Жаңақала ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы мен қағидаларын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Жаңақала ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 14 тамыздағы № 201 қаулысы. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2015 жылғы 4 қыркүйекте № 4020 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Жаңақала ауданы әкімдігінің 2015 жылғы 16 қазандағы № 247 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Жаңақала ауданы әкімдігінің 16.10.2015 № 247 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі "Автомобиль көлігі туралы" Заңына және "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 767 қаулысына сәйкес аудан әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жаңақала ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың схемасы бекітілсін.
2. Жаңақала ауданының шалғайдағы елді мекендерінде тұратын балаларды жалпы білім беретін мектептерге тасымалдаудың қағидалары бекітілсін.
3. Аудан әкімі аппаратының басшысы (А. Карменов) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және бұқаралық ақпарат құралдарында оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Б. Саматовқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Л. Хайретдинов
2015 жылғы 14 тамыздағы
№ 201 Жаңақала ауданы
әкімдігінің қаулысымен
бекітілген
Жаңақала ауданының шалғайдағы елдi мекендерінде тұратын балаларды жалпы бiлiм
беретiн мектептерге тасымалдаудың схемасы
Қозғалыс бағыты
Аралықтығы
1
Жанақазан ауылы – Әйіпсай ауылы
15 км
2
Жаңақазан ауылы – Қайролла қыстағы
24 км
3
Жаңақазан ауылы – Жүніс қыстағы
35 км
4
Жаңақазан ауылы – Айтжан қыстағы
35 км
5
Жаңақазан ауылы – Құрмаш қыстағы
29 км
6
Жаңақазан ауылы – Жаңаорын қыстағы
25 км
7
Жаңақазан ауылы –Нұғыман қыстағы
20 км
8
Көпжасар ауылы – Үштас қыстағы
3 км
9
Көпжасар ауылы – Салтанат ауылы
20 км
10
Көпжасар ауылы – Саралжын ауылы
25 км
11
Көпжасар ауылы - Кіші Досан қыстағы
20 км
12
Көпжасар ауылы – Шеру қыстағы
70 км
13
Көпжасар ауылы – Қосшыңырау қыстағы
25 км
14
Көпжасар ауылы – Айпара қыстағы
50 км
15
Көпжасар ауылы – Шарап қыстағы
45 км
16
Көпжасар ауылы – Саздыбөлек қыстағы
45 км
17
Көпжасар ауылы – Қартабай қыстағы
40 км
18
Көпжасар ауылы - Кіші Салтанат қыстағы
25 км
19
Көпжасар ауылы – Қайыр қыстағы
7 км
20
Көпжасар ауылы – Кенжебай қыстағы
19 км
21
Бірлік ауылы –Үшкемпір ауылы
20 км
22
Бірлік ауылы – Ақбалшық ауылы
22 км
23
Жаңажол ауылы - Кіші Айдархан ауылы
15 км
24
Жаңажол ауылы –Теңдік ауылы
30 км
25
Қызылоба ауылы –Жангелді ауылы
10 км
26
Қызылоба ауылы – Өркен қыстағы
18 км
27
Қызылоба ауылы –Айтпай ауылы
18 км
28
Қызылоба ауылы – Шалқұдық қыстағы
30 км
29
Қызылоба ауылы – Шымқұдық қыстағы
24 км
30
Қызылоба ауылы – Итен қыстағы
20 км
31
Қызылоба ауылы – Құлпытас қыстағы
19 км
32
Қызылоба ауылы – Ащықұдық қыстағы
30 км
33
Қызылоба ауылы – Лагерь қыстағы
2 км
34
Қызылоба ауылы – Хафиз қыстағы
8 км
35
Қызылоба ауылы - Көшім-орын қыстағы
14 км
36
Қызылоба ауылы – Қарамола қыстағы
6 км
37
Қызылоба ауылы – Тайпақ қыстағы
19 км
38
Пятимар ауылы – Борық ауылы
20 км
39
Пятимар ауылы – Аққұс ауылы
45 км
40
Пятимар ауылы – Беспай қыстағы
20 км
41
Пятимар ауылы – Бөгет қыстағы
5 км
42
Пятимар ауылы – Плантация ауылы
5 км
Аббревиатураның толық жазылуы:
км – километр.
2015 жылғы 14 тамыздағы
№ 201 Жаңақала ауданы
әкімдігінің қаулысымен
бекітілген
Жаңақала ауданының шалғайдағы елдi мекендерінде тұратын балаларды жалпы бiлiм
беретiн мектептерге тасымалдаудың қағидалары

Об утверждении схемы и Правил перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жангалинского района
Постановление акимата Жангалинского района Западно-Казахстанской области от 14 августа 2015 года № 201. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 4 сентября 2015 года № 4020. Утратило силу постановлением акимата Жангалинского района Западно-Казахстанской области от 16 октября 2015 года № 247
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жангалинского района Западно-Казахстанской области 16.10.2015 № 247.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте" и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 767 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" акимат района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить схему перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жангалинского района.
2. Утвердить Правила перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жангалинского района.
3. Руководителю аппарата акима района (Карменов А.) обеспечить государственную регистрацию данного постановления в органах юстиции, его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" и в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима района Саматова Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Аким района Л. Хайретдинов
Утвержден
постановлением акимата
Жангалинского района № 201
от 14 августа 2015 года
Схема перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жангалинского района
Маршруты движения
Расстояние
1
село Жанаказан – село Айыпсай
15 км
2
село Жанаказан – зимовья Кайролла
24 км
3
село Жанаказан – зимовья Жунис
35 км
4
село Жанаказан –зимовья Айтжан
35 км
5
село Жанаказан –зимовья Курмаш
29 км
6
село Жанаказан – зимовья Жанаорын
25 км
7
село Жанаказан – зимовья Нугыман
20 км
8
село Копжасар – зимовья Уштас
3 км
9
село Копжасар – село Салтанат
20 км
10
село Копжасар – село Саралжын
25 км
11
село Копжасар – зимовья Киши Досан
20 км
12
село Копжасар – зимовья Шеру
70 км
13
село Копжасар – зимовья Косшынырау
25 км
14
село Копжасар - зимовья Айпара
50 км
15
село Копжасар – зимовья Шарап
45 км
16
село Копжасар – зимовья Саздыболек
45 км
17
село Копжасар – зимовья Картабай
40 км
18
село Копжасар – зимовья Киши Салтанат
25 км
19
село Копжасар – зимовья Кайыр
7 км
20
село Копжасар – зимовья Кенжебай
19 км
21
село Бирлик – село Ушкемпир
20 км
22
село Бирлик – село Акбалшык
22 км
23
село Жанажол – село Киши Айдархан
15 км
24
село Жанажол - селоТендик
30 км
25
село Кызылоба – село Жангелди
10 км
26
село Кызылоба – зимовья Оркен
18 км
27
село Кызылоба – село Айтпай
18 км
28
село Кызылоба – зимовья Шалқудук
30 км
29
село Кызылоба - зимовья Шымкудик
24 км
30
село Кызылоба – зимовья Итен
20 км
31
село Кызылоба – зимовья Кулпытас
19 км
32
село Кызылоба – зимовья Ащыкудык
30 км
33
село Кызылоба – зимовья Лагерь
2 км
34
село Кызылоба – зимовья Хафиз
8 км
35
село Кызылоба – зимовья Кушум-орын
14 км
36
село Кызылоба – зимовья Карамола
6 км
37
село Кызылоба – зимовья Тайпак
19 км
38
село Пятимар – село Борык
20 км
39
село Пятимар - село Аккус
45 км
40
село Пятимар – зимовья Беспай
20 км
41
село Пятимар – зимовья Богет
5 км
42
село Пятимар – село Плантация
5 км
Расшифровка аббревиатур:
км – километр.
Утвержден
постановлением акимата
Жангалинского района № 201
от 14 августа 2015 года
Правила перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жангалинского района

1. Жалпы ережелер
1. Жаңақала ауданының шалғайдағы елдi мекендерінде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың осы қағида (бұдан әрі – Қағида) "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысына, "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 767 қаулысына сәйкес әзірленген және Жаңақала ауданының шалғайдағы елдi мекендерінде тұратын балаларды жалпы бiлiм беретiн мектептерге тасымалдаудың тәртібін айқындайды.
2. Балаларды тасымалдау тәртiбi
2. Балалар топтарын ұйымдастырылған түрде тасымалдау кемінде екі есігі бар, техникалық жай-күйі көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті орган бекіткен автомобиль көлігімен жолаушыларды және багажды тасымалдау ережелерінде белгіленген талаптарға жауап беретін автобустармен жүзеге асырылады.
Ұйымдастырылған балалар топтарын тасымалдауға арналған автобустар сары түсті жарқылдауық маякпен жабдықталады. Бұл автобустардың алдына және артына "Балалар тасымалы" деген таным белгісі орнатылады.
Балалар топтарын ұйымдастырылған түрде жасы кемінде жиырма бесте, тиісті санаттағы жүргізуші куәлігі және кемінде бес жыл еңбек өтілі бар жүргізушілердің тасымалдауына рұқсат етіледі.
Автобус шанағында тасымалданатын балалардың саны орындық санынан аспауы тиіс.
3. Оқу орындарында тасымалдауды ұйымдастыру кезінде тасмалдаушы жергілікті атқарушы органдармен және оқу орындарының әкімшілігімен бірлесіп маршруттарды және балаларды отырғызудың және түсірудің ұтымды орындарын белгілейді.
4. Автобусты күтiп тұрған балаларға арналған алаңшалар, олардың жүрiс бөлiгiне шығуын болдырмайтындай жеткiлiктi үлкен болуы тиiс.
Алаңдарда жайластырылған өту жолдары болуы және жолаушыларды және багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарының аялдама пункттерiнен бөлек орналасуы тиiс.
Егер балаларды тасымалдау тәуліктің қараңғы мезгілінде жүзеге асырылса, онда алаңшалардың жасанды жарығы болуы тиіс.
Күзгі-қысқы кезеңде алаңдар қардан, мұздан, кірден тазартылуы тиіс.
5. Балаларды оқу орындарына тасымалдауға тапсырыс беруші балаларды отырғызу және түсіру орындарының жай-күйін тұрақты түрде (айына кемінде бір рет) тексереді.
6. Балалар топтарын 22.00-ден бастап 06.00 сағатқа дейін автобустармен тасымалдау, сондай-ақ көрінім жеткіліксіз жағдайда (тұман, қар жауған, жаңбыр және басқалар) рұқсат етілмейді.
Тасымалдау қауiпсiздiгiне қатер төндiретiн жол және метеорологиялық жағдайлардың қолайсыз өзгеруi кезiнде, автобустардың қозғалысын уақытша тоқтату туралы қолданыстағы нормативтiк құжаттарда көзделген жағдайда тасымалдаушы рейстi алып тастауға және бұл туралы тапсырыс берушiге дереу хабарлауы керек.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жангалинского района (далее – Правила) разработаны в соответствии Постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам" и Постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 767 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" и определяет порядок перевозки в общеобразовательные школы детей, проживающих в отдаленных населенных пунктах Жангалинского района.
2. Порядок перевозок детей
2. Перевозка организованных групп детей осуществляется автобусами, имеющими не менее двух дверей, техническое состояние которых отвечает требованиям, установленным Правилами перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденными уполномоченным органом в области транспорта и коммуникаций.
Автобусы, предназначенные для перевозки организованных групп детей, оборудуются проблесковым маячком желтого цвета. На этих автобусах спереди и сзади устанавливаются опознавательные знаки "Перевозка детей".
К перевозкам организованных групп детей допускаются водители в возрасте не менее двадцати пяти лет, имеющие водительское удостоверение соответствующей категории и стаж работы водителем не менее пяти лет.
Количество перевозимых детей в автобусе не должно превышать количества посадочных мест.
3. При организации перевозок в учебные заведения перевозчик совместно с местными исполнительными органами и администраций учебных заведений, определяют маршруты и рациональные места посадки и высадки детей.
4. Площадки, отводимые для ожидающих автобус детей, должны быть достаточно большими, чтобы не допускать выхода детей на проезжую часть.
Площадки имеют благоустроенные подходы и располагаются отдельно от остановочных пунктов маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
Если перевозки детей осуществляются в темное время суток, то площадки должны иметь искусственное освещение.
В осенне-зимний период времени площадки должны очищаться от снега, льда, грязи.
5. Заказчик перевозок детей в учебные заведения регулярно (не реже одного раза в месяц) проверяет состояние мест посадки и высадки детей.
6. Перевозка групп детей автобусами в период с 22.00 до 06.00 часов, а также в условиях недостаточной видимости (туман, снегопад, дождь и другие) не разрешается.
При неблагоприятных изменениях дорожных или метеорологических условий, создающих угрозу безопасности перевозок, в случаях, предусмотренных действующими нормативными документами о временном прекращении движения автобусов, перевозчик отменяет рейс и немедленно проинформирует об этом заказчика.

7. Автобустардың қозғалыс кестесiн тасымалдаушы мен тапсырыс берушi келiседi.
Жол жағдайларының қолайсыз өзгеруi кезiнде, басқа жағдайлар кезiнде (қозғалысқа шек қою, уақытша кедергiлердiң көрiнуi, бұл жағдайда жүргiзушi кестеге сәйкес жылдамдықты жоғарылатпай жүре алмайды), кесте жылдамдықты төмендету жағына (қозғалыс уақыттарының артуына) түзетiледі. Кестенiң өзгеруi туралы тасымалдаушы тапсырыс берушiге хабарлайды, ол балаларды дер кезiнде хабарландыру бойынша шаралар қабылдайды.
8. Балаларды жаппай тасымалдауға және алыс жерлерге балаларды тасымалдауға дайындық кезiнде тасымалдаушы тапсырыс берушiмен бiрлесiп балалардың жиналу пунктiнде және келу пунктiнде автобустардың аялдауы үшiн алаңшалардың болуын, отырғызу алаңшаларының болуын тексередi. Отырғызу және түсiру орындары автобус тұрағынан кемiнде 30 метр қашықтықта орналасады.
9. Балаларды жаппай тасымалдауды және балаларды алыс қашықтықтарға тасымалдауды тасымалдаушы, балаларды оқытушылар немесе арнайы тағайындалған ересек адамдар (15 балаға бiр ересек адам) алып барған жағдайда ғана орындауы мүмкiн.
10. Балалардың ұйымдастырылған топтарын тасымалдауларына жетi жастан кiшi емес балалар рұқсат етiледi.
Жетi жасқа толмаған балалар бiлiм беру мекемесi жұмысшыларының, сондай-ақ ата-анасымен және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды ауыстыратын адамдармен жеке алып жүруi кезiнде ғана жол жүруге рұқсат етiлуi мүмкiн.
11. Балаларды тасымалдау кезiнде автобустың жүргiзушiсiне мыналар рұқсат етілмейді:
1) сағатына 60 километр артық жылдамдықпен жүруге;
2) жүру маршрутын өзгертуге;
3) балалар бар автобус салонында қол жүгi мен балалардың жеке заттарынан басқа кез келген жүктi, багажды немесе құрал жабдықтарды тасымалдауға;
4) автобуста балалар болған кезiнде, соның iшiнде балаларды отырғызу және түсiру кезiнде автобус салонынан шығуға;
5) автомобиль легiнде жүру кезiнде алда жүрген автобусты басып озуға;
6) автобуспен артқа қарай қозғалысты жүзеге асыруға;
7) егер ол көлiк құралының өздiгiнен қозғалуын немесе оны жүргiзушi жоқ болғанда пайдалануын болдырмау шараларын қолданбаса, өз орнын тастап кетуге немесе көлiк құралын қалдыруға.

7. Расписание движения автобусов согласовывается перевозчиком и заказчиком.
При неблагоприятных изменениях дорожных условий, при иных обстоятельствах (ограничение движения, появление временных препятствий, при которых водитель не может ехать в соответствии с расписанием не повышая скорости), расписание корректируется в сторону снижения скорости (увеличения времени движения). Об изменении расписания перевозчик оповещает заказчика, который принимает меры по своевременному оповещению детей.
8. При подготовке к массовым перевозкам детей и перевозке детей на дальние расстояния перевозчик совместно с заказчиком проверяет наличие площадки для стоянки автобусов в пункте сбора детей и в пункте прибытия, наличие посадочной площадки. Места посадки и высадки располагаются на расстоянии не менее 30 метров от места стоянки автобуса.
9. Массовые перевозки организованных групп детей и перевозки организованных групп детей на дальние расстояния выполняются перевозчиком только при условии сопровождения детей преподавателями или специально назначенными взрослыми (один взрослый не более чем на 15 детей).
10. К перевозкам организованных групп детей допускаются дети не младше семи лет.
Дети, не достигшие семилетнего возраста, могут быть допущены к поездке только при индивидуальном сопровождении работниками учреждения образования, а также родителями и лицами, их заменяющими в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Водителю автобуса при перевозке детей не разрешается:
1) следовать со скоростью более 60 километров в час;
2) изменять маршрут следования;
3) перевозить в салоне автобуса, в котором находятся дети, любой груз, багаж или инвентарь, кроме ручной клади и личных вещей детей;
4) выходить из салона автобуса при наличии детей в автобусе, в том числе при посадке и высадке детей;
5) при следовании в автомобильной колонне производить обгон впереди идущего автобуса;
6) осуществлять движение автобуса задним ходом;
7) покидать свое место или оставлять транспортное средство, если им не приняты меры, исключающие самопроизвольное движение транспортного средства или использование его в отсутствие водителя.