"Энергия аудитін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 400 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1132 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 28 желтоқсанда 12582 болып тіркелді
«Нормативтік құқықтық актілер туралы» 1998 жылғы 24 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. «Энергия аудитін жүргізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 400 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11729 болып тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 5 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Энергия аудитін жүргізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Энергия аудиті 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне және Заңға сәйкес жасалған шарт негізінде жүгінген тұлғаның (тапсырыс берушінің) қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Шартты жасағанға дейін тұлға (тапсырыс беруші) энергия аудитін жүргізуге техникалық тапсырманы береді. Қызмет көрсетуді аяқтағаннвң кейін жүгінген тұлға (тапсырыс беруші) энергия аудиті бойынша көрсетілген қызметті тиісті акті бойынша қабылдайды.»;
4-тармақ алынып тасталсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Энергия аудиті қорытындысы негізгі үш бөліктен тұрады:
1) жүгінген тұлға (тапсырыс беруші), энергия-аудиторлық ұйым деректері, жасалған шарттың нөмірі және энергия аудиті объектісі (өндірістік қызметтің сипаттамасы және технологиялық процестің сипаттауы) көрсетілетін кіріспе бөлік;
2) энергетикалық ресурстарды тұтыну бойынша, өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстардың үлестік шығынын айқындау бойынша, электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, сумен жабдықтау жүйелері бойынша үйлер, құрылыстар және ғимараттар бойынша талдау келтірілген негізгі бөлік;
3) ұсынымдар мен тұжырымдарды қамтитын қорытынды бөлік. Ұсынымдарда, өнім бірлігіне шаққандағы энергетикалық ресурстарды тұтынудың азайғаны ескеріле отырып, объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралары және (немесе) үйлердің, құрылыстардың, ғимараттардың ауданына шаққандағы жылытуға жұмсалатын энергетикалық ресурстардың азаюы және оларды орындау мерзімдері, сондай-ақ техникалық-экономикалық есеп және ұсынылатын іс-шаралардың негіздемесі, тұжырымдарда – жүгінген тұлғаның (тапсырыс берушінің) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметінің жалпы бағалануы, объектінің энергия үнемдеуінің заттай және пайыздық көріністегі ықтимал әлеуеті келтіріледі.»

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 400 "Об утверждении Правил проведения энергоаудита"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1132. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2015 года № 12582
В соответствии с пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года «О нормативных правовых актах» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 400 «Об утверждении Правил проведения энергоаудита» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11729, опубликованный 5 августа 2015 года в информационно-правовой системе «Әділет») следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения энергоаудита, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Энергоаудит осуществляется за счет средств обратившегося лица (заказчика) на основании договора, заключенного в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года и Законом. До заключения договора обратившееся лицо (заказчик) выдает техническое задание на проведение энергоаудита. После завершения оказания услуг обратившееся лицо (заказчик) принимает оказанные услуги по энергоаудиту соответствующим актом.»;
пункт 4 исключить;
пункт 13 изложить в следующей редакции:
«13. Заключение энергоаудита состоит из трех основных частей:
1) вводная часть, в которой указывается данные обратившегося лица (заказчика), энергоаудиторской организации, номер заключенного договора и объекта энергоаудита (характеристика производственной деятельности и описание технологического процесса);
2) основная часть, в которой приводится анализ по потреблению энергетических ресурсов, по определению удельных расходов энергетических ресурсов на единицу продукции, по системам электроснабжения, теплоснабжения, воздухоснабжения, водоснабжения, по зданиям, строениям и сооружениям;
3) заключительная часть, которая включает рекомендации и выводы. В рекомендациях приводятся мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта с учетом снижения потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений и с указанием сроков их выполнения, а также технико-экономический расчет и обоснование предлагаемых мероприятий, в выводах – общая оценка деятельности обратившегося лица (заказчика) в области энергосбережения и повышения энергоэффективности, возможный потенциал энергосбережения объекта в натуральном и процентном выражении.»;

мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
«13-1. Энергия аудитінің қорытындысына энергия-аудиторлық ұйым толтыратын:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттар үшін;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үйлер, құрылыстар, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпарат қоса беріледі.»;
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
«14-1. Энергия аудитін жүргізу қорытындылар бойынша Заңның 5-бабы 13-7) тармағына сәйкес бекітілген нысанға сәйкес үйлер, құрылыстар мен ғимараттарды энергия тиімділігі бойынша таңбалау белгіленеді және энергия аудитінің қорытындысында көрсетіледі.»;
осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Индустриялық даму және өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті (А.Қ. Ержанов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі Ә. Исекешев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев

дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
«13-1. К заключению энергоаудита прилагается заполняемая энергоаудиторской организацией отчетная информация:
для промышленных предприятий по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
для зданий, строений, сооружений по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
для промышленных предприятий, имеющих здания, строения и сооружения по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.»;
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
«14-1. По итогам проведения энергоаудита устанавливается и указывается в заключении энергоаудита маркировка зданий, строений, сооружений по энергоэффективности по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с пунктом 13-7) статьи 5 Закона.»;
приложения 1 и 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к данному приказу;
дополнить приложением 3 согласно приложению 3 к данному приказу.
2. Комитету индустриального развития и промышленной безопасности Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Ержанов А.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовой системе «Әділет», а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан                       А.Исекешев
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Е. Досаев

2015 жылғы 10 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 1132 бұйрығына
1-қосымша
Энергия аудитін жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік аппарат
1. Жалпы мәліметтер
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Базалық жыл*
Ағымдағы жыл*
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
1
Өнімді (көрсетілетін қызметтерді, жұмыстарды) өндіру көлемі
мың теңге
2
Заттай мәнде өнім өндіру
1) Негізгі өнім
2) Қосымша өнім
3
Энергия ресурстарын тұтыну
мың т. ш.т.
мың теңге1)
4
Өнім өндірудің энергия сыйымдылығы2)
мың т. ш.т./мың теңге
5
Өндірілген өнім құнындағы энергия ресурстары үшін төленетін төлем үлесі3)
6
Орташа тізімдегі сан
адам

10 декабря 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года
№ 1132
Приложение 1
к Правилам проведения
энергоаудита
Форма
Отчетная информация для промышленных предприятий
1. Общие сведения
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Базовый год*
Текущий год*
Примечание
1
2
3
4
5
6
1
Объем производства продукции (услуг, работ)
тыс. тг.
2
Производство продукции в натуральном выражении:
1) Основная продукция
2) Дополнительная продукция
3
Потребление энергоресурсов
тыс. т.у.т.
тыс. тг.1)
4
Энергоемкость производства продукции2)
т.у.т./тыс. тг.
5
Доля платы за энергоресурсы в стоимости произведенной продукции3)
6
Среднесписочная численность
чел.

1) өнеркәсіптік-өндірістік персонал
адам
-----------------------
1) Отын-энергетикалық ресурс (ОЭР) құны берілген есеп шоттар бойынша айқындалады.
2) Мынадай формула бойынша айқындалады 3-т. мәні (алымы)
1-т. Мәні
3) Мынадай формула бойынша айқындалады 3-т. мәні (бөлігіне)
1-т мәні
*Ағымдағы жыл – «Энергия аудиті жөніндегі шартты» жасаған жылдың күнтізбелік жылы;
*Базалық жыл – ағымдағы жылдың алдындағы күнтізбелік жыл.

1) промышленно-производственный персонал
чел.
-------------
1) Стоимость топливно-энергетического ресурса (ТЭР)
определяется по предъявленным счетам.
2) Определяется по формуле     Значение п. 3 (числитель)
Значение п. 1
3)Определяется по формуле      Значение п. 3 (знаменатель)
Значение п. 1
* Текущий год – календарный год, предшествующий году заключения Договора по энергоаудиту;
* Базовый год – календарный год, предшествующий текущему году.

8. Ғимараттың энергия тиімділігі сыныбының көрсеткіші
Ғимараттың энергия тиімділігі сыныбы
ТАПСЫРЫС БЕРУШІ
ОБЪЕКТІ
ОБЪЕКТІНІҢ МЕКЕНЖАЙЫ
САЛЫНҒАН ЖЫЛЫ
ТИПІ, ҚАБАТТЫЛЫҒЫ
ЖАЛПЫ АУДАНЫ, м2
ЖЫЛЫТЫЛАТЫН АУДАНЫ, м2
ЭНЕРГИЯ ТИІМДІЛІГІ СЫНЫПТАРЫ
БЕРІЛГЕН ЭНЕРГИЯ ТИІМДІЛІГІ СЫНЫБЫ
Өте жоғары А++
А+
А
Жоғары В+
В
Қалыпты С+
С
С-
Төмендетілген D
Төмен E
Объектінің нормативтік жылу тұтынуы*
Объектінің нақты жылу тұтынуы
* ҚР СН 2.04-04-2011 сәйкес, ғимараттың аталған типі үшін белгіленген жылуды тұтыну жөніндегі нормативтік талаптар
9. Ғимараттың энергетикалық жүктемелерi
Р/с
Көрсеткіш
Белгі
Өлшем бірлігі
Мөлшері
1
2
3
4
5
1
Жылыту кезеңі ішіндегі ғимаратты жылытуға және желдетуге жұмсалған жылу энергиясының үлестік шығыны
q
кВт сағ/(м3жыл)
кВт сағ/(м2жыл)
2
Жылыту кезеңі ішіндегі ғимаратты жылытуға және желдетуге жұмсалған жылу энергиясының шығыны
кВт сағ/(жыл)
3
Жылыту кезеңі ішіндегі ғимараттың жалпы жылу кемулері
кВт сағ/(жыл)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 1132 бұйрығына
3-қосымша
Энергия аудитін жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Үйлер, құрылыстар, ғимараттары бар өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін есептік ақпарат
Жылыту маусымының ұзақтығы, z__________тәулік;
Базалық жылдың жылыту кезеңіндегі сыртқы ауаның орташа температурасы, tн.ср. _______0С
№ р/с
Ғимараттың атауы / міндеті
Пайдалануға енгізілген жыл / тозу %
Жалпы сипаттамасы
Үлестік жылыту сипаттамасы, Вт/м3 0С
Жылу энергиясын тұтыну есебі жүйесінің деректеріне сәйкес жылу энергиясының жылдық жиынтық шығыны, Гкал/жыл
Үлестік жылыту сипаттамасының нормативті сипаттамадан нақты (есепті) мәнінің ауытқушылығы, % 4
Жылытыла-тын алаң, м2
Периметрі, м
Биіктігі, м
Ішкі температура, 0С
Жылу беріліміне келтірілген кедергілер, м2 0С/Вт 1
Нақты (Есепті) 2
Нормативті 3
Жылытуға және желдетуге
Ыстық сумен қамтамасыз ету жүйесіне
Қабырғалар
Еден
Жабын
Терезелер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1
2
__________________
Ескертпе:
1 – Қоршаған конструкциялар материаларындың қалыңдығынан және оның жылу өткізгіштігінен айқындалады.
2 – Нақты үлестік сипаттама мына формулаға сәйкес айқындалады:
;
14-бағанның мәні болмаған кезде, есепті үлестік сипаттама Ермолаев формуласы бойынша анықталады:
;
– инфильтрация коэффициенті, деректер болмаған кезде, 0,08-ге тең алынады.
– әйнектелуді ескеретін коэффициент (әйнектелу аумағының қоршаған конструкциялар қасбет аумағына қатынасы).
3 – Үлестік жылу сипаттамасының нормативті шамасы тиісті НҚҚ сәйкес анықталады.
4 – Мына формула бойынша анықталады:
.

8. Показатель класса энергоэффективности здания.
КЛАСС ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ ЗДАНИЯ
ЗАКАЗЧИК
ОБЪЕКТ
АДРЕС ОБЪЕКТА
ГОД ПОСТРОЙКИ
ТИП, ЭТАЖНОСТЬ
ОБЩАЯ ПЛОЩАДЬ, м2
ОТАПЛИВАЕМАЯ ПЛОЩАДЬ, м2
КЛАССЫ
ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ
ПРИСВОЕННЫЙ КЛАСС ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТИ
Очень высокий     А++
А+
А
Высокий           В+
В
Нормальный        С+
С
С-
Пониженный        D
Низкий           E
Нормативное теплопотребление объекта *
Фактическое теплопотребление объекта
*Нормативные требования по теплопотреблению установлены для данного типа здания, согласно СН РК 2.04-04-2011 Тепловая защита зданий
9. Энергетические нагрузки здания
п/п
Показатель
Обозначения
Единица измерений
Величина
1
2
3
4
5
1
Удельный расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания за отопительный период
q
кВт
ч/(м3год)
кВт
ч/(м2год)
2
Расход тепловой энергии на отопление и вентиляцию здания за отопительный период
кВт ч/(год)
3
Общие теплопотери здания за отопительный период
кВт ч/(год)
Приложение 3
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года
№ 1132
Приложение 3
к Правилам проведения
энергоаудита
Форма
Отчетная информация для промышленных
предприятий, имеющих здания, строения, сооружения
Продолжительность отопительного периода, z__________суток;
Средняя температура наружного воздуха за отопительный период базового года, tн.ср. _______оС
№ п/п
Наименование / назначение здания
Год ввода в эксплуатацию / износ %
Общие характеристики
Удельная отопительная характеристика, Вт/мС
Суммарный годовой расход тепловой энергии, согласно данных систем учета потребления тепловой энергии, Гкал/год
Отклонение фактического  (расчетного) значения удельной отопительной характеристики от нормативной, %4
Отапливаемая площадь, м2
Периметр, м
Высота, м
Внутренняя температура, оС
Приведенное сопротивление теплопередаче, мС/Вт 1
Фактическая (Расчетная)2
Нормативная3
На отопление и вентиляцию
На систему горячего водоснабжения
Стены
Пол
Покрытие
Окна
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1
2
Примечания:
1 Определяется из толщины материалов ограждающих конструкций и их теплопроводности.
2 Фактическая удельная характеристика определяется согласно формуле:
;
при отсутствии значение графы 14, определяется расчетная удельная характеристика по формуле Ермолаева:
;
коэффициент инфильтрации, при отсутствии данных, принимается равным 0,08.
коэффициент, учитывающий остекление (отношение площади остекления к площади фасада ограждающих конструкций).
3 – нормативная величина удельной отопительной характеристики определяется согласно соответствующим НПД.
4 – определяется по следующей формуле:
.