"Ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесімен) жүріп өту үшін ақы алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 318 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1153 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда № 12559 болып тіркелді
«Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Ақылы автомобиль жолымен (учаскесімен) жүріп өту үшін ақы алу қағидаларын бекіту туралы» (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11128 болып тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 маусымда жарияланған) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 318 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
«жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар (жол учаске) ақылы автомобиль жолыменімен жүріп өту үшін ақы алу қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар (жол учаскесі) ақылы автомобиль жолыменімен жүріп өту үшін ақы алу қағидалары бекітілсін.»;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесімен) жүріп өту үшін ақы алу қағидалары қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті (М.Қ. Пішембаев):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ак Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізі үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интернет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың
2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 318 "Об утверждении Правил взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1153. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12559
В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 318 «Об утверждении Правил взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации за № 11128, опубликованный 22 июня 2015 года в информационно-правовой системе «Әділет») следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку).»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку).»;
Правила взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку), утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Пшембаев М.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интернет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3)пункта 2 настоящего приказа.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы              А. Рау
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
____________ Қ. Қасымов
2015 жылғы 7 желтоқсан
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2015 жылғы 9 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 1153 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 318 бұйрығымен
бекітілген
Жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесі) жүріп өту үшін ақы алу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесімен) жүріп өту үшін ақы алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабына сәйкес әзірленді және жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесі) жүріп өту үшін ақы алу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль жолдарын пайдаланушылар – жол қозғалысына қатысушылар болып табылатын немесе автомобиль жолдарына бөлінген белдеу мен жол бойындағы белдеу шегінде өзге де қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
2) ақылы қозғалысты ұйымдастырушы – Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор немесе концессионер;
3) ақылы қозғалысты ұйымдастыру – ақылы автомобиль жолдары (жол учаскелері) бойынша жүріп өткені үшін төлем жасаудың бағдарламалық-аппаратық ақы төлету кешендерін енгізу және орнату арқылы жол ақысын өндіріп алу іс-шаралары, сондай-ақ, ақылы автомобиль жодарын басқару;
4) ақы алу пункті – жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарында (жол учаскелерінде) орналасқан, автокөлік құралдарын бақылау мен бірдейлендіруге мүмкіндік беретін техникалық құралдармен жабдықталған және онда автомобиль жолдарын пайдаланушылар жүріп өту үшін ақы төлеуді жүзеге асыратын өткізу пункті;
5) аралық шеп – автокөлік құралдарын, оның ішінде ақы алу пункттерін айналып өтіп жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолына (жол учаскесі) шыққан автокөлік құралдарын бірдейлендіруге және есебін жүргізуге мүмкіндік беретін, жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарының (жол учаскелерінің) бойында орналасқан техникалық құралдар;

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А. Рау
«СОГЛАСОВАН»
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
7 декабря 2015 г.
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
9 декабря 2015 г.
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 4 декабря 2015 года № 1153
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 26 марта 2015 года № 318
Правила взимания платы за проезд по платной автомобильной
дороге общего пользования республиканского значения (участку) 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)общего пользования республиканского значения (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» (далее – Закон) и определяют порядок взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пользователи автомобильными дорогами – физические и юридические лица, являющиеся участниками дорожного движения или осуществляющие иную деятельность в пределах полосы отвода автомобильных дорог и придорожной полосы;
2) организатор платного движения – Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами или концессионер;
3) организация платного движения – мероприятия по взиманию платы за проезд по платным автомобильным дорогам (участкам) посредством внедрения и устройства программно-аппаратных комплексов взимания платы за проезд, а также управления платной автомобильной дорогой;
4) пункт взимания платы – пропускной пункт, расположенный на платной автомобильной дороге (участке)общего пользования республиканского значения, оборудованный техническими средствами, позволяющими контролировать и идентифицировать автотранспортные средства, и на котором пользователями автомобильной дороги осуществляется плата за проезд;
5) промежуточный рубеж – расположенные вдоль платной автомобильной дороги (участка) общего пользования республиканского значения технические средства, позволяющие идентифицировать и вести учет автотранспортных средств, в том числе въехавших на платную автомобильную дорогу общего пользования республиканского значения (участку) в обход пунктов взимания платы;

6) қашықтықтан ақы төлеуге арналған құралдар – техникалық құрылғы, оны пайдалану кезінде автокөлік құралы ақы алу пункті арқылы жүріп өткен кезде жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар (жол учаскесіне) ақылы автомобиль жолы бойынша жүріп өту үшін ақы автоматты түрде жүзеге асырылады;
7) терминал – жүрілген жол ақысын қолма-қол ақшалай қабылдау, қолма-қол ақшасыз POS-терминалдар, қашықтан төлем жасау құралдары және қызметті төлеу терминалдары арқылы алдын ала төлем жасауға арналған құралдармен жабдықталған бағдарламалық-аппараттық кешеннің құрылғысы;
8) POS-терминал – төлем карточкасын пайдалану және банктің банктік ақпарат жүйесімен қосылу арқылы жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарынан (жол учаскесі) жүріп өту қызметіне ақы төлеу үшін электрондық-механикалық құрылғы.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2. Жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық маңызы бар
ақылы автомобиль жолдарымен (жол учаскелерімен) жүріп өту
үшін ақы алу тәртібі
3. Автокөлік құралдарының ақылы жүріп өтуін ұйымдастыру жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарына өту мен шығу жолдарында (жол учаскелеріне) орналасқан ақы алу пункттерінде жүзеге асырылады.
4. Жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесімен) жүріп өту автомобиль жолын пайдаланушының Ұлттық оператормен немесе концессионермен жасасқан шарты негізінде жүзеге асырылады. Жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолына (жол учаскесіне) кіру пунктін кесіп өткен кез шартты жасасу кезі болып табылады. Ұлттық оператор немесе концессионер мен ақылы автомобиль жолдарын (жол учаскелерін) пайдаланушылар арасындағы жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарын (жол учаскелерін) пайдалануға арналған шарт жария шарт болып табылады.
5. Жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар(жол учаскесі) ақылы автомобиль жолы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өту үшін ақы Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргізіледі.
6. Ақылы қозғалысты ұйымдастырушы халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы қолданыстағы ақылы автомобиль жолын (жол учаскесін) пайдаланушылар үшін жүрілген жол ақысына төлем жасаудың келесі тәсілдерін қамтамасыз етеді:
1) артық ақшаны және төлем жасалғанын растайтын құжат қайтара отырып, терминалға қолма-қол ақша енгізу арқылы;

6) средства для дистанционной оплаты – техническое устройство, при использовании которого осуществляется автоматическая оплата за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку) при проезде автотранспортного средства через пункт взимания платы;
7) терминал – устройство программно-аппаратного комплекса оборудованный техническими средствами для проведения платежей за проезд путем принятия наличных денег безналичных платежей через POS-терминал, средствами дистанционной оплаты и предварительной оплаты через терминалы оплаты услуг;
8)POS-терминал - электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка осуществляется оплата за услуги проезда по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку).
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок взимания платы за проезд по платным
автомобильным дорогам общего пользования республиканского
значения (участкам)
3. Организация взимания платного проезда автотранспортных средств осуществляется на пунктах взимания платы, располагаемых на въездах и выездах на платные автомобильные дороги общего пользования республиканского значения (участки).
4. Проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку)осуществляется на основании договора пользователя автомобильной дороги общего пользования республиканского значения (участка) с Национальным оператором или концессионером. Моментом заключения договора является момент пересечения пункта въезда на платную автомобильную дорогу (участок) общего пользования республиканского значения. Договор на пользование платными автомобильными дорогами (участками) общего пользования республиканского значения между Национальным оператором или концессионером и пользователями платными автомобильными дорогами (участками) общего пользования республиканского значения является публичным.
5. Плата за проезд автотранспортных средств по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку) производится в национальной валюте Республики Казахстан.
6. Организатор платного движения обеспечивает для пользователей платной автомобильной дороги общего пользования республиканского значения (участка)следующие способы оплаты за проезд:
1) наличными деньгами посредством их внесения в терминал с выдачей сдачи и документа, подтверждающего факт оплаты;

2) төлем жасалғанын растайтын құжат бере отырып, терминалда орнатылған және (немесе) төлем жасау пунктінде орналасқан POS-терминал арқылы төлем картасының көмегімен қолма-қол ақшасыз төлем жасау;
3) қашықтан төлем жасау құралдары көмегімен және төлем жүйелері арқылы алдын ала төлем жасау.
7. Ақылы қозғалысты ұйымдастырушы жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолына (жол учаскеге) шығу алдында ақылы автомобиль жолына (жол учаскеге) шығу туралы ақпараттық табло орнатады. Ақпараттық таблода сондай-ақ мынадай ақпарат орналастырылады:
1) ақылы автомобиль жолдарымен (жол учаскелерімен) жүріп өту үшін ақы ставкалары;
2) учаскенің ұзындығы;
3) жүріп өту үшін ақы төлеудің ықтимал тәсілдері;
4) ақылы жолдарды (жол учаскелерді) пайдаланғаны үшін ақы төлеуден босатылған автомобиль жолдарын пайдаланушылардың тізбесі;
5) ақылы автомобиль жолдарын пайдаланушыларға арналған басқа да ақпарат.
8. Ақылы қозғалысты ұйымдастырушының ақы алу пункттерінде өз өкілдері бар, олар жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар (жол учаскелерімен) ақылы автомобиль жолдарымен (жол учаскелерімен) жүріп өту мен ақы төлеу тәртібіне қатысты пайдаланушыларға туындаған мәселелер бойынша түсініктеме береді.
9. Жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарымен (жол учаскелерімен) автокөлік құралдарының ақылы жүріп өтуін ұйымдастыруды ақылы қозғалысты ұйымдастырушы ақы алу пунктінде жол кептелістері қалыптаспайтындай қамтамасыз етеді.
10. Жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарымен (жол учаскелерімен) жүріп өту үшін қашықтықтан ақы төлеуге арналған құралдардың көмегімен ақы төлеу үшін ақылы автомобиль жолдарын (жол учаскелерін) пайдаланушылар жүрместен бұрын алдын ала қашықтықтан ақы төлеуге арналған құралды ол сатылатын жерлерде сатып алады және оны осы құралдарға қоса берілген нұсқамаға сәйкес пайдаланады.
11. Егер ақы алу пункті арқылы жүріп өткен кезде автомобиль жолын пайдаланушының жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолымен (жол учаскесімен) жүріп өту үшін ақы төлеуді жүзеге асыру мүмкіндігі болмаса, ақы төлеу үшін шотты ақылы қозғалысты ұйымдастырушы автокөлік құралының иесіне автокөлік құралының тіркелген мекенжайы бойынша жібереді және деректер құпия ақпарат болып табылады.
Ақылы қозғалысты ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, оған үшінші тұлғалардың қол жетімділігін шектейді. Деректер ақылы қозғалысты ұйымдастырушының серверлік жабдығында жинақталады және бір жыл бойы сақталады.

2) безналичным платежом, посредством платежной карточки через POS-терминал, установленный на терминале и (или) находящийся на пункте взимания платы с выдачей документа, подтверждающего факт оплаты;
3) предварительная оплата при помощи средств для дистанционной оплаты и через платежные системы.
7. Организатор платного движения перед въездом на платную автомобильную дорогу общего пользования республиканского значения (участок) размещает информационное табло с уведомлением о въезде на платную автомобильную дорогу общего пользования республиканского значения (участок). На информационном табло также размещается следующая информация:
1) ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) общего пользования республиканского значения;
2) протяженность участка;
3) возможные способы оплаты за проезд;
4) перечень пользователей автомобильной дорогой, освобожденных от платы за ее пользование;
5) другая информация для пользователей платной автомобильной дороги.
8. Организатор платного движения имеет своих представителей на пунктах взимания платы, которые дают разъяснение пользователям по возникающим у них вопросам касательно порядка оплаты и проезда по платным автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения(участкам).
9. Организация платного проезда автотранспортных средств по платным автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения (участкам) обеспечивается организатором платного движения таким образом, чтобы на пункте взимания платы не образовывались дорожные заторы.
10. Для оплаты за проезд по платным автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения (участкам) при помощи средств для дистанционной оплаты пользователи платной автомобильной дорогой (участком) общего пользования республиканского значения  заблаговременно до проезда по платной автомобильной дороге (участку) общего пользования республиканского значения  приобретают средство для дистанционной оплаты в местах их распространения и используют его в соответствии с инструкцией, прилагаемой к данным средствам.
11. В случае если при проезде через пункт взимания у пользователя автомобильной дороги отсутствует возможность осуществления оплаты за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования республиканского значения (участку) счет для оплаты направляется организатором платного движения владельцу автотранспортного средства по месту регистрации автотранспортного средства и данные являются конфиденциальной информацией.
Организатор платного движения ограничивает доступ к указанным данным третьих лиц, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан. Данные собираются и хранятся на серверном оборудовании организатора платного движения в течение одного года.

12. Ақы алу пункті және/немесе аралық шеп арқылы жүріп өткен кезде ақылы қозғалысты ұйымдастырушы бірдейлендіру техникалық жабдық арқылы автокөлік құралдары туралы деректерді жинауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Мұндай деректер автокөлік құралының тіркеу нөмірлік белгісін, жүріп өту күні мен уақытын бекітетін автокөлік құралдарының бейнесуреті болып табылады.
13. Егер автокөлік құралы ақы алу пунктін айналып өтіп жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолына (жол учаскеге) өткен болса, мұндай көлік құралы туралы деректер аралық шептерде белгіленіп, ақы мөлшерін айқындау үшін және автокөлік құралының кейіннен жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар (жол учаскесі) ақылы автомобиль жолы арқылы шығуы кезінде ақы алу үшін ақы алу пунктінің жабдығына жіберіледі.
14. Автокөлік құралы ақы алу пунктін айналып өтіп жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолынан (жол учаскеден) шығып кеткен жағдайда жүріп өту үшін ақы осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген тәртіппен автокөлік құралының иесінен алынады.
15. Автокөлік құралы жалпы пайдаланымдағы республикалық маңызы бар ақылы автомобиль жолдарымен (жол учаскелерімен) басқа автокөлік құралын сүйреп жүріп өткен жағдайда ақы көлік құралдарының екі бірлігінен де алынады.
16. Ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланғаны үшін ақы төлеуден:
1) қызметтік міндеттерін орындаған кезде:
жедел медициналық жәрдем ұйымдарының;
өртке қарсы қызметтің;
авариялық-құтқару қызметтерінің;
жол-патруль қызметінің;
әскери техниканың арнаулы автокөлік құралдары босатылады;
2) қала маңындағы қатынастарда және ақылы автомобиль жолына (жол учаскесіне) іргелес елді мекендерді: кенттерді, ауылдарды аудан немесе облыс орталықтарымен, астанамен немесе республикалық маңызы бар қалалармен қосатын қатынастарда жолаушылар мен багажды тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын автобустар;
ақылы автомобиль жолына іргелес аудандардың аталған әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында белгіленген тәртіппен тіркелген автобустары бір аудан шегінде жүріп-тұру үшін;
жүк автокөлік құралдары, өздігінен жүретін доңғалақты ауылшаруашылық, мелиорациялық машиналар таяу көлікке арналған айрықтары арасындағы жол кесінділері шегінде су тосқауылдары мен темір жолдарды кесіп өту үшін;
ақылы автомобиль жолына іргелес аудандардың жеке және заңды тұлғаларының аталған әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында белгіленген тәртіппен тіркелген жеңіл автомобильдері бір аудан шегінде жүріп-тұру үшін босатылады.

12. При проезде через пункты взимания платы и/или промежуточные рубежи организатор платного движения осуществляет регистрацию и сбор данных об автотранспортных средствах посредством идентифицирующего технического оборудования.
Такими данными являются видеоизображение автотранспортного средства с фиксацией его регистрационного номерного знака, даты и времени проезда.
13. В случае если автотранспортное средство въехало на платную автомобильную дорогу общего пользования республиканского значения (участок) в обход пункта взимания платы, данные о таком транспортном средстве фиксируются на промежуточных рубежах и передаются на оборудование пункта взимания платы для определения размера платы и взимания платы при последующем выезде автотранспортного средства с платной автомобильной дороги общего пользования республиканского значения (участка).
14. В случае выезда автотранспортного средства с платной автомобильной дороги общего пользования республиканского значения (участка)в обход пункта взимания платы, плата за проезд взимается с владельца автотранспортного средства в порядке, установленном в пункте 11 настоящих Правил.
15. В случае проезда по платным автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения (участкам) автотранспортного средства, буксирующего другое автотранспортное средство, плата взимается с обеих единиц автотранспорта.
16. От платы за пользование платными автомобильными дорогами общего пользования республиканского значения (участками), освобождаются:
1) специальные автотранспортные средства при исполнении служебных обязанностей:
организации скорой медицинской помощи;
противопожарной службы;
аварийно-спасательных служб;
дорожно-патрульной службы;
военной техники;
2) автобусы, осуществляющие регулярные перевозки пассажиров и багажа в пригородных сообщениях и сообщениях, соединяющих населенные пункты, прилегающие к платной автомобильной дороге (участку): поселки, села с районными или областными центрами, столицей или городами республиканского значения;
автобусы районов, прилегающих к платной автомобильной дороге, зарегистрированные в установленном порядке на территории указанной административно-территориальной единицы, для перемещения в пределах одного района;
грузовые автотранспортные средства, колесные самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные машины в пределах отрезков между ближайшими транспортными развязками для пересечения водных преград и железных дорог;
легковые автомобили физических и юридических лиц районов, прилегающих к платной автомобильной дороге, зарегистрированные в установленном порядке на территории указанной административно-территориальной единицы, для перемещения в пределах одного района.