"Екінші деңгейдегі банктердің динамикалық резервті қалыптастыру қағидаларын бекіту және динамикалық резервтің ең аз мөлшерін, күтілетін шығындардың мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 137 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 223 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 ақпанда № 13000 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 26 ақпандағы № 25 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.02.2018 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз!
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Екінші деңгейдегі банктердің динамикалық резервті қалыптастыру қағидаларын бекіту және динамикалық резервтің ең аз мөлшерін, күтілетін шығындардың мөлшерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 137 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8591 тіркелген, 2013 жылғы 6 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 134 (2335) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктердің динамикалық резервті қалыптастыру қағидаларын бекіту және динамикалық резервтің ең төмен мөлшерін, күтілетін шығындардың мөлшерін белгілеу туралы";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Динамикалық резервтің ең төмен мөлшері Қағидалардың 2-тармағына сәйкес және күтілетін шығындардың мөлшері Қағидалардың 3-тармағына сәйкес белгіленсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің динамикалық резервті қалыптастыру қағидаларында (бұдан әрі - Қағидалар):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалардың 2-2-тармағында өзгесі белгіленбесе, есепті тоқсан соңындағы динамикалық резервтің мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
ДРС = ДРс-1 + (КШ - АПШ),
мұндағы:
ДРС - есепті тоқсанның соңындағы динамикалық резерв;
ДРс-1 - алдыңғы есепті тоқсанның соңындағы динамикалық резерв. 2013 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша динамикалық резерв нөлге тең;
КШ - есепті тоқсандағы күтілетін шығындар;
АПШ - "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексі 106-бабының 1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылған, резервтерді қалпына келтіруден түскен кірістерді шегергендегі есепті тоқсандағы резервтерге ассигнациялау.
Резервтерге ассигнациялау - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қарыздарға резервтер құруға арналған шығыстар.
Резервтерді қалпына келтіруден түскен кірістер - резервтердің азаюы қарызды баланстан есептен шығару нәтижесінде болатын жағдайда қоспағанда, қарыздарға бұрын құрылған резервтер сомасының азаюы нәтижесінде туындаған кіріс.
Салық салу мақсаттары үшін динамикалық резервтің мөлшері есепті салық кезеңінің соңында айқындалған динамикалық резервтің мөлшері мен алдыңғы салық кезеңінің соңында айқындалған динамикалық резервтің мөлшері арасындағы оң айырма ретінде айқындалады
Динамикалық резервтің ең төмен мөлшері нөлден кем болмайды.";

О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мня 2013 года № 137 "Об утверждении Правил формирования банками второго уровня динамического резерва и установлении минимального размера динамического резерва, размера ожидаемых потерь"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 223. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 февраля 2016 года № 13000. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 26.02.2018 № 25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.5
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 137 "Об утверждении Правил формирования банками второго уровня динамического резерва и установлении минимального размера динамического резерва, размера ожидаемых потерь" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8591, опубликованное 6 сентября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 134 (2509)) следующие изменения и дополнение:
в заголовок в на казахском языке внесено изменение, текст на русском языке не изменяется;
в пункт 2 на казахском языке внесено изменение, текст на русском языке не изменяется;
в Правилах формирования банками второго уровня динамического резерва, утвержденных указанным постановлением (далее - Правила):
пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Если иное не установлено в пункте 2-2 Правил, размер динамического резерва на конец отчетного квартала рассчитывается по следующей формуле:
ДРк = ДРк-1 + (ОП-РСП),
где:
ДРк - динамический резерв на конец отчетного квартала;
ДРк-1 - динамический резерв на конец предыдущего отчетного квартала. По состоянию на 1 января 2013 года динамический резерв равен нулю;
ОП - ожидаемые потери за отчетный квартал;
РСП - ассигнования на резервы за минусом доходов от восстановления резервов, за отчетный квартал, отнесенные на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 106 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Ассигнования на резервы - расходы на создание резервов под займы в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
Доходы от восстановления резервов - доход, возникший в результате уменьшения суммы ранее созданных резервов под займы, за исключением случая, когда уменьшение резервов происходит в результате списания займа с баланса.
Для целей налогообложения размер динамического резерва определяется как положительная разница между размером динамического резерва, определенного на конец налогового периода и размером динамического резерва, определенного на конец предыдущего налогового периода.
Минимальный размер динамического резерва составляет не менее нуля.";

мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Динамикалық резервтің мөлшері былайша айқындалады:
1) 2014 жылғы бірінші, екінші, үшінші, төртінші тоқсан соңындағы динамикалық резерв Қағидалардың 2-тармағына сәйкес формула бойынша есептелген 2013 жылғы төртінші тоқсанның соңындағы динамикалық резерв мөлшерінде айқындалады.
2014 жылғы төртінші тоқсанның соңындағы динамикалық резервті есептеу мақсаттары үшін Қағидалардың 2-тармағына сәйкес айқындалған АПШ көрсеткішінің мәні 2013 жылғы бірінші, екінші, үшінші, төртінші тоқсан соңындағы динамикалық резервті есептеу кезінде егер АПШ-тың мәні теріс болған жағдайда, нөлге тең болып танылады;
2) 2015 жылғы бірінші, екінші, үшінші, төртінші тоқсан соңындағы динамикалық резерв осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес есептелген 2014 жылғы төртінші тоқсанның соңындағы динамикалық резерв мөлшерінде айқындалады;
3) 2016 жылғы бірінші, екінші, үшінші, төртінші тоқсан соңындағы динамикалық резерв осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес есептелген 2015 жылғы төртінші тоқсанның соңындағы динамикалық резерв мөлшерінде айқындалады.".
2. Бақылау және қадағалау әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.

дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Размер динамического резерва определяется следующим образом:
1) динамический резерв на конец первого, второго, третьего, четвертого кварталов 2014 года определяется в размере динамического резерва на конец четвертого квартала 2013 года, исчисленного по формуле в соответствии с пунктом 2 Правил.
Для целей исчисления динамического резерва на конец четвертого квартала 2014 года значение показателя РСП, определенного в соответствии с пунктом 2 Правил, при исчислении динамического резерва на конец первого, второго, третьего, четвертого кварталов 2013 года признается равным нулю, если РСП имеет отрицательное значение;
2) динамический резерв на конец первого, второго, третьего, четвертого кварталов 2015 года определяется в размере динамического резерва на конец четвертого квартала 2014 года, исчисленного в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта;
3) динамический резерв на конец первого, второго, третьего, четвертого кварталов 2016 года определяется в размере динамического резерва на конец четвертого квартала 2015 года, исчисленного в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта.".
2. Департаменту методологии контроля и надзора (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование - в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2016 года.

Осы қаулының 1-тармағының сегізінші, он сегізінші - жиырма үшінші абзацтары 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қағидалардың 2-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацы 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Есепті тоқсан соңындағы динамикалық резервтің мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:".
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д.Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
__________________ Б.Сұлтанов
2015 жылғы 31 желтоқсан

Абзацы шестой, с шестнадцатого по двадцать первый пункта 1 настоящего постановления действуют до 1 января 2017 года.
Абзац первый части первой пункта 2 Правил с 1 января 2017 года действует в следующей редакции:
"2. Размер динамического резерва на конец отчетного квартала рассчитывается по следующей формуле:".
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
____________ Б. Султанов
31 декабря 2015 года