Жасанды жолмен жасалатын шуылдың және өзге де акустикалық әсерлердің нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 7 қазандағы № 18-02/899 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 желтоқсанда № 12387 болып тіркелді
«Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған жасанды жолмен жасалатын шуылдың және өзге де акустикалық әсерлердің нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлектеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    А. Мамытбеков
«КЕЛІСІЛГЕН»
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________Ә. Исекешев
2015 жылғы 12 қараша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
Министрінің
2015 жылғы 7 қазандағы
№ 18-02/899 бұйрығымен
бекітілген
Жасанды жолмен жасалатын шуылдың және өзге де дыбыстық
әсерлердің нормалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы жасанды жолмен жасалатын шуылдың және өзге де акустикалық әсерлердің нормалары (бұдан әрі – нормалар) «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік табиғи қорықтар аумақтарында жасанды жолмен жасалатын шуылдың және өзге де акустикалық әсерлердің нормаларын белгілейді.
2. Осы нормаларда мынадай негізгі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) акустикалық әсерлер – жиілік сипаттамалары 1-16 герц (бұдан әрі – Гц) жиілік аралығында болатын күрделі спектрлік құрылымның ретсіз тербелісін білдіретін жасанды инфрадыбыс;
2) дыбыстық қысым – дыбыстың құбылуы нәтижесінде пайда болатын ауа немесе газ қысымының ауыспалы құраушысы, Па;
3) дыбыстық қысымның деңгейі, Lр,, децибел (бұдан әрі – дБ) – осы дыбыстық қысымның орта шаршы мәнінің қолдаушы дыбыстық қысымға қатынасының жиырма ондық логарифмдер;

Об утверждении норм шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 7 октября 2015 года № 18-02/899. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2015 года № 12387
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему «Әділет»;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    А. Мамытбеков
«СОГЛАСОВАН»
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
___________А. Исекешев
12 ноября 2015 года
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 7 октября 2015 года № 18-02/899
Нормы шумовых и иных акустических воздействий
искусственного происхождения
1. Общие положения
1. Настоящие нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения (далее – нормы) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года «Об особо охраняемых природных территориях» и устанавливают нормы шумовых и иных акустических воздействий искусственного происхождения на территории государственных природных заповедников.
2. В настоящих нормах используются следующие основные термины и определения:
1) акустическое воздействие – инфразвук искусственного происхождения, представляющий собой беспорядочные колебания сложной спектральной структуры, частотные характеристики которого находятся в области частот 1-16 герц (далее – Гц);
2) звуковое давление – переменная составляющая давления воздуха или газа, возникающая в результате звуковых колебаний, Па;
3) уровень звукового давления, Lр. децибел (далее – дБ) – двадцать десятичных логарифмов отношения среднеквадратичного значения данного звукового давления к опорному звуковому давлению;

4) дыбыстың ең жоғары деңгейі, LА. макс., децибел А (бұдан әрі – дБА) – өлшейтін, дәлме-дәл көрсететін аспаптың (шу өлшегіштің) көзбен шолып мөлшерлегенде ең жоғары көрсеткішіне сәйкес келетін дыбыс деңгейі немесе автоматты құрылғымен тіркеу кезінде өлшеу уақытының бір пайызы ішінде асып түсетін дыбыс деңгейінің мәні;
5) жол берілетін шу деңгейі – шуға сезімтал жүйелер мен дыбыс талдаушылардың қатты мазалануын және олардың функционалдық жай-күйі көрсеткіштерінің елеулі өзгерістерін туғызбайтын деңгей;
6) импульстік шу – әрқайсысының ұзақтығы бір секундтан аз бір немесе бірнеше дыбыс сигналынан тұратын, шу, бұл ретте дыбыс деңгейлері дБ (А1) және дБ (А);
7) төмен жиіліктегі шу – жиілік сипаттамалары инфрадыбыстық және естілетін жиіліктер аралығындағы шекте болатын шу;
8) тұрақсыз шу – уақыт кесіндісіндегі (күн) уақытта 5 дБ (А) астам мөлшерде өзгеретін шу денгейі;
9) тұрақты шу – уақыт кесіндісіндегі (күн) уақытта 5 дБ (А) көп өзгермейтін шу деңгейі;
10) шу – жасанды жолмен шығарылған, күші мен жиілігі бойынша әртүрлі дыбыстардың ретсіз байланысы;

4) максимальный уровень звука, LА. макс., децибел А (далее – дБА) – уровень звука, соответствующий максимальному показателю измерительного, прямо показывающего прибора (шумомера) при визуальном отсчете, или значение уровня звука, превышаемое в течение одного процента времени измерения при регистрации автоматическим устройством;
5) допустимый уровень шума – уровень, который не вызывает значительного беспокойства и существенных изменений показателей функционального состояния систем и анализаторов, чувствительных к шуму;
6) импульсный шум – шум, состоящий из одного или нескольких звуковых сигналов, каждый длительностью менее одной секунды, при этом уровни звука в дБ (А1) и дБ (А);
7) низкочастотный шум – шум, частотные характеристики на границе между инфразвуковыми и слышимыми частотами;
8) непостоянный шум – шум, уровень звука которого за временной отрезок (день) изменяются во времени более чем на 5 дБ (А);
9) постоянный шум – шум, уровень звука которого за временной отрезок (день) изменяется во времени не более чем на 5 дБ (А);
10) шум – беспорядочное сочетание разных по силе и частоте звуков, имеющих искусственное происхождение;

11) шуды өлшеу бірлігі дБ және дБА – адамның есту шегінің орташа шаршы қысымына нақты қысымның орташа шаршы мәні арақатынасының он мәртелік ондық логарифмі болып табылады.
3. Мемлекеттік табиғи қорықтар аумағындағы шу мен инфрадыбысты өлшеу және бағалау МемСТ 12.1.003 - 83 ЕҚСЖ. Шу. Жалпы қауіпсіздік талаптары (№ 1 өзгерістерімен) мемлекеттік стандартына сәйкес жүргізіледі.
2. Шу мен инфрадыбыстың нормаланатын параметрлері мен
рұқсат етілетін деңгейлері

11) единицей измерения шума является дБ и дБА – десятикратный десятичный логарифм отношения среднеквадратичного значения фактического давления к среднеквадратичному давлению порога слуха человека.
3. Измерение и оценка шума и инфразвука на территории государственных природных заповедников проводится в соответствии с межгосударственным стандартом ГОСТ 12.1.003-83 ССБТ. Шум. Общие требования безопасности (с изменением № 1).
2. Нормируемые параметры и допустимые уровни шума и инфразвука

4. Орташа геометриялық жиіліктері: 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000; 2000; 4000; 8000 Гц октавалық жолақтардағы дыбыс қысымының L деңгейлері дБ тұрақты шудың нормаланатын параметрлері болып табылады. Болжамды бағалау үшін LА, дБА дыбыс деңгейлерін пайдалануға жол беріледі.
5. LАэкв, дБА барабар (энергиясы бойынша) дыбыс деңгейлері және LАмакс, дБА барынша шекті дыбыс деңгейлері тұрақсыз шудың нормаланатын параметрлері болып табылады.
Тұрақсыз шудың рұқсат етілетін деңгейлерге сәйкестігін бағалау дыбыстың барабар және барынша шекті деңгейлері бойынша бір мезгілде жүргізілуге тиіс. Көрсеткіштер бірінің мөлшерден асып кетуі осы нормаларға сәйкес келмеушілік ретінде қарастырылуы тиіс.

4. Нормируемыми параметрами постоянного шума являются уровни звукового давления L, дБ, в октавных полосах со среднегеометрическими частотами: 31,5; 63; 125; 250; 500; 1000; 2000; 4000; 8000 Гц. Для ориентировочной оценки допускается использовать уровни звука LА, дБА.
5. Нормируемыми параметрами непостоянного шума являются эквивалентные (по энергии) уровни звука LАэкв, дБА, и максимальные уровни звука LАмакс, дБА.
Оценка непостоянного шума на соответствие допустимым уровням должна проводиться одновременно по эквивалентному и максимальному уровням звука. Превышение одного из показателей должно рассматриваться как несоответствие настоящим нормам.

6. Октавалық жиіліктер жолақтарындағы дыбыс қысымы деңгейлерінің, мемлекеттік табиғи қорықтар аумағында естілетін шудың барабар және барынша шекті деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндері осы нормаларға 1-қосымшаға сәйкес қабылданады.
7. Мемлекеттік табиғи қорықтар аумағында естілетін инфрадыбыс пен жиілігі төмен шудың дыбыс қысымы деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндері осы нормаларға 2-қосымшаға сәйкес қабылданады.
Жасанды жолмен жасалатын
шуылдың және өзге де
акустикалық әсерлердің
нормаларына
1-қосымша
Октавалық жиіліктер жолақтарындағы дыбыс қысымы деңгейлерінің,
мемлекеттік табиғи қорықтар аумағында естілетін шудың барабар
және барынша шекті деңгейлерінің рұқсат етілетін мәндері
Тәулік мезгілі
Орташа геометриялық жиіліктермен, Гц, октавалық жолақтардағы дыбыс қысымының деңгейлері, дБ
Дыбыс деңгейлері және дыбыстың барабар деңгейлері (дБА)
Дыбыстың ең жоғары шекті деңгейі LМакс, дБА

6. Допустимые значения уровней звукового давления в октавных полосах частот, эквивалентных и максимальных уровней звука проникающего шума на территории государственных природных заповедников принимаются в соответствии с приложением 1 к настоящим нормам.
7. Допустимые значения уровней звукового давления проникающего инфразвука и низкочастотного шума на территории государственных природных заповедников принимаются в соответствии с приложением 2 к настоящим нормам.
Приложение 1
к нормам шумовых и иных
акустических воздействий
искусственного происхождения
Допустимые значения уровней звукового давления в октавных
полосах частот, эквивалентных и максимальных уровней
звука проникающего шума на территории государственных
природных заповедников
Время суток
Уровни звукового давления, дБ, в октавных полосах со среднегеометрическими частотами, Гц
Уровни звука и эквивалентные уровни звука ( в дБА)
Максимальные уровни звука LМакс, дБА