Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің кәсіптік стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 58 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 16 ақпанда № 10263 тіркелді.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 138-5 бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мына:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Өнеркәсіптік меншік саласындағы сараптама жөніндегі қызметі" кәсіби стандарты;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру" кәсіби стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Кадр қызметі департаменті заңнамалық белгіленген тәртіпте осы бұйрықты ресми бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Кадр қызметі департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
___________ Т. Дүйсенова
2015 жылғы 29 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 29 қаңтардағы
№ 58 бұйрығының
1-қосымшасы
Кәсіби стандарт "Өнеркәсіптік меншік объектілеріне сараптама жөніндегі қызмет"
1. Жалпы ережелер
1. "Өнеркәсіптік меншік объектілеріне сараптама жөніндегі қызмет" кәсіби стандарты білім беру бағдарламаларын қалыптастыру үшін, оның ішінде кәсіпорындардағы персоналды оқыту үшін, білім беру мекемелеріндегі қызметкерлер мен түлектерді сертификаттау үшін, персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу үшін арналған.
2. Осы кәсіби стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайын болу дәрежесі;
біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместігі, жауапкершілігі мен дербестілігі өлшемдеріне қарай сараланатын қызметкердің даярлығы мен құзыретінің деңгейіне қойылатын талаптар жиынтығы;
ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
ұлттық біліктілік жүйесі – еңбек нарығы жағынан мамандардың біліктілігіне сұраныстар мен ұсыныстарды құқықтық және институционалды реттеу тетіктерінің жиынтығы;
салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
сала/негізгі топ – бір типті өнім құруда, өндіріс технологиясы, жұмыс істейтіндердің негізгі қорлары мен кәсіптік дағдыларында ортақ мақсаты бар кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы;
кәсіби топ – жалпы интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын тағайындау, объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және оларды орындау үшін еңбек функцияларының және құзыреттерінің ұқсас жиынтығын талап ететін кәсіби кіші топтың жиынтығы;
кәсіби кіші топ – еңбек функцияларының және оларды орындау үшін қажетті құзыреттердің біртұтас жиынымен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
кәсіби стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне, құзыреттеріне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
кәсіп – арнайы дайындық нәтижесінде игерілетін және білім туралы тиісті құжаттармен расталатын белгілі бір білімді, білікті және тәжірибелік дағдыларды талап ететін адамның еңбек қызметіндегі кәсіптерінің негізгі түрі;
еңбек функциясы – еңбек үдерісінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.

Об утверждении профессиональных стандартов Министерства юстиции Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 58. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2015 года № 10263.
В соответствии с пунктом 3 статьи 138-5 Трудового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Профессиональный стандарт "Деятельность по экспертизе в области промышленной собственности" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Профессиональный стандарт "Государственное техническое обследование недвижимого имущества" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой службы Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить официальное опубликование настоящего приказа и размещение его на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент кадровой службы Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Имашев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
_____________ Т. Дуйсенова
29 января 2015 года
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2015 года № 58
Профессиональный стандарт "Деятельность по экспертизе объектов промышленной собственности"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Деятельность по экспертизе объектов промышленной собственности" предназначен для формирования образовательных программ, в том числе для обучения персонала на предприятиях, для сертификации работников и выпускников образовательных учреждений, для решения широкого круга задач в области управления персоналом.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
квалификационный уровень/уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
национальная система квалификаций – совокупность механизмов правового и институционального регулирования спроса и предложений на квалификации специалистов со стороны рынка труда;
отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
отрасль/основная группа – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.

2. Кәсіби стандарттың төлқұжаты
3. Кәсіби стандарттың атауы: Өнеркәсіптік меншік объектілеріне сараптама жөніндегі қызмет.
4. Кәсіби стандартты әзірлеудің мақсаты: Қызметкерлердің білімдеріне, шеберліктеріне, дағдылары мен жеке құзыреттеріне тиісті талаптарды, еңбек функцияларын жүйелік және құрылымдық жағынан сипаттамасын кәсіп бойынша көрсету.
5. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Өнеркәсіптік меншік объектілердің сараптамасы.
6. Негізгі топ: біліктілігі жоғарғы деңгейлі өзге де мамандар;
Кәсіптер сыныптауышы бойынша кәсіби топ: басқа топқа кірмеген кәсіпкерлік қызмет бойынша мамандар (2419).
3. Кәсіп карточкасы
7. Кәсіп тізбесі:
өнер кәсіптік меншік саласындағы сараптама жүргізу жөніндегі инженер-сарапшы, Салалық біліктілік шеңбері бойынша 6 - біліктілік деңгейі.
Кәсіп тізбесі осы кәсіби стандарттың қосымшасында келтірілген.
"Өнеркәсіптік меншік саласындағы
сараптама жөніндегі қызмет"
кәсіби стандартқа қосымша
КӘСІП КАРТОЧКАСЫ "Өнеркәсіптік меншік саласындағы сараптама жүргізу жөніндегі инженер-сарапшы"
Кәсіп коды
-
Кәсіп атауы
өнеркәсіптік меншік саласындағы сараптама жүргізу жөніндегі инженер-сарапшы
Салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі
6-шы деңгей
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білім деңгейі
Жоғары білім (бакалавриат, резидентура, практикалық тәжірибе).
Еңбек функциялары
1) Өнеркәсіптік меншіктің объектілеріне сараптама жүргізу
2) ҚР өнеркәсіптік меншік объектілерін Мемлекеттік тізіліміне енгізу
1 еңбек функциясы
Өнеркәсіптік меншіктің объектілеріне сараптама жүргізу
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Алдын ала сараптама жүргізу.
2. Шартты сараптама жүргізу.
3. Толық сараптама жүргізу.
4. Мәні жөнінде сараптама жүргізу.
5. Сараптама қорытындыларын шығару
Білімдері:
1. 1883 жылғы 20 наурыздағы Өнеркәсіптік меншікті қорғау жөніндегі Париж конвенциясы;
2. 1967 жылғы 14 шілдедегі Дүниежүзілік санаткерлік меншігі ұйымымен бекітілген конвенция;
3. 1970 жылғы 19 маусымдағы Патенттік кооперация туралы шарт;
4. Патенттік кооперация туралы шартқа нұсқама;
5. 1994 жылғы 9 қыркүйектегі Еуразиялық патенттік конвенция және ЕПК-ға нұсқама;
6. Патенттік құқық туралы шарт (PLT) және 2000 жылғы 1 маусымдағы Патенттік құқық туралы шартқа нұсқама;
7. 1971 жылғы 24 наурыздағы Халықаралық патенттік жіктеме туралы Страсбург келісімі;
8. 1977 жылғы 28 сәуірдегі Микроорганизмдерді патенттік рәсім мақсаттары үшін депоненттеуді халықаралық тану туралы Будапешт шарты;
9. 1891 жылғы 14 сәуірдегі Таңбаларды халықаралық тіркеу туралы Мадрид келісімі;

2. Паспорт профессионального стандарта
3. Наименование профессионального стандарта: Деятельность по экспертизе объектов промышленной собственности.
4. Цель разработки профессионального стандарта: Представить по профессии системное и структурированное описание трудовых функций, соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
5. Краткое описание профессионального стандарта: Экспертиза объектов промышленной собственности.
6.Основная группа: прочие специалисты высшего уровня квалификации;
Профессиональная группа: специалисты по предпринимательской деятельности, не вошедшие в другие группы (2419).
3. Карточка профессии
7. Перечень профессий:
инженер-эксперт по проведению экспертизы в области промышленной собственности, 6 уровень квалификации по Отраслевой рамке квалификаций.
Карточка профессий приводится в Приложении к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение
к профессиональному стандарту
"Деятельность по экспертизе
объектов промышленной собственности"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ "Инженер-эксперт по проведению экспертизы в области промышленной собственности"
Код профессии
-
Наименование профессии
Инженер-эксперт по проведению экспертизы в области промышленной собственности
Уровень квалификации по Отраслевой рамке квалификаций
6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Высшее образование (бакалавриат, резидентура, практический опыт)
Трудовые функции
1) Проведение экспертизы объектов промышленной собственности
2) Ведение Государственных реестров объектов промышленной собственности РК
Трудовая функция 1
Проведение экспертизы объектов промышленной собственности
Умения и навыки:
1. Проводить предварительную экспертизу.
2. Проводить формальную экспертизу.
3. Проводить полную экспертизу.
4. Проводить экспертизу по существу.
5. Вынесение экспертных заключений.
Знания:
1. Парижская конвенция по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 г.;
2. Конвенция, учреждающая Всемирную организацию интеллектуальной собственности от 14 июля 1967 г.;
3. Договор о патентной кооперации от 19 июня 1970 г.;
4. Инструкция к Договору о патентной кооперации;
5. Евразийская патентная конвенция от 9 сентября 1994 года и Инструкция к ЕАПК;
6. Договор о патентном праве (PLT) и Инструкция к Договору о патентном праве от 1 июня 2000 г.;
7. Страсбургское соглашение о Международной патентной классификации от 24 марта 1971 г.;
8. Будапештский договор о международном признании депонирования микроорганизмов для целей патентной процедуры от 28 апреля 1977 г.;
9. Мадридское соглашение о международной регистрации знаков от 14 апреля 1891 г.;

10. 1989 жылғы 28 маусымдағы Таңбаларды халықаралық тіркеу туралы Мадрид келісімге хаттама;
11. 1957 жылғы 12 маусымдағы Тауарлар мен қызметтерді халықаралық жіктеме туралы Ницца келісімі;
12. 1973 жылғы 12 маусымдағы Таңбаларды бейнелеу элементтерінің халықаралық жіктемесін бекіту туралы Вена келісімі;
13. Таңбаларды халықаралық тіркеу туралы Мадрид келісімі және осы келісімге 1998 жылғы 1 қаңтардағы хаттамасына жалпы нұсқама;
14. Өнеркәсіптік үлгілердің халықаралық жіктемесін белгілеу туралы Локарно келісімі;
15. 1999 жылғы 1 шілдедегі № 410-1 Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (Негізгі бөлім);
16. Қазақстан Республикасының патенттік заңы;
17. "Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" ҚР Заңы;
18. "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" ҚР Заңы;
19. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 89 бұйрығымен бекітілген Өнертабысқа өтінімді жасау, ресімдеу және қарау, мәліметтерді Қазақстан Республикасының өнертабыстарды мемлекеттік тізіліміне енгізу, сондай-ақ қорғау құжатын беру ережесі;
20. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 89 бұйрығымен бекітілген Пайдалы модельдерге өтінімді жасау, ресімдеу және қарау, мәліметтерді Қазақстан Республикасының пайдалы модельдерді мемлекеттік тізіліміне енгізу, сондай-ақ қорғау құжатын беру ережесі;
21. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 91 бұйрығымен бекітілген Өнеркәсіп үлгісіне өтінімді жасау, ресімдеу және қарау, мәліметтерді Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік үлгілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізу, сондай-ақ қорғау құжатын беру ережесі;
22. Тауарлық белгілерге өтінімді жасау, ресімдеу және қарау ережесі, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2012 жылғы 24 ақпандағы № 89 бұйрығы;
23. Селекциялық жетістіктерге патентті беру өтінімін қарастыру және беру ережесі, Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 23 сәуірдегі № 136 бұйрығы;
2 еңбек функциясы
ҚР өнеркәсіптік меншік объектілерін Мемлекеттік тізіліміне енгізу
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
2. Ақпараттық технологиялардың құралдарын пайдаланумен алынған нәтижелерді көзбен шолу.
3. ҚР өнеркәсіптік меншік объектілерін Мемлекеттік тізілімінің бағдарламалық-техникалық кешенімен жұмыс үшін қажетті дағдыларғы ие болу.
Білімдері:
1. Тауарлар мен қызметтердің халықаралық сыныптамасы.
2. Тауар таңбаларына қатысты библиографиялық мәліметтердің сәйкестігіне арналған халықаралық кодтар.

10. Протокол к Мадридскому соглашению о международной регистрации знаков от 28 июня 1989 г.;
11. Ниццкое соглашение о международной классификации товаров и услуг от 12 июня 1957 г.;
12. Венское соглашение об учреждении международной классификации изобразительных элементов знаков от 12 июня 1973 года;
13. Общая инструкция к Мадридскому соглашению о международной регистрации знаков и Протоколу к этому соглашению от 1 января 1998 г.;
14. Локарнское Соглашение, учредившее Международную классификацию промышленных образцов;
15. Гражданский Кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999, № 410-1;
16. Патентный закон Республики Казахстан;
17. Закон РК "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров";
18. Закон РК "Об охране селекционных достижений";
19. Правила составления, оформления и рассмотрения заявки на изобретение, внесения сведений в государственный реестр изобретений Республики Казахстан, а также выдачи охранного документа, Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 89;
20. Правила составления, оформления и рассмотрения заявки на полезную модель, внесения сведений в государственный реестр полезных моделей Республики Казахстан, а также выдачи охранного документа, Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 89;
21. Правила составления, оформления и рассмотрения заявки на промышленный образец, внесения сведений в государственный реестр промышленных образцов Республики Казахстан, а также выдачи охранного документа, утвержденного приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года за № 91;
22. Правила составления, оформления и рассмотрения заявки на товарный знак, Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 89;
23. Правила подачи и рассмотрения заявки на выдачу патента на селекционное достижение, Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 23 апреля 2010 года № 136.
Трудовая функция 2
Ведение Государственных реестров объектов промышленной собственности РК
Умения и навыки:
1. Пользоваться современными информационно-коммуникационными технологиями.
2. Визуализировать полученные результаты с использованием средств информационных технологий.
3. Владеть навыками, необходимыми для работы с программно-техническим комплексом Государственного реестра объектов промышленной собственности РК.
Знания:
1. Международная классификация товаров и услуг.
2. Международные коды для идентификации библиографических данных, относящихся к товарным знакам.

3. Өнеркәсіптік үлгілерге қатысты библиографиялық мәліметтердің сәйкестігіне арналған халықаралық кодтар.
4. Өнертабыстарға және пайдалы модельдерге қатысты библиографиялық мәліметтердің сәйкестігіне арналған халықаралық кодтар.
5. Елдер мен үкіметаралық ұйымдардың атауын ұсыну үшін екіәріпті кодтардың тізбесі (стандарт ВОИС ST.3).
6. Өнеркәсіптік үлгілердің халықаралық сыныптамасы.
7. ҚР өнеркәсіптік меншік объектілерін Мемлекеттік тізілімі;
8. Жарияланатын патенттік құжаттарды нөмірлеу бойынша ұсынымдар (стандарт ВОИС ST.6);
9. Қосымша қорғау куәліктері мен патенттік құжаттарға жататын библиографиялық деректерге қатысты ұсынымдар (SPC) (Стандарт ВОИС ST.9);
10. Жарияланған патенттік құжаттар (Стандарт ВОИС ST.10);
11. Библиографиялық деректердің элементтерін орналастыру (Стандарт ВОИС ST.10/В);
Жеке құзыреттерге талаптар
Нәтиже және тиімділікке бағдары
Салалық біліктілік шеңберінде басқа кәсіптермен байланысы
2419
Патенттік және өнертабыстық жұмыс жөніндегі инженер;
Патенттік сарапшы;
Мемлекеттік патенттік сарапшы-стажер.
Кәсіби стандарттың техникалық деректері
Әзірленді
"ҚР ЕХӘҚМ ЕҚРҒЗИ" РМҚК
Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы
1 нұсқа, 2014 жыл
Болжамды қайта қарастыру күні
2017 жыл
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 29 қаңтардағы
№ 58 бұйрығының
2-қосымшасы
Кәсіби стандарт: "Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру"
1. Жалпы ережелер
1. "Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру" кәсіби стандарты білім беру бағдарламаларын қалыптастыру үшін, оның ішінде кәсіпорындардағы персоналды оқыту үшін, білім беру мекемелеріндегі қызметкерлер мен түлектерді сертификаттау үшін, персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу үшін арналған.
2. Осы кәсіби стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
біліктілік – қызметкердің нақты еңбек функцияларын сапалы орындауға дайын болу дәрежесі;
біліктілік деңгейі – еңбек іс-қимылдарының күрделілігі, стандартты еместігі, жауапкершілігі мен дербестілігі өлшемдеріне қарай сараланатын қызметкердің даярлығы мен құзыретінің деңгейіне қойылатын талаптар жиынтығы;
ұлттық біліктілік шеңбері – еңбек нарығында танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
ұлттық біліктілік жүйесі – еңбек нарығы жағынан мамандардың біліктілігіне сұраныстар мен ұсыныстарды құқықтық және институционалды реттеу тетіктерінің жиынтығы;
салалық біліктілік шеңбері – салада танылатын біліктілік деңгейлерін құрылымдық жағынан сипаттау;
сала/ негізгі топ – бір типті өнім құруда, өндіріс технологиясы, жұмыс істейтіндердің негізгі қорлары мен кәсіптік дағдыларында ортақ мақсаты бар кәсіпорындар мен ұйымдардың жиынтығы;
кәсіби топ – жалпы интеграциялық негізі (ұқсас немесе жақын тағайындау, объектілер, технологиялар, оның ішінде еңбек құралдары) бар және оларды орындау үшін еңбек функцияларының және құзыреттерінің ұқсас жиынтығын талап ететін кәсіби кіші топтың жиынтығы;
кәсіби кіші топ – еңбек функцияларының және оларды орындау үшін қажетті құзыреттердің біртұтас жиынымен қалыптастырылған кәсіптер жиынтығы;
кәсіби стандарт – кәсіби қызметтің нақты саласында біліктілік деңгейіне, құзыреттеріне, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын талаптарды айқындайтын стандарт;
кәсіп – арнайы дайындық нәтижесінде игерілетін және білім туралы тиісті құжаттармен расталатын белгілі бір білімді, білікті және тәжірибелік дағдыларды талап ететін адамның еңбек қызметіндегі кәсіптерінің негізгі түрі;
еңбек функциясы – еңбек үдерісінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы.
БА – басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.

3. Международные коды для идентификации библиографических данных, относящихся к промышленным образцам.
4. Международные коды для идентификации библиографических данных, относящихся к изобретениям и полезным моделям.
5. Перечень двухбуквенных кодов для представления наименований стран и межправительственных организаций (стандарт ВОИС ST.3).
6. Международная классификация промышленных образцов.
7. Государственные реестры объектов промышленной собственности РК.
8. Рекомендации по нумерации публикуемых патентных документов (Стандарт ВОИС ST.6);
9. Рекомендации, касающиеся библиографических данных, относящихся к патентным документам и свидетельствам дополнительной охраны (SPC) (Стандарт ВОИС ST.9);
10. Опубликованные патентные документы (Стандарт ВОИС ST.10);
11. Расположение элементов библиографических данных (Стандарт ВОИС ST.10/B).
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на результат и эффективность.
Связь с другими профессиями в рамках Отраслевой рамки квалификаций
2419
Инженер по патентной и изобретательской работе;
Патентный эксперт;
Государственный патентный эксперт-стажер.
Технические данные Профессионального стандарта
Разработано
РГКП "РНИИОТ МТСЗН РК"
Номер версии и год выпуска
Версия 1, 2014 год
Дата ориентировочного пересмотра
2017 год
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2015 года № 58
Профессиональный стандарт "Государственное техническое обследование недвижимого имущества"
1. Общие положения
1. Профессиональный стандарт "Государственное техническое обследование недвижимого имущества" предназначен для формирования образовательных программ, в том числе для обучения персонала на предприятиях, для сертификации работников и выпускников образовательных учреждений, для решения широкого круга задач в области управления персоналом.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
квалификация – степень готовности работника к качественному выполнению конкретных трудовых функций;
квалификационный уровень/уровень квалификации – совокупность требований к уровню подготовки и компетенции работника, дифференцируемой по параметрам сложности, нестандартности трудовых действий, ответственности и самостоятельности;
национальная рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых на рынке труда;
национальная система квалификаций – совокупность механизмов правового и институционального регулирования спроса и предложений на квалификации специалистов со стороны рынка труда;
отраслевая рамка квалификаций – структурированное описание квалификационных уровней, признаваемых в отрасли;
отрасль/основная группа – совокупность предприятий и организаций, для которых характерна общность выпускаемой продукции, технологии производства, основных фондов и профессиональных навыков работающих;
профессиональная группа – совокупность профессиональных подгрупп, имеющая общую интеграционную основу (аналогичные или близкие назначение, объекты, технологии, в том числе средства труда) и предполагающая схожий набор трудовых функций и компетенций для их выполнения;
профессиональная подгруппа – совокупность профессий, сформированная целостным набором трудовых функций и необходимых для их выполнения компетенций;
профессиональный стандарт – стандарт, определяющий в конкретной области профессиональной деятельности требования к уровню квалификации, компетенций, содержанию, качеству и условиям труда;
профессия – основной род занятий трудовой деятельности человека, требующий определенных знаний, умений и практических навыков, приобретенных в результате специальной подготовки и подтверждаемых соответствующими документами об образовании;
трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
КС – квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих.

2. Кәсіби стандарттың төлқұжаты
3. Кәсіби стандарттың атауы: Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру.
4. Кәсіби стандартты әзірлеудің мақсаты: Қызметкерлердің білімдеріне, шеберліктеріне, дағдылары мен жеке құзыреттеріне тиісті талаптарды, еңбек функцияларын жүйелік және құрылымдық жағынан сипаттамасын кәсіп бойынша көрсету.
5. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Құрылымдар мен құрылыстарды мемлекеттік техникалық тексеру.
6. Негізгі топ: жаратылыстық және инженерлік ғылымдар саласындағы мамандар.
Кәсіптер сыныптауышы бойынша кәсіби топ: сәулетшілер, инженерлер және тектес кәсіптердің мамандары.
3. Кәсіптер карточкасы
7. Кәсіптер тізбесі:
құрылымдар мен құрылыстарды мемлекеттік техникалық тексеру жөніндегі технигі, Салалық біліктілік шеңбері бойынша 5 біліктілік деңгейі;
құрылымдар мен құрылыстарды мемлекеттік техникалық тексеру жөніндегі инженері, Салалық біліктілік шеңбері бойынша 6 біліктілік деңгейі.
Кәсіптер тізбесі осы кәсіби стандарттың қосымшасында келтірілген.
"Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік
техникалық тексеру" кәсіби
стандартқа қосымша
КӘСІП КАРТОЧКАСЫ "Құрылымдар мен құрылыстарды мемлекеттік техникалық тексеру жөніндегі технигі"
Кәсіп коды
-
Кәсіп атауы:
Құрылымдар мен құрылыстарды мемлекеттік техникалық тексеру жөніндегі технигі
Салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі
5
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білім деңгейі
Техникалық және кәсіби білім (немесе орта білімнен кейінгі білім), практикалық тәжірибе немесе жоғары білім, қосымша кәсіби білім бағдарламалары, практикалық тәжірибесіз
Еңбек функциялары
1) Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу
2) Ғимараттарға, құрылыстарға немесе олардың құрамдам бөліктеріне кадастр нөмірлерін меншіктеу
1 еңбек функциясы
Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Жылжымайтын мүлік нысандарына алғашқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеруді, техникалық куәландыруды жүргізуді білу.
2. Жылжымайтын мүліктің техникалық төлқұжатын жасай білу.
3. Құрылым және құрылыс объектілерін өлшеуді білу.
4. Жоспарда әріптік және цифрлы өзектерін, сонымен қатар жер учаскесіндегі құрылыстар мен құрылғылардың құрамына кіретін элементтерді (учаскелер, қабаттар, үй-жайлар) көрсете отырып, құрылыстар мен құрылғылардың сызбалары және жоспарларын орындау.
5. Құрылыстар мен құрылығылардың орналасуын көрсете отырып жер учаскесінің абрисын жасау, оларды жылжымайтын мүлік объектілерінің техникалық төлқұжатына енгізу.

2. Паспорт профессионального стандарта
3. Наименование профессионального стандарта: Государственное техническое обследование недвижимого имущества.
4. Цель разработки профессионального стандарта: Представить по профессии системное и структурированное описание трудовых функций, соответствующих требований к знаниям, умениям, навыкам и личностным компетенциям работников.
5. Краткое описание профессионального стандарта: Государственное техническое обследование строений и сооружений.
6. Основная группа: специалисты в области естественных и инженерных наук.
Профессиональная группа по классификатору занятий: архитекторы, инженеры и специалисты родственных профессий.
3. Карточки профессий
7. Перечень профессий:
техник по государственному техническому обследованию строений и сооружений, 5 уровень квалификации по Отраслевой рамке квалификаций;
инженер по государственному техническому обследованию строений и сооружений, 6 уровень квалификации по Отраслевой рамке квалификаций.
Карточки профессий приводятся в Приложении к настоящему профессиональному стандарту.
Приложение
к профессиональному стандарту
"Государственное техническое обследование
недвижимого имущества"
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ "Техник по государственному техническому обследованию строений и сооружений"
Код профессии
-
Наименование профессии
Техник по государственному техническому обследованию строений и сооружений
Уровень квалификации по Отраслевой рамке квалификаций
5
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Техническое и профессиональное образование (или послесреднее образование), практический опыт или высшее образование, дополнительные профессиональные образовательные программы, без практического опыта
Трудовые функции
1) Проведение государственного технического обследования недвижимого имущества
2) Присвоение кадастровых номеров зданиям, сооружениям или их составляющим
Трудовая функция 1
Проведение государственного технического обследования недвижимого имущества
Умения и навыки:
1. Уметь проводить первичные и последующие государственные технические обследование, техническое освидетельствование объектов недвижимости.
2. Умение составлять технический паспорт недвижимого имущества.
3. Умение измерить объекты строение и сооружение.
4. Выполнять чертежи и планы строений и сооружений с указанием буквенных и цифровых осей на планах, а также элементов (участков, этажей, помещений), входящих в состав строений и сооружений на земельном участке.
5. Составлять абрисы земельных участков с указанием расположения строений и сооружений для внесения их в технический паспорт объектов недвижимости.

6. Геометриялық тәсілмен жер учаскесінің түсірмесін жасау.
7. Геодезиялық және өлшеу құралдарының көмегімен түсірме мен сызықтық өлшем жүргізуді білу.
8. Мемлекеттік техникалық тексеру жұыстарының аяқталуы бойынша жылжымайтын мүлік объектісіне тексеру актісін жасай білу.
9. Объектіні алғашқы және кейінгі тексерулерден кейін техникалық төлқұжатын жасай білу
Білімдері:
1. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" ҚР Заңы.
2. Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу бойынша ережелері.
3. Белгіленген үлгілі техникалық төлқұжаттың нысандары және оны толтыру тәртібі.
4. "Жылжымайтын мүлік объектілерінің техникалық төлқұжатын беру" мемлекеттік қызметтер стандарты.
5. "Жылжымайтын мүлік объектілерінің техникалық төлқұжатының дубликатын беру" мемлекеттік қызметтер стандарты.
6. Жылжымайтын мүлікті алғашқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру бойынша нұсқама.
7. Құрылыс нормалары және ережелері, белгіленген құжаттаманы әзірлеу, жүргізу және сақтау, қолданыстағы стандарттар, техникалық шарттар.
8. Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу бойынша нұсқау.
9. Құрылыстар мен құрылғыларды пайдалану ережелері, жер телімдерге, құрылыстар мен құрылғыларға аспаптық түсірме жүргізу әдістері мен ережелері.
10. Жер учаскелерін және құрылыстың қабаттық жоспарын сызу әдістері.
11. Функционалдық тағайындау бойынша ғимараттар мен құрылымдардың сыныптамасы.
12. Техникалық құжаттаманы жасау және ресімдеу бойынша тәртіптер мен нұсқамалар, құрылыстар мен құрылғылардың құнын анықтау әдістері.
2 еңбек функциясы
Ғимараттарға, құрылыстарға немесе олардың құрамдам бөліктеріне кадастр нөмірлерін меншіктеу
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті, ғимараттар және құрылғылардың техникалық, сәйкестендіру сипаттамаларын анықтауды білу.
2. Кадастрдық нөмірлерді жасау құрылымын анықтай білу.
3. Жылжымайтын мүліктің объектілерін (алғашқы, қайталама объектілер) техникалық тексеруін бөле білу.
4. Есепке алу парағында жазба жүргізе білу.
5. Жылжымайтын мүлік объектілер деректерінің бірыңғай базасын жүргізе білу.
6. Жылжымайтын мүлік объектісіне уақытша кадастрлық нөмірді меншіктей білу
Білімдері:
1. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" ҚР Заңы.
2. Жылжымайтын мүліктің алғашқы және қайталама объектілеріне кадастрлық нөмірді меншіктеу ережелері.
3. Жылжымайтын мүліктің техникалық инвентаризациялау мен тіркеу, есеп беру мәселелері бойынша әдістемелік, нормативтік және нұсқаулық материалдар.
4. Ғимараттардың, құрылыстардың техникалық, сәйкестендірме сипаттарын анықтау әдісі.

6. Производить съемку земельного участка геометрическим способом.
7. Умение проводить съемку и линейные замеры с помощью геодезических и измерительных приборов.
8. Уметь составлять акт обследования объекта недвижимости по окончанию работ государственного технического обследования.
9. Уметь составлять технический паспорт после первичного и последующего обследования объекта.
Знания:
1. Закон РК "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
2. Правила по проведению государственного технического обследования недвижимого имущества.
3. Формы технического паспорта установленного образца и порядок его заполнения.
4. Стандарта государственной услуги "Выдача технического паспорта объектов недвижимости".
5. Стандарт государственной услуги "Выдача дубликата технического паспорта объектов недвижимости".
6. Инструкция по первичному и последующему государственному техническому обследованию объектов недвижимости.
7. Строительные нормы и правила, порядок разработки, ведения и хранения установленной документации, действующие стандарты, технические условия.
8. Инструкции по проведению
государственного технического обследования недвижимого имущества.
9. Правила эксплуатации строений и сооружений, методы и правила проведения инструментальной съемки земельных участков, строений и сооружений.
10. Методы вычерчивания земельного участка и поэтажного плана строения.
11. Классификация зданий и сооружений по функциональному назначению.
12. Положения и инструкции по составлению и оформлению технической документации, методы определения стоимости строений и сооружений.
Трудовая функция 2
Присвоение кадастровых номеров зданиям, сооружениям или их составляющим
Умения и навыки:
1. Уметь определять технические, идентификационные характеристики зданий и сооружений, являющиеся необходимыми для ведения правового кадастра.
2. Уметь определять структуру построения кадастрового номера.
3. Уметь разделять техническое обследование объектов (первичные, вторичные) недвижимого имущества.
4. Уметь производить запись в учетном листе.
5. Уметь вести единую базу данных объектов недвижимого имущества.
6. Уметь присвоить временный кадастровый номер объекту недвижимости.
Знания:
1. Закон РК "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
2. Правила присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости.
3. Методические, нормативные и инструктивные материалы по вопросам учета, технической инвентаризации и регистрации недвижимого имущества.
4. Метод определения технических, идентификационных характеристики зданий, сооружений.

5. Функционалдық тағайындау бойынша ғимараттар мен құрылымдардың сыныптамасы
Жеке құзыреттерге талаптар
Өздігінен шешімдерді қабылдау қабілеті
Өзіне жауапкершілікті алу қабілеті
Командада жұмыс жасай білу
Нәтижелік және тиімділікке бағдары
Салалық біліктілік шеңберінде басқа кәсіптермен байланысы
3112
Өнеркәсіптік және азаматтық құрылыс жөніндегі технигі
КӘСІП КАРТОЧКАСЫ "Құрылымдар мен құрылыстарды мемлекеттік техникалық тексеру жөніндегі инженері"
Кәсіптер сыныптауышына сәйкес код
-
Кәсіп атауы:
Құрылымдар мен құрылыстарды мемлекеттік техникалық тексеру жөніндегі инженері
Салалық біліктілік шеңбері бойынша біліктілік деңгейі
6
БА бойынша біліктілік деңгейі
-
Кәсіби білім деңгейі
Жоғары білім, әдеттегідей бакалавриат, резидентура, практикалық тәжірибе.
Еңбек функциялары:
1) Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу.
2) Құрылымдар мен құрылыстарды бағалау
3) Ғимараттарға, құрылыстарға немесе олардың құрамдас бөліктеріне кадастр нөмірлерін меншіктеу.
4) Құрылымдар мен құрылыстарды және (немесе) олардың құрамдас бөліктеріне мемлекеттік техникалық тексеру саласында жұмыстарды үйлестіру және бақылау
1 еңбек функциясы
Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Жылжымайтын мүлік нысандарына алғашқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеруді, техникалық куәландыруды жүргізуді білу.
2. Қажетті геодезиялық аспаптарды қолданумен жер учаскесінің (дала жұмыстары) түсірме жүргізе білу.
3. Жер учаскесін түсіруден кейін камералдық жұмыстарды орындау.
4. Геодезиялық және өлшеу аспаптарының көмегімен түсірме мен сызықтық өлшем жүргізе білу немесе дағдысы.
5. Жоспарда әріптік және цифрлы өзектерін, сонымен қатар жер учаскесіндегі құрылыстар мен құрылғылардың құрамына кіретін элементтерді (учаскелер, қабаттар, үй-жайлар) көрсете отырып, құрылыстар мен құрылғылардың сызбалары және жоспарларын орындау.
6. Графикалық материалдарға экспликация және түсіндірме жасай білу.
7. Жылжымайтын мүлік объектісіне тексеру актісін жасай білу.
8. Мемлекеттік техникалық тексеру жұыстарының аяқталуы бойынша жылжымайтын мүлік объектісіне тексеру актісін жасай білу.
9. Құрылымдар мен құрылыстарды техникалық күйі туралы құжаттамаға құқықтық талдау жүргізе білу.
10. Конструктивтік элементтердің техникалық күйін анықтай білу.
11. Объектіні алғашқы және кейінгі тексерулерден кейін техникалық төлқұжатты бақылау және жасау.
12. Жер учаскелеріндегі құрылымдар мен құрылыстар туралы мәліметтерді "Жылжымайтын мүлік тізілімі" деректердің мемлекеттік базасына енгізу.
Білімдері:

5. Классификация зданий и сооружений по функциональному назначению.
Требования к личностным компетенциям
Способность самостоятельно принимать решения
Способность брать на себя ответственность
Умеет работать в команде
Ориентация на результат и эффективность.
Связь с другими профессиями в рамках Отраслевой рамки квалификаций
3112
Техник по промышленному и гражданскому строительству
КАРТОЧКА ПРОФЕССИИ "Инженер по государственному техническому обследованию строений и сооружений"
Код профессии
Наименование профессии
Инженер по государственному техническому обследованию строений и сооружений
Квалификационный уровень по Отраслевой рамке квалификаций
6
Уровень квалификации по КС
-
Уровень профессионального образования
Высшее образование, как правило, бакалавриат, резидентура, практический опыт.
Трудовые функции
1) Проведение государственного технического обследования недвижимого имущества
2) Оценка строений и сооружений
3) Присвоение кадастровых номеров зданиям, сооружениям или их составляющим
4) Координация и контроль работы в области государственного технического обследования строений, сооружений и (или) их составляющих
Трудовая функция 1
Проведение государственного технического обследования недвижимого имущества
Умения и навыки:
1. Уметь проводить первичные и последующие государственные технические обследования, технические освидетельствования объектов недвижимости.
2. Умение проводить съемки земельного участка (полевые работы) с применением необходимых геодезических приборов.
3. Выполнять камеральные работы после съемки земельного участка.
4. Умение или навык проводить съемку и линейные замеры с помощью геодезических и измерительных приборов.
5. Выполнять чертежи и планы строений и сооружений с указанием буквенных и цифровых осей на планах, а также элементов (участков, этажей, помещений), входящих в состав строений и сооружений на земельном участке.
6. Составлять экспликации и пояснения к графическим материалам.
7. Умение составлять акты обследования объекта недвижимости, заключения об изменении его технических характеристик.
8. Уметь составлять акт обследования объекта недвижимости по окончанию работ государственного технического обследования.
9. Умение проводить правовой анализ документации о техническом состоянии строений и сооружений.
10. Умение определять техническое состояние конструктивных элементов.
11. Контроль и составление технического паспорта после первичного и последующего обследования объекта.
12. Вносить в государственную базу данных "Регистр недвижимости" сведения о строениях и сооружениях на земельном участке.
Знания:

1. Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру жүргізу бойынша ережелері.
2. Құрылымдар мен құрылыстарды техникалық тексеру бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және техникалық құжаттамалар.
3. Жылжымайтын мүлікті пайдалану, техникалық тексеруді реттейтін нормативтік құжаттар.
4. Құрылымдар мен құрылыстарға сараптама жүргізу кезінде пайдаланатын техникалық құралдарды қолдану ережелері.
5. Жер учаскелері, құрылымдар мен құрылыстардың аспаптық түсірілімін жүргізу әдістері мен ережелері.
6. Құрылымдар мен құрылыстардың құнын анықтау әдістері.
7. Жылжымайтын мүлікке құқығы мен мәміле рәсімдеу тәртібі.
8. Жылжымайтын мүлік объектілеріне алғашқы және кейінгі мемлекеттік техникалық тексеру бойынша нұсқама.
9. Жер учаскесінің жоспарын сызу бойынша графикалық және камералдық жұмыстардың талаптары.
10. Жер учаскелері, құрылымдар мен құрылыстардың аспаптық түсірілімін орындау әдістері мен ережелері.
11. Ғимараттар мен құрылыстарды жобалау және тексеру саласындағы қолданыстағы нормативтік құжаттаманы білу
2 еңбек функциясы
Құрылымдар мен құрылыстарды бағалау
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Құрылымдар мен құрылыстардың құнына бағалау жүргізу.
2. Құрылымдар мен құрылыстардың техникалық күйіне байланысты жазатайым оқиғалар мен авариялардың себебін анықтай білу.
3. Инициативті және міндетті бағалау жүргізу дағдысы
Білімдері:
1. Жылжымайтын мүлікті сақтандыру және салық салу тәртібі.
2. Құрылыс жұмыстарының технологиясы мен техникалық тексеруді ұйымдастыру саласындағы қызметті реттейтін заңнамалық, нормативтік-құқықтық актілер, құрылымдар мен құрылыстарды пайдалану ережелері
3 еңбек функциясы
Ғимараттарға, құрылыстарға немесе олардың құрамдас бөліктеріне кадастр нөмірлерін меншіктеу
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Құқықтық кадастрды жүргізу үшін қажетті, ғимараттар және құрылғылардың техникалық, сәйкестендіру сипаттамаларын анықтауды білу.
2. Кадастрдық нөмірлерді жасау құрылымын анықтай білу.
3. Жылжымайтын мүліктің объектілерін (алғашқы, қайталама объектілер) техникалық тексеруін бөле білу.
4. Есепке алу парағында жазба жүргізе білу.
5. Жылжымайтын мүлік объектілер деректерінің бірыңғай базасын жүргізе білу.
6. Жылжымайтын мүлік объектісіне уақытша кадастрлық нөмірді меншіктей білу.
Білімдері:
1. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" ҚР Заңы.
2. Жылжымайтын мүліктің алғашқы және қайталама объектілеріне кадастрлық нөмірді меншіктеу ережелері.
3. Жылжымайтын мүліктің техникалық инвентаризациялау мен тіркеу, есеп беру мәселелері бойынша әдістемелік, нормативтік және нұсқаулық материалдар.

1. Правил проведения государственного технического обследования недвижимого имущества.
2. Законодательные и иные нормативные правовые акты, методическую и техническую документацию по техническому обследованию строений и сооружений.
3. Нормативные документы, регламентирующие эксплуатацию, техническое обследование недвижимого имущества.
4. Правила применения технических средств, используемых при проведении экспертизы строений и сооружений.
5. Методы и правила проведения инструментальной съемки земельных участков, строений и сооружений.
6. Методы определения стоимости строений и сооружений.
7. Порядок оформления сделок и прав на недвижимое имущество.
8. Инструкция по первичному и последующему государственному техническому обследованию объектов недвижимости.
9. Требования графических и камеральных работ по вычерчиванию плана земельного участка.
10. Методы и правила выполнения инструментальной съемки земельных участков, строений и сооружений.
11. Знание действующей нормативной документации в области проектирования и обследования зданий и сооружений.
Трудовая функция 2
Оценка строений и сооружений
Умения и навыки:
1. Производить оценку стоимости строений и сооружений.
2. Уметь определять причину аварий и несчастных случаев, связанных с техническим состоянием строений и сооружений.
3. Навык производить инициативную и обязательную оценку.
Знания:
1. Порядок налогообложения и страхования недвижимого имущества.
2. Законодательные, нормативно-правовые акты, регулирующие деятельность в области технического обследования организация и технология строительных работ, правила эксплуатации строений и сооружений.
Трудовая функция 3
Присвоение кадастровых номеров зданиям, сооружениям или их составляющим
Умения и навыки:
1. Уметь определять технические, идентификационные характеристики зданий и сооружений, являющиеся необходимыми для ведения правового кадастра.
2. Уметь определять структуру построения кадастрового номера.
3. Уметь разделять техническое обследование объектов (первичные, вторичные) недвижимого имущества.
4. Уметь производить запись в учетном листе.
5. Уметь вести единую базу данных объектов недвижимого имущества.
6. Уметь присвоить временный кадастровый номер объекту недвижимости.
Знания:
1. Закон РК "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
2. Правила присвоения кадастрового номера первичным и вторичным объектам недвижимости.
3. Методические, нормативные и инструктивные материалы по вопросам учета, технической инвентаризации и регистрации недвижимого имущества.

4. Ғимараттардың, құрылыстардың техникалық, сәйкестендірме сипаттарын анықтау әдісі.
5. Функционалдық тағайындау бойынша ғимараттар мен құрылымдардың сыныптамасы.
4 еңбек функциясы
Құрылымдар мен құрылыстарды және (немесе) олардың құрамдас бөліктеріне мемлекеттік техникалық тексеру саласында жұмыстарды үйлестіру және бақылау
Шеберлігі мен дағдылары:
1. Кәсіпорын бөлімшелерінің қызметін бақылау.
2. Құрылымдар мен құрылыстардың техникалық күйі мен құрамын көрсететін құжаттаманы әзірлеу.
3. Техникалық құжаттаманы жүргізуге бақылауды жүзеге асыра білу.
4. Құрылымдар мен құрылыстарды техникалық түгендеу мен тіркеу мәселелері бойынша заң және жеке тұлғаларға консультация беру.
5. Заң құжаттарымен құқықтық талдау жасау.
6. Архитектура органдарына рұқсатсыз салынған объектілер туралы хабарлама, қорытындылар дайындай білу.
7. Жазбаша шағымдарды бақылау.
8. Құқықтық кадастрға деректерді енгізуді бақылау.
9. Жылжымайтын мүліктің құқықтық кадастрына деректерді жүргізе білу.
10. Клиенттермен тапсырыс бойынша қызметтерді орындау мерзімін сақтау дағдысы.
Білімдері:
1. Құрылымдар мен құрылыстардың құрамы мен техникалық күйіне мемлекеттік қадағалауды қамтамасыз ету бойынша заңнамалық және өзге нормативтік құқықтық актілер.
2. Жылжымайтын мүлікті есепке алу, техникалық түгендеу мен тіркеу және олармен мәміле бойынша әдістемелік және нұсқаулық материалдар.
3. Белгіленген құжаттаманы әзірлеу, жүргізу мен сақтау тәртібінің құрлыстық нормалары және ережелері.
4. Менеджменттің негізгі заңдары мен заңдылықтары, олардың талаптары, ұйым менеджментінде оларды көрсету және пайдалану нысандары.
5. Менеджмент тиімділігінің мәні мен мазмұны, ұйымның басқару қызметінің тиімділігімен оның өзара байланысы, жобалардың тиімділігін бағалаудың негізгі тәсілдері.
6. Ұйымда басқару, оның еңбегінің сипаты мен мазмұны жөніндегі менеджмент негізі.
Жеке құзыреттерге талаптар
Проблемаларды тиімді шешу
Логикалық қабілеттері
Талдамалық қабілеттері
Салалық біліктілік шеңберінде басқа кәсіптермен байланысы
2141
2141
Құрылысты қадағалау жөніндегі инженер
Техникалық қадағалау жөніндегі инженер
Кәсіби стандарттың техникалық деректері
Әзірленді
"ҚР ЕХӘҚМ ЕҚРҒЗИ" РМҚК
Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы
1 нұсқа, 2014 жыл
Болжамды қайта қарастыру күні
2017 жыл

4. Метод определения технических, идентификационных характеристики зданий, сооружений.
5. Классификация зданий и сооружений по функциональному назначению.
Трудовая функция 4
Координация и контроль работы в области государственного технического обследования строений, сооружений и (или) их составляющих
Умения и навыки:
1. Контролировать деятельность подразделений предприятия.
2. Разрабатывать документацию, отражающую состав и техническое состояние строений и сооружений.
3. Умение осуществлять контроль за ведением технической документации.
4. Давать консультации юридическим и физическим лицам по вопросам технической инвентаризации и регистрации строений и сооружений.
5. Делать правовые анализы с юридическими документами.
6. Уметь подготавливать заключения, сообщения о самовольно возведенных объектах в органы архитектуры.
7. Контроль на письменные жалобы.
8. Контролировать введение данных в правовой кадастр.
9. Умение вести данные в правовой кадастр недвижимого имущества.
10. Навык соблюдения срока выполнения услуг по заказу клиентами.
Знания:
1. Законодательные и иные нормативные правовые акты по обеспечению государственного надзора за составом и техническим состоянием строений и сооружений.
2. Методические и инструктивные материалы по учету, технической инвентаризации и регистрации недвижимого имущества и сделок с ним.
3. Строительные нормы и правила порядок разработки, ведения и хранения установленной документации.
4. Основные законы и закономерности менеджмента, их требования, формы их проявления и использования в менеджменте организации.
5. Сущность и содержание эффективности менеджмента, ее взаимосвязь с эффективностью управленческой деятельности организации, основные подходы к ее оценке эффективности проектов.
6. Основа менеджмента по управлению в организации, характер и содержание его труда.
Требования к личностным компетенциям
Эффективное решение проблем
Логические способности
Аналитические способности
Связь с другими профессиями в рамках Отраслевой рамки квалификаций
2141
2141
Инженер по надзору за строительством
Инженер по техническому надзору
Технические данные Профессионального стандарта
Разработано
РГКП "РНИИОТ МТСЗН РК"
Номер версии и год выпуска
Версия 1, 2014 год
Дата ориентировочного пересмотра
2017 год