Адамдардың көлік құралдарын басқаруына тыйым салатын медициналық қарсы көрсетілімдер тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 9 қарашадағы № 853 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 желтоқсанда № 12365 болып тіркелді
«Жол жүрісі туралы» 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Адамдардың көлік құралдарын басқаруына тыйым салатын медициналық қарсы көрсетілімдер тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспасөз басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі                   Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 9 қарашадағы
№ 853 бұйрығымен бекітілген
Адамдардың көлік құралдарын басқаруына тыйым салатын
медициналық қарсы көрсетілімдер тізбесі
Қарсы көрсетілімнің атауы
АХЖ-10 бойынша аурулардың коды*

Об утверждении перечня медицинских противопоказаний, при которых лицам запрещается управлять транспортными средствами
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 9 ноября 2015 года № 853. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2015 года № 12365
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года «О дорожном движении» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень медицинских противопоказаний, при которых лицам запрещается управлять транспортными средствами.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательстве порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
здравоохранения и социального развития
Республики Казахстан                       Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
и социального развития Республики Казахстан
от 9 ноября 2015 года № 853
Перечень медицинских противопоказаний, при которых лицам
запрещается управлять транспортными средствами
Наименование противопоказания
Код заболевания по МКБ - 10*

1. Көлік құралдарын басқаруға абсолютті медициналық қарсы көрсетілімдер
1.1 Психикалық бұзылушылықтар және мінез-құлық бұзылушылықтары (ауыр тұрақты немесе жиі ушығатын ауырсыну пайда болулары бар созылмалы және ұзақ психикалық бұзылушылықтар болған кезде)
1.
Симптоматикалық қоса алғандағы психиканың органикалық бұзылулары (суб- және декомпенсация сатысында)
F00-03, F05.1, F06.0-F06.2, F07.0, F07.8
2.
Шизофрения, шизотипті және сандырақтық бұзылулар
F20 – F29
3.
Көңіл-күйдің бұзылуы [аффективтік бұзылулар]

1. Абсолютные медицинские противопоказания к управлению транспортными средствами
1.1 Психические расстройства и расстройства поведения (при наличии хронических и затяжных психических расстройств с тяжелыми стойкими или часто обостряющимися болезненными проявлениями)
1.
Органические, включая симптоматические, психические расстройства (в стадии суб- и декомпенсации)
F00-03, F05.1, F06.0-F06.2, F07.0, F07.8
2.
Шизофрения, шизотипические и бредовые расстройства
F20-F29
3.
Расстройства настроения (аффективные расстройства)

F30.1 - F31.6, F31.8, F31.9, F33.0 - F33.9, F34.8, F34.9, F38-39
4.
Кемел шақта тұлғалық мен мінез-құлықтың бұзылуы
F60.2- F60.3
5.
Ақыл кемдігі
F70 – F79
1.2. Психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолданумен байланысты психиканың бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылулары (диспансерлік бақылаудың белгіленген мерзімінен кемінде 2 жыл ремиссия мерзімімен)
1.
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды қолданумен байланысты психиканың бұзылулары мен мінез-құлықтың бұзылулары
F10 – F16, F18, F19

F30.1-F31.6, F31.8, F31.9, F33.0 - F33.9, F34.8, F34.9, F38-39
4.
Расстройства личности и поведения в зрелом возрасте
F60.2-F60.3
5.
Умственная отсталость
F70-F79
1.2. Психические расстройства и расстройства поведения, связанные с употреблением психоактивных веществ (со сроком ремиссии менее 2 лет от установленного срока диспансерного наблюдения)
1.
Психические расстройства и расстройства поведения, связанные с употреблением психоактивных веществ
F10-F16, F18, F19

1.3 Нерв жүйесі аурулары
1.
Эпилепсия
G 40
1.4 Көз және оның қосалқы аппаратының аурулары
1.
Ахроматопсия
H53.51
2.
Екі көздің соқырлығы
Н54.0
2. Көлік құралдарын басқаруға салыстырмалы медициналық қарсы көрсетілімдер
2.1 Қолмен басқарылатын көлік құралын басқарған кезде
1.
Қозғалысын айтарлықтай қиындататын табан деформациясы
M21.0, M21.1, M21.6, Q66
2.
Аяқтардың (аяқта сүйек, жұмсақ тіндер мен буындар ақаулары жоқ, қозғалыс көлемі сақталған, өкше сүйегінен санның үлкен ұршығының басына дейінгі аяқтың ұзындығы 75 см астамды құрайтын жағдайларды қоспағанда) кемінде 6 см қысқаруы

1.3 Болезни нервной системы
1.
Эпилепсия
G 40
1.4 Болезни глаза и его придаточного аппарата
1.
Ахроматопсия
Н53.51
2.
Слепота обоих глаз
Н54.0
2. Относительные медицинские противопоказания к управлению транспортными средствами
2.1 При управлении транспортным средством с ручным управлением
1.
Деформация стопы, значительно затрудняющая ее движение
М21.0, М21.1, М21.6, Q66
2.
Укорочение нижней конечности более чем на 6 см (за исключением случаев, когда конечность не имеет дефектов костей, мягких тканей и суставов, объем движений сохранен, длина конечности от пяточной кости до верхушки большого вертела бедра составляет более 75 см)

Q72- Q73
3.
Екі санның ампутациялық сынық бөліктері
S78, T13.6, Z89.6
4.
Екі жіліншіктің ампутациялық сынық бөліктері
S88, T13.6, Z89.5
5.
Басқа аяқтың қозғалу және статистикалық функциялары айтарлықтай бұзылған кездегі бір аяқтың санының немесе жіліншігінің сынық бөліктері (табанның ампутациялық сынық бөліктері, деформация, қан тамыр аурулары, ірі перифериялық жүйке діңдерінің зақымдануы және басқалары)
S78, S88, T13.6, Z89.6, Z89.4 (S98.0, S94, S95, Z89.4)
6.
Тұруды және жүруді айтарлықтай қиындататын аяқтың, санның немесе омыртқаның тұрақты деформациясы немесе ауруы (аяқтың анкилоздаушы полиартриті, ауыр кифосколиоз және компрессиялардың пайда болулары бар спондилит, псевдоартроз, II және III дәрежелі эндартериит, шораяқ және басқалары.)
M15, M16, M24.6, M41, M45, M46, M47, M48, M84.1, M96.0, I77.6, I89.0, Q76.2, Q82.0
7.
Паралич және отыру мүмкіндігі кезіндегі аяқтың кесілуі

Q72-Q73
3.
Ампутационные культи обеих бедер
S78, Т13.6, Z89.6
4.
Ампутационные культи обеих голеней
S88, Т13.6, Z89.5
5.
Культя бедра или голени одной конечности при значительном нарушении двигательных или статических функций другой нижней конечности (ампутационная культя стопы, деформация, сосудистое заболевание, поражение крупных периферических нервных стволов и др.)
S78, S88, Т13.6, Z89.6, Z89.4 (S98.0, S94, S95, Z89.4)
6.
Стойкая деформация или заболевание нижних конечностей, таза или позвоночника, значительно затрудняющее стояние и ходьбу (анкилозирующий полиартрит нижних конечностей, тяжелый кифосколиоз и спондилит с явлениями компрессии, псевдоартроз, эндартериит II и III степени, слоновость и др.)
Ml5, М16, М24.6, М41, М45, М46, М47, М48, М84.1, М96.0, I77.6, I89.0, Q76.2, Q82.0
7.
Паралич и парез нижних конечностей при возможности сидения

G81- G83
8.
Айтарлықтай торфикалық бұзлушылығы бар бір аяқтың жүйке-қантамыр түйінінің зақымдануы (ауқымды жазылмайтын ойықжаралар)
L98.4, L97, I83.0, G95
2.2 Автоматты трансмиссиясы бар көлікті басқару кезінде
1.
Қолдың немесе білезіктің болмауы
Q71, Z89.0-Z89.3, S48, S58, S68, T11.6
2.
Аяқтың немесе табанның болмауы
Q72, Z89.4-89.7, S78, S88, T13.6
3.
Білезіктің немесе табанның қозғалуын біршама қиындататын білезіктің немесе табанның деформациясы

G81-G83
8.
Повреждение нервно-сосудистого пучка одной нижней конечности со значительными трофическими нарушениями (обширные незаживающие язвы)
L98.4, L97, I83.0, G95
2.2 При управлении транспортным средством с автоматической трансмиссией
1.
Отсутствие верхней конечности или кисти
Q71, Z89.0-Z89.3, S48, S58, S68, Т11.6
2.
Отсутствие нижней конечности или стопы
Q72, Z89.4-89.7, S78, S88, Т13.6
3.
Деформация кисти или стопы, значительно затрудняющая движение кисти или стопы

M21, Q68.1, Q70, Q66
4.
Бір уақытта қолдың біреуінің болмауы кезінде санның немесе жіліншіктің сынық бөліктері
S78, S88, Q71, Z89, S48, S58, S68
5.
Мынадай саусақтардың немесе бөліктерінің болмауы, сондай-ақ мынадай саусақтардың қозғалмауы:
а) білезіктердің біріндегі үлкен саусақтың екі бөлігінің болмауы
б) білезіктердің бірінде екі немесе оданда көп саусақтардың болмауы немесе қозғалмауы
Q71.3, S68.0, S68.2, Z89.0
6.
Гемиплегия түріндегі орталық жүйке жүйесінің зақымдалуының қалдық пайда болулары
G81

М21, Q68.1, Q70, Q66
4.
Культя бедра или голени при одновременном отсутствии одной из верхних конечностей
S78, S88, Q71, Z89, S48, S58, S68
5.
Отсутствие следующих пальцев или фаланг, а также неподвижность следующих пальцев:
а) отсутствие двух фаланг большого пальца одной из кистей
б) отсутствие или неподвижность двух или более пальцев одной из кистей
Q71.3, S68.0, S68.2, Z89.0
6.
Остаточные явления поражения центральной нервной системы в виде гемиплегии
G81

2.3 Акустикалық тұрақ жүйесімен жабдықталған көлік құралын басқару кезінде
1.
Бір көздің соқырлығы
H54.4
2.4 Көлік құралын жүргізуші көзді түзетуге арналған медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, көлік құралын басқарған кезде
1.
Рұқсат етілген деңгейге дейін көзілдірікпен немесе контактілі линзалармен көз өткірлігін арттыру жағдайы кезінде көз өткірлігін рұқсат етілген деңгейінен төмендететін рефракцияның ауытқулары
H52

2.3 При управлении транспортным средством, оборудованным акустической парковочной системой
1.
Слепота одного глаза
Н54.4
2.4 При управлении транспортным средством с использованием водителем транспортного средства медицинских изделий для коррекции зрения
1.
Аномалия рефракции, снижающая остроту зрения ниже разрешенной, при условии повышения остроты зрения в очках или контактных линзах до разрешенного уровня
Н52

2.5 Көлік құралын жүргізуші естуден айрылуды қалпына келтіруге арналған медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, көлік құралын басқарған кезде
1.
Рұқсат етілген деңгейге дейін техникалық оңалту құралдарын (есту аппаратын, сөйлеу процессорын) пайдалана отырып, естуді жақсарту жағдайы кезінде естуді рұқсат етілген деңгейінен төмендететін құлақ және емізік тәрізді өсіндінің ауруы
H90, H91
3. Көлік құралдарының тиісті санаттарын басқаруға медициналық қарсы көрсетілімдер

2.5 При управлении транспортным средством с использованием водителем транспортного средства медицинских изделий для компенсации потери слуха
1.
Болезни уха и сосцевидного отростка, снижающие слух ниже разрешенного уровня, при условии улучшения слуха с использованием технических средств реабилитации (слуховой аппарат, речевой процессор) до разрешенного уровня
Н90, Н91
3. Медицинские противопоказания на управление соответствующими
категориями транспортных средств

3.1 «В» немесе «ВЕ» санатындағы, мотоциклеттік орындығы немесе мотоциклеттік типтегі рулі бар «А1» немесе «В1» кіші санатындағы көлік құралдарын басқаруға медициналық қарсы көрсетілімдер
1.
Көз өткірлігі жақсы көретін көзде 0,6 төмен және түзету түріне (көзілдірікті, контактілі, хирургиялық) дәрежесіне және көз аметропиясының немесе ұзындығының түріне қарамастан 2 бірдей ашық көз кезінде ауыстырылатын түзетуі бар нашар көретін көзде 0,2
H52
2.
Түзету түріне (көзілдірікті, контактілі, хирургиялық) дәрежесіне және көз аметропиясының немесе ұзындығының түріне қарамастан көретін көздегі ауыстырылатын түзетуі бар 0,8 төмен көз өткірлігі кезіндегі бір көздің соқырлығы
H54.4
3.
Көздің мүйізгек қабығына рефракциялық операциядан кейінгі немесе дәрежесіне және көз аметропиясының немесе ұзындығының аяқталуы түріне қарамастан асқынулар болмаған кезде бір ай бойы басқа да рефракциялық операциядан кейінгі жағдай
H52
4.
Көру функциясының айтарлықтай бұзылуымен сүйемелденетін көз қарашығының созылмалы ауруы, қастардың, оның ішінде шырышты қабықтарының тұрақты өзгеруі, көруге кедергі келтіретін немесе көз алмасының қозғалысын шектейтін қас бұлшық еттерінің тыртығы
H30, H31, H34, H35
5.
Кез келген этиологиядағы қылилық салдарының тұрақты диплопиясы
H53.2
6.
Қарашықтар ортаңғы жағдайдан 70 градусқа ауытқыған кездегі кенеттен болған нистагам
H55
7.
Меридиандардың кез келгенінен 20 градусқа артыққа көру алаңын шектеу
H53.4
8.
Бір қолдың немесе аяқтың, білезіктің немесе табанның болмауы, сондай-ақ білезіктің немесе табанның қозғалуын айтарлықтай қиындататын білезіктің немесе табанның деформациясы
Q71, Z89.0-Z89.3, S48, S58, S68, T11.6, Q72, Z89.4-89.7, S78, S88, T13.6, M21, Q68.1, Q70, Q66
9.
Мынадай саусақтардың немесе бөліктерінің болмауы, сондай-ақ мынадай саусақтардың қозғалмауы:
а) білезіктердің біріндегі үлкен саусақтың екі бөлігінің болмауы
б) білезіктердің бірінде екі немесе одан да көп саусақтардың болмауы немесе қозғалмауы
Q71.3, S68.0, S68.2, Z89.0
10.
Аяқтардың кемінде 6 см қысқаруы (куәландырылатындар егер, аяқта сүйектің, жұмсақ тіндер мен буындардың ақаулары болмаса, қозғалыс көлемі сақталса, өкше сүйегінен санның үлкен ұршығының басына дейінгі аяқтың ұзындығы 75 см астамды құраса көлік құралдарын басқаруға жарамды деп танылады)
Q72- Q73
11.
Вестибулярлы анализатор функциясының, бас айналу немесе нистагм (Меньер ауруы, либиринтит, кез келген этиологиядағы вестибулярлы криз және басқалары) синдромының бұзылуын туындататын кез келген этиологиядағы ауру
H81, H82, H83
3.2 «В» немесе «ВЕ» санаттағы, «В1» кіші санаттағы көлік құралдарын (мотоциклеттік орындығы немесе мотоциклеттік типтегі рулі бар көлік құралдарынан басқа) басқаруға медициналық қарсы көрсетілімдер
1.

3.1 Медицинские противопоказания на управление транспортных средств категории «В» или «ВЕ», подкатегории «А1» или «В1» с мотоциклетной посадкой или рулем мотоциклетного типа
1.
Острота зрения ниже 0,6 на лучшем глазу и ниже 0,2 на худшем глазу с переносимой коррекцией при 2 открытых глазах независимо от вида коррекции (очковая, контактная, хирургическая), степени и вида аметропии или длины глаза
Н52
2.
Слепота одного глаза при остроте зрения ниже 0,8 с переносимой коррекцией на зрячем глазу независимо от вида коррекции (очковая, контактная, хирургическая), степени и вида аметропии или длины глаза
Н54.4
3.
Состояние после рефракционных операций на роговой оболочке глаза или после других рефракционных операций в течение одного месяца при отсутствии осложнений независимо от степени и вида исходной аметропии или длины глаза
Н52
4.
Хроническое заболевание оболочек глаза, сопровождающееся значительным нарушением функции зрения, стойкое изменение век, в том числе их слизистых оболочек, парез мышц век, препятствующий зрению или ограничивающий движение глазного яблока
Н30, Н31, Н34, Н35
5.
Стойкая диплопия вследствие косоглазия любой этиологии
Н53.2
6.
Спонтанный нистагм при отклонении зрачков на 70 градусов от среднего положения
Н55
7.
Ограничение поля зрения более чем на 20 градусов в любом из меридианов
Н53.4
8.
Отсутствие одной верхней или нижней конечности, кисти или стопы, а также деформация кисти или стопы, значительно затрудняющая движение кисти или стопы
Q71, Z89.0-Z89.3, S48, S58, S68, Т11.6, Q72, Z89.4-89.7, S78, S88, Т13.6, М21, Q68.1, Q70, Q66
9.
Отсутствие следующих пальцев или фаланг, а также неподвижность следующих пальцев:
а) отсутствие двух фаланг большого пальца одной из кистей
б) отсутствие или неподвижность двух или более пальцев одной из кистей
Q71.3, S68.0, S68.2, Z89.0
10.
Укорочение нижней конечности более чем на 6 см (освидетельствуемые признаются годными к управлению транспортным средством, если конечность не имеет дефектов костей, суставов или мягких тканей, объем движений сохранен, длина конечности от пяточной кости до середины большого вертела бедра составляет более 75 см)
Q72-Q73
11.
Заболевание любой этиологии, вызывающее нарушение функции вестибулярного анализатора, синдром головокружения или нистагм (болезнь Меньера, лабиринтит, вестибулярный криз любой этиологии и др.)
Н81, Н82, Н83
3.2 Медицинские противопоказания на управление транспортных средств категории «В» или «ВЕ», подкатегории «В1» (кроме транспортного средства с мотоциклетной посадкой или рулем мотоциклетного типа)
1.

H30, H31, H34, H35
4.
Кез келген этиологиядағы қылилық салдарының тұрақты диплопиясы
H53.2
5.
Қарашықтар ортаңғы жағдайдан 70 градусқа ауытқыған кездегі кенеттен болған нистагм
H55
6.
Меридиандардың кез келгенінен 20 градусқа артыққа көру алаңын шектеу
H53.4
7.
Екі қолдың немесе білезіктің болмауы немесе білезіктердің қозғалуын айтарлықтай қиындататын олардың деформациясы
Q71, Z89.0-Z89.3, S48, S58, S68, T11.6, Q72, Z89.4-89.7, S78, S88, T13.6, M21, Q68.1, Q70, Q66
8.
Параплегия түріндегі орталық нерв жүйесінің зақымдалуының қалдық пайда болулары
G82.0, G82.1, G82.2, G83.0, G83.2
9.
Вестибулярлы анализатор функциясының, бас айналу немесе нистагм (Меньер ауруы, либиринтит, кез келген этиологиядағы вестибулярлы криз және басқалары) синдромының бұзылуын туындататын кез келген этиологиядағы ауру
H81, H82, H83
3.3 «С», «СЕ», «D», «DE», «Tm» немесе «Tb» санатындағы, С1»*, «D1», «С1Е» немесе «D1Е» кіші санатындағы көлік құралдарын басқаруға медициналық қарсы көрсетілімдер
1.
Көз өткірлігі жақсы көретін көзде 0,8 төмен және аметропия түріне немесе түзету түріне (көзілдірікті, контактілі) қарамастан жақсы көретін көздегі жоғары эквивалиент бойынша 2 бірдей ашық көз кезінде 8 дптр аспайтын ауыстырылатын түзетуі бар нашар көретін көзде 0,4
H52
2.
Көз қарашығының көру өткірлігіне қарамастан бір көздің соқырлығы
H54.1
3.
Көздің мүйізгек қабығына рефракциялық операциядан кейінгі немесе дәрежесіне және көз аметропиясының немесе ұзындығының аяқталуы түріне қарамастан асқынулар болмаған кезде бір ай бойы басқа да рефракциялық операциядан кейінгі жағдай
H52
4.
Көру функциясының айтарлықтай бұзылуымен қатар жүретін көз қарашығының созылмалы ауруы, қастардың, оның ішінде шырышты қабықтарының тұрақты өзгеруі, көруге кедергі келтіретін немесе көз алмасының қозғалысын шектейтін қас бұлшық-еттерінің тыртығы
H30, H31, H34, H35
5.
Кез келген этиологиядағы қылилық салдарының тұрақты диплопиясы
H53.2
6.
Қарашықтар ортаңғы жағдайдан 70 градусқа ауытқыған кездегі кенеттен болған нистагм
H55
7.
Меридиандардың кез келгенінен 20 градусқа артыққа көру алаңын шектеу
H53.4
8.
Қолдың немесе білезіктің болмауы
Q71, Z89.0-Z89.3, S48, S58, S68, T11.6
9.
Аяқтың немесе табанның болмауы

Н30, Н31, Н34, Н35
4.
Стойкая диплопия вследствие косоглазия любой этиологии
Н53.2
5.
Спонтанный нистагм при отклонении зрачков на 70 градусов от среднего положения
Н55
6.
Ограничение поля зрения более чем на 20 градусов в любом из меридианов
Н53.4
7.
Отсутствие обеих верхних конечностей или кистей или их деформация, значительно затрудняющая движение кистей
Q71, Z89.0-Z89.3, S48, S58, S68, Т11.6, Q72, Z89.4-89.7, S78, S88, Т13.6, М21, Q68.1, Q70, Q66
8.
Остаточные явления поражения центральной нервной системы в виде верхней параплегии
G82.0, G82.1, G82.2, G83.0, G83.2
9.
Заболевание любой этиологии, вызывающее нарушение функции вестибулярного анализатора, синдром головокружения или нистагм (болезнь Меньера, лабиринтит, вестибулярный криз любой этиологии и др.)
Н81,Н82, Н83
3.3 Медицинские противопоказания на управление транспортных средств категории «С», «СЕ», «D», «DE», «Тm» или «Тb», подкатегории «С1»*, «D1», «С1Е» или «D1Е»
1.
Острота зрения ниже 0,8 на лучшем глазу и ниже 0,4 на худшем глазу с переносимой коррекцией при 2 открытых глазах не более 8 дптр по сверхэквиваленту на лучше видящем глазу независимо от вида аметропии или вида коррекции (очковая, контактная)
Н52
2.
Слепота одного глаза независимо от остроты зрения зрячего глаза
Н54.1
3.
Состояние после рефракционных операций на роговой оболочке глаза или после других рефракционных операций в течение одного месяца при отсутствии осложнений независимо от степени и вида исходной аметропии или длины глаза
Н52
4.
Хроническое заболевание оболочек глаза, сопровождающееся значительным нарушением функции зрения, стойкое изменение век, в том числе их слизистых оболочек, парез мышц век, препятствующий зрению или ограничивающий движение глазного яблока
Н30, Н31, Н34, Н35
5.
Стойкая диплопия вследствие косоглазия любой этиологии
H53.2
6.
Спонтанный нистагм при отклонении зрачков на 70 градусов от среднего положения
Н55
7.
Ограничение поля зрения более чем на 20 градусов в любом из меридианов
Н53.4
8.
Отсутствие верхней конечности или кисти
Q71, Z89.0-Z89.3, S48, S58, S68, Т11.6
9.
Отсутствие нижней конечности или стопы

Q72, Z89.4-89.7, S78, S88, T13.6
10.
Білезіктің немесе табанның қозғалуын қиындататын білезіктің немесе табанның деформациясы
M21, Q68.1, Q70, Q66
11.
Мынадай саусақтардың немесе бөліктерінің болмауы, сондай-ақ мынадай саусақтардың қозғалмауы:
а) білезіктердің біріндегі үлкен саусақтың екі бөлігінің болмауы
б) білезіктердің бірінде екі немесе оданда көп саусақтардың болмауы немесе қозғалмауы
Q71.3, S68.0, S68.2, Z89.0
12.
Параплегия түріндегі орталық жүйке жүйесінің зақымдалуының қалдық пайда болулары
G81, G82.0, G82.1, G82.3, G83.0
13.

Q72, Z89.4-89.7, S78, S88, Т13.6
10.
Деформация кисти или стопы, значительно затрудняющая движение кисти или стопы
М21, Q68.1, Q70, Q66
11.
Отсутствие следующих пальцев или фаланг, а также неподвижность следующих пальцев:
а) отсутствие двух фаланг большого пальца одной из кистей
б) отсутствие или неподвижность двух или более пальцев одной из кистей
Q71.3, S68.0, S68.2, Z89.0
12.
Остаточные явления поражений центральной нервной системы в виде гемиплегии или параплегии
G81, G82.0, G82.1, G82.3, G83.0
13.

Аяқтардың кемінде 6 см қысқаруы (куәландырылатындар егер, аяқта сүйектің, жұмсақ тіндер мен буындардың ақаулары болмаса, қозғалыс көлемі сақталса, өкше сүйегінен санның үлкен ұршығының басына дейінгі аяқтың ұзындығы 75 см астамды құраса көлік құралдарын басқаруға жарамды деп танылады)
Q72- Q73
14.
Жарақаттық деформациялар және айқын неврологиялық симптомдары бар бас сүйегінің ақаулары
M95.2, T90
15.
Сөйлеу сөзінің кемінде 3 м ара қашықтықтан, сыбырдың – естудің жоғалуын қалпына келтіру тәсіліне қарамастан 1 м немесе одан аз ара қашықтықтан бір немесе екі құлаққа жетуі.
H90.6, H90.7, H90.8, H93.2, H83.3
16.
Вестибулярлы анализатор функциясының, бас айналу немесе нистагм (Меньер ауруы, либиринтит, кез келген этиологиядағы вестибулярлы криз және басқалары) синдромының бұзылуын туындататын кез келген этиологиядағы ауру

Укорочение нижней конечности более чем на 6 см (освидетельствуемые признаются годными к управлению транспортным средством, если конечность не имеет дефектов костей, суставов или мягких тканей, объем движений сохранен, длина конечности от пяточной кости до середины большого вертела бедра составляет более 75 см)
Q72-Q73
14.
Травматические деформации и дефекты костей черепа с наличием выраженной неврологической симптоматики
М95.2, Т90
15.
Восприятие разговорной речи на одно или оба уха на расстоянии менее 3 м, шепотной речи - на расстоянии 1 м или менее независимо от способа компенсации потери слуха
Н90.6, Н90.7, Н90.8, Н93.2, Н83.3
16.
Заболевание любой этиологии, вызывающее нарушение функции вестибулярного анализатора, синдром головокружения или нистагм (болезнь Меньера, лабиринтит, вестибулярный криз любой этиологии и др.)

H81, H82, H83
17.
Бойы 150 см төмен
Ескертпе:
*Аурулар және денсаулықпен байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі (10-қайта қарау).

Н81, Н82, Ы83
17.
Рост ниже 150 см
Примечание:
* Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем (10-й пересмотр).