Ақпараттандыру, байланыс саласындағы, Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1275 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 841 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 ақпанда № 12990 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 4 маусымдағы № 114/НҚ және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 6 маусымдағы № 52 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 04.06.2019 № 114/НҚ және ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.06.2019 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексі 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ақпараттандыру саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Байланыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Ақпараттандыру саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Байланыс саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы заңнамасының сақталуына тексеру парағы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 31.10.2018 № 456 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына, ақпараттандыру, байланыс саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 735 және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 маусымдағы № 494 (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11891 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылдың 30 қазанынан жарияланған) бірлескен бұйрығының;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области информатизации, связи, за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи
Совместный приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1275 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 841. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2016 года № 12990. Утратил силу совместным приказом Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 4 июня 2019 года № 114/НҚ и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 июня 2019 года № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра цифрового развития, оборонной и аэрокосмической промышленности РК от 04.06.2019 № 114/НҚ и Министра национальной экономики РК от 06.06.2019 № 52 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Критерии оценки степени риска в области информатизации согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) Критерии оценки степени риска в области связи согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) Проверочный лист в сфере информатизации согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) Проверочный лист в области связи, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) Проверочный лист за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции совместного приказа Министра информации и коммуникаций РК от 31.10.2018 № 456 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу:
1) совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 735 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 494 "Об утверждении критериев оценки степени рисков в области информатизации, связи, за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11891, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 30 октября 2015 года);

2) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуына, ақпараттандыру, байланыс саласындағы тексеру парақтарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 734 және Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 маусымдағы № 493 (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11890 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылдың 30 қазанынан жарияланған) бірлескен бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электронды түрде жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
_________________ Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_______________ М. Құсайынов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөнiндегi
комитетiнің төрағасы
_______________ С. Айтпаева
2015 жылғы 31 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1275 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 841 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Ақпараттандыру саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 31.10.2018 № 456 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

2) совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 734 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 493 "Об утверждении форм проверочных листов в области информатизации, связи, за соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и электронной цифровой подписи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11890, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 30 октября 2015 года).
3. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего совместного приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики
Казахстан
______________Ж. Касымбек
Исполняющий обязанности
Министра национальной
экономики Республики
Казахстан
___________ М. Кусаинов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по
правовой статистике и
специальным учетам Генеральной
прокуратуры Республики Казахстан
_______________ С. Айтпаева
31 декабря 2015 год
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 1275
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 841
Критерии оценки степени риска в сфере информатизации
Сноска. Критерии в редакции совместного приказа Министра информации и коммуникаций РК от 31.10.2018 № 456 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпараттандыру саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына сәйкес тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесіне жатқызу және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттандыру саласындағы тексерілетін субъектілер (бұдан әрі – тексерілетін субъектілер) – ақпараттандыру объектілерінің меншік иелері немесе иелері;
2) елеулі бұзушылық – мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің электрондық ақпараттық ресурстарының сақталуы, қорғалуы, оларда іркіліс болған немесе бүлінген жағдайда қалпына келтірілуі бойынша талаптардың сақталмауы, мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне жасалған өтініштер туралы мәліметтердің автоматтандырылған есебін алуды, сақталуын және мерзімді архивтелуін жүзеге асыру бойынша талаптардың, сондай-ақ дербес деректерді жинау, өңдеу және сақтау, ақпараттандыру саласында екі немесе одан астам расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы бойынша талаптардың сақталмауы;
3) елеусіз бұзушылық – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, субъектінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге оның келісімін алғанын растаушы құжаттардың болмауы, ақпараттандыру саласында бір расталған шағымның немесе өтініштің болуы;
4) өрескел бұзушылық – мемлекеттік органдардың ақпараттарын және дербес деректерді құқыққа сыйымсыз таратуға және пайдалануға, сондай-ақ оның бұрмалануына және жоғалуына әкелуі мүмкін бұзушылықтар.
5) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріліп, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызмет нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в сфере информатизации (далее – Критерии) разработаны в соответствии Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс) и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371) для отнесения проверяемых субъектов к степеням риска и отбора проверяемых субъектов при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) проверяемые субъекты в сфере информатизации (далее – проверяемые субъекты) – собственники или владельцы объектов информатизации;
2) значительное нарушение – несоблюдение требований по сохранности, защиты, восстановлению электронных информационных ресурсов в случае сбоя или повреждения информационных систем государственного органа, несоблюдение требований по осуществлению автоматизированного учета, сохранности и периодического архивирования сведений об обращениях к информационной системе государственного органа, а также требований по сбору, обработке и хранению персональных данных, наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений в области информатизации;
3) незначительное нарушение – отсутствие документов подтверждающих получение согласия субъекта на сбор и обработку его персональных данных в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, наличие одной подтвержденной жалобы или обращения в области информатизации;
4) грубое нарушение – нарушения, которые могут привести к неправомерному распространению и использованию информации государственных органов и персональные данные, а также ее искажение и утерю;
5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;

8) тәуекелдерді бағалау жүйесі – бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау мақсатында бақылау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
9) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптарды қамтитын талаптар тізбесі.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Ақпараттандыру саласындағы тәуекелді айқындау тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне тексерілетін субъектілердің мемлекеттік ақпараттық жүйелермен интеграцияланатын, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпаратын заңсыз таратуға, пайдалануға және өңдеуге әкелуі мүмкін дербес деректерді, сондай-ақ ақпараттық жүйелерге санкциясыз қол жеткізу жолымен дербес деректерді қамтитын ақпараттық жүйелерді бақылаусыз пайдалануға байланысты қызметімен зиян келтіру ықтималдығына қарай жүзеге асырылады.
5. Ақпараттандыру саласында жоғарғы тәуекел дәрежесіне тексерілетін субъектілер, мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектордың ақпараттық объектілерінің меншік иелері немесе иеленушілер, сондай-ақ дербес деректерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстардың меншік иелері немесе иеленушілер жатады.
6. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайтын тексерілетін субъектілерге тексерілетін субъектілер, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланатын мемлекеттік емес ақпараттық жүйелердің меншік иелері немесе иеленушілер жатады.
7. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатымен субъективті өлшемшарттар қолданылады.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттар:
1) өрескел;
2) елеулі;
3) елеусіз
болып үш дәрежеге бөлінген және осы Өлшемшарттарға қосымшада келтірілген тексеру парақтарында санамаланған, Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасының талаптары (бұдан әрі – талаптар) негізінде әзірленді.
9. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;

8) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимых органом контроля с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
9) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. Определение риска в сфере информатизации осуществляется в зависимости от вероятности причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства деятельностью проверяемых субъектов, связанную с бесконтрольным использованием информационных систем, интегрируемых с государственными информационными системами, а также содержащих персональные данные, которое может привести к незаконному распространению, использованию и обработке информации государственных органов, а также персональных данных путем несанкционированного доступа к информационным системам.
5. В сфере информатизации к высокой степени риска относятся проверяемые субъекты, собственник или владелец объектов информатизации государственных органов и квазигосударственного сектора, а также собственник или владелец электронных информационных ресурсов, содержащих персональные данные.
6. К проверяемым субъектам, не отнесенным, к высокой степени риска относятся проверяемые субъекты, собственник или владелец негосударственных информационных систем, интегрируемых с информационными системами государственных органов.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 3. Субъективные критерии
8. Субъективные критерии разработаны на основании требований законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации (далее – требования) перечисленных в проверочных листах, которые подразделены на три степени и приведены в приложении к настоящим Критериям:
1) грубая;
2) значительная;
3) незначительная.
9. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;

2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
10. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет. Бұл мәліметтерді дұрыс пайдалану мемлекеттік бақылауды едәуір тиімді жүзеге асыруға және реттеуші органдардың ресурстарын пайдалануға мүмкіндік береді.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері:
тексерілетін субъектілердің алдыңғы тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері. Бұл ретте, бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасының талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
тексерілетін субъектілерге жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және олардың саны;
бақылау субъектісі ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын мәліметтер мониторингі нәтижелері пайдаланылады.
11. Субъективті өлшемшарттар бойынша тексерілетін субъектілердің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызу немесе оған жатқызылмаған тексерілетін субъектілердің тәуекел дәрежесін бағалау мынадай көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады:
1) "алдыңғы тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқылдалады;
2) "тексерілетін субъектілерге жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және олардың саны" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
3) "тексерілетін субъектілер ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын мәліметтер мониторингі нәтижелері" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес айқындалады.
12. Әрбір ақпарат көзі бойынша тәуекел дәрежесін айқындау мынадай түрде айқындалады.
Өрескел дәрежедегі бір орындалмаған талап 100 көрсеткішке теңестіріледі және бұл бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін негіз болып табылады.
Егер талаптарды өрескел дәрежеде бұзушылық анықталмаған жағдайда, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және елеусіз дәрежелер талаптарының жиынтық көрсеткіштері есептеледі.

2) анализ информации и оценка рисков.
10. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан. Правильное использование этих сведений позволит более эффективно осуществлять государственный контроль и использовать ресурсы регулирующих органов.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям используются следующие источники информации:
результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля проверяемых субъектов. При этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сфере информатизации;
наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на проверяемых субъектов, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов;
результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами.
11. Оценка степени риска проверяемых субъектов и отнесение их к высокой или проверяемых субъектов, не отнесенных к высокой степени риска по субъективным критериям, осуществляется по следующим показателям:
1) субъективные критерии по информационному источнику "результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля" определяются согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
2) субъективные критерии по информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на проверяемые субъекты, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов" определяются согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
3) субъективные критерии по информационному источнику "результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами" определяются согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
12. Определение степени риска по каждому информационному источнику определяется следующим образом.
Одно невыполненное требование грубой степени приравнивается к показателю 100 и это является основанием для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если нарушение требований грубой степени не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель требований значительной и незначительной степени.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
∑ Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7,
мұнда:
∑ Рз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
∑ Р1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
∑ Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтар саны.
Елеусіз бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
∑ Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3,
мұнда:
∑ Рн – елеусіз бұзушылықтар көрсеткіші;
∑ Р1 – елеусіз бұзушылықтардың талап етілетін саны;
∑ Р2 – анықталған елеусіз бұзушылықтар саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші ( ∑ Р) 0-ден 100-ді қоса алғанға дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және көрсеткіштерді мына формула бойынша жинақтап қосу арқылы айқындалады:
∑ Р = Рз + Рн,
мұнда:
∑ Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
∑ Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
∑ Рн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъекті (объекті):
– тәуекел дәрежесі 61-ден 100-ді қоса алғанға дейінгі көрсеткіш кезінде жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатады және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тексеру жүргізіледі;
тәуекел дәрежесі 0-ден 60-ты қоса алғанға дейінгі көрсеткіш кезінде жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылмағанға жатады және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
4-тарау. Қорытынды ережелер
13. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі жылына бір реттен жиі емес мерзімді құрайды және субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады.
14. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 141-бабының 3-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
15. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің барынша жоғары көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдығы ескеріле отырып жасалады.
Ақпараттандыру саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
"Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері)" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылықтар дәрежесі
1.
мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің әзірленген бағдарламалық қамтылымын, бастапқы кодтарын (бар болса) және лицензиялық қамтылымының баптау кешенін "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторына қабылдап алу-беру актісінің болуы туралы талаптың сақталуы
өрескел
2.
техникалық құжаттаманың қағаз жеткізгіштерде түпнұсқаларының болуы туралы талаптың сақталуы
өрескел
3.
ақпараттандыру саласында бұзушылықты жою туралы нұсқаманың орындалуы
елеулі
4.
мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің электрондық ақпараттық ресурстарының сақталуы, қорғалуы, оларда іркіліс болған немесе бүлінген жағдайда қалпына келтірілуі бойынша талаптардың сақталуы
елеулі
5.
мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің электрондық ақпараттық ресурстарының резервтік көшірмелерін жасау және оларда іркіліс болған немесе бүлінген жағдайда уақытылы жаңартылып отыруын бақылауды жүзеге асыру бойынша талаптардың сақталуы
елеулі
6.
мемлекеттік органның ақпараттық жүйесіне жасалған өтініштер туралы мәліметтердің автоматтандырылған есебін алуды, сақталуын және мерзімді архивтелуін жүзеге асыру бойынша талаптардың сақталуы
елеулі
7.
ақпараттық жүйені өнеркәсіптік пайдалануға қабылдап алу туралы актінің болуы туралы талаптың сақталуы
өрескел
8.
техникалық құжаттама сараптамасының болуы туралы талаптың сақталуы
елеулі
9.
электрондық ақпараттық ресурстарды алған ақпараттық жүйелердің меншік иелері мен иеленушінің ақпараттық жүйелерде қамтылған дербес деректерді қорғау бойынша талаптарды сақтауы
өрескел
10.
мүліктік және (немесе) моральдық зиян келтіру, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын іске асыруды шектеу мақсатында жеке тұлғалар туралы дербес деректерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстарды пайдалануға жол бермеу бойынша талаптарды сақтау
өрескел
11.
дербес деректердi жинау, өңдеу шарттары бұзылған жағдайда, субъектінің және (немесе) оператордың, сондай-ақ үшінші адамның өздерінің дербес деректерін бұғаттауды талап ету құқықтарын сақтау
елеулі
12.
субъектінің меншік иесінен және (немесе) оператордан, сондай-ақ үшінші адамнан оларды жинау мен өңдеу заңсыз жүргізілген жағдайда, өздерінің дербес деректерін жоюды талап ету құқықтарын сақтау
елеулі
13.
субъектінің дербес деректерін жинауға және өңдеуге оның келісімін алғаны туралы дәлелдемені ұсыну міндеттемелерін сақтау
елеусіз
Ақпараттандыру саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
"Тексеру субъектілеріне жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және олардың саны" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
ақпараттандыру саласында екі немесе одан да астам расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы
елеулі
2.
ақпараттандыру саласында бір расталған шағымның немесе өтініштің болуы
елеусіз
Ақпараттандыру саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
"Бақылау субъектісі ұсынатын, оның ішінде мемлекеттік органдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын мәліметтер мониторингі нәтижелері" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1.
мемлекеттік органның ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді орналастырмауы ("электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында мемлекеттік органның ақпараттандыру жүйелерін тіркеу, мемлекеттік органдардың ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының көшірмелерін орналастыру, сондай-ақ мемлекеттік органның ақпараттандыру объектілері туралы ақпаратын жаңартып отыру)
өрескел
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1275 және
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 841 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Байланыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ақпарат және коммуникациялар министрінің 31.10.2018 № 456 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 31.10.2018 № 40 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-бөлім. Жалпы ережелер

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
∑ Р3 = (Р2 х 100/Р1) х 0,7,
где:
∑ Р3 – показатель значительных нарушений;
∑ Р1 – требуемое количество значительных нарушений;
∑ Р2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
∑ Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3,
где:
∑ Рн – показатель незначительных нарушений;
∑ Р1 – требуемое количество незначительных нарушений;
∑ Р2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска ( ∑ Р) рассчитывается по шкале от 0 до 100 включительно и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
∑ Р = Р3 + Рн,
где:
∑ Р – общий показатель степени риска;
∑ Р3 – показатель значительных нарушений;
∑ Рн – показатель незначительных нарушений.
По показателям степени риска проверяемый субъект (объект) относится:
к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 4. Заключительные положения
13. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляет не чаще одного раза в год и определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям.
14. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводятся на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Кодекса.
15. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в сфере информатизации
Субъективные критерии по информационному источнику "результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля"
Критерии
Степень нарушений
1.
соблюдение требования о наличии акта приема - передачи сервисному интегратору "электронного правительства" разработанного программного обеспечения, исходных кодов (при наличии) и комплекса настроек лицензионного обеспечения информационных систем государственных органов
грубое
2.
соблюдение требования о наличии оригиналов технической документации на бумажных носителях
грубое
3.
исполнение предписания об устранении нарушения в сфере информатизации
значительное
4.
соблюдение требований по сохранности, защиты, восстановлению электронных информационных ресурсов в случае сбоя или повреждения информационных систем государственного органа
значительное
5.
соблюдение требований по резервному копированию и осуществлению контроля за своевременной актуализацией электронных информационных ресурсов в случае сбоя или повреждения информационных систем государственного органа
значительное
6.
соблюдение требований по осуществлению автоматизированного учета, сохранности и периодического архивирования сведений об обращениях к информационной системе государственного органа
значительное
7.
соблюдение требования о наличии акта о приемке в промышленную эксплуатацию информационной системы
грубое
8.
соблюдение требования о наличии экспертизы технической документации
значительное
9.
соблюдение собственником и владельцем информационных систем требований по защите персональных данных содержащихся в информационных системах, получивших электронные информационные ресурсы
грубое
10.
соблюдение требований по не допущению использования электронных информационных ресурсов, содержащих персональные данные о физических лицах, в целях причинения имущественного и (или) морального вреда, ограничения реализации прав и свобод граждан
грубое
11.
соблюдение прав требования субъекта и (или) оператора, а также третьего лица блокирования своих персональных данных в случае нарушения условий сбора, обработки персональных данных
значительное
12.
соблюдение прав субъекта требований от собственника и (или) оператора, а также третьего лица уничтожения своих персональных данных, сбор и обработка которых произведены не законно
значительное
13.
соблюдение обязательств предоставления доказательств о получении согласия субъекта на сбор и обработку его персональных данных
незначительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в сфере информатизации
Субъективные критерии по информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на проверяемые субъекты, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов"
Критерии
Степень нарушения
1.
наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений в сфере информатизации
значительное
2.
наличие одной подтвержденной жалобы или обращения в сфере информатизации
незначительное
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в сфере информатизации
Субъективные критерии по информационному источнику "результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами"
Критерии
Степень нарушения
1.
не размещение сведений об объектах информатизации государственного органа (регистрация информационных систем государственного органа, размещение копий технической документации объектов информатизации государственного органа, также актуализация информации об объектах информатизации государственного органа на архитектурном портале "электронного правительства")
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 1275
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2015 года № 841
Критерии оценки степени риска в области связи
Сноска. Критерии в редакции совместного приказа Министра информации и коммуникаций РК от 31.10.2018 № 456 и Министра национальной экономики РК от 31.10.2018 № 40 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения

1. Осы Байланыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына сәйкес тексерілетін субъектілерді тәуекел дәрежесіне жатқызу және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тексерілетін субъектілерді іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) байланыс операторы – байланыс қызметтерiн көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
2) байланыс саласындағы тексерілетін субъектілер (бұдан әрі – тексерілетін субъектілер) – байланыс операторлары, ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің, ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желісіне қосылатын жеке коммутациялық жабдықтың иелері, радиожиілік спектрін пайдаланушылар болып табылатын радиоэлектрондық құралдардың иелері;
3) елеулі бұзушылық – қалааралық және (немесе) халықаралық байланыс операторы телекоммуникацияларының желілеріне қойылатын талаптардың, біліктілік талаптарының сақталмауы, пайдаланушыларға сапасы бойынша Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштеріне, Байланыс қызметтерін көрсету қағидаларына сәйкес келмейтін байланыс қызметтерiн көрсету, Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылғаны анықталған кезде нұсқамаларды орындамау, байланыс саласында екі немесе одан да астам расталған шағымдардың немесе өтініштердің болуы;
4) елеусіз бұзушылық – Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидаларының талаптарын сақтамау, байланыс саласында бір расталған шағымның немесе өтініштің болуы;
5) өрескел бұзушылық – барлық байланыс желілерінде жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізе алмауға әкелуі мүмкін бұзушылықтар, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай басталған жағдайда кез келген желілер мен байланыс құралдарының (үкіметтік байланысты қоспағанда) қызметін тоқтатуы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бірыңғай телекоммуникациялар желісінде пайдаланылатын техникалық байланыс құралдарының, пошта байланысының техникалық құралдарының электр магниттік сәулелену көзі болып табылатын радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың сәйкестiгiн растамауы;

1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области связи (далее – Критерии) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс) и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371) для отнесения проверяемых субъектов к степеням риска и отбора проверяемых субъектов при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
2) проверяемые субъекты в области связи (далее – проверяемые субъекты) – операторы связи, владельцы ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций, отдельного коммутационного оборудования, подключаемого к сети телекоммуникаций общего пользования, владельцы радиоэлектронных средств, являющиеся пользователями радиочастотным спектром;
3) значительное нарушение – несоблюдение требований к сетям телекоммуникаций оператора междугородной и (или) международной связи, квалификационных требований, предоставление пользователям услуг связи несоответствующих по качеству Показателям качества услуг связи, Правилам оказания услуг связи, не исполнение предписаний при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан в области связи, наличие двух или более подтвержденных жалоб или обращений в области связи;
4) незначительное нарушение – несоблюдение требований Правил распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия, наличие одной подтвержденной жалобы или обращения в области связи;
5) грубое нарушение – нарушения, которые могут привести к невозможности проведения оперативно-розыскных мероприятий на всех сетях связи, приостановления деятельности любых сетей и средств связи (за исключением правительственной связи) в случае наступления чрезвычайной ситуации социального, природного и техногенного характера, а также не подтверждение соответствия технических средств связи, используемых на единой сети телекоммуникаций Республики Казахстан, радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, являющихся источником электромагнитного излучения, технических средств почтовой связи;

6) тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріліп, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген тексеру субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз тексеру субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) тәуекелдерді бағалау жүйесі –бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау мақсатында бақылау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
10) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптарды қамтитын талаптар тізбесі.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және (немесе) субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-бөлім. Объективті өлшемшарттар
4. Байланыс саласындағы тәуекелді айқындау тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне байланыс саласындағы тексерілетін субъектілердің қызметімен және жоғары жиілікті құрылғылар мен радио электрондық құралдарды пайдаланумен байланысты зиян келтіру ықтималдығына қарай жүзеге асырылады.
5. Байланыс саласында жоғары тәуекел дәрежесіне байланыстың лицензияланатын қызмет түрлерін көрсететін тексерілетін субъектілер, сондай-ақ ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің, ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желісіне, қалааралық телефон байланысына, халықаралық телефон байланысына, ұялы байланысқа (стандарттың атауын көрсете отырып) қосылатын жекелеген коммуникациялық жабдықтың иелері жатады.
6. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайтын тексерілетін субъектілерге:
1) спутниктік жылжымалы байланыс қызметін көрсетуге лицензия алған тексерілетін субъектілер;

6) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
7) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта);
9) система оценки рисков – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля, с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля;
10) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и (или) субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. Определение риска в области связи осуществляется в зависимости от вероятности причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства, связанного с деятельностью проверяемых субъектов в области связи и эксплуатацией высокочастотных устройств и радиоэлектронных средств.
5. В области связи к высокой степени риска относятся проверяемые субъекты, оказывающие лицензируемые виды услуги связи, а также владельцы ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций, отдельного коммутационного оборудования, подключаемого к сети телекоммуникаций общего пользования, междугородную телефонную связь, международную телефонную связь, сотовую связь (с указанием наименования стандарта).
6. К проверяемым субъектам, не отнесенным, к высокой степени риска относятся:
1) проверяемые субъекты, получившие лицензии на предоставление услуг спутниковой подвижной связи;

2) радиожиілік спектрін пайдаланушылар болып табылатын радиоэлектрондық құралдардың иелері жатады.
7. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатымен субъективті өлшемшарттар қолданылады.
3-бөлім. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттар:
1) өрескел;
2) елеулі;
3) елеусіз
болып үш дәрежеге бөлінген және осы Өлшемшарттарға қосымшада келтірілген тексеру парақтарында санамаланған, Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасының талаптары (бұдан әрі – талаптар) негізінде әзірленді.
9. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
10. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасын бұзатын тексерілетін субъектілерді анықтау үшін қажет.
Ақпаратты талдау және субъективті өлшемшарттарды бағалау неғұрлым жоғары әлеуетті тәуекелдері бар тексерілетін субъектіге қатысты тексерулерді шоғырландырады. Бұл ретте талдау мен бағалау кезінде нақты тексерілетін субъектіге қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері қолданылмайды.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері:
тексерілетін субъектілердің алдыңғы тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері. Бұл ретте, бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеру парақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасының талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
тексерілетін субъектілерге жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және олардың саны;
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсыным);
уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері пайдаланылады.
11. Субъективті өлшемшарттар бойынша тексерілетін субъектілердің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды жоғары тәуекел тобына және жоғары дәрежеге жатпайтын тәуекел тобына жатқызу мына көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады:
1) "алдыңғы тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқылдалады;

2) владельцы радиоэлектронных средств, являющиеся пользователями радиочастотным спектром.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
Глава 3. Субъективные критерии
8. Субъективные критерии разработаны на основании требований законодательства Республики Казахстан в области связи (далее – требования) перечисленных в проверочном листе, которые подразделены на три степени и приведены в приложениях к настоящим Критериям:
1) грубая;
2) значительная;
3) незначительная.
9. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
10. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления проверяемых субъектов, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области связи.
Анализ информации и оценка субъективных критериев концентрирует проверки в отношении проверяемого субъекта с наибольшим потенциальным риском. При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного проверяемого субъекта.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям используются следующие источники информации:
результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля проверяемых субъектов. При этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области связи, отраженных в проверочных листах;
наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на проверяемые субъекты, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов;
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации);
результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.
11. Оценка степени риска проверяемых субъектов и отнесение их к высокой группе риска и группе риска не отнесенных к высокой степени по субъективным критериям осуществляется по следующим показателям:
1) субъективные критерии по информационному источнику "результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля" определяются согласно приложению 1 к настоящим Критериям;

2) "тексерілетін субъектілерге жеке және заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және олардың саны" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады;
3) "бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсыным)" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес айқындалады;
4) "уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері" ақпарат көзі бойынша субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.
12. Әрбір ақпарат көзі бойынша тәуекел дәрежесін айқындау мынадай түрде айқындалады.
Өрескел дәрежедегі бір орындалмаған талап 100 көрсеткішке теңестіріледі және бұл бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін негіз болып табылады.
Егер талаптарды өрескел дәрежеде бұзушылық анықталмаған жағдайда, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және елеусіз дәрежелер талаптарының жиынтық көрсеткіштері есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
∑ Рз = (Р2 х 100/Р1) х 0,7,
мұнда:
∑ Рз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
∑ Р1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
∑ Р2 – анықталған елеулі бұзушылықтар саны.
Елеусіз бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
∑ Рн = (Р2 х 100/Р1) х 0,3,
мұнда:
∑ Рн – елеусіз бұзушылықтар көрсеткіші;
∑ Р1 – елеусіз бұзушылықтардың талап етілетін саны;
∑ Р2 – анықталған елеусіз бұзушылықтар саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші ( ∑ Р) 0-ден 100-ді қоса алғанға дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және көрсеткіштерді мына формула бойынша жинақтап қосу арқылы айқындалады:
∑ Р = Рз + Рн,
мұнда:
мұнда:
∑ Р – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
∑ Рз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
∑ Рн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тексерілетін субъекті (объекті):
– тәуекел дәрежесі 61-ден 100-ді қоса алғанға дейінгі көрсеткіш кезінде жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатады және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тексеру жүргізіледі;
тәуекел дәрежесі 0-ден 60-ты қоса алғанға дейінгі көрсеткіш кезінде жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылмағанға жатады және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.

2) субъективные критерии по информационному источнику "наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на проверяемые субъекты, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов" определяются согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
3) субъективные критерии по информационному источнику "результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)" определяются согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
4) субъективные критерии по информационному источнику "результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями" определяются согласно приложению 4 к настоящим Критериям.
12. Определение степени риска по каждому информационному источнику определяется следующим образом.
Одно невыполненное требование грубой степени приравнивается к показателю 100 и это является основанием для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если нарушение требований грубой степени не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель требований значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 включительно и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
По показателям степени риска проверяемый субъект относится:
к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.