Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның үлгілік ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің м.а. 2016 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 8 ақпанда № 13013 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.06.2023 № 234 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 9-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның үлгілік ережесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзiмдi баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін атқарушы
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 6 қаңтардағы
№ 4 бұйрығымен
бекітілген
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның үлгілік ережесі

Об утверждении Типового положения комиссии по включению в региональную квоту приема кандасов
Приказ и.о. Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 января 2016 года № 4. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2016 года № 13013. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.06.2023 № 234 (вводится в действие с 01.07.2023).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 9-1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о комиссии по включению в региональную квоту приема кандасов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Утверждено
Приказом исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
6 января 2016 года № 4
Типовое положение комиссии по включению в региональную квоту приема кандасов

Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның үлгілік ережесі "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 9-1-тармағына сәйкес әзірленді және қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) міндеттері мен функцияларын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Комиссия тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында тұрақты әрекет ететін алқалық орган болып табылады.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын және өзге де нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
4. Комиссия төрағадан, төраға орынбасарынан, Комиссия мүшелерінен және Комиссия хатшысынан тұрады, оның жалпы құрамы 5 адамнан кем болмауға тиіс. Хатшы комиссияның мүшесі болып табылмайды.
5. Комиссияны Комиссия мүшелері сайлаған төраға басқарады.
Комиссия құрамын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі бекітеді.
Комиссия құрамына мәслихат депутаттары, мемлекеттік органдар мен қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді.
6. Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарында төрағалық етеді, оның жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асырады және қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес Комиссияның жүзеге асыратын қызметі және Комиссия шығаратын шешімдер үшін дербес жауаптылықта болады.
Төраға болмаған уақытта оның функцияларын орынбасары орындайды.
7. Комиссия мүшелері олардың қызметіне ауысу құқығынсыз қатысады.
8. Шешім қабылдау кезінде Комиссия мүшелері тең дауысқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасының даусы шешуші болып саналады.
9. Келіспеушілік жағдайында Комиссия мүшелері өзінің ерекше пікірін жазбаша түрде білдіріп, оны Комиссия отырысының хаттамасына тіркейді.

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.  Настоящее Типовое положение комиссии по включению в региональную квоту приема кандасов разработано в соответствии с пунктом 9-1 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" и определяет задачи и функции комиссии по включению в региональную квоту приема кандасов (далее – Комиссия).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комиссия является постоянно действующим коллегиальным органом на территории соответствующих административно-территориальных единиц.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Комиссия состоит из председателя, заместителя председателя, членов Комиссии и секретаря Комиссии, общий состав которой составляет не менее 5 человек. Секретарь не является членом Комиссии.
5. Комиссию возглавляет председатель, избранный членами Комиссии.
Состав Комиссии утверждается акимом области, города республиканского значения, столицы.
В состав Комиссии входят депутаты маслихатов, представители государственных органов и общественных организаций.
6. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях комиссии, планирует ее работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений и несет в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан персональную ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией и за решения, вырабатываемые Комиссией.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
7. Члены комиссии принимают участие в их деятельности без права замены.
8. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решения. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
9. В случае несогласия, члены Комиссии излагают свое особое мнение в письменном виде и прилагают его к протоколу заседания Комиссии.

2-тарау. Комиссияның міндеті мен функциялары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Комиссияның міндеті қандас мәртебесін алған этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерінің қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініштерінің уақтылы және сапалы қаралуын қамтамасыз ету болып табылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Комиссия өзіне жүктелген міндетке сәйкес мынадай функцияларды орындайды:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары беретін қандастар тізімін келіседі;
2) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш білдіруші қандастардың өтініштерін қарайды;
3) мынадай:
этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерін қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге алдын ала келісім беру туралы;
қандас мәртебесін алған этникалық қазақтар мен олардың отбасы мүшелерін қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы;
бас тартудың себептерін уәжді түрде негіздей отырып, қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту туралы шешімдер қабылдайды;
4) мемлекеттік органдармен және басқа да ұйымдармен өзара іс-қимыл жасайды;
5) өтініш беруші қандастарды қоныстандыру үшін басқа өңірді таңдаған жағдайда жергілікті атқарушы органға оның құжаттарын беру жөнінде ұсыныс енгізеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Комиссия отырысын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары ұсынатын қандастардың тізімі алынған күннен бастап үш жүмыс күні ішінде оның төрағасы шақыртады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Комиссияның шешімі Комиссия отырысына қатысқан оның мүшелері жалпы санының көпшілік даусымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.
Комиссия шешімдері оның құрамы жалпы санының үштен екісі болған кезде заңды болады.
14. Комиссия шешімдері қорытынды түрінде ресімделеді және оларға Комиссия төрағасы, хатшысы, қатысушы мүшелері қол қояды.

Глава 2. Задача и функции комиссии
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Задачей Комиссии является обеспечение своевременного и качественного рассмотрения заявлений этнических казахов и членов их семей, получивших статус кандаса о включении в региональную квоту приема кандасов.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Комиссия в соответствии с возложенной на нее задачей выполняет следующие функции:
1) согласовывает списки кандасов, предоставляемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы;
2) рассматривает заявления кандасов, ходатайствующих о включении их в региональную квоту приема кандасов;
3) принимает решение:
о предварительном согласии на включение этнических казахов и членов их семей в региональную квоту приема кандасов;
о включении в региональную квоту приема кандасов, этнических казахов и членов их семей, получивших статус кандаса;
об отказе во включении в региональную квоту приема кандасов с мотивированным обоснованием причин отказа;
4) взаимодействует с государственными органами и иными организациями;
5) вносит предложение местному исполнительному органу о передаче документов заявителя в случае выбора им другого региона для расселения кандасов.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Заседание Комиссии созывается ее председателем, в течение трех рабочих дней со дня получения списков кандасов, предоставляемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.03.2021 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием большинством голосов от общего числа членов Комиссии, присутствующих на ее заседании.
Решения Комиссии правомочны при наличии двух третей от общего числа ее состава.
14. Решения комиссии оформляются в виде заключения и подписываются председателем, секретарем, присутствующими членами Комиссии.