Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарында тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 10 ақпандағы № 70 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 13 наурызда № 10425 тіркелді.
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.08.2023 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарында тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әскери полициясы бас басқармасының бастығы:
1) осы бұйрықты заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеу үшін жолдасын;
2) мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау үшін бұйрықты мерзімді баспа басылымдарына және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне жолдасын;
3) бұйрықты мерзімді баспа басылымдарында ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің веб-сайтына орналастырсын.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
И. Тасмағамбетов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2015 жылғы 10 ақпандағы
№ 70 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция
органдарында тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың
тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарында (бұдан әрі – ӘПО) тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізу қағидалары ӘПО-да тіркелген механикалық көлік құралдары мен олардың тіркемелеріне (бұдан әрі – көлік құралдары) міндетті техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 10 февраля 2015 года № 70. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2015 года № 10425.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 16 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.08.2023 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Начальнику Главного управления военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) в установленном законодательством порядке направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан для государственной регистрации;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации, приказ направить в периодические печатные издания
и в информационно-правовую систему "Әділет" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования;
3) после официального опубликования в периодических печатных изданиях приказ разместить на веб-сайте Министерства обороны Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
И. Тасмагамбетов
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 10 февраля 2015 года № 70
Правила
проведения обязательного технического осмотра
механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции
Вооруженных Сил Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ОВП) определяют порядок организации и проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним, зарегистрированных в ОВП (далее – транспортные средства).

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау-диагностикалау жабдығы – көлік құралдары мен олардың тіркемелерінің техникалық жай-күйінің параметрлерін анықтау үшін қолданылатын сынақ жабдығы және өлшеу құралдары;
2) көлік құралдарының техникалық жай-күйін диагностикалау – олардың жұмыс режімдерінде ықтимал ауытқулардың алдын алу үшін көлік құралдарында, олардың тораптары мен элементтерінде ақаулықтардың болуын сипаттайтын белгілерді белгілеу және зерделеу;
3) көлік құралының иесі – көлік құралының меншік иесі, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында иелік ететін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімі (мекемесі);
4) мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі (бұдан әрі – МТНБ) – мемлекет меншігі болып табылатын және көлік құралына берілетін жеке әріптік-цифрлық белгіден тұратын және ұлттық стандарт талаптарына сәйкес жасалған бұйым. Осы ұғым "Транзит" МТНБ-ға қолданылады;
5) міндетті техникалық қарап-тексеру – көлік құралдарын және оларға құжаттамаларды Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарына, Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының бұйрықтарына сәйкестігі мәніне тексеру жөніндегі іс-шаралар кешені;
6) міндетті техникалық қарап-тексеруден өту – көлік құралының иесі жүзеге асыратын осы Қағидаларда көзделген іс-қимылдар;
7) міндетті техникалық қарап-тексеруді өткізу – ӘПО жүзеге асыратын осы Қағидаларда көзделген іс-қимылдар.
3. ӘПО-да тіркелген көлік құралдары жыл сайын 15 мамырдан бастап 15 қыркүйек кезеңінде міндетті техникалық қарап-тексеруге (бұдан әрі – қарап-тексеру) жатады.
4. Сақтауда тұрған көлік құралдарын қарап-тексеру, оларды сақтаудан алған және пайдалануға енгізген жағдайда жүргізіледі.
5. Қарап-тексерудің негізгі міндеттері:
1) жол жүрісіне қатысатын көлік құралдары техникалық жай-күйінің осы Қағидалардың 20-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келуін бағалау;
2) көлік құралдары техникалық жай-күйінің осы Қағидалардың 20-тармағымен белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі салдарынан туындаған жол-көлік оқиғаларынан сақтандыру;
3) көлік құралдарын пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету және көлік құралдарын пайдаланудың қоршаған ортаға зиянды ықпал етуін төмендету;
4) көлік құралдарының техникалық жай-күйі бойынша статистикалық талдау болып табылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) контрольно-диагностическое оборудование – испытательное оборудование и средства измерений, применяемые для определения параметров технического состояния транспортных средств и прицепов к ним;
2) диагностирование технического состояния транспортных средств – установление и изучение признаков, характеризующих наличие дефектов в транспортных средствах, их узлах и элементах, для предупреждения возможных отклонений в режимах их работы;
3) владелец транспортного средства – воинская часть (учреждение) Вооруженных Сил Республики Казахстан владеющая транспортным средством на правах собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления;
4) государственный регистрационный номерной знак (далее – ГРНЗ) – изделие, являющееся собственностью государства и содержащее индивидуальное буквенно-цифровое обозначение, присваиваемое транспортному средству и изготовленное в соответствии с требованиями национального стандарта. Данное понятие распространяется на ГРНЗ "Транзит";
5) обязательный технический осмотр – комплекс мероприятий по проверке транспортных средств и документации к ним на предмет их соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, приказам Министра обороны и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан;
6) прохождение обязательного технического осмотра – предусмотренные настоящими Правилами действия, осуществляемые владельцем транспортного средства;
7) проведение обязательного технического осмотра – предусмотренные настоящими Правилами действия, осуществляемые ОВП.
3. Транспортные средства, зарегистрированные в ОВП ежегодно, в период с 15 мая по 15 сентября, подлежат обязательному техническому осмотру (далее – осмотр).
4. Осмотр транспортных средств, находящихся на хранении, проводится только в случаях снятия их с хранения и ввода в эксплуатацию.
5. Основными задачами осмотра являются:
1) оценка соответствия технического состояния транспортных средств, участвующих в дорожном движении, требованиям, установленным пунктом 20 настоящих Правил;
2) предупреждение дорожно-транспортных происшествий, возникающих вследствие несоответствия технического состояния транспортных средств требованиям, установленным пунктом 20 настоящих Правил;
3) обеспечение безопасности эксплуатации транспортных средств и снижение вредного воздействия использования транспортных средств на окружающую среду;
4) статистический анализ по техническому состоянию транспортных средств.

6. Қарап-тексеруді ӘПО әскери бөлім (мекеме) базасында көлік құралдарын мемлекеттік тіркеу орны бойынша жүргізеді.
2. Міндетті техникалық қарап-тексеруді ұйымдастыру тәртібі
7. Жыл сайын 5 мамырға дейін ӘПО гарнизон бастығы бұйрығының жобасын әзірлейді, онымен қарап-тексеруді өткізу кестесі және комиссияның құрамы бекітіледі, сондай-ақ өзге де ұйымдастыру мәселелері көзделеді.
Комиссия құжаттаманы тексеретін адамдарға және көлік құралдарының техникалық жай-күйіне диагностикалау жүргізетін адамдарға бөлінеді.
8. ӘПО-да қарап-тексеруді жүргізу тәртібі, көлік құралдарының техникалық жай-күйіне қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтерді және қарап-тексеруді жүргізу кестесін көрсетумен, ақпараттық стенділер орнатылады.
9. Қарап-тексеруден өту үшін көлік құралының иесі қарап-тексеруді өткізу кестесіне сәйкес ӘПО-ға осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген көлік құралын және құжаттарды ұсынады.
10. Қарап-тексеру мерзімдері аяқталғаннан кейін әскери бөлімге (мекемеге) көлік құралдары келіп түскен жағдайларда қарап-тексеру оны тіркеу кезінде жүргізіледі.
11. Көлік құралдары іссапарға жіберілген жағдайларда қарап-тексеруді өткізу кезеңінде оларды қарап-тексеру, олар іссапармен келген әскери бөлімнің (мекеменің) көлік құралдарымен бірге жүргізіледі.
Іссапармен келген көлік құралдарына техникалық қарап-тексеруді жүргізу үшін ӘПО-ға көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік ұсынылады (бұдан әрі - КҚТК).
Бұл жағдайда көлік құралының техникалық жай-күйі тексеріледі, құжаттарды тексеру көлік құралы тұрақты орналасу пунктіне қайтарылғаннан кейін жүзеге асырылады.
12. Бір көлік құралына қарап-тексеруді жүргізу уақыты 30 минуттан аспауға тиіс.
13. Қарап-тексеруден өту үшін көлік құралының иесi ӘПО-ға мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді;
2) КҚТК түпнұсқасын;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарап-тексеруге ұсынылатын көлік құралдарының тіркеу тізімін;
4) ұсынбау себептерін көрсете отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарап-тексеруге ұсынылмаған көлік құралдарының тіркеу тізімін;
5) штатқа табельден үзінді-көшірмені;
6) көлік құралдарының паспорттарын (формулярларын);
7) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Қару-жарақ бас басқармасы немесе жоғары тұрған штаб жүргізлген салыстыру туралы тиісті белгісі бар автомобиль техникасын есепке алу кітабын;
8) машиналардың жұмысын және жанар-жағармай материалдарының шығысын есепке алу кітабын;
9) пайдаланудың тексерілетін кезеңі үшін жол жүру парақтарын;

6. Осмотр проводится ОВП по месту государственной регистрации транспортных средств на базе воинских частей (учреждений).
2. Порядок организации обязательного технического осмотра
7. Ежегодно до 5 мая ОВП разрабатывают проект приказа начальника гарнизона, которым утверждаются график проведения осмотра и состав комиссии, а также предусматриваются иные организационные вопросы.
Комиссия разделяется на лиц, проводящих проверку документации и лиц, проводящих диагностирование технического состояния транспортных средств.
8. В ОВП устанавливаются информационные стенды с указанием порядка проведения осмотра, нормативах, устанавливающих требования к техническому состоянию транспортных средств и графика проведения осмотра.
9. Для прохождения осмотра владелец транспортного средства, согласно графику проведения осмотра, предъявляет в ОВП транспортное средство и документы, указанные в пункте 13 настоящих Правил.
10. В случаях поступления транспортных средств в воинскую часть (учреждение) после окончания сроков осмотра, осмотр проводится при его регистрации.
11. В случаях командирования транспортных средств, в период проведения осмотра, их осмотр проводится вместе с транспортными средствами воинской части (учреждения) куда они прикомандированы.
Для проведения технического осмотра прикомандированных транспортных средств в ОВП представляется свидетельство о государственной регистрации транспортного средства (далее – СРТС).
В этом случае проверяется техническое состояние транспортного средства, проверка документов осуществляется после возвращения транспортного средства в пункт постоянной дислокации.
12. Время проведения осмотра одного транспортного средства не должно превышать 30 минут.
13. Для прохождения осмотра владелец транспортного средства предъявляет в ОВП следующие документы:
1) заявка, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) оригинал СРТС;
3) регистрационный список, транспортных средств, представляемых на осмотр, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) регистрационный список, транспортных средств, непредставляемых на осмотр, с указанием причин непредставления, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) выписка из табеля к штату;
6) паспорта (формуляры) транспортных средств;
7) книги учета автомобильной техники с соответствующей отметкой о проведенной сверке с Главным управлением вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан или вышестоящим штабом;
8) книга учета работы машин и расхода горюче-смазочных материалов;
9) путевые листы, за проверяемый период эксплуатации;

10) КҚТК-нің деректерін, көлік құралының параметрлерін және оның құрамдас элементтерін көрсете отырып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша диагностикалау карталарын ұсынады.
14. ӘПО-ның қарап-тексеруді өткізуден бас тартуы үшін негіздеме:
1) осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, көлік құралының иесі осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбауы;
2) қарап-тексеруге көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктегі сәйкес деректермен келмейтін ӘПО-мен келіспей ауыстырылған нөмірлік агрегаттары (қозғалтқыш, шасси, қорабы) бар көлік құралын ұсынуы;
3) қарап-тексеруге мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерінсіз (бұдан әрі – МТНБ) немесе көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікте көрсетілгенге сәйкес келмейтін МТНБ бар көлік құралын ұсыну болып танылады.
15. Қарап-тексеруді өткізуден бас тартудың негіздемелерінің бірі анықталған жағдайларда ӘПО үш жұмыс күнге дейінгі мерзімде ол туралы көлік құралының иесіне бас тарту себебін көрсете отырып жазбаша түрде хабарлайды.
3. Міндетті техникалық қарап-тексеруді өткізу тәртібі
16. Көлік құралдарын қарап-тексеру бақылау-диагностикалау жабдығын қолданумен жүзеге асырылады, оның құрамына:
1) жол сынақтары әдісімен тежегіш жүйелерін тексеруге арналған аспап;
2) люфтомер;
3) газталдағыш және түтінөлшегіш;
4) жарық фараларын тексеретін электрондық аспап кіреді.
17. Ақаулы және (немесе) белгіленген мерзімде тексеруден өтпеген бақылау-диагностикалау жабдығын пайдалануға жол берілмейді.
18. Қарап-тексеру екі кезеңде өткізіледі: дайындық және негізгі.
19. Қарап-тексеруді өткізудің дайындық кезеңі барысында:
1) осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген құжаттар тексеріледі;
2) көлік құралының маркасы, моделі және модификациясы белгіленеді;
3) көлік құралының түсі белгіленеді;
4) МТНБ-ның болуы тексеріледі;
5) көлік құралының құрылымына енгізілген өзгерістердің болуы белгіленеді;
6) алынған нәтижелер көлік құралын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің деректерімен салыстырылады (салыстырылып тексеріледі).
20. Қарап-тексеруді өткізудің негізгі кезеңі – көлік құралының техникалық жай-күйін диагностикалау көлік құралының жиынтықтығын, пайдалану қауіпсіздігінің жекелеген қасиеттерін сипаттайтын параметрлердің шекті мәндерін, жұмыс істеу қабілеті көрсеткіштерінің шекті ықтимал нашарлауын сипаттайтын пайдалануда жол берілетін жекелеген құрамдастардың тозуларына (бүлінуіне) шектеулерді, көлік құралы конструкциясын өзгертудің жол берілетін шектерін шектеуді тексеруді қамтиды, оның ішінде:
1) тежегіш басқаруда:
жұмыс тежегіш жүйесін пайдалану сипаттамасын және жұмыс істеу тиімділігін;
қосалқы тежегіш жүйесін пайдалану сипаттамасын және жұмыс істеу тиімділігін;
тұрақтық тежегіш жүйесінің пайдалану сипаттамасын және жұмыс істеу тиімділігін;
бұғаттауға қарсы тежеу жүйесінің жұмыс істеуін;

10) диагностические карты, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с указанием данных СРТС, параметров транспортного средства и его составных элементов.
14. Основанием отказа ОВП в проведении осмотра является:
1) непредставление владельцем транспортного средства документов, указанных в пункте 13 настоящих Правил, за исключением случаев, указанных в пункте 11 настоящих Правил;
2) представление на осмотр транспортного средства с замененными без согласования с ОВП номерными агрегатами (двигатель, шасси, кузов), не соответствующими данным СРТС;
3) представление на осмотр транспортных средств без государственных регистрационных номерных знаков (далее – ГРНЗ), либо с ГРНЗ, не соответствующими указанным в СРТС.
15. В случаях выявления одного из оснований отказа в проведении осмотра, ОВП в срок до трех рабочих дней сообщает об этом владельцу транспортного средства в письменном виде, с указанием причин отказа.
3. Порядок проведения обязательного технического осмотра
16. Осмотр транспортных средств осуществляется с применением контрольно-диагностического оборудования, в состав которого входит:
1) прибор для проверки тормозных систем методом дорожных испытаний;
2) люфтомер;
3) газоанализатор и дымомер;
4) электронный прибор проверки света фар.
17. Не допускается использование неисправного и (или) не прошедшего в установленный срок поверку контрольно-диагностического оборудования.
18. Осмотр проводится в два этапа: подготовительный и основной.
19. В ходе подготовительного этапа проведения осмотра:
1) проверяются документы, указанные в пункте 13 настоящих Правил;
2) устанавливается марка, модель и модификация транспортного средства;
3) устанавливается цвет транспортного средства;
4) проверяется наличие ГРНЗ;
5) устанавливается наличие внесенных изменений в конструкцию транспортного средства;
6) сверяются (сопоставляются) полученные результаты с данными СРТС.
20. Основной этап проведения осмотра – диагностирование технического состояния транспортного средства, содержит проверку комплектности, предельных значений параметров, характеризующих отдельные свойства эксплуатационной безопасности, ограничения допускаемых в эксплуатации износов (деформаций) отдельных компонентов, норм, характеризующих предельно возможное ухудшение показателей работоспособности, ограничения допустимых пределов изменения конструкции транспортных средств, в том числе:
1) тормозного управления:
эксплуатационных характеристик и эффективности действия рабочей тормозной системы;
эксплуатационных характеристик и эффективности действия вспомогательной тормозной системы;
эксплуатационных характеристик и эффективности действия стояночной тормозной системы;
функционирования антиблокировочных тормозных систем;

2) рульді басқаруда:
руль тетігінің және оны бекітетін картердің, руль жетегінің, руль дөңгелегінің және руль колонкасының механикалық жай-күйі мен жұмыс істеуін;
жалпы люфті;
дөңгелектерді орнату бұрыштарын реттеу.
3) көру:
көру аясы;
әйнектердің жай-күйі;
артқы көру айнасы және аспаптар;
әйнек тазалағыштар;
әйнек жуғыштар;
4) сыртқы жарық аспаптарының, көзді шағыстырғыштар мен электр жабдығының саны, орналасуы, түстері, көру бұрыштары, жай-күйі, жұмыс істеуі және сипаттамалары:
фаралар;
алдыңғы және артқы габариттік (бүйір) оттары, бүйір сигналдық шамдары;
тежеу сигналдары;
бұрылу көрсеткіштері;
алдыңғы және артқы тұманға қарсы фаралары;
артқы жүріс шамдары;
артқы нөмірлік белгінің жарық беру шамдары;
жарық шағылдырғыштар, бүйірлік шағылдырғыштар, артқы тану белгілері;
бақылау сигналдары;
тартқыш пен тіркеменің немесе жартылай тіркеменің арасындағы электрлік қосылғыштар;
электр сымдары;
міндетті емес оттар;
аккумуляторлар;
5) біліктер, дөңгелектер, шиналар мен аспалар:
біліктердің механикалық жай-күйі;
дөңгелектер мен шиналардың өлшемі, сипаттамалары мен тозуы;
аспа элементтерінің және оларды бекітпелердің (рессорлар, амортизаторлар, құбырлар, айналмалы момент бергіші, итергіш штангалар мен аспа иінтірегішінің, сондай-ақ шарнирлік элементтердің) механикалық жай-күйі.
6) шасси мен шассиге агрегаттар мен тораптарды бекіту элементтерінің:
түтін түтіктері мен тұншықтырғыштардың;
отын багы мен құбырлардың (жылытуға және құбыр жолдарға арналған отын багын қоса алғанда);
бамперлердің, бүйір қорғану және артқы сырғуға қарсы құрылғының;
қосалқы дөңгелек кронштейндерінің;
тіркеу құрылғысының;
трансмиссиялардың;
қуат агрегатын бекіткіштің;
аудару тетігінің;
кабинаны немесе шанақты орнату;
есіктер және есік құлыптарының;
еденнің;
жүргізуші мен жолаушылар орындықтарының;
басқару органдарының;
кабина мен шанақ басқыштарының;
өзге де ішкі және сыртқы фитингілердің;
шашыратқыштардың (қанаттардың), шашыраудан қорғауға арналған құрылғылардың жай-күйі мен жұмыс істеуі;
7) өзге де жабдықтың:
қауіпсіздік белдіктерінің;
өрт сөндіру құралдарының;
құлыптар мен айдап әкетуге қарсы құрылғылардың;
авариялық тоқтау белгілерінің;
алғашқы медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі-дәрмек қобдишасының;
дөңгелектердің астына салынатын сырғуға қарсы тіреуіштердің;
дыбыстық белгі беру жүйесінің;
спидометрдің;
жылдамдықты шектеуге арналған құрылғының болуы, жай-күйі және жұмыс істеуі;
8) қоршаған ортаға ықпал етумен байланысты факторлар:
шу;
пайдаланылған газдар;
сұйықтықтардың ағуы.
21. Қарап-тексеруді өткізудің негізгі кезеңі көлік құралының қандай да бір бөлігін бөлшектеусіз немесе алып тастаусыз орындалады.

2) рулевого управления:
механического состояния и функционирования рулевого механизма, картера его крепления, рулевого привода, рулевого колеса и рулевой колонки;
суммарного люфта;
регулировки углов установки колес;
3) обзорности:
поля обзора;
состояния стекол;
зеркал заднего вида и приборов;
стеклоочистителей;
стеклоомывателей;
4) количества, расположения, цвета, углов видимости, состояния, функционирования и характеристик внешних световых приборов, отражателей и электрического оборудования:
фар;
передних и задних габаритных (боковых) огней, боковых сигнальных фонарей;
сигналов торможения;
указателей поворота;
передних и задних противотуманных фар;
фонарей заднего хода;
лампочек освещения заднего номерного знака;
светоотражателей, боковых отражателей, задних опознавательных знаков;
контрольных сигналов;
электрических соединений между тягачом и прицепом или полуприцепом;
электропроводки;
необязательных огней;
аккумуляторов;
5) осей, колес, шин и подвески:
механического состояния осей;
размеров, характеристик и износа колес и шин;
механического состояния элементов подвески и их крепления (рессор, амортизаторов, труб, передающих крутящий момент, толкающих штанг и рычагов подвески, а также шарнирных элементов);
6) состояния и функционирования шасси и элементов крепления к шасси (раме) агрегатов и узлов:
выхлопных труб и глушителей;
топливного бака и трубопроводов (включая топливный бак для обогрева и трубопроводы);
бамперов, боковых защитных и заднего противоподкатного устройства;
кронштейнов запасного колеса;
сцепных устройств;
трансмиссии;
крепления силового агрегата;
опрокидывающегося механизма;
установки кабины или кузова;
дверей и дверных замков;
пола;
сиденья водителя и пассажиров;
органов управления;
подножек кабины и кузова;
прочих внутренних и внешних фитингов;
брызговиков (крыльев), устройств для защиты от брызг;
7) наличия, состояния и функционирования прочего оборудования:
ремней безопасности;
средств пожаротушения;
замков и противоугонных устройств;
знаков аварийной остановки;
аптечки для оказания первой медицинской помощи;
противооткатных упоров, подкладываемых под колеса;
системы звуковой сигнализации;
спидометра;
устройства для ограничения скорости;
8) факторов, связанных с воздействием на окружающую среду:
шума;
отработавших газов;
утечки жидкостей.
21. Основной этап проведения осмотра выполняется без разборки или снятия какой-либо части транспортного средства.

22. Тіркемелер мен жартылай тіркемелердің техникалық жай-күйі автопоезд құрамында да, ағытылған жай-күйде де (тарту-тіркеу құрылғысы мен тежегіш бұғаттаудың дұрыстығын бақылау үшін) тексеріледі.
23. Көлік құралына диагностикалауды жүргізу нәтижелері бойынша диагностикалау картасы жасалады, оның негізінде оның қолданыс мерзімін көрсете отырып, осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша техникалық қарап-тексеруден өту туралы куәлік беріледі.
24. Диагностикалау картасына көлік құралының техникалық жай-күйіне диагностикалау жүргізген ӘПО әскери қызметшісі қол қояды және көлік құралы иесінің өкіліне беріледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.08.2023 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Егер қарап-тексеруді өткізу нәтижелері бойынша көлік құралын пайдалануға тыйым салынатын ақаулар мен шарттар анықталмаса, қарап-тексеру өткізілді деп саналады.
Осындай жағдайда көлік құралының иесіне диагностикалау картасы негізінде оның қолданыс мерзімін және бөлінген моторесурстар нормасын көрсете отырып, қарап-тексеруден өткені туралы куәлік беріледі.
Іссапармен келген көлік құралына берілетін қарап-тексеруден өткені туралы куәлікке бөлінген моторесурстар нормасы туралы белгі қойылмайды. Бұл жағдайда ондай белгі көлік құралы тұрақты орналасу пунктіне қайтып келген соң құжаттарды тексергеннен кейін қойылады.
26. Қарап-тексеруден өткені туралы куәлікке әскери автомобиль полициясы бөлімшесінің бастығы немесе оның орнындағы адам қол қояды және мөрмен расталады.
27. Егер қарап-тексеруді өткізу нәтижелері бойынша көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын ақаулықтар мен жағдайлар анықталса, қарап-тексеруден өтпеген деп танылады.
Осы жағдайда көлік құралы иесінің өкіліне ақаулықтарды көрсете отырып, диагностикалау картасы беріледі.
28. Ол кезінде көлік құралын пайдалануға тыйым салынған анықталған ақаулықтар мен шарттар жойылғаннан кейін көлік құралының иесі он жұмыс күнге дейінгі мерзімде оны қайта қарап-тексеруді өткізу үшін ұсынады.
29. Көлік құралын қайта қарап-тексеру кезінде қарап-тексеру белгіленген критерийлерге жауап бермейтін сол ұстанымдар бойынша өткізіледі және ол туралы диагностикалау картасында көрсетілген.
30. Он жұмыс күні өткеннен кейін көлік құралын осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігіне қарап-тексеру жалпы негіздерде жүзеге асырылады.

22. Техническое состояние прицепов и полуприцепов проверяется как в составе автопоезда, так и в расцепленном состоянии (для контроля исправности тягово-сцепного устройства и блокировки тормозов).
23. По результатам проведения диагностирования транспортного средства составляется диагностическая карта, на основании которой выдается свидетельство о прохождении технического осмотра, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, с указанием срока его действия.
24. Диагностическая карта подписывается военнослужащим ОВП, проводившим диагностирование технического состояния транспортного средства и выдается представителю владельца транспортного средства.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.08.2023 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Если по результатам проведения осмотра не выявлены неисправности и условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств, осмотр считается пройденным.
В этом случае представителю владельца транспортного средства, на основании диагностической карты выдается свидетельство о прохождении осмотра, с указанием срока его действия и выделенной норме моторесурсов.
В свидетельство о прохождении осмотра, выдаваемое на прикомандированное транспортное средство отметка о выделенной норме моторесурсов не ставится. В этом случае данная отметка ставится после возвращения транспортного средства в пункт постоянной дислокации после проверки документов.
26. Свидетельство о прохождении осмотра подписывается начальником подразделения военной автомобильной полиции ОВП или лицом его замещающим и заверяется печатью.
27. Если по результатам проведения осмотра выявлены неисправности и условия, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств, осмотр признается не пройденным.
В этом случае представителю владельца транспортного средства выдается диагностическая карта с указанием неисправностей.
28. После устранения выявленных неисправностей и условий, при которых запрещается эксплуатация транспортного средства, владелец транспортного средства в срок до десяти рабочих дней представляет его для повторного проведения осмотра.
29. При повторном осмотре транспортного средства, осмотр производится только по тем позициям, которые не отвечали установленным критериям и об этом указано в диагностической карте.
30. По истечении десяти рабочих дней осмотр транспортных средства на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами, осуществляется на общих основаниях.

31. Егер қайта қарап-тексеруді өткізу кезінде бұдан бұрын анықталған және диагностикалау картасында көрсетілген, ол кезінде көлік құралын пайдалануға тыйым салынған ақаулықтар мен шарттардың жойылмағаны белгілі болса, диагностикалау картасы жасалады, онда қайта қарап-тексеру нәтижелері көрсетіледі.
32. Кестемен белгіленген, сондай-ақ осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген мерзімдерде қарап-тексеруден өтпеген көлік құралдары ӘПО-ға қызметтік тексеру материалдарын және әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) бұйрығынан көшірмелер ұсынғаннан кейін қарап-тексеруге ұсынылады.
33. Белгіленген мерзімдерде техникалық қарап-тексеруге ұсынылмаған көлік құралдары қарап-тексеруден өтпеген болып саналады және оларды пайдалануға тыйым салынады.
34. Қарап-тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлік құралдарын техникалық қарап-тексеру актісі ресімделеді, оның бір данасы көлік құралы иесінің өкіліне беріледі, екіншісі ӘПО-да сақталады.
35. Қарап-тексеруді өткізу нәтижелері туралы ақпаратпен деректер ӘПО-да үш жыл бойы сақталады.
Әскери полиция органдарында
тіркелген механикалық көлік
құралдары мен олардың тіркемелерін
міндетті техникалық қарап-тексеруді
ұйымдастыру және өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
________________________ гарнизоны
Әскери полиция бөлімінің бастығына
Әскери бөлімнің
(мекеменің)
бұрыштама мөртаңбасы
Өтінім
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция
органдарында тіркелген механикалық көлік құралдарын және олардың
тіркемелерін міндетті техникалық қарап-тексеруді өткізу қағидаларын
бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы
"__"_________ №___ бұйрығының талаптарына сәйкес Сізден
____________________________ тиесілі механикалық көлік құралдарын
(көлік құралының иесі)
міндетті техникалық қарап-тексеруден өткізуді сұраймын.
Қосымша:
1) қарап-тексеруге ұсынылған көлік құралдарының тіркеу тізімі;
2) қарап-тексеруге ұсынылмаған көлік құралдарының тіркеу тізімі;
3) штатқа табельден көшірме;
4) паспорт (формуляр) № _________.
____________________________________________________________________
(өтінімді беруге құзырлы адамның лауазымы, әскери атағы, тегі, аты,
әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Әскери полиция органдарында
тіркелген механикалық көлік
құралдары мен олардың тіркемелерін
міндетті техникалық қарап-тексеруді
ұйымдастыру және өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
______________________ қарап-тексеруге ұсынылатын көлік
(көлік құралының иесі)
құралдарының тіркеу тізімі
р/с
Көлік құралының маркасы (тіркеменің)
Жеке тіркеу деректері
Ескертпе
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
Түрі
Шасси №
Қозғалтқыш №
Шанақ № (кабинаның)
Шығарылған жылы
Түсі
Пайдаланым басынан жүрген жүрісі
20__ж. "" ____ спидометр көрсеткіші
Паспорттың № сериясы
Көлік құралын тіркеу куәлігі №
Пайдалану тобы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(көлік құралдарын пайдалануға жауапты адамның лауазымы,
әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
М.О.
Әскери полиция органдарында
тіркелген механикалық көлік
құралдары мен олардың тіркемелерін
міндетті техникалық қарап-тексеруді
ұйымдастыру және өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_______________ қарап-тексеруге ұсынылмаған көлік
(көлік құралының иесі)
құралдарының тіркеу тізімі
р/с
КҚ маркасы (тіркеменің)
Жеке тіркеу деректері
Ұсынбау себептері
Мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісі
Түрі
Шасси №
Қозғалтқыш №
Шанақ № (кабинаның)
Шығарылған жылы
Түсі
Пайдалануды басытағаннан жүрісі
20__ж. "" ____ спидометр көрсеткіші
Паспорт № сериясы
Көлік құралын тіркеу куәлігі №
Пайдалану тобы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(көлік құралдарын пайдалануға жауапты адамның лауазымы,
әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
М.О.
Әскери полиция органдарында
тіркелген механикалық көлік
құралдары мен олардың
тіркемелерін міндетті
техникалық қарап-тексеруден
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Диагностикалау картасы

31. Если при проведении повторного осмотра установлено, что выявленные ранее и указанные в диагностической карте неисправности или условия, при которых запрещена эксплуатация транспортных средств, не устранены, составляется диагностическая карта, в которой указываются результаты повторного осмотра.
32. Транспортные средства не прошедшие осмотр в сроки установленные графиком, а также сроки, указанные в пункте 30 настоящих Правил повторно представляются на осмотр только после предоставления в ОВП материалов служебного расследования и выписки из приказа командира воинской части (начальника учреждения).
33. Транспортные средства, не представленные на технический осмотр в установленные сроки, признаются не прошедшими осмотр, и их эксплуатация запрещается.
34. По результатам осмотра оформляется акт технического осмотра транспортных средств, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, один экземпляр которого выдается представителю владельцу транспортного средства, второй хранится в ОВП.
35. Данные с информацией о результатах проведения осмотра хранятся в ОВП в течение трех лет.
Приложение 1
к Правилам организации и проведения
обязательного технического осмотра
механических транспортных средств
и прицепов к ним, зарегистрированных
в органах военной полиции
Форма
Начальнику Отдела военной
полиции _________ гарнизона
Угловой штамп
воинской части
(учреждения)
Заявка
В соответствии с требованиями приказа Министра обороны Республики
Казахстан от "__" ___________ 2015 года "Об утверждении Правил проведения
обязательного технического осмотра механических транспортных средств и
прицепов к ним, зарегистрированных в органах военной полиции Вооруженных
Сил Республики Казахстан" прошу Вас провести обязательный технический
осмотр механических транспортных средств, принадлежащих
________________________________________.
(владелец транспортного средства)
Приложения:
1) регистрационный список, транспортных средств, представляемых на осмотр;
2) регистрационный список, транспортных средств, не представляемых
на технический осмотр;
3) выписка из табеля к штату;
4) паспорт (формуляр) № ____________.
____________________________________
____________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его
наличии) лица, уполномоченного на подачу заявки)
Приложение 2
к Правилам организации и проведения
обязательного технического осмотра
механических транспортных средств
и прицепов к ним, зарегистрированных
в органах военной полиции
Форма
Регистрационный список
транспортных средств __________________, представляемых на осмотр
(владелец транспортного средства)
№ п/п
Марка транспортного средства (прицепа)
Индивидуальные учетные данные
Примечание
Государственный регистрационный номерной знак
Тип
№ шасси
№ двигателя
№ кузова (кабины)
Год выпуска
Цвет
Пробег с начала эксплуатации
Показание спидометра на
"_" ____20__г.
№ серия
паспорта (формуляра)
№ свидетельства о регистрации транспортного средства
Группа эксплуатации
________________________________________________
________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при
его наличии) лица, ответственного за эксплуатацию
транспортных средств)
М.П.
Приложение 3
к Правилам организации и проведения
обязательного технического осмотра
механических транспортных средств
и прицепов к ним, зарегистрированных
в органах военной полиции
Форма
Регистрационный список
транспортных средств __________________, непредставляемых на осмотр
(владелец транспортного средства)
№ п/п
Марка транспортного средства (прицепа)
Индивидуальные учетные данные
Причины непредставления
Государственный регистрационный номерной знак
Тип
№ шасси
№ двигателя
№ кузова (кабины)
Год выпуска
Цвет
Пробег с начала эксплуатации
Показание спидометра на
"_" ____20__г.
№ серия
паспорта (формуляра)
№ свидетельства о регистрации транспортного средства
Группа эксплуатации
________________________________________________
________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при
его наличии) лица, ответственного за эксплуатацию
транспортных средств)
М.П.
Приложение 4
к Правилам проведения
обязательного технического
осмотра механических
транспортных средств
и прицепов к ним,
зарегистрированных в органах
военной полиции
Форма
Диагностическая карта

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 28.08.2023 № 828 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
__________________________________________________________________________
Диагностикалау пунктінің атауы (әскери бөлім, мекеме)
__________________________________________________________________________
Диагностикалау картасының №
__________________________________________________________________________
Ағымдағы техникалық қарап-тексерілген күні (бұдан әрі – ТҚ)
__________________________________________________________________________
Көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгісі
__________________________________________________________________________
Маркасы, үлгісі
__________________________________________________________________________
Көлік құралын (бұдан әрі – КҚ) тіркеу туралы куәліктің сериясы, №
__________________________________________________________________________
Паспорт-формулярдың сериясы, №
__________________________________________________________________________
КҚ типі, түрі
__________________________________________________________________________
Қозғалтқыш №
__________________________________________________________________________
Шасси №
__________________________________________________________________________
Шанақ №
__________________________________________________________________________
Шығарылған жылы
__________________________________________________________________________
Пайдаланылғаннан бастап жүрген жолы, км
__________________________________________________________________________
Отыратын орын саны (жеке құрамды жеткізуге арналған автобустар мен техника үшін)
__________________________________________________________________________
Қозғалтқыш көлемі, см3 (жеңіл КҚ үшін)
__________________________________________________________________________
Жүк көтергіштігі (жүк КҚ үшін)
__________________________________________________________________________
Есепке алынған орны (гарнизон, әскери бөлім, бағыныстылық)
__________________________________________________________________________
(Жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
__________________________________________________________________________
Жүргізуші куәлігінің берілген күні, сериясы, нөмірі
__________________________________________________________________________
Топ атауы
Конструкция параметрінің, құрамдас бөліктерінің немесе қосымша құрылғылардың атауы
Көрсеткіш
Диагностикалауды жүргізген адамның қолы
Тежегіш жүйесі
Тежегіш жүйесінің (зақымдану) бөлшектері
Тұрақ тежегішінің тиімділігі
Тежегіш жетегінің герметикалығы
Стендтен тыс жағдайда тексеру кезіндегі тежегіш жолы, метр
Белгіленген бәсеңдеу, м/с2
Тежегіш жүйесінің іске қосылу уақыты, секунд
Рульмен басқару
Динамометр шәкілі бойынша күш, кг/сек
Руль дөңгелегіндегі жиынтық люфт, градус
Рульмен басқару жай-күйі (қанағаттанарлық/қанағаттанғысыз)
Жарық аспаптары
Сыртқы жарық аспаптарының стандартқа сәйкестігі
Фараны орнату биіктігі, мм
Тік жазықтықтағы жарық шоғының еңіс бұрышы, градус
Экран бойынша шоқтың фара орталығы кескінінен жарық-көлеңкелі шекараға дейінгі аралығы, мм
Жүріс бөлігі:
Кардан білігі (бекітпенің зақымдануы)
Ілініс (ақаусыз)
Тарту-ілу құрылғысы, (ақаусыз)
Дөңгелек (бекітпенің зақымдануы)
Шина (өлшемі, протектор суретінің қалғаны, мм)
Әйнек тазалағыш, әйнек жуғыш
Әйнек тазалағыш, әйнек жуғыш (бар болуы, ақаусыз)
Қозғалтқыш және оның жүйелері:
Отын жүйесінің герметикалығы
Отын багы (стандартқа сәйкестігі)
Пайдаланылған газдың уыттылығы
Пайдаланылған газдың түтіндеуі
Конструкцияның өзге де элементтері:
Артқы көру айнасы (стандартқа сәйкестігі)
Ауа манометрі (ақаусыз)
Спидометр (ақаусыз, пломбаның болуы)
Радиоқабылдағыш кедергілерін басуға арналған керек-жарақ (бар болуы, ақаусыз)
Есіктердің құлпы, дыбыс сигналы, авариялық шығатын есік, жүргізуші орындығын механикалық реттеу, қауіпсіздік белдігі, кірден қорғайтын жапқыш, авариялық тоқтату белгісі, өрт сөндіргіш, дәрі қобдиша (бар болуы, ақаусыз)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Әскери полиция әскери қызметшісінің қорытындысы:___________________________
Ескертпе: _________________________________________________________________
Әскери полиция әскери қызметшісі __________________________________________:
(гарнизонның)
__________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Әскери полиция органдарында
тіркелген механикалық көлік
құралдары мен олардың тіркемелерін
міндетті техникалық қарап-тексеруді
ұйымдастыру және өткізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Техникалық қарап-тексеруден өту туралы куәлік
Техникалық байқау өту Свидетельство о прохождении
туралы куәлік технического осмотра
Әскери бөлімі ________________________________________________________________________
Войсковая часть
КҚ маркасы _____________________________________________ МТНБ ________________________
Марка ТС ГРНЗ
Пайдалану тобы _______________________________________________________________________
Группа эксплуатации
Жылдық моторесурстар нормасы _____________________________________ шақырым/километров
Годовая норма моторесурсов
Спидометр көрсеткіші "_________" ___________ жылғы/года ___________ шақырым/километров
Показание спидометра на
Дейін жарамды "____________" _____________ жылғы/года
Действительно до
Әскери автомобиль полиция бөлімінің бастығы ________________________________ гарнизоны
Начальник отдела военной автомобильной полиции гарнизона
______________________________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
МО/МП "___"________ жылғы/года
МТНБ және иесінің ауысуы жөнінде белгі
Отметка о смене владельца и ГРНЗ
Әскери бөлімі ______________________________ Пайдалану тобы __________________________
Войсковая часть Группа эксплуатации
КҚ маркасы _________________________________ МТНБ ____________________________________
Марка ТС ГРНЗ
Әскери бөлімі ______________________________ Пайдалану тобы __________________________
Войсковая часть Группа эксплуатации
КҚ маркасы _________________________________ МТНБ ____________________________________
Марка ТС ГРНЗ
Күні
Дата
Бөлінген мотоқорлар нормасы туралы белгі
Отметка о выделенной норме моторесурсов
Мөр және қолтаңба
Печать и подпись
Әскери полиция органдарында
тіркелген механикалық көлік
құралдары мен олардың тіркемелерін
міндетті техникалық қарап-тексеруді
ұйымдастыру және өткізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Көлік құралдарын техникалық қарап-тексеру актісі
20__ж."___"___________________
Мен, ________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
комиссия мүшелерінің қатысуымен: ____________________________________
(әскери бөлім, ұйым, мекеме, бағынушылық)
балансында тұрған көлік құралдарының (бұдан әрі – КҚ) техникалық
қарап-тексеруін жүргізді.
Техникалық қарап-тексеру барысында мыналар анықталды:
________ бірлік КҚ техникалық қарап-тексеруге ұсынылды
Р/с
Көлік құралының типі
Моделі
МТНБ
Шығарылған жылы
Реттік нөмірлері
КҚ техникалық жай-күйі туралы қорытынды
ТҚ өткендігі туралы қорытынды
Ескертпе
Қозғалтқыш
Шанақ
Раманың, шассидің
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
_______________ бірлік көлік құралы техникалық қарап-тексеруден өтті.
_____________ бірлік көлік құралы техникалық қарап-тексеруден өтпеді.
соның ішінде мынадай себептер бойынша:
Тежегіш жүйесінің ақаулығы __________________________________ бірлік;
Рульмен басқарудың ақаулығы _________________________________ бірлік;
Сыртқы жарық аспаптарының ақаулығы __________________________ бірлік;
Шиналар протекторының тозуы _________________________________ бірлік;
Шанақ пен кабинаның қанағаттанғысыз жай-күйі ________________ бірлік;
Тораптар мен агрегаттардың техникалық ақаулығы ______________ бірлік;
Жылдық моторесурс нормасының артық шығыны ___________________ бірлік;
Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығы бұйрықтарының
талаптарын бұзу _____________________________________________ бірлік;
Өзге де себептер_____________________________________________ бірлік.
Техникалық қарап-тексеруге ұсынылмаған көлік құралдары _______ бірлік
КҚ типі
Моделі
МТНБ
Пайдалану тобы
ТҚ-ға ұсынбау себептері
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
Техникалық қарап-тексеруге ұсынылмаған көлік құралдарының барлығы _____________________________________________________________ бірлік
соның ішінде мынадай себептер бойынша:
ағымдағы жөндеуде немесе оны күтуде _________________________ бірлік;
күрделі жөндеуде ____________________________________________ бірлік;
бөлшектеуде _________________________________________________ бірлік;
сақтауда болу _______________________________________________ бірлік;
іссапарда ___________________________________________________ бірлік;
өзге де себептер ____________________________________________ бірлік.
Әскери автомобиль полициясы бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы
_____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
М.О.
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған
кезде)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Әскери бөлімінің командирі (мекеме бастығы)
_____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
М.О.
Көлікті пайдалану үшін жауапты адам
_____________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған
кезде)

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 28.08.2023 № 828 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
________________________________________________________________________
Наименование пункта диагностики (войсковая часть, учреждение)
_____________________________________________________________________________
№ диагностической карты
_____________________________________________________________________________
Дата текущего технического осмотра (далее – ТО)
_____________________________________________________________________________
Государственный регистрационный номерной знак транспортного средства
_____________________________________________________________________________
Марка, модель
_____________________________________________________________________________
Серия, № свидетельства о регистрации транспортного средства (далее – ТС)
_____________________________________________________________________________
Серия, № паспорта-формуляра
_____________________________________________________________________________
Тип, вид ТС
_____________________________________________________________________________
№ Двигателя
_____________________________________________________________________________
№ Шасси
_____________________________________________________________________________
№ Кузова
_____________________________________________________________________________
Год выпуска
_____________________________________________________________________________
Пробег, км с начала эксплуатации
_____________________________________________________________________________
Количество посадочный мест (для автобусов и техники предназначенной для перевозки личного состава)
_____________________________________________________________________________
Объем двигателя, см3 (для легковых ТС)
_____________________________________________________________________________
Грузоподъемность (для грузовых ТС)
_____________________________________________________________________________
Место учета (гарнизон, войсковая часть, подчиненность)
_____________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество водителя, должность)
_____________________________________________________________________________
Дата выдачи, серия, номер водительского удостоверения
_____________________________________________________________________________
Наименование группы
Наименование параметров, составных частей конструкции или дополнительных устройств
Показатели
Подпись лиц, проводящих диагностирование
Тормозная система:
Детали тормозной системы (повреждения)
Эффективность стояночного тормоза
Герметичность тормозного привода
Тормозной путь при проверке вне стендовых условиях, метров
Установившееся замедление, м/с2
Время срабатывания тормозной системы, секунд
Рулевое управление:
Сила по шкале динамометра, кг/сек
Суммарный люфт на рулевом колесе, градусов
Состояние рулевого управления
(удовлетворительное/
неудовлетворительное)
Световые приборы:
Соответствие стандарту внешних световых приборов
Высота установки фары, мм
Угол наклона светового пучка в вертикальной плоскости, градусов
Расстояние от проекции центра фары до светотеневой границы пучка по экрану, мм
Ходовая часть:
Карданный вал (повреждения крепление)
Сцепление (исправность)
Тягово-сцепное устройство, (исправность)
Колеса, (повреждения крепление)
Шины (размеры, остаток рисунка протектора, мм)
Стеклоочистители, стеклоомыватели
Стеклоочистители, стеклоомыватели, (наличие, исправность)
Двигатель и его системы:
Герметичность топливной системы
Топливные баки (соответствие стандарту)
Токсичность выхлопных газов
Дымность выхлопных газов
Прочие элементы конструкции:
Зеркала заднего вида (соответствие стандарту)
Воздушный манометр (исправность)
Спидометр (исправность, наличие пломбы)
Приспособление для подавления помех радиоприему (наличие, исправность)
Замки дверей, звуковой сигнал, аварийные выходы, механическая регулировка сидения водителя, ремни безопасности, грязезащитные фартуки, знак аварийной остановки, огнетушитель, аптечка (наличие, исправность)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Заключение военнослужащего военной полиции: _______________________________
Примечание: ______________________________________________________________
Военнослужащий военной полиции __________________________________________:
(гарнизона)
________________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам организации и проведения
обязательного технического осмотра
механических транспортных средств
и прицепов к ним, зарегистрированных
в органах военной полиции
Форма
Свидетельство о прохождении технического осмотра
Техникалық байқау өту Свидетельство о прохождении
туралы куәлік технического осмотра
Әскери бөлімі _________________________________________
Войсковая часть
КҚ маркасы _______________________ МТНБ _____________
Марка ТС ГРНЗ
Пайдалану тобы ____________________________________
Группа эксплуатации
Жылдық моторесурстар нормасы ____________ шақырым/километров
Годовая норма моторесурсов
Спидометр көрсеткіші "_" ____ жылғы/года ____ шақырым/километров
Показание спидометра на
Дейін жарамды "___" ________ жылғы/года
Действительно до
Әскери автомобиль полиция бөлімінің бастығы _________ гарнизоны
Начальник отдела военной автомобильной полиции гарнизона
_________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
МО/МП "___"________ жылғы/года
МТНБ және иесінің ауысуы жөнінде белгі
Отметка о смене владельца и ГРНЗ
Әскери бөлімі ___________________ Пайдалану тобы ___________
Войсковая часть Группа эксплуатации
КҚ маркасы ______________________ МТНБ _____________________
Марка ТС ГРНЗ
Әскери бөлімі ___________________ Пайдалану тобы ___________
Войсковая часть Группа эксплуатации
КҚ маркасы ______________________ МТНБ _____________________
Марка ТС ГРНЗ
Күні
Дата
Бөлінген мотоқорлар нормасы туралы белгі
Отметка о выделенной норме моторесурсов
Мөр және қолтаңба
Печать и подпись
Приложение 6
к Правилам организации и проведения
обязательного технического осмотра
механических транспортных средств
и прицепов к ним, зарегистрированных
в органах военной полиции
Форма
Акт
технического осмотра транспортных средств
"___"___________________20__г.
Мною, ___________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
с участием членов комиссии: ___________________________________________
_______________________________________________________________________
проведен технический осмотр транспортных средств (далее – ТС), стоящих
на балансе
в _____________________________________________________________________
(войсковая часть, организация, учреждение, подчиненность)
При техническом осмотре установлено следующее:
Представлено на технический осмотр ________единиц ТС
п\п
Тип транспортного средства
Модель
ГРНЗ
Год выпуска
Порядковые номера
Заключение о техническом состоянии ТС
Заключение о прохождении ТО
Примечание
Двигателя
Кузова
Рамы, шасси
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Прошло технический осмотр ______________ единиц.
Не прошло технический осмотр ____________ единиц.
в том числе по причинам:
Неисправность тормозной системы ________________ единиц;
Неисправность рулевого управления ________________ единиц;
Неисправность внешних световых приборов ________________ единиц;
Износ протекторов шин ________________ единиц;
Неудовлетворительное состояние кузова и кабины ___________ единиц;
Технические неисправности узлов и агрегатов _____________ единиц;
Перерасход годовой нормы моторесурсов ________________ единиц;
Нарушения требований приказов Министра обороны и первого
заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба
Вооруженных Сил Республики Казахстан ______________ единиц;
Иные причины _________________________ единиц.
Не представлено на технический осмотр транспортных средств _________ единиц
Тип ТС
Модель
ГРНЗ
Группа эксплуатации
Причины не представления на ТО
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Итого не представлено на технический осмотр __________ единиц
транспортных средств в том числе по причинам:
текущего ремонта или ожидания его ______________ единиц;
капитального ремонта ___________________________ единиц;
разукомплектования _____________________________ единиц;
нахождения на консервации ______________________ единиц;
командировка ______________________ единиц;
другие причины _____________________ единиц.
Начальник отдела (отделения) военной автомобильной полиции
______________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) М.П.
Члены комиссии: _____________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Командир войсковой части (начальник учреждения)
_______________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) М.П.
Лицо, ответственное за эксплуатацию транспорта _________________________
(должность, воинское звание,
подпись, фамилия, имя, отчество
(при его наличии)