"Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1173 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 қаңтарда № 12884 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 1 шілдедегі № 440-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 01.07.2021 № 440-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алпыс күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" 1998 жылғы 24 наурыздағы № 213 Қазақстан Республикасы Заңының 43-1-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Техникалық реттеу саласындағы сарапшы-аудиторларды аттестаттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 116 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10513 болып тіркелген, 2015 жылғы 4 сәуірдегі № 61 (27937) "Казахстанская правда" газетінде жарияланған) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары мен олардың сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті (Б.Б. Қанешев):

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1173. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2016 года № 12884. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 июля 2021 года № 440-НҚ.
Сноска. Приказ утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 01.07.2021 № 440-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 24 марта 1998 года № 213 "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 116 "О некоторых вопросах аттестации экспертов-аудиторов в области технического регулирования" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10513, опубликованный 4 апреля 2015 года в газете "Казахстанская правда" № 61 (27937) следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Разрешительные требования к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и перечень документов, подтверждающих соответствие им, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
Разрешительные требования к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара, и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Канешев Б.Б.) обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
А. Рау
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_______________ М. Құсайынов
2015 жылғы 21 желтоқсан
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 1173 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 6 ақпандағы
№ 116 бұйрығына 1-қосымша
Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары мен олардың сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесі
р/с №
Рұқсат беру талаптары:
Рұқсат беру талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1. Өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келетін жоғары білімінің болуы немесе стандарттау, сертификаттау және метрология мамандығы бойынша (салалар бойынша) жоғары білімінің болуы не егер білімі мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келмейтін жағдайда, мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде он жыл жұмыс өтілі болған кезде орта білімнен кейінгі білімге рұқсат етіледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары мен олардың сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесі қосымшасына және рұқсат беру талаптарына сәйкес (бұдан әрі – рұқсат беру талаптары).
2
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл, олардың ішінде мәлімделетін аттестаттау бағытында кемінде екі жыл немесе мәлімделетін аттестаттау бағытында жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
3
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі.
Өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау бойынша курстар өткізу мерзімдері кемінде академиялық 80 сағатты құрайды.
Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде академиялық 40 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді.
Қазақстан Республикасында жаңа аттестаттау бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау курстарын өту үшін жағдайлар болмайтын кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс курстар өтуге кемінде академиялық 40 сағат көлемінде жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
Өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру жөніндегі куәліктердің қолданылу мерзімі – бір жыл.
4
Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған немесе халықаралық сарапшы-аудитор ретінде немесе Еуразиялық экономикалық одақтың қатысушы мемлекеттерінде аттестатталған және аталған бағытта кемінде үш жыл жұмыс істеген сарапшы-аудиторда практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өту.
Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғалардың тағылымдамдан өтуі қажет етілмейді.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес, мәлімделетін бағытта тағылымдамадан өтуі туралы (әр түрлі схемалар бойынша сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) – кемінде бес есеп немесе сәйкес мәлімделетін аттестаттау бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәлімделетін аттестаттау бағыттарында практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өтуді аттестаттау бағыттары бойынша даярлық (қайта даярлық) бойынша курстарды тыңдаудан соң жүзеге асырады.
Бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғаларға мәлімделетін аттестаттау саласындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынады.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3.Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4.Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Рау
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
________________ М. Кусаинов
21 декабря 2015 года
Приложение 1
к приказу исполняющего обязанности
министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 4 декабря 2015 года № 1173
Приложение 1
к приказу исполняющего обязанности
министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 6 февраля 2015 года № 116
Разрешительные требования
к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия,
аккредитации определению страны происхождения товара,
статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и
перечень документов, подтверждающих
соответствие им
п/п
Разрешительные требования:
Документы, подтверждающие соответствия разрешительным требованиям
Примечание
1
2
3
4
1. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия продукции:
1
Наличие высшего образования соответствующего заявляемому направлению аттестации или наличие высшего образования по специальности стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям) либо в случае, если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации наличие стажа работы не менее пяти лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации.
При наличии стажа работы не менее десяти лет в качестве эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации допускается послесреднее образование.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара,
статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и перечень документов, подтверждающих соответствие им (далее - разрешительные требования)
2
Стаж работы по специальности не менее пяти лет, из которых не менее двух лет в заявляемом направлении аттестации или не менее пяти лет стажа работы в заявляемом направлении аттестации.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации.
Сроки проведения курсов по подготовке, переподготовке физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия продукции составляют не менее 80 академических часов.
Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения курсов по подготовке, переподготовке по новым направлениям аттестации, допускается прохождение курсов за пределами Республики Казахстан в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия продукции - один год.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан или аттестованного в качестве международного эксперта-аудитора или в странах-участницах Евразийского экономического Союза в заявляемом направлении аттестации работающего в данном направлении не менее трех лет.
Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям, не менее пяти отчетов о прохождении стажировок в заявляемом направлении аттестации (включая информацию о работах по подтверждению соответствия по различным схемам) или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке)
Лица, ранее аттестованные в заявляемом направлении аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.

2. Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Келесі мамандықтардың біреуі бойынша жоғары білімінің болуы*: техникалық ғылымдар және технология; жаратылыстану ғылымдары (механика, физика, ядролық физика, химия, биология, экология); әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес (менеджмент); әскери іс және қауіпсіздік (өрт қауіпсіздігі, ақпараттық қауіпсіздік жүйелері); денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету(медицина) (қоғамдық денсаулық сақтау, фармация); ауылшаруашылық ғылымдары, ветеринария не егер білімі мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келмейтін жағдайда, мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Тамақ өнімдері менеджменті жүйелеріне қауіпсіздігінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудитор мәлімделетін аттестаттау саласында немесе аралас білім салаларында жоғары білімі бар тұлға болуы мүмкін.
Ақпараттық қауіпсіздіктің менеджмент жүйелеріне сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудитор мәлімделетін аттестаттау саласында немесе аралас білім салаларында жоғары білімі (техникалық ғылымдар және технологиялық, жаратылыстану ғылымдары) бар тұлға болуы мүмкін.
Фармацияда тиісті практикалар бойынша менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудитор: өндірістік практикаға тиесілі (GMP), дистрибьюторлік практикаға тиесілі (GDP) және дәріханалық практикаға тиесілі (GPP) жоғары фармацевтік білімі бар тұлға болуы мүмкін.
Мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде он жыл жұмыс өтілі болған кезде орта білімнен кейінгі білімге рұқсат етіледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
2
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде үш жыл және мәлімделетін аттестаттау бағытында кемінде екі жыл немесе мәлімделетін аттестаттау бағытында жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
3
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі.
Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау бойынша курстар өткізу мерзімдері кемінде академиялық 80 сағатты құрайды.
Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде академиялық 40 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді.
Қазақстан Республикасында жаңа аттестаттау бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау курстарын өту үшін жағдайлар болмайтын кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс курстар өтуге кемінде академиялық 40 сағат көлемінде жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру жөніндегі куәліктердің қолданылу мерзімі – екі жыл.
4
Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған немесе халықаралық сарапшы-аудитор ретінде немесе Еуразиялық экономикалық одақтың қатысушы мемлекеттерінде аттестатталған және аталған бағытта кемінде екі жыл жұмыс істеген сарапшы-аудиторда практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өту.
Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғалардың тағылымдамдан өтуі қажет етілмейді.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес, жалпы ұзақтығы жиырма жұмыс күнінен кем емес мәлімделетін бағытта тағылымдамадан өтуі туралы (құжаттаманы талдауды, тексеруге қатысуды және олар туралы есеп жасауды қоса алғанда) кемінде 4 (төрт) есеп немесе сәйкес мәлімделетін аттестаттау бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәлімделетін аттестаттау бағыттарында практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өтуді аттестаттау бағыттары бойынша даярлық (қайта даярлық) бойынша курстарды тыңдаудан соң жүзеге асырады.
Бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғаларға мәлімделетін аттестаттау саласындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынады.

2. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента:
1
Наличие высшего образования по одному из следующих специальностей*:
технические науки и технологии; естественные науки (механика, физика, ядерная физика, химия, биология, экология);
социальные науки, экономика и бизнес (менеджмент), военное дело и безопасность (пожарная безопасность, системы информационной безопасности), здравоохранение и социальное обеспечение (медицина) (общественное здравоохранение, фармация), сельскохозяйственные науки, ветеринария либо в случае, если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации наличие стажа работы не менее пяти лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации.
Экспертом-аудитором по подтверждению соответствия систем менеджмента безопасности пищевых продуктов может быть лицо, имеющее высшее образование в заявляемом направлении аттестации или смежных отраслях знаний.
Экспертом-аудитором по подтверждению соответствия систем менеджмента информационной безопасности может быть специалист, имеющий высшее образование (технические науки и технологические, естественные науки) в заявляемом направлении аттестации или в смежных областях знаний.
Экспертом-аудитором по подтверждению соответствия систем менеджмента по надлежащим практикам в фармации: надлежащей производственной практики (GMP), надлежащей дистрибьюторской практики (GDP) и надлежащей аптечной практики (GPP) может быть специалист, имеющий высшее фармацевтическое образование.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
2
Стаж работы по специальности не менее трех лет и не менее двух лет в заявляемом направлении аттестации или не менее пяти лет стажа работы в заявляемом направлении аттестации.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации.
Сроки проведения курсов по подготовке, переподготовке физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия систем менеджмента составляют не менее 80 академических часов.
Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения курсов по подготовке, переподготовке по новым направлениям аттестации, допускается прохождение курсов за пределами Республики Казахстан в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия систем менеджмента - два года.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан или аттестованного в качестве международного эксперта-аудитора или в странах-участницах Евразийского экономического Союза в заявляемом направлении аттестации работающего в данном направлении не менее двух лет.
Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям, не менее четырех отчетов о прохождении стажировок в заявляемом направлении аттестации общей продолжительностью не менее двадцати рабочих дней (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них) или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке) Лица, ранее аттестованные в заявляемом направлении аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.

3. Көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келетін жоғары білімінің болуы немесе стандарттау, сертификаттау және метрология мамандығы бойынша (салалар бойынша) жоғары білімінің болуы не егер білімі мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келмейтін жағдайда, мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде он жыл жұмыс өтілі болған кезде орта білімнен кейінгі білімге рұқсат етіледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
2
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл, олардың ішінде мәлімделетін аттестаттау бағытында кемінде екі жыл немесе мәлімделетін аттестаттау бағытында жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
3
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі.
Көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау бойынша курстар өткізу мерзімдері кемінде академиялық 80 сағатты құрайды.
Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде академиялық 40 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді.
Қазақстан Республикасында жаңа қызмет бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау курстарын өту үшін жағдайлар болмайтын кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс курстар өтуге кемінде академиялық 40 сағат көлемінде жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
Көрсетілетін қызметтің сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру жөніндегі куәліктердің қолданылу мерзімі – екі жыл.
4
Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінде сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған немесе халықаралық сарапшы-аудитор ретінде немесе Еуразиялық экономикалық одақтың қатысушы мемлекеттерінде аттестатталған және аталған бағытта кемінде үш жыл жұмыс істеген сарапшы-аудиторда практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өту.
Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғалардың тағылымдамдан өтуі қажет емес.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес, мәлімделетін бағытта тағылымдамадан өтуі туралы (әр түрлі схемалар бойынша сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) – кемінде бес есеп немесе сәйкес мәлімделетін аттестаттау бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәлімделетін аттестаттау бағыттарында практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өтуді аттестаттау бағыттары бойынша даярлық (қайта даярлық) бойынша курстарды тыңдаудан соң жүзеге асырады.
Бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғаларға мәлімделетін аттестаттау саласындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынады.

3. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия услуг:
1
Наличие высшего образования, соответствующего заявляемому направлению аттестации или наличие высшего образования по специальности стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям) либо в случае, если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации наличие стажа работы не менее пяти лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
2
Стаж работы по специальности не менее пяти лет, из которых не менее двух лет в заявляемом направлении аттестации или не менее пяти лет стажа работы в заявляемом направлении аттестации.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации.
Сроки проведения курсов по подготовке, переподготовке физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия услуг составляют не менее 80 академических часов.
Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения курсов по подготовке, переподготовке по новым направлениям аттестации, допускается прохождение курсов за пределами Республики Казахстан в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия услуг - два года.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан или аттестованного в качестве международного эксперта-аудитора или в странах-участницах Евразийского экономического Союза в заявляемом направлении аттестации работающего в данном направлении не менее трех лет.
Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям, не менее пяти отчетов о прохождении стажировок в заявляемом направлении аттестации (включая информацию о работах по подтверждению соответствия по различным схемам)или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке). Лица, ранее аттестованные в заявляемой области аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемой области аттестации.

4. Аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Жоғары білімінің болуы.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
2
Мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келетін аккредиттеу саласындағы немесе аккредиттеу жөніндегі органның тартылған (соңғы бес жылдың ішінде кемінде жылына үш рет) бағалаушысы немесе техникалық сарапшысы ретінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
3
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі. Аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау, қайта даярлау бойынша курстар өткізу мерзімдері кемінде академиялық 80 сағатты құрайды.
Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде академиялық 40 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді.
Қазақстан Республикасында жаңа қызмет бағыттары бойынша даярлау, қайта даярлау курстарын өту үшін жағдайлар болмайтын кезде Қазақстан Республикасының шегінен тыс курстар өтуге кемінде академиялық 40 сағат көлемінде жол беріледі.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
Аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру жөніндегі куәліктердің қолданылу мерзімі – екі жыл.
4
Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімінде сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған және кемінде үш жыл аталған бағытта жұмыс істеген сарапшы-аудиторда мәлімделетін аттестаттау саласында практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өтуі.
Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғалардың тағылымдамдан өтуі қажет емес.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес, мәлімделетін бағытта ағылымдамадан өтуі туралы (құжаттаманы талдауды, тексеруге қатысуды және олар туралы есеп жасауды қоса алғанда) кемінде 3 (үш) есеп немесе сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәлімделетін аттестаттау бағыттарында практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өтуді аттестаттау бағыттары бойынша даярлық (қайта даярлық) бойынша курстарды тыңдаудан соң жүзеге асырады.
Бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғаларға мәлімделетін аттестаттау саласындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынады.

4. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по аккредитации:
1
Наличие высшего образования
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению и разрешительным требованиям.
2
Опыт работы в сфере аккредитации соответствующий заявляемому направлению аттестации не менее пяти лет или в качестве привлекаемого (не менее трех раз в год в течение последних пяти лет) оценщика или технического эксперта органа по аккредитации.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению и разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации.
Сроки проведения курсов по подготовке, переподготовке физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по аккредитации составляют не менее 80 академических часов.
Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения курсов по подготовке, переподготовке по новым направлениям аттестации, допускается прохождение курсов за пределами Республики Казахстан в объеме не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению и разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по аккредитации - два года.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан и работающий в данном направлении не менее трех лет.
Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению и разрешительным требованиям, не менее трех отчетов о прохождении стажировок в заявляемом направлении аттестации (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них) или отчет о деятельности эксперта-аудитора.
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке). Лица, ранее аттестованные в заявляемой области аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемой области аттестации.

5. Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Келесі мамандықтардың біреуі бойынша жоғары білімінің болуы*: техникалық ғылымдар және технология, егер білімі мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келмейтін жағдайда, мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша сарапшы-аудитор ретінде кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
жоғары бiлiм туралы дипломның көшiрмесi
2
Кемінде жалпы екі жыл жұмыс өтілі.
жұмыс өтілін растайтын жұмыс орнынан анықтама немесе еңбек кiтапшасынан үзiндi көшiрме ұсынылуға тиiс
3
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі.
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау бойынша курстар өткізу мерзімдері кемінде академиялық 80 сағатты құрайды.
Бұрын аттестатталған жеке тұлғалар кемінде академиялық 40 сағат көлемінде біліктілігін арттырудан өтеді.
оқу орталығы куәлiгiнiң не жеке тұлғаның теориялық даярлығын растайтын сертификаттың көшiрмесi
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру жөніндегі куәліктердің қолданылу мерзімі – бір жыл.
4
Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған және кемінде үш жыл аталған бағытта жұмыс істейтін сарапшы-аудиторда практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өтуі.
тауардың шығарылған елiн, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегі жұмыстарды жүргiзуге өзінің қатысқанын растайтын жеке тұлғаның тағылымдамадан өткенi туралы он есептiң көшiрмесi
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәлімделетін аттестаттау бағыттарында практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өтуді аттестаттау бағыттары бойынша даярлық (қайта даярлық) бойынша курстарды тыңдаудан соң жүзеге асырады.
6. Персоналдың сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға қойылатын рұқсат беру талаптары:
1
Мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келетін жоғары білімінің болуы не егер білімі мәлімделетін аттестаттау бағытына сәйкес келмейтін болса, ондай жағдайда мәлімделетін қызмет ету бағытында кемінде бес жыл жұмыс өтілінің болуы.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
2
Мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде бес жыл немесе мәлімделетін қызмет ету бағытында жұмыс өтілі кемінде бес жыл.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
3
Мәлімделетін аттестаттау бағытында даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өтуі.
Персоналдың сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларды даярлау немесе біліктілігін арттыру бойынша курстар өткізу мерзімдері кемінде академиялық 40 сағатты құрайды.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес.
Персоналдың сәйкестігін растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды даярлау (қайта даярлау) немесе біліктілігін арттыру жөніндегі куәліктердің қолданылу мерзімі – екі жыл.
4
Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің тізілімінде сарапшы-аудитор ретінде аттестатталған және кемінде екі жыл аталған бағытта жұмыс істеген сарапшы-аудиторда мәлімделетін аттестаттау саласында практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өтуі.
Қазақстан Республикасында тағылымдамадан өту үшін жағдайлар болмайтын жағдайда, тиісті бағыттар бойынша кәсіби қауымдастықтардың ұсынымдары рұқсат етіледі.
Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғалардың тағылымдамдан өтуі қажет емес.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны қосымшаға және рұқсат беру талаптарына сәйкес, мәлімделетін бағытта тағылымдамадан өтуі туралы кемінде 3 (үш) есеп немесе тиісті бағыттар бойынша кәсіби қауымдастықтардың ұсынымдары немесе сәйкес мәлімделетін аттестаттау бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәлімделетін аттестаттау бағыттарында практикалық дайындықтан (тағылымдамадан) өтуді аттестаттау бағыттары бойынша даярлық (қайта даярлық) бойынша курстарды тыңдаудан соң жүзеге асырады.
Бұрын мәлімделетін аттестаттау саласында аттестатталған тұлғаларға мәлімделетін аттестаттау саласындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынады.
Ұсынымда мәлімделген аттестаттау бағытындағы сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаның кәсіби біліктілігі мен дағдылары көрсетілуге тиіс.
* Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орындарынан кейінгі мамандықтарының жіктеуішіне сәйкес.
Сәйкестікті растау, аккредиттеу,
тауарды шығарған елді, Кеден одағы
тауарының немесе шетел тауарының
мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат
беру талаптары мен олардың сәйкестігін
растайтын құжаттар тізбесіне қосымша
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға мәліметтерінің нысаны
_______________________________________________________________
(мәлімделетін аттестаттау бағыты)
Толтырылған күні_____________________________________________________
1. Жеке деректері:
Тегі_________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған кезде) _____________________________________
Туған жылы __________________________________________________________
Жеке тұлғаны куәләндыратын құжат (нөмірі, кім және қашан берді)
_____________________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі____________________________________________
Білімі_______________________________________________________________
Аяқтаған оқу орнының атауы___________________________________________
Аяқтаған жылы _______________________________________________________
Білімі туралы құжаттың (диплом) нөмірі_______________________________
(шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаты болған
кезде, Қазақстан Республикасының аумағында заңнамамен белгіленген
тәртіппен білім беру туралы құжатты нострификациялау туралы
мәліметтерді көрсету)
Диплом бойынша мамандығы ____________________________________________
Диплом бойынша біліктілігі __________________________________________
Ғылыми дәрежесі (бар болған кезде)___________________________________
Аттестаты (бар болған кезде)_________________________________________
(сарапшы-аудитордың)
20 __ жылы "___" _________ № _______________________________берілген.
Жұмыс орны __________________________________________________________
Лауазымы ____________________________________________________________
телефоны ___________________________________________________________
Тұрғылықты мекенжайы ________________________________________________
2. Жұмыс өтілінің бар екендігі туралы деректер:
Күні
Ұйым атауы, лауазымы
Негізгі міндеттемелері
басталуы
аяқталуы

5. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара:
1
Наличие высшего образования по одному из следующих специальностей*: технические науки и технологии, если образование не соответствует наличие стажа работы не менее пяти лет в качестве эксперта-аудитора по заявляемому направлению аттестации.
копия диплома о высшем образовании.
2
Общий стаж работы не менее двух лет.
справка с места работы или выписка из трудовой книжки, подтверждающая общий стаж работы
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации.
Сроки проведения курсов по подготовке, физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара составляют не менее 80 академических часов.
Физические лица, ранее аттестованные, проходят повышение квалификации в объеме не менее 40 академических часов.
копия удостоверения учебного центра либо сертификата, подтверждающего теоретическую подготовку физического лица
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара - один год.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза и работающий в данном направлении не менее трех лет.
копии десяти отчетов о прохождении физическим лицом стажировок, подтверждающих его участие в проведении работ по определению страны происхождения товара статуса товара Таможенного союза или иностранного товара
Прохождение стажировки в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации.
6. Разрешительные требования к физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы по подтверждению персонала:
Наличие высшего образования, соответствующего заявляемому направлению аттестации либо в случае, если образование не соответствует заявляемому направлению аттестации наличие стажа работы не менее пяти лет в заявляемом направлении деятельности.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
2
Стаж работы по специальности не менее пяти лет или не менее пяти лет в заявляемом направлении деятельности.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
3
Прохождение курсов подготовки (переподготовки) или повышения квалификации в заявляемом направлении аттестации.
Сроки проведения курсов по подготовке или повышению квалификации физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия персонала составляют не менее 40 академических часов.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям.
Срок действия удостоверений по подготовке (переподготовке) или повышению квалификации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия персонала - два года.
4
Прохождение практической подготовки (стажировки) в заявляемой области аттестации у эксперта-аудитора, аттестованного в качестве эксперта-аудитора в государственной системе технического регулирования Республики Казахстан и работающий в данном направлении не менее двух лет.
При отсутствии в Республике Казахстан условий для прохождения практической подготовки (стажировки) допускается
рекомендации профессиональных ассоциаций по соответствующим направлениям.
Не требуется прохождение стажировки лицам, ранее аттестованным в заявляемой области аттестации, за исключением экспертов-аудиторов лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли.
Форма сведений, физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно приложению к разрешительным требованиям, не менее 3 (трех) отчетов о прохождении стажировок в заявляемой области аттестации или рекомендации профессиональных ассоциаций по соответствующим направлениям или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
Прохождение стажировки в заявляемом направлении аттестации осуществляется физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы после завершения курсов по подготовке (переподготовке)Лица, ранее аттестованные в заявляемой области аттестации представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемой области аттестации.
В рекомендации должны отражаться навыки и профессиональная компетентность физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы в заявляемом направлении аттестации.
* В соответствии с классификатором специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан.
Приложение
к разрешительным требованиям
к экспертам-аудиторам
по подтверждению соответствия,
аккредитации, определению страны
происхождения товара и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма сведений
физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы
_____________________________________________________________________
(заявляемое направление аттестации)
Дата заполнения _____________________________________________________
Личные данные:
Фамилия ____________________________________________________________
Имя ________________________________________________________________
Отчество (при наличии) ______________________________________________
Год рождения ________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность (номер, когда и кем выдан) ________
Индивидуальный идентификационный номер_______________________________
Образование _________________________________________________________
Название законченного учебного заведения_____________________________
Год окончания ____________________
Номер документа об образовании (диплома) ____________________________
(при наличии документа об образовании, выданного зарубежной
организацией образования, указать сведения о нострификации документа
об образовании на территории Республики Казахстан в установленном
законодательством порядке)
Специальность по диплому ___________________________________________
Квалификация по диплому ____________________________________________
Ученая степень (при наличии) _______________________________________
Аттестат (при наличии) _____________________________________________
(эксперта-аудитора)
№ ____________________________ выданный "___" __________ 20 __ г.
Место работы _______________________________________________________
Должность __________________________________________________________
телефон ____________________________________________________________
Адрес места жительства _____________________________________________
Данные о наличии стажа работы:
Дата
Наименование организации, должность
Основные обязанности
начала
окончания

3. Тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, сәйкестігін растау, аккредиттеу бойынша жұмыстарға қатысқандығы (практикалық даярлықтан (тағылымдамадан) өтуі) туралы деректер:
Жұмыстар жүргізу кезеңі
Тексерілетін ұйымның атауы және мекенжайы
Орындалған жұмыстар тізбесі
4. Даярлық (қайта даярлық) немесе біліктілігін арттыру курстарынан өткені туралы деректер:
Күні
Оқыту түрі
Мамандану (қызмет бағыты)
Куәліктің нөмірі және берілген күні
Оқытуды өткізген оқу орталығы
___________________________
Қолы, күні
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 1173 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 6 ақпандағы
№ 116 бұйрығына 2-қосымша
Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңының 16-бабы 5-тармағына, 16-1-бабы 4-тармағына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 12-бабы 1-тармағының 2-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) сарапшы-аудиторларды аттестаттау (бұдан әрі - аттесттау) – сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғалар дайындығының теориялық және практикалық деңгейінің техникалық реттеу саласындағы, сондай-ақ стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың белгіленген талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында өткізілетін рәсім;
2) уәкілетті орган – техникалық реттеу және метрология саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2. Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау тәртібі

3. Данные об участии в работах (о прохождении практической
подготовки (стажировок) по подтверждению соответствия,
аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса
товара Таможенного союза:
Период проведения работ
Наименование и адрес проверяемой организации
Перечень выполненных работ
4. Данные о прохождении курсов подготовки (переподготовки)
или повышения квалификации:
Дата прохождения курсов
Вид обучения, количество часов
Специализация
(направление деятельности)
Номер и дата выдачи удостоверения
Учебный центр, проводивший обучение
_________________________________
Подпись, дата
Приложение 2
к приказу исполняющего обязанности
министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 4 декабря 2015 года № 1173
Приложение 2
к приказу исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 6 февраля 2015 года № 116
Правила
аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия,
аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса
товара Таможенного союза или иностранного товара
1. Общие положения
1.Настоящие Правила аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 16, пунктом 4 статьи 16-1 Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" определяют порядок аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аттестация экспертов-аудиторов (далее - аттестация) – процедура, проводимая с целью определения соответствия уровня теоретической и практической подготовки физических лиц, претендующих в эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара установленным требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и нормативных документов по стандартизации;
2) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии.
2. Порядок аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению
соответствия, аккредитации, определению страны происхождения
товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного
товара

1-Параграф. Сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі аттестаттау
3. Аттестаттау үшін уәкілетті орган сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі аттестаттау комиссияларын құрады.
4. Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясы кемінде бес адамнан құралады. Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясының құрамына уәкілетті органның, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері кіргізіледі.
5. Сәйкестікті растау жөнiндегi аттестатты алу үшін, сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлға уәкілетті органға мынадай құжаттар ұсынады:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі - өтініш);
сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкес сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаның мәліметтер нысаны;
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімделетін аттестаттау бағыты бойынша тағылымдамадан өткені туралы саны мынадай есептер:
өнімдер мен көрсетілетін қызметтер бойынша (әр түрлі схемалар бойынша сәйкестікті растау жөніндегі жұмыстар туралы ақпаратты қоса алғанда) – кемінде бес есеп немесе аттестаттаудың мәлімделетін бағытында сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп;
жалпы ұзақтығы жиырма жұмыс күнінен кем емес менеджмент жүйесі бойынша (құжаттаманы талдауды, тексеруге қатысуды және олар туралы есеп жасауды қоса алғанда) - кемінде төрт есеп немесе аттестаттаудың мәлімделетін бағытында сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп;
персонал бойынша – кемінде үш есеп немесе тиісті бағыттар бойынша кәсіби қауымдастықтардың ұсынымдары немесе аттестаттаудың мәлімделетін бағытында сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп.
6. Тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясының құрамы бес адамнан кем болмауы қажет. Тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi комиссияның құрамына тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторлар, уәкiлеттi органның, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және өзге де ұйымдардың өкiлдерi енгізіледі. Тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссияның төрағасы оның мүшелерiнiң жалпы санының көпшiлiк дауысымен сайланады.

Параграф 1. Аттестация по подтверждению соответствия,
определению страны происхождения товара, статуса товара
Таможенного союза или иностранного товара
3. Для аттестации уполномоченным органом создаются комиссии по аттестации по подтверждению соответствия, по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара.
4. Комиссия по аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия состоит не менее чем из пяти человек. В состав Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия включаются представители уполномоченного органа, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
5. Для получения аттестата по подтверждению соответствия физическое лицо, претендующее в эксперты-аудиторы, представляет в уполномоченный орган следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - заявление);
форма сведений физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара;
отчет о прохождении стажировки по заявляемому направлению аттестации по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в следующем количестве:
по продукции и услугам (включая информацию о работах по подтверждению соответствия по различным схемам) – не менее пяти отчетов или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации;
по системе менеджмента общей продолжительностью не менее двадцати рабочих дней (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них) - не менее четырех отчетов или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации;
по персоналу – не менее трех отчетов или рекомендации профессиональных ассоциаций по соответствующим направлениям или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации.
6. Комиссия по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара состоит не менее чем из пяти человек. В состав Комиссии по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара включаются эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара, представители уполномоченного органа, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и иных организаций. Председатель комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара избирается большинством голосов от общего числа ее членов.

7. Тауардың шығарылған елін, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегi аттестатты алу үшін, сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлға уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтiнiш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесiн;
3) жоғары бiлiм туралы дипломның көшiрмесiн;
4) оқу орталығы куәлiгiнiң немесе жеке тұлғаның теориялық даярлығын растайтын сертификаттың көшiрмесiн;
5) тауардың шығарылған елiн, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөнiндегі жұмыстарды жүргiзуге оның қатысқанын растайтын жеке тұлғаның тағылымдамадан өткенi туралы он есептiң көшiрмесiн;
6) кемiнде екi жыл жалпы жұмыс өтілін растайтын жұмыс орнынан анықтама немесе еңбек кiтапшасынан үзiндi көшiрмені ұсынады.
8. Құжаттар жиынтығы уәкілетті органға тігілген және нөмірленген түрінде ұсынылады.
9. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау құжаттар уәкілетті органға келіп түскен сәттен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүргізіледі және мынадай кезеңдерді:
1) ұсынылған құжаттардың жиынтықтылығын тексеруді;
2) сәйкестікті растау және тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау бойынша комиссиясының қоса берілген құжаттармен өтініштерді қарауды;
3) уәкілетті органның сарапшы-аудитор ретінде аттестаттау туралы немесе дәлелді бас тарту туралы шешімдер шығаруын;
4) сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі аттестатын ресімдеуді және оны сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың тізіліміне енгізуді қамтиды.
10. Сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор ретінде аттестаттау туралы шешім қабылдаған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестаты беріледі; тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор аттестаты осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
11. Аттестатты беру туралы шешім сәйкестікті растау бойынша сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясының және тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясының оңды шешімі негізінде уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.

7. Для получения аттестата по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара физическое лицо, претендующее в эксперты-аудиторы, представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия диплома о высшем образовании;
4) копия удостоверения учебного центра либо сертификата, подтверждающего теоретическую подготовку физического лица;
5) копии десяти отчетов о прохождении физическим лицом стажировок, подтверждающих его участие в проведении работ по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара;
6) справка с места работы или выписка из трудовой книжки, подтверждающая общий стаж работы не менее двух лет.
8. Пакет документов в уполномоченный орган представляется в прошитом и пронумерованном виде.
9. Аттестации экспертов-аудиторов проводятся в течение пятнадцати рабочих дней с момента поступления документов в уполномоченный орган и включает следующие этапы:
1) проверка комплектности представленных документов;
2) рассмотрение заявлений с прилагаемыми документами Комиссией по аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия и Комиссией по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара;
3) вынесение решения уполномоченным органом об аттестации в качестве эксперта-аудитора или о мотивированном отказе;
4) оформление аттестата эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара и их внесение в реестр экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара.
10. При принятии решения об аттестации в качестве эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, аттестат эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, выдается по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам; аттестат эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара выдается по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. Решение о выдаче аттестата оформляется приказом уполномоченного органа на основании положительных решений Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия и Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара.

12. Аттестатты беруден бас тарту мынадай:
1) дәйексіз деректер ұсыну;
2) сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкессіздігі;
3) мәліметтері техникалық реттеу саласындағы заңнама нормаларына қайшы келетін, тағылымдамалардан өткені туралы есептер ұсыну жағдайларында жүзеге асырылады.
Электрондық құжат нысанында дәлелді бас тартуды аттестат беру үшін белгіленген мерзімдерде сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаларға уәкілетті орган береді.
2-Параграф. Аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттесттау
13. Аккредиттеу жөнiндегi аттестатты алу үшін, сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлға уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
өтініш;
аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкес сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлғаның мәліметтер нысаны;
аккредиттеу бойынша тағылымдамадан өту туралы есеп (құжаттаманы талдауды, тексеруге қатысуды және олар туралы есеп жасауды қоса алғанда) – кемінде үш есеп немесе аттестаттаудың мәлімделетін бағытында сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп ұсынады.
Құжаттар жиынтығы уәкілетті органға тігілген және нөмірленген түрінде ұсынылады.
14. Уәкілетті орган сарапшы-аудитордың аттестатын беруге құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толық екендігін тексереді.
Сарапшы-аудиторға үміткер жеке тұлға құжаттардың толық жиынтығын ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган көрсетілген мерзімде өтінішті қарастырусыз қайтарады.
15. Құжаттардың толық жиынтығын ұсынған жағдайда уәкілетті орган екі жұмыс күні ішінде оларды, "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңының 1-бабы 11-тармағына сәйкес сарапшы-аудиторларды аттесттау жүргізетін аккредиттеу органына жібереді.
16. Аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау үшін аккредиттеу органы аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссия құрады.
17. Аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясы бес адамнан құрылады. Аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясының құрамына аккредиттеу органының, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері және бағыттар бойынша сарапшы-аудиторлар кіргізіледі.
18. Сарапшы-аудиторларды аттестаттау құжаттардың аккредиттеу органына келіп түскен сәтінен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі және мынадай:

12. Отказ в выдаче аттестата осуществляется в случаях:
1) предоставления недостоверных сведений;
2) несоответствия разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, аккредитации определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара;
3) предоставления отчетов о прохождении стажировок сведения в которых противоречят нормам законодательства в области технического регулирования.
Мотивированный отказ в форме электронного документа дается уполномоченным органом физическим лицам, претендующим в эксперты-аудиторы, в сроки установленные для выдачи аттестата.
Параграф 2. Аттестация экспертов-аудиторов по аккредитации
13. Для получения аттестата по аккредитации физическое лицо, претендующее в эксперты-аудиторы, представляет в уполномоченный орган следующие документы:
заявление;
форма сведений физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы согласно разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по аккредитации;
отчет о прохождении стажировки по аккредитации (включая анализ документации, участие в проверках и составление отчетов о них) – не менее трех отчетов или отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации;
Пакет документов в уполномоченный орган представляется в прошитом и пронумерованном виде.
14. Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней с момента получения документов на выдачу аттестата эксперта-аудитора проверяет полноту представленных документов.
В случае представления физическим лицом, претендующим в эксперты-аудиторы, неполного пакета документов уполномоченный орган в указанные сроки возвращает заявление без его рассмотрения.
15. В случае полноты представленных документов уполномоченный орган в течение двух рабочих дней передает их в орган по аккредитации для проведения аттестации экспертов-аудиторов в соответствии с пунктом 11 статьи 1 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "Об аккредитации в области оценки соответствия".
16. Для проведения аттестации экспертов-аудиторов по аккредитации органом по аккредитации создается комиссия по аттестации экспертов-аудиторов по аккредитации.
17. Комиссия по аттестации экспертов-аудиторов по аккредитации состоит из пяти человек. В состав Комиссии по аттестации экспертов-аудиторов по аккредитации включаются представители Органа по аккредитации, Национальной палаты предпринимателей и эксперты-аудиторы по направлениям.
18. Аттестация экспертов-аудиторов проводится в течение десяти рабочих дней с момента поступления документов в Орган по аккредитации и включает следующие этапы:

1) аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау комиссиясының қоса берілген құжаттарымен өтініштерді қарауы;
2) аккредиттеу органының сарапшы-аудитор ретінде аттестаттау туралы немесе дәлелді бас тарту туралы ерікті нысанда сараптық қорытынды шығаруы;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитор аттестатын ресімдеу үшін сараптамалық қорытындыны уәкілетті органға жіберу кезеңдерін қамтиды.
19. Аттестатты беру туралы шешім аккредиттеу органының сараптамалық қорытындысы негізінде уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді.
20. Аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес сарапшы-аудиторларды аттестаттау бағыттары бойынша жүзеге асырылады.
21. Аттестатты беруден бас тарту мынадай:
1) дәйексіз деректер ұсыну;
2) сәйкестікті растау, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарына сәйкессіздігі;
3) мәліметтері техникалық реттеу саласындағы заңнама нормаларына қайшы келетін, тағылымдамалардан өткені туралы есептер ұсыну жағдайларында жүзеге асырылады.
22. Осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген негіздер бойынша аттесттат беруден бас тарту жағдайында, аккредиттеу органы осы Қағиданың 18-тармағында көрсетілген мерзімде, бас тарту туралы сараптамалық қорытынды дайындайды және оны уәкілетті органға жібереді.
23. Бас тарту туралы сараптамалық қорытындыны алған соң уәкілетті орган электрондық құжат нысанында дәлелді бас тарту қалыптайды.
3-Параграф
Қорытынды ережелер
24. Аттестаттарының қолданысы тоқтатылған немесе мерзімі өтіп кеткен немесе аттестаттары жойылған сарапшы-аудиторларды қоспағанда, сәйкестікті растау, аккредиттеу жөніндегі бұрын аттестатталған сарапшы-аудиторлар тағылымдамадан өту туралы есептердің орнына осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес мәлімделетін аттестаттау бағытындағы сарапшы-аудитордың қызметі туралы есепті ұсынады.
25. Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау бес жылда бір рет жүзеге асырылады.
26. Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторды қайта аттестаттау аттестаттан айырылу күнінен бастап екі жыл өткен соң жүргізіледі.
Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды
шығарған елді, Кеден одағы тауарының
немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау
қағидаларына 1-қосымша
нысан
_____________________________________________________________________
(аттестаттау органының толық атауы)
__________________________________
(аттестаттау бағыты)
бойынша сарапшы-аудиторға үміткер
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, жұмыс орны, мекенжайы, телефоны)
Өтінім
____________________________________________________________________
(аттестаттау бағыты)
бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік техникалық реттеу
жүйесінің сарапшы-аудиторы ретінде аттестаттауды өтінемін.
Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы
заңнамамен белгіленген сарапшы-аудиторларға қойылатын талаптарды
толығымен орындауға міндеттенемін.
20___ж. "___"___________ ақпараттық жүйелерде жазылған, заңмен
қорғалатын мәліметтерді пайдалануға келісемін (қолы).
Қоса берілетін құжаттар:
Қолы, күні
Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды
шығарған елді, Кеден одағы тауарының
немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау
жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау
қағидаларына 2-қосымша
нысан
Тағылымдамадан өткені туралы
№ _____ ЕСЕП
_____________________________________________________________________
(мәлімделетін аттетаттау бағыты)
_____________________________________________________________________
(сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(есептің мәтіні)
Сарапшы-аудиторларға үміткер жеке тұлға (тағылымдамашы) _____________
___________________________________ ___________________________
(тегі және аты-жөні) (қолы)
Тағылымдама басшысының пікір-мінездемесі:
Бағалау саласы
Бағалау (қанағаттанарлық, қанағаттарлықсыз)
Білімі:
Қазақстан Республикасы заңнамаларының негізі
Қазақстан РЕспубликасының стандарттау жөніндегі негізін қалайтын нормативтік құқықтық актілері мен нормативтік құжаттары
Жұмыстар мен тексерістер жүргізу әдістері мен процедуралары, тексерілетін нысандар сипаттамалары, оларды бағалау, есептер, қажетті құжаттар және жұмыс нәтижелері бойынша қорытындылар дайындау
Білімді іс жүзінде қолдана білу
Жеке қасиеттерін іске асыру
Жалпы баға
Тағылымдама жетекшісі
____________________________________________________________________
(сарапшы-аудитор, тегі, аты, әкесінің аты, аттестаттың тіркеу нөмірі,
____________________________________________________________________
Сарапшы-аудитор ретіндегі қызмет бағыты, лауазымы, жұмыс орны, жұмыс
өтілі)
___________________________ __________________________________
(тағылымдама басшысының қолы) (тағылымдама басшысының тегі және
аты-жөні)
Ұйым басшысы
___________________________ ___________________________________
(ұйым басшысының қолы) (ұйым басшысының тегі және аты-жөні)
М.О.
Ескертпе:
Есеп мәтінінде көрсетеді:

1) рассмотрение Комиссией по аттестации экспертов-аудиторов по аккредитации заявления с прилагаемыми документами;
2) вынесение Органом по аккредитации в произвольной форме экспертного заключения об аттестации в качестве эксперта-аудитора или о мотивированном отказе;
3) передача экспертного заключения в уполномоченный орган для оформления аттестата эксперта-аудитора по аккредитации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
19. Решение о выдаче аттестата оформляется приказом уполномоченного органа на основании экспертного заключения Органа по аккредитации.
20. Аттестация экспертов-аудиторов по аккредитации осуществляется по направлениям аттестации экспертов-аудиторов, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
21. Отказ в выдаче аттестата осуществляется в случаях:
1) предоставления недостоверных сведений;
2) несоответствия разрешительным требованиям к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, аккредитации определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара;
3) предоставления отчетов о прохождении стажировок сведения в которых противоречят нормам законодательства в области технического регулирования.
22. В случае отказа в выдаче аттестата по основаниям, указанным в пункте 21 настоящих Правил, орган по аккредитации в срок, указанный в пункте 18 настоящих Правил, готовит экспертное заключение об отказе и направляет его в уполномоченный орган.
23. После получения экспертного заключения об отказе уполномоченным органом формируется мотивированный отказ в форме электронного документа.
Параграф 3. Заключительные положения
24. Ранее аттестованные эксперты-аудиторы по подтверждению соответствия, аккредитации за исключением экспертов-аудиторов, лишенных аттестатов или сроки действия аттестатов, которых были приостановлены или истекли, вместо отчетов о прохождении стажировок представляют отчет о деятельности эксперта-аудитора в заявляемом направлении аттестации, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
25. Аттестация экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара осуществляется один раз в пять лет.
26. Повторная аттестация эксперта-аудитора по подтверждению соответствия, аккредитации, определению страны происхождения товара, статуса товара Таможенного союза или иностранного товара проводится по истечению двух лет со дня лишения аттестата.
Приложение 1
к Правилам аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению соответствия,
аккредитации, определению страны
происхождения товара, статуса товара
Таможенного союза или иностранного товара
форма
В ___________________________________________________________________
(полное наименование органа аттестации)
от физического лица, претендующего в эксперты-аудиторы по ___________
_____________________________________________________________________
(направление аттестации)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, индивидуальный идентификационный номер
должность, место работы, адрес, телефон)
Заявление
Прошу аттестовать меня в качестве эксперта-аудитора по
_____________________________________________________________________
(направление аттестации)
Обязуюсь полностью выполнять требования к экспертам-аудиторам,
установленные законодательством в области технического регулирования
Республики Казахстан.
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую
законом тайну, содержащихся в информационных системах __________"__"
____ 20 __ г. (подпись)
Прилагаемые документы:
Подпись, дата
Приложение 2
к Правилам аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению соответствия,
аккредитации, определению страны
происхождения товара, статуса товара
Таможенного союза или иностранного товара
форма
ОТЧЕТ № _____
о прохождении стажировки
по __________________________________________________________________
(заявляемое направление аттестации)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество физического лица, претендующего в
эксперты-аудиторы)
_____________________________________________________________________
(текст отчета)
Физическое лицо, претендующее в эксперты-аудиторы (стажер) __________
___________________________________________ _________________________
(фамилия и инициалы) (подпись)
Отзыв-характеристика руководителя стажировки:
Область оценки
Оценка (удовлетворительно, неудовлетворительно)
Знания:
Основ законодательства Республики Казахстан
Основополагающих нормативных правовых актов и нормативных документов по стандартизации Республики Казахстан
Методов и процедур проведения работ и проверок, характеристик проверяемых объектов, методов и способов их оценки, подготовки отчетов, необходимых документов и заключений по результатам работы
Умение практически применять знания
Реализация личных качеств
Общая оценка
Руководитель стажировки
____________________________________________________________________
(эксперт-аудитор, фамилия, имя, отчество, регистрационный номер и
дата выдачи аттестата,
____________________________________________________________________
должность, место работы, стаж работы в качестве эксперта-аудитора)
____________________________________________________________________
(подпись руководителя стажировки) (фамилия и инициалы руководителя
стажировки)
Руководитель организации
__________________________________ __________________________________
(подпись руководителя организации) (фамилия и инициалы руководителя организации)
М.П.
Примечание:
В тексте отчета указывают:

1) тағылымдамадан өткен күнді, тағылымдамадан өткен ұйымның атуын және мекежайын (Қазақстан Республикасының Аккредиттеу субъектілері тізбесінде тіркелген ұйымның аккредиттеу аттестатының нөмірі және қолданылу кезеңі);
2) жұмыстардың ережелер мен процедураларды айқындайтын қандай құжаттарға сәйкес жүргізілгенін;
3) тексерілген тексеру нысанының сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы шешімнің ненің негізінде қабылданғаны туралы құжаттар көрсетілген жұмыстарды жүргізу тәртібі (сертификаттау/мәлімдеу рәсімдерінің қорытындысы, сынақ хаттамаларының және өзге құжаттардың нөмірлері);
4) сәйкестік сертификатын беру/беруден бас тарту туралы қабылданған шешім (тексерілетін ұйымның атауы және мекенжайы).
Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды
шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе
шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидаларына
3-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ЕЛТАҢБАСЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ
МИНИСТРЛІГІ ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖӘНЕ МЕТРОЛОГИЯ КОМИТЕТІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ
СӘЙКЕСТІКТІ РАСТАУ, АККРЕДИТТЕУ ЖӨНІНДЕГІ
САРАПШЫ-АУДИТОР
АТТЕСТАТЫ
___________________________
сарапшы-аудиторлар тізілімінде
20__ жылы "___" ___________
№ ____ болып тіркелген
20__ жылғы "___" ___________
дейін жарамды
Осы аттестат _____________________________сарапшы-аудиторларға (Т.А.Ә.)
қойылатын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы
заңнама талаптарына сәйкестігін және ________________________________
бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталғанын куәландырады.
Аттестат 20__ жылы "___" _______________________жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссияның шешімі
негізінде берілді.
____________________ _______________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды
шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе
шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ЕЛТАҢБАСЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ИНВЕСТИЦИЯЛАР ЖӘНЕ ДАМУ
МИНИСТРЛІГІ ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖӘНЕ МЕТРОЛОГИЯ КОМИТЕТІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ РЕТТЕУ ЖҮЙЕСІ
ТАУАРДЫ ШЫҒАРҒАН ЕЛДІ, КЕДЕН ОДАҒЫ ТАУАРЫНЫҢ НЕМЕСЕ ШЕТЕЛ
ТАУАРЫНЫҢ МӘРТЕБЕСІН АЙҚЫНДАУ ЖӨНІНДЕГІ
САРАПШЫ-АУДИТОР
АТТЕСТАТЫ
___________________________
сарапшы-аудиторлар тізілімінде
20__ жылы "___" ___________
№ ____ болып тіркелген
20__ жылғы "___" ___________
дейін жарамды
Осы аттестат _____________________________сарапшы-аудиторларға
(Т.А.Ә.)
қойылатын Қазақстан Республикасының техникалық реттеу
саласындағы заңнама талаптарына сәйкестігін және
______________________ бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына
аттестатталғанын куәландырады.
Аттестат 20__ жылы "___" _______________________жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау жөніндегі комиссияның шешімі
негізінде берілді.
_________________ _________________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды
шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе
шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидаларына
5-қосымша
Сарапшы-аудиторларды аттестаттау бағыттары

1) дату(ы) прохождения стажировки, наименование и адрес
организации, в которой проходила стажировка (номер и период действия
аттестата аккредитации организации, зарегистрированный в Реестре
субъектов аккредитации Республики Казахстан);
2) в соответствии, с какими документами, определяющими правила
и процедуры, проводились работы;
3) порядок проведения работ с указанием документов (заключение
процедуры сертификации/декларации, номера протоколов испытаний и
других документов), на основании которых принималось решение о
соответствии (несоответствии) проверяемого объекта проверки;
4) принятое решение о выдаче/отказе в выдаче сертификата
соответствия (с указанием наименования и адреса проверяемой
организации).
Приложение 3
к Правилам аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению соответствия,
аккредитации, определению страны
происхождения товара, статуса товара
Таможенного союза или иностранного товара
форма
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ И МЕТРОЛОГИИ
МИНИСТЕРСТВА ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И РАЗВИТИЮ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
АТТЕСТАТ
ЭКСПЕРТА-АУДИТОРА
ПО ПОДТВЕРЖДЕНИЮ СООТВЕТСТВИЯ, АККРЕДИТАЦИИ
Зарегистрирован в Реестре
экспертов-аудиторов ___________
за № _____________
от "___" ___________ 20__ года
Действителен
до "___" ___________ 20__ года
Настоящий аттестат удостоверяет, что __________________________
(фамилия, имя, отчество)
соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан в
области технического регулирования, предъявляемым к
экспертам-аудиторам и аттестован(а) на право проведения работ по ____
_____________________________________________________________________
Аттестат выдан на основании решения Комиссии по аттестации
экспертов-аудиторов __________________ от "___" __________ 20__ года.
____________________ _________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 4
к Правилам аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению соответствия,
аккредитации, определению страны
происхождения товара, статуса товара
Таможенного союза или иностранного товара
форма
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ГЕРБ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КОМИТЕТ ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ И МЕТРОЛОГИИ
МИНИСТЕРСТВА ПО ИНВЕСТИЦИЯМ И РАЗВИТИЮ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА ТЕХНИЧЕСКОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
АТТЕСТАТ
ЭКСПЕРТА-АУДИТОРА
ПО ОПРЕДЕЛЕНИЮ СТРАНЫ ПРОИСХОЖДЕНИЯ ТОВАРА, СТАТУСА
ТОВАРА ТАМОЖЕННОГО СОЮЗА ИЛИ ИНОСТРАННОГО ТОВАРА
Зарегистрирован в Реестре
экспертов-аудиторов ___________
за № _____________
от "___" ___________ 20__ года
Действителен
до "___" ___________ 20__ года
Настоящий аттестат удостоверяет, что __________________________
(фамилия, имя, отчество)
соответствует требованиям законодательства Республики Казахстан в
области технического регулирования, предъявляемым к
экспертам-аудиторам и аттестован(а) на право проведения работ по
_____________________________________________________________________
Аттестат выдан на основании решения Комиссии по аттестации
экспертов-аудиторов ___________________ от "___" __________ 20__года.
____________________ _________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 5
к Правилам аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению соответствия,
аккредитации, определению страны
происхождения товара, статуса товара
Таможенного союза или иностранного товара
Направления аттестации экспертов-аудиторов

1. Өнімнің сәйкестігін растау:
1) машина жасау;
2) автокөлік құралдары;
3) металлургия;
4) радиотехника, электртехникалық және кабельдік;
5) электронды;
6) байланыс және телекоммуникация құралдары;
7) программалық құралдар және деректер базасы;
8) жеңіл өнеркәсіп;
9) құрылыс материалдары мен құрастырылымдары;
10) ағаш өңдеу тауарлары;
11) тамақ өнеркәсібі;
12) ауыл шаруашылығы өндірісі;
13) химия
14) тұрмыстық химия;
15) парфюмерлік-косметикалық;
16) минералдық тыңайтқыштар;
17) мұнай және отын шикізаты;
18) қару-жарақ (қызметтік-штаттық, азаматтық) және оның оқ-дәрілері;
19) жарылғыш заттар және олардың негізіндегі бұйымдар және өзге өнім түрлері;
20) пиротехникалық.
2. Көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау:
1) автомай құю стансалары мен мұнай өнімдерінің базалары;
2) қонақ үй;
3) қоғамдық тамақтану;
4) шаштараз;
5) автокөлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
6) туристік және экскурсиялық;
7) теміржол көлігіндегі экспедиторлық қызметтер;
8) химиялық тазарту.
9) автокөліктегі экспедиторлық қызметтер
3. Менеджмент жүйелерінің сәйкестігін растау.
4. Персоналдың сәйкестігін растау.
5. Аккредиттеу
Сәйкестікті растау, аккредиттеу, тауарды
шығарған елді, Кеден одағы тауарының немесе
шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі
сарапшы-аудиторларды аттестаттау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Сарапшы-аудитордың қызметі туралы есеп____________________________________________________________________
(аттестаттау бағыты)
Тегі ________________________________________________________________
Аты _________________________Әкесінің аты____________________________
Аттестаты____________________________________________________________
(сарапшы-аудиторды аттестаттау бағыты)
20___ ж. "_____" ______________ берілген №__________________________
20__ ж. "__" ________бастап 20__ж. "__" _______ дейінгі есептік кезең
Есептік кезең ішіндегі орындалған жұмыстар туралы мәліметтер
Есептік кезең ішіндегі орындалған жұмыстар нәтижесі
_____________________________________________________________________
(негізгі жұмыс орны)
_____________________________________________________________________
(аттестаттың қолданысын тоқтата тұру, жою туралы мәліметтер)
___________________________________________ __________________
(сарапшы-аудитордың тегі және аты-жөні) (қолы, күні)
___________________________________________ __________________
(ұйым басшысының тегі және аты-жөні) (қолы, күні)
М.О.

1. Подтверждение соответствия продукции:
1) машиностроения;
2) автотранспортных средств;
3) металлургической;
4) радиотехнической, электротехнической и кабельной;
5) электронной;
6) средств связи и телекоммуникаций;
7) программных средств и баз данных;
8) легкой промышленности;
9) строительных материалов, конструкций и изделий;
10) мебельной;
11) пищевой промышленности;
12) сельскохозяйственного производства;
13) химии и бытовой химии;
14) парфюмерно-косметической;
15) санитарно-гигиенического назначения;
16) нефтяной и топливного сырья;
17) оружия (служебно-штатного, гражданского) и боеприпасов к нему;
18) взрывчатых веществ и изделий, и другие виды продукции на их основе;
19) пиротехнической.
2. Подтверждение соответствия услуг:
1) автозаправочных станций и баз нефтепродуктов;
2) гостиничных;
3) общественного питания;
4) парикмахерских;
5) технического обслуживания и ремонта автотранспортных средств;
6) туристских и экскурсионных;
7) экспедиторские услуги на железнодорожном транспорте;
8) химической чистки;
9) транспортно-экспедиторские.
3. Подтверждение соответствия систем менеджмента.
4. Подтверждение соответствия персонала.
5. Аккредитация
Приложение 6
к Правилам аттестации экспертов
аудиторов по подтверждению соответствия,
аккредитации, определению страны
происхождения товара, статуса товара
Таможенного союза или иностранного товара
Форма
Отчет о деятельности эксперта-аудитора
____________________________________________________________________
(направление аттестации)
Фамилия ____________________________________________________________
Имя __________________________ Отчество ____________________________
Аттестат____________________________________________________________
(направление аттестации эксперта-аудитора)
№ __________________________ выданный "_____" ______________ 20___ г.
Отчетный период с "___" __________ 20__ г. по "__" ________ 20____ г.
Сведения о выполненных
работах за отчетный период
Результат выполненных работ
за отчетный период
_____________________________________________________________________
(основное место работы)
_____________________________________________________________________
(сведения о приостановлении действия аттестата, лишении аттестата)
__________________________________________________ __________________
(фамилия и инициалы эксперта-аудитора) (подпись, дата)
_________________________________________________ ___________________
(фамилия и инициалы руководителя организации) (подпись, дата)
М.П.