Есепке қою үшін өтініштер берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу тұрғысынан сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 75 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 ақпанда № 13209 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрық 01.01.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
"Телерадио хабарларын тарату туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 18 қаңтардағы Заңының 7-бабы 1-тармағының 3-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған есепке қою үшін өтініштер берген шетелдік теле, радиоарналардың өнімін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу тұрғысынан сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына ресми жариялауға оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін, он жұмыс күн ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қантардаң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 26 қаңтардағы
№ 75 бұйрығымен бекітілген
Есепке қою үшін өтініштер берген шетелдік теле-,
радиоарналардың өнімін Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес келу тұрғысынан сараптама жүргізу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу тұрғысынан сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабы 1-тармағының 3-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил проведения экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года № 13209.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2017 г.
В соответствии с подпунктом 3-2) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявление для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан.
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Қазанғап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканский центр правовой информации для внесения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2017 года.
И.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
Приказом и.о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 января 2016 года № 75
Правила
проведения экспертизы продукции иностранных теле-,
радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на
предмет соответствия законодательству Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3-2) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании" (далее – Закон).

2. Қағидалар есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу тұрғысынан сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
3. Есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу тұрғысынан сараптама жүргізуді (бұдан әрі – Сараптама) телерадио хабарларын тарату саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
4. Сараптама осы қағидаларға 1-қосымшаға (бұдан әрі - өтініш) сәйкес нысан бойынша шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қою үшін уәкілетті органға өтініш түскеннен кейін жүргізіледі.
5. Есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналардың өнімін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу тұрғысынан жүргізілген сараптаманың нәтижесі уәкілетті органның сараптамалық қорытындысы негізінде беріледі.
6. Сараптама объектілеріне мыналар:
1) шетелдік теле-, радиоарнаның негізгі тақырыптық бағыты;
2) шетелдік теле-, радиоарнаның хабарын тарату кестесі жатады.
7. Cараптамаға мыналар:
1) шетелдік теле-, радиоарнаның негізгі тақырыптық бағытын тексеру;
2) шетелдік теле-, радиоарна хабарын тарату кестесін тексеру;
3) Қазақстан Республикасы Конституциясының және заңнамаларының нормаларына келетін қайшылықтарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен бостандықтарының бұзушылықтарын анықтау тұрғысында жүргізілген сараптаманың объектілерін зерттеуді қамтиды.
2. Есепке қою үшін өтініштер берген шетелдік теле-,
радиоарналардың өнімін Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес келу тұрғысынан сараптама жүргізу тәртібі
8. Сараптама осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген қарауға берілген сараптама объектілерін зерттеуді қамтиды.
Шетелдік теле-, радио арна ұсынған құжаттарды қарау кезінде, шетелдік теле-, радиоарнаның негізгі тақырыптық бағытының нақты сәйкестігі және Қазақстан Республикасы Конституциясының және заңнамаларының нормаларына келетін қайшылықтарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен бостандықтарының бұзушылықтарын анықтау тақырыбында хабар тарату кестісіне зерттеу жүргізіледі.
9. Сараптаманың мерзімі өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік он күнді құрайды.
10. Сараптама жүргізу барысында уәкілетті орган:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу тұрғысында есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналар өнімінің дәлелді, негізді, объективті және толық сараптамалық қорытындысын дайындайды;

2. Правила определяют порядок проведения экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан.
3. Экспертизу продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан (далее - экспертиза) осуществляет уполномоченный орган в области телерадиовещания (далее – уполномоченный орган).
4. Экспертиза проводится после поступления в уполномоченный орган заявления для постановки на учет иностранного теле-, радиоканала, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - заявление).
5. Результат экспертизы продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан выдается на основании экспертного заключения уполномоченного органа.
6. Объектом экспертизы выступают:
1) основная тематическая направленность иностранного теле-, радиоканала;
2) сетка вещания иностранного теле-, радиоканала.
7. Экспертиза включает в себя:
1) проверку основной тематической направленности иностранного теле-, радиоканала;
2) проверку сетки вещания иностранного теле-, радиоканала;
3) изучение объектов экспертизы на предмет выявления противоречий нормам Конституции и законодательства Республики Казахстан, также нарушений прав и свобод граждан Республики Казахстан.
2. Порядок проведения экспертизы продукции иностранных теле-,
радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на
предмет соответствия законодательству Республики Казахстан
8. Экспертиза включает изучение поданных на рассмотрение объектов экспертизы, указанных в пункте 6 настоящих Правил.
При рассмотрении продукции, представленной иностранным теле-, радиоканалом, проводится изучение сетки вещания на предмет фактического соответствия основной тематической направленности иностранного теле-, радиоканала и выявления противоречий нормам Конституции и законодательства Республики Казахстан, также нарушений прав и свобод граждан Республики Казахстан.
9. Срок экспертизы составляет десять календарных дней со дня поступления заявления.
10. В ходе проведения экспертизы уполномоченный орган:
1) составляет мотивированное, обоснованное, объективное и полное экспертное заключение продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

2) сараптамалық зерттеу жүргізу үшін ұсынылған сараптаманың зерттеу объектісі, материалдар мен ақпараттар туралы мәліметтерді жария етпейді, сондай-ақ оларға жария баға беруден тыйылады.
11. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу тұрғысында есепке қою үшін өтініш берген шетелдік теле-, радиоарналар өнімдерінің сараптамалың қорытындылары екі данада жасалады және Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік теле-, радиоарналарды таратудың жөнінде туралы мәліметтерді қамтиды.
12. Сараптамалық тұжырымда мыналар:
1) сараптаманы жүргізген тұлға;
2) зерттеу объектісінің толық атауы;
3) жүргізілген сараптаманың дәлелді, ғылыми негізделген, объективті және толық негіздемесі;
4) осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген сараптама объектісі Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға және таратылуға ұсынылатыны немесе ұсынылмайтыны көрсетілген сарапшының қорытындысы көрсетіледі.
13. Сараптамалық қорытындыға сараптаманы жүргізген тұлға және уәкілетті органың басшысы қол қояды.
Есепке қою үшін өтініштер берген
шетелдік теле-, радиоарналардың
өнімін Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес келу тұрғысынан
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_______________________________________________
(шетелдік теле-, радиоарнаны есепке
қою туралы куәлік беретін органның толық атауы)
_______________________________________________
(шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қою туралы
куәлік беретін орган басшысының Т.А.Ә.А.)
Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдік
теле-, радиоарнаны есепке қою туралы
Өтініш
Сізден ______________________________________________________________
(қайта есепке алу жүргізілген және телнұсқа берілген
жағдайда, себептері көрсетіледі)
шетелдік теле-, радиоарнаны есепке қоюды (қайта есепке қою, телнұсқа
беруді жүзеге асыруды) сұраймын.
Теле-, радиоарнаның меншік иесінің атауы: _____________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) тұратын жері/орналасқан жері,
ұйымдық-құқықтық нысаны, телефоны, электрондық мекенжайы)
Теле-, радиобағдарламалардың тілі (тілдері): ________________________
Теле-, радиоарнаның хабар тарату кестесi: ___________________________
(кейінгі ай)
Теле-, радиоарнаның негiзгi тақырыптық бағыты: ______________________
Теле-, радиоарнаның бас редакторы/редакторы: ________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Теле-, радиокомпанияның заңды мекенжайы: ____________________________
(индексі, қала, аудан, көше, үй, телефон, электрондық мекенжайы)
Теле-, радиокомпанияның Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау
туралы мiндеттемесi _________________________________________________
Өтiнiшке қоса беріледі:
1._____________________________________________________________
2._____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты/атауы) (қолы)
М.О. 20__ ж. "___" ____________
Есепке қою үшін өтініштер берген
шетелдік теле-, радиоарналардың
өнімін Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес келу тұрғысынан
сараптама жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келу тұрғысынан
есепке қою үшін өтініштер берген шетелдік теле-, радиоарналар
өнімінің сараптамалық қорытындысы
_____________________________________________________________________
(сараптама объектісінің толық атауы)
Сараптама қарауына ұсынылды:
_____________________________________________________________________
(ұсынылған материалдардың, басқа құжаттардың атауы,)
Материалдар 20__ жылғы ______________________________________ қарауға
(күні, кіріс тіркеу нөмірі) ұсынылған

2) не разглашает, а также воздерживается от публичной оценки сведений об объекте экспертного обследования, материалах и информации, представленных для проведения экспертного обследования.
11. Экспертное заключение продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших заявления для постановки на учет, на предмет соответствия законодательству Республики Казахстан составляется, в двух экземплярах и включает сведения о целесообразности распространения иностранных теле-, радиоканалов на территории Республики Казахстан.
12. В экспертном заключении указываются:
1) лицо, проводившее обследование;
2) полное наименование объекта обследования;
3) мотивированное, научно обоснованное, объективное и полное обоснование проведенной экспертизы;
4) вывод эксперта, в котором указывается: рекомендован или не рекомендован объект экспертизы, указанный в пункте 6 настоящих Правил, к использованию и распространению на территории Республики Казахстан.
13. Экспертное заключение подписывается лицом, проводившим экспертизу, и руководителем уполномоченного органа.
Приложение 1
к Правилам проведения экспертизы
продукции иностранных теле-, радиоканалов,
подавших заявления для постановки на учет,
на предмет соответствия законодательству
Республики Казахстан
Форма
________________________________________
(полное наименование органа,
выдающего свидетельство о постановке
на учет теле-, иностранного радиоканала)
________________________________________
(Ф.И.О. руководителя органа, выдающего
свидетельство о постановке на учет теле-,
иностранного радиоканала)
Заявление
о постановке на учет иностранного теле-, радиоканала,
распространяемого на территории Республики Казахстан
Прошу Вас поставить на учет (осуществить переучет, выдать
дубликат) иностранный теле-, радиоканал
_____________________________________________________________________
(в случае осуществления переучета и выдачи дубликата,
указывается причина)
Наименование собственника теле-, радиоканала_________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место
жительства/местонахождение, организационно-правовая форма,
телефон, электронный адрес)
Язык (языки) теле-, радиопрограмм ___________________________________
Сетка вещания теле-, радиоканала ____________________________________
(на последующий месяц)
Основная тематическая направленность теле-, радиоканала _____________
Главный редактор/редактора теле-, радиоканала _______________________
(фамилия, имя, отчество)
Юридический адрес теле-, радиокомпании
_____________________________________________________________________
(индекс, город, район, улица, дом, телефон, электронный адрес)
Обязательство о соблюдении законодательства Республики Казахстан
теле-, радиокомпанией _______________________________________________
К заявлению прилагаются:
1._________________________
2._________________________
_______________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество/наименование заявителя) (подпись)
М.П. "__" _____________20 ___ года
(при наличии)
Приложение 2
к Правилам проведения экспертизы
продукции иностранных теле-, радиоканалов,
подавших заявления для постановки на учет,
на предмет соответствия законодательству
Республики Казахстан
Форма
Экспертное заключение
продукции иностранных теле-, радиоканалов, подавших
заявления для постановки на учет, на предмет соответствия
законодательству Республики Казахстан
на __________________________________________________________________
(полное наименование объекта экспертизы)
На рассмотрение экспертизы представлены:
_____________________________________________________________________
(наименование представленных материалов, других документов)
Материалы поступили на рассмотрение _______________________ 20__ года
(Дата, номер входящей регистрации)

1. Жалпы мәліметтер
Шетелдік теле-, радиоарнаның; шетелдік теле-, радиоарна меншік иесінің; шетелдік теле-, радиоарнаның ретрансляциясын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасындағы резидентінің; шетелдік теле-, радиоарна тарату ауданының; шетелдік теле-, радиоарнаның негізгі тақырыптық бағытының; шетелдік теле-, радиоарнаның хабар тарату кестесінің қысқаша сипаттамасы.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасына шетелдік теле-, радиоарнаның сәйкестігін бағалау
Шетелдік теле-, радиоарнаның; шетелдік теле-, радиоарна меншік иесінің; шетелдік теле-, радиоарнаның ретрансляциясын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасындағы резидентінің; шетелдік теле-, радиоарна тарату аумағының; шетелдік теле-, радиоарнаның негізгі тақырыптық бағытының; шетелдік теле-, радиоарнаның хабар тарату кестесінің толық сипаттамасы. Өткізілген сараптаманың дәлелді, ғылыми негізделген, объективті және толық негіздемесі.
3. Қорытынды
Сараптама объектісі Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға және таратуға ұсынылады/ сараптама объектісі Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға және таратылуға ұсынылмайды" қорытынды сараптаманы жүзеге асыру нәтижесі болып табылады.
Уәкілетті органның басшысы
қолы Т.А.Ә.
Уәкілетті органның орындаушысы
қолы Т.А.Ә.

1. Общие сведения
Краткая характеристика иностранного теле-, радиоканала;
собственника иностранного теле-, радиоканала; резидента в Республике
Казахстан осуществляющим ретрансляцию иностранного теле-,
радиоканала; района распространения иностранного теле-, радиоканала;
основной тематической направленности иностранного теле-, радиоканала;
сетка вещания иностранного теле-, радиоканала.
2. Оценка соответствия иностранного
теле-, радиоканала законодательству Республики Казахстан
Полная характеристика иностранного теле-, радиоканала;
собственника иностранного теле-, радиоканала; резидента в Республике
Казахстан осуществляющего ретрансляцию иностранного теле-,
радиоканала; территории распространения иностранного теле-,
радиоканала; основной тематической направленности иностранного теле-,
радиоканала; сетка вещания иностранного теле-, радиоканала.
Мотивированное, научно обоснованные, объективное обоснование
проведенной экспертизы.
3. Заключение
Результатом осуществления экспертизы является заключение с
выводом "рекомендован объект экспертизы к использованию и
распространению на территории Республики Казахстан /не рекомендован
объект экспертизы к использованию и распространению на территории
Республики Казахстан".
Руководитель уполномоченного органа
подпись Ф.И.О.
Исполнитель уполномоченного органа
подпись Ф.И.О.