туу туралы куәліктің, ата-анасының біреуінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмелері тексеру материалына тігіледі.
Ұсынылған туу туралы куәлiкті растау үшін АХАТ органдарынан туу туралы актілік жазбасының көшірмесі сұратылады.
Уәкілетті қызметкер азаматтың фотосуреті мен біруақытта ұсынылған танылатын адамның сыртқы келбетімен мүмкіндігінше ұқсас келетін басқа адамдардың кемінде үш фотосуреті бойынша, жақын туыстарын немесе азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып, адамның жеке басын тану хаттамасын толтырады.
Екі жұмыс күні ішінде жеке басын тексеру нәтижелері бойынша қорытынды шығарылады, оны Ішкі істер басқармасының (бөлімінің) бастығы немесе оның орынбасары бекітеді, содан кейін ол қорытындыларды тіркеу журналында тіркеледі.

На основании заявлений граждан об утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года заводится дело об утрате паспорта образца 1974 года по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам. Данному делу присваивается регистрационный номер: числитель - регистрационный номер заявлений, знаменатель - порядковый номер дела в текущем году. Дела об утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года регистрируются в журнале регистрации дел об утрате паспортов образца 1974 года по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
При установлении личности гражданина и подтверждении принадлежности к гражданству Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником в течение двух рабочих дней выносится заключение по результатам проверки личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел либо его заместителем и регистрируется в журнале регистрации заключений.
В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные утраченного паспорта бывшего СССР образца 1974 года, а на свободном месте оборотной стороны формуляра номер и дата дела об утрате, которые заверяются паспортной гербовой печатью.
При отсутствии документов, подтверждающих постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, в том числе и на 1 марта 1992 года, если граждане были сняты с регистрационного учета в Республике Казахстан и в течение девяти месяцев не зарегистрировались по новому месту пребывания на территории Республики Казахстан, производится проверка гражданина на определение его гражданства, по завершению которой ему выдается справка формы-5, являющаяся основанием для принятия решения об оформлении формуляра для изготовления удостоверения личности (и паспорта) гражданина Республики Казахстан.
При наличии справки формы-5 и копии формы-1, подтверждающей выдачу паспорта бывшего СССР образца 1974 года, формирование проверочного материала не производится, при этом копия формы-1 предоставляется отделом гражданства и иммиграции вместе со справкой формы-5.
При оформлении формуляра номер, дата и орган выдачи справки формы-5 указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
Оформление формуляра лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, осуществляется после проверки их личности и подтверждения принадлежности к гражданству Республики Казахстан.
Для оформления формуляра по коду «11» указанной категории лиц от гражданина принимаются:
заявление в произвольной форме с указанием причин несвоевременного получения документа, удостоверяющего личность;
подробная автобиография с указанием всех мест проживания, учебы, работы;
свидетельство о рождении;
документ, удостоверяющий личность одного из родителей.
Копии свидетельства о рождении, документа, удостоверяющего личность одного из родителей, заверенные уполномоченным сотрудником, в порядке, установленном пунктом 12 настоящих Правил, приобщаются к проверочному материалу.
В подтверждение предъявленному свидетельству о рождении, запрашивается копия актовой записи о рождении из органов РАГС.
Уполномоченным сотрудником составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников, в случае их отсутствия - лицами, знающего гражданина не менее десяти лет.
В течение двух рабочих дней выносится заключение по результатам проверки личности, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел либо его заместителем, после чего регистрируется в журнале регистрации заключений.

Формулярдағы 9, 10, 11-жолдарда туу туралы куәліктің деректері формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылған жеке басын тексеру қорытындысының нөмірі мен күні жазылады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ және Қазақстан Республикасының аумағында кәмелеттік жасқа толғанға дейін тұрақты тiркелмеген 18 жасқа толған адамдарға олардың азаматтығын анықтауға тексеріс жүргізіледі, аяқталғаннан кейін оларға Қазақстан Республикасының азаматын жеке куәлікпен және паспортпен құжаттандыру туралы шешім қабылдау үшін үшін негіз болып табылатын 5-нысанды анықтама беріледі.
5-нысандағы анықтама болған кезде тексеру материалдары жинақталмайды.
Формулярды ресімдеу кезінде 5-нысанды анықтаманың нөмірі, күні және анықтаманы берген орган формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
Азаматтар Қазақстан Республикасының азаматтылығына тиесілігі туралы 5-нысанды анықтамаларды беру кезінде оларды берген күннен бастап бір жыл өткеннен кейін азаматтар 5-нысанды анықтаманы қайта алуға жіберіледі.
5-нысанды анықтамалар (немесе оның телнұсқалары) аумақтық бөліністерде ұдайы сақталуға жатады.
«12» коды Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарға формуляр толтыру кезінде көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда ІІМ 2002 жылғы 23 тамыздағы № 556 бұйрығымен бекітілген Нұсқаулыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтаманың (бұдан әрі - 6-нысанды анықтама) деректері жазылады. 15-жолда – бұрынғы азаматтығы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күні (азаматтығы жоқ адамдар үшін – АЖТ «990» коды) көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының (бұдан әрі – Жарлық) нөмірі немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын оңайлатылған тәртіппен қабылдау туралы ішкі істер органдарының қорытындылары формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға көрсетіледі және паспорттық елтаңбалы мөрмен расталады.
Бұрын ата-аналарымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған балаларға Қазақстан Республикасы азаматының паспорты мен жеке куәлігіне формуляр ресімдеу олардың ата-аналарының 6-нысанды анықтамасының немесе анықтамалардың телнұсқалары негізінде ресімделеді. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға туу туралы куәліктің нөмірі, күні, оны берген орган көрсетіледі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы Жарлықтың немесе ішкі істер органдарының қорытындысы көрсетіледі.
Туу туралы куәлік олардың заңдастыруы не апостиль қоюы болмауы себепті формулярды ресімдеу үшін негіз бола алмаған жағдайда, балаларды ресімдеу ішкі істер органдары олардың ата-анасына балаларының анықтамалық деректерін көрсете отырып, беретін 6-нысанды анықтамалардың ұсынылған телнұсқалары бойынша жүзеге асырылады.
Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға 6-нысанды анықтаманың телнұсқасы атына берілген ата-анасының жеке куәлігінің берілген күні мен нөмірі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаған Жарлықтың нөмірі көрсетіледі.

В полях 9, 10, 11 формуляра записываются данные свидетельства о рождении, а на свободном месте оборотной стороны формуляра номер и дата заключения по результатам проверки личности, заверяемые паспортной гербовой печатью.
На лиц, старше 18 лет, не имеющих документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, и постоянной регистрации до достижения ими совершеннолетнего возраста в Республике Казахстан, производится проверка на определение их гражданства, по завершению которой им выдается справка формы-5, являющаяся основанием для принятия решения о документировании паспортом и удостоверением личности гражданина Республики Казахстан.
При наличии справки формы-5 формирование проверочного материала не производится.
При оформлении формуляра номер, дата и орган выдачи справки формы-5 указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.
При предоставлении гражданами справок формы-5 о принадлежности к гражданству Республики Казахстан по истечению более года со дня их выдачи, граждане направляются за получением повторной справки формы-5.
Справки формы-5 (либо их дубликаты) подлежат постоянному хранению в территориальных подразделениях.
Код «12» указывается при заполнении формуляра лицам, принявшим гражданство Республики Казахстан. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные справки о приеме в гражданство Республики Казахстан (далее - справка формы-6), по форме согласно приложению к Инструкции, утвержденной приказом МВД № 556 от 23.08.2002 года. В поле 15 – указываются бывшее гражданство, а также дата принятия гражданства Республики Казахстан (для лиц без гражданства - ЛБГ код «990»).
Номер Указа Президента Республики Казахстан о приеме в гражданство Республики Казахстан (далее - Указ) либо заключения органов внутренних дел о принятии гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется паспортной гербовой печатью.
Оформление формуляров на удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан детям, ранее принятым в гражданство Республики Казахстан вместе с родителями, осуществляется на основании справок формы-6 их родителей или дубликатов справок. На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается номер, дата и орган выдачи свидетельства о рождении, а также номер Указа либо заключения органов внутренних дел о приеме в гражданство Республики Казахстан.
В случаях, когда свидетельства о рождении не могут служить основанием для оформления формуляра ввиду отсутствия их легализации либо апостилирования, оформление детей осуществляется по представленным дубликатам справок формы-6, выдаваемых органами внутренних дел на их родителей с указанием установочных данных детей.
На свободном месте оборотной стороны формуляра указываются номер и дата выдачи удостоверения личности родителя, на чье имя выдан дубликат справки формы-6, а также номер Указа, которым он принят в гражданство Республики Казахстан.

Бұрын ата-анасымен бірге Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған, бірақ Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды уақтылы алмаған 18 жасқа толған адамдарды ресімдеу көрсетілген адамдарға ішкі істер органдары қайта берген Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағаны туралы 6-нысанды анықтамалардың негізінде жүзеге асырылады.
6-нысанды анықтама (не олардың телнұсқалары) аумақтық бөліністерде тұрақты сақталуға жатады.
«13» коды тек паспортын жоғалтқан азаматтарға формуляр толтыру кезінде көрсетiледi. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда жеке куәліктің деректері жазылады, ал формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылған азаматтың паспортты қалпына келтіру туралы өтінішінің нөмірі мен күні жазылады.
16 жасқа дейінгі балаға дайындалған паспорт жоғалған жағдайда, құжатын қалпына келтіру туралы өтінішті оның ата-анасының біреуі немесе заңды өкілі жазады.
«14» коды жеке куәлікке арналған формулярды елдi мекен атауының өзгеруіне байланысты толтырған кезде көрсетiледi. 14-жол толтырылмайды, ал 9, 10, 11-жолдарда қолындағы жеке куәлігінің деректері жазылады.
«15» коды формулярды Қазақстан Республикасында тұрақты тұру үшiн шетелден қайтып оралған Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке куәлiк ресiмдеу кезінде көрсетiледi. Бұл ретте 14-жол (бұрынғы тұрғылықты жерi) толтырылады, ал 9, 10, 11-жолдарда Қазақстан Республикасы азаматының қолында бар паспортының деректерi жазылады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден Қазақстан Республикасының аумағына уақытша тұру мақсатында келген Қазақстан Республикасының азаматтарына Қазақстан Республикасының паспорты негізінде келген орны бойынша уақытша тіркеу ресімделеді.
Егер Қазақстан Республикасының азаматы бұрын тұрған елінің консулдық есебінен шықпай Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келсе, ол: азаматтығына тиесілігін міндетті түрде көрсете отырып, бұрын тұрған елдің есебінен шығу туралы Қазақстан Республикасының шетелдік мекемесі (не Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті) берген анықтаманы не бұрынғы тұрғылықты жері бойынша тіркеуден шыққандығы туралы шет мемлекеттің құзырлы органдары берген және тиісті түрде растаған құжатты ұсынуы қажет.
Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары берілген күнінен үш айдан астам мерзімге берген Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кетуіне байланысты тіркеу есебінен шығу туралы мөр басылған кету парағының түпнұсқасы ұсынылған жағдайда уәкілетті ішкі істер органы бұрын тұрған елдің азаматтығында және тіркеуінде болу мәніне тексеріс жүргізеді.
Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері берген қайтып оралуға арналған куәлік бойынша Қазақстан Республикасына келген Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеу одан әрі жоғалған құжатты қалпына келтіре отырып, уақытша жеке куәлік бойынша жүргізіледі, бұл ретте мекенжайға кету парағы ұсынылмайды.
«16» коды құжаттардың түрлерiнiң өзгеруiне байланысты иесiнiң қалауы бойынша жеке куәлiкке және паспортқа формуляр ресімдеу кезінде көрсетіледі.

Оформление лиц старше 18 лет, принятых ранее вместе с родителями в гражданство Республики Казахстан, но своевременно не получивших документы, удостоверяющие личность гражданина Республики Казахстан, осуществляется на основании повторно выданных органами внутренних дел указанным лицам справок формы-6 о принятии в гражданство Республики Казахстан.
Справки формы-6 (либо их дубликаты) подлежат постоянному хранению в территориальных подразделениях.
Код «13» указывается при заполнении формуляра гражданам, утратившим только паспорт. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные удостоверения личности, а на свободном месте оборотной стороны формуляра указываются номер и дата регистрации заявления гражданина о восстановлении паспорта, заверяемые паспортной гербовой печатью.
При утрате паспорта, изготовленного ребенку до 16 лет, заявление о восстановлении документа представляется одним из его родителей или законным представителем.
Код «14» указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности по причине переименования местностей. Поле 14 не заполняется, а в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности.
Код «15» указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности гражданам Республики Казахстан, возвратившимся из-за границы на постоянное жительство в Республику Казахстан. При этом заполняется поле 14 (прежнее местожительство), а в полях 9, 10, 11 указываются данные имеющегося у гражданина паспорта гражданина Республики Казахстан.
Гражданам Республики Казахстан, прибывшим из-за пределов Республики Казахстан в целях временного пребывания на территории Республики Казахстан, на основании паспорта Республики Казахстан оформляется временная регистрация по месту пребывания.
Граждане Республики Казахстан, прибывшие из-за пределов Республики Казахстан на постоянное место жительство в Республику Казахстан, регистрируются на основании паспорта Республики Казахстан, в котором имеется отметка о снятии с консульского учета.
Если гражданин Республики Казахстан прибыл на постоянное местожительство в Республику Казахстан без снятия с консульского учета из страны прежнего проживания, ему необходимо предоставить: справку о снятии с учета из страны прежнего проживания с обязательным указанием принадлежности к гражданству, выданную загранучреждением Республики Казахстан (или Департаментом консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан) или документ о снятии с регистрационного учета с прежнего места жительства, выданный и заверенный надлежащим образом компетентными органами иностранного государства.
При предоставлении оригинала адресного листка убытия со штампом о снятии с регистрационного учета, в связи с выездом на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, выданного уполномоченными органами Республики Казахстан, сроком более трех месяцев со дня выдачи его гражданину, уполномоченным органом внутренних дел производится проверка на предмет наличия регистрации и гражданства страны прежнего проживания.
Регистрация граждан Республики Казахстан, въехавших в Республику Казахстан по свидетельствам на возвращение, выданным загранучреждениями Республики Казахстан, производится по временному удостоверению личности с последующим восстановлением утраченных документов, предоставление адресного листка убытия при этом не требуется.
Код «16» указывается при заполнении формуляра на удостоверение личности и паспорт по желанию владельца, в связи с видоизменением документов.

«17» коды қолындағы жеке куәлігі немесе паспорты негізінде алғаш рет жеке басты куәландыратын құжаттарды алу үшін формуляр толтыру кезінде көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда қолындағы жеке куәлігінің немесе паспортының деректерi жазылады.
«18» коды жеке басын куәландыратын құжаттардың жарамдылық мерзімінің өтуіне байланысты формуляр толтыру кезінде көрсетіледі. Бұл ретте 9, 10, 11-жолдарда өтініш иесінің қолындағы жеке куәлігінің деректерi жазылады.
Формулярды толтыруға жеке басты куәландыратын құжаттың жарамдылық мерзімінің өтуіне бір ай қалған кезде рұқсат етіледі.
13. Т.А.Ә. (ол болған кезде), жерiн, туған күнiн ауыстыруға байланысты формулярды толтырған кезде анықтамалық деректерiн (Т.А.Ә. (ол болған кезде) ұлтын, туған күнi және жерiн) өзгертуге байланысты аудандық және қалалық ішкі істер органдарына жеке басты куәландыратын құжаттарды ауыстыру мәселесi бойынша өтiнiш бiлдiрген азаматтар туралы мәлiметтер әр айдың 15 және 30 күнiне Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – ҚСжАЕАК) аумақтық басқармасына жолданады.
14. Құжаттарды қабылдаған уәкілетті қызметкер тексеру материалдарына тігілген барлық анықтамалар мен құжаттардың көшірмелерін құжаттың түпнұсқасымен салыстыра отырып тексереді, содан кейін құжаттың көшірмелеріне «Көшірмесі дұрыс» деген жазба қойып, паспорттық елтаңбалы мөрмен растайды, салыстыра тексеруді жүргізген қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы көрсетіліп, қолы қойылады.
15. Құжаттандыру мәселелері бойынша өтініш білдірген азаматтардың өтініштері ішкі істер органының кеңсесінде тіркеледі, жеке басын анықтау, анықтамалық деректерін ауыстыру туралы қорытынды қорытындыларды тіркеу журналына тіркеледі.
16. Құжаттандыру мәселелері бойынша азаматтар ұсынған құжаттардың түпнұсқалығы немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі күмән тудырса, сондай-ақ формулярды уәкілетті қызметкер негiзсiз ресiмдегені анықталған кезде, құжаттандырылатын адамның жеке басын қосымша тексеру жүргізіледі.
Жоғарыда көрсетілген санаттағы азаматтарды тексеру аяқтағаннан кейін уәкілетті қызметкер екі жұмыс күні ішінде олардың жеке басын анықтау және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру бойынша қорытынды шығарады, оны Ішкі істер басқармасының (бөлімінің) бастығы немесе оның орынбасары бекітеді, содан кейін қорытындыларды тіркеу журналына тіркейді. Құжаттарды беру үшін формулярды толытыру кезінде, қорытындының нөмірі мен күні формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға көрсетіледі және паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылады.

Код «17» указывается при заполнении формуляра на получение документов удостоверяющих личность впервые, на основании имеющегося удостоверения личности или паспорта. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности или паспорта.
Код «18» указывается при заполнении формуляра в связи с истечением срока действия документов, удостоверяющих личность. При этом в полях 9, 10, 11 записываются данные имеющегося удостоверения личности.
Заполнение формуляра допускается за один месяц до истечения срока действия документов, удостоверяющих личность.
13. При заполнении формуляра в связи с переменой Ф.И.О. (при его наличии), национальности, места, даты рождения в территориальное управление Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной Прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ) к 15 и 30 числу каждого месяца направляются сведения о гражданах, обратившихся в районные и городские органы внутренних дел, по вопросу обмена документов, удостоверяющих личность, в связи с переменой установочных данных (Ф.И.О (при его наличии), национальности, даты и места рождения).
14. Все копии документов и справок, приобщаемых к проверочным материалам, уполномоченным сотрудником, принявшим документы, сверяются с оригиналами, после чего на копиях документов проставляется надпись «Копия верна», которая заверяется паспортной гербовой печатью и подписью сотрудника, производившего сверку с указанием Ф.И.О. (при его наличии), должности.
15. Заявления граждан, обратившихся по вопросам документирования, регистрируются в канцелярии органа внутренних дел, заключения по перемене установочных данных, установлению личности в журнале регистрации заключений.
16. При обращении граждан по вопросам документирования, когда подлинность представленных гражданином документов или принадлежность к гражданству Республики Казахстан вызывают сомнения, а также при выявлении необоснованного заполнения формуляра уполномоченным сотрудником, проводится дополнительная проверка личности документируемого.
После завершения проверки вышеуказанной категории граждан, уполномоченным сотрудником, в течение двух рабочих дней выносится заключение по установлению их личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) внутренних дел либо его заместителем, после чего регистрируется в журнале регистрации заключений. При заполнении формуляра на выдачу документов, номер и дата заключения указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются паспортной гербовой печатью.

17. Формулярдағы 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12-жолдар оны толтыру үшін негiз болған құжатқа сәйкес толтырылады. Формулярдағы және паспорттар, жеке куәлiктер алуға төлеген түбiртектегі Т.А.Ә. (ол болған кезде) туралы жазба бiрдей болуы тиіс. 7-жолда ерлерге - 1, әйелдерге - 2 саны қойылады.
Формулярдағы 9, 10, 11-жолдар кодтарды бiрге қоя отырып, оны ресiмдеу үшiн негiз болған құжатқа сәйкес толтырылады:
«01» туу туралы куәлiк;
«02» 1974 жылғы үлгiдегi бұрынғы КСРО паспорты;
«03» Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлiгi;
«08» Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы белгіленген нысандағы анықтама;
«10» уақытша жеке куәлік (тек жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ азаматтар үшін 1-жолда «11» кодын қою кезінде);
«12» Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
«13» шет мемлекетте уәкілетті органдар берген азаматтығы жоқ адамның куәлiгi (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайларда).
«15» Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары берген азаматтығы жоқ адамның куәлiгi (адамды Қазақстан Республикасының  азаматы деп таныған жағдайларда).
11-жол қысқартусыз толтырылады, құжатты берген қалалық, аудандық органның атауы, сондай-ақ облыстың атауы, Астана, Алматы қалалары толық көрсетiледі.
Формулярдың 12-жолында Қазақстан Республикасының аумағында туған азаматтар үшiн көрсеткен құжатына сәйкес тиiстi жолдарда - облыс, Астана, Алматы қалалары, аудан және оларға тиiстi кодтар, елдi мекен жазылады. Шетелде туған азаматтарға тиiстi жолдарда тек елдің атауы жазылады, елдің коды осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес әлем елдерінің анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
Формулярдың 13, 14-жолдары тиiстi жолдарда азаматтың қазiргi және бұрынғы тiркелген тұрғылықты жерiнiң мекенжайы көрсетiле отырып, толтырылады.
14-жол мекенжайын өзгерткен және Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшiн қайтып оралған кезде толтырылады.
Формулярдың 15-жолы Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарға формуляр толтыру кезiнде толтырылады. Тиiстi жолдарда бұрын азаматы болған ел және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған күнi Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығына немесе ішкі істер органының қорытындысына сәйкес көрсетiледi.
Формулярдың 16-жолы азаматтың отбасылық жағдайына сәйкес бір, екі, үш, төрт кодтарын қою арқылы толтырылады. «Екі» кодын қою кезiнде жұбайының Т.А.Ә. (ол болған кезде), некенiң тiркелген күнi және некені тiркеген орган, жұбайлардың некеге тұрғанға дейiнгi бұрынғы тегi жазылады.

17. Поля 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12 в формуляре заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для его заполнения. Запись Ф.И.О. (при его наличии) в формуляре и в квитанции на получение паспорта, удостоверения личности соответствуют. В поле 7 мужчинам проставляется цифра - 1, женщинам - 2.
Поля 9, 10, 11 в формуляре заполняются в соответствии с документом, послужившим основанием для его заполнения с одновременным проставлением кодов:
«01» свидетельство о рождении;
«02» паспорт бывшего СССР образца 1974 года;
«03» удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
«08» справка о приеме в гражданство Республики Казахстан;
«10» временное удостоверение личности (при проставлении в поле 1 кода «11», исключительно для граждан, не имеющих документов, удостоверяющих личность);
«12» паспорт гражданина Республики Казахстан;
«13» удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами иностранного государства (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан);
«15» удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами Республики Казахстан (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан).
Поле 11 заполняется без сокращений, полностью указывается наименование городского, районного органа, выдавшего документ, а также наименование области, городов Астаны, Алматы.
В поле 12 формуляра для граждан, родившихся на территории Республики Казахстан, в соответствии с предъявленным документом записываются в соответствующих строках - область, города Астана, Алматы, район и соответствующие им коды, населенный пункт. Гражданам, родившимся за границей, в соответствующих строках записывается наименование только страны, код которой указывается в соответствии со справочником стран мира согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Поля 13, 14 формуляра заполняются с указанием в соответствующих строках адреса регистрации настоящего и прежнего места жительства гражданина.
Поле 14 заполняется только при перемене адреса регистрации либо возвращении на постоянное жительство в Республику Казахстан.
Поле 15 формуляра заполняется при заполнении формуляра лицам, принявшим гражданство Республики Казахстан. В соответствующих строках указывается страна бывшего гражданства и дата принятия гражданства Республики Казахстан, согласно Указу либо заключению органов внутренних дел.
Поле 16 формуляра заполняется путем проставления кодов один, два, три, четыре в соответствии с семейным положением гражданина. При проставлении кода «два» записываются Ф.И.О. (при его наличии) супругов, дата регистрации и орган, зарегистрировавший брак, девичья, прежняя фамилия супругов.

Формулярдағы 17-жолда тиiстi жолдарда 16 жасқа толмаған балалардың Т.А.Ә. (ол болған кезде) жазылады. Егер азаматтың 16 жасқа толмаған үштен көп балалары болса, олар туралы мәлiмет формулярға жапсырылатын «17-жолға қосымша» деген жазба енгiзiлген бөлек парақта жазылады.
Формулярдың 18, 19-жолдарында ата-анасының Т.А.Ә. (ол болған кезде) және олардың туған күнi жазылады. Азаматта ата-анасы туралы қандай да бiр мәлiмет болмаған жағдайда 18, 19-жолдарда «МӘЛIМЕТТЕР ЖОҚ» деген жазба жазылады.
Формулярдың 20-жолында паспорттың, жеке куәліктің нөмiрi және дайындалған күнi, иесiнiң құжаттарды алған күнi, оның қолы, сондай-ақ құжатты берген қызметкердiң тегi мен қолы көрсетіледi.
Азамат ішкі істер органдарына қайтарылуға жататын құжатты жоғалтқан жағдайда азаматтан еркін нысанда жазылған, құжатты жоғалту жағдайы көрсетілген өтініш алынады, оның тіркеу нөмірі формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі.
18. Паспорт пен жеке куәлікті алуға түбіртек толтырылғаннан кейін формуляр бланкісінен бөліп алынады және азаматқа беріледі.
19. Формулярды толтырудың негізділігі мен дұрыстығы формулярды толтырған уәкілетті қызметкердің қолымен, оған берілген дербес коды көрсетіле отырып, расталады. Уәкілетті қызметкерлердің дербес кодтары бес таңбалы әріпті-санды индекстерден тұрады, ондағы 1-ші белгі (латын әрпі) - облыстың коды, 2-ші белгі (орыс тілі алфавитінің әрпі) - ауданның коды, 3-ші, 4-ші және 5-ші белгілер – өңір ішінде формулярлар толтыруға рұқсаты бар халықты құжаттандыруға және тіркеуге уәкілетті қызметкерлердің реттік тіркеу нөміріне сәйкес келетін 00 ден - 999 дейінгі араб сандары.
Формулярларды толтыратын уәкілетті қызметкерлер ауысқан кезде олардың дербес кодтары жарамсыз деп есептеледі, ал жаңадан тағайындалғандарға жаңа дербес кодтар беріледі. Бұл ретте оларға кодтың алғашқы екі белгісін өзгеріссіз қалдырып, осы бөліністегі пайдаланылмаған бос реттік нөмірлердің арасынан келесі код белгісі беріледі.
Дербес кодтардың әріптік индекстерін ІІМ КҚПД береді, сандық индекстерді Ішкі істер департаменттерінің көші-қон полициясы бөліністері (бұдан әрі – ІІД) жаңартады және ІІД бастықтарының бұйрықтарымен бекітіледі.
20. Жеке басын куәландыратын құжаттарды бергені үшін мемлекеттік баждың төлегені туралы түбiртектерде формулярлардың нөмiрлерi жазылады. Түбiртектер құжаттарды дайындауға жіберілетін формуляр тізілімдемесінің бір данасымен салық органы ревизия жүргізгенге дейiн формулярдың толтырылған жерi бойынша ішкі істер органдарында сақталуы тиiс. Ревизия жүргізілгеннен кейін бір жылдан соң түбіртектерді қатаң есептегi бланкiлердiң тексеріс актiлерінде құжаттар үшін төленген жалпы соманы көрсете отырып, ішкі істер органының ішкі тексеру комиссиясы жояды.

В поле 17 формуляра в соответствующие строки записываются Ф.И.О. (при его наличии) и дата рождения детей до 16 лет. Если у гражданина более трех детей до 16-ти лет, то сведения о них записываются на отдельном листе с указанием «дополнение к полю «17», который приклеивается к формуляру.
В полях 18, 19 формуляра записываются Ф.И.О. (при его наличии) родителей и дата их рождения. При отсутствии у гражданина каких-либо сведений о родителях в полях 18, 19 производится запись – «Сведениями не располагает».
В поле 20 формуляра указываются номер паспорта, удостоверения личности и дата их изготовления, дата получения документов владельцем, его подпись, а также фамилия и подпись сотрудника, выдавшего документ.
В случае утраты гражданином документов, подлежащих сдаче в органы внутренних дел, от гражданина отбирается заявление в произвольной форме с указанием обстоятельств утраты документов, регистрационный номер, которого указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра.
18. Квитанция на получение паспорта, удостоверения личности отделяется от бланка формуляра после его заполнения и передается гражданину.
19. Обоснованность и правильность заполнения формуляра заверяются подписью уполномоченного сотрудника, заполнившего формуляр с указанием присвоенного ему персонального кода. Персональные коды уполномоченных сотрудников состоят из пятизначных буквенно-цифровых индексов, в которых 1-й знак (латинская буква) - код области, 2-й знак (буква русского алфавита) - код района, 3-й, 4-й и 5-й знаки - арабские цифры, соответствующие порядковому номеру регистрации уполномоченного сотрудника документирования и регистрации населения внутри региона от 00 до 999, имеющего допуск к заполнению формуляров.
При смене уполномоченных сотрудников, заполняющих формуляры, их персональные коды считаются недействительными, а вновь назначенным присваиваются новые персональные коды с указанием следующего знака кода из числа неиспользованных, свободных порядковых номеров в данном подразделении, оставляя в коде неизменными первые два знака.
Буквенные индексы персональных кодов присваиваются ДМП МВД, цифровые индексы обновляются подразделениями миграционной полиции Департаментов внутренних дел (далее – ДВД) и утверждаются приказами начальников ДВД.
20. На квитанциях об оплате государственной пошлины за выдачу документов, удостоверяющих личность, записываются номера формуляров. Квитанции с одним экземпляром реестра отправки формуляров на изготовление документов, подлежат хранению в органах внутренних дел по месту заполнения формуляров до проведения ревизии налоговым органом. Через год после проведения ревизии, квитанции уничтожаются внутрипроверочной комиссией территориального органа внутренних дел с указанием в актах ревизии бланков строгой отчетности общей суммы за документы.

21. Формулярларды аудандық (қалалық) көші-қон полиция бөлімдері толтырғаннан кейін бұрын азаматтарға жеке басты куәландыратын құжаттар берілген формулярының бар-жоғына, сондай-ақ қызметтік белгілерге Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының орталықтандырылған ақпараттық деректер базасы немесе картотека бойынша тексеру жүргізеді. Формулярда көрсетілген барлық деректер мен фотосуреттердің ұқсастығы салыстырылады.
Бір және екі санатты жеделдік бойынша толтырылған формулярлар үшін тексеру мерзімі бір жұмыс күнін, үшінші санатты жеделдік – екі жұмыс күнін, жалпы тәртіппен толтырылған формулярлар үшін толтырылған күннен бастап бес жұмыс күнін құрайды (формулярды толтырған күн есептелмейді).
3. «Халықты құжаттандыру және тіркеу» тіркеу пункті» ақпараттық
жүйесі арқылы Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке
басын куәландыратын құжаттарын дайындауға арналған
электрондық формулярларды ресімдеу, толтыру тәртібі
22. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды әзірлеу үшін электрондық формуляр ХҚТ ТП ақпараттық жүйесі арқылы ресімделеді және толтырылады. Электрондық формулярдың нөмірі мен штрих-коды автоматтандырылған режимдегі бірыңғай ақпараттық жүйемен қалыптастырылады.
23. Электрондық формулярдың негізділігі мен дұрыс толтырылуы уәкілетті қызметкердің электрондық-цифрлық қолымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) расталады.
ЭЦҚ электрондық цифрлық қол құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиыны болып табылады және электрондық өтінімді құжаттандыруға және орталық торапқа тіркеуге (тіркеу есебінен шығаруға) жіберу кезеңінде қолданылады.
ЭЦҚ тұлғаның өз қолымен қойылған қолына теңестрілген және электрондық формулярға қол қою үшін бірдей заңды жауапкершілікті жүктейді.
ЭЦҚ оған заңды негізде ие болған адамдардың меншігі болып табылады және басқа адамдарға оны қолдану үшін берілмейді.
24. ЭЦҚ алу үшін ІІД уәкілетті қызметкерлерді тағайындайды, олар өтінім беру, аумақтық бөліністердің уәкілетті қызметкерлерін сәйкестендіру процесін өткізу және тіркеу куәліктерін алу үшін жауапты болады.
25. ЭЦҚ-ның жарамдылық мерзімі тіркеу куәлігі шығарылған сәттен бастап бір жылды құрайды. ЭЦҚ қайта алу үшін мерзімі өтерден он күн бұрын жаңа өтінім беру қажет. ХҚТ ТП-да жұмысты жүзеге асыратын уәкілетті қызметкерлер ауысқан кезде, ЭЦҚ алынбалы тасымалдағышпен бірге ІІД-ге тапсырылады. Ішкі істер департаментінің уәкілетті қызметкері тіркеу куәлігін кері шақыртып алуға өтінім береді.

21. После заполнения формуляров районными (городскими) отделами миграционной полиции осуществляется проверка по базе данных либо по картотеке формуляров на наличие ранее выданных гражданам документов, удостоверяющих личность, а также служебных отметок. Сличаются все данные и тождественность фотографий.
Срок проверки для формуляров, заполненных по первой и второй категории срочности составляет один рабочий день, по третьей категории срочности - два рабочих дня, для формуляров, заполненных в общем порядке - пять рабочих дней со дня заполнения (день заполнения формуляра не учитывается).
3. Порядок оформления, заполнения электронных формуляров для
изготовления документов, удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан, посредством информационной системы
«Регистрационный пункт «Документирование и регистрация
населения»
22. Электронный формуляр для изготовления документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, оформляется и заполняется посредством информационной системы РП ДРН. Номер электронного формуляра формируется единой информационной системой в автоматизированном режиме.
23. Обоснованность и правильность заполнения электронного формуляра заверяются электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП) уполномоченного сотрудника.
ЭЦП представляет собой набор электронных цифровых символов, созданных средствами электронной цифровой подписи и подтверждающей достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания и применяется на этапе передачи электронной заявки на документирование и регистрацию (снятие с регистрации) в центральный узел.
ЭЦП равнозначна собственноручной подписи подписывающего лица и возлагает одинаковую юридическую ответственность за подписание электронного формуляра.
ЭЦП является собственностью лиц, владеющими ею на законных основаниях и не передается для использования другим лицам.
24. Для получения ЭЦП ДВД назначают уполномоченных сотрудников, ответственных за подачу заявки, проведение процесса идентификации уполномоченных сотрудников территориальных подразделений и получения регистрационных свидетельств.
25. Срок действия ЭЦП составляет один год с момента выпуска регистрационного свидетельства. На получение повторной ЭЦП необходимо за десять рабочих дней до истечения срока подать новую заявку. При смене уполномоченных сотрудников, осуществляющих работу в РП ДРН, ЭЦП вместе со съемным носителем сдается в ДВД. Уполномоченный сотрудник ДВД подает заявку на отзыв регистрационного свидетельства.

26. Электрондық формулярды толтыру үшін Қазақстан Республикасының азаматтары жеке басты куәландыратын құжат үшін мемлекеттік баждың төленгені туралы түбіртекті және жеке басын куәландыратын құжаттарды толтыру себебіне байланысты төменде санамаланған мынадай құжаттардың бірін көрсетуі тиіс:
туу туралы куәлік;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты;
Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдағаны туралы 6-нысанды анықтама (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайларда);
шет мемлекеттің уәкілетті органы берген азаматтығы жоқ адамның куәлігі (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайларда).
27. Уәкілетті қызметкерлер ХҚТ ТП-ның ақпараттық жүйесінде тіркелген атпен жұмыс істейді, ол деректер базасында сақталады және ХҚТ ТП жүйесіндегі өзінің әрекеттеріне дербес жауапкершілікте болады.
28. Азаматтар ұсынған ЖСН бар жеке куәлік, паспорт, туу туралы куәлік немесе берілген жапсырмасы бар ЖСН, қосымша туу туралы куәлік бойынша деректер базасында жеке басын сәйкестендіру жүргізіледі. Уәкілетті қызметкер азаматтардың деректерін олар ұсынған құжаттар бойынша деректер базасында тексеруді жүргізеді. Деректер базасында азаматтар туралы мәліметтерде сәйкес келмеулер анықталған жағдайда, электрондық формулярға азамат куәландырған деректер енгізіледі. Жүргізілген өзгерістер уәкілетті қызметкердің «қосымша ақпарат» жолындағы жазбасымен расталады.
29. Құжаттандыру туралы шешім қабылдағаннан кейін өтінім ХҚТ ТП-ға тіркеледі. Өтінімде:
тапсырыс берген құжаттың түрі;
құжатты алу себебі;
құжатты толтыру тілі;
паспорттағы азаматтың ұлтын жазу туралы белгі;
электрондық формулярды толтыру үшін негіз болып табылатын құжат көрсетіледі.
30. Өтінім тіркелгеннен кейін уәкілетті қызметкер өтінімді тіркеу талонын, электронды формулярды толтыру, сондай-ақ суретке түсіру, қол қою, дайын құжаттарды алу үшін азаматтарға берілетін өтінімді тіркеу талонын басып шығарады.
31. Азаматтың фотобейнесі суретке түсіру арқылы, азаматтың қолы сканерлеу арқылы электронды формулярға енгізіледі.
ХҚТ ТП-да азаматты суретке түсіру тегін жүргізіледі.
Фотосурет ашық және таза орындалуы тиіс. Басты еңкейтуге немесе бұруға болмайды (мысалы, жанынан түсірілген фото), фотосуретке түсуші камераға тіке қарауы және оның беті бейтарап, аузы жабық, көздері ашық және анық көрінуі, көзілдірік көзді жауып қалмауы тиіс, шағылыстыратын және күн сәулесінен қорғайтын көзілдіріктерді киіп түсуге жол берілмейді. Фотосуретке бас киіммен түсуге болмайды, тек діни тұрғыда және медициналық себептерге байланысты рұқсат беріледі, бұндай жағдайда бет иектің төменгі жағынан бастап маңдайға дейін көрініп тұруы керек. Құжаттандырылатын адамның нысанды киімде түскен фотосуреті қабылданбайды.
Омыраудағы балаларды және мектепке дейінгі балаларды жеке басты куәландыратын құжаттарға фотосуретке түсіру барысында бетін және дене мүшелерін көрсетпей, артынан біреудің ұстауына жол беріледі.

26. Для заполнения электронного формуляра гражданам Республики Казахстан необходимо предъявление квитанции об оплате государственной пошлины за документ, удостоверяющий личность, и одного из ниже перечисленных документов в зависимости от причины оформления документов, удостоверяющих личность:
свидетельство о рождении;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
паспорт гражданина Республики Казахстан;
справка формы – 6 о приеме в гражданство Республики Казахстан;
удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами иностранного государства (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан);
удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами Республики Казахстан (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан).
27. Уполномоченные сотрудники работают в информационной системе РП ДРН под зарегистрированным именем, которое хранится вбазе данных и несут персональную ответственность за свои действия в системе РП ДРН.
28. По предъявленным гражданином удостоверению личности, паспорту, свидетельству о рождении, имеющим ИИН, либо свидетельству о рождении с вкладышем к нему с присвоенным ИИН производится идентификация личности в базе данных. Уполномоченным сотрудником производится сверка данных гражданина в базе данных с предоставленными им документами. При выявлении неточностей в сведениях о гражданине вбазе данных, в электронный формуляр вводятся удостоверенные гражданином данные. Произведенные изменения подтверждаются записью уполномоченного сотрудника в поле «дополнительная информация».
29. После принятия решения о документировании регистрируется заявка в РП ДРН. В заявке указывается:
вид заказываемого документа;
причина получения документа;
язык заполнения документа;
отметка о проставлении национальности гражданина в паспорте;
документ, являющийся основанием для заполнения электронного формуляра.
30. После регистрации заявки уполномоченным сотрудником распечатывается талон регистрации заявки, который передается гражданину для заполнения электронного формуляра, а также фотографирования, проставления подписи и получения изготовленных документов.
31. Фотоизображение гражданина вводится в электронный формуляр путем фотографирования, подпись гражданина - через сканер подписи.
Фотографирование гражданина в РП ДРН производится без оплаты.
Фотография выполняется контрастной и четкой. Не допускается наклон или поворот головы (например, фото в полупрофиль), фотографируемый смотрит прямо в камеру с нейтральным выражением лица, рот закрыт. Глаза открыты и четко видны. Оправа очков не закрывает глаза, не допускаются светоотражающие и солнечные очки. При фотографировании не допускаются головные уборы, за исключением покрытия головы по религиозным либо медицинским причинам, в этом случае лицо остается открытым от нижней границы подбородка до лба, тени от головного убора на лице не допускаются. Не допускаются фотографии документируемого лица в униформе.
При фотографировании грудных детей и детей дошкольного возраста на документы, удостоверяющие личность, допускается поддержка ребенка без изображения лица и частей тела, поддерживающего лица.

32. ХҚТ ТП-да электронды формулярларды толтыру мынадай кодтар бойынша жүргізіледі:
«00» 16 жасқа толмаған балаларға паспорт беру;
«01» 16 жасқа толу;
«04» тегiн, атын, әкесiнiң атын (ол болған кезде) өзгерту;
«05» туған күнiн өзгерту;
«06» жазбаның дұрыс еместігі;
«07» құжаттың одан әрі қолдануға жарамсыздығы;
«08» азаматтың өзiнiң ұлтын өзгертуі;
«09» азаматтың жеке куәлiгі мен паспортының жоғалуы;
«10» заңды мекенжайын ауыстыру;
«11» Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің уәкілетті органдары берген азаматтығы жоқ адамның куәлігінің (адамды Қазақстан Республикасының азаматы деп таныған жағдайда) негізінде паспорт, жеке куәлік беру;
«12» Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау;
«13» азаматтың паспортты жоғалтуы;
«14» қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске байланысты елдi мекендер атауының өзгеруі;
«15» Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін қайта оралуына байланысты жеке куәлік алуы;
«16» иесiнiң қалауы бойынша құжат түрлерiнiң өзгеруiне байланысты;
«17» қолда бар жеке куәліктің немесе паспорттың негізінде алғаш рет жеке басын куәландыратын құжаттар алу;
«18» құжаттың (паспорт, жеке куәлік) жарамдылық мерзімінің аяқталуы.
33. Электрондық формулярды толтыру кезінде құжатты алу себептерінің бір немесе бірнеше коды (жеті кодқа дейін) көрсетіледі, бұл ретте электрондық формулярларды толтыру кодына сәйкес осы Қағидалардың 11-тармағын басшылыққа алу қажет.
34. Электронды формулярды кодтар бойынша толтыру кезінде:
«00», «01» - көрсетілген ЖСН бар туу туралы куәлік немесе ЖСН берілген жапсырмасы бар туу туралы куәлік бойынша деректер базасындағы ЖСН бойынша сәйкестендіру жүргізіледі. Туу туралы куәліктерде ЖСН болмаған жағдайда адамды сәйкестендіру жүргізілмейді, ал мәліметтерді электронды формулярға уәкілетті қызметкерлер туу туралы куәлікке сәйкес енгізеді.
Егер азамат 16 жасқа толғанға дейін паспорт алған жағдайда, онда ол 16 жасқа толуы бойынша электрондық формулярды толтыру кезінде паспорттың деректері көрсетіледі.
Электрондық формуляр туу туралы куәліктің негізінде толтырылған кезде ата-анасының біреуінің жеке куәлігінің нөмірі, күні және оны берген орган туралы мәліметтер «қосымша негіздеме» жолына енгізіледі.
«04» - неке қию, бұзу, анықтамалық деректерін өзгерту, туу туралы куәлікті қайтадан алу туралы куәліктің нөмірін, күнін және оны берген органды, анықтамалық деректерін өзгерту туралы ішкі істер органы қорытындысының нөмірі мен күнін уәкілетті қызметкер электрондық формулярдың «қосымша негіздеме» жолына енгізеді;
«05» - анықтамалық деректерін өзгерту, туу туралы куәлікті қайтадан алу туралы куәліктің нөмірін, күнін және берген органды, туған күнін ауыстыру туралы ішкі істер органы қорытындысының нөмірі мен күнін уәкілетті қызметкер «қосымша негіздеме» жолына енгізеді;
«06» - анықтамалық деректерінде, туған жері туралы мәліметтерде айырмашылықтар анықталған жағдайда, тексеріс аяқталғаннан кейін «қосымша негіздеме» жолында электронды формулярға енгізілген өзгерістерді растайтын құжаттардың деректері енгізіледі.

32. Заполнение электронного формуляра в РП ДРН производится по следующим кодам:
«00» выдача паспорта детям до 16 лет;
«01» достижение 16-летнего возраста;
«04» перемена фамилии, имени, отчества (при его наличии);
«05» перемена даты рождения;
«06» неточность записи;
«07» непригодность документа для дальнейшего использования;
«08» изменение гражданином своей национальности;
«09» утрата гражданином удостоверения личности и паспорта;
«10» смена юридического адреса;
«11» выдача паспорта, удостоверения личности на основании удостоверения лица без гражданства, выданного уполномоченными органами Республики Казахстан либо иностранного государства (в случаях признания лица гражданином Республики Казахстан);
«12» принятие гражданства Республики Казахстан;
«13» утрата гражданином паспорта;
«14» переименование местностей в связи с действующим административно-территориальным делением;
«15» получение удостоверение личности в связи с возвращением на постоянное местожительство в Республику Казахстан;
«16» по желанию владельца, в связи с видоизменением документов;
«17» получение документов, удостоверяющих личность впервые, на основании имеющегося удостоверения личности или паспорта;
«18» истечение срока действия документов (удостоверение личности, паспорт).
33. При заполнении электронного формуляра указывается код одной или нескольких причин получения документов (до семи кодов), при этом необходимо руководствоваться пунктом 11 настоящих Правил в соответствии с кодом заполнения электронного формуляра.
34. При заполнении электронного формуляра по кодам:
«00», «01» - по предъявленному свидетельству о рождении, имеющему ИИН, либо свидетельству о рождении со вкладышем к нему с присвоенным ИИН производится идентификация личности по ИИН в базе данных. В случае отсутствия ИИН в свидетельствах о рождении, идентификация личности не производится, а сведения в электронный формуляр вводятся уполномоченным сотрудникомв согласно свидетельству о рождении.
Если гражданин до достижения им 16-летнего возраста уже получал паспорт, то при заполнении электронного формуляра по достижению 16-летнего возраста в основании указываются данные паспорта.
При заполнении электронного формуляра на основании свидетельства о рождении номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность, одного из родителей вносятся в поле «дополнительное основание»;
«04» - номер, дата и орган выдачи свидетельства о заключении, расторжении брака, перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении, номер и дата заключения органа внутренних дел о перемене установочных данных вводятся уполномоченным сотрудником в поле «дополнительное основание» электронного формуляра;
«05» - номер, дата и орган выдачи свидетельства о перемене установочных данных, повторного свидетельства о рождении, номер и дата заключения органа внутренних дел о перемене даты рождения вводятся уполномоченным сотрудником в поле «дополнительное основание»;
«06» - в случае выявления расхождений сведений в установочных данных, месте рождения, по завершению проверки, в поле «дополнительное основание» вводятся данные документа, подтверждающего вносимые в электронный формуляр изменения.

Деректердің ақпараттық базасындағы азаматтың фотосуретінің жеке басын куәландыратын құжаттағы фотобейнесімен сәйкес келмейтіні анықталған кезде уәкілетті қызметкер құжаттандырылушының жеке басын және құжаттардағы сәйкес келмеушіліктің себептерін тексереді. Тексеріс нәтижелері бойынша мүмкіндігіне қарай танылушы адаммен сыртқы түрі ұқсас, кемінде үш басқа адамның фотокарточкаларымен бірге біруақытта ұсынылған оның фотокарточкасы бойынша жақын туыстарының не азаматты кемінде 10 жылдан бері білетін адамдарды тарта отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтың жеке басын тану хаттамасы жасалады, содан кейін екі жұмыс күні ішінде қорытынды шығарылады және формулярмен, жою туралы актімен бірге Қазақстан Республикасы ІІМ КҚПД-ге жіберіледі. Қорытындыны тіркеу қорытындыларды тіркеу журналында жүргізіледі. «Қосымша негіздеме» жолында жеке басын анықтау жөніндегі қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі, ал «қосымша ақпарат» жолында фотосуреттердің сәйкес келмеу себептері көрсетіледі.
Азаматтың фотосуреттерінің сәйкестігі расталған жағдайда «қосымша ақпарат» жолында «№ __ жеке куәліктегі (паспорттағы) және № __ электрондық өтінімдегі азамат (ша) Т.А.Ә. (ол болған кезде) фотосуреттерінің сәйкестігі Ішкі істер басқармасының (бөлімінің) (хаттаманың жасалған күні) жеке басын тану хаттамасымен расталады» деп көрсетіледі, ал «қосымша негіздеме» жолында жеке басын анықтау жөніндегі қорытындының нөмірі мен күні көрсетіледі;
«07» коды құжат пайдалануға жарамсыз болған (бүлінуі, ескіруі, техникалық ақаулар, паспорттың барлық беттерінің пайдаланылуы, жеке басын куәландыратын құжатта ЖСК-ның болмауы) жағдайларда көрсетіледі. Электрондық формулярды ресімдеу негіздемесі ретінде жарамсыз құжаттың деректері жазылады, ал «қосымша ақпарат» жолында құжаттың жарамсыз болуының нақты себебі көрсетіледі. Бүлінуіне, жеке адамды сәйкестендірудің мүмкін болмауына байланысты пайдалануға жарамсыз құжат формулярды толтыру кезінде алынады, азаматтың қалауы бойынша уақытша жеке куәлік беріледі;
«08» - ұлтын өзгерту туралы қорытындының нөмірі мен күні электронды формулярдың «қосымша негіздеме» жолына енгізіледі;
«09» - азаматтың өтінішінің тіркеу нөмірі мен күні «қосымша негіздеме» жолына енгізіледі;
«10» - егер  жеке куәлікте көрсетілген толық заңды мекенжайы (қала, аудан, көше, үй, пәтер) жаңа тіркелген мекенжайымен сәйкес келмеген жағдайда, жеке куәлікті ауыстыру қажет болады.
Электрондық формулярды ресімдегенге дейін ХҚТ ТП ақпараттық жүйесі арқылы тіркеу жасалады;
«11» - Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін растайтын 5-нысанды анықтама ұсынған кезде 1-жолда көрсетіледі;
Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің уәкілетті органдары берген азаматтығы жоқ адамның куәлігі электрондық формулярды толтыру үшін негіз болып табылады. 5-нысанды анықтаманың нөмірі мен берілген күні, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі туралы ішкі істер органдарының қорытындысы «қосымша негіз» жолында көрсетіледі;
«12» - электронды формулярды толтыру үшін Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтама негіз болып табылады. Жарлық нөмірі немесе Қазақстан Республикасы азаматтығына жеңілдетілген тәртіппен қабылдағаны туралы ішкі істер органының қорытындысы «қосымша негіздеме» жолында көрсетіледі;
«13» - «қосымша негіздеме» жолына азаматтың жоғалған паспортын қайта қалпына келтіру туралы арызының тіркеу нөмірі мен күні енгізіледі.

При выявлении несоответствия фотографии гражданина в информационнойбазе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником производится проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах. По результатам проверки составляется протокол опознания личности гражданина по его фотокарточке, предъявляемой одновременно с фотокарточками других лиц, по возможности сходных по внешности с опознаваемым, в количестве не менее трех, с привлечением близких родственников либо лиц, знающих гражданина не менее 10 лет, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, после чего в течение двух рабочих дней выносится заключение и направляется в ДМП МВД вместе с формуляром и актом об уничтожении. Регистрация заключения производится в журнале регистрации заключений. В поле «дополнительное основание» указывается номер и дата заключения по установлению личности, а в поле «дополнительная информация» указывается причина несоответствия фотографий.
В случае подтверждения тождественности фотографий гражданина в поле «дополнительная информация» указывается «тождественность фотографий гражданина (ки) Ф.И.О. (при его наличии) в удостоверении личности (паспорте) № и в электронной заявке № подтверждается протоколом опознания личности Управления (отдела) внутренних дел от (дата составления протокола), а в поле «дополнительное основание» указывается номер и дата заключения по установлению личности;
Код «07» указывается в случаях непригодности документа к использованию (порча, ветхость, технические дефекты, использование всех страниц паспорта, отсутствие ИИН в документе, удостоверяющем личность). Основанием оформления электронного формуляра записываются данные непригодного документа, а в поле «дополнительная информация» указывается конкретная причина недействительности документа. Непригодный к использованию документ в связи с порчей, невозможностью идентификации личности изымается при заполнении формуляра, по желанию гражданина выдается временное удостоверение личности.
«08» - номер и дата заключения об изменении национальности вводятся в поле «дополнительное основание» электронного формуляра;
«09» - регистрационный номер и дата заявления гражданина вводятся в поле «дополнительное основание»;
«10» - если в удостоверении личности указан полный юридический адрес (город, район, улица, дом, квартира), который не соответствует новому адресу регистрации, требуется замена удостоверения личности.
До оформления электронного формуляра производится регистрация через информационную систему РП ДРН;
«11» - указывается в поле 1 при предьявлении справки формы-5, подтверждающей принадлежность к гражданству Республики Казахстан. Основанием для заполнения электронного формуляра является удостоверение лица без гражданства, выданное уполномоченными органами Республики Казахстан либо иностранного государства. Номер и дата выдачи справки формы-5, а также заключения органа внутренних дел о принадлежности к гражданству Республики Казахстан указываются в поле «дополнительное основание»;
«12» - основанием для заполнения электронного формуляра является справка о приеме гражданства Республики Казахстан. Номер Указа либо заключения органов внутренних дел о принятии гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке указывается в поле «дополнительное основание»;
«13» - регистрационный номер и дата заявления гражданина о восстановлении утраченного паспорта, вводятся в поле «дополнительное основание».

35. Электрондық ақпарат тасымалдағышы бар жеке куәлікті ұсынған кезде азаматтардың жаңа тұрғылықты орны бойынша Қазақстан Республикасының паспортын алуы үшін электрондық формулярды толтыру микросхемаға (чип) мекенжай ақпаратын қайта жазу рәсімінен кейін жүргізіледі.
36. Азаматтың анықтамалық деректерін ағылшын тіліне транскрипциялау ХҚТ ТП-да автоматты түрде жүргізіледі. Қажет болған жағдайда транскрипция осы Қағидалардың 10-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізіледі және оны ХҚТ ТП-да уәкілетті қызметкер өзгертеді. «Қосымша ақпарат» жолында азаматтың өтінішінің тіркеу нөмірі және күні енгізіледі.
37. Электрондық формулярды толтырғаннан кейін азаматтарға енгізілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру және жеке қолын растау үшін ақпараттық парақ басылып шығарылады.
Ақпараттық парақ ішкі істер органдарының көші-қон полициясы  бөліністерінде азаматтар дайын құжатты алғанға дейін сақталады және акті толтырусыз жойылады.
38. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарды бергені үшін мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртекте өтінімді тіркеу талонының нөмірі жазылады.
39. Толтыру аяқталғаннан кейін электрондық формулярлар уәкілетті қызметкерлердің тексеру жүргізуі үшін жергілікті деректер базасында сақталады. Қателер немесе айырмашылықтар анықталған жағдайда уәкілетті қызметкер түзету енгізеді және ол қол қоятын ақпараттық парақ қайта басып шығарылады. Бірінші және екінші санаттағы жеделдік бойынша толтырылған электрондық формулярлар үшін тексеру мерзімі бір жұмыс күнін, үшінші санатты жеделдік бойынша екі жұмыс күнін, жалпы тәртіппен толтырылған электронды формулярлар үшін оларды толтыру күнінен бастап бес жұмыс күнін құрайды.
40. Электрондық формулярдың негізділігі мен толтыру дұрыстығы тексеруден кейін уәкілетті қызметкердің ЭЦҚ-мен расталады, содан кейін электронды формуляр ХҚТ ТП-ның орталық торабына тізілімдеме толтырусыз жөнелтіледі.
41. Деректер базасындағы электрондық формулярлардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі анықталған, ресімдеу кодтары сәйкес келмеген, графикалық ақпарат сапасыз жасалған жағдайда ІІМ КҚПД қайтару себебін көрсете отырып, ХҚТ ТП-ға қайта ресімдеу үшін оны орындамай қайтарады.
42. Жол берілген қателер үшін немесе сәйкес келмеуіне байланысты қайта ресімдеуге жіберілген электронды формулярлар олардың аумақтық ішкі істер органдарына келіп түскен күннен бастап кемінде үш жұмыс күні мерзімінде өңделеді, содан кейін олар құжаттарды дайындау үшін қайта жолданады.

35. Заполнение электронного формуляра на получение гражданами паспорта Республики Казахстан по новому месту жительства при предъявлении удостоверения личности, содержащего электронные носители информации, производится после процедуры перезаписи адресной информации в микросхему (чип).
36. Транскрибирование установочных данных гражданина на английский язык в РП ДРН производится автоматически. В случае необходимости транскрипция производится в порядке, установленном в пункте 10 настоящих Правил и изменяется в РП ДРН уполномоченным сотрудником. В поле «дополнительная информация» вводится регистрационный номер и дата заявления гражданина.
37. После заполнения электронного формуляра распечатывается информационный лист, который предоставляется гражданину для проверки правильности внесенных в него сведений и подтверждения его личной подписью.
Информационный лист хранится в подразделении миграционной полиции органов внутренних дел до получения гражданином изготовленных документов и уничтожается без составления акта.
38. На квитанции об оплате государственной пошлины за выдачу документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан, записывается номер талона регистрации заявки.
39. По окончании заполнения, электронные формуляры сохраняются в локальной базе данных для проведения проверки уполномоченным сотрудником. В случае обнаружения ошибок или расхождений уполномоченным сотрудником вносятся исправления и повторно распечатывается информационный лист, в котором он расписывается. Срок проверки для электронных формуляров, заполненных по первой и второй категории срочности, составляет один рабочий день, по третьей категории срочности - два рабочих дня, для электронных формуляров, заполненных в общем порядке - пять рабочих дней со дня их заполнения.
40. Обоснованность и правильность заполнения электронного формуляра после проверки заверяется ЭЦП уполномоченного сотрудника, после чего электронный формуляр отправляется на центральный узел РП ДРН без составления реестра.
41. При выявлении несоответствия сведений, содержащихся в электронном формуляре, имеющимся в базе данных, несоответствия кодов оформления, некачественной графической информации, электронные формуляры возвращаются из ДМП МВД в РП ДРН без исполнения, на дооформление с указанием причины возврата.
42. Возвращенные на дооформление из-за допущенных ошибок или несоответствий, электронные формуляры обрабатываются в срок не более трех рабочих дней со дня их поступления в территориальные подразделения органов внутренних дел, после чего они повторно направляются на изготовление документов.

43. Түзетулерді жасау, дайындалған жеке куәліктер мен паспорттарды «АӨО» РМК-дан ІІМ КҚПД-ге, Ішкі істер департаментіне жолдау тәртібі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына дайындалған паспорттарды және (немесе) жеке куәліктерді беру осы Қағидалардың 50, 52, 53, 54, 55, 56-тармақтарында бекітілген тәртіпте жүргізіледі.
4. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан
адамдарға Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын
куәландыратын құжаттарын әзірлеу үшін формулярларды
ресімдеу, толтыру тәртібі
44. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан адамдарға Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін беру үшін формулярды ішкі істер органдары түзеу мекемесінің орналасқан жері бойынша ресімдейді.
Жеке куәлік 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын көрсету немесе оны жоғалтуына байланысты қалпына келтіру кезінде бірінші рет ресімделген жағдайда, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаттарды алу үшін алғаш рет өтініш жасаған және туу туралы куәлігін ұсынған 18 жасқа толған адамдарға олардың азаматтығын, жеке басын анықтау, құжаттардың берілгенін растау және фотосуретінің сәйкестігін анықтау үшін тексеру материалын қалыптастыруды қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттары жоғалған кезде, жазасын өтеуші адамнан қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі аумақтық ішкі істер органының басшысының атына жеке куәлігінің жоғалу жағдайлары көрсетілген жазбаша өтінішін қабылдайды.
Жеке басын растау және жеке басын куәландыратын жоғалған құжат туралы мәліметтерді беру үшін тексеруді уәкілетті қызметкер картотека бойынша екі жұмыс күні ішінде немесе деректер базасы арқылы жүргізеді.
Жеке басын растау және жоғалған жеке басын куәландыратын құжаттың туралы мәліметтерді беру үшін тексеруді деректер базасында жүргізу мүмкін болмаған жағдайда, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесі жоғалған жеке куәлікті бұрын ресімдеген ішкі істер органынан паспорттық елтаңбалы мөрмен және лауазымды тұлғаның қолымен расталған формулярдың көшірмесін сұратады.
Көрсетілген құжаттар қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің жазасын өтеуші адамды құжаттандыру туралы қолдаухатымен, мемлекеттік бажды төлегені туралы түбіртекпен бірге тиісті көші-қон полициясы бөлінісінің уәкілетті қызметкеріне ұсынылады.
Жоғарыда көрсетілген адамдарға жеке басты куәландыратын құжаттарды беру үшін формулярды уәкілетті қызметкер олардың орналасу орындары бойынша толтырады.
Бұл ретте «тұрғылықты жері» жолында сотталушы жазасын өтеп жатқан қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің орналасқан орны (облыс, қала, аудан, елді мекен, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің атауы) көрсетіледі.
Формуляр жеке басты куәландыратын құжатты әзірлеу үшін толтырылған күннен кейінгі келесі күні жолданады.
Жазасын өтеуші адамдарға құжаттарды «АӨО» РМК-да әзірлеу мерзімі өндіріске келіп түскен күннен бастап 2 жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар әзірленгеннен кейін формулярлар оларды ресімдеген ішкі істер органдарының картотекаларына орналастырылады.
Әзірленген жеке куәлік сотталған адамның жеке ісінде сақталады және ол бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған кезде беріледі. Электрондық ақпарат тасымалдағышы (чип) жоқ жеке куәлік азамат тұрғылықты жеріне келгеннен кейін ауыстыруға жатады.
Әкімшілік қадағалау белгіленген бас бостандығынан айыру орындарынан шартты түрде мерзімінен бұрын немесе мерзімін өтеуі бойынша босатылғандарды тұрғылықты жері бойынша тіркеу кезінде қоғамдық қауіпсіздік бөлімінің профилактикалық есепке алғаны туралы белгісі бар босатылғаны туралы анықтама сұратылады. Босатылғаны туралы анықтама жоғалған жағдайда, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адам қоғамдық қауіпсіздік бөлімінің профилактикалық есебіне алынғаны туралы анықтамасын ұсынады.

43. Порядок производства корректировок, отправки изготовленных удостоверений личности и паспортов из РГП «ИПЦ» в ДМП МВД и ДВД, а также выдачи гражданам Республики Казахстан изготовленных паспортов и (или) удостоверений личности производится в порядке, установленном в пунктах 51, 53, 54, 55, 56, 57 настоящих Правил.
4. Порядок оформления, заполнения формуляров для изготовления
документов, удостоверяющих личность гражданина Республики
Казахстан, лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы
44. Формуляр на получение удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, лицам, отбывающим наказание в местах лишения свободы, оформляется органом внутренних дел по месту дислокации исправительного учреждения.
В случаях, если удостоверение личности оформляется впервые: при предъявлении паспорта бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате, а также лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, формирование проверочного материала для определения их гражданства, установления личности, подтверждения выдачи документов и тождественности фотографий осуществляется учреждением уголовно-исполнительной системы.
При утрате документов, удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан у лица, отбывающего наказание, учреждением уголовно-исполнительной системы принимается письменное заявление на имя руководителя территориального органа внутренних дел с указанием обстоятельств утраты удостоверения личности.
Проверка на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном удостоверении личности производится уполномоченным сотрудником по картотеке, в срок до двух рабочих дней, либо в базе данных.
Если проверку на подтверждение личности и выдачу сведений об утраченном удостоверении личности не представляется возможным провести в базе данных, учреждением уголовно-исполнительной системы из органа внутренних дел, где ранее был оформлен утраченный документ, запрашивается копия формуляра, заверенная паспортной гербовой печатью и подписью должностного лица.
Указанные документы вместе с ходатайством учреждения уголовно-исполнительной системы о документировании лица, отбывающего наказание, квитанцией об оплате государственной пошлины представляются в соответствующее подразделение миграционной полиции уполномоченному сотруднику.
Формуляр на выдачу документа, удостоверяющего личность, вышеуказанной категории лиц заполняется уполномоченным сотрудником непосредственно по месту их нахождения.
При этом в поле – «место жительства» указывается место нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы, где осужденный отбывает наказание(область, город, район, населенный пункт, наименование учреждения уголовно-исполнительной системы).
Формуляр направляется на изготовление документа, удостоверяющего личность, на следующий день после его заполнения.
Срок изготовления документов лицам, отбывающим наказание, в РГП «ИПЦ» составляет до двух рабочих дней со дня поступления в производство.
После изготовления документов формуляры помещаются в картотеку органа внутренних дел, их оформившего.
Изготовленное удостоверение личности хранится в личном деле осужденного и выдается при его освобождении из мест лишения свободы. Удостоверение личности, не содержащее электронный носитель информации (чип), подлежит обмену по прибытию гражданина к месту постоянного жительства.
При регистрации по месту жительства освободившегося из мест лишения свободы условно-досрочно либо по отбытию срока, в отношении которого установлен административный надзор, истребуется справка об освобождении с отметкой подразделения общественной безопасности о постановке на профилактический учет. В случае утраты справки об освобождении, лицом, освободившимся из мест лишения свободы, предъявляется справка подразделения общественной безопасности о его постановке на профилактический учет.

5. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрлігінің «Ақпараттық-өндірістік орталығы»
республикалық мемлекеттік кәсіпорнына формуляр
бланкілерін тапсыру тәртібі
45. Тексеру жүзеге асырылғаннан кейін, аудандық (қалалық) көші-қон полициясы бөліністері осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төрт данада формулярларды жөнелту үшін тізілім толтырады, онда тізілімге енгізілген формулярлардың нөмірлері, азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде), толтыру күні, себебі, формулярлар саны көрсетіледі. Бұл ретте тізілімдерді толтыру себептерінің кодтары бойынша ресімделген формулярларға бөлінеді:
«00»,  «07»,  «10»,  «13»,  «14»,  «15»,  «16»,  «17»; «18»;
«04», «05», «08»;
«06»;
«09»;
«11»;
«12»;
«пысықтау»;
«тергеу-қамауындағылар»;
«сотталғандар».
Тiзiлiмнiң үш данасы формулярлармен бiрге Ішкі істер департаментiне жолданады.
1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортының ауыстырылуына, олардың жойылуына байланысты, 18 жасқа толған адамдарға туу туралы куәлігінің негізінде ресімделген формулярлар Ішкі істер департаменттеріне бөлек тізілімдермен тексеру материалдарын қоса бере отырып, құжаттарды жедел дайындағаны үшін төлемсіз жоданады.
Тексеруден кейін, 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттар бойынша, 18 жасқа толған адамдарға туу туралы куәліктері бойынша, 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспорттарының жоғалуы бойынша, олар болған кезде, істер бойынша материалдарда: тексерген күні, ІІД халықты құжаттандыру және тіркеу бөлімінің оларды ресімдеудің негізділігі мен дұрыстығын тексерген қызметкердің тегі, лауазымы және қолы қойылады, одан кейін материалдар аудандық (қалалық) көші-қон полициясы бөліністеріне қайтарылады.
46. Формулярлардың толтыру негізділігін және дұрыстығын тексергеннен кейін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауға байланысты ресімделген адамдарды Жарлықпен және оңайлатылған тәртіпте Қазақстан Республикасы азаматтығын қабылдаған адамдар бойынша тізімдермен салыстыра тексергеннен кейін ІІД аудандық (қалалық) бөлiністерден алған тiзiлiмдер мен формулярлардың негізінде формулярларды ІІМ КҚПД-ге жөнелту үшін аудандық, қалалық көші-қон полициясы бөлiнісінің атауын, аудандық, қалалық тiзiлiмдердiң шығыс нөмiрлерiн және толтырылған күнiн, оларға енгізілген формулярлардың санын көрсете отырып, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада жиынтық тiзiлiм толтырады.
Бірінші және екінші санатты жеделдік бойынша толтырылған формулярлар үшін ІІД-де тексеру мерзімі келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күнін, үшінші санатты жеделдік – екі жұмыс күнін, жалпы тәртіппен толтырылған формулярлар үшін толтырылған күннен бастап бес жұмыс күніне дейін құрайды.
Жиынтық тiзiлiмге ІІД халықты құжаттандыру және тіркеу бөлiмiнiң бастығы қол қояды және аудандық (қалалық) бөлiністер  тiзiлiмдерiнiң екi данасын қоса бере отырып, ІІМ КҚПД-ға жолданады, жиынтық тізілімнің бір данасы және аудандық (қалалық) бөлініс тізілімінің бір данасы ІІД-ның жеке номенклатуралық iсiнде қалады.
ІІД-да тексеру кезінде анықталған пысықтау үшін кері қайтаруға жататын формулярлар алу себебін көрсете отырып, аудандық (қалалық) бөлiністер тiзiлiмдерiнен алып тасталады және жиынтық тiзiлiмдерді құрастырған кезде есепке алынбайды.

5. Порядок передачи бланков формуляров в Республиканское
государственное предприятие «Информационно-производственный
центр» Министерства внутренних дел Республики Казахстан для
изготовления документов, удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
45. После осуществления проверки, районные (городские) подразделения миграционной полиции составляют реестр на отправку формуляров в четырех экземплярах по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам, в котором указываются номера формуляров, Ф.И.О. (при его наличии) гражданина, дата, причина заполнения, количество формуляров, внесенных в реестр. При этом реестры формируются отдельно на формуляры, оформленные по кодам причин заполнения:
«01»;
«00», «07», «09», «10», «13», «14», «15», «16», «17»; «18»
«04», «05», «08»;
«06»;
«11»;
«12»;
«доработка»;
«следственно-арестованные»;
«осужденные».
Три экземпляра реестров вместе с формулярами направляются в ДВД.
Формуляры, оформленные в связи с обменом паспортов бывшего СССР образца 1974 года, их утратой, на основании свидетельств о рождении лицам старше 18 лет направляются в ДВД отдельными реестрами с приложением проверочных материалов без приема оплаты за ускоренное изготовление документов.
После проверки, в материалах по паспортам бывшего СССР образца 1974 года, по свидетельствам о рождении лиц старше 18 лет, делам по утрате паспортов бывшего СССР образца 1974 года, при их наличии, проставляются: дата проверки, фамилия, должность и подпись сотрудника отдела документирования и регистрации населения ДВД, проверившего обоснованность и правильность их оформления, после чего материалы возвращаются в районные (городские) подразделения миграционной полиции.
46. После проверки формуляров на правильность и обоснованность заполнения, а также сверки лиц, оформленных в связи с принятием гражданства Республики Казахстан, с Указами и списками по лицам, принятым в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке, ДВД на основании полученных от районных, городских подразделений реестров и формуляров составляется сводный реестр на отправку формуляров в ДМП МВД в трех экземплярах по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, с указанием наименования районного (городского) подразделения миграционной полиции, исходящего номера и даты составления районных (городских) реестров, количества внесенных в них формуляров.
Срок проверки в ДВД: для формуляров, заполненных по первой и второй категории срочности, составляет один рабочий день со дня поступления, по третьей категории срочности - два рабочих дня, для формуляров, заполненных в общем порядке - до пяти рабочих дней.
Сводный реестр подписывается начальником отдела документирования и регистрации населения ДВД и с приложением двух экземпляров реестров районного, (городского) подразделений направляется в ДМП МВД, один экземпляр сводного реестра и один экземпляр реестра районного (городского) подразделения остается в отдельном номенклатурном деле ДВД.
Выявленные при проверке в ДВД формуляры, подлежащие возврату на доработку, исключаются из реестров районных, городских подразделений с указанием причины изъятия, и при составлении сводных реестров не учитываются.

47. ІІМ КҚПД формулярларды деректер базасындағы адам туралы мәліметтердің сәйкес келмеуіне байланысты «АӨО» РМК-дан кері қайтару кезінде негізсіз құжаттандыру фактілерін анықтау бойынша жұмыс жүргізеді.
Формулярдың дұрыстығына және толтыру негізділігіне, сондай-ақ (қағаз тасымалдағышта толтырылған) іздеудегі адамдар автоматтандырылған база бойынша тексерілгеннен кейін формулярлар аудандық (қалалық) бөліністердің тізілімдерімен және ІІД бөлімінің жиынтық тізілімімен құжаттарды дайындау үшін ІІМ КҚПД-дан «АӨО» РМК-ға өндіріске беріледі, бұдан кейін формулярлармен және дайын болған құжаттармен бірге оларды бұдан әрі ІІД-ге жолдау үшін қайтарылады.
ІІМ КҚПД-де тексеру мерзімі: бірінші санаттағы жеделдік бойынша толтырылған формулярлар үшін келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күнін, екінші санаттағы жеделдік бойынша толтырылған формулярлар үшін келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күнін, үшінші санаттағы жеделдік бойынша толтырылған формулярлар үшін келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнін құрайды, жалпы тәртіпте толтырылған формулярлар үшін – үш жұмыс күніне дейін.
«АӨО» РМК-дан дайындалған құжаттар «Іздеуде» белгісімен келіп түскен кезде ІІМ КҚПД оларды іздеудегі адамды ресімделген орны бойынша ІІД Көші-қон полициясы басқармасына бөлек тізіліммен жолдайды.
48. «АӨО» РМК-да паспорттар мен жеке куәліктерді жасау мерзімі: өндіріске түскен күннен бастап бірінші санаттағы жеделдік бойынша толтырылған формулярлар үшін – бір жұмыс күнін, екінші санаттағы жеделдік бойынша – екі жұмыс күнін, үшінші санаттағы жеделдік бойынша – үш жұмыс күнін құрайды.
Жалпы тәртіпте толтырылғандар үшін – формулярлар өндіріске келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күніне дейін.
49. ІІМ КҚПД және ІІД жiберiлген қателерi және сәйкес келмеулері, сапасыз графикалық ақпараты үшiн аумақтық ішкі істер органдарына пысықтауға қайтарған формулярлар аудандық (қалалық) көші-қон полициясы бөліністеріне келіп түскен күннен бастап кемiнде үш күн мерзiмде пысықталады, содан кейiн олар құжаттарды дайындауға жеке тiзiлiмдермен қайта жiберiледi. Бұл ретте iлеспе хатта пысықтауға қайтарылған осы формулярлар тiзiлiмдерiнiң бұрынғы шығыс нөмiрлерi көрсетiледi (әрбiр формуляр бойынша шығыс нөмірі жеке көрсетiлуі тиіс). ІІД мен ІІМ КҚПД-дан пысықтауға қайтарылған формулярлар осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пысықтауға қайтарылған формулярларды тiркеу журналында есепке алынады.
50. Анықтамалық деректеріндегі және туған жеріндегі мәліметтердің сәйкес келмеуі анықталған жағдайда тексеру аяқталғаннан кейін «қосымша негіз» жолында не формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға формулярға енгізілген өзгерістерді растайтын құжаттардың деректері көрсетіледі.

47. ДМП МВД проводит работу по выявлению фактов необоснованного документирования при возвращении формуляров из РГП «ИПЦ», в связи с несоответствиями сведений о лице имеющимся в базе данных.
После проверки формуляров на правильность и обоснованность заполнения, а также по автоматизированной базе разыскиваемых лиц (заполненных на бумажном носителе), формуляры с реестрами районных, городских подразделений и сводным реестром отдела Департамента внутренних дел передаются из ДМП МВД в производство РГП «ИПЦ» для изготовления документов, после чего возвращаются с формулярами и изготовленными документами для их дальнейшего направления в ДВД.
Срок проверки в ДМП МВД: для формуляров, заполненных по первой категории срочности, составляет один рабочий день со дня поступления, по второй категории срочности, составляет два рабочих дня со дня поступления, по третьей категории срочности - три рабочих дня, для формуляров, заполненных в общем порядке - до трех рабочих дней.
При поступлении из РГП «ИПЦ» изготовленных документов с признаком «Розыск», ДМП МВД направляет их отдельным реестром в управление миграционной полиции ДВД по месту оформления разыскиваемого лица.
48. Срок изготовления удостоверений личности и паспортов в РГП «ИПЦ» составляет: для формуляров, заполненных по первой категории срочности - один рабочий день, по второй категории срочности - до двух рабочих дней, по третьей категории срочности - до трех рабочих дней.
Заполненных в общем порядке - до пяти рабочих дней со дня поступления формуляров в производство.
49. Возвращенные ДМП МВД и ДВД формуляры на доработку в территориальные органы внутренних дел из-за допущенных ошибок или несоответствий, некачественной графической информации дорабатываются в срок не более трех календарных дней со дня их поступления в районные, городские подразделения миграционной полиции, после чего они повторно направляются на изготовление документов отдельными реестрами. При этом в сопроводительном письме указываются прежние исходящие номера реестров, по которым данные формуляры возвращались на доработку (исходящий номер необходимо указывать отдельно по каждому формуляру). Возвращенные из ДВД и ДМП МВД на доработку формуляры учитываются в журналах регистрации формуляров, возвращенных на доработку по форме согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
50. В случае выявления расхождений сведений в установочных данных и месте рождения по завершению проверки в поле «дополнительное основание» либо на свободном месте оборотной стороны формуляра указываются данные документа, подтверждающего вносимые в формуляр изменения. При необходимости дополнительно проставляется код «06» - неточность в записи в паспорте и удостоверении личности.

51. Егер бұрын дайындалған құжаттарға «заңсыз берілген», «қайтыс болуына байланысты», «азаматтықтан шығу», «Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрғылықты тұруға шығу», «жоғалғандар» және тағы басқа себептер бойынша жарамсыз құжаттар қатарына енгізілген, ал құжаттардың жарамсыздығы туралы деректер тексеріс барысында расталмаған жағдайда, түзетулер енгізу қажет.
Қалалық (аудандық) ішкі істер органдары тексеріс аяқталғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде ІІД-ға тексеріс материалдарын қоса бере отырып, түзету енгізудің қажеттігі туралы жазбаша хабарлама жолдайды. Аумақтық ішкі істер органдарынан келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күніне дейінгі мерзімде ІІМ КҚПД-ге тексеріс материалдарының көшірмелерін қоса бере отырып, түзету енгізудің қажеттігі туралы жазбаша хабарлама жолдайды.
Деректер базасына түзетулер енгізгеннен кейін формуляр құжат дайындауға жіберіледі.
«АӨО» РМК үшін деректер базасына түзетулер енгізу мерзімі ІІМ  КҚПД-ден түзетулер енгізудің қажеттілігі туралы жазбаша негіз келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күнін құрайды.
Егер дайындалған құжаттар «талап етілмеген құжаттар» себебі бойынша жарамсыз құжаттар қатарына енгізілген болса, формулярды ресімдеу бұған дейінгі құжаттың (оның ішінде жарамсыз) негізінде, талап етілмеген құжатты ресімдеу себебін көрсете отырып, жүргізіледі. Егер жалғыз бір құжат «талап етілмеген құжаттар» себебі бойынша жарамсыз құжаттар қатарына енгізілген болса, формулярды ресімдеу осы құжаттың негізінде «07» ресімдеу себебін көрсете отырып жүргізіледі.
52. Құжаттар пысықталғаннан кейінгі формулярлар және жазудың нақты болмауы бойынша «АӨО» РМК-да: өндіріске келіп түскен күннен бастап құжаттарды жедел дайындауға ресімделгендер – бір жұмыс күні ішінде, жалпы тәртіпте – екі жұмыс күні ішінде дайындалуға жатады.
53. Дайындалған жеке куәлiктер мен паспорттарды Ішкі істер департаментiне жiберу кезiнде ІІМ КҚПД осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада дайын болған құжаттарды, формулярларды жолдау үшін тiзiлiм құрастырады. Бiр данасы ІІМ КҚПД-де қалады, ал тiзiлiмнiң екiншi данасы тiзiлiмге енгiзiлген құжаттар дайындау және формулярларды жөнелту үшін «АӨО» РМК-ның ілеспе хатымен ІІД-ге жiберiледi.
54. ІІД-ге келiп түскен дайындалған құжаттары мен формулярлары бар тiзiлiмдерді ішкі істер органдары жалпы тәртіппен тiркейдi, аудандық (қалалық) бөлiністер бойынша бөледi және дайындалған құжаттарды жөнелтуге арналған тізілімдер бойынша береді.
55. Пысықтау бойынша құжаттарды дайындауға формулярларды жөнелтуге, дайындалған құжаттарды жөнелтуге арналған тізілімдер «АӨО» РМК-ның ілеспе хатымен бірге аудандық (қалалық) бөліністерде, ІІД, ІІМ КҚПД-да жеке номенклатуралық iсте сақталады.

51. Если ранее изготовленные документы введены в разряд недействительных документов по причинам: «незаконная выдача», «в связи со смертью», «выход из гражданства», «выезд на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан», «утраченные» и т.д., а данные о недействительности документов проверкой не подтверждаются, необходимо внесение корректировки.
Городской, районный орган внутренних дел в течение двух рабочих дней по завершению проверки направляет письменное сообщение о необходимости корректировки с приложением проверочных материалов в ДВД. В срок до двух рабочих дней с момента поступления из территориального органа внутренних дел, ДВД направляет письменное обоснование о необходимости корректировки с приложением копий проверочных материалов в ДМП МВД.
После внесения корректировки в базе данных, формуляр отправляется на изготовление документа.
Срок внесения корректировок в базу данных для РГП «ИПЦ» составляет один рабочий день с момента поступления письменного обоснования о необходимости корректировки из ДМП МВД.
Если изготовленные документы введены в разряд недействительных по причине «невостребованные», оформление формуляра производится на основании предыдущего документа (в том числе недействительного) с указанием причины оформления невостребованного документа. Если единственный документ введен в разряд недействительных по причине «невостребованный», оформление формуляра производится на основании данного документа с указанием причины оформления «07».
52. Документы по формулярам после доработки и по неточности в записи подлежат изготовлению в РГП «ИПЦ»: оформленные на ускоренное изготовление документов - за один рабочий день, в общем порядке - до двух рабочих дней со дня поступления в производство.
53. При отправке в ДВД изготовленных удостоверений личности и паспортов ДМП МВД составляет реестр на отправку изготовленных документов, формуляров в двух экземплярах по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам. Один экземпляр остается в ДМП МВД, а другой экземпляр реестра с сопроводительным листом РГП «ИПЦ» на отправку формуляров и изготовленных документов, включенных в реестр, с формулярами и изготовленными документами направляется в ДВД.
54. Поступившие в ДВД реестры с формулярами и изготовленными документами регистрируются в общем порядке органом внутренних дел, распределяются по районным, городским подразделениям и передаются им по реестрам на отправку изготовленных документов.
55. Реестры на отправку формуляров на изготовление документов, по доработке, на отправку изготовленных документов вместе с сопроводительным листом РГП «ИПЦ» хранятся в районных, городских подразделениях, ДВД, ДМП МВД в отдельном номенклатурном деле.

56. Дайын құжаттарды беру азаматтың жеке өзі немесе оның заңды өкіліне не өкілдікке өкілеттігін растайтын құжаттары наториалды расталған сенімхаты бойынша сенім білдірген адам өтініш білдірген кезде формулярды толтыру орны бойынша жүзеге асырылады.
Дайын жеке куәліктер мен паспорттарды алу үшін азамат паспорт пен жеке куәлікті алуға түбіртекті немесе өтінімді тіркеу талонын, алып қоюға жататын құжаттарды ұсынады.
Азамат ішкі істер органдарына өткізуге жататын құжаттарды жоғалтқан жағдайда, азаматтан құжаттарды жоғалту жағдайы көрсетілген еркін нысанда жазылған өтініш алынады, оның тіркеу нөмірі электрондық формулярдың «жарамсыз құжаттар» жолында немесе формулярдың сыртқы бетіндегі бос орынға жазылады.
57. Жеке басты куәландыратын құжатты беру фактісін тіркеу үшін ХҚТ ТП жүйесінде машина оқитын аймақты оқыту үшін электрондық құрылғы қолданылады. Уәкілетті қызметкер азамат және дайын құжаттардың бар-жоғы туралы ақпаратты алу үшін өтінімді тіркеу талонының нөмірін ХҚТ ТП жүйесіне енгізеді. Азамат өтінімді тіркеу талонын жоғалтқан жағдайда оның нөмірі ақпараттық парақтан оқылады.
Біруақытта дайын құжаттарды беру күнін тіркей отырып, бұрынғы құжаттар жаңа құжаттың шығуына байланысты автоматты түрде жарамсыздар қатарына көшіріледі.
Принтерде электрондық формуляр басылып шығарылады, оған азаматтың және құжаттарды берген қызметкердің қолтабасы қойылады, одан кейін ақпараттық парақ акті жасаусыз жойылады.
58. Азаматқа дайындалған құжаттарды бергеннен кейін формулярлар осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген тәртіпте картотекаға енгізіледі.
Азаматтар талап етпеген жеке куәліктер мен паспорттарды дайындалған күнінен бір жыл өткеннен кейін уәкілетті орган оларды талап етілмеуіне байланысты жояды.
6. Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын растайтын
құжаттарға арналған формулярларды сақтау тәртібі
59. Берiлген жеке куәлiктерге, паспорттарға арналған формулярлар ішкі істер органдарында арнайы картотекаларда сақталады. Бұл ретте бір азаматтың анықтамалық деректеріне түрлі себептер бойынша ресімделген формулярлар бекітіледі және бірге сақталады. Азаматтың тегін ауыстыруы бойынша ресімделген формуляр картотекада әліпби бойынша басқалардан бөлек қойылады, соңғы формулярда формулярдың нөмірі мен азаматтың жаңа анықтамалық деректерін көрсете отырып, анықтамалық деректердің өзгергені туралы белгі қойылады.
Картотека оларды толтыру орны бойынша ішкі істер органдарының өрт-күзет сигнализациямен, терезелерi торлармен жабдықталған, есiктері металмен қапталған жеке оқшауланған үй-жайларында орналасады.
Дайындалған құжаттарға арналған формулярларды жоғалтпау, картотекамен жұмыс iстеу үшiн оның сақталуына жауап беретiн функциялық мiндеттер жүктелетiн қызметкерлер бөлiнедi. Функционалдық мiндеттерiне осы жұмыстар жатпайтын қызметкерлердiң картотекаға қолжетімді болуына қатаң тыйым салынады.
Формулярды картотекаға орналастыру құжаттарды иелерiне негізді беру фактiсiн ішкі комиссия тексергеннен кейiн және 2-н нысанды кітаппен салыстыра тексергеннен кейiн жүргiзiледi.
Формулярларды картотекаға орналастыру қатаң түрде әлiпби бойынша жүргiзiледi.
Тегi бiрдей әрiптен басталатын адамдарға арналған формулярлар терiлiп алынады және тегiнiң екiншi әрпi бойынша, одан кейiн үшiншi т.с.с. әліпби ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Абдыхалықов, Авдеев, Ағыбергенов;
Базаров, Байытов, Бақтұрсынов және т.б.
Тегi бiрдей адамдарға арналған формулярлар картотекаға аты мен әкесiнiң аты бойынша әлiпби ретiн сақтай отырып, орналастырылады.
Мысалы. Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич және т.б.
Формулярда тегi, аты, әкесiнiң аты бiрдей болған жағдайда туған жылы бойынша өсу ретiмен, одан кейiн туған жерiнiң қала, аудан, елдi мекендерi бойынша әлiпби ретiмен орналастырылады.
Мысалы: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 ж. т., туған жерi Алматы,
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 ж.т., туған жерi Балқаш,
Баринов Аркадий Исаевич, 1966 ж. т.
Мемлекеттiк тiлде толтырылған формулярлар мынадай тәртiппен әліпби бойынша орналастырылады:
Ә әрпi А әрпiне орналастырылады, бұдан әрi сәйкесiнше:
Ғ-Г; I-И; Қ-К; Ң-Н; Ө-О; Ү-Ұ-У; Һ-Х.
ІІМ КҚПД деректер базасындағы фотосуреттерді қалпына келтіру үшін, сондай-ақ ішкі істер департаменттерінің заңсыз құжаттандыру фактілері бойынша қызметтік тексеріс жүргізуі үшін сұрау салуларды қоспағанда, формулярларды анықтама алу, көшiрмесiн түсiру, қызметтiк белгiлер қою үшiн картотекадан 1 жұмыс күннен артық мерзiмге алуға жол берiлмейдi. Уақытша алынған формуляр жұмыс күнiнiң соңында картотекаға қайтарылуы тиіс. Формулярды картотекадан уақытша алған кезде алынған формулярдың орнына формулярдың алу себебi және күнi, формуляр уақытша қолында болатын адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде) мен лауазымы жазылған қызметкердiң қолымен куәландырылған формулярдың көшiрмесi салынады. Формулярды басқа мемлекеттiк органдардың қызметкерлеріне және өзге де адамдарға беруге тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының құжаттандырылатын халқының деректер базасы қалыптастырылатын формулярлардың көшірмелері сұрау салулар бастамашыларына «Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес беріледі (жіберіледі). Азаматтарға формулярдың көшірмесі берілмейді.
Формулярдың түпнұсқасы картотекада болмай шыққан жағдайда, формулярдың түпнұсқасының жоғалғандығы туралы акт жасалады.
Картотекаға енгізу үшін ІІМ КҚПД-ның деректер базасынан ІІМ КҚПД-ның паспорттық елтаңбалы мөрімен расталған фотосуреті бар мәліметтер сұратылады.
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жеке куәліктерді, паспорттарды дайындауға арналған
формулярларды есепке алудың
№ 2 НЫСАНДЫ КІТАБЫ
Формулярлар № (кіріс)
Формулярларды толтыру күні
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)(шығыс)
Туған жылы, айы, күні
Формулярды толтырудың себебі(кодпен белгіленеді)
Алынатын құжаттың түрі
Төлем сомасы (жеңілдікке негіз болатын құжат)
Құжаттың нөмірі және дайындалған күні
жеке куәлік
паспорт
жеке куәлік
паспорт
ЖИЫНЫ:   формулярлар ______________________________
оның ішінде жеке куәлікке ________________
паспортқа ___________________________________
жеке куәлік пен паспортқа ___________________
жеңілдікпен _________________________________
Ескертпе: банкноттық фабриканың орауын ашу кезінде, 2-нысанды кітапқа
ораудың ішіндегі барлық формулярлардың нөмірлері енгізіледі.
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қысқартулар мен кодтар
АНЫҚТАМАЛЫҒЫ

56. Выдача изготовленных документов производится по месту заполнения формуляра при личном обращении гражданина или его законного представителя либо поверенному лицу по нотариально заверенной доверенности с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство.
Для получения изготовленных удостоверений личности и паспортов гражданин предъявляет квитанцию на получение паспорта, удостоверения личности либо талон регистрации заявки и документы, подлежащие изъятию.
При утрате гражданином документов, подлежащих сдаче в органы внутренних дел, от гражданина отбирается заявление в произвольной форме с указанием обстоятельств утраты документов, регистрационный номер, которого указывается в поле «недействительные документы» электронного формуляра либо на свободном месте оборотной стороны формуляра.
57. Для регистрации факта выдачи документов, удостоверяющих личность, в системе РП ДРН используется электронное устройство для считывания машиносчитываемой зоны. Уполномоченным сотрудникомв систему РП ДРН вводится номер талона регистрации заявки для получения информации о гражданине и наличии готовых документов. При утрате гражданином талона регистрации заявки ее номер считывается с информационного листа.
Одновременно с фиксацией даты выдачи готовых документов, предыдущие документы автоматически переводятся в разряд недействительных в связи с выпуском новых документов.
На принтере распечатывается электронный формуляр, в котором проставляется роспись гражданина и сотрудника, выдавшего документы, после чего информационный лист уничтожается без составления акта.
58. После выдачи гражданину изготовленных документов, формуляры вливаются в картотеку в порядке, предусмотренном пунктом 59 настоящих Правил.
По истечении одного года от даты изготовления, удостоверения личности и паспорта, невостребованные гражданами, уничтожаются уполномоченным органом по причине их невостребованности.
6. Порядок хранения формуляров на документы,
удостоверяющие личность Республики Казахстан
59. Формуляры на выданные паспорта, удостоверения личности хранятся в органах внутренних дел в специальной картотеке. При этом формуляры, оформленные по различным причинам, на установочные данные одного гражданина скрепляются и хранятся вместе. Оформленный по перемене фамилии гражданина формуляр раскладывается в картотеке отдельно от остальных по алфавиту, в последнем формуляре проставляется отметка об изменении установочных данных с указанием номера формуляра и новых установочных данных гражданина.
Картотека располагается в отдельном, изолированном помещении органов внутренних дел по месту их заполнения, оборудованном пожарно-охранной сигнализацией, решетками на окнах, обитой металлом дверью.
Во избежание утраты формуляров на изготовленные документы для работы с картотекой выделяются сотрудники, за которыми функциональными обязанностями возлагается ответственность за ее сохранность. Не допускается доступ к картотеке сотрудников, в функциональные обязанности которых данная работа не входит.
Раскладка формуляров в картотеку производится после проверки внутрипроверочной комиссией факта обоснованной выдачи документов владельцам и сверки с книгой формы-2.
Раскладка в картотеку формуляров производится строго по алфавиту.
Формуляры на лиц, фамилии которых начинаются на одну и ту же букву, подбираются и раскладываются по алфавиту на вторую букву фамилии, затем на третью и т.д.
Например: Абдыкалыков, Авдеев, Агыбергенов;
Базаров, Баитов, Бактурсынов и т.п.
Формуляры на лиц с одинаковыми фамилиями раскладываются в картотеку в последовательном порядке с соблюдением алфавита по именам и отчествам.
Например: Азаров Алексей Антонович, Азаров Алексей Артемович, Азаров Алексей Васильевич и т.п.
При совпадении фамилий, имен, отчеств формуляры раскладываются по годам рождения по возрастающей, а затем в алфавитном порядке по городам, районам и населенным пунктам места рождения.
Например: Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Алматы;
Баринов Аркадий Исаевич, 1963 г.р., ур. г. Балхаш;
Баринов Аркадий Исаевич, 1966 г.р.
Формуляры, заполненные на государственном языке, раскладываются аналогично по алфавиту в следующем порядке:
буква Ә раскладывается к букве А, далее соответственно: Ғ - Г; I - И; Қ - К; Ң - Н; Ө - О; Y, Ұ - У; Һ - X.
Изъятие формуляров из картотеки допускается только на срок не более одного рабочего дня для наведения справок, снятия копий, проставления служебных отметок, за исключением запросов ДМП МВД для восстановления фотографий в базе данных, а также ДВД для проведения служебных проверок по фактам незаконного документирования. В конце рабочего дня временно изъятый формуляр возвращается в картотеку. При временном изъятии формуляра из картотеки взамен изъятого формуляра в картотеку вкладывается копия формуляра, заверенная подписью сотрудника, на которой записывается причина и дата изъятия формуляра, Ф.И.О. (при его наличии) и должность лица, у которого временно находится формуляр. Передача формуляров работникам других государственных органов и иным лицам не допускается.
Копии формуляров, на основании которых формируется база данных документированного населения Республики Казахстан, инициаторам запросов выдаются (высылаются) в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан «О национальных реестрах идентификационных номеров». Гражданам копии формуляров не выдаются.
При отсутствии подлинника формуляра в картотеке, составляется акт об утрате подлинника формуляра.
Из ДМП МВД запрашиваются сведения из базы данных с фотографией, заверенные паспортной гербовой печатью ДМП МВД, для внесения в картотеку.
Приложение 1
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
КНИГА ФОРМЫ № 2
учета формуляров на изготовление удостоверений
личности, паспортов
№ формуляров (приход)
Дата заполнения формуляра
Ф.И.О. (при его наличии) гражданина (расход)
Число,месяц,год рождения
Причина заполнения формуляра(обозначается кодом)
Тип получаемого документа
Сумма оплаты(документ–основание на льготы)
№ и дата изготовления документов
Удостоверение личности
паспорт
удостоверение личности
паспорт
ИТОГО: формуляров _____________________________________________
в том числе на удостоверения личности _________________________
на паспорта ___________________________________________________
на удостоверения личности и паспорта __________________________
льготно _______________________________________________________
Примечание: при вскрытии упаковки Банкнотной фабрики, в книгу
формы-2 вносятся номера всех формуляров из упаковки.
Приложение 2
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
СПРАВОЧНИК
сокращений и кодов

1. Әкiмшiлiк-аумақтық объектiлер атауларының қысқартуы;
2. Әлем елдерi және азаматтық кодтарының анықтамалығы;
3. Ұлттар кодтарының анықтамалығы;
4. Қазақстан Республикасының облыстары, аудандары кодтарының анықтамалығы.
ТҰРҒЫЛЫҚТЫ МЕКЕНЖАЙ ҚЫСҚАРТУЛАРЫНЫҢ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Барлық мекенжайлар қолданыстағы әкiмшiлiк-аумақтық бөлініске
сәйкес толтырылады.
Уақытша мәнге ие немесе қызметтiк мақсаттағы (дала қосы,
қыстау, жайылым, қорықшы кордоны, орманшы, жол шеберлерінің,
бакенщиктердің үйлері, метеостанция) және дербес елдi мекен болып
табылмайтын объектілер, олармен әкiмшiлiк және аумақтық тұрғыда
байланысатын елді мекендердің атаулары бойынша жазылады.
Елдi мекендер үшiн мынадай қысқартулар қолданылады:
- с. - село;
- к. - кент;
- қтк - қала типтес кент;
- жк - жұмыс кентi;
- т.ж.ст. - темiржол стансасы;
- разъезд - қыстартусыз жазылады;
- ауыл - қысқартусыз жазылады.
Қалалар атауында "қала" деген сөз қысқартылып "қ. " немесе
"қал. " болып жазылмайды, тиісті жолда оның атауы жазылады.
Көше атауындағы "көше" деген сөз "к. " деп жазылмайды, тиісті
жолда оның атауы жазылады.
Даңғылдар, орамдар, алаңдар т.б. үшін мынадай қысқартулар
(немесе жоқ) қолданылады:
- д – даңғыл;
- ор. – орамдар;
- ш.а - шағын аудан;
- проезд - қысқартусыз;
- шоссе - қысқартусыз;
- буль. - бульвар;
- қалашық - қысқартусыз;
- алаң - алаң
- к. - кент (қала құрамына енгiзiлген);
- разъезд - қысқартусыз;
- ст. – станция;
- жол - жол;
- тракт - қысқартусыз;
- саябақ - қысқартусыз;
- түа - тұрғын үй алабы;
- сквер - қысқартусыз;
- ә/б – әскери бөлім.
Осы тiзбеге енбеген атаулар қысқартусыз жазылады.
ӘЛЕМ ЕЛДЕРІ МЕН АЗАМАТТЫҚ (азаматтығы) АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Код
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗЕРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ О-ВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

1. Сокращение названий административно-территориальных
объектов;
2. Справочник кодов стран мира и гражданства;
3. Справочник кодов национальностей;
4. Справочник кодов областей, районов Республики Казахстан.
СПРАВОЧНИК СОКРАЩЕНИЯ
АДРЕСА МЕСТА ЖИТЕЛЬСТВА
Все адреса заполняются в соответствии с существующим
административно-территориальным делением.
Объекты, которые имеют временное значение или служебное
назначение (полевые станы, зимовки, отгоны, егерские кордоны, которые
также могут иметь свои назначения, дома лесников, бакенщиков,
дорожных мастеров, метеостанции и т.п.) и не являющиеся
самостоятельными населенными пунктами, записываются по наименованию
населенных пунктов, с которыми они связаны в административном и
территориальном отношении.
Для населенных пунктов применяются следующие сокращения:
с. - село;
пос. - поселок;
пгт. - поселок городского типа;
рп. - рабочий поселок;
ж.д.ст. - железнодорожная станция;
разъезд - без сокращений;
аул - без сокращений.
В наименовании городов слово «город» и сокращения типа «г»,
«гор.» не употребляются, записываются их наименования в
соответствующей строке.
В наименовании улиц слово «улица» и сокращение типа «ул.» не
употребляются, записываются их наименования в соответствующей строке.
Для проспектов, переулков, площадей и т.п. применяются (или
нет) следующие сокращения:
пр. - проспект;
пер. - переулок;
мкр. - микрорайон;
проезд - без сокращений;
шоссе - без сокращений;
бул. - бульвар;
городок - без сокращения;
пл. - площадь;
пос. - поселок (включенный в состав городского деления);
разъезд - без сокращений;
ст. - станция;
дор. - дорога;
тракт - без сокращений;
ж.м. - жилой массив;
парк - без сокращений;
сквер - без сокращений;
в/ч -военная часть.
Не вошедшие в данный перечень наименования
записываются без сокращений.
СПРАВОЧНИК КОДОВ СТРАН МИРА И ГРАЖДАНСТВО (гражданства)
Код
Наименование (каз)
Наименование (рус)
4
АУҒАНСТАН
АФГАНИСТАН
8
АЛБАНИЯ
АЛБАНИЯ
12
АЛЖИР
АЛЖИР
16
АМЕРИКАН САМОАСЫ
АМЕРИК.САМОА
20
АНДОРРА
АНДОРРА
24
АНГОЛА
АНГОЛА
28
АНТИГУА ЖӘНЕ БАРБУДА
АНТИГУА И БАРБУДА
31
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАН
32
АРГЕНТИНА
АРГЕНТИНА
36
АВСТРАЛИЯ
АВСТРАЛИЯ
40
АВСТРИЯ
АВСТРИЯ
44
БАГАМ АРАЛДАРЫ
БАГАМСКИЕ О-ВА
48
БАХРЕЙН
БАХРЕЙН
50
БАНГЛАДЕШ
БАНГЛАДЕШ
51
АРМЕНИЯ
АРМЕНИЯ
52
БАРБАДОС
БАРБАДОС
56
БЕЛЬГИЯ
БЕЛЬГИЯ
60
БЕРМУД АРАЛДАРЫ
БЕРМУДСКИЕ О-ВА
64
БУТАН
БУТАН
68
БОЛИВИЯ
БОЛИВИЯ
70
БОСНИЯ МЕН ГЕРЦЕГОВИНА
БОСНИЯ И ГЕРЦЕГОВИНА
72
БОТСВАНА
БОТСВАНА
76
БРАЗИЛИЯ
БРАЗИЛИЯ
84
БЕЛИЗ
БЕЛИЗ
86
БТИО
БТИО
90
СОЛОМОН АРАЛДАРЫ
СОЛОМОНОВЫ О-ВА
92
БРИТАН ЖӘНЕ ВИРГИН АРАЛДАРЫ
БРИТАНСКИЕ ВИРГИНСКИЕ ОСТРОВА
96
БРУНЕЙ
БРУНЕЙ

872
УЭЙК
УЭЙК
876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
ҰЛТТАР КОДЫ АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Код
Жынысы
(F - әйел,
M - ер)
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗЕРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗЕРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖIК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖIК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРIКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРIКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕСКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҮЛIШ
УЛЬЧ
91
F
ҮЛIШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙI
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҮНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҮНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҮНДIСТАН МЕН
НАРОДЫ ИНДИИ И
ПӘКIСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
ПАКИСТАНА
164
F
ҮНДIСТАН МЕН
НАРОДЫ ИНДИИ И
ПӘКIСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КӘРІС
КОРЕЕЦ
168
F
КӘРІС
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМIС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМIС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРIК
ТУРОК
177
F
ТҮРIК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СIБЕ
СИБО
544
F
СIБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКIСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКIСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРIК
ТЮРК
567
F
ТҮРIК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТIК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТIК
ЕГИПТЯНКА
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОБЛЫСТАРЫ, АУДАНДАРЫ КОДТАРЫНЫҢ
АНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Облыс
Облыстың
коды
Ауданның
коды
Атауы
(қазақша)
Атауы
(орысша)
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ

872
УЭЙК
УЭЙК
876
УОЛЛИС ЖӘНЕ ФУТУНА
УОЛЛИС И ФУТУНА
882
САМОА
САМОА
887
ЙЕМЕН
ЙЕМЕН
891
ЮГОСЛАВИЯ
ЮГОСЛАВИЯ
894
ЗАМБИЯ
ЗАМБИЯ
990
АЗАМАТТЫҒЫ ЖОҚ ТҰЛҒА
ЛИЦО БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
СПРАВОЧНИК КОДОВ НАЦИОНАЛЬНОСТЕЙ
Код
Пол (F - женский, M - мужской)
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
1
M
ОРЫС
РУССКИЙ
1
F
ОРЫС
РУССКАЯ
2
M
УКРАИН
УКРАИНЕЦ
2
F
УКРАИН
УКРАИНКА
3
M
БЕЛОРУС
БЕЛОРУС
3
F
БЕЛОРУС
БЕЛОРУСКА
4
M
ӨЗБЕК
УЗБЕК
4
F
ӨЗБЕК
УЗБЕЧКА
5
M
ҚАЗАҚ
КАЗАХ
5
F
ҚАЗАҚ
КАЗАШКА
6
M
ГРУЗИН
ГРУЗИН
6
F
ГРУЗИН
ГРУЗИНКА
7
M
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНЕЦ
7
F
ӘЗІРБАЙЖАН
АЗЕРБАЙДЖАНКА
8
M
ЛИТВАН
ЛИТОВЕЦ
8
F
ЛИТВАН
ЛИТОВКА
9
M
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНИН
9
F
МОЛДАВАН
МОЛДАВАНКА
10
M
ЛАТЫШ
ЛАТЫШ
10
F
ЛАТЫШ
ЛАТЫШКА
11
M
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗ
11
F
ҚЫРҒЫЗ
КИРГИЗКА
12
M
ТӘЖІК
ТАДЖИК
12
F
ТӘЖІК
ТАДЖИЧКА
13
M
АРМЯН
АРМЯНИН
13
F
АРМЯН
АРМЯНКА
14
M
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕН
14
F
ТҮРІКМЕН
ТУРКМЕНКА
15
M
ЭСТОН
ЭСТОНЕЦ
15
F
ЭСТОН
ЭСТОНКА
16
M
АБХАЗ
АБХАЗ
16
F
АБХАЗ
АБХАЗКА
17
M
БАЛҚАР
БАЛКАРЕЦ
17
F
БАЛҚАР
БАЛКАРКА
18
M
БАШҚҰРТ
БАШКИР
18
F
БАШҚҰРТ
БАШКИРКА
19
M
БУРЯТ
БУРЯТ
19
F
БУРЯТ
БУРЯТКА
21
M
АВАР
АВАРЕЦ
21
F
АВАР
АВАРКА
22
M
АГУЛ
АГУЛ
22
F
АГУЛ
АГУЛКА
23
M
ДАРҒЫН
ДАРГИНЕЦ
23
F
ДАРҒЫН
ДАРГИНКА
24
M
ҚҰМЫҚ
КУМЫК
24
F
ҚҰМЫҚ
КУМЫЧКА
25
M
ЛАК
ЛАК
25
F
ЛАК
ЛАЧКА
26
M
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИН
26
F
ЛЕЗГИН
ЛЕЗГИНКА
27
M
НОҒАЙ
НОГАЕЦ
27
F
НОҒАЙ
НОГАЙКА
28
M
РУТУЛ
РУТУЛЕЦ
28
F
РУТУЛ
РУТУЛКА
29
M
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАН
29
F
ТАБАСАРАН
ТАБАСАРАНКА
30
M
ЦАХУР
ЦАХУР
30
F
ЦАХУР
ЦАХУРКА
40
M
ИНГУШ
ИНГУШ
40
F
ИНГУШ
ИНГУШКА
41
M
КАБАРДИН
КАБАРДИНЕЦ
41
F
КАБАРДИН
КАБАРДИНКА
42
M
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫК
42
F
ҚАЛМАҚ
КАЛМЫЧКА
43
M
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАК
43
F
ҚАРАҚАЛПАҚ
КАРАКАЛПАЧКА
44
M
КАРЕЛ
КАРЕЛ
44
F
КАРЕЛ
КАРЕЛКА
45
M
КОМИ
КОМИ
45
F
КОМИ
КОМИ
46
M
МАРИ
МАРИЕЦ
46
F
МАРИ
МАРИЙКА
47
M
МОРДВА
МОРДВИН
47
F
МОРДВА
МОРДОВКА
48
M
ОСЕТИН
ОСЕТИН
48
F
ОСЕТИН
ОСЕТИНКА
49
M
ТАТАР
ТАТАРИН
49
F
ТАТАР
ТАТАРКА
50
M
ТУВА
ТУВИНЕЦ
50
F
ТУВА
ТУВИНКА
51
M
УДМУРТ
УДМУРТ
51
F
УДМУРТ
УДМУРТКА
52
M
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНЕЦ
52
F
ЧЕШЕН
ЧЕЧЕНКА
53
M
ЧУВАШ
ЧУВАШ
53
F
ЧУВАШ
ЧУВАШКА
54
M
САХА
ЯКУТ
54
F
САХА
ЯКУТКА
55
M
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЕЦ
55
F
АДЫГЕЙ
АДЫГЕЙКА
56
M
АЛТАЙ
АЛТАЕЦ
56
F
АЛТАЙ
АЛТАЙКА
57
M
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ
57
F
ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА
58
M
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВЕЦ
58
F
ҚАРАШАЙ
КАРАЧАЕВКА
59
M
ХАКАС
ХАКАС
59
F
ХАКАС
ХАКАСКА
60
M
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕС
60
F
ЧЕРКЕС
ЧЕРКЕШЕНКА
61
M
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯК
61
F
КОМИ-ПЕРМЯК
КОМИ-ПЕРМЯЧКА
62
M
ЛИВ
ЛИВ
62
F
ЛИВ
ЛИВОНКА
63
M
ТАЛЫШ
ТАЛЫШ
63
F
ТАЛЫШ
ТАЛЫШКА
71
M
ДОЛҒАН
ДОЛГАН
71
F
ДОЛҒАН
ДОЛГАНКА
72
M
КОРЯК
КОРЯК
72
F
КОРЯК
КОРЯЧКА
73
M
МАНСЫ
МАНСИ
73
F
МАНСЫ
МАНСИ
74
M
НЕНЕЦ
НЕНЕЦ
74
F
НЕНЕЦ
НЕНКА
75
M
ХАНТЫ
ХАНТЫ
75
F
ХАНТЫ
ХАНТЫ
76
M
ЧУКЧА
ЧУКЧА
76
F
ЧУКЧА
ЧУКЧАНКА
77
M
ЭВЕНК
ЭВЕНК
77
F
ЭВЕНК
ЭВЕНКИЙКА
78
M
АЛЕУТ
АЛЕУТ
78
F
АЛЕУТ
АЛЕУТКА
79
M
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕН
79
F
ИТЕЛМЕН
ИТЕЛЬМЕНКА
80
M
КЕТ
КЕТ
80
F
КЕТ
КЕТКА
81
M
НАНАЙ
НАНАЕЦ
81
F
НАНАЙ
НАНАЙКА
82
M
НГАНАСАН
НГАНАСАН
82
F
НГАНАСАН
НГАНАСАНКА
83
M
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛЕЦ
83
F
НЕГИДАЛ
НЕГИДАЛКА
84
M
НИВХ
НИВХ
84
F
НИВХ
НИВХКА
85
M
ОРОК
ОРОК
85
F
ОРОК
ОРОЧАНКА
86
M
ОРОЧ
ОРОЧ
86
F
ОРОЧ
ОРОЧКА
87
M
СААМИ
СААМИ
87
F
СААМИ
СААМИ
88
M
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУП
88
F
СЕЛЬКУП
СЕЛЬКУПКА
89
M
ТОФАЛАР
ТОФАЛАР
89
F
ТОФАЛАР
ТОФАЛАРКА
90
M
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЕЦ
90
F
УДЭГЕЙ
УДЭГЕЙКА
91
M
ҰЛІШ
УЛЬЧ
91
F
ҰЛІШ
УЛЬЧАНКА
92
M
ЧУВАН
ЧУВАНЕЦ
92
F
ЧУВАН
ЧУВАНКА
93
M
ЭВЕН
ЭВЕН
93
F
ЭВЕН
ЭВЕНКА
94
M
ЭНЕЦ
ЭНЕЦ
94
F
ЭНЕЦ
ЭНКА
95
M
ЭСКИМОС
ЭСКИМОС
95
F
ЭСКИМОС
ЭСКИМОСКА
96
M
ЮКАГИР
ЮКАГИР
96
F
ЮКАГИР
ЮКАГИРКА
100
M
АБАЗИН
АБАЗИН
100
F
АБАЗИН
АБАЗИНКА
101
M
ВЕПС
ВЕПС
101
F
ВЕПС
ВЕПС
102
M
ГАГАУЗ
ГАГАУЗ
102
F
ГАГАУЗ
ГАГАУЗКА
103
M
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙ ГОРСКИЙ
103
F
ТАУЛЫҚ ЕВРЕЙ
ЕВРЕЙКА ГОРСКАЯ
104
M
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ ГРУЗИНСКИЙ
104
F
ГРУЗИН ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА ГРУЗИНСКАЯ
105
M
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙ СРЕДНЕАЗИАТСКИЙ
105
F
ОРТА АЗИЯ ЕВРЕЙІ
ЕВРЕЙКА СРЕДНЕАЗИАТСКАЯ
106
M
ИЖОР
ИЖОРЕЦ
106
F
ИЖОР
ИЖОРКА
107
M
ҚАРАЙЫМ
КАРАИМ
107
F
қАРАЙЫМ
КАРАИМКА
108
M
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАК
108
F
ҚЫРЫМШАҚ
КРЫМЧАНКА
109
M
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРИН КРЫМСКИЙ
109
F
ҚЫРЫМ ТАТАРЫ
ТАТАРКА КРЫМСКАЯ
110
M
ТАТ
ТАТ
110
F
ТАТ
ТАТКА
112
M
УДИН
УДИН
112
F
УДИН
УДИНКА
113
M
СЫҒАН
ЦЫГАН
113
F
СЫҒАН
ЦЫГАНКА
114
M
ШОР
ШОРЕЦ
114
F
ШОР
ШОРКА
150
M
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЕЦ
150
F
АВСТРИЯЛЫҚ
АВСТРИЙКА
151
M
АЛБАН
АЛБАНЕЦ
151
F
АЛБАН
АЛБАНКА
152
M
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНЕЦ
152
F
АМЕРИКАН
АМЕРИКАНКА
153
M
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНИН
153
F
АҒЫЛШЫН
АНГЛИЧАНКА
154
M
АРАБ
АРАБ
154
F
АРАБ
АРАБКА
155
M
АССИРИЙ
АССИРИЕЦ
155
F
АССИРИЙ
АССИРИЙКА
156
M
АУҒАН
АФГАНЕЦ
156
F
АУҒАН
АФГАНКА
157
M
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖ
157
F
БЕЛУДЖ
БЕЛУДЖИЙКА
158
M
БОЛГАР
БОЛГАРИН
158
F
БОЛГАР
БОЛГАРКА
159
M
ВЕНГР
ВЕНГР
159
F
ВЕНГР
ВЕНГЕРКА
160
M
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМЕЦ
160
F
ВЬЕТНАМ
ВЬЕТНАМКА
161
M
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДЕЦ
161
F
ГОЛЛАНД
ГОЛЛАНДКА
162
M
ГРЕК
ГРЕК
162
F
ГРЕК
ГРЕЧАНКА
163
M
ДҰНГЕН
ДУНГАНИН
163
F
ДҰНГЕН
ДУНГАНКА
164
M
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
164
F
ҰНДІСТАН МЕН ПӘКІСТАН ХАЛЫҚТАРЫ
НАРОДЫ ИНДИИ И ПАКИСТАНА
165
M
ИСПАН
ИСПАНЕЦ
165
F
ИСПАН
ИСПАНКА
166
M
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНЕЦ
166
F
ИТАЛЬЯН
ИТАЛЬЯНКА
167
M
ҚЫТАЙ
КИТАЕЦ
167
F
ҚЫТАЙ
КИТАЯНКА
168
M
КОРЕЙ
КОРЕЕЦ
168
F
КОРЕЙ
КОРЕЯНКА
169
M
КУБАЛЫҚ
КУБИНЕЦ
169
F
КУБАЛЫҚ
КУБИНКА
170
M
КҮРД
КУРД
170
F
КҮРД
КУРДЯНКА
171
M
НЕМІС
НЕМЕЦ
171
F
НЕМІС
НЕМКА
172
M
ПАРСЫ
ПЕРС
172
F
ПАРСЫ
ПЕРСИЯНКА
173
M
ПОЛЯК
ПОЛЯК
173
F
ПОЛЯК
ПОЛЬКА
174
M
РУМЫН
РУМЫН
174
F
РУМЫН
РУМЫНКА
175
M
СЕРБ
СЕРБ
175
F
СЕРБ
СЕРБКА
176
M
СЛОВАК
СЛОВАК
176
F
СЛОВАК
СЛОВАЧКА
177
M
ТҮРІК
ТУРОК
177
F
ТҮРІК
ТУРЧАНКА
178
M
ҰЙҒЫР
УЙГУР
178
F
ҰЙҒЫР
УЙГУРКА
179
M
ФИНН
ФИНН
179
F
ФИНН
ФИННКА
180
M
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЗ
180
F
ФРАНЦУЗ
ФРАНЦУЖЕНКА
181
M
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛ
181
F
ХАЛХА-МОНҒОЛ
ХАЛХА-МОНГОЛКА
182
M
ХОРВАТ
ХОРВАТ
182
F
ХОРВАТ
ХОРВАТКА
183
M
ЧЕХ
ЧЕХ
183
F
ЧЕХ
ЧЕШКА
184
M
ЖАПОН
ЯПОНЕЦ
184
F
ЖАПОН
ЯПОНКА
199
M
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
199
F
БАСҚА ҰЛТТАР
ДРУГИЕ НАЦИОНАЛЬНОСТИ
224
M
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЕЦ
224
F
БРАЗИЛИЯЛЫҚ
БРАЗИЛЬЯНКА
240
M
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНИН
240
F
ДАНИЯЛЫҚ
ДАТЧАНКА
251
M
ИРЛАНД
ИРЛАНДЕЦ
251
F
ИРЛАНД
ИРЛАНДКА
257
M
КАШМИР
КАШМИРЕЦ
257
F
КАШМИР
КАШМИРКА
267
M
КХМЕР
КХМЕР
267
F
КХМЕР
КХМЕРКА
272
M
МАКЕДОН
МАКЕДОНЕЦ
272
F
МАКЕДОН
МАКЕДОНКА
283
M
НОРВЕГ
НОРВЕЖЕЦ
283
F
НОРВЕГ
НОРВЕЖКА
303
M
ТАЗ
ТАЗ
303
F
ТАЗ
ТАЗКА
322
M
ШВЕД
ШВЕД
322
F
ШВЕД
ШВЕДКА
500
M
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНЕЦ
500
F
ДАҒЫСТАНДЫҚ
ДАГЕСТАНКА
501
M
ЛАЗ
ЛАЗ
501
F
ЛАЗ
ЛАЗКА
502
M
МОҢҒОЛ
МОНГОЛ
502
F
МОҢҒОЛ
МОНГОЛКА
503
M
МАДИЯР
МАДЬЯР
503
F
МАДИЯР
МАДЬЯРКА
504
M
ЕЗДИ
ЕЗДИ
504
F
ЕЗДИ
ЕЗДИНКА
505
M
ШИБО
ШИБО
505
F
ШИБО
ШИБО
506
M
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНЕЦ
506
F
ШИБАЛЫҚ
ШИБИНКА
507
M
ЕЗИД
ЕЗИД
507
F
ЕЗИД
ЕЗИДКА
508
M
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРЕЦ
508
F
ШВЕЙЦАР
ШВЕЙЦАРКА
509
M
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТ
509
F
ТЕЛЕУТ
ТЕЛЕУТКА
510
M
ДОГУР
ДОГУР
510
F
ДОГУР
ДОГУРКА
511
M
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
511
F
ЭРЗЯ
ЭРЗЯ
512
M
ИРАНДЫҚ
ИРАНЕЦ
512
F
ИРАНДЫҚ
ИРАНКА
513
M
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
513
F
МЕЛЬХИ
МЕЛЬХИ
514
M
ПАРСЫ
ФАРС
514
F
ПАРСЫ
ФАРСИЯНКА
515
M
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДЕЦ
515
F
КАНАДАЛЫҚ
КАНАДКА
516
M
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЕЦ
516
F
АВСТРАЛИЯЛЫҚ
АВСТРАЛИЙКА
517
M
ЛАМУТ
ЛАМУТ
517
F
ЛАМУТ
ЛАМУТКА
518
M
АДЖАР
АДЖАРЕЦ
518
F
АДЖАР
АДЖАРКА
519
M
КИСТИН
КИСТИНЕЦ
519
F
КИСТИН
КИСТИНКА
520
M
КУМАНДИН
КУМАНДИНЕЦ
520
F
КУМАНДИН
КУМАНДИНКА
521
M
ҚАШҚАР
КАШКАР
521
F
ҚАШҚАР
КАШКАРКА
522
M
ЛАКЕЦ
ЛАКЕЦ
522
F
ЛАКЕЦ
ЛАЧКА
523
M
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛЕЦ
523
F
ЛАТГАЛ
ЛАТГАЛКА
524
M
НАГАЙБАК
НАГАЙБАК
524
F
НАГАЙБАК
НАГАЙБАЧКА
525
M
ТАВЛИН
ТАВЛИН
525
F
ТАВЛИН
ТАВЛИНКА
526
M
ТАУЛИН
ТАУЛИН
526
F
ТАУЛИН
ТАУЛИНКА
527
M
ЛУХ
ЛУХОВЕЦ
527
F
ЛУХ
ЛУХОВКА
528
M
КАРАГАС
КАРАГАСС
528
F
КАРАГАС
КАРАГАССКА
529
M
БЕССАРАБ
БЕССАРАБ
529
F
БЕССАРАБ
БЕССАРАБКА
530
M
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛ
530
F
КАМЧАДАЛ
КАМЧАДАЛКА
531
M
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНИН
531
F
ЗЫРЯН
ЗЫРЯНКА
532
M
СЕБЕ
СЕБЕ
532
F
СЕБЕ
СЕБЕ
533
M
МОКША
МОКША
533
F
МОКША
МОКША
534
M
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙ
534
F
СЕРОХАЛДЕЙ
СЕРОХАЛДЕЙКА
535
M
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШ
535
F
ШЕРКЕШ
ЧЕРКЕШЕНКА
536
M
САХОР
ЦАХОРЕЦ
536
F
САХОР
ЦАХОРКА
537
M
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
537
F
КЕМШЛИ
ХЕМШИЛИ
538
M
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗЕЦ
538
F
ТОГОЛЕЗ
ТОГОЛЕЗКА
539
M
ХЕМШИН
ХЕМШИН
539
F
ХЕМШИН
ХЕМШИНКА
540
M
ПУШТУН
ПУШТУН
540
F
ПУШТУН
ПУШТУНКА
541
M
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЕЦ
541
F
ҚАРАНОҒАЙ
КАРАНОГАЙКА
542
M
ТУНГЫС
ТУНГУС
542
F
ТУНГЫС
ТУНГУСКА
543
M
ОЙРАТ
ОЙРОТ
543
F
ОЙРАТ
ОЙРОТКА
544
M
СІБЕ
СИБО
544
F
СІБЕ
СИБО
545
M
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИНН
545
F
КАРЕЛОФИНН
КАРЕЛОФИННКА
546
M
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНИН
546
F
КОМИ-ЗЫРЯН
КОМИ-ЗЫРЯНКА
547
M
ОСТЯК
ОСТЯК
547
F
ОСТЯК
ОСТЯЧКА
548
M
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАН
548
F
НЫМЫЛЛАН
НЫМЫЛЛАНКА
549
M
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНЕЦ
549
F
МЕЛХИСТИН
МЕЛХИСТИНКА
550
M
СОЛОН
СОЛОН
550
F
СОЛОН
СОЛОНКА
551
M
ТАЙМЕН
ТАЙМЕН
551
F
ТАЙМЕН
ТАЙМЕНКА
552
M
ЛАОС
ЛАОСЕЦ
552
F
ЛАОС
ЛАОСКА
553
M
ДРУЗ
ДРУЗ
553
F
ДРУЗ
ДРУЗКА
554
M
ҒАНИ
ГАНИЕЦ
554
F
ҒАНИ
ГАНИЙКА
555
M
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНЕЦ
555
F
ПӘКІСТАН
ПАКИСТАНКА
556
M
ХАЗАР
ХАЗАРЕЦ
556
F
ХАЗАР
ХАЗАРКА
557
M
ИНДУС
ИНДУС
557
F
ИНДУС
ИНДУСКА
558
M
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЕЦ
558
F
БЕЛЬГИЕЦ
БЕЛЬГИЙКА
559
M
ПАТАН
ПАТАН
559
F
ПАТАН
ПАТАНКА
560
M
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНЕЦ
560
F
АРГЕНТИН
АРГЕНТИНКА
561
M
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНЕЦ
561
F
ПАЛЕСТИН
ПАЛЕСТИНКА
562
M
АЛЖИР
АЛЖИРЕЦ
562
F
АЛЖИР
АЛЖИРКА
563
M
ДАУР
ДАУР
563
F
ДАУР
ДАУРКА
564
M
ШАД
ЧАДИЕЦ
564
F
ШАД
ЧАДИЙКА
565
M
БУХАР
БУХАР
565
F
БУХАР
БУХАРКА
566
M
СИБИН
СИБИНЕЦ
566
F
СИБИН
СИБИНКА
567
M
ТҮРІК
ТЮРК
567
F
ТҮРІК
ТЮРК
568
M
УГОР
УГОР
568
F
УГОР
УГОРКА
569
M
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЕЦ
569
F
СИРИЯЛЫҚ
СИРИЙКА
570
M
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНЕЦ
570
F
ТАРАНШИ
ТОРАНЧИНКА
571
M
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЕЦ
571
F
НИГЕРИЯЛЫҚ
НИГЕРИЙКА
572
M
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНИН
572
F
ЕГИПЕТТІК
ЕГИПТЯНКА
СПРАВОЧНИК КОДОВ РАЙОНОВ, ОБЛАСТЕЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Область
Код области
Кодр-на
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ

1958
412
ТҮРКIСТАН
ТУРКЕСТАН
БАСҚАЛАРЫ
9999
500
ҚР IIМ КҚПД
ДМП МВД РК
9999
600
ҚР СIМ КҚД
ДКС МИД РК
9999
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ЖСН берілген туу туралы куәлікке жапсырма бет
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
Көші-қон полициясы департаменті
Департамент миграционной полиции
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
№ ####### туу туралы
куәлігіне қосымша
Приложение к свидетельству
о рождении № #######
Тегі/
Фамилия:
##########
Аты/
Имя:
##########
Әкесінің аты /
Отчество:
##########
Туған күні,
айы, жылы/
Дата рождения:
##.##.####
Жеке сәйкестендiру
нөмiрi (ЖСН):
Индивидуальный идентификационный
номер (ИИН):
############
Халықты тіркеу және құжаттандыру
бөлімінің бастығы:   М.О.
Начальник отдела документирования
и регистрации населения:  М.П.
№ ######### туу туралы куәлігінің түпнұсқасы көрсетілген кезде жарамды
Действительно только припредъявлении оригиналасвидетельства о рождении № #######
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
4-қосымша
Нысан
«БЕКІТЕМІН»
____________________________
(ішкі істер органының атауы)
____________________ бастығы
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
және қолы)
____________________________
20 __ ж. «___» _____________
М.О.
Анықтамалық деректерін өзгерту туралы
№ ____ ҚОРЫТЫНДЫ
20 __ ж. «___» __________
Мен, ________________________________________________________________
(уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы)
_____________________________________________________________________
(азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде))
«___» ______________________________________ (туған күні, айы, жылы),
(туған жері) ________________________________________________ тумасы,
_____________________________________________________________ тұратын
(тіркелген мекенжайы)
Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), туған жылын, туған жерін (керегінің
астын сызу қажет) - өзгерту туралы
Азамат (ша)
_____________________________________________________________________
арызын қарап анықтадым
(қаласы) ___________________ облысы____________________ ауданының
АХАТ органы:
_____________________ жылғы _________________________ өзгерту туралы
№ куәлік (Т.А.Ә. (ол болған кезде), туған жылы, туған жері (керегінің
астын сызу қажет)
_____________________________________________________________________
«____» __________ жылғы ________________________ № туу туралы куәлік
__________________________________ (күні, айы, жылы және АХАТ органы)
_____________________________________________________________ берген.
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), туған жылы, туған жері)
Арыздың негізділігі актілік жазба көшірмесімен расталады
_______________________________ № ____________________________ жылдан
Баяндалғанның негізінде:
Аз. _________________________________________________________________
(өзгертілген анықтамалық деректері – Т.А.Ә. (ол болған кезде),
туған жылы, туған жері)
________________________ жылғы _________________________ жеке куәлік, паспорт.
1-н арыз № __________________________________ берілсін деп ұйғарамыз.
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________ _________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы)   (қолы)
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Анықтамалық деректерін, ұлтын, туған жерін өзгерту туралы, жеке
басын тексеру және жеке басты куәландыратын құжаттарды
беру, 1974 жылғы үлгідегі паспортты жоғалту бойынша
қорытындыларды тіркеу
ЖУРНАЛЫ
р/с
Қорытынды шығарылған күн
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Қорытындыны шығару себебі
Қорытындыны шығаруға негіз болған құжаттардың деректері
Формулярдың № және толтырған күні
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Азаматтың жеке басын тану
ХАТТАМАСЫ
20_ ж. «___» _________
ФОТО               ФОТО            ФОТО               ФОТО
(барлық фото паспорттық елтаңбалы мөрмен куәландырылады, мөрдің
таңбасы анық, еркін оқылатындай қойылады, мөрдің нөмірі хаттаманың
бланкісіне (фотосуретке емес) орналастырылады.
1. Азамат(ша)________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде))
_____________________________________________________________________
(тіркеу мекенжайы)
Жеке куәліктің №________________________ __________ ж. «___»_________
Берген орган ________________________________________________________
2. Азамат (ша) ______________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
(тіркеу мекенжайы)
Жеке куәлік № __________________________ __________ж. «___»__________
Берген орган ________________________________________________________
Ұсынылған № ____ фотода:
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), туған жылы, айы, күні)
азамат(ша)ны танимыз.
Тұлғаны таныған адамдардың қолы:
1. _______________________________        _______________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде))                  (қолы)
2. _______________________________        _______________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде))                  (қолы)
Анықтаманы жасаған:
___________________________________________________________ _________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы)  (қолы)
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
7-қосымша
Нысан
«БЕКІТЕМІН»
_______________________________
(ішкі істер органының атауы)
_______________________ бастығы
_______________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде) қолы)
20 ____ ж. «____» _____________
Жарамсыз паспорттарды, жеке куәліктерді, 1974 жылғы үлгідегі
паспорттарды, уақытша жеке куәліктерді, шекара аймағы
тұрғынының куәлiктерiн, толтыру кезiнде бүлiнген
формулярлар бланкiлерiн жоюдың
№ _______ АКТІСІ
20__ ж. «   »___________
Бiз, төменде қол қойғандар __________________________________________
_____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерiнiң лауазымы және Т.А.Ә. (ол болған кезде)
көрсетiледi)_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
20__ж. «_______» _________________ бастап
20__ж. «_______» ________________________
20__ж. «   »________ 20__ж. «   »______________ дейiнгi мерзiмдегi
жарамсыз құжаттарды, уақытша жеке куәліктерді,
шекара аймағы тұрғынының куәліктерін, формулярлар бланкiлерiн жою
үшiн осы актіні құрдық.
оның iшiнде:
р/с
Жойылатын құжаттың түрлері
Жойылған құжаттан қиып алынған нөмір (актіге жапсырылады)
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Жою себебі
Ескерту
Тексерiлген және жоюға әзiрленген барлығы _________ құжат
оның iшiнде: жеке куәлiк___________________ дана;
паспорттар ______________________ дана;
уақытша жеке куәлiктер ___________ дана;
формулярлар бланкiлерi____________ дана;
шекара аймағы тұрғынының жеке куәлiктері ___________ дана.
1974 жылғы үлгідегі паспорттар _________________ дана;
Құжаттар бiздiң көзiмiзше өртеу жолымен (ұсақтау және т.б.)
жойылды.
Комиссия мүшелерiнiң қолы:
______________            _______________________________
(қолы)                  (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Ескерту: жою актісі жойылатын құжаттың әрбір түріне жеке жасалады.
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын
куәландыратын жарамсыз құжаттарды жою себептерiнiң
ТIЗБЕСI
СЕБЕПТЕРДІҢ АТАУЫ:
тегiн, атын, әкесiнiң атын (ол болған жағдайда) өзгертуi
туған күнiн өзгертуi
ұлтын өзгертуi
жеке куәлiктегi, паспорттағы жазудың қате болуы
тұрғылықты жерiн ауыстыруы (жеке куәлiк үшiн)
одан әрi қолдануға жарамсыздығы (құжат тапсырылмаған)
жеке куәлiктi, паспортты жоғалтуы
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кету
азаматтың қайтыс болуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылуына байланысты (құжат тапсырылмаған)
талап етiлмеген құжаттар
құжаттарды заңсыз беру (құжат тапсырылмаған)
табылған, бiрақ талап етiлмеген құжаттар
мерзімі өткен құжаттар
дұрыс емес сурет
жаңа құжаттың шығарылуы (тапсырылмаған төлқұжат)
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
9-қосымша
Нысан
______________________________________________
____________________________________ бастығына
(ішкі істер органының атауы)
______________________________________________
азаматтан
______________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), тіркеу орны)
АРЫЗ
Мен,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде), туған күні, айы, жылы)
Сізден, мынадай жағдайларда жоғалған құжаттардың орнына жеке куәлік,
паспорт рәсімдеуге рұқсат беруіңізді сұраймын:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Жоғалған жеке куәлікті, паспортты тауып алған жағдайда тіркеу орны
бойынша ішкі істер органына тапсыруға міндеттенемін.
20 __ ж.        «___» _____________________ _________________________
(азаматтың қолы) (азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
10-қосымша
Нысан
______________________________________________
____________________________________ бастығына
(ішкі істер органының атауы)
______________________________________________
______________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде) және қолы)
20 __ ж. «   » ___________
М.О.
Формулярды жоғалту (жоқтығы) туралы
№ _____ А К Т
20 ___ ж. «    » ___________
Біз, төменде қол қойғандар
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(комиссия мүшелерінің лауазымы және Т.А.Ә. (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
картотекада формулярдың жоғалғаны туралы осы актіні жасадық.
Картотекада _________________________________________________________
(формуляр атына толтырылған адамның Т.А.Ә. (ол болған кезде)
№ _____________ формулярдың болмау фактісі анықталды.
Формуляр ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________ жоғалған.
(формулярдың болмауы себептерін көрсету)
Комиссия мүшелерінің қолдары:
_____________            ____________________________
(қолы)               Т.А.Ә. (ол болған кезде)
_____________            ____________________________
(қолы)                 Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Формулярдың (1-нысан) көшірмесін ұсыну туралы сұрау салу
Ішкі істер органының мөртабаны
20__ж. «____»_______________
шығыс № ____________________
Кімге
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
________________________________________________________________ жылы
туған ________________________________________________________ тумасы
_____________________________________________________________________
«___» __________________________________ берілген 1974 жылғы үлгідегі
№ ______________________ паспортты жоғалтқаны туралы арыз келіп түсті
Сізден, азамат(ша) __________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде)
1974 жылғы үлгідегі паспорттың, жеке куәліктің берілгендігін,

1958
412
ТҮРКІСТАН
ТУРКЕСТАН
ИНЫЕ
9999
500
ҚР ІІМ КҚПД
ДМП МВД РК
9999
600
ҚР СІМ КҚД
ДКС МИД РК
9999
999
ШЕТЕЛ
ЗАГРАНИЦА
Приложение 3
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
Вкладыш
к свидетельству о рождении с присвоенным ИИН
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
Көші-қон полициясы департаменті
Департамент миграционной полиции
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
№ ####### туу туралы
куәлігіне қосымша
Приложение к свидетельству
о рождении № #######
Тегі /
Фамилия:
########
##
Аты /
Имя:
########
##
Әкесінің аты /
Отчество:
########
##
Туған күні,
айы, жылы/
Дата рождения:
##.##.###
#
Жеке сәйкестендiру
нөмiрi (ЖСН):
Индивидуальный идентификационный
номер (ИИН):
############
Халықты тіркеу және құжаттандыру
бөлімінің бастығы: М.О.
Начальник отдела документирования
и регистрации населения: М.П.
№ ######### туу туралы куәлігінің
түпнұсқасы көрсетілген кезде
жарамды
Действительно только при
предъявлении оригинала
свидетельства о рождении № #######
Приложение 4
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
«УТВЕРЖДАЮ»
Начальник __________________________
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) и подпись)
____________________________________
«___»_____________20__г.
М.П
ЗАКЛЮЧЕНИЕ № _______
о перемене установочных данных
«___»___________ 20__г.
Я, ____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) уполномоченного сотрудника)
рассмотрев заявление ________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) гражданина)
«___»_______________________ (число, месяц, год рождения),
уроженца (-ки) ________________________ (место рождения),
проживающего (-ей) __________________________________________________
(адрес регистрации)
об изменении - Ф.И.О.(при его наличии), года рождения, места рождения
(нужное подчеркнуть)
установил, что гр-ну (ке) ___________________________________________
органом РАГС _________________ района _____________ области, (города)
выданы:
свидетельство о перемене N _____________________ от _________________
(Ф.И.О. (при его наличии), год рождения, место рождения - нужное
подчеркнуть)
с _____________________ на __________________________________________
свидетельство о рождении N _______________________________________ от
_____________________________________________________________________
(дата и орган РАГСа)
на
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), год рождения, место рождения)
Обоснованность заявления подтверждается копией актовой записи
______________________________________ N ___________ от _____________
На основании изложенного полагал (-а) бы:
Выдать гр.
_____________________________________________________________________
(измененные установочные данные - Ф.И.О. (при его наличии), год
рождения, место рождения) удостоверение личности, паспорт.
Формуляр N _________________________ от _____________________________
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________ _________
(Ф.И.О.(при его наличии), должность уполномоченного сотрудника) (подпись)
Приложение 5
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации заключений
о перемене установочных данных, национальности, места
рождения, по проверке личности и выдаче документов,
удостоверяющих личность, об утрате паспорта образца 1974 года.
№ п/п
Дата вынесения заключения
Ф.И.О. (при его наличии) гражданина
Причина вынесения заключения
Данные документов, послуживших  основанием для вынесения заключения
№ и дата  запол нения формуляра
Примечание
2
3
4
5
6
7
Приложение 6
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
ПРОТОКОЛ
опознания личности гражданина
«___»___________ 20___г.
ФОТО                  ФОТО                  ФОТО                 ФОТО
(все фотографии заверяются паспортной гербовой печатью, оттиск печати
проставляется четким, свободно читаемым, номер печати располагается
на бланке протокола (не на фотографии).
1. Гражданин (ка)____________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
_____________________________________________________________________
(адрес регистрации)
N удостоверения личности ____________________ от «___»____________ г.
орган выдачи ________________________________________________________
2. Гражданин (ка)____________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии)
_____________________________________________________________________
(адрес регистрации)
N удостоверения личности ___________________ от «___»______________г.
орган выдачи_________________________________________________________
опознаем, что на фотографии № --- представлен (-а) гражданин (ка)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения)
Подписи лиц, опознающих личность:
1.___________________________________________ _______________________
(Ф.И.О. (при его наличии)                    (подпись)
2.___________________________________________ _______________________
(Ф.И.О. (при его наличии)                    (подпись)
Справку составил (а):
_____________________________________________________________ _______
(Ф.И.О.(при его наличии), должность уполномоченного сотрудника)
(подпись)
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Приложение 7
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
«УТВЕРЖДАЮ»
Начальник __________________________
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) и подпись)
____________________________________
«___»_____________20__г.
А К Т № ____________
об уничтожении недействительных паспортов, удостоверений
личности, паспортов образца 1974 года временных удостоверений
личности, удостоверений жителя погранзоны, бланков формуляров,
испорченных при заполнении.
«__»_______20_____ г.
Мы, нижеподписавшиеся
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указываются должности и Ф.И.О. (при его наличии) членов комиссии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
составили настоящий акт на уничтожение недействительных документов,
временных удостоверений личности, удостоверений жителей погранзоны,
бланков формуляров за период с
«_______»_________________ 20__г. по
«_______»______________________ 20__г.
в том числе:
п/п
Тип уничтожаемого документа
Вырезанный из  уничтожаемого документа номер (вклеивается в акт)
Ф.И.О. (при его наличии) гражданина
Причина уничтожения
Примечание
Итого проверено и подготовлено к уничтожению __________________
документов в том числе: удостоверений личности _________________штук;
паспортов ____________________________штук;
временных удостоверений личности______штук;
бланков формуляров ___________________штук;
удостоверений жителя погранзоны ______штук;
паспортов образца 1974 года.__________штук.
Документы уничтожены путем сожжения (измельчения и т.п.) в
нашем присутствии.
подписи членов комиссии:
_____________ _______________________________
(подпись)      (Ф.И.О. (при его наличии)
Примечание: акт на уничтожение составляется отдельно на каждый
тип уничтожаемых документов.
Приложение 8
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
ПЕРЕЧЕНЬ
причин уничтожения недействительных документов,
удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан
НАИМЕНОВАНИЕ ПРИЧИН:
перемена Ф.И.О. (при его наличии)
перемена даты рождения
изменение национальности
неточность записей в удостоверении личности, паспорте
изменение места жительства (для удостоверения личности)
непригодность для дальнейшего использования (документ не сдан)
утрата удостоверения личности, паспорта
выезд на постоянное место жительства за пределы Республики
Казахстан
в связи со смертью гражданина (документ не сдан)
в связи с выходом из гражданства Республики Казахстан (документ
не сдан)
в связи с утратой гражданства Республики Казахстан (документ не
сдан)
невостребованные документы
незаконная выдача документов (документ не сдан)
найденные, но невостребованные документы
просроченные
неверное фото
выпуск нового документа (паспорт не сдан)
Приложение 9
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
Начальнику
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________
от гр-на
____________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), адрес
регистрации)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я,
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
прошу Вашего разрешения на оформление удостоверения личности,
паспорта, взамен утраченных (-ого) при следующих обстоятельствах:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При обнаружении утраченных удостоверения личности, паспорта
обязуюсь сдать в орган внутренних дел по месту регистрации.
«_____»___________20__г. ___________________ ________________________
(подпись гражданина) (Ф.И.О.(при его наличии)
гражданина)
Приложение 10
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
Начальник __________________________
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) и подпись)
____________________________________
«___»_____________20__г.
М.П
А К Т № _____
об утрате (отсутствии) формуляра
«__»_______20____ г.
Мы, нижеподписавшиеся
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность и Ф.И.О. (при его наличии) членов комиссии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
составили настоящий акт об утрате формуляра в картотеке.
Выявлен факт отсутствия в картотеке формуляра №________________
на имя ______________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) лица на чье имя оформлен формуляр)
Формуляр утрачен ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать причины отсутствия формуляра)
Подписи членов комиссии:
____________________ ______________________________
(подпись)        (Ф.И.О. (при его наличии)
____________________ ______________________________
(подпись)        (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 11
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
Запрос
о предоставлении копии формуляра (формы-1)
Штамп органа внутренних дел
Исх. № _____________
«____»________20__г.
Кому
____________________________
____________________________
От ___________________________________________ ______________________
(Ф.И.О. (при его наличии), года рождения, уроженца (ки) _______
_____________________________________________________________________
поступило заявление об утрате паспорта образца 1974 года __________ №
_____________________от «__»______________; удостоверения личности
№___________________________ от «____»_______________________________
паспорта № _____________________от «____»______________________
Прошу подтвердить выдачу паспорта образца 1974 года,
удостоверения личности, паспорта гражданину
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
копией формы-1, заверенной в установленном порядке, и записью из
книги формы-2 учета форм-1 на паспорта образца 1974 года.
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), подпись должностного лица органа
внутренних дел)
«____»__________20__г.
Приложение 12
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
Ответ на запрос
о предоставлении копии формуляра (формы-1)
Штамп органа внутренних дел
Исх. № ______________
«____»________20__г.
Кому ____________________________________
____________________________________
____________________________________
На Ваш исх. N ________________________ от «_____» ____________20___г.
выдачу гр.___________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
паспорта образца 1974 года ________ № ______________ от _____________
удостоверения личности, паспорта № _________________ от _____________
подтверждаем.

белгіленген тәртіпте куәландырылған 1-н көшірмесімен және 1974 жылғы
үлгідегі паспортқа рәсімделген 1-н есепке алудың 2-н кітабындағы
жазбамен растауыңызды сұраймын.
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
20 ___ ж. «___» ________________
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Формулярдың (1-нысаны) көшірмесін ұсыну туралы
сұрау салуға жауап
Ішкі істер органының мөртабаны
20 __ ж. «____» ______________
шығыс № ______________________
Кімге
____________________________________________
____________________________________________
____________________________________________
Сіздің, «_____» _____________ 201__жылғы шығыс № __________ хатыңызға
Азамат(ша)___________________________________________________________
1974 жылғы үлгідегі «___» ______________ жылғы, № ___________________
паспорттың, 20__ж. «___» ____ № жеке куәліктің, паспорттың берілгенін
растаймыз.
Қосымша: 1974 жылғы үлгідегі паспортқа 1-н көшірмесі және 1974
жылғы үлгідегі паспорттарды есепке алудың 2-н кітабынан жазбаның
көшірмесі, формулярдың көшірмесі.
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
____________________________________________________________________
(ішкі істер органының лауазымды тұлғасының Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
20 ___ ж. «___» ________________
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
13-қосымша
Нысан
«БЕКІТЕМІН»
____________________________________
____________________________________
(ішкі істер органының атауы)
___________________________ бастығы
(Т.А.Ә. (ол болған кезде) және қолы)
____________________________________
20__ж. «___» _______________________
Жеке басын анықтау және Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын құжаттар беру бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
20 __ ж. «___» ___________
Мен, ________________________________________________________________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы)
Азамат(ша) __________________________________________________________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә. (ол болған кезде)
«___» _____________________________________ (туған күні, айы, жылы),
(туған жері) ________________________________________________ тумасы,
_____________________________________________________________ тұратын
(тіркеу мекенжайы)
жеке басын анықтау бойынша материалдарын қарап, тексеріс
материалдары, мезгілінен кейін Қазақстан Республикасы азаматының жеке
куәлігін, паспортын алу мәселесі бойынша кеш жүгінген азамат(ша)
_____________________________________________________________________
жеке басын және оның Қазақстан Республикасы азаматтығына тиесілігін
растайды.
Баяндалғанның негізінде:
Аз. ______________________________________ Қазақстан Республикасы
азаматының жеке куәлігін, паспортын беруге болады деп ұйғарамын.
Формулярлар №_____________________________________
20 ___ жылғы «_____» _______________
_______________________________________________________ ресімделген.
(ішкі істер органының атауы)
__________________________________________________________ ________
(уәкілетті қызметкердің Т.А.Ә.(ол болған кезде), лауазымы)  (қолы)
Ескертпе: ҚР азаматының жеке басын куәландыратын құжаттарын беруге
негіз болмаған жағдайда, дәлелді қорытынды шығарылады.
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
14-қосымша
Нысан
_________________________________ облысы
________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
қала, аудан ____________________________
1974 жылғы үлгідегі паспортты жоғалту туралы № _______ ІС
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
азаматтың Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), туған күні, айы, жылы
БАСТАЛДЫ: 20___ж. «____» ____________
АЯҚТАЛДЫ: 20___ж. «____»_____________
_____ парақта
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
15-қосымша
Нысан
1974 жылғы үлгідегі паспорттарды жоғалту бойынша
істерді тіркеу журналы
р/с №
(істің нөміріне бөлімі ретінде беріледі)
ішкі істер органы бойынша азаматтың құжатын жоғалтқаны туралы арызын жалпы тәртіпте тіркеу күні
АзаматтыңТ.А.Ә. (ол болған кезде)
Туған жылы, айы, күні
1974 жылғы үлгідегі жоғалған паспорттың №, күні және оны берген органның атауы
Формулярдың № және толтырылған күні
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Ішкі істер органының мөртабаны
20___ж. «___»__________
шығыс №
Аудандық (қалалық) ішкі істер органдарында ресімделген
формулярларды жөнелтуге арналған
ТІЗІЛІМ
___________________________________________________________________
аудандық, қалалық ішкі істер органының атауы
___________________________________________________________________
Формулярды толтыру себебінің атауы
___________________________________________________________________
жеделдік санаты
р/с
Формулярдың нөмірі
Толтыру себебі
Толтыру күні
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
1
2
3
4
4
Барлығы тізілімге __________ формуляр енгізілді, оның ішінде:
жеке куәліктерді дайындауға _____________
паспорттарды дайындауға ________________
жеке куәліктер мен паспорттарды дайындауға _____________________
Ішкі істер органының басшысы ________________ __________________
(қолы) (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Ескертпе:
тізілімде көрсетілген формулярларды қабылдадым:
_____________________________________________________________________
(облыстар, Астана, Алматы қалалары ішкі істер департаменттерінің
уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Ішкі істер органының мөртабаны
20 ___ ж. «___» ______________
шығыс №
Формулярларды облыстар, Астана, Алматы қалалары ішкі істер
департаменттерінен ҚР ІІМ КҚПД-ге жолдауға арналған
ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМ
____________________________________________________________________
облыстар, Астана, Алматы қалалары ішкі істер департаментінің атауы
____________________________________________________________________
формулярды толтыру себебінің атауы
____________________________________________________________________
жеделдік санаты
Аудандық, қалалық көші-қон полициясы бөлімшелерінің атауы
Аудандық, қалалық бөлімшелер тізілімінің шығыс № мен күні
Формулярлар саны
1
2
3
4
Барлығы жиынтық тізілімге _____ тізілім, ________ формуляр енгізілді.
Ішкі істер департаменті
КҚПБ бөлімінің бастығы ____________________  ________________________
(қолы)      (Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Пысықтауға қайтарылған формулярларды тіркеу
ЖУРНАЛЫ
р/с
Формулярдың  нөмірі
Азаматтың Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Қайтару себебі
ҚР ІІМ КҚПД шығыс № және күні
ІІД кіріс №, күні және шығыс №, күні
Ішкі істер басқармасының кіріс №, күні және шығыс № күні
Құжаттың дайындалған күні
Қазақстан Республикасы азаматының
жеке басын куәландыратын
құжаттарын дайындау үшін
формулярды ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау,
жою қағидаларына
19-қосымша
Нысан
20 ___ ж. «___» __________
шығыс №
Дайындалған құжаттарды, формулярларды ҚР ІІМ КҚПД-ден
ішкі істер департаментеріне, ішкі істер
департаменттерінен қалалық, аудандық ішкі істер
органдарына жөнелтуге арналған
ТІЗІЛІМ
р/с
Журналдардың нөмірі
Паспорттар саны
Жеке куәліктер саны
Формулярлар саны
Ескертпе
1
2
3
ЖИЫНЫ:
____________________________________________________________________
ҚР ІІМ КҚПД Басқармасының уәкілетті қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған
кезде), қолы
Тізілімде көрсетілген құжаттарды тапсырдым:
____________________________________________________________________
(облыс, қала ішкі істер департаментінің уәкілетті қызметкерінің
Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)
Тізілімде көрсетілген құжаттарды қабылдадым:
____________________________________________________________________
(қала, аудан Ішкі істер басқармасының (бөлімінің) уәкілетті
қызметкерінің Т.А.Ә. (ол болған кезде), қолы)

Приложение: копия формы-1 на паспорт образца 1974 года и копия
записи из книги формы-2 учета паспортов образца 1974 года, копия
формуляра.
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии), подпись должностного лица органа
внутренних дел)
«____»__________20_____г.
Приложение 13
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
Начальник __________________________
____________________________________
(наименование органа внутренних дел)
____________________________________
(Ф.И.О (при его наличии) и подпись)
«___»_____________20__г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по установлению личности и выдаче документов,
удостоверяющих личность гражданина Республики Казахстан.
«___»_________ 20____г.
Я,_____________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. (при его наличии) уполномоченного сотрудника)
рассмотрев материалы по проверке личности гражданина (-ки)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
«___»__________________________________ (число, месяц, год рождения),
уроженца (-ки) ______________________________________________________
(место рождения),
_____________________________________________________________________
(адрес регистрации)
несвоевременно обратившегося (-ейся) по вопросу
получения удостоверения личности, паспорта гражданина Республики
Казахстан,установил (-ла), что материалы проверки подтверждают
личность
гр.__________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
и его (ее) принадлежность к гражданству Республики Казахстан.
На основании изложенного, полагал (-а) бы:
Выдать гр. ____________________удостоверение личности, паспорт
гражданина РК
Формуляр N______________________оформлен от «____»____________20___г.
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), должность уполномоченного сотрудника)
(подпись)
Примечание: в случае отсутствия оснований к выдаче документов,
удостоверяющих личность гражданина РК, выносится мотивированное
заключение.
Приложение 14
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
_________________________________________________ область
_______________________________________________________ город, район
_____________________________________________________________________
наименование органа внутренних дел
ДЕЛО № ____________
об утрате паспорта образца 1974 года.
_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения гражданина)
НАЧАТО: «___»_____20____г.
ОКОНЧЕНО: «____»________20____г.
на ____ листах
Приложение 15
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
Журнал
регистрации дел об утрате паспортов образца 1974 года
№ п\п (присваивается номеру дела, как знаменатель)
Дата регистрации заявления гражданина об утрате в общем  порядке по органу внутренних дел
Ф.И.О. (при его наличии)гражданина
Дата рождения
№, дата и орган выдачи утраченного паспорта  образца 1974 г.
№ и дата заполнения формуляра
Приложение 16
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
ШТАМП
органа внутренних дел
Исх. № ______________________
«______»______________20___г.
РЕЕСТР
на отправку формуляров, оформленных в районных
(городских) органах внутренних дел
______________________________________________________
наименование районных, городских органов внутренних дел
________________________________________________________
наименование причины заполнения формуляров
______________________________
категория срочности
N п/п
Номер формуляра
Причина заполнения
Дата заполнения
Ф.И.О.(при его наличии) гражданина
2
3
4
5
Всего в реестр внесено ________ формуляров, в том числе:
на изготовление удостоверений личности ________________________
на изготовление паспортов _____________________________________
на изготовление удостоверений личности и паспортов ____________
Руководитель органа внутренних дел ____________________________
(подпись) (Ф.И.О.(пр его наличии)
Примечание:
Перечисленные в реестре формуляры получил:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии) должность, подпись уполномоченного
сотрудника Департамента внутренних дел области, городов Астаны,
Алматы).
Приложение 17
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
ШТАМП
органа внутренних дел
Исх. № ____
«___»______20___г.
СВОДНЫЙ РЕЕСТР
на отправку формуляров в ДМП МВД РК
из Департаментов внутренних дел областей, городов Астаны,
Алматы
_______________________________________________________________
наименование Департамента внутренних дел областей, городов Астаны,
Алматы
______________________________________________________________
наименование причины заполнения формуляров
____________________________________________________________
категория срочности
п/п
Наименование районных, городских подразделений миграционной полиции
Исх. N и дата реестра районного, городского подразделения
Количество формуляров
1.
2
3
4
Всего в сводный реестр внесено _____ реестров,_____ формуляров.
Начальник отдела УМП
Департамента внутренних дел ____________ ____________________________
(подпись)     (Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 18
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
ЖУРНАЛ
регистрации формуляров, возвращенных на доработку
п/п
№ Формуляра
Ф.И.О. (при его наличии) гражданина
Причина возврата
Исх.№ и дата ДМП МВД РК
Вх.№ и дата, исх. № и дата Департамента внутренних дел
Вх.№ и дата, исх.№ и дата  отправки из Управления внутренних дел
Дата изготовления документа
Приложение 19
к Правилам оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования, уничтожения
формуляра для изготовления документов,
удостоверяющих личность гражданина
Республики Казахстан
Форма
Исх. №_____________
«___»_______20__ г.
РЕЕСТР
на отправку изготовленных документов, формуляров из ДМП МВД РК
в Департаменты внутренних дел, из Департаментов внутренних дел
в городские, районные органы внутренних дел
N п/п
Номера журналов
Количество паспортов
Количество удостоверений личности
Количество формуляров
Примечание
1
2
3
ИТОГО:
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись уполномоченного сотрудника
Управления ДМП МВД РК
Перечисленные в реестре документы передал:
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), подпись уполномоченного сотрудника
Департамента внутренних дел города, области
Перечисленные в реестре документы получил:
_____________________________________________________________________
Ф.И.О.(при его наличии), подпись уполномоченного сотрудника
Управления (отдела) внутренних дел города, района