Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің нысанды киімінің және арнайы мүліктерінің заттай нормалары
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылы 19 қарашадағы № 940 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 желтоқсанда № 12440 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 17.06.2019 № 552 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің нысанды киімінің және арнайы мүліктерінің заттай нормалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 17.06.2019 № 552 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және республика астанасының, көліктегі ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі білім беру ұйымдарының бастықтары полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерін нысанды және арнайы киім-кешекпен жарақтауды тиісті жылға арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат шегінде кезең-кезеңімен жүзеге асырсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне жолдасын;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін мерзiмдi баспа басылымдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Б.Б. Бисенқұловқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді.
Министр
полиция генерал-полковнигі
Қ. Қасымов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________Б.Сұлтанов
2015 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 19 қарашадағы
№ 940 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің нысанды киімінің және арнайы мүліктерінің заттай нормалары

Натуральные нормы форменной одежды и специального имущества сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 ноября 2015 года № 940. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 12440.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 17.06.2019 № 552 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы форменной одежды и специального имущества сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 17.06.2019 № 552 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Начальникам департаментов внутренних дел, уголовно-исполнительной системы областей, города республиканского значения и столицы республики, на транспорте, организаций образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан оснащение форменной одеждой сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы осуществлять поэтапно, в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на соответствующий год.
3. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации копию настоящего приказа направить в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования настоящий приказ разместить на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Бисенкулова Б.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр финансов
Республики Казахстан
____________________Б. Султанов
"____" ___________ 2015 года
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республика Казахстан
от 19 ноября 2015 года № 940
Натуральные нормы форменной одежды и специального имущества сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы органов внутренних дел Республики Казахстан

4. Су шаруашылығындағы стратегиялық объектілерді және экономика саласындағы объектілерді мемлекеттік күзету жөніндегі жылжымайтын полиция бекеттеріне бір бірліктен босатылады.
5. Патрульдік полиция үшін автокөлік құралының бірлігіне қажеттілігіне қарай беріледі.
6. Қызметін іздестіру, патрульдік, шабуылдау, айдауылдау-қарауылдау иттерімен атқаратын кинологиялық қызмет қызметкерлеріне беріледі. Кинологиялық қызмет орталықтарына әрбір он ит есебінен, ал Ішкі істер министрлігінің Кинологиялық орталығына - оқудың кіші тобына 1 бірліктен беріледі.
7. Оқудың кіші тобына және қызметтік иттерді үйретушілерге бір бірліктен беріледі.
8. Қоршаған ортаның температурасы -20 С°-тан төмендеген кезде қызметті сыртта өткеретін патрульдік және атты полиция қызметкерлеріне, "Шеп" бекеттерінің, қылмыстық-атқару жүйесі қарауылдық ауысымдағы қызметкерлеріне беріледі.
9. Ауыспалы құрамның тізімдік санының 50% беріледі.
10. Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдары патрульдік полициясының қызметкерлерін даярлау бойынша курсанттар санының 10% беріледі.
11. Қоршаған ортаның температурасы -20 С°-тан төмендеген кезде объектілерді күзететін полицияның сыртқы жылжымайтын бекеттеріне бір бірліктен, ауылдық жерлерге қызмет көрсететін полиция бөліміне (бөлімшесіне) 2 бірліктен және Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарының ауыспалы аттестатталған құрамының 20%, кезекші бөлімдердің, қылмыстық-атқару жүйесінің бақылаушы қызметтерінің, патрульдік қызметтердің, атты полицияның, "Шеп" бекеттерінің және қызметін сыртта өткеретін мамандандырылған күзет қызметінің жеке құрамының 50% беріледі.
12. Жедел іс-шаралар өткізу үшін жедел (жедел-криминалистикалық) топтың жеке құрамына, көші-қон қызметінің және Ішкі істер органдарының бөліністерінің басқа қызметкерлеріне қызмет атқару кезінде қажеттілігіне қарай беріледі.
13. Қызметін сыртта өткеретін полицияның кіші басшы және қатардағы құрамдарына, қылмыстық-атқару жүйесінің бақылаушылар құрамына беріледі.
14. Қызметін сыртта өткеретін полицияның аға және орта басшы құрамына беріледі.

4. Отпускается по одной единице - на неподвижный пост полиции по государственной охране водохозяйственных стратегических объектов и объектов отраслей экономики.
5. Выдается на единицу автотранспортного средства для патрульной полиции, по необходимости.
6. Выдается сотрудникам кинологической службы, несущим службу с розыскными, патрульными, штурмовыми и конвойно-сторожевыми собаками. Центрам кинологической службы отпускаются из расчета на каждые десять собак, а Кинологическому центру Министерства внутренних дел - по 1 единице на учебную подгруппу.
7. Отпускается по одной единице на учебную подгруппу и вожатым служебных собак.
8. Выдается сотрудникам патрульной и конной полиции, постов "Рубеж", караульным сменам сотрудникам учреждении уголовно-исполнительной системы несущим наружную службу при понижении температуры окружающей среды ниже минус 20°С.
9. Отпускается переменному составу на 50% списочной численности.
10. Отпускается только организациям образования Министерства внутренних дел по подготовке сотрудников патрульной полиции на 10% численности курсантов.
11. Отпускается по одной единице - на наружный неподвижный пост полиции, постовым уголовно-исполнительной системы, охраняющий объекты, по 2 единицы - на отдел (отделение) полиции, обслуживающие сельскую местность, на 20% переменного аттестованного состава организаций образования Министерства внутренних дел, на 50% личного состава дежурных частей, контролерских служб уголовно-исполнительной системы, патрульной службы, конной полиции, постов "Рубеж" и специализированной службы охраны, несущих наружную службу при понижении температуры окружающей среды ниже минус 20°С.
12. Выдается также личному составу оперативных (оперативно-криминалистических) групп для проведения оперативных мероприятий, сотрудникам миграционной службы и других подразделений ОВД при несении службы в случае необходимости.
13. Отпускается младшему начальствующему и рядовому составам полиции, контролерскому составу уголовно-исполнительной системы несущим наружную службу.
14. Отпускается старшему и среднему начальствующему составу полиции, несущему наружную службу.

15. Фельдъегерлерге беріледі.
16. Ішкі істер министрлігі жиынтық жасақтарының қызметкерлеріне беріледі.
17. Қызмет атқару ерекшелігін ескере отырып, кобурасы бар шешілетін қаруды жасырын алып жүруді қажет ететін ішкі істер органдарының қызметкерлеріне беріледі.
18. Жылдам қимылдайтын арнайы жасақ қызметкерлеріне беріледі.
19. Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне жиындар, оқу-жаттығулар өткізу кезеңінде, жедел жағдай шиеленіскен немесе ахуалдық жағдайлар туындаған кезде беріледі.

15. Выдается фельдъегерям.
16. Выдается сотрудникам сводных отрядов Министерства внутренних дел.
17. Выдается сотрудникам органов внутренних дел, которым с учетом особенностей несения службы необходимо скрытое и съемное ношение кобурного оружия.
18. Выдается сотрудникам специальных отрядов быстрого реагирования.
19. Выдается сотрудникам органов внутренних дел в период проведения сборов, учений, при осложнении оперативной обстановки или возникновении кризисных ситуаций.

20. Осы заттай нормалардың 1, 2, 3, 12, 13 - тарауларында айтылған жоғары басшы құрамға және қызметкерлерге беріледі.
21. Осы заттай нормалардың 4, 5, 6, 7, 14, 15 - тарауларында айтылған қызметкерлерге беріледі.
22. Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарының ауыспалы құрамына беріледі.
23. Жедел-тергеу тобына оқиға орнына шығу кезінде беріледі.
24. Жатақханалар мен шатырлық лагерьлерде тұратын Ішкі істер министрлігінің білім беру ұйымдарының ауыспалы құрамына және ішкі істер органдарының қызметкерлеріне, сондай-ақ ішкі істер органдарының кезекші бөлімдеріндегі және қарауылдық үй-жайларындағы демалу бөлмелеріне беріледі.

20. Выдается высшему начальствующему составу и сотрудникам, оговоренным в Главах 1, 2, 3, 12, 13 настоящих натуральных норм.
21. Выдается сотрудникам, оговоренным в Главах 4, 5, 6, 7, 14, 15 настоящих натуральных норм.
22. Выдается переменному составу организаций образования Министерства внутренних дел
23. Выдается следственно-оперативной группе при выезде на место происшествия.
24. Выдается переменному составу организаций образования Министерства внутренних дел и сотрудникам полиции органов внутренних дел, проживающих в общежитиях и палаточных лагерях на время сборов и учений, а также для комнат отдыха в дежурных частях и караульных помещениях органов внутренних дел.

4-параграф Амуниция
488
Парадтық белдік
дана
1
7 жыл
489
Қара түстi шалбарға тағатын белбеу
дана
1
3 жыл
490
Алтын түсті аксельбант
дана
1
7 жыл
Ескертпе:
1. Ер қызметкерлерге беріледі.
2. Әйел қызметкерлерге беріледі.
Осы норма бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінің (қылмыстық-атқару жүйесінің республикалық мемлекеттік мекемелері) режимдік объектілерін күзету жөніндегі қызметті сыртта атқаратын қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлері қамтамасыз етіледі.
Нысанды және арнайы киім бұйымдарының жиынтығына кіретін фурнитуралар тізбесі
Р/с
Бұйымдардың атауы Жиынтыққа кіретін фурнитура Өлшем бірлігі Саны
1.
Бас киім
Фуражканың құрсамасына арналған кокарда
дана
1
Бас киімге арналған кокарда
дана
1
Филигранды бау
дана
1
2.
Киім-кешек
14 мм түйме
дана
2
Погондар (погон-муфталар)
жұп
1
Жеңдік белгілер
дана
2
Текстильді жапсырмалар
дана
қажеттілігіне қарай
Жазғы арнайы киім-кешекке арналған "Қазақстан" омырау жапсырмасы
дана
1
"Қан тобы" омырау жапсырмасы
дана
1
Ескертпе:
Погон мен фурнитура беру әрбiр нысанды киiм-кешек бұйымына жеке жүргiзiледi. Погон мен фурнитураны есептен шығару оларды қоймадан берген кезде, нысанды киім – белгіленген кию мерзімі өткеннен кейін жүргізіледі.
Аббревиатуралардың толық жазулуы:
ІІО – Ішкі істер органдары
ІІМ –Ішкі істер министрлігі
УПИ – Учаскелік полиция инспекторы
СҚ – Сыртқы қызмет
ПП – Патрульдік полиция
ПҚ - Пробация қызметі

Параграф 4. Амуниция
488
Пояс парадный
штука
1
7 лет
489
Ремень брючный черного цвета
штука
1
3 года
490
Аксельбант золотистого цвета
штука
1
7 лет
Примечание:
1. Выдается сотрудникам-мужчинам.
2. Выдается сотрудникам-женщинам.
По данной норме обеспечиваются сотрудники уголовно-исполнительной системы, несущие наружную службу по охране режимных объектов учреждений уголовно-исполнительной системы (республиканские государственные учреждения уголовно-исполнительной системы).
Перечень фурнитуры входящей в комплект предметов форменной и специальной одежды
п/п
Наименование предметов
Входящая в комплект фурнитура
Единица измерения
Кол-во
1.
Головные уборы
Кокарда на околыш фуражки
штука
1
Кокарда на шапку
штука
1
Ремешок филигранный
штука
1
2.
Обмундирование
Пуговица 14 мм.
штука
2
Погоны (погоны-муфты)
пара
1
Нарукавные знаки
штука
2
Текстильные нашивки
штука
по необходимости
Нагрудная нашивка "Қазақстан" на летнее специальное обмундирование
штука
1
Нагрудная нашивка
"Группа крови"
штука
1
Примечание:
Выдача погон и фурнитуры производится отдельно на каждый предмет форменного обмундирования. Списание с учета погон и фурнитуры производится при выдаче их со склада, форменная одежда – по истечении установленного срока носки.
Расшифровка аббревиатур:
ОВД – Органы внутренних дел
МВД – Министерство внутренних дел
УИП – Участковые инспектора полиции
НС – Наружная служба
ПП – Патрульная полиция
СП – Служба пробации