"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің міндетін атқарушының 2014 жылы 15 қазандағы № 67 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестиция және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 17 қыркүйектегі № 929 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 қазанда № 12222 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 5 маусымдағы № 370 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.06.2019 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 995 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 15 қазандағы № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9806 болып тіркелген, 2015 жылы 27 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрыққа өзгеріс орыс тіліндегі мәтіндегі енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгеріссіз қалады;
"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесі:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі – Ереже) қосымшаға сәйкес Комитеттің аумақтық бөлімшелері және оның қарамағындағы ұйымдары бар.";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"12. Комитеттің негізгі міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
Функциялары:

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 67 "Об утверждении положений государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" и его территориальных подразделениях"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 сентября 2015 года № 929. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2015 года № 12222. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 июня 2019 года № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.06.2019 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 995 "Некоторые вопросы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 67 "Об утверждении положений государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" и его территориальных подразделениях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9806, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 27 октября 2014 года) следующие изменения и дополнения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении положений государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" и его территориальных подразделений";
в Положении государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан":
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Комитет имеет территориальные подразделения и организации, находящиеся в его ведении, согласно приложению к Положению государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее – Положение)";
пункт 12 изложить в новой редакции:
"12. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием.
Функции:

1) Министр бекiткен тәртiпке сәйкес жер қойнауы туралы геологиялық және өзге де ақпаратты сақтау, жүйелеу және жинақтау;
2) жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде жер қойнауын пайдаланушылардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алу тәртiбiн сақтауына бақылауды жүзеге асыру;
3) 2005 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасындағы өндіру салалары қызметінің ашықтығы бастамасын іске асыруға қатысты өзара түсіністік туралы меморандумында белгіленген талаптарына сәйкес кең таралған пайдалы қазбалар және жерасты суларын қоспағанда, өндiрушi салалар қызметiнiң ашықтығы бастамасын iске асыруды жүзеге асыру және дамыту;
4) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда тәулiгiне екi мың және одан да көп текше метр көлемiнде жерасты өндiрiстiк-техникалық суларын барлауға және өндiруге рұқсат беру және керi қайтару;
5) жер қойнауының мемлекеттiк сараптамасын ұйымдастыру және жүргiзу, пайдалы қазбалар қорларын бекiту;
6) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансын, пайдалы қазбалардың кен орындары мен көрініс-белгілерінің, қауiптi геологиялық процестердiң мемлекеттiк кадастрларын жасауды ұйымдастыру және жүргiзу;
7) геологиялық ақпараттың республикалық және аумақтық қорларын ұйымдастыру және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
8) геологиялық ақпараттың республикалық және аумақтық қорларын ұйымдастыру және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
9) жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасын және кең таралған пайдалы қазбаларға қатысты бөлiгiнде жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiн сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
10) жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар талаптарын орындауына мониторингтi және бақылауды жүзеге асыру;
11) жер қойнауын зерделеу мен пайдалану саласындағы нормативтiк техникалық құжаттарды әзiрлеудi жүзеге асыру;
12) конкурсқа шығаруға жататын жер қойнауы учаскелерi тiзбелерiнiң жобаларын қалыптастыру бойынша құзыреттi органға ұсыныстар енгiзу;
13) минералдық шикiзатты бастапқы өңдеудi (байытуды) қоса алғанда, жер қойнауының ұтымды және кешендi пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;
14) геологиялық және тау-кен бөлiнiсiн беру;
15) техногендiк минералдық түзiлiмдердiң мемлекеттiк кадастрын ұйымдастыру және жүргiзу;
16) келiсiмшарттардың жобалары мен жұмыс бағдарламаларын келiсу;
17) суды пайдаланушылар мен гидрометеорологиялық қызмет ұсынатын жерасты суларын пайдалануды есепке алу деректерiнiң негiзiнде жерасты суларын мемлекеттiк есепке алуды жүзеге асыру;

1) хранение, систематизация и обобщение геологической и иной информации о недрах в порядке, утвержденном приказом Министра;
2) осуществление контроля за соблюдением недропользователями порядка приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию;
3) осуществление реализации и развития инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей, за исключением общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод, в соответствии с требованиями, установленными Меморандумом о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан от 5 октября 2005 года;
4) выдача и отзыв разрешения на разведку и добычу подземных производственно-технических вод в объемах от двух тысяч и более кубических метров в сутки в случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Закон);
5) организация и проведение государственной экспертизы недр, утверждение запасов полезных ископаемых;
6) организация составления и ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых, государственных кадастров месторождений и проявлений полезных ископаемых, опасных геологических процессов;
7) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
8) организация и обеспечение функционирования республиканского и территориальных фондов геологической информации;
9) осуществление контроля за соблюдением недропользователями законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании и установленного порядка пользования недрами в части, касающейся общераспространенных полезных ископаемых;
10) осуществление мониторинга и контроля за выполнением недропользователями условий контрактов;
11) осуществление разработки нормативных технических документов в области изучения и использования недр;
12) внесение предложений в компетентный орган по формированию проектов перечней участков недр, подлежащих выставлению на конкурс;
13) осуществление контроля за рациональным и комплексным использованием недр, включая первичную переработку (обогащение) минерального сырья;
14) выдача геологических и горных отводов;
15) организация и ведение государственного кадастра техногенных минеральных образований;
16) согласование проектов контрактов и рабочих программ;
17) осуществление государственного учета подземных вод на основе данных учета использования подземных вод, представляемых водопользователями и гидрометеорологической службой;

18) жерасты сулары бөлiгiнде мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу;
19) жер бетiндегi су объектiлерi жоқ, бiрақ ауызсу сапасындағы жерасты суларының жеткiлiктi қорлары бар аумақтарда ауызсумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен қамтамасыз етуге байланысты емес мақсаттар үшiн ауызсу сапасындағы жерасты суларын пайдалануға рұқсаттарды келiсу;
20) жерасты су объектiлерiнiң сарқылуын болғызбауға бағытталған су қорғау iс-шараларына рұқсаттарды келiсу;
21) бассейндiк схемалардың және су объектiлерiне шектi жол берiлетiн зиянды әсер ету нормативтерiнiң негiзiнде жерасты су объектiлерiне арналған су пайдалану лимиттерiн келiсу;
22) су объектiлерiнде, су қорғау аймақтарында және белдеулерінде кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды орналастыру, жобалау, салу, реконструкциялау және пайдалануға беру шарттарын келiсу;
23) бұрғылау және басқа да тау-кен жұмыстарын өткiзуге жобалық құжаттаманы, жерасты су объектiлерi арқылы коммуникация құрылыстарының жобаларын келiсу;
24) жерасты су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды салуға, реконструкциялауға, пайдалануға, консервациялауға, жоюға, сондай-ақ орталықтандырылмаған ауызсумен қамтамасыз ету кезiнде жерасты су объектiлерiнен тiкелей жерасты суын алуға қорытындылар беру;
25) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда iлеспе және (немесе) табиғи газды алау етiп жағуға рұқсаттарды келiсу;
26) пайдалы қазбаларды барлау мен игеру жөнiндегi орталық комиссияның ұсынымдары негiзiнде жобалау құжаттарын бекiту;
27) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органына құрамында кең таралған пайдалы қазбалар бар, конкурсқа шығарылуға жататын жер қойнауы учаскелерi тiзбелерiнiң жобаларын қалыптастыру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
28) кен орындары қорларын сынамалы пайдалануды жүргiзу талаптары мен мерзiмдерiн айқындау;
29) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органмен бiрлесiп, жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды бұзу салдарынан келтiрiлген нұқсанның мөлшерiн айқындау;
30) келiсiмшарт (шарт) негiзiнде жер қойнауын пайдаланушыға берiлген жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерттеуге жер қойнауын пайдалану құқығын берудi алдын ала келiсу;
31) конкурс туралы хабарлама берiлгенге дейiн шығарылатын жер қойнауы учаскелері бойынша геологиялық ақпарат топтамаларын дайындау және оның құнын айқындау;
32) барлауға немесе өндiруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға келiсiмшарт жасасу жөнiндегi тiкелей келiссөздерге қатысуға арналған өтiнiмге қорытынды беру;

18) ведение государственного водного кадастра в части подземных вод;
19) согласование разрешения на использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым и хозяйственно-бытовым водоснабжением на территориях, где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;
20) согласование разрешения на водоохранные мероприятия, направленные на предотвращение истощения подземных водных объектов;
21) согласование лимитов водопользования на подземные водные объекты на основе бассейновых схем и нормативов предельно допустимых вредных воздействий на водные объекты;
22) согласование условий размещения, проектирования, строительства, реконструкции и ввода в эксплуатацию предприятий и других сооружений на водных объектах, водоохранных зонах и полосах;
23) согласование проектной документации на проведение буровых и других горных работ, проектов строительства коммуникаций через подземные водные объекты;
24) выдача заключения на строительство, реконструкцию, эксплуатацию, консервацию, ликвидацию предприятий и других сооружений, влияющих на состояние подземных водных объектов, а также на забор подземных вод непосредственно из подземных водных объектов при нецентрализированном питьевом водоснабжении;
25) согласование разрешения на сжигание попутного и (или) природного газа в факелах в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
26) утверждение проектных документов на основании рекомендаций центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых;
27) внесение в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы предложения по формированию проектов перечней участков недр, содержащих общераспространенные полезные ископаемые, подлежащих выставлению на конкурс;
28) определение условий и сроков проведения пробной эксплуатации запасов месторождений;
29) определение совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды размера ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в области охраны недр;
30) предварительное согласование передачи права недропользования на государственное геологическое изучение недр, предоставленного недропользователю на основе контракта (договора);
31) подготовка пакетов геологической информации по выставляемым участкам недр и определение их стоимости до извещения о конкурсе;
32) выдача заключения к заявке на участие в прямых переговорах по заключению контракта на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;

33) кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге арналған келiсiмшарттық құжаттардың жобаларын қоспағанда, барлауға, өндiруге, бiрлесiп барлау мен өндiруге арналған жобалық құжаттарға сараптама жүргiзудi ұйымдастыру;
34) жерасты суларын тәулiгiне екi мың текше метрден астам көлемде өндiру кезiнде, сондай-ақ пайдалы қазбаны өндiрудiң технологиялық схемасына сәйкес оларды қаттарға айдау үшiн жерасты суларының кен орындарын игеру жобасын пайдалы қазбаларды барлау мен игеру жөнiндегi орталық комиссияның ұсыныстары негiзiнде бекiту;
35) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 70-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалған бiр келiсiмшарттық аумақ шегiнде жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргiзу тәртiбiн келiсу;
36) iлеспе газды қайта өңдеудi дамыту бағдарламаларын келiсу;
37) кен орнында бiрлескен барлау немесе өндiруді бiрыңғай жүргізу туралы шартты алдынала келісу;
38) Министрдің бұйрығымен бекітілген Жер қойнауын пайдалану объектілерін жою мен консервациялау қағидалары негізінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлеген, жер қойнауы объектілерін жою немесе консервациялау жобаларын келісу;
39) кен орындары игеру салдарын жою бағдарламаларын бекiту;
40) пайдалы қазбалар қабаттары жатқан алаңдарда құрылыс салуға, сондай-ақ олар жатқан орындарда жерасты құрылыстарын орналастыруға, пайдалы қазбаларды алу мүмкіндігі қамтамасыз етілген немесе құрылыс салудың экономикалық тиімділігі дәлелденген жағдайда жергілікті атқарушы органмен бірлесіп рұқсат беру;
41) жер қойнауын зерделеу мен пайдалануды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру;
42) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансы бойынша мемлекеттiк органдарға ақпарат беру;
43) жер қойнауын ұтымды пайдалану саласындағы талаптарды бұзу салдарынан келтiрiлген залалдың мөлшерiн жер қойнауын пайдаланушылармен бiрлесiп айқындау;
44) елді мекендерді шаруашылық-ауызсумен жабдықтауға арналған жерасты суларын қоспағанда, жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу саласындағы жұмыстарды жүргізуге арналған жобалау-сметалық құжаттаманың экономикалық сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
45) жер қойнауын пайдалануға құқық беру және жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеуге келiсiмшарттар (шарттар) жасасу;
46) жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар талаптарын орындауына мониторингтi және бақылауды жүзеге асыру;

33) организация проведения экспертизы проектных документов на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу, за исключением проектов контрактных документов на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых;
34) утверждение проекта разработки месторождений подземных вод при объеме добычи более двух тысяч кубических метров в сутки, а также для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого на основе предложений центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых;
35) согласование порядка проведения в пределах одной контрактной территории операций по недропользованию, определенного в соответствии с пунктом 2 статьи 70 Закона Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
36) согласование программы развития переработки попутного газа;
37) предварительное согласование договора о проведении совместной разведки и добычи месторождения как единого целого;
38) согласование проектов ликвидации или консервации объектов недропользования, разработанных проектной организацией, имеющей соответствующую лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды на основании Правил ликвидации и консервации объектов недропользования, утвержденных приказом Министра;
39) утверждение программы ликвидации последствий разработки месторождений;
40) выдача разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых, а также размещение в местах их залегания подземных сооружений при условии обеспечения возможности извлечения полезных ископаемых или доказанности экономической целесообразности застройки совместно с местным исполнительным органом;
41) осуществление государственного контроля за изучением и использованием недр;
42) представление информации по государственному балансу запасов полезных ископаемых государственным органам в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
43) определение совместно с недропользователями размера ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в области рационального использования недр;
44) организация и проведение экономической экспертизы проектно-сметной документации на проведение работ в области государственного геологического изучения недр, за исключением подземных вод для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов;
45) предоставление права недропользования и заключение контрактов (договоров) на государственное геологическое изучение недр;
46) осуществление мониторинга и контроля за выполнением недропользователями условий контрактов;

47) өз құзыретi шегiнде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
48) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік акциялар пакетіне (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) иелік ету және пайдалану құқығын, сондай-ақ республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыру;
49) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
50) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттары мен регламенттерін әзірлеу;
"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесіне қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі:
көрсетілген бұйрыққа:
13-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
Функциялары:
1) Министр бекiткен тәртiпке сәйкес жер қойнауы туралы геологиялық және өзге де ақпаратты сақтау, жүйелеу және жинақтау;
2) жер қойнауының мемлекеттiк сараптамасын ұйымдастыру және жүргiзу, пайдалы қазбалар қорларын бекiту;
3) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк балансын, пайдалы қазбалардың кен орындары мен көрініс-белгілерінің, қауiптi геологиялық процестердiң мемлекеттiк кадастрларын жасауды ұйымдастыру және жүргiзу;
4) тарихи шығындардың мөлшерiн, геологиялық ақпараттың құнын және алу шартын айқындау;
5) геологиялық ақпараттың республикалық және аумақтық қорларын ұйымдастыру және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
6) жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасын және кең таралған пайдалы қазбаларға қатысты бөлiгiнде жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiн сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
7) жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар талаптарын орындауына мониторингтi және бақылауды жүзеге асыру;
8) жер қойнауын зерделеу мен пайдалану саласындағы нормативтiк техникалық құжаттарды әзiрлеудi жүзеге асыру;
9) конкурсқа шығаруға жататын жер қойнауы учаскелерi тiзбелерiнiң жобаларын қалыптастыру бойынша құзыреттi органға ұсыныстар енгiзу;

47) осуществление международного сотрудничества в пределах своей компетенции;
48) осуществление по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале), а также функции уполномоченного органа по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских государственных предприятий и государственных учреждений;
49) разработка, согласование и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов;
50) разработка стандартов и регламентов государственных услуг.";
приложение к Положению государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Положении государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске":
к указанному приказу:
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием.
Функции:
1) хранение, систематизация и обобщение геологической и иной информации о недрах в порядке, утвержденном приказом Министра;
2) организация и проведение государственной экспертизы недр, утверждение запасов полезных ископаемых;
3) организация составления и ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых, государственных кадастров месторождений и проявлений полезных ископаемых, опасных геологических процессов;
4) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
5) организация и обеспечение функционирования республиканского и территориальных фондов геологической информации;
6) осуществление контроля за соблюдением недропользователями законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании и установленного порядка пользования недрами в части, касающейся общераспространенных полезных ископаемых;
7) осуществление мониторинга и контроля за выполнением недропользователями условий контрактов;
8) осуществление разработки нормативных технических документов в области изучения и использования недр;
9) внесение предложений в компетентный орган по формированию проектов перечней участков недр, подлежащих выставлению на конкурс;

2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті (Б.Қ.Нұрабаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
А.Рау
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 929 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Инвестициялар
және даму министрінің міндетін атқарушының
2014 жылы 15 қазандағы № 67 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрлігінің
Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті"
республикалық мемлекеттік мекемесінің
ережесіне қосымша
Комитеттің аумақтық бөлімшелері және оның қарамағындағы ұйымдар
Комитеттің аумақтық бөлімшелері
1) "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2) "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3) "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4) "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Нурабаев Б.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
А.Рау
Приложение
к приказу исполняющего обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 17 сентября 2015 года № 929
Приложение
к Положению государственного
учреждения "Комитет геологии
и недропользования Министерства
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан"
Территориальные подразделения Комитета и организации,
находящиеся в его ведении
Территориальные подразделения Комитета
1) Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске".
2) Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе".
3) Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау".
4) Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде".

5) "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті"
Республикалық мемлекеттік кәсіпорындар
1) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Қазақстан Республикасы геология және минералдық ресурстар ақпараттық-талдау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Мамандандырылған гравиметриялық кәсiпорын" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Республикалық мемлекеттік мекеме
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Ақционерлік қоғам
"Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" акционерлік қоғамы.

5) Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы".
Республиканские государственные предприятия
1) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр геологии и минеральных ресурсов Республики Казахстан" Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
2) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Специализированное гравиметрическое предприятие" Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Республиканское государственное учреждение
Республиканское государственное учреждение "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ" Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Акционерное общество
Акционерное общество "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология".