"Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы Министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 578 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 желтоқсанда № 12446 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет Кодексі 116-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Қаржы Министрі міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттiк тiркеудiң тiзiлiмiнде № 7126 болып тіркелген, 2012 жылғы 5 маусымдағы, № 292-297 (27371) «Егемен Қазақстан» газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы бұйрықтың 1-124-қосымшаларына сәйкес Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомы бекітілсін.»;
91011121314151618196794-қосымшалар осы бұйрыққа 1-12-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т.Бектұрова) заңнамада бекітілген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеудi;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі                                      Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
9-қосымша
№ НҚ-6 нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
№ _______ мемлекеттік мекемелерде негізгі құралдар мен инвестциялық жылжымайтын мүлікті есепке алу түгендеу карточкасы
____________________________________________________________________
толық атауы және объектіні тағайындау
____________________________________________________________________
объектінің орналасқан жері
Сызба №, жоба
Модель, түр, марка
Зауыт нөмірі, шығарылған (дайындалған) күні
Күні және объектінінің №, пайдалануға қабылдап алу актісі
Инвентарлық нөмір
Синтетикалық есеп
Талдамалық есепке алу шартты белгісі
Қаржыландыру (түсу) көзі
Амортизациялау нормаларының шартты белгісі/немесе пайдалы пайдаланудың мерзімі
Өз бағасы (бастапқы құны), теңге
Жойылу құны, теңге
Амортизациялау нормасы, %
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Соңғы рет амортизациялау аударылған ай және жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Объектінің кірісі туралы белгі
Шығу/ішкі орналасу
Аяқтау, қайта жөндеу, жаңғырту
Күрделі жөндеу
Негізгі құралға және инвестициялық жылжымайтын мүлікке жататын маңызды құрылыстар, керек жарақтар, аспаптар
Бухгалтерлік жазба
Бухгалтерлік жазба
Шығу себебі
Бухгалтерлік жазба
Бухгалтерлік жазба
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Қайта бағаланған құн, теңге
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
№ НҚ-6 н. сырт жағы
Объектінің қысқаша жеке сипаттамасы
Объектіні сипаттайтын конструктивті элементтер мен басқа да белгілердің атауы
Материалдар, мөлшерлер мен басқа да мәліметтер
Негізгі объект
Негізгі құралға және инвестициялық жылжымайтын мүлікке жататын маңызды құрылыстар, керек жарақтар, аспаптар
Атауы
Атауы
Атауы
Атауы

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 578. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2015 года № 12446
В соответствии с пунктом 4 статьи 116 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 «Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7126, опубликованный в газете «Казахстанская правда» от 5 июня 2012 года № 169-170 (26988-26989)) следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить Альбом форм бухгалтерской документации для государственных учреждений согласно приложениям 1-124 к настоящему приказу.»;
приложения 91011121314151618196794 изложить в редакции согласно приложениям 1-12 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан                       Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 9
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № ОС-6
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Инвентарная карточка № _______ учета основных средств и         инвестиционной недвижимости в государственных учреждениях
____________________________________________________________________
полное наименование и назначение объекта
____________________________________________________________________
местонахождение объекта
Чертеж №, проект
Модель, тип, марка
Заводской номер, дата выпуска (изготовления)
Дата и № акта приемки объекта в эксплуатацию
Инвентарный номер
Синтетический счет
Шифр аналитического учета
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Источник финансирования (поступления)
Шифр нормы амортизации/ или срок полезного использования
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Ликвидацион- ная стоимость, тенге
Норма амортиза-
ции, %
Сумма накопленной амортизации, тенге
Месяц и год, в котором последний раз начисляется амортизация
8
9
10
11
12
13
14
Отметка об оприходовании объекта
Выбытие/внутреннее перемещение
Достройка, реконструкция модернизация
Капитальный ремонт
Бухгалтерская запись
Бухгалтерская запись
Причины выбытия
Бухгалтерская запись
Бухгалтерская запись
Да- та
Наименование, дата и № документа
Да- та
Наименование, дата и № документа
Да- та
Наименование, дата и № документа
Сумма, тенге
Да- та
Наименование, дата и № документа
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение
Капитальный ремонт
Переоценка основных средств и инвестиционной недвижимости
Бухгалтерская запись
Да- та
Наименование, дата и № документа
Переоцененная стоимость, тенге
Сумма, тенге
Да- та
Наименование, дата и № документа
Сумма, тенге
Да- та
Наименование, дата и № документа
Сумма, тенге
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
Оборотная сторона ф.№ ОС-6
Краткая индивидуальная характеристика объекта
Наименование конструктивных элементов и других признаков, характеризующих объект
Материалы, размеры и прочие сведения
Основной объект
Важнейшие пристройки, приспособления и принадлежности, относящиеся к основному средству, инвестиционной недвижимости
Наименование
Наименование
Наименование
Наименование

1. Іргетас, негіз
2. Қабырға, колонна, тіректер
3. Төбе (шатыр)
4. Сыртқы өлшем көлемі, мі, м3
жалпы алаңы, м2
тұрғылықты алаңы, м2
сыйымдылығы, м3
ұзындығы, м
5.
6.
Карточканы толтырған «____» _____________________ ж.  _______________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Ескерту:
№ НҚ-6 нысанының түгендеу карточкасы мемлекеттік мекемелерде ауыл шаруашылығы қызметіне байланысты емес жануарлардан (өнімді мал), өсімдіктерден басқа, 2310 «Жер», 2320 «Ғимараттар», 2330 «Құрылыстар», 2340 «Беріліс қондырғылары», 2350 «Көлік құралдары», 2360 «Машиналар және жабдықтар», 2370 «Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал», 2380 «Өзге негізгі құралдар» шоттары бойынша және 2510 «Инвестициялық жылжымайтын мүлік» шоты бойынша негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті, оның ішінде ғимараттарды, құрылыстарды және беріліс қондырғыларын, машиналарды және жабдықтарды, өндірістік (тиістілікті қоса алғанда) және шаруашылық мүкәммалды, көлік құралдарын және басқа да негізгі құралдарды есепке алуға, сондай-ақ концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді есепке алуға арналған.
№ НҚ-6 нысанды түгендеу карточкасында жазбалар мынадай бастапқы құжаттар: пайдалануға енгізу туралы қабылдау актілері, әзірлеуші зауыттардың техникалық паспорттары және басқа да бастапқы құжаттар негізінде жүргізіледі. № НҚ-6 нысанды түгендеу карточкасында объектілердің (заттардың) мынадай өзіне тән белгілері: сызба, модель, үлгі, маркасы, зауыттық нөмірі, шығару (әзірлеу) күні, негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті күні және объектінінің №, пайдалануға қабылдап алу актісі көрсетіледі.
№ НҚ-6 нысанды түгендеу карточкасына жинақталған амортизация сомасы теңгемен, амортизация нормасы, амортизация соңғы рет есептелген ай мен жыл жазылады. Бұл ретте 13 «Жиналған амортизация сомасы, теңге» және 14 «Амортизация соңғы рет есептелген ай мен жылы» бағандары ұзақ мерзімді актив шығарылған кезде толтырылады. 8 «Қаржыландыру (түсім) көзі» бағанында: бюджеттік - 6020 «Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 5012 «Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 6010 «Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс» қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс - 6050 «Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс», 6110 «Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар», 6330 «Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс» шоттары бойынша негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті қаржыландыру (түсім) көзі көрсетіледі.
«Объектiнiң қысқаша жеке сипаттамасы» бөлiмiнде негiзгi объектiнiң сондай-ақ оған жататын маңызды құрылыстардың, қондырғылардың және жабдықтардың негiзгi сапалық және сандық көрсеткiштерi ғана жазылады. Егер жабдықтардың, құралдардың, есептеу техникаларының және басқа жабдықтардың құрамында қымбат бағалы металдар бар болса, онда құрамында қымбат бағалы металдар бар бөлшектердің тiзбесi, бөлшектің атауы және техникалық паспортта көрсетiлген металдың салмағы көрсетiледi.
Егер объект сипаттамасының сапалық және сандық көрсеткiштерi реконструкциялау, қосымша құрылыс салу және жаңғырту нәтижесiнде айтарлықтай өзгерсе, онда ол бойынша есепке алынған бұрынғы түгендеу карточкасын (жаңғыртылған немесе реконструкцияланған объектiлердi тұтастай алғанда сипаттайтын ондағы барлық көрсеткiштердi көрсету қиын болған жағдайда) жаңасымен ауыстыруға рұқсат етiледi. Бұрынғы түгендеу карточкасы анықтамалық құжат ретiнде (карточканы ауыстыру туралы мiндеттi түрде белгi соға отырып) сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
10-қосымша
№ НҚ-8 нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
№ ___ мемлекеттік мекемелерде ауыл шаруашылығы қызметімен байланысты емес жануарлар (жұмыс малы), өсімдіктерді есепке алу түгендеу карточкасы
Мемлекеттік мекеме коды
Толық атауы және тағайындау
Түгендеу №
Кімнен түсті
Есепке алу кітабы,паспорт №
Орналасқан орны
Салынған күні
Күні және қабылдау актісінің №
Синтетикалық есеп
Қаржыландыру (түсу) көзі
Амортизациялау нормасының шартты белгісі
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңгемен
Соңғы рет амортизациялау аударылатын ай және жыл
Кіріс туралы белгі
Соңғы шығу туралы белгі
Шығу себебі
Бухгалтерлік жазба
Әділ құны (өзіндік бағасы), теңге
Бухгалтерлік есеп
Әділ құны (өзіндік құны), теңге
Күні
Атауы, күні және құжаттың №
Күні
Атауы, күні және құжаттың №
№ НҚ-8 н. бастапқы құны
Ішкі орналастыру
Қысқаша жеке сипаттама
Жол парағы
Алушының атауы
Малдар
Күні
Тұқым (тұқым қуалаушылық)
Лақап аты
Түсі, белгісі
Көп жылдық өсімдіктер
Тұқым
Ағаштар
Саны, дана
Бұталар
Алаң
га
Учаске (алқап), №______
Карточканы толтырған __________________________ «____» ___________ ж.
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Ескерту:

1. Фундамент, основание
2. Стены, колонны, опоры
3. Кровля (крыша)
4. Объем по наружному обмеру, м3
общая площадь, м2
жилая площадь, м2
емкость, м3
протяженность, м
5.
6.
Карточку заполнил «____» _____________________ г.
____________________________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание:
Инвентарная карточка формы № ОС-6 предназначена для учета основных средств и инвестиционной недвижимости, в том числе, зданий, сооружений и передаточных устройств, машин и оборудования, инструментов производственного (включая принадлежности) и хозяйственного инвентаря, транспортных средств и других основных средств по счетам 2310 «Земля», 2320 «Здания», 2330 «Сооружения», 2340 «Передаточные устройства», 2350 «Транспортные средства», 2360 «Машины и оборудование», 2370 «Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь», 2380 «Прочие основные средства», кроме животных (рабочий скот), растений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью в государственных учреждениях и по счету 2510 «Инвестиционная недвижимость», а также для учета долгосрочных активов по договорам концессии.
Записи в Инвентарной карточке формы № ОС-6 производятся на основании первичных документов: актов приемки о вводе в эксплуатацию, технических паспортов заводов-изготовителей и других первичных документов. В Инвентарной карточке формы № ОС-6 указываются характерные признаки объектов (предметов): чертеж, модель, тип, марка, заводской номер, дата выпуска (изготовления), дата и № акта приемки объекта в эксплуатацию основных средств и инвестиционной недвижимости.
В Инвентарную карточку формы № ОС-6 записывается сумма накопленной амортизации в тенге, норма амортизации, месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация. При этом графы 13 «Сумма накопленной амортизации, тенге» и 14 «Месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация» заполняются только при выбытии долгосрочного актива. В графе 8 «Источник финансирования (поступления)» указывается источник финансирования (поступления) основных средств и инвестиционной недвижимости: бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 «Доходы от финансирования капитальных вложений»; 5012 «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов», 6010 «Доходы от финансирования текущей деятельности» или внебюджетный - по счетам 6050 «Доходы от спонсорской и благотворительной помощи», 6110 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг», 6330 «Доходы от безвозмездного получения активов».
В разделе «Краткая индивидуальная характеристика объекта» записываются только основные качественные и количественные показатели основного объекта, а также относящихся к нему важнейших пристроек, приспособлений и принадлежностей. Если в составе оборудования, приборов, вычислительной техники и другого оборудования имеются драгоценные металлы, то указывается перечень деталей, в составе которых имеются драгоценные металлы, наименование детали и масса металла, указанная в техническом паспорте.
Если качественные и количественные показатели характеристики объекта в результате реконструкции, достройки и модернизации значительно изменены, то прежнюю инвентарную карточку, по которой учтен данный объект (в случае трудности отражения в ней всех показателей, характеризующих модернизированный или реконструированный объект в целом), допускается заменить новой. Прежнюю инвентарную карточку сохраняют как справочный документ (с обязательной отметкой о замене карточки).
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 10
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № ОС-8
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Инвентарная карточка № ___ учета животных (рабочий скот),
растений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью
в государственных учреждениях
Код государственного учреждения
Полное наименование и назначение
Инвентарный №
От кого поступило
Учетная книжка, паспорт №
Местонахождение
Дата рождения (закладки)
Дата и № акта приемки
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Шифр нормы амортизации
Сумма накопленной амортизации, в тенге
Месяц и год, в котором последний раз начисляется амортизация
Отметка об оприходовании
Отметка об окончательном выбытии
Причина выбытия
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Дата
Наименование, дата и № документа
Дата
Наименование, дата и № документа
Оборотная сторона ф. № ОС-8
Внутреннее перемещение
Краткая индивидуальная характеристика
Накладная
Наименование получателя
Животных
Дата
Порода (породность)
Кличка
Масть, приметы
Многолетних насаждений
Породы
Деревьев ________
Количество, шт.
Кустов ________
Площадь
га _________
Участок (полоса), №______
Карточку заполнил __________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
«____» ____________ г.
Примечание:

№ НҚ-8 нысанды түгендеу карточкасы 2383 «Өзге негізгі құралдар» қосалқы шоты бойынша өнімді малды жеке есептеу үшін, сондай-ақ ауыл шаруашылығы қызметіне байланысты емес көп жылғы екпелер мен жерді (құрылыс салынбаған) жақсарту бойынша күрделі шығындарды есептеу үшін қолданылады.
№ НҚ-8 нысанды түгендеу карточкасы жануарларды топтық есепке алу үшін де қолданылуы мүмкін.
Жануарлардың қысқаша жеке сипаттамасы, олардың толық сипаттамасы тиiстi зоотехникалық құжаттамада толық көрсетiлгендiктен, карточкада көрсетілген негiзгi көрсеткіштермен шектеледі.
Көп жылғы екпелер түгендеу объектiлерi бойынша тұқымы, егілген түптердің саны және алаңы көрсетiлiп, ескерiледi. Объектінің құнына жұмыстың барлық кешенін аяқтауға қарамастан, пайдалануға қабылдаған алаңдарға қатысты шығындар қосылады.
Жерлердi жақсарту бойынша күрделі шығындардың есебі мынадай іс-шаралар бөлінісінде жүргiзiледi: жер учаскелерін жоспарлау, егін егiлетiн алаңдарды өңдеу, арам шөптерден тазарту, алып отырған алаңдарын және әрбір іс-шара бойынша орындалған жұмыстардың құны көрсете отырып су қоймаларын тазалау.
«Қаржыландыру (түсім) көзі» бағанында жануарларды (өнімді мал), ауыл шаруашылығы қызметіне байланысты емес өсімдіктерді қаржыландыру (түсім): бюджеттік 6020 «Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 5012 «Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 6010 «Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс» қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 «Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс», 6110 «Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар», 6330 «Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс» шоттары бойынша көрсетіледі.
№ НҚ 8 түгендеу карточкасында шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана жинақталған амортизация сомасы теңгемен, амортизация нормасының шифрi және амортизация соңғы рет есептелген айы мен жылы жазылады. Бұл ретте өнiмдi мал, буйвол, қашыр, жануарлар әлемiнiң экспонаттары (хайуанаттар паркiнде және басқа ұқсас мекемелерде) бойынша, сондай-ақ пайдалану жасына жетпеген ауыл шаруашылығы қызметіне байланысты емес көп жылдық екпелер бойынша тозу анықталмайтындығын назарға алу керек.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
11-қосымша
№ НҚ-9 нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
№ _______ мемлекеттік мекемелерде негізгі құралдар, инвестициялық жылжымайтын мүлікті топтық есепке алу түгендеу карточкасы
_____________________________________________________________________
толық атауы және тағайындау
Мемлекеттік мекеме
Материалдық-жауапты тұлға
Түгендеу №
Синтетикалық есеп
Қаржыландыру (түсу) көзі
Амортизациялау нормаларының шартты белгісі/немесе пайдалы пайдалану мерзімі
Амортизациялау нормасы, %
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Амортизацилау соңғы рет аударылатын ай және жыл
Негізгі құралдар, инвестициялық жылжымайтын мүлікті қайта бағалау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Түгендеу №
Түсті
Шықты/ішкі орналасу
Күні
Атауы, күні және құжаттың №
Саны
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың № а
Саны
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Сома, теңге
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Кестенің жалғасы
Аяқтау, қайта жөндеу, жаңғырту
Күрделі жөндеу
Негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті қайта бағалау
Қалдық
Бухгалтерлік жазба
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Қайта бағалаған құны, теңге
Саны
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Сома, теңге
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
№ НҚ-9 н. сырт жағы
Түгендеу №
Түсті
Шықты/ішкі орналасу
Күні
Атауы, күні және құжаттың №
Саны
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың № а
Саны
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Сома, теңге
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Кестенің жалғасы
Аяқтау, қайта жөндеу, жаңғырту
Күрделі жөндеу
Негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті қайта бағалау
Қалдық
Бухгалтерлік жазба
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Қайта бағалаған құны, теңге
Саны
Өзіндік құны (бастапқы құны), теңге
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Сома, теңге
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
Сома, теңге
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Карточканы толтырған _____________________ «____» ____________ ж.
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Ескерту:
Түгендеу карточкасы бiрдей өндiрiстiк-шаруашылық мақсаттары, техникалық сипаттамалары және құны бар және бiр материалдық-жауапты адамның сақтауындағы 2310 «Жер», 2320 «Ғимарат», 2330 «Құрылыс», 2340 «Беріліс қондырғысы», 2350 «Көлік құралдары», 2360 «Машина және жабдық», 2370 «Құралдар, өндіріс және шаруашылық мүкәммал», 2380 «Өзге негізгі құралдар» шоттары бойынша негізгі құралдардың бiр үлгiдегi объектілерінің топтық есептемесi және 2510 «Инвестициялық жылжымайтын мүлік» шоты бойынша инвестициялық жылжымайтын мүлік үшiн қолданылады. Негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті топтық есептеу карточкаларында бiр үлгiдегi құралдар, станоктар, өндiрiстiк және шаруашылық жабдықтар, ас үй және асхана жабдықтары, кiтапхана қоры, сахналық-қойылымдық құралдары және өзге негізгі құралдар есептелуі мүмкін.
Бұл карточкалардағы жазбалар әр зат (жинақ) бойынша түгендеу нөмiрi, сомасы көрсетiлiп жүргiзiледi. «Қаржыландыру (түсім) көзі» 5-бағанында негізгі құралдар мен инвестициялық жылжымайтын мүлікті қаржыландыру (түсім) көзін көрсету қажет: бюджеттік – 6020 «Бюджеттік қаражат есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру», 5012 «Сыртқы қарыздар есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру», 6010 «Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс» қосалқы шот /шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс – 6050 «Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс», 6110 «Тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатудан түсетін табыс», 6330 «Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс» шоттары бойынша. Көпшiлiк қолданатын мүкәммалды (парталар, құралдар және басқа көпшiлiк қолданатын мүкәммалды) саны және түгендеу нөмiрiн көрсете отырып, жалпы сомада жазуға болады.
Сахналық-қойылымдық құралдар үшiн бiр атаудағы, көлемдерi, материалдың сапасы мен бағасы бойынша жақын, бiр атаудағы заттарды, номенклатуралық нөмiрiн көрсете отырып материалдық-жауапты адамдарға ашылады.
Кiтапхана қорының есебi үшiн бiр карточка ашылады, ондағы есеп тек жалпы сомадағы ақша түрiнде жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
12-қосымша
№ БА-3 нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Мемлекеттік мекемелерде биологиялық активтерді (жануарларды) есепке алу түгендеу карточкасы
Мемлекеттік мекеме коды
Толық атауы және тағайындау
Түгендеу №
Кімнен түсті
Есепке алу кітабы,паспорт №
Орналасқан орны
Салынған күні
Күні және қабылдау актісінің №
Синтетикалық есеп
Қаржыландыру (түсу) көзі
Амортизациялау нормасының шартты белгісі
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңгемен
Бас саны
Салмағы, кг
Бiр бастың бағасы,теңге
Сомасы,теңге
Кіріс туралы белгі
Соңғы шығу туралы белгі
Шығу себебі
Бухгалтерлік жазба
Әділ құны (өзіндік бағасы), теңге
Бухгалтерлік есеп
Әділ құны (өзіндік құны), теңге
Күні
Атауы, күні және құжаттың №
Күні
Атауы, күні және құжаттың №
№ БА-3 н. сырт жағы
Ішкі орналастыру
Қысқаша жеке сипаттама
Жол парағы
Алушының атауы
Жануар
Күні
Тұқым (тұқым қуалаушылық)
Лақап аты
Түсі, белгісі
Карточканы толтырған __________________________ «____» ____________ж.
лауазымы қолы
Ескерту:

Инвентарная карточка формы № ОС-8 применяется для индивидуального учета рабочего скота, а также для учета многолетних насаждений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью и капитальных затрат по улучшению земель (без сооружений) по субсчету 2383 «Прочие основные средства».
Инвентарная карточка формы № ОС-8 также может быть использована и для группового учета животных.
Краткая индивидуальная характеристика животных ограничивается основными показателями, указанными в карточке, так как их полная характеристика отражена в соответствующей зоотехнической документации.
Многолетние насаждения учитываются по инвентарным объектам с указанием породы, количества высаженных единиц и площади. В стоимость объекта включаются затраты, относящиеся к принятым в эксплуатацию площадям, независимо от окончания всего комплекса работ.
Учет капитальных затрат по улучшению земель ведется в разрезе мероприятий: планировка земельных участков, корчевка площадей под пашню, расчистка зарослей, очистка водоемов с указанием занимаемой площади и стоимости выполненных работ по каждому мероприятию.
В графе «Источник финансирования (поступления)» указывается источник финансирования (поступления) животных (рабочий скот), растений, не связанных с сельскохозяйственной деятельностью: бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 «Доходы от финансирования капитальных вложений»; 5012 «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов», 6010 «Доходы от финансирования текущей деятельности» или внебюджетный - по счетам 6050 «Доходы от спонсорской и благотворительной помощи», 6110 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг», 6330 «Доходы от безвозмездного получения активов».
В Инвентарной карточке формы № ОС-8 записывается сумма накопленной амортизации в тенге, шифр нормы амортизации, месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация, только по выбывшим долгосрочным активам. При этом следует иметь в виду, что по рабочему скоту, буйволам, волам, экспонатам животного мира (в зоопарках и других аналогичных учреждениях), а также по многолетним насаждениям не связанным с сельскохозяйственной деятельностью, не достигшим эксплуатационного возраста, амортизация не определяется.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 11
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № ОС-9
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Инвентарная карточка № _______ группового учета
основных средств, инвестиционной недвижимости
в государственных учреждениях
____________________________________________________________________
полное наименование и назначение
Государственное учреждение
Материально-ответственное лицо
Инвентарный №
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Шифр нормы амортизации/ или срок полезного использования
Норма амортизации, %
Сумма накопленной амортизации, тенге
Месяц и год, в котором последний раз начисляется амортизация
Переоценка основных средств, инвестиционной недвижимости
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Инв. №
Поступило
Выбыло/внутреннее перемещение
Дата
Наименование, дата и № документа
Коли чество
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Сумма, тенге
Дата
Наименование, дата и № документа
Количество
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Сумма, тенге
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы
Достройка, реконструкция, модернизация
Капитальный ремонт
Переоценка основных средств и инвестиционной недвижимости
Остаток
Бухгалтерская запись
Дата
Наименование, дата и № документа
Сумма, тенге
Да та
Наименование, дата и № документа
Сумма,тенге
Да та
Наименование, дата и № документа
Переоцененная стоимость, тенге
Количество
Себестоимость (первона чальная стоимость), тенге
Сумма,тенге
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Оборотная сторона ф. № ОС-9
Инв. №
Поступило
Выбыло/внутреннее перемещение
Да та
Наименование, дата и № документа
Количество
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Сумма, тенге
Да та
Наименование, дата и № документа
Количество
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Сумма, тенге
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
продолжение таблицы
Достройка, реконструкция, модернизация
Капитальный ремонт
Переоценка основных средств и инвестиционной недвижимости
Остаток
Бухгалтерская запись
Дата
Наименование,дата и № документа
Сумма,тенге
Дата
Наименование, дата и № документа
Сумма,тенге
Дата
Наименование,дата и № документа
Переоцененная стоимость, тенге
Количество
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Сумма,тенге
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
Карточку заполнил____________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
«____» __________________ г.
Примечание:
Инвентарная карточка формы № ОС-9 применяется для группового учета однотипных объектов основных средств по счетам 2310 «Земля», 2320 «Здания», 2330 «Сооружения», 2340 «Передаточные устройства», 2350 «Транспортные средства», 2360 «Машины и оборудование», 2370 «Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь», 2380 «Прочие основные средства» и инвестиционной недвижимости по счету 2510 «Инвестиционная недвижимость» имеющих одно и то же производственно-хозяйственное назначение, техническую характеристику и стоимость находящихся на ответственном хранении у одного материально-ответственного лица. В карточках группового учета основных средств и инвестиционной недвижимости могут учитываться однотипные инструменты, станки, производственный и хозяйственный инвентарь, столовый и кухонный инвентарь, библиотечные фонды, сценическо-постановочные средства и другие основные средства.
Записи в Инвентарных карточках формы № ОС-9 производятся по каждому предмету (комплекту) с указанием инвентарного номера, суммы. В графе 5 «Источник финансирования (поступления)» указывается источник финансирования (поступления) основных средств и инвестиционной недвижимости: бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 «Доходы от финансирования капитальных вложений»; 5012 «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов», 6010 «Доходы от финансирования текущей деятельности» или внебюджетный - по счетам 6050 «Доходы от спонсорской и благотворительной помощи», 6110 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг», 6330 «Доходы от безвозмездного получения активов». Массовый инвентарь (парты, инструменты и другой массовый инвентарь) можно записывать общими суммами с указанием количества и инвентарных номеров. Для сценическо-постановочных средств Инвентарные карточки формы № ОС-9 открываются по материально-ответственным лицам на предметы одного наименования, близкие по размерам, качеству материала и цен с указанием номенклатурного номера. Для учета библиотечных фондов открывается одна Инвентарная карточка формы № ОС-9, учет в ней ведется только в денежном выражении общей суммой.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 12
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № БА-3
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Инвентарная карточка учета биологических активов (животных) в                    государственных учреждениях
Код государственного учреждения
Полное наименование и назначение
Инвентарный №
От кого поступило
Учетная книжка, паспорт №
Местонахождение
Дата рождения (закладки)
Дата и № акта приемки
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Шифр нормы амортизации
Сумма накопленной амортизации, тенге
Количество голов
Масса, кг
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
Отметка об оприходовании
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Отметка об окончательном выбытии
Причина выбытия
Бухгалтерская запись
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Дата
Наименование, дата и № документа
Дата
Наименование, дата и № документа
Оборотная сторона ф. № БА-3
Внутреннее перемещение
Краткая индивидуальная характеристика
Накладная
Наименование получателя
Животных
Дата
Порода (породность)
Кличка
Масть, приметы
Карточку заполнил ___________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
«____» _______________ г.
Примечание:

2610 «Жануарлар» шотыбойыншабиологиялықактивтерді (жануарларды) есепкеалуүшінқолданылады. «Қаржыландыру (түсім) көзі» бағанында биологиялық активтерді (жануарларды) қаржыландыру (түсім) көзі: бюджеттік 6020 «Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 5012 «Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 6010 «Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс» қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 «Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс», 6110 «Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар», 6330 «Активтерді ақысыз алудан түсетін табыстар» шоттары бойынша көрсетіледі. № БА-3 нысаны бойынша түгендеу карточкасы бухгалтерияда әрбір объектіге жүргізіледі. «Жиналған амортизациялау сомасы, теңге» бағаны істен шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана толтырылады. Нысан бір данада объектінің түсуіне, оның қозғалысына және істен шығуына (есептен шығарылуына) арналған құжаттар негізінде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
13-қосымша
№ БА-3А нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Мемлекеттік мекемелерде биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есепке алу түгендеу карточкасы
Мемлекеттік мекеме коды
Толық атауы және тағайындау
Түгендеу №
Кімнен келіп түсті
Есепке алу кітабы,паспорт №
Орналасқан орны
Салынған күні
Күні және қабылдау актісінің №
Синтетикалық есеп
Қаржыландыру (түсу) көзі
Амортизациялау нормасының шартты белгісі
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Сұрып, санат, жасы
Саны
Массасы (брутто), кг
Массасы (ыдыс), кг
Массасы (нетто), кг
Бірлікке баға, теңге
Сома, теңге
Кіріс туралы белгі
Соңғы шығу туралы белгі
Шығу себебі
Бухгалтерлік жазба
Әділ құны (өзіндік бағасы), теңге
Бухгалтерлік есеп
Әділ құны (өзіндік құны), теңге
Күні
Атауы, күні және құжаттың №
Күні
Атауы, күні және құжаттың №
№ БА-3 н. сырт жағы
Ішкі орналастыру
Қысқаша жеке сипаттама
Жол парағы
Алушының атауы
Жануар
Күні
Тұқым (тұқым қуалаушылық)
Ағаштар ________
Лақап аты
Бұтақтар _____
Түсі, белгісі
га _____________
Телім (алқап), № ____
Карточканы толтырған __________________________ «____» ___________ ж
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Ескерту:
2620 «Көп жылдық екпелер» шоты бойынша биологиялық активтерді (өсімдіктерді) есепке алу үшін қолданылады. «Қаржыландыру көзі (түсімдер)» бағанында биологиялық активтерді (өсімдіктерді) қаржыландыру көзі (түсімдер): бюджеттік 6020 «Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 5012 «Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 6010 «Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыстар» қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 «Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыстар», 6110 «Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар», 6330 «Активтерді ақысыз алудан түсетін табыстар» шоттары бойынша көрсетіледі.
№ БА-3А нысаны бойынша түгендеу карточкасы бухгалтерияда әрбір объектіге жүргізіледі. «Жиналған амортизациялау сомасы, теңге» бағаны шығарылған ұзақ мерзімді активтер бойынша ғана толтырылады. Нысан бір данада объектінің түсуіне, оның қозғалысына және істен шығуына (есептен шығарылуына) арналған құжаттар негізінде толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
14-қосымша
№ MEA-6 нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің (орталықтандырылған бухгалтерияның) атауы
Материалдық емес активтерді есепке алудың түгендеу карточкасы
Қысқаша сипаттама ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Есепке алуға қабылдау күні және құжаттың нөмірі
Тіркеу нөмірі
Синтетикалық есеп
Қаржыландыру (түсім) көзі
Өзіндік бағасы (бастапқы құны), теңге
Амортизациялау нормасының шифры/немесе пайдалы пайдалану мерзімі
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Амортизациялау нормасы, %
Жинақталған амортизациялау сомасы, теңге
Шығу/ішкі орналастыру
Шығу себебі
Соңғы рет амортизация есептелген ай және жыл
Күні
Атауы, күні мен құжаттың №
7
8
9
10
11
12
Карточканы толтырған _______________________ «__»_________________ ж.
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Ескерту:

Применяется для учета биологических активов (животных) по счету 2610 «Животные». В графе «Источник финансирования (поступления)» указывается источник финансирования (поступления) биологических активов (животных): бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 «Доходы от финансирования капитальных вложений»; 5012 «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов», 6010 «Доходы от финансирования текущей деятельности» или внебюджетный - по счетам 6050 «Доходы от спонсорской и благотворительной помощи», 6110 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг», 6330 «Доходы от безвозмездного получения активов». Инвентарная карточка по форме № БА-3 ведется в бухгалтерии на каждый объект. Графа «Сумма накопленной амортизации, тенге» заполняется только по выбывшим долгосрочным активам. Форма заполняется в одном экземпляре на основании документов на поступление объекта, его перемещение и выбытие (списание).
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 13
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № БА-3А
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Инвентарная карточка учета биологических активов
(растений) в государственных учреждениях
Код государственного учреждения
Полное наименование и назначение
Инвентарный №
От кого поступил
Учетная книжка, паспорт №
Местонахождение
Дата рождения (закладки)
Дата и № акта приемки
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Шифр нормы амортизации
Сумма накопленной амортизации, тенге
Сорт, категория, возраст
Количество
Масса (брутто), кг
Масса (тара), кг
Масса (нетто), кг
Цена за единицу, тенге
Сумма, тенге
Отметка об оприходовании
Отметка об окончательном выбытии
Причина выбытия
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Бухгалтерская запись
Справедливая стоимость (себестоимость), тенге
Дата
Наименование, дата и № документа
Дата
Наименование, дата и № документа
Оборотная сторона ф. № БА-3А
Внутреннее перемещение
Краткая индивидуальная характеристика
Накладная
Наименование получателя
Многолетних насаждений
Дата
Порода
Деревьев ________
Количество, шт.
Кустов _____
Площадь
га _____________
Участок (полоса), №
____
Карточку заполнил ___________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
«____» _______________ г.
Примечание:
Применяется для учета биологических активов (растений) по счету 2620 «Многолетние насаждения». В графе «Источник финансирования (поступления)» указывается источник финансирования (поступления) биологических активов (растений): бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 «Доходы от финансирования капитальных вложений», 5012 «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов», 6010 «Доходы от финансирования текущей деятельности» или внебюджетный - по счетам 6050 «Доходы от спонсорской и благотворительной помощи», 6110 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг», 6330 «Доходы от безвозмездного получения активов». Инвентарная карточка по форме № БА-3А ведется в бухгалтерии на каждый объект. Графа «Сумма накопленной амортизации, тенге» заполняется только по выбывшим долгосрочным активам. Форма заполняется в одном экземпляре на основании документов на поступление объекта, его перемещение и выбытие (списание).
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 14
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № НОС-6
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной                             бухгалтерии)
Инвентарная карточка учета нематериальных активов
Краткая характеристика ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата принятия на учет и номер документа
Регистрационный номер
Синтетический счет
Источник финансирования (поступления)
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Шифр нормы амортизации/или срок полезного использования
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Норма амортизации, %
Сумма накопленной амортизации, тенге
Выбытие/внутреннее перемещение
Причина выбытия
Месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация
Дата
Наименование, дата и № документа
7
8
9
10
11
12
Карточку заполнил ___________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
«____» _______________ г.
Примечание:

2710 «Материалдық емес активтер» шоты бойынша, сондай-ақ концессиялық шарттар бойынша материалдық емес активтерді есепке алу үшін мемлекеттік мекемеге түскен материалдық емес активтердің барлық түрлерін есептеу үшін қолданылады. 4 «Қаржыландыру (түсім) көзі» бағанында материалдық емес активтерді қаржыландыру (түсім) көзін көрсету қажет: бюджеттік – 6020 «Бюджеттік қаражат есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру», 5012 «Сыртқы қарыздар есебінен капиталдық салымдарды қаржыландыру», 6010 «Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыс» қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс – 6050 «Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыс», 6110 «Тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатудан түсетін табыс», 6330 «Активтерді ақысыз алудан түсетін табыс» шоттары бойынша. № МЕА-6 нысаны бойынша Түгендеу карточкасы бухгалтерлік қызметпен материалдық емес активтердің әрбір жеке объектілері үшін ашылады. Бұл ретте 8 «Жинақталған амортизация сомасы, теңге» және 12 «Соңғы рет амортизация есептелген ай мен жыл» бағандары ұзақ мерзімді актив істен шыққан кезде ғана толтырылады.
Нысан мемлекеттік мекемелердің материалдық емес активтердің объектілерін алған фактісін растайтын құжаттар: «Материалдық емес активтерді қабылдап алу-тапсыру актісі», техникалық және басқа құжаттар негізінде бір данада толтырылады.
Басқа мемлекеттік мекемеге беру кезінде материалдық емес активтердің істен шыққаны туралы белгі үшін «Материалдық емес активтерді қабылдап алу-тапсыру актісі» негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
15-қосымша
№ ҰMA-10 нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Мемлекеттік мекемелерде ұзақмерзімді активтерді есепке алу бойынша түгендеу карточкаларының тізімдемесі
«____» _________________________ жылға дейінгі кезеңге
«____» _________________________ ж.
Осы үлгі бойынша № ҰМА-10 н.
барлық парақтарын басып шығару
_____________________________________________________________________
білікті топ атауы
Карточка нөмірі
Инвентарлық нөмір
Объектілердің атауы
Ескерту
1
2
3
4
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Тізімдемені толтырған _________________________ «____» ___________ ж.
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Ескерту:
Тiзiм ұзақ мерзімді активтердi талдамалы есептеу кезiнде ресiмделетiн түгендеу карточкаларын тiркеу үшiн қолданылады. Тiзiмді бiр данада түгендеу карточкаларының сақталуына бақылау жасау мақсатында бухгалтерлiк қызмет жасайды.
Тізімге жазбалар ұзақ мерзімді активтер топтарының бөлінісінде, карточкалардың ашылу жылы көрсетiле отырып жүргiзiледi. Әрбір топ үшін тиісті парақ саны беріледі. Нөмiрлеу әр топ бойынша 1-нөмiрден бастап жүргiзiледi. Орталықтанған бухгалтерияларда тiзiм әр бiр қызмет көрсетiлетiн мемлекеттік мекеме бойынша сол сияқты тәртiппен жүргiзiледi.
Ұзақ мерзімд іактивтер шығарылған және орын алмастырылған кезiнде тiзiмнiң «Ескертпе» бағанында мемориалдық ордердiң күнi (күнi, айы, жылы) және нөмiрi көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
16-қосымша
№ ҰMA-13 нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Ұзақ мерзімді активтердің түгендеу мерзімі (олардың тұрған және пайдалану орны бойынша)
_____________________________________________________________________
бөлімше, бөлім
Инвентарлық карточка немесе инвентарлық кітапқа жазба
Инвентарлық нөмір
Объектінің толық атауы
Қаржыландыру (түсу) көзі
Өз бағасы (бастапқы құны), теңге
Шығуы (орналасуы)
нөмірі
күні
құжат
Шығу (орналасу) себебі
күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ ҰМА-13 н. сырт жағы
Инвентарлық карточка немесе инвентарлық кітапқа жазба
Инвентарлық нөмір
Объектінің толық атауы
Қаржыландыру (түсу) көзі
Өз бағасы (бастапқы құны), теңге
Шығуы (орналасуы)
нөмірі
күні
құжат
Шығу (орналасу) себебі
күні
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Түгендеу тізімін толтырған __________________________________________
лауазымы (қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Ескерту:
№ ҰМА-13 нысаны бойынша ұзақ мерзімді активтерді түгендеу тізімі мынадай шоттар бойынша: 2310 «Жер», 2320 «Ғимараттар», 2330 «Құрылыстар», 2340 «Беріліс қондырғылары», 2350 «Көлік құралдары», 2360 «Машиналар және жабдықтар», 2370 «Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммалы», 2380 «Өзге негізгі құралдар», 2510 «Инвестициялық жылжымайтын мүлік», 2610 «Жануарлар», 2620 «Көп жылдық екпелер», 2710 «Материалдық емес активтер» шоттары бойынша, сондай-ақ концессия шарттары бойынша ұзақ мерзімді активтерді есепке алу үшін жүргізіледі.Ұзақ мерзімді активтер объектілерiнiң (заттардың) орналасқан (пайдалану) жерлерінде әр объектiлiк есеп үшін, сондай-ақ әрбір материалдық-жауапты адам бойынша қолданылады. 5 «Қаржыландыру көзі (түсімдер)» бағанында ұзақ мерзімді активтерді қаржыландыру көзі (түсімдер): бюджеттік 602«Бюджет қаражаты есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 5012 «Сыртқы қарыздар есебінен күрделі салымдарды қаржыландыру», 6010 «Ағымдағы қызметті қаржыландырудан түсетін табыстар» қосалқы шоттары/шоттары бойынша немесе бюджеттен тыс 6050 «Демеушілік және қайырымдылық көмектен түсетін табыстар», 6110 «Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түсетін табыстар», 6330 «Активтерді ақысыз алудан түсетін табыстар» шоттары бойынша көрсетіледі.
Ұзақ мерзімді активтердің олардың орналасқан (пайдалану) жерлері бойынша әр объектілік есептеу деректері ұзақ мерзімді активтерді түгендеу есеп карточкаларындағы бухгалтерлік қызмет жасаған жазбаларға барабар.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
18-қосымша
№ ННҚ-13 нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Материалдық емес активтер бойынша айналым ведомості_________ ж.
____________________________________________________________________
есептің/субесептің атауы және материалдық-жауапты адамның лауазымы
(қолы) (тегі, аты, болған кездегі - әкесінің аты))
Тексерген күні
Бас бухгалтердің қолы
№ 326-ННҚ н. 2-парағы
р/н №
Түгендеу нөмірі
Объектінің атауы (заттың, жинақтың)
1 ______________
жылға қалдық
__________ айналым
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 326- ННҚ н. 3-ші парағы
1 ________ жылға қалдық
_________ айналым
1 ___________ ж. қалдық
Ескерту
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 326- ННҚ н-на № 2 қосымша парағы
айналым
__________
дебет
кредит
1 ___________ ж. қалдық
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
326-ННҚ -ның № 2 салым парағының сырт жағы
айналым __________
дебет
кредит
1 ___________ ж. қалдық
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескерту:
2710 «Материалдық емес активтер» материалдық емес активтерді синтетикалық және талдамалы есептеу шоты бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін қолданылады.
Айналық ведомості өзіндік құны (алғашқы құны) бойынша ай сайын жасалады, айналым ведомостінде материалдық емес активтердің шоттары бойынша қалдықтар № 308-нысанындағы «Бас журнал» кітабындағы қалдықтармен міндетті түрде салыстырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
19-қосымша
№ 326-ИЖМ нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік мекеменің атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Инвестициялық жылжымайтын мүлік бойынша айналым ведомості___ ж.
____________________________________________________________________
есептің/субесептің атауы және материалдық-жауапты адамның тегі,
аты-жөні
Тексерген күні
Бас бухгалтердің қолы
№ 326- ИЖМ н. 2-парағы
р/н №
Түгендеу нөмірі
Объектінің атауы (заттың, жинақтың)
1 ______________
жылға қалдық
__________ айналым
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 326-ИЖМ н. 3-ші парағы
1 ________ жылға қалдық
_________ айналым
1 ___________ ж. қалдық
Ескерту
дебет
кредит
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
№ 326-ИЖМ -на № 2 қосымша парағы
айналым __________
дебет
кредит
1 ___________ ж. қалдық
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
326-ИЖМ-ның № 2 салым парағының сырт жағы
айналым __________
дебет
кредит
1 ___________ ж. қалдық
осылай соңына дейін (16-тармақ арқылы сызықтау)
Ескерту:
2510 «Инвестициялық жылжымайтын мүлік» инвестициялық жылжымайтын мүлікті синтетикалық және талдамалы есептеу шоты бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін қолданылады.
Айналық ведомості өзіндік құны (алғашқы құны) бойынша ай сайын жасалады, айналым ведомостінде инвестициялық жылжымайтын мүлік шоттары бойынша қалдықтар № 308-нысанындағы «Бас журнал» кітабындағы қалдықтармен міндетті түрде салыстырылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
2015 ж. 20 қарашадағы
№ 578 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы Министрінің
міндетін атқарушының
2011 жылғы 2 тамыздағы
№ 390 бұйрығына
67-қосымша
№ 463 нысаны
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік органның атауы (орталықтандырылған бухгалтерия)
Пайдаланылмаған демалыстар бойынша резерв есебі____________жыл
Тегі, есімі, әкесінің аты
Өткен кезеңдегі пайдаланылмаған демалыс күндерінің саны
Есепті кезең үшін демалыс күндерінің саны

Применяется для учета всех видов нематериальных активов поступивших в государственное учреждение по счету 2710 «Нематериальные активы», а также для учета нематериальных активов по договорам концессии. В графе 4 «Источник финансирования (поступления)» указывается источник финансирования (поступления) нематериальных активов: бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 «Доходы от финансирования капитальных вложений», 5012 «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов», 6010 «Доходы от финансирования текущей деятельности» или внебюджетный - по счетам 6050 «Доходы от спонсорской и благотворительной помощи», 6110 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг», 6330 «Доходы от безвозмездного получения активов». Инвентарная карточка по форме № НОС-6 открывается бухгалтерской службой на каждый отдельный объект нематериальных активов. При этом графы 8 «Сумма накопленной амортизации, тенге» и 12 «Месяц и год, в котором последний раз начислялась амортизация» заполняются только при выбытии долгосрочного актива.
Форма заполняется в одном экземпляре на основании документов, подтверждающих факт получения государственным учреждением объекта нематериальных активов: «Акта приемки-передачи нематериальных активов», технической и другой документации подтверждающей получение нематериальных активов.
Основанием для отметок о выбытии нематериальных активов при передаче другому государственному учреждению является «Акт приемки-передачи нематериальных активов».
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 15
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № ДА-10
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Опись инвентарных карточек по учету долгосрочных активов
в государственных учреждениях
за период с «____» _________________________ г.
по «____» _________________________ г.
По данному образцу печатать все страницы ф. № ДА-10
________________________________________________________
наименование классификационной группы
Номер карточки
Инвентарный номер
Наименование объектов
Примечание
1
2
3
4
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Опись заполнил _____________________________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
«____» ____________ г.
Примечание:
Опись инвентарных карточек по форме № ДА-10 применяется для регистрации инвентарных карточек, оформляемых при аналитическом учете долгосрочных активов. Опись инвентарных карточек по форме № ДА-10 составляют в одном экземпляре бухгалтерской службой в целях контроля за сохранностью инвентарных карточек.
Записи в Описи инвентарных карточек по форме № ДА-10 ведутся в разрезе групп долгосрочных активов, с указанием года открытия карточек. Для каждой группы отводится соответствующее количество страниц. Нумерация ведется по каждой группе, начиная с номера 1. В централизованных бухгалтериях Описи инвентарных карточек по форме № ДА-10 -ведутся в таком же порядке по каждому обслуживаемому государственному учреждению.
При выбытии и перемещении долгосрочных активов в графе «Примечание» описи указывается дата (число, месяц, год) и номер мемориального ордера.
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 16
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № ДА-13
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Инвентарный список долгосрочных активов
(по месту их нахождения и эксплуатации)
____________________________________________________________________
подразделение, отдел
Инвентарная карточка или запись в инвентарной книге
Инвентарный номер
Полное наименование объекта
Источник финансирования (поступления)
Себестоимость (первоначальная стоимость), тенге
Выбытие (перемещение)
документ
Причина выбытия (перемещение)
номер
дата
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона ф. № ДА -13
Инвентарная карточка или запись в инвентарной книге
Инвен- тарный номер
Полное наименование объекта
Источник финансирова- ния (поступления)
Себестоимость (первоначаль-ная стоимость), тенге
Выбытие (перемещение)
документ
Причина выбытия (перемещение)
номер
дата
дата
номер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Инвентарный список заполнил _______________________________________
должность подпись (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Примечание:
Инвентарный список по форме № ДА -13 долгосрочных активов ведется по следующим счетам 2310 «Земля», 2320 «Здания», 2330 «Сооружения», 2340 «Передаточные устройства», 2350 «Транспортные средства», 2360 «Машины и оборудование», 2370 «Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь», 2380 «Прочие основные средства», 2510 «Инвестиционная недвижимость», 2610 «Животные», 2620 «Многолетние насаждения», 2710 «Нематериальные активы», а также для учета долгосрочных активов по договорам концессии. Применяется в местах нахождения (эксплуатации) объектов (предметов) долгосрочных активов для по объектного учета, а также по каждому материально-ответственному лицу. В графе 5 «Источник финансирования (поступления)» указывается источник финансирования (поступления) долгосрочных активов: бюджетный - по субсчетам/счетам 6020 «Доходы от финансирования капитальных вложений», 5012 «Финансирование капитальных вложений за счет внешних займов», 6010 «Доходы от финансирования текущей деятельности» или внебюджетный - по счетам 6050 «Доходы от спонсорской и благотворительной помощи», 6110 «Доходы от реализации товаров, работ и услуг», 6330 «Доходы от безвозмездного получения активов».
Данные по объектному учету долгосрочных активов по местам их нахождения (эксплуатации) тождественны записям в инвентарных карточках учета долгосрочных активов, произведенными бухгалтерской службой.
Приложение 9
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 18
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 326-НМА
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Оборотная ведомость по нематериальным активам
за ________ г.
____________________________________________________________________
наименование счета/субсчета и фамилия и.о. материально-ответственного
лица
Дата проверок
Подпись главного бухгалтера
2-я страница ф. № 326- НМА
№ п/п
Инвентарный номер
Наименование объекта (предмета, комплекта)
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
дебет
кредит
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
3-я страница ф. № 326- НМА
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г.
Примечание
дебет
кредит
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Вкладной лист № 2 к ф. № 326- НМА
Оборот за __________
дебет
кредит
Остаток на 1 _____ г.
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона вкладного листа № 2 к ф. № 326- НМА
Оборот за __________
дебет
кредит
Остаток на 1 _____ г.
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:
Оборотная ведомость по форме № 326-НМА применяется для контроля за правильностью бухгалтерских записей, по счетам синтетического и аналитического учета нематериальных активов 2710 «Нематериальные активы».
Оборотная ведомость по форме № 326-НМА составляется ежемесячно по себестоимости (первоначальной стоимости), остатки по счетам нематериальных активов в оборотной ведомости сверяются с остатками в книге по форме № 308 «Журнал-главная».
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 19
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 326-ИН
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Оборотная ведомость по инвестиционной недвижимости
за ________ г.
____________________________________________________________________
наименование счета/субсчета и фамилия и.о. материально-ответственного                                лица
Дата проверок
Подпись главного бухгалтера
2-я страница ф. № 326-ИН
№ п/п
Инвентарный номер
Наименование объекта (предмета, комплекта)
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
дебет
кредит
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
3-я страница ф. № 326-ИН
Остаток на 1 _____ г.
Оборот за __________
Остаток на 1 _____ г.
Примечание
дебет
кредит
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Вкладной лист № 2 к ф. № 326-ИН
Оборот за __________
дебет
кредит
Остаток на 1 _____ г.
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Оборотная сторона вкладного листа № 2 к ф. № 326-ИН
Оборот за __________
дебет
кредит
Остаток на 1 _____ г.
и т.д. до конца (линовка через 16 пунктов)
Примечание:
Оборотная ведомость по форме № 326-ИН применяется для контроля за правильностью бухгалтерских записей, по счетам синтетического и аналитического учета инвестиционной недвижимости 2510 «Инвестиционная недвижимость». Оборотная ведомость по форме № 326-ИН составляется ежемесячно по себестоимости (первоначальной стоимости), остатки по счетам инвестиционной недвижимости в оборотной ведомости сверяются с остатками в книге по форме № 308 «Журнал-главная»
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 20 ноября 2015 года № 578
Приложение 67
к приказу и.о. Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 августа 2011 года № 390
Форма № 463
____________________________________________________________________
Наименование государственного учреждения (централизованной
бухгалтерии)
Расчет резерва по неиспользованным отпускам
за ______________ г.
Фамилия, имя, отчество
Количество дней неиспользованного отпуска прошлых периодов
Количество дней отпуска за отчетный период,