Су айдындарына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 қазандағы № 18-05/928 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 11 қарашада № 12267 болып тіркелді.
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 43) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Су айдындарына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Су қоймаларына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 31 шілдедегі № 231-Ө бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8644 болып тіркелген, 2013 жылғы 26 желтоқсандағы "Егемен Қазақстан" газетінің № 282 (28221) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 14 қазандағы
18-05/928 бұйрығымен
бекітілген
Су айдындарына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2020 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Су айдындарына балық жіберу, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және су айдындарына балық жіберу, су объектілерінің балық шаруашылығы мелиорациясы жөніндегі жұмыстарды жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 октября 2015 года № 18-05/928. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2015 года № 12267.
В соответствии с подпунктом 43) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов.
2. Признать утратившим силу приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 31 июля 2013 года № 231-Ө "Об утверждении Правил проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8644, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 26 декабря 2013 года № 344 (27618)).
3. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Мамытбеков
Утвержден
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 14 октября 2015 года № 18-05/928
Правила
проведения работ по зарыблению водоемов,
рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.06.2020 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок проведения работ по зарыблению водоемов, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов.

2-тарау. Су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстарды жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2020 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Су айдындарына балық жіберу – өз өсімін өзі молайтатын популяцияларды жасау, балықтардың бағалы, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін сақтау және (немесе) тауарлы өнім алу мақсатында су айдындарына және (немесе) учаскелерге балық өсіру материалы мен балықтар жіберу.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2020 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Су айдындарына балық жіберу жұмыстарын:
1) балық ресурстарының өсімін молайту жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындар (бұдан әрі – кәсіпорындар);
2) конкурстық негізде балық ресурстарының өсімін молайту бойынша мемлекеттік тапсырысты орындайтын жеке және заңды тұлғалар (бұдан әрі – жеке және заңды тұлғалар);
3) жануарлар дүниесін пайдаланушылар;
4) шаруашылық және өзге қызметті, оның ішінде балық ресурстарына келтіріліп жатқан, келтірілген және болмай қоймайтын зиянды өтей отырып жүзеге асыратын субъектілер (бұдан әрі – субъектілер) жүргізеді.
4. Су айдындарына балық жіберу жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйым (бұдан әрі – ғылыми ұйым) берген ғылыми ұсынымдар негізінде жүзеге асырылады.
5. Алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бекіре тұқымдас балық түрлерінің өсімін молайту жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орындайтын өсімін молайту кешенінің мемлекеттік кәсіпорындарын қоспағанда, мемлекеттік тапсырыс шеңберінде су айдындарына балық жіберу жұмыстарын жүргізу кезінде тиісті облыстың жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті органның ведомствосының аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) немесе жергілікті атқарушы орган ғылыми ұйыммен, сондай-ақ кәсіпорынмен немесе су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстарды жоспарлап отырған жеке және (немесе) заңды тұлғалармен бірге бірлесіп, олардың басталуына кемінде күнтізбелік отыз күн уақыт қалғанда алдын ала су айдынына балық жіберу орнын айқындайды.
Балық жіберу орнын соңғы келісу олардың басталуына кемінде екі жұмыс күні қалғанда осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада балық жіберу орнын келісу актісімен ресімделеді.

Глава 2. Порядок проведения работ по зарыблению водоемов
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.06.2020 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Зарыбление водоемов – выпуск рыбопосадочного материала и рыбы в водоемы и (или) участки с целью создания самовоспроизводящихся популяций, сохранения ценных, редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и (или) получения товарной продукции.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.06.2020 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Работы по зарыблению водоемов проводятся:
1) государственными предприятиями, осуществляющими деятельность по воспроизводству рыбных ресурсов (далее – предприятия);
2) физическими и юридическими лицами, выполняющими государственный заказ по воспроизводству рыбных ресурсов на конкурсной основе (далее – физические и юридические лица);
3) пользователями животного мира;
4) субъектами, осуществляющими хозяйственную и иную деятельность, в том числе с возмещением компенсации, наносимого, нанесенного и неизбежного вреда рыбным ресурсам (далее – субъекты).
4. Зарыбление водоемов осуществляется на основании научных рекомендаций, выданных научной организацией в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – научная организация).
5. Исключен приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.01.2023 № 8 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При проведении работ по зарыблению водоемов в рамках государственного заказа, территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира соответствующей области (далее – территориальное подразделение) или местный исполнительный орган совместно с научной организацией, а также предприятием или физическим и (или) юридическими лицами, планирующими провести работы по зарыблению водоемов в рамках государственного заказа, не менее чем за тридцать календарных дней до их начала предварительно определяет место зарыбления водоемов, за исключением государственных предприятий воспроизводственного комплекса, выполняющих государственный заказ по воспроизводству осетровых видов рыб.
Окончательное согласование места зарыбления оформляется актом согласования места зарыбления водоемов в трех экземплярах по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам не позднее, чем за два рабочих дня до их начала.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.08.2022 № 581 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Су айдындарына балық жіберуге Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Ветеринариялық құжаттарды беру қағидаларын және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы" 2015 жылғы 21 мамырдағы № 7-1/453 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 11898 болып тіркелген) сәйкес берілген ветеринариялық анықтама болған жағдайда жол беріледі.
8. Мемлекеттік кәсіпорындар немесе жеке және (немесе) заңды тұлғалар жүргізетін су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстарды балық ресурстарының өсімін молайту жөніндегі мемлекеттік тапсырысты ұйымдастырушыға байланысты аумақтық бөлімше немесе жергілікті атқарушы орган құрған комиссия қабылдайды.
Комиссияны аумақтық бөлімше құрған жағдайда оның құрамына аумақтық бөлімшенің (комиссияның төрағасы), жергілікті атқарушы органның, балық аулаушылардың және балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығы және ғылыми ұйымның өкілдері кіреді.
Комиссияны жергілікті атқарушы орган құрған жағдайда оның құрамына жергілікті атқарушы органның (комиссияның төрағасы), аумақтық бөлімшенің, балық аулаушылардың және балық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығы және ғылыми ұйымның өкілдері кіреді.
Мемлекеттік кәсіпорындар, жеке және заңды тұлғалар мемлекеттік тапсырыс шеңберіндегі су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстардың ашықтығы мен айқындығы мақсатында олар басталардан кемінде екі жұмыс күні бұрын мерзімді баспасөз басылымдарында және (немесе) әлеуметтік желілерде хабарландыру жариялау арқылы азаматтар мен қоғамдық ұйымдардың өкілдерін шақырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.08.2022 № 581 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Жануарлар дүниесін пайдаланушылар жүргізетін су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстарды аумақтық бөлімше ақпарат (бұдан әрі – ақпарат), сатып алу-сату шарты және төлем құжаттары (балық отырғызу материалын сатып алған жағдайда), сондай - ақ балық аулау орнына тасымалдау және балық отырғызу материалын су айдындарына жіберу үшін тиеу тіркелетін фото-және бейне материалдар негізінде қабылдайды.
Ақпаратта балық отырғызу материалының түрлері мен жас құрамы, көлемі (саны) және орташа салмағы, су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстарды жүргізу орны мен мерзімдері, көлік түрі (мемлекеттік нөмірін көрсете отырып) туралы мәліметтер көрсетіледі.

Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.08.2022 № 581 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Зарыбление водоемов допускается при наличии ветеринарной справки, выданной в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 7-1/453 "Об утверждении Правил выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11898).
8. В зависимости от организатора государственного заказа по воспроизводству рыбных ресурсов, работы по зарыблению водоемов, проведенные государственными предприятиями или физическими и (или) юридическими лицами, принимаются комиссией, создаваемой территориальным подразделением или местным исполнительным органом.
При создании комиссии территориальным подразделением в состав входят представители территориального подразделения (председатель комиссии), местного исполнительного органа, республиканской ассоциации общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства и научной организации.
При создании комиссии местным исполнительным органом в состав входят представители местного исполнительного органа (председатель комиссии), территориального подразделения, республиканской ассоциации общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства и научной организации.
Государственные предприятия, физические и юридические лица в целях открытости и прозрачности работ по зарыблению водоемов в рамках государственного заказа не менее чем за два рабочих дня до их начала приглашают граждан и представителей общественных организаций путем публикации объявления в периодических печатных изданиях и (или) социальных сетях.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.08.2022 № 581 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. Работы по зарыблению водоемов, проводимые пользователями животного мира принимаются территориальным подразделением на основании информации (далее – информация), договора купли-продаже и платежных документов (в случае приобретения (покупки) рыбопосадочного материала), а также фото- и видео материалов с фиксацией загрузки для транспортировки к месту зарыбления и выпуска рыбопосадочного материала в водоемы.
В информации указываются сведения о видовом и возрастном составе, объемах (количество) и средней навеске рыбопосадочного материала, месте и сроках проведения работ по зарыблению водоемов, вид транспорта (с указанием государственного номера).

Жануарлар дүниесін пайдаланушылар ағымдағы күн мен уақытты көрсете отырып, 2MP/1080p (1920x1080 пиксель) төмен емес форматта су айдындарына балық отырғызу материалын тиеу мен жіберуді фото және бейне түсіруді қамтамасыз етеді.
Бейнетүсірілім процесінде нақты уақыт режимінде осы тармақта көрсетілген мәліметтер, су айдындарына балық отырғызу материалын тиеу және жіберу кезінде балық отырғызу материалын есептеу рәсімі айтылады және жазылады.
Бейнетүсірілім балық отырғызу материалын балық жіберу орнына тасымалдау және оны су айдындарына жіберу үшін тиеу рәсімінің басынан аяғына дейін жүргізіледі. Балық отырғызу материалын су айдындарына тиеу және жіберу бейнетүсірілімі жеке-жеке жүргізіледі.
Балық жіберу орындарына тасымалдауға бейнетүсірілім қолданылмайды.
Ескерту. 2-тарау 8-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-2. Жануарлар дүниесін пайдаланушылар су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстар аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде аумақтық бөлімшеге осы тармақта көрсетілген құжаттар мен материалдарды жолдайды.
Ескерту. 2-тарау 8-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Субъектілер жүргізетін су айдындарына балық жіберу жұмыстарын осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес аумақтық бөлімше құратын комиссия қабылдайды.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік кәсіпорындар, жеке және заңды тұлғалар, субъектілер аумақтық бөлімшені және (немесе) жергілікті атқарушы органды су айдындарына балық жіберу жөніндегі алдағы жұмыстар туралы олар басталғанға дейін екі жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Аумақтық бөлімше және (немесе) жергілікті атқарушы атқарушы мемлекеттік кәсіпорындардан, жеке және заңды тұлғалардан ақпарат алған күннен бастап комиссия мүшелеріне су айдындарына балық жіберу жөніндегі алдағы жұмыстар туралы хабарлайды.
Аумақтық бөлімшелердің өкілдері балық отырғызу материалын тиеу кезінде есептеу процестеріне және оларды су айдындарына жіберуге қатысады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Пользователи животным миром обеспечивают фото- и видео фиксацию загрузки и выпуска рыбопосадочного материала в водоемы в формате не ниже 2MP/1080Р (1920х1080 пикселей) с отображением текущей даты и времени.
В процессе видеосъемки, в режиме реального времени озвучиваются и записываются сведения, указанные в настоящем пункте, процедура подсчета рыбопосадочного материала при загрузке и выпуска рыбопосадочного материала в водоемы.
Видеосъемка производится от начала и до конца процедуры загрузки для транспортировки рыбопосадочного материала к месту зарыбления и его выпуска в водоемы. Видеосъемка загрузки и выпуска рыбопосадочного материала в водоемы производится по отдельности.
Видеосъемка транспортировки к местам зарыбления не испольуется.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.01.2023 № 8 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-2. Пользователи животным миром после завершения работ по зарыблению водоемов в течение пяти рабочих дней направляют в территориальное подразделение документы и материалы, указанные в настоящем пункте.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-2 в соответствии с приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.01.2023 № 8 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Работы по зарыблению водоемов, проводимые субъектами, принимаются комиссией, создаваемой территориальным подразделением в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.01.2023 № 8 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Государственные предприятия, физические и юридические лица, субъекты информируют территориальное подразделение (и) или местный исполнительный орган о предстоящих работах по зарыблению водоемов в течение двух рабочих дней до их начала.
Территориальное подразделение и (или) местный исполнительный орган со дня получения информации от государственных предприятий, физических и юридических лиц, субъектов информирует членов комиссии о предстоящих работах по зарыблению водоемов.
Представители территориальных подразделений участвуют в процессах подсчета рыбопосадочного материала при загрузке и выпуске в водоемы.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.01.2023 № 8 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстарды комиссия осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша су айдындарына балық жіберу актісімен (бұдан әрі – акт) ресімдейді.
Су айдындарына екі немесе одан да көп партиямен балық отырғызу материалдарымен балық жіберілген жағдайда, акт әрбір партияға ресімделеді.
12. Су айдындарына балық жіберу жұмыстарының қорытындылары бойынша комиссия осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада су айдындарына балық жіберудің жиынтық актісін (бұдан әрі – жиынтық актісі) ресімдейді.
13. Кәсіпорындар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар, субъектілер су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстарды аяқтаған соң үш жұмыс күні ішінде уәкілетті орган ведомствосына немесе жергілікті атқарушы органға су айдындарына балық жіберу жөнінде жүргізген жұмыстардың электрондық жеткізгіштегі фото және видео материалдары қоса берілген жиынтық актіні ұсынады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2020 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау – су айдындарының балық өнімділігін сақтауға және арттыруға, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының мекендеу және көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған іс-шаралар кешені.
15. Су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстар мыналарды қамтиды:
1) балықтардың қырылуына қарсы іс-шараларды жүргізу, соның ішінде қыс мезгілінде мұз шұңқырларын бұрғылау және мұзойықтарын ою;
2) қатты өсімдіктерді шабу;
3) балықтардың уылдырық шашу жерлеріне өтуін қамтамасыз ететін түп тереңдету және басқа жұмыстарды жүргізу;
4) табиғи уылдырық шашу жерлерін қалпына келтіру және (немесе) жасанды уылдырық шашу жерлерін жайластыру;
5) балықтың қырылу қаупі бар және бөлшектенген су айдындарынан балықтар мен олардың шабақтарын қорғау.
16. Су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстар ғылыми ұйымдардың ұсынымдары негізінде жүзеге асырылады.
17. Ғылыми ұсынымдарда:
1) су объектілеріне балық шаруашылық мелиорациялауды жүргізу орындылығының негіздемесі мен күтілетін нәтижелердің болжамы;
2) су объектілері, су объектілеріне балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі іс-шаралар жүргізу туралы мәліметтер;

11. Работы по зарыблению водоемов оформляются комиссией актом зарыбления водоемов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – акт).
В случае зарыбления водоемов двумя или более партиями рыбопосадочного материала, акт оформляется на каждую партию.
12. По итогам работ по зарыблению водоемов, комиссией оформляется сводный акт зарыбления водоемов в трех экземплярах по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – сводный акт).
13. Предприятия, физические и (или) юридические лица, субъекты после завершения работ по зарыблению водоемов в течение трех рабочих дней представляет сводный акт в ведомство уполномоченного органа или местный исполнительный орган с приложением на электронном носителе фото- и видео материалов проведения работ по зарыблению водоемов.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.01.2023 № 8 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок проведения работ по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.06.2020 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Рыбохозяйственная мелиорация водных объектов – комплекс мероприятий, направленных на сохранение и увеличение рыбопродуктивности водоемов, улучшение условий обитания и размножения рыбных ресурсов и других водных животных.
15. Работы по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов включает:
1) проведение противозаморных мероприятий, в том числе бурение лунок и прорубка майн в зимний период;
2) выкос излишней жесткой растительности;
3) проведение дноуглубительных и других сопутствующих работ, обеспечивающих миграцию рыб к нерестилищам;
4) восстановление естественных нерестилищ и (или) обустройство искусственных нерестилищ;
5) спасение рыб и их молоди из отшнурованных и замороопасных водоемов.
16. Работы по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов осуществляются на основании рекомендаций научных организаций.
17. В научных рекомендациях указываются:
1) обоснование целесообразности проведения рыбохозяйственной мелиорации водных объектов и прогнозы ожидаемых результатов;
2) сведения о водных объектах, проведении мероприятий по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов;

3) су объектілеріне балық шаруашылық мелиорациялау жүргізу орны, мерзімі, әдістері мен тәсілдері туралы ұсыныс көрсетіледі.
18. Алып тасталды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Су объектілерінің балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарының аяқталуы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актімен (бұдан әрі – жұмыстардың аяқталуы туралы акті) ресімделеді.
20. Аумақтық бөлімшеге су айдындарына балық жіберу жөніндегі жұмыстарды жүргізгені туралы электрондық жеткізгіште фото және видео материалдары қоса берілген су айдындарына балық жіберудің аяқталуы туралы акті он бес жұмыс күні ішінде ұсынылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.01.2023 № 8 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Су айдындарына балық жіберу,
су объектілерін балық
шаруашылық мелиорациялау
жөніндегі жұмыстарды жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Су айдындарына балық жіберу орнын келісу актісі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2020 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Келісілген күн __________________________________________________
1. Су айдынының (учаскенің) атауы:________________________________
____________________________________________________________________
(атауы, орналасқан ауданы және басқа да деректер)
2. Балық ресурстарының өсімін молайтуды жүзеге асыратын кәсіпорынның,
жеке және (немесе) заңды тұлғаның атауы: _______________________________
____________________________________________________________________
3. Жоспарланған балық отырғызу материалы туралы мәліметтер ________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Су айдынындағы нақты балық жіберу орны________________________
____________________________________________________________________
(схемада жіберу нүктесін көрсете отырып, отырғызу орнының (учаскесінің) толық сипаттамасы)
Актіге қол қойғандар:
_________________
Лауазымы
__________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
_________________
Лауазымы
__________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
_________________
Лауазымы
__________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
Су объектілерін балық жіберу,
су обьектілерін балық
шаруашылық мелиорациялау
жөніндегі жұмыстарды жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Су айдындарына балық жіберу актісі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 17.01.2023 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы акт 20 __ жылы "__" ______________ жасалынды
Су айдындарына балық жіберу бойынша жұмыстарды жүргізетін кәсіпорынның,
жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, субъектінің атауы
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Су айдындарына балық жіберу _______________________________________
_______________________________________________________________________
(мемлекеттік тапсырысты орындау, зиянды өтеу және басқа да мақсаттар)
Балық отырғызу материалының жіберу орны (орналасқан облысы және ауданы көрсетілген су айдынының атауы)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Су айдынына жіберілген балық отырғызу материалының жас мөлшері және түрлік құрамы
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Су айдынына жіберілген балық отырғызу материалының саны және данасының орташа салмағы
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Балық отырғызу материалының жай-күйі______________________________
______________________________________________________________________
Су айдындарына балық жіберу бойынша жұмыстарды жүргізу бойынша басқа да мәліметтер
(жеткізу маршруты және тәсілі, балық жіберудің басталу және аяқталу уақыты, судың температурасы,
ауаның температурасы, жеткізу кезіндегі балық отырғызу материалының шығыны)
______________________________________________________________________
Актіге қол қойғандар:
_________________
Лауазымы
_____________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
_________________
Лауазымы
_____________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
_________________
Лауазымы
_____________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
_________________
Лауазымы
_____________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
Су айдындарына балық жіберу,
су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау
жөніндегі жұмыстарды жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Су айдындарына балық жіберудің жиынтық актісі

3) предложение о месте, сроках, методах и способах проведения рыбохозяйственной мелиорации водных объектов.
18. Исключен приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.01.2023 № 8 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Завершение работ по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов оформляется актом по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – акт о завершении работ).
20. Акты о завершении работ по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов в течение пятнадцати рабочих дней предоставляют в территориальное подразделение с приложением на электронном носителе фото- и видео материалов проведения работ по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.01.2023 № 8 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1 к Правилам
проведения работ по
зарыблению водоемов,
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
Форма
Акт согласования места зарыбления водоемов
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.06.2020 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата согласования _______________________________________________
1. Наименование водоема(участка): ________________________________________
_______________________________________________________________________
(название, район местонахождения и другие данные)
2. Наименование предприятия, физического и (или) юридического лица, осуществляющего
воспроизводство рыбных ресурсов ________________________________________
_______________________________________________________________________
3. Сведения о планируемом рыбопосадочном материале _______________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
4. Конкретное место зарыбления в водоем ___________________________________
_______________________________________________________________________
(подробное описание места (участка) вселения с нанесением на схему точки выпуска)
Акт подписали:
___________________
Должность
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
___________________
Должность
___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________
подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
___________________
Должность
___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________
подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение 2
к приказу Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 14 октября 2015 года № 18-05/928
Форма
Акт зарыбления водоемов
Сноска. Акт зарыбления водоемов - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 17.01.2023 № 8 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий акт составлен "__" ___________ 20 ___ года
Наименование предприятия, физического и (или) юридического лица, субъекта,
проводившего работы по зарыблению водоемов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Зарыбление водоемов проведено в целях__________________________________
_____________________________________________________________________
(выполнение государственного заказа, компенсации вреда и других целях)
Место выпуска рыбопосадочного материала (наименование водоема с указанием
района и области расположения) ________________________________________
____________________________________________________________________
Видовой и возрастной состав рыбопосадочного материала, выпущенный в водоем
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Количество и средняя штучная масса рыбопосадочного материала, выпущенного
в водоем
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Состояние рыбопосадочного материала ____________________________
____________________________________________________________________
Другие сведения о проведении работ по зарыблению водоемов (способ и маршрут
доставки, время начала и завершения зарыбления, температура воды, температура воздуха,
отход рыбопосадочного материала при доставке)
____________________________________________________________________
Акт подписали:
_________________
Должность
_____________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
подпись, место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_________________
Должность
_____________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
подпись, место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_________________
Должность
_____________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
подпись, место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
_________________
Должность
_____________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
подпись, место печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение 3
к Правилам проведения работ по
зарыблению водоемов,
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
Форма
Сводный акт зарыбления водоемов

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2020 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с
Балық жіберу уақыты және акт №
Балықтардың түрлері
Жас құрамы және орташа салмақ
Жалпы саны (мың дана)
Жіберу орны (су айдынының aтауы)
дернәсілдер (мың дана)
бір жазғылар (мың дана)
орташа салмақ (грамм)
екіжылдықтар (мың дана)
орташа салмақ (грамм)
1.
2.
Жиыны
Комиссия мүшелерінің қолдары:
_________________
Лауазымы
__________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
_________________
Лауазымы
__________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
_________________
Лауазымы
__________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
Су айдындарына балық жіберу,
су объектілерін балық
шаруашылық мелиорациялау
жөніндегі жұмыстарды жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Су объектілері балық шаруашылығын мелиорациялау жөніндегі жұмыстардың аяқталуы туралы акті
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 25.06.2020 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Су объектілері балық шаруашылығын мелиорациялау жөніндегі
жұмыстарды жүргізетін ұйымның атауы _________________________________
____________________________________________________________________
Су объектілері балық шаруашылығын мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды
жүргізу орны (орналасқан облысы және ауданы көрсетілген су айдынының
атауы ____________________________________________________
Су объектілеріне балық шаруашылығын мелиорациялау жөніндегі келесі
жұмыс түрлері жүргізілді:______________________________________________
____________________________________________________________________
Аумақтық бөлімшенің лауазымды адамының қолы:
_________________
Лауазымы
__________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
Су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау жөніндегі жұмыстарды жүргізетін ұйымның лауазымды адамының қолы:
_________________
Лауазымы
__________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)
Жергілікті атқарушы орган өкілінің қолы:
_________________
Лауазымы
__________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
_____________________________
қол, мөр орны (жеке кәсіпкерлік
субъектісі болып табылатын
адамдарды қоспағанда)

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.06.2020 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Даты зарыбления и № актов
Виды молоди рыб
Возрастной состав и средняя масса
Общее количество (тысяч штук)
Место выпуска (наименование водоема)
личинки (тысяч штук)
сеголетки (тысяч штук)
средняя масса (грамм)
двухлетки (тысяч штук)
средняя масса (грамм)
1.
2.
ИТОГО
Подписи членов комиссии:
___________________
Должность
___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________
подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
___________________
Должность
___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________
подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
___________________
Должность
___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________
подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение 4
к Правилам проведения работ по
зарыблению водоемов,
рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов
Форма
Акт о завершении работ по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 25.06.2020 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование организации, проводившей работы по рыбохозяйственной мелиорации
водных объектов ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Место проведения работ по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов
(наименование водоема с указанием района и области расположения)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Произведены следующие виды работ по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов:
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подпись должностного лица территориального подразделения:
___________________
Должность
___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________
подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Подпись должностного лица организации, проводившей работы по рыбохозяйственной мелиорации водных объектов:
___________________
Должность
___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________
подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Подпись представителя местного исполнительного органа:
___________________
Должность
___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________
подпись, место печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)