"Ақмола облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы" Ақмола облысы әкімдігінің 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № А-8/420 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы әкімдігінің 2015 жылғы 6 мамырдағы № А-5/202 қаулысы. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 11 маусымда № 4828 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № А-7/280 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы әкімдігінің 13.06.2016 № А-7/280 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес, Ақмола облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Ақмола облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеcін бекіту туралы" Ақмола облысы әкімдігінің 2014 жылғы 4 қыркүйектегі № А-8/420 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4387 болып тіркелген, "Акмолинская правда", "Арқа ажары" газеттерінде 2014 жылғы 16 қазанда жарияланған) келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Ақмола облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
13-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Миссиясы: жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырады.";
15-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Функциялары:
1) жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін (өндіру жөніндегі; бірлескен барлау және өндіру жөніндегі; барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін), магистральды құбыржолдарды, мұнай және газ өңдеу объектiлердi, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді салу (реконструкциялау) мақсаттары үшін, жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін жер учаскелерiн беру жөнiндегi, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындары табылғанда және қазу үшін, магистральды құбыржолдар салу (реконструкциялау) үшін жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін, "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвестициялық басым жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерiн мемлекеттік қажеттілігіне, мәжбүрлеп иелiктен шығару жөнiндегi облыстың жергiлiктi атқарушы органының ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;

О внесении изменений в постановление акимата Акмолинской области от 4 сентября 2014 года № А-8/420 "Об утверждении положения о государственном учреждении "Управление земельных отношений Акмолинской области"
Постановление акимата Акмолинской области от 6 мая 2015 года № А-5/202. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 11 июня 2015 года № 4828. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 13 июня 2016 года № А-7/280
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Акмолинской области от 13.06.2016 № А-7/280 (вводится в действие со дня подписания).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" акимат Акмолинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Акмолинской области "Об утверждении положения о государственном учреждении "Управление земельных отношений Акмолинской области" от 4 сентября 2014 года № А-8/420(зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4387, опубликовано 16 октября 2014 года в газетах "Акмолинская правда", "Арқа ажары") следующие изменения:
в Положении о государственном учреждении "Управление земельных отношений Акмолинской области", утвержденном указанным постановлением:
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Миссия: реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений.";
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. Функции:
1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков для целей недропользования (для проведения работ по добыче; по совмещенной разведке и добыче; по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей), строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, объектов переработки нефти и газа, объектов по использованию возобновляемых источников энергии, для индустриально-инновационных проектов субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализации инвестиционных приоритетных проектов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестициях", создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, а также по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд при обнаружении и под разработку месторождений полезных ископаемых, для строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения;

2) мемлекеттік ғылыми-зерттеу ұйымдарына және олардың тәжірибелік шаруашылықтарына, мемлекеттік тұқым өсіру шаруашылықтарына және асыл тұқымды мал зауыттарына, ауданаралық маңызы бар уақытша пайдаланылатын мал айдау жолдарына жер учаскелерін беру жөніндегі және су қоры жерлерін басқа санаттағы жерлерге ауыстыру туралы облыстың жергілікті атқарушы органының ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
3) аумақтық сулар алып жатқан жер учаскелерін, жасанды ғимараттар салу үшін беру жөніндегі облыстың жергілікті атқарушы органының ұсыныстарын және шешімдерінің жобаларын дайындау;
4) Қазақстан Республикасы Жер кодексіндегі 13-бабының 3)-тармақшасымен (бұдан әрі - Кодекс) қарастырылған жағдайларды қоспағанда, ал сондай-ақ Кодекстің 90-бабымен қарастырылған, орман қорының жерлерін қоспағанда, жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру мен кеңейтуге байланысты жағдайларда, барлық санаттағы жерден жер учаскелердi, соның ішінде мемлекеттік қажеттілігі үшін жер учаскелерді беру және алып қою бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
5) Кодекспен белгіленген құзыретінің шегінде жер учаскелерінің насаналы мақсатын өзгерту бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының ұсыныстары мен шешімдерінің жобаларын дайындау;
6) жерді резервтеу жөніндегі ұсыныстар дайындау;
7) өз құзыретінің шегінде, мемлекетпен жеке меншікке сатылатын нақты жер учаскелердің кадастрлық (бағалау) құнын бекіту;
8) өз құзыретінің шегінде жер учаскелерінің бөлінетіндігі мен бөлінбейтіндігін айқындау;
9) жерге орналастырудың жүргізуін ұйымдастыру және жер учаскелерін қалыптастыру бойынша жерге орналастыру жобаларын бекіту;
10) жерді аймақтарға бөлу жобаларын және бағдарламаларын, жобалары мен схемаларын әзірлеуді ұйымдастыру;
11) өз құзыретінің шегінде жердің сауда-саттығын (конкурстар, аукциондар) жүргізуді ұйымдастыру;
12) жерді пайдалану мен қорғау мәселелеріне қатысты облыстық, қалалық, аудандық бағдарламаларына, жобалары мен схемаларына сараптама өткізу;
13) өз құзыретінің шегінде жер учаскені сатып алу-сату шарттарын және жалдау мен жерді уақытша өтеусіз пайдалану шарттарын жасасу және қол қойылған шарттардың ережелерін орындау үшін бақылауды жүзеге асыру;
14) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) деректерінің негізінде облыстың жер балансын жасау;
15) Кодекстің 71-бабына сәйкес іздестіру жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалану үшін облыстың жергілікті атқарушы органымен рұқсат беру бойынша ұсыныстар дайындау;

2) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков государственным научно-исследовательским организациям и их опытным хозяйствам, государственным семеноводческим хозяйствам и племенным заводам, под скотопрогонные трассы временного пользования межрайонного значения, о переводе земель водного фонда в земли других категорий;
3) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков, занятых территориальными водами, для строительства искусственных сооружений;
4) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению и изъятию, в том числе для государственных нужд, земельных участков из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий местного значения, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 3) статьи 13 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), а также в случаях, предусмотренных статьей 90 Кодекса, за исключением земель лесного фонда;
5) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по изменению целевого назначения земельных участков в пределах компетенции, установленной Кодексом;
6) подготовка предложений по резервированию земель;
7) утверждение кадастровой (оценочной) стоимости конкретных земельных участков, продаваемых в частную собственность государством, в пределах его компетенции;
8) определение делимости и неделимости земельных участков в пределах его компетенции;
9) организация проведения землеустройства и утверждение землеустроительных проектов по формированию земельных участков;
10) организация разработки проектов зонирования земель и программ, проектов и схем по рациональному использованию земель области;
11) организация проведения земельных торгов (конкурсов, аукционов) в пределах его компетенции;
12) проведение экспертизы проектов и схем областного, городского, районного значения, затрагивающих вопросы использования и охраны земель;
13) заключение договоров купли-продажи и договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования в пределах его компетенции и осуществление контроля за исполнением условий заключенных договоров;
14) составление баланса земель области на основании данных районов (городов областного значения);
15) подготовка предложений по выдаче разрешений местным исполнительным органом области на использование земельных участков для проведения изыскательских работ в соответствии со статьей 71 Кодекса;

16) ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екіншісіне ауыстыру бойынша ұсыныстар дайындау;
17) Кодекстегі 50-бабының 2-тармағында көрсетілген, жер учаскелердiң шектi (ең жоғары) мөлшерлерiн, ауыл шаруашылығына арналған жер учаскелердiң шектi (ең жоғары) және ең аз мөлшерлерiн белгілеу бойынша іс-шараларды ұйымдастыру;
18) Ақмола облысы әкімдігінің жанындағы жер учаскелерін беру мәселелері жөніндегі комиссияның жұмысын ұйымдастыру;
19) Кодекстің 69-бабына сәйкес, жария сервитуттарын белгілеу бойынша ұсыныстар дайындау;
20) жер ресурстарын пайдалану мен қорғау бөлігінде, аудандық, қалалық (облыстық маңызы бар) атқарушы органдардың қызметін үйлестіру және оларға басшылық жасау;
21) мемлекеттік қызмет көрсету;
22) жер-кадастрлық жоспарды бекіту;
23) Кодекстің 92 және 93-баптарына сәйкес, заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жер учаскелері мәжбүрлеп иеліктен шығарылған тұлғалар туралы орталық уәкілетті органға ақпарат ұсыну;
24) Кодекстің 94-бабына қарасты 2-тармағының 3-бөлігіне сәйкес жер учаскесіне қатысты ауыртпалықты анықтау және тоқтату үшін жылжымайтын мүлікке құқықтарын мемлекеттік тіркеуден өткізу жөніндегі өтінішті уәкілетті органға беру.".
2. "Ақмола облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережеге енгізілетін өзгерістердің қоса ұсынылып отырған мәтіні бекітілсін.
3. "Ақмола облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі енгізілген өзгерістер туралы Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіп бойынша және мерзім ішінде әділет органдарын хабарландыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары Қ.М. Отаровқа жүктелсін.
5. Осы облыс әкімдігінің қаулысы Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақмола облысының әкімі С.Кулагин
Ақмола облысы әкімдігінің
2015 жылғы 6 мамырдағы
№ А-5/202 қаулысымен бекітілді
"Ақмола облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Ережесіне енгізілетін өзгерістердің мәтіні
13-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"13. Миссиясы: жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асырады.";
15-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Функциялары:
1) жер қойнауын пайдалану мақсаттары үшін (өндіру жөніндегі; бірлескен барлау және өндіру жөніндегі; барлаумен және (немесе) өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жұмыстарды жүргізу үшін), магистральды құбыржолдарды, мұнай және газ өңдеу объектiлердi, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілерді салу (реконструкциялау) мақсаттары үшін, жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін жер учаскелерiн беру жөнiндегi, сондай-ақ пайдалы қазбалардың кен орындары табылғанда және қазу үшін, магистральды құбыржолдар салу (реконструкциялау) үшін жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту үшін, "Инвестициялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес инвестициялық басым жобаларды іске асыру үшін жер учаскелерiн мемлекеттік қажеттілігіне, мәжбүрлеп иелiктен шығару жөнiндегi облыстың жергiлiктi атқарушы органының ұсыныстары мен шешiмдерiнiң жобаларын дайындау;

16) подготовка предложений по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой;
17) организация мероприятий по установлению предельных (максимальных) размеров земельных участков, перечисленных в пункте 2 статьи 50 Кодекса, предельных (максимальных) и минимальных размеров земельных участков сельскохозяйственного назначения;
18) организация работы комиссии по вопросам предоставления земельных участков при акимате Акмолинской области;
19) подготовка предложений по установлению публичных сервитутов в соответствии со статьей 69 Кодекса;
20) осуществление координации и руководства деятельностью районных, городских (областного значения) исполнительных органов в части использования и охраны земельных ресурсов;
21) оказание государственных услуг;
22) утверждение земельно-кадастрового плана;
23) предоставление информации в центральный уполномоченный орган о лицах, у которых принудительно изъяты земельные участки на основании вступившего в законную силу решения суда, в соответствии со статьями 92 и 93 Кодекса;
24) подача заявления в уполномоченный орган в области государственной регистрации прав на недвижимое имущество на установление и прекращение обременения на земельный участок в соответствии с частью третьей пункта 2 статьи 94 Кодекса.".
2. Утвердить прилагаемый текст вносимых изменений в положение о государственном учреждении "Управление земельных отношений Акмолинской области".
3. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Акмолинской области" обеспечить извещение органов юстиции о внесенных изменениях в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Отарова К.М.
5. Настоящее постановление акимата области вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Аким Акмолинской области
С.Кулагин
Утвержден постановлением
акимата Акмолинской области
от 6 мая 2015 года № А-5/202
Текст вносимых изменений в Положение государственного учреждения "Управление земельных отношений Акмолинской области"
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Миссия: реализация государственной политики в области регулирования земельных отношений.";
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. Функции:
1) подготовка предложений и проектов решений местного исполнительного органа области по предоставлению земельных участков для целей недропользования (для проведения работ по добыче; по совмещенной разведке и добыче; по строительству и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей), строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, объектов переработки нефти и газа, объектов по использованию возобновляемых источников энергии, для индустриально-инновационных проектов субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализации инвестиционных приоритетных проектов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об инвестициях", создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения, а также по принудительному отчуждению земельных участков для государственных нужд при обнаружении и под разработку месторождений полезных ископаемых, для строительства (реконструкции) магистральных трубопроводов, создания и расширения особо охраняемых природных территорий местного значения;