"Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Атырау облысы әкімдігінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 47 қаулысы. Атырау облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 30 наурызда № 3137 болып тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2017 жылғы 5 мамырдағы № 95 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 05.05.2017 № 95 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Азаматтық кодексінің Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы 42 - бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27,37-баптарына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 17-бабына және "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы Жарлығына сәйкес Атырау облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
"Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
Осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес Атырау облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
Осы қаулының орындалуын бақылау Атырау облысы әкімінің орынбасары Т.Ә. Шәкімовке жүктелсін.
Осы қаулы әділет огандарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б. Ізмұхамбетов
Атырау облыс әкімдігінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 47 қаулысына 1 қосымша
Атырау облыс әкімдігінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 47 қаулысымен бекітілген
"Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Басқарма) Атырау облысы жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары салаларында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстолары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области"
Постановление Акимата Атырауской области от 20 февраля 2015 года № 47. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 30 марта 2015 года № 3137. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 5 мая 2017 года № 95
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Атырауской области от 05.05.2017 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 42 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, статьями 27, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 17 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" и Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан" акимат Атырауской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить Положение о государственном учреждении "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области" согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области" принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
Признать утратившим силу некоторые постановления акимата Атырауской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению
Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Шакимова Т.А. - заместителя акима Атырауской области.
Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Б. Измухамбетов
Приложение 1 к постановлению акимата Атырауской области от 20 февраля 2015 года № 47
Утвержден постановлением акимата Атырауской области от 20 февраля 2015 года № 47
Положение о государственном учреждении "Управлении пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах транспорта и автомобильных дорог Атырауской области.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық - құқықтық нысандағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрлері мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланклері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық - құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Басқарма егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы басшының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделген шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: индексі 060002, Атырау облысы, Атырау қаласы, Абай көшесі, 10а.
10. Мемлекеттік органның толық атауы - "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Басқарманың қызметін қаржыландыру облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен табыс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған табыстар мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Басқарманың миссиясы:
Экономика мен қоғамның қолжетімді және сапалы көлік қызметтеріне қажеттіліктерін толық қанағаттандыру, сондай-ақ Атырау облысының автомобиль жолдары желісін сақтау және тиімді дамыту мақсатында көлік және коммуникациялар саласында тиімді мемлекеттік саясатты жүргізу.
15. Міндеттері:
1) жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарымен өтетін жолаушылар көлігінің маршруттық желілерін жедел басқару, сонымен қатар олар бойынша жолаушылар тасымалын ұйымдастыру;
2) автомобиль жолдарының құрылысын салу, оларды қайта жаңғырту, жөндеу, ұстау бойынша орындалған жол жұмыстарының сапасын мемлекеттік бақылауды және қабылдауды жүзеге асыру;
3) заңнамаға сәйкес облыстық маңызы бар автомобиль жолдары торабының жол жұмыстарын орындауға арналған конкурстарға құжаттар дайындау және ұсыну, әлеуетті жеткізушілермен шарттар жасасу және олардың орындалуын бақылау;

4. Управление является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной в гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Место нахождения юридического лица: индекс 060002, Атырауская область, город Атырау, улица Абая, 10а.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
12. Финансирование деятельности Управления осуществляется из областного бюджета.
13. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия Управления:
проведение эффективной государственной политики в сфере транспорта и коммуникаций в целях полного удовлетворения потребностей экономики и общества в доступных и качественных транспортных услугах, также сохранение и эффективное развитие сети автодорог Атырауской области.
15. Задачи:
1) оперативное управление маршрутными сетями пассажирского транспорта, проходящими по автомобильным дорогам общего пользования, а также организация по ним перевозок пассажиров;
2) осуществление государственного контроля за качеством и приемкой выполненных дорожных работ по строительству, реконструкции, ремонту, содержанию автомобильных дорог областного значения и искусственных сооружений на них;
3) подготовка и предоставление документов для проведения в соответствии с законодательством конкурсов на выполнение дорожных работ, сети автомобильных дорог областного значения, заключение договоров с потенциальными поставщиками и контроль за их исполнением;

4) автомобиль жолдарын дамыту жөніндегі стратегиялық жоспарларды әзірлеу және іске асыру;
5) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес облыстық маңызы бар жалпы пайдалынымдағы автомобиль жолдарының құрылысын салу, оларды жөндеу және ұстау бойынша, сонымен қатар, облыстық көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
6) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдауды ұйымдастыру, оларға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзу;
7) облысішілік, ауданаралық (қалааралық) және қала маңы қатынастарын теміржолмен жолаушылар мен жүк тасымалын ұйымдастыру;
8) үздіксіз және қауіпсіз жолаушылар тасымалдауды, сонымен қатар пайдалану көлік құралдарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша уәкілетті мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
9) жолаушылардың және көліктік қызметті басқа да тұтынушылардың мүдделерін қорғау;
10) гендерлік теңдікті нығайту бойынша тиісті іс-шаралар жоспарын іске асыру.
16. Функциялары:
1) автомобиль жолдары жөніндегі мемлекеттік уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасай отырып, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын және онда орналасқан құрылымдарды басқару;
2) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарын қиып өтуге және қиылысуға техникалық шарт беру және келісу;
3) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының инженерлік коммуникация, электр берілісі және байланыс желілерімен кесіп өтуін келісу;
4) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарында бөлінбейтін, ірі габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауға келісім беру;
5) облыстық маңызы бар автомобиль жолдарында жұмыстар жүргізу құқығына ордер беру;
6) облыстық маңызы бар автомобиль жолдары бойында бөлу жолағы және бөлу жолағының аумағында сыртқы жарық бағаналарын орналастыруға келісім беру;
7) автомобиль жолдары саласында мердігерлік қызметтің барлық түрлеріне тапсырысшы функциясын орындау;
8) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын ақылы автомобиль жолдарын және көпір өткелдерін пайдалану тәртібі мен шарттарын бекіту;
9) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын сыныптау тәртібі мен шарттарын бекіту;
10) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолын (жол учаскесін) ақылы негізде пайдалану туралы шешім қабылдау;
11) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібін бекіту;
12) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын ақылы автомобиль жолымен жүріп өту үшін ақы алу қағидаларын бекіту;

4) разработка и реализация стратегического плана по развитию автомобильных дорог;
5) организация работ по строительству, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования областного значения, а также по развитию транспортной инфраструктуры области в соответствии с законодательством о государственных закупках;
6) организация регулярных междугородных межобластных, межрайонных (междугородные внутриобластные) перевозок пассажиров и багажа, проведение конкурсов на право их обслуживания;
7) организация железнодорожных перевозок пассажиров и багажа во внутриобластных, межрайонных (междугородных) и пригородных сообщениях;
8) взаимодействие с уполномоченными государственными органами по обеспечению бесперебойной и безопасной перевозке пассажиров, а также безопасности эксплуатационных транспортных средств;
9) защита интересов пассажиров и других потребителей транспортных услуг;
10) реализация соответствующего плана мероприятий по укреплению гендерного равенства.
16. Функции:
1) управление во взаимодействии с уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам сетью автомобильных дорог общего пользования и искусственных сооружений;
2) согласование и выдача технических условии на примыкание и пересечение автомобильными дорогами областного значения;
3) согласование пересечения автомобильных дорог областного значения инженерными коммуникациями, линиями электропередач и связи;
4) согласование перевозок неделимых, крупногабаритных и тяжелевесных грузов на автомобильной дороге областного значения;
5) выдача ордера на право производства работ на автомобильных дорогах областного значения;
6) согласование устройства опор наружного освещения в полосе отвода и придорожной полосе отвода автомобильных дорогах областного значения;
7) выполнение функции заказчика на все виды подрядной деятельности в автодорожной отрасли;
8) утверждение порядка и условий эксплуатации платных автомобильных дорог и мостовых переходов общего пользования областного и районного значения;
9) утверждение порядка и условий классификации автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
10) принятие решения об использовании автомобильной дороги (участка) общего пользования областного и районного значения;
11) утверждение порядка размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
12) утверждение правил взимания платы за проезд по платной автомобильной дороге общего пользования областного и районного значения;

13) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының тізбесін бекіту;
14) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының индекстерінің атауларын бекіту;
15) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық, ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдауды ұйымдастыру, оларға қызмет көрсету құқығына конкурстар өткiзу;
16) автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
17) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) тасымалдаулар маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту;
18) жолаушылар мен багажды тұрақты облысаралық қалааралық автомобильмен тасымалдаулар маршруттарын және жүру кестелерiн келісу;
19) автовокзалдардың, автостанциялардың және жолаушыларға қызмет көрсету пункттерінің тiзiлiмiн жүргiзу;
20) жолаушылар мен багажды тұрақты ауданаралық (облысiшiлiк қалааралық) автомобильмен тасымалдау маршруттарының тiзiлiмiн жүргiзу;
21) жолаушылар көлiгiн дамытудың кешендi схемасын және жол қозғалысын ұйымдастыру жобаларын әзiрлеу;
22) жолаушыларды ауданаралық (облысішілік қаларалық) қатынастарда әлеуметтiк мәні бар тасымалдауларды жүзеге асыру кезіндегі тасымалдаушылардың залалдарын субсидиялауды жүзеге асыру;
23) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензиялауды жүзеге асыру;
24) халықаралық және республикаiшiлік қатынастарда қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлiк құралдарының жүргiзушiлерiн арнайы даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген жеке және заңды тұлғалардың тізілімін жүргізу;
25) аймақтың қызметі шегінде механикалық көлік құралдарына және олардың тіркемелеріне міндетті техникалық байқауды өткізу кестесін келісу;
26) халықаралық техникалық байқау сертификатын беру.
27) Көлік қызметі субъектілерін аттестаттауды жүргізу;
28) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік сатып алу туралы" Заңына сәйкес көлік құралдары мен технологиялық жабдықтарды сатып алу;
17. Құқықтары мен міндеттері:
1) заңды және жеке тұлғалармен шарттар жасасуға, облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының құрылысын салу, оларды жөндеу және ұстау кезінде өзара міндеттемелердің шарттары мен сипатын айқындауға және олардың орындалуына бақылау жүргізу;
2) автомобиль жолдарын дамыту бағдарламаларын іске асыру бөлігінде облыстың әлеуметтік-экономикалық даму жоспарларын әзірлеуге және келісуге қатысуға;
3) ҚР заңнамасына сәйкес тиісті кәсіпорындар мен мекемелерден, қалалық және аудандық әкімдіктерден, облыстық ұйымдардан автомобиль жолды жолаушылар және жүк тасымалдары бойынша ақпарат сұратуға;

13) утверждение перечня автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
14) утверждение наименований индексов автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения;
15) организация регулярных междугородных межобластных, межрайонных (междугородные внутриобластные) перевозок пассажиров и багажа, проведение конкурсов на право их обслуживания;
16) реализация государственной политики в сфере автомобильного транспорта;
17) утверждение маршрутов и расписания движения регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) перевозок пассажиров и багажа;
18) согласование маршрутов и расписания движения по регулярным междугородным межобластным автомобильным перевозкам пассажиров и багажа;
19) ведение реестра автовокзалов, автостанций и пунктов обслуживания пассажиров;
20) ведение реестра маршрутов регулярных межрайонных (междугородных внутриобластных) перевозок пассажиров и багажа;
21) разработка комплексной схемы развития пассажирского транспорта и проекты организации дорожного движения;
22) осуществление субсидирования убытков перевозчиков при осуществлении социально значимых перевозок пассажиров на межрайонном (междугородном внутриобластном) сообщениях;
23) осуществление лицензирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
24) ведение реестра физических и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности по специальной подготовке водителей автотранспортных средств, осуществляющих перевозки опасных грузов в международном и внутриреспубликанском сообщениях;
25) согласование графика проведения обязательного технического осмотра механических транспортных средств и прицепов к ним в пределах региона деятельности;
26) выдача международных сертификатов технического осмотра;
27) проводит аттестацию субъектов транспортной деятельности;
28) приобретение транспортных средств и технологического оборудования в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
17. Права и обязанности:
1) заключать договора с юридическими и физическими лицами, определять условия и характер взаимных обязательств при строительстве, ремонте и содержании автомобильных дорог областного значения и осуществлять контроль за их выполнением;
2) участвовать в разработке и согласовании планов соцально- экономического развития области в части реализации программ развития автомобильных дорог;
3) запрашивать информацию от соответствующих предприятий и учреждений, акиматов города и районов, областных организаций по автомобильным дорогам, пассажирским и багажным перевозкам согласно законодательствам РК;

4) облыстық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының құрылысын салу, оларды қайта жаңғырту, жөндеу және ұстау кезінде нормативтік талаптардың сақталуына тексеру жүргізуге;
5) қажет болған жағдайларда өндірістің басқа салаларының, ғылыми –зерттеу және жобалау - құрылымдау ұйымдарының мамандарын сарапшылар ретінде тартуға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыруға;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жол қызметін қаржыландыруға жіберілетін қаражатты пайдаланудың тәртібін айқындауға және оның мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етуге;
8) коммуналдық меншіктегі облыстық маңызы бар жолдарды, коммуналдық жол кәсіпорындарын басқаруға және жергілікті бюджеттің оларды қаржыландыру жөніндегі баптарын атқаруға құқылы.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. Басқармаға басшылықты басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Басқарманың бірінші басшысын облыс әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
21. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттілігі:
1) Басқарманың бірінші басшысы қызметіне басшылық жасайды және оған жүктелген міндеттердің орындалуын қамтамасыз етеді;
2) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасауға бағытталған шаралар қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдануы үшін дербес жауапты болады.
3) Басқарма атынан сенімхатсыз әрекет етеді, мемлекеттік органдар мен басқа да ұйымдарда оның мүдделерін білдіреді;
4) құрылымдық бөлімшелер басшыларының міндеттері мен өкілеттерін айқындайды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқарма қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
6) заңнамамен белгіленген тәртіппен басқарма қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жаза қолданады;
7) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
8) өз құзыреті шегінде басқарманың құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
9) Басқармаға тиесілі мүлікті, қаржы қаражатын пайдалану, иелік ету және басқару құқығын иеленеді және қаржы тәртібінің сақталуы үшін дербес жауап береді;
10) заңнамаға сәйкес басқарманың мемлекеттік басқару органы болып табылатын мемлекеттік кәсіпорындардың директорлары мен директорлардың орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;

4) производить проверки соблюдения нормативных требований при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании автомобильных дорог областного значения общего пользования.
5) привлекать в необходимых случаях в качестве экспертов специалистов других отраслей производства, научно-исследовательских и проектно-конструкторских организаций;
6) осуществлять внешнеэкономическую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) определять в соответствии с законодательством Республики Казахстан порядок использования, направляемых на финансирование дорожной деятельности средств, и обеспечивать их целевое использование;
8) управлять дорогами областного значения, находящимися в коммунальной собственности, коммунальными дорожными предприятиями и исполнять статьи местного бюджета по их финансированию.
3. Организация деятельности государтвеннного органа
18. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задачи осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом Атырауской области.
20. Первый руководитель Управления имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя Управления:
1) руководит деятельностью Управления и обеспечивает выполнение возложенных на него задач;
2) принимает необходимые меры, направленные на противодействие коррупции в Управлении и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;
3) без доверенности действует от имени Управления представляет его интересы в государственных органах и других организациях;
4) определяет обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений;
5) в соответствии с законодательством Республики Казахстан назначает на должность и освобождает от должности работников Управления;
6) в установленном законодательством порядке поощряет и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления;
7) в пределах своей компетенции издает приказы;
8) в пределах своей компетенции утверждает положения о структурных подразделениях Управления;
9) обладает правом пользования, владения и управления имуществом, финансовыми средствами, принадлежащими Управлению и несет персональную ответственность за соблюдение финансовой дисциплины;
10) в соответствии с законодательством назначает, а также освобождает директоров и заместителей директоров государственных предприятий, в отношении которых Управление является органом государственного управления;

11) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өз құзыреті шегінде өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
22. Бірінші басшы өз орынбасарының өкілеттерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
24. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық мешікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарманың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Облыс әкімдігінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 47қаулысына 2-қосымша
Облыс әкімдігінің күші жойылған кейбір қаулыларының тізбесі
1. Облыс әкімдігінің 2007 жылғы 14 маусымдағы №153 "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының мәселелері туралы" қаулысы.
2. Облыс әкімдігінің 2009 жылғы 10 желтоқсандағы №316 "Облыс әкімиятының 2007 жылғы 14 маусымдағы №153 "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының мәселелері" қаулысына толықтыру енгізу туралы" қаулысы.
3. Облыс әкімдігінің 2010 жылғы 28 қазандағы №288 "Облыс әкімиятының 2007 жылғы 14 маусымдағы №153 "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының мәселелері" қаулысына толықтыру енгізу туралы" қаулысы.
4. Облыс әкімдігінің 2011 жылғы 07 ақпандағы №22 "Облыс әкімиятының 2007 жылғы 14 маусымдағы №153 "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының мәселелері" қаулысына толықтыру енгізу туралы" қаулысы.
5. Облыс әкімдігінің 2013 жылғы 31 қаңтардағы №31 "Облыс әкімиятының 2007 жылғы 14 маусымдағы №153 "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының мәселелері" қаулысына толықтыру енгізу туралы" қаулысы.

11) в пределах своей компетенции осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своего заместителя в соответствии с действующим законодательством
4. Имущество государственного органа
23. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предумотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенные в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
24. Имущество закрепленное за Управлением относится к коммунальной собственности.
25. Управление не праве самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установленно законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. 26. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к постановлению акимата Атырауской области от 20 февраля 2015 года № 47
Перечень утративших силу некоторых постановлений Акимата Атырауской области
1. Постановление акимата Атырауской области от 14 июня 2007 года №153 "О вопросах Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области".
2. Постановление акимата Атырауской области от 10 декабря 2009 года №316 "О внесении дополнений в постановление акимата области от 14 июня 2007 года №153 "Вопросы Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области".
3. Постановление акимата Атырауской области от 28 октября 2010 года №288 "О внесении дополнений в постановление акимата области от 14 июня 2007 года №153 "Вопросы Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области".
4. Постановление акимата Атырауской области от 7 февраля 2011 года №22 "О внесении дополнений в постановление акимата области от 14 июня 2007 года №153 "Вопросы Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области".
5. Постановление акимата Атырауской области от 31 января 2013 года №31 "О внесении дополнений в постановление акимата области от 14 июня 2007 года №153"Вопросы Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области".

6. Облыс әкімдігінің 2013 жылғы 26 тамыздағы №320 "Облыс әкімдігінің 2007 жылғы 14 маусымдағы №153 "Атырау облысы Жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасының мәселелері" қаулысына толықтырулар енгізу туралы" қаулысы.

6. Постановление акимата Атырауской области от 26 августа 2013 года №320 "О внесении дополнений в постановление акимата области от 14 июня 2007 года №153 "Вопросы Управления пассажирского транспорта и автомобильных дорог Атырауской области".