"Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесін бекіту туралы
Түпараған ауданының әкімдігінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 100 қаулысы. Маңғыстау облысы әділет департаментінде 2015 жылғы 26 мамырда № 2728 болып тіркелді. Күші жойылды-Маңғыстау облысы Түпараған ауданы әкімдігінің 2020 жылғы 3 ақпандағы № 15 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Маңғыстау облысы Түпқараған ауданы әкімдігінің 03.02.2020 № 15 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы, "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына және Маңғыстау облысы әкімдігінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 11 "Маңғыстау облысы әкімдігінің 2013 жылғы 1 шілдедегі № 187 "Маңғыстау облысының жергілікті мемлекеттік басқару құрылымы туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы" қаулысына сәйкес, Түпқараған ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің Ережесі бекітілсін.
2. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысы (А. Ордабаева) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі мен бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Т. Алтынгалиевке жүктелсін.
Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі
Т. Асауов
2015 жылғы 30 сәуір №100
Түпқараған ауданының
әкімдігінің қаулысымен
бекітілген
"Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі ішкі саясат, мемлекеттік жастар саясаты, тілдерді дамыту, діни қызмет, қоғамдық бірлестіктердің, саяси партиялардың және бұқаралық ақпарат құралдарының жұмыстарын үйлестіру, мемлекеттік рәміздерді насихаттау салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков"
Постановление акимата Тупкараганского района от 30 апреля 2015 года № 100. Зарегистрировано Депараментом юстиции от 26 мая 2015 года № 2728. Утратило силу постановлением акимата Тупкараганского района Мангистауской области от 3 февраля 2020 года № 15
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Тупкараганского района Мангистауской области от 03.02.2020 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и постановлением акимата Мангистауской области от 26 января 2015 года № 11 "О внесении изменении в постановление акимата Мангистауской области от 1 июля 2013 года № 187 "О структуре местного государственного управления Мангистауской области" акимат Тупкараганского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков".
2. Руководителю государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" (Ордабаева А.) обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима района Алтынгалиеву Т.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района
Т. Асауов
Утверждено Постановлением
акимата Тупкараганского района
от 30 апрель 2015 года № 100
ПОЛОЖЕНИЕ
государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах внутренней политики, государственной молодежной политики, развития языков, религиозной деятельности, координации работ общественных объединений, политических партий и средств массовой информации, пропаганды государственных символов.

2. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 130500, Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Түпқараған ауданы, Форт-Шевченко қаласы, Д.Тәжіұлы көшесі №13 аудандық әкімдік ғимараты.
9. Мемлекеттік органның толық атауы – "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
10. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтайшысы Түпқараған ауданының әкімдігі болып табылады.
11. Осы Ереже "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Местонахождение юридического лица: 130500, Республика Казахстан Мангистауская область, Тупкараганский район, город Форт-Шевченко, улица Д.Тажиулы №13, здание районного акимата.
9. Полное наименование государственного органа – государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков".
10. Учредителем государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" является акимат Тупкараганского района.
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" осуществляется из местного бюджета.
13.Государственному учреждению "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков".
Если государственному учреждению "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.

14. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыс режимі "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесімен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес дербес анықталады.
2. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
15. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің миссиясы:
Аудан аумағында ішкі саясат, мемлекеттік жастар саясаты, тілдерді дамыту, діни қызмет, қоғамдық бірлестіктердің, саяси партиялардың және бұқаралық ақпарат құралдарының жұмыстарын үйлестіру, мемлекеттік рәміздерді насихаттау салаларындағы мемлекеттік саясатты жүзеге асыру.
16. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері:
1) дiн ұстанатын және оны ұстанбайтын Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар арасында, сондай-ақ әртүрлі діни бiрлестiктер арасында өзара төзімділік пен құрметтеу қатынастарын орнатуға жәрдемдесу;
2) жастардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау;
3) жастарға көмек беру және әлеуметтік қызметтер көрсету;
4) жастардың әлеуметтiк маңызды бастамаларын iске асыру;
5) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік ақпараттық саясатты іске асыру;
6) саяси партиялардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң сақталуын қамтамасыз ету;
7) аудан аумағында Қазақстан Республикасы мемлекеттік рәміздерінің пайдаланылуын (тігілуін, орналастырылуын) бақылауды жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасында мемлекеттiк тiлдi барынша дамыту, оның халықаралық беделiн нығайту;
9) Қазақстан Республикасының барша азаматтарының мемлекеттiк тiлдi еркiн және тегiн меңгеруiне қажеттi барлық ұйымдастырушылық, материалдық-техникалық жағдайларды жасау.
17. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің функциялары:
1) қоғамның демократиялық институттарын нығайтуға қатысу, Қазақстанның Стратегиялық дамуының негізгі басымдылықтарын, Қазақстан халқына мемлекет Басшысының жыл сайынғы Жолдауларын түсіндіру;
2) аудан аумағында діни, үкіметтік емес, жастар ұйымдарына қатысты мемлекеттік саясатты кезектілігімен жүргізу;
3) олардың меншік нысанына қарамастан кәсіпорындарда және ұйымдарда Қазақстан Республикасының тілдер туралы заңнамасының орындалуына бақылау мен тексеруді жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының тілдер туралы заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайда, оларды жою туралы ұсынымдар беру;

14. Режим работы государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" определяется государственным учреждением "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" самостоятельно в соответствии с требованиями действующего законодательства Республики Казахстан.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков"
15. Миссия государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков":
Реализация государственной политики в сферах внутренней политики, государственной молодежной политики, развития языков, религиозной деятельности, координации работ общественных объединений, политических партий и средств массовой информации, пропаганды государственных символов на территорий района.
16. Основные задачи государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков":
1) способствование в установлении отношений взаимной терпимости и уважения между гражданами Республики Казахстан, иностранцами и лицами без гражданства, исповедующими религию и не исповедующими ее, а также между различными религиозными объединениями;
2) защита прав и законных интересов молодежи;
3) оказания помощи и социальных услуг молодежи;
4) реализация социально значимых инициатив молодежи;
5) реализация государственной информационной политики через средств массовой информации;
6) обеспечение соблюдения прав и законных интересов политических партий;
7) осуществления контроля за использованием (установлением, размещением) государственных символов Республики Казахстан на территории района;
8) всемерное развитие государственного языка в Республике Казахстан, укрепление его международного авторитета;
9) создание всех необходимых организационных, материально-технических условий для свободного и бесплатного овладения государственным языком всеми гражданами Республики Казахстан.
17. Функций государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков":
1) участие в укреплении демократических институтов общества, разъяснение основных приоритетов Стратегии развития Казахстана, ежегодных Посланий Главы государства народу Казахстана;
2) последовательное осуществление на территории района государственной политики относительно религиозных, неправительственных, молодежных организаций;
3) осуществление контроля и проверки исполнения законодательства Республики Казахстан о языках в предприятиях и организациях, независимо от их форм собственности, в случаях выявления фактов нарушения законадательства Республики Казахстан о языках выдача рекомендаций об их устранении;

4) "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша әдістемелік, ақпараттық талдау материалдарын әзірлеу және оларды іске асыру шараларын қабылдау;
5) көрнекі насихат құралдары мазмұнының Қазақстан Республикасының саяси бағытына және қолданыстағы заңнамаларға сәйкестігін бақылауды жүзеге асыру;
6) ауданда болып жатқан қоғамдық процестерді жан-жақты зерттеу, талдау және реттеу, әлеуметтік зерттеулер, қоғамдық пікір сауалнамаларын жүргізу, әлеуметтік шиеленіс ошақтарын анықтау, республика, облыс, аудан өмірінің маңызды мәселелері жөнінде қоғамдық пікірді қалыптастыру;
7) өз құзыретi шегiнде:
ішкі саясат, мемлекеттік жастар саясаты, тілдерді дамыту, діни қызмет, қоғамдық бірлестіктердің, саяси партиялардың және бұқаралық ақпарат құралдарының жұмыстарын үйлестіру, мемлекеттік рәміздерді насихаттау салаларындағы саясатты іске асыру жөнiндегі консультациялық-кеңесшi органдарының қызметiн қамтамасыз ету;
жастар бірлестіктерінің дамуына жәрдемдесу және олардың қызметтерін үйлестіру;
8) қоғамдық-саяси, діни, жастар, үкіметтік емес бірлестіктердің ақпараттық базасын қалыптастыру бойынша жұмысты жүзеге асыру;
9) саяси партиялармен, ұлттық-мәдени бірлестіктермен, құқық қорғаушы, діни және басқа да қоғамдық ұйымдармен байланысты жүзеге асыру;
10) дін мәселелері бойынша түсіндіру жұмыстары мен ақпараттық-насихаттық iс-шараларды жүзеге асыру;
11) тұрғындар арасында Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздеріне құрметпен қарауды қалыптастыру бойынша жұмыстарды жүзеге асыру, мемлекеттік рәміздерді қолдану мен насихаттау мәселелері бойынша ұсыныстар мен нұсқаулықтар әзірлеу;
12) отбасылық-демографиялық мәселелер бойынша жұмыстар жүргізу;
13) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
18. Құқықтары мен міндеттері:
"Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің құқығы бар:
1) мүліктік және жеке мүліктік емес құқықтарды иемденіп алуға және жүзеге асыруға;
2) осы Ережеде көзделген мақсаттарды жүзеге асыруға қаражаттарды пайдалануға;
3) сотта талап қоюшы және жауапкер болуға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтін өзге де құқықтарды жүзеге асыруға.
"Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі міндетті:

4) разработка методических, информационно-аналитических материалов по вопросам, относящихся к компетенции государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" и приниятие мер к их реализации;
5) осуществление контроля за соответствием действующему законодательству и политическому курсу Республики Казахстан содержания средств наглядной агитации;
6) всестороннее изучение, анализ и регулирование общественных процессов, происходящих в районе, проведение социологических исследований, опросов общественного мнения, выявление очагов социальной напряженности, формирование общественного мнения по важнейшим вопросам жизни республики, области, района;
7) в пределах своей компетенции:
обеспечение деятельности консультативно-совещательных органов по реализации государственной политики в сферах внутренней политики, государственной молодежной политики, развития языков, религиозной деятельности, координации работ общественных объединений, политических партий и средств массовой информации, пропаганды государственных символов;
содействие развитию молодежных объединений и координация их деятельности;
8) осуществление работ по формированию информационной базы данных общественно-политических, религиозных, молодежных, неправительственных объединений;
9) осуществление связей с политическими партиями, национально-культурными объединениями, правозащитными, религиозными и иными общественными организациями;
10) осуществление разъяснительной работы и информационно-пропагандистских мероприятий по вопросам религии;
11) осуществление работ по формированию у населения уважительного отношения к государственным символам Республики Казахстан, выработка рекомендаций и предложений по вопросам пропаганды и применения государственных символов;
12) осуществление работ по семейно-демографическим вопросам;
13) осуществление в интересах местного государственного управления иных функций, возлагаемых на государственное учреждение " Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" законодательством Республики Казахстан.
18. Права и обязанности:
Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" имеет право:
1) приобретать и осуществлять имущественные и личные неимущественные права;
2) использовать средства на осуществление предусмотренных в настоящем Положении целей;
3) быть истцом и ответчиком в суде;
4) осуществлять иные права, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" обязано:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға;
2) белгіленген тәртіпте салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауапкершілікте болуға.
3. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметін ұйымдастыру
19. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіндегі басшылық "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшымен жүзеге асырылады.
20. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Түпқараған ауданының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
21. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерінің міндеттерін анықтайды;
2) "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және лауазымдарынан босатады;
3) заңнамамен белгіленген тәртіпте "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін ынталандыруды жүзеге асырады;
4) заңнамамен белгіленген тәртіпте "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне тәртіптік жазалар қолданады;
5) өз құзыретінің шегінде "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі қызметкерлерінің орындауына міндетті бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
6) мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара қарым-қатынастарда "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүдделерін білдіреді.
"Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-әрекетті ұйымдастыруға дербес жауапты болады.
"Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының құзырына Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзге де мәселелердi шешу жатқызылуы мүмкiн.
"Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктері қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлғамен орындалады.

1) соблюдать законодательство Республики Казахстан;
2) в установленном порядке уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет;
3)нести ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
3. Организация деятельности государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков"
19. Руководство государственным учреждением "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" задач и осуществление им своих функций.
20.Первого руководителя государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" назначает на должность и освобождает от должности аким Тупкараганского района в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков":
1) определяет обязанности работников государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков";
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков";
3) в установленном законодательством порядке осуществляет поощрения работников государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков";
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на работников государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков";
5) в пределах своей компетенции издает обьязательные для исполнения работниками государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
6) представляет интересы государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами.
Первый руководитель государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" несет персональную ответственность за организацию противодействия коррупции в государственном учреждении "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков".
К ведению первого руководителя государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" законодательством Республики Казахстан может быть отнесено решение иных вопросов.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" в период его отсутствия осуществляется лицом, его заменяющим в соответствии с действующим законодательством.

4. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкi
22. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің заңнамамен көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкін.
"Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің мүлкi оған меншік иесі берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесіне бекiтiлген мүлiк коммуналдық меншiкке жатады.
24. Егер заңнамамен өзгеше белгіленбесе, "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу тәртібі
25. Ережеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу Түпқараған ауданының әкімдігінің қаулысымен жүргізіледі.
26. Ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркеледі.
6. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
27. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. "Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдар тізбесі
28. Түпқараған аудандық ішкі саясат және тілдерді дамыту бөлімінің "Жастар ресурстық орталығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Ескерту. 7 - бөлім жаңа редакцияда - Маңғыстау облысы Түпқараған ауданы әкімдігінің 22.09.2015 № 227 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

4. Имущество государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков"
22. Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" относится к коммунальной собственности.
24. Государственное учреждение "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Порядок внесения изменений и дополнений в Положение
25. Внесение изменений и дополнений в Положение производится постановлением акимата Тупкараганского района.
26. Внесенные изменения и дополнения в Положение регистрируются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков"
27. Реорганизация и ликвидация государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Перечень организации, находящихся в ведении государственного учреждения "Тупкараганский районный отдел внутренней политики и развития языков"
28. Коммунальное государственное учреждение "Молодежный ресурсный центр" Тупкараганского районного отдела внутренней политики и развития языков.
Сноска. Глава 7 - в редакции постановления акимата Тупкараганского района Мангистауской области от 22.09.2015 № 227(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).