Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 қазандағы № 4-6/955 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 3 желтоқсанда № 12352 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2021 жылғы 16 ақпандағы № 44 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 16.02.2021 № 44 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру мен қайта өңдеу және фитосанитариялық қауіпсіздік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Министр
А. Мамытбеков
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_________ Е. Досаев
2015 жылғы 3 қараша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 28 қазандағы
№ 4-6/955 бұйрығымен
бекітілген
Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Мақтаны сандық-сапалық есепке алуды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 18) тармақшасына сәйкес әзірленді және мақтаның сандық-сапалық есебін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) кондициялық салмақ – стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда айқындалған ластанудың және ылғалдылықтың бірыңғай нормаларына келтірілген мақтаның салмағы;
2) мақта иесі – меншік құқығында шитті мақта және (немесе) мақта талшығы және (немесе) мақта тұқымы бар жеке немесе заңды тұлға;
3) мақта қабылдау пункті – шитті мақтаны қабылдауға, сақтауға және босатуға арналған мамандандырылған құрылыс;

Об утверждении Правил ведения количественно-качественного учета хлопка
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 октября 2015 года № 4-6/955. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2015 года № 12352. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 16 февраля 2021 года № 44.
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 16.02.2021 № 44 (вводится в действие с 01.01.2022).
В соответствии с подпунктом 18) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения количественно-качественного учета хлопка.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________Е. Досаев
3 ноября 2015 года
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 октября 2015 года
№ 4-6/955
Правила
ведения количественно-качественного учета хлопка
1. Общие положения
1. Правила ведения количественно-качественного учета хлопка (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" и определяют порядок ведения количественно-качественного учета хлопка.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) кондиционная масса – вес хлопка, приведенный к единым нормам засоренности и влажности, определенным нормативными документами по стандартизации;
2) владелец хлопка – физическое или юридическое лицо, имеющее на праве собственности хлопок-сырец и (или) хлопок-волокно, и (или) семена хлопчатника;
3) хлопкоприемный пункт – специализированное сооружение, предназначенное для приемки, хранения и отпуска хлопка-сырца;

4) мақта партиясы – мақтаның сапасы туралы мәліметтері бар құжаттармен ресімделген, селекциялық және өнеркәсіптік сорты бір, сапасы бойынша біртекті мақтаның оқшау саны;
5) мақта тазалау зауыты – шиттi мақтаны мақта талшығы етiп бастапқы өңдеуге арналған арнаулы ғимарат;
6) мақтаның сандық-сапалық есебі – шитті мақтаны мақта талшығына бастапқы өңдеу кезіндегі мақтамен жасалатын барлық операцияларды есепке алу және тіркеу жүйесі;
7) нақты салмақ – таразыларда өлшеу жолымен айқындалған мақта массасы;
8) түгендеу – мақтаның нақты бар болуының және оның сапасының есептік деректерге сәйкестiгiн тексеруге бағытталған іс-шаралар кешені;
9) шитті мақтаның есептік салмағы – стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда айқындалған ластану нормасына келтірілген шитті мақтаның салмағы.
3. Мақтамен жасалатын барлық операцияларды, сандық-сапалық есепті және тиісті құжаттарды ресімдеуді 1 килограмға дейінгі дәлдікпен нақты, есептік салмақта және кондициялық салмақта мақта тазалау зауыты (мақта қабылдау пункті) жүргізеді.
2. Мақтаның сандық-сапалық есепке алуды жүргізу тәртібі
1-параграф. Мақта қабылдау пунктінде шитті мақтаның
келіп түсуін ресімдеу
4. Мақта қабылдауды тиісті әкімшілік аумақтағы мақта қабылдау пункті және мақта тазалау зауытының жанындағы жұмыс істейтін мақта қабылдау пункті жүзеге асырады.
5. Мақта қабылдау пункті шитті мақтаны қабылдауды мынадай тәртіппен жүзеге асырады:
1) мақта қабылдау пунктінде шитті мақтаны қабылдауды ресімдеу;
2) шитті мақтаның кондициялық салмағын айқындау;
3) шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен тиеп жөнелтуді ресімдеу.
6. Мақта қабылдау пунктіне түсетін шитті мақтаны қабылданатын шитті мақтаның сорты мен сапасын сыртқы түрі бойынша айқындайтын мақта қабылдау пунктінің меңгерушісі сапасы бойынша, өлшем бірліктерді қамтамасыз ету саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен тексеруден өткен таразыларда өлшенгеннен кейін ІІ-аймақтың тауартанушысы саны бойынша қабылдайды.
7. Өлшеу нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақта қабылдау пунктінде шитті мақтаны қабылдаудың салмақ журналына енгізіледі.
8. Шитті мақтаны қабылдау тауарлық-көліктік жүкқұжаттар негізінде партиялармен жүргізіледі. Күні бойы әрбір тауарлық-көліктік жүкқұжат бойынша қабылданған шитті мақтаның нақты массасын жазу өнеркәсіптік сорттар бойынша бөлек жүргізіледі.
9. Шитті мақтаның сынамаларын іріктеу шитті мақтаны түсіру орындарында оны өлшегенге дейін жүргізіледі.
10. Қабылданған шитті мақтаның сапа көрсеткіштерін айқындауды мақта қабылдау пунктінің зертханасы жүргізеді.

4) партия хлопка – обособленное количество хлопка одного селекционного и промышленного сорта, однородного по качеству, оформленное документами, содержащими сведения о качестве хлопка;
5) хлопкоочистительный завод – специализированное сооружение, предназначенное для первичной переработки хлопка-сырца в хлопок-волокно;
6) количественно-качественный учет хлопка – система учета и регистрации всех операций с хлопком при первичной переработке хлопка-сырца в хлопок-волокно;
7) физический вес – масса хлопка, определенная путем взвешивания на весах;
8) инвентаризация – комплекс мероприятий, направленных на проверку соответствия фактического наличия хлопка и его качества отчетным данным;
9) расчетный вес хлопка-сырца – вес хлопка-сырца, приведенный к норме засоренности, определенной нормативными документами по стандартизации.
3. Все операции с хлопком (приемка, взвешивание, сушка очистка, хранение, отгрузка), количественно-качественный учет и оформление соответствующих документов ведутся хлопкоочистительным заводом (хлопкоприемным пунктом) в физическом, расчетном весе и кондиционной массе с точностью до 1 килограмма.
2. Порядок ведения количественно-качественного учета хлопка
Параграф 1. Оформление поступления хлопка-сырца
на хлопкоприемном пункте
4. Прием хлопка осуществляется хлопкоприемным пунктом на соответствующей административной территории и хлопкоприемным пунктом, функционирующим при хлопкоочистительном заводе.
5. Хлопкоприемный пункт осуществляет приемку хлопка-сырца в следующем порядке:
1) оформление приемки хлопка-сырца;
2) определение кондиционной массы хлопка-сырца;
3) оформление отгрузки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта.
6. Поступающий на хлопкоприемный пункт хлопок-сырец принимается по качеству – заведующим хлопкоприемным пунктом, который определяет по внешнему виду сорт и качество принимаемого хлопка-сырца, по количеству – товароведом II-зоны после взвешивания на весах, прошедших поверку с законодательством Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений.
7. Результаты взвешивания заносятся в весовой журнал приемки хлопка-сырца на хлопкоприемном пункте по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Приемка хлопка-сырца производится партиями на основании товарно-транспортных накладных. В течение дня запись фактической массы принятого хлопка-сырца по каждой товарно-транспортной накладной производится раздельно по промышленным сортам.
9. Отбор проб хлопка-сырца производится в местах разгрузки хлопка-сырца до его взвешивания.
10. Определение качественных показателей принятого хлопка-сырца производится лабораторией хлопкоприемного пункта.

11. Шитті мақтаның сынамасын талдау нәтижелерін мақта қабылдау пункті зертханасының зертханашысы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шитті мақтаны талдау карточкасына және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шитті мақтаның ылғалдылығы мен ластануын талдау нәтижелерін тіркеу журналына енгізеді.
12. Тауарлық-көліктік жүкқұжаттар мен шитті мақтаны талдау карточкалары негізінде мақта қабылдау пунктінің бухгалтері бір күнде қабылданған селекциялық сорты бір, жинау түрі мен мақсаты (тұқымдық, техникалық) бір шитті мақтаға және соңынан жиналғанға бөлек осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада шитті мақтаны қабылдау туралы квитанцияны ресімдейді, оның біреуі мақта иесіне беріледі.
Шитті мақтаны қабылдау туралы квитанцияда зертханалық талдау негізінде әрбір өнеркәсіптік сорт бойынша бөлек ластану мен ылғалдылықтың нақты пайызы жазылады.
13. Қабылданған шитті мақтаның әрбір партиясы бойынша бір күндік жиынтық деректер шитті мақтаны қабылдау туралы квитанциялардан күн сайын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шитті мақтаның сандық-сапалық есеп кітабына шитті мақтаның кірісіне жазылады.
14. Мақта қабылдау пунктінің меңгерушісі нақты, есептік салмағы және кондициялық салмағы бойынша шитті мақтаның сандық-сапалық есебі кітабында шитті мақтаның есебін жүргізеді.
15. Күн соңында шитті мақтаны қабылдау туралы квитанцияның екі данасы тауарлық-көліктік жүкқұжаттармен бірге ластану мен ылғалдылықтың орташа өлшенген көрсеткіштерін есептеу үшін мақта қабылдау пунктінің бухгалтериясына беріледі.
16. Сонымен бір уақытта мақта қабылдау пунктінің бухгалтериясына қабылданған партиялар бөлінісінде шитті мақтаны талдау карточкалары беріледі.
17. Шитті мақтаның кондициялық салмағын есептеу қабылданған күні айқындалған ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері бойынша жүргізіледі және түпкілікті болып табылады.
Жинақталған партиялардан іріктелген шитті мақтаның сынамалары бойынша қабылдаудан кейін жүргізілген сорт, ылғалдылық және ластану бойынша талдау нәтижелері қабылдау кезінде анықталған шитті мақтаның сапа көрсеткіштері мен қабылдау күні белгіленген шитті мақтаның кондициялық салмағын өзгертуге негіз бола алмайды.
2-параграф. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен
тиеп жөнелтуді ресімдеу
18. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп жөнелту селекциялық және өнеркәсіптік сорттар, жинау түрлері бойынша біртекті партиялармен жүзеге асырылады және тауарлық-көліктік жүкқұжаттармен (үш данада) ресімделеді. Мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп жөнелтілетін шитті мақта өлшеуге жатады.

11. Результаты анализа пробы хлопка-сырца заносятся лаборантом лаборатории хлопкоприемного пункта в карточку анализа хлопка-сырца по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и журнал регистрации результатов анализа влажности и засоренности хлопка-сырца по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. На принятый за день хлопок-сырец одного селекционного сорта, одного вида сбора и назначения (семенной, технический) и отдельно на подбор бухгалтер хлопкоприемного пункта на основании товарно-транспортных накладных и карточек анализа хлопка-сырца оформляет квитанцию о приемке хлопка-сырца по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в трех экземплярах, один из которых выдается владельцу хлопка.
В квитанции о приемке хлопка-сырца записывается фактический процент засоренности и влажности на основании лабораторных анализов раздельно по каждому промышленному сорту.
13. Сводные данные за день из квитанций о приемке хлопка-сырца по каждой партии принятого хлопка-сырца ежедневно записываются на приход хлопка-сырца в книгу количественно-качественного учета хлопка-сырца по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
14. Учет хлопка-сырца в книге количественно-качественного учета хлопка-сырца ведется заведующим хлопкопремным пунктом по фактическому весу, расчетному весу и кондиционной массе.
15. В конце дня два экземпляра квитанции о приемке хлопка-сырца с товарно-транспортными накладными передаются в бухгалтерию хлопкоприемного пункта для проведения расчета средневзвешенных показателей засоренности и влажности.
16. Одновременно в бухгалтерию хлопкоприемного пункта передаются карточки анализа хлопка-сырца в разрезе принятых партий.
17. Расчет кондиционной массы хлопка-сырца производится по показателям засоренности и влажности, определенным на день приемки, и является окончательным.
Результаты анализов по сорту, влажности и засоренности, произведенных после приемки по пробам хлопка-сырца, отобранным с укомплектованных партий, не могут служить основанием для изменения качественных показателей хлопка-сырца, определенных при приемке, и кондиционной массы хлопка-сырца, установленной на день приемки.
Параграф 2. Оформление отгрузки хлопка-сырца
с хлопкоприемного пункта
18. Отгрузка хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод осуществляется однородными партиями по селекционным и промышленным сортам, видам сбора и оформляется товарно-транспортными накладными (в трех экземплярах). Хлопок-сырец, отгружаемый с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод, подлежит взвешиванию.

19. Мақта қабылдау пунктінің зертханасы барлық жағдайда тиеп жөнелтілетін шитті мақтаның ластануы мен ылғалдылығына талдау жүргізеді. Ауа-райы қалайсыз немесе ауа температурасы жоғары болған жағдайда сынамаларды іріктеу партияны жөнелтуге дейін бір сағат бұрын жүргізіледі.
20. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп жөнелту кезінде тауарлық-көліктік жүкқұжат бланкісінде шитті мақтаның салмағы (брутто, ыдыс, нетто), сорты көрсетілуі және лауазымды тұлғалардың қолдары қойылуы тиіс. Шитті мақтаның тиеп жөнелтілетін партиясының ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері тиеп жөнелтілетін күнгі соңғы тауарлық-көліктік жүкқұжатқа жазылады.
21. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына тиеп жөнелту кезінде мақта қабылдау пунктінің зертханашысы біріктірілген сынаманы қалыптастырады. Барлық бір күндік партияның деректері күн сайын шитті мақтасы бар соңғы машинаны жөнелту кезінде соңғы жүкқұжатқа жазылады.
22. Тауарлық-көліктік жүкқұжаттарда сорт көрсеткішін мақта қабылдау пункті шитті мақтаның сандық-сапалық есебі кітабының деректері бойынша, ал ластану мен ылғалдылық көрсеткіштерін – шитті мақта партиясын мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жөнелту алдындағы талдау деректері бойынша көрсетеді.
23. Шитті мақтаның басталған партиясын әкетуді тоқтатуға немесе алдыңғы партияны әкету аяқталғанға дейін басқа партияны тиеуді бастауға жол берілмейді.
24. Мақта тазалау зауыты орналасқан жерден тыс орналасқан мақта қабылдау пунктінен шығарылған шитті мақтаның әрбір партиясы бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шитті мақтаны қабылдау мен мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жөнелтуді салыстырып тексеру актісі жасалады.
25. Шитті мақтаны қабылдау мен мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жөнелтуді салыстырып тексеру актісін мақта қабылдау пунктінің меңгерушісі, II-аймақтың тауартанушысы, мақта қабылдау пункті зертханасының меңгерушісі мен бухгалтер құрамындағы комиссия осы партияны әкеткеннен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей жасайды.
26. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына қабылдау мен жөнелтуді салыстырып тексеру актісі шитті мақтаның сандық-сапалық есебі кітабының деректері негізінде үш данада жасалады, оның екеуі қарауға және ол бойынша шешім шығару үшін әкету аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мақта тазалау зауытына жіберіледі.
27. Мақта қабылдау пунктінде сақтау кезінде шитті мақтаны бір партиядан екінші партияға ауыстыру орын алған жағдайда, бұл ауыстыру құжатпен расталуы және шитті мақтаның сандық-сапалық есебі кітабына енгізілуі тиіс (бір партияда кіріске алынады, екінші партияда шығысқа шығарылады). Шитті мақтаны қабылдау мен мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жөнелтуді салыстырып тексеру актісінде шитті мақтаның массасы осы ауыстыруды ескере отырып көрсетілуі тиіс.

19. Лаборатория хлопкоприемного пункта во всех случаях производит анализ засоренности и влажности отгружаемого хлопка-сырца. В случае непогоды или при высокой температуре воздуха отбор проб производится не ранее чем за один час до отправки партии.
20. При отгрузке хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод в бланке товарно-транспортной накладной должны быть указаны вес (брутто, тара, нетто), сорт хлопка-сырца и подписи должностных лиц. Показатели влажности и засоренности отгружаемой партии хлопка-сырца записываются в товарно-транспортной накладной, последней за день отгрузки.
21. При отгрузке партии хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод лаборантом хлопкоприемного пункта формируется объединенная проба. Данные на всю дневную партию записываются ежедневно в последней накладной при отправке последней машины с хлопком-сырцом.
22. В товарно-транспортных накладных показатель сорта указывается хлопкоприемным пунктом по данным книги количественно-качественного учета хлопка-сырца, а показатели засоренности и влажности – по данным анализов перед отправкой партии хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод.
23. Не допускается прерывать вывоз начатой партии хлопка-сырца или приступать к отгрузке другой партии до окончания вывоза предыдущей.
24. По каждой вывезенной с хлопкоприемного пункта, расположенного вне места нахождения хлопкоочистительного завода, партии хлопка-сырца составляется акт сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
25. Акт сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод составляется комиссией в составе заведующего хлопкоприемным пунктом, товароведа ІІ зоны, заведующего лабораторией хлопкоприемного пункта и бухгалтера не позднее пяти рабочих дней после вывоза данной партии.
26. Акт сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод составляется на основании данных книги количественно-качественного учета хлопка-сырца, в трех экземплярах, два из которых не позднее пяти рабочих дней со дня окончания вывоза высылаются хлопкоочистительному заводу на рассмотрение и вынесение по нему решения.
27. В случае, если при хранении на хлопкоприемном пункте произошло перемещение хлопка-сырца из одной партии в другую, это перемещение должно быть документально подтверждено и внесено в книгу количественно-качественного учета хлопка-сырца (в одной партии оприходовано, в другой списано в расход). Масса хлопка-сырца в акте сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод должна указываться с учетом этого перемещения.

28. Шитті мақтаны бір материалды жауапты адамнан екіншісіне өлшеусіз және актімен ресімдеусіз беруге жол берілмейді.
29. Өткізілген қабылдау нәтижелері бойынша мақта қолхаттары ресімделеді, онда шитті мақтаның нақты салмағы, кондициялық салмағы ескеріледі.
3-параграф. Мақта тазалау зауытында шитті мақтаны қабылдау
30. Мақта тазалау зауытында шитті мақтаны қабылдау:
1) мақта тазалау зауытында шитті мақтаны қабылдауды ресімдеуді;
2) шитті мақтаны тазалауды ресімдеуді;
3) шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерін тиеп жөнелтуді ресімдеуді;
4) шитті мақтаны қабылдау мен тиеп жөнелту нәтижелерін салыстырып тексеруді жүргізуді;
5) түгендеуді қамтиды.
31. Мақта қабылдау пункттерінен мақта тазалау зауытына келіп түсетін барлық шитті мақта қабылдау кезінде қайта өлшеуге жатады.
32. Егер мақта тазалау зауытында мақта қабылдау пункттерінен шитті мақта қабылдау кезінде мақта талшығының төменгі сорттарға ауысуы орын алса, мақта тазалау зауытының басшысы әрбір жағдай бойынша себептерін анықтайды (партияны жинақтау кезінде сапаны жеткіліксіз бақылау, шитті мақтаның бүлінуі).
33. Мақта қабылдау пункттерінен шитті мақта түсу процесінде мақта тазалау зауытында сорты бір, бірақ мақта талшығының күтілетін сорты бойынша бағалауы әртүрлі шитті мақтаны бір партияға жинақтауға жол берілмейді.
34. Мақта тазалау зауытында мақта қабылдау пункттерінен шитті мақтаны қабылдау мынадай параметрлерді ескере отырып жүзеге асырылады:
1) мақта қабылдау пункттерінің деректері бойынша шитті мақтаның сорты;
2) өлшеу жолымен шитті мақтаның нақты массасы;
3) мақта тазалау зауытының зертханасы айқындаған ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері бойынша есептелетін шитті мақтаның есептік салмағы мен кондициялық салмағы.
Ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері бойынша мақта қабылдау пункті мен мақта тазалау зауыты арасындағы алшақтық стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда айқындалған белгіленген рұқсат шегінен аспаған жағдайларда, кондициялық салмақты есептеу үшін мақта қабылдау пунктінде белгіленген ластану мен ылғалдылық көрсеткіштері қолданылады.
35. Мақта тазалау зауыты мен мақта қабылдау пунктінде талдаулардың белгіленген рұқсаттан жоғары алшақтығы кезінде мақта қабылдау пунктінің өкілі шақырылып, оның қатысуымен қалған сынамаға талдау жүргізіледі. Егер алшақтық жол берілетін ауытқулардан жоғары болса, мақта қабылдау пунктінен бір күнде түскен шитті мақтаның кондициялық салмағын белгілеу үшін талдаулар нәтижелері түпкілікті болып табылады. Керісінше жағдайда есептеулер үшін мақта қабылдау пунктінің талдау көрсеткіштері қабылданады.

28. Передача хлопка-сырца от одного материально-ответственного лица другому без взвешивания и оформления актом не допускается.
29. По результатам проведенной приемки оформляется хлопковая расписка, в которой учитываются физический вес и кондиционная масса хлопка-сырца.
Параграф 3. Приемка хлопка-сырца на хлопкоочистительном заводе
30. Приемка хлопка-сырца на хлопкоочистительном заводе включает:
1) оформление приемки хлопка-сырца на хлопкоочистительном заводе;
2) оформление очистки хлопка-сырца;
3) оформление отгрузки продуктов первичной переработки хлопка-сырца;
4) проведение сверки результатов приемки и отгрузки хлопка-сырца;
5) инвентаризацию.
31. Весь хлопок-сырец, поступающий на хлопкоочистительный завод с хлопкоприемных пунктов, подлежит перевеске во время приемки.
32. Если при приемке хлопка-сырца от хлопкоприемных пунктов на хлопкоочистительном заводе будут иметь место переходы хлопка-волокна в низшие сорта, руководитель хлопкоочистительного завода по каждому случаю выясняет причины (недостаточный контроль качества при комплектовании партии, порча хлопка-сырца).
33. На хлопкоочистительном заводе в процессе поступления хлопка-сырца с хлопкоприемных пунктов не допускается комплектование в одну партию хлопка-сырца одного и того же сорта, но с различной оценкой его по ожидаемому сорту хлопка-волокна.
34. На хлопкоочистительном заводе приемка хлопка-сырца от хлопкоприемных пунктов осуществляется с учетом следующих параметров:
1) сорт хлопка-сырца по данным хлопкоприемных пунктов;
2) фактическая масса хлопка-сырца, путем взвешивания;
3) расчетный вес и кондиционная масса хлопка-сырца, исчисляемая по показателям засоренности и влажности, определенным лабораторией хлопкоочистительного завода.
В случаях, когда расхождения между хлопкоприемным пунктом и хлопкоочистительным заводом по показателям влажности и засоренности не превышают пределов установленных допусков, определенных нормативными документами по стандартизации, для расчета кондиционной массы принимаются показатели влажности и засоренности, установленные на хлопкоприемном пункте.
35. При расхождении анализов на хлопкоочистительном заводе и хлопкоприемном пункте сверх установленных допусков вызывается представитель хлопкоприемного пункта, и в его присутствии проводится анализ оставшейся пробы. Результаты анализов являются окончательными для установления кондиционной массы поступившего с хлопкоприемного пункта за день хлопка-сырца, если расхождения будут выше допустимых отклонений. В противном случае для расчетов принимаются показатели анализов хлопкоприемного пункта.

36. Мақта қабылдау пунктінен түсетін шитті мақтаның әрбір партиясы бойынша орташа тәуліктік сынаманың іріктеуі жүргізіледі.
Мақта тазалау зауыты зертханасының талдау нәтижелері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шитті мақтаның ылғалдылығы мен ластануын талдау нәтижелерін тіркеу журналына жазылады. Мақта тазалау зауытының бухгалтериясына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шитті мақтаны талдау карточкасы беріледі.
37. Мақта тазалау зауытына келіп түсетін шитті мақта өлшеуден кейін ІІ аймақтың тауартанушысы мен мақта тазалау зауытының бухгалтериясы жүргізетін шитті мақтаның сандық-сапалық есебі кітабына кіріске енгізіледі.
Бір күнде қабылданған және шитті мақтаның жалпы жинақталған партиясы бойынша шитті мақтаның ластануы мен ылғалдылығының орташа өлшемді пайыздары стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда айқындалған шитті мақтаның ластануы мен ылғалдылығының орташа өлшемді көрсеткіштеріне сәйкес айқындалады.
38. Шитті мақта мақта тазалау зауытының теңгерімі бойынша кондициялық салмақта, ал шитті мақтаның сандық-сапалық кітаптарында – нақты салмағы, есептік салмағы және кондициялық салмағы бойынша есептеледі. Шитті мақтаның партиялары бойынша есептің айлық айналымдары мен өтпелі қалдықтар шитті мақтаның сандық-сапалық кітаптары мен айналым ведомостарындағы жазбалардың негізінде салыстыру жолымен шитті мақтаның сандық-сапалық есебі кітаптары бойынша теңгерімдік талдау есебі деректерімен салыстырып тексеріледі. Айналым ведомосттарындағы шитті мақтаның кірісі мақта қабылдау пункттерінің бөлінісінде жазылады.
4-параграф. Шитті мақтаны тазалауды ресімдеу
39. Мақта тазалау зауытына жинақталған шитті мақтаның партиялары осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістік тапсырма негізінде өндіріске есептен шығарылады. Бұл ретте шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерінің сапа көрсеткіштері шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерінің сапа көрсеткіштерін тіркеудің зертханалық журналының деректері бойынша көрсетіледі.
40. Мақта тазалау зауытында ауысым нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақта талшығын бумалап өлшеу, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістен қабылданған мақта талшығы мен жанама өнімге рапорт және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес өндірістен қабылданған мақта тұқымына рапорт ресімделеді, олар жоспарлау бөліміне беріледі.
41. Мақта талшығын бумалап өлшеу, өндірістен қабылданған мақта талшығы мен жанама өнімге рапорт және өндірістен қабылданған мақта тұқымына рапорт деректерін дайын өнім тауартанушысы осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндіруден түскен өңдеу өнімдерінің есебі журналына енгізеді.

36. По каждой партии хлопка-сырца, поступающего с хлопкоприемного пункта, производится отбор среднесуточной пробы.
Результаты анализов лаборатории хлопкоочистительного завода записываются в журнал регистрации результатов анализа влажности и засоренности хлопка-сырца по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. В бухгалтерию хлопкоочистительного завода представляется карточка анализа хлопка-сырца по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
37. Поступающий на хлопкоочистительный завод хлопок-сырец после взвешивания приходуется в книге количественно-качественного учета хлопка-сырца, которая ведется товароведом II зоны и бухгалтерией хлопкоочистительного завода.
Средневзвешенные проценты засоренности и влажности хлопка-сырца за дневную приемку и в целом по укомплектованной партии хлопка-сырца определяются в соответствии со средневзвешенными показателями засоренности и влажности хлопка-сырца, определенными нормативными документами по стандартизации.
38. Хлопок-сырец учитывается по балансу хлопкоочистительного завода кондиционной массой, а в книгах количественно-качественного учета хлопка-сырца – по физическому весу, расчетному весу и кондиционной массе. Месячные обороты и переходящие остатки учета по партиям хлопка-сырца по книгам количественно-качественного учета хлопка-сырца сверяются с данными балансового аналитического учета путем сопоставления на основе записей в книгах количественно-качественного учета хлопка-сырца и оборотных ведомостях. Приход хлопка-сырца в оборотных ведомостях записывается в разрезе хлопкоприемных пунктов.
Параграф 4. Оформление очистки хлопка-сырца
39. Скомплектованные на хлопкоочистительном заводе партии хлопка-сырца списываются в производство на основании производственного задания по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам. При этом показатели качества продуктов первичной переработки хлопка-сырца указываются по данным лабораторного журнала регистрации показателей качества продуктов первичной переработки хлопка-сырца.
40. На хлопкоочистительном заводе по результатам смены оформляется покипный отвес хлопка-волокна по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, рапорт на принятые из производства хлопок-волокно и побочную продукцию по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и рапорт на принятые из производства семена хлопчатника по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, которые передаются в плановый отдел.
41. Данные покипного отвеса хлопка-волокна, рапорта на принятые из производства хлопок-волокно и побочную продукцию и рапорта на принятые из производства семена хлопчатника заносятся товароведом готовой продукции в журнал учета поступления продуктов переработки от производства по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.

42. Өңделген шитті мақтаны мақта иелері бойынша бөлу осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңдеу және дайын өнімнің түсуі туралы есеппен ресімделеді, ол шитті мақтаның партиясын тазалау аяқталғаннан кейін мақта иесіне беріледі.
43. Мақта талшығының, тұқымның шығымын және иістер мөлшерін тексеру үшін мақта тазалау зауытында мақта тазалау зауытының жанындағы мақта қабылдау пункті мен мақта тазалау зауыты тұрған орыннан тыс жерде орналасқан мақта қабылдау пункті бойынша шитті мақтаны бақылау іріктеулері жүйелі түрде жүргізіледі.
5-параграф. Тиеп жөнелту кезінде шитті мақтаның
сандық-сапалық есебін ресімдеу
44. Шитті мақтаның бастапқы өңдеу өнімдерін тиеп жөнелтуді материалдық жауапты адам осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны бас бухгалтермен, техникалық бақылау бөлімінің (бұдан әрі – ТББ) басшысымен және дайын өнім тауартанушысымен келісуді ескере отырып, мақта тазалау зауыты басшысының бұйрығының негізінде жүзеге асырады.
Тиеп жөнелтуге арналған бұйрық мақта тазалау зауытының есепші жұмыскеріне беріледі, ол тиеп жөнелтуге арналған бұйрықтың есебі журналын жүргізеді.
45. Мақта талшығын темір жол көлігімен тиеп жөнелткен кезде "Мақта саласын дамыту туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 18) тармақшасымен белгіленген тәртіппен бекітілген қағидаларға сәйкес берілген мақта талшығы сапасының паспорттары мен темір жол жүкқұжаттары негізінде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақта талшығын темір жол көлігімен тиеп жөнелту тізілімі жасалады.
Тиеп жөнелтілетін мақта талшығына темір жол жүкқұжаты мен мақта талшығы сапасының паспорты қоса беріледі.
46. Мақта тұқымын, линтті және талшықты қалдықтарды автомобиль көлігімен тиеп жөнелту тауарлық-көліктік жүкқұжаттармен және сапа туралы құжаттармен ресімделеді, олардың негізінде осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автомобиль көлігімен тиеп жөнелтілген мақта тұқымы, линт және талшықты қалдықтар жүкқұжаттарының тізілімі жасалады.
47. Тиеп жөнелтуге арналған бұйрық, тауарлық-көліктік жүкқұжаттар, тиеп жөнелту тізілімдері, мақта талшығының сапасы паспорттарының көшірмелері бухгалтерияға беріледі. Осы құжаттар бойынша шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдері шығынға шығарылады.
48. Әрбір мақта иесіне жіберуге жататын мақтаның мөлшері мақта қолхаттарына сәйкес айқындалады.
6-параграф. Шитті мақтаны қабылдау мен тиеп жөнелту
нәтижелерін салыстырып тексеруді жүргізу
49. Мақта қабылдау пункттерінен келіп түскен шитті мақтаны қабылдау мен мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жөнелтуді салыстырып тексеру актілерін мақта тазалау зауытының басшысы олар мақта тазалау зауытына келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей қарайды. Басшы әрбір акті бойынша жетіспеушіліктердің орнын толтыру және артылғанды кіріске алу туралы жазбаша шешім ресімдейді.

42. Разделение переработанного хлопка-сырца по владельцам хлопка оформляется отчетом о переработке и поступлении готовой продукции по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам, который выдается владельцу хлопка после окончания очистки партии хлопка-сырца.
43. Для проверки выходов хлопка-волокна, семян и размеров угаров на хлопкоочистительном заводе систематически проводятся контрольные переборки хлопка-сырца по призаводскому хлопкоприемному пункту и хлопкоприемным пунктам, расположенным вне места нахождения хлопкоочистительного завода.
Параграф 5. Оформление количественно-качественного
учета хлопка при отгрузке
44. Отгрузка продуктов первичной переработки хлопка-сырца осуществляется материально-ответственным лицом на основании приказа руководителя хлопкоочистительного завода, с учетом согласования его с главным бухгалтером, руководителем отдела технического контроля (далее – ОТК) и товароведом готовой продукции по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Приказ на отгрузку передается счетному работнику хлопкоочистительного завода, который ведет журнал учета полученных приказов на отгрузку.
45. При отгрузке хлопка-волокна железнодорожным транспортом на основании железнодорожных накладных и паспортов качества хлопка-волокна, выданных в соответствии с правилами, утвержденными в порядке установленном подпунктом 18) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли", составляется реестр отгрузки хлопка-волокна железнодорожным транспортом по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Отгружаемый хлопок-волокно сопровождается железнодорожной накладной и паспортами качества хлопка-волокна.
46. Отгрузка семян хлопчатника, линта и волокнистых отходов автомобильным транспортом оформляется товарно-транспортными накладными и документами о качестве, на основании которых составляется реестр накладных на отгруженные автомобильным транспортом семена хлопчатника, линт и волокнистые отходы по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
47. Приказ на отгрузку, товарно-транспортные накладные, реестры на отгрузку, копии паспортов качества хлопка-волокна передаются в бухгалтерию. По этим документам продукты первичной переработки хлопка-сырца списываются в расход.
48. Количество хлопка, подлежащего отпуску каждому владельцу, определяется в соответствии с хлопковыми расписками.
Параграф 6. Проведение сверки результатов приемки и отгрузки
хлопка-сырца
49. Поступившие от хлопкоприемных пунктов акты сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод рассматриваются руководителем хлопкоочистительного завода не позднее пяти рабочих дней со дня их поступления на хлопкоочистительный завод. По каждому акту руководителем оформляется письменное решение о возмещении недостач и оприходовании излишков.

50. Шитті мақтаны мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жөнелтуді салыстырып тексеру актісінің бірінші данасы мақта тазалау зауытында қалады, актінің екінші данасы мақта тазалау зауыты басшысының шешімімен бірге мақта қабылдау пунктіне жіберіледі және шитті мақта жетіспеушіліктерінің орнын толтыру мен артылғанын кіріске алу үшін негіз болады.
51. Егер салыстырып тексеру кезінде шитті мақтаның артылғаны анықталса, бұл артылғанды мақта қабылдау пунктінің бухгалтериясы шитті мақтаның сақталуда болған және сақталудағы көлеміне пропорционал көлемде мақта иелерінің жеке шоттарына кіріске енгізуі тиіс.
52. Егер салыстырып тексеру кезінде жетіспеушілік анықталса, мақта қабылдау пунктінің материалдық жауапты адамдары оны шитті мақтаның сақталуда болған және сақталудағы көлеміне пропорционал көлемде мақта иелерінің жеке шоттарына өтеуді жүргізеді.
7-параграф. Түгендеу
53. Қабылданған шитті мақтаны қабылдаудың, сақтаудың және өңдеудің соңғы нәтижелерін анықтау үшін мақта қабылдау пункттері мен мақта тазалау зауыты жыл сайын 1 тамызға дейін шитті мақта мен оның бастапқы өңдеу өнімдерінің бар болуын түгендеуді жүргізеді.
54. Түгендеуге:
1) барлық мақта қабылдау пункттерінің қоймаларында және мақта тазалау зауытының дайын өнім қоймаларында орналасқан;
2) "тиеп жөнелтілген тауарлар" шоттарында есептелетін шитті мақта, мақта талшығы, мақта тұқымы, линт және талшықты қалдықтар жатады.
55. Түгендеуді жүргізу үшін:
1) мақта қабылдау пункті бойынша – мақта қабылдау пунктінің меңгерушісі, зертхана меңгерушісі (аға зертханашы), аға бухгалтер;
2) мақта тазалау зауыты бойынша – басшы, бөлім басшылары және бас бухгалтер құрамындағы түгендеу комиссиялары құрылады.
56. Шитті мақтаның, мақта талшығының, мақта тұқымының, линттің және талшықты қалдықтардың бар болуын түгендеу сақтауға жауапты адамдардың міндетті түрде қатысуымен әрбір партия бойынша заттай қалдықтарды натурада алу жолымен және мынадай талаптарды сақтаумен жүргізіледі:
1) шитті мақта бойынша мақта қабылдау пункттерінен әкетілмей немесе мақта тазалау зауытында өңделмей қалған партиялардағы шитті мақтаның нақты бар болуы 1 тамыздағы жай-күй бойынша өлшеу жолымен белгіленеді;
2) мақта талшығы, линт және талшықты қалдықтар бойынша 1 тамызға партияларда мақта талшығының, линт және талшықты қалдықтардың бар болуы әрбір партияның барлық бумаларының кемінде 10 %-ын іріктеп қайта өлшей отырып, әрбір партияда өндірістен қабылданған мақта талшығы мен жанама өнім рапортында көрсетілген бумалар санын тексеру жолымен белгіленеді. Бумалардың дұрыс емес массасы анықталған жағдайда партияның барлық бумалары қайта өлшеуге жатады.
Босатылған мақта талшығының, линттің және талшықты қалдықтардың 1 тамызға нақты болуы алдын-ала сорттау және шеті мен шірігін іріктеумен қайта өлшеу жолымен анықталады;

50. Первый экземпляр акта сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод остается на хлопкоочистительном заводе, второй экземпляр акта с решением руководителя хлопкоочистительного завода высылается хлопкоприемному пункту и служит основанием для возмещения недостач и оприходования излишков хлопка-сырца.
51. Если при сверке выявлен излишек хлопка-сырца, этот излишек должен быть оприходован бухгалтерией хлопкоприемного пункта на лицевые счета владельцев хлопка пропорционально объему хранившегося и находящегося на хранении хлопка-сырца.
52. Если при сверке выявлена недостача, материально-ответственные лица хлопкоприемного пункта производят возмещение ее на лицевые счета владельцев хлопка пропорционально объему хранившегося и находящегося на хранении хлопка-сырца.
Параграф 7. Инвентаризация
53. Для выявления окончательных результатов приемки, хранения и переработки принятого хлопка-сырца хлопкоприемные пункты и хлопкоочистительный завод ежегодно до 1 августа проводят инвентаризацию наличия хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки.
54. Инвентаризации подлежат хлопок-сырец, хлопок-волокно, семена хлопчатника, линт и волокнистые отходы:
1) находящиеся на складах всех хлопкоприемных пунктов и складах готовой продукции хлопкочистительного завода;
2) числящиеся на счетах "товаров отгруженных".
55. Для проведения инвентаризации создаются инвентаризационные комиссии в составе:
1) по хлопкоприемному пункту – заведующего хлопкоприемным пунктом, заведующего лабораторией (старшего лаборанта), старшего бухгалтера;
2) по хлопкоочистительному заводу – руководителя, руководителей отделов и главного бухгалтера.
56. Инвентаризация наличия хлопка-сырца, хлопка-волокна, семян хлопчатника, линта и волокнистых отходов производится путем снятия остатков в натуре по каждой партии при обязательном участии лиц, ответственных за хранение, и с соблюдением следующих требований:
1) по хлопку-сырцу фактическое наличие хлопка-сырца в партиях, остающихся невывезенными с хлопкоприемных пунктов или непереработанными хлопкоочистительным заводом, устанавливается путем взвешивания по состоянию на 1 августа;
2) по хлопку-волокну, линту и волокнистым отходам наличие на 1 августа хлопка-волокна, линта и волокнистых отходов в партиях устанавливается путем проверки в каждой партии количества кип, указанных в рапорте на принятые из производства хлопок-волокно и побочную продукцию, с выборочной перевеской не менее 10 % всех кип каждой партии. При обнаружении неправильной массы кип перевеске подлежат все кипы партии.
Фактическое наличие на 1 августа распрессованного хлопка-волокна, линта и волокнистых отходов выявляется путем взвешивания с предварительной рассортировкой и отбором окрайки и гнили;

3) мақта тұқымы бойынша техникалық және егістік тұқымның нақты қалдықтары оларды 1 тамыздағы жай-күйі бойынша өлшеу жолымен белгіленеді.
57. Шитті мақтаның, мақта талшығының, мақта тұқымының, линттің және талшықты қалдықтардың нақты болуын өлшеу жолымен белгілеген кезде түгендеу комиссиялары әрбір партиядағы шитті мақта мен оның бастапқы өңдеу өнімдерінің сапасын бір уақытта айқындайды; сорттылығының сәйкессіздігі немесе сақтау кезінде бүлдіру салдарларынан сапасының нашарлауы анықталған кезде шығын мөлшері, себептері және оған жауапты адамдар белгіленеді.
58. Мақта қабылдау пункттері қабылдайтын шитті мақта, өндірістен 31 шілдеден кейін түскен оның бастапқы өңдеу өнімдері осы түгендеуге енгізілмейді және бөлек қоймалау мен есептеуге жатады.
59. Түгендеу басталғанға дейін мақта қабылдау пункттерінің және мақта тазалау зауытының бухгалтериясы:
1) шитті мақта, тұқым, линт және талшықты қалдықтар жауапты сақтауында тұрған адамдардан 1 тамызға дейінгі барлық кіріс-шығыс құжаттарын алады;
2) осы құжаттарды тексеруді, өңдеуді, таратуды және талдамалық есептің бухгалтерлік карточкалары бойынша да, сандық-сапалық есебі кітаптары бойынша да 1 тамызға қалдықтар шығаруды жүргізеді;
3) сандық қалдықтарды талдамалық есептің бухгалтерлік карточкаларының деректері бойынша және сандық-сапалық есебі кітаптары бойынша салыстырады;
4) барлық жауапты сақтаушылардан құндылықтардың кірісі мен шығысы жөніндегі барлық құжаттар бухгалтерияға тапсырылғаны, есепте көрсетілгені және оларда кіріске алынбаған немесе шығысқа шығарылмаған ешқандай құндылықтардың жоқ екендігі туралы жазбаша растаулар алады.
60. Түгендеу кезінде:
1) мақта қабылдау пунктітерінің барлық тиеп жөнелтулері бойынша мақта тазалау зауытына 1 қаңтардан 1 тамызға дейін келіп түскен шитті мақтаның кіріске алынуы;
2) түскен, алайда бір себептермен олардан алынуға тиісті басқа шоттарда көрсетілген сомалар "жөнелтілген тауарлар" есебі бойынша жатқызылмағандығы;
3) шитті мақтаның бастапқы өңдеу өнімдерін, атап айтқанда, май зауыттарына мақта тұқымын тиеп жөнелту бойынша сатып алушылармен барлық шағымдық есеп айырысулар мұқият тексеріледі.
Түгендеу деректері қолданыстағы нысандар бойынша: қоймалардағы қалдықтар бойынша және жөнелтілген тауарлар есебі бойынша түгендеу тізімдемелеріне енгізіледі.
61. Түгендеу тізімдемелерінде шитті мақтаның, оның бастапқы өңдеу өнімдерінің қоймалардағы қалдықтары әрбір партия бойынша деректерді келтіре отырып, әрбір мақта қабылдау пункті және жауапты сақтаушы бойынша бөлек көрсетіледі.
62. Тиеп жөнелтілген және төленбеген тауарлардың түгендеу тізімдемелерінде әрбір тиеп жөнелту бойынша: сатып алушының, тиеп жөнелтілген тауардың және межелі станцияның атауы, тиеп жөнелтілген күн, теміржол жүкқұжатының нөмірі, шот нөмірі мен берілген күні, саны, сомасы көрсетіледі.

3) по семенам хлопчатника фактические остатки технических и посевных семян устанавливаются путем их взвешивания по состоянию на 1 августа.
57. При установлении фактического наличия хлопка-сырца, хлопка-волокна, семян, линта и волокнистых отходов путем взвешивания инвентаризационные комиссии одновременно определяют качество хлопка-сырца и продуктов его первичной переработки в каждой партии; при обнаружении несоответствия сортности или ухудшения качества вследствие порчи при хранении устанавливают количество потерь, причины и ответственных за это лиц.
58. Хлопок-сырец, принимаемый хлопкоприемными пунктами, продукты его первичной переработки, поступившие из производства после 31 июля, в данную инвентаризацию не включаются и подлежат обособленному складированию и учету.
59. К началу инвентаризации бухгалтерия хлопкоприемных пунктов и хлопкоочистительного завода:
1) получает от лиц, на ответственном хранении которых находятся хлопок-сырец, семена, линт и волокнистые отходы, все приходно-расходные документы до 1 августа;
2) проводит проверку, обработку, разноску этих документов и выведение остатков на 1 августа как по бухгалтерским карточкам аналитического учета, так и по книгам количествено-качественного учета;
3) сопоставляет количественные остатки по данным бухгалтерского аналитического учета и по книгам количествено-качественного учета;
4) получает от всех ответственных хранителей письменные подтверждения о том, что все документы по приходу и расходу ценностей сданы в бухгалтерию, отражены в учете и никаких неоприходованных или не списанных в расход ценностей у них нет.
60. При инвентаризации тщательно проверяется:
1) оприходование поступившего на хлопкоочистительный завод с 1 января по 1 августа хлопка-сырца по всем отгрузкам хлопкоприемных пунктов;
2) не состоят ли по счету "товаров отгруженных" суммы, поступление которых уже состоялось, но почему-либо отражено на других счетах, с которых их надлежит снять;
3) все претензионные расчеты с покупателями по отгрузкам продуктов первичной переработки хлопка-сырца, в частности, семян хлопчатника маслозаводам.
Данные инвентаризации заносятся в инвентарные описи по действующим формам: на остатки на складах и по счету товаров отгруженных.
61. В инвентарных описях остатки на складах хлопка-сырца, продуктов его первичной переработки указываются раздельно по каждому хлопкоприемному пункту и ответственному хранителю с приведением данных по каждой партии.
62. В инвентарных описях на товары, отгруженные и неоплаченные, по каждой отгрузке приводятся: наименование покупателя, отгруженного товара и станции назначения, дата отгрузки, номер железнодорожной накладной, номер и дата выписки счета, количество, сумма по счету.

63. Түгендеу тізімдемелеріне түгендеуді жүргізген түгендеу комиссиясының мүшелері қол қояды, олар сондай-ақ түзету ескертпелеріне қол қояды.
64. Заттай белгіленген шитті мақтаның, оның бастапқы өңдеу өнімдерінің қалдықтарын түгендеу комиссиясы түгендеу-салыстыру ведомостарын жасай отырып және әрбір жауапты сақтаушы бойынша және шитті мақтаның, оның бастапқы өңдеу өнімдерінің әрбір партиясы бойынша түгендеу нәтижелерін: жетіспеушіліктерді, артылғандарды және сақтау кезінде бүлдіру салдарларынан сапасын жоғалтуды анықтай отырып, есептеу деректері бойынша қалдықтармен салыстырады.
65. Материалдық жауапты адамдар салыстыру ведомостарына қол қою кезінде жетіспеушіліктер, артылғандар және шығындар себептері туралы жазбаша түсіндірме, ал түгендеу комиссиясы – түгендеу нәтижелері бойынша немесе материалды жауапты адамдардың түсіндірмелері бойынша қорытынды берулері тиіс.
66. Мақта тазалау зауытының басшысы немесе мақта қабылдау пунктінің меңгерушісі үш жұмыс күні ішінде барлық түгендеу-салыстыру ведомостарын, түгендеу комиссиясының қорытындыларын, жауапты сақтаушылардың түсіндірмелерін қарастырады және түгендеу нәтижелері бойынша шешім қабылдайды.
67. Барлық сандық-сапалық есеп журналдары мен кітаптары нөмірленуі, тігілуі және басшының қолымен және мақта өңдеу ұйымының мөрімен бекітілуі тиіс (бар болған жағдайда).
8-параграф. Сақтауға жататын құжаттар және
оларды сақтау мерзімдері
68. Мақта өндеу ұйымының сақтауына жататын тиісті құжаттар тізбесі, оларды сақтау мерзімдері:
1) мақта қабылдау пунктінде шитті мақтаны қабылдаудың салмақ журналы – 25 жыл;
2) шитті мақтаны талдау карточкасы – 25 жыл;
3) шитті мақтаның ылғалдылығы мен ластануын талдау нәтижелерін тіркеу журналы – 10 жыл;
4) шитті мақтаны қабылдау туралы квитанция – 25 жыл;
5) шитті мақтаның сандық-сапалық есебі кітабы – 25 жыл;
6) шитті мақтаны қабылдау мен мақта қабылдау пунктінен мақта тазалау зауытына жөнелтуді салыстырып тексеру актісі – 5 жыл;
7) шитті мақтаны өңдеуге жіберуге, шитті мақтаны пайдалануға өндірістік тапсырма, нақты иістер теңгерімі – 10-15 жыл;
8) өндіріске қабылданған мақта тұқымына рапорт – 5-10 жыл;
9) өндірістен өңдеу өнімдерінің түсуі есебі журналы – 5-10 жыл;
10) өңдеу және дайын өнімнің түсуі туралы есеп – 10-15 жыл;
11) шитті мақтаны бастапқы өңдеу өнімдерін тиеп жөнелтуге бұйрық – 5-10 жыл;

63. Инвентарные описи подписываются членами инвентаризационной комиссии, проводившими инвентаризацию, которые также подписывают и оговорки исправлений.
64. Установленные в натуре остатки хлопка-сырца, продуктов его первичной переработки инвентаризационная комиссия сопоставляет с остатками по данным учета, составляя инвентаризационно-сличительные ведомости и выявляя по каждому ответственному хранителю и по каждой партии хлопка-сырца, продуктов его первичной переработки результаты инвентаризации: недостачи, излишки и потери качества вследствие порчи при хранении.
65. Материально-ответственные лица при подписании сличительных ведомостей должны дать письменное объяснение причин недостач, излишков и потерь, а инвентаризационная комиссия – заключение по результатам инвентаризации или по объяснениям материально-ответственных лиц.
66. Руководитель хлопкоочистительного завода в течение трех рабочих дней рассматривает все инвентаризационно-сличительные ведомости, заключения инвентаризационной комиссии, объяснения ответственных хранителей и принимает решение по результатам инвентаризации.
67. Все журналы и книги количественно-качественного учета должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены подписью руководителя и печатью (при наличии) хлопкоперерабатывающей организации.
Параграф 8. Документы, подлежащие хранению и сроки их хранения
68. Перечень документов, подлежащих хранению хлопкозаготовительной организацией, сроки их хранения:
1) весовой журнал приемки хлопка-сырца на хлопкоприемном пункте – 25 лет;
2) карточка анализа хлопка-сырца – 25 лет;
3) журнал регистрации результатов анализа влажности и засоренности хлопка-сырца – 10 лет;
4) квитанция о приемке хлопка-сырца – 25 лет;
5) книга количественно-качественного учета хлопка-сырца – 25 лет;
6) акт сверки приемки и отправки хлопка-сырца с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод – 5 лет;
7) производственное задание на отпуск хлопка-сырца в переработку, использование хлопка-сырца, баланс физических угаров – 10-15 лет;
8) рапорт на принятые на производство семена хлопчатника – 5-10 лет;
9) журнал учета поступления продуктов переработки от производства – 5-10 лет;
10) отчет о переработке и поступлении готовой продукции – 10-15 лет;
11) приказ на отгрузку продуктов первичной переработки хлопка-сырца – 5-10 лет;

12) мақта талшығын теміржол көлігімен тиеп жөнелту тізілімі – 5-10 жыл;
13) автомобиль көлігімен тиеп жөнелтілген мақта тұқымы, линт және талшықты қалдықтар жүкқұжаттарының тізілімі – 5-10 жыл.
Қазақстан республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 28 қазандагы
№ 4-6/955 бұйрығына
1-қосымша
_____________________________ мақта қабылдау пунктінде
шитті мақтаны қабылдау журналы
Күні
Шитті мақта иесінің атауы
Шитті мақта иесінің Т.А.Ә.
Автомобиль(трактор)
Жинау түрі
Сорты
Көмбе нөмірі
Партия нөмірі
Брутто салмағы
Ыдыс салмағы
Нетто салмағы
Тауартанушының қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Мақтаның сандық-сапалық
есебін жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Шитті мақтаны талдау карточкасы
20__ жылғы "___" ________________
Мақта өңдеу ұйымы ___________________________________________________
Мақта қабылдау пункті _______________________________________________
Шитті мақтаның иесі _________________________________________________
(атауы, орналасқан жері)
Селекциялық сорты ________________ Жинау түрі _______________________
Типі________Сорты __________Көмбе__________ Партия __________________
Ластануы ___________________ % Ылғалдылығы _________________________%
Штапелдік ұзындығы ___________ Жетілу коэффициенті __________________
Зертхана меңгерушісі ______________________
Мақтаның сандық-сапалық
есебін жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Шитті мақтаның ылғалдылығы мен ластануын талдау нәтижелерін
тіркеу журналы
Селекциялық сорт
Сорт
Көмбе
Партия
Шитті мақта иесінің атауы
Ластануы
Шитті мақтаның өлшемі
Сорт салмағы
Орташа ластану %-ы
Сынама
Салмағы, грамм
грамм
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Ылғалдылығы
Қолы
Шитті мақтаның кептіруге дейінгі
өлшемі
Сынаманың жалпы салмағы
Айырмашылық
Абсолюттік құрған салмағы, грамм
Ылғалдылығы
Сынама
%
11
12
13
14
15
16
17
Мақтаның сандық-сапалық
есебін жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Шитті мақтаны қабылдау туралы квитанция
Мақта өңдеу ұйымы ___________________________________________________
Мақта қабылдау пункті _______________________________________________
Шитті мақтаның иесі _____________________ ЖСН/БСН ___________________
Куәлік (патент) сериясы ______________ № __________
20__ жылғы "__" ________ дейінгі қолданылу мерзімімен _______ берілді
Селекциялық сорт
Сорт
Көмбе №
Партия №
Жинау түрі
Нақты салмағы
Ластануы, %
Есептік салмағы
Ылғалдылығы, %
Кондициялық салмағы
Шитті мақтаны тапсырдым ________________ ____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мақта қабылдау
пунктінің меңгерушісі ______________ ________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Зертхана меңгерушісі ________________ _______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
ІІ аймақтың тауартанушысы __________ ________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда))
Мақта қабылдау
пунктінің бухгалтері ______________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мақтаның сандық-сапалық
есебін жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Шитті мақтаның сандық-сапалық есебі кітабы
Партия, № ________, көмбе № _______. Селекциялық сорты _____________.
Cорты _________________, Орташа өлшемді ластануы _________________ %.
Орташа өлшемді ылғалдылығы ____________ %.
Материалды жауапты адам: 2-аймақтың тауартанушысы __________________
Кіріс
Р/c №
Күні
Құжаттың №
Жинау түрі
Сорты
Нақты салмағы
Ластануы, %
Есептік салмағы
Ылғалдылығы, %
Кондициялық салмағы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Шығыс
Қалдық
Нақты салмағы
Ластануы, %
Есептік салмағы
Ылғалдылығы, %
Кондициялық салмағы
Нақты салмағы
Ластануы, %
Есептік салмағы
Ылғалдылығы, %
Кондициялық салмағы
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Мақтаның сандық-сапалық
есебін жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Шитті мақтаны қабылдау мен мақта қабылдау пунктінен мақта
тазалау зауытына жөнелтуді салыстырып тексеру акті
Мақта қабылдау пунктінде қабылдау
Р/с №
Сорты
Жинау түрі
Партия №
Нақты салмағы, килограмм
Ластануы, %
Есептік салмағы, килограмм
Ылғалдылығы, %
Кондициялық салмағы, килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Мақта қабылдау пунктінен жөнелту
Мақта тазалау зауытында қабылдау
Нақты салмағы, килограмм
Ластануы, %
Есептік салмағы, килограмм
Ылғалдылығы, %
Кондициялық салмағы,
килограмм
Нақты салмағы, килограмм
Ластануы, килограмм
Есептік салмағы, килограмм
Ылғалдылығы, %
Кондициялық
массасы,
килограмм
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Мақта қабылдау
пунктінің меңгерушісі _____________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мақта қабылдау пункті
зертханасының меңгерушісі ________________ __________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Мақта қабылдау пунктінің бухгалтері _______ _________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
Мақта қабылдау пунктінің
2 аймағының тауартанушысы __________ ________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
Мақтаның сандық-сапалық
есебін жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
№ ______ өндірістік тапсырма
_____________________________________________________________________
(мақта тазалау зауытының атауы)
20___ жылғы "____"_____________
I-бөлім. Шитті мақтаны қайта өңдеуге жіберу

12) реестр отгрузки хлопка-волокна железнодорожным транспортом – 5-10 лет;
13) реестр накладных на отгруженные автомобильным транспортом семена хлопчатника, линт и волокнистые отходы – 5-10 лет.
Приложение 1
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Форма
Весовой журнал приемки
хлопка-сырца на хлопкоприемном пункте __________________
Дата
Наименование владельца хлопка сырца
Ф.И.О. владельца хлопка-сырца
Автомобиль (трактор)
Вид сбора
Сорт
Номер бунта
Номер партии
Вес брутто
Вес тары
Вес нетто
Подпись товароведа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 2
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Форма
Карточка анализа хлопка-сырца
"___" ________________ 20___ года
Хлопкоперерабатывающая организация __________________________________
Хлопкоприемный пункт ________________________________________________
Владелец хлопка-сырца _______________________________________________
(наименование, место нахождения)
Селекционный сорт _______________ Вид сбора _________________________
Тип ________ Сорт _________ Бунт __________ Партия __________________
Засоренность ________________ % Влажность _________________________ %
Штапельная длина ____________ Коэффициент зрелости __________________
Заведующий лабораторией ______________________
Приложение 3
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Форма
Журнал регистрации результатов анализа влажности
и засоренности хлопка-сырца
Селекционный
сорт
Сорт
Бунт
Партия
Наименование владельца
хлопка-сырца
1
2
3
4
5
Продолжение таблицы:
Засоренность
Навеска
хлопка-сырца
Вес сорта
Средний % засоренности
Проба
Вес,
грамм
Грамм
%
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы:
Влажность
Подпись
Навеска
хлопка-сырца
до сушки
Общий вес пробы
Разность
Абсолютно сухой вес, грамм
% влажности
Проба
%
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 4
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Форма
Квитанция о приемке хлопка-сырца
Хлопкоперерабатывающая организация __________________________________
Хлопкоприемный пункт ________________________________________________
Владелец хлопка-сырца __________________ ИИН/БИН ____________________
Свидетельство (патент) серия ________________ № _____________________
Выдан __________________ сроком действия до "___" _________20___ года
Селекционный сорт
Сорт
№ бунта
№ партии
Вид сбора
Физический вес
Засоренность, %
Расчетный вес
Влажность, %
Кондиционная масса
Хлопок-сырец сдал ___________ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его
наличии))
Заведующий хлопкоприемным пунктом ____________ _____________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Заведующий лабораторией ___________ _________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Товаровед II зоны _________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Бухгалтер хлопкоприемного пункта _________ __________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Приложение 5
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Форма
Книга количественно-качественного учета хлопка-сырца
Партия № _____________________. Бунт № ____________________.
Селекционный сорт _____________. Сорт _____________________.
Средневзвешенная засоренность ______________________________ %.
Средневзвешенная влажность _________________________ %.
Материально-ответственное лицо: Товаровед 2 зоны ____________________
Приход
Дата
№ документа
Вид сбора
Сорт
Физический вес
Засоренность, %
Расчетный вес
Влажность, %
Кондиционная масса
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Продолжение таблицы:
Расход
Остаток
Физический вес
Засоренность, %
Расчетный вес
Влажность, %
Кондиционная масса
Физический вес
Засоренность, %
Расчетный вес
Влажность, %
Кондиционная масса
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Приложение 6
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Форма
Акт сверки приемки и отправки хлопка-сырца
с хлопкоприемного пункта на хлопкоочистительный завод
Приемка на хлопкоприемном пункте
№ п/п
Сорт
Вид сбора
№ партии
Физический вес, килограмм
Засоренность, %
Расчетный вес, килограмм
Влажность, %
Кондиционная масса, килограмм
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Продолжение таблицы:
Отправка с хлопкоприемного пункта
Физический вес, килограмм
Засоренность, %
Расчетный вес, килограмм
Влажность, %
Кондиционная масса, килограмм
10
11
12
13
14
Продолжение таблицы:
Приемка на хлопкоочистительном заводе
Физический вес, килограмм
Засоренность, %
Расчетный вес, килограмм
Влажность, %
Кондиционная масса, килограмм
15
16
17
18
19
Заведующий
хлопкоприемным пунктом _______________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Заведующий лабораторией
хлопкоприемного пункта ____________ _________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Бухгалтер хлопкоприемного пункта ____________ _______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Товаровед II зоны хлопкоприемного пункта ________ ___________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Приложение 7
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Форма
Производственное задание № ______
_____________________________________________________________________
(наименование хлопкоочистительного завода)
"____" ___________ 20___ года
Раздел I. Отпуск хлопка-сырца в переработку

1. ІІ аймақтың тауартанушысы _____________________ сақталудағы,
мақта тазалау зауытында жинақтау кезінде анықталған:
а) саны: нақты массасы бойынша ______________________ килограмм
ластанудың есептік нормасына келтірілген массасы бойынша ________
килограмм, кондициялық массасы бойынша ___________________ килограмм;
б) сапасы: селекциялық сорты ______________________, өндірістік
сорты ______________________, ылғалдылығы ________________________ %,
ластануы __________________________ %, үліктенуі _________________ %,
жинау түрі _____________________ тұқымдық, техникалық шитті мақтаның
№ ____ партиясы 20__ жылғы "____"_________________ бастап дайындалсын
және қайта өңдеуге жіберілсін.
Шитті мақта мынадай мақта қабылдау пункттерінен:
Мақта қабылдау
пунктінің атауы
Кондициялық
массасы, килограмм
Мақта қабылдау
пунктінің атауы
Кондициялық
массасы,
килограмм
Барлығы _____________________________________________________________
2. Шитті мақта ағымда мыналар арқылы өткізілсін:
а) кептіру-тазалау цехының кептіру тобы ____________ килограмм;
б) кептіру-тазалау цехының тазалау тобы ____________ килограмм;
в) мақта тазалау зауытының тазалау цехы ____________ килограмм;
с) кептірумен ________ килограмм, кептірусіз _______ килограмм.
3. Шитті мақтаны кептіру-тазалау цехы арқылы өткізгенде иістер
норма кезінде ________ % ________ килограмм құрады.
4. __________ килограмм шитті мақтаны өңдеуден мынадай мөлшерде
дайын өнім алынуы тиіс:
а) шығымы __________ % кезінде _______ килограмм мақта талшығы;
б) шығымы __________ % кезінде ________________ килограмм линт;
в) шығымы ___ % кезінде линтерлеуден кейін ___ килограмм мақта
тұқымы;
г) шығымы ____________ % кезінде ______________ килограмм үлік;
д) шығымы ____________ % кезінде _____________ килограмм мамық;
е) иістер ____________________________________________________.
5. Көрсетілген шитті мақтадан алынатын дайын өнім мынадай сапа
көрсеткіштеріне сәйкес болуы тиіс:
а) өндірістік сорты ______, ақаулар сомасы мен ластануы ____ %
мақта талшығы;
б) джинирлеуден кейін тұқымның қалдық талшықтығы _______ грамм;
в) сорты _________________ типі _________________________ линт;
г) линтерлеуден өткен тұқымның толық мамықтығы _____________ %;
д) тұқымның ластануы ___ %-дан артық емес, тұқымның сорты ____.
Өндірістік тапсырманы жасағандар:
Бас инженер ____________ ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда))
Техникалық бақылау
бөлімінің бастығы ____________ ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
І-аймақтың тауартанушысы __________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда))
Жоспарлау бөлімінің бастығы __________ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда))
Бас бухгалтер ____________ __________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда))
Өндірістік тапсырманы бекітемін:
Басшы ____________ __________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда))
20____ жылғы "____" ______________
Өндірістік тапсырманы орындау
II бөлім. Шитті мақтаны пайдалану

1. Подготовить и отпустить в переработку с
"___" ________ 20__ года партию № ____________ семенного,
технического хлопка-сырца, хранящегося у товароведа II
зоны ________________________________ с определенным при
комплектовании на хлопкоочистительном заводе:
а) количеством: по фактическому весу _______________ килограмм,
по весу, приведенному к расчетной норме засоренности _________
килограмм по кондиционной массе ___________________ килограмм;
б) качеством: селекционный сорт _________________,
промышленный сорт __________________ влажность _______ %,
засоренность _________ %, заключенность _______________ %,
вид сбора ________________.
Хлопок-сырец от следующих хлопкоприемных пунктов:
Наименование хлопкоприемного пункта
Кондиционная масса, килограмм
Наименование хлопкоприемного пункта
Кондиционная масса, килограмм
Всего ________________________________________________________.
2. Хлопок-сырец пропустить в потоке через:
а) сушильную группу сушильно-очистительного цеха ___ килограмм;
б) очистительную группу сушильно-очистительного цеха ____ килограмм;
в) очистительный цех хлопкоочистительного завода ___ килограмм;
с) подсушкой ________ килограмм; без подсушки ______ килограмм.
3. При пропуске хлопка-сырца через сушильно-очистительный цех угары при норме составляет ________ % ________ килограмм.
4. От переработки хлопка-сырца _______________ килограмм должно
быть получено следующее количество готовой продукции:
а) хлопка-волокна при выходе _________ % ___________ килограмм;
б) линта при выходе ______________ % _______________ килограмм;
в) семян хлопчатника после линтерования при выходе ____ % _____ килограмм;
г) улюка при выходе _____________ % ________________ килограмм;
д) пуха при выходе _____________ % _________________ килограмм;
е) угара _____________________________________________________.
5. Получаемая готовая продукция от указанного хлопка-сырца
должна соответствовать следующим качественным показателям:
а) хлопок-волокно ______ промышленного сорта с содержанием
суммы _________пороков и засоренности ____________________%;
б) остаточная волокнистость семян после джинирования ___ грамм;
в) линт _______________________ сорта ___________________ типа;
г) полная опушенность семян, прошедших линтерование __________;
д) засоренность семян не более _____ %, сорт семян ___________;
Производственное задание составили:
Главный инженер _____________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Руководитель отдела
технического контроля _____________ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Товаровед I зоны ____________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Руководитель планового отдела ___________ _________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Главный бухгалтер _____________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Производственное задание утверждаю:
Руководитель ____________ ________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"__" _________________ 20___ год
Выполнение производственного задания
Раздел II. Использование хлопка-сырца

1. Шитті мақтаның ағымда мыналар арқылы нақты өткізілгені:
а) кептіру-тазалау цехының кептіру тобы ____________ килограмм;
б) кептіру-тазалау цехының тазалау тобы ____________ килограмм;
в) мақта тазалау зауытының тазалау цехы ____________ килограмм;
с) кептірумен ________ килограмм; кептірусіз _______ килограмм.
Кептіру-тазалау цехы арқылы өткізілген шитті мақтаның иістері
норма бойынша ________% ________ килограмм.
2. Егістік, техникалық шитті мақтаның №__ партиясы өңдеуге
201 __ жылғы "___"__________ _____ сағат _________ минутта жіберіліп,
201 __ жылғы "__"___________ _____ сағат _________ минутта аяқталды.
Шитті мақтаның нақты салмағы бойынша ____ килограмм, есептік массасы
бойынша ___ килограмм, кондициялық массасы бойынша ____ килограмм.
Өңдеуді бастау алдында зертханалық талдау бойынша шитті мақтада
мынадай сапа көрсеткіштері болды: сорты ________, ылғалдылығы
________ %, үліктенуі _________ %. Қайта өңдеу барлығы ________ сағат
________ минут; үзіліссіз ________ сағат ________ минут; үзіліспен
________ сағат _________ минут жалғасты.
Соңынан _______________________________________________________
Бас инженер __________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда))
І-аймақтың тауартанушысы __________ _________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған
жағдайда))
Техникалық бақылау бөлімінің бастығы _________ ______________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
3. Шитті мақтаның № __________________ партиясын қайта өңдеуден
түскен және өлшеулер бойынша қабылданған дайын өнім:
Р/с
Өнімнің атауы
Жоспарлы нормалар бойынша өнім
Өндірістен түскені
Нақты массасы
Кондициялық массасы
талдауға алынғаны
қоймаға кіріске алынғаны
Салмағы,
килограмм
шитті мақтаның
массасына %
килограмм
шитті мақтаның массасына %
килограмм
шитті мақтаның массасына %
килограмм
шитті мақтаның массасына %
Мақта талшығы
Линт
Мақта тұқымы
Үлік
Мақта мамығы
Мақта талшығын сұрыптау
Иістер
Жиыны:
Бас инженер ____________ ______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
І-аймақтың тауартанушысы __________ ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
Жоспарлау бөлімінің бастығы _________ _________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
4. Шитті мақтаның көрсетілген мөлшерін өңдеуден іс жүзінде
сапасы мынадай өнім алынды:
а) өндірістік сорты ____, ақаулар сомасы мен ластануы ______ %,
ылғалдылығы _________ % мақта талшығы;
б) қалдық талшықтығы _____ грамм мақта тұқымы;
в) сорты ____________ типі ______________ ластануы ____ % линт;
г) сорты _________, толық мамықтығы _______ %, ластануы ____ %,
ылғалдылығы _________ % мақта тұқымы.
Ескертпе: осы партия бойынша жалпы өнімнен алынғаны:
а) ақаулар сомасы мен ластануы 22%-дан артық мақта талшығы
_____ килограмм;
б) ластануы 40%-дан артық мақта тұқымы ______________килограмм;
в) қалдық талшықтығы нормалардан артық мақта тұқымы _______
килограмм.
Техникалық бақылау бөлімінің бастығы _____ ____________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда))
III бөлім. Нақты иістер теңгерімі
(талшық шығымы % х
талшықтағы қоқыс %)

1. Фактически пропущено хлопка-сырца в потоке через:
а) сушильную группу сушильно-очистительного цеха ___ килограмм;
б) очистительную группу сушильно-очистительного цеха ______ килограмм;
в) очистительный цех хлопкоочистительного завода ___ килограмм;
с) подсушкой __________________ килограмм; без подсушки
_______________ килограмм.
Угары по норме по хлопку-сырцу, пропущенному через
сушильно-очистительного цеха ____________ % ______________ килограмм.
2. Партия посевного, технического хлопка-сырца № _____ отпущена
в переработку "____" ____________ 20___ года в _____ часов _____
минут и закончена "___" _________________ 20_____ года в ______ часов
_____ минут. Количество хлопка-сырца по фактическому весу _____
килограмм, порасчетному весу _______ килограмм, по кондиционной массе
_______ килограмм.
Перед началом переработки по лабораторному анализу хлопок-сырец
имел следующие качественные показатели: сорт _______, влажность
_______ % заулюченность____ %. Переработка продолжалась всего ___
часов____ минут; беспрерывно _______ часов _____ минут; с перерывом
______ часов ___ минут.
Вследствие __________________________________________________
Главный инженер ___________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Товаровед I зоны ___________ _______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Руководитель отдела
технического контроля ___________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
3. От переработки хлопка-сырца партии № _________ поступило и
по отвесам принято готовой продукции:
п/п
Наименование продукции
Продукция по плановым нормам
Поступило из производства
Фактический вес
Кондиционная масса
Изъято на анализ
Оприходовано на склад
вес, килограмм
% к весу хлопка-cырца
Килограмм
% к весу хлопка-сырца
вес, килограмм
% к весу хлопка-cырца
Килограмм
% к весу хлопка-сырца
Хлопок-волокно
Линт
Семенах лопчатника
Улюк
Пух хлопковый
Подбор хлопка-волокна
Угары
Итого:
Главный инженер ___________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Товаровед I зоны ___________ __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Руководитель планового отдела ___________ _____________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
4. От переработки указанного количества хлопка-сырца фактически
получено продукции следующего качества:
а) хлопок-волокно _________ промышленного сорта с содержанием
суммы пороков и засоренности __________ %, с влажностью __________ %;
б) семян хлопчатника с остаточной волокнистостью ______ грамм;
в) линта ____________________ сорта ___________________________
типа с засоренностью ________________ %;
г) семян хлопчатника _____ сорта, с полной опушенностью ___ %,
с засоренностью _______________ %, с влажностью ___________ %.
Примечание: из общей продукции по данной партии получено:
а) хлопка-волокна с суммой пороков и засоренностью выше 22 %
____ килограмм;
б) семян хлопчатника с засоренностью выше 40 % _____ килограмм;
в) семян хлопчатника с остаточной волокнистостью выше норм
_____ килограмм.
Руководитель отдела
технического контроля ___________ ___________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Раздел III. Баланс физических угаров
(выход волокна % х
сор в волокне %)

1. Қоқыс шығыны (%) = шитті мақтаның ластануы % х -------------------
100
(шиттінің ылғалдылығы % - талшықтың
ылғалдылығы %) х талшық шығымы %
2. а) Талшық бойынша ылғал шығыны (%) = -----------------------------
100
(шиттінің ылғалдылығы % -
ұқымның ылғалдылығы %) х талшық шығымы %
б) Тұқым бойынша ылғал шығыны (%) = ---------------------------------
100
Ылғал шығынының жиыны (а + б) ______________________________ %.
3. Шитті мақтаны өңдеу кезіндегі нақты салмақтағы шығындар жиыны
салмақпен (1 + 2) _____________ %.
4. Есеп жолымен анықталған нақты иістер шамасы мен шығындар сомасы
арасындағы айырма ___________________ % құрайды.
Бухгалтер-экономист ________ ________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда))
Бас бухгалтер ________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда))
IV-бөлім. Шитті мақтаның партиясын сақтау, жинақтау және қайта
өңдеу нәтижелері бойынша мақта тазалау зауыты басшысының шешімі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Басшы _________ _____________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда))
20____ жылғы "___" _________________
Мақтаның сандық-сапалық
есебін жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
№ __________ маркалы мақта талшығын бумалап өлшеу
_____________________________________________________________________
(мақта тазалау зауытының атауы)
Шитті мақтаның сорты __________ партия № ________ көмбе № ___________
№ ______________ Бригада № _____________ Ауысым
салмағы
салмағы
салмағы
Бумалар жиыны ________ брутто салмағы _______ ыдыс салмағы __________
нетто салмағы ________
Тауартанушы __________ ______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда))
Салмақ есебін тексердім _________ ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Бухгалтер _________ _________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты(бар болған жағдайда))
20___ жылғы "___" ______________________
Мақтаның сандық-сапалық
есебін жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Өндірістен қабылданған мақта талшығы мен қосалқы өнімге
№______ рапорт
_____________________________________________________________________
(мақта тазалау зауытының атауы)
Сорты _______ партия № ______ шитті мақтаны тазалау бойынша

1. Потеря сора (%)= засоренность хлопка-сырца % х -------------
100
(влажностью сырца % влажность
волокна %) х выход волокна %
2. а) Потеря влаги по волокну (%)= ----------------------------
100
(влажность сырца % -
влажность семян %) х выход семян %
б) Потеря влаги по семенам (%)= -------------------------------
100
Итого потеря влаги (а + б) ________________________ %.
3. Итого потери в фактическом весе при переработке хлопка-сырца (1 + 2)_ %.
4. Разница между величиной фактических угаров и суммой потерь,
определенных расчетным путем, составляет ________________________ %.
Бухгалтер-экономист ___________ ____________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Главный бухгалтер ___________ ______________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Раздел IV. Решение руководителя хлопкоочистительного завода по
результатам хранения, комплектования и переработки партии
хлопка-сырца
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Руководитель ___________ _______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"____" _______________ 20___ года
Приложение 8
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Форма
Покипный отвес хлопка-волокна марки № __________
_____________________________________________________________________
(наименование хлопкоочистительного завода)
Сорт хлопка-сырца ___________ № партии __________ № бунта ___________
Бригада № _______________ Смена № ___________________
вес
вес
вес
Итого кип ______ вес брутто ______ вес тары _____ вес нетто _________
Товаровед _________________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Подсчет веса проверил _________________ _____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Бухгалтер _________________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
"____" ______________ 20___ года
Приложение 9
к Правилам ведения количественно-
качественного учета хлопка
Форма
Рапорт № ______ на принятые из производства
хлопок-волокно и побочную продукцию ___________________________________________________________________
наименование хлопкоочистительного завода)
По очистке хлопка-сырца сорта _______
партии № ________________________