Астық қолхаттарын беру, олардың айналымы және өтелуі қағидаларын, астық қолхаттарының үлгілеріне және астық қолхаты жазылатын бланкілерге қойылатын талаптарды, Астық қолхаттары бланкілерін шығару, сатып алу, сақтау және жою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 9 шілдедегі № 4-1/620 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 қыркүйекте № 12092 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 8 маусымдағы № 253 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.06.2016 № 253 (01.01.2020 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12) және 15) тармақшаларына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Астық қолхаттарын беру, олардың айналымы және өтелуі қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес астық қолхаттарының үлгілеріне және астық қолхаты жазылатын бланкілерге қойылатын талаптар;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін Астық қолхаттары бланкілерін шығару, сатып алу, сақтау және жою қағидалары.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_____________ Е. Досаев
2015 жылғы 20 тамыз
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 9 шілдедегі
№ 4-1/620 бұйрығына
1-қосымша
Астық қолхаттарын беру, олардың айналымы
және өтелуі қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Астық қолхаттарының берілуі, айналымы және өтелу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес әзірленді және Астық қолхаттарының берілуі, айналымы және өтелу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил выдачи, обращения и погашения зерновых расписок, требований к образцу зерновых расписок и бланкам, на которых выписывается зерновая расписка, Правил выпуска, приобретения, хранения и уничтожения бланков зерновых расписок
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 июля 2015 года № 4-1/620. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2015 года № 12092. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июня 2016 года № 253.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.06.2016 № 253 (вступает в силу с 01.01.2020).
В соответствии с подпунктами 12) и 15) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила выдачи, обращения и погашения зерновых расписок, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Требования к образцу зерновых расписок и бланкам, на которых выписывается зерновая расписка, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила выпуска, приобретения, хранения и уничтожения бланков зерновых расписок согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
"Согласован"
Министр национальной экономики
___________ Е. Досаев
20 августа 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 9 июля 2015 года № 4-1/620
Правила
выдачи, обращения и погашения зерновых расписок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, обращения и погашения зерновых расписок (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" и определяют порядок выдачи, обращения и погашения зерновых расписок.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) астық қолхаттарының тізілімі - астық қолхаттарын есепке алу құжаты;
2) индоссамент - астық қолхаты немесе оның куәліктері бойынша құқықтардың басқа адамға берілгенін куәландыратын тапсыру жазбасы;
3) индоссант - астық қолхаты немесе оның куәліктері бойынша құқықтарды беретін адам;
4) индоссат - астық қолхаты немесе оның куәліктері бойынша құқықтарды қабылдайтын адам;
5) кепіл куәлігі - астық қолхатының оны ұстаушының кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындауды талап ету құқығын куәландыратын бір бөлігі;
6) қойма куәлігі - астық қолхатының оны ұстаушының астыққа иелік ету құқығын куәландыратын бір бөлігі;
7) ұсынушыға арналған аккредитив - кепіл куәлігін ұстаушының келісімінсіз өзгертуге немесе жоюға болмайтын құжаттамалық аккредитив, оны ашу кезінде қойма куәлігін ұстаушы кепіл куәлігінде көрсетілген талаптардың сомасындағы ақшаны кепіл куәлігін өтеу үшін беруге дейінгі мерзімге, осы ақшаны ұсынушыға арналған аккредитив бойынша төлемдер үшін пайдалану шартымен аккредитивті ашқан уәкілетті банктің иелік етуіне береді.
3. Астық қолхаты екі бөліктен тұрады - қажет болған жағдайда біреуін екіншісінен бөлуге болатын қойма куәлігі мен кепіл куәлігі. Астық қолхаты және оның әрбір бөлігі ордерлік эмиссиялық емес бағалы қағаз болып табылады.
2. Астық қолхаттарын беру, алардың айналымы және өтелуі тәртібі
1-параграф. Астық қолхатын беру
4. Астық қолхаты сапасы бойынша біртектес әрбір астық партиясына беріледі. Тапсырылған астықтың бүкіл көлеміне берілетін астық қолхаттарының санын астықтың иесі өзінің өтінімі бойынша айқындайды.
Астық қабылдау кәсіпорны астық қолхаттарын өтінім берген сәттен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей береді. Өтінімді астық партиясын қалыптастырған соң астық иесі береді. Партияларды қалыптастыру мерзімдерін астық иесі айқындайды.
Астық қолхаты астықты сандық-сапалық есепке алу кітабындағы астық иесінің дербес шотында бар көлемнен асып кетпейтін астық көлеміне беріледі.
Астық қолхаттарын беру астық қолхаттары бланкілері серияларының және нөмірлерінің хронологиялық тәртібімен жүзеге асырылады.
5. Астық қолхатын астық қабылдау кәсіпорны астық қолхаты (қойма және кепіл куәлігі) бланкісінің тиісті бөліктерінің бет жағын толтыру жолымен ресімдейді.
Астық қолхатының бланкісі қолмен қара немесе көк түсті шарикті немесе қаламұшты қаламмен не машинажазба тәсілімен толтырылады. Астық қолхаты бланкісін толтыру кезінде түзетулерге жол берілмейді.

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) реестр зерновых расписок - документ учета зерновых расписок;
2) индоссамент - передаточная надпись, удостоверяющая передачу прав по зерновой расписке или ее свидетельствам другому лицу;
3) индоссант - лицо, передающее права по зерновой расписке или ее свидетельствам;
4) индоссат - лицо, принимающее права по зерновой расписке или ее свидетельствам;
5) залоговое свидетельство - часть зерновой расписки, удостоверяющая право ее держателя требовать исполнения обязательств, обеспеченных залогом;
6) складское свидетельство - часть зерновой расписки, удостоверяющая право ее держателя распоряжаться зерном;
7) аккредитив на предъявителя - документарный аккредитив, который не может быть изменен или аннулирован без согласия держателя залогового свидетельства, при открытии которого держатель складского свидетельства представляет в распоряжение уполномоченного банка, открывшего аккредитив, деньги в сумме требований, указанных в залоговом свидетельстве, на срок до предъявления залогового свидетельства для погашения с условием использования этих денег для выплат по аккредитиву на предъявителя.
3. Зерновая расписка состоит из двух частей - складского свидетельства и залогового свидетельства, которые при необходимости могут быть отделены одно от другого. Зерновая расписка и каждая из ее частей являются ордерными неэмиссионными ценными бумагами.
2. Порядок выдачи, обращения и погашения зерновых расписок
Параграф 1. Выдача зерновой расписки
4. Зерновая расписка выдается на каждую партию однородного по качеству зерна. Количество выдаваемых зерновых расписок на весь объем сданного зерна определяется владельцем зерна по его заявке.
Хлебоприемное предприятие выдает зерновые расписки в срок не позднее трех календарных дней с момента подачи заявки. Заявка подается владельцем зерна после формирования партии зерна. Сроки формирования партии определяются владельцем зерна.
Зерновая расписка выдается на количество зерна, не превышающее его наличие па лицевом счете владельца зерна в книге количественно-качественного учета зерна.
Выдача зерновых расписок осуществляется в хронологическом порядке серий и номеров бланков зерновых расписок.
5. Зерновая расписка оформляется хлебоприемным предприятием путем заполнения лицевой стороны соответствующих частей бланка зерновой расписки (складского и залогового свидетельств).
Бланк зерновой расписки заполняется вручную шариковой или перьевой ручкой черным или синим цветом либо машинописным способом. При заполнении бланка зерновой расписки исправления не допускаются.

6. Астық қабылдау кәсіпорны астық қолхаттарын ресімдеуге және беруге, сондай-ақ астық қолхаттарының тізілімін жүргізуге жауапты адамдарды анықтайтын ішкі құжатты әзірлейді.
Астық қолхатына міндетті түрде астық қабылдау кәсіпорнының басшысы, сондай-ақ бас бухгалтер және материалдық жауапты адам қол қояды.
7. Астық қолхаттарының тізілімі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасығышта жасалады және оны жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесінің маманы нөмірлеуі, тігуі, қолы қоюы және мөр басуы (күнін көрсете отырып) қажет.
8. Техникалық жарақталған жағдайда астық қабылдау кәсіпорны қосымша электронды түрде астық қолхаттарының тізілімін жүргізеді, бұл ретте астық қолхаттарының тізілімін міндетті түрде қағаз тасығышта жүргізу жоққа шығарылмайды.
9. Астық қабылдау кәсіпорны астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысқан кезде, астық қолхаттарының тізілімі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 4-1/502 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11848 болып тіркелген) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына беріледі.
10. Астық қабылдау кәсіпорны жаңа астық қолхатын мынадай:
1) астық қолхатында индоссамент жасау үшін бос орын болмаған;
2) физикалық тозған;
3) жоғалған жағдайларда береді.
11. Жаңа астық қолхаты ауыстырылатын астық қолхатының екі бөлігін де ұсыну шартымен беріледі және ауыстырылатын астық қолхатында бұрын көрсетілген мәліметтерді енгізу жолымен ресімделеді.
Ауыстырылатын астық қолхатында индоссамент (индоссаменттер) болған жағдайда, жаңа астық қолхаты берілетін адам ретінде соңғы индоссат көрсетіледі.
2-параграф. Астық қолхатының айналымы
12. Астық қолхаты және оның бөліктері бойынша құқықтарды беру оларға тапсыру жазбаларды жасау жолымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте индоссант астық қолхаты және оның бөліктері бойынша құқықтар беру туралы мәліметтерді, ал индоссат астық қолхаты және оның бөліктері бойынша құқықтарды қабылдау туралы мәліметтерді көрсетеді және растайды.
13. Астық қолхаты және оның бөліктері бойынша құқықтарды беру оларға тапсыру жазбаларды жасау жолымен жүзеге асырылады.
Индоссамент астық қолхатында, кепіл куәлігі бөлінбеген болса, тек қойма куәлігінде жасалады.
14. Қойма куәлігі бойынша құқықтар беру қойма куәлігі бойынша құқық беруші және қабылдаушы адамдардың қойма куәлігінің сыртқы жағында ретпен индоссаменттер жасау жолымен жүзеге асырылады.
Индоссаментті қойма куәлігінің сыртқы жағында жасаған кезде, арнайы көзделген жерлерде:
1) сол жағында қойма куәлігі бойынша талапты беруші адам (индоссант):
индоссанттың атауын (жеке тұлғаның тегін, атын және қалауы бойынша әкесінің атын);
индоссанттың тұрған жерін (жеке тұлғаның тұрғылықты жерін);
индоссанттың бизнес-сәйкестендіру нөмірін (жеке сәйкестендіру нөмірін);
индоссамент жасалған күнді;
жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күнін;
2) оң жағында қойма куәлігі бойынша талапты қабылдаушы адам (индоссат);
индоссаттың атауын (жеке тұлғаның тегін, атын және қалауы бойынша әкесінің атын);
индоссаттың тұрған жерін (жеке тұлғаның тұрғылықты жерін);
индоссаттың бизнес-сәйкестендіру нөмірін (жеке сәйкестендіру нөмірін);
индоссамент жасалған күнді;
жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күнін көрсетеді.
Индоссамент жасау тиісінше индоссанттың және индоссаттың қолдарымен куәландырылады.
Индосаменттің жасалған күні индосантта және индоссатта бірдей болуы тиіс.
Индоссат индоссамент жасалған сәттен бастап күнтізбелік он күн ішінде астық қабылдау кәсіпорнын астық қолхаттары бойынша құқықтарды қабылдағаны туралы жазбаша түрде хабарландырады.

6. Хлебоприемное предприятие ежеквартально представляет информацию о приобретенных, выданных, погашенных, испорченных и чистых бланках зерновых расписок в соответствии с типовыми формами отчетности хлебоприемных предприятий, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 сентября 2011 года № 06-1/545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7259).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2019 № 219 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Реестр зерновых расписок составляется по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, на бумажном носителе и должен быть пронумерован, прошит, подписан и опечатан (с указанием даты) специалистом структурного подразделения местного исполнительного органа.
8. При наличии технического оснащения хлебоприемное предприятие дополнительно ведет реестр зерновых расписок в электронном виде, при этом не исключается ведение реестра зерновых расписок на бумажном носителе.
9. При участии хлебоприемного предприятия в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам реестр зерновых расписок предоставляется фонду гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 4-1/502 "Некоторые вопросы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11848).
10. Испорченные, чистые бланки зерновых расписок и погашенные зерновые расписки по истечении установленных настоящими Правилами сроков хранения уничтожаются в присутствии специалиста структурного подразделения местного исполнительного органа (далее – специалист местного исполнительного органа) с составлением соответствующего акта, подписываемого представителями хлебоприемного предприятия и утверждаемого специалистом местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 30.05.2019 № 219 (вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Новая зерновая расписка выдается при условии предоставления обеих частей заменяемой зерновой расписки и оформляется путем внесения сведений, которые были ранее указаны в заменяемой зерновой расписке.
В случае наличия на заменяемой зерновой расписке индоссамента (индоссаментов), в качестве лица, которому выдается новая зерновая расписка, указывается последний индоссат.
Параграф 2. Обращение зерновой расписки
12. Передача прав по зерновой расписке и ее частям осуществляется путем совершения передаточных надписей.
При этом индоссантом указываются и заверяются сведения о передаче прав по зерновой расписке и ее частям, а индоссатом - сведения о принятии прав по зерновой расписке и ее частям.
13. Права по зерновой расписке и ее частям передаются путем совершения на них передаточных надписей.
Индоссамент на зерновой расписке, если не отделено залоговое свидетельство, совершается только на складском свидетельстве.
14. Передача прав по складскому свидетельству осуществляется путем совершения лицами, передающими и принимающими права по складскому свидетельству, последовательных индоссаментов на оборотной стороне складского свидетельства.
При совершении индоссамента на оборотной стороне складского свидетельства в специально предусмотренных местах указываются:
1) в левой части лицом, передающим требование по складскому свидетельству (индоссантом):
наименование (фамилия, инициалы имени и по желанию отчества физического лица) индоссанта;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссанта;
бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) индоссанта;
дата совершения индоссамента;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) в правой части лицом, принимающим требование по складскому свидетельству (индоссатом);
наименование (фамилия, инициалы имени и по желанию отчества физического лица) индоссата;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссата;
бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) индоссата;
дата совершения индоссамента;
номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица.
Совершение индоссамента удостоверяется подписями индоссанта и индоссата соответственно.
Дата совершения индоссамента у индоссанта и индоссата должна быть аналогичной.
Индоссат в течение десяти календарных дней с момента совершения индоссамента уведомляет в письменном виде хлебоприемное предприятие о принятии прав по зерновой расписке.

15. Астық қабылдау кәсіпорнында сақталатын астықтың кепілі кепіл куәлігінде индоссамент жасау жолымен, не астық қолхаты кепілінің шартын жасай отырып, астық қолхатының кепілімен жүзеге асырылуы мүмкін.
Кепіл куәлігінде индоссамент жасау жолымен астықты кепілге бергенде бұл кепіл куәлігі қойма куәлігінен бөлінеді.
16. Кепіл куәлігін қойма куәлігінен бөлу кезінде:
1) кепіл куәлігі бойынша талапты қабылдаушы адам қойма куәлігінің төменгі оң жаң бұрышында арнайы көзделген жерде мынадай ақпаратты қамтитын белгі жасайды:
кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің мәні, оның мөлшері, ол бойынша сыйақы мөлшерлемесі, орындалу мерзімі;
кепіл куәлігінің бөлінген күні;
жеке тұлғаға қатысты - индоссаттың тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша - әкесінің аты мен тұрғылықты жері, заңды тұлғаға қатысты - индоссаттың атауы және тұрған жері.
Көрсетілген мәліметтер астық қолхатының кепіл куәлігін ұстаушының алдындағы қойма куәлігін ұстаушының міндеттемелерін куәландырады;
2) кепіл куәлігі бойынша талапты беруші адам кепіл куәлігінің төменгі оң жақ бұрышында арнайы көзделген жерде мынадай ақпаратты қамтитын белгі жасайды:
кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің мәні, оның мөлшері, ол бойынша сыйақы мөлшерлемесі, орындалу мерзімі;
кепіл куәлігінің бөлінген күні;
жеке тұлғаға қатысты - индоссанттың тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша - әкесінің аты мен тұрғылықты жері, заңды тұлғаға қатысты - индоссанттың атауы және тұрған жері.
Көрсетілген мәліметтер кепіл куәлігін ұстаушының қойма куәлігін ұстаушыға өз міндеттемелерін орындауға талап қою құқығын куәландырады.
Көрсетілген белгілерді қойма және кепіл куәліктерінде қою тиісінше индоссаттың және индоссанттың қолдарымен куәландырылады.
Егер кепіл куәлігін бөлу кезінде қойма және (немесе) кепіл куәліктерінде астық кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелер туралы мәліметтер көрсетілмеген және тиісті белгілер жасалмаған болса, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қойма және кепіл куәлігімен жасалған кез-келген мәміле одан әрі жарамсыз болып табылады.
17. Кепіл куәлігін қойма куәлігінен бөлген кезде кепіл куәлігі бойынша талаптарды беруші және қабылдаушы адамдар кепіл куәлігінің сыртқы жағында индоссамент жасайды. Тараптар кепіл куәлігінде индоссамент жасаған кезде, арнайы көзделген жерлерде мыналарды:

15. Залог хранящегося на хлебоприемном предприятии зерна может осуществляться путем совершения на залоговом свидетельстве индоссамента либо залога зерновой расписки с заключением договора залога зерновой расписки.
При залоге зерна путем совершения индоссамента на залоговом свидетельстве данное залоговое свидетельство отделяется от складского свидетельства.
16. При отделении залогового свидетельства от складского:
1) на складском свидетельстве в правом нижнем углу в специально предусмотренном месте лицом, принимающим требования по залоговому свидетельству, делается отметка, содержащая следующую информацию:
существо обязательства, обеспеченного залогом, его размер, ставку вознаграждения по нему, срок исполнения;
дату отделения залогового свидетельства;
фамилию, имя, а также по желанию отчество и место жительства индоссата - в отношении физического лица, наименование и место нахождения индоссата - в отношении юридического лица.
Указанные сведения удостоверяют обязательства держателя складского свидетельства перед держателем залогового свидетельства зерновой расписки;
2) на залоговом свидетельстве в правом нижнем углу в специально предусмотренном месте лицом, передающим требования по залоговому свидетельству, делается отметка, содержащая следующую информацию:
существо обязательства, обеспеченного залогом, его размер, ставку вознаграждения по нему, срок исполнения;
дату отделения залогового свидетельства;
фамилию, имя, а также по желанию отчество и место жительства индоссанта - в отношении физического лица, наименование и место нахождения индоссанта - в отношении юридического лица.
Указанные сведения удостоверяют право держателя залогового свидетельства требовать исполнения обязательств держателем складского свидетельства.
Совершение указанных отметок на складском и залоговом свидетельствах удостоверяется подписями индоссата и индоссанта соответственно.
Любые сделки со складским и залоговым свидетельством в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в последующем будут недействительны, если при отделении залогового свидетельства на складском и (или) залоговом свидетельствах не были указаны сведения об обязательствах, обеспеченных залогом зерна, и не совершены соответствующие отметки.
17. При отделении залогового свидетельства от складского свидетельства лица, передающие и принимающие требования по залоговому свидетельству, совершают индоссамент на оборотной стороне залогового свидетельства. При совершении индоссамента на залоговом свидетельстве стороны указывают в специально предусмотренных местах:

1) кепіл куәлігі бойынша талапты беруші адам:
индоссанттың атауын (жеке тұлғаның тегін, атын және қалауы бойынша әкесінің атын);
индоссанттың тұрған жерін (жеке тұлғаның тұрғылықты жерін);
индоссанттың бизнес-сәйкестендіру нөмірін (жеке сәйкестендіру нөмірін);
индоссамент жасалған күнді;
жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күнін;
2) кепіл куәлігі бойынша талапты қабылдаушы адам:
индоссаттың атауын (жеке тұлғаның тегін, атын және қалауы бойынша әкесінің атын);
индоссаттың тұрған жерін (жеке тұлғаның тұрғылықты жерін);
индоссаттың бизнес-сәйкестендіру нөмірін (жеке сәйкестендіру нөмірін);
индоссамент жасалған күнді;
жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күнін көрсетеді.
Индоссамент жасау тиісінше индоссанттың және индоссаттың қолымен куәландырылады.
18. Бөліп алынған кепіл куәлігі кепіл куәлігін ұстаушы болып табылатын индоссатқа беріледі.
19. Кепіл ұстаушылар кепіл куәлігі бойынша өз құқықтарын беру кезінде кепіл куәлігі бойынша талаптарды беруші және қабылдаушы адамдар 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Жалпы бөлім) 325-бабына сәйкес кепіл куәлігінің сыртқы жағында арнайы көзделген жерлерде мыналарды:
1) сол жақ бөлігінде кепіл куәлігі бойынша талапты беруші адам (индоссант):
индоссанттың атауын (жеке тұлғаның тегін, атын және қалауы бойынша әкесінің атын);
индоссанттың тұрған жерін (жеке тұлғаның тұрғылықты жерін);
индоссанттың бизнес-сәйкестендіру нөмірін (жеке сәйкестендіру нөмірін);
индоссамент жасалған күнді;
жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күнін;
2) оң жақ бөлігінде кепіл куәлігі бойынша талапты қабылдаушы адам (индоссат):
индоссаттың атауын (жеке тұлғаның тегі, аты және қалауы бойынша әкесінің аты);
индоссаттың тұрған жерін (жеке тұлғаның тұрғылықты жерін);
индоссаттың бизнес-сәйкестендіру нөмірін (жеке сәйкестендіру нөмірін);
индоссамент жасалған күнді;
жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен берілген күнін көрсете отырып, индоссамент жасайды.
Индоссамент жасау тиісінше индоссанттың және индоссаттың қолымен куәландырылады.
20. Қойма және кепіл куәліктерінің сыртқы жақтарындағы жасалған индоссаменттердің үздіксіз қатары соңғы тапсыру жазбасында көрсетілген адамдарға астық қолхаты және оның куәліктері бойынша құқықтардың ауысуын растау болып табылады.
Тапсыру жазбаларының үздіксіз қатары сақталмаған жағдайда, астық қолхатын ұстаушының оған астық беру құқығы сот тәртібімен анықталады.

1) лицо, передающее требование по залоговому свидетельству:
наименование (фамилия, инициалы имени и по желанию отчества физического лица) индоссанта;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссанта;
бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) индоссанта;
дату совершения индоссамента;
номер и дату выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) лицо, принимающее требование по залоговому свидетельству:
наименование (фамилия, инициалы имени и по желанию отчества физического лица) индоссата;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссата;
бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) индоссата;
дату совершения индоссамента;
номер и дату выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица.
Совершение индоссамента удостоверяется подписями индоссанта и индоссата соответственно.
18. Отделенное залоговое свидетельство передается индоссату, который становится держателем залогового свидетельства.
19. При уступке залогодержателем своих прав по залоговому свидетельству в соответствии со статьей 325 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года лица, передающие и принимающие требования по залоговому свидетельству, совершают индоссамент на оборотной стороне залогового свидетельства, указывая в специально предусмотренных местах:
1) в левой части лицо, передающее требование по залоговому свидетельству (индоссант):
наименование (фамилия, инициалы имени и по желанию отчества физического лица) индоссанта;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссанта;
бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) индоссанта;
дату совершения индоссамента;
номер и дату выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица;
2) в правой части лицо, принимающее требование по залоговому свидетельству (индоссат):
наименование (фамилия, инициалы имени и по желанию отчества физического лица) индоссата;
место нахождения (место жительства физического лица) индоссата;
бизнес-идентификационный номер (индивидуальный идентификационный номер) индоссата;
дату совершения индоссамента;
номер и дату выдачи документа, удостоверяющего личность физического лица.
Совершение индоссамента удостоверяется подписями индоссанта и индоссата соответственно.
20. Непрерывный ряд совершенных индоссаментов на оборотных сторонах складского и залогового свидетельств является подтверждением перехода прав по зерновой расписке и ее свидетельствам к лицам, указанным в последней передаточной записи.
При несоблюдении непрерывного ряда передаточных надписей право держателя зерновой расписки на выдачу ему зерна определяется в судебном порядке.

21. Кепіл туралы мәліметтері бар қойма куәлігі бойынша құқықтарды беру осы Қағидаларға сәйкес кепіл куәлігін ұстаушының келісімінсіз жүзеге асырылады.
22. Кепіл туралы мәліметтері бар қойма куәлігі бойынша астық қабылдау кәсіпорнынан астық беру ұсынушыға қайтарып алынбайтын аккредитив ашқан жағдайда жүзеге асырылады.
23. Қайтарып алынбайтын аккредитивті ашуды растау үшін қойма куәлігін ұстаушы астық қабылдау кәсіпорнына осы Қағидаларда белгіленген талаптарға жауап беретін ұсынушыға арналған қайтарып алынбайтын арналған аккредитив (бұдан әрі - ұсынушыға арналған аккредитив) ашылғандығын растайтын екінші деңгейдегі банктің (бұдан әрі - уәкілетті банк) тиісті құжатын береді.
Астық қабылдау кәсіпорны ұсынушыға арналған аккредитивті ашу фактісі туралы күнтізбелік үш күн ішінде ұсынушыға арналған аккредитивті ашқан уәкілетті банктің деректемелерін хабарлай отырып, астық қабылдау кәсіпорнына белгілі тиісті кепіл куәлігінің соңғы ұстаушысын жазбаша түрде хабардар етеді.
Ұсынушыға арналған аккредитив бойынша төлем сондай аккредитивтің орындалу шарттары сақталған кезде, сондай-ақ кепіл куәлігінің деректемелері (астық қолхаты бланкісінің сериясы мен нөмірі, астық қабылдау кәсіпорнының тізілімі бойынша астық қолхатының ағымдағы нөмірі, астық қолхаты берілген күн, астық қолхатында көрсетілген астықтың есептелген нақты салмағы, сондай-ақ астық қабылдау кәсіпорнының атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі, астық кепілімен қамтамасыз етілген талап туралы мәліметтер) аккредитив шарттарына сәйкес келген кезде кепіл куәлігін ұсынушы - ұстаушыға төленеді.
Ұсынушыға арналған аккредитивпен жасалған операциялар Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеме тиісті түрде орындалған жағдайда, кепіл куәлігін ұстаушы кепіл куәлігінде индоссамент жасайды және кепіл куәлігін қойма куәлігін ұстаушыға қайтарады.
25. Кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеме тиісінше орындалмаған және осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес астық берілген жағдайда, кепіл куәлігін ұстаушы аккредитив бойынша төлем жүзеге асырылғаннан соң өтеу үшін кепіл куәлігін астық қабылдау кәсіпорнына қайтарады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 06.01.2016 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Осы кепіл куәлігі бойынша ұсынушыға арналған аккредитив болмаған жағдайда және борышкер астық кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындамаған (тиісінше орындамаған) кезде, кепіл куәлігін ұстаушы Қазақстан Республикасының астық нарығы саласындағы заңнамаға сәйкес кепілге салынған астықты сатуды ұйымдастыру тапсырмасымен сенім жүктелген адамға жүгіне алады.
Кепіл куәлігі бойынша астықты сату жөніндегі саудада осы құқыққа ие болған астық иесі кепіл куәлігінің орнына астық қабылдау кәсіпорнынан астық, не жаңа астық қолхатын алады.
Кепіл куәлігімен куәландырылған міндеттемелер тиісінше орындалған жағдайда кепіл куәлігін ұстаушының кепілге салынған астықты өндіріп алуды сұрауына жол берілмейді.

21. Передача прав по складскому свидетельству, содержащему сведения о залоге, осуществляется без согласия держателя залогового свидетельства в соответствии с настоящими Правилами.
22. Выдача зерна с хлебоприемного предприятия по складскому свидетельству, содержащему сведения о залоге, осуществляется при условии открытия безотзывного аккредитива на предъявителя.
23. В подтверждение открытия безотзывного аккредитива держатель складского свидетельства передает хлебоприемному предприятию соответствующий документ банка второго уровня (далее — уполномоченный банк), подтверждающий открытие им безотзывного аккредитива на предъявителя (далее - аккредитив на предъявителя), отвечающий требованиям, установленным настоящими Правилами.
О факте открытия аккредитива на предъявителя хлебоприемное предприятие в течение трех календарных дней письменно уведомляет известного хлебоприемному предприятию последнего держателя соответствующего залогового свидетельства, сообщив при этом реквизиты уполномоченного банка, открывшего аккредитив на предъявителя.
Платеж по аккредитиву на предъявителя производится предъявителю - держателю залогового свидетельства при соблюдении условий исполнения такого аккредитива, а также соответствия реквизитов залогового свидетельства (серия и номер бланка зерновой расписки, текущий номер зерновой расписки по реестру хлебоприемного предприятия, дата выдачи зерновой расписки, зачтенный физический вес зерна, указанный в зерновой расписке, а также наименование и бизнес-идентификационный номер хлебоприемнсго предприятия, сведения о требовании, обеспеченном залогом зерна) условиям аккредитива.
Операции с аккредитивом на предъявителя осуществляются в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.
24. В случае, если обеспеченное залогом обязательство исполнено надлежащим образом, держатель залогового свидетельства совершает индоссамент на залоговом свидетельстве и возвращает залоговое свидетельство держателю складского свидетельства.
25. В случае ненадлежащего исполнения обеспеченного залогом обязательства и выдачи зерна в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил, держатель залогового свидетельства после осуществления платежа по аккредитиву возвращает залоговое свидетельство для погашения хлебоприемному предприятию.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 06.01.2016 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. При отсутствии аккредитива на предъявителя по данному залоговому свидетельству и при неисполнении (ненадлежащем исполнении) должником обязательств, обеспеченных залогом зерна, держатель залогового свидетельства может обратиться к доверенному лицу с поручением организовать реализацию заложенного зерна в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области зернового рынка.
Владелец зерна, который приобрел это право на торгах по реализации зерна по залоговому свидетельству, получает взамен залогового свидетельства зерно с хлебоприемного предприятия либо новую зерновую расписку.
Не допускается обращение держателем залогового свидетельства взыскания на заложенное зерно в случае надлежащего исполнения обязательства, удостоверенного залоговым свидетельством.

3-параграф. Астық қолхаттарын өтеу тәртібі
27. Астық қолхаты:
1) астық беру кезінде (толық немесе ішінара);
2) жаңа астық қолхаты берілген жағдайда өтеледі.
28. Астық қолхатын өтеуді астық қабылдау кәсіпорны астық немесе жаңа астық қолхаты берілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде "Өтелді" деген жазуы бар мөртаңбасын қойып, өтеу күні мен өтеу түрін жазу жолымен жүзеге асырады.
29. Астық қолхатын жоғалтқан жағдайда, астық қолхатын жоғалтқан адам тез арада астық қабылдау кәсіпорнына астық қолхатын жоғалтқаны туралы жазбаша түрде хабарлайды. Бұл жағдайда жаңа астық қолхатын жоғалған астық қолхаты бойынша құқықтарды қалпына келтіру туралы сот шешімінің негізінде астық қабылдау кәсіпорны береді.
30. Астық қолхатын бірнеше астық қолхатына айырбастау осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте астық қолхаттарында көрсетілетін астықтың есептелген нақты салмағының қосындысы ауыстырылатын астық қолхатында көрсетілген астықтың есептелген нақты салмағына тең болады. Сапасы бойынша біркелкі астыққа берілген бірнеше астық қолхатын олардың аз санына біріктіру осыған ұқсас жүзеге асырылады. Астық қолхатын айырбастау, сондай-ақ, қойма және кепіл куәліктерінің төменгі оң жақ бұрышында көрсетілген кепілмен қамтамасыз етілген міндеттемелер өзгерген кезде жүзеге асырылады.
31. Астық кепілімен қамтамасыз етілген міндеттеменің тиісінше орындалуына байланысты кепіл тоқтатылғаннан кейін, кепіл туралы мәліметі бар қойма куәлігін ұстаушының өтініші бойынша жаңа астық қолхаты беріледі.
32. Астық қолхаты бойынша астықты ішінара беру жағдайында, астық қабылдау кәсіпорны сақтауға қалдырылған астық көлеміне жаңа астық қолхатын береді. Астыққа айырбастаған астық қолхаты астықтың бөліктер бойынша берілуіне байланысты өтеледі.
33. Астық қолхаттарын есепке алу мақсатында, астық қолхаттары тізілімінде астық қолхаттарын өтеу түрлерінің мынадай тұжырымдары көзделеді:
1) "беру" - астықтың берілуіне байланысты астық қолхатын өтеу;
2) "беру және ауыстыру" - астықты бөліктер бойынша беруге байланысты астық қолхатын өтеу;
3) "айырбас" - иесінің талабы бойынша астық қолхатын бірнеше астық қолхатына айырбастау, не бірнеше астық қолхатын олардың аз санына біріктіру мақсатында, сондай-ақ кепілмен қамтамасыз етілген міндеттеменің өзгеруіне байланысты оны басқасына айырбастау мақсатында астық қолхатын өтеу;
4) "ауыстыру" - индоссамент жасау үшін бос орынның болмауына, не оның физикалық тозуына байланысты астық қолхатын өтеу;
5) "сату" - кепілге қойылған астықты сатуға байланысты астық қолхатын өтеу;

Параграф 3. Погашение зерновых расписок
27. Зерновая расписка погашается:
1) при выдаче зерна (полной или частичной);
2) в случае выдачи новой зерновой расписки.
28. Погашение зерновой расписки осуществляется хлебоприемным предприятием в течение трех рабочих дней с момента выдачи зерна или новой зерновой расписки путем проставления штампа с надписью "Погашено" и записи даты погашения и вида погашения.
29. В случае утери зерновой расписки лицо, утерявшее зерновую расписку, незамедлительно письменно уведомляет хлебоприемное предприятие об утере. В этом случае новая зерновая расписка выдается хлебоприемным предприятием на основании решения суда о восстановлении прав по утерянной зерновой расписке.
30. Обмен зерновой расписки на несколько зерновых расписок осуществляется в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил. При этом суммарный зачтенный физический вес, указываемый в зерновых расписках, равняется зачтенному физическому весу, указанному в обмениваемой зерновой расписке. Аналогично осуществляется объединение нескольких зерновых расписок, выданных на однородное по качеству зерно, на меньшее их количество. Обмен зерновой расписки осуществляется также при изменении обязательства, обеспеченного залогом, указанного в правом нижнем углу складского и залогового свидетельств.
31. После прекращения залога в связи с надлежащим исполнением обязательства, обеспеченного залогом зерна, по заявлению держателя складского свидетельства, содержащего сведения о залоге, выдается новая зерновая расписка.
32. В случае частичной выдачи зерна по зерновой расписке хлебоприемное предприятие выдает новую зерновую расписку на оставшийся на хранении объем зерна. Зерновая расписка, в обмен на которую выдано зерно, погашается в связи с выдачей зерна по частям.
33. В целях учета зерновых расписок в реестре зерновых расписок предусматриваются следующие формулировки видов погашения зерновых расписок:
1) "выдача" - погашение зерновой расписки в связи с выдачей зерна;
2) "выдача и замена" - погашение зерновой расписки в связи с выдачей зерна по частям;
3) "обмен" - погашение зерновой расписки с целью ее обмена на несколько зерновых расписок либо объединения зерновых расписок на меньшее количество по требованию владельца, а также с целью ее обмена на другую в связи с изменением обязательства, обеспеченного залогом;
4) "замена" - погашение зерновой расписки в связи с отсутствием на ней свободного места для совершения индоссамента либо ее физическим износом;
5) "реализация" - погашение зерновой расписки в связи с реализацией заложенного зерна;

1. Осы Астық қолхаттары бланкілерін шығару, сатып алу, сақтау және жою қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және астық қолхаттары бланкілерін шығару, сатып алу, сақтау және жою тәртібін айқындайды.
2. Астық қолхаттарын бере отырып, қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысуға лицензиясы бар астық қабылдау кәсіпорны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасына (бұдан әрі - Банкнот фабрикасы) астық қолхаттары бланкілерін дайындауға тапсырыс береді.
3. Астық қабылдау кәсіпорнына астық қолхаттарын бере отырып, қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметпен айналысуға лицензия берген облыстың жергілікті атқарушы органы Банкнот фабрикасына астық қабылдау кәсіпорнының атауын және мекен-жайын көрсете отырып, оған берілген код туралы ақпарат жібереді.
4. Астық қолхаттарының бланкілерін астық қабылдау кәсіпорнымен жасалған шарт негізінде Банкнот фабрикасы дайындайды. Астық қабылдау кәсіпорындарына сатып алынған астық қолхаттары бланкілерін қайта табыстауға жол берілмейді.
5. Астық қабылдау кәсіпорны таза және бүлінген, сондай-ақ өтелген астық қолхаттары бланкілерін сақтауға жауапты адамдарды анықтайтын шикі құжатты әзірлейді.
6. Астық қабылдау кәсіпорны тоқсан сайын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 27 қыркүйектегі № 06-1/545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7259 болып тіркелген) бекітілген астық қабылдау кәсіпорындары есептілігінің типтік нысандарына сәйкес сатып алынған, берілген, өтелген, бүлінген және таза астық қолхаттарының бланкілері туралы ақпарат береді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2019 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Астық қолхаттарының таза бланкілерін сақтау тікелей астық қабылдау кәсіпорнында жүзеге асырылады.
8. Бүлінген астық қолхаттарының бланкілері астық қабылдау кәсіпорнында бес жыл бойы сақталады.
9. Өтелген астық қолхаттары айналымнан алынады және астық қабылдау кәсіпорнында бес жыл бойы сақталады.
10. Астық қолхаттарының бүлінген, таза бланкілері және өтелген астық қолхаттары осы Қағидаларда белгіленген сақтау мерзімдері өткен соң жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі маманының қатысуымен (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органның маманы) астық қабылдау кәсіпорнының өкілі қол қоятын және жергілікті атқарушы органның маманы бекітетін тиісті актіні жасай отырып жойылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 30.05.2019 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Настоящие Правила выпуска, приобретения, хранения и уничтожения бланков зерновых расписок (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" и определяют порядок выпуска, приобретения, хранения и уничтожения бланков зерновых расписок.
2. Хлебоприемные предприятия, имеющие лицензию на занятие деятельностью по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей зерновых расписок, подают в Банкнотную фабрику Национального Банка Республики Казахстан (далее - Банкнотная фабрика) заказ на изготовление бланков зерновых расписок.
3. Местный исполнительный орган области, выдавший хлебоприемному предприятию лицензию на занятие деятельностью по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей зерновых расписок, направляет в Банкнотную фабрику информацию о коде, присвоенном хлебоприемному предприятию, с указанием его наименования и местонахождения.
4. Бланки зерновых расписок изготавливаются Банкнотной фабрикой на основании договора, заключенного с хлебоприемным предприятием. Переуступка хлебоприемным предприятием приобретенных бланков зерновых расписок не допускается.
5. Хлебоприемное предприятие разрабатывает внутренний документ, определяющий лиц, ответственных за хранение чистых и испорченных бланков зерновых расписок, а также погашенных зерновых расписок.
6. Хлебоприемное предприятие ежеквартально представляет в структурное подразделение местного исполнительного органа информацию о приобретенных, выданных, погашенных, испорченных и чистых бланках зерновых расписок в соответствии с типовыми формами отчетности хлебоприемных предприятий, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 сентября 2011 года № 06-1/545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7259).
7. Хранение чистых бланков зерновых расписок осуществляется непосредственно на хлебоприемном предприятии.
8. Испорченные бланки зерновых расписок хранятся на хлебоприемном предприятии в течение пяти лет.
9. Погашенные зерновые расписки изымаются из обращения и хранятся на хлебоприемном предприятии в течение пяти лет.
10. Испорченные бланки зерновых расписок и погашенные зерновые расписки по истечении установленных настоящими Правилами сроков хранения уничтожаются в присутствии специалиста структурного подразделения местного исполнительного органа (далее - специалист местного исполнительного органа) с составлением соответствующего акта, подписываемого представителями хлебоприемного предприятия и утверждаемого специалистом местного исполнительного органа.

11. Астық қабылдау кәсіпорнының астық қолхаттарын бере отырып, қойма қызметі бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметі тоқтатылған жағдайда, астық қолхаттарының таза бланкілері жергілікті атқарушы орган маманының қатысуымен жойылады, бұл туралы астық қабылдау кәсіпорнының өкілі қол қоятын және жергілікті атқарушы органның маманымен бекітілетін тиісті акт жасалады.
12. Астық қабылдау кәсіпорнының астық сақтау қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті) иеліктен шығарылған жағдайда астық қоймасын сатып алған адам бұрынғы мүлік кешені иесінен қабылдау-тапсыру актісін жасай отырып, астық қолхаттарының таза бланкілерін сатып ала алады, актіде алынған астық қолхаттары бланкілерінің коды, сериясы және нөмірі туралы ақпарат көрсетіледі. Мүлік кешенінің жаңа иесі бұрынғы мүлік иесінен астық қолхаттарының таза бланкілерін сатып алудан бас тартқан жағдайда олар осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген тәртіппен жойылады.

11. В случае прекращения хлебоприемным предприятием деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выдачей зерновых расписок чистые бланки зерновых расписок уничтожаются в присутствии специалиста местного исполнительного органа с составлением соответствующего акта, подписываемого представителями хлебоприемного предприятия и утверждаемого специалистом местного исполнительного органа.
12. В случае отчуждения зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта) хлебоприемного предприятия лицо, которое приобрело зернохранилище, может приобрести у прежнего собственника имущественного комплекса чистые бланки зерновых расписок с составлением акта приема-передачи, в котором указывается информация о коде, серии и номере каждого полученного бланка зерновой расписки. В случае отказа нового собственника имущественного комплекса приобрести у прежнего собственника чистые бланки зерновых расписок, они уничтожаются в порядке, указанном в пункте 11 настоящих Правил.