Сот сараптамаларының күрделілік санаттарын айқындау және күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 46 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 20 ақпанда № 10306 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 27 наурыздағы № 303 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің 27.03.2017 № 303 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" 2010 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу және олардың күрделілік санаттарын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамасы орталығы осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және оның заңнамада белгіленген тәртіппен ресми түрде жариялануын қамтамасыз етсін.
3. "Күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу және олардың күрделілік санаттарын айқындау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2010 жылғы 20 сәуірдегі № 123 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6228 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2010 жылғы 30 қарашада № 506-512 (26355), Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында 2010 жылғы, № 15 (тираждың шығу күні 2010 жылғы 25 қараша) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 26 қаңтардағы
№ 46 бұйрығымен бекітілген
Сот сараптамаларының күрделілік санаттарын айқындау және күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу қағидалары
1. Осы Сот сараптамаларының күрделілік санаттарына айқындау және күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Қазақстан Республикасындағы сот-сараптама қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 20 қаңтардағы Заңының 25-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности и определения категорий сложности судебных экспертиз
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 февраля 2015 года № 10306. Утратил силу приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра юстиции РК от 27.03.2017 № 303 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности и определения категорий сложности судебных экспертиз.
2. Центру судебной экспертизы Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в порядке, установленном законодательством.
3. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 апреля 2010 года № 123 "Об утверждении Правил исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности и определения категорий сложности судебных экспертиз" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6228, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 11 ноября 2010 года № 303-305 (26364-26366), Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан 2010 года, № 15 (дата выхода тиража 25 ноября 2010 года)).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Б. Имашев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 26 января 2015 года № 46
Правила исчисления сроков производства судебных экспертиз в
зависимости от категории их сложности и определения категорий
сложности судебных экспертиз
1. Настоящие Правила исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности и определения категорий сложности судебных экспертиз (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 20 января 2010 года "О судебно-экспертной деятельности в Республике Казахстан".

2. Осы Қағида сот сараптамаларының күрделілік санаттарына айқындаудың жалпы критерийлерін және күрделілік санаттарына қарай сот сараптамаларын жүргізу мерзімдерін есептеу тәртібін айқындайды.
3. Сот-сараптамасы зерттеулері күрделілік дәрежесі бойынша 4 санатқа бөлінеді:
1) жай – зерттеудің көп еңбек сіңіруді қажет ететін әдісін қолдануды талап етпейтін, жүргізу мерзімі 5 тәуліктен аспайтын күрделі емес объектілер бойынша стандартты;
2) күрделілік дәрежесі орташа - объектілердің сапалық және сандық сипаттамалары, сондай-ақ сот сараптамасы зерттеулерінің қолданылатын әдістемелері, жүргізу мерзімі 20 тәулікке дейін, белгілі бір уақыт шығынын талап етпейді;
3) күрделі – ұзақ және көп ғылыми еңбек сіңіруді қажет ететін, аспаптық әдістерді қолдануды, оқиға орнына шығумен байланысты алынған нәтижелерді терең талдауды талап ететін, көп объектілі (3 объектіден көп немесе істің 250 парағынан көп), көп сұрақтары бар жүргізу мерзімі 30 тәулікке дейінгі сот-сараптамалық зерттеулер;
4) аса күрделі – жаңа объектілердің өзіне ғана тән, стандартты емес, сондай-ақ әдістемелік және ұйымдастырушылық жағынан күрделендірілген, соның ішінде ахуалдық міндеттерді шешу жөніндегі жүргізу мерзімі 30 тәулікке дейінгі зерттеулер.
4. Сот сараптамасын жүргізу мерзімі сот сараптамасы органы, сот-сараптама қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын тұлға сот сараптамасын тағайындау туралы қаулыны (ұйғарымды) және оның объектілерін өндірісіне қабылдаған күннен бастап есептеліп, оларды кеңсеге тапсырылған күнімен аяқталады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 20.11.2015 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Сот сараптамасын жүргізу мерзімі келесі жағдайларда тоқтатылады, егер:
1) сараптама тағайындау туралы қаулыда (анықтама) келтірілген материалдардың барлағы немесе жетіспейтін бөлігі келіп түспесе;
2) сарапшы сараптама тағайындаған органға:
өзіне қосымша материалдарды беру туралы;
заттай дәлелдемелерді жоюға немесе бұзуға өтініш мәлімдесе;
3) сараптама жүргізуге кіріскен сарапшы біршама жұмыс уақытын талап ететін басқа іс бойынша сот отырысына қатысса;
4) сарапшы басқа себептермен (іссапар, жұмысқа жарамсыздық) болмаса және материалдарды басқа сарапшыға тапсыруға кедергі келтіретін себептер болса;
5) ұсынылған материалдар өзге түрдегі сараптама жүргізіп жатқан басқа сарапшыда болса.

2. Настоящие Правила определяют общие критерии определения категорий сложности судебных экспертиз, порядок исчисления сроков производства судебных экспертиз в зависимости от категории их сложности и определения категорий сложности судебных экспертиз.
3. Судебно-экспертные исследования по степени сложности делятся на четыре категории:
1) простые - стандартные, по несложным объектам, не требующие использования трудоемких методов исследования со сроком производства до 5 суток;
2) средней степени сложности - при которых качественные и количественные характеристики объектов, а также используемые методики судебно-экспертных исследований требуют определенных временных затрат со сроком производства до 20 суток;
3) сложные - судебно-экспертные исследования, требующие применения длительных и наукоемких, инструментальных методов, глубокого анализа полученных результатов, связанные с выездом на место происшествия, многообъектные (более 3 объектов или более 250 листов дела), с большим количеством вопросов со сроком производства до 30 суток;
4) особо сложные - оригинальные, нестандартные исследования новых объектов, а также усложненные в методическом и организационном отношении, в том числе по решению ситуационных задач со сроком производства до 30 суток.
4. Срок производства экспертизы исчисляется со дня принятия органом судебной экспертизы, физическим лицом, осуществляющим судебно-экспертную деятельность на основании лицензии, к производству постановления (определения) о назначении судебной экспертизы и ее объектов, а заканчивается в день сдачи их в канцелярию.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра юстиции РК от 20.11.2015 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Срок производства экспертизы приостанавливается в случаях, если:
1) не поступили все или недостающие части материалов, перечисленные в постановлении (определении) о назначении экспертизы;
2) эксперт заявляет ходатайство перед органом (лицом), назначившим экспертизу:
о предоставлении ему дополнительных материалов;
о разрешении на повреждение или уничтожение вещественных доказательств;
3) эксперт, приступивший к производству экспертизы, участвует в судебном заседании по другому делу, требующих определенных затрат рабочего времени;
4) эксперт отсутствует по иным причинам (командировка, болезнь) и имеется обстоятельство, препятствующее передаче материалов другому эксперту;
5) представленные материалы находятся у другого эксперта, производящего по ним экспертизу иного вида.

6. Ерекше жағдайларда сот сараптамасын жүргізу мерзімін 30 тәуліктен астам ұзартуды сот сараптамасы органы басшысының дәлелді өтініші бойынша сараптама тағайындаған орган (адам) жүзеге асырады.
7. Егер осы Қағидаға қосымшада кешенді, қайталама, комиссиялық сараптамаларын жүргізу кезінде шешілетін сұрақтарды аса күрделі санатына жатқызу көзделмеген болса, онда ол сараптамалар күрделі санатына жатқызылады.
8. Сот-сараптамасы зерттеулерінің түрлері бойынша сот сараптамаларының күрделілік санаттары осы Қағидаға қосымшада келтірілген.
Күрделілік санаттарына қарай сот
сараптамаларын жүргізу мерзімдерін
есептеу және олардың күрделілік
санаттарын айқындау қағидасына
қосымша
Сот-сараптамасы зерттеулерінің түрлері бойынша сот сараптамаларының күрделілік санаттары
1. Құжаттардың сот сараптамасы
1. Жазу мен қолтаңбаны сот-сараптамалық зерттеу:
1) жай:
егер жазба және қолтаңба жазуын іске асыру, жекелеген объектілерді зерттеу кезіндегі табиғи және жасанды "тайдыратын" факторлармен шартталған, құрамында өзгеше орындаудың белгілері болмаған жағдайдағы нақты тепе-теңдікті анықтауға (алып тастауға);
топтық қатыстылықты анықтауға (бір немесе бірнеше тұлғаның орындау фактісі);
қимыл жүйесі дағдысының дәрежесі мен кемелдік дәрежесі бойынша мүмкін немесе болжамды орындаушыны алып тастауға бағытталған идентификациялық.
2) күрделілік дәрежесі орташа:
егер жазба және қолтаңба жазуын іске асыру, көптеген жазба объектілерін және бірнеше болжамды орындаушыларды зерттеу кезінде, сарапшыға анықтау қиындық (еліктеу) туғызбайтын өзгеше жағдайлардың әсер етуімен шартталған, құрамында өзгеше орындаудың белгілері бар нақты тепе-теңдікті анықтауға бағытталған идентификациялық.
3) күрделі:
жеке сараптамалық әдістемелерді қолдануды талап ететін идентификациялық және диагностикалық:
сандық хаттарды зерттеу, уақыт алшақтығымен жазылған қолжазбалық мәтінді зерттеу;
әдейі өзгертумен байланысты емес, қолжазбаны өзгеше орындауды зерттеу;
жылдам жазу тәсілімен әдейі өзгертіп жазумен орындалған қолжазбалық мәтінді зерттеу;
басқа адамның жазуына еліктеумен орындалған қолжазбалық мәтінді зерттеу;
аурушаң күйде, алкогольдік мас болу жағдайында, автожалғандық жасау жолымен, болжамды орындаушының нақты адамның атынан, ойдан құрастырылған адамның атынан орындалған қолжазбалық мәтінді зерттеу.
4) аса күрделі:
жеке сараптамалық әдістемелерді (ұқсас жазуларды зерттеу, сол қолмен орындалған қолжазба мәтіндерін зерттеу, баспа шрифтіне еліктеп және арнайы шрифтермен орындалған қолжазба мәтіндерін зерттеу, жазуы бойынша адамның қасиеттерін анықтау);
ықтималды-статистикалық мөлшерлік (үлгілік) әдістерді талап ететін идентификациялық, диагностикалық және жіктеушілік міндеттер (қысқа және жай (әріптік және сандық) жазбаларды және сарапшының анықтауына қиындық туғызатын және ішкі сенімін қалыптастыру мен мөлшерлік әдісті қолдану кезінде қорытындыны ресімдеуге айтарлықтай уақыт шығындарын талап ететін, әдейі өзгертумен байланысты және байланысты емес, ерекше жағдайларда орындалған қолтаңбаларды зерттеу).

6. В исключительных случаях продление срока производства судебной экспертизы свыше 30 суток осуществляется органом (лицом), назначившим экспертизу, по мотивированному ходатайству руководителя органа судебной экспертизы.
7. Комплексные, повторные и комиссионные экспертизы относятся к категории сложных, если Приложением к настоящим Правилам не предусмотрено отнесение решаемых при их производстве вопросов к категории особо сложных.
8. Категории сложности судебных экспертиз по видам судебно-экспертных исследований приведены в приложении к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам исчисления сроков
производства судебных экспертиз
в зависимости от категории их
сложностии определения
сложности судебных экспертиз
Категории сложности судебных экспертиз по видам
судебно-экспертных исследований
1. Судебная экспертиза документов
1. Судебно-экспертное исследование почерка и подписей:
1) простые:
идентификационные, направленные на установление (исключение) конкретного тождества при условии, если почерковая и подписная почерковая реализации не содержат признаков необычного выполнения, обусловленных естественными и искусственными "сбивающими" факторами, при исследовании единичных объектов;
установление групповой принадлежности (факт выполнения одним или разными лицами);
исключение возможного или предполагаемого исполнителя по степени выработанности и степени совершенства системы движений.
2) средней степени сложности:
идентификационные, направленные на установление (исключение) конкретного тождества при условии, если почерковая и подписнаяпочерковая реализации содержат признаки необычного выполнения, обусловленные влиянием необычных условий, установление которых не вызывает у эксперта затруднений (подражание), при исследовании множественных почерковых объектов и нескольких предполагаемых исполнителей.
3) сложные:
идентификационные и диагностические, требующие применения частных экспертных методик:
исследование цифрового письма, исследование рукописных текстов, выполненных с разрывом во времени;
исследование необычного выполнения рукописей, не связанных с намеренным изменением;
исследование рукописных текстов, выполненных намеренно измененным почерком скорописным способом;
исследование рукописных текстов, выполненных с подражанием почерку другого лица;
исследование подписей, выполненных в болезненном состоянии, в состоянии алкогольного опьянения, путем автоподлога, от имени конкретного лица предполагаемым исполнителем, от имени вымышленных лиц.
4) особо сложные:
идентификационные, диагностические и классификационные задачи, требующие применения частных экспертных методик (исследование сходных почерков, исследование рукописных текстов, выполненных левой рукой, исследование рукописных текстов, выполненных с подражанием печатному шрифту и специальными шрифтами, установление свойств личности по почерку);
вероятностно-статистических количественных (модельных) методов (исследование кратких и простых записей (буквенных и цифровых) и подписей, выполненных в необычных условиях, связанных и не связанных с намеренным изменением, установление которых вызывает у эксперта затруднения и требует значительных временных затрат на формирование внутреннего убеждения и на оформление заключения при использовании количественного метода).

2. Құжаттарды сот-техникалық зерттеу:
1) жай:
ақша белгілерін және құнды қағаздардың басқа да түрлерін, құжаттарды, бланктерді және басқа да баспа өнімдерін диагностикалық зерттеу;
зерттеудің еңбекті көп талап ететін әдістерін қолдануды қажет етпейтін, қиын емес (дәстүрлі) объектілердің (үштен көп емес) салыстырмалы үлгілері болған жағдайда жүргізілетін, мөрлердің, штамптардың баспа-таңбаларын идентификациялық зерттеулер;
компьютерлік және көшіру-көбейту техникасында дайындалған құжаттарды диагностикалық зерттеу;
компостерлік белгілерді, кассалық чектерді және басқа да құралдарды диагностикалық зерттеу.
2) күрделілік дәрежесі орташа:
құжаттардағы (3 объектіден артық) мөрлердің, штамптардың баспа-таңбаларын және шешілетін сұрақтарының саны 3-тен көп болғандағы диагностикалық және идентификациялық зерттеу;
бастапқы мазмұны өзгертілген құжаттарды зерттеу;
фотосуреттің, марканың қайта жабыстырылғанын және жекелеген үзінділерді (беттерді) жабыстыруды анықтау мақсатындағы құжаттарды зерттеу;
құйылған, сызылған, сөнген және басқа да оқылмайтын мәтіндердің мазмұнын анықтау жөніндегі зерттеулер;
құжаттардың машинамен басылған мәтіндерін диагностикалық және идентификациялық зерттеу;
толықтырып басуды анықтау; компостерлік белгілерді, кассалық чектерді және басқа да құралдарды, олардағы белгілердің қандай-да бір өзгерісін анықтау мақсатындағы диагностикалық зерттеу.
3) күрделі:
шешілетін міндеттердің, сұрақтардың көп мөлшері бар көп объектілі сараптамалар;
хаттың материалдарын, зерттелетін объектілерді дайындауға пайдаланылған бояуларды, қағазды, басқа да құрылғылар мен аппараттық қондырғыларды жіктеушілік және идентификациялық зерттеу;
реквизиттерді (баспа қондырғыларын пайдалану арқылы алынған баспа мәтіндерін, машинамен басылған мәтіндерді, мөрлер мен штамптардың баспа-таңбаларын, қолжазба жазуларын/қолтаңбаларды) түсіру мерзімінің ескілігін анықтау жөніндегі зерттеулер;
орындаушыны (мәтінді бір немесе әртүрлі адам басқанын) және құжат данасын (бір уақытта басылып шыққан даналар саны, бетбелгі саны) анықтау жөніндегі машинамен басылған мәтіндерді зерттеу;
компьютерлік, көшіру-көбейту техникасында және факсимильді аппараттарда дайындалған құжаттарды идентификациялық зерттеулер;
әртүрлі құжаттардың құрамдас бөліктерінен құрастыру әдісімен, олардың мазмұнын өзгерту мақсатында құжаттарды зерттеу;
қиылысатын жіңішке сызықтарды салудың хронологиялық тізбектілігін зерттеу;
өртелген құжаттарды зерттеу (өртенген құжаттың беттеріндегі жазбалардың мазмұнын анықтау; өртенген құжаттың түрін анықтау);
бланктерді және басқа да баспа өнімдерін (баспа нысанының түрін анықтау, баспа үлгісін әзірлеу үшін бір түпнұсқаны қолдану) идентификациялық зерттеу;
баспа басылымдары мен құжаттардың түптелуін зерттеу;
зерттеуге ұсынылған чектерге (телеграммаларға) басылған компостерлік белгілерді, кассалық чектерді және басқа да құралдарды зерттеу (бақылау-кассалық машинаның (телеграфтық аппараттың) нұсқасы мен моделін анықтау);
кассалық чектердің (жеделхаттардың) басылу уақытын идентификациялық және салыстырмалы зерттеу;

2. Судебно-техническое исследование документов:
1) простые:
диагностические исследования денежных знаков и иного вида ценных бумаг, документов, бланков и иной полиграфической продукции;
идентификационные исследования оттисков печатей, штампов, проводимые при наличии сравнительных образцов по несложным (традиционным) объектам (не более трех), не требующим использования трудоемких методов исследования;
диагностические исследования документов, изготовленных на компьютерной и копировально-множительной технике;
диагностические исследования компостерных знаков, кассовых чеков и иных средств.
2) средней степени сложности:
диагностические и идентификационные исследования оттисков печатей, штампов в документах (более 3-х объектов) и количеством решаемых вопросов более 3-х;
исследование документов с измененным первоначальным содержанием;
исследование документов с целью установления переклейки фотокарточки, марки или вклеивание отдельных фрагментов (листов);
исследования по установлению содержания залитых, зачеркнутых, угасших и иных нечитаемых текстов;
диагностические и идентификационные исследования машинописных текстов документов;
установление допечатки;
исследование компостерных знаков, кассовых чеков и иных средств, с целью установления каких-либо изменений обозначений в них.
3) сложные:
многообъектные экспертизы с большим количеством решаемых задач, вопросов;
классификационные и идентификационные исследования материалов письма, краски, бумаги, других приспособлений и аппаратных устройств, использованных для изготовления изучаемых объектов;
исследования по установлению давности нанесения реквизитов (печатных текстов, полученных с использованием распечатывающих устройств, машинописных текстов, оттисков печатей и штампов, рукописных записей/подписей);
исследование машинописных текстов по определению исполнителя (одним или разными лицами напечатан текст) и экземпляра документа (количество одновременно отпечатанных экземпляров, количество закладок);
идентификационные исследования документов, изготовленных на компьютерной, копировально-множительной технике и факсимильных аппаратах;
исследования документов с целью изменения их содержания путем монтажа из составных частей разных документов;
исследование хронологической последовательности нанесения пересекающихся штрихов;
исследование сожженных документов (установления содержания записей на листах сожженного документа, определение вида сожженного документа);
идентификационные исследования бланков и иной полиграфической продукции (определение вида печатной формы, использования одного оригинала для изготовления печатной формы);
исследование брошюровки полиграфических изданий и документов;
исследование компостерных знаков, кассовых чеков и иных средств (определение типа и модели контрольно-кассовой машины (телеграфного аппарата), на которой отпечатаны представленные на исследование чеки (телеграммы);
идентификационное и сравнительное исследование времени печатания кассовых чеков (телеграмм).

4) аса күрделі:
ұзақ және еңбекті көп қажет ететін аспапты тәсілдерді қолдануды, оқиға орнына шығумен байланысқан алынған нәтижелерді терең талдауды талап ететін, көп объектілі, сұрақтар саны көп зерттеулер;
кешенді, коммиссиялық, қайталама сараптамалар;
ахуалдық міндеттерді шешу жөніндегі зерттеулер;
дәстүрлі емес әдістерді, басқа мекемелердің базасын пайдалануды, сырттан мамандарды тартуды талап ететін сараптамалық міндеттерді шешу.
3. Сот-автортану зерттеуі:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
жазбаша сөз белгілерін әдейі өзгертусіз құрастырылған мәтіннің авторын анықтау;
біртұтас мәтінді құрайтын мәтін фрагменттерінің авторын анықтау;
2) күрделі:
басқа тілдің жазбаша сөзінің белгілеріне еліктеумен орындалған мәтіннің авторын анықтау;
басқа адамның жазбаша сөзінің белгілеріне еліктеумен орындалған мәтіннің авторын анықтау;
өзгеше күйде орындалған мәтіннің авторын анықтау;
3) аса күрделі:
басқа тілдің жазбаша сөзінің белгілеріне еліктеумен орындалған мәтіннің авторын анықтау (10 парақтан асатын көлемде);
басқа адамның жазбаша сөзінің белгілеріне еліктеумен орындалған мәтіннің авторын анықтау (10 парақтан асатын көлемде);
өзгеше күйде орындалған мәтіннің авторын анықтау.
2. Сот портреттік сараптама
4. Тұлғаның бейнелерін зерттеу:
1) күрделі:
ұсынылған фотосуреттерде, негативтерде, үлдір кадрларында және басқа да тасымалдаушыларда тіркелген адамдарды дифференциалау жөніндегі зерттеулер;
2) аса күрделі:
ұсынылған фотосуреттерде, негативтерде, үлдір кадрларында және басқа да тасымалдаушыларда тіркелген нақты бір адамның ұқсастығын анықтау жөніндегі идентификациялық зерттеулер.
5. Жануарлардың бейнелерін сыртқы белгілері бойынша зерттеу:
аса күрделі:
жануарларды (жануарлардың мәйіттерін) фотосуреттердегі, негативтердегі, үлдір кадрларындағы және басқа да тасымалдаушылардағы бейнелер бойынша идентификациялық зерттеу.
6. Жануарлардың ен-таңбаларының бейнелерін зерттеу:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
жануарда (бөлінген бөліктерінде) ен-таңбаларының болуын (болмауын), олардың орналасуын, пішінін, суретін және т.б. анықтау;
жануарға (оның бөліктеріне) ен-таңбаларды салу тәсілін анықтау.
2) күрделі:
жануардағы ен-таңбалар бойынша белгі салу құралын идентификациялық зерттеу (белгі салу құралын ұсына отырып және ол жоқ болғанда).
3. Сот бейнефонографиялық сараптама
7. Сот-сарапшылық бейнефонографиялық зерттеу:
1) күрделі:
әңгіме мәтінінің сөзбе-сөз мазмұнын анықтау (15 минутқа дейінгі дыбыс жазбасынан);
адамның даусы мен сөздерін идентификациялық зерттеу (1 дикторға);
негізгі дыбыс жазбасына ілеспе дыбыстардың шығу көзі мен сипатын анықтау жөніндегі зерттеулер (15 минутқа дейін);
монтаждау фактісінің бар/жоғын анықтау (1 зерттеу фонограммасынан);
диагностикалық міндеттерді шешу (15 минутқа дейінгі дыбыс жазбасынан);
жіктеушілік міндеттерді шешу (15 минутқа дейінгі дыбыс жазбасынан);

4) особо сложные:
исследования, требующие применения длительных и трудоемких инструментальных методов, глубокого анализа полученных результатов, связанных с выездом на место происшествия, многообъектные, с большим количеством вопросов;
комплексные, комиссионные, повторные экспертизы;
исследования по решению ситуационных задач;
решение экспертных задач, требующих использования нетрадиционных методов, базы иных учреждений, привлечения специалистов извне.
3. Судебно-автороведческое исследование:
1) средней степени сложности:
установление автора текста, составленного без намеренного искажения признаков письменной речи;
установление автора фрагментов текстов, составляющих единый текст;
2) сложные:
установление автора текста, выполненного с подражанием признакам письменной речи другого языка;
установление автора текста, выполненного с подражанием признакам письменной речи другого лица;
установление автора текста, выполненного в необычном состоянии;
3) особо сложные:
установление автора текста, выполненного с подражанием признакам письменной речи другого языка (объемом более 10 листов);
установление автора текста, выполненного с подражанием признакам письменной речи другого лица (объемом более 10 листов);
установление автора текста, выполненного в необычном состоянии.
2. Судебная портретная экспертиза
4. Исследование изображений лиц:
1) сложные:
исследования по дифференциации лиц, зафиксированных на представленных фотоснимках, негативах, кадрах пленки и других носителях;
2) особо сложные:
идентификационные исследования по установлению тождества конкретного лица, запечатленного на представленных фотоснимках, негативах, кадрах пленки и других носителях.
5. Исследование изображений животных по внешним признакам:
особо сложные:
идентификационные исследования животных (трупов животных) по изображениям на фотоснимках, негативах, кадрах пленки и других носителях.
6. Исследование изображений знакоотличий животных:
1) средней степени сложности:
установление наличия (отсутствия) на животном (разделенных частях) знакоотличий, их месторасположения, формы, рисунка и прочие;
установление способа нанесения знакоотличий на животном (его части);
2) сложные:
идентификационные исследования орудий метки по знакоотличиям, имеющимся на животном (с представлением орудия метки и в его отсутствие).
3. Судебная видеофонографическая экспертиза
7. Судебно-экспертное видеофонографическое исследование:
1) сложные:
установление дословного содержания текста разговора (менее 15 минут звукозаписи);
идентификационные исследования голоса и речи лица (1 диктор);
исследования по определению источника и характера звуков, сопутствующих основной звукозаписи (менее 15 минут);
установление факта наличия/отсутствия монтажа (1 исследуемая фонограмма);
решение диагностических задач (менее 15 минут звукозаписи);
решение классификационных задач (менее 15 минут звукозаписи).

2) аса күрделі:
әңгіме мәтінінің сөзбе-сөз мазмұнын анықтау (15 минуттан аса дыбыс жазбасынан);
адамның даусы мен сөздерін идентификациялық зерттеу (2 және одан аса дикторларға);
негізгі дыбыс жазбасына ілеспе дыбыстардың шығу көзі мен сипатын анықтау жөніндегі зерттеулер (15 минуттан асатын дыбыс жазбасынан);
монтаждау фактісінің бар/жоғын анықтау (1 зерттеу фонограммасынан артық);
диагностикалық міндеттерді шешу (15 минуттан асатын дыбыс жазбасынан);
жіктеушілік міндеттерді шешу (15 минуттан асатын дыбыс жазбасынан).
4. Сот фототехникалық сараптама
8. Фотографиялық бейнелерді зерттеу:
1) күрделі:
суретті дайындау тәсілін анықтау бойынша (фотографиялық технологияның ережелерін сақтау), түсірілім шарттарына (анықтық, айқындық, жарықтың болуы, суреттің ракурсы, кедергілердің болуы, тәулік уақыты) жататын жағдайларды анықтау жөніндегі зерттеулер;
бейнежазбаға жазылған заттардың жекелеген сипаттамаларын (түстік, сандық белгілерін және т.б.) анықтау мен табу жөніндегі зерттеулер;
позитив бойынша негативті идентификациялық зерттеулер;
оператордың, түсірілімді жүргізуші адамның кәсіби дағдысын, біліктілігін анықтау жөніндегі зерттеулер.
2) аса күрделі:
суретте бейнеленген заттардың көлемін және олардың ара қашықтығын анықтау жөніндегі зерттеулер;
түсірілім аппаратурасын, техникалық құралдарды (ұлғайтқыш, жиектеме, кескіш) идентификациялық зерттеулер;
бейнежазбаға түсіріп алынған әрекеттердің мазмұнын анықтау мен олардың мағыналық мазмұнын бағалау жөніндегі зерттеулер;
идентификациялық деңгейді зерттеу (екі немесе одан да көп жазбада, фотосуретте бейнеленген заттарды, құрылыстарды, үй-жайларды, жер телімін идентификациялау);
жүргізілген әрекеттердің мағынасы мен мазмұнын анықтау мақсатында жедел іздестіру шараларын жүргізу кезінде түсірілген бейнематериалдарды зерттеу;
бейнежазбада бейнеленген заттардың қолдану мақсатын анықтау жөніндегі зерттеулер;
бейнесуреттің дайындалу уақытын (ескілігін) анықтау жөніндегі зерттеулер және оңып кеткен бейнені қалпына келтіру;
бейнежазбада көрсетілген заттардың көлемі мен олдардың ара қашықтығын анықтау жөніндегі зерттеулер;
бейнелердің монтажын анықтау жөніндегі зерттеулер, бейнесуреттер бойынша болған оқиғаның жағдайларын зерттеу (ЖКО, тінту және басқалары).
5. Сот-трасологиялық сараптамасы
9. Сот сарапшылық трасологиялық зерттеу
1) жай:
мүшеленудің жалпы сызығы болған кездегі біртұтас бүтінді бөлшектері бойынша анықтау;
аяқ пен қол іздерінің жарамдылығына зерттеу; объектілерді суық қару түріне жатқызу мақсатында зерттеу.
2) күрделілік дәрежесі орташа:
объектілердегі зақымдардың пайда болу механизмін анықтау;
жекелеген бөлшектердің нақты бір көлік құралына жататындығын анықтау;
объектілерді дайындау тәсілін анықтау;
іздерді қалдырған көлік құралының моделін анықтау мақсатында киімдегі протектор іздерін зерттеу;
металдану іздерін зерттеу;

2) особо сложные:
установление дословного содержания текста разговора (более 15 минут звукозаписи);
идентификационные исследования голоса и речи лиц (2-х и более дикторов);
исследования по определению источника и характера звуков, сопутствующих основной звукозаписи (более 15 минут);
установление факта наличия/отсутствия монтажа (более 1 исследуемой фонограммы);
решение диагностических задач (более 15 минут звукозаписи);
решение классификационных задач (более 15 минут звукозаписи).
4. Судебная фототехническая экспертиза
8. Исследование фотографических изображений:
1) сложные:
исследования по установлению способа изготовления снимка (соблюдение правил фотографической технологии), установлению обстоятельств, относящихся к условиям съемки (четкость, резкость, наличие освещения, ракурс съемки, наличия помех, времени суток);
исследования по установлению и выявлению отдельных характеристик (цветовых, числовых обозначений и т.п.), запечатленных на видеозаписи предметов;
идентификационные исследования негатива по позитивам;
исследования по определению профессиональных навыков, квалификации оператора, лица производящего съемку.
2) особо сложные:
исследования по установлению размеров, изображенных на снимке предметов и расстояний между ними;
идентификационные исследования съемочной аппаратуры, технических средств (увеличителя, рамки, резака);
исследования по определению содержания запечатленных на видеозаписи действий и оценке их смыслового содержания;
исследования идентификационного уровня (идентификация предметов, строений, помещений, участков местности, запечатленных на двух и более записях, фотоснимках);
исследования видеоматериалов, произведенных в процессе проведения оперативно-розыскных мероприятий, с целью определения смысла и содержания производимых действий;
исследования по определению целевого назначения запечатленных на видеозаписи предметов;
исследования по установлению времени (давность) изготовления фотоснимка и восстановление выцветшего изображения;
исследования по определению размеров запечатленных на видеозаписи предметов и расстояний между ними;
исследования по установлению монтажа изображений, изучение обстоятельств произошедшего события по видеоизображениям (ДТП, обыск и пр).
5. Судебная трасологическая экспертиза
9. Судебно-экспертное трасологическое исследование:
1) простые:
установление единого целого по частям при наличии общей линии расчленения;
исследование на пригодность следов рук и ног;
исследование объектов с целью их отнесения к холодному оружию.
2) средней степени сложности:
установление механизма образования повреждений на объектах;
установление принадлежности отдельных деталей конкретному транспортному средству;
установление способа изготовления объектов;
исследование следов протектора на одежде с целью установления модели оставившего их транспортного средства;
исследование следов металлизации;

3) күрделі:
объектілердегі зақымдарды түсірген заттың түрі мен типін анықтау мақсатында зерттеу;
мүшеленудің жалпы сызығы болмаған жағдайдағы біртұтас бүтінді бөлшектері бойынша анықтау;
қол және аяқ іздерін идентификациялық зерттеу;
құлыптардың, бақылау және құлыптанатын құрылғылардың жарамдылығы және кілтпен ашылуы мүмкіндігі туралы сұрақты шешу мақсатында олардың механизмдерін зерттеу;
жойылған таңбалау белгілерін зерттеу және анықтау;
нақты көлік құралына тиістілігін анықтау мақсатында фарлардың ыдыратқыштарының сынықтарын зерттеу;
кедергілердегі бұзу іздерін зерттеу;
4) аса күрделі:
оқиға орнына немесе зерттеу объектісіне барып қараумен ұштасатын зерттеулер;
жиынтықтық бүтінді анықтау;
объектіге зақым түсірген затты анықтау мақсатында идентификациялық зерттеу;
зақым келтіру сәтіндегі жәбірленушінің орналасу орнын анықтау;
тасымалдаушы-объектідегі қан іздерінің пайда болу механизмін анықтау жөніндегі зерттеу;
ахуалдық деңгейдегі сұрақтарды шешуге байланысты және тәжірибелер жүргізуді, модельдеуді қажет ететін ведомствоаралық кешенді сараптамалар.
6. Сот-баллистикалық сараптамасы
10. Сот-сараптамалық баллистикалық зерттеу:
1) жай:
жіктеушілік және диагностикалық міндеттерді (түрі, типі, маркасы, моделі, дұрыстығы мен атуға, атыс жасауға жарамдылығы, қарудың 5 бірлігіне дейінгі немесе әр түрінен 10 данаға дейінгі мөлшердегі бытыраның 5 түрі бар аз объектілі) шешу мақсатында қарудың дайындалу тәсілін (зауыттық, қолдан жасалған) зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
патрондардың құрамын зерттеу (аз объектілі сараптамалар);
зақымдануларды оқ тигенге жатқызу мақсатында зерттеу;
зауыттық тәсілмен жасалған қаруды оқ дәрімен ататынға жатқызу мақсатында зерттеу.
3) күрделі:
оқтар мен гильзалардағы іздер бойынша идентификациялық зерттеулер;
оқ дәрімен ататын қаруға жатқызу мақсатында қолдан жасау тәсілімен дайындалған объектіні зерттеу;
патрон жабдықтарының құрауыштарын зерттеу (қарудың 5 бірлігінен көп немесе патронның 5 түрі бар көп объектілі сараптамалар).
4) аса күрделі:
оқиға орнына немесе зерттеу объектісіне барып қараумен ұштасатын зерттеулер;
оқтағы, бытырадағы, кәртештегі, жабдықтардың құрауыштарындағы іздер бойынша тегіс ұңғылы қаруды идентификациялау мақсатындағы зерттеу;
патрон құрауыштарының біртұтас шығу көзін анықтау;
ату іздері мен жағдаяттарын зерттеу;
зақым келтіру сәтіндегі атқан адам мен жәбірленушінің орналасу орнын анықтау (сот-медициналық сарапшылармен бірлесе отырып кешенді ахуалдық сараптамалар, тәжірибелер жүргізу, модельдеу).

3) сложные:
исследования с целью установления типа и вида предмета, образовавшего повреждение на объекте;
установление единого целого по частям при отсутствии общей линии расчленения, составного целого;
идентификационные исследования следов рук и ног;
исследование механизмов замков, контрольных и запирающих устройств с целью решения вопросов об их исправности и возможности отпирания;
исследование и выявление уничтоженных маркировочных обозначений;
исследование осколков фарных рассеивателей с целью установления принадлежности их конкретному транспортному средству;
исследование следов взлома на преградах.
4) особо сложные:
исследования, сопровождающиеся выездом на место происшествия либо к объекту исследования;
установление комплектного целого;
идентификационные исследования с целью установления предмета, образовавшего повреждение на объекте;
установление положения потерпевшего в момент нанесения повреждения;
исследования по установлению механизма образования следов крови на объектах-носителях;
комплексные межведомственные экспертизы, связанные с решением задач ситуационного уровня и требующие проведения экспериментов, моделирования.
6. Судебная баллистическая экспертиза
10. Судебно-экспертное баллистическое исследование:
1) простые:
исследование способа изготовления оружия (заводской, самодельный) с целью решения классификационных и диагностических задач (вид, тип, марка, модель, исправность и пригодность к стрельбе, производству выстрелов, малообъектные до 5 единиц оружия или 5 видов патронов с количеством до 10 штук каждого вида).
2) средней степени сложности:
исследование состава патронов (малообъектные экспертизы);
исследование повреждений с целью отнесения их к огнестрельным;
исследование оружия, изготовленного заводским способом, с целью отнесения его к огнестрельному;
3) сложные:
идентификационные исследования по следам на пулях и гильзах;
исследование объекта, изготовленного самодельным способом, с целью его отнесения к огнестрельному оружию;
исследование компонентов снаряжения патронов
3) сложные:
идентификационные исследования по следам на пулях и гильзах;
исследование объекта, изготовленного самодельным способом, с целью его отнесения к огнестрельному оружию;
исследование компонентов снаряжения патронов (многообъектные экспертизы свыше 5 единиц оружия или 5 видов патронов);
4) особо сложные:
исследования, сопровождающиеся выездом на место происшествия, либо к объекту исследования;
исследования с целью идентификации гладкоствольного оружия по следам на пуле, дроби, картечи, компонентах снаряжения;
установление единого источника происхождения компонентов патронов исследование следов и обстоятельств выстрела;
установление положения стрелявшего и потерпевшего в момент нанесения повреждения (комплексные ситуационные экспертизы совместно с судебно-медицинскими экспертами, проведение экспериментов, моделирования).

7. Заттар мен материалдардың сот сараптамасы
11. Заттар мен материалдардың сот сараптамасы:
1) жай:
қатпарларды табу мақсатында тасымалдаушы-объектілерді зерттеу;
заттың, қатпарлар заттарын лакты бояу өнімдеріне (ары қарай – ЛБӨ), лакты бояу материалдарына (ары қарай – ЛБМ), полимер материалдарына (ары қарай – ПМ); металдар мен қорытпаларға, мұнай тектес өнімдерге, топыраққа, спирт құрамдас сұйықтарға (ары – СҚС) жатқызу мақсатында оның табиғатын зерттеу;
табиғаты талшықты емес (тырнақ астындағылар, дактиласкопиялық үлдірлер және т.б.) тасымалдаушы-объектілердегі қатпарлардың жекелеген талшықтарын олардың табиғатын және пайда болуы мүмкін көзін анықтау мақсатында зерттеу;
көзге көрінетін күштілігін анықтау мақсатында этил спиртін, арақты зерттеу;
люминесценциялайтын заттардың қатпарларын табу және оларды физикалық сипаттамалары негізінде арнайы химиялық заттарға (ары қарай – АХЗ) жатқызу мақсатындағы тасымалдаушы-объектілерді зерттеу.
2) күрделілік дәрежесі орташа:
табиғаты талшықты объектілерді, аз объектілі, киімнің жекелеген заттарымен шектелген (2-ден көп емес), не аз талшықты құраммен сипатталатын киімді жіктеушілік және идентификациялық зерттеулер;
талшықты материалдардың нысандық мақсатын анықтау мақсатында олардың жанып кеткен қалдықтарын зерттеу;
салмағы 0,1 г дейінгі топырақтан жасалған объектілердің ортақ тектік, топтық қатыстылығын анықтау мақсатында жіктеушілік және идентификациялық зерттеулер;
қолданыстағы жіктемелерге (аз объектілілер – 3 объектіге дейін) сәйкес бұйымдарды нақты текке, түрге жатқызу мақсатында ЛБӨ, ЛБМ, ПМ, металдар мен қорытпаларды СҚС жіктеушілік зерттеу;
АХЗ бір сыныбына, түріне, маркасына жатқызу мақсатында АХЗ идентификациялық зерттеу;
СҚС даярлау тәсілін анықтау;
заттар мен материалдардың сот-сараптамасы (ары қарай – ЗМСС) объектілерінің із жасаушы және із қабылдаушы қабілеттерін, іздердің пайда болу механизмдерін анықтау;
қаптамада көрсетілген табиғатын дәлелдеу мақсатында дәстүрлі емес объектілерді (талдаудың дәстүрлі тәсілдерін қолданып) зерттеу.
3) күрделі:
қолданыстағы жіктемелерге сәйкес бұйымдарды нақты текке, түрге жатқызу мақсатындағы бұйымдардың нақты бір маркасына жатқызу мақсатында ЛБӨ, ЛБМ, ПМ, металдар мен қорытпаларды, СҚС (көп объектілі – 3 объектіден көп), мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын жіктеушілік зерттеу;
жалпы тектік, топтық қатыстылығын анықтау мақсатында ЛБӨ, ЛБМ, ПМ, металдар мен қорытпаларды, мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарын, СҚС идентификациялық зерттеулер;
табиғаты талшықты объектілерді (көп объектілі, киімнің көп талшықты құрамын ескере отырып) тектік, топтық қатыстылығын анықтау мақсатында жіктеушілік және идентификациялық зерттеу;

7. Судебная экспертиза веществ и материалов
11. Судебная экспертиза веществ и материалов:
1) простые:
исследование объектов-носителей с целью обнаружения наслоений;
установление природы вещества, вещества наслоений с целью отнесения его к лакокрасочным покрытиям (далее – ЛКП), лакокрасочным материалам (далее – ЛКМ), полимерным материалам (далее – ПМ), металлам и сплавам, продуктам нефтяной природы, почве, спиртосодержащим жидкостям (далее – ССЖ);
исследование единичных волокон наслоений на объектах-носителях неволокнистой природы (подногтевое содержимое, дактопленки и др.) с целью установления их природы и возможного источника происхождения;
исследование этиловых спиртов, водок с целью установления видимой крепости;
исследование объектов-носителей с целью обнаружения наслоений люминесцирующих веществ и отнесения их к специальным химическим веществам (далее – СХВ) на основании физических характеристик.
2) средней степени сложности:
классификационные и идентификационные исследования объектов волокнистой природы, малообъектные, ограниченные отдельными предметами одежды (не более 2-х), или одежда, характеризующаяся маловолокнистым составом;
исследование сожженных остатков волокнистых материалов с целью установления их целевого назначения;
классификационные и идентификационные исследования с целью установления общей родовой, групповой принадлежности объектов почвенного происхождения весом до 0,1 г.;
классификационное исследование ЛКП, ЛКМ, ПМ, металлов и сплавов, ССЖ с целью отнесения к конкретному роду, виду изделий в соответствии с существующими классификациями (малообъектные до 3 объектов);
идентификационные исследования СХВ с целью отнесения их к одному классу, виду, марке СХВ;
установление способа изготовления ССЖ;
установление следообразующей и следовоспринимающей способности объектов судебной экспертизы веществ и материалов (далее – СЭВМ), механизма образования следов;
исследование нетрадиционных объектов (с применением традиционных методов анализа) с целью подтверждения указанной на упаковке природы.
3) сложные:
классификационное исследование ЛКП, ЛКМ, ПМ, металлов и сплавов, ССЖ (многообъектные более 3 объектов), нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов с целью отнесения к конкретному роду, виду изделий в соответствии с существующими классификациями, с целью отнесения к конкретной марке изделий;
идентификационные исследования ЛКП, ЛКМ, ПМ, металлов и сплавов, нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов, ССЖ с целью установления общей родовой, групповой принадлежности;
классификационные и идентификационные исследования с целью установления родовой, групповой принадлежности объектов волокнистой природы (многообъектные, с учетом многоволокнистого состава одежды);

салмағы 0,1 г-нан жоғары топырақтан жасалған объектілердің жалпы тектік, топтық қатыстылығын анықтау мақсатында жіктеушілік және идентификациялық зерттеу;
белгісіз және дәстүрлі емес объектілерді зерттеу (талдаудың дәстүрлі әдістерін қолдана отырып);
ЗМСС кез келген объектілерін зерттеу кезінде ахуалды модельдеу тәсілін қолдана отырып іздердің пайда болу механизмін анықтау;
екі немесе одан да көп автокөлік құралдарының өзара түйісе әрекеттесу фактісін анықтау жөніндегі кешенді зерттеулер.
4) аса күрделі:
киім жиынтықтарының өзара түйісе әрекеттесу фактісін анықтау;
оқшауланған жер телімін (топырақты-биологиялық-техногендік кешен объектілері (бұдан әрі – ТБТК) анықтау жөніндегі кешенді зерттеулер;
пайда болудың ортақ көзін, біртұтас массаға жататындығын анықтау, бүтінді бөліктері бойынша анықтау мәселелерін шешу мақсатындағы зерттеулер;
зерттеу объектілерінің қылмыстың нақты оқиғаларының жағдайларымен кеңістіктік-уақыттық байланысын анықтау;
талдаудың дәстүрлі емес әдісін қолданып белгісіз және дәстүрлі емес объектілерді зерттеу;
дәстүрлі емес әдістерді, басқа мекемелердің базаларын пайдалануды, сырттан мамандар тартуды қажет ететін сараптамалық міндеттерді шешу;
білімнің әртүрлі саласын қолдана отырып ЗМСС шеңберіндегі кешенді сараптамалар;
ведомствоаралық деңгейде жүргізілетін кешенді сараптамалар.
8. Жол-көлік оқиғасы жағдайлары мен көлік құралдарының сот сараптамасы
12. Жол-көлік оқиғасы жағдайларын сот-сараптамалық зерттеу:
1) жай:
қосымша редакциялау қажеттігі болмаған кезде, бағдарламалық жасақтаманы пайдалана отырып, зерттеліп отырған жол-көлік оқиғасы (бұдан әрі – ЖКО) жағдайлары бойынша мәселелерді автоматты түрде шешу.
2) күрделілік дәрежесі орташа:
қосымша редакциялау және/немесе бағдарламалық жасақтама есепке алмаған мәселелерді шешу қажеттілігі болған кездегі, бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып ЖКО жағдайлары бойынша сұрақтарды автоматтандырылған режимде шешу;
3) күрделі:
оқиға орнына шығумен ұштасатын зерттеулер; автокөлік жолдарының, көлік құралдарының элементтерін зерттеу.
4) аса күрделі:
ЖКО талдау және графикалық/графикалық-талдау тәсілімен немесе күрделі бағдарламалы кешендерде ахуалдарды 2-3 өлшемді модельдеу жолымен қайта құруды қамтитын зерттеулер.
13. Сот-сараптамалық көлік-трасологиялық зерттеу:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
2 көлік құралының және барлық қажетті бастапқы мәліметтердің заттық жағдайда тиісті бекітілуі болған кездегі бастапқы түйісу сәтіндегі көлік құралдарының (ары қарай – КҚ) өзара түйісе әрекеттескен бөліктерін, КҚ соқтығысу бұрышын, өзара орналасуын анықтау мақсатындағы зерттеу;
2 көлік құралының және барлық қажетті бастапқы мәліметтердің заттық жағдайда тиісті бекітілуі болған кездегі бастапқы түйісу сәтіндегі КҚ соқтығысу орнын, олардың жолдың жүріс бөлігінде орналасуын, соқтығысу алдындағы динамикалық күйін, ЖКО динамикасын анықтау мақсатында зерттеу.

классификационные и идентификационные исследования с целью установления общей родовой, групповой принадлежности объектов почвенного происхождения весом более 0,1 г.;
исследование неизвестных и нетрадиционных объектов (с применением традиционных методов анализа);
установление механизма образования следов с использованием методов моделирования ситуации при исследовании любых объектов СЭВМ;
комплексные исследования по установлению факта контактного взаимодействия двух и более автотранспортных средств.
4) особо сложные:
установление факта контактного взаимодействия комплектов одежды;
комплексные исследования по установлению локального участка местности (объекты почвенно-биолого-техногенного комплекса (далее – ПБТК);
исследования с целью решения вопросов установления общего источника происхождения, принадлежности единой массе, установления целого по части;
установление пространственно-временных связей объектов исследования с обстоятельствами конкретного события преступления;
исследование неизвестных и нетрадиционных объектов с использованием нетрадиционных методов анализа;
решение экспертных задач, требующих использования нетрадиционных методов, базы иных учреждений, привлечения специалистов извне;
комплексные экспертизы в рамках СЭВМ, с использованием разных отраслей знания;
комплексные экспертизы, проводимые на межведомственном уровне.
8. Судебная экспертиза обстоятельств
дорожно-транспортных происшествий и транспортных средств
12. Судебно-экспертное исследование обстоятельств дорожно-транспортных происшествий:
1) простые:
автоматизированное решение вопросов по обстоятельствам исследуемого дорожно-транспортного происшествия (далее – ДТП) с использованием программного обеспечения, при отсутствии необходимости дополнительного редактирования;
2) средней степени сложности:
решение вопросов по обстоятельствам ДТП в автоматизированном режиме с использованием программного обеспечения, при необходимости дополнительного редактирования и/либо решения вопросов, не учтенных программным обеспечением;
3) сложные:
исследования, сопровождающиеся выездом на место происшествия;
исследование элементов автомобильных дорог, транспортных средств;
4) особо сложные: исследования, включающие в себя анализ и реконструкцию ДТП графическим/графоаналитическим методом, или путем 2-3-х мерного моделирования ситуации в сложных программных комплексах.
13. Судебно-экспертное транспортно-трасологическое исследование:
1) средней степени сложности: исследование с целью установления взаимодействовавших частей транспортных средств (далее – ТС), угла столкновения ТС, их взаимного расположения в момент первичного контакта при наличии 2-х ТС и всех необходимых исходных данных с надлежащей фиксацией вещной обстановки;
исследование с целью установления места столкновения ТС, их расположения на проезжей части дороги, динамического состояния перед столкновением, динамики ДТП при наличии 2-х ТС и всех необходимых исходных данных с надлежащей фиксацией вещной обстановки.

2) күрделі:
мәліметтер жиынтығы мен заттық жағдайдың тиісті бекітілуі болмаған жағдайда, осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген сұрақтарды шешу мақсатында зерттеу;
КҚ жүргізушісінің маневр (бұрылу/айналу) орындауға кіріскен жолдағы жағдайын анықтау;
3) аса күрделі:
тек бір КҚ (КҚ соқтығысқанда) ғана ұсынылғанда 13-тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген сұрақтарды шешу мақсатындағы зерттеулер;
ЖКО жасалған мезетте көлікті жүргізген адамды анықтау;
жаяу жүргіншінің киімі мен аяқ киіміндегі іздер және оқиға орнындағы іздер бойынша басып кету орнын анықтау;
түйісу сәтіндегі КҚ қатысты жаяу жүргіншінің орны мен жаяу жүргіншінің қозғалыс режимін анықтау.
14. КҚ сот-сараптамалық зерттеу:
1) жай:
аспаптық базаны пайдаланып жүргізу бөлімін сынақтан өткізе отырып, жарамды КҚ техникалық күйін зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
объектілер саны аз болғанда немесе КҚ бөлшектеу қажеттілігі болған кезде жүрмейтін көлік құралының техникалық күйін зерттеу;
3) күрделі:
шамдарды зерттеу;
КҚ бөлшектерінің бұзылу себептерін анықтау мақсатындағы зерттеу (көлік құралдарының түйіндері мен агрегаттарын зертханалық жағдайда бөлшектеу қажеттілігі болмағанда);
4) аса күрделі:
дайындаушы-зауыт белгілеген технологиялық карта мен оны дайындаудың басқа да техникалық шарттары мен талаптарына сай стандарттау мен бөлшекті дайындау шарттарына сәйкестігіне металлографиялық және материалтану зерттеулерін жүргізе отырып түйіндер мен агрегаттарды бөлшектеу қажеттілігі болған кездегі КҚ бөлшектерінің бұзылу себебін анықтау мақсатындағы зерттеу;
КҚ бөлшектерінің бұзылу себептерін анықтау мақсатындағы зерттеу;
ЖКО дейін/алдында орын алған ақаулық пен ЖКО орын алу фактісінің арасындағы себеп-салдарлық байланысты зерттеу.
9. Сот экономикалық сараптама
15. Сот-экономикалық сараптама:
1) жай:
көлемі 20 беттен артық емес, ұсынылған ортақ текті құжаттар негізінде бір есептеуді қолдану арқылы жүргізілген зерттеулер;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
көлемі 100 беттен артық емес, ұсынылған ортақ текті құжаттар негізінде бір-екі есептеуді қолдану арқылы жүргізілген зерттеулер;
3) күрделі:
көлемі 500 беттен артық емес, ұсынылған әртүрлі текті құжаттар негізінде бірнеше есептеуді қолдану арқылы жүргізілген зерттеулер;
4) аса күрделі:
көлемі 500 беттен артық, ұсынылған әртүрлі текті құжаттар негізінде көптеген есептеуді қолдану арқылы жүргізілген зерттеулер;

2) сложные:
исследование с целью решения вопросов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта при отсутствии совокупности сведений и надлежащей фиксации вещной обстановки;
определение положения на дороге, с которого водитель ТС приступил к выполнению маневра (поворота/разворота).
3) особо сложные:
исследование с целью решения вопросов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 13 при представлении только одного ТС (при столкновении ТС);
установление лица, сидевшего за рулем на момент совершения ДТП;
установление места наезда на пешехода по следам на одежде и обуви пешехода и следам на месте происшествия;
установление положения пешехода и режима движения пешехода относительно ТС в момент контакта.
14. Судебно-экспертное исследование ТС:
1) простые:
исследование технического состояния исправных ТС с использованием приборной базы с проведением ходовых испытаний;
2) средней степени сложности:
исследование технического состояния неходовых транспортных средств при малом количестве объектов или необходимости разборки ТС;
3) сложные:
исследование ламп;
исследование с целью установления причин разрушения деталей ТС (при отсутствии необходимости разборки узлов и агрегатов транспортных средств в лабораторных условиях).
4) особо сложные:
исследование с целью установления причин разрушения деталей ТС при необходимости разборки узлов и агрегатов с проведением металлографических и материаловедческих исследований на предмет стандартизации и соответствия условиям изготовления детали, установленных заводом-изготовителем технологической картой и другими техническими условиями и требованиям ее изготовления;
исследование с целью установления причин разрушения деталей ТС;
исследование причинно-следственной связей между обнаруженной неисправностью возникшей до/перед ДТП и фактом наступления ДТП.
9. Судебная экономическая экспертиза
15. Судебная экономическая экспертиза:
1) простые экспертизы:
исследования, проведенные на основании представленной документации общего рода объемом не более 20 страниц с использованием одного расчета.
2) средней степени сложности:
исследования, проведенные на основании представленной документации общего рода объемом не более 100 страниц с использованием одного-двух расчетов.
3) сложные:
исследования, проведенные на основании представленной разнородной документации объемом не более 500 страниц с использованием нескольких расчетов.
4) особо сложными экспертизы:
исследования, проведенные на основании представленной разнородной документации объемом свыше 500 страниц с использованием многочисленных расчетов.

10. Сот тауартану сараптамасы
16. Азық-түлік емес тауарларды сот-сараптамалық тауартану зерттеуі:
1) жай:
1 ден 5 данаға дейінгі бірлі-жарымды объектілердің сандық сипаттамасын (салмағын, толымдылығын және т.б) зерттеу;
бірлі-жарымды объектілердің күнделікті сұраныс тауарларының құндық сипаттамасын зерттеу;
қарапайым объектілерді (күнделікті сұраныс тауарлары) жіктеушілік зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
объектілердің (нарықта таралмаған, арнайландырылған) құнын анықтау;
объектілердің (халық тұтынатын тауарлар (әрі қарай – ХТТ), тұрмыстық техника) тозу дәрежесін анықтау;
сыртқы экономикалық қызметтің (кең таралған объектілердің) тауарлық номенклатурасының (әрі қарай – СЭҚТН) кодын анықтау;
қарапайым объектілердің Мемстандартқа (ары қарай – МСТ) және техникалық шарттарға (бұдан әрі – ТШ) сәйкестігін анықтау;
қарапайым объектілерді (ХТТ, тұрмыстық техника) қалпына келтіру жұмыстарының, ақауын түзетудің, жөндеудің құнын анықтау;
3) күрделі:
10 нан 50 данаға дейінгі бірлі-жарымды объектілердің сандық сипаттамасын (салмақ, жинақ және т.б) зерттеу;
технологиялық құрал-жабдықтардың (тозуды, бұзылуды, зақымдалуды ескерумен және ескерусіз) құнын анықтау;
күнделікті сұраныс объектілерді ұсынылған үлгілерге сәйкестендіру;
тауарлардың сапасы мен толымдылығы бойынша МСТ, ТШ, Халықаралық стандарттар мен басқа да нормативтік құжаттар талабына сәйкестігін/сәйкес еместігін анықтау;
объектілердің атауының, мөлшерінің, салмағының жолдама құжаттамада көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін анықтау;
4) аса күрделі: 21 және одан жоғары күнделікті сұраныс объектілерінің сандық сипаттамасын (салмағын, толымдылығын және т.б) зерттеу;
құрал-жабдықтар мен эксклюзивті объектілердің құнын анықтау;
құрал-жабдықтардың МСТ мен ТШ сәйкестігін анықтау;
бұйымдарды өрттен, су басудан және т.б. кейін зерттеу кезіндегі объектілердің тауарлық түрін жоғалтуын анықтау.
17. Азық-түлік тауарларын сот-сараптамалық тауартану зерттеу:
1) жай:
бірлі-жарымды объектілердің сандық сипаттамасын анықтау;
бірлі-жарымды объектілердің құндық сипаттамасын зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
бірлі-жарымды объектілердің сапалық сипаттамасын анықтау;
тауардың сипаттамасын заттар мен материалдардың сот-сараптамасымен бірге кешенді сараптамаларда зерттеу;
20 атауға дейінгі объектілердің құндық сипаттамасын анықтау.
3) күрделі:
кешендегі азық-түлік тауарларының бірлі-жарымды объектілердің негізі болып табылатын сипаттамаларын анықтау (сапасын, санын, құнын);
21 атаудан тұратын азық-түлік тауарларының құнын анықтау;

10. Судебная товароведческая экспертиза
16. Судебно-экспертное товароведческое исследование непродовольственных товаров:
1) простые:
исследование количественных характеристик объектов (вес, комплектность и т.п.) единичных объектов от 1 до 5 шт;
исследование стоимостных характеристик товаров повседневного спроса единичных объектов;
классификационные исследования простых объектов (товары повседневного спроса).
2) средней степени сложности:
определение стоимости объектов (не распространенных на рынке, специализированных);
установление степени износа объектов (товары народного потребления (далее – ТНП), бытовая техника);
установление кода товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (распространенных объектов);
установление соответствия государственным стандартам (далее – ГОСТ) и техническим условиям (далее – ТУ) простых объектов;
определение стоимости реставрационных работ, исправления дефекта, ремонта простых объектов (ТНП, бытовая техника).
3) сложные:
исследование количественных характеристик объектов повседневного спроса (вес, комплектность и т.п.) от 10 до 50 шт;
определение стоимости технологического оборудования (с учетом и без учета износа, порчи, повреждений);
идентификация объектов повседневного спроса представленным образцам;
установление соответствия/несоответствия товаров по качеству и комплектности требованиям ГОСТ, ТУ, международным стандартам и иной нормативной документации;
определение соответствия наименования, размера, веса объектов данным, указанным в сопроводительной документации.
4) особо сложные:
исследование количественных характеристик объектов повседневного спроса (вес, комплектность и т.п.) от 21 и выше;
определение стоимости оборудования, эксклюзивных объектов;
установление соответствия ГОСТ и ТУ оборудования;
определение потери товарного вида объектов при исследовании изделий после пожара, затопления и т.д.
17. Судебно-экспертное товароведческое исследование продовольственных товаров:
1) простые:
установление количественных характеристик единичных объектов;
установление стоимостных характеристик единичных объектов.
2) средней степени сложности:
установление качественных характеристик единичных объектов;
исследование характеристик товаров в комплексных экспертизах совместно с СЭВМ;
установление стоимостных характеристик объектов до 20 наименований.
3) сложные:
исследование основополагающих характеристик единичных объектов продовольственных товаров в комплексе (качество, количество, стоимость);
определение стоимости продовольственных товаров от 21 наименования.

4) аса күрделі:
өрттен, су басудан және т.б. кейін зерттеу кезіндегі объектілердің тауарлық түрін жоғалтуын анықтау;
кешендегі азық-түлік тауарларының бірлі-жарымды объектілерінің негізі болып табылатын сипаттамаларын анықтау (5-тен көп объектілердің сапасын, санын, құнын).
18. Сот–сараптамалық автотауартану зерттеуі:
1) жай:
маман тартуды/диагностиканы/бөлшектеуді қажет етпеген жағдайда ұсынылған автокөлік құралының сипаттамасын (моделін, маркасын, шығарылған жылын және т.б.) анықтау;
ұсынылған КҚ табиғи тозуын анықтау;
КҚ тексеру жүргізудің қажетінсіз, автокөлік құралдары мен автокөлік құралының бөлшектерін атауы бойынша нарықтық құнын анықтау;
автокөлік құралдары мен оның бөлшектерінің зерттеу жүргізу кезіндегі нарықтық құнын анықтау;
зерттеу объектілеріне тексеру жүргізудің қажетінсіз, автокөлік құралдары мен автокөлік құралы бөлшектерінің қалдық құнын анықтау;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
маман тартуды/диагностиканы/бөлшектеуді қажет еткен жағдайда 18-тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мәселелерді шешу мақсатындағы зерттеулер;
зерттеу объектісін тексере отырып автокөлік құралдары мен оның бөлшектерінің нарықтық құнын анықтау;
зерттеу жүргізу күнінен бөлек кезеңдегі автокөлік құралдары мен оның бөлшектерінің нарықтық құнын анықтау;
зерттеу объектісін тексере отырып автокөлік құралдары мен оның бөлшектерінің қалдық құнын анықтау;
автокөлік құралының тауарлық құнын жоғалту құнын анықтау;
3) күрделі:
автокөлік құралын қалпына келтіріп жөндеу жұмыстарының құнын анықтау;
автокөлік құралын жөндеудің техникалық-экономикалық орындылығын анықтау;
4) аса күрделі:
автокөлік құралын қалпына келтіру бойынша жүргізілген жұмыстардың түрі мен олардың жөндеу технологиясына сәйкестігін анықтау;
19. Сот-сараптамалық құрылыс-тауартану зерттеуі
1) жай: құрылыс материалдарының, бұйымдардың, құрылымдардың құнын анықтау; сақтау мерзімін ескере отырып, құрылыс материалдарының қалдық құнын анықтау; құрылыс материалдарын, бұйымдарды және құрылымдарды сақтау мен тасымалдау стандарттарының, ТШ талаптарына сәйкестігін анықтау;
2) күрделілік дәрежесі орташа: құрылыс бұйымдарының табиғи тозуы мен нақты күйін ескере отырып, олардың құнын анықтау;
зерттеуге ұсынылған азаматтық құрылыстың жылжымайтын мүлік объектісінің құнын анықтау;
зерттеуге ұсынылған жер телімінің құнын анықтау;
3) күрделі:
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттарының немесе құрылыстарының құнын анықтау;
құрылыс жұмыстары аяқталмаған ғимараттар мен құрылыстардың құнын анықтау;
кешенді және көп объектілі сараптамаларда жылжымайтын мүлік объектілерінің құнын анықтау;

4) особо сложные:
установление потери товарного вида при исследовании объектов после пожаров, затоплений и т.п.;
исследование основополагающих характеристик единичных объектов продовольственных товаров в комплексе (качество, количество, стоимость свыше 5 объектов).
18. Судебно-экспертное автотовароведческое исследование:
1) простые:
установление характеристики представленного автотранспортного средства (модель, марка, год выпуска и т.п.) при отсутствии необходимости привлечения специалиста/диагностики/разборки;
определение физического износа представленного ТС;
определение рыночной стоимости автотранспортных средств и деталей автотранспортных средств по наименованию без необходимости проведения осмотра ТС;
определение рыночной стоимости автотранспортных средств и их деталей на момент проведения исследования;
определение остаточной стоимости автотранспортного средства и деталей автотранспортных средств без необходимости проведения осмотра объектов исследования;
2) средней степени сложности:
исследование с целью решения вопросов, указанных в подпункте 1) пункта 18 при необходимости привлечения специалиста/диагностики/разборки;
определение рыночной стоимости автотранспортных средств и их деталей с осмотром объектов исследования;
определение рыночной стоимости автотранспортных средств и их деталей на период, отличающийся от даты проведения исследования;
определение остаточной стоимости автотранспортного средства и деталей с осмотром объектов исследования;
определение стоимости утраты товарной стоимости автотранспортного средства.
3) сложные:
определение стоимости восстановительного ремонта автотранспортного средства;
определение технико-экономической целесообразности ремонта автотранспортного средства.
4) особо сложные:
определение видов проведенных работ по восстановлению автотранспортного средства и их соответствия технологии ремонта.
19. Судебно-экспертное строительно-товароведческое исследование
1) простые:
определение стоимости строительных материалов, изделий, конструкций;
определение остаточной стоимости строительных материалов с учетом сроков хранения;
соответствие условия хранения и транспортировки строительных материалов, изделий и конструкций требованиям стандартов, ТУ;
2) средней степени сложности:
определение стоимости строительных изделий с учетом их физического износа или фактического состояния;
определение стоимости представленного на исследование объекта недвижимости гражданского строительства;
определение стоимости представленного на исследование земельного участка.
3) сложные:
определение стоимости зданий или сооружений промышленного или гражданского строительства;
определение стоимости незавершенных строительством зданий и сооружений;
определение стоимости объектов недвижимости в комплексных и многообъектных экспертизах.

20. Аудиовизуальдық және бағдарламалық өнімді сот-сараптамалық тауартану зерттеуі:
1) жай:
зерттеу объектісінің лицензиялық өнімге сәйкестігін анықтау - 5 данаға дейінгі;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
зерттеу объектісінің лицензиялық өнімге сәйкестігін анықтау – 5-тен 10 данаға дейінгі;
3) күрделі:
зерттеу объектісінің лицензиялық өнімге сәйкестігін анықтау – 10-нан 20 данаға дейінгі;
4) аса күрделі:
зерттеу объектісінің лицензиялық өнімге сәйкестігін анықтау - 20 данадан жоғары.
11. Сот құрылыс сараптамасы
21. Ғимараттар мен имараттарды сот-сараптамалық құрылыс-экономикалық зерттеу:
1) күрделілік дәрежесі орташа:
жылжымайтын мүлікті (пәтерлерді, жекеменшік үйлерді) қайта жаңғырту жөніндегі жұмыстардың нақты құнын анықтау;
өрт немесе су басу нәтижесінде залал келтірілген үй-жайды немесе пәтерді жөндеу-қайта қалпына келтіру жұмыстарының құнын анықтау;
2) күрделі:
су тасу (өрт) нәтижесінде өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыс ғимараттарының, құрылыстарының жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының құнын анықтау;
құрылыстың бірлі-жарымды объектілерін, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу жөніндегі жобалау-сметалық және есептік құжаттаманы келесілерді анықтау мақсатындағы міндеттерді шешу үшін зерттеу: сметалық есептердегі, құрылысшылар мен тапсырыс берушілер арасындағы өзара есептесулерде қолданылған бағалаулардың негізділігі мен дұрыстығын, есептердің дұрыстығын және объект құнының нақты орындалған құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарына сәйкестігін, белгіленген нормативтер мен жобаларға сәйкес жұмсалған құрылыс материалдарының құнын, құрылыс жобаларының ғылыми-техникалық және экономикалық негізділігін, құрылыс барысында анықталған техникалық жобалардың есептеулеріндегі қателіктерді, жетіспеушіліктерді;
үй-жайды қайта жабдықтау жөніндегі жұмыстардың түрлерін, бөлудің ұсынылған әрбір нұсқасы бойынша қажет болатын материалдық шығындарды анықтау;
қалыптасқан нормативтер мен жобаларға сәйкес жұмсалған құрылыс материалдарының құнын, сонымен қатар, құрылыс материалдарына арналған шығындардың артуын және олардың есептерінің негізділігін анықтау;
3) аса күрделі:
өнеркәсіптік және азаматтық құрылыстың ғимараттары мен құрылыстары бойынша құрылысшылар мен тапсырыс берушілер арасындағы сметалық есептерде, өзара есептерде қолданылған бағалаудың дұрыстығы мен негізділігін зерттеу;
есептердің дұрыстығы мен өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыстың ғимараттары мен құрылыстары бойынша нақты орындалған құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстары көлемінің объект құнына сәйкестігін зерттеу;
жұмсалған құрылыс материалдары құнының өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыс ғимараттары мен құрылыстары бойынша белгіленген нормативтері мен жобаларына сәйкестігін зерттеу;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыс ғимараттары мен құрылыстары бойынша құрылыс барысында анықталған техникалық-экономикалық есептеудегі қателіктерді, техникалық жобалардың кемшіліктерін зерттеу;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыс ғимараттары мен құрылыстары бойынша құрылыс-монтаждау және жөндеу-құрылыс жұмыстарын сапасыз орындау нәтижесіндегі жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының құны мен көлемін анықтау;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыс ғимараттары мен құрылыстары бойынша жасалған сметалық құжаттаманың мемлекеттік нормативтер талатарына сәйкестігін анықтау;
өнеркәсіптік немесе азаматтық құрылыс ғимараттары мен құрылыстары бойынша құрылыстарды, олардың бөліктерін тұрғызу, жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындағаны үшін жұмыс құнының негізділігін зерттеу.

20. Судебно-экспертное товароведческое исследование аудиовизуального и программного продукта:
1) простые:
определение соответствия объекта исследования лицензионной продукции до 5 экземпляров;
2) средней степени сложности:
определение соответствия объекта исследования лицензионной продукции от 5 до 10 экземпляров;
3) сложные:
определение соответствия объекта исследования лицензионной продукции от 10 до 20 экземпляров;
4) особо сложные:
определение соответствия объекта исследования лицензионной продукции от 20 и более экземпляров.
11. Судебная строительная экспертиза
21. Судебно-экспертное строительно-экономическое исследование зданий и сооружений:
1) средней степени сложности:
установление фактической стоимости работ по реконструкции недвижимости (квартир, индивидуальных частных домов);
определение стоимости ремонтно-восстановительных работ по поврежденному в результате пожара или залива помещению или квартире.
2) сложные:
определение стоимости ремонтно-восстановительных работ в результате затопления (пожара) зданий, сооружений промышленного или гражданского строительства;
исследования единичных объектов строительства, проектно-сметной и отчетной документации по производству строительно-монтажных работ, с целью решения задач по установлению: правильности и обоснованности использованных расценок в сметных расчетах, взаиморасчетов между строителями и заказчиками, правильности расчетов и соответствия стоимости объекта объемам, реально выполненным строительно-монтажным и ремонтно-строительным работам, стоимости израсходованных строительных материалов в соответствии с установленными нормативами и проектами, научно-технической и экономической обоснованности проектов строительства, просчетов, недостатков технических проектов выявленных в процессе строительства;
определение видов работ по переоборудованию домовладения, материальных затрат, требуемых для этого по каждому из представленных вариантов раздела;
определение стоимости израсходованных строительных материалов в соответствии с установленными нормативами и проектами, а также превышения расходов на строительные материалы и обоснованности расчетов за них.
3) особо сложные:
исследования правильности и обоснованности использованных расценок в сметных расчетах, взаиморасчетов между строителями и заказчиками по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
исследования правильности расчетов и соответствия стоимости объекта объемам, реально выполненным строительно-монтажным и ремонтно-строительным работам зданий, сооружений промышленного или гражданского строительства;
исследования стоимости израсходованных строительных материалов в соответствии с установленными нормативами и проектами по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
исследования научно-технической и экономической обоснованности проектов строительства по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
исследования технико-экономических просчетов, недостатков технических проектов, выявленных в процессе строительства по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
определение стоимости и объема ремонтно-восстановительных работ в результате некачественного выполнения строительно-монтажных и ремонтно-строительных работ по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
определение соответствия с требованиями государственных нормативов составленной сметной документации по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства;
исследование обоснованности стоимости за выполнение работ по возведению строений, их частей, ремонтно-строительных работ по зданиям, сооружениям промышленного или гражданского строительства.

22. Ғимараттар мен имараттарды сот-сараптамалық құрылыс-техникалық зерттеу
1) жай:
құрылыс-монтаждау немесе жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізу кезінде техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын қолданудың дұрыстығын анықтау;
жылжымайтын мүлік объектілерінің санитарлық-техникалық күйін анықтау;
жылжымайтын мүлік объектілерінің құқық белгілейтін құжаттарға сәйкесігін анықтау;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
үй-жайларды қайта жобалау мүмкіндігін және жүргізілген жұмыстардың сәйкестігін анықтау;
пәтерді су басудың себебі мен көзін анықтау;
қалпына келтіріп жөндеудің (су басу, өрт және т.б. нәтижесінде) көлемін анықтау мақсатындағы көп қабатты тұрғын үйлердегі және жеке сектордағы пәтерлерді зерттеу;
құрылыста материалдармен жұмыс істеу барысында (жүкті тиеу мен түсіру жұмыстары, өңдеу және т.б.) оның сапасын өзгерткен факторларды анықтау;
материалдарды пайдалану барысында оның сапасының өзгеру фактісін анықтау;
құрылыс жүргізу және пайдалану кезіндегі ережелер мен нормаларды бұзуды анықтау мақсатында жеке үй-жайлар мен жер телімдерін зерттеу;
жеке үй-жайлардағы санитарлық нормалардың бұзылуын анықтау; жерді пайдалану тәртібін анықтау;
3) күрделі:
жеке үй-жайлар мен жер телімдерін бөлу нұсқаларын анықтау;
жүргізілген құрылыс-монтаждау, жөндеу-құрылыс жұмыстарының сапасын, құрылыс материалдары мен бұйымдарының анықталған сәйкессіздіктерін көрсете отырып, олардың жарамдылық сапасын анықтау;
құрылыс материалдарын, олардың мақсаты бойынша қолданылуының сәйкестігі мен негізділігін анықтау;
жеке үй-жайлар мен жер телімдерін анықтау бойынша зерттеу;
ғимараттар мен имараттарды салу және пайдалану кезіндегі құрылыс ережелері мен нормаларын бұзушылықты зерттеу;
санитарлық, өртке қарсы және пайдалану нормаларын бұзушылықты зерттеу;
4) аса күрделі:
құрылыс барысында анықталған техникалық есептеулердегі қателіктерді, техникалық жобалардың кемшіліктерін анықтау;
құрылыс құрылымдарының зақымдалу себептерін анықтау;
техникалық жобалардағы бұзушылықтар мен орын алған зардаптардың (құрылыстың сапасыздығы мен апат, бақытсыз жағдай) арасындағы себеп-салдарлық байланысты анықтау;
құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезіндегі апаттың техникалық себептерін анықтау;
жобада белгіленген құрылыс құрылымдарына салынатын жүктеменің (күш салудың) негізділігін анықтау;
жобада қолданылған құрылыс материалдарының негізділігін, олардың беріктігін және жобалық құжаттамаға сәйкестігін анықтау.
12. Компьютерлік технология құралдарының сот сараптамасы

22. Судебно-экспертное строительно-техническое исследование зданий и сооружений:
1) простые:
установление правильности применения требований техники безопасности и охраны труда при производстве строительно-монтажных или ремонтно-строительных работ;
установление санитарно-технического состояния объектов недвижимости;
установление соответствия объектов недвижимости правоустанавливающим документам.
2) средней степени сложности:
установление возможности перепланировки помещений и соответствие произведенных работ;
установление причины и источника затопления квартиры;
исследование квартир в многоэтажных жилых домах и в частном секторе с целью установления объема восстановительного ремонта (в результате затопления, пожара и так далее);
установление факторов, изменивших качество материала в процессе работы с ними на строительстве (погрузочно-разгрузочные работы, обработка и так далее);
установление факта изменения качества материала в процессе его эксплуатации;
исследование частных домостроений и земельных участков с целью установления нарушения правил и норм при строительстве и эксплуатации;
установление нарушений санитарных норм в частных домостроениях;
определение порядка землепользования;
3) сложные:
определение вариантов раздела частных домовладений и земельных участков;
установление качества произведенных строительно-монтажных, ремонтно-строительных работ, качества пригодности строительных материалов и изделий, с указанием выявленных несоответствий;
установление соответствия и обоснованности применения строительных материалов по их назначению;
исследование частных домостроений и земельных участков с целью установления;
исследование нарушений строительных норм и правил при строительстве и эксплуатации зданий и сооружений;
исследование нарушений санитарных, противопожарных и эксплуатационных норм.
4) особо сложные:
установление технических просчетов, недостатков технических проектов выявленных в процессе строительства;
установление причины повреждения строительных конструкций;
установление причинной связи между нарушениями технических проектов и наступившими последствиями (не качественностью строительства и аварией, несчастным случаем);
установление технических причин аварии при производстве строительно-монтажных работ;
установление обоснованности определенной в проекте нагрузки (усилия) на строительные конструкции;
установление обоснованности примененных в проекте строительных материалов, их прочность и соответствие проектной документации.
12. Судебная экспертиза средств компьютерных технологий

23. Компьютерлік технология құралдарын сот-сараптамалық зерттеу:
1) жай:
файлдардың, бағдарламалардың, мәтіндердің болу/болмау фактісін анықтау (жады көлемі 80 ГБ дейінгі бір объектіге қатысты);
файлдарды, бағдарламаларды, мәтіндерді құру (өзгерту) күні мен уақытын анықтау (1 объектіге қатысты);
Майкрософт корпорациясының өнімдері туралы ақпаратты анықтау (1 объектіге қатысты);
техникалық күйін анықтау (1 объектіге қатысты);
компьютерлік жабдықтың техникалық ерекшелік пен техникалық тапсырмаға сәйкестігін/сәйкес еместігін анықтау (1 объектіге қатысты).
2) күрделілік дәрежесі орташа:
файлдардың, бағдарламалардың, мәтіндердің болу/болмау фактісін анықтау (3 объектіден көп емес мөлшерде, жалпы жадының көлемі 120-дан 500 ГБ дейін болатын ақпарат тасымалдаушы);
файлдарды, бағдарламаларды, мәтіндерді құру (өзгерту) күні мен уақытын анықтау (3 объектіден көп емес мөлшерде);
жойылған файлдарды қалпына келтіру (1 объектіден көп емес мөлшерде, жалпы жадының көлемі 120 ГБ дейін);
компьютерлік жабдықтың техникалық күйін анықтау (3 жиынтықтан көп емес мөлшерде);
Майкрософт корпорациясының өнімдері туралы ақпаратты анықтау (3 объектіден көп емес мөлшерде);
бағдарламалық жасақтаманы орнату нұсқасын, жиынтығын және тәсілін анықтау (1 объектіден көп емес мөлшерде);
ұсынылған компьютерден шыққан сайттарды, сондай-ақ ұсынылған компьютерден белгілі бір сайтқа шығу жүзеге асырылған күні мен уақытын анықтау (1 объектіден көп емес мөлшерде);
компьютерлік жабдықтың техникалық ерекшелікке және техникалық тапсырмаға сәйкестігін, сәйкес еместігін анықтау (3 объектіден көп емес мөлшерде);
ұялы телефондар мен құрылғылардағы файлдарды (графикалық және мәтіндік), байланыстарды, хабарламаларды, интернет браузерлердің тарихын және т.б. іздеу (1 объектіден көп емес мөлшерде);
3) күрделі:
файлдардың, бағдарламалардың, мәтіндердің болу/болмау фактісін анықтау (5 объектіден көп емес мөлшерде, жалпы жадының көлемі 1000 ГБ дейін болатын ақпарат тасымалдаушы);
файлдарды, бағдарламаларды, мәтіндерді құру (өзгерту) күні мен уақытын анықтау (5 объектіден көп емес мөлшерде);
жойылған файлдарды қалпына келтіру (5 объектіден көп емес мөлшерде, жалпы жадының көлемі 120 дан 500 ГБ дейін);
компьютерлік жабдықтың техникалық күйін анықтау (5 объектіден көп емес мөлшерде);
Майкрософт корпорациясының өнімдері туралы ақпаратты анықтау (5 объектіден көп емес мөлшерде);
бағдарламалық жасақтаманы орнату нұсқасын, жиынтығын және тәсілін анықтау (3 объектіден көп емес мөлшерде);
ұсынылған компьютерден шығу жүзеге асырылған сайттарды, сондай-ақ ұсынылған компьютерден белгілі бір сайтқа шығу жүзеге асырылған күні мен уақытын анықтау (3 объектіден көп емес мөлшерде);
ұялы телефондар мен құрылғылардағы файлдарды (графикалық және мәтіндік), байланыстарды, хабарламаларды, интернет браузерлердің тарихын және т.б. іздеу (5 объектіден көп емес мөлшерде);

23. Судебно-экспертное исследование средств компьютерных технологий:
1) простые:
установление факта наличия, отсутствия файлов, программ, текстов (применительно к одному объекту объемом памяти - до 80 ГБ);
установление даты и времени создания (изменения) файлов, программ, текстов (применительно к 1 объекту);
установление информации о продуктах корпорации Майкрософт (применительно к 1 объекту);
установление технического состояния (применительно к 1 объекту);
установление соответствия/не соответствия технической спецификации и техническому заданию компьютерного оборудования (применительно к 1 объекту).
2) средней степени сложности:
установление факта наличия, отсутствия файлов, программ, текстов (в количестве не более 3-х объектов, носители информации общим объемом памяти от 120 до 500 ГБ), установление даты и времени создания (изменения) файлов, программ, текстов (в количестве не более 3-х объектов);
восстановление удаленных файлов (в количестве не более 1-го объекта, носители информации общим объемом памяти до 120 ГБ);
установление технического состояния компьютерного оборудования (в количестве не более 3-х комплектов);
установление информации о продуктах корпорации Майкрософт (не более 3-х объектов);
установление версии, комплектации, и способов установки программного обеспечения (не более 1-го объекта);
определение сайтов, на которые осуществлялся выход с представленного компьютера, а также даты и времени, когда осуществлялся выход на определенные сайты с представленного компьютера (не более 1-го объекта);
установление соответствия/несоответствия технической спецификации и техническому заданию компьютерного оборудования (не более 3-х объектов), поиск файлов (графические и текстовые), контактов, сообщений, истории интернет браузеров и т.д. в мобильных телефонах и устройствах (не более 1-го объекта).
3) сложные:
установление факта наличия, отсутствия файлов, программ, текстов (в количестве не более 5-ти объектов, носители информации общим объемом памяти до 1000 ГБ);
установление даты и времени создания (изменения) файлов, программ, текстов (в количестве не более 5-ти объектов);
восстановление удаленных файлов (в количестве не более 5-ти объектов, носители информации общим объемом памяти от 120 до 500 ГБ);
установление технического состояния компьютерного оборудования (в количестве не более 5-ти комплектов);
установление информации о продуктах корпорации Майкрософт (не более 5-ти объектов);
установление версии, комплектации, и способов установки программного обеспечения (не более 3-х объектов);
определение сайтов, на которые осуществлялся выход с представленного компьютера, а также даты и времени, когда осуществлялся выход на определенные сайты с представленного компьютера (не более 3-х объектов);
установление соответствия/несоответствия технической спецификации и техническому заданию компьютерного оборудования (не более 5-ти объектов);

бағдарламалық жасақтаманың функционалдық мүмкіндіктерін анықтау (5 объектіден көп емес мөлшерде), ұялы телефондар мен құрылғылардағы файлдарды (графикалық және мәтіндік), байланыстарды, хабарламаларды, интернет браузерлердің тарихын және т.б. іздеу (3 объектіден көп емес мөлшерде);
4) аса күрделі: файлдардың, бағдарламалардың, мәтіндердің болу, болмау фактісін анықтау (5 объектіден көп мөлшерде, жалпы жадының көлемі 1000 ГБ дейін болатын ақпарат тасымалдаушы);
файлдарды, бағдарламаларды, мәтіндерді құру (өзгерту) күні мен уақытын анықтау (5 объектіден көп мөлшерде);
жойылған файлдарды қалпына келтіру (5 объектіден көп мөлшерде, жалпы жадының көлемі 500 ГБ тан асатын);
компьютерлік жабдықтың техникалық күйін анықтау (5 жиынтықтан көп мөлшерде);
Майкрософт корпорациясының өнімдері туралы ақпаратты анықтау (5 объектіден көп мөлшерде);
бағдарламалық жасақтаманы орнату нұсқасын, жиынтығын және тәсілін анықтау (3 объектіден көп мөлшерде);
ұсынылған компьютерден шығу жүзеге асырылған сайттарды, сондай-ақ ұсынылған компьютерден белгілі бір сайтқа шығу жүзеге асырылған күні мен уақытын анықтау (3 объектіден көп мөлшерде);
компьютерлік жабдықтың техникалық ерекшелікке және техникалық тапсырмаға сәйкестігін, сәйкес еместігін анықтау (5 объектіден көп мөлшерде);
бағдарламалық жасақтаманың функционалдық мүмкіндіктерін анықтау (5 объектіден көп мөлшерде);
ұялы телефондар мен құрылғылардағы файлдарды (графикалық және мәтіндік), байланыстарды, хабарламаларды, интернет браузерлердің тарихын және т.б. іздеу (3 объектіден көп мөлшерде);
зиянды бағдарламалардың болуы мен олардың мақсатын анықтау (1 және одан көп объектілер);
ақпараттық жүйелердің техникалық ерекшелікке және техникалық тапсырмаға сәйкестігін, сәйкес еместігін анықтау (1 және одан көп объектілер);
операциялық жүйеге, бағдарламалық жасақтамаға рұқсат етілмеген кірудің болуын анықтау (1 және одан көп объектілер).
13. Сот өрт-техникалық сараптамасы
24. Сот-сарапшылық өрт-техникалық зерттеу
1) күрделілік дәрежесі орташа (объектілердің саны 3 дейін болған жағдайда):
өрт болған орындағы іздер бойынша өрт ошағын оқшаулауды анықтау;
жанудың таралу бағытын анықтау; тұтанудың мүмкін болған көздерінің болуын және өрт шығудың техникалық себебін анықтау және олардың ішінен ең ықтималын бөліп алу;
2) күрделі (объектілердің саны 15 дейін болған жағдайда):
өрт болған орындағы іздер бойынша өрт ошағын оқшаулауды анықтау;
жанудың таралу бағытын анықтау;
тұтанудың мүмкін болған көздерінің болуын және өрт шығудың техникалық себебін анықтау және өрттің нақты техникалық себептері туралы мәселені шешу;
жануды тудырушылар мен үдеткіштердің болу фактісін анықтау;
өртенген бұйымдар мен материалдарды олардың термоқұрылымының бұзылу қалдықтары бойынша қалпына келтіру;
мұнай өнімдері мен жанар-жағармай материалдарының түрін олардың қалдықтары мен жану өнімдері арқылы анықтау;

установление функциональных возможностей программного обеспечения (не более 5-ти объектов), поиск файлов (графические и текстовые), контактов, сообщений, истории интернет браузеров и т.д. в мобильных телефонах и устройствах (не более 3-х объектов).
4) особо сложные:
установление факта наличия, отсутствия файлов, программ, текстов (в количестве более 5-ти объектов, носители информации общим объемом памяти более 1000 ГБ);
установление даты и времени создания (изменения) файлов, программ, текстов (в количестве более 5-ти объектов);
восстановление удаленных файлов (в количестве более 5-ти объектов, носители информации общим объемом памяти более 500 ГБ);
установление технического состояния компьютерного оборудования (в количестве более 5-ти комплектов);
установление информации о продуктах корпорации Майкрософт (более 5-ти объектов);
установление версии, комплектации и способов установки программного обеспечения (более 3-х объектов);
определение сайтов, на которые осуществлялся выход с представленного компьютера, а также даты и времени, когда осуществлялся выход на определенные сайты с представленного компьютера (более 3-х объектов);
установление соответствия/несоответствия технической спецификации и техническому заданию компьютерного оборудования (более 5-ти объектов);
установление функциональных возможностей программного обеспечения (более 5-ти объектов), поиск файлов (графические и текстовые), контактов, сообщений, истории интернет браузеров и т.д. в мобильных телефонах и устройствах (более 3-х объектов);
установление наличия и предназначения вредоносных программ (1 и более объектов);
установление соответствия/несоответствия технической спецификации и техническому заданию информационных систем (1 и более объектов);
установление наличия несанкционированного доступа к операционной системе, программному обеспечению (1 и более объектов).
13. Судебная пожарно-техническая экспертиза
24. Судебно-экспертное пожарно-техническое исследование:
1) средней степени сложности (при количестве объектов до 3):
установление локализации очага пожара по следам на места пожара;
установление направленности горения;
установление наличия возможных источников возгорания и технических причин возникновения пожара и выделение из них наиболее вероятного.
2) сложные (при количестве объектов до 15):
установление локализации очага пожара по следам на места пожара;
установление направленности горения;
установление наличия возможных источников возгорания и технических причин возникновения пожара и решение вопроса о конкретной технической причине пожара;
установление факта наличия инициаторов и ускорителей горения, реконструкция сгоревших изделий и материалов по их термодеструктурированым остаткам;
определение вида нефтепродуктов и горюче-смазочных материалов по их остаткам и продуктам горения.

3) аса күрделі:
өрт механизмін қайта қалпына келтіру мақсатында зерттеу (жануды тудырушылардың көлемін, өрт жүктемесінің көлемін анықтау;
заттар мен материалдардың өздігінен жануын анықтау, жану уақытын есептеу.
14. Сот жарылыс-техникалық сараптамасы
25. Сот-сараптамалық жарылыс техникалық зерттеу:
1) жай:
зерттеліп отырған заттың табиғатын анықтау және оны жіктеу (затты жарылғыш заттар санатына жатқызу немесе жатқызбау);
оқ-дәрілердің типін, олардың тактикалық-техникалық және құрылымдық мәліметтерін анықтау;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
қолдан жасалған жарылғыш құралдарының құрылымын (оны дайындауға арналған заттар мен материалдарды), оның әрекет ету принциптерін анықтау;
жарылғыш заттардың пайда болуының бірыңғай шығу көзін анықтау;
жарғыш заттың жарылған зарядын немесе жарылған оқ-дәрінің (жарылғыш құрылғының) орналасу орнын оқшаулауды анықтау;
газды-, шаң-ауалы қоспаны немесе жарылғыш затты дифферециялау;
жарылған жарылғыш заттың типі мен түрін оның әсер етпеген қалдықтары бойынша анықтау;
3) күрделі:
жарылғыш жүйесінің жарылмау себептерін анықтау;
жарылыстың техникалық себебін, апатты жағдайдың туындау себептерін анықтау;
жарылыс механизмін (жарылған жарылғыш заттың мөлшерін анықтау, жарылғыш заттың түрі мен құрылымын анықтау) қалпына келтіру мақсатында жарылыс іздерін зерттеу;
4) аса күрделі:
жарылыс механизмін қалпына келтіру мақсатында жарылыс іздерін, жарылысқа дейінгі материалдық жағдайдың түрі мен қасиетін кешенді зерттеу;
жарылыс объектісі болған немесе онымен технологиялық тұрғыда байланысты болған құрал-жабдықтардың техникалық күйін анықтау және бағалау.
15. Есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлардың сот сараптамасы
26. Есірткі құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлардың сот сараптамалық зерттеуі:
1) жай:
есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды диагностикалық зерттеу (табиғаты бірдей 15 объектіге дейін);
таңбалық белгілері бар фармацевтикалық препараттарды (5 объектіден көп емес) диагностикалық зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды диагностикалық зерттеу (табиғаты әртүрлі 15 объектіге дейін);
мөлшерлік анықтауды қамтитын, таңбалық белгілері бар фармацевтикалық препараттарды (табиғаты әртүрлі 5 объектіге дейін) диагностикалық зерттеу;
есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды диагностикалық зерттеу (табиғаты бірдей 15 объектіден көп);

3) особо сложные:
исследование с целью реконструкции механизма пожара: установление объема инициаторов горения, объема пожарной нагрузки, установление самовозгорания веществ и материалов, расчет времени горения.
14. Судебная взрывотехническая экспертиза
25. Судебно-экспертное взрывотехническое исследование:
1) простые:
определение природы исследуемого вещества и квалификация его (отнесение либо неотнесение вещества к категории взрывчатых веществ);
установление типа боеприпаса, его тактико-технических и конструктивных данных.
2) средней степени сложности:
установление конструкции самодельного взрывного устройства (использованных для его изготовления веществ и материалов) принципа его действия;
установление единого источника происхождения взрывчатых веществ;
установление локализации места расположения взорванного заряда взрывчатого вещества или взорванного боеприпаса (взрывного устройства);
дифференциация взрыва газо-, пыле-воздушной смеси или взрывчатого вещества;
установление типа и вида взорванного взрывчатого вещества по его непрореагировавшим остаткам.
3) сложные:
установление причин отсутствия взрыва взрывной системы;
установление технической причины взрыва, причины возникновения аварийной ситуации, исследование следов взрыва с целью реконструкции механизма взрыва (определение количества взорванного взрывчатого вещества, установление вида и конструкции взрывного устройства);
4) особо сложные:
комплексное исследование следов взрыва с целью реконструкции механизма взрыва, вида и свойств материальной обстановки до взрыва;
установление и оценка технического состояния оборудования, явившегося объектом взрыва или технологически с ним связанного.
15. Судебная экспертиза наркотических средств, психотропных
веществ и прекурсоров
26. Судебно-экспертное исследование наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров:
1) простые:
диагностические исследования наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров (до 15 объектов одинаковой природы);
диагностические исследования фармацевтических препаратов (до 5 объектов одинаковой природы) при наличии маркировочных обозначений.
2) средней степени сложности:
диагностические исследования наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров (до 15 объектов различной природы);
диагностические исследования фармацевтических препаратов (до 5 объектов различной природы) при наличии маркировочных обозначений, включающие количественные определения;
диагностические исследования наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров (свыше 15 объектов одинаковой природы);

3) күрделі:
есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды диагностикалық зерттеу (табиғаты әртүрлі 15 объектіден көп);
мөлшерлік анықтауды қамтитын, таңбалық белгілері бар фармацевтикалық препараттарды (5 объектіден көп) диагностикалық зерттеу;
мөлшерлік анықтауды қамтитын, есірткі құралдарын, психотроптық заттардың ұқсастарын (аналогтарын) диагностикалық зерттеу;
мөлшерлік анықтауды қамтитын, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды идентификациялық зерттеу; ахуалдық міндеттерді шешу жөніндегі зерттеу;
4) аса күрделі:
мөлшерлік анықтауды қамтитын, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, прекурсорларды (20 және одан да көп объекті) идентификациялық зерттеу;
белгісіз заттың табиғатын анықтау; мөлшерлік анықтауды қамтитын, есірткі құралдарын, психотроптық заттардың аналогтарын идентификациялық зерттеу.
16. Сот биологиялық сараптама
27. Сот-сараптамалық биологиялық зерттеу:
1) жай:
табиғаты биологиялық қатпарларды анықтау және оларды өсімдік немесе жануарлар тобына жатқызу мақсатында тасымалдаушы-объектілерді зерттеу;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
макроморфологиялық белгілерімен биологиялық жіктеу (тұқымдас, тек, түр) бойынша объектілердің нақты түрін анықтау;
3) күрделі:
микроқатпарларымен биологиялық жіктеу (тұқымдас, тек, түр) бойынша объектілердің нақты түрін анықтау;
салыстырылатын объектілердің жалпы тектік, топтық қатыстылығы туралы сұрақты шешу жөніндегі идентификациялық зерттеу;
іздің пайда болу механизмінің, вегетация кезеңдерінің, сақталу дәрежесінің белгілері бойынша олардың жалпы топтық қатыстылығын анықтау мақсатында объектілерді идентификациялық зерттеу;
ТБТК объектілері қатпарларының шығу көзін анықтау жөніндегі диагностикалық міндеттерді шешу;
4) аса күрделі:
кешенді сараптамалар шеңберіндегі өзара түйісе әрекет ету фактісін анықтау;
салыстырылатын объектілердің бір тұтас бүтінге жататындығы туралы сұрақты шешу жөніндегі идентификациялық зерттеу;
объектілердің бір массаға (шикізатқа, жартылай өнімге, өсімдік және жануар шикізатынан өңделген өнімдерге) жататындығы туралы сұрақты шешуге бағытталған идентификациялық зерттеулер;
оқшауланған жер телімін анықтау жөніндегі кешенді зерттеулер (ТБТК объектілері);
зерттеу объектілерінің қылмыстың нақты оқиғаларымен кеңістік-уақыттық байланысын анықтау.
17. Молекулярлы-генетикалық экспертиза
28. Сот-сараптамалық молекулярлы-генетикалық зерттеу:
1) күрделі:
биологиялық үлгінің генетикалық кескінін анықтау;
қан үлгілері мен буккалдық эпителий бойынша биологиялық әкелікті (аналықты) анықтау;

3) сложные:
диагностические исследования наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров (свыше 15 объектов различной природы);
диагностические исследования фармацевтических препаратов (свыше 5 объектов) при отсутствии маркировочных обозначений, включающие количественные определения;
диагностические исследования аналогов наркотических средств и психотропных веществ, включающие количественные определения;
идентификационные исследования наркотических средств и психотропных веществ, включающие количественные определения;
исследования по решению ситуационных задач;
4) особо сложные:
идентификационные исследования наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров (от 20 и более объектов), включающие количественные определения;
установление природы неизвестного вещества; идентификационные исследования аналогов наркотических средств и психотропных веществ, включающие количественные определения.
16. Судебная биологическая экспертиза
27. Судебно-экспертное биологическое исследование:
1) простые:
исследование объектов-носителей с целью обнаружения наслоений биологической природы и отнесение их к группе объектов растительного или животного происхождения.
2) средней степени сложности:
установление конкретного вида объектов по биологической классификации (семейство, род, вид) по макроморфологическим признакам.
3) сложные:
установление конкретного вида объектов по биологической классификации (семейство, род, вид) по микронаслоениям;
идентификационное исследование по решению вопроса об общей родовой, групповой принадлежности сравниваемых объектов;
сравнительное исследование объектов с целью установления их общей групповой принадлежности по признакам механизма следообразования, стадии вегетации, степени сохранности;
решение диагностических задач по установлению источника происхождения наслоений объектов ПБТК.
4) особо сложные:
установление факта контактного взаимодействия в рамках комплексных экспертиз;
идентификационные исследования по решению вопроса о принадлежности сравниваемых объектов единому целому;
идентификационные исследования по решению вопроса о принадлежности объектов единой массе (сырье, полуфабрикаты, продукты переработки растительного и животного сырья);
комплексные исследования по установлению локального участка местности (объекты ПБТК);
установление пространственно-временных связей объектов исследования с обстоятельствами конкретного события преступления.
17. Молекулярно-генетическая экспертиза
28. Судебно-экспертное молекулярно-генетическое исследование:
1) сложные:
установление генетического профиля биологического образца;
установление биологического отцовства (материнства) по образцам крови и буккального эпителия.

2) аса күрделі:
жеке адамды идентификациялау; сүйек қалдықтарын зерттеу; оқиға орнынан алынған заттардағы қатпарларды, қанды, сілекейді, сперманы (шауқатты), шашты, адам ұлпаларын зерттеу;
сүйек қалдықтары, жасанды түсік түсірілген материалдар бойынша биологиялық әкелік пен аналықты анықтау.
18. Сот психологиялық-криминалистикалық сараптама
29. Сот-сараптамалық психологиялық-криминалистикалық зерттеу:
1) жай:
шектеулі көлемде және келесі мөлшерде келіп түсетін порнографиялық сипаттағы, сондай-ақ қатыгездік пен зорлық-зомбылықты насихаттайтын объектілерді зерттеу:
ойын картасы - 5 колодаға дейін;
бейнетаспалар, CD-дисктер, DVD-дисктер, алмалы-салмалы немесе алынбайтын ақпарат тасымалдаушылар, ұялы телефондар, смартфондар, дербес қалта компьютері (ары қарай - ДҚК) 2 данаға дейін, фотосуреттер, жекелеген репродукциялар - 5 данаға дейін, журналдар, газеттер - 2 данаға дейін, кітаптар – 1 данаға дейін;
2) күрделілік дәрежесі орташа:
шектеулі көлемде және келесі мөлшерде келіп түсетін порнографиялық сипаттағы, сондай-ақ қатыгездік пен зорлық-зомбылықты насихаттайтын объектілерді зерттеу: ойын картасы – 10-нан 15 колодаға дейін; бейнетаспалар, CD-дисктер, DVD-дисктер, алмалы-салмалы немесе алынбайтын ақпарат тасымалдаушылар, ұялы телефондар, смартфондар, ДҚК-3-5 данаға дейін, фотосуреттер, жекелеген репродукциялар-5-тен 10 данаға дейін, журналдар, газеттер - 5 данаға дейін, кітаптар – 2-4 данаға дейін (оқылатын мәтіннің көлеміне байланысты);
3) күрделі:
порнографиялық сипаттағы объектілерді төмендегі көлемде зерттеу: тасымалдаушы объектілерге жазылған әрекеттердің мағыналық мазмұнын анықтау (көретін, ауызша ақпараттар); ойын картасы - 15 және одан көп колодаға дейін; бейнетаспалар, CD-дисктер, DVD-дисктер, алмалы-салмалы (тасымалдайтын) немесе алынбайтын ақпарат тасымалдаушылар; ұялы телефондар, смартфондар, ДҚК - 5 және одан да көп данаға дейін; фотосуреттер, жекелеген репродукциялар - 10-нан көп данаға дейін; журналдар, газеттер - 5 және одан да көп данаға дейін; хаттар, кез келген өзге де авторлық қолжазба нұсқалары - 5 және одан да көп данада; кітаптар – 4 және одан да көп данада (оқылатын мәтіннің көлеміне байланысты); ойын бағдарламалары – 1 және одан көп данада; өзге де стандартты емес объектілер – 1 және одан көп данада; порнографияның, қатыгездік пен зорлық-зомбылықты насихаттайтын белгілердің болуы/болмауын анықтау; объектіні эротикалық/порнографиялық/қатыгездік пен зорлық-зомбылықты насихаттайтын топқа жатқызу - 1 бейнетаспадан көп емес;
4) аса күрделі: шектеулі көлемде және келесі мөлшерде келіп түсетін порнографиялық сипаттағы, сондай-ақ қатыгездік пен зорлық-зомбылықты насихаттайтын объектілерді зерттеу: бейнетаспалар, CD-дисктер, DVD-дисктер, алмалы-салмалы (тасымалдайтын) немесе алынбайтын ақпарат тасымалдаушылар, ұялы телефондар, сматрфондар, ДҚК - 15 және одан да көп данада; фотосуреттер, жекелеген репродукциялар - 30 және одан да көп данада; журналдар, газеттер - 10 және одан да көп данаға дейін; хаттар, өзге де авторлық қолжазба нұсқалары - 10 және одан да көп данада; кітаптар – 10 және одан да көп данада (оқылатын мәтіннің көлеміне байланысты); ойын бағдарламалары – 1 және одан көп данада; өзге де стандартты емес объектілер – 1 және одан көп данада, объектілерді - нақты адамның күйі және жедел-іздестіру шараларын, тергеу әрекеттерін жүргізу сәттері – жауап алу, оқиға орнында түсініктерді тексеру, ұстау және т.б. жазылған бейнежазбаларды зерттеу - 1 данадан көп; адамның физиологиялық және психологиялық күйін өзгерту мақсатында әртүрлі құралдармен оған әсер етудің фактісін анықтау; өзі жасап жатқан әрекеттер барысында немесе оған қандай да бір құралдармен әсер етудің нәтижесінде адамның психологиялық және физиологиялық күйінің өзгеру фактісін анықтау - 5-20 данадан көп емес.

2) особо сложные:
идентификация личности;
исследование костных останков;
исследование наслоений, крови, слюны, спермы, волоса, тканей человека, на предметах, изъятых с места происшествия;
установление биологического отцовства и материнства по костным останкам, по абортированному материалу.
18. Судебная психолого-криминалистическая экспертиза
29. Судебно-экспертное психолого-криминалистическое исследование:
1) простые:
исследование объектов порнографического характера, а также пропагандирующих культ жестокости и насилия, поступающие в ограниченном объеме, в количестве: игральные карты до 5 колод, видеокассеты, CD-диски, DVD-диски, съемные (переносные) и несъемные носители информации, мобильные телефоны, смартфоны, карманный персональный компьютер (далее - КПК) до 2-х экземпляров, фотографии, отдельные репродукции до 5-ти экземпляров, журналы, газеты до 2-х экземпляров; книги до 1 экземпляров.
2) средней степени сложности:
исследование объектов порнографического характера, а также пропагандирующий культ жестокости и насилия в количестве: игральные карты до 10 и 15 колод, видеокассеты, CD-диски, DVD-диски, съемные (переносные) и несъемные носители информации, мобильные телефоны, смартфоны, КПК до 3-5 экземпляров, фотографии, отдельные репродукции от 5-10 экземпляров; журналы, газеты в количестве до 5-ти экземпляров; книги до 2-4-х экземпляров (в зависимости от объема изучаемых текстов);
3) сложные:
исследование объектов порнографического характера в количестве: определение смыслового содержания запечатленных на объектах носителях действий (визуальная, вербальная информация), игральные карты от 15 и более колод; видеокассеты, CD-диски, DVD-диски, съемные (переносные) и несъемные носители информации, мобильные телефоны, смартфоны, КПК от 5 и более экземпляров, фотографии, отдельные репродукции от 10 и более экземпляров, журналы, газеты в количестве от 5 и более экземпляров, письма, любые иные авторские рукописные варианты от 5 и более экземпляров, книги от 4-х и более экземпляров (в зависимости от объема изучаемых текстов), игровые программы от 1 и более экземпляров, иные нестандартные объекты от 1 и более экземпляров; определение признаков наличия\отсутствия порнографии, пропаганды культа жестокости и насилия, отнесение объектов к группе эротической\порнографической\пропагандирующей культ жестокости и насилия не более 1 видеокассеты;
4) особо сложные:
исследование объектов порнографического характера, а также пропагандирующие культ жестокости и насилия в количестве: видеокассеты, CD-диски, DVD-диски, съемные (переносные) и несъемные носители информации, мобильные телефоны, смартфоны, КПК от 15 и более экземпляров, фотографии, отдельные репродукции от 30 и более экземпляров, журналы, газеты в количестве от 10-ти и более экземпляров, письма, любые иные авторские рукописные варианты от 10 и более экземпляров, книги от 10-ти и более экземпляров (в зависимости от объема изучаемых текстов), игровые программы более 1 экземпляров, иные нестандартные объекты более 1 экземпляров, исследование объектов - видеозаписей, на которых запечатлено состояние конкретного человека и момент производства оперативно-розыскных мероприятий, следственных действий - допроса, проверки показаний на месте, задержания и прочее более 1 экземпляра; установление факта воздействия на человека различными средствами, с целью изменения его физиологического и психологического состояния, установление факта изменения физиологического и психологического состояния человека в процессе совершаемых им действий, либо в результате воздействия на него какими-либо средствами не более 5-20 экземпляров

19. Сот психологиялық-филологиялық сараптамасы
30. Сот-сараптамалық психологиялық-филологиялық зерттеу
1) күрделі:
мәтіннің жалпы бағыттылығын анықтау;
басылымның мазмұнын түсінуге жалпының қолжетімділігін, онда жасырын, жанама ниеттің бар/жоғын анықтау;
мәтіннің жанрлық, стилистикалық, композициялық ерекшеліктерін, лексикалық-фразеологиялық тәсілдерін зерттеу;
сөйлеу дағдысын, тілдік қалыптарды зерттеу;
материалдың мәтіні бойынша қолданылатын сөздер мен сөз айналымдарының семантикалық мағынасын зерттеу;
материалдардың адамның (адамдар тобының) эмоциялық, жігерлік өрісіне әсер етуінің психологиялық аспектісін зерттеу;
адамның немесе адамдар тобының жай-күйін, пікірін, пайымдауларын, мінез-құлығын өзгертуге әсер ете алатын ақпарат ретіндегі материалдардың стилін, баяндау мәнерін зерттеу;
2) аса күрделі:
сөз мәтінінде ұлтаралық және діни араздықты, алауыздықты қоздыру, ұлттық және діни құндылыққа тіл тигізу, Қазақстан Республикасының конституциялық құрылымын күштеп құлату немесе өзгерту, не болмаса тұтастығын күштеп бұзуға шақыру белгілері бар сөйлеген сөздердің, пікірлердің бар/жоқ екендігін зерттеу;
материалдарда қамтылған ақпараттарға сәйкес олардың белгілі бір діни бағытқа, ағымға (Ислам мұсылман дініне, христиандық, буддизм, сондай-ақ әртүрлі сектанттық көріністер шеңберінде) жататындығын зерттеу;
сөз мәтінінде жеке және заңды тұлғаның ар-намысына, қадiр-қасиетiне қатысты қорлау сипатындағы айтылған сөздердің, пікірлердің болуы/болмауын зерттеу.

19. Судебная психолого-филологическая экспертиза
30. Судебно-экспертное психолого-филологическое исследование:
1) сложные:
установление общей направленности текста;
определение общедоступности понимания содержания публикации, наличия/отсутствия в них скрытого, косвенного умысла;
исследование жанровых, стилистических, композиционных особенностей текста, лексико-фразеологических приемов;
исследование речевых навыков, языковых форм;
исследование семантического значения слов и оборотов речи, используемых по тексту материалов;
исследование психологического аспекта воздействия материалов на эмоциональную, волевую сферу человека (группы людей);
исследование стиля, манеры изложения материалов, как информации, способной повлиять на изменения состояния, мнения, суждений, поведения человека, либо группы людей;
2) особо сложные:
исследование наличия/отсутствия в тексте слов, выражений, высказываний, содержащих признаки возбуждения межнациональной и религиозной вражды, розни, оскорбления национального или религиозного достоинства, призывов к насильственному свержению или изменению конституционного строя либо насильственному нарушению территории Республики Казахстан;
исследование принадлежности материалов в соответствии с содержащейся в них информации к определенному религиозному направлению, течению (в рамках мусульманской религии Ислам, христианства, буддизма, а также различных проявлений сектанства);
исследование наличия/отсутствия в тексте слов, выражений, высказываний оскорбительного характера в отношении чести и достоинства физического и юридического лица.