Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 23 шілдедегі № 787 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 қазанда № 12151 болып тіркелді.
"Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 19-15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, оның көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрінің м.а.
___________________ Г. Ахмедьяров
2015 жылғы 31 шілде
"КЕЛІСІЛДІ":
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________ Е. Досаев
2015 жылғы 4 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 23 шілдедегі
№ 787 бұйрығымен бекітілген
Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 787. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2015 года № 12151.
В соответствии с подпунктом 19-15) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Казангап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН":
И.о. министра культуры и спорта
Республики Казахстан
____________________ Г. Ахмедьяров
31 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН":
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
4 сентября 2015 года
Утвержден
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 июля 2015 года № 787
Правила
эксплуатации радиоэлектронных средств
радиолюбительских служб
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

1. Осы Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының аумағында радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын пайдалану тәртібін анықтайды.
2. Радиоәуесқойлық қызмет – тиісті хабарлама жіберген жеке тұлғалар жүзеге асыратын, өздігінен үйрену, сөйлесу байланысы және техникалық зерттеу мақсаттарына арналған радиобайланыс қызметі.
Қағидаларда Халықаралық электр байланысы одағының Радиобайланыс регламентінің (International Telecommunication Union, ITU, Женева 2012 жыл) ережелері және Қазақстан Республикасының радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының ұсыныстары ескерілді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдары (бұдан әрі - әуесқойлық радиостанциялар) қатысушылар құрамының санына байланысты жеке радиостанциялар және ұжымдық қолданыстағы радиостанциялар болып бөлінеді, сондай-ақ кластарға байланысты төмендегідей санаттарға бөлінеді:
1) байланыс класы:
"экстра" санаты;
бірінші санат;
екінші санат;
үшінші санат.
2) техникалық класс:
спорттық радиопеленгацияға арналған жетектер;
тікелей қатысу сайыстарын жүргізуге арналған радиостанциялар;
репитерлер, ретрансляторлар;
шалқарлар;
модельдерді радио арқылы басқару.
Байланыс класындағы әуесқойлық радиостанциялары радиоәуесқойлар арасында, радиоәуесқойлар мен автоматты радиоқондырғылар (автожауап қайтарушылар, репитерлер, ретрансляторлар, оның ішінде ғарыштық объектілерде орнатылған) арасында радиобайланыс жүргізуге арналған. Байланыс класындағы әуесқойлық радиостанцияларына рұқсат етілген жиілік жолақтары, қуаты және сәуле шығару түрлері осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген.
Техникалық кластағы әуесқойлық радиостанциялары спорттық радиопеленгация жөніндегі сайыстарды, радиоәуесқойлықтың үш жақты және көп жақты сайыстарын, радиоәуесқойлық сигналдарын ретрансляциялауды, әуесқойлық телемеханика модельдері мен жүйесін радиобасқаруға және радиошалқарды ұйымдастыруды қамтамасыз етуге арналған. Осы Қағидалардың 2-қосымшасында техникалық кластағы әуесқойлық радиостанцияларға рұқсат етілген жиілік жолақтары, қуаты және сәуле шығару түрлері көрсетілген.
4. Әуесқойлық радиостанцияларды пайдалану әуесқойлық радиостанцияның санатына байланысты қуатқа сәйкес Қазақстан Республикасында әуесқойлық радиобайланыс үшін бөлінген жиілік белдеулерінде жүзеге асырылады.
Радиоәуесқойлық қызметтің санаты келесідей айқындалады:
үшінші санат - хабарлама жіберілген сәттен;
екінші санат - хабарлама жіберілген сәттен бір жылдан бұрын емес;
бірінші санат - хабарлама жіберілген сәттен екі жылдан бұрын емес;
экстра санаты - хабарлама жіберілген сәттен үш жылдан бұрын емес.
Тиісті санаттың шақыру сигналы хабарламада көрсетіледі.

1. Настоящие Правила эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб (далее – Правила) определяют порядок эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб на территории Республики Казахстан.
2. Радиолюбительская служба – служба радиосвязи для целей самообучения, переговорной связи и технических исследований, осуществляемая физическими лицами, направившими соответствующее уведомление.
В Правилах предусмотрены положения Регламента радиосвязи Международного союза электросвязи (International Telecommunication Union, ITU, Женева 2012 год) и рекомендации Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
3. Радиоэлектронные средства радиолюбительских служб (далее - любительские радиостанции) в зависимости от количественного состава участников делятся на индивидуальные радиостанции и радиостанции коллективного пользования, а также в зависимости от классов подразделяются на следующие категории:
1) связной класс:
категория "экстра";
первая категория;
вторая категория;
третья категория;
2) технический класс:
приводы для спортивной радиопеленгации;
радиостанции для проведения очных соревнований;
репитеры, ретрансляторы;
маяки;
радиоуправление моделями.
Любительские радиостанции связного класса предназначены для проведения радиосвязи между радиолюбителями, между радиолюбителями и автоматическими радиоустройствами (автоответчики, репитеры, ретрансляторы, в том числе установленные на космических объектах). Полосы частот, мощности и виды излучения, разрешенные любительским радиостанциям связного класса приведены в приложении 1 к настоящим Правилам.
Любительские радиостанции технического класса предназначены для обеспечения соревнований по спортивной радиопеленгации, соревнований по радиолюбительскому троеборью и многоборью, ретрансляции сигналов любительских радиостанций, организации радиомаяков и радиоуправления моделями и системами любительской телемеханики. Полосы частот, мощности и виды излучения, разрешенные любительским радиостанциям технического класса приведены в приложении 2 к настоящим Правилам.
4. Эксплуатация любительских радиостанции осуществляется в полосах частот, выделенных в Республике Казахстан для любительской радиосвязи согласно мощности в зависимости от категории любительской радиостанции.
Категория любительской радиостанции определяется следующим образом:
третья категория - с момента уведомления;
вторая категория - не ранее, чем через год с момента уведомления;
первая категория - не ранее, чем через два года с момента уведомления;
категория экстра - не ранее, чем через три года с момента уведомления.
Позывной сигнал соответствующей категорий, указывается в уведомлении.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын пайдалану тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-2-бабына сәйкес жеке тұлғалар радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құрылғылары және жоғары жиілікті құралдарын пайдалануды бастағаны немесе тоқтатқаны туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) "Хабарламалар нысандарын және мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі Телекоммуникациялар комитетінің аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) жіберуге міндетті.
Хабарлама "электрондық үкіметтің": www.elicense.kz порталы арқылы жіберіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Хабарламаны жеке тұлғалар жібереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Егер жабдықтың техникалық параметрлері осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген байланыс класындағы әуесқойлық радиостанцияларына рұқсат етілген жиілік жолақтарына, қуатына және сәуле шығару түрлеріне сәйкес келетін болса, радиоәуесқойлар хабарлама негізінде әуесқойлық радиостанцияларды жасайды және пайдаланады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
5. Согласно статье 16-2 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", физические лица до начала или прекращения эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб, обязаны направить уведомление о начале или прекращении эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств радиолюбительских служб (далее - уведомление) в территориальные подразделения Комитета телекоммуникации Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения) по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 "Об утверждении форм уведомлений и Правил приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10194).
Уведомление направляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.elicense.kz.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6. Уведомления направляются физическими лицами.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. На основании уведомления радиолюбители строят и эксплуатируют любительские радиостанции, если технические параметры оборудования соответствуют полосам частот, мощностям и видам излучения, разрешенным любительским радиостанциям связного класса, указанным в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).

8. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Ұжымдық пайдалану үшін хабарлама оның басшысының атынан жолданады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Әуесқойлық радиостанцияны ауыстыру, сондай-ақ оның пайдаланушысы, пайдалану аумағы өзгерген жағдайда әуесқойлық радиостанция иесі осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген тәртіпке сәйкес хабарлама жолдайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Радиоәуесқойдың өзінде бұрын тұрған жерінде болған санаттағы жеке радиостанцияны ресімдеу құқығы сақталады.
15. Әуесқойлық радиостанция хабарламада көрсетілген мекенжайда орналастырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Ұжымдық радиостанциялар өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін, бөгде адамдардың таратқыш құрылғыларға қол жеткізуін болдырмайтын ғимараттарда орналасуы тиіс.
17. Жеке әуесқойлық радиостанция иесі өз радиостанциясында жұмыс істеуге Қазақстан Республикасында жеке пайдаланылатын хабарламасы бар кез келген тұлғаны жібере алады. Аталған пайдаланушы өз санатына рұқсат етілген жиіліктер диапазонында, қуатпен, сәуле шығару түрімен өз шақыру сигналымен жұмыс істей алады.
Ұжымдық радиостанция басшысы ұжымдық радиостанцияда жұмыс істеуге осы радиостанция операторларына және жеке радиостанция иелеріне рұқсат ете алады. Ұжымдық радиостанциядағы жұмыс тек қана оның шақыру сигналымен немесе осы шақыру сигналының иесіне рұқсат етілген жиілік диапазонында, қутында, сәулену түріне жеке шақыру сигналымен жүргізіледі.

8. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Для коллективного пользования, уведомление направляется от ее руководителя.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
11. В случае замены любительской радиостанции, а также смены ее владельца, изменения территории эксплуатации, владелец любительской радиостанции направляет уведомление в порядке, установленном пунктом 5 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
13. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
14. За радиолюбителем сохраняется право на оформление индивидуальной радиостанции той категории, которую он имел по прежнему месту жительства.
15. Любительская радиостанция размещается по адресу, указанному в уведомлении.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
16. Коллективные радиостанции располагаются в помещении, соответствующем требованиям пожарной безопасности исключающим доступ посторонних лиц к передающей аппаратуре.
17. Владелец индивидуальной любительской радиостанции допускает для работы на своей радиостанции любое лицо, имеющее уведомление на эксплуатацию любительской радиостанции индивидуального пользования Республики Казахстан. Указанный пользователь работает со своим позывным в диапазонах частот, мощностью, видом излучения, разрешенных для его категории.
Руководитель коллективной радиостанции допускает к работе на коллективной радиостанции операторов этой радиостанции и владельцев индивидуальных радиостанций. Работа на коллективной радиостанции ведется только ее позывным сигналом или личным позывным сигналом в диапазонах частот, мощностью, видом излучения, разрешенных владельцу этого позывного сигнала.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Радиостанцияны басқа әкімшілік-аумақтық бірлікке 12 айдан аспайтын мерзімге уақытша көшіруге рұқсат етіледі. Мұндай жағдайда радиоәуесқой, ауыстырған кезден бастап үш айдан кешіктірмей тиісті аумақтық органға бұл туралы хабарлайды.
Басқа облыс аумағындағы әуесқойлық радиостанциямен жұмыс істеген жағдайда шақыру сигналы бөлшекпен толықтырылады, мысалы: UN7AA/7.
19. Жылжымалы объектілерге әуесқойлық радиостанция орнатқанда, шақыру бөлшек бөлігімен толықтырылады:
1) құрлықтағы объектілерде - /М, мысалы: UN7АA/M
2) өзен, теңіз объектілерде - /ММ, мысалы: UN7АA/MМ
3) ауа объектілерде - /АМ, мысалы: UN7АA/АМ
Кеме бортындағы әуесқойлық радиостанцияның жұмысы кеме капитанының (командирінің) келісімі боойынша рұқсат етіледі.
20. Радиостанция облыс шегінде баламалы орналасқан жерде жұмыс істеген жағдайда шақыру сигналына мынадай бөлшек қосылады: /А, мысалы: UN7AA/A
21. Санатына карай және әуесқойлық диапазондар (жолақтар) шегінде сәуле шығарудың келесі түрлері қолданылады:
1) CW - жолақ ауқымы 100 Гц амплитудалық модуляциялы телеграфия (100НА1А);
2) SSB - жолақ ауқымы 3 кГц бір жолақтық модуляциялы телефония (3K00J3E, 3K00R3E );
3) AM - жолақ ауқымы 6 кГц амплитудалық модуляциялы телефония (6К00АЗЕ);
4) ҒМ - жолақ ауқымы 6 кГц жиіліктік модуляциялы телефония (6К00А3Е);
5) DIGIMODE - цифрлық байланыстың рұқсат етілген барлық түрі.
6) SSTV - баяу жаймалаумен (J2F) ақ-қара түсті немесе түрлі-түсті телевизия.
22. Әуесқойлық радиостанциялардың таратқышы сәуле шығару жолағының ені мен қуатының нормасын қамтамасыз етуге, байланысқа шыққан сәттен бастап 15 минут ішінде жиіліктен абсолютты кету ретінде айқындалатын жиілік тұрақтылығына қойылатын мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) 300 Гц-тен артық емес (30 МГц төмен диапазондарда);
2) 1 кГц-тен артық емес (30 МГц жоғары 1300 МГц төмен диапазондарда).
1300 МГц-тен жоғары диапазондарда жанама сәуле шығару қуаты бұл Қағидалармен регламенттелмейді.
23. Әуесқойлық радиостанцияның құрамына мыналар кіреді:
1) қабылдау-тарату аппаратурасы;
2) антенналық құрылғылар;
3) радиотаратқыш аппаратура параметрлерін бақылау үшін қосалқы құрылғылар.
24. Ғимарат шатырына әуесқойлық радиостанциялардың антенналарын орнату қарамағында осы ғимараттар бар органдармен келісіледі. Әуесқойлық радиостанциялардың антенналық құрылыстарын орнату, жөндеу және баптау бойынша жұмыстардың қауіпсіздігі үшін оның иесі (бастығы) жауапты. Әуесқойлық радиостанциялардың иесі діңгектер, тіреулер және бекіткіштер орнатылатын жерлерде ғимараттардың жабындыларының сақталуына жауапты. Сондай-ақ, осы құрылыстардың адамдар үшін қауіпсіздігіне жауапты.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
18. Временный перенос радиостанции в другую административно-территориальную единицу разрешается на срок не более 12 месяцев. В этом случае радиолюбитель уведомляет об этом соответствующий территориальный орган не позднее трех месяцев с момента переноса.
При работе любительской радиостанции из другой области, позывной сигнал дополняется дробной частью, например: UN7АA/7.
19. При размещении любительской радиостанции на подвижных объектах, позывной сигнал дополняется дробной частью:
1) на сухопутных объектах - /М, например: UN7АA/M;
2) на речных, морских объектах - /ММ, например: UN7АA/MМ;
3) на воздушных объектах - /АМ, например: UN7АA/АМ.
Работа любительской радиостанции с борта судна (речное, морское, воздушное) разрешается по согласованию с капитаном (командиром) судна.
20. При работе радиостанции с альтернативного местонахождения в пределах области, в позывной сигнал вводится дробная часть: /A, например: UN7AA/A.
21. В зависимости от категории и в пределах любительских диапазонов (полос) частот применяются следующие виды излучений:
1) CW - телеграфия с амплитудной модуляцией с шириной полосы 100 Гц (100HА1А);
2) SSB - телефония с однополосной модуляцией с шириной полосы 3 кГц (3K00J3E, 3K00R3E);
3) AM - телефония с амплитудной модуляцией с шириной полосы 6 кГц (6K00АЗЕ);
4) FM - телефония с частотной модуляцией с шириной полосы на KB 6 кГц (6K00F3E);
5) DIGIMODE - все разрешенные цифровые виды связи;
6) SSTV - черно-белое или цветное телевидение с медленной разверткой (J2F).
22. Выполнение норм на ширину полосы излучения и мощности обеспечиваются передатчиками любительских радиостанций и соответствуют следующим требованиям к стабильности частоты, определяемой как абсолютный уход частоты в течение 15 минут с момента вхождения в связь:
1) не более 300 Гц (на диапазонах ниже 30 МГц);
2) не более 1 кГц (на диапазонах выше 30 МГц и ниже 1300 МГц).
На диапазонах выше 1300 МГц мощность побочных излучений настоящими Правилами не регламентируется.
23. В состав любительской радиостанции входят:
1) приемо-передающая аппаратура;
2) антенные устройства;
3) вспомогательные устройства для контроля параметров радиопередающей аппаратуры.
24. Установка наружных антенн любительской радиостанции на крышах зданий согласовывается с лицами, во введении которых находятся эти здания. Ответственность за безопасность работ по установке, ремонту и настройке антенных сооружений любительской радиостанции несет ее владелец (начальник). Владельцы любительских радиостанций отвечают за сохранность кровли зданий в местах расположения мачт, опор и креплений, принадлежащих им антенных сооружений и за безопасность этих сооружений для окружающих.

25. Әуесқойлық радиостанциядан шығатын кедергілер болған жағдайда радиостанция иесі оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды. Радиоәуесқойлық аппаратурадан шығатын кедергілердің болуын аумақтық орган құралдар арқылы белгілеп, құжатпен растайды.
26. Санаттардың әрқайсысының әуесқойлық радиостанциясы осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген осы санаттағы станция үшін белгіленген жиілік диапазоны (жолақ), қуат деңгейі және сәуле шығару түрлері шегінде қатаң пайдаланылады.
27. Радиоуесқойлық қызметке қосалқы негізде берілген жиілікте жұмыс істейтін әуесқойлық радиостанциялар осы жиіліктерді бастапқы негізде қолданатын радиостанцияларға кедергі жасамауы керек және олардың талабы бойынша жұмыс істеу жиілігін өзертуі не тарату жұмысын тоқтатуы тиіс.
28. Әуесқойлық радиостанциялардың операторлары бөлінген диапазондар шегінде тек әуесқойлық радиостанциялардың операторларымен ғана радиобайланыс орнатады. Басқа қызметтегі радиостанциялармен радиобайланыс жасауға олар апат сигналдарын (SOS; MAYDAY) таратқан кезде ғана рұқсат етіледі. Мұндай радиобайланыстың әрқайсысы туралы әуесқойлық радиостанцияның иесі (ұжымдық радиостанцияның басшысы) аумақтық органға хабарлайды.
29. Әуесқойлық радиостанциялардың операторлары өз радиостанциясының шақыру сигналын радиобайланыстың әр сеансының басында және толық аяқталған кезде атайды, ал ұзақ байланыс сеанстарында өз шақыру сигналын 5 минутта кемінде бір рет қайталап тұруға тиіс.
30. Әуесқойлық радиостанцияның шақыру сигналы толық және қысқартусыз айтылуы керек.
31. Телефондық радиобайланыс жүргізу барысында шақыру сигналының әріптері осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес фонетикалық әліпби сөздерінің көмегімен беру ұсынылады. Телеграфтық радиобайланыс жүргізу барысында әуесқойлық радиостанцияларға осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес тек Морзе кодын (әліпбиін) қолдануға рұқсат етіледі.
32. Әуесқойлық радиостанциялармен радиобайланыс жүргізу уақытында ақпарат алмасу радиоәуесқойлық, компьютерлік тақырып және бағдарламалық қамтамасыз ету, радиоспорт мәселелерін, радиотолқындарды таратуды, әуесқойлық радиостанциялар аппаратурасының техникалық деректерін, антенналар мен ауа райын талқылаумен шектеледі.
33. Радиоалмасу көрсетілген тақырып шегінде ашық мәтінмен осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес әуесқойлық радиостанциялардың сигналдарын бағалау осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес Q-кодын қолдану және осы Қағидалардың 11-қосымшасында көрсетілген радиоәуесқой кодын қолдану арқылы жүргізіледі.
34. Әуесқойлық радиостанция иелеріне:

25. При наличии помех от любительской радиостанции, владелец радиостанции принимает меры по их устранению. Наличие помех от радиолюбительской аппаратуры инструментально устанавливается и документально подтверждается территориальным органом.
26. Любительская радиостанция каждой из категории эксплуатируется строго в пределах диапазонов (полос) частот, уровней мощности и видов излучения, разрешенных для данной категории станций, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам.
27. Любительские радиостанции, работающие на частотах выделенных радиолюбительской службе на вторичной основе, не должны создавать помехи радиостанциям, использующим, эти частоты на первичной основе и по требованию последних немедленно изменяют рабочую частоту, либо прекращают работу на передачу.
28. В пределах выделенных диапазонов частот операторы любительских радиостанций устанавливают радиосвязи только с операторами любительских радиостанций. Радиосвязи с радиостанциями других служб допускаются только в случае передачи последними сигналов бедствия (SOS; MAYDAY) на частотах любительских диапазонов. О каждой такой радиосвязи владелец (руководитель коллективной) любительской радиостанции уведомляет территориальный орган.
29. Операторы любительских радиостанций называют позывной сигнал своей радиостанции в начале и при полном окончании каждого сеанса радиосвязи, а при длительных сеансах связи повторять свой позывной сигнал не реже одного раза в 5 минут.
30. Позывной сигнал любительской радиостанции передается полностью, без сокращения.
31. При проведении телефонной радиосвязи рекомендуется передавать буквы позывного сигнала при помощи слов фонетического алфавита, согласно приложению 7 к настоящим Правилам. При проведении радиосвязи телеграфом любительским радиостанциям разрешается использовать только код (азбуку) Морзе, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
32. Обмен информацией во время проведения радиосвязи любительскими радиостанциями ограничен вопросами радиолюбительства, компьютерной тематики и программного обеспечения, радиоспорта, обсуждением распространения радиоволн, технических данных аппаратуры любительских радиостанций, антенн и погодных условий.
33. Радиообмен в пределах указанной тематики ведется открытым текстом оценкой сигналов любительских радиостанций, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, с применением выражений Q-кода согласно приложению 10 к настоящим Правилам и радиолюбительского кода согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
34. Владельцам любительских радиостанций не допускается:

1) жиілік диапазондарында әуесқойлық радиостанция санатына көзделмеген сәуле шығару түрі, қуаты бар жиілік диапазонында жұмыс істеуге;
2) тағайындалмаған шақыру сигналымен жұмыс істеуге;
3) ұжымдық немесе жеке радиостанциялардан хабар тарату жұмысына хабарлама жібермеген, ұжымдық радиостанцияның мүшесі болып табылмайтын тұлғаларды жіберуге;
4) дөрекі, намысқа тиетін, боғауыз сөздер мен сөз орамдарын қолдануға;
5) телевизиялық, радио және басқа бағдарламаларды (радиоәуесқойлықтан басқа) ретрансляциялауға;
6) шақыру сигналынсыз жұмыс істейтін радиостанциялармен және әуесқойлық емес радиостанциялармен (апат сигналын беруден басқа) радиобайланыс жүргізуге;
7) спутниктерден сигнал қабылдау үшін бөлінген әуесқойлық диапазондар учаскелерінде хабар тарату жұмыстарына;
8) әуе және теңіз кемелерінде осы объектілер үшін жауапты тұлғалардың рұқсатынсыз әуесқой радиостанцияларды орнатуға;
9) қосалқы негіздегі әуесқойлық диапазонындағы қызметтік радиостанцияларға және авариялық байланыс қызметіне кіретін әуесқойлық радиостанцияларға қасақана кедергі жасауға;
10) әуесқойлық радиобайланыстан табыс табуға рұқсат етілмейді.
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Әуесқойлық радиостанцияларға шақыру сигналдары Халықаралық Электрбайланыс Одағы регламентінің талаптарына сәйкес беріледі.
36. Қазақстан Республикасының радиоәуесқойында жеке пайдаланылатын радиостанцияға арналған тек бір ғана қазақстандық тұрақты негіздегі шақыру сигналы болады.
37. Қазақстан Республикасының радиоәуесқойлық қызметінің шақыру сигналдарының префикстері:
1) UN - Қазақстан Республикасы әуесқойлық радиостанцияларының барлығына беріледі;
2) UO - радиоәуесқойлар радиостанцияларына UN сериялы префикс таусылған кезде беріледі;
3) UP - арнайы әуесқойлық радиостанцияларға беріледі;
4) UQ - резерв (Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының арнайы шешімі шыққанға дейін берілмейді).
Әуесқойлық радиостанцияның санатына қарай шақыру сигналдарының мынадай конструкциялары қолданылады.
"Экстра" санаты:
1) префикс - осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі бір сан;
3) суффикс — осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес бір әріп, мысалы: UN0A.
Бірінші санат:
1) префикс - осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі бір сан;
3) суффикс - екі әріп, біріншісі - осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес;
екіншісі - "А"-дан "Z"-Ke дейін, мысалы: UN 7AA.
Екінші, үшінші санат:

1) работа в диапазонах частот видами излучения, мощностью, непредусмотренными категорией любительской радиостанции;
2) работа не присвоенными позывными сигналами;
3) допуск к работе на передачу с коллективной или индивидуальной радиостанции лиц, не направивших уведомление не являющихся членами коллективной радиостанции;
4) употребление грубых, бранных, оскорбительных слов и выражений;
5) ретрансляция телевизионных, радиовещательных и других программ (кроме радиолюбительских);
6) проведение радиосвязи с нелюбительскими радиостанциями (кроме подачи сигналов бедствия) и радиостанциями, работающими без позывных;
7) работа на передачу в участках любительских диапазонов выделенных для приема сигналов со спутников;
8) установка любительских радиостанций на воздушных и морских судах, без согласования с ответственными лицами за эти объекты;
9) умышленное создание помех любительским станциям, входящим в аварийную службу связи и служебным радиостанциям в любительских диапазонах вторичной основы;
10) извлечение доходов от любительской радиосвязи.
Сноска. Пункт 34 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
35. Любительским радиостанциям присваиваются позывные сигналы в соответствии с требованиями Регламента радиосвязи Международного Союза Электросвязи.
36. Радиолюбителю Республики Казахстан выдается только один казахстанский позывной сигнал для радиостанции индивидуального пользования на постоянной основе.
37. Префиксы позывных сигналов радиолюбительской службы Республики Казахстан:
1) UN - присваиваются всем любительским радиостанциям Республики Казахстан;
2) UO - присваиваются любительским радиостанциям при окончании, префиксов серии UN;
3) UP - присваиваются специальным любительским радиостанциям;
4) UQ - резерв (не выдаются до специального решения уполномоченного государственного органа в области связи Республики Казахстан).
В зависимости от категории любительской радиостанции применяется следующая конструкция позывного сигнала.
Категория "Экстра":
1) префикс - две буквы, согласно пункту 37 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;
3) суффикс - одна буква, согласно приложению 12 к настоящим Правилам, например: UN 0 А.
Первая категория:
1) префикс - две буквы, согласно пункту 37 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;
3) суффикс - две буквы:
первая, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
вторая, от "А" до "Z", например: UN7АA.
Вторая, третья категория:

1) префикс - осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі бір сан;
3) суффикс - үш әріп:
біріншісі - осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес;
екінші - "А"-дан "Z"-Ke дейін;
үшінші - "А"-дан "Z"-Ke дейін, мысалы: UN 7AAA.
Ұжымдық радиостанциялар:
1) префикс - осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі бір сан;
3) суффикс - үш әріп:
біріншісі - осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес;
екіншісі — "W", "Y", "Z"; үшіншісі - "А"-дан "Z"-Ke дейін, мысалы: UN 7AWA.
38. Шақыру сигналын таңдау мүмкіндігі әуесқойлық радиостанцияларға тек бір блок шегінде беріледі. Келесі блоктан шақыру сигналдарын беру, алдыңғы блоктан кемінде 20 әріп қолданылғаннан кейін ғана беріледі, ауытқуға жел берілмейді.
39. Шақыру сигналы латын әліпбиі тәртібімен беріледі. Жағымсыз естілетін әріптерден құрылған шақыру сигналдары, сондай-ақ SOS, QRA-QTZ берілмейді.
40. Шет мемлекеттердің азаматтарына мынадай конструкциядан тұратын бөлшек шақыру сигналдары беріледі.
1) префикс - осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес екі әріп;
2) бөлшек белгісі;
3) шет ел азаматының жеке шақыру сигналы, мысалы: UN/DL 2AB.
41. Радиостанция жабылған жағдайда, қолданылған шақыру сигналы басқа тұлғаға жаңадан қолдануға 5 жылдан кейін ғана беріледі. Егер шақыру сигналының иесі қайтыс болса, онда бұл шақыру сигналы одан арғы беру үшін жатпайды.
42. Арнайы шақыру сигналдарына құрылым жүйесі өзгеше және халықаралық жарыстарды, экспедицияларды, салтанатты, мерейтойлық іс-шараларды өткізу үшін шектеулі мерзімге берілетін шақыру сигналдары жатады. Арнайы шақыру сигналдарын күнделікті қолдануға тыйым салынады. Қысқа толқынды және ультра қысқа толқынды радиобайланыс бойынша халықаралық жарыстарға қатысу үшін арнайы шақыру сигналдары 1-ші және "Экстра" санаты бар жеке және ұжымдық радиостанцияларға беріледі.
43. Арнайы шақыру сигналдарын уәкілетті орган береді.
44. Әуесқойлық радиостанцияның арнайы шақыру сигналын алу үшін эфирдегі жұмыс басталғанға дейін бір айдан кешіктірмей уәкілетті органға арнайы шақыру сигналын беру туралы өтініш беріледі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Басқа мемлекеттердің азаматтарына арнайы шақыру сигналдары берілмейді, оларға Қазақстан Республикасының радиоәуесқойлары міндетті түрде қатысқан жағдайда халықаралық экспедициялар үшін жол беріледі.
46. Радиоәуесқойлық репитерлер мен ретрансляторлар - автоматты режимде жұмыс істейтін және әуесқойлық радиостанциялардың сигналдарын бір диапазон (репитер) шегінде немесе бір диапазоннан екіншісіне ретрансляциялау үшін пайдаланылатын қабылдап-таратушы радиостанциялар (ретранслятор).

1) префикс - две буквы, согласно пункту 37 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;
3) суффикс - три буквы:
первая, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
вторая, от "А" до "Z";
третья, от "А" до "Z", например: UN 7 АAA.
Коллективные радиостанции:
1) префикс - две буквы, согласно пункту 37 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;
3) суффикс - три буквы:
первая, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
вторая, "W", "Y", "Z";
третья, от "А" до "Z", например: UN 7 AWA.
38. Возможность выбора позывного сигнала предоставляется любительским радиостанциям в пределах одного блока. Выдавать позывные из следующего блока допускается при использовании не менее 20 букв из предыдущего, исключения не допускаются.
39. Позывные сигналы выдаются в порядке латинского алфавита. Не подлежат выдаче неблагозвучные буквенные сочетания, а также S0S, QRA-QTZ.
40. Гражданам иностранных государств выдаются дробные позывные сигналы, имеющие следующую конструкцию:
1) префикс - две буквы, согласно пункту 37 настоящих Правил;
2) знак дроби;
3) личный позывной сигнал иностранного гражданина, например: UN/DL2АВ.
41. В случае закрытия радиостанции, использованный позывной сигнал вновь выдается другому лицу, не ранее, чем через 5 лет. В случае смерти владельца позывного сигнала, этот позывной сигнал последующей выдаче не подлежит.
42. К специальным позывным сигналам относятся те позывные сигналы, которые отличаются по системе построения и используются на время проведения международных соревнований, экспедиции, торжественных, юбилейных мероприятий. Специальные позывные сигналы для участия в международных соревнованиях по радиосвязи на коротковолновые и ультра коротковолновые выдаются только коллективным и индивидуальным радиостанциям имеющих 1-ю категорию или "Экстра".
43. Специальные позывные сигналы выдаются уполномоченным органом.
44. Для получения специального позывного сигнала любительской радиостанции не позднее, чем за один месяц до начала работы в эфире, представляются заявление о выдаче специального позывного сигнала.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
45. Гражданам других государств, специальные позывные сигналы не выдаются, исключения делаются только для международных экспедиций, при условии обязательного участия в них радиолюбителей Республики Казахстан.
46. Радиолюбительские репитеры и ретрансляторы - это приемо-передающие радиостанции, которые работают в автоматическом режиме и применяются для ретрансляции сигналов любительских радиостанций в пределах одного диапазона (репитер) или с одного диапазона на другой (ретранслятор).

47. Радиоәуесқойлық репитерлер мен ретрансляторларды кез келген радиоәуесқой не радиоәуесқойлар ұжымы орнатады.
48. Жұмыс істеу каналының нөмірі және шақыру сигналдын берумен бірге радиоәуесқойлық ретрансляторды орнату хабарлама негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Радиоәуесқойлық репитерлерді немесе ретрансляторларды Интернет не басқа желілер арқылы басқа радиоәуесқойлық желілерге қосуға болады.
50. Осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес радиоәуесқойлық ретрансляторларға арналған қабылдап-тарату жиіліктері келтірілген.
51. Ретрансляторлардың қуаты 100 Вт аспаса, қолданылатын модуляция түрі - жиіліктік (F3E) немесе сандық (DIGIMODE).
52. Ретрансляторларға мынадай конструкциядағы шақыру сигналдары беріледі:
1) префикс - осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі сан;
3) суффикс - үш әріп:
біріншісі - "U";
екіншісі — осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес;
үшіншісі — "А"-дан "Z"-Ke дейін.
53. Спорттық радиопеленгация бойынша жарыстар үшін ("түлкі аулау") әрқайсысы 5 Вт, 3500-3650 кГц, 144-146 мГц және 430-440 мГц диапазондарында телеграфпен немесе телефонмен жұмыс істейтін отыз таратқышқа дейін қолдануға рұқсат етіледі.
54. Осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес спорттық радиопеленгацияға арналған таратқыштарға шақыру сигналдары беріледі.
55. Радиоспорттың тікелей қатысу түрлерін бойынша жарыстарға қатысу үшін әуесқойлық радиостанцияларға шақыру сигналдары мынадай нысанда беріледі:
1) префикс — осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес екі әріп;

47. Радиолюбительские репитеры и ретрансляторы устанавливаются любым радиолюбителем либо коллективом радиолюбителей.
48. Установка радиолюбительского ретранслятора с выдачей позывного сигнала и номера рабочего канала осуществляется на основании уведомления.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
49. Допускается соединение репитеров или ретрансляторов посредством сети Интернет либо других сетей с другими радиолюбительскими сетями.
50. Частоты приема-передачи для радиолюбительских ретрансляторов приведены в приложении 2 к настоящим Правилам.
51. Мощность ретранслятора не более 100 Вт, используемый вид модуляции - частотная (F3E) или цифровая (DIGIMODE).
52. Ретрансляторам присваиваются позывные сигналы следующей конструкции:
1) префикс - две буквы, согласно пункту 37 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;
3) суффикс - три буквы:
первая, "U";
вторая, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
третья, от "А" до "Z".
53. Для соревнований по спортивной радиопеленгации ("охота на лис") разрешается использование до тридцати передатчиков мощностью до 5 Вт каждый, работающих телеграфом или телефоном в диапазонах 3500-3650 кГц, 144-146 МГц и 430-440 мГц.
54. Передатчикам для спортивной радиопеленгации позывные сигналы присваиваются, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
55. Для участия в соревнованиях по очным видам радиоспорта любительским радиостанциям присваиваются позывные сигналы по следующей форме:
1) префикс - две буквы, согласно пункту 37 настоящих Правил;

2) 11-ден 99-ға дейінгі екі сан;
3) суффикс - екі әріп:
біріншісі - "W";
екіншісі — "А"-дан "Z"-Ke дейін.
56. Радиокөпсайыс бойынша жарыстарда 1830-1930 кГц және 3500-3650 кГц жиілік диапазондарында телеграфтық немесе телефондық режимде жұмыс істеу үшін қуаты 5 Вт дейінгі радиостанцияларды қолдануға рұқсат етіледі.
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Байланыс класындағы әуесқойлық радиостанцияларына рұқсат етілген жиілік жолақтары, қуаты және сәуле шығару түрлері
Радиожиі-ліктік белдеу, кГц
Белдеуді сигнал-дың макси-малды ені 6 дБ, Гц
деңгейлі
Сәулену түрі және жиіліктік белдеудің маңызды тәртіппен қолданылуы
Радиостанцияның санатына байланысты қуат, Вт
Ескертулер
Экстра
1
2
3
Диапазон 160 м

2) две цифры от 11 до 99;
3) суффикс - две буквы:
первая - "W";
вторая - от "А" до "Z".
56. В соревнованиях по радиомногоборью, для работы в телеграфном или телефонном режимах разрешается использование радиостанций мощностью до 5 Вт, в диапазонах частот 1830-1930 кГц и 3500-3650 кГц.
Приложение 1
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных средств
радиолюбительских служб
Полосы частот, мощности и виды излучения, разрешенные
любительским радиостанциям связного класса
Полосы радиочастот, кГц
Максимальная ширина полосы сигнала на уровне -6 дБ, Гц
Виды излучения и использование полосы частот в порядке приоритета
Мощность в зависимости от категории радиостанции, Вт
Примечания
Экстра
1
2
3
Диапазон 160 м

40.66-40.7
74.0-74.5
144.3-145.7
20К0 D+
25К0 D+
20К0 D+
20К0 D+
25К0 D+
0.5
1
1
1
1
Моделдерді радиобасқару. Әуесқойлық телемеханика құралдары. D+ телеметрия, телебасқару
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Радиоәуесқойлық станцияға өтініш-сауалнама
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
4-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
5-қосымша
Нысан
уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бланкісі
Радиоэлектрондық құралды және жоғары жиілікті жабдықтарды пайдалану құқығына РҰҚСАТ (УАҚЫТША**)
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының аумақтық органының басшысына
Шетел азаматына Қазақстан Республикасының аумағында әуесқойлық радиостанцияны уақытша пайдалану құқығына рұқсат ресімдеуге өтініш-сауалнама
Application for a Temporary Amateur of Kazakhstan Republic Radio License
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.09.2020 № 340/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
7-қосымша
Фонетикалық әліпби
A
Анна, Антон
Alpha
В
Борис
Bravo
С
центр, цапля
Charlie
D
Дмитрий
Delta
E
Елена
Echo
F
Федор
Foxtrot
G
Галина
Golf
H
Харитон
Hotel
I
Иван
India
J
Иван краткий, йот
Juliett
К
киловатт, Константин
Kilo
L
Леонид
Lima
M
Михаил, Мария
Mike
N
Николай
November
О
Ольга
Oscar
P
Павел
Papa
Q
Щука
Quebec
R
Роман, радио
Romeo
s
Сергей
Sierra
T
Тамара, Татьяна
Tango
и
Ульяна
Uniform
V
жук, Женя
Viktor
W
Василий
Whisky
X
знак, икс
X-ray
Y
Игрек
Yankee
z
Зинаида
Zulu
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
8-қосымша
Морзе коды (әліпби)
Әріптер
Телеграфтық код
Цифрлар, тыныс белгілері, қызметтік белгілер
Телеграфтық код
Латын
Орыс
1
2
3
4
5
6
1
А
A
._
1
.____
2
В
Б
_...
2
..___
3
С
Ц
_._.
3
...__
4
D
Д
_..
4
...._
5
E
E
.
5
.....
6
F
Ф
.._.
6
_....
7
G
Г
__.
7
__...
8
Н
X
....
8
___..
9
І
И
..
9
____.
10
J
Й
.___
0
_____
11
К
К
_._
.
......
12
L
Л
._..
.
._._._
13
M
M
__
/
_.._.
14
N
H
_.
?
..__..
15
О
О
___
!
__..__
16
P
П
.__.
Бөлім
_..._
17
Q
Щ
__._
18
R
Р
._.
19
S
С
...
20
T
Т
_
21
U
У
.._
22
V
Ж
..._
23
W
В
.__
24
X
Ь
_.._
25
Y
Ы
_.__
26
Z
З
__..
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
9-қосымша
Әуесқойлық радиостанциялардың сигналдарын бағалау
Балдар
Мағынасы
1
2
"R" шәкілі (түсініктілігі)
1
Түсініксіз, қабылдау мүмкін емес
2
Кейбір белгілер (сөздер) әзер түсінетіндей, қабылдау мүмкін емес
3

40.66-40.7
74.0-74.5
144.3-145.7
20K0 D+
25K0 D+
20K0 D+
20K0 D+
25K0 D+
0.5
1
1
1
1
Радиоуправление моделями.
Устройства любительской телемеханики.
D+ телеметрия, телеуправление
Приложение 3
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Заявление-анкета на радиолюбительскую станцию
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Разрешение (временное **)
на эксплуатацию радиоэлектронного средства и (или)
высокочастотных устройств
Сноска. Приложение 5 исключено приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Заявление-анкета иностранного гражданина на оформление
временного разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ на территории
Республики Казахстан
Application for a Temporary Amateur of Kazakhstan Republic
Radio License
Сноска. Приложение 6 исключено приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.09.2020 № 340/НҚ (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Фонетический алфавит
А
Анна, Антон
Alpha
В
Борис
Bravo
С
центр, цапля
Charlie
D
Дмитрий
Delta
Е
Елена
Echo
F
Федор
Foxtrot
G
Галина
Golf
Н
Харитон
Hotel
I
Иван
India
J
Иван краткий, йот
Juliett
К
киловатт, Константин
Kilo
L
Леонид
Lima
М
Михаил, Мария
Mike
N
Николай
November
O
Ольга
Oscar
Р
Павел
Papa
Q
щука
Quebec
R
Роман, радио
Romeo
S
Сергей
Sierra
Т
Тамара, Татьяна
Tango
U
Ульяна
Uniform
V
жук, Женя
Viktor
W
Василий
Whisky
Х
знак, икс
X-ray
Y
игрек
Yankee
Z
Зинаида
Zulu
Приложение 8
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Код (азбука) Морзе
Буквы
Телеграфный код
Цифры, знаки препинания, служебные знаки
Телеграфный код
Латинские
Русские
1
2
3
4
5
6
1
А
А
. _
1
. _ _ _ _
2
В
Б
_...
2
.. _ _ _
3
С
Ц
_. _.
3
... _ _
4
D
Д
_..
4
.... _
5
Е
Е
.
5
.....
6
F
Ф
.. _.
6
_....
7
G
Г
_ _.
7
_ _...
8
Н
Х
....
8
_ _ _..
9
I
И
..
9
_ _ _ _.
10
J
Й
._ _ _
0
_ _ _ _ _
11
К
К
_. _
.
......
12
L
Л
. _..
.
. _. _. _
13
M
М
_ _
/
_.. _.
14
N
Н
_.
?
.. _ _..
15
O
О
_ _ _
!
_ _.. _ _
16
P
П
. _ _.
Раздел
_... _
17
Q
Щ
_ _. _
18
R
Р
. _.
19
S
С
...
20
T
Т
_
21
U
У
.. _
22
V
Ж
... _
23
W
В
. _ _
24
X
Ь
_.. _
25
Y
Ы
_. _ _
26
Z
З
_ _..
Приложение 9
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Оценка сигналов любительских радиостанций
Баллы
Значение
1
2
Шкала "R" (разбираемость)
1
2
3
4
5
Неразборчиво, прием невозможен
Едва разборчивы отдельные знаки (слова), прием практически не возможен

Көп күш жұмсап түсінерлік (30 - 50 %)
4
Біршама түсінікті (50 - 80 %)
5
Түсінікті(100%)
"S" шәкілі (сигналдың күші)
1
Нашар естіледі, қабылдау мүмкін емес
2
Сигналдар ете әлсіз, қабылдау мүмкін емес
3
Сигналдар өте әлсіз, қабылдау қиын
4
Сигналдар әлсіз, қабылдау қиын
5
Сигналдар қанағаттанарлықтай, қиындықсыз қабылданады
6
Сигналдар анық, киындықсыз қабылданады
7
Бірқалыпты қатты сигналдар
8
Қатты сигналдар
9
Өте қатты сигналдар
"Т" шәкілі (үн)
1
Оғаш, шуылды үн
2
Шуылы көп үн, әуенсіз
3
Қарлығыңқы, аздап әуенді үн
4
Орташа әуенді үн
5
Сыңғырлаған әуенді-модуляцияланған үн
6
Әуенді үн, пульсация байқалады
7
Әуенді үн, пульсация баяу
8
Таза әуенді үн, пульсация мүлдем баяу
9
Таза әуенді үн
"М" шәкілі (модуляция сапасы)
1
Шуыл көп, қабылдау мүмкін емес
2
Шуыл өте көп, қабылдау қиын
3
Ептеген шуыл бар
4
Мүлде аз шуыл
5
Шуыл жоқ
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
10-қосымша
Q-кодының мәні
1
2
3
1
QRA
Сіздің станцияңыз қалай аталады?
Менің станциям...деп аталады
2
QRB
Сіз менің станциямнан жобамен қандай қашықтықтасыз?
Біздің станцияларымыздың арасындағы қашықтық жобамен километрге тең
3
QRG
Менің нақты жиілігімді айтыңызшы
Сіздің нақты жиілігіңіз...
4
QRH
Менің жиілігім өзгеріп тұра ма?
Сіздің жиілігіңіз өзгеріп тұрады
5
QRI
Менің хабарымның үні қандай?
Сіздің хабарыңыздың үні...
6
QRK
Менің сигналдарым қаншалықты анық?
Сіздің сигналыңыз...
7
QRL
Сіздің уақытыңыз бар ма?
Менің уақытым жоқ, кедергі жасамаңыз
8
QRM
Сізге басқа станциялар кедергі келтіре ме?
Маған басқа станциялар кедергі келтіреді
9
QRN
Сізге атмосфералық шуылдар кедергі жасай ма?
Маған атмосфералық шуылдар кедергі жасайды
10
QRO
Мен таратқыштың қуатын көбейтейін бе?
Таратқыштың қуатын көбейтіңіз
11
QRP
Мен таратқыштың қуатын азайтайын ба?
Таратқыштың қуатын азайтыңыз
12
QRQ
Менің жылдам хабарлауыма бола ма?
Тезірек хабарлаңыз
13
QRS
Менің баяу хабарлауыма бола ма?
Баяу хабарлаңыз
14
QRT
Мен хабарлауды аяқтайын ба?
Хабарлауды аяқтаңыз
15
QRU
Мен үшін хабар бар ма?
Сізге ешқандай хабар жоқ
16
QRV
Сіз дайынсыз ба?
Мен дайынмын
17
QRW
Мен... Сіздің... кГц (МГц) шақыратыныңызды хабарлайын ба?
Өтінемін,... менің оны... кГц (МГц) шақыратынымды хабарлаңыз
18
QRX
Менімен қашан хабарласасыз?
Күте тұрыңыз мен қайтадан байланысқа шығамын
19
QRZ
Мені кім шақырады?
Сізді....шақырады
20
QSA
Менің сигналым қаншалықты күшті?
Сіздің сигналыңыздың күші...
21
QSB
Менің сигналым естіледі ме?
Сіздің сигналыңыз естілмейді
22
QSD
Менің манипуляциямда ақау бар ма?
Сіздің манипуляцияңызда ақау бар...
23
QSK
Сіз мені өз сигналыңыздың арасындағы кідірістерде естисіз бе?
Мен сізді өз сигналымның арасындағы кідірісте естимін
24
QSL
Қабылдағаныңызды растай аласыз ба?
Сізді қабылдағанымды растаймын
25
QSO
Сіз... тікелей хабарласа аласыз ба?
Мен... тікелей хабарласа аламын
26
QSP
Сіз.... хабарлай аласыз ба?
Мен... хабарлай аламын
27
QSY
Мен басқа жиілікке ауысайын ба?
Басқа жиілікке ауысыңыз
28
QSX
Сіз... кГц (МГц) жиілікте шақыру сигналын естіп отырсыз ба?
Мен... кГц (МГц) жиілікте шақыру сигналын естіп отырмын
29
QTC
Сізде хабарлама бар ма?
Сізге хабарлама бар
30
QTH
Сіз қай жердесіз?
Мен... жердемін
31
QTR
Қазір қай уақыт?
Уақыт... сағат
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
11-қосымша
Радиоәуесқойлар коды
1
2
3
Код мәні
Ағылшын тіліндегі
Қазақ
АВТ
About
жобамен, шамамен
ADR
Addreess
Мекенжай
AFTER
After
Кейін
AGN
Again
Тағы
ALL
All
Барлығы
ALSO
Also
сонымен қатар
AM
Amplitude modulation
амплитудалық модуляция
ANT
Antenna
Антенна
AT
At
-ға, -ге, жанында (жалғаулар, шылаулар)
BAD, BD
Bad
Жаман
BAND
Band
диапазон
BCNU
Be seeing you
қайта кездесуге қуаныштымын
BEAM
Beam
бағытталған (антенна)
BEST
Best
өте жақсы
BOX
Box
жәшік (пошта)
BUT
But
Бірақ
CALL
Call
шақыру (сигнал)
CF
Confirm
растау, растаймын
CHEERIO
Cheerio
сәттілік тілеймін
CLG
Calling
шақырады, шақырамын
CONDX
Conditions
жағдай, естілуі
CONGRATS
Congratulations
Құттықтау
COPI
Copy
жазу (қабылдау)
CQ
Seek you
барлығына (жалпы шақыру)
CU
See you
кездесеміз (эфирде)
CUAGN
See you again
тағы кездесерміз
CUL
See you later
кештеу кездесерміз
CW
Continuous wave
тоқтаусыз тербеліс
DE
-
сол жақтан
DIRECT
Direct
Тікелей
DR
Dear
Қымбатты
DWN
Down
төмен, төменірек
W
-
алыс байланыс, қашық
UX
Ех
бұрынғы (шақыру сигналы туралы)
FB
Fine business
ғажап, керемет
FRR. FOR. FR
For
Үшін
FREQ
Frequency
Жиілік
FROM
Frequency modulation
жиілік модуляциясы
GA
Go ahead
қане, бастаңыз
FM
From
-дан, -ден, -тан, -тен
GA
Good afternoon
Қайырлы күн (күннің екінші жартысында)
GB
Good bye
Сау болыңыз, көріскенше
GD
Good day
Қайырлы күн
GE
Good evening
Қайырлы кеш
GM
Good mooning
Қайырлы таң
GLD
Glad
қуаныштымын
GN
Good night
Қайырлы түн
GND
Ground
Жерге тұйықтау
GOT
Got
Алдым
GUD
Good
Жақсы
GUHOR
(из кода Маркони)
түк естілмейді
НАМ
----
қысқа-толқыншы әуесқой
HF
High frequency
жоғары жиілік
HI
-----
күлкіні білдіреді
НОРЕ, НРЕ
Hope
Үміттенемін
HW
How are you, how do you hear me?
Қалыңыз қалай, мені естисіз бе?
HR
Here
Осында
HRD
Heard
Естідім
INFO
Information
Ақпарат
К
key
жауап беріңіз, таратыңыз
KW
Kilowatt
Киловатт
LF
Low frequency
төменгі жиілік
LID
---
нашар оператор
LONU
Longitude
Ширек
LOG
Logbook
радиостанциялар тізімі
LTR
Letter
Хат
LSB
Lower side band
төменгі бүйірлік жолақ
MIKEMN1
Microphone
Микрофон
MFN
Microphone
Микрофон
MOM
Moment
Сәт
MSG
Message
Хабарлама
MTR
Meter
Метр
NEAR, NR
Near
Жақын
NBFM
Narrow band frequency modulation
жіңішке жолақты жиілікті
NR
Number
Нөмір
NIL
---
Ештеңе
NW
Now
Қазір
OK
ок
жақсы
ОМ
Old man
таныс (сөзбе-сөз — қарт адам)
ONLY
Only
Тек
ОР, OPR
operator
Оператор, радист
OUTPUT
output
берілетін қуат
PA
Power amplifier
күшті үлғайтқыш
РМ
Post meridian
түстен кейін
PSE
Please
Өтінемін
PSED
Pleased
Ризамын
PWR
Power
Қуат
R
Right(Received as transmitted)
дұрыс қабылдадым
RCV
Receive
қабылдау, алу
RCVR
Receiver
Қабылдағыш
REPT, RPRT
Report
Хабарлама
RIG
---
Таратқыш
RPT
Repeat
Қайталау, қайталаңыз, қайталаймын
RTTY
Radioteletype
Радиотелетайп
SIGS
Signals
Сигналдар
SM. SUM
Some
кейбіреуі, бірнешеуі
SK. SED
Stop keying / said
конец передачи/ сказал
SORI, SRI
Sorry
өкінішке орай
SOON, SN
Soon
жуырда, жақында
SSB
Single side band
бір жолақты модуляция
STN
Station
Станция
SURE
Sure
Сенімділік, сенімді болыңыз
SWL
Short wave listener
Бақылаушы
SWR
Slanding wave radio
тұрақты толқын коэффициенті (ТТК)
TIME
Time
Уақыт
TEST
Test
Жарыс
TKS
Thanks
Алғыс
TRCVR
Tranceiver
Трансивер
TNX
Thank you
Рахмет
TU
Thank you
Рахмет
TUBE
Tube
Лампа
TVI
Television interference
Телевизияға кедергілер
ТХ
TXT
Text
мәтін
U
You
сіз
UFB
Ultra fb
УҚТ
UNLIS
Unlicensed
Рұқсатсыз станция
UP
Up
үстіне, биік
UR
Your
сіздің
URS
Yours
сіздердің
USB
Upper side bind
Жоғары ендік белдеу
VFO
Variable frequency oscillator
Баяу диапазон генраторы
VHP
WID
With
-бен
WTTS
Watts
ватттар
WEA
Weak
баяу
YL
Young lady
Қыз бала
WKD
Worked
Жұмыс істеген
WLL
Will
Болады (келер шақ)
WRK
Work
жұмыс, жұмыс істеу
WRKD
Worked
Жұмыс істеген
WX
Weather
Ауа райы
XYL
Ex young lady
әйел
XTAL
Crystal
кварц кристаллы
Y
88
махаббат және сүйіс (әзіл ретінде жолданады)
БЛГ
Алғыс білдіремін
ЗДР
Сәлеметсізбе!
НЛД
Шығарылым "әуесқой диапазонда"
СПБ
рахмет
AR
Хабардың соңы
AS
күтудемін, күте тұрыңыз
ПК
Алмасудың толық аяқталуы
KN
key named
Тек өз тілшімді тыңдап тұрмын
ВТ
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
12-қосымша
Қазақстан Республикасының облыстары мен қалаларының шартты белгілері
Р/с №
Атаулары
Шақыру сигналы суффиксінің алғашқы әрпі
1
2
1.
Астана қаласы
Z
2.
Алматы қаласы
G
3.
Ақмола облысы
В
4.
Алматы облысы
Q
5.
Ақтөбе облысы
I
6.
Атырау облысы
О
7.
Шығыс Қазақстан облысы
J
8.
Жамбыл облысы
T
9.
Батыс Қазақстан облысы
M
10.
Қарағанды облысы
Р
11.
Қызылорда облысы
K
12.
Қостанай облысы
L
13.
Маңғыстау облысы
А
14.
Павлодар облысы
Ғ
15.
Солтүстік Қазақстан облысы
С
16.
Оңтүстік Қазақстан облысы
N
17.
Байқоңыр қаласы
S
Әуесқойлық авария байланыс қызметіне кіретін радиостанциялардың
арнайы шақыру сигналдарының X әрпінен басталатын суффиксі болады.
Суффикстің бірінші әрпі Н - резервте.
Суффикстің D, Е, R, V, Ү әріптері аумақтық әкімшілік өзгерістерге
байланысты берілмейді, босаған кезде резервке жіберіледі.
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
пайдалану қағидаларына
13-қосымша
Спорттық радиопеленгация таратушылардың шақыру сигналдары
Тағайындалуы
Шақыру сигналы
Телеграф
Телефон
1
2
3
1.
Белгісі
МО (МОТ)
"Түлкі"
2.
Түлкі-1
МО Е
түлкі бірінші
3.
Түлкі-2
МО І
түлкі екінші
4.
Түлкі-3
MO S
түлкі үшінші
5.
Түлкі-4
МО Н
түлкі төртінші
6.
Түлкі-5
МО 5
түлкі бесінші
және т.с.с. отыз таратқышқа дейін

Разборчиво с большим трудом (30 - 50 %)
Достаточно разборчиво (50 - 80 %)
Совершенно разборчиво (100 %)
Шкала "S" (сила сигнала)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Едва слышно, прием невозможен
Очень слабые сигналы, прием практически не возможен
Очень слабые сигналы, прием с большим напряжением
Слабые сигналы, прием с небольшим напряжением
Удовлетворительные сигналы, прием почти без напряжения
Хорошие сигналы, прием без напряжения
Умеренные громкие сигналы
Громкие сигналы
Очень громкие сигналы
Шкала "Т" (тон)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Очень грубый, шипящий тон
Грубый тон, никаких следов музыкальности
Хриплый, слегка музыкальный тон
Тон средней музыкальности
Журчащий музыкально-модулированный тон
Музыкальный тон, заметная пульсация
Музыкальный тон, небольшая пульсация
Чистый музыкальный тон, едва заметная пульсация
Чистый музыкальный тон
Шкала "М" (качество модуляции)
1
2
3
4
5
Очень большие искажения, прием невозможен
Большие искажения, прием с большим трудом
Заметные искажения
Небольшие искажения
Искажения отсутствуют
Приложение 10
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Выражения Q-кода
1
2
3
1
QRA
Как называется Ваша станция?
Моя станция называется...
2
QRB
На каком приблизительно
расстоянии Вы находитесь от
моей станции?
Приблизительное расстояние между
нашими станциями равно...
километрам
3
QRG
Сообщите мою точную частоту
Ваша точная частота...
4
QRH
Меняется ли моя частота?
Ваша частота меняется
5
QRI
Каков тон моей передачи?
Тон Вашей передачи...
6
QRK
Какова разборчивость моих
сигналов?
Разборчивость Ваших сигналов...
7
QRL
Заняты ли Вы?
Я занят, прошу не мешать
8
QRM
Испытываете ли Вы помехи от
других станций?
Я испытываю помехи от других
станций
9
QRN
Мешают ли Вам атмосферные
помехи?
Мне мешают атмосферные помехи
10
QRO
Должен ли я увеличить
мощность передатчика?
Увеличьте мощность передатчика
11
QRP
Должен ли я уменьшить
мощность передатчика?
Уменьшите мощность передатчика
12
QRQ
Должен ли я передавать
быстрее?
Передавайте быстрее
13
QRS
Должен ли я передавать
медленнее?
Передавайте медленнее
14
QRT
Должен ли я прекратить
передачу?
Прекратите передачу
15
QRU
Есть ли у Вас что-нибудь для
меня?
У меня ничего для Вас нет
16
QRV
Готовы ли Вы?
Я готов
17
QRW
Должен ли я сообщить... что
Вы вызываете его на... кГц
(МГц)
Пожалуйста, сообщите... что я
вызываю его на... кГц (МГц)
18
QRX
Когда Вы вызовите меня
снова?
Подождите, я вызову Вас снова
19
QRZ
Кто меня вызывает?
Вас вызывает...
20
QSA
Какой силы мои сигналы?
Сила Ваших сигналов...
21
QSB
Замирают ли мои сигналы?
Ваши сигналы замирают
22
QSD
Имеет ли моя манипуляция
дефекты?
Ваша манипуляция имеет
дефекты...
23
QSK
Можете ли Вы слышать меня в
паузах между своими
сигналами?
Я могу Вас слышать в паузах
между своими сигналами
24
QSL
Можете ли Вы подтвердить
прием?
Ваш прием подтверждаю
25
QSO
Можете ли Вы связаться с...
непосредственно?
Я могу связаться с...
непосредственно
26
QSP
Можете ли Вы передать...?
Я могу передать...
27
QSY
Должен ли я перейти на
другую частоту?
Перейдите на другую частоту
28
QSX
Слушаете ли Вы позывной
сигнал на частоте... кГц
(МГц)
Я слушаю позывной сигнал на
частоте... кГц (МГц)
29
QTC
Имеется ли у Вас сообщение?
У меня имеется для Вас сообщение
30
QTH
Каково Ваше местонахождение?
Я нахожусь...
31
QTR
Какое точное время?
Точное время... часов
Приложение 11
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Форма
Радиолюбительский код
1
2
3
кодовое выражение
Значение на
английском языке
Значение на русском языке
АВТ
About
около, приблизительно
ADR
Addreess
адрес
AFTER
After
после
AGN
Again
опять
ALL
All
все
ALSO
Also
также
AM
Amplitude modulation
амплитудная модуляция
ANT
Antenna
антенна
AT
At
к, в, при (предлоги)
BAD, BD
Bad
плохо, плохой
BAND
Band
диапазон
BCNU
Be seeing you
буду рад встретить снова
BEAM
Beam
направленная (антенна)
BEST
Best
наилучший
BOX
Box
ящик (почтовый)
BUT
But
но
CALL
Call
вызов (позывной)
CF
Confirm
подтверждаю, подтверждение
CHEERIO
Cheerio
желаю успеха
CLG
Calling
вызывает, вызываю
CONDX
Conditions
условия, слышимость
CONGRATS
Congratulations
поздравления
COPI
Copy
записывать (принимать)
CQ
Seek you
всем, всем (общий вызов)
CU
See you
встретимся (в эфире)
CUAGN
See you again
встретимся снова
CUL
See you later
встретимся позже
CW
Continuous wave
незатухающие колебания
DE
-
от, из
DIRECT
Direct
Непосредственно, прямо
DR
Dear
дорогой
DWN
Down
вниз, ниже
W
-
дальняя связь, дальнее
UX
Ех
бывший (о позывном) расстояние
FB
Fine business
превосходно, прекрасно
FRR. FOR. FR
For
за, для, при
FREQ
Frequency
Частота
FROM
Frequency modulation
Частотная модуляция
GA
Go ahead
Давайте, начинайте
FM
From
из, от
GA
Good afternoon
Добрый день (во вторую половину дня)
GB
Good bye
Прощайте, до свиданья
GD
Good day
Добрый день (во вторую половину дня)
GE
Good evening
Добрый вечер
GM
Good mooning
Доброе утро
GLD
Glad
Рад, доволен
GN
Good night
Доброй ночи
GND
Ground
Заземление
GOT
Got
Получил
GUD
Good
Хороший, хорошо
GUHOR
(из кода Маркони)
Ничего не слышно
НАМ
----
Радиолюбитель
HF
High frequency
Высокая частота
HI
-----
Выражение смеха
НОРЕ, НРЕ
Hope
надеюсь
HW
How are you, how do you hear me?
Как дела, как Вы меня слышите?
HR
Here
Здесь
HRD
Heard
Слышал
INFO
Information
Информация
К
key
отвечайте, передавайте
KW
Kilowatt
Киловатт
LF
Low frequency
Низкая частота
LID
---
Плохой оператор
LONU
Longitude
Долгота
LOG
Logbook
Аппаратный журнал
LTR
Letter
Письмо
LSB
Lower side band
Нижняя боковая полоса
MIKEMN1
Microphone
Микрофон
MFN
Microphone
Микрофон
MOM
Moment
Момент
MSG
Message
Сообщение
MTR
Meter
Метр
NEAR, NR
Near
Близко
NBFM
Narrow band frequency modulation
Узкополосная частотная модуляция
NR
Number
Номер
NIL
---
Ничего не имею вам сообщить
NW
Now
Сейчас
OK
ок
ок
ОМ
Old man
Приятель (дословно старый человек)
ONLY
Only
Только
ОР, OPR
operator
Оператор, радист
OUTPUT
output
Выход, выходная мощность передатчика
PA
Power amplifier
Усилитель мощности
РМ
Post meridian
Пополудни
PSE
Please
Пожалуйста
PSED
Pleased
Доволен, рад
PWR
Power
Мощность
R
Right(Received as transmitted)
Верно, правильно принял
RCV
Receive
Получать, принимать
RCVR
Receiver
Приемник
REPT, RPRT
Report
Сообщение
RIG
---
Оборудование радиостанции, транссивер
RPT
Repeat
Повторяю
RTTY
Radioteletype
Радиотелетайп
SIGS
Signals
Сигналы
SM. SUM
Some
Некоторые, несколько
SK. SED
Stop keying / said
конец передачи/ сказал
SORI, SRI
Sorry
К сожалению, жаль
SOON, SN
Soon
Скоро, вскоре
SSB
Single side band
Однополосная модуляция
STN
Station
Станция
SURE
Sure
Уверенность, будьте уверены
SWL
Short wave listener
Наблюдатель
SWR
Slanding wave radio
коэффициент стоячей волны (КСВ)
TIME
Time
Время
TEST
Test
Тест
TKS
Thanks
Благодарность
TRCVR
Tranceiver
Трансивер
TNX
Thank you
Благодарю Вас
TU
Thank you
Благодарю Вас
TUBE
Tube
Лампа
TVI
Television interference
помехи телевидению
ТХ
TXT
Text
Текст
U
You
Вы
UFB
Ultra fb
УКВ
UNLIS
Unlicensed
нелегальная станция
UP
Up
вверх, выше
UR
Your
ваш
URS
Yours
ваши
USB
Upper side bind
верхняя боковая полоса
VFO
Variable frequency oscillator
генератор плавного диапазона
VHP
WID
With
c
WTTS
Watts
ватты
WEA
Weak
слабый
YL
Young lady
девушка
WKD
Worked
работал
WLL
Will
буду, будет, будете
WRK
Work
работа, работать
WRKD
Worked
работал
WX
Weather
погода
XYL
Ex young lady
жена
XTAL
Crystal
кварцевый кристалл
Y
88
Любовь и поцелуй (передается в шутку)
БЛГ
Благодарю
ЗДР
Здравствуйте
НЛД
выпуски "на любительских диапазонах"
СПБ
спасибо
AR
Конец сообщения
AS
жду, ждите
ПК
полное окончание обмена
KN
key named
слушаю только своего корреспондента
ВТ
Приложение 12
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Условные обозначения городов и областей Республики Казахстан
№ п/п
Наименование
Первая буква суффикса позывного сигнала
1
2
1.
город Астана
Z
2.
город Алматы
G
3.
Акмолинская область
B
4.
Алматинская область
Q
5.
Актюбинская область
I
6.
Атырауская область
О
7.
Восточо-Казахстанская область
J
8.
Жамбылская область
Т
9.
Западно-Казахстанская область
М
10.
Карагандинская область
P
11.
Кызылординская область
К
12.
Костанайская область
L
13.
Мангистауская область
А
14.
Павлодарская область
F
15.
Северо-Казахстанская область
С
16.
Южно-Казахстанская область
N
17.
город Байконыр
S
Специальные позывные сигналы радиостанции входящих в любительскую
аварийную службу связи имеют суффиксы, начинающиеся с буквы - Х.
Первая буква суффикса H - находится в резерве.
Первые буквы суффикса D, E, R, V, Y - в связи с
административно-территориальными изменениями не выдаются, выводится в
резерв по мере высвобождения.
Приложение 13
к Правилам эксплуатации
радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Позывные сигналы передатчиков спортивной радиопеленгации
Назначение
Позывные сигналы
Телеграф
Телефон
1
2
3
1.
Привод
МО (МОТ)
"Лиса"
2.
Лиса-1
МО Е
лиса первая
3.
Лиса-2
МО I
лиса вторая
4.
Лиса-3
MO S
лиса третья
5.
Лиса-4
МО Н
лиса четвертая
6.
Лиса-5
МО 5
лиса пятая
и т.д. до тридцати передатчиков.