"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 71 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 213 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 9 ақпанда № 13025 болып тіркелді. Күші жойылды - Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 18 мамырдағы № 71 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 71 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11534 тіркелген, 2015 жылғы 15 шілдеде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақта:
42) және 43) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 56), 57), 58) және 59) тармақшалармен толықтырылсын:
"56) осы қаулының 56-қосымшасына сәйкес "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
57) осы қаулының 57-қосымшасына сәйкес "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
58) осы қаулының 58-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
59) осы қаулының 59-қосымшасына сәйкес "Исламдық қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 71 "Об утверждении стандартов государственных услуг Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 213. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 февраля 2016 года № 13025. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 71 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 71 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 71 "Об утверждении стандартов государственных услуг Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11534, опубликованное 15 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
подпункты 42) и 43) исключить;
дополнить подпунктами 56), 57), 58) и 59) следующего содержания:
"56) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" согласно приложению 56 к настоящему постановлению;
57) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления исламской страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование" согласно приложению 57 к настоящему постановлению;
58) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по видам обязательного страхования, установленным законами Республики Казахстан и являющимся отдельными классами страхования" согласно приложению 58 к настоящему постановлению;
59) стандарт государственной услуги "Выдача лицензии на право осуществления деятельности по исламскому перестрахованию" согласно приложению 59 к настоящему постановлению.";

осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес 56-қосымшамен толықтырылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес 57-қосымшамен толықтырылсын;
осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес 58-қосымшамен толықтырылсын;
осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес 59-қосымшамен толықтырылсын.
2. Мемлекеттік қызметтердің сапасын бақылау басқармасы (Бәдірленова Ж.Р.) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Досмұхамбетов Н.М.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы, осы қаулының алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-тармағының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министрдің міндетін атқарушы
________________М. Құсайынов
2015 жылғы 31 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 9 желтоқсандағы
№ 213 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 71 қаулысына
56-қосымша
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін
жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандарты

дополнить приложением 56 согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 57 согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 58 согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
дополнить приложением 59 согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
2. Управлению контроля качества государственных услуг (Бадырленова Ж.Р.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Досмухамбетов Н.М.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого и двенадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Исполняющий обязанности Министра
_______________М. Кусаинов
31 декабря 2015 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 9 декабря 2015 года № 213
Приложение 56
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 71
Стандарт
государственной услуги
"Выдача лицензии на право осуществления исламской страховой
деятельности по отрасли "страхование жизни"

1. Жалпы ережелер
1. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
лицензия бергенде – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдеген кезде – 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушыны бөлініп шығу немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастырған жағдайда лицензияны қайта ресімдеген кезде – 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей;
лицензияның телнұсқаларын берген кезде – 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минут.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды береді.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – лицензия беру, лицензияны қайта ресімдеу, телнұсқаларын беру не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленеді:
1) осы қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезіндегі лицензиялық алым 50 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК) құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 пайызын құрайды, бірақ 4 АЕК-тен артық емес;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым – лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 пайызы.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.

1. Общие положения
1. Государственная услуга "Выдача лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по отрасли "страхование жизни" (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Национальным Банком Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю:
при выдаче лицензии – в течение 30 (тридцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии – в течение 3 (трех) рабочих дней;
при переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения – не позднее 30 (тридцати) рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии – в течение 2 (двух) рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 (пятнадцать) минут.
Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет полноту представленных документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренных пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим лицам (далее – услугополучатель). При оказании государственной услуги уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 50 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 процентов от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии – 100 процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.

8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру кестесі – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
лицензия алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензия беру туралы өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) барлық ұйымдастыру-техникалық, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін бухгалтерлік есеп пен бухгалтерлік есепті жүргізуді автоматтандыру мәселелері жөніндегі іс-шаралардың орындалғанын куәландыратын құжаттар;
4) енгізілген барлық өзгерістермен және толықтырулармен (олар бар болса) жарғының салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын ұсынбаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесі;
5) "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 34-бабының талаптарына сәйкес исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері лауазымдарына ұсынылатын адамдардың құжаттары;
6) ең аз мөлшері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5331 тіркелген, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы № 131 қаулысымен бекітілген Жарғылық капиталдың, кепілдік беру қорының, төлем қабілеттілігі маржасының ең аз мөлшерiн қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру тобы үшiн пруденциалдық нормативтердi және өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi белгiлеу және пруденциалдық нормативтерді орындау туралы есептерді ұсыну мерзімдері жөніндегі нұсқаулықта белгіленген жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелері.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін құрылтайшылардың, акционерлердің төлегенін растайтын төлем құжаттары (төлем тапсырмалары, кіріс касса ордерлері), сондай-ақ бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік оның толық төленгендігін растайтын құжаттар болып табылады;

8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
График приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
для получения лицензии:
1) заявление о выдаче лицензии по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) документы, свидетельствующие о выполнении всех организационно-технических мероприятий, в том числе по вопросам бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, соответствующих требованиям нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан;
4) копию устава со всеми изменениями и дополнениями в него (при наличии таковых), нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригиналов для сверки;
5) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников исламской страховой (перестраховочной) организации в соответствии с требованиями статьи 34 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон);
6) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала, минимальный размер которого установлен Инструкцией об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, включая минимальные размеры уставного капитала, гарантийного фонда, маржи платежеспособности и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года № 131, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5331.
Документами, подтверждающими полную оплату минимального размера уставного капитала исламской страховой (перестраховочной) организации, являются платежные документы (платежные поручения, приходные кассовые ордера), подтверждающие его оплату учредителями, акционерами, а также свидетельство о государственной регистрации выпуска ценных бумаг;

7) мыналарды:
шаруашылық қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерді қоспағанда, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бөлімшелерінің құрылымын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
ішкі аудит қызметінің және басқа да тұрақты жұмыс істейтін органдардың құрылымын, мүшелер санын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
техникалық (сақтандыру), инвестициялық, кредиттік, операциялық, нарықтық және басқа да тәуекелдерді басқару бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының саясатын ашатын тәуекелдерді басқару жүйесін;
шаруашылық қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерді қоспағанда, құрылымдық бөлімшелер басшыларының құқықтары мен міндеттерін;
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің оның атынан және оның есебінен мәмілелерді жүзеге асырған кездегі өкілеттіктерін айқындайтын исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидалары;
8) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат алу кезінде ұсынылған бизнес-жоспарға сәйкес жүргізілген ұйымдастыру іс-шаралары туралы есеп;
9) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында актуарийдің болуы туралы мәліметтер;
10) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ішкі аудит қызметі туралы ереже, онда мынадай мәліметтер қамтылады:
ішкі аудит қызметінің құрылымы туралы ақпарат;
ішкі аудит қызметінің міндеттері мен функциялары;
ішкі аудит қызметінің құқықтары мен міндеттері;
ішкі аудит қызметінің басқа құрылымдық бөлімшелермен өзара іс-әрекет жасау тәртібі туралы ақпарат;
өзі жүзеге асыратын қызметтің сипаты мен ауқымдарын ескере отырып, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бүкіл қызметін немесе бөлігін аудиторлық тексеру кезеңділігі;
11) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жалпы акционерлер жиналысының исламдық қаржыландыру қағидаттары бойынша кеңесті тағайындау туралы шешімі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде жазылған талаптар жұмыс істеп тұрған исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.
Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды:
өтінішті;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшiрмесiн;
актуарий қол қойған, сақтандырудың сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспарды ұсынады.
Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда мынадай ақпарат:
сақтандыру сыныбы бойынша жабылатын тәуекелдердің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің; сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, әлеуетті сақтанушылардың, географиялық жерінің) негізгі сипаттамалары;
сақтандыру өнімдерін сақтандыру сыныбы шеңберінде сату тәсілдерінің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібіне және олардың экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптар;
осы сақтандыру сыныбы бойынша таяу екі жылға арналған пайдалар, шығындар, сақтандыру резервтерінің есептері туралы болжам, шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы;
исламдық қайта сақтандыру саясаты (исламдық қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, исламдық қайта сақтандыру ұйымдарын бағалаудың критерийлері);
инвестициялық саясат қамтылады.
Инвестициялық саясат бойынша ақпаратта мынадай мәліметтерді:
инвестициялау мақсатын;
инвестиция түрлері бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса алғанда, инвестициялық портфельді және оның кірістілігін қалыптастыруды;
активтердің түріне, сондай-ақ сырттан активтер тартуға қарай инвестициялық шектеулерді;
инвестициялық саясатқа жауапты ұйымның тұлғаларын ашып көрсету қажет.
Актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспар көрсетілетін қызметті берушіге тігілген және нөмірленген бір данада беріледі. Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың алғашқы бетінде жоғары оң жақ бұрышында мынадай айқындама болады: "(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның атауы) Директорлар кеңесі бекітті. 20__жылғы "__"_____________№______хаттама". Исламдық сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың соңғы бетінің екінші жағы исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мөрімен (болған кезде) куәландырылады.
Сақтандырудың бірнеше сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныптары бойынша бір бизнес-жоспар ұсынылады;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуы бөлігіндегі талаптардың орындалуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін мыналар:
еркін нысанда жазылған өтініш;
лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі ұсынылады.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
лицензия қайта ресімделген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияланатын қызмет түрінен сақтандыру қызметінің бір немесе бірнеше сыныбы алып тасталған жағдайда, лицензияның түпнұсқасы;
Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын құжаттар (лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алып тасталған жағдайда);
ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмелері ұсынылады.

7) внутренние правила осуществления исламской страховой деятельности, которые определяют:
структуру, задачи, функции и полномочия подразделений исламской страховой (перестраховочной) организации, за исключением подразделений, осуществляющих хозяйственную деятельность;
структуру, количество членов, задачи, функции и полномочия службы внутреннего аудита и других постоянно действующих органов;
систему управления рисками, раскрывающую политику исламской страховой (перестраховочной) организации по управлению техническими (страховыми), инвестиционными, кредитным, операционным, рыночным и другими рисками;
права и обязанности руководителей структурных подразделений, за исключением подразделений, осуществляющих хозяйственную деятельность;
полномочия должностных лиц и работников исламской страховой (перестраховочной) организации при осуществлении ими сделок от его имени и за его счет;
8) отчет о проведенных организационных мероприятиях, согласно бизнес-плану, представленному при получении разрешения на открытие исламской страховой (перестраховочной) организации;
9) сведения о наличии в штате исламской страховой (перестраховочной) организации актуария по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
10) положение о службе внутреннего аудита исламской страховой (перестраховочной) организации, которое содержит следующие сведения:
информацию о структуре службы внутреннего аудита;
задачи и функции службы внутреннего аудита;
права и обязанности службы внутреннего аудита;
информацию о порядке взаимодействия службы внутреннего аудита с другими структурными подразделениями;
периодичность аудиторских проверок всей или части деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации, с учетом характера и масштабов осуществляемой ею деятельности;
11) решение общего собрания акционеров исламской страховой (перестраховочной) организации о назначении совета по принципам исламского финансирования.
Требования, изложенные в части первой настоящего пункта, не распространяются на действующие исламские страховые (перестраховочные) организации.
Для получения лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования услугополучатель представляет услугодателю следующие документы:
заявление;
копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
бизнес-план по классу (классам) страхования, подписанный актуарием.
Бизнес-план по классу страхования содержит следующую информацию:
основные характеристики покрываемых рисков по классу страхования;
основные характеристики доли класса страхования в структуре страхового портфеля; сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
основные характеристики способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;
требования к порядку расчета страховых тарифов и их экономическому обоснованию;
прогноз на ближайшие два года о прибылях, убытках, расчетах страховых резервов по данному классу страхования, прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов;
политику исламского перестрахования (формы и методы исламского перестрахования, критерии оценки исламских перестраховочных организаций);
инвестиционную политику.
В информации по инвестиционной политике следует раскрыть следующие сведения:
цели инвестирования;
формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
Бизнес-план по классу страхования, подписанный актуарием представляется в услугодателю в прошитом и пронумерованном виде в одном экземпляре. Титульный лист бизнес-плана по классу страхования содержит в правом верхнем углу следующую формулировку: "Утверждено Советом директоров (наименование исламской страховой (перестраховочной) организации). Протокол № от "__" _____ 20__года". Оборотная сторона последнего листа бизнес-плана по классу исламского страхования заверяется печатью исламской страховой (перестраховочной) организации (при наличии).
При представлении заявления на получение лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования;
документы, подтверждающие выполнение требований, установленных Национальным Банком Республики Казахстан в части наличия систем управления рисками и внутреннего контроля.
Для получения дубликата лицензии:
заявление в произвольной форме;
копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии.
Для переоформления лицензии:
заявление по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии;
оригинал лицензии в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одного или более классов в страховой деятельности;
документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования);
копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.

10. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының:
сақтандырудың жаңа сыныптары мен түрлерін енгізуді;
сақтандырудың жекелеген сыныптары мен түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру тәртібін және талаптарын өзгертуді көздейтін заңнамалық актілерін қабылдау жағдайларын қоспағанда, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу кезiнде бизнес-жоспарда көрсетiлген талаптарды орындау мерзiмi аяқталғанға дейiн сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшiн көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасауы;
2) егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік тіркелген күнінен бастап алты ай ішінде көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алу үшін өтініш жасамаған болса;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) құрамына исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;
5) қоғамның органдары сайлағандар ішінен басшы қызметкердің келісілмеуі (жаңадан құрылатын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін);
6) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарында қызметтің түрімен айналысуға тыйым салынуы;
7) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
8) көрсетілетін қызметті алушының біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
9) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялауға жататын қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
10) сот орындаушысының ұйғарымы негізінде көрсетілетін қызметті алушы-борышкерге соттың лицензия беруге уақытша тыйым салуы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде жазылған негіздерден басқа сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруден бас тарту мынадай негіздер бойынша жүргізіледі:
сақтандырудың алатын қосымша сыныбын есепке алғанда, пруденциялық нормативтердің сақталмау болжамы;
өтініш беру күніне дейін соңғы үш ай ішінде және оны қарау кезеңінде пруденциялық нормативтердің сақталмауы;
өтініш беру күніне исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру түрінде қолданыстағы санкцияның болуы.

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) обращение исламской страховой (перестраховочной) организации к услугодателю за получением лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования до истечения срока исполнения условий, указанных в бизнес-плане при получении разрешения на создание исламской страховой (перестраховочной) организации, за исключением случаев принятия законодательных актов Республики Казахстан, предусматривающих:
введение новых классов и видов страхования;
изменение порядка и условий осуществления исламской страховой деятельности по отдельным классам и видам страхования;
2) если услугополучатель в течение шести месяцев со дня государственной регистрации не обратился к услугодателю за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит исламская страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению, норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
5) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемой исламской страховой (перестраховочной) организации);
6) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
7) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
8) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;
9) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
10) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию.
Отказ в выдаче лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования, помимо оснований, изложенных в части первой настоящего пункта, производится по следующим основаниям:
прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования;
несоблюдения пруденциальных нормативов в течение последних трех месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения;
наличия действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности на дату подачи заявления.

3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) оның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми
интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша
исламдық сақтандыру қызметін
жүзеге асыру құқығына лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы және
БСН)
Лицензия беру туралы өтініш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сақтандырудың саласын, нысанын, сыныптарын, қызмет түрін көрсету
қажет)
жүзеге асыру құқығына лицензия беруіңізді сұраймын.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы мәліметтер:

3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам
оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Жалоба подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
14. Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии на
право осуществления исламской
страховой деятельности по
отрасли "страхование жизни"
Форма
В___________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от__________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование и БИН исламской страховой
(перестраховочной) организации)
Заявление о выдаче лицензии
Прошу выдать лицензию на право осуществления __________________
_____________________________________________________________________
(указать отрасли, формы, классы страхования, вид деятельности)
Сведения об исламской страховой (перестраховочной) организации:

1. Атауы, орналасқан жері _____________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, облыс, қала, аудан, көше, үйінің нөмірі)
_____________________________________________________________________
(телефон, факс)
2. Әділет органдарында исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы деректер ____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың
немесе куәліктің күні және нөмірі)
3. Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының банк шоты
ашылған банктің атауы және орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру
нөмірі ______________________________________________________________
4. Исламдық сақтандыру қызметін, исламдық қайта сақтандыру
қызметін жүзеге асыру құқығына бірінші рет алған лицензия туралы
деректер: ___________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және оның
құрылтайшылары (акционерлері) өтінішке қоса берілген құжаттардың
(ақпараттың) дәйектілігіне толық жауап береді _______________________
_____________________________________________________________________
5. Жіберілетін құжаттардың тізбесі, даналар саны және әрқайсысы
бойынша парақтар саны: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған кезде), лауазымы______________________________________________
_____________________________________________________________________
____________
(қолы)
_____________ жылғы "__"_______________
Мөр орны
(болған кезде)
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша
исламдық сақтандыру қызметін
жүзеге асыру құқығына лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында
актуарийдің болуы туралы мәліметтер
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы
Актуарий туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Уәкілетті орган лицензиясының күні мен нөмірі
Актуарий лауазымына тағайындау (сайлау) туралы құжаттың нөмірі мен күні
Білімі туралы, оның ішінде жұмыс істейтін саласында біліктілікті арттыру курстары туралы мәліметтер
Біліктілік емтиханын қайта тапсырғаны туралы ақпарат
1
2
3
4
5
6
"Өмірді сақтандыру" саласы бойынша
исламдық сақтандыру қызметін
жүзеге асыру құқығына лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы)
Өтініш
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________ байланысты
(лицензияны қайта ресімдеу себебі көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лицензияның атауы көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(сақтандыру салалары, нысандары, сыныптары, қызмет түрі көрсетілсін)
қайта ресімдеуіңізді сұраймын.
Исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы мәліметтер

1. Наименование, место нахождения _____________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, область, город, район, улица, номер дома)
_____________________________________________________________________
(телефон, факс)
2. Данные о государственной регистрации (перерегистрации)
исламской страховой (перестраховочной) организации в органах юстиции
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(дата и номер справки или свидетельства о государственной
регистрации (перерегистрации) юридического лица)
3. Наименование и место нахождения, бизнес-идентификационный
номер банка, в котором открыт банковский счет исламской страховой
(перестраховочной) организации ______________________________________
_____________________________________________________________________
4. Данные о лицензии, полученной впервые на право осуществления
исламской страховой деятельности, деятельности по исламскому
перестрахованию _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа,
выдавшего лицензию)
Исламская страховая (перестраховочная) организация и их
учредители (акционеры) полностью несут ответственность за
достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и
листов по каждому из них: ___________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность лица,
уполномоченного на подачу заявления _________________________________
_____________________________________________________________________
___________
(подпись)
"____" ______________ ____ года
Место печати
(при наличии)
Приложение 2
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии на
право осуществления исламской
страховой деятельности по
отрасли "страхование жизни"
Форма
Сведения
о наличии в штате исламской страховой (перестраховочной)
организации актуария
Наименование исламской страховой (перестраховочной) организации
Сведения об актуарии
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата и номер лицензии уполномоченного органа
Номер и дата документа о назначении (избрании) на должность актуария
Сведения об образовании, в том числе о курсах повышения квалификации в сфере, в которой работает
Информация о пересдаче квалификационного экзамена
1
2
3
4
5
6
Приложение 3
к стандарту государственной
услуги "Выдача лицензии на
право осуществления исламской
страховой деятельности по
отрасли "страхование жизни"
Форма
В __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от__________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование исламской страховой
(перестраховочной) организации)
Заявление
Прошу переоформить лицензию __________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование лицензии)
в связи ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать причину переоформления лицензии)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать отрасли, формы, классы страхования, вид деятельности)
Сведения об исламской страховой (перестраховочной) организации

7) мыналарды:
шаруашылық қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерді қоспағанда, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бөлімшелерінің құрылымын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
ішкі аудит қызметінің және басқа да тұрақты жұмыс істейтін органдардың құрылымын, мүшелер санын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
техникалық (сақтандыру), инвестициялық, кредиттік, операциялық, нарықтық және басқа да тәуекелдерді басқару бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының саясатын ашатын тәуекелдерді басқару жүйесін;
шаруашылық қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерді қоспағанда, құрылымдық бөлімшелер басшыларының құқықтары мен міндеттерін;
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің оның атынан және оның есебінен мәмілелерді жүзеге асырған кездегі өкілеттіктерін айқындайтын исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидалары;
айқындалуға тиіс;
8) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат алу кезінде ұсынылған бизнес-жоспарға сәйкес жүргізілген ұйымдастыру іс-шаралары туралы есеп;
9) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында актуарийдің болуы туралы мәліметтер;
10) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ішкі аудит қызметі туралы ереже, онда мынадай мәліметтер қамтылады:
ішкі аудит қызметінің құрылымы туралы ақпарат;
ішкі аудит қызметінің міндеттері мен функциялары;
ішкі аудит қызметінің құқықтары мен міндеттері;
ішкі аудит қызметінің басқа құрылымдық бөлімшелермен өзара іс-әрекет жасау тәртібі туралы ақпарат;
өзі жүзеге асыратын қызметтің сипаты мен ауқымдарын ескере отырып, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бүкіл қызметін немесе бөлігін аудиторлық тексеру кезеңділігі;
11) егер Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актiлерiнде сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретін ұйымға исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мiндеттi қатысуы белгiленген болса, осындай ұйымға қатысу шартының нотариат куәландырған көшірмесі;
12) Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорына қатысуын растайтын құжаттар;
13) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама түрде тиесілі немесе сенімгерлік басқаруға берілген жағдайларды қоспағанда, ірі қатысушы - жеке тұлғаның немесе сақтандыру холдингінің бар екенін растайтын құжат;

7) внутренние правила осуществления исламской страховой деятельности, которые определяют:
структуру, задачи, функции и полномочия подразделений исламской страховой (перестраховочной) организации, за исключением подразделений, осуществляющих хозяйственную деятельность;
структуру, количество членов, задачи, функции и полномочия службы внутреннего аудита и других постоянно действующих органов;
систему управления рисками, раскрывающую политику исламской страховой (перестраховочной) организации по управлению техническими (страховыми), инвестиционными, кредитным, операционным, рыночным и другими рисками;
права и обязанности руководителей структурных подразделений, за исключением подразделений, осуществляющих хозяйственную деятельность;
полномочия должностных лиц и работников исламской страховой (перестраховочной) организации при осуществлении ими сделок от его имени и за его счет;
8) отчет о проведенных организационных мероприятиях, согласно бизнес-плану, представленному при получении разрешения на открытие исламской страховой (перестраховочной) организации;
9) сведения о наличии в штате исламской страховой (перестраховочной) организации актуария по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
10) положение о службе внутреннего аудита исламской страховой (перестраховочной) организации, которое содержит следующие сведения:
информацию о структуре службы внутреннего аудита;
задачи и функции службы внутреннего аудита;
права и обязанности службы внутреннего аудита;
информацию о порядке взаимодействия службы внутреннего аудита с другими структурными подразделениями;
периодичность аудиторских проверок всей или части деятельности исламской страховой (перестраховочной) организации, с учетом характера и масштабов осуществляемой ею деятельности;
11) нотариально засвидетельствованную копию договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам страхования, если обязательное участие исламской страховой (перестраховочной) организации в такой организации установлено законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
12) документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями Закона и законодательных актов Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
13) документ, подтверждающий наличие крупного участника - физического лица или страхового холдинга, за исключением случаев, когда более пятидесяти процентов размещенных акций исламской страховой (перестраховочной) организации прямо или косвенно принадлежат или переданы в доверительное управление государству или национальному управляющему холдингу;

14) исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жалпы акционерлер жиналысының исламдық қаржыландыру қағидаттары бойынша кеңесті тағайындау туралы шешімі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 13) тармақшасын қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде жазылған талаптар жұмыс істеп тұрған исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.
Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды:
өтінішті;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшiрмесiн;
актуарий қол қойған, сақтандырудың сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспарды ұсынады.
Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда мынадай ақпарат:
сақтандыру сыныбы бойынша жабылатын тәуекелдердің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің; сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, әлеуетті сақтанушылардың, географиялық жерінің) негізгі сипаттамалары;
сақтандыру өнімдерін сақтандыру сыныбы шеңберінде сату тәсілдерінің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібіне және олардың экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптар;
осы сақтандыру сыныбы бойынша таяу екі жылға арналған пайдалар, шығындар, сақтандыру резервтерінің есептері туралы болжам, шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы;
исламдық қайта сақтандыру саясаты (исламдық қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, исламдық қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау критерийлері);
инвестициялық саясат қамтылады.
Инвестициялық саясат бойынша ақпаратта мынадай мәліметтерді:
инвестициялау мақсатын;
инвестиция түрлері бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса алғанда, инвестициялық портфельді және оның кірістілігін қалыптастыруды;
активтердің түріне, сондай-ақ сырттан активтер тартуға қарай инвестициялық шектеулерді;
инвестициялық саясатқа жауапты ұйымның тұлғаларын ашып көрсету қажет.
Актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспар көрсетілетін қызметті берушіге тігілген және нөмірленген бір данада беріледі. Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың алғашқы бетінде жоғары оң жақ бұрышында мынадай айқындама болады: "(исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның атауы) Директорлар кеңесі бекітті. 20__жылғы "__"_____________№______хаттама". Исламдық сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың соңғы бетінің екінші жағын исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мөрімен (болған кезде) куәландырылады.
Сақтандырудың бірнеше сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныптары бойынша бір бизнес-жоспар ұсынылады;
егер Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актiлерiнде сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретін ұйымға исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мiндеттi қатысуы белгiленген болса, осындай ұйымға қатысу шартының нотариат куәландырған көшірмесін;
исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушының (ірі қатысушыларының) болуын растайтын құжатты;
Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорға қатысуын растайтын құжаттарды;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуы бөлігіндегі талаптардың орындалуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Қосымша:
көрсетілетін қызметті алушы көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының талаптарын орындағанын растайтын құжаттарды ұсынады;
көрсетілетін қызметті алушы тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының талаптарын орындағанын растайтын құжаттарды ұсынады;

14) решение общего собрания акционеров исламской страховой (перестраховочной) организации о назначении совета по принципам исламского финансирования.
Требования, изложенные в части первой настоящего пункта, не распространяются на действующие исламские страховые (перестраховочные) организации, за исключением подпункта 13) части первой настоящего пункта.
Для получения лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования услугополучатель представляет в услугодателю следующие документы:
заявление;
копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
бизнес-план по классу (классам) страхования, подписанный актуарием;
Бизнес-план по классу страхования содержит следующую информацию:
основные характеристики покрываемых рисков по классу страхования;
основные характеристики доли класса страхования в структуре страхового портфеля; сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
основные характеристики способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;
требования к порядку расчета страховых тарифов и их экономическому обоснованию;
прогноз на ближайшие два года о прибылях, убытках, расчетах страховых резервов по данному классу страхования, прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов;
политику исламского перестрахования (формы и методы исламского перестрахования, критерии оценки исламских перестраховочных организаций);
инвестиционную политику.
В информации по инвестиционной политике следует раскрыть следующие сведения:
цели инвестирования;
формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
Бизнес-план по классу страхования, подписанный актуарием представляется в услугодателю в прошитом и пронумерованном виде в одном экземпляре. Титульный лист бизнес-плана по классу страхования содержит в правом верхнем углу следующую формулировку: "Утверждено Советом директоров (наименование исламской страховой (перестраховочной) организации). Протокол № от "__" _____ 20__ года". Оборотная сторона последнего листа бизнес-плана по классу исламского страхования заверяется печатью исламской страховой (перестраховочной) организации (при наличии).
При представлении заявления на получение лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования;
нотариально засвидетельствованную копию договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации, если обязательное участие исламской страховой (перестраховочной) организации в такой организации установлено законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
документ, подтверждающий наличие крупного участника (крупных участников) исламской страховой (перестраховочной) организации;
документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями Закона и законодательных актов Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
документы, подтверждающие выполнение требований, установленных Национальным Банком Республики Казахстан в части наличия систем управления рисками и внутреннего контроля.
Дополнительно:
для получения лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств услугополучатель представляет услугодателю документы, подтверждающие выполнение требований пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств";
для получения лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами услугополучатель представляет услугодателю документы, подтверждающие выполнение требований пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами";

көрсетілетін қызметті алушы жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге "Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабы 1-тармағының талаптарын орындағанын растайтын құжаттарды ұсынады.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін мыналар:
еркін нысанда жазылған өтініш;
лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі ұсынылады.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
лицензияның түпнұсқасы (лицензияланатын қызмет түрінен сақтандыру қызметінің бір немесе бірнеше сыныбы алып тасталған жағдайда);
Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын құжаттар (лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алып тасталған жағдайда);
лицензия қайта ресімделген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмелері ұсынылады.
10. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының:
сақтандырудың жаңа сыныптары мен түрлерін енгізуді;
сақтандырудың жекелеген сыныптары мен түрлері бойынша исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру тәртібін және талаптарын өзгертуді көздейтін заңнамалық актілерін қабылдау жағдайларын қоспағанда, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алу кезiнде бизнес-жоспарда көрсетiлген талаптарды орындау мерзiмi аяқталғанға дейiн сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша исламдық сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшiн көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасауы;
2) егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік тіркелген күнінен бастап алты ай ішінде көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алу үшін өтініш жасамаған болса;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) құрамына исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;

для получения лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности работодателя услугополучатель представляет услугодателю документы, подтверждающие выполнение требований пункта 1 статьи 6-1 Закона Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей".
Для получения дубликата лицензии:
заявление в произвольной форме;
копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии.
Для переоформления лицензии:
заявление по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
оригинал лицензии (в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одного или более классов в страховой деятельности);
документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования);
копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии;
копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) обращения исламской страховой (перестраховочной) организации к услугодателю за получением лицензии на право осуществления исламской страховой деятельности по дополнительным классам страхования до истечения срока исполнения условий, указанных в бизнес-плане при получении разрешения на создание исламской страховой (перестраховочной) организации, за исключением случаев принятия законодательных актов Республики Казахстан, предусматривающих:
введение новых классов и видов страхования;
изменение порядка и условий осуществления исламской страховой деятельности по отдельным классам и видам страхования;
2) если услугополучатель в течение шести месяцев со дня государственной регистрации не обратился к услугодателю за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) несоответствия представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несоблюдения страховой группой, в состав которой входит исламская страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других, обязательных к соблюдению, норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;

8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру кестесі – 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен 9.00-ден 17.30-ға дейін;
Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі:
лицензия алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша лицензия беру туралы өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) актуарий қол қойған, исламдық сақтандыру қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспар.
Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүргізуге лицензиясы бар актуарий қол қойған, жақын арадағы екі жылға арналған исламдық қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарда мынадай ақпарат болады:
тәуекелдерді исламдық қайта сақтандыруға берген кезде:
сақтандыру сыныптары бойынша исламдық қайта сақтандырудің негізгі нысандары (факультативті, облигаторлық, факультативтік-облигаторлық) және қатысу әдістері/түрлері (барабар, барабар емес), олардың арасындағы арақатынасы;
исламдық қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау критерийлері (рейтинг, капиталдың мөлшері және активтер деңгейі, қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органының лицензиясының болуы; исламдық қайта сақтандыру ұйымының тұрақтылығы: компанияның нарықта жұмыс істеген уақыты мен тәжірибесі, орналасқан жері, ел тәуекелдерінің болуы; исламдық қайта сақтандыру ұйымының іскерлік әлеуеті: қызмет түрлері бойынша талдау жүргізу, қомақты төлемдер бойынша талдау жүргізу, клиенттермен өзара қатынасы, баспасөзде теріс немесе оң жарияланымдардың болуы);
исламдық қайта сақтандыру ұйымының қызметіне бақылау жасау, қайта сақтандыру талаптарын сақтауды қамтамасыз ету жүйесі қалай жүзеге асырылады;
ынтымақтастық жасау болжанатын исламдық қайта сақтандыру ұйымдарының атауы, шетелдік қайта сақтандырушылардың болжамды үлесі;
тәуекелдерді исламдық қайта сақтандыруға қабылдаған кезде;
қайта сақтанушыларды бағалаудың негізгі критерийлері;
қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органы лицензиясының болуы, қайта сақтанушыдан тәуекелдерді сақтандыруға қабылдайтын мамандардың кәсібилігі, қомақты төлемдер бойынша талдау жүргізу, баспасөзде теріс немесе оң жарияланымдардың болуы, қайта сақтанушы-ұйымға экономикалық ықпал ету шараларының болуы, бұрын осы ұйыммен жұмыс істеудегі жағымсыз тәжірибе;
ұйымның исламдық қайта сақтандыру бойынша портфелін сипаттау (сақтандыру түрлері, әрбір түрінің үлес салмағы, сақтандыру сомаларының лимиттері, исламдық қайта сақтандыруға беру талаптары бойынша);

8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
График приема заявлений и выдачи результатов оказания государственной услуги – с 9.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
для получения лицензии:
1) заявление о выдаче лицензии по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) бизнес-план по осуществлению исламской перестраховочной деятельности, подписанный актуарием.
Бизнес-план по осуществлению исламской перестраховочной деятельности на ближайшие два года, подписанный актуарием, имеющим лицензию на проведение актуарной деятельности на страховом рынке, содержит следующую информацию:
при передаче рисков на исламское перестрахование:
основные формы (факультативная, облигаторная, факультативно-облигаторная) и методы/виды участия (пропорциональное, непропорциональное) исламского перестрахования по классам страхования, их соотношение между ними;
критерии оценки исламских перестраховочных организаций (рейтинг, размер капитала и уровень активов, наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности; стабильность исламской перестраховочной организации: время и опыт работы компании на рынке, место нахождения, наличие страховых рисков; деловой потенциал исламской перестраховочной организации: проведение анализа по видам деятельности, проведение анализа по крупным выплатам, взаимоотношения с клиентами, наличие негативных или положительных публикаций в печати);
каким образом будет осуществляться система контроля за деятельностью исламской перестраховочной организации, обеспечения соблюдения условий перестрахования;
наименование исламских перестраховочных организаций, с которыми предполагается сотрудничество, предполагаемая доля иностранных перестраховщиков;
при приеме рисков на исламское перестрахование;
основные критерии оценки перестрахователей;
наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности, профессионализм специалистов, принимающих риски на страхование у перестрахователя, проведение анализа по крупным выплатам, наличие негативных или положительных публикаций в печати, наличие мер экономического воздействия к организации-перестрахователю, негативный опыт работы с этой организацией в прошлом;
описание портфеля организации по исламскому перестрахованию (по видам страхования, удельному весу каждого вида, лимитам страховых сумм, условиям передачи в исламское перестрахование);

4) сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға қабылдау рәсімін ашып көрсететін исламдық қайта сақтандыру ұйымының ішкі қағидалары.
Исламдық қайта сақтандыру ұйымының директорлар кеңесі бекіткен сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға қабылдау жөніндегі ішкі қағидаларында мыналар айқындалады:
тәуекелдерді қайта сақтандыруға қабылдауды жүзеге асыратын бөлімшенің құрылымы, міндеттері, функциялары және өкілеттіктері;
исламдық қайта сақтандыру ұйымының тарифтік саясатына сәйкес сақтандыру тәуекелдерін исламдық қайта сақтандыруға қабылдау кезіндегі осы құрылымдық бөлімшенің басшысы мен қызметкерлерінің құқықтары, міндеттері, өкілеттіктері;
сақтандыру тәуекелдерін исламдық қайта сақтандыруға қабылдау кезінде бағалау тәртібіне қойылатын талаптар;
бизнес-процестерді сипаттау (құжаттардың өту тәртібі және исламдық қайта сақтандыру жөнінде шешімдер қабылдау бойынша жазылған рәсімдер);
өзге мәселелер (исламдық қайта сақтандыру ұйымының ұйғаруы бойынша);
5) исламдық қайта сақтандыру ұйымы акционерлері жалпы жиналысының исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңесті тағайындау туралы шешімі.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін:
еркін нысанда жазылған өтініш;
лицензияның телнұсқасын беру кезінде жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
Лицензияны қайта ресімдеу үшін:
осы көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
лицензияны қайта ресімдеген кезде жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
ішіндегі ақпарат мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпараты бар құжаттардың көшірмесі.
10. Мыналар:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген талаптардың сақталмауы;
2) егер көрсетілетін қызметті алушы оны мемлекеттік тіркеген күннен бастап алты ай ішінде көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алу үшін өтініш жасамаған болса;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) құрамына исламдық қайта сақтандыру ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;
5) қоғам органдары сайлаған адамдардың қатарынан басшы қызметкерді келіспеу (жаңадан құрылатын исламдық қайта сақтандыру ұйымы үшін);

4) внутренние правила исламской перестраховочной организации, раскрывающие процедуру принятия страховых рисков на перестрахование.
Внутренние правила исламской перестраховочной организации по принятию страховых рисков на перестрахование, утвержденные советом директоров, определяют:
структуру, задачи, функции и полномочия подразделения, осуществляющего принятие рисков на перестрахование;
права, обязанности, полномочия руководителя и работников данного структурного подразделения при принятии страховых рисков на исламское перестрахование в соответствии с тарифной политикой исламской перестраховочной организации;
требования к порядку оценки при принятии страховых рисков на исламское перестрахование;
описание бизнес-процессов (порядок прохождения документов и расписанные процедуры по принятию решений по исламскому перестрахованию);
иные вопросы (по усмотрению исламской перестраховочной организации);
5) решение общего собрания акционеров исламской перестраховочной организации о назначении совета по принципам исламского финансирования.
Для получения дубликата лицензии:
заявление в произвольной форме;
копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии.
Для переоформления лицензии:
заявление по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии;
копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоблюдение требований, установленных пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) если услугополучатель в течение шести месяцев со дня государственной регистрации не обратился к услугодателю за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит исламская перестраховочная организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению, норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
5) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемой исламской перестраховочной организации);

6) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарында қызметтің түрімен айналысуға тыйым салынуы;
7) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
8) көрсетілетін қызметті алушының біліктілік талаптарына сай келмеуі;
9) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға жататын қызметті немесе қызметтің жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
10) сот орындаушысының ұсынымы негізінде борышкер-көрсетілетін қызметті алушыға лицензия беруге соттың уақытша тыйым салуы;
11) сақтандырудың алынатын қосымша сыныбын ескергенде пруденциялық нормативтердің сақталмау болжамы;
12) өтініш беру күніне дейінгі соңғы үш ай ішінде және оны қарау кезеңінде пруденциялық нормативтердің сақталмауы;
13) өтініш беру күнінде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру түрінде қолданыстағы санкцияның болуы мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Заңды тұлғаның шағымында оның атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі мен күні көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қояды.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға алынатын жауаптың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

6) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
7) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
8) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;
9) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
10) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
11) прогноз несоблюдение пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования;
12) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних трех месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения;
13) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления исламской страховой (перестраховочной) деятельности на дату подачи заявления.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам
оказания государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
В жалобе юридического лица указываются его наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата.
Жалоба подписывается услугополучателем.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.