"Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы әкімдігінің 2015 жылғы 12 мамырдағы № 190 қаулысы. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 29 мамырда № 5627 болып тіркелді. Күші жойылды - Қостанай облысы әкімдігінің 2016 жылғы 7 қарашадағы № 498 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – Қостанай облысы әкімдігінің 07.11.2016 № 498 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына сәйкес, қолданыстағы заңнамаға сәйкес келтіруге байланысты Қостанай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Садуақасов
Әкімдіктің
2015 жылғы 12 мамырдағы
№ 190 қаулысымен бекітілген
"Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат
пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі орман, аңшылық, балық, су шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны қорғау және жануар мен өсімдік дүниесінің өзге де объектілері салаларында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің осы Ереженің қосымшасында көрсетілген ведомствоға бағынысты мемлекеттік мекемелері бар.
3. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі және мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области"
Постановление акимата Костанайской области от 12 мая 2015 года № 190. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 29 мая 2015 года № 5627. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 7 ноября 2016 года № 498
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Костанайской области от 07.11.2016 № 498 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", в связи с приведением в соответствие с действующим законодательством акимат Костанайской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Н. Садуакасов
Утверждено
постановлением акимата
от 12 мая 2015 года
№ 190
Положение о государственном учреждении "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" является государственным органом, осуществляющим руководство в сферах лесного, охотничьего, рыбного, водного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, охраны окружающей среды и иных объектов животного и растительного мира.
2. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" имеет подведомственные государственные учреждения, указанные в приложении к настоящему Положению.
3. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, акимата, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

5. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 110000 Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Таран көшесі, 10.
10. Мемлекеттік органның толық атауы: "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі кәсіпкерлік субъектілерімен "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің заңнамалық актілерімен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері,
функциялары, құқықтары мен міндеттері

5. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" имеет право выступать стороной гражданско–правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области".
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: 110000, Республика Казахстан, Костанайская область, город Костанай, улица Тарана,10.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области".
11..Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" осуществляется из областного бюджета.
13..Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области".
Если государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа

14. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы: орман, аңшылық, балық, су шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны қорғау және жануар мен өсімдік дүниесінің өзге де объектілері салаларында мемлекеттік саясатты дамытуға және жетілдіруге ықпал ету.
15. Міндеттері:
1) жануарлар дүниесін қорғау, өсіру және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) орман, аңшылық, су, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысу;
3) қоршаған ортаны қорғау сласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) ормандарды күзетуді, қорғауды, молықтыру және орман өсіруді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді, өздерінің функционалдық қарауындағы мемлекеттік орман қоры аумағында орман пайдалануды реттейді;
2) Қостанай облысының мемлекеттік орман қоры аумағында орман өрттерінің алдын алу және олармен күресу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы Қостанай облысы әкімдігі қаулысының жобасын әзірлейді;
3) өртке қарсы насихатты ұйымдастырады;
4) қажет болған жағдайда осы мақсатта арнайы комиссиялар құра отырып, Қостанай облысының аумағында ормандағы өртке қарсы күрес жөнiндегi жұмыстарды үйлестiредi;
5) өздерінің функционалдық қарауындағы мемлекеттік орман қоры аумағында орман зиянкестерімен және ауруларымен күрес және оның санитарлық жай-күйін жақсарту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастырады;
6) оларды орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) беру үшін өздерінің функционалдық қарауындағы орман қорының мемлекеттік есебі, мемлекеттік орман кадастры, мемлекеттік орман мониторингі жөнінде материалдар дайындауды ұйымдастырады;
7) жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерінен басқа мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерінің (сүректі түбірімен босату үшін төлемақы мөлшерлемелерінен басқа) жобаларын әзірлейді;
8) орман ресурстары сауықтыру, рекреациялық, тарихи-мәдени, туристік және спорттық мақсаттар; аңшылық шаруашылығының мұқтаждықтары, жанама орман пайдалану үшін ұзақ мерзімді орман пайдалануға берілген мемлекеттік орман қоры жерлерінде орман пайдаланушыларға құрылыс объектілерін салуға өзінің қарауындағы учаскелерді береді және осы учаскелерді осындай объектілер салу үшін пайдалануға рұқсат береді;

14. Миссия государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области": содействие развитию и совершенствованию государственной политики в сферах лесного, охотничьего, рыбного, водного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, охраны окружающей среды и иных объектов животного и растительного мира.
15. Задачи:
1) реализация государственной политики в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) участие в реализации государственной политики по вопросам лесного, охотничьего, водного, рыбного хозяйства, особо охраняемых природных территорий;
3) реализация государственной политики в области охраны окружающей среды.
16. Функции:
1) организовывает и обеспечивает охрану, защиту, воспроизводство лесов и лесоразведение, регулирует лесопользование на территории государственного лесного фонда, находящегося в его функциональном ведении;
2) разрабатывает проект постановления акимата Костанайской области об утверждении плана мероприятий по профилактике лесных пожаров и борьбе с ними на территории государственного лесного фонда Костанайской области;
3) организует противопожарную пропаганду;
4) координирует работу по борьбе с лесными пожарами на территории Костанайской области с созданием в необходимых случаях для этой цели специальных комиссий;
5) организует на участках государственного лесного фонда, находящихся в его функциональном ведении, мероприятия по борьбе с вредителями и болезнями леса и улучшению его санитарного состояния;
6) организует подготовку материалов по государственному учету лесного фонда, государственному лесному кадастру, государственному мониторингу лесов, находящихся в его функциональном ведении, для представления их уполномоченному органу в области лесного хозяйства и животного мира (далее-уполномоченный орган);
7) разрабатывает проекты ставок платы за лесные пользования на участках государственного лесного фонда (кроме ставок платы за древесину, отпускаемую на корню) и ставки платы за пользование особо охраняемыми природными территориями местного значения;
8) предоставляет лесопользователям участки под объекты строительства на землях государственного лесного фонда, находящихся в его ведении, где лесные ресурсы предоставлены в долгосрочное лесопользование для оздоровительных, рекреационных, историко–культурных, туристских и спортивных целей; нужд охотничьего хозяйства; побочного лесного пользования и выдает разрешения на использование этих участков под строительство таких объектов;

9) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ұзақ мерзімді орман пайдалану шартын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады;
10). уәкiлеттi органның және Қостанай облысының жергілікті өкiлдi органының қатысуымен өздерiнiң қарауындағы мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде орман ресурстарын ұзақ мерзiмдi пайдалануға беру жөнiнде тендерлер ұйымдастырады және өткiзеді;
11) аңшылық шаруашылықтың мұқтаждығы үшін жануарлар дүниесін пайдаланушыларға аңшылық жерлерді, сондай-ақ Қостанай облысының аумағында орналасқан жергілікті, халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарын бекітіп беру жөнінде конкурстар өткізеді;
12) аңшылық жерлердің резервтік қордағы жануарлар дүниесін қорғауды, сондай-ақ резервтік қордағы балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін қорғауды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
13) екі және одан да көп облыстардың аумағында орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-іздестіру аулауды қоспағандағы жануарлар дүниесін, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген санатқа жатқызылған жануарлар түрлерін пайдалануға рұқсат береді;
14) мемлекеттік меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарының есебін жүргізеді, иесіз су шаруашылығы құрылыстары табылған жағдайда Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген рәсімдерді жүргізеді;
15) бассейндiк су шаруашылығы басқармаларымен, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша ауыз сумен жабдықтау көздерiнiң су қорғау аймақтарын, белдеулерiн және санитарлық қорғау аймақтарын белгiлеу жөніндегі қаулының жобасын әзірлейді және Қостанай облысының әкімдігіне ұсынады;
16) Қостанай облысының әкімдігіне бассейндік су шаруашылығы басқармаларымен келісім бойынша су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылық пайдаланудың ерекше жағдайлары мен тәртібін белгілеу бойынша ұсыныстарды енгізеді;
17) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен конкурстық негізде оқшауланып немесе бірлесіп пайдалануға су объектілерін береді;
18) бассейндік кеңестердің жұмысына және бассейндік келісімге қатысады, су объектілерін ұтымды пайдалану және қорғау, елді мекендерді сумен жабдықтау, су бұру жөніндегі ұсыныстарды бассейндік кеңестердің қарауына енгізеді, бассейндік кеңестердің ұсынымдарын зерделейді, оларды іске асыру жөнінде шаралар қолданады;
19) тиісті аумақтарда су шаруашылығы жүйелері мен құрылыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерін шешеді;
20) жер үстi көздерiндегi су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақы ставкаларын әзiрлейді;

9) осуществляет государственную регистрацию договора долгосрочного лесопользования на участках государственного лесного фонда;
10) организовывает и проводит тендеры по предоставлению лесных ресурсов в долгосрочное лесопользование на участках государственного лесного фонда, находящихся в его функциональном ведении, с участием уполномоченного органа и местного представительного органа Костанайской области;
11) проводит конкурсы по закреплению охотничьих угодий за пользователями животным миром для нужд охотничьего хозяйства, а также рыбохозяйственных водоемов местного, международного и республиканского значения расположенных на территории Костанайской области;
12) организует и обеспечивает охрану животного мира в резервном фонде охотничьих угодий, а также охрану в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
13) выдает разрешения на пользование животным миром, за исключением научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на территории двух и более областей, а также редких и находящихся под угрозой исчезновений видов животных;
14) ведет учет водохозяйственных сооружений, находящихся в государственной собственности, при обнаружении бесхозяйных водохозяйственных сооружений принимает участие в процедурах, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан;
15) разрабатывает и представляет в акимат Костанайской области проект постановления по установлению водоохранных зон, полос и зон санитарной охраны источников питьевого водоснабжения по согласованию с бассейновыми водохозяйственными управлениями, уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
16) вносит предложения в акимат Костанайской области по установлению режима и особых условий хозяйственного использования водоохранных зон и полос по согласованию с бассейновыми водохозяйственными управлениями;
17) предоставляет водные объекты в обособленное или совместное пользование на конкурсной основе в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
18) принимает участие в работе бассейновых советов и бассейновом соглашении, вносит на рассмотрение бассейновых советов предложения по рациональному использованию и охране водных объектов, водоснабжению, водоотведению населенных пунктов, изучает рекомендации бассейновых советов, принимает меры по их реализации;
19) решает вопросы обеспечения безопасности водохозяйственных систем и сооружений на соответствующих территориях;
20) разрабатывает ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;

21) жер үсті су объектілері жоқ, бірақ сапалы жер асты ауыз суларының су қорының жеткілікті қоры бар аумақтарда ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтауға қатысы жоқ мақсаттар үшін ауыз судың сапалы жер асты суларын пайдалануға рұқсат береді;
22) ІІ, ІІІ және IV санаттардағы шаруашылық қызмет объектілерінің мемлекеттік экологиялық сараптамасын жүргізеді;
23) ІІ, ІІІ және IV санаттардағы кәсіпорындар үшін қоршаған ортаға эмиссияларға рұқсат береді, қоршаған ортаға эмиссияға лимиттерді белгілейді;
24) мемлекеттік қызметтерді көрсетеді;
25) коммуналдық қалдықтармен айналысу кезінде экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
26) тиісті аумақта орналасқан табиғи объектілердің жағдайы туралы халықты ақпараттандырады;
27) мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізу кезінде қоғамдық тыңдауларға қатысады;
28) Қостанай облысының әкімдігіне коммуналдық қалдықтардың пайда болуы мен жиналуының нормаларын есептеу қағидаларын бекітуге әзірлейді және ұсынады;
29) өз құзыреті шегінде табиғатты қорғау іс-шараларының жоспарын келіседі;
30) "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды;
31) өз құзыреті шегінде гендерлік саясатты іске асырады;
32) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) мемлекеттік органдар және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты сұрауға және алуға;
2) соттарда "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құқықтары және мүдделерін заңнамамен белгіленген тәртіпте қорғауды жүзеге асыруға;
3) Қостанай облысының әкімдігіне уәкілетті органмен келісім бойынша жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі ұсыныстарды енгізуге;
4) өз құзыреті шегінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы қызмет көрсету мен жұмыстардың орындалуын жүзеге асыратын штаттан тыс сарапшыларды (заңды және жеке тұлғалар) сараптамалық жұмыстарды жүргізу үшін тартуға;
5) орман, аңшылық, балық, су шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, қоршаған ортаны қорғау және өзге де жануарлар мен өсімдік дүниесі объектілерінің салаларында Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға;
6) Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыруға.

21) выдает разрешения на использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым и хозяйственно-бытовым водоснабжением на территориях, где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;
22) проводит государственную экологическую экспертизу объектов хозяйственной деятельности II, III и IV категорий;
23) выдает разрешения на эмиссии в окружающую среду, устанавливает в них лимиты на эмиссии в окружающую среду для предприятий II, III и IV категорий;
24) оказывает государственные услуги;
25) обеспечивает соблюдение экологических требований при обращении с коммунальными отходами;
26) информирует население о состоянии природных объектов, находящихся на соответствующей территории;
27) принимает участие в общественных слушаниях при проведении государственной экологической экспертизы;
28) разрабатывают и представляют на утверждение в акимат Костанайской области правила расчета норм образования и накопления коммунальных отходов;
29) согласовывают планы природоохранных мероприятий в пределах своей компетенции;
30) рассматривает обращения физических и юридических лиц по вопросам, отнесенным к компетенции государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области", принимает по ним необходимые меры;
31) реализует гендерную политику в пределах своей компетенции;
32) осуществляет иные функции, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Права и обязанности:
1) запрашивать и получать необходимую информацию от государственных органов и иных организаций;
2) осуществлять в установленном законодательством порядке защиту прав и интересов государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" в судах;
3) вносить в акимат Костанайской области предложения по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий местного значения по согласованию с уполномоченным органом;
4) привлекать для проведения экспертных работ внештатных экспертов (юридических и физических лиц), осуществляющих выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды в пределах своей компетенции;
5) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан в сферах лесного, охотничьего, рыбного, водного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, охраны окружающей среды и иных объектов животного и растительного мира;
6) осуществлять иные права и обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесіне басшылықты "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесіне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын басшы жүзеге асырады, cондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша шараларды қолданбағаны үшін дербес жауапкершілік алады.
19. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысын Қостанай облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысының өкілеттігі:
1) заңнамаға сәйкес құрылымдық бөлімшелердің басшыларын, "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мамандарын, орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің директорларын, директордың орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және мамандарының міндеттері мен өкілеттіктерін белгілейді;
3) заңнамада белгіленген тәртіпте "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлеріне, орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің директорларына, директордың орынбасарларына тәртіптік жаза қолданады және көтермелейді;
4) Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерінің, сондай-ақ орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің директорларының, директордың орынбасарларының лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
5) "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесін мемлекеттік органдарда, өзге де ұйымдарда ұсынады;

3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство государственным учреждением "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" задач и осуществление им своих функций, а также несет персональную ответственность за непринятие мер по противодействию коррупции.
19. Руководитель государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Костанайской области.
20. Руководитель государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия руководителя государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области":
1) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей руководителей структурных подразделений, специалистов государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области", директоров, заместителей директоров государственных учреждений лесного хозяйства;
2) определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений и специалистов государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на работников государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области", на директоров, заместителей директоров государственных учреждений лесного хозяйства;
4) утверждает должностные инструкции работников государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области", а также директоров, заместителей директоров государственных учреждений лесного хозяйства;
5) представляет государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" в государственных органах, иных организациях;

6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы өз орынбасарларының өкілеттіліктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
"Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырады.
24. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі, өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе өзгедей тәсілімен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. "Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қостанай облысы әкімдігінің
табиғи ресурстар және табиғат
пайдалануды реттеу
басқармасы" мемлекеттік
мекемесі туралы Ережесіне
қосымша
"Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарауындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі
1. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Арақарағай орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;

6) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий руководителя государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Руководитель государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
23. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" относится к коммунальной собственности.
25. Государственное учреждение "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению
о государственном
учреждении "Управление
природных ресурсов
и регулирования
природопользования акимата
Костанайской области"
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области"
1. Коммунальное государственное учреждение "Аракарагайское учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;

2. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Басаман орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Боровское орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Қамысты орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Михайловское орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Пригородное орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
7. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Семиозерное орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
8. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Таран орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
9. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Урицкое орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
10. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Усаковское орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
11. Қостанай облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Ұзынкөл орман шаруашылығы мекемесі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.

2. Коммунальное государственное учреждение "Басаманское учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;
3. Коммунальное государственное учреждение "Боровское учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;
4. Коммунальное государственное учреждение "Камыстинское учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;
5. Коммунальное государственное учреждение "Михайловское учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;
6. Коммунальное государственное учреждение "Пригородное учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;
7. Коммунальное государственное учреждение "Семиозерное учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;
8. Коммунальное государственное учреждение "Тарановское учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;
9. Коммунальное государственное учреждение "Урицкое учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;
10. Коммунальное государственное учреждение "Усаковское учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области;
11. Коммунальное государственное учреждение "Узункольское учреждение лесного хозяйства" Управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Костанайской области.