Электрондық авиажүкқұжатының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1116 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда № 12561 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі заңының 14-бабы 1-тармағының 41-63) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған электрондық авиажүкқұжатының нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті (Б.К. Сейдахметов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесіне, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық акпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі              Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________________ Б.Сұлтанов
2015 жылғы 8 желтоқсан
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________________ Е. Досаев
2015 жылғы 10 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 27 қарашадағы
№ 1116 бұйрығымен бекітілген
Нысан
Электронды авиажүкқұжаты
Ескертпе:
1. Электрондық авиажүкқұжаты жүктің әуе тасымалы жөніндегі келісімшарттың жасалғанын, жүктің тасымалдауға алынғанын және жүкті тасымалдау шарттарын растау үшін пайдаланылатын электрондық тасымалдау құжаты болып табылады. Жүктің әуе тасымалы жөніндегі келісімшартқа отырған тараптар жүкті электрондық авиажүкқұжатын пайдаланып рәсімдеуге келіскен жағдайда, құжаттағы жүктің әуе тасымалы туралы ақпарат электрондық-цифрлік түрде, яғни электрондық авиажүкқұжатымен (бұдан әрі «электрондық әуе жүк құжаты» деп аталады) ұсынылады.

Об утверждении формы электронной грузовой авианакладной
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 1116. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12561
В соответствии с подпунктом 41-63) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года «Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму электронной грузовой авианакладной.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А. Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ Б.Султанов
8 декабря 2015 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев
10 декабря 2015 года
Утверждена
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 ноября 2015 года № 1116
Форма
Электронная грузовая авианакладная
Примечание:
1.Электронная грузовая авианакладная представляет собой электронный перевозочный документ, используемый для удостоверения заключения договора воздушной перевозки груза, принятия груза к перевозке и условия перевозки груза, в котором информация о воздушной перевозке груза представлена в электронно-цифровой форме - электронная авиационная грузовая накладная (далее - электронная авиагрузовая накладная), если стороны заключающие договор воздушной перевозки груза согласились на его оформление с использованием электронной авиагрузовой накладной.

2. Электрондық авиажүкқұжатының құрылымы мынадай:
Жүк тасымалдау туралы электрондық жазба - тасымалдаушының әуе тасымалдарын ресімдейтін ақпараттық жүйесінде жүктің әуе тасымалы туралы ақпаратты құрылымдалған электрондық-цифрлік түрдегі көрінісі.
Жүк түбіртегі — төмендегілерді куәландыратын мәтіндік құжат:
тасымалдаушы мен жүк жөнелтуші арасында электрондық авиажүкқұжатын пайдаланып, жүктің әуе тасымалы шарттының жасалғануы;
тасымалдаушының жүкті әуе тасымалына алуы.
Жүк алушының жүкті алғаны туралы қолхаты-жүктің жүк алушыға берілгендігін куәландыратын құжат.
Жүк тасымалы туралы электрондық жазба, жүк түбіртегі міндетті болып табылады.
3. Электрондық авиажүкқұжаты тасымалдаушының әуе тасымалдарын ресімдейтін ақпараттық жүйесін пайдаланып жасалынады.
4. Жүк тасымалы туралы электрондық жазбада жүк тасымалы туралы төмендегідей мәліметтер болуы тиіс:
электрондық авиажүкқұжатының бірегей нөмірі;
беруші тасымалдаушының аты мен мекенжайы;
жүк жөнелтуші туралы мәліметтер (жүк жөнелтуші жеке тұлға болған жағдайда – тегі, мекенжайы, байланыс деректері, жүк жөнелтуші заңды тұлға болған жағдайда – ұйымның атауы, заңды мекенжайы және байланыс деректері);
жүк алушы туралы мәліметтер (жүк алушы жеке тұлға болған жағдайда – тегі, мекенжайы, байланыс деректері, жүк алушы заңды тұлға болған жағдайда – ұйымның атауы, мекенжайы және байланыс деректері);
тасымалды осы электрондық авиажүкқұжаты бойынша ресімдеген тасымалдаушының агенті туралы мәлімет;
жөнелту әуежайының/пунктінің атауы және (немесе) коды;
межелі әуежайдың/ пунктінің атауы және (немесе) коды;
трансфер әуежайларының/пункттерінің атаулары және (немесе) кодтары;
тасымалдау бағдарының аралық әуежайларының/ пункттерінің код(тар)ы (қолданылған жағдайда);
тасымалданатын жүк туралы мәлімет (атауы және орын саны, жүктің өлшемі немесе көлемі, жалпы салмағы, жүктің жарияланған құны, жүкті тасымалдауға қатысты ерекше талаптар болған немесе қажет жағдайда, жүктің ерекше қасиеттері туралы белгі);
жүк, оның ішінде жарияланған құнды жүк ақысының төлемі туралы мәлімет;
рәсімдеу күні.
Жүк туралы электрондық жазбада ИАТА ережелеріне немесе тасымалдаушының тасымалдау кезіндегі қажеттіліктеріне сәйкес тасымалдау шарттары, жүкке қызмет көрсету ерекшеліктері және басқа қосымша ақпарат болуы мүмкін.

2. Электронная грузовая авианакладная имеет следующую структуру:
Электронная запись о перевозке груза - структурированное электронно-цифровое представление информации об авиационной перевозке груза в информационной системе оформления воздушных перевозок перевозчика.
Грузовая квитанция - текстовый документ, являющийся свидетельством:
заключения договора авиационной перевозки груза между перевозчиком и грузоотправителем с использованием электронной авиагрузовой накладной;
принятия перевозчиком груза к авиаперевозке.
Расписка грузополучателя в получении груза - документ, являющийся свидетельством передачи перевозчиком груза грузополучателю.
Наличие электронной записи о перевозке груза, грузовой квитанции является обязательным.
3.Электронная грузовая авианакладная формируется с использованием информационной системы оформления воздушных перевозок перевозчика.
4. Электронная запись о перевозке груза должна содержать следующие сведения о перевозке груза:
уникальный номер электронной грузовой авианакладной;
наименование и адрес выдающего перевозчика;
сведения о грузоотправителе (фамилия, адрес, контактные данные, в случае если грузоотправитель - физическое лицо; наименование, юридический адрес и контактные данные организации, в случае если грузоотправитель - юридическое лицо);
сведения о грузополучателе (фамилия, адрес, контактные данные, в случае если грузополучатель - физическое лицо; наименование, адрес и контактные данные организации, в случае если грузополучатель - юридическое лицо);
сведения об агенте перевозчика, оформившего перевозку по данной электронной авиагрузовой накладной;
наименование и (или) код аэропорта/пункта отправления;
наименование и (или) код аэропорта/пункта назначения;
наименования и (или) коды аэропортов/пунктов трансфера;
код (ы) промежуточных аэропортов/пунктов маршрута перевозки (если применяется));
сведения о перевозимом грузе (наименование и количество мест, размеры или объем груза, вес брутто, объявление ценности груза, отметка об особых свойствах груза при наличии или необходимости особых условий его перевозки);
сведения по оплате груза, в том числе с объявленной ценностью;
дата оформления.
Электронная запись о грузе может содержать другую дополнительную информацию об условиях перевозки, особенностях обслуживания груза в соответствии с резолюциями ИАТА или потребностями перевозчика при выполнении перевозки.