2016 - 2018 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы
Атырау облыстық мәслихатының 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 419-V шешімі. Атырау облысының Әділет департаментінде 2016 жылғы 5 қаңтарда № 3421 болып тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы мәслихатының 2017 жылғы 17 наурыздағы № 95-VI шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы мәслихатының 17.03.2017 № 95-VI шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 8 бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабы 1 тармағы 1) тармақшасына сәйкес және облыс әкімдігі ұсынған 2016–2018 жылдарға арналған облыстық бюджет жобасын қарап, V шақырылған облыстық мәслихат кезектен тыс ХХХVІ сессиясында ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2016–2018 жылдарға арналған облыстық бюджет тиiсiнше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның iшiнде 2016 жылға мынадай көлемде бекiтiлсiн:
1) кірістер – 168 272 598 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 56 551 304 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 2 614 197 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 25 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 109 107 072 мың теңге;
2) шығындар – 172 209 217 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 1 812 097 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік несиелер – 2 902 397 мың теңге;
бюджеттік несиелерді өтеу – 1 090 300мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 1 312 400 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 1 327 400 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 15 000 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -7 061 116 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) - 7 061 116 мың теңге:
қарыздар түсімі – 3 240 280 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 1 163 956 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 4 984 792 мың теңге.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық мәслихатының 22.04.2016 № 17-VI; 04.07.2016 № 39-VI; 28.10.2016 № 51-VI; 12.12.2016 № 63-VI шешімдерімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
2. Атырау қаласы мен аудандар бюджетіне жалпы мемлекеттік салықтар түсімінің жалпы сома нормативі 2016 жылға келесідей көлемде бекітілсін:
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Құрманғазы, Индер, Исатай, Қызылқоға, Мақат, Махамбет аудандарына және меншікті облыстық бюджетке – 100%;
Жылыой ауданына және Атырау қаласына – 50%;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Құрманғазы, Индер, Исатай, Қызылқоға, Мақат, Махамбет, Жылыой аудандарына және меншікті облыстық бюджетке – 100%;
Атырау қаласына – 50%;
төлем көзінен салық салынатын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы:
меншікті облыстық бюджетке - 100%;
әлеуметтік салық бойынша:

Об областном бюджете на 2016-2018 годы
Решение областного маслихата Атырауской области от 11 декабря 2015 года № 419-V. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 05 января 2016 года № 3421. Утратило силу решением областного маслихата Атырауской области от 17 марта 2017 года № 95-VI.
Сноска. Утратило силу решением областного маслихата Атырауской области от 17.03.2017 № 95-VI.
В соответствии со статьей 8 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, подпунктом 1 пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и рассмотрев предложенный акиматом области проект областного бюджета на 2016-2018 годы, областной маслихат V созыва на внеочередной XXХVІ сессии РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет на 2016-2018 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2016 год в следующих объемах:
1) доходы – 168 985 478 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям - 57 263 181 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 2 615 200 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала - 25 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов - 109 107 072 тысяч тенге;
2) затраты - 172 209 217 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 1 787 094 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 3 640 280 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 1 115 303 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 1 312 400 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов - 1 327 400 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 15 000 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -6 323 233 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета - 6 323 233 тысяч тенге:
поступление займов – 3 240 280 тысяч тенге;
погашение займов - 1 163 956 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств - 4 984 792 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями Атырауского областного маслихата от 22.04.2016 № 17-VI; от 04.07.2016 № 39-VI; 28.10.2016 № 51-VI; от 14.12.2016 № 63-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
2. Утвердить на 2016 год норматив общей суммы поступлений общегосударственных налогов в бюджеты районов и города Атырау в следующих объемах:
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты:
Курмангазинскому, Индерскому, Исатайскому, Кзылкогинскому, Макатскому, Махамбетскому районам и собственно-областному бюджету – 100%;
Жылыойскому району и городу Атырау – 50%;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, необлагаемых у источника выплаты:
Курмангазинскому, Индерскому, Исатайскому, Кзылкогинскому, Макатскому, Махамбетскому, Жылыойскому районам и собственно-областному бюджету – 100%;
городу Атырау – 50%;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
собственно-областному бюджету – 100%;
по социальному налогу:

Индер, Қызылқоға, Мақат және Махамбет аудандарына – 100%, Құрманғазы ауданына - 97%, Исатай, Жылыой аудандарына және Атырау қаласына – 50%;
меншікті облыстық бюджетке - 100%.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық мәслихатының 04.07.2016 № 39-VI; 28.10.2016 № 51-VI; 12.12.2016 № 63-VI шешімдерімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
3. Тиісті бюджеттің кірісіне:
бірыңғай бюджеттік сыныптаудың кірістер сыныптамасының "Әлеуметтік салық" коды бойынша - бұрын Зейнетақы қорына, Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа, Міндетті медициналық сақтандыру қорына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, Жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударылып келген жарналар жөніндегі берешек, сондай-ақ автомобиль жолдарын пайдаланушылардың Жол қорына түсіп келген аударымдары;
"Өндірушілер көтерме саудада өткізетін, өзі өндіретін бензин (авиациялық бензинді қоспағанда)" коды бойынша – бұрын Жол қорына түсіп келген бензиннен алынатын алым бойынша берешек;
"Өндірушілер көтерме саудада өткізетін, өзі өндіретін дизель отыны" коды бойынша - бұрын Жол қорына түсіп келген дизель отынынан алынатын алым бойынша берешек есептелетін болып белгіленсін.
4. Жұмыс берушiлер еңбекке уақытша жарамсыздығы, жүктiлiгi мен босануы бойынша, бала туған кезде, жерлеуге есептеген, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленiп келген жәрдемақы сомаларының көрсетілген қорға аударымдардың есептелген сомасынан асып түсуi нәтижесiнде 1998 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша құралған терiс сальдо ай сайын жалақы қорының 4 пайызы шегiнде әлеуметтiк салық төлеу есебiне жатқызылады.
5. Аудан және қала бюджеттерінен облыстық бюджетке бюджеттік алымдардың 2016 жылға арналған көлемдері 66 955 533 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Жылыой ауданынан – 12 189 005 мың теңге;
Атырау қаласынан - 54 766 528 мың теңге болып көзделсiн.
6. Облыстық бюджеттен аудандар бюджеттеріне берілетін субвенциялар мөлшерлері 2016 жылға 7 473 788 мың теңге сомасында, оның ішінде:
Құрманғазы ауданы – 2 723 730 мың теңге;
Индер ауданы – 1 778 596 мың теңге;
Исатай ауданы – 646 350 мың теңге;
Қызылқоға ауданы – 1 724 555 мың теңге;
Мақат ауданы – 33 578 мың теңге;
Махамбет ауданы – 566 979 мың теңге болып көзделсiн.
7. 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап әскери қызметшілерге (мерзiмдi қызметтегі әскери қызметшілерден басқа) және арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтің қызметкерлеріне тұрғынжайды күтіп-ұстауға және коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге ақшалай өтемақының айлық мөлшерi 3 739 теңге сомасында белгiленсiн.

Индерскому, Кзылкогинскому, Макатскому и Махамбетскому районам – 100%, Курмангазинскому району – 97%, Исатайскому, Жылыойскому районам и городу Атырау – 50%;
собственно-областному бюджету – 100%.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями Атырауского областного маслихата от 04.07.2016 № 39-VI; 28.10.2016 № 51-VI; от 14.12.2016 № 63-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
3. Установить, что в доход соответствующего бюджета зачисляются:
по коду "Социальный налог" классификации доходов единой бюджетной классификации - задолженность по взносам, ранее перечислявшимся в Пенсионный фонд, Государственный центр по выплате пенсий, Фонд обязательного медицинского страхования, Фонд государственного социального страхования, Фонд содействия занятости, а также отчисления пользователей автомобильных дорог, ранее поступавшие в Дорожный фонд.
по коду "Бензин (за исключением авиационного) собственного производства, реализуемый производителями оптом" - задолженность по сбору с бензина, ранее поступавшему в Дорожный фонд;
по коду "Дизельное топливо собственного производства, реализуемое производителями оптом" - задолженность по сбору с дизельного топлива, ранее поступавшему в Дорожный фонд.
4. Отрицательное сальдо, образовавшееся по состоянию на 31 декабря 1998 года в результате превышения сумм начисленных работодателями пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования, над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, ежемесячно засчитывается в счет уплаты социального налога в пределах 4 процентов от фонда заработной платы.
5. Предусмотреть на 2016 год объемы бюджетных изъятий из районных и городского бюджетов в областной бюджет в сумме 66 955 533 тысяч тенге, в том числе:
Жылыойского района - 12 189 005 тысяч тенге;
города Атырау – 54 766 528 тысяч тенге.
6. Предусмотреть на 2016 год объемы субвенций, передаваемых из областного бюджета в районные бюджеты, в сумме 7 473 788 тысяч тенге, в том числе:
Курмангазинскому району - 2 723 730 тысяч тенге;
Индерскому району - 1 778 596 тысяч тенге;
Исатайскому району - 646 350 тысяч тенге;
Кызылкугинскому району - 1 724 555 тысяч тенге;
Макатскому району - 33 578 тысяч тенге;
Махамбетскому району - 566 979 тысяч тенге.
7. Установить с 1 января 2016 года месячный размер денежной компенсации на содержание жилища и оплату коммунальных услуг в сумме 3 739 тенге военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы) и сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, государственной фельдъегерской службы.

8. 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап азаматтық қызметшiлерге еңбекақы төлеу жүйесiнiң жаңа моделi бойынша еңбекақы төлеу, сондай-ақ оларға лауазымдық айлықақыларына ерекше еңбек жағдайлары үшiн 10 пайыз мөлшерiнде ай сайынғы үстемеақы төлеу белгiленсiн.
9. 2016 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен төмендегідей көлемдерде:
жергiлiктi бюджеттерден қаржыландырылатын азаматтық қызметшiлерге еңбекақы төлеу жүйесiнiң жаңа моделiне көшуге, сондай-ақ оларға лауазымдық айлықақыларына ерекше еңбек жағдайлары үшiн ай сайынғы үстемеақы төлеуге – 10 252 055 мың теңге;
мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға – 2 995 413 мың теңге;
"Өрлеу" жобасы бойынша шартты ақшалай көмекті енгізуге – 24 110 мың теңге;
арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын енгізуге – 4 535 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердiң құқықтарын қамтамасыз ету және өмiр сүру сапасын жақсарту жөнiндегi 2012 – 2018 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарын іске асыруға – 119 698 мың теңге;
кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге – 17 264 мың теңге;
әкімшілік мемлекеттік қызметшілердің еңбекақысының деңгейін арттыруға – 721 113 мың теңге;
азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімдерінің штат санын ұстауға – 14 594 мың теңге;
агроөнеркәсіптік кешеннің жергілікті атқарушы органдарының бөлімшелерін ұстауға – 69 710 мың теңге;
техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында мамандарды даярлауға арналған мемлекеттік білім беру тапсырысын ұлғайтуға – 61 716 мың теңге;
жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында білім алушылардың стипендияларының мөлшерін ұлғайтуға – 236 234 мың теңге;
жердің пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау жөніндегі уәкілетті органның штат санын ұстауға – 31 925 мың теңге;
сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың штат санын ұстауға – 35 966 мың теңге;
аудандық маңызы бар және ауылының денсаулық сақтау субъектілерінің халыққа медициналық көмек көрсетуіне және амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуге – 8 932 902 мың теңге;
онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсетуге - 758 299 мың теңге;
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін қамтамасыз етуге және кеңейтуге – 132 543 мың теңге;
дәрiлiк заттарды, вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға – 2 550 457 мың теңге;

8. Установить с 1 января 2016 года оплату труда гражданским служащим по новой модели системы оплаты труда, а также выплату им ежемесячной надбавки за особые условия труда к должностным окладам в размере 10 процентов.
9. Учесть, что в областном бюджете на 2016 год предусмотрены целевые текущие трансферты из республиканского бюджета в следующих размерах:
10 252 055 тысяч тенге - для перехода на новую модель системы оплаты труда гражданских служащих, финансируемых из местных бюджетов, а также выплаты им ежемесячной надбавки за особые условия труда к должностным окладам;
2 995 413 тысяч тенге - на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования;
24 110 тысяч тенге – на внедрение обусловленной денежной помощи по проекту "Өрлеу";
4 535 тысяч тенге – на введение стандартов оказания специальных социальных услуг;
119 698 тысяч тенге – на реализацию Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012–2018 годы;
17 264 тысяч тенге – на услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам;
721 113 тысяч тенге – на повышение уровня оплаты труда административных государственных служащих;
14 594 тысяч тенге - на содержание штатной численности отделов регистрации актов гражданского состояния;
69 710 тысяч тенге – на содержание подразделений местных исполнительных органов агропромышленного комплекса;
61 716 тысяч тенге - на увеличение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов в организациях технического и профессионального образования;
236 234 тысяч тенге - на увеличение размера стипендий обучающимся в организациях технического и профессионального, послесреднего образования на основании государственного образовательного заказа местных исполнительных органов;
31 925 тысяч тенге – на содержание штатной численности уполномоченного органа по контролю за использованием и охраной земель;
35 966 тысяч тенге - на содержание штатной численности местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля;
8 932 902 тысяч тенге – на оказание медицинской помощи населению субъектами здравоохранения районного значения и села и амбулаторно-поликлинической помощи;
758 299 тысяч тенге - оказание медицинской помощи онкологическим больным;
132 543 тысяч тенге - на обеспечение и расширение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
2 550 457 тысяч тенге – на закуп лекарственных средств, вакцин и других иммунобиологических препаратов;

дағдарыстық жағдай қаупі төнген және туындаған кезде іс-қимылдар бойынша оқу-жаттығу жүргізуге - 15 251 мың теңге;
агроөнеркәсіптік кешен субъектісі инвестициялық салынымдар кезінде жұмсаған шығыстардың бөлігін өтеуге - 1 278 155 мың теңге;
елді мекендерді шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін жерасты суларына іздестіру-барлау жұмыстарын ұйымдастыруға және жүргізуге – 71 289 мың теңге;
ауызсумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды оқшау жүйелерінен ауызсу беру жөнінде көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялауға – 220 103 мың теңге;
"Бизнестiң жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберiнде өңiрлерде жеке кәсiпкерлiктi қолдауға – 1 660 464 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферттері көзделгені ескрілсін;
кредиттер, сондай-ақ технологиялық жабдықтың және ауыл шаруашылығы техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға – 66 328 мың теңге;
жергілікті бюджеттердің шығындарын өтеуді қамтамасыз етуге - 278 754 мың теңге;
экономикалық орнықтылықты қамтамасыз етуге - 1 696 515 мың теңге;
Осы тармақтағы бірінші мен тоғызыншыны қоса алғандағы абзацтардағы ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын Атырау қаласы және аудандар бюджеттеріне бөлу жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық мәслихатының 22.04.2016 № 17-VI; 28.10.2016 № 51-VI шешімдерімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
10. 2016 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен келесідей көлемде:
инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға – 5 846 457 мың теңге;
жерүсті су ресурстарының сулылығын ұлғайтуға – 587 395 мың теңге;
көліктік инфрақұрылымды дамытуға – 1 500 000 мың теңге;
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде іс-шараларды іске асыруға - 692 839 мың теңге;
білім беру объектілерін салуға – 1 243 272 мың теңге нысаналы даму трансферттері көзделсін.
Нысаналы даму трансферттердің сомаларын Атырау қаласы және аудандар бюджеттеріне бөлу жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық мәслихатының 22.04.2016 № 17-VI; 28.10.2016 № 51-VI шешімдерімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
11. 2016 жылға арналған облыстық бюджетте Атырау қаласы және аудандар бюджеттеріне:

15 251 тысяч тенге – на проведение учений по действиям при угрозе и возникновении кризисной ситуации;
1 278 155 тысяч тенге - на возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях;
71 289 тысяч тенге - на организацию и проведение поисково-разведочных работ на подземные воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов;
220 103 тысяч тенге - на субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения;
1 660 464 тысяч тенге - на поддержку частного предпринимательства в регионах в рамках Программы "Дорожная карта бизнеса 2020";
66 328 тысяч тенге - на субсидирование ставок вознаграждения по кредитам, а также лизингу технологического оборудования и сельскохозяйственной техники;
278 754 тысяч тенге - на обеспечение компенсации потерь местных бюджетов;
1 696 515 тысяч тенге - на обеспечение экономической стабильности;
14 880 тысяч тенге - на увеличение государственного образовательного заказа на создание цифровой образовательной инфраструктуры;
Распределение сумм целевых текущих трансфертов с первого по девятый абзацы включительно данного пункта районным бюджетам и бюджету города Атырау определяется на основании решения местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решениями Атырауского областного маслихата от 22.04.2016 № 17-VI; 28.10.2016 № 51-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
10. Учесть, что в областном бюджете на 2016 год предусмотрены целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета в следующих размерах:
5 846 457 тысяч тенге – на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
587 395 тысяч тенге - на увеличение водности поверхностных водных ресурсов;
1 500 000 тысяч тенге - на развитие транспортной инфраструктуры;
1 243 272 тысяч тенге – на строительство объектов образования;
692 839 тысяч тенге – на реализацию мероприятий в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2020";
Распределение сумм целевых трансфертов на развитие районным бюджетам и бюджету города Атырау определяется на основании решения местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными решениями Атырауского областного маслихата от 22.04.2016 № 17-VI; 28.10.2016 № 51-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
11. Предусмотреть в областном бюджете на 2016 год целевые текущие трансферты из областного бюджета бюджетам районов и бюджету города Атырау в следующих размерах:

жалпы білім беру мектептерінде аз қамтылған отбасылардың оқушы балаларын ыстық тамақпен қамтамасыз етуге – 271 159 мың теңге;
Құрманғазы аудандық ауылдық округ аппараттары мен мектептері үшін интернет желісін ұстауға – 17 016 мың теңге;
жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап алғаны үшін Қазақстан азаматтарына біржолғы ақша қаражаттарын төлеуге – 1 435 мың теңге;
білім беру мекемелерін материалдық–техникалық қамтамасыз етуге – 760 617 мың теңге;
білім беру мекемелері үшін оқулықтар мен оқу-әдiстемелiк кешендерді сатып алу және жеткізу – 244 538 мың теңге;
аз қамтылған азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсетуге – 78 911 мың теңге;
Чернобыль АЭС-сындағы апаттың салдарын жоюға қатысушыларға біржолғы материалдық көмек беруге – 20 615 мың теңге;
"Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" шеңберінде қалаларды және ауылдық елді мекендерді дамытуға – 57 935 мың теңге;
бруцелезбен ауыратын санитариялық союға бағытталған ауыл шаруашылығы малдардың (ірі қара және ұсақ малдың) құнын (50%-ға дейін) өтеуге - 37 137 мың теңге;
автокөлік жолдарын күрделі және орташа жөндеуге – 1 458 040 мың теңге;
жаңадан ашылған білім беру ұйымдарын ұстауға – 135 754 мың теңге;
мәдениет нысандарының материалдық-техникалық базасын нығайту және ұстауға – 105 337 мың теңге;
мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандустар орнатуға – 8 929 мың теңге;
туберкулезбен ауыратын және амбулаториялық деңгейде ем алатын адамдарға ай сайын 10 айлық есептік көрсеткіш көлемінде әлеуметтік көмек көрсетуге - 6 151 мың теңге;
жастар тәжірибесін ұйымдастыру үшін – 17 180 мың теңге;
ветеринариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету іс-шараларына – 30 646 мың теңге;
қысқы мерзімге дайындық жұмыстарын жүргізуге – 78 536 мың теңге;
автокөлік жолдарын ағымдағы ұстау шығындарына – 35 400 мың теңге;
қылмыстық құқық бұзушылықтар картасын жасауға – 2 086 мың теңге;
білім беру нысандарын күрделі жөндеу үшін жобалау-сметалық құжаттаманы жасақтау немесе түзетуге – 32 614 мың теңге;
"e-learning" электрондық оқыту жүйесінің қызмет етуіне – 48 404 мың теңге;
елді мекендердің егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын жасақтауға – 26 150 мың теңге;
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласына арнайы техника сатып алуға – 41 216 мың теңге;
балалар-жасөспірімдер спорт мектептерін ұстауға – 290 304 мың теңге ағымдағы нысаналы трансферттері көзделсін;
жануарлардың аса қауіпті ауруларының диагностикасына – 81 443 мың теңге;

271 159 тысяч тенге - на обеспечение горячим питанием детей из малообеспеченных семей в общеобразовательных школах области;
17 016 тысяч тенге - на содержание интернет сети для аппаратов сельских округов и школ Курмангазинского района;
1 435 тысяч тенге - на выплату единовременных денежных средств казахстанским гражданам, усыновившим (удочерившим) ребенка (детей) - сироту и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей;
760 617 тысяч тенге - на материально-техническое оснащение организаций образования;
244 538 тысяч тенге - на приобретение и доставку учебников, учебно-методических комплексов для общеобразовательных организаций образования;
78 911 тысяч тенге – на оказание социальной помощи малообеспеченным категориям граждан;
20 615 тысяч тенге - на единовременную материальную помощь участникам ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС;
57 935 тысяч тенге - на развитие городов и сельских населенных пунктов в рамках "Дорожной карты занятости 2020";
37 137 тысяч тенге - на возмещение (до 50%) стоимости сельскохозяйственных животных (крупного и мелкого рогатого скота), больных бруцеллезом, направленных на санитарный убой;
1 458 040 тысяч тенге – на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог;
135 754 тысяч тенге – на содержание вновь открытых учреждений образования;
105 337 тысяч тенге - на укрепление материально-технической базы и содержание объектов культуры;
8 929 тысяч тенге - на обустройство пандусов для граждан с ограниченными возможностями;
6 151 тысяч тенге - на оказание ежемесячной социальной помощи в размере 10 месячных расчетных показателей гражданам больным туберкулезом и лечащимся на амбулаторном уровне;
17 180 тысяч тенге - на организацию молодежной практики;
30 646 тысяч тенге – на мероприятия по обеспечению ветеринарной безопасности;
78 536 тысяч тенге – на проведение работ по подготовке к зимнему периоду;
35 400 тысяч тенге - на расходы по текущему содержанию автомобильных дорог;
2 086 тысяч тенге - на создание карты уголовных правонарушений;
32 614 тысяч тенге – на разработку или корректировку проектно-сметной документации для капитального ремонта объектов образования;
48 404 тысяч тенге - на обслуживание системы электронного обучения "e-learning";
26 150 тысяч тенге - на разработку проекта детальной планировки населенных пунктов;
41 216 тысяч тенге - на приобретение спецтехники и оборудования для жилищно-коммунального хозяйства;
290 304 тысяч тенге - на содержание детско-юношеских спортивных школ;
81 443 тысяч тенге - на диагностику особо опасных заболеваний животных;

елді мекендерді сумен қамтамасыз етуге – 15 500 мың теңге;
бюджеттік мекемелерді ағымдағы ұстауға – 983 487 мың теңге;
бюджеттік мекемелерді ағымдағы ұстауға – 983 487 мың теңге.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық мәслихатының 22.04.2016 № 17-VI; 04.07.2016 № 39-VI; 28.10.2016 № 51-VI; 12.12.2016 № 63-VI шешімдерімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
12. 2016 жылға арналған облыстық бюджетте Атырау қаласы және аудандар бюджеттеріне:
коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға – 219 256 мың теңге;
инженерлік инфрақұрылым құрылысына - 271 863 мың теңге;
жаяу жүргіншілер өткелінің құрылысына және жобалау сметалық құжаттама жасақтауға – 117 715 мың теңге;
елді мекендерде кірме және ауылішілік жолдарды жаңғыртуға - 382 238 мың теңге;
ауылдық елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға – 1 813 644 мың теңге нысаналы даму трансферттері көзделсін;
білім беру объектілерін салуға және қайта құруға 8 000 мың теңге.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық мәслихатының 22.04.201617-VI; 04.07.2016 № 39-VI; 28.11.2016 № 51-VI; 12.12.2016 № 63-VI шешімдерімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
13. 2016 жылға арналған облыстық бюджетте мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға - 127 260 мың теңге сомасында бюджеттiк кредиттер беру көзделгенi ескерiлсiн.
14. 2016 жылға арналған облыстық бюджетте "Жұмыспен қамту 2020 жол картасы" шеңберінде:
ауылда кәсіпкерліктің дамуына жәрдемдесуге кредиттер беру үшін – 915 632 мың теңге көзделгенi ескерілсін.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - Атырау облыстық мәслихатының 22.04.2016 № 17-VI шешімімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
15. 2016 жылға жергілікті атқарушы органдарының резерві 59 575 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерістер енгізілді - Атырау облыстық мәслихатының 04.07.2016 № 39-VI; 12.12.2016 № 63-VI шешімімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
16. Облыстық бюджетте 2016 жылға жергілікті атқарушы органдар қарызын өтеу үшін 1 233 118 мың теңге қаралсын.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - Атырау облыстық мәслихатының 12.12.2016 № 63-VI шешімімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).

15 500 тысяч тенге - на водообеспечение населенных пунктов;
983 487 тысяч тенге – на текущее содержание бюджетных организаций.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными решениями Атырауского областного маслихата от 22.04.2016 № 17-VI; от 04.07.2016 № 39-VI; 28.10.2016 № 51-VI; от 14.12.2016 № 63-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
12. Предусмотреть в областном бюджете на 2016 год целевые трансферты на развитие районным бюджетам и бюджету города Атырау в следующих размерах:
219 256 тысяч тенге – на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья, коммунального жилищного фонда;
271 863 тысяч тенге – на строительство инженерной инфраструктуры;
117 715 тысяч тенге – на разработку проектно-сметной документации и строительство пешеходных переходов;
382 238 тысяч тенге - на реконструкцию подъезных и внутрипоселковых дорог в населенных пунктах;
1 813 644 тысяч тенге – на развитие системы водоснабжения и водоотведения в сельских населенных пунктах;
8 000 тысяч тенге – на строительство и реконструкцию объектов образования.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными решениями Атырауского областного маслихата от 22.04.2016 № 17-VI; от 04.07.2016 № 39-VI; 28.10.2016 № 51-VI; от 14.12.2016 № 63-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
13. Учесть, что в областном бюджете на 2016 год предусмотрены кредиты в сумме – 127 260 тысяч тенге кредиты местным исполнительным органам на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
14. Учесть, что в областном бюджете в рамках "Дорожной карты занятости 2020" на 2016 год предусмотрены:
915 632 тысяч тенге - для выдачи кредитов на содействие развитию предпринимательства на селе.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным решением Атырауского областного маслихата от 22.04.2016 № 17-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
15. Утвердить резерв местного исполнительного органа на 2016 год в сумме 59 575 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными решениями Атырауского областного маслихата от 04.07.2016 № 39-VI; от 14.12.2016 № 63-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
16. Предусмотреть в областном бюджете на 2016 год 1 233 118 тысяч тенге для погашения и обслуживания долга местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным решением Атырауского областного маслихата от 14.12.2016 № 63-VI (вводится в действие с 01.01.2016).

17. 2016 жылдың 31 желтоқсанға жергілікті атқарушы органдар лимитіндегі борышы 14 552 648 мың теңге сомасында белгіленсін.
18. 2016 жылға арналған жергілікті бюджеттің орындалу процесінде қысқартуға жатпайтын жергілікті бюджеттің бағдарлама тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
19. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың бюджет, қаржы, экономика, өнеркәсіп және кәсіпкерлікті дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына (Ә. Жұбанов) жүктелсін.

17. Установить лимит долга местных исполнительных органов на 31 декабря 2016 года в размере 14 552 648 тысяч тенге.
18. Утвердить перечень областных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения областного бюджета на 2016 год, согласно приложению 4.
19. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на председателя постоянной комиссии областного маслихата по вопросам бюджета, финансов, экономики, промышленности и развития предпринимательства (А. Жубанов).

20. Осы шешім 2016 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледi.
21. 2016 жылға азаматтық қызметшілер болып табылатын және ауылдық елдi мекендерде жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандарға, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік ұйымдарда жұмыс істейтін аталған мамандарға қызметтiң осы түрлерiмен қалалық жағдайда айналысатын мамандардың мөлшерлемелерімен салыстырғанда кемiнде жиырма бес пайызға жоғарылатылған айлықақылар мен тарифтiк мөлшерлемелер белгіленсін.

20. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2016 года.
21. Установить на 2016 год специалистам в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющимся гражданскими служащими и работающим в сельских населенных пунктах, а также указанным специалистам, работающим в государственных организациях, финансируемых из местных бюджетов повышенные не менее чем на двадцать пять процентов оклады и тарифные ставки по сравнению со ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.

Ескерту. 21-тармақпен толықтырылды- Атырау облыстық мәслихатының 22.04.2016 № 17-VI шешімімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
22. Облыстық бюджетте тұрғын үй салуға арналған мемлекеттік бағалы қағаздарды шығару арқылы 2016 жылы - 2 000 000 мың теңге, 2017 жылы - 808 051 мың теңге қарыздардың түсімдері көзделгені ескерілсін.
Ескерту. 22-тармақпен толықтырылды- Атырау облыстық мәслихатының 04.07.2016 № 39-VI шешімімен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгiзiледi).
Сессия төрағасы Д. Құлжанов
Мәслихат хатшысы C. Лұқпанов

Сноска. Решение дополнено пунктом 21 в соответствии с решением Атырауского областного маслихата от 22.04.2016 № 17-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
22. Учесть, что в областном бюджете предусмотрены поступления займов от выпуска государственных ценных бумаг на 2016 год - 1 262 117 тысяч тенге, на 2017 год - 808 051 тысяч тенге для финансирования строительства жилья.
Сноска. Пункт 22 с изменением, внесенным решением Атырауского областного маслихата от 14.12.2016 № 63-VI (вводится в действие с 01.01.2016).
Председатель сессии Д. Кулжанов
Секретарь маслихата С. Лукпанов

245391
022
Созылмалы бүйрек функциясының жетіспеушілігі бар, аутоиммунды, орфандық аурулармен ауыратын, иммунитеті жеткіліксіз науқастарды, сондай-ақ ағзаларды транспланттаудан кейінгі науқастарды дәрілік заттармен қамтамасыз ету
354663
026
Гемофилиямен ауыратын науқастарды қанды ұйыту факторларымен қамтамасыз ету
317358
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу
955990
036
Жіті миокард инфаркті бар науқастарды тромболитикалық препараттармен қамтамасыз ету
10860
046
Онкологиялық науқастарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде медициналық көмек көрсету
1108167
4
Емханалар
10514852
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
10514852
014
Халықтың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде дәрілік заттармен және балаларға арналған және емдік тағамдардың арнаулы өнімдерімен қамтамасыз ету
1017733
038
Скринингтік зерттеулер тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде жүргізу
145945
039
Аудандық маңызы бар және ауыл денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмекті және амбулаториялық-емханалық көмекті халыққа тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетуі
9233972
045
Халықтың жекелеген санаттарын емдеудің амбулаториялық деңгейінде жеңілдікті жағдайда дәрілік заттармен қамтамасыз ету
117202
5
Медициналық көмектiң басқа түрлерi
643701
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
643701
011
Республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін және аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектілері көрсететін медициналық көмекті қоспағанда, жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация
612328
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
31373
9
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
2460129
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
2460129
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
77802
008
Қазақстан Республикасына ЖИТС алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
194641
013
Патологоанатомиялық ашып тексеруді жүргізу
69829
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
61051
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметі
34141
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
2950
033
Денсаулық сақтаудың медициналық ұйымдарының күрделі шығыстары
2019715
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2051680
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
1136403
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы

245391
022
Обеспечение лекарственными средствами больных с хронической почечной недостаточностью, аутоиммунными, орфанными заболеваниями, иммунодефицитными состояниями, а также больных после трансплантации органов
354663
026
Обеспечение факторами свертывания крови больных гемофилией
317358
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
955990
036
Обеспечение тромболитическими препаратами больных с острым инфарктом миокарда
10860
046
Оказание медицинской помощи онкологическим больным в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
1108167
4
Поликлиники
10514852
253
Управление здравоохранения области
10514852
014
Обеспечение лекарственными средствами и специализированными продуктами детского и лечебного питания отдельных категорий населения на амбулаторном уровне
1017733
038
Проведение скрининговых исследований в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
145945
039
Оказание медицинской помощи населению субъектами здравоохранения районного значения и села и амбулаторно-поликлинической помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
9233972
045
Обеспечение лекарственными средствами на льготных условиях отдельных категорий граждан на амбулаторном уровне лечения
117202
5
Другие виды медицинской помощи
643701
253
Управление здравоохранения области
643701
011
Оказание скорой медицинской помощи и санитарная авиация, за исключением оказываемой за счет средств республиканского бюджета и субъектами здравоохранения районного значения и села
612328
029
Областные базы спецмедснабжения
31373
9
Прочие услуги в области здравоохранения
2460129
253
Управление здравоохранения области
2460129
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
77802
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
194641
013
Проведение патологоанатомического вскрытия
69829
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
61051
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
34141
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
2950
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
2019715
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2051680
1
Социальное обеспечение
1136403
256
Управление координации занятости и социальных программ области

835465
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
132000
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектер үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
349914
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
99149
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда) психоневрологиялық патологиялары бар мүгедек балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
233789
047
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Өрлеу жобасы бойынша келісілген қаржылай көмекті енгізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
20613
261
Облыстың білім басқармасы
300938
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
247087
037
Әлеуметтік сауықтандыру
53851
2
Әлеуметтiк көмек
391258
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
391258
003
Мүгедектерге әлеуметтік қолдау көрсету
391258
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
524019
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
424665
001
Жергілікті деңгейде облыстық жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету үшін және әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
100820
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
10770
017
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне арнаулы әлеуметтік қызметтер стандарттарын енгізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
4535
018
Үкіметтік емес ұйымдарға мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
7300
045
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012 - 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
89028
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
17264
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелерінің және ұйымдарының күрделі шығыстары
63162
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
131786
263
Облыстың ішкі саясат басқармасы
35792
077
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012 - 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыру
35792
268
Облыстың жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы

835465
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и инвалидов в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа
132000
013
Предоставление специальных социальных услуг для инвалидов с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях)
349914
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, инвалидов, в том числе детей-инвалидов, в реабилитационных центрах
99149
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях)
233789
047
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на внедрение обусловленной денежной помощи по проекту Өрлеу
20613
261
Управление образования области
300938
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
247087
037
Социальная реабилитация
53851
2
Социальная помощь
391258
256
Управление координации занятости и социальных программ области
391258
003
Социальная поддержка инвалидов
391258
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
524019
256
Управление координации занятости и социальных программ области
424665
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
100820
007
Капитальные расходы государственного органа
10770
017
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на введение стандартов специальных социальных услуг
4535
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
7300
045
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на реализацию Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012 – 2018 годы
89028
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
17264
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
63162
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
131786
263
Управление внутренней политики области
35792
077
Реализация Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012 – 2018 годы
35792
268
Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области

4111
045
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012 - 2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
4111
298
Облыстың мемлекеттік еңбек инспекциясы басқармасы
59451
001
Жергілікті деңгейде еңбек қатынастарын реттеу саласында мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
57751
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1700
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
9317862
1
Тұрғын үй шаруашылығы
6396533
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
1022
043
Жұмыспен қамту 2020 жол картасы бойынша қалаларды және ауылдық елді мекендерді дамыту шеңберінде объектілерді жөндеу
1022
261
Облыстың білім басқармасы
38849
062
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Жұмыспен қамту 2020 жол картасы шеңберінде қалаларды және ауылдық елді мекендерді дамытуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
38849
268
Облыстың жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы
10573
021
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Жұмыспен қамту 2020 жол картасы шеңберінде қалаларды және ауылдық елді мекендерді дамытуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
10573
271
Облыстың құрылыс басқармасы
6337576
014
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға берілетін нысаналы даму трансферттері
219256
027
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға берілетін нысаналы даму трансферттері
6118320
273
Облыстың мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы
1618
015
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Жұмыспен қамту 2020 жол картасы шеңберінде қалаларды және ауылдық елді мекендерді дамытуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
1618
279
Облыстың Энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
5514
042
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Жұмыспен қамту 2020 жол картасы шеңберінде қалаларды және ауылдық елді мекендерді дамытуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
5514
285
Облыстың дене шынықтыру және спорт басқармасы
1381
009
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Жұмыспен қамту 2020 жол картасы шеңберінде қалаларды және ауылдық елді мекендерді дамытуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
1381
2
Коммуналдық шаруашылық
2921329

4111
045
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на реализацию Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012 – 2018 годы
4111
298
Управление государственной инспекции труда области
59451
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования трудовых отношений на местном уровне
57751
003
Капитальные расходы государственного органа
1700
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
9317862
1
Жилищное хозяйство
6396533
256
Управление координации занятости и социальных программ области
1022
043
Ремонт объектов в рамках развития городов и сельских населенных пунктов по Дорожной карте занятости 2020
1022
261
Управление образования области
38849
062
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на развитие городов и сельских населенных пунктов в рамках Дорожной карты занятости 2020
38849
268
Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог области
10573
021
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на развитие городов и сельских населенных пунктов в рамках Дорожной карты занятости 2020
10573
271
Управление строительства области
6337576
014
Целевые трансферты на развитие бюджетам районов (городов областного значения) на проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда
219256
027
Целевые трансферты на развитие бюджетам районов (городов областного значения) на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
6118320
273
Управление культуры, архивов и документации области
1618
015
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на развитие городов и сельских населенных пунктов в рамках Дорожной карты занятости 2020
1618
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
5514
042
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на развитие городов и сельских населенных пунктов в рамках Дорожной карты занятости 2020
5514
285
Управление физической культуры и спорта области
1381
009
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на развитие городов и сельских населенных пунктов в рамках Дорожной карты занятости 2020
1381
2
Коммунальное хозяйство
2921329

22000
010
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау
1473686
011
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде шағын және орта бизнеске кредиттерді ішінара кепілдендіру
164778
9
Басқалар
11462505
257
Облыстың қаржы басқармасы
9973093
012
Облыстың жергілікті атқарушы органының резервi
59575
048
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттерiне мемлекеттік әкімшілік қызметшілер еңбекақысының деңгейін арттыруға берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
476538
055
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын азаматтық қызметшілерге еңбекақы төлеу жүйесінің жаңа моделіне көшуге, сонымен қатар оларға лауазымдық айлықақыларына ерекше еңбек жағдайлары үшін ай сайынғы үстемеақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
8225146
056
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттеріне жергілікті бюджеттердің шығыстарын өтеуді және өңірлердің экономикалық тұрақтылығын қамтамасыз етуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
1211834
258
Облыстың экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы
23714
003
Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін және концессиялық жобалардың конкурстық құжаттамаларын әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптамаларын жүргізу, концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеу
23714
266
Облыстың кәсіпкерлік және индустриалдық инновациялық даму басқармасы
902020
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлік және индустриалдық-инновациялық қызметті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
85288
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
12100
004
Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шеңберінде іс-шаралар іске асыру
94920
051
"Бизнестің жол картасы 2020" бағдарламасы шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту
709712
271
Облыстың құрылыс басқармасы
535186
051
"Бизнестің жол картасы - 2020" бағдарламасы шеңберінде индустриялық инфрақұрылымды дамыту
454518
078
"Өңірлерді дамыту" бағдарламасы шеңберінде инженерлік инфрақұрылымын дамыту
80668
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
28492
037
Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде инженерлік инфрақұрылымды дамыту
28492
14
Борышқа қызмет көрсету
69164
1
Борышқа қызмет көрсету
69164
257
Облыстың қаржы басқармасы
69164
016
Жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
69164
15
Трансферттер
80917676
1
Трансферттер
80917676

22000
010
Субсидирование процентной ставки по кредитам в рамках программы "Дорожная карта бизнеса 2020"
1473686
011
Частичное гарантирование кредитов малому и среднему бизнесу в рамках программы "Дорожная карта бизнеса 2020"
164778
9
Прочие
11462505
257
Управление финансов области
9973093
012
Резерв местного исполнительного органа области
59575
048
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на повышение уровня оплаты труда административных государственных служащих
476538
055
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) для перехода на новую модель системы оплаты труда гражданских служащих, финансируемых из местных бюджетов, а также выплаты им ежемесячной надбавки за особые условия труда к должностным окладам
8225146
056
Целевые текущие трансферты бюджетам районов (городов областного значения) на обеспечение компенсации потерь местных бюджетов и экономической стабильности регионов
1211834
258
Управление экономики и бюджетного планирования области
23714
003
Разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований местных бюджетных инвестиционных проектов и конкурсных документаций концессионных проектов, консультативное сопровождение концессионных проектов
23714
266
Управление предпринимательства и индустриально-инновационного развития области
902020
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и индустриально-инновационной деятельности
85288
003
Капитальные расходы государственного органа
12100
004
Реализация мероприятий в рамках государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности
94920
051
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках программы "Дорожная карта бизнеса 2020"
709712
271
Управление строительства области
535186
051
Развитие индустриальной инфраструктуры в рамках программы "Дорожная карта бизнеса 2020"
454518
078
Развитие инженерной инфраструктуры в рамках Программы развития регионов до 2020 года
80668
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
28492
037
Развитие инженерной инфраструктуры в рамках Программы развития регионов до 2020 года
28492
14
Обслуживание долга
69164
1
Обслуживание долга
69164
257
Управление финансов области
69164
016
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из республиканского бюджета
69164
15
Трансферты
80917676
1
Трансферты
80917676

96977
001
Жергiлiктi деңгейде мәдениет және мұрағат ісін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36387
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
60590
283
Облыстың жастар саясаты мәселелерi бойынша басқармасы
93495
001
Жергілікті деңгейде жастар саясаты мәселелері жөніндегі қызметтер
73681
005
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
19814
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
1212416
1
Ауыл шаруашылығы
844418
255
Облыстың ауыл шаруашылығы басқармасы
773946
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53016
014
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге су жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын субсидиялау
84156
016
Жеміс-жидек дақылдарының және жүзімнің көп жылдық көшеттерін отырғызу және өсіруді қамтамасыз ету
20400
020
Басым дақылдарды өндіруді субсидиялау арқылы өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын арттыруды, және көктемгі егіс пен егін жинау жұмыстарын жүргізуге қажетті жанар-жағармай материалдары мен басқа да тауар-материалдық құндылықтардың құнын арзандатуды субсидиялау
73436
029
Ауыл шаруашылық дақылдарының зиянды организмдеріне қарсы күрес жөніндегі іс-шаралар
23208
041
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге өсімдіктерді қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын арзандату
8000
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
357
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
22264
053
Мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау
489109
719
Облыстық ветеринария басқармасы
70472
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32358
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысалы трансферттер
38114
2
Су шаруашылығы
115915
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
115915
032
Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздерi болып табылатын сумен жабдықтаудың аса маңызды топтық жүйелерiнен ауыз су беру жөніндегі қызметтердің құнын субсидиялау
115915
3
Орман шаруашылығы
89810
254
Облыстың табиғи ресурстар және табиғатты пайдалануды реттеу басқармасы
89810
005
Ормандарды сақтау, қорғау, молайту және орман өсiру

96977
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры и управления архивным делом
36387
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
60590
283
Управление по вопросам молодежной политики области
93495
001
Услуги по реализации молодежной политики на местном уровне
73681
005
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
19814
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
1212416
1
Сельское хозяйство
844418
255
Управление сельского хозяйства области
773946
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства
53016
014
Субсидирование стоимости услуг по доставке воды сельскохозяйственным товаропроизводителям
84156
016
Обеспечение закладки и выращивания многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда
20400
020
Субсидирование повышения урожайности и качества продукции растениеводства, удешевление стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, путем субсидирования производства приоритетных культур
73436
029
Мероприятия по борьбе с вредными организмами сельскохозяйственных культур
23208
041
Удешевление сельхозтоваропроизводителям стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений
8000
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
357
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
22264
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
489109
719
Управление ветеринарии области
70472
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
32358
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
38114
2
Водное хозяйство
115915
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
115915
032
Субсидирование стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения
115915
3
Лесное хозяйство
89810
254
Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области
89810
005
Охрана, защита, воспроизводство лесов и лесоразведение

Облыстық мәслихаттың ХХХVІ сессиясының 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 419-V шешіміне 4-қосымша
2016 жылға арналған жергілікті бюджеттерді атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі
Атауы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнаулы білім беру бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Аудандық маңызы бар және ауыл денсаулық сақтау субъектiлерiнің медициналық көмекті және амбулаториялық-емханалық көмекті халыққа тегін медициналық көмектiң кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетуі
Республикалық бюджет қаражаты есебiнен көрсетiлетiн және аудандық маңызы бар және ауылдық денсаулық сақтау субъектiлерi көрсететiн медициналық көмектi қоспағанда, бастапқы медициналық-санитариялық көмек және медициналық ұйымдар мамандарын жiберу бойынша денсаулық сақтау субъектiлерiнiң стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсетуi
Жергiлiктi денсаулық сақтау ұйымдары үшiн қанды, оның құрамдауыштары мен препараттарын өндiру
Салауатты өмір салтын насихаттау
Республикалық бюджет қаражаты есебiнен көрсетiлетiн және аудандық маңызы бар және ауылдық денсаулық сақтау субъектiлерi көрсететiн медициналық көмектi қоспағанда, жедел медициналық көмек көрсету және санитариялық авиация
Туберкулез, жұқпалы аурулар, психикалық күйзелiс және мiнез-құлқының бұзылуынан, оның iшiнде психикаға белсендi әсер ететiн заттарды қолдануға байланысты, зардап шегетiн адамдарға медициналық көмек көрсету
Қазақстан Республикасында ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi iс-шараларды iске асыру
Туберкулезбен ауыратын науқастарды туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз ету
Диабетпен ауыратын науқастарды диабетке қарсы препараттармен қамтамасыз ету
Онкогематологиялық науқастарды химия препараттарымен қамтамасыз ету
Созылмалы бүйрек функциясының жетiспеушiлiгi бар, аутоиммунды, орфандық аурулармен ауыратын, иммунитетi жеткiлiксiз науқастарды, сондай-ақ бүйрегiн транспланттаудан кейiнгi науқастарды дәрiлiк заттармен қамтамасыз ету
Онкологиялық науқастарға тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемi шеңберiнде медициналық көмек көрсету
Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемi шеңберiнде скринингтік зерттеулер жүргізу
Жаңадан iске қосылатын денсаулық сақтау объектiлерiн ұстау
Халықтың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде дәрiлiк заттармен және балаларға арналған және емдiк тағамдардың арнаулы өнiмдерiмен қамтамасыз ету
Халықтың жекелеген санаттарын дәрілік заттармен амбулаториялық емдеу деңгейiнде жеңiлдетілген жағдайда қамтамасыз ету
Гемофилиямен ауыратын науқастарды қанды ұйыту факторларымен қамтамасыз ету
Халыққа иммундық профилактика жүргiзу үшiн вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Жiтi миокард инфарктi бар науқастарды тромболитикалық препараттармен қамтамасыз ету
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрiгерлiк көмек көрсететiн ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейiн жеткiзудi ұйымдастыру
Ана мен баланы қорғау бойынша қызмет көрсету

Приложение 4 к решению ХХХVІ сессии областного маслихата от 11 декабря 2015 года № 419-V
Перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2016 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Оказание амбулаторно-поликлинической помощи населению, за исключением медицинской помощи, оказываемой из средств республиканского бюджета, в медицинских организациях, за исключением субъектов здравоохранения районного значения и села
Оказание стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи субъектами здравоохранения по направлению специалистов первичной медико-санитарной помощи и медицинских организаций, за исключением оказываемой за счет средств республиканского бюджета, и субъектами здравоохранения районного значения и села
Производство крови, ее компонентов и препаратов для местных организаций здравоохранения
Пропаганда здорового образа жизни
Оказание скорой медицинской помощи и санитарная авиация, за исключением оказываемой за счет средств республиканского бюджета, и субъектами здравоохранения районного значения и села
Оказание медицинской помощи лицам, страдающим туберкулезом, инфекционными заболеваниями, психическими расстройствами и расстройствами поведения, в том числе связанные с употреблением психоактивных веществ
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
Обеспечение больных туберкулезом противотуберкулезными препаратами
Обеспечение больных диабетом противодиабетическими препаратами
Обеспечение онкогематологических больных химиопрепаратами
Обеспечение лекарственными средствами больных с хронической почечной недостаточностью, аутоиммунными, орфанными заболеваниями, иммунодефицитными состояниями, а также больных после трансплантации почек
Оказание медицинской помощи онкологическим больным в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Проведение скрининговых исследований в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Содержание вновь вводимых объектов здравоохранения
Обеспечение лекарственными средствами и специализированными продуктами детского и лечебного питания отдельных категорий населения на амбулаторном уровне
Обеспечение лекарственными средствами на льготных условиях отдельных категорий граждан на амбулаторном уровне лечения
Обеспечение факторами свертывания крови больных гемофилией
Централизованный закуп вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Обеспечение тромболитическими препаратами больных с острым инфарктом миокарда
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайщей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Услуги по охране материнства и детства