Қазақстан аумағындағы археологиялық зерттеулер нәтижесінде Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің жеке және заңды тұлғалары алған материалдар мен олжалар ғылыми тіркелгеннен және өңделгеннен кейін Қазақстан Республикасының мемлекеттік музейлеріне беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 7 желтоқсандағы № 376 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда № 12578 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 90 бұйрығымен ( алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 15.04.2020 № 90 бұйрығымен ( алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж.бастап қолданысқа енгізіледі
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан аумағындағы археологиялық зерттеулер нәтижесінде Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің жеке және заңды тұлғалары алған материалдар мен олжалар ғылыми тіркелгеннен және өңделгеннен кейін Қазақстан Республикасының мемлекеттік музейлеріне беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы нормативті құқықтық актілерінің эталонды бақылау банкіне енгізу үшін елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып осы бұйрыққа қол қоюға уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық түрдегі осы бұйрықтың көшірмелерін жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналасуын;
4) осы тармақта көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді осы іс-шаралар орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил передачи в государственные музеи Республики Казахстан после научной фиксации и обработки материалов и находок, полученных физическими и юридическими лицами Республики Казахстан и других государств в результате археологических исследований на территории Казахстана
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 7 декабря 2015 года № 376. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12578. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 90
Сноска. Утратил силу приказом Министра культуры и спорта РК от 15.04.2020 № 90 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила передачи в государственные музеи Республики Казахстан после научной фиксации и обработки материалов и находок, полученных физическими и юридическими лицами Республики Казахстан и других государств в результате археологических исследований на территории Казахстана.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление копий настоящего приказа для официального опубликования в информационно-правовой системе "Әділет" и периодических печатных изданиях на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью, для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, удостоверенных электронной цифровой подписью лица, уполномоченного подписывать настоящий приказ, с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятий.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2015 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 376 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан аумағындағы археологиялық зерттеулер нәтижесінде Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің жеке және заңды тұлғалары алған материалдар мен олжалар ғылыми тіркелгеннен және өңделгеннен кейін Қазақстан Республикасының мемлекеттік музейлеріне беру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан аумағындағы археологиялық зерттеулер нәтижесінде Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің жеке және заңды тұлғалары алған материалдар мен олжалар ғылыми тіркелгеннен және өңделгеннен кейін Қазақстан Республикасының мемлекеттік музейлеріне беру қағидалары (әрі қарай - Қағида) Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңды және жеке тұлғаларының Қазақстан аумағындағы археологиялық зерттеулер нәтижесінде алынған материалдар мен олжаларды ғылыми тіркелгеннен және өңделгеннен кейін Қазақстан Республикасының мемлекеттік музейлеріне беру тәртібін белгілейді.
2. Бұл Қағидада келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) тарих және мәдениет ескерткіштеріндегі археологиялық жұмыстар (әрі қарай - археологиялық жұмыстар) - археология ескерткіштеріне археологиялық қазба, барлау және сараптама арқылы жүргізілетін далалық зерттеулер.
2) археологиялық зерттеулер - археологиялық материалдарды, олжалар мен әдістерді, сондай-ақ археологиялық жұмыстарды жұмылдыра отырып атқарылатын ғылыми зерттеулерді қамтитын шаралар кешені;
3) тарих және мәдениет ескерткіштері - Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізілген, халықтың өткен тарихымен, қоғам мен мемлекеттің дамуымен байланысты, адам жасаған немесе адам мен табиғаттың бірлескен туындысы болып табылатын жекелеген кесендер, ғимараттар, құрылыстар мен ансамбльдер, тарихи-мәдени ландшафттар және басқа да көрікті жерлер.
2. Қазақстан аумағындағы археологиялық зерттеулер нәтижесінде Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің жеке және заңды тұлғалары алған материалдар мен олжалар ғылыми тіркелгеннен және өңделгеннен кейін Қазақстан Республикасының мемлекеттік музейлеріне беру тәртібі
3. Қазақстан аумағында тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық зерттеулермен айналысатын Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің заңды және жеке тұлғалары (бұдан әрі - заңды және жеке тұлғалары) археологиялық жұмыстар аяқталғаннан кейін күнтізбелік отыз күннің ішінде тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) келесі құжаттарды қағаз және электронды тасымалдағышта жолдайды:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 7 декабря 2015 года № 376
Правила
передачи в государственные музеи Республики Казахстан
после научной фиксации и обработки материалов и находок,
полученных физическими и юридическими лицами Республики
Казахстан и других государств в результате археологических
исследований на территории Казахстана
1. Общие положения
1. Настоящие Правила передачи в государственные музеи Республики Казахстан после научной фиксации и обработки материалов и находок, полученных физическими и юридическими лицами Республики Казахстан и других государств в результате археологических исследований на территории Казахстана (далее - Правила) определяют порядок передачи юридическими и физическими лицами Республики Казахстан и других государств в государственные музеи Республики Казахстан материалов и находок, полученных в результате археологических исследований на территории Казахстана, после научной фиксации и обработки.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) археологические работы на памятниках истории и культуры (далее – археологические работы) - проведение полевых исследований путем археологических раскопок, разведок и экспертиз памятников археологии;
2) археологические исследования – комплекс мероприятий, включающий научные исследования, выполняемые с привлечением археологических материалов, находок и методов, а также археологические работы;
3) памятники истории и культуры - отдельные постройки, здания, сооружения и ансамбли, историко-культурные ландшафты и другие достопримечательные места, созданные человеком или являющиеся совместным творением человека и природы, связанные с историческим прошлым народа, развитием общества и государства, включенные в Государственный список памятников истории и культуры.
2. Порядок передачи в государственные музеи Республики
Казахстан после научной фиксации и обработки материалов и
находок, полученных физическими и юридическими лицами
Республики Казахстан и других государств в результате
археологических исследований на территории Казахстана
3. Юридические и физические лица Республики Казахстан и других государств, занимающиеся археологическими исследованиями на территории Казахстана (далее – юридические и физические лица), в течение тридцати календарных дней после завершения археологических работ, направляют в уполномоченный орган по охране и использованию объектов историко-культурного наследия (далее – уполномоченный орган) следующие документы на бумажном и электронном носителях:

1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болғанда) /заңды тұлғаның атауы, археологиялық зерттеулер нысанының атауы, археологиялық зерттеудің қаржыландырылу көзі көрсетілген хат;
2) жүргізілген археологиялық жұмыстардың мақсаты, міндеттері және сипаттамасын қамтитын қысқаша есеп;
3) материалдар мен олжалардың көлемі, салмағы, пішіні, жасалған материалы, материалдың орындалу техникасы туралы ақпарат қамтылған және қосымша әрбір материал мен олжаның А5 форматта түрлі-түсті фотосы қоса берілген тізімі;
4. Ұсынылған құжаттар уәкілетті органмен олардың түскен кезінен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде қаралады.
5. Осы Қағиданың 3-тармағына сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, уәкілетті орган бес жұмыс күні ішінде заңды және жеке тұлғаларға жетіспейтін құжаттарды немесе ақпаратты сауал түскеннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұсыну қажеттігі туралы сауал жолдайды.
6. Осы Қағиданың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау үшін уәкілетті орган тұрақты жұмыс істейтін сараптама комиссиясын (әрі қарай - Комиссия) құрады.
7. Комиссияның отырыстары заңды және жеке тұлғалардан құжаттардың түсуіне қарай өткізіледі.
8. Құжаттарды қарау нәтижелері бойынша Комиссия материалдар мен олжаларды республикалық немесе жергілікті маңызы бар мемлекеттік музейге музей атауын көрсете отырып тапсыруға шешім қабылдайды.
Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және ұсынымдық сипатта болады.
9. Комиссия шешімін есепке ала отырып, уәкілетті орган материалдар мен олжаларды республикалық немесе жергілікті маңызы бар мемлекеттік музейге музей атауын көрсете отырып тапсыруға шешім қабылдайды.
10. Уәкілетті орган заңды және жеке тұлғаларға және тиісті мемлекеттік музейге уәкілетті органның қабылдаған шешіміне сәйкес материалдар мен олжаларды тапсыру-қабылдау рәсімін жүргізу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
11. Заңды және жеке тұлғалар материалдар мен олжаларды олардың ғылыми бекітіліп, өңделгені туралы қосымша берілген есебімен бірге, хабарлама алғаннан бастап бір жыл ішінде мемлекеттік музейге тапсырады.
12. Заңды және жеке тұлғалармен материалдар мен олжаларды мемлекеттік музейге тапсыру осы Қағидаға берілген қосымшаға сәйкес нысан бойынша тапсырылатын материалдар мен олжаларды қабылдау-тапсыру актісімен (бұдан әрі - қабылдау-тапсыру актісі) ресімделеді.
Қабылдау-тапсыру актісі үш данада қазақ және орыс тілдерінде әр тарап үшін бір данадан және бір данасы уәкілетті орган үшін жасалынады.
Мемлекеттік музей қабылдау-тапсыру актісіне қол қойылғаннан кейін күнтізбелік он бес күннің ішінде қабылдау-тапсыру актінің бір данасын уәкілетті органға жолдайды.
Қазақстан аумағындағы
археологиялық зерттеулер
нәтижесінде Қазақстан
Республикасының және басқа
да мемлекеттердің жеке және заңды
тұлғалары алған материалдар мен
олжалар ғылыми тіркелгеннен және
өңделгеннен кейін Қазақстан
Республикасының мемлекеттік
музейлеріне беру қағидаларына
қосымша
Нысаны
Материалдар мен олжаларды
қабылдау-тапсыру актісі
" ______ "_____________ № ___________
(қол қойылған мерзімі және қабылдау-тапсыру актісінің нөмірі)
Осы акт бірінші жақ, __________________________________________
(мемлекеттік музейдің атауы)
ӨКІЛІ _______________________________________________________________
(аты, жөні, тегі (бар болған жағдайда), лауазымы)
қабылданғаны және екінші жақ
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, жөні, тегі (бар болған жағдайда) немесе заңды
тұлғаның атауы)
ӨКІЛІ _______________________________________________________________
(аты, жөні, тегі (бар болған жағдайда), лауазымы)
Тарихи-мәдени мұра объектілерін сақтау және пайдалану жөніндегі
уәкілетті органның 20 _____ жылғы " _____ " _________ № ____ шешіміне
сәйкес, келесі археологиялық материалдар мен олжаларды тапсырғаны
жөнінде жасалды:
р/с
Материалдар мен олжалардың атауы және қысқаша сипаттамасы, жасалған материалы, орындалу техникасы, көлемі (бағалы металдар мен бағалы тастар болған жағдайда бағалы металдардың сынамасы мен массасын, бағалы тастардың санын мен каратын көрсету қажет)
Сақталу жағдайы
Тіркелуі
Ескерту
1
2
3
4
5
Берілген акт бойынша барлығы __________________________ археологиялық
(сандық және жазбаша үлгіде)
материалдар мен олжалар тапсырылды (бағалы металдар мен тастар болған
жағдайда келесі ақпарат жазылуы қажет: құрамында бағалы металдар және
бағалы тастары бар _________________ зат: ___________________________
(сандық және жазбаша үлгіде) (бағалы металлдар жалпы массасы)
_______________________________________________________________).
(түрлері бойынша) және/немесе бағалы тастардың саны мен жалпы массасы
(түрлері бойынша)
Қосымша: материалдар мен олжалардың ғылыми бекітіліп, өңделгені
туралы есеп________парақта.
Акт үш данада қазақ және орыс тілдерінде жасалды және оған қол
қойған жақтарға бір данадан тапсырылды.
Қабылдады ____________________________________________
(қолы, аты, жөні, тегі (болған жағдайда)
мөр орны
Тапсырды ____________________________________________
(қолы, аты, жөні, тегі (болған жағдайда)
мөр орны
(заңды тұлғаларға)
Қатысқандар ____________________________________________
(қолы, аты,жөні, тегі (болған жағдайда)

1) письмо с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии) физического лица/наименования юридического лица, наименования объекта археологического исследования, источника финансирования археологического исследования;
2) краткий отчет, содержащий цели, задачи и описание проведенных археологических работ;
3) перечень материалов и находок, содержащий информацию о размере, весе, форме, материале изготовления, технике исполнения материалов и находок с приложением цветных фотографий формата А5 каждого материала и находки.
4. Предоставленные документы рассматриваются уполномоченным органом в течение шестидесяти календарных дней со дня их поступления.
5. В случае предоставления документов, не соответствующих пункту 3 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней направляет запрос юридическим и физическим лицам о необходимости предоставления недостающих документов или информации в течение пяти рабочих дней со дня получения запроса.
6. Для рассмотрения поступивших документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил, уполномоченный орган создает постоянно действующую экспертную комиссию (далее – Комиссия).
7. Заседания Комиссии проводятся по мере поступления документов от юридических и физических лиц.
8. По результатам рассмотрения документов, Комиссия принимает решение по передаче материалов и находок в государственный музей республиканского или местного значения с указанием наименования музея. Решение Комиссии носит рекомендательный характер и оформляется протоколом.
9. Решение о передаче материалов и находок в государственный музей республиканского или местного значения с указанием наименования музея принимает уполномоченный орган с учетом решения Комиссии.
10. Уполномоченный орган уведомляет юридические и физические лица и соответствующий государственный музей, о необходимости осуществления процедуры приема-передачи материалов и находок, согласно принятому решению уполномоченного органа.
11. Юридические и физические лица передают материалы и находки с приложением отчета об их научной фиксации и обработке в государственный музей в течение одного года со дня получения уведомления.
12. Передача материалов и находок юридическими и физическими лицами в государственный музей оформляется актом приема-передачи материалов и находок (далее – акт приема-передачи) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Акт приема-передачи составляется в трех экземплярах на казахском и русском языках, по одной для каждой из сторон и один экземпляр для уполномоченного органа.
Государственный музей в течение пятнадцати календарных дней со дня подписания акта приема-передачи направляет один экземпляр акта приема-передачи в уполномоченный орган.
Приложение
к Правилам передачи в государственные
музеи Республики Казахстан после
научной фиксации и обработки материалов
и находок, полученных физическими и
юридическими лицами Республики Казахстан
и других государств в результате
археологических исследований
на территории Казахстана
Форма
Акт приема-передачи материалов и находок
от "______"____________№_______
(дата подписания и номер акта приема-передачи)
Настоящий акт составлен о том, что
_____________________________________________________________________
(наименование государственного музея)
в лице ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
принял, а ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или
________________________в лице ______________________________________
наименование юридического лица) (фамилия, имя, отчество (при
наличии), должность)
в соответствии с решением уполномоченного органа по охране и
использованию объектов историко-культурного наследия от "__"
_______20 __ года №___ передал следующие археологические материалы и
находки:
№ п/п
Наименование и краткое описание материалов и находок, материал изготовления, техника исполнения, размеры (при наличии драгоценных металлов и драгоценных камней необходимо указать пробу и массу драгоценных металлов, количество и массу драгоценных камней в каратах)
Сохранность
Учетные обозначения
Примечание
1
2
3
4
5
Всего по данному акту принято _______________________ археологических
(цифрой и прописью)
материалов и находок (при наличии драгоценных металлов и драгоценных
камней необходимо добавить информацию: _____________________________
(цифрой и прописью)
материалов и находок с содержанием драгоценных металлов и драгоценных
камней: ____________________________________________________________
(общая масса драгоценных металлов (по видам) и/или количество и
___________________________________________________________________).
общая масса драгоценных камней (по видам)
Приложение: отчет о научной фиксации и обработке материалов и
находок на ______ листах.
Акт составлен в трех экземплярах на казахском и русском языках
и вручен по одному экземпляру подписавшим его сторонам.
Принял
___________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
место печати
Передал
___________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии) место печати
(для юридических лиц)
Присутствовали
___________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)