Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жобаларының құқықтық сараптамасын жүзеге асыру ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 25 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 30 қаңтарда № 10169 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 13 маусымдағы № 923 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 13.06.2018 № 923 (29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 4-тармағына, сондай-ақ "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жобаларының құқықтық сараптамасын жүзеге асыру ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мемлекеттің мүліктік құқықтарын қорғау департаменті:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және оны мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік 10 күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жауапты хатшысы М.Б. Бекетаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
______________ В.С. Школьник
23 қаңтар 2015 жыл
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_____________ Ә.О. Исекешев
27 қаңтар 2015 жыл
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылы 20 қаңтардағы
№ 25 бұйрығымен
бекітілген
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жобаларының құқықтық сараптамасын жүзеге асыру ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар жобаларына құқықтық сараптама жүргізу тәртібін анықтайды.
2. Осы Ережелерде келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жобасы – құзыретті орган немесе жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті орган немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы мен жеке және (немесе) заңды тұлға арасындағы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың жекелеген түрлерін жүргізуге арналған шарттың жобасы;

Об утверждении Правил осуществления правовой экспертизы проектов контрактов на недропользование
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 25. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2015 года № 10169. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 923 (вводится в действие с 29.06.2018)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 13.06.2018 № 923 (вводится в действие с 29.06.2018).
В соответствии с пунктом 4 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", а также подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления правовой экспертизы проектов контрактов на недропользование.
2. Департаменту по защите имущественных прав государства Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа и официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет" в течение 10 календарных дней после его государственной регистрации;
2) размещение на Интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнение настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства юстиции Республики Казахстан Бекетаева М.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Имашев Б.
"СОГЛАСОВАНО"
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ Школьник В.С.
от 23 января 2015 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
__________ Исекешев А.О.
от 27 января 2015 года
Утверждено
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 25
Правила
осуществления правовой экспертизы проектов
контрактов на недропользование
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок проведения правовой экспертизы проекта контракта на недропользование.
2. В настоящих Правилах применяются следующие термины и определения:
1) проект контракта на недропользование - проект договора между компетентным органом или уполномоченным органом по изучению и использованию недр или местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы и физическим и (или) юридическим лицом на проведение отдельных видов операций по недропользованию;

2) жер қойнауын пайдаланушы – осы Заңға сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге құқығы бар жеке немесе заңды тұлға;
3) құзыретті орган – егер Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде өзгеше белгіленбесе, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды жасасуға және орындауға байланысты құқықтарды Қазақстан Республикасының атынан жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын орталық атқарушы орган;
4) құқықтық сараптама — келісімшарт жобасының құрылымы мен мазмұнының құзіретті органымен бекітілген модельдік келісімшартқа (бұдан әрі – модельдік келісімшарт) және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкестігін тексеру мақсатында жүзеге асырылатын талдау және бағалау;
5) модельдік келісімшарт – келісімшарттардың жекелеген түрлерінің ерекшеліктерін, жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың жекелеген түрлерін жүргізуді қамтитын, сондай-ақ келісімшарт жобасын әзірлеу кезінде негіз ретінде қолданылатын типтік келісімшарт.
Осы Ережелерде қолданылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Заңда қолданылатын терминдер мен анықтамаларға сәйкес келеді.
3. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жобасына құқықтық сараптаманы Әділет министрлігі, ал кең таралған пайдалы қазбалар бойынша сараптаманы облыс, республикалық маңызы бар қала және астананың аумақтық әділет органдары жүргізеді.
4. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жобасына құқықтық сараптама құжаттар пакеті толық келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жүзеге асырылады.
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жобасына құқықтық сараптама жүргізу тәртібі
5. Пайдалы қазбаларды барлау, өндіру, сондай-ақ бірлескен барлау және өндіру бойынша жұмыстар жүргізуге келісімшарттар жобаларына құқықтық сараптама жүргізу үшін құзыретті орган ҚР Әділет министрлігіне, ал облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті аумақтық әділет органына мыналарды қамтитын құжаттар пакетін ұсынады:
1) геологиялық ақпаратты сатып алу кезінде құпиялылық туралы келісімнің тарихи шығындар сомасының есебі қоса берілген көшірмесінің қазақ және орыс тіліндегі нұсқасы;
2) жұмыс бағдарламасының жобасы;
3) Заңда белгіленген келісімшартты жасау мерзімнің өту жағдайында, құзыретті органның келісімшарт жобасын қарастыру мерзімнің ұзарту туралы хаты;

2) недропользователь - физическое или юридическое лицо, обладающее в соответствии с настоящим Законом правом на проведение операций по недропользованию;
3) компетентный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию от имени Республики Казахстан прав, связанных с заключением и исполнением контрактов на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу, за исключением контрактов на разведку, добычу общераспространенных полезных ископаемых, определяемый Правительством Республики Казахстан, если иное не установлено законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;
4) правовая экспертиза – осуществляемая в целях проверки проекта контракта на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан и положениям модельного контракта на недропользование утвержденный компетентным органом (далее - модельный контракт) и Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее - Закон);
5) модельный контракт - типовой контракт, в котором отражаются особенности отдельных видов контрактов, проведение отдельных видов операций по недропользованию, и используемый в качестве основы при разработке проектов контрактов.
Иные термины и определения, применяемые в настоящих Правилах, соответствуют терминам и определениям, используемым в Законе.
3. Правовая экспертиза проекта контракта на недропользование проводится Министерством юстиции, а по общераспространенным полезным
3. Правовая экспертиза проекта контракта на недропользование проводится Министерством юстиции, а по общераспространенным полезным ископаемым территориальными органами юстиции области, города республиканского значения и столицы.
4. Правовая экспертиза проектов контрактов на недропользование осуществляется в течение тридцати календарных дней со дня поступления полного пакета документов.
2. Порядок проведения правовой экспертизы проектов контрактов
5. Для проведения правовой экспертизы проектов контрактов на проведение работ по разведке, добыче, а также совмещенной разведке и добыче полезных ископаемых, компетентный орган представляет в Министерство юстиции РК, а местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в соответствующий территориальный орган юстиции области, города республиканского значения и столицы, пакет документов, включающий:
1) копию соглашения о конфиденциальности при приобретении геологической информации с приложенным расчетом суммы исторических затрат на государственном и русском языках;
2) проект рабочей программы;
3) письмо с компетентного органа о продлении срока для рассмотрения проекта контракта, в случае истечения сроков для заключения контракта, установленных Законом;

4) келісімшарт жобасының қазақ және орыс тіліндегі нұсқасы;
5) келісімшарт түріне байланысты геологиялық немесе тау-кендік бөлу;
6) конкурстық ұсыныс жасалған немесе тікелей келіссөздер хаттамасына қол қойылған күнінен бастап келісімшартты бекіту үшін берілген мерзім өткен жағдайда құзыретті органның келісімшарт жобасын қарастыруға берілген мерзімді ұзарту жөніндегі хаты;
7) қол қойылатын бонусты және геологиялық ақпаратты сатып алу, тарихи шығындарды төлеу туралы түбіртек;
8) құзыретті органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының осы тұлғамен келіссөздер жүргізу және операциялар жүргізуге келісімшарт жобасының талаптарын талқылау жөніндегі жұмыс тобы отырысының хаттамасы;
9) тұлғаның конкурста жеңіп шығуына негіз болған конкурстық ұсыныстың, аукцион жеңімпазының өтінішінің және аукцион хаттамасының құзыретті орган немесе жергілікті атқарушы органның мемлекеттік және орыс тілдерінде куәландырған көшірмесі немесе тікелей келіссөздер хаттамасының көшірмесі.
6. Осы Ережелердің 5-тармағында көрсетілген құжаттардың болмауы жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жобасына құқықтық сараптама жүргізуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
7. Пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге, бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарт жобаларына құқықтық сараптама мына талаптар бойынша жүргізіледі:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне және ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкестігі;
2) келісімшарт жобасының құрылымы мен мазмұнының бекітілген модельдік келісімшартқа, сондай-ақ ұсынылған құжаттар пакетіне сәйкестігі.
8. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жобаларына құқықтық сараптаманың нәтижесі болып оң немесе теріс қорытынды табылады, ол құқықтық сараптаманың эксперттік қорытындысы түрінде рәсімделеді.
9. Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт жобасына құқықтық сараптама жүргізу нәтижелері бойынша хатқа уәкілетті адам қол қояды және құзыретті органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының атына жіберіледі.
10. Құқықтық сараптамаға қайта ұсынылған кезде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың пысықталған жобасы ол келіп түскен күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде қарастырылады. Ережелердің 5-тармағында көрсетілген құжаттар пакеті енгізілмейді.
11. Заңның 62-бабына сәйкес, құқықтық сараптаманың ескертулерімен келіспеген жағдайда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты жасасуға үміткер тұлға өзінің дәлелді қарсылықтарын құзыретті органға немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына оларды келісім комиссиясында қарау үшін жіберуге құқылы.

4) геологический или горный отвод в зависимости от вида контракта;
5) проект контракта на государственном и русском языках;
6) сопроводительное письмо компетентного органа или местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы о признании лица победителем конкурса или указывающее на обладание лица правом на прямые переговоры на получение права недропользования;
7) копии квитанций об уплате подписного бонуса и уплаты суммы приобретении геологической информации исторических затрат;
8) копию протокола рабочей группы компетентного органа или местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы по ведению переговоров по условиям контракта;
9) копию конкурсного предложения победителя тендера, заявки победителя аукциона и протокола аукциона или копию протокола прямых переговоров, заверенных компетентным органом или местным исполнительным органом на государственном и русском языках.
6. Отсутствие документов, указанных в пункте 5 Настоящих правил является основанием для отказа в проведении правовой экспертизы проекта Контракта.
7. Правовая экспертиза проектов контрактов на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу полезных ископаемых проводится по следующим требованиям:
1) соответствие Конституции Республики Казахстан, Закону и иным нормативным правовым актам Республики Казахстан и ратифицированным международным договорам;
2) соответствие положений проекта контракта утвержденному модельному контракту, а также представленному пакету документов.
8. Результатом проведения правовой экспертизы проектов контрактов на недропользование является положительное либо отрицательное заключение, которое оформляется в виде экспертного заключения правовой экспертизы.
9. Заключение по результатам проведенной правовой экспертизы проекта контракта на недропользование подписывается уполномоченным лицом, и направляется в адрес компетентного органа или местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
10. При повторном представлении, доработанный проект контракта на недропользование на правовую экспертизу рассматривается в срок не превышающий тридцати календарных дней со дня его поступления. Пакет документов указанных в пункте 5 Правил не вносится.
11. В соответствии со статьей 62 Закона, при несогласии с замечаниями правовой экспертизы лицо, претендующее на заключение контракта на недропользование, вправе направить свои мотивированные возражения в компетентный орган или местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы для их рассмотрения на согласительной комиссии.