"Мұражайдың сақтау қоймасындағы мұражай жәдігерлері мен мұражай коллекцияларына қол жеткізу ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат Министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 25 мамырдағы № 154 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 10 желтоқсандағы № 386 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 қаңтарда № 12840 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2016 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
«Мәдениет туралы» 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 6 тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің міндетін атқарушының «Мұражайдың сақтау қоймасындағы мұражай жәдігерлері мен мұражай коллекцияларына қол жеткізу ережесі туралы» 2007 жылғы 25 мамырдағы № 154 бұйрығына (№ 4725-пен тiркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2007 жылғы 11 маусымда жарияланған) келесі өзгерістер енгізілсін:
Бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы»;
Бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу қағидалары бекітілсін.»;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде және мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін электрондық тасымалдағышта елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы нормативті құқықтық актілерінің эталонды бақылау банкіне енгізу үшін елтаңбалы мөрмен куәландырылған қағаз данасын қоса бере отырып уәкілетті тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық түрдегі оның көшірмелерін жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы тармақта көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді осы іс-шаралар орындалғаннан кейін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 мая 2007 года № 154 "Об утверждении Правил доступа к музейным экспонатам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 10 декабря 2015 года № 386. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 января 2016 года № 12840
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2016.
В соответствии с пунктом 6 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года «О культуре» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра культуры и информации Республики Казахстан от 25 мая 2007 года № 154 «Об утверждении Правил доступа к музейным экспонатам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея» (зарегистрированный за № 4725, опубликованный в собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 11 июня 2007 года) следующие изменения:
наименование приказа изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил доступа к музейным предметам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея»;
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила доступа к музейным предметам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея.»;
Правила доступа к музейным предметам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по делам культуры и искусства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копий для официального опубликования в информационно-правовой системе «Әділет» и периодическом печатном издании на электронном носителе с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью, для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде, удостоверенных электронной цифровой подписью уполномоченного лица, с приложением бумажного экземпляра, заверенного гербовой печатью;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан после официального опубликования;
4) представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом в течение десяти рабочих дней со дня исполнения мероприятий.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі               А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2015 жылғы 10 желтоқсандағы № 386
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушының
2007 жылғы 25 мамырындағы
№ 154 бұйрығымен бекітілген
«Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. «Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу Қағидалары (бұдан әрі – Қағида) музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына (бұдан әрі – музей заттары) қол жеткізу тәртібін белгілейді.
2. Музейдің сақтау қоймасындағы музей заттары мен музей коллекцияларына қол жеткізу тәртібі
2. Музейдің сақтау қоймасына қол жеткізу музей заттарының сақталуына жауапты музей қызметкерімен қамтамасыз етіледі (бұдан әрі – сақтаушы).
3. Сақтау қоймасына әрбір кіру сақтаушымен жүргізілетін сақтау қоймасына келу журналында белгіленеді. Сақтау қоймасына келу журналында сақтау қоймасына келушілердің мерзімі, уақыты және келу мақсаты, тегі және аты мен әкесінің атының бірінші әріптері жөнінде жазба енгізіліп, сақтаушының және келушінің қолдары қойылады.
Сақтау қоймасына келу журналы байланады, нөмірленеді және соңғы жазба енгізілгеннен кейін сақтаушының қолы қойылып, музейдің мөрімен басылады.
4. Музей қызметкерлері сақтау қоймасына тек өндірістік қажеттілікпен кіреді.
5. Музей заттарын музей аумағының шегінде сақтау қоймасынан уақытша пайдалануға тапсыру сақтаушы мен музей қызметкерлері арасында осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тапсыру актісімен ресімделеді.
Музей заттарын сақтау қоймасына қабылдау осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қайтару актісімен ресімделеді.
6. Жеке тұлғалар сақтау қоймасына музей сақтаушысымен берілген бір реттік рұқсат қағазымен кіре алады. Рұқсат қағазы келушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) сақтау қоймасында болған уақыты, келу мақсаты туралы мәліметті қамтыйды.
Бір реттік рұқсат қағазы келуші сақтау қоймасына кіріп шыққаннан кейін қор сақтаушыда қалады.
Музейдің сақтау қоймасындағы музей
заттары мен музей коллекцияларына
қол жеткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(музейдің толық атауы)
№ ____ Тапсыру актісі
Осы акт « » ___________ 20 __ жылы ____________________________
___________________________________________________________ құрамымен
(музейдің бас қор сақтаушысының, сақтаушысының аты, жөні, әкесінің аты, (болған жағдайда)
төмендегі музей заттары мен (немесе) музей коллекцияларын:
« » ________ 20 __ жылға дейін тапсырғандығы, ал ____________________
(аты, жөні, әкесінің аты, (болған жағдайда), лауазымы)
уақытша пайдалануға ______________________________________ мақсатында
қабылдағаны туралы жасалды:
№ р/с
Музей затының атауы және қысқаша сипаттамасы, оның дайындалу техникасы, өлшемі
Музей заттарының саны
Музей затының шифры
Музей затының сақталуы
Ескерту
1
2
3
4
5
6
Мен,_________________________________________________________________
көрсетілген музей заттары мен музей коллекцияларын қабылдаған тұлғаның
_____________________________________________________________________
аты, жөні, әкесінің аты, (болған жағдайда), лауазымы)
көрсетілген музей заттары мен (немесе) музей коллекцияларын қабылдаймын, және олардың сақталуын қамтамасыз етемін және осы актіде белгіленген мерзімде қайтарамын.
Музейдің сақтау қоймасындағы музей
заттары мен музей коллекцияларына
қол жеткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(музейдің толық атауы)
№ ____ Қайтару актісі
Осы акт « » ___________ 20 __ жылы ____________________________
___________________________________________________________ құрамымен
(музейдің бас қор сақтаушысының, сақтаушысының аты, жөні, әкесінің аты, (болған жағдайда)
төмендегі музей заттары мен (немесе) музей коллекцияларын:
« » ________ 20 __ жылға дейін тапсырғандығы, ал ____________________
(аты, жөні, әкесінің аты, (болған жағдайда), лауазымы)
« » ________ 20 __ жылы қайтарғаны туралы жасалды:
№ р/с
Музей затының атауы және қысқаша сипаттамасы, оның дайындалу техникасы, өлшемі
Музей заттарының саны
Музей затының шифры
Музей затының сақталуы
Ескерту
1
2
3
4
5
6

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан                       А. Мухамедиулы
Приложение к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 10 декабря 2015 года № 386
Утверждены приказом исполняющего
обязанности Министра культуры
и информации Республики Казахстан
от 25 мая 2007 года № 154
Правила доступа к музейным предметам и музейным
коллекциям, находящимся в хранилище музея 1. Общие положения
1. Настоящие Правила доступа к музейным предметам и музейным коллекциям, находящимся в хранилище музея (далее – Правила) определяют порядок доступа к музейным предметам и музейным коллекциям (далее –музейные предметы), находящимся в хранилище музея.
2. Порядок доступа к музейным предметам и музейным
коллекциям, находящимся в хранилище музея
2. Доступ к хранилищу музея обеспечивается сотрудником музея, ответственным за хранение музейных предметов (далее – хранитель).
3. Каждое посещение хранилища фиксируется в журнале посещений хранилища, который ведется хранителем. В журнале посещений хранилища вносятся записи о дате, времени и целях посещения, фамилии и инициалов посетителей хранилища, а также подписи хранителя и посетителей.
Журнал посещений хранилища прошнуровывается, пронумеровывается и после внесения последней записи подписывается хранителем и скрепляется печатью музея.
4. Сотрудники музея имеют доступ в хранилище только по производственной необходимости.
5. Временная передача музейных предметов из хранилища во временное пользование в пределах территории музея между хранителем и сотрудниками музея оформляется актом выдачи по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Прием музейных предметов в хранилище оформляется актом возврата по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Физические лица имеют доступ в хранилище музея при наличии разового пропуска в хранилище, подписанного хранителем музея. Разовый пропуск содержит сведения о фамилии, имени, отчества (при его наличии) посетителя, времени нахождения в хранилище, цели посещения.
Разовый пропуск после посещения посетителя хранилище остается у хранителя.
Приложение 1
к Правилам доступа к музейным
предметам и музейным коллекциям,
находящимся в хранилище музея
Форма
______________________________
(полное наименование музея)
Акт выдачи № ____
Настоящий акт составлен о том, что «__» ________ 20__ года
в составе:____________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) главного хранителя,
хранителя музея)
выдал (-и) до « » ________ 20__ года, а _____________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
приняли во временное пользование с целью ___________________________,
следующие музейные предметы и (или) музейные коллекции:
п/п
Наименование музейного предмета и музейной коллекции и их краткое описание
Количество музейных предметов и музейной коллекции
Шифр музейного предмета и музейной коллекции
Сохранность музейного предмета и музейной коллекции
Примечание
1
2
3
4
5
6
Я, __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность лица,
принявшего перечисленные
____________________________________________________________________
музейные предметы и (или ) музейные коллекции)
принимаю перечисленные музейные предметы и (или ) музейные коллекции,
и обеспечу их сохранность и верну в сроки, установленные настоящим
актом.
Приложение 2
к Правилам доступа к музейным
предметам и музейным коллекциям,
находящимся в хранилище музея
Форма
______________________________
(полное наименование музея)
Акт возврата музейных предметов № ____
Настоящий акт составлен о том, что «__» _____ 20__ года в составе:___
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) главного хранителя,
хранителя музея)
принял (-и) в хранилище, «__» ________ 20__ года, а _________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
возвратил « » ________ 20__ года следующие музейные предметы и
музейные коллекции:
Наименование музейного предмета и музейной коллекции и их краткое описание
Количество музейных предметов и музейной коллекции
Шифр музейного предмета и музейной коллекции
Сохранность музейного предмета и музейной коллекции
Примечание
1
2
3
4
5
6