Тілшелі үрмелі аспап. Екі буыннан және шағын қоныштан тұратын, (ұзындығы 59-61 см) ағаш шекті түтік. 20-дан астам ойын тесігі бар, үлкен бөлігі қақпақшалармен жабылады.
17
Кларнет
дана
3
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Бір таяқшасы бар тілшелі ағаш (пластикалық) үрмелі музыкалық аспап.
18
Скрипка
дана
4
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Жеке аспап ретінде сондай-ақ топта да, академиялық және эстрадалық музыкада қолданылады.
Жоғары көрсеткішті ішекті ысқы музыкалық аспап. g, d1,a1,e2 (соль кіші октавамен, ре, ля бірінші октавамен, ми екінші) түбіртек бойынша күйге келтірілген төрт ішегі бар.
19
Альт
дана
2
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Жеке аспап ретінде, сондай-ақ топта да, академиялық және эстрадалық музыкада қолданылады.
Осындай жабдығы бар, скрипкаға ұқсас, бірақ бірнеше үлкен көлемде, төмен көрсеткіште дыбысталатын, ішекті-ысқы музыкалық аспап. Альтаның ішектері скрипкадан төмен квинтқа және октавадан жоғары күйге келтірілген.
20
Виолончель
дана
2
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Жеке аспап ретінде сондай-ақ топта да, академиялық және эстрадалық музыкада қолданылады. Бастық және тенорлық көрсеткіштің ішекті ысқы музыкалық акспап, скрипка немесе альт сияқты осылай құрылған, бірақта үлкен көлемді.
21
Контрабас
дана
2
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Ең төмен көрсеткішті ішекті ысқы музыкалық аспап.
22
Фагот
дана
1
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Төмен көрсеткішті, ағаш үрмелі музыкалық аспап.
23
В трубасы
дана
4
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Күшті, үнді тембрлі үрмелі мыс музыкалық аспабы.
24
Ксилофон
дана
2
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Белгілі бір жоғары үнді соқпалы музыкалық аспап. Белгілі ноталардың күйіне келтірілген бірқатар ауқымды ағаш кесектерінен тұрады.
25
Прима қобыз
дана
2
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Қазақтың ұлттық ішекті ысқы музыкалық аспабы.
26
Әмбебап тестер
дана
1
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
RJ-45,12 және BNC алмалы-салмалы магистралдық желілер мен патчкордтарды тексеруге арналған әмбебап құрал.
Құрылғы қарапайым кабельдік тестерден тұрады. Құрылғы жеке бөлікке ажырату арқылы тестілеу кезінде кабельдік желілердің соңына жалғанатын, екі бірдей бөлімдерден қабылдап алудан тұрады.
27
Пюпитрлер
дана
40
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Орында және қозғалыстағы ноталарға арналған тұғыр.
28
Ішектер
ж-қ
40
5 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Музыкалық аспаптарда ойнау үшін.
Гитараларға арналған ішектер.
29
Микрофондар (әртүрлі)
ж-қ
12
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Музыкалық шығармаларды жеке, оркестр және ансамбль құрамында орындау, жабық үй-жайларда да және ашық ауада да орындалады.
Дыбыс тербелістері ара қашықтықта дыбыстарды жеткізу үшін электрлікке айналатын құрал.
30
Дауыс зорайтуға және жазып алуға арналған микшерлік пульт
ж-қ
4
7 жыл
Дыбыс сигналдарының мәліметтері: бір немесе одан көп шығысқа бірнеше көздерді қосуға арналған электрондық құрылғы. Сондай-ақ мишкерлік пульттің көмегімен сигналдардың бағыттары жүзеге асырылады.
31
Ритм бокс
дана
2
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Дыбыс студия мен эстрадалық топта қолданылады.
Соқпалы синтезатордың қарқынды, жалпы тембрді (жоғары жиілік) өзгеруінің, барабандардың, қылдардың, тәрелкелердің және жалпы дауыс қаттылығының жеке қосылу мүмкіншілігімен әртүрлі стилдердегі престік ырғақтары бар. Сондай-ақ клавишаның бастау-тоқтау және стиль вариацияларының түймешелері бар.
32
Домбыра – бас
дана
4
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Жеке аспап құрал ретінде, сондай-ақ топта да, фольклорлық және эстрадалық музыкада қолданылады.
Қолмен жасалған ішекті шертпелі музыкалық аспап.
33
Қыл қобыз
дана
2
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Жеке құрал ретінде, сондай-ақ топта да, фольклорлық және эстрадалық музыкада қолданылады.
Қазақтың ұлттық ішекті ысқы музыкалық аспабы.
34
Бас қобыз
дана
1
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Жеке аспап құрал ретінде, сондай-ақ топта да, фольклорлық және эстрадалық музыкада қолданылады.
Қазақтың ұлттық ішекті ысқы музыкалық аспабы. Ішекті шертпелі музыкалық аспап.
35
Шертер
дана
1
7 жыл
36
Жетіген
дана
1
7 жыл
Гусли пішінін немесе жатқан арфаны еске түсіретін, қазақтың көне жеті ішекті шертпелі аспабы.
37
Аса таяк
дана
1
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Дыбысталуы жоғары соқпалы музыкалық аспап.
38
Дауылпыз
дана
1
7 жыл
Қазақтың соқпалы түрдегі көне музыкалық аспабы.
39
Саз сырнай
дана
1
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Балшықтан жасалған үрмелі музыкалық аспап. Оның барлық тесіктері дыбыс шығару үшін.
40
Шаң қобыз
дана
1
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Музыкалық аспап. Дыбыс шығаратын тілшелі музыкалық аспаптарға жатады. Ойнаған кезде тіске немесе ерінге қысады, ауыз қуысы дыбыс көтергішінің рөлін ойнайды.
41
Акустикалық әсерлі қоңдырғылар
жиынтық
2
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Концерттер өткізуде және дыбыс студиясында жазуда пайдаланылады.
Микрофондардан, магнитафондардан және басқа да көздерден төменгі жиілік сигналдарды күшейтуге арналған. Ол эстрадалық музыкалық ансамбльдердің құрамындағы жұмысықа есептелген.
42
Маримба
дана
1
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Тоқпақтармен ұру бойынша ағаш кесектерінің рамаларында бекітілген, клавиатуралық соқпалы музыкалық аспап, ксилофон тектес. Маримбаның ксилофоннан ерекшелігі – әрбір тоқпақпен шығарылатын дыбыс ағаш немесе металл дыбыс көтергішімен күшейтіледі.
43
Клавишалар қоятын тұғыр
жиынтық
4
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі
Музыкалық аспаптарды сақтау үшін ансамбльдің концерттік орындауларында пайдаланылады.
Музыкалық аспаптарға арналған тұғыр.
44
Микрофондарға арналған таған
дана
40
7 жыл
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Ән-би ансамблі

Язычковый духовой инструмент. Представляет собой деревянную коническую трубку (длиной около 59-61 см), состоящую из двух колен и небольшого раструба. Имеет свыше 20 игровых отверстий, большая часть которых закрывается клапанами.
17
Кларнет
штук
3
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Язычковый деревянный (пластиковый) духовой музыкальный инструмент с одинарной тростью
18
Скрипка
штук
4
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Применяется в академической и эстрадной музыке, как сольный инструмент, так и в группе.
Струнный смычковый музыкальный инструмент высокого регистра. Имеет четыре струны, настроенные по квинтам: g, d1, a1, e2 (соль малой октавы, ре, ля первой октавы, ми второй.
19
Альт
штук
2
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Применяется в академической и эстрадной музыке, как сольный инструмент, так и в группе.
Струнно-смычковый музыкальный инструмент такого же устройства, что и скрипка, но несколько больших размеров, отчего звучит в более низком регистре. Струны альта настроены на квинту ниже скрипичных и на октаву выше.
20
Виолончель
штук
2
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Применяется в академической и эстрадной музыке, как сольный инструмент, так и в группе.
Смычковый струнный музыкальный инструмент басового и тенорового регистра, такого же строения, что и скрипка или альт, однако значительно больших размеров.
21
Контрабас
штук
2
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Струнный смычковый музыкальный инструмент самого низкого регистра.
22
Фагот
штук
1
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Деревянный духовой музыкальный инструмент, низкого регистра
23
Труба В
штук
4
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Духовой медный музыкальный инструмент сильного, звучного тембра.
24
Ксилофон
штук
2
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Ударный музыкальный инструмент с определенной высотой звучания. Представляет собой ряд деревянных брусков разной величины, настроенных на определенные ноты.
25
Прима кобыз
штук
2
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Казахский национальный струнный, смычковый музыкальный инструмент.
26
Универсальный тестер
штук
1
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Универсальный прибор для проверки магистральных линий и патчкордов, c разъемами RJ-45,12 и BNC.
Устройство представляет собой простой кабельный тестер. Прибор состоит из двух одинаковых частей - приемопередатчиков, которые подключаются к концам кабельной линии при тестировании через разъемы.
27
Пюпитры
штук
40
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Подставка для нот на месте и в движении.
28
Струны
комп.
40
5 лет
Для игры на музыкльном инструменте.
Струны для гитары.
29
Микрофоны (разные)
комп.
12
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Используется для усиления звука, характера исполнения оркестра и солистов при выступлении как в закрытых помещениях, так и на открытом воздухе.
Прибор, преобразующий звуковые колебания в электрические для передачи звуков на расстояние.
30
Микшерный пульт для записи и звукоусиления
комп.
4
7 лет
Электронное устройство, предназначенное для сведения звуковых сигналов, суммирования нескольких источников в один или более выходов. Также при помощи микшерного пульта осуществляется маршрутизация сигналов.
31
Ритм бокс
штук
2
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Применяется в звукостудии и эстрадной группе. Синтезатор ударных, имеет несколько пресетных ритмов разных стилей с возможностью изменения темпа, общего тембра (высокие частоты), индивидуального выключения барабанов, щеток, тарелок и общей громкости.
32
Домбра – бас
штук
4
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Применяется в фольклорной и эстрадной музыке, как сольный инструмент, так и в группе.
Струнный щипковый музыкальный инструмент ручной работы.
33
Кыл кобыз
штук
2
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Применяется в фольклорной и эстрадной музыке, как сольный инструмент, так и в группе.
Казахский национальный струнный смычковый национальный музыкальный инструмент.
34
Бас кобыз
штук
1
7 лет
Казахский национальный струнный смычковый национальный музыкальный инструмент.
35
Шертер
штук
1
7 лет
струнный щипковый музыкальный инструмент.
36
Жетиген
штук
1
7 лет
Казахский древний семиструнный щипковый инструмент, напоминающий по форме гусли или лежачую арфу.
37
Аса таяк
штук
1
7 лет
Ударный музыкальный инструмент с определенной высотой звучания.
38
Дауылпыз
штук
1
7 лет
Древний казахский музыкальный инструмент ударного типа
39
Саз сырнай
штук
1
7 лет
Духовой музыкальный инструмент, сделанный из глины. Все отверстия в нем для извлечения звука.
40
Шан кобыз
штук
1
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Музыкальный инструмент. Относится к самозвучащим язычковым Музыкальным инструментам. При игре прижимают к зубам или к губам, ротовая полость служит резонатором.
41
Устройство акустических эффектов
комп.
2
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Используется в проведении концертов и записи в звукостудии.
Предназначено для усиления низкочастотных сигналов от микрофонов, магнитофонов и других источников. Оно рассчитано на работу в составе эстрадных музыкальных ансамблей.
42
Маримба
штук
1
7 лет
Ансамбль песни и танца Национальной гвардии Республики Казахстан
Клавиатурный ударный музыкальный инструмент, состоящий из укрепленных на раме деревянных брусков, по которым ударяют колотушками, родственник ксилофона. Маримба отличается от ксилофона тем, что звук, издаваемый каждым бруском, усиливается деревянным или металлическим резонатором
43
Подставка под клавиши
комп.
4
7 лет
Используется в концертных выступлениях ансамбля, для сбережения музыкальных инструментов. Подставка под музыкальный инструмент.
44
Микрофоные стойки
штук
40
7 лет

Ансамбльдің концерттік орындауларында пайдаланылады. Тырна тәріздес, тірек микрофондық күшейтілген, тораптарына металл құйылған, биіктігі 100-176 см, тырна 80 см.
№ 5 заттай норма
жылжымалы ақпараттық кешен, дыбыс тарату станциясы
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Норма бойынша тиісті
Пайдалану мерзімі
Заттай нормаларды қолдану саласы
Заттай нормаларды анықтауды және қолдануды нақтылайтын сипаттамалар
1
2
3
4
5
6
7
1
Жылжымалы ақпараттық кешен
жиынтық
1
12 жыл
МТО, клуб.
Жылжымалы ақпараттық кешен - әскери қызметшілердің бос уақытын ұйымдастыруға және далалық жағдайларда ақпараттық жұмыстарды техникалық қамтамасыз етуге арналған (КАМАЗ 41310 базасында).
2
Дыбыс тарату станциясы
жиынтық
1
12 жыл
МТО, клуб.
Дыбыс тарату станциясы - негізгі және алып шығаратын дауыс зорайтқыш арқылы, сондай-ақ қозғалыста және тұрақта УҚТ ҚТ радиостанциялары арқылы далалық жағдайларда сөз сөйлеу және музыкалық хабарларды жүргізуге арналған. Соғыс жағдайларында әскерлерге және қарсылас халыққа ауызша насихаттарды жүргізуді, өзінің әскерлеріне ақпараттар мен командаларды беруді қамтамасыз етеді.

Используется в концертных выступлениях ансамбля. Микрофонная стойка типа журавль усиленная, металлические литые узлы, высота 100-176 см, журавль 80 см
Натуральная норма № 5
передвижной информационный комплекс, звуковещательная станция
№ п/п
Наименование
Ед. измер.
Положено по норме
Срок эксплуатации
Область применения натуральных норм
Характеристики, конкретизирующие определение и применение натуральных норм
1
2
3
4
5
6
7
1
Передвижной информационный комплекс
комп.
1
12 лет
Культуно-досуговый центр, клуб.
Передвижной информационный комплекс - предназначен для организации досуга военнослужащих и технического обеспечения информационной работы в полевых условиях (на базе КАМАЗ 41310).
2
Звуковещательная станция
комп.
1
12 лет
Культуно-досуговый центр, клуб.
Звуковещательная станция – предназначена для ведения речевых и музыкальных передач в полевых условиях через основные и выносные громкоговорители, а также через УКВ КВ радиостанции в движении и на стоянке. Обеспечивает ведение устной пропаганды на войска и население противника в боевых условиях, передачу информации и команд своим войскам.