Ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесін, жұмыс істеу жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысына және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімін, сондай-ақ оларды беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1053 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 31 желтоқсанда № 12731 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Жұмыс істеу жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысына және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімі, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығын, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысын және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшерін беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрi Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсiн.

Об утверждении Списка производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и повышенный размер оплаты труда, а также правил их предоставления
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1053. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2015 года № 12731.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2016 г.
В соответствии с подпунктом 18) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.062022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Список производств, цехов, профессий и должностей, перечень тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и повышенный размер оплаты труда, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила предоставления сокращенной продолжительности рабочего времени, дополнительного оплачиваемого ежегодного трудового отпуска и повышенного размера оплаты труда, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.

4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1053 бұйрығына
1-қосымша
Жұмыс істеу жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақы
төленетін қосымша еңбек демалысына және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшеріне құқық беретін өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізімі, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе)
қауіпті жұмыстардың тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.12.2020 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.06.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 12.08.2022 № 309 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
р/с
Өндірістердің, цехтар мен
лауазымдардың атауы
ҚДҰ
дейін
ҚЖУҰ

4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1053
Список
производств, цехов, профессий и должностей, перечень
тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями
труда, работа в которых дает право на сокращенную
продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый
ежегодный трудовой отпуск и на повышенный размер оплаты труда
Сноска. Список c изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2020 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.062022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 12.08.2022 № 309 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Наименование производств,
цехов и должностей
ПДО
- до
ПСР

2) металлургия және құю цехтарында,
сондай-ақ металды балқыту мен бөлiп құю
жүргiзiлетiн жалпы үй-жайдың қалыптау және өзектеу бөлiмдерiнде iстейтiн
12
3) бөлшектеу және шихталау цехтарында
(бөлiмдерiнде) iстейтiн
6
999.
Бөлшектеу, құю, шихталау, жер дайындау, өңдеу, ыстық престеу, ұста-пресс, ыстық
прокаттау және балқыту цехтары мен
бөлiмдерiнде iстейтiн компрессор
қондырғылардың машинисi
6
1000.
Кран машинисi (краншы):

2) в металлургических и литейных цехах, также в формовочных и стержневых отделениях, расположенных в общем помещении, где производится плавка и разлив металла
12
3) в дробильно-шихтовых цехах (отделениях)
6
999.
Машинист компрессорных установок, занятый в дробильных, литейных, шихтовых, землеприготовительных, травильных, горячепрессовых, кузнечно-прессовых, горячепрокатных и плавильных цехах и отделениях
6
1000.
Машинист крана (крановщик), занятый:

1) түстi металдарды қайталама өңдеу
заводтарын қоса алғанда, алюминий мен оның
балқымаларының сынықтары мен қалдықтарын
хлорлы натрий және фторлы калий тұздарын
және криолиттi қолдана отырып iстейтiн ыстық
прокаттау және балқыту цехтары мен
бөлiмдерiнде
12
36
2) құю, балқыту, өңдеу, ыстық прокаттау
цехтары мен бөлiмдерiнде алюминий мен
оның балқымаларын балқытуда және өңдеуде
iстейтiн
12
3) шихталау, жер дайындау, прокаттау,
престеу, штампылау, созу цехтары мен
бөлiмдерiндегi
6

1) в литейных, плавильных, травильных, горячепрокатных цехах и отделениях, включая плавильные цехи заводов вторичной переработки цветных металлов, на переплавке ломов и отходов алюминия и его сплавов, с применением солей хлористого натрия, фтористого калия и криолита
12
36
2) в литейных, плавильных, травильных, горячепрокатных цехах и отделениях на плавке, прокатке и травлении алюминия и его сплавов
12
3) в шихтовых, земплеприготовительных, прокатных, прессовых, штамповочных, волочильных цехах и отделениях
6

6-бөлім. Қара және түсті металлургияның көмекші цехтары
Жұмысшылар
88-тарау. Темiр жол көлiгі
1.
Жол жөндеу қызметiнде iстейтiн, темiр жол
көлiгi мен метрополитендердiң бригадирi
(босатылған) және ыстық агломератты төгетiн
бункерлi эстакадаларда, шлак үйiндiлерiнде,
домна цехтарының шойын және шлак жақтарында, мартен цехтарының түрлi пролеттерiнде тұрақты iстейтiн жол монтерлерi
6
2.
Кендi мұздан жiбiтумен айналысатын мұз
жiбiту қондырғысының газшысы
6
3.
Жүк тиеушi:
1) тұрақты түрде ыстық күйiнде:
металды, агломератты, шлак пен глиноземдi
тиейтiн және түсiретiн; қалыңдатушы және
анодты массаны тиейтiн және түсiретiн,
кокс-химия өндiрiсiнiң химия өнiмдерiн
тиейтiн және түсiретiн
12

Раздел 6. Вспомогательные цехи и участки черной и цветной металлургии
Рабочие
Глава 88. Железнодорожный транспорт
1.
Бригадир (освобожденный) предприятий железнодорожного транспорта и метрополитенов, работающий в службе по ремонту пути, и монтеры пути, постоянно занятые на ремонте пути на бункерных эстакадах выгрузке горячего агломерата, на шлаковых отвалах, на чугунной и шлаковой стороне доменных цехов, в различных пролетах мартеновских цехов
6
2.
Газовщик размораживающей установки, занятый рудоразмораживанием
6
3.
Грузчик:
1) постоянно занятый на погрузке и разгрузке в горячем состоянии: металла, агломерата, шлака и глинозема; при погрузке и разгрузке подовой и анодной массы, химических продуктов оксохимического производства
12

1) Екiбастұз көмiрiн жағатын жылу электр
станцияларындағы
12
2) басқа электр станцияларындағы
6
40.
Қазандықтарды үрлеушi-шлаксыздандырушы
12
41.
Қазандықтар мен электр станцияларының жылу
құбырларын және жылу жүйелерiн айналдыра
қалаушы
12
42.
Жылу электр станциясының қазандықтарын жөндеу үшiн ағаш дайындайтын балташы
43.
Жерасты жылу электр станциясы жабдығына қызмет көрсететiн және жөндейтiн жұмысшылар
12
44.
Жылу изоляциялайтын жұмыстардағы көмекшi
(тасымалдаушы) жұмысшы
6
45.
Ағашты антисептика жасайтын және электр тарату желiлерi тұғырларын таскөмiр және битум лагымен бояйтын жұмысшылар
6
46.
Электр станциясында күлдi iрiктеп, бөлiп салып,
тиейтiн жұмысшылар
12
47.
Электр станцияларының және электр подстанцияларының ашық бөлушi қондырғыларында изоляторларды тазалайтын жұмысшылар
6
48.
Патерналар мен гидротехникалық ғимараттардың
басқа да үй-жайларында бетон ғимараттарын
цементтейтiн жұмысшылар
6
49.
Қалқымал газ-турбиналы электр станцияларда
жабдықтарды жөндейтiн және қызмет көрсететiн жұмысшылар
6
50.
Жерасты гидроэлектростанцияларындағы жабдықтар мен плотиналар iшiне орнатылған жабдықтарды жөндейтiн және қызмет көрсететiн жұмысшылар
6
51.
Гидроэлектр станциясы үйiнiң су астындағы
бөлiгiндегі бөлшектелетiн сынап түзеткiштерi бар үй-жайдағы жабдыққа қызмет көрсететiн және жөндейтiн жұмысшылар
12
36
52.
Жер бетiнен 47 м тереңдiкте орналасқан жерасты
кешенiндегi жабдықты тұрақты және тiкелей
жөндейтiн және қызмет көрсететiн қызметкерлер
12
36
53.
Жылу электр станцияларының отын қоймаларында және мұнай шаруашылықтарында жөндеу жүргiзетiн жөндеушi-слесарь, сондай-ақ жылу электр станциялары мен жылу жүйелерiндегi тоннельдерде және жылу камераларындағы жабдықты жөндейтiн
слесарь-жөндеушi
12
54.
Қазандық цехтары мен тозаң дайындауда жабдықты жөндейтiн, қазандық пен тозаң дайындау цехтарындағы жабдық жөндейтiн слесарь
12
55.
Отын берушi жабдықты жөндейтiн слесарь:
1) Екiбастұз көмiрiн жағатын жылу электростанцияларындағы
12
2) басқа жылу электр станцияларындағы
6
56.
Жылу электр станцияларының машина цехтарының жабдығын жөндейтiн слесарь
57.
Бу-газ-турбина жабдығын жөндейтін слесарь
6
58.
Жылу электр станцияларының бу қазандарын
жөндейтiн, қазандықтар мен тозаң дайындау
цехтарының жабдығын жөндейтiн слесарь
12
59.
Қазандық-турбина және қазандық цехтарының
(қазандықтың) жабдығын жөндейтiн (кезекшi)
12
60.
Турбина цехының (бөлiмiнiң), жабық отын
қоймасының, мұнай шаруашылығының, тозаң
дайындаудың жабдығына тiкелей қызмет көрсететiн (кезекшi) слесарь
12
61.
Отын алып беру жабдығына тiкелей қызмет
көрсететiн (кезекшi) слесарь:
12

1) на тепловых электростанциях, сжигающих экибастузские угли
12
2) на других тепловых электростанциях
6
40.
Обдувщик-расшлаковщик котлов
12
41.
Огнеупорщик, занятый обмуровкой котлов и теплопроводов электростанции и тепловых сетей
12
42.
Плотник, занятый изготовлением лесов для ремонта котлов тепловой электростанции
6
43.
Рабочие, занятые на обслуживании и ремонте оборудования подземных тепловых электростанций
12
36
44.
Подсобный (транспортный) рабочий, занятый на теплоизолировочных работах
6
45.
Рабочие, занятые на антисептировании древесины ипокраске опор линий электропередачи каменноугольным и битумным лаками
6
46.
Рабочие, занятые на электростанции отбором, расфасовкой и отгрузкой золы
12
47.
Рабочие, занятые очисткой изоляторов в открытых распределительных устройствах электростанций и электроподстанций
6
48.
Рабочие, занятые цементацией бетонных сооружений в патернах и других помещениях гидротехнических сооружений
6
49.
Рабочие, занятые на обслуживании и ремонте оборудования плавучих газотурбинных электростанций
6
50.
Рабочие, занятые на ремонте и обслуживании оборудования подземных гидроэлектростанций и оборудования, установленного в теле плотин
6
51.
Рабочие, постоянно и непосредственно занятые обслуживанием и ремонтом оборудования, расположенного в помещении с разборными ртутными выпрямителями в подводной части здания гидроэлектростанции
12
36
52.
Работники гидроэлектростанции, постоянно и непосредственно занятые обслуживанием и ремонтом оборудования подземного комплекса, заглубленного на 47 м от поверхности земли
12
36
53.
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом оборудования в закрытых складах топлива и нефтехозяйств на тепловых электростанциях, а также ремонтом оборудования в тоннелях и теплофикационных камерах на тепловых электро - станциях и тепловых сетях
12
54.
Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготови-тельных цехов, занятый ремонтом оборудования в котельных цехах и на пылеприготовлении
12
55
Слесарь по ремонту оборудования топливоподач, занятый:
1) на тепловых электростанциях, сжигающих экибастузские угли
12
2) на других тепловых электростанциях
6
56.
Слесарь по ремонту оборудования машинных цехов тепловых электростанций
6
57.
Слесарь по ремонту парогазтурбинного оборудования
6
58.
Слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготови-тельных цехов, занятый ремонтом паровых котлов тепловых электростанций
12
59.
Слесарь (дежурный), занятый на обслуживанииоборудования котлотурбинного и котельного цехов (котельной)
12
60.
Слесарь (дежурный), непосредственно занятый обслуживанием оборудования турбинного цеха (отделения), закрытого склада топлива, нефтехозяйства, на пылеприготовлении
12
61.
Слесарь (дежурный), непосредственно занятый обслуживанием оборудования топливоподачи:

1) Екiбастұз көмiрiн жағатын жылу электр
станциясында iстейтiн
12
2) басқа жылу электростанцияларында iстейтiн
6
62.
Жылу құбырлары мен жылу тораптары ғимараттарын жөндейтiн жөндеушi-слесарь
6
63.
Жерасты жылу құбырлары мен жылу тораптары
ғимараттарына қызмет көрсететiн слесарь
6
64.
Жылу торабында iстейтiн жылу енгiзушiлердiң
слесарi
6
65.
Жұмыс iстеп тұрған қазан-турбина және қазандық цехтарында (қазандықтарда), турбина
бөлiмдерiнде (цехтарында) тозаң дайындау
цехтарында (отынды уату цехтарында) және электр станцияларының отын алып берушiсiнде жұмыс iстейтiн такелажшы
12
66.
Жылу электр станцияларының қазан-турбина және қазан цехтарында және тозаң дайындауда iстейтiн өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы
12
67.
Жылу-тасымал цехында және отын бергiште
iстейтiн сайманшы
12
68.
Қазандардың торларында және қазан алдындағы
бункерлерде iстейтiн, отынды қазан торларында
ысырушы
12
69.
Кабель енгiзгiштердi жөндеумен айналысатын
кабельшi-электромонтер, қорғасын муфталарды
және электр желiлерiндегi қабықтарын
дәнекерлейтiн
18
70.
Кабель торабы зертханасында қорғасын қабықты
кабельдi бөлушi электромонтер-кабельшi
12
71.
Электротехникалық жабдыққа, релелiк қорғау
жарақтарына, қазан-турбина, қазандықтар,
турбина цехтарында (бөлiмдерiнде) жүргiзудi
реттейтiн аппаратураны бақылау және автоматтау, отын алып бергiш пен тозаң дайындауда, отын-тасымал цехтарының жабық үй-жайларында және жылу электр станцияларының мұнай шаруашылықтарында қызмет көрсететiн (кезекшi)
электрослесарь
6
72.
Электр берудiң әуе желiлерiн жөндейтiн, жылу
берудiң жоғары вольтты желiлерiн жөндеушi
жоғарыдағы жұмыстарда iстейтiн электромонте
6
73.
Жылу электр станциясының турбина цехының
(бөлiмiнiң) үйiнде орналасқан қалқанның жанында кезекшiлiктегi электростанцияны басқарудың бас қалқанының электромонтерi
74.
Отын алып бергiште және тозаң дайындауда, жылу электр станцияларының жабық жылу-тасымал цехында және мұнай шаруашылықтарында iстейтiн электр
машиналарын жөндейтiн және релелiк қорғау
аппаратурасын жөндейтiн релелiк қорғау және
автоматика электро-слесарi, қазан-турбина, қазандық және турбина цехтарындағы электро- техникалық жабдықты, релелiк қорғау құралдарын, жiберудi реттейтiн аппаратураны, бақылау және автоматика құралдарын жөндейтiн
6
75.
Кернеуi 500 мың вольттан жоғары электр
тораптарында iстейтiн, электр тораптарындағы
сынақтар мен өлшеулер бойынша электромонтер
12
76.
Подстанцияға қызмет көрсететiн электромонтер,
кернеуi 500 мың вольттан жоғары электр подстанцияларындағы жабдықты жөндейтiн және қызмет көрсететiн электромонтер
12
11-бөлім. Мұнай және газ өнеркәсібі мұнай мен газды бұрғылау және қазып алу
Жұмысшылар
1.
Мұнай мен газ скважиналарын пайдалану және
барлау бұрғылауының бұрғылаушысы, мұнай мен газ скважиналарын пайдалану және барлау бұрғылауы бұрғылаушысының көмекшiсi, скважиналарды механикалық айналдырып бұрғылаудың бұрғылаушысы, скважиналарды механикалық айналдырып бұрғылау бұрғылаушысының көмекшiсi
6
2.
Теңiздегi қалқыма бұрғылау агрегатының
бұрғылаушысы, теңiздегi қалқыма бұрғылау агрегатының дизельшiсi, теңiздегi қалқыма
бұрғылау агрегатының бұрғылаушысының көмекшiсi
6
3.
Мұнара монтаждаушы, мұнара монтаждаушы-балташы, мұнара монтаждаушы-слесарь, мұнара монтаждаушы- электромонтер, мұнара монтаждаушы-дәнекерлеушi
6
4.
Скважина дебиттерiн өлшеушi және сынаққа терiп алушы:

1) на тепловых электростанциях, сжигающих экибастузские угли
12
2) на других тепловых электростанциях
6
62.
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом теплопроводов и сооружений тепловых сетей
6
63.
Слесарь по обслуживанию подземных теплопроводов и сооружений тепловых сетей
6
64.
Слесарь теплофикационных вводов, занятый в тепловой сети
6
65.
Такелажник, занятый на работах в действующих котлотурбинных и котельных цехах (котельных), турбинных отделениях (цехах), цехах пылеприготовления (цехах по размолу топлива) и на топливоподаче тепловых электростанций
12
66.
Уборщик производственных помещений, занятый в котлотурбинном и котельном цехах и на пылеприготовлении тепловой электростанции
6
67.
Шорник, занятый в топливно-транспортном цехе и на топливоподаче
12
68.
Шуровщик топлива на решетках котлов, занятый на решетках котлов и в бункерах перед котлами
12
69.
Электромонтер кабельщик, занятый на ремонте кабельных вводов, на пайке свинцовых муфт и оболочек в электрических сетях
18
70.
Электромонтер-кабельщик, занятый на разделке кабеля со свинцовой оболочкой в лаборатории кабельной сети
12
71.
Электрослесарь (дежурный) и электромонтер (дежурный), занятый на обслуживании электротехнического оборудования, средств релейной защиты, контроля и автоматики и пускорегулирующей аппаратуры в котлотурбинных, котельных, турбинных цехах (отделениях), на топливоподаче и пылеприготовлении, в закрытых помещениях топливно- транспортных цехах и нефтехозяйствах тепловых электростанций
6
72.
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередач, занятый на верховых работах ремонтом высоковольтных линий электропередач
12
73.
Электромонтер главного щита управления электростанций, занятый дежурством у щита, расположенного в помещении турбинного цеха (отделения) тепловой электростанции
6
74.
Электрослесарь по ремонту электрических машин и электромонтер по ремонту аппаратуры релейной защиты и автоматики, занятые ремонтом электротехнического оборудования, средств релейной защиты, пускорегулирующей аппаратуры, приборов контроля и автоматики в котлотурбинных, котельных и турбинных цехах, на топливоподаче и пылеприготовлении, в закрытых помещениях топливно- транспортного цеха и нефтехозяйствах тепловых электростанций
6
75.
Электромонтер по испытаниям и измерениям в электрических сетях, занятый на работах в электрических сетях напряжением 500 тыс. В и выше
6
76.
Электромонтер по обслуживанию подстанции и электромонтер по ремонту электрооборудования, занятые обслуживанием и ремонтом оборудования электроподстанций напряжением 500 тыс.В и выше
12
Раздел 11. Нефтяная и газовая промышленность. Бурение и добыча нефти и газа
Рабочие
1.
Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ, помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного урения скважин на нефть и газ, бурильщик механического вращательного бурения скважин, помощник бурильщика механического вращательного бурения скважин
6
2.
Бурильщик плавучего бурильного агрегата в море, дизелист плавучего бурильного агрегата в море, помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море
6
3.
Вышкомонтажник, вышкомонтажник-плотник, вышкомонтажник-слесарь, вышкомонтажник-электромонтер, вышкомонтажник-сварщик
6
4.
Замерщик дебитов скважин и пробоотборщик, занятые:

1-параграф. Мұнайды деэмульсациялау және тұзсыздандыру
41.
Технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары:
1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлетiн күкiрттi мұнайларды өңдегенде
12
2) мұнайдың басқа түрлерiн өңдегенде
6
2-параграф. Мұнайды қайта айдау, газды, газ конденсатын өңдеу және термикалық крекирлеу
42.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары:
1) еркiн күкiрт сутегiн бөлетiн күкiрттi мұнайлар мен күкiрттi мұнайлардан, газдан және күкiрттi газ конденсатынан алынған мазуттарды өңдеуде
12
36
2) Мұнайлар мен мазуттардың басқа түрлерiн
өңдегенде
6
42А
күкiрттi мұнайлар өңдейтін ЛК-6У және КТ-1 жоғары технологиялы кешеннің технологиялық
қондырғылардың операторы, технологиялық
насостардың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, приборшы,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары
12
36
3-параграф. Дистилляттарды қайталама айдау, мазут айдау, бензин мен газ конденсатын тұрақтандыру, газ конденсатын және тікелей айдалған бензинді өңдеу
43.
Технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары
6
4-параграф. Каталикалық крекирлеу және түйіспелі кокстау
44.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары:
1) бос күкiрт сутегiн бөлетiн күкiрттi
мұнайларды және күкiрттi мұнайлардан алынатын дистилляттарды өңдегенде
12
2) шикiзаттың басқа түрлерiн өңдегенде
6
5-параграф. Пиролиз және каталикалық риформинг
45.
Пиролиз қондырғыларында iстейтiн технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, компрессор қондырғылардың
машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары және ауысым инженерi
12
46.
Шайыр, ректификация және хош иiстi
көмiрсутектерiн азеотропты айдауда iстейтiн
технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, приборшы, Ттехнологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары, газ және ректификация цехтарының ауысым инженерi
12
6-параграф. Көмiрсутектi газдарды, сулы газды, сутегін және газ конденсатын фракционирлеу (бөлу), компрессия, тасымалдау және тазалау
47.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, приборшы, газды генерацияның аппаратшысы, тасымалдаушы, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары, ауысым инженерi
(ауысым бастығы):

Параграф 1. Мдеэмульсация и обессоливание нефти
41.
Оператор технологических установок, машинист технологических насосов, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок:
1) при переработке сернистых нефтей, выделяющих свободный сероводород
12
2) при переработке прочих видов нефтей
6
Параграф 2. Перегонка нефти, переработка газа, газоконденсата и термическое крекирование
42.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок:
1) при переработке сернистых нефтей и мазутов из сернистых нефтей, газа и сернистого газоконденсата, выделяющих свободный сероводород
12
36
2) при переработке прочих видов нефтей и мазутов
6
42А.
Оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компресорных установок, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, занятые на высокотехнологических комплексах типа ЛК-6У и КТ-1 по переработке сернистых нефтей и получения из них нефтепродуктов
12
36
Вторичная перегонка дистиллятов, перегонка мазута, стабилизация бензина и газоконденсата, переработка газоконденсата и прямогонного бензина
43.
Оператор технологических установок, машинист технологических насосов, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок
6
Параграф 4. Каталитическое крекирование и контактное коксование
44.
Оператор (старший) технологическихустановок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок:
1) при переработке сернистых нефтей или дистиллятов, полученных из сернистых нефтей, выделяющих свободный сероводород
12
2) при переработке прочих видов сырья
6
Параграф 5. Пиролиз и каталитический риформинг
45.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок и сменный инженер, занятые на пиролизных установках
12
46.
Оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, занятые на установках по перегонке смолы, ректификации и азеотропной перегонке ароматических углеводородов; сменный инженер газовых и ректификационных цехов
12
Параграф 6. Фракционировка (разделение), компрессия, транспортировка и очистка углеводородных газов, водяного газа, водорода и газового конденсата
47.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, приборист, аппаратчик газогенерации, транспортировщик, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, сменный инженер (начальник смены):

1) құрамында күкiрт бар мұнайлы газды
фракционирлеуде, сондай-ақ мышьяк-содалы,
фенолятты және фосфатты тазалауда
12
36
2) қалған газдарды күкiрттi сутегiден немесе көмiртек тотығынан тазалауда (жууда);
фракционирлеуде, сондай-ақ құрамында күкiрт
бар мұнайлы газды мышьяк-содалы, фенолятты
және фосфатты тазалауда және сланецтердi өңдеуде
12
48.
Сол мамандықтар: көмiрсутектi газдарды, сулы газды және сутегiнi фракционирлеуде
(бөлуде) және компрессиялауда, сондай-ақ
газдарды көмiрқышқылдан тазалауда
6
49.
Мышьяк өнiмдерi қоймаларында iстейтiн
қосалқы (тасымалдаушы) жұмысшы
6
50.
Күкiрттi балқытудағы және гипосульфатты
буландырудағы жұмысшылар
6
51.
Газды құрғақ тазалау кезiнде күкiрт тазалау
мұнараларының адсорбентiн тиейтiн және
түсiретiн жұмысшылар
12
7-параграф. Мұнай өнімдерін тазалау және сульфирлеу
52.
Қышқыл-негiздi, түйiспелi тазалауда және
түйiсудi жасаудағы технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың
операторы, технологиялық насостардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу
және қызмет көрсету слесары, ауысым инженерi
12
53.
Технологиялық қондырғылардың операторы,
технологиялық насостардың машинисi,
технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары:
1) бейтараптанған қара түйiстiргiштi жасау
қондырғыларында
12
36
2) хош иiстi көмiрсутектерiн күкiрт қышқылымен, ал басқа мұнай өнiмдерiн - олеуммен тазалауда және күкiрттi ангидридпен сульфирлегенде
12
54.
Гидротазалау қондырғысында жұмыс iстейтiн
технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, компрессорлық қондырғылардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары:
1) құрамында салмағының 2,5 пайызға дейiн
күкiрт бар шикiзатты өңдегенде
12
2) құрамында салмағының 2,5 пайызға астам
күкiрт бар шикiзатты өңдегенде
12
36
55.
Күкiрттi мұнайдан алынған дистилляттарды
негiздейтiн және плюмбиттi тазалау
қондырғыларында iстейтiн технологиялық
қондырғылардың операторы, технологиялық
қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету
слесары, технологиялық насостардың машинисi
12
56.
Дистилляттар өндiрiсiндегi сол мамандықтар
6
57.
Перколяциялық тазалау және алюмосиликатты 6 катализатормен тазалау қондырғыларында iстейтiн технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет
көрсету слесары, технологиялық насостардың
машинисi
6
58.
Ашық түстi мұнай өнiмдерiн карбамидтi
парафинсiздендiру қондырғысында iстейтiн
технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, компрессор
қондырғылардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары, технологиялық насостардың машинисi
12
59.
Қышқыл гудрон мен қышқыл коксиктi тиейтiн және түсiретiн жұмысшылар
12
60.
Майларды селективтi ерiткiштермен тазалайтын,
асфальтсыздандыратын және парафинсiздендiретiн жұмысшылар мен ауысым инженерлерi
12
36

1) при фракционировке, а также мышьякосодовой, фенолятной и фосфатной очистке серосодержащего нефтяного газа
12
36
2) при очистке от сероводорода или окиси углерода (отмывке) остальных газов; при фракционировке, а также мышьяко- содовой, фенолятной и фосфатной очистке серосодержащего нефтяного газа и переработке сланцев
12
48.
Те же профессии на фракционировке (разделении) и компрессии углеводородных газов, водяного газа и водорода, а также при очистке газов от углекислоты
6
49.
Подсобный (транспортный) рабочий, занятый на складах мышьяковых продуктов
6
50.
Рабочие, занятые на плавке серы и выпарке гипосульфита
6
51.
Рабочие, занятые на загрузке и выгрузке адсорбента сероочистных башен при сухой сероочистке газа
12
Параграф 7. Очистка и сульфирование нефтепродуктов
52.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, сменный инженер, занятые на установках кислотно-щелочной, контактной очистки и по выработке контакта
12
53.
Оператор технологических установок, машинист технологических насосов, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок:
1) на установках по выработке нейтрализованного черного контакта
12
36
2) на очистке ароматических углеводородов серной кислотой, а других нефтепродуктов - олеумом, и на сульфировании серным ангидридом
12
54.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, занятые на установке гидроочистки:
1) при переработке сырья с содержанием серы до 2,5 весовых процентов
12
2) при переработке сырья с содержанием серы свыше 2,5 весовых процентов
12
36
55.
Оператор технологических установок, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, машинист техноло-гических насосов, занятые на установках по защелачиванию и плюмбитной очистке дистиллятов, полученных из сернистой нефти
12
56.
Те же профессии производства дистиллятов
6
57.
Оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, занятые на установках, перколяционной очистки и очистки алюмосиликатным катализатором
6
58.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, занятые на установке карбамидной депарафинизации светлых нефтепродуктов
12
59.
Рабочие, занятые на погрузке и выгрузке кислого гудрона и кислого коксика
6
60.
Рабочие и сменные инженеры, непосредственно занятые на очистке, деасфальтизации и депарафинизации масел селективными растворителями
12
36

8-параграф. Парафин, майлағыш және озокерит-церезин өнiмiн өндiру
61.
Парафиндi майсыздандыратын қондырғыда iстейтiн технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, технологиялық қондырғыларды жөндеу және қызмет көрсету слесары және приборшы:
1) селективтi ерiткiштi қолданып
12
36
2) селективтi ерiткiштi қолданбай
12
Озокерит-церезин өндiрiсiндегi кристалдау және
бөлiп құюшы, бөлiмдерiндегi парафин,
озокерит-церезин өнiмiн өндiру қондырғыларының және тоңазыту қондырғыларының сол мамандары,
парафин мен церезиндi төгушi-бөлiп құюшы,
тау балауызын (озокериттi)бөлiп құю
6
63
Терлеу камераларына қызмет көрсететiн
технологиялық қондырғылардың операторы және
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь
12
64.
Құрамында мыстың нафтенаты және қорғасын
сабындары бар майлағыштардың балқымаларын
пiсiретiн, сондай-ақ мыс нафтенатын, алюминий
нафтенатын дайындайтын технологиялық
қондырғылардың операторы
12
65.
Майлағыштарды пiсiру мен толтыруда iстейтiн
технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь
12
9-параграф. Битум және мұнай коксын өндiру
66.
Битум өндiрiсiндегi жұмысшылар
12
67.
Кокс өндiрiсiндегi жұмысшылар
12
36
68.
Битум мен коксты темiр жол вагондарына тиейтiн және қоймалардағы жұмысшылар
6
69.
Ыстық битумды бөлiп құятын төгушi-бөлiп құюшы
12
10-параграф. Диизобутилендi алкилирлеу, полимерлеу, гидрогендеу және осы негіздерде алынған өнiмдердi ректификациялау, октол өндiру
70.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь:
1) хош иiстi көмiрсутектерiн барлық
катализаторлармен алкилирлегенде және басқа
мұнай өнiмдерiн күкiрт қышқылмен және хлорлы
алюминиймен алкилирлегенде
12
36
2) фосфорлы катализатормен алкилирлегенде,
полимерлегенде және гидрогенизациялағанда
6
11-параграф.Алкил-фенолды присадкаларды өндіру
71.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь, ауысым инженерi, реагенттер қоймасында iстейтiн көмекшi жұмысшы
12
36
12-параграф. Синтетикалық майлы қышқылдар, жуғыш заттар және литейлік күшейткіш өндірісі
72.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь
12

Параграф 8. Производство парафина, смазок и озокерито-церезиновой продукции
61.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок и приборист, занятые на установке обезмасливания парафина:
1) с применением селективного растворителя
12
36
2) без применения селективного растворителя
12
62.
Те же профессии в производстве озокерито-церезиновой продукции, в кристаллизационных и разливочных отделениях установок по производству парафина, озокерито- церезиновой продукции и холодильных установок; сливщик-разливщик, занятый разливом парафина и церезина; разливщик горного воска (озокерита)
6
63.
Оператор технологических установок и слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, занятые обслуживанием и ремонтом камер потения
12
64.
Оператор технологических установок, занятый на варке и затаривании сплавов смазок, содержащих нафтенат меди и свинцовые мыла, а также на приготовлении нафтената меди, нафтената алюминия
12
65.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, занятые на варке и затаривании смазок, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок
12
Параграф 9. Производство битума и нефтяного кокса
66.
Рабочие в производстве битума
12
67.
Рабочие в производстве кокса
12
36
68.
Рабочие, занятые на погрузке кокса и битума в железнодорожные вагоны и на складах
6
69.
Сливщик-разливщик, занятый на разливе горячего битума
12
Параграф 10. Алкилирование, полимеризация, гидрогенизация диизобутилена и ректификация продуктов, полученных на этих основах, производство октола
70.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, приборист и слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок:
1) при алкилировании ароматических углеводородов всеми катализаторами и приалкилировании других нефтепродуктов серной кислотой и хлористым алюминием
12
36
2) при алкилировании фосфорным катализатором, полимеризации и гидрогенизации
6
Параграф 11. Производство алкил-фенольных присадок
71.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, приборист и слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, сменный инженер, подсобный рабочий, занятый на складе реагентов
12
36
Параграф 12. Производство синтетических жирных кислот, моющих средств и литейного крепителя
72.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок
12

13-параграф. Сульфанол өндiрiсi
73.
Өндiрiсте тiкелей iстейтiн жұмысшылар және
ауысым басшылары және мамандар
12
36
14-параграф. Асидол, мылонафт, эмульсойл, сульфофрезол, лаколиф және коломазь өндірісі
74.
Технологиялық қондырғылардың операторы және технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь:
1) сульфофрезол және лаколиф өндiрiсiнде
iстейтiн
12
2) асидол, мылонафт эмульсойл және коломазь өндiрiсiнде iстейтiн
6
15-параграф. Нафталин өндiрiсi
75.
Технологиялық қондырғылардың операторы және технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь
6
76.
Центрифугаларда iстейтiн технологиялық
қондырғылардың операторы және технологиялық насостардың машинисi
12
16-параграф. Бензиндi этильдеу
77.
Бензиндi этильдеуде iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар; этил сұйығы қоймасының жұмысшысы, этильденген бензиндi сынаумен айналысатын отынды мотормен сынау жөнiндегi машинист
12
36

Параграф 13. Производство сульфанола
73.
Рабочие и сменные руководители и специалисты, непосредственно занятые в производстве
12
36
Параграф 14. Производство асидола, мылонафта, эмульсойля, сульфофрезола, лаколифы и коломази
74.
Оператор технологических установок и слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, занятые:
1) в производстве сульфофрезола и лаколифы
12
2) в производстве асидола, мылонафта, эмульсойля и коломази
6
Параграф 15. Производство нафталина
75.
Оператор технологических установок и слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок
6
76.
Оператор технологических установок, занятый на центрифугах, и машинист технологических насосов
12
Параграф 16. Этилирование бензина
77.
Рабочие, руководители и специалисты, занятые на этилировании бензина; рабочий склада этиловой жидкости, машинист по моторным испытаниям топлива, занятый испытанием этилированного бензина
12
36

17-параграф. Катализаторлар өндiрiсi
78.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь және N 20, 481-10, 481-Zn, 481-Сu катализаторлар, күкiрттелген катализаторлар, фосфорқышқыл катализатор өндiрiсiндегi және натрий гидросульфитiнен күкiрт сутегiсiн алудағы ауысым басшылары мен мамандар
12
36
79.
Алюмосиликатты, алюмомолибден және кобальт
катализаторлары өндiрiсiндегi:

Параграф 17. Производство катализаторов
78.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок и сменные руководители и специалисты в роизводстве катализаторов N 20, 481-10, 81-Zn, 481-Сu, осерненных катализаторов, фосфорнокислого катализатора и на получении сероводорода из гидросульфита натрия
12
36
79.
В производстве алюмосиликатного, алюмомолибденового и кобальтового катализаторов:

1) технологиялық насостар машинисi,
технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және
қызмет көрсететiн слесарь, шикiзатты және
дайын катализаторды елейтiн жүк тиеушi,
бөлшектеушi, шикiзат қоймасында iстейтiн
көмекшi жұмысшы
12
2) технологиялық қондырғылардың (аға)
операторы, бөлiмдердегi технологиялық
қондырғылардың операторы: раствор дайындау,
пропитка дайындау, шариктi катализаторды
қыздыру және кептiру, қалыптау, таблеткаланған
катализаторды кептiру және қыздыру, аэробильдi
диiрмендердiң бегундерiнде, катализаторды елеуде
12

1) машинист технологических насосов, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, грузчик, занятый на выгрузке сырья и просеве готового катализатора, дробильщик, подсобный рабочий, занятый на складе сырья
12
2) оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок в отделениях: приготовления растворов, пропитки, сушки и прокалки шарикового катализатора, формовки, сушки и прокалки таблетированного катализатора, у бегунов аэробильных мельниц, по просеву катализатора
12

3) бөлiмдердегi сол мамандықтар:
ерітіндіні сұйылту, тұндыру және активтендiру,
шариктi катализаторды қалыптау және шаю,
пульпаны тұндыру, оны шаю, таблеткаланған
катализаторды фильтрлеу және активтендiру
өндiрiсiнде, тiк пеш оттықтарында
6
4) приборшы, бақылау-өлшеу приборлары мен автоматикасының cлесары, электр жабдығына
қызмет көрсететiн электромонтер, электр
жабдығын жөндейтiн электромонтер
6
80.
Никель катализаторы өндiрiсiнде кұмыс iстейтiн
технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостардың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн
слесарь
12
36
81.
5058, 8376, 6434, 10927, 485, ГИАП-3, 7360,
5436, 6448, 5780, алюмоплатин катализаторлары өндiрiсiнде iстейтiн жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
82.
Кобальт-тори және басқа радиоактивтi
катализаторлармен тiкелей түйiсiп iстейтiн,
соның iшiнде осы катализаторлардың
регенерациясында iстейтiн жұмысшылар
12
36
18-параграф. Қатты отынды дайындау және беру
83.
Қатты отынды дайындауда және беруде iстейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
19-параграф. Көмiрдi жартылай кокстеу және сланецтi пеште газдандыру
84.
Жұмысшылар, ауысым басшылары және мамандар
12
20-параграф. Газгенератор цехтары (сулы, тұрмыстық және жағатын газды өндiру)
85.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, транспортершы, күлшi, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн, қызмет
көрсететiн слесарь, электр жабдығына қызмет
көрсететiн электромонтер, электр жабдығын жөндейтiн электромонтер, приборшы, отқа
төзгiшшi, кезекшi және ауысым басшылары және
мамандар, жөндеу жұмысшылары
12
21-параграф. Деструктивтi гидрогенизация
86.
Гидрогенизаттарды өңдеу және күкiрттi мұнайдың қалдықтарын деструктивтi гидрогенизациялау жөнiндегi жұмысшылар мен басшылар
12
36
22-параграф. Шайырды және сланец өңдеу және газ заводтарының басқа өнімдерін, сондай-ақ жартылай кокстеу, гидролау, дегидролау және синтездеу өнімдерін өңдеу
87.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостың машинисi, компрессор қондырғылардың машинисi, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн, қызмет көрсететiн слесарь, приборшы, электр жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер, электр жабдығын жөндейтiн электромонтер, ауысым инженерi (ауысым басшысы)
12
23-параграф. Қатты отын өңдейтін заводтардың ағынды суларын тазалау және фенолсыздандыру
88.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостың машинисi, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн, қызмет көрсететiн слесарь, приборшы, электр жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер, электр жабдығын жөндейтiн электромонтер, ауысым инженерi (ауысым басшысы)
12

3) те же профессии в отделениях: разбавления, осаждения и активации растворов, по формовке и промывке шарикового катализатора, по осаждению пульпы, ее промывке, фильтрации и активации в производстве таблетированного катализатора, у вертикальных топок
6
4) приборист, слесарь по контрольно-измерительным прибором и автоматике, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, электромонтер по ремонту электрооборудования
6
80.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, занятые в производстве никелевого катализатора
12
36
81.
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в производстве катализаторов 5058, 8376, 6434, 10927, 485, ГИАП-3, 7360, 5436, 6448, 5780, алюмоплатинового
12
82.
Рабочие, имеющие непосредственный контакт с кобальтоториевым и другими радиоктивными катализаторами, в том числе на регенерации этих катализаторов
12
36
Параграф 18. Подготовка и подача твердого топлива
83.
Рабочие, руководители и специалисты, занятые на топливо-подготовке и подаче твердого топлива
6
Параграф 19. Полукоксование угля и газофикация сланца в печах
84.
Рабочие и сменные руководители и специалисты
12
Параграф 20. Газогенераторные цехи (производство водяного, бытового и отопительного газа)
85.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, транспортерщик, зольщик, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, электромонтер по ремонту электрооборудования, приборист, огнеупорщик, дежурные и сменные руководители и специалисты, ремонтные рабочие
12
Параграф 21. Деструктивная гидрогенизация
86.
Рабочие, руководители и специалисты по переработке гидрогенизатов и по деструктивной гидрогенизации остатков сернистой нефти
12
36
Параграф 22. Переработка смолы и других продуктов сланцеперерабатывающих и газовых заводов, а также продуктов полукоксования, гидрирования, дегидрирования и синтеза
87.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, машинист компрессорных установок, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, приборист, электромонтер по обслуживанию электро- оборудования, электромонтер по ремонту электрооборудования, сменный инженер (начальник смены)
12
Параграф 23. Очистка и обесфеноливание сточных вод заводов, перерабатывающих твердое топливо
88.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологических насосов, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, приборист, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, электромонтер по ремонту электрооборудования, сменный инженер (начальник смены)
12

24-параграф. Сланец және көмір күлін тасымалдау
89.
Аспалы арқан жолының машинисi, аспалы-арқан жолының вагоншысы, транспортершi, терриконшы, ысырушы, жүк тиеушi
12
90.
Күл ысыратын мотовоздың машинисi, көмекшi жұмысшы, торап станциясының кезекшi жұмысшысы
6
25-параграф. Сутегі алу үшін көмірсутектерін ыдырату (конверсия), көміртегі тотығын конверсиялау, сұйық және булы фазада гирогенизациялау, бензинді, газ синтезін хош иістендіру
91.
Технологиялық қондырғылардың (аға) операторы, технологиялық қондырғылардың операторы, технологиялық насостың машинисi, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн, қызмет көрсететiн слесарь, приборшы, ауысым инженерi (ауысым басшысы)
12
92.
Күкiрт сутегiн алу және өртеу қондырғыларының жұмысшылары, басшылары және мамандары
12
36

Параграф 24. Транспортировка сланцевой и угольной золы
89.
Машинист воздушно-канатной дороги, вагонетчик воздушно-канатной дороги, транспортерщик, терриконщик, откатчик, грузчик
12
90.
Машинист мотовоза, занятый на золооткатке, подсобный рабочий, дежурный рабочий узловойстанции
6
Параграф 25. Расщепление (конверсия) углеводородов для получения водорода, конверсия окиси углерода, гидрогенизация в жидкой и паровой фазе, ароматизация бензина, синтеза из газов
91.
Оператор (старший) технологических установок, оператор технологических установок, машинист технологическихнасосов, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, приборист, сменный инженер (начальник смены)
12
92.
Рабочие, руководители и специалисты установок получения и сжигания сероводорода
12
36

114-тарау. Мұнайды және мұнай өнімдерін тасымалдау, төгу, құю және сақтау
93.
Сұйытылған және қысылған газбен толтырған
баллондарды толтыратын баллон толтырушы
12
94.
Тауар операторы, технологиялық насостардың
машинисi, технологиялық қондырғыларды
жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь,
төгушi, бөлiп құюшы, электр жабдығын жөндейтiн электромонтер, сынаққа терiп алушы:
1) арнайы бөлiнген резервуар парктерiне,
эстакадаларға, күкiрт шұңқырларына, күкiрттi
бөлiп құю алаңдарына, насосты, құятын және
сорғызып алатын станцияларға қызмет көрсеткенде, тек қана этильденген бензиндi, күкiрттi мұнайды, еркiн күкiрттi сутегiн бөлетiн күкiрттi газ конденсатын және дистилляттарды сақтауда, этильденген бензиндi жабық үйлерде ыдыстарға құйып берiп тұратын төгушi-бөлiп құюшы
12
36
2) мұнайдың және мұнай өнiмдерiнiң басқа
түрлерiнiң резервуар парктерiнде, сондай-ақ
оларды төгушi және құюшы эстакадаларға,
насостық, құюшы және сорғызып тартып алатын
станцияларға қызмет көрсететiн (сынаққа терiп
алушыдан басқа) сол мамандықтар; бензин жiберiп тұратын төгушi-бөлiп құюшы; бензин құю станциясында iстейтiн жанар және майлағыш материалдарды құюшы
6
95.
Тауар операторы, технологиялық насостардың
машинисi және тауар цехтарында және заводтардың реагент шаруашылықтарында iстейтiн технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь:

Глава 114. Транспортировка, слив, налив и хранение нефти и нефтепродуктов
93.
Наполнитель баллонов, занятый наполнением баллонов сжиженным и сжатым газом
12
94.
Оператор товарный, машинист технологических насосов, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, сливщик-разливщик, электромонтер по ремонту электрооборудования, пробоотборщик:
1) при обслуживании специально выделенных резервуарных парков, эстакад, серных ям, площадок для разлива серы, насосных, наливных и перекаченных станций, при хранении, перекачке, сливе и наливе только этилированного бензина, сернистой нефти, сернистого газоконденсата и дистиллятов, выделяющих свободный сероводород; сливщик-разливщик, занятый на отпуске этилированного бензина в тару в закрытых помещениях
12
36
2) те же профессии (кроме пробоотборщиков) при обслуживании резервуарных парков с остальными видами нефти и нефтепродуктов, а также эстакад по сливу и наливу их, насосных, наливных и перекачечных станций; сливщик-разливщик, занятый на отпуске бензина; заправщик горючими и смазочными материалами, занятый на бензо - заправочной станции
6
95.
Оператор товарный, машинист технологических насосов и слесарь по ремонту и обслуживанию технологичексих установок, занятые в товарных цехах и реагентном хозяйстве заводов, перерабатывающих:

1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлетiн күкiрттi
мұнай мен күкiрттi газ конденсатын өңдейтiн
заводтарда iстейтiн
12
2) мұнайдың басқа түрлерiндегi
6
96.
Темiр жол цистерналарын, мұнай кемелерiн
қараушы, мұнай мен мұнай өнiмдерi сапасының
бақылаушысы
6
97.
Мұнай базаларының аммиак суын тiкелей түсiретiн және тиейтiн жұмысшылары
6
115-тарау. Көмірді жерасты газдандыру
98.
Жерасты газ генераторларының операторы, газ
генераторларындағы параметрлердi өлшеушi
12
116-тарау. Зертханалар
99.
Химиялық талдау инженерi, технигi, лаборанты, лабораториялардың және тәжiрибе қондырғыларының газ, мұнай, көмiр мен сланец айдау өнiмдерiнің, мұнай айдау өнiмдерiнiң талдауында тұрақты iстейтiн мастерi мен жұмысшысы, химиялық өнiмдерден босаған ыдысты жуатын жуушы
12
100.
Хош иiстi, непредельдi, циклопентанды,
циклогександы көмiрсутектерiмен, анилинмен,
нитроқосындылармен, жеңiл қышқылдармен,
көмiртек тотығымен және құрамында күкiрт бар газдармен жұмыс iстеген кезде сол мамандықтар
12
36
101.
Майларды селективтi ерiткiштермен тiкелей
тазалайтын және парафинсiздендiретiн химиялық
талдау лаборанты; этил сұйығын талдайтын
химиялық талдау лаборанты
12
102.
Сынаққа терiп алушы
12
103.
N 20, 481-10, 481-Zn, 481-Сu катализаторларын тұрақты талдайтын химиялық талдау лаборанты
және химик
12
104.
Қалған катализаторларды тұрақты талдайтын
химиялық талдау лаборанты және химик
6
105.
Күкiрттi мұнаймен, күкiрттi газ конденсатымен
және құрамында күкiрт бар мұнай газымен еркiн
күкiрт сутегiсiн бөлген кезде тұрақты талдайтын химиялық талдау лаборанты, техник
және химик
12
117-тарау. Магиcтральді мұнай-газ құбырлары және кәсіпорындардың газ шаруашылығы
106.
Жерасты мұнай-газ құбырларына қызмет iстейтiн линиялық қараушы
6
107.
Жерасты және магистральды мұнай-газ құбырларын пайдаланатын, жөндейтiн линиялық құбыр жүргiзушi және слесарь
6

1) сернистые нефти и сернистый газоконденсат, выделяющие свободный сероводород
12
2) прочие виды нефти
6
96.
Осмотрщик железнодорожных цистерн, емкостей и нефтесудов, контролер по качеству нефти и нефтепродуктов
6
97.
Рабочие нефтебаз, непосредственно занятые разгрузкой и отгрузкой аммиачной воды
6
Глава 115. Подземная газификация угля
98.
Оператор подземных газогенераторов, замерщик параметров на газогенераторах
12
Глава 116. Лаборатории
99.
Инженер, техник, лаборант химического анализа, мастер и рабочий лаборатории и опытных установок, постоянно работающие на анализе газа, нефти, продуктов перегонки угля и сланцев, продуктов переработки нефти; мойщик, занятый мойкой посуды из-под химпродуктов
12
100.
Те же профессии на синтезе и исследовании при работе с ароматическими, непредельными, циклопентановыми, циклогексановыми углеводородами, анилином, нитросоединениями, летучими кислотами, окисью углерода и серосодержащими газами
12
36
101.
Лаборант химического анализа, непосредственно занятый на очистке и депарафинизации масел селективными растворителями; лаборант химического анализа, занятый на анализе этиловой жидкости
12
102.
Пробоотборщик
12
103.
Химик и лаборант химического анализа, постоянно занятые на анализе катализаторв N 20, 481-10, 481-Zn,481-Сu
12
104.
Химик и лаборант химического анализа, постоянно занятые на анализе остальных катализаторв
6
105.
Химик, техник, лаборант химического анализа и пробоотборщик при работе с сернистой нефтью, сернистым газоконденсатом и серосодержащим нефтяным газом при выделении свободного сероводорода
12
Глава 117. Магистральные нефтегазопроводы и газовое хозяйство предприятий
106.
Линейный обходчик, занятый обслуживанием подземных нефтегазопроводов
6
107.
Линейный трубопроводчик и слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов, занятые эксплуатацией, ремонтом и монтажом подземных и магистральных нефтегазопроводов
6

108.
Технологиялық компрессорлардың машинисi,
компрессор қондырғылардың машинисi, iштен
жану двигателiнiң машинисi, газ жабдығын
пайдалану және жөндеу слесары, технологиялық
қондырғыларды жөндеу слесары - газ
қондырғыларында iстейтiн, газ бөлу станциясының операторы, технологиялық насостардың машинисi,
магистарльды газ құбырларының операторы:
1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлетiн газ бен
мұнайды және одоризделген газды тасымалдайтын
12

108.
Машинист технологических компрессоров, машинист компрессорных установок, машинист двигателя внутреннего сгорания; слесарь по эксплуатации и ремонту газового оборудования, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, занятые на ремонте газовых установок, оператор газораспределительной станции, машинист технологических насосов, оператор магистральных газопроводов:
1) на транспортировке газа и нефти, выделяющих свободный сероводород, и одоризованного газа
12

3) арнайы киiмдi механикалық жуу және
дезинфекция жасауда
6
4) негiз реагенттерiн дайындауда
12
5) балауыз бен ерiткiштердің сынақтарын алуда
6
6) сынақтарды терiп алу мен бөлуде
6
7) негiзгi цехтарда тозаңды тұрақты жинайтын және үй-жайдың iшiнде жыныстарды таңдап алуда
12
8) тау балауызы өндiрiсi цехтарында тұрақты
iстейтiн
12
133.
Кептiрушi
134.
Жөндеушi-слесарь, электр жабдығын жөндейтiн
слесарь-электрик, электр жабдығына қызмет
iстейтiн электромонтер:
12
1) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша 12 күнтізбелік күн қосымша демалыс
алатын учаскелерде жабдықтарды тұрақты
жөндейтiн
12
2) негiзгi өндiрiстiк жұмысшылар зияндылығы
бойынша 6 күнтізбелік күн қосымша демалыс
алатын учаскелерде жабдықтарды тұрақты
жөндейтiн
6
3) электросүзгiлер подстанцияларында iстейтiн
6
135.
Өндiрiстiк цехтарда тұрақты iстейтiн басшылар
мен мамандар, мастерлер
12
136.
Техникалық бақылау бөлiмiнiң мастерi, диспетчер
6
122-тарау. Мұнай және газ өнеркәсібінің жалпы мамандықтары
137.
Технологиялық қондырғылардың операторы,
компрессор қондырғылардың машинисi, майлаушы, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь, сұйытылған газ өндiрiсiндегi механик
12
137-1.
Метанол мен қышқылдарды қолданумен байланысты жұмыстармен айналысатын жұмысшылар
12
138.
Өндiрiстiк канализацияны, ұстағыштарды, тазалау ғимараттарын, мұнай бөлушiлер мен мұнай өндеу заводтарының, станцияларының, мұнай базаларының және промыселдердiң тоннельдерiн жөндейтiн және қызмет көрсететiн жұмысшы:
12
1) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлетiн
12
36
2) еркiн күкiрт сутегiсiн бөлмейтiн
6
139.
Жабдық пен құбырларды шынымен, эпоксидтi
шайырмен, силикатты эмальмен және лакпен
химиялық реагенттi қолдана отырып көмкеретiн
жұмысшылар
12
140.
Мұнай өнiмдерiн және химиялық өнiмдермен
ластанған конденсат жинау және тазалау
станциясының жұмысшылары
6
140-1.
Мұнай кәсіпшілігі жабдықтарын монтаждаумен, қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеуші
6
141.
Насос және компрессор станцияларында промыселде iстейтiн майлаушы, промыселде iстейтiн линиялық қарап өтушi
6
142.
Аппаратураны, кокстеу және асфальттау кубтарын, амбарларды, резервуарларды, цистерналарды, мерниктердi, баржаларды, кемелердi және басқа мұнайдан, мұнай өнiмдерiнен және химиялық өнiмдерден босағандардың iшiн тазалайтын тазалаушы
12
143.
Электр жабдығын жөндейтiн электромонтер, электр жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер, приборшы, технологиялық қондырғыларды жөндейтiн және қызмет көрсететiн слесарь, iстеп тұрған технологиялық қондырғыларда iстейтiн, мұнай, газ, сланец және көмiр өңдеудiң тиiстi өндiрiстерiнде көзделмеген көмекшi жұмысшы
6

3) при механической стирке спецодежды и дезинфекции
6
4) по подготовке щелочных реагентов
12
5) по отбору проб воска и растворителей
6
6) по отбору и разделке проб
6
7) постоянно занятый на уборке пыли в основных цехах и на выборке породы в помещениях
12
8) постоянно работающий в цехах по производству горного воска
12
133.
Сушильщик
12
134.
Слесарь-ремонтник, слесарь-электрик по ремонту электрооборудования, электромонтер по обслуживанию электрооборудования:
1) при постоянной работе по ремонту оборудования на участках, где большинство основных рабочих получают дополнительный отпуск по вредности 12 календарных дней
12
2) при постоянной работе по ремонту оборудования на участках, где большинство основных производственных рабочих получают дополнительный отпуск по вредности 6 календарных дней
6
3) занятый на подстанциях электрофильтров
6
135.
Руководители и специалисты, мастера, постоянно занятые в производственных цехах
12
136.
Мастер отдела технического контроля, диспетчер
6
Глава 122. Общие профессии нефтяной и газовой промышленности
137.
Оператор технологических установок, машинист компрессорных установок, смазчик, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок и механик, занятые в производстве сжиженного газа
12
137-1.
Рабочие занятые работами, связанными с применением метанола и кислот
12
138.
Рабочий по ремонту и обслуживанию промышленной канализации, ловушек, очистных сооружений, нефтеотделителей и тоннелей нефтегазоперерабатывающих заводов, станций, нефтебаз и промыслов:
1) при выделении свободного сероводорода
12
36
2) без выделения свободного сероводорода
6
139.
Рабочие, постоянно занятые на работах по покрытию оборудования и труб стеклом, эпоксидными смолами, силикатными эмалями и лаками с применением химических реагентов
12
140.
Рабочие станции по сбору и очистке конденсата, загрязненного нефтепродуктами и химическими продуктами
6
140-1.
Слесарь-ремонтник, занятый монтажом, обслуживанием и ремонтом нефтепромыслового оборудования
6
141.
Смазчик, занятый в насосных и компрессорных станциях на промыслах; линейный обходчик, занятый на промыслах
6
142.
Чистильщик, занятый на внутренней очистке аппаратуры, коксовых и асфальтовых кубов, амбаров, резервуаров, цистерн, мерников, барж, судов из-под нефти, нефтепродуктов и химпродуктов
12
143.
Электромонтер по ремонту электрооборудования, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, приборист, слесарь по ремонту и обслуживанию технологических установок, подсобный рабочий, занятые на действующих технологических установках, непредусмотренные в соответствующих производств по переработке нефти, газа, сланца и угля
6

113.
Анизиндер, аминофенолдар, нитроанизалдар,
нитрофенотолдар, фенетидиндер, крезидин,
нитроаминанизолдар және нитроаминофенолдар
өндiру Жұмысш ылар, басшылар және мамандар
12
36
114.
Көмiрсутектерiнiң сульфохлоридтерiн:
(паратолуолсульфахлорид, бензолсульфохлорид,
ортонитрохлорбензолпарасульфохлорид,
салицилсульфохлорид, парафенилуретилансульфохлорид, хлорбензолсульфохлорид) және осы қатардағы
басқа да ұқсас заттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
115.
Анилин және оның нитрохлортуынды, нитротуынды толуидиндердi, ксилидиндер мен хлоранил өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36

113.
Производства анизидинов, аминофенолов, нитроанизолов, нитрофенотолов, фенетидинов, крезидина, нитроаминоанизолов и нитроаминофенолов
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
114.
Производства сульфохлоридов углеводородов:
(паратолуолсульфохлорида, бензолсульфо - хлорида, ортонитрохлорбензолпарасульфо-хлорида, салицилсульфохлорида, парафенилуретилансульфохлорида, хлорбензолсульфохлорида) и других аналогичных веществ этого ряда
Рабочие, руководители и специалисты
12
115.
Производства анилина и его нитро- хлорпроизводных, нитропроизводных толуидинов, ксилидинов и хлоранила
Рабочие, руководители и специалисты
12
36

116.
2-нитроанизол-4-сульфодиэтиламид,
2-нитрохлорбензол-4-сульфодиэтиламидмид,
2-аминофенол-4-сульфомид, 1-хлор-2-нитробензол- 4-сульфомид және осы тармақта тізілген (анизиндер, фенетиндер және аминофенолдер анизолдар) өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
117.
Диацилгидразин өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
118.
Азурин қышқылын, 1,5 нафтил-аминсульфоқышқылын, 1,5-дисульфонафталин, Периқышқылын, амин-тобиас қышқылын, 2,5 және 2,8-нафтиламинсульфоқышқылын,
нафтиламин-2-сульфоқышқылын, аминонафтолсульфоқышқылын, 1,3-нафтолсульфоқышқылын, 2,4-нафтолсульфоқышқылын,
2-нафтол-7-сульфоқышқылын, 2,7-нафтоалинди
сульфоқышқылын, нафталин-бетасульфоқышқылын-
натрий тұзын, 2,8-диоксинафталин- 6-сульфоқышқылын, 2,6-нафталин-дисульфоқышқылын,
диоксинафталин, аминоэпсилон қышқылын, Клеве қышқылын -1,6 және 1,7, Невиль-Винтер-қышқылын, Чикаго С қышқылын, эхтқышқылын, анилин- омегасульфоқышқылын, бензолсульфоқышқылын, 3-аминотолуол-6-сульфоқышқылын, 4-аминоанизол-2-сульфоқышқылын, 2-аминоанизол-
4-сульфоқышқылын, 4-аминотолуол-2,5- дисульфоқышқылын, 4-аминотолуол-3-
сульфоқышқылын, паратолуол-сульфоқышқылын, нитро-Клеве-қышқылын, нитроацет-Клеве-қышқылын,
паранитротолуол-ортосульфоқышқылын, метанитробензол сульфоқышқылын, 3-интроанилин-
4-сульфоқышқылын, ортонитрохлор бензолпара сульфоқышқылын, 5-интро-2-аминоанизол-4-
сульфоқышқылын, 4-интроанилин-2-сульфоқышқылын,
динитростильбенди сульфоқышқылын, 6-
нитро-2-аминофенол-4-сульфоқышқылын,
параанизил-И-қышқылын, динафтил-И-қышқылын, тиоанилиндисульфоқышқылын, 1,4-толуол- сульфоамидо-8-нафтол сульфоқышқылын, натрий
динитродифенилсульфид-сульфоқышқылын,
этокси-Клеве-қышқылын, этокси-Шеффер тұзын,
ссупрамин-пурпурин-қышқылын, 2-этиламинотолуол- 4-сульфоқышқылын, 2-этокси-1-нафтиламин-6- сульфоқышқылын, хлорбензол сульфоқышқылын, паранитрохлорбензол-орто-сульфоқышқылын-аммоний тұзы, Бренер-Клеве-қышқылын, этилбензиланилин-
сульфоқышқылын,окситобиас қышқылын, амин-Ц- қышқылын, Г-тұзын, кроцеин тұзын, Р-тұзын,хромотроп қышқылын, Шеффер-тұзын,
диаминостильбендисульфоқышқылын, амин-С-
қышқылын, Чикаго СС қышқылын, Аш-қышқылын, Гамма-қышқылын, И-қышқылын, нафталды сары,
метанил қышқылын және осы тармақта тiзiлген басқа да ұқсас өнiмдердi (бензол
нитроаминоксисульфо қышқылын, толуол, фенол, нафталин)өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12

116.
Производства 2-нитроанизол-4- сульфодиэтиламида, 2-нитрохлорбензол- 4-сульфодиэтиламида, 2-аминофенол-4- сульфоамида, 1-хлор-2-нитробензол-4- сульфоамида и других химических веществ аналогичных перечисленным в данном пункте (производных анизидинов, фенетидинов, аминофенолов и анизолов)
Рабочие, руководители и специалисты
12
117.
Производство диацилгидразина
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
118.
Производства азуриновой кислоты, 1,5- нафтил-аминсульфокислоты, 1,5- дисульфонафталина, перикислоты, амино-тобиас-кислоты, 2,5 и 2,8- нафтиламинсульфокислоты, нафтиламин-2-сульфокислоты, аминонафтолсульфокислоты, 1,3- нафтолсульфокислоты, 2,4- нафтолсульфокислоты, 2-нафтол-7- сульфокислоты, 2,7-нафталиндисульфо- кислоты, нафталинбетасульфокислоты- натриевой соли, 2,8-диоксинафталин-6- сульфокислоты, 2,6-нафталин-дисульфо- кислоты, диоксинафталина, аминоэпсилон кислоты, Клеве кислоты-1,6 и 1,7, Невиль-Винтер-кислоты, Чикаго С кислоты, эхткислоты, анилин-омегасульфокислоты,
бензолсульфокислоты, 3-аминотолуол-6- сульфокислоты, 4-аминоанизол-2- сульфокислоты, 2-аминоанизол-4-сульфо- кислоты, 4-аминотолуол-2,5-дисульфокислоты, минотолуол-3-сульфокислоты, паратолуол- сульфокислоты, нитро-Клеве-кислоты, нитроацет-Клеве-кислоты, паранитротолуол-ортосульфокислоты, метанитробензолсульфо- кислоты, 3-нитроанилин-4-сульфокислоты, ортонитрохлор-бензолпарасульфокислоты, 5-нитро-2аминоанизол-4-сульфокислоты, 4-нитро-анилин-2-сульфокислоты, динитростильбендисульфокислоты, 6-нитро-
2-аминофенол-4-сульфокислоты, параанизил- И-кислоты, динафтил-И-кислоты, тиоанилиндисульфокислоты,,4-тоуол- сульфоамидо-8-нафтолсульфокислоты, динитродифенилсульфид-сульфокислоты натрия, этокси-Клеве кислоты, этокси-Шеффера соли, супрамин-пурпуриновой кислоты, 2- этиламинотолуол-4-сульфокислоты, 2-этокси- 1-нафтиламин-6-сульфокислоты, хлорбензол- сульфокислоты, паранитро-хлорбензол- ортосульфокислоты-аммонийной соли, Бренера- кислоты, Клеве-кислоты, этилбензиланилин- сульфокислоты, окситобиас кислоты, амино-Ц-кислоты, Г-соли, кроцеиновой соли, Р-соли, хромотроповой кислоты, Шеффера-соли, диаминостильбендисульфокислоты, амино-С-кислоты, Чикаго СС кислоты, Аш-кислоты, Гамма-кислоты, И-кислоты, нафтолового желтого, метаниловой кислоты и других аналогичных продуктов, перечисленных в данном пункте(нитроаминооксисульфокислот бензола,толуола, фенола и нафталина)
Рабочие, руководители и специалисты
12

119.
Паранитрохлорбензол-ортосульфоқышқылын
өндiру
1) балқымадағы және ПНХБ сульфатаудағы
жұмысшылар және ауысым мастерлерi
12
36
2) жұмысшылардың, басшылар мен мамандардың қалған мамандықтары
12
120.
Сульфанилат өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
121.
Нафтионит өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
18
36
122.
Терефталь қышқылын, парааминсалицилдықышқыл
натрий (паснатрий) өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
123.
Бензолдың және нафталиннiң аминоксисульфатуынды карбон қышқылдарын
(оксинафтойдты, крезотиндi қышқылдар мен олардың туындылары; салицил, антранил, бензой қышқылдарын және олардың туындыларын;
сульфасалицил-Аш-қышқылын, карбоксифенил-гамма-қышқылын, қызыл хроман, хроман-қышқылын және осы қатардың басқа ұқсас өнiмдерiн өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
124.
Бензолхлорид өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
125.
Бензолхлорид және бензилденген өнiмдер:
(паронитробензоилхлорид, метанитробензоилхлорид, 1,5-дибензоилнафталин, параметоксибензоилхлорид, параметоксибензоил сiркелi эфир, паранитробензоил сiркелi эфир,
парааминобензоилциан сiркелi эфир, парааминобензоил-И-қышқылын, парааминобензоил) 2-И-қышқылын, бензоил-Аш-қышқылын, бензоил-И- қышқылын, парааминобензоил-3-амино- 5-сульфасалицил-қышқылын, (метааминобензоил)
2-И-қышқылын, парахлорбензоилхлорид және осы тармақта тiзiлген ұқсас химиялық заттарды өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
126.
Параоксидифениламин өндiру, экстралин өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
127.
Дифениламин, 4,4-диамнодифенилциклогексан,
диаминодитолил циклогексан,
диаминодианизидинциклогексан өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
128.
Этилденген және метилденген хош иiстi аминдер мен олардың туындыларын: диметиланилин, этилбензиланилин, моноэтиланилин, диэтиланилин,
этилхлортотолуидин, паранитродиэтиланилин,
моноэтилальфанафтиламинбромгидрат, 2-этиламино-4-окситолуол, күкiрт
қышқыл паранитрозодиметиланилин, диоксиэтил-метатолуидин, оксиэтилэтиланилин, диоксиэтиланилин, диоксиэтиланилин,
диэтилметааминофенол, нитрозодиэтиланилин,
парааминодиэтиланилин, диэтилметанил
қышқылын, монометиланилин және осы қатардың ұқсас өнiмдерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
129.
Монометиламин, моноэтиламин, триметиламин,
триэтал, диметиламин сульфатын және басқа
ұқсас өнiмдердi (майлы қатардың этилденген
және метилденген аминдерiн өндiру) Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12

119.
Производство паранитрохлорбензол-
ортосульфокислоты
1) рабочие и сменные мастера на плавке и сульфировании ПНХБ
12
36
2) остальные профессии и рабочих, руководителей и специалистов
12
120.
Производство сульфанилата
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
121.
Производство нафтионита
Рабочие, руководители и специалисты
18
36
122.
Производство терефталевой кислоты, парааминосалициловокислого натрия (паснатрий)
Рабочие, руководители и специалисты
12
123.
Производство аминокси- и сульфопроизводных карбоновых кислот бензола и нафталина (оксинафтойных, крезотиновых кислот и их производных; салициловой, антраниловой, бензойной кислот и их производных; сульфосалицил-Аш-кислоты, карбоксифенил-гамма-кислоты, хромана красного, хроманкислоты и других аналогичных продуктов этого ряда)
Рабочие, руководители и специалисты
12
124.
Производство бензоилхлорида
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
125.
Производство бензоилхлоридов и бензоилированных продуктов (паронитробензоилхлорида,
метанитробензоилхлорида, 1,5- дибензоилнафталина, параметоксибензоилхлорида, параметоксибензоилуксусного эфира, паранитробензоилуксусного эфира, парааминобензоилциануксусного эфира, парааминобензоил-И-кислоты, (парааминобензоил)2-И-кислоты, бензоил-Аш-кислоты, бензоил-И- кислоты, парааминобензоил-3-амино-5- сульфосалициловой кислоты, (метааминобензоил)2-И-кислоты, парахлорбензоилхлорида и других химических веществ, аналогичных перечисленным в данном пункте
Рабочие, руководители и специалисты
12
126.
Производство параоксидифениламина, производство экстралина
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
127.
Производства производных дифениламина, 4,4-диамнодифенилциклогексана, диаминодитолилциклогексана, диаминодианизидинциклогексана
Рабочие, руководители и специалисты
12
128.
Производства этилированных и метилированных ароматических аминов и их производных: диметиланилина, этилбензиланилина, моноэтиланилина, диэтиланилина, этилортотолуидина, паранитродиэтиланилина, моноэтилальфанафтиламинбромгидрата,
2-этиламино-4-окситолуола, паранитрозодиметиланилина сернокислого, диоксиэтил- метатолуидина, оксиэтилэтиланилина, диоксиэтиланилина, диэтилметааминофенола, нитрозодиэтиланилина, парааминодиэтиланилина, диэтилметаниловой кислоты, монометиланилина и других аналогичных продуктов этого ряда
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
129.
Производства моноэтиламина, монометиламина, триметиламина, триэтала, сульфата диметиламина и других аналогичных продуктов (этилированных и метилированных аминов жирного ряда)
Рабочие, руководители и специалисты
12

137.
Михлер кетонын, централит, лейконат желiмiн,
алқызыл қышқылды, карбанилид өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
138.
Аминобензол (қоңыр азоамин О), аминоазоттолуол
(гранат азаомин Ж), диазоаминобензол,
диазодинитробензол, диазодиметиланилин өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
139.
"О" көк диазолiн, "2Ж" алқызыл диазолiн,
"К" көк диазолiн, "О" қызғылт диазолiн,
"О" қызғылт-сары диазолiн, "К" қара-күлгiн
диазолiн, "К" алқызыл диазолiн,
нитродиазоксидiн, қызғылт-сары диазаминол және басқа осы тармақта тiзiлген химиялық
заттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12

137.
Производства кетона Михлера, централита, клея лейконата, алой кислоты, карбанилида
Рабочие, руководители и специалисты
12
138.
Производства аминоазобензола (азоамин коричневый О), аминоазотолуола (азоамин гранат Ж), диазоаминобензола,
диазодинитробензола, диазодиметиланилина
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
139.
Производства стойких диазосоединений диазоля синего "О", диозоля алого "2Ж", диазоля синего "К", диазоля розового "О", диазоля оранжевого "О", диазоля темно-фиолетового "К", диазоля алого "К", нитродиазооксида, диазоаминола оранжевого и других химических веществ, перечисленных в этом пункте
Рабочие, руководители и специалисты
12

140.
Бензолдың моно-полинитроқосылыстарын, толуол, ксилол, фенол және олардың хлортуындыларын
(нитробензол, мононитротолуол, нитрооксилол,
мононитрохлорбензол, динитрохлорбензол,
трихлорнитробензол, динитрохлорбензол, трихлорнитробензол, динитрофенол,
пикрин қышқылын, динитротолуол, ортонитрофенол, паранитрофенол, 2,5-дихлорнитробензол,
4-нитро-6-хлор-2-амино-фенол, динитробензол
және басқа осы тармақта тiзiлген химиялық
заттарды өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36

140.
Производства монополинитросоединений бензола, толуола, ксилола, фенола и их хлорпроизводных(нитробензола, мононитротолуолов, нитроксилолов, мононитрохлорбензолов, динитрохлорбензола, трихлорнитробензола, динитрофенола, пикриновой кислоты, динитротолуола, ортонитрофенола, паранитрофенола, 2,5- дихлорнитробензола, 4-нитро-6-хлор-2- амино-фенола, динитробензола и других химических веществ, аналогичных перечисленным)
Рабочие, руководители и специалисты
12
36

302.
Этролдар: нитроцеллюлозды, этилцеллюлозды,
ацетобутиратцеллюлозды және ацетилцеллюлозды,
ЭЗО массасын және целлон өндіру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
303.
Полихлорвинил шайыры және хлорвинил сополимерлерi негiзiнде пластмасса, минпласт
сепараторларын және олардың полихлорвинил
пластигiнiң изоляция лентасын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
304.
Шыныпластиктер, шынышпон және шынытестолит өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
305.
Қабатты пластиктер: текстолит, асботекстолит,
бакелит пленкасын, декоративтi қабатты
пластиктердi, орау бұйымдарын, сiңiрiлген
тканьдердi, қабатты пластиктен бұйымдар өндiру
1) Сiңiру бөлiмiнiң жұмысшылары, лактаушы,
листi материалдарды престеушi, бұйымдарды
орау әдiсiмен дайындаушы, шабушы, сiңген тканьдi және құбырларды арамен, қоларамен, станкотармен кесушi жөндеушi слесарь, аппаратура жабдығын жөндеушi слесарь, басшылар және мамандар
12
2) қалған жұмысшылар
6
306.
Фторорганикалық мономерлер, полимерлер,
мополимерлер өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
307.
Фотопластиктер мен олардың сополимерлерiнен бұйымдар өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
308.
Поропластар мен олардан алынған
бұйымдарды өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
309.
Фенопластар, аминопластар, пульвербакелит,
фаолит, волокнит, асбест массасын, асбовинил,
арзамит, АТМ, ФКФ, мипора, ВДУ өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
310.
Винил эфирлерi мен олардың полимерлерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
311.
Полистирол, полистирол пленкасы мен
жiбiн және стиролдың сополимерлерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
312.
Стиролдың галлоид туындыларын, олардың
полимерлерiн және бетавинилнафталиндi
сополимерлерiн өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
313.
Асфальт-пектi массаларын өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
314.
Асфальт-битумды массаларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
315.
Аккумулятор бактары мен тығындарын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
316.
Трикрезилфосфат және трифенилфосфат өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
317.
Дибутилфталат, диоктилфталат, диэтилоксалат,
диметилфталат, дибутилсебацинат,
дибутиладипинат, жоғары қышқылдар негiзiндегi
пластификаторлар, диоктилсебацинат,
термостабилин, фталат НС-7-9,
полиэтилентерефталат, метилтерефталат,
трибутилфосфат, диметилтерефталат және осы тармақта тiзiлгендерге ұқсас басқа химиялық
заттарды (пластификаторлар мен олардың
қоспаларын өндiру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12

302.
Производство этролов: нитроцеллюлозного, этилцеллюлозного, ацетобутиратцеллюлозного и ацетилцеллюлозного, массы ЭЗО и целлона
Рабочие, руководители и специалисты
12
303.
Производства пластмасс на основе полихлорвиниловой смолы и сополимеров хлорвинила, мипластовых сепараторов и изоляционной ленты их полихлорвиниловых пластикатов
Рабочие, руководители и специалисты
12
304.
Производство стеклопластиков, стеклошпона и стеклотекстолита
Рабочие, руководители и специалисты
12
305.
Производства слоистых пластиков:
текстолита, асботекстолита, бакелитовых пленок, декоративных слоистых пластиков, намоточных изделий, пропитанных тканей, изделий из слоистых пластиков
1) рабочие отделений пропитки; лакировщик, прессовщик листовых материалов, изготовитель изделий методом намотки, рубщик;резчик на пилах, ножовках и станках, занятый резкой пропитанной ткани и труб; слесарь- ремонтник, слесарь по ремонту аппаратурного оборудования, руководители и специалисты
12
2) остальные рабочие
6
306.
Производства фтороорганических мономеров, полимеров и мополимеров
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
307.
Производство изделий из фторопластиков и их сополимеров
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
308.
Производство поропластов и изделий из них
Рабочие, руководители и специалисты
309.
Производства фенопластов, аминопластов, пульвербакелита, фаолита, волокнита, асбестовых масс, асбовинила, арзамита, АТМ, ФКФ, мипоры, ВДУ Рабочие, руководители и специалисты
12
310.
Производство виниловых эфиров и их полимеров
Рабочие, руководители и специалисты
2
311.
Производства полистирола, пленки и нити из полистирола и сополимеров стирола
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
312.
Производства галоидопроизводных стирола, их полимеров и сополимеров с бетавинилнафталином
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
313.
Производство асфальто-пековых масс
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
314.
Производство асфальто-битумных масс
Рабочие, руководители и специалисты
12
315.
Производство аккумуляторных баков и пробок
Рабочие, руководители и специалисты
12
316.
Производство трикрезилфосфата и трифенилфосфата
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
317.
Производства дибутилфталата, диоктилфталата, диэтилоксалата, диметилфталата, дибутилсебацината, дибутиладипината, пластификаторов на основе высших кислот, диоктилсебацината, термостабилина, фталата НС-7-9, полиэтилентерефталата, метилтерефталата, трибутилфосфата, диметилтерефталата и других химических веществ, аналогичных перечисленным в данном пункте (пластификаторов и их смесей)
Рабочие, руководители и специалисты
12

325.
Кальций стеаратын өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
326.
Пластмасса бұйымдарын өндiру
Ыстық престеу, қысыммен қалыптау және құю
әдiсiмен (бұйымдарды гидравликалық престе
штранг-престерде, құйма, шприцвакуумде
қалыптау, дайындау, және басқа машиналарда)
1) полимерлеу аппаратшысы, пластмассадан
жасалған бұйымдарды престеушi; поропластардан жасалған бұйымдарды қалыптаушы; бақылау- өлшеу приборлары және автоматика жөнiндегi слесарь, жөндеушi-слесарь, электр жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер, түзетушi,
арматура күйдiретiн жұмысшылар, таблеткалау
бөлiмдерiнiң жұмысшылары, бөлшектеушi,
органикалық ерiткiштермен жұмыс iстейтiн
жинақтаушы, лактаушы, қоймашы, қосалқы
тасымалдаушы жұмысшы, мастер және басшылар
12

325.
Производство стеарата кальция
Рабочие, руководители и специалисты
12
326.
Производство изделий из пластмасс Методом горячего прессования, формования и литья под давлением (изготовление изделий на гидравлических прессах, штранг-прессах, литьевых, шприцвакуумформовочных и других машинах)
1) аппаратчик полимеризации, прессовщик изделий из пластмасс; формовщик изделий из поропластов, литейщик пластмасс, слесарь по контрольно-измерительным приборам и автоматике, слесарь-ремонтник, электромонтер по обслуживанию электро- оборудования, электромонтер по ремонту электрооборудования, наладчик литьевых машин, рабочие на выжиге арматуры, рабочие таблеточных отделений, дробильщик, комплектовщик при работе с органическими растворителями, лакировщик, кладовщик, подсобный (транспортный) рабочий, мастер и руководители
12

2) престеу және құю бөлiмдерiндегi қалған
жұмысшылар
6
1-параграф. Органикалық шыныдан және винипластан жасалған; түйісу әдісімен жасалған бұйымдар; құю әдісімен
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
2-параграф. Целлулоидтан жасалған бұйымдар
1)ацетондаушы, бояу дайындайтын жұмысшылар, баспашы, терiмшi, целлулоид бұйымдарын престеушi-үрлеушi, гравер, пластмассадан жасалқан бұйымдарды престеушi, штампышы, целлулоид пластиналарын сөгушi, бұйымдарды ацетон қолданып ыстық әдiспен өңдейтiн жұмысшылар, бұйымдарды пневматикалық бояумен айналысатын жұмысшылар; басшылар және
мамандар
12
2) қалған жұмысшылар
6
Экструзион әдiсiмен алынған пленка және жiптер
1)экструдер машинисi, дайындамалар мен
пластикалық массадан жасалған бұйымдарды
кесушi, басшылар және мамандар
12

2) остальные рабочие прессовых и литьевых отделений
6
Параграф 1. Изделия из органического стекла и винипласта; изделия контактным методом; пленка поливочным методом
Рабочие, руководители и специалисты
12
Параграф 2. Изделия из целлулоида
1) ацетонировщик, рабочие по приготовлению красок, печатник, наборщик, прессовщик-выдувщик целлулоидных изделий, гравер, прессовщик изделий из пластмасс, штамповщик, распарщик целлулоидных пластин; рабочие, занятые обработкой изделий горячим способом с применением ацетона; рабочие, занятые на пневматической раскраске изделий;
руководители и специалисты
12
2) остальные рабочие
6
Пленки и нити экструзионным методом
1) машинист экструдера, резчик заготовок и изделий из пластических масс, руководители и специалисты
12

2)жылжымалы составтың тiркеушi кондукторы,
жол жұмыскерi, кендi сұрыптайтын транспортердегi жұмысшылар
6
354.
Құрамында мышьяк бар кендер Жерасты тау-кен жұмыстары
1)кен мен жыныстың құрамында кремнийдiң бос
қос тотықы 10 пайыздан жоғары жерлерде
шпурларды бұрғылаушы, забойшы, проходкашы,
бекiтушi, жынысты жинаушы, люкшi, итерушi,
тиеушi, түсiрушi
24
36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
3) Жерасты жұмыстардағы басшылар және мамандар
12
Шахталар мен кенiштердiң үстiндегi Жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
355.
Әк тасы және бор
1)карьерлерде қол жұмыстарын iстейтiн забойшы, итерушi
12
2) қалған жұмысшылар
6
356.
Тұз ерiтiндiлерi Рассолпромыселдерi мен өндiрiс қалдықтарындағы жұмысшылар
132-тарау. Кендерді байыту және өңдеу
357.
Апатит-нефелин кенiштерi
1)кептiру бөлiмдерi жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)апатит және нефелин концентратын тиеу цехтары, жұмысшылар, басшылар және мамандар және негiзгi өндiрiс учаскелерiндегi бригадир
12
36
3)апатит және нефелин концентратын тиеу
цехтарында және кептiру, бөлшектеу бөлiмдерiнде тозаң ұстағыш аппараттарды тазалайтын және қызмет көрсететiн жұмысшылар
12
36
4)қалған барлық жұмысшылар, басшылар және
мамандар, 5-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда
барлық жұмысшылар басшылар және мамандар
12
5)фильтрлеу және реагенттердi дайындау
бөлiмдерiнде, сынақтарды терiп алуда және хфостарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен
терiп алуда iстейтiн жұмысшылар, басшылар
және мамандар
6
358.
Диатомит шикiзаты
1)кептiру бөлiмiнде iстейтiн тиеушi-түсiрушi,
газгенераторшы, күйдiрушi, жөндеушi-слесарь
12
36
2)-3)тармақта тiзiлгендердi қоспақанда қалқан
барлық жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
3)Фильтрлеу және реагенттердi дайындау
бөлiмдерiнде, сынақтарды терiп алуда және
хфостарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен
терiп алуда iстейтiн жұмысшылар
6
359.
Құрамында тотияйн бар кендер
1)Күйдiру цехындағы жұмысшылар, басшылар
және мамандар
12
36
2)3-тармақтақы тiзiлгендердi қоспақанда
жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
3)фильтрлеу және реагенттердi дайындау
бөлiмдерiнде, сынақтарды таңдап алуда және
қалдықтарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен таңдап алуда iстейтiн жұмысшылар
6
360.
Күкiрт кендерi
1)автоклавшы, тиеушi-түсiрушi, диiрмендер
машинисi, жөндеушi-слесарь және 2)-тармақтағы
тiзiлгендердi қоспағанда басқа жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
2)фильтрлеу және реагенттердi дайындау
бөлiмдерiнде, сынақтарды таңдап алуда және
қалдықтарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен терiп алуда iстейтiн жұмысшылар
6
361.
Калий, фосфорит, борат, барит кендерi
1)жұмысшылар, басшылар және мамандар
2-тармақтақы тiзiлгендердi қоспақанда
12

2) сцепщик-кондуктор подвижного состава, путевой рабочий, рабочие на транспортерах по сортировке руд
6
Мышьякосодержащие руды
Подземные горные работы
1) бурильщик шпуров, забойщик, проходчик, крепильщик, уборщик породы, люковой, откатчик, загрузчик-выгрузчик, где руда и порода содержат свободной двуокиси кремния свыше 10%
24
36
2) остальные подземные рабочие
12
36
3) руководители и специалисты на подземных работах
12
На поверхности шахт и рудников Рабочие, руководители и специалисты
6
355.
Известковый камень и мел
1) забойщик, откатчик, занятые в карьерах на ручных работах
12
2) остальные рабочие
6
356.
Соляные растворы
Рабочие рассолопромыслов и на отбросах производства
6
Глава 132. Обогащение и переработка руд
357.
Апатито-нефелиновые руды
1) сушильные отделения: рабочие, руководители и специалисты
12
36
2) цехи погрузки апатитового и нефелинового концентрата рабочие, руководители, специалисты и бригадир на участках основного производства
12
36
3) рабочие, занятые обслуживанием иочисткой пылеулавливающих аппаратов в сушильных, дробильных отделениях и в цехах погрузки апатитового и нефелинового концентратов
12
36
4) все другие рабочие, руководители и специалисты, за исключением перечисленных в пункте 5
12
5) рабочие, руководители и специалисты, занятые в отделениях фильтрации и приготовления реагентов, отборке проб и на выгрузке хвостов, на мойке и ручной отборке руд
6
358.
Диатомитовое сырье
1) загрузчик-выгрузчик, газогенераторщик, обжигальщик; слесарь-ремонтник, занятый в сушильном отделении
12
36
2) остальные рабочие, руководители и специалисты, за исключением перечисленных в пункте 3
12
3) рабочие, занятые в отделениях фильтрации и приготовления реагентов, на отборке проб и выгрузке хвостов, на мойке и ручной отборке руд
6
359.
Мышьякосодержащие руды
1) рабочие и сменные руководители и специалисты обжигового цеха
12
36
2) рабочие, руководители и специалисты, за исключением перечисленных в пункте 3
12
3) рабочие, занятые в отделениях фильтрации и приготовления реагентов, на отборке проб и выгрузке хвостов, на мойке и ручной отборке руд
6
360.
Серные руды
1) автоклавщик, загрузчик-выгрузчик, машинист мельниц, слесарь-ремонтник и другие рабочие, руководители и специалисты, за исключением перечисленных в пункте 2
12
2) рабочие, занятые в отделениях фильтрации и приготовления реагентов, на отборке проб и выгрузке хвостов, на мойке и ручной отборке руд
6
361.
Калийные, фосфоритные, баритовые и боратовые руды
1) рабочие, руководители и специалисты, за исключением перечисленных в пункте 2
12

2)фильтрлеу және реагенттердi дайындау бөлiмдерiнде, сынақтарды таңдап алуда және
қалдықтарды тиеуде, кендердi жууда және қолмен таңдап алуда iстейтiн жұмысшылар
6
362.
Озокерит қазып алу
Озокерит карьерлерiнде және тереңдiгi 100 м
разрездерде iстейтiн жұмысшылар
12
133-тарау. Химиялық талшық өндірісі вискоза өндірісі
363.
Вискоздық ерiтiндiлер дайындау
1)жұмысшылар, басшылар және мамандар:
целлюлоза дайындау, мерсеризациялау, майдалау, алдын ала пiсу камералары, сода станциясы 6 Қатты каустиктi барабандарды қолмен бөлетiн
жұмысшылар
12
2)ВА аппараттары, ерiту, вискоза погребi,
бояу қондырғысындағы жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
3)ксантат бөлiмi, күкiрткөмiртегiн төгу және
берудегi жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
364.
Вискозды филаменттi жiптердi қалыптау
иiру цехы, булағыш, бабина өндiрiсiнiң жуу бөлiмi, жiптердi, жәшiктерде жуу, қышқыл
жiбектi кептiру және тасымалдаудағы жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
365.
Қышқыл станциясы (шөктiру ваннасын дайындау
және оның регенерациясы) Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
366.
Қышқыл жiбектi тарқату
1)2-тармақта көрсетiлгендерден басқа жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)ылғалдау және бұрауды бекiту жұмысшы камералары
6
367.
Қышқыл жiбектi өңдеу цехы
1)2-тармақта көрсетiлгендерден басқа
жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)өңдеу ерiтiндiлерiн дайындау, өңделген
жiбектi сығу және кептiру бөлiмдерiндегi
жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
Ескерту: жұмысшылар, басшылар және мамандар: өңдеу ерiтiндiлерiн дайындау өңделген жiбектi сығу және кептiру бөлiмдерiн қышқыл жiбек өңдеу бөлмелерiнде орналастырқан жағдайда бұл бөлiмдердiң басшылары мен мамандарына қышқыл жiбек өңдеу бөлiмдерiнiң жұмысшылар, басшылар және мамандары сияқты жұмыс күн ұзақтықы қойылады.
368.
Yздiксiз процесс машиналарында визкоза
талшықтарын өндiру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
369.
Штапель талшығын өндiру және қалдықтарды штапель талшықтарына айналдыру
1)2-тармақта көрсетiлгендерден басқа жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)жеке үйде штапель талшығын орап-түйетiн
орналастырушы-ораушы
6
370.
Целлофан және пленка өндiру
1)целлофан машиналары және целлофанды лактау үйлерiнде тiкелей iстейтiн жұмысшылар,
басшылар және мамандар
12
36
2)жеке үйлерде целлофанды орап-түйетiн
орналастырушы-ораушы
6
371.
Мыс-аммиакты штапель талшығы мен жiбек өндiру
1)химиялық, иiру-өңдеу цехтары мен бөлiмдерiнiң, мыс пен аммиакты регенерациялаудағы жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
2)буып-түю, сұрыптау цехтарындағы жұмысшылар, басшылар және мамандар
6

2) рабочие, занятые в отделениях фильтрации и приготовления реагентов, на отборке проб и выгрузке хвостов, на мойке и ручной отборке руд
6
362.
Добыча озокерита Рабочие, занятые на озокеритовых карьерах и разрезах глубиной свыше 100 м
12
Глава 133. Производство химического волокна вискозное производство
363.
Приготовление вискозных растворов
1) подготовка целлюлозы, мерсеризация, измельчение, камера предварительного созревания, содовая станция рабочие, руководители и специалисты 6 Рабочие, занятые на ручной разбивке барабанов с твердым каустиком
12
2) аппараты ВА, растворение, вискозный погреб, красильная установка рабочие, руководители и специалисты
12
36
3) ксантатный отдел, слив и подача сероуглерода рабочие, руководители и специалисты
12
36
364.
Формование вискозных филаментных нитей прядильный цех, парилка, моечный отдел бабинного производства, мойка нитей в ящиках, сушка и транспортировка кислого шелка рабочие, руководители и специалисты
12
36
365.
Кислотная станция (приготовление осадительной ванны и ее регенерация)
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
366.
Размотка кислого шелка
1) рабочие, руководители и специалисты, кроме указанных в пункте 2
12
36
2) рабочие камеры увлажнения и фиксации крутки
6
367.
Цех отделки кислого шелка
1) рабочие, руководители и специалисты, кроме перечисленных в пункте 2
12
36
2) рабочие, руководители и специалисты отделов приготовления отделочных растворов, по отжиму и сушке отделанного шелка 12
Примечание. В случае размещения отделов приготовления растворов, отжима и сушки шелка в помещении отделки кислого шелка рабочим, руководителям и специалистам этих отделов устанавливается продолжительность рабочего дня аналогично рабочим, руководителям и специалистам отделочного цеха
368.
Производство вискозного волокна на машинах непрерывного процесса
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
369.
Производство штапельного волокна и переработка отходов в штапельное волокно
1) рабочие, руководители и специалисты, кроме перечисленных в пункте 2
12
36
2) укладчик-упаковщик, занятый упаковкой штапельного волокна в отдельном помещении
6
370.
Производство целлофана и пленки
1) рабочие, руководители и специалисты, занятые непосредственно в помещениях целлофановых машин и лакировки целлофана
12
36
2) укладчик-упаковщик и другие рабочие, занятые на упаковке целлофана в отдельном помещении
6
371.
Производство медноаммиачного штапельного волокна и шелка
1) рабочие, руководители и специалисты химических, прядильно-отделочных цехов и отделов, регенерации меди и аммиака
12
2) рабочие, руководители и специалисты упаковочно-сортировочных цехов
6

3)сүзгi-престер мен диализаторларды қайта
зарядтаушы және торларды жуатын жәнедәнекерлейтiн жұмысшылар
12
36
372.
Ацетатты талшық өндiру Химиялық, иiру-өңдеу цехтары мен бөлiмдерiнiң, ұшпалы ерiтiнділердi регенерациялаудағы жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
373.
Хлорин талшығын өндiру Химиялық, иiру-өңдеу цехтары мен бөлiмдерiнiң, ұшпалы ерiтiндiлердi регенерациялаудағы жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
374.
Техникалық ацетатты (триацетатты) талшық өндiру Жұмысшылар, басшылар жәнемамандар
12
36
375.
Синтетикалық талшықтар өндiру Химия цехы
1)нитрон талшықтары өндiрiсiндегi жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)қалған өндiрiстердегi жұмысшылар, басшылар
және мамандар
12
Иiру цехы
1)2 және 3-тармақтарда тiзiлгендерден басқа
жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2) химиялық талшықты ораушы
6
3) фильерлердi азот қышқылымен жуатын фильершi; иiру жабдықтарын күйдіруші
12
36
376.
Капрон жiбiн ыстықтай созу бөлiмiнiң
цехтары (учаскелерi), динильдi қондырғы (ВОТ)
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
377.
Қылдар мен қармақ баулар өндiру Қылдар мен бауларды сулау, тарту, жуу және
кептiру, эксиракциялау бөлiмiндегi жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
Ескерту: Қылдар мен баулар өндiрiсi химиялық
және иiру бөлiктерiнiң жұмысшылары синтетикалық талшықтар өндiрiсi химиялық және иiру цехтарындағыдай жұмыс күн ұзақтықын және қосымша демалысын алады.
378.
Өңдеу цехы Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
379.
Лавсан талшығын өндiру Лавсан өндiрiсiндегi штапель агрегаттарына қызмет көрсететiн
жұмысшылар
12
380.
Майландырғыштар өндiру
1)әк ерiтумен айналысатын химиялық ерiтiндiлер жасау аппаратшысы
12
36
Қалдық суларды бейтараптандырумен айналысатын бейтараптау аппаратшысы
12
36
әк тасымалдайтын қосалқы (тасымалдаушы)жұмысшы
12
2)химиялық ерiтiндiлер дайындайтын аппаратшы, шикiзат дайындау және шала өнiмдер мен өнiмдердi жiберу аппаратшысы, мастер, өндiрiстiк үйлердi жинаушы, жөндеушi-слесарь
6
3)Күкiрт көмiртегiн регенарациялайтын жұмысшылар, басшылар және мамандар, иiру
машиналарын тазалайтын тазалаушы
12
36
1-параграф. Химиялық талшықтары өндірісінің жалпы мамандықтары
381.
Айналдыра тоқу, қайта орау цехтары мен
сұрыптаулардағы жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
382.
Фильер шеберханасының жұмысшылары
12
383.
Гарнитура шеберханасының жұмысшылары
(жинау бөлiмi)
12
384.
Электр ұршық шеберханасының жұмысшылары (бұл шеберхана иiру цехында орналасса жұмыс күн ұзақтығы 6-сағат болады)
12
385.
Иiру насосиктерінің жұмысшылары
12

3) перезарядчик фильтропрессов и диализаторов, рабочие на мойке и пайке сеток
12
36
372.
Производство ацетатного волокна
Рабочие, руководители и специалисты химических, прядильно-отделочных цехов и отделов, регенерации летучих растворителей
12
373.
Производство волокна хлорин
Рабочие, руководители и специалисты химических, прядильно-отделочных цехов и отделов регенерации летучих растворителей
12
374.
Производство технического ацетатного волокна (триацетатного)
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
375.
Производство синтетических волокон
Химический цех
1) рабочие, руководители и специалисты производства волокна нитрон
12
36
2) рабочие, руководители и специалисты остальных производств
Прядильный цех
12
1) рабочие, руководители и специалисты, кроме перечисленных в пунктах 2 и 3
12
36
2) намотчик химического волокна
6
3) фильерщик, занятый на мойке фильер азотной кислотой; обжигальщик прядильных деталей
12
36
376.
Цехи (участки), отделения горячей вытяжки капроновой нити; динильная установка (ВОТ)
Рабочие, руководители и специалисты
12
377.
Производство щетины и лески
Рабочие, руководители и специалисты отделений: замочки, вытяжки, мойки и сушки щетины-лески, экстракции
Примечание. Рабочие химической и прядильной части производства щетины и лески имеют продолжительность рабочего дня и дополнительного отпуска такую же, как в химическом и прядильном цехах производства синтетических волокон
12
378.
Отделочный цех
Рабочие, руководители и специалисты
12
379.
Производство волокна лавсан
Рабочие, занятые на обслуживании
штапельных агрегатов в производстве волокна лавсан
12
380.
Производство замасливателей
1) аппаратчик приготовления химических растворов, занятый на растворении извести 12 36 аппаратчик нейтрализации, занятый нейтрализацией сточных вод 12 36 подсобный (транспортный) рабочий, занятый транспортировкой извести
12
2) аппаратчик приготовления химических растворов, аппаратчик подготовки сырья и отпуска полуфабрикатов и продукции, мастер, уборщик производственных помещений, слесарь-ремонтник
6
3) рабочие, руководители и специалисты, занятые на регенерации сероуглерода; чистильщик, занятый чисткой прядильных машин
12
36
Параграф 1. Общие профессии производства химических волокон
381.
Рабочие, руководители и специалисты крутильных, ткацких, перемоточных цехов и сортировки
6
382.
Рабочие фильерной мастерской
12
383.
Рабочие гарнитурной мастерской (наборное тделение)
12
384.
Рабочие электроверетенной мастерской (при расположении этой мастерской в прядильном цехе продолжительность рабочего дня 6 час.)
12
385.
Работники мастерской прядильных насосиков
12

402.
Фотошыныны қосымша өңдеу
1) фотошыныны қалайтын жұмысшылар
12
2)қабатталған шыныны түсiретiн және өңдейтiн
жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
3) фотошыныны және фотопластинкаларды кесушi
6
403.
Бланфиекс, барит массасын және жарық
сүзгiлерiн дайындау Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
404.
Фотоподложкасын баритаждау Жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
405.
"Момент" фотокомплектiлерiн дайындау
1)фотоматериалдарды жылтыратушы-лактаушы,
кинофотопленкаларды, фотоқағаздар мен
техпленкаларды кесушi, "Момент" фотокешенін монтаждаушы, жарыққа сезiмтал бұйымдарды брактаушы-визитажшы
12
36
2) қалған жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
2-параграф. Фотожелатин өндіру
406.
Негізгі шикiзаттан дихлорэтанмен май экстракциялау, дихлорэтанды регенарациялау
1)Экстракционды-дистилляциял және калибр
бөлiмдерiндегi жұмысшылар, басшылар және
мамандар
12
2)Бөлшектеу-сұрыптау бөлiмiндегi жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
407.
Шротты минералсыздандыру және оссеиндi тұз қышқылымен бейтараптау
1)Қышқыл және мацерция бөлiмдерiндегi
жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
2) гидрокөлiк жұмысшылары
6
408.
Оссеиндi күлдеу және бейтараптау
1)Күлдеу-бейтараптау бөлiмiндегi жұмысшылар,
басшылар және мамандар
6
2)әк және әк ерiтiндiлерi бөлiмiнiң жұмысшылары
12
409.
Күкiрт қышқылын дайындау, фракциялық пiсiру,
сүзгiлеу, вакуум-булау және фотожелатин
ерiтiндiлерiн консервiлеу Жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
410.
Фотографиялық фотожелатиндi кептiру және фотосенсибилизациялау
1)кептiру бөлiмiнiң жұмысшылары, басшылар
және мамандар
6
2)түсiру бөлiмiнiң жұмысшылары
6
3)фотожелатиндi фотосенсибилизациялау бөлiмiндегi жұмысшылар
12
135-тарау. Химиялық реактивтер
411.
Органикалық емес сынап тұздарын, фтор тұздарын, қорғасын тұздарын, цианды қосылыстар бар тұздарды, селен мен мышьякты өндiру
1)2-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда
жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)қоймашы, қосалқы (көлiкшi) жұмысшы, өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы
6
36
412.
Құрамында кремний, берилий, кадмий, марганец,
фосфор, хром, кобальт, барий және басқа металдар; органикалық емес тұздар органикалық емес қышқылдар және басқа неорганикалық реактивтер өндiру
1)2-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда
жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
2)қоймашы, қосалқы (көлiкшi) жұмысшы,
өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы
6
413.
Органикалық реактивтердi күштi әсер ететiн
реактивтердi қолданып: цианды сутегiн және
цианды тұздарды, мышьякты ангидрид, сулема және күкiрт көмiртегiн өндiру
1)2-тармақта тiзiлгендердi қоспағанда жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36

402.
Дополнительная обработка фотостекла
1) рабочие, занятые на кладке фотостекла
12
2) рабочие, руководители и специалисты, занятые
на съемке и обработке подслоированного стекла
6
3) резчик фотостекла и фотопластинок
6
403.
Изготовление бланфикса, баритовой массы и светофильтров
Рабочие, руководители и специалисты
12
404.
Баритаж фотоподложки
Рабочие, руководители и специалисты
6
405.
Изготовление фотокомплектов "Момент"
1) поливщик-лакировщик фотоматериалов, резчик кинофотопленок, фотобумаги и техпленок, монтажник фотокомплекта "Момент", браковщик-визитажник светочувствительных изделий
12
36
2) остальные рабочие, руководители и специалисты
12
Параграф 2. Производство фотожелатины
406.
Экстракция жира из основного сырья дихлорэтаном, дистилляция и регенерация дихлорэтана
1) рабочие, руководители и специалисты экстракционно-дистилляционного и калибровочного отделения
12
2) рабочие, руководители и специалисты дробильно-сортировочного отделения
6
407.
Деминерализация шрота и нейтрализация оссеина соляной кислотой
1) рабочие, руководители и специалисты кислотного и мацерационного отделений
12
2) рабочие гидротранспорта
6
408.
Золка и нейтрализация оссеина
1) рабочие, руководители и специалисты зольно нейтрализационного отделения
6
2) рабочие отделения извести и известковых растворов
12
409.
Фракционная варка, фильтрация, вакуум-выпарка, приготовление сернистой кислоты и консервирование
фотожелатиновых растворов
Рабочие, руководители и специалисты
6
410.
Сушка и фотосенсибилизация фотографической желатины
1) рабочие сушильного отделения, руководители и специалисты
6
2) рабочие съемочного отделения
6
3) рабочие фотосенсибилизации фотожелатины
12
Глава 135. Химические реактивы
411.
Производства неорганических ртутных солей, фтористых солей, свинцовых солей, солей, содержащих цианистые соединения, селен и мышьяк
1) рабочие, руководители и специалисты, за
исключением перечисленных в пункте 2
12
36
2) кладовщик, подсобный (транспортный) рабочий, уборщик производственных помещений
6
36
412.
Производства неорганических солей, содержащих кремний, бериллий, кадмий, марганец, фосфор, хром, кобальт, барий и другие металлы; неорганических кислот и всех других неорганических реактивов
1) рабочие, руководители и специалисты, за исключением перечисленных в пункте 2
12
2) кладовщик, подсобный (транспортный) рабочий, уборщик производственных помещений
6
413.
Производство органических реактивов с применением сильнодействующих ядов: цианистого водорода и цианистых солей, мышьяковистого ангидрида, сулемы и сероуглерода
1) рабочие, руководители и специалисты, за исключением перечисленных в пункте 2
12
36

12-24
36
Ескерту: Цехтық зертханалардың
қызметкерлерi жұмыс күнiнiң және қосымша
демалысының ұзақтығы осы өндiрiстiң
жұмысшыларына көзделгенге сәйкес болуы,
бiрақ 6 сағаттан аспауы керек.
436.
Орталық (заводтық) зертханалардың қызметкерлерi
12
36
Ескерту: Орталық (заводтық) зертханалардың
қызметкерлерi үшін жұмыс күнiнiң ұзақтығын
зертхана қызметкерлерi қызмет ететiн белгiленген (осы кәсiпорын, ұйымда) белгіленген
ұзақтыққа сәйкес келуi, бiрақ 6 сағаттан кем
болмауы керек.
139-тарау. Химиялық шикізатты қабылдау және дайындау
437.
Ащы заттарды құйып алу станциясы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
438.
Цехтарға амин нитроөнiмдердi,органикалық
ерiткiштердi, фенолды, пластификаторларды және басқа ұқсас өнiмдердi беру және құйып алу
станциясы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
439.
Аш-қышқылының өнiмдерiн және басқа
органикалық өнiмдердi, соданы, аспаздық тұзды,
натрий нитритiн және басқа органикалық емес
химиялық өнiмдердi ерiту станциясы
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
Ескерту: Бензедин, дианезидин және басқа ұқсас
өнiмдер ерiтетiн жұмысшыларға ұзақтығы қосымша 36 күнтізбелік күн демалыс берiледi және 6 сағаттық жұмыс күнi белгiленедi.
140-тарау. Қалдық және шайырланған суларды тазалау және утильдеу

12-24
36
436.
Работники центральных (заводских) лабораторий
Примечание. Продолжительность рабочего
дня для работников центральной (заводской) лабораторий должна соответствовать установленной в производстве (данного предприятия, организации), которое работники лаборатории обслуживают, но не менее 6 час
12
36
Глава 139. Прием и подготовка химического сырья
437.
Станции слива едких веществ
Рабочие, руководители и специалисты
12
438.
Станция слива и подачи в цехи аминонитропродуктов, органических растворителей, фенола, пластификаторов и других аналогичных продуктов
Рабочие, руководители и специалисты
12
439.
Станция по растворению химических продуктов аш-кислоты и других органических продуктов, соды, поваренной соли, нитрита натрия и других неорганических продуктов
Рабочие, руководители и специалисты
Примечание. Рабочим на растворении бензидина, дианизидина и других аналогичных продуктов предоставляется дополнительный отпуск продолжительностью 36 календарных дней и устанавливается рабочий день 6 час
12
Глава 140. Прием и подготовка химического сырья

457.
Спирттер өндіру Диэтиламиноэтанол, 3-диметиламинопропанол-1, екінші амил (пентанол-2) спирті Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
458.
Эфирлер өндіру Ацетсірке эфирі, дохлорсірке қышқылының метил эфирі, салицил қышқылының метил эфирі, этилпропионат, этилацетат, циансірке эфирі Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
459.
Органикалық қышқылдар өндіру
1)изоникотин, фенилсірке, никотин, пропион, үшхлорсірке қышқылдары Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
2)бор (формакопей), глютамин, галдық,
нуклеин қышқылдары Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
460.
Изоникотин қышқылы препараттарын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
461.
Акридин қатарының препараттарын өндіру
Акрихин, аминоакрихин, профлавин,
флавакридин гидрохлорид (трипафлавин),
этакридин (риванол) Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
462.
Фенотиазин тобының препараттарын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
1-параграф. Бояғыштар өндіру
463.
Инъекциялар үшін индигокармин, көк метилен,
көгілдір метилен, көк трипан, көгілдір
трипан, фенолфталеин өндіру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
464.
Органикалық қышқылдардың тұздарын өндіру
1) бензоат литийі, лактат темірі, бензоат натрийі
12
36
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)калий тартрат, сеньет тұзы, глютамин қышқылы тұздары Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
3)кальций глюконаты, кальций лактаты,
натрий нуклеинаты Жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
465.
Пайда болған ісіктерді емдеу препараттарын өндіру
Допан, новэмбихин, меркаптопурин, сарколизин, тиофосфамид, этимидин және басқалар
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
18
36
2-параграф. Тікелей әсер етпейтін антикоагулянттар өндіру
466.
Дикумарин, зоокумарин, неодикумарин,
фенилин және басқалар Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
467.
Бензол қатары туындылары препараттарын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
468.
Нафталин қатары препараттарын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
469.
Пиперазин қатары препараттарын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
470.
Құрамында күкірт бар препараттары өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
471.
Фурфурол қатары препараттарын өндіру
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
472.
Хинолин қатары препараттарын өндіру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
473.
Пиперидин қатары препараттарын
өндіру қышқылы Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
474.
Басқа органикалық препараттарды өндіру:
1)амилнитрит, ацетилхолин-хлорид, препарат АСД, ареколин, аминохинол, аллацил, апрессин, ацефен,
аминокапрон қышқылы, амедин, антифомсилан,
бутамид (растинон), бетазин, Шостоковский
бальзамы, бигумаль, бутадион, бензацин, бепаск, ветразин, гигроний, гегсерол, гидроперит, гептилрезорцин, гексоний, гемоспоридин, гистидин, гексамидин, гистамин, гемитиамин, диакарб, дибазол,
дикаин, диоцид, димедрол, дифенин, диколин,
димеколин, дитилин, дитразин-фосфат, димекарбин, дибензилэтилендиамин, изафенин, изоверин, ипразид, изоприн, индопан, карбохолин, кордиамин, коразол, Михлер кетоны, кризанол, карбидин, линетол, леморан, миелосан, мезатон, метилтиоурацил, кристалды ментолы, моносепт, мепротан, метацин,
мерказолил, метисазон, метронидазол, мексамин,
наганин, нафталин мұнайы, нарколан, налорфин (антофин), нитазол, новокаиномид, оксазил
(оксамизил), натрий оксибутираты, параланолин,
пентаксил, пентамин, протамин, пантоцид,
прозерин, пиральдин, плазмоцид, пропилнитрит,
прегнантол, паранитробромацетофенон, псориазин, пирроксан, пентацин (ЭДТУ), сірке-қорғасын тұздары, спазмолитин, солюсурьмин, салазодиметоксин, серотонин, триметин, тропацин, трийотраст, тетридин,
тибон, терпингидрат, трихомонацид, тримеказин,
тианид, теброфен, трихлорэтилен, танин, тауремизин, триомбрин, уретан, уродан, фенамин, бета-фенилизопропиламин, фенатин, фенадон, флицид, фенакон, фенилацетамид, фламин, фепранон, фурасемид, хлоралгидрат,хлороформ, хлоридин, хингамин (хлорохин), хлоразин, хлорацизин, циклогексанол, цигерол, циклопропан, циклобутоний, цинхофен (атофан), эпилин, этоний, этимизол, пелоидин Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36

457.
Производство спиртов Диэтиламиноэтанол, 3- диметиламинопропанол-1, спирт вторичный амиловый (пентанол-2)
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
458.
Производства эфиров Ацетоуксусный эфир, метиловый эфир дихлоруксусной кислоты, метиловый эфир салициловой кислоты, этилпропионат, этилацетат, циануксусный эфир
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
459.
Производства органических кислот
1) изоникотиновая, фенилуксусная, феноксиуксусная, никотиновая, пропионовая, трихлоруксусная
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
2) борная (формакопейная), глютаминовая, галловая, нуклеиновая Рабочие, руководители и специалисты
12
36
460.
Производства препаратов изоникотиновой кислоты
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
461.
Производства препаратов акридинового ряда Акрихин, аминоакрихин, профлавин, флавакридин гидрохлорид (трипафлавин), этакридин (риванол) Рабочие, руководители и специалисты
12
36
462.
Производства препаратов группы фенотиазина
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
Параграф 1. Производство красителей
463.
Индигокармин для инъекций, метиленовый синий, метиленовый голубой, трипановый синий, трипановый голубой, фенолфталеин Рабочие, руководители и специалисты
12
36
464.
Производства солей органических кислот
1) лития бензоат, железа лактат, натрия бензоат рабочие, руководители и специалисты
12
36
2) калий тартрат, сеньетова соль, соли глютаминовой кислоты
Рабочие, руководители и специалисты
12
3) кальция глюконат, кальция лактат, натрия нуклеинат рабочие, руководители и специалисты
Производство препаратов для лечения новообразований
6
465.
Допан, новэмбихин, меркаптопурин, сарколизин, тиофосфамид, этимидин.
Рабочие, руководители и специалисты
18
36
Параграф 2. Производство антикоагулянтов непрямого действия
466.
Дикумарин, зоокумарин, неодикумарин, фенилин.
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
467.
Производства препаратов производных бензольного ряда
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
468.
Производства препаратов нафталинового ряда
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
469.
Производства препаратов пиперазинового ряда
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
470.
Производства серосодержащих препаратов
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
471.
Производства препаратов фурфуролового ряда
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
472.
Производства препаратов хинолинового ряда
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
473.
Производства препаратов пиперидинового ряда
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
474.
Производства прочих органических препаратов
1) амилнитрит, ацетилхолин-хлорид, препарат АСД, ареколин, аминохинол, аллацил, апрессин, ацефен, аминокапроновая кислота, амедин, антифомсилан, бутамид (растинон), бетазин, бальзам Шостоковского, бигумаль, бутадион, бензацин, бепаск, ветразин, гигроний, гегсерол, гидроперит, гептилрезорцин, гексоний, гемоспоридин, гистидин, гексамидин, гистамин, гемитиамин, диакарб, дибазол, дикаин, диоцид, димедрол, дифенин, диколин, димеколин, дитилин, дитразин-фосфат, димекарбин, дибензилэтилендиамин, изафенин, изоверин, ипразид, изоприн, индопан, карбохолин, кордиамин, коразол, кетон Михлера, кризанол, карбидин, линетол, леморан, миелосан, мезатон, метилтиоурацил, ментол кристаллический, моносепт, мепротан, метацин, мерказолил, метисазон, метронидазол, мексамин, наганин, нефть нафталиновая, нарколан, налорфин (антофин), нитазол, новокаиномид, оксазил (оксамизил), оксибутират натрия, параланолин, пентаксил, пентамин, протамин, пантоцид, прозерин, пиральдин, плазмоцид, пропилнитрит, прегнантол, паранитробромацетофенон, псориазин, пирроксан, пентацин (ЭДТУ), соли уксусно-свинцовые, спазмолитин, солюсурьмин, салазодиметоксин, серотонин, триметин, тропацин, трийотраст, тетридин, тибон, терпингидрат, трихомонацид, тримеказин, тианид, теброфен, трихлорэтилен, танин, тауремизин, триомбрин, уретан, уродан, фенамин, бета-фенилизопропиламин, фенатин, фенадон, флицид, фенакон, фенилацетамид, фламин, фепранон, фурасемид, хлоралгидрат, хлороформ, хлоридин, хингамин (хлорохин), хлоразин, хлорацизин, циклогексанол, цигерол, циклопропан, циклобутоний, цинхофен (атофан), эпилин, этоний, этимизол, пелоидин рабочие, руководители и специалисты
12
36

2)Буров сұйығы, кальцекс, полиглюкин, резорцин, тиха-аскане, теальбин Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
3) ланолин Жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
475.
Басқа органикалық емес препараттарды өндіру
1)азот қышқылтымы, магний тотығы, маргенцевқышқыл калийі Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)барий гидрототығы, хлорлы және көмірқышқыл кальций, күйдірілген квасецтер, натрий нитриті, тиосульфат натрийі Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
3)хлорлы аммоний, медициналық ақ-саз,
қалпына келтірілген темір, магний карбонаты, магний перекисі, хлорлы натрий Жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
476.
Сұйық, қою, құрқақ экстракттар және концентраттар өндіру Ит жидек, долана, валерьяна, горицвет,
інжугүл, левзея, ақ бас қурай, итшомырт,
жүгері шашы, еркек қырыққұлық, оймақша,
апиын, пассифлора, сасықшөп, термопсис,
жебіршөп, филиксан, чилибуха, тасшөп және
құрамына осылар кіретін дәрілік қоспалар Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
477.
Тұнбалар мен тамшылар өндіру
1)аралиядан, ит жидектен, доланадан,
валерьянадан, маралотынан, "Дента" (тіс тамшылары), апиын қосылған асқазантамшылары, заманихадан, лагохилустан, інжугүлден, нашатыр-анис,
обвойниктен, апиыннан, апиынды-бензойлы, сасықшөптен, жусаннан, строфанттан, жапон соворынан, софориннен, қабықты бұрыштан, қуандәріден, өгізтілден, чилибухадан, цимицифугадан, жоғарыда аталған тұнбалар бар қоспалар Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2) жөтел эликсирі Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
478.
Новогален препараттарын өндіру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
479.
Қан, қан ауыстыру препараттарын, гидролизаттар, түрлі сывороткалар өндіру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
480.
Гормондық, ферментті және биогендік
препараттар өндіру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
481.
Гематоген өндіру Жұмысшылар
6
482.
Кетгут өндіру Аса таза блоктар мен бокстарда істейтін
жұмысшылар
12
36
Қалған жұмысшылар
12
483.
Басқа препараттар өндіру
1)аллилчеп, аллилсат, антиформин, валидол, қара май, Митрошин сұйығын, клеол, сұйық карбол қышқылын және оның препараттарын, су қосылған тұз қышқылын, лизоформ, иманин, сутегі перекисі ерітіндісін, глициринді Люголь ерітіндісін, нитроглицерин ерітіндісін, йод ерітіндісін, құмырсқа спиртін, нашатыр спиртін, тальк, формалин спиртін,
борлы-мырышты-нафталинді май, Теймур пастасы, скипидар, күкірт-мырышты-нафталинді, ундецин, фторлы, мырышты, камфорофенолды, диахильді
Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
484.
Пластырьлер және лейкопластырьлер өндіру
1)қорғасынды және таллийлі Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36

2) жидкость Бурова, кальцекс, полиглюкин, резорцин, тиха-аскане, теальбин
Рабочие, руководители и специалисты
12
3) ланолин рабочие, руководители и специалисты
6
475.
Производства прочих неорганических препаратов
1) азота закись, магния окись, калий маргенцевокислый
рабочие, руководители и специалисты
12
36
2) бария гидроокись, кальций хлористый и углекислый, квасцы жженные, натрия нитрит, натрия тиосульфат
Рабочие, руководители и специалисты
12
3) аммоний хлористый, глина белая медицинская, железо восстановленное, магния карбонат, магния перекись, натрий хлористый
Рабочие, руководители и специалисты
6
476.
Производства экстрактов жидких, густых, сухих и концентратов Белладонна, боярышник, валерьяна, горицвет, ландыш, левзея, желтушник, крушина, кукурузные рыльца, мужской папоротник, наперстянка, опий, пассифлора, пустырник, термопсис, тимьян, филиксан, чилибуха, чабрец и лекарственные смеси, в состав которых они входят
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
477.
Производства настоек и капель
1) аралии, белладонны, боярышника, валерьяны, василистника, "Дента" (зубные капли) желудочных капель с опием, заманихи, лагохилуса, ландыша, нашатырно-анисовых, обвойника, опия,
опийно-бензойной, пустырника, полыни, строфанта, соворы японской, софорина, стручкового перца, стальника, чемерицы, чилибухи, цимицифуги, лекарственных смесей, содержащих вышеуказанные настойки
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
2) грудной элексир рабочие, руководители и специалисты
12
478.
Производства новогаленовых препаратов
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
479.
Производства препаратов крови, кровезаменителей, гидролизатов,
различных сывороток
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
480.
Производства гормональных, ферментных и биогенных препаратов Рабочие, руководители и специалисты
12
36
481.
Производство гематогена Рабочие
6
482.
Производство кетгута
12
Рабочие, занятые на работах в стерильных блоках и боксах
12
36
Остальные рабочие
483.
Производства прочих препаратов аллилчеп, аллилсат, антиформин,
валидол, деготь, жидкость Митрошина, клеол, кислота карболовая жидкая и ее препараты, кислота соляная разведенная, лизоформ, иманин, раствор перекиси водорода, раствор Люголя с глицирином, раствор нитроглицерина, растовор йода, спирт муравьиный, спирт нашатырный, тальк, растовор формалина, мазь борно- цинково-нафталанная, паста Теймурова, скипидарная, серно-цинковонафталанная, ундециновая, фтористая, цинковая, камфорофенольная, диахильная
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
484.
Производства пластырей и лейкопластырей
1) свинцовые и таллиевые
Рабочие, руководители и специалисты
12
36

2)гуммозды Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
3)бактерицидті Жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
4)лейкопластырь Медициналық массалар мен мазьдарды дайындау аппаратшысы:
12
шпредингисші, ауысым мастері,
12
қағқан жұмысшылар
6
басшылар және мамандар
6-12
Ескерту: Басшылар және мамандардың
қосымша демалысы ұзақтығы қызмет көрсетілетін учаскенің көпшілік жұмысшыларына белгіленген демалысына ұқсас болуы керек.
485.
Құрамында медикаменттер, витаминдер және гален препараттары бар (таблеткалар, драже, балауыз, шариктер, эмульсиялар, мазьдар, суспензиялар, аэрозольдар, линименттер, қарындаштар, пасталар, пластырьлар, ерітінділер, капсулалар және басқалар бар дайын дәрі-дәрмектік нысандарды өндіру)
1) жұмысшылар, басшылар және мамандар
6-12
36
Ескерту: Жұмыс күні мен қосымша
демалыстың ұзақтығы осы өнім өндірістерінде
немесе бастапқы дәрілік препараттың өндірістеріндегі белгіленгендерге ұқсас болу керек.
2)картон, фибра және басқа материалдарды
кесуші, ойып алушы, қағаз бен картон
кесуші, желім пісіруші, картонды бөлімде
(цехта) істейтін өндірістік үйлерді жинаушы
6
486.
Меңдуана, дермене, бас айналдыратын
медицина майларын өндіру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
487.
Дентин және дентин-паста өндіру Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
488.
Дәрілік өсімдік шикізатын өңдеу (жинақтау, ұсақтау, кептіру, иін қандыру, қарау, таблеткалау, брикеттеу және жинау өндірісі)
1)тіс аммиі, анабазис, астматол, аралия, аконит, астматин, меңдуана жапырақтары, меңдуана шөбі, бодяга, барбарис тамыры және жапырақтары, ит жидек, бриония, валерьяна, василистник, горицвет, дермене, жұт, далмат түймедағы, дурман, диоскорея,
ақбас қурай, тірісүйек, заманиха, истод, крестовник, кендір, тұңғиық, інжугүл, айтұқымы тамыры, левзея, лобелия, ішек құртын түсіретін мазь, ірі гүлді магнолия, аязшөп, теңіз жуасы, оймақша, обвойник,
апиын-шикізаты, олеандр, осока паровская,
сасықшөп, апиын ұнтағы, еркек қырыққұлақ, құс жидегі, қабықты қызыл бұршақ, костянокты псоралея, ащы жусан, жылан раувольфиясфы, қастауыш, көкшіл көк, жуан жемісті софора, әйбатмия, секуринега, Рихтер тұздығы, скопилия, строфант, мия, Здренко
жинағы, термопсис, өгізтіл, чилибуха, чага, цитвор жусаны, тау эфедрасы, хин қабығы Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)балшық қазанағы, лапыз, салаубас, қармала,
толғақшөп, лақса, сабын тамыр, алғашқы гүл,
Воронов бәйшешегі, майысқақ таушымылдық,
Виктор унгерниясы, сүйелшөп. Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12

2) гуммозный
Рабочие, руководители и специалисты
12
3) бактерицидные
Рабочие, руководители и специалисты
6
4) лейкопластырь
Аппаратчик приготовления медицинских масс и мазей
Примечание. Продолжительность дополнительного отпуска руководителей и специалистов должна быть аналогична продолжительности отпуска, установленного большинству рабочих обслуживаемого участка
12
Шпредингист, мастер смены
12
Остальные рабочие
6
Руководители и специалисты
6-12
485.
Производство и фасовка готовых лекарственных форм, содержащих медикаменты, витамины и галеновые препараты (таблетки, драже, свечи, шарики, эмульсии, мази, суспензии, аэрозоли, линименты, карандаши, пасты, пластыри, растворы, капсули)
1) рабочие, руководители и специалисты
Примечание. Продолжительность рабочего дня и дополнительного отпуска должна быть аналогична установленной в производствах данного продукта или исходного лекарственного сырья
6-12
36
2) закройщик картона, фибры и других материалов; высекальщик; резчик бумаги и картона; клеевар; уборщик производственных помещений, занятый в картонажном отделении (цехе)
6
486.
Производства медицинских масел
Беленное, дарменное, дурманное
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
487.
Производство дентина и дентина-пасты
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
488.
Переработка лекарственного растительного сырья (комплектование, измельчение, сушка, подработка, просмотр, таблетирование, брикетирование и производство сборов)
1) амми зубная, анабазис, астматол, аралия, аконит, астматин, белладонны листья, белена трава, бодяга, барбариса корень и листья, боярышник, бриония, валерьяна, василистник, горицвет, дармина, джут, далматская ромашка, дурман, диоскорея, желтушник, живокость, заманиха, истод, крестовник, кендырь, кубышка, ландыш, левзея, луносемяника корневище с корнем, лобелия, марь глистогонная, магнолия крупноцветная, морозник, морской лук, наперстянка, обвойник, опий-сырец, олеандр, осока паровская, пустырник, порошок опия, папоротник мужской, паслен птичий, перец стручковый красный, псоралея костянковая, полынь горькая, раувольфия змеиная, спорынья, синюха лазурная, софора толстоплодная, сферофиза, секуринега, солянка Рихтера, скопилия,
строфант, солодка, сборы по прописи Здренко, термопсис, чемерица, чилибуха, чага, цитворная полынь, эфедра горная, хинная кора
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
2) багульник болотный, безвременник, бессмертник, гледичия, золототысячник, мордовник, мыльный корень, первоцвет, подснежник Воронова, пион уклоняющийся, унгерния Виктора, чистотел
Рабочие, руководители и специалисты
12

3) басқа дәрі-дәрмектік шикізат Жұмысшылар, басшылар және мамандар
6
489.
Горчичник өндіру Горчица массасын және горчичниктер дайындайтын жұмысшылар және мастерлер
6
490.
Бактерицид қағазын өндіру Сіңіру аппаратшысы, кептіру аппаратшысы, жөндеуші-слесарь, аппаратура жабдығын жөндеу аппаратшысы, ауысым басшылары және мамандар
6
491.
Қан консерванттарын өндіру Ыдыс пен ампулаларды жуушы, материалдарды және препараттарды стерилизаторшы, дайын өнімді қараушы
6
492.
Рентген экрандары өндірісі Қанықтыру аппаратшысы, рентген экрандары үшін құрамдар алушы.
Рентген экрандарын дайындау аппаратшысы,
көмекші (көлікші) жұмысшысы, өндірістік үйлерді жинаушы, жөндеуші-слесарь, аппаратура жабдығын жөндеуші слесарь, қоймашы, мастер, учаске және цех бастығы
12
36
493.
Тұзсызданған суды өндіру Суды тұзсыздандыру аппаратшысы, жөндеуші-слесарь, мастер
6
494.
Аса таза препараттар мен медициналық бұйымдар дайындауға қатысты бокстардағы жұмыс Жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
495.
Ампуладағы ерітінділер
1) шыны ампулалар өндірісі Шыны қалыптайтын машиналардың операторы (машинисі), шыны автоматтарын және жартылай автоматтарын түзетуші; ампулалар ментрубкаларды кесуші, дротты кесумен айналысатын 12 Дротты өңдеуші, шыны бұйымдарын калибрлеуші (түсіруші), кассеталарға салушы, ампулалар мен трубкаларды кесуші, ыдыстар мен ампулаларды жуушы, көмекші (көлік) жұмысшы
6
2) ампулалау Жұмысшылар, басшылар және мамандар
6-12
36
Ескерту: Жұмыс күні мен қосымша еңбек
демалысының ұзақтығы осы өнім өндірісінде
белгіленгенге ұқсас болуы керек.
3)ампулаларды дәнекерлеуші, материалдар мен
препараттарды стерилизациялаушы, осы Тізімде
көзделмеген инъекция ерітінділері бар ампулаларды қараушы
6
496.
Полистирол қорапшаларын өндіру Пластмасса учаскесі Пластмасса құюшы, құю машиналарының
түзетушісі, жөндеуші-слесарь, электр жабдығына қызмет көрсететін электрмонтер, мастер
12
36
Құйылған және престелген бұйымдарды өңдеуші, қоймашы; Пластмасса учаскелеріне қызмет істейтін
өндірістік үйлерді жинаушы, пластмассадан
жасалған бұйымдарға бақылау жасайтын ТББ
басшылары, мамандары және жұмысшылар
6
497.
Жеке пакеттерді өндіру Пластмасса пісіруші, шикізат, шала өнімдер дайын өнімдерді, ТВЧ бөліміндегі қабылдаушы, басшылары, мамандары
12
498.
Таңу материалдарын өндіру Кептіру аппаратшысы, материалдар мен препараттарды стерилизация жасаушы
6
499.
Тіс дәрігерлік материалдары Болат тістер
Балқытушы, медицина бұйымдарын ысқылаушы,
жасанды тістерді қалыптаушы; металды,
құймаларды, бұйымдарды және детальдарды
тазалаушы
12
Дәл құйманың балқытылатын модельдерінің
құрамын дайындайтын, майлайтын және себетін
жұмысшылар
6

3) прочее лекарственное растительное сырье
Рабочие, руководители и специалисты
6
489.
Производство горчичников
Рабочие и мастера на приготовлении горчичной массы и на изготовлении горчичников
6
490.
Производство бактерицидной бумаги Аппаратчик насыщения, аппаратчик сушки, слесарь-ремонтник, слесарь по ремонту
аппаратурного оборудования, сменные руководители и специалисты
6
491.
Производство консервантов крови Мойщик посуды и ампул, стерилизаторщик материалов и препаратов, просмотрщик готовой продукции
6
492.
Производство рентгеновских экранов Аппаратчик насыщения, аппаратчик получения составов для рентгеновских экранов, аппаратчик изготовления рентгеновских экранов, подсобный (транспортный) рабочий, уборщик производственных помещений, слесарь- ремонтник, слесарь по ремонту аппаратурного оборудования, кладовщик, мастер, начальник участка и цеха
12
36
493.
Производство обессоленной воды Аппаратчик обессоливания воды, слесарь- ремонтник, мастер
6
494.
Работа в боксах, связанная с изготовлением стерильных препаратов и медицинских изделий
Рабочие, руководители и специалисты
12
36
495.
Растворы в ампулах
1) производство стеклянных ампул оператор (машинист) стеклоформирующих машин, наладчик стекольных автоматов и полуавтоматов;
6
резчик ампул и трубок, занятый резкой дрота на концы
12
обработчик дрота, калибровщик (съемщик) стеклоизделий, укладчик в кассеты, резчик ампул и трубок, мойщик посуды и ампул, подсобный (транспортный) рабочий
12
2) ампулирование рабочие, руководители и специалисты
Примечание. Продолжительность рабочего дня и дополнительного отпуска должна быть аналогично установленной в производстве данного продукта
6-12
36
3) запайщик ампул, стерилизаторщик материалов и препаратов, просмотрщик ампул с инъекционными растворами, не предусмотренными настоящим Списком
6
496.
Производство полистироловых коробочек
6
Участок пластмасс Литейщик пластмасс, наладчик литьевых машин, слесарь-ремонтник, электромонтер по обслуживаниею электрооборудования, мастер Обработчик литьевых и прессованных изделий; кладовщик; уборщик производственных помещений, обслуживающий участки пластмасс; руководители, специалисты и рабочие ОТК, производящие контроль изделий из пластмасс
12
36
497.
Производство индивидуальных пакетов Сварщик пластмасс, приемщик сырья, полуфабрикатов и готовой продукции; руководители и специалисты, занятые в отделении ТВЧ
12
498.
Производство перевязочных материалов Аппаратчик сушки, стерилизаторщик материалов и препаратов
6
499.
Зубоврачебные материалы
6
Зубы стальные Плавильщик, шлифовщик медицинских
изделий; формовщик искусственных зубов; чистильщик металла, отливок, изделий и деталей Рабочие по приготовлению состава, обмазке и обсыпке выплавляемых моделей точного литья
12

142-тарау. Шина өндірісі
Дайындау цехтары (учаскелері) және шикізатты дайындау цехтары (учаскелері)
1)техникалық көміртекті (күйені)
өңдеу, өлшеу және паста дайындау учаскелеріндегі жұмысшылар, басшылар және мамандар
12
36
2)учаскелер жұмысшылары: ингредиентерді
дайындау, жұмсарту, майлар, смолалар;
фактис, лак, латекс, жылдамдату пасталарын,
майлау және қанықтыру құрамдары; каучукті
булау және кесу, жылдамдатқыштарды елеу;
протекторлы агрегаттар, сүзгіпрестер;
каучуктерді термопластиктеу, тасымалдау,
ингредиенттер мен каучукті ілу, резина және
шүберек қоспаларын дайындау; резина желімдерін дайындау; техникалық көміртектен (күйеден) босатып қайтарылған ыдысты және қабатты холстарды тазалау; өндірістік үйлерді жинаушы
12

Глава 142. Шинное производство
519.
Подготовительные цехи (участки) и цехи (участки) подготовки сырья
1) рабочие, руководители и специалисты участков обработки, развески технического углерода (сажи) и приготовления паст
12
36
2) рабочие участков: подготовки ингредиентов, мягчителей, масел, смол; приготовления фактиса, лаков, латекса, ускорительных паст, смазочных и пропиточных составов; распарки и резки каучуков, просева ускорителей; протекторных агрегатов, фильтрпрессов; термопластикации каучуков, транспортировки, развески ингредиентов и каучука; изготовление резиновых и тряпичных смесей; изготовление резиновых клеев, чистки возвратной тары из-под технического углерода (сажи) и прокладочных холстов; уборщик производственных помещений
12

1)жабық үй-жайларда көмiр, сланец,
торф тиейтiн
6
2)изоляция және қаптама жасайтын
жұмыстардағы
6
3) мұнай шаруашылығына қызмет көрсететiн
6
4) қазандық цехтарының үй-жайларында
6
12.
Өндiрiстiк қазандықтарды тозаң-көмiр
бөлшектеушiлерге, шарлы диiрмендерге,
көмiр бункерлерiне, сiлiккiштерге,
транспортерлерге, элеваторларға,
шнектерге және жылу берудiң және тозаң
дайындаудың басқа механизмдерiне қызмет
көрсететiн жұмысшылар
6
13.
Жөндеушi-слесарь:
1) ыстық қазандықтарды жөндейтiн
12
2)бу күштерi шаруашылығының басқа жұмыстарындағы
6
14.
Отын-көлiк цехтарының сайман-ер-тұрман бұйымдарын тiгушi
6
15.
Бу шаруашылығы электр жабдығын жөндейтін
электр жабдықты жөндеу электромонтері
6
18-бөлім. Авиациялық және қорғаныс өнеркәсібі
170-тарау. Авиация двигательдері өндірісі және жөндеу алып тастау
1-параграф. Авиация двигательдерін сынау бойынша сынау станциясы, қондырғылары және стенділері өндірісі
Жұмысшылар
1.
Реактивті, турбовинтті авиация двигательдерi мен арнайы бұйымдарды, сондай-ақ олардың
агрегаттары мен детальдарын тiкелей сынау, кемелiне жеткiзу және жасақтауды жүзеге асыратын
сынақшы-механик және басқа жұмысшылар
1) бокстарда
12
36
2)ортақ үй-жайлар мен ашық алаңқайларда
12
2.
Сынаққа дайындау жөнiндегi сынақ
станцияларының банажирлерi мен стендiлерi жанындағы тiкелей iстейтiн, сынақтарда, этилденген
бензинмен жұмыс iстеген двигательдi жетiлдiрiп, кемшiлiктерiн жоятын двигательдiң сынақшы-механигi және басқа жұмысшылар
1) бокстарда
12
36
2) ашық үлгiдегi станцияларда
6
3)таза бензин қолданған кезде
бокстарда
6
3.
Двигательдер этильденген бензинмен жұмыс iстеген кезде блокты қондырғыларды, карбюраторларды,
жиклерлердi, майлы помпаларды, жеткiзгiштердi тiкелей сынауда, бақылауда және жетiлдiруде тiкелей
iстейтiн двигательдiң сынақшы- механигi және басқа жұмысшылар:
12
36
1) жабық үй-жайларда
12
36
2)ашық үлгідегi стационарлық қондырғыларда
6
4.
Этильденген бензинде жұмыс iстегеннен кейiн двигательдер мен карбюраторларды бөлшектеу, терiп
алу және жууда iстейтiн слесарь- жинаушы және басқа жұмысшылар:
12
36
1) үй-жайларда жұмыс iстегенде
12
36
2) ашық ауада жұмыс iстегенде
6
5.
Этильденген бензинде жұмыс iстегеннен кейiн двигательдер мен карбюраторларды жөндейтiн және
бақылайтын двигательдiң жинаушы- слесары және жинақтау-монтаждау және жөндеу жұмыстарының бақылаушысы
1) жабық үй-жайларда жұмыс iстегенде
12
2) ашық ауада жұмыс iстегенде
6
Басшылар және мамандар
6.
Реактивтi, турбовинттi двигательдер мен арнайы бұйымдарды, сондай-ақ агрегаттарды, олардың түйiндерi мен детальдарын сынауда, жетiлдiруде
және жасақтауда тiкелей iстейтiн мастер, аға мастер, учаске (ауысым) бастығы және басқа басшылар мен мамандар:
12
36

1) погрузкой угля, сланцев и торфа в закрытых помещениях
6
2) на изолировочных и обмуровочных работах
6
3) обслуживанием нефтехозяйства
6
4) в помещениях котельных цехов
6
12.
Рабочие, занятые обслуживанием пылеугольных дробилок, шаровых мельниц, угольных бункеров, трясунов, транспортеров, элеваторов, шнеков и других механизмов топливоподачи и пылеприготовления в производственных котельных
6
13.
Слесарь-ремонтник, занятый:
1) на ремонте горячих котлов
12
2) на остальных работах паросилового хозяйства
6
14.
Пошивщик шорно-седельных изделий, занятый обслуживанием топливно-транспортных цехов
6
15.
Электромонтер по ремонту электрооборудования, занятый ремонтом электрооборудования паросилового хозяйства
6
Раздел 18. Авиационное и оборонное производство
Параграф 1. Испытательные станции, установки и стенды по испытанию авиационных двигателей
Рабочие
1.
Испытатель-механик двигателя и другие рабочие, непосредственно занятые на работах по испытанию, доводке и снаряжению реактивных, турбовинтовых авиационных двигателей и специзделий, а также агрегатов, узлов и деталей к ним:
1) в боксах
12
36
2) в общих помещениях и на открытых площадках
12
2.
Испытатель-механик двигателя и другие рабочие, непосредственно занятые на испытательных станциях у банажиров и стендов по подготовке к испытаниям, на испытаниях, доводке и устранении
дефектов двигателей, работавших на этилированном бензине:
1) в боксах
12
36
2) на станциях открытого типа
6
3) в боксах при применении чистого бензина
6
3.
Испытатель-механик двигателя и другие рабочие, непосредственно занятые на испытании, контроле и доводке блочных установок, карбюраторов, жиклеров, масляных помп, нагнетателей и на доводке винтов при работе двигателей на этилированном бензине:
1) в закрытых помещениях
12
36
2) на станционарных установках открытого типа
6
4.
Слесарь-сборщик двигателя и другие рабочие, занятые на разборке, переборке и промывке двигателей и карбюраторов после работы на этилированном бензине:
1) при работе в помещениях
12
36
2) при работе на открытом воздухе
6
5.
Слесарь-сборщик двигателя и контролер сборочно-монтажных и ремонтных работ, занятые ремонтом и контролем двигателей и карбюраторов после работы на этилированном бензине:
1) при работе в закрытых помещениях
12
2) при работе на открытом воздухе
6
Руководители и специалисты
6.
Мастер, старший мастер, начальник участка (смены) и другие руководители и специалисты, непосредственно занятые на испытании, доводке и снаряжении реактивных, турбовинтовых двигателей и специзделий, а также агрегатов, узлов и деталей к ним:

1) бокстарда
12
36
2) ортақ үй-жайлар мен ашық алаңдарда
12
7.
Сынаққа дайындау жөнiндегi сынақ
станцияларының банажирлерi мен стендiлерi жанындағы тiкелей iстейтiн, сынақтарда, этилденген
бензинмен жұмыс iстеген двигательдi жетiлдiрiп, кемшiлiктерiн жоятын мастер
1) бокстарда
12
36
2) ашық үлгiдегi станцияларда
6
3)таза бензин қолданған кезде бокстарда
6
8.
Двигательдер этильденген бензинмен
жұмыс iстеген кезде блокты қондырғыларды, карбюраторларды, жиклерлердi, майлы помпаларды,
винттердi, жеткiзгiштердi сынауда, бақылауда және жетiлдiруде iстейтiн мастер:
1) жабық үй-жайларда
12
36
2)ашық үлгідегi стационарлық қондырғыларда
6
171-тарау. Самолеттер өндірісі және жөндеу
1-параграф. Самолет жинау жұмыстары
9.
Герметизаторшы:
1)құрамында диизоцианат, эпоксидтi
шайырлар және хош иiстi көмiрсутектер бар герметизация жасайтын паста (ВТУРа) дайындайтын
және осы пасталармен авиация техникасы түйiндерi мен бұйымдарын жасайтын
12
2) басқа герметизация жасайтын пасталар жасауда, шпаклевка жасауда және осы пастамен авиация
техникасы түйiндерi мен бұйымдарын жасайтын
6
10.
Пневмосаймандар қолданып авиация техникасы түйiндерi мен бұйымдарын жинайтын слесарь-жамаушы
12
11.
Авиация техникасы түйiндерi мен
бұйымдарын герметизацияға сынайтын слесарь-сынақшы
6
2-параграф. Тұсқағаз жұмыстары
12.
Тұсқағазшы:
1)Бұйымдарды пiшетiн және желiм қолданып, стекломата мен шыны талшықтарынан жасалған
материалдармен қаптайтын
12
2) бұйымдарды обой материалдарымен бензин, ацетон және басқа ерiткiштер қолданып желiмдеуге және обой материалдарын N 88 желiмiн және
басқа арнайы желiмдердi қолданып желiмдеуге дайындайтын
6
13.
Пiшу және обой бөлiмдерiнiң жұмыс орындарын шыны мата қалдықтарынан тазалайтын көмекшi (тасымалдаушы) жұмысшы және өндiрiстiк үйлердi
жинаушы
6
3-параграф. Қорғасын-мырыш штамптары өндірісі
Жұмысшылар
14.
Металл және балқымаларды балқытушы, қорғасын-мырыш балқымаларын балқытатын, бөлiп
құятын және рафинирлейтiн
12
36
15.
Қорғасын-мырыш штамптарын
тұрақты өңдейтiн слесарь-сайманшы
12
36
Басшылар және мамандар
16.
Қорғасын-мырыш балқымаларын балқытатын, бөлiп құятын және рафинирлейтiн мастер және учаске
(ауысым) бастығы
12
4-параграф. Авиация техникасын аэрогидродинамикалық сынау
Жұмысшылар
17.
Металдан жасалған аэрогидродинамикалық модельдердiң модельшiсi, металл еместен
жасалған аэрогидродинамикалық модельдердiң модельшiсi, модельдердi авиация техникасын сынайтын аэродинамикалық құбырларда тiкелей
жетілдiретiн:
1)жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi 100 децибел және одан жоғары болғанда
12
36
2)жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi 90-нан 100-ге дейiн децибел болғанда
12
18.
Бұйымдарды табиғи түрiнде,
модельдер мен детальдарды
аэродинамикалық құбырда сынауға
дайындайтын және жүргiзетiн
сынақшы-слесарь және басқа жұмысшылар

1) в боксах
12
36
2) в общих помещениях и на открытых площадках
12
7.
Мастер, непосредственно занятый на испытательных станциях у банажиров и стендов по подготовке к испытаниям, доводке и устранении дефектов двигателей, работающих на этилированном бензине:
1) в боксах
12
36
2) на станциях открытого типа
6
3) в боксах при применении чистого бензина
6
8.
Мастер на испытании и доводке блочных установок, карбюраторов, жиклеров, масляных помп, нагнетателей и на доводке винтов при
работе двигателей на этилированном бензине:
1) в закрытых помещениях
12
36
2) на стационарных установках открытого типа
6
Глава 171. Производство и ремонт самолетов
Параграф 1. Самолетосборочные работы
9.
Герметизаторщик, постоянно занятый:
1) на приготовлении герметизирующей пасты (ВТУРа) с содержанием диизоцианатов, эпоксидных смол и ароматических углеводородов и покрытий этими пастами узлов и изделий авиационной техники
12
2) на приготовлении других герметизирующих паст, на шпаклевке и покрытии этими пастами узлов и изделий авиационной техники
6
10.
Сборщик-клепальщик, занятый на сборке узлов и изделий авиационной техники с применением пневмоинструментов
12
11.
Слесарь-испытатель, занятый испытанием узлов и агрегатов изделий авиационной техники на герметичность
6
Параграф 2.Обойные работы
12.
Обойщик, занятый:
1) на раскрое и обивке изделий материалами из стеклоткани и
стекловолокна с применением клеев
12
2) на подготовке изделий к наклейке обойных материалов с применением смывок, бензина, ацетона и других растворителей и наклейке обойных материалов с применением клея N 88 и других специальных клеев
6
13.
Уборщик производственных помещений и подсобный (транспортный) рабочий, занятые уборкой рабочих мест раскройного и обойного отделения от отходов стеклоткани
6
Параграф 3. Производство свинцово-цинковых штампов
Рабочие
14.
Плавильщик металла и сплавов и заливщик металла, занятые на плавке, разливке и рафинировании свинцово-цинковых сплавов
12
36
15.
Слесарь-инструментальщик, постоянно занятый на обработке свинцово-цинковых штампов
12
36
Руководители и специалисты
16.
Мастер и начальник участка (смены), занятые на плавке, разливке и
рафинировании свинцово-цинковых сплавов
12
Параграф 4. Аэрогидродинамические испытания авиационной техники
Рабочие
17.
Модельщик аэрогидродинамических моделей из металла, модельщик аэрогидродинамических моделей из неметалла, непосредственно занятые доводкой моделей в аэродинамических
трубах по испытанию авиационной техники:
1) при уровне высокочастотного шума 100 децибел и выше
12
36
2) при уровне высокочастотного шума от 90 до 100 децибел
12
18.
Слесарь-испытатель и другие рабочие, занятые подготовкой и проведением испытаний изделий в натуре, моделей и деталей в аэродинамических трубах:

1)жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
100 децибел және одан жоғары болғанда
12
36
2)жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
90-нан 100-ге дейiн децибел болғанда
12
19.
Авиация техникасын аэродинамикалық құбырда сынауда тiкелей қызмет ететiн кран машинисi (краншы):
1)жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
100 децибел және одан жоғары болғанда
12
36
2)жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
90-нан 100-ге дейiн децибел болғанда
12
Басшылар және мамандар
20.
Бұйымдарды табиғи түрiнде, модельдер мен детальдарды аэродинамикалық құбырда сынауға
дайындайтын және жүргiзетiн басшылар және мамандар
1)жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
100 децибел және одан жоғары
болғанда
12
36
2)жоғары жиiлiктегi шудың деңгейi
90-нан 100-ге дейiн децибел болғанда
12
21.
Арнайы бұйымдарды ҒЗИ гидроканалдарында сынаумен айналысатын қызметкерлер
12
172-тарау. Ұшақтарды пайдалану, жөндеу және аэродромда қызмет көрсету
22.
Авиация механигi (моторшы), авиация моторшысы, авиация технигi, приборлар бойынша авиация
механигi, приборлар бойынша авиация технигi (механигi), приборлар бойынша авиация технигi, ЛИС
авиация механигi, РЭСО бойынша авиация механигi (радио және электр жабдығы), РЭСО бойынша авиация технигi (механигi), РЭСО бойынша
авиация технигi, қару-жарақ бойынша слесарь, ЛИС радисi- радиолокаторшысы, ұшу аппараттарының жинаушы-слесары, прибор жабдығының монтажшы- слесары, аэродром жұмысшысы; авиация техникасын қабылдап алатын монтаждау-жинау және жөндеу
жұмыстарының бақылаушысы, мастер, техник, инженер, жетекшi инженер - бәрi де авиация
техникасын әуедегi сынақтарға дайындайтын, двигательдердiң, приборлар мен аппараттардың әуеге
көтерiлер алдында жерде жетiлдiруiмен тiкелей айналысатындар
12
23.
Ұшу аппараттарының жинаушы- слесары, двигательдiң жинаушы- слесары, авиация приборларының жинаушы-слесары, радио және
арнайы ұшу аппараттарының монтажшысы, ұшу аппараттарын жабдықтау жөнiндегi электромонтажшы, мастер, технижәне зауыттың пайдалану-жөндеу бөлiмдерiнiң инженерi, авиация
техникасын және аэродромдағы жабдықтарды түзейтiн, жетiлдiретiн және жөндейтiндер
173-тарау. Оптика-механикалық өндіріс
1-параграф. Отқа берік және керамикалық бұйымдарды өндіру
24.
Қышшы-қалыптаушы:
1) қолмен iстейтiн
6
2)пневматикалықсайманменүнемiiстейтiн
12
25.
Бөлшектеушi (ұнтақтаушы):
1)керамикалық материалдарды бөлшектейтiн
12
36
2)құрамында 10% артық кремнийдiң
еркiн қос тотығы бар шамотты бөлшектеу бойынша үнемi iстегенде
12
26.
Керамикалық материалдарды қабылдау жөнiндегi ұнтақтау және бөлшектеу учаскесiнде жұмыс iстейтiн
керамикалық бұйымдарды қабылдаушы-бақылаушы
6
27.
Электрокерамикалық бұйымдарды күйдіруші
12
28.
Құрғақ тәсiлмен жұмыс iстейтiн мөлдiр емес кварц шынысынан бұйымдар дайындамасын кесушi
6
29.
Мөлдiр емес кварц шынысынан жасалған бұйымдарды балқытушы
12
30.
Шыныдан пiсiрiлген құмыраларды ысқылаушы
6
31.
Кептiру пештерiне қызмет iстейтiн кептiрушi
6
32.
Керамикалық шихта құраумен айналысатын шихталаушы
12

1) при уровне высокочастотного шума 100 децибел и выше
12
36
2) при уровне высокочастотного шума от 90 до 100 децибел
12
19.
Машинист крана (крановщик), непосредственно занятый на обслуживании испытаний авиационной техники аэродинамических трубах:
1) при уровне высокочастотного шума 100 децибел и выше
12
36
2) при уровне высокочастотного шума от 90 до 100 децибел
12
Руководители и специалисты
20.
Руководители и специалисты, непосредственно занятые подготовкой и проведением испытаний изделий в натуре, моделей и деталей в аэродинамических трубах:
1) при уровне высокочастотного шума 100 децибел и выше
12
36
2) при уровне высокочастотного шума от 90 до 100 децибел
12
21.
Работники, непосредственно занятые испытанием специзделий на буксировочных тележках гидроканалов НИИ
12
Глава 172. Эксплуатация, ремонт и обслуживание самолетов на аэродроме
22.
Авиационный механик (моторист), авиационный моторист, авиационный техник, авиационный механик по приборам, авиационный техник (механик) по приборам, авиационный техник по приборам, авиационный механик ЛИС,
авиационный механик по РЭСО (радио и электрооборудованию), авиационный техник (механик) по РЭСО, авиационный
техник по РЭСО, слесарь по вооружению, радист-радиолокаторщик ЛИС, слесарь- сборщик летательных аппаратов, слесарь- монтажник приборного оборудования, аэродромный рабочий; контролер сборочно-монтажных и ремонтных работ,
занятый контролем и приемкой авиационной техники; мастер, техник, инженер, ведущий инженер - все непосредственно занятые подготовкой авиационной техники к испытаниям в воздухе, на наземной отработке двигателей, приборов и аппаратов перед подъемом в воздух
12
23.
Слесарь-сборщик летательных аппаратов, слесарь сборщик двигателя, слесарь- сборщик авиационных приборов, монтажник радио- и специального оборудования летательных аппаратов,
электромонтажник по оборудованию летательных аппаратов, мастер, техник и инженер эксплуатационно-ремонтных отделов заводов, занятые наладкой, доводкой и ремонтом авиационной техники и оборудования на аэродромах
12
Глава 173. Оптико-механическое производство
Параграф 1. Производство огнеупорных и керамических изделий
24.
Гончар-формовщик, занятый:
1) при работе вручную
6
2) при постоянной работе с пневматическим инструментом
12
25.
Дробильщик (размольщик), занятый:
1) на дроблении керамических материалов
12
36
2) на постоянной работе по дроблению шамота с содержанием свыше 10% свободной двуокиси кремния
12
26.
Контролер-приемщик керамических изделий, занятый на участке размола и дробления по приемке керамических материалов
6
27.
Обжигальщик электрокерамических изделий
12
28.
Обрезчик заготовок изделий из кварцевого непрозрачного стекла, занятый на работах сухим способом
6
29.
Плавильщик изделий из кварцевого непрозрачного стекла
12
30.
Полировщик стекловаренных горшков
6
31.
Сушильщик, занятый обслуживанием сушильных печей
6
32.
Шихтовщик, занятый составлением керамической шихты
12

104.
Оптикалық приборлардың тетiктерiн жуғышта бензинмен және уайтспиртпен жуатын жуушы
6
105.
Техникалық мүлiктi және ремфондты өңдеуші және жабдық пен металл бұйымдарын консервация жасаушы, двигательдер мен двигатель
детальдарын, сондай-ақ қару-жарақ пен басқа да әскери техниканы арнайы майлар мен ерiткiштер
қолданып консервация және расконсервация жасаумен айналысатын
6
106.
Артиллерия қаруларының атушысы
12
36
107.
Ыстық тәсiлмен капроннан бұйымдар
престейтiн капроннан жасалған бұйымдардың престеушiсi
6
108.
Химиялық өңдеумен айналысатын жұмысшылар
6
109.
Хром пастасын дайындайтын жұмысшылар
12
110.
Мипора мен пенопластан пакеттер дайындайтын жылу изоляциялайтын бұйымдарды кесушi
6
111.
Графит-марля сальниктерiн дайындайтын жауынгерлiк жүйелер мен қондырғыларды жөндейтiн слесарь
6
112.
Танк корпустарын жөндейтiн әскери және арнайы машиналарды жөндеушi слесарь
6
113.
Қаруды жабық үйлерде (тирлерде) сынайтын атқыш-сынақшы
12
36
114.
Әскери техникадан, машиналардан ескi сырды құрғақтай қыратын және жуғыш заттар мен ерiткiштердi қолданып тазалаушы және жуушы
12
115.
Сүйек ұнтағымен металды, құймаларды, бұйымдар мен детальдарды тазалаушы
12
116.
Оптиканы тазалаушы
6
Басшылар және мамандар
117.
Двигательдердi, күш қондырғыларын, дизель моторларын және генераторларды жабық бокстарда
жоғары жиiлiктегi шудың 100 децибел және одан жоғары деңгейінде тiкелей сынайтын басшылар және мамандар
12
36
174-тарау. Авиациялық қорғаныс өндірісінің (соның ішінде ұшақтар мен авиадвигательдерді жөндеу) жалпы мамандықтары
118.
Арнайы оттегi қондырғыларында оттегi алумен айналысатын ауа бөлу аппаратшысы
6
119.
Судан сутегi мен оттегi жасайтын электролиз аппаратшысы
6
120.
Газ горелкаларымен немесе көрiкте ысытып болаттан және арнайы бұйымдар және арнайы балқымаларды қолмен басатын басушы
6
121.
Құрамында фенол-формальдегид және басқа смолалар бар компаундтармен приборлар мен бұйымдар түйiндерiн толтыратын компаунд толтырушы
12
122.
Ұшу аппараттарына құю үшiн авиациялық отын қоспаларын жасайтын және двигательдердi
сынайтын жағар май және майлау материалдарын толтырушы:
1) қол тәсiлiмен
12
2) механикалық тәсiлмен
6
123.
Желiм қолданып дәнекерлеу тәсiлiмен тензодатчиктер дайындаумен айналысатын тензодатчик дайындаушы
6
124.
Агрегаттарды, приборларды және бұйымдарды вибростендтерде сынайтын, сондай-ақ арнайы
стендтерде вибромықтылыққа механикалық сынайтын приборлар мен сезгiш элементтер сынаушы,
слесарь сынаушы
12

104.
Мойщик, занятый на мойке деталей оптических приборов бензином и уайтспиритом
6
105.
Обработчик технического имущества и ремфонда и консервировщик оборудования и металлоизделий, занятые на консервации и расконсервации двигателей и деталей двигателей, а также вооружения и другой военной техники с применением спецсмазок и растворителей
6
106.
Отстрельщик артиллерийских орудий
12
36
107.
Прессовщик изделий из пластмасс, занятый прессованием изделий из капрона горячим способом
6
108.
Рабочие, занятые химической обработкой
6
109.
Рабочие, занятые на приготовлении хромовой пасты
12
110.
Резчик теплоизоляционных изделий, занятый изготовлением пакетов из мипоры и пенопласта
6
111.
Слесарь по ремонту боевых систем и установок, занятый на изготовлении графито-марлиевых сальников
6
112.
Слесарь по ремонту боевых и специальных машин, занятый на ремонте танковых корпусов
6
113.
Стрелок-испытатель, занятый испытанием оружия в закрытых помещениях (тирах)
12
36
114.
Чистильщик и мойщик, занятые на снятии старой краски с боевой техники, машин вооружения всухую и с применением моющих растворов и растворителей
12
115.
Чистильщик металла, отливок, изделий и деталей, занятый на очистке косточковой крошкой
12
116.
Чистильщик оптики
6
Руководители и специалисты
117.
Руководители и специалисты, непосредственно занятые на испытании двигателей, силовых установок, дизельных моторов и генераторов в закрытых боксах при уровне высокочастотного шума 100 децибел и выше
12
36
Глава 174. Общие профессии авиационного оборонного производства и авиадвигателей (в том числе ремонт самолетов)
118.
Аппаратчик воздухоразделения, занятый получением кислорода на специальных кислородных установках
6
119.
Аппаратчик электролиза, занятый на выработке водорода и кислорода из воды
6
120.
Давильщик, занятый выдавливанием ручным способом специальных изделий из стали и специальных сплавов с подогревом газовыми горелками или на горне
6
121.
Заливщик компаундами, занятый заливкой приборов и узлов изделий компаундами, содержащими фенольно-формальдегидные
и другие смолы
12
122.
Заправщик горючими и смазочными материалами, занятый составлением смесей авиационного топлива для заправкилетательных аппаратов и на испытании двигателей:
1) ручным способом
12
2) механическим способом
6
123.
Изготовитель тензодатчиков, занятый изготовлением тензодатчиков с применением клеев способом сварки и пайки
6
124.
Испытатель приборов и чувствительных элементов, слесарь испытатель, постоянно занятые на испытании агрегатов, приборов
и изделий на вибростендах, а также на механическом испытании на специальных стендах на вибропрочность
12

1)кремнийорганикалық лактар және құрамында 40 және одан да көп процент бензол, толуол, ксилол бар
лактар дайындайтын және қолданатын цехтар мен бөлiмдерде
12
36
2)құрамында улы ерiткiштер және улы
компоненттер бар лактар дайындайтын және
қолданатын цехтар мен бөлiмдерде
12
106.
Жасанды шайырлар, лактар, эмальдар, қабатты пластиктер өндiрiсi цехтары мен бөлiмдерiнде, қанықтыру және престеу цехтарында тiкелей iстейтiн
слесарь-жөндеушi және технология- лық құбырлар монтаждаушысы
12
Электрооқшаулағыш материалдарды сұрыптаушы
6
108.
Өндiрiстiк үйлердi жинаушы:
1)жасанды шайырлар, лактар, эмальдар цехтары мен бөлiмдерiнде және қанықтыру цехында өндiрiстiк үйлердi жинаушы
12
2)пластмасса және қабатты пластиктер өндiрiсiнiң престеу цехтары мен бөлiмдерiнде
6
109.
Қанықтыру және престеу цехтары мен
бөлiмдерiнде тiкелей iстейтiн ораушы
орналастырушы
6
110.
Гекстолит, меканит, гетинакс және басқа қабатты пластиктердi механикалық өңдеумен айналысатын фрезершi, токарь, ысқылаушы, бұрғылаушы
6
111.
Жасанды шайырлар, лактар, эмальдар, қабатты пластиктер өндiрiсi цехтары мен бөлiмдерiнде, қанықтыру және престеу цехтарында тiкелей iстейтiн
электр жабдығына қызмет көрсететiн электромонтер және электр жабдығын жөндейтiн электромонтер
12
Басшылар және мамандар
112.
Жасанды шайырлар, лактар, эмальдар, қабатты пластиктер өндiрiсi цехтары мен бөлiмдерiнде, қанықтыру және престеу цехтарында тiкелей iстейтiн
басшылар мен мамандар
12

1) в цехах и отделениях приготовления и применения кремнийорганических лаков и лаков, содержащих 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
36
2) в цехах и отделениях приготовления и применения лаков, содержащих токсические растворители и токсические компоненты
12
106.
Слесарь-ремонтник и монтажник технологических трубопроводов,
непосредственно занятые в цехах и отделениях производства искусственных смол, лаков, эмалей, слоистых пластиков, в пропиточных и прессовых цехах
12
107.
Сортировщик электроизоляционных материалов
6
108.
Уборщик производственных помещений, занятый:
1) уборкой производственных помещений в цехах и отделениях производства искусственных смол, лаков, эмалей и в пропиточном цехе
12
2) в прессовых цехах и отделениях производства пластмасс и слоистых пластиков
6
109.
Укладчик-упаковщик, работающий непосредственно в цехах и отделениях пропиточном и прессовом
6
110.
Фрезировщик, токарь, шлифовщик, сверловщик, занятые на механической обработке текстолита, меканита, гетинакса и других слоистых пластиков
6
111.
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования и электромонтер по ремонту электрооборудования, непосредственно занятые в цехах и отделениях производства искусственных смол, лаков, эмалей, слоистых пластиков, в пропиточных и прессовых цехах
12
Руководители и специалисты
112.
Руководители и специалисты, непосредственно занятые в цехах и отделениях производства искусственных смол, лаков, эмалей, слоистых пластиков, пропиточных и прессовых цехах
12

179-тарау Дайындау-оқшаулау өндiрiсi және орау-бyркеу жұмыстары
Жұмысшылар
113.
Бандаждарды қорғасын-қалайы припоймен үнемi
дәнекерлейтiн бандаждаушы
6
114.
Оқшаулағыш материалдарды дайындау бойынша
үнемi жұмыс істейтiн изоляциялық детальдарды
дайындаушы:
1)кремний органикалық лактармен
және құрамында 40 және одан да көп
процент бензол, толуол, ксилол бар
лактармен қанықтырылған
12
36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн және
одан да көп процент бензол, толуол,
ксилол бар лактармен қанықтырылған
12
3)құрамында 20-дан кем емес
пайыз бензол, толуол, ксилол бар
лактармен қанықтырылған сондай-ақ
шыны талшық, шыны мата, шыны
аспадан жасалған материалдардан
6

Глава 179. Заготовительно-изоляционные и намоточно-обмоточные работы
113.
Бандажировщик, постоянно занятый на пайке бандажей свинцово-оловянистым припоем
6
114.
Заготовщик изоляционных деталей, постоянно занятый на работе по заготовке изоляционных материалов:
1) пропитанных кремнийорганическими лаками и лаками, содержащими 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
36
2) пропитанных лаками, содержащими от 20 до 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
3) из стекловолокна, стеклоткани, стеклоленты, а также материалов, пропитанных лаками, содержащими менее 20 процентов бензола, толуола, ксилола и другими токсическими растворителями
6

115.
Секциялар мен катушкаларды изоляция жасауда iстейтiн оқшаулағыш жасаушы:
1)құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактардан жасалған шикi микалентамен немесе кремнийорганикалық лактар жағылған шикi микалентамен
12
36
2)құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактардан жасалған шикi микалентамен
12
3)құрамында 20-дан кем пайыз бензол, толуол, ксилол немесе басқа улы ерiткiштер бар лактардан жасалған шикi микалентамен
6
4) шыны оқшаулағыш және басқа да материалдар (шыны мата, шыны талшық, шыны таспа) ыстық күйiнде полихлорвинил таспамен және листiлi
асбеспен
6
5)шыны оқшаулағышпен (шыны мата, шыны талшық, шыны таспа) кремний органикалық лактар
қолданып
12
116.
Трансформатор орамдарын эпоксидтi және полиэфир шайырларымен оқшаулау жасайтын; таспалы
жүрекшелер жасаушы және күйдiрушi-вакуумшы, төрт хлорлы көмiртек қолданып жұмыс iстейтiн
12
117.
Тiкелей оқшаулау, орау цехтарында (учаскелерiнде) шыныоқшаулаумен (шыны мата, шыны талшық, шыны таспа) оқшаулау жасалған секциялар
мен оқшауларды бақылайтын электроизооқшаулау материалдары өндiрiсiнiң бақылаушысы
6
118.
Секцияларды, катушкаларды және оқшаулау материалдарын қабылдап алумен және бақылаумен тiкелей айналысатын электрооқшаулау материалдары өндiрiсiнiң бақылаушысы, сондай-ақ шикi микалента қолданылатын цехтарда iстейтiн көмекшi (тасымалдаушы) жұмысшы:
1)кремнийорганикалық лактармен және құрамында 40 және одан да көп пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактармен
12
36
2)құрамында 20-дан 40-қа дейiн пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактармен
12
3)құрамында 20-дан кем пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактармен
6
119.
Электрооқшаулау бұйымдармен материалдарды лактаушы
12
120.
Электроаспаптар және аппараттар үшiн катушканың ораушысы, мына жұмыстарда iстейтiн:
1) құрамында 40 және одан да көп пайыз бензол, толуол, ксилол бар кремнийорганикалық лактардан
жасалған шикi микалентамен немесе шыны микалентамен
12
36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн пайыз бензол,
толуол, ксилол бар лактардан жасалған шикi
микалентамен
12
3)шыны оқшаулағышпен (шыны мата, шыны талшық, шыны таспа), құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол немесе басқа улы ерiткiштер бар шикi микалентамен
6
121.
Электрмашиналардың катушкалары мен секцияларын тiкелей мына заттарды қолданып орайтын ораушы:
1)құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол баркремнийорганикалық лактардан жасалған шикi микалентамен
12
36
2)құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактардан жасалған шикi микалентамен
12

115.
Изолировщик, занятый на изолировке секций и катушек:
1) сырой микалентой, изготовленной на лаках, содержащих 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола, или стекломикалентой, промазанной кремнийорганическими лаками
12
36
2) сырой микалентой, изготовленной на лаках, содержащих от 20 до 40 процентов бензола, толуола, ксилола
12
3) сырой микалентой, изготовленной на лаках, содержащих менее 20 процентов бензола, толуола, ксилола или другие токсические растворители
6
4) стеклянной изоляцией (стеклоткань, стекловолокно, стеклолента), полихлоровиниловой лентой в горячем состоянии и листовым асбестом
6
5) стеклянной изоляцией (стеклоткань, стекловолокно, стеклолента), с применением кремнийорганических лаков
12
116.
Изолировщик, занятый на изолировке обмоток трансформаторов эпоксидными и полиэфирными смолами; изготовитель ленточных сердечников и отжигальщик- вакуумщик, занятые на работах с применением четыреххлористого углерода
12
117.
Контролер в производстве электроизоляционных материалов,
непосредственно занятый в изоляционных, обмоточных цехах (участках) контролем обмоток секций и катушек, изолированных стеклоизоляцией (стеклоткань, стекловолокно, стеклолента)
6
118.
Контролер в производстве электроизоляционных материалов,
непосредственно занятый на приемке и контроле секций, катушек и изоляционных материалов, а также подсобный (транспортный) рабочий и мастер, непосредственно занятые в цехах, где применяется сырая микалента, изготовленная:
1) на кремнийорганических лаках и лаках, содержащих 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
36
2) на лаках, содержащих от 20 до 40 процентов бензола, толуола, ксилола
12
3) на лаках, содержащих менее 20 процентов бензола, толуола, ксилола
6
119.
Лакировщик электроизоляционных изделий и материалов
12
120.
Намотчик катушек для электроприборов и аппаратов, непосредственно занятый на работах с применением:
1) сырой микаленты, изготовленной на кремнийорганических лаках, содержащих 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола, или стекломикалентой
12
36
2) сырой микаленты, изготовленной на лаках, содержащих от 20 до 40 процентов бензола, толуола, ксилола
12
3) стеклянной изоляции (стеклоткань, стекловолокно, стеклолента), сырой микаленты, содержащей менее 20 процентов бензола, толуола, ксилола или другие токсические растворители
6
121.
Намотчик катушек и секций электромашин, непосредственно занятый намоткой с применением:
1) сырой микаленты, изготовленной на кремнийорганических лаках, содержащих 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
36
2) сырой микаленты, изготовленной на лаках, содержащих от 20 до 40 процентов бензола, толуола, ксилола
12

3)шыны оқшаулағышпен (шыны мата, шыны талшық, шыны таспа), құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол немесе басқа улы ерiткiштер бар шикi микалентамен
6
122.
Трансформатор катушкаларына мына
заттарды қолданып орайтын ораушы:
1)құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол баркремнийорганикалық лактардан жасалған шикi микалентамен
12
36
2) құрамында 20-дан 40-қа дейiн пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактардан жасалған шикi
микалентамен
12
3)шыны оқшаулаумен (шыны мата, шыны талшық, шыны таспа), құрамында 20-дан кем пайыз
бензол, толуол, ксилол немесе басқа улы ерiткiштер бар шикi микалентамен
6
123.
Электр машиналарының элементтерiн мына заттарды қолданып схемалары мен қосылыстарын оқшаулаумен
айналысатын ораушы:
1)құрамында 40 және одан да көп
пайыз бензол, толуол, ксилол баркремнийорганикалық лактардан жасалған шикi микалентамен
12
2)құрамында 20-дан кем пайыз бензол, толуол, ксилол немесе басқа улы ерiткiштер бар шикi
микалентамен; шыны изоляциямен (шыны мата, шыны талшық, шыны таспа), сондай-ақ электр дәнекерлеу қолданып
6
124.
Электр машиналарының элементтерiн
кремнийорганикалық лактарды қолданып ораушы
12
125.
Статорлар мен роторларды ораумен айналысатын электр машиналарының элементтерiн ораушы:
1)шыны изоляциямен (шыны мата, шыны талшық, шыны таспа) изоляцияланған проводтармен секциялармен
6
2)шыны оқшаулағышпен құрамында улы химиялық заттар бар материалдарды бiр мезгiлде пайдаланып
12
126.
Электр машиналарының орауларын қалайылау мен дәнекерлеумен айналысатын дәнекерлеушi
12
127.
Орау, бүркеу және оқшаулау цехтарында (учаскелерiнде) шыны изоляция қолданылатын жерлерде тiкелей iстейтiн қосалқы жұмысшы
6
128.
Шикi микалента қолданылатын цехтарда (учаскелерде) тiкелей iстейтiн қосалқы жұмысшы:
1)құрамында 40 және одан да көп пайыз бензол, толуол, ксилол бар кремнийорганикалық лактардан жасалған
12
36
2)құрамында 20-дан 40-қа дейiн
пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактардан жасалған
12
3)құрамында 20-дан кем пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактардан жасалған
6
129.
Оқшаулау материалдарын престейтiн электр
машиналары мен агрегаттарының секцияларын,
катушкалары мен изоляциялау детальдарын
престеушi:
1)кремний органикалық, бакелиттi және басқа
құрамында улы ерiткiштер бар лактардан
ыстық престеумен жасалған
12
2)басқа лактарды қолданып ыстық престеумен жасалған
6
130.
Оқшаулау материалдарын ыстық күйiнде
престейтiн изоляциялау материалдарын престеушi
12

3) стеклянной изоляции (стеклоткань, стекловолокно, стеклолента), сырой микаленты, содержащей менее 20 процентов бензола, толуола, ксилола или другие токсические растворители
6
122.
Намотчик катушек трансформаторов, непосредственно занятый намоткой с применением:
1) сырой микаленты, изготовленной на кремнийорганических лаках и лаках, содержащих 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
36
2) сырой микаленты, изготовленной на лаках, содержащих от 20 до 40 процентов гшбензола, толуола, ксилола
12
3) стеклянной изоляции (стеклоткань, стекловолокно, стеклолента), сырой микаленты, содержащей менее 20 процентов бензола, толуола, ксилола или другие токсические растворители
6
123.
Обмотчик элементов электрических машин, занятый изолировкой схем и соединений с применением:
1) сырой микаленты, изготовленной на лаках, содержащих 20 и более процентов бензола, толуола, ксилола, или стекломикаленты, изготовленной на кремнийорганических лаках
12
2) сырой микаленты, изготовленной на лаках, содержащих менее 20 процентов бензола, толуола, ксилола или другие токсические растворители; стеклянной изоляцией (стеклоткань, стекловолокно,
стеклолента), а также с применением электросварки
6
124.
Обмотчик элементов электрических машин, занятый на обмотке с применением кремнийорганических лаков
12
125.
Обмотчик элементов электрических машин, занятый на обмотке статоров и роторов:
1) проводом и секциями, изолированными стеклянной изоляцией (стеклоткань, стекловолокно, стеклолента)
6
2) стеклянной изоляцией с одновременным применением материалов, содержащих токсические химические вещества
12
126.
Паяльщик, занятый на лужении и пайке обмоток электрических машин
12
127.
Подсобный рабочий, непосредственно занятый в намоточном, обмоточном и изоляционном цехах (участках), где применяется стеклянная изоляция
6
128.
Подсобный рабочий, непосредственно занятый в цехах (участках), где применяется сырая микалента, изготовленная:
1) на кремнийорганических лаках и лаках, содержащих 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
36
2) на лаках, содержащих от 20 до 40 процентов бензола, толуола, ксилола
12
3) на лаках, содержащих менее 20 процентов бензола, толуола, ксилола
6
129.
Прессовщик секций, катушек и изоляционных деталей электрических машин и аппаратов, занятый прессовкой изоляционных материалов:
1) изготовленных с применением кремнийорганических, бакелитовых и других лаков, содержащих токсические растворители, при горячей прессовке
12
2) изготовленных с применением других лаков при горячей прессовке
6
130.
Прессовщик изоляционных материалов, занятый на прессовании изоляционных материалов в горячем состоянии
12

131.
Электротехникалық бұйымдарды қанықтырушы:
1)кремнийорганикалық лактармен және
құрамында 20-дан кем пайыз бензол, толуол,
ксилол бар лактармен қанықтырушы
12
36
2)басқа құрамында улы ерiткiштер бар лактармен және битуммен қанықтырушы
12
132.
Үнемi өлшеумен айналысатын жұмысшы:
1)құрамында 40 және одан да көп пайыз
бензол, толуол, ксилол бар кремнийорганикалық
лактардан жасалған шикi микалентамен
12
36
2)құрамында 20-дан 40-қа дейiн пайыз бензол, толуол, ксилол бар лактардан жасалған шикi микалентамен
12
3)құрамында 20-дан кем пайыз бензол, толуол, ксилол лактардан жасалған шикi микалентамен
6
133.
Мыс шиналар мен сымдарды шыны оқшаулағыштан
тазартатын жұмысшылар
12
134.
Коллекторлы миканиттi продорожкалайтын
жұмысшылар
135.
Турбогенераторлар мен гидрогенераторлар
жасайтын кәсiпорындардың оқшаулағыш қоспа
жасайтын, турбогенераторлардың және гидрогенераторлардың өзектерiн эпоксидтi смола, стирол, малеин ангидридiн және полиэфирлер
қолданып престейтiн жұмысшылары
12
36
136.
Электрлi машиналардың секциялары мен катушкаларының шыны изоляциямен оқшауланған секцияларын созу және рихталауда iстейтiн созушы
6
137.
Оқшаулау, орау, бүркеу цехтарында (учаскелерiнде) шыны оқшаулағышпен және кремнийорганикалық лактармен оқшауланған бұйымдарды (бөлшектердi) жинақтауда iстейтiн жұмыстарды бөлушi
6
138.
Трансформаторларға май мен совтол
құюмен айналысатын трансформатор жинаушы
6
139.
Трансформаторлар катушкаларын жинаушы-өңдеушi лактармен қанықтырылған ыстық орамаларды созу, өңдеу және престеумен шұғылданатын
6
140.
Трансформаторлар орамаларын жинаушы
6
141.
Асбоцементтi өңдейтін бұрғылаушы
6
142.
Электр машиналарының выводтары мен
орамаларының слесарi
6
143.
Токарь:
1) миканиттен якорь коллекторларын қайраушы
6
2) асбоцементтi өңдейтін
6
144.
Шыны оқшаулағышын қолданатын орау, оқшаулау, бүркеу цехтарындағы (учаскелерiндегi) өндiрiстiк үйлердi жинаумен айналысатын өндiрiстiк үйлердi жинаушы
6
145.
Өңдеу және гальванмен жабу жұмыстарында
iстейтiн трафареттер, шкалалар мен платтар
дайындаушы
6
146.
Асбоцемент өңдейтін фрезершi
6
147.
Электротехникалық өнеркәсiпте жұмыс уақытының
50 пайыздан астамында қорғасын-қалайы
балқымаларды дәнекерлейтiн электромонтаждаушы-схемашы
6
Басшылар және мамандар
148.
Шикi микалента қолданылатын цехтарда (учаскелерде) тiкелей iстейтiн мастер:
1) құрамында 40 және одан да көп пайыз бензол, толуол, ксилол бар кремнийорганикалық лактардан жасалған
12
36

131.
Пропитчик электротехнических изделий, занятый:
1) пропиткой кремнийорганическими лаками и лаками, содержащими 20 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
36
2) пропиткой другими лаками, содержащими токсические вещества, и битумом
12
132.
Рабочий, постоянно занятый на взвешивании:
1) сырой микаленты, изготовленной на кремнийорганических лаках и лаках, содержащих 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
36
2) сырой микаленты, изготовленной на лаках, содержащих от 20 до 40 процентов бензола, толуола, ксилола
12
3) сырой микаленты, изготовленной на лаках, содержащих менее 20 процентов бензола, толуола, ксилола
6
133.
Рабочие, занятые на зачистке медных шин и проводов от стеклянной изоляции
12
134.
Рабочие, занятые на продорожке коллекторного миканита
6
135.
Рабочие предприятий, производящих турбогенераторы и гидрогенераторы, занятые на приготовлении изоляционной
смеси, изоляции и прессовании стержней турбогенераторов и гидрогенераторов с применением эпоксидной смолы, стирола, малеинового ангидрида и полиэфиров
12
36
136.
Растяжчик секций и катушек электрических машин, занятый на растяжке и рихтовке секций, изолированных стеклянной изоляцией
6
137.
Распределитель работ, непосредственно занятый в изоляционном, намоточном, обмоточном цехах (участках) на комплектовке изделий (деталей), изолированных стеклянной изоляцией и кремнийорганическими лаками
6
138.
Сборщик трансформаторов, занятый на заливке трансформаторов маслом и совтолом
6
139.
Сборщик-отдельщик катушек трансформаторов, занятый на работах по стяжке, отделке и прессовке горячих обмоток, пропитанных лаками
6
140.
Сборщик обмоток трансформаторов
6
141.
Сверловщик, занятый на обработке асбоцемента
6
142.
Слесарь по выводам и обмоткам электрических машин
6
143.
Токарь, занятый:
1) на проточке коллекторов якорей из миканита
6
2) на обработке асбоцемента
6
144.
Уборщик производственных помещений, непосредственно занятый уборкой производственных помещений в намоточном, обмоточном и изоляционном цехах (участках), где применяется стеклянная изоляция
6
145.
Изготовитель трафаретов, шкал и плат, занятый на работах по травлению и гальванопокрытиям
6
146.
Фрезировщик, занятый на обработке асбоцемента
6
147.
Электромонтажник-схемщик, занятый более 50 процентов рабочего времени на пайке свинцово-оловянистыми сплавами в
электротехнической промышленности
6
Руководители и специалисты
148.
Мастер, непосредственно занятый в цехах (участках), где применяется сырая микалента, изготовленная:
1) на кремнийорганических лаках и лаках, содержащих 40 и более процентов бензола, толуола, ксилола
12
36

252.
Негiздi аккумуляторлар өндiрiсiнде iстейтiн кадмийдi тотықтыру аппаратшысы
12
253.
Активтi массаларды және ламель электродтарын дайындау учаскелерiнде тiкелей iстейтiн электро
және автотележканың жүргiзушiсi
6
254.
Сiлтi аккумуляторлар өндiрiсiнде iстейтiн сепараторлар дайындаушы
6
255.
Сынақшы-қалыптаушы:
1) электродты пластиналарды амальгама жасауда
12
2) пластиналардың басқа түрлерiнде
6
256.
Қышқылдар мен сiлтiнi қабылдау,
сақтау және жiберуде iстейтiн қоймашы
6
257.
Активтi массаларды және ламель электродтарын дайындау учаскелерiнде қана iстейтiнқоймашы
6
258.
Аккумулятор және элементтi өндiрiсте активтi массаларды, электродтарды дайындау, аккумуляторлар мен батареяларды жинау және дәнекерлеу, бояу, қалыптау және гальвандау
учаскелерiнде iстейтiн бақылаушы
6
259.
Активтi массаларды, электродтарды дайындау және аккумуляторларды жинау учаскелерiнде iстейтiн
жұмысшылардың арнайы киiмдерiн жуатын және жөндейтiн машинист
12
260.
Кендi механикалық және флотация-
лық байытатын, сiлтi аккумуляторлар өндiрiсiнде iстейтiн машинист
1)кендi механикалық байыту
бойынша
12
2) кендi химиялық байыту бойынша, кен концентратын және темiр тотығын дайындау бойынша
12
261.
Активтi массаларды және ламель электродтарын дайындау учаскелерiнде iстейтiн суықтай штампылау жабдығының түзетушiсi
6
262.
Активтi массаларды және ламель электродтарын және ламельсiз электродтарды дайындау учаскелерiнде iстейтiн автоматты линиялар мен агрегат станоктарын
түзетушi
6
263.
Аккумулятор пластиналарына жағушы:
1) кадмий немесе мырыш тотығын немесе сынап, немесе қорғасын бар активтi массалармен жұмыс iстегенде
12
2)басқа активтi массалармен жұмыс iстегенде
6
264.
Активтi массаларды және ламель электродтарын дайындау учаскелерiнде iстейтiн көмекшi жұмысшы
6
265.
Қоймада қышқылдар мен сiлтiнi қабылдайтын, сақтайтын және жiберетiн көмекшi жұмысшы
6
266.
Формация цехтарында iстейтiн көмекшi жұмысшы
6
267.
Активтi массаларды дайындаушы
12
268.
Активтi массаларды дайындаушы никель тотығы гидратын кептiретiн
12
269.
Ерiтiндiлер мен электролиттердi дайындаушы:
1) активтi массалар цехтарында
12
2) электролиттердi дайындауда
6
270.
Салфеткаларды жөндеуде және активтi массаларды дайындау учаскелерiнде тiкелей iстейтiн жұмысшылар
6
271.
Активтi массаларды және ламель электродтарын дайындау учаскелерiнде iстейтiн жұмыстарды бөлушi
6
272.
Электродтарды жинау учаскесiнде
тiкелей iстейтiн электрод пластиналарын қайшымен және престерде кесетiн металды қайшымен
және преспен кесушi
12
273.
Сiлтi аккумулятор мен батареяларды жинаушы:

252.
Аппаратчик по окислению кадмия, занятый в производстве щелочных аккумуляторов
12
253.
Водитель электро-автотележки, непосредственно занятый на участках изготовления активных масс и ламельных электродов
6
254.
Изготовитель сепараторов, занятый в производстве щелочных аккумуляторов
6
255.
Испытатель-формовщик, занятый:
1) на амальгамировании электродных пластин
12
2) на других видах пластин
6
256.
Кладовщик, занятый на приемке, хранении и отпуске кислот и щелочей
6
257.
Кладовщик, непосредственно занятый только на участках изготовления активных масс и ламельных электродов
6
258.
Контролер в аккумуляторном и элементном производстве на участках: приготовления активных масс, изготовления электродов,
сборки и сварки аккумуляторов и батарей, окраски, формирования и гальваническом
6
259.
Машинист по стирке и ремонту спецодежды, непосредственно занятый на стирке спецодежды рабочих, работающих на участках изготовления активных масс, электродов и сборки аккумуляторов
12
260.
Машинист механического или флотационного обогащения руды, занятый в производстве щелочных аккумуляторов:
1) по механическому обогащению руды
12
2) по химическому обогащению руды, приготовлению рудного концентрата и окиси железа
12
261.
Наладчик холодноштамповочного оборудования, непосредственно занятый на участках изготовления активных масс и ламельных электродов
6
262.
Наладчик автоматических линий и агрегатных станков, непосредственно занятый на участках изготовления активных масс и ламельных электродов и безламельных электродов
6
263.
Намазчик аккумуляторных пластин, занятый:
1) при работе с активными массами, содержащими окись кадмия или цинка, или ртути, или свинца
12
2) при работе с другими активными массами
6
264.
Подсобный рабочий, непосредственно занятый на участках изготовления активных масс и ламельных электродов
6
265.
Подсобный рабочий, занятый на складе приемкой, хранением и отпуском кислот и щелочей
6
266.
Подсобный рабочий, занятый в формационных цехах
6
267.
Приготовитель активных масс
12
268.
Приготовитель активных масс, занятый на сушке гидрата закиси никеля
12
269.
Приготовитель растворов и электролитов, занятый:
1) в цехах активных масс
12
2) приготовлением электролита
6
270.
Рабочие, непосредственно занятые на ремонте салфеток на участках изготовления активных масс
6
271.
Распределитель работ, непосредственно занятый на участках изготовления активных масс и ламельных электродов
272.
Резчик металла на ножницах и прессах, занятый на резке электродных пластин на ножницах и прессах при работе непосредственно на участке сборки электродов
12
273.
Сборщик щелочных аккумуляторов и батарей, занятый:

1)құрамында улы ерiткiштер бар лактармен және желiмдермен жұмыс iстегенде сiлтi аккумуляторды жинаушы
12
2) басқа жұмыстарда
6
3)күмiс-мырыш аккумуляторларды топырақпен толтыру-шпаклевка жасау
12
274.
Активтi массаларды және ламель
электродтарын дайындау учаскелерiнде iстейтiн технологиялық құбырларды монтаждаушы
6
275.
Активтi массаларды және ламель
электродтарын және ламельсiз электродтарды
дайындау учаскелерiнде жабдықтарды жөндейтiн слесарь-жөндеушi
6
276.
Активтi массаларды және ламель электродтарын дайындау және қалыптау учаскелерiнде iстейтiн
өндiрiстiк үйлердi жинаушы
6
277.
Активтi массалар цехтарында iстейтiн
сүзгi престеушi
6
278.
Ламельсiз аккумуляторлар мен элементтердiң электродшысы:
1)пресс-қалыптарға кадмий тотығы және мырыш тотығы ұнтағын себетiн, сепарацияны дихлорэтанмен желiм- дейтiн, электродты пластиналарды сынап амальгамасымен амальгамалайтын
12
2) жұмыстың басқа түрлерiнде
6
3)күмiс-мырышты аккумуляторлар үшiн терiс электрод дайындауда
12
279.
Ламель аккумуляторлары мен элементтердiң
электродшысы:
1)пресс-қалыптарға кадмий тотығы
және мырыш тотығы ұнтағын себетiн, сепарацияны дихлорэтанмен желiм- дейтiн, электродты пластиналарды сынап амальгамасымен
амальгамалайтын
12
2) жұмыстың басқа түрлерiнде
6
3)күмiс-мырышты аккумуляторлар үшiн терiс электрод дайындауда
12
280.
Активтi массаларды және ламель электродтарын және ламельсiз электродтарды дайындау учаскелерiнде электр жабдықтарды жөндейтiн электромонтер
6
281.
Активтi массаларды және ламель электродтарын және ламельсiз электродтарды дайындау учаскелерiнде электр жабдықтарға қызмет көрсететiн электромонтер
6
Басшылар және мамандар
282.
Активтi массаларды және ламель электродтарын дайындау учаскелерiнде тiкелей iстейтiн мастер,
аға мастер, учаске бастығы, ауысым инженерi
6
187-тарау. Өте дәл конденсаторлар өндірісі
283.
Тiкелей қанықтыру цехында iстейтiн
электр машиналарын, аппараттарын
және приборларды жинау бақылаушысы
6
284.
Қанықтыру цехында тiкелей iстейтiн
көмекшi жұмысшы
6
285.
Электротехникалық бұйымдарды қанықтырушы:
1)конденсаторларды трихлордифенилмен және
оның туындыларымен қанықтыру үшiн вакуум шкафына тиейтiн және түсiретiн
12
36
2)конденсаторлық маймен қанықтыратын,
бiр мезгiлде конденсаторды вакуум- қондырғыдан тиеп-түсiретiн және құю тесiктерiн қорғасын припойлармен дәнекерлейтiн
12
3) қанықтырудың технологиялық процесiн
жүргiзетiн және бақылайтын
6
286.
Трихлордифенилдi тұрақты регенерациялайтын
жұмысшылар
12
36
287.
Қанықтыру цехында тiкелей iстейтiн
жұмыстарды бөлушi
6

1) на сборке щелочных аккумуляторов при работе с лаками и клеями, содержащими токсические растворители
12
2) на других работах
6
3) заливкой грунт-шпаклевкой серебряно- цинковых аккумуляторов
12
274.
Монтажник технологических трубопроводов, непосредственно занятый на участках изготовления активных масс иламельных электродов
6
275.
Слесарь-ремонтник непосредственно занятый ремонтом оборудования на участках изготовления активных масс, ламельных электродов и безламельных электродов
6
276.
Уборщик производственных помещений, занятый на уборке участков изготовления активных масс, ламельных электродов и
участков формирования
6
277.
Фильтрпрессовщик, занятый в цехах активных масс
6
278.
Электродчик безламельных аккумуляторов и элементов, занятый:
1) засыпкой пресс-форм порошком окиси кадмия и окиси цинка, на клейке сепарации дихлорэтаном, на амальгамировании электродных пластин ртутной амальгамой
12
2) на остальных видах работ
6
3) на изготовлении отрицательного электрода для серебряно-цинковых аккумуляторов
12
279.
Электродчик ламельных аккумуляторов и элементов, занятый:
1) засыпкой пресс-форм порошком окиси кадмия и окиси цинка, на клейке сепарации дихлорэтаном, на амальгамировании электродных пластин ртутной амальгамой
12
2) на остальных видах работ
6
3) на изготовлении отрицательного электрода для серебряно-цинковых аккумуляторов
12
280.
Электромонтер по ремонту электрооборудования, непосредственно занятый на участках изготовления активных масс, ламельных электродов и безламельных электродов
6
281.
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования, непосредственно занятый на участках изготовления активных масс, ламельных электродов и безламельных электродов
6
Руководители и специалисты
282.
Мастер, старший мастер, начальник участка, сменный инженер, непосредственно занятые на участках приготовления активных масс и ламельных электродов
6
Глава 187. Производство сильноточных конденсаторов
283.
Контролер сборки электрических машин, аппаратов и приборов, непосредственно занятый в пропиточном цехе
6
284.
Подсобный рабочий, непосредственно занятый в пропиточном цехе
6
285.
Пропитчик электротехнических изделий:
1) загрузкой и выгрузкой конденсаторов в вакуумные шкафы для пропитки трихлордифенилом и его производными
12
36
2) пропиткой конденсаторным маслом, одновременно производящий работы по загрузке и выгрузке конденсаторов из вакуум-установки и запайке заливочных отверстий свинцовыми припоями
12
3) ведением и контролем технологического процесса пропитки
6
286.
Рабочие, постоянно занятые на регенерации трихлордифенила
12
36
287.
Распределитель работ, непосредственно занятый в пропиточном цехе
6

1)шыныкиiздi, шынымақтаны, шыныталшықты
және шлакмақтаны пайдаланып
12
2)үй-жайларда ыстық құрылғыларды
(қазандық, құбырлар) оқшаулауда
12
3)хлорвинилдi, бакелиттi және битумды
материалдардан мастиктердiң ыстық
құрамын әзiрлеу мен қолдану кезiнде суық
құрылғыларды орауда тiкелей жұмыс iстейтiндер
6
10.
Кессоншы-аппаратшы, кессоншы-жол қазушы, кессоншы-слесарь, кессоншы-электр монтажшы
12
36
11.
Қышқыл тосқауылдаушы, винипластикшi
6
12.
Фаолиттi жұмыстарда қышқыл тосқауылдаушы
(қышқыл тосқауылдаушы-фаолитшi)
6
13.
Гуммиршiге жұмыстарындағы қышқыл тосқауылдаушы
12
13-1.
Болат жабындар бойынша шатыршы
14.
Автогудронатор машинисi, битум балқытатын
жылжымалы қондырғы машинисi, жылжымалы
асфальтбетон араластырғыш машинисi және
асфальтбетон төсегiш машинисi
6
15.
Құбыр тазалау машинасының машинисi, газмұнай
өнiмдерi құбырларын орайтын машинаның машинисi
6
16.
Автомобиль шассилерiне монтаждалған автокомпрессорлар машинисi және сонымен бiр мезгiлде автомашина жүргiзушiсi мiндетiн атқарушы:
1)1,5 тоннадан астам жүк көтеретiн
машиналарда жұмыс iстеу кезiнде
6
2) 3 тонна, одан да көп жүк көтеретiн машиналарда жұмыс iстеген кезде
12
17.
Бiр мезгілде автомашина жүргiзушiсiнiң мiндетiн атқарушы автомобиль крандарының машинисi:
1) 1,5 тоннадан астам жүк көтеретiн машиналарда жұмыс iстеу кезiнде
6
2) 3 тонна, одан да көп жүк көтеретiн машиналарда жұмыс iстеген кезде
12
18.
Өздiгiнен жүретiн мұнаралы кранды,
мұнаралы стационарлық, кабельдi және
портальды мойынды крандарды, iштен жанатын
двигательдi (темiржолмен өздiгiнен жүретiн, шынжыртабанды, пневмодөңгелектi және қалқып
жүретiн) крандарды жүргiзетiн кран машинисi (краншы)
6
19.
Жылжымалы бетон араластырғыш машинисi,
жылжымалы ерiтпе араластырғыш машинисi,
бетон араластырғыш қондырғының моторисi,
ұнтақтаушы-тартушы - бәрi де үй-жайда
жұмыс iстеген кезде
6
20.
Өздiгінен жүретiн кранды-бұрғылау машинасының машинисi; экскаватор негiзiнде бескопрлi балға-машинисi және бескопрлi дiрiлдеткiш машинисi,
автокран және трактор машинисi; тегiс дөңгелек белдiктi өздiгiнен жүретiн тегiстегiш машинисi, автогрейдер машинисi, скрепер машинисi
21.
Бұрғылау-кран, өздiгiнен жүретiн машина машинисi сияқты скрепер машинисi
6
22.
Жер асты жағдайында жұмыс iстеген кезде
топырақты нығыздау және тiгiнен бұрғылау
қондырғысының машинисi
6
23.
Экскаватор машинисi:
1) iштен жанатын двигательдi
12
2) электрлi двигательдi экскаваторға қызмет көрсететiндер
6
24.
Жерге арналған немесе топырақ соратын
жабдықтарда жұмыс iстейтiн өздiгiнен жүрмей қалқитын топырақ сорғыш жабдық машинисi,
сорап қондырғы машинисi, сондай-ақ құрылыс
машиналары мен механизмдерiнiң монтаждаушысы
және құрылыс машиналары мен механизмдерiнiң
такелаждаушысы және гидромеханикаландырылған
жұмыстарды жүргiзу жағдайында монтаждаушы
такелаждаушы
6
25.
Құбыр төсеу машинисi
6
26.
Гидромеханикаландырылған жұмыстарда өздiгiнен жүрмей қалқитын қондырғының
машина командасы
12
28.
Бетон конструкцияларын қоса, биiкте жұмыс
iстеген кезде (жоғарыда жұмыс iстеушi)
болат және темiр бетон конструкцияларын
монтаждайтын монтаждаушы
6
29.
Байланыс монтажшысы-кабельшi, байланыс
монтажшысы-дәнекершi, кабельдердi полиэтилен
және полихлорвинилдi талшықтарға дәнекерлеу
жұмысымен айналысатындар
12
36
30.
Қаптаушы-граниттi, мраморды, ұлутасты және
басқа тас құрылыс материалдарын өңдеу
кезiндегi және тасты қолмен тегiстеу кезiндегi жұмыспен айналысатын тегiстеушi және тас
қашаушы
12
31.
Қаптаушы-монолиттi едендердi салумен айналысатын ксилолитшi
6
32.
Паркетшi, қаптаушы-синтетикалық материалдармен
жұмыс iстейтiн плиташы, қаптаушы-ыстық мастик
пен битумге паркет, плиталы және линолеумдi
едендер төсеп, сондай-ақ резина желiммен,
ацетонмен, этил спиртiмен, бензинмен және басқа
уытты заттармен жұмыс iстейтiндер
6
33.
Құм сусылдатушы:

1) с применением стекловойлока, стекловаты, стекловолокна и шлаковаты
12
2) по изолировке горячих поверхностей (котлов, трубопроводов) в помещениях
12
3) по изолировке холодных поверхностей при приготовлении и применении горячих составов мастик из хлорвиниловых, бакелитовых и битумных материалов
6
10.
Кессонщик-аппаратчик, кессонщик- проходчик, кессонщик-слесарь, кессонщик-электромонтажник
12
36
11.
Кислотоупорщик винипластчик
6
12.
Кислотоупорщик на фаолитовых работах (кислотоупорщик-фаолитчик)
6
13.
Кислотоупорщик на гуммировочных работах (кислотоупорщик-гуммировщик)
12
13-1.
Кровельщик по стальным кровлям
14.
Машинист автогудронатора, машинист битумоплавильной передвижной установки, машинист смесителя асфальтобетона передвижного и машинист укладчика асфальтобетона
6
15.
Машинист трубоочистительной машины, машинист машины для изоляции газонефтепродуктопроводов
6
16.
Машинист автокомпрессоров, смонтированных на шасси автомобилей, выполняющий одновременно обязанности водителя автомашины:
1) при работе на автомашинах грузоподъемностью от 1,5 т
6
2) при работе на автомашинах грузоподъемностью от 3 т и выше
12
17.
Машинист кранов автомобильных, выполняющий одновременно обязанности водителя автомашины:
1) при работе на автомашинах грузоподъемностью от 1,5 т
6
2) при работе на автомашинах грузоподъемностью от 3 т и выше
12
18.
Машинист крана (крановщик), занятый управлением кранами башенными самоходными, кранами башенными стационарными, кабельными и портально стреловыми, кранами с двигателями
внутреннего сгорания (самоходные железнодорожные, гусеничные,
пневмоколесные и плавучие)
6
19.
Машинист бетоносмесителя передвижного, машинист растворосмесителя передвижного, моторист бетоносмесительных установок, дробильщик-размольщик - все при работе в помещениях
6
20.
Машинист бурильно-крановой самоходной машины; машинист дизель- молота бескопрового и машинист вибропогружателя бескопрового на базе экскаватора, автокрана и трактора; машинист катка самоходного с гладкими вальцами, машинист автогрейдера,
машинист скрепера
6
21.
Машинист скрепера, как машинист бурильно-крановых самоходных машин
6
22.
Машинист установок по продавливанию и горизонтальному бурению грунта при работе в подземных условиях
6
23.
Машинист экскаватора, обслуживающий экскаватор:
1) с двигателем внутреннего сгорания
12
2) с электрическим двигателем
6
24.
Машинист землесосного плавучего несамоходного снаряда, занятый на земснарядах или землесосных установках,
машинист насосных установок, а также монтажник строительных машин и механизмов и такелажник строительных машин и механизмов и такелажник на монтаже в условиях производства
гидромеханизированных работ
6
25.
Машинист трубоукладчика
6
26.
Машинист крана-трубоукладчика
6
27.
Машинная команда землесосных плавучих несамоходных снарядов на гидромеханизированных работах
12
28.
Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций при работе на высоте (верхолаз), включая монтаж бетонных конструкций
6
29.
Монтажник связи - кабельщик, монтажник связи - спайщик, занятые на работах по спайке кабелей в полиэтиленовых и
полихлорвиниловых оболочках
12
36
30.
Облицовщик-полировщик и камнетес, занятые на обработке гранита, мрамора, ракушечника и других каменных строительных материалов сухим способом и при полировке камня вручную
12
31.
Облицовщик-ксилолитчик, занятый устройством монолитных полов
6
32.
Паркетчик, облицовщик-плиточник, облицовщик синтетическими материалами, занятые на укладке паркетных, плиточных и линолеумных полов на горячих мастиках и битуме, а также мастиках на резиновых клеях, ацетоне, этиловом спирте, бензине и
других токсических веществах
6
33.
Пескоструйщик, занятый на работах:

236-тарау. Өндіру кезінде құрамында 10 % және одан астам кремний еркін қос тотығы бар кен мен жыныстардың шаңы пайда болатын жерасты жұмыстары
4.
Жол қазу кешенiнiң машинисi, Бетон сорап
қондырғысының машинисi, туннелдер бекiтпелерiн
тұрғызумен айналысатын оқшаулаушы;
маркшейдерлiк жұмыстағы тау-кен жұмысшысы және осы тiзiмнiң "Тау-кен жұмыстары" I бөлiмiнде, "Кремнийдiң 10 процент және одан да көп
еркiн қос тотығы бар жыныстардан
тозаң көтерiлетiн өндiрiстегi жер асты
тау-кен жұмыстары" бөлiмшесiнде көзделген
кәсiптер тiзбесi бойынша тау-кен жол қазу
жұмыстарында тұрақты iстейтiндер
24
36
5.
Ауысым бастығы, ауысым инженерi, учаскенiң
немесе шахтаның (учаске құқығында) ауысым механигi, ауысым маркшейдерi
24

Глава 236. Подземные работы, при производстве которых образуется пыль из пород, содержащих 10 процентов и более свободной двуокиси кремния
4.
Машинист проходческого комплекса, машинист бетононасосной установки, изолировщик, занятые возведением крепления туннелей; горнорабочий на маркшейдерских работах и другие,
постоянно занятые на горнопроходческих работах по перечню профессий, предусмотренному в разделе I "Горные работы", подраздел "Подземные горные работы, при производстве которых образуется пыль из руд и пород, содержащих 10 процентов и более
свободной двуокиси кремния" настоящего Списка
24
36
5.
Начальник смены, сменный инженер, сменный механик участка или шахты (на правах участка), сменный маркшейдер
24

251-тарау. Ағашөөңдеу өндірісінің жалпы кәсіптері
Жұмысшылар
75.
Желiмдейтiн синтетикалық смола өндiретiн аппаратшы
12
76.
Мочевина-меламин пленкасын әзiрлейтiн
аппаратшы
12
77.
Әрлейтiн материалдарды құюшы-бөлушi
6
78.
Құрамында фенол, формалин, формальдегид
және мочевина бар синтетикалық желiм әзiрлеумен айналысатын желiм қайнатушы
12
79.
Құрамында стирол, бензол, метанол және осылардан шығатындар (толуол, ксилол және күрделi спирттер) бар лактармен және бояулармен боялған тетiктер мен бұйымдарды операциялық бақылаумен, сондай-ақ фанерлеу- желiмдеу цехында детальдарды бақылаумен және қабылдаумен айналысатын, ағаш өндеу өндiрiсiнiң бақылаушысы
6
80.
Ағаш отынмен және ағаш қалдықтарымен жұмыс
iстейтiн, технологиялық пештердiң от жағушылары
12
81.
Құрамында бензол, метанол және осылардан
шығатындар (толуол, ксилол және күрделi
спирттер), стирол және формальдегид бар лактар
мен бояуларды қолданып, сондай-ақ құрамында
фенол, формальдегид, формалин және мочевина бар
синтетикалық желiмдердi қолданып, детальдар
мен бұйымдарды лактеу, жылтырату, фанерлеу және
тегiстеу линияларында жұмыс iстейтiн, автоматты
және жартылай автоматты ағаш өңдеу линияларының операторлары
12
82.
Құрамында бензол, метанол және осылардан
шығатындар (толуол, ксилол және күрделi
спирттер), стирол және формальдегид бар
лактер мен бояуларды қолданып жұмыс iстейтiн, ағаш бұйымдарды әрлеушi
12
83.
Нитрошпаклевканы қолданып жұмыс iстейтiн,
ағаш бұйымдарды әрлеушi
6
84.
Бояйтын кабиналарды тазалаумен айналысатын
ағаш бұйымдарын әрлеушi
6
85.
Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiмдi, сондай-ақ құрамында бензол, метанол және осылардан
шығатындар (толуол, ксилол және күрделi спирттер), стирол бар лактер мен бояуларды
қолданатын учаскелерде iстейтiн, өндiрiстiк
үй-жайлардың қосалқы жұмысшылары және оларды сыпырушылар
6
86.
Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiмдi қолданып, ыстық және салқын желiмдеумен айналысатын, ағаш бұйымдарын престеушi
87.
Булаушы-сүрек қайнатушы
6
88.
Антисептиктердi қолданып жұмыс iстейтiн,
пиломатериалдар мен ағаш бұйымдарына сiңiрушi
12
89.
Құрамында фенол, формалин, формальдегид және мочевина бар синтетикалық желiмдi қолданып жұмыс iстейтiн құрастырушы
12
90.
Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық желiмдi қолданып,
детальдарға сылап жағумен, оларды жабыстырумен, желiмдеумен айналысатын, фанерден чемодан
құрастырушы
12
91.
Құрамында фенол, формалин, формальдегид және
мочевина бар синтетикалық смолалар мен
желiмдердi қолданып жұмыс iстейтiн, блоктарды,
әзiрлемелер мен құрылыс конструкцияларын
желiмдеушi
12
92.
Құрамында фенол, формалин, формальдегид және мочевина бар синтетикалық смолалар мен желiмдердi қолданып жұмыс iстейтiн, блоктарды,
әзiрлемелер мен құрылыс конструкцияларын
желiмдеуш
12
93.
Әрлеу (құрастыру-әрлеу) цехтарында, сондай-ақ құрамында фенол, формалин, формальдегид және мочевина бар синтетикалық желiм қолданылатын цехтарда жабдықтарды жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеушi
6
94.
Құрамында бензол, метанол және осылардан шығатындар (толуол, ксилол және күрделi спирттер), стирол және формальдегид бар лактердi, бояуларды, мастикаларды, политурларды, кiреукенi, пасталарды,
шпаклевкаларды және грунтовкаларды әзiрлеумен айналысатын, лактердi, бояуларды және левкастарды әзiрлеуші
12
36
95.
Құрамында фенол, формальдегид, формалин, мочевина бар синтетикалық желiмдi жағумен және сонымен желiмдеумен қана айналысатын, желiм жағатын станоктың станокшысы
12
96.
Құрамында формалин, фенол, формальдегид және мочевина бар синтетикалық желiммен желiмденген, фанерленген және сiңiрiлген детальдар мен бұйымдарды кесу, фрезерлеу, егеу және тегiстеу жұмыстарымен айналысатын станокшы-кесушi, ағаш өңдеу станоктарының станокшысы, фрезерлеу-көшiрмелеу станоктарының станокшысы, токарь станоктарының станокшысы және тегiстеушi
12
97.
Түрпiлi тазартқышты қолданып, құрғақ әдiспен детальдар мен бұйымдарды тегiстеумен үнемi
айналысатын, сондай-ақ детальдар мен
бұйымдарды фанерлеу-желiмдеу және әрлеу (құрастыру-әрлеу) цехтарында технологиялық
жөндеумен айналысатын ағаш ұстасы
6
98.
Құрамында фенол, формалин, формальдегид
және мочевина бар синтетикалық желiмдi қолданып, ваймада және жоғары жиiлiктегiтокпен қыздыратын аппараттарда детальдарды желiмдеумен және құрастырумен айналысатын ағаш ұста
12

Глава 251. Общие профессии деревообрабатывающих производств
Рабочие
75.
Аппаратчик по производству синтетических клеящих смол
12
76.
Аппаратчик по изготовлению мочевино- меламиновой пленки
12
77.
Заправщик-раздатчик отделочных материалов
6
78.
Клеевар, занятый на приготовлении синтетических клеев, содержащих фенол, формалин, формальдегид и мочевину
12
79.
Контролер деревообрабатывающего производства, занятый на пооперационном контроле деталей и изделий, покрытых лаками и красками, содержащими стирол, бензол, метанол и их дериваты (толуол, ксилол и сложные спирты), а также на контроле и приемке деталей в фанеровально-клеильных цехах
6
80.
Кочегар технологических печей, работающих на древесном топливе и отходах древесины
12
81.
Оператор на автоматических и полуавтоматических линиях в
деревообработке, работающий на линиях лакирования, полирования, фанерования и шлифования деталей и изделий с
применением лаков и красок, содержащих бензол, метанол и их дериваты (толуол, ксилол и сложные спирты), стирол и формальдегид, а также с применением синтетических клеев, содержащих фенол, формальдегид, формалин и мочевину
12
82.
Отделочник изделий из древесины, занятый на работах с применением лаков и красок, содержащих бензол, метанол и их дериваты (толуол, ксилол и сложные спирты), стирол и формальдегид
12
83.
Отделочник изделий из древесины, занятый на работах с применением нитрошпаклевки
6
84.
Отделочник изделий из древесины, занятый очисткой окрасочных кабин
6
85.
Подсобный рабочий и уборщик производственных помещений, занятые на участках, где применяются синтетические клеи, содержащие фенол, формалин, формальдегид и мочевину, а также лаки и краски, содержащие бензол, метанол и их дериваты (толуол, ксилол и сложные спирты), стирол
6
86.
Прессовщик изделий из древесины, занятый на горячей и холодной клейке с применением синтетических клеев, содержащих фенол, формалин, формальдегид и мочевину
12
87.
Пропарщик-проварщик древесины
6
88.
Пропитчик, пиломатериалов и изделий из древесины, работающий с применением антисептиков
12
89.
Сборщик, занятый на работах с применением синтетических клеев,
содержащих фенол, формалин, формальдегид и мочевину
12
90.
Сборщик чемоданов из фанеры, занятый на намазке, склейке и оклейке деталей с применением синтетических клеев,
содержащих фенол, формалин, формальдегид и мочевину
12
91.
Склейщик блоков, заготовок и строительных конструкций, занятый на работах с применением синтетических смол и клеев, содержащих фенол, формалин, формальдегид и мочевину
12
92.
Склейщик блоков, заготовок и строительных инструкций, занятый на работах с применением синтетических смол и клеев, содержащих фенол, формальдегид, формалин и мочевину
12
93.
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом, накладкой и обслуживанием оборудования в отделочных (сборочно-отделочных) цехах, а также в цехах, где применяютсясинтетические клеи, содержащие фенол, формалин, формальдегид и мочевину
6
94.
Приготовитель лаков, красок и левкаса, занятый приготовлением лаков, красок, мастики, политур, эмалей, паст, шпаклевки
и грунтовки, содержащих бензол, метанол и их дериваты (толуол, ксилол и сложные спирты), стирол и формальдегид
12
36
95.
Станочник клеенаносящего станка, постоянно занятый только на намазке и клейке синтетическими клеями, содержащими фенол, формальдегид, формалин и мочевину
12
96.
Станочник-распиловщик, станочник деревообрабатывающих станков, станочник фрезерно-копировальных станков, станочник токарных станков и шлифовщик по дереву, занятые на работах по
распиловке, фрезерованию, обточке и шлифовке деталей и изделий, склеенных, фанерованных и пропитанных синтетическими клеями, содержащими формалин, фенол, формальдегид и мочевину
12
97.
Столяр, постоянно занятый на шлифовке деталей и изделий при помощи абразивной шкурки сухим способом, а также занятый
на технологическом ремонте деталей и изделий в фанеровально-клеильных и отделочных (сборочно-отделочных) цехах
6
98.
Столяр строительный
6
99.
Столяр, занятый склейкой и сборкой деталей, с применением синтетических клеев, содержащих фенол, формалин, формальдегид и мочевину, в ваймах и аппаратах с обогревом токами высокой частоты
12

537.
Кеме қазандықшысы, кеме слесарь-монтаждаушысы,
кеме жөндеушi слесарь, кеме құбыр жөндеушiсi,
ашық палубасыз кемелердi қоспағанда, кеме
iшiнде жөндеумен және монтаждаумен тұрақты
айналысатын, электр жабдығын жөндейтiн электр
монтерi
12
538.
Сусыма және шаң борайтын жүктердi өңдеу
кезiндегi моторист, тасымалдаушы және басқа
жұмысшылар мен жүкшiлер, сондай-ақ кеменi және
шаң борайтын жүктер қоймасында iстейтiн
жұмысшылар
6

537.
Котельщик судовой, слесарь-монтажник судовой, слесарь-судоремонтник, трубопроводчик судовой, электромонтер по ремонту электрооборудования, постоянно занятые на ремонте и монтаже внутри судов, за исключением открытых беспалубных судов
12
538.
Моторист, транспортировщик и другие рабочие, обслуживающие машины и механизмы, и грузчики при переработке сыпучих и наволочных пылящих грузов, а также рабочие, занятые на зачистке и мойке судна и склада из-под пылящих грузов
6

539.
Жабық үй-жайда жұмыс iстеген кезде белгi
беретiн оттардың, маяктар мен буйлардың
ацетилиндi аппаратурасын жөндеумен және
реттеумен айналысатын қызметкер
6
540.
Кит аулайтын флотилиялардың кемелерiнiң
май жағатын қазандықтардың, май айырғыштардың,
май тұндырғыштардың, гракс жинағыштардың, май
танкiлерiнiң, май зауыты гроссбункерлерiнiң
iшiнде және отынды солярлы және майлы
танкiлердiң iшiнде толық жұмыс күнiнде
iстейтiн қызметкер
12
36
541.
Электр станциясы отынымен жұмыс iстейтiн
машина цехының қызметкерi: слесарь (кезекшi), деаэраторлар машинисi, редукциялық-ылғалдағыш қондырғыға қызмет көрсетумен айналысатын жұмысшы және қоректендiргiш сорап машинисi, iштен жанатын двигательдер машинисi, май жағушы
6
542.
Жабық үй-жайлар мен кеме iшiндегi кеме
дизелдерiн реттеумен және сынаумен тұрақты
айналысатын қызметкер
12
543.
Электр станциясының машина залында орналасқан
басқару щитiнде кезекшiлiктi жүзеге асыратын
қызметкер
6
544.
Гидроқұрылыстарда металл конструкцияларын
қаптаумен, жамап-жасқаумен және бояумен
айналысатын жұмысшы
12
545.
Кеменiң металл корпусын қаптаумен,
жамап-жасқаумен, тазалаумен және бояумен
айналысатын жұмысшылар
12
36
546.
Гракстар мен майлы танктерден қазандықтарды
тазалаумен айналысатын жұмысшылар
12
547.
Ыстық және бу қазандықтарда iстейтiн слесарь-жөндеушi және қазандықшы
12
8-параграф. Байланыс (жағадағы кәсіпорындар және флот). Радиоберiлiстi және радиолокациялық құрылғы
548.
Ұзын толқынды, орта толқынды, қысқа
толқынды, УҚТ- және УТЖ-берiлiстi радиостанция және радиолакациялық қондырғыларға пайдалану-техникалық қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлер, сондай-ақ радио байланысы және техникалық бақылау, гидроакустик қосындарында тыңдап бақылаумен айналысатын қызметкерлер
12
549.
Радиоберiлiстi және радиолокациялық қондырғылар орнатылған, тiкелей үй-жайларда қосалқы жұмыстарды атқаратын жұмысшылар
6
307-тарау. Тамақ өнеркәсiбiнiң жалпы өндірісі
1-параграф. Хлороформды, дихлорэтанды және бензолды қолданған кезде майлардың және хош иiстi заттардың экстракциясы
550.
Жұмысшылар, басшылар мен мамандар бензиндi және басқа да органикалық ерiткiштердi қолданған кезде
12
36
551.
Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар
12
2-параграф. Катализаторлар мен олардың регенерациясы өндірісі аммиактар мен спирт өндірісіне арналған катализаторлар
552.
Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар мен мамандар
12
36
фторлы бор катализаторлары
553.
Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар
12
36
никель-алюминилi және басқа да барлық катализаторлар
554.
Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар мен мамандар
12
Хром, никель, мыс, маргенец, ванадий
негiзiндегi қатты катализаторлар

539.
Работник, занятый на ремонте и регулировке ацетиленовой аппаратуры сигнальных огней, маяков и буев при работе в закрытом помещении
6
540.
Работник, занятый полный рабочий день на ремонтных работах внутри жиротопенных котлов, жироотделителей, жироотстойников, сборников граксы, жировых танков,гроссбункеров жирзавода и внутри топливных солярных и масляных танков на судах китобойных флотилий
12
36
541.
Работник машинного цеха действующей тепловой электростанции: слесарь (дежурный), машинист деаэраторов, рабочий, занятый на обслуживании редукционно- увлажнительной установки, и машинист питательных насосов, машинист двигателей внутреннего сгорания, смазчик
6
542.
Работник, постоянно занятый на регулировке и испытании судовых дизелей в закрытых помещениях и внутри судов
12
543.
Работник, осуществляющий дежурство у щита управления, расположенного в машинном зале электростанций
6
544.
Рабочие, занятые на обивке, ошкрябке и окраске металлических конструкций на гидросооружениях
12
545.
Рабочие, занятые на обивке, ошкрябке, очистке и окраске металлического корпуса судна
12
36
546.
Рабочие, занятые на очистке котлов от граксы и жировых танков
12
547.
Слесарь-ремонтник и котельщик, занятые на ремонте горячих и паровых котлов Связь (береговые предприятия и флот) радиопередающие и радиолокационные устройства
12
548.
Работники, занятые эксплуатационно- техническим обслуживанием длинноволновых, средневолновых, коротковолновых, УКВ- и УВЧ-передающих радиостанций и радиолокационных устройств, а также работники, занятые слуховым контролем в пунктах радиосвязи и технического контроля, гидроакустик
12
549.
Рабочие, выполняющие подсобные работы непосредственно в помещениях, где установлены радиопередающие и радиолокационные установки
6
Глава 307. Общие производства пищевой промышленности
Параграф 1. Экстракция жиров, масел и ароматических веществ при применении хлороформа, дихлорэтана и бензола
550.
Рабочие, руководители и специалисты при применении бензина и других органических растворителей
12
36
551.
Рабочие, руководители и специалисты, работающие в сменах
12
Параграф 2. Производство катализаторов и их регенерация катализаторы для производства аммиака и спиртов
552.
Рабочие, руководители и специалисты, работающие в сменах катализаторы фтористого бора
12
36
553.
Рабочие, руководители и специалисты, работающие в сменах никель-алюминиевые и все другие катализаторы
12
36
554.
Рабочие, руководители и специалисты, работающие в сменах твердые катализаторы на основе хрома, никеля, меди, марганца, ванадия
12

9-параграф. Әк тасты күйдіру әк, бор, әк сүтінің сұйық көмір қышқылы өндірісі, компрессияны бөлу
590.
Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар,
басшылар мен мамандар
12
10-параграф. Химия шикізатын қабылдау және дайындау аминонитро өнімдерді, органикалық еріткіштерді (фенолды, пластификаторларды және басқа да сол сияқты өнімдерді) төгу станциялары (бөлімшелері) мен оларды цехтарға беру
591.
Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар мен мамандар
12
Химиялық өнiм - Аш-қышқылын және басқа да
органикалық өнiмдердi, соданы, ас тұзын, натрий
нитратын және басқа да органикалық емес өнiмдердi
ерiту жөнiндегi станция (бөлiмше)

Параграф 9. Обжиг известкового камня
производство извести, мела, жидкой углекислоты известкового молока, отделения компрессии
590.
Рабочие, руководители и специалисты, работающие в сменах
12
Параграф 10. Прием и подготовка химсырья станция (отделение) слива и подачи в цехи аминонитропродуктов, органических растворителей (фенола, пластификаторов и других аналогичных продуктов
591.
Рабочие, руководители и специалисты, работающие в сменах
12
станция (отделение) по растворению химических продуктов - Аш-кислоты и других органических продуктов, соды, поваренной соли, нитрита натрия и других неорганических продуктов

592.
Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар мен мамандар
12
11-параграф. Престеу материалдары және пластмассадан жасалатын бұйымдар өндірісі
Полимеризациялық және басқа толтыратыны бар фенолды
карбамидтi, карбинолды, фурилдi, орналастырылған
фенолды смола негiзiнде престелетiн материалдар өндiрiсi
(фенопласттар, аминопластар, пульвербакелит, волокнит,
асбестi масса, асбовинилдi масса, асбовинил, арзамит,
АМТ, ФКФ, ВДУ және басқалар)
593.
Ауысымдарда iстейтiн жұмысшылар, басшылар мен мамандар
12
Бұйымдар жасау және пластмасса өндiрiсi фено- және
аминоппастардан, этролдардан, полихлорвинилдi смоладан,
асбовинилден, АТМ массасынан, фаолиттен, пластикаттан,
полиэтиленнен және басқалардан ыстықтай престеу,
қысыммен қалыптау және құю әдiсiмен жасалатын өнiмдер
(гидравликалық пресстерде, штанг-пресстерде, құятын,
шприц- және басқа машиналарда бұйымдар жасау
594.
Пластмасса өнiмдерiн престеушi, пластмасса
құюшы, электр жабдықтарына қызмет көрсету
жөнiндегi слесарь-жөндеушi, электр монтерi, құю машинасының жөндеушiсi, экструзиондық
машинаның машинисi, арматура күйдiретiн
жұмысшы, таблетка бөлiмшесiнiң және
қалдықтарды ұнтақтаудағы, престеу мен құюдағы жұмысшы; органикалық ерiткiштермен жұмыс
iстейтiн комплектiлеушi, лактеушi, полимерлеу
аппаратшысы және инженер-техник қызметкерлер
12

592.
Рабочие, руководители и специалисты, работающие в сменах
12
Параграф 11. Производство прессовочных материалов и изделий из пластмасс
производство прессовочных материалов на основе фенольных, карбамидных, карбинольных, фуриловых, совмещенных фенольных смол с полимеризационными и другими наполнителями (фенопласты аминопласты пульвербакелит, фаолит, волокнит, асбестовые массы, асбовинил, арзамит, АТМ, ФКФ, ВДУ и др.)
593.
Производство изделий из пластмасс изделия методом горячего прессования, формования и литья под давлением (изготовление изделий на гидравлических прессах, штанг-прессах, литьевых, шприц- и других машинах) из фено- и аминопластов, этролов, полихлорвиниловой смолы, асбовинила, массы АТМ, фаолита, пластиката, полиэтилена.
12
593.
Производство изделий из пластмасс изделия методом горячего прессования, формования и литья под давлением (изготовление изделий на гидравлических прессах, штанг-прессах, литьевых, шприц- и других машинах) из фено- и аминопластов, этролов, полихлорвиниловой смолы, асбовинила, массы АТМ, фаолита, пластиката, полиэтилена и др.
Прессовщик изделий из пластмасс, литейщик пластмасс, слесарь-ремонтник, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, наладчик литьевых машин, наладчик экструзионных машин, рабочий на выжиге арматуры, рабочий таблеточных отделений и на дроблении отходов прессования и литья; комплектовщик, занятый на работе с органическими растворителями, лакировщик, аппаратчик полимеризации и инженерно- технические работники
12
594.
Остальные рабочие прессовых и литьевых отделений Механическая обработка изделий из пластмасс
6

619.
Жабық үй-жайларда смоланы қайнатумен және
жағумен айналысатын жұмысшылар
12
620.
Майларды жағумен, жағып жiберумен және
ағартумен айналысатын жұмысшылар
6
621.
Тағамдық эссенцияларды, қышқылдарды, бояғыштарды бөлшектеп салумен, құюмен,
өлшеумен айналысатын жұмысшылар
6
622.
Термостаттық бөлiмшелердiң жұмысшылары;
ыстық банкiлердi жарамсыздыққа шығарумен
айналысатын жұмысшылар
6
623.
Подвалды және туннелдi үй-жайларда
тұрақты жұмыс iстейтiн жұмысшылар
6
624.
Вагондарға, баржаларға, кемелерге және қоймаларға астықты, ұнды, жарманы, кебектi, құрама жемдi, қалдықтар мен басқа да тозаң шығаратын материалдарды тиеумен және түсiрумен тұрақты айналысатын жұмысшылар, сондай-ақ механикалық күрекке, жылжымалы қамбаларға және транспортерлерге, өздiгiнен берiп тұратындарға тiкелей қызмет көрсететiн жұмысшылар
12
625.
Смолалау операциясында iстейтiн жауып бекiтушi
6
626.
Жаныштайтын жаныштағышты түрпiлi орамды
қолданып құрғақ әдiспен жылтырататын және кесетiн жылтыратушы
12
34-бөлім. Ұн-жарма тартатын және құрама жем өнеркәсібі, элеваторлар, астық өнімдері, базалар және басқа астық өнімдері кәсіпорындары
309-тарау. Қаптау және бөлшектеп өлшеу бөлімшелері
1.
Өнiмдердi және қалдықтарды ұралаумен айналысатын ұрашы
12
2.
Қапты тiгумен айналысатын тiгушi
6
3.
Маркалаушы
6
4.
Қаптарды домалатумен айналысатын қосалқы
жұмысшы (тасымал жұмысшысы); брикеттер мен пакеттердi жәшiктерге салумен айналысатын салушы-буып-түюшi
12
5.
Бұрын пайдаланылған қаптардың шаңын кетiрумен, тазалаумен, сорттаумен, қабылдаумен, жамап-жасқаумен, сыртына айналдырумен, алып келумен және буып-түюмен айналысатын жұмысшылар
12
6.
Салушы
6
7.
Микроқоспаларды дозалаумен айналысатын дозалаушы
12
8.
Қауыздар мен жүгерi собықтарын кептiрумен
айналысатын, технологиялық пештердiң от жағушысы
6
9.
У-12, У-14 (1-Д-6, 1-Д-12 және с.с.)
дизель-генераторлы қондырғыларға қызмет көрсететiн, iштен жанатын двигательдер машинисi
12
10.
Компрессор қондырғылардың механигi, машинисi және пневматикалық ауыстырып жүктегiш машинисi; сопел мен шлангiлерге қызмет көрсететiн қосалқы жұмысшы (тасымал жұмысшысы)
6
11.
Ұсақталатын тастарды кертiктеушi және жаныштағыш станоктар мен қабық аршығыш және тұсқағаз машиналарының наждакты барабандары үшiн жаныштағыш құятын және кертiктейтiн жұмысшы
12
12.
Қыздыратын араласпаларды әзiрлеушi
12
13.
Жүгерi тұқымын уыттаушы
12
36
14.
Элеватор корпустарының, кептiру-тазалау
мұнараларының, мұнаралы ұралардың, механикаландырған қоймалардың, астық кептiргiштердiң, астық тазалау бөлiмшелерiнiң және жүгерi дәнiн өңдеу жөнiндегi өндiрiстiк корпустардың жұмысшылары
6
15.
Ұн және жарма тарту зауыттарының тарту бөлiмшелерiнiң жұмысшылары
6
16.
Балғалы ұнтақтағышқа - диiрменге қызмет көрсететiн жұмысшылар
12
17.
Ұсақ және брикеттелген құрама жем цехтары
мен қоймаларының жұмысшылары
6
18.
Құрама жем зауыты мен цехы шөп ұнтақтау
бөлiмшесiнiң жұмысшылары
12
19.
Ұн, жарма және құрама жем зауыттары мен цехтарының, элеваторлардың, кептiру-тазалау мұнараларының, механикаландырылған қоймалардың, астық кептiргiштердiң, ыдыс жөндеу шеберханаларының және жүгерi тұқымын өңдеу жөнiндегi зауыттардың желдеткiш, технологиялық
және тасымал көлiгi жабдықтарын тазалайтын,
жөндейтiн және жөнге келтiретiн жұмысшылар
12
20.
Астықты, ұнды, жарманы, кебектi, құрама
жемдер мен қалдықтарды вагондарға, баржаларға, кемелерге және қоймаларға тиеумен және түсiрумен тұрақты айналысатын, сондай-ақ механикалық күректерге, жылжымалы ұраларға, транспортерлерге, өздiгiнен берiп тұрушыларға қызмет көрсететiн жұмысшылар
12
21.
Улы заттарды қолданып, қамба зиянкестерiмен
күрес жөнiндегi дезинфекциялық және дератизациялық жұмыстармен, сондай-ақ
улы химикаттарды бөлшектеп салумен және
түсiрумен тiкелей айналысатын қызметкер
12
36
22.
Дезинфекциялау мен дератизациялауда
қолданылатын улы химикаттармен жұмыста лабораторияларда iстейтiн қызметкерлер
12
23.
Тұқым тазалау станциялары мен зауыттарының
трифонилдi машиналарындағы жұмыста iстейтiн
сепараторшы
6
24.
Диiрмен жаныштағыштарын түрпiлi ораммен
құрғақ әдiспен жылтырататын және кесетiн жылтыратушы
12

619.
Рабочие, занятые варкой и растопкой смол в закрытых помещениях
12
620.
Рабочие, занятые на растопке, вытопке и отбелке жиров и масел
6
621.
Рабочие, занятые на фасовке, розливе, развеске, укупорке пищевых эссенций, кислот, красителей
6
622.
Рабочие термостатных отделений; контролер, занятый на отбраковке горячих банок
6
623.
Рабочие при постоянной работе в подвальных и туннельных помещениях
6
624.
Рабочие, постоянно занятые на погрузке и выгрузке зерна, муки, крупы, отрубей, комбикормов, отходов и других пылящих
материалов в вагонах, баржах, судах и складах, а также рабочий, непосредственно обслуживающий механические лопаты, передвижные нории и транспортеры, самоподаватели
12
625.
Укупорщик, занятый на операции Осмолки
6
626.
Шлифовщик, занятый шлифовкой и нарезкой вальцевых валков абразивными кругами сухим способом
12
Раздел 34. Мукомольно-крупяная и комбикормовая промышленность, элеваторы, хлебоприемные пункты, базы и другие предприятия хлебопродуктов
Глава 309. Выбойные и расфасовочные отделения
1.
Выбойщик продукции, занятый выбоем продукции и отходов
12
2.
Зашивальщик, занятый на зашивке мешков
6
3.
Маркировщик
6
4.
Подсобный (транспортный) рабочий, занятый на откатке мешков; укладчик- упаковщик, занятый на укладке брикетов и пакетов в ящики
12
5.
Рабочие, занятые на обеспыливании, очистке, сортировке, приемке, починке, выворотке, подноске и упаковке мешкотары, бывшей в употреблении
12
6.
Фасовщик
6
7.
Дозаторщик, занятый дозированием микродобавок
12
8.
Кочегар технологических печей, занятый на сушке лузги и кукурузных початков
6
9.
Машинист двигателей внутреннего сгорания, обслуживающий дизель- генераторные установки У-12, У-14 (1-Д-6, 1-Д-12), а также локомобили в закрытых помещениях
12
10.
Механик, машинист компрессорных установок и машинист пневматического перегружателя; подсобный (транспортный) рабочий, занятый обслуживанием сопел и шлангов
6
11.
Насекальщик мелющих камней и рабочий на заливке и насечке валков для в альцедековых станков и наждачных барабанов шелушильных и обоечных машин
12
12.
Приготовитель обогатительных смесей
12
13.
Протравщик семян кукурузы
12
36
14.
Рабочий корпусов элеваторов, сушильно- очистительных башен, норийных башен, механизированных складов, зерносушилок, зерноочистительных отделений и производственных корпусов по обработке семян кукурузы
6
15.
Рабочий размольного отделения мукомольного и крупяного заводов
6
16.
Рабочий обслуживающий молотковые дробилки-мельницы
12
17.
Рабочий цеха и склада рассыпных и брикетированных комбикормов
6
18.
Рабочий сенодробильного отделения комбикормового завода и цеха
12
19.
Рабочий по очистке, ремонту и наладке вентиляционного, технологического и транспортного оборудования мукомольных, крупяных и комбикормовых заводов и цехов, элеваторов, сушильно- очистительных башен, норийных башен, механизированных складов, зерносушилок, тароремонтных мастерских и заводов по обработке семян кукурузы
12
20.
Рабочие, постоянно занятые на погрузке и выгрузке зерна, муки, крупы, отрубей, комбикормов и отходов в вагонах, баржах, судах и складах, а также непосредственно обслуживающие механические лопаты, передвижные нории, транспортеры, самоподаватели
12
21.
Работник, непосредственно занятый на дезинсекционных и дератизационных работах по борьбе с амбарными вредителями с применением ядовитых веществ, а также на расфасовке и разгрузке
ядохимикатов
12
36
22.
Работники, занятые в лаборатории на работах с ядохимикатами, применяемыми при дезинсекции и дератизации
12
23.
Сепараторщик, занятый на работе на трифолиновых машинах семеочистиельных станций и заводов
6
24.
Шлифовщик, занятый шлифовкой и нарезкой мельничных вальцев абразивными кругами сухим способом
12

313-тарау. Қаріп өндiрiсi
44.
Қорғасыны бар балқымалардан алынған
өнiмдермен жұмыс iстеген кезде шрифт
өнiмдерiн комплектiлеушi
12
45.
Қорғасыны бар балқымалардан алынған өнiмдермен жұмыс iстеген кезде жартылай фабрикаттар мен дайын өнiмдердi бақылаушы
12
46.
Қорғасыны бар балқымалардан алынған өнiмдермен жұмыс iстеген кезде шрифт өнiмдерiн өңдеушi
12
47.
Қорғасыны бар балқымалардан шрифт өнiмдерiн
әзiрлеген кезде машиналар мен агрегаттарда
қабылдаушы
12
48.
Қорғасыны бар балқымалардан алынған шрифт
өнiмдерiмен iстейтiн жинаушы-буып-түюшi
12
49.
Қорғасыны бар балқымалардан алынған шрифт
өнiмдерiмен iстеген кезде юстирлеушi
12
314-тарау. Өзге де кәсiптер
50.
Тiкелей жоғары және терең басылым цехтарында
қағазды бейiмдеумен айналысатын бейiмдеушi
6
51.
Басу қалыбының граверi, шрифт граверi, нотогравер:
1)қорғасыны бар балқымалармен жұмыста;
терең басылым машиналарына қызмет етуде;
топографиялық, географиялық, геологиялық, теңiз және арнаулы жоспарларының диапозитивтерiнде және қалыптық пластиналары және карталары жұмысында; пуансондар әзiрлеуде
12
2) басқа да барлық жұмыстарда iстейтiндер
6
52.
Терең басылым цехтарында қалыптық
цилиндрларды сақтаумен айналысатын қоймашы
6
53.
Латекс негiзiндегi немесе хромпик қосылған
желiмдердi әзiрлеумен айналысатын желiм қайнатушы
6
54.
Колорист және бояу сүртушi:
1) қорғасынды, анилиндi, бензолды және толуолды бояулармен
12
2) басқа да бояулармен iстейтiндер
6
55.
Жартылай фабрикаттар мен дайын өнiмдердi
бақылаушы, басылым өнiмдерiн бақылаумен,
қабылдаумен, жарамсызға шығарумен, сорттаумен,
есептеумен және байлаумен айналысатын
сорттаушы-бақылаушы, бақылаушы-есепшi,
қабылдаушы-жөнелтушi:
1) терең басылым цехтарында
12
2)қалып цехтарында, жазық және жоғары
басылым цехтарында iстейтiн
6
56.
Адрестеу машинасының машинисi
6
57.
Пленканы престейтiн машинист
6
58.
Полиграфиялық жабдықтарды жөндеушi:
1)жоғары, терең және анилиндi басылым цехтарында, терiм, стереотиптiк, шрифт құю және нотобасылым өндiрiсiнде iстейтiн
12
2) жазық басылым цехтарында, фототиптiк, цинкографиялық, штемпельдi-граверлiк және
металлографиялық өндiрiсте, травилдiк, бояу сүртетiн, гальван бөлiмшелерiнде, траферет басылымында iстейтiн
6
59.
Домалатқыштарды құюшы
6
60.
Қорғасыны бар типографиялық балқымаларды
балқытумен айналысатын, металл және балқыма
балқытушы
12
36
61.
Қосалқы (көлiкпен тасымалдау) жұмысшысы:
1)тiкелей жоғары басылым цехтарында металл фольгамен iстейтiн, жартылай фабрикаттар мен қағаздарды әкелу жұмыстарында
6
2) өңдеуге стереотиптердi құю кезiнде, қорғасыны бар типографиялық балқымаларды балқытуды; терiмдi тасымалдауда, қорғасын тозаңынан теру кассасын тазалауда; матрицаны алуда; матрицалар мен терiм машиналарын тазалауда; басу қалыптары мен домалатқыштарын жууда; жоғары және терең басылым цехтарында төсенiш қағаздарды төсеу мен
iрiктеуде, терең басылым цехтарында қағаздар
мен жартылай фабрикаттарды жеткiзуде, сөз құю
және шрифт құю өндiрiсiнде iстейтiндер
12
62.
Қалып және басу цехтарында араласпаларды
әзiрлеумен айналысатын препаратор
6
63.
Электр жабдықтарына қызмет көрсететiн слесарь жөндеушi және электр монтерi:

Глава 313. Шрифтовое производство
44.
Комплектовщик шрифтовой продукции, занятый на работе с продукцией из сплавов, содержащего свинец
12
45.
Контролер полуфабрикатов и готовой продукции, занятый на работе с продукцией из сплава, содержащего свинец
12
46.
Отделывальщик шрифтовой продукции, занятый на работе с продукцией из сплавов, содержащего свинец
12
47.
Приемщик на машинах и агрегатах, занятый на изготовлении шрифтовой продукции из сплава, содержащего свинец
12
48.
Укладчик-упаковщик, занятый на шрифтовой продукции из сплава, содержащего свинец
12
49.
Юстировщик, занятый на шрифтовой продукции из сплава, содержащего свец
12
Глава 314. Прочие профессии
50.
Акклиматизатор, занятый акклиматизацией бумаги непосредственно в цехах высокой и глубокой печати
6
51.
Гравер печатных форм, гравер шрифта, нотогравер, занятые:
1) на работах со сплавами, содержащими свинец; на обслуживании машин глубокой печати; на диапозитивах и формных
пластинах топографических, географических, геологических, морских и специальных планов и карт; на изготовлении пуансонов
12
2) на всех других работах
6
52.
Кладовщик, занятый хранением формных цилиндров в цехах глубокой печати
6
53.
Клеевар, занятый на приготовлении клеев на основе латексов или с добавлением хромпика
6
54.
Колорист и краскотер, занятые на работах:
1) со свинцовыми, анилиновыми, бензольными и толуольными красками
12
2) с другими красками
6
55.
Контролер полуфабрикатов и готовой продукции, сортировщик-контролер, контролер-счетчик, приемщик-отправитель, занятые на контроле, приемке, отбраковке, сортировке, счете и вязке печатной
продукции:
1) в цехах глубокой печати
12
2) в формных цехах и цехах плоской и высокой печати
6
56.
Машинист адресовальной машины
6
57.
Машинист на припрессовке пленки
6
58.
Наладчик полиграфического оборудования, занятый на обслуживании:
1) цехов высокой, глубокой и анилиновой печати, наборного, стереотипного, шрифтолитейного и нотопечатного производства
12
2) цехов плоской печати, фототипного, цинкографского, штемпельно-граверного и металлографского производства,
травильного, краскотерного, гальваноотделений, трафаретной печати
6
59.
Отливщик валиков
6
60.
Плавильщик металла и сплавов, занятый на плавке типографского сплава, содержащего свинец
12
36
61.
подсобный (транспортный) рабочий:
1) при работе с металлической фольгой, на доставке полуфабрикатов и бумаги непосредственно в цехах высокой печати
6
2) при отливке отделке стереотипов; на плавке типографского сплава, содержащего свинец; на транспортировке набора и очистке наборных касс от свинцовой пыли; на съемке матриц; на очистке матриц и наборных машин; на смывке печатных форм и валиков; на прокладке и выборке прокладной бумаги в цехах высокой и глубокой печати, на доставке бумаги и полуфабрикатов в цехах глубокой печати, в словолитном и шрифтолитном производствах
12
62.
Препаратор, занятый на приготовлении растворов в формных и печатных цехах
6
63.
Слесарь ремонтник и электромонтер по обслуживанию электрооборудования, постоянно обслуживающие цехи:

36-бөлім. Байланыс
1.
Байланыстың канализациялық құрылыстарының
кабельшi-дәнекерлеушiсi, электр монтерi
және қорғасынды кабельдердi дәнекерлеумен,
олардан қорғасынды сыдырып алумен, қорғасыннан бұйымдар (муфт, қолғап және с.с.) әзiрлеумен, сондай-ақ полиэтилендi және полихлорвинилдi қабықтарға кабельдердi дәнекерлеумен тiкелей
айналысатын телефон байланысының желiлiк
құрылыстары мен радиофикация электр монтерi
12
36
2.
Экспедициялық машиналарда тiкелей жұмыс iстейтiн, байланыс операторы
6
3.
Аударуды бақылау бюросындағы есептеу-жазу
машинасында тiкелей жұмыс iстейтiн, байланыс операторы
6
4.
Радио берiлiстi және радиолокациялық қондырғылар (қуаттылығы 1кВт-қа дейiнгi радиостанциялардан басқа) орнатылған үй-жайларда тiкелей жұмыс iстейтiн қосалқы жұмысшы
6
5.
Радиоорталықтарда, радиостанцияларда, радиобюроларда, сондай-ақ бақылау станцияларында және пеленгаторлық қосындарда радиохабарларды тыңдап бақылаумен, байқаумен және тыңдап қабылдаумен тiкелей айналысатын қызметкерлер
12
6.
Байланыстың жер асты объектiлерiнде тұрақты жұмыс iстейтiн қызметкерлер
12
36
7.
Радиоактивтi заттарды және иондаушы сәулелену көздерiн тасымалдаумен және
сақтаумен тiкелей айналысатын қызметкерлер
12
8.
Станциялық байланыс кәсiпорындарында,
пошта вагондарында және типографиялар
жанындағы газет-журнал экспедицияларында пошта және телеграф жөнелтілімдерiн және баспасөз шығармаларын сорттаумен айналысатын,
пошта жөнелтiлiмдерi мен баспасөз шығармаларын
сорттаушы
6
9.
Теледидар орталықтарының аппараттық-студиялық
кешенiне, жылжымалы теледидар станцияларына
пайдалану-техникалық қызмет көрсетумен
тiкелей айналысатын стационарлық теледидар
жабдықтарының инженерi, электр механигi, байланыс электр механигi, технигi, электр
монтерi, сондай-ақ экранды көзбен шолып
бақылаумен тiкелей айналысатын радиолокациялық
станциялар мен техникалық бақылау топтарының
қызметкерлерi
12
10.
Жоғары жиiлiктi қондырғыларға (қуаттылығы 1 кВт-қа <*> дейiнгi радиостанциялардан басқа) тiкелей қызмет көрсететiн хабар беретiн радиостанцияларда iстейтiн станциялық радиожабдықтардың инженерлерi, аға электр механигi, байланыс электр механигi, техниктерi, электр монтерi, сондай-ақ хабар беретiн және қабылдайтын радиостанциялардың, ретрансляциялық станциялардың, теледидар орталықтарының антенна-мачталық құрылыстарына тiкелей қызмет көрсететiн қызметкерлер
12
11.
Канализациялық байланыс құрылыстарының аға
электр механигi, электр механигi, телефон
байланысы мен радиофикацияның желiлiк
құрылыстарының электр монтерi және құдықтар
мен коллекторларда жұмыс iстеу кезiнде
канализациялық байланыс құрылыстарына тiкелей қызмет көрсетумен айналысатын қосалқы жұмысшы
6
12.
Байланыс аға электр механигi, электр механигi,
сынап түзеткiштi бөлшектеумен және жөндеумен
тiкелей айналысатын станциялық радиожабдықтар
электр монтерi
12
13.
"Телетайп" үлгiсiндегi телеграф аппараттарында
iстейтiн телеграфшы:

Раздел 36. Связь
1.
Кабельщик-спайщик, электромонтер канализационных сооружений связи, электромонтер подземных сооружений и коммуникации связи, электромонтер линейных сооружений электросвязи и
проводного вещания и электромонтер линейных сооружений телефонной связи и радиофикации, непосредственно занятые спайкой освинцованных кабелей, сдиркой с них свинца, изготовлением изделий из свинца (муфт, перчаток), а также сваркой кабелей в полиэтиленовых и полихлорвиниловых оболочках
12
36
2.
Оператор связи, непосредственно работающий на экспедиционных машинах
6
3.
Оператор связи, непосредственно работающий на счетно-записывающих машинах в бюро контроля переводов
6
4.
Подсобный рабочий непосредственно работающий в помещениях, где установлены радиопередающие и радиолокационные установки (кроме радиостанции мощностью до 1 кВт)
6
5.
Работники, непосредственно занятые слуховым контролем, наблюдением и слуховым приемом радиопередач на радиоцентрах, радиостанциях, радиобюро, а также на контрольных станциях и
пеленгаторных пунктах
12
6.
Работники, постоянно работающие на подземных объектах связи
12
36
7.
Работники, непосредственно занятые транспортировкой и хранением радиоактивных веществ и источников ионизирующих излучений
12
8.
Сортировщик почтовых отправлений и произведений печати, занятый сортировкой почтовых и телеграфных отправлений и произведений печати в стационарных предприятиях связи, почтовых вагонов и в газетно-журнальных экспедициях при
типографиях
6
9.
Инженеры, электромеханик, электромеханик связи, техник,
электромонтер станционного телевизионного оборудования, непосредственно занятые эксплуатационно- техническим обслуживанием аппаратно- студийного комплекса телевизионных центров, передвижных телевизионных станций, а также работники радиолокационных станций и групп технического контроля, непосредственно занятые визуальным наблюдением за экраном
12
10.
Инженеры, старший электромеханик, электромеханик связи, техники, электромонтер станционного радиотелевизионного
оборудования, электромонтер станционного радиооборудования и радиооператор, занятые на передающих радиостанциях непосредственным обслуживанием высокочастотных установок (кроме радиостанций мощностью до 1 кВт), а также работники, непосредственно обслуживающие антенно-мачтовые сооружения передающих и приемных радиостанций, ретрансляционных станций, телевизионных центров
12
11.
Старший электромеханик, электромеханик связи, техники, электромонтер подземных сооружений и коммуникаций связи,
электромонтер линейных сооружений электросвязи и проводного вещания, электромонтер канализационных сооружений связи, электромонтер линейных сооружений телефонной связи и радиофикации и подсобный рабочий, непосредственно занятые обслуживанием канализационных сооружений связи при
работе в колодцах и коллекторах
6
12.
Старший электромеханик, электромеханик связи, техник и электромонтер станционного радиооборудования, непосредственно занятые переборкой и ремонтом ртутных выпрямителей
12
36
13.
Телеграфист работающий на телеграфных аппаратах типа "Телетайп":

1)тәулiк бойы ауысым графигi және бiр
телеграфистке сағатына 800 сөзден орташа
сағаттық көлем бойынша
12
2)күндiзгi және кешкi ауысым графигi және бiр телеграфистке сағатына 1100 сөзден орташа сағаттық көлем бойынша
12
36
14.
Телеграфист:
1)сағатына кемiнде 300 сөз көлемiнде
телефонмен телеграмма алу мен берудi жүргiзушi
12
2)барлық жүйедегi аппараттарда iстейтiн басқа да телеграфистер
12
15.
Барлық жүйедегi аппараттарда тiкелей
жұмыс iстейтiн фотооператор
12
16.
Қалааралық телефонмен сөйлесулердi байланыстыруды жүзеге асыру жөнiндегi,
сондай-ақ осы станциялардың анықтамалық,
бақылау столдарында, тапсырыс столдарында
тiкелей жұмыспен айналысатын, қалааралық
телефон станцияларында, сөйлесу қосындарында
iстейтiн қалааралық телефон байланысының телефонисi
6
36
17.
Кемiнде 100 абонентi, хабар беру столдары,
кемiнде 20 байланыстыру желiсi бар комутаторға
қызмет көрсететiн, жергiлiктi (өндiрiстiк)
телефон байланысының телефонисi, сондай-ақ,
егер коммутаторға кемiнде 100 абонент қосылған
жағдайда, қалааралық байланыс арналарына
қосылған коммутаторларға қызмет көрсететiн телефонист
6
36
18.
Кемiнде 250 абонентi бар телефон станцияларының тексеретiн және анықтамалық столдарына қызмет
көрсететiн жергiлiктi (өндiрiстiк) телефон байланысының телефонисi
6
36
19.
Автоматты телефон станцияларында (АТС) iстейтiн, қалалық телефон желiсi анықтама қызметiнiң телефонисi
6
36
20.
Канализациялық байланыс құрылыстарының
электр монтерi, қалалық (жергiлiктi)
телефон байланысының желiлiк құрылыстары
мен абоненттiк қондырғыларының электр монтерi,
радиофикация мен селолық телефон байланысы
(СТБ) желiлiк құрылысы мен абоненттiк
қондырғысының электр монтерi, халықаралық
байланыс желiсiнiң электр монтерi және
желiлiк байланыс шаруашылықтары үшiн
бөренелерге траверстерге және жапсарластарға
антисептик сіңірумен тiкелей айналысатын
қосалқы жұмысшы
12
21.
Канализациялық байланыс құрылыстарының
электр монтерi, желiлiк құрылыстар мен
радиофикация электр монтерi және құдықтар
мен коллекторларда қорғасынды кабель тартумен тiкелей айналысатын қосалқы жұмысшы
6
37-бөлім. Көлік
316-тарау. Темiр жол көлiгi
Жұмысшылар
1.
Химиялық араласпаларды әзiрлейтiн аппаратшы және химиялық от өшiргiш көбiк пен консистенттiк май өндiрiсiнде iстейтiн технологиялық қондырғылардың операторы
6
2.
Қазандық бөлшектерiн ыстық әдiспен тиюмен, шабумен, шегелеумен және қазандықтарды, цистерналар мен резервуарларды қолмен және пневматикалық әдiстi қолданып шекумен тұрақты айналысатын қазандықшы
12
3.
Деподағы паровоздың от жағушысы;
паровоздардың от жағушысы
12
4.
Суды хлорлау жұмысын атқаратын, темiр
жолдың сумен жабдықтау машинисi
6
5.
Темiр жолда (вагондарда) жүретiн жылжымалы
дизельдi және бу турбиналы электр станцияларына
қызмет көрсететiн машинист, механик, электр
монтерi, слесарь
6
6.
Паровоз машинисi, тепловоз машинисi және дизельпоезд машинисi
12
7.
Магистральдық темiр жолдарда iстейтiн
электровоздың және моторлы вагон электр
поезының машинисi
12
8.
Асыранды құстардан, жануарлар шикiзатынан,
тозаңды жүктерден, улы химикаттар мен
минералдық тыңайтқыштардан босаған жүк
вагондарын тазалаумен және жуумен айналысатын
жылжымалы құрамның жуушы-жинаушысы
6
9.
Қолмен iстейтiн пневматикалық және соғатын электрлi құралдармен тұрақты жұмыс iстейтiн жол монтерi
6
10.

1) по графику круглосуточных смен и среднечасовой нагрузке на одного телеграфиста 800 слов в час
12
36
2) по графику дневных и вечерних смен и среднечасовой нагрузке на одного телеграфиста 1100 слов в час
12
36
14.
Телеграфист:
1) производящий прием и передачу телеграмм по телефону при нагрузке не менее 300 слов в час
12
2) остальные телеграфисты, работающие на аппаратах всех систем
12
15.
Фотооператор, непосредственно работающий на аппаратах всех систем
12
16.
Телефонист междугородной телефонной связи, работающий на междугородных телефонных станциях, переговорных пунктах, непосредственно занятый на работах по осуществлению соединений междугородных телефонных переговоров, а также справочных, контрольных столов и столов заказов этих станций
6
36
17.
Телефонист местной (производственной) телефонной связи, обслуживающий коммутатор, имеющие не менее 100 абонентов, передаточные столы, имеющие не менее 20 соединительных линий, а также обслуживающие коммутаторы, в которые включены междугородные каналы связи, при условии, если в коммутатор включены не менее 100 абонентов
6
36
18.
Телефонист местной (производственной) телефонной связи, обслуживающий контрольные, проверочные и справочные столы телефонных станций, имеющих не менее 250 абонентов
6
36
19.
Телефонист справочной службы городской телефонной сети, работающий на автоматических телефонных станциях (АТС)
6
36
20.
Электромонтер канализационных сооружений связи, электромонтер линейных сооружений и абонентских устройств городской (местной) телефонной
связи, электромонтер линейных сооружений и абонентских устройств радиофикации и сельской телефонной связи (СТС), электромонтер международных линий связи и подсобный (транспортный) рабочий, непосредственно занятые на пропитке антисептиками столбов, траверс и приставок для линейного хозяйства связи
12
21.
Электромонтер канализационных сооружений связи, электромонтер подземных сооружений и коммуникаций
связи, электромонтер линейных сооружений электросвязи (городской, сельской) и проводного вещания, электромонтер линейных сооружений и радиофикации и подсобный рабочий, непосредственно занятые протяжкой освинцованного кабеля в колодцах и коллекторах
6
Раздел 37. Транспорт
Глава 316. Железнодорожный транспорт
Рабочие
1.
Аппаратчик приготовления химических растворов и оператор технологических установок, занятые в производстве химического пеногасителя и консистентных смазок
6
2.
Котельщик, постоянно занятый гибкой частей котлов горячим способом, рубкой, клепкой и чеканкой котлов, цистерн и резервуаров ручным и пневматическим способом
12
3.
Кочегар паровоза в депо; кочегар паровозов
12
4.
Машинист железнодорожного водоснабжения, занятый выполнением работ по хлорированию воды
6
5.
Машинист, механик, электромонтер, слесарь, занятые обслуживанием передвижных дизельных и паротурбинных электростанций на железнодорожном ходу (в вагонах)
6
6.
Машинист паровоза, машинист тепловоза и машинист дизельпоезда
12
7.
Машинист электровоза и моторовагонного электропоезда, работающие на магистральных железных дорогах
12
8.
Мойщик-уборщик подвижного состава, занятый на работах по очистке и промывке грузовых вагонов из-под живности, сырья животного происхождения, пылящих грузов, ядохимикатов и минеральных удобрений
6
9.
Монтер пути, постоянно занятый на путевых работах с ручным пневматическим и электрическим ударным инструментом
6
10.

Ұзындығы 0,5 км-ден астам тоннелдерде тұрақты
жұмыс iстейтiн жолдар мен жасанды құрылыстарды
аралап қараушы:
1) поездарды паровоз және тепловоз тартып
жүрген кезде
6
36
2) поездарды электр күшiмен тартып жүрген кезде iстейтiндер
6
12.
Жүктер мен теңдеме-жүктердi қабылдаушы-тапсырушы және мұнайлы газы мен оның өңделген салмақтық процентi 0,5 және одан да көп күкiртi бар
күкiрт эстакадасында құю және төгу жұмыстарын
iстейтiн вагондар мен контейнерлердi
пломбалаушы
12
36
13.
Құбырларды пломбалаушы-үрлеушi
12
14.
Паровоз қазандықтарын жуушы
6
15.
Мұнай өнiмдерi мен химиялық өнiмдерден
босаған цистерналарды өңдеумен айналысатын,
цистерналарды жуушы-булаушы
12
36
16.
Антинакипин өндiру жөнiндегi фосфатты,
қайнату және тоңазыту бөлiмшелерiнде
тiкелей iстейтiн жұмысшылар
6
17.
Темiр жол көлiгiнiң вагондары мен қоймаларында астық, ұн, жарма, кебек, құрама жем және қалдықтар
тиеумен және түсiрумен тұрақты айналысатын жұмысшылар
12
18.
Тоннелдiң iшiнде жөндеумен және ұзындығы 0,5 км-ден астам тоннелдiң iшiнде жөндеу жұмыстарымен тұрақты айналысатын жұмысшылар
6
19.
Жылжымалы құрамды бояудан тазалау
мен коррозиясын алуды құрғақ әдiспен тұрақты жүргізетiн жұмысшылар
6
20.
Станцияларда вагондар қозғалысының тездiгiн реттеушi
6
22.
Паровоздарды жылылай жуу кезiнде ондағы
гарнитураларды жөндеу жөнiндегi жұмыстарды
орындаушы және отты, түтiндi қорапта жұмыс
iстеумен айналысатын, жылжымалы құрамды
жөндейтiн слесарь
12
23.
Электрмен жылжитын құрамның және электр
берiлiстi тепловоздардың асты мен науасын
үрлеумен айналысатын, жылжымалы құрамды
жөндейтiн слесарь
6
24.
Цистерналардың төгетiн аспаптарын, жiберетiн және алдын ала қорғайтын клапандарын бөлшектеумен, жөндеумен, жинаумен, мұнай өнiмдерi мен химия
өнiмдерiнен босаған цистерналардың төгетiн клапандарын қараумен және заправкалаумен айналысатын слесарь
12
36
25.
Тұтас металл вагондардың сүзгiлерiн
регенерациялаумен айналысатын, жылжымалы құрамды жөндейтiн слесарь
6
29.
Жылжымалы құрамды техникалық қызмет
көрсету қосындарында жөндейтiн және
вагондарды тасымалдауға әзiрлейтiн слесарь
6
30.
Оттықтарды және паровоздардың үрлегiштерiн тазалаумен айналысатын шлакшы
12
31.
Шлакты орларды шлактар мен күлден және
темiр жолдарда паровоз оттықтары мен үрлегiштердi тазалау орындарында тазалаумен айналысатын шлакшы
6
32.
Қатты отынды қолмен тиеу кезiнде кептiру
пештерiне қатты отын жағумен, сондай-ақ
құмды елеумен және оны локомотивтерге берумен
айналысатын, құм беру қондырғысының жабдықтаушысы және машинисi
6
Басшылар мен мамандар
33.
Магистральды темiр жолдарда кластан тыс және бiрiншi класты станцияларда iстейтiн, қосын және маршруттық-релелiкорталықтандырудың кезекшiсi
6
36
34.
Антинакипин өндiрiсi жөнiндегi фосфатты,
қайнату және тоңазыту бөлiмшелерiнде тiкелей iстейтiн басшылар мен мамандар
6
35.
Дизелдi және тоңазытқышты қондырғының
механигi, рефрижератор поездарының (секциялары мен вагондарының) механигi
6
36.
Поезд диспетчерi:

Обходчик пути и искусственных сооружений, постоянно работающий в тоннелях длиной более 0,5 км:
1) при движении поездов с паровозной и тепловозной тягой
6
36
2) при движении поездов с электрической тягой
6
11.
Осмотрщик вагонов и осмотрщик- ремонтник вагонов, работающих на магистральных железных дорогах
6
12.
Приемосдатчик груза и багажа и пломбировщик вагонов и контейнеров, занятые на работах по наливу и сливу на эстакадах сернистой нефти с содержанием нефтяного газа и продуктов ее переработки с содержанием от 0,5 и выше весовых процентов серы
12
36
13.
Пробивальщик-продувальщик труб
12
14.
Промывальщик котлов паровозов
6
15.
Промывальщик-пропарщик цистерн, занятый обработкой цистерн из-под нефтепродуктов и химических продуктов
12
36
16.
Рабочие, непосредственно занятые в фосфатном, варочном и холодильном отделениях по производству антинакипина
6
17.
Рабочие, постоянно занятые на погрузке и выгрузке зерна, муки, крупы, отрубей, комбикормов и отходов в вагонах и складах
железнодорожного транспорта
12
18.
Рабочие, постоянно занятые на ремонте внутри тоннеля и ремонтных работах внутри тоннеля длиной более 0,5 км
6
19.
Рабочие, постоянно занятые очисткой от краски и снятием коррозии с подвижного состава сухим способом
6
20.
Регулировщик скорости движения вагонов на станциях
6
21.
Регулировщик скорости движения на магистральных железных дорогах
6
22.
Слесарь по ремонту подвижного состава, выполняющий работы по ремонту гарнитуры на паровозах при теплой промывке их и занятый на работе в огневой и дымовой коробках
12
23.
Слесарь по ремонту подвижного состава, занятый на продувке низа и желобов электроподвижного состава и тепловозов с электрической передачей
6
24.
Слесарь по ремонту подвижного состава, постоянно занятый на разборке, ремонте, сборке сливных приборов, спускных и предохранительных клапанов цистерн, на осмотре и заправке клапанов сливных приборов цистерн из-под нефтепродуктов и
химпродуктов
12
36
25.
Слесарь по ремонту подвижного состава, постоянно занятый регенерацией фильтров цельнометаллических вагонов
6
26.
Составитель поездов и помощник составителя поездов, работающие на магистральных железных дорогах
6
27.
Составитель поездов и помощник составителя поездов, работающих на магистральных железных дорогах
6
28.
Слесарь по ремонту подвижного состава на пунктах технического обслуживания вагонов и подготовки вагонов к перевозкам
6
29.
Слесарь по осмотру и ремонту локомотивов на пунктах технического осмотра
6
30.
Шлаковщик, занятый на очистке топок и поддувал паровозов
12
31.
Шлаковщик, занятый на очистке шлаковых канав от шлака и золы и на железнодорожных путях в местах чистки паровозных топок и поддувал
6
32.
Экипировщик и машинист пескоподающей установки, занятые отоплением сушильных печей на твердом топливе при загрузке его
вручную, а также просеиванием песка иподачей его на локомотивы
6
Руководители и специалисты
33.
Дежурный поста и маршрутно-релейной централизации, работающий на станциях внеклассных и первого класса магистральных железных дорог
6
36
34.
Руководители и специалисты, непосредственно занятые в фосфатном, варочном и холодильном отделениях по производству антинакипина
6
35.
Механик дизельной и холодильной установок, механик рефрижераторных поездов (секции и вагоновов)
6
36.
Поездной диспетчер:

1) жол бойымен жолаушыларды тасымалдау
12
36
2)деполық және тұрақ жолдарында маневрлiк
жұмыстар мен жүктердi тасымалдау
12
61.
Эскалатор машинисi және эскалатор машинисiнiң көмекшiсi
6
62.
Жол монтерi және тоннелде жұмыс iстейтiн
жол айыру бекетiнiң кезекшiсi
6
63.
Тоннелде жұмыс iстеумен тұрақты айналысатын,
ағаш сүрегiнен жасалатын бұйымдарды әрлеушi
6
64.
Сынаптық түзеткiш үй-жайларындағы жұмыспен
тұрақты айналысатын, қуаттық қосымша станцияның жұмысшысы
12
65.
Тоннелдер мен коллекторлардағы жұмыспен тұрақты айналысатын қоймашы
6
66.
Жылжымалы составтарды жөндеу бойынша слесарь, вагондардың қараушысы, тоннелдерде жол бойы бекеттерiндегi жұмыспен айналысатын жылжымалы составтың жуушы-жинаушысы, тоннелдердегi тұрақты жұмыс кезiнде жол бойы бекеттерiндегi жұмыспен айналысатын киiм iлушi
6
67.
Тоннель ғимараттары жабдықтарын жөндеумен
айналысатын слесарь-жөндеушi
6
68.
Метрополитеннiң станциялық тоннелдiк
жабдықтарына қызмет көрсету және оларды
жөндеу бойын ша слесарь-жөндеушi
6
69.
Тоннелдегi жұмыспен айналысатын, метрополитендердiң темiр конструкцияларына
қызмет көрсету және оларды жөндеу бойынша
слесарь-электршi
6
70.
Тоннелдiк ғимараттардың жабдықтарын жөндеу
бойынша слесарь-электршi
6
71.
Метрополитеннiң станциялық және тоннелдiк
жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу бойынша слесарь-электршi
6
72.
Тоннелдегi жұмыспен тұрақты айналысатын, эскалаторларға қызмет көрсету және жөндеу бойынша слесарь-электршi
6
73.
Тоннелдегi тұрақты жұмыс кезiнде еңiске қарай
жүру жолдарындағы эскалаторларға қызмет
көрсету және жөндеу бойынша слесарь-электршi,
құралдарды таратушы, ағаш шеберi, газбен дәнекерлеушi, қолмен дәнекерлеудiң электрлi
дәнекерлеушiсi
12
36
74.
Тоннелде эскалаторларды жөндеумен тұрақты
айналысатын ағаш шеберi
6
75.
Тоннелде БТО қондырғыларының ағымдағы
жөндеуiмен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын ағаш шеберi
6
76.
Жедел техникалық жәрдемде жұмыс iстейтiн
ағаш шеберi
6
77.
Тоннелдер мен коллекторлардағы жұмыспен
айналысатын, өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы
6
78.
Байланыс электр монтерi, кабель дәнекерiмен
айналысатын белгi беру, тосқауылдамалық орталықтандырудың (БТО) электр монтерi
6
79.
Тоннелдегi жұмыс iстеп тұрған байланыс құрылғыларына және БТО-ға үнемi қызмет көрсетумен және оларды жөндеумен айналысатын байланыс электр монтерi, белгi беру, тосқауылдамалық орталықтандырудың
(БТО) электр монтерi
6
80.
Тоннелдегi жұмыстармен айналысатын, қуаттық
қосымша станцияның, электр жабдықтарға қызмет
көрсету бойынша электр монтер, электр
жабдықтарды жөндеу жөнiндегi электр монтер, электрмонтер релешi
6
81.
Тоннелде тұрақты жұмыс iстеумен айналысатын,
кабелдiк желiлер бойынша электрмонтаждаушы,
жарық беру және жарық беру желiлерi бойынша электрмонтаждаушы, қуат желiлерi мен
электржабдықтары жөнiндегi электрмонтаждаушы
6
Басшылар мен мамандар
82.
Станциялық орталықтандыру бекетiнiң кезекшiсi, метрополитен станциясы бойынша кезекшi, метрополитен пойыздарын қабылдау және аттандыру бойынша кезекшi, тоннелдегi тұрақты жұмыс кезiндегi орталықтандыру станциялық бекетiнiң кезекшiсi жанындағы оператор, тоннель жол бойы бекеттерiндегi тұрақты жұмыс кезiндегi метрополитен электрдепосы бойынша кезекшiнiң жанындағы оператор
6
84.
Жер асты дизелдi электр станциясында жұмыс
iстейтiн шебер
6
85.
Сынаптық түзеткiштер үй-жайларындағы қуаттық қосымша станцияларда тұрақты жұмыс iстейтiн электр механик
6
86.
Тоннелдердегi кабелдiк, байланыстыру және жарық беру желiлерiнде монтаждаумен, пайдаланумен айналысатын электр механик
6
87.
БТО мен байланыстың тоннелдегi жұмыс iстеп
тұрған құрылғыларында тұрақты жұмыс
iстейтiн электр механик
6
88.
Тоннелде тұрақты жұмыс iстеу кезде
эскалаторларды жөндеумен айналысатын электр механик
6
89.
Тоннелдегi темiрконструкцияларға қызмет көрсетумен және оларды жөндеумен айналысатын
электр механик; санитарлық-техникалық жабдықтарға қызмет көрсетумен айналысатын электр механик
6
90.
Қуаттық қосымша станцияларда тұрақты жұмыс
iстейтiн сынаптық түзеткiш үй-жайларында жұмыс iстейтiн электр механик
12
Метрополитен желiлерiн жер үстi пайдалану
бойынша түнгi мезгiлдегi тұрақты жұмыс
91.
Электрлi жылжымалы составтарды қарау, жөндеу және олардың iшiн жинау бойынша жұмысшылар
6
92.
Жолдарға, БТО-мен байланыс ғимараттарына
қызмет көрсету және оларды жөндеу бойынша жұмысшылар
6
93.
Депода электрлi жылжымалы составтың төменгi бөлiктерiн үрлеумен айналысатын жылжымалы составты жөндеу бойынша слесарь
6

1) на перевозке пассажиров, на линии
12
36
2) на маневровой работе на деповских и парковых путях и на перевозке грузов
2
61.
Машинист экскалатора и помощник машиниста экскалатора
6
62.
Монтер пути и дежурный стрелочного поста, занятый на работе в тоннеле
6
63.
Отделочник изделий из древесины, постоянно занятый на работе в тоннеле
6
64.
Рабочий тяговой подстанции, постоянно занятый в помещениях ртутных выпрямителей
12
65.
Кладовщик, постоянно занятый на работе в тоннелях и коллекторах
6
66.
Слесарь по ремонту подвижного состава, осмотрщик вагонов, мойщик-уборщик подвижного состава, занятые на линейных пунктах в тоннелях, гардеробщик, занятый на линейных пунктах при постояннойработе в тоннеле
6
67.
Слесарь-ремонтник, занятый на ремонте оборудования тоннельных сооружений
6
68.
Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена
6
69.
Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту металлоконструкций метрополитенов, занятый на работе в тоннеле
6
70.
Слесарь-электрик по ремонту электрооборудования тоннельных сооружений
6
71.
Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту станционного и тоннельного оборудования метрополитена
6
72.
Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, постоянно занятый на работе в тоннеле
6
73.
Слесарь-электрик по обслуживанию и ремонту эскалаторов, раздатчик инструмента, столяр, газосварщик, электросварщик ручной сварки, занятые на капитальном ремонте эскалаторов в наклонных ходах при постоянной работе в тоннеле
12
36
74.
Столяр, постоянно занятый ремонтом эскалаторов в тоннеле
6
75.
Столяр, занятый в тоннелях на текущем ремонте и содержании устройств СЦБ и связи
6
76.
Столяр, работающий в скорой технической помощи
6
77.
Уборщик производственных помещений, занятый на работах в тоннелях и коллекторах
6
78.
Электромонтер связи, электромонтер сигнализации, централизации блокировки (СЦБ), занятые на пайке кабеля
6
79.
Электромонтер связи, электромонтер сигнализации, централизации блокировки (СЦБ), постоянно занятые на обслуживании и ремонте действующих устройств связи и СЦБ в тоннеле
6
80.
Электромонтер тяговой подстанции, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, электромонтер поремонту электрооборудования, электромонто-релейщик, занятые на работах в тоннеле
6
81.
Электромонтажник по кабельным сетям, электромонтажник по освещению и осветительным сетям, электромонтажник по силовым сетям и электрооборудования, постоянно занятые выполнением работ в тоннеле
6
Руководители и специалисты
83.
Дежурный станционного поста централизации, дежурный по станции метрополитена, дежурный по приему и отправлению поездов метрополитена, оператор при дежурном станционного поста централизации при постоянной работе в тоннеле, оператор при дежурном по электродепо метрополитена при постоянной работе на линейных пунктах в тоннеле
6
84.
Мастер, работающий на подземной дизельной электростанции
6
85.
Электромеханик, постоянно работающий на тяговых подстанциях в помещениях ртутных выпрямителей
6
86.
Электромеханик, занятый на монтаже, эксплуатации кабельной, контактной и осветительной сети в тоннелях
6
87.
Электромеханик, постоянно работающий в тоннеле в действующих устройствах СЦБ и связи
6
88.
Электромеханик, занятый на ремонте эскалаторов при постоянной работе в тоннеле
6
89.
Электромеханик, занятый обслуживанием и ремонтом металлоконструкций в тоннеле; электромеханик, занятый обслуживанием санитарно-технического оборудования
6
90.
Электромеханик тяговых подстанций, постоянно работающий в помещениях ртутных выпрямителей
12
Постоянная работа в ночное время по наземной эксплуатации линии метрополитена
91.
Рабочие по осмотру, ремонту и уборке электроподвижного состава
6
92.
Рабочие по обслуживанию и ремонту пути, сооружений СЦБ и связи
6
93.
Слесарь по ремонту подвижного состава, занятый на продувке низа электроподвижного состава в депо
6

318-тарау. Теңіз көлігі
1-параграф. Флот
94.
Барлық түрдегi флот кемелерiнiң машиналық командасы, сондай-ақ, ашық катерлердi қоспағанда, арнаулы мақсаттағы (жүзбелi шеберханалар, крандар, мәдени базалар, қайта тиегiштер, доктар, мұнай айдаушы және тазалағыш станциялар), кемелердегi:
1)барлық атаудағы механиктер, барлық
атаудағы электр механиктер, барлық атаудағы
машинистер, барлық атаудағы моторшылар мен электршiлер, помполық машинистер (донкерман),
құбыршы слесарь, токарь, қоймашы, слесарь-қоймашы, токарь-қоймашы
12
2) барлық атаудағы кочегарлар: қатты отынмен жұмыс iстеу кезiндегi сұйық отынмен жұмыс iстеу кезiндегi
12
36
95.
Палуба командасы:

Глава 318. Морской транспорт
Параграф 1. Флот
94.
Машинная команда судов всех видов флота, а также судов специального назначения (плавучих мастерских, кранов, культбаз, перегружателей, доков, нефтеперекачечных и зачистных станций), за исключением открытых катеров:
1) механики всех наименований, электромеханики всех наименований, машинисты всех наименований, мотористы и электрики всех наименований, помповый машинист (донкерман), слесарь- трубопроводчик, токарь, кладовщик, слесарь-кладовщик, токарь-кладовщик
12
3) кочегары всех наименований: при работе на твердом топливе
12
36
при работе на жидком топливе
12
95.
Палубная команда:

1)мұнай өнiмдерiн тасымалдаушы құйып алушы
кемелердiң, мұнай айдаушы жүзбелi және мұнай
айдаушы жүзбелi және тазалаушы станциялардың,
мұнай жинаушылардың құрамы: капитан, станция
бастығы, шкипер мен олардың көмекшiлерi,
барлық атаудағы штурмандар, аға боцман,
подшкипер, барлық атаудағы матростар,
күндiзгi кезекшi, жинаушы, плотник,
ағаш шеберi, буфетшi
6
Ескерту. Этилденген мұнай өнiмдерiн,
күкiрттi мұнай өнiмдерiн және құрамында 0,5
және одан да жоғары проценттегi күкiртi бар
оның қайта өңделген өнiмдерiн тасымалдаушы
құйып алушы кемелердiң палубалық
командасына, сондай-ақ жүзбелi мұнай айдаушы және тазалаушы станциялардың палубалық
командасына аталған мұнай өнiмдерiмен жұмыс iстеген кезде ұзақтығы 12 күнтiзбелiк күн
қосымша демалыс берiледi

1) наливных судов, перевозящих нефтепродукты, плавучих нефтеперекачечных, плавучих нефтеперекачечных и зачистных станций, нефтесборщиков: капитан, начальник станций, шкипер и их помощники, штурманы всех наименований, старший боцман, боцман, подшкипер, матросы всех наименований, дневальный, уборщик, плотник, столяр, буфетчик
6
Примечание. Палубной команде наливных судов, перевозящих этилированные нефтепродукты, сернистую нефть и продукты ее переработки с содержанием от 0,5 и выше весовых процентов серы, а также палубной команде плавучих нефтеперекачечных и зачистных станций при работе с указанными нефтепродуктами
представляется дополнительный отпуск продолжительностью 12 календарных дней

2)жүзбелi доктардың құрамы; бастықтың
ауысымдық көмекшiсi (ауысымдық докмейстр),
аға боцман, подшкипер, барлық атаудағы матростар, док жұмысшысы
6
3)астықты, цементтi, көмiрдi және басқа да
үймелi жүктердi жүзбелi қайта тиегiштердiң
құрамы: кранмейстр-капитан, кранмейстр мен олардың ауысымдық көмекшiлерi, барлық атаудағы
матростар, аға матростар, аға краншы мен краншы
6
4)ыстық агломераттарды тасымалдаумен айналысатын кемелердiң құрамы: капитан,
шкипер мен олардың көмекшiлерi, боцман
подшкипер, барлық атаудағы матростар,
плотник, буфетшi, күндiзгi кезекшi, жинаушы 12
12

2) плавучих доков; сменный помощник начальника дока (сменный докмейстер), старший боцман, боцман, подшкипер, матросы всех наименований, рабочий дока
6
3) плавучих перегружателей зерна, цемента, угля и других сыпучих грузов: кранмейстер- капитан, кранмейстер и их сменные помощники, боцман, матросы всех наименований, старший крановщик и крановщик
6
4) судов, занятых перевозкой горячего агломерата: капитан, шкипер и их помощники, штурманы всех наименований, боцман, подшкипер, матросы всех наименований, плотник, буфетчик, дневальный, уборщик
12

126.
Кеменiң темiр корпустарын майлау, шегендеу,
қырнау, тазалау жұмыстарымен айналысатын
жұмысшылар
12
36
Аэрофотоға түсiру материалдарын камералдық өңдеу мен
типографиялық, геологиялық, географиялық және
навигациялық теңiз картасын, жоспарлар мен теңiз өлшеу
планшеттерiн құрастыру мен сызу бойынша жұмыстар
127.
Аэрофотоға түсiру материалдарын камералдық
өңдеу мен типографиялық, геологиялық,географиялық және навигациялық теңiз
картасын, жоспарлар мен теңiз өлшеу
планшеттерiн құрастыру және сызумен
айналысатын аға инженер, инженер, аға
техник, техник, аға топограф, топограф,
гидрограф, картограф, картограф-құрастырушы,
сызбашы, аға зертханашы мен зертханашы
6

126.
Рабочие, занятые на окраске, обивке, ошкрябке, очистке металлических корпусов судов
12
36
Камеральная обработка аэрофотосъемочных материалов и работы по составлению и вычерчиванию типографических, геологических, географических и навигационных морских карт, планов и морских промерных планшетов
127.
Старший инженер, инженер, старший техник, техник, старший топограф, топограф, гидрограф, картограф, картограф- составитель, чертежник, старший лаборант и лаборант, непосредственно занятые составлением и вычерчиванием топографических, геологических, географических и навигационных морских карт, планов и морских промерных планшетов
6

128.
Аэрофотоға түсiру материалдарын камералдық
өңдеумен тiкелей айналысатын аға инженер,
инженер, аға техник, техник, аға топограф,
топограф, аға фотозертханашы мен фотозертханашы, аға зертханашы, зертханашы
6
129.
Бүкiл жұмыс күнi iшiнде астрономиялық және
геодезиялық есептеу машиналарындағы жұмыспен
айналысатын аға инженер, инженер, аға техник, техник
6
Байланыс
130.
Хабар беретiн радиостанциялар мен радиолокациялық қондырғылардың ұзын толқынды, орташа толқынды, қысқа толқынды, УҚТ және УҚБ-ға пайдалану-техникалық қызмет көрсетумен айналысатын қызметшiлер, сондай-ақ радиомаяктар мен ионосфералар станцияларының қызметшiлерi
12
131.
Радиохабар таратушы және радиолокациялық
қондырғылар орнатылған үй-жайларда тiкелей
қосалқы жұмыстар атқаратын жұмысшылар
6

128.
Старший инженер, инженер, старший техник, техник, старший топограф, топограф, старший фотолаборант, фотолаборант, старший лаборант и лаборант, непосредственно занятые на камеральной обработке аэрофотосъемочных материалов
6
129.
Старший инженер, инженер, старший техник, техник, непосредственно занятые в течение всего рабочего дня на астрономических и геодезических вычислительных машинах
6
Связь
130.
Работники, занятые эксплуатационно- техническим обслуживанием длинноволновых, средневолновых, коротковолновых, УКВ и УВЧ передающих радиостанций и радиолокационных устройств, а также работники радиомаяков и ионосферных станций
12
131.
Рабочие, выполняющие подсобные работы непосредственно в помещениях, где установлены радиопередающие и радиолокационные установки
6

319-тарау. Өзен көлігі
1-параграф. Флот
132.
Ашық катерлердi қоспағанда, барлық түрдегi флот кемелерiнiң, сондай-ақ арнаулы мақсаттағы кемелердiң (жүзбелi шеберханалардың, крандар, мәдени базалардың, гидромониторлардың, мұнай айдау және бункерлеу станцияларының, тиеп-түсiрушiлердiң, доктардың) машина командасы:
1)механиктер (электр механиктер) және
олардың көмекшiлерi, барлық атаудағы
машинистер мен моторшылар, барлық атаудағы
электршiлер
12
2) барлық атаудағы кочегарлар:
қатты отынмен жұмыс iстеу кезiндегi
12
36
сұйық отынмен жұмыс iстеу кезiндегi
12

Глава 319. Речной транспорт
Параграф 1. Флот
132.
Машинная команда судов всех видов флота, а также судов специального назначения (плавучих мастерских, кранов, культбаз, гидромониторов, нефтеперекачечных и бункеровочных станций, перегружателей, доков), за исключением открытых катеров:
1) механики (электромеханики) и их помощники, машинисты и мотористы всех наименований, электрики всех наименований
12
5) кочегары всех наименований:
при работе на твердом топливе
12
36
при работе на жидком топливе
12

133.
Палуба командасы:
1)мұнай өнiмдерiн тасымалдаушы құймалы
кемелер, жүзбелi мұнай айдаушы, жүзбелi
мұнай айдаушы және тазалаушы, түтiнмен қысым
жасаушы станциялар: капитан мен оның
көмекшiлерi, руль ұстаушылар мен барлық атаудағы матростар, боцман
6
Ескерту. Этилденген мұнай өнiмдерiн,
күкiрттi мұнайды және құрамында күкiрттiң 0,5 және одан да жоғары салмақтағы процент
бар оның өңделген өнiмiн тасымалдаушы
құймалы кемелер палубалық командасына,
сондай-ақ аталған мұнай өнiмдерiмен жұмыс
iстеу кезiндегi жүзбелi мұнай айдаушы
және тазалаушы, түтiнмен қысым жасаушы
станциялардың палубалық командасына ұзақтығы
12 күнтiзбелiк қосымша демалыс берiледi
6

133.
Палубная команда:
1) наливных судов, перевозящих нефтепродукты, плавучих нефтеперекачечных, плавучих нефтеперекачечных и зачистных и дымонагнетательных станций: капитан и его помощники, капитан дублер, штурман, шкипер и его помощник, рулевые и матросы всех наименований, боцман
6
Примечание. Палубной команде наливных судов, перевозящих этилированные нефтепродукты, сернистую нефть и продукты ее переработки с содержанием от 0,5 и выше весовых процентов серы, а также палубной команде плавучих нефтеперекачечных и зачистных и дымонагнетательных станций при работе с указанными нефтепродуктами представляется дополнительный отпуск продолжительностью 12 календарных дней

2)жүзбелi доктар: док бастығының ауысымдық
көмекшiсi, боцман, шығыршы, барлық атаудағы
матростар, док жұмысшысы
6
3)жүзбелi астық, цемент, көмiр және
басқа да үймелi жүктердi тиеп-түсiрушiлер:
шкипер және оның көмекшiсi, боцман, руль
ұстаушы, шығыршы мен матрос
6
134.
Капитан-механик, капитан-механик көмекшiсi,
механик командирi, командир-механик көмекшiсi,
штурман-механик көмекшiсi, командир көмекшiсi-механик көмекшiсi, механик-штурман, механик көмекшiсi-штурман, капитан-дублер- механик дублер, механик-капитан дублер, капитан дублер-механик көмекшiсi, механик-капитан дублер, механик-капитан көмекшiсi, электр механик-капитан, ауысымдық электр механик-капитанның көмекшiсi, механик-шпикер, механик-шпикердiң ауысымдық көмекшiсi
6

2) плавучих доков; сменный помощник начальника дока, боцман, лебедчик, матросы всех наименований, рабочий дока
6
3) плавучих перегружателей зерна, цемента, угля и других сыпучих грузов: шкипер и его помощник, боцман, рулевой, лебедчик и матрос
6
134.
Капитан-механик, капитан-помощник механика, командир-механик, командир- помощник механика, штурман-помощник
механика, помощник командира - помощник механика, механик-штурман, помощник механика-штурман, капитан дублер-механик дублер, капитан дублер-помощник механика, механик-капитан дублер, механик-помощник командира, электромеханик-капитан, сменный электромеханик-помощник капитана, механик-шкипер, сменный помощник механика-шкипера
6

167.
Хабар беретiн радиостанциялар мен радиолокациялық қондырғылардың ұзын толқынды, орташа толқынды, қысқа толқынды, УҚТ және УҚБ-ға пайдалану техникалық қызметiн көрсетумен айналысатын қызметшiлер, сондай-ақ радиомаяктар мен ионосфералар станцияларының қызметшiлерi
12
168.
Радиохабар берушi және радиолокациялық
қондырғылар орнатылған үй-жайларда тiкелей
қосалқы жұмыстар атқаратын жұмысшылар
6
320-тарау. Азаматтық авиация және гидрометеорология қызметі
1-параграф. Азаматтық авиация
169.
Инженер, авиация технигi (механик), авиация механигi (моторшы), улы химикаттарды қолданып, ауылшаруашылығы мен орман шаруашылығы қызметтерiн атқарушы ұшақтар мен тiк ұшақтарға қызмет көрсететiн алаңдағы жөндеу жұмыстары
бойынша авиация технигi және авиация маторшысы
12
170.
Арнаулы майларды қолдану арқылы авиадвигательдердi консервациялаумен және ашу
жұмысымен тұрақты айналысатын жабдықтар мен
темiр бұйымдарын консервілеушi
6
171.
Улы химикаттармен жұмыс iстеу кезiнде жуғыштарға, су шашқыштарға, аэрозолды генераторлар мен ұшақтарға тiк (ұшақтарға) қызмет көрсетушi және оларды тазалаумен тiкелей айналысатын ұшу аппараттарын жуушы
12
172.
Ұшақтардың санитарлық жүйелерiн жинаумен тiкелей айналысатын ұшу аппараттарын жуушы
6
173.
Бөлшектердi бензинмен, креолинмен жуумен
тiкелей айналысатын жуушы
6
174.
Этилденген бензинмен матор жууымен айналысатын жуушы
6
36
175.
Әйнектi ұлпамен, әйнектi маталармен, әйнектi киiзбен қаптау және айыру жұмыстарымен айналысатын қаптаушы мен айырушы
12
176.
Барлық жүйедегi газ трубалы двигательдердi,
сондай-ақ оларға қажеттi агрегаттар, тораптар
мен бөлшектердi сынау мен жетiлдiру жұмыстарымен тiкелей айналысатын жұмысшылар, басшылар және мамандар:
1) жалпы үй-жайлар мен ашық алаңдарда
12
2) бокстарда
12
36
177.
Профилактикалық, ағымдағы, соңғы және
камералық дезинфикциялаумен және
кемiргiштерге, масаларға, кенелерге,
гнустарға қарсы күрес жүргiзу жұмысымен тiкелей
айналысатын санитарлық-эпидемологиялық,
емдеу-профилактикалық мекемелерде iстейтiн
қызметшiлер
12
178.
Тұрақты әсер ететiн радиоактивтi жарық
құрамдаспен боялған шкаласы бар авиациялық приборларды жөндеумен айналысатын
қызметкерлер
12
179.
Газтрубалық ұшақтардың iшкi ағынды бактарын тазалаумен және жөндеумен тiкелей айналысатын жұмысшылар
12
36
180.
Авиациялық жердегi байланыстың ҚТ
радиоарналарда тәулiк бойы, күндiз және кешкi ауысымдардағы график бойынша телеграф арналарында бiр операторға бiр сағатта орташа алғанда 300 және одан да көп сөзден келетiн
жүктемемен жұмыс iстейтiн радиооператорлар
12
36
181.
Радио алмасу жұмысының көлемiне байланыссыз
тәулiк бойғы, күндiзгi және кешкi ауысымдар графигi бойынша ҚТ авиациялық әуе байланысының радиоарналарында және радиобақылау жасайтын радиостанцияларда жұмыс iстейтiн радиооператорлар
12
36

167.
Работники, занятые эксплуатационно- техническим обслуживанием длинноволновых, средневолновых, коротковолновых, УКВ и УВЧ передающих радиостанций и радиолокационных устройств, а также работники радиомаяков и ионосферных станций
12
168.
Рабочие, выполняющие подсобные работы непосредственно в помещениях, где установлены радиопередающие и радиолокационные установки
6
Глава 320. Гражданская авиация и гидрометеослужба
Параграф 1. Гражданская авиация
169.
Инженер, авиационный техник, авиационный техник (механик),
авиационный механик (моторист), авиационный техник по полевому ремонту и авиационный моторист, обслуживающие самолеты и вертолеты на работах в сельском и лесном хозяйстве с применением ядохимикатов
12
170.
Консервировщик оборудования и металлоизделий, постоянно занятый на консервации и расконсервации авиадвигателей с применением спецсмазок
6
171.
Мойщик летательных аппаратов, непосредственно занятый обслуживанием и очисткой опыливателей, опрыскивателей, аэрозольных генераторов и самолетов (вертолетов) при работе с ядохимикатами
12
172.
Мойщик летательных аппаратов, непосредственно занятый уборкой санитарных узлов самолетов
6
173.
Мойщик, непосредственно занятый промывкой деталей бензином, креолином
6
174.
Мойщик, занятый промывкой моторов, работающих на этилированном бензине
6
36
175.
Обойщик и изолировщик, занятые на работах по обивке и изолировке стекловатой, стеклотканями и стеклянным войлоком
12
176.
Рабочие, руководители и специалисты, непосредственно занятые на работах по испытанию, доводке и снаряжению газотурбинных двигателей всех систем, а также агрегатов, узлов и деталей к ним:
1) в общих помещениях и на открытых площадках
12
2) в боксах
12
36
177.
Работники санитарно-эпидемиологических и лечебно-профилактических учреждений, непосредственно работающие на
профилактической, текущей, заключительной и камерной дезинфекции, а также по борьбе с грызунами, комарами, клещами и гнусом
12
178.
Работники, непосредственно занятые ремонтом авиационных приборов со шкалами, покрытыми радиоактивным светосоставом постоянного действия
12
179.
Рабочие, непосредственно занятые очисткой и ремонтом внутритопливных баков газотурбинных самолетов
12
36
180.
Радиооператоры, работающие на КВ радиоканалах авиационной наземной связи по графику круглосуточных, дневных и вечерних смен на телеграфных каналах при среднечасовой нагрузке на одного радиооператора 300 и более слов в час
12
36
181.
Радиооператоры, работающие на КВ радиоканалах авиационной воздушной связи и на радиоконтрольных радиостанциях по графику круглосуточных, дневных и вечерних смен, независимо от
нагрузки радиообмена
12
36

182.
Өңделген майлардың регенераторшигi
6
183.
Жабық үй-жайда бояуды ерiткiштер (ацетон,
бензол, толуол, амил спиртi, АФТ-1, РДВ)
арқылы жууымен айналысатын бояу мен лактарды жуып-тазалаушы
12
184.
Органикалық әйнектi дихлорэтан арқылы
желiмдеумен тұрақты айналысатын органикалық
әйнектен жасалған бұйымдарды жинаушы-слесарь
12
185.
Үй-жайларда моторлар мен агрегаттарды жөндеумен айналысатын, этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiн авиадвигательдердi жөндеу бойынша слесарь мен агрегаттарды жөндеу бойынша слесарь
12
186.
Әрдайым сынаппен толтырулы тұратын аппаратураны жөндеумен тұрақты айналысатын авиациялық аппаратураларды жөндеу бойынша слесарь-механик
12
187.
Бүкiл жұмыс күнi бойы моторды бөлшектеумен айналысатын, этилдендiрiлген бензинмен жұмыс
iстейтiн авиадвигательдердi жөндеу бойынша слесарь
6
36
188.
Этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстеу кезiнде ұшақ жылытқыштарын, түтiн шығарғыштарын, бензин жүйесiн және басқа да агрегаттарды жөндеумен айналысатын агрегаттар бойынша слесарь мен авиация механигi (моторшы), сондай-ақ бензин бактерiн жуу және буландырумен айналысатын жуушы
12
189.
Ұшақтарды (тiкұшақтарды) отындық және винттi моторлы топтарын бөлшектеумен айналысатын агрегаттарды жөндеу бойынша слесарь:
1) далада, ашық кеңiстiкте жұмыс iстейтiн
6
2) үй-жайда жұмыс iстеу кезiнде
12
190.
Ұшақтардың санитарлық жүйелерiн бөлшектеумен айналысатын, агрегаттарды жөндеу бойынша
слесарь
6
191.
Двигательдерi этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiн ұшақтардың винттерiн тұрақты сынаумен айналысатын слесарь-сынақшы слесарь
6
192.
Улы химикаттармен жұмыс iстегеннен кейiнгi
ұшақтар мен тiкұшақтарды бөлшектеумен тiкелей
айналысатын, ұшу аппараттарын жөндеу бойынша
слесарь, сондай-ақ ұшақтар мен тiкұшақтарға
улы химикаттар тиеушiлер:
1) уыты жоғары улы химикаттармен жұмыс iстейтiн
12
2) уыты аз улы химикаттармен жұмыс iстейтiн
6
193.
Бензин құю ыдыстары мен бензин
цистерналарын жөндеумен және жуумен тұрақты
айналысатын слесарь-жөндеушi мен тазалаушы
6
194.
Жанар-жағармайлардың авиация қоймаларында
iстейтiн құюшы-төгiп тастаушы
6
195.
Авиа бөлшектер мен ұшақтарды талькировтеумен
тұрақты айналысатын талькировшы-графитшi
6
196.
Ұшақтар мен моторлардың бөлшектерiн сүйектi
ұнтақтармен (жаңғақпен себездеушi) тазалаумен
тұрақты айналысатын тазалаушы
12
197.
Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясы әуе кемелерiнiң экипаж мүшелерi
36
198.
Аэрофотоға түсiру материалдарын камералдық өңдеу кезiнде фотозертханалық фотограмметрикалық, стерео фотограмметрикалық және фотогеодезиялық жұмыстармен тұрақты айналысатын қызметшiлер
6
199.
Әуежай, әуе тораптары аймақтарында,
аэроалаң-диспетчерлік, аудандық,
қосалқы орталықтары мен олардың секторларында, қозғалысы аса қарқынды және күрделі жергілікті
диспетчерлік пункттерде әуедегі қозғалысты тікелей басқаратын қызметкерлер (нұсқаушы-диспетчерлер, аға диспетчерлер, ұшу жетекшілері
33
36

182.
Регенераторщик отработанного масла
6
183.
Сгонщик-смывщик краски и лаков, занятый смывкой окраски растворителями (ацетон, бензол, толуол, амиловый спирт, АФТ-1, РДВ) в закрытом помещении
12
184.
Слесарь-сборщик изделий из органического стекла, постоянно занятый склейкой оргстекла дихлорэтаном
12
185.
Слесарь по ремонту авиадвигателей и слесарь по ремонту агрегатов, постоянно занятые в помещениях на ремонте моторов и агрегатов, работающих на этилированном бензине
12
186.
Слесарь-механик по ремонту авиационных приборов, постоянно занятые ремонтом аппаратуры всегда наполненной ртутью
12
187.
Слесарь по ремонту авиадвигателей, постоянно занятый в течение рабочего дня разборкой моторов, работающих на этилированном бензине
6
36
188.
Слесарь по ремонту агрегатов и авиационный механик (моторист), занятые ремонтом самолетных обогревателей, глушителей, бензосистем и других агрегатов при работе на этилированном бензине, а также мойщик, занятый на промывке и пропарке бензобаков
12
189.
Слесарь по ремонту агрегатов, занятый разборкой топливных и винтомоторных групп самолетов (вертолетов):
1) на открытом воздухе
6
2) при работе в помещении
12
190.
Слесарь по ремонту агрегатов, занятый на разборке санузлов самолета
6
191.
Слесарь-испытатель, постоянно занятый на испытании винтов самолетов при работе двигателей на этилированном бензине
6
192.
Слесарь по ремонту летательных аппаратов, непосредственно занятый на разборке самолетов и вертолетов и их специального оборудования после работы с ядохимикатами, а также погрузчиков
самолетов и вертолетов ядохимикатами:
1) высокотоксичными
12
2) малотоксичными
6
193.
Слесарь-ремонтник и чистильщик, постоянно занятые ремонтом и промывкой бензозаправщиков и бензоцистерн
6
194.
Сливщик-разливщик и кладовщик, занятые на авиационных складах горюче-смазочных материалов
6
195.
Талькировщик-графитовщик, постоянно занятый талькированием деталей авиадвигателей и самолетов
6
196.
Чистильщик, постоянно занятый на пневматической очистке косточковой крошкой деталей самолетов и моторов (орехоструйщик)
12
197.
Члены экипажей воздушных судов гражданской авиации Республики Казахстан
36
198.
Работники, постоянно занятые на фотограмметрических,
стереофотограмметрических фотолабораторных и фотогеодезических работах при камеральной обработке аэрофотосъемочных материалов
6
199.
Работники (диспетчера-инструкторы, старшие диспетчеры, руководители полетов), осуществляющие непосредственное управление воздушным движением в зонах аэропортов, аэроузлов, в аэродромно-диспетчерских, районных, вспомогательных центрах и их секторах, местных диспетчерских пунктах с наибольшей интенсивностью или сложностью движения
33
36

2-параграф. Гидрометео қызмет көрсету
200.
Радиотүтiктер мен шарұшқыштар үшiн реакторларында сутегi жасап шығару жұмысымен айналысатын газ генераторшысы
12
201.
Картаға ауа райын бақылау материалдарын
түсiрумен айналысатын радиооператор
12
202.
Картаға ауа райын бақылау материалдарын түсiрумен айналысатын аға техник пен техник
6
321-тарау. Автомобиль көлігі мен тас жолдар
203.
Битум қайнататын қазандарды тазалаумен айналысатын асфальт бетондаушы-қайнатушы
12
204.
Дөңгелек қаптарын жөндеу мен техникалық резеңке бұйымдарын жасау кезiнде резеңкенi жаныштаумен
айналысатын резиналық қоспаларды жаныштаушы
6
205.
Тұрақты жол бағытында, соның ішiнде тапсырыс бойынша жүретiн автобустарда жұмыс iстейтiн автомобиль жүргiзушiсi
12
206.
Медициналық жәрдем автомобилi санитарлық автокөлiгiнiң және медициналық жәрдемнiң басқа да
арнаулы көлiгi түрлерiнiң жүргiзушiсi
12
207.
Автомобиль жүргiзушiсi, соның iшiнде мынадай салмақта жүк көтеретiн арнаулы автомобиль (өрт
сөндiрушiден басқа) жүргiзушiсi:
1) 1,5 тоннадан 3 тоннаға дейiн
6
2) 3 тонна және одан да жоғары
12
208.
205 тармақтарға автомобиль жүргiзушiсiне қолданғандай, мынадай салмақта жүк көтеретiн
автотиегiштердiң жүргiзушiсi:
1) 1,5 тоннадан 3 тоннаға дейiн
2) 3 тонна және одан да жоғары
209.
Автомобиль жүргiзушi, соның iшiнде мынадай салмақта жүк көтеретiн өрт сөндiру автомобилiнiң жүргiзушiсi:
1) 5 тоннаға дейiн
6
2) 5 тоннадан жоғары
12
210.
Республикалық, өлкелiк, облыстық бағыныстағы қалалар мен халықаралық трассаларда жұмыс
iстейтiн такси жеңiл автомобилiн жүргiзушi
6
211.
Автомобильдiң резеңке дөңгелектерiн, автокамералар мен резеңке бұйымдарын ыстық вулканизациялау престерiнде (аппараттарында) жөндеумен тұрақты айналысатын вулканизациялаушы
6
212.
Этилдендiрiлген бензинмен ластанған арнаулы киiмдердi сақтаумен айналысатын киiiлушi мен этилдендiрiлген бензинмен ластанған
үй-жайларды жинаумен айналысатын өндiрiстiк
үй-жайлардың жинаушысы
6
213.
Жұмыс iстеп тұрған тас уатқыш қондырғыларға
тiкелей қызмет көрсететiн уатушы мен қосалқы
(көлiктiк) жұмысшы
6
214.
Автомашиналарға май құюмен тұрақты айналысатын май құю станцияларының операторлары, жанар және жағар материалдарымен тұрақты жұмыс iстейтiн қоймашы
6
215.
Автобус кондукторы
6
216.
Тегiс бiлiктi, сондай-ақ пневматикалық резеңке дөңгелектi өзi жүретiн тегiстегiштiң машинисi, ыстықтай жабу материалдарын пайдаланып жол жұмысын iстеумен айналысатын асфальт салушының машинисi
6
217.
Битум ерiткiш жылжымалы қондырғылардың
машинисi мен битумдарды қолмен шабу, тасу және
оларды қайнатқыш қазандарға салу жұмысымен
айналысатын қосалқы (көлiктiк) жұмысшы
6

Параграф 2. Гидрометеослужба
200.
Газогенераторщик, занятый на работах по выработке в реакторах водорода для радиозондов и шаропилотов
12
201.
Радиоператор, занятый наноской синоптических материалов на карту
12
202.
Старший техник и техник, занятые нанесением синоптических материалов на карту
6
Глава 321. Автомобильный транспорт и шоссейные дороги
203.
Асфальтобетоньщик-варильщик, занятый на чистке битумоварочных котлов
12
204.
Вальцовщик резиновых смесей, занятый вальцеванием резины при ремонте покрышек и изготовлении резинотехнических изделий
6
205.
Водитель автомобиля, работающий на автобусе регулярных линий, в том числе заказных
12
206.
Водитель автомобиля медицинской помощи санитарного автотранспорта и других специальных видов транспорта медицинской помощи
12
207.
Водитель автомобиля, в том числе и специального (кроме пожарного) грузоподъемностью:
1) от 1,5 до 3 тонн
6
2) от 3 тонн и выше
12
208.
Водитель автопогрузчиков, как водитель автомобилей, применительно к пункту 205, грузоподъемностью
1) от 1,5 до 3 т
6
2) от 3 т и выше
12
209.
Водитель автомобиля, занятый вождением и обслуживанием пожарных машин грузоподъмностью
1) до 5 т
6
2) свыше 5 т
12
210.
Водитель легкового автомобиля такси при работе в городах республиканского, краевого, областного подчинения и на междугородных трассах
6
211.
Вулканизаторщик, постоянно работающий на горячих вулканизационных прессах (аппаратах) на ремонте автошин, автокамер и резиновых изделий
6
212.
Гардеробщик, занятый хранением спецодежды, загрязненной этилированным бензином, и уборщик производственных помещений, занятый уборкой помещений, загрязненных этилированным бензином
6
213.
Дробильщик и подсобный (транспортный) рабочий, непосредственно обслуживающие действующие камнедробильные установки
6
214.
Оператор заправочных станций, постоянно занятый заправкой автомашин; кладовщик, постоянно занятый на работах с горючими и смазочными материалами
6
215.
Кондуктор автобуса
6
216.
Машинист катка самоходного с гладкими вальцами, а также и на пневматических шинах, машинист укладчика асфальтобетона, занятые на дорожных работах с горячим покрытием
6
217.
Машинист битумоплавильных передвижных установок и подсобный (транспортный) рабочий, занятый при работе вручную на вырубке, подноске и загрузке битума в варочные котлы
6

218.
Гравитациялық тiркеме цементiн бөлушiнiң
машинисi (жол жұмыстарын атқару кезiнде)
6
219.
Этилдендiрiлген бензинмен ластанған автомобиль бөлшектерiн, тораптарын жуатын жуу машиналарының машинисi
6
220.
Қорғасынмен және оның қоспаларымен дәнекерлеуді тұрақты жасайтын дәнекерлеушi мен қалайышы
12
221.
Астықты, ұнды, сөктi, кебектi тиеп, түсiрумен тұрақты айналысатын жұмысшылыр
12
222.
Автомобильдердi айдап әкелумен тұрақты
айналысатын автомобиль жүргiзушiсi, автомобиль
жөндеу слесары және басқа да мамандықтың
жұмысшылары - бұлардың барлығы да автомобиль
құралдарына техникалық қызмет көрсетумен,
оларды жөндеумен, қараумен түнгi ауысымдарда
тұрақты iстейтiндер
6
223.
Автошаруашылықтарда автомобиль двигательдерiн
жөндеумен айналысатын автомобиль жөндеу слесары:
1) газбен жұмыс iстейтiндер
6
2) этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiндер
12
224.
Этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстеу кезiнде
ашық кеңiстiкте бензин құю колонкаларын
жөндеумен тұрақты айналысатын электр слесарь
6
225.
Этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстеу кезiнде
үй-жайларда бензин құю колонкаларын жөндеумен
айналысатын электр слесарь
12
38-бөлім. Ауыл шаруашылығы
322-тарау. Ауыл шаруашылығы жұмыстары
1.
Май құю станциясының операторы, этилдендiрiлген бензиндi ағызумен, құюмен, берумен және бөлiп-бөлiп
құюмен айналысатын қоймашы
6
2.
Бұғы мүйзiн консервiлеушi
6
3.
Жем дайындайтын асханаларда жемдi ыстықтай қайнатып, булау жағдайында жұмыс iстейтiн жем
дайындаушы
6
4.
Бруцуллез және туберкулез малды жайлайтын жұмысшылар
12
323-тарау. Аэрофотоға тyсiру материалдарын камералдық өңдеу бойынша және жоспарлар мен карталарды құрастыру мен сызу жөнiндегi жұмыстар
5.
Аэрофотоға түсiру материалдарын камералдық өңдеу, жоспарлар мен карталарды есептеу, құрастыру және
сызу жөнiндегi жұмыстармен, сондай-ақ астрономиялық және геодезиялық есептеу машиналарында есептеу жұмыстарымен айналысатын
ауылшаруашылығы, орман шаруашылығы, су
шаруашылығы кәсiпорындары мен ұйымдарының
барлық қызметшiлерi
6
324-тарау. Өсімдіктерді зиянкестер мен аурулардан химиялық қорғау
6.
Орындауы кезiнде улы химикаттармен жанасатын жұмыстармен тiкелей айналысатын қызметшiлер:
1)Ауыл шаруашылығының зиянкестерi мен ауруларына қарсы күрес жүргiзу үшiн
қолданылатын улы химикаттарды, сондай-ақ дәрiленген астық дәнiн тиеу, түсiру, тасымалдауда iстейтiндер
12
36
2)улы химикаттарды қабылдап алу оларды шаруашылықтағы базадан, сақтау қоймасынан беру
12
36
3)ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдарын дәрiлеу
12
36
4)өсiмдiктердi тозаңдандыру мен оларға дәрi себу, улы химикаттарды (фумиганттарды) топыраққа сiңiру,
өсiмдiктер мен ауыл шаруашылығы өнiмдерiн күрке iшiнде фумигациялау, ваккум-камералар мен кеме
трюмдерiнде өсiмдiк өнiмдерiн зарарсыздандыру, уландырылған тұзақжем дайындау, қамба-қойма
жайларын газдандыру мен ылғалды тазалау, жылыжайларды улы химикаттармен тазалау
12
36

218.
Машинист распределителя цемента гравитационного прицепного (при выполнении дорожных работ)
6
219.
Машинист моечных машин, занятый мойкой автомобильных деталей, узлов, загрязненных этилированным бензином
6
220.
Паяльщик и лудильщик горячим способом, постоянно занятые на пайке свинцом и его сплавами
12
221.
Рабочие, постоянно занятые на погрузке и разгрузке зерна, муки, крупы, отрубей, комбикормов и их отходов
12
222.
Водитель автомобиля, занятый перегоном автомобилей, слесарь по ремонту автомобилей и рабочие других профессий - все постоянно работающие в ночных сменах на техническом обслуживании, ремонте и осмотре автотранспортных средств
6
223.
Слесарь по ремонту автомобилей, занятый в автохозяйствах ремонтом двигателей автомобилей, работающих:
1) на газе
6
2) на этилированном бензине
12
224.
Электрослесарь, постоянно занятый на открытом воздухе ремонтом бензоколонок при работе с этилированным бензином
6
225.
Электрослесарь, занятый в помещениях ремонтом бензоколонок при работе с этилированным бензином
12
Раздел 38. Сельское хозяйство
Глава 322. Сельскохозяйственные работы
1.
Оператор заправочной станции и кладовщик, занятый сливом, наливом, отпуском и разливом этилированного бензина
6
2.
Консервировщик пантов
6
3.
Приготовитель кормов, работающий на кормокухне при горячей варке и запаривании кормов
6
4.
Рабочие, занятые обслуживанием бруцеллезного и туберкулезного скота
12
Глава 323. Работы по камеральной обработке аэрофотосъемочных материалов и по составлению и вычерчиванию планов и карт
5.
Все работники предприятий и организацийсельского, лесного и водного хозяйства, занятые на камеральной обработке аэрофотосъемочных материалов, на работах по вычислению, составлению и вычерчиванию планов и карт, а также на астрономических и геодезических вычислениях на вычислительных машинах
6
Глава 324. Химическая защита растений от вредителей и болезней
6.
Работники, непосредственно занятые на работах, при выполнении которых имеется контакт с ядохимикатами:
1) погрузка, разгрузка, транспортировка ядохимикатов, применяемых для борьбы с вредителями и болезнями сельхозрастений, а также протравленного зерна
12
36
2) приемка, хранение, отпуск ядохимикатов с базы, склада хранения в хозяйстве
12
36
3) протравление семян сельскохозяйственных культур
12
36
4) опыливание и опрыскивание растений, внесение ядохимикатов (фумигантов) в почву, палаточная фумигация растений и сельскохозяйственной продукции, обеззараживание растительной продукции в вакуум-камерах и втрюмах пароходов, приготовление отравленных приманок, газация и влажная обработка амбарно- складских помещений, обработка ядохимикатами теплиц
12
36

5) арам шөптердi химиялық отау
12
36
6)өсiмдiктердi авиациямен дәрiлеу және тозаңдандыру (белгiберушi мен құюшы)
12
36
7)ауыл шаруашылығының улы химикаттармен өңделген импорттық өнiмдерiне карантин бекеттерi мен зертханаларда тексеру жүргiзу және
сараптама жасау
12
36
325-тарау. Био дәрi-дәрмектер өндiрiсi
7.
Бактериялық дәрi-дәрмектер өндiрiсiнiң аппаратшысы:
1) бактериялық дақылдарды өсiрумен айналысатын
12
2) аммиакпен жұмыс iстейтiн
6
8.
Мал жығушы
6
9.
Осы бөлiмнiң 18-тармағында көрсетiлген био дәрi-дәрмектер өндiру үшiн пайдаланылатын титражды
жануарларды жайлайтын күтушi (ветеринар санитар)
18.
10.
Осы бөлiмнiң 18-тармағында көрсетiлген
био дәрi-дәрмектер өндiру үшiн пайдаланылатын продуценттер мен титражды жануарларды жайлайтын
күтушi (ветеринар санитар) мен басқа да қызметшiлер
18
36
11.
Осы бөлiмнiң 18-тармағында көрсетiлген био дәрi-дәрмектер өндiру үшiн пайдаланылатын титражды жануарлар продуценттерi мен вирус таратушыларды (осы бөлiмнiң 18-тармағында көрсетiлген био дәрi-дәрмектер өндiру үшiн пайдаланылатын жануарлардан басқа) жайлаумен тұрақты және тiкелей айналысатын күтушi (ветеринар санитар)
6
12.
Ампулаларды дәнекерлеушi
6
13.
Осы бөлiмнiң 18-тармағында көзделген аса қауiптi жұқпалы ауруларға қарсы қолданылатын био
дәрi-дәрмектер өндiрiсiнде өндiрiстiк санитарлық киiмдердi жуумен тұрақты айналысатын, арнайы киiмдердi жуу және оларды жөндеу жөнiндегi машинисi
12
36
14.
Био дәрi-дәрмектер өндiрiсiндегi жуу бөлiмдерiнде (учаскелерiнде) тiкелей жұмыс iстеумен айналысатын ыдыс пен ампулаларды жуушы мен дротты дәрiлеп, тазалаушы:
1)Осы бөлiмнiң 18-тармағында көрсетiлген ерекше қауiптi жұқпалы жұқтырғыштармен жұмыстар жүзеге
асырылатын орын
12
36
2)басқа да био дәрi-дәрмектермен жұмыстар жүзеге асырылатын орындарда
12
36
15.
Ауру жұқтырылады деген күмәндi заттарды немесе жұқпалы материалдарды, сондай-ақ химиялық
заттарды қолданып жұмыс iстейтiн биосинтетикалық емдеу құралдары өндiрiсiнiң препараторы мен бактериалық дәрi-дәрмектер өндiрiсiнiң зертханашысы
12
16.
Жануарлардың терiсiн қабылдау және тапсырумен айналысатын материалдарды, жартылай шикiзаттар мен дайын өнiмдердi қабылдаушы
6
17.
Гидроксалды жуушы
6
18.
Ерекше қауiптi жұқпалы жұқтырғыштарға, оның iшiнде адам денсаулығына қатер төндiретiн бруцеллезге, маңқаға, сiбiр топалаңына, сiреспе, газ қағынбасына (эмфизематоздты шиқанға, брадзотаэнтеротоксемияға, қозылардың анаэробтық дизентериясына), лептоспирозаға, туберкулезге, шошқа тiлмесiне (эризепилойдқа), аусылға, қылауға, листерелезге, ботулизмге, құрғақ теміреткіге, құстардың, шошқаның, iрi қара малдың чумасына, қойдың, ешкiнiң және құстардың шешегiне қарсы био дәрi-дәрмектер, сондай-ақ антирабикалық вакцина өндiрiсiмен тiкелей айналысатын биокәсiпорындардың қызметшiлерi
18
36
19.
Себу және термостаттық үй-жайларда, стерилдiк бөлмелерде туберкулиндi булаумен айналысатын қызметшiлер; ерекше қауiптi жұқтырғыштарды қолданып жұмыс iстеушi материалдар мен дәрi-дәрмектердi стерилизаторлаушы
18
36
20.
Жануарлардың өлексесiн зарарсыздандырумен
және пайдаға асырумен тұрақты және тiкелей
айналысатын қызметшiлер
12
36
21.
Осы бөлiмнiң 18 тармағында тiзбелеп көрсетiлген
өндiрiстерде тiкелей жұмыспен айналысатын
биотазалағыш құрылғыжайларының қызметшiлерi
12
36
22.
Бактериалдық дақылдарды өсiру үшiн азықтық ортаны қайнатумен айналысатын орта қайнатушысы
6
21.
Осы бөлiмнiң 18-тармағында көрсетiлген биодәрi-дәрмектермен жұмыс iстейтiн
жайғастырушы, буып-түюшi
12

5) проведение химической прополки сорняков
12
36
6) авиаопрыскивание и опыление растений (сигнальщик, заправщик)
12
36
7) досмотр и экспертиза карантинными пунктами и лабораториями импортной сельскохозяйственной продукции, обработанной ядохимикатами
12
36
Глава 325. Производство биопрепаратов
7.
Аппаратчик производства бактерийных препаратов:
1) занятый по выращиванию бактериальных культур
12
2) работающий с аммиаком
6
8.
Боец скота
6
9.
Виварщик (ветеринарный санитар), занятый обслуживанием титражных животных, используемых для производства биопрепаратов, указанных в п. 18 настоящего раздела
18
10.
Виварщик и другие работники, постоянно и непосредственно занятые уходом за продуцентами и титражными животными, используемые для получения биопрепаратов, указанных в п. 18
настоящего раздела
18
36
11.
Виварщик, постоянно и непосредственно занятый уходом за животными продуцентами и вирусниками (кроме животных, используемых для получения биопрепаратов, указанных в п. 18 настоящего раздела)
6
12.
Запайщик ампул
6
13.
Машинист по стирке и ремонту спецодежды, постоянно занятый стиркой производственной санитарной одежды вручную в производстве биопрепаратов против особо опасных инфекций,
предусмотренных п. 18 настоящего раздела
12
36
14.
Мойщик посуды и ампул и обработчик дрота, непосредственно занятые в моечных отделениях (участках) в производстве биопрепаратов:
1) в местах, где осуществляется работа с особо опасными инфекциями, указанными в п. 18 настоящего раздела
12
36
2) в местах, где осуществляется работа с другими биопрепаратами
12
15.
Препаратор производства биосинтетических лечебных средств и лаборант производства бактерийных препаратов, занятые на работе с подозрительными по заражению или заразными материалами, а также химическими веществами
12
16.
Приемщик материалов, полуфабрикатов и готовых изделий, занятый приемкой и сдачей шкур животных
6
17.
Промывщик гидроксала
6
18.
Работники биопредприятий, непосредственно занятые в производстве биопрепаратов против особо опасных инфекций, в том числе угрожающих здоровью человека: бруцеллеза, сапа, сибирской язвы, столбняка, газовой гангрены (эмфизематозный карбункул, брадзотаэнтеротоксемия, анаэробная дизентерия ягнят), лептоспироза, туберкулеза, рожи свиней (эризепилойд), ящура, паратифа, листереллеза, ботулизма, стригущего лишая, чумы птиц, свиней, крупного рогатого скота; оспы овец, коз и птиц, а также антирабической вакцины
18
36
19.
Работники, занятые на работах в посевных и термостатных помещениях, в стерильных комнатах, по выпариванию туберкулина; стерилизаторщик материалов и препаратов, занятый работой с особо опасными инфекциями
18
36
20.
Работники, постоянно и непосредственно занятые работой на утилизационных установках по обеззараживанию и утилизации трупов животных
12
36
21.
Работники биоочистительных сооружений, непосредственно занятые в производствах, перечисленных в п. 18 настоящего раздела
12
22.
Средовар, занятый на варке питательных сред для выращивания бактериальных культур
6
23.
Укладчик-упаковщик, занятый работой с биопрепаратами, указанными в п. 18 настоящего раздела
12

326-тарау. Асд дәрi-дәрмектер өндірісі
24.
АСД дәрi-дәрмегiн жасап, шығарумен айналысатын жұмысшылар
12
25.
АСД реакторы жағу ошақтарын жөндеумен айналысатын жұмысшылар
12
26.
АСД дәрi-дәрмегiн сүзгіден өткiзу, бөлiп құюмен, ыдысқа салып, буып-түюмен тiкелей айналысатын
жұмысшылар
12
27.
АСД дәрi-дәрмегiн жасап, шығару цехының шеберi
12
327-тарау. Ветеринария
28.
Жануарлар мен жануар шикiзатын адам денсаулығы үшiн жұқпалы, қауiптi ауруы бар деген күмән бойынша оларды қараумен және тексерумен байланысты жұмыстармен айналысатын ветеринар дәрiгер, ветеринар фельдшер, ветеринар техник, ветеринар санитар
12
29.
Жұқтыру немесе жұқпалы аурулармен сырқаттану қаупi бар жағдайларда, сондай-ақ ауру хайуанаттарды емдеу және оларды қарап күту бойынша тiкелей
жұмыс атқарушы ветеринар дәрiгер, ветеринар дәрiгер-клиникалар ординаторы, ветеринар фельдшер,
ветеринар техник, зертханашы, ветеринар препараторшы, ветеринар санитар мен қызметшi
12
36
30.
Үнемi зооноз жұқпалы материалдарымен, сондай-ақ зоонозбен ауыратын хайуанаттарды қарап, күту және оларды емдеу жұмысымен айналысатын ветеринар
дәрiгер, ветеринар фельдшер, ветеринар
техник, зертханашы, ветеринар санитар
мен қызметшi
12
36
31.
Iрi қара малдың iндеттi аурулары шыққан жерде
тiкелей улы химикаттармен жұмыс iстейтiн
ветеринар дәрiгер, ветеринар фельдшер,
ветеринар техник, химик, токсиколог, ветеринар
препараторшы, зертханашы, дезинфекторшы,
дератизаторшы, дезинсектор ветеринар санитар
12
36
32.
Улы саңырауқұлақтар дақылдарымен, микоз және
микотоксикоз диагностикасы бойынша тiкелей
жұмыс iстейтiн ветеринар дәрiгер, ветеринар
фельдшер, ветеринар техник, миколог, зертханашы,
ветеринар препараторшы, ветеринар санитар
12
36
33.
Мал шаруашылығы үшiн антибиотиктер және
басқа да емдеу-алдын алу биологиялық
дәрi-дәрмектер шығарумен тiкелей айналысатын
ветеринар дәрiгер, ветеринар фельдшер, ветеринар техник, зертханашы, ветеринар препараторшы, ветеринар санитар және басқа да қызметшiлер
12
36
34.
Ұжымшар базарларында ет, ет және сүт
тағамдарына сараптама жүргiзу жұмыстарын iстейтiн ветеринар дәрiгер, ветеринар фельдшер, ветеринар техник, зертханашы, ветеринар санитар
6
35.
Құтырмамен ауырады деп сезiк туғызатын
адамдармен, хайуанаттармен тiкелей жұғысқан
құтырмаға қарсы күрес жүргiзу жөнiндегi қызметшілер
12
36
36.
Прожекторлардың, мәйтханалардың және соятын жерлердiң қызметшiлерi, сондай-ақ өлiктермен және хайуанаттардың өлекселiк материалдарымен жұмыс iстеу кезiнде мүрделердi тасымалдайтын автомобильдердiң жүргiзушiлерi
12
36
37.
Хайуанаттар өлiктерiн зарарсыздандырумен және кәдеге жарату кәсiпорындарында конфискаттарды кәдеге жаратумен тұрақты түрде және тiкелей
айналысатын қызметшiлер
12
36

Глава 326. Производство препарата АСД
24.
Рабочие, занятые выработкой препарата АСД
12
25.
Рабочие, занятые ремонтом топок реакторов АСД
12
26.
Рабочие, непосредственно занятые на фильтровании, разливе, фасовке и упаковке препарата АСД
12
27.
Мастер цеха по выработке препарата АСД
12
Глава 327. Ветеринария
28.
Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер, ветеринарный техник, ветеринарный санитар, занятые на работах, связанных с осмотром и обследованием животных и сырья животного
происхождения с подозрением на заразные, опасные для здоровья человека болезни
12
29.
Ветеринарный врач, ветеринарный врач - ординатор клиник, ветеринарный фельдшер, ветеринарный техник, лаборант, препаратор ветеринарный, ветеринарный санитар и служитель, непосредственно выполняющие работы в условиях опасности заражения или заболевания заразными болезнями, а также по
лечению больных животных и уходу за ними
12
36
30.
Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер, ветеринарный техник, лаборант, ветеринарный санитар и служитель, работающие постоянно с заразным материалом по зоонозам, а также по
уходу за животными, больными зоонозами и их лечению
12
36
31.
Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер, ветеринарный техник, химик, токсиколог, препаратор ветеринарный, лаборант, дезинфектор, дератизатор, дезинсектор, ветеринарный санитар, непосредственно работающие с ядовитыми химическими веществами в очагах инфекционных заболеваний скота
12
36
32.
Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер, ветеринарный техник, миколог, лаборант, препаратор ветеринарный, ветеринарный санитар, непосредственно работающие с культурами ядовитых грибов, по диагностике микозов и микотоксикозов
12
36
33.
Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер, ветеринарный техник, лаборант, препаратор ветеринарный, ветеринарный санитар, и другой персонал, постоянно и непосредственно занятые производством антибиотиков и других лечебно-
профилактических биологических препаратов для животноводства
12
36
34.
Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер, ветеринарный техник, лаборант, ветеринарный санитар, работающие по ветеринарно-санитарной экспертизе мяса, мясных и молочных продуктов на колхозных рынках
6
35.
Работники по борьбе с бешенством, имеющие непосредственный контакт с больными, подозреваемыми в бешенстве, животными
12
36
36.
Работники прозекторских, моргов и вскрывочных, а также водителя автомобиля по перевозке трупов при работе с трупами и трупным материалом животных
12
36
37.
Работники, постоянно и непосредственно занятые обеззараживанием и утилизацией трупов животных и конфискатов на утилизационных предприятиях
12
36

41-бөлім. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және халыққа тұрмыстық қызмет көрсету
347-тарау. Тұрғын үй шаруашылығы
1.
Көмiр және басқа да қатты отынмен жұмыс
iстеу кезiнде орталықтан жылытатын тұрғын
және әкiмшiлiк үйлер мен үй-жайларында жұмыс iстейтiн қазандық машинисi (кочегар) және
от жағушы
6
2.
Тұрғын үйлерде тұрақты жұмыспен айналысатын сыпырынды тастайтын жерлердiң жинаушысы
6
3.
Үй ішiлiк құбырларды, су құбырларын және
көпшiлiк әжетханаларды жөндеу, қадағалау
және тазалау жұмыстарымен айналысатын iшкi
санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың монтаждаушысы
6
4.
Тұрбаларды тазалаумен айналысатын тазалаушы
6
348-тарау. Су құбыры-канализация шаруашылығы
Жұмысшылар
5.
Құбырдан ағатын ағындылармен жанасатын
құбыр құрылғыларын жөндеумен айналысатын тас қалаушы
12
6.
Хлорлы әктердiң қоймасында тұрақты жұмыс
iстейтiн қоймашы
6
7.
Су құбырларының тазалау құрылғыларына қызмет көрсетумен айналысатын коагуляншы
12
8.
Насос құрылғыларының машинисi:
1)3 метрден артық тереңдiктегi су
құбыры және құбыр станцияларында жұмыс
iстейтiн
6
2) насос станцияларындағы суды хлорлау жөнiндегi жұмыстарда iстейтiн
6
3) құбырдан ағатын ағындылармен жанасу кезiндегi жұмыстарда iстейтін
12
9.
Құбыр жұмыстары кезiнде ластанып қалған
арнаулы киiмдердi жууымен және жөндеумен, арнаулы киiмдер мен керек-жарақтарды жуу
және кептiрумен айналысатын машинист
12
10.
Баллондарды сұйық хлормен толтыру жұмысымен
айналысатын баллон толтырушы
6
11.
Озонаторшы
12
12.
Сүзгiлердi, тұндырғыштарды және су құбырының
тазалау құрылғыларының араластыру
камераларын тазалаумен, жуумен, жөндеумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын
сүзгi операторы
6
13.
Насос станцияларының су құбырлары мен құбыр тораптарына қызмет көрсетумен айналысатын
хлоратор қондырғысының операторы
12
14.
Тазалау құрылғыларының операторы, аэротанктардың операторы, биосүзгiлер операторы, тұнба алаңдарындағы оператор, метантанктар операторы, тұндырғыштар операторы, май тұтқыштар мен құмұстағыштар операторы, елек операторы, эмшер операторы, суландыру және сүзгiлеу алқаптарының
операторы, құрғаққа ылғал жабу операторы,
ылғалды сусыздандыру операторы, хлораторлық
құрылғылар операторы - бұлардың барлығы да құбыр ағындыларымен жанасу кезiндегi жұмыстармен айналысады
12
15.
Авариялық-қалпына келтiру жұмыстарының слесары:
1)құбыр тораптарын тазалау мен жөндеу
жұмыстарында iстейтiн
12
2) су құбыры құдықтары мен жер асты суағарларын қарау және жөндеу жұмыстарында iстейтiн
6
16.
Слесарь-жөндеуші:
1)хлораторлық жабдықтарды жөндеумен айналысатын
6
2)насос-ағызу станцияларында және басқа да
тазалау құрылғыларындағы жұмыстармен айналысатын
6
17.
Құбыр ағындыларымен жанасу кезiнде құбыр
станцияларындағы жұмыстармен айналысатын
электр жабдықтарына қызмет көрсетушi электр монтер
12
Басшылар мен мамандар
18.
Хлорды, хлорлы әктi, коагулянтты, бруцин мен мышьякты қоспаларды қолданып құбыр
суларын сараптамадан тұрақты өткiзумен айналысатын зертханашы, дәрiгер-бактериолог
6

Раздел 41. Жилищно-коммунальное хозяйство и бытовое обслуживание населения
Глава 347. Жилищное хозяйство
1.
Машинист (кочегар) котельной и истопник, занятые на работах в жилых и административных домах и зданиях с центральным отоплением при работе на угле и других видах твердого топлива
6
2.
Уборщик мусоропроводов, занятый на постоянной работе в жилых домах
6
3.
Монтажник внутренних санитарно-технических систем и оборудования, занятый ремонтом, надзором и обслуживанием внутридомовой канализации, водопровода и общественных уборных
6
4.
Чистильщик, занятый чисткой труб
6
Глава 348. Водопроводно-канализационное хозяйство
Рабочие
5.
Каменщик, занятый ремонтом канализационных сооружений, при соприкосновении с канализационной жидкостью
12
6.
Кладовщик, постоянно занятый в складах хлорной извести
6
7.
Коагулянщик, занятый обслуживанием очистных сооружений водопровода
12
8.
Машинист насосных установок, занятый:
1) на водопроводных и канализационных станциях, заглубленных свыше 3 м
6
2) на насосных станциях на работах по хлорированию воды
6
3) на работах при соприкосновении с канализационной жидкостью
12
9.
Машинист по стирке и ремонту спецодежды, занятый мойкой и сушкой спецодежды и инвентаря, загрязненных на канализационных работах
12
10.
Наполнитель баллонов, занятый наполнением баллонов жидким хлором
6
11.
Озонаторщик
12
12.
Оператор на фильтрах, занятый очисткой, промывкой, ремонтом и обслуживанием фильтров, отстойников и камер смешения очистных сооружений водопровода
6
13.
Оператор хлораторной установки, занятый обслуживанием водопроводных и канализационных сетей насосных станций
12
14.
Оператор очистных сооружений, оператор на аэротенках, оператор на биофильтрах, оператор на иловых площадках, оператор на метантенках, оператор на отстойниках, оператор на песколовках и жироловках, оператор на решетке, оператор на эмшерах, оператор полей орошения и фильтрации, оператор установки по сушке осадка, оператор установок по обезвоживанию осадка, оператор установки по сушке осадка, оператор хлораторной установки - все занятые на работах при соприкосновении с канализационной жидкостью
12
15.
Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый:
1) на работах по прочистке и ремонту канализационной сети
12
2) на работах по осмотру и ремонту водопроводных колодцев и подземных водостоков
6
16.
Слесарь-ремонтник, занятый:
1) ремонтом хлораторного оборудования
6
2) на работах оборудования насосно-сливных станций и других очистных установок
6
17.
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования, занятый на канализационных станциях при соприкосновении с канализационной жидкостью
12
Руководители и специалисты
18.
Лаборант, врач-бактериолог и химик, постоянно занятые анализом канализационных вод с применением хлора, хлорной извести, коагулянта, бруцина и мышьяковистых соединений
6

351-тарау. Қалалық электр көлігінің пайдалану кәсiпорындары
43.
Лас нәрселердi, шiрiп жатқан қоқыстарды,
хайуанаттардың өлекселерiн тасымалдаумен, сондай-ақ сыпырып-жинаушы және мынадай тонна:
1) 1,5 тоннадан 3 т. дейiн
6
2)3 т. жоғары жүк көтеретiн ассенизациялық машиналардың жүргiзушiсi
12
44.
Лас нәрселердi, шiрiп жатқан қоқыстарды,
хайуанаттардың өлекселерiн тасымалдаумен
айналысатын тасушы
6
45.
Лас нәрселердi, шiрiп жатқан қоқыстарды,
хайуанаттардың өлекселерiн тасымалдаумен айналысатын жүкшi мен қосалқы жұмысшы
6
46.
Қоқыстарды, лас нәрселердi, хайуанаттардың
өлекселерiн қабылдаумен, өңдеп iске жаратумен және залалсыздандырумен айналысатын (үйiндiлерде, ассенизациялау алаңдарында, қоқыс өңдейтiн зауыттарда және басқа да қоқыс өңдеушi кәсiпорындарда) жұмысшылар
6
47.
Сүйек, ескi-құсқы шүберек, қағаздарды және
үй-жайлардың тiкелей қоқыс құбырларынан
алынған басқа да қалдықтарды жинаумен,
сорттаумен және буып-түюмен айналысатын
жұмысшылар
6
48.
Күресiн тастайтын және жуынды шұңқырларын
тазалаумен айналысатын (лас нәрселердi алып
тастау жұмыстарымен) абаттандыру жұмысшысы
12
49.
Қоқыс тасушы машиналарды, ассенизациялық
машиналарды және басқа да жинау машиналары
мен керек-жарақтарды жабдықтаумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар
6
50.
Көпшiлiк әжетханаларындағы жұмыспен айналысатын iшкi санитарлық-техникалық жүйелердi монтаждаушы
6
51.
Үйiндiлерде, ассенизациялық алаңдар мен
қорда алаңдарында жұмыс iстейтiн тракторшы, машинист және бульдозердiң машинисi
6
52.
Көпшiлiк әжетханаларын тазалаумен айналысатын қызметтiк бөлмелердi жинаушы
6
352-тарау. Қаланы абаттандыру
53.
Улы химикаттармен жұмыс iстеу кезiнде сепкiштерге, тозаңдатқыштарға, аэрозол генераторлары мен автомашиналарға қызмет көрсетумен айналысатын көгалдандырушы
12
54.
Қотару станцияларында қалдықтарды өңдеумен
және шығарып тастаумен (лас нәрселердi жою жұмыстарында) айналысатын абаттандыру
жұмысшысы
6
55.
Улы химикаттармен жұмыс iстеу кезiнде
сепкiштердi, тозаңдатқыштарды, аэрозол генераторлары мен автомашиналарды жөндеумен тұрақты айналысатын слесарь-жөндеушi
6
56.
Асфальт зауыттарындағы жұмыс кезiнде битум
қазандарына қызмет көрсететiн ұнтақталған тастар мен битумды бүркеушi, мөлшерлеушi, технологиялық пештердiң кочегары - бәрi де асфальт зауыттарында iстеген кезде
6
353-тарау. Қоқыс сорттайтын станция (тұрмыстық қоқыстан қайталама шикізат жасап шығару цехы)
57.
Қайталама шикiзаттарды алумен, ескi-құсқыларды жуумен және сұрыптаумен айналысатын жұмысшылар
6
354-тарау. Қалдық заттар цехы
58.
Ит аулаумен, иттердi бағып-күтумен, хайуанаттардың терiсiн сыпырумен және хайуанаттар өлекселерiн көмумен айналысатын жұмысшылар
12
59.
Өлекселердi зарарсыздандырумен және кәдеге жаратумен айналысатын жұмысшылар
12

Глава 351. Санитарная очистка городов и рабочих поселков
43.
Водитель автомобиля, занятый перевозкой нечистот, гниющего мусора, трупов животных, а также на подметально-уборочных и ассенизационных машинах при тоннаже:
1) от 1,5 до 3 тонн
6
2) свыше 3 тонн
12
44.
Возчик, занятый перевозкой нечистот, гниющего мусора и трупов животных
6
45.
Грузчик и подсобный рабочий, занятые на погрузке и перевозке трупов животных и гниющего мусора
6
46.
Рабочие, занятые на приеме, утилизации и обезвреживании мусора, нечистот и трупов животных (на свалках, полях ассенизации, утильзаводах и других утилизационных предприятиях)
6
47.
Рабочие, занятые сбором, сортировкой и упаковкой костей, тряпья, бумаги и других отходов непосредственно из мусоропроводов жилых помещений
6
48.
Рабочий по благоустройству (на работах по удалению нечистот вручную), занятый очисткой выгребных и помойных ям
12
49.
Рабочие, занятые ремонтом и оборудованием мусоровозов, ассенизационных машин и других уборочных машин и инвентаря
6
50.
Монтажник внутренних санитарно-технических систем и оборудования, занятый на работах в общественных туалетах
6
51.
Тракторист, машинист экскаватора и машинист бульдозера, работающие на свалках, полях ассенизации и компостирования
6
52.
Уборщик служебных помещений, занятый уборкой общественных туалетов
6
Глава 352. Благоустройство города
53.
Озеленитель, непосредственно занятый обслуживанием опрыскивателей, опыливателей, аэрозольных генераторов и автомашин при работе с ядохимикатами
12
54.
Рабочий по благоустройству (на работах по удалению нечистот вручную), занятый обработкой и вывозкой или и отбросов на станциях перекачки
6
55.
Слесарь-ремонтник, постоянно занятый ремонтом опрыскивателей, опыливателей аэрозольных генераторов и автомашин при работе с ядохимикатами
6
56.
Форсунщик, дозировщик дробленого камня и битума, кочегар технологических печей, занятый обслуживанием битумных котлов - все при работе на асфальтовых заводах
6
Глава 353. Мусоросортировочная станция (цех выборки вторсырья из бытового мусора)
57.
Рабочие, занятые извлечением вторсырья, мойкой и сортировкой утиля
6
Глава 354. Утильцех
58.
Рабочие, занятый ловлей собак, уходом за собаками, съемок кож с животных и захоронение трупов животных
12
59.
Рабочие, занятые обеззараживанием кож и утилизацией трупов
12

368-тарау. Физиотерапевтiк кабинеттер (бөлiмдер)
64.
Дәрiгер-физиотерапевт
12
65.
Қуаты 200 ваттқа дейiн және одан да жоғары
ультра жоғары жиiлiктi (УЖЖ) медициналық генераторларда тiкелей жұмыс iстейтiн
дәрiгер, орта және кiшi медициналық
қызметшiлер
18
66.
Қуаты 200 ваттқа дейiнгi ультра жоғары
жиiлiктi (УЖЖ) және УҚЖ медициналық
генераторларда тiкелей жұмыс iстейтiн
медициналық қызметшiлер
12
67.
Электрмен емдеу кабинеттерiнде жұмыс iстейтiн кiшi медициналық қызметшiлер
12
68.
Жарықпен емдеу, ультра жоғары жиiлiктi және аса жоғары жиiлiктi аппараттармен тұрақты жұмыс iстейтiн медициналық электрондық аппараттарға қызмет көрсететiн электр механик
6
69.
Күкiрттiк сутегi және күкiрттi ванналар
орналасқан жайларда толық жұмыс күнi бойы iстейтiн дәрiгер, орта және кiшi медициналық қызметшiлер, өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы
12
36
70.
Күкiрттiк сутегi және күкiрттi ванналар орналасқан жайларда жұмыс кастелянша, швейцар және вахтер
6
71.
Күкiрттiк сутегi және күкiрттi суларда, емдiк балшықтарда жұмыс iстейтiн насостық құрылғылар машинисi
12
36
72.
Тек қана жасанды күкiрттi сутегi суды
дайындаумен, сондай-ақ күкiрттi сутегi және күкiрттi ванналарда, жылжытпаларда, резервуарларда, насос станциялары мен бұрғылау ұңғыларының жақтауларында күкiрттi сутегi мен күкiрттi газдың құрамын талдаумен айналысатын орта және кiшi медициналық қызметшiлер
12
36
73.
Үй-жайлардың iшiнде жылжытпаларда, резервуарларда, насос құбырлары мен
күкiрттi сутегi және күкiрттi су бұрғылау ұңғыларының жақтауларына қызмет көрсететiн
өндiрiстiк үй-жайлардың жұмысшылары мен жинаушылары
12
36
74.
Күкiрттi сутегi және күкiрттi ванналар
орналасқан үй-жайларға тұрақты қызмет
көрсетумен айналысатын қызмет көрсетушi
электр монтер және слесарь-жөндеушi,
сондай-ақ подвалдар мен ваннасы бар осы
үйлердегi қыздырғыш аспаптарға қызмет көрсететiн электр жабдығының слесарь-жөндеушiсi және электр монтер, механигi мен камероншы
12
36
75.
Көмiрқышқылды су ванналарының арнаулы жайларында толық жұмыс күнiнде тiкелей
жұмыс iстейтiн дәрiгер, орта және кiшi
медициналық қызметшiлер мен өндiрiстiк
үй-жайлардың жинаушысы
12
36
76.
Көмiрқышқыл ванналарының үй-жайларында жұмыс iстейтiн кастелянша, швейцар және вахтер
6
77.
Көмiрқышқыл ванналарында, бұрғылау ұңғылары мен жылжытпалардағы көмiрқышқыл газының құрамын талдаумен ғана айналысатын зертханашы мен кiшi қызметкерлер
12
78.
Көмiрқышқыл ванналарына қызмет көрсетумен
айналысатын насос құрылғыларының машинисi
12
79.
Жылжытпалар, резервуарлар, насос станциялары мен көмiрқышқылды суларды бұрғылау ұңғыларының жақтаулары орналасқан өндiрiстiк үй-жайлардың жұмысшысы, жинаушысы
12
80.
Көмiрқышқылды су ванналары орналасқан үй-жайларға тұрақты қызмет көрсетумен айналысатын қызмет көрсетушi электр монтер және слесарь-жөндеушi, сондай-ақ подвалдар мен ваннасы бар осы үйлердегi қыздырғыш приборларға қызмет көрсететiн электр жабдығының слесарь-жөндеушiсi және электр
монтер, механик пен камероншы
12
81.
Балшықты торфпен емдеу орындары мен озокеритпен емдеу орындары орналасқан жайларда толық жұмыс күнi iстейтiн дәрiгер, орта және кiшi медициналық қызметшiлер мен өндiрiстiк үй-жайлардың жинаушысы
12
36
82.
Балшықты әкелумен және қыздырумен айналысатын және брезенттердi емдiк балшық пен озокериттен тазартатын кiшi медициналық қызметшiлер мен жұмысшылар
12
36
83.
Балшықпен емдейтiн жайларда электр жабдықтарға тұрақты қызмет көрсетумен айналысатын слесарь жөндеушi мен электр жабдығына қызмет көрсетушi электр монтер
12
36
84.
Массаж жасайтын медициналық бибi
12
85.
Тiкелей сумен емдеу жүргiзетiн кiшi медициналық қызметшiлер
12

Глава 368. Физиотерапевтические кабинеты (отделения)
64.
Врач-физиотерапевт
12
65.
Врач, средний и младший медицинский персонал, непосредственно занятые работой на медицинских генераторах ультравысокой частоты (УВЧ) мощностью 200 Вт и выше
18
66.
Медицинский персонал, непосредственно занятый работой на медицинских генераторах ультравысокой частоты (УВЧ) мощностью до 200 Вт и УКВ
12
67.
Младший медицинский персонал, работающий в электролечебных кабинетах
12
68.
Электромеханик по ремонту и обслуживанию электронной медицинской аппаратуры и техник, постоянно работающие со светолечебными, ультравысокочастотными и сверхвысокочастотными аппаратами
6
69.
Врач, средний и медицинский младший персонал, уборщик производственных помещений, работающие полный рабочий день в помещениях сероводородных и сернистых ванн
12
36
70.
Кастелянша, швейцар и вахтер, работающие в помещениях сероводородных и сернистых ванн
6
71.
Машинист насосных установок, занятый на сероводородных и сернистых водах, лечебных грязях
12
36
72.
Средний и младший медицинский персонал, занятые исключительно приготовлением искусственной сероводородной воды, а также анализом содержания сероводорода и сернистого газа в сероводородных и сернистых ваннах, смесителях, резервуарах, насосных станциях и в оголовках буровых скважин
12
36
73.
Рабочие и уборщик производственных помещений, занятые в помещениях по обслуживанию смесителей, резервуаров, насосных,
трубопроводов и оголовок буровых скважин сероводородных и сернистых вод
12
36
74.
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования и слесарь-ремонтник, постоянно занятые обслуживанием помещений сероводородных и сернистых, а также слесарь- ремонтник, электромонтер по обслуживанию электрооборудования, механик и камеронщик, обслуживающие подвалы и нагревательные приборы в этих ванных зданиях
12
36
75.
Врач, средний и младший медицинский персонал и уборщик производственных, непосредственно занятые полный рабочий день в специальных помещениях углекислых ванн
12
76.
Кастелянша, швейцар и вахтер, работающие в помещениях углекислых ванн
6
77.
Лаборант и младший персонал, занятые исключительно анализом содержания углекислого газа в углекислых ваннах, буровых скважинах и смесителях
12
78.
Машинист насосных установок, занятый обслуживанием углекислых ванн
12
79.
Рабочие, уборщик производственных помещений, где расположены смесители, резервуары, насосные трубопроводы, оголовки буровых скважин углекислых вод
12
80.
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования и слесарь-ремонтник, занятые постоянно в помещениях углекислых ванн, а также слесарь-ремонтник и электромонтер по обслуживанию электрооборудования, механик и камеронщик, обслуживающие подвалы и нагревательные приборы этих ванных зданий
12
81.
Врач, средний и младший медицинский персонал и уборщик производственных помещений, занятые полный рабочий день в помещениях грязеторфолечебниц и озокеритолечебниц
12
36
82.
Младший медицинский персонал и рабочие, занятые на подвозке и подогреве грязи и на очистке брезентов от лечебной грязи и озокерита
12
36
83.
Слесарь-ремонтник и электромонтер по обслуживанию электрооборудования, обслуживающие постоянно помещения грязевых процедур
12
36
84.
Медицинская сестра по массажу
12
85.
Младший медицинский персонал, непосредственно занятый проведением водных процедур
12

369-тарау. Тіс емдеу емханалары, бөлiмшелерi және кабинеттерi
86.
Тiс емдеушi дәрiгер, тiс емдеушi дәрiгер-протезшi, тiс емдеушi дәрiгер ортодонтшы, тiс дәрiгерi, тiс технигi
12
87.
Тiс емдеушi дәрiгер-аурухана хирургi
12
36
88.
Құюшы мен тегiстеушi <*>
12
370-тарау. Патологоанатомиялық бөлiмшелер мен зертханалар (сою бөлмелері мен мәйітханалар). Мәйiттермен және мәйiт материалдарымен жұмыс істейтін қызметшілер
89.
Дәрiгер, (оның iшiнде дәрiгер-бөлiмше, зертхана басшысы), орта және кiшi медициналық қызметкерлер (санитарлар), өндiрiстiк үй-жайлардың жинаушысы
12
30.
90.
Сою бөлмелерi мен мәйiтханаларда жұмыс iстейтiн ғылыми зерттеу институттарының қызметшiлерi, сондай-ақ мәйiттермен және мүрде материалдарымен тұрақты жұмыс iстейтiн қалыпты патологиялық және топографиялық анатомия, сот медицинасы мен жедел хирургия кафедрасының қызметшiлерi
12
30
371-тарау. Шұғыл және жедел жәрдем станциялары (бөлiмдерi) мен барып төтенше және кеңес беру арқылы медициналық жәрдем көрсететiн облыстық, өлкелік және республикалық ауруханалардың бөлiмдерi
91.
Автомобиль жүргiзушiсi
6
92.
Дәрiгер, аға дәрiгер
12
93.
Шақыруды қабылдап алу және оны көшпелi бригадаға (диспетчерге) берушi фельдшер мен медициналық бибi)
12
94.
Астана мен Алматы қалаларының жедел және шұғыл жәрдем станциялары мен бөлiмшелерiнiң диспетчерi <*>
12
36
95.
Медициналық жедел және шұғыл жәрдем көрсету
жөніндегі жол жүріп бару бригадаларының орта және кіші медициналық персоналы <*>
12
96.
Медициналық жедел жәрдем станциялары мен
бөлiмшелерiнде жұмыс iстейтiн радиооператор:
1) Астана мен Алматының
12
36
2) және басқа да қалалардың
6
97.
Медициналық жәрдем көрсетумен және жүйке
ауруымен ауыратын сырқаттарды эвакуациялаумен
айналысатын дәрiгер-психиатор, орта және кiшi
медициналық қызметшiлер, жүйке ауруымен
ауыратын сырқаттарды эвакуациялау кезiнде санитар мiндетiн қатар атқарушы автомобиль жүргiзушiсi
30
36
98.
Жұқпалы ауруымен ауыратын сырқаттарды
эвакуациялаумен тiкелей айналысатын, орта
және кiшi медициналық қызметшiлер, жұқпалы
ауруымен ауыратын сырқаттарды эвакуациялау
кезiнде санитар мiндетiн қатар атқарушы
автомобиль жүргiзушiс
12
36
99.
Астана мен Алматының медициналық жедел
жәрдем станциялары мен бөлiмшелерiнiң аға
дәрiгерi
12
36
100.
Астана мен Алматының медициналық жедел
жәрдем станциялары мен бөлiмшелерiнiң
эвакуаторшысы
6
36
372-тарау. Сот-медициналық сараптама
101.
Дәрiгер-сот-медициналық сарапшы (соның iшiнде бөлiмнің, бөлiмшенiң басшысы):
1) мәйiттермен және мәйiт материалдарымен жұмыс iстеу кезiндегi
12
30
2)аурулар мен зардап шеккендердi амбулаторлық қабылдау кезiнде ғана, сондай-ақ басқа да жұмыстар кезiндегi
12

Глава 369. Стомотологические поликлиники, отделения и кабинеты
86.
Врач-стоматолог, врач - стоматолог-протезист, врач-стоматолог-ортодонт, зубной врач, зубной техник
12
87.
Врач-стоматолог-хирург стационара
12
36
88.
Литейщик и полировщик
6
Глава 370. Паталогоанатомические отделения и лаборатории (прозекторские и морги). Работники, занятые на работе с трупами и трупным материалом
89.
Врач (в том числе врач - руководитель отделения, лаборатории), средний и младший медицинский персонал (санитары), уборщик
производственных помещений
12
90.
Работники научно-исследовательских институтов, работающие в прозекторских и моргах, а также работники кафедр нормальной
патологической и топографической анатомии, судебной медицины и оперативной хирургии при постоянной работе с трупами и с трупным материалом
12
30
Глава 371. Станции (отделения) скорой и неотложной помощи и отделения выездной экстренной и консультативной медицинской помощи областных, краевых и республиканских больниц
91.
Водитель автомобиля
6
92.
Врач, старший врач
12
93.
Фельдшер или медицинская сестра по приему вызовов и передаче их выездной бригаде (диспетчер)
12
94.
Диспетчер станций и отделений скорой неотложной медицинской помощи городов Астаны и Алматы
12
36
95.
Средний и младший медицинский персонал выездных бригад по оказанию скорой и неотложной медицинской помощи
12
96.
Радиооператор, работающий на станциях и отделениях скорой медицинской помощи:
1) Астаны и Алматы
12
36
2) других городов
6
97.
Врач-психиатр, средний и младший медицинский персонал, занятый оказанием медицинской помощи и эвакуацией психически больных, водитель автомобиля при одновременном выполнении
обязанностей санитара при эвакуации психически больных
30
36
98.
Средний и младший медицинский персонал, непосредственно занятый эвакуацией инфекционных больных, водитель автомобиля при одновременном выполнении обязанностей санитара при эвакуации инфекционных больных
12
36
99.
Старший врач станций и отделений скорой медицинской помощи Астаны и Алматы
12
36
100.
Эвакуатор станций и отделений скорой медицинской помощи Астаны и Алматы
6
36
Глава 372. Судебно-медицинская экспертиза
101.
Врач - судебно-медицинский эксперт (в том числе руководитель отдела, отделения):
1) при работе с трупами и трупным материалом
12
30
2) при исключительно амбулаторном приеме больных и потерпевших; а также на других работах
12

102.
Мәйiттермен және мәйiт материалдарымен
жұмыс iстеу кезiндегi орта және кiшi медициналық қызметшiлер
12
30
103.
Амбулаторияларда жұмыс iстейтiн медициналық бибi, фельдшер, медициналық тiркеушi және санитар
12
373-тарау. Санитарлық-эпидемологиялық қызметті
1-параграф. Ұйымдастыру емдеу-алдын-алу ұйымдарында медициналық-алдын алу (санитарлық-гигиеналық) саласының мамандары
104.
Дәрігерлік және орта медициналық қызметшілер,
паразитолог, энтомолог, биолог, зоолог, бөлімнің (бөлімшелердің) инженерлік-техникалық
қызметкерлері
6
105.
Бактериологиялық, паразитологиялық және вирусологиялық зертханалардың дәрiгерлік,
орта және кiшi медициналық қызметшiлерi
6
36
106.
Санитарлық-химиялық және токсикологиялық зертханалардың дәрiгерлік, орта және кіші
медициналық қызметшілері
6
36
107.
Радиологиялық зертханалардың, электромагниттік
сәулелену және де басқа физикалық факторлар
зертханаларының дәрігерлік, орта және кіші медициналық қызметшілері, инженерлік-техникалық қызметкерлері
6
36
108.
Ошақтық, камералық және алдын-алу дезинфекциясымен, дезинсекциясымен,
дератизациямен айналысатын дәрігерлік, орта
және кіші медициналық қызметшілер.
Дезинфекциялық қондырғыларға қызмет көрсететін
және тікелей дезинфекциялау бойынша жұмыс
атқаратын автомобиль жүргізушісі
6
36
109.
Аса қатерлі індет бөлімінің дәрігерлік, орта
және кіші медициналық қызметшілері, биолог,
зоолог, энтомолог, виварщик. Дәрігер-эпидемиолог, дәрігер-вирусолог, дәрігер-бактериолог (оның ішінде құрылымдық бөлімшенің басшысы), энтомолог, орта және кіші медициналық қызметшілер, бруцеллез, жұқпалы гепатит, қызылша, қызамық, күл, тымау,
полиомиелит, геморрагиялық безгек, сары безгек, Ку безгегі және басқа риккетсиоздар, мелиоидоз, менингит, орнитоз, маңқа, күйдіргі, сүзек, туляремия, құтыру, мидың қабынуы сияқты тірі дақылдармен (жұқтырған жануарлармен), сондай-ақ осы аурулар бойынша ошақтар мен аудандарда тікелей жұмыспен айналысатын виварияның қызметкерлері
18
36
110.
Кене энцефалиті және трансмиссиялық аурумен
күресу жөніндегі энтомологиялық отрядтың бастығы, лаборант, инструктор-дезинфектор, дезинфектор, эпидемиолог, энтомолог және энтомологтың көмекшісі
18
36
111.
Жұқпалы аурумен ауыратын сырқаттарды
эвакуациялаумен тiкелей айналысатын, орта
және кiшi медициналық қызметшiлер, жұқпалы
аурумен ауыратын сырқаттарды эвакуациялау
кезiнде санитар мiндетiн қатар атқарушы
автомобиль жүргiзушiсi
6
36
111-1.
Желдеткіш қондырғылар және зарарсыздандыру
жабдықтары бойынша инженерлік-техникалық қызметкерлер
6
36
374-тарау. Обаға қарсы күрес жүргізу ұйымдары (станциялар), "А. Айқымбаев атындағы қазақ карантинді және зоонозды індеттер жөніндегі ғылыми орталығы" РМҚК жұқпалы деп күдік тудыратын материалдарға жанасып немесе көрінеу жұқпалы материалдармен және айрықша қауiптi жұқпалы аурулар бойынша жұқпалы заттар бөлмелерінде (бокстарда),сондай-ақ бактериялық дәрi-дәрмектер өндiрiсiнде тiкелей жұмыс жүргізетiн қызметшiлер

102.
Средний и младший медицинский персонал при работе с трупом и трупным материалом
12
30
103.
Медицинская сестра, фельдшер, медицинский регистратор и санитар, работающие в амбулатории
12
Глава 373. Организации санитарно-эпидемиологической службы
Параграф 1. Специалисты медико-профилактического (санитарно- гигиенического) профиля лечебно-профилактических организаций
104.
Врачебный и средний медицинский персонал, паразитолог, энтомолог, биолог, зоолог, инженерно-технические работники отделов (отделений)
6
105.
Врачебный, средний и младший медицинский персонал
бактериологической, паразитологической и вирусологической лаборатории
6
36
106.
Врачебный, средний и младший медицинский персонал санитарно-химической и токсикологической лаборатории
6
36
107.
Врачебный, средний и младший медицинский персонал, инженерно-технические работники радиологических лабораторий, лабораторий электромагнитных излучений и других физических
факторов
6
36
108.
Врачебный, средний и младший медицинский персонал, занятый на очаговой, камерной и профилактической дезинфекции, дезинсекции, дератизации. Водитель автомобиля, обслуживающий
дезинфекционную установку и непосредственно выполняющий работу по дезинфекции
6
36
109.
Врачебный, средний и младший медицинский персонал, биолог, зоолог, энтомолог, виварщик отдела особо опасных инфекций.
Врач-эпидемиолог, врач-вирусолог, врач-бактериолог (в том числе руководитель структурного Подразделения), энтомолог, средний и младший медицинский персонал, работники вивария, занятые
непосредственно работой с живыми культурами (зараженными животными): бруцеллеза, вирусного гепатита, кори, краснухи, дифтерии, гриппа, полиомиелита, геморрагической лихорадки, желтой лихорадки, лихорадки Ку и других риккетсиозов, мелиоидоза, менингита, орнитоза, сапа, сибирской язвы, сыпного тифа, туляремии, бешенства, клещевого энцефалита, а также очагах
и энзоотичных районах по этим заболеваниям
18
36
110.
Начальник, лаборант, инструктор-дезинфектор, дезинфектор, эпидемиолог, энтомолог и помощник энтомолога энтомологического отряда по борьбе с клещевым энцефалитом и трансмиссивными заболеваниями
18
36
111.
Средний и младший медицинский персонал, занятый эвакуацией инфекционных больных. Водитель автомобиля, одновременно выполняющий обязанности санитара по эвакуации инфекционных
больных
6
36
111-1.
Инженерно-технические работники по вентиляционным установкам и дезинфекционному оборудованию
6
36
Глава 374. Противочумные организации (станции), РГКП "Казахский научный центр карантинных и зоонозных инфекций им. М.Айкимбаева". Работники, непосредственно проводящие работы или соприкасающиеся с подозрительным или заведомо заразным материалом в полевых условиях и в заразных комнатах (боксах) по особо опасным инфекциям, а также в производстве бактерийных препаратов

112.
Зертхана және бөлім (бөлімше) меңгерушісі (бастығы), зоолог, паразитолог, ғылыми қызметкер бас, жетекші, аға, кіші)
30
36
113.
Ғылым, эпидемиологиялық жұмыс және өндіріс жөніндегі ұйымның директоры (бастығы) және орынбасарлары
30
36
114.
Өндірістегі инженерлік-техникалық қызметкерлер,
зертханашы, инструктор-дезинфектор, препаратор
18
36
115.
Кіші медициналық қызметші
6
36
116.
Обаға қарсы күрес жүргізетін ұйымның басқа да қызметкерлері
6
375-тарау. Шетелден әкелiнетiн маймылдарға арналған карантиндiк питомниктер
117.
Маймылдарға қызмет көрсетумен тiкелей айналысатын ветеринар дәрiгер, ветеринар
фельдшер, зоотехник, виварщик
12
36
376-тарау. Медициналық сүліктер өсіретін және өңдейтін кәсіпорындар
118.
Медициналық сүлiктердi өсiрушi, жуушы,
салып-хаттаушы, өндiрiстiк үй-жайлардың жинаушысы
6
377-тарау. Қан орталықтары
119.
Қанды, оның препараттары мен қанды
алмастыратын заттарды дайындаумен, өңдеумен
және кептiрумен айналысатын бокстық орын
бөлiнген операциялық бөлмелердiң және
бокстардың қызметшiлерi
12
36
378-тарау. Фармацевтикалық қызмет объектілері. Дәрiхана қызметшілерi (оның iшiнде денсаулық сақтау және әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерінің штатындағылар)
120.
Дәріханада дәрі-дәрмектерді дайындаумен, және сапасын бақылаумен тікелей байланысты фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын
дәріхана басшысы және оның орынбасары,
провизор-технолог, фармацевт-технолог,
провизор-сарапшы
12
36
121.
Дәрі-дәрмектердің сапасын бақылауды жүзеге
асыратын дәріхана, оның ішінде өндірістік,
бөлімдерінің басшылары, сондай-ақ олардың
орынбасарлары
12
36
122.
Дәрі-дәрмектерді сатумен айналысатын объектінің меңгерушісі
12
36
123.
Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын
провизор, фармацевт, дәрілік заттарды тасуды,
дәріханалық ыдысты жууды жүзеге асыратын
фармацевтикалық қызмет объектісінің қызметкерлері
12
36
379-тарау. Дәрілік заттарды көтеріп сатумен айналысатын объектінің, дәрілік заттарды уақытша сақтайтын қойманың қызметкерлері
124.
Дәрілік заттардың сапасын, дәрілік заттарды
қабылдап алу, сақтау, жіберіп отыру, тасумен
қамтамасыз етуге байланысты фармацевтикалық
қызметті жүзеге асыратын провизор, фармацевт
12
36
125.
Дәрілік заттардың сапасын, дәрілік заттарды
қабылдап алу, сақтау, жіберіп отыру, тасумен қамтамасыз етуге байланысты фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын бөлім меңгерушісі
және оның орынбасары, оның ішінде наркотикалық
заттармен, психотроптық заттармен және
прекурсорлармен жұмыс істеуге құқығы бар
12
36
126.
Дәрілік заттарды тасуды, дәріханалық ыдысты
жууды жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет
объектінің қызметкерлері
12

112.
Заведующий (начальник) лабораторией и отделом (отделением), врач, зоолог, паразитолог, научный сотрудник (главный, ведущий, старший, младший)
30
36
113.
Директор (начальник) организации и его заместители по науке, эпидемиологической работе и производству
30
36
114.
Инженерно-технические работники в производстве, лаборант, инструктор-дезинфектор, дезинфектор, препоратор
18
36
115.
Младший медицинский персонал
6
36
116.
Остальные работники противочумных организаций
6
Глава 375. Карантинные питомники для обезьян, поступающих из-за границы
117.
Ветеринарный врач, ветеринарный фельдшер, зоотехник, виварщик, непосредственно занятые обслуживанием обезьян
12
36
Глава 376. Предприятия по выращиванию и обработке медицинских пиявок
118.
Лаборант, выращиватель медицинских пиявок, мойщик, укладчик-упаковщик, уборщик производственных помещений
6
Глава 377. Центры крови
119.
Работники боксированных операционных и боксов, занятые на работах по заготовке, переработке и сушке крови, ее препаратов и кровезаменителей
12
36
Глава 378. Объекты фармацевтической деятельности. Работники аптек (в том числе состоящие в штате организаций здравоохранения и социального обеспечения)
120.
Руководитель аптеки и его заместитель, провизор-технолог, фармацевт-технолог, провизор-аналитик, фармацевт-аналитик, осуществляющие фармацевтическую деятельность, непосредственно связанную с изготовлением, и контролем качества лекарственных средств в аптеке
12
36
121.
Руководители отделов аптек, в том числе производственных, а также их заместители, осуществляющие контроль качества лекарственных средств
12
36
122.
Заведующий объектом розничной реализации лекарственных средств
12
36
123.
Провизор, фармацевт, осуществляющие фармацевтическую деятельность, работники объекта фармацевтической деятельности, осуществляющие перемещение лекарственных средств, мойку аптечной посуды
12
36
Глава 379. Работники объектов оптовой реализации лекарственных средств, склада временного хранения лекарственных средств
124.
Фармацевт, провизор, осуществляющие фармацевтическую деятельность, связанную с обеспечением качества лекарственных средств, с приемкой, хранением, отпуском, перемещением лекарственных средств
12
36
125.
Заведующий и заместитель заведующего отделом, в том числе с правом работы с наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами, осуществляющие фармацевтическую
деятельность, связанную с обеспечением качества лекарственных средств, с приемкой, хранением, отпуском, перемещением лекарственных средств
12
36
126.
Работники объекта фармацевтической деятельности, осуществляющие перемещение лекарственных средств,
мойку аптечной посуды
12

380-тарау. Дәрілік заттарды сертификаттау және сынау жөніндегі зертханалардың қызметкерлері
127.
Дәрілік заттарды сертификаттау және сынау
жөніндегі, тікелей дәрілік заттардың сапасын
бақылаумен байланысты қызметті жүзеге асыратын зертханалардың меңгерушісі және оның
орынбасары, провизор-сарапшы
12
36
128.
Дәрілік заттарды тасуд дәріханалық ыдысты
жууды жүзеге асыратын фармацевтикалық қызмет
объектісінің провизоры, фармацевті,
қызметкерлері
12
36
381-тарау. Бактериялық және вирустық дәрі-дәрмек, қан, қан алмастырғыштар мен қоректік орта дәрі-дәрмектерiнiң өндiрiсi
129.
Жұқпалы ауруларды қоздырушылардың тiрi
дақылдарымен (144-тармақта тiзiмделiп
көрсетiлгеннен басқа), жануарлардан және бактериялардан алынатын (уытты заттар) улы
заттармен, құрғақ диагностикалық ортамен
және құнарлы ортамен, сондай-ақ жұқпалы
аурулар жұқтырылған хайуанаттармен және материалдармен тұрақты және тiкелей жұмыс iстейтiн өндiрiс қызметшiлерi
12
36
130.
Энцефалит, мененгит, көше құтырмасы, сары безгек, пситтакоза, орнитоза, полимиелит, табиғи шешек, геморрагиялық безгек, жұқпалы гепатит, бөрiтпе сүзек, Ку безгегi және басқа да риккетсиоздардың тiрi
дақылдарымен, сондай-ақ тырысқақ, топалаң, маңқа, мелиоидоза, бруцеллез, туляремия немесе осы iндеттер жұқтырылған хайуанаттармен тұрақты және тiкелей жұмыс iстейтiн өндiрiс қызметшiлерi
24
36
131.
Өңдеумен, тазалаумен және сарысу қоюымен
тұрақты және тiкелей жұмыс iстейтiн қызметшi
12
36
132.
Бокстарда жұмыс iстеумен айналысатын қызметшiлер
12
36
133.
Тоңазытқыш камераларындағы жұмыстармен тұрақты және тiкелей айналысатын қызметшiлер
12
36
134.
Қараңғыланған үй-жайларда жұмыс iстеген кезде егу ерiтiндiлерi құйылған ампулалардың бақылаушысы мен оларды тексерушi
6
135.
Өндiрiстiк цехтардағы технологиялық жабдықтарға тұрақты қызмет көрсетумен айналысатын электр жабдықтарға қызмет көрсетушi слесарь-жөндеушi мен электр монтер
6
382-тарау. Кәмелетке толмағандарға арналған балаларды қабылдау-бөлу орындары мен еңбекпен тәрбиелеу колониялары
136.
Дәрiгер, орта және кiшi медициналық қызметшiлер
12
383-тарау. Қабылдау-бөлу бөлмелері, арнаулы қабылдау бөлмелері мен алдын ала қамау камералары
137.
Дәрiгер, орта медициналық қызметшiлер
12
384-тарау. Алкоголизммен, нашақорлықпен және токсикоманиямен ауыратын адамдарды мәжбүрлеп емдеуге арналған мамандандырылған емдеу-алдын алу мекемелері (меам), бөлімшелер (палаталар)
138.
Дәрiгер, (оның iшiнде бөлiмше, кабинет басшысы-дәрiгер), зертханашы-дәрiгерден басқа
30
36
139.
Зертханашы (оның iшiнде зертханашы-дәрiгер)
18
36
140.
Медициналық статистикашы
12
141.
Орта медициналық қызметшiлер (зертханашы мен медициналық статистиктен басқа) мен кiшi
медициналық қызметшiлер
30
36

Глава 380. Работники лабораторий по сертификации и испытанию лекарственных средств
127.
Заведующий и заместитель заведующего лаборатории по сертификации и испытанию лекарственных средств, непосредственно осуществляющие деятельность, связанную с контролем качества лекарственных средств, провизор аналитик
12
36
128.
Провизор, фармацевт, работники объекта фармацевтической деятельности, осуществляющие перемещение лекарственных
средств, мойку аптечной посуды
12
36
Глава 381. Производство бактерийных и вирусных препаратов, препаратов крови, кровезаменителей и питательных средств
129.
Работники производства, постоянно и непосредственно работающие с живыми культурами возбудителей инфекционных заболеваний (кроме перечисленных в пункте 144) с ядовитыми продуктами животного и бактерийного происхождения (токсины), с сухими диагностическими средами и питательными средами, а также с инфицированными животными и материалами
12
36
130.
Работники производства, постоянно и непосредственно работающие с живыми культурами энцефалитов, менингита, уличного бешенства, желтой лихорадки, пситтакоза, орнитоза,
полиомиелита, натуральной оспы, геморрагической лихорадки, вирусного гепатита, сыпного тифа, лихорадки Ку и других риккетсиозов, а также холеры, сибирской язвы, сапа, мелиоидоза,
бруцеллеза, туляремии, или животными, инфицированными этими инфекциями
24
36
131.
Работник, постоянно и непосредственно занятые на обработке, очистке и концентрации сывороток
12
36
132.
Работники, занятые на работах в боксах
12
36
133.
Работники, постоянно и непосредственно занятые на работах в холодильных камерах
12
36
134.
Контролер и просмотрщик ампул с инъекционными растворами при работе в затемненных помещениях
6
135.
Слесарь-ремонтник и электромонтер по обслуживанию электрооборудования, постоянно занятые обслуживанием технологического оборудования в производственных цехах
6
Глава 382. Детские приемники распределители для несовершеннолетних и воспитательно-трудовые колонии
136.
Врач, средний и младший медицинский персонал
12
Глава 383. Приемники-распределители, специальные приемники и камеры предварительного заключения
137.
Врач и средний медицинский персонал
12
Глава 384. Специализированные лечебно-профилактические учреждения (СЛПУ), отделения (палаты) для принудительного лечения больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией
138.
Врач (в том числе врач - руководитель отделения, кабинета), кроме врача-лаборанта
30
36
139.
Лаборант (в том числе врач-лаборант)
18
36
140.
Медицинский статистик
12
141.
Средний медицинский персонал (кроме лаборанта и медицинского статистика) и младший медицинский персонал
30
36

142.
Шаруашылық бибiсi
12
36
385-тарау. Медициналық айықтырғыштар
143.
Дәрiгер
12
144.
Орта және кiшi медициналық қызметшiлер
12
386-тарау. Денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру және білім беру ұйымдар медицина қызметкерлерінің жалпы мамандықтары
145.
Барокамералар мен кессондардың дәрiгерi, орта медициналық қызметшiлерi
18
36
146.
Емдеу барокамераларында тiкелей жұмыс iстейтiн инженерлiк-техникалық қызметшiлер
18
36
147.
Жабық үлгідегi соз аурулары ауруханаларының
дәрiгерi, орта және кiшi медициналық қызметшiлерi
18
148.
Терi-соз аурулары мекемелерiнiң, бөлiмшелерiнiң, палаталарының және кабинеттерiнiң кiшi медициналық қызметшiлерi
12
149.
Ауруханалардағы барлық саладағы хирургиялық
бөлiмшелер мен палаталардың дәрiгерi, орта
және кiшi медициналық қызметшiлерi
12
150.
Пластикалық микрохирургияда, микротамырлар
хирургиясында саусақтарды, қолдың басын, аяқ-қол сегменттерiн микроскоп арқылы микрохирургиялық тiгу операцияларын тiкелей орындайтын орталық пен бөлiмшелердiң қызметшiлерi
18
36
151.
Жер асты денсаулық сақтау пункттерiнiң дәрiгерi, орта және кiші медициналық қызметшiлерi
12
152.
"Жасанды жүрек", "Жасанды бүйрек", "Жасанды өкпе" аппараттары мен тыныс орталық қондырғыларын қолданып жасалатын
операцияларға тiкелей қатысатын дәрiгер,
орта және кiшi медициналық қызметшiлер мен
мамандар, сондай-ақ анестезиология- реанимацияның және интенсивтi терапия
бөлiмшелерiнiң (топтарының) кiшi медициналық қызметшiлерi
12
153.
Дәрiгер анестезиолог-реаниматолог, медициналық бибi-анестезиолог, сондай-ақ анестезиология-реанимацияның және интенсивтi терапия бөлiмшелерiнiң (топтарының) кiшi медициналық қызметшiлерi (анестезиология- реанимация бөлiмшелерiнiң (топтарының) мен реанимация және интенсивтi терапияға арналған палаталардың дәрiгер-зертханашысы аға медбибiсi мен зертханашысынан басқа)
18
154.
Кардиохирургия, комбустиология, практология дәрiгерлерi
18
155.
Экстракорпоральдық литотрипсия бойынша
органдар мен талшықтарды транплактологиялау мен сақтау дәрiгерi мен орта медициналық қызметшi
18
156.
Анестезиология-реанимация бөлiмшелерiнiң
(топтарының) және реанимация және интенсивтi
терапияға арналған палаталардың дәрiгер-зертханашысы, аға медициналық бибi мен зертханашысы
12
157.
Учаскелiк және аудандық (селолық) аурухананың, селолық жердегi амбулаториялардың дәрiгер-учаскелiк терапевтi, жалпы аурулар бойынша дәрiгерi
(отбасылық дәрiгер), педиатр-дәрiгерi, онколог-дәрiгерi, аурухана акушер-гинеколог- дәрiгерi, жүйке аурулары дәрiгерi, денсаулық сақтау пунктiнiң және медициналық пунктiнiң дәрiгерi (стоматолог дәрiгер мен тiс дәрiгерiнен басқа), цехтық дәрiгерлiк
учаскенiң учаскелiк терапевт-дәрiгерi, жасөспiрiм терапевт-дәрiгерi; антирабикалық екпе жасау кабинетiнiң дәрiгерi; дәрiгер- бөлiмше, бөлiм, зертхана, кабинет, қабылдау бөлмелерiнiң меңгерушiсi; сондай-ақ аудан орталықтары мен селолық жерлерге жататын елдi мекендерде орналасқан госпиталдың, лазареттiң, медсанбаттың, медсанротаның дәрiгерi
12

142.
Сестра-хозяйка
12
36
Глава 385. Медицинские вытрезвители
143.
Врач
12
144.
Средний и младший медицинский персонал
12
Глава 386. Общие профессии медицинских работников организаций здравоохранения, социального обеспечения и образования
145.
Врач, средний медицинский персонал, работающие в барокамерах и кессонах
18
36
146.
Инженерно-технические работники, непосредственно работающие в лечебных барокамерах
18
36
147.
Врач, средний и младший медицинский персонал венерологических стационаров закрытого типа
18
148.
Младший медицинский персонал кожно- венерологических организаций, отделений, палат и кабинетов
12
149.
Врач, средний и младший медицинский персонал хирургических отделений и палат всех профилей в стационарах
12
150.
Работники центров и отделений микрохирургии, непосредственно выполняющие под микроскопом микрохирургические операции по реплантации пальцев, кисти, сегментов конечностей, в пластической микрохирургии, микрососудистой хирургии
18
36
151.
Врач, средний и младший медицинский персонал подземных здравпунктов
12
152.
Врач, средний и младший медицинский персонал и специалисты, непосредственно участвующие в операциях с применением аппаратов "Искусственное сердце", "Искусственная почка", "Искусственные легкие" и дыхательных центров, а также младший медицинский персонал отделений (групп) анестезиологии - реанимации и палат для реанимации и интенсивной терапии
12
153.
Врач анестезиолог-реаниматолог, медицинская сестра-анестезист, а также врач и средний медицинский персонал (кроме врача-лаборанта, старшей медицинской сестры и лаборанта отделений (групп) анестезиологии-реанимации и палат для реанимации и интенсивной терапии)
18
154.
Врачи кардиохирурги, комбустиологи, проктологи
18
155.
Врачи и средний медперсонал по транплактологии, хранении органов и тканей по экстракорпоральной литотрипсии
18
156.
Врач-лаборант, старшая медицинская сестра и лаборант отделений (групп) анестезиологии- реанимации и палат для реанимации и интенсивной терапии
12
157.
Врач-участковый терапевт, врач общей практики (семейный врач), врач-педиатр, врач-онколог; врач - акушер-гинеколог стационара, врач- невропатолог; врач здравпункта и медпункта (кроме врачей стоматологов и зубных врачей), врач участковый терапевт цехового врачебного участка; врач-терапевт подростковый; врач кабинета антирабических прививок; врач- заведующий отделением, отделом, лабораторией, кабинетом, покоями; врач-терапевт участковой и районной (сельского района) больницы, амбулатории в сельской местности, а также врач госпиталя, лазарета, медсанбата и медсанроты, расположенных в районных центрах и населенных
пунктах, относящихся к сельской местности
12

158.
Денсаулық сақтау, бiлiм беру, әлеуметтiк қамсыздандыру ұйымдарының және демалыс
үйлерінің дәрiгерi
12
159.
Аурухананың әйелдер босанатын, әйелдер
босану бөлiмшесiнiң (палатасының), босану
алдындағы бөлімшесінің (палатасының) және
жүкті әйелдердің патологиясы бөлімшесінің
(палатасының) акушеркасы, медициналық пункттiң,
лазареттiң, фельдшерлiк-акушерлiк пункттiң
акушеркасы; жеке учаскеде жұмыс iстеп,
фельдшерлiк пункттiң фельдшерi мiндетiн
атқарушы әскери бөлiмнiң фельдшерi
12

158.
Врач организации здравоохранения, образования, социального обеспечения и дома отдыха
12
159.
Акушерка, работающая в стационаре родильного дома, родильного отделения (палаты), дородового отделения (палаты) и отделения (палаты) патологии беременных, акушерка медпункта, лазарета, фельдшерско-акушерского пункта; фельдшер воинской части, работающий на самостоятельном участке и выполняющий функции фельдшера фельдшерского пункта
12

160.
Мұнай iздеу жұмыстарын жүргiзетiн
жасанды аралдардағы амбулаториялар мен денсаулық сақтау пункттерiнiң дәрiгерi, орта
және кiшi медициналық қызметшiлер
12
161.
Денсаулық сақтау және әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерi (бөлiмшелерiнiң, палаталарының және тоқтарының) орта және кiшi медициналық қызметшiлерi балалар ауруханаларының (және сәбилер яслилерi мен ясли-бақшалардағы топтық медициналық қызметшiлерi, сәбилер яслилерi мен ясли-бақшалардағы ясли тобының нянясы (санитарка-няня)
12
162.
Денсаулық сақтау, бiлiм беру және әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерiнiң кiшi медициналық қызметшiлерi
12
163.
Денсаулық сақтау, бiлiм беру және әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерiнiң орта медициналық қызметшiлерi
12
164.
Протез жасау жөнiндегi медициналық бөлiмдер мен ауруханалардың кiшi медициналық қызметшiлерi
12
165.
Ми қан айналымы бұзылған ауруларға арналған
неврологиялық бөлімшелерде жұмыс істейтін дәрігер:
1)жұмыс күнінің жартысынан кемінде жартысынан ауырып жатқан адамдарға тікелей қызмет көрсету кезінде;
18
2) аталған жұмыстарда жұмыс ауырып жатқан -күнінің кемінде жартысынан адамдарға тікелей аталған жұмыстарды қызмет көрсету өткізген кезінде уақытына тепе-тең
166.
Ми қан айналымы бұзылған ауруларға арналған
неврологиялық бөлімшелерде жұмыс істейтін кіші және орта медициналық персонал
18
167.
Жұмыс жылына:
50-ден 200 сағатқа дейiн
12
201-ден 300 сағатқа дейiн
18
300-ден 400 сағатқа дейiн
24
401-ден 500 сағатқа дейiн
30
500-ден көп сағат ұшатын дәрiгер, фельдшер және медициналық бибi
36
168.
Темiржол көлiгiмен жүретiн фельдшер
12
169.
Дене-бiтiмi кемiс балалардың немесе психикасы бұзылмай жүру-қозғалу аппараты бұзылған, орталық нерв жүйкесiне зақым келген балаларға арналған емдеу-алдын алу мекемелерiнiң (бөлiмшелердiң, топтардың), әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерiнiң
дәрiгерi, орта және кiшi медициналық қызметшiлерi
12
170.
Емдеу-профилактикалық мекемелердегі және мүгедек адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелердегі (ұйымдардағы) жұлын мен омыртқа зақымданған науқастарға арналған бөлімшелер мен палаталардың дәрігері, орта және кіші медициналық персоналы, сондай-ақ осы науқастарға қызмет көрсетумен айналысатын мәдени-массалық жұмыс жөніндегі нұсқаушы
12
36
171.
Емдеу-алдын алу мекемелерiндегi дератизациялаудың ошақтық, камералық және алдын алу дезинфекциясымен, дезинфекциялаумен, дератизациялаумен айналысатын дезинфекциялаушы
12
36
172.
Күйiк бөлiмшелерiнiң (палаталарының) орта және кiшi медициналық қызметшiлерi
12
173.
Плиталар мен автоклавтардың жанында тұрып жұмыс iстейтiн медициналық бибi (диет бибiсi) мен сүт асүйiнiң санитаркасы
12

160.
Врач, средний и младший медицинский персонал амбулатории и здравпунктов на искусственных островах нефтеразработок
12
161.
Средний и младший медицинский персонал детских стационаров (отделений, палат и групп) учреждении здравоохранения и социального обеспечения и групповой медицинский персонал детских яслей и яслей-садов, няня (санитарка- няня) в детских яслях и ясельных группах яслей-садов
12
162.
Младший медицинский персонал организаций здравоохранения, образования и социального обеспечения
12
163.
Средний медицинский персонал организаций здравоохранения, образования и социального обеспечения
12
164.
Младший медицинский персонал медицинских отделов и стационаров по протезированию
12
165.
Врач, занятый в неврологическом отделении для больных с нарушением мозгового кровообращения:
1) при непосредственной занятости не менее половины рабочего дня обслуживанием больных
18
2) при непосредственной занятости на указанных работах менее половины рабочего дня
пропорционально времени занятости обслуживанием больных
166.
Младший и средний медицинский персонал, занятые в неврологических отделениях для больных с нарушением мозгового кровообращения
18
167.
Врач, фельдшер и медицинская сестра при числе часов налета за рабочий год:
От 50 до 200 часов
12
От 201 до 300 часов
18
От 301 до 400 часов
24
От 401 до 500 часов
30
Свыше 500 часов
36
168.
Фельдшер разъездной на железнодорожном транспорте
12
169.
Врач, средний и младший медицинский персонал лечебно-профилактических организаций (отделений, групп), организаций социального обеспечения, организаций (групп) образования для детей с физическими дефектами или с поражением центральной нервной системы с нарушением опорно-двигательного аппарата без нарушения психики
12
170.
Врач, средний и младший медицинский персонал отделений и палат для больных с поражением спинного мозга и позвоночника (спинальных больных) в лечебно-профилактических учреждениях и медико-социальные учреждения (организации) для лиц с инвалидностью, а также инструктор по культмассовой работе, занятый обслуживанием этих больных
12
36
171.
Дезинфектор, занятый на очаговой, камерной и профилактической дезинфекции, дезинфекции, дератизации в лечебно-профилактических учреждениях
12
36
172.
Средний и младший медицинский персонал ожоговых отделений (палат)
12
173.
Медицинская сестра (диетическая) и санитарка молочной кухни, работающие у плиты и автоклавов
12

174.
Бокстарда жұмыс iстейтiн қанды жинау және оны өңдеу жөнiндегi дәрiгер, орта және кiшi медициналық қызметшiлер
12
36
175.
Мәйiт қаны мен мәйiт талшығын әзiрлеумен
және консервациялаумен айналысатын зертханалар, бөлiмшелер және бөлiмдерқызметшiлерi
12
36
176.
Дәрігер және орта медициналық персонал, кіші медициналық персонал, қарттарға және жалпы үлгідегі мүгедек адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелердің (ұйымдардың), гериатриялық ауруханалардың (бөлімшелердің, кабинеттердің), хоспистердің, мейірбике күтімі үйлерінің, паллиативтік көмек орталықтарының, белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталықтарының санитары
12
36
177.
Әлеуметтiк жүйесiнiң жалпы кәсiптегi жұмысшыларын өндiрiстiк оқытып-үйрету нұсқаушысы:
1) туберкулезбен ауыратындарды
12
36
2) жүйкесi ауыратындарды
30
36
178.
Жұмыс күнiнiң 50 пайыздан кем емес уақытын
барлық негiзгi қызметшiлерiне қосымша демалыс беру көзделген цехтарда, бөлiмшелерде, бөлiмдерде және зертханаларда жабдықтарды, аппаратураларды және жарық беру көздерiн жөндеумен айналысатын
медициналық жабдықтарды жөндеушi және оларға
қызмет көрсетушi слесарь-сантехник, электр
механик, электр монтер, электр жабдығын жөндеушi электр монтер
6
44-бөлім. Радиоактивті заттармен және иондаушы сәуле көздерімен жұмыс істеу
387-тарау. Радиоактивті заттардың гамма-сәулелену көздері ретінде қолданылуы
1.
Гамма-дефектоскопия жөнiндегi қондырғыларда тiкелей жұмыс iстейтiн қызметшiлер:
1) алып жүретiн қондырғыларда iстейтiндер
18
36
2) тұрақты қондырғыларда iстейтiндер
12
36
2.
Өндiрiстiк және медициналық гамма-қондырғылары мен аппараттарында тiкелей жұмыс iстейтiн қызметшiлер
18
36
3.
100 миллиграмм-эквивалент радийден көп мөлшердегi гамма-активтi заттарды жинаумен, тасымалдаумен, қоймаға салумен, сақтаумен және көмумен тiкелей айналысатын қызметшiлер
18
36
4.
Гамма-терапиямен және эксперименттiк гамма-сәулелерiмен тiкелей жұмыс iстейтiн қызметшiлер:
1) радиоактивтi дәрiлер салынған ауру адамдарға палатада қызмет көрсетумен айналысатын
18
36
2) гамма-қондырғыларымен жұмыс iстейтiн
18
36
3)радиоманипуляциялық кабинеттер мен зертханаларда гамма-дәрi-дәрмектерiмен жұмыс iстейтiн
24
36
388-тарау. Рентгендік сәулелену
5.
Рентген-дефектографиялық өндiрiстiк қондырғыларда жұмыспен тiкелей айналысатын қызметшiлер
12
36
6.
Рентген, дефектоскофты радиозотопты қондырғыларында жұмыспен тiкелей айналысатын қызметшiлер
18
30
7.
Бета-аппликаторларын қолданып, рентген терапиямен, эксперименттiк рентгенмен сәулелендiрумен және сәулелiк терапиямен тiкелей айналысатын қызметшiлер
12
36
8.
Рентген диагностикада, флюорографияда,
ратоциялық рентген терапевтiк қондырғыларында көзбен бақылау жасап тiкелей жұмыс iстейтiн қызметшiлер
18
30
9.
Рентгендiк, флюорографиялық кабинеттер
мен қондырғылардың санитаркасы
12
36
10.
Рентген түтiктерi және түтiктi рентген аппараттарын зерттеумен, сынаумен және жөндеумен (жұмыс орнында ұсақ жөндеу жұмыстарын орындаумен) тiкелей айналысатын қызметшiлер
12
36
11.
Қуаты 30 киловольттан астам электронографтық және электрондық микроскоптарда тiкелей жұмыс iстейтiн
қызметшiлер
12
36
12.
Рентген, флюрография кабинеттері мен қондырғылардың санитары:

174.
Врач, средний и младший медицинский персонал и препаратор по сбору и обработке крови, работающие в боксах
12
36
175.
Работники лаборатории, отделений и отделов, занятые заготовкой и консервацией трупной крови и трупных тканей
12
36
176.
Врач и средний медицинский персонал, младший медицинский персонал, санитарка медико-социальные учреждения (организации) для престарелых и лиц с инвалидностью общего типа, гериатрических больниц (отделения, кабинет), хосписов, домов сестринского ухода, центров паллиативной помощи, центров социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства
12
36
177.
Инструктор производственного обучения рабочих массовых профессий системы социального обеспечения:
1) туберкулезных
12
36
2) психохроников
30
36
178.
Слесарь-сантехник, электромеханик, электромонтер по ремонту и обслуживанию медицинского оборудования,механик,электромонтер по ремонту электрооборудования, занятые не менее 50 % рабочего времени ремонтом оборудования, аппаратуры и освещения в цехах, отделениях, отделах и лабораториях, где всем основным работникам предусмотрен дополнительный отпуск
6
Раздел 44. Работа с радиоактивными веществами и источниками ионизирующих излучений
Глава 387. Применение радиоактивных веществ в качестве источников гамма-излучения
1.
Работники, непосредственно занятые на установках по гамма-дефектоскопии:
1) на переносных установках
18
36
2) на стационарных установках
12
36
2.
Работники, непосредственно занятые на зарядке и испытании промышленных и медицинских гамма-установок и аппаратов
18
36
3.
Работники, непосредственно занятые на сборе, транспортировке, складировании, хранении и захоронении гамма-активных веществ в количестве свыше 100 миллиграмм-эквивалентов радия
18
36
4.
Работники, непосредственно занятые на гамма- терапии и экспериментальном гамма-облучении:
1) в палатах по обслуживанию больных с наложенными радиоактивными препаратами
18
36
2) с гамма - установками
18
36
3) с гамма - препаратами в радиоманипуляционных кабинетах и лабораториях
24
36
Глава 388. Рентгеновское излучение
5.
Работники, непосредственно занятые напромышленных установках по рентгено- дефектографии
12
36
6.
Работники, непосредственно занятые на переносных дефектоскопических радиозотопных и рентгеновских аппаратах
18
30
7.
Работники, непосредственно занятые на рентгенотерапии, экспериментальном рентгенооблучении и на лучевой терапии с применением бета-аппликаторов
12
36
8.
Работники, непосредственно занятые на рентгенодиагностике, флюорографии, на ротационной рентгенотерапевтической установке с визуальным контролем
18
30
9.
Санитарка рентгеновских, флюорографических кабинетов и установок
12
36
10.
Работники, непосредственно занятые исследованием, испытанием и наладкой (с выполнением мелких ремонтных работ непосредственно на месте) рентгеновских трубок и рентгеноаппаратов с трубками
12
36
11.
Работники, непосредственно занятые на электронографах и электронных микроскопах напряжением свыше 30 киловольт
12
36
12.
Санитарка рентгеновских, флюоро- графических кабинетов и установок:

1) дәрігер рентгенмен диагностикалау, флюрография, рентгенотерапевтикалық қондырғыда бақылап тұру жұмыстарын орындау кезінде жұмыс күнінің кемінде
жартысында дәрігерге тікелей көмек көрсеткенде
18
36
2)жұмыс уақытының кемінде дәрігерге жартысын аталған жұмыстарда көмек көрсету тікелей жұмыс істеу кезінде уақытына тепе тең
13.
Ультрадыбыс диагностикасымен көзбен көрiп, тiкелей айналысатын қызметшiлер
16
30
14.
Жоғары интенсивтi лазерлiк сәуленi қолданып тiкелей лазерлiк терапиямен айналысатын қызметшiлер
16
30
16.
Магниттi-резонансты томография жұмысымен тiкелей айналысатын қызметшiлер
12
36
389-тарау. Рентген және гамма-сәулелердiң физикасы мен дозиметриясы
17.
Эксперименттiк зерттеулермен және дозиметриялық өлшеумен тiкелей айналысатын қызметшiлер
18
36
18.
Дозиметриялық және радиометриялық
аппаратуралармен айналысатын қызметкерлер
18
36
19.
Циклотрон У-150, электрондарды күшейтетін ЭЛВ-4 және ауыр иондарды күшейтетін УКП-2-1 айналысатын қызметкерлер, мамандар мен басшылар
18
36
24.
Сип ауданында зерттеу жұмыстарымен айналысатын проба алатын оны тасымалдайтын қызметкерлер
18
36
25.
Радиоактивтi заттармен және дозиметриялық
өлшемдермен тiкелей жұмыс iстейтiн
дәрiгерлер (оның iшiнде басшылар), орта және
кiшi медициналық қызметшiлер, инженерлiк-техникалық қызметшiлер
12
36
26.
Электр магниттi өрiстерге дозиметриялық
бақылау жасаумен тiкелей айналысатын
дәрiгерлер (оның iшiнде басшылар), орта
медициналық қызметшiлер, электр магниттi
өрiстер мен басқа да физикалық құбылыстар
зертханасының инженерлерi, техниктері
12
36
27.
Табиғи және жасанды радон ванналарын тiкелей жасаумен және оларға қызмет көрсетумен айналысатын қызметшілер
12
36
390-тарау. Ядролық энергетикалық қондырғылардың ғылыми-зерттеу, көліктік, энергетикалық, тәжірибелiк-өнеркәсіптік атом реакторлары мен прототиптері, жеделдеткіш қондырғылар мен нейтрондардың көздері
28.
Атом реакторларында пайдалану, жөндеу және эксперименттiк жұмыстармен тұрақты айналысатын қызметшiлер:
1)ионданушы сәулелер аймағында тұрақты
жұмыс кезiнде қуаты 2000 квт-тан жоғары
реакторларда
24
36
2) қуаты 2000 квт-тан кем реакторларда
18
36
29.
Нейтронды көздермен (радий-бериллилiк,
полоний-бериллилiк және басқалары) тiкелей
жұмыс iстейтiн қызметшiлер
18
36
30.
Циклотронда, бетатронда, тікелей күшейткіштерде және басқа да күшейткіш қондырғыларда істейтін қызметкерлер
18
36
391-тарау. Ашық радиоактивті көздер қолданылып істелінетін жұмыс
31.
Ашық радиоактивтi заттармен тiкелей жұмыс iстейтiн (жасаумен, өңдеумен, сақтаумен,ыдыстарға салумен, зерттеумен, қолданумен және жұмыстың басқа да түрлерiмен) қызметшiлер
1) жұмыс орнында 3 сыныпты жұмысқа сәйкес келетiн белсендiлiкпен
12
36
2) жұмыс орнында 2 сыныпты жұмысқа сәйкес
келетiн белсендiлiкпен
18
36
3) жұмыс орнында 1 сыныпты жұмысқа сәйкес
келетiн белсендiлiкпен
24
36
32.
Табиғи және жасанды радон ванналарын жасаумен және оларға қызмет көрсетумен тiкелей айналысатын қызметшiлер
12
36

1) при непосредственной занятости не менее половины рабочего дня оказанием помощи врачу при выполнении им работ по рентгенодиагностике, флюорографии, на рентгенотерапевтической установке с визуальным контролем
18
36
2) при непосредственной занятости на указанных работах менее половины рабочего дня
Пропорционально времени занятости помощи врачу
-
13.
Работники, непосредственно занятые на ультразвуковой диагностике с визуальным контролем
16
30
14.
Работники, непосредственно занятые на лазерной терапии с применением высоко- интенсивного лазерного излучения
16
30
16.
Работники, непосредственно занятые на магнитно-резонансной томографии
12
36
Глава 389. Физика и дозиметрия рентгеновых и гамма-лучей
17.
Работники, непосредственно занятые экспериментальным исследованием и дозиметрическим измерением
18
36
18.
Работники, непосредственно занятые с источниками на градуировке дозиметрической и радиометрической аппаратуры
18
36
19.
Рабочие, специалисты и руководители, постоянно занятые на работах на циклотроне У-150, ускорителя электронов ЭЛВ-4 и ускорителя тяжелых ионов УКП-2-1 в условиях радиационной опасности
18
36
20.
Рабочие, специалисты и руководители, постоянно занятые на работах с радиоактивными веществами активностью на рабочем месте от МЗА до 10 милликюри радия 226 или эквивалентный по радиотоксичности количества радиоактивных веществ и на ремонте оборудования в этих условиях
12
36
21.
Рабочие, специалисты и руководители, постоянно занятые на работах с радиактивными веществами активностью на рабочем месте свыше 10 милликюри радия 226 или эквивалентный по радиотоксичности количества радиоактивных веществ и на ремонте оборудования в этих условиях
18
36
22.
Работники, занятые радиационным и спектрометрическим измерением органическихвеществ (сероводородсодержащая углеводородная продукция)
18
36
23.
Рабочие, специалисты и руководители, постоянно занятые изготовлением изделий из бериллия и его соединений, на ремонте технологического оборудования в условиях берилловой вредности
18
36
24.
Работники, занятые проведением исследовательских работ территории Сип, отбором проб, транспортировкой проб
18
36
25.
Врачи (в том числе руководители), средний и младший медперсонал, инженерно-технические работники, занятые непосредственно работой с радиоактивными веществами и дозиметрическими измерениями
16
36
26.
Врачи (в том числе руководители), средний медперсонал, инженеры, техники лаборатории электромагнитных полей и других физических фактов, непосредственно занятые дозиметрическим контролем электромагнитных полей
12
36
27.
Работники, непосредственно занятые приготовлением и обслуживанием естественных и искусственных радоновых ванн
12
36
Глава 390. Исследовательские, транспортные, энергетические, опытно-промышленные атомные реакторы и прототипы ядерных энергетических установок, ускорительные установки и источники нейтронов
28.
Работники, постоянно занятые эксплуатационными, ремонтными и экспериментальными работами на атомных реакторах:
1) мощностью свыше 2000 кВт при постоянной работе в зоне ионизирующих излучений
24
36
2) мощностью менее 2000 кВт
18
36
29.
Работники, непосредственно занятые с нейтронными источниками (радий - бериллиевые, полоний - бериллиевые и другие)
18
36
30.
Работники, непосредственно занятые на циклотронах, бетатронах, линейных ускорителях и других ускорительных установках
18
36
Глава 391. Работа с применением открытых радиоактивных источников
31.
Работники, непосредственно занятые на работах с открытыми радиоактивными веществами (изготовлением, переработка, хранение, расфасовка, исследование, применение и другие виды работ)
32.
Работники, непосредственно занятые приготовлением и обслуживанием естественных и искусственных радоновых ванн
12
36

45-бөлім. Зертханалар, ғылыми-зерттеу зертханалары, институттары, мекемелері мен ұйымдары, оқу орындарының зертханалары
1.
Зертханашы мен препаратор, инженер, техник, химик, шебер, аға зертханашы, аға инженер, аға техник, аға шебер, аппаратшы, аға және кiшi ғылыми қызметкерлер, зертхана меңгерушiсi және оның орынбасары, биолог, биофизик, биохимик, медицина дәрiгерi, ветеринар дәрiгерi, зоолог, зоотехник, кiшi және орта медициналық қызметшiлер, дәрiшi,
фармаколог, энтомолог, миколог, микробиолог,
сот медициналық сараптамашы: көпшiлiк үй-жайлар мен бокстарда ауыртқыш микробтармен, вирустармен, актинимицетаттармен, хайуанаттармен, буынаяқтылармен, жұқпалы ауыртқыш микробтармен, вирустармен, токсоплазмалармен, сондай-ақ жұқпалы
аурулармен ауыратын сырқаттардан түсетiн бөлiнiп шығатын заттар мен қандарға зерттеу
жұмыстарын жүргiзетiндер (ауыртқыш және
жұқпалы микробтар мен вирустарға:
1)iш сүзегiн, А және Б паратифтер мен басқа
да салмонеллоздердi, дизентериялардың, таз ауруының, мерездi, листереллозды, эризипелоидты, туберкулезді, дифтерияны, ботулизмдi, газ гангренасын, тырыспаны, жалған туберкулезді, аусылды, қайталама iш сүзектi, паппатчи безгегiн, паротиттi, iсiк тудыратын вирустарды қоздырғыштар,
сондай-ақ жануарлардан және бактериядан
алынатын уытты заттар жатады)
12
36
2) мәйiт материалымен жұмыс iстейтiндер
12
36
3) газ сипатты және тез ұшып кететiн уытты заттарды: галоидтар мен туынды галоидтарды, ангидридтар мен органикалық және органикалық емес қышқылдарды, галоидпен алмастырылатын кетондар мен эфирлердi;
фосфор мен оның қосындыларын, мышьяк пен
оның қосындыларын, қорғасынды, күкiрттi
көмiртектi, күкiрттi сутегiн, меркаптанды,
қышқылдарды (бор қышқылы мен ас қышқылдарын
қоспағанда), азот тотықтарын; нитрохлоридтарды; хлороформдарды, дихлороэтан және басқа да хлорланған көмiр сутегiлерiн; бензол, толуолдарды,
ксилолдарды, фенолды және басқа да туынды
хош истiлер қатарын; уайтспирттi, күкiрттi эфирдi, метил спиртi мен басқа да ерiтiндiлердi; пиридин мен оның негiзiн; аммиак, бiрiншi, екiншi қайталама және
үшiншi қайталама аминдердi; нитробензолды,
нитрометанды және басқа да нитро қосындыларды; циандық және тиоциандық қосындыларды, метал сынабын, сынап туындылары мен оның тұздарын; фторлы органикалық қосындыларды; формалин,
формальдегидтi, акролеиндi, сiрке қышқылды
ангидридтi, ацетонигидридтi, этилацетатты,
метилацетатты және басқа да ұшпалы альдегидтердi; жәй және күрделi эфирлердi; нитридтар мен изонитридтарды, гидразин мен алмастырылған гидразиндердi; анилдi бояғыштар мен олардың жартылай өнiмдерiн, өңделген көмiр өнiмдерiн; өңделген мұнай өнiмдерiн; аминопластарды, хош иiстi және көмiртек сутегiн, хлоропрендi, совпрендi,
резиниттi, синтетикалық латекстi, алкалоидтарды, көзден жас ағызатын, iрiңдететiн, тұншықтырғыш және жалпылай улы әсерi бар қоспаларды қолданып талдау жасау жұмысын iстейтiндер; осы химиялық өнiмдерден босаған ыдыстарды жуушы, сондай-ақ толық жұмыс күнi бойы тiкелей химиялық және сантехникалық жабдықтарға қызмет көрсетумен және оларды жөндеумен айналысатын зертхана жұмысшылары
12

Раздел 45. Лаборатории, научно-исследовательские лаборатории, институты, учреждения и организации, лаборатории учебных заведений
1.
Лаборант и препаратор, инженер, техник, химик, мастер, старший лаборант, старший инженер, старший техник, старший мастер, аппаратчик, старший и младший научные сотрудники, заведующий лабораторией и его заместитель, биолог, биофизик, биохимик, врач медицинский, врач ветеринарный, зоолог, зоотехник, младший
и средний медицинский персонал, провизор, фармаколог, энтомолог, миколог, микробиолог, судебномедицинский эксперт:
1) производящие работы в общих помещениях и боксах с болезнетворными микробами, вирусами, актиномицетами, с животными и членистоногими, инфицированными болезнетворными микробами, вирусами, токсоплазмами, а также по исследованию выделений и крови, поступающих от больных и инфекционными заболеваниями
12
36
(К болезнетворным микробам и вирусам относятся: возбудители брюшного тифа, паратифа А и Б и других салмонеллозов, дизентерии, грибков, сифилиса, листереллоза, эризипелоида, туберкулеза, дифтерии, ботулизма, газовой гангрены, столбняка, псевдотуберкулеза, ящура, возвратного тифа, лихорадки паппатачи, паротита, опухолеродные вирусы, а также ядовитые продукты животного и бактерийного происхождения - токсины);
2) работающие с трупным материалом
12
36
3) работающие по анализу с применением газообразных и легколетучих токсических веществ: галоиды и галоидные производные, ангидриды органических и неорганических кислот,
галоидозамещенные кетоны и эфиры; фосфор и его соединения; мышьяк и его соединения; свинец, сероуглерод, сероводород, меркаптаны; кислоты (за исключением борной и пищевых кислот); окислы азота; нитрохлориды; хлороформ, дихлорэтан и другие хлорированные углеводороды; бензол, толуол, ксилол, фенол и другие производные ароматического ряда; уайт-спирт; серный эфир, метиловый спирт и другие растворители; пиридин и его основания; аммиак, первичные, вторичные и третичные амины; нитробензол, нитрометан и другие нитросоединения; цианистые и тиоцианистые соединения; металлическая ртуть, производные
ртути и ее соли; фторорганические соединения; формалин, формальдегид, акролеин, уксусный ангидрид, ацетонигидрид, этилацетат, метилацетат и другие летучие альдегиды; эфиры простые и сложные; нитриды и изонитриды; гидразин и замещенные гидразины; анилокрасители и их полупродукты, аминопласты, продукты переработки угля, продукты переработки нефти, ароматические и хлорированные углеводороды, хлоропрен,
совпрен, резинит, синтетический латекс, алкалоиды; соединения, обладающие слезоточивым, нарывным, чихательным, удушливым и обЩеядовитыми действиями; мойщик посуды из под этих химпродуктов, а также рабочие лабораторий, непосредственно занятые в течение полного рабочего дня обслуживанием и ремонтом химического и сантехнического оборудования
12

4)энцефалит, алапес, мененгит, көше құтырмасы, сары безгек, пситтакоза, орнитоза, полимиелит, табиғи шешек, геморрагиялық безгек, жұқпалы гепатит,
бөрiтпе сүзек, Ку безгегi және аса жұқпалы басқа да риккетсиоздардың тiрi дақылдарымен, сондай-ақ тырысқақ, топалаң, маңқа, мелиоидоза, оба, бруцеллез, туляремия немесе осы iндеттер жұқтырылған хайуанаттармен тұрақты және
тiкелей жұмыс iстейтiн өндiрiс қызметшiлерi
24
36
5) лептоспироздың тiрi дақылдарымен тұрақты жұмыс iстейтiндер
18
36
6)күштi қышқылдарды, хлорлы әктi, хлорды, бромды, циандық қоспаларды, фенолды, формальдегидтi, құрамында күкiрт бар органикалық қоспаларды;
қорғасын, марганец, мышьякты, сурьмянды,
хромды, фторлы және сынапты қоспаларды,
метиль спиртi мен метилацетатты, хлорланған және хош иiстi көмiр сутегiлер мен олардың
нитро және амин қоспаларын; ыстық және
балқытылған металдар мен олардың
балқымаларын, рудалардың күйдiрмесi мен
балқымасының өнiмдерi мен жартылай өнiмдерiн iрiктеудiң өндiрiстiк үй-жайларында жұмыс
iстеушiлер
12

4) непосредственно и постоянно работающие с живыми культурами особо опасных инфекций - энцефалитов, лепры, менингита, уличного бешенства, желтой лихорадки, пситакоза,
орнитоза, полиомиелита, натуральной оспы, геморрагической лихорадки, вирусного гепатита, сыпного тифа, лихорадки Ку и другие риккетсиозов, а также холеры, сибирской язвы, сапа, мелиоидоза, чумы, бруцеллеза, туляремии, а также с животными, зараженными указанными выше инфекциями
24
36
5) постоянно работающие с живыми культурами лептоспироза
18
36
6) работающие в производственных помещениях по отбору проб крепких кислот, хлорной извести, хлора, брома, цианистых соединений, фенола, формальдегида, серосодержащих органических соединений; свинцовых, марганцевых, мышьяковистых, сурьмянистых, хромовых, фтористых и ртутных соединений, метилового спирта и метилацетата, хлорированных и ароматических углеводородов и их нитро- и аминосоединений; горячих и расплавленных металлов и их сплавов, продуктов и
полупродуктов обжига и плавки руд
12

7) аэрофото түсiру материалдарын камеральдық өңдеу жұмысын iстейтiндер және топографиялық геодезиялық және географиялық жоспарлары мен карталарын жасау жұмысын iстейтiндер
6
8) спектралдық талдау жұмысын жүргiзушiлер
6
9)сынап приборлары мен аппараттарында
тiкелей және тұрақты жұмыс iстейтiндер
12
36
10)спектрографтарда, стилометрлерде және стилоскоптарда спектралдық талдау бойынша жұмыс iстейтiндер
6
11)көмiр сынамасын талдау бойынша жұмыс жүргiзетiндер
6
12)пластометрикалық көрсеткiштердi анықтау бойынша жұмыс iстейтiндер
6
13) ЖҚТБ вирустарымен тікелей және тұрақты
жұмыс істейтіндер, сондай-ақ ВИЧ-диагностика
зертханаларында жұмыс iстейтiндер
24
36
2.
1) 1.1 тармақтың 1-тармақшасында көрсетiлген
24
36
2) 1.4 тармақтың 4-тармақшасында көрсетiлген
24
36
3)1.5 тармақтың 5-тармақшасында көрсетiлген ауру жұқтырылған хайуанаттарды күтiп, жайлайтын виваридiң жұмысшысы
18
36
3.
Бүркегiштермен, аэрозол генераторларының
тозаңдатқыштармен де және автомашиналармен
де өсiмдiктерге улы химикаттар шашумен және
тозаңдатумен, сондай-ақ уларды дайындаумен,
ыдыстарға салумен және кемiрушiлерге қарсы
учаскелердi өңдеумен тiкелей және тұрақты
айналысатын зертхана қызметшілерi Өсімдіктерге улы химикаттар себумен және бүркумен айналысатын
және автомашиналарда себумен және бүркумен айналысатын, сондай-ақ улы заттарды дайындаумен
және кемірушілерге қарсы учаскелерді өңдеумен тікелей және тұрақты айналысатын зертхана қызметкерлері
12
36
4.
1)резина қоспаларына арналған химиялық
материалдарды тiкелей талдаумен айналысатын
12
2)резина қоспаларының өзiн дайындаумен және вулканизациямен тiкелей айналысатын зертхана қызметшiлерi
6
5.
Асбестпен және асбестiк техникалық бұйымдармен тiкелей және тұрақты жұмыс iстейтiн зертхана қызметшiлерi
12
36
6.
Техникалық көмiрсутек (күйе) өндiрiсiне тiкелей қызмет көрсетумен айналысатын зертхана қызметшiлерi
12
7.
Колористикалық зертханалардың қызметшiлерi
12
8.
Пластмассаларға әртүрлi физикалық тексеру жұмысын тiкелей жүргiзетiн зертхана қызметшiлерi
6
9.
Ванадий, селен, теллур, германий, кремний, титан, ниобий, тантал, цирконий, гафний, талий қосындыларына талдау жасаумен тiкелей айналысатын зертхана қызметшiлерi
12
10.
Липаритпен және оны өңдеу кезiнде алынған
жартылай өнiмдерiмен тiкелей және тұрақты жұмыс жүргiзетiн зертхана қызметшiлерi
18
36
11.
Сiлтiлiк және сiлтiлiк топырақ металдарының балқытылған хлоридтерiмен, ниобийдiң, хлордың, темiрдiң, титанның ұшпалы хлоридтерiмен талдау жұмысын жүргiзетiн зертхана қызметшiлерi
12
12.
Зертханалар қызметшiлерi:

7) работающие на камеральной обработке аэрофотосъемочных материалов и на работах по составлению топографических, геодезических и географических планов и карт
6
8) производящие работы по спектральному анализу
6
9) непосредственно и постоянно работающие на ремонте ртутных приборов и аппаратов
12
36
10) работающие по спектральному анализу на спектрографах, стилометрах и стилоскопах
6
11) производящие работы по анализу проб угля
6
12) работающие по определению пластометрических показателей
6
13) непосредственно и постоянно работающие с вирусами СПИД, а также в лаборатории ВИЧ- диагностика
24
36
2.
Рабочий вивария, обслуживающий зараженных животных:
1) указанных в пункте 1, подпункта 1
12
36
2) указанных в пункте 1, подпункта 4
24
36
3) указанных в пункте 1, подпункта 5
18
36
3.
Работники лаборатории, непосредст- венно и постоянно занятые опрыски- ванием и опыливанием растений ядохимикатами, и на опрыскивателях, опыливателях аэрозольных генераторах и автомашинах, а также приготовлением ядов и обработкой участков против грызунов
12
36
4.
Работники лабораторий:
1) непосредственно занятые анализом химических материалов, идущих для резиновых смесей
12
2) непосредственно занятые на изготовлении самих резиновых смесей и вулканизации
6
5.
Работники лабораторий, непосредственно и постоянно работающие с асбестом и асбестотехническими изделиями
12
36
6.
Работники лабораторий, непосредственно обслуживающие производство технического углерода (сажи)
12
7.
Работники колористических лабораторий
12
8.
Работники лабораторий, непосредственно производящие различные физические исследования пластмасс
6
9.
Работники лабораторий, непосредственно занятые анализом соединений ванадия, селена, теллура, германия, кремния, титана, ниобия, тантала, циркония, гафния, таллия
12
10.
Работники лабораторий, производящие непосредственно и постоянно работу с липаритом и полупродуктами, полученными при его обработке
18
36
11.
Работники лабораторий, производящие анализы с расплавленными хлоридами щелочных и щелочноземельных металлов, с летучими хлоридами ниобия, хрома, железа, титана
12
12.
Работники лабораторий:

1)қос хлорлы балқытылған қалайының, қос
хлорлы сурьманың, сулеманың, фенол, крезол, бихроматтың, калийдiң, күкiрт қышқылды
қалайының, лактардың, ксилолдың, толуолдың,
этилацеттiң, бутилацеттiң талдауымен
тiкелей айналысатын
12
2)чугуннiң, болаттың, руданың, шлактың,
флюстардың, ферросплавтардың, силикаттардың,
түстi металдың, газдардың, реактивтердiң
талдауымен және қышқылдарды, сiлтiлердi, бензолды және басқа да күштi әсер ететiн
заттарды қолданып құбырларды сырлаумен
тiкелей айналысатын
12

1) непосредственно занятые на анализе расплавленного двухлористого олова, двухлористой сурьмы, сулемы, соединений фенола, крезола, бихромата калия, сернокислого олова, лаков, ксилола, толуола, этилацета, бутилацета
12
2) непосредственно занятые на анализе чугуна, стали, руды, шлака, флюсов, ферросплавов, силикатов, цветных металлов, газов, реактивов и покрытий труб с применением кислот, щелочей, ртути, бензола и других сильнодействующих веществ
12

3)сынамаларды құрғақтай тегiстеу мен өңдеу
тәсiлмен тiкелей айналысатын
12
4)созу және механикалық сынақ тәсiлмен
сынамалардың ыстықтай дайындалған үлгiлерiн
ғана термоөңдеумен, прокаттаумен, құюмен
және өңдеумен тiкелей айналысатын
6
5)ыстық газдарды, ыстық және балқытылған
металдар мен олардың құймаларын, флюстар
мен ферросплавтардың ыстық сынамаларын
iрiктеумен тiкелей және тұрақты айналысатын
12
6)электронды микроскоппен және қуаты
30 кВт-дан асатын электронографта жұмыс
iстеу кезiнде зерттеудiң физикалық
тәсiлдерiн жүргiзумен тiкелей айналысатын
12
36

3) непосредственно занятые обработкой проб методами сухого шлифования и травления
12
4) непосредственно занятые термообработкой, прокаткой, ковкой и обработкой проб методом волочения и механических испытаний только на горячих образцах
6
5) непосредственно и постоянно занятые отбором проб горячих газов, горячих и расплавленных металлов и их сплавов, флюсов и ферросплавов
12
6) непосредственно занятые на физических методах исследования при работе с электронным микроскопом и электронографом с напряжением свыше 30 кВт
12
36

7) электр пештерге қызмет көрсетумен, металдар мен ферросплавтарды құюмен, темiр ұнтағын пiсiрумен тiкелей айналысатын
6
8)рудаларды, көмiрдi, ферросплавтарды және концентраттарды ұнтақтаумен және кептiрумен тiкелей және тұрақты айналысатын
12
9) зертхана жағдайында электролиздеумен тiкелей және тұрақты айналысатын
12
13.
Жартылай өткiзгiш металдар мен олардың физикалық қасиеттерiн талдаумен тiкелей айналысатын зертхана қызметшiлерi (зертханашы, инженер, техник, химик және препаратор)
12
14.
Сирек кездесетiн және бытыраңқы металдарды,
құймаларды және олардың қосындыларын (бериллийдiң, стронцийдiң, цирконийдiң, висмуттың, сурьманың, мышьяктың және басқаларының) талдаумен тiкелей айналысатын зертхана қызметшiлерi (зертханашы, инженер, техник, химик және препаратор)
12
15.
Қалыптағыш материалдардың барлық түрлерiне
сынақ жүргiзумен айналысатын зертханашы
6
16.
Металл қыш бұйымдарға сынақ жүргiзетiн зертханашы
6
17.
Зертхана, пьезокерамикалық зертхана қызметшiлерi (инженер, аға инженер, техникаға техник, зертханашы және аға зертханашы)
12
18.
Құю цехтарында және басқа да ыстық
учаскелерде жұмыс iстейтiн газдар мен
шаңдарға талдау жасаушы зертханашы
6
19.
Қиыршықталған йодтар мен газ сипатты
хлорды қолдана отырып сирек кездесетiн және жерде сирек кездесетiн металдарды йодтаумен және хлорлаумен айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
20.
Құрамында жүзден бiр проценттен бiрлiкке дейiн уран мен торий бар сирек металдар рудаларын байытумен және зерделеумен тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
21.
Жартылай өткiзгiш материалдарға арналған
тетрахлоридтi кремнийдiң тазалаумен,
жiктеумен, силан мен хлорлы қосындыларды
жiктеумен және алумен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi
12
22.
Шаңдыгазды ұстау әдiстерi мен аппаратын
әзiрлеумен, сондай-ақ сирек кездесетiн
металдар мен жерде сирек кездесетiн
элементтер шығаратын кәсiпорындарда
ағынды суларды тазалаумен тiкелей
айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
23.
Арнаулы құймаларды, ерiмейтiн ұнтақтарды,
карбидтердi, силицидтердi, боридтердi, фосфидтердi және басқа да бұйымдарды сирек кездесетiн металдар негiзiнде әзiрлеумен, оларды қайнату және химиялық өңдеумен, металдарды жоғары температуралы пештердi және тығыз газды токтарда сынаумен тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
24.
Ультра күлгiн сәуле көздерi бар микроскоптармен жұмыс iстеу кезiнде; иммерсиялық объективтердi қолдану кезiнде (90-120 есе үлкейткiш) уытты иммерсиялық сұйықтарды қолдану арқылы микроскоптарда, полярископтарда және конометрлерде жұмыс iстеумен, сондай-ақ қалың қабатты ядролық фотоэмульсияларды қараумен тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
25.
Сынап рудаларымен немесе концентраттарымен
және металл сынабымен iстелетiн жұмыспен (полярографиялаумен амперометрлiк титрлеумен, сынаптық катодтарда препаративтiкпен, порметриялаумен) тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
26.
Әртүрлi қанығатын барлық түрдегi майларды,
консистенттiк майлағыштарды, тежегiш
материалдарды, сұйық және газ тектес
отындарды зерттеумен тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
27.
Уытты компонентер қолданылған лакты бояу
қабаттары зертханаларында тұрақты жұмыс
iстейтiн қызметшiлер
12
28.
Тiкелей және тұрақты жұмыспен айналысатын зертханалар қызметшiлерi:

7) непосредственно занятые на обслуживании электропечей, выплавке металлов и ферросплавов, на спекании железного порошка
6
8) непосредственно и постоянно занятые на дроблении и сушке руд, угля, ферросплавов и концентратов для лабораторных испытаний
12
9) непосредственно и постоянно занятые электролизом в лабораторных условиях
12
13.
Работники лаборатории (лаборант, инженер, техник, химик и препаратор), непосредственно занятые анализом полупроводниковых металлов и на исследовании их физических свойств
12
14.
Работники лаборатории (лаборант, инженер, техник, химик и препаратор), непосредственно занятые анализом редких и рассеянных металлов, сплавов и их соединений (бериллия, стронция, циркония, висмута, сурьмы, мышьяка и других)
12
15.
Лаборант, занятый на всех видах испытания формовочных материалов
6
16.
Лаборант по испытаниям металлокерамических изделий
6
17.
Работники лабораторий (инженер, старший инженер, техник, старший техник, лаборант и старший лаборант) пьезокерамической лаборатории
12
18.
Лаборант по анализу газов и пыли, занятый в литейных цехах и на других горячих участках
6
19.
Работники лабораторий непосредственно занятые на йодировании и хлорировании редких и редкоземельных металлов с применением кристаллического йода и газообразного хлора
12
36
20.
Работники лабораторий непосредственно занятые обогащением и изучением вещественного состава руд редких металлов с содержанием урана и тория от сотых долей процента до единиц
12
21.
Работники лабораторий непосредственно занятые на очистке, разложении, тетрахлорида кремния, разложении и получении силана и хлористых соединений для полупроводниковых материалов
12
22.
Работники лабораторий непосредственно занятые разработкой методов и аппаратов пылегазоулавливания, а также очистки сточных вод на предприятиях по выпуску редких металлов и редкоземельных элементов
12
23.
Работники лабораторий непосредственно занятые на изготовлении спецсплавов, тугоплавких порошков, карбидов, силицидов, боридов, фосфидов и других изделий на основе редких металлов, термической и химической обработкой их, испытанием металлов в высокотемпературных печах и токе сжатых газов
12
24.
Работники лабораторий непосредственно занятые на микроскопах, полярископах и конометрах с применением токсических иммерсионных жидкостей; при работе с микроскопами, имеющими ультрафиолетовые источники света; при применении иммерсионных объективов (кратностью 90-120), а также на просмотре толстослойных ядерных фотоэмульсий
12
36
25.
Работники лабораторий непосредственно занятые с ртутной рудой или концентратом и с металлической ртутью (полярография,
амперометрическое титрование, препаративный электролиз на ртутных катодах, порометрия)
12
36
26.
Работники лабораторий непосредственно занятые исследованием всех видов масел с различными присадками, консистентных смазок, тормозных материалов, жидких и газообразных топлив
12
27.
Работники, постоянно занятые в лабораториях лакокрасочных покрытий с применением токсических компонентов
12
28.
Работники лабораторий непосредственно и постоянно занятые:

1)Ферриттi жартылай өткiзгiштер мен
кристалдарды дайындауға жұмсалатын уытты заттардың ұсақ дисперсiлiк ұнтақтарын,
олардың тұздарын және тотықтарды
(марганецтiң, магнийдiң, берилийдiң,
фосфордың, селеннiң, теллурдың, индийдiң,
сынаптың, кремнийдiң, мырыштың, барийдiң)
дайындаумен, бөлшектеумен, ұнтақтаумен
12
36
2)1-тармақта көрсетiлген заттарды жоғары температураларды (3000 С-қа дейiнгi) қолданып өңдеу мен зерттеу жұмысында iстейтiн
12
3) кремнийлi органикалық лактардан жасалған пленкаларды сiңiру мен салу жұмысында бiр мезгілде фторлы айырғышты сымдарды жылумен сынау арқылы iстейтiн
12
36
4) электрлi көмiр бұйымдарына балқытылған металдарды, тас көмiрлi пекалар мен смолаларды, бакелиттi лактарды, фторлы кадмийдi, кремнийлi органикалық және басқа да жасанды смолаларды оларды бензолда, төртхлорлы көмiртек пен дихлорэтонда жуу арқылы сiңiру жұмысында, сондай-ақ электрградитациялау мен электрлi көмiр
бұйымдарын газбен тазалауда iстейтiндер
12
36
29.
Жоғары температуралы балқыту
қондырғыларында органикалық ерiтiндiлердi
қолдану арқылы шыны пластиктер, эпоксидтi
смолалар бар шыны талшықтарын дайындаумен
және сонымен бiр мезгiлде шыны пластиктердi
өңдеумен және сынаумен тiкелей және тұрақты
айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
30.
Фено-аминопластарды, этролдарды, полихлорвинилдiк смолаларды, асбовинилдердi,
АТМ массаларын, фаолиттердi, полиэтилендердi, текстолиттi, органикалық шыныны, гетинаксты, тефлонды, полистиролды ыстықтай престеумен,
қалыптаумен, құюмен, желiмдеумен және
дәнекерлеумен тiкелей және тұрақты
айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
31.
Электр айырғыштар зертханасының
қызметшiлерi (инженерлер, аға инженерлер,
техниктер, аға техниктер, зертханашылар,
аға зертханашылар және жұмысшылар)
12
32.
Көмiрдi, сланецтердi және мұнайдың
қалдықтарын байыту, флотациялау және
брикеттеу зертханаларында талдаумен,
зерттеумен тiкелей айналысатын зертханалар
қызметшiлерi
12
33.
Карбидтерден, баридтерден, силицидтерден, нитридтерден, фосфидтерден, анилиндiк уыттық қоспалардан жасалған металқыш бұйымдарды
өңдеумен тiкелей және тұрақты айналысатын
зертханалар қызметшiлерi
12
34.
Қорғасын мен қорғасын құймаларын құюмен
және оларды механикалық өңдеумен тiкелей және тұрақты айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
35.
1)Ұнтақ металлургия тәсiлiмен, уытты қасиетi бар заттар мен олардың қоспаларын (кобальт, молибден, никель, вольфрам, кремний, берилий, литий) қолдану арқылы арнаулы құймалар мен бұйымдарды жасаумен (ұнтақтаумен әбден үгiтiлгенше ұсақтаумен, елеумен, престеумен, жылытып өңдеумен) тiкелей және тұрақты айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36

1) на изготовлении, дроблении, измельчении (просеивании) мелкодисперсных порошков токсических веществ, их солей и окислов (марганца, магния, бериллия, фосфора, селена, теллура, индия, ртути, кремния, цинка, бария), идущих на приготовления ферритовых полупроводниковых материалов и кристаллов
12
36
2) на обработке и исследовании указанных в п. 1 веществ с применением высоких температур (до 30000 С)
12
3) на пропитке и наложении пленки из кремнийорганических лаков с одновременной термотренировкой проводов с фторопластовой изоляцией
12
36
4) на пропитке электроугольных изделий расплавленными металлами, каменноугольными пеками и смолами, бакелитовым лаком, фтористым кадмием, кремнийорганическими и другими искусственными смолами с промывкой их в бензоле, четыреххлористом углероде и дихлорэтоне, а также на электроградитации и газовой очистке электроугольных изделий
12
36
29.
Работники лабораторий непосредственно и постоянно занятые по изготовлению стекловолокна на установках с высокими температурами плавления, со стеклопластиками, эпоксидными смолами, с применением органических растворителей и одновременно занятые на обработке и испытании стеклопластиков
12
36
30.
Работники лабораторий непосредственно и постоянно занятые горячим прессованием, формованием, литьем, склеиванием и сваркой фено- и аминопластов, этролов, полихлорвиниловых смол, асбовинилов, массы АТМ., фаолита, полиэтиленов, текстолита,
оргстекла, гетинакса, тефлона, полистирола
12
31.
Работники (инженеры, старшие инженеры, техники, лаборанты, старшие лаборанты) электромеханических испытаний измерений, рабочие электроизоляционной, электротехнической лаборатории
12
32.
Работники лабораторий, непосредственно занятые на анализе, исследовании, испытании в лабораториях обогащения, флотации и
брикетирования угля, сланцев и отходов нефти
12
33.
Работники лабораторий, непосредственно и постоянно занятые на обработке металлокерамических изделий из карбидов, баридов, силицидов, нитридов, фосфидов, анилиновых токсических соединений
12
34.
Работники лабораторий, непосредственно и постоянно занятые на плавке и механической обработке свинца и свинцовых сплавов
12
36
35.
Работники лабораторий, непосредственно и постоянно занятые:
1) на изготовлении спецсплавов (дробление, измельчение до состояния тонкого помола, просев, прессование, термическая обработка), изделий методом порошковой металлургии с применением веществ и их соединений, обладающих токсическими свойствами (кобальт, молибден, никель, вольфрам, кремний, бериллий, литий)
12
36

2) Жоғары температура кезiнде (2000-3000 С) пештерде, әртүрлi газдардың тогымен (көмiртек тотығы, фосфорсутегi) материалдарды, қиын балқитын ұнтақ қоспаларды (карбид, барид, силицидтер, фосфидтер және басқа да қоспалар мен олардың бұйымдарын) зерттеумен және сынақтан өткiзумен тiкелей және тұрақты айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
36.
Титан, гафний, литий және басқа да сирек
элементтер негiзiнде қоспаларды прокаттаумен тiкелей және тұрақты айналысатын
зертханалар қызметшiлерi
12
37.
Үй-жайлардың стендтерiнде реактивтi
двигателдердi, сұйық реактивтi двигателдердi
(СРД) және газ тектес отындармен және
этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiн двигателдердi пайдаланумен жөндеумен және
сынаумен тiкелей және тұрақты айналысатын
зертханалар қызметшiлерi
12
36
38.
Реактивтi двигателдердi, агрегаттарды,
тораптарды және олардың деталдарын
аэродинамикалық құбырларда тiкелей және
тұрақты айналысатын зертханалар
қызметшiлерi:
1) 100 децибел және одан да жоғары жоғары жиiлiктi шу деңгейi кезiнде
12
36
2) 90-нан 100 децибелге дейiнгi жоғары жиiлiктi шу деңгейi кезiнде
12
39.
Органикалық заттарды (күкіртсутегі бар
көмірсутегі өнімдері) зерттеуге проба дайындайтын және көмірсутегі өнімдері сараптап жүргізетін қызметкерлер
18
36
40.
Органикалық заттарды, қышқылдарды мен
қалдықтарды сараптап жүргізетін қызметкерлер
18
36
41.
Радиациондық спектрометриялық өлшемдермен
айналысатын қызметкерлер
18
36
44.
Көмiртегi тотығын конверсиялау, ағынды суларды дефеноляциялау, көмiртсутегi газдарын ыдырату, сұйық және бу түрiнде гидрогенизациялау, газдан синтездеу, гидрирлендiру өнiмдерiн өңдеу синтездеу
мен дегидрирлендiру, бензиндi хош иiстендiру,
газды күкiрттi сутегi мен көмiртектен тазалау,
сулы газ бен сутегiн компрестеу, жартылай
кокстендiру өндiрiсiнiң зертханашысы
12
45.
Электрваккумдық зертхананың инженерi, аға
инженерi, технигi, аға технигi, зертханашысы,
аға зертханашысы және жұмысшысы:
1) Тиiстi бөлiмнiң "радиотехникалық
өндiрiс" тiзiмiндегi қысқартылған жұмыс
күнi белгiленген электрваккумдық жұмыстарда
тiкелей және тұрақты жұмыс iстейтiн
12
36

2) на исследовании и испытании материалов в печах при высоких температурах (2000-30000 С) в токе различных газов (окиси углерода, фосфорводорода), новых тугоплавких порошковых сплавов (карбидов, баридов, силицидов, фосфидов и других соединений и изделий из них)
12
36
36.
Работники лабораторий непосредственно и постоянно занятые прокаткой сплавов на основе титана, гафния, лития и других редких элементов
12
37.
Работники лабораторий, непосредственно и постоянно занятые на стендах в помещениях:
эксплуатацией, ремонтом и испытанием реактивных двигателей, жидкостных реактивных двигателей (ЖРД) и двигателей, работающих на газообразном топливе и этилированном бензине
12
36
38.
Работники лабораторий, непосредственно и постоянно занятые в аэродинамических трубах по испытанию реактивных двигателей, агрегатов, узлов и деталей к ним:
1) при уровне высокочастотного шума 100 децибелл и выше
12
36
2) при уровне высокочастотного шума от 90 до 100 дцб
12
39.
Работники, занятые подготовкой проб и проведением аналитических работ по исследованию органических веществ (сероводородсодержащая углеводородная продукция)
18
36
40.
Работники, занятые производством аналитических работ с органическими веществами, кислотами, проведением анализов
сероводородсодержащего углеводородного сырья и отходов производства
18
36
41.
Работники, занятые радиационным спектрометрическим измерением проб
18
36
42.
Работники, занятые производством работ в условиях лабораторного корпуса, где производятся исследования углеводородного сырья по химическим и радиационным признакам. Полевые работы на газоконденсатном месторождении с содержанием сероводорода в углеводородном сырье
12
43.
Работники, занятые техническим обслуживанием инженерных сетей обвязки подземных емкостей с добывающим комплексом (наземного скважинного оборудования и трубопроводов). Работники, занятые проведением исследовательских работ в скважинах и на территории месторождения, отбором проб углеводородного сырья и промышленных отходов, транспортировкой проб
18
36
44.
Лаборант в производствах: конверсии окиси углерода, дефеноляции сточных вод, расщепления углеводородных газов, гидрогенизации в жидкой и паровой фазе, синтезе из газов, переработки продуктов гидрирования, синтезе и дегидрирования,
ароматизации бензина, очистки газов от сероводорода и окиси углерода, компрессии водяного газа и водорода, полукоксовании
12
45.
Инженер, старший инженер, техник, старший техник, лаборант, старший лаборант и рабочий электровакуумной лаборатории:
1) непосредственно и постоянно занятые на тех электровакуумных работах, на которых установлен сокращенный 6 часовой рабочий день в соответствующем разделе Списка "радиотехническое производство"
12
36

2) басқа да электрваккумдық жұмыстармен тiкелей айналысатын
12
46.
Өлшеу микроскобы бар арнаулы компараторда
Гельмгольц эталондық катушкаларының
геометриялық нысандарын компарирлеу
жұмыстарымен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi
6
47.
Есептеу машиналары мен табуляторларда (астрономиялық, геодезиялық және басқа да) есептеулер жүргiзумен айналысатын
зертханалар қызметшiлерi
6
48.
Мұздатқыш зертханасы:
1) зертханашы, препаратор, инженер мен техник
12
2)тiкелей зертханада жұмыс iстейтiн механик, жұмысшы және өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы
6
49.
Жер асты жағдайында гравиметрикалық
еңiстiк өлшемдер жүргiзумен және шахталар
мен кенiштерде эксперименттiк жұмыстарды
тұрақты iстейтiн зертханалар қызметшiлерi
12
36
50.
Тропикалық оранжереяларда тұрақты жұмыс
жүргiзетiн зертханалар қызметшiлерi мен
басқа да қызметшiлер
12
36
51.
Карантин және коллекциялық өсiмдiктердi
зарарсыздандыру бойынша тұрақты және тiкелей жұмыс iстейтiн зертханалар қызметшiлерi
12
36
52.
Бүркегiштермен және автомашиналармен өсiмдiктерге улы химикаттар бүркумен және тозаңдатумен, сондай-ақ уларды дайындаумен, ыдыстарға салумен және
учаскелердi кемiргiштер қарсы өңдеумен тұрақты және тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
53.
Уытты, химиялық заттарды синтездеумен, зерттеумен және сынаумен; уытты заттардың
жаңа химиялық өндiрiсiнiң тәсiлiн жетiлдiру жөнiндегi жұмыстармен; күштi-уытты ортада материалдар мен бұйымдарды сынақтан өткiзумен, сондай-ақ жоғарыда аталған жұмыстар атқарылатын
химиялық, сантехникалық жабдықтарға толық
жұмыс күнi iшiнде қызмет көрсетумен
тұрақты және тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
54.
Бордың, фосфордың, кремнийдiң, фтор мен
сынаптың уытты, органикалық қоспаларын
синтездеу, зерттеу және сынау жұмыстарымен
тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
18
36
55.
Металдардың уытты, органикалық қоспаларын
синтездеу, зерттеу және сынау жұмыстарымен
тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
56.
Ванадийдiң, селеннiң, теллурдың, германийдiң, кремнийдiң, титанның, ниобийдiң, танталдың, цирконийдiң, гафнийдiң, таллийдiң уытты, органикалық қоспаларын қайта өңдеу және зерттеу-сынау жұмыстарымен тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
57.
Сiлтiлiк және сiлтiлiк жер металдарының
балқытылған хлоридтерiн, ниобийдiң, хромның,
титанның және темiрдiң ұшпалы хлоридтерiн
зерттеу жұмыстарымен тiкелей айналысатын
зертханалар қызметшiлерi
12
36
58.
Сирек кездесетiн және бытыраңқы металдарды, құймалар мен олардың қоспаларын (бериллийдiң, стронцийдiң, цирконийдiң, висмуттың, сурьманың,
мышьяктың және басқаларының) зерттеу жұмыстарымен тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
59.
Зертханаларда электрлi газ дәнекерлеу
аппараттарында тiкелей және тұрақты
жұмыспен айналысатын қызметшiлер
12
60.
Кремнийдiң, германийдiң, мышьяктың, сурьманың, фосфордың және олардың уытты қоспаларының өткiзгiш материалдарын зерттеумен және алумен;
силан мен хлорлы қосындыларды ыдыратумен
және алумен тiкелей айналысатын зертханалар қызметшiлерi
12
36
61.
Мынадай жұмыстармен тiкелей айналысатын
зертхана қызметшiлерi:

2) непосредственно занятые на других электровакуумных работах
12
46.
Работники лабораторий, непосредственно занятые на работах по компарированию геометрических форм эталонных катушек Гельмгольца на специальном компараторе с измерительным микроскопом
6
47.
Работники лабораторий, занятые вычислениями (астрономическими, геодезическими и другими) на вычислительных машинах и табуляторах
6
48.
Мерзлотная лаборатория:
1) лаборант, препаратор, инженер и техник
12
2) механик, рабочий и уборщик производственных помещений, непосредственно работающие в лаборатории
6
49.
Работники лабораторий, работающие постоянно в подземных условиях на проведении гравиметрических наклонномерных измерений и на экспериментальных работах в шахтах и рудниках
12
36
50.
Работники лабораторий и другие работники, постоянно проводящие работу в тропических оранжереях
12
36
51.
Работники лабораторий, постоянно и непосредственно работающие по карантину и обеззараживанию коллекционных растений ядохимикатами
12
36
52.
Работники лабораторий, непосредственно и постоянно занятые опрыскиванием и опыливанием растений ядохимикатами и на опрыскивателях и автомашинах, а также приготовлением,
расфасовкой ядов и обработкой участков против грызунов
12
36
53.
Работники лабораторий, непосредственно занятые на работах по синтезу, исследованию и испытанию токсических, химических веществ; по усовершенствованию методов разработки новых
химических производств с токсическими веществами, испытанию материалов и изделий в агрессивно- токсической среде, а также рабочие, в течение полного рабочего дня занятые обслуживанием и ремонтом химического, сантехнического оборудования, на котором производятся вышеуказанные работы
12
36
54.
Работники лабораторий, непосредственно занятые на работах по синтезу, исследованию и испытанию токсических, органических соединений бора, фосфора, кремния, фтора и ртути
18
36
55.
Работники лабораторий, непосредственно занятые на работах по синтезу и исследованию токсических органических соединений металлов
12
36
56.
Работники лабораторий, непосредственно занятые химической переработкой и исследованием токсических органических соединений: ванадия, селена, теллура, германия, кремния, титана,
ниобия, тантала, циркония, гафния, таллия
12
36
57.
Работники лабораторий, непосредственно занятые на исследовательской работе с расплавленными хлоридами щелочных и щелочноземельных металлов, с летучими хлоридами ниобия, хрома, титана и железа
12
36
58.
Работники лабораторий, непосредственно занятые на исследовании редких и рассеянных металлов, сплавов и их соединений (бериллия, стронция, циркония, висмута, сурьмы, мышьяка и других)
12
36
59.
Работники, непосредственно и постоянно занятые на электро- и газосварочных аппаратах в лабораториях
12
60.
Работники лабораторий, непосредственно занятые исследованием и получением проводниковых материалов: кремния, германия, мышьяка, сурьмы, фосфора и их токсических соединений; на
разложении и получении силана и хлористых соединений
12
36
61.
Работники лабораторий, непосредственно занятые:

1)дәрi түрлерiн синтездеумен, химиялық
талдаумен, шығарумен, сынаумен (биологиялық,
уыттылықпен, фармакологиялық, микробиологиялық, химиялық терапевтiк жолмен), дәрi түрлерiмен жасаумен, уытты және әсерi күштi синтетикалық дәрi-дәрмектердi, антибиотиктердi, В витаминiн, алкалоидтарды, глюкозидтердi, сапониндердi, бактериалдық дәрi-дәрмектердi, гармондарды, инсектицидтердi, дезинфекциялық құралдарды, канцерогендiк заттарды аппараттық-технологиялық зерттеумен
12
36

1) синтезом, химическим анализом, выделением испытанием (биологическим, токсикологическим, фармакологическим, микробиологическим, химикотерапевтическим), изготовлением лекарственных форм, аппаратурно- технологическими исследованиями: токсичных и сильно действующих синтетических лекарственных препаратов, антибиотиков, витамина В, алкалоидов, глюкозидов, сапонинов, бактериальных препаратов, гормонов, инсектицидов, дезинфекционных средств, канцерогенных веществ
12
36

2)уытты және әсерi күштi дәрiлiк
өсiмдiктердi, атап айтқанда, анабазистi,
тiс аммиiн, акониттi, астматолды, итжидектi,
бодяганы, меңдуананы, валериананы,
жалынгүлдi, сасық меңдуананы, дермененi, далмат түймедағын, желтушниктi, живкостiнi,
истодты, шаршы гүлді, кендiрдi, iнжугүл,
мари iшекқұртын айдаушыны, оймақгүлдi
олеандрды, обвойниктi, бұршаққынды қызыл
бұрышты, еркек қырыққұлағын, құс пасленiн,
ұрықшаны, софораны, жуанұрықты,
сферофизаны, скоплидi, секуренганы,
скоплийдi, секуренгенiң көгiлдiр көкгүл,
Рихтер солянкасын. Термопсистi, деремеге
жусанды, чилибуханы, томар дәрiнi, тау
қылшасын, сондай-ақ өңделмеген апиын мен
апиын ұнтағын
12
36

2) измельчением, сушкой и фасовкой ядовитых и сильнодействующих лекарственных растений, а именно: анабазиса, амми зубной, аконита, астматола, белладонны, бодяги, белены, валерианы, горицвета, дурмана, дармина, далматской ромашки, желтушника, живокости, истода, крестовника, кендыря, ландыша, мари глистогонной, наперстянки, олеандра, обвойника, перца стручкового красного, папоротника мужского, паслена птичьего, спорыньи, софоры толстоплодной, сферофизы, скополии, секуринеги, синюхи лазурной, солянки Рихтера, термопсиса, цитварной полыни, чилибухи, чемерицы, эфедры горной, а также опия-сырца и порошка-опия
12
36

2)құрамында қорғасын бар құймалардан
жасалған бөлшектер мен бұйымдарға ойма-нақыш
жасайтын
12
30.
Фторлы аммонийдi қолданып шыныдан жасалған
бұйымдарды өлшемдеумен тұрақты айналысатын
өлшемдеушi
12
31.
хайуанаттар өлексесiн тиеумен
12
36
2) пеканы үймелеп тиеумен
12
3)шаңытты және басқа да уытты мынадай
заттарды: агломератты, зығыртасты, алебастрды, шлактарды, күлдi, сөндiрiлмеген әктi, хлорлы әктi, кокс, коксиктi, кокс ұсақтарын, цементтi, техникалық көмiртектi (күйенi), көмiрдi, жанғыш сланцтарды,
инерттi колош шаңын, нiлдi; минералды, шыны,
шлакты мақталарды және одан жасалған
бұйымдарды; ұсатылған, кесек, ұсақ, үйме
графиттi; ыдысқа салынбаған көмiр электорды;
ыдысқа салынбаған отқа төзгiштер мен түрпi
материалдар; шикi сүйек пен оның ұнтақталған
үймесiн; сусымалы тотияйынды; үйме борды;
үйiлген және тюктелген талшықты;
жуылмаған жүндi; сусымалы тальктi, ыдысқа
салынбаған темекiнi; сусымалы және қаптарға
салынған темекi тозаңын; рудалар мен
олардың концентратын; фрезерлiк торфты;
тауықтың қиын; ағызылатын және құйылатын креозит пен крезолдарды; сусымалы минералдық тыңайтқыштарды; брикеттер мен қаптарға салынған нафталиндi; күйдiргiш және кальцилендiрiлген соданы; қорғасын күйдiрмесiн; паста мен глеттi; фекалиилердi, ағызылатын және құйылатын фенолды; бу мен газ шығаратын шламдарды; ағызылатын және
құйылатын сiлтiлердi тиеу-түсiру жұмыстарымен тұрақты айналысатын жүк тиеушi
6
32.
Бұйымдар мен аппаратураларды гуммирлеумен
тiкелей айналысатын металл бұйымдарының
гуммирлеушi
12
33.

2) на деталях и изделиях из сплавов, содержащих свинец
12
30.
Градуировщик, постоянно занятый градуировкой стеклоизделий с применением фтористого аммония
12
31.
Грузчик, постоянно занятый:
1) погрузкой трупов животных
12
36
2) погрузкой пека навалом
12
36
3) на погрузочно-разгрузочных работах с пылящими и другими токсическими грузами: агломерат, асбест, алебастр, шлаки, зола,
известь негашеная, известь хлорная, кокс, коксик, коксовая мелочь, цемент, технический углерод (сажа), уголь, горючие сланцы, инертная и колошниковая пыль, синька; вата: минеральная, стеклянная, шлаковая и изделия из нее; графит: молотый, в кусках и в крошке, навалом; электроды угольные без упаковки; огнеупоры и аброзивы без упаковки; кость сырая и молотая навалом; купоросы насыпью; мел навалом; пакля навалом и в тюках; шерсть немытая; тальк насыпью; табак без упаковки; табачная пыль насыпью или в мешках; руды и их концентраты; фрезерный торф; куриный помет; креозит и креозолы на слив и налив; минеральное удобрение насыпью; нафталин в брикетах и мешках; сода каустическая и кальцинированная; свинцовые изгарь, паста и глет; фекалий; фенол на слив и налив; шламы, выделяющие пары и газы; щелочи на слив и налив
6
32.
Гуммировщик металлоизделий, непосредственно занятый гуммированием изделий и аппаратуры
12
33.
Давильщик, занятый изготовлением:

1) токарлық-жаншу станоктарында
6
2)газ горелкасымен және ошақ көмейiнде
жылытып түстi металдардан арнаулы бұйымдар
дайындаумен айналысатын шаныштаушы
6
34.
Қойма үйлерiн газсыздандыратын дезактиватор
6
35.
Дезинфекциялаушы
36.
Үнемi алып жүретiн дефектоскоппен жұмыс
iстейтiн ультрадыбыс бақылауы бойынша дефоктоскопист
6
37.
Зағип машинисткаға жазба машинкаға мәтiндi
тұрақты айтып тұратын айтушы
12
36
38.
Брайль терудiң дикторы, брайль терушiге
мәтiндi айтып тұратын (зағип)
12
36
39.
Жабық үйлерде гипсты, шихтаны, зығыртасты
және басқа шаңдайтын материалдарды дозалаумен айналысатын дозалаушы
12
40.
Пластмасса қалдықтарын бөлшектеумен
айналысатын бөлшектеушi
12
41.
Қаңылтыршы:
1)селен және купроксты түзулеткiштер өндiрiсiндегi желдеткiш қондырғыларды жөндейтiн
6
2) жұмыстың ыстық учаскелерде
6
42.
Май құю станцияларының операторы:
1) самолеттерге этильденген бензиндi қолмен құятын
12
43.
Қорғасын-қалайы балқымаларын құюшы:
1) қорғасын мен қорғасын балқымаларын балқытатын, құятын, бөлiп құятын
12
36
2)қорғасын қалыптарын құятын және қорғасын
валиктерiн құятын
12
36
3)50 % кем қорғасыны бар басқа балқымалар мен баббиттердi балқытатын және құятын
12
44.
От сөндiргiштердi тұрақты түрде бромэтанмен және көмiрқышқылмен шаятын, жөндейтiн және зарядтайтын және шайған кезде дихлорэтан қолданатын от сөндiргiштердi зарядтаушы
6
45.
Оттықтар мен бункерлерден, күл камералары
мен кептiру пештерiнен, өндiрiстiк және
коммунальдық қазандықтардың бу және су ысыту
қазандарынан және газогенераторлардың үрлегiштерiнен, сондай-ақ колосник торкөздерiнен, оттықтардан, паровоздардың қазандары мен үрлегiштерiнен қатты минералды және торф отынымен жұмыс iстеген кезде шлак пен күл шығаратын қазандықтың машинисi (от жағушысы):
1) қолмен жұмыс iстегенде
12
2) механикалық тәсiлмен жұмыс iстегенде
6
46.
Термооқшаулаудағы тiкелей мына жұмыстарда iстейтiн изоляциялаушы (термооқшаулаушыны)
1)шынымақтаны, шыныталшықты, шыныкиiздермен шлакмақтаны қолданып
12
2)жабық үйлердегi ыстық заттарды (қазандарды, құбырларды) изоляциялайтын
12
47.
Пештердi ағаш отынмен жағатын от жағушы
6
48.
Мотор сынайтын станцияда этильденген бензинмен жұмыс iстейтiн моторларды тiкелей сынайтын двигательдердi сынаушы:
1) бокстарда жұмыс iстегенде
12
36
2) жабық үйлерде жұмыс iстегенде
12
3)ашық типтегi сынау станцияда жұмыс iстегенде және моторлар үй iшiнде және бокстарда таза бензинмен жұмыс iстегенде
6
49.
Этильденген бензинмен жұмыс iстейтiн блок
қондырғыларын, карбюраторларды, жиклерлердi, май помпаларын, нагнетательдердi және винттердi
кемелдендiруде үй iшiнде iстейтiн сынақшы-двигатель механигi
6
50.
Дизельдер мен дизель-генераторларды сынауда тiкелей iстейтiн двигательдердi сынаушы:

1) деталей на токарно-давильных станках
6
2) специзделий из специальной стали и из цветных металлов с подогревом газовой горелкой и на горне ручным способом
6
34.
Дезактиваторщик, занятый дегазацией складских помещений
6
35.
Дезинфектор
6
36.
Дефектоскопист по ультрозвуковому контролю постоянно работающий с переносными дефектоскопами
6
37.
Диктовщик, постоянно занятый диктовкой текста слепой машинистке на пишущей машинке
12
36
38.
Диктор брайлевского набора, постоянно занятый на диктовке текста наборщику брайлевского набора (слепому)
12
36
39.
Дозировщик, занятый дозированием гипса, шихты, цемента, асбеста и других пылящих материалов в закрытых помещениях
12
40.
Дробильщик, занятый дроблением отходов пластмасс
12
41.
Жестянщик, постоянно работающий:
1) на ремонте вентиляционных устройств в производстве селеновых и купроксных выпрямителей
6
2) на горячих участках работ
6
42.
Оператор заправочных станций:
1) занятый заправкой самолетов этилированным бензином вручную
12
43.
Заливщик свинцово-оловянистых сплавов, занятый:
1) плавкой, заливкой, разливкой свинца и свинцовых сплавов
12
36
2) заливкой свинцовых форм и отливкой свинцовых валиков
12
36
3) непосредственно занятый на плавке и заливке баббита и других сплавов, содержащих менее 50 % свинца
12
44.
Зарядчик огнетушителей, постоянно занятый промывкой, ремонтом и зарядкой огнетушителей бромэтаном и углекислотой и применяющий при промывке дихлорэтан
6
45.
Машинист (кочегар) котельной, занятый удалением шлака и золы из топок и бункеров, зольных камер и сушильных печей, из паровых и водогрейных котлов производственных и коммунальных котельных и поддувал газогенераторов, а также с колосниковых решеток, топок, котлов и поддувал паровозов при работе на твердом минеральном и торфяном топливе:
1) при работе вручную
12
2) при работе механическим способом
6
46.
Изолировщик на термоизоляции (термоизолировщик), непосредственно занятый на работах:
1) с применением стекловаты, стекловолокна, стекловойлоков и шлаковаты
12
2) по изолировке горячих поверхностей (котлов, трубопроводов) в закрытых помещениях
12
47.
Истопник, занятый на топке печей дровяным топливом
6
48.
Испытатель двигателей, непосредственно занятый на мотороиспытательной станции испытанием моторов, работающих на этилированном бензине:
1) при работе в боксах
12
36
2) при работе в помещениях
12
3) при работе на испытательных станциях открытого типа и при работе моторов на чистом бензине в помещениях и в боксах
6
49.
Испытатель-механик двигателя, занятый на испытании блочных установок, карбюраторов, жиклеров, маслянных помп, нагнетателей и на доводке винтов при работе на этилированном
бензине в помещениях
6
50.
Испытатель двигателей, непосредственно занятый испытанием дизелей и дизель-генераторов:

1) газ двигательдерiне қызмет iстейтiн
6
2)дизельдi және лакомобильдi электростанцияларға қызмет iстейтiн
6
3) үй iшiнде iстегенде дизельдерге қызмет көрсететiн
6
91.
Үй iшiндегi жұмыстарда бу машинасы мен локомобильге қызмет көрсететiн бу машинасы мен локомобильдiң машинисi
6
92.
Компрессор қондырғылардың машинисi:
1)аммиакты, ауа қысатын, оттегi, криптон, фреон компрессорларына, турбокомпрессорларға, дизель двигателi бар компрессорларға қызмет көрсететiн
6
2) хлорлы компрессорларға қызмет көрсететiн
12
93.
Қатты минерал және торф отынымен жұмыс
iстейтiн бу және су ысыту қазандарына қызмет көрсететiн қазандықтың машинисi (от жағушысы):
1) қолмен тиегенде
12
2) механикалық амалмен тиегенде
6
94.
Сұйық отынмен және газбен жұмыс iстейтiн
бу және су ысыту қазандарына қызмет көрсететiн қазандықтың машинисi (от жағушысы) машинисi
6
95.
Автомобиль крандарының машинисi:
1) жүк көтергiштiгi 3 т және одан асатын
автомобиль шассиiне орнатылған машиналарда iстегенде
12
2)жүк көтергiштiгi 3 т-ға дейiн автомобиль шассиiне орнатылған машиналарда iстегенде
6
96.
Кран машинисi (краншы):
1)ыстық жұмыс учаскелерiндегi; өңдеу бөлiмiндегi; құйманы құю, ұрып түсiру және шабуучаскелерiндегi
12
2)технологиялық отын ретiнде мазут қолданылатын цехтарда
12
36
3)қалыптау, өзектеу және жер дайындау цехтарында (учаскелерiнде)
6
4)гальвандау және бұйымдарды (детальдарды) пульверизатормен сырлайтын сырлау цехтарында
6
5) бу крандарына қызмет көрсететiн
6
6)iштен жану двигателi, дизельдерi және электр двигательдерi бар крандарды темiр жол, шынжыртабан және пневмодоңғалақты жүрiсiнде қызмет ететiн
6
97.
6 м тереңде орналасқан су құбыры және канализациялық насос станцияларына қызмет
көрсететiн машинист
6
98.
Жол машина станцияларының жол салу машинисi, кран машинистерi ретiнде 95-тармаққа қатысты
99.
Мұнай мен мұнай өнiмдерiн тасымалдайтын
технологиялық насостардың машинисi
6
100.
Тоңазыту қондырғыларының машинисi
6
101.
Экскаваторларға қызмет көрсететiн экскаватор машинисi:
1)электр двигателiмен iстейтiн
6
2)iштен жану двигателiмен және бу двигателiмен iстейтiн
12
102.
Жылжымалы электростанциялардың машинисi
6
103.
Бұйымдарды шоопирлау тәсiлiмен түстi және
қара металдармен жабатын металлизатор
12
104.
Жуу машинасының машинисi және тазалаушы:
1) лак-сыр өнiмдерiнен босаған ыдысты жағатын
12
2) улы химиялық өнiмдерден босаған ыдысты жуатын
12
3) ыдыстарды ерiткiштермен жуатын
12
4) детальдарды (бұйымдарды) негiз және қышқыл ерiтiндiлерiнде үнемi жуатын
6
5)детальдарды дихлорэтанмен және трихлорэтанмен шаятын, майсыздандыратын және сүртетiн
6

1) газовых двигателей
6
2) дизельных и лакомобильных электростанций
6
3) дизелей при работе в помещениях
6
91.
Машинист паровой машины и локомобиля, занятыйобслуживанием паровой машины и локомобиля на работах в помещениях
6
92.
Машинист компрессорных установок, занятый обслуживанием:
1) аммиачных, воздушных, дожимающих, кислородных, криптоновых, фреоновых компрессоров, турбокомпрессоров, компрессоров с дизельными двигателями
6
2) хлорных компрессоров
12
93.
Машинист (кочегар) котельной, занятый обслуживанием паровых и водогрейных котлов, работающих на твердом минеральном и торфяном топливе:
1) при загрузке вручную
12
2) при механизированной загрузке
6
94.
Машинист (кочегар) котельной, занятый обслуживанием паровых и водогрейных котлов, работающих на жидком топливе и газе
6
95.
Машинист кранов автомобильных:
1) при работе на машинах, смонтированных на шасси автомобилей грузоподъемностью от 3 т и более
12
2) при работе на машинах, смонтированных на шасси автомобилей грузоподъемностью до 3 т
6
96.
Машинист крана (крановщик), занятый:
1) на участках горячих работ; в травильном отделении; на участках заливки, выбивки и обрубки литья
12
2) в цехах, где применяется в качестве технологического топлива мазут
12
36
3) в цехах (на участках): формовочном, стержневом и землеприготовительном
6
4) в гальванических и малярных цехах (участках), где производится покраска изделий (деталей) пульверизатором
6
5) обслуживанием паровых кранов
6
6) обслуживанием кранов на железнодорожном, гусеничном и пневмоколесном ходу с двигателями внутреннего сгорания, дизелями и с электрическими двигателями
6
97.
Машинист насосных установок, занятый обслуживанием водопроводных и канализационных насосных станций, заглубленных более трех метров
6
98.
Машинист путеукладчика путевых машинных станций как машинистам кранов применительно к пункту
6
99.
Машинист технологических насосов, занятый транспортировкой нефти и нефтепродуктов
6
100.
Машинист холодильных установок
6
101.
Машинист экскаватора, занятый обслуживанием экскаваторов, работающих:
1) от электродвигателя
6
2) от двигателя внутреннего сгорания и парового двигателя
12
102.
Машинист электростанций передвижных
6
103.
Металлизатор, занятый на покрытии изделий цветными и черными металлами способом шоопирования
12
104.
Машинист моечных машин и чистильщик, занятый:
1) выжиганием тары из-под лакокрасочной продукции
12
2) мойкой посуды из-под токсических химических продуктов
12
3) мойкой тары растворителями
12
4) постоянно занятый на промывке деталей (изделий) в щелочных и кислотных растворах
6
5) промывкой, обезжириванием и протиркой деталей дихлорэтаном и трихлорэтиленом
6

125.
Плитаның жанында үнемi iстейтiн аспаз
6
126.
Көмекшi жұмысшы:
1) стационарлы газ генераторына қызмет көрсететiн
12
2) өңдеу, тотықтыру және гальванды цехтарда тiкелей және тұрақты iстейтiн
6
3) көмiр, кен және майлағыш майларды тұрақты тиеп-түсiретiн
6
4)химшикiзатпен, химиялық өнiмдермен, мұнай өнiмдерiмен және техникалық көмiртекпен (күйемен) iстейтiн жұмыстардағы
12
5)антисептиктер сiңiрiлген шпалдарды тиеуде және түсiруде, оларды қатарластырып орналастырып, звеноларын жинауда
12
6)пластмассадан жасалған бұйымдарды (бөлшектердi) өндiру цехтары мен учаскелерiнде
6
127.
Бұйымдарды (бөлшектердi) жылтырататын жылтыратушы:
1) хром пастасын қолданып
12
2)бензин, керосин, карборунд және
колчедан пасталарын, вена әгiн және ГОИ пастасын қолданып
6
128.
Шыныматадан жасалған бөлшектердi престеуде тұрақты iстейтiн престеушi
12
129.
Пластмассадан жасалған бұйымдар (детальдар) өндiрiсiнде престердi түзететiн, ыстық тәсiлмен жұмыс iстейтiн
12
130.
Резина бұйымдарын ыстықтай штампылауда, престеуде және вулканизация жасауда
iстейтiн престеушi-вулканизаторшы
12
131.
Бронзографиттен жасалған бұйымдарды престейтiн престеушi
6
132.
Пиломатериалдар мен ағаштан жасалған
бұйымдарды қанықтырушы:
1)ағаш қанықтыратын қондырғыға қызмет көрсететiн
6
2) ағашты антисептиктермен қанықтыруда, жағу және изоляция жасауда
12
3) ағашты антисептикпен қолдан жағуда
12
133.
Статор, ротор, катушкалар, секциялар,
электр машиналары мен приборларының
автопроводтары және орауларын арнайы улы
лактармен қанықтыратын электротехникалық
бұйымдарды қанықтырушы
12
134.
Көлденең прокат тәсiлiмен бұрғы дайындайтын станға қызмет көрсететiн шарларды прокаттаушы
6
135.
Антисептикалық пасталар жасауда химикаттарды елейтін елеушi
12
136.
Бензин, керосин ГОИ қолданып ауа таратушы бөлшектердi сүртумен тiкелей айналысатын вагон депосының автобақылау пункттерiнiң қызметкерi, жылтыратушы және ажарлаушы ретiнде 119-тармағына қатысты
6
137.
Тазалық орнату жөнiндегi жұмысшы (лас
қоқыстарды қолдан жоятын жұмыстардағы)
12
138.
Қатты абразивтi жарықтастармен, жұмсақ
шарықтастармен және шүберектермен оларға абразивтi ұнтақтар (дәндер) жағып, құрғақ
тәсiлмен өңдейтiн, сыдыратын, жалтырататын,
қайрайтын және ажарлайтын жұмысшылар
12
139.
Майлы қатардың қышқылдарымен вакуумның
астында қанықтыратын жұмысты тiкелей атқаратын жұмысшылар
6
140.
Хайуандардың өлекселерiн залалсыздандыру
және пайдаға асыру бойынша және пайдаға асыру кәсiпорындарында (цехтарда, бөлiмшелерде) тiкелей iстейтiн қызметкерлер
12

125.
Повар, постоянно работающий у плиты
6
126.
Подсобный рабочий, занятый:
1) обслуживанием стационарного газогенератора
2
2) непосредственно и постоянно занятый в травильных, оксидировочных и гальванических цехах
6
3) постоянно занятый на погрузке и разгрузке угля, руды и смазочных масел
6
4) на работах с химсырьем, химпродуктами, нефтепродуктами и техническим углеводородом (сажей)
12
5) на погрузке и выгрузке пропитанных антисептиками шпал, укладке их в штабеля и сборке звеньев
12
6) непосредственно в цехах и на участках производства изделий (деталей) из пластмасс
6
127.
Полировщик, занятый полировкой деталей (изделий):
1) с применением хромовой пасты
12
2) с применением бензина, керосина, карборундовой и колчедановой паст, венской извести и пасты ГОИ
6
128
Прессовщик, постоянно занятый на прессовке деталей из стеклоткани
12
129.
Прессовщик изделий из пластмасс, занятый на работах с горячим способом и на наладке прессов в производстве пластмассовых изделий (деталей)
12
130.
Прессовщик-вулканизаторщик, занятый на горячей штамповке, прессовании и вулканизации резиновых изделий
12
131.
Прессовщик, занятый прессовкой деталей из бронзографита
6
132.
Пропитчик пиломатериалов и изделий из древесины, занятый:
1) обслуживанием деревопропиточной установки
6
2) на работах по обмазке, изолировке и пропитке древесины антисептиками
12
3) на обмазке антисептической пастой древесины вручную
12
133.
Пропитчик электротехнических изделий, занятый на работах по пропитке специальными токсическими лаками статоров, роторов, катушек, секций, автопроводов и обмоток электрических машин и приборов
12
134.
Прокатчик шаров, занятый обслуживанием стана, изготовляющего сверла методом поперечного проката
6
135.
Просеивальщик, занятый просеиванием химикатов при приготовлении антисептических паст
12
136.
Работник автоконтрольных пунктов вагонных депо, непосредственно занятый на притирке деталей воздухораспределителей с применением бензина, керосина, пасты ГОИ, как полировщик и шлифовщик, применительно к пункту 119
6
137.
Рабочий по благоустройству (на работах по удалению нечистот вручную)
12
138.
Рабочие, постоянно занятые на обработке, обдирке, полировке, точке и шлифовке твердыми абразивными кругами, мягкими кругами и полотнами с нанесением на них абразивными порошками (зернами) сухим способом
12
139.
Рабочие, непосредственно занятые на работах по пропитке кислотами жирного ряда под вакуумом
6
140.
Работники, непосредственно работающие по обеззараживанию и утилизации трупов животных и конфискатов на утилизационных предприятиях (цехах, отделениях)
12

165.
Дизелдер мен дизел-генераторларының:
1)дыбыс-шу естiлуiнен айналадағы үй-жайлардан оқшауланған арнайы жасалған бокстарда, бокстардың iшiнде тiкелей дизелдiң жанында
12
36
2) үй-жайлар мен сынақ стендтерiнде
12
3)тепловоздардың реостаттық және жүру сынағын өткiзумен тiкелей айналысатын жұмысшылар мен ауысым басшылары және мамандар
6
166.
Газ генераторы станцияларының астаулары мен су тұндыратын ыдыстарын жөндеумен тұрақты айналысатын жұмысшылар
6
167.
Қорғасын құймаларының тозаңымен ластанған
арнаулы киiмдердi тазалаумен және шаңын
қағумен тұрақты айналысатын жұмысшылар
12
36
168.
Арнаулы киiмдердiң шаңын қағумен және кептiрумен айналысатын жұмысшылар
6
169.
Пекамен iстелiнетiн жұмыстарда тұрақты айналысатын жұмысшылар (жүк тиеушiлерден
басқа)
6
36
170.
Тотияйындағы күкiрт қышқылын өңдеумен
тұрақты айналысатын жұмысшылар
12
171.
Қышқылдарды регенирациялаумен айналысатын жұмысшылар
6
172.
Бензин мен этил сұйығының қоспасын жасаумен тұрақты айналысатын жұмысшылар
12
36
173.
Рентген аппараттары үшiн блендтердi құрастырумен тұрақты айналысатын жұмысшылар
12
174.
Бакелиттi және карбамидтi желiмдермен
желiмделген бөлшектердi әртүрлi станоктарда
өңдеумен тұрақты айналысатын жұмысшылар
6
175.
Жабық үй-жайларда балқытылған күкiртпен
iстелiнетiн жұмыстармен тұрақты айналысатын жұмысшылар
6
176.
Қорғасындалған қабықтарды сорттаумен айналысатын жұмысшылар
12
177.
Қышқылдар мен антисептиктердi дайындаумен айналысатын жұмысшылар
12
178.
Қоқыстар мен лас заттарды жинаумен және шығарып тастау жұмысындағы көлiк-арба көлiгiнде жұмыс iстейтiн жұмысшылар
6
179.
Кiр жуу үйлерiндегi:
лас кiрлердi қабылдау және сорттау бөлiмiндегi (лас кiрлер мен арнаулы киiмдердi қабылдаумен айналысатын тапсырыс қабылдаушысы; лас кiрлердi сорттаумен, сондай-ақ лас кiрлердiң өндiрiстiк
партияларын жасаумен және лас кiрлермен және iш киiмдердiң есебiн жүргiзумен айналысатын iш киiмдердiң жинақтаушысы; таңбалаушы; қосалқы жұмысшы)
6
2)жұқпалы аурулар, туберкулез, алапеске қарсы емдеу, чумаға қарсы емдеу мекемелерiнен, бөлiмшелерiнен, бөлiмдерiнен, өндiрiсiнен және зертханалардан әкелiнген лас iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi қабылдауда
12
36
3)кiр жуу цехы немесе бөлiмшелерiндегi (кептiру қондырғыларының аппаратшысы, арнаулы киiмдердi жуу мен жөндеу машинисi; жуу машиналарының iш киiмдердi жуумен, жуылған iш киiмдердi центрифугаларда сығумен айналысатын қосалқы жұмысшысы, операторы, үй-жайды жинаушы)
6
4)ауру жұққан iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi жуу мен суға салып қоюда iстейтiн
12
36
5) iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi қолмен жуумен айналысатын
12
6)балшықпен емдеу орнында iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi қолмен жуумен айналысатын
12

165.
Рабочие и сменные руководители и специалисты, непосредственно занятые на испытании дизелей и дизель-генераторов:
1) в специально оборудованных боксах, звукоизолированных от окружающих помещений, работающие внутри бокса непосредственно у дизеля
12
36
2) на испытательных стендах в помещениях
12
3) на реостатных и ходовых испытаниях тепловозов
6
166.
Рабочие, постоянно занятые на ремонте лотков и отстойников градирни газогенераторной станции
6
167.
Рабочие, постоянно занятые чисткой и обеспыливанием спецодежды, загрязненной пылью свинцовых сплавов
12
36
168.
Рабочие, занятые на участках обеспыливания и сушки спецодежды
6
169.
Рабочие, постоянно занятые на работе с пеком (кроме грузчиков)
6
36
170.
Рабочие, постоянно занятые на переработке отходов серной кислоты в купорос
12
171.
Рабочие, занятые регенирацией кислот
6
172.
Рабочие, постоянно занятые составлением смеси бензина с этиловой жидкостью
12
36
173.
Рабочие, постоянно занятые сборкой бленд для рентгеновских аппаратов
12
174.
Рабочие, постоянно занятые обработкой на различных станках деталей, склеенных бакелитовым и карбамидным клеями
6
175.
Рабочие, постоянно занятые на работах с расплавленной серой в закрытых помещениях
6
176.
Рабочие, занятые сортировкой освинцованного листа
12
177.
Рабочие, занятые приготовлением кислот и антисептиков
12
178.
Рабочие, занятые гужтранспорта, работающего на уборке и вывозе мусора и нечистот
6
179.
Рабочие прачечных, занятые:
1) в отделении приемки и сортировки грязного белья (приемщик заказов, занятый приемкой грязного белья и спецодежды; комплектовщик белья, занятый сортировкой грязного белья, а также составлением производственных партий грязного белья и учетом грязного белья и спецодежды; маркировщик; подсобный рабочий
6
2) на приемке грязного белья и спецодежды из инфекционных, туберкулезных, противолепрозных, противочумных учреждений, отделений, отделов, производств и лабораторий
12
36
3) в стиральном цехе или отделении (аппаратчик сушильных установок, машинист по стирке и ремонту спецодежды, занятый стиркой спецодежды; подсобный рабочий, оператор стиральных машин, занятый стиркой белья, отжимщик белья на центрифугах, уборщик производственных помещений)
6
4) на стирке и замочке заразного белья и спецодежды
12
36
5) на стирке белья и спецодежды вручную
12
6) в грязелечебнице при ручной стирке белья и спецодежды
12

7)кептiрiп-үтiктеу цехтарындағы (бөлiмшелерiндегi): iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi булы үтiкпен
үтiктеумен айналысатын киiм үтiктеушi
12
- iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi
каландрларда, катоктар мен престерде электрүтiкпен үтiктеумен айналысатын киiм үтiктеушi
6
- iш киiмдер мен арнаулы киiмдердi кептiрумен айналысатын iш киiмдердi кептiру қондырғысының аппаратшысы
6
- iш киiмдердi үтiктеуге дайындаушы
6
8) кiр жуу ерiтiндiлерiн дайындаушы
6
180.
Өндiрiстiк құбыр тораптары мен оқпандарға
қызмет көрсетумен, оларды тазалаумен және
жөндеумен тұрақты айналысатын жұмысшылар
12

7) в сушильно-гладильных цехах (отделениях):
гладильщик, занятый глажением белья и спецодежды духовым утюгом
12
- гладильщик, занятый глажением белья и спецодежды электроутюгом, на каландрах, катках и прессах
6
- аппаратчик бельевых сушильных установок, занятый сушкой белья и спецодежды
6
- подготовитель белья для глажения
6
8) приготовитель стиральных растворов
6
180.
Рабочие, постоянно занятые обслуживанием, очисткой и ремонтом промышленной канализационной сети и ловушек
12

181.
Шыны текстолиттен жасалатын деталдар мен
бұйымдарды механикалық және қолмен
өңдеумен айналысатын жұмысшылар
12
182.
Пенополиуретаннан жасалатын бұйымдар
(деталдар) өндiрiсiнде қалыптау тәсiлiмен
тiкелей айналысатын жұмысшылар
12
183.
Учаскелерде тежегiш ленталарын фрикциялық
бастырма салып жасаумен, қорғасын, жез,
никель, темiр, хром, мыс және басқа да метал ұнтағынан, пульвербакелиттен, зығыртас пен және графиттен тұратын тежегiш пластинкаларын жасаумен; фрикциялық бастырма мен тежегiш
пластинкаларының құрамына кiретiн компоненттiң бәрiн електен өткiзумен; қоспаны жасаумен, шамалаумен, пакеттердi, тежегiш пластиналарын, жинаумен, фрикциялық бастырма мен тежегiш
пластинкаларының сыртқы бетiн престеумен, пiсiрумен, жете қалпына келтiрумен, тазалаумен, iшкi сыртқы қабаттар мен бөлшектердiң майын кетiрумен (трихлорэтиленмен және ацетонмен), оларға желiм жағумен (Вс-10Т типтегi) және желiмдеумен, желiмдi кептiрумен, фрикциялық бастырма мен тежегiш
пластинкаларының iшкi бетiн түрпiлi қағаздармен құрғақтай және қырнап тазалаумен тiкелей айналысатын жұмысшылар мен шебер
12

181.
Рабочие, занятые на механической и ручной обработке деталей и изделий из стеклотекстолита
12
182.
Рабочие, непосредственно занятые в производстве изделий (деталей) из пенополиуретана методом формирования
12
183.
Рабочие и мастер, непосредственно занятые на изготовлении ленты тормоза с фрикционной накладкой, тормозных пластин, состоящих из свинцового, оловянного, никелевого, железного, хромового, медного и других металлических порошков, пульвербакелита, асбеста, и графита на участках: просеивания всех компонентов, входящих в состав фрикционной накладки и тормозных пластин; составления смеси, дозирования, сборки пакетов, тормозных пластин, прессования, спекания, довосстановления, зачистки поверхностей фрикционной накладки и тормозных пластин, обезжиривания (трихлорэтиленом и ацетоном), нанесения клея (типа ВС-10Т) и склеивания поверхностей и деталей, сушки клея, зачистки на наждаках всухую и расточки внутренней поверхности фрикционной накладки и тормозных пластин всухую
12

184.
Өлшеу генераторларында ашық сәулелену
жүйелерiнде толқындардың сол диапазондарында (1 см-ден 100 см-ге дейiнгiнi қоса) сантиметрлiк және дециметрлiк диапазондардағы генераторларды реттеумен, түзеумен, сынаумен және оларға қызмет көрсетумен тiкелей айналысатын жұмысшылар:
1)жұмыс күнi iшiндегi сағатына
2000 мкВт см2 энергетикалық жүктеменiң
нормативтiк шамасына тең, айналмалы және
сканер жасайтын антеннадан сәулеленудi
қоспағанда, барлық жағдайларға орай
сәулелену алу аймағындағы жұмыс ауысымы
iшiндегi уақыттың сағатына бөлiнген (8
сағаттық жұмыс уақыты және 25 мкВт/см2 тұрақты сәулелену кезiнде) электромагниттiк энергия ағынының жол берiлетiн шектi тығыздығының артуы кезiнде айналысатын
12

184.
Рабочие, непосредственно занятые на регулировке, настройке, испытании и обслуживании генераторов сантиметрового и дециметрового диапазона волн, на измерительных генераторах при работе с открытыми излучающими системами тех же диапазонов волн (от 1 см до 100 см включительно):
1) при превышении предельно допустимого значения плотности потока энергии электромагнитного поля, равной нормативной величине энергетической нагрузки за рабочий день 200 мкВт. Ч/см2 для всех случаев, исключая облучения от вращающихся и сканирующих антенн, поделенной на время пребывания в зоне облучения в течение рабочей смены в часах (при 8-часовом рабочем дне и постоянном облучении равной 25 мкВт/см2)
12

2)жұмыс күнi iшiндегi сағатына
2000 мкВт см2 энергетикалық жүктеменің
нормативтiк шамасына тең, айналмалы және
сканер жасайтын антеннадан сәулелену
жағдайларына орай сәулелену алу
аймағындағы жұмыс ауысымы iшiндегi
уақыттың сағатына бөлiнген (8 сағаттық
жұмыс уақыты және 250 мкВт/см2 тұрақты
сәулелену кезiнде) электромагниттiк энергия
ағынының жол берiлетiн шектi тығыздығының артуы кезiнде айналысатын
12
36
185.
800 МГц бастап жоғары жиілік
ауқымындағы қуаты 100 ватт және одан да жоғары сәулелендіру антенналы жүйесі бар желісі
емес локациялы УЖЖ аппаратураларды реттеумен,
баптаумен, сынаумен және қызмет көрсетумен тікелей айналысатын қызметкерлер
12

2) при превышении предельно допустимого значения плотности потока энергии электромагнитного поля, равной нормативной
величине энергетической нагрузки за рабочий день 2000 мкВт. Ч/см2 для случаев облучения от вращающихся и сканирующих антенн, поделенной на время пребывания в зоне облучения в течение рабочей смены в часах (при 8 часовом рабочем дне и постоянном облучении равной 250 мкВт/см2)
12
36
185.
Работники, непосредственно занятые на регулировке, настройке,
испытании и обслуживании СВЧ аппаратуры нелинейной локации с излучающей антенной системой мощностью 100 ватт и более, в диапазоне частот от 800 МГц
12
-

186.
Сынап түзеткiш үй-жайларында тұрақты
жұмыс iстейтiн сынап түзегiш станциялары
(қосалқы станцияларда) мен қуаттық станциялардың (қосалқы станцияларда) қызметшiлерi
12
187.
Сынап приборлары өндiрiсiнде ашық сынапты
қолдану цехында жұмыс iстейтiн жұмысшылар
12
188.
Сынап толтырғыш сынаптық түзеткiштер мен
приборларды сұрыптау мен жөндеумен тiкелей айналысатын жұмысшылар
12
36
189.
Туберкулезбен ауыратын жұмысшыларға
арналып арнайы ұйымдастырылған цехтар мен
учаскелерде осы ауруларға басшылық жасау
және оларға қызмет көрсету жұмыстарымен
тұрақты айналысатын кәсiпорын қызметшiлерi
12
190.
Кернеуi 30 мкВ-дан жоғары электрондық
микроскоптарда жұмыс iстейтiн қызметшiлер
12
36
191.
Мұздатқыш және тоңазытқыш камераларындағы
және лифтiлер тоңазытқыштарында жұмыстармен
тiкелей айналысатын қызметшiлер
6
192.
Қуаты 100 ватт және одан да жоғары
30 мегагерцтен 300 мГц-ке дейiнгiнi қоса жиілiк ауқымындағы УЖЖ (УҚЖ) генераторлары мен аппаратураларын сынаумен, сондай-ақ жұмыс iстеп тұрған кезiнде осы генераторлар мен аппаратураларды түзеумен және оларды бақылаумен тiкелей айналысатын қызметшiлер
12
193.
Самолет бортында тiкелей жұмыспен
айналысатын кәсiпорындар мен ұйымдардың
қызметшiлерi. Жұмыс жылына мынадай ұшу
уақыты санын өткiзетiн:
1) 50 сағаттан 100 сағатқа дейiн
6
2) 101 сағаттан 200 сағатқа дейiн
12
3) 201 сағаттан 300 сағатқа дейiн
18
4) 301 сағаттан 400 сағатқа дейiн
24
5) 401 сағаттан 500 сағатқа дейiн
30
6) 500 сағаттан жоғары
36
194.
Есептеу машиналарында тұрақты жұмыс
iстейтiн қызметшiлер, машинамен есептеу станцияларында жұмыс iстейтiн есептеу
машиналарының операторы
6
195.
Электровоздарды зауыттық жүру жолдары
сынағынан өткiзумен тiкелей айналысатын
қызметшiлер
6
196.
Жұмысқа пайдаланылған майды және
майланған шүберектердi регенерациялаумен
тұрақты айналысатын регенерациялаушы
6
197.
Материалдарды және шыны дәке мен шыны
талшықтарды пiшумен айналысатын шыны
талшықты және шыны пластикалық
материалдарды кесушi
6
198.
Органикалық ерiтiндiлердi (дихлорэтанды) қолдана отырып пластмассадан және органикалық шыныдан жасалған бұйымдарды желiмдеумен айналысатын пластмасса бұйымдарын құрастырушы
12
199.
Аммиакты қолдана отырып жұмыс iстейтiн жарықпен көшiрме жасаушы
6
200.
Жабық үй-жайларда ерiтiндiлермен (ацетон, бензол, толуол, амил спиртi) iстелiнетiн жұмыстармен айналысушы бояуларды және лактарды қырнаушы-жуушы
12
201.
Радонмен емдеу орнында жұмыс iстейтiн шаруашылық бикесi
6
202.
Эпиксидтi смолаларды қолданып тарту
двигательдерiнiң шыны плассикалық қаптаманы жөндеумен айналысатын слесарь, жұмысшы ретiнде 144-тармақшаға қатысты қолданылады
6
203.
Эпоктдтi смолаларды қолданып автомобиль жөндеу слесары:

186.
Работники ртутнопреобразовательных станций (подстанций) и тяговых станций (подстанция), постоянно работающие в помещениях ртутных выпрямителей
12
187.
Рабочие, занятые в цехах с применением открытой ртути в производстве ртутных приборов
12
188.
Рабочие, непосредственно занятые на переборке и ремонте ртутных выпрямителей и приборов, заполненных ртутью
12
36
189.
Работники предприятий, постоянно занятые в специально организованных цехах и на участках для рабочих больных туберкулезом на работах по руководству и обслуживанию этих больных
12
190.
Работники, работающие на электронных микроскопах напряжением свыше 30 мкВ
12
36
191.
Работники, непосредственно занятые на работах в морозильных и холодильных камерах и лифтах холодильников
6
192.
Работники, непосредственно занятые испытанием УВЧ (УКВ) генераторов и аппаратуры мощностью 100 ватт и более в диапазоне частот от 30 мегагерц до 300 мГц включительно, а также на настройке и контроле этих генераторов и аппаратуры во время их работы
12
193.
Работники предприятий и организаций, непосредственно занятые работой на борту самолета. При числе налета за рабочий год:
1) от 50 до 100 часов
6
2) от 101 до 200 часов
12
3) от 201 до 300 часов
18
4) от 301 до 400 часов
24
5) от 401 до 500 часов
30
6) свыше 500 часов
36
194.
Работники, постоянно работающие на вычислительных, персональных электронно- вычислительных машинах, а также компьютерщик, оператор, оператор ПЭВМ, верфикаторщик, сортировщик и табуляторщик, инженеры- программисты, инженеры-математики
6
195.
Работники, непосредственно занятые на заводских ходовых испытаниях электровозов
6
196.
Регенераторщик отработанного масла, постоянно занятый регенерацией отработанного масла и промасленного тряпья
6
197.
Резчик стекловолокнистых и стеклопластиковых материалов, занятый на раскрое материалов и изделий из стеклоткани и стекловолокна
6
198.
Сборщик изделий из пластмасс, занятый склейкой изделий из пластмасс и оргстекла с применением органических растворителей (дихлорэтан)
12
199.
Светокопировщик, работающий с применением аммиака
6
200.
Сгонщик-смывщик краски и лаков, занятый на работах с растворителями (ацетон, бензол, толуол, амиловый спирт) в закрытом помещении
12
201.
Сестра-хозяйка, работающая в родонолечебнице
6
202.
Слесарь, занятый ремонтом стеклопластиковых кожухов зубчатой передачи тяговых электродвигателей с применением этоксидных
смол, как рабочий, применительно к пункту 144
6
203.
Слесарь по ремонту автомобилей, занятый:

1)этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiн двигателдердi, моторларды, оттық аппаратураны және карбюраторларды: үй-жайларда
12
тыстағы жұмыс үстiнде жөндеумен айналысатын
6
2)этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiн моторларды жуумен және тазалаумен айналысатын
6
3)ассенизациялық машиналарды, қоқыс
тасығыштарды, жинаушы машиналарды
жөндеумен айналысатын
6
4)қорғасын құймаларын қолдана отырып
автомобиль кузовтарын тазалаумен, құюмен,
рихтовка жасаумен айналысатын
12
36
204.
Дизелдi двигателдердiң отын аппаратураларын жөндеумен айналысатын отын аппаратурасының слесары
6
205.
Ассенизациялық машиналарды, қоқыс
тасығыштарды, жинау машиналарын және мәйiттi тасымалдауға арналған автомобильдердi жөндеумен айналысатын автомобильдер жөндеушi слесарь
6
206.
Механикалық жинау жұмыстарының слесары:
1)пневматикалық қол және электр сайманымен iстелетiн жұмыспен тұрақты айналысатын үздiксiз-жаппай өндiрiстегi конвейерлiк жинауда iстейтiн
6
2)термобаракамераларда тiкелей болып
бұйымдарды, агрегаттарды және приборларды
сынаумен айналысатын - 60 және одан да төмен температурада
12
36
+ 40 және одан да жоғары температурада
6
207.
Газойлда (күкiрттi) жұмыс iстейтiн отын
аппаратурасын дәлдеумен, реттеумен және
бақылаумен айналысатын отын аппаратурасының слесары
6
208.
Мипоралы вагондарды жөндеумен айналысатын жылжымалы составты жөндеушi слесарь
6
209.
Слесар жөндеушi:
1)этилдендiрiлген бензинмен жұмыс iстейтiн мотор сынағы станцияларында технологиялық жабдықтарды жөндеумен тiкелей айналысатын:
бокстарда жұмыс iстеу кезiнде
12
36
үй-жайларда жұмыс iстеу кезiнде
12
ашық үлгiдегi сынақ станцияларында жұмыс iстеу кезiнде және үй-жайлар мен бокстарда таза бензинмен моторда жұмыс iстеу кезiнде
6
2)кiр жуу цехтарында жабдықтарды жөндеумен айналысатын
6
3)қазандықтардың қатты минералды, сұйық отынмен және газбен жұмыс iстеуi кезiнде бу қазандарын жөндеумен және қазандықтарда кезекшiлiкпен айналысатын
6
4)жұмыстың қызу жүргiзiлетiн учаскелерiнде, кесу, жер дайындау, қағу, қалыпқа құю, өзек жасау, гальваникалық, майлау және өңдеу учаскелерiнде
жабдықтарға қызмет көрсетумен және оны
жөндеумен тiкелей және тұрақты айналысатын
6
5)фреондық және аммиактық компрессорлар
мен тоңазытқыш қондырғыларын сынау және
жөндеу жұмыстарымен айналысатын
6
6)азотты, сутегi және сутегi-гелийлi сұйылтқыш станцияларын жөндеу және сынау жұмыстарымен айналысатын
6
7)автомобиль кузовтарын қорғасын қоспасымен құю және рихтовка жасау учаскелерiнде жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеумен тұрақты айналысатын
6
8)шлак сiңiргiш қондырғыларды жөндеумен айналысатын
6
9)бакелиттi карбамидтi желiмдермен жұмыс жүргiзiлетiн учаскелерде жабдықтарды жөндеумен айналысатын
6

1) ремонтом двигателей, моторов, топливной аппаратуры и карбюраторов, работающих на этилированном бензине при работе:
в помещениях
12
на наружных работах
6
2) промывкой и очисткой моторов, работавших на этилированном бензине
6
3) ремонтом ассенизационных машин, мусоровозов, уборочных машин
6
4) очисткой, оплавкой, рихтовкой кузовов автомобилей с применением свинцовых сплавов
12
36
204.
Слесарь по топливной аппаратуре, занятый ремонтом топливной аппаратуры дизельных двигателей
6
205.
Слесарь по ремонту автомобилей, занятый ремонтом ассенизационных машин, мусоровозов, уборочных машин и автомобилей, используемых для перевозки трупов
6
206.
Слесарь механосборочных работ:
1) на ковейерной сборке в поточно-массовом производстве, постоянно занятый работой ручным пневматическим и электрическим инструментом
6
2) занятый на испытании изделий, агрегатов и приборов, непосредственно находясь в термобарокамерах:
при температуре -60 и ниже
12
36
при температуре +40 и выше
6
207.
Слесарь по топливной аппаратуре, занятый доводкой, регулировкой и контролем топливной аппаратуры, работающей на газойле (сернистом)
6
208.
Слесарь по ремонту подвижного состава, занятый ремонтом вагонов с мипорой
6
209.
Слесарь ремонтник:
1) непосредственно занятый ремонтом технологического оборудования на мотороиспытательных станциях, работающих на этилированном бензине:
при работе в боксах
12
36
при работе в помещениях
12
при работе на испытательных станциях открытого типа и при работе мотора на чистом бензине в помещениях и боксах
6
2) занятые ремонтом оборудования в прачечных цехах
6
3) занятый ремонтом паровых котлов и дежурством в котельных, при работе котельных на твердом минеральном, жидком топливе и газе
6
4) непосредственно и постоянно занятый обслуживанием и ремонтом оборудования на горячих участках работ, в обрубном,
землеприготовительном, выбивном, формовочном, стержневом, гальваническом, малярном и травильном участках
6
5) занятый на испытании и ремонте фреоновых и аммиачных компрессоров и холодильных установок
6
6) занятый ремонтом и испытанием азотных, водородных и водородно-гелиевых сжижительных станций
6
7) постоянно занятый обслуживанием и ремонтом оборудования на участках оплавки и рихтовки кузовов автомобилей свинцовыми сплавами
6
8) занятый ремонтом шпалопропиточных установок
6
9) занятый ремонтом оборудования на участках, где производится работа с бакелитовыми карбамидными клеями
6

10) ыстық қазандарды жөндеумен айналысатын
12
11)платмасса бұйымдарын (бөлшектерiн) шығару цехтары мен учаскелерiнде жабдықтарға қызмет көрсетумен тiкелей айналысатын
12
12) тұрақты газгенераторларына қызмет көрсетумен тұрақты айналысатын
12
210.
Фреонды тоңазытқыш қондырғыларын қараумен,
жөндеумен айналысатын жылжымалы құраманың
слесары, слесарь жөндеушi ретiнде 194-тармағына қатысты қолданылады
6
211.
1)химиялық шикiзат, химиялық өнiмдер,
мұнай өнiмдерi және техникалық көмiртегi (күйе) қоймаларындағы
12
2)көмір, руда және майлау материалдары
қоймаларындағы технологиялық жабдықтарға
қызмет көрсетумен және оларды жөндеумен
айналысатын слесарь жөндеушi
6
212.
Селендiк және купрокостық түзеткiштер
өндiрiсiндегi желдеткiш қондырғыларын
жөндеумен тұрақты айналысатын желдеткiш
және кондиционерлеу жүйесiн жөндеушi
және оған қызмет көрсетушi слесарь
6
213.
Сынап насостары мен сынап толтырылған
басқа да жабдықтарды жөндеумен айналысатын слесарь-жөндеушi
12
214.
Жерасты жылу өткiзгiштер мен ағынды сулар
жабдығына қызмет көрсетумен тұрақты
айналысатын iшкi санитарлық-техникалық жүйелер мен жабдықтардың монтаждаушысы (қадағалау мен жөндеу)
6
215.
Жерасты және зауыт газ торабын жөндеумен
айналысатын жерасты газ құбырларын пайдалану мен жөндеу бойынша слесарь
12
216.
1) қышқылдармен, антисептиктермен, химиялық шикiзаттармен, мұнай өнiмдерiмен
12
2) майлау материалдарымен iстелiнетiн жұмыстармен айналысатын ағызушы-құюшы
6
217.
Майлаушы:
1)дизелдi және локомобилдi электрстанцияларға қызмет көрсетумен айналысатын
6
2)жұмыс қызу жүрiп жатқан учаскелерде
шабу, жер дайындау, қағу, қалыптау, өзек
жасау, гальваникалық, сылау және өңдеу
жұмыстары учаскелерiнде тiкелей және
тұрақты жұмыспен айналысатын
6
218.
Бакелиттi және карбамидтi желiмдер қолданылатын учаскенiң ауысым шеберi
6
219.
Синтетикалық смолалармен желiмделген ыстық плиталарды кесумен айналысатын станокшы-аралаушы
12
220.
Шыныграфист (роторшы)
6
221.
Толық жұмыс күнi бойына стенограмма жасаумен айналысатын стенограммашы
12
222.
Жұмыс қызу жүрiп жатқан учаскелерде,
құю цехының шабу жұмыстары учаскесiнде, дәнекерлеу цехтарында және антисептиктер
сiңдiрiлген ағаштарды тиеуде тiкелей жұмыс
iстейтiн жүктердi бiр орыннан екiншi орынға ауыстырушы
6
223.
Бакелиттi және карбамидтi желiмдермен
майланған және олар сiңдiрiлген деталдар мен бұйымдарды майлаумен және кептiрумен айналысатын кептiрушi
12
224.
Битумдық эмульсияларды және силикаттарды
қолданып цементтеумен айналысатын термист
6
225.
Жөндеу мен дәлдеу жұмысымен және осыған
байланысты рентген аппараттары мен
құрылғыларын реттеу жұмысымен тұрақты
айналысатын техник (рентгентехник) пен механик
12

10) занятый ремонтом горячих котлов
12
11) непосредственно занятый обслуживанием оборудования в цехах и на участках производства изделий (деталей) из пластмасс
12
12) постоянно занятый обслуживанием стационарного газогенератора
12
210.
Слесарь по ремонту подвижного состава, работающим на осмотре и ремонте фреоновых холодильных установок, как слесарь-ремонтник, применительно к пункту 197
6
211.
Слесарь ремонтник, занятый обслуживанием и ремонтом технологического оборудования на складах:
1) химсырья, химпродуктов, нефтепродуктов и технического углерода (сажи)
12
2) угля, руды и смазочных материалов
6
212.
Слесарь по ремонту и обслуживанию систем вентиляции и кондиционирования, постоянно работающий по ремонту вентиляционных устройств в производстве селеновых и купроксных выпрямителей
6
213.
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом ртутных насосов и другого оборудования, заполненного ртутью
12
214.
Монтажник внутренних санитарно-технических систем и оборудования, постоянно занятый обслуживанием оборудования подземных теплопроводов и водостоков (надзор и ремонт)
6
215.
Слесарь по эксплуатации и ремонту подземных газопроводов, занятый ремонтом подземной и заводской газовой сети
12
216.
Сливщик-разливщик, занятый на работах:
1) с кислотами, антисептиками, химсырьем, химпродкутами, нефтепродуктами
12
2) со смазочными материалами
6
217.
Смазчик:
1) занятый обслуживанием дизельных и локомобильных электростанций
6
2) непосредственно и постоянно занятый смазкой оборудования на горячих участках работ, в обрубном, землеприготовительном, выбивном, формовочном, стержневом, гальваническом, малярном и травильном участках
6
218.
Сменный мастер участка, где применяются бакелитовые и карбамидные клеи
6
219.
Станочник-распиловщик, занятый обрезкой горячих плит, склеенных синтетическими смолами
12
220.
Стеклографист (ротаторщик)
6
221.
Стенографистка, занятая полный рабочий день на стенографировании
12
222.
Стропальщик, непосредственно занятый на горячих участках работ, на обрубных участках литейных цехов, в сварочных цехах и на погрузке древесины, пропитанной антисептиками
6
223.
Сушильщик, занятый намазкой и сушкой намазанных или пропитанных бакелитовыми и карбамидными клеями деталей и изделий
12
224.
Термист, занятый на цементации с применением битумных эмульсий и силикатов
6
225.
Техник (рентгенотехник) и механик, постоянно занятый работой на ремонте и настройке и в связи с этим на регулировке рентгеновских аппаратов и установок
12

226.
Қышқылдармен iстелiнетiн жұмыстармен
айналысатын өңдеушi
12
227.
Тракторшы
6
228.
Сырттағы көпшiлiк әжетханалар мен санитарлық тораптарды жинаумен айналысатын қызметтiк үй-жайларды жинаушы
6
229.
Тұрақты жұмыс iстейтiн өндiрiстiк үй-жайларды жинаушы:
1)мұнай мен мұнай өнiмдерiнен босаған мұнай қоймаларын тазалаумен айналысатын
12
2)ыстық цехтарда төбедегi әйнектер мен
фонарларды жуумен және сүртумен айналысатын
12
3)сынап қуатымен жұмыс iстейтiн қосымша станцияларын жинаумен айналысатын
6
4)қайрау, тегiстеу және гальваникалық
цехтардың (бөлiмшелердiң) өндiрiстiк
алаңдарын, сондай-ақ қорғасын құймасы
бұйымдарын құю және рихтовка жасау
учаскелерiн жинаумен айналысатын
6
230.
Ашық сынапты қолдану арқылы сынап приборларын өңдеу жұмысы кезiнде сынап приборларын футлярларға салумен айналысатын салушы-қаттаушы
12
231.
Тұрақты газгенераторына қызмет көрсету
жөнiндегi технологиялық процеске қатысушы фенолшы
12
232.
Пневматикалық қол сайманын қолданып iстелiнетiн жұмыстармен айналысатын безендiрушi
12
233.
Кемелердiң iшiн, мұнай өнiмдерi мен химиялық заттардан босаған цистерналарды, резервуарларды және бактерды тазалаумен тұрақты айналысатын тазалаушы
12
36
234.
Түтiн мұржаларын, пештердiң түтiн шығарғыштары мен көмейлерiн тазалаумен айналысатын тазалаушы
6
235.
Металдардың, құймалардың, бұйымдар мен
бөлшектердi мынандай жұмыстармен айналысатын тазалаушысы:
1)жабық үй-жайларда құрғақ құммен және
метал үгiндiлерiмен жұмыс iстейтiн Бак
12
36
2)ашық ауада құрғақ құммен және метал үгiндiлерiмен жұмыс iстейтiн
12
3)құрғақ тәсiлмен ұнтақтап жинап және
ұнтақ ағынмен тазалауда сүйектi үгiткiшпен
iстелiнетiн және мырышталған бұйымдарды
(деталдарды) құрғақтай тазалау жұмысында
iстейтiн
12
4)галтовтық барабандарындағы бұйымдарды (деталдарды) тазалау жұмысында iстейтiн
6
5) металды құрғақ тәсiлмен жез және болат
щеткалармен тазалау мен тегiстеу жұмысында iстейтiн
6
236.
Шыны мамықпен, шыны талшықпен және
базальттi талшықпен жұмыс iстеу кезiнде
тiгiн машинасында iстейтiн тiгiншi
6
237.
Радонмен емдеу орнында жұмыс iстейтiн швейцар
6
238.
Анодты механикалық және электр ұшқынды
тәсiлмен қайрау жұмысымен айналысатын электрмен қайраушы
6
239.
Электр жабдықтарына қызмет көрсетушi
электр монтер және электр жабдықтарын жөндеушi монтер:
1)жұмыстың қызу жүргiзілетiн учаскелерiнде, кесу, жер дайындау, қағу, қалыпқа құю, өзек жасау, гальваникалық, майлау және өңдеу учаскелерiнде
(бөлiмшелерiнде) жабдықтарды, бақылау-өлшеу
приборларға және автоматикаға қызмет
көрсетумен және оны жөндеумен тiкелей және
тұрақты айналысатын
6
2)бакелиттiк және карбамидтiк желiмдер
дайындау және оларды қолдану учаскелерiнде
кезекшiлiкпен
6

226.
Травильщик, занятый на работах с кислотой
12
227.
Тракторист
6
228.
Уборщик служебных помещений, занятый уборкой наружных (общественных) уборных и санузлов
6
229.
Уборщик производственных помещений, постоянно занятый:
1) на очистке нефтяных складов из-под нефти и нефтепродуктов
12
2) промывкой и протиркой стекол и фонарей верхних зон в горячих цехах
12
3) уборкой тяговых ртутных подстанций
6
4) уборкой производственных площадей заточного, полированного и гальванического цехов (отделений), а также участков оплавки
и рихтовки изделий свинцовыми сплавами
6
230.
Укладчик-упаковщик, занятый упаковкой ртутных приборов в футляры при работе в производстве ртутных приборов в цехах с применением открытой ртути
12
231.
Фенольщик, участвующий в технологическом процессе по обслуживанию стационарного газогенератора
12
232.
Чеканщик, занятый на работах с применением ручного пневматического инструмента
12
233.
Чистильщик, постоянно занятый на очистке внутри судов, цистерн, резервуаров и баков из-под нефтепродуктов и химических веществ
12
36
234.
Чистильщик, занятый чисткой от сажи и золы дымовых труб, дымоходов и боровов отопительных печей
235.
Чистильщик металла, отливок, изделий и деталей, занятый:
1) на работах сухим песком и металлическими опилками в закрытых помещениях
12
36
2) на работах сухим песком и металлическими опилками на открытом воздухе
12
3) на работах с косточковой крошкой, на дробометной и дробеструйной очистке сухим способом и на очистке оцинкованных изделий (деталей) всухую
12
4) на очистке изделий (деталей) в галтовочных барабанах
6
5) на очистке и шлифовке металла латунными и стальными щетками сухим способом
6
236.
Швея, занятая на швейных машинках при работе со стекловатой, стекловолокном и базальтовым волокном
6
237.
Швейцар, работающий в радонолечебнице
6
238.
Электрозаточник, занятый на заточке анодномеханическими и электроискровым способом
6
239.
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования и электромонтер по ремонту электрооборудования:
1) непосредственно и постоянно занятый обслуживанием и ремонтом оборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматики на горячих участках работ, в обрубном, землеприготовительном, выбивном, формовочном, стержневом, гальваническом, малярном и травильном участках (отделениях)
6
2) занятый дежурством на участках приготовления и применения бакелитового и карбамидного клеев
6

3)пластмассадан жасалатын бұйымдар (деталдар) цехтары мен учаскелерiндегi жұмыспен тiкелей айналысатын
12
4)тұрақты газгенераторларға қызмет көрсетумен тұрақты айналысатын
12
5)құю және автомобиль кузовтарына
қорғасын құймасымен рихтовка жасайтын
учаскелерде жабдықтарға қызмет көрсетумен
және жөндеумен тұрақты айналысатын
6
240.
Электр жабдықтарын жөндеушi электр монтер:
1) мипоролы вагондардың электр жабдықтарын жөндеумен айналысатын
6
2) кiр жуу цехтарындағы жабдықтарды жөндеумен тұрақты айналысатын
6
241.
Уытты ерiтiндiлер мен арнаулы лактарды
қолданып бұйымдарға оларды сiңiру жұмыстарымен тұрақты айналысатын трансформаторлардың орамын және оқшаулағыштарын жөндеушi электр монтер
12
242.
Уытты ерiтiндiлер мен арнаулы лактарды
қолданып бұйымдарға оларды сiңiру жұмыстарымен тұрақты айналысатын трансформаторлардың орамын және оқшаулағыштарын жөндеушi электр монтер
12
243.
Қорғасынды кабельдiк муфталарды
(шүмектердi) және сынаптық түзеткiштер
бойынша монтаждаумен айналысатын кабельдiк
желiлердi жөндеу және монтаждау электр
монтерi
12

3) непосредственно занятый в цехах и на участках производства изделий (деталей) из пластмасс
12
4) постоянно занятый обслуживанием стационарного газогенератора
12
5) постоянно занятый обслуживанием и ремонтом оборудования на участках оплавки и рихтовки кузовов автомобилей свинцовыми сплавами
6
240.
Электромонтер по ремонту электрооборудования:
1) занятый ремонтом электрооборудования вагонов с мипорой
6
2) постоянно занятый ремонтом оборудования в прачечных цехах
6
241.
Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции электрооборудования, постоянно занятый на работах по пропитке изделий с применением токсических растворителей и специальных лаков
12
242.
Электромонтер по ремонту обмоток и изоляции трансформаторов, постоянно занятый на работах по пропитке изделий с применением токсических растворителей и специальных лаков
12
243.
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий, занятый на монтаже свинцовых кабельных муфт (воронок) и по ртутным выпрямителям
12

244.
Жоғары кернеулi әуе желiлерi мен темiр
жолдардың түйiсу тораптарын монтаждау мен жөндеудiң биiкте iстелетiн жұмыстарымен электр тораптарының әуе желiлерiн жөндеумен айналысатын электр монтер
6
245.
Электродшы
6
246.
Рентген аппараттары мен қондырғыларын
жөндеумен және қалыпқа келтiрумен және
осыған байланысты рентген аппараттары
мен қондырғыларын қалыпқа келтiрумен
тұрақты айналысатын медициналық рентген
жабдықтарын жөндеумен және оларға қызмет
көрсету жөнiндегi электрмеханик
12

244.
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередач, занятый на верховых работах по монтажу и ремонту воздушных линий высокого напряжения и контактных сетей железных дорог
6
245.
Электродчик
6
246.
Электромеханик по ремонту и обслуживанию медицинского рентгеновского оборудования, постоянно занятый работой на ремонте и настройке и в связи с этим на регулировке рентгеновских аппаратов и установок
12

247.
Эмульсия қайнатушы
6
Ескертпе:
ҚДҰ – қосымша демалыстың ұзақтығы (күнтізбелік күндермен);
ҚЖҰ – қысқартылған жұмыс уақытының ұзақтығы (сағат аптасына);
мкВТ*/см2 – шаршы сантиметрге микроватт;
мкВТ*сағ/см2 – сағатына шаршы сантиметрге микроватт;
ТББ – техникалық бақылау бөлімі;
0о С – Цельсия градусы;
м – метр;
% - пайыз;
ИҚ – инфрақызыл;
дцб – децибелл;
км - километр.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1053 бұйрығына
2-қосымша
Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығын, жыл сайынғы ақы төленетін
қосымша еңбек демалысын және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған
мөлшерін беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.12.2020 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығын, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысын және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшерiн беру қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 16-бабының 18) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығын, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысын және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшерін беру тәртібін белгілейді.
2. Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысы (бұдан әрі – қосымша демалыс) және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшері жұмысшыларға, мамандарға және қызметшілерге (бұдан әрі – жұмыскерлер) Еңбек кодексінің 16-бабының 18) тармақшасына сәйкес бекітілген Оларда жұмыс істеу жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығына, жыл сайынғы ақы төленетін қосымша еңбек демалысына және еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшеріне құқық беретін өндрістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізіміне, ауыр жұмыстардың еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесіне сәйкес беріледі.
3. Тiзiмде белгiленетiн қысқартылған жұмыс уақытының және қосымша демалыстың ұзақтығын, еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшерiн жұмыс беруші Еңбек кодексінің 16-бабының 29) тармақшасына сәйкес бекітілген Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидаларына сәйкес өткізiлетiн ұйымдардың өндірістік объектілерін аттестаттаудың нәтижелерi негiзiнде өзгертеді. Қысқартылған жұмыс уақытының және қосымша демалыстың нақты ұзақтығы, еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшері ұжымдық шарттағы және еңбек шартындағы норматив ретінде белгіленеді.

247.
Эмульсовар
6
Примечание:
ПДО – Продолжительность дополнительного отпуска (в календарных днях);
ПСР – Продолжительность сокращенного рабочего времени (часов в неделю);
мкВТ/см2 – микроватт на квадратный сантиметр;
мкВТ*ч/см2 – микроватт на квадратный сантиметр в час;
ОТК – отдел технического контроля;
0о С – градус Цельсия;
м – метр;
% – процент;
ИК – инфракрасный;
дцб – децибеллы;
км - километр.
Сноска. В примечание внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2020 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.062022 № 222 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1053
Правила предоставления
сокращенной продолжительности рабочего времени, дополнительного оплачиваемого ежегодного трудового отпуска
и повышенного размера оплаты труда
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2020 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила предоставления сокращенной продолжительности рабочего времени, дополнительного оплачиваемого ежегодного трудового отпуска и повышенного размера оплаты труда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс) и устанавливают порядок предоставления сокращенной продолжительности рабочего времени, дополнительного оплачиваемого ежегодного трудового отпуска и повышенного размера оплаты труда.
2. Сокращенная продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск (далее – дополнительный отпуск) и повышенный размер оплаты труда предоставляются рабочим, специалистам и служащим (далее – работники) согласно Списку производств, цехов, профессий и должностей, перечня тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда, работа в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочего времени, дополнительный оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск и на повышенный размер оплаты труда (далее – Список), утвержденный в соответствии с подпунктом 18) статьи 16 Трудового кодекса.
3. Продолжительность сокращенного рабочего времени и дополнительного отпуска, повышенный размер оплаты труда устанавливаемая Списком, работодатель изменяет на основе результатов аттестации производственных объектов организаций, проводимой в соответствии с Правилами обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда, утвержденными в соответствии с подпунктом 29) статьи 16 Трудового кодекса. Конкретная продолжительность сокращенного рабочего времени и дополнительного отпуска, повышенный размер оплаты труда устанавливается как норматив в коллективном договоре и трудовом договоре.

4. Жұмыс берушi ұйымның өндiрiстiк объектiлерiн еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды жүргiзбеген жағдайда, жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы мен қосымша демалыстар, еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшерi Тiзiмде көзделген толық көлемде берiледi.
5. Кәсiптері мен лауазымдары Тiзiмнiң "Экономиканың барлық салаларының жалпы кәсiптерi" бөлімінде көзделген жұмыскерлерге жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы және қосымша демалыс, егер осы кәсіптері мен лауазымдары Тізімнің тиісті бөлімдерінде не шағын бөлімдерінде арнайы көзделмесе, олардың қандай өндiрiстер мен цехтарда жұмыс iстейтiнiне қарамастан берiледi.
6. Лауазымдары Тiзiмде көзделген бригадирлерге, олардың көмекшiлерiне жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы және қосымша демалыс тиiстi кәсiптердiң жұмысшыларына берiлетiн ұзақтықпен бірдей берiледi.
7. Тізімнің дұрыс қолданылуын бақылауды мемлекеттік еңбек инспекторлары жүзеге асырады.
2-тарау. Жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығын белгілеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.12.2020 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Тiзiмде көрсетiлген жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы жұмыскерлерге осы өндiрiстiң, цехтың, кәсiптiң немесе лауазымның жұмысы үшiн белгiленген жұмыс күннiң жартысынан артық уақыт зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істеген күндерiне ғана белгiленедi.
9. Бөлек ұйымдардың жұмыскерлерiне және ұйымдардың қосалқы цехтарының жұмыскерлерiне, осы өндiрiстер мен цехтардың негiзгi жұмыскерлеріне де, сондай-ақ жөндеу және қызмет көрсету персоналына да жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгiленетiн жұмыс істеп тұрған еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстер мен цехтардағы жұмыс істеген күндерi үшiн осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген тәртiппен жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгiленедi.
3-тарау. Қосымша демалыс беру тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.12.2020 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тiзiмде көзделген еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстерде, цехтарда, кәсiптер мен лауазымдарда жұмыс жылы бойы жұмыс істеген жұмыскерге қосымша демалыс іс жүзінде жұмыс істеген күндеріне пропорционалды түрде берiледi.
11. Жұмыскерлер жұмыс жылы iшiнде олардағы жұмыс үшiн ұзақтығы әртүрлi қосымша демалыс берiлетiн әртүрлi өндiрiстерде, цехтарда, кәсiптерде және лауазымдарда жұмыс істеген жағдайларда, зиянды еңбек жағдайларында жұмыс iстелген уақыт, Тiзiмде тиiстi өндiрiстердiң, цехтардың, кәсiптердiң және лауазымдардың жұмыскерлерi үшiн белгiленген қосымша демалыстың ұзақтығына қарай, әрбiр жұмыс бойынша жеке есептеледi.

4. В случае не проведения работодателем аттестации по условиям труда производственных объектов организации, сокращенная продолжительность рабочего времени и дополнительные отпуска, повышенные размеры оплаты труда предоставляются в полном объеме, предусмотренном в Списке.
5. Работникам, профессии и должности которых предусмотрены в разделе "Общие профессии всех отраслей экономики" Списка, сокращенная продолжительность рабочего времени и дополнительный отпуск предоставляются независимо от того, в каких производствах или цехах они работают, если эти профессии и должности специально не предусмотрены в соответствующих разделах или подразделах Списка.
6. Бригадирам, его помощникам, должности которых предусмотрены в Списке, сокращенная продолжительность рабочего времени и дополнительный отпуск предоставляются той же продолжительности, что и рабочим соответствующих профессий.
7. Контроль за правильностью применения Списка осуществляется государственными инспекторами труда.
Глава 2. Порядок установления сокращенной продолжительности рабочего времени
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2020 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Сокращенная продолжительность рабочего времени, указанная в Списке, устанавливается работникам, лишь в те дни, когда они заняты во вредных условиях труда более половины рабочего дня, установленные для работы данного производства, цеха, профессии или должности.
9. Работникам сторонних организаций и работникам вспомогательных цехов организаций в дни их работы в действующих производствах и цехах с вредными условиями труда, где как для основных работников, так и для ремонтного и обслуживающего персонала этих производств и цехов установлена сокращенная продолжительность рабочего времени, также устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени в порядке, предусмотренном пунктом 8 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок предоставления дополнительного отпуска
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2020 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Работнику, проработавшему в рабочем году в производствах, цехах, профессиях и должностях, с вредными условиями труда предусмотренных в Списке предоставляется дополнительный отпуск пропорционально фактический проработанным дням.
11. В тех случаях, когда работники в рабочем году работали в разных производствах, цехах, профессиях и должностях, за работу в которых предоставляется дополнительный отпуск разной продолжительности, подсчет времени, проработанного во вредных условиях труда, производится отдельно по каждой работе, исходя из установленной Списком продолжительности дополнительного отпуска для работников соответствующих производств, цехов, профессий и должностей.

12. Еңбек шарты бұзылған кезде, оның негiздемесiне қарамастан, қосымша демалыс алу құқығын пайдаланбаған не толығымен пайдаланбаған жұмыскерге өтемақы төленедi.
13. Еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстер мен цехтарда үнемi жұмыс iстейтiн жұмыскерлерге қосымша демалыс толығымен немесе жұмыскердiң қалауы бойынша бөлiніп берiледi.
14. Кәсiптерi мен лауазымдары Тiзiмге кiрмеген, бiрақ жекелеген уақыт кезеңдерінде еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстерде, цехтарда, кәсiптерде және лауазымдарда жұмыс істейтін жұмыскерлерге қосымша демалыс кәсiптерi мен лауазымдары Тiзiмде көзделген жұмыскерлерге қолданылатын негiздемелермен берiледi.
15. Бөлек ұйымдардың (құрылыс, жөндеу, iске қосу-баптау) жұмыскерлерiне және ұйымдардың қосалқы цехтарының (механикалық, жөндеу, энергетикалық, автоматика) жұмыскерлерiне еңбек жағдайлары зиянды өндiрiстер мен цехтарда жұмыс істеген уақыты үшiн қосымша демалыс негізгі жұмыскерлермен бірдей негіздемелер бойынша Қағидалардың осы тарауында көзделген тәртiппен берiледi.
16. Негiзгi және қосымша демалыстардың ұзақтығын есептеу негiзгi және қосымша демалыстардың күндерiн күнтiзбелiк күндермен қосу арқылы жүргізіледi.
4-тарау. Еңбекке ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшерін белгілеу тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.12.2020 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеу еңбек жағдайлары қалыпты жұмыстарда істейтін жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеумен салыстырғанда жоғарылатылған мөлшерде, жоғарылатылған лауазымдық айлықақылар (мөлшерлемелер) немесе еңбек жағдайларын салалық келісімде айқындалатын зияндылық пен қауіптілік дәрежесі бойынша сыныптайтын салалық коэффициенттерді ескере отырып, ұжымдық шартта немесе жұмыс берушінің актісінде мөлшері айқындалатын қосымша ақылар белгілеу арқылы белгіленеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.12.2020 № 488 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және қауiптi жұмыстарда iстейтiн азаматтық қызметшiлердің, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдар жұмыскерлерiнің, қазыналық кәсiпорындар жұмыскерлерiнің еңбегіне ақы төлеудің жоғарылатылған мөлшерi Еңбек кодексінің 15-бабының 4) тармақшасына сәйкес белгiленедi.

12. При расторжении трудового договора, независимо от его основания, работнику, который не использовал или использовал не полностью свое право на дополнительный отпуск, выплачивается компенсация.
13. Работникам, постоянно занятым в производствах и цехах с вредными условиями труда, дополнительный отпуск представляется полностью или по желанию работника по частям.
14. Работникам, профессии и должности которых не включены в Список, но выполняющим в отдельные периоды времени работу в производствах, цехах, профессиях и должностях с вредными условиями труда, дополнительный отпуск предоставляется на тех же основаниях, что и работникам, профессии и должности которых предусмотрены в Списке.
15. Работникам сторонних организаций (строительных, ремонтных, пусконаладочных) и работникам вспомогательных цехов организаций (механического, ремонтного, энергетического, автоматики) за время их работы в производствах и цехах с вредными условиями труда дополнительный отпуск предоставляется на тех же основаниях, что и для основных работников в порядке, предусмотренном настоящей главой Правил.
16. Исчисление продолжительности основного и дополнительного отпусков, производится суммированием дней основного и дополнительного отпусков в календарных днях.
Глава 4. Порядок установления повышенного размера оплаты труда
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2020 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Оплаты труда работников, занятых на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда, устанавливается в повышенном размере по сравнению с оплатой труда работников, занятых на работах с нормальными условиями труда, путем установления повышенных должностных окладов (ставок) или доплат, размер которых определяется коллективным договором или актом работодателя с учетом отраслевых коэффициентов, классифицирующих условия труда по степени вредности и опасности, определяемых отраслевым соглашением.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.12.2020 № 488 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Повышенный размер оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий, занятых на тяжелых работах, работах с вредными, опасными условиями труда устанавливается в соответствии с подпунктом 4) статьи 15 Трудового кодекса.