Тәртіптік комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 наурызда № 10478 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2015 жылғы 26 қарашадағы № 593 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. № 593 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
«Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 167-бабы 11) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тәртіптік комиссия туралы ереже бекітілсін.
2. «Тәртіптік комиссия туралы ережені бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 17 наурыздағы № 112 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9252 болып тіркелген, 2014 жылғы 14 сәуірде «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау департаменті:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін және оның мерзімді баспа басылымдары мен «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялануын;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Жауапты хатшысы М.Б. Бекетаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                    Б. Имашев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 27  ақпандағы № 121
бұйрығымен бекітілген
Тәртіптік комиссия туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Тәртіптік комиссия туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 167-бабы 11) тармақшасына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) тәртіптік комиссиясының өкілеттіктерін, қызметін ұйымдастыруды анықтайды.
2. Осы Ережеде қолданылатын ұғымдар:
1) тәртіптік теріс қылық (бұдан әрі - теріс қылық) - жеке сот орындаушысының қолданыстағы заңнама нормаларын бұзуы, сондай-ақ құқыққа қайшы, міндеттерін орындамау кінәсі немесе тиісінше орындамауы;
2) тәртіптік комиссия - лицензияның қолданысын тоқтата тұруға немесе тоқтатуға әкеп соғатын жеке сот орындаушыларының бұзушылықтары туралы мәліметтері бар материалдарды қарайтын, ұдайы әрекет ететін алқалы орган;

Об утверждении Положения о дисциплинарной комиссии
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2015 года № 10478. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 26 ноября 2015 года № 593
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 26.11.2015 № 593 (вводится в действие с 01.01.2016).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 167 Закона Республики Казахстан «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей», ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о дисциплинарной комиссии.
2. Признать утратившим силу приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 17 марта 2014 года № 112 «Об утверждении Положения о  дисциплинарной комиссии» (Зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах № 9252, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 14 апреля 2014 года).
3. Департаменту по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную peгистрацию настоящего приказа и его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в периодических печатных изданиях;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства юстиции Республики Казахстан Бекетаева М.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр                                    Б. Имашев
Утверждено
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 121
Положение о дисциплинарной комиссии
1. Общие положения
1. Положение о дисциплинарной комиссии (далее - Положение) разработано в соответствии с подпунктом 11) статьи 167 Закона Республики Казахстан «Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей» (далее - Закон) и определяет полномочия, организацию деятельности дисциплинарной комиссии Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Министерство).
2. Понятия, используемые в настоящем Положении:

3) тексеру - жеке сот орындаушыларының теріс қылығы туралы материалдар мен мәліметтерді оның жасалу жағдайларын толық, жан-жақты әрі әділ анықтау мақсатында жинау жөнінде қызмет.
3. Тәртіптік комиссия құқықтарды құрметтеу және заңды мүдделерді қорғау және Қазақстан Республикасының заңнамасын қатаң сақтау қағидаттарына негізделеді.
Тәртіптік комиссия материалдарды қарау кезінде объективтілікті және алаламаушылықты басшылыққа алады, комиссияның қызметіне араласуға рұқсат етілмейді.
2. Тәртіптік комиссияның құрылу тәртібі
4. Тәртіптік комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (оның орнындағы тұлғаның) бұйрығымен тағайындалады және бес мүшесінен тұрады, олардың біреуі Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасының (бұдан әрі - Республикалық палата) өкілі, қалғандары Министрліктің лауазымды тұлғалары болып табылады. Тәртіптік комиссия мүшелерінің ішінен тәртіптік комиссияның төрағасы тағайындалады.
Тәртіптік комиссияның отырысы егер оған кемінде үш мүшесі қатысса, заңды болады.
5. Тәртіптік комиссия мүшесі өзінің жақын туысы болып табылатын жеке сот орындаушысына қатысты теріс қылыққа байланысты немесе егер комиссия мүшесінің тікелей немесе жанама мүдделілігі болса және деректерді зерттеуге тексеру материалдарын қарауда қатыспайды және бас тартуға (өздігінен бас тартуға) жатады.
Өздігінен бас тарту және бас тарту уәжделеді және отырыстың басталуына дейін, сондай-ақ отырыс барысында мәлімделеді.
Тәртіптік комиссия мүшесінің өздігінен бас тарту (бас тарту) туралы шешімі отырысқа қатысушылардың көпшілік дауысымен еркін жазбаша түрде қабылданады және өздігінен бас тартуды өтінген тәртіптік комиссия мүшесінің және оған қатысты материалдары қаралатын жеке сот орындаушысының қатысуымен жарияланады.
6. Тәртіптік комиссия отырыста лицензияның қолданысын тоқтата тұруға немесе тоқтатуға әкеп соғатын жеке сот орындаушыларының қолданыстағы заңнама нормаларын, Жеке сот орындаушыларының ар-намыс кодексін және Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасының Жарғысын бұзушылықтары туралы мәліметтері бар Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасынан келіп түскен материалдарды, Министрліктің аумақтық органының (бұдан әрі - Жарғы), басқа мемлекеттік мүдделі органдарының ұсыныстарын қарайды.

3) дисциплинарный проступок (далее - проступок) - нарушение частным судебным исполнителем норм действующего законодательства, а также противоправное виновное неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей;
4) дисциплинарная комиссия - постоянно действующий коллегиальный орган рассматривающий материалы, содержащие сведения о нарушениях, допущенных частными судебными исполнителями, влекущие за собой приостановление или прекращение действия лицензии;
7) проверка - деятельность по сбору материалов и сведений о проступке частных судебных исполнителей в целях полного, всестороннего и объективного выяснения обстоятельств его совершения;
3. Дисциплинарная комиссия основывается на принципах уважения прав, защиты законных интересов и строгого соблюдения законодательства Республики Казахстан.
Дисциплинарная комиссия при рассмотрении материалов руководствуется объективностью и беспристрастностью, вмешательство в деятельность комиссии не допустимо.
2. Порядок образования дисциплинарной комиссии
4. Состав дисциплинарной комиссии утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан (лицом, его замещающим) и состоит из пяти членов, один из которых является представителем Республиканской палаты частных судебных исполнителей (далее - Республиканская палата), остальные должностными лицами Министерства. Из числа членов дисциплинарной комиссии назначается председатель дисциплинарной комиссии.
Заседание дисциплинарной комиссии является правомочным, если на нем присутствуют не менее трех ее членов.
5. Член дисциплинарной комиссии не участвует в рассмотрении материалов и исследовании фактов, касающихся проступков в отношении частного судебною исполнителя, являющийся его близким родственником или если у члена дисциплинарной комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность и подлежит отводу (самоотводу).
Самоотвод и отвод мотивируются и заявляются как до начала заседания, так и в ходе заседания.
Решение о самоотводе (отводе) члена дисциплинарной комиссии принимается в произвольной письменной форме большинством голосов ее членов, участвующих в заседании, и оглашается в присутствии члена дисциплинарной комиссии, заявившего самоотвод, и частного судебного исполнителя, в отношении которого рассматриваются материалы.
6. Дисциплинарная комиссия на заседании рассматривает материалы, поступившие из Республиканской палаты частных судебных исполнителей, представлений территориального органа Министерства (далее - территориальный орган), иных государственных заинтересованных органов, содержащих сведения о нарушениях частными судебными исполнителями норм действующего законодательства, Кодекса чести частных судебных исполнителей и Устава Республиканской палаты частных судебных исполнителей (далее - Устав), влекущих за собой приостановление или прекращение действия лицензии.

7. Жеке сот орындаушыларының республикалық (өңірлік) палатасынан тәртіптік комиссияның қарауына келіп түскен материалдарда:
1) Жеке сот орындаушыларының республикалық (өңірлік) палатасының тәртіптік комиссиясының шешімі, онда тәртіп комиссияның қорытындысы және олардың негіздемесі көрсетіледі;
2) тексеру жүргізудің қорытындысы туралы анықтама;
3) тексеруді белгілеу туралы бұйрықтың көшірмесі;
4) бұзушылықтары анықталған атқарушылық іс жүргізу материалдарының көшірмелері;
5) анықталған бұзушылықтар фактісі бойынша жеке сот орындаушысының түсініктемелері, олар бар болған жағдайда;
6) жіберілген бұзушылықтардың жағдайларын толық, жан-жақты әрі әділ анықтау үшін қажетті басқа материалдар қамтылады.
8. Аумақтық органнан тәртіптік комиссияның қарауына келіп түскен материалдарда:
1) жеке сот орындаушысының лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы материалдардың жолдануы жөніндегі ұсыныс;
2) тексеру жүргізу үшін негіз болған материалдар;
3) тексеру жүргізу қорытындысы туралы анықтама;
4) тексеруді белгілеу туралы бұйрықтың көшірмесі;
5) бұзушылықтары анықталған атқарушылық іс жүргізу материалдарының көшірмелері;
6) анықталған бұзушылықтар фактісі бойынша жеке сот орындаушысының түсініктемелері, олар бар болған жағдайда;
7) жіберілген бұзушылықтардың жағдайларын толық, жан-жақты әрі әділ анықтау үшін қажетті басқа материалдар қамтылады.
9. Тәртіптік комиссия аумақтық органнан, Республикалық (өңірлік) палатадан келіп түскен материалдардан басқа, мемлекеттік органдардан, соттан келіп түскен, тексеруді талап етпейтін, жеке сот орындаушылары жіберген бұзушылықтарының даусыз дәлелін қамтыған материалдарды да қарайды.
10. Анықталған бұзушылықтардың жағдайларын толық, жан-жақты әрі әділ анықтау үшін құжаттар жеткіліксіз болған жағдайда, тәртіптік комиссия өңірлік палатаға немесе аумақтық органға үш жұмыс күні ішінде қосымша ақпарат ұсынуды тапсырады.
11. Жеке сот орындаушысы қосымша материалдар ұсынудан бас тартқан жағдайда, өңірлік палата немесе аумақтық орган еркін нысанда тиісті акт жасайды.
12. Тәртіптік комиссияның қарауына келіп түскен материалдармен жеке сот орындаушысы қол қойып танысады. Жеке сот орындаушысы танысудан бас тартқан немесе мүмкін емес болған жағдайда бұзушылықтары туралы мәліметтері қамтылған материалдардың көшірмелері оның есептік тіркеуінің орны бойынша хабарламасымен тапсырыс хатпен жолданады.
13. Өзіне қатысты материалдары қаралатын жеке сот орындаушысына тәртіптік комиссия отырысының уақыты мен орны туралы хабарланады. Тәртіптік комиссия отырысының уақыты мен орны белгіленгендігі туралы хабарлама жеке сот орындаушысының есептік тіркеуінің орны бойынша отырыстың күніне кемінде бес жұмыс күні қалғанға дейін жолданады.
Жеке сот орындаушысының тәртіптік комиссия отырыснда болмауы материалдарды қарауға кедергі болып табылмайды.
Тәртіптік комиссия аумақтық органға немесе өңірлік палатаға тәртіптік комиссия отырысының уақыты мен орны туралы жеке сот орындаушысына хабарлауды тапсыруға құқылы.

7. Материалы, поступившие на рассмотрение дисциплинарной комиссии из Республиканской (региональной) палаты частных судебных исполнителей содержат:
1) решение дисциплинарной комиссии Республиканской (региональной) палаты частных судебных исполнителей, в котором указываются выводы дисциплинарной комиссии и их обоснование;
2) справку о результатах проведения проверки;
3) копию приказа о назначении проверки;
4) копии материалов исполнительных производств, по которым выявлены нарушения;
5) пояснения частного судебного исполнителя по факту выявленных нарушений, в случае их наличия;
6) иные материалы необходимые для полного, всестороннего и объективного выяснения обстоятельств, допущенных нарушений.
8. Материалы, поступившие на рассмотрение дисциплинарной комиссии из территориального органа содержат:
1) представление о направлении материалов о приостановлении либо прекращении действия лицензии частного судебного исполнителя;
2) материалы, послужившие основанием для проведения проверки;
3) справку о результатах проведения проверки;
4) копию приказа о назначении проверки;
5) копии материалов исполнительных производств, по которым выявлены нарушения;
6) пояснения частного судебного исполнителя по факту выявленных нарушений, в случае их наличия;
7) иные материалы необходимые для полного, всестороннего и объективного выяснения обстоятельств, допущенных нарушений.
9. Кроме материалов, поступивших из территориального органа, Республиканской (региональной) палаты, дисциплинарная комиссия рассматривает материалы, содержащие бесспорные доказательства нарушений, допущенных частными судебными исполнителями, из государственных органов, суда, не требующих проведения проверки.
10. В случае недостаточности документов для полного, всестороннего и объективного выяснения обстоятельств выявленных нарушений дисциплинарная комиссия поручает региональной палате либо территориальному органу предоставить дополнительную информацию в течении трех рабочих дней.
11. В случае отказа частного судебного исполнителя от предоставления дополнительных материалов региональная палата или территориальный орган составляет соответствующий акт, в произвольной форме.
12. С материалами, поступившими на рассмотрение дисциплинарной комиссии, частный судебный исполнитель знакомиться под роспись. В случае отказа или невозможности ознакомления частного судебного исполнителя копии материалов, содержащих сведения о нарушениях, направляются по месту его учетной регистрации заказным письмом с уведомлением.
13. О времени и месте заседания дисциплинарной комиссии уведомляется частный судебный исполнитель, в отношении которого рассматриваются материалы. Уведомление о назначении времени и места заседания дисциплинарной комиссии направляется по месту учетной регистрации частного судебного исполнителя не менее пяти рабочих дней до даты заседания.
Отсутствие частного судебного исполнителя на заседании дисциплинарной комиссии не является препятствием для рассмотрения материалов.
Дисциплинарная комиссия вправе поручить территориальному органу или региональной палате уведомить частного судебного исполнителя о времени и месте заседания дисциплинарной комиссии.

14. Қаралатын мәселелер бойынша тәртіптік комиссия отырысқа қатысатын мүшелерінің көпшілік даусымен тиісті шешім қабылдайды, оған тәртіптік комиссияның төрағасы, мүшелері және хатшысы қол қояды.
Тәртіптік комиссияның шешімі хаттама нысанында шығарылады, онда отырыстың өту барысы мен тәртіптік комиссияның қорытындысы көрсетіледі.
15. Тәртіптік комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Тәртіптік комиссия мүшелерінің дауыс беру кезінде қалыс қалу құқығы жоқ.
Тәртіптік комиссия мүшесі қабылданған шешіммен келіспесе, пікірін еркін жазбаша түрде білдіреді.
Егер тәртіптік комиссия мүшелерінің дауыстары тең бөлінсе, комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
16. Тәртіптік комиссияның шешімі лицензияның қолданысын тоқтата тұру немесе сотқа лицензияның қолданысын тоқтату туралы талап-арыз жолдау үшін негіз болып табылады.
17. Жеке сот орындаушысының лицензиясының қолданысын тоқтата тұру Министрліктің шешімімен тәртіптік комиссия шешімінің негізінде Заңның 143-бабының 2-тармағымен көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
Жеке сот орындаушысының лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы шешім Министрліктің ресми интернет-порталында жарияланады және Республикалық палатаға жолданады.
18. Лицензияның қолданысын тоқтата тұру үшін негіздер жеткіліксіз болған жағдайда тәртіптік комиссияның шешімі Жарғыда және қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіппен заңнаманың бұзылуына жол берген жеке сот орындаушысын тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені қарау үшін Республикалық палатаға жолданады.
19. Министрліктің жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтату туралы сотқа талап-арыз жолдауы Заңның 144-бабы 1-тармағымен көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.
20. Тәртіптік комиссияның қарауына келіп түскен материалдар келіп түскен күнінен бастап бір ай ішінде қаралады.
21. Жеке сот орындаушыларының бұзушылықтары туралы мәліметтер қамтылған материалдарды қарауға кедергі болатын себептер бар болған кезде отырыс олар жойылғанға дейін кейінге қалдырылады, ол жөнінде тәртіптік комиссияның тиісті шешімі шығарылады.
22. Тәртіптік комиссияның шешіміне сот тәртібінде шағым жасалады.

14. По рассматриваемым вопросам дисциплинарная комиссия принимает соответствующее решение большинством голосов ее членов, участвующих в заседании, которое подписывается председателем, членами дисциплинарной комиссии и секретарем.
Решение дисциплинарной комиссии выносится в форме протокола, в котором отображается ход проведения заседания и выводы дисциплинарной комиссии.
15. Решение дисциплинарной комиссии принимается открытым голосованием. Члены дисциплинарной комиссии не вправе воздержаться при голосовании.
В случае несогласия с принимаемым решением член дисциплинарной комиссии излагает мнение в произвольной письменной форме.
Если голоса членов дисциплинарной комиссии разделились поровну, голос председателя дисциплинарной комиссии является решающим.
16. Решение дисциплинарной комиссии является основанием для приостановления действия лицензии или направления иска в суд о прекращении действия лицензии.
17. Приостановление действия лицензии частного судебного исполнителя осуществляется решением Министерства на основании решения дисциплинарной комиссии в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 143 Закона.
Решение о приостановлении действия лицензии частного судебного исполнителя публикуется на официальном интернет-портале Министерства и направляется в Республиканскую палату.
18. В случае недостаточности оснований для приостановления действия лицензии мотивированное решение дисциплинарной комиссии направляется в Республиканскую палату для рассмотрения вопроса о привлечении частного судебного исполнителя, допустившего нарушения законодательства, к дисциплинарной ответственности, в порядке, установленном Уставом и действующим законодательством.
19. Направление Министерством иска в суд о прекращении действия лицензии частного судебного исполнителя осуществляется по основаниям, предусмотренным пунктом 1 статьи 144 Закона.
20. Материалы поступившие на рассмотрение дисциплинарной комиссии рассматриваются в течении месяца со дня поступления.
20. При наличии причин, препятствующих рассмотрению материалов, содержащих сведения о нарушениях, допущенных частными судебными исполнителями, заседание откладывается до их устранения, о чем выносится соответствующее решение дисциплинарной комиссии.
34. Решение дисциплинарной комиссии обжалуется в судебном порядке.