Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 1225 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 12 ақпанда № 13058 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 364/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 01.10.2020 № 364/НҚ (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсінкерлік кодексі 100-бабының 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілін отырған Салаларды технолоғиялық дамытуға инноваңиялық гранттар беру қағидалары бекітілсін.
2. "Технологияларды сатып алуға, өнеркәсіптік зерттеулер жүргізуге, бастапқы даму кезеңінде жоғары технологиялық өнім өндіру жөніндегі қызметті қолдауға, шет елдерде және (немесе) өңірлік патенттік ұйымдарда патенттеуге инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 211 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12078 болып тіркелғен, 2015 жылғы 13 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Технолоғиялық және инновациялық даму департаменті (А.Б. Батырқожа):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде мерзімді күнтізбелік он күн ішінде баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтыц Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардыц интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде оның 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 1225. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2016 года № 13058. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 364/НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 01.10.2020 № 364/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 211 "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на приобретение технологий, проведение промышленных исследований, поддержку деятельности по производству высокотехнологичной продукции на начальном этапе развития, патентование в зарубежных странах и (или) региональных патентных организациях" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12078, опубликованный 13 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту технологического и инновационного развития Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Батырқожа А.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 3 настоящего приказа.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму виңе-миниcтріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2016 жылғы 15 қаңтар
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
2016 жылғы 14 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 23 желтоқсандағы
№ 1225 бұйрығымен
бекітілген
Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 07.06.2017 № 332 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1. Осы Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 100-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген және салаларды технолоғиялық дамытуға инновациялық гранттарды беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар және қысқартулар пайдаланылады:
1) грант алушы – осы Қағидаларға сәйкес грант алған тұлға;
2) гранттық қаржыландыру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) – құрамына уәкілетті органның және басқа мемлекеттік және қоғамдық ұйымдардың және тиісті салалар өкілдерінен (келісім бойынша) және технологиялық дамыту саласындагы ұлттық даму институтының (бұдан әрі – ұлттық институт) қызметкерлері кіретін комиссия мүшелерінің саны тақ болатын, өтінімдердің сараптамасын және осы Қағидалармен белгіленген инновациялық гранттар беру шарттарын ескере отырып, өтініш берушілердің жобалары бойынша ұсынымдық сипатта шешім қабылдау үшін ұлттық институт шеңберінде құрылған алқалы орган;
3) жоғары технологиялар – өзінің сапалық көрсеткіштері бойынша әлемдік аналогтарға сәйкес келетін немесе олардан асып түсетін және әлемдік деңгейдегі еңбек өнімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізуге мүмкіндік беретін білімдер, өндірістік және басқа да операциялар, әдістер мен процестердің жүйесі;
4) жоғары технологиялы өндіріс – жоғары технологияларға негізделген және нарыққа өткізу үшін аяқталған жоғары технологиялық өнімді шығаратын өндіріс;
5) заманауи технология – нарықта мойындалған және жоғары сұранысқа ие технология;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
от 15 января 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Е. Досаев
от 14 января 2016 года
Утверждены
Приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 23 декабря 2015 года № 1225
Сноска. Правила в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 07.06.2017 № 332 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила
предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 100 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют порядок предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и сокращения:
1) грантополучатель – лицо, получившее грант в соответствии с настоящими Правилами;
2) комиссия по грантовому финансированию (далее – комиссия) – коллегиальный орган в состав, которого входят нечетное количество членов комиссии из представителей уполномоченного органа и других государственных и общественных организаций и соответствующих отраслей (по согласованию) и сотрудники национального института развития в области технологического развития (далее – национальный институт), созданный в рамках национального института для выдачи рекомендаций по проектам заявителей с учетом экспертизы заявок и условий предоставления инновационных грантов, установленных настоящими Правилами;
3) высокие технологии – система знаний, производственных и иных операций, методов и процессов, соответствующая или превосходящая по своим качественным показателям мировые аналоги и позволяющая достигать показателей производительности труда мирового уровня;
4) высокотехнологичное производство – производство, основанное на высоких технологиях и выпускающее законченную высокотехнологичную продукцию для реализации еҰ на рынке;
5) современная технология – технология, признанная на рынке и на которую имеется повышенный спрос;

6) индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – индустрия және индустриялық-инноваңиялық даму саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шегінде салааралық үйлестіруді және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) инновациялық грант – инновациялық гранттар берудің басым бағыттары шеңберінде индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің индустриялық-инновациялық жобаларын іске асыру үшін өтеусіз негізде берілетін бюджет қаражаттары;
8) комиссия шешімі – комиссия мүшелерінің отырысына қатысушылар дауыстары нәтижелерінің негізінде инновациялық грант беру туралы немесе оны беруден бас тарту туралы ұсынымдық сипаттағы шешім туралы мәліметті қамтитын хаттама, дауыстар тең болған жағдайда комиссия төрағасы дауыс берген жоба үшін шешім қабылданды деп есептеледі;
9) лицензиялық шарт – патент иеленушi (лицензиар) басқа тарапқа (лицензиатқа) өнеркәсiптiк меншiк объектiсiн белгiлi бiр түрде уақытша пайдалану құқығын беру шарты;
10) озық технология – нарықта аз тәжірибелік қолданыстағы және одан әрі тарату үшін жоғары әлеуетті технология;
11) өтінім – осы Қағидалардың талаптарына сәйкес құжаттар қоса берілген өтініш;
12) өтініш беруші – Қазақстан Республикасы аумағында қызметін жүзеге асыратын осы Қағидаларға сәйкес инновациялық грант алуға өтінішті қарастыруға ұсынған заңды тұлға;
13) технология – пайдаланылуы жаңа немесе жетілдірілген тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді алуды қамтамасыз ететін, бірыңғай өндірістік циклде жұмыс істейтін процесс және (немесе) жабдықтар кешені;
14) технологиялар трансферті – индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің оларға меншік ету, иелену және (немесе) пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салынбаған әдістермен алынған жаңа немесе жетілдірілген технологияларды енгізу процесі;
15) технологиялық дамыту саласындағы ұлттық даму институты – индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруға және инновациялық даму үрдістерін үйлестіруге уәкілетті ұлттық даму институты;
16) шетелдік технологиялық әріптес – тиісті құзыреттіліктерге ие озық және (немесе) заманауи технология иесі және (немесе)тасығышы.

6) уполномоченный орган в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности (далее – уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере индустрии и индустриально-инновационного развития, а также осуществляющий в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности;
7) инновационный грант – бюджетные средства, предоставляемые субъектам индустриально-инновационной деятельности на безвозмездной основе для реализации их индустриально-инновационных проектов в рамках приоритетных направлений предоставления инновационных грантов;
8) решение комиссии – протокол, содержащий сведения о решении рекомендательного характера о предоставлении инновационного гранта или об отказе в его предоставления, на основании результатов голосования присутствующих на заседании членов комиссии, в случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель комиссии;
9) лицензионный договор – договор, по которому патентообладатель (лицензиар) предоставляет другой стороне (лицензиату) право временно использовать соответствующий объект промышленной собственности определенным образом;
10) передовая технология – технология, имеющая небольшое практическое применение на рынке и высокий потенциал для дальнейшего распространения;
11) заявка – заявление с приложением документов согласно требованиям настоящих Правил;
12) заявитель – юридическое лицо, осуществляющее деятельность на территории Республики Казахстан, предоставившее на рассмотрение заявку на получение инновационного гранта в соответствии с настоящими Правилами;
13) технология – процесс и (или) комплекс оборудования, работающего в едином производственном цикле, использование которого обеспечивает получение новых или усовершенствованных товаров, работ и услуг;
14) трансферт технологий – процесс внедрения новых или усовершенствованных технологий субъектами индустриально-инновационной деятельности, права собственности, владения и (или) пользования которыми получены способами, не запрещенными законами Республики Казахстан;
15) национальный институт развития в области технологического развития – национальный институт развития, уполномоченный на реализацию мер государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности и координацию процессов инновационного развития;
16) зарубежный технологический партнер – обладатель и (или) носитель передовой и (или) современной технологии, обладающий соответствующей компетенцией.

3. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар өтінім берушілерге өнімдері мен қызметтері қолданыстағы салаларды технологиялық дамытуға елеулі әсер ететін және уәкілетті органмен анықталған басымды бағыттар шегінде жаңа жоғары технологиялық өндірістердің пайда болуына негіз жасайтын кәсіпорындарда шетелдік технологияларды сатып алу, бейімдеу мен ендіру жолымен салада технологиялық міндеттемелерді шешу үшін беріледі
4. Инновациялық гранттарды берудің ақпараттық қамтамасыз етілуін ұлттық институт және уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Осы Қағидаларға сәйкес инновациялық гранттарды беру уәкілетті орган мен ұлттық институт арасында жасасқан шарт негізінде инновациялық гранттарды беруге көзделген қаражаттарды бөлу арқылы уәкілетті органмен жүзеге асырылады.
2-тарау. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар беру тәртібі
6. Ұлттық институт өтінім қабылданатын мекен-жайы мен мерзімін көрсете отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында және ұлттық институттың ресми интернет-ресурсында инновациялық гранттарды алуға өтініштерді қабылданатындығы туралы хабарлайды. Өтінімдерді қабылдау кезеңі өтінімді қабылдау басталғанға дейін, 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органмен келісіледі.
7. Инновациялық гранттар беру рәсімдері мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) Ұлттық институтпен өтінімнің қабылдануы және ұсынылған құжаттардың толықтығын және рәсімдерін ұлттық институттың актілерімен реттелетін Қағидалар талаптарына сәйкес келуін тексеру.
Осы Қағидалар талаптарына өтінімдердің сәйкес келуін тексеру аяқталғаннан кейін, ұлттық институт өтінімде көрсетілген электрондық пошта мекен-жайына анықталған сәйкессіздіктер туралы ескерту хатын жібереді (бар болған жағдайда).
Осы Қағидалардың 20-тармақ талаптарына өтінімнің сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, ұлттық институттан ескерту хатын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде анықталған сәйкессіздіктерді өтінім беруші жояды.
Уәкілетті органды, Ұлттық институттың акционерін және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен белгіленген жағдайларды қоспағанда, Ұлттық институт өтінім туралы ақпараттың инновациялық грант беру процесіне қатыстырылмаған үшінші тұлғаларға жарияланбауын қамтамасыз етеді.
2) ұлттық институтпен өтінімдер сараптамасын өткізу.
Сараптаманы жүргізу рәсіміне талаптар осы Қағидалардың 1-қосымшамында көрсетілген.
Технологиялық сараптама бойынша теріс қорытынды алған өтінімдер бұдан былайғы қаржылық-экономикалық және құқықтық сараптаманы жүргізбей шешім қабылдау үшін комиссия қарауына шығарылады;
Технологиялық сараптама бойынша теріс қорытынды алынған жағдайда, қаржылық-экономикалық және құқықтық сараптама жүргізілмейді.

3. Инновационные гранты на технологическое развитие отраслей предоставляются заявителям для решения технологических задач в отрасли путем приобретения, адаптации и внедрения зарубежных технологий на предприятиях, продукция и услуги которых оказывают существенное влияние на технологическое развитие существующих отраслей или создают основу для зарождения новых высокотехнологичных производств, в рамках приоритетных направлений, определенных уполномоченным органом.
4. Информационное обеспечение предоставления инновационных грантов осуществляется национальным институтом развития и уполномоченным органом.
5. Предоставление инновационных грантов в соответствии с настоящими Правилами осуществляется уполномоченным органом путем выделения средств, предусмотренных на предоставление инновационных грантов на основании договора, заключенного между уполномоченным органом и национальным институтом.
Глава 2. Порядок предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей
6. Национальный институт объявляет о приеме заявок на получение инновационных грантов в средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе национального института с указанием адреса и периода приема заявок. Период приема заявок согласовывается с уполномоченным органом за 15 (пятнадцать) рабочих дней до начала приема заявок.
7. Процедура предоставления инновационных грантов включает следующие этапы:
1) прием и проверка национальным институтом заявки на полноту представленных документов и их соответствие требованиям Правил, процедуры которых регулируется актами национального института.
После окончания проверки заявок на соответствие требованиям настоящих Правил, национальный институт направляет на адрес электронной почты, указанный в анкете заявителя уведомление о выявленных несоответствиях (в случае их наличия).
В случае несоответствия заявки требованиям пункта 20 настоящих Правил, заявитель устраняет выявленные несоответствия в срок 10 (десять) рабочих дней после получения уведомления от национального института.
В случае не предоставления документов в срок 10 (десять) рабочих дней заявка направляется заявителю без дальнейшего ее рассмотрения.
Национальный институт обеспечивает неразглашение информации о заявке третьим лицам, незадействованным в процессе предоставления инновационных грантов, за исключением акционера национального института, уполномоченного органа и случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
2) проведение экспертизы заявок национальным институтом.
Требования к процедуре проведения экспертизы указаны в приложении 1 к настоящим Правилам.
Заявки, получившие отрицательное заключение технологической экспертизы, выносятся на рассмотрение комиссии для принятия решений без дальнейшего проведения финансово-экономической и правовой экспертиз;

3) сараптамалар нәтижелері мен өтінім материалдары бойынша кешенді қорытындыны жасау және инновациялық грантты беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдау үшін комиссия қарауына жіберу;
4) өтінімдерді комиссия отырысында қарастыру және инновациялық грантты беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдау;
5) Шартқа қол қою немесе инновациялық грантты беруден бас тарту туралы өтінім берушіге ескерту.
Ұлттық институт өтінім берушілерге комиссияның шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде ұлттық институтпен Келісім-шартқа қол қою қажеттігі туралы хабарлайды немесе инновациялық грантты беруден бас тарту туралы ескерту хатын негіздеумен қоса жібереді.
Комиссия хаттамасына қол қойылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні мерзімінде Шартқа грант алушы мен ұлттық институт қол қояды. Әр тарап үшін бір нұсқа бойынша ұлттық институттың актілерімен реттелетін нысанмен екі нұсқада келісім-шарт жасасады.
1) және 3) тармақшаларында көрсетілген рәсімдердің жалпы мерзімі 60 (алпыс) жұмыс күнін құрайды.
8. Өтінімдерді ашық және жан-жақты қарастыру және инноваңиялық гранттар бөлу туралы шешім қабылдау мақсатында ұлттық институтта комиссия құрылады. Комиссия төрағасы ұлттық институттың бірінші басшысы болып табылады.
9. Комиссияның қызметін ұйымдастыру және құрамы ұлттық институттың актілерімен реттеледі.
10. Жасасқан келісім-шартқа сәйкес жобаны іске асыру процесін бақылау мақсатында ұлттық институт егжей-тегжейлі бизнес-жоспарға сәйкес жобаны жүзеге асыру барысына, жобалар кезеңдеріне сәйкес жобаларды бақылауды уәкілетті органға бұдан әрі жіберу үшін инновациялық грантты беру туралы жасасқан келісім-шарт талаптарына сәйкес тұрақты бақылау жүргізеді.
11. Инновациялық грантты беру туралы жасалған шарттар бойынша жобалар мониторинғін ұлттық институттың актісімен реттеледі, ол уәкілетті органның және ұлттық институттың интернет ресурсында орнатылады.
Жобаның мониторингі процесінде инновациялық грант қаражатын мақсатсыз пайдалану анықталған кезде ұлттық институт шартты бұзу және инновациялық гранттың қаражатын қайтару туралы cұрақты комиссия қарауына шығарады. Осы қаражат ұлттық институтпен инновациялық грант беруге жұмсалады.
12. Шарт инновациялық грант алушының ұлттық институтпен жобаны аяқтау туралы шешім қабылданған сәттен бастап нарықта жобаны жылжытуға жәрдемдесу мақсатында 5 (бес) жыл ішінде ұлттық институтқа жоба туралы ақпарат ұсынуын көздейді.

3) формирование и направление комплексного заключения по результатам экспертиз и материалов заявки на рассмотрение комиссии для вынесения решения о предоставлении инновационного гранта или об отказе в его предоставлении;
4) рассмотрение заявок на заседании комиссии и принятие решения о предоставлении или об отказе в предоставлении инновационного гранта;
5) подписание Договора или отказ в предоставлении инновационного гранта.
В срок 3 (три) рабочих дней с даты принятия решения комиссией национальный институт уведомляет заявителей о необходимости подписания Договора с национальным институтом или направляет уведомления заявителям об отказе в предоставлении инновационного гранта с приложением обоснований.
Договор подписывается грантополучателем и национальным институтом в срок 20 (двадцать) рабочих дней со дня подписания протокола комиссии. Договор заключается в двух экземплярах по одному для каждой из сторон по форме, который регулируется актами национального института.
Общий срок процедур, указанных в подпунктах 1) и 3) настоящего пункта, составляет не более 60 (шестьдесят) рабочих дней.
8. В целях прозрачного и всестороннего рассмотрения заявок и принятия решения о выделении инновационных грантов в национальном институте создается комиссия. Председателем комиссии является первый руководитель национального института.
9. Организация деятельности и состав комиссии регулируется актами национального института.
10. В целях контроля процесса реализации проекта в соответствии с заключенным договором, национальный институт проводит постоянный мониторинг хода реализации проекта в соответствии с детальным бизнес-планом, согласно условиям заключенного договора о предоставлении инновационного гранта для последующего направления в уполномоченный орган мониторинга проектов в соответствии с этапами проекта.
11. Мониторинг проектов по заключенным договорам о предоставлении инновационного гранта регулируется актом национального института, который размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа и национального института.
При выявлении в процессе мониторинга проекта нецелевого использования средств инновационного гранта, национальный институт выносит на рассмотрение комиссии вопрос о расторжении договора и возврате средств инновационного гранта на счет национального института. Данные средства расходуются национальным институтом на предоставление инновационных грантов.
12. Договором предусматривается предоставление грантополучателем информации о проекте в национальный институт в течение 5 (пять) лет с момента принятия решения национальным институтом о завершении проекта в целях содействия продвижения проекта на рынок.

3-тарау. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант беру
13. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант келесі өлшемшарттарға сәйкес келетін өтінім берушілерге беріледі:
1) коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және мәлімденген және (немесе) аралық салаларда технологиялық бизнесті жүргізу, бизнестегі жаңа ғылыми және техникалық білімді озық пайдаланудың 3 (үш) жылдан кем емес тәжірибесі бар
2) біліктіліктің қажетті деңгейі бар инженерлік-техникалық персоналы бар;
3) өтінім берушінің жиынтық жылдық табысы соңғы 3(үш) жыл үшін жобаның толық сомасынан кем емес болуы тиіс.
14. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант мынадай шарттарда беріледі:
қарастырылып отырған технологияның Қазақстан Республикасында өнеркәсіптік ендіруінің жоқтығы;
жобаның салалық бағыттылығы (технологиялық міндеттердің шешімі);
отандық технологиялық құзіреттілікті дамыту бойынша әлеуеттің бар болуы.
15. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант беру аясында қаржыландырудың жалпы сомасы лицензиялық келісім-шарт бойынша негізделген шығындардан 70 (жетпіс) пайызға дейін және (немесе) құрал-жабдықтарды сатып алу үшін негізделген шығындардан 50 (елу) пайызға дейін және технологиялық құзіреттерді жоғарылату бойынша негізделген шығындардан 85 (сексен бес) пайызға дейін, бірақ 500 000 000 (бес жүз миллион) теңгеден аспайтын соманы құрайды және мына мақсаттар үшін шығындарды өтеуге бөлінеді:
1) мәмілені сүйемелдеу бойынша кеңес беру қызметтеріне шығындар (технологиялық брокер қызметтері);
2) технологияның меншік иесінен сатып алынатын технологияның ажырамас бөлігі болып табылатын техникалық құжаттаманы және (немесе) құрал-жабдықтарды сатып алу;
3) инженерлік-техникалық персоналды оқыту, соның ішінде шетелдік мамандарды тарту;
4) өнімің өнеркәсіптік дизайнын әзірлеу;
5) технологиялық процесті сынақтан өткізу;
6) өнімді сертификаттау;
7) өтінім берушінің өнімдері мен қызметтерінің әлеуетті тұтынушылары болып табылатын қызметкерлердің құзіретін жоғарылату үшін семинарлар немесе тренингтерді ұйымдастыру мен өткізу үшін шығындар;
8) өтінім берушінің өнімін тұтыну және (немесе) пайдалану процесінің жеке параметрлерін анықтауға қажеттілік тап болатын, өтінім берушінің өнімінің тұтынушылары (қазіргі немесе әлеуетті) болып табылатын, сала және (немесе) салалардың кәсіпорындарына қызмет көрсету үшін оқыту-көрсету және диагностикалық және (немесе) талдау зертханалары және (немесе) орталықтарды құру және (немесе) ұйымдастыру үшін талдау аспаптары мен құрал-жабдықтарды сатып алу.
Технологияның меншік иесі немесе технология бойынша құқықтарды беруді жүзеге асыратын тұлғалар өтінім берушімен үлестес болуына жол берілмейді.

Глава 3. Условия предоставления инновационного гранта на технологическое развитие отраслей
13. Инновационный грант на технологическое развитие отраслей предоставляется заявителям соответствующим следующим критериям:
1) осуществляющие коммерческую деятельность и имеющие опыт ведения технологического бизнеса, применения новых научных и технических знаний в бизнесе в заявленной и (или) смежных отраслях не менее 3 (трех) лет;
2) имеющие инженерно-технический персонал с необходимым уровнем квалификации;
3) суммарный годовой доход заявителя за последние 3 (три) года не менее полной стоимости проекта.
14. Инновационный грант на технологическое развитие отраслей предоставляется в случае соответствия следующим условиям:
отсутствие промышленного внедрения рассматриваемой технологии в Республике Казахстан;
отраслевая направленность проекта (решение технологической задачи);
наличие потенциала по развитию отечественных технологических компетенций.
15. Инновационный грант на технологическое развитие отраслей предоставляется в размере до 70 (семидесяти) процентов обоснованных затрат по лицензионному договору и (или) до 50 (пятидесяти) процентов обоснованных затрат на приобретение оборудования и до 85 (восьмидесяти пяти) процентов обоснованных затрат на расходы по повышению технологических компетенций, но не более 500 000 000 (пятьсот миллионов) тенге, включая оплату расходов на следующие цели:
1) расходы на консалтинговые услуги по сопровождению сделки (услуги технологического брокера);
2) приобретение технической документации и (или) оборудования, являющегося неотъемлемой частью приобретаемой технологии у собственника технологии;
3) обучение инженерно-технического персонала, в том числе привлечение зарубежных специалистов;
4) разработка промышленного дизайна продукта;
5) испытания технологического процесса;
6) сертификация продукции;
7) расходы на организацию и проведение семинаров или тренингов для повышения компетенции сотрудников предприятий, являющихся потенциальными потребителями продукции и услуг заявителя;
8) приобретение аналитических приборов и оборудования для создания и (или) организации учебно-демонстрационных и диагностических и (или) аналитических лабораторий и (или) центров для оказания услуг предприятиям отрасли и (или) отраслей, являющимся потребителями (действующими и (или) потенциальными) продукции заявителя, испытывающие необходимость в уточнении отдельных параметров процесса потребления и (или) использования продукции заявителя.
Не допускает аффилированность собственника технологии или лица, осуществляющего уступку прав по технологии с заявителем.

16. Жобаны іске асыруға қаражаттарды аудару үшін, комиссияның оң шешімін алған грант алушылар екінші деңгейлі банкте – Қазақстан Республикасының резидентінде жобаны іске асыруға қаражаттарды мақсатты пайдалану мақсатымен, жобаны іске асырумен байланысты емес шығын операцияларын грант алушымен жасау құқығынсыз депозиттеу шартымен жеке ағымдағы шот ашады.
Банктік шотты ашу туралы келісім-шартына өтінім беруші, ұлттық институт және екінші деңгейлі банк - Қазақстан Республикасының резиденті қол қояды.
Келісім-шартқа қол қойылғаннан кейін грант алушы 10 (он) жұмыс күні ішінде күнтізбелік жоспарға сәйкес мөлшерде жобаны қоса қаржыландыру үшін жеке ағымдағы шотқа қаражаттарды аударады. Ұлттық институт грант алушыдан қаражаттар түскеннен кейін, 5 (бес) жұмыс күні ішінде күнтізбелік жоспарға сәйкес мөлшерде жеке ағымдағы шотқа қаражаттардың аударылуын қамтамасыз етеді.
17. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант күнтізбелік жоспарға сәйкес кезең-кезеңмен қоса қаржыландыру шартымен өтінім берушілерге беріледі.
18. Грантты игеру мерзімі 36 (отыз алты) айдан аспауы тиіс.
4-тарау. Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттар алу үшін ұсынылатын құжаттар тізбесі
19. Өтінім беруші ұлттық институтқа мынадай құжаттарды қамтитын өтінімді ұсынады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грант алуға өтініш ұсынылады;
2) беру шарттарын көрсетумен бірге технологияны беру туралы тараптардың ниетін растайтын алдын ала келісім;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылым бойынша жобаның бизнес-жоспары (сондай-ақ ағылшын тілінде, электрондық тасығышта, MicrosoftWord нысанында беріледі);
4) үлестес тұлғалардың тізімі;
5) өтінім берушінің жарғылық құжаттарының көшірмелері;
6) өтінім берушінің заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуін (қайта тіркелуін), өтінім беруші филиалының (өкілділігінің) есепті тіркелуін (қайта тіркелуін) растайтын құжат;
7) соңғы 3 жыл үшін қаржылық есептілік (қаржылық есептіліктің жыл сайынғы аудитін жүргізу міндетті болып табылатын тұлғалар көрсетілген уақыт кезеңіне аудиторлық есепті де ұсынады);
8) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіби зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ (бар) болуы туралы мәліметтер;
9) өтінім берушінің бірінші басшысын тағайындау туралы шешім, сондай-ақ жобаның бірінші басшысына және өтінімге қоса тіркелетін өтінімге және (немесе) өтінімге қоса берілетін құжаттарға қол қоюға құқылы өзге де тұлғаларға сенімхат.

16. Для перечисления средств на реализацию проекта грантополучатели, получившие положительное решение комиссии, открывают отдельный текущий счет в банке второго уровня - резиденте Республики Казахстан с целью использования по целевому назначению средств для реализации проекта, с условием их депонирования без права совершения грантополучателем расходных операций, не связанных с реализацией проекта.
Договор об открытии банковского счета подписывается между заявителем, национальным институтом и банком второго уровня - резидентом Республики Казахстан.
После подписания договора грантополучатель в течение 10 (десяти) рабочих дней перечисляет средства на отдельный текущий счет для софинансирования проекта в размерах согласно календарному плану. Национальный институт в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления средств от грантополучателя обеспечивает перечисление средств на отдельный текущий счет в размерах согласно календарному плану.
17. Инновационный грант на технологическое развитие отраслей предоставляется заявителям на условиях софинансирования поэтапно согласно календарному плану.
18. Срок освоения гранта не должен превышать 36 (тридцать шесть) месяцев.
Глава 4. Перечень документов для получения инновационных грантов на технологическое развитие отраслей
19. Заявитель представляет в национальный институт заявку, включающую следующие документы:
1) заявление на получение инновационного гранта на технологическое развитие отраслей предоставляется на государственном и (или) русском языках по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) предварительное соглашение, подтверждающее намерение сторон о передаче технологии с указанием условий передачи;
3) бизнес-план проекта по структуре по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (также предоставляется на английском языке, на электронном носителе, в формате MicrosoftWord);
4) список аффилированных лиц;
5) копии учредительных документов заявителя;
6) документ, подтверждающий государственную регистрацию (перерегистрацию) заявителя в качестве юридического лица, учетную регистрацию (перерегистрацию) филиала (представительства) заявителя;
7) финансовая отчетность за последние 3 года (лица, для которых обязательно проведение ежегодного аудита финансовой отчетности представляют также аудиторские отчеты за указанный период времени);
8) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов;
9) решение о назначении первого руководителя Заявителя, а также доверенности на руководителя проекта и иных лиц, имеющих право на подписание заявки и (или) прилагаемых к заявке документов.

20. Өтінім материалдарына жоба қатысушыларының біліктілігін растайтын лицензиялар, патенттер, куәліктер, сертификаттар, дипломдар мен басқа құжаттардың көшірмелері бар болған жағдайда қоса беріледі.
21. Инновациялық грантты алуға өтінім ұлттық институтқа мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде ұсынылады.
22. Инновациялық грант беру туралы шарт жасалған өтінім материалдары барлық жобаны іске асыру кезеңінде жарамды және өтініш берушіғе қайтарылмайды.
23. Ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін ұсынылған инновациялық грант алуға өтінім тіркеуге және қарастыруға жатқызылмайды.
24. Инновациялық грант алуға өтінім Ұлттық институтқа екі данамен қағаз тасығышта қолма-қол және электрондық нысанда сканерленген, қол қойылған, нөмірленген бірыңғай файлда PDF нысанында ұсынылады немесе инновациялық гранттарға өтінімдерді электрондық қабылдау және сүйемелдеу жүйесі арқылы ұсынылады. Өтінімнің электрондық нұсқасының мазмұны қағаз нысанымен бірдей болуы тиіс.
25. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен растығын қамтамасыз етеді. Өтініш беруші ұсынған ақпаратта есептеулерде қолданылған дерек көздері, және есепті жүргізу күні көрсетіледі.
Салаларды технологиялық
дамытуға инновациялық
гранттарды беру қағидаларына
1-қосымша
Сараптаманы жүргізу рәсіміне қойылатын талаптар
1. Жобаның сараптамасын өткізу ұлттық институттың сарапшыларымен іске асырылады, қажет болған жағдайда ұлттық институттың негізділігімен сараптаманы өткізу үшін отандық және (немесе) шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғалары тартылады.
Сарапшылар жоба сараптамасын мынадай бағыттар бойынша өткізеді:
1) технологиялық сараптама жобаның тектестермен салыстырғандағы артықшылықтарын анықтау, іске асырылуын белғілеу және технолоғиялық орындылығын анықтау мақсатында жүргізіледі;
2) қаржылық-экономикалық сараптама нарықты, жобаның экономикалық мақсаттылығын, бәсекеге қабілеттілік критерийлерін, маркетингтік стратегияны бағалу, жұмыстарды мәлемделген мерзімге, көлемғе және жұмыстың мазмұны мен қаржыландыруға сұралатын сомаға бөлу мақсатында жүргізіледі;
3) құқықтық сараптама ұсынылған құжаттар мазмұнын қолданыстағы заңнамаға сәйкес келу пәніне жан-жақты құқықтық талдау мақсатында жүргізіледі.
2. Ұлттық институт Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, салалық қауымдастықтардың ұсынымдары негізінде, оның ішінде сыртқы отандық және шетелдік сарапшылар мен сараптамалық ұйымдардың тізбесін жасайды.

20. К материалам заявки в случае наличия прилагаются копии лицензий, патентов, свидетельств, сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию участников проекта.
21. Заявка на получение инновационного гранта представляется в национальный институт на государственном и (или) русском языках.
22. Материалы заявки, по которым заключен договор о предоставлении инновационного гранта, действительны в течение всего периода реализации проекта и не возвращаются заявителю.
23. Заявка, представленная после истечения окончательного срока представления, регистрации и рассмотрению не подлежит.
24. Заявка на получение инновационного гранта представляется в национальный институт в двух экземплярах на бумажном носителе нарочно в подписанном и пронумерованном виде, и в электронной форме в отсканированном в едином файле в формате PDF или посредством системы электронного приема и сопровождения заявок на получение инновационных грантов. Содержание электронной версии заявки должно быть идентично ее бумажной версии.
25. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований. В представленной информации заявителем указываются источники данных, использованных в расчетах, и дата проведения расчета.
Приложение 1
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
технологическое развитие
отраслей
Требования к процедуре проведения экспертизы
1. Проведение экспертизы проектов осуществляется сотрудниками национального института, в случае необходимости по обоснованию национального института привлекаются отечественные и (или) зарубежные физические и (или) юридические лица для проведения экспертизы.
Эксперты проводят экспертизу проекта по следующим направлениям:
1) технологическая экспертиза проводится с целью установления преимуществ по сравнению с аналогами, технической реализуемости и технологической целесообразности проекта;
2) финансово-экономическая экспертиза проводится с целью оценки рынка, экономической целесообразности проекта, критериев конкурентоспособности, маркетинговой стратегии, распределения работ заявленным срокам, объему и содержанию работ, и запрашиваемой сумме финансирования;
3) правовая экспертиза проводится с целью всестороннего правового анализа содержания представленных документов на предмет соответствия действующему законодательству.
2. Национальный институт формирует перечень внешних отечественных и зарубежных экспертов и экспертных организаций, в том числе на основании рекомендаций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, отраслевых ассоциаций.

3. Өтінімдерді сараптамадан жүргізу үшін сарапшыларды тарту кезінде ұлттық институт әр сарапшымен сарапшылық қызметтер көрсету туралы шарт жасасады, оның нысаны ұлттық институттың актілерімен реттеледі.
4. Сараптама жүргізу мен нысаны бағалау парағы актілеріне тәртібі ұлттық институттың актілерімен регламенттеледі.
5. Өтінімді дайындауға тікелей қатысқан, сондай-ақ өтініш берушімен аффилиирленген сарапшыларға өтінімді бағалауға жол берілмейді.
Салаларды технологиялық
дамытуға инновациялық
гранттарды беру қағидаларына
2-қосымша
Үлгі
(Қызметтік пайдалану үшін)
Тіркеу күні:
Өтінім нөмірі:
"__"_______20__жыл
№_____________
Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грантты алу үшін өтініш
Заңды тұлғаның атауы
осы өтінішті Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық грантты алу үшін қажетті құжаттар топтамасымен жолдайды
Жобаның атауы:
Жоба инновациялық грантты берудің басымды бағытына сәйкес келеді (бір ғана басымды бағытты көрсету керек):
Минералды және көмірсутекті шикізатты іздеу, өндіру, тасымалдау және қайта өңдеудің прогрессивтік технологиялары
Таулы-металлургиялық кешеннің прогрессивтік технологиялары
Агроөнеркәсіптік кешеніндегі, тамақ өнеркәсібі мен агрохимиядағы прогрессивтік технологиялар
Фармацевтикалық саладағы, медициналық өнеркәсіптегі, биотехнологиядағы, биоинженериядағы, гендік инженериядағы прогрессивтік технологиялар
Химия мен мұнай химиясындағы прогрессивтік технологиялар
Жаңа материалдарды қоса алғанда, машина жасаудағы прогрессивтік технологиялар
Баламалы энергетика, жаңартылатын энергия көздері
Энерготиімділік технологиялары
Инфокоммуникациялық технологиялар
Жеңіл өнеркәсіптегі прогрессивтік технологиялар
Жиһаз және ағаш өңдеу өнеркәсібіндегі прогрессивтік технологиялар
Жаңа материалдарды пайдалануды қоса алғанда, құрылыстағы прогрессивтік технологиялар
Буып-тию өнеркәсібіндегі прогрессивтік технологиялар
Робот техникасы
Нано жәна ғарыш технологиялары
Энергетика
Инновациялық гранттың сұралатын теңгемен көрсетілген сомасы (цифр арқылы және жазбаша):
Жобаның теңгемен көрсетілген толық құны (цифр арқылы және жазбаша):
Өтінім беруші туралы ақпарат
Ұйым атауы:
Құрылу күні:
Тіркеу мәліметтері:
Өтінім берушінің заңды мекенжайы (индекс, облыс, аудан,елді мекен, көше, үй, пәтер)
Өтінім берушінің нақты мекенжайы (индекс, облыс, аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер)
Банк деректемелері, есеп айырысу шоты, валюттік шот, банктік жеке код:
Алынған және өтелмеген теңгелік және валюталық кредиттер:
Телефон
Жұмыс
Ұялы
Электрондық пошта
Ресми сайт
Кәсіпорын көлемі
Шағын (100 жұмыскерге дейін және жиынтық жылдық табыс 300 мың АЕК көп емес)

3. При привлечении экспертов для проведения экспертизы заявок с каждым экспертом национальный институт заключает договор на оказание экспертных услуг, форма которого регулируется актами национального института.
4. Порядок проведения экспертизы и форма оценочного листа регламентируются актами национального института.
5. Не допускается проведение оценки заявки экспертом, принимавшим непосредственное участие в ее подготовке, а также являющимся аффилированным с заявителем.
Приложение 2
к Правилам предоставления
инновационных грантов
на технологическое развитие
отраслей
Форма
(Для служебного пользования)
Дата регистрации:
Номер заявки:
"__" _______20__года
№_____________
Заявление
на получение инновационного гранта на технологическое развитие отраслей
Наименование юридического лица
направляет настоящее заявление с пакетом необходимых материалов для получения инновационного гранта на технологическое развитие отраслей
Наименование проекта:
Проект относится к приоритетному направлению предоставления инновационных грантов (указать только одно приоритетное направление):
Прогрессивные технологии поиска, добычи, транспортировки и переработки минерального и углеводородного сырья
Прогрессивные технологии в горно-металлургическом комплексе
Прогрессивные технологии в агропромышленном комплексе, пищевой промышленности и агрохимии
Прогрессивные технологии в фармацевтической отрасли, медицинской промышленности, биотехнологии, биоинженерия, генная инженерия
Прогрессивные технологии химии и нефтехимии
Прогрессивные технологии машиностроения, включая использование новых материалов
Альтернативная энергетика, возобновляемые источники энергии
Технологии энергоэффективности
Инфокоммуникационные технологии
Прогрессивные технологии в легкой промышленности
Прогрессивные технологии в мебельной и деревообрабатывающей промышленности
Прогрессивные технологии в строительстве, включая использование новых материалов
Прогрессивные технологии в упаковочной промышленности
Робототехника
Нано и космические технологии
Энергетика
Запрашиваемая сумма инновационного гранта в тенге (в цифрах и прописью):
Полная стоимость проекта в тенге (в цифрах и прописью):
Информация о заявителе
Наименование организации:
Дата образования:
Регистрационные данные:
Адрес заявителя (индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, квартира)
Банковские реквизиты, расчетный счет, валютный счет, банковский индивидуальный код:
Полученные и не погашенные тенговые и валютные кредиты:
Телефон
Рабочий
Мобильный
Электронная почта
Официальный сайт
Размер предприятия
Малое (до 100 работников и совокупный годовой доход не выше 300 тысяч МРП)

Орта (100 ден 250-ге дейін жұмыскерге дейін және жиынтық жылдық табыс 300 мыңнан 3 миллионға дейін АЕК көп емес)
Ірі (250 жұмыскерден көп және/немесе ЖЖТ 3 миллион АЕК көп емес )
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес қызмет түрі
(4 таңбалы): _____________
Жұмыскерлердің нақты саны, соның ішінде:
Инженерлік-техникалық жұмыскерлер
Әкімшілік-басқарушылық персонал
Басқалары
Құрылтайшылар
(қатысу үлесін көрсетумен (бар болған жағдайда):
Бірінші басшы туралы ақпарат:
Т.А.Ә.
Білімі/Ғылыми дәрежесі/беру жылы
Жынысы:
ер
әйел
Телефон
Жұмыс
Ұялы
Электрондық поштаның мекенжайы
Лауазымы
Байланыс мекенжайы
Байланыс тұлғасы:
Т.А.Ә.
Телефон
Жұмыс
Ұялы
Электрондық пошта мекен-жайы
Лауазымы
Байланыс мекен-жайы
Жоба туралы қысқаша ақпарат
Жоба мақсаты:
Жоба міндеттері:
Жобаны іске асыру орны
Жобаны іске асыру мерзімі
Өткізу нарығы (ел, аймақ)
Жобаның дайындық дәрежесі
Берілген жоба басқа көздерден қаржыландырылды:
Иә
Жоқ
Қаржыландырылса, қандай көлемде, бағдарлама атауы, жоба атауы мен алынған қаржыландырудың сомасы
Жоба командасының құрамы:
Т.А.Ә.
Жобадағы қызметі
Негізгі жұмыстағы қызметі
Жобаға қатысуы (%)
Инновациялық гранттар туралы қандай ақпарат көздерінен білдіңіз?
ҚР Инвестициялар және даму министрлігінің сайты
"ТДҰА" АҚ сайты
"ТДҰА" АҚ жіберілімі
"ТДҰА" АҚ семинарлары, конференциялары
теледидар
әлеуметтік желілер
газеттер, журналдар
басқасы _____________________________________
Өзге тұлғаларды тарту арқылы ұлттық институтпен сараптамалық бағалауды өткізген кезде берілген өтінім бойынша құжаттарды, материалдар мен ақпаратты, соның ішінде құпия мәліметтерді пайдалануға, сонымен қатар заңды тұлға туралы, барлық көздердегі кредиторлық берешектің бар болуы (болмауы) туралы мәліметтерді жинауға өз келісімімді беремін.
Осымен берілген материалдар мен ақпараттың, соның ішінде бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздеулердің дұрыстылығын растаймын және күмәнді деректердің берілу фактісі анықталған кезде, өтінімнің қарастыруға қабылданбайтыны туралы ескертілдім.
Осы өтініммен қоса берілген материалдар, ақпарат, техникалық-технологиялық шешімдер мен ілеспе құжаттаманың қолдану мен таратуға ешқандай шектеулері жоқ екенін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтерін қамтымайтынын растаймын.
Ұлттық институтқа өтінімді берген кезде, банкрот кезеңіндегі немесе дәрменсіздік нәтижесінде жойылған, мүлігіне тыйым салынған заңды тұлғалардың меншік иесі немесе басшысы болып табылатын немесе болған меншім иесі және бірінші басшысы, заңды тұлға болмайтынымызды растаймыз.
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 20 ___ жылғы "__"_________№ _______ бұйрығымен бекітілген Салаларды технологиялық дамытуға инновациялық гранттарды беру ережелерімен таныстым.
Инновациялық гранттарды беру шарттары мен Ұлттық институттың ішкі процедураларымен өз келісімімді растаймын.
Технологияны коммерциализациялауға инновациялық гранттарды беру ережелерінің талаптарымен сәйкес қажетті материалдар мен (немесе) құжаттар _____ парақта қоса беріледі
Осы өтінім сұрақтары бойынша корреспонденцияны жүргізу үшін электрондық поштаның мекенжайы:
Ескерту: Заңды тұлғалар үшін ұйым бланкісінде жасалады. Өтінімге бірінші басшы немесе өзге уәкілетті тұлға қол қояды. Басшы ауысқан кезде немесе байланыс мәліметтері (пошталық мекен-жайы, электрондық мекен-жайы немесе телефоны) өзгерген кезде, Ұлттық институтқа ескерту қажет.
Өтінім берушінің атынан қол қою
өкілеті бар тұлғаның лауазымы
_____________________( Т.А.Ә.)
_____________________(қолы)
Материалдар және (немесе) құжаттарды алу туралы белгі (Ұлттық институтпен толтырылады)
Алынған күні:
20 __ жылғы "_____" ________________
Өтінімнің тіркеу нөмірі
№_____
Тіркеуші
_____________________( Т.А.Ә.
_____________________(қолы)
Салаларды технологиялық
дамытуға инновациялық
гранттарды беру қағидаларына
3-қосымша
Үлгі
Құрылым бойынша бизнес-жоспар
(Қызметтік пайдалану үшін)
Тіркеу күні:
Өтінім нөмірі:
20__жылғы "__"_______
№_____________

Среднее (от 100 до 250 работников и совокупный годовой доход от 300 тысяч до 3 миллионов МРП)
Крупное (более 250 работников и (или) совокупный годовой доход выше 3 миллионов МРП)
Вид деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности (4 значный): _____________
Фактическая численность работающих, в том числе:
инженерно-технические работники
административно-управленческий персонал
Другие
Учредители (с указанием доли участия (при наличии):
Информация о первом руководителе:
Ф.И.О.
Образование/Ученая степень/год присуждения
Пол:
мужской
женский
Телефон
Рабочий
Мобильный
Адрес электронной почты
Должность
Контактный адрес
Контактное лицо:
Ф.И.О.
Телефон
Рабочий
Мобильный
Адрес электронной почты
Должность
Контактный адрес
Краткая информация о проекте
Цель проекта:
Задачи проекта:
Место реализации проекта
Срок реализации проекта
Рынок сбыта (страна, регион)
Степень готовности проекта
Финансировался ли данный проект из других источников:
Да
Нет
Если "да", то необходимо указать в каком объеме, наименование программы, проект и сумму полученного финансирования)
Состав команды проекта:
Ф.И.О.
Должность в проекте/ Должность на основной работе
Опыт работы (необходимый для реализации проекта)
Вовлеченность в проект (%)
Из каких источников Вы узнали об инновационных грантах?
сайт Министерства по инвестициям и развитию РК
сайт АО "НАТР"
рассылка АО "НАТР"
семинары, конференции АО "НАТР"
телевидение
социальные сети
газеты, журналы
другое _____________________________________
Настоящим даю свое согласие на использование документов, материалов и информации по данной заявке, в том числе содержащих конфиденциальные сведения, при проведении национальным институтом экспертной оценки с привлечением, в том числе, сторонних лиц, а также на сбор данных о юридическом лице, о наличии (отсутствии) кредиторской задолженности во всех источниках.
Настоящим подтверждаю достоверность представленных материалов и информации, в том числе исходных данных, расчетов, обоснований, и предупрежден, что в случае выявления фактов предоставления недостоверных данных, заявка будет отклонена от рассмотрения.
Настоящим подтверждаю, что прилагаемые к данной заявке материалы, информация, технико-технологические решения и сопутствующая документация не имеют каких-либо ограничений на применение и распространение, а также не содержат сведений, составляющих государственную тайну Республики Казахстан.
Также подтверждаем, что на момент подачи заявки в национальный институт не являемся юридическим лицом, собственником и первым руководителем, которые являются или были собственниками и (или) руководителями юридических лиц, находящихся на стадии банкротства, либо ликвидированных в результате несостоятельности, на имущество которых наложен арест.
С Правилами о предоставлении инновационных грантов на технологическое развитие отраслей, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от "__" _________20 ___ года № _______________ ознакомлен.
Настоящим подтверждаю свое согласие с условиями предоставления инновационных грантов и внутренними процедурами Национального института.
Требуемые материалы и (или) документы в соответствии с требованиями Правил предоставления инновационных грантов на технологическое развитие отраслей прилагаются на _____ листах
Адрес электронной почты для ведения корреспонденции по вопросам настоящей заявки:
Примечание: Для юридических лиц составляется на бланке организации. Заявление подписывается первым руководителем или иным уполномоченным лицом. При смене руководителя и изменений контактных данных (почтового адреса, электронного адреса и телефона) необходимо уведомлять Национальный институт.
Должность лица, имеющего
полномочия для подписания
документов от имени заявителя
_____________________(Ф.И.О.)
_____________________
(подпись)
Отметка о получении материалов и (или) документов (заполняется Национальным институтом)
Дата получения:
"_____" ________________ 20 __ года
Регистрационный номер заявки
№_____
Регистратор
_____________________(Ф.И.О.)
_____________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам предоставления
инновационных грантов на
технологическое развитие
отраслей
Форма
Бизнес-план проекта по структуре
(Для служебного пользования)
Дата регистрации:
Номер заявки:
"__" ______20__года
№_____________

1. Өтінім берушінің қысқаша сипаттамасы
1. Заңды тұлғанын атауы;
2. Ұйымдық-құқықтық формасы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні;
3. Ұйым басшысы;
4. Заңды тұлғаның мекен-жайы, телефоны, факс, электрондық поштасы;
5. Заңды тұлға қызметінің негізгі бағыттарының қысқаша сипаттамасы;
6. Саладағы жұмыс тәжірибесі;
7. Компанияның ағымдағы ұйымдық жағдайы, кадрларға қатысты жағдайы, клиенттері және жеткізушілерімен қарым-қатынастары;
8. Соңғы есептік кезең үшін кәсіпорынның қаржылық-шаруашылық қызметі туралы қысқаша есеп.
2. Жобаның қысқаша сипаттамасы
1. Жобаның атауы.
2. Жобаның мәні.
3. Жобаны бастау үшін алғышарттар.
4. Жоба командасы.
5. Жобаны іске асыру орны (облысы, ауданы).
6. Шығарылуға болжалды өнім.
7. Жоба тиімділігі (NPV, IRR, DPP, PI).
8. Өнімді дамыту кезеңін қоса алғанда, жобаның ағымдағы жағдайы (дәлелдейтін құжаттарды қосу қажет).
9. Жоба бойынша іске асырудың ерекше талаптары мен шектеулер: лицензияның (егер қызмет түрі лицензияланатын болса), патенттердің, рұқсаттамалардың бар болуы, экспорттық және импорттық квоталардың бар болуы, өткізу нарықтары мен шикізат бойынша, су-энергиямен жабдықтау, көлік, байланыс, қалдықтарды кәдеге жарату мүмкіндіктері, шетелдік жұмыс күшіне деген қажеттіліктер бойынша шектеулер мен ұсынымдар, технологиялық процестер бойынша экологиялық тазалығына талаптар.
10. Жобаны іске асыру құны, қаржыландыру көздері:
1) меншік қаражаттары;
2) инновациялық грант;
3) қарыз қаражаттары (несиелер немесе шаруашылық етуші субъектілердің тартылған қаражаттары).
11. Жобаны іске асыру мерзімі – инвестицияларды іске асыру кезеңінен бастап ______ ай.
12. Шығындар сметасы:
Жұмыстарды орындауға шығыдар
Шығындар сомасы (теңге)
Жұмыс кезеңдері
Бағаны белгілеу бойынша түсініктеме
Қаржыландыру көзі
Есептеулерде қолданылатын дерек көздері
Шығындар – Барлығы:
соның ішінде шығындар бойынша
Анықтама: қаржыландырудың басқа көздері есебінен шығындар - Барлығы:
соның ішінде:
меншікті қаражаттар
басқалары (қандай екенін көрсету қажет)
Ескерту: Шығындардың әр бабы бойынша өтінім беруші есептеулерде қолданылған деректер көздерін, баға белгілеудің түсініктемесін көрсетеді.
13. Жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспар:
Шарт бойынша жұмыстардың және олдардың негізгі кезеңтерінің атауы
Жұмыстарды атқару мерзімі (айлар)
Кезеңнің есептік бағасы (теңге)
Есептілік формасы мен түрі
1
2
3
4
5
Ескерту: Күнтізбелік жоспар жобасында жобаны іске асырудың 3-тен көп емес кезеңі көрсетіледі.
3. Маркетингтік бөлім
1. Өнім сипаттамасы:
1) Шығарылуға болжалды өнім атауы;
Тауарлардың (қызметтердің) атауы
Өндіріс көлемі құндық шамада (теңге)
Өндіріс көлемі заттай шамада
1.
2.

1. Краткая характеристика Заявителя
1. Название юридического лица;
2. Организационно-правовая форма, дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3. Руководитель организации;
4. Адрес юридического лица, телефон, факс, электронная почта;
5. Краткое описание основных направлений деятельности юридического лица;
6. Опыт работы в отрасли;
7. Текущее организационное состояние компании, состояние с кадрами, отношения с клиентами и поставщиками;
8. Краткий отчет о финансово-хозяйственной деятельности предприятия за последний отчетный период.
2. Краткая характеристика проекта
1. Название проекта.
2. Суть проекта.
3. Предпосылки для инициации проекта.
4. Команда проекта.
5. Место реализации проекта (область, район).
6. Предполагаемая к выпуску продукция.
7. Эффективность проекта (NPV, IRR, DPP, PI).
8. Текущий статус проекта, включая стадию развития продукта (с приложением подтверждающих документов).
9. Особые условия реализации и ограничения по проекту: наличие лицензий (если вид деятельности относится к лицензируемым), патентов, разрешений, наличие экспортных и импортных квот, ограничения и рекомендации по рынкам сбыта и сырья, водо-, энергоснабжению, транспорту, связи, возможности утилизации отходов, потребности в иностранной рабочей силе, требования к экологической чистоте технологических процессов и других.
10. Стоимость реализации проекта, источники финансирования:
1) собственные средства;
2) инновационный грант;
3) заемные средства (кредиты или привлеченные средства хозяйствующих субъектов).
11. Сроки реализации проекта - ______ месяцев с момента подписания договора о предоставлении инновационного гранта.
12. Смета расходов:
Затраты на выполнение работ
Сумма затрат (тенге)
Этапы работ
Пояснение по ценообразованию
Источник финансирования
Источник данных используемый в расчетах
Затраты – Всего:
в том числе по статьям
Справочно: затраты за счет других источников финансирования - Всего:
из них:
Собственные средства
Прочие (указать какие)
Примечание: По каждой из статей затрат заявитель указывает источники данных, использованных в расчетах, расшифровку ценообразования.
13. Календарный план реализации проекта:
№ п/п
Наименование работ по договору и их основных этапов
Срок выполнения работ (месяцев)
Расчетная цена этапа (тенге)
Форма и вид отчетности
1
2
3
4
5
Примечание: В проекте календарного плана указывается не более 3 этапов реализации проекта.
3. Маркетинговый раздел
1. Описание продукции:
1) Наименование предлагаемой к выпуску продукции;
Наименование товаров (услуг)
Объем производства в стоимостном выражении (тенге)
Объем производства в натуральном выражении
1.
2.

2) Функционалдық міндеті мен пайдалану облысы;
3) Өнімнің негізгі техникалық, эстетикалық және басқа сипаттамалары;
4) Өнім технологиялылығының көрсетікштері;
5) Мемлекеттік стандарттар мен нормативтеріне сәйкес келуі;
6) Құндық сипаттамасы (өнім бірлігіне – өзіндік құны, көтерме бағасы, бөлшек сауда бағасы);
7) Патенттік-лицензиялық қорғалуы, авторлық құқықтары, тауарлық белгі мен зияткерлік меншіктің басқа объектілері туралы мәліметтер.
2. Өткізу нарықтарының сипаттамасы (экспорттық немесе ішкі):
1) Нарықтың берілген сегментінде жұмыс істейтін негізгі компаниялардың сипаттамасы;
2) Бәсекелес компаниялармен ұсынылатын өнімнің сипаттамасы;
3) Нарықтың сипатты белгілері, оның жан-жақты саралануы (территориялық, демографиялық және басқалары), нарық тауашасын бөлу;

2) Функциональное назначение и область применения;
3) Основные технические, эстетические и другие характеристики продукции;
4) Показатели технологичности продукции (эксплуатационные и другие качества);
5) Соответствие государственным стандартам и нормативам;
6) Стоимостная характеристика (на единицу продукции – себестоимость, оптовая цена, розничная цена);
7) Сведения о патентно-лицензионной защите, авторских правах, торговых знаках и других объектах интеллектуальной собственности.
2. Описание рынков сбыта (экспортный и внутренний):
1) Описание основных компаний, работающих в данном сегменте рынка;
2) Описание продукции, предлагаемой компаниями-конкурентами;
3) Характерные признаки рынка, его подробная сегментация (территориальная, демографическая и другие), выделение рыночной ниши;

4) Нарықтық мөлшерлік сипаттамалары (заттай және ақшалай шамадағы жыл көлемі, сұранымның өсуге/төмендеуге беталысы);
5) Компания өнімі орнын ала алатын қабілетң бар, нарықтың әлеуетті үлесін негіздеу;
6) Екінші дәрежелі нарықтар (территориялық, мезгілдік және басқа қасиеттері бойынша негізгі нарықпен байланысты);
7) Зерттелетін нарықтағы негізгі беталыстар, күтілетін өзгерістер;
8) Әлеуетті тұтынушылармен келіскендіктің бар болуы мен өнімді сатып алу дайындығын дәлелдейтін құжаттардың болуы болуы (ниет хаттамалары, жеткізу бойынша алдын ала шарттар, жеткізу келісім-шарттары);

4) Количественные характеристики рынка (годовые объемы в натуральном и денежном выражении, тенденции к росту/падению спроса);
5) Обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять продукция компании;
6) Второстепенные рынки (связанные с основным рынком по территориальному, сезонному и другим признакам);
7) Основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения;
8) Наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы, подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений, предварительные договоры поставки, договоры поставки;

9) Нормативтік-құқықтық өрісі, нормативтік құжаттардың бар болуы, ерекше талаптардың бар болуы, оларды қанағаттандыру тәсілдері, оған байланысты шығындар және уақытша шығыстар. Осы нарықты нормативтік-құқықтық реттеуді өзгертуді болжау;
10) Осы нарықта өнімді табысты түрде өткізуге елеулі әсер етумен қамтамасыз ету факторларының бар болуы (баға саясаты, техникалық сипаттамалары бойынша өнімнің артықшылығы, өнімнің ерекше қасиеттері, географиялық және өзге ерекшеліктері).

9) Нормативно-правовое поле, наличие нормативных документов, особых требований, способы их удовлетворения, связанные с этим издержки и временные затраты. Прогноз изменения нормативно-правового регулирования данного рынка;
10) Наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, нерядовые качества продукции, географические и иные особенности).

4. Портердің бес күшін талдау.
5. Стратегияны іске асыру бюджетін негіздеуді қоса алғанда, маркетингтік стратегия.
4. Техникалық бөлім
1. Жоба технологиясының қысқаша суреттемесі (өндірістік қуат, қажетті өндірістік персонал, соның ішінде импорт, техникалық регламент, хронометраж, материалдық баланс пен басқалар).
2. Технологиялық шешімнің таңдалуын негіздеу:
3. Жобаның орналасуы мен көлемін (масштабын) таңдауды негіздеу (жеткізушілер мен нарықтар үшін орналасу ыңғайлылығы);
4. Ілеспе инфрақұрылым мен көлік мүмкіндіктері;
5. Ғимараттарды пайдалану мүмкіндіктері мен бар ғимараттарды қайта құру;
6. Жоба бойынша тауарларды (қызметтерді) өндіру көлемін анықтайтын факторлар.
7. Техникалық және құндық сипаттамалары бойынша баламалы шешімдерді салыстырмалы талдау (ұқсас тауарлармен салыстырғандағы өндіру үшін болжалды тауарлардың, қызметтердің техникалық деңгейі мен құны, қаржыландыру көздеріне сілтемелер):
Көрсетікштер атауы
Көрсетікштердің мәні
Ұсынылатын үлгі
№1 аналог
№2 аналог
8. Ресурстармен қамтамасыз ету
1) Шикізат пен материалдар:
қолданылатын шикізат пен материалдар түрлерінің тізімі;
көлік шығындарының, салық міндеттемелері мен кеден салықтарын есепке алғандағы бағалардың қол жетімілігі мен деңгейі;
шикізат пен материалдарды жеткізушілердің қажеттілігін және таңдалуын негіздеу.
2) Құрал-жабдықтар мен жиынтықтаушы бұйымдар:
қажетті құрал-жабдықтар мен жиынтықтаушы бұйымдардың тізімі мен оларға негізгі техникалық сипаттамалар;
әлемдік және жергілікті нарықтағы құрал-жабдық пен технологияның жаңалығы;
көлік шығындары, салық міндеттемелері, кеден салықтары, монтаж және іске қосу мен жөндеу жұмыстарын есепке алғандағы құрал-жабдықтардың және жиынтықтаушы бұйымдардың құны;
құрал-жабдықтар және жиынтықтаушы бұйымдар жеткізушілерін таңдау қажеттілігін негіздеу;
жөндеу базасының бар болуы мен қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдарымен қамтамасыз ету.
3) Үшінші тұлғалармен орындалатын жұмыстар мен қызметтер:
сатып алынатын жұмыстар мен қызметтердің тізімі;
сатып алынатын жұмыстар мен қызметтердің құны;
жұмыстар мен қызметтер жеткізушілерінің қажеттілігі мен таңдалуын негіздеу.
4) Үстеме шығындар:
үстеме шығындардың тізімі;
үстеме шығындардың құны;
жеткізушілердің қажеттілігі пен таңдалуын негіздеу.
5) Өндірістік персонал:
қажетті біліктілігі бар кадрлардың болуы ;
қажетті біліктілігі бар мамандар нарығын талдау;
қажетті біліктілігі бар персоналмен қамтамасыз ету көзі мен құнын сипаттау.
5. Ұйымдық бөлім
1. Компаниядағы ұйымдық құрылымы мен менеджмент жүйесі;
2. Жобаны іске асыру процесінде жоба командасының мүшелері арасында міндеттемелері мен жауапкершілігін бөлу;

4. Анализ пяти сил Портера.
5. Маркетинговая стратегия, включая обоснование бюджета реализации стратегии.
4. Технический раздел
1. Краткое описание технологии проекта и технологического процесса (производственная мощность, необходимый производственный персонал, в том числе импорт, технический регламент, хронометраж, материальный баланс и другое).
2. Обоснование выбора технологического решения.
3. Обоснование выбора местоположения и размера (масштаба) проекта (удобство месторасположения для поставщиков и рынков).
4. Сопутствующая инфраструктура и транспортные возможности.
5. Возможности использования или реконструкции существующих производственных площадей.
6. Факторы, определяющие объем производства товаров (услуг) по проекту.
7. Сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на источник информации):
Наименование показателей
Значение показателей
Предлагаемый образец
Аналог №1
Аналог №2
1
2
8. Обеспечение ресурсами
1) Сырье и материалы:
перечень видов используемого сырья и материалов;
доступность и уровень цен с учетом транспортных расходов, налоговых обязательств и таможенных пошлин;
обоснование необходимости и выбора поставщиков сырья и материалов.
2) Оборудование и комплектующие:
перечень необходимого оборудования и комплектующих, и основные технические характеристики к ним;
новизна оборудования и технологии на мировом и на местном рынке;
стоимость оборудования и комплектующих с учетом транспортных расходов, налоговых обязательств, таможенных пошлин, монтажных и пусконаладочных работ;
обоснование необходимости выбора поставщика оборудования и комплектующих;
наличие ремонтной базы и снабжение запасными частями и расходными материалами.
3) Работы и услуги, выполняемые третьими лицами:
перечень закупаемых работ и услуг;
стоимость закупаемых работ и услуг;
обоснование необходимости и выбора поставщиков работ и услуг.
4) Накладные расходы:
перечень накладных расходов;
стоимость накладных расходов;
обоснование необходимости и выбора поставщиков.
5) Производственный персонал:
наличие кадров с необходимой квалификацией;
анализ рынка специалистов, требуемой квалификации;
описание источников и стоимости обеспечения персоналом, требуемой квалификации.
5. Организационный раздел
1. Организационная структура и системы менеджмента в компании;
2. Распределение обязанностей и ответственности в процессе реализации проекта между членами команды проекта;

3. Жобаны іске асырудың ұйымдық жоспары (жоспар-кесте).
6. Отандық технологиялық құзіреттіліктерді дамыту бағдарламасы
1.Шығарылатын өнім мен қызметтердің тұтынушылары болып табылатын кәсіпорындардың инженерлік-техникалық персоналды оқыту мен құзіреттілігін арттырудың толық бағдарламасы:
1) Концептуалдық негізді әзірлеу;
2) Стратегияны әзірлеу;
3) Ұйымдық құрылымды әзірлеу;
4) Қосымша дағдылар мен ресурстарына ие болу.
7. Қаржылық бөлім
1. Жобаны қаржыландырудың мөлшері мен құрылымы:
1) Көздері мен компоненттері бойынша қаржыландыру құрылымы:
меншікті қаражаттар;
инновациялық грант;
қарыз қаражаттары.
2) Жобаның қаржылық моделі:
өндірістік бағдарлама;
іске асыру көлемін ақашалай шамамен болжау;
өнімнің өзіндік құны мен өткізу шығындарын есептеу;
табыстар мен шығындардың болжалдық есебі;
ақша қаражаттарының қозғалысы туралы болжалды есеп;
жобаның зиянсыздық нүктесін болжау.
3) Қаржылық-экономикалық көрсеткіштер:
жобаның өмірлік цикліне таза дисконтталған табыс (NPV);
жобаның өмірлік цикліне табыстылықтың ішкі нормасы (IRR);
жобаның өтелімділік мерзімі (қарапайым және дисконтталған);
жоба өмірінің әр жылы үшін табыстың қарапайым нормасы (рентабелдік);
төленетін салықтар, кеден салықтары мен бюджетке түрлер бойынша төлемдер.
8.Экологиялық бөлім
1. Жоба технологиясының қоршаған ортаға әсер етуі бойынша стандарттар мен нормативтерге сәйкестігі.
9.Әлеуметтік-экономикалық бөлім
1. Ел экономикасының қажеттіліктеріне жобаның сәйкес келуі (мемлекеттік бағдарламаларға мен басқа құжаттарға):
2. Азық-түлік тауарлары және халық тұтынатын азық-түліктік емес тауарлардың шығарылуын арттыру;
3. Импорттың орнын басу (импорттың орнын басудың қабылданған бағдарламаларына сәйкес келуі);
4. Экспортты арттыру;
5. Жаңа жұмыс орындарын жасау;
10. Тәуекелді талдау
1. Тәуекелді бағалауда қолданылатын әдістеменің сипаттамасы.
2. Тәуекелді сәйкестендіру, соның ішінде:
1) Жоба өмірінің жоспарланатын кезеңдері;
2) Тәуекел түрлері (қаржылық, техникалық, заң, коммерциялық, ұйымдық);
3) Салдарлар сипаты (жол берілетін, қиын, апатты);
4) Есеп жүргізу сипаты бойынша (ішкі, сыртқы).
3. Әсер ету дәрежесі мен пайда болу ықтималдылығы бойынша тәуекелдерді сәйкестендіру ("сезімталдықты талдау" әдісін пайдалану).
4. Тәуекелдің алдын алу шаралары (оларды іске асыру құнын көрсету қажет).
Бизнес-жоспар көрнекі құралдарды қамтиды (сұлбалар, сызбалар, эскиздер және басқалар).
Ұйым басшысы
_______________ ___________________________
(қолы) (аты-жөні)
М.О. (бар болған жағдайда)

3. Организационный план реализации проекта (план-график).
6. Программа развития отечественных технологических компетенций.
1. Детальная программа обучения и повышения компетенции инженерно-технического персонала предприятий, являющихся потребителями выпускаемой продукции и услуг:
1) Разработка концептуальной основы;
2) Разработка стратегии;
3) Разработка организационной структуры;
4) Приобретение дополнительных навыков и ресурсов.
7. Финансовый раздел
1. Размер и структура финансирования проекта:
1) Структура финансирования по источникам и компонентам:
собственные средства;
инновационный грант;
заемные средства.
2) Финансовая модель проекта:
производственная программа;
прогноз объемов реализации в денежном выражении;
расчет себестоимости продукции и затрат на реализацию;
прогнозный отчет о доходах и расходах;
прогнозный отчет о движении денежных средств;
прогноз точки безубыточности проекта.
3) Финансово-экономические показатели.
чистый дисконтированный доход (NPV) за жизненный цикл проекта;
внутренняя норма доходности (IRR) за жизненный цикл проекта;
срок окупаемости проекта (простой и дисконтированный);
простая норма прибыли (рентабельность) на каждый года жизни проекта;
уплачиваемые налоги, таможенные пошлины и платежи в бюджет по видам.
8. Экологический раздел
1. Соответствие технологии проекта стандартам и нормативам по воздействию на окружающую среду.
9. Социально-экономический раздел
1. Соответствие проекта потребностям экономики страны (государственным программам и другим документам).
2. Увеличение выпуска продовольственных товаров и непродовольственных товаров народного потребления;
3. Импортозамещение (объем и стоимость замещаемого импорта);
4. Увеличение экспорта (объем и стоимость экспорта);
5. Создание новых рабочих мест.
10. Анализ рисков
1. Описание применяемой методологии оценки рисков.
2. Идентификация рисков, в разрезе:
1) Планируемых этапов жизни проекта;
2) Виды риска (финансовый, технический, юридический, коммерческий, производственный, организационный);
3) Характер последствий (допустимый, критический, катастрофический);
4) По характеру учета (внутренний, внешний).
3. Ранжирование рисков по степени влияния и вероятности наступления, и формирование карты рисков (с применением метода "анализ чувствительности).
4. Меры профилактики рисков (с отражением стоимости их реализации).
Бизнес-план содержит наглядные пособия (схемы, чертежи, эскизы и другие).
Руководитель организации
_______________       ___________________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
М.П. (при наличии)