Мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 92 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13306 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 38-2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес жобалау" білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйым басшысының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту сапасын бағалау саласындағы кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдар басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнын жаңарту аясында мектепке дейінгі ұйымдардағы педагогикалық менеджмент" білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруді жаңғырту жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың инновациялық іс-әрекетін басқару" білім беру бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы әдістемелік жұмыстың ұйымдастырушылық- педагогикалық аспектілері" білім беру бағдарламасы;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Квалиметрия негізінде мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие процесінің сапасын кешенді бағалау" білім беру бағдарламасы;

Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 92. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13306. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 38-2) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организациив соответствии с новой общеобразовательной Типовой программой" для руководителей дошкольных организаций согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности руководителя дошкольной организации в области оценки качества дошкольного воспитания и обучения" для руководителей дошкольных организаций согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в дошкольной организации в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационной деятельностью дошкольной организации в условиях модернизации образования" для руководителей дошкольных организаций согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организационно-педагогические аспекты методической работы в условиях обновления содержания дошкольного образования" для методистов, воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Комплексная оценка качества учебно-воспитательного процесса дошкольной организации на основе квалиметрии" для методистов дошкольных организаций согласно приложению 6 к настоящему приказу;

7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жобалау" білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрияның теориясы мен практикасы: мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбие мен оқытудың сапасын басқару" білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру парадигмасының өзгеруі жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың қазақ тілі педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілін оқыту бойынша білім беру процесін жобалау" білім беру бағдарламасы;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес шағын орталық тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын орталық тәрбиешілерінің кәсіби іс-әрекетінің психологиялық-педагогикалық негіздері" білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардағы ағылшын тілі педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда ағылшын тілін оқыту" білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың музыкалық жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие және білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында музыкалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың психологтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда инклюзивті білім беруді психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу" білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың дене тәрбиесі нұсқаушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мазмұнын жаңарту аясында мектепке дейінгі ұйымның дене тәрбиесі нұсқаушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;

7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации" для воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теория и практика педагогической квалиметрии: управление качеством воспитания и обучения в дошкольной организации" для воспитателей дошкольных организаций приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации по казахскому языку в условиях обновления содержания образования" для педагогов казахского языка дошкольных организаций согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогические основы профессиональной деятельности воспитателей мини-центров" для обучения воспитателей мини-центров согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу курсов повышения квалификации образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обучение английскому языку в дошкольной организации" для педагогов английского языка дошкольных организаций образования согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности музыкального руководителя в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для музыкальных руководителей дошкольных организаций согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования в дошкольных организациях" для психологов дошкольных организаций согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности инструктора по физической культуре в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для инструкторов по физической культуре дошкольных организаций согласно приложению 15 к настоящему приказу;

16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудегі жаңа философиялық тұжырымдамалық ойлар негізінде мектептегі педагогикалық жүйені басқару" білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы контекстіндегі орта білім беру ұйымдарының педагогикалық менеджменті" білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрия: инклюзивті білім беру жағдайында жалпы білім беретін мектептердің оқыту сапасын басқару" білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқару жүйесіндегі педагогикалық квалиметрия" білім беру бағдарламасы;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектептің директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін басқару" білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту аясында мектепті басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектеп директоры орынбасарының инклюзивті білім беруді ұйымдастырудағы кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте коучинг пен тәлімгерлік практикасын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында отаншылдық және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру тұлғаны тәрбиелеу мен әлеуметтендірудің негізі ретінде" білім беру бағдарламасы;

16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление педагогической системой в школе на основе концептуальных идей новой философии образования" для директоров общеобразовательных школ согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в организации среднего образования в контексте новой парадигмы образования" для директоров школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия: управление качеством обучения в общеобразовательной школе в условиях развития инклюзивного образования" для директоров школ согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия в системе управления качеством образования" для заместителей директоров по учебной работе общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление образовательным процессом малокомплектных школ в условиях обновления содержания образования" для руководителей малокомплектных школ согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход управления школой в контексте обновления содержания образования" для заместителей директоров организаций образования по учебной работе согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора малокомплектной школы в организации инклюзивного образования" для заместителей директоров по учебной работе малокомплектных школ согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коучинговой и менторинговой практики школы" для заместителей директоров по профильному обучению организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование патриотизма и лидерских качеств как основы воспитания и социализации личности в условиях обновления содержания образования" для директоров, заместителей директоров по воспитательной работе школ согласно приложению 24 к настоящему приказу;

25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес мектеп директорларының тәрбие жөніндегі орынбасарына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде тәрбие мазмұнын жаңарту" білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес мектептердің қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі мен әдебиеті пәні бойынша оқыту процесін жобалау" білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында көптілді білім беру және білім мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) пән және тілдерді кіріктіру әдістемесін меңгеру бойынша қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі орыс тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында білім беру мазмұнын жаңарту аясында тілдерді деңгейлеп оқытуды меңгерту бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі орыс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) пән және тілдерді кіріктіру әдістемесін меңгеру бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес орыс тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көпмәдени және көптілді білім беру жағдайындағы орыс тілі мен әдебиетінің заманауи сабағын жобалаудың әдістемесі" білім беру бағдарламасы;

25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обновление содержания воспитания на основе национальной идеи "Мәңгілік ел" для заместителей директоров школ по воспитательной работе согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса на уроках казахского языка и литературы в условиях обновления содержания образования" для учителей казахского языка и литературы согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной грамотности чтения учащихся в рамках проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей казахского языка и литературы общеобразовательных школ согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителей казахского языка в условиях обновленного полиязычного образования в Республике Казахстан" для учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя казахского языка по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) для учителей казахского языка и литературы с неказахским языком обучения согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя по освоению уровневого изучения языков в контексте обновления содержания образования Республики Казахстан" для учителей русского языка и литературы в школах с неказахским языком обучения согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя русского языка по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) для учителей русского языка школ с неказахским языком обучения согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика проектирования современного урока русского языка и литературы в условиях поликультурного и полиязычного образования" для учителей русского языка и литературы согласно приложению 32 к настоящему приказу;

33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға орыс тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға орыс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың функционалдық сауаттылығын критериалды бағалау" білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға бастауыш сыныптағы ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандартын енгізу жағдайында ағылшын тілін бірінші сыныптан бастап оқытудың мазмұны мен әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес өзбек тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Интерактивті оқыту әдістері арқылы мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес ұйғыр тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Инновациялық технологияларды қолдану арқылы бастауыш мектеп оқушыларының оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес жаратылыстану-математика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Оқытудың білімдік нәтижелеріне жету сапасын бағалау бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес математика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеулерін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық математикалық сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;

33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной грамотности чтения учащихся в рамках проведения международного исследования Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей русского языка и литературы согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Критериальное оценивание как фактор развития функциональной грамотности учащихся на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования" для учителей русского языка согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика преподавания английского языка с первого класса в условиях внедрения государственного общеобязательного стандарта начального образования Республики Казахстан" для учителей английского языка начальных классов согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя узбекского языка по применению интерактивных методов обучения" для учителей узбекского языка согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие грамотности чтения у учащихся начальных классов путем использования инновационных технологий" для учителей начальных уйгурских классов согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителя по оценке качества достижения образовательных результатов" для учителей естественно-математических дисциплин согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной математической грамотности учащихся в контексте проведения международного исследования Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей математики согласно приложению 40 к настоящему приказу;

41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес математика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқушылардың математикалық сауаттылығы мен шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында информатика пәнін бесінші сыныптан оқытудың мазмұны мен әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруді жаңарту жағдайында информатиканы оқытуда Smart-технологияны (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) пайдалану" білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің ғылыми-жаратылыстану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың ғылыми-жаратылыстану функционалдық сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес ғылыми-жаратылыстану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Ғылымға кіріспе" пәнін оқытудың мазмұндық-ұйымдастырушылық амалдары" білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің химия (биология) пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық ойлары аясында химияны (биологияны) оқыту процесін жобалаудың қазіргі әдістері" білім беру бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің химия пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Оқытудың үшөлшемді әдістемелік жүйесі педагогикалық технологиясын қолдану негізінде химия пәні сабағында оқушыларды оқыту сапасының квалиметриясы" білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес география пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәнін оқытуда критериалды бағалау жүйесін енгізудің оқу-әдістемелік негіздері" білім беру бағдарламасы;
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес биология пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрия – білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында биология сабақтарында оқушылардың білім нәтижелерін бағалау құралы" білім беру бағдарламасы;

41) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие математической грамотности и творческих способностей учащихся в условиях обновления содержания образования" для учителей математики согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика преподавания информатики с пятого класса в условиях обновления содержания образования" для учителей информатики согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Smart-технологии (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) в преподавании информатики в условиях обновления содержания образования" для учителей информатики общеобразовательных школ согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной естественнонаучной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей естественнонаучных дисциплин общеобразовательных школ согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержательно-организационные подходы к преподаванию предмета "Введение в науку" в условиях обновления содержания образования" для учителей естественно-научных дисциплин согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные методы проектирования образовательного процесса по химии (биологии) в контексте внедрения концептуальных идей новой философии образования" для учителей химии (биологии) общеобразовательных школ согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Квалиметрия качества обучения учащихся по химии посредством педагогической технологии трехмерной методической системы обучения" для учителей химии общеобразовательных школ согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Критериальный подход к оцениванию результатов обучения географии в условиях обновления содержания образования" для учителей географии согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия как средство оценки образовательных результатов учащихся на уроках биологии в условиях обновления содержания образования" для учителей биологии согласно приложению 49 к настоящему приказу;

50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес дінтану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жастар ортасында терроризм мен діни экстремизмнің алдын алу" білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес тарих, құқық негіздері, дінтану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дінтану негіздері" курсын оқытудың теориялық және әдістемелік негіздері" білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес тарих және құқық пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясын жүзеге асыру Отан тарихын оқыту мазмұнын жаңартудың негізі ретінде" білім беру бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес тарих және құқық пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қоғамның әлеуметтік жаңғыруы кезеңінде тарих пәнін оқытуды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес тарих пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Б.Блум таксономиясы аясында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау" білім беру бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес музыка пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Музыка арқылы өскелең ұрпақтың дүниетанымын қалыптастыру" білім беру бағдарламасы;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бейнелеу өнері және сызу сабақтарында оқушылардың визуалды мәдениетін инновациялық технологиялар арқылы дамыту" білім беру бағдарламасы;
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес технология пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" идеясы аясында технология сабақтарында оқушыларды ұлттық құндылықтарға тәрбиелеу" білім беру бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дене шынықтыру сабақтарында оқушылардың салауатты өмір салтын қалыптастыру" білім беру бағдарламасы;
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес алғашқы әскери дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Алғашқы әскери дайындық жүйесінде оқушылардың бойында қазақстандық патриотизмді қалыптастырудың қазіргі амалдары" білім беру бағдарламасы;

50) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика терроризма и религиозного экстремизма в молодежной среде" для учителей религиоведения согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теоретические и методические основы обучения курса "Основы религиоведения" для учителей истории, основы права, религиоведения согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Национальная идея "Мәңгілік ел" как основа обновления школьного курса отечественной истории" для учителей истории и права согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методическое обеспечение преподавания истории на этапе социальной модернизации общества" для учителей истории и права согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Критериальное оценивание учебных достижений учащихся в контексте таксономии Б. Блума" для учителей истории согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование мировоззрения подрастающего поколения посредством музыки в условиях обновления содержания образования" для учителей музыки согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие визуальной культуры учеников посредством инновационных технологий на уроках изобразительного искусства и черчения" для учителей изобразительного искусства и черчения согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Воспитание национальным ценностям в контексте идеи "Мәңгілік ел" на уроках технологии" для учителей технологии согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование здорового образа жизни учащихся на уроках физической культуры" для учителей физкультуры согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы формирования у учащихся казахстанского патриотизма в системе начальной военной подготовки" для преподавателей-организаторов начальной военной подготовки согласно приложению 59 к настоящему приказу;

60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының әлеуметтік педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының сынып жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде білім алушыларға патриоттық тәрбие берудегі сынып жетекшілерінің кәсіби құзіреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің педагог-психологтеріне, әлеуметтік педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте қауіпсіз білім беру ортасын қамтамасыз ету және зорлық-зомбылықты болдырмау, жасөспірімдер арасында өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын алу" білім беру бағдарламасы;
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Инклюзивті білім беруді дамыту жағдайындағы білім беру ортасының мазмұны" білім беру бағдарламасы;
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектеп жағдайында инклюзивті білім беру – тең және қолжетімді біліммен қамтамасыз ету факторы" білім беру бағдарламасы;
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектептердің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептің оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудағы интегративті амал" білім беру бағдарламасы;
66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектептердің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрияның теориясы мен әдістемесі: шағын жинақталған мектепте оқытудың сапасын басқару" білім беру бағдарламасы;
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес мектептердің кітапханашыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымының ақпараттық-білім беру кеңістігін қалыптастырудағы кітапхананың рөлі" білім беру бағдарламасы;
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің әдістемелік бірлестіктерінің жетекшілеріне және кафедра меңгерушілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогтердің кәсіби шеберлігін дамыту бойынша әдістемелік жұмысты ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;

60) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога" для социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности классных руководителей по патриотическому воспитанию обучащихся на основе национальной идеи "Мәнгілік ел" для классных руководителей организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение безопасной образовательной среды и предотвращение насилия в школе, профилактика суицида среди подростков" для педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание образовательной среды в условиях развития инклюзивного образования" для директоров, учителей общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное образование - фактор обеспечения равенства прав и доступности образовательных услуг в условиях малокомплектной школы" для руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Интегративный подход в организации учебно-воспитательного процесса малокомплектной школы в условиях обновления содержания образования" для учителей малокомплектных школ согласно приложению 65 к настоящему приказу;
66) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теория и методика педагогической квалиметрии: управление качеством обучения в малокомплектной школе" для учителей малокомплектных школ согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Роль библиотеки в формировании информационно-образовательного пространства организации образования" для библиотекарей школ согласно приложению 67 к настоящему приказу;
68) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация методической работы по развитию профессионального мастерства педагогов" для руководителей методических объединений и заведующих кафедрами школ согласно приложению 68 к настоящему приказу;

69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес мектептер мұражайының жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында мұражай қызметін ұйымдастыру әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес мектептердің педагог-ұйымдастырушыларына, аға тәлімгерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Девиантты мінез-құлықты мектеп оқушыларын рухани-адамгершілік құндылықтар негізінде тәрбиелеу" білім беру бағдарламасы;
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес мектеп директорларына, директордың оқу және тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Арнайы білім беру ұйымдарының педагогикалық-түзету жұмыстарының мазмұнын жаңарту" білім беру бағдарламасы;
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдарының педагогтеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологиялары" білім беру бағдарламасы;
73) осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес арнайы (түзету) білім беру ұйымдарының дефектологтарына, логопедтеріне, сурдопедагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында арнайы (түзету) білім беру жағдайында педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
74) осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес жазғы қалалық, қала сыртындағы, мектеп жанындағы сауықтыру лагерьлерінің басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларды сауықтыру лагері басшысының қызметіндегі инновациялық амалдар" білім беру бағдарламасы;
75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қосымша білім беру жағдайында білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
76) осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес облыстық (қалалық) институттардың кафедра меңгерушілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында біліктілікті арттыру институттарындағы кафедралардың қызметін инновациялық форматта ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
77) осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес аудандық білім бөлімдері басшыларына, орынбасарлары мен мамандарына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2016-2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым бағыттарын іске асыру" білім беру бағдарламасы;

69) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика организации музейной деятельности в общеобразовательных школах" для руководителей школьных музеев согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Воспитание школьников с девиантным поведением на основе духовно-нравственных ценностей" для педагогов-организаторов и вожатых школ согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обновление содержания коррекционно-педагогической работы в специальной организации образования" для директоров школ, заместителей директоров по учебной и воспитательной работе согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные технологии обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями" для педагогов, воспитателей специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 72 к настоящему приказу;
73) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей педагогов в условиях специального (коррекционного) образования Республики Казахстан" для дефектологов, логопедов, сурдопедагогов специальных (коррекционных) организаций образования согласно приложению 73 к настоящему приказу;
74) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в деятельности руководителя детского оздоровительного лагеря" для руководителей летних городских, загородных, пришкольных лагерей согласно приложению 74 к настоящему приказу;
75) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие творческих способностей обучающихся в условиях дополнительного образования" для педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 75 к настоящему приказу;
76) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация в инновационном формате деятельности кафедр институтов повышения квалификации в условиях обновления содержания образования" для заведующих кафедр областных (городских) институтов согласно приложению 76 к настоящему приказу;
77) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация приоритетных направлений Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2016-2019 гг. в условиях обновления содержания образования" для заведующих, заместителей и специалистов районных отделов образования согласно приложению 77 к настоящему приказу;

78) осы бұйрыққа 78-қосымшаға сәйкес Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық процесін басқару" білім беру бағдарламасы;
79) осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру сапасын бағалау технологиясы ретінде педагогикалық квалиметрияны пайдалану" білім беру бағдарламасы;
80) осы бұйрыққа 80-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы;
81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдары" білім беру бағдарламасы;
82) осы бұйрыққа 82-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
83) осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары тәрбиешісінің іс-әрекетінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану" білім беру бағдарламасы;
84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көшбасшылық – педагогикалық ұжымды табысты басқарудың факторы" білім беру бағдарламасы;
85) осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайындағы басқарушылық қызмет және менеджмент" білім беру бағдарламасы;
86) осы бұйрыққа 86-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқаруда корпоративтік орта құру" білім беру бағдарламасы;

78) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление педагогическим процессом дошкольной организации в условиях внедрения концептуальных идей системы М. Монтессори" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций согласно приложению 78 к настоящему приказу;
79) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование педагогической квалиметрии как технологии оценки качества образования в дошкольных организациях" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций согласно приложению 79 к настоящему приказу;
80) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска бедствий в дошкольной организации" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций согласно приложению 80 к настоящему приказу;
81) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в управлении дошкольной организацией" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций согласно приложению 81 к настоящему приказу;
82) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций согласно приложению 82 к настоящему приказу;
83) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование информационно-коммуникационных технологий в деятельности воспитателя в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций согласно приложению 83 к настоящему приказу;
84) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство как фактор успешности педагогического коллектива" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 84 к настоящему приказу;
85) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управленческая деятельность и менеджмент в контексте новой парадигмы образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 85 к настоящему приказу;
86) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Создание корпоративной среды в управлении качеством образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 86 к настоящему приказу;

87) осы бұйрыққа 87-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын реформалау жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
88) осы бұйрыққа 88-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагог-тәрбиешінің кәсіби құзыреттілігін дамытуды тиімді басқару" білім беру бағдарламасы;
89) осы бұйрыққа 89-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында кәмелетке толмаған балалар арасында суицидті мінез-құлықтың және зорлық-зомбылықтың алдын алу" білім беру бағдарламасы;
90) осы бұйрыққа 90-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы;
91) осы бұйрыққа 91-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп оқушылары арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы;
92) осы бұйрыққа 92-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Арнайы мектеп жағдайында педагогикалық түзету жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
93) осы бұйрыққа 93-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары қызметін басқарудың қазіргі үрдістері" білім беру бағдарламасы;
94) осы бұйрыққа 94-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Сыныптан тыс жұмыс аясында балалармен туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;

87) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в малокомплектной школе в условиях реформирования образования" для директоров малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 87 к настоящему приказу;
88) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление развитием профессиональных компетенций педагога-воспитателя" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 88 к настоящему приказу;
89) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика суицидального поведения и насилия среди несовершеннолетних в организациях образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 89 к настоящему приказу;
90) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска стихийных бедствий в организациях среднего образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 90 к настоящему приказу;
91) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучащихся школ" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 91 к настоящему приказу;
92) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коррекционно-педагогической работы в условиях специальной школы" для заместителей директоров специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 92 к настоящему приказу;
93) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные тенденции управленческой деятельности во внешкольных организациях дополнительного образования для детей" для директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 93 к настоящему приказу;
94) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности" для директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 94 к настоящему приказу;

95) осы бұйрыққа 95-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көркем еңбек" пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
96) осы бұйрыққа 96-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте оқыту стандарттарын іске асыру контекстінде инклюзивті білім берудің мазмұны мен дамуы" білім беру бағдарламасы;
97) осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика, математика және физика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Робототехника негіздері" білім беру бағдарламасы;
98) осы бұйрыққа 98-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының тәрбиешілеріне, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
99) осы бұйрыққа 99-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының алғашқы әскери және технологиялық дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқытудың инновациялық тәсілдері мен әдістемелері" білім беру бағдарламасы;
100) осы бұйрыққа 100-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика (алгебра және геометрия) пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
101) осы бұйрыққа 101-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Физика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
102) осы бұйрыққа 102-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Химия пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;

95) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителя по предмету "Художественный труд" для учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 95 к настоящему приказу;
96) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и развитие инклюзивного образования в контексте реализации стандартов школьного обучения" для директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 96 к настоящему приказу;
97) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" для учителей информатики, математики и физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 97 к настоящему приказу;
98) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования" для воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций согласно приложению 98 к настоящему приказу;
99) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы и методики преподавания предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" в условиях обновления содержания среднего образования" для преподавателей-организаторов начальной военной и технологической подготовки организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 99 к настоящему приказу;
100) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики (алгебры и геометрии)" для учителей математики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 100 к настоящему приказу;
101) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физики" для учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 101 к настоящему приказу;
102) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя химии" для учителей химии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 102 к настоящему приказу;

103) осы бұйрыққа 103-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының биология пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Биология пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
104) осы бұйрыққа 104-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Информатика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
105) осы бұйрыққа 105-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география, математика, информатика, құқық негіздері пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Экономика және кәсіпкерлік негіздері" білім беру бағдарламасы;
106) осы бұйрыққа 106-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына, тарих, құқық негіздері пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру кеңістігінде қоғам мен діннің өзара әркеттестігінің негіздері" білім беру бағдарламасы;
107) осы бұйрыққа 107-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары, тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектептегі өлкетану жұмысын ұйымдастыру және өткізу" білім беру бағдарламасы;
108) осы бұйрыққа 108-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының ""Жаратылыстану" және "Физика" пәндері мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
109) осы бұйрыққа 109-қосымшаға сәйкес орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
110) осы бұйрыққа 110-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия, биология, география, физика пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "STEM-оқыту негізінде жаратылыстану-ғылыми цикл пәндерін оқыту әдістемесі мен мазмұны" білім беру бағдарламасы;

103) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя биологии" для учителей биологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 103 к настоящему приказу;
104) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 104 к настоящему приказу;
105) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы экономики и предпринимательства" для учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 105 к настоящему приказу;
106) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы взаимодействия общества и религии в образовательном пространстве" для заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 106 к настоящему приказу;
107) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация и проведение краеведческой работы в школе" для заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 107 к настоящему приказу;
108) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" для учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 108 к настоящему приказу;
109) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы организации среднего образования с русским языком обучения согласно приложению 109 к настоящему приказу;
110) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика обучения предметам естественно-научного цикла на основе STEM-обучения" для учителей химии, биологии, географии, физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 110 к настоящему приказу;

111) осы бұйрыққа 111-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектептерде біріктірілген сынып-комплектілерінде пәндерді оқыту әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
112) осы бұйрыққа 112-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын интернаттық ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Интернаттық ұйымдардағы тәрбиешілердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
113) осы бұйрыққа 113-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте даму аспектісінде пәндік-кеңістіктік дамытушы ортаны модельдеу" білім беру бағдарламасы;
114) осы бұйрыққа 114-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістіктік дамытушы ортаны жобалау" білім беру бағдарламасы;
115) осы бұйрыққа 115-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарының білім беру қызметіндегі STEAM-оқыту" білім беру бағдарламасы;
116) осы бұйрыққа 116-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқару" білім беру бағдарламасы;
117) осы бұйрыққа 117-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруде 3D-принтинг технологияларды қолдану" білім беру бағдарламасы;
118) осы бұйрыққа 118-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
119) осы бұйрыққа 119-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика, химия, биология, информатика пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көптілді оқытуды іске асыру аясында мұғалімдердің пәндік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастыру" білім беру бағдарламасы;

111) образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика преподавания предметов в совмещенных класс-комплектах малокомплектной школы" для руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 111 к настоящему приказу;
112) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций воспитателей интернатных организаций" для воспитателей интернатных организаций с казахским и русским языками обучения согласно приложению 112 к настоящему приказу;
113) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Моделирование предметно-пространственной развивающей среды в аспекте раннего развития детей дошкольного возраста" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 113 к настоящему приказу;
114) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование предметно-пространственной развивающей среды на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 114 к настоящему приказу;
115) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "STEAM-обучение в образовательной деятельности дошкольных организаций" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 115 к настоящему приказу;
116) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций согласно приложению 116 к настоящему приказу;
117) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Применение технологии 3D-принтинга в образовании" для учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 117 к настоящему приказу;
118) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 118 к настоящему приказу;
119) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование предметно-языковых компетенций учителей в условиях реализации полиязычного образования" для учителей физики, химии, биологии, информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 119 к настоящему приказу;

120) осы бұйрыққа 120-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бағдарламалау негіздері цифрлық кеңістікті дамытудың факторы ретінде" білім беру бағдарламасы;
121) осы бұйрыққа 121-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш білім беру жағдайындағы 4К моделін жүзеге асырудың психологиялық-педагогикалық аспектілері" білім беру бағдарламасы;
122) осы бұйрыққа 122-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 1-4 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
123) осы бұйрыққа 123-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
124) осы бұйрыққа 124-қосымшаға сәйкес орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
125) осы бұйрыққа 125-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
126) осы бұйрыққа 126-қосымшаға сәйкес орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
127) осы бұйрыққа 127-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;

120) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы программирования как фактор развития цифрового пространства" для учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 120 к настоящему приказу;
121) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогические аспекты реализации модели 4 К в условиях начального образования" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 121 к настоящему приказу;
122) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 1-4 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения согласно приложению 122 к настоящему приказу;
123) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения согласно приложению 123 к настоящему приказу;
124) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения согласно приложению 124 к настоящему приказу;
125) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка" для учителей казахского языка 1-4 классов организаций среднего образования с неказахским языком обучения согласно приложению 125 к настоящему приказу;
126) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения согласно приложению 126 к настоящему приказу;
127) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения согласно приложению 127 к настоящему приказу;

128) осы бұйрыққа 128-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
129) осы бұйрыққа 129-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
130) осы бұйрыққа 130-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-11 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
131) осы бұйрыққа 131-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-11 сыныптарының неміс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Неміс тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
132) осы бұйрыққа 132-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
133) осы бұйрыққа 133-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
134) осы бұйрыққа 134-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
135) осы бұйрыққа 135-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
136) осы бұйрыққа 136-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;

128) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 128 к настоящему приказу;
129) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя английского языка" для учителей английского языка 1-4 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 129 к настоящему приказу;
130) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя английского языка" для учителей английского языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 130 к настоящему приказу;
131) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя немецкого языка" для учителей немецкого языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 131 к настоящему приказу;
132) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики" для учителей математики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 132 к настоящему приказу;
133) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "История Казахстана" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 133 к настоящему приказу;
134) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "Всемирная история" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 134 к настоящему приказу;
135) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 135 к настоящему приказу;
136) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей естествознания и биологии" для учителей естествознания и биологии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 136 к настоящему приказу;

137) осы бұйрыққа 137-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының химия және жаратылыстану пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Химия және жаратылыстану пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
138) осы бұйрыққа 138-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Информатика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
139) осы бұйрыққа 139-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының, директорларына, директорлардың орынбасарлары мен педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық қызметкерлердің цифрлық сауаттылығын қалыптастырудың негіздері" білім беру бағдарламасы;
140) осы бұйрыққа 140-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының дене тәрбиесі пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дене тәрбиесі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
141) осы бұйрыққа 141-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-6 сыныптарының музыка пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Музыка пәні сабақтарында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
142) осы бұйрыққа 142-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың нөлдік сыныптарының мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "5 жастағы балаларды "Математика" оқулығы бойынша оқыту" білім беру бағдарламасы;
143) осы бұйрыққа 143-қосымшаға сәйкес білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" білім беру бағдарламасы.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мектепке дейінгі және орта білім, ақпараттық технологиялар департаменті (Ж.А. Жонтаева) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

137) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей химии и естествознания" для учителей химии и естествознания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 137 к настоящему приказу;
138) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 138 к настоящему приказу;
139) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы формирования цифровой грамотности педагогических работников" для директоров, заместителей директоров и педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 139 к настоящему приказу;
140) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физического воспитания" для учителей физического воспитания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 140 к настоящему приказу;
141) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя музыки" для учителей музыки 5-6 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 141 к настоящему приказу;
142) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обучение детей 5 лет по учебнику "Математика" для учителей нулевых классов дошкольных организаций согласно приложению 142 к настоящему приказу;
143) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" для педагогических работников организаций образования Республики Казахстан согласно приложению 143 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту дошкольного и среднего образования, информационных технологий (Жонтаева Ж.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына" жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күн ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым Министрі
А. Сәрінжіпов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 1-қосымша
Мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес жобалау" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес жобалау" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйым басшыларын оқытуға арналған.
2. Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес жобалау қажеттілігі мектепке дейінгі ұйымдар әрекетінің негізгі бағыттарын білім беру жүйесіндегі жаңғырту өзгерістерістеріне сәйкес қайта қорытумен, білім беру процесін педагогтер мен тәрбиешілер қоғам, ата-ана және балалардың әлеуметтік тапсырыстарына жедел және үйлесімді жауап бере алатындай етіп ұйымдастырумен байланысты.
3. Бағдарлама мектепке дейінгі ұйым басшыларына мектепке дейінгі жастағы балалардың түйінді құзіреттерін қалыптастыруға бағытталған Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы жаңа нормативтік құжаттарына, соның ішінде жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес білім беру процесін ұйымдастыруға қажетті білім беруге бағытталған.

2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
А. Саринжипов
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации в соответствии с новой общеобразовательной Типовой программой" для руководителей дошкольных организаций
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации в соответствии с новой общеобразовательной Типовой программой" (далее - Программа) предназначена для обучения руководителей дошкольных организаций.
2. Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации в соответствии с новой общеобразовательной Типовой программой" заключается в необходимости переосмысления основных направлений деятельности дошкольных организаций в связи с происходящей модернизацией системы образования, в организации образовательного процесса таким образом, чтобы педагогам и воспитателям можно было оперативно и гибко реагировать на социальные запросы общества, родителей и детей.
3. Образовательная программа направлена на обучение руководителей дошкольных организаций необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, направленного на формирование ключевых компетенций детей дошкольного возраста в соответствии с новыми нормативными документами в сфере дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан. В частности, в соответствии с требованиями общеобразовательной Типовой программы воспитания и обучения Республики Казахстан.

2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты білім беру процесін жобалау аясында жаңа нормативтік құжаттарға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) Қазақстан Республикасы мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын зерделеу;
2) білім беру процесін моделдеу, ғылыми зерттеулер жүргізу бойынша функционалдық сауаттылықтарын және жаңа нормативтік құжаттарға сәйкес басқару дағдыларын қалыптастыру;
3) мектепке дейінгі ұйымдарда инновациялық білім беру технологияларын пайдалану біліктерін қалыптастыру;
4) мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін ұйымдастыру сапасын бағалау және диагностиканы дамытуды мониторингтеу бойынша біліктерін қалыптастыру;
5) кәсіби әрекеттерді өзіндік талдауға, өз бетімен білім алуға және өзін-өзі іске асыруға қажеттіліктерін дамыту;
6) оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мектепке дейінгі ұйымдарды дамыту бойынша нормативтік құжаттардың тұжырымдамалық негіздерін, мектепке дейінгі ұйымдарды тиімді корпоративті басқару бойынша көрнекті шет ел зерттеушілерінің түрлі теорияларының негізгі басымдықтарын; стандартқа және үлгілік бағдарламаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымның білім беру процесін жобалаудың негіздерін; баланы ерте жастан қарқынды зияткерлік және психикалық дамыту бойынша әлемдік ғылымның жетістіктерін; мектепке дейінгі ұйымдарда педагогтің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық қолдаудың қазіргі амалдарын біледі;
2) қазіргі менеджмент технологияларын қолданады, мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін үлгілік бағдарламаға сәйкес жобалайды, мектепке дейінгі ұйымдарда инновациялық технологияларды қолданады;
3) мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін ұйымдастыру сапасын бағалау және диагностиканы дамытуды мониторингтеу; қазіргі ғылыми зерттеулер негізінде басқару тәжірибесін жетілдіру, зерттеу жүгізу және өз әрекетін талдау дағдыларын меңгерген; басқарушылық және педагогикалық әрекеттерді қарқындату жағдайында қазіргі АКТ-технологияларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;

2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей руководителей дошкольных организаций в сфере проектирования образовательного процесса в соответствии с новыми нормативными документами.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления модернизации системы дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан;
2) сформировать функциональную грамотность в моделировании образовательного процесса, проведении научных исследований и навыков управления в соответствии с новыми нормативными документами;
3) сформировать умения по использованию инновационных образовательных технологий в дошкольной организации;
4) сформировать умения в области мониторинга процессов развития диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса в дошкольной организации;
5) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
6) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных документов по развитию дошкольных организаций, основные тренды различных теорий ведущих зарубежных ученых по эффективному корпоративному управлению дошкольной организацией;
функциональные основы проектирования образовательного процесса в дошкольной организации образования в соответствии с компетентностными стандартами и требованиями Типовой программы;
достижения мировой науки и практики по интенсивному и раннему интеллектуальному и психическому развитию ребенка;
современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития педагога в дошкольных организациях;
2) умеют:
применять технологии современного менеджмента; проектировать образовательный процесс в дошкольной организации в соответствии с новой Типовой программой;
применять инновационные образовательные технологии в дошкольной организации;
3) владеют:
навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса в дошкольной организации;
навыками совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности;
современными ИКТ-технологиями в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;

2) психологиялық-педагогикалық;
3) басқарушылық
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
8. Нормативті-құқықтық модульде "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. "Мәңгілік Ел" Ұлттық білім беру жүйесін құру міндеттері", 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы, "Мектепке дейінгі білім беруді жаңартудағы қазіргі бағыттар" (Сингапур Республикасыны тәжірибесінен), "Мектепке дейінгі ұйымдардағы (бұдан әрі - МДҰ) нормативтік–құқықтық қызмет негіздері", "Қазақстан Республикасы балалардың құқығын қорғау Конвенциясын жүзеге асыру мәселелері" мәселелері қарастырылады.
9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды қамтиды:
1) "Педагогтердің жаңалықтарды қабылдау мен меңгерудегі қиындықтары мен кедергілері";
2) "МДҰ басшысы іс-әрекетінің өзіндік менеджменті";
3) "Ұйымның имиджі";
4) "Көшбасшылық және басқару";
5) "Үлгілік бағдарламаның талаптарына сәйкес тәрбие процесін ұйымдастыру талаптары;
6) Мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық және педагогикалық қолдау ерекшеліктері".
10. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) "Мәңгілік ел" жалпыұлттық идеясы негізінде мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу және рухани-адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру";
2) "Балаларды ерте жастан дамыту (М.Монтессори, М.Ибука, Р.Штайнер и др.) және (Н. Зайцев, М. Воскобович, Б.Никитин) әдістері мен педагогикалық жүйелердің ғылыми-теориялық және тұжырымдамалық негіздері".
11. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту стандартындағы (бұдан әрі - ҚР МЖММТОС) білім беру салаларының сипаттамасы";
2) "ҚР МЖММТОС мақсаттық индикаторларды технологиялық жүзеге асыру";
3) "Мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеуде "Денсаулық" білім беру саласы міндеттерін мониторингтеу және ілеспелеуді жүзеге асыру";
4) "МДҰ дамытушылық технологиялар негізінде "Коммуникация", "Таным" және "Шығармашылық" білім беру салаларының міндеттерін мониторингтеу және ілеспелеуді жүзеге асыру", ""Коммуникация", "Таным" білім беру салаларының міндеттерін М.Монтессори педагогикалық жүйесіне сәйкес құру"; "Аттестация өткізу жағдайында МДҰ қызметінін ұйымдастырушылық–әдістемелік және дидактикалық негіздері";
5) "МДҰ жобалау менеджментінін технологиясы";
6) "МДҰ білім беру жағдайында инклюзивтік білім берудің міндеттерін жүзеге асыру";

2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", "Современные тенденции обновления дошкольного образования (на примере Республики Сингапур)", "Нормативно-правовые основы функционирования ДО", "Конвенция о правах ребенка и проблемы ее реализации в Республике Казахстан", "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
9. Управленческий модуль включает в себя изучение следующих тем:
1) самоменеджмент в деятельности руководителя дошкольной организации (далее – ДО);
2) имидж организации;
3) лидерство и управление;
4) барьеры и трудности восприятия и освоения педагогами инноваций;
5) основные требования к организации воспитательного процесса с соответствии с новой общеобразовательной Типовой программой дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан;
6) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) отечественные и зарубежные теории развития ребенка от одного года до 3 лет;
2) психолого-педагогическая характеристика развития детей раннего возраста;
3) ценности воспитателя дошкольной организации как психологический ресурс их личностного развития;
4) воспитание дошкольников на основе общенациональной идеи "Мәңгілік ел", формирование духовно-нравственных качеств.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) характеристика образовательных областей государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения
(далее – ГОСДВО РК), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080;
2) дошкольное воспитание и обучение:
3) технологическая реализация целевых индикаторов ГОСДВО РК;
4) мониторинг и сопровождение реализации задач образовательной области "Здоровье" в воспитании дошкольников;
5) мониторинг и сопровождение реализации задач образовательных областей "Коммуникация", "Познание" и "Творчество" через развивающие технологии в ДО;
6) реализация задач образовательных областей "Коммуникация", "Познание" через педагогику М.Монтессори;

7) "Шығармашылық жобаларды қорғау "Мектепке дейінгі ұйымның білім беру үдерісін жобалау";
8) Топтық рефлексия".
12. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) МДҰ коучинг басқару түрінің бірі;
2) МДҰ басшысының жұмысында АКТ-технологияларын қолдану;
3) Педагогикалық желілік қоғамдарды құру.
13. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) МДҰ ойын технологиялары;
2) МДҰ көптілдік ортаны құру; МДҰ тиімді басқару;
3) Тәрбиешілердің ата-анамен жұмыс жасау түрлері мен әдістері;
4) МДҰ қоғамдық аккредитациялау мәселесі.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) құзіреттілікті дамытудың бір өзекті саласы бойынша тәрбиешілермен шағын сабақ құрастыру;
2) оқытудың инновациялық технологияларын қолданып мектепке дейінгі топтардағы сабақтың технологиялық картасының жобасын құрастыру;
3) тәрбиешілерге арналған бағалау критерийлерімен деңгейлік тапсырмалар тізбегін құрастыру;
4) педагогикалық кеңес ұйымдастыру және өткізу бойынша бағалау критерийлерін құру;
5) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының желілік қауымдастығында парақша құру;
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) басшының кәсіби сауаттылығы - қазіргі мектепке дейінгі білім беру жүйесінін басым бағдары;
2) мектепке дейінгі білім беру ұйымын басқарудың қазіргі бағыттары;
3) мектепке дейінгі білім беру ұйымы басшылары қызметінің мазмұны;
4) құзыреттілік стандартын енгізу жағдайында мектепке дейінгі білім беру ұйымы басшыларынын бақылау –аналитикалық қызметі;
5) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында білім беру үдерісін жобалаудың қазіргі бағыттары;
6) мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің сапалы білім беру қызметін бағалау критерийлері;
7) МДҰ меңгеруші/әдіскерінің қызметін ұйымдастырушылық-мазмұндық моделдеу;
8) мектепке дейінгі білім беру ұйымы қызметінің мазмұның жоспарлау;
9) мектепке дейінгі білім беруде тәрбие мен оқыту мазмұнын жобалау технологиясы;

7) организационно-методические и дидактические основы функционирования ДО в условиях аттестации;
8) технологии проектного менеджмента в ДО;
9) реализация задач инклюзивного образования в условиях ДО.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) коучинг как одна из форм управления ДО;
2) ИКТ-технологии в работе руководителя дошкольной организации;
3) организация педагогического сетевого сообщества.
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) как формирование полиязычной среды в ДО;
2) эффективный руководитель ДО;
3) формы и методы работы воспитателя с родителями;
4) проблемы общественной аккредитации ДО;
5) игровые технологии.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать мини-занятие с воспитателями по одной из актуальных сфер развития компетенций;
2) разработать проект технологической карты занятия в дошкольной группе с использованием инновационных технологий обучения; 3) разработать серию уровневых заданий для воспитателей с критериями оценивания;
4) составить критерии оценивания по организации и проведению педагогического совета;
5) создать страничку в сетевом сообществе руководителей в дошкольных организациях.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) профессиональная грамотность руководителя - ключевые ориентиры современной системы дошкольного образования;
2) современные подходы к управлению дошкольной организацией;
3) содержание деятельности руководителя дошкольной организации; 4) контрольно-аналитическая деятельность руководителя дошкольной организации в условиях внедрения компетентностного стандарта;
5) современные подходы к проектированию образовательного процесса в дошкольной организации;
6) критерии оценки качества образовательной деятельности педагогов дошкольной организации;
7) организационно-содержательное моделирование деятельности заведующего/методиста ДО;
8) планирование содержания деятельности дошкольной организации; 9) технологии проектирования содержания дошкольного воспитания и обучения;

10) мектепке дейінгі білім беру ұйымдардағы иновациялық технологиялар және дамытушылық әдістердің тұжырымдамалық негіздері;
11) мектеп жасына дейінгі тұлғаны дамытуды мониторингтеу мәселесі;
12) мектеп жасына дейінгі балалар үшін жеке білім беру бағыттарын құрудың мәселесі;
13) тұлғаның құқығымен еркіндігін жүзеге асыру, білім алушыларға көмектесу және қолдау көрсету, әлеуметтік қорғау бойынша шаралар;
14) оқу мен дамытуда түрлі қиындықтар туындайтын балаларды психологиялық-педагогикалық қолдауды ұйымдастыру;
15) мектеп жасына дейінгі балалардың түйінді құзыреттерін қалыптастыру процесінде М. Воскобович, Дьенеш, Г.Доман, М.Монтессори, "Step by Step" әдістерінің дамыту мүмкіндіктерін қолдану;
16) МДҰ тікелей, жанама, мәселелік, және дамыта оқыту;
17) МДҰ дамытушылық заттық- кеңістік ортасы. Іске асыру талаптары;
18) мектеп жасына дейінгі баланың түйінді құзыреттерін дамытуда МДҰ отбасы арасындағы байланыс;
19) мектепке дейінгі білім беру ұйымының менгеруші/әдіскерінін "Тайм блокноты" (мектепке дейінгі білім беру ұйымының жоспарлау жүйесін белгілейтін құжат);
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
22. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
23. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
24. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:

10) концептуальные основы инновационных технологий и развивающих методик в дошкольной организации;
11) проблема мониторинга развития личности дошкольника;
12) проблема построения индивидуальных образовательных маршрутов для дошкольников;
13) меры по социальной защите, помощи и поддержке обучающихся, реализации прав и свобод личности;
14) организация психолого-педагогического сопровождения детей, испытывающих различные трудности в обучении и развитии;
15) использование возможностей развивающих методик В. Воскобовича, 3.Дьенеша, Г. Домана, М. Монтессори, "Step by Step" и других в процессе формирования ключевых компетенций дошкольников;
16) прямое, опосредованное, проблемное и развивающее обучение в ДО;
17) развивающая предметно-пространственная среда в ДО. Требования к ее реализации;
18) взаимодействие семьи и дошкольной организации в формирования ключевых компетенций дошкольника;
19) "Тайм-блокнот" руководителя дошкольной организации" (документ, отражающий систему планирования в дошкольной организации).
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
23. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
24. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:

1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
25. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
26. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қайшылықтарды атайды;
3) мәселенің туындау себептерін атайды;
4) мәселені тұжырымдайды, оның себептерін талдайды;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сәйкес;
7) мақсатқа жетуге көз жеткізу тәсілдерін ұсынды;
8) мәселелерді шешу тәсілдерін ұсынды;
9) стратегия ұсынды;
10) жобамен жұмыс істеу туралы айтып берді;
11) әрекет қадамдарының тәртібін анықтады;
12) қадамдарды ұсынды және кейбір ресурстарды көрсетті;
13) ресурстарды негіздеп берді;
14) ағымдағы бақылауды жоспарлады;
15) күтілетін нәтижемен өнімді салыстырды;
16) өнімнің ойдағымен сәйкестігі туралы қорытынды жасады;
17) өнімді бағалаудың критерийлерін ұсынды;
18) өнімнің критерийге сәйкестігін бағалады;
19) критерийлер жүйесін ұсынды;
20) алынған нәтижелер мәні;
21) күтілетін өнімді сипаттады;
22) өнімді қалай қолданатынын айтып берді;
23) өнімді тұтынушылар мен пайдалану аясын негіздеп берді;
24) өнімді пайдалану бойынша пікір білдірді;
25) алға жылжуды жоспарлады немесе қолдану шекарасын көрсетті.
27. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 47-50 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 36-47 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 25-36 балл, (50-74%).
28. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты (шағын-шараны) презентациялау кезінде сабақтың, шараның түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді.
29. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) дағдылардың қалыптасу деңгейі -0 балл, осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл- дағдыланған;
3) 2 балл- дағды дамуда;
4) 3 балл – дағды қалыптасқан
30. Шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;

1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
25. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75- 84 %);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74 %);
26. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) назвал противоречие на основе анализа ситуации;
3) назвал причины существования проблемы;
4) сформулировал проблему, проанализировал ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предложил способ убедиться в достижении цели;
8) предложил способы решения проблемы;
9) предложил стратегию;
10) рассказал о работе над проектом;
11) определил последовательность действий;
12) предложил шаги и указал некоторые ресурсы;
13) обосновал ресурсы;
14) спланировал текущий контроль;
15) сравнил продукт с ожидаемым;
16) сделал вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предложил критерии для оценки продукта;
18) оценил продукт в соответствии с критериями;
19) предложил систему критериев;
20) значение полученных результатов;
21) описал ожидаемый продукт;
22) рассказал, как будет использовать продукт;
23) обосновал потребителей и области использования продукта;
24) дал рекомендации по использованию продукта;
25) спланировал продвижение или указал границы применения.
27. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 47-50 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 36-47 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 25-36 баллов, (50-74 %).
28. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
29. Для презентации мини-урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
30. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;

3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
31. Тыңдаушылардың шағын іс-шараны презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар.
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
3) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. 2012 жылғы 14 желтоқсан.
4) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж.
5) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010.
6) ҚР "Білім туралы" Заңы. Астана, 27 шілде 2007 ж.
7) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
8) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты, 23.08. 2012 № 1080//
9) Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты: Қаулысы № 1080. - 23 тамыз 2012 жыл
10) Қазақстан Республикасы үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие тұжырымдамасы: бұйрық № 521. - Астана, 16 қараша 2009 жыл
11) Барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік құрамдасын күшейту жөніндегі үлгілік кешенді жоспарды бекіту туралы: Үкіметтің қаулысы № 873.- 29 маусым 2012 жыл

3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
31. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015г.;
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.15г.);
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 г.;
5) Алексеева Е.Е. Психологические проблемы детей дошкольного возраста. Как помочь ребенку?: Учебно-методическое пособие. 2-е изд. — Спб.: Речь, 2008. - 283 с.;
6) Бережнова О.В., Тимофеева Л.Л. Технология проектирования образовательного процесса в дошкольной организации. – М.: Цветной мир, 2014. – 144 с.;
7) Добина Н.И. Развитие личности ребенка в детском саду: учебно-тематический план, конспекты занятий, развивающие игры. - Ярославль: Академия развития, 2009. - 192 с.;
8) Тихомирова О.В. Моделирование образовательного процесса. Практика управления ДО. – Москва, 2012.- 12 с.;
9) Ивлева И.А. Консультирование родителей в детском саду: индивидуальные особенности детей: Практические материалы для психологов детских дошкольных учреждений/И.Ю. Млодик, О.В.Сафуанова.-М.: Генезис, 2013;
10) Каралашвили Е.А. Медико-психолого-педагогическая служба в ДОУ. Организация работы. - М.: ТЦ Сфера, 2007. - 128 с.;
11) Кирюхина Н.В. Организация и содержание работы по адаптации детей в ДО: практическое пособие. - М.: Айрис-Пресс, 2006. - 112 с.;

15. Технологиялық карта дегеніміз не?
А) жаңа форматтағы конспект
B) сабақтың талдауын жасайтын құрал
C) құжаттың жаңа формасы
D) ҰОӘ баланың танымдық әрекеттерін басқаратын жосапар
16. Бағалаудың басты мақсаттары:
А) болжау және сұрыптау
B) уәж, оқытудың қиындықтарын анықтау, болжау, сұрыптау, бақылау, орындау
C) уәж, кері байланыс, оқыту қиындықтарын анықтау, болжау, сұрыптау, стандартты бақылау, орындау, оқыту бағдарламасының мазмұны мен оқыту стилін бақылау
D) уәж, оқытудың қиындықтарын анықтау, болжау, сұрыптау, бақылау, орындау, оқыту бағдарламасының мазмұны мен оқыту стилін бақылау
17. Критериалды бағалау дегеніміз:
А) жеке қалыптасатын және оқу мен оқудан тыс кездегі белсенділігін, дайындық деңгейін көрсететін оқушының тұлғалық жетістіктері
B) пән бойынша оқушылардың білімі мен үлгерімін жан-жақты сипаттайтын және көпбаллды шкаламен өлшенетін сандық мөлшер
C) білім беру мазмұны мен мақсаттарына сәйкес оқушылардың нақты айқындалған оқу жетістіктерін салыстыруға негізделген критерийлер үдерісінде барлық оқушыларға алдын ала белгілі болған үдеріс
D) барлық жауаптар дұрыс
18. Оқыту үшін бағалау бұл:
А) оқушының қазіргі уақытта не оқып білгенін жинақтау;
B) білім алушылар өздерінің оқудың қандай сатысында тұрғанын, қандай бағытта даму керек және қажетті деңгейге қалай жету керек екендігін анықтау;
C) оқушылар тобының қол жеткізген табыстарын салыстыру;
D) балл немесе деңгей түрінде келтірілген мәжелікке жету;
19. Тұлғаның оқу-танымдық қызметін жан-жақты жандандыруға бағытталған оқу үдерісін ұйымдастыру және жүргізу:
А) интербелсенді оқу
B) ұжымдық оқу
C) ақпараттық оқу
D) дәстүрлі оқу
20. М.Монтессорийдің педагогикалық қағидаттары:
А) тәжірибеге бағытталуы, ғылымилық
B) мезгілдік, жүйелік
C) еркіндік, жас ерекшеліктерін ескеру
D) ғылымилиқ, жүйелік
21. Педагогикалық технология дегеніміз практикада жүзеге асырылатын педагогикалық жүйе жобасы анықтамасыны авторы
А) В.П. Беспалько
B) Г.К. Селевко
C) Ж.К. Қараев
D) Ж.У.Кобдикова
22. Жобалау әрекетін қалай қарастыру қажет?
А) білім беру нәтижесі
B) мұғалімнің негізгі әрекеті
C) оқушының негізгі оқу әрекеті
D) білім беру нәтижелеріне қол жеткізу құралы ретінде
23. Топтық жұмыс құрудың негізгі қағидаты:
А) әрекет ету қағидаты
B) іздену қағидаты
C) сәйкестендіру қағидаты
D) бірлесе әрекет ету қағидаты
24. Педагогикалық технологияға тән негізгі ұстаным
А) толықтығы
B) ғылымилығы
C) мақсаттың диагностикалылығы
D) интерактивтілігі
25. Сын тұрғысынан ойлау технологиясының құрылымы:
А) көру мен оқу
B) талдау мен сараптау
C) дәлелдеу мен салыстыру
D) оқу мен үйрену
Ескертпе:
Тест тапсырмаларының кілті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
D
С
А
В
С
В
А
В
А,В
В
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
А
А
А
В
С
В
С
В
D
А
21
22
23
24
25
А
В
В
В
D
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 2-қосымша
"Мектепке дейінгі ұйым басшысының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту сапасын бағалау саласындағы кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Мектепке дейінгі ұйым басшысының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту сапасын бағалау саласындағы кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйым басшыларының оқытуға арналған.
2. Мектепке дейінгі білім берудің сапасын арттыру көкейкесті мәселе болып табылады, себебі белгілі бір дәрежеде ол өзінен кейінгі білім беру деңгейлерінің сапасына тікелей әсер етеді. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының негізгі міндеттерінің бірі ретінде білім беруді бағалаудың заманауи жүйесін құру көрсетілген. Сол сияқты оның бағдарламалық мақсаттарының бірі – балаларды сапалы мектепке дейінгі тәрбиемен және біліммен толық қамту. Қазақстанның әлемнің алдыңғы қатарлы дамыған 30 елінің қатарына кіру тұжырымдамасы мектепке дейінгі білім берудің сапасымен тікелей байланысты бірқатар талаптар қойып отыр.

15. Предметно-развивающая среда ДО представляет собой:
А) игрушки, предметы, дидактические материалы для организации игровой и учебной деятельности;
В) организованное жизненное пространство, способное обеспечить развитие и саморазвитие ребенка;
С) группы и помещения ДО, наполненные современными, соответствующими возрасту воспитанников пособиями и игрушками;
D) здание детского сада и все его помещения, а также сооружения, окружающие детский сад.
16. Совместная деятельность взрослых с детьми - это
А) решение образовательных задач, сформулированных воспитателем в соответствие с общеобразовательной программой в неформальной обстановке;
В) объединение интересов детей и взрослых и решение образовательных задач в форме сотрудничества;
С) дополнительная работа по коррекции знаний, умений и навыков, не усвоенных детьми в других видах деятельности;
D) признание и уважение прав ребенка, принятие его индивидуальных особенностей, интересов и потребностей, сотрудничества, развивающего общения.
17. Психическое здоровье - это
А) собственная жизнеспособность индивида, обеспеченная полноценным развитием и функционированием психического аппарата;
В) гармония душевных сил (разум, чувства, желания, воля и т.п.), необходимая для нормальной самостоятельной жизнедеятельности;
С) личностный способ жизни, предполагающий свободный и ответственный выбор поведения в освоении человеческой культуры;
D) жизнеспособность и человечность индивида.
18. Что является главным инструментом методического сопровождения образовательных программ в ДО:
А) технологическая карта;
В) циклограмма;
С) перспективное планирование;
D) разработка занятий.
19. Система контроля, слежения за процессом и результатами исследования, включает сбор, обработку и анализ информации для коррекции, принятия решений, улучшающих образовательный и исследовательский процессы - это:
А) оптимизация;
В) наблюдение;
С) методология;
D) мониторинг.
20. Укажите, определение "технологии обучения и воспитания":
A) новое направление в педагогической науке, которое занимается конструированием обучающих и воспитательных систем;
B) новое направление в педагогической науке, которое занимается изучением и обобщением передового педагогического опыта;
C) новое направление в педагогической науке, которое регламентирует изучение и обобщение передового педагогического опыта;
D) новое направление в педагогической науке, которое предполагает организацию обучения с учетом индивидуально-психологических особенностей, бережное и увлекательное отношение к их интересам и потребностям;
21. Принцип динамического изучения ребенка предполагает:
А) выяснение причин нарушений, установление иерархии обнаруженных недостатков;
В) всестороннее обследование с участием разных специалистов;
С) выявление и учет зоны ближайшего развития;
D) все ответы верны.
22. Аттестация дошкольной организации - это:
А) проверка деятельности ДО;
В) комплексная экспертиза деятельности организаций дошкольного воспитания на соответствие требованиям государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения;
С) оценивание уровня подготовленности сотрудников ДО к выполнению государственных стандартов дошкольного воспитания и обучения;
D) инструмент самоанализа.
23. Процесс и результат предоставления человеку с ограниченными возможностями прав и реальных возможностей участвовать во всех видах и формах жизни наравне и вместе с остальными членами общества в условиях, компенсирующих ему отклонения в развитии - это...
А) дифференциация;
В) интеграция;
С) сегрегация;
D) адаптация.
24. Выделите из предложенных факторы, направленные на охрану и укрепление здоровья детей в ДО.
А) дозированные движения;
В) двигательная активность;
С) наличие проблемных ситуаций;
D) сокращение времени сна за счет занятий.
25. Какие показатели наиболее важны в оценке эффективности работы с родителями дошкольников?
А) появление у родителей интереса к содержанию индивидуальных занятий с детьми;
В) интерес к качеству пищи для детей;
С) интерес к планированию работы ДО;
D) согласование целей, задач и методов воспитания и обучения детей в семье и ДО.
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
D
С
А
В
С
В
А
В
А,В
В
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
А
А
А
В
С
В
С
В
D
А
21
22
23
24
25
А
В
В
В
D
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности руководителя дошкольной организации в области оценки качества дошкольного воспитания и обучения" для обучения руководителей дошкольных организаций
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие профессиональной компетентности руководителя дошкольной организации в области оценки качества дошкольного воспитания и обучения" (далее – Программа) предназначена для обучения руководителей дошкольных организаций.
2. Проблема повышения качества дошкольного образования является весьма актуальной, так как в значительной мере обуславливает качество последующих уровней системы образования. К основным задачам Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы относится создание современной системы оценки качества образования. Одной из ее программных целей является обеспечение полного охвата детей качественным дошкольным воспитанием и обучением. Концепция по вхождению Казахстана в число 30-ти самых развитых государств мира определяет ряд новых требований, выполнение которых напрямую связано с качеством дошкольного образования.

3. Білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының білім беру сапасын бағалау әдіснамасы мен әдістері саласындағы құзыреттілігін қалыптастыруға және дамытуға бағытталған. Бағдарлама мазмұны білім беру сапасын бағалау саласындағы нормативтік құжаттарды, квалиметрияның теориялық және практикалық мәселелерін қарастыруға, өлшемдердің мәліметтерін өңдеу және талдау, мектепке дейінгі ұйым жағдайы мен тиімділігін бағалау, т.б. бойынша тәжірибе жинақтауға бағдарланған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау саласындағы мектепке дейінгі ұйымдардың басшысының кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыру болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) мектепке дейінгі білім берудің сапасы саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының басым бағыттарын түсінігін қалыптастыру;
2) педагогикалық квалиметрияның теориялық және әдіснамалық негіздерін ашу;
3) педагогикалық квалиметрия әдістерін, құралдары мен технологияларын қолдану арқылы мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау моделін жобалау дағдысын қалыптастыру;
4) мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау құралдарын жасауда, мәліметтерді өңдеуде және нәтижелерін шығаруда бағдарламалық қамтамасыз етуді және ақпараттық-коммуникативтік технологияларды (бұдан әрі- АКТ) пайдалану құзырының дамуын қамтамасыз ету;
5) курстан кейінгі кезеңде үздіксіз кәсіби өзіндік дамуға түрткі болу.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мектепке дейінгі білім берудің сапасы саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының басым бағыттарының мәнін; педагогикалық квалиметрияның теориялық және әдіснамалық негіздерін; педагогикалық квалиметрия және Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарына сәйкес мектепке дейінгі білім берудің сапасын сипаттайтын параметрлерді біледі;
2) тәрбие-білімдік әсер етудің тиімділігін бағалау әдістемелерін таңдауды; педагогикалық квалиметрия әдістерін, құралдары мен технологияларын қолдану арқылы мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау моделін жобалауды; мектепке дейінгі білім беру сапасын диагностикалауды; бағдарламалық қамтамасыз етуді және АКТ пайдалану арқылы мәліметтерді өңдеуді және нәтижелерді шығаруда мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау құралдарын құрастыруды; курстан кейінгі кезеңде үздіксіз кәсіби өзіндік даму траекториясын жасай алады;
3) мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау үшін критерийлер, құралдар, бақылау-бағалау материалдарын жасау; мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау барысында алынған нәтижелерді жинақтау мен өңдеу; педагогикалық квалиметрия әдістерін, құралдары мен технологияларын таңдауды негіздеу; зерттеу нәтижелерін MS PowerPoint, Prezi.com редакторларында көрсету дағдыларын меңгереді.

3. Образовательная программа направлена на формирование и развитие компетентности руководителей дошкольной организации в области методов оценки качества образования. Содержание программы предусматривает рассмотрение нормативных документов в области оценки качества образования, теоретических и практических вопросов квалиметрии, приобретение опыта обработки и анализа данных измерений, оценку состояния и эффективности дошкольной организации и др.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций руководителя дошкольной организации в области оценки качества дошкольного воспитания и обучения.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) сформировать понимание приоритетов государственной политики в области качества дошкольного образования в Республике Казахстан;
2) изучить теоретические и методологические основы педагогической квалиметрии;
3) сформировать навыки проектирования модели оценки качества дошкольного образования с использованием методов, средств и технологий педагогической квалиметрии;
4) сформировать компетенции по использованию программного обеспечения и применению информационно-коммуникационных технологий (далее ИКТ) в разработке инструментария, обработке данных и представлении итогов оценивания качества дошкольного образования.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
сущность приоритетов государственной политики в области качества дошкольного образования в Республике Казахстан;
теоретические и методологические основы педагогической квалиметрии;
параметры, характеризующие качество дошкольного образования в соответствии с требованиями квалиметрии и Государственного образовательного стандарта дошкольного воспитания и обучения;
основы организации получения и обработки данных с использованием программного обеспечения;
2) умеют:
применять методики оценки эффективности образовательного воздействия; проектирование модели оценки качества дошкольного образования с использованием методов, средств и технологий педагогической квалиметрии;
применять диагностику качества дошкольного образования;
применять методы разработки инструментария, обработки данных и представление итогов оценивания качества дошкольного образования с помощью программного обеспечения и ИКТ;
применять методы разработки траектории непрерывного профессионального саморазвития в посткурсовой период.
3) владеют:
навыками разработки критериев, инструментов, контрольно-измерительных материалов для оценки качества дошкольного образования; сбора и обработки полученных результатов в ходе оценки качества дошкольного образования;
навыками обоснования выбора методов, средств и технологий педагогической квалиметрии;
представлять результаты исследования в редакторах MS PowerPoint, Prezi.com.

4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы мамандар үшін қосымша басқарушылық модуль енгізіледі.
8. Нормативтік-құқықтық модульде "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III "Білім туралы" Заңы (24.11.2015 жылғы өзгерістер мен толықтырулармен), Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде Қазақстан Республикасының білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесін құру мәселелері қарастырылады.
9. Басқарушылық модульде Қазақстан Республикасыңың заманауи білім беру саясатының аясында инклюзивті білім беруді қолдау ерекшеліктері және осы бағыттағы халықаралық тәжірибені қарастыруға бағытталған.
10. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) білім беру жүйесінің тиімділігін бағалауға кешенді тұрғыдан келу;
2) психологиялық-педагогикалық диагностика, диагностика моделі мен әдістемелері;
3) ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды психологиялық және педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері.
11. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) мектепке дейінгі білім беру сапасы: проблемалар және оларды шешу жолдары;
2) мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалаудың әдіснамалық тұрғылары;
3) мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалаудың функциялары;
4) мектепке дейінгі білім беру сапасын сипаттайтын параметрлер;
5) мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау әдістері;
6) педагогикалық квалиметрияның теориялық негіздері; мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау моделін жобалау.
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) мәтіндік және кесте редакторларын пайдалану арқылы сауалнамалық инструментарий жасау;
2) MS Excel құралдары арқылы мәліметтерді енгізу, өңдеу және талдау;
3) MS PowerPoint, Prezi.com редакторларында нәтижелерді көрсетуге бағытталған практикалық тапсырмалар орындалады және қашықтықтан оқытудың әдістері, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар).
13. Вариативтік модульде тыңдаушылардың олардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) мектепке дейінгі ұйым басшысының педагогикалық квалиметрия саласындағы технологиялық құзыреттілігін дамыту;

4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", развития национальной системы оценки качества образования в Республики Казахстан; Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года, Государственная программа развития образования Республики Казахстана на 2011-2020 гг., Государственный образовательный стандарт дошкольного воспитания и обучения.
9. Управленческий модуль включает изучение комплексного подхода к оценке эффективности системы образования.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются вопросы:
1) методологические подходы к психолого-педагогической диагностике;
2) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями;
3) методики диагностики эффективности воспитательно-образовательного воздействия.
11. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) качество дошкольного образования: проблемы и возможные подходы к их решению;
2) методологические подходы к оценке качества дошкольного образования;
3) функции оценки качества дошкольного образования;
4) параметры, характеризующие качество дошкольного образования;
5) методы оценки качества дошкольного образования; теоретические основы педагогической квалиметрии;
6) проектирование модели оценки качества дошкольного образования.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим темам:
1) разработка анкетного инструментария с использованием текстового и табличного редакторов;
2) ввод, обработка и анализ данных с использованием средств MS Excel;
3) представление результатов исследования в редакторах MS PowerPoint, Prezi.com.
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) развитие технологической компетентности руководителя дошкольной организации в области педагогической квалиметрии;

2) педагогтердің интерпретацияық іскерліктерін дамыту;
3) мектепке дейінгі ұйым басшысының білім беру сапасын қамтамасыз етудегі рефлексиялық мәдениеті;
4) мектепке дейінгі ұйым басшысының зерттеу нәтижелерін ұсынудағы ақпараттық құзыреттілігін дамыту тақырыптарының бірін таңдауға мүмкіндік беріледі.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль 2-ден 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
14. Білім беру үдерісі осы бағдарламаның 2 қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын шара көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) курстың педагогикалық глоссарийін құрастыру;
2) бағдарлама дәрістері бойынша тірек конспектілерін/түсініктер картасын/кластерлерін құру;
3) маңызды кәсіби-тұлғалық қасиеттердің өзіндік диагностикасын жасау және интерпретациялау;
4) балалардың бес білімдік сала бойынша білім беру бағдарламаларының мазмұнын меңгеруін зерттеу бойынша әдістемелер батареясын құрастыру;
5) отбасының мектепке дейінгі ұйым қызметіне сұранысының қанағаттандырылуын зерттеу бойынша әдістемелер батареясын құрастыру;
6) мектепке дейінгі ұйымның денсаулық сақтау іс-әрекетін зерттеу бойынша әдістемелер батареясын құрастыру;
7) мектепке дейінгі ұйымның психологиялық-педагогикалық қолайлылығын зерттеу бойынша әдістемелер батареясын құрастыру;
8) мектепке дейінгі ұйымның заттық-дамытушы ортасын зерттеу бойынша әдістемелер батареясын құрастыру;
9) баланың кіріктірілген ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін талдау;
10) білімдік нәтижені бағалаудың диагностикалық өлшеуіштерін құрастыру (білім саласы – таңдау бойынша).
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау процедурасының моделі;
2) мектепке дейінгі білім беру сапасын әлеуметтік-педагогикалық бағалау моделі;
3) мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілерінің адамгершілік-рухани дамуының білім беру ортасын бағалау моделі;
4) тәрбиешінің тәрбиеленуші отбасымен әлеуметтік әріптестігін бағалау моделі;
5) аймақтық және этномәдени ерекшеліктерді есепке ала отырып мектепке дейінгі ұйымның заттық-дамыту ортасы сапасын бағалау моделі;
18. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "мимен шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу, т.б.

2) развитие интерпретационных умений педагогов;
3) рефлексивная культура руководителя дошкольной организации в обеспечении качества образования;
4) развитие информационной компетентности руководителя дошкольной организации в области представления результатов исследования.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить педагогический глоссарий курса;
2) составить опорный конспект/карту понятий/кластеров по лекциям программы;
3) провести самодиагностику и интерпретацию значимых профессионально-личностных качеств;
4) разработать банк методик по исследованию освоения детьми содержания образовательной программы по пяти образовательным областям;
5) разработать банк методик по исследованию удовлетворения потребности семьи в услугах дошкольной организации;
6) разработать банк методик по изучению предметно-развивающей среды дошкольной организации;
7) конструировать диагностические измерители для оценки образовательного результата (образовательная область на выбор).
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) модель процедуры оценки качества дошкольного образования;
2) модель социально-педагогической оценки качества дошкольного образования;
3) модель оценки образовательной среды нравственно-духовного развития дошкольников;
4) модель оценки социального партнерства воспитателя с семьями воспитанников;
5) модель оценки качества предметно-развивающей среды дошкольной организации образования с учетом региональных и этнокультурных особенностей.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.

20. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру үдерісі бетпе-бет оқыту мен тыңдаушылардың өзіндік жұмысын кіріктіреді. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлануы іс-әрекеттік тұрғыдан келуді көздейді, оған заманауи білім беру технологиялары мен оқытудың интербелсенді формаларын: шағын топтағы жұмыс; үйрету ойындары; кері байланыс; күделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы, "дөңгелек стол", т.б. қолдану арқылы қол жеткізіледі.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
22. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері жасалады.
23. Өзіндік жұмыстарды жүргізу үшін келесі критерийлер мен параметрлер қолданылады (іске асырылмады – 0 балл; жартылай іске асырылды – 1 балл; толық іске асырылды – 2 балл):
1) бағдарламаның мазмұнын игеру;
2) теориялық білімдерді практикалық міндеттерді орындауда қолдану;
3) берілген материалдың практикалық маңыздылығы;
4) мәселені жеткізудің негізділігі, толықтығы және нақтылығы;
5) талаптарға сай ресімделуі.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдері бес балдық жүйеге көшіру арқылы бағаланады:
1) "Үздік": 9-10 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл (50-74%).
25. Жоба жұмыстарын жүргізу үшін келесі критерийлер (1,2 балл) мен параметрлер анықталады:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қарама-қайшылықты атады;
3) мәселенің болу себебін атады;
4) мәселені тұжырымдап, оның себебін талдады;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сай келеді;
7) мақсатқа жетуге сендіретін амал-тәсілді ұсынды;
8) мәселені шешудің амал-тәсілдерін ұсынды;
9) стратегия ұсынды;
10) жобамен жұмыс туралы әңгімеледі;
11) іс-әрекеттің жүйелілігін анықтады;
12) қадамдарды ұсынды және кейбір ресурстарды көрсетті;
13) ресурстарды дәлелдеді;
14) ағымдағы бағылауды жоспарлады;
15) күтілетін нәтижемен өнімді салыстырды;
16) ішкі ойымен өнімнің сәйкестігі туралы қорытынды шығарды;
17) өнімді бағалау үшін критерийлер ұсынды;
18) критерийлерге сәйкес өнімді бағалады;

20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
23. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
24. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
25. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75- 84 %);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74 %).
26. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) формулирует проблему, анализирует ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) предлагает способы решения проблемы;
9) предлагает стратегию;
10) рассказывает о работе над проектом;
11) определяет последовательность действий;
12) предлагает шаги и указывает некоторые ресурсы;
13) обосновывает ресурсы;
14) планирует текущий контроль;
15) сравнивает продукт с ожидаемым;
16) делает вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предлагает критерии для оценки продукта;
18) оценивает продукт в соответствии с критериями;

19) критерийлер жүйесін ұсынды;
20) Алынған нәтижелердің мәнін ашты;
21) күтілетін өнімді сипаттады;
22) өнімді қалай пайдаланатындығын әңгімеледі;
23) өнімді тұтынушылар мен пайдалану саласын дәлелдеді;
24) өнімді пайдалану бойынша ұсыныстар берді;
25) өнімнің таралуын жоспарлады немесе оны қолдану шекарасын көрсетті.
26. Тыңдаушылардың жоба жұмысын орындауы бойынша білімдері бес балдық жүйеге көшіру арқылы бағаланады:
1) "Үздік": 47-50 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 36-46 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 25-35 балл (50-74%).
27. Шағын шараны таныстыру кезінде курс тыңдаушылары білім беру мазмұнын жаңартуды есепке ала отырып жоспарлау мен оқыту әрекеттері ретінде әртүрі кезеңдегі сабақ, шараның фрагментін береді.
28. Шағын шараны таныстыру кезінде келесі критерийлер (дағдылардың қалыптасу деңгейлері: 0 балл – бұл сабаққа пайдаланылмайды; 1 балл – алынған дағды; 2 балл – дамытылған дағды; 3 балл – қалыптасқан дағды) және параметрлер анықталады:
1) ақпаратты нақты және қысқаша береді;
2) айқын және егжей-тегжейлі нұсқаулар береді;
3) қатысушылардың түсінуін рексереді;
4) белсенді тыңдайды (қайта өңдейді, қорытады, нақтылайды);
5) сабақта уақытты тиімді басқарады;
6) тиімді кері байланыс жасайды;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын құрады;
8) оқыту мақсатын анықтайды және қатысушылардың іс-әрекетіне орынды араласады;
9) оқытудың белсенді стратегиялары мен жаттығуларды орынды және тиімді пайдаланады;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап береді, мәселелерді және түсінбеушіліктерді шешеді;
11) ашық сұрақтар қолданады;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды тиімді аяқтайды және оқытудың кезеңдері арасында сабақтастық байланысты жасайды;
13) ойлануға және өзіндік бағалауға жеткілікті уақыт береді.
29. Тыңдаушылардың шағын сабақтың (шағын шараның) таныстырырылымы бойынша білімдері бес балдық жүйеге көшіру арқылы бағаланады:
1) "Үздік": 35-39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29-34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20-28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
30) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы, 2014 жыл, 11 қараша.
2) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж.
3)Қазақстанның әлемнің алдыңғы қатарлы дамыған 30 елінің қатарына кіру тұжырымдамасы //http://adilet.zan.kz/rus/docs/U1400000732

19) предлагает систему критериев;
20) значение полученных результатов;
21) описывает ожидаемый продукт;
22) рассказывает, как будет использовать продукт;
23) обосновывает потребителей и области использования продукта; 24) дает рекомендации по использованию продукта;
25) планирует продвижение или указывает границы применения.
27. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 47-50 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 36-47 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 25-36 баллов, (50-74 %).
28. При презентации мини-мероприятия слушатели курса предоставляют фрагмент мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
29. Для презентации мини-мероприятия выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
30. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
31. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015 г.;
3) Концепция по вхождению Казахстана в число 30-ти самых развитых государств мира;

23. Жылдық жоспардың қай бөлімі әдістемелік кабинеттің жұмысына қатысты?
А) aта-аналармен жұмыс;
В) oзық тәжіриебені жалпылау, оқып меңгеру;
С) каникул уақытында ұйымдастырушылық жұмыстар;
D) ойынға арналған, әдістемелік, спорттық құралдарды сатып алу.
24. Мектепке дейінгі ұйымында мониторинг өткізіледі:
А) мектеп жасына дейінгі балалардың деңгейлік дамуына анализ жасалып, ай сайын өткізіледі;
В) мектеп жасына дейінгі балалардың деңгейлік дамуына анализ жасалып, тоқсанына 1 рет өткізіледі;
С) мектеп жасына дейінгі балалардың деңгейлік дамуына анализ жасалып, жартыжылдықта 1 рет өткізіледі;
D) ұйымның қалауы бойынша.
25. Мектепке дейінгі ұйым аттестациясы – бұл:
А) МДҰ әрекетінің жоспарлы тексерісі;
В) МДҰ әрекетіннің МДҰЖМБС талаптарына сәйкес келуін кешенді сараптау;
С) педагогикалық кадрлардың кәсіби шеберлік деңгейін бағалау;
D) МДҰ материалдық-техникалық базасын бағалау.
26. Білім беру ұйымдарында аттестация іс жүзінде асырылады:
А) 4 кезеңде;
В) 3 кезеңде;
С) 2 кезеңде;
D) 1 кезеңде.
27. Педагогикалық қызметкерлерін аттестациядан өту ережелеріне сәйкес міндетті аттестацияның кәсіби біліктілігін растаудан босатылады:
А) Зейнеткерлік жасына жеткен адамдар;
В) мемлекеттік және ведомствалық марапаттарына ие болған білім беру саласының қызметкерлері;
С) кәсіби сайыстардың жүлдегерлері мен жеңімпаздары;
D) лауазым бойынша 2 жылдан кем жұмыс істеген, аяғы ауыр, 3 жасқа дейінгі бала күтіміне байланысты демалыстағы педагогикалық қызметкерлер.
28. Жобаны құрастыру кезеңдері мен әрекеттің арасындағы сәйкестік бірізділігін белгілеңіз:
1) 1 кезеңа) ақпаратты жинау
2) 2 кезеңв) жоба презентациясы
3) 3 кезеңс) мәселе
4) 4 кезеңд) жоба
5) 5 кезеңж) болжамдау
6) 6 кезеңз) портфолио
(жауапты жүп түрінде жазу: сан–сәйкес әріп)
А) 1– в, 2–с, 3–д, 4–ж, 5–а, 6–з;
В) 1–ж, 2–а, 3–д, 4–з, 5–с, 6–в;
С) 1–с, 2–а, 3–ж, 4–д, 5–в, 6–з;
D) 1–в, 2–ж, 3–д, 4–с, 5–а, 6–з.
29. Жобалау әдісі – бұл:
А) қандай да бір тәсілмен рәсімделген, шынайы практикалық нәтижемен аяқталуы тиіс мәселені әзірлеу арқылы дидактикалық мақсаттарға қол жеткізу тәсілі;
В) мәселелі ахуал жағдайында педагогтердің белсенді танымдық қызметін ұйымдастыру;
С) педагогтердің зерттеушілік қызметі;
D) күнделікті өмір үшін өзекті қанадай да бір мәселені шешу.

23. Исключите неправильный ответ. Качество образования определяется как:
а) степень достижения поставленных целей и задач
b) степень удовлетворения ожиданий участников процесса образования от предоставляемых ОО образовательных услуг
c) степень вовлеченности участников образовательного процесса в управление ООd) степень удовлетворенности родителей образовательными услугами
е) создание условий качества образования
24. Найдите правильный ответ. Обучающиеся с особыми образовательными потребностями – это дети:
а) с ограниченными возможностями
b) одаренные и с ограниченными возможностями
c) с девиантным поведением
d) с деликвентным поведением
е) одаренные
25. Исключите неправильный ответ. Основополагающими для экспертных оценок современного дошкольного образования являются принципы:
а) гуманизации
b) дифференциации и индивидуализации
c) развивающего характера образования
d) системности
е) эргономичности
26. Исключите неправильный ответ. Интегральные критерии оценки дошкольной организации образования, которые определяют качество дошкольного образования:
а) обеспечение благополучия ребенка, его комфортного пребывания в детском саду
b) готовность детского сада к сохранению здоровья ребенка, обеспечению необходимой коррекции недостатков развития
c) ориентированность дошкольного образования на успешность ребенка на следующей ступени образования
d) удовлетворение потребностей семьи и ребенка в услугах дошкольной организации образования
е) ориентированность на качество дошкольного образования соответствующего международному опыту
27. Укажите правильную последовательность этапов оценки качества дошкольного образования:
1. выделение показателей качества;
2. организация сбора, обработки, анализа, интерпретации полученных данных;
3. определение критериев оценки (эталона, требования или стандарта);
4. разработка инструментария;
5. подготовка рекомендаций по совершенствованию системы образования и принятия управленческих решений
а) 1, 3, 2, 4, 5
b) 2, 1, 3, 5, 4
c) 1, 2, 3, 5, 4
d) 2, 1, 4, 3, 5
е) 2, 3, 1, 5, 4
28. Оцените ситуацию и выберите причину: почему во время мониторинга качества дошкольного образования нельзя использовать один метод педагогического исследования
а) нарушается принцип объективности, комплексности и системности исследования
b) информация будет носит субъективный характер
c) невозможно обеспечить полную информацию
d) не вскрываются внутренние стороны педагогических явлений
е) эффективность минимальная
29. Исключите неправильный ответ. В. А Зебзеева предлагает использовать четыре вида показателей оценки качества дошкольного образования:
а) непосредственные показатели психического развития детей
b) показатели качества образовательных условий
c) опосредованные показатели психического развития детей
d) показатели здоровья дошкольников
е) системно-деятельностный подход к детям

5) мектепке дейінгі ұйымның білім беру үдерісіне денсаулық сақтау технологияларын интеграциялау.
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын, мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, мектепке дейінгі білім беру ұйымының даму бағыттары мен басқару қағидаларын, білім беру үдерісін басқарудың негізгі функцияларын біледі;
2) заманауи менеджмент технологияларын, мектепке дейінгі ұйымның білім беру үдерісін жобалауды, мектепке дейінгі ұйымнда инновациялық білім беру технологияларын қолдана алады;
3) басқарушылық шешім қабылдау тәсілдерін; мектепке дейінгі ұйымдағы инновациялық үдерісті жобалау және басқару дағдыларын, мектепке дейінгі ұйым дамуының стратегиялық бағыттар жүйесін әзірлеуді, мектепке дейінгі ұйымның педагогикалық қызметкерлерінің педагогикалық қызметін ішкі бағалау жүйесін әзірлеуді, әлеуметтік серіктестермен сындарлы қарым-қатынас құруды, кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануды, мектепке дейінгі ұйымның білім беру үдерісіне денсаулық сақтаушы технологияларды интеграциялау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) басқарушылық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптарын тыңдаушылар кіріс диагностикасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.

5) обеспечить интеграцию здоровье сберегающих технологий в образовательный процесс дошкольной организации.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления государственной политики в сфере образования, нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организаций дошкольного образования, направления развития и принципы управления дошкольной организацией образования, основные функции управления образовательным процессом;
2) умеют применять технологии современного менеджмента, проектировать образовательный процесс в дошкольной организации, применять инновационные образовательные технологии в дошкольной организации;
3) владеют способами принятия управленческого решения, навыками проектирования и управления инновационным процессом в дошкольной организации, разработкой системы стратегических направлений развития дошкольной организации и внутренней оценки педагогической деятельности педагогических работников, выстраиванием конструктивного взаимодействия с социальными партнерами, использованием ИКТ в профессиональной деятельности, интеграции здоровьесберегающих технологий в образовательный процесс дошкольной организации.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

1. Кіріспе
1. "Білім беруді жаңарту жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың инновациялық іс-әрекетін басқару" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйым басшыларын оқытуға арналған.
2. Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының инновациялық іс-әрекетін сапалы басқаруды ұйымдастыруды талап ету, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды басқарудың жаңа қағидаларын жүзеге асыру және даму стратегияларын әзірлеумен, жаңа ақпараттық технологияларды пайдалану, жұмыстарын жоспарлау, мектепке дейінгі ұйым басшыларына ресурстармен басқара алуды ұйымдастырумен байланысты.
3. "Білім беруді жаңарту жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың инновациялық іс-әрекетін басқару" білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңартуға сәйкес әзірленген және мектепке дейінгі ұйым басшыларын оқытуға бағытталады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында инновациялық іс-әрекетін жүзеге асыруда басшының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) Қазақстан Республикасы мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын зерделеу;
2) мектепке дейінгі ұйымдардың басқару сапасын бақылау дағдыларын қалыптастыру;
3) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту сапасын басқаруды жүзеге асыратын ұйымның дағдыларын дамыту;
4) мектепке дейінгі ұйымдардың инновациялық дамыту дағдыларының стратегиясын әзірлеу;
5) инновациялық даму жағдайында мектепке дейінгі ұйым басшыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту;
6) басқару қызметінің ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды жаңартудың тұжырымдамалық негізін және басым бағыттарын, ерте жастағы балаларды дамытудың тұжырымдамалық негізін, мектепке дейінгі ұйымдардың инновациялық қызметінің басқару принциптерін, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын сапалы басқару үшін қазіргі заманғы талаптарын біледі;
2) мектепке дейінгі ұйымның инновациялық қызметін басқаруды, мектепке дейінгі ұйымдардың инновациялық даму стратегиясын әзірлеуді қолданады;
3) мектепке дейінгі ұйымдардың дамуына мониторинг сапасының тетігін, мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың қазіргі заманғы АКТ технологияларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Управление инновационной деятельностью дошкольной организации в условиях модернизации образования" (далее - Программа) предназначена для обучения руководителей дошкольных организаций.
2. Управление инновационной деятельностью дошкольной организации требует организации менеджмента качества, разработки стратегии развития дошкольного воспитания, обучения и реализации новых принципов управления, что предоставит возможность руководителям управлять ресурсами, прогнозировать и планировать работу, использовать современные информационные технологии, средства коммуникации и связи.
3. Образовательная программа "Управление инновационной деятельностью дошкольной организации в условиях модернизации образования" разработана в соответствии с обновлением содержания дошкольного образования и направлена на обучение руководителей дошкольных организаций.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности руководителя по организации инновационной деятельности дошкольной организации образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить приоритетные направления развития дошкольного воспитания и обучения в условиях модернизации образования Республики Казахстан;
2) сформировать умения по управлению мониторингом качества развития дошкольной организации;
3) сформировать навыки организации менеджмента качества дошкольного воспитания и обучения;
4) сформировать навыки разработки стратегии инновационного развития дошкольной организации;
5) сформировать профессиональную компетентность руководителя дошкольной организации в условиях инновационного развития;
6) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее ИКТ) в управленческой деятельности.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы и приоритетные направления модернизации дошкольного воспитания и обучения концептуальные основы развития детей раннего возраста, принципы управления инновационной деятельностью дошкольных организаций, современные требования к менеджменту качества дошкольных организаций образования;
2) умеют:
управлять инновационной деятельностью дошкольной организацией;
разрабатывать стратегию инновационного развития дошкольной организации;
3) владеют:
механизмом мониторинга качества развития дошкольной организации;
современными ИКТ-технологиями в управлении дошкольной организацией.
4. Содержание Программы

7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативті-құқықтық модульде "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет, "Мектепке дейінгі білім беру жаңартудың қазіргі заманғы тенденциясы", "Мектепке дейінгі ұйымдардағы (бұдан әрі – МДҰ) нормативтік-құқықтық қызмет негіздері", "Қазақстан Республикасы балалардың құқығын қорғау конвенциясын жүзеге асыру мәселелері", "Қазақстан Республикасының баланың құқықтары туралы заңдары және оны жүзеге асыру мәселелері", "№ 398-V бұйрық, 2015 жыл 13 қараша. 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы мәселелері қарастырылады.
9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды қамтиды:
1) "Мектепке дейінгі ұйымда білім беруді басқарудың инновациялық амалдары";
2) "Инновациялық менеджментті жүзеге асыруды басқару функциялары";
3) "Басқару стилі: көшбасшылық ұжымда өзара әрекетті басқарудың типі ретінде";
4) "Басқарушылық циклі: педагогикалық талдау, жоспарлау, ұйымдастыру, басшылық (уәж), тексеру".
10. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) "Педагогтардың инновациялық іс-әрекетін дамыту үшін психологиялық климатты құру";
2) "Білім берудің негізгі талаптарымен балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау ерекшеліктері".
11. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) мектепке дейінгі ұйым басшыларының кәсіби құзыреттілігі.
2) мектепке дейінгі ұйым басшыларының басқару жұмысының әдістері мен формаларының мазмұны.
3) мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу мазмұнын жаңарту факторы ретінде, ерте жастағы бала дамуының тұжырымдамалық негіздері;
4) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты аясында оқу материалын құрылымдаудың негізгі принциптері;
5) мектеп жасына дейінгі балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, білім беру нәтижелерін бағалаудың жаңа тәсілдері;
6) мектепке дейінгі ұйым қызметінің даму стратегиясы.
7) "Денсаулық" білім беру саласын бақылау.
8) ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін диагностикалау әдісі, диагностикалық карта әзірлеу.
9) көшпелі тәжірибелік сабақ (бұдан әрі-КТС). Педкеңесті жүргізудің дәстүрлі емес формасы;
10) КТС. Әріптестік пен ынтымақтастық негізінде ата-аналар қоғамдастығымен өзара іс-қимыл.

7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее". "План Нации - 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", "Современные тенденции обновления дошкольного образования", "Нормативно-правовые основы функционирования дошкольной организации", "Конвенция о правах ребенка и проблемы ее реализации в Республике Казахстан", Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319-III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года).
9. Управленческий модуль включает в себя изучение следующих тем:
1) инновационные подходы в управлении дошкольной организацией;
2) функции по реализации инновационного менеджмента;
3) стили управления: лидерство как тип управленческого взаимодействия в коллективе;
4) управленческий цикл: педагогический анализ, планирование, организация, руководство (мотивация), контроль.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) создание психологического климата для развития инновационной деятельности педагогов;
2) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с особыми образовательными потребностями.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) профессиональная компетентность руководителя дошкольной организации;
2) содержание управленческих форм и методов работы руководителя дошкольной организации;
3) концептуальные основы развития детей раннего возраста как фактор обновления содержания дошкольного воспитания и обучения (мировой опыт - Сингапур);
4) основные принципы структурирования учебного материала по образовательным областям государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения;
5) новые подходы в оценке образовательных результатов на основе учета индивидуальных возможностей детей дошкольного возраста;
6) стратегия инновационного развития дошкольной организации;
7) мониторинг образовательной области "Здоровье";
8) разработка диагностических карт, методы диагностики организованной учебной деятельности;
9) ВПЗ нетрадиционные формы проведения педсовета; защита фрагментов мероприятий дошкольной организации; ВПЗ взаимодействие с родительской общественностью на основе партнерства и сотрудничества.

12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) денсаулық сақтау технологиясы - мектепке дейінгі балалардың денсаулығын нығайту негізі ретінде;
2) ерте жастағы балалармен жұмыс істеуде М. Монтессори технологиясы элементтерін ендіру;
3) отбасымен жұмыс ұйымдастырудың жаңа тәсілдері;
4) АКТ қалыптастыру әдістемесін әзірлеу, мектеп жасына дейінгі балалардың негізгі құзыреттіліктерін дамыту бойынша жобалау жұмыстары; коучинг инновациялық басқару формасы ретінде.
13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтарын критериалдық бағалау деңгейлерін бақылау;
2) мектепке дейінгі білім беру ұйымдары басшыларының басқару құзыреттілігін дамыту;
3) отбасымен жұмысты ұйымдастыру үшін қазіргі заманғы тәсілдер.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-шаралар презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) мектепке дейінгі ұйымының басқару ұстанымын жасау;
2) "мектепке дейінгі білім беру ұйымдары басшыларының басқарушылық қызметіне инновацияны ендіру" әдістемелік нұсқаулық әзірлеу;
3) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын басқарудағы инновациялық амалдар;
4) нормативтік-құқықтық құжаттарды талдау негізінде мектепке дейінгі білім беруді тиімді жүзеге асыру үшін жағдайды анықтау;
5) мектепке дейінгі білім беру ұйымдары басшыларының көшбасшылық қасиеттері мен көшбасшылық әлеуеттерін анықтау;
6) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының табысты жаңғырту көрсеткіштерін әзірлеу;
7) Google қызметіне желі қоғамдастықтың (педагогтың) моделін жасау;
8) шағын-зерттеулер "Мектепке дейінгі ұйым жағдайында басқару";
9) шағын-кейс "Мектепке дейінгі ұйымды басқаруда квалиметриялық бағалау әдісі";
10) мектепке дейінгі ұйымдары басшысының жұмыс әдістері мен мазмұнын басқару формасы;
11) әріптестік пен ынтымақтастық негізінде ата-аналар қоғамдастығымен өзара іс-қимыл.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім беру мазмұнын жаңалау жағдайында мектепке дейінгі ұйым басшыларының тиімді үлгісі;
2) мектепке дейінгі ұйымдардың стратегиясын дамыту;

12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) здоровьесберегающие технологии как основа укрепления здоровья дошкольников;
2) внедрение элементов технологии М. Монтессори в работу с детьми раннего возраста;
3) новые подходы в организации работы с семьей;
4) освоение методики формирования ИКТ-технологий;
5) проектная деятельность по развитию ключевых компетенций дошкольников;
6) коучинг как форма инновационного управления.
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) мониторинг критериального оценивания уровня педагогов дошкольной организации образования;
2) развитие управленческой компетентности руководителя дошкольной организации образования;
3) современные подходы в организации работы с семьей.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-мероприятия (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить положение о менеджменте дошкольной организации.
2) разработать рекомендации "Внедрение инноваций в управленческую деятельность руководителей дошкольной организации образования";
3) инновационные подходы в управлении дошкольной организации образования;
4) определить условия эффективной реализации дошкольного образования на основе анализа нормативно-правовых документов;
5) определить лидерские качества и лидерский потенциал руководителя дошкольной организации образования;
6) разработать показатели успешной модернизации дошкольной организации образования;
7) создать сетевое сообщество (педагогов) на сервисе Google;
8) мини-исследование "Управление в условиях дошкольной организации";
9) мини-кейс "Методы квалиометрической оценки управления дошкольной организацией";
10) содержание управленческих форм и методов работы руководителя дошкольной организации;
11) взаимодействие с родительской общественностью на основе партнерства и сотрудничества.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) модель эффективного руководителя дошкольной организации в условиях обновления содержания образования;
2) стратегия развития дошкольной организации;

3) инновациялық даму тәртібінде мектепке дейінгі ұйымды басқару жобасы;
4) инновациялық қызмет жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың даму сапасын бағалау;
5) мектепке дейінгі ұйымдарда ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің инновациялық үлгісі.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндікжұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
22. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
23. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
24. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
25. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
26. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қайшылықтарды атайды;
3) мәселенің туындау себептерін атайды;

3) управление дошкольной организацией в режиме инновационного развития;
4) оценка качества развития дошкольной организации в условиях инновационной деятельности;
5) инновационная модель организованной учебной деятельности дошкольной организации;
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
23. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
24. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
25. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74 %);
26. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) назвал противоречие на основе анализа ситуации;
3) назвал причины существования проблемы;

1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
2) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015ж.
3) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
4) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010.
5) ҚР "ҚР балалардың құқығы туралы" Заңы 8.08.2002 ж. № 345-II.
6) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты, 23.08. 2012 № 1080//
7) Типовые правила деятельности дошкольной организации. Утверждены Постановлением Правительства Республики Казахстан. № 1353.
8) Жайтапова А.А., Проскурин В.П., Рудик Г.А Менеджмент в образовании в контексте компетентностной педагогики XXI века: Оқу құралы. – Алматы, 2008.
9) Как разработать учебную презентацию: Әдістемелік нұсқаулық/ Н.А.Филинова. – Қараганды: ФАО "НЦПК Өрлеу" Қарағанды обл БАИ, 2014. – 14 б.
10) Повышение качества профессионального развития педагога: Ұжымдық монография/ Под ред. д.п.н. С.Д.Мукановой. – Қарағанды: Типография "Tengri", 2015. – 232с.
11) Психолого-педагогическая диагностика эффективности системы образования: мануал курсов повышения квалификации.Қарағанды облБАИ, 2008 – 125б.
12) Габриэль М.В., Надьярная Г.И. Формирование основ безопасности жизнедеятельности в детском саду// "Өрлеу" үздіксізбілімжаршысы. – 2014. – № 1(4). – С. 120-124
13) Волобуева Л.М., Кузнецова Е.Б. Внедрение инноваций в управленческую деятельность руководителя дошкольного образовательного учреждения.-М.:МПГУ, 2012.
14) Педагогический менеджмент и управление развитием образования.Ұжымдық монография / Т.М. Баймолдаев, В.И. Безруков, И.А. Носков, Н.А. Соловова - Алматы-Самара, 2007. - 466 с.
15) Искакова А.Т. Организация инклюзивного образования в дошкольных организациях Республики Казахстан": - Алматы, 2015.- 64б.
16) Линькова Н.Н., Жеткенбаева Р.Т. Некоторые аспекты модернизации содержания дошкольного образования// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2013. – №2 (2). – С. 76-84
17) Маханева М.Д. Управление развитием ДОУ: Проблемы, планирование, перспективы. М., 2006. – 300 с.

1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015 г.;
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года).
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы. Астана, 2010 г.
5) Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в РК" от 8.08.2002 г. № 345-II.
6) Государственный общеобязательный стандарт дошкольного воспитания и обучения. ГОСО Республики Казахстан. 2012, Астана.
7) Типовые правила деятельности дошкольной организации. Утверждены Постановлением Правительства Республики Казахстан. № 1353.
8) Жайтапова А.А., Проскурин В.П., Рудик Г.А. Менеджмент в образовании в контексте компетентностной педагогики XXI века: Учебное пособие. – Алматы, 2008. – 240 с.
9) Как разработать учебную презентацию: Методические рекомендации/ Н.А.Филинова. – Караганда: ФАО "НЦПК Өрлеу" ИПК ПР по Карагандинской области, 2014. – 14 с.
10) Повышение качества профессионального развития педагога: Коллективная монография/ Под ред. д.п.н. С.Д.Мукановой. – Караганды: Типография "Tengri", 2015. – 232 с.
11) Психолого-педагогическая диагностика эффективности системы образования: мануал курсов повышения квалификации. Карагандинский ИПК, 2008 – 125 с.
12) Габриэль М.В., Надьярная Г.И. Формирование основ безопасности жизнедеятельности в детском саду// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2014. – №1(4). – С. 120-124
13) Волобуева Л.М., Кузнецова Е.Б. Внедрение инноваций в управленческую деятельность руководителя дошкольного образовательного учреждения.-М.:МПГУ, 2012. – 220 с.
14) Педагогический менеджмент и управление развитием образования. Коллективная монография / Т.М. Баймолдаев, В.И. Безруков, И.А. Носков, Н.А. Соловова – Алматы-Самара, 2007. – 466 с.
15) Искакова А.Т. Организация инклюзивного образования в дошкольных организациях Республики Казахстан"; – Алматы, 2015. – 64 с.
16) Линькова Н.Н., Жеткенбаева Р.Т. Некоторые аспекты модернизации содержания дошкольного образования// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2013. – №2 (2). – С. 76-84
17) Маханева М.Д. Управление развитием ДОУ: Проблемы, планирование, перспективы. М., 2006. – 300 с.

1. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуда балаларды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік бағдарлама:
А) ҚР "Білім туралы" Заңы;
В) "Балапан" мемлекеттік бағдарламасы;
С) Ұлттық бағдарлама "100 нақты қадам";
D) Мектепке дейінгі білім беру ұйымдары қызметінің типтік ережесі.
2. Меншік нысанына және бағыныстылығына қарамастан, білім беру, мектепке дейінгі ұйым қызметінің тәртібін ұсынатын нормативтік құжат:
А) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты;
В) ҚР "Білім беру" Заңы;
С) Мектепке дейінгі ұйым қызметінің үлгілеу ережесі;
D) "Балапан" мемлекеттік бағдарламасы.
3. Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу мемлекеттік жалпыға бірдей білім беру стандартының қазіргі қолданыстағысы қай жылы бекітілген?
А) 2005 жыл;
В) 2010 жыл;
С) 2012 жыл;
D) 2014 жыл.
4. 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасында мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеу жүйесінің бағыттары?
А) мектепке дейінгі сапалы оқыту мен тәрбиелеуде балаларды толықтай қамтамасыз ету, оларды мектепке даярлау үшін түрлі бағдарламалармен мектепке дейінгі білім беруге тең қол жеткізу;
B) инклюзивтік білім беруді қамтамасыз ету;
С) Баланы дамыту мен оқыту үшін педагогикалық және әлеуметтік-психологиялық жағдай жасау;
D) Мектепке дейінгі тәрбие бағдарламаларымен балаларға тең қол жеткізу.
5. Қазақстанда мектепке дейінгі білім беруде міндетті білім беру бағдарламаларын басшылыққа алады:
А) Кайнар;
B) Балбөбек;
С) "Алғашқы қадам" (1-3 года), "Зерек бала" (3-5жас), "Біз мектепке барамыз" (5-6 жас);
D) Шаңырақ;
6. Мектепке дейінгі ұйымды басқару жетекшілерінің қызметі?
А) мектепке дейінгі балаларды тәрбиелеу және оқыту бағдарламасын жүзеге асыру және оның орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді;
B) Топтағы дамытушы ортаны құруды қамтамасыз ету;
С) оқу іс-әрекетінің кестесі, күн тәртібін талқылау;
D) балаларды оқыту мен тәрбиелеуде бағдарламалар жасауға қамтамасыз ету.
7. Стратегиялық жоспарлаудың негізгі қағидалары:
А) қорытындылау;
B) бейімделу;
С) нақтылық;
D) тұрақтылық.
8. Педагогикалық менеджмент – бұл:
А) тәрбиелеудің мақсатына жетуді меңгеру;
В) білім беру-тәрбиелеу үрдісінде басқару іс-тәжірибесі;
C) оқу-тәрбиелік үдерісін басқару тәжірибесі;
D) ұжымды басқару.
9. Бақылау – бұл:
А) шыққан нәтижені бағалау;
B) анықталғансебептер – байланыстызерттеу;
С) мектепке дейінгі білім беру қызметінің нәтижесін анықтау, оларға қол жеткізуге және одан әрі түзету іс-қимылымен сәйкестендіру себептерінің орындалуын талдау;
D) олардың жетістіктерін анықтау үшін ұжымды басқару.
10. SWOT – білім беруді стратегиялық жоспарлауды ұйымдастыруды талдаудың негіздеріне:
А) дамуына оңтайлы шешімдер табу үшін нақты жағдайды модельдеу және талқылау;
B) 4 санаттарға бөлу факторлары және құбылыстар: күшті және әлсіз жақтарын, мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлер;
С) әлеуметтік-экономикалық факторларға талдау.
D) мықты және әлсіз тұстары.

1. Государственная программа по обеспечению детей дошкольным воспитанием и обучением:
A) Закон Республики Казахстан "Об образовании";
B) Государственная программа "Балапан";
С) Национальная программа "100 шагов";
D) Типовые правила деятельности дошкольной организации образования.
2. Нормативный документ, в котором представлен порядок деятельности дошкольных организаций образования, независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности:
A) Государственный стандарт "Дошкольное воспитание и обучение";
B) Закон Республики Казахстан "Об образовании";
C) Типовые правила деятельности дошкольных организаций;
D) "Балапан".
3. В каком году утвержден действующий Государственный общеобязательный стандарт Дошкольное воспитание и обучение?
a) 2005 год;
B) 2010 год;
C) 2012 год;
D) 2014 год.
4. Приоритетные направления Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2011—2020 годы в системе дошкольного воспитания и обучения:
А) обеспечение полного охвата детей качественным дошкольным воспитанием и обучением, равного доступа детей к различным программам дошкольного воспитания и обучения;
B) обеспечение инклюзивного образования;
C) создание социально-психологических и педагогических условий для обучения и развития ребенка;
D) равный доступ детей к различным программам дошкольного воспитания.
5. Обязательные программы дошкольного образования, которыми руководствуются дошкольные организации в Казахстане:
А) Кайнар;
B) Балбобек;
C) "Алғашқы қадам", "Зерек бала", "Біз мектепке барамыз";
D) Шанырак.
6. Деятельность руководителя по управлению дошкольной организацией:
А) обеспечивает и контролирует выполнение программы воспитания и обучения детей и добивается ее реализации;
B) обеспечивает развивающей среды в группах;
C) разрабатывает режим дня, сетку занятий;
D) обеспечивает выполнение программы воспитания и обучения детей.
7. Основной принцип стратегического планирования:
А) результативность;
B) адаптивность;
C) конкретность;
D) постоянство.
8. Педагогический менеджмент – это:
А) умение добиваться цели в воспитании;
B) умение обучать детей дошкольного возраста;
C) практика управления воспитательно-образовательным процессом;
D) управление коллективом.
9. Контроль – это:
А) оценка достигнутых результатов;
B) определение причинно-следственных связей;
C) выявление результатов деятельности дошкольной организации, анализ причин, обусловивших их достижение;
D) управление коллективом обусловивших их достижение.
10. SWOT-анализ в организациях образования, основан на:
A) моделировании и обсуждении конкретной ситуации с целью поиска оптимальных решений в развитии;
B) разделении факторов и явлений на 4 категории: сильные и слабые стороны, возможности и угрозы;
C) анализе социально-экономических факторов;
D) сильные и слабые стороны.

11. Психологиялық-педагогикалық диагностика бұл:
А) педагогикалық үрдістегі компоненттердің бірі;
B) арнайы оқу пәні;
С) білімді бағалау;
D) тәрбиені бағалау.
12. Мектепке дейінгі ұйымды басқарудың шығармашылық компоненті бұл:
А) компонент, басқару қызметінің негіздерін ғылыми сипаттау;
B) компонентті, басшылардың басқару заңдылықтарын үйренеді, басқару объектісінің ерекшеліктері мен жетекшілердің жеке ерекшеліктерін есепке алуды;
С) компонент, педагогикалық үдеріске қатысушылардың қарым-қатынасын сипаттау;
D) басшының жеке қасиеттерін есепке алу.
13. Басшылық стиль бұл:
А) қабілет, жетекшілердің қарамағандыларға әсер ету әдістер жүйесі. Ұйымдастыру жұмысының маңызды тиімді факторларының бірі.
B) білім беру-тәрбиелеу қызметінің нәтижесі;
С) басқару қызметінің ғылыми негіздері;
D) тиімді жұмыс ұйымдастыру факторы;
14. Мектепке дейінгі білім беру құзыреттілігіның ықпалы бұл:
А) жұмыс мәдениетіне айналдыру әдістерін меңгеруге қажетті ересектердің белгілі бір білім мен дағдыларды мақсатты бағыттау;
B) баланың өзбетінше іс-әрекет тәжірибесін алу, өрнек және рефлексияның жәрдемдесуі;
С) физикалық дағдыларының қызметін қалыптастыру;
D) жеке-тұлғаға бағытталған амал.
15. Инклюзивтік білім беру
А) мүмкіндігі шектеулі балаларға жалпы білім беруді дамыту үрдісі, барлық адамдар үшін білім алуға қол жеткізуін қамтиды, оларды әртүрлі қажеттіліктеріне қарай бейімдеу;
B) мүмкіндігі шектеуліжәне қалыпты дамыған балалармен бірдей жалпы білім беру ұйымдарында оқыту мен тәрбиелеу;
С) бұл білім беру ұйымдарда мүмкіндігі шектеулі және қалыпты дамыған балалармен бірдей жалпы білім беру жүйесінде оқыту мен тәрбиелеу;
D) арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды тәрбиелеу.
16. Мектепке дейінгі ұйым меңгерушісі:
А) мүліктерді тиімді пайдалану және сақтауға жауапкершілік жүктеледі;
B) мектепке дейінгі ұйым қызметінін жауапты;
С) күнделікті жұмыстарды жүргізеді, балалардың өмірі үшін жағдай жасауды қамтамасыз ету;
D) мектеп жасына дейінгі балаларға өмірі үшін жағдай жасауға бақылау жасауды қамтамасыз етеді.
17. Мектепке дейінгі білім беру ұйымының мазмұны қалай анықталады:
А) педагогикалық кеңестің шешімімімен;
B) мектепке дейінгі ұйымның типтік ережесі;
С) мектепке дейінгі білім беру - негізгі жалпы білім беру бағдарламасы;
D) "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары.
18. Басқару құзыреттілігі бұл:
А) педагогикалық ұжыммен жұмысты өзіндік бағалау, рефлексия, талдау, жоспарлау, мақсатты игеру мен білу жиынтығы;
B) топтағы жұмысқа дағдылану, қоршаған орта адамдарымен және оқиғалардың әсер етуі;
С) өзін-өзі анықтаудың механизмі, өзін-өзі дамыту, кәсіптік өзін-өзі анықтау мен өзін-өзі реттеудің көңіл-күйі;
D) ұжыммен жұмысына жоғары кәсіби деңгейі.

11. Психолого-педагогическая диагностика это:
А) один из компонентов педагогического процесса;
B) специальная учебная дисциплина;
C) оценивание знаний;
D) оценка воспитания.
12. Творческий компонент управления дошкольной организацией это:
А) компонент, характеризующий научные основы управленческой деятельности;
B) компонент, имеющий место в связи с преобразованием усвоенных руководителем закономерностей управления, с учетом личностных особенностей руководителя;
C) компонент, характеризующий отношение к участникам педагогического процесса;
D) учет личностных особенностей руководителя.
13. Стиль руководства это:
А) способ, система методов воздействия руководителя на подчиненных, один из факторов эффективной работы организации;
B) результат воспитательно-образовательной деятельности;
C) научные основы управленческой деятельности;
D) фактор эффективной работы организации.
14. Компетентностный подход в дошкольном образовании это:
А) целенаправленная передача взрослыми определенной суммы знаний, формирование умений и навыков, необходимых для овладения способами деятельности;
B) содействие приобретению, проявлению и рефлексии ребенком опыта самостоятельных действий;
C) формирование навыков физической активности;
D) личностно-ориентированный подход.
15. Инклюзивное образование:
А) доступность образования для всех людей, в плане приспособления к их разнообразным нуждам;
B) обучение детей с особыми образовательными потребностями в учреждениях образования;
C) обучение и воспитание детей с особыми образовательными потребностями в учреждениях общей системы образования с нормально развивающимися детьми;
D) воспитание детей с особыми образовательными потребностями.
16. Заведующий дошкольной организации:
А) несет ответственность за сохранность и эффективное использование имущества;
B) несет ответственность за деятельность дошкольной организации;
C) проводит повседневную работу, обеспечивающую создание условий для жизнедеятельности детей;
D) обеспечивает контроль за созданием условий для жизнедеятельности детей дошкольного возраста.
17. Содержание образования в дошкольной организации определяется:
А) решением педагогического совета;
B) типовым положением о дошкольной организации;
C) основной общеобразовательной программой дошкольного образования;
D) Государственным общеобязательным стандартом дошкольное воспитание и обучение.
18. Управленческая компетентность это:
А) совокупность знаний и умений целеполагания, планирования, анализа, рефлексии, самооценки в работе с педагогическим коллективом;
B) способы взаимодействия с окружающими людьми и событиями, навыки работы в группе;
C) механизм самоопределения, саморазвития; эмоциональная саморегуляция и профессиональное самоопределение;
D) высокий профессионализм в работе с коллективом.

19. Мектепке дейінгі білім беру ұйымы қағидаттары негізінде отбасымен өз қарым-қатынастарын қалыптастырады:
А) сабақтастық, мысалы, ынтымақтастық, ашықтық,
B) үздіксіздігі, ынтымақтастық, ашықтық, қол жетімділік;
С) үздіксіздігі, өзара іс-қимыл, көріну, қол жетімділік;
D) көшірмелері, ынтымақтастық, ашықтық, қол жетімділік.
20. Басшының АКТқұзыреттілігі – бұл:
А) инновациялық технология аймағын білу;
B) командада жұмыс істеуді меңгеру;
С) өзінің қызметінде электронды материалды қолдануды меңгеру және компьютерлік технология аймағын білу;
D) компьютерлік технология аясындағы білімі.
21. Мектепкедейінгібілім беру мониторингі:
А) білім беру жүйесі жағдайында үздіксіз бақылау;
B) білім беру жүйесі жағдайында сандық көрсеткіштерді қалай анықталатындығы.
С) ақпартты беру және сақтау, алдын-ала болжау жиынтығы, білім беру жүйесіндегі қызметті ақпараттандыру жүйесі;
D) жинау, өңдеу, сақтау және ақпаратты беру;
22. Басқарудағы қазіргі технологиялар:
А) басқару құрылымын қайта жасау;
B) инициативтік;
С) инновацияны ендіру;
D) басқару құрылымын жобалау бойынша бірлескен іс-шаралар моделі.
23. Басқару мәдениетінің технологиялық компоненті бұл:
А) басқару тәсілдері және қабілеті, талдауды меңгеру, мақсаты мен міндеттерін анықтау, жоспарлау, бейімделушілік және ұйымдасытрушылық, бақылаушылық;
B) басқару қағидасы;
С) басқару қызметінің мазмұны;
D) Басқару әдістері мен тәсілдері.
24. Стратегиялық жоспарлаудың қағидалары:
А) қорытындылау;
B) бейімделу;
С) табыстылық;
D) шығармашылық.
25. Квалиметриялық амал:
А) сапа менеджменті жүйесінің ажырамас элементі, ұйымның барлық құрылымында осы жүйенің іске асыруды және жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
В) ұйымның барлық құрылымында осы жүйенің енгізу және пайдалану;
С) сапа менеджменті жүйесінің жұмыс істеуі;
D) балалардың өмірі үшін жағдай жасау.
26. Педагогтардың ата-аналармен жұмыс жаңа амалдары – ол....
А) диалог арқылы байланыс;
B) оқытудың тиімді әдістері мен тәсілдерін анықтау дауыс беру құқығын беру;
С) тәрбиелеуде кемшіліктер мен қателерді нұсқау;
D) байланыс дидактикалық стилі.
27. Басқару циклінің негізгі операцияларын анықтауға тән:
A) кіріктірілген амал;
B) мазмұндық амал;
C) басқарушылық амал;
D) функционалдық амал.

19. Дошкольная организация образования строит свои отношения с семьей на принципах:
A) преемственности, экземплярности, сотрудничества, открытости;
B) преемственности, сотрудничества, открытости, доступности;
C) преемственности, сотрудничества, наглядности, доступности;
D) экземплярности, сотрудничества, открытости, доступности.
20. ИКТ-компетенция руководителя – это:
А) знания в области инновационных технологий;
B) умение работать в команде;
C) знания в области компьютерных технологий и умения использовать электронные материалы в своей деятельности;
D) знания в области компьютерных технологий.
21. Мониторинг дошкольной организации:
А) непрерывное отслеживание состояния образовательной системы;
B) определение как можно большего числа показателей состояния образовательной системы;
C) информационная система о деятельности образовательной системы, предполагающая сбор, обработку, хранение и передачу информации;
D) сбор, обработка, хранение и передача информации.
22. Современные технологии управления:
А) перестройка структур управления;
B) инициативность, креативность;
C) внедрение инноваций;
D) модель совместной деятельности по проектированию структуры управления.
23. Технологический компонент управленческой культуры это:
А) способы и приемы управления, умение анализировать, определять цели и задачи, планировать, организовывать и регулировать, контролировать;
B) принципы управления;
C) содержание управленческой деятельности;
D) способы и приемы управления.
24. Принцип стратегического планирования:
А) результативность;
B) адаптивность;
C) доходность;
D) креативность.
25. Квалиметрический подход:
А) составной элемент системы менеджмента качества, обеспечивающий внедрение и функционирование этой системы во все структуры организации;
B) внедрение и функционирование этой системы во все структуры организации;
C ) функционирование системы менеджмента качества;
D) создание условий для жизнедеятельности детей.
26. Новый подход в работе педагога с родителями — это...
A) общение на основе диалога;
B) предоставление права решающего голоса в определении эффективных методов и приемов воспитания;
C) указание на просчеты и ошибки в воспитании;
D) назидательный стиль общения.
27. Определение основных операций управленческого цикла, характерно для:
A) интегративного подхода;
B) содержательного подхода;
C) управленческого подхода;
D) функционального подхода.

28. Педагогикалық технология – бұл…
А) іс-әрекет жоспарын нақтылау, нұсқаулығын құру, алгоритмнің айқындығы.
В) оқу іс-әрекетін ұйымдастыру әдістері мен формаларының өзара байланыс жүйесі, мектепке дейінгілерді тәрбиелеу мен оқытудың нәтижесіне ерекше жетуде мақсаты мен міндеттерінің бірігуі;
С) іс-әрекеттерді теориялық игерту немесе практикалық тәсілдердің жиынтығы.
D) тәрбие мен оқыту ортасының формалары, әдістері, тәсілдері.

28. Педагогическая технология – это…
A) конкретный план действий, создание инструкции, четкого алгоритма;
B) система взаимосвязанных форм и методов организованной учебной деятельности; объединенная целями и задачами по достижению конкретных результатов в обучении, воспитании дошкольников;
C) совокупность приемов практического или теоретического освоения действительности;
D) достижение результатов обучения, воспитания дошкольников.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы әдістемелік жұмыстың ұйымдастырушылық-педагогикалық аспектілері" тақырыбындағы педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлерін, тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 14 қыркүйекте № 14235 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушы 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 бұйрығымен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес, Бағдарлама мектеп жасына дейінгі балалардың негізгі құзыреттілігін қалыптастыру бойынша мектепке дейінгі ұйым әдіскерлерінің кәсіби шеберлік деңгейін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі ұйым әдіскерлерінің, тәрбиешілерінің мектепке дейінгі тәрбие мен оытуды жаңарту жағдайында әдістемелік жұмыстардың ұйымдастырушылық -педагогикалық аспектілеріне сай кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер жайында білімін өзектендіру;
2) әдіскердің миссиясы, рөлі, функционалдық міндеттері туралы түсінігін, әдіскерлік қызметтік міндеттері, мектепке дейінгі ұйымдардағы әдістемелік қызметтің жүйесі, оның құрылымы мен әдіскердің құжаттар базасы туралы түсінігін кеңейту;
3) мектепке дейінгі жастағы балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері туралы деңгейін көтеру;
4) балалардың ерте даму әдістемесі мен технологияларын қолдану, ата-аналармен және әріптестермен өзара іс-қимыл жасау дағдыларын қалыптастыру;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Мемлекеттік жалпыға міндетті мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту стандартына негіздеп, қазіргі заман талаптарына сай әдістемелік жұмыстарды модельдеу.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саласында басты құқықтық нормативтік актілерді, технология негізінде әдістемелік жұмыстардың сапасын басқаруды, мектеп жасына дейінгі балалардың дамуын және басқару барысын ұйымдастырудағы психологиялық-педагогикалық негіздерін біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организационно-педагогические аспекты методической работы в условиях обновления содержания дошкольного образования" для методистов, воспитателей дошкольных организаций (далее - Программа) регламентирует обучение методистов, воспитателей дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение уровня профессионального мастерства методистов, воспитателей дошкольных организаций по формированию ключевых компетенций детей дошкольного возраста в соответствии с требованиями Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года №499, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14235.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью программы является развитие профессиональных компетентностей методистов, воспитателей дошкольных организаций в организационно-педагогических аспектах методической работы в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения.
4. Задачи Программы:
1) актуализировать знания нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций образования;
2) расширить представление о миссии, роли, функциональных обязанностях методиста, о системе методической службы в дошкольной организации, ее составляющих, а также о документальной базе методиста;
3) повысить уровень о психолого-педагогических особенностях детей дошкольного возраста;
4) сформировать навыки применения технологии и методики раннего развития детей, взаимодействия с родителями и партнерами;
5) моделировать методическую работу в контексте современных требований Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования".
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные нормативные правовые акты правового регулирования в сфере дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан, управление качеством методической работы на технологической основе, психолого-педагогические основы организации управленческого процесса и развития детей дошкольного возраста;

2) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер туралы білімдерін қолдана алады, педагогтермен, балалармен жұмыс жасауда сыни ойлауды дамытуға бағытталған интерактивті әдістерін құрастыра алады, өзінің қызметіне бағалау жүргізе алады, мектепке дейінгі ұйым әдіскерінің жұмыс сапасын және тиімділігін арттыра алады;
3) даму үдерісінің мониторингісін жасау, білім беру үдерісін ұйымдастыру сапасын диагностикалау мен бағалау, заманауи ғылыми зерттеу негізінде басқару тәжірибесін жетілдіру, өз қызметіне зерттеу және талдау жүргізу, заманауи ақпараттық-коммуникациялық техгологияларды (бұдан әрі – АКТ) қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

2) умеют применять знания нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций образования, разрабатывать интерактивные формы работы с педагогами, детьми для развития критического мышления, проводить оценку собственной деятельности, повышать эффективность и качество работы методиста дошкольной организации;
3) владеют навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса, совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности, современными информационно-коммуникационными технологиями (далее – ИКТ).
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

1. Кіріспе
1. "Квалиметрия негізінде мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында (бұдан әрі – МДҰ) оқу-тәрбие процесінің сапасын кешенді бағалау" (бұдан әрі – Бағдарлама) тақырыбындағы білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне арналған.
2. Квалиметрия негізіндегі оқу-тәрбиелік кешенді бағасы мектепке дейінге ұйымдардың оқу-тәрбиелік үдерісінің сапа баға беру жүйесін қайта ойластыруды, оқушылардың оқу жетістектердің сыртқы бағалауды, қызмет сапасының жүйелілік талдау жүргізуді, объективті ақпараттың ашықтығын мен қолжетімдігін қамтамсыз етуді қажет етеді.
3. ҚР жалпы білім беретін тәрбиелеу бағдарламасының талаптарына сәйкес білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлерді квалиметрия негізндегі оқу-тәрбиелік сапасын бағалау үшін білім көлемін, педгогикалық өлшемдеріне, концептуалды ережесіне негізделген тестілеудің көлемдігіне мен тәуелсіздігіне, математикалық статистика әдісі мен педагогикалық интерпретациялық талдауына негізделген.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты квалиметрия негізінде оқу-тәрбие үдерісінің кешенді баға сапасы аясында әдіскерлердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілерін білуін өзектендіру және осының негізінде квалиметриялық өлшемдерді жүзеге асырудың білім, біліктерін дамыту;
2) квалиметрия негізінде оқу-тәрбие үдерісінің баға сапасының әдістемелік талдау, қолдану дағдыларын қалыптастыру;
3) ҚР Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың МЖМС жобасының заманауи талаптарының және квалиметрияның әдістемелік жұмысын үлгілеу.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасы білім беруді жаңғырту саласында мемлекеттік саясатты іске асырудың негізгі бағыттарын; квалиметриялық өлшемдерді жүзеге асыруға болатын нормативтік-құқықтық және заңнамалық нормаларын; білім беру қызметтерінің квалиметриялық мониторинг сапасының теориялық негіздерін; МҰ негізгі әдістерін және баға сапасының бірізділігін, квалиметрия негізінде бағаланатын сапа көрсеткіштерінің тәсілдерін анықтауды біледі; Квалиметрия негізінде педагогикалық үдерісті басқару механизмін біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Комплексная оценка качества учебно-воспитательного процесса дошкольной организации (далее - ДО) на основе квалиметрии" (далее - Программа) предназначена для методистов дошкольных организаций.
2. Комплексная оценка качества учебно-воспитательного процесса дошкольной организации на основе квалиметрии заключается в необходимости переосмысления системы оценки качества учебно-воспитательного процесса дошкольной организации, осуществлении внешней оценки учебных достижений обучающихся; проведении системного анализа качества услуг; обеспечении открытости и доступности объективной информации.
3. Образовательная программа направлена на обучение методистов дошкольных организаций, необходимому объему знаний по оценке качества учебно-воспитательного процесса на основе квалиметрии, базирующейся на концептуальных положениях теории педагогических измерений, массовости и независимости процедур тестирования, методах математической статистики и педагогического интерпретационного анализа, в соответствии с требованиями общеобразовательной Типовой программой воспитания и обучения Республики Казахстан.
2. Цель и задачи программы
4. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности методистов в области комплексной оценки качества учебно-воспитательного процесса на основе квалиметрии.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) актуализировать знания нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций образования и на основе которых можно осуществлять квалиметрические измерения;
2) сформировать навыки в применении диагностических методик оценки качества учебно-воспитательного процесса на основе квалиметрии;
3) моделировать методическую работу в контексте квалиметрии и современных требований проекта государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 № 1080 (далее – ГОСДВО РК).
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления реализации государственной политики в области модернизации образования РК;
нормативно-правовые и законодательные нормы, на основе которых можно осуществлять квалиметрические измерения;
теоретические основы квалиметрического мониторинга качества образовательных услуг;
основные методы и последовательность оценки качества учебно-воспитательного процесса дошкольной организации (далее - УВП ДО),
способы выявления оцениваемых показателей качества основе квалиметрии;
понимают механизм управления педагогическим процессом на основе квалиметрии;

2) квалиметриялық өлшемдерді жүзеге асыруға болатын, мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық актілерін қолданады;
3) квалиметриялық өлшемдерді аналитикалық-логикалық өңдеу әдістерін; квалиметриялық өлшемдерді жүргізу үшін компьютерлік технологияларын квалиметрия негізінде педагогикалық үдерісті басқару механизмін қолданады.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті- құқықтық модуль;
2) психологиялы қ-педагогикалық;
3) мазм ұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік –құқықтық модулде ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсім, реформалар, даму" атты Қазақстан халқына Жолдауы (30.11.2015 ж.), "100 нақты қадам Ұлттық жоспар, "Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл; 2014-2016 жылдардағы білім мен ғылымды дамытудың басты бағыттары, "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың" мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (23.08.2012 ж.) қарастырылған.
9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын рефлексивті басқару;
2) мектепке дейінгі білім беру жүйесінде инновациялық технологияларды енгізуге әдіскерлердің психологиялық-педагогикалық дайындығы;
3) мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық және педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері;
4) тәрбиелеу жаңарту мазмұны жағдайындағы тәрбиелеу үдерісінің психолог-педагогикалық сүйемелдеуі.
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) сапа басқару нысаны іспетті. МҰ оқу-тәрбие үдерісі сапасының белгілері мен көрсеткіштері;
2) МҰ білім берудің баға сапасы үшін мәліметтерді әлеуметтік-педагогикалық зерттеу және өңдеу;
3) квалиметрия ғылым іспетті және оның оқу-тәрбие үдерісінің сапасын басқарудағы рөлі;
4) заманауи педагогикалық квалиметрияның тұжырымдылық ережелері мен міндеттері;
5) МҰ әдіскердің жұмысында квалиметриялық әдістердің мотивациялық қызметі;
6) МҰ қызметін бағалауда білім беру квалиметриясының әдістері және оларды тиімді қолдану;

2) умеют:
применять знания нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность ДО, на основе которых можно осуществлять квалиметрические измерения;
3) владеют:
методами аналитико-логической обработки квалиметрических измерений;
современными компьютерными технологиями для проведения квалиметрических измерений.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Главы государства Н.А. Назарбаева "Казахстан в новой глобальной реальности: рост, реформы, развитие" (30 ноября 2015 г.), Национальный план "100 конкретных шагов", Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 г.г.: "Качественное образование и воспитание – приоритет государственной политики Казахстана"; Приоритетных направлениях развития образования и науки на 2014-2016 гг, Государственном общеобязательном стандарте образования "Дошкольное воспитание и обучение" (23.08.2012 г.), Проекте ГОСДВО Республики Казахстан дошкольного воспитания и обучения № исх: 3851/1.4-10/5502; формирование готовности педагогов к реализации нового ГОСДВО и Типовой программы дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан, нормативно-правовые и теоретические основы социально-педагогической оценки качества образования в дошкольном образовании; Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) рефлексивное управление дошкольной организацией образования;
2) психолого-педагогическая готовность методистов к внедрению инновационных технологий в системе дошкольного образования;
3) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями;
4) психолого-педагогическое сопровождение воспитательного процесса в контексте обновления содержания воспитания.
10. В содержательном модуле изучаются следующие вопросы:
1) качество как объект управления;
2) критерии и показатели качества учебно-воспитательного процесса в ДО;
3) социально-педагогические исследования и обработка данных для оценки качества образования в ДО;
4) квалиметрия как наука и ее роль в управлении качеством учебно-воспитательного процесса;
5) концептуальное положение и задачи современной педагогической квалиметрии;
6) мотивационная функция квалиметрических методик в работе методиста ДО;

7) өзара әрекет ету тәжірибесіндегі квалиметриялық әдістер: бала – тәрбиеші, бала – ата-ана, тәрбиеші – ата-ана, тәрбиеші – әдіскер;
8) білім беру қызметінің сапасын басқаруда педагогикалық квалиметрияның статистикалық әдістері;
9) мектепке дейінгі ұйым әдіскерінің квалиметриялық біліктілігі: мәні, құрылымы, баға белгілері;
10) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жұмысында квалиметриялық әдістерді қолдану;
11) МҰ тәрбие мен оқыту үдерісі субъектілерінің өзара әрекет ету бағасына жүйелі-квалиметриялық келу;
12) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту сапасын басқаруда педагогикалық квалиметрияны енгізу жүйесі.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) мектеп жасына дейінгі балаларды оқытуда бағалау сапасының квалиметриялық жабдықтарын әзірлеу (балалар мен педагогтарға);
2) МҰ білім беру сапасын квалиметриялық зерттеу технологиялары – АКТ қолданумен өткізу;
3) зерттеу нәтижелерін, экспресс-талдауын PowerPoint, Prezi және т.б. редакторларда ұсыну.
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) МБМ өзіндік бағалауының рейтингтік шкаласы және квалиметриялық ережесі;
2) педагогикалық квалиметрия нәтижелерін статистикалық өңдеу;
3) квалиметриялық өлшемдер жүйесіндегі тестілеуі, сауалнама жүргізу әдістері, контент-талдауы.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін:
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) педагогикалық квалиметрияның пайда болу мен даму хронологиялық кестесін құру;
2) педагогикалық квалиметрия негізі бойынша глоссарийді құру;
3) модель ретіндегі МҰ білім беру үдерісімен басқару жүйесін көрсету;
4) мектепке дейінгі білім беру жүйесіндегі заманауи ахуалын анықтау;
5) квалиметрия негізіндегі МҰ оқу-тәрбиелік жүйесінің сапа критерийлерін анықтау;
6) МҰ оқу-тәрбиелік үдерісіндегі сапа мониторингінің жүйелілігін елеулі қасиеттерін анықтау;
7) мектеп дейінгі білім беру жүйесіндегі квалиметрияның мәселелерді анықтау мен белгілеу;

7) методы образовательной квалиметрии в оценке деятельности ДО и их эффективное использование;
8) квалиметрические методы в практике взаимодействий: ребенок – воспитатель, ребенок – родитель, воспитатель – родитель, воспитатель-методист;
9) статистические методы педагогической квалиметрии в управлении качеством образовательных услуг;
10) квалиметрическая компетентность методиста дошкольной организации образования: сущность, структура, критерии оценки;
11) применение квалиметрических методик в работе дошкольной организации образования;
12) системно-квалиметрический подход к оценке взаимодействия субъектов образовательного процесса в ДО;
13) системность внедрения педагогической квалиметрии в управлении качеством дошкольного воспитания и образования.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) разработка квалиметрического инструментария оценивания качества обучения детей дошкольного возраста (на детей и педагогов);
2) проведение с использованием ИКТ-технологий квалиметрического исследования качества образования в ДО;
3) представление результатов исследования, экспресс-анализа в редакторах PowerPoint, Prezi и др.
12. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов:
1) квалиметрическое правило и рейтинговая шкала самооценки ДО;
2) статистическая обработка результатов педагогической квалиметрии;
3) тестирование, методы анкетного опроса, контент-анализа в системе квалиметрических измерений.
5. Организация образовательно процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15.Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить хронологическую таблицу возникновения и развития педагогической квалиметрии;
2) составить глоссарий по основным понятиям педагогической квалиметрии;
3) изобразить систему управления качеством образовательного процесса в дошкольной организации в виде модели;
4) определить современное состояние квалиметрии в системе дошкольного образования;
5) определить критерии качества учебно-воспитательного процесса в дошкольной организации на основе квалиметрии;
6) выделить существенные признаки системного мониторинга качества учебно-воспитательного процесса в дошкольной организации;
7) выявить и обозначить проблемы в квалиметрии в системе дошкольного образования;

8) квалиметрия негізіндегі МҰ оқу-тәрбиелік сапасына ықпал ететін негізгі факторларды анықтау;
9) МҰ тәрбиеші сапа қызметінің квалиметрия негізіндегі өзіндік бағалау критерийлерін әзірлеу;
10) МҰ оқу-тәрбиелілік сапасын анықтайтын бір әдісін сипаттаңыздар;
11) квалиметрия негізіндегі МҰ тәрбиешілердің өзіндік даму бағдарламасын құру;
12) МҰ оқу-тәрбиелілік үдерсінінің сапа басқару моделін әзірлеу;
13) МҰ тәрбиешіде квалиметрия мәдениетінің критерийлерін әзірлеу;
14) ҚР пеагог-тәжірибелушілердің мақалаларын талдау. Ұлттық-аумақтық компонентін жүзеге асыру үшін жұмыс тәжірибесін ашу мен оны кесте түрінде көрсету;
15) заманауи талаптарды ескере отырып сәйкес МҰ тәрбиешілердің профессиограммасын құру;
16) МҰ қызметінің сапасын реттеу мен бағалау негізгі механизмдерін синтездеу;
17) АКТ қолданумен әдістемелік қызметін талдау;
18) МҰ оқу-тәрбиелілік үдерісінің сапасын бағалау аумағындағы негізгі тендецияларды кластер ретінде ұсыну;
19) педагогикалық квалиметриясының өзектілігін талдау;
20) "Мен – МҰ тәрбиешілердің өзіндік шығармашылық дамытудың концепциясымын" сауалнамасын әзірлеу;
21) МҰ тәрбиешілердің кәсіби құзыреттілігін дамытатын дербес траекториясын анықтау;
22) МҰ білім беру жүйесінде квалиметриясын қолданудағы шетелдік тәжірибесін талдау мен оны тұсаукесер ретінде ұсыну.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектепке дейінгі ұйымдағы педагогтардың квалиметриялық құзіреттіліктерін дамыту;
2) квалиметриялық көрсеткіштер негізінде мектепке дейінгі ұйымдағы педагогтың кәсіби құзіреттілік деңгейін дамытудың жеке траекториясы;
3) мектепке дейінгі ұйымда оқу-тәрбие процессінің баға сапасына қазіргі заманғы квалиметриялық жағынан келу;
4) инновацияларды қолдануға мектепке дейінгі ұйымдар тәрбиешілері кәсібилілігінің квалиметрия теориясы және тәжірибесі (практикада критерийлер мен дескрипторларды кесте түрінде әзірлеу);
5) мектепке дейінгі ұйымның оқу-тәрбие үдерісіндегі квалиметрияның тиімділігі.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері

8) выделить ключевые факторы, влияющие на качество учебно-воспитательного процесса в дошкольной организации на основе квалиметрии;
9) разработать критерии самооценки педагога на основе квалиметрии измерений качества деятельности воспитателя дошкольной организации;
10) охарактеризуйте один из методов оценки качества учебно-воспитательного процесса в дошкольной организации;
11) составить программу саморазвития воспитателя ДО на основе квалиметрии;
12) разработать модель управления качеством учебно-воспитательного процесса в дошкольной организации с учетом ее специфики;
13) разработать критерии квалиметрической культуры воспитателя дошкольной организации;
14) изучить и проанализировать статьи педагогов практиков Республики Казахстан. Раскрыть опыт работы по реализации национально-регионального компонента и представить в виде таблицы;
15) составить профессиограмму воспитателя дошкольной организации с учетом современных требований;
16) просинтезировать основные механизмы оценки и регулирования качества работы дошкольной организации;
17) анализ методической деятельности с использованием ИКТ;
18) оформить в виде кластера основные тенденции в области оценки качества учебно-воспитательного процесса в дошкольной организации;
19) проанализировать актуальность педагогической квалиметрии;
20) разработать анкету "Я-концепция творческого саморазвития воспитателя дошкольной организации";
21) построить индивидуальную траекторию развития уровня профессиональных компетенций воспитателя дошкольной организации;
22) проанализировать зарубежный опыт использования квалиметрии в системе дошкольного образования и представить в виде презентации.
16. тематика проектных работ слушателей:
1) развитие квалиметрической компетентности педагогов дошкольной организации в условиях обновления содержания образования;
2) индивидуальная траектория развития уровня профессиональной компетентности педагога дошкольной организации на основе квалиметрических показателей;
3) современные квалиметрические подходы к оценке качества учебно-воспитательного процесса в дошкольной организации;
4) теория и практика квалиметрии профессионализма воспитателей дошкольных организаций к использованию инноваций (в практической деятельности разработать критерии и дескрипторы в табличной форме);
5) эффективность квалиметрии в учебно-воспитательном процессе дошкольной организации.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей к настоящей программе согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса

2) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010;
3) Балаларды мектепке дейінгі т әрбиемен және оқытумен қамтамасыз ету жөніндегі 2010 – 2020 жылдарға арналған "Балапан" бағдарламасы. ҚР Үкіметінің 2014 жылғы 21 қазандағы № 1119 қаулысы;
4) Азгальдов Г.Г. Квалиметрияны ң теориялық негіздерін әзірлеу. Дисс.Экон.ғылым. д-ра. –М.: 2010- с. 345;
5) Ахметова Г.К., Караев Ж.А. ҚР МБҰ оқу-тәрбие процессіне М.Монтессори педагогикалық жүйесін енгізу бойынша әдістемелік нұсқаулықтар 2013, с.12-48;
6) Ахметова Г.К., Караев Ж.А. К өпвекторлы және бірлескен мәдениет негізінде педагогтардың біліктіліктерін арттыруды жүйелі жаңарту // Білім менеджменті. 2014 - №1, С.12;
7) Бадаян И.М. Білім сапасын стратегиялы қ басқару: теоретико-методологиялық негіздер // Ресей білім беру академиясы университетінің жаршысы. – 2009 - № 2;
8) Безуглов Ю.И., Безуглова Л.П. О қу орындарында білім сапасын басқару: монография. Екатеринбург, 2008. 156с.;
9) Болотов В.А., Ефремова Н.Ф. Білім беру сапасын ба ғалау жүйесі: оқу құралы. М.: Университет кітабы; Логос, 2007. 192с.;
10) Гапиенко Г.Е. Балаба қшаның әдістемелік жұмысын ұйымдастыру: жаңашылдық [Мәтін] / Г.Е. Гапиенко // Білім беру мекемесі басшысының анықтамалығы 2011, №5, с.69.;
11) Дүрманов Б. Әдістемелік жұмыс – сапалы білім беру негізі [Мәтін] / Б. Дүрманов // Білім беру мекемесі басшысының анықтамалығы. Алматы, 2014 № 9 (93) с.78.;
12) Карелина И.Г. Ресей мен шетелдердегі білім сапасын ба ғалаудың жаңа моделі. Аналит.шолу. Воронеж: ВГУ, 2006. 181с.;
13) Коротков Э.М. Білім сапасын бас қару. М.: Академиялық жоба, 2007. 320с.;
14) Курлов В.Ф. Білім сапасын өлшеу концепциясы және технологиясы // Тиімді әкімшілік теориясы және практикасы. 2008 № 4-6.;
15) Матюшкина М.Д. Педагогикалы қ зерттеулер әдісі. Оқу құралы. СПб: СПб АППО, 2012.;
16) Мурзалинова А.Ж. Педагогтарды ң біліктіліктерін арттырудың ерекшеліктері [Мәтін] / А.Ж. Мурзалинова // Мектепке дейінгі ұйым басшысының анықтамалығы. 2014, № 11, с.53-56.;
17) Пермяков О.Е., Татур А.О., Митрофанов К.Г., Новиков А.М. ж әне басқалар. Концепция общероссийской системы оценки качества образования. М.: ОИЦ "Академия" 2008. – 28с.;
18) Писарева С.А., Иванов С.А., Пискунова Е.В. Білім беру мекемесі қызметінің мониторингі, статистикасы, социологиясы. Оқу құралы. СПб.: Миралл, 2005;
19) Субетто А.И. Адам мен білім квалиметриясы: генезис, құрылым, даму, проблемалар мен перспективалар. М.: ИЦПКПС, 2006 – 96с.;

2) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы. Астана, 2010;
3) Государственная программа по обеспечению детей дошкольным воспитанием и обучением "Балапан" на 2010-2020 гг. (21.10.2014г., №1119);
4) Азгальдов Г.Г. Разработка теоретических основ квалиметрии: Дисс..д-ра экон. наук. - М., 2010.-345 с.;
5) Ахметова Г.К., Караев Ж.А. Методические рекомендации по внедрению педагогической системы М. Монтессори в учебно-воспитательный процесс ДО образования РК, 2013.- 12-48 с.;
6) Ахметова Г.К., Караев Ж.А. Системное обновление повышения квалификации педагогов на основе многовекторности и корпоративной культуры //Менеджмент в образовании. -2014.-№1.- 12 с.;
7) Бадаян И.М. Стратегическое управление качеством образования: теоретико-методологические основы // Вестник Университета Российской академии образования. – 2009. – № 2;
8) Безуглов Ю.И., Безуглова Л.П. Управление качеством образования в учебном заведении: монография. – Екатеринбург, 2008. – 156 с.;
9) Болотов В.А., Ефремова Н.Ф. Системы оценки качества образования: учебное пособие. – М.: Университетская книга; Логос, 2007. -192 с.;
10) Гапиенко Г.Е. Организация методической работы детского сада: новостройки [Текст] / Г.Е. Гапиенко // Справочник руководителя образовательного учреждения.- 2011.- №5.- 69 с.;
11) Дүрманов Б. Методическая работа - основа качественного образования [текст] / Б. Дүрманов // Справочник руководителя образовательного учреждения.- Алматы, 2014.- №9 (93).- 78 с;
12) Карелина И. Г. Современные модели оценки качества образования в России и за рубежом: аналитич. обзор. – Воронеж: ВГУ, 2006. – 181 с.;
13) Коротков Э.М. Управление качеством образования. — М.: Академический проект, 2007. - 320 с.;
14) Курлов В.Ф. Концепция и технология измерения качества образования. // Теория и практика эффективного администрирования. – 2008. - № 4-6.;
15) Матюшкина М.Д. Методы педагогического исследования: учеб.пособие. – СПб: СПб АППО, 2012;
16) Мурзалинова А.Ж. Особенности повышения квалификации педагогов/Справочник руководителя дошкольной организации.-2014.-№11.- 53-56 с.;
17) Пермяков О.Е., Татур А.О., Митрофанов К.Г., Новиков А.М. и др. Концепция общероссийской системы оценки качества образования. – М.: ОИЦ "Академия", 2008. – 28 с.;
18) Писарева С. А., Иванов С.А., Пискунова Е.В. Мониторинг, статистика, социология в деятельности образовательного учреждения. Учебное пособие. СПб.: Миралл, 2005;
19) Субетто А.И. Квалиметрия человека и образование: генезис, становление, развитие, проблемы и перспективы. – М.: ИЦПКПС, 2006. – 96 с.;

1. Педагогикалық параметр мен сипаттаманы өлшеу және бағалаудың негізгі мазмұны болып табылатын педагогикалық зерттеулер бағыты – бұл педагогикалық квалиметрия;
A) жоба;
B) педагогикалық менеджмент;
C) аттестация.
2. Анықтық - квалиметриялық мониторинг көрсеткіші ретінде
A) ұдайылық, нәтижелер тұрақтылығы;
B) әдістеменің (әдістің) не үшін құрылғанын, өлшеу үшін жарамдылығын анықтайтын мәлімет сипаттамасы;
C) зерттеуді сұрыптау өлшеміне байланысты нәтижелерді анықтайтын сипаттама;
D) нәтижелердің тұрақсыздығы.
3. Басқару мәдениетінің аксиологиялогиялық компонентін құрайды
A) басқарушылық-педагогикалық құндылықтар жиынтығы, (басқарудың әдістемелік негіздерін білу, басқарудың жаңа теориялары мен тұжырымдамасы);
B) басқару қызметінің жиынтығы (талдау, мақсат қою, ұйымдастыру, бақылау);
C) басқару әдістемесінің жиынтығы (сендіру, нұсқау, марапат);
D) мінез-құлықтың әдістері мен тәсілдері.
4. Контент – талдау квалиметриялық бағалаудың әдісі ретінде
A) зерттеу үшін белгілердің үлкен көлемін ұштастыратын кестелерді;
B) мазмұнды талдау (мәтінді талдау, құжаттар мазмұны);
C) бақыланбайтын (жасырын) құбылыстарды, үдерісті талдау;
D) объектілер жіктемесі негізінде талдау.
5. МД дамудағы "бифуркация" термині нені білдіреді
A) педагогтерге және тәрбиеленушілерге педагогикалық және басқарушылық үдерістер және субъектілердің бейімделуі негізінде;
B) нәтижелердің саны және педагогикалық үдерістің тиімді мониторингі негізінде даму;
C) екі параллель үдеріс негізінде даму: ішкі және сыртқы орта жағдайларына бейімделу, сонымен қатар инновациялық қозғалыс негізінде;
D) басқарушылық қызметтің тиімді мониторингі негізінде.
6. Дамытатын пәндік орта деген не?
A) балалық қызметін мен оның тұлғалықты дамытатын толығуын қамтамасыз ету талаптардың жүйесі;
B) баланың жарасымды дамуын қамтамасыз ететін әсем талаптары;
C) баланың пәндік әлемін бірігей стиліне безендірілуі;
D) баланы қоршаған әлем.
7. Педагогикалық үдерісінің ізгілендіру қандай тәрбие моделінде жүзеге асырылады?
A) дербес - бағдарлау;
B) оқу – пәндік;
C) әмірлі – регмаленттік;
D) лиьералды – рұқсат беретін.
8. Мектепке дейінгі ұйымдарда дамытатын ортаны құрудағы міндетті талап
A) педагогикалық үдерісінің тұтастығы;
B) дербес – бағдарлаық;
C) әсем безендірілуі;
D) шығармашылық қызмет.

1. Направление педагогических исследований, главным содержанием которого является измерение и оценка педагогических параметров и характеристик - это
A) педагогическая квалиметрия;
B) проект;
C) педагогический менеджмент;
D) аттестация.
2. Валидность как показатель квалиметрического мониторинга – это
A) постоянство, устойчивость результатов;
B) характеристика, определяющая сведения о пригодности данной методики (метода) для измерения того, для чего она была создана;
C) характеристика, определяющая зависимость результатов от размера выборки исследования;
D) неустойчивость результатов.
3. Что представляет собой аксиологический компонент управленческой культуры
A) совокупность управленческо-педагогических ценностей (знание методологических основ управления, новые теории и концепции управления);
B) совокупность функций управления (анализ, целеполагание, организация, контроль);
C) совокупность методов управления (убеждение, директива, поощрение);
D) совокупность приемов и способов поведения.
4. Контент – анализ как метод квалиметрической оценки - это
A) анализ для исследования таблиц сопряженности большого числа признаков;
B) анализ содержания (анализ текстов, содержания документов);
C) анализ ненаблюдаемых (скрытых) составных переменных явления, процесса;
D) анализ на основе классификации объектов.
5. Что означает термин "бифуркационное" развитие ДО
A) развитие на основе приспособления (адаптации) субъектов и процессов управленческой и педагогической деятельности к воспитанникам и педагогам;
B) развитие на основе мониторинга эффективности педагогического процесса и количества конечных результатов;
C) развитие на основе двух параллельных процессов: адаптации к условиям внутренней и внешней среды, а также на основе активного инновационного движения;
D) развитие на основе мониторинга эффективности управленческой деятельности.
6. Что такое развивающая предметная среда детства?
A) система условий, обеспечивающая полноту развития детской деятельности и его личности;
B) эстетичные условия, способствующие гармоничному развитию ребенка;
C) оформление в едином стиле предметного мира вокруг ребенка;
D) окружающий мир ребенка.
7. В какой модели воспитания реализуется гуманизация педагогического процесса?
A) лично-ориентированная;
B) учебно-дисциплинарная;
C) авторитарно-регламентирующая;
D) либерально-разрешающая.
8. Непременное условие построения развивающей среды в дошкольных учреждениях
A) целостность педагогического процесса;
B) личностно–ориентированная модель;
C) эстетичная оформленность;
D) творческая деятельность.

9. Баланың жан-жақты дамуына ықпал ететін және баламен жұмыс істеу негізгі бағыттарды ұстап отыратын қандай бағдарлама?
A) жарым - жартылай;
B) кешенді;
C) дара;
D) авторлық.
10. Инновациялық сабақтың шартында педагог
A) сабақ түрімен байланысты оқыту мен тәрбиелеудің сынақтан өткен әдістерді нәтижелі қолданады;
B) фронталды, дара, топтық оқыту түрлерін нәтижелі қолданады;
C) алдын ала құрастырылған концепция негізінде тәжірибелік-зерттеулік жұмысын жүргізеді;
D) ұйысдастырушылық-танымдық жұмысын жүргізеді.
11. Педагог-психологтің кәсіби мәдениеиі – бұл...
A) функциялық міндеттері;
B) басқарудың дағды мен білім және тәжірибе жиынтығын;
C) өзін-өзі бағалау білу;
D) педагогтің құзыреттілігі.
12. Оқу-тәрбие үдерісінің психологиялық-педагогикалық тіркеу бұл...
A) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының әр түрлі органдарымен ынтымақтастық;
B) педагогтер үшін семинар өткізу;
C) балалардың ойын даму және білім беру үшін әлеуметтік-психологиялық және педагогикалық жағдай жасау;
D) оқыту семинар өткізу.
13. Танымдық, оқыту дағдыларын қалпына келтіру үшін бала реабилитацияның қай түрін қажет етеді
А) жеке;
В) психологиялық;
С) педагогикалық;
D) шығармашылық.
14. Білім беру қоғамының қауіпсіздігі бұл...
A) тәрбиешілер мен балалардың денсаулығын сақтауға ықпал ететін жағдайлар;
B) ұйықтау кезінде балаларды бақылау;
C) серуен уақытында балаларды бақылау.
15. Түзету-дамыту оқытудың негізгі формалары.... болып табылады:
А) жеке сабақтар;
В) топтық сабақтар;
С) фронталды сабақтар;
D) өздік сабақтар.
16. "Квалиметрия" ғылыми тәртібін құруға ықпал етуші
А) Д.Б. Эльконин;
В) Г.Г. Азгальдов;
С) Л.С. Выготский;
D) В.А.Сластенин.
17. Білім мониторингі – бұл
А) нақты бір белгілер бойынша оқушылар қызметін бақылау және зерделеу жүйесі;
В) алынған нәтижелерді берілген немесе жорамалданғанмен салыстыру;
С) жағдайды үздіксіз бақылауды қамтамасыз ететін педагогикалық жүйе қызметі туралы ақпаратты таратуды және жинауды, сақтауды, өңдеуді ұйымдастыру жүйесі;
D) республикалық және облыстық деңгейде маңызды білім аспектілері бойынша мәліметтерді жинаудың жүйелі процедурасы.
18. Сенімділік квалиметриялық мониторингтің көрсеткіші іспетті – бұл
А) нәтиженің тұрақтылығы, нақтылығы;
В) зерттеу мөлшерінен нәтиженің тәуелділігін анықтайтын сипаттама;
С) қолданатын тәсілдердің тұрақтылығы;
D) қолданатын әдістердің тұрақтылығы.

9. Какая из перечисленных программ содержит все основные направления работы с детьми, обеспечивая всестороннее развитие ребенка?
A) парциальная;
B) комплексная;
C) индивидуальная;
D) авторская.
10. В условиях инновационного занятия педагог
A) результативно использует апробированные методы обучения и воспитания в соответствии с типом занятия;
B) гибко и результативно использует фронтальные, индивидуальные и групповые формы обучения;
C) ведет экспериментально-исследовательскую работу, на основе предварительно разработанной концепции;
D) ведет организационно-познавательную работу.
11. Профессиональная культура педагога-психолога это...
A) функциональные обязанности;
B) комплекс управленческих знаний и умений и опыта;
C) наличие чувства собственного достоинства;
D) компетентность педагога.
12. Психолого-педагогическое сопровождение учебно-воспитательного процесса это…
A) сотрудничество дошкольных организаций образования с различными органами;
B) проведения семинаров для педагогов;
C) создание социально-психологических и педагогических условий для обучения и развития ребенка;
D) проведение обучающего семинара.
13. В каком виде реабилитации нуждается ребенок для восстановления утраченных учебных умений, познавательных навыков
А) индивидуальные;
В) психологические;
С) педагогические;
D творческие.
14. Безопасная образовательная среда это...
A) условия способствующие сохранению и укреплению здоровья детей и воспитателей;
B) наблюдение за детьми во время сна;
C) строгое соблюдение правил поведения;
D) наблюдение за детьми во время прогулки.
15. Основными формами коррекционно-развивающего обучения являются:
А) индивидуальные занятия;
В) групповые занятия;
С) фронтальные занятия;
D) самостоятельные занятия.
16. Инициатор создания научной дисциплины "Квалиметрия"
A) Д.Б. Эльконин;
B) Г.Г. Азгальдов;
C) Л.С. Выготский;
D) В.А.Сластенин.
17. Образовательный мониторинг – это
A) система наблюдения и изучения деятельности учащихся по определенным критериям;
B) сопоставление полученных результатов с предполагаемыми или заданными;
C) система организации сбора, хранения, обработки и распространения информации о деятельности педагогической системы обеспечивающая непрерывное слежение за ее состоянием и прогнозированием ее развития;
D) систематическая процедура сбора данных по важным образовательным аспектам на республиканском и областном уровнях.
18. Надежность как показатель квалиметрического мониторинга – это
A) постоянство, устойчивость результатов;
B) характеристика, определяющая зависимость результатов от размера выборки исследования;
C) постоянство используемых приемов;
D) постоянство используемых методов.

19. Басқарушылық мәдениеттің технологиялық компонентіне не кіреді
А) басқарудың тәсілдері мен әдістері, талдау жасай білу, мақсаты мен міндетін анықтау, жоспарлау, ұйымдастыру және реттеу, бақылау;
В) басқару принциптері;
С) басқару қызметінің мазмұны;
D) білім беру процесінің мазмұны.
20. Мектепті басқаруда менеджмент теориясы мен дәстүрлі теориянын айырмашылық белгілері неде
А) құрмет, сенім және серіктестік негізінде басқарушылық қызметтің тұлғалық бағыты, олардың кәсіби мүмкіндіктерін ескеру;
В) маркетинг бойынша қызметті қосатын басқарушылық қызмет;
С) қажеттілікті қалыптастыру мақсатында тұрғындардың белсенді өзара әрекетін қосатын басқарушылық қызмет;
D) мектептегі басқарушылық қызмет.
21. Дельфи әдісі – квалиметриялық бағалау әдісі...
А) олардың жеке пікірлерінің жиынтығы базасында сарапшылардың объективті пікірін ұжымдық айқындау;
В) араларында байланыс болмаған кезде аталған сұрақ бойынша мамандардың пікірлерін айқындау және сарапшыларға дәйекті түрді сауалнама жүргізу;
С) сарапшылардың жеке мәліметтері негізінде орташа бағасын анықтау;
D) арнайы формула (Дельфи формуласы) негізінде бағасын анықтау.
22. Біліктілік санатын беруге (растауға) педагогикалық қызметкерлерді және соларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттау – бұл
А) жұмыстың орындалу нәтижесін көрсететін, қызметкердің біліктілік талаптары деңгейі;
В) педагогтың кәсіби құзіреттілігінің нақты деңгейі;
С) мамандығы бойынша кәсіби жұмыс істеуі үшін қажетті қызметкердің кәсіби құзіреттілігінің кешенді бағасын белгілейтін іс-әрекеттердің тәртібі;
D) оның кәсіби қызметін жүйелі, бірізді және шынайы негізде педагогикалық қызметкердің кәсіби құзіреттілігінің бағасы бойынша іс-шаралардың жиынтығы.
23. Тәрбие жүйесі, өзіне бірқатар өзара байланысқан және нақты сипатталған іс-шараларды ұстайды
А) оқыту технологиясы;
В) оқыту бағдарламасы;
С) оқыту әдістері;
D) оқыту тәсілдері.
24. Басқарушылық мәдениеттің тұлғалық-шығармашылық компонентін анықтау
А) басқарушылық қызметтің ғылыми негіздерін сипаттайтын компонент;
В) басшының тұлғалық ерекшеліктерін және басқару нысанының ерекшеліктерін ескере отырып, басшымен игерген басқару заңнамаларын түсіндіруге, қайта жасауға байланысты орны бар басқалардан аталған басшының басқарушылық қызметінің нақты ерекшілігін сипаттайтын компонент;
С) педагогикалық процесске қатысушыларға деген қарым-қатынасты сипаттайтын компонент;
D) Мұғалімнің оқушыға қатынасын сипаттайтын компонент.

19. Что включает в себя технологический компонент управленческой культуры
A) способы и приемы управления, умение анализировать, определять цели и задачи, планировать, организовывать и регулировать, контролировать;
B) принципы управления;
C) содержание управленческой деятельности;
D) содержание образовательного процесса.
20. В чем заключаются отличительные признаки теории менеджмента от традиционной теории управления школой?
A) личностная направленность управленческой деятельности на основе уважения, доверия к сотрудникам, учета их профессиональных возможностей;
B) управленческая деятельность, включающая в себя деятельность по маркетингу;
C) управленческая деятельность, включающая в себя активное взаимодействие на население с целью формирования потребностей;
D) управленческая деятельность в школе.
21. Метод Дельфи – метод квалиметрической оценки, заключающийся
A) в коллективном выявлении объективного мнения экспертов на базе совокупности их индивидуальных мнений;
B) в последовательном анкетировании экспертов и выявлении преобладающего суждения специалистов по данному вопросу при отсутствии контактов между ними;
C) в определении средней оценки на основе индивидуальных данных экспертов;
D) в определении оценки на основе специальной формулы (формулы Дельфи).
22. Аттестация педагогических работников и приравненных к ним лиц на присвоение (подтверждение) квалификационной категории – это
A) уровень требований к квалификации работника, отражающий результативность выполнения работ
B) определенный уровень профессиональной компетентности педагога
C) порядок последовательных действий, фиксирующий комплексную оценку профессиональных компетенций работника, необходимых для выполнения профессиональной деятельности по специальности
D) совокупность мероприятий по оценке профессиональной компетентности педагогического работника, на основе системного, последовательного и объективного изучения его профессиональной деятельности.
23. Система воспитания, которая содержит в себе ряд взаимосвязанных и подробно описанных мероприятий
A) технология обучения;
B) программа обучения;
C) методы обучения;
D) способы обучения.
24. Определите личностно-творческий компонент управленческой культуры
A) компонент, характеризующий научные основы управленческой деятельности;
B) компонент, характеризующий определенное отличие управленческой деятельности данного руководителя от других, имеющее место в связи с преобразованием, интерпретацией усвоенных руководителем закономерностей управления, с учетом личностных особенностей руководителя и особенностей объекта управления;
C) компонент, характеризующий отношение к участникам педагогического процесса;
D) компонент, характеризующий отношение учителя к учащимся.

25. Білім, ептілік және дағды деңгейіне сәйкес "шығармашылық", "таныстыру", "шығару", "ептілік және дағды" сөздерін рет ретімен орналастыр
А) таныстыру, шығару, ептілік және дағды, шығармашылық;
С) таныстыру, шығару, шығармашылық, ептілік және дағды;
В) шығармашылық, таныстыру, ептілік және дағды, шығару;
D) таныстыру, шығармашылық, ептілік және дағды, шығару.
26. Педагог-психологтың функионалдық міндеттері
А) жұмыс жоспары;
В) орындайтын жұмысының нақты түрлері және оның негізгі міндеттері;
С) білімі туралы құжаты бойынша мамандығы;
D) дамыту бағдарламасы.
27. Психолого-педагогикалық диагностика – бұл
А) педагогикалық процесстің компонентінің бірі;
В) арнайы оқу тәртібі;
С) білімдерін бағалау;
D) білім мен біліктілігін бағалау.

25. Поставьте слова: "творчество", "знакомство", "воспроизведение" и "умения и навыки" в той последовательности, которая соответствует уровню усвоения знаний, умений и навыков учащимся
A) знакомство, воспроизведение, умения и навыки, творчество;
B) знакомство, воспроизведение, творчество, умения и навыки;
C) творчество, знакомство, умения и навыки, воспроизведение;
D) знакомство, творчество, умения и навыки, воспроизведение.
26. Функциональные обязанности педагога-психолога это:
A) план работы;
B) его основная задача и конкретные виды выполняемой им работы;
C) специальность по документу об образовании;
D) программа развития.
27. Психолого-педагогическая диагностика это...
A) один из компонентов педагогического процесса;
B) специальная учебная дисциплина;
C) оценивание знаний;
D) оценивание умений и навыков.

28. Психолого-медико педагогикалық комиссияның негізгі міндеттеріне жатады:
А) баланың ауруын емдеу;
В) тәртібінде ауытқушылығы бар балаларды оңалту;
С) диагностикалық-консультациялық қызмет;
D) психологиялық диагностика.
29. Түзетушілік-дамытушылық оқытудың ерте кезеңдерінде не қарастырылған?
А) қоршаған ортаның іс-әрекеті жөнінде түсініктерін байыту;
В) тәртіп дағдыларын дамыту;
С) тұлғалық дамыту;
D) психологиялық дамыту.

28. К основным задачам психолого-медико педагогической комиссии относят:
A) лечение заболеваний ребенка;
B) реабилитация детей с отклонениями в поведении;
C) диагностико-консультативную деятельность;
D) психологическая диагностика.
29. Что предусмотрено на ранних этапах коррекционно-развивающего обучения?
A) обогащение представлений об окружающей действительности;
B) развитие навыков поведения;
C) физическое воспитание;
D) психологическое развитие.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жобалау" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінде тіркелген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тіркелген тіркелімі № 14235 мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың типтік оқу жоспарын іске асыру жағдайында (бұдан әрі - мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың типтік оқу жоспары) мектепке дейінгі ұйымдар тәрбиешілерінің мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудағы түрлі интегративті (кіріктіруші) тәсілдерге бағдарлану білігін, педагогикалық процестерді жобалау дағдыларын, тұрақты кәсіби құзыреттілігін қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтиже
3. Бағдарлама мақсаты мектепке дейінгі ұйымдар тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама міндеттері:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, педагогикалық ойлауды қалыптастыру мақсатында мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен оқытудың отандық және шетелдік тұжырымдамаларының тұжырымдамалық негіздерін; мектеп жасына дейінгі балаларды ерте дамытудың педагогикалық жүйелері мен әдістерінің тұжырымдамалық негіздерін зерттеу;
2) мектеп жасына дейінгі балаларды жан-жақты дамыту үшін педагогикалық процесті жобалау, жоспарлау білігін, педагогикалық қызметтің әр алуан түрлерін жобалауды, оның ішінде мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен дамытуды психологиялық-педагогикалық қолдау; шағын оқытудың жаңа тәсілдерін жүзеге асыру бойынша ұйымдастырылған оқу әрекетін қалыптастыру;
3) мектеп жасына дейінгі балалардың жеке қажеттіліктерін іске асыруды қамтамасыз ететін, ерте дамытудың қазіргі заманауи білім беру технологияларын және әдістерін іріктеу, апробациялау және енгізу әдістерін пайдалану білігін қалыптастыру; оқу-педагогикалық қызмет процесіндегі рефлексияны іске асыруды меңгеру, ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілік деңгейін арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді; педагогикалық ойлауды қалыптастыру мақсатында мектеп жасына дейінгі балаларды оқыту мен тәрбиелеудің отандық және шетелдік тұжырымдамаларының тұжырымдамалық негіздерін; мектеп жасына дейінгі балаларды ерте дамыту әдістері мен педагогикалық жүйелерінің тұжырымдамалық негіздерін біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации" для воспитателей дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение воспитателей дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие у воспитателей дошкольных организаций умений ориентироваться в многообразии интегративных (объединительных) подходов к развитию детей дошкольного возраста, навыков проектирования педагогического процесса, формирование устойчивой профессиональной компетентности в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499, зарегистрированный в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14235 (далее – Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности воспитателей дошкольных организаций.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в сфере дошкольного воспитания и обучения; концептуальные основы отечественных и зарубежных концепций воспитания и обучения детей дошкольного возраста с целью формирования педагогического мышления; концептуальные основы педагогических систем и методик раннего развития детей дошкольного возраста;
2) сформировать умения проектировать, планировать педагогический процесс для всестороннего развития детей дошкольного возраста; освоить проектирование различных видов педагогической деятельности, в том числе психолого-педагогического сопровождения воспитания и развития детей дошкольного возраста; конструирования организованной учебной деятельности по реализации новых подходов микропреподавания;
3) сформировать умения использовать методы отбора, апробации и внедрения современных образовательных технологий и методик раннего развития детей дошкольного возраста, обеспечивающих реализацию их индивидуальных потребностей; осуществлять рефлексии собственного процесса учебно-педагогической деятельности; повысить уровень информационно-коммуникационной компетентности.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты в сфере дошкольного воспитания и обучения; концептуальные основы отечественных и зарубежных концепций воспитания и обучения детей дошкольного возраста с целью формирования педагогического мышления; концептуальные основы педагогических систем и методик раннего развития детей дошкольного возраста.

2) мектеп жасына дейінгі балаларды жан-жақты дамыту үшін педагогикалық процесті жобалай, жоспарлай алады; педагогикалық қызметтің әр алуан түрлерін жобалайды, оның ішінде мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен дамытуды психологиялық-педагогикалық қолдау; шағын оқытудың жаңа тәсілдерін жүзеге асыру бойынша ұйымдастырылған оқу әрекетін құрылымдау; оқу-педагогикалық қызмет процесіндегі рефлексияны іске асыра алады;
3) мектеп жасына дейінгі балалардың жеке қажеттіліктерін іске асыруды қамтамасыз ететін, ерте дамытудың қазіргі заманауи білім беру технологияларын және әдістерін іріктеу, апробациялау және енгізу әдістерін пайдалану біліктерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

2) умеют проектировать, планировать педагогический процесс для всестороннего развития детей дошкольного возраста; проектирование различных видов педагогической деятельности, в том числе психолого-педагогического сопровождения воспитания и развития детей дошкольного возраста; конструировать организованную учебную деятельность по реализации новых подходов микропреподавания; осуществлять рефлексию собственного процесса учебно-педагогической деятельности;
3) владеют умениями по использованию методов отбора, апробации и внедрения современных образовательных технологий и методик раннего развития детей дошкольного возраста, обеспечивающих реализацию их индивидуальных потребностей; высоким уровнем информационно-коммуникационной компетентности.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендед ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа или презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдарда
білім беру процесін жобалау"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік-сынып
К Т С
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақ таныстырылымы
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттары. Мектепке дейінгі білім беру педагогтерінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер
6
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
8
2.1
Мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
2.2
Балаларды ерте дамыту бойынша педагогикалық жүйелер (М.Монтессори, М.Ибука, Р.Штайнер және т.б.) мен әдістердің ғылыми-теориялық және тұжырымдамалық негіздері
2
2
2.3
Кәсіби-педагогикалық қарым-қатынастағы коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту
4
4
3
Мазмұндық модуль
12
6
12
2
2
2
36
3.1
"Денсаулық" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер 1.Денсаулық сақтау педагогикасы. 2. Денсаулық сақтау технологияларының жіктелуі және олардың нәтижелілігін бағалау. 3. Шетелдік және отандық тәжірибе негізінде мектеп жасына дейінгі балалардың қимыл белсенділігін дамыту және дене бітімі қасиеттерін қалыптастыру.
2
2
4
3.2
"Коммуникация" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1.Мектеп жасына дейінгі балалардың тілдік дамуы мен коммуникативтік қабілеттерінің дамуы. 2.Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте тілдік дамуында М.Монтессори, С.Лупан, Г.Доман, Н.Зайцев, А.Наурызбаева, М.Сүлейменова және Ә.Жүнісбековтің тәсілдерін қолдану. 3.Мектепке дейінгі ұйымдардың көптілді ортасында білім беру процесін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
2
2
4
3.3
"Таным" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте зияткерлік дамуы: 1. З.Дьенеш, Дж.Кюизенер, В.Воскобович, С.Модалиеваның ойын техникалары арқылы есептеуге және математика негіздеріне үйрету әдістемелері. 2.Ойлаудың алгоритмикалық мәдениетін дамыту: Б.Никитин. 3. Сенсорлық тәрбие: М.Монтессори, Р.Штайнер. 4. Мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыстағы жобалау әдістемесі (В.Хоменко, С.Қаңтарбай).
2
2
4
3.4
"Шығармашылық" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1.Ойын, жапсыру, сурет салу арқылы шығармашылықты ерте дамыту әдістері: М. Гмошинская, Ф.Жумабекова. 2. Заманауи сабақты ұйымдастырудың заманауи тәсілдері: арт-сынып, дизайн-студия. 3. Әдебиет пен музыка арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту әдістері: Р.Штайнер, Н.Дүкенбаев, К. Орф, Л.Виноградов.
2
2
4
3.5
"Әлеумет" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1. "Step by Step" бағдарламасы бойынша отбасы мен МДҰ өзара әрекеті 2.М.Монтессоридің әлеуметтік тәрбиелеу қағидаттарын іске асыру. 3.Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнына этнопедагогика (халықтық) негіздерін енгізу. 4.Ойын әлеуметтендіру және коммуникация құралы ретінде 5."Өзін-өзі тану" бейімделген тұлғаны қалыптастыру құралы ретінде
2
2
4
3.6
Білім беру салаларын кіріктіру қағидаты бойынша білім беру үдерісін жобалау
2
2
4
3.7
Типтік оқу бағдарламасының контексінде ұйымдастырылған оқу қызметін құрылымдау
2
2
3.8
Типтік оқу бағдарламасына сәйкес ұйымдастырылған оқу қызметінің фрагментін панорамалық қорғау
2
2
4
3.9
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды білім беру процесіне қосу бойынша қызмет. 1.Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың психологиялық-педагогикалық мінездемесі. 2. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды білім беру үдерісіне қосу тиімділігін қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық-педагогикалық шарттар. 3.Ерекше білім беруге қажеттілігі бар мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен дамытудағы инновациялық технологиялар
2
2
4
3.10
Жобаны қорғау. Шағын сабақ таныстырылымы
2
2
4
Технологиялық модуль
8
2
4
14
4.1
Білім беру ұйымдарын цифрландыру: электрондық үкімет порталымен (EGov) жұмыс. Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуальды зертханаларды пайдалану (BilimLand (Білім Лэнд) және т.б.)
2
2
4.2
Мектеп жасына дейінгі балалардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
4
4.3
"Step by step" технологиясы арқылы мектеп жасына дейінгі балалардың жеке тұлғалық дамуы
4
4
4.4
Мектепке дейінгі ұйымдарда жобалау қызметін ұйымдастырудың негізгі аспектілері.
2
2
4.5
Ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5
Вариативтік модуль
8
8
5.1
Мектеп жасына дейінгі балалардың сыни ойлауын дамыту
5.2
Мектеп дейінгі ұйымдарда дарынды балалармен жұмыс істеу жүйесі
5.3
ӨТШТ (өнертапқыш тапсырмаларды шешу теориясы) технологиясы мектеп жасына дейінгі балалардың шығармашылық әлеуеті мен коммуникативтік қабілеттерін дамыту құралы ретінде
5.4
Мектеп жасына дейінгі балаларды танымдық-тілдік дамытуда заманауи әдістерді пайдалану
5.5
Мектепке дейінгі ұйымдарда пәндік-дамытушы ортаны ұйымдастырудағы инновациялық тәсіл
5.6
"Балалар дизайны" және бейнелеу қызметінің дәстүрлі емес техникасы мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыста.
Барлығы:
8
8
22
10
2
16
2
2
2
72
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдарда
білім беру процесін жобалау"
білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу
16 с.
Қашықтықтан оқу
8 с.
Өз бетімен оқу
48 с.
Барлығы
Дәріс
Тренинг
Семинар
Жобаны қорғау
Вебинар
Онлайн-форум
Оnline-кеңес беру
Тыңдыушылардың өз бетімен оқуы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
4
8
1.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттары. Мектепке дейінгі білім беру педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
4
8
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
6
10
2.1
Мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
2.2
Балаларды ерте дамыту бойынша педагогикалық жүйелер (М.Монтессори, М.Ибука, Р.Штайнер және т.б.) мен әдістердің ғылыми-теориялық және тұжырымдамалық негіздері
2
2
4
2.3
Кәсіби-педагогикалық қарым-қатынастағы коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту
2
2
4
3
Мазмұндық модуль
2
2
30
34
3.1
"Денсаулық" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер 1.Денсаулық сақтау педагогикасы. 2. Денсаулық сақтау технологияларының жіктелуі және олардың нәтижелілігін бағалау. 3. Шетелдік және отандық тәжірибе негізінде мектеп жасына дейінгі балалардың қимыл белсенділігін дамыту және дене бітімі қасиеттерін қалыптастыру.
2
2
3.2
"Коммуникация" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1.Мектеп жасына дейінгі балалардың тілдік дамуы мен коммуникативтік қабілеттерінің дамуы. 2.Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте тілдік дамуында М.Монтессори, С.Лупан, Г.Доман, Н.Зайцев, А.Наурызбаева, М.Сүлейменова және Ә.Жүнісбековтің тәсілдерін қолдану. 3.Мектепке дейінгі ұйымдардың көптілді ортасында білім беру процесін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
4
4
3.3
"Таным" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте зияткерлік дамуы: 1. З.Дьенеш, Дж.Кюизенер, В.Воскобович, С.Модалиеваның ойын техникалары арқылы есептеуге және математика негіздеріне үйрету әдістемелері. 2.Ойлаудың алгоритмикалық мәдениетін дамыту: Б.Никитин. 3. Сенсорлық тәрбие: М.Монтессори, Р.Штайнер. 4. Мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыстағы жобалау әдістемесі (В.Хоменко, С.Қаңтарбай).
4
4
3.4
"Шығармашылық" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1.Ойын, жапсыру, сурет салу арқылы шығармашылықты ерте дамыту әдістері: М. Гмошинская, Ф.Жумабекова. 2. Заманауи сабақты ұйымдастырудың заманауи тәсілдері: арт-сынып, дизайн-студия. 3. Әдебиет пен музыка арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту әдістері: Р.Штайнер, Н.Дүкенбаев, К. Орф, Л.Виноградов.
4
4
3.5
"Әлеумет" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1. "Step by Step" бағдарламасы бойынша отбасы мен МДҰ өзара әрекеті 2.М.Монтессоридің әлеуметтік тәрбиелеу қағидаттарын іске асыру. 3.Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнына этнопедагогика (халықтық) негіздерін енгізу. 4.Ойын әлеуметтендіру және коммуникация құралы ретінде 5."Өзін-өзі тану" бейімделген тұлғаны қалыптастыру құралы ретінде
2
4
6
3.6
Білім беру салаларын кіріктіру қағидасы бойынша білім беру үдерісін жобалау
4
4
3.7
Типтік оқу бағдарламасының контексінде ұйымдастырылған оқу қызметін құрылымдау
4
4
3.8
Жобаны қорғау. Шағын сабақ таныстырылымы
2
2
3.9
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды білім беру процесіне қосу бойынша қызмет. 1.Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың психологиялық-педагогикалық мінездемесі. 2. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды білім беру үдерісіне қосу тиімділігін қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық-педагогикалық шарттар. 3.Ерекше білім беруге қажеттілігі бар мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен дамытудағы инновациялық технологиялар
2
2
4
3.10
Қорытынды тестілеу
2
2
4
Технологиялық модуль
4
2
8
14
4.1
Білім беру ұйымдарын цифрландыру: электрондық үкімет порталымен (EGov) жұмыс. Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (Білім Лэнд) және т.б.)
2
2
4
4.2
Мектеп жасына дейінгі балалардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
4
4.3
"Step by step" технологиясы арқылы мектеп жасына дейінгі балалардың жеке тұлғалық дамуы
2
2
4.4
Мектепке дейінгі ұйымдарда жобалау қызметін ұйымдастырудың негізгі аспектілері
2
2
4.5
Ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
Мектеп жасына дейінгі балалардың сыни ойлауын дамыту
5.2
Мектеп дейінгі ұйымдарда дарынды балалармен жұмыс істеу жүйесі
5.3
ӨТШТ (өнертапқыш тапсырмаларды шешу теориясы) технологиясы мектеп жасына дейінгі балалардың шығармашылық әлеуеті мен коммуникативтік қабілеттерін дамыту құралы ретінде
5.4
Мектеп жасына дейінгі балаларды танымдық-тілдік дамытуда заманауи әдістерді пайдалану
5.5
Мектепке дейінгі ұйымдарда пәндік-дамытушы ортаны ұйымдастырудағы инновациялық тәсіл
5.6
"Балалар дизайны" және бейнелеу қызметінің дәстүрлі емес техникасы мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыста.
Вариативтік модуль бойынша онлайн-кеңес
2
2
Барлығы:
2
8
4
2
4
2
2
48
72
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 8-қосымша
"Педагогикалық квалиметрияның теориясы мен практикасы:
мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбие мен оқытудың сапасын басқару"
тақырыбындағы мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне
арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасы

11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Проектирование
образовательного процесса в
дошкольной организации" для
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер- класс
В П З
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного воспитания и обучения, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов дошкольного воспитания и обучения
6
6
2
Психолого - педагогический модуль
2
2
4
8
2.1
Психолого-педагогические особенности развития детей дошкольного возраста
2
2
2.2
Научно-теоретические и концептуальные основы педагогических систем (М.Монтессори, М.Ибука, Р.Штайнер и др.) и методик раннего развития детей
2
2
2.3
Развитие коммуникативных умений и навыков профессионально-педагогического общения
4
4
3
Содержательный модуль
12
6
12
2
2
2
36
3.1
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Здоровье": 1.Здоровьесберегающая педагогика. 2.Классификация здоровьесберегающих технологий и оценка их результативности. 3.Развитие двигательной активности и формирование физических качеств дошкольников на основе зарубежного и отечественного опыта.
2
2
4
3.2
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Коммуникация": 1.Речевое развитие и развитие коммуникативных способностей детей дошкольного возраста. 2.Применение подходов М.Монтессори, С.Лупан, Г.Домана, А.Наурызбаевой, М.Сулейменовой, Н.Зайцева, Ә.Жүнісбекова в раннем речевом развитии дошкольников. 3.Организация и реализация образовательного процесса в полиязычной среде дошкольной организации
2
2
4
3.3
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Познание". Раннее интеллектуальное развитие дошкольников: 1.Методики обучения счету и основам математики через игротехники З.Дьенеша, Дж.Кюизенера, В.Воскобовича, С.Модалиевой. 2.Развитие алгоритмической культуры мышления: Б.Никитин. 3.Сенсорное воспитание: М.Монтессори, Р. Штайнер. 4.Метод проектов в работе с дошкольниками (В.Хоменко, С.Қаңтарбай)
2
2
4
3.4
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Творчество": 1.Методики раннего развития творчества посредством игры, лепки, рисования: М.Гмошинская, Ф.Жумабекова. 2.Современные подходы к организации современного занятия: арт-класс, дизайн-студия. 3.Методики развития творческих способностей детей через литературу и музыку: Р. Штайнер, Н. Дүкенбаев, К.Орф, Л.Виноградов
2
2
4
3.5
Научно-педагогические подходы в реализации образовательной области "Социум": 1.Взаимодействие семьи и ДО по программе "Step by Step" (Степ бай степ). 2.Реализация принципа социального воспитания М.Монтессори. 3.Внедрение этнопеда-гогических (народных) основ содержания дошкольного воспитания и обучения. 4.Игра как средство социализации и коммуникации. 5."Самопознание" как средство формирования адаптивной личности
2
2
4
3.6
Проектирование образовательного процесса на принципах интеграции образовательных областей
2
2
4
3.7
Конструирование организованной учебной деятельности в контексте Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения
2
2
3.8
Панорамная защита фрагментов организованной учебной деятельности в соответствии с Типовой учебной программой дошкольного воспитания и обучения
2
2
4
3.9
Деятельность по включению детей с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс. 1.Психолого-педагогическая характеристика детей с особыми образовательными потребностями. 2.Организационно–педагогические условия, обеспечивающие эффективность включения ребенка с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс. 3.Инновационные технологии в воспитании и развитии дошкольников с особыми образовательными потребностями
2
2
4
Защита проекта. Презентация мини-урока
2
2
4
Технологический модуль
8
2
4
14
4.1
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov) Использование цифровых образовательных ресурсов и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
4.2
Критериальное оценивание учебных достижений детей дошкольного возраста
2
2
4
4.3
Личностное развитие детей дошкольного возраста посредством технологии "Step by step" (Степ бай степ)
4
4
4.4
Основные аспекты организации проектной деятельности в дошкольной организации.
2
2
4.5
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве
2
2
5
Вариативный модуль
8
8
5.1
Развитие критического мышления у детей дошкольного возраста
5.2
Система работы с одаренными детьми в дошкольной организации
5.3
Технология ТРИЗ (теория решения изобретательских задач) как средство развития творческого потенциала и коммуникативных способностей дошкольников
5.4
Использование современных методик в познавательно-речевом развитии дошкольников
5.5
Инновационный подход к организации предметно-развивающей среды в дошкольной организации.
5.6
"Детский дизайн" и нетрадиционные техники изобразительной деятельности в работе с детьми дошкольного возраста
Всего:
8
8
22
10
2
16
2
2
2
72
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Проектирование
образовательного процесса в
дошкольной организации" для
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
48 ч.
Всего
Лекция
Тренинг
Семинар
Защита проекта
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
4
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного воспитания и обучения, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов дошкольного воспитания и обучения
2
2
4
8
2
Психолого-педагогический модуль
2
2
6
10
2.1
Психолого-педагогические особенности развития детей дошкольного возраста
2
2
2.2
Научно-теоретические и концептуальные основы педагогических систем (М.Монтессори, М.Ибука, Р.Штайнер и др.) и методик раннего развития детей
2
2
4
2.3
Развитие коммуникативных умений и навыков профессионально-педагогического общения
2
2
4
3
Содержательный модуль
2
2
30
34
3.1
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Здоровье": 1.Здоровьесберегающая педагогика. 2.Классификация здоровьесберегающих технологий и оценка их результативности. 3.Развитие двигательной активности и формирование физических качеств дошкольников на основе зарубежного и отечественного опыта
2
2
3.2
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Коммуникация": 1.Речевое развитие и развитие коммуникативных способностей детей дошкольного возраста. 2.Применение подходов М.Монтессори, С.Лупан, Г.Домана, А.Наурызбаевой, М.Сулейменовой, Н.Зайцева, Ә.Жүнісбекова в раннем речевом развитии дошкольников. 3.Организация и реализация образовательного процесса в полиязычной среде дошкольной организации
4
4
3.3
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Познание". Раннее интеллектуальное развитие дошкольников: 1.Методики обучения счету и основам математики через игротехники З.Дьенеша, Дж.Кюизенера, В. Воскобовича, С.Модалиевой. 2.Развитие алгоритмической культуры мышления: Б.Никитин. 3.Сенсорное воспитание: М.Монтессори, Р. Штайнер. 4.Метод проектов в работе с дошкольниками (В.Хоменко, С.Қаңтарбай)
4
4
3.4
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Творчество": 1.Методики раннего развития творчества посредством игры, лепки, рисования: М.Гмошинская, Ф.Жумабекова. 2.Современные подходы к организации современного занятия: арт-класс, дизайн-студия. 3.Методики развития творческих способностей детей через литературу и музыку: Р. Штайнер, Н.Дүкенбаев, К.Орф, Л.Виноградов
4
4
3.5
Научно-педагогические подходы в реализации образовательной области "Социум": 1.Взаимодействие семьи и дошкольной организации по программе "Step by Step" (Степ бай степ). 2.Реализация принципа социального воспитания М.Монтессори. 3.Внедрение этнопедагогических (народных) основ содержания дошкольного воспитания и обучения. 4.Игра как средство социализации и коммуникации. 5."Самопознание" как средство формирования адаптивной личности
2
4
6
3.6
Проектирование образовательного процесса на принципах интеграции образовательных областей
4
4
3.7
Конструирование организованной учебной деятельности в контексте Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения
4
4
3.8
Защита проекта. Презентация мини-урока
2
2
3.9
Деятельность по включению детей с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс. 1.Психолого-педагогическая характеристика детей с особыми образовательными потребностями. 2.Организационно–педагогические условия, обеспечивающие эффективность включения ребенка с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс. 3.Инновационные технологии в воспитании и развитии дошкольников с особыми образовательными потребностями
2
2
4
3.10
Итоговое тестирование
2
2
4
Технологический модуль
4
2
8
14
4.1
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov) Использование цифровых образовательных ресурсов и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
4
4.2
Критериальное оценивание учебных достижений детей дошкольного возраста
2
2
4
4.3
Личностное развитие детей дошкольного возраста посредством технологии "Step by step" (Степ бай степ)
2
2
4.4
Основные аспекты организации проектной деятельности в дошкольной организации.
2
2
4.5
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Развитие критического мышления у детей дошкольного возраста
5.2
Система работы с одаренными детьми в дошкольной организации
5.3
Технология ТРИЗ (теория решения изобретательских задач) как средство развития творческого потенциала и коммуникативных способностей дошкольников
5.4
Использование современных методик в познавательно-речевом развитии дошкольников
5.5
Инновационный подход к организации предметно-развивающей среды в дошкольной организации
5.6
"Детский дизайн" и нетрадиционные техники изобразительной деятельности в работе с детьми дошкольного возраста
Онлайн консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
2
8
4
2
4
2
2
48
72
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 8
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теория и практика педагогической квалиметрии: управление качеством воспитания и обучения в дошкольной организации" для воспитателей дошкольных организаций

1. Кіріспе
1. "Педагогикалық квалиметрияның теориясы мен практикасы: мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбие мен оқытудың сапасын басқару" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілерін оқытуға арналған.
2. Педагогикалық квалиметрияның кәсіби біліктілікті арттырудағы қажеттілігі мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды бағалауда, мәліметтерді шығаруда, оқу сапасы туралы мағлұматтарды жинауда, салыстыруда болып отыр. Себебі, мектепке дейінгі ұйымдарда өзіндік бағалау басымдылығын квалиметриялық амалдармен өлшеу қазіргі таңдағы өзекті мәселе.
3. Бағдарлама мектепке дейінгі ұйым тәрбиешілерінің білім беру мазмұнын түбегейлі жаңарту, кәсіби құзыреттілікті көтеру, квалиметриялық амалға бағытталған білім беруді көтеру, балаларды оқытуда нақты жағдайлар мен мәселелерді шешу жұмыстарына бағытталған.
2. Курстың мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты квалиметриялық амалдарды қолдануды меңгерту арқылы мектепке дейінгі ұйым тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін төмендегідей міндеттер анықталды:
1) мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді білу;
2) тәрбиешілердің функционалды міндеттерін жетілдіру;
3) мектепке дейінгі ұйымдарда квалиметрия аясында білімді қалыптастыру мен дамыту тәсілдерін меңгерту;
4) кәсіби даму сапасының шарттарын жоспарлау және болжам жасау;
5) мектеп жасына дейінгі балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшелік деңгейін көтеру;
6) педагогикалық квалиметриялық технологияларды кең көлемде ашу;
7) мектепке дейінгі білім беру ұйым қызметкерлері мен ата-аналар арасында өзара қарым-қатынас жасау дағдыларын арттыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының білім берудің нормативтік-құқықтық құжаттарын, мектепке дейінгі білім беру қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді, квалиметрия негізінде білімді қалыптастыруды, тиімді әдіс-тәсілдерді қолдануды, білім берудің психологиялық-педагогикалық негізгі талаптарын оқу үдерісіне енгізуді және дамытуды біледі; мектепке дейінгі ұйымдағы оқыту мен тәрбиелеу нәтижесін сапалы білім беруде шынайы бағалауды, педагогикалық квалиметрия аясындағы тұжырымдамалық негіздерді, педагогикалық білім беру үдерісінің мазмұнын жете түсіну негізінде оқыту мен тәрбиелеуде педагогтің ұстанымы мен кәсіби біліктілігін түсінеді;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Теория и практика педагогической квалиметрии: управление качеством воспитания и обучения в дошкольной организации" (далее Программа) предназначена для обучения воспитателей дошкольных организаций.
2. Квалиметрический подход в совершенствовании деятельности дошкольных организаций заключается в необходимости формирования профессионально-методической компетентности в сфере оценки качества образовательно-воспитательного процесса с использованием квалиметрических методов.
3. Образовательная программа направлена на обучение воспитателей дошкольных организаций объему знаний по современным методам и приемам работы в области квалиметрии, функциональной грамотности, адаптированных к дошкольному обучению и воспитанию, так как современному обществу сегодня требуется уже не воспитатель-исполнитель, а воспитатель-исследователь, инициативный, широко образованный.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей воспитателей дошкольных организаций по освоению и внедрению квалиметрического подхода в воспитание и обучение детей дошкольного возраста.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) актуализировать знания в области квалиметрии, нормативно-правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций образования;
2) расширить представление о миссии, роли, функциональных обязанностях воспитателей дошкольных организаций в контексте управления качеством воспитания и обучения;
3) освоить приемы формирования и развития знаний в области квалиметрии в дошкольных организациях;
4) уметь планировать и прогнозировать свое дальнейшее профессиональное развитие в условиях обеспечения качества;
5) повысить уровень знаний психолого-педагогических особенностей детей дошкольного возраста;
6) расширить представления о технологии и методах педагогической квалиметрии;
7) совершенствовать навыки взаимодействия с родителями в контексте внедрения нового Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан.
3. Ожидаемый результат
6. По завершении курсов слушатели:
1) знают
основные нормативные документы правового регулирования в сфере образования Республики Казахстан;
теоретические и практические основы структуры нового ГОС ДВО;
психолого-педагогические основы организации учебного процесса и развития детей дошкольного возраста с учетом требований ГОС ДВО;
концептуальные основы знаний в области педагогической квалиметрии в дошкольных организациях;
квалиметрический инструментарий оценки качества результатов воспитания и обучения детей дошкольного возраста;

2) тәжірибеде педагогикалық квалиметрияның әдіс-тәсілдерді қолдануды, зерттеулерді жүргізуді, жұмыс сапасының тиімділігін дамытуды, мектепке дейінгі ұйымдарының оқу жетістігін бағалаудың оқу тапсырмаларын меңгереді;
3) педагогикалық квалиметрияның технологиялары мен әдіс-тәсілдерін өз іс-тәжірибесінде қолдана алады.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама келесідей 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты 11.11.2014 жылғы Қазақстан халқына Жолдауын, 2014 жылғы 15 желтоқсан күні жасалған Елбасының "Тәуелсіздік толғауын", "100 нақты қадам: қазіргі заманғы мемлекет" жоспарын іске асыру жолдары: білім беру және тәрбиелеу аспектілеріне түсініктер беріліп, оны оқу-тәрбие үрдісінде қолдану әдісі туралы айтылады. 27 шілде 2007 жыл № 319-III Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы және 24.11.2015 жылы енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпарат беріледі. "Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасын" жүзеге асыру. 2014-2016 жылдардағы білім мен ғылымды дамытудың басты бағыттары. 2015 жыл 13 қарашадағы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы № 398-V бұйрығы тақырыптарын қамтиды.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) Мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбие үрдісін психологиялық-педагогикалық тұрғыда қолдау;
2) Тәрбиешілердің кәсіби қызметінің педагогикалық жағдайдың нәтижелілігі және тәрбиешілердің жаңалықтарды қабылдау мен меңгерудегі психологиялық қиындықтар мен кедергілер;
3) Мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық және педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) Сапалы басқару жүйесі туралы түсінік. "Сапа" мен "сапаны басқару" түсініктерінің анықтамасы;
2) Квалитология (сапа туралы ғылым) және оның компоненттерінің құрылымы: сапа теориясы,квалиметрия және сапаны басқару теориясы. Сапалық басқару жүйесінің құрылымдық бөліктері;
3) Педагогикалық квалиметрияның негіздері. Педагогикалық квалиметрия педагогикалық құбылыстарды өлшеу туралы ғылым ретінде;
4) Сапалық философияның негізі. Педагогтің "квалитативтік мәдениеті" мен "квалиметриялық мәдениеті" туралы түсінік;
5) Тәрбие мен оқытудағы сапалық бағалаудың негізігі әдістерінің мінездемесі. Тәрбие мен оқытуда сапалы бағалау үшін сапалық және сандық квалиметриялық шамаларды дайындау, даярлау;

2) умеют
применять технологии и методы педагогической квалиметрии на практике;
3) владеют
методами и приемами формирования и развития знаний в области квалиметрии в дошкольных организациях.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический модуль;
3) содержательный;
4) технологический,
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. народу Казахстана "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее", Национальный план "100 конкретных шагов", "Государственная программа развития образования на 2011-2020 годы", "Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение воспитательного процесса в дошкольной организации;
2) педагогические условия эффективности профессиональной деятельности воспитателей, психологические барьеры и трудности восприятия и освоения воспитателями инноваций;
3) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) характеристика основных способов оценки качества воспитания и обучения;
2) технологическая карта как инструмент мониторинга в оценке уровня развития детей дошкольного возраста, мониторинг и самооценка качества деятельности воспитателя;
3) квалиметрия и теория управления качеством, структурные элементы системы управления качеством;
4) разработка качественных и количественных квалиметрических шкал для оценивания качества воспитания и обучения, понятия "квалитативная культура" и "квалиметрическая культура" педагога;
5) критерии и система показателей оценки профессиональной деятельности воспитателя;

6) Технологиялық карта - мектепке дейінгі баланың даму деңгейін анықтайтын мониторингтік құрал. Педагогикалық квалиметрия әдістері – тәрбие мен оқытудағы тәрбиешінің педагогикалық қызметін бағалаушы құрал ретінде;
7) Тәрбиешінің сапалық қызметін өзіндік талдауы мен өзіндік бағалау. Тәрбиешінің кәсіби қызметін бағалау көрсеткіштерінің жүйесі және критерийлері. Тәрбиешінің кәсіптік-педагогикалық қызметін өзіндік талдауы мен өзіндік бағалаудың әдіс-тәсілдері. Тәрбиешіні аттестаттау және педагогикалық квалиметрия. Кері байланыс, рефлексия, бірін-бірі бағалау және өзіндік бағалау.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың сапалық үрдісі мен нәтижесін сараптау;
2) мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбиелеу мен оқытуда АКТ қолдану (квалиметриялық көзқарас);
3) квалиметриялық тәсіл шарттары-мобильді және смарт оқыту.
12. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) тәрбиелеу мен оқытуда тәрбиеші қызметін сапалық басқару;
2) тәрбиелеу мен оқытудың сапалық нәтижесін бағалаудағы квалиметриялық құрал;
3) мектепке дейінгі ұйымдардағы тәрбиешінің кәсіби қызметін бағалаудың заманауи сараптау формалары.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі сабақтардың барлық түрлері көрсетілген осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес құрастырылған оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей: өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) оқу-тәрбие үрдісі мониторингінің технологиялық картасын жасау;
2) тәрбиешілердің кәсіби-педагогикалық іс-әрекетін бағалау критерийлерін құрастыру;
3) мектепке дейінгі ұйым тәрбиешілерінің желілік қоғамдастығында өз парақшасын ашу.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) педагогикалық квалиметрия – ғылыми-педагогикалық бағыт;
2) білім беру сапасындағы педагогикалық квалиметрияның рөлі;
3) педагогикалық кәсіптік шеберліктің фундаменттік негізі - кәсіптік білім;
4) квалиметриялық тәсіл - педагогикалық шеберлік және педагогикалық тәжірибенің өзара байланысы;
5) педагогикалық квалиметрияның мәні - кәсіби іс-әрекеттің жоғары сапасы;
6) тәрбиешінің кәсіптік жұмысының мәнін үйлесімді өзгерту;

6) способы и приемы самоанализа и самооценки профессионально-педагогической деятельности воспитателя;
7) обратная связь, рефлексия, взаимооценивание и самооценивание.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) мониторинг качества процесса и результатов воспитания и обучения в дошкольной организации;
2) Информационно-коммуникационные технологии (далее ИКТ) - технологии в организациях дошкольного воспитания и обучения (квалиметрический подход);
3) использование смарт-обучения в условиях квалиметрического подхода.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) деятельность воспитателя по управлению качеством воспитания и обучения;
2) квалиметрический инструментарий оценки качества результатов воспитания и обучения;
3) современные формы мониторинга в оценке профессиональной деятельности воспитателей дошкольных организаций образования.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии учебно-тематическим планом курса 72 часа согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать технологическую карту мониторинга учебно-воспитательного процесса возрастной группы;
2) разработать критерии оценивания профессионально-педагогической деятельности воспитателя;
3) создать страничку в сетевом сообществе воспитателей дошкольных организациях.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) квалиметрия образования как научно-педагогическое направление в педагогике;
2) педагогическая квалиметрия и ее роль в определении качества образования;
3) специфика квалиметрии как завершающего этапа диагностики;
4) использование педагогической квалиметрии как технологии для оценки качества образования;
5) педагогическое исследование как диагностирование специфических профессиональных качеств педагогов;
6) оценивание достижений воспитанников в условиях квалиметрического подхода;

17) Мурзалинова А.Ж. Особенности повышения квалификации педагогов // Справочник руководителя дошкольной организации. - 2014. - №11. - С.53-56.
18) Мынбаева А.К., Садвакасова З.М. Инновационные методы обучения. - Алматы: Қазақ университеті, 2009. - С. 45-49.
19) Майер А.А. Актуальные проблемы развития ребенка в дошкольном и дополнительном образовании. - Санкт-Петербург: Детство-пресс, 2013. - 192 с.
"Педагогикалық квалиметрияның
теориясы мен практикасы: мектепке
дейінгі ұйымдарда тәрбие мен
оқытудың сапасын басқару"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
72 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық жоспары
Тақырыптар
Дәріс
Таңдау дәрісі
Тренинг
Семинар
Практикалық сабақ
КТС
Конференция
Шағын сабақ презентациясы
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
I
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты 11.11.2014 жылғы Қазақстан халқына Жолдауын, 2014 жылғы 15 желтоқсан күні жасалған Елбасының "Тәуелсіздік толғауын", "100 нақты қадам.
Мектепке дейінгі білім беру мен тәрбиелеу бойынша жана нормативтік-құқықтық құжаттар
2
2
1.2
2011-2020 жылдары Білімді дамыту мемлекеттік бағдарламасы Қазақстан Республикасының Заңы. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы. № 398-V бұйрық, 2015 жыл 13 қараша.
2
2
1.3

17) Мурзалинова А.Ж. Особенности повышения квалификации педагогов // Справочник руководителя дошкольной организации. - 2014. - № 11. - С.53-56.
18) Мынбаева А.К., Садвакасова З.М. Инновационные методы обучения. - Алматы: Қазақ университеті, 2009. - С.45-49.
19) Майер А.А. Актуальные проблемы развития ребенка в дошкольном и дополнительном образовании. - Санкт-Петербург: Детство-пресс, 2013. - 192 с.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для воспитателей
дошкольных организаций "Теория и практика
педагогической квалиметрии: управление
качеством воспитания и обучения
в дошкольной организации"
9. Учебно-тематический план курсов на 72 часа
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Лекция по выб.
Тренинг
Мастер- класс
Делов. игра
Семинар
Практическая работа
ВПЗ
Конференция
Защита проектов,мини занятия
Диагностика
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Послание Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. народу Казахстана "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее". Национальный план "100 конкретных шагов".
2
2
1.2
Государственная программа развития образования на 2011 – 2020 годы.
2
2
1.3

1. Педагогикалық үрдістің квалиметриялық сараптамасы:
А) мұғалім біліктілігін анықтау;
В) оқушылардың санын анықтау;
С) бүгінігі сәттегі жағдайын анықтау;
D) даму динамикасын бақылау;
Е) басқару.
2. Оқытудың нәтижесі - бұл...
А) оқытудың мақсаты мен міндеттерін анықтау жолдары;
В) білім алушының барлық мүмкіндіктерін болашаққа бағыттауы мен ұмтылысы;
С) алған білімін практикада қолдану әдіс-тәсілдері;
D) оқыту үдерісінің қорытындысы мен мақсатқа жету деңгейі;
Е) оқыту міндеттерінің жетістігі.
3. Мектепке дейінгі педагогиканың негізгі мақсаты:
А) баланы дұрыс бағытта тәрбиелеу;
В) мектепке дейінгі балалардың сенімін ояту;
С) мектепке дейінгі түрлі топтардағы оқу-тәрбие жұмысын ғылыми дәлелдеу;
D) келіспеушілікті зерртеу;
Е) балалардың оқуға деген ынтасын тәрбиелеу.
4. Педагогтардың сапалы оқуы дегеніміз не?
А) тұтынушының кәсіби білім алуының қанағаттану дәрежесі (ересек білі алушы, жұмыс беруші, қоғам, мемлекет) педагогтың кәсіби қызметіне біліктілік жарамдылығы;
В) қойылған міндеттерге жетудің кәсіби дәрежесі;
С) оқыту мен білім берудің шығармашылыққа баулу дәрежесі;
D) нәтижеге бағытталған мақстқа жету;
Е) оқушының даму әлеуетінің дәрежесі.
5. Мектепке дейінгі жастағы балалар ата-анасымен жұмыстың маңызды көрсеткіштері:
A) оқушымен жекеленген сабақтар арқылы ата-ананың қызығушылығының пайда болуы;
B) балалар тамағының сапасына көзқарастары;
C) мектепке дейінгі ұйым жұмыс жоспарына көзқарасы;
D) балаларға тәрбие мен оқытудың мақсаты, міндеттері мен тәсілдеріне мектепке дейінгі ұйым және отбасының келісімі;
Е) балалардың шығармашылық жұмысын зерделеу.
6. Педагогикалық қызметті көрсететін бір этапты анықта:
А) мектепке дейінгі дайындығы;
В) тәрбиеленушілерді зерттеу, және тәрбие міндетін анықтау;
С) оқудың конспектісін дайындау;
D) серуен кезіндегі сұрақ-жауап;
Е) балалардың құрбы-құрдастарымен танысуы.
7. Әлеуметтендіру - бұл
А) ересектер мен балалардың қарым-қатынас үдерісі;
В) балалардың өзара қарым-қатынас үдерісі;
С) әлеуметтік тұрғыда баланың қарым-қатынасы қызметін қабылдау үдерісі,және оның нәтижесі;
D) коммуникативтік іс-әрекет;
Е) мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушілер мен тәрбиешілердің қарым-қатынас үдерісі мен нәтижесі.
8. Балалардың әлеуметтік ережелерін қабылдау деңгейінің диагностикасы-бұл үйрену...
А) әлеуметтік ортаның жүргізілу ережесі;
В) балабақшада жүргізілу ережесі;
С) тәртіпті реттеу тәсілдері;
D) әр халықтың салт-дәстүрінің әлеуметтік қарым-қатынасы;
Е) қабылдау-түсіну тәсілдері.
9. Шеттетілген балаларға ересектер тарапынан көрсетілетін көмек тәсілі:
А) ақыл айту;
В) еліктеу;
С) жазалау;
D) мадақтау;
Е) өзінің құрбыларымен олардың ата-аналарының ортасында әлеуметтік табысқа жету жолында шыншыл өмірлік жағдаяттар туғызу.

1. Квалиметрический мониторинг педагогического процесса:
A) определение квалификации учителей;
B) определение количества учащихся;
C) выявление его состояния на данный момент;
D) отслеживание динамики его развития;
E) то же самое, что управление.
2. Результаты обучения - это …
А) путь достижения цели и задач обучения;
B) это то, к чему стремится обучаемый, будущее, на которое направлены его усилия;
C) овладение способами применения усвоенных знаний на практике;
D) это то, к чему приходит обучение, конечные следствия учебного процесса, степень реализации намеченной цели;
E) способ достижения задач обучения.
3. Основная цель дошкольной педагогики:
А) воспитать послушного ребенка;
В) воздействовать на дошкольников методом внушения;
С) научно обосновать технологию и методику образовательно-воспитательной работы с дошкольниками различных возрастных групп;
D) исследование конфликтов;
Е) воспитать у детей желание учиться.
4. Образование - это
A) процесс и результат обучения;
B) учение;
C) результат обучения;
D) результат воспитания;
E) цель воспитания.
5. Какие показатели наиболее важны в оценке эффективности работы с родителями дошкольников?
А) появление у родителей интереса к содержанию индивидуальных занятий с детьми;
В) интерес к качеству пищи для детей;
С) интерес к планированию работы ДО;
D) согласование целей, задач и методов воспитания и обучения детей в семье и ДО;
Е) изучение творческих работ детей.
6. Выделите понятие, характеризующее один из этапов педагогической деятельности:
А) диагностика готовности к школе;
В) изучение воспитанников и определение задач воспитания;
С) подготовка конспекта занятий;
D) опрос детей на прогулке;
Е) организация знакомства детей со сверстниками.
7. Социализация — это...
А) процесс общения взрослого с детьми;
B) процесс общения детей между собой;
С) процесс усвоения и активного воспроизводства ребенком социального опыта, осуществляемый в общении и деятельности, и его результат;
D) коммуникативная деятельность;
E) процесс и результат общения педагогов и воспитанников ДО.
8. Диагностика уровня усвоения детьми социальных норм — это изучение представлений детей...
А) о правилах поведения в социуме;
B) о правилах поведения в детском саду;
С) о способах регуляции поведения;
D) об обычаях и традициях социальных взаимоотношений среди разных народов.
9. Какой прием помощи со стороны взрослого наиболее эффективен для ребенка в преодолении отчуждения сверстников?
А) назидание;
B) подражание;
С) наказание;
D) поощрение;
E) создание реальных жизненных ситуаций, обеспечивающих социальный успех в группе сверстников и их родителей.

10. Мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленуші өзінің әлеуметтік бейнесін былай болжайды...
А) өзін-өзі бағалау қабілетін білу;
В) адамдар туралы білім алу;
С) ересектерге еліктеу;
D) құрбыларымен өзін салыстыру;
Е) қоршаған орта туралы ұғымы.
11. Мектепте баланың қарым-қатынасқа түсу дайындығының диагностикасын жасағанда мынаған көңіл бөледі...
А) баланың тілінің дыбыстық мәдениетінің дамуы;
В) әдеп;
С) оқулық дағдысын меңгеру;
D) мектеп қарым-қатынасы жағдайында араласу;
Е) мектеп туралы білімінің болуы.
12. Мектепке дейінгі ұйым тәрбиеленушінің әлеуметтік–психологиялық дамуына сюжетті-рөлдік ойынның әсері қандай?
А)ойын баланың өзін-өзі бақылауына, өзін-өзін бағалауына, ұйымдастырғыштығына, өзара қарым-қатынасына алғашқы қадам қалыптастырады;
В) ойын арқылы бала еркін қимыл-қозғалысқа түседі;
С) ересектердің өзін-өзі ұстау ережелерін меңгереді;
D) ойын заттармен қарым-қатынасқа үйретеді;
Е) шиеленістерді шешуді балалар өз бетінше үйренеді.
13. Баланың жас ерекшелігі мен психологиялық ерекшеліктері, әлеуметтік дамуы туралы білім педагог тәрбиешіге көмек береді...
А) әлеуметтік даму диагностикасын жасауға;
В) баланың топтағы құрбыларымен қарым-қатынасын бағалауға;
С) ұжымдық жұмысқа сайма-сай ұйымдастыруға;
D) ата-аналарға арналған әлістемелік құрал жасауға;
Е) барлық жауап дұрыс.
14. Жеке тұлғаның бойындағы жиынтық қызметі өзін-өзі ұйымдастырудағы жоғары деңгей кәсіби қызметінде дегеніміз - бұл...
А) кәсіби шеберлік;
В) педагогикалық қабілет;
С) кәсіби өсуі;
D) кәсіби құзыреттілігі;
Е) шығармашылық қабілеті.
15. Мектепке дейінгі баланың әлеуметтік ортамен таныстырудағы ойынның ролі:
А) адам арасындағы қарым-қатынасты негізгі векторлық меңгеру;
В) балалардың ересек адамдар еңбегі туралы ойларын қалыптастыру;
С) коммуникативтік біліктілікті қалыптастыру;
D) құралдарды қолдану біліктерін қалыптастыру;
Е) қиялын дамыту.
16. Тіл дамыту әдісін оқыту құралы:
А) педагогикалық мақсатта бағытталған балалардың ана тілін меңгеру үрдісімен тілдік қарым-қатынасы;
В) ересектердің қатысуынсыз балалардың өзбетінше тілді меңгеру үрдісі;
С) шектелмеген іс-әрекеттер жағдайында қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру;
D) ойын іс-әрекетінде балалардың тілін дамыту;
Е) мектепке дейінгі жастағы балалардың танымдық іс-әрекетін қалыптастыру үрдісі.
17. Тәрбие үрдісінің негізгі әсерінің сындары:
А) білім, білік, дағды;
В) оқушының жеке ерекшеліктері;
С) үлгерімі;
D) жағдайға бейімделуі;
Е) баланың тәртібі.
18. Педагогикалық зерттеулерде квалиметриялық қолданудағы...
А) нәтижеге бағытталған бағаның сапасы;
В) орындалған жұмыстың сапалы бағалануы;
С) білім беру ұйымын басқарудағы баға сапасын басқару сапасының өлшемін анықтау;
D) білім сапасын басқару контексіндегі баға сапасы;
Е) білім берудегі қолданылатын жиынтық қасиеттер мен нәтиже мінездемесі.

10. Социальный образ себя у дошкольника предполагает...
А) приобретение способности к самооценке;
B) приобретение знаний о людях;
С) подражание взрослому;
D) сравнение себя с ровесниками;
E) представления об окружающем.
11. При диагностике готовности ребенка к общению в школе внимание обращается на...
А) развитие звуковой культуры речи ребенка;
B) этикет;
С) владение учебными навыками;
D) способность общаться в условиях школьных взаимоотношений;
E) наличие знаний о школе.
12. Какова роль сюжетно-ролевой игры в социально-психологическом развитии дошкольника?
А) игра формирует начальные формы самоконтроля, самооценки, организованности, межличностных отношений детей;
B) в игре ребенок овладевает произвольными движениями;
С) ребенок усваивает правила поведения взрослых;
D) игра учит действиям с предметами;
E) дети учатся разрешать конфликты.
13. Знания возрастных психологических особенностей социального развития детей помогают педагогу-воспитателю:
А) диагностировать уровень социального развития;
B) адекватно оценивать поведение детей в группе сверстников;
С) организовывать коллективную работу;
D) разрабатывать методические рекомендации для родителей;
E) все ответы верны.
14. Комплекс свойств личности, обеспечивающий высокий уровень самоорганизации профессиональной деятельности – это…
А) профессиональное мастерство;
B) педагогические способности;
С) профессиональное становление;
D) профессиональная компетентность;
E) творческие способности.
15. Роль игры в ознакомлении дошкольников с социальным миром заключается в...
А) усвоении основных векторов человеческих взаимоотношений;
B) формировании представлений детей о труде взрослых;
С) формировании коммуникативных умений;
D) формировании умений пользоваться материалом;
E) развитии воображения.
16. Что является предметом изучения методики развития речи?
A) процесс овладения детьми родной речью и навыками речевого общения в условиях целенаправленного педагогического воздействия;
B) процесс самостоятельного овладения детьми родной речью без вмешательства со стороны взрослых;
C) формирование навыков общения в условиях нерегламентированных видов деятельности;
D) развитие речи детей в игровой деятельности;
E) процесс формирования познавательной деятельности детей дошкольного возраста.
17. Какие средства общения являются ведущими у детей от 0 до 6 месяцев?
A) игровые;
B) экспрессивно-мимические (сосредоточение на лице взрослого, улыбка, жесты и др.);
C) выполнение инструкций взрослого;
D) речевые;
E) предметно-действенные.
18. К какому возрасту у ребенка появляются первые слова?
A) к 1,5 годам;
B) к 1 году;
C) к 9 месяцам;
D) к 6 месяцам;
E) к 2 годам.

19. Белсенді сөйлеу дамуы әдістемелік принцип негізінде практикада дәлелденеді....
А) туа біткен тілдік қабілет;
В) ойын үрдісінде;
С) бір-бірімен қарым-қатынас үрдісінде;
D) ойлау үрдісінде;
Е) пәндік іс-әрекет үрдісінде.
20. Мектепке дейінгі ересек топтағы балалардың құрбыларымен қарым-қатынасқа түсуінің бірден-бір себебі
А) пәндік әлемде жаңа білім алу;
В) ойыншықтарға қызығу;
С) өзін-өзі бағалау және түсіну қажеттілігі;
D) тәрбиенің ережесі туралы жаңа білім алу;
Е) әлеуметтік бар жағдайды дәлелдеу және бекітуді елестету.
21. Балалар неше жаста әдеби шығармалардағы батырлардың әрекеттерін қабылдап қана қоймай мазмұнын түсіне біледі?
А) 1 - 2,5 жас;
В) 2,5 - 3 жас;
С) 3 - 4,5 жаста;
D) 4,5 - 5,5 жаста;
Е) 5,5 - 7 жаста
22. Тіл дамыту жұмысы нені басшылыққа алады?
А) баланың даму диагностикасын жүргізуді;
В) баланың тіл дамыту мен жобалануы, педагогтың тіл дамытуға және оның нәтижесіне әсерету динамикасының көрсеткіші;
С) тіл дамыту ойындарын ойлап табуды;
D) әр баланың тілінің даму ерекшелігін есепке алуда;
Е) балалармен дидактикалық ойындар ұйымдастыруда;

19. В основе методического принципа обеспечения активной речевой практики лежит положение о том, что развитие речи происходит только...
A) на основе врожденных способностей к языку;
B) в процессе игры;
C) в процессе общения;
D) в процессе развития интеллекта;
E) в процессе предметной деятельности ребенка.
20. Какой мотив является ведущим для детей старшего дошкольного возраста при вступлении в общение со сверстниками?
A) получение новых знаний о предметном мире;
B) интерес к игрушкам;
C) самооценка и удовлетворение потребности в признании;
D) получение новых знаний о правилах и нормах поведения;
E) уточнение и закрепление представлений о социальной действительности.
21. В каком возрасте дети не только воспринимают поступки героев литературных произведений, но и понимают мотивы этих поступков?
A) 1 - 2,5 года;
B) 2,5 - 3 года;
C) 3 - 4,5 года;
D) 4,5 - 5,5 лет;
E) 5,5 - 7 лет.
22. В чем заключается суть планирования работы по развитию речи?
A) в проведении диагностики развития ребенка;
B) в проектировании становления и развития речи детей, прогнозировании динамики педагогического воздействия на речь и его результативности;
C) в придумывании речевых игр;
D) в учете особенностей становления речи каждого ребенка;
E) в организации дидактических игр с детьми.

23. Әртүрлі қозғаушы күш белсенділігін пайдаланудың оңтайлығы:
А) бала денесінің өсу дайындығының деңгейі;
В) қозғалу тәртібі;
С) дене өсуінің даму критерийлері;
D) қозғағыш дағды;
Е) жаттықтырушы нәтиже.
24. Тәрбиенің нәтижелі критерийлері болып саналады:
А) білік пен дағды тәрбиеленушінің жас ерекшелігіне сай бола тұрып қалыптасуы;
В) адамның өмір сүру ортасы мен оның қабілеттеріне қарама-қайшылығы;
С) эстетикалық талғамның қалыптасуы;
D) көркемдік талғамға тәрбиелеу, көңіл-күй сезімін жақсарту;
Е) кәсіби дайындығының деңгейі.

23. Использование разнообразных форм двигательной активности создает оптимальный...
А) уровень физической подготовленности;
B) двигательный режим;
С) критерий физического развития;
D) двигательный навык;
E) тренирующий эффект.
24. На физкультурном занятии осуществляется контроль за соблюдением следующих нагрузок:
А) эмоциональной, духовно-нравственной;
B) психологической, физической;
С) интеллектуальной, физической;
D) психологической, биологической;
E) электростатической, физической.

Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі осы бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша уайымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын сабақ (шағын шара) көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Ты ңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) "5-7 жастағы балалардың даму ерекшеліктері" ұғымының картасын құру;
2) "Болашақ бірінші сынып оқушысына мектепалды даярлық қажет пе?" эссе жазу;
3) көркем шығармалар құралы арқылы қарапайым математикалық ұғым қалыптастыру үлгілерін ұсыну;
4) ойын кешендерін әзірлеу (интерактивті оқыту тренажерлері);
5) мектепке дейінгі жастағы даму мүмкіндігі шектеулі балалардың әлеуметтік-эмоциялық дамыту бағдарламаларын әзірлеу;
6) мектепалды даярлық топ пен сыныптарындағы сабақтарға арналған жоба жұмыстарының тақырыптарын әзірлеу (таңдау бойынша);
7) "Мектепалды даярлық жастағы балаларға арналған білім беру қызметінің жаңа тәсілдері" хабарлама әзірлеу;
8) болашақ бірінші сынып оқушыларының ата-аналарымен жұмыс жоспарын әзірлеу;
9) ересек тәрбиеленушілерге арналған спорттық мерекелер әзірлеу;
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) мектепалды даярлық жағдайындағы тәрбие жұмысы бала тұлғасының өзіндік дамуы мен өзін-өзі таныту кеңістігі ретінде;
2) ересек тәрбиеленушіні оқытуда қиындықтарды жеңу үшін ойынның маңызы;
3) мектепалды даярлық аясында оқу мен оқудан тыс іс-әрекет арқылы ересек тәрбиеленушілердің интеллектуалдық дамуы;
4) ересек тәрбиеленушінің тілін дамытуда мнемотехника тәсілдерін қолдану;
5) мектепалды даярлық жағдайында ересек тәрбиеленушілердің зерттеу іс-әрекеттері.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "мимен шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу, т.б.
20. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру үдерісі бетпе-бет оқыту мен тыңдаушылардың өзіндік жұмысын кіріктіреді. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлануы іс-әрекеттік тұрғыдан келуді көздейді, оған заманауи білім беру технологиялары мен оқытудың интербелсенді формаларын: шағын топтағы жұмыс; үйрету ойындары; кері байланыс; күделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы, "дөңгелек стол", т.б. қолдану арқылы қол жеткізіледі.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критреийлері
22. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері жасалады.
23. Өзіндік жұмыстарды жүргізу үшін келесі критерийлер мен параметрлер қолданылады (іске асырылмады – 0 балл; жартылай іске асырылды – 1 балл; толық іске асырылды – 2 балл):

В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработка методических рекомендаций по организации предметно-развивающей среды в группе (классе) предшкольной подготовки;
2) подбор дидактических игр для формирования коммуникативных навыков у детей в процессе предшкольной подготовки;
3) разработка заданий для развития психических процессов детей в процессе предшкольной подготовки;
4) разработка спортивного праздника для старших дошкольников;
5) разработка мероприятия с целью развития социальных навыков детей 5-7 лет в процессе предшкольной подготовки;
6) подбор диагностических методик для исследования готовности детей к обучению в школе;
7) разработка критериев оценки достижений старших дошкольников по определенной образовательной области (на выбор);
8) разработка технологической карты занятия с использованием интерактивных технологий обучения;
9) подготовка сообщения для педагогического совета на тему "Организация и содержание предшкольной подготовки детей с ЗПР в условиях инклюзивной группы (класса)";
10) Разработка плана работы с родителями будущих первоклассников.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) интеллектуальное развитие старших дошкольников через учебную и внеучебную деятельность в рамках предшкольной подготовки;
2) использование приемов мнемотехники в развитии речи старших дошкольников;
3) исследовательская деятельность старших дошкольников в условиях предшкольной подготовки;
4) метод проектов в условиях предшкольной подготовки;
5) нетрадиционные технологии на уроках физической культуры в условиях предшкольной подготовки;
6) обеспечение психолого-педагогической поддержки и сохранения здоровья старших дошкольников в условиях предшкольного образования;
7) оздоровление старших дошкольников средствами физической культуры;
8) организация предметно-развивающей среды в группах (классах) предшкольной подготовки;
9) организация инклюзивного образования в классах предшкольной подготовки;
10) особенности использования информационно-коммуникационных технологий в предшкольном образовании;
11) развитие мелкой моторики руки старших дошкольников в условиях предшкольной подготовки;
12) развитие навыков сотрудничества в разных видах деятельности старших дошкольников;
13) развитие речи в старшем дошкольном возрасте;
14) развитие творческих способностей старших дошкольников в процессе изобразительной и конструктивно-художественной деятельности;
15) развитие у старших дошкольников творческих способностей в процессе экспериментирования с бумагой;
16) развитие эмоциональной сферы дошкольника как условие успешной подготовки к школе;
17) сенсорное развитие детей старшего дошкольного возраста;
18) технология работы с семьей по подготовке старших дошкольников к школе;
19) физическое развитие старших дошкольников через учебную и внеучебную деятельность в рамках предшкольной подготовки;
20) формирование волевой готовности старших дошкольников к обучению в школе;
21) формирование личностной готовности старших дошкольников к обучению в школе;
22) формирование положительного отношения к школе.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:

29. Тыңдаушылардың шағын сабақтың (шағын шараның) таныстырырылымы бойынша білімдері бес балдық жүйеге көшіру арқылы бағаланады:
1) "Үздік": 35-39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29-34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20-28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
2) Назарбаев Н. Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж.
3) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III "Білім туралы" Заңы (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулармен) // http://www.zakon.kz/141156-zakon-respubliki-kazakhstan-ot-27.html
4) Қазақстан Республикасы президенті Н.А.Назарбаевтың 2014 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан халқына жолдауы "Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ"// http://akorda.kz
5) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген// "Егемен Қазақстан" 2010 жылғы 14 желтоқсандағы № 529-532 (26375)
6) Қазақстан Республикасының Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген// http://adilet.zan.kz
7) Қазақстан Республикасының Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген) // http://adilet.zan.kz
8) Қазақстан Республикасының Заңы. Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы. № 398-V бұйрық, 2015 жыл 13 қараша. -// Егеменді Қазақстан газеті,-18 қараша 2015 жыл
9) Типовые правила деятельности дошкольных организаций (утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499)// http://adilet.zan.kz
31. Негізгі әдебиеттер:
10) Баденова А.Б. Мектеп жасына дейінгі балаларды ң ауызша сөйлеу тілін дамыту. Оқу-әдістемелік құрал. – Павлодар: ПМПИ баспасы, 2012. – 153 бет.

29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Закон Республики Казахстан "Об образовании" с изменениями и дополнениями по состоянию на 24 ноября 2015 г.;
2) Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан";
3) О Концепции по вхождению Казахстана в число 30 самых развитых государств мира. Указ Президента Республики Казахстан от 17 января 2014 года № 732;
4) "План нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015 г.;
5) Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее";
6) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева "Нұрлы Жол – путь в будущее";
7) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. – Астана, 2010. – 57 с.;
8) О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования" Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 327;
9) Государственный общеобязательный стандарт начального образования";
10) Об особенностях преподавания основ наук в общеобразовательных организациях Республики Казахстан в 2015-2016 учебном году. Инструктивно-методическое письмо. – Астана: Национальная академия образования им. И. Алтынсарина, 2015. – 234 с.;

26) Ананьева Т.В. Программа психологического сопровождения дошкольника при подготовке к школьному обучению. – СПб: Детство-Пресс, 2011. – 96 с.
27) Базарбаева К. Қ. Психологиялық тренинг: ұйымдастыру жолдары: оқу-әдістемелік құрал. – Астана, 2010. – 100 б.
28) Бастауыш сыныпта инклюзивтік білім беруді ұйымдастыру: әдістемелік ұсыныстар / Құраст.: Майбасова Ү.А., Қалмағанбетова Н.Т. – Қарағанды: ПҚ БАИ ҚБжБЖБ, 2014. – 32 б.
29) Егенисова А. Қ. Балаларды мектеп оқуына психологиялық дайындау: Оқу –әдістемелік құрал. Ақтау, 2011. – 79 бет
30) Инклюзивный детский сад: деятельность специалистов / Под науч.ред. М.м. Семаго. – М.: ТЦ Сфера, 2012. – 128 с.
31) Мектеп жасына дейінгі балаларды ң коммуникативтік-тілдік құзыреттілігін дамытуда мнемотехника әдістерін қолдану/ Р.Т. Жеткенбаева, Ү.А. Майбасова. – Қарағанды: "Өрлеу" БАҰО" АҚ филиалы Қарағанды облысы бойынша, 2015. – 39 б.
32) Мектепке дейінгі жаста ғы балалардың шығармашылықтарын интербелсенді әдістер арқылы дамыт: әдістемелік ұсыныстар/ Құраст.: Р.Жеткенбаева, Ж.Қантарбаева. – Қарағанды, 2013. – 53 б.
33) Никашин А. И., Страунинг А. М. Системный подход в ознакомлении с окружающим миром и развитием фантазии. Ростов-на-Дону-1993. – 32с.
34) Психологические тесты. В 2 ст / под ред. А.А.Карелина. П 86 – М.: Гуманитарн.изд.центр ВЛАДОС, 2005. – Т.2. – 247 с.
35) Психологическое и социальное сопровождение детей и детей-инвалидов: Уч.пособие/ Под ред. С.М.Безух, С.С.Лебедевой. – Спб.: Речь, 2006. – 112 бет.
36) Психология общения / Е.И.Рогов. – М.: Гуманитарн. Издательство ВЛАДОС, 2005. – 335 с.
37) Савенков А.И. Маленкий исследователь. Как научить младшего школьника приобретать знания – Ярославль: Академия развития. Академия Холдинг, 2002.
38) Танникова Е.Б. Монтессори-группы В ДОУ.– М.:ТЦ Сфера, 2007.–80 с.
39) Цукерман Г.А. Введение в школьную жизнь: программа адаптации детей к школьной жизни. – М.: ВИТА-ПРЕСС, 2012. – 128 с.
40) Шадрин Н. Психология личности. Учебное пособие. Астана: Фолиант, 2012 – 152 с.
41) Нұржанова С. Жалпы және балалар психологиясы: Оқу құралы. – Астана: Фолиант, 2010 – 144 б.
"Білім беру парадигмасының өзгеруі
жағдайында мектепке дейінгі және
бастауыш білім беру мазмұнының
сабақтастығын қамтамасыз ету"
тақырыбындағы біліктілікті арттыру
курстарының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Курстың оқу-тақырыптық жоспары 72сағат
Тақырыптар
дәріс
дәріс диалог
таңдау сабағы
пікірталас
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
КТС
конференция
Шеберлік сыныбы
Шағын шараның таныстырылымы
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол".
Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. "Мәңгілік Ел" Ұлттық білім беру жүйесін құру міндеттері
Қазақстан Республикасының Заңы. ҚР "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
2
2
Мектепке дейінгі тәрбие және білім беру саласындағы мемлекеттік білім беру саясатының басымдықтары
Қазақстан Республикасының білімді дамытудың 2011-2020жж. арналған мемлекеттік бағдарламасы
Қазақстанның әлемнің алдыңғы қатарлы дамыған 30 елінің қатарына кіру Тұжырымдамасы
"Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы", " Қазақстан Республикасының тiл туралы" Заңдары
2
2
Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі тәрбие және оқытудың мемлекеттік стандарттары мен Қазақстан Республикасының бастауыш білім берудің мемлекеттік стандарттарының негізгі ерекшеліктері: білім беру мазмұнының жаңаруы жағдайында сабақтастықты қамтамасыз ету механизмдері. Қазақстан Республикасының Заңы. Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы. № 398-V бұйрық, 2015 жыл 13 қараша.
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
4
10
Мектепке дейінгі білім беру үрдісінде баланы психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу.
Мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық және педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері.
2
2
Бала дамуының жеке білім беру траекториясын жобалау әдістемесі
2
2
Бала дамуының жеке траекториясын жобалау
2
2
Рухани-адамгершілік білім берудің психологиялық-педагогшикалық негіздері
2
2
Мектепке дейінгі білім беру мазмұнымен "Өзін-өзі тану" пәнін интеграциялау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
2
2
10
12
2
2
2
2
40
Мектепке дейінгі және бастауыш білім берудің жаңаруы жағдайындағы мектепалды даярлықтың ерекшеліктері
2
2
3
Білім берудің жаңа парадигмасында мектепке дейінгі және бастауыш білім берудің сабақтастығы: мазмұнды жоспарлау, нәтижелерге қойылатын талаптар
2
2
5-7 жастағы балалардың мектепалды даярлық топтарында (сыныптарында) педагогикалық үдерісті ұйымдастыру
2
2
Мектепалды даярлық аясында ересек тәрбиеленушінің түйінді құзыреттерін қалыптастыру
2
2
3
Ересек тәрбиеленушінің түйінді құзыреттіліктерін педагогикалық диагностикалау
2
2
3
Ересек тәрбиеленушілердің жетілу критерийлері мен көрсеткіштері, мектептегі оқуға дайындықты қалыптастыру
2
2
Мектепалды даярлық үдерісінде 5-7 жастағы балалардың интеллектуалды дамуы
2
2
3
Мектепалды даярлық үдерісінде 5-7 жастағы балалардың әлеуметтік дамуы
2
2
Мектепалды даярлық үдерісінде 5-7 жастағы балалардың тілдік дамуы
2
2
3
Даму мүмкіндігі шектеулі балалармен мектепалды даярлықтың мазмұны мен ұйымдастырудың ерекшеліктері
2
2
Даму мүмкіндігі шектеулі балалардың психологиялық-педагогикалық сипаттамасы
2
2
5-7 жастағы балалардың жобалау іс-әрекетін ұйымдастыру
2
2
Мектепалды даярлық жағдайында 5-7 жастағы балаларды жобалауға үйрету әдістемесі
2
2
Мектепалды даярлық пен бастауыш білім беруде оқытудың интербелсенді технологияларын енгізу мен қолдану
2
2
5-7 жастағы балалардың мектепалды даярлық топтарында (сыныптарында) оқытудың интербелсенді технологияларын қолдану ерекшеліктері
2
2
Мектепалды даярлық топтағы ересек тәрбиеленушілердің дамуын бағалау
2
2
Мектепке дейінгі ересек жастағы балалар дамуының мониторингін ұйымдастыру
2
2
Болашақ бірінші сынып оқушысының отбасын кешенді сүйемелдеу. Шағын оқыту.
2
2
Кірудегі және шығудағы тестілеу
2
2
Жобаларды қорғау
2
2
4
Технологиялық модуль
8
8
Мектепке дейінгі ұймдарда оқыту үдерісін ұйымдастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың мүмкіндіктері
2
Сандық білім беру қорлары. Мектепке дейінгі білім беру контентін жобалау технологиясы
2
2
Білім беру порталында, желілік педагогикалық қоғамдастықтағы өзара қарым-қатынас негіздері. Интернет желідегі мектепалды даярлық бойынша ашық білім беру қорлары
2
2
Оқу жобасы мұғалімнің кәсіби дамуының құралы ретінде
2
2
Курс бойынша жобаның құрылымдық компенентерді жобалау
2
2
5
Вариативті модуль
2
6
8
Таңдау дәрісі:
5-7 жастағы баланың мектепалды даярлығын жүзеге асырудың инновациялық моделдері
Мектепке дейінгі ересек жастағы балалардың тілін дамытуда мнемотехниканы қолдану
Мектепалды даярлдық үдерісінде 5-7 жастағы баланың дивергентті ойлауын дамыту
Мектепке дейінгі ұйым педагогтарының эмоционалдық қуаруы
2
6
Шеберлік сынып:
Мектепке дейінгі білім беруді денсаулық сақтау кеңістігінде АРТ-терапияны қолданудың ерекшеліктері
Мектепке дейінгі ересек жастағы балаларды мамандықтармен таныстыру бойынша іс-шараларды әзірлеу
Мектепалды даярлықтағы тиімді педагогикалық топтың кәсіби дамуында сыни ойлауды дамыту әдістерін қолдану
Педагогикалық шеберхана педагогикалық іс-әрекеттің сапасын арттыру формасы ретінде
6
Барлығы
14
2
2
2
14
24
6
2
2
2
2
72
"Білім беру парадигмасының өзгеруі
жағдайында мектепке дейінгі және
бастауыш білім беру мазмұнының
сабақтастығын қамтамасыз ету"
тақырыбындағы біліктілікті арттыру
курстарының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Тыңдаушыларға арналған тест тапсырмалары

26) Хуторской А.В. Методика личностно-ориентированного обучения. Как обучать всех по-разному? – Москва: ВЛАДОС-ПРЕСС, 2005.;
27) Шинтарь З.Л. Введение в школьную жизнь: Учеб.-метод. пособие. – Гродно: ГрГУ, 2002. – 119 с.;
28) Ананьева Т.В. Программа психологического сопровождения дошкольника при подготовке к школьному обучению. – СПб: Детство-Пресс, 2011. – 96 с.;
29) Белый Е.А., Белая К.Ю. Энциклопедия для родителей первоклассника. – М.: АСТ, 2000. – 156 с.;
30) Белинская Е.В. Сказочные тренинги для дошкольников и младших школьников. – СПб: Речь, 2008. – 125 с.;
31) Березина Т.А., Галкина Э.Е. и др. Программы педагогического образования родителей в системе взаимодействия дошкольного учреждения и семьи (методические рекомендации). – СПб., 1997.;
32) Богачкина Н.А. Энциклопедия подготовки в школе. – Ярославль: Академия развития, 2008. – 272 с.;
33) Вариативные формы организации предшкольного образования/ сост. О.В.Бережнова. – СПб: Детство-Пресс, 2011. – 208 с.;
34) Давыдова О.И., Майер А.А. Организационно-педагогические условия предшкольной подготовки детей: учебно-метод.пособие. – СПб: Детство-Пресс, 2012. – 160 с.;
35) Демешева Г.У. Педагогические условия формирования основ здоровьесберегающей компетентности у детей предшкольного возраста: автореферат дис. кан. пед. наук. – Атырау, 2010. – 29 с.;
36) Евдокимова Е.С. Педагогическая поддержка семьи в воспитании дошкольника. – М., 2005.;
37) Егорова Т.В. Социальная интеграция детей с ограниченными возможностями. – Балашов: Николаев, 2002. – 80 с.;
38) Инклюзивное образование. Настольная книга педагога, работающего с детьми с ОВЗ: метод.пособие. – М.: ВЛАДОС, 2012. – 167 с.;
39) Кларин М.В. Личностная ориентация в непрерывном образовании. – М.: Педагогика, 2006.;
40) Козырская И.Н. Развитие творческих способностей старших дошкольников в условиях предшкольной подготовки посредством детского экспериментирования: метод.материал. - Караганда: Санат, 2006. – 32 с.;
41) Комплексное сопровождение детей дошкольного возраста// Под ред. Щипицыной Л.М. – СПб, 2006.;
42) Майер А. Предшкольная подготовка ребенка в дополнительном образовании. – М.: Детство-ПРЕСС, 2009. –85 с.;
43) Машталь О.Ю. Лучшие методики развития способностей у детей 4-6 лет. 300 заданий и упражнений на CD. – СПб: Наука и Техника, 2012. – 320 с.
44) Поливанова К.Н. Шестилетки: диагностика готовности к школе. – М.: Эксмо, 2010. – 208 с.;
45) Предшкола нового поколения. Концептуальные основы и программы/ Сост. Р.Г.Чуракова. – М.: Академия, 2010. – 64 с.;
46) Современные тенденции обновления профессиональной подготовки педагогов дошкольного и начального образования/ Н.И. Виноградова, Т.А.Высоцкая, И.С. Гармаеваи др.– М.: "Академия Естествознания, 2013.;
47) Соколова Н.Д. Дети с ограниченными возможностями: проблемы и инновационные тенденции в обучении и воспитании. – М., 2005. – 180 с.;
48) Соколова Ю.А. Тесты на готовность к школе ребенка 6-7 лет. - М.: Изд-во Эксмо, 2003. – 64 с.;
49) Учитель, который работает не так (Опыт развития индивидуальности учеников и учителей в массовой школе)/ Под ред. А.Н.Тубельского. - М., 2009.
50) Федорова С.С. Психолого-педагогическое сопровождение детей с ограниченными возможностями: дис.... канд. пед. наук. – Ставрополь, 2006. – 222 с.;
51) Цукерман Г.А. Введение в школьную жизнь: программа адаптации детей к школьной жизни. – М.: ВИТА-ПРЕСС, 2012. – 128 с.;
52) ШороховаО.А. Играем в сказку: Сказкотерапия и занятия по развитию связной речи дошкольников. – М.: ТЦ Сфера, 2006. – 208 с.;
53) Физическое воспитание и развитие дошкольников: учеб.пособ. для студ. сред. пед. учеб. заведений/ под ред. С.О.Филипповой. – М., 2007.– 224 с.
54) Шашкова З.В. Занятия по предшкольной подготовке. Развитие творческого мышления. – М.: Глобус, 2007. – 180 с.;
55) Шебеко В.Н. Физическое воспитание дошкольников. – М.: Педагогика, 2000. – 176 с.;
56) Акименко В.М. Опыт работы по обучению грамоте и развитию речи детей в классах предшкольной подготовки// Логопед в детском саду. – 2013. – №4. – С. 14-22.;
57) Балашова Г.В. Авторские многофункциональные пособия и игры для коррекционной работы со старшими дошкольниками// Логопед. – 2013. –№ 2. – С. 49-57.;
58) Белолуцкая А.К. Организация детской проектной деятельности в ДОУ// Современное дошкольное образование. –№4. – 2009. – С. 15-18;
59) Березина Т.А., Воронина О.И. Комплексное сопровождение семьи будущего первоклассника//Детский сад от А до Я. – № 5. – 2007. – С. 35-39;
60) Гарифуллина Р.Х. Развитие креативного мышления дошкольников в организованной учебной деятельности по русскому языку// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2015. – № 3(10). – С. 110-116;
61) Денякина Л.М. Вариативность форм предшкольного образования// Современный детский сад. –№ 3. – 2007. – C. 31-38;
62) Денякина Л.М. Информационно-коммуникационные технологии и интерактивное оборудование в обучении дошкольников// Современное дошкольное образование. – № 6. – 2009. – С. 23-28;
63) Куликовская И.Э. Интерактивные игровые технологии в предшкольном образовании// Педагогика. – 2010. –№ 10. – С. 32-38;
64) Пугач В. О предшкольной подготовке гиперактивных детей с дефицитом внимания// Дошкольное воспитание. – 2012. – № 6. – С. 21-25;
65) Рабольт Е.М. Предшкольная подготовка детей в условиях логопункта общеобразовательной школы// Логопед. – 2013. – № 2. – С. 72-76;
66) Семенова Л. Психологическая готовность к школе в контексте гендерной социализации// Дошкольное воспитание. – 2013. –№ 1. – С. 45-48;
67) Фунтикова Т.И. Медведева О.В. Возможности создания оздоровительно-образовательной системы в дошкольной организации// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2015. – №1(8). – С. 94-100;
68) Шаехова Р.К. Предшкольное образование: актуальность, проблемы, стратегия развития// Начальная школа плюс до и после. – 2006. – № 7.–С.54-57.
Приложение 1
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации
для повышения квалификации
воспитателей, педагогов предшколы
"Обеспечение преемственности содержания
дошкольного воспитания и обучения
и начального образования в условиях
новой парадигмы образования"
Учебно-тематический план курса на 72 часа
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Занятия по выбору
Дискуссия
Практическая работа
Тренинг,
стратегии активного обучения
Семинар
ВПЗ
Конференция
Мастер-класс
Презентация мини-мероприятия
Тестирование
Всего
1.
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1.
Приоритетные направления Послания Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее". "План нации - 100 конкретных шагов"
2
2
1.2.
Приоритеты государственной образовательной политики в области дошкольного воспитания и обучения: Закон Республики Казахстан "Об образовании", Закон Республики Казахстан "О языках в РК", Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в РК", Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, Концепция по вхождению Казахстана в число 30 самых развитых государств мира, Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
2
2
1.3.
Обеспечение преемственности в условиях обновления содержания образования: Государственный общеобязательный стандарт дошкольного воспитания и обучения, Государственный общеобязательный стандарт начального образования
2
2
2.
Психолого-педагогический модуль
4
6
10
2.1.
Психолого-педагогическое сопровождение старшего дошкольника в образовательном процессе предшкольной подготовки
2
2
2.2.
Методика проектирования индивидуальной образовательной траектории воспитанника
2
2
2.3.
Проектирование индивидуальной образовательной траектории развития воспитанника в процессе предшкольной подготовки
2
2
2.4.
Особенности психолого-педагогического сопровождения детей с особыми образовательными потребностями
2
2
2.5.
Интеграция предмета "Самопознание" с содержанием предшкольной подготовки
2
2
3.
Содержательный модуль
6
4
10
12
2
2
2
2
40
3.1.
Преемственность дошкольного и начального образования в обновления содержания образования: проектирование содержания, требование к результатам. Образовательная программа предшкольной подготовки
2
2
3.2.
Организация педагогического процесса в группах (классах) предшкольной подготовки детей 5-7 лет в условиях обновления содержания образования
2
2
3.3.
Особенности предметно-развивающей среды при подготовке к школе
2
2
3.4.
Инновационные модели реализации предшкольной подготовки детей 5-7 лет
2
2
3.5.
Охрана и укрепление здоровья детей 5-7 лет в процессе предшкольной подготовки Организация работы по формированию коммуникативных навыков у детей 5-7 лет в процессе предшкольной подготовки
2
2
3.6.
Интеллектуальное развитие детей 5-7 лет в процессе предшкольной подготовки
2
2
3.7.
Методы и приемы развития продуктивной деятельности детей 5-7 лет в процессе предшкольной подготовки
2
2
4
3.8.
Развитие социальных навыков детей 5-7 лет в процессе предшкольной подготовки
2
2
3.9.
Формирование готовности к обучению в школе, критерии и показатели зрелости старших дошкольников
2
2
3.10.
Исследование готовности детей к обучению в школе
2
2
3.11
Критериальное оценивание знаний, умений и навыков старших дошкольников
2
2
3.12.
Организация совместной и самостоятельной деятельности старших дошкольников
2
2
3.13.
Внедрение и использование интерактивных технологий обучения в предшкольной подготовке и начальном образовании
2
2
3.14.
Презентация мини-занятий
2
2
3.15.
Психолого-педагогическая характеристика старших дошкольников с ограниченными возможностями в развитии
2
2
3.16.
Особенности организации и содержания предшкольной подготовки детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3.17
Комплексное сопровождение семьи будущего первоклассника
2
2
3.18
Входное и выходное тестирование
2
2
3.19
Защита проектов
2
2
4.
Технологический модуль
8
8
4.1.
Формирование ИКТ-компетентности педагогов в условиях обновления содержания образования.
Возможности информационных технологий в дошкольном и начальном образовании
2
4
4.2.
Освоение технологии проектирования образовательного контента для дошкольников средствами стандартного программного обеспечения. Цифровой контент (ЦОР) на примере одного занятия по предшкольной подготовке
2
2
4.3.
Основы работы с образовательными порталами и педагогическими сетевыми сообществами, размещение собственных образовательных ресурсов в сети Интернет
2
2
4.4.
Учебный проект как инструмент профессионального развития учителя
2
2
5.
Вариативная часть
2
6
8
5.1.
Курс по выбору:
Развитие старшего дошкольника как социально и функционально успешной личности
Создание единого образовательного пространства ДОО и начальной школы
Возможности сказкотерапии в подготовке детей 5-7 лет к школьному обучению
Применение ТРИЗ в процессе предшкольной подготовки детей 5-7 лет
2
2
5.2.
Мастер-класс:
Развитие дивергентного мышления детей 5-7 лет в процессе предшкольной подготовки
Использование технологии критического мышления в процессе предшкольной подготовки детей 5-7 лет
Игровые технологии подготовки детей 5-7 лет к школьному обучению
Применение здоровьесберегающих технологий в педагогическом процессе в группах (классах) предшкольной подготовки детей 5-7 лет
6
6
Итого
16
2
4
10
26
6
2
2
2
2
72
Приложение 2
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для повышения
квалификации воспитателей, педагогов
предшколы "Обеспечение преемственности
содержания дошкольного воспитания и
обучения и начального образования
в условиях новой парадигмы образования"
Тестовые задания для слушателей

1. Қазақстан Республикасы Президентінің 11.11.2014 ж. "Нұрлы жол Ғ–болашаққа бастар жол" атты жолдауында анықталды:
A) құрылымдық-инвестициялық саясат;
B) экономиканың құрылымдық реформасы;
C) баға жөніндегі саясат;
D) жаңа экономикалық саясат;
E) адами капиталды дамыту.
2. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламаларының мектепке дейінгі және бастауыш білім берудің сабақтастығы мен үздіксіздігін қамтамасыз ететін принципі:
A) дамудың ерекшеліктерін есепке ала отырып, тұлғалық тәсіл принципі;
B) балаларды тәрбиелеу, оқыту, дамыту және сауықтыру бірлігінің принципі;
C) сабақтастық пен үздіксіздік принципі;
D) бастауыш білім беруді игеру үшін тең жағдай құру принципі;
E) тәрбиенің кешенділік принципі.
3. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасындағы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың әдіскері мен тәрбиешісіне белгіленген басым бағыттар:
A) мектепке дейінгі ұйым санын арттыру;
B) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнының жаңаруы;
C) балаларға түзету-педагогикалық қолдау көрсету үшін түзету кабинеттері мен инклюзивті білім беруді құру;
D) оқу-әдістемелік кешендер әзірлеу;
E) балаларды мектепке дайындауға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламаларын сапалы жүзеге асыруды қамтамасыз ету.
4. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпыға міндетті стандартындағы 5-6 жастағы балаларға арналған көрсеткіштерінің бірі: "Топтағы балалармен бірге қимыл-қозғалыс ойын іс-әрекеттерін ұйымдастырады" қай құзыреттілікті сипаттайды:
A) денсаулық сақтау;
B) коммуникативтік-тілдік;
C) танымдық;
D) шығармашылық;
E) әлеуметтік.
5. Мектеп жасына дейінгі баланың жеке даму траекториясын жобалауға педагтердің даярлығын қалыптастыру мақсаты:
A) балаларды білім беру үдерісінде психологиялық – педагогикалық сүйемелдеуде педагогтердің кәсіби құзыреттілігін дамыту;
B) психологиялық – педагогикалық сүйемелдеу жөніндегі түсінікті жүйелеуде мәтіндер мен тірек сызбаларын талдау;
C) практикалық сабақ барысында білім алушының өздік жұмысын ұйымдастыру;
D) білім алушының (баланың) жеке даму траекториясын жобалауға даярлығын қалыптастыру;
E) адамның өзінің тұлғалық мүмкіндіктерін ашуға даярлау.
6. Мектепке дейінгі ұйымдағы психологиялық қызметтің негізгі бағыттарын атаңыз:
A) психологиялық ағарту, психологиялық диагностика, әлеуметтендіру
әлеуметтік психологиясы, психологиялық диагностика, психологиялық коррекция;
B) психодиагностикалық, консультациялық, ағартушылық-профилактикалық, түзету-дамытушылық және әлеуметтік-диспетчерлік бағыт;
C) психологиялық алдын-алу, психологиялық кеңес беру, психологиялық дамыту;
D) психологиялық диагностика, психологиялық коррекция, консультациялық, ағартушылық-профилактикалық;

1. В Послании Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 11.11.2014 г. "Нұрлы Жол – путь в будущее" была озвучена:
а) структурно-инвестиционная политика;
в) структурная реформа экономики;
с) ценовая политика;
д) новая экономическая политика
e) демократизация общества
2. С учетом какого принципа общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения обеспечивают преемственность и непрерывность дошкольного и начального образования:
a) принципа индивидуального подхода с учетом особенностей развития
b) принципа единства воспитания, обучения, развития и оздоровления детей
c) принципа преемственности и непрерывности
d) принципа равных условий для усвоения начального образования
e) принципа комплексности воспитания
3. Какое из направлений реализации Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы является приоритетным для методистов и воспитателей организаций дошкольного воспитания и обучения:
a) увеличение сети дошкольных организаций
b) обновление содержания дошкольного воспитания и обучения
c) создание кабинетов коррекции и инклюзивного образования для оказания коррекционно-педагогической поддержки детям.
d) разработка учебно-методических комплексов
e) обеспечение качества реализации программ дошкольного воспитания и обучения для подготовки детей к школе.
4. Один из показателей, какой компетентности в ГОСО дошкольного воспитания и обучения описан для детей 5-6 лет "Организует игровую подвижную деятельность с группой детей":
a) здоровьесберегающая
b) коммуникативно-языковая
c) познавательная
d) творческая
e) социальная
5. Тип отношений в гуманистической парадигме образования:
а) стимул-реакция
b) субъект-объект
c) субъект-субъект
d) педагог-ребенок
e) педагог-ребенок-родитель
6. Исключите лишний ответ. Какой из перечисленных ниже тезисов не соответствует гуманитарному подходу в педагогической деятельности:
a) образование-обретение человеком своего образа, неповторимой индивидуальности, творческого начала
b) ориентация на становление цельного процесса самообразования при достижении индивидуальных самообразовательных целей
c) образование – оснащение обучающихся передовыми знаниями, демонстрация способов действия, упражнение в применении
d) образовывать человека - значит помочь стать субъектом культуры, научить жизнетворчеству
e) образование есть неотъемлемый и изнутри мотивированный процесс становления и самостановления человека

7. Ғылыми және этикалық білім беру......... философияның идеясы:
A) көне;
B) шығыс;
C) ресейлік;
D) батыс еуропалық;
E) заманауи.
8. Рухани-адамгершілік тәрбие жүйесі:
A) адамгершілік сананы қалыптастыру үрдісі;
B) моральдық негіңздер бойынша білім беру үрдісі;
C) моральдық принциптер жүйесімен таныстыру;
D) моральдық сапаларды, мінездің адамгершілік сиаптын, тәртіп дағдыларын қалыптастыру үрдісі;
E) жалпыадамзаттық құндылықтарға қатыстыру.
9. Мектепалды даярлықтың негізгі мақсаты:
A) болашақ оқушылардың бастапқы мүмкіндіктерін теңестіру;
B) 5-6 (7) жастағы балаларды мектепалды даярлықпен толық қамтамасыз ету;
C) мектепке дейінгі білім берудің инновациялық технологиялары мен әдістерін еңгізу;
D) мектепалды даярлық бойынша жаңа әдістер мен технологияларды қолдануда тәжірибе тарату мен жалпылау;
E) мектепалды даярлық сұрақтары бойынша ата-аналарды ағартуды ұйымдастыру.
10. Мектепке дейінгі ұйымның негізгі типтері аналық мектеп болып саналатын мемлекет:
A) Дания;
B) АҚШ;
C) Франция;
D) Ресей;
E) Жапония.
11. Бала дамуының барлық негізгі бағыттарын қамтитын мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың бағдарламалары:
A) кешендік;
B) жалпы;
C) жеке;
D) парциалды;
E) арнайы.
12. Мектеп бағдарламасын денсаулыққа зиянсыз табысты игеруге бала дамуының қажетті физикалық, психикалық, әлеуметтік деңгейі:
A) құзырет;
B) құзыреттілік;
C) сауаттылық;
D) функционалдық сауаттылық;
E) оқуға дайындық.
13. "Қатынас" білім беру саласының білім үрдісіне қатысты талаптары:
A) Қимыл-қозғалыс белсенділігін дамытуға арналған режимдік үрдістің мүмкіндіктерін қолдануды қамтамасыз етеді;
B) сауат ашу негіздерін оқытуды қамтамсыз етеді;
C) баланың ақпараттық кеңістігін кеңейтуді қамтамсыз етеді;
D) музықалық іс-әрекетті ұйымдастыруды қарастырады;
E) қарапайым еңбек дағдыларын игеруге мүмкіндік береді.
14. Шектелген даму, ауытқушылық ретінде – бұл:
A) науқас немесе жарақат бұзылуы жағдайында баланың дұрыс дамуының ұзақ кезеңіндегі жағдай;
B) жоғарғы қыртыстық функциялардың жетіспеушілігі мен, мектептік дағдыларының бұзылыстарымен, инфантилизмнің әртүрлі нұсқаларымен ұсынылған полиформалық топ;
C) тірек-қимыл аппараты және көру, естудің терең бұзылыстары жағдайында психофизиологиялық дамудың нұсқалары;
D) тоқтатылған, зақымдалған дамудың, жетілмеудің үйлесуі;
E) тұлғалық қалыптасудағы бұзылыстар.
15. Зерттеудің жобалаудан негізгі айырмашылығы:
A) зерттеу гипотезаны ұсынуды талап етпейді;
B) зерттеу үрдісінде эксперимент ұйымдастыру талаптанбайды;
C) зертеу үрдісінде танымның арнайы әдістері қолданбайды;
D) зерттеу бағыттылығы – теориялық білімді тексеру;
E) зерттеу алдын ала белгілі бір жоспарланған объектіні, оның моделін немесе прототипін құруды болжамайды.

7. Идея синтеза научного и этического образования восходит к традициям … философии:
а) античной
d) восточной
c) российской
d) западной Европы
e) современной
8. Система нравственно-духовного воспитания предполагает:
процесс формирования нравственного сознания
a) процесс передачи знаний по основам морали
b) знакомство с системой моральных принципов
c) процесс формирования моральных качеств, нравственных черт характера, навыков и привычек поведения
d) приобщение к общечеловеческим ценностям
9. Главная цель предшкольной подготовки:
a) выравнивание стартовых возможностей будущих школьников
b) обеспечение полного охвата детей 5-6 (7) лет предшкольной подготовкой
c) внедрение инновационных технологий и методик дошкольного образования
d) обобщение и распространение опыта по использованию новых методик и технологий по предшкольной подготовке
e) организация просвещения родителей по вопросам предшкольной подготовки
10. Государство, в котором основными типами дошкольных заведений являются материнские школы:
a) Дания
b) США
c) Франция
d) Россия
e) Япония
11. Программы дошкольного воспитания и обучения, включающие все основные направления развития ребенка:
a) комплексные
b) общие
c) частные
d) парциальные
e) специальные
12. Уровень физического, психического и социального развития ребенка, который необходим для успешного усвоения школьной программы без ущерба для его здоровья:
a) компетенция
b) компетентность
c) грамотность
d) функциональная грамотность
e) готовность к обучению
13. Укажите требования к образовательному процессу в образовательной области "Коммуникация":
a) обеспечивает использование возможностей режимных процессов для развития двигательной активности
b) обеспечивает изучение основ грамоты
c) способствует расширению информационного пространства ребенка
d) предусматривает организацию музыкальной деятельности
e) способствует овладению элементарными трудовыми навыками
14. Задержанное развитие как отклонение в развитии - это:
a) случаи, при которых ребенок имел достаточно длительный период нормального развития, нарушенного заболеваниями или травмами
b) полиформная группа, представленная разнообразными вариантами инфантилизма, нарушений школьных навыков, недостаточностью высших корковых функций
c) варианты психофизического развития в условиях глубоких нарушений зрения, слуха и опорно-двигательного аппарата
d) сочетание недоразвития, задержанного и поврежденного развития
e) нарушения в формировании личности
15. Основное отличие исследования от проектирования:
a) исследование не требует выдвижения гипотезы
b) в процессе исследования не требуется организации эксперимента
c) в процессе исследования не используются специальные методы познания
d) направленность исследования – проверка теоретического знания
e) исследование не предполагает создания какого-либо заранее планируемого объекта, его модели или прототипа

16. Таңдау еркіндігі интерактивті технологиялардың белгісі ретінде келесісін бағамдайды:
A) әрқайссы өзін тең құқылы өзара субъект ретінде қабылдауы;
B) педагогтің қарқынды ойлау іс-әрекетін ұйымдастыруы;
C) кез келген қарастырылып жатқан мәселеге қатысты әрқайссының жеке пікірінің мүмкіндігі;
D) қатысушылардың өз іс-әрекетін өзіндік талдау, өзіндік бағалау;
E) өзінің мінез-құлығын саналы реттеу және жылдамдату;
17. Мақсаты – балалардың әлеуметтік-ойындық тәжірибесін байыту. Ойынның қай түрі:
A) сюжеттік-рөлдік;
B) дидактикалық;
C) қозғалмалы;
D) құрылыс;
E) эксперименттеу.
18. Мектепалды даярлықта тіл дамыту үшін қолданылатын жанрды анықтаңыз. "Қарға, қарға, қарғалар, қар үстінде жорғалар":
A) мақал-мәтел;
B) сөзжұмбақ;
C) жаңылтпаш;
D) саусақ ойыны;
E) ребус.
19. Тиісті сөзді қосыңыз: Ересек тәрбиеленушінің __________ зейіні жақсы дамыған:
A) ерікті;
B) еріксіз;
C) табиғи;
D) тікелей;
E) жанама.
20. 6 жасар бала қауіпсіздік ережелерін саналы орындайды, дене шынықтыру шараларының маңыздылығы мен қажеттілігін түсінеді. Бұл қай құзыреттіліктің қалыптасуын айғақтайды:
A) денсаулық сақтау құзыреттілігі;
B) коммуникативтік-тілдік құзыреттілік;
C) танымдық құзыреттілік;
D) шығармашылық құзыреттілік;
E) әлеуметтік құзыреттілік.
21. 6 жасар ер бала "оң" және солды жиі шатастырады, осыдан, дене шынықтыру жаттығуларында қиындықтар туындайды. Жағдайдың себебін анықтаңыздар:
A) кеңістік ойлауы нашар дамыған;
B) еріктік дағдылары нашар дамыған;
C) физиологиялық дайындықтың төмен деңгейі;
D) психикалық дамуы тежелген;
E) олқылық сезімі дамыған.
22. Қыз балада көп ойыншық бар. "Сен олармен қалай ойнайсың?" – деген сұрақа, қыз: "Мен оларға қараймын", – деп жауап берді. Ал сен олармен неге сөйлеспейсің дегенге "Олар тірі емес!" – деп түсіндірді. Баланың рөлдік ойындарға ойнай алмау себебін анықтаңыздар:
A) кеңістік ойлауы нашар дамыған;
B) еріктік дағдылары нашар дамыған;
C) физиологиялық дайындықтың төмен деңгейі;
D) психикалық дамуы тежелген;
E) олқылық сезімі дамыған.
23. Ер бала кішкене қиындықтарға да тап болса, абыржып, жылайды. Мысалы, егер асханада орындық жетпесе: "Маған отыратын орындық жок", – деп орындық әкелгенше тұрады. Бауын байлауда көмек қажетсінеді. Ол өте икемсіз, ештеңе істей алмайды. Баланың шарасыздық себебін анықтаңыздар:
A) кеңістік ойлауы нашар дамыған;
B) еріктік дағдылары нашар дамыған;
C) физиологиялық дайындықтың төмен деңгейі;
D) психикалық дамуы тежелген;
E) олқылық сезімі дамыған;

16. Свобода выбора как признак интерактивных технологий предполагает:
a) восприятие каждым себя как равноправных субъектов взаимодействия
b) организацию интенсивной мыслительной деятельности педагога
c) возможность каждого иметь свою индивидуальную точку зрения по любой рассматриваемой проблеме
d) самоанализ, самооценка участниками процесса своей деятельности
e) сознательное регулирование и активизацию своего поведения
17. Цель – обогащение социально-игрового опыта детей. Игра:
a) сюжетно-ролевая
b) дидактическая
c) подвижная
d) строительная
e) экспериментирование
18. Определите жанр фольклора, используемый в предшкольной подготовке для развития речи "У Сашки в кармашке шишки, сушки да шашки":
a) пословица
b) чистоговорка
c) скороговорка
d) пальчиковая игра
e) шарада
19. Добавьте пропущенное слово: У старшего дошкольника хорошо развито __________ внимание:
a) произвольное
b) непроизвольное
c) природное
d) непосредственное
e) опосредованное
20. Ребенок 6 лет выполняет осознанно правила безопасности, понимает важность и необходимость закаливающих процедур. Это свидетельствует о сформированности:
a) здоровьесберегающей компетентности
b) коммуникативно-языковой компетентности
c) познавательной компетентности
d) творческой компетентности
e) социальной компетентности
21. Мальчик 6 лет часто опаздывает, путает команды "вправо" и "влево", а отсюда – сложности с занятиями физическими упражнениями. Определите причину сложившейся ситуации:
a) слабо развито пространственное мышление
b) слабо развиты волевые навыки
c) низкий уровень физиологической готовности
d) задержка психического развития
e) развит комплекс неполноценности
22. У девочки много игрушек. На вопрос "Как ты в них играешь?", она ответила: "Я на них смотрю". А когда ее спросили, почему она не разговаривает с куклами, девочка объяснила: "Они не живые!" Определите причину неумения девочки играть в ролевые игры:
a) слабо развито пространственное мышление
b) слабо развиты волевые навыки
c) низкий уровень физиологической готовности
d) задержка психического развития
e) развит комплекс неполноценности
23. Мальчик, сталкиваясь даже с небольшими затруднениями, теряется и плачет. Если он не может найти себе стула в столовой, он говорит: "А мне негде сидеть" – и ждет, когда стул подадут. Если не может завязать шнурки, то просит помощи. Он неуклюж и ничего не умеет делать. Определите основную причину беспомощности мальчика:
a) слабо развито пространственное мышление
b) слабо развиты волевые навыки
c) низкий уровень физиологической готовности
d) задержка психического развития
e) развит комплекс неполноценности

24. Д.Дьюидің пікірінше, жоба жұмысында көтерілетін мәселе болуы керек:
A) мемлекет үшін өзекті және маңызды;
B) пән үшін өзекті және маңызды;
C) бала үшін маңызды және таныс;
D) тәрбиеші үшін өзекті және таныс;
E) балабақша әкімшілігі үшін маңызды.
25. Кешенділік сипаты бойынша жоба жұмыстарының түрлері:
A) моножоба, пәнаралық жоба;
B) моножоба, сыныптық жоба;
C) минижоба, қысқамерзімді жоба, апталық жоба, жылдық жоба;
D) сыныптық, мектепшілік, аймақтық, халықаралық жоба;
E) моножоба, сыныптық жоба, мектепшілік, аймақтық, халықаралық жоба
26. Тәрбиеші сараптама жұмыстарын ұйымдастырады, сарапшы ретінде тәрбиешілер мен ата-аналарды шақырады. Балалар өз жұмыстарының нәтижесін көрсетеді. Бұл жобаның қай кезеңі туралы:
A) тақырыпты анықтау;
B) жоспарлау;
C) нәтижесін ресімдеу;
D) жоба таныстырылымы.
27. зерттеу жұмыстарына қажетті ресурстарды іздестіру "5П" жобалау кезеңдерінің "дұрыс" формуласы:
A) мәселе, ізденіс, жоспарлау, өнім, таныстырылым;
B) мәселе, жоспарлау, ізденіс, өнім, таныстырылым;
C) мәселе, жоспарлау, ізденіс, таныстырылым, өнім;
D) жоспарлау, мәселе, ізденіс, өнім, таныстырылым;
E) ізденіс, мәселе, жоспарлау, өнім, таныстырылым.
28. МДҰ-да АКТ мүмкіндіктерін қолданудың негізгі мақсаты:
A) баланы компьютермен жұмыс істеуге үйрету;
B) баланың жан-жақты дамуы, "ақпараттық ақиқатта" өмір сүруге және әрекеттесуге дайындау;
C) Интернетте жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру;
D) баланың АКТ-құзырлылылығын қалыптастыру;
E) компьютерлік ойын бағдарламалармен жұмыс істеу дағдыларын дамыту.
29. Сандық білім беру ресурстарына не жатады:
A) көркем және оқу әдебиеттер;
B) электрондық оқулықтар, презентациялар, флипчарттар, мультимедиялық оқу құралдары;
C) графикалық файлдар;
D) интернет;
E) мультимедиа файлдар;
30. Презентацияға дыбысты жазу үшін қандай командасын орындау керек?
A) Правка – Вставить;
B) Вставка – Объект;
C) Вставка – Фильмы и звук – Записать звук;
D) Вставка – Фильмы и звук – Звук из файла;
E) Формат – Вставить звук;
Тест тапсырмаларының жауабы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
d
b
е
а
б
с
а
е
а
с
а
е
b
b
е
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
е
а
с
а
а
а
d
b
с
а
d
b
b
b
d
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 10-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың қазақ тілі педагогтеріне арналған
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке
дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілін
оқыту бойынша білім беру процесін жобалау" тақырыбындағы білім
беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілін оқыту бойынша білім беру процесін жобалау" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың қазақ тілі мұғалімдеріне арналған.
2. Елбасы Н.Ә.Назарбаев өзінің Қазақстан халқына Жолдауларында білім берудің стратегиялық басым бағыттарын айқындап берген болатын. Солардың қатарында мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік тілді үйрету мәселесіне айрықша басымдық беріледі. Мектепке дейінгі ұйымдарда балалардың әлеуметтік бейімделуінде білім беру салаларының маңызы айрықша. Осы бағытта "Тәй-тәй", "Алғашқы қадам", "Зерек бала", "Біз мектепке барамыз", "Балабақша-мектеп-колледж-жоғары оқу орындары" мемлекеттік тілді үздіксіз оқыту жүйесінің "Балабақшадағы қазақ тілі", "Мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік тілді үйрету", "Мектепке дейінгі ұйымдарда тілдердің үштұғырлығын дамыту" бағдарламасы, "Мектепке дейінгі ересек жастағы балаларға мемлекеттік тілді оқыту инновациялық әдістері" әдістемелік ұсынымы әзірленген.

24. Укажите принципы развития информационного общества, по мнению экспертов ЮНЕСКО:
а) "образование для всех", "обучение в течение всей жизни", "применение ИКТ"
b) "образование для всех", "образование через всю жизнь", ключевая роль электронного обучения (e-Learning)
с) "образование через всю жизнь", использование e-Learning, "дистанционные образовательные технологии"
d) "образование через всю жизнь", "дистанционные образовательные технологии", "применение ИКТ"
е) "образование через всю жизнь", ключевая роль электронного обучения (e-Learning), "применение ИКТ"
25. Укажите правильный алгоритм добавления аудиоклипа (звукового файла) на текущий слайд презентации:
а) возможностями программы презентаций этого сделать нельзя
b) 1. Щелкните слайд, к которому нужно добавить аудиоклип.
2. На вкладке Вставка выберите команду Объект.
3. В открывшемся окне выбрать необходимый тип объект и нажать Вставить
с) 1. Щелкните слайд, к которому нужно добавить аудиоклип.
2. На вкладке Вставка в группе Мультимедиа выберите команду Звук.
3. Выберите пункт Звук из файла, укажите папку, в которой находится файл, и дважды щелкните файл, который нужно добавить
d) 1. Щелкните слайд, к которому нужно добавить аудиоклип.
2. На вкладке Вставка в группе Мультимедиа выберите команду Видео.
3. Выберите пункт Видео из файла, укажите папку, в которой находится файл, и дважды щелкните файл, который нужно добавить
е) использовать для добавления аудиоклипа команду Настройка действий
26. Укажите, что относится к цифровым образовательным ресурсам:
а) художественная литература
b) электронные учебники, презентации, флипчарты, мультимедийные учебные средства
c) учебники и учебные пособия
d) интернет
e) планшеты, ноутбуки
27. В Законе Республики Казахстан "Об инновационной деятельности" понятие "инновация" определяется как:
а) результат инновационной деятельности
b) результат управленческой деятельности
с) вводимое новшество
d) улучшение образования с помощью нового оборудования
е) повышение качества знаний
28. Обучение, при котором воспитатель не сообщает знаний в готовом виде, а ставит перед детьми проблемные задачи, побуждая искать пути и средства их решения:
а) развивающее обучение
b) проблемное обучение
с) индивидуально-групповое обучение
d) традиционное обучение
е) работа в парах
29. Амонашвили Ш.А., Лысенкова С.Н., Волков И.П., Никитин Б.П. – представители:
а) педагогики сотрудничества
b) традиционной педагогики
с) технологии кредитного обучения
d) информационных технологий
е) технологии индивидуального обучения
30. Педагогическое сотрудничество предполагает:
а) взаимодействие воспитателя с конкретным ребенком
b) взаимодействие воспитателя с коллегами
с) взаимодействие воспитателя с методистом
d) взаимодействие воспитателя с группой детей
е) взаимодействие всех субъектов педагогического процесса дошкольных организаций образования
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
d
b
е
а
с
с
а
е
а
с
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
а
е
b
b
е
е
а
с
а
а
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
а
d
b
b
c
d
а
b
а
е
Приложение 10
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации по казахскому языку в условиях обновления содержания образования" для педагогов
казахского языка дошкольных организаций
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации по казахскому языку в условиях обновления содержания образования" предназначена для педагогов казахского языка дошкольных организаций.
2. Проектирование единого образовательного пространства языкового обучения в дошкольной организации направлено на реализацию цели воспитания и обучения детей дошкольного возраста - создание условий для раскрытия индивидуального возрастного потенциала ребенка и формирование системы знаний по казахскому языку. Особое место в этом контексте занимает вопрос постановки целей и определения задач обучения, совершенствования организации процесса обучения казахскому языку на начальном этапе и повышение эффективности каждого занятия как главного звена процесса обучения.

3. Білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тәрбие мен оқыту үдерісін жобалау мен жүзеге асыру бойынша қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің мәні мен маңызын, мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар зерделеу;
2) білім беру процесін модельдеу, ғылыми зерттеулер жүргізу бойынша функционалдық сауаттылықтарын және жаңа нормативтік құжаттарға сәйкес басқару дағдыларын қалыптастыру;
3) мектепке дейінгі ұйымдарда инновациялық білім беру технологияларды пайдалану біліктерін қалыптастыру;
4) тілдерді үйрету сабақтарын технологиялық тұрғыда ұйымдастыру әдіс-тәсілдері бойынша біліктерін қалыптастыру;
5) тілдік ортаны құрудың, коммуникативтік-тілдік қатынасты жобалаудың негізгі аспектілері бойынша қажеттіліктерін дамыту;
6) педагогтің өзіндік ізденіс-зерттеу әрекетін (жобасының) практикалық тұрғыда бағыттай алуын, ақпараттық-коммуникациялық технологияны (ары қарай-АКТ) тәжірибеде еркін қолдануын дамыту.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының білім беру бағытындағы стратегиялық басымдықтарды, мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық базаны, білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тілдік орта құрудың мәні мен маңызын біледі;
2) тілдерді үйретудің, балалардың коммуникативтік-тілдік құзыреттіліктерін дамытатын инновациялық технологияларды өз қызметінде қолданады;
3) білім беру жүйесіндегі инновациялық үдерістерді қолдау технологияларын, тілдің үштұғырлылығын қамтамасыз ететін технологияларды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде қарастырылады: ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы контекстінде білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары, Қазақстан Республикасының Президентінің жолдаулары "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары-100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет"; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы контексінде мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін тиімді ұйымдастырудың басым бағыттары; мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құжаттар - педагогикалық үдерісті ұйымдастырудың жүйесі.

3. Образовательная программа направлена на освоение учителями казахского языка методов проектирования процесса преподавания и обучения в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения, способов формирования коммуникативно-языковой среды, на овладение инновационными технологиями обучения.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности учителя казахского языка по проектированию и реализации процесса обучения и воспитания в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) систематизировать знания о механизмах реализации приоритетных направлений государственной политики в области образования, в том числе и дошкольного, о нормативно-правовом обеспечении деятельности учителя в дошкольной организации;
2) раскрыть сущность и значение психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса, механизмов его реализации. Определить основные подходы к выбору средств и методов обучения казахскому языку с учетом возрастных особенностей детей;
3) обобщить и углубить знания по вопросам преподавания казахского языка в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения;
4) сформировать навыки проектирования коммуникативно-языковой среды в условиях дошкольной организации;
5) развить способы использования современных образовательных технологий, в том числе информационно-коммуникационных, методов организации интерактивного взаимодействия.
3. Ожидаемый результат
6. По завершении курса слушатели:
1) знают:
о механизмах реализации приоритетных направлений государственной политики в области образования, в том числе и дошкольного;
о нормативно-правовом обеспечении деятельности учителя в дошкольной организации;
сущность и значение психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса, механизмов его реализации;
основные подходы к выбору средств и методов обучения казахскому языку с учетом возрастных особенностей детей;
умеют проектировать коммуникативно-языковую среду в условиях дошкольной организации;
владеют навыками использования современных образовательных технологий, в том числе информационно-коммуникационных( далее- ИКТ), методов организации интерактивного взаимодействия.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются стратегические направления развития образования в контексте Послания Президента Республики Казахстан Н. Назарбаев народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", "Плана Нации -100 конкретных шагов. Современное государство для всех"; основные направления эффективной организации деятельности дошкольных организаций в контексте Государственной программы развития образования на 2011-2020 годы; Закона Республики Казахстан № 319-III "Об образовании" от 27 июля 2007 года (по состоянию на 24.11.15 г.).

9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар қамтылады:
1) көшбасшылық қасиеттер мен корпоративтік рухты қалыптастыру тренингі;
2) жас ерекшелік кезеңдері бойынша балаларға тілді үйретудің бағдарламалық мазмұны;
3) балалардың жас ерекшелігіне қарай тілдік және танымдық қабілеттерін қалыптастыру;
4) мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық және педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері зерделенеді.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) мектеп жасына дейінгі ұйымдарда қазақ тілі пәнін оқытудың негіздері;
2) коммуникативтік-тілдік ортаны қалыптастырудың ұстанымдары; балалардың коммуникативтік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастырудың инновациялық бағдарлары;
3) қазақ тілі сабақтарында балалардың шығармашылық құзыреттіліктерін зерттеу жұмыстары арқылы дамытуды жобалау;
4) қазақ тілі сабақтары - қатынас мәдениетін қалыптастырудың негізі;
5) қазақ тілі сабақтарында балалардың танымдық қабілеттерін дамытудың педагогикалық амалдарын жобалау. Халық педагогикасы - балалардың отаншылдық рухын қалыптастырудың негізі ретінде;
6) қазақ тілі сабақтарында мектеп жасына дейінгі балаларды сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеудің әдістемелік аспектілері қарастырылады:
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) қазақ тілі сабағын технологиялық карта арқылы жоспарлау технологиясы;
2) мектеп жасына дейінгі балалардың сөздік қорын және байланыстырып сөйлеуін дамытатын педагогикалық технологиялар жүйесі (Модульдік технология, М.Монтессори жүйесі);
3) білім мазмұнын жаңарту жағдайында педагогтердің ақпараттық-коммуникациялық технология (ары қарай-АКТ) құзыреттілігін қалыптастыру. Мектепке дейінгі білім беруде ақпараттық технологиялардың мүмкіндіктері мен ролі. Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар);
4) стандартты емес сабақтарды ұйымдастыру арқылы шығармашылық тілдік қызметті дамыту.
12. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) балалардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту;
2) жобалық әрекет және оның оқыту үдерісіндегі рөлі;
3) қазақ тілі сабақтарында мектеп жасына дейінгі балалардың эстетикалық талғамын қалыптастыру;
4) мектеп жасына дейінгі балалардың шығармашылық ойлау мәдениетін дамыту;
5) дәстүрлі емес сабақтарды жүргізудің инновациялық тәсілдері;
6) қазақ тілі мұғалімінің кәсіби құзыретін жетілдірудің тиімді жолдары;
7) балалардың алғашқы сауаттылығын ашудың Шулешко әдісінің тиімділігі;
8) Н.Зайцев кубиктері арқылы балалардың сөйлем құрастыру дағдыларын дамыту;

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) формирование лидерских качеств и корпоративного духа;
2) содержание обучения казахскому языку с учетом возрастных особенностей детей;
3) возрастные особенности формирования познавательных и языковых способностей детей, психолого-педагогическая поддержка детей с особыми образовательными потребностями.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) основы обучения языку детей дошкольного возраста;
2) принципы формирования коммуникативно-языковой среды, инновационные направления формирования коммуникативно-языковых компетенций детей;
3) проектирование развития через исследование творческих компетенций детей на уроках казахского языка;
4) уроки казахского языка как основа формирования культуры взаимоотношений;
5) проектирование педагогических подходов по развитию познавательных способностей детей на уроках казахского языка, народная педагогика как основа формирования патриотического духа детей;
6) методические аспекты воспитания культуры речи детей дошкольного возраста на уроках казахского языка.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) технология планирования уроков казахского языка с помощью технологической карты;
2) система педагогических технологий развития связной речи и формирования словарного запаса детей дошкольного возраста (модульная технология, система М.Монтессори);
3) формирование ИКТ компетенций педагогов в условиях обновления содержания образования. Возможности и роль ИКТ в дошкольном образовании;
4) развитие творческой речевой деятельности посредством организации нестандартных уроков.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) развитие критического мышления детей;
2) проектная деятельность и ее роль в процессе обучения;
3) формирование эстетического вкуса детей дошкольного возраста на уроках казахского языка;
4) развитие культуры творческого мышления детей дошкольного возраста;
5) инновационные подходы по подготовке и проведению нетрадиционных уроков;
6) эффективные пути повышения профессиональной компетенции учителей казахского языка;
7) эффективность метода Шулешко по первоначальному обучению грамоте детей;
8) развитие навыков построения предложений с помощью кубиков Н.Зайцева;

9) қазақ тілі сабағында пәндік-дамытушы ортаны ұйымдастыру;
10) технологиялық карта – ұйымдастырылған оқу іс- әрекетін жоспарлаудың тиімді форматы;
11) баланың шығармашылық бастамаларына қолдау көрсетудің Я.Пропп карталарының тиімділігі;
12) М.Мурашковскаяның әдісі арқылы балалардың суретті әңгімелеу дағдыларын арттыру;
13) балалардың коммуникативтік құзыреттілігін дамытудағы педагогтің кәсіби шеберлігін арттыру жолдары;
14) халық педагогикасы негізінде балалардың пәндік-дамытушы ортасын құру;
15) орыс тілді балабақшаларда қазақ тілін үйретудің интерактивті амалдары;
16) портфолио – тәрбиеленуші-тәрбиеші қарым-қатынас стратегиясы;
17) балалардың фонематикалық икемділіктерін дамыту;
18) балабақшадағы баланың дарындылығын дамыту;
19) мектепалды даярлықта балалардың тілін дамытуда интербелсенді әдістерді қолданудың ерекшеліктері;
20) мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиедегі халық ауыз әдебиетінің маңыздылығы.
21) Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-8 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесін Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) қазақ тілі сабақтарында балалардың шығармашылығын дамытуға бағытталған тапсырмаларды әзірлеу;
2) инновациялық технологияларды пайдалана отырып, балалардың коммуникативтік-тілдік ортасын қалыптастыруға бағытталған сабақ жоспарын құрастыру;
3) қазақ тілі сабақтарында балалардың қатынас мәдениетін қалыптастырудың негізделген ұйымдастырушылық-ізденіс тапсырмаларын жобалау;
4) танымдық құзыреттілікті дамытуға бағытталған сабақтың технологиялық картасын құрастыру;
5) мектеп жасына дейінгі балалардың сөздік қорын және байланыстырып сөйлеуін дамытатын педагогикалық технологиялар жүйесін модельдеу.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) қазақ тілі сабақтарында балалар шығармашылығын дамыту.
2) мектепке дейінгі ұйымдарда балалардың тілдік дамыту ортасын құрудың негізін жобалау;
3) қазақ тілі сабағында инновациялық технологияларды қолдану арқылы шығармашылық құзыреттілікті қалыптастыру;
4) стандартты емес сабақтарды ұйымдастыру арқылы тәрбиеленушілердің танымдық қызығушылығын дамытуды жобалау;
5) балалардың байланыстырып сөйлеу дағдысын қалыптастырудың педагогикалық жүйесі;
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.

9) организация предметно-развивающей среды на уроках казахского языка;
10) технологическая карта – эффективный способ планирования организованной учебной деятельности;
11) эффективность карт Я.Проппа по поддержке выявления творческих начинаний детей;
12) развитие у детей навыков описания картины по методу М.Мурашковской;
13) пути повышения педагогического мастерства педагогов по развитию коммуникативных способностей детей;
14) создание предметно-развивающей образовательной среды для детей на основе народной педагогики;
15) интерактивные подходы к обучению казахскому языку в условиях дошкольной организации;
16) портфолио – стратегия выстраивания отношений "воспитуемый – воспитатель";
17) развитие фонематической приспособленности детей, развитие одаренности ребенка в детском саду;
18) особенности использования интерактивных методов для развития речи детей при предшкольной подготовке;
19) важность устного народного творчества в дошкольном обучении и воспитании.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2-8 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать задания, направленные на развитие творческих способностей детей на уроках казахского языка;
2) составить план учебного занятия, ориентированного на формирование коммуникативно-языковой среды на основе применения инновационных технологий обучения;
3) разработать задания, направленные на формирование у детей культуры общения;
4) составить план учебного занятия, ориентированного на развитие познавательной компетенции;
5) разработать задания, направленные развития навыков связной речи детей дошкольного возраста.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) развитие творчества детей на уроках казахского языка;
2) проектирование развивающей языковой среды в дошкольной организации;
3) инновационные технологии как средство формирования творческих компетенций детей на уроках казахского языка;
4) проектирование развития познавательного интереса воспитанников путем организации нетрадиционных уроков;
5) педагогическая система формирования у детей навыков связной речи.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания для слушателей согласно приложению 2 к Программе.

6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру үдерісі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс, мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас, шеберлік-сынып, "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) орындалған жұмыстың алынған міндетке сәйкестігі: тапсырмалар алынған міндетке сай емес; тапсырмалар алынған міндетке сай; тапсырмалар алынған міндетке толықтай сай;
2) сұрақтың анықтығы, толықтығы, дәйектігі; жеткіліксіз; негізінде жеткілікті; толық
3) тапсырмалар Мемлекттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (ары қарай-МББЖС) пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне ішінара сай; тапсырмалар МББЖС пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне ішінара сай; тапсырмалар МББЖС пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне толықтай сай;
4) нәтиже сапасы; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге сай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толыққандысай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толықтай сай;
5) материалдың тәжірибелік мәні; жұмыстың тәжірибелік мәні жоқ; жұмыс жартылай тәжірибелік мәнге ие; жұмыстың тәжірибелік мәні бар және пайдалануға ұсынылуы мүмкін;

6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол", конференция.
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для оценивания самостоятельной работы определены критерии – 0, 1, 2 балла и следующие параметры:
1) соответствие выполненной работы поставленной задаче (не соответствует задаче, поставленной в задании; в основном соответствует задаче, поставленной в задании; полностью соответствует задаче, поставленной в задании);
2) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса (предъявлено недостаточно; предъявлено в основном достаточно; предъявлено полно);
3) соответствие заданий действующему государственному общеобязательному стандарту образования Республики Казахстан ( далее-ГОСО РК), возрастным особенностям обучающихся (задания, представленные в работе, не соответствуют действующему ГОСО РК, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, частично соответствуют действующему ГОСО РК, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, полностью соответствуют действующему ГОСО РК, возрастным особенностям обучающихся);
4) качество результатов (разработанные задания не соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; разработанные задания не в полной мере соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; соответствие разработанных заданий заявленной цели и ожидаемым результатам);
5) практическая значимость излагаемого материала (работа не имеет практического значения; работа имеет лишь частичное практическое значение; работа имеет практическое значение и может быть рекомендована к использованию);

6) жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес. өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс ұсынылған барлық компонеттерге сай әзірленген; жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы":11-12 балл (85-100%);
2) "Жақсы":9-10 балл (75-84%).;
3) "Қанағаттанарлық" 6-8 балл (50 - 74%).
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер - 0, 1, 2, 3 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселе: жобаның өзекті мәселесі ашылмаған; жоба мәселесі жартылай ашылған; жобаны өзекті мәселесі ашылған, бірақ автор тақырып бойынша терең білім көрсете алмаған; жобаның өзекті мәселесі толық ашылған, автор тақырып бойынша терең білім көрсеткен.;
2) мақсатты жобалауы: мақсаты берілмеген; мақсаты қойылғанмен, бірақ оған жету жоспары жасалмаған; мақсаты қойылған, негізі жасалған, оған жетудің жоспары сызба түрінде бірелген; мақсаты айқын берілген, нақты себептері көрсетілген, мақсатқа жетудің жүйелі жоспары берілген.;
3) жоспарлау: жоспар әрекет мазмұнын көрсете алмайды; жоспар үстіртін жасалған; жоспарлау логикалық тұрғыда жеткілікті деңгейде емес; жоспарлау логикалық тұрғыда ретті және өзінің әрекетін толық көрсетеді.
4) нәтижені бағалау: жобалау нәтижесі жоқ; жоба нәтижесі сапа талаптарына сәйкес емес (берілген мақсатқа); жоба нәтижесі сапа талаптарына жартылай сәйкес келеді; нәтиже сапа талаптарына толықтай жауап береді (берілген мақсатқа сәйкес).
5) алынған нәтижелердің маңыздылығы: нәтиженің практикалық маңыздылығы жоқ; алынған нәтижелер тек теориялық тұрғыда маңызды; алынған нәтиже практикалық маңыздылығы жартылай ғана; алынған нәтижелердің практикалық маңыздылығы жоғары және ары қарай қолдануға ұсынуға болады.;
26. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы":13-15 балл (85-100%).
2) "Жақсы":10-12 балл (75-84%).
3) "Қанағаттанарлық" 7-9 балл (50 - 74%).
27. Тыңдаушылардың шағын-сабақ таныстырылымы кезінде тыңдаушылар сабақ жоспарын ұсынады:
1) тыңдалым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ;
2) оқылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ;
3) айтылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ;
4) жазылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ;

6) оформление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к работам такого вида (работа требует значительной доработки, поскольку выполнена без соблюдения соответствующих рекомендаций; работа оформлена с соблюдением существующих рекомендаций, однако отдельные компоненты требуют доработки; в работе на надлежащем уровне представлены все рекомендованные компоненты).
23. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 11-12 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 9-10 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 6-8 баллов, (50-74 %).
24. Для оценивания проектной работы определены критерии – 0, 1, 2, 3 балла и следующие параметры:
1) проблема проекта: не раскрыта; раскрыта фрагментарно; раскрыта, автор показал недостаточно глубокие знания темы; раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы;
2) целеполагание: цель не сформулирована; цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует; цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения; цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;
3) планирование: план не отражает содержание деятельности; план носит поверхностный характер; планирование недостаточно логично и последовательно; планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
4) оценка результата: проектный продукт отсутствует; проектный продукт не соответствует требованиям качества (т.е. заявленным целям); проектный продукт не полностью соответствует требованиям качества; продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
5) значение полученных результатов: результат не имеет практического значения; полученные результаты имеют только теоретическое значение; результат имеет лишь частичное практическое значение; полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
25. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 13-15 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 10-12 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 7-9 баллов, (50-74 %).
26. При презентации мини-урока слушатели курса предоставляют фрагмент урока:
1) ориентированного на развитие у учащихся навыков слушания;
2) ориентированного на развитие у учащихся навыков чтения;
3) ориентированного на развитие у учащихся навыков говорения;
4) ориентированного на развитие у учащихся навыков письма;

5) функционалдық сауаттылықты дамытуға бағытталған сабақ.
28. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған;
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -2 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 4 балл.
29. Шағын сабақты презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) жобалау сапасы (іс-шаралар, үдеріс): стратегияны нақты анықтау; мақсаттар мен міндеттерде басымдықтарды есепке алу; мақсатты тұжырымдауға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес мақсаттың нақты анықталуы: мақсатты тұжырымдау нақты сипатқа ие; мақсат қол жетерлік және өлшемді;мақсатқа жетуге көмектесетін міндеттер жазылған; мазмұны анықталған; қызметтің нәтижелері анықталған, нәтижелер қойылған мақсатпен сәйкестендірілген; жоспарлаудыңтұтастығы мен икемділігі қарастырылады; нысандар, әдістер мен тәсілдер белгіленген; педагогикалық және ақпараттық-коммуникативтік технологиялар белгіленген;
2) шарттар сапасы: Ресурстық қамтамасыз етудің кешенділігі және қажеттілік болған жағдайда ресурстарды өзара алмастыру мүмкіндігін болжау: кадрлық қамтамасыз ету; материалдық-техникалық, инфрақұрылым; оқу-әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз ету;
3) нәтижелер сапасы: жоспарланған нәтижелерге қол жеткізу дәрежесі: мақсат – міндеттер – күтілетін нәтиже; ұсынымдардың тиімділігі мен жүзеге асырылуы.
30. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) "Өте жақсы":11-12 балл (85-100%);
2) "Жақсы":9-10 балл (75-84%).;
3) "Қанағаттанарлық" 6-8 балл (50 - 74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар.
3) Назарбаев Н.Ә. "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам: баршаға арналған қазiргi заманғы мемлекет". Астана, 2015 ж.
4) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010
5) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III.
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты. Мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеу. ҚР МЖМББС (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген).
7) "Балабақша – мектеп - колледж - ЖОО" Мемлекеттік тілді үздіксіз оқыту жүйесінің "Балабақшадағы қазақ тілі" (А-0) бағдарламасы. – Астана, – 2014, – 5

5) ориентированного на развитие функциональной грамотности учащихся.
27. Для оценивания презентации мини-урока выделяются следующие критерии (уровни сформированности навыков):
1) 0 баллов - неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
28. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) качество проектирования образовательного процесса: четкое определение целевой установки в соответствии с современными требованиями к целеполаганию, цель достижима и измерима; определена целевая группа; прописаны задачи, способствующие достижению цели; определено содержание деятельности; определены результаты деятельности, результаты соотнесены с поставленными целями; определен временной промежуток для достижения целей; определен характер взаимодействия между участниками учебно-воспитательного процесса; определены педагогические и информационно-коммуникационные технологии;
2) качество условий: комплексность ресурсообеспечения и прогнозирование возможности взаимозаменяемости ресурсов в случае такой необходимости;
3) качество результатов: степень достижения запланированных результатов.
29. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 11-12 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 9-10 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 6-8 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
30. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 г.;
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 20015 г.;
3) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 г.;
4) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (по состоянию на 24.11.15 г);
5) Государственный общеобязательный стандарт образования Республики Казахстан. Дошкольное воспитание и обучение, ГОСО РК (2012 г.);
6) Закон Республики Казахстан "О языках" от 11 июля 1997 года № 151-I (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 г.);
7) Национальный план развития функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг. Астана. Постановление Правительства РК от 25 июня 2012 года № 832;

8) Мектепке дейінгі ересек жастағы балаларға мемлекеттік тілді оқытудың инновациялық әдістері әдістемелік ұсынымы. – Астана, 2014. – 28 бет.
9) Мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік тілді үйрету: бағдарлама. – Астана, 2015 жыл. – 32 б.
10) Мектепке дейінгіұйымдарда тілдердің үштұғырлығын дамыту: бағдарлама. –Астана, 2013. – 52 б.
11) Мектепке дейінгіұйымдар педагогтарына арналған үштұғырлы тілдер курсы: әдістемелік құрал – Астана, 2013. – 19 б.
12) Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының жұмыстарына заманауи білім беру бағдарламалары мен технологияларын енгізу:әдістемелік нұсқаулық. – Астана, 2013. – 32 б.
13) Абтикалыков Н.Б. Педагогикалық пәндерді оқытуда инновациялық технологияларды пайдалану., Қызылорда, 2012 жыл.
14) Бақраденова А.Б. Мектеп жасына дейінгі балалардың ауызша сөйлеу тілін дамыту. Оқу-әдістемелік құрал. – Павлодар: ПМПИ баспасы, 2012. - 153 б.
15) Мектепке дейінгі ересек жастағы (5 жастан бастап 6 жасқа дейінгі) балаларды тәрбиелеу мен оқытуға арналған "Біз мектепке барамыз" бағдарламаcы - Астана, 2010. - 89б.
16) Оразбаева Ф. Тілдік қатынас пен қатысым әдісінің ғылыми-теориялық негіздері. Пед.ғыл.докт.дис.-Алматы, 1996 – 345 б.
17) Пассов Е.И. Коммуникативный метод обучения иноязычному говорению. 2 изд. М. Просвещение, 1991. -312 с.
18) Сағындықов Е. "Қазақтың ұлттық ойындары", Алматы, "Рауан"-1991.
19) Самратова Б.К. Қазақ тілі мұғалімдеріне арналған әдістемелік құрал. Астана, 2011 - 46 бет.
20) Балаларды ерте жастан дамытуға арналған заттық-дамытушы ор
ұйымдастыру бойынша әдістемелік ұсынымдар. – Астана, 2015. – 15 бет.
21) Балаңыз мектепке дайын ба? Психологиялық тапсырмалар мен ойын, жаттығулар. Астана, 2003.
22) Ерте жастағы (1 жастан бастап 3 жасқа дейінгі) балаларды тәрбиелеу мен оқытуға арналған "Алғашқы қадам" бағдарламасы
23) Мектепке дейінгі ересек жастағы (5 жастан бастап 6 жасқа дейінгі) балаларды тәрбиелеу мен оқытуға арналған "Біз мектепке барамыз" бағдарламаcы
24) Мектепке дейінгі кіші жастағы (3 жастан бастап 5 жасқа дейінгі) балаларды тәрбиелеу мен оқытуға арналған "Зерек бала" бағдарламасы
"Мектепке дейінгі білім беру
мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ
тілін оқыту бойынша білім беру
процесін жобалау" тақырыбындағы
мектепке дейінгі ұйымдардың қазақ
тілі мұғалімдеріне арналған
біліктілікті арттыру курстарының
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Курстың оқу – тақырыптық жоспары 72 сағат
Сабақтардың тақырыптамасы
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік сағаты
КТС
Конференция
Дөңгелекүстел
Шағын-сабақты қорғау
Жоба қорғау
Тестілеу
БАРЛЫҒЫ
1.
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
8
1.1
ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы контекстінде білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары, "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары-100 нақты қадам: баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет".
2
2
1.2
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III.
Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы контексінде мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін тиімді ұйымдастырудың басым бағыттары.
2
1.3
Мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құжаттар - педагогикалық үдерісті ұйымдастырудың жүйесі.
2
2
4
2.
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
8
2.1
Көшбасшылық қасиеттер мен корпоративтік рухты қалыптастыру тренингі.
4
4
2.2
Жас ерекшелік кезеңдері бойынша балаларға тілді үйретудің бағдарламалық мазмұны
2
2
2.3
Балалардың жас ерекшелігіне қарай тілдік және танымдық қабілеттерін қалыптастыру.
Мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық және педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері.
2
2
3.
Мазмұндық модуль
4
18
4
8
2
36
3.1
Мектеп жасына дейінгі ұйымдарда қазақ тілі пәнін оқытудың негіздері
4
4
3.2
Коммуникативтік-тілдік ортаны қалыптастырудың ұстанымдары. Балалардың коммуникативтік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастырудың инновациялық бағдарлары.
2
4
6
3.3
Қазақ тілі сабақтарында балалардың шығармашылық құзыреттіліктерін зерттеу жұмыстары арқылы дамытуды жобалау
4
4
3.4
Қазақ тілі сабақтары - қатынас мәдениетін қалыптастырудың негізі.
2
4
6
3.5
Қазақ тілі сабақтарында балалардың танымдық қабілеттерін дамытудың педагогикалық амалдарын жобалау. Халық педагогикасы -балалардың отаншылдық рухын қалыптастырудың негізі ретінде
2
4
6
3.6
Қазақ тілі сабақтарында мектеп жасына дейінгі балаларды сөйлеу мәдениетіне тәрбиелеудің әдістемелік аспектілері.
4
4
8
Курс тыңдаушыларының қалыптасқан кәсіби құзыреттіліктерін анықтау (қорытынды тестілеу)
2
2
4.
Технологиялық модуль.
6
2
4
12
4.1
Қазақ тілі сабағын технологиялық карта арқылы жоспарлау технологиясы
2
2
4.2
Мектеп жасына дейінгі балалардың сөздік қорын және байланыстырып сөйлеуін дамытатын педагогикалық технологиялар жүйесі (Модульдік технология, М.Монтессори жүйесі)
2
2
4.3
Білім мазмұнын жаңарту жағдайында педагогтердің АКТ құзыреттілігін қалыптастыру.Мектепке дейінгі білім беруде ақпараттық технологиялардың мүмкіндіктері мен ролі
Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері. (скринкаст, подкаст, вебинар).
4
4
4.4
Стандартты емес сабақтарды ұйымдастыру арқылы шығармашылық тілдік қызметті дамыту.
4
4
5
Вариативтік модуль
8
8
5.1
Балалардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту.
Жобалық әрекет және оның оқыту үдерісіндегі рөлі.
Қазақ тілі сабақтарында мектеп жасына дейінгі балалардың эстетикалық талғамын қалыптастыру.
Мектеп жасына дейінгі балалардың шығармашылық ойлау мәдениетін дамыту.
Дәстүрлі емес сабақтарды жүргізудің инновациялық тәсілдері.
Қазақ тілі мұғалімінің кәсіби құзыретін жетілдірудің тиімді жолдары.
Балалардың алғашқы сауаттылығын ашудың Шулешко әдісінің тиімділігі.
Н.Зайцев кубиктері арқылы балалардың сөйлем құрастыру дағдыларын дамыту.
Қазақ тілі сабағында пәндік-дамытушы ортаны ұйымдастыру. Технологиялық карта – ұйымдастырылған оқу іс- әрекетін жоспарлаудың тиімді форматы.
Баланың шығармашылық бастамаларына қолдау көрсетудің Я.Пропп карталарының тиімділігі. М.Мурашковская әдісі арқылы балалардың суретті әңгімелеу дағдыларын арттыру.
Балалардың коммуникативтік құзыреттілігін дамытудағы педагогтің кәсіби шеберлігін арттыру жолдары.
Халық педагогикасы негізінде балалардың пәндік-дамытушы ортасын құру.
Орыс тілді балабақшаларда қазақ тілін үйретудің интерактивті амалдары. Портфолио – тәрбиеленуші-тәрбиеші қарым-қатынас стратегиясы.
Балалардың фонематикалық икемділіктерін дамыту.
Балабақшадағы баланың дарындылығын дамыту.
Мектепалды даярлықта балалардың тілін дамытуда интербелсенді әдістерді қолданудың ерекшеліктері.
Мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиедегі халық ауыз әдебиетінің маңыздылығы.
БАРЛЫҒЫ:
10
8
28
4
2
4
12
2
72
"Мектепке дейінгі білім беру
мазмұнын жаңарту жағдайында
қазақ тілін оқыту бойынша білім
беру процесін жобалау"
тақырыбындағы мектепке дейінгі
ұйымдардың қазақ тілі мұғалімдеріне
арналған біліктілікті арттыру
курстарының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Тыңдаушыларға арналған тест тапсырмалары

8) "Балабақша – мектеп - колледж - ЖОО" Мемлекеттік тілді үздіксіз оқыту жүйесінің "Балабақшадағы қазақ тілі" (А-0) бағдарламасы. – Астана, – 2014, – 5 б;
9) Мектепке дейінгі ересек жастағы балаларға мемлекеттік тілді оқытудыңинновациялық әдістері әдістемелік ұсынымы. – Астана, 2014. – 28 бет;
10) Мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік тілді үйрету: бағдарлама. – Астана, 2015 жыл. – 32 б;
11) Мектепке дейінгі ұйымдарда тілдердің үштұғырлығын дамыту: бағдарлама. – Астана, 2013. – 52 б;
12) Мектепке дейінгі ұйымдар педагогтарына арналған үштұғырлы тілдер курсы:әдістемелік құрал – Астана, 2013. – 19 б;
13) Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының жұмыстарына заманауи білім беру бағдарламалары мен технологияларын енгізу:әдістемелік нұсқаулық. – Астана, 2013. – 32 б;
14) Абтикалыков Н.Б. Педагогикалық пәндерді оқытуда инновациялық технологияларды пайдалану., Қызылорда, 2012 жыл;
15) Бақраденова А.Б. Мектеп жасына дейінгі балалардың ауызша сөйлеу тілін дамыту. Оқу-әдістемелік құрал. – Павлодар: ПМПИ баспасы, 2012. - 153 б;
16) Мектепке дейінгі ересек жастағы (5 жастан бастап 6 жасқа дейінгі) балаларды тәрбиелеу мен оқытуға арналған "Біз мектепке барамыз" бағдарламаcы – Астана, 2010. – 89б;
17) Самратова Б.К. Қазақ тілі мұғалімдеріне арналған әдістемелік құрал. Астана, 2011 - 46 бет. 9. Төлеубекова Р.К., Жұмабекова Ф.Н. Мектепке дейiнгi ұйымдарда тәрбиешілердің кәсіби құзіреттілігін жетілдірудің басым бағыттары;
Приложение 1
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для педагогов
казахского языка дошкольных организаций
"Проектирование образовательного процесса
в дошкольной организации по казахскому языку
в условиях обновления содержания образования"
Учебно-тематический план курса на 72 часа
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическое занятие
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-уроков
Защита проектов
Тестирование
Всего
1.
Нормативно-правовой модуль
4
2
2
8
1.1
Стратегические направления развития образования в контексте Послания Президента Республики Казахстан Н. Назарбаев народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", "Плана Нации - 100 конкретных шагов. Современное государство для всех"
2
2
1.2
Основные направления эффективной организации деятельности дошкольных организаций в контексте Государственной программы развития образования на 2011-2020 годы. Закон Республики Казахстан № 319-III "Об образовании" от 27 июля 2007 года
2
2
1.3
Нормативно-правовое обеспечение деятельности организаций дошкольного образования
2
2
4
2.
Психолого-педагогический модуль
2
2
4
8
2.1
Формирование лидерских качеств и корпоративного духа
4
4
2.2
Содержание обучения казахскому языку с учетом возрастных особенностей детей
2
2
2.3
Возрастные особенности формирования познавательных и языковых способностей детей. Психолого-педагогическая поддержка детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3.
Содержательный модуль
4
18
4
8
2
36
3.1
Основы обучения языку детей дошкольного возраста
4
4
3.2
Принципы формирования коммуникативно- языковой среды. Инновационные направления формирования коммуникативно-языковых компетенций детей
2
4
6
3.3
Проектирование развития через исследование творческих компетенций детей на уроках казахского языка
4
4
3.4
Уроки казахского языка как основа формирования культуры взаимоотношений
2
4
6
3.5
Проектирование педагогических подходов по развитию познавательной способности детей на уроках русского языка. Народная педагогика как основа формирования патриотического духа детей
2
4
6
3.6
Методические аспекты воспитания культуры речи детей дошкольного возраста на уроках казахского языка
4
4
8
Определение сформированных профессиональных компетенций слушателей курса (итоговое тестирование)
2
2
4.
Технологический модуль
6
2
4
12
4.1
Технология планирования уроков казахского языка с помощью технологической карты
2
2
4.2
Система педагогических технологий развития связной речи и формирования словарного запаса детей дошкольного возраста (Модульная технология, система М.Монтессори)
2
2
4.3
Формирование ИКТ компетенций педагогов в условиях обновления содержания образования. Возможности и роль ИКТ в дошкольном образовании
4
4
4.4
Развитие творческой речевой деятельности посредством организации нестандартных уроков
4
4
5
Вариативный модуль
8
8
5.1
Развитие критического мышления детей.
Проектная деятельность и ее роль в процессе обучения.
Формирование эстетического вкуса детей дошкольного возраста на уроках казахского языка.
Развитие культуры творческого мышления детей дошкольного возраста.
Инновационные подходы по подготовке и проведению нетрадиционных уроков.
Эффективные пути повышения профессиональной компетенции учителей казахского языка.
Эффективность метода Шулешко по первоначальному обучению грамоте детей.
Развитие навыков построения предложений с помощью кубиков Н. Зайцева.
Организация предметно-развивающей образовательной среды на уроках казахского языка.
Технологическая карта – эффективный способ планирования организованной учебной деятельности.
Эффективность карт Я. Проппа по поддержке выявления творческих начинаний детей.
Развитие у детей навыков описания картины по методу М.Мурашковской.
Пути повышения педагогического мастерства педагогов по развитию коммуникативных способностей детей.
Создание предметно-развивающей образовательной среды для детей на основе народной педагогики.
Интерактивные подходы к обучению казахскому языку в условиях дошкольной организации.
Портфолио – стратегия выстраивания отношений воспитуемый – воспитатель.
Развитие фонематической приспособленности детей.
Развитие одаренности ребенка в детском саду.
Особенности использования интерактивных методов для развития речи детей при предшкольной подготовке.
Важность устного народного творчества в дошкольном обучении и воспитании.
ИТОГО
10
8
28
4
2
4
12
2
2
72
Приложение 2
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для педагогов
казахского языка дошкольных организаций
"Проектирование образовательного процесса
в дошкольной организации по казахскому языку
в условиях обновления содержания образования"
Тестовые задания для слушателей

1. Елбасы Н.Назарбаевтың қай Жолдауында мектепке дейінгі ұйымдарда орындар тапшылығын қысқарту міндетін қойылған?
А) "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол";
В) "Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ";
С) "Қазақстан - 2050" стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты;
D) "Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту -Қазақстан дамуының басты бағыты"
2. Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында мектепке дейінгі ұйымдардың қызметіне байланысты қандай міндеттер көрсетілген?
А) 2015 жылға дейін 5-6 жастағы балаларды мектепалды даярлықпен толық қамтуды қамтамасыз ету;
В) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнын жаңарту;
С) мектептегі инклюзивті білім беру жүйесін жетілдіру;
D) мектепке дейінгі ұйымдардың барлық түрлері мен типтерінің желісін кеңейту.
3. Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған бағдарламасында мектепке дейінгі ұйымдардың күшті жақтары ретінде қандай көрсетікштер көрсетілген?
А) мемлекеттік бағдарламаны іске асыру 3-6 жастағы балаларды мектепке дейінгі білім берумен толық қамтуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
В) мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту мақсатында мектепке дейінгі білім берудің халықаралық және үздік отандық тәжірибесі бар;
С) консультативтік пункттер желісін кеңейту, ата-аналарға арналған телехабарлар тарату бағдарламаларын, оқыту сайттарын жасау, отбасылардың интернет-ресурстарға қолжетімділігін қамтамасыз ету арқылы ата-аналарды білім беру қызметтерімен қамтамасыз етеді;
D) балаларды ерте жастан дамыту бойынша іргелі және қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастырылған.
4. Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің үлгілік қағидаларында мектепке дейінгі ұйымдардың қандай түрлері көрсетілмеген?
А) бөбекжай;
В) балабақша;
С) отбасылық бөбекжай;
D) мектептегі шағын орталық.
5. Мектепке дейінгі ұйымдар және мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мектепалды топтары және білім беру ұйымдары мектепалды сыныптарының педагог қызметкерлеріне айлық еңбекақыны есептеу үшін аптасына нормативтік оқу жүктемесі қанша сағаттан артық емес болып белгіленеді?
А) 24;
В) 22;
С) 20;
D) 18.
6. Екі жастағы балалардың қарқынды даму бағыттарын айқындап көрсетіңіз:
А) ересек адамдардың тілін түсіну;
В) сөйлеу қабілетінің дамуы;
С) байланыстырып сөйлеп үйрену;
D) өз ойларын түсіндіріп айтып беру.
7. 4-6 жастағы балалардың белсенді сөздік қоры қанша болады?
А) 1000-2000;
В) 2000-3000;
С) 2000-4000;
D) 4000-6000.
8. Дыбыстардың бұрмалануы қай жастағы балаларда айқын көрінеді?
А) 1-2 жас;
В) 2-3 жас;
С) 4-5 жас;
D) 5-6 жас.
9. Балалардың фонематикалық қабылдауы қай жаста қалыптасады?
А) 2 жас;
В) 3 жас;
С) 4 жас;
D) 5 жас.

1. Задача сокращения дефицита мест в детских дошкольных организациях нашла отражение в Послании Президента РК Н. Назарбаева народу Казахстана:
А) "Нұрлы жол – путь в будущее";
В) "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее";
С) "Стратегия "Казахстан-2050": Новый политический курс состоявшегося государства";
D) "Построим будущее вместе!".
2. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы определены следующие задачи дошкольного образования:
А) к 2015 году обеспечить полное обеспечение дошкольной подготовки детей 5-6 летнего возраста;
В) обновление содержания образования и воспитания на дошкольном уровне;
С) совершенствование системы инклюзивного образования в школе;
D) расширение всех видов и типов учреждений дошкольного образования.
3. Какие показатели отмечены как сильные стороны организаций дошкольного образования в Государственной программе развития образования на 2011-2020 годы:
А) предоставлена возможность для полного обеспечения дошкольным образованием детей 3-6 лет;
В) с целью обновления содержания образования дошкольных организаций образования представлен анализ международного и лучшего отечественного опыта;
С) для информационного обеспечения родителей расширена сеть консультационных пунктов, телепередач, за счет обеспечения доступности для семей интернет ресурсов созданы обучающие сайты;
D) организована работа по ведению фундаментальных и прикладных исследований по раннему развитию детей.
4. В типовых правилах деятельности дошкольных организаций не представлены следующие организаций дошкольного образования и воспитания:
А) ясли-сад;
В) детский сад;
С) семейный ясли-сад;
D) дошкольный мини-центр.
5. Нормативная недельная учебная нагрузка для исчисления месячной заработной платы педагогических работников дошкольных организаций и предшкольных групп дошкольного воспитания и обучения, предшкольных классов организаций образования составляет:
А) 24 часа;
В) 22 часа;
С) 20 часов;
D) 18 часов.
6. Определите направления активного динамического развития ребенка двух лет:
А) понимание речи взрослого человека;
В) развитие способности говорить;
С) развитие связной речи;
D) умение доносить свои мысли.
7. Количество слов в активном словарном запасе 4-6 летнего составляет:
А) 1000-2000 слов;
В) 2000-3000 слов;
С) 2000-4000 слов;
D) 4000-6000 слов.
8. Перестановка звуков при говорении наблюдается в:
А) 1-2 года;
В) 2-3 года;
С) 4-5 лет;
D) 5-6 лет.
9. Фонематическое восприятие ребенка формируется в:
А) 2 года;
В) 3 года;
С) 4 года;
D) 5 лет.

10. 1-ден 2-жасқа дейінгі балаларда алғашқы қандай дыбыстар пайда болады?
А) п, б, т, д;
В) м, н, ң;
С) л, х;
D) к, г, қ, ғ.
11. Қатысым әдісінің басты артықшылықтары неде?
А) балалар бір-біріне өз ойарын еркін айтуға, қысылмай жеткізуге төселеді;
В) сөздік қоры молаяды, тілі дамиды;
С) тілді зерттеуге мүмкіндік береді;
D) дұрыс сөйлеуге үйретеді.
12. Тілді үйрену барысында қолданылатын ойындарды неше топқа бөліп қарастырамыз?
А) 2;
В) 3;
С) 4;
D) 5.
13. Тілді үйретудегі топтық ойындар не үшін қолданылады?
А) фонетикалық және лексика-грамматикалық дағыдларды қалыптастыру үшін қолданылады;
В) қарым-қатынасқа түсудің шынайы жолын тудырып, сол арқылы тіл үйренушінің сөйлеуге деген қызығушылығын арттырады;
С) орындаушылық қабілетке жетелейді;
D) тілдік қатынас жасауға деген тіл үйренушінің талабын ашады.
14. Балалардың өзін-өзі жетілдіретін, көрсететін әдіс қандай?
А) құрастыру әдісі;
В) сөздік әдісі;
С) ойын әдісі;
D) әңгімелеу әдісі.
15. Балалардың сөздік қорын дамытуға бағытталған әдісті көрсетіңіз:
А) көрнекілік әдіс;
В) тірек сызбалары;
С) диалогтік әдіс;
D) мазмұнды-бейнелі ойындар.
16. Балаларға сөздерді есте сақтауына ықпал ететін тәсілдерін ретімен қойып орналастыр.
А) сөздерді тақырып жағынан дұрыс ұйымдастырып беру;
В) сөздерді грамматикалық белгілеріне қарай топтау;
С) сөздерді туыстық қатысына қарай топтау;
D) сөздерді шығу тегіне қарай топтау.
А) АВСD;
В) ВСDА;
С) СDАВ;
D) DАВС
17. Сөзді айта білу және сөзді тыңдай білу мәдениетін қалыптастыратын жұмыстың бағыттарын көрсетіңіз:
А) тізбекті сөйлем құрастыруға үйрету.
В) сөзді қабылдауын дамыту;
С) сөйлеу аппаратын дамыту;
D) сөйлем құрастыруға үйрету.
18. Артикуляциялық аппаратын дайындау мақсатында жаттығулар тіл дыбыстарын меңгертудің қай кезеңінде жүргізіледі?
А) дайындық кезеңінде;
В) тіл дыбыстарының қалыптасуы немесе дыбысты қою кезеңінде;
С) дыбыстарды бекіту мен автоматтандыру кезеңінде;
D) дыбысталуы бір-біріне жақын, шатастыратын дыбыстарды ажырату кезінде.
19. Мектеп жасына дейінгі балалардың сөйлеуін, тапқырлығын, шығармашылық елестетуін, диалектикалық ойлауын дамытатын технологияны көрсетіңіз.
А) АКТ;
В) Модульдік технология;
С) ТРИЗ;
D) Денсаулық сақтау технологиялары.
20. Балаларды шығармашылыққа бейімдеуде ТРИЗ технологиясының ұстанымдарына жатпайды?
А) ашықтық қағидаты;
В) іс-әрекет қағидаты;
С) кері байланыс қағидаты;
D) рефлексия қағидаты.
21. Танымдық-жобалық іс-әрекет технологиясының 2-қадамын көрсетіңіз
А) балалардың қажеттіліктеріне жауап беретін проблемаларды анықтау;
В) жоба мақсаттарын, оның мотивациясын қою;
С) балаларды іс-әрекетті жоспарлауға және белгіленген жоспарды іске асыруға қатысуға тарту;
D) нәтижеге қол жеткізу бойынша ересектер мен балалардың бірлескен іс-әрекеті.

10. Какие первые звуки произносит 1-2 летний ребенок:
А) п, б, т, д;
В) м, н, ң;
С) л, х;
D) к, г, қ, ғ.
11. Отечественными исследователями казахского языка в качестве эффективного признан метод:
А) коммуникативный;
В) метод диалога;
С) репродуктивный;
D) метод творчества.
12. Игры, используемые при обучению языку подразделяются на группы:
А) 2 группы;
В) 3 группы;
С) 4 группы;
D) 5 группы.
13. Групповые игры на уроках обучения языку используются для:
А) формирования фонетических и лексико-грамматических навыков;
В) поддержания речевой активности детей, их интереса;
С) развития исполнительности;
D) развития потребности детей в языковой коммуникации.
14. Самосовершенствованию ребенка способствует:
А) метод сопоставления;
В) словесный метод;
С) игровой метод;
D) метод беседы.
15. На развитие словарного запаса ребенка направлены:
А) иллюстративный метод;
В) опорные схемы;
С) метод диалога;
D) содержательно-образные игры.
16. Расположите по порядку методы, способствующие запоминанию информации ребенком.
А) правильная организация слов по тематическим признакам;
В) группировка слов по грамматическим признакам;
С) группировка слов по родственным взаимоотношениям;
D) группировка слов по происхождению.
А) АВСD;
В) ВСDА;
С) СDАВ;
D) DАВС.
17. Укажите направления работы, формирующие культуру понимания слова и культуру говорения, донесения слова:
А) обучение построению цепочки предложений;
В) развитие восприятия слова;
С) развитие речевого аппарата;
D) обучение построению предложения.
18. Упражнения с целью подготовки артикуляционного аппарата проводятся на следующем этапе освоения произношения звуков:
А) этап подготовки;
В) создание звуков речи или постановка звука;
С) закрепление произношения звука, доведение до автоматизма;
D) различение близких (созвучных) звуков.
19. Технологией, развивающей диалектическое мышление, говорение, находчивость, художественное представление ребенка дошкольного возраста, является:
А) информационно-коммуникационная;
В) модульная;
С) ТРИЗ;
D) здоровьесберегающая.
20. Принципы технологии ТРИЗ, не относящиеся к развитию творческой активности ребенка:
А) принцип открытости;
В) принцип действия;
С) принцип обратной связи;
D) принцип рефлексии;
21. К действиям, формирующим творчество, относят:
А) сбор информации о медовых пчелах;
В) подражание звуку жужжания медовой пчелы;
С) рисование картинки, изображающей медовую пчелу;
D) изучение способа сбора медовыми пчелами меда.

22. Баланың ұжымда жұмыс істеу қабілеті, өзінің темпераментін, мінез-құлқын ортақ істің мүдделеріне бағындыру, шығармашылық жанжалдарды шешу қабілеті, келісімділікке қол жеткізу, іс-әрекет қатысушыларына көмек көрсету, әрқайсысының іс-әрекетін бағалау қабілетін қалыптастыратын технология түрін көрсетіңіз:
А) ТРИЗ
В) танымдық-жобалық іс әрекет технологиясы;
С) жобалар технологиясы;
D) дамыта оқыту технологиясы.
23. "Интерактивті педагогикалық өзара әрекет ету оған қатысушылардың қарым-қатынастарының қарқындылығы мен олардың коммуникациясы, іс-әрекеттерінің алмасуы мен олардың әртүрлілігі, нысандары мен тәсілдерінің жоғары деңгейлігімен сипатталады". Бұл оқытудың қандай сипаты?
А) сын тұрғысынан ойлау;
В) дамыта оқыту;
С) интерактивті;
D) Пропп карталары.
24. Балаларға патриоттық тәрбие беру мәселесін зерттеуге қажетті әдіснамалық тұғырлардың қайсысы халықтық педагогикаға негізделген?
А) іс-әрекеттілік тұғырлар;
В) өркениттік тұғырлар;
С) әлеуметтік тұғырлар;
D) тұлғалық тұғырлар.
25. Жалпы ойыннан педагогикалық ойынның басты ерекшелігі неде?
А) балаларды оқу іс-әрекетіне құлшындыру, ынталандыру құралы ретінде ойын мотивациясымен құрылады;
В) оқытудың нақты мақсаты және оған сәйкес педагогикалық нәтижелері айқын түрде көрінеді, негізделеді және оқу-танымдық бағытта сипатталады;
С) оқу іс-әрекеті ойын ережелеріне бағынады;
D) дидактикалық тапсырманы табысты орындау ойын нәтижесімен байланыстырылады.
26. ТРИЗ технологиясы мектеп жасына дейінгі ұйымдарда қандай мақсатпен қолданылады?
А) қоғам нормалары мен құндылықтарына үйрету; ортаның жағдайларына бейімдеу;
В) сөйлеуін, тапқырлығын, шығармашылық елестетуін, диалектикалық ойлауын дамыту үшін;
С) балалардың зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру үшін;
D) балалардың байланыстырып сөйлеуін қалыптастыру үшін.
27. Танымдық-жобалық іс-әрекеттің бірінші кезеңі неше жастағы балаларға арналған?
А) 3-5;
В) 4-6;
С) 5-6;
D) 6-7.
28. Танымдық-жобалық іс-әрекеттің нәтижесін қалай ресімдеуге болады?
А) макет;
В) үлгі;
С) қолданбалы өнер;
D) өнер туындысы.
29. Байланыстырып сөйлеуді дамытуға қайсы әрекет жатады?
А) қатынаста сұрақтар қояды, сұрақтарға жауап береді, жолдастарының жауабын тыңдайды, ұжымдық тілдесуге қатысады, жалпы кеңесуді қолдайды, кезекпен айтады, ауызекі қатынаста әңгімелесушіні бөлмей қойылған сұрақтың сипатына байланысты сөйлемнің әртүрлі түрлерін қолданады;
В) балалар таныс заттардың қасиеттері мен сапасын анықтау үшін өз еріктерімен тексеріп, қажетінше іс-әрекетте қолданады және оларды атайды (сипайды, үрлейді, иіскейді, қолдарына өлшейді және т.б.);
С) балалар алдын-ала дайындықсыз коммуникативтік жағдаяттармен ұсынылатын тілдің материалдық бағдарламасы, білім беру және тұрмыстық қызмет аясы бойынша сөйлей алады;
D) өлең оқығанда, әдеби әңгімелерді айтқанда балалар ырғақтың мәнерлілігін түрлі құралдар арқылы қолдану керек: екпінмен, сөздің ырғағымен, логикалық екпінмен.

22. Укажите шаги технологии познавательно-проектной деятельности:
А) определение проблем, отвечающих потребностям ребенка;
В) указание цели и установка мотивации на проект;
С) приобщение детей к планированию деятельности и претворению намеченного плана в жизнь;
D) совместные действия взрослых и детей для достижения результатов.
23. Вид технологии, обучающей работе в коллективе, подчинению своего темперамента, манеры поведения интересам совместной деятельности, решению творческих задач, достижению договоренности, оказанию помощи участникам коммуникации, формированию умения оценивать действий каждого:
А) ТРИЗ;
В) познавательно-проектная;
С) проектная;
D) развивающего обучения.
24. Высокой степенью активности интерактивной педагогической деятельности, активностью участников педагогического процесса, проявляющейся в обмене информацией и решении общих задач деятельности, различными формами и методами ведения работы на занятиях характеризуется:
А) технология развития критического мышления;
В) развивающее обучение;
С) интерактивный метод;
D) информационно-коммуникационная технология.
25. Методологическое обоснование применения принципов народной педагогики необходимо при изучении задачи патриотического воспитания детей:
А) основы деятельности;
В) основы цивилизации;
С) социальные основы;
D) основы личности.
26. Основное отличие игр "вообще" от педагогических игр:
А) состоит в мотивации игр, приобщении посредством игр к учебной деятельности;
В) в определении их как средства повышения познавательной активности и интереса к обучению;
С) учебная деятельность подчиняется условиям игры;
D) решение дидактических задач соотносится с успешностью решения задач игры и результатами игры.
27. Технология ТРИЗ в организациях дошкольного образования используется с целью:
А) приобщения к нормам и ценностям общества, адаптации к условиям среды;
В) для развития речи, находчивости, творчества, образного мышления, диалектического мышления;
С) для организации исследовательской деятельности детей;
D) для развития связной речи ребенка.
28. Первый этап познавательно-проектной деятельности определен для детей:
А) от 3 до 5 лет;
В) от 4 до 6 лет;
С) от 5 до 6 лет;
D) от 6 да 7 лет.
29. Результаты познавательно-проектной деятельности можно оформить в виде:
А) макета;
В) примера;
С) рукоделия;
D) произведения искусства.

30. Педагог ғалым Ф.Н.Жұмабекова білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тәрбиеші педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін неше топқа бөліп қарастырады?
А) 5;
В) 6;
С) 7;
D) 8.
31. 5-6 жастағы балалардың тілді игеруінің қай деңгейіне сәйкес келеді? "Мәтіннің кейбір жерлерін бала тастап кетеді, логикалық қателер жібереді, бірақ ересектердің және құрбыларының көмегімен өздері оларды жөндейді. Тілдік қатынасқа қызығушылық танытады, бірақ онда жетерліктей белсенді емес. Сөйлемдердің құрылымында қиналмайды, грамматикалық қателер бірен-саран. Пайымдауларын дәлелдейді және сөздік-дәлелдеменің нысанын ересектің көмегімен пайдаланады. Сөзі таза, дұрыс; бала жекелеген дыбыстарды айтуда қиналуы мүмкін. Дауыстың күшін реттейді, бірақ сөз мәнерлігі жеткіліксіз".
А) төмен;
В) орташа;
С) жоғары;
D) шығармашылық.
32. Сөздік қорын дамыту бойынша жұмыстарды ретімен белгілеңіз:
А) белсенді және пассивтісөздік қорын байыту;
В) сөздікті бекіту мен нақтылау;
С) сөздікті белсендіру;
D) әдеби тілден тыс сөздікті жою.
А) АВСD;
В) ВСDА;
С) СDАВ;
D) DАВС
33. Мектепке дейінгі ересек жастағы балалардың тілін дамытудағы басты бағыттарына қайсысы жатпайды?
А) байланыстырып сөйлеу және мазмұндылығы (диалог және монолог);
В) тілдің шығармашылығы мен мәнерлілігін дамыту;
С) сөйлеу әрекеттеріндегі жеке қабілеттерін дамыту;
D) сөздік қорының жеткілікті деңгейде болуы.
34. Үштұғырлығы тілдерінің дамуы барысында келесі ерекшеліктерді ескеру қажет(қайсысы артық):
А) оқытудағы тілдердің сөз әрекеті белсенді түсіну және айту үдеріс ретінде қалыптасуы керек;
В) оқыту әдістемесі қызмет принципінде (қолда бар мотивы, мақсатқа сәйкес қойылған тепе-тең тәсілдер мен мақсаттар) тұрақтау керек;
С) қарапайым пікір айту дағдысы (сөз таңдау, оның өзгеруі, ұйқас ойын жеткізіп таңдау) арқылы қалыптастыру қажет;
D) мектепке дейінгі жастағы балаларға сөйлеу жағдайында және оқытылып жатқан тілдегі қарым-қатынаста тұспалдама дағдыға оқыту қажет.
35. Командалық сабақтар (қазақ-ағылшын тілі) 4-5 жастағы балалармен аптасына неше рет өткізілуі керек?
А) аптасына 1 рет;
В) аптасына 2 рет;
С) аптасына 3 рет;
D) аптасына 4 рет.
36. Балалардың өз бетінше еркін іс-әрекетіне қайсысы жатпайды?
А) ойын;
В) көркемдік-тілдік іс-әрекет;
С) дидактикалық ойындар мен жаттығулар;
D) айтқанды қайталап шығу.

30. К развитию связной речи относится следующий вид деятельности:
А) задает вопросы при коммуникативном общении, отвечает на вопросы, слушает ответы товарищей, участвует в коллективном разговоре, поддерживает общее совещание, говорит по очереди, использует разные виды предложений при ответе на вопросы, внимателен при участии в общем разговоре;
В) дети для определения качеств и особенностей знакомых предметов самостоятельно их проверяют, при необходимости производят действия и называют их (гладят, дуют на них, нюхают, взвешивают в руках и т.д.);
С) дети в предлагаемых коммуникативных условиях умеют без предварительной подготовки по представленным программным материалам говорить о сфере предмета и его свойствах в определенной бытовой ситуации;
D) при чтении стихов, при рассказе дети умеют ставить логические ударения, сохранять соответствующий ритм и темп речи.
31. По мнению ученого педагога Ф.Н. Жұмабековой профессиональные компетенции педагога-воспитателя делятся на:
А) 5 групп;
В) 6 групп;
С) 7 групп;
D) 8 групп.
32. Определите уровень владения языком ребенком 5-6 лет: "Ребенок пропускает некоторые места в тексте, допускает логические ошибки, но при помощи взрослых и друзей исправляет их. Проявляет интерес к речевому общению, но не активен в нем. Не затрудняется при построении предложений. Грамматических ошибок мало. Свои рассуждения подтверждает, использует формы подтверждения при помощи взрослых. Речь чистая, правильная, возможны затруднения при произношении отдельных звуков. Управляет силой голоса, но наблюдается недостаточная выразительность чтения":
А) низкий;
В) средний;
С) высокий;
D) творческий.
33. Определите порядок работы по развитию словарного запаса:
А) пополнение активного и пассивного словарного запаса;
В) закрепление и уточнение словаря;
С) активизация словаря;
D) выведение из словаря нелитературных слов.
А) АВСD;
В) ВСDА;
С) СDАВ;
D) DАВС.
34. К приоритетным направлениям развития речи детей старшего дошкольного возраста не относятся требования:
А) связности и содержательности речи (диалог и монолог);
В) развития образности и выразительности речи;
С) развития отдельных качеств речевой деятельности;
D) соответствия словарного запаса определенному уровню.
35. При развитии полиязычия необходимо учитывать следующие особенности (исключить лишнее):
А) процесс говорения при обучении должен представлять формирование собой активного процесса понимания и произношения;
В) методика обучения должна основываться и формироваться на принципах деятельностного принципа (имеющийся мотив, методы и приемы, соответствующие поставленной цели);
С) простой навык должен формироваться на основе выражения мнения (подбор слов, их изменение, подбор похожего мнения и доведение его);
D) необходимость формирования навыка намека на речевую ситуацию и условия обучения при обучении языку детей дошкольного возраста.
36. Командные уроки (казахский, английский языки) с детьми 4-5 лет проводятся:
А) 1 раз в неделю;
В) 2 раза в неделю;
С) 3 раза в неделю;
D) 4 раза в неделю.

1. Кіріспе
1. "Шағын орталық тәрбиешілерінің кәсіби іс-әрекетінің психологиялық-педагогикалық негіздері" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (әр қарай Бағдарлама) мектепке дейінгі шағын орталық тәрбиешілерін оқытуға арналған.
2. Мектепке дейінгі білім берудің сапасын арттыру көкейкесті мәселе болып табылады, себебі белгілі бір дәрежеде ол өзінен кейінгі білім беру деңгейлерінің сапасына тікелей әсер етеді. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының негізгі міндеттерінің бірі ретінде білім беруді бағалаудың заманауи жүйесін құру көрсетілген. Сол сияқты оның бағдарламалық мақсаттарының бірі – балаларды сапалы мектепке дейінгі тәрбиемен және біліммен толық қамту. Қазақстанның әлемнің алдыңғы қатарлы дамыған 30 елінің қатарына кіру тұжырымдамасы мектепке дейінгі білім берудің сапасымен тікелей байланысты бірқатар талаптар қойып отыр.
3. Білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі шағын орталық тәрбиешілерінің мектепке дейінгі білім берудің әдіснамасы мен әдістері саласындағы құзыреттілігін қалыптастыруға және дамытуға бағытталған. Бағдарлама мазмұны мектепке дейінгі білім беру саласындағы нормативтік құжаттарды, шағын орталықтың аралас жастағы топтарында тәрбиелеу мен оқытудың теориялық және практикалық мәселелерін, шағын орталықтың жағдайын ескере отырып педагогикалық үдерісті жоспарлау сұрақтарын қарастыруға бағдарланған.
2. Бағдарламаның мақсаты және міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты мектепке дейінгі білім берудің дамуының тенденциялары мен осы типтегі мектепке дейінгі ұйымның ерекшеліктерін есепке алу арқылы мектепке дейінгі шағын орталық тәрбиешілері, педагогтерінің педагогикалық іс-әрекетін ұйымдастыруға қажетті кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыру болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) мектепке дейінгі білім берудің саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының басым бағыттарын түсінігін қалыптастыру;
2) мектепке дейінгі шағын орталықтардың педагогикалық үдерісінде тәрбиеленушілерді психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығы туралы педагогтердің түсінігін қалыптастыру;
3) индикаторларға сәйкес мектепке дейінгі жастағы балалардың дамуын бағалау, әртүрлі жастағы балалардың жастық және тұлғалық ерекшеліктерінің бағдарламалық талаптарын есепке алып мектепке дейінгі шыған орталықтарының аралас жастағы тобында ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті мен заттық-дамытушы ортаны жобалаудың дағдыларын дамыту;
4) мектепке дейінгі шағын орталық жағдайында балалар мен олардың ата-аналарымен жұмыс жасауда тиімді технологияларды, қолдану бойынша құзыреттіліктердің артуына жағдай жасау;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Психолого-педагогические основы профессиональной деятельности воспитателей мини-центров" (далее – Программа) предназначена для обучения воспитателей мини-центра.
2. Психолого-педагогические основы профессиональной деятельности воспитателей мини-центров заключается в необходимости переосмысления основных направлений деятельности дошкольных организаций в связи с происходящей модернизацией системы образования, в организации образовательного процесса таким образом, чтобы педагогам и воспитателям можно было оперативно и гибко реагировать на социальные запросы общества, родителей и детей.
3. Образовательная программа направлена на повышение квалификации воспитателей мини-центра необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, направленного на формирование ключевых компетенций детей дошкольного возраста в соответствии с новыми нормативными документами в сфере дошкольного воспитания и обучения Республики Казахстан.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей воспитателей мини-центров по психолого-педагогическому сопровождению образовательного процесса с учетом особенностей данного типа дошкольной организации образования и тенденций развития дошкольного образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить и понять сущность модернизации казахстанского образования в контексте тенденций и состояния дошкольного воспитания и обучения в мире;
2) сформировать понимание значимости психолого-педагогического сопровождения ребенка в педагогическом процессе дошкольного мини-центра;
3) развить навыки проектирования организованной учебной деятельности и предметно-развивающей среды в разновозрастной группе дошкольного мини-центра с учетом программных требований к возрастным группам и личностных особенностей детей разного возраста, оценки развития детей дошкольного возраста в соответствии с индикаторами;
4) повысить компетенции по использованию эффективных педагогических технологий в педагогическом процессе дошкольного мини-центра, взаимодействии с семьями воспитанников;

5) мектепке дейінгі білім беру сапасын бағалау құралдарын жасауда, мәліметтерді өңдеуде және нәтижелерін шығаруда бағдарламалық қамтамасыз етуді және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) пайдалану құзырының дамуын қамтамасыз ету.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) мектепке дейінгі ұйымды дамытудың нормативтік құжаттардың концептуалдық негіздерін, мектепке дейінгі ұйымның шетелдік тәжірибелерін, шағын орталық жағдайында тәрбиешілерінің кәсіби іс-әрекетінің психологиялық-педагогикалық негіздерін біледі;
2) мектепке дейінгі шағын орталықтың педагогикалық үдерісінде, тәрбиешілердің отбасыларымен өзара әрекеттесудің тиімді педагогикалық технологияларын қолданады;
3) әртүрлі жастағы балалардың тұлғалық ерекшеліктері мен бағдарламалық талаптарды есепке алумен мектепке дейінгі шағын орталықтың аралас жастағы тобында ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті мен дамытушы ортаны ұйымдастыру үшін педагогикалық технологиялардың, оқытудың формалары, әдістері, құралдарын таңдау мен бейімдеу, шағын орталықтың аралас жастағы тобында ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті мен заттық-дамытушы ортаны жобалау, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптарына сәйкес мектепке дейінгі жастағы балалардың дамуын бағалау индикаторларын жасау дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік–құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Жолдаулары – ұлттық білім беру жүйесі дамуының негізгі бағдары; Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқыту саласындағы мемлекеттік білім беру саясатының басымдықтары; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді) мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) білім беру үрдісінде ерте жастағы баланың психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу;
2) адамгершілік-рухани білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
3) мектепке дейінгі ұйымдардағы педагогикалық үдерісте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері;
4) ерекше білім беруді қажет ететін балаларды психологиялық және педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері тақырыптары қарастырылады.

5) активизировать мотивацию к непрерывному профессиональному саморазвитию в посткурсовой период;
6) сформировать информационно-коммуникационную компетентность (далее ИКТ) - компетентность.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
сущность модернизации казахстанского образования в контексте тенденций и состояния дошкольного воспитания и обучения в мире;
значимость психолого-педагогического сопровождения ребенка в педагогическом процессе дошкольного мини-центра;
индикаторы оценки развития детей дошкольного возраста в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения;
2) умеют:
применять в проектировании организованной учебной деятельности и предметно-развивающей среды в разновозрастной группе дошкольного мини-центра с учетом программных требований к возрастным группам и личностных особенностей детей разного возраста эффективные педагогические технологии;
3) владеют:
навыками разработки учебно-методического сопровождения педагогического процесса дошкольной организации образования с учетом программных требований к возрастным группам и личностных особенностей детей разного возраста;
методикой самооценки профессиональных компетенций (специальная, методическая, психолого-педагогическая, информационная, рефлексия и др.) в отдельных областях педагогической деятельности.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", Концепции по вхождению Казахстана в число 30-ти самых развитых государств мира от 17.01.2014 года, Законе Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", в основных направлениях модернизации системы дошкольного воспитания и обучения в РК.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение ребенка в образовательном процессе дошкольного мини-центра;
2) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с особыми образовательными потребностями;
3) психолого-педагогические основы нравственно-духовного образования;
4) интеграция предмета "Самопознание" с содержанием воспитания и обучения в дошкольной организации образования.

10. Мазмұндық модульде келесі мәселелер қарастырылады:
1) мектепке дейінгі білім берудің дамуының әлемдегі жағдайы мен тенденциялары;
2) мектепке дейінгі шағын орталық жағдайында инновациялық технологияларды қолданудың ерекшеліктері;
3) мектепке дейінгі жастағы бала тәрбиелеудің объектісі және субъектісі;
4) шағын орталықтардың аралас жастағы тобында оқу іс-әрекетін ұйымдастыру;
5) мектепке дейінгі ұйымның педагогикалық үрдісін гуманизациялаудағы шағын орталық педагогінің ролі;
6) мектепке дейінгі шағын орталықтың аралас жастағы тобында көптілді білім беру;
7) мектепке дейінгі шағын орталық пен отбасының өзара әрекеттесуін ұйымдастырудың заманауи амалдары;
8) мектепке дейінгі шағын орталық жағдайында заттық дамытушы ортаны құру ерекшеліктері;
9) ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың білім беру іс-әрекетін ұйымдастыру;
10) мектепке дейінгі жастағы балалардың дамуын бағалау сұрақтары қарастырылады.
11. Технологиялық модульде төмендегі мәселелер қарастырылады:
1) мектепке дейінгі білім беруде ақпараттық технологиялардың мүмкіндіктері мен ролі;
2) оқытудың жобалау әдісі туралы мәліметтер беріледі. Педагогтердің АКТ құзыреттілігін қалыптастыру;
3) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында жобалау әдістерін қолдану бойынша практикалық тапсырмалар орындалады.
12. Вариативтік модульде тыңдаушыларға қажеттіліктеріне сәйкес белгілі тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) мектепке дейінгі жастағы балаларды коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру;
2) мектепке дейінгі ұйым педагогтерінің эмоционалдық күйзелісі;
3) Мектепке дейінгі шағын орталықтың педагогикалық үрдісінде денсаулықты сақтау технологияларын қолдану;
4) мектепке дейінгі жастағы балалардың тілін дамытуда мнемотехниканы қолдану;
5) мектепке дейінгі ұйымның денсаулықты сақтау кеңістігінде АРТ-терапия ерекшеліктерін қолдану;
6) мектепке дейінгі жастағы балалардың тілінің бұзылуын түзету, алдын-алу, ерте диагностика;
7) балалармен сурет салуда дәстүрлі емес техникаларды қолдану;
8) педагогикалық шеберхана педагогикалық іс-әрекеттің сапасын арттыру формасы ретінде.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлеми 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі осы бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын сабақ (шағын шара) көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысына арналған тапсырмалар:

10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) тенденция и состояние дошкольного воспитания и обучения в мире;
2) ребенок дошкольного возраста как объект и субъект воспитания;
3) роль педагога мини-центра в гуманизации педагогического процесса дошкольной организации;
4) особенности организации учебной деятельности в разновозрастной группе мини-центра;
5) особенности использования инновационных технологий в условиях мини-центра;
6) организация полиязычного образования в разновозрастной группе мини-центра;
7) особенности организации образовательной деятельности детей с особыми образовательными потребностями;
8) оценивание развития детей дошкольного возраста;
9) создание предметно-развивающей среды в условиях мини-центра;
10) современные подходы к организации взаимодействия семьи и мини-центра.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) формирование ИКТ-компетентности педагогов в условиях обновления содержания образования;
2) роль и возможности информационных технологий в дошкольном образовании образования;
3) проектный метод обучения: классификация, этапы проектной деятельности;
4) использование метода проектов в дошкольном образовании образования.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) формирование коммуникативных навыков у детей дошкольного возраста;
2) применение здоровьесберегающих технологий в педагогическом процессе групп мини-центров;
3) использование мнемотехники для развития речи детей дошкольного возраста;
4) особенности использования АРТ-терапии в здоровьесберегающем пространстве дошкольной организации образования;
5) ранняя диагностика, коррекция и предупреждение нарушения речи у детей дошкольного возраста;
6) педагогическая мастерская как форма повышения качества педагогической деятельности;
7) разработка мероприятий по ознакомлению детей дошкольного возраста с профессиями.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-занятия и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:

1) мектеп жасына дейінгі балалар үшін этикалық әңгімелердің сабақ конспектілерін әзірлеу;
2) өнер тапқыштық тапсырмаларды шешу теориясы (бұдан әрі – ӨТШТ) технологиясын қолданумен бір білім беру саласы бойынша ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасын әзірлеу;
3) мектеп жасына дейінгі балалардың тілін дамыту үшін мнемотехниа әдісі бойынша таңдалған тақырыпқа мнемокестелер жасау;
4) дамуында шектеулі мүмкіндіктері бар мектепке дейінгі жастағы баланың эмоционалдық-әлеуметтік дамуының бағдарламасын әзірлеу;
5) мектепке дейінгі жастағы балалардың ата-аналарымен жұмыстың жоспарын әзірлеу;
6) М.Монтессори педагогикасын енгізу сұрақтары бойынша каталог құру.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) "Тәй-Тәй" педагогикалық технологиясын мектепке дейінгі білім беруде қолдану;
2) мектепке дейінгі балалардың сабақтарында жобалау әдісін қолдану;
3) ӨТШТ технологиясын мектепалды даярлық тобында қолдану тәсілі;
4) баланы дамытуда қазіргі заманғы технологияны пайдалану;
5) ӨТШТ технологиясы мен "Тәй-тәй" технологиясының ерекшеліктері;
6)баланың логикалық ойын дамыту;
7) білім беру технологиялары және олардың интербелсенді мүмкіндіктері;
8) баланың шығармашылық қабілетін дамыту;
17. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асыру әдістері мен тәсілдері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "мимен шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу, т.б.
19. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру үдерісі бетпе-бет оқыту мен тыңдаушылардың өзіндік жұмысын кіріктіреді. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлануы іс-әрекеттік тұрғыдан келуді көздейді, оған заманауи білім беру технологиялары мен оқытудың интербелсенді формаларын: шағын топтағы жұмыс; үйрету ойындары; кері байланыс; күделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы, "дөңгелек стол", т.б. қолдану арқылы қол жеткізіледі.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері жасалады.
22. Өзіндік жұмыстарды жүргізу үшін келесі критерийлер мен параметрлер қолданылады (іске асырылмады – 0 балл; жартылай іске асырылды – 1 балл; толық іске асырылды – 2 балл):
1) бағдарламаның мазмұнын игеру;
2) теориялық білімдерді практикалық міндеттерді орындауда қолдану;
3) берілген материалдың практикалық маңыздылығы;
4) мәселені жеткізудің негізділігі, толықтығы және нақтылығы;
5) талаптарға сай ресімделуі.
23. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдері бес балдық жүйеге көшіру арқылы бағаланады:
1) "Үздік": 9-10 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл (50-74%).
24. Жоба жұмыстарын жүргізу үшін келесі критерийлер (1,2 балл) мен параметрлер анықталады:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қарама-қайшылықты атады;
3) мәселенің болу себебін атады;
4) мәселені тұжырымдап, оның себебін талдады;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сай келеді;
7) мақсатқа жетуге сендіретін амал-тәсілді ұсынды;
8) мәселені шешудің амал-тәсілдерін ұсынды;

1) разработка конспектов занятий этических бесед для детей дошкольного возраста;
2) разработка технологической карты ОУД по 1 образовательной области с использованием технологи ТРИЗ;
3) разработка программы социально-эмоционального развития детей дошкольного возраста с особыми образовательными потребностями;
4) разработка тем проектных работ для занятий в группах мини-центров;
5) разработка плана работы с родителями дошкольников;
6) разработка каталога по вопросам введения педагогической технологии М.Монтессори.
16.Тематика проектных работ слушателей:
1) воспитание толерантности у детей дошкольного возраста;
2) воспитательная работа как пространство самореализации и саморазвития личности ребенка в условиях мини-центра;
3) значение игр для преодоления трудностей в обучении старших дошкольников;
4) использование приемов мнемотехники в развитии речи старших дошкольников;
5) использование технологии "ТРИЗ" в дошкольном образовании;
6) исследовательская деятельность старших дошкольников в мини-центров;
7) нетрадиционные технологии на уроках ИЗО в мини-центров;
8) нравственное развитие старших дошкольников через учебную и внеучебную деятельность;
9) обеспечение психолого-педагогической поддержки и сохранения здоровья старших дошкольников в условиях мини-центров;
10) организация развивающей среды в мини-центрах как средство формирования познавательной активности;
11) особенности использования информационно-коммуникационных технологий в дошкольном образовании;
12) особенности применения технологии М.Монтессори организованной учебной деятельности;
13) пути решения педагогического общения с семьей;
14) пути формирования творчества старшего дошкольника в процессе конструктивной деятельности;
15) развитие креативного мышления детей дошкольного возраста;
16) развитие логического мышления детей дошкольного возраста;
17) развитие мелкой моторики руки старших дошкольников в условиях мини-центров;
18) развитие речи в старшем дошкольном возрасте;
19) развитие творческих способностей старших дошкольников в процессе изобразительной и конструктивно-художественной деятельности;
20) развитие творческих способностей у детей дошкольного возраста в условиях мини-центров;
21) развитие у старших дошкольников творческих способностей в процессе экспериментирования с бумагой;
22) развитие эмоциональной сферы дошкольника как условие успешной подготовки к школе;
23) сенсорное развитие детей старшего дошкольного возраста;
24) успешная социализация дошкольника как результат коррекционно-профилактической работы в структуре семья-ребенок-социум.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74 %).
25. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) формулирует проблему, анализирует ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) предлагает способы решения проблемы;

1) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2014 жылғы 11 қарашадағы Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол"// http://adilet.zan.kz.
2) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж.
3) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі №319-III "Білім туралы" Заңы (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулармен) // http://www.zakon.kz/141156-zakon-respubliki-kazakhstan-ot-27.html
4) Қазақстан Республикасы президенті Н.А.Назарбаевтың 2014 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан халқына жолдауы "Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ"// http://adilet.zan.kz.
5) Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мемлекетінің қатарына кіруі жөніндегі тұжырымдамасы// http://adilet.zan.kz 17 қаңтар 2014.№ 732.
6) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығымен бекітілген// Егемен Қазақстан. – 2010. – 14 желтоқсандағы. – № 529-532 (26375).
7) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты.Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген// http://adilet.zan.kz/rus/docs/ 1200001080/ links.
8) Ерте жастағы (1 жастан бастап 3 жасқа дейінгі) балаларды тәрбиелеу мен оқытуға арналған "Алғашқы қадам" бағдарламасы. – Астана, 2010. – 126 б.
9) Қазақстан Республикасының меншік нысандарына қарамастан барлық типтегі және түрдегі мектепке дейінгі ұйымдарында 2014-2015 оқу жылын ұйымдастыру туралы. Әдістемелік-нұсқау хат. – Астана: "Мектепке дейінгі балалық шақ" Республикалық орталығы, 2014. – 16 бет.
29. Негізгі әдебиеттер:
10) Большова Т.В. Учимся по сказке. Развитие мышления дошкольников с помощью мнемотехники. – Спб., 2005. – 71с.
11) Гин С. Занятия по ТРИЗ в детском саду. Пособие для педагогов дошкольных учреждений. – Минск: ТРИЗ-профи 2013.
12) Дмитриева В.Г. Методика раннего развития Марии Монтессори. От 6 месяцев до 6 лет. – М.: Эксмо, 2013. – 224 с.
13) Евдокимова Е.С. Педагогическая поддержка семьи в воспитании дошкольника. – М.: Творческий Центр, 2005.
14) Жихар О.П., Корзун А.В. ОТСМ-ТРИЗ в дошкольном образовании. – Мозырь: ООО ИД "Белый Ветер", 2006.
15) Жихар О.П., Кощева З.В. Особенности планирования и организация работы с детьми в разновозрастных группах ДОУ. – Томск: Мозырь: ООО ИД "Белый Ветер", 2010. – 208 с.
16) Жұмабекова Ф.Н. Мектепке дейінгі кезеңде білім беру мазмұнын жаңартудың әдіснамалық негіздері. Монография. – Астана, 2010. – 250 б.

1) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года
2) Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"// http://adilet.zan.kz/rus/docs/Z970000151_
3) Закон Республики Казахстан "О правах ребенка в Республике Казахстан"// http://adilet.zan.kz/rus/docs/Z020000345_
4) Концепции по вхождению Казахстана в число 30 самых развитых государств мира. Указ Президента Республики Казахстан от 17 января 2014 года № 732// http://adilet.zan.kz/rus/docs/U1400000732
5) "План нации – 100 шагов по реализации пяти институциональных реформ" //http://bnews.kz/ru/news/post/267942/
6) Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее" //http://www.akorda.kz/ru/page/page_215750_poslanie- prezidenta-respubliki-kazakhstan-n-nazarbaeva-narodu-kazakhstana-17-yanvarya-2014-g
7) Послание Президента Республика Казахстан Н.А.Назарбаева "Нұрлы Жол – путь в будущее"// http://adilet.zan.kz/ rus/docs/K14002014_2
8) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. – Астана, 2010. – 57 с.;
9) Балалар толық күн болатын шағын орталықтарда балаларды тәрбиелеу мен оқыту: әдістемелік құралы. – Астана 2013, – 61 б.;
10) Белинская Е.В. Сказочные тренинги для дошкольников и младших школьников. – СПб: Речь, 2008. – 125 с.;
11) Демешева Г.У. Педагогические условия формирования основ здоровьесберегающей компетентности у детей предшкольного возраста: автореферат дис.. кан. пед. наук. – Атырау, 2010. – 29 с.;
12) Евдокимова Е.С. Педагогическая поддержка семьи в воспитании дошкольника. – М., 2005.;
13) Егорова Т.В. Социальная интеграция детей с ограниченными возможностями. – Балашов: Николаев, 2002. – 80 с.;
14) Жихар О.П., Кощева З.В. Особенности планирования и организация работы с детьми в разновозрастных группах ДОУ. – Белый ветер, 2010. – 208 с.
15) Зарубежный опыт развития дошкольного образования: научно-методическое пособие/ А.К.Кусаинов, Р.Р. Масырова, К.А. Аймагамбетова и др. – Алматы: Издательство Rond&A, 2009. – 124 с.;
16) Инклюзивное образование. Настольная книга педагога, работающего с детьми с ОВЗ: метод.пособие. – М.: ВЛАДОС, 2012. – 167 с.

17) Зарубежный опыт развития дошкольного образования: научно-методическое пособие /А.К.Кусаинов, Р.Р. Масырова, К.А. Аймагамбетова и др. – Алматы: Издательство Rond&A, 2009. – 124 с.
18) Зверева О.Л., Кротова Т.В. Общение педагога с родителями в ДОУ: методический аспект. – М.: Творческий центр, 2005.
19) Инклюзив жағдайына бейімделген білім беру ортасы. Әдістемелік нұсқаулар. Астана, 2010 – 68 б.
20) Интерактивные формы работы с детьми дошкольного возраста (Учебно-методический комплекс)/ авт.-сост.: Л.А.Попова, С.В.Адаменко, Р.М.Литвинова, Т.Г.Олешкевич и др. – Ставрополь: СКИРО ПК и ПРО, 2012. –125 с.
21) Монтессори педагогикасы негізінде мектепке дейінгі жастағы балалардың өзіне-өзі қызмет көрсету дағдыларын қалыптастыру У.Майбасова Н.Қалмағанбетова, А.Туякова. – Қарағанды: ПҚ БАИ РББ, 2013. – 40 б.
22) Николаева Е.И. Психология детского творчества. 2-е изд. – СПб.: Питер, 2010.
23) Организация жизни и деятельности детей в разновозрастной группе малокомплектного детского сада: Методические рекомендации/ сост. Наугольных Л.Г., Раева В.В. – Кострома: КОИПКРО, 2003 – 24 с.
24) "Өзің жасап ал" тәрбиешілерге арналған әдістемелік құрал. – Астана, 2010. – 164 б.
25) Полянская Т. Б. Использование метода мнемотехники в обучении расскаҒзыванию детей дошкольного возраста: Учебно-методическое пособие. – СПб.: ООО "Издательство Детство-Прсесс", 2009. – 64 с.
26) Танникова Е.Б. Монтессори-группы В ДОУ.– М.:ТЦ Сфера, 2007. – 80с.
30. Қосымша әдебиеттер:
26) Авторские методики и программы ДОУ: технология разработки и описания. – М.: ТЦ Сфера, 2012. –128 с.
27) Годовое планирование ДОУ: Трудности, ошибки, пути преодоления. – М.: ТЦ Сфера, 2011. – 64 с.
28) Мектеп жасына дейінгі балалардың коммуникативтік-тілдік құзыреттілігін дамытуда мнемотехника әдістерін қолдану/ Р.Т. Жеткенбаева, Ү.А. Майбасова. – Қарағанды: "Өрлеу" БАҰО" АҚ филиалы Қарағанды облысы бойынша, 2015. – 39 б.
29) Мектепке дейінгі жастағы балалардың шығармашылықтарын интербелсенді әдістер арқылы дамыт: әдістемелік ұсыныстар/ Құраст.: Р.Жеткенбаева, Ж.Қантарбаева. – Қарағанды, 2013. – 53 б.
30) "Өзін-өзі тану" пәнін оқытудың ғылыми-әдістемелік негіздері: оқу-әдістемелік құрал/ Құраст.: Какенова Д.Б. – Қарағанды, 2013. – 50 б.
31) Особенности организации педагогического процесса в разновозрастных группах дошкольных мини-центров: методические рекомендации / Сост.: 8. Жеткенбаева Р.Т. – Караганда: РИО ИПК ПР, 2014. – 48 с.
"Шағын орталық тәрбиешілерінің кәсіби
іс-әрекетінің психологиялық-педагогикалық
негіздері" тақырыбындағы біліктілікті
арттыру курстарының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
72 сағатқа арналған курстың оқу-тақырыптық жоспары
Тақырыптар
дәріс
дәріс диалог
таңдау сабағы
пікірталас
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
КТС
конференция
Шеберлік сыныбы
Шағын шараның таныстырылымы
Тестілеу
Барлығы
1.
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол".
Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. "Мәңгілік Ел" Ұлттық білім беру жүйесін құру міндеттері
Қазақстан Республикасының Заңы. ҚР "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
2
2
1.2
Қазақстан Республикасының білім және тәрбие саласындағы заңнама. "Білім туралы заң", "ҚР баланың құқықтары туралы заңы", "ҚР тiл туралы заңы"
2
2
1.3
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін жетілдірудің негізгі бағыттары: "Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы" Білім және тәрбие іс-әрекетін реттеуде стандарттар орны және маңызы. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
4
10
2.1
Мектепке дейінгі шағын орталықтың білім беру үдерісінде тәрбиеленушіні психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу
2
2
2.2
Бала дамуының жеке траекториясын жобалаудың әдістемесі
2
2
2.3
Бала дамуының жеке траекториясын жобалау
2
2
2.4
Білім беру үрдісінде ерте жастағы баланың психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу.
Ерекше білім беруді қажет ететін балаларды психологиялық және педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері.
2
2
2.5
Адамгершілік-рухани білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.
Мазмұндық модуль
6
2
2
8
12
2
2
6
40
3.1.
Мектепке дейінгі білім берудің дамуының әлемдегі жағдайы мен тенденциялары
2
2
3.2
Мектепке дейінгі жастағы бала тәрбиелеудің объектісі және субъектісі
2
2
3.3
Мектепке дейінгі ұйымның педагогикалық үрдісін гуманизациялаудағы шағын орталық педагогінің ролі
2
2
3.4
Шағын орталықтардың аралас жастағы тобында оқу іс-әрекетін ұйымдастыру ерекшеліктері
2
2
3.5
Шағын орталықтардың аралас жастағы тобында оқу іс-әрекетін ұйымдастыру ерекшеліктері
2
2
3.6
Мектепке дейінгі шағын орталық жағдайында инновациялық технологияларды қолданудың ерекшеліктері
2
2
3.7
Мектепке дейінгі шағын орталықтың педагогикалық үдерісінде М.Монтессори педагогикасын жүзеге асыру
2
2
3.8
Мектепке дейінгі шағын орталықтың аралас жастағы тобында сыни тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясының әдістерін қолдану
2
2
3.9
ӨТШТ (ТРИЗ) технологиясын қолдану негізінде баланың шығармашылық тұлғасын дамыту
2
2

17) Интерактивные формы работы с детьми дошкольного возраста (Учебно-методический комплекс)/ авт.-сост.: Л.А.Попова, С.В.Адаменко, Р.М.Литвинова, Т.Г.Олешкевич и др. – Ставрополь: СКИРО ПК и ПРО, 2012. – 125с.;
18) Кларин М.В. Личностная ориентация в непрерывном образовании. – М.: Педагогика, 2006.;
19) Мектеп жасына дейінгі балалардың коммуникативтік-тілдік құзыреттілігін дамытуда мнемотехника әдістерін қолдану/ Р.Т. Жеткенбаева, Ү.А. Майбасова. – Қарағанды: "Өрлеу" БАҰО" АҚ филиалы Қарағанды облысы бойынша, 2015. - 39 б.;
20) Мектепке дейінгі жастағы балалардың шығармашылықтарын интербелсенді әдістер арқылы дамыт: әдістемелік ұсыныстар/ Құраст.: Р.Жеткенбаева, Ж.Қантарбаева. – Қарағанды, 2013. – 53 б.
21) Методические рекомендации по интеграции предмета "Самопознание" и других дисциплин/ Сост.: Ж.Е.Кантарбаева. – Караганда, 2014. – 61 с.;
22) Организация жизни и деятельности детей в разновозрастной группе малокомплектного детского сада: Методические рекомендации/ сост. Наугольных Л.Г., Раева В.В. – Кострома: КОИПКРО, 2003 – 24 с.;
23) Особенности организации педагогического процесса в разновозрастных группах дошкольных мини-центров: методические рекомендации /Сост.: Жеткенбаева Р.Т. – Караганда: РИО ИПК ПР, 2014. – 48с.;
24) Соколова Н.Д. Дети с ограниченными возможностями: проблемы и инновационные тенденции в обучении и воспитании. – М., 2005. – 180 с.;
25) Танникова Е.Б Монтессори-группы В ДОУ. – М.:ТЦ Сфера, 2007. – 80с.
26) Активные формы работы в процессе повышения квалификации руководителей и педагогов дошкольных учреждений: учебно-методическое пособие/ под общ. ред. М.М. Ярмолинской. – Минск, 2010. – 113 с.;
27) Ананьева Т.В. Программа психологического сопровождения дошкольника при подготовке к школьному обучению. – СПб: Детство-Пресс, 2011. – 96 с.;
28) Волков Б.С., Волкова Н.В. Детская психология: от рождения до школы. – СПб.: Питер, 2009. – 250 с.
29) Детский сад Монтессори/ Составитель К.Е: Сумнительный. – М.: Карапуз, 2011. – 240 с.;
30) Комплексное сопровождение детей дошкольного возраста// Под ред. Щипицыной Л.М. – СПб, 2006.;
31) Повышение качества профессионального роста педагога. Коллективная монография под ред. Д.п.н. С.Д.Мукановой. – Караганды: Типография "Tengri", 2015. – 232 с.;
32) Система М.Монтессори: Теория и практика: учеб. Пособие для студ.высш.учеб.заведений/ М.Г.Сорокова. – М.: Издательский центр "Академия", 2013. – 384 с.;
33) Афонькина Ю.А. Взаимодействие педагогов в процессе инклюзивного образования дошкольников с ОВР// Логопед. – 2014. – №4. – С.46-48.;
34) Габриэль М.В., Надьярная Г.И. Формированиеоснов безопасности жизнедеятельности в детском саду// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2014. – №1(4). – С. 120-124;
35) Гарифуллина Р.Х. Развитие креативного мышления дошкольников в организованной учебной деятельности по русскому языку// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2015. – № 3(10). – С. 110-116;
36) Ершова А.Н. Игры по грамоте – вдохновенный труд ребенка// Дошкольное образование и воспитание. – 2014. – № 5(18). – С. 22-25;
37) Есенгалиева С. Балалардың танымдық белсенділігін арттыруда зерттеу әдісін қолдану// Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту. 2014. № 5. С. 2-4;
38) Жеткенбаева Р.Т. Мектепке дейінгі шағын орталықтардың аралас жас топтарындағы педагогикалық үдерісті ұйымдастыру// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2014. – № 1(4). – С. 115-120;
39) Линькова Н.Н., Жеткенбаева Р.Т. Некоторые аспекты модернизации содержания дошкольного образования // "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2013. – №2(2). – С. 76-84;
40) Мусина М. Мектеп жасына дейінгі дамуы орташа бұзылған балаларға арналған түзету жаттығулары// Дефектология. – 2014. – № 6. – С.26-27;
41) Ставицкая А.Т. Основы безопасности жизнедеятельности в детском саду// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2013. – № 3(3). – С. 79-81;
42) Фунтикова Т.И. Медведева О.В. Возможности создания оздоровительно-образовательной системы в дошкольной организации// "Өрлеу" үздіксіз білім жаршысы. – 2015. – № 1(8). – С. 94-100;
Приложение 1
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для обучения
воспитателей миницентра
"Психолого-педагогические основы
профессиональной деятельности
воспитателей мини-центров"
Учебно-тематический план курса на 72 часа
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Занятия по выбору
Дискуссия
Практическая работа
Тренинг, стратегии активного обучения
Семинар
ВПЗ
Конференция
Мастер-класс
Презентация мини-мероприятия
Тестирование
Всего
1.
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Задачи создания системы национального образования в Послании Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее". "План Нации – 100 шагов.Современное государство для всех".
2
2
1.2
Концепция по вхождению Казахстана в число 30-ти самых развитых государств мира от 17.01.2014 года. Основные положения Законов Республики Казахстан "Об образовании", "О правах ребенка в Республике Казахстан", "О языках в РК". Инклюзивное образование в контексте современной образовательной политики Республики Казахстан. Международный опыт
2
2
1.3
Основные направления модернизации системы дошкольного воспитания и обучения в Республике Казахстан. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 гг. Место и роль стандартов в регулировании образовательной деятельности. Государственный общеобязательный стандарт дошкольного воспитания и обучения
2
2
1.4
Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
2.
Психолого-педагогический модуль
2
4
4
10
2.1
Психолого-педагогическое сопровождение воспитанника в образовательном процессе дошкольного мини-центра
2
2
2.2
Методика проектирования индивидуальной образовательной траектории развития ребенка
2
2
2.3
Проектирование индиви-дуальной траектории развития ребенка
2
2
2.4
Особенности психолого-педагогического сопровожде-ния детей с ограниченными возможностями
2
2
2.5
Интеграция предмета "Самопознание" с содержанием дошкольного воспитания и обучения
2
2
3.
Содержательный модуль
6
2
2
8
12
2
2
6
40
3.1
Тенденция и состояние дошкольного воспитания и обучения в мире
2
2
3.2
Ребенок дошкольного возраста как объект и субъект воспитания
2
2
3.3
Роль педагога мини-центра в гуманизации педагогического процесса дошкольной организации
2
2
3.4
Особенности организации учебной деятельности в разновозрастной группе дошкольного мини-центра
2
2
3.5
Планирование организованной учебной деятельности в разновозрастной группе дошкольного мини-центра
2
2
3.6
Особенности использования инновационных технологий в условиях дошкольного мини-центра
2
2
3.7
Реализация педагогики М.Монтессори в педагогическом процессе дошкольного мини-центра
2
2
3.8
Использование методов развития критического мышления в разновозрастной группе дошкольного мини-центра
2
2
3.9
Развитие творческой личности ребенка с использованием технологии ТРИЗ
2
2

1. Қазақстан Республикасы Президентінің 11.11.2014 ж. "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты жолдауында үнделді:
A) құрылымдық-инвестициялық саясат
B) экономиканың құрылымдық реформасы
C) баға жөніндегі саясат
D) жаңа экономикалық саясат
E) мектеп оқушыларымен сын тұрғысынан ойлау дағдыларымен, өз бетімен іздену және ақпаратты терең талдауын меңгертуді қамтамасыз ету
2. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламалары қай принципті есепке алып мектепке дейінгі және бастауыш білім берудің сабақтастығы мен үздіксіздігін қамтамасыз етеді:
A) дамудың ерекшеліктерін есепке ала отырып, тұлғалық тәсіл принципі
B) балаларды тәрбиелеу, оқыту, дамыту және сауықтыру бірлігінің принципі
C) сабақтастық пен үздіксіздік принципі
D) астауыш білім беруді игеру үшін тең жағдай құру принципі
E) тәрбиелеудің кешенділік принципі
3. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасындағы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың әдіскері мен тәрбиешісіне белгіленген басым бағыттар:
A) мектепке дейінгі ұйым санын арттыру
B) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнының жаңаруы
C) балаларға түзету-педагогикалық қолдау көрсету үшін түзету кабинеттері мен инклюзивті білім беруді құру
D) оқу-әдістемелік кешендер әзірлеу
E) балаларды мектепке дайындауға арналған мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламаларын сапалы жүзеге асыруды қамтамасыз ету
4. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпыға міндетті стандартындағы 5-6 жастағы балаларға арналған көрсеткіштерінің бірі: "Топтағы балалармен бірге қимыл-қозғалыс ойын іс-әрекеттерін ұйымдастырады" қай құзыреттілікті сипаттайды:
A) денсаулық сақтау
B) коммуникативтік-тілдік
C) танымдық
D) шығармашылық
E) әлеуметтік
5. Гуманистік білім беру парадигмасындағы қатынас типі:
A) ынта-реакция
B) субъект-объект
C) субъект-субъект
D) педагог-бала
E) педагог-бала-ата-ана
6. Артық жауапты белгілеңіз. Төменде келтірілген тезистердің қайсысы педагогикалық іс-әрекетте гуманитарлық тәсілге сәйкес келмейді:
A) білім беру – адамның шығармашылық бастауы, ерекше тұлғалық, өзіндік бейнеге ие болуы
B) тұлғалық білім алу мақсатына жетуде өздігінен білім алудың тұтас үрдісіне бағдарлануы
C) білім беру – білім алушыларды озық біліммен жабдықтау, іс-әрекет тәсілдерін демонстрациялау, қолдануда жаттығу
D) адамды білімдендіру – мәдениет субъектісі болуға көмектесу, өмірлік шығармашылыққа үйрету
E) білім беру адамның өзіндік қалыптасуы мен құрылуының іштей уәжделген ажырамас үрдісі
7. Ғылыми және этикалық білім беру философияның идеясы:
A) көне
B) шығыс
C) ресейлік
D) батыс Европалық
E) заманауи

1. В Послании Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 11.11.2014 г. "Нұрлы Жол – путь в будущее" была озвучена:
a) структурно-инвестиционная политика;
b) структурная реформа экономики;
c) ценовая политика;
d) новая экономическая политика
e) государственная учетная политика
2. С учетом какого принципа общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения обеспечивают преемственность и непрерывность дошкольного и начального образования:
a) принципа индивидуального подхода с учетом особенностей развития
b) принципа единства воспитания, обучения, развития и оздоровления детей
c) принципа преемственности и непрерывности
d) принципа равных условий для усвоения начального образования
e) принципа комплексности воспитания
3. Какое из направлений реализации Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы является приоритетным для методистов и воспитателей организаций дошкольного воспитания и обучения?
a) увеличение сети дошкольных организаций
b) обновление содержания дошкольного воспитания и обучения
c) создание кабинетов коррекции и инклюзивного образования для оказания коррекционно-педагогической поддержки детям.
d) разработка учебно-методических комплексов
e) обеспечение качества реализации программ дошкольного воспитания и обучения для подготовки детей к школе.
4. Один из показателей, какой компетентности в ГОСО дошкольного воспитания и обучения описан для детей 5-6 лет "Организует игровую подвижную деятельность с группой детей":
a) здоровьесберегающая;
b) коммуникативно-языковая;
c) познавательная;
d) творческая;
e) социальная.
5. Тип отношений в гуманистической парадигме образования:
а) стимул-реакция;
b) субъект-объект;
c) субъект-субъект;
d) педагог-ребенок;
e) педагог-ребенок-родитель.
6. Исключите лишний ответ. Какой из перечисленных ниже тезисов не соответствует гуманитарному подходу в педагогической деятельности:
a) образование-обретение человеком своего образа, неповторимой индивидуальности, творческого начала
b) ориентация на становление цельного процесса самообразования при достижении индивидуальных самообразовательных целей
c) образование – оснащение обучающихся передовыми знаниями, демонстрация способов действия, упражнение в применении
d) образовывать человека - значит помочь стать субъектом культуры, научить жизнетворчеству
e) образование есть неотъемлемый и изнутри мотивированный процесс становления и самостановления человека
7. Идея синтеза научного и этического образования восходит к традициям … философии:
a) античной
d) восточной
c) российской
d) западной Европы
e) современной

8. Рухани-адамгершілік тәрбие жүйесі:
A) адамгершілік сананы қалыптастыру үрдісі
B) моральдық негіңздер бойынша білім беру үрдісі
C) моральдық принциптер жүйесімен таныстыру
D) моральдық сапаларды, мінездің адамгершілік сиаптын, тәртіп дағдыларын қалыптастыру үрдісі
E) жалпыадамзаттық құндылықтарға қатыстыру
9. Мектепалды даярлықтың негізгі мақсаты:
A) болашақ оқушылардың бастапқы мүмкіндіктерін теңестіру
B) 5-6 (7) жастағы балаларды мектепалды даярлықпен толық қамтамасыз ету
C) мектепке дейінгі білім берудің инновациялық технологиялары мен әдістерін еңгізу
D) мектепалды даярлық бойынша жаңа әдістер мен технологияларды қолдануда тәжірибе тарату мен жалпылау
E) мектепалды даярлық сұрақтары бойынша ата-аналарды ағартуды ұйымдастыру
10. Мектепке дейінгі ұйымның негізгі типтері аналық мектеп болып саналатын мемлекет?
A) Дания
B) АҚШ
C) Франция
D) Ресей
E) Жапония
11. Бала дамуының барлық негізгі бағыттарын қамтитын мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың бағдарламалары:
A) кешендік
B) жалпы
C) жеке
D) парциалды
E) арнайы
12. Мектеп бағдарламасын денсаулыққа зиянсыз табысты игеруге бала дамуының қажетті физикалық, психикалық, әлеуметтік деңгейі:
A) құзырет
B) құзыреттілік
C) сауаттылық
D) функционалдық сауаттылық
E) оқуға дайындық
13. "Қатынас" білім беру саласының білім үрдісіне қатысты талаптарын белгілеңіз:
A) қимыл-қозғалыс белсенділігін дамытуға арналған режимдік үрдістің мүмкіндіктерін қолдануды қамтамасыз етеді
B) сауат ашу негіздерін оқытуды қамтамсыз етеді
C) баланың ақпараттық кеңістігін кеңейтуді қамтамсыз етеді
D) музықалық іс-әрекетті ұйымдастыруды қарастырады
E) қарапайым еңбек дағдыларын игеруге мүмкіндік береді
14. Шектелген даму, ауытқушылық ретінде – бұл:
A) науқас немесе жарақат бұзылуы жағдайында баланың дұрыс дамуының ұзақ кезеңіндегі жағдай
B жоғарғы қыртыстық функциялардың жетіспеушілігі мен, мектептік дағдыларының бұзылыстарымен, инфантилизмнің әртүрлі нұсқаларымен ұсынылған полиформалық топ
C тірек-қимыл аппараты және көру, естудің терең бұзылыстары жағдайында психофизиологиялық дамудың нұсқалары
D) тоқтатылған, зақымдалған дамудың, жетілмеудің үйлесуі
E) тұлғалық қалыптасудағы бұзылыстар
15. Зерттеудің жобалаудан негізгі айырмашылығы:
A) зерттеу гипотезаны ұсынуды талап етпейді
B) зерттеу үрдісінде эксперимент ұйымдастыру талаптанбайды
C) зертеу үрдісінде танымның арнайы әдістері қолданбайды
D) зерттеу бағыттылығы – теориялық білімді тексеру
E) зерттеу алдын ала белгілі бір жоспарланған объектіні, оның моделін немесе прототипін құруды болжамайды

8. Система нравственно-духовного воспитания предполагает:
a) процесс формирования нравственного сознания
b) процесс передачи знаний по основам морали
c) знакомство с системой моральных принципов
d) процесс формирования моральных качеств, нравственных черт характера, навыков и привычек поведения
e) приобщение к общечеловеческим ценностям
9. Главная цель предшкольной подготовки:
a) выравнивание стартовых возможностей будущих школьников
b) обеспечение полного охвата детей 5-6 (7) лет предшкольной подготовкой
c) внедрение инновационных технологий и методик дошкольного образования
d) обобщение и распространение опыта по использованию новых методик и технологий по предшкольной подготовке
e) организация просвещения родителей по вопросам предшкольной подготовки
10. Государство, в котором основными типами дошкольных заведений являются материнские школы:
a) Дания;
b) США;
c) Франция;
d) Россия;
e) Япония.
11. Программы дошкольного воспитания и обучения, включающие все основные направления развития ребенка:
a) комплексные;
b) общие;
c) частные;
d) парциальные;
e) специальные.
12. Уровень физического, психического и социального развития ребенка, который необходим для успешного усвоения школьной программы без ущерба для его здоровья:
a)компетенция
b) компетентность
c) грамотность
d) функциональная грамотность
e) готовность к обучению
13. Укажите требования к образовательному процессу в образовательной области "Коммуникация":
a) обеспечивает использование возможностей режимных процессов для развития двигательной активности
b) обеспечивает изучение основ грамоты
c) способствует расширению информационного пространства ребенка
d) предусматривает организацию музыкальной деятельности
e) способствует овладению элементарными трудовыми навыками
14. Задержанное развитие как отклонение в развитии - это:
a) случаи, при которых ребенок имел достаточно длительный период нормального развития, нарушенного заболеваниями или травмами
b) полиформная группа, представленная разнообразными вариантами инфантилизма, нарушений школьных навыков, недостаточностью высших корковых функций
c) варианты психофизического развития в условиях глубоких нарушений зрения, слуха и опорно-двигательного аппарата
d) сочетание недоразвития, задержанного и поврежденного развития
e) нарушения в формировании личности
15. Основное отличие исследования от проектирования:
a) исследование не требует выдвижения гипотезы
b) в процессе исследования не требуется организации эксперимента
c) в процессе исследования не используются специальные методы познания
d) направленность исследования – проверка теоретического знания
e) исследование не предполагает создания какого-либо заранее планируемого объекта, его модели или прототипа

24. ЮНЕСКО ақпараттық қоғамдастықтың білім беру қағидалары:
A)"Барлығы үшін білім беру", "өмір бойы оқып үйрену", "АКТ-ны қолдану"
B) "Барлығы үшін білім беру", "өмір бойы оқып үйрену", "E-Learning электрондық оқытудың негізгі рөлі"
C) "Барлығы үшін білім беру", "өмір бойы оқып үйрену", "қашықтықтан оқыту технологиялары"
D) "Өмір бойы оқып үйрену", "қашықтықтан оқыту технологиялары", "АКТ-ны қолдану"
E) "Өмір бойы оқып үйрену", "E-Learning электрондық оқытудың негізгі рөлі", "АКТ-ны қолдану"
25. Презентация слайдына (дыбыстық файл) аудиоклип енгізудің дұрыс алгоритмін белгілеңіз:
A) презентация бағдарламасының мүмкіндіктері келмейді
B) 1. Аудиоклип қосатын слайдқа басыңыз.
2. Қосу парақшасында Объект командасын таңдаңыз.
3. Ашылған әйнекте қажетті объектіні таңдап Қосуды басыңыз
C) 1. Аудиоклип қосатын слайдқа басыңыз.
2. Қосу парақшасында Мультимедиа тобынан Дыбыс командасын таңдаңыз.
3. Файлдан Дыбыс пунктін таңдап, файл орналасқан папканы көрсетіп, қосатын файлды екі рет басыңыз
D) 1. Аудиоклип қосатын слайдқа басыңыз.
2. Қосу парақшасында Мультимедиа тобынан Видео командасын таңдаңыз
3. Файлдан Видео пунктін таңдап, файл орналасқан папканы көрсетіп, қосатын файлды екі рет басыңыз
E) аудиоклипті қосу үшін Әрекетті икемдеу командасын таңдаңыз
26. Сандық білім беру ресурстарына жататынын белгілеңіз:
A) көркем әдебиет
B) электрондық оқулықтар, презентациялар, флипчарттар, мультимедиялық оқу құралдары
C) оқулықтар және оқу құралдары
D) интернет
E) планшеттер, ноутбуктар
27. Қазақстан Республикасының "Инновациялық іс-әрекет" туралы Заңында "инновация" ұғымы келесідей анықталады:
A) инновациялық іс-әрекет нәтижесі
B) басқару іс-әрекетінің нәтижесі
C) көрнекі жаңашылдық
D) жаңа жабдықтаудың көмегімен білім беруді жақсарту
E) білім сапасын арттыру

24. Укажите принципы развития информационного общества, по мнению экспертов ЮНЕСКО:
а) "образование для всех", "обучение в течение всей жизни", "применение ИКТ"
b) "образование для всех", "образование через всю жизнь", ключевая роль электронного обучения (e-Learning)
с) "образование через всю жизнь", использование e-Learning, "дистанционные образовательные технологии"
d) "образование через всю жизнь", "дистанционные образовательные технологии", "применение ИКТ"
е) "образование через всю жизнь", ключевая роль электронного обучения (e-Learning), "применение ИКТ"
25. Укажите правильный алгоритм добавления аудиоклипа (звукового файла) на текущий слайд презентации:
а) возможностями программы презентаций этого сделать нельзя
b) 1. Щелкните слайд, к которому нужно добавить аудиоклип.
2. На вкладке Вставка выберите команду Объект.
3. В открывшемся окне выбрать необходимый тип объект и нажать Вставить
с) 1. Щелкните слайд, к которому нужно добавить аудиоклип.
2. На вкладке Вставка в группе Мультимедиа выберите команду Звук.
3. Выберите пункт Звук из файла, укажите папку, в которой находится файл, и дважды щелкните файл, который нужно добавить
d) 1. Щелкните слайд, к которому нужно добавить аудиоклип.
2. На вкладке Вставка в группе Мультимедиа выберите команду Видео.
3. Выберите пункт Видео из файла, укажите папку, в которой находится файл, и дважды щелкните файл, который нужно добавить
е) использовать для добавления аудиоклипа команду Настройка действий
26. Укажите, что относится к цифровым образовательным ресурсам:
а) художественная литература
b) электронные учебники, презентации, флипчарты, мультимедийные учебные средства
c) учебники и учебные пособия
d) интернет
e) планшеты, ноутбуки
27. В Законе Республики Казахстан "Об инновационной деятельности" понятие "инновация" определяется как:
а) результат инновационной деятельности
b) результат управленческой деятельности
с) вводимое новшество
d) улучшение образования с помощью нового оборудования
е) повышение качества знаний

28. Тәрбиеші дайын білімді бермей, балалардың алдына мәселелі сұрақтар қойып, оны шешу жолдары мен құралдарын анықтауға түркі беретін оқытудың түрі:
A) дамыта оқыту
B) мәселелі оқыту
C) жеке-топтық оқыту
D) дәстүрлі оқыту
E) жұптық жұмыс
29. Амонашвили Ш.А., Лысенкова С.Н., Волков И.П., Никитин Б.П. келесілердің өкілдері:
A) ынтымақтастық педагоикасының
B) дәстүрлі педагогиканың
C) кредиттік оқыту технологиясының
D) ақпараттық технологиялардың
E) тұлғалық оқыту технологияларының

28. Обучение, при котором воспитатель не сообщает знаний в готовом виде, а ставит перед детьми проблемные задачи, побуждая искать пути и средства их решения:
а) развивающее обучение
b) проблемное обучение
с) индивидуально-групповое обучение
d) традиционное обучение
е) работа в парах
29. Амонашвили Ш.А., Лысенкова С.Н., Волков И.П., Никитин Б.П. – представители:
а) педагогики сотрудничества
b) традиционной педагогики
с) технологии кредитного обучения
d) информационных технологий
е) технологии индивидуального обучения

1. Кіріспе
1. "Мектепке дейінгі ұйымдарда ағылшын тілін оқыту" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың ағылшын тілі педагогтерін оқытуға арналған.
2. Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы мектепке дейінгі кезеңмен қоса білім берудің барлық деңгейлерінде тілдерді одан әрі дамыту мен қолдануды бағамдайды. Қазақстан Республикасының Президенті балалардың қазақ және орыс тілдерімен қатар ағылшын тілін де үйренуіне жағдай жасаудың қажеттігін атап көрсетті. "Мектепке дейінгі ұйымдарда тілдердің үштұғырлығын дамыту" бағдарламасында және "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту" (2012) мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандартында тілдерді оқытудың отандық жүйесін жаңартудың қажеттілігі көрініс тапты.
3. Білім беру бағдарламасы педагогтер бойында мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқытуда пәндік дайындықты қалыптастыру және өзінің жұмыс тәжірибесін сын тұрғысынан бағалау, жаңа әдістерді таңдауға мүмкіндік беруге бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнының жаңаруы жағдайында мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқыту бойынша мектепке дейінгі ұйымдардағы ағылшын тілі мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнының жаңаруына негізделген ҚР мемлекеттік саясатының түйінді басымдықтары мен бағыттарын меңгеру.
2) мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқыту контексінде мектепке дейінгі ұйымдарда ұйымдастырылған оқу-іс-әркекеті мен пәндік-дамытушы ортаны жобалау дағдыларын дамыту;
3) мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқытуда және өзіндік кәсіби қызметінде жобалау әдісі мен ақпараттық-коммуникациялық технологияны пайдалану ( бұдан әрі –АКТ) пайдалану бойынша құзыреттерді қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) білім беру мазмұнының жаңаруына негізделген ҚР мемлекеттік саясатының түйінді басымдықтары мен бағыттарының мән-мағынасын; білім беру мазмұнының жаңаруы контексінде ағылшын тілін оқыту үдерісінде баланы психологиялық-педагогикалық тұрғыдан сүйемелдеу мен ағылшын тілінің оқытылу мазмұнын "Өзін-өзі тану" пәнімен ықпалдастырудың маңыздылығын біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Обучение английскому языку в дошкольной организации" (далее Программа) предназначена для обучения педагогов английского языка дошкольных организаций образования.
2. Государственная программа развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы предполагает дальнейшее функционирование и развитие языков на всех уровнях образования, включая дошкольный период. Появилась необходимость модернизации отечественной системы обучения языкам, которая нашла свое отражение в Программе "Развитие триединства языков в дошкольных организациях", Государственном общеобязательном стандарте "Дошкольное воспитание и обучение" (2012), где обучение английскому языку дошкольника рассматривается как один из важных этапов, направленных на воспитание полиязычной личности.
3. Образовательная программа направлена на подготовку учителей английского языка к работе в условиях обновления содержания образования, развитие их профессиональных компетенций в области: постановки целей и задач обучения английскому языку в ДО; организации образовательного процесса, в том числе, с использованием информационно-коммуникационных ресурсов; отбора учебно-методического обеспечения; развития личностных качеств воспитанников; саморазвития и др.
2. Цель и задачи программы
4. Целью программы является развитие профессиональных компетенций педагога английского языка в дошкольных организациях по обучению дошкольников английскому языку в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить ключевые приоритеты и направления государственной политики РК, обуславливающие обновление содержания дошкольного воспитания и обучения;
2) развить навыки проектирования организованной учебной деятельности и предметно-развивающей среды в дошкольной организации в контексте обучения английскому языку детей дошкольного возраста;
3) сформировать компетенции по использованию информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) и проектного метода в обучении английскому языку детей дошкольного возраста и собственной профессиональной деятельности.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
сущность ключевых приоритетов и направлений государственной политики РК, обуславливающих обновление содержания образования;
значимость психолого-педагогического сопровождения ребенка в процессе обучения английскому языку и интеграции предмета "Самопознания" с содержанием преподавания английского языка в контексте обновления содержания образования;
эффективные педагогические технологии, используемые в обучении английскому языку детей дошкольного возраста, соответствующие принципам и подходам обновленного содержания дошкольного воспитания и обучения;
объекты контрольно-оценочной деятельности педагога английского языка в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения;

2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жаңартылған мазмұнындағы ұстанымдар мен тәсілдемеге сай келетін, мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқытуда пайдаланылатын тиімді педагогикалық технологияларды; мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандартының талаптарына сәйкес ағылшын тілі мұғалімдерін бақылау-бағалау қызметінің нысандарын қолдана алады;
3) мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін деңгейлік оқыту контексінде мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті мен пәндік-дамытушы ортаны жобалау, ағылшын тілін үйретуде мектеп жасына дейінгі балалардың жетістіктерін критериалдық бағалау, ағылшын тілін оқытудағы жаңа тәсілдеме контексінде оқыту мен сабақ беру тәжірибесін бағалау дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы мамандар үшін қосымша басқарушылық модуль енгізіледі.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III "Білім туралы" Заңы (24.11.2015 жылғы өзгерістер мен толықтырулармен), "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет, Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы; білім беру мазмұнының жаңаруы жағдайында мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында ерте жастан тілдерді үйретуді қамтамасыз ету мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) ағылшын тілін оқыту үдерісінде баланы психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу;
2) мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің ерекшеліктері;
3) рухани-адамгершілік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері; ағылшын тілін оқыту мазмұнын "Өзін-өзі тану" пәнімен ықпалдастыру тақырыптары қарастырылады.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқыту, тілдерді деңгейлік оқытуды ұйымдастырға қойылатын мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандартының талаптары;
2) мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқыту бойынша ұйымдастырылған оқу іс-әрекетін құрылымдау;
3) мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқытудағы ойын технологиясы; ағылшын тілін үйрету контексінде мектеп жасына дейінгі балаларға сөйлеу әрекетінің түрлерін оқытудың ерекшеліктері;

2) умеют:
применять методы проектирования организованной учебной деятельности и предметно-развивающей среды в дошкольной организации образования в контексте уровневого обучения английскому языку детей дошкольного возраста;
применять критериальное оценивание достижений дошкольников в изучении английского языка;
3) владеют:
навыками оценки практики преподавания и обучения в контексте новых подходов в обучении английскому языку.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются стратегические направления развития образования в контексте Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех"; приоритеты государственной образовательной политики в области дошкольного воспитания и обучения; обеспечение раннего изучения языков в дошкольных организациях образования в условиях обновления содержания образования.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение ребенка в процессе обучения английскому языку;
2) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями; психолого-педагогические основы нравственно-духовного образования;
3) интеграция предмета "Самопознание" с содержанием преподавания английского языка.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) требования Государственного общеобязательного стандарта дошкольного обучения и воспитания к организации обучения английскому языку детей дошкольного возраста, уровневое обучение языкам;
2) конструирование организованной учебной деятельности по обучению английскому языку детей дошкольного возраста; игровые технологии в обучении английскому языку детей дошкольного возраста;
3) особенности обучения видам речевой деятельности детей дошкольного возраста в контексте изучения английского языка: формы, методы, средства;

4) ағылшын тілін оқыту үдерісінде мектеп жасына дейінгі балалардың танымдық қабілеттерін дамыту;
5) ағылшын тілін үйренуде мектеп жасына дейінгі балалардың жетістіктерін бағалау;
6) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы ағылшын тілі мұғалімдерінің кәсіби қызметі мәселелері қарастырылады.
11. Технологиялық модульде келесі бойынша қарастырылады:
1) мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқытудағы ақпараттық технологияның мүмкіндіктері;
2) қашықтықтан оқытудың әдістемесі,
3) қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар) туралы мәліметтер беріледі.
12. Вариативтік модульде тыңдаушыларға олардың қажеттіліктеріне қарай келесі тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) мектеп жасына дейінгі баланың тілдік қоржыны балаларға ағылшын тілін оқыту технологиясы ретінде;
2) мектеп жасына дейінгі балаларға арналған ағылшын тілі оқу бағдарламасы;
3) мектеп жасына дейінгі балаларға ағылшын тілін оқыту контексінде баланың жобалау іс-әрекеті тақырыптарының бірін таңдауға мүмкіндік беріледі.
Тыңдаушылардың сұраныстарына орай вариативтік модуль 2-ден 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі осы бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын сабақ көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) мектеп жасына дейінгі баланың ағылшын тілінде сөздік қорын белсендіру, сөйлеу тілінің грамматикалық құрылысы, ағылшын тілінде байланыстырып сөйлеуді дамыту, тілдің дыбыстық мәдениетіне тәрбелеу (таңдау бойынша) бойынша тапсырмалар құрастыру;
2) мектеп жасына дейінгі баланың сөйлеу дағдысын дамытуға арналған лексикалық материал құрастыру;
3) білімді және лексикалық тапсырмаларды бекітуге арналған дидактикалық ойындар банкін құрастыру;
4) мектеп жасына дейінгі баланың тілдік дағдыларын дамыту үшін ойын тапсырмаларының жинағын құрастыру;
5) мектеп жасына дейінгі баланың артикуляциялық білігін дамытуға арналған ағылшын тіліндегі өлеңдер жинағын құрастыру;
6) "Ағылшын тіліндегі ақпаратпен мектеп жасына дейінгі баланың жұмыс жасау білігін дамытудағы ақпараттық технологиялар", "Мектеп жасына дейінгі баланың коммуникативтік қабілеттерін дамытудағы ақпараттық технологиялар" хабарламасын дайындау;
7) Ағылшын тілі бойынша ұйымдастырлыған оқу іс-әрекетінің (сабақ) конспектісін дайындау;

4) оценивание достижений дошкольников в изучении английского языка;
5) организация предметно-развивающей среды в контексте обучения английскому языку детей дошкольного возраста;
6) профессиональная деятельность учителя английского языка дошкольных организаций образования.
11. В технологическом модуле рассматриваются темы:
1) возможности информационных технологий в обучении английскому языку детей дошкольного возраста;
2) преимущества проектного метода обучения;
3) новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары).
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) рабочая тетрадь по английскому языку для детей дошкольного возраста;
2) языковой портфель дошкольника как технология в обучении английскому языку детей дошкольного возраста;
3) проектная деятельность дошкольника в контексте обучения английскому языку детей дошкольного возраста;
4) таксономия Блума в составлении заданий для развития речевых навыков дошкольника.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся:: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-занятия и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить задания по активизации словарного запаса дошкольника на английском языке, формированию грамматического строя речи, развитию связной речи дошкольника на английском языке, воспитанию звуковой культуры речи дошкольника (на выбор);
2) составить лексический материал для развития речевых навыков дошкольника;
3) составить банк дидактических игр для закрепления знаний и лексических заданий;
4) составить сборник игровых заданий для развития речевых навыков дошкольника;
5) составить сборник стихов на английском языке для развития артикуляционных умений дошкольника;
6) подготовить сообщение "Информационные технологии в развитии умений дошкольника работать с информацией на английском языке", "Информационные технологии в развитии коммуникативных способностей дошкольника".;
7) разработать конспект организованной учебной деятельности (занятия) по английскому языку;

8) ағылшын тілі бойынша бір сабақтың сандық контентін (СББР) дайындау;
9) мектеп жасына дейінгі балаларға арналған ағылшын тілі бойынша жоба жұмыстарының тақырыптарын дәлелдеу және тізбесін құру;
10) "Өзін-өзі тану" және ағылшын тілін ықпалдастыру бойынша ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің (сабақ) конспектісін дайындау;
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) ағылшын тілі бойынша жұмыс дәптеріне арналған тапсырмалар;
2) мектеп жасына дейінгі баланың өзіндік жұмысы үшін ұйымдастырылған оқу іс-әрекетіндегі жұмыс дәптері мен жұмыс парақтары;
3) ағылшын тілі бойынша мектеп жасына дейінгі баланың пассив және актив сөздер лексикасы;
4) мектеп жасына дейінгі баланың коммуникативтік дағдылары мен білігін дамыту (педагогтың талап-тілектеріне әрекет ете алу, күрделі емес сұрақтарға жауап беру, таныс лексиканы білу);
5) мектеп жасына дейінгі баланың коммуникативтік дағдыларын дамытуға арналған лексикалық материал;
6) айтылым мен тыңдалымға арналған тілдік материал;
7) мектеп жасына дейінгі баланың сын тұрғысынан ойлануын дамытудағы ағылшын тілін оқытудың белсенді әдістері;
8) мектеп жасына дейінгі баланың коммуникативтік дағдыларын дамытудағы оқытудың түрлері мен әдістері;
9) мектеп жасына дейінгі баланың тілдік қоржыны;
10) ағылшын тілі сабақтарында мектеп жасына дейінгі баланың танымдық іс-әрекетін белсендіру.
17. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "мимен шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу, т.б.
19. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру үдерісі бетпе-бет оқыту мен тыңдаушылардың өзіндік жұмысын кіріктіреді. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлануы іс-әрекеттік тұрғыдан келуді көздейді, оған заманауи білім беру технологиялары мен оқытудың интербелсенді формаларын: шағын топтағы жұмыс; үйрету ойындары; кері байланыс; күделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы, "дөңгелек стол", т.б. қолдану арқылы қол жеткізіледі.

8) разработать цифровой контент (ЦОР) на примере одного занятия по английскому языку;
9) разработать перечень и обоснование тем проектных работ по английскому языку для дошкольников;
10) разработать конспект организованной учебной деятельности (занятия) по интеграции английского языка и "Самопознания".
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) рабочая тетрадь и рабочие листы в организованной учебной деятельности для самостоятельной работы дошкольника;
2) лексика пассивного и активного словаря детей дошкольного возраста по английскому языку;
3) развитие коммуникативных навыков и умений дошкольника (умения реагировать на команды педагога, отвечать на несложные вопросы, узнавать доступную лексику);
4) лексический материал для развития коммуникативных навыков дошкольника;
5) языковой материал для говорения и аудирования;
6) активные методы обучения английскому языку в развитии критического мышления дошкольника;
7) формы и методы обучения дошкольника в развитии коммуникативных навыков дошкольника;
8) языковой портфель дошкольника;
9) активизация познавательной деятельности дошкольника на занятиях по английскому языку
10) Портфолио преподавателя английского языка как средство саморазвития профессиональной компетентности;
11) Игровые технологии на занятиях по английскому языку;
12) Роль образовательной среды в развитии полиязычной личности;
13) Новые подходы к оцениванию учебных достижений дошкольника;
14) Инклюзивный подход к выявлению способностей ученика;
15) Трехъязычный словарь активной лексики.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".

1. ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстандық жол-2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Қазақстан халқына жолдауында көрсетілген міндеттемелерге сәйкес алда жоспарланған жұмыс (дұрыс емес жауапты көрсетіңіз):
A) 3-тен 6 жасқа дейінгі қазақстандық балаларды мектепке дейінгі білім берумен 100 пайыз қамтуды қамтамасыз ету
B) жалпы білім беретін мектептерді Назарбаев зияткерлік мектептеріндегі оқыту деңгейіне көтеру
C) мектеп түлектерін қазақ, орыс және ағылшын тілдерін білумен қамтамасыз ету
D) орта білім беру деңгейіндегі оқушыларды замануи оқулықтармен және электронды түрде тасымалданатын оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету
E) мектеп оқушыларының сын тұрғысынан ойлау, ақпаратты өзіндік іздеу мен терең талдау жасау дағдыларын меңгеруін қамтамасыз ету
2. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында қандай мақсат көрсетілген:
A) жастардың бойында белсенді азаматтық көзқарас, әлеуметтік жауапкершілік, патриоттық сезімін, жоғары адамгершілік және көшбасшылық сапаларды қалыптасыру
B) білім беру үдерісінің барлық қатысушыларын үздік білім беру ресурстары мен технологияларымен тең дәрежеде қамтамасыз ету
C) экономиканың тұрақты дамуы үшін сапалы білімге қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, адами капиталды дамыту, білім берудің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
D) мектепке дейінгі сапалы тәрбие және оқытумен балаларды жаппай қамту, олардың мектепке дайындалуы үшін, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың түрлі бағдарламаларына балалардың тең дәрежеде қол жеткізуін қамтамасыз ету
E) білім, ғылым мен өндірістің ықпалдасуын қамтамасыз ету, зияткерлік мүлік пен технология өнімдерін коммерциялау үшін жағдай жасау
3. Мемлекеттік тілді оқытудың әдіснамасын жетілдіру мен стандарттау міндеті көрсетіледі:
A) ҚР "Білім туралы" Заңында
B) ҚР "Тіл туралы" Заңында
C) Қазақстан Республикасында тілдерді дамыту мен қолданудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында
D) ҚР өзге тілдік білім беруді дамыту тұжырымдамасы
E) "Мектепке дейінгі ұйымдарда тілдердің үштұғырлығын дамыту" бағдарламасында
4. "Мектепке дейінгі ұйымдардағы тілдердің үштұғырлығын дамыту" бағдарламасының негізгі мақсаты:
A) көптілді тұлғаны тәрбиелеу
B) көптілді тұлғаны тәрбиелеу мен дамыту
C) әлеуметтік тұлғаны тәрбиелеу
D) тілдік тұлғаны тәрбиелеу
E) тілдік және көптілді тұлғаны тәрбиелеу
5. Білім берудің гуманистік парадигмасындағы қарым-қатынас типі:
A) ынталандыру-реакция
B) субъект-объект
C) субъект-субъект
D) педагог-бала
E) педагог-бала-ата-ана

1. Согласно поручениям Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева, данным в Послании народу Казахстана "Казахстанский путь-2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее", предстоит (исключите неверный ответ):
a) обеспечить 100-процентный охват казахстанских детей от 3 до 6 лет дошкольным образованием;
b) подтягивать общеобразовательные школы к уровню преподавания в Назарбаев Интеллектуальных школах;
c) обеспечить знание выпускниками школ казахского, русского и английского языков;
d) обеспечить учащихся уровня среднего образования современными учебниками и учебно-методическими комплексами на электронных носителях;
e) обеспечить овладение школьниками навыками критического мышления, самостоятельного поиска и глубокого анализа информации;
2. В Государственной программе развития образования Республики Казах-стан на 2011-2020 годы обозначена цель:
a) формирование у молодежи активной гражданской позиции, социальной ответственности, чувства патриотизма, высоких нравственных и лидерских качеств;
b) обеспечение равного доступа всех участников образовательного процесса к лучшим образовательным ресурсам и технологиям;
c) повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики;
d) обеспечение полного охвата детей качественным дошкольным воспитанием и обучением, равного доступа детей к различным программам дошкольного воспитания и обучения для их подготовки к школе;
e) обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий.
3. Совершенствование и стандартизация методологии обучения государственному языку – задача:
a) Закона Республики Казахстан "Об образовании";
b) Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
c) Государственной программы развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы;
d) Концепции развития иноязычного образования Республики Казахстан;
e) Программы "Развитие триединства языков в дошкольных организациях".
4. Основная цель программы "Развитие триединства языков в дошкольных организациях":
a) воспитание полиязычной личности;
b) воспитание и развитие трехъязычной личности;
c) воспитание социальной личности;
d) воспитание языковой личности;
e) воспитание языковой и полиязычной личности;
5. Тип отношений в гуманистической парадигме образования:
а) стимул-реакция;
b) субъект-объект;
c) субъект-субъект;
d) педагог-ребенок;
e) педагог-ребенок-родитель.

6. Мектеп жасына дейінгі ересек балалардың субъектілік қалыптасуы функционалдық тұрғыдан байланысты:
A) бас миының дамуымен
B) коммуникативтік мәдениетінің дамуымен
C) балалардың тікелей алаңдау, қобалжу аясының молаюымен
D) рухани-адамгершілік саласының молаюымен
E) ерік-жігерін тәрбиелеумен
7. Ғылыми және этикалық білім беруді біріктіру идеясы қандай философияның дәстүрінен бастау алады:
A) ежелгі
B) шығыстық
C) ресейлік
D) Батыс Еуропалық
E) заманауи
8. Рухани-адамгершілік тәрбие жүйесі бағамдайды:
A) адамгершілік сана-сезімді қалыптастыру үдерісін
B) мораль негіздері бойынша білімді беру үдерісін
C) моральдық ұстанымдар жүйесімен танысуды
D) моральдық сапалар, мінез-құлықтың адамгершілік қыры, тәртіп дағдылары мен әдеттерін қалыптастыру үдерісін
E) жалпы адами құндылықтарға тартуды
9. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту МЖМБС-да 5-6 жастағы балаларға арналған "Қоғамдық орындарда тәртіп ережелерін сақтайды" деген сипаттама қандай құзыреттілік белгісі:
A) денсаулық сақтау
B) коммуникативтік-тілдік
C) танымдық
D) шығармашылық
E) әлеуметтік
10. Шет тілін ерте жастан үйрету... жүзеге асырылатын оқыту ретінде түсіндіріледі:
A) интуитивтік-тәжірибелік тұрғыдан
B) іс-әрекеттік тұрғыдан
C) көрнекілік-есту тұрғысынан
D) ана тілін білу негізінде
E) көрнекілік тұрғыдан
11. "Мектепке дейінгі ұйымдардағы тілдердің үштұғырлығын дамыту" бағдарламасында көрсетілген мектепке дейінгі жастағы балаларды көптілді оқыту ұстанымдарының бірі:
A) түсініктілік ұстанымы
B) көрнекілік ұстанымы
C) білім беру материалдарын іріктеу жүйелілігі ұстанымы
D) сабақтастық ұстанымы
E) жүйелілік ұстанымы
12. Тілдердің үштұғырлығын дамытудағы нәтижеге жету келесі іс-әрекет арқылы жүзеге асырылады:
A) қазіргі қоғамдағы заттық және әлеуметтік ортамен балаларды таныстыру
B) әдеби шығармаларды пайдалану бойынша жұмыс
C) көрнекілік материалдарын пайдалану
D) білімін кеңейту
E) ойын
13. Тілдердің үштұғырлығын дамытудың алғашқы кезеңдеріндегі педагогтардың міндеттері болып табылады:
A) балаларға қоршаған ортадағы заттарды ана тілінде таныстыру
B) балаларға қоршаған ортадағы заттарды шет тілінде таныстыру
C) балаларға қоршаған ортадағы заттарды үш тілде таныстыру
D) балаларға қоршаған ортадағы заттарды ана тілінде және шет тілінде таныстыру
E) балаларға қоршаған ортадағы заттарды ойын жағдаятында таныстыру
14. Мектеп жасына дейінгі баланың сөздік қорын дамытудың басты бағыттарының бірі:
A) әдеби емес сөздерді жою
B) ойын жағдаяттарын пайдалану
C) шет тілінде оқу
D) шет тілінде жазу
E) аударма
15. 5 жастағы баланың белсендік сөздік қорын құрайды:
A) 2200 сөз
B) 1000 сөз
C) 500 сөз
D) 1500 сөз
E) 2000 сөз

6. Становление субъектности старших дошкольников функционально связано:
a) с развитием головного мозга;
b) с развитием коммуникативной культуры;
c) с обогащением сферы их непосредственных переживаний;
d) с обогащением духовно-нравственной сферы;
e) с воспитанием воли.
7. Идея синтеза научного и этического образования восходит к традициям … философии:
а) античной;
b) восточной;
c) российской;
d) западной Европы;
e) современной.
8. Система нравственно-духовного воспитания предполагает:
а) процесс формирования нравственного сознания;
b) процесс передачи знаний по основам морали;
c) знакомство с системой моральных принципов;
d) процесс формирования моральных качеств, нравственных черт характера, навыков и привычек поведения;
e) приобщение к общечеловеческим ценностям.
9. Один из показателей какой компетентности в ГОСО дошкольного воспитания и обучения описан для детей 5-6 лет "Соблюдает правила поведения в общественных местах":
а) здоровьесберегающая;
b) коммуникативно-языковая;
c) познавательная;
d) творческая;
e) социальная.
10. Раннее обучение иностранным языкам понимается как обучение, кото-рое осуществляется на основе:
а) интуитивно-практического подхода;
b) деятельностного подхода;
c) наглядно-слухового подхода;
d) знания родного языка;
e) наглядного подхода.
11. Одним из принципов полиязычного обучения дошкольников в Программе "Развитие триединства языков в дошкольных организациях" является:
а) принцип доступности;
b) принцип наглядности;
c) принцип системности отбора образовательного материала;
d) принцип преемственности;
e) принцип системности.
12. Достижение результата в развитии триединства языков может осуществляться через деятельность:
а) ознакомление детей с предметным и социальным миром современного общества;
b) работа по использованию литературных произведений;
c) использование наглядного материала;
d) расширение знаний;
e) игра.
13. Задачей педагогов на первых этапах развития триединства языков является:
а) ознакомление детей с предметами окружающего мира на родном языке;
b) ознакомление детей с предметами окружающего мира на иностранном языке;
c) ознакомление детей с предметами окружающего мира на трех языках;
d) ознакомление детей с предметами окружающего мира на родном и иностранном языке;
e) ознакомление детей с предметами окружающего мира в игровых ситуациях.
14. Одним из направлений развития словаря дошкольника является:
а) устранение нелитературных слов;
b) использование игровых ситуаций;
c) чтение на иностранном языке;
d) письмо на иностранном языке;
e) перевод.
15. К пяти годам активный словарь дошкольника составляет:
а) 2200 слов;
b) 1000 слов;
c) 500 слов;
d) 1500 слов;
e) 2000 слов.

16. Оқу жылының соңында орта жастағы балалар тобында өзге тіл бойынша лексикалық қордың көлемін құрайды:
A) 5-ке дейін санауды қосқанда 200 лексикалық бірлік
B) 5-ке дейін санауды қосқанда 100-150 лексикалық бірлік
C) 5-ке дейін санауды қосқанда 300 лексикалық бірлік
D) 5-ке дейін санауды қосқанда 250 лексикалық бірлік
E) 5-ке дейін санауды қосқанда 350 лексикалық бірлік
17. 4 жастағы балалардың үштұғырлы тілін дамыту жұмысының басты бағыты:
A) сөйлеу үлгілерін пайдалану
B) монологтың түрлеріне үйрету
C) диалогқа қатысу
D) полилогқа қатысу
E) фразаларды жаттап алу
18. Мектеп жасына дейінгі ересек балалардың тілін дамытудағы басты бағыттар:
A) ересектер және құрбыларымен тілдік қарым-қатынаста оларды бастамашылдық пен өзіндік іс-әрекет жасауға тәрбиелеу
B) сөйлеу әрекетіндегі дербес қабілеттерін дамыту
C) өзіндік іс-әрекетке тәрбиелеу
D) тілдік материалды толықтыру
E) шығармашылық қабілеттерін дамыту
19. Мектеп жасына дейін балаларға тілдердің үштұғырлығын оқыту мынаған негізделеді:
A) көрнекілік құралдарын пайдалана отырып, көру-есту негізінде
B) көрнекілік негізінде
C) монологтік сөйлеу
D) дербес түрде
E) ойын жағдаяттарында
20. Балаларға үш тілді оқыту кезіндегі тапсырманың басты мақсаты:
A) тілдік дағдыларды дамыту
B) жаңа тілдік материалды меңгеруге деген балалардың құлшыныстарын дамыту
C) сөйлеу дағдыларын дамыту
D) танымдық қызығушылықтарын дамыту
E) өзіндік әс-әрекетке тәрбиелеу
21. Үштұғырлы тілдерді үйрену нәтижесі нені дамытуды көздейді:
A) оқу дағдыларын
B) тұлғалық сапаларды
C) коммуникативтік сапаларды
D) тұлғалық, оқу және коммуникативтік сапаларды
E) тұлғалық, оқу, коммуникативтік, шығармашылық сапаларды
22. Жұмыс дәптеріндегі тапсырмалар арналған:
A) ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінде балалармен және ата-аналармен өзіндік жұмыс үшін пайдалануға
B) қосымша жұмыстарға
C) топтық жұмыстарға
D) дербес және топтық жұмыстарға
E) тілдік дағдыларды дамытуға
23. Мектеп жасына дейінгі баланың тілдік қоржыны мүмкіндік береді:
A) педагогтың іс-әрекетіне баға беруге
B) лексикалық бірліктерді білуін бағалауға
C) басқа тілді меңгерудегі өзіндік тілдік құзыреттілікті бағалауға
D) тілдік құзыреттілікті бағалауға
E) басқа тілдегі сөзді түсіну деңгейін бағалауға
24. Әдістемелік жоспарда жоба әдісі көздейді:
A) тәжірибеге бағытталуды
B) мәселені шешудің ауқымдылығын анықтауды
C) жүргізілетін ізденістің нақты жоспарын құруды
D) алдын ала жоспарланған қандай да бір нысанның болуын
E) белгісізді, жаңа білімді іздеуді
25. Кешенділік сипаты бойынша жоба жұмыстарының түрлері:
A) моножоба, пәнаралық жоба
B) моножоба, сыныптық жоба
C) минижоба, қысқамерзімді жоба, апталық жоба, жылдық жоба
D) сыныптық, мектепшілік, аймақтық, халықаралық жоба
E) моножоба, сыныптық жоба, мектепшілік, аймақтық, халықаралық жоба

16. Объем лексического запаса по иноязычным языкам к концу учебного года в средней группе должна составлять:
а) 200 лексических единиц, включая счет до 5;
b) 100-150 лексических единиц, включая счет до 5;
c) 300 лексических единиц, включая счет до 5;
d) 250 лексических единиц, включая счет до 5;
e) 350 лексических единиц, включая счет до 5.
17. Центральным направлением работы по развитию триединства языков детей четырех лет является:
а) использование речевых образцов;
b) обучение формам монолога;
c) участие в диалоге;
d) участие в полилоге;
e) заучивание фраз.
18. Главные направления в развитии речи детей старшего дошкольного возраста:
а) воспитание их инициативности и самостоятельности в речевом общении со взрослыми и сверстниками;
b) развитие индивидуальных способностей к речевой деятельности;
c) воспитание самостоятельности;
d) пополнение языкового материала;
e) развитие творческих способностей;
19. Обучение детей триединству языков в дошкольном возрасте строится на:
а) зрительно-слуховой основе с использованием наглядных пособий;
b) основе наглядности;
c) монологической речи;
d) индивидуальной форме;
e) игровых ситуациях.
20. Основная цель заданий при обучении детей трем языкам:
а) развитие языковых навыков;
b) развитие у детей стремления к овладению новым языковым материалам;
c) развитие речевых навыков;
d) развитие познавательного интереса;
e) воспитание самостоятельности.
21. Результат изучения языков в триединстве предполагает развитие:
а) учебных навыков;
b) личностных качеств;
c) коммуникативных качеств;
d) личностных, учебных и коммуникативных качеств;
e) личностных, учебных, коммуникативных, творческих качеств и коммуникативных качеств.
22. Задания рабочей тетради предназначены для:
а) использования детьми в организованной учебной деятельности и для самостоятельной работы с родителями;
b) дополнительной работы;
c) групповой работы;
d) индивидуальной и групповой работы;
e) развития языковых навыков.
23. Языковой портфель дошкольника позволяет:
а) оценить деятельность педагога;
b) оценить знание лексических единиц;
c) оценить собственную языковую компетентность в овладении другим языком;
d) оценить речевую компетентность;
e) оценить уровень понимания иноязычной речи.
24. В методическом плане метод проектов предполагает:
a) ориентацию на практику;
b) определение глубину решения проблемы;
c)составление четкого плана проводимых изысканий;
d)создание какого-либо заранее планируемого объекта;
e) поиска неизвестного, новых знаний.
25. По комплексности проекты классифицируют как:
a) монопроект, межпредметный проект;
b) монопроект, внутриклассный проект;
c) минипроект, краткосрочный проект, недельный проект, годичный проект;
d) внутриклассный проект, внутришкольный проект, региональный проект, международный проект;
e) монопроект, внутриклассный проект, внутришкольный проект, региональный проект, международный проект.

26. Жобалау кезеңдерінің "5П" формуласы:
A) мәселе, ізденіс, жоспарлау, өнім, таныстырылым
B) мәселе, жоспарлау, ізденіс, өнім, таныстырылым
C) мәселе, жоспарлау, ізденіс, таныстырылым, өнім
D) жоспарлау, мәселе, ізденіс, өнім, таныстырылым
E) ізденіс, мәселе, жоспарлау, өнім, таныстырылым
27. Балалар тобы өз жұмыстарының нәтижесі туралы баяндайды. Әңгіме жоба дайындаудың қай кезеңі туралы болып отыр:
A) тақырыпты анықтау
B) жоспарлау
C) нәтижені ресімдеу
D) жоба таныстырылымы
E) зерттеу жұмысына қажетті ресурстарды іздестіру
28. МДҰ АКТ мүмкіндіктерін пайдаланудың негізгі мақсаты:
A) баланы компьютермен жұмыс жасауға үйрету
B) баланың "ақпараттық шынайылық" іс-әрекеті мен өмірге дайындығын, оны жан жақты дамыту
C) ғаламторда жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру
D) баланың бойында АКТ құзыреттілігін қалыптастыру
E) компьютерлік ойын бағдарламаларымен жұмыс дағдыларын дамыту

26. "Правильная" формула этапов проектирования "5П":
a) проблема, поиск, планирование, продукт, презентация;
b) проблема, планирование, поиск, продукт, презентация;
c) проблема, планирование, поиск, презентация, продукт;
d) планирование, проблема, поиск, продукт, презентация;
e) поиск, проблема, планирование, продукт, презентация.
27. Группа детей докладывают о результатах своей работы. О каком этапе разработки проекта идет речь:
a) определение темы;
b) планирование;
c) оформление результатов;
d) презентация проекта;
e) поиск ресурсов необходимые к исследовательской работе.
28. Основная цель использования возможности ИКТ в ДОО:
a) научить ребенка работать с компьютером;
b) всестороннее развитие ребенка, его подготовку к жизни и деятельности в "информационной действительности";
c) сформировать навыки работы в интернет;
d) сформировать у ребенка икт-компетентность;
e) развить навыки работы с компьютерными игровыми программами.

29. Сандық білім беру ресурсын белгілеңіз:
A) көркем әдебиет
B) оқулықтар мен оқу құралдары
C) электрондық оқулықтар, таныстырылым, флипчарт, мультимедиялық оқу құралдары
D) ғаламтор
E) планшет, ноутбуктер
30. Презентацияның ағымдағы слайдына аудиоклипті (дыбыстық файл) қосудың дұрыс алгоритмін көрсетіңіз:
A) презентация бағдарламасының мүмкіндіктерімен мұны жасауға болмайды
B) 1. Аудиоклипті қосқыңыз келген қажетті слайдты басу
2. Вставка қосымшасынан Объект командасын таңдау.

29. Отметьте цифровые образовательные ресурсы:
a) художественная литература;
b) учебники и учебные пособия;
c) электронные учебники, презентации, флипчарты, мультимедийные учебные средства;
d) интернет;
e) планшеты, ноутбуки.
30. Укажите правильный алгоритм добавления аудиоклипа (звукового файла) на текущий слайд презентации:
a) возможностями программы презентаций этого сделать нельзя;
b) 1. Щелкните слайд, к которому нужно добавить аудиоклип.
2. На вкладке Вставка выберите команду Объект.

3. Ашылған терезеден қажетті объект типін таңдап, Вставить командасын басу
C) 1. Аудиоклипті қосқыңыз келген қажетті слайдты басу.
2. Вставка қосымшасындағы Мультимедиа тобынан Звук командасын таңдау.
3. Звук из файла пунктін таңдап, файл сақталған папканы көрсету, қосқыңыз келген қажетті файлға екі рет басу
D) 1. Аудиоклипті қосқыңыз келген қажетті слайдты басу
2. Вставка қосымшасындағы Мультимедиа тобынан Видео командасын таңдау.

3. В открывшемся окне выбрать необходимый тип объект и нажать Вставить
c) 1. Щелкните слайд, к которому нужно добавить аудиоклип.
2. На вкладке Вставка в группе Мультимедиа выберите команду Звук.
3. Выберите пункт Звук из файла, укажите папку, в которой находится файл, и дважды щелкните файл, который нужно добавить
d) 1. Щелкните слайд, к которому нужно добавить аудиоклип.
2. На вкладке Вставка в группе Мультимедиа выберите команду Видео.

1. Кіріспе
1. "Мектепке дейінгі тәрбие және білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында музыкалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымдардың музыкалық жетекшілеріне арналған.
2. "Мектепке дейінгі тәрбие және білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында музыкалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" мектепке дейінгі балаларды оқытуда дәстүрлі әдістерді пайдаланатын музыкалық қызметкерлердің практикалық тәжірибесі мен музыкалық тәрбиедегі заманауи технология арасында қарама-қайшылық туындап, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында білім беру мазмұнын жаңартуға музыкалық қызметкерлердің дайындығының төмен деңгейін байқатады. Сондықтан педагогтардың кәсіби дайындығын көтеру білім мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру үдерісін ұйымдастыру аясында ақпараттық-коммуникациялық ресурстарды пайдалану, тәрбиеленушілердің жеке тұлғалық сапасын дамыту, өзін-өзі дамыту құзерттіліктерін және музыкалық қызметкерлердің пәндік дайындығын және өз жұмысының тәжірибесін сын тұрғысынан бағалай алуын, мектеп жасына дейінгі балаларды музыкаға үйретуде жаңа әдістер мен оқытуды таңдау жасауын қалыптастыруға бағытталған.
3. Білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымдардың музыкалық жетекшілерінің музыкалық сабақ қабылдауын, орындаушылық, шығармашылық, музыкалық білім беру әрекеті, музыкалық-ойындық әрекет тәрізді барлық музыкалық әрекеттердің түрін ескеріп, олардың эстетикалық көңіл-күйдің, қызығушылықтың, сұлулық туралы ұғымның қалыптасуына бағытталған. Сонымен бірге мектепке дейінгі балалардың музыкалық дамуы тек "Шығармашылық" білім беру саласында ғана емес, "Денсаулық", "Таным", "Қатынас", "Әлеумет" білім беру салаларын кіріктіру арқылы жүзеге асырылады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі тәрбие мен білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында балаларға музыканы оқытуды ұйымдастыруда музыкалық қызметкерлердің кәсіби құзырларының деңгейін көтеру.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) білім беруді дамытудың заманауи үрдістері контексінде қазақстандық білім беру жүйесін жаңарту әдіснамасының мәнін түсінуге ықпал ету.
2) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы музыкалық қызметкердің білім беру үдерісін психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыруы үшін психологиялық-педагогикалық білімді қолдану мүмкіндігін көрсету.
3) музыка сабағын жобалау және мектепке дейінгі білім беру ұйымында тәрбиеленушілердің музыканы оқыту мәнмәтінінде пәндік-дамытушы орта дағдыларын жетілдіру.
4) оқытудың жеке тұлғаға бағытталған технологияларын пайдалануда құзырларын дамытуға ықпал ету.
5) курстан кейінгі кезеңде үздіксіз кәсіби тұрғыдан өзін-өзі дамытуға ынталандыру.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) білім беруді дамытудың заманауи үрдістері контексінде қазақстандық білім беру жүйесін жаңарту әдіснамасының мәнін; Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытудың басым бағыттары мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік білім беру стандартының мазмұнын жаңарту тәсілдері мен қағидаттарын; білім беру мазмұнын жаңғырту контексінде ерте жастағы балаларға білім беру үдерісінде психологиялық-педагогикалық қолдаудың өзектілігін; мектепке дейінгі білім берудің жаңартылған білім беру мазмұнының принциптері мен қағидарттарына сәйкес тиімді педагогикалық технологияларын біледі;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың Мемлекеттік білім беру стандартының тәрбиеленушілердің дайындық деңгейіне қойылатын талаптарына сәйкес музыкалық қызметкердің бақылау-бағалау әрекетінің оъектілерін, мектепке дейінгі білім беру жүйесін жаңартудың принциптері мен қағидаттарын ескере отырып және тиімді технологияларды пайдаланып, балалардың шығармашылық қабілеттерін дамытуға бағытталған музыка сабақтарын; тәрбиеленушілердің музыканы үйренудегі оқу жетістіктерін критериалды бағалайуын; курстан кейінгі өзін-өзі дамытудың үздіксіз траекториясын әзірлейуін жасай алады;
3) мектепке дейінгі тәрбиеленушілерді музыкаға үйретуді қолдауда оқу-әдістемелік әзірлемелер жасауды; мектепке дейінгі тәрбиеленушілерді музыкаға үйретуде жетістіктерін бағалауды; мектепке дейінгі тәрбиеленушілердің ерекшеліктерін ескеріп, музыканы оқытудың педагогикалық технологияларын, оқыту әдістері мен құралдарын, түрлерін таңдау және бейімдеуді негіздеуді; музыканы оқытудың жаңа жолдары контексі жағдайында оқыту іс-тәжірибесін өзіндік бағалауды; кәсіби желілік қоғамдастықтағы өзара әрекеттестікті меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативті-құқытық модульде Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді); "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Жолдаулары – ұлттық білім беру жүйесі дамуының негізгі бағдары; мектепке дейінгі тәрбие мен білім беруде мемлекеттік білім беру саясатының басымдылықтары; білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектепке дейінгі ұйымдарда тілдерді ерте жастан үйретуді қамтамасыз ету мәселелері қарастырылады.

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие профессиональной компетентности музыкального руководителя в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" (далее Программа) предназначена для обучения музыкальных руководителей дошкольных организаций.
2.Актуальность образовательной программы обусловлена необходимостью формирования и развития у музыкальных работников ряда профессиональных компетенций в области: постановки целей и задач музыкального воспитания дошкольников; организации образовательного процесса, в том числе, с использованием информационно- коммуникационных ресурсов; отбора учебно-методического обеспечения; развития личностных качеств воспитанников; саморазвития и др.
3. Содержание модулей программы направлено на формирование у музыкальных работников предметной подготовки и критического оценивания своей практики работы, выбора новых методов и форм обучения дошкольников музыке.
2. Цель и задачи Программы
4. Развитие профессиональных компетенций музыкального руководителя по организации обучения детей музыке в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения.
5. Задачи по достижению цели Программы:
1) изучить сущность модернизации отечественного образования;
2) сформировать понимание у музыкального руководителя значимости психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса;
3) сформировать навыки проектирования музыкального занятия и предметно-развивающей среды в дошкольной организации образования в контексте музыкального обучения детей дошкольного возраста;
4) сформировать компетенции по использованию личностно-ориентированных технологий обучения.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
сущность методологии модернизации отечественного образования: приоритетные направления развития системы образования Республики Казахстан;
принципы и подходы к обновлению содержания государственного стандарта образования Республики Казахстан;
значимость психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса с детьми раннего возраста в контексте обновления содержания образования;
эффективные педагогические технологии, соответствующие принципам и подходам к обновлению содержания образования;
объекты контрольно-оценочной деятельности музыкального руководителя в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения к уровню достижений дошкольников;
2) умеют:
применять проектирование музыкального занятия с учетом принципов и подходов к обновлению содержания дошкольного воспитания и обучения использованием эффективных педагогических технологий;
применять критериальное оценивание учебных достижений обучающихся в изучении музыки;
3) владеют:
навыками разработки учебно-методического сопровождения музыкального обучения дошкольников;
методикой оценивания достижений детей дошкольного возраста в изучении музыки; обоснования выбора и адаптации форм, методов, средств обучения, педагогических технологий музыкального обучения с учетом особенностей детей дошкольного возраста;
методами самооценки практики преподавания и обучения в контексте новых подходов к музыкальному обучению;
навыками взаимодействия музыкальных работников в профессиональных сетевых сообществах.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются стратегические направления развития образования в контексте Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех"; приоритеты государственной образовательной политики в области дошкольного воспитания и обучения; вопросы обеспечения раннего изучения языков в дошкольных организациях образования в условиях обновления содержания образования.

9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) музыкалық оқыту процесінде баланы психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу;
2) мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері;
3) адамгершілік-рухани білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
4) "Өзін-өзі тану" пәнінің музыкалық білім беру мазмұнымен кірігу тақырыптары қарастырылады.
10. Мазмұндық модульде қарастырылған мәселелер:
1) әлемдік іс-тәжірибеде балаларға мектепке дейінгі білім беруді дамытудың беталыстары;
2) Қазақстанда балаларға мектепке дейінгі білім беру жүйесін дамыту мәселелері мен келешегі;
3) мектепке дейінгі білім беру ұйымындағы музыкалық қызметкерге қойылатын заманауи талаптар;
4) мектепке дейінгі білім беру ұйымындағы музыкалық қызметкердің өзін-өзі дамытудың мәселелері;
5) мектепке дейінгі білім беру ұйымындағы музыкалық қызметкердің іс-әрекетіндегі заманауи педагогикалық технологиялары;
6) музыка сабақтарындағы денсаулық сақтау технологиясы; мектепке дейінгі білім беру ұйымындағы музыкалық қызметкердің әдістемелік жұмысы;
7) мектепке дейінгі білім беру ұйымы жағдайындағы ықпалдастық; ықпалдасқан сабақ құрылысы;
8) мектепке дейінгі білім беру ұйымындағы мамандармен музыкалық қызметкер іс-әрекетінің ықпалдастығы;
9) мектепке дейінгі білім беру ұйымындағы педагогикалық қызметкерлермен музыкалық қызметкер іс-әрекетінің ықпалдастығы;
10) мектеп жасына дейінгі балалардың музыкалық бос уақытын ұйымдастырудың заманауи формалары;
11) мектепке дейінгі білім беру ұйымында музыкалық-көркемдік талғамды қалыптастыру үшін жағдай жасау;
12) мектеп жасына дейінгі балалардың музыкалық-эстетикалық мәдениетінің қалыптасу диагностикасы;
13) мектепке дейінгі білім беру ұйымының сыртқы ортамен ықпалдастығы;
14) музыкалық қызметкердің кәсіби бағдарлы іс-әрекеті бойынша міндеттері;
15) музыкалық қызметкердің ата-аналармен жұмыс бойынша іс-әрекеті;
16) музыкалық қызметкердің ата-аналармен өзара әрекет жасау формалары.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) мектеп жасына дейінгі балаларды музыкалық оқытуда ақпараттық технологиялардың мүмкіндіктері;
2) оқытудың жобалау технологиясы: классификациясы, жобалау әрекетінің кезеңдері;
3) қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар) туралы мәліметтер беріледі.
12. Вариативтік модульде тыңдаушыларға олардың қажеттіліктеріне қарай келесі тақырыптар ұсынылады:
1) мектеп жасына дейінгі балаларға музыкалық сабақта музыкалық-дидактикалық ойындарды пайдалану;

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение ребенка в процессе музыкального обучения;
2) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями;
3)психолого-педагогические основы нравственно-духовного образования;
4интеграция предмета "Самопознание" с содержанием преподавания музыки.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) тенденции развития дошкольного образования детей в мировой практике; проблема и перспективы развития системы дошкольного образования детей в Казахстане;
2) современные требования к музыкальному работнику дошкольной организации; задачи самообразования музыкального работника дошкольной организации;
3) современные педагогические технологии в деятельности музыкального работника дошкольной организации; технология здоровьесбережения на музыкальных занятиях;
4) методическая деятельность музыкального работника дошкольной организации;
5) интеграция в условиях дошкольной организации образования; структура интегрированных занятий; интеграция деятельности музыкального работника со специалистами дошкольной организации образования; интеграция деятельности музыкального работника с педагогическими работниками дошкольной организации образования;
6) современные формы организации музыкального досуга дошкольников; создание условий для формирования музыкально-художественного вкуса в дошкольной организации образования;
7) диагностика сформированности музыкально-эстетической культуры дошкольников;
8) интеграция дошкольной организации образования с внешней средой; задачи музыкального работника по профориентационной деятельности;
9) деятельность музыкального работника по работе с родителями; формы взаимодействия музыкального работника с родителями.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) возможности информационных технологий в музыкальном обучении детей дошкольного возраста;
2) проектная технология обучения: классификация, этапы проектной деятельности;
3) методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары).
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) использование музыкально-дидактических игр на музыкальных занятиях с дошкольниками;

2) мектеп жасына дейінгі балалардың бос уақытындағы әрекетті ұйымдастыру;
3) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында музыкалық сабақтарда педагогикалық технологияларды пайдалану ерекшеліктері;
4) музыкалық сабақтарда креативті терапияны пайдалану тақырыптарының бірін таңдауға мүмкіндік беріледі. және шеберлік сынып тақырыптары: Ықпалдасқан музыкалық сабақты өткізу технологиясы;
5) балалардың музыкалық құралдарында ойнау; балалардың театландырылған әрекеті; музыкалық ойын-сауық.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үрдісін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі осы бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын шара көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) білім мен тапсырманы бекіту үшін музыкалық-дидактикалық ойындарды таңдау;
2) мектеп жасына дейінгі баланың музыкалық қабілеттерін дамыту үшін ойын тапсырмаларын таңдау;
3) мектеп жасына дейінгі баланың музыкалық-шығармашылық суырып салма мүмкіндіктерін дамыту үшін тақпақтар таңдау;
4) ықпалдастырылған музыкалық ойын-сауық сценарийін дайындау;
5) мектеп жасына дейінгі балалардың музыкалық қызығушылығын қалыптастыруда ата-аналармен жүргізілетін жұмыс жоспарын дайындау;
6) "Бала қандай музыка тыңдауы керек?", "Баланы музыкаға қалай тарту керек?" тақырыптарына эссе жазу (таңдауы бойынша);
7) "Шуылдақтар" үшін жеке жұмыс жоспарын дайындау;
8) музыканы тыңдауға арналған көрнекілік таңдау;
9) мектеп жасына дейінгі балалардың музыкалық есту қабілетін анықтауға арналған тапсырмалар құру;
10) мектеп жасына дейінгі балалардың музыкалық тәрбиесі бойынша интернет-ресурстар тізімін құру;
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) мектеп жасына дейінгі балалардың көңіл-күйіне музыканың тәрбиелік әсері.
2) мектеп жасына дейінгі балалардың музыкалық-қозғалыстық әрекеті мен танымдық әрекетін ықпалдастыру.
3) мектеп жасына дейінгі балалардың вокалды-хор дағдылары мен көңіл-күй жайлылығын қамтамасыз ету әдістерін пайдалану.
4) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына ерте жаста балаларды бейімдеу кезеңінде музыкалық ойындарды пайдалану.
5) мектеп жасына дейінгі балаларға эстетикалық тәрбие берудің көзі – музыка.
6) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы музыкалық-пәндік дамытушы орта.
7) күн тәртібіндегі музыкалық терапия.

2) организация досуговой деятельности дошкольников;
3) особенности использования педагогических технологий на музыкальных занятиях в дошкольной организации образования;
4) возможности использования креативной терапии на музыкальных занятиях и проведения мастер-классов: технология проведения интегрированного музыкального занятия;
5) игра на детских музыкальных инструментах.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) подобрать музыкально-дидактические игры для закрепления знаний и заданий;
2) подобрать игровые задания для развития музыкальных способностей дошкольника;
3) подобрать стихи для развития музыкально-творческих импровизационных способностей дошкольника;
4) разработать сценарий интегрированного музыкального развлечения;
5) разработка плана работы с родителями дошкольников по формированию музыкальных интересов;
6) написать эссе на темы: "Какую слушать музыку ребенку?", "Как приобщить ребенка к музыке?" (на выбор);
7) разработать план индивидуальной работы с "гудошниками";
8) подобрать наглядно-визуальные материалы для слушания музыки;
9) составить задания по определению музыкального слуха дошкольников.
10. составить перечень интернет-ресурсов по музыкальному воспитанию дошкольников.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) воспитательное воздействие музыки на эмоциональную сферу дошкольников;
2) интеграция познавательной и музыкально-двигательной деятельности детей дошкольного возраста;
3) использование методик обеспечения эмоционального благополучия и развития вокально-хоровых навыков дошкольников;
4) использование музыкальных игр в период адаптации детей раннего возраста к дошкольной организации образования;
5) музыка как источник эстетического воспитания дошкольников;
6) музыкальная предметно-развивающая среда в дошкольной организации образования;
7) музыкотерапия в режиме дня;

10. АҚШ-та мектеп-балабақша пайдаланады:
A) дамытушы оқу бағдарламалары;
B) интеллектуалдық ойындар;
C) жан-жақты дамыту принциптері;
D) белсенді оқыту әдістері;
E) МЖМББС.
11. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқудың Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты бекітілген жыл:
A) 2007 жылы;
B) 2010 жылы;
C) 2012 жылы;
D) 2013 жылы;
E) 2014 жылы.
12. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясындағы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың міндеттері:
A) туған тілін және сөйлеу тілін, қарым-қатынас мәдениетін, сауаттылық негіздерін меңгеруге дайындықты дамыту;
B) балада қоршаған орта туралы тұтастай бейне, өзі туралы алғашқы түсінік, жақын әлеуметтік орта қалыптастыру;
C) балада эстетикалық сезім, бейнелеу, көркем-тілдік, музыкалық шығармашылық қабілетін дамыту;
D) педагогикалық кадрлардың және мұғалім мамандығының мәртебесінің сапасын арттыру, жаңа формация оқытушысын қалыптастыру;
E) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнын анықтау.
13. Музыкалық жетекші өз іс-әрекетін... сәйкес жүзеге асырады:
A) ҚР Конституциясына;
B) жеке жоспарға;
C) педагогикалық қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың қызметтерінің типтік біліктілік сипаттамасына;
D) Ұйым Жарғысына;
E) ЖМББС.
14. Өзіндік білім көтеру дегеніміз:
A) педагогтың біліктілікті арттыруының тиімді формаларының бірі;
B) кәсіби құзыреттілік көрсеткіші;
C) сабақты беру сапасының критерийі;
D) қабілеттілік;
E) ғылыми-педагогикалық даму мүмкіндігі.
15. Педагогикалық технологияның өзіндік ерекшелігі:
A) диагностика
B) оқытудың көрнекі әдістерін пайдалану;
C) кәсіби құралды меңгеру;
D) эмпирикалық;
E) жүйелілік.
16. Педагогикалық технологияны енгізу принципі:
A) ұдайы қалыпқа келушілік;
B) ғылымилық;
C) кешенділік;
D) өмірмен бірлік;
E) көпшілік.
17. Шығармашылық музыкалық сабақ түрі:
A) қуыршақ спектаклін көрсету сабағы;
B) "Композиторлармен танысу" сабағы;
C) "Балет" сабағы;
D) "Аспаптармен танысу" сабағы;
E) "Нота сауаттылығымен танысу" сабағы.
18. Балалардың ішкі (психикалық) дамуы үшін материалдық және ішкі әлеуметтік жағдай жасауға бағытталған сабақ:
A) заманауи кіріктірілген сабақ;
B) технологиялық сабақ;
C) жеке сабақ;
D) дуальды сабақ
E) арнайы сабақ

10. Школы-ясли в США используют:
a) развивающие учебные программы;
b) интеллектуальные игры;
c) принципы всестороннего развития;
d) активные методы обучения;
e) ГОСО.
11. Государственный общеобязательный стандарт дошкольного воспитания и обучения утвержден:
a) в 2007 году;
b) в 2010 году;
c) в 2012 году;
d) в 2013 году;
e) в 2014 году.
12. Задача дошкольного воспитания и обучения в рамках Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2011-2020 годы:
a) развитие речи и родного языка, культуры общения, подготовку к овладению основами грамоты;
b) формирование у ребенка целостной картины окружающего мира, первоначальных представлений о себе, ближайшем социальном окружении;
c) развитие у ребенка эстетических чувств, творческих способностей в изобразительной, художественно-речевой, музыкальной деятельности;
d) повышение качества педагогических кадров и престиж профессии учителя, формирование преподавателя новой формации;
e) определение содержания дошкольного воспитания и обучения.
13. Музыкальный руководитель осуществляет свою деятельность в соответствии с:
a) Конституцией Республики Казахстан.
b) Индивидуальным планом.
c) Типовыми квалификационными характеристиками должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц.
d) Уставом организации.
e) ГОСО.
14. Самообразование это:
a) одна из эффективных форм повышения квалификации педагога;
b) показатель профессиональной компетенции;
c) критерий качества преподавания занятий;
d) способность;
e) возможность научно-педагогического развития.
15. Отличительная особенность педагогической технологии:
a) диагностика;
b) использование наглядных методов обучения;
c) владение профессиональным инструментарием;
d) эмпиричность;
e) периодичность.
15. Принцип внедрения педагогической технологии:
a) воспроизводимость;
b) научность;
c) комплексность;
d) единства с жизнью;
e) массовость.
16. Вид творческого музыкального занятия:
a) занятие с показом кукольного спектакля;
b) занятие "Знакомство с композиторами";
c) занятие "Балет";
d) занятие "Знакомство с инструментами";
e) занятие "Знакомство с нотной грамотой".
17. Занятие, направленное на создание педагогами внешних социальных и материальных условий для индивидуального внутреннего (психического) развития детей:
a) cовременное интегрированное занятие;
b) технологическое занятие;
c) индивидуальное занятие;
d) дуальное занятие;
e) специфическое занятие.
18. Одним из ведущих направлений профессионального взаимодействия должно быть:
a) взаимное обогащение профессионального опыта педагогов;
b) участие в семинарах;
c) проведение открытых мероприятий;
d) издание методических материалов;
e) экспертная деятельность.

5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) инклюзивті және мектепке дейінгі білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясатты іске асыру мен ұйымдастыру жолдарын қарастыру;
2) инклюзивті білім берудің даму мүмкіндігі шектеулі (бұдан әрі ДМШ) балалардың әлеуметтенуі үшін маңыздылығын ашу;
3) мектепке дейінгі ұйымдарда инновациялық білім беру технологияларын пайдалану біліктілігін қалыптастыру;
4) кәсіби әрекеттерді өзіндік талдауға, өз бетімен білім алуға және өзін-өзі іске асыруға қажеттіліктерін дамыту;
5) Ақпараттық коммуникациялық технологиялық (бұдан әрі АКТ) құзыреттілігін дамыту;
6) даму мүмкіндігі шектеулі даму мүмкіндігі шектеулі балалардың педагогикалық-психологиялық ерекшеліктерін зерттеу;
7) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту мен тәрбиелеу жұмысында психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуде психологтардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту;
8) жобалау мен микро оқыту барысында заманауи тұрғысынан іске асыру біліктерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мектепке дейінгі ұйымдарды дамыту бойынша нормативтік құжаттардың тұжырымдамалық негіздерін, стандартқа және үлгілік бағдарламаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымның білім беру үдерісін жобалаудың негіздерін; мектепке дейінгі ұйымдарда педагогтің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық қолдаудың қазіргі амалдарын; өз кәсіби әрекетінде инклюзивті білім берудің жүйесінің заңдылықтары мен қағидаларын; ДМШ балаларды оқыту мен тәрбиелеу жұмысында психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің қазіргі амалдарын біледі.
2) мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру үдерісін үлгілік бағдарламаға сәйкес жобалауды; мектепке дейінгі ұйымдарда инновациялық технологияларды; білім сапасының критериалды көрсеткіші ретінде балалардың психикалық дамуының жоғарғы деңгейін диагностикалау; жобалау мен микро оқыту барысында қазіргі амалдарын қалыптастыруды; ДМШ балалардың педагогикалық-психологиялық зерттеу әдістерін; ДМШ балалардың педагогикалық-психологиялық мінездемесін дамуын; ДМШ балалардың педагогикалық-психологиялық талдамасын жасауды; психологиялық қызметтің негізгі функциясын және педагогикалық-психологиялық іс-әрекетті ұйымдастырудың қазіргі амалдарын қолданады.
3) мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру үдерісін ұйымдастыру сапасын бағалау және диагностиканы дамытуды мониторинглеу дағдыларын; заманауи әдістермен зерттеу жүгізу және өз әрекетін талдауды; басқарушылық және педагогикалық әрекеттерді қарқындату жағдайында қазіргі АКТ меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны

5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) рассмотреть пути реализации задач государственной политики в системе дошкольного образования и пути организации инклюзивного образования;
2) раскрыть сущность инклюзивного образования при социализации детей с ООП;
3) сформировать умения по использованию инновационных образовательных технологий инклюзивного образования в дошкольных организациях;
4) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
5) сформировать ИКТ - компетентность.
6) исследовать психолого-педагогические особенности детей с ООП;
7) развивать профессиональную компетентность психологов в психолого-педагогическом сопровождении обучения и воспитания детей с ООП;
8) формировать навыки реализации современных подходов по проектированию и микропреподаванию.
2. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) Знают:
концептуальные основы нормативных документов по развитию дошкольных организаций, функциональные основы проектирования образовательного процесса в дошкольных организациях образования в соответствии с стандартами и требованиями Типовой программы;
современные подходы психолого-педагогического сопровождения инклюзивного образования, профессионального развития психолога в дошкольных организациях;
систему знаний о принципах и закономерностях инклюзивного образования в своей профессиональной деятельности;
современные подходы в психолого-педагогической поддержке детей с ООП в обучении и воспитании.
2) Умеют:
проектировать образовательный процесс в дошкольных организациях в соответствии с новой Типовой программой;
применять инновационные образовательные технологии в дошкольных организациях;
диагностировать уровень высшего психического развития детей как критериальный показатель качества знаний;
применять современные подходы проектирования и микропреподавания; применять методы психолого-педагогических исследования детей с ООП; разрабатывать психолого-педагогическую характеристику детей с ООП;
составлять психолого-педагогический анализ детей с ООП, основные функции психологической службы и современные подходы к организации психолого-педагогической деятельности.
3) Владеют:
навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса в дошкольной организации;
современными методами исследования и анализа собственной деятельности;
ИКТ-технологиями в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельностей.
4. Содержание Программы

7. Бағдарлама келесідей 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модулде Қазақстан Республикасының 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы аясында инклюзивті білім беруді жүзеге асыру; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді); Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы, "Мәңгілік ел" бағдарламасы; ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасы; 100 нақты қадам – ұлттық жоспарын жүзеге асыру; Қазақстан Республикасында тiлдердi дамыту мен қолданудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы негізінде мемлекеттік тілдің маңызы; Мүмкіндігі шектеулі балалардың білім алуын реттейтін нормативті-құқықтық және заңнамалық құжаттар мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) Бала-бақша ұжымында кикілжіңдік жағдаяттарды шешудің тиімді жолдары;
2) Ақыл-ойы кем балалардың психологиялық-педагогикалық мінездемесі;
3) Педагог-психологтың бүгінгі таңдағы тұлғалық және кәсіби қалыптасуы;
4) Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды психологиялық және педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері.
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) Балабақшадағы психологиялық қызметтің негізгі функциялары және жұмыс бағыттары;
2) Мектепке дейінгі ұйымдарда психодиагностиканың шаралары мен әдістерін ұйымдастыру;
3) Дамуында ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға психологиялық-педагогикалық сипаттама;
4) Психологтың әр түрлі мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс әдістемесі;
5) Педагог-психологтың әрекеті жүйесіндегі психологиялық кеңес беру;
6) Психотерапиялық тренинг сабақтары және оларды жүргізу жолдары;
7) Психокоррекциялық жұмыстың мазмұны мен әдістері;
8) Мектепке дейінгі балалардың танымдық үдерістеріндегі ауытқудың алдын-алудағы психологиялық жұмыстар;
9) Даму мүмкіндігі шектеулі балалардың жанұясымен жұмыс істеу жолдары;
10) Даму мүмкіндігі шектеулі балаларға психологиялық-педагогикалық көмектің түрлері;
11) Мектепке дейінгі ұйым психологының электронды портфолиосын жасақтау жолдары.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Педагог-психологтың ақпараттық коммуникативтік технологияларды қолдану құзырлығы;

7. Образовательная программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", Послание Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол - Путь в будущее", Программы "Мәңгілік ел", 100 шагов по реализации пяти институциональных реформ, Государственная программа образования на 2011-2020 годы, Государственная программа развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы, Нормативно-правовая база и законодательные документы, регламентирующие обучение детей с ограниченными возможностями.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) пути разрешения конфликтных ситуаций в коллективе детского сада;
2) психолого-педагогическая характеристика детей с задержкой психического развития и умственной отсталость;
3) личностное и профессиональное формирование современного педагога-психолога, особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) функции и направления работы психологической службы в детском саду;
2) организация психо-диагностических мер и методов в дошкольной организации;
3) психолого-педагогическая характеристика детей с ограниченными возможностями;
4) методы работы психолога с детьми с ограниченными возможностями;
5) психологическое консультирование в системе деятельности педагога-психолога;
6) психотерапевтические тренинговые занятия и методы их проведения;
7) содержание и методы психо-коррекционной работы;
8) психологическая работа по профилактике отклонений познавательных процессов детей дошкольного возраста;
9) работа с семьями детей с ограниченными возможностями;
10) виды психолого-педагогической помощи детям с ограниченными возможностями;
11) создание электронного портфолио психологов дошкольных организациях.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) информационно-коммуникативная компетентность педагога-психолога;

2) Дағдарыс жағдайларында психологиялық көмек беру тәсілдері;
3) Дамыту және түзету техникалары мен технологиялары білім беруді қолдаушы фактор ретінде. Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері. (скринкаст, подкаст, вебинар).
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) Мектеп жасына дейінгі балалар агрессиясы және оны психологиялық түзету-дамыту жолдары;
2) Мектеп жасына дейінгі балалардың психофизиологиялық ерекшеліктері;
3) Ата-аналарды психологиялық сүйемелдеу;
4) Тәрбиешілердің тұлғалық өзіндік дамуын педагогикалық–психологиялық сүйемелдеуі. Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалармен жүргізілетін түзету дамыту жұмысының жоспарын жасау;
2) "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардыәлеуметтендірудің тиімді жолдары" тақырыбында шағын зерттеу жұмысын құрастыру;
3) мектепке дейінгі ұйым психологының портфолио үлгісін жасау;
4) балалардың мектептік оқуға өтуіне дайындығына сараптау жүргізу бойынша педагог-психологтың іс-әрекетін бағалау және өлшемдерін жасау;
5) "Тіл кемістігі бар баланың тілін түзетудегі ұсақ қол моторикасының маңызы" тақырыбы бойынша ұсыныстар құрастыру.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) бала бақшаларда мүмкіндігі шектеулі балалармен коррекциялық-педагогикалық үдерістерді ұйымдастыру;
2) сөйлеу қабілетінде бұзылыстары бар балалармен жүргізілетін түзетушілік педагогикалық-психологиялық жұмыстар;
3) инклюзивті білім беру жағдайында интелектінде бұзылыстары бар балаларды оқыту ерекшеліктері;
4) мектеп жасына дейін балаларды психологиялық-педагогикалық бейімделуі;
5) психикалық дамуы тежелген балалардың сөйлеу тілін ертегі арқылы дамыту;
6) инклюзивті оқыту сыныбында ойын элементтері арқылы оқушылардың танымдық белсенділіктерін арттыру жолдары;
7) ақыл - ойы кем балаларды тәрбиелеу жолдары;
8) тіл кемістігі бар балалардың жанұясымен жұмыс түрлері;
9) мүмкіндігі шектеулі балалардың қоғамға бейімделу ерекшеліктері;
10) мектепке дейінгі білім беру ұйымдары жағдайында инклюзивті білім беру мәселерін шешу;

2) развивающие и коррекционные техники и технологии как фактор поддерживающего образования;
3) методы психологической помощи в кризисных ситуациях;
4) методики дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары).
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) как агрессия у детей дошкольного возраста и пути ее психологической коррекции,
2) психофизиологические особенности детей дошкольного возраста, психологическое сопровождение родителей,
3) психолого-педагогическое сопровождение личностного саморазвития воспитателей.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с разработанным учебно-тематическим планом с указанием всех видов занятий согласно приложению 1 настоящей программы.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить план коррекционной работы с детьми с ограниченными возможностями;
2) провести мини анализ на тему "Эффективные способы социализации детей с ограниченными возможностями";
3) создать образец портфолио психолога в дошкольной организации;
4) составить критерии оценивания деятельности педагога-психолога по проведению анализа подготовки детей к переходу в школу, привести примеры;
5) разработать рекомендации по теме "Значение мелкой моторики при коррекции у детей с нарушениями речи".
16. Тематика проектных работ слушателей:
1)организация коррекционно-педагогических процессов с детьми с ограниченными возможностями в детском саду;
2) психолого-педагогическая коррекция особенностей личности детей с нарушениями речи;
3) особенности обучения детей с отклонениями в развитии в условиях инклюзивного образования;
4) психолого-педагогическая адаптация детей дошкольного возраста;
5) развитие речи детей с задержкой психического развития при помощи сказок;
6) повышение познавательной активности учащихся в инклюзивных классах при помощи игровых элементов;
7) пути воспитания умственно отсталых детей;
8) виды работы с семьями детей с нарушениями речи;
9) особенности адаптации детей с ограниченными возможностями в обществе;
10) проблемы инклюзивного образования в дошкольных организациях и пути их решения;

11) бала-бақша тәрбиеленушілерінің ата-аналарына психологиялық кеңес беру мәселесі.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық, практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру үдерісі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) бағдарлама мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау баллдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер (0, 1, 2 балл) және өлшемдер айқындалған:
1) мәселе толық ашылған;
2) мәселе ашылмаған;
3) мақсат дұрыс, сауатты, терең көрсетілген;
4) мақсат жеткіліксіз көрсетілген;
5) мақсаты дұрыс қойылмаған;
6) логика мен бірізділік;
7) жоспарда логика мен бірізділік жеткіліксіз;
8) жоспар мазмұнға сәйкес емес;

11) психологическое консультирование родителей воспитанников детского сада.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержание учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических заданий;
3) практическая значимость разработанного материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения;
5) оформление соответственно с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100 %)
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75-84 %)
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74 %)
25. Для проведения проектной работы выделяются следующие критерии (0,1,2 балла) и параметры:
1) достаточно полностью раскрыта;
2) не раскрыта;
3) цель сформулирована правильно, грамотно, глубоко;
4) цель сформулирована недостаточно глубоко;
5) формулировка цели неправильна;
60 логичность и последовательность;
7) планирование недостаточно логично и последовательно;
8) план не отражает содержание деятельности;

9) қойылған мақсатта толықтай сәйкес;
10) мақсат жеткіліксіз іске асырылған;
11) мақсат іске асырылмаған;
12) жоғары тәжірибелік маңызға ие;
13) теориялық білімі бар;
14) нәтиженің не тәжірибелік, не теориялық маңызы жоқ.
26. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау баллы бесбалдық жүйеге төмендегідей айналдыру арқылы жүзеге асырылады:
1) "5" (Өте жақсы) бағасы 85% және одан жоғары
2) "4" (Жақсы) бағасы 75% -дан 84% дейін
3) "3" (Қанағаттанарлық) бағасы 50% дан 74% дейін
8. Ұсынылатын әдебиеттер
27. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) "Қазақстан-2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. – Астана, 2014.
2) "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол". Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы.– Астана,
3) Қазақстан Республикасының білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. – Астана, 2010.
4) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
5) Қазақстан Республикасының үздіксіз білім беру жүйесіндегі Тәрбие тұжырымдамасы. – Астана, 2012.
6) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған Ұлттық іс-қимыл жоспары. – Астана, 2012.
7) Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты. - Астана,2012.
8) Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 11 шілдедегі N 343 Заңы
9) Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі "Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы ұсынған "Педагог қызметкерлердің біліктілігін арттырудың оқу бағдарламалары және оқу-тақырыптық жоспарлары".- Алматы, 2013.
10) Г.К. Селевко, А.Г. Селевко Социально-воспитательные технологии.– Нар.образование 2002-225 б.
11) Конвенция о правах инвалидов. Резолюция 61/106 Генеральной Ассамблеи ООН от 13 декабря 2006 года
12) Қ. Жарықбаев. Жалпы психология, Алматы, 2000.
13) Выготский Л.С. Психология развития ребенка. – М., 2003.
14) Т.Р. Нұрмұхамбетова Психологиялық дамуында ауытқуы бар балалардың ақыл-ойының даму деңгейін диагностикалау.-Шымкент, 2009.
15) А.А. Байтұрсынова. "Арнайы педагогика: проблемалары мен даму болашағы" Алматы, 2008.
16) Инклюзивное образование: от методологической модели к практике Текст./ М.М. Семаго, Н.Я. Семаго // Вестник Московского городского педагогического университета : научный журнал/ Ред. А.И. Савенков. – 2009. № 4(14)2010. 81 – 91б.

9) полностью соответствует поставленной цели;
10) цель недостаточно реализована;
11) цель не достигнута;
12) имеет огромное практическое занятие;
13) имеют теоретическое знание;
14) результат не имеет ни практическую (теорет.) значимость;
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "5"(отлично) выставляется за сумму баллов от 85% и выше;
2) "4"(хорошо) соответствует сумме баллов от 75%до 84%;
3) "3" (удовлетворительно) соответствует сумме баллов от 50% до 74%.
8. Рекомендуемая литература
27. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее". Астана, 2014;
2) Послание Президента РК Н.А. Назарбаева "Нұрлы Жол – путь в будущее";
3) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. – Астана, 2010. – 57 с.;
4) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 г. № 319–III. (с изменениями и дополнениями на 24.11.15 г.);
5) Концепция воспитания в системе непрерывного образования Республики Казахстан – Астана, 2012;
6) Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников;
7) Государственный стандарт общеобязательный образования Республики Казахстан, 2012;
8) Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" 2002 г. № 343;
9) Министерство образования и науки РК, АО "Национальный центр повышения квалификации "Өрлеу", учебно-методические комплексы курсов повышения квалификации педагогов – Алматы, 2013;
10) Конвенция о правах инвалидов. Резолюция 61/106 Генеральной Ассамблеи ООН от 13 декабря 2006 года;
11) Т.Р. Нұрмұхамбетова. Психологиялық дамуында ауытқуы бар балалардың ақыл-ойының даму деңгейін диагностикалау.-Шымкент, 2009;
12) А.А. Байтұрсынова. "Арнайы педагогика: проблемалары мен даму болашағы" Алматы, 2008;
13) Инклюзивное образование: от методологической модели к практике Текст./ М.М. Семаго, Н.Я. Семаго//Вестник Московского городского педагогического университета: научный журнал/ Ред. А.И. Савенков. – 2009. № 4(14)2010. 81 – 91с.;
14) Қ.С. Тебенова., А.Р. Рымханова. "Арнайы психология" Алматы 2011 ж;
15) Қ.Қ. Өмірбекова. Сөйлеу тілінің бұзылуын тексеру әдістері. Алматы, 2010;
16) Мектеп жасына дейінігі балаларға арналған ойындар мен жаттығулар (әдістемелік құрал "Дарын" Астана-2014 ж);

1. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстандық жол-2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Қазақстан халқына жолдауында ұсынылған ұлттық идея:
А) "Мәңгілік Ел"
В) "Қазақстан – 2050"
С) "Жалпы еңбек қоғамы"
D) "Тәуелсіз Мемлекет"
Е) "Жаңа Қазақстандық патриотизм"
2. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту бойынша 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарының мақсаты:
А) қазақстан Республикасы оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту үшін жағдай жасау
В) қосымша білім беру жүйесіндегі ұйымдар мен мектептердің материалдық-техникалық базасын бекіту
С) білім беру үдерісін оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді жасау
D) оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту бойынша шаралар жүйесін жүзеге асыру механизмдерін анықтау
Е) білім беру мазмұнын (стандарттар, оқужоспары және бағдарламалар) жаңартуды қамтамасыз ету
3. Қазақстандық білім беру жаңартуды қажет етеді, себебі:
А) жаңа әлеуметтік-экономикалық ортаға білім беру жүйесін бейімдеу қажет
В) білім беру ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету моральдық және физикалық тұрғыдан ескірді
С) оқудың келесі сатысына көшу кезіндегі түлектердің көрсеткіштерін анағұрлым арттыру қажет
D) экономикалық дағдарыс кезінде құлдыраған білім беру жүйесін қайта қалпына келтіру қажет
Е) кеңес одағы ыдырап, Қазақстан тәуелсіз мемлекет дәрежесіне ие болды
4. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында көрсетілген педагог қызметкерлердің сынып жетекшілерімен, ата-аналар қоғамымен бірлескен жұмысын ұйымдастыруда төмендегі бағыттардың қайсысы басым болып табылады:
А) педагог дәрежесі
В) білім беру жүйесін қаржыландыру
С) білім беру менеджменті
D) "e-learning" электрондық оқыту
Е) өмір бойы білім алу
5. Тұлғаның дербес-психологиялық ерекшеліктерін дамытуға бағытталаған психикалық саласына әсер ету –
А) мүмкіндігі шектеулі тұлғаларды психологиялық сауықтыру
В) сәбилер мен кіші жастағы балалардың абилитациясы
С) мүмкіндігі шектеулі тұлғаларды медициналық сауықтыру
D) мүмкіндігі шектеулі тұлғаларды педагогикалықсауықтыру
Е) мүмкіндігі шектеулі тұлғаларды бейімдеу
6. "Ақыл-ойдың кемтарлығы" түсінігі келесі жағдайды қамтиды:
А) олигофрения, деменция
В) психикалық дамудың тежелуі
С) педагогикалық қараусыздық
D) бас миының органикалық зақымдануы
Е) шизофрения
7. Туа біткен және жүре келе пайда болған ағза жүйесінің, әсіресе, жүректің кемістігі, ұзақ созылмалы аурулар салдарынан болатын психикалық дамудың тежелуі типін анықтаңыз:
А) соматогендік тип
В) конституционалдық тип
С) церебральдық-органикалық тип
D) психогендік тип
Е) гармондық инфантилизм

1. Национальная идея, выдвинутая в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее":
A) "Мәңгілік Ел";
B) "Қазақстан – 2050";
C) "Общество Всеобщего Труда";
D) "Тәуелсіз Мемлекет";
E) "Новый Казахстанский Патриотизм"
2. Цель Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы:
A) определить механизмы реализации системы мер по развитию функциональной грамотности школьников;
B) укрепить материально-техническую базу школ и организаций системы дополнительного образования;
c) разработать учебно-методическое обеспечение образовательного процесса;
D) создать условия для развития функциональной грамотности школьников Республики Казахстан;
E) обеспечить модернизацию содержания образования: стандартов, учебных планов и программ.
3. Казахстанское образование нуждается в модернизации, потому что:
A) необходимо адаптировать систему образования к новой социально-экономической среде;
B) материально-техническое обеспечение образовательных учреждений морально и физически устарело;
c) необходимо значительно повысить показатели готовности выпускника при переходе на следующую ступень обучения;
D) необходимо восстановить систему образования, разрушенную в период экономического кризиса;
E) произошел "развал" Советского Союза, Казахстан приобрел статус независимого государства.
4. Из ниже перечисленных направлений развития, обозначенных в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, приоритетным в организации совместной работы педагогического работника с классными руководителями, родительской общественностью является:
A) статус педагога;
B) финансирование системы образования;
C) менеджмент образования;
D) электронное обучение "e-learning";
E) обучение в течение всей жизни.
5. Воздействие на психическую сферу, направленное на развитие и коррекцию индивидуально-психологических особенностей личности – это
A) психологическая реабилитация лиц с ограниченными возможностями;
B) абилитация младенцев и детей раннего возраста;
C) медицинская реабилитация лиц с ограниченными возможностями;
D) педагогическая реабилитация лиц с ограниченными возможностями;
E) адаптация лиц с ограниченными возможностями.
6. Понятие "умственная отсталость" включает в себя следующие состояния
A) олигофрения, деменция;
B) задержка психического развития;
C) педагогическая запущенность;
D) органическое поражение головного мозга;
E) шизофрения.
7. Определите тип ЗПР: обусловлен длительными хроническими заболеваниями, врожденными и приобретенными пороками систем организма, в первую очередь сердца:
A) соматогенного типа;
B) конституционального типа;
C) церебрально-органического типа;
D) психогенного типа;
E) гармонический инфантилизм.

8. "Ақыл-ойы кемтар балалар" мен "олигофрен балалар" түсініктерін салыстырыңыз:
А) бірі екіншісінің жалғасы болып табылады
В) түрлі санатты білдіреді
С) түрлі салаларда пайдаланылады
D) ұқсас
Е) өзара бірін-бір алмастыра алатын
9. Ақпараттық коммуникативтік технологияны пайдалануға дайындық деңгейлерін өсу ретімен қойыңыз: 1-Ақпараттық коммуникативтік технология сауаттылық, 2-Ақпараттық коммуникативтік технология білгірлік, 3 Ақпараттық коммуникативтік технология –ақпараттық мәдениет, 4-Ақпараттық коммуникативтік технология -құзыреттілік
А) 2, 4, 1, 3
В) 1, 2, 3, 4
С) 2, 1, 4, 3
D) 2, 1, 3, 4
Е) 4 , 3, 2 ,1
10. Төмендегі ұстанымдардың қайсысы инклюзивті оқытуды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуге жатпайды:
А) диагностикалық ақпарат графика, сурет түрінде көрнекі ұсынылуы керек
В) ерте түзету арқылы ықпалдастыру
С) әрбір ықпалдастырылған балаға міндетті түзету көмегі арқылы ықпалдастыру
D) ықпалдастырылған оқыту үшін дәлелденген іріктеу арқылы ықпалдастыру
Е) барлық жауап дұрыс
11. Физикалық және психикалық мүмкіндіктері шектеулі тұлғалардың денсаулығы мен еңбекке жарамдылығы, дербестігін қалпына келтіру бойынша медициналық, психологиялық, педагогикалық, кәсіби және заңгерлік шаралар кешені қалай аталады:
А) сауықтыру
В) абилитация
С) скрининг
D) түзету
Е) бейімдеу
12. “Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы” Қазақстан Республикасының заңы қай жылы шыққан?
А) 2002 ж.
В) 2005 ж.
С) 2004 ж.
D) 2001 ж.
Е) 2003 ж.

8. Сравните понятия "умственно отсталые дети" и "дети-олигофрены"
A) одно является частью другого;
B) обозначают разные категории;
C) используются в разных областях;
D) тождественны;
E) взаимозаменяемы.
9. Расставьте в порядке возрастания уровни готовности к использованию 28. ИКТ: 1- ИКТ-грамотность, 2 - ИКТ-осведомленность, 3 – информационная культура, 4 - ИКТ-компетентность
A) 2, 4, 1, 3;
B) 1, 2, 3, 4;
C) 2, 1, 4, 3;
D) 2, 1, 3, 4;
E) 4, 3, 2,1.
10. Какой из следующих принципов не относится к принципам психолого-педагогического сопровождения в инклюзивном обучении:
A) диагностическая информация должна быть представлена наглядно, в виде графиков, рисунков;
B) интеграция через раннюю коррекцию;
C) интеграция через обязательную коррекционную помощь каждому интегрированному ребенку;
D) интеграция через обоснованный отбор детей для интегрированного обучения;
E) все ответы верны.
11. Как называется комплекс медицинских, психологических, педагогических, профессиональных и юридических мер по восстановлению автономности, трудоспособности и здоровья лиц с ограниченными физическими и психическими возможностями
A) реабилитация;
B) абилитация;
C) скрининг;
D) коррекция;
E) адаптация.
12. В каком году в РК был принят Закон "О социальной медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями"?
A) 2002;
B) 2001;
C) 1997;
D) 1995;
E) 1993.

13. Бала құқығы туралы Конвенция қай жылы қабылданды?
А) 1989;
В) 1972;
С) 1993;
D) 1975;
Е) 2003.
14. Инклюзивті білім беру дегеніміз:
А) мүмкіндігі шектеулі балалардың денісау балалармен кіріктіріліп оқытылуы
В) арнайы мекемелерде білім алуы
С) арнайы метеп-интернаттарда арнайы сынып ашылуы
D) поликлиникаларда логопедтердің қатысуы
Е) дұрыс жауабы жоқ.
15. Педагогикалық тәжірибеге алғаш болып инклюзивті білім беруді ендірген ел:
А) ұлыбритания
В) ресей
С) франция.
D) қазақстан
Е) беларуссия
Ескертпе:
Тест тапсырмаларының кілті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А
А
А
А
А
А
А
А
А
А
11
12
13
14
15
А
А
А
А
А
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 15-қосымша
"Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мазмұнын жаңарту
аясында мектепке дейінгі ұйымның дене тәрбиесі нұсқаушысының
кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы мектепке дейінгі
ұйымдардың дене тәрбиесі нұсқаушыларына арналған педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мазмұнын жаңарту аясында мектепке дейінгі ұйымның дене тәрбиесі нұсқаушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың дене тәрбиесі нұсқаушыларын оқытуға арналған.
2. Оқу бағдарламасын әзірлеудің өзектілігі біліктілікті арттыру жүйесі мен мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының дене тәрбиесі нұсқаушыларының кәсіби дамуының жағдайын жетілдіру қажеттілігінен туындайды. Дене тәрбиесі нұсқаушыларының кәсіби міндеттері баланың денсаулығын нығайтуға, салауатты өмір салтының ережелерін саналы сақтауды қалыптастыруға, бала ағзасының функционалдық мүмкіндіктерін жетілдіруге бағытталған.
3. Білім беру бағдарламасы өз кәсіби мүмкіндіктері негізінде педагогтердің дене шынықтыру-сауықтыру іс-әрекетін құру қабілеттілігі мен инновациялық іс-әрекетін дамытуға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты - "Денсаулық" білім беру саласын жүзеге асыру бойынша тиімді іс-әрекетті қамтамасыз ететін дене тәрбиесі нұсқаушыларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық идеяларының мәнін түсінуге ықпал ету;

13. В каком году была принята Конвенция о правах ребенка?
A) 1989;
B) 1972;
C) 1993;
D) 1975;
E) 2003.
14. Инклюзивное образование - это:
A) это процесс интеграции детей в общеобразовательный процесс независимо от их половой, этнической и религиозной принадлежности, прежних учебных достижений, состояния здоровья, уровня развития, социально- экономического статуса родителей и других различий;
B) нарушения психомоторного и физического развития, эмоционально-волевая незрелость;
C) знания и умения, которыми овладевает ребенок в процессе обучения, метапознавательные навыки учащихся;
D) выявление физического, психомоторного уровня развития учащихся специальных школ;
E) нет правильных ответов.
15. Первой страной в сфере внедрения в педагогическую практику Инте (инклюзивного) образования стала:
A) Великобритания;
B) Россия;
C) Франция;
D) Казахстан;
E) Белоруссия.
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям.
1
2
3
4
5
6
7
8
А
А
А
А
А
А
А
А
9
10
11
12
13
14
15
А
А
А
А
А
В
С
В
Приложение 15
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности инструктора по физической культуре в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для обучения инструкторов по физической культуре дошкольных организаций
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности инструктора по физической культуре в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" предназначена для обучения инструкторов по физической культуре дошкольных организаций.
2. Профессиональные задачи инструктора по физической культуре направлены на укрепление здоровья детей, формирование сознательного соблюдения правил здорового образа жизни, совершенствование функциональных возможностей детского организма.
3. Образовательная программа направлена на развитие инновационной деятельности и способности педагогов выстраивать физкультурно-оздоровительную деятельность на основе тщательного мониторинга здоровья дошкольников, условий воспитания и образа жизни семьи, условий дошкольной организации и своих собственных профессиональных возможностей.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей инструктора по физической культуре, обеспечивающих эффективную деятельность по реализации образовательной области "Здоровье".
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) содействовать пониманию сущности концептуальных идей новой философии образования;

2) мектепке дейінгі ұйымдағы педагогикалық үдерісті психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығы туралы түсінікті қалыптастыру;
3) өз денсаулығына саналы қатынасты мектеп жасына дейінгі балаларда қалыптастыруға бағытталған дене шынықтыру-сауықтыру жұмысын жобалаудың дағдыларын дамыту;
4) дене шынықтыру-сауықтыру жұмысында тиімді педагогикалық, IТ технологияларды қолдану мен таңдау бойынша кәсіби құзыреттіліктерді қалыптастыру;
5) курстан кейінгі кезеңде үздіксіз кәсіби құзыреттілігін дамытуға ынталандыру.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық идеяларының мәнін: Қазақстан Республикасының білім беру жүйесінің дамуының басымды бағыттарын, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың жаңартылған мазмұнын, білім беру үдерісінде баланы психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығын біледі;
2) дене шынықтыру-сауықтыру технологияларын қолдану мен мектепке дейінгі Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (бұдан әрі - ҚР МЖМББ) стандартының білім беру салаларын интеграциялау принципын есепке алып тәрбиелеу мен білім беру үдерісін жобалауды; мектепке дейінгі ұйымдағы балалардың физикалық дамуы мен денсаулығының мониторингін; өз денсаулығына саналы қатынасты балада қалыптастыру тәсілі ретінде зерттеушілік жобаны әзірлеуді; кәсіби қызығушылықтар мен қиындықтар саласында өздігінен даму мен өз бетімен білім алу жоспарларын жобалауды қолдана алады;
3) білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық идеяларын енгізу контекстінде дене шынықтыру-сауықтыру іс-әрекетін оқу-әдістемелік сүйемелдеуді әзірлеу; дене шынықтыру-сауықтыру жұмысында тиімді педагогикалық (оның ішінде АКТ) қолдану мен таңдау бойынша оқытудың түрлері, әдістері, құралдарының таңдалуын негіздеу; жаңа кәсіби ролді жүзеге асыру үшін қажетті кәсіби-тұлғалық құзыреттіліктерді өздігінен бағалау дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III "Білім туралы" Заңы (24.11.2015 жылғы өзгерістер мен толықтырулармен), Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде Қазақстан Республикасының мектепке дейінгі білім және тәрбие беру жүйесін дамыту құру мәселелері қарастырылады.

2) сформировать понимание значимости психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса в дошкольной организации образования;
3) развить навыки проектирования физкультурно-оздоровительной работы направленной на формирование у дошкольников сознательного отношения к собственному здоровью;
4) сформировать профессиональные компетентности по отбору и использованию эффективных педагогических, информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) -технологий в физкультурно-оздоровительной работе;
5) развитие мотивации к непрерывному профессиональному саморазвитию в посткурсовой период.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
сущность концептуальных идей новой философии образования: приоритетные направления развития системы образования Республики Казахстан, обновленное содержание дошкольного воспитания и обучения;
значимость психолого-педагогического сопровождения ребенка в образовательном процессе;
физкультурно-оздоровительные технологии, используемые в воспитании и обучении дошкольной организации соответствующие задачам модернизации и личностным потребностям дошкольников;
2) умеют:
проектировать воспитательный и образовательный процесс с учетом принципа интеграции образовательных областей ГОСДВО РК и использованием физкультурно-оздоровительных технологий; мониторинг здоровья и физического развития детей в дошкольной организации;
разработку исследовательского проекта как способа формирования у ребенка сознательного отношения к собственному здоровью;
проектировать план саморазвития и самообразования в области профессиональных интересов или затруднений;
3) владеют:
навыками разработки учебно-методического сопровождения физкультурно-оздоровительной деятельности в контексте внедрения концептуальных идей новой философии образования;
навыками обоснования выбора форм, методов, средств обучения по отбору и использованию эффективных технологий, в том числе, ИКТ, в физкультурно-оздоровительной работе;
методикой самооценки профессионально-личностных компетенций, необходимых для осуществления новой профессиональной роли.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются стратегические направления развития образования в контексте Посланий Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех"; приоритеты государственной образовательной политики в области дошкольного воспитания и обучения.

9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) мектепке дейінгі ұйымның білім беру үдерісінде баланы психологиялық педагогикалық сүйемелдеу;
2) мүмкіндіктері шектеулі балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің ерекшеліктері;
3) адамгершілік-рухани білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздері;
4) "Өзін-өзі тану" пәнінің мектепке дейінгі білім беру мазмұнымен интеграциясы тақырыптары қарастырылады.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) Қазақстан Республикасындағы мектепке дейінгі білім берудің жаңартылуының заманауи тенденциялары;
2) өз денсаулығына балалардың саналы қатынасын қалыптастырудың психологиялық негіздері;
3) мектепке дейінгі ұйымдардағы дене шынықтыру-сауықтыру технологиялары;
4) "Денсаулық" білім беру саласының ұйымдастырылған оқу әрекетін құрастыру;
5) мектепке дейінгі ұйымдағы балалардың физикалық дамуы мен денсаулығының мониторингі;
6) мектепке дейінгі ұйымдардағы тәрбиеленушілердің отбасының жағдайы мен өмір салтының әлеуметтік-гигиеналық скринингі;
7) мектепке дейінгі ұйымның дене тәрбиесі нұсқушысының кәсіби-тұлғалық дамуы мәселелері қарастырылады.
11. Технологиялық модульде келесі тақырыптар қарастырылады:
1) мектепке дейінгі білім беруде ақпараттық технологиялардың мүмкіндіктері мен ролі;
2) қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар); оқытудың жобалау әдісі;
3) мектепке дейінгі ұйымда жобалау әдісін қолдану туралы мәліметтер беріледі.
12. Вариативтік модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) балабақшадағы фитбол;
2) мектеп жасына дейінгі балаларда майтабан мен сколиоздың алдын-алу;
3) балабақшадағы ойындық стретчинг;
4) балабақшадағы денсаулықты сақтау технологиялары;
5) мектеп жасына дейінгі балалардың кіріктірілген ұйымдастырылған оқу әрекеті;
6) дене шынықтыру-сауықтыру жұмысындағы арт-терапия; ұлттық қимылды ойындар;
7) балабақшадағы психогимнастика тақырыптарының бірін таңдауға мүмкіндік беріледі.
Тыңдаушылардың сұраныстарына орай вариативтік модуль 2-ден 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі осы бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын сабақ (шағын шара) көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение ребенка в образовательном процессе дошкольной организации;
2) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями;
3) психолого-педагогические основы нравственно-духовного образования; интеграция предмета "Самопознание" с содержанием дошкольного образования.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) современные тенденции обновления дошкольного образования в Республике Казахстан;
2) психологические основы формирования у ребенка сознательного отношения к собственному здоровью;
3) физкультурно-оздоровительные технологии в дошкольной организации; исследовательский проект как способ формирования у ребенка сознательного отношения к собственному здоровью;
4) конструирование организованной учебной деятельности образовательной области "Здоровье";
5) мониторинг здоровья и физического развития детей в дошкольной организации;
6) социально-гигиенический скрининг условий и образа жизни семей воспитанников дошкольных организаций.
11. В технологическом модуле рассматриваются темы:
1) возможности информационных технологий в дошкольном образовании;
2) преимущества проектного метода обучения;
3) новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары).
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) фитбол в детском саду;
2) профилактика сколиоза и плоскостопия у дошкольников;
3) игровой стреичинг в детском саду; здоровьесберегающие технологии в детском саду;
4) интегрированная организованная учебная деятельность дошкольников;
5) арт-терапия в физкультурно-оздоровительной работе;
6) национальные подвижные игры;
7) психогимнастика в детском саду.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:

1) балалардың өзекті жағдайын зерттеу үшін критериалды-диагностикалық аппаратты әзірлеу.
2) қимылды дағдылар, ұсақ моторика, мәдени-гигиеналық және т.б. дамыту саласында жұмыстың позитивтік тәжірибесін тыңдаушылармен ұсыну.
3) өздігінен даму мен өз бетімен білім алудың кәсіби жоспарын жобалау.
"Денсаулық" білім беру саласы бойынша ұйымдастырылған оқу әрекетін үлгілеу.
4) мектеп жасына дейінгі балалардың жеке білім беру маршруттарын әзірлеу.
5) В.И.Гарбузова мен Г.С.Абрамованың "Концепция психосаморегуляции" жұмысының тезистік мазмұндалуы.
6) дене тәрбиесі нұсқаушысының маңызды кәсіби-тұлғалық сапаларын өздігінен диагностикалау.
7) мектеп жасына дейінгі балалардың төзімділігінің коэффициентінің стандартты көрсеткіштерін есептеу.
8) дефиницияларды анықтау: бейімдеу, адекватты, когнитивтік үдерістер, психологиялық жағдай, тұжырымдама, адаптация, концепция, өзін-өзі психологиялық реттеу, жаңғырту.
9) отбасы түрі мен баланың психосоматикалық бейінін талдау.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім беру үдерісін жаңарту жағдайында дене тәрбиесі нұсқаушысының кәсіби позициясының өзгеруі;
2) дене тәрбиесі нұсқаушысының құзыреттілік деңгейіне заманауи талаптар;
3) мектеп жасына дейінгі балаларды оқытудың инновациялық әдісі – жобалау;
4) мектепке дейінгі ұйымдардағы білім беру үдерісін ұйымдастырудың заманауи талаптары;
5) балабақша мен мектептің сабақтастығы;
6) мектепке дейінгі ұйымның сауықтыру іс-әрекетін оңтайландыру жолдары мен негізгі бағыттары;
7) дене шынықтыру-сауықтыру жұмысын ұйымдастырудың кешенді тәсілдемесін қолдану;
8) мектеп жасына дейінгі балалардың денсаулығының психологиялық-педагогикалық мониторингін үлгілеуі;
9) мектепке дейінгі ұйымдарда заттық-дамытушы ортаны құрудың ерекшеліктері;
10) инклюзивтік білімді жүзеге асыруға нұсқаушының дайындығы;
17. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "мимен шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу, т.б.
19. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру үдерісі бетпе-бет оқыту мен тыңдаушылардың өзіндік жұмысын кіріктіреді. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлануы іс-әрекеттік тұрғыдан келуді көздейді, оған заманауи білім беру технологиялары мен оқытудың интербелсенді формаларын: шағын топтағы жұмыс; үйрету ойындары; кері байланыс; күделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы, "дөңгелек стол", т.б. қолдану арқылы қол жеткізіледі.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критреийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері жасалады.
22. Өзіндік жұмыстарды жүргізу үшін келесі критерийлер мен параметрлер қолданылады (іске асырылмады – 0 балл; жартылай іске асырылды – 1 балл; толық іске асырылды – 2 балл):
1) бағдарламаның мазмұнын игеру;
2) теориялық білімдерді практикалық міндеттерді орындауда қолдану;

1) разработка критериально-диагностического аппарата для исследования актуального состояния детей;
2) представление слушателями позитивного опыта работы в сфере развития двигательных навыков, мелкой моторики, культурно-гигиенических навыков и др.;
3) проектирование профессионального плана саморазвития и самообразования;
4) моделирование организационно-учебной деятельности по образовательной области "Здоровье";
5) разработка индивидуальных образовательных маршрутов дошкольников;
6) тезисное изложение работы В.И. Гарбузовой и Г.С. Абрамовой "Концепция психосаморегуляции";
7) самодиагностика значимых профессионально-личностных качеств инструктора физической культуры;
8) расчет стандартных показателей коэффициента выносливости у детей дошкольного возраста;
9) определение дефиниций: адаптация, адекватный, когнитивный процессы, психологическое состояние, физическое состояние, концепция, психосаморегуляция, модернизация;
10) интерпретация психосоматического профиля ребенка и типа семьи.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) изменение профессиональной позиции инструктора по физической культуре в условиях модернизации образовательного процесса;
2) современные требования к уровню компетентности инструктора по физической культуре;
3) проектирование как инновационный метод обучения дошкольников;
4) современные требования к организации образовательного процесса в дошкольных организациях образования;
5) преемственность детского сада и школы;
6) современные требования к уровню компетентности инструктора физической культуры;
7) основные направления и пути оптимизации оздоровительной деятельности дошкольной организации;
8) современные требования к организации образовательного процесса в дошкольных организациях образования;
9) использование комплексного подхода к организации физкультурно-оздоровительной работы;
10) модель психолого-педагогического мониторинга здоровья детей дошкольного возраста;
11) особенности создания предметно-развивающей среды в дошкольной организации образования;
12) готовность инструктора к осуществлению инклюзивного образования;
13) психолого-педагогическая поддержка детей с особыми потребностями в образовании;
14) развитие физических качеств (скоростных, силовых, гибкости, выносливости и координации);
15) особенности организации образовательной среды нравственно-духовного развития дошкольников;
16) психофизические закономерности возрастного развития дошкольников;
17) развитие коммуникативной компетентности в образовательной области "Здоровье";
18) вариативность форм организации дошкольного образования;
19) особенности развития современного ребенка;
20) амплификация основной путь развития ребенка;
21) проектирование предметно-развивающей среды дошкольной организации образования с учетом региональных и этнокультурных особенностей;
22) методы исследования в теории физического воспитания;
23) совместная деятельность и сотрудничество детей и взрослых в процессе физического развития детей;
24) организация и методика проведения закаливающих процедур с детьми дошкольного возраста;
25) паспорт здоровья дошкольника.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;

1. Дұрыс жауапты алып тастаңыз. Қазақстанның әлемнің ең дамыған 30 мелекетінің қатарына кіруі жөніндегі тұжырымдамасында белгіленген:
A) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың бағдарламалары халықаралық практикада қолданатын таңдаулы стандарттар мен әдіснамаларға сәйкес болады
B) 3 жасқа дейінгі балаларды ерте дамыту бағдарламалары енгізіледі
C) 2020 жылға 3 жастан 6 жасқа дейінгі балалар үшін мектепке дейінгі ұйымдарда орындардың тапшылығының проблемалары толық шешіледі
D) аз қамтылған отбасылардағы балаларды сапалы мектепке дейінгі тәрбие мен білім берумен қамту үшін мемлекеттік қаражаттандыру тетіктері енгізіледі
E) білім беру ұйымдарымен қатаң реттелген білім беру қызметтері ұсынылады
2. Дұрыс жауапты табыңыз. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында белгіленген мақсат:
A) жастарда белсенді азаматтық позицияны, әлеуметтік жауапкершілікті, отаншылдық сезімді, жоғары адамгершілік және көшбасшылық сапаларды қалыптастыру
B) таңдаулы білім беру ресурстары мен технологияларына білім беру үдерісінің барлық қатысушыларының тең қолжетімділігін қамтамамсыз ету
C) экономиканың тұрақты өсуі үшін сапалы білімнің қол жетімділігімен адами капиталды дамыту, білім берудің бәсекеге қабілеттілігін арттыру
D) мектепке дайындау үшін мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың әртүрлі бағдарламаларына балалардың тең мүмкіндіктерін, сапалы мектепке дейінгі білім берумен толық қамтамасыз ету
E) білім беру, ғылым мен өндірістің интеграциясын қамтамасыз ету, интеллектуалдық меншік пен технологиялардың өнімдерін коммерциялау үшін жағдай құру
3. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасындағы мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлері мен педагогтеріне басымды болатын бағыт:
A) мектепке дейінгі ұйымдардың желісін көбейту
B) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мазмұнын жаңарту
C) балаларға түзету-педагогикалық қолдау көрсету үшін түзету және инклюзивтік білім беру кабинеттерін құру
D) оқу-әдістемелік кешендерді әзірлеу
E) балаларды мектепке дайындау үшін мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың бағдарламаларын жүзеге асырудың сапасын қамтамасыз ету
4. Дұрыс жауапты таңдаңыз. 5-6 жастағы балалар үшін МЖББС-ғы "Эксперименталды әрекетте мақсат қояды, нәтижеге жетеді" анықтамасы төмендегі..... құзыреттілігінің көрсеткіші болып табылады
A) денсаулықты сақтау
B) коммуникативті-тілдік
C) танымдық
D) шығармашылық
E) әлеуметтік

1. Исключите неправильный ответ. В Концепции по вхождению Казахстана в число 30 самых развитых стран мира отмечено:
a) программы дошкольного образования и воспитания будут соответствовать лучшим стандартам и методологиям, используемым в международной практике;
b) будут введены программы раннего развития детей в возрасте до 3 лет;
c) к 2020 году будут полностью решены проблемы дефицита мест в дошкольных воспитательных учреждениях для детей в возрасте от 3 до 6 лет;
d) обеспечение качественным образованием дошкольников для обеспечения охвата дошкольным образованием и воспитанием детей из малообеспеченных семей будут внедрены механизмы государственного субсидирования;
e) организациями образования будут предоставляться строго регламентированные образовательные услуги.
2. Найдите правильный ответ. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы обозначена цель:
a) формирование у молодежи активной гражданской позиции, социальной ответственности, чувства патриотизма, высоких нравственных и лидерских качеств;
b) обеспечение равного доступа всех участников образовательного процесса к лучшим образовательным ресурсам и технологиям;
c) повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики;
d) обеспечение полного охвата детей качественным дошкольным воспитанием и обучением, равного доступа детей к различным программам дошкольного воспитания и обучения для их подготовки к школе;
e) обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий.
3. Какое из направлений реализации Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы является приоритетным для методистов и воспитателей организаций дошкольного воспитания и обучения:
a) увеличение сети дошкольных организаций;
b) обновление содержания дошкольного воспитания и обучения;
c) создание кабинетов коррекции и инклюзивного образования для оказания коррекционно-педагогической поддержки детям;
d) разработка учебно-методических комплексов;
e) обеспечение качества реализации программ дошкольного воспитания и обучения для подготовки детей к школе.
4. Выберите правильный ответ. Один из показателей, какой компетентности в ГОСО дошкольного воспитания и обучения описан для детей 5-6 лет "Ставит цель в экспериментальной деятельности, достигает результата":
a) Здоровьесберегающая;
b) коммуникативно-языковая;
c) познавательная;
d) творческая;
e) социальная.

5. Дұрыс жауапты таңдаңыз. Қазақстандағы білім берудің жаңыртылуы мұқтаж етеді, өйткені:
A) білім беру ұйымдарының материалдық-техникалық қамтамасыз етілуі сапалы және табиғи тозды
B) оқытудың келесі деңгейне өту кезінде түлектің дайындығының көрсеткіштерін едәуір көтеру керек
C) экономикалық дағдарыс кезеңінде бұзылған білім беру жүйесін қалпына келтіру керек
D) Кеңес Одағының "күйреуі" болды, Қазақстан тәуелсіз мемлекет мәртебесін алды
E) жаңа әлеуметтік-экономикалық ортаға білім беру жүйесін бейімдеу қажет
6. Дұрыс жауапты таңдаңыз. Білім берудің гуманисттік парадигмасындағы қатынас түрлері:
A) стимул-реакция
B) субъект-объект
C) субъект-субъект
D) педагог-бала
E) педагог-бала-ата-ана
7. Педагогикалық іс-әрекеттің гуманитарлық тәсілдемесіне сәйкес келмейтін тезисті таңдаңыз:
A) білім алу – адаммен өз бейнесіне, қайталанбайтын дербестікке, шығармашылықтың бастамасына иеленуі
B) жеке өздігінен білім алу мақсаттарына жету кезінде өз бетімен білім алудың тұтас үдерісінің қалыптасуына бағытталу
C) білім беру – білім алушыларды озық біліммен құралдандыру, әрекеттің тәсілдерін көрсету, қолдануды жаттықтандыру
D) адамды білімдендіру – мәдениеттің субъектісі болуға көмектесу, өмір шығармашылығына үйрету
E) білім беру адамның өздігінен қалыптасуы мен қалыптасуының ажырамас және ішкі уәждік үдерісі болып табылады
8. Дұрыс жауапты таңдаңыз. Ғылым мен этикалық білім берудің синтезінің идеясы философия дәстүрлеріне барып тіреледі:
A) көне
B) шығыс
C) Батыс Европа
D) заманауи
E) ескі дәуір
9. Дұрыс жауапты таңдаңыз. Адамгершілік-рухани тәрбиелеу жүйесі ұйғарады:
A) адамгершілік сананы қалыптастыру үрдісін
B) адамгешілік негіздер бойынша білімді беру үрдісін
C) адамгершілік принциптер жүйесімен танысу
D) адамгершілік қасиеттер мен моралдік сапаларды қалыптастыру
E) жалпы адамзаттық құндылықтарға тарту
10. Дұрыс жауапты таңдаңыз. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының анықтамасы келесі тұжырымдамалық үлгіге сәйкес:
A) медициналық
B) биоәлеуметтік
C) құндылықты-әлеуметтік
D) психологиялық
E) әлеуметтік
11. Дене сапаларының дамуының көрсеткіштерінің динамикасы бойынша бағаланады (керегін таңдаңыз):
A) күш, төзімділік, икемділік, жылдамдылық
B) икемділік, ептілік пен күш
C) өрмелеп шығу, еңбектеу мен икемділік
D) төзімділік, күш, жылдамдық
E) өрмелеп шығу, еңбектеу, икемділік, күш, төзімділік
12. Өз денсаулығына жасампаз позициясының балада қалыптасуының маңызды алғы шарты - салауатты өмір сүру салтының болуы деп табылады және ол келесі жаста қалыптасады:
A) 3 жастан бастап

5. Выберите правильный ответ. Казахстанское образование нуждается в модернизации, потому что:
a) материально-техническое обеспечение образовательных учреждений морально и физически устарело;
b) необходимо значительно повысить показатели готовности выпускника при переходе на следующую ступень обучения;
c) необходимо восстановить систему образования, разрушенную в период экономического кризиса;
d) произошел "развал" Советского Союза, Казахстан приобрел статус независимого государства;
e) необходимо адаптировать систему образования к новой социально-экономической среде.
6. Выберите правильный ответ. Тип отношений в гуманистической парадигме образования:
a) стимул-реакция;
b) субъект-объект;
c) субъект-субъект;
d) педагог-ребенок;
e) педагог-ребенок-родитель.
7. Исключите лишний ответ. Какой из перечисленных ниже тезисов не соответствует гуманитарному подходу в педагогической деятельности:
a) образование–обретение человеком своего образа, неповторимой индивидуальности, творческого начала;
b) ориентация на становление цельного процесса самообразования при достижении индивидуальных самообразовательных целей;
c) образование – оснащение обучающихся передовыми знаниями, демонстрация способов действия, упражнение в применении;
d) образовывать человека – значит помочь стать субъектом культуры, научить жизнетворчеству;
e) образование есть неотъемлемый и изнутри мотивированный процесс становления и самостановления человека.
8. Выберите правильный ответ. Идея синтеза научного и этического образования восходит к традициям философии:
a) античной;
b) восточной;
c) российской;
d) Западной Европы;
e) современной.
9. Выберите правильный ответ. Система нравственно-духовного воспитания предполагает:
a) процесс формирования нравственного сознания;
b) процесс передачи знаний по основам морали;
с) знакомство с системой моральных принципов;
d) процесс формирования моральных качеств, нравственных черт;
e) приобщение к общечеловеческим ценностям.
10. Выберите правильный ответ. Определение здоровья ВОЗ соответствует концептуальной модели:
a) медицинской;
b) биосоциальной;
c) ценностно-социальной;
d) психологической;
e) социальной.
11. Развитие физических качеств оценивается по динамике показателей (выберите, нужное):
a) силы, выносливости, гибкости, ловкости, быстроты;
b) ловкость, гибкость и сила;
c) лазанье, ползанье и гибкость;
d) выносливость, ловкость, быстрота;
e) лазанье, ползанье, гибкость, сила, выносливость.
12. Важнейшей предпосылкой формирования у ребенка позиции созидателя по отношению к своему здоровью является наличие у него потребности в здоровом образе жизни, которая формируется в возрасте:
a) 3-х лет

B) 4-7 жаста
C) 5 жастан бастап
D) 5-7 жаста
E) 9 жаста
13. Дұрыс жауапты таңдаңыз. Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының денсаулық анықтамасы:
A) денсаулық – бұл ағзаның ұйымдастырылуының барлық деңгейіндегі оның қалыпты жұмысы
B) денсаулық – бұл ағза мен оның қызметінің қоршаған ортамен динамикалық тепе-теңдігі
C) денсаулық – бұл адамның жағдайы, оған тән сырқаттар мен дене кемшіліктерінің жоқтығы ғана емес, сонымен катар толық физикалық, ішкі сезім мен әлеуметтік амандық
D) денсаулық – бұл сырқаттың, дерттіліктің, аурудың жоқтығы
E) денсаулық – бұл негізгі әлеуметтік қызметтерді толық орындау қабілеттілігі
14. Сымбаттың бұзылуының алдын-алу.... жүзеге асырылады:
A) шапшаң жаттығулармен
B) күш жаттығуларымен
C) икемділік жаттығуларымен
D) төзімділік жаттығуларымен
E) ептілік жаттығуларымен
15. Дұрыс жауапты таңдаңыз. Денсаулық анықтамасы жалпы қабылданған болып табылатын халықаралық ұйым:
A) Дүниежүзілік денсаулық сақтау комитеті
B) Дүниежүзілік салуатты өмір салтының ұйымы
C) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы
D) Дүниежүзілік ЮНЕСКО ұйымы
E) Дүниежүзілік "Ана мен бала" ұйымы
16. Сымбатты қалыпты деп санауға болады, егерде Сіз қабырғаның жанында тұрып оған... жанасасыз:
A) желкемен, құйрықпен, өкшемен
B) жауырынмен, құйрықпен, өкшемен
C) желкемен, арқамен, өкшемен
D) желкемен, жауырынмен, құйрықпен, табанмен
E) арқамен, құйрықпен, өкшемен
17. Дұрыс жауапты таңдаңыз. "Баланың денсаулық төлқұжатымен" шешілетін педагогикалық міндеттер:
A) баланың жоғары уәжін қолдау, оның белсенділігі мен дербестігін ынталандыру, оқыту мен өздігінен оқу мүмкіндіктерін кеңейту
B) мектеп жасына дейінгі балалармен дене тәрбиесі-сауықтыру іс-әрекет қортындыларын жинақтау
C) бала денсаулығы жағдайының динамикасын бақылау, мектепке дейінгі ұйымдағы дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының сапасын анықтау
D) баланың жетістіктері, табыстылығы мен тырысуын құжаттау
E) мектеп жасына дейінгі баланың дене сапаларының өсуі
18. Анаэробты тәртіпте өткізілетін дене шынықтыру сабақтарының мектеп жасына дейінгі балаға неге жарамайтынының себебін таңдаңыздар:
A) ағзаның қуатпен қамтылуы толық оттексіз жолға түседі және үлкен оттегілік қауіп туындайды
B) физикалық сапаның әртүрлі деңгейі, барлық бала бірдей мықты емес
C) балаларда физикалық жаттығуларды орындау кезінде оттегіліктің берешегі пайда болады, бұл жарамайды
D) ағза ауаның оттегісін белсенді сіңіреді
Е) ағза оттегіні белсенді жұмсайды
19. Физикалық жағдайды сипаттайтын функционалдық дайындықтың көрсеткіштеріне... жатады:
A) салмақ пен бой
B) артериалдық қысым мен жүрек соғысының жиілігі
C) тыныс алудағы іркіліс пен төс қуысының шеңбері
D) күш, төзімділік, жылдамдық
E) өкпенің өмірлік сиымдылығының өсуі

b) 4-7 лет
c) 5-ти лет
d) 5-7 лет
e) 9 лет
13. Выберите правильный ответ. Определение здоровья Всемирной организацией здравоохранения:
a) здоровье – это нормальная функция организма на всех уровнях его организации;
b) здоровье – это динамическое равновесие организма и его функций с окружающей средой;
c) здоровье – это состояние человека, которому свойственно не только отсутствие болезней или физических дефектов, но полное физическое, душевное и социальное благополучие;
d) здоровье – это отсутствие болезни, болезненных состояний, болезненных изменений;
e) здоровье – это способность к полноценному выполнению основных социальных функций.
14. Профилактика нарушений осанки осуществляется с помощью…:
a) скоростных упражнений;
b) силовых упражнений;
c) упражнений "на гибкость";
d) упражнений на "выносливость";
e) упражнений на "ловкость".
15. Выберите правильный ответ. Определение здоровья, какой международной организации является общепринятым:
a) Всемирный комитет здравоохранения;
b) Всемирная организация здорового образа жизни;
c) Всемирной организации здравоохранения;
d) Всемирной организации ЮНЕСКО;
e) Международная организация "Мать и дитя".
16. Нормальной можно считать осанку, если Вы, стоя у стены, касаетесь ее…
a) затылком, ягодицами, пятками;
b) лопатками, ягодицами, пятками;
c) затылком, спиной, пятками;
d) затылком, лопатками, ягодицами, пятками;
e) спиной, ягодицами, пятками.
17. Выберите правильный ответ. Педагогические задачи решаемые "Паспортом здоровья ребенка":
a) поддержка высокой мотивации ребенка, поощрение его активности и самостоятельности, расширение возможностей обучения и самообучения;
b) подведение итогов физкультурно-оздоровительной деятельности с дошкольниками;
c) отслеживание динамики состояния здоровья детей, определение качества физкультурно-оздоровительной работы в дошкольной организации образования;
d) документирование усилий, успехов и достижений ребенка;
e) прирост физических качеств дошкольников.
18. Выберите причину, почему для детей дошкольного возраста недопустимы физкультурные занятия, проводимые в анаэробном режиме:
a) энергообеспечение организма полностью переходит на бескислородный путь и образуется большой кислородный долг;
b) разный уровень физических качеств, не все дети физически крепкие;
c) образование кислородной задолженности при физических упражнений у детей, что недопустимо;
d) организм активно усваивает кислород воздуха;
e) организм активно расходует кислород.
19. К показателям функциональной подготовленности, характеризующим физическое состояние, относятся:
a) вес и рост;
b) артериальное давление и частота сердечных сокращений;
c) время задержки дыхания и окружность грудной клетки;
d) сила, выносливость, скорость;
e) увеличение жизненной емкости легких.

20. Мектепке дейінгі ұйымдағы дене шынықтыру-сауықтыру жұмысының мәні................ (жауаптың артық вариантын алып тыстаңыз):
A) балалар туралы ақпаратты мерзімді жинау мен жалпылауда, іс-әрекетке сәйкес түзетуді өткізу мен педагогикалық қорытындыларды тұжырымдау мен денсаулық жағдайы мен оның даму динамикасын бақылау
B) денсаулық пен білім деңгейін айқындау, инновациялық бағдарламалардың оларға әсерін анықтау
C) көрсеткіштердің динамикасын үздіксіз бақылауын қамтамасыз ету
D) білім беру жүйесін басқару бойынша ғылыми негізделген шешімдерді қабылдау
E) мектепке дейінгі ұйымның іс-әрекеті туралы ақпаратты жинауды ұйымдастыру, сақтау
21. Кестеде балалардың физикалық сапаларын бағалау әдістері мен балалардың физикалық сапалары топтастырылған. Қатені тауып, артықты алып тыстаңыз:
Балалардың физикалық сапалары
Балалардың физикалық сапаларын бағалау әдістері
1. Жылдамдық
1) дистанцияға жылдамдықпен жүгіру бойынша бағаланады
2. Ептілік
2) 10 метрлік дистанцияға тіке және қайықша тәсілімен жүгірудің уақытының айырмашылығы бойынша бағаланады
3. Икемділік
3) тізені бүкпей негізгі тік тұрудан денені еңкейту деңгейі бойынша өлшенеді
4. Шыдамдылық
4) екі қолмен бастың артынан тәсілімен 1 кг салмақтағы толықтырылған допты алысқа лақтыру көрсеткіші бойынша бағаланады
5. Қолдың буынының күші
5) үздіксіз жүгіру бойынша бағаланады
Артықты алып тыстау жауаптары:
A) 1 – 1)
B) 2 – 2)
C) 3 – 3)
D) 4 – 4)
E) 5 – 5)
22. Кестеде жүрек соғысының жиілігінің көрсеткіштері мен негізгі жаттықтыру тәртібі топтастырылған. Жіберілген қатені тауып артығын алып тастаңыз
Жаттықтыру тәртібі
Жүрек соғысының жиілігі
1. Аэробты
1) 3-4 жаста минутына 130-140 соғыс
2. Аэробты-анаэробты
2) минутына 150-160 соғыс
3. Анаэробты
3) минутына 160-170 жоғары соғыс
4. Аэробты
4) 5-6 жаста минутына 140-150 соғыс
5. Аэробты-анаэробты
5) минутына 180-190 соғыс
Артықты алып тастау жауаптары:
A)1 – 1
B)2 – 2
C)3 – 3
D)4 – 4
E)5 – 5
23. Формуланы қолданып, Пинье (ПИ) индексін санаңыздар, егер бойы – 104 см, салмағы (кг) – 15 кг, кеуде көлемі (см) – 50 см болса индекс келесіге сәйкес:
A) 39
B) 20
C) 139
D) 10
E) 30
24. Кешенділік сипаты бойынша жоба жұмыстарының түрлері:
A) моножоба, пәнаралық жоба
B) моножоба, сыныптық жоба
C) минижоба, қысқамерзімді жоба, апталық жоба, жылдық жоба
D) сыныптық, мектепшілік, аймақтық, халықаралық жоба
E) моножоба, сыныптық жоба, мектепшілік, аймақтық, халықаралық жоба

20. В чем заключается сущность мониторинга физкультурно-оздоровительной работы в дошкольных организациях образования (исключите лишний вариант ответа):
a) в периодическом сборе и обобщении информации о детях, отслеживание динамики их развития и состояния здоровья с формулированием педагогических выводов и проведения соответствующей коррекции деятельности;
b) выявить уровень знаний и здоровья, определить влияние на них инновационных учебных программ;
c) обеспечение непрерывного отслеживания динамики показателей;
d)принятие научно обоснованных решений по управлению системой образования;
e) организация сбора, хранения информации о деятельности дошкольной организации и педагогической системы в целом.
21. В таблице сгруппированы физические качества детей и методы оценки физических качеств. Найдите допущенную ошибку и исключите лишнее:
Физические качества детей
Методы оценки физических качеств детей
1. Быстрота
1) оценивается по скоростному бегу на дистанцию
2. Ловкость
2) оценивается по разнице времени пробегания дистанции в 10 метров прямым и челночным способом
3. Гибкость
3) измеряется по степени наклона туловища из основной стойки, не сгибая колен
4. Выносливость
4) оценивается по показателям метания вдаль набивного мяча весом 1 кг способом из-за головы двумя руками
5. Сила кистей рук
5) оценивается по непрерывному бегу
Ответы для исключения лишнего:
a) 1 – 1)
b) 2 – 2)
c) 3 – 3)
d) 4 – 4)
e) 5 – 5)
22. В таблице сгруппированы основные тренировочные режимы с показателями ЧСС (частотой сердечных сокращений). Найдите допущенную ошибку и исключите лишнее.
Тренировочный режим
Частота сердечных сокращений
1. Аэробный
1) 130-140 ударов в минуту в 3-4 года
2. Аэробно-анаэробный
2) 150-160 ударов в минуту
3. Анаэробный
3) свыше 160-170 ударов в минуту
4. Аэробный
4) 140-150 ударов в минуту в 5-6 лет
5. Аэробно-анаэробный
5) 180-190 ударов в минуту
Ответы для исключения лишнего:
a) 1 – 1)
b) 2 – 2)
c) 3 – 3)
d) 4 – 4)
e) 5 – 5)
23. Используя формулу, рассчитайте индекс Пинье (ИП), если рост – 104 см, а масса (кг)- 15 кг, окружность груди (см) – 50 см. Индекс соответствует:
a) 39
b) 20
c) 139
d) 10
e) 30
24. Выберите правильную цепочку основных этапов работы над проектом:
a) проблематизация, целеполагание, планирование, реализация плана, презентация, рефлексия;
b) целеполагания, рефлексия, проблематизация реализация плана, презентация;
c) мировоззренческий этап, целеполагание, планирование, реализация плана, презентация, рефлексия, внешняя оценка проекта;
d) проблемно-ориентированный этап; целеполагание, планирование, реализация плана, презентация, рефлексия, внешняя оценка проекта, заключительный этап;
e) проблематизация, целеполагание, планирование, реализация плана, презентация, рефлексия, внешняя оценка проекта, портфолио проекта.

25. Тәрбиеші сараптама жұмыстарын ұйымдастырады, сарапшы ретінде тәрбиешілер мен ата-аналарды шақырады. Балалар өз жұмыстарының нәтижесін көрсетеді. Бұл жобаның қай кезеңі туралы:
A) тақырыпты анықтау
B) жоспарлау
C) нәтижесін ресімдеу
D) жоба таныстырылымы
26. зерттеу жұмыстарына қажетті ресурстарды іздестіру"5П" жобалау кезеңдерінің "дұрыс" формуласы:
A) мәселе, ізденіс, жоспарлау, өнім, таныстырылым
B) мәселе, жоспарлау, ізденіс, өнім, таныстырылым
C) мәселе, жоспарлау, ізденіс, таныстырылым, өнім
D) жоспарлау, мәселе, ізденіс, өнім, таныстырылым
E) ізденіс, мәселе, жоспарлау, өнім, таныстырылым
27. Д.Дьюидің пікірінше, жоба жұмысында көтерілетін мәселе болуы керек:
A) мемлекет үшін өзекті және маңызды
B) пән үшін өзекті және маңызды
C) бала үшін маңызды және таныс
D) тәрбиеші үшін өзекті және таныс
E) балабақша әкімшілігі үшін маңызды

25. Выберите правильный ответ. Автор-разработчик "метода проектов":
a) Д.Дьюи
b) С.Т.Шацкий
c) Э.Коллингс
d) К.Роджерс
e) В.К.Дьяченко
26. Выбери правильный ответ. По предметно-содержательной области проекты бывают:
a) монопроект, межпредметный проект
b) монопроект, индивидуальный
c) минипроект, краткосрочный проект, недельный проект, годичный проект
d) парный, групповой, региональный проект, международный проект
e) монопроект, коллективный
27. Выберите правильный ответ. Д.Дьюи считал, что проблема, поднятая в теме проекта, должна быть:
a) актуальная и значимая для государства;
b) актуальная и значимая для предмета;
c) знакомая и значимая для ребенка;
d) знакомая и значимая для педагога;
e) значимая для администрации детского сада.

28. АКТ мүмкіндіктерін мектепке дейінгі ұйымдарда қолданудың негізгі мақсаты:
A) баланы компьютермен жұмыс жасауға үйрету
B) интернетмен жұмыс жасау дағдысын дамыту
C) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар мүмкіндіктін қолдану дағдыларын дамыту
D) балада АКТ құзыреттілігін дамыту
E) компьютерлік ойындар бағдарламалармен жұмыс жасау дағдысын дамыту
29. Сандық білімдік ресурстар:
A) көркем және оқу әдебиеттер
B) электрондық оқулықтар, презентациялар, флипчарттар, C) мультимедиялық оқу құралдары
D) графикалық файлдар
E) Интернет, мультимедиа файлдар

28. Выберите правильный ответ. Основная цель использования возможности ИКТ в дошкольной организации:
a) научить ребенка работать с компьютером;
b) всестороннее развитие ребенка, его подготовку к жизни и деятельности в "информационной действительности";
c) сформировать навыки работы в Интернет;
d) сформировать у ребенка ИКТ-компетентность;
e) развить навыки работы с компьютерными игровыми программами.
29. Что относится к цифровым образовательным ресурсам:
a) художественная литература;
b) учебники и учебные пособия;
c) электронные учебники, презентации, флипчарты, мультимедийные учебные средства;
d) интернет;
e) планшеты, ноутбуки.

4. Бағдарлама мақсаты білім берудегі жаңа философиялық тұжырымдама идеялары негізінде педагогикалық жүйені басқарудағы мектеп директорларының кәсіби-басқарушылық құзіреттілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) білім беру мазмұнын жаңғырту жағдайында оқытудың жаңа түрлерін, әдістері мен құралдарын кіріктіру арқылы білім беру үдерісін басқару саласындағы білім мен дағдыларын кеңейту;
2) командада тиімді жұмысты ұйымдастыру мақсатында педагогикалық ұжым мүшелерінің мотивациясын іске асыру бойынша дағдыларын қалыптастыру;
3) стратегиялық және тактикалық жоспарлау, АКТ-стратегиялар, көшбасшылық негізінде басқарушылық шешім қабылдаудың тиімді үлгісін қалыптастыру;
4) басқару, ұйымдастыру, жобалау-зерттеу, әкімшілік-шаруашылық және инновациялық қызметін іске асыру үшін көшбасшы-жетекшінің білімі мен дағдыларын жетілдіру;
5) білім беру үдерісін, оқушылар мен педагогикалық мамандардың рейтингтік мониторингін іске асыру арқылы білім кеңістігін бақылау жүйесін тиімді құру бойынша дағды қалыптастыру;
6) PISA, TIMSS, PIRLS халықаралық зерттеулерде оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру бойынша білімдерін кеңейту;
оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалау бойынша білім мен дағдыны қалыптастыру;
7) оқушылардың біліміндегі жетістіктерін критериалдық бағалауды қолдану бойынша білім мен дағды қалыптастыру;
8) белсенді оқыту әдістері мен Lesson Study тәжірибеcін зерттеу және кіріктірілген CLIL пәндік-тілдік оқыту әдістемесін зерттеу тәжірибесінің әдістемесі бойынша дағды қалыптастыру;
9) Ерекше білім беру қажеттілігі бар балалар үшін оқыту үдерісін ұйымдастыру амалдарын қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) орта білім берудің жаңа ҚР МЖМБС тұжырымдамалық негіздерін, көшбасшы-жетекші қызметінің мазмұнын; стратегиялық және тактикалық жоспарлаудың басқарушылық негізін; оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалауды; мектептегі зерттеушілік тәжірибелерді; білім беру үдерісінде ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларды оқытудың жаңаша амалдарын; тілдерді кіріктіре оқыту мен CLIL пәндерінің әдістемесін; білім беру үрдісін басқарудың заманауи тәсілдерін; мектепті басқарудағы АКТ-стратегияларын; қазіргі заманғы мектепті басқарудағы Web-сервистік технологияларын; бірыңғай ақпараттық-білім беру ортасындағы мектепішілік бақылауды; оқушылардың оқу жетістіктерін қалыптастырушы және ішкі жиынтық бағалаудың журналы, модерациясы мен портфолиосын біледі.

4. Целью Программы является развитие профессионально-управленческой компетентности директоров школ в управлении педагогической системой на основе концептуальных идей новой философии образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) расширить знания и навыки в сфере управления образовательным процессом с интеграцией новых форм, методов и средств обучения в условиях модернизации образования;
2) сформировать навыки по осуществлению мотивации членов педагогического коллектива с целью организации эффективной работы в команде;
3) сформировать эффективные модели принятия управленческих решений на основе владения стратегического и тактического планирования, информационно-коммуникационных технологий (далее ИКТ), ИКТ-стратегий, лидерства;
4) усовершенствовать знания и навыки руководителя-лидера для осуществления управленческой, организационной, информационно-аналитической, проектно-исследовательской, административно-хозяйственной и инновационной деятельностей;
5) сформировать умения по созданию эффективной системы контрольной деятельности за образовательным процессом, образовательным пространством с осуществлением рейтингового мониторинга обучающихся, педагогических кадров;
6) расширить знания по формированию функциональной грамотности учащихся в международных исследованиях Programme for International Student Assessment (далее PISA), Trendsin International Mathematics and Science Study (далее TIMSS), Progressin International Reading Literacy Study (далее PIRLS);
7) сформировать знания и навыки применения критериального оценивания учебных достижений учащихся;
8) сформировать навыки проектирования образовательного процесса с применением методов активного обучения, по методике исследовательской практики Lesson Study и интегрированному предметно-языковому обучению CLIL;
9) сформировать подходы по организации образовательного процесса для детей с особыми образовательными потребностями.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нового ГОСО РК среднего образования; содержание деятельности руководителя-лидера;
управленческие основы стратегического и тактического планирования; критериальное оценивание учебных достижений учащихся; исследовательские практики в школе;
современные подходы к обучению и деятельности детей с особыми образовательными потребностями в образовательном процессе;
методику интегрированного обучения языка и предмета CLIL и современные подходы к управлению образовательным процессом;
ИКТ-стратегии в управлении школой;
Web-сервисные технологии в управлении современной школой; внутришкольный контроль в единой информационно-образовательной среде;
журнал, модерацию и портфолио формативного и внутреннего суммативного оценивания учебных достижений учащихся;

2) тиімді басқару үшін медиа ресурстарды қолдануды; стратегиялық және тактикалық жоспарлауды өз бетінше іске асыруды; команда құру үшін коллаборативті орта құруды жасай алады; оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалауды қолдануды; басқару мен оқыту, жоспарлау үшін АКТ-стратегияларын; деректермен жұмыс істеу кезінде сыни ойлауды; тиімді басқару үшін қазіргі заманғы мектептің медиа ресурстарын басқаруды; ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларға білім беру мен тәрбиелеудің нақты мәселелері бойынша проблемалар қою және шешімдер қабылдауды қолданады.
3) сабақ жоспарының құрылымын, электрондық портфолио, ақпаратты қараудың базалық дағдыларын; стратегиялық және тактикалық жоспарлау дағдыларын; тиімді басқару және көшбасшылық дағдыларын; сабақ фрагменттерінен шағынсабақ беруді жоспарлау дағдыларын; Е-Learning, Smart-Learning, M-Learning мобилді оқыту және оқу үдерісін басқару әдістерін; білім беру үдерісінің заңдылықтары мен ұстанымдары және оларды кәсіби қызметіне пайдалану туралы білім жүйесі; оң нәтижелерге қол жеткізудің таңдалған түрлері, үлгілері, жолдары негізінде жоспарлау мен басқару нәтижесін болжау дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауының басым бағыттары "Қазақстан жолы-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ", "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Білім беру ұйымдарының және педагогикалық қызметкерлердің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық және заңнамалық құжаттар, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының 2015-2020 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламасының басым бағыттары, Қазақстан Республикасының 2013-2017 жылдарға арналған діни экстремизм мен ланкестікке қарсы әрекет мәселелері бойынша мемлекеттік бағдарламасы мәселелері қарастырылады.
9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды қамтиды:
1) басқарудың тиімділігін арттыру үшін қазіргі заманғы мектеп басшысының медиа құзыреттілігін дамыту;
2) білім берудегі жаңа философиялық тұжырымдама идеялары негізінде оқу үдерісін басқарудың қазіргі заманғы тәсілдер;
3) мектептің даму жоспарын жасау мен іске асыру барысында басқарушылық шешім қабылдаудың тәжірибесі;
4) бірыңғай ақпараттық-білім беру ортасындағы бақылау.

2) умеют:
применять медиа ресурсы для эффективного управления;
самостоятельно осуществлять стратегическое и тактическое планирование;
создавать коллаборативную среду для командообразования;
применять критериальную систему оценивания учебных достижений учащихся;
использовать ИКТ-стратегии для планирования, управления и обучения; применять критическое мышление при работе с данными;
управлять медиа ресурсами современной школы для эффективного управления;
ставить проблемы и принимать решения по конкретным вопросам обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями;
3) владеют:
базовыми навыками создания структуры плана урока, электронного портфолио, визуализации информации;
навыками стратегического и тактического планирования; навыками эффективного управления и лидерства;
навыками планирования микропреподавания фрагмента урока;
мобильными методиками обучения Е-Learning, Smart-Learning, M-Learning и управления образовательным процессом;
системой знаний о закономерностях и принципах образовательного процесса и использовать их в своей профессиональной деятельности;
навыками прогнозирования результатов планирования и управления на основе отобранных форм, моделей, способов достижения положительных результатов.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический модуль;
3) содержательный модуль;
4) технологический модуль;
5) вариативный модуль.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются: приоритетные направления Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь-2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее", "Нұрлы жол – путь в будущее"; нормативно-правовые и законодательные документы, регламентирующие деятельность организаций образования и педагогических работников; закон о коррупции, приоритетные направления антикоррупционной программы действия Республики Казахстан на 2015-2020 г.г.; Государственная программа по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2013-2017 годы.
9. Управленческий модуль включает в себя изучение следующих тем:
1) развитие медиакомпетентности руководителя современной школы для эффективного управления;
2) современные подходы к управлению образовательным процессом на основе концептульных идей новой философии образования;
3) практика принятия управленческих решений в разработке и реализации программы развития школы;
4) контроль в единой информационно-образовательной среде.

10. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) білім беру мазмұнын жаңғырту шеңберінде әлеуметтік құрылымның түрленуінің психологиялық-педагогикалық аспектілері;
2) басқару қызметінің психологиялық-педагогикалық негіздері.
11. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) орта білімнің жаңа ҚР МЖМБС тұжырымдамалық негізі;
2) көшбасшылық және басқару;
3) көшбасшылықтың тұжырымдамалық негізі;
4) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы стратегиялық және тактикалық жоспарлаудың сипаты мен функциясы;
5) мақсаттары мен оларға қол жеткізу жолдарын дамыту үшін SWOT-талдау және Smart-мақсаттар техникасының көмегімен жасалған мектептің стратегиялық моделі;
6) оқушылардың жетістіктерін критериалды бағалау тәсілдері, критериалды бағалау жүйесінің ерекшеліктері;
7) мақсаттары, ұстанымдары және бағалау түрлері;
8) критериалды бағалаудағы оқушылардың журналы, модерациясы мен портфолиосы;
9) мектептегі зерттеушілік тәжірибесі;
10) Lesson Study – бастамашыл мұғалімдер тобының сабақтардағы циклдерді зерттеу тәсілі, Lesson Study өткізу арқылы жоспарлау;
11) оқыту, бақылау және талдау үшін оқытудың жаңа педагогикалық әдістерін пайдалану, PISA, TIMSS, PIRLS халықаралық зерттеулер арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру;
12) ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларды білім беру үдерісіне қамтудағы жеке тұлғаға бағытталған амалдар;
13) пәндік-тілдік интеграцияланған CLIL (Content and Language Integrated Learning) оқыту әдістемесі;
14) CLIL сабақтарын жоспарлауда әсер ететін негізгі құрамдар мен факторлары.
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Қазақстан Республикасының орта білім берудің жалпыға міндетті мемлекеттік жаңа стандарты бойынша оқу бағдарламасын жоспарлау;
2) жоспарлау түрлері: ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді;
3) сабақ жоспарының құрылымы: мақсатын айқындау, саралау, пәнаралық байланыс, белсенді оқыту әдістері, рефлексия, бағалау стратегиялары мен пайдаланылған ресурстары;
4) E-Learning, Smart-Learning, М-Learning – ұтқыр оқыту әдістері мен оқыту үрдісін басқару;
5) қашықтықтан оқыту әдістемесі, қашықтықтан оқыту контенттерінің жаңа формалары (скринкаст, подкаст, вебинар);
6) ХХІ ғасырдың білім қоғамдастығы арқылы мектеп басшысының кәсіби және ақпараттық құзыреттілігін қалыптастыру;
7) қазіргі заманғы мектепті басқарудағы веб-сервистік технологиялар;
8) электрондық портфолио – көшбасшыны қалыптастырушы бағалау құрамдасының бірі;
9) мектеп басшысының кәсіби құзыреттілігін анықтау.

10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогические аспекты трансформации социальной структуры общества в рамках модернизации содержания образования;
2) психолого-педагогические основы управленческой деятельности.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) концептуальные основы нового ГОСО Республики Казахстан среднего образования;
2) лидерство и управление;
3) концептуальные основы лидерства;
4) сущность и функции стратегического и тактического планирования в условиях обновления содержания образования;
5) стратегическая модель школы по выработке целей и путей их достижения с помощью техник: Swot-анализа и Smart-цели;
6) подходы критериального оценивания учебных достижений учащихся;
7) особенности критериальной системы оценивания: целеполагание, принципы и виды оценивания; журнал, модерация и портфолио учащегося при критериальном оценивании;
8) исследовательские практики в школе;
9) Lesson Study – подход исследований действий цикла уроков группой учителей;
10) новые педагогические подходы при планировании, преподавании, наблюдении и анализе обучения посредством проведения Lesson Study;
11) развитие функциональной грамотности учащихся в международных исследованиях PISA, TIMSS, PIRLS;
12) индивидуально-ориентированный подход по включению детей с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс;
13) методика предметно-языкового интегрированного обучения CLIL (Content and Language Integrated Learning);
14) основные составляющие и факторы, влияющие при планировании урока CLIL.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) планирование учебной программы по новому ГОСО Республики Казахстан среднего образования;
2) виды планирования: долгосрочное, среднесрочное и краткосрочное;
3) структура плана урока: целеполагание, дифференциация, междисциплинарные связи, активные методы обучения, рефлексия, стратегии оценивания и используемые ресурсы;
4) Е-Learning, Smart-Learning, M-Learning – мобильные методики обучения и управления учебным процессом;
5) методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасты, подкасты, вебинары);
6) формирование профессиональной и информационной компетентностей руководителя через образовательные сообщества 21 века;
7) Web-сервисные технологии в управлении современной школой;
8) электронное портфолио – одно из составляющих формирующего оценивания руководителя;
9) определение профессиональной компетентности руководителя.

13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) дивергентті ойлау – шығармашылық қабілеттерін дамыту шарты ретінде;
2) басшының сындарлы ойлау дағдыларын жетілдіру;
3) сапаны басқарудың мониторингтік қызметін технологияландыру; білім беру ұйымының қаржылық-экономикалық қызметін басқару;
4) білім беру ұйымдарының еңбекті қорғау және әкімшілік-шаруашылық қызметін нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету;
5) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептерді басқару ерекшеліктері;
6) инклюзивті білім берудегі құзіреттілік амалы;
7) инновациялық менеджмент – білім беру мазмұнын түбегейлі жаңарту аясында басқару сапасын арттыру негізі ретінде;
8) білім берудің жаңа философиясы тұжырымдамалық идеялары негізінде басқару сапасын жетілдірудің жаңа бағыттары;
9) нәтижеге бағдарланған мектепте стратегиялық жоспарлау және басқару;
10) мектеп қызметін автоматтандыру және басқаруда қазіргі заманғы АКТ, медиа ресурстарды пайдалану;
11) басшының кәсіби-педагогикалық этикасы – заманауи мектептегі тәрбие мақсаттарын жүзеге асыру шарты ретінде.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) Қазақстанда орта білім берудің стратегиялық дамуын айқындайтын құжаттардың аннотациялық тізімін дайындау;
2) "Оқу орындары мен білім беру қызметкерлерінің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар" бөлімі туралы ақпарат көздерінен аннотацияланған тізім дайындау;
3) қазіргі заманғы құқықтық базаның жағдайында өз кәсіби жұмысындағы қиындықтарды талдау;
4) электрондық оқыту www.e.edu.kz жүйесінде білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін интернет-ресурстармен өзіндік жұмысы;

13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) дивергентное мышление как условие развития творческих способностей;
2) совершенствование навыков критического мышления руководителя школы;
3) технологизация мониторинговой деятельности управления качеством образовательным процессом;
4) управление финансово-экономической деятельностью в организациях образования;
5) нормативно-правовое обеспечение по охране труда и административно-хозяйственной деятельности организаций образования;
6) специфика управления малокомплектной школой в условиях обновления содержания образования;
7) компетентностный подход в инклюзивном образовании; инновационный менеджмент как основа повышения качества управления в контексте системного обновления содержания образования;
8) новые ориентиры совершенствования качества управления на основе концептуальных идей новой философии образования;
9) стратегическое планирование и управление в школе, ориентированное на результат;
10) использование современных средств ИКТ, медиа ресурсов в автоматизации и администрировании работы школы;
11) профессионально-педагогическая этика руководителя как условие реализации цели воспитания в современной школе.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с разработанным учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составление аннотированного перечня документов, определяющих стратегическое развитие среднего образования в Казахстане;
2) составление аннотированного перечня информационных источников по теме раздела "Нормативно-правовые и законодательные документы, регламентирующие деятельность организаций образования и педагогических работников";
3) проведение анализа затруднений в собственной профессиональной деятельности в условиях современной правовой базы;
4) самостоятельная работа с интернет-ресурсами, регламентирующими деятельность организаций образования в системе электронного обучения www.e.edu.kz. Анализ типичных нарушений прав участников образовательного процесса (предлагаются примеры слушателей);

5) білім беру үдерісіне қатысушылардың құқықтарының бұзуылуларына тән мысалдарды талдау (тыңдаушылардың мысалдары ұсынылады);
6) білім беру мазмұнын жаңғырту аясындағы басшының кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру қызметі бойынша жобалық іс-шаралар әзірлеу;
7) мини-кейс: "Өмір бойы білім алу";
8) мини-кейс "Бірыңғай ақпараттық білім беру ортасындағы мектепішілік бақылау";
9) орта білім туралы ҚР МЖМБС бойынша ақпарат көздерінен аннотацияланған тізім дайындау;
10) "Көшбасшылық және басқару" жобасын әзірлеу;
11) мини-зерттеу "Мобильді оқыту жағдайында оқу процесін ұйымдастыру үшін қойылатын заманауи талаптар";
12) мини-кейс "Мектептің стратегиялық моделі";
13) тыңдаушылардың оқушыларды критериалды бағалау портфолиосын жасауы;
14) рефлексия күнделігі (күн сайын);
15) Google+Hangouts жүйесінде қашықтықтан білім беру технологияларын қолдану бойынша ұсыныстар нұсқасын әзірлеу;
16) жоба жасау "Заманауи мектепті басқарудағы Web-сервистік технологиялар";
17) Google+ҚАУЫМДАСТЫҚ сервисінде педагогтардың желілік қауымдастығының моделін жасау.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру жүйесін басқару;
2) білім берудің жаңа философиясы тұжырымдамалық идеялары негізінде оқытудың жаңа түрлерін, әдістерін және оқыту құралдарын пайдалану;
3) инновациялық менеджмент – білім беру мазмұнын түбегейлі жаңарту аясында басқару сапасын арттыру негізі ретінде;
4) білім берудің жаңа философиясы тұжырымдамалық идеялары негізінде басқару сапасын жетілдірудің жаңа бағыттары;
5) нәтижеге бағдарланған мектепті стратегиялық жоспарлау және басқару.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.

5) разработка проекта действий управленца по формированию профессионально–компетентной деятельности в рамках модернизации содержания образования;
6) мини-кейс "Образование без границ";
7) мини-кейс "Внутришкольный контроль в единой информационно-образовательной среде";
8) составление аннотированного перечня информационных источников по ГОСО Республики Казахстан среднего образования;
9) разработка проекта "Лидерство и управление";
10) мини-исследование "Современные требования к организации образовательного процесса в условиях мобильного обучения";
11) мини-кейс "Стратегическая модель школы";
12) разработка портфолио по критериальному оцениванию учащихся;
13) дневник рефлексии (ежедневный);
14) разработка вариантов предложений по применению технологий дистанционного образования в системе Google+Hangouts;
15) разработка проекта "Web-сервисные технологии в управлении современной школой";
16) создание модели сетевого сообщества педагогов на сервисе Google+СООБЩЕСТВО.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) управление педагогической системой в условиях обновления содержания образования;
2) применение новых форм, методов и средств обучения на основе концептуальных основ новой философии образования;
3) инновационный менеджмент как основа повышения качества управления в контексте системного обновления содержания образования;
4) новые ориентиры совершенствования качества управления на основе концептуальных идей новой философии образования;
5) стратегическое планирование и управление в школе, ориентированное на результат.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".

29. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл, осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл- дағдыланған;
3) 2 балл- дағды дамуда;
4) 3 балл – дағды қалыптасқан
30. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
31. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың ""Нұрлы жол - болашаққа жол" Жолдауы, 11 қараша 2014 жыл;
2) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж.
3) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Астана, 2010 жыл;
4) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтыруларымен);
5) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 -2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары. Астана, 2012 жыл;
6) ҚР 2020 жылға дейінгі дамудың стратегиялық жоспарлары, ҚР Президентінің 01.02 2010жылғы № 922 бұйрығымен бекітілген;
7) "Ақпараттық Қазақстан - 2020" мемлекеттік бағдарламасы (8 қаңтар 2013ж. № 464);
8) Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты, 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 Қаулысы;
9) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, 2015 жылғы 25 сәуір № 327, Астана, Үкімет Үйі;

29. Для презентации мини-мероприятия выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному мероприятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
30. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-мероприятия определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение / выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
31. Оценка знаний слушателей по презентации мини-мероприятия, осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "отлично": 35-39 баллов, (85-100 %);
2) "хорошо": 29-34 баллов, (75-84 %);
3) "удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015 г.;
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.15 г.);
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 г.;
5) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016. Астана, 2012 г.;
6) Стратегический план развития РК до 2020 г., утв. Указом Президента Республики Казахстан от 1.02.2010 г.;
7) Государственная программа "Информационный Казахстан - 2020" (от 8 января 2013 года № 464);
8) Государственный общеобязательный стандарт среднего образования (начального, основного, среднего, общего среднего) Постановление Правительства от 23 августа 2012 года № 1080;
9) ГОСНО РК, 2015 г. Постановление Правительства от 25 апреля 2015 г. № 327;

10) Қазақстан Республикасы үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие тұжырымдамасы, 16.11.2009 жыл;
11) Барлық білім беру мекемелерінде оқыту процесінің тәрбиелік құрамдасын күшейтудің типтік кешенді жоспары, (29.06.2012 жылғы № 873);
12) Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңы (06.01.2011 жылғы өзгерістерімен);
13) Қазақстан Республикасында АКТ пайдаланудағы педагогтардың құзіреттілігін қалыптастыру бойынша бейімделген стандарт, Алматы, 2008 ж.;
14) Қазақстанда АКТ пайдаланудағы педагогтардың құзыреттілігін қалыптастыру бойынша модульдік оқу бағдарламалары, Алматы, 2008;
15) Қазақстанда АКТ-ны пайдаланудағы педагогтардың құзыреттілігін қалыптастыру бойынша әдістемелік нұсқаулық, Алматы, 2008;
16) Көптілді әлемдегі білім беру. Тағайындау құжаттары - ЮНЕСКО. 2003;
17) "Жаңартылған білім мазмұнын пилоттық енгізу туралы" №159 бұйрық. Астана, 2015;
18) Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау ережесі – Астана, 2015;
19) Караев Ж.А. Қазақстан Республикасы мектептерінің тәжірибесіне критериалды бағалау жүйесін енгізу мәселелері // Международный журнал экспериментального образования. – 2014. – № 5 – 58-62 б.;
20) Колесникова И.А. Основы андрагогики/ – М.: Академия, 2003;
21) Гиляревский Р.С. Информационный менеджмент: управление информацией, знанием, технологией. - СПб.: Профессия, 2009. – 304 с.;
22) Жайтапова А.А., Рудик Г.А.. Педагогика 21 века на пороге школы. Алматы, 2009;
23) Исламгулова С. К. Управление как компонент педагогической системы общеобразовательной средней школ, - Алматы, 2006;
24) Коджаспирова Г.М. Педагогика / 2008. 256 с.;
25) Симонов Ю. Ф., Бормотов В. В. Информационный менеджмент. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2006. - 250 с.;
26) Ахметова Г.К., Мұхамбетжанова С.Т. Білім беру ұйымдарында электрондық оқыту жүйесін енгізу жағдайында педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру әдістемесі. – Алматы, 2012;
27) Ахметова Г.К., Мұхамбетжанова С.Т. Білім беру қызметкерлерінің біліктілігін арттыру жүйесінде педагогтардың АКТ-құзырлылығын анықтау мониторингісі. – Алматы, 2012;
28) Загашев И. О., Заир-Бек С. И. Критическое мышление: технология развития. — СПб: Альянс-Дельта, 2003. — 284 с.;
29) Жайтапова А.А., Садвакасова З.М. Менеджмент качества в организации образования. Учебное пособие. – Алматы, 2010.
30) Мендигалиева Г.К. Управление качеством развития профессиональной компетентности руководителей МКШ на основе мониторинга. – Материалы республиканской конференции. – Алматы, 2010.

10) Концепция воспитания в системе непрерывного образования Республики Казахстан от 16.11.2009 года;
11) Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования (№ 873 от 29.06.2012 г.);
12) Закон Республики Казахстан "Об информатизации" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 06.01.2011 г.);
13) Адаптированный стандарт по формированию компетентности педагогов Казахстана в использовании ИКТ. – Алматы, 2008;
14) Модульные учебные программы по формированию компетентности педагогов Казахстана в использовании ИКТ. – Алматы, 2008;
15) Методическое руководство по формированию компетентности педагогов Казахстана в использовании ИКТ. – Алматы, 2008;
16) Образование в многоязычном мире. Установочный документ ЮНЕСКО. 2003;
17) Приказ № 159 "О пилотном внедрении обновленного содержания образования". Астана, 2015;
18) Правила критериального оценивания учебных достижений учащихся в организациях образования, реализующих учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования. – Астана, 2015;
19) Караев Ж.А. Вопросы внедрения критериальной системы оценивания в практику школ Республики Казахстан // Международный журнал экспериментального образования. – 2014. – № 5 – С. 58-62;
20) Колесникова И.А. Основы андрагогики/ – М.: Академия, 2003;
21) Гиляревский Р.С. Информационный менеджмент: управление информацией, знанием, технологией. - СПб.: Профессия, 2009. – 304 с.;
22) Жайтапова А.А., Рудик Г.А.. Педагогика 21 века на пороге школы. Алматы, 2009;
23) Исламгулова С. К. Управление как компонент педагогической системы общеобразовательной средней школ. – Алматы, 2006;
24) Коджаспирова Г.М. Педагогика / 2008. 256 с.;
25) Симонов Ю. Ф., Бормотов В. В. Информационный менеджмент. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2006. – 250 с.;
26) Ахметова Г.К., Мухамбетжанова С.Т. Методика организации повышения квалификации педагогических работников на основе внедрения системы электронного обучения в организациях образования. – Алматы, 2012;
27) Ахметова Г.К., Мухамбетжанова С.Т. Мониторинг определения ИКТ-компетентности педагогов в системе повышения квалификации работников образования. – Алматы, 2012;
28) Загашев И. О., Заир-Бек С. И. Критическое мышление: технология развития. – СПб: Альянс-Дельта, 2003;
29) Жайтапова А.А., Садвакасова З.М. Менеджмент качества в организации образования. Учебное пособие. – Алматы, 2010;
30) Мендигалиева Г.К. Управление качеством развития профессиональной компетентности руководителей МКШ на основе мониторинга. – Материалы республиканской конференции. – Алматы, 2010;

1. Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы мен ҚР Президенті Н.Назарбаевтың "100 нақты қадам" Ұлт жоспарындағы негізгі қадамдарды анықтау (дұрыс емес жауапты көрсетіңіз)
A) бәсекеге қабілетті ұлт қалыптастыру;
B) тиімді менеджер дайындау;
C) оқытуға басқару мен көшбасшылықты ендіру;
D) материалдық-техникалық базаны нығайту.
2. 2011-2016 жылдарға арналған функционалдық сауаттылықты қалыптастырудың ұлттық іс-қимыл жоспары мынадай негізгі құзіреттілігін анықтайды (дұрыс емесін анықтаңыз)
A) іс-әрекеттік;
B) басқарушылық;
C) ақпараттық;
D) әлеуметтік.
3. ҚР діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013-2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру кезеңдері.
A) 2013 - 2017 жылдар;
B) 2013-2015, 2015-2017 жылдар;
C) 2013 – 2020 жылдар;
D) 2014-2017 жылдар.
4. Сыбайлас жемқорлыққа байланысты құқық бұзушылық дегеніміз не?
A) ҚР "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңында қарастырылған іс-әрекет;
B) ҚР "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңында, сондай-ақ басқа заңдарда қарастырылған іс-әрекет;
C) ҚР "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңында, сондай-ақ басқа заңдарда қарастырылған, сыбайлас жемқорлыққа байланысты немесе сыбайлас жемқорлық үшін жағдай туғызатын, тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа әкеетін іс-әрекет;
D) ҚР "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңында, сондай-ақ басқа заңдарда қарастырылған, сыбайлас жемқорлыққа байланысты немесе азаматтық және қылмыстық жауапкершілікке әкелетін сыбайлас жемқорлық үшін жағдай жасау.
5. Жалпы орта білім берудің базалық мазмұнының құрылымы мен құрамына, оқушылардың дайындық деңгейлеріне және оқу жүктемесінің жоғары шекті көлеміне қойылатын талаптар мен нормалар жүйесінің құжаты
А) мемлекеттік білім стандарты;
В) білім беру бағдарламасы;
С) білім министрлігінің бұйрығы;
D) тарификация.
6. ҚР Президенті Н. Назарбаевтың "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" атты Жолдауының негізі идеясы:
A) жаңа саясаты мен ұлттық мүдделерін ілгерілету, дамыту;
B) жоғары дамыған инфрақұрылымды құру;
C) білім беру саласында әлеуметтік жауапкершілік жүйесін дамыту;
D) өңірлік және жаһандық қауіпсіздікті нығайту.
7. Тактика – бұл
A) ұзақмерзімді стратегия;
B) қысқамерзімді стратегия;
C) орта мерзімді жоспар, нәтижесі 3-4 жылдан соң көрінеді;
D) орта мерзімді жоспар, нәтижесі 1-2 жылдан соң көрінеді.
8. Менеджмент – бұл... ғылым
A) нарықтық қатынасты зерттейтін;
B) нарық құрылымын зерттейтін;
C) интеллектуалдық, қаржылық, шикізат және материалдық ресурстарды басқару заңдылықтарын зерттейтін;
D) денсаулық сақтау жүйесін қаржыландыру амалын зерттейтін.

1. Основными приоритетными направлениями в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, в плане нации "100 конкретных шагов" Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева, определены ключевые шаги (укажите неверный ответ):
A) формирование конкурентноспособной нации;
B) подготовка эффективных менеджеров;
C) внедрение управления и лидерства в преподавании и обучении;
D) укрепление материально-технической базы.
2. Национальный план действий по формированию функциональной грамотности 2011-2016 годы определяет следующие ключевые компетенции (исключите неверный):
A) деятельностный;
B) управленческий;
C) информационный;
D) социальный.
3. Этапы реализации Программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан:
A) 2013-2017 годы;
B) 2013-2015, 2015-2017 годы;
C) 2013 – 2020 годы;
D) 2014-2017 годы.
4. Что является правонарушением, связанным с коррупцией?
A) предусмотренные Законом РК "О борьбе с коррупцией" деяния;
B) предусмотренные Законом РК "О борьбе с коррупцией" деяния, а также иными законами действия;
C) предусмотренные Законом РК "О борьбе с коррупцией", иными законами деяния, сопряженные с коррупцией или создающие условия для коррупции, которые влекут установленную законодательством дисциплинарную, административную и уголовную ответственность;
D) предусмотренные Законом РК "О борьбе с коррупцией", иными законами деяния, сопряженные с коррупцией или создающие условия для коррупции, которые влекут гражданско-правовую и уголовную ответственность.
5. Документ, определяющий нормы и требования, обязательный минимум содержания образовательных программ, объем учебной нагрузки, уровень подготовленности выпускников организаций образования и требования к обеспечению образовательного процесса называется:
А) государственный образовательный стандарт;
В) образовательная программа;
С) приказ Министерства образования;
D) тарификация.
6. Системообразующей идеей Послания Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева "Нұрлы Жол – путь в будущее" является:
А) выработка нового политического курса и продвижение национальных интересов;
В) создание высокоразвитой инфраструктуры;
С) развитие системы социальной ответственности в сфере образования;
D) укрепление региональной и глобальной безопасности.
7. Тактика – это
A) долгосрочная стратегия;
B) краткосрочная стратегия;
C) среднесрочный план, результаты проявляются через 3-4 года;
D) среднесрочный план, результаты проявляются через 1-2 года.
8. Менеджмент – это наука, изучающая
A) рыночные отношения;
B) структуру рынка;
C) управление интеллектуальными, финансовыми, сырьевыми и материальными ресурсами;
D) способы финансирования системы здравоохранения.

9. Менеджменттің негізгі атқаратын қызметі:
A) өндіріс барысын бақылау;
B) шешім қабылдауды әдістемелік қамтамасыз ету;
C) жоспарлау;
D) бұйрық пен өкімдер шығару болып табылады.
10. Басқарудың негізгі атқаратын қызметі:
A) жоспарлау, бақылау;
B) жоспарлау, ұйымдастыру, ынталандыру, бақылау;
C) ұйымдастыру, ынталандыру;
D) ұйымдастыру, ынталандыру, бақылау болып табылады.
11. "Көшбасшы" ретіндегі басқарушының қандай негізгі ерекшеліктері болуы тиіс?
A) олқылықтар орнын анықтай алу және түзету шараларынқабылдау;
B) жеке қақтығыстарды шеше алу;
C) көпшіл болу;
D) адамдармен араласа білу, әр адамның әлеуетін тану және оларды осы әлеуетті толық пайдалануға қызықтыру.
12. Басқарудың ахуалдық тәсіліндегі адамның өзгермелі аспектілері қандай?
A) барлық аталғандар;
B) жеке адамдар тәртібі, топтағы адамдар тәртіптері;
C) басшы тәртібінің мінездемесі, көшбасшы рөліндегі менеджерліктің болуы;
D) менеджердің жеке адамдар мен топқа ықпалы.
13. Басқару тәжірибесі қашан пайда болды?
A) өнеркәсіп индустрияландыруға байланысты XX ғасырда;
B) Ф. Тейлордың басқару мектебін ашуына байланысты;
C) Адамдардың ұйымдасқан тобы құрылуынан бастап, мысалы, тайпалар;
D) Жүйелілік амал туындағаннан бастап.
14. Басқарудың ахуалдық тәсіліндегі адамның өзгермелі аспектілері қандай?
A) барлық аталғандар;
B) менеджердің жеке адамдар мен топқа ықпалы;
C) басшы тәртібінің мінездемесі, көшбасшы рөліндегі менеджерліктің болуы;
D) жеке адамдар тәртібі, топтағы адамдар тәртіптері.
15. Менеджменттің негізгі атқаратын қызметі:
A) жоспарлау, бақылау;
B) жоспарлау, ұйымдастыру, ынталандыру, бақылау;
C) ұйымдастыру, мотивация;
D) ұйымдастыру, мотивация, бақылау.
16. Стратегиялық жоспарлау – бұл:
A) стратегиялық міндеттерді іске асыруға бағытталған кеңістікке байланысты қызмет алгоритмдерін құру және іске асыру;
B) стратегиялық міндеттерді іске асыруға бағытталған уақытқа (өтеу мерзімдері) байланысты іс-әрекеттер алгоритмдерін құру және іске асыру;
C) стратегиялық міндеттерді іске асыруға бағытталған, кеңістікке (орындаушылар) және уақытқа (өтеу мерзімдері) байланысты іс-әрекеттер алгоритмдерін құру және іске асыру;
D) стратегиялық міндеттерді іске асыруға бағытталған қызмет алгоритмдерін құру және іске асыру.
17. PISA халықаралық зерттеу бағдарламасына қандай пәндер енгізілген?
A) оқу және мәтінді түсіну;
B) жаратылыстану (математика);
C) математика;
D) оқу және мәтінді түсіну, жаратылыстанужәне математика.

9. Одной из основных функций менеджмента является
A) наблюдение за ходом производства;
B) методическое обеспечение принятия решений;
C) планирование;
D) издание приказов и распоряжений.
10. Основные функции управления:
A) планирование, контроль;
B) планирование, организация, мотивация, контроль;
C) организация, мотивация;
D) организация, мотивация, контроль.
11. Какими основными чертами должен обладать такой тип управляющего как "Лидер"?
A) способность определить место сбоя и принять корректирующие меры;
B) умение решать личностные конфликты, которые возникают при волевых решениях;
C) быть общительным;
D) умение общаться с людьми, способность распознавать потенциал каждого человека и заинтересовывать его в полном использовании этого потенциала.
12. Какие существуют аспекты человеческой переменной в ситуационном подходе к управлению?
A) все перечисленное;
B) поведение отдельных людей, поведение людей в группах;
C) характер поведения руководителя, функционирование менеджера в роли лидера;
D) влияние менеджера на поведение отдельных людей и групп.
13. Практика управления возникла
A) в XX веке, в ходе индустриализации промышленности;
B) вместе с созданием Ф. Тейлором школы управления;
C) вместе с объединением людей в организованные группы, например, племена;
D) вместе с возникновением системного подхода.
14. Какие существуют аспекты человеческой переменной в ситуационном подходе к управлению?
A) все перечисленное;
B) поведение отдельных людей, поведение людей в группах;
C) характер поведения руководителя, функционирование менеджера в роли лидера;
D) влияние менеджера на поведение отдельных людей и групп.
15. Основные функции менеджмента:
A) планирование, контроль;
B) планирование, организация, мотивация, контроль;
C) организация, мотивация;
D) организация, мотивация, контроль.
16. Стратегическое планирование – это
A) процесс создания и претворения в жизнь алгоритмов действий, связанных в пространстве, нацеленных на выполнение стратегических задач;
B) процесс создания и претворения в жизнь алгоритмов действий, связанных во времени (по срокам), нацеленных на выполнение стратегических задач;
C) процесс создания и претворения в жизнь алгоритмов действий, связанных в пространстве (по исполнителям) и во времени (по срокам), нацеленных на выполнение стратегических задач;
D) процесс создания и претворения в жизнь алгоритмов действий, нацеленных на выполнение стратегических задач.
17. Какие предметы включены в международную программу исследований PISA?
A) чтение и понимание текста;
B) естествознание (математика);
C) математика;
D) чтение и понимание текста, естествознание и математика.

18. Анықтама қандай терминге сәйкес келеді: "Оқушылардың оқуды және өмірлік жағдайларды шешу кезінде білім, білік, дағдылар мен қызметтің әмбебап әдістерін меңгеру деңгейін анықтайтын білім беру нәтижесі"?
A) құзырлылық;
B) құзыреттілік;
C) қызмет;
D) әлеуметтендіру.
19. Жаңа мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім стандарты бастауыш білім мазмұнында базалық құндылық ретінде анықтайды: (дұрыс емес жауапты көрсетіңіз)
A) қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік;
B) қолжетімділік;
C) ынтымақтастық;
D) өмір бойы білім алу.
20. Жаңартылған білім мазмұнында орта білімнің жаңа ҚР ЖМББС оқу бағдарламасы бойынша жоспарлаудың қай түрі қолданылады?
A) ұзақмерзімді;
B) қысқамерзімді;
C) орта мерзімді;
D) ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді
21. Жаңа мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім стандарты бастауыш білім мазмұнында базалық құндылық ретінде анықтайды: (дұрыс емес жауапты көрсетіңіз)
A) қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік;
B) қолжетімділік;
C) ынтымақтастық;
D) өмір бойы білім алу.

18. К какому термину относится определение: "Результат образования, выражающийся в овладении обучающимися знаниями, умениями, навыками и универсальными способами деятельности при решении учебных и жизненных ситуаций"?
A) компетенция;
B) компетентность;
C) деятельность;
D) социализация.
19. Новый государственный общеобязательный стандарт начального образования определяет в качестве базовых ценностей в содержании начального образования: (укажите неверный ответ)
A) казахстанский патриотизм и гражданская ответственность;
B) доступность;
C) сотрудничество;
D) образование в течение всей жизни.
20. Какие виды планирования учебной программы по новому ГОСО Республики Казахстан среднего образования будут применяться в обновленном содержании образования?
A) долгосрочное;
B) краткосрочное;
C) среднесрочное;
D) долгосрочное, среднесрочное и краткосрочное.
21. Новый государственный общеобязательный стандарт начального образования определяет в качестве базовых ценностей в содержании начального образования:(укажите неверный ответ)
A) казахстанский патриотизм и гражданская ответственность;
B) доступность;
C) сотрудничество;
D) образование в течение всей жизни.

22. CLIL (Content and Language Integrated Learning) оқыту әдістемесі дегеніміз не?
A) пәндердің бір бөлігі шет тілдерінде оқытылатын пәндік-тілдік кіріктірілген оқыту;
B) пәндердің бір бөлігі шет тілдерінде оқытылатын кіріктірілген оқыту;
C) пәндердің бір бөлігі шет тілдерінде оқытылатын пәндік-тілдік оқыту;
D) пәндердің бір бөлігі шет тілдерінде оқытылатын пәндік-тілдік оқыту.
23. Критериалды бағалау – бұл
A) оқушылардың жетістіктерін салыстыруға негізделген, өлшемдері барлық қатысушыларға алдын ала белгілі, анық, ұжымдық әзірленген үрдіс;
B) білім берудің мақсаты мен мазмұнына сәйкес келетін, оқушылардың оқу-танымдық құзырлылығын қалыптастыруға бейімдейтін, олардың оқудағы жетістіктерін салыстыруға негізделген, өлшемдері барлық қатысушыларға алдын ала белгілі, анық, ұжымдық әзірленген үрдіс;
C) білім берудің мақсаты мен мазмұнына сәйкес келетін, оқушылардың оқу-танымдық құзырлылығын қалыптастыруға бейімдейтін, олардың оқудағы жетістіктерін салыстыруға негізделген үрдіс;
D) оқушылардың оқу-танымдық құзырлылығын қалыптастыруға бейімдейтін, олардың оқудағы жетістіктерін салыстыруға негізделген, өлшемдері барлық қатысушыларға алдын ала белгілі, анық, ұжымдық әзірленген үрдіс;

22. Что такое методика обучения CLIL (Content and Language Integrated Learning)?
A) предметно-языковое интегрированное обучение, при котором часть предметов преподается на иностранных языках;
B) интегрированное обучение, при котором часть предметов преподается на иностранных языках;
C) предметно-языковое, при котором часть предметов преподается на иностранных языках;
D) предметно-языковое интегрированное обучение.
23. Критериальное оценивание – это (укажите правильные ответы)
A) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, коллективно выработанными, заранее известными всем участникам процесса критериями;
B) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, коллективно выработанными, заранее известными всем участникам процесса критериями, соответствующими целям и содержанию образования, способствующими формированию учебно-познавательной компетентности учащихся;
C) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся соответствующий целям и содержанию образования, способствующий формированию учебно-познавательной компетентности учащихся;
D) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, коллективно выработанными, заранее известными всем участникам процесса критериями, способствующими формированию учебно-познавательной компетентности учащихся.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы контекстіндегі орта білім беру ұйымдарының педагогикалық менеджменті" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектеп директорларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама қазіргі педагогикалық менеджмент саласында мектеп директорларының кәсіби құзіреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазіргі педагогикалық менеджмент саласында басқару қызметін жүзеге асырудағы мектеп директорларының кәсіби құзіретттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) "Педагогикалық менеджмент" түсінігінің мәнін анықтау, менеджмент қағидаларындағы басқаруды ұйымдастыру бойынша білімдерін жүйелеу және тереңдету;
2) ұжымды біріктіруге және оның жаңаруға, дамуға, табысқа бағыттылығын қамтамасыз етуге ықпал ететін басқару моделі ретіндегі педагогикалық менеджменттің практикалық маңыздылығы мен қажеттілігін түсіну;
3) талдау, өзін-өзі талдау дағдыларын, ғылыми негізделген басқару шешімдерін әзірлеу тәсілдерін меңгеру;
4) мектептің ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді даму бағдарламаларын әзірлеудегі кәсіби құзыреттіліктерін дамыту;
5) сапа менеджменті жүйесі негізінде орта білім беруді ұйымдастыруда инновацияларды басқару дағдыларын дамыту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) орта білім беруді дамытудың басым бағыттарын, білім берудің жаңа парадигмасы аясындағы негізгі бағыттарды, педагогикалық менеджмент негізінде мектепті басқарудың негіз қалаушы ұстанымдары мен идеяларын, өзіндік менеджментті ұйымдастырудың теориялық негіздерін, орта білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің мазмұнын біледі;
2) педагогикалық менеджмент қағидаларындағы мектепті басқарудың функционалдық негізі ретінде педагогикалық талдауды, мектепті басқару практикасында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) қолдана алады;
3) білім берудің жаңа парадигмасы аясында мектептің білім беру қызметін стратегиялық және тактикалық жоспарлау тәсілдерін, педагогикалық менеджмент қағидаларында мектепішілік бақылауды ұйымдастырудың амалдары мен әдістерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в организации среднего образования в контексте новой парадигмы образования" для директоров школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение директоров школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетентности директоров школ в области современного педагогического менеджмента.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности директоров школ в реализации функций управления в области современного педагогического менеджмента.
4. Задачи Программы:
1) определить сущность понятия "педагогический менеджмент", систематизировать и углубить знания по организации управления на принципах менеджмента;
2) осмыслить необходимость и практическую значимость педагогического менеджмента как модели управления, способствующей обеспечению сплоченности коллектива и его направленности на обновление, развитие, успех;
3) овладеть навыками анализа, самоанализа, способами разработки научно обоснованных управленческих решений;
4) развить профессиональные компетенции в разработке долгосрочной и краткосрочной программ развития школы;
5) развить навыки управления инновациями в организации среднего образования на основе системы менеджмента качества.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления развития среднего образования, основные направления в контексте новой парадигмы образования, основополагающие идеи и принципы управления школой на основе педагогического менеджмента, теоретические основы организации самоменеджмента, содержание действующих нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность организаций среднего образования;
2) умеют осуществлять педагогический анализ как функциональную основу управления школой на принципах педагогичесского менеджмента, использовать информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) в практике управления школой;
3) владеют способами стратегического и тактического планирования образовательной деятельности школы в контексте новой парадигмы образования; методами и приемами организации внутришкольного контроля на принципах педагогического менеджмента.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.

Ескертпе: 1 академиалық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 18-қосымша
"Педагогикалық квалиметрия: инклюзивті білім беру жағдайында
жалпы білім беретін мектептердің оқыту сапасын басқару"
тақырыбындағы мектеп директорларына арналған педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Педагогикалық квалиметрия: инклюзивті білім беру жағдайында жалпы білім беретін мектептердің оқыту сапасын басқару" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі- Бағдарлама)жалпы білім беретін мектеп директорларын оқытуға арналған.
2. Білім беру жүйесін жетілдіру міндеттерінің бірі психофизиологиялық мүмкіндіктерге қарамастан, тұлға мен мемлекеттің, қоғамның өзекті және перспективті талаптарына сәйкестілігі мен түбегейлілігін сақтау негізінде білім сапасын қамтамасыз ету болып табылады. Мектепте білім беру үдерісінің барлық қатысушыларын мектеп өміріне қатыстыруға мүмкіндік беретін ахуал тудыратын іс-әрекеттерді қалыптастыру, яғни мектепте қамтитын инклюзивті білім беру ортасын құру және дамыту бойынша мектеп қоғамдастығының барлық мүшелеріне арналған білім беру саясаты бүгінгі Қазақстан Республикасының басым бағыттарының бірі болып табылады.
3. Бағдарлама жалпы білім беретін мектептерге білім алуда ерекше қажеттіліктері бар оқушыларды қамтумен байланысты білім ортасында іске асыруға тиісті өзгерістерді анықтауға және осы өзгерістерді жүзеге асыру жолдарын анықтауға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты инклюзивтік білім беру жағдайында жалпы білім беретін мектептің білім беру сапасын басқаруда басқаруда жетекші кадрлардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
5. Бағдарламаның мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталған:
1) жалпы білім беретін мектептерде мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту-тәрбиелеу үдерісіне қамтудың теориялық негізін, білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды оқыту және тәрбиелеу саласындағы ғылымның соңғы жетістіктерін, инклюзивті білім беруде әдістемелік қолдау негіздерін және нормативтік-құқықтық базаны зерделеу;
2) инклюзивті білім берудің типтік ережесінің мазмұны мен құрылымы, түзету - дамыта оқыту, басқару тәсілдері, сонымен қатар инклюзивті тәжірибе туралы тұжырымдамалық түсініктерді қалыптастыру;
3) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларға қатысты нәтижеге бағытталған білім беру іс-әрекетін жоспарлай алу дағдыларын қалыптастыру;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 18
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия: управление качеством обучения в общеобразовательной школе в условиях развития инклюзивного образования" для директоров школ
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме "Педагогическая квалиметрия: управление качеством обучения в общеобразовательной школе в условиях развития инклюзивного образования" (далее - Программа) предназначена для обучения директоров общеобразовательных школ.
2. Одной из задач совершенствования системы образования является обеспечение качества образования на основе сохранения его фундаментальности и соответствия актуальным и перспективным потребностям общества, государства и личности, независимо от ее психофизических возможностей. Формирование действий на создание в школах атмосферы, которая позволит по-настоящему включить всех участников образовательного процесса в школьную жизнь, то есть действий по созданию и развитию в школе инклюзивной образовательной среды для всех членов школьного сообщества на сегодняшний день является одним из приоритетных направлений образовательной политики Республики Казахстан.
3. Программа направлена на определение изменений, которые следует осуществить в общеобразовательной среде для контроля качества обучения, в связи с включением школьников с особыми образовательными потребностями в общеобразовательные школы и определения путей для реализации данных изменений.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций руководящих кадров в управлении качеством общеобразовательной школы в условиях развития инклюзивного образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить теоретические основы включения детей с особыми образовательными потребностями в учебный процесс общеобразовательной школы, новейшие достижения науки в области обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями, основы нормативно-правовой базы и учебно-методического обеспечения инклюзивного образования;
2) сформировать концептуальные представления о структуре и содержании типовых положений инклюзивного образования, о коррекционно-развивающем обучении, о подходах управления школой, в условиях развития инклюзивного образования;
3) сформировать умение планировать образовательный процесс, ориентированный на результат, в отношении детей с особыми образовательными потребностями;

4) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды жалпы білім ортасына қамтумен байланысты білім беру сапасын басқарудың мәніне талдау жасай алу, инклюзивті мектептердің оқу - тәрбие үдерісінің сапасын басқарудың мектепішілік жүйесін ұйымдастыру мониторингін жүргізе алу дағдыларын қалыптастыру;
5) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды қамту үдерісіне психологиялық-педагогикалық квалиметрия тәсілдерін қолдана алу, квалиметриялық процедураларды оқыту үдерісінде әзірлеу және жүзеге асыру, оқыту үдерісі жүйесіне бағалаудың жаңа әдістерін енгізе алу дағдыларын қалыптастыру.
2. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) жалпы білім беретін мектептің жалпы білім беру үдерісіне мүмкіндігі шектеулі балаларды қамту бойынша білімнің теориялық негіздерін;
білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды қамтитын білім беру ұйымдарын сапалы басқару аясындағы жаңа жетістіктерді;
инклюзивті білім берудің типтік ережелерінің құрылымы мен мазмұнынын, түзете -дамыта оқыту бойынша тұжырымдамалық түсініктерді;
инклюзивті білім базасын қамтамасыз ететін негізгі нормативтік-құқықтық құжаттарды және оқу-әдістемелік кешендерді;
білім алуда ерекше қажеттілігі бар балалардың психофизикалық дамуы ескерілген жеке оқу бағдарламаларына қойылатын талаптарды біледі.
2) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды жалпы білім үдерісіне қамту жұмыстарын жоспарлауды;
инклюзивті білім беру жағдайында білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балалардың білім қажеттіліктерін диагностикалау негізінде ұйымдастырушылық - әдістемелік іс- шараларды әзірлеуді;
білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балалардың қажеттіліктеріне жауап беретін интерактивті түзету-дамыту ортасын ұйымдастыруды;
түзету-дамыту жұмысының жеке бағдарламасын әзірлей алуды;
инклюзивті білім беру жағдайында түзету-педагогикалық жұмысты жүзеге асыра алуды;
мектеп өміріне толыққанды қатысуға және оқуды қолдауға бағытталған ресурстарды енгізіп, инклюзивті мектептің тұжырымдамасын әзірлей алады.
3) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуді;
түзете - дамыта оқытуды дағдыларын;
инклюзивті білімде беруде педагогтердің кәсіби проблемаларын шешу дағдыларын;
білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды қашықтықтан оқыту дағдыларын;
білім беру ортасында жаңаша бағалаудың тәжірибелік амалдары мен дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;

4) сформировать умение анализировать сущность управления качеством образования, в связи с включением в общеобразовательную среду детей с особыми образовательными потребностями;
5) сформировать умения применять приемы проведения психолого-педагогической квалиметрии в процессе включения детей с особыми образовательными потребностями, разрабатывать и осуществлять квалиметрические процедуры в образовательном процессе; внедрять инновационные методы оценивания образовательного учебного процесса.
3. Ожидаемый результат
6. По завершении курса слушатели:
1) знают:
теоретические основы включения детей с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс общеобразовательной школы;
новейшие достижения в области управления качеством организации образования, включающем детей с особыми образовательными потребностями;
концептуальные представления о структуре и содержании типовых положений инклюзивного образования, о коррекционно-развивающем обучении;
основные нормативно-правовые документы, учебно-методические комплексы, обеспечивающие правовую и методическую базу инклюзивного образования;
требования к индивидуальным учебным программам с учетом психофизического развития ребенка с особыми образовательными потребностями;
2) умеют:
планировать работу по включению детей с особыми образовательными потребностями в общеобразовательный процесс;
разрабатывать организационно-методические мероприятия работы школы в условиях развития инклюзивного образования на основе диагностики детей с особыми образовательными потребностями;
организовывать интерактивную коррекционно-развивающую среду, отвечающую возможностям детей с особыми потребностями в образовательный процесс;
разрабатывать индивидуальные программы коррекционно-развивающей работы;
осуществлять коррекционно-педагогическую деятельность в условиях инклюзивного образования;
разрабатывать концепцию инклюзии школы, включающую ресурсы, направленные на поддержку обучения и полноценного участия в школьной жизни;
3) владеют:
навыками психолого-педагогического сопровождения детей с особыми образовательными потребностями;
навыками коррекционно-развивающего обучения;
навыками решения профессиональных проблем педагогов инклюзивного образования;
навыками применения дистанционного обучения детей с особыми образовательными потребностями;
практическими приемами и навыками инновационного оценивания в образовательной среде.
4. Содержание программы
7. Образовательная программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;

4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы, Ұлт жоспары - "100 нақты қадам": баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді), Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандарты (бұдан әрі- ҚР МЖМБС), Инклюзивті білім беру жағдайында мектептердің әрекетін реттейтін нормативтік-құқықтық және заңнамалық құжаттар.
9. Басқарушылық модульде келесі тақырыптар оқытылады:
1) инклюзивті тәжірибені ендіретін жалпы білім беретін мектептерді басқару сапасы;
2) инклюзивтік саясат, тәжірибе және мәдениетті әзірлеу;
3) білім беру үдерісін, соның ішінде білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды қамту сапасын басқару жүйесінің теориялық негіздері;
4) мектептердің инклюзивтік тәжірибе сапасын басқару жүйесінің моделі;
5) инклюзивті білім беру жүйесінің сапасын басқару;
6) мектептерде атмосфераны дамытуға қатысу;
7) жалпы білім беретін мектептерде оқу- тәрбие үдерісін сонымен қатар, білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды қамту сапасын басқару.
10. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар оқытылады:
1) инклюзивті мектептің жағымды мәдениетін қалыптастырудың ұйымдастырушылық негіздері;
2) жалпы білім беретін мектеп жағдайында білім алуда ерекше қажеттілігі бар балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу;
3) өзекті даму аймағы;
4) жақын арадағы даму аймағы;
5) жеке білім беру бағдарламалары.
11. Мазмұндық модульде мына мәселелер қарастырылады:
1) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды қамтитын білім беру сапасын бағалау рәсімдеріне мектептерді дайындау;
2) білім сапасын бағалау;
3) инклюзия индикаторлары;
4) сараптамалық бағалау тәсілі;
5) педагогикалық квалиметрия негіздері;
6) педагогикалық квалиметрия арқылы инклюзия индикаторларына;
7) оқу нәтижесі және сапа үдерісін бағалау;
8) оқу сапасын басқаруы бойынша мұғалімнің инклюзивті тәжірибелік әрекеті;
9) мұғалімінің инклюзивті тәжірибелік іс-әрекетінің сапасын өзін-өзі талдауы және өзін-өзі бағалауы;
10) "инклюзивті мектеп–барлығына арналған мектепті" дамытуды жоспарлау тәсілі;
11) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балалардың мүмкіндіктері ескерілген жалпы білім беретін мектептердің даму жоспарын құру.
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:

4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в: Послании Президента Республики Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", Плане Нации –100 конкретных шагов: современное государство для всех, Законе Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319–III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года), Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, реализация государственного общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан (далее – ГОСО РК).
9. В управленческом модуле изучаются следующие темы:
1) система управления качеством общеобразовательной школы, включающей инклюзивные практики;
2) разработка инклюзивной политики, практики и культуры;
3) теоретические основы системы управления школы, включающей в образовательный процесс детей с особыми образовательными потребностями;
4) модель системы управления качеством инклюзивных практик школы;
5) управление качеством в системе инклюзивного образования;
6) развитие атмосферы участия в школах;
7) управление качеством учебно-воспитательного процесса в школе, включающей детей с особыми образовательными потребностями.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) организационные основы формирования позитивной культуры инклюзивной школы;
2) психолого-педагогическое сопровождение ребенка с особыми образовательными потребностями в условиях общеобразовательной школы;
3) зоны актуального развития;
4) зоны ближайшего развития;
5) индивидуальные учебные программы.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) подготовка школы, включающей детей с особыми образовательными потребностями, к процедурам оценки качества образования;
2) оценка качества образования;
3) индикаторы инклюзии;
4) способы экспертной оценки;
5) основы педагогической квалиметрии;
6) индикаторы инклюзии через педагогическую квалиметрию;
7) оценка качества процесса и результатов обучения;
8) деятельность учителя инклюзивной практики по управлению качеством обучения;
9) самоанализ и самооценка качества деятельности учителя инклюзивной практики;
10) подходы к планированию развития "Инклюзивной школы – школы для всех";
11) создание плана развития общеобразовательной школы, включающей в образовательный процесс детей с особыми образовательными потребностями.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:

1) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды оқыту мен тәрбиелеуде когнитивті- өнімді педагогикалық технологиялар;
2) мүмкіндігі шектеулі оқушылар үшін қашықтықтан оқыту (ҚО);
3) халықаралық тәжірибе негізінде электронды оқыту жүйесін дамыту, білім алуда ерекше қажеттіліктері бар оқушылармен жұмыста АКТ-ны қолдану және оны дамыту жағдайы.
13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) инклюзивті білім беруде педагогтердің кәсіби құзыреттілігі;
2) жалпы білім беретін мектептегі педагог-психологтің кәсіби қызметі;
3) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды ерте анықтау, оларға кешенді психологиялық-медициналық-педагогикалық көмек көрсету;
4) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балалардың психомоторикасын түзетудің орнын компенсаторлы-бейтараптандыру тәсілдері;
5) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балаларды әлеуметтендіру және тәрбиелеу үдерісіндегі отбасының рөлі;
6) ерекше білім алу қажеттіліктері бар тұлғалардың кәсіби бейімделуі, кәсіби бағдары;
7) білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балалардың оқу жұмысын ұйымдастырудың инновациялық тәсілдері;
8) Блум таксономиясы - функционалдық сауаттылықты дамыту бойынша оқытудың табыстылығын бағалау әдістемесі ретінде;
9) оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критериалды жүйесінің технологиясы.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі сабақтардың барлық түрлері көрсетілген 80 сағаттық оқу-тақырыптық жоспарымен сәйкес осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сай ұйымдастырылады.
15. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімін бағалау және бақылау мақсатында: өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстары үшін тапсырмалар:
1) жалпы білім беретін мектептерде, соның ішінде білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балалардың оқыту сапасын бағалаудың заманауи тәсілдерінің қысқаша тізімін жасау;
2) инклюзивті мәдениетті, мектептік қауымдастықты құру, инклюзивтің құндылығын қабылдауға арналған қажетті жағдайларды таңдап, жазу;
3) жалпы білім беретін мектептерде, соның ішінде білім алуда ерекше қажеттіліктері балалардың білім сапасын мониторингтеу құралдарын әзірлеу;
4) инклюзивті саясатты дамыту бойынша әдістемелік ұсынба әзірлеу;
5) педагогикалық экспертиза жүргізу үшін инклюзив индикаторларын әзірлеу;
6) инклюзивті тәжірибені дамыту, оқыту үдерісін басқару, ресурстарды мобилизациялау бағыттары бойынша дескрипторлар әзірлеу;

1) когнитивно-продуктивная педагогическая технология обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями;
2) дистанционное обучение для учащихся с особыми образовательными потребностями;
3) развитие системы электронного обучения на основе международного опыта, условия применения и развития информационно-коммуникационных технологий (далее-ИКТ) в работе с детьми с особыми потребностями.
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) профессиональная компетентность педагогов инклюзивного образования;
2) профессиональная деятельность педагога-психолога в общеобразовательной школе;
3) раннее выявление детей с особыми образовательными потребностями, оказание им комплексной психолого-медико-педагогической помощи;
4) компенсаторно-нейтрализующие приемы коррекции психомоторики детей с особыми потребностями;
5) роль семьи в процессе социализации и воспитания ребенка с ограниченными возможностями в развитии;
6) профессиональная ориентация, профессиональная адаптация лиц с особыми потребностями;
7) инновационные подходы к организации учебной деятельности детей с особыми потребностями в обучении и воспитании;
8) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности;
9) технология критериальной системы оценивания учебных достижений учащихся.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить аннотированный перечень современных подходов к оценке качества обучения в общеобразовательной школе, включающей детей с особыми образовательными потребностями;
2) выбрать и записать условия необходимые для создания инклюзивной культуры, построения школьного сообщества, принятия инклюзивных ценностей;
3) разработать инструментарий мониторинга качества образования в общеобразовательной школе, включающей детей с особыми образовательными потребностями;
4) разработать свои индикаторы инклюзии для проведения педагогической экспертизы;
5) разработать дескрипторы по направлениям: развитие инклюзивной практики, управление процессом обучения, мобилизация ресурсов;
6) разработать примеры результатов оценивания при помощи квалиметрии (успешное обучение, неуспешное обучение);

7) квалиметрия көмегімен бағалау нәтижелерінің үлгілерін әзірлеу (сәтті оқу, сәтсіз оқу);
8) оқушылардың білімін бағалаудың тұтас жүйесін схемасын құру (олардың психофизикалық мүмкіндіктерін ескере отырып);
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) түйінді құзыреттілікте, мектепті дамытуға қатысты инклюзивті ойлау;
2) барлық балалардың оқуын сапалы бағалау үшін инклюзив көрсеткішінің сапалық және сандық квалиметриялық шкалалары;
3) инклюзивтік мектептерде білім сапасын арттыру мақсатында барлық оқушылардың білім жетістіктерін бағалау үшін инклюзив индикаторларын енгізу;
4) жалпы білім беретін мектептерде оқушылардың, сонымен бірге білім алуда ерекше қажеттіліктері бар балалардың оқу мүмкіндіктерінің индекстерін анықтау кезеңдері;
5) инклюзивті білім беру тәсілін ескеріп, мектептерді бағалау мендамытуға бағытталған құрылымдау тәсілі;
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін тыңдаушыларға арналған тестік тапсырмалар осы бағдарламаның 2-қосымшасында көрсетіледі.
6. Білім беру процесін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
19. Білім беру процесіне пікірталас, "миға шабуыл", рольдік ойындар, тренингтер, жоба әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтары бірлесіп шешу және т.б. оқытудың интерактивті әдістері кіреді.
20. Ересек тыңдаушылар аудиториясының ерекшелігін ескере отырып, оқыту барысында логикалық шешімдер шығару, мазмұнын өз тәжірибесіне бейімдеу және алынған білікті аудиториялық практикалық сабақтар жағдайында және аудиториядан тыс өздік жұмысқа бейімдеуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формалары: шағын топтарда жұмыс, оқыту ойындары, кері байланыс, күрделі және дисскуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау, шеберлік сыныптары, "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижесін бағалау критерийлері
22. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
23. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
24. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;

7) создать схему целостной системы оценивания знаний учащихся (учитывая их психофизические возможности).
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) ключевые компетенции, инклюзивное мышление в отношении развития школ;
2) качественные и количественные квалиметрические шкалы показателей инклюзии для оценивания качества обучения всех детей;
3) введение индикаторов инклюзии для оценки образовательных результатов всех учащихся в целях повышения качества обучения в инклюзивной школе;
4) этапы определения индексов учебных возможностей учащихся в общеобразовательной школе, включающей детей с особыми образовательными потребностями;
5) структурирование подхода, направленного на оценку и развитие школ с учетом инклюзивного подхода к образованию.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
23. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
24. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;

7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
31. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
32. Тестік тапсырмалар бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге аудару дұрыс жауап 1 балл есебінен және төмендегідей жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 22-30 балл;
2) "Жақсы": 18-21 балл;
3) "Қанағаттанарлық": 20 және одан жоғары балл.
8. Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша;
2) "Ұлт жоспары - 100 нақты қадам баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет" Астана, 2015 ж.;
3) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығы бойынша Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Астана, 2010 ж.;
5) "Мүгедектер құқығы туралы Конвенцияны ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 20 ақпандағы № 288-VЗРК.;
6) Қазақстан Республикасының "Білім туралы", "ҚР-да даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды әлеуметтік медициналық-педагогикалық және түзетушілік қолдау туралы", "Бала құқығы туралы", "Арнайы әлеуметтік қызметтер туралы", "Денсаулықты сақтау туралы" және т.б. Заңдары;
7) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулылары:
8) 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 білім деңгейіне сәйкес мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандарттарын бекіту туралы,
9) 2013 жылғы 17 мамырдағы № 449 Білім ұйымдарының сәйкес типтері жұмысының типтік ережелері, соның ішінде қағидаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қосымша білім беру бағдарламалары балалар үшін ережелерін бекіту,

7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
31. Оценка знаний слушателей по презентации мини-мероприятия осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100 %).
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84 %).
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План Нации –100 конкретных шагов: современное государство для всех". Астана, 2015г.;
3) Закон Республики Казахстан: от 27 июля 2007 года № 319–III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года);
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 г.;
5) "О ратификации Конвенции о правах инвалидов". Закон Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 288-V ЗРК.;
6) "О социальной медико-педагогической и коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями в РК", "О правах ребенка", "О специальных социальных услугах", "Об охране здоровья" и др.;
7) Постановления Правительства Республики Казахстан:
Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования от 23 августа 2012 года № 1080.
Государственный общеобязательный стандарт начального образования, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 327.
Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей от 17 мая 2013 года № 499.
8) Алехина С. "Инклюзивное образование в контексте современной образовательной политики". Режим доступа:http://inclusive-edu.rn/;
9) Бершадский М.Е. Когнитивная образовательная технология: построение когнитивной модели учащегося и ее использование для проектирования учебного процесса / Школьные технологии. - № 5, 2005, с.73 – 83;

1. Қоғамның мүмкіндіктері шектеулі адамдардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға, қоғамдық өмірде толыққанды қатысуына мүмкіндік беруге құлықсыздығы не/немесе қабілетсіздігі, бұл...?
A) сыртқы әлеуметтік кедергілер;
B) ішкі әлеуметтік кедергілер;
C) сыртқы физикалық кедергілер.
2. Кейбір топтар немесе индивид депривацияға ұшырайтын үдеріс қалай аталады?
A) әлеуметтік шеттету;
B) маргинализация;
C) әлеуметтік кіріктіру.
3. Баланы психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу бұл..
A) нақты мектептік ортада әрбір баланы табысты оқыту және дамытуға ықпал ететін әлеуметтік-психологиялық жағдай жасауға бағытталған жұмыс;
B) нақты мектептік ортада материалдық-тұрмыстық жағдайларды жасауға бағытталған жұмыс;
C) білім үдерісін жетілдіруге бағытталған жұмыс.
4. Бастауыш мектепте оқыту кезеңіндегі педагогикалық-психологиялық сүйемелдеу:
A) ерте диагностика;
B) мектепке оқуға дайындығын анықтау;
C) оқытудың жаңа жағдайына бейімделуді, көшуді сүйемелдеу.
5. ЖАДА дегеніміз нені білдіреді?
A) жақын арадағы тежелу аймағы;
B) жақын арадағы даму аймағы;
C) жақын арадағы дамуды ауыстыру.
6. Нормативтік -құжаттарға сәйкес жалпы сөйлеу тілі жетілмеген балаларады бірлескен оқыту және тәрбиелеу...... біріккен кезде рұқсат етіледі:
A) психофизикалық дамуы қалпындағы балалар;
B) психофизикалық дамуы тежелген балалар;
C) зияткерлігі жеткіліксіз балалар.
7. Баланы ПМПК-да тексеру кімнің бастамасы бойынша іске асырылады?:
A) медициналық қызметкер;
B) мектеп директоры;
C) ата-аналар.
8. Білім беруде инклюзияға не жатпайды?
A) барлық оқушылар мен мұғалімдердің қоғам үшін тең құндылығын тану;
B) білім беру үрдісінен " алып тастау" әдістемесі;
C) мектептер мен жергілікті қауымдастықтар арасындағы қарым-қатынастар мен ынтымақтастықты дамытуға қолдау.
9. Қауіпсіз, толерантты қоғам құру, ынтымақтастық ойларды ортақ пайдаланудың, оның барлық мүшелерінің дамуын ынталандыру , әрбіріне жалпы жетістіктердің негізі болып табылатын қоғамдастыққа жатады:
A) инклюзивті мәдениет құру;
B) инклюзивті саясатты әзірлеу;
C) инклюзивті тәжірибені дамыту.
10. Квалиметрияның эксперименталды психологиямен байланысы неден байқалады?
A)математикалық статистика әдістерін, тәсілдерін, қағидаларын пайдаланудан;
B) квалиметрияда эксперттік бағаларды пайдаланудан;
C) жалпы сапа деңгейінің болжамын жасағанда.
11. Квалиметрия мен болжамдаудың байланысы неден байқалады?
A) метрологиямен алынған мәліметтерді пайдаланудан;
B) квалиметрияда эксперттік бағаларды пайдаланудан;
C) квалиметриялық тәсіл жалпы сапа деңгейін болжамдауға мүмкіндік береді.

1. Нежелание и/или неспособность общества удовлетворять потребности людей, ограниченных в своих возможностях, и позволить им полноценно участвовать в общественной жизни - это:
A) внешние социальные барьеры;
B) внутренние социальные барьеры;
C) внешние физические барьеры.
2. Процесс, в ходе которого некоторые группы или индивид страдают от депривации, называется:
A) социальное вытеснение;
B) маргинализация;
C) социальная интеграция.
3. Психолого-педагогическое сопровождение ребенка - это деятельность, направленная на:
A) создание социально-психологических условий, способствующих успешному обучению и развитию каждого ребенка в конкретной школьной среде;
B) создание материально-бытовых условий в конкретной школьной среде;
C) совершенствование образовательного процесса.
4. Психолого-педагогическое сопровождение на этапе обучения в начальной школе заключается в:
A) ранней диагностике;
B) определении готовности к обучению в школе;
C) адаптации к новым условиям обучения, сопровождении перехода.
5. Что означает аббревиатура ЗБР?
A) задержка ближайшего развития;
B) зона ближайшего развития;
C) замена ближайшей работы.
6. В соответствии с нормативными документами совместное обучение и воспитание детей с общим недоразвитием речи допускается при объединении:
A) детей с нормой психофизического развития;
B) с задержкой психофизического развития;
C) с интеллектуальной недостаточностью.
7. Обследование ребенка на ПМПК осуществляется по инициативе:
A) медицинского работника;
B) руководителя школы;
C) родителей.
8. Что не является инклюзией в образовании?
A) признание равной ценности для общества всех учеников и педагогов;
B) "исключающие" методики образовательного процесса;
C) развитие отношений поддержки и сотрудничества между школами и местными сообществами.
9. Создание безопасного, терпимого сообщества, разделяющего идеи сотрудничества, стимулирующего развитие всех своих участников, сообщества, в котором ценность каждого является основой общих достижений, относится к:
A) созданию инклюзивной культуры;
B) разработке инклюзивной политики;
C) развитию инклюзивной практики.
10. В чем проявляется контакт квалиметрии с экспериментальной психологией?
A) в использовании методов, приемов, принципов математической статистики;
B) в использовании в квалиметрии экспертных оценок;
C) в прогнозировании уровня качества в целом.
11. В чем проявляется связь квалиметрии и прогнозирования?
A) в использовании данных, полученных метрологией;
B) в использовании в квалиметрии экспертных оценок;
C) применение квалиметрического подхода позволит прогнозировать уровень качества в целом.

12. Сапа туралы ғылым қалай аталады?
A) квалиметрия;
B) метрология;
C) квалитология.
13. Квалиметрия ғылымы нені зерттейді?
A) үрдістер мен пәннің барлық мүмкіндіктер сапасын сандық бағалау және өлшеу;
B) сапаны өлшеу әдістерін;
C) сапаны басқару мен қамтамасыз ету әдістерінің ғылыми негізін.
14. Мына формула нені анықтайды?
A) нақты мүмкіндіктер индексі (ИРВ – индекс реальных возможностей)
B) оқыту материалын толық меңгеру индексі (ИУСВ- индекс полного усвоения учебного материала);
C) үлгермеушілікті болжамдау индексі (ИНЕУСП-индекс прогнозируемой неуспеваемости ).
15. Табысты оқушылармен тиісті деңгейде жұмыс жүргізіледі, егер...
A) УСВ артық ИУСВдан;
B) ИУСВ артық УСВ дан;
C) ИРВ кем ИУСВдан.
16. Оқыту материалын толық меңгеру индексін есептеуге арналған формула (ИУСВ):
A)
B)
C) 100% – ИРВ.
17. Диагностикалық карталарды өңдеу деректерін анықтау мақсатында жасалады:
A) сыныптың оқу деңгейнің мүмкіндіктері;
B) сыныптың оқу жетістіктері;
C) сыныптың әлсіз жақтары.
18. Егер, ИРВ=84.1%, ИУСВ=100% болса, ИНЕУСП көрсеткіші қандай болады?
A) 15%;
B) 15.9%;
C) 16%.
19. Үйлестіру тобын құру кезеңінде жұмыс бағыттарының бірі болып табылады:
A) мектептегі ахуалды зерттеу;
B) мектепті дамытудың инклюзивті жоспарын әзірлеу;
C) бастапқыда мектепке қатысу атмосферасын дамытумен жұмыс жасау.
20. Индикатор "әртүрлілікті қолдауды ұйымдастыру" осьіне қатысты:
A) инклюзивті саясатты әзірлеу;
B) инклюзивті тәжірибені дамыту;
C) инклюзивті мәдениетті құру.
21. Индикатор "өз ана тілінде емес білім алатын оқушыларды қолдау басқада қолдау түрлерімен үйлестіріледі" осьіне қатысты:
A) инклюзивті саясатты әзірлеу;
B) инклюзивті тәжірибені дамыту;
C) инклюзивті мәдениетті құру.
22. "Оқушылар мен мұғалімдер бір- біріне құрметпен қарау" индикаторы құраушы индикатор болып табылады:
A)мектептік қауымдастықты құру;
B)инклюзивті құндылықты қабылдау;
C)барлығына арналған мектепті дамыту.
23. "Физикалық мүгедек тұлғалар үшін мектептік тапсырмалар қол жетімді" индикаторы құраушы индикатор болып табылады:
A) барлығына арналған мектепті дамыту;
B)әртүрлілікті қолдау ұйымы;
C) оқыту үрдісін басқару.
24. АКТ-ны пайдалану кезінде ізденуді және қателерді түзетуді талап ететін тапсырмалар ықпал етеді:
A)зейінді дамытуға;
B)сөйлеуді дамытуға;
C)жадыны дамытуға.
25. АКТ-ны қолдану кезінде артығын алып тастауды талап ететін тапсырмалар ықпал етеді:
A) абстарктілі ойлауды дамытуға;
B) көрнекі-әрекеттік ойлауды дамытуға;
C) зейінді дамытуға.
26. Белгілі қимыл жаттығулары арқылы ақыл-ой қабілеттері мен денсаулығын дамыту туралы ғылым - бұл
A) ароматерапия;
B) фитотерапия;
C) кинезиология;

12. Как называется наука о качестве?
A) квалиметрия;
B) метрология;
C) Квалитология.
13. Что изучает наука квалиметрия?
A) измерения и количественную оценку качества всевозможных предметов и процессов;
B) методы измерения качества;
C) научные основы и методы обеспечения и управления качеством.
14. Что определяется данной формулой
A) ИРВ – индекс реальных возможностей;
B) ИУСВ - индекс полного усвоения учебного материала;
C) ИНЕУСП- индекс прогнозируемой неуспеваемости (неуспешности).
15. Работа с сильными учащимися ведется на должном уровне, если:
A) УСВ больше ИУСВ;
B) ИУСВ больше УСВ;
C) ИРВ меньше ИУСВ.
16. Формулы для вычисления индексов ИУСВ:
A)
B)
C) 100 % – ИРВ.
17. Обработка данных диагностических карт, составляются с целью определения:
A) уровня учебных возможностей класса;
B) уровня учебных достижений класса;
C) слабых сторон класса.
18. Если ИРВ=84.1%, ИУСВ=100% какой будет показатель ИНЕУСП?
A) 15 %;
B) 15.9 %;
C) 16 %.
19. Создание координационной группы является одним из направлений работы в фазе:
A) изучения ситуации в школе;
B) разработки инклюзивного плана развития школы;
C) начала работы над развитием атмосферы участия в школах.
20. Индикатор "организация поддержки разнообразия" относится к оси:
A) разработка инклюзивной политики;
B) развитие инклюзивной практики;
C) создание инклюзивной культуры.
21. Индикатор "поддержка ученикам, получающим образование на неродном языке, координируется с другими видами поддержки" относится к оси:
A) разработка инклюзивной политики;
B) развитие инклюзивной практики;
C) создание инклюзивной культуры.
22. Индикатор "ученики и учителя относятся друг к другу с уважением" является составляющей индикатора:
A) построение школьного сообщества;
B) принятие инклюзивных ценностей;
C) развитие школы для всех.
23. Индикатор "школьные здания доступны для людей с физической инвалидностью" является составляющей индикатора:
A) развитие школы для всех;
B) организация поддержки разнообразия;
C) управление процессом обучения.
24. Задания, требующие поиска и исправления ошибок при использовании ИКТ, способствуют развитию:
A) внимания;
B) речи;
C) памяти.
25. Задания, требующие исключения лишнего при использовании ИКТ, способствуют развитию:
A) абстрактного мышления;
B) наглядно-действенного мышления;
C) внимания.
26. Наука о развитии умственных способностей и физического здоровья через определенные двигательные упражнения называется:
A) ароматерапия;
B) фитотерапия;
C) кинезиология.

27. Қимыл үйлестігі, қол саусақтарының ұсақ моторикасын баланың бастаушы қолын пайдалана отырып, сөздік нұсқаулық бойынша дамыту – бұл:
A) биоэнергопластика;
B) рефлексия;
C) релаксация.
28. Ақыл-ойында кемістігі бар оқушылардың оқу жұмысының өнімділігіне әсер ететін уәждік факторларды дамыту, когнитивті сызбаларын қалыптастыру – бұл...
A)тұлғалық-бағдарлы оқыту технологиясы;
B)түзетушілік-дамытушылық оқыту технологиясы;
C)когнитивті-өнімдік технология.

27. Развитие координации движений, мелкой моторики пальцев рук, формирование умения действовать по словесным инструкциям с использованием ведущей руки ребенка – это:
A) биоэнергопластика;
B) рефлексия;
C) релаксация.
28. Формирование системы когнитивных схем, развитие мотивационных факторов деятельности у умственно отсталых школьников, влияющих на продуктивность их учебной деятельности, является содержанием:
A) технологии личностно-ориентированного обучения;
B) технологии коррекционно-развивающего обучения;
C) когнитивно-продуктивной технологии.

1. ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтің қай Жолдауында Үкіметке адами әлеуетті дамыту бойынша 14 тапсырма берілді?
a) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" атты Жолдауы;
b) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" атты халқына Жолдауы;
c) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Казахстан – 2050 стратегиясы": тұрақты мемлекеттің жаңа саяси бағыты".
2. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" атты Жолдауы алғаш рет қашан жария болды?
a) 17қаңтар 2014 ж;
b) 11 қараша 2014 ж;
c) 16 желтоқсан 2012 ж.
3. Арнайы оқу ұйымдары, оның ішінде жалпы білім беретін мектептер жанындағы арнайы сыныптардың типтік Ережелері ҚР Үкіметінің қай қаулысында берілген?
a) № 338;
b) № 499;
c) № 500.
4. Дамудың психологиялық-педагогикалық сүйемелдеуіне жатпайды:
a) даму динамикасын қадағалау;
b) табысты оқу үшін жағдай жасау;
c) әр түрлі көмек түрлері үшін жағдай жасау.
5. Дамуындағы кемшіліктерді жеңу немесе әлсіретуге бағытталған педагогикалық әсер ету жүйесі қалай аталады?
a) педагогикалық үдерістің қозғаушы күші;
b) түзетушілік-педагогикалық үдеріс;
c) оқыту мен тәрбиелеу үдерістерінің ерекшеліктері.
6. Маргиналды және қоғамнан шеттетуге ұшырайтын адамдарды қолдау, олардың өмір деңгейін және әл-ауқатын арттыру, бұл...
a) әлеуметтік кіріктіру;
b) бөлектеу;
c) маргинализациялау;
7. Квалиметрияның қандай бөлімі сапаны өлшеу және бағалау мәселелерін, сұрақтарын және әдістерін қарастырады?
a) жалпы квалиметрия;
b) арнайы квалиметриялар;
c) пәндік квалиметриялар.
8. Мониторинг пен баға арасындағы ортақ нәрсе?
a) олар ақпарат жинаудың механизмдері болып табылады;
b) олар бағдарламаны жүзеге асыру үдерісінде іске асырылады;
c) ағымдағы бақылау іс -әрекетін жүзеге асыруды пайымдайды.
9. Міндеттер негізінде бағалау қандай түрлері жүзеге асады?
a) білім сапасы және мониторинг сапасы;
b) формативті және суммативті;
c) ішкі және сыртқы.
10. Мәліметтерді салыстыру құралы ретінде қолданатын дөңгелек диаграмма түрі:
a) жапырақшалы диаграммалар;
b) квалиметриялық диаграммалар;
c) дөңгелек диаграммалар.
11. Педагогикалық квалиметрия әдісінде болжамданады:
a) оқу материалын толықтай меңгеру индексі;
b) материалды толықтай меңгеру;
c) оқу мүмкіндіктерін жүзеге асыру деңгейі.
12. Фразаны жалғастыру: квалитологияның құрылымы мынадай құрамдас бөліктері болып табылады.....
a) теория сапасы, сапаны басқару теориясы, квалиметрия, метрология;
b) жалпы квалиметрия, арнайы квалиметрия, пәндік квалиметрия;
c) сапаны басқаруды қамтамасыз ету әдістері және ғылыми негіздері.

1. В каком Послании Президента РК Н.А. Назарбаева даны 14 поручений Правительству по развитию человеческого потенциала?
B) "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее";
C) "Нұрлы жол – путь в будущее";
D) "Стратегия "Казахстан – 2050": новый политический курс состоявшегося государства".
2. Когда впервые было озвучено Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее"?
A) 17 января 2014 г.;
B) 11 ноября 2014 г.;
C) 16 декабря 2012 г.
3. В каком постановлении Правительства РК представлены типовые правила специальных учебных организаций, в том числе специальных классов при общеобразовательных школах?
A) № 338;
B) № 499;
C) № 500.
4. Психолого-педагогическое сопровождение развития НЕ включает:
A) отслеживание динамики развития;
B) создание условий для успешного обучения;
C) создание условий для разных видов помощи.
5. Как называется система педагогического воздействия на учащихся, направленная на преодоление или ослабление недостатков их развития?
A) движущая сила педагогического процесса;
B) коррекционно-педагогический процесс;
C) специфика процессов обучения и воспитания.
6. Поддержка людей, подверженных маргинализации и вытеснению из общества, повышение их жизненного уровня и благосостояния, это:
A) социальная интеграция;
B) сегрегация;
C) маргинализация.
7. Какая часть квалиметрии рассматривает проблемы, вопросы, методы измерения и оценивания качества?
A) общая квалиметрия;
B) специальные квалиметрии;
C) предметные квалиметрии.
8. Что общего между мониторингом и оценкой?
A) Они являются механизмами сбора информации;
B) Они осуществляются в процессе реализации программы;
C) Предполагают осуществление текущего контроля деятельности.
9. Какие формы оценки выделяются на основе задач?
A) Оценка качества и мониторинг качества;
B) Формативная и суммативная;
C) Внутренняя и внешняя;
D) Оценка результативности и эффективности.
10. Тип круговой диаграммы, которая используется как средство сравнения данных:
A) лепестковые диаграммы;
B) квалиметрические диаграммы;
C) круговые диаграммы.
11. В методике педагогической квалиметрии прогнозируется:
A) индекс полного усвоения учебного материала;
B) полное усвоение материала;
C) уровень реализации учебных возможностей.
12. Продолжите фразу: в структуре квалитологии выделяют следующие составные части:
A) теория качества, теория управления качеством, квалиметрия, метрология;
B) общая квалиметрия, специальные квалиметрии, предметные квалиметрии;
C) научные основы и методы обеспечения и управления качеством.

13. Квалиметрия ғылымы нені зерттейді?
a) үрдістер мен пәннің барлық мүмкіндіктер сапасын сандық бағалау және өлшеу;
b) сапаны өлшеу әдістерін;
c) сапаны басқару мен қамтамасыз ету әдістерінің ғылыми негізін.
14. Егер, ИРВ=78.9%, ИУСВ=100% болса, ИНЕУСП көрсеткіші қандай болады?
a) 23%;
b) 21.1%;
c) 22%.
15. Білім берудегі инклюзияға не жатады?
a) жекеленген оқушылар үшін мектептің қолжетімділігін жақсарту және кедергілерді жоюға әрекеттенуді зерттеу мен талдау;
b) "шығару" әдістемесі;
c) кейбір топтардың белгілі бір топтарға қарсы кемсітушілік іс-әрекеттері.
16. Барлығына арналған мектепті дамыту осьінене жатады?:
a) инклюзивті мәдениет құру;
b) инклюзивті саясатты әзірлеу;
c) инклюзивті тәжірибені дамыту.
17. Мектептегі инклюзивті тәжірибенің басымдықтарын іске асыру кезеңдерінде жұмыстың бір бөлігі болып табылады:
a) мектептегі ахуалды зерттеу;
b) инклюзия көрсеткіштерін бағалау үрдісінде қолдану;
c) басымдық бағыттарын іске асыру.
18. Оқыту үрдісін басқару осьінің бөлігі болып табылады:
a) инклюзивті мәдениет құру;
b) инклюзивті саясатты әзірлеу;
c) инклюзивті тәжірибені дамыту.
19. Үйлестіру тобын құру кезеңінде жұмыс бағыттарының бірі болып табылады:
a) мектептегі ахуалды зерттеу;
b) мектепті дамытудың инклюзивті жоспарын әзірлеу;
c) бастапқыда мектепке қатысу атмосферасын дамытумен жұмыс жасау.
20. "Әр түрлілікті қолдауды ұйымдастыру" индикаторы осьіне қатысты:
a) инклюзивті саясатты әзірлеу;
b) инклюзивті тәжірибені дамыту;
c) инклюзивті мәдениетті құру.
21. "Өз ана тілінде емес білім алатын оқушыларды қолдау басқа да қолдау түрлерімен үйлестіріледі" индикаторы осьіне қатысты:
a) инклюзивті саясатты әзірлеу;
b) инклюзивті тәжірибені дамыту
c) инклюзивті мәдениетті құру.
22. "Оқушылар мен мұғалімдер бір- біріне құрметпен қарауы" индикаторының құраушы индикаторы болып табылады:
a) мектептік қауымдастықты құру;
b) инклюзивті құндылықты қабылдау;
c) барлығына арналған мектепті дамыту.
23. "Физикалық тұрғыдан мүгедек тұлғалар үшін мектептік ғимарат қол жетімді" индикаторының құраушы индикаторы болып табылады:
a) барлығына арналған мектепті дамыту;
b) әр түрлілікті қолдау ұйымы;
c) оқыту үрдісін басқару.
24. Инклюзияның бейімделген индикаторына не қатысты?
a) даму бағыттарының басымдықтарын іріктеу;
b) қосымша ақпарат;
c) инклюзия индикаторына қосымша сұрақтар іріктеу.
25. Денсаулық мүмкіндіктері шектеулі балалармен жұмыста әрбір сабақ ... міндеттерді шешеді (артығын алып тастаңыз):
a) оқыту;
b) түзетушілік-дамытушылық;
c) емдік.

13. Продолжите фразу: в структуре квалиметрии выделяют следующие части:
A) общая квалиметрия, специальные квалиметрии, предметные квалиметрии;
B) теория качества, теория управления качеством, квалиметрия, метрология;
C) научные основы и методы обеспечения и управления качеством. 14.Если ИРВ = 78.9%, ИУСВ = 100% какой будет показатель ИНЕУСП?
A) 23 %;
B) 21.1 %;
C) 22 %.
15. Что относится к инклюзии в образовании?
A) анализ и изучение попыток преодоления барьеров и улучшения доступности школ для отдельных учеников;
B) методики "исключения";
C) дискриминационные действия в отношении тех или иных групп социальных меньшинств.
16. Развитие школы для всех относится к оси:
A) создание инклюзивной культуры;
B) разработка инклюзивной политики;
C) развитие инклюзивной практики.
17. Практическая реализация приоритетов инклюзивной практики в школе является составляющей работы в фазе:
A) изучение ситуации в школе;
B) оценка процесса применения показателей инклюзии;
C) воплощение приоритетных направлений.
18. Управление процессом обучения является составляющей оси:
A) создание инклюзивной культуры;
B) разработка инклюзивной политики;
C) развитие инклюзивной практики.
19. Создание координационной группы является одним из направлений работы в фазе:
A) изучения ситуации в школе;
B) разработки инклюзивного плана развития школы;
C) начала работы над развитием атмосферы участия в школах.
20. Индикатор "организация поддержки разнообразия" относится к оси:
A) разработка инклюзивной политики;
B) развитие инклюзивной практики;
C) создание инклюзивной культуры.
21. Индикатор "поддержка ученикам, получающим образование на неродном языке, координируется с другими видами поддержки" относится к оси:
A) разработка инклюзивной политики;
B) развитие инклюзивной практики;
C) создание инклюзивной культуры.
22. Индикатор "ученики и учителя относятся друг к другу с уважением" является составляющей индикатора:
A) построение школьного сообщества;
B) принятие инклюзивных ценностей;
C) развитие школы для всех.
23. Индикатор "школьные здания доступны для людей с физической инвалидностью" является составляющей индикатора:
A) развитие школы для всех;
B) организация поддержки разнообразия;
C) управление процессом обучения.
24. Что будет относиться к адаптированным индикаторам инклюзии?
A) выборка из приоритетных направлений развития;
B) дополнительная информация;
C) выборка из дополнительных вопросов к индикаторам инклюзии.
25. Каждое занятие в работе с детьми с ограниченными возможностями здоровья решает задачи (исключите лишнее):
A) обучающие;
B) коррекционно-развивающие;
C) лечебные.

26. Кәсіби сынақ немесе кәсіби тексеріс – бұл:
a) кәсіби сынама;
b) профессиограмма;
c) кәсіби бағдар.
27. Ақыл-ойында кемістігі бар оқушылардың оқу жұмысының өнімділігіне әсер ететін уәждік факторларды дамыту, когинитивті сызбаларды қалыптастыру - бұл?
a) тұлғалық-бағдарлы оқыту технологиясы;
b) түзетушілік-дамытушылық технологиясы;
c) когнитивті-өнімдік технология.
28. Белгілі қимыл жаттығулары арқылы ақыл-ой қабілеттері мен денсаулығын дамыту туралы ғылым - бұл…
a) ароматерапия;
b) хромотерапия;
c) кинезиология.

26. Профессиональное испытание или профессиональная проверка – это
A) профессиональная проба;
B) профессиограмма;
C) профориентация.
27. Формирование системы когнитивных схем, развитие мотивационных факторов деятельности у умственно отсталых школьников, влияющих на продуктивность их учебной деятельности, является содержанием:
A) технологии личностно-ориентированного обучения;
B) технологии коррекционно-развивающего обучения;
C) когнитивно-продуктивной технологии.
28. Наука о развитии умственных способностей и физического здоровья через определенные двигательные упражнения называется:
A) ароматерапия;
B) хромотерапия;
C) кинезиология.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқару жүйесіндегі педагогикалық квалиметрия" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын білім беру сапасының ішкі бағалау жүйесін жобалауға, Қазақстан Республикасының жалпы орта білім беру саласындағы жаңа нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жалпы білім беретін мектептерді дамытудың болашағын болжауды үйретуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру сапасын басқару жүйесінде педагогикалық квалиметрияны пайдалану сұрақтары бойынша мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саласында нормативтік құқықтық актілермен белгіленген білім сапасын бағалау шараларын жетілдіру механизмдерін зерделеу;
2) критерийлер мен дескрипторларды пайдалана отырып, кешенді мониторингті жобалаудағы жаңа тәсілдерді үйрету;
3) квалиметриялық құзіреттілік құрылымының талаптарын зерделеу, білім беру сапасын бағалауды дамытудағы отандық және шетелдік тұжырымдамалар туралы білімді тереңдету;
4) тестілерді пайдалану арқылы оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауда, білім беру ұйымдары қызметінің сапасын өздігінен бағалауда, квалиметриялық тәсілді қолданудың практикалық дағдыларын қалыптастыру;
5. Курсты аяқтағанда тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасындағы білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын және білім беру сапасын бақылау шарасын реттейтін негізгі заңнамалық және нормативтік-құқықтық актілерді біледі; педагогикалық квалиметрия әдістерін, оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың дәстүрлі және заманауи тәсілдерін, білім беру ұйымының қызметін кешенді бағалауды, таксономияларды анықтауды, менеджмент қағидаларын біледі;
2) оқыту сапасын бағалау үшін квалиметрия әдістері мен қағидаларын пайдалануды, білім беру сапасының ішкі бағалау жүйесін жобалауды, бақылау нысандары мен әдістерін, нысанның сандық және сапалық жай-күйінің сипаттамасына мониторингтік шаралар жүргізу барысында алынған нәтижелерді есепке алып, даму перспективасын болжауды, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) пайдалануды, менеджмент қағидалары негізінде жоспарлауды қолдана алады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия в системе управления качеством образования" для заместителей директоров по учебной работе общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение заместителей директоров по учебной работе общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение заместителей директоров по учебной работе проектировать систему внутренней оценки качества образования, прогнозировать перспективу развития общеобразовательной школы в соответствии с новыми нормативными документами в сфере общего среднего образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций заместителей директоров школ по учебной работе по вопросам использования педагогической квалиметрии в системе управления качеством образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить механизмы совершенствования процедур оценки качества образования, определенные нормативными правовыми актами в области образования Республики Казахстан;
2) изучить новые подходы к проектированию комплексного мониторинга с использованием критериев и дескрипторов;
3) изучить требования к структуре квалиметрической компетенции, углубить знания об отечественных и зарубежных концепциях развития оценки качества образования;
4) сформировать практические умения в использовании квалиметрического подхода к самооценке качества деятельности организации образования, оценке учебных достижений обучающихся с использованием тестов.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные законодательные и нормативные правовые акты, определяющие современные требования к качеству образования и регламентирующие процедуру контроля качества образования в Республике Казахстан, методы педагогической квалиметрии, традиционные и современные подходы к оцениванию учебных достижений обучающихся, комплексной оценке деятельности организации образования, определение таксономии, принципы менеджмента;
2) умеют использовать методы и принципы квалиметрии для оценки качества обучения, проектировать систему внутренней оценки качества образования, формы и методы контроля, прогнозировать перспективу развития с учетом и на основе полученных в ходе мониторинговых процедур количественных и качественных характеристик состояния объекта, использовать информационно-коммуникационные технологий (далее – ИКТ), планировать с учетом принципов менеджмента;

3) оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау тестілерін жасау технологияларын, квалиметриялық зерттеулердің барысында алынған нәтижелерді түсіндіру тәсілдерін, кәсіби қызметте АКТ-ны қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптарын тыңдаушылар кіріс сауалнамасы барысында анықтайды.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
3. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
4. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
5. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК-не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын жалпы білім беретін
мектеп директорларының оқу ісі
жөніндегі орынбасарларына
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Білім беру
сапасын басқару жүйесіндегі
педагогикалық квалиметрия"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың таныстырылымы
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 20 мамырдағы "Ұлт жоспары - 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемелекет" бағдарламасы. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңы, орта білім беру саласында
2
2
1.2
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 1 наурыздағы № 205 Қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында білім сапасын бағалау жүйесін дамыту векторлары
2
2
1.3
Сапа аудиті. ҚР білім беру сапасын мемлекеттік бақылауды ұйымдастырудың нормативтік-құқықтық негіздері
2
2
1.4
2012 жылғы 23 тамыздағы Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты – сапалы білім беруге қол жеткізудің кепілі және факторы
2
2
2
Басқарушылық модуль
6
4
2
12
2.1
Білім беру сапасын бағалау шараларын жүзеге асырудың өзекті мәселелері. Білім беру мақсаттары мен білім беру нәтижелерінің таксономиясы.
2
2
4
2.2
Білім беру сапасы интегралды көрсеткіш ретінде: қазіргі заманғы түсінік, Канада, Онтарио, Чили, Финляндия халықаралық тәжірибесі.
2
2
4
2.3
Білім беру сапасын бағалаудың дәстүрлі және қазіргі заманғы тәсілдерін салыстырмалы талдау.
2
2
4
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
8
3.1
Мектеп директоры, мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарының тұлғалық және кәсіби өсуінің психологиялық-педагогикалық негіздері
4
4
3.2
Педагогтердің кәсіби құзыреттілігінің квалиметриялық моделі
4
4
4
Мазмұндық модуль
6
16
4
4
2
32
4.1
Педагогикалық квалиметрияның мәні мен әдіснамалық негіздері, бағалау объектілері: оқу жетістіктері, жағдайлары, оқу үдерісі
2
4
6
4.2
Өлшеу сапасы. Квалиметриялық шәкілдер. Квалиметриялық шаралардың кезеңдері.
4
4
4.3
Қызметті кешенді бағалау және алынған нәтижелерді түсіндіру әдісі. "Сапа өрмегі".
4
4
4.4
Білім беру ұйымдарын, педагогикалық кадрларларын аттестаттау шараларындағы квалиметрия әдісі, мониторингті ұйымдастыру.
4
4
4.5
Мектептің өзін-өзі аттестаттауы педагогикалық ұжымның кемелденуінің және қызметінің тиімділігі туралы объективті қорытынды алуға қабілеттілігінің көрсеткіші ретінде
4
4
4.6
Білім беру үдерісін басқару жүйесіне менеджментті енгізу тиімділігін бағалаудың критерийлері мен параметрлері.
4
4
4.7
Мектепті дамыту бағдарламасының үзіндісін панорамды қорғау
4
4
4.8
Курс тыңдаушыларының кәсіби құзыреттілігі қалыптасқандығын анықтау
2
2
5
Технологиялық модуль
8
8
16
5.1
Педагогикалық квалиметрияның әдістері – білім алушылардың жетістіктер деңгейін бағалауға арналған бақылау-өлшеу материалдарын әзірлеудің құралдық негізі
4
4
5.2
"Сапаны бағалаудан – өзгерту стратегияларын анықтауға" басқарушылық шешімді әзірлеу және қабылдау әдістемесі
4
4
5.3
Мектеп қызметін жоспарлаудың ғылыми-әдістемелік негіздері: ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
4
4
5.4
Білім беру сапасын басқарудың тиімділігін арттырудағы АКТ. Қашықтан оқыту әдістемесі, қашықтық оқыту контентінің жаңа нысандары
4
4
6
Вариативтік бөлім
4
4
6.1
Мектепті мемлекеттік аттестаттауға дайындық кезеңінде білім беру сапасын басқару және бағалау саласындағы жұмыстардың жол картасы
6.2
Педагогикалық менеджмент және білім беруді дамытуды басқару
6.3
Өзін-өзі аттестаттау жұмысы, дамуы, өткізілуі кезеңдерінде мектеп қызметін ақпараттық-талдамалық қостау жүйесіндегі ашық баяндама
6.4
Білім алушылардың оқу жетістіктерін жеке жинақтаушы бағалау және оны компьютерлік қолдау технологиясы
6.5
Б.Блум таксономиясы оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда оқыту табыстылығын бағалау әдістемесі ретінде
6.6
Критерийлер мен дескрипторларға негізделген аттестаттау кезеңіндегі мектеп қызметін бағалаудың жаңа амалдары
6.7
Оқу материалын меңгеру сапасын объективті бағасын алуға арналған бақылау-өлшеу материалдарды құрылымдаудың технологиялық амалдары
6.8
Білім берудегі бенчмаркинг, бенчмаркинг шараларындағы квалиметрия.
Барлығы:
20
4
32
12
2
4
4
2
80
Ескертпе: 1 академиалық сағат – 45 минут.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын жалпы білім беретін
мектеп директорларының оқу ісі
жөніндегі орынбасарларына
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Білім беру
сапасын басқару жүйесіндегі
педагогикалық квалиметрия"
білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу 16 с.
Қашықтықтан оқу 8 с.
Өз бетімен оқу 56 с.
Барлығы
Дәріс
Практикалық сабақ
Семинар
Жоба қорғау
Вебинар
Онлайн -форум
Онлайн-кеңес
Тыңдаушының өз бетімен қуы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
3
1
8
1.1
Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 20 мамырдағы "Ұлт жоспары -100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемелекет" бағдарламасы. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі "Білім туралы" Заңы, орта білім беруге қатысты
1
1
2
1.2
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 1 наурыздағы № 205 Қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді және ғылымды дамытудың 2016 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында білім сапасын бағалау жүйесін дамыту векторлары
1
1
2
1.3
Сапа аудиті. ҚР білім беру сапасын мемлекеттік бақылауды ұйымдастырудың нормативтік-құқықтық негіздері
1
1
2
1.4
2012 жылғы 23 тамыздағы білім берудің тиісті деңгейлерінің Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты – сапалы білім беруге қол жеткізудің кепілі және факторы
1
1
2
2
Басқарушылық модуль
2
10
12
2.1
Білім беру сапасын бағалау рәсімдерін жүзеге асырудағы өзекті мәселелер. Білім беру мақсаттары мен білім беру нәтижелерінің таксономиясы
4
4
2.2
Білім беру сапасы интегралды көрсеткіш ретінде: қазіргі түсінік, Канада, Онтарио, Чили, Финляндияның халықаралық тәжірибесі.
3
3
2.3
Білім беру сапасын бағалаудың дәстүрлі және қазіргі заманғы тәсілдерін салыстырмалы талдау
3
3
2.4
Басқарушылық практика мектебі
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
6
3.1
Мектеп директоры, мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарының тұлғалық және кәсіби өсуінің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.2
Педагогтердің кәсіби құзыреттілігінің квалиметриялық моделі
2
2
4
4
Мазмұндық модуль
2
4
2
26
34
4.1
Педагогикалық квалиметрияның мәні мен әдіснамалық негіздері, бағалау объектілері: оқу жетістіктері, жағдайлары, оқу үдерісі
3
3
4.2
Өлшеу сапасы. Квалиметриялық шәкілдер. Квалиметриялық шаралардың кезеңдері
4
4
4.3
Қызметті кешенді бағалау және алынған нәтижелерді түсіндіру әдісі. "Сапа өрмегі"
4
4
4.4
Білім беру ұйымдарын, педагогикалық кадрларларын аттестаттау шараларындағы квалиметрия әдісі, мониторингті ұйымдастыру
4
4
4.5
Мектептің өзін-өзі аттестаттауы педагогикалық ұжымның кемелденуінің және қызметінің тиімділігі туралы объективті қорытынды алуға қабілеттілігінің көрсеткіші ретінде
2
3
5
4.6
Білім беру үдерісін басқару жүйесіне менеджментті енгізу тиімділігін бағалаудың критерийлері мен параметрлері
3
3
4.7
Мектептің дамыту бағдарламасының үзіндісін жобалау
5
5
4.8
Мектептің дамыту бағдарламасының үзіндісін панорамды қорғау
4
4
4.9
Басқарушылық практика мектебі
2
2
5
Технологиялық модуль
2
12
14
5.1
Педагогикалық квалиметрияның әдістері – білім алушылардың жетістіктер деңгейін бағалауға арналған бақылау-өлшеу материалдарын әзірлеудің құралдық негізі
3
3
5.2
"Сапаны бағалаудан – өзгерту стратегияларын анықтауға" басқарушылық шешімді әзірлеу және қабылдау әдістемесі
3
3
5.3
Мектеп қызметін жоспарлаудың ғылыми-әдістемелік негіздері: ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлау
3
3
5.4
Білім беру сапасын басқарудың тиімділігін арттырудағы АКТ. Қашықтан оқыту әдістемесі, қашықтық оқыту контентінің жаңа нысандары
3
3
5.5
Басқарушылық практика мектебі
2
2
6
Вариативтік бөлім
4
4
6.1
Мектепті мемлекеттік аттестаттауға дайындық кезеңінде білім беру сапасын басқару және бағалау саласындағы жұмыстардың жол картасы
6.2
Педагогикалық менеджмент және білім беруді дамытуды басқару
6.3
Өзін-өзі аттестаттау жұмысы, дамуы, өткізілуі кезеңдерінде мектеп қызметін ақпараттық-талдамалық қостау жүйесіндегі ашық баяндама
6.4
Білім алушылардың оқу жетістіктерін жеке жинақтаушы бағалау және оны компьютерлік қолдау технологиясы
6.5
Б.Блум таксономиясы оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда оқыту табыстылығын бағалау әдістемесі ретінде
6.6
Критерийлер мен дескрипторларға негізделген аттестаттау кезеңіндегі мектеп қызметін бағалаудың жаңа амалдары
6.7
Оқу материалын меңгеру сапасын объективті бағасын алуға арналған бақылау-өлшеу материалдарды құрылымдаудың технологиялық амалдары
6.8
Білім берудегі бенчмаркинг, бенчмаркинг шараларындағы квалиметрия.
Вариативтік модуль бойынша онлайн-кеңес
2
2
Барлығы:
4
3
5
4
4
2
2
56
80
Ескертпе: 1 академиалық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 20-қосымша
Шағын жинақты мектептің директорларына арналған педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын
жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру
процесін басқару" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы

3) владеют технологиями создания тестов по оценке учебных достижений обучающихся; способами интерпретации полученных в ходе квалиметрических исследований результатов; навыками использования ИКТ в профессиональной деятельности.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1)нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Педагогическая
квалиметрия в системе
управления качеством
образования" для заместителей
директоров по учебной работе
общеобразовательных школ с
казахским и русским языками
обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Круглый стол
Презентация мини-уроков
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Программа Президента Республики Казахстан "План нации – 100 конкретных шагов" от 20 мая 2015 года. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", в части среднего образования
2
2
1.2
Векторы развития системы оценки качества образования в условиях реализации Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2016-2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 1 марта 2016 года №205
2
2
1.3
Аудит качества. Нормативные правовые основы организации государственного контроля качества образования в Республике Казахстан
2
2
1.4
Государственный общеобязательный стандарт образования соответствующих уровней образования от 23 августа 2012 года как гарант и фактор достижения качественного образования
2
2
2
Управленческий модуль
6
4
2
12
2.1
Актуальные проблемы в осуществлении процедур оценки качества образования. Таксономия образовательных целей и результатов образования
2
2
4
2.2
Качество образования как интегральный показатель: современное понимание, международный опыт Канада, Онтарио, Чили, Финляндия
2
2
4
2.3
Сравнительный анализ традиционных и современных подходов к оценке качества образования
2
2
4
3
Психолого-педагогический модуль
4
4
8
3.1
Психолого-педагогические основы личностного и профессионального роста директора школы, заместителя директора школы по учебной работе
4
4
3.2
Квалиметрическая модель профессиональной компетентности педагогов
4
4
4
Содержательный модуль
6
16
4
4
2
32
4.1
Сущность и методологические основы педагогической квалиметрии, объекты оценивания: учебные достижения, условия, учебный процесс
2
4
6
4.2
Качество измерений. Квалиметрические шкалы. Этапы квалиметрической процедуры
4
4
4.3
Метод комплексной оценки деятельности и интерпретации полученных результатов. "Паутина качества"
4
4
4.4
Метод квалиметрии в процедурах аттестации организаций образования, педагогических кадров, организации мониторинга
4
4
4.5
Самоаттестация школы как показатель зрелости педагогического коллектива и способности к получению объективных выводов об эффективности деятельности
4
4
4.6
Критерии и параметры оценки эффективности внедрения менеджмента в систему управления образовательным процессом
4
4
4.7
Панорамная защита фрагмента программы развития школы
4
4
4.8
Определение сформированных профессиональных компетенций слушателей курса
2
2
5
Технологический модуль
8
8
16
5.1
Методы педагогической квалиметрии как инструментальная основа разработки контрольно-измерительных материалов для оценки уровня достижений обучающихся
4
4
5.2
Методика разработки и принятия управленческого решения "От оценки качества – к определению стратегий изменения"
4
4
5.3
Научно-методические основы планирования деятельности школы: долгосрочное и краткосрочное планирование
4
4
5.4
Информационно-коммуникационные технологии в повышении эффективности управления качеством образования. Методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента
4
4
6
Вариативный модуль
4
4
6.1
Дорожная карта работ в области оценки и управления качеством образования в период подготовки школы к государственной аттестации
6.2
Педагогический менеджмент и управление развитием образования
6.3
Открытый доклад в системе информационного аналитического сопровождения деятельности школы на этапах функционирования, развития, проведения самоаттестации
6.4
Технологии индивидуальной накопительной оценки учебных достижений обучающихся и ее компьютерного сопровождения
6.5
Таксономия Б.Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности обучающихся
6.6
Новые подходы к оценке деятельности школы в период аттестации на основе критериев и дескрипторов
6.7
Технологические подходы к конструированию контрольно-измерительных материалов для получения объективной оценки качества усвоения учебного материала
6.8
Бенчмаркинг в образовании, квалиметрия в процедурах бенчмаркинга
Всего:
20
4
32
12
2
4
4
2
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Педагогическая
квалиметрия в системе
управления качеством
образования" для заместителей
директоров по учебной работе
общеобразовательных школ с
казахским и русским языками
обучения
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
56 ч.
Всего
Лекция
Практическое занятие
Семинар
Защита проекта
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
4
3
1
8
1.1
Программа Президента Республики Казахстан "План нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех" от 20 мая 2015 года. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", в части среднего образования
1
1
2
1.2
Векторы развития системы оценки качества образования в условиях реализации Государственной программы развития образования и науки Республики Казахстан на 2016-2019 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 1 марта 2016 года №205
1
1
2
1.3
Аудит качества. Нормативные правовые основы организации государственного контроля качества образования в Республике Казахстан
1
1
2
1.4
Государственный общеобязательный стандарт образования соответствующих уровней образования от 23 августа 2012 года как гарант и фактор достижения качественного образования
1
1
2
2
Управленческий модуль
2
10
12
2.1
Актуальные проблемы в осуществлении процедур оценки качества образования. Таксономия образовательных целей и результатов образования
4
4
2.2
Качество образования как интегральный показатель: современное понимание, международный опыт Канада, Онтарио, Чили, Финляндия
3
3
2.3
Сравнительный анализ традиционных и современных подходов к оценке качества образования
3
3
2.4
Школа управленческой практики
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
4
6
3.1
Психолого-педагогические основы личностного и профессионального роста директора школы, заместителя директора школы по учебной работе
2
2
3.2
Квалиметрическая модель профессиональной компетентности педагогов
2
2
4
4
Содержательный модуль
2
4
2
26
34
4.1
Сущность и методологические основы педагогической квалиметрии, объекты оценивания: учебные достижения, условия, учебный процесс
3
3
4.2
Качество измерений. Квалиметрические шкалы. Этапы квалиметрической процедуры
4
4
4.3
Метод комплексной оценки деятельности и интерпретации полученных результатов. "Паутина качества"
4
4
4.4
Метод квалиметрии в процедурах аттестации организаций образования, педагогических кадров, организации мониторинга
4
4
4.5
Самоаттестация школы как показатель зрелости педагогического коллектива и способности к получению объективных выводов об эффективности деятельности
2
3
5
4.6
Критерии и параметры оценки эффективности внедрения менеджмента в систему управления образовательным процессом
3
3
4.7
Проектирование фрагмента программы развития школы
5
5
4.8
Панорамная защита фрагмента программы развития школы
4
4
4.9
Школа управленческой практики
2
2
5
Технологический модуль
2
12
14
5.1
Методы педагогической квалиметрии как инструментальная основа разработки контрольно-измерительных материалов для оценки уровня достижений обучающихся
3
3
5.2
Методика разработки и принятия управленческого решения "От оценки качества – к определению стратегий изменения"
3
3
5.3
Научно-методические основы планирования деятельности школы: долгосрочное и краткосрочное планирование
3
3
5.4
Информационно-коммуникационные технологии в повышении эффективности управления качеством образования. Методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента
3
3
5.5
Школа управленческой практики
2
2
6
Вариативный модуль
4
4
6.1
Дорожная карта работ в области оценки и управления качеством образования в период подготовки школы к государственной аттестации
6.2
Педагогический менеджмент и управление развитием образования
6.3
Открытый доклад в системе информационного аналитического сопровождения деятельности школы на этапах функционирования, развития, проведения самоаттестации
6.4
Технологии индивидуальной накопительной оценки учебных достижений обучающихся и ее компьютерного сопровождения
6.5
Таксономия Б.Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности обучающихся
6.6
Новые подходы к оценке деятельности школы в период аттестации на основе критериев и дескрипторов
6.7
Технологические подходы к конструированию контрольно-измерительных материалов для получения объективной оценки качества усвоения учебного материала
6.8
Бенчмаркинг в образовании, квалиметрия в процедурах бенчмаркинга
Онлайн консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
4
3
5
4
4
2
2
56
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 20
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Управление образовательным процессом малокомплектных школ в условиях обновления содержания образования" для руководителей малокомплектных школ

1. Кіріспе
1. "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақты мектептің білім беру процесін басқару" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) шағын жинақты мектептің басшыларын оқытуға арналған.
2. Шағын жинақты мектеп (бұдан ары қарай ШЖМ) біріктірілген сынып-комплектілерімен, аз тығыздықтағы сыныптардан құралып отыр. Статистикалық есептеулер әрбір оқушының алтыншысы ШЖМ оқып білім алса, әрбір төртінші мұғалім ШЖМ жұмыс жасайтынын көрсетеді. Олардың барлығына тән нәрсе елді мекен тұрғындарының төмен және өте төмен тығыздығы, біріктірілген сыныптар, мұғалім жүктемесіндегі көппәнділік.
3. Бағдарлама ШЖМ басшыларына түйінді құзыреттерді қалыптастыруға бағдарланған Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы нормативтік құжаттарына сәйкес ШЖМ білім беру процесін ұйымдастыру, ұжымды сапалы басқару, ШЖМ басқару принциптері бойынша қажетті көлемде білім беруге бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында ШЖМ басшыларының кәсіби құзыреттіліктері мен басқару дағдыларын жетілдіру болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) Тыңдаушылардың басқарудың теориялық және заңнамалық негіздеріне қарасты білімдерін жаңартылған білім беру мазмұнына сәйкес жандандыру;
2) ШЖМ басшыларының көшбасшылық пен басқару, инновациялық үдерістерді жоспарлау және болжау қызметіндегі құзыреттіліктерін жетілдіру;
3) ШЖМ басшыларының мектепішілік басқару және бақылау жүйесі бойынша білімдерін тұжырымдау;
4) ШЖМ басқару дағдыларын ұжымның рефлексивті әрекетін енгізу және тиімді кері байланыс арқылы дамыту;
5) ШЖМ басшыларының ақпараттық-коммуникациялық технологиялық (бұдан әрі - АКТ) құзыреттілігін көтеру;
6) ата-аналармен, жұртшылықпен бірлескен жұмыс аясындағы тәжірибелік дағдыларды кәсіби және әлеуметтік ынтымақтастық орнату арқылы қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ШЖМ дамыту бойынша нормативтік құжаттардың тұжырымдамалық негіздерін, ШЖМ тиімді басқарудың негізгі тенденцияларын біледі;
2) ШЖМ басшыларының басқару дағдылары мен кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру жолдарынан хабардар болады;

1. Введение
1. Образовательная программа повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Управление образовательным процессом малокомплектных школ в условиях обновления содержания образования" (далее Программа) предназначена для обучения руководителей малокомплектных школ.
2. Малокомплектная школа (далее МКШ) состоит из совмещенных класс-комплектов, с классами-комплектами и классами с малой наполняемостью. Статистические данные показывают, что если каждый шестой ученик обучается в МКШ, то каждый четвертый учитель работает в МКШ. Для всех свойственна такая характеристика, как низкая и очень низкая плотность населения данной местности, интегрированные классы, многопредметная нагрузка учителя.
3. Образовательная программа направлена на обучение руководителей МКШ необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, качественного управления коллективом, принципы управления МКШ, направленного на формирование ключевых компетенций в соответствии с новыми нормативными документами Республики Казахстан.
2. Цели и задачи Программы
4. Целью Программы является совершенствование профессиональной компетентности и навыков управления руководителей МКШ в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) актуализировать знания слушателей относительно теоретических и законодательных основ управления в соответствии с содержанием обновления образования;
2) совершенствовать компетентность руководителей МКШ в лидерстве и управлении, в планировании и прогнозировании инновационных процессов;
3) концептуализировать знания руководителей МКШ по совершенствованию системы внутришкольного управления и контроля;
4) развивать навыки управления МКШ через внедрение рефлексивной деятельности коллектива и эффективную обратную связь;
5) повысить информационно-коммуникационно технологическую (далее ИКТ) компетентность руководителей МКШ;
6) сформировать практические навыки совместной работы с родителями и общественностью посредством установления профессионального и социального сотрудничества.
3. Ожидаемый результат
6. По завершении курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных документов по развитию МКШ, основные тенденции эффективного управления МКШ;
осознают пути совершенствования профессиональной компетентности и навыков управления руководителей МКШ;
находят пути формирования компетентности в лидерстве и управлении, в планировании и прогнозировании инновационными процессами;
2) умеют:
применять на практике современные методы в организации и контроле образовательного процесса;
понимают необходимость рефлексивной и обратной связи в своей деятельности и деятельности коллектива;
эффективно применяют ИКТ стратегии в управлении;
формируют практические навыки в совместной работе с родителями и общественностью;
умеют устанавливать профессиональное и социальное сотрудничество;

3) көшбасшылық пен басқару, инновациялық үдерістерді жоспарлау және болжау бойынша құзыреттіліктерін қалыптастыру жолдарын табады;
4) білім беру үдерісін ұйымдастыру мен бақылау тәжірибесінде заманауи әдістер мен тәсілдерді қолдана алады;
5) өзінің әрекетінде және ұжымның әрекетінде рефлексивті және кері байланыстың қажеттігін түсінеді;
6) басқаруда АКТ стратегияларын тиімді пайдалана алады;
7) ата-аналармен, жұртшылықпен бірлескен жұмыс аясындағы тәжірибелік дағдыларды қалыптасады;
8) кәсіби және әлеуметтік әріптестік қауымдастық орната алады;
9) ШЖМ білім беру процесін ұйымдастыру сапасын бағалау және даму үдерістеріне мониторинг жүргізу, диагностикалау дағдыларын меңгереді;
10) қазіргі ғылыми зерттеулер негізінде басқару тәжірибесін жетілдіру, зерттеу жүгізу және өз әрекетін талдау дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары, Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011–2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы, ҚР Президенті Н.Назарбаевтың "Қазақстан-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ", Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" Жолдауларындағы басым бағыттары, Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (ҚР Үкіметі 2012жыл 23 тамыз №1080 қаулысы және оған енгізілген өзгерістер мен толықтырулар), Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылғы өзгерістер мен толықтырулар), Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 -2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары (ҚР Үкіметінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 832 Қаулысы), білім беру ұйымдарының және педагог мамандардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық құжаттары қарастырылады.
9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды қамтиды:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы педагогикалық менеджменттің тұжырымдамалық негіздері;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында ШЖМ-гі оқу-тәрбие үдерісін басқару: басқарудың ерекшеліктері;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында ШЖМ басқару: жобалау, жоспарлау, бақылау;
4) оқытудағы басқару және көшбасшылық. Көшбасшылықтың тұжырымдамалық негіздері;
5) ШЖМ-те ғылыми-әдістемелік жұмысты тиімді ұйымдастыру жолдары;
6) тайм – менеджмент және оның ШЖМ басқару құрылымындағы мәні;

3) владеют:
навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса в МКШ;
совершенствуют навыки управленческой практики на основе современных научных исследований, проведения исследования и анализа собственной деятельности.
4. Содержание Программы
7. Образовательная программ состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются стратегические направления развития образования. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Приоритетные направления Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол - путь в будущее". Государственный общеобязательный стандарт среднего образования (начального, основного, среднего, общего среднего), утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080. Внесенные изменения и дополнения. Постановление Правительства № 327. Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы (Постановление Правительства РК от 25 июня 2012 года № 832). Нормативно-правовые и законодательные документы, регламентирующие деятельность организаций образования и педагогических работников.
9. Управленческий модуль включает в себя изучение следующих тем:
1) концептуальные основы педагогического менеджмента в условиях обновления содержания образования;
2) управление учебно-воспитательным процессом в МКШ в условиях обновления содержания образования: особенности управления;
3) управление МКШ в условиях обновления содержания образования: проектирование, планирование, контроль;
4) лидерство и управление в обучении. Концептуальные основы лидерства;
5) пути эффективной организации научно-методической работы МКШ;
6) Тайм – менеджмент и его значение в управленческой структуре МКШ;

7) ШЖМ: қазіргі жағдайы және даму жолдары (дөңгелек үстел).
10. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) ШЖМ басқаруды ұйымдастырудың педагогикалық - психологиялық негіздері;
2) басшы және оның командасы. ШЖМ басқарудағы командалық жұмыстың психологиялық аспектілері;
3) психологиялық "экспедициялардың" негізгі бағыттары (Ж.Пиаже, Г.Гарднер). Оқудың ынталандырушы және аффективті теориялары (А.Маслоу, К.Роджерс);
4) ШЖМ танымдық дамудың түрлі сатысында оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту мен оқуды басқару;
5) ШЖМ инклюзивтік білім берудің дамуын психологиялық-педагогикалық қолдау.
11. Мазмұндық модульде төмендегі мәселелер қарастырылады:
1) ШЖМ стратегиялық моделін құрудағы SMART-мақсат пен SWOT-талдаудың рөлі. ШЖМ даму бағдарламасы жобасын қорғау;
2) ШЖМ пәндерді оқыту барысын ұйымдастырудың ерекшелігі. ШЖМ сабақтардың өзара үйлесуі;
3) шағын жинақты мектептің тәрбиелеу үдерісінің үш ағыны және оның ерекшеліктері;
4) ШЖМ басшының көшбасшылық қасиеттерін дамытудағы тренингтер мен рефлексивтік – іскерлік ойындар;
5) басшының сын тұрғысынан ойлау дағдыларын жетілдіру;
6) оқушылардың жетістіктерін критериалды бағалау тәсілдері. Критериалды бағалау жүйесінің ерекшеліктері: мақсаттары, принциптері және бағалау нысандары;
7) жоспарлау түрлері: ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді. Сабақ жоспарының құрылымы: мақсат қою, пәнаралық байланыс, оқытудың белсенді формалары, рефлексия, бағалау стратегиялары, колданатын ресурстар;
8) "Lesson Study" - мектептегі сабақ беруді зерттеу тәжірибесі.
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) ШЖМ басқаруда ақпараттық комуникациялық технологияны пайдалану. Электрондық портфолио - ШЖМ басшыларының ақпараттық-коммуникациялық құзырлылығын қалыптастыру құралы ретінде;
2) ШЖМ басқару жүйесіндегі коучинг пен менторингті ұйымдастыру;
3) шағын басқару шарасын қорғау: жеке презентация;
4) диагностика:кіріс және шығыс тесті.
13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) "Кейс-стади" технологиясы. Құрылымы, түрлері және кейстердің мазмұны;
2) қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері. (скринкаст, подкаст, вебинар).
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.

7) МКШ: современное состояние и перспективы развития (круглый стол).
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогические основы управления МКШ;
2) руководитель и его команда. Психологические аспекты командной работы в управлении МКШ;
3) основные направления психологической "экспедиции" (Ж. Пиаже, Г. Гарднер). Мотивационные и аффективные теории в обучении (А. Маслоу, К. Роджерс);
40 управление преподаванием и обучением в соответствии с возрастными особенностями учащихся на разных этапах познавательного развития МКШ;
5) психолого-педагогическая поддержка развития инклюзивного образования в условиях МКШ.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) роль стратегической модели МКШ по выработке целей и путей их достижения с помощью техник: Swot-анализа и Smart-цели. Защита проекта программы развития МКШ;
2) особенности организации учебного процесса в обучении предметов МКШ. Координация совмещенных уроков;
3) три направления воспитательного процесса МКШ и его особенности;
4) тренинги и рефлексивно-деловые игры в развитии лидерских качеств руководителя МКШ;
5) совершенствование навыков критического мышления руководителя;
6) методы критериального оценивания успеваемости учащихся. Особенности системы критериального оценивания: цели, принципы и формы оценки;
7) виды планирования: долгосрочное, среднесрочное и краткосрочное. Структура плана урока: целеполагание, дифференциация, междисциплинарные связи, активные методы обучения, рефлексия, стратегии оценивания и используемые ресурсы;
8) "Lesson Study" - практика исследования урока в школе.
12. В технологическом модуле рассматриваются следующие вопросы и выполняются практические задания:
1) использование ИКТ в управлении МКШ. Электронное портфолио как инструмент формирования ИКТ компетентности руководителей;
2) организация коучинга и менторинга в системе управления МКШ;
3) защита управленческого мини-мероприятия: индивидуальная презентация;
4) диагностика: входное и выходное тестирование.
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) технология "Кейс-стади". Структура, виды и содержание кейсов;
2) методика дистанционного обучения, новые виды контента дистанционного обучения (скринкаст, подкаст, вебинар).
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.

15. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын- басқару шарасын презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) кәсіби құжаттар портфолиосын жинақтау: нормативтік және құқықтық құжаттардың аңғартпа тізімін жасап, оларға енгізілген өзгерістерді толықтыру;
2) шағын жинақты мектептегі оқу - тәрбие процесіне SWOT талдау жасау (күшті жақтары, әлсіз тұстары, мүмкіндіктері және қауіптері). Білім беру ұйымының күшті және әлсіз жақтарын анықтаңыз, оларды сызбаның сәйкес келетін жағына белгілеңіз. Анықталған дәйектер бойынша олардың арасынан әлсіз жақтарын жоюға мүмкіндік беретіндерін іріктеп алыңыз және мектептегі оқу-тәрбие процесінің күшті жақтарын дамытуға кедергі болатын қауіптерді анықтаңыз;
3) басқару әрекетінде қолданатын терминдік глоссарий құрастырып, мультимедиалық презентациялар қорғаңыз;
4) "Басшы ретінде өзіңді қалай бағалайсың?" тестісін құрастыру. Ұсынылып отырған тест мектеп басшысының іскерлігін тексеруге, білімі мен білігіне сын көзбен қарап, өзін-өзі бағалауға көмектеседі;
5) ШЖМ басшыларының желілік қауымдастығында парақша құру.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) ШЖМ басшысы қызметінің мазмұны;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында ШЖМ басқару үлгісі;
3) басшының кәсіби сауаттылығы - ШЖМ білім беру жүйесінің басым бағдары;
4) мектепішілік бақылау: ұйымдастыру, жоспарлау, талдау;
5) ШЖМ қиындықтары және оны шешу жолдары;
6) ШЖМ жағдайында біріктірілген сыныптағы әрекетті ұйымдастыру;
7) ШЖМ интерактивті оқыту әдістерін қолдану тәжірибесі;
8) ШЖМ білім беру жүйесіндегі инновациялар;
9) ШЖМ жағдайында оқушыларды психологиялық-педагогикалық қолдауды ұйымдастыру;
10) ШЖМ жұмысы жүйесіндегі педагогикалық кеңес;
11) ШЖМ басқарудағы ақпараттық коммуникациялық технологиялар;
12) Басшының "Тайм-блокноты" (ШЖМ жоспарлау жүйесін көрсететін құжат);
13) ШЖМ педагогтарының білім беру қызметінің сапасын бағалау критерийі;
14) ШЖМ инновациялық технологиялар және дамыту әдістерінің тұжырымдамалық негіздері.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.

15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-мероприятия и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей: (задания для самостоятельной работы слушателей):
1) создать портфолио профессиональных документов: составить аннотированный перечень нормативных и правовых документов, дополнить их внесенными изменениями;
2) провести SWOT анализ учебно-воспитательного процесса МКШ. Среди выявленных аргументов выбрать причины, устраняющие слабые стороны, и для развития сильных сторон образовательного процесса в школе устранить препятствия, чтобы определить опасности;
3) составить глоссарий терминов, применяющихся в управлении и защитить мультимедийную презентацию;
4) составить тест "Как ты оцениваешь себя как руководитель". Данный тест нацелен на проверку деловых качеств, критическое мышление и умение самооценки;
5) создать страничку в сетевом сообществе руководителей в МКШ.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) содержание деятельности руководителя МКШ;
2) модель управления МКШ в условиях обновления содержания образования;
3) профессиональная грамотность руководителя - ключевые ориентиры современной системы МКШ;
4) внутришкольный контроль: организация, планирование, анализ;
5) трудности МКШ и пути решения;
6) организация интегрированных классов в условиях МКШ;
7) опыт применения интерактивных методов обучения;
8) инновации в системе образования МКШ;
9) организация психолого-педагогической поддержки учащихся в условиях МКШ;
10) педагогический совет в системе МКШ;
11) ИКТ в управлении МКШ;
12) "Тайм-блокнот" руководителя МКШ (документ, отражающий систему планирования в МКШ);
13) критерии оценки качества образовательной деятельности педагогов МКШ.
14) концептуальные основы инновационных технологий и развивающих методик в МКШ.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
22. Тыңдаушылардың кәсіби құзырлылық деңгейін анықтау үшін бағдарламаның мазмұнын меңгеру параметрі мен бағалау критерийлері жасалады.
23. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
24. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
25. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындау бойынша білімін бағалау балдық жүйеден бес балдық жүйеге аударылып, бағаланады:
1)"Өте жақсы": 9-10 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл (75-84%);
3)"Қанағаттанарлық": 5-6 балл (50-74%).
26. Жоба жұмысын орындау үшін келесі критерийлер 1,2 балл және параметрлер негізге алынған:
1) Проблеманы түсініп, оны таңдай алады;
2) жағдаяттарды талдау негізінде қарама-қайшылықтарды атайды;
3) проблеманы тудыру себептерін атай алады;
4) проблеманың себептерін талдай алады;
5) мақсатты түсініп, жаза алады;
6) міндеттердің мақсатқа сәйкестігі;
7) мақсатқа жету тәсілдерін айқындай алады;
8) проблеманы шешу тәсілдерін ұсына алады;
9) стратегияны ұсына алады;
10) жобамен жұмысты айта алады;
11) әрекеттер тізбегін анықтай алады;
12) кейбір ресурстарды қадамдарға сәйкес ұсына алады;
13) ресурстарды негіздей алады;
14) ағымдағы бақылауды жоспарлай алады;
15) күтілетін нәтижемен өнімді салыстыра алады;
16) алынған өнімдерге сәйкес ойларын тұжырымдай алады;
17) өнімдерді бағалау үшін критерийлер ұсына алады;
18) критерийлерге сәйкес өнімдерді бағалай алады;
19) критерийлер жүйесін ұсына алады;
20) алынған нәтижелердің мәні;
21) күтілген өнімді сипаттай алады;
22) өнімді қалай қолданылатынын айта алады;
23) өнімді қолдану салалары мен тұтынушыларын негіздей алады;
24) өнімді қолдану бойынша ұсыныстар бере алады;
25) өнімді қолдану салаларын көрсете алады немесе оны қолдану траекторияларын жоспарлай алады.

21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
23. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано - 0 баллов;
2) частично реализовано - 1 балл;
3) реализовано полностью - 2 балла.
24. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
25. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85 %-100 %);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75- 4 %);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74 %).
26. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) назвал противоречие на основе анализа ситуации;
3) назвал причины существования проблемы;
4) сформулировал проблему, проанализировал ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предложил способ убедиться в достижении цели;
8) предложил способы решения проблемы;
9) предложил стратегию;
10) рассказал о работе над проектом;
11) определил последовательность действий;
12) предложил шаги и указал некоторые ресурсы;
13) обосновал ресурсы;
14) спланировал текущий контроль;
15) сравнил продукт с ожидаемым;
16) сделал вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предложил критерии для оценки продукта;
18) оценил продукт в соответствии с критериями;
19) предложил систему критериев;
20) значение полученных результатов;
21) описал ожидаемый продукт;
22) рассказал, как будет использовать продукт;
23) обосновал потребителей и области использования продукта;
24) дал рекомендации по использованию продукта;
25) спланировал продвижение или указал границы применения.

27. Жоба жұмыстарын орындау бойынша тыңдаушылардың білімін бағалау балдық жүйеден бес балдық жүйеге аударылып, бағаланады:
1) "Өте жақсы": 47-50 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 36-47 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 25-36 балл (50-74%).
28. Курс тыңдаушылары шағын басқару шараны презентациялау кезінде шараның түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім беру мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді.
29. Курс тыңдаушылары шағын басқару шарасын презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) дағдылардың қалыптасу деңгейі -0 балл, осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл- дағдыланған;
3) 2 балл- дағды дамуда;
4) 3 балл – дағды қалыптасқан
30. Шағын басқару шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты дәл, әрі нақты береді;
2) нақты және дәл нұсқаулық береді;
3) қатысушылардың түсінігін тексереді;
4) белсенді түрде тыңдайды (қайта түсіндіреді, ұсыныстар береді, жауаптарын нақтылайды);
5) сабақта уақытты тиімді қолдана алады;
6) кері байланысты тиімді пайдаланады;
7) бір-бірін құрметтей алуы, өзара байланыс, ынтымақтастық жағдаяттарын құру;
8) оқытудың мақсатын анықтайды және қатысушылардың әрекетіне саналы түрде қосылу;
9) оқытудың белсенді стратегияларын және жаттығуларын тиімді түрде қолдана алады;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап береді, проблемалар мен түсініксіз жағдаяттарын шеше алады;
11) ашық сұрақтарды қолданады;
12) тиімді түрде талқылауды аяқтайды (тапсырмаларды орындайды және оқыту кезеңдерінің арасындағы өзара тиімді байланысты құрады);
13) ойлау мен өзіндік бағалауға біршама уақыт береді.
31. Шағын басқару шарасын презентациялау бойынша тыңдаушылардың білімін бағалау балдық жүйеден бес балдық жүйеге аударылып, бағаланады:
1) "Өте жақсы": 35-39 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 29-34 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20-28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың "Қазақстан-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ"-17.01.2014 ж, Нұрлы жол – болашаққа бастар жол"-11.11.2014ж. Жолдаулары
2) Қазақстан Республикасы білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Астана, 2010ж., 07.12.2010 ж. № 1118
3) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл №319-III. (24.11.2015 жылғы өзгерістер мен толықтырулар).
4) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 -2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары (ҚР Үкіметінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 832 Қаулысы).

27. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 47-50 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 36-47 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 25-36 баллов, (50-74 %).
28. При презентации мини - мероприятия слушатели курса предоставляют фрагмент мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
29. Для презентации мини - мероприятия выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
30. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини управленческого мероприятия определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
31. Оценка знаний слушателей по презентации мини управленческого мероприятия осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее" - 11.11.2014 г.;
2) "План Нации -100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015 г.;
3) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. - Астана, 7 декабря 2010 г., № 1118;
4) Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319–III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года);

5) Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңы 2007 жылғы 11 қаңтардағы N 217
6) "Ақпараттық Қазақстан-2020" мемлекеттік бағдарламасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 8 қаңтардағы № 464 Жарлығы)
7) Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген.
8) Барлық білім беру ұйымдарындағы оқыту үдерісінде тәрбиелік құраушыны күшейтудің типтік кешенді жоспары. (Үкіметтің 29.06.2012 ж. № 873 қаулысы).
9) Жайтапова А.А.. Рудик Г.А., Белошниченко Е.В., Сатывалдиева А.С. Педагогика 21-го века на пороге школы.Алматы. 2009.
10) Караев Ж.А., Кобдикова Ж.У. Актуальные проблемы модернизации педагогической системы на основе технологического подхода. Алматы, Жазушы,2005 г. 200 стр.
11) Мамырова.К, Нүрсейітова. С. Шағын жинақталған мектепте білім беру. Алматы: Ғылым, 2002.
12) Астамбаева. Ж.Қ, Уәйісова. Г.И. Шағын жинақты бастауыш мектептегі педагогикалық үдеріс теориясы мен технологиясы. Алматы, 2010
13) Әбілқасымова А.Е, Аймағамбетова Қ.А. Қазақстандағы шағын кешенді мектептерді жетілдіру жолдары. Сб. по итогам Республиканского семинара “Современные технологии в подготовке учителей для МКШ”. – Кызылорда, 2000.
14) Шамшидинова К.Н. Малокомплектная школа: проблемы, поиски, решения. Издательства ВКТУ, 2002
15) Қараев Ж.А., Ушуров Е.А. В помощь малокомплектной школе. – Астана, 2000
16) Қалиев С. Шағын комплектілі мектептер проблемасы. Қазақстан мектебі, 1989, №7, 11-13б
17) Современное состояние малокомплектных школ РК и пути их модернизации Жумабаева. А.Е, Лебедева. Л.А. "Шағын мектеп" журналы №9,2012
18) Материалы международного семинара "Содержание работы и управление МКШ в условиях развития образования", Алматы,2009
19) Мажикеев Т.М. Некоторые вопросы управления школой: качество, мониторинг, эксперимент, этика контроля. Алматы, 2009.
20) "Шағын комплектілі бастауыш мектептегі педагогикалық үдеріс теориясы мен технологиясы"-дәріс кешені, АГТУ "Кәсіптік оқыту " кафедрасы.
21) Жақсылықова К.З. "Тренингтік ойындар мен жаттығулар" әдістемелік құралы Алматы, 2014ж.
"Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында
шағын жинақты мектептің білім беру
процесін басқару" тақырыбындағы
біліктілікті арттыру курсының білім
беру бағдарламасына 1-қосымша
72 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Сабақ тақырыбы
Дәріс
Диалог-дәріс
Таңдау дәрісі
Тренинг
Шеберлік сынып
Іскерлік ойын
Семинар
Тәжірибелік жұмыс
КТС
Конференция
Ықшам-оқыту(панорамалық қорғау: ықшам-басқару қызметі)
Дөңгелек үстел
Кіріс, шығыс сауалнамасы
БАРЛЫҒЫ
Инвариантты бөлім
1.
Нормативтік құқықтық модуль
4
2
6
1.1

5) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы (Постановление № 832 от 25 июня 2012 года Правительства РК);
6) Закон Республики Казахстан "Об информатизации", утвержденный 11.01.2007, № 217;
7) Государственная программа "Информационный Казахстан - 2020", утвержденный 8 января 2013 года № 464;
8) Государственный общеобязательный стандарт среднего образования (начального, основного, среднего, общего среднего) утвержденный 23 августа 2012 года № 1080;
9) Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования, утвержденный за № 873 от 29.06.2012 г.;
10) Жайтапова А.А.. Рудик Г.А., Белошниченко Е.В., Сатывалдиева А.С. Педагогика 21-го века на пороге школы. Алматы. - 2009 г.;
11) Караев Ж.А., Кобдикова Ж.У. Актуальные проблемы модернизации педагогической системы на основе технологического подхода. Алматы, Жазушы,-2005 г. -200 стр.;
12) Светенко Т.В., Галковская И.В., Яковлева Е.Н. Стратегический менеджмент в образовании: учебно-методический комплект материалов для подготовки тьюторов. М., - 2007 г.;
13) К.Мамырова, С.Нүрсейітова. Шағын жинақталған мектепте білім беру. Алматы: Ғылым, - 2002 г.;
14) Ж.Қ.Астамбаева, Г.И.Уәйісова. Шағын жинақты бастауыш мектептегі педагогикалық үдеріс теориясы мен технологиясы. Алматы, - 2010г.;
15) Әбілқасымова А.Е., Аймағамбетова Қ.А. Қазақстандағы шағын кешенді мектептерді жетілдіру жолдары. Сб. по итогам Республиканского семинара "Современные технологии в подготовке учителей для МКШ". – Кызылорда, - 2000 г.;
16) Шамшидинова К.Н. Малокомплектная школа: проблемы, поиски, решения. Издательства ВКТУ, 2002 г.;
17) Қараев Ж.А., Ушуров Е.А. В помощь малокомплектной школе. – Астана, 2000 г.;
18) Қалиев С. Шағын комплектілі мектептер проблемасы. Қазақстан мектебі, 1989, №7, 11-13б.;
19) Современное состояние малокомплектных школ РК и пути их модернизации Жумабаева. А.Е, Лебедева. Л.А. "Шағын мектеп" журналы №9,2012 г.;
20) Материалы международного семинара "Содержание работы и управление МКШ в условиях развития образования", Алматы, 2009 г.;
21) Мажикеев Т.М. Некоторые вопросы управления школой: качество, мониторинг, эксперимент, этика контроля. Алматы, 2009 г.;
22) "Шағын комплектілі бастауыш мектептегі педагогикалық үдеріс теориясы мен технологиясы"-дәріс кешені, АГТУ "Кәсіптік оқыту" кафедрасы;
23) Жаксылыкова К.З. "Тренингтік ойындар мен жаттығулар" әдістемелік құралы Алматы, 2014 ж.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для руководителей
МКШ "Управление образовательным процессом
малокомплектных школ в условиях обновления
содержания образования"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Лекция по выбору
Тренинг
Мастер-класс
Деловая игра
Семинар
Практические занятия
ВПЗ
Конференция
Защита мини упр.мероприятий
Круглый стол
Диагностика
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1.
НОРМАТИВНО-ПРАВОВОЙ МОДУЛЬ
4
2
6
1.1

1. 2011-2020 жылдарға арналған ҚР Білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы қай жылы қабылданды:
А) 2009 ж.;
В) 2010 ж.;
С) 2011 ж.;
D) 2012 ж.
2. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі құжат қай жылдарға арналған:
А) 2009 - 2015 ж.ж.;
В) 2010 - 2016ж.ж.;
С) 2011 -2020 ж.ж.;
D) 2012- 2016 ж.ж.
3. Төмендегі бағдарламаның қайсысы дұрыс және қолданыста:
А) Қазақстан Республикасының 2012-2018 жылдарға арналған діни экстремизм мен терроризмге қарсы мемлекеттік бағдарламасы;
В) Қазақстан Республикасының 2015-2017 жылдарға арналған діни экстремизм мен терроризмге қарсы әрекет мәселелері бойынша мемлекеттік бағдарламасы;
С) Қазақстан Республикасының 2013-2017 жылдарға арналған діни экстремизм мен терроризмге қарсы әрекет мәселелері бойынша мемлекеттік бағдарламасы.
4. Жалпы орта білім берудің базалық мазмұнының құрылымы мен құрамына, оқушылардың дайындық деңгейлеріне және оқу жүктемесінің жоғары шекті көлеміне қойылатын талаптар мен нормалар жүйесінің құжаты:
А) стандарт;
В) жұмыстық оқу жоспары;
С) базистік оқу жоспары;
D) мектеп уставы.
5. ҚР "Білім туралы" Заңы қанша тараудан тұрады:
А) 10;
В) 9;
С) 5;
D) 12.
6. Мектепішілік басқару теориясында педагогикалық талдау қызметін оның қазіргі түсінігіне ендірген кім:
А) В.И.Симонов;
В) В. М.М.Поташник;
С) Л.С.Выготский;
D) Ю.А. Конаржевский.
7. Психологтың этикалық нормасына жатады:
А) құпия сақтау;
B) үлгі болу;
C) тәжірибені игеру;
D) өзіндік білімін көтеру.
8. ШЖМ күнделікті басшылыққа алынатын құжат:
А) педкеңес қаулысы;
В) мектеп Жарғысы;
С) директор бұйрығы;
D) оқушылар ережесі.
9. Менеджерлік өнердің мәні неде:
А) өз ісін өзгелерге жасату;
В) әркімге өз ісін дұрыс жасату;
С) қызметкерлердің ынтасын арттыру;
D) үдерістерді тұрақты бақылау.
10. Дұрыс басқару деген не:
А) әкімшілік жарлық беру;
В) құрылымдарды үйлестіру;
С) қызметкерлерге жетекшілік жасау;
D) жүйеге мақсатты ықпал ету.
11. ШЖМ бүгінгі міндеттерін орындау үшін керек бағыт:
А) стратегия;
В) тактика;
С) тұжырымдама;
D) перспектива.
12. ШЖМ ертеңгі өмірін айқындау үшін не керек:
А) стратегия;
В) тактика;
С) тұжырымдама;
D) перспектива.
13. Қандай жұмыс өнімдірек жасалады:
А) орындалатын;
В) өлшенетін;
С) тез жасалатын;
D) қолдан келетін.
14. Басқарудың негізгі функциялары:
А) жоспарлау, реттеу, талдау;
В) талдау, ұйымдастыру, үйлестіру;
С) жоспарлау, ұйымдастыру, бақылау;
D) үйлестіру, реттеу, бағалау.
15. Басқаруда қабылданған басқарушылық шешімді қажетінше бөлшектеу:
А) талдау;
В) болжау;
С) шешім қабылдау;
D) жоспарлау.

1. В каком году была принята Государственная программа развития образования Республики Казахстан в 2011-2020 г.г.?
A) в 2009 г.;
B) в 2010 г.;
C) в 2011 г.;
D) в 2012 г.
2. Годы действия документа по развитию функциональной грамотности обучающихся:
A) 2009 - 2015 г.г.;
B) 2010 – 2016 г.г.;
C) 2011 -2020 г.г.;
D) 2012- 2016 г.г.
3. Укажите правильное название действующей программы:
A) Государственная программа РК на 2012-2018 г.г. против религиозного экстремизма и терроризма;
B) Государственная программа РК на 2015-2017 г.г. против религиозного экстремизма и терроризма;
C) Государственная программа РК на 2013-2017 г.г. против религиозного экстремизма и терроризма.
4. Система документов, имеющих требований к содержанию образования, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся и воспитанников, правилам и процедурам государственного контроля качества образования, формам документов, удостоверяющих освоение обучающимися определенных образовательных программ:
A) стандарт; B) учебный план; C) базисный учебный план; D) устав школы.
5. Количество разделов Закона "Об образовании" Республики Казахстан:
A) 10, B) 9, C) 5, D) 12.
6. Автор педагогического анализа, внесенного в современную теорию внутришкольного управления:
A) В.И. Симонов; B) М.М. Поташник; C) Л.С. Выготский; D) Ю.А. Конаржевский.
7. К этическим нормам относятся:
А) сохранение конфиденциальности;
B) быть примером;
C) освоение практики;
D) повышение самообразования.
8. Ежедневный документ которым руководствуется МКШ:
A) Постановление педсовета; B) Устав школы; C) Приказ директора; D) Правила для учащихся.
9. В чем важность менеджерского искусства:
A) поручить свое дело другому; B) поручить правильно сделать свое дело другим; C)поднять мотивацию работников; D) постоянно контролировать процессы.
10. Подберите синонимичные понятия к выражению "управлять правильно":
A) административное указание;
B) координирование структур;
C) руководить работниками;
D) целенаправленное влияние на систему
11. Что необходимо для осуществления сегодняшних задач МКШ:
A) стратегия;
B) тактика;
C) концепция;
D) перспектива.
12. Что нужно для определения дальнейшего действия МКШ:
A) стратегия;
B) тактика;
C) концепция;
D) перспектива.
13.Какая работа является продуктивней:
A) исполнимая;
B) измеримая;
C) быстро делается;
D) допустимая.
14. Основные функции управления:
A) планирование, коррекция, анализ;
B) анализ, организация, координирование;
C) планирование, организация, контроль;
D) координирование, коррекция, оценивание.
15. Распределение по необходимости принятых решений в управлении:
A) анализ;
B) проектирование;
C) принятие решения;
D) планирование.

16. Негізге алынып, іс-әрекетке бағалау жүргізілетін белгі:
А) критерий;
В) фактор;
С) трактат;
D) акцент.
17. Аптада жұмыс өнімділігі жоғары болатын күндер:
А) дүйсенбі, жұма;
В) сейсенбі, сәрсенбі;
С) бейсенбі, жұма;
D) бейсенбі, сенбі.
18. ШЖМ 3-4 сыныпта үйге берілетін жалпы тапсырмалардың уақыттық мөлшері:
А) 1,5 сағатқа дейін;
В) 2 сағатқа дейін;
С) 2,5 сағатқа дейін;
D) 3 сағатқа дейін.
19. 1-2 сыныптарда сабақтағы кинофильм көру ұзақтығы?
А) 10-15 минут;
В) 15-20 минут;
С) 20-25 минут;
D) 25-30 минут.
20. Қуатты педагогикалық құралға жататындар:
А) сын тұрғысынан ойлау;
В) диагностика;
С) АКТ;
D) дивергентті ойлау.
21. Қандай негізгі идеялардың қағидалары бейімделу жағдайына ШЖМ құрылымдық ерекшеліктерінен арнаулы ерекшеліктерге қарай өтуді қарастырады:
А) әр түрлі жастағыларды оқыту идеясы, жекелей және диференциациялай оқыту;
В) білім мазмұнын беруде пәнді кіріктіре оқыту идеясы;
С) оқушыларға өзіндік жұмыстар орындату арқылы оқушының пәндік құзыреттілігін қалыптастыру идеясы;

16. Параметр, оценивающий деятельность:
A) критерий;
B) фактор;
C) трактат;
D) акцент.
17. Какие дни недели считаются продуктивными:
A) понедельник, пятница;
B) вторник, среда;
C) четверг, пятница;
D) четверг, суббота
18. Временное измерение домашних задании в 3-4 классах МКШ:
A) до 1,5 часа;
B) до 2 часов;
C) до 2,5 часов;
D) до 3 часов.
19. Продолжительность просмотра фильма на уроке в 1-2 классах:
A) 10-15 минут;
B) 15-20 минут;
C) 20-25 минут;
D) 25-30 минут.
20. Что относится к педагогически действенным инструментам:
A) критическое мышление;
B) диагностика;
C) ИКТ;
D) дивергентное мышление.
21. Какие основные принципы, идеи рассматриваются в условиях адаптации МКШ для перехода в специальные особенности:
A) идея обучения разных возрастов, индивидуальное и дифференцированное обучение;
B) идея обучения межпредметной связи;
C) идея формирования предметной компетентности через выполнение самостоятельной работы.

22. ШЖМ жағдайында жекелей білім беру кім үшін және қандай мақсатта қарастырылған:
А) жоғары сынып оқушыларына кәсіптік білім беру мақсатында;
В) төменгі сынып оқушыларына бейімделу және тәртіп мәселесін шешумен байланысты;
С) барлық оқушыларға оқу әрекетін белсенділендіру мақсатында арналған;
23. Білім беру ұйымдары қызметкерлерінің білімдерін жетілдірудің ағымдағы мезгілі:
А) аттестация аралығында;
В) жыл сайын;
С) бес жылда бір рет;
D) 3 жылда бір рет.

22. С какой целью и для кого рассмотрены индивидуальное обучение в условиях МКШ:
A) с целью профессионального образования для учеников старшего класса;
B) в связи с решением вопросов адаптации и воспитания учеников младших классов;
C) с целью активизации учебной деятельности для всех учеников.
23. Промежуточный период повышения квалификации работников организации образования:
A) в промежуточный период аттестации;
B) каждый год;
C) 1 раз в 5 лет;
D) 1 раз в 3 года.

1. Кіріспе
1. "Білім беру мазмұнын жаңарту аясында мектепті басқарудың құзырлылық амалы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуға арналған.
2. Бағдарлама бойынша басшылардың біліктілігін арттыру тек қана жергілікті жаңалық ендіруге емес, тұтастай педагогикалық жүйені басқаруды стратегиялық тұрғыдан жаңғыртуға бағытталады.
3. Білім беру мазмұнын стратегиялық жаңартуды ескере отырып, мектепті басқару және жоспарлау, көшбасшылық және өзін-өзі дамыту, қазіргі заманғы әдістерімен оқу орындарының басшыларын даярлау қажеттілігі талап етіледі.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында педагогикалық және ақпараттық-коммуникациялық технологияларды кешенді пайдалануда кәсіби деңгейін, басқарушылық құзырлылығын дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) білім беруді модернизациялау жағдайында оқытудың жаңа түрлерін, әдістері мен құралдарын кіріктіруде білім бері үдерісін басқару бойынша білімі мен дағдыларын кеңейту;
2) басқарушылық, ұйымдастырушылық, ақпараттық-талдау, жобалау-зерттеушілік, әкімшілік-шаруашылық және инновациялық қызметін іске асыру үшін көшбасшы-жетекшінің білім мен дағдыларын кеңейту;
3) инновациялық менеджмент негізінде білім беру ұйымын басқарушылық білімін кеңейту;
4) нәтижеге бағытталған білім беру жүйесінде стратегиялық жоспарлау мен басқару дағдыларын дамыту;
5) оқытудың белсенді әдістерін қолдануып қысқамерзімді сабақ жоспарларын жобалау бойынша білімі мен білігін қалыптастыру;
6) педагогикалық желілік қауымдастықта, ақпаратты көрсетудің әлеуметтік сервері мен мобилдік технологиялармен жұмысты кеңейту;
7) оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалау бойынша білім мен дағды қалыптастыру;
8) құжаттарды бірлесіп редакциялау үшін сервер ресурстарды қолдана отырып тыңдаушылардың тәжірибелік білімі мен дағдысын кеңейту;
9) педагогикалық кадрлардың. оқушылардың рейтингтік мониторингін іске асыру арқылы білім кеңістігін, білім беру үдерісін, бақылау жүйесін тиімді құру бойынша дағды қалыптастыру;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Компетентностный подход управления школой в контексте обновления содержания образования" (далее Программа) предназначена для заместителей директоров организаций образования по учебной работе.
2. Стратегическое обновление содержания образования в Республике Казахстан вызывает необходимость обучения руководителей организаций образования современным методам управления и планирования, лидерства и саморазвития, ориентируясь на модернизацию целей, содержания, методов и форм обучения, моделей управления школой в эпоху глобализации и информатизации образования, постоянного изменения запросов государства, общества, социальных партнеров, рынка труда.
3. Образовательная программа направлена не только на локальные нововведения, но и на стратегические системные обновления в управлении педагогической системой в целом, постепенной интеграцией в международное образовательное пространство в контексте вхождения государства в число 30-ти развитых стран мира и выполнения плана нации "100 конкретных шагов" Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является повышение уровня профессиональных, управленческих компетентностей в комплексном использовании педагогических и информационно-коммуникационных технологий (далее ИКТ) заместителей директоров организаций образования в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) углубить знания и навыки в сфере управления образовательным процессом с интеграцией новых форм, методов и средств обучения в условиях модернизации образования;
2) расширить знания и навыки руководителя-лидера для осуществления управленческой, организационной, информационно-аналитической, проектно-исследовательской, административно-хозяйственной и инновационной деятельностей;
3) расширить знания управления организацией образования на основе инновационного менеджмента;
4) развить навыки стратегического планирования и управления в системе образования, ориентированного на результат;
5) сформировать знания и умения по проектированию краткосрочных планов урока с применением активных методов обучения;
6) расширить работу в сетевых педагогических сообществах, с социальными серверами визуализации информации, мобильными технологиями;
7) сформировать знания и навыки применения критериального оценивания учебных достижений учащихся;
8) расширить практические знания и навыки слушателей в применении серверных ресурсов для совместного редактирования документов;
9) сформировать умения по созданию эффективной системы контрольной деятельности за образовательным процессом, образовательным пространством с осуществлением рейтингового мониторинга обучающихся, педагогических кадров;

10) кіріктірілген CLIL пәндік-тілдік оқыту мен Lesson Study тәжірибеcін зерттеу әдістемесін бойынша белсенді оқыту әдістерін қолданып білім үдерісін жобалау дағдысын қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) орта білім берудің жаңа ҚР ЖМБС тұжырымдамалық негіздері; стратегиялық және тактикалық жоспарлаудың басқарушылық негізідерін; білім беру үдерісін басқарудағы жаңа тәсілдер; бірыңғай ақпараттық-білім беру ортасындағыа мектепішілік бақылау; оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалаудың амалдары қалыптастырушы және ішкі жиынтық бағалаудың портфолиосымен, журналмен, модерациясымен жұмысты критериалды бағалау; мектепте зерттеушілік тәжірибелер; оқытудың белсенді әдістері; тілдерді кіріктіре оқыту мен CLIL пәндерінің әдістемесі; заманауи мектепті басқарудағы Web-сервистік технологиялар; PISA, TIMSS, PIRLS халықаралық зерттеуде оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру жолдарын біледі;
2) стратегиялық және тактикалық жоспарлауды өз бетінше іске асыру; Swot-талдау мен Smart-мақсат техникасы көмегімен мақсаттарды дамыту мен оларға қол жеткізу жолдары бойынша мектептің стратегиялық моделін құру; команда құру үшін коллаборативті орта құру; оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалауды қолдану; басқару мен оқыту, жоспарлау үшін АКТ-стратегияларды қолдану; тиімді басқару үшін заманауи мектептерлі медиа ресурстармен басқару; арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларға білім беру мен тәрбиелеудің нақты мәселелері бойынша проблемалар қою және шешімдер қабылдау; педагог кадрлардың, тыңдаушылардың рейтінгтік мониторингін білім беру кеңістігін іске асыру, білім беру үдерісін бақылаудың тиімді жүйесін құрып қолданады;
3) стратегиялық және тактикалық жоспарлау дағдыларын; визуалды ақпараттар, электрондық портфолио, сабақты жоспарлау құрылымын құрудың базалық дағдыларын; білім беру сапасын басқару үшін мониторингтік технологияландыру қызметі дағдысын; критериалды бағалауды қолдану дағдыларын; сабақ үзіндісі ықшамоқытуды жоспарлау дағдысын; Е-Learning, Smart-Learning, M-Learning және білім беру үдерісін басқарудағы оқытудың мобильдік әдістерін; 21 ғасырдың білім берудегі қауымдастық дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;

10) сформировать навыки проектирования образовательного процесса с применением методов активного обучения, по методике исследовательской практики Lesson Study и интегрированному предметно-языковому обучению CLIL.
3. Ожидаемый результат
6. По завершении курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы государственного общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан;
управленческие основы стратегического и тактического планирования; современные подходы к управлению образовательным процессом; внутришкольный контроль в единой информационно-образовательной среде; подходы критериального оценивания, работу с журналом, модерацию, портфолио формативного и внутреннего суммативного оценивания учебных достижений учащихся;
исследовательские практики в школе;
активные методы обучения;
методику интегрированного обучения языка и предмета CLIL;
Web-сервисные технологии в управлении современной школой;
подходы формирования функциональной грамотности учащихся в международных исследованиях PISA, TIMSS, PIRLS.
2) умеют:
применять медиа ресурсы для эффективного управления;
самостоятельно осуществлять стратегическое и тактическое планирование; создавать стратегическую модель школы по выработке целей и путей их достижения с помощью техник: Swot-анализа и Smart-цели;
создавать коллаборативную среду для командообразования;
применять критериальную систему оценивания учебных достижений учащихся;
использовать ИКТ-стратегии для планирования, управления и обучения; управлять медиа ресурсами современной школы для эффективного управления;
ставить проблемы и принимать решения по конкретным вопросам обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями;
создавать эффективную систему контрольной деятельности за образовательным процессом, образовательным пространством с осуществлением рейтингового мониторинга обучающихся, педагогических кадров.
3) владеют:
навыками стратегического и тактического планирования;
базовыми навыками создания структуры плана урока, электронного портфолио, визуализации информации;
навыками технологизации мониторинговой деятельности для управления качеством образования;
навыками применения критериального оценивания;
навыками планирования микропреподавания фрагмента урока;
мобильными методиками обучения Е-Learning, Smart-Learning, M-Learning и управления образовательным процессом;
навыками работы в образовательных сообществах 21 века.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;

5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстан жолы-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ", "Нұрлы жол - болашаққа жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам, Жолдауларының басым бағыттары. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді). Білім беру ұйымдарының және білім беру қызметкерлерінің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық және заңнамалық құжаттар. Қазақстан Республикасының 2015-2020 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы бағдарламасының басым бағыттары. Қазақстан Республикасының 2013-2017 жылдарға арналған діни экстремизм мен терроризмге қарсы әрекет мәселелері қарастырылады.
9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды қамтиды:
1) инновациялық менеджмент білім беру мазмұнын жүйелі жаңарту жағдайында басқару сапасын арттыру негізі ретінде;
2) мектепті дамыту бағдарламасын жасау және іске асыруда басқару шешімдерін қабылдау тәжірибесі;
3) білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық идеялары негізінде оқу үдерісін басқарудың заманауи тәсілдері;
4) Бірыңғай ақпараттық-білім беру ортасындағы мектепішілік бақылау.
10. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) білім беру мазмұнын модернизациялау аясында қоғамның әлеуметтік құрылымын түрлендірудің психологиялық-педагогикалық аспектілері;
2) мүмкіндігі шектеулі балаларды оқу процесіне қамтудағы жеке тұлғаға бағытталған амалдар.
11. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) "Орта білім берудің жаңа ҚР ЖМБС тұжырымдамалық негіздері";
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында стратегиялық және тактикалық жоспарлаудың сипаты мен қызметі;
3) Swot-талдау мен Smart-мақсат техникасы көмегімен мақсаттарды дамыту мен оларға қол жеткізу жолдары бойынша мектептің стратегиялық моделі;
4) "Жалпыға білім беру" оқушылар қозғалысының ақпараттық жүйесі;
5) білім беру сапасын арттырудаға оқытудың белсенді әдісін пайдалану;
6) критериалды бағалау жүйесінің ерекшеліктері: мақсаттары, принциптері және бағалау нысандары;
7) басшының сыни ойлау дағдысын жетілдіру;
8) Lesson Study өткізу арқылы жоспарлау, оқыту, бақылау және талдау үшін оқытудың жаңа педагогикалық әдістерін пайдалану;
9) пәндік-тілдік интеграцияланған CLIL (Content and Language Integrated Learning) оқыту әдістемесі;
10) оқушылардың функционалдық сауаттылық дағдыларын дамыту (PISA, TIMSS, PIRLS халықаралық зерттеулер);
11) АКТ-ны қолдану арқылы жобалық-бағдарлы оқыту.

5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Нормативно-правовые и законодательные документы, регламентирующие деятельность организаций образования и педагогических работников. Закон о коррупции. Приоритетные направления антикоррупционной программы действия РК на 2015-2020 г.г. Государственная программа по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2013-2017 годы.
9. Управленческий модуль включает в себя изучение следующих тем:
1) инновационный менеджмент как основа повышения качества управления в контексте системного обновления содержания образования;
2) практика принятия управленческих решений в разработке и реализации программы развития школы;
3) повременные подходы к управлению образовательным процессом на основе концептуальных идей новой философии образования;
4) внутришкольный контроль в единой информационно-образовательной среде.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогические аспекты трансформации социальной структуры общества в рамках модернизации содержания образования;
2) индивидуально-ориентированный подход по включению детей с ограниченными возможностями в образовательный процесс.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) концептуальные основы ГОСО Республики Казахстан среднего образования;
2) сущность и функции стратегического и тактического планирования в условиях обновления содержания образования;
3) стратегическая модель школы по выработке целей и путей их достижения с помощью техник: Swot-анализа и Smart-цели;
4) информационная система движения учащихся "Всеобуч";
5) активные методы обучения как способ повышения качества образования;
6) особенности критериальной системы оценивания: целеполагание, принципы и виды оценивания;
7) совершенствование навыков критического мышления руководителя;
8) новые педагогические подходы при планировании, преподавании, наблюдении и анализе обучения посредством проведения Lesson Study;
9) методика предметно-языкового интегрированного обучения CLIL (Content and Language Integrated Learning);
10) развитие навыков функциональной грамотности учащихся (международные исследования PISA, TIMSS, PIRLS);
11) проектно-ориентированное обучение с применением ИКТ.

12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Қазақстан Республикасының орта білім берудің жаңа стандарты бойынша оқу бағдарламасын жоспарлау;
2) жоспарлау түрлері: ұзақ, орта және қысқа мерзімді;
3) сабақ жоспарының құрылымы: мақсатын айқындау, саралау, пәнаралық байланыс, белсенді оқыту әдістері, рефлексия, бағалау стратегиялары мен пайдаланылған ресурстары;
4) E-Learning, Smart-Learning, М-Learning – мобильді оқыту әдістері мен оқыту үдерісін басқару;
5) заманауи мектепті басқарудағы web -сервистік технологиялар;
6) білім беру сапасын басқару үшін мониторингтік қызметін технологияландыру;
7) басшының кәсіби құзыреттілігін анықтау (кіріс және қорытынды тестілеу);
8) қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар);
13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесі тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) мұғалімнің, басшының білім рейтингісін құрудың бірі - электрондық портфолио;
2) дивергентті ойлау – шығармашылық қабілеттерін дамыту шарты ретінде;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептерді басқару ерекшеліктері;
4) білім беру үдерісіндегі құзырлылық тәсілі;
5) білім берудің жаңа философиясы тұжырымдамалық идеялары негізінде басқару сапасын жетілдірудің жаңа бағыттары;
6) Excel электрондық кестеде статистикалық есептерді автоматтандыру;
7) мектеп әкімшілігі жұмысын және автоматтандыруда қазіргі заманғы АКТ құралдарды, медиа ресурстарды пайдалану;
8) басшының кәсіби-педагогикалық этикасы – заманауи мектептегі тәрбие мақсаттарын жүзеге асыру шарты ретінде;
9) басшының сындарлы ойлау дағдыларын жетілдіру;
10) 21 ғасырдың білім қауымдастығы арқылы басшының кәсіби және ақпараттық құзырлылығын қалыптастыру.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру процесін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімін бағалау мен бақылау мақсатында келесідей: өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) Қазақстанда орта білім берудің стратегиялық дамуын айқындайтын құжаттардың аннотациялық тізімін дайындау;

12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) планирование учебной программы по ГОСО Республики Казахстан среднего образования;
2) виды планирования: долгосрочное, среднесрочное и краткосрочное;
3) структура плана урока: целеполагание, дифференциация, междисциплинарные связи, активные методы обучения, рефлексия, стратегии оценивания и используемые ресурсы;
4) е-Learning, Smart-Learning, M-Learning – мобильные методики обучения и управления учебным процессом;
5) web-сервисные технологии в управлении современной школой;
6) технологизация мониторинговой деятельности для управления качеством образования;
7) определение профессиональной компетентности руководителя (входное и итоговое тестирование);
8) методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасты, подкасты, вебинары).
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) электронное портфолио – одно из составляющих образовательного рейтинга учителя, руководителя;
2) дивергентное мышление как условие развития творческих способностей;
3) специфика управления малокомплектной школой в условиях обновления содержания образования;
4) компетентностный подход в образовательном процессе;
5) новые ориентиры совершенствования качества управления на основе концептуальных идей новой философии образования;
6) автоматизация статистических отчетностей в электронной таблице Excel;
7) использование современных средств ИКТ, медиа ресурсов в автоматизации и администрировании работы школы;
8) профессионально-педагогическая этика руководителя как условие реализации цели воспитания в современной школе;
9) совершенствование навыков критического мышления руководителя;
10) формирование профессиональной и информационной компетентностей руководителя через образовательные сообщества 21 века.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-мероприятия и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) cоставление аннотированного перечня документов, определяющих стратегическое развитие среднего образования в Казахстане;

2) "Оқу орындары мен білім беру қызметкерлерінің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар" бөлімі туралы ақпарат көздерінен аннотацияланған тізімін дайындау;
3) қазіргі заманғы құқықтық базаның жағдайында өзінің кәсіби жұмысындағы қиындықтарды талдау;
4) білім беру мазмұнын жаңғырту аясындағы басшының кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру қызметі бойынша жобалық іс-шаралар әзірлеу;
5) мини-кейс: "Өмір бойы білім алу";
6) мини-кейс "Бірыңғай ақпараттық білім беру ортасындағы мектепішілік бақылау";
7) мини-кейс "Мектептің стратегиялық моделі";
8) электрондық портфолио жасау.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық идеялары негізінде оқу үдерісін басқарудың заманауи тәсілдері;
2) бірыңғай ақпараттық-білім беру ортасындағы мектепішілік бақылау;
3) инновациялық менеджмент білім беру мазмұнын жүйелі жаңарту жағдайында басқару сапасын арттыру негізі ретінде;
4) білім беру сапасын басқару үшін мониторингтік қызметін технологияландыру;
5) белсенді оқыту әдістері білім беру сапасын арттырудың тәсілі ретінде;
6) білім берудегі педагогикалық менеджмент және басқарудың жаңа әдістері;
7) басшының көшбасшылық моделі;
8) басқарудың инновациялық процестерін модельдеу;
9) ҚР білім беру саласында нормативтік-құқықтық құжаттарды swot-талдау;
10) білім беру ұйымын басқарудың құзырлылық моделі.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.

2) cоставление аннотированного перечня информационных источников по теме раздела "Нормативно-правовые и законодательные документы, регламентирующие деятельность организаций образования и педагогических работников";
3) проведение анализа затруднений в собственной профессиональной деятельности в условиях современной правовой базы;
4) разработка проекта действий управленца по формированию профессионально-компетентной деятельности в рамках модернизации содержания образования;
5) мини-кейс "Образование без границ";
6) мини-кейс "Внутришкольный контроль в единой информационно-образовательной среде";
7) мини-кейс "Стратегическая модель школы";
8) разработка электронного портфолио.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) современные подходы к управлению образовательным процессом на основе концептуальных идей новой философии образования;
2) внутришкольный контроль в единой информационно-образовательной среде;
3) инновационный менеджмент как основа повышения качества управления в контексте системного обновления содержания образования;
4) технологизация мониторинговой деятельности для управления качеством образования;
5) активные методы обучения как способ повышения качества образования;
6) педагогический менеджмент в образовании и новые методы управления;
7) модель руководителя-лидера;
8) моделирование управления инновационными процессами;
9) SWOT- анализ нормативно-правовых документов в сфере образования РК;
10) компетентностная модель управления организацией образования.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".

6.10
Б21 ғасырдың білім қауымдастығы арқылы басшының кәсіби және ақпараттық құзырлылығын қалыптастыру.
Барлығы:
4
4
12
20
12
18
8
2
80
"Білім беру мазмұнын жаңарту аясында
мектепті басқарудың құзырлылық амалы"
тақырыбындағы біліктілікті арттыру
курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Тыңдаушыларға арналған тест тапсырмалары
1. Білім беруді дамытудың 2011- 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы мен ҚР Президенті Н.Назарбаевтың "100 нақты қадам" Ұлт жоспарындағы негізгі қадамдарды анықтау (дұрыс емес жауапты көрсетіңіз)
A) бәсекеге қабілетті ұлт қалыптастыру;
B) тиімді менеджер дайындау;
C) оқытуға басқару мен көшбасшылықты ендіру;
D) материалдық-техникалық базыны нығайту
2. ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан-2050" атты Жолдауындағы Қазақстан халқының алдына қойылған міндеттер:
A) Жаңа саясат тұжырымдау;
B) Ұлттық мүдделерді жылжыту;
C) 21 ғасырдағы табысты дамуды жалғастыру;
D) Білім беру жүйесін дамыту.
3. 2011-2016 жылдарға арналған функционалдық сауаттылықты қалыптастырудың ұлттық іс-қимыл жоспары мынадай негізгі құзіреттілігін анықтайды (дұрыс емесін анықтаңыз)
A) Іс-әрекеттік;
B) Басқарушылық;
C) Ақпараттық;
D) Әлеуметтік.
4. ҚР діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013-2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны іске асыру кезеңдері.
A) 2013 - 2017 жылдар;
B) 2013-2015, 2015-2017 жылдар;
C) 2013 – 2020 жылдар;
D) 2014-2017 жылдар.
5. Сыбайлас жемқорлыққа байланысты құқық бұзушылық дегеніміз не?
A) ҚР "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңында қарастырылған іс-әрекет;
B) ҚР "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңында, сондай-ақ басқа заңдарда қарастырылған іс-әрекет;
C) ҚР "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңында, сондай-ақ басқа заңдарда қарастырылған, сыбайлас жемқорлыққа байланысты немесе сыбайлас жемқорлық үшін жағдай туғызатын, тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа әкеетін іс-әрекет;
D) ҚР "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңында, сондай-ақ басқа заңдарда қарастырылған, сыбайлас жемқорлыққа байланысты немесе азаматтық және қылмыстық жауапкершілікке әкелетін сыбайлас жемқорлық үшін жағдай жасау.
6. Тактика – бұл
A) ұзақ мерзімді стратегия;
B) қысқа мерзімді стратегия;
C) орта мерзімді жоспар, нәтижесі 3-4 жылдан соң көрінеді;
D) орта мерзімді жоспар, нәтижесі 1-2 жылдан соң көрінеді.
7. Менеджмент – бұл... зерттелетін ғылым
A) нарықтық қатынас;
B) интеллектуалдық, қаржылық, шикізат және материалдық ресурстарды басқару;
C) денсаулық сақтау жүйесін қаржыландыру амалы;
D) нарық құрылымын.
8. Менеджменттің негізгі функциясының бірі болып табылады
A) өндіріс барысын бақылау;
B) шешім қабылдауды әдістемелік қамтасыз ету;
C) жоспарлау;
D) бұйрық пен өкімдер шығару.
9. "Әкімші" ретінде менеджер архетипінің қандай қасиеттері болуы тиіс?
A) көпшіл болуы және адамдарды мүмкіншілігінше беріліп жұмыс істеуге рухтандыра алады;
B) жағдаятты талдай алады;
C) мүмкіндігінше объективті болады және фактілер мен логика сүйенеді;
D) жұмыстың әдістерін біледі, болашақты болжайды.

6.10
Электронное портфолио – одно из составляющих образовательного рейтинга учителя, руководителя.
Дивергентное мышление как условие развития творческих способностей.
Специфика управления малокомплектной школой в условиях обновления содержания образования.
Компетентностный подход в образовательном процессе.
Новые ориентиры совершенствования качества управления на основе концептуальных идей новой философии образования.
Автоматизация статистических отчетностей в электронной таблице Excel.
Использование современных средств ИКТ, медиа ресурсов в автоматизации и администрировании работы школы.
Профессионально-педагогическая этика руководителя как условие реализации цели воспитания в современной школе.
Совершенствование навыков критического мышления руководителя.
Формирование профессиональной и информационной компетентностей руководителя через образовательные сообщества 21 века.
4
4
ИТОГО:
4
4
12
20
12
18
8
2
80
Приложение 2
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для
заместителей директоров организаций
образования по учебной работе
"Компетентностный подход управления
школой в контексте обновления
содержания образования"
Тестовые задания для слушателей
1. Основными приоритетными направлениями в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, в плане нации "100 конкретных шагов" президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева, определены ключевые шаги (укажите неверный ответ):
A) формирование конкурентноспособной нации;
B) подготовка эффективных менеджеров;
C) внедрение управления и лидерства в преподавании и обучении;
D) укрепление материально-технической базы.
2. В Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева Стратегия "Казахстан-2050" задачей, стоящей перед народом Казахстана, является:
А) выработать новый политический курс;
В) продвижение национальных интересов;
С) продолжить успешное развитие в 21 веке;
D) развитие системы образования.
3. Национальный план действий по формированию функциональной грамотности 2011-2016 годы определяет следующие ключевые компетенции (исключите неверный):
А) деятельностный;
В) управленческий;
С) информационный;
D) социальный.
4. Этапы реализации Программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан.
А) 2013 - 2017 годы;
В) 2013-2015, 2015-2017 годы;
С) 2013 – 2020 годы;
D) 2014-2017 годы.
5. Что является правонарушением, связанным с коррупцией?
А) предусмотренные Законом РК "О борьбе с коррупцией" деяния;
В) предусмотренные Законом РК "О борьбе с коррупцией" деяния, а также иными законами действия;
С) предусмотренные Законом РК "О борьбе с коррупцией", иными законами деяния, сопряженные с коррупцией или создающие условия для коррупции, которые влекут установленную законодательством дисциплинарную, административную и уголовную ответственность;
D) предусмотренные Законом РК "О борьбе с коррупцией", иными законами деяния, сопряженные с коррупцией или создающие условия для коррупции, которые влекут гражданско-правовую и уголовную ответственность.
6. Тактика – это:
А) долгосрочная стратегия;
В) краткосрочная стратегия;
С) среднесрочный план, результаты проявляются через 3-4 года;
D) среднесрочный план, результаты проявляются через 1-2 года.
7. Менеджмент – это наука, изучающая:
А) рыночные отношения;
В) управление интеллектуальными, финансовыми, сырьевыми и материальными ресурсами;
С) способы финансирования системы здравоохранения;
D) структуру рынка.
8. Одной из основных функций менеджмента является:
А) наблюдение за ходом производства;
В) методическое обеспечение принятия решений;
С)планирование;
D) издание приказов и распоряжений.
9. Какими чертами характера должен обладать такой архетип управляющего как "администратор"?
А) быть общительным и уметь вдохновлять людей на максимальную самоотдачу;
В) иметь аналитический склад ума;
С) быть предельно объективным и полагаться на факты и логику;
D) методичность в работе, прогнозирование будущего.

10. Басқарудың негізгі функциясы
A) Жоспарлау, бақылау;
B) Жоспарлау, ұйымдастыру, мотивация, бақылау;
C) Ұйымдастыру, мотивация, бақылау;
D) Ұйымдастыру, мотивация.
11. Қандай үдеріс тізбегі циклограмманы көрсетеді
A) оқу;
B) педагогикалық;
C) мазмұндық;
D) ұжымдық.
12. Әдетте ұйымдағы бақылау жүйесі келесілерден тұрады:
A) алдын ала, ағымдағы және қорытынды;
B) ағымдағы және қорытынды;
C) алдын ала және қорытынды;
D) тек ағымдағы бақылаудан.
13. Нақты даму аймағын қалай атайды:
A. тек ересек адамдардың көмегімен қалыптасатын психикалық үдеріс;
B. тек балаларда пайда бола бастайтын психикалық үдеріс;
C. қазірдің өзінде балада қалыптасқан психикалық үдеріс;
D. араласу кезінде қалыптасқан, психикалық үдеріс.
14. Жеке тұлғаның (педагогикалық) дамуының негізгі факторы болып табылады:
A. орта;
B. тұқым қуалаушылық;
C. тұқым қуалаушылық, орта, тәрбие;
D. оқыту және тәрбиелеу.
15. Себептер, білім, біліктілік, дағды (орындау: мотивациялық, ақпараттық, әдістемелік, практикалық-жедел/қызмет, шығармашылық) жиынтығы барлық жастағы аудиторияға медиабілім беруді дамыту, ол -...
A. медиақұзырлылық;
B. кәсіби құзырлық;
C. АКТ құзырлылық;
D. барлық жауап дұрыс.
16. Балалар қай сыныптан TIMSS халықаралық зерттеуге қатыса алады?
А) төртінші;
В) сегізінші;
С) төртінші және сегізінші;
D) бесінші.
17. PISA халықаралық зерттеу бағдарламасына қандай пәндер енгізілген?
А) оқу және мәтінді түсіну;
В) жаратылыстану (математика);
С) математика;
D) оқу және мәтінді түсіну, жаратылыстану және математика.
18. Аталған құзырлылықтың қайсысы негізгі болып саналмайды?
А) мәселені шешу құзырлылығы;
В) ақпараттық құзырлылық;
С) коммуникативтік құзырлылық;
D) мотивтендіру құзырлылығы.
19. Анықтама қандай терминге сәйкес келеді: "Оқушылардың оқуды және өмірлік жағдайларды шешу кезінде білім, білік, дағдылар мен қызметтің әмбебап әдістерін меңгеру деңгейін анықтайтын білім беру нәтижесі"?
А) құзырлылық;
В) құзыреттілік;
С) қызмет;
Д) әлеуметтендіру.
20. Жаңа мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім стандарты бастауыш білім мазмұнында базалық құндылық ретінде анықтайды: (дұрыс емес жауапты көрсетіңіз)
A) Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік;
B) қолжетімділік;
C) ынтымақтастық;
D) өмір бойы білім алу.
21. Шешім қабылдау үрдісінде "Миға шабуыл" қандай мақсаттарда пайдаланылады?
А) ойлау үрдісін қарқындату;
В) стандарттан тыс шешімді талдау;
С) альтернатив табу;
D) барлық қатысушыларды шешім қабылдауға тарту.

10. Основные функции управления:
А) планирование, контроль;
В) планирование, организация, мотивация, контроль;
С) организация, мотивация;
D) организация, мотивация, контроль.
11. Какой процесс отражает циклограмма:
А) учебный;
В) педагогический;
С) содержательный;
D) коллективный.
12. Система контроля в организации обычно состоит из:
А) предварительного, текущего и заключительного;
В) текущего и заключительного;
С) предварительного и заключительного;
D) только из текущего контроля.
13. Зоной актуального развития называют:
А) психические процессы, которые только формируются с помощью взрослого;
В) психические процессы, которые только начинают формироваться у ребенка;
С) психические процессы, которые уже сформированы у ребенка;
D) психические процессы, формирующиеся в общении;
14. Главным фактором развития личности (в педагогике), считается:
A) среда:
B) наследственность:
C) наследственность, среда, воспитание;
D) обучение и воспитание.
15. Совокупность мотивов, знаний, умений, способностей (показатели: мотивационный, информационный, методический, практико-операционный/деятельностный, креативный), способствующих медиаобразовательной деятельности в аудитории различного возраста, это –...
А) медиакомпетентность;
В) профессиональная компетентность;
С) ИКТ компетентность;
D) все ответы верны.
16. Дети каких классов принимают участие в международном исследовании TIMSS:
А) четвертых;
В) восьмых;
С) четвертых и восьмых;
D) пятых.
17. Какие предметы включены в международную программу исследований PISA?
А) чтение и понимание текста;
В) естествознание (математика);
С) математика;
D) чтение и понимание текста, естествознание и математика.
18. Какая из перечисленных компетенций не относится к ключевым?
А) компетенция разрешения проблем;
В) информационная компетенция;
С) коммуникативная компетенция;
D) мотивированная компетенция.
19. К какому термину относится определение: "Результат образования, выражающийся в овладении обучающимися знаниями, умениями, навыками и универсальными способами деятельности при решении учебных и жизненных ситуаций"?
А) компетенция;
В) компетентность;
С) деятельность;
D) социализация.
20. Новый государственный общеобязательный стандарт начального образования определяет в качестве базовых ценностей в содержании начального образования (укажите неверный ответ):
А) казахстанский патриотизм и гражданская ответственность;
B) доступность;
C) сотрудничество;
D) образование в течение всей жизни.
21. Для каких целей в процессе принятия решений используется "мозговая атака"?
А) интенсификация мыслительного процесса;
В) анализ нестандартных решений;
С) выявление альтернатив;
D) вовлечение всех участников в процесс принятия решений.

22. Электрондық оқытудың негізгі компоненті:
А) контент, аппаратпен қамтамасыз ету, бағдарламалық қамтамасыз ету, кадрмен қамтамасыз ету, Интернет;
В) аппаратпен қамтамасыз ету, бағдарламалық қамтамасыз ету, кадрмен қамтамасыз ету, нормативтік-кадрлық қамтамасыз ету, Интернет;
С) аппаратпен қамтамасыз ету, бағдарламалық қамтамасыз ету, кадрмен қамтамасыз ету, нормативтік-кадрлық қамтамасыз ету;
D) контент, аппаратпен қамтамасыз ету, бағдарламалық қамтамасыз ету, кадрмен қамтамасыз ету, нормативтік-кадрлық қамтамасыз ету, Интернет.

22. Основные компоненты электронного обучения:
А) контент, аппаратное обеспечение, программное обеспечение, кадровое обеспечение, Интернет;
В) аппаратное обеспечение, программное обеспечение, кадровое обеспечение, нормативно-кадровое обеспечение, Интернет;
С) контент, обеспечение, программное обеспечение, кадровое обеспечение, нормативно-кадровое обеспечение;
D) контент, аппаратное обеспечение, программное обеспечение, кадровое обеспечение, нормативно-правовое обеспечение, Интернет.

23. Стратегиялық жоспарлау – бұл
А) стратегиялық міндеттерді іске асыруға бағытталған кеңістікке байланысты қызмет алгоритмдерін құру және іске асыру;
В) стратегиялық міндеттерді іске асыруға бағытталған уақытқа ( өтеу мерзімдері) байланысты іс-әрекеттер алгоритмдерін құру және іске асыру;
С) стратегиялық міндеттерді іске асыруға бағытталған, кеңістікке (орындаушылар) және уақытқа (өтеу мерзімдері) байланысты іс-әрекеттер алгоритмдерін құру және іске асыру;
D) стратегиялық міндеттерді іске асыруға бағытталған қызмет алгоритмдерін құру және іске асыру.

23. Стратегическое планирование – это
А) процесс создания и претворения в жизнь алгоритмов действий, связанных в пространстве, нацеленных на выполнение стратегических задач;
В) процесс создания и претворения в жизнь алгоритмов действий, связанных во времени (по срокам), нацеленных на выполнение стратегических задач;
С) процесс создания и претворения в жизнь алгоритмов действий, связанных в пространстве (по исполнителям) и во времени (по срокам), нацеленных на выполнение стратегических задач;
D) процесс создания и претворения в жизнь алгоритмов действий, нацеленных на выполнение стратегических задач.

1. Кіріспе
1. "Шағын жинақталған мектеп директоры орынбасарының инклюзивті білім беруді ұйымдастырудағы кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі бағдарлама) шағын жинақталған мектеп (бұдан әрі - ШЖМ) директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуға арналған.
2. Бағдарлама білім беру жүйесін жаңарту жағдайына білім беру ұйымдарда білім беру процесін жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес жобалау қажеттілігі ШЖМ әрекетінің негізгі бағыттарын білім беру жүйесіндегі жаңғырту өзгерістерістеріне сәйкес қайта құруға, білім беру процесін педагогтер мен тәрбиешілер қоғам, ата-ана және балалардың әлеуметтік тапсырыстарына жедел және үйлесімді жауап бере алатындай ұйымдастыруға байланысты. Инклюзивті білім беру, әлеуметтік қолдау және баланы жеке ерекшеліктері мен қажеттіліктеріне бейімдеу, коррекциялық-педагогикалық білім беру бала отбасының белсенді қатысуы арқылы жүзеге асырылады.
3. Білім беру бағдарламасы шағын жинақталған мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына негізгі құзыреттіліктерін қалыптастыруға Қазақстан Республикасының мектеп жасындағы оқыту мен тәрбиелеу саласындағы жаңа нормативті құжаттарға сәйкес, соның ішінде жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес білім беру процесін ұйымдастыруға қажетті білім беруге бағытталған. Атап айтқанда, білім беру саласындағы мемлекеттің әлеуметтік саясаты туралы; инклюзивті процестерді реттейтін заңнамалық базаны нақтылап қолдану туралы.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты шағын жинақталған мектеп жағдайында арнайы білім беруді қажет ететін балалардың қажеттілігіне сәйкес оқыту мен түзету және тәрбиелеу бойынша директорлардың оқу ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) инклюзивті білім берудің заңнамалық базасымен және теоретикалық негіздерімен таныстыру;
2) оқу үдерісін модификациялау мен бейімдеу дағдысы мен үйренуін қалыптастыру;
3) арнайы білім беруді қажет ететін балалардың дамуын қадағалау мен бағалау әдістері мен түрлерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
4) білім беру кеңістігінде инклюзивті оқытуда психологиялық-педагогикалық технологияларды үнемі қолдану шеберлігін жетілдіруге қолдау көрсету;
5) ШЖМ оқу ортасын арнайы білім беруді қажет ететін балалардың қажеттіліктерін ескере отырып ұйымдастыру жұмысының дағдыларын құруды
6) жаңа тәсілдер микрооқыту мен жобалауды қолдануды ұйымдастыруға ынталандыру.

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора малокомплектной школы в организации инклюзивного образования" (далее - Программа) предназначена для обучения заместителей директоров по учебной работе малокомплектных школ (МКШ).
2. Развитие профессиональной компетентности заместителя директора малокомплектной школы в организации инклюзивного образования заключается в необходимости переосмысления основных направлений деятельности МКШ в связи с происходящей модернизацией системы образования, в организации образовательного процесса таким образом, чтобы педагогам и воспитателям можно было оперативно и гибко реагировать на социальные запросы общества, родителей и детей. При этом, инклюзивное образование осуществляется через активное участие семьи ребенка, коррекционно-педагогическую и социальную адресную поддержку и адаптацию образовательной среды к индивидуальным особенностям и образовательным потребностям ребенка.
3. Образовательная программа направлена на обучение заместителей директоров по учебной работе малокомплектных школ необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, направленного на формирование ключевых компетенций детей школьного возраста в соответствии с новыми нормативными документами в сфере школьного воспитания и обучения Республики Казахстан. В частности, способствует расширению знаний о социальной политике государства в области образования; конкретизации знаний о применении законодательной базы, регулирующей инклюзивные процессы.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является формирование профессиональной компетентности заместителя директоров по учебной работе в области обучения, воспитания и коррекции нарушений у детей с особыми образовательными потребностями в условиях малокомплектной школы.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) ознакомить с теоретическими основами и законодательной базой инклюзивного образования;
2) сформировать умения и навыки по адаптации и модификации образовательного процесса;
3) сформировать умения по использованию инновационных форм и методов наблюдения и оценки развития детей с особыми образовательными потребностями;
4) содействовать умениям применять технологии психолого-педагогического сопровождения инклюзивного образования в образовательном пространстве;
5) развить навыки организации работы с детьми с особыми образовательными потребностями в МКШ;
6) мотивировать умения по применению новых подходов микропреподавания.

3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) инклюзивті білімді ұйымдастырудың теориялық және нормативтік-құқықтық негіздерін; арнайы білім беру қажеттілігі бар балалардың дамуын дағы психологиялық- педагогикалық заңдылықтарды және ерекшеліктерін; инклюзивті оқытудың жаңа технологияларын; шағын жинақталған мектеп жағдайында арнайы білім беруді қажет ететін балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі халықаралық және отандық тәжірибелерді біледі;
2) инклюзивті ортаны және оқу үдерісін дидиактикалық қамтамасыз етуді жобалауды; арнайы білім беруді қажет ететін балалар үшін жеке білім бағдарламаларын құрастыруды; қолданылатын әдіс-тәсілдер мен жұмыс түрлеріне қарай оқу мен даму жетістігін болжай алады; мүгедек балаларды үйден оқыту жұмысын ұйымдастыруды; оқушы жетістігін бағалаудың жаңа технологиясы критериалды бағалауды қолданады; шағыноқыту мен жобалауды қолданады;
3) шағын жинақталған мектептегі педагогикалық үдерісте инклюзивті оқыту технологиясын жүйелі, бірізді қолдануды; жеке тұлғаға бағытталған оқу жағдайында үштіктегі субъектілік қарым-қатынастағы педагогикалық өзара әрекетті ұйымдастыруды (АБҚ бала-ата-ана-педагог) жеке тұлғаның тұлға-аралық қарым-қатынаста, оқу ортасында және мамандар командасында бірлесіп әрекеттену дағдысын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық модуль;
3) мазмұндық модуль;
4) технологиялық модуль;
5) вариативтік модуль.
8. Нормативтік-құқықтық модульде инклюзивті білім беру және ҚР Президенті Н.Назарбаевтың "Қазақстан-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ", Нұрлы жол – болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам Жолдауындағы басым бағыттарды, арнайы білім беру қажеттілігі бар балаларға қатысты инклюзивті үдерістерді реттеуші қолданыстағы заңнамалар мен мемлекеттік саясатты жүзеге асыруды сипаттайды. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III қарастырылады. Модуль мазмұны орта мектепте, соның ішінде шағын жинақталған мектептерде балаларды оқыту үдерісін реттеудің нормативтік материалдарын (жалпы білім беру ұйымдарының (Бастауыш, орта және орта білім беру түрлері бойынша қызметінің типтік ережесі) ҚР БжҒМ 2013ж.17.09.№ 375 бұйрығы) ұсынады.

3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теоретические и нормативно-правовые основы организации инклюзивного образования, психолого-педагогические закономерности и особенности развития детей с особыми потребностями;
современные технологии инклюзивного образования;
международный и отечественный опыт организации и воспитания и обучения детей с особыми образовательными потребностями в условиях малокомплектной школы.
2) умеют:
проектировать инклюзивную среду и ее дидактическое обеспечение образовательного процесса;
разрабатывать индивидуальную образовательную программу для детей с особыми образовательными потребностями;
прогнозировать результаты обучения и развития ребенка в зависимости от применяемых методов, приемов и форм работы; организовывать работу по обучению на дому детей-инвалидов;
применять новые подходы критериального оценивания учебных достижений учащихся; применять новые подходы микропреподавания и проектирования;
3) владеют:
навыками адекватного применения технологий инклюзивного образования в целостном педагогическом процессе малокомплектной школы;
навыками организации педагогического сотрудничества в триаде субъектных отношениях (ребенок с ООП-родитель-педагог) в условиях личностно-ориентированного обучения; навыками организации совместной деятельности и межличностного взаимодействия субъектов образовательной среды и команды специалистов.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее" "План Нации - 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", Законодательная база, регулирующая инклюзивные процессы в отношении детей с ограниченными возможностями, Социальная политика государства в области инклюзивного образования, Инклюзивное образование как реализация государственной политики в РК, Международный опыт и законодательное обеспечение инклюзивного образования, Реализация Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг., Нормативное регулирование учебно-воспитательного и инклюзивного процессов в общеобразовательной школе, Концепция развития малокомплектных школ Министерство образования и науки Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319-III. Содержание модуля представляет разработку нормативного регулирования образовательного процесса обучения детей в общеобразовательных организациях, в том числе малокомплектной школе (Типовые правила деятельности по видам общеобразовательных организаций (начального, основного среднего и общего среднего образования) Приказ МОН РК № 375 от 17.09.2013 г).

9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды қамтиды:
1) педагогикалық кадрларды ғылыми-әдістемелік жұмыспен басқарудың теориялық аспектілері;
2) жаңартылған білім мазмұны жағдайында шағын жинақты мектепте білім беру үрдісін басқару;
3) мектепішілік бақылау мектептің оқу-тәрбие үдерісі (әрі қарай – ОТҮ) ұйымдастырудың негізгі міндеті ретінде;
4) инклюзивті білім беру жағдайында ШЖМ оқу үрдісін басқару;
5) көшбасшылық ұжымдағы өзара әрекеттестікті басқарудың бір түрі ретінде;
6) коучинг білім беру ұйымдарымен басқарудың әдісі ретінде.
10. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) шағын жинақталған мектеп жағдайында инклюзивті білім беруді ұйымдастырудың педагогикалық-психологиялық ерекшеліктері;
2) инклюзивті оқытуды жүзеге асырушы шағын жинақталған мектептерде оқыту үдерісіндегі модификация мен бейімделу;
3) мектептегі психологиялық-медициналық-педагогикалық консилиум қызметі;
4) интеллектуалды мүмкіндігі шектеулі балаларды оқытудың, сенсорлық(көз, құлақ), психологиялық ауытқушылығы, тіл кемістігі, тірек-қимыл аппараты бұзылған бар балаларды оқыту ерекшеліктері.
11. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) шағын жинақталған мектептегі инклюзивті білім беретін педагогтің кәсіби құзыреттілігі;
2) инклюзивті білім беруді жүзеге асыру жағдайында орта білім беру мазмұнының жаңа моделі;
3) шағын жинақталған мектеп жағдайында пән бойынша оқу материалын құрылымдаудың негізгі принциптері, жаңа тәсілдер мен дидиактикалық құралдар, инклюзивті білімді ұйымдастыруда негізгі оқу пәндерін оқыту әдістері мен түрлері;
4) инклюзивті білімді ұйымдастыруда сабақ мақсатын қою технологиясы;
5) микрооқыту негізінде сабақ жоспарын талқылау және таныстыру;
6) оқу жоспарындағы негізгі пәндерде "ұқсас тақырыптар" арқылы пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) жаңарған білім мазмұны жағдайында ЖШМ инклюзивті білім беруді ұйымдастыру;
2) арнайы білім беру қажеттілігі бар балаларды педагогикалық-психологиялық қолдау технологиясы;
3) инклюзивті білім беруді енгізген шағын жинақталған мектептерде оқу үдерісінде критериалды бағалау жүйесін қолдану;
4) арнайы білім беру қажеттілігі бар балалармен оқу қызметін ұйымдастырудағы инновациялық тәсілдер;
5) жаңарған білім мазмұны жағдайында педагогтердің АКТ құзыреттілігін қалыптастыру;
6) шағыноқытуды жоспарлау;
7) шағын жинақталған мектеп жағдайында арнайы білім беру қажеттілігі бар балаларды қашықтықтан оқыту технологиясы Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері. (скринкаст, подкаст, вебинар).

9. Управленческий модуль включает изучение следующих тем:
1) теоретические аспекты управления научно-методической работой с педагогическими кадрами;
2) управление образовательным процессом в малокомплектной школе в условиях обновления содержания образования;
3) внутришкольный контроль как основная функция организации УВП школы;
4) лидерство как тип управленческого взаимодействия в коллективе;
5) коучинг как один из методов управления организацией образования.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-педагогические особенности организации инклюзивного образования в условиях малокомплектной школы (МКШ);
2) адаптация и модификация образовательного процесса в малокомплектной школе, реализующих инклюзивное образование;
3) деятельность школьного психолого-медико-педагогического консилиума;
4) особенности обучения детей с нарушением интеллекта, с задержкой психического развития (ЗПР) с сенсорными нарушениями: слуха, зрения, детей с общим недоразвитием речи (ОНР), детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата (ДЦП).
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) профессиональная компетентность педагога малокомплектной школы в условиях инклюзивного образования;
2) обновленная модель содержания среднего образования в условиях реализации инклюзивного образования;
3) основные принципы структурирования учебного материала по предметам в условиях малокомплектной школы, новые подходы и дидактические средства, методы и формы обучения основных учебных дисциплин в организациях инклюзивного образования;
4) технология целеполагания современного урока в организациях инклюзивного образования;
5) демонстрация и обсуждение планов занятий на основе микропреподавания;
6) реализация межпредметных связей через применение "сквозных тем" между основными предметами учебного плана организации образования.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) организация инклюзивного образования в МКШ в условиях обновления содержания;
2) технология психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями;
3) внедрение критериальной системы оценивания учебных достижений учащихся малокомплектных школ, реализующих инклюзивное образование;
4) инновационные подходы в организации учебной деятельности детей с особыми образовательными потребностями;
5) освоение методики формирования ИКТ-компетентности педагога в условиях системного обновления содержания образования;
6) планирование микропреподавания;
7) Защита фрагментов урока на основе микропреподавания. Методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары).

13. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) Мүмкіндігі шектеулі балаларды оқытуды ұйымдастырудағы интербелсенді оқыту формаларын пайдалану;
2) Блум таксономиясы негізінде оқу қызметін жоспарлау және іске асыру. Тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль 2-6 сағат арасында өзгертілуі мүмкін.
5. Білім беру үрдісін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80- сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей:өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) халықаралық және отандық нормативтік-құқықтық құжаттарға талдау жасау негізінде инклюзивті оқытуды тиімді ұйымдастыру жобасын жасау;
2) кәсіби портфолио үшін Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық құжаттар тізімін құрастыру.
3) "Ерекше білім алуға қажеттілігі бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері" салыстырмалы кестені толтыру
4) шағын зерттеу жүргізу "Шағын жинақталған мектеп жағдайында инклюзивті оқыту".
5) шағын-кейс жасау "Ерекше білім алуға қажеттілігі бар балалар үшін жеке білім бағдарын құрастыру және енгізу".
17. Тыңдаушылардың жобалау жұмысының тақырыптары:
1) ЖШМ жағдайында инклюзивті білім беруді реттйтін басшының "Тайм-жазбасы";
2) ЖШМ оқу жұмысын Блум таксономиясы негізінде жоспарлау;
3) шағын жинақталған мектеп жағдайында оқушыларды психологиялық-педагогикалық қолдауды ұйымдастыру;
4) ЖШМ педагогикалық ұйымды басқарудағы коучингтің рөлі;
5) ЖШМ мүмкіндігі шектеулі балалардың оқу жетістіктерін бағалау ерекшеліктері;
6) инклюзивті оқытуды енгізудегі психологиялық-медициналық-педагогикалық консилиумның ролі;
7) мүмкіндігі шектеулі балаларды оқытуда жаңа педагогикалық технологияларды қолдану;
8) түрлі санаттағы ауытқушылықтары бар балаларға жеке коррекциялық оқыту сабақтарын ұйымдастыру және жоспарлау;
9) есту, көру, тіл кемістігі, тірек-қимыл аппараттары, интеллектісі бұзылған балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері;
10) шағын жинақталған мектеп жағдайында оқу үдерісіне бейімделген жобаны дайындау және енгізудің әдістемелік ерекшелігі;
11) шағын жинақталған мектептерде интерактивті оқыту әдістерін, ақпараттық- коммуникативтік және жеке әдістемелік технологияларлы қолдану тәжірибесі.

13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) использование интерактивных форм работы в организации учебной деятельности детей с ограниченными возможностями;
2) планирование и учебная деятельность на основе Таксономии Блума
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини- мероприятия и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать проект эффективной реализации инклюзивного образования на основе анализа международных и отечественных нормативно-правовых документов;
2) составить список нормативных и правовых документов Республики Казахстан для профессионального портфолио;
3) заполнить сравнительную таблицу "Психолого-педагогические особенности детей с особыми образовательными потребностями";
4) провести мини-исследование "Инклюзивное образование в условиях малокомплектной школы";
5) составить мини-кейс "Разработка и реализация индивидуального образовательного маршрута для ребенка с особыми образовательными потребностями".
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) "Тайм-блокнот" руководителя, курирующего инклюзивное образование в МКШ;
2) планирование учебной работы на основе таксономии Блума в МКШ;
3) организация психолого-педагогического сопровождения школьника в условиях малокомплектной школы;
4) роль коучинга в управлении педагогическим коллективом МКШ;
5) особенности оценивания учебных достижений учащихся детей с ограниченными возможностями в МКШ;
6) роль психолого-медико-педагогического консилиума в реализации инклюзивного процесса;
7) применение современных педагогических технологий в обучении детей с особыми образовательными потребностями;
8) организация и планирование индивидуальных коррекционных занятий с детьми с различными категориями нарушений;
9) психолого-педагогические особенности детей с нарушениями слуха, речи, зрения, опорно-двигательного аппарата, интеллекта;
10) методические особенности разработки и реализации адаптированного проекта процесса обучения в условиях МКШ;
11) практика применения интерактивных методов, информационно-коммуникативных и частно методических технологий в МКШ.

3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар.
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
3) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. 2012 жылғы 14 желтоқсан.
4) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж.
5) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010.
6) ҚР "Білім туралы" Заңы. Астана, 27 шілде 2007 ж.
7) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
8) Елисеева И.Г. Включение детей с ограниченными возможностями в общее образование. Ресурсные материалы – Астана, 2013
9) Теория и технология педагогического процесса малокомплектной начальной школе: Учебное пособие – Алматы: Казахский в Национальный Педагогический Университет им. Абая, 2010. – 65с.
10) В помощь МКШ / Сост. Ж.А.Караев, Е.А.Ушуров, Е.К.Касымбеков и др. Астана: Акмолинская полиграфия, 2011. – 69с.
11) МҰдова Н.А. Инклюзивное образование в схемах и таблицах: методическое пособие. – Томск: ТОУНБ им. А.С. Пусшкина, 2012
12) Электронное учебное пособие Теория и практика реализации инновационных технологий в педагогическом процессе малокомплектной школы в Республике Казахстан. КазНПУ им Абая 2014г.
"Шағын жинақталған мектеп директоры
орынбасарының инклюзивті білім беруді
ұйымдастырудағы кәсіби құзыреттіліктерін
дамыту" тақырыбындағы біліктілікті арттыру
курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Мазмұны
Сағат саны
Дәріс
Диалог дәріс
Таңдау дәрісі
КТС
Семинар
Тәжірибелік жұмыс
Тренингтер, белсенді оқытулар
Конференция
Дөңгөлек үстел
Шағын-сабақты қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Инварианттық бөлім
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Қазақстан Республикасында мемлекеттік саясатты іске асырудың бір жолы – инклюзивті білім беру. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
2
2
Қазақстан Республикасындағы инклюзивті білім берудің нормативті-құқықтық негіздемесі. Қазақстан Республикасындағы инклюзивті білім берудің заңнамасымен қамтамасыз ету
2
2
1.2
Шағын жинақталған мектептер арнайы білім беруге қажеттілігі бар балалардың білім ортасын ұйымдастырушы.
2
2
1.3

3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1. Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2. "План Нации - 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015 г.;
3. Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.15 г.);
4. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 г.;
5. Концепция развития малокомплектных школ. Министерство образования и науки Республики Казахстан.-2011г.
6. Об утверждении второго этапа (2014 - 2015 годы) Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012 - 2018 годы от 26 марта 2014 года № 254.
7. Елисеева И.Г. Включение детей с ограниченными возможностями в общее образование. Ресурсные материалы – Астана, 2013
8. Теория и технология педагогического процесса малокомплектной начальной школе: Учебное пособие – Алматы: Казахский в Национальный Педагогический Университет им. Абая, 2010. – 65 с.
9. В помощь МКШ / Сост. Ж.А.Караев, Е.А.Ушуров, Е.К.Касымбеков и др. Астана: Акмолинская полиграфия, 2011. – 69с.
10. Медова Н.А. Инклюзивное образование в схемах и таблицах: методическое пособие. – Томск: ТОУНБ им. А.С. Пусшкина, 2012
11. Электронное учебное пособие Теория и практика реализации инновационных технологий в педагогическом процессе малокомплектной школы в Республике Казахстан. КазНПУ им Абая 2014г.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для заместителей
директоров по учебной работе МКШ
"Развитие профессиональной компетентности
заместителя директора малокомплектной
школы в организации инклюзивного образования"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Количество часов
Всего
Лекция
Лекция-диалог
Лекция по выбору
ВПЗ
Семинар
Практ. занят
Тренинги, активные стратегии обучения
Конференция
Круглый стол
Презентация мини –управленческой деятельности
уроков-
Тестирование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева "Казахстанский путь - 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее", "Нұрлы жол – путь в будущее".
Инклюзивное образование как политика государства по обеспечению права детей на образование
2
2
Нормативно-правовая основа инклюзивного образования в Казахстане. Законодательное обеспечение инклюзивного образования в Казахстане
2
2
1.2
Малокомплектная школа как школа, организующая инклюзивную образовательную среду для детей с особыми образовательными потребностями (ООП) (Международный опыт)
2
2
1.3

1. Мүмкіндігі шектеулі балаларға арнайы білім беруде қандай құжат халықаралық құжат болып саналмайды?
А) ҚР Конституциясы;
В) бала құқықтары туралы Конвенция;
С) адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы;
D) мүгедектерге арналған тең құқылы мүмкіндіктермен қамтамасыз етудің стандарттық ережесі;
Е. мүгедектердің құқығы туралы декларация.
2. Қандай халықаралық құжатта жалпыға бірдей инклюзивтік білім беру саясаты айтылған?
А) Саламан декларациясы;
В) мүгедектердің құқығы туралы декларация;
С) адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы;
D) "Арнайы білім беру туралы" Заң;
Е) бала құқықтары туралы Конвенция.
3. Белгілі бір санаттағы азаматтарға белгіленетін немесе олардың белгілі бір міндеттерден босатылатын қосымша құқығы түрінде заңмен белгіленетін артықшылығы қалай аталады?
А) мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға арналған жеңілдіктер;
В) мүмкіндігі шектеулі тұлғалардың міндеттері;
С) мүмкіндігі шектеулі тұлғалардың құқықтары;
D) мүмкіндігі шектеулі тұлғаларға арналған сараптама өткізу;
Е) арнайы білім берудің нормативтік құжаттары.
4. Балалардың әлеуметтенуі, арнайы білім мен тәрбие алуы, емделуі, қайта түзелуі, өмір сүруіне байланысты күрделі мәселелерді шешуде бала мен оның ата-анасына ерекше көмек көрсету қай мекеменің қызметіне жатады?
А) медициналық-әлеуметтік-педагогикалық патронаж;
В) медициналық-педагогикалық комиссия;
С) балаларды дамыту кабинеттері;
D) психологиялық-педагогикалық түзету кабинеті;
Е) әлеуметтік-педагогикалық қолдау қызметі.
5. "Инклюзия" ұғымы нені білдіреді?
А) енгізу;
В) бөлу;
С) өшіру;
D) толықтыру;
Е) бірігу.
6. Инклюзивтік мектеп дегеніміз нені білдіреді?
А) адамдар мен олардың өмір сүру салтына құрметпен қарайтын демократиялық мектеп;
В) бір ғана жоспармен және балалардың бәріне оқытудың бірегей тәсілін қолданумен шектелетін мектеп;
С) түрлі салалардың мамандарымен серіктестік жасау қарастырылмаған мектеп;
D) оқытуда жеке тұлғаны дамыту мен саралауға қарсы мектеп;
Е) ата-аналармен жұмыс мектептің негізгі міндеті болып табылмайтын мектеп.
7. Қазақстан Республикасындағы инклюзивтік білім берудің заңдық ресурстары:
А) ҚР "Мүмкіндігі шектеулі балаларға әлеуметтік және медициналық-педагогикалық коррекциялық қолдау көрсету туралы" Заңы;
В) ҚР "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңы С. ҚР "Тіл туралы" Заңы;
С) ҚР "Арнайы мемлекеттік ұйымдар туралы" Заңы;
D) "Мектепке дейінгі оқыту мен тәрбиелеу;
Е) МЖМББС.
8. Психологиялық – медициналық – педагогикалық кеңес беру комиссиясының негізгі міндеті:
А) баланың ауруын емдеу;
В) мінез-құлқында ауытқушылығы бар балаларды оңалту;
С) диагностикалық кеңес беу қызметі;
D) психологиялық қолдау;
Е) ата-анамен сөйлесу.

1. Отметьте документы международного уровня, провозглашающие равные права на образование детей с ограниченными возможностями:
A) конвенция о правах ребенка;
B) всеобщая декларация прав человека;
C) стандартные правила обеспечения равных возможностей для инвалидов;
D) декларация о правах инвалидов;
E) закон о специальном образовании.
2. Какой международный документ провозглашает политику инклюзивного образования?
A) саламанкская декларация;
B) декларация о правах инвалидов;
C) закон о специальном образовании;
D) конвенция о правах ребенка;
E) всеобщая декларация прав человека.
3. Как называются преимущества, устанавливаемые законом в виде дополнительных прав, предоставляемых определенным категориям граждан, или освобождение их от определенных обязанностей?
A) льготы для лиц с ограниченными возможностями;
B) обязанности лиц с ограниченными возможностями;
C) права лиц с ограниченными возможностями;
D) проведение экспертизы для лиц с ограниченными возможностями;
E) нормативные документы по специальному образованию.
4. Какое из ниже перечисленных учреждений выполняет функции: помощь ребенку и его родителям в решении сложных проблем, связанных с выживанием, восстановлением, лечением, специальным обучением и воспитанием, социализацией?
A) медико-социально-педагогический патронажа;
B) медико-педагогическая комиссии;
C) кабинетов развития ребенка;
D) службы психолого-педагогической коррекции;
E) службы социально-педагогической поддержки.
5. Что означает понятие "Инклюзия"?
A) включение;
В) разделение;
С) отключение;
D) пополнение;
Е) объединение.
6. Какая из ниже перечисленных школ придерживается политики инклюзивного образования?
А) демократическая школа, прививающая уважение к людям и стилю их жизни;
В) школа, ограничивающаяся одним учебным планом и единым подходам к обучению всех детей;
С) школа, где не предполагается сотрудничество специалистов разных профилей;
D) школа, противоречащая индивидуализацию и дифференциацию обучения;
Е) работа с родителями не является главной задачей школы.
7. Отметьте законодательные ресурсы инклюзивного образования в Республике Казахстан:
А) Закон Республики Казахстан "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями";
В) Закон Республики Казахстан "О госимуществе";
С) Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан";
D) Закон Республики Казахстан "О специальных государственных органах";
Е) ГОСО "Дошкольное обучение и воспитание".
8. К основным задачам психолого-медико-педагогической комиссии (ПМПК) относятся:
A) лечение заболеваний ребенка;
B) реабилитация детей с отклонениями в поведении;
C) диагностико-консультативная деятельность;
D) психологическая поддержка;
E) беседа с родителями.

9. Шынайы өмірден алыстап, өзінің уайым-қайғысына салынған психиканың бұзылысының ауыр жағдайы қалай аталады:
А) аутизм;
В) мутизм;
С) амнезия;
D) апатия;
Е) вербализм.
10. Кеңістікке бағытталған оқыту балалар санатының қай түріне арналған:
А) көзі нашар көретін балалар;
В) интеллектуалдық дамуы бұзылған балалалар;
С) психикалық дамуы тежелген балалар;
D) есту қабілеті бұзылған балалар;
Е) сөйлеу қабілеті бұзылған балалар.
11. Орнын толтыра түзету бағытындағы білім беру ұстанымы нені көздейді:
А) оқушы баланың сау күштерін тірек ету, ағзаның дамуындағы кемістіктерді түзететін немесе әлсірететін ағзаның жүйесі және қызметі, сақтаулы анализаторларды пайдаланып білім үдерісін құруы;
В) мүмкіндігі шектеулі жандардың "әлеуметтік құлдырауын" жеңу және оны азайту;
С) арнайы білім беруде пәндік-практикалық қызметті спецификалық құрал ретінде пайдалану;
D) әр баланың жеке ерекшеліктерін ескере отырып қолайлы жағдай туғызу;
Е) оқыту үдерісінде міндетті түрде көрнекіліктер пайдалану.
12. Қандай негізгі идеялардың қағидалары бейімделу жағдайына ШЖМ құрылымдық ерекшеліктерінен арнаулы ерекшеліктерге қарай өтуді қарастырады:
А) әртүрлі жастағыларды оқыту идеясы, жекелей және диференциациялай оқыту;
В) білім мазмұнын беруде пәнді кіріктіре оқыту идеясы;
С) оқушыларға өзіндік жұмыстар орындату арқылы оқушының пәндік құзыреттілігін қалыптастыру идеясы;
D) оқушыларға өзіндік жұмыстар орындату идеясы;
E) барлық жауаптары дұрыс.
13. ШЖМ жағдайында жекелей білім беру кім үшін және қандай мақсатта қарастырылған:
А) жоғары сынып оқушыларына кәсіптік білім беру мақсатында;
В) төменгі сынып оқушыларына бейімделу және тәртіп мәселесін шешумен байланысты;
С) барлық оқушыларға оқу әрекетін белсенділендіру мақсатында арналған;
D) ата ана үшін;
E) барлық жауаптары дұрыс.
14. Жекелей (даралап) оқыту құрылымы қандай компоненттерді құрайды:
А) мақсат қою, мазмұндық, технологиялық, рефлексивті-бағалау, педагогикалық- ұйымдастырушылық;
В) мақсат қою, мазмұндық, түзетушілік, дамытушылық, рефлексивті-бағалау;
С) педагогикалық-ұйымдастырушылық, диагностикалық, психологиялық, түзетушілік;
D) диагностикалық, психологиялық, түзетушілік;
E) ұйымдастырушылық, диагностикалық, психологиялық, түзетушілік.
15. Жалпы білім беретін мектептерде психикалық дамуы тежелеген балалармен оқу- тәрбие үдерісі қандай бағыттарда жүзеге асырылады:
А) мүмкіндігі шектеулі жандар туралы, соның ішінде білім беру ұйымдарындағы кемтар балалар туралы мәліметтер базасын жасақтау;
В) басқарушылық әрекет, психологиялық-логопедиялық қолдау, мединицалық қолдау, әлеуметтік бейімделу, ата-аналармен жұмыс;
С) білім беру ұйымдарында инклюзивтік білім беруді ұйымдастыру жөнінде анықтамалық-кеңес берушілік стендтерді, материалдарды құрастыру
D) мединицалық қолдау, әлеуметтік бейімделу, ата-аналармен жұмыс.
E) жедел педагогикалық жағдай жасау.

9. Как называется болезненное состояние психики, характеризующееся сосредоточенностью человека на своих переживаниях, уходом от реального внешнего мира?
A) аутизм;
B) мутизм;
C) амнезия;
D) апатия;
E) вербализм.
10. Для какой категории детей является обучение пространственной ориентировке является необходимым?
A) дети с нарушениями зрения;
В) дети с умеренными нарушениями интеллекта;
С) дети с задержкой психического развития;
D) дети с нарушениями слуха;
Е) дети с нарушениями речи.
11. Что предполагает принцип коррекционно-компенсирующей направленности образования?
A) опору на здоровые силы обучающегося ребенка, построение образовательного процесса с использованием сохранных анализаторов, функций и систем организма для исправления или ослабления недостатков развития;
B) преодоление и уменьшение “социального выпадения” лиц с ограниченными возможностями;
C) использование в специальном образовании предметно-практической деятельности как специфического средства компенсации;
D) создание благоприятных условий обучения с учетом индивидуальных особенностей каждого ребенка;
E) обязательное использование в процессе обучения наглядности.
12. Какие научные идеи составляют основу принципа максимальной адаптации конструируемой модели обучения к специфическим особенностям МКШ:
A) идея разновозрастного обучения, индивидуализации и дифференциации обучения;
B) идея интеграции предметного содержания образования;
C) идея доминирования самостоятельной деятельности обучающихся в процессе формирования предметной компетентности;
D) идея самостоятельной деятельности учащихся в обучении;
E) все ответы правильные.
13. Для кого и с какой целью разрабатываются индивидуальные образовательные маршруты в МКШ:
A) для старшеклассников и связи с организацией профильного обучения;
B) для младших школьников в связи с решением адаптационных и поведенческих проблем;
C) для всех учеников в связи с активизацией учебной деятельности
D) для родителей;
E) все ответы правильные.
14. Какие компоненты включает структура индивидуального образовательного маршрута:
A) целевой, содержательный, технологический, рефлексивно-оценочный, организационно-педагогический;
B) целевой, содержательный, коррекционный, развивающий, рефлексивно-оценочный;
C) организационно-педагогический, диагностический, психологический. Коррекционный;
D) диагностический, психологический, коррекционный;
E) организационно-педагогический, содержательный, коррекционный.
15. По каким направлениям осуществляется организация учебно-воспитательной работы в обычных общеобразовательных классах для детей с задержкой психического развития (ЗПР):
A) создание банка данных о детях с ограниченными возможностями здоровья, в том числе, детях-инвалидах в организациях образования;
B) управленческая деятельность, психолого-логопедическое сопровождение, медицинское сопровождение, социальная адаптация, работа с родителями;
C) создание консультативно-справочных стендов, материалов по организации инклюзивного образования в организациях образования;
D) медицинское сопровождение, социальная адаптация, работа с родителями;
E) обеспечение оптимальных педагогических условий.

16. Инклюзивтік білім берудің негізгі қағидаларын көрсетіңіз:
А) қарапайым білім мекемелерінде балаларды ерекше білім беру қажеттілігіне орай оқыту;
В) әрбір оқушының жеке қабілеті бойынша жасерекшеліктеріне сәйкес өзін-өзі жетілдіруіне психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін ескере отырып білім беру;
С) ерекше білім беру қажеттілігіне орай оқытуға педагогикалық жағдай туғызу;
D) танымдық ортасын дамыту, жоғары психикалық қызметін қалыптастыру;
E) әрбір оқушының жеке қабілеті бойынша өзін-өзі жетілдіруіне психологиялық-педагогикалық жағдай туғызу.
17. Инклюзивтік білім берудің негізгі мақсатын анықтаңыз:
А) мүмкіндігі шектеулі балалардың дамуы мен тәрбиеленуіне, денсаулығын әлеуметтік- психологиялық оңалту мен интеграциялауға жағдай туғызу;
В) танымдық ортасын дамыту, жоғары психикалық қызметін қалыптастыру;
С) әрбір оқушының жеке қабілеті бойынша өзін-өзі жетілдіруіне психологиялық-педагогикалық жағдай туғызу;
D) қарапайым білім мекемелерінде балаларды ерекше білім беру қажеттілігіне орай оқыту;
E) білім беру ұйымдарында инклюзивтік білім беруді ұйымдастыру жөнінде анықтамалық- кеңес берушілік стендтерді, материалдарды құрастыру.
18. Формативті бағалаудың негізгі құрамдауыштарын көрсетіңіз:
А) мұғалім мен оқушы арасында тиімді кері байланыстың қамтамасыз етілуі. Оқушылардың жеке жетістіктерінің бағалануы;
В) жеке тұлғаға бағытталған оқыту әдістерінің жаңа қырлары. Бағалау нәтижелері бойынша түзету жұмыстары;
С) жеке оқу кезіндегі белсенді қатысуы. Бағалау нәтижелеріне сай түзету жұмыстары. Оқушылардың білімдерін өз бетінше бағалай алуы;
D) оқушылардың білімдерін өз бетінше бағалай алуы;
E) оқушылардың жеке жетістіктерінің бағалануы.
19. Педагогикалық технология дегеніміз – бұл:
А) педагогикалық үдерістің барлық құрамдауыштарының жүйеленуі;
В) қойылған педагогикалық мақсатқа жету мен білім беру үдерісін басқарудың нақты қадамдары;
С) оқу мақсатына сай оқу үдерісін ұйымдастыру;
D) оқушылардың жеке жетістіктерінің бағалануы;
E) қарапайым білім мекемелерінде балаларды ерекше білім беру қажеттілігіне орай оқыту.
20. Ақпараттық технологияларды пайдалану барысындағы сабақтың құрылымы мынадай кезеңдерге негізделген: тұжырымдамалық, педагогикалық әрекет кезеңі, рефлексия және түзету, технологиялық кезең. Қай кезең аталмай қалды:
А) аналитикалық;
В) жеделділік;
С) коммуникативтік;
D) жеке;
E) түзетушілік.

16. Выделите основной принцип инклюзивного образования:
A) обучение детей с особыми образовательными потребностями в обычных образовательных организациях;
B) обучение детей с особыми образовательными потребностями с их возрастными и индивидуально-психологическими особенностями;
C) обучение детей с особыми образовательными потребностями и обеспечение оптимальных педагогических условий;
D) развитие познавательной сферы, формирование высших психических функций;
E) создание оптимальных психолого-педагогических условий для развития и самореализации индивидуальных способностей каждого ученика.
17. Определите основную цель инклюзивного образования в организациях образования:
A) создание оптимальных условий для воспитания и развития детей с ограниченными возможностями здоровья и социально-психологической реабилитации и интеграции;
B) развитие познавательной сферы, формирование высших психических функций;
C) создание оптимальных психолого-педагогических условий для развития и самореализации индивидуальных способностей каждого ученика;
D) обучение детей с особыми образовательными потребностями и обеспечение оптимальных педагогических условий;
E) создание консультативно-справочных стендов, материалов по организации инклюзивного образования в организациях образования.
18. Выделите основные компоненты формативного оценивания:
A) обеспечение учителем эффективной обратной связи учащимся. Оценивание индивидуальных достижений учащихся;
B) новые подходы к оцениванию в сочетании с личностно ориентированными методами преподавания. Корректировка процесса обучения с учетом результатов оценивания;
C) активное участие учащихся в процессе собственного учения. Корректировка процесса обучения с учетом результатов оценивания. Умение учащихся оценивать свои знания самостоятельно;
D) умение учащихся оценивать свои знания самостоятельно;
E) оценивание индивидуальных достижений учащихся.
19. Педагогическая технология – это:
A) система функционирования всех компонентов педагогического процесса;
B) точное инструментальное управление образовательным процессом и гарантированный успех в достижении поставленных педагогических целей;
C) организация хода учебного занятия в соответствие с учебными целями.
D) оценивание индивидуальных достижений учащихся;
E) организация учебного процесса с учетом индивидуальных особенностей учащихся.
20. Конструирование занятий с применением информационных технологий осуществляется на основе следующих этапов: концептуальный, этап педагогической реализации, этап рефлексии и коррекции, технологический этап. Какой этап не назван?
A) аналитический;
B) операционный;
C) коммуникативный;
D) индивидуальный;
E) коррекционный.

21. Жеке (даралай) оқыту – бұл:
А) оқу үдерісін оқушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып ұйымдастыру;
В) жеке тұлғаға бағытталған оқыту;
С) бағдарламалық оқыту;
D) жеке оқыту;
E) дифференциалды оқыту.
22. Қуатты педагогикалық құралға жататындар:
A) сын тұрғысынан ойлау;
B) диагностика;
C) АКТ;
D) дивергентті ойлау.
E) Жеке оқыту
23. Қандай негізгі идеялардың қағидалары бейімделу жағдайына ШЖМ құрылымдық ерекшеліктерінен арнаулы ерекшеліктерге қарай өтуді қарастырады:
A) әр түрлі жастағыларды оқыту идеясы, жекелей және диференциациялай оқыту;
B) білім мазмұнын беруде пәнді кіріктіре оқыту идеясы;
C) оқушыларға өзіндік жұмыстар орындату арқылы оқушының пәндік құзыреттілігін қалыптастыру идеясы;
D) жеке тұлғаға бағытталған оқыту әдістерінің жаңа қырлары. Бағалау нәтижелері бойынша түзету жұмыстары;
E) жеке оқу кезіндегі белсенді қатысуы. Бағалау нәтижелеріне сай түзету жұмыстары. Оқушылардың білімдерін өз бетінше бағалай алуы.
24. ШЖМ жағдайында жекелей білім беру кім үшін және қандай мақсатта қарастырылған:
A) жоғары сынып оқушыларына кәсіптік білім беру мақсатында;
B) жеке тұлғаға бағытталған оқыту әдістерінің жаңа қырлары. Бағалау нәтижелері бойынша түзету жұмыстары;
C) жеке оқу кезіндегі белсенді қатысуы. Бағалау нәтижелеріне сай түзету жұмыстары;
D) оқушылардың білімдерін өз бетінше бағалай алуытөменгі сынып оқушыларына бейімделу және тәртіп мәселесін шешумен байланысты;
E) барлық оқушыларға оқу әрекетін белсенділендіру мақсатында арналған.
25. Жеке топтарда оқыту түрлі жоспарлар мен түрлі әдістер арқылы оқыту:
А) сараланған (дифференцированные) оқыту
В) бағдарламалық оқыту
С) кіріктірілген оқыту
D) жеке оқыту.
E) тұлғааралық оқыту.
26. Дифференциациялық оқыту – бұл:
А)оқушылардың қызығушылығын, қабілетін ескере отырып ұйымдастырылған оқу әрекетінің түрі;
В) жекелей оқыту;
С) жеке тұлғаға бағытталған оқыту;
D) дифференциалды оқыту;
E) бағдарламалық оқыту.
27. Ұжымдық оқыту қалай сипатталады:
А) өзара оқыту;
В) динамикалық жұп;
С) пән материалын меңгеру жүйесінің қатаң сақталуы;
D) дифференциалды оқыту;
E) жеке тұлғаға бағытталған оқыту.

21. Индивидуализация обучения - это:
A) организация учебного процесса с учетом индивидуальных особенностей учащихся;
B) личностно-ориентированное обучение;
C) программированное обучение;
D) индивидуальное обучение;
E) дифференцированное обучение.
22. Обучение отдельных групп учащихся по различным планам и программам различными методами:
A) дифференцированное обучение;
B) программированное обучение;
C) интегрированное обучение;
D) индивидуальное обучение;
E) личностно-ориентированное обучение.
23. Дифференциация обучения - это:
A) форма организации учебной деятельности, учитывающая склонности, интересы, способности учащихся;
B) индивидуальное обучение;
C) личностно-ориентированное обучение;
D) дифференцированное обучение;
E) программированное обучение.
24. Что является характерными признаками коллективного способа обучения?
A) взаимообучение;
B) взаимозачет;
C) взаимопомощь;
D) динамические пары;
E) жесткая последовательность освоения материала предмета.
25. Виды планирования в учебной работе:
A) долгосрочный, годовой, краткосрочный;
B) долгосрочный, среднесрочный, краткосрочный;
C) годовой, оперативный, краткосрочный;
D) оперативный, долгосрочный, среднесрочный;
E) среднесрочный, оперативный, годовой.
26. Как называется последовательная взаимосвязанная система действий педагога, направленная на решение педагогических задач?
A) образовательная технология;
B) специальная методика;
C) система методов обучения и воспитания;
D) процесс обучения;
E) способы учебно-познавательной деятельности учащихся.
27. Какие методы используются на начальных этапах обучения детей с особыми образовательными потребностями?
A) практические и наглядные;
B) логические;
C) Репродуктивные;
D) Перцептивные;
E) словесные.

2. Бағдарлама мектептегі коучингтік және менторлық практикасы жүйесін жобалауды оқытуға, менторинг практикасында контексінде сабақтарды зерттеудің жаңа тәсілдерін, мектептегі әдістемелік жұмыс контексінде менторинг практикасын бақылауды ұйымдастыру әдістерін зерделеуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижесі
3. Бағдарламаның мақсаты әдістемелік жұмыстың тиімділігін арттыруға ықпал ететін, коучингтік және менторлық практикасы контексінде жаңа әдіс-тәсілдерді ендіру бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама міндеттері:
1) білім беруді әдістемелік сүйемелдеу жұмыстарының негізгі бағыттарын, мазмұны мен нысандарын, орта білім берудің әдістемелік жүйесін жаңарту процесінің ерекшеліктерін зерделейді, білім берудің жаңа философиясының мәнін, коучинг, менторинг және қызметтестерді оқытуды ұйымдастырудың негізгі құралдарының міндетін түсінуді қалыптастыру;
2) маркетингтік зерттеулерді жүргізуде аналитикалық және рефлексивті дағдыларды өзектендіру, мектеп жағдайында коучингтік және менторлық тәжірибе мен Lesson Study (лессон стади) тәсілінің форматын анықтау дағдыларын қалыптастыру;
3) сапа жүйесінде білім беру жобалары мен бағдарламаларын бағалау әдістерін қолдану, инновациялық оқу практикалары мәнмәтінінде зерттеу және олардың нәтижелерін өз практикасы мен әріптестерінің практикасын дамыту мақсатында қолдану дағдыларын жетілдіру; мектеп ұжымын оқытуды басқаруда коучинг және менторинг әдістерін пайдалану.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беруді әдістемелік қамтамасыз ету жұмыстарының мазмұны мен түрлерін, негізгі бағыттарын, орта білім берудің әдістемелік жүйесін жаңарту процестерінің ерекшеліктерін, коучинг, менторинг және қызметтестерді оқытуды ұйымдастырудың негізгі құралдарының міндетін, білім берудің жаңа философиясының мәнін біледі;
2) маркетингтік зерттеулерді жүргізуде аналитикалық және рефлексивті қызметті іске асыра алады, мектеп жағдайында коучингтік және менторлық тәжірибе мен Lesson Study (лессон стади) тәсілінің форматын анықтай алады, мектеп ұжымын оқытуды басқаруда коучинг және менторинг әдістерін қолдана алады;
3) сапа жүйесінде білім беру жобалары мен бағдарламаларын бағалау әдістерін, инновациялық оқу практикалары мәнмәтінінде зерттеу және олардың нәтижелерін өз практикасы мен әріптестерінің практикасын дамыту мақсатында қолдану, мектеп ұжымын оқытуды басқаруда коучинг және менторинг әдістерін пайдалану дағдыларын меңгереді.

2. Программа направлена на обучение проектированию системы коучинговой и менторинговой практики школы, изучение новых подходов исследования уроков в контексте практики менторинга, способов организации контроля менторинговой практики в контексте методической работы школы.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения по внедрению новых подходов в контексте коучинговой и менторинговой практики, способствующих повышению эффективности методической работы.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления, содержание и формы работы методического сопровождения образования, особенности методической системы среднего образования, сформировать понимание сущности новой философии образования, назначения коучинга, менторинга и основных инструментов организации обучения коллег;
2) актуализировать аналитические и рефлексивные умения в проведении маркетинговых исследований, сформировать навыки определения формата коучинговой и менторинговой практики и подхода Lesson Study (лессон стади) в условиях школы;
3) совершенствовать навыки применения методов оценивания образовательных проектов и программ в системе качества, исследования в контексте инновационных учебных практик и использования их результатов в целях развития собственной практики и практики коллег; использовать методы коучинга и менторинга в управлении обучением коллектива школы.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления, содержание и формы работы методического сопровождения образования, особенности методической системы среднего образования, понимают назначение коучинга и менторинга и основных инструментов организации обучения коллег, сущность новой философии образования;
2) умеют осуществлять аналитическую и рефлексивную деятельность в проведении маркетинговых исследований, определять формат коучинговой и менторинговой практики и подхода Lesson Study (лессон стади) в условиях школы; применять методы коучинга и менторинга в управлении обучением коллектива школы;
3) владеют методами проведения оценивания образовательных проектов и программ в системе качества, исследования в контексте инновационных учебных практик и использования их результатов в целях развития собственной практики и практики коллег; использовать методы коучинга и менторинга в управлении обучением коллектива школы.

3-тарау. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
7. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
8. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
9. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
бейіндік оқыту жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепте коучинг пен
тәлімгерлік практикасын
ұйымдастыру" білім беру
бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқыту курсының оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Тренинг
Практикалық сабақ
Таңдау бойынша сабақ
КТС
Тестілеу
Жоба қорғау
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Орта білім беру жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдары. Орта білім беру жүйесі педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
6
6
2
Басқарушылық модуль
2
2
8
12
2.1
Мектептің әдістемелік жұмысын ұйымдастыру мәнмәтініндегі оқытудың қазіргі заманауи идеялары (Колба әдісі, Шульман, Пажарес идеялары). Кәсіби стандарттың тұжырымдамалық негіздері - заманауи педагог моделі (Мамандық карточкасы: "Педагог. Орта мектеп мұғалімі"). Білім беру ұйымдарындағы шиеленістік жағдайлар мен дауларды шешу амалдары (медиация)
2
2
2.2
Менторинг мәнмәтінінде сабақтарды зерттеудің жаңа тәсілдері. Мектептегі әдістемелік жұмыстың мәнмәтінінде менторинг практикасын бақылауды ұйымдастыру әдістері. Жас мұғалімдер мектебі және тәжірибелі мұғалімдер үшін менторинг құру
6
8
2.3
Мектеп коучы (тренер) және менторды (тәлімгер) дамыту бағдарламалары жобасын әзірлеудегі SWOT-талдаудың (Strengths Weaknesses Opportunities Threats- Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) рөлі. SMART мақсаттардың маңызы (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи)
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
4
10
3.1
Мектепте коучингтік және менторлық практиканы ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.2
Директордың бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарының жұмысын жетілдіру үшін уәждеудің негізгі теориялары (Маслоу, Гарднер, Выготский, Ф.Фанча, Чиксентмихай теориялары)
2
2
4
3.3
Білім беру процесіне оқыту мақсаттарының таксономиясын кіріктіру (Б. Блум, И. Лернер т.б.), Б.Блумның "Толық меңгеру теориясы", "Білімді меңгеру деңгейлері" (И.Я.Лернер) және т.б. Мақсаттарды саралап қою негіздері.
2
2
4
4
Мазмұндық модуль
4
8
8
8
2
30
4.1
Мектептің әдістемелік жұмысы жағдайындағы коучингтың негізгі қағидалары. Жаңа тәсілдер мәнмәтініндегі коучинг практикасы. Құрылымдау қағидалары. Критериалды бағалау принциптері
2
2
2
6
4.2
Нақты мектеп жағдайындағы менторинг мәні және оны ұйымдастыру. Менторингті ұйымдастыру құралдары: оқыту, бақылау, талдау және менторинг процесінің кері байланысы
2
2
2
6
4.3
Коучингті жүргізу ережелері, оның кезеңдері және жоспарлау. Мектепте мұғалімдердің фокус-топтары бойынша коучингтерді жоспарлау. Тақырыптық жоспардың жобасын құру
2
2
4
4.4
"Иган" идеясы тұрғысынан менторинг практикасын ұйымдастыру. Менторинг құрылымын құру: ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау
8
8
4.5
Тестілеу
2
2
2
6
5
Технологиялық модуль
4
6
4
14
5.1
Білім беру процесінде педагогикалық, IT, STEM-технологияларды (Science Technology Engineering Math - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс) және робототехника құралдарын қолдану
2
2
5.2
Цифрлық ресурстар мен құрылғыларды, виртуалды зертханаларды (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.) қолдану
2
2
5.3
"Білім беруді цифрландыру: электронды үкімет порталымен жұмыс (EGov)". "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс.
2
2
5.4
Мектеп жағдайындағы ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5.5
Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балалардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
5.6
Курстар портфолиосын қалыптастыру және көрсету, кері байланысты ұсыну
4
4
6
Вариативті модуль
8
8
6.1
Әдістемелік жұмыс жүйесіндегі коучинг практикасының сапасын бағалау жүйелері. Сапаны бағалау жүйесіндегі эвалюация
6.2
Әдістемелік жұмыс жүйесіндегі менторинг практикасының сапасын бағалау жүйелері. Сапаны бағалау жүйесіндегі эвалюация
6.3
Мектепті дамыту бағдарламалары жобасының құрылымдық элементтерін жасақтау
6.4
Білім беру процесіне қатысушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту мәнмәтінінде мектеп қызметінің негізгі бағыттарын өзектендіру
Барлығы:
12
18
20
8
16
2
4
80
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
бейіндік оқыту жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепте коучинг пен
тәлімгерлік практикасын
ұйымдастыру" білім беру
бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу
16 с.
Қашықтықтан оқу
8 с.
Өз бетімен оқу
56 с.
Барлығы
Дәріс
\практикалық сабақ
Семинар
Жоба қорғау
Вебинар
Онлайн -форум
Онлайн-кеңес
Тыңдаушының өз бетімен оқуы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Орта білім беру жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдары. Орта білім беру жүйесі педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
8
8
2
Басқарушылық модуль
2
6
8
2.1
Мектептің әдістемелік жұмысын ұйымдастыру мәнмәтініндегі оқытудың қазіргі заманауи идеялары (Колба әдісі, Шульман, Пажарес идеялары). Кәсіби стандарттың тұжырымдамалық негіздері - заманауи педагог моделі (Мамандық карточкасы: "Педагог. Орта мектеп мұғалімі"). Білім беру ұйымдарындағы шиеленістік жағдайлар мен дауларды шешу амалдары (медиация)
2
2
2.2
Менторинг практикасы контекстінде сабақтарды зерттеудің жаңа тәсілдері. Мектептегі әдістемелік жұмыстың контекстінде менторинг практикасын бақылауды ұйымдастыру әдістері. Жас мұғалімдер мектебі және тәжірибелі мұғалімдер үшін менторинг құру
4
4
2.3
Мектеп коучы (тренер) және менторды (тәлімгер) дамыту бағдарламалары жобасын әзірлеудегі SWOT-талдаудың (Strengths Weaknesses Opportunities Threats- Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) рөлі. SMART мақсаттардың маңызы (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи)
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
6
10
3.1
Мектепте коучингтік және менторлық практиканы ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.2
Директордың бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарының жұмысын жетілдіру үшін уәждеудің негізгі теориялары (Маслоу, Гарднер, Выготский, Ф.Фанча, Чиксентмихай теориялары)
2
2
4
3.3
Білім беру процесіне оқыту мақсаттарының таксономиясын кіріктіру (Б. Блум, И. Лернер т.б.), Б.Блумның "Толық меңгеру теориясы", "Білімді меңгеру деңгейлері" (И.Я.Лернер) және т.б. Мақсаттарды саралап қою негіздері.
4
4
4
Мазмұндық модуль
2
2
2
30
36
4.1
Мектептің әдістемелік жұмысы жағдайындағы коучинг ның негізгі қағидалары. Жаңа тәсілдер контекстіндегі коучинг практикасы. Құрылымдау қағидалары. Критериалды бағалау принциптері
2
6
8
4.2
Нақты мектеп жағдайындағы менторинг мәні және оны ұйымдастыру. Менторингті ұйымдастыру құралдары: оқыту, бақылау, талдау және менторинг процесінің кері байланысы
8
8
4.3
Коучингті жүргізу ережелері, оның кезеңдері және жоспарлау. Мектепте мұғалімдердің фокус-топтары бойынша коучингтерді жоспарлау. Тақырыптық жоспардың жобасын құру
2
2
2
6
4.5
"Иган" идеясы тұрғысынан менторинг практикасын ұйымдастыру. Менторинг практикасы құрылымын құру: ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау
8
8
4.6
Менторинг процесін бақылау және оның бағасы. Менторингті бақылау құралдарын жетілдіру
6
6
5
Технологиялық модуль
2
10
12
5.1
Білім беру процесінде педагогикалық, IT, STEM-технологияларды (Science Technology Engineering Math - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс) және робототехника құралдарын қолдану
2
2
5.2
"Білім беруді цифрландыру: электронды үкімет порталымен жұмыс (EGov)". "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс.
2
2
5.3
Мектеп жағдайындағы ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5.4
Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балалардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
5.5
Цифрлық ресурстар мен құрылғыларды, виртуалды зертханаларды (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.) қолдану
2
2
5.6
Курстар портфолиосын қалыптастыру және көрсету, кері байланысты ұсыну. Эвалюация (бағалау)
2
2
6
Вариативті модуль
4
4
6.1
Әдістемелік жұмыс жүйесіндегі коучинг практикасының сапасын бағалау жүйелері. Сапаны бағалау жүйесіндегі эвалюация
6.2
Мектепті дамыту бағдарламалары жобасының құрылымдық элементтерін жасақтау
6.3
Білім беру процесіне қатысушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту мәнмәтінінде мектеп қызметінің негізгі бағыттарын өзектендіру
Вариативті модуль бойынша онлайн кеңес
2
2
Барлығы:
10
2
2
2
4
2
2
56
80
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 24-қосымша
"Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында отаншылдық және
көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру тұлғаны тәрбиелеу мен
әлеуметтендірудің негізі ретінде" тақырыбындағы мектеп
директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасы

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное – 8 часа, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Организация
коучинговой и менторинговой
практики школы" для
заместителей директоров по
профильному обучению
организации среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекции
Тренинги
Практическая работа
Занятия по выбору
ВПЗ
Тестирование
Презентация проектов
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
6
6
2
Управленческий модуль
2
2
8
12
2.1
Современные идеи обучения в контексте организации методической работы школы (Метод Колба, идеи Шульмана, Пажареса). Концептуальные основы профессионального стандарта – модель современного педагога (Карточка профессии: "Педагог. Учитель средней школы"). Способы решения споров и конфликтных ситуаций в организациях образования (медиация)
2
2
2.2
Новые подходы исследования уроков в контексте практики менторинга. Способы организации контроля менторинговой практики в контексте методической работы школы. Создание менторинга для школы молодого учителя и учителей со стажем
6
8
2.3
Роль SWOT-анализа (Strengths Weaknesses Opportunities Threats- Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) в разработке проекта Программы развития школьного коуча (тренера) и ментора (наставника). Значение SMART целей (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи)
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
4
4
10
3.1
Психолого-педагогические основы организации коучинговой и менторинговой практики школы
2
2
3.2
Основные теории мотивации для совершенствования работы заместителя директора по профильному обучению (теории Маслоу, Гарднера, Выготского, Ф.Фанча, Чиксентмихайи)
2
2
4
3.3
Интеграция таксономии целей обучения в образовательный процесс (Б. Блум, И. Лернер и др.), "Теория полного усвоения" Б.Блума, "Уровни усвоения знаний" (И.Я.Лернера) и др. Принципы дифференцированной постановки цели
2
2
4
4
Содержательный модуль
4
8
8
8
2
30
4.1
Основные положения коучинговой практики в условиях методической работы школы. Коучинговая практика в контексте новых подходов. Принципы структурирования. Принципы критериального оценивания
2
2
2
6
4.2
Сущность менторинга в условиях реальной школы и его организация. Инструменты организации менторинга: обучение, наблюдение, анализа и обратной связи процесса менторинга
2
2
2
6
4.3
Правила проведения коучинга, его этапы и планирование. Планирование коучингов по школе для фокус-группы учителей. Создание проекта тематического плана
2
2
4
4.4
Организация менторинговой практики с точки зрении идей "Игана". Создание структуры практики менторинга: организация, планирование, контроль
8
8
4.5
Тестирование
2
2
2
6
5
Технологический модуль
4
6
4
14
5.1
Использование педагогических, IT, STEM-технологий (Science Technology Engineering Math - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс) и средств робототехники в образовательном процессе
2
2
5.2
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лаборатории (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
5.3
"Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov)". "Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5.4
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве в условиях школы
2
2
5.5
Критериальное оценивание учебных достижений детей с особыми образовательными потребностями
2
2
5.6
Формирование и демонстрация портфолио курсов, предоставление обратной связи
4
4
6
Вариативный модуль
8
8
6.1
Системы оценки качества коучинговой практики в системе методической работы. Эвалюация (оценивание) в системе оценки качества
6.2
Системы оценки качества менторинговой практики в системе методической работы. Эвалюация (оценивание) в системе оценки качества
6.3
Разработка структурных элементов Проекта программы развития школы
6.4
Актуализация основных направлений деятельности школы в контексте развития функциональной грамотности участников образовательного процесса
Всего:
12
18
20
8
16
2
4
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Организация
коучинговой и менторинговой
практики школы" для
заместителей директоров по
профильному обучению
организации среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
56 ч.
Всего
Лекция
Практическое занятие
Семинар
Защита проекта
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
8
8
2
Управленческий модуль
2
6
8
2.1
Современные идеи обучения в контексте организации методической работы школы (Метод Колба, идеи Шульмана, Пажареса) Концептуальные основы профессионального стандарта – модель современного педагога (Карточка профессии: "Педагог. Учитель средней школы") Способы решения споров и конфликтных ситуаций в организациях образования (медиация)
2
2
2.2
Новые подходы исследования уроков в контексте практики менторинга. Способы организации контроля менторинговой практики в контексте методической работы школы. Создание менторинга для школы молодого учителя и учителей со стажем
4
4
2.3
Роль SWOT-анализа (Strengths Weaknesses Opportunities Threats - Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) в разработке проекта программы развития школьного ментора (наставника). Значение SMART целей (Self monitoring analysis and reporting technology – Селф мониторинг анализис энд рипотинг текнолоджи)
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
2
6
10
3.1
Психолого-педагогические основы организации коучинговой и менторинговой практики школы
2
2
3.2
Основные теории мотивации для совершенствования работы заместителя директора по профильному обучению (теории Маслоу, Гарднера, Выготского, Ф.Фанча, Чиксентмихайи)
2
2
4
3.3
Интеграция таксономии целей обучения в образовательный процесс (Б.Блум, И.Лернер и др.), "Теория полного усвоения" Б.Блума, "Уровни усвоения знаний" (И.Я.Лернера) и др. Принципы дифференцированной постановки цели
4
4
4
Содержательный модуль
2
2
2
30
36
4.1
Основные положения коучинговой практики в условиях методической работы школы. Коучинговая практика в контексте новых подходов. Принципы структурирования. Принципы критериального оценивания
2
6
8
4.2
Сущность менторинга в условиях реальной школы и его организация. Инструменты организации менторинга: обучение, наблюдение, анализа и обратной связи процесса менторинга
8
8
Правила проведения коучинга, его этапы и планирование. Планирование коучингов по школе для фокус-группы учителей. Создание проекта тематического плана
2
2
2
6
Организация менторинговой практики с точки зрении идей "Игана". Создание структуры менторинговой практики: организация, планирование, контроль
8
8
Наблюдение процесса менторинга и его оценка. Разработка инструментов наблюдения менторинга
6
6
5
Технологический модуль
2
10
12
5.1
Использование педагогических, IT, STEM-технологий (Science Technology Engineering Math - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс) и средства робототехники в образовательном процессе
2
2
5.2
"Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov)". "Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5.3
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве в условиях школы
2
2
5.4
Критериальное оценивание учебных достижений детей с особыми образовательными потребностями
2
2
5.5
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лаборатории (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
5.6
Формирование и демонстрация портфолио курсов, предоставление обратной связи. Эвалюация (оценивание)
2
2
6
Вариативный модуль
4
4
6.1
Системы оценки качества коучинговой практики в системе методической работы. Эвалюация (оценивание) в системе оценки качества
6.2
Разработка структурных элементов Проекта программы развития школы
6.3
Актуализация основных направлений деятельности школы в контексте развития функциональной грамотности участников образовательного процесса
Онлайн-консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
10
2
2
2
4
2
2
56
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 24
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование патриотизма и лидерских качеств как основы воспитания и социализации личности в условиях обновления содержания образования" для директоров школ

1. Кіріспе
1. "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында отаншылдық және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру тұлғаны тәрбиелеу мен әлеуметтендірудің негізі ретінде" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектеп директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуға арналған.
2. Жылдам қарқынмен дамып келе жатқан құқықтық мемлекет пен қоғамның демократиялануы жағдайында білім беру секторы балалар, жасөспірімдер мен жастардың руханияты мен тәрбиелік деңейін арттыруда, олардың бойында патриотизм және азаматтығын, көшбасшылық қасиеттерін қалыптастыруда, құқықтық мәдениеті мен заңға бағынушылығын тәрбиелеуде маңызды рөл атқаруы тиіс. Білім беру мазмұнын жаңарту тәрбие үдерісінің мазмұнының, жоспарлаудың, оқушы тұлғасын тәрбиелеу және әлеуметтендірудің белсенді стратегияларын жасау және пайдаланудың тиімді амалдарын алға тартады.
3. Білім беру бағдарламасы директорлардың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқушылардың патриоттық сана-сезімін, көшбасшылық қасиеттерін, руханиятын қалыптастыру саласында тәрбиелеу міндеттерін іске асыру мақсатында оқытуға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты – патриотизм, рухани-адамгершілік және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыруға, тәрбиенің заманауи қағидаттары мен амалдарын жүзеге асыруға ықпал ететін тәрбие үдерісінің тиімді жүйесін құру бойынша директорлардың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру болып табылады.
5. Бағдарламаның мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталған:
1) Білім беру ұйымдарында тәрбие үдерісін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды; тәрбие үдерісінің басқарушылық, психологиялық-педагогикалық, ақпараттық-талдаушылық, жобалық-зерттеушілік, инновациялық жұмысының теориялық және әдістемелік негіздерін зерделеу;
2) тұлғалық-бағдарлы тәсілге бағытталған тәрбие жұмысын стратегиялық және тактикалық жоспарлауды әзірлей білуін қалыптастыру;
3) рухани-адамгершілік, патриоттық және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастырудың тиімділігін қамтамасыз ететін тәрбие жұмысы жүйесінде ақпараттық-коммуникациялық технология (ары қарай-АКТ) және инновациялық әдістерді пайдалана білуін қалыптастыру;
4) оқушылардың тәрбиелік деңгейінің қалыптасқандығын анықтаудың заманауи бақылау-диагностикалық әдістерін, сыныптан тыс іс-шараларды талдау және өзіндік талдау әдістемесін, тәрбие жұмысын бағалаудың критериалды тәсілін практикада қолдана білуін қалыптастыру;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Формирование патриотизма и лидерских качеств как основы воспитания и социализации личности в условиях обновления содержания образования" (далее-Программа) предназначена для обучения заместителей директоров организаций образования по воспитательной работе.
2. В условиях развивающегося быстрыми темпами правового государства и демократизации общества сектор образования должен сыграть важную роль в повышении уровня духовности и воспитанности детей, подростков и молодежи, в формировании у них патриотизма и гражданственности, лидерских качеств, в воспитании правовой культуры и законопослушности. Процесс воспитания и социализация личности учащихся является важнейшей задачей системы образования. Обновление содержания образования выдвигает новые эффективные подходы к планированию, содержанию воспитательного процесса, к выработке и использованию активных стратегий воспитания и социализации личности.
3. Образовательная программа направлена на обучение заместителей директоров организаций образования по воспитательной работе новым трендам воспитания по формированию у учащихся патриотического сознания, лидерских качеств, духовности.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является формирование профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе по созданию эффективной системы воспитательного процесса, способствующего формированию патриотизма, духовно-нравственных и лидерских качеств, реализации современных принципов и подходов к воспитанию.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить нормативно-правовые документы, регламентирующие процесс воспитания в организациях образования, теоретические и методические основы управленческой, психолого-педагогической, информационно-аналитической, проектно-исследовательской, инновационной деятельности процесса воспитания;
2) сформировать умения разрабатывать стратегическое и тактическое планирование воспитательной деятельности, ориентированной на личностно-ориентированный подход;
3) сформировать умения использования инновационных методов и информационно-коммуникационных технологий (далее-ИКТ) в систему воспитательной работы, обеспечивающих эффективность формирования духовно-нравственных, патриотических и лидерских качеств;
4) сформировать умения применения на практике современных контрольно-диагностических методов определения сформированности уровня воспитанности учащихся, методику анализа и самоанализа внеклассного мероприятия, критериальный подход к оцениванию воспитательной работы;

5) білім беру ортасында тәрбие үдерісін ұйымдастырудың практиалық біліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
6) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендірудің негізі ретінде патриотизм мен көшбасшылық қасиеттерді дамыту және қалыптастыруға әсер ететін зерттеушілік жұмысты ұйымдастыру бойынша кәсіби құзыреттіліктерді қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім мазмұнын жаңарту жағдайындағы тәрбие үдерісін ұйымдастыру теориясы, мазмұны мен механизмдерін;
тәрбие берудің заманауи тәсілдерінің мәні мен өзектілігін, айырықша ерекшеліктерін, білім және тәрбие беру мазмұнын жүйелі жаңартудың өзара байланысын;
оқушылардың патриоттық және көшбасшылық қасиеттерін қалыптастыру бойынша білім үдерісіне қатысушылардың бірлескен жұмысын ұйымдастыру тәсілдерін біледі;
2) тұлғаны әлеуметтендіруге, тәрбие ортасын жаңартуға бағытталған тәрбие жұмысын стратегиялық және тактикалық жоспарлауды әзірлей алады;
рухани-адамгершілік, патриоттық және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастырудың тиімділігін қамтамасыз ететін тәрбие жұмысының жүйесіне АКТ-ны және инновациялық әдістерді енгізу механизмдерін жасай алады;
оқушылардың тәрбиелілік деңгейінің қалыптасқандығын анықтау, сыныптан тыс іс-шараларды талдау және өзіндік талдау, тәрбие жұмысын бағалаудың критериалдық тәсілі әдістемесін қолдана алады;
3) негізін патриотизм мен көшбасшылық қасиеттер құрайтын мектептің тәрбие жұмысы жүйесін талдау және құрылымдау тәсілдерін;
кәсіби құзыреттілікті, ұйымдастырушылық және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру бойынша өз жұмыстарын жалпылап қорыту тәсілдерін;
заманауи жағдайда тәрбие үдерісінің тиімділігін және өз жұмысын іштей бағалау жүйесін әзірлеу дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы, Ұлт жоспары - "100 нақты қадам: баршаға арналған заманауи мемлекет" мәнмәтінінде білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді), Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандарты (бұдан әрі- ҚР МЖМБС), тәрбие үдерісінің нормативтік-құқықтық негіздері. Барлық білім беру ұйымдарының оқыту үдерісінде тәрбие компонентін күшейтудің типтік кешенді жоспары. Тәрбиенің тұжырымдамалық негіздері қамтылады.

5) сформировать практические умения и навыки организации воспитательного процесса в образовательной среде;
6) сформировать профессиональные компетенции по организации исследовательской деятельности, влияющей на развитие и формирование патриотизма и лидерских качеств как основы воспитания и социализации личности в условиях обновления содержания образования.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
теорию, содержание и механизмы организации воспитательного процесса в условиях обновления содержания образования;
отличительные особенности, актуальность и суть современных подходов к воспитанию, взаимосвязь системного обновления содержания образования и воспитания;
способы организации совместной деятельности участников образовательного процесса по формированию патриотических и лидерских качеств учащихся;
2) умеют:
разрабатывать стратегическое и тактическое планирование воспитательной деятельности, ориентированной на социализацию личности, обновление воспитательной среды;
создавать механизмы внедрения инновационных методов и ИКТ в систему воспитательной работы, обеспечивающих эффективность формирования духовно-нравственных, патриотических и лидерских качеств;
применять методику определения сформированности уровня воспитанности учащихся, анализа и самоанализа внеклассного мероприятия, критериальный подход к оцениванию воспитательной работы;
3) владеют:
способами анализа и конструирования системы воспитательной работы школы, основой которой является формирование патриотизма и лидерских качеств;
способами обобщения собственной деятельности по формированию профессиональных компетенций, организаторских и лидерских качеств;
навыками разработки системы внутренней оценки собственной деятельности и эффективности воспитательного процесса в современных условиях.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в будущее", Плане Нации -100 конкретных шагов: современное государство для всех, Законе Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319 -III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года), в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Реализация государственного общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан (далее - ГОСО РК), Типового комплексного плана усиления воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования.

9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) тәрбие мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде тәрбие үдерісін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу;
2) тұлғааралық өзара қарым-қатынас психологиясы - оқушының тұлғалық қалыптасуының негізі, тұлғааралық қарым-қатынастар талдауы, көшбасшының топқа әсері;
3) патриотизм және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері;
4) оқушылардың дамуы және бейімделуінің психологиялық ерекшеліктері, темпераментін ескере отырып тәрбиелеу – тұлғалық-бағдарлы сабақ негізі.
10. Мазмұндық модульде келесі мәселелер қарастырылады:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендіру;
2) тәрбие жұмысын ұйымдастыру бойынша "Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДББҰ тәжірибесі;
3) көшбасшылық және ұжым уәждемесін басқару, мектептегі тәрбие үдерісін ұзақ мерзімді (ҰМЖ), орта мерзімді (ОМЖ), қысқа мерзімді (ҚМЖ) жоспарлау ("НЗМ" ДББҰ тәжірибесінен);
4) педагогика тарихында және заманауи кезеңде патриоттық және көшбасшылық қасиеттерді тәрбиелеу негіздері, мектептің тәрбие кеңістігінде оқушылардың көшбасшылық әлеуетін дамыту, көшбасшылық сатылары, көшбасшылықтың қағидаттары мен стильдері, айқын және көмескі көшбасшылық;
5) витагендік педагогика теориясында тұлғаның қалыптасуы, шетелдегі балаларды патриотизмге және көшбасшылыққа тәрбиелеу тәжірибесі;
6) оқушылардың зерттеу жұмысын ұйымдастыру, "Екі апта ауылда" және "Ата-анасының кәсіпорнындағы он күн", "TEDxNIS" клубы және "Оқиға орнынан репортаж", "Wikipedia" - өз Отанының патриоты мен азаматын тәрбиелеу құралы ("НЗМ" ДББҰ тәжірибесінен);
7) оқу және тәрбие үдерісін кіріктіру, білім беру үдерісінде патриоттық және көшбасшылық қасиеттерге тәрбиелеу;
8) тәрбие үдерісінің рефлексиясы, М.И.Шилова, Н.П.Капустин, Е.Н.Степановтардың әдістемесі бойынша тәрбиелілік деңгейін диагностикалау;
9) педагогикалық диагностикалау рәсімі (қалыптастырушы және белгілеуші критериалды бағалау карталары, тестілеу, сауалнама алу, қадағалау, сұхбат алу) ("НЗМ" ДББҰ тәжірибесінен);
10) сабақтан тыс іс-шараны талдау және өздік талдаудың жаңа тәсілдері;
11) мемлекет, мектеп және отбасының ынтымақтастығы және өзара әрекеттестігі.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Д. Карнегидің көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру технологиясы, А.С. Белкин бойынша табыс жағдаятын құру технологиясы;
2) Қазақстан Республикасының білім кеңістігіне мұражайлық педагогиканы кіріктіру- өскелең ұрпаққа патриоттық тәрбие беру құралы, қашықтан оқыту әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар);

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение воспитательного процесса в контексте обновления содержания воспитания;
2) психология межличностных взаимоотношений как основа личностного становления учащихся, анализ межличностных отношений, влияние лидера на группу;
3) психолого-педагогические основы формирования патриотизма и лидерских качеств;
4) психологические особенности развития и адаптации школьников, воспитание с учетом темперамента – основа личностно - ориентированного урока, воспитание с учетом темперамента – основа личностно-ориентированного урока.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) воспитание и социализация личности в условиях обновления содержания образования;
2) опыт АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы" (далее-НИШ) по организации воспитательной работы;
3) долгосрочное (далее - ДСП), среднесрочное (далее - ССП) и краткосрочное (далее - КСП) планирование процесса воспитания в школе (из опыта АОО "НИШ");
4) основы воспитания патриотических и лидерских качеств в истории педагогики и на современном этапе, развитие лидерского потенциала школьников в воспитательном пространстве школы, ступени лидерства, принципы и стили лидерства, явное и неявное лидерство;
5) формирование концепции личности в теории витагенной педагогики, опыт воспитания патриотизма и лидерства детей за рубежом;
6) организация исследовательской деятельности учащихся, проекты "2 недели в ауле" и "10 дней на предприятии у родителей", клуб "TEDxNIS" и "Репортаж с места события", "Wikipedia"" как средство воспитания гражданина и патриота своей Родины (из опыта АОО "НИШ");
7) воспитание патриотизма и лидерских качеств в образовательном процессе, интеграция учебного и воспитательного процессов;
8) рефлексия воспитательного процесса, диагностика уровня воспитанности по методике М.И. Шиловой, Н.П. Капустина, Степанова Е.Н.;
9) процедура педагогического диагностирования (карты формирующего и констатирующего критериального оценивания, тестирование, анкетирование, наблюдение, интервьюирование) (из опыта АОО "НИШ");
10) новые подходы к анализу и самоанализу внеклассного мероприятия, взаимооценивание и самооценивание;
11) сотрудничество и взаимодействие государства, школы и семьи.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) технология формирования лидерских качеств Д. Карнеги, технология создания ситуации успеха (по Белкину А.С.);
2) интеграция музейной педагогики в образовательное пространство Республики Казахстан как средство патриотического воспитания подрастающего поколения, методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары);

3) білім беру ұйымдарында тәрбие жұмысын ұйымдастырудағы И.П.Ивановтың ҰШЖ (ұжымдық шығармашылық жұмыстар) технологиясы;
4) сын тұрғысынан ойлау - білім мазмұнын жаңарту жағдайында тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендіру негізі (Чарльз Темпл, Джинни Стил, Курт Мередит);
5) білім мазмұнын жаңарту жағдайында педагогтердің АКТ құзыреттілігін қалыптастыру;
6) заманауи мектептегі мобильді және смарт оқыту.
12. Вариативті модульде тыңдаушыларға келесі қажеттіліктерге сәйкес нақты тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) Қазақстан Республикасында және шетелде полимәдениетті тәрбиені дамыту және толеранттылық, сабақта және сабақтан тыс уақытта толеранттылыққа тәрбиелеу;
2) мектепте оқушының өзін-өзі басқаруы арқылы көшбасшылық қасиеттерді тәрбиелеу;
3) өлкетану жұмысы - патриоттық тәрбиенің бір формасы;
4) заманауи педагогтің жеке бренді, көшбасшылығы және бәсекеге қабілеттілігі. Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модульді 2-6 сағат аралығында өзгертуге болады.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі бағдарламаның 1-қосымшасы бойынша курстың оқу-тәрбие жоспарына сәйкес 80 сағатқа ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында өздік жұмыс, жоба жұмысы, шағын шара таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысына арналған тапсырмалар:
1) ақпараттық-коммуникациялық технология қолдана отырып, оқушыларға патриоттық тәрбие беру бойынша сыныптан тыс іс-шара әзірлеңіздер:
2) ұжымдық шығармашылық жұмыстар технологиясы негізінде "қазақстандық патриотизм мен азаматтыққа тәрбиелеу, құқықтық тәрбие беру" бағытында сыныптан тыс іс-шара әзірлеңіздер;
3) нақты тақырып бойынша іс- шараның бағалау критерийлерін құрастырыңыздар;
4) оқушылардың патриоттық сана-сезімі мен көшбасшылық қасиеттерін қалыптастырудың реst-талдауын өткізіңіздер (саяси, экономикалық, әлеуметтік және техникалық аспектілер);
5) құзыреттілік тәсіл әдістемесі мен құралдарын пайдалана отырып, оқушыларға патриоттық тәрбие берудің тұтас жүйесін құрастырыңыздар (оқытудың барлық кезеңдерінде оған қол жеткізу ескеріледі);
6) адамгершілік-патриоттық тәрбие беруді қалыптастыру бойынша әлеуметтік жобаны енгізу алгоритмін ұсыныңыздар (таңдауы бойынша тақырып).
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) "Мәңгілік Ел" идеясын жүзеге асыруға бағытталған мектептің тәрбие жүйесін модельдеу;
2) патриоттық және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастырудың тиімділігін қамтамасыз ететін тәрбие жұмысы жүйесіндегі заманауи технологияларды енгізу механизмдері;

3) технология КТД И.П. Иванова (коллективные творческие дела) в организации воспитательной работы организации образования;
4) развитие критического мышления (Чарльз Темпл, Джинни Стил, Курт Мередит) как основы воспитания и социализации личности в условиях обновления содержания образования;
5) формирование ИКТ-компетентности педагогов в условиях обновления содержания образования;
6) мобильное и смарт обучение в современной школе.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) толерантность и развитие поликультурного воспитания в Республике Казахстан и за рубежом, воспитание толерантности на уроках и во внеурочное время;
2) воспитание лидерских качеств через школьное ученическое самоуправление;
3) краеведческая работа как форма патриотического воспитания;
4) личный бренд, лидерство и конкурентоспособность современного педагога.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработайте внеклассное мероприятие по патриотическому воспитанию школьников с использованием икт;
2) разработайте внеклассное мероприятие по направлению "воспитание казахстанского патриотизма и гражданственности, правовое воспитание" на основе технологии ктд;
3) составьте критерии оценивания мероприятия по конкретной теме;
4) проведите реst-анализ (политический, экономический, социальный и технический аспекты) формирования патриотического сознания и лидерских качеств школьников;
5) сконструируйте целостную систему патриотического воспитания учащихся (учитываются их достижения на всех этапах обучения), используя методики и инструментарии компетентностного подхода;
6) предложите алгоритм внедрения социального проекта по формированию нравственно-патриотического воспитания.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) моделирование воспитательной системы школы, направленной на реализацию идеи "Мәңгілік Ел";
2) механизмы внедрения современных технологий в систему воспитательной работы, обеспечивающих эффективность формирования патриотических и лидерских качеств;

3) патриоттық және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыруға бағытталған тәрбие үдерісін басқару моделі;
4) жаңа қазақстандық патриотизмді қалыптастырудағы мемлекет, мектеп және отбасының ынтымақтастығы;
5) оқушылардың ғылыми-зертетушілік жұмысы – замаануи мектеп оқушыларының патриоттық және көшбасшылық қасиеттерін тәрбиелеу құралы;
6) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында жеке тұлғаны патиоттық тәрбиелеу мен әлеуметтендіру негіздері;
7) тәрбиелік үдерісті басқару көшбасшысы ретінде заманауи директордың тәрбие ісі жұмысы жөніндегі орынбасарының әлеуметтік-психологиялық портреті;
8) өз Отанының азаматы және патриотын қалыптастырудағы сынып жетекшісінің рөлі.
17. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тыңдаушылардың тест тапсырмалары белгіленген.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру процесіне пікірталас, "миға шабуыл", рольдік ойындар, тренингтер, жоба әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтары бірлесіп шешу және т.б. оқытудың интерактивті әдістері кіреді.
19. Ересек тыңдаушылар аудиториясының ерекшелігін ескере отырып, оқыту барысында логикалық шешімдер шығару, мазмұнын өз тәжірибесіне бейімдеу және алынған білікті аудиториялық практикалық сабақтар жағдайында және аудиториядан тыс өздік жұмысқа бейімдеуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі тыңдаушылардың күндізгі оқулары мен өзіндік жұмыстарын үйлестіреді. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыретті моделіне бағдары әрекеттік тәсілді болжайды, бұл заманауи білім беру технологиялары мен оқытудың интерактивті әдістерін пайдалану арқылы жүзеге асырылады: кооперативті оқыту; сыни тұрғысынан ойлауды дамыту стратегиялары; үйретуші ойындар; кері байланыс; күрделі және пікірталастық сұрақтар мен проблемаларды талқылау.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бес балдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:

3) модель управления воспитательным процессом, ориентированного на формирование патриотических и лидерских качеств;
4) содружество государства, школы и семьи в формировании нового казахстанского патриотизма;
5) научно-исследовательская деятельность школьников как средство воспитания патриотических и лидерских качеств школьников современной школы;
6) основы патриотического воспитания и социализации личности в условиях обновления содержания образования;
7) социально-психологический портрет современного заместителя директора по вр как лидера в управлении воспитательным процессом;
8) роль классного руководителя в формировании гражданина и патриота своей родины.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания для слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: кооперативное обучение, стратегии развития критического мышления, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем.
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:

11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
30. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014жылғы 11 қараша;
2) Назарбаев Н.Ә. Ұлт жоспары - "100 нақты қадам: баршаға арналған заманауи мемлекет". Астана, 2015 ж.;
3) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді);
4) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010.;
5) Тәрбиенің тұжырымдамалық негіздері (Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2015 жылғы 22 сәуірдегі №227 бұйрығымен бекітілген);
6) Барлық білім беру ұйымдарында оқыту үдерісінің тәрбиелік компонентін күшейту бойынша типтік кешенді жоспар (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 маусымдағы № 873 қаулысы);
7) Красноборова. А.А. "Критериальное оценивание в школе": оқу құралы/; Пермь. Мемлекеттік пед. ун-т. - Пермь, 2010;
8) Азаров Ю. Педагогическое искусство патриотического воспитания. // Воспитание школьников. - 2008.;
9) Баева И. А., Волкова И. А., Лактионова Е. Б. Психологическая безопасность образовательной среды: Оқу құралы / ред. И. А. Баевой. М., 2009.;
10) Беспятова Н. К. Военно-патриотическое воспитание детей и подростков как средство социализации / Беспятова. Н. К, Яковлев. Д. Е. – М.: Айрис-пресс, 2006. – 192 б.;
11) Воспитательная система класса: Теория и практика: Методические рекомендации / ред. Е.Н. Степанов. - М.: ТЦ Сфера, 2005.;
12) Кульневич. С. В, Лакоценина. Т. П — Москва, Лакоценин С. С., Воспитательные работы в современной школе. От коллективизма к взаимодействию: 2006 ж.;
13) Вострокнутов Н.В. Методическое обеспечение социального партнерства при проведении профилактической и реабилитационной работы в семье. – М., 2005.;
14) Гасанов, З.Т. Цель, задачи и принципы патриотического воспитания граждан. Педагогика. – 2005.;
15) Демеуова М.Е., Аратай Л.Б., Ахметова А.И. Проблемы социализации личности школьника в условиях перехода на 12-летнее обучение. Алматы, 2007 ж.;

11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение / выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы Жол - путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) План Нации – 100 конкретных шагов: современное государство для всех. Астана, 2015 г.;
3) Государственная программа развития образования Республики Казахстан 2011–2020 годы. Астана, 2010 г.;
4) Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования (Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 873);
5) Концептуальные основы воспитания (Утверждены приказом Министра образования науки Республики Казахстан от "22" апреля 2015 года № 227);
6) Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319–III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года);
7) "Критериальное оценивание в школе": учебное пособие/ А.А. Красноборова; Пермь. государственный пед. ун-т.- Пермь, 2010;
8) Азаров Ю. Педагогическое искусство патриотического воспитания.//Воспитание школьников, 2008;
9) Баева И. А., Волкова И. А., Лактионова Е. Б. Психологическая безопасность образовательной среды: Учеб. пособие / Под ред. И. А. Баевой. М., 2009;
10) Беспятова, Н. К. Военно-патриотическое воспитание детей и подростков как средство социализации / Н. К.Беспятова, Д. Е.Яковлев. – М.: Айрис-пресс, 2006. – 192 с.;
11) Воспитательная система класса: Теория и практика: Методические рекомендации / Под ред. Е.Н. Степанова. - М.: ТЦ Сфера, 2005 г.;
12) Воспитательные работы в современной школе. От коллективизма к взаимодействию: С. В. Кульневич, Т. П. Лакоценина-Москва, Лакоценин С. С., 2006 г.;
13) Вострокнутов Н.В. Методическое обеспечение социального партнерства при проведении профилактической и реабилитационной работы в семье. – М., 2005г.;
14) Гасанов, З.Т. Цель, задачи и принципы патриотического воспитания граждан. Педагогика, 2005г.;
15) Демеуова М.Е., Аратай Л.Б., Ахметова А.И. Проблемы социализации личности школьника в условиях перехода на 12-летнее обучение. Алматы, 2007 г.;

1. ҚР-да білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы 2020 жылға қарай білім беру жүйесі.... түрінде нәтиже беретінін белгілеген:
А) жоғары сапалы білім;
В) халықаралық индикаторлармен расталған жоғары сапалы білім;
С) жоғарғы сапалы білім және халықаралық индикаторлармен расталған.адам капиталының даму деңгейі.
2. Қазақстан Республикасындағы Тәрбие Тұжырымдамасына сәйкес тәрбие үдерісінің бірінші бағыты:
А) ұлттық тәрбие;
В) Қазақстандық патриотизм және азаматтық тәрбие, құқықтық тәрбие;
С) рухани-адамгершілік тәрбие.
3. Тәрбие, соның ішінде патриоттық тәрбие негізінде.... жатыр:
А) сезімді тәрбиелеу;
В) көзқарасты тәрбиелеу;
С) мінез-құлықты тәрбиелеу.
4. "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясының стратегиялық мәндегі мақсаттарының қатарына қойылған:
А) интернационалдық тәрбие;
В) патриоттық тәрбие;
С) отбасылық тәрбие.
5. Тәрбие үдерісін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу үдерісі дегеніміз бұл?
А) мектептің түрлі ұйымдармен ынтымақтастығы:
В) педагогтерге арналған семинарлар өткізу;
С) балалардың дамуы мен оқуы үшін әлеуметтік-психологиялық және педагогикалық жағдайларды жасау.
6. Мектептің тәрбие жүйесiн құруды қарастыратын кезең:
А) мектептің жағдайымен зерттеу;
В) тәрбие жұмысы жоспарын құру;
С) Педкеңес өткізу.
7. Көшбасшылық – бұл:
А) Демократиялық стиль негізінде құрылған тұлғааралық қарым-қатынас, бедел;
В) адамның жетістігі, білімі, білігі, дағдылары мен қабілеттерін мойындау;
С) Топтағы тұлғааралық қарым-қатынас жүйесіндегі басымдық жағдай және бағыну, әсер ету және еру қатынастары.
8. Басқару стилі бойынша көшбасшылар бөлінеді...
А) авторитарлық, демократиялық стильдердің элементтерін бірге қолданады;
Б) Авторитарлы,либералды,демократияшыл;
С) Либералдық, демократиялық стильдердің элементтерін бірге қолданады.
9. Айналасындағылардың арасында әдетте көшбасшыны бірден бөліп көрсететін негізгі белгілердің бірі:
А) Басымдық жағдайы;
Б) Атқарушылығы;
С) Жұмысқа қабілеттілігі.
10. Тұлғаның өмірлік тәжірибесінің өзектілігіне (сұраныстылығы), оның білім беру мақсаттарындағы зияткерлік-психологиялық әлеуетіне негізделген оқыту.
А) Неопозитивизм;
Б) Бихевиоризм;
С) Прагматизм.
11. Білімділікті қалыптастыру мақсатындағы оның интелектуальдық-психологиялық потенциялының өмірлік іс-тәжірибе оқытылу қажеттілігі негізінде.
А) Витагендік оқыту;
Б) Жек тұлғаға бағытталған оқыту;
С) Интерактивтік оқыту.
12. Қазақстан патриоты және азаматы ретінде жеке тұлғаның рухани-адамгершілік қалыптасуына акцент жасай отырып, оқытудың барлық үдерісіндегі тәрбие компонентін күшейту
А) ҚР–дағы тәрбие тұжырымдамасын;
Б) Барлық білім ұйымдарындағы оқыту үдерісінің тәрбие компонентін күшейту бойынша типтік кешенді жоспар (2012);
С) ҚР–ның "Құқық бұзушылықтың алдын алу және қараусыз қалған балаларды ескерту туралы" Заңы.

1. Государственной программой развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы определено, что к 2020 году система образования будет давать результат в виде:
A) высокого качества знаний;
B) высокого качества знаний, подтверждаемых международными индикаторами;
C) высокого качества знаний и уровня развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами.
2. Первое направление воспитательного процесса согласно Концепции воспитания в Республики Казахстан:
A) национальное воспитание;
B) воспитание казахстанского патриотизма и гражданственности, правовое воспитание;
C) духовно-нравственное воспитание.
3. В основе воспитания, в том числе и патриотического, лежит:
A) воспитание чувств;
B) воспитание взглядов;
C) воспитание поведения.
4. В национальной идее "Мәңгілік Ел" в ряд целей стратегического значения поставлено:
A) интернациональное воспитание;
B) патриотическое воспитание;
C) семейное воспитание.
5. Психолого-педагогическое сопровождение образовательного процесса это:
A) сотрудничество школы с различными организациями;
B) проведение семинаров для педагогов;
C) создание социально-психологических и педагогических условий для обучения и развития ребенка.
6. Этап, предусматривающий создание воспитательной системы школы:
A) изучение ситуации в школе;
B) составление воспитательного плана работы;
C) проведение педсовета.
7. Лидерство – это:
A) межличностные отношения, построенные на основе демократического стиля, авторитет;
B) признание за человеком выдающихся достижений, знаний, умений, навыков, способностей;
C) отношения доминирования и подчинения, влияния и следования в системе межличностных отношений в группе.
8. По стилю руководства лидеры подразделяются на:
A) авторитарный, демократический, совмещающий в себе элементы того и другого стиля;
B) авторитарный, либеральный, демократический;
C) либеральный, демократический, совмещающий в себе элементы того и другого стиля.
9. Один из центральных признаков, который обычно сразу выделяет лидера среди окружающих:
A) доминирование;
B) исполнительность;
C) работоспособность.
10. Философско-педагогическое направление, выступающее за сближение воспитания с жизнью, достижение целей воспитания в практической деятельности:
A) неопозитивизм;
B) бихевиоризм;
C) прагматизм.
11. Обучение, основанное на актуализации (востребовании) жизненного опыта личности, ее интеллектуально-психологического потенциала в образовательных целях – это:
A) витагенное обучение;
B) личностно-ориентированное обучение;
C) интерактивное обучение.
12. Усиление воспитательного компонента всего процесса обучения с акцентом на духовно-нравственное формирование личности как гражданина и патриота Казахстана является главной целью:
A) Концепции воспитания в Республики Казахстан;
B) Типового комплексного плана по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях;
C) Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений и предупреждении детской безнадзорности".

13. Рефлексия - бұл өзіндік сана-сезім, адамның теориялық қызметінің.... бағытталған формасы.
А) Жұмыстың ұйымдастырылуына;
Б) Басқалардың жұмысын басқару;
С) Өз тәжірибелік жұмысында өз әрекеттерінің мәнін түсіну, соңғы нәтижесінде, тұлғаның дамуына үлес қосу.
14. Сабақта тұлғалардың мақсатты және кенеттен өзгеруі, яғни тәрбие кешенді әсер етудің арқасында болады.
А) Білімдік қарым-қатынас стилі, білім беру қызметін басқару мәдениеті, дидактикалық құрылым, әдістемелік тәсілдер;
Б) Білімдік қарым-қатынас стилі, дидактикалық құрылым, білім беру мазмұнын басқару мәдениеті, оқытудың үш тұғырлы мақсаты, әдістемелік тәсілдер;
С) Білімдік қарым-қатынас стилі, дидактикалық құрылым, әдістемелік тәсілдер, оқушы мен мұғалім арасындағы өзара қарым-қатынас.
15. Мақсатты тұжырымдау - бұл.... негізінде іске асырылатын мақсатты құру үдерісі:
А) Ахуалдың талдауы және сауалнаманың жүргізілуі;
Б) Мониторингтік зерттеулер;
С) Жағдаяттың зерттелуі, қанағаттандырушылық қажеттілігі мен қызығушылығын анықтау,иеленген ресурсты анықтау.
16. Модельдеу – бұл ашық білім беру кеңістігін құру арқылы оқушылар моделінің тапсырмасын құру үдерісі:
А) Жоба жұмысы;
В) Әр түрлі жұмыстар: оқу, жобалық, зерттеушілік;
С) Оқу жұмысы.
17. Табысқа жету жағдаятын құрудың міндетті шарты:
А) Ұжымның ұйымшылдығына ықпал ететін жұмыстың топтық формасы;
В) Оқу тәрбие үдерісіне қызығушылықты қалыптастыру;
С) Сабақтың (іс-шараның) барлық өту ағымындағы тілектестік атмосфера.
18. Тұлғалық-бағдарлы тәрбие.... бағытталған:
А) Баланың даралығы, субъектілік тәжірибе, қажеттіліктері, оқушының уәжі;
В) Баланың психологиялық ерекшелігі;
С) Баланың жас ерекшелігі.
19. Тәрбие әдісі дегеніміз бұл...
А) Тәрбиелеу мақсатында балалардың психикасына әсер ету тәсілі;
В) Тәрбиелік іс-шараларды ұйымдастыру;
С) Тұлғаны қалыптастырудың біршама тәуелсіз қайнаркөздері.
20. Тәрбие үдерісін ұйымдастыру және талдаудың бірінші кезеңін атаңыз:
А) Іске асыру;
В) Мақсатты тұжырымдау;
С) Талдау.
21. Мектептегі тәрбие жүйесін тиімді мониторингілеудің негізгі критерийлері:
А) Ұжымының тәрбие жұмысының талдауы;
В) динамикалық бақылау, талдаушылық бағалау және жағдайды болжау кешені;
С) Тәрбие үдерісінің сандық нәтижесі.
22. М.И Шилов әдістемесі бойынша тәрбие деңгейінің диагностикасы оқушының адамгершілік тәрбиесінің келесі негізгі көрсеткіштерін айқындайды:
А) Қоғамға көзқарасы, патриотизм, ақыл-ой еңбегіне көзқарасы, қара жұмысқа көзқарасы, адамдармен қарым-қатынасы, тұлғаның өзін-өзі реттеуі;
В) Қоғамға көзқарасы, патриотизм, ақыл-ой еңбегіне көзқарасы, қара жұмысқа көзқарасы, өзіне және үлкендерге көзқарасы, тұлғаның өзін-өзі дамытуы;
С) Қоғамға көзқарасы, патриотизм, ақыл-ой еңбегіне көзқарасы, қара жұмысқа көзқарасы, отбасына көзқарасы, тұлғаның өзін-өзі реттеуі.

13. Рефлексия – это самосознание, форма теоретической деятельности человека, направленная на:
A) организацию деятельности;
B) управление деятельностью других;
C) осмысление собственных действий своей практической деятельности и, в конечном результате, на развитие личности.
14. Целенаправленное и спонтанное изменение на уроке личностей, то есть собственно воспитание, происхоҒдит благодаря комплексным воздействиям:
A) стиля образовательного общения, культуры управления образоҒвательной деятельностью, дидактической структуры, методических приемов;
B) стиля образовательного общения, культуры управления образовательной деятельностью, триединой цели обучения, методических приемов;
C) стиля образовательного общения, дидактической структуры, методических приемов, взаимоотношения учителя и учащихся.
15. Целеполагание - это процесс формирования цели, осуществляемой на основе:
A) анализа обстановки и проведение анкетирования;
B) мониторинговых исследований;
C) анализа обстановки; выявления потребностей и интересов, подлежащих удовлетворению; определения имеющихся для этого ресурсов.
16. Моделирование – это процесс формирования заданий модели учащегося через создание открытого образовательного пространства
A) с проектной деятельностью;
B) с разными видами деятельности: учебной, проектной, исследовательской;
C) с учебной деятельностью.
17. Обязательное условие создания ситуации успеха:
A) групповая форма работы, способствующая сплочению коллектива;
B) формирование интереса к процессу учения, воспитания;
C) атмосфера доброжелательности на протяжении всего урока (мероприятия).
18. Личностно-ориентированное воспитание направлено на
A) индивидуальность ребенка, субъектный опыт, потребности, мотивы ученика;
B) психологические особенности ребенка;
C) возрастные особенности ребенка.
19. Метод воспитания - это:
A) способ воздействия на психику детей с воспитательной целью;
B) организация воспитательных мероприятий;
C) относительно независимые источники формирования личности.
20. Назовите первый этап технологии организации и анализа воспитательного процесса:
A) осуществление;
B) целеполагание;
C) анализ.
21. Основные критерии эффективного мониторинга воспитательной системы школы:
A) анализ воспитательной работы коллектива;
B) комплекс динамических наблюдений, аналитической оценки и прогноза состояния;
C) количественный анализ воспитательного процесса.
22. Диагностика уровня воспитанности по методике М.И. Шиловой отражает следующие основные показатели нравственной воспитанности школьника:
A) отношение к обществу, патриотизм, отношение к умственному труду, отношение к физическому труду, отношение к людям, саморегуляция личности;
B) отношение к обществу, патриотизм, отношение к умственному труду, отношение к физическому труду, отношение к себе и старшим, саморазвитие личности;
C) отношение к обществу, отношение к умственному труду, отношение к физическому труду, отношение к семье, саморегуляция личности.

23. Тәрбие үдерісін басқару нысандары болып табылады:
А) Педагогикалық кадрлар, оқушылар ұжымы мен ата-аналар қоғамдастығы;
В) Педагокалық кадрлар мен оқушылар ұжымы;
С) Педагогикалық кадрлар, оқушылар ұжымы, сыртқы орта және ата-аналар қоғамдастығы.
24. Критериалдық бағалау – бұл:
А) Жек қалыптасатын және сабақта және сабақтан тыс жұмыс түрлеріндегі дайындық пен белсенділік деңгейін көрсететін оқушының тұлғалық жетістіктері;
В) Білім беру үдерісіне қатысушыларға алдын ала белгілі, білім берудің мазмұны мен мақсаттарына сәйкес келетін нақты белгілі білім мазмұнының және мақсаттарына сәйкес
С) келетін критерийлермен оқушылардың оқу жетістіктерін салыстыруға негізделген үдеріс.
25. Тәрбиелік деңгейді бақылауға кіреді:
А) Диагностикалық тестілер, тәрбиелік деңгейін зерттеудің психологиялық-педагогикалық әдістері, тұлғаның психологиялық дамуын зерттеу;
В) Диагностикалық әдістер, тәрбие деңгейін зертетудің психологиялық-педагогикалық тестілері, тұлғаны дамытуды зерттеу;
С) Диагностикалық әдістер, тестілер, тәрбиелік деңгейін зертетудің психологиялық-педагогикалық әдістері, тұлғаның психологиялық дамуын зерттеу.

23. Объектами управления воспитательным процессом являются:
A) педагогические кадры, ученический коллектив и родительская общественность;
B) педагогические кадры и ученический коллектив;
C) педагогические кадры, ученический коллектив, внешняя среда и родительская общественность.
24. Критериальное оценивание - это:
A) личностные достижения ученика, которые формируются лично и показывают уровень подготовленности и активности в учебных и внеучебных видах деятельности;
B) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, заранее известными всем участникам образовательного процесса критериями, соответствующими целям и содержанию образования;
C) числовая величина, выраженная по многобалльной шкале и интегрально характеризующая успеваемость и знания обучающегося по предметам.
25. Контроль за уровнем воспитанности включает в себя:
A) диагностические тесты, психолого-педагогические методы изучения уровня воспитанности, изучение психологического развития личности;
B) диагностические методы, психолого-педагогические тесты изучения уровня воспитанности, изучение развития личности;
C) диагностические методы, тесты, психолого-педагогические методы изучения уровня воспитанности, изучение психологического развития личности.

26. Әр түрлі пән саласында, түрлері мен формаларында пайдалануға арналған стратегиялар мен әдістемелік тәсілдер жүйесі болып табылады:
А) Ойын технологиясы;
В) Көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру технологиясы;
С) Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы.
27. Уәж дегеніміз – бұл:
А) Іс әрекетке түрткі болу; адамның бағыттылығын, белсенділігін анықтайтын мінез-құлқын басқарушы динамикалық үдеріс;
В) Тұлғаның қасиеттерін қалыптастыруға бағытталған белсенді шығармашылық жұмыс;
С) Жиі туындайтын шаршау сезімі.

26. Системой стратегий и методических приемов, предназначенных для использования в различных предметных областях, видах и формах работы является:
A) игровая технология;
B) технология формирования лидерских качеств;
C) технология развития критического мышления.
27. Мотивация – это:
A) побуждение к действию, динамический процесс, управляющий поведением человека, определяющий его направленность, активность;
B) активная творческая деятельность, направленная на формирование личностных качеств;
C) слишком часто возникающее чувство усталости.

28. Смарт оқыту – бұл:
А) Оқытушы мен үйренуші арасындағы байланыс мобильдік құрылым арқылы жүзеге асатын қашықтан оқыту түрі;
В) Электрондық материалдармен өздік жұмыс;
С) еркін қолжетімділікте болатын барлық әлемдегі контенттердің көмегімен интерактивті ортадағы икемді оқыту.
29. Оқытуға арналған мобильдік smart – құрылымдар;
А) Дербес компьютер, лазерлік принтерлер;
В) Портативтік компьютерлер, планшеттер;
С) Бейнепроекторлар.

28. Smart обучение – это:
A) вид дистанционного обучения, в котором связь между преподавателем и обучаемым происходит через мобильное устройство;
B) самостоятельная работа с электронными материалами;
C) гибкое обучение в интерактивной образовательной среде с помощью контента со всего мира, находящегося в свободном доступе.
29. Мобильные smart-устройства для обучения:
A) персональный компьютер, лазерные принтеры;
B) портативные компьютеры, планшеты;
C) видеопроекторы.

1. Кіріспе
1. "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде тәрбие мазмұнын жаңарту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектеп директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуға арналған.
2. Білім берудің тұжырымдамалық негіздері білім беру жүйесінің маңызды міндеті ретінде тұлғаның тәрбиеленуі мен әлеуметтенуін қарастырады. Мемлекеттің заңдық үстемдігі және қоғамды демократияландыру тұрғысынан білім беру секторы балаларда, жасөспірімдер мен жастарда тәрбиелік және руханилық деңгейін көтеру, бойларында патриоттық және азаматтық сезімдерді, көшбасшылық сапаларды, заңға бағынатын құқықтық мәдениетті қалыптастыруда басты рөлді атқаруы тиіс. Қазіргі білім беру бағдарламасы заманауи педагогикалық технологияларды және интерактивті әдістерді, жаңартылған әдістемелерді қамтып, тәрбиенің мазмұны мен құрлымын ұлттық идея "Мәңгілік ел" негізінде құрып, халықаралық тәжірбиеге сәйкес отбасылық тәрбиенің құндылықтарын, білім беру мен тәрбиелеуді кіріктіру керек.
3. Білім беру бағдарламасы мектеп директорының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының мектептегі тәрбие жүйесін тиімді басқаруды құруға; білім беру үдерісінде рухани, толеранттылық және ұлтаралық қарым-қатынас мәдениетінің; ұлттық идея "Мәңгілік ел" принциптерін жүзеге асыру негізінде заманауи тәрбие технологиялары мен білім алушылардың тәрбиелігін бағалау деңгейі; тәрбие үдерісіндегі мониторингтің және бағалаудың тиімділігін арттыруға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту тұрғысынан мектептегі тәрбие үдерісін жетілдіру үшін мектеп директорының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзіреттілігін қалыптастыру.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) білім беру ұйымдарында тәрбие үдерісін реттейтін құқықтық базаны зерттеу;
2) тәрбиені ұйымдастыру принциптерін зерттеу: үздіксіздік және сабақтастық принциптері;
3) мектептің тәрбие жүйесін құру мен дамыту практикалық тәсілдері мен дағдыларды қалыптастыру;
4) заманауи білім беру технологияларымен, инновациялық әдістермен таныстыру;
5) білім беру үдерісінің сапасын анықтауда диагностикалық әдістерді, алдын алу тиімділігін, оқушылардың тәрбиелігін бағалау деңгейін көтеру;
6) мектептегі тәрбие үрдісінде мониторинг жүргізу және тиімді бағалау дағдыларын қалыптастыру.

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Обновление содержания воспитания на основе национальной идеи "Мәңгілік ел" (далее - Программа) предназначена для обучения заместителей директоров школ по воспитательной работе.
2. Концептуальные основы воспитания определили воспитание и социализацию личности учащихся как важнейшую задачу системы образования. В условиях глобализации и демократизации общества сектор образования должен сыграть важную роль в повышении уровня духовности и воспитанности детей, подростков и молодежи, формировании у них патриотизма и гражданственности, лидерских качеств, воспитании правовой культуры и законопослушности. Современная программа воспитания должна содержать современные педагогические технологии и интерактивные методики, обновленные методологию, содержание и структуру воспитания на общенациональной идее "МӘҢГІЛІК ЕЛ", ценностях семейного воспитания, интеграции обучения и воспитания, на опыте передовой мировой практики.
3. Образовательная программа направлена на подготовку заместителей директоров школ по воспитательной работе к созданию эффективной управляемой воспитательной системы школы, способствующей воспитанию у учащихся духовности, толерантности, культуры межнационального общения на основе реализации основных принципов организации воспитательной работы и ключевых позиций общенациональной идеи "МӘҢГІЛІК ЕЛ", использования современных технологий воспитания и оценивания уровня воспитанности учащихся, мониторинга и оценки эффективности воспитательного процесса.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является формирование профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе по совершенствованию воспитательного процесса в школе в условиях обновления содержания воспитания.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить нормативно-правовую базу, регламентирующую воспитательный процесс в организациях образования;
2) изучить принципы организации воспитания: непрерывности и преемственности;
3) сформировать практические навыки и приемы создания и развития воспитательной системы школы;
4) сформировать навыки использования образовательных технологий, инновационных методов взаимодействия с учащимися;
5) сформировать умения использования диагностических методов определения качества воспитательного процесса, эффективности профилактической работы, оценивания уровня воспитанности учащихся;
6) сформировать навыки проведения мониторинга и оценки эффективности воспитательного процесса в школе.

3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие үдерісін реттейтін құқықтық базаны; білім беру принциптерін, ең алдымен үздіксіздік және сабақтастық принциптерін; білім беру жүйесін құру мен дамыту теориясын; заманауи білім беру технологияларымен, инновациялық әдістерді; мектептегі тәрбие жұмысын ұйымдастыруда психологиялық-педагогикалық негіздерді біледі;
2) мектепте білім беру жүйесін құру мен дамытуда педұжымның жұмысын ұйымдастыруды; білім беру үдерісінің сапасын, алдын алу тиімділігін, оқушылардың тәрбиелігін бағалау деңгейін анықтауды; оқу үдерісінде тиімді бағалау мен мониторингті жүзеге асыруды; ойын логикалық тұрғыда білдіруді, топпен жұмыс істей алуды, өзгерістерге бейімделе алуды, креативті және инновацияға сай қолданады.
3) білім беру және оқыту мазмұнын жаңарту жүйесін білім беру гуманистік парадигма контексінде қалыптасқан білім мен практикалық дағдыларды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама мазмұны 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативті-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә:Назарбаевтың халыққа Жолдауы: "қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсім, реформалар, даму. "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам" ұлттық жоспарлары", "Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдардағы мемлекеттік бағдарламасы", "Барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік құрамдасын күшейту жөніндегі үлгілік кешенді жоспар (2012)", "Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар", "Тәрбие берудің тұжырымдамалық негіздері (2015ж)" мәселелері қарастырылады.
9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды қамтиды:
1) "орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы тәрбие үдерісін басқару";
2) "мектеп директорының тәрбие жұмысы жөніндегі директорының тәрбие функциясы және басқару мәдениеті";
3) "мектеп директорының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары қызметінің мазмұны және ұйымдастырылуы".
10. Педагогикалық-психологиялық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) "тәрбие мазмұнын жаңарту негізінде тәрбиелеу үдерісін психологиялық-педагогикалық қолдау";
2) "мектептегі психологиялық қызметті ұйымдастыру";

3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативно-правовую базу, регламентирующую воспитательный процесс в организациях образования;
принципы организации воспитания-непрерывности и преемственности;
теорию создания и развития воспитательной системы школы;
современные образовательные технологии, инновационные методы взаимодействия с учащимися; психолого-педагогические основы организации воспитательной работы в школе;
2) умеют:
организовывать работу педколлектива по созданию и развитию воспитательной системы школы;
определять качество воспитательного процесса, эффективности профилактической работы, оценивания уровня воспитанности учащихся;
осуществлять мониторинг и оценку эффективности воспитательного процесса в школе; логично излагать свои мысли в ходе презентации фрагментов мини-преподавания, адаптироваться к изменениям;
3) владеют:
навыками использования образовательных технологий, инновационных методов взаимодействия с учащимися;
навыками работы и сотрудничества в команде, выступления перед аудиторией.
4. Содержание Программы
7. Образовательная программ состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", "План Нации - 100 конкретных шагов", Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года), Государственная программа развития образования на 2011 – 2020 годы, Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования. (2012).
9. Управленческий модуль включает включает в себя изучение следующих тем:
1) управление воспитательным процессом в школе в условиях обновления среднего образования;
2) содержание и организация деятельности заместителя директора школы по воспитательной работе;
3) управленческая культура и воспитательная функция заместителя директора школы по воспитательной работе.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение воспитательного процесса в контексте обновления содержания воспитания;
2) обеспечение психологизации учебно-воспитательного процесса, повышение психологической культуры педагогов, детей, родителей;

3) "оқу-тәрбие үдерісін психологиялық қамтамасыз ету, педагогтер, балалар мен ата- аналардың психологиялық мәдениетін көтеру".
11. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) тұлғаны әлеуметтендірудің және тәрбиелеудің жаңа мазмұнын ендіру, тәрбие мазмұнын жаңартудың әлеуметтік және педагогикалық-психологиялық мәні;
2) "Мәңгілік ел" жалпы ұлттық идеясы негізінде тәрбиенің мазмұны мен құрылымы, отбасы тәрбиесінің құндылығы, оқу мен тәрбиелеудің кірігуі негізінде тәрбиенің әдіснамасы, мазмұны мен құрылымын жаңарту;
3) "білім беру үдерісіндегі тәрбиелеу әлеуетін жоғарылату, оқыту және тәрбиелеу үдерістерінің интеграциясы";
4) "тиімді тәрбиелеу жүйесінде құндылыққа негізделген жоспарлау мен жүзеге асыру күтілетін нәтижеге бағытталған";
5) "тәрбие үдерісін ұйымдастыру барысында тәрбиелеу жұмыс жүйесін анықтауда "Назарбаев зияткерлік мектептері" әдістерін қолдану";
6) "жасөспірімдердің девиантты және делинквентті мінез-құлқы, оның себептері, көріну формалары мен алдын алу жұмыстары";
7) "жасөспірім арасындағы суицидтің алдын алу іс-шаралары";
8) "мектептегі күш көрсету, оның себептері, әсері және алдын-алу жұмыстары";
9) "оқушылардың психологиялық-жас ерекшеліктерін ескере отырып, нашақорлықтың, уытқұмарлықтың, маскүнемдіктің, шылым шегудің, АҚТҚ жұқпасының алдын алу";
10) "гендерлік тәсіл негізінде оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастыру";
11) "тәрбие мазмұнын жаңарту жағдайындағы мектептегі тәрбиелеу үдерісін жетілдіру".
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) оушыларды тәрбиелеу жұмысына ақпараттық коммуникациялық технология ( әрі қарай – АКТ) және интербелсенді технологияларды енгізу. Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері ( скринкаст, подкаст, вебинар);
2) тәрбие мазмұнын жаңарту жағдайындағы педагогикалық ұжымның тәрбиелеу үдерісін жетілдіру бойынша жұмысы;
3) мектеп оқушыларымен алдын алу жұмыстарының жүйесі.
13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) мектептің тәрбие жұмысындағы сараптау және өзіндік сараптау;
2) мектептің тәрбиелеу үдерісін жетілдірудің тиімді жолы мониторинг және коучингті ұйымдастыру. Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.

3) организация деятельности психологической службы в школе.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) введение в новое содержание воспитания и социализации личности. Социальная и психолого-педагогическая значимость обновления содержания воспитания;
2) обновление методологии, содержания и структуры воспитания на основе общенациональной идеи "МӘҢГІЛІК ЕЛ", ценностей семейного воспитания, интеграции обучения и воспитания;
3) повышение воспитательного потенциала образовательного процесса, интеграция учебного и воспитательного процессов;
4) планирование и реализация эффективной воспитательной системы на основе ценностей, с опорой на ожидаемые результаты;
5) использование подходов АОО "Назарбаев интеллектуальные школы" к определению системы воспитательной работы в организации воспитательного процесса;
6) девиантное и делинквентное поведение подростков, их причины, формы проявления и профилактика;
7) профилактика суицидального поведения несовершеннолетних;
8) насилие в школе, его причины, последствия и профилактика;
9) профилактика наркомании, токсикомании, алкоголизма, табакокурения, ВИЧ-инфекции среди учащихся;
10) организация учебно-воспитательного процесса на основе гендерного подхода;
11) "Совершенствование воспитательного процесса в школе в условиях обновления содержания воспитания".
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) внедрение ИКТ и интерактивных технологий в воспитательную работу с учащимися;
2) методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары).
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора из двух тем в соответствии с их потребностями:
1) анализ и самоанализ воспитательной работы в школе;
2) организация менторинга и коучинга как эффективное условия совершенствования воспитательного процесса в школе.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с разработанным учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини- мероприятия и итоговое тестирование.

16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарының моделін құрастыру;
2) мектепте тәрбие үдерісінің сабақтастығы мен үздіксіздігін қамтамасыз ету;
3) директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарының қызметін ұйымдастыру мазмұны;
4) отбасы тәрбиесін жетілдірудегі оқушы ата-анасымен жұмыс;
5) жасөспірімдердің суициттік іс-әрекетінің алдын алу жүйесі;
6) тәрбиелі оқушының моделін дайындау;
7) оқу-тәрбие үдерісіндегі оқушылардың тәрбиелігін бағалау әдісі;
8) тәрбие үдерісін психологиялық-педагогикалық қолдау;
9) оқушылардың тәрбие деңгейін қадағалау жүйесі;
10) оқушылар тәрбиесін диагностикалау сауалнамасын құрастыру әдісі;
11) оқу-тәрбие үдерісіндегі гендерлік амалдың іске асырылуы;
12) мектептегі бала құқығының іске асырылу жұмысы;
13) мектептегі тәрбие жұмысын басқару;
14) тәрбие үдерісіндегі әдістемелік қамтамасыздандыру жүйесі;
15) ұлтаралық қарым-қатынастағы тәрбиенің руханилық, толеранттылық және мәдениетінің психологиялық-педагогикалық негізі;
16) оқушылардың мәдени мінез-құлқын жалпыадамзаттық нормаларға сәйкес қалыптастыру жүйесі;
17) ұлтаралық қарым-қатынастағы тәрбиенің руханилық, толеранттылық және мәдениетінің этнопедагогикалық амалдары;
18) мектептің оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастырудағы гендерлік амал.
19) "тәуекел топ" оқушыларымен жеке жұмыс ұйымдастыру;
20) мемлекеттік құрылымдармен және үкіметтік емес ұйымдармен профилактикалық жұмыстағы серіктестік.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) мектеп директорының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарының тәрбиелеу функциясының мәнін анықтап, мектеп директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарының моделін әзірлеу.
2) мектептегі тәрбие үдерісін басқарудың сызбасын құрастыру.
3) мониторинг және коучинг ұғымдарының мәнін түсініп, оның тәрбие үдерісіндегі рөлін анықтап, тәлімгерлердің жас педагогтармен жұмысының жоспарын құру.
4) мектепте профилактикалық жұмысты ұйымдастырудың сызбасын құрастыру.
5) суицидтің алдын алуда әдістерді, құралдарды, әдістемелерді атаңыз және мектептегі суицидтің алдын алу шараларының жоспарын құру.
6) АКТ-ны қолдану негізіндегі тәрбиелік іс-шараның жоспарын жасау.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.

16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) создать модель заместителя директора школы по воспитательной работе;
20 обеспечить преемственность и непрерывность воспитательного процесса в школе;
3) содержание и организация деятельности заместителя директора по воспитательной работе школы;
4) работа с родителями учащихся по совершенствованию семейного воспитания;
5) система профилактики суицидального поведения несовершеннолетних;
6) создание модели воспитанного ученика;
7) методы оценивания воспитанности обучающихся в учебно-воспитательном процессе;
8) психолого-педагогическое сопровождение воспитательного процесса;
9) система контроля за уровнем воспитанности учащихся;
10) методика разработки анкет для диагностики воспитанности учащихся;
11) реализация гендерного подхода в учебно-воспитательном процессе;
12) работа по реализации прав ребенка в школе;
13) управление воспитательным процессом в школе;
14) система методического обеспечения воспитательного процесса;
15) психолого-педагогическое основы воспитания духовности, толерантности и культуры межнационального общения;
16) система формирования у учащихся общечеловеческих норм культурного поведения;
17) этнопедагогический подход в воспитании духовности, толерантности и культуры межнационального общения;
18) гендерный подход в организация учебно-воспитательного процесса в школе;
19) организовать индивидуальную работу с учащимися "группы риска";
20) сотрудничать с государственными структурами и неправительственными организациями в профилактической работе и др.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) сущность воспитательной функции заместителя директора школы по воспитательной работе и разработайте модель заместителя директора по воспитательной работе;
2) управление воспитательным процессом в школе;
3) менторинг и коучинг, их роль в управлении воспитательным процессом, план работы наставников с молодыми педагогами;
4) организация профилактической работы в школе;
5) формы, средства и методы предотвращения суицида и план мероприятий по профилактике суицидального поведения подростков в школе;
6) план проведения воспитательного мероприятия с использованием ИКТ.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: интерактивные лекции, тренинги, семинарские занятия, конференция, круглый стол, мини-преподавание, практические занятия в аудитории и на базе организаций образования, диагностику.

3. 2011-2020 жылдардағы ҚР білім берудің дамуының мемлекеттік бағдарламасы қашан қабылданды?
а) 2009 ж;
б) 2010 ж;
в) 2011 ж.
4. Барлық білім беру ұйымдарындағы оқу процесінде тәрбие компонентін күшейтудің типтік кешенді жоспары қашан қабылданды?
а) 2010 ж;
б) 2011 ж;
в) 2012 ж.
5. Қазақстан Республикасындағы тәрбие концепциясы қай жылы қабылданды?
а) 2009 ж;
б) 2015 ж;
в) 2011 ж.
6. Педагогикалық менеджмент, бұл:
а) Білім беру процесінің сапасын бақылау;
б) Оқу-тәрбие процесін басқару;
в) Оқушылардың тәрбие деңгейін болжау.
7. Мектеп директорының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарының басқарушылық мәдениеті бұл...
а) функционалдық қызметі.
б) басқарушылық білімінің жүйесі, дағдысы мен тәжірибесі;
в) өз қадірін сезіне білуі.
8. Тәрбие үдерісін басқарудағы менторинг бұл...
а) тәжірибелі педагогтың жас маманға тәлімгерлік етуі;
б) педагогттардың өзара алмасуы;
в) жас маманның тәжірибелі педагогқа бағынуы.
9. Мектеп директорының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасардың кәсіби маңызды қасиеттері
а) қаталдық, шыдамсыздық, менсінбеушілік;
б) жасықтық, сүріндіру, принципсіздік;
в) шығармашылық қабілет, көшбасшылық, жауапкершілік.
10. Қазіргі уақытта білім беру ұйымдарында қандай басқару стилін қолданған тиімдірек деп ойлайсыз
а) авторитарлы;
б) демократиялық;
в) корпоративтік.
11. Педагогикалық тәлімгерліктің формалары:
а) дәрістер, семинарлар, тренингтер, кеңес берулер;
б) педкеңес, мәжіліс, жиналыс;
в) тексеру, қадағалау, диагностика.
12. Кәсібилік, бұл:
а) мамандықты тереңінен меңгеру;
б) білімі туралы құжатының болуы;
в) қызметі.
13. Педагогтың әдістемелік мәдениетінің деңгейлері:
а) білікті, сыншыл, қызметкер;
б) базалы, жоғары, шығармашыл, зерттеуші;
в) бірінші, екінші, үшінші, төртінші.
14. Өзіндік талдау, бұл:
а) өзінің іс-әрекетін және тәжірибесін талдау;
б) басқаның іс-әрекетін және тәжірибесін талдау;
в) басқаның жұмысы туралы өз пікірі.
15. Оқу-тәрбие процесіндегі педагогика-психологиялық қолдау, бұл
а) әр түрлі ұйымдармен мектептердің қауымдасуы;
б) педагогтарға арнап семинарлар өткізу;
в) баланың білім алуы және дамуы үшін әлеуметтік психологиялық және педагогикалық жағдайлар жасау.
16. Тұлғаны әлеуметтендіру, бұл
а) тұлғаның қоғамдағы өмірге қабілеттілігін қалыптастыру;
б) әлемді эстетикалы тұрғыдан қабылдауын қалыптастыру;
в) бала организмінің фищикалық шынығуы.
17. Тәрбие беру, бұл:
а) жазалау және кешіру;
б) тұлғаны қалыптастыруға бағытталған процесі;
в) мектептегі оқыту.
18. Мектепте оқушылардың тәрбиесімен кім айналысуы керек?
а) пән мұғалімі;
б) сынып жетекші;
в) әрбір педагог.

3. В каком году была принята Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы:
А) 2009 год;
Б) 2010 год;
В) 2011 год.
4. В каком году утверждены Концептуальные основы воспитания:
А) 2009 год;
Б) 2015 год;
В) 2011 год.
5. Когда был принят Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования.
А) 2010 год;
Б) 2011 год;
В) 2012 год.
6. Педагогический менеджмент это:
А) контроль качества образовательного процесса;
Б) управление учебно-воспитательным процессом;
В) диагностика уровня воспитанности учащихся.
7. Управленческая культура заместителя директора школы по воспитательной работе это:
А) функциональные обязанности;
Б) комплекс управленческих знаний, умений и опыта;
В) наличие чувства собственного достоинства.
8. Менторинг в управлении воспитательным процессом это:
А) наставничество опытных педагогов над молодыми;
Б) взаимозаменяемость педагогов;
В) подчинение молодого педагога опытному.
9. Профессионально значимые качества заместителя директора по воспитательной работе:
А) жесткость, нетерпимость, заносчивость;
Б) безволие, потакание, беспринципность;
В) организаторские способности, лидерство, ответственность.
10. Какой стиль управления организацией образования наиболее эффективен в современных условиях:
А) авторитарный;
Б) демократичный;
В) корпоративный.
11. Формы педагогического наставничества:
А) лекции, семинары, тренинги, консультации;
Б) педсоветы, заседания, совещания;
В) проверки, контроль, диагностика.
11. Профессионализм это:
А) глубокое овладение профессией;
Б) наличие документа об образовании;
В) должность.
12. Уровни методической культуры педагога:
А) компетентностный, деятельностный, креативный;
Б) базовый, высокий, исследовательский;
В) первый, второй, третий, четвертый.
14. Самоанализ это:
А) анализ собственных поступков и переживаний;
Б) анализ чьих-то поступков и переживаний;
В) собственные выводы о чьей-то работе.
15. Психолого-педагогическое сопровождение учебно-воспитательного процесса это:
А) сотрудничество школы с различными организациями;
Б) проведение семинаров для педагогов;
В) создание социально-психологических и педагогических условий для обучения и развития ребенка.
16. Социализация личности это:
А) формирование способности личности к жизнедеятельности в обществе;
Б) формирование эстетического восприятия мира;
В) физическое закаливание организма ребенка.
17. Воспитание это:
А) поощрение и наказание;
Б) целенаправленный процесс формирования личности;
В) обучение в школе.
18. Кто должен заниматься воспитанием учащихся в школе:
А) учитель-предметник;
Б) классный руководитель;
В) каждый педагог.

19. Мұғалімге кім ментор бола алады
а) мұғалім;
б) директор орынбасары;
в) екеуі де.
20. Мектепте менторингті ұйымдастыру жүйесі бұл
а) педагогикалық тәжірибе беретін үдеріс;
б) педагогтың кәсіби дағдылану формасы;
в) екеуіде.
21. Педагогикада кеңінен қолданылатын "тұлға" ұғымы:
а) Жердегі тірі организмдердің жоғарғы даму сатысының маңызы;
б) Санасы мен ойы бар адам;
в) Адамның қоғамдағы маңыздылығын сипаттайтын өмірлік қасыиеттері мен сапалары.

19. Кто может быть ментором по отношению к учителю:
А) учитель;
Б) заместитель директора;
В) и тот, и другой.
20. Система организации менторства в школе это:
А) процесс передачи педагогического опыта;
Б) форма профессиональной адаптации педагога;
В) и то, и другое.
21. Широко используемое в педагогике понятие "личность" означает:
А) сущность высшую ступень развития живых организмов на Земле;
Б) человека, обладающего сознанием и мышлением;
В) совокупность прижизненно выработанных свойств и качеств, характеризующих его общественную сущность.

1. Кіріспе
1. "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі мен әдебиеті пәні бойынша оқыту процесін жобалау" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектептердің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған.
2. Қоғамда түрлі өмірлік жағдаяттарға байланысты дұрыс шешімдер қабылдау үшін жоғары кәсіптілік пен интеллектуалдықты қажет ететін заманда бүгінгі талапқа сай өмір сүріп, қызмет ету қажет. Біздің мемлекет үшін халықаралық зерттеулерге қатысу білім берудің бағалау жүйесін реформалаудың қажеттігін ескертетін бірқатар факторлар, атап айтсақ қазақстандық білім беру жүйесінің әлемдік білім беру кеңістігіне кіруі негізгі себеп болды. Еліміздің халықаралық "Programme for International Student Assessment" (ары қарай-PISA) зерттеуіне қатысуы, тұлғаның өзін-өзі дамытуды максималды түрде іске асыруы және қоғамда өзіне лайықты орынға ие болу үшін өздігінен ізденуге, талдау жасауға, құрылымдау негізінде ақпараттарды дұрыс пайдалануға мүмкіндік береді.
3. Оқу сауаттылығын арттыру мақсаты - жаңаша оқытудың мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес: қазақ тілі және әдебиеті пәні бойынша ғылыми концепцияны түсіну, шешім қабылдай білу, қоғамның мәдени экономикалық дамуына әсер ете білетін белсенді азаматты әр түрлі форматтағы тапсырмаларды орындату тәсілдері арқылы қалыптастыру.Оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту және оның қалыптасуын тексеру құралы шығармашылық сипаттағы тапсырмалар (зерттеу жұмыстарына бейімделген тапсырмалар; экономикалық, тарихи мазмұндағы мәтіндер; тәжірбиеге бағытталған тапсырмалар т.б.) болып табылады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты- жалпы білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) білім беру мазмұнын жаңартудың басымдықтарын зерделеу;
2) тілдік дағдылардың өзара бірлікте жүзеге асырылуы қажеттігін меңгерту;
3) оқушылардың оқу сауаттылығын дамытуға бағытталған шығармашылық тапсырмаларды дайындау және оқу жоспарына кіріктіру жолдарын көрсету арқылы заманауи сабақты жобалауға әрекеттендіру;
4) мұғалімдерді қазақ тілі мен әдебиеті сабағында оқытудың белсенді стратегиялары мен инновациялық амалдарды тәжірибелік тұрғыда мақсатты түрде пайдалануға жұмылдыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) республикадағы білім беру жүйесінің стратегиялық бағыттары мен оның нормативті-құқықтық негіздерін, жаңаша оқытудың мақсаттары мен міндеттерін біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Проектирование образовательного процесса на уроках казахского языка и литературы в условиях обновления содержания образования" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей казахского языка и литературы.
2.Повышение требований к уровню образованности на современном этапе развития казахстанского общества соответственно предъявляет требования к обеспечению качества проектирования образовательного процесса на уроках казахского языка и литературы. Особое место в этом контексте занимает вопрос постановки целей и определения задач обучения. Необходимо научно выстроить концепцию новых подходов в обучении, научить школьников, за счет выполнения заданий различного формата и различной степени сложности, принимать решения.
3. Образовательная программа направлена на освоение учителями казахского языка и литературы методов проектирования процесса преподавания и обучения в условиях обновления содержания образования, выбора ими путей формирования функциональной грамотности и на овладение инновационными технологиями обучения.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей казахского языка и литературы в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить приоритеты обновления содержания образования;
2) развить навыки использования в практической деятельности активных стратегий и инновационных методов обучения;
3) сформировать умения проектной деятельности в условиях обновления содержания образования;
4) развить навыки подготовки творческих заданий, направленных на развитие функциональной грамотности учащихся.
3. Ожидаемый результат
6. По завершении курса слушатели:
1) знают:
стратегические направления развития системы образования Республики Казахстан и ее нормативно-правовые основы;
цели и задачи новых подходов к преподаванию и обучению в условиях обновления содержания образования, предпосылки и методы развития критического мышления учащихся на уроках казахского языка и литературы;

2) дәстүрлі оқыту мен заманауи оқыту жүйесін салыстырып, қорытынды (қазіргі сабақ моделін және оқу сауаттылығын арттырудың басты факторларын алгоритмге салады) жасайды, заманауи талаптарға сай сабақтын жобасын ұсынады, ақпараттық-коммуникациялық технология мен сын тұрғысынан ойлау технологияларының шеберлікті шыңдаудағы рөлін бағамдамдайды;
өз әрекетін (жобасын) жаңаша оқытудың мақсаттары мен міндеттері тұрғысынан бағалайды, колдана біледі;
3) тыңдаушыларға арналған жұмыс дәптерін пайдаланып, оқу сауаттылығын дамытуға бағытталған шығармашылық сипаттағы тапсырмалар, қазіргі сабақ жоспарын дайындап, интернет-ресурстарды меңгереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде: Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы контекстінде білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары. ҚР Президентінің Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары-100 нақты қадам:баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет" Жолдаулары. Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын іске асыру; "Қазақстан Республикасындағы тіл саясатының тұжырымдамасы". "Мәңгілік ел – Мәңгілік тіл" - Қазақстан мемлекетінің мызғымас идеялық тұғыры; қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің нормативті-құқықтық құзыреттілігін қалыптастыру қазіргі мектепті модернизациялаудың алғышарты мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) акмеология – білімдену аясын кеңейту. Педагогтің ғылыми-педагогикалық қызметінің мәдениеті;
2) оқу-тәрбие үдерісіндегі оқушылардың эмоционалдық және физикалық қолайсыздықтарының психологиялық-педагогикалық алдын алу;
3) қазақ тілі мен әдебиеті сабағында оқушылармен жүргізілетін топтық жұмыс түрлерінің тиімділігін акмеологиялық тұрғыда айқындау.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) қазақ тілі мен әдебиетін оқытуды жалпы әлемдік білім беру үдерісіне негіздеу;
2) тілдік дағдылар: тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым;
3) қазақ тілі мен әдебиетін оқытуда қолданылатын инновациялық амалдар. Тұлғаның коммуникативтік дағдыларын дамыту арқылы шығармашылық әлеуетті қалыптастыру;

2) умеют:
проектировать образовательный процесс на уроках казахского языка и литературы в соответствии с требованиями к современному уроку;
разрабатывать творческие задания, ориентированные на повышение уровня функциональной грамотности учащихся;
использовать активные методы обучения для развития критического мышления учащихся;
3) владеют:
навыками проектирования современного урока казахского языка и литературы;
навыками анализа средств обучения и учебно-методических материалов с целью выбора адекватных современным условиям обновления содержания образования;
навыками оценивания роли инновационных и информационно-коммуникационных технологий для совершенствования мастерства преподавания;
навыками саморефлексии своей профессиональной деятельности с точки зрения новых целей и задач образования.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются стратегические направления развития образования в контексте Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее, "Плана Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех"; Государственной программы развития образования на 2011-2020 годы. Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III., Национального плана действий по развитию функциональной грамотности на 2012-2016 годы; Концепции языковой политики Республики Казахстан, "Мәңгілік ел – Мәңгілік тіл".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) акмеология – расширение спектра образования; культура научно-педагогической деятельности педагога;
2) психолого-педагогическая профилактика эмоционального и физиологического дискомфорта учащихся в учебно-воспитательном процессе;
3) акмеологическое определение эффективности видов групповой работы, проводимой на уроках казахского языка и литературы.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) приобщение обучения казахскому языку и литературе к мировой системе образования;
2) языковые навыки: слушание, чтение, говорение, письмо;
3) инновационные методы, используемые на уроках казахского языка и литературы; создание творческой среды путем формирования коммуникативных навыков;

4) Блум таксономиясы – тілдік дағдыларды дамыту амалы;
5) оқытудың белсенді стратегиялары арқылы тұлғаның тілдік дағдыларын дамыту;
6) PISA халықаралық зерттеулеріне сәйкес мәтінді оқу мен түсіну бойынша оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту;
7) оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамытуға бағытталған шығармашылық сипаттағы тапсырмалар әзірлеу (қазақ тілі мен әдебиеті оқулықтарымен жұмыс). Қазіргі сабақты жобалау;
8) функционалдық оқу сауаттылығы мен құзыреттілік тәсіліне бағытталған сабақ.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) сын тұрғысынан ойлау технологиясы және оның білім беру үдерісіндегі рөлі;
2) қазақ тілі мен әдебиетін оқытудағы мультимедиалық оқу ресурстарының мүмкіндігі. Желілік қоғамдастықты құру. Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар).
3) "педагогикалық шеберхана" инновациялық технология ретінде;
12. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарында интерактивті компьютерлік технологияны қолдану;
2) "Aсtiv studio" мүмкіншілігі арқылы қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарын жобалау;
3) оқушылардың коммуникативтік құзыреттілігін дамыту. Оқу үдерісінде аймақтық компонентті қолдану;
4) белсенді оқыту және оқу стратегиялары, мәселені бірлесіп шешу дағдысын қалыптастыру;
5) жалпы білім беретін мектептердің педагогикалық үдерісінде "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйетүзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері;
6) қазақ тілі мен әдебиетін оқытудағы контенттерді тиімді пайдаланудың жолдары;
7) құзыреттілік негізде оқу сабақтарын жобалау технологиясы.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-10 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80 сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) Қазақ тілі мен әдебиеті сабағында тілік дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмаларды жасау;
2) Қазақ тілі мен әдебиеті сабағында сын тұрғысынан ойлауды дамытуға бағдарланған тапсырмаларды құрастыру;
3) Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінен Блум таксономиясына сәйкес тапсырмаларды құрастыру;
4) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағдарланрған шығармашылық тапсырмаларды құрастыру.

4) таксономия Б.Блума – метод развития языковых навыков;
5) развитие языковых навыков личности путем активных стратегий обучения;
6) развитие функциональной грамотности через чтение текста и его понимание в соответствии с международными исследованиями PISA;
7) разработка творческих заданий, ориентированных на развитие функциональной грамотности учащихся, проектирование современного урока;
8) урок, ориентированный на формирование функциональной грамотности и компетентностных качеств.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) технология критического мышления и ее роль в системе образования;
2) возможности мультимедийных ресурсов в обучении казахскому языку и литературе, создание сетевого сообщества; методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасты, подкасты, вебинары);
3) "педагогическая мастерская" как инновационная технология.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) применение интерактивных компьютерных технологий на уроках казахского языка и литературы;
2) возможности "Aсtiv studio" в проектировании уроков по развитию коммуникативных компетенций учащихся;
3) применение регионального компонента в процессе обучения;
4) активное обучение и стратегии обучения, формирование навыков совместного решения задач;
5) возможности реализации потенциала урока "Самопознания" для коррекции педагогического процесса в средней школе;
6) пути эффективного использования контента обучения казахскому языку и литературе;
7) технология проектирования уроков на компетентностной основе.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2-10 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать задания, направленные на развитие языковых навыков на уроках казахского языка и литературы;
2) разработать задания, ориентированные на развитие критического мышления на уроках казахского языка и литературы;
3) разработать задания по казахскому языку и литературе в соответствии с таксономией Б.Блума;
4) разработать творческие задания, ориентированные на развитие функциональной грамотности учащихся.

16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) оқушылардың тілдік дағдыларын дамытуға бағдарланған оқу кешені;
2) мұғалімнің тәжірибелік әрекетіндегі белсенді оқыту стратегиясы;
3) мұғалімнің тәжірибелік әрекетіндегі инновациялық технологиялар;
4) халықаралық PISA зертеуінің мәнмәтінінде оқу тапсырмаларын жобалау ерекшелігі.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі -аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған - 1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) орындалған жұмыстың алынған міндетке сәйкестігі (тапсырмалар алынған міндетке сай емес; тапсырмалар алынған міндетке сай; тапсырмалар алынған міндетке толықтай сай);
2) сұрақтың анықтығы, толықтығы, дәйектігі(жеткіліксіз;негізінде жеткілікті;толық);
3) тапсырмалардың Мемлекттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (ары қарай- МББЖС) пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкестігі (тапсырмалар МББЖС пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сай емес; тапсырмалар МББЖС пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне жартылай сай (ішінара); тапсырмалар МББЖС пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне толықтай сай);

16. Тематика проектных работ слушателей:
1) учебный комплекс, ориентированный на развитие языковых навыков учащихся;
2) стратегии активного обучения в практической деятельности учителя;
3) инновационные технологии в практической деятельности учителя;
4) особенности проектирования учебных заданий в контексте международного исследования PISA.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания для слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол", конференция.
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для оценивания самостоятельной работы определены следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 2 балла;
3) реализовано полностью –4 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) соответствие выполненной работы поставленной задаче (не соответствует задаче, поставленной в задании; в основном соответствует задаче, поставленной в задании; полностью соответствует задаче, поставленной в задании);
2) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса (предъявлено недостаточно; предъявлено в основном достаточно; предъявлено полно);
3) соответствие заданий действующему государственному общеобязательному стандарту образования Республики Казахстан ( далее-ГОСО РК), возрастным особенностям обучающихся (задания, представленные в работе, не соответствуют действующему ГОСОРК, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, частично соответствуют действующему ГОСО РК, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, полностью соответствуют действующему ГОСО РК, возрастным особенностям обучающихся);

4) нәтиже сапасы (дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге сай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толыққанды сай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толықтай сай);
5) материалдың тәжірибелік мәні (жұмыстың тәжірибелік мәні жоқ; жұмыс жартылай тәжірибелік мәнге ие; жұмыстың тәжірибелік мәні бар және пайдалануға ұсынылуы мүмкін);
6) жұмыстың безендірілуінің талапқа сәйкестігі (жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс қолданыстағы нұсқауға сай, алайда кейбір компоненттер өңдеуді талап етеді; жұмыс ұсынылған барлық компонеттерге сай әзірленген).
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 11-12 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 9-10 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 6-8 балл, (50-74%).
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер - 0, 1, 2, 3 балл және өлшемдер айқындалған:
1) жобаның өзекті мәселесі ашылмаған, жоба мәселесі жартылай ашылған; жобаны өзекті мәселесі ашылған, бірақ автор тақырып бойынша терең білім көрсете алмаған; жобаның өзекті мәселесі толық ашылған, автор тақырып бойынша терең білім көрсеткен;
2) мақсатты жобалауы: мақсаты берілмеген; мақсаты қойылғанмен, бірақ оған жету жоспары жасалмаған; мақсаты қойылған, негізі жасалған, оған жетудің жоспары сызба түрінде бірелген; мақсаты айқын берілген, нақты себептері көрсетілген; мақсатқа жетудің жүйелі жоспары берілген;
3) жоспарлау: жоспар әрекет мазмұнын көрсете алмайды; жоспар үстіртін жасалған; жоспарлау логикалық тұрғыда жеткілікті деңгейде емес; жоспарлау логикалық тұрғыда ретті және өзінің әрекетін толық көрсетеді.
4) нәтижені бағалау: жобалау нәтижесі жоқ; жоба нәтижесі сапа талаптарына сәйкес емес (берілген мақсатқа); жоба нәтижесі сапа талаптарына жартылай сәйкес келеді; нәтиже сапа талаптарына толықтай жауап береді (берілген мақсатқа сәйкес);
5) алынған нәтижелердің маңыздылығы: нәтиженің практикалық маңыздылығы жоқ; алынған нәтижелер тек теориялық тұрғыда маңызды; алынған нәтиже практикалық маңыздылығы жартылай ғана; алынған нәтижелердің практикалық маңыздылығы жоғары және ары қарай қолдануға ұсынуға болады.
25. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:

4) качество результатов (разработанные задания не соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; разработанные задания не в полной мере соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; соответствие разработанных заданий заявленной цели и ожидаемым результатам);
5) практическая значимость излагаемого материала (работа не имеет практического значения; работа имеет лишь частичное практическое значение; работа имеет практическое значение и может быть рекомендована к использованию);
6) оформление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к работам такого вида (работа требует значительной доработки, поскольку выполнена без соблюдения соответствующих рекомендаций; работа оформлена с соблюдением существующих рекомендаций, однако отдельные компоненты требуют доработки; в работе на надлежащем уровне представлены все рекомендованные компоненты).
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 11-12 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 9-10 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 6-7 баллов, (50-74 %).
25. Для оценивания проектной работы определены критерии - 0, 1, 2, 3 балла и следующие параметры:
1) проблема проекта: не раскрыта; раскрыта фрагментарно; раскрыта, автор показал недостаточно глубокие знания темы; раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы;
2) целеполагание: цель не сформулирована; цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует; цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения; цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;
3) планирование: план не отражает содержание деятельности; план носит поверхностный характер; планирование недостаточно логично и последовательно; планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
4) оценка результата: проектный продукт отсутствует; проектный продукт не соответствует требованиям качества (т.е. заявленным целям); проектный продукт не полностью соответствует требованиям качества; продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
5) значение полученных результатов: результат не имеет практического значения; полученные результаты имеют только теоретическое значение; результат имеет лишь частичное практическое значение; полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:

1) "Өте жақсы": 13-15 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 10-12 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 7-9 балл, (50-74%).
26. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін сабақ үзіндісін ұсынады:
1) оқушылардың тыңдалым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау;
2) оқушылардың оқылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау;
3) оқушылардың айтылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау;
4) оқушылардың жазылым дағдысын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау;
5) оқушылардың оқу сауаттылығын дамытуға бағытталған сабақ жоспарын жобалау;
27. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған (дағдылардың қалыптасу деңгейі):
1) 0 балл - осы сабаққа қолдануға болмайды;
2) 1 балл- дағдыланған;
3) 2 балл- дағды дамуда;
3 балл – дағды қалыптасқан.
28. Шағын сабақты презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) жобалау сапасы (білім беру үдерісі немесе іс-шара): заманауи талаптар мен мақсат қоюға сәйкес мақсаттың нақты әрі айқын тұжырымдалуы, мақсаттың қолжетімділігі мен өлшемділігі; мақсатты топтың айқындылығы; мақсатқа жеткізетін міндеттер көрсетілген;әрекет мазмұны айқындалған;әрекет нәтижелері айқындалған, нәтижелер мақсатқа сәйкес келеді; мақсатқа жетудегі уақыт аралығы айқындалған; оқу-тәрбие үдерісінің қатысушыларының өзара әрекет сипаты айқындалған;педагогикалық және ақпараттық-коммуникативтік технологиялар айқындалған;
2) жағдай сапасы: ресурстық қамтамасыз етілудің кешенділігі мен қажет болған жағдайда ресурстардың өзара алмасу мүмкіндіктерін болжау (кадрлық қамтамасыз етілуі; материалдық-техникалық қаматамыз етілуі; инфроқұрылым;оқу-әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз етілуі);
3) нәтиже сапасы: жоспарланған нәтижелерге жету дәрежесі (мақсат – міндет- күтілетін нәтиже).
29. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 11-12 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 9-10 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 6-8 балл, (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
30. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
2) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010
3) ҚР "Білім туралы" Заңы. Астана, 27 шілде 2007 ж. № 319-III

1) "Отлично": 13-15 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 10-12 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 7-9 баллов, (50-74 %).
27. При презентации мини-урока слушатели курса предоставляют фрагмент урока на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования:
1) ориентированного на развитие у учащихся навыков слушания;
2) ориентированного на развитие у учащихся навыков чтения;
3) ориентированного на развитие у учащихся навыков говорения;
4) ориентированного на развитие у учащихся навыков письма;
5) ориентированного на развитие функциональной грамотности учащихся.
28. Для оценивания презентации мини-урока определены критерии
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 2 балл;
3) реализовано полностью – 4 балла.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) качество проектирования образовательного процесса: четкое определение целевой установки в соответствии с современными требованиями к целеполаганию (формулировка цели носит конкретный характер), цель достижима и измерима; определена целевая группа; прописаны задачи, способствующие достижению цели; определено содержание деятельности; определены результаты деятельности, результаты соотнесены с поставленными целями; определен временной промежуток для достижения целей; определен характер взаимодействия между участниками учебно-воспитательного процесса; определены педагогические и информационно-коммуникационные технологии;
2) качество условий: комплексность ресурсообеспечения и прогнозирование возможности взаимозаменяемости ресурсов в случае такой необходимости (кадровое обеспечение; материально-техническое обеспечение; инфраструктура; учебно-методическое и информационное обеспечение);
3) качество результатов: степень достижения запланированных результатов (цель-задачи-ожидаемые результаты).
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 11-12 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 9-10 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 6-7 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года.
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015 г.
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III.

1. Елбасымыз Н. Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауындағы әлеуметтік инфроқұрылымдарды дамыту міндеттері:
А) мектепке дейінгі ұйымдарда орындар тапшылығын түбегейлі қысқарту;
В) орта білім жүйесінде жалпы білім беретін мектептерді Назарбаев зияткерлік мектептеріндегі оқыту деңгейіне жеткізу;
С) апатты мектептер мен үш аусымда оқыту проблемаларын шешу және мектепке дейінгі мекемелерде орындар тапшылығын түбегейлі қысқарту;
D) жетекші университтерді академиялық және басқарушылық автономияға біртіндеп көшіру.
2. Қазақстан Республикасының білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру 2015 жылда келесі нәтижелерді көрсетеді:
А) электронды оқыту жүйесі құрылады;
В) 12 жылдық білім беру жүйесіне көшу басталады;
С) ауыспалы кезең аяқталған кезде, ҚР білім беру жүйесінің құрылымы, мазмұны, басқару және қаржыландыру механизмі бойынша дамыған елдердің моделімен сәйкестендіріледі;
D) халықаралық индикаторлармен белгіленген сапалы білім және адами капиталдың даму деңгейі жоғарлайды.
3. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарында көрсетілген негізгі құзыреттіліктер:
А) коммуникативтік, ақпараттық, басқарушылық, мәселелерді шешу;
В) деректерді жүйелеу, мәселелерді шешу дағдылары;
С) басқарушылық, әлеуметтік, тұлғалық, азаматтық, коммуникативтік, технологиялық, ақпараттық;
D) ақпараттық, дамытушылық, коммуникативтік, тәрбиелік.
4. Сөйлемді аяқтаңыздар: Функционалдық сауаттылық тұжырымдамасына негізделген 15 жастағы оқушылардың оқу жетістіктерін халықаралық бағалау зерттемелерінің бірі –
А) ҰБТ;
В) TIMS;
С) PISA;
D) PIRLS.
5. "Мәңгілік ел – Мәңгілік Тіл" идеясының өзегі:
А) қазақ тілінің маңыздылығы;
В) ағылшын тілінің басымдығын көрсетеді;
С) көптіліктің артықшылығы;
D)орыс тілінің рөлін.
6. Эмоция -
А) әрекет-қылықты бейберекет (импульсив) реттеуші психикалық құбылыс;
В) қажеттілік маңызын көрсететін көрсеткіш;
С) белсендіруді реттейтін физикалық құбылыс;
D) талдау қабілетін дамытатын тетік.
7. Ойлау әдістері:
А) мәнерлеп оқу, көшіріп жазу, талдау, бағалау;
В) зерттеу, жинақтау, бағалау;
С) талдау мен біріктіру, салыстыру, абстракциялау мен нақтылау, қорыту;
D) білу, түйсіну, қолдану.
8. Топтық жұмыс құрудың негізгі қағидаты –
А) әрекет ету қағидаты;
В) іздену қағидаты;
С) сәйкестендіру қағидаты;
D) бірлесе әрекет ету қағидаты.
9. Маңызды ғылыми-әдістемелік мәселені ұжымдық талқылайтын әдістемелік жұмыс формасын көрсетіңіз (бірнеше жауапты қарастырады):
А) конференция;
В) педагогикалық оқулар;
С) сайыстар;
D) байқаулар.

1. В Послании Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее" определены следующие задачи развития социальной инфраструктуры:
А) сокращение дефицита мест в дошкольных учреждениях;
В) поднятие уровня обучения в системе общеобразовательных школ до уровня обучения в Назарбаев интеллектуальных школах;
С) решение проблем аварийных школ и трехсменного обучения, сокращение дефицита мест в дошкольных учреждениях;
D) постепенный переход ведущих академий к академической и управленческой автономии.
2. В 2015 году реализация Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 годы привела к следующим результатам:
А) создана электронная система обучения;
В) начался переход к 12-летней системе образования;
С) по окончании переходного периода структура, содержание, механизмы управления и финансирования системой образования Республики Казахстан соответствуют моделям развитых государств;
D) повысился уровень развития человеческого капитала и также уровень качества образования в соответствии с международными индикаторами.
3. Основные компетенции, указанные в Национальном плане по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы:
А) коммуникативная, информационная, управленческая, решения проблем;
В) систематизации фактов, решения проблем;
С) управленческая, социальная, личностная, гражданская, коммуникативная, технологическая, информационная;
D) информационная, развивающая, коммуникативная, воспитательная.
4. Закончите предложение: Исследование "Международная программа оценки достижений 15 летних учащихся", основанное на положениях функциональной грамотности – это
А) ЕНТ;
В) TIMS;
С) PISA;
D) PIRLS.
5. Основа идеи "Мәңгілік Ел – Мәңгілік Тіл":
А) значимость казахского языка;
В) приоритетность английского языка;
С) преимущество полиязычия;
D) роль русского языка.
6. Эмоция -
А) психическое явление, регулирующее импульсы действий и деяний;
В) показатель важности необходимого;
С) физическое действие, регулирующее активность;
D) механизм развития способности анализировать.
7. Способы мышления:
А) выразительное чтение, списывание, анализ, оценка;
В) исследование, накопление, оценка;
С) анализ и обобщение, сопоставление, абстрагирование и уточнение, подведение итогов;
D) знание, ощущение, применение.
8. Основной принцип организации групповой работы –
А) деятельностный принцип;
В) принцип поиска;
С) принцип соответствия;
D) принцип совместного действия.
9. Формой методической работы, коллективного обсуждения важного научно-методического вопроса выступают (предполагается несколько ответов):
А) конференция;
В) педагогические чтения;
С) конкурсы;
D) смотры.

10. Әрекет дегеніміз.....
А) Іс-әрекеттің саналылығы мен мақсаттылығы, жоспарлылығы мен жүйелілігі;
В) Түрлі қажеттерді өтеуге байланысты белгілі мақсатқа жетуге бағытталған процесс;
С) Саналы іс-әрекеттің бірлігі, психиканың іс-әрекет үстінде дамуы;
D) Іс-әрекет бөліктерінің қайталап жаттықтырудың нәтижелілігі.
11. "Қазақ тілі" пәні бойынша білім беру мазмұнын жаңарту (бірнеше жауапты қарастырады):
А) оқу бағдарламасы функционалдық оқу сауаттылығы мен құзыреттілік тәсіліне бағытталған білім беру мазмұнын қамтамасыз етеді.
В) оқу жоспарлары тұлғалық жетілуді қамтамасыз ететін білім беру вариативтілігін, коммуникативті дағдыларды қалыптастыратын білім алудағы дербестікті, ақпарат пен технологияны пайдалана білуді, проблемаларды шешуді, іскерлік пен сыни тұрғыда ойлауды қарастырады.
С) оқу бағдарламасы функционалдық математикалық сауаттылық пен құзыреттілік тәсіліне бағытталған білім беру мазмұнын қамтамасыз етеді. Оқу жоспарлары коммуникативті дағдыларды қалыптастыратын білім алудағы дербестікті, ақпарат пен технологияны пайдалана білуді, сыни тұрғыда ойлауды қарастырады.
D) оқу жоспарлары тұлғалық жетілуді қамтамасыз ететін білім беру вариативтілігін, коммуникативті дағдыларды қалыптастыратын, ақпарат пен технологяны пайдалана білуді, проблемаларды шешуді, іскерлік пен сыни тұрғыда ойлауды қарастырады.
12. Дағды дегеніміз
А) жаттығуларды орындау нәтижесінде үйренушінің білімін автоматизм дәрежесіне дейін көтеретін әрекет;
В) өнер, шеберлік, біліктілік, әдістемелер жиынтығы;
С) түрлі қажеттерді өтеуге байланысты белгілі мақсатқа жетуге бағытталған процесс;
D) күрделі және жалпы оқу міндеттерін шешуге бағытталған амалдардың жиынтығы
13. Амал дегеніміз (бірнеше жауапты қарастырады) -
А) амал – әдістеме ғылымына жатпайтын ұғым;
В) амал – әдістемедегі бастапқы саты;
С) амал –шығармашылық қасиет;
D) оқыту әдісінің құрамдас бөлігі.
14. Шығармашылық
А) іс-әрекет түрлерінің бірі ретінде жаңа, қалыптан тыс ізденістерге дем беріп, қоғамдық дамудың ілгерілеуін қамтамасыз етеді;
В) объектив не субъектив кедергілерді жеңе отырып, қандай да әрекет, іс-қимылды бастауға мәжбүр ету;
С) бұл белгілі әлеуметтік шарттармен үйлескен тұлғаның белсенді түрде өзін-өзі қалыптастыруы;
D) ұжыммен жасалынған, оқушылардың оқу жетістіктерін нақты анықтайтын салыстырмалы негіздегі үдеріс.
15. Агентивті мағына, бұл -
А) іс-әрекет етуші тұлғаның мағынасы;
В) сөйлемге қатысушының типтік семантикалық қызметі;
С) мәтінді дайындығы жоқ оқырмандар үшін дайындау;
В) мәтін теориясында әңгімеде баяндалатын адамның не заттың қызметі.

10. Действие - это.....
А) разумность, целенаправленность, планомерность и системность действий;
В) целенаправленный процесс, ориентированный на обеспечение различных потребностей;
С) общность разумных действий, развитие в процессе психических действий;
D) результативность при повторе некоторых действий.
11. Обновление содержания дисциплины "Казахский язык" (предполагается несколько ответов):
А) обеспечивает содержание образования, ориентированное на введение компетентностного подхода и функциональной грамотности в учебные программы.
В)учебные планы предполагают вариативность образования, обеспечивающего личное саморазвитие, коммуникативные навыки, умения использовать информацию и технологии, решать проблемы, предприимчивость и критическое мышление.
С)учебные планы предполагают содержание образования, ориентированное на функциональную математическую грамотность и компетентностный подход. Учебные планы предполагают самостоятельность в приобретении знаний, в формировании коммуникативных навыков, умении использовать информацию и технологию критического мышления.
D) учебные планы предполагают вариативность образования, обеспечивающего личное саморазвитие, самостоятельность в приобретении знаний, формирующего коммуникативные навыки, умения использовать информацию и технологии, решать проблемы, предприимчивость и критическое мышление.
12. Навык это...
А) деятельность, сформированная путем повторения и доведения до автоматизма;
В) искусство, мастерство, квалификация, комплекс методов;
С) целенаправленный процесс, ориентированный на обеспечение различных потребностей;
D) общность путей, направленных на решение сложных и общих задач обучения.
13. Выход - это (предполагается несколько ответов):
А) понятие, не относящееся к методической науке;
В) первая ступень методики;
С) творческая способность;
D) составная часть метода обучения.
14. Творчество -...
А) вид деятельности отличный от привычного, способствующий поиску, обеспечивающий развитие общества;
В) вынуждение производить действия, преодолевая объективные и субъективные препятствия;
С) обусловленное определенными социальными условиями самостоятельное активное формирование личности;
D) процесс создания коллектива на основе сравнения реальных учебных достижений школьников.
15. Агентивное значение - это
А) значение действующего лица;
В) типичное семантическое действие участника речи;
С) подготовка текста для неподготовленного читателя;
В) действие человека либо предмета, о котором идет речь.

16. Адаптация дегеніміз -
А) мәтінді оқушылар үшін іріктеу және сараптау;
В) мәтінді дайындығы жоқ оқырмандар үшін бейімдеу;
С) мәтінді оқу және түсіну арқылы меңгеру;
В) мәтінді түсінуге бейімделу.
17. Интерпретация, бұл –
А) оқу материалын өзгеріссіз жазып шығу;
В) оқу материалын өз сөзімен түсіндіру, қысқаша баяндау;
С) оқу материалын жатқа айту;
D) оқу материалына илюстрация жасау.
18. Функциональды тұрғыда перифраза нешеге және қалай бөлінетінін анықтаңыз.
А) 1) қайталанбалы бірліктер; 2) жалпыға түсінікті оралымдар; 3) қанатты және фразеологиялық сөздер; 4) ситуациялық, жеке авторлық перифраза;
В) 1) қайталанбалы бірліктер; 2) жалпыға түсінікті оралымдар; 3) қанатты сөздер; 4) фразеологиялық сөздер;
С) 1) қайталанбалы бірліктер; 2) жалпыға түсінікті оралымдар; 3) қанатты және фразеологиялық сөздер; 4) ситуациялық, жеке авторлық перифраза, оның мағынасы нақты контекст арқылы негізделеді;
D) 1) қайталанбалы бірліктер; жалпыға түсінікті оралымдар, фразеологиялық және қанатты сөздер; 2) ситуациялық, жеке авторлық перифраза, оның мағынасы нақты контекст арқылы негізделеді.
19. Перифразаның негізгі мақсаты –
А) мәтін мазмұнын түсіну, пайдалану;
В) мәтіннің мазмұнын өз сөзімен айту;
С) мәтіннің әсері мен мәнерін арттыру;
D) мәтінді түсіну, ойталқы жасау.
20. Шығармашылық сипаттағы тапсырмаларды анықтаңыз (бірнеше жауапты қарастырады)
А) зерттеу жұмыстарына бейімделген тапсырмалар;
В) тәжірбиеге бағытталған тапсырмалар;
С) догмалық оқытуға негізделген тапсырмалар;
D) экономикалық, тарихи мазмұндағы мәтіндер.
21. Қазіргі сабақтың дәстүрлі сабақтан айырмашылығын көрсетіңіз (бірнеше жауапты қарастырады)
А) грамматикалық дағды шешуші рөл атқарады;
В) оқу техникасына көңіл бөлінеді;
С) коммуникативтік қабілеті дамыған дара тұлғаның дамуына жағдай жасалады;
D) қазақ тілін қатысымдық тұрғыдан меңгерту көзделеді.
22. Жаңартылған білім мазмұнына негізделген сабақта дағдылардың қандай түрлері іске асырылатынын белгілеңіз.
А) дағдылардың барлық түрлері (оқылым, жазылым, жатталым, тілдесім) іске асырылады;
В) дағдылардың барлық түрлері (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) іске асырылады;
С) дағдылардың барлық түрлері оқылым, жазылым, көрілім іске асырылады;
D) дағдылардың барлық түрлері тыңдалым, көрілім, баяндау іске асырылады.
23. Оқу сауаттылығын арттыру тәсілдері қолданылатын сабақ ерекшелігін көрсетіңіз.
А) сабақта оқытудың интерактивті амалдары қолданылады;
В) сабақта мәтінді оқу мен сұрақтарға жауап жазуға көңіл бөлінеді;
С) сабақта мәтінмен жұмыс: оқылым ғана іске асырылады;
D) сабақта дайын материалмен жұмыс іске асырылады.

16. Адаптация - это...
А) отбор и экспертиза текста для учащегося;
В) приспособление текста для неподготовленного читателя;
С) освоение текста через чтение и понимание;
В) приспособление текста для понимания.
17. Интерпретация - это...
А) написание учебного материала без изменений;
В) объяснение учебного материала своими словами, краткое изложение;
С) чтение учебного материала наизусть;
D) подготовка иллюстраций к учебному материалу.
18. Как различается и на какие виды делится перифраза с функциональной точки зрения;
А) 1) повторяемые единицы; 2) общепринятые обороты; 3) крылатые выражения и фразеологизмы; 4) ситуативная и авторская перифраза;
В) 1) повторяемые единицы; 2) общепринятые обороты; 3) крылатые выражения; 4) фразеологизмы;
С) 1) повторяемые единицы; 2) общепринятые обороты; 3) крылатые выражения и фразеологизмы; 4) ситуативная и авторская перифраза, ее значение определяется конкретным контекстом.
D) 1) повторяемые единицы; общепринятые обороты; крылатые выражения и фразеологизмы; 2) ситуативная и авторская перифраза, ее значение определяется конкретным контекстом.
19. Основная цель использования перифразы –
А) уяснение смысла текста, использование его;
В) проговаривание смысла текста своими словами;
С) усиление действия и выразительности текста;
D) уяснение текста, дискуссия.
20. Определите задания творческого характера (предполагается несколько ответов):
А) задания, предполагающие научную работу;
В) практико-ориентированные задания;
С) задания, основанные на догматическом обучении;
D) тексты экономического, исторического содержания.
21. Укажите отличия современного урока от традиционного (предполагается несколько ответов):
А) решающую роль играют грамматические навыки;
В) уделяется внимание технике обучения;
С) создаются условия для формирования целостной личности, обладающей коммуникативными способностями;
D) предполагается освоение коммуникативного казахского языка.
22. Определите виды навыков, которые формируются на уроках в условиях обновления содержания образования:
А) реализуются все виды навыков (чтение, письмо, заучивание, говорение);
В) реализуются все виды навыков (слушание, чтение, говорение, письмо);
С) реализуются все виды навыков (чтение, письмо, видение);
D) реализуются все виды навыков (слушание, видение, сообщение).
23. Определите особенности уроков, на которых используются методы обучения, направленные на повышение грамотности:
А) использование на уроках интерактивных методов обучения;
В) на уроках уделяется внимание чтению текста и написанию ответов на вопросы;
С) работа на уроках с текстом: осуществляется лишь чтение;
D) на уроке проводится работа лишь с готовым материалом.

24. Қазіргі сабақ мақсаты (бірнеше жауапты қарастырады).
А) өзінің және қоғамның мүддесінде өзін-өзі белсенді етуге дайын тұлғаны қалыптастыру және дамыту;
В) бәсекеге қабілетті және құзыретті, шығармашыл, білімді тұлғаны қалыптастыру және дамыту;
С) өзгермелі ортада өмір сүруге бейім тұлғаны қалыптастыру және дамыту;
D) танымдық іс-әрекетті ұжымдық ұйымдастырудың алғашқы түрі – догмалық оқытуды іске асыру.
25. PISA тапсырмаларының ерекшелігі
А) проблемаларды шешу, дәлелдемелер келтіру, шешім қабылдау және бағалауды талап ететін тапсырмалар;
В) мәтіндегі мағынасы таныс емес, түсініксіз сөздердің аудармасын табуды талап ететін тапсырмалар;
С) мәнерлеп оқу және түсіну, сұрақтарға жауап беруді талап ететін тапсырмалар;
D) мәтінді жаттау, рөлге енуді талап ететін тапсырмалар.
26. Блум бойынша оқу тапсырмалары таксономиясының жіктелуін көрсетіңіз.
А) білу, түсіну, қолдану, синтез, бағалау;
В) білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау;
С) білу, түсіну, қолдану, талдау, салыстыру, бағалау;
D) білу, түсіну, қолдану, талдау, жоспарлау, бағалау.
27. Блум таксономиясының "Түсіну" көрсеткіші –
А) мәтіндегі жаңа сөздерді жаттау;
В) ақпаратты интерпретациялау (мәтін мазмұнын өз сөзімен мазмұндау);
С) логикалық байланысты табу, себеп-салдарды анықтау, бағалау;
D) салыстыру арқылы пайым жасау, дәлел келтіре алу, бағамдау.
28. Блум таксономиясының "Талдау" көрсеткіші –
А) мәтінді оқу, сұрақтарға жауап беру;
В) дайын ақпаратты жаттау және оны қолдану;
С) логикалық байланысты табу, себеп-салдарды анықтау, қорытынды жасап, ереже шығару, оны дәлелдеу;
D) жазбаша материалды бағалайды.
29. Инновация -
А) тілді бұрынғы қалпынан ерекшелейтін құбылыс немесе өзгеру заңдылығы;
В) сандық және сапалық сипаттарды алдын ала айқындайтын құбылыс;
С) тілдегі логикалық байланысты табатын, себеп-салдарды анықтайтын заңдылық;
D) жаңалық ашуға дайындығын көрсететін, индивидтің тұлғалық сапасы.
30. Компрессия дегеніміз -
А) мәтін мазмұнын сөзбе-сөз баяндау;
В) мәтінді қысқа (қысқартып) беру;
С) мәтінді қабылдау және оның тұтастығын түсіну;
D) мәтін тудырудың моделі.
31. "Сын тұрғысынан ойлау" технологиясының кезеңдерін ретімен белгілеңіз:
a) қызығушылықты ояту; b) ой-толғаныс; c) мағынаны ажырату
А) acb;
В) bca;
С) cba;
D) abc.
32. "Сын тұрғысынан ойлау" технологиясындағы мағынаны тану кезеңінде оқушылар бірлесе отырып алға қойылған міндеттердің қайсыларын шешуге мүмкіндік алады? (бірнеше жауапты қарастырады)
А) проблемалық, ізденушілік, зерттеу арқылы оқыту;
B) эссе, шағын шығарма жазу;
С)диалогтік қарым-қатынаста ой қозғау;
D)өздігінен жұмыс жасап, белсенділік таныту.

24. Цели современного урока (предполагается несколько ответов):
А) формирование и развитие личности, способной самоактуализироваться в личных и общественных интересах;
В) формирование и развитие компетентной, конкурентоспособной, творческой личности;
С) формирование и развитие личности, способной жить в условиях изменяющейся среды;
D) реализация начальной формы коллективной познавательной деятельности – догматической формы обучения.
25. Особенности заданий PISA:
А) задания, требующие решения проблемных задач, аргументации, принятия решений и оценивания;
В) задания, требующие поиска значения и перевода непонятных слов в тексте;
С) задания, требующие выразительного чтения и уяснения текста, ответов на вопросы;
D) задания, требующие заучивания текста, вживания в роли.
26. Назовите классификацию заданий согласно таксономии Блума.
А) знание, понимание, применение, синтез, оценка;
В) знание, понимание, применение, анализ, синтез, оценка;
С) знание, понимание, применение, анализ, сравнение, оценка;
D) знание, понимание, применение, анализ, планирование, оценка.
27. Показатель "понимания" согласно таксономии Блума –
А) заучивание новых слов в тексте;
В) интерпретация информации (передача содержания текста своими словами);
С) установление логической связи, определение причинно- следственной связи, оценивание;
D) рассуждение через соотношение, умение находить подтверждение, догадываться, предполагать.
28. Показатель "анализа" согласно таксономии Блума –
А) чтение текста, ответы на вопросы;
В) заучивание информации и использование ее;
С) установление логической связи, определение причинно- следственной связи, умение делать выводы, выводить положения, подтверждать их;
D) письменное оценивание материалов.
29. Инновация -...
А) закон изменчивости и отличности явлений языка от прежних форм;
В) явление, предполагающее численные и качественные характеристики;
С) закономерности, определяющие логические связи в языке, определяющие их причинно-следственную природу;
D) качество индивидуальной личности, определяющее готовность к открытию нового.
30. Компрессия - это....
А) дословное сообщение содержания текста;
В) краткое изложение текста;
С) принятие текста и понимание его целостности;
D) модель порождения текста.
31. Определите порядок этапов технологии "критического мышления":
a) пробуждение интереса; b) этап вызова; c) осмысление нового смысла
А) acb;
В) bca;
С) cba;
D) abc.
32. На стадии осмысления при применении технологии "критического мышления учащиеся получают возможность сообща решить следующие задачи (предполагается несколько ответов):
А) проблемные, поисковые, обучение путем исследования;
B) написание эссе, мини – сочинения;
С) размышления в условиях диалогического общения;
D) проявление активности через самостоятельную деятельность.

33. Ақпараттық технологияның сын тұрғысынан ойлау технологиясынан ерекшелігі неде?
А) берілген ақпаратты ойлау өнерімен тақырыпқа үйлестіру;
B) ақпаратты жинау;
C) ақпаратты архивке салу;
D) ақпараттық мәселені шешу.
34. Жоба (проект) дегеніміз -
А) жасауға, қайта құрылуға, қалпына келтірілуге тиісті нысандардың макеттері, есептеулері және ұстанымды дәлелдері көрсетілген техникалық құжаттар;
В) жүйеленген ақпарат, архивке салынатын материал, модель,немесе макет түрінде берілген құжат;
С) бекітілген білім мазмұны, яғни оқулық және әдістемелік нұсқау;
D) ереже, нұсқаулық сынды нормативті құжаттар.
35. Слайдтарды көрсету ретін қалай орналастыруға болады
А) өзгертуге болмайды;
В) слайдтарды көрсету >еркін көрсетілім;
С) файл>сақтау;
D) файл >баспаға беру
36. Бесінші жол мен үщінші бағанның қиылысуында тұрған ұяшықтың адресі
A) 5С;
B) С5;
C) 3Е;
D) Е3.
37. Презентацияны көрсетуді қай команданың көмегімен орындауға болады?
А) F5;
B) F6;
C) F8;
D) F9.

33. В чем отличие информационных технологий от технологии критического мышления?
А) перевод представленной информации путем размышления в тему размышления;
B) сбор информации;
C) архивирование информации;
D) решение информационных вопросов.
34. Проект - это....
А) совокупность технических документов (расчетов, чертежей и др.) для создания какого-либо сооружения или изделия;
В) документ, представленный в виде систематизированного материала, материала, сдаваемого в архив, в виде модели либо макета;
С) утвержденное содержание образования, то есть учебник и методические указания;
D) положение, нормативная документация инструктивного характера.
35. Как можно изменить порядок демонстрации слайдов:
А) невозможно изменить;
В) показ слайдов--->произвольный показ;
С) файл--->сохранить;
D) файл--->печать.
36. Адрес ячейки, расположенной на пересечении пятой строки и третьего столбца:
A) 5С;
B) С5;
C) 3Е;
D) Е3.
37. С помощью какой команды осуществляется показ презентации:
А) F5;
B) F6;
C) F8;
D) F9.

1. Кіріспе
1. "Programme for International Student Assessment" (бұдан әрі - PISA) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы мектептердің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында оқушылардың халықаралық зерттеулерге қатысуының мақсаттық индикаторлары анықталған. Біздің еліміз үшін бұл бағдарламаға қатысу білім берудің бақылау бағалау жүйесін реформалаудың қажеттігін ескертетін бірқатар факторлар, атап айтсақ, қазақстандық білім беру жүйесінің әлемдік білім беру кеңістігіне кіруі негізгі себеп болды.
3. Білім беру бағдарламасы мұғалімдерді мәселені бірлесіп шешуге, оқу сауаттылығына, жаратылыстану-ғылыми сауаттылығы бойынша емтихан бөліктеріне дайындауға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Белсенді оқыту стратегиялары негізінде оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту бойынша қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) PISA бағдарламасы теориялық материалдарын зерделеу;
2) белсенді жеке тұлғаға бағытталған оқыту тәсілдерін зерделеу және тәжірибеде қолдану;
3) оқу сауаттылығын дамытуға арналған белсенді стратегияларды зерделеу және қолдану;
4) PISA талаптарына сәйкес тапсырма мысалдарын құру дағдыларын қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) PISA бағдарламасының мақсатын, мазмұнын, құрылысын біледі, функционалды оқу дағдысын қалыптастыруға бағытталған тапсырма түрлерін біледі, қазақ тілі мен әдебиеті пәндері бойынша оқу сауаттылығының компоненттерін біледі, PISA бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критериалды өлшемдерін біледі, белсенді оқыту стратегияларын біледі;
2) мектеп оқушыларының оқу сауаттылығын дамыту үшін белсенді оқыту стратегияларын қолдана алады, PISA бағдарламасы бойынша оқу сауаттылығының элементтерін талдай алады және элементтерді меңгеруге қажетті дағдылар мен стратегияларды анықтай алады;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие функциональной грамотности чтения учащихся в рамках проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" (далее Программа) предназначена для обучения учителей казахского языка и литературы общеобразовательных школ.
2. Образовательная программа разработана в соответствии с целями и задачами по повышению функциональной грамотности, в частности, грамотности чтения учащихся, определенных в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, Национальным планом действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы, а также в соответствии с требованиями Программы повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA.
3. Актуальность разработки образовательной программы обусловлена целями и задачами современного образования: формирование компетенций, позволяющих учащимся эффективно участвовать в жизни социума, формирование такого направления функциональной грамотности, как грамотности чтения, которое является необходимым условием социализации учащихся посредством формирования навыка работы с информацией, заключенной в текстах разного типа и формата.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителей русского языка по стратегиям активного обучения учащихся грамотности чтения и подготовки их к выполнению заданий программы PISA.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить теоретический материал по программе PISA;
2) изучить и применять на практике подходы личностно-ориентированного активного обучения;
3) изучить и применять различные активные стратегии для развития грамотности чтения;
4) сформировать навыки составления примеров заданий в соответствии с требованиями PISA.
4. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
стратегии активного обучения, цели, содержание, структуру программы PISA;
виды заданий, направленных на развитие функциональной грамотности чтения;
компоненты грамотности чтения по предметам "Казахский язык" и "Литература";
критерии оценивания учебных достижений учащихся по PISA;
2) умеют:
применять стратегии активного обучения для развития грамотности чтения учащихся школы;
применять элементы грамотности чтения программы PISA и определять навыки и стратегии, необходимые для успешного освоения элементов;
оценивать учебные достижения учащихся по критериальному оцениванию PISA;

3) қазақ тілі мен әдебиеті пәндері бойынша оқулық мазмұнына сүйене отырып, оқу сауаттылығын дамытуға арналған тапсырмаларды құрай алады.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұнық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативті-құқықтық модульде "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет, "Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді), "Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын іске асыру; Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы"; орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты. ҚР білім беру жүйесіне Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының индикаторларын ендіру".
9. Психологиялық-педагогикалық модуль бойынша қарастыратын тақырыптар:
1) "Оқушылардың жетістіктерін бағалаудағы халықаралық зерттеулер: психологиялық-педагогикалық аспект";
2) "Тестілеу кезіндегі оқушылардың эмоционалдық және физикалық қолайсыздықтарының психологиялық-педагогикалық алдын-алу".
10. Мазмұндық модуль бойынша қарастырылатын тақырыптар:
1) "PISA зерттеуінің мақсатымен, мазмұнымен, құрылымымен таныстыру. PISA бағдарламасын қолданыстағы бағалаумен салыстыру";
2) "Оқу сауаттылығының жалпы ережелері: когнитивті және метакогнитивті дағдылар";
3) "Жағдаят, мәтін және аспект оқу сауаттылығының компоненттері ретінде";
4) "Оқу сауаттылығының жалпы ережесі. Оқу стратегиясы: өзгертіп айту, баяндау, мәтіндік граффитилер, мұқият оқу";
5) "Аспект" түсінігі және мәтін бойынша сұрақтарды классификациялау. PISA халықаралық бағдарламасы аясында қазақ тілі мен әдебиеті оқулықтарының мәтіндерін талдау;
6) "Қол жетімділік және үзінді" аспектісі бойынша тапсырмалар құру";
7) "Біріктіру және түсіндіру" аспектісі бойынша тапсырмалар құру, "Рефлексия және бағалау" аспектісі бойынша тапсырмалар құру";

3) владеют:
навыками составления заданий по грамотности чтения, опирая на материал учебника;
навыками структурирования элементов и стратегий программы PISA для чтения, анализа и решения элементов;
навыками создания для учащихся образцов элементов, которые идентичны типам элементов программы PISA.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются вопросы: реализация "Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы"; "Нурлы жол – путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех"; основные направления модернизации системы образования в Республике Казахстан; Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 гг.; Закон Республики Казахстан "Об Образовании" от 27 июля 2007 года № 319-III. (с изменениями и дополнениями от 24.11.2015 г); Государственный общеобязательный стандарт среднего образования; внедрение индикаторов ОЭСР в образовательную систему РК.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) международные исследования оценки достижений учащихся: психолого-педагогический аспект;
2) психолого-педагогическая профилактика эмоционального и физического напряжения у учащихся в процедуре тестирования.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) ознакомление с целью, содержанием и структурой программы PISA; программа PISA и другие виды оценивания достижений учащихся; общие положение грамотности чтения: когнитивные и метакогнитивные навыки;
2) ситуация, текст и аспект как компоненты грамотности чтения; общие положения грамотного чтения;
3) стратегии чтения: перефразирование, изложение, текстовые граффити, внимательное чтение; понятие "аспекта" и классификация вопросов к тексту; чтение текста с учетом его аспектов вопросов PISA;
4) решение вопросов PISA; разработка заданий по аспекту "доступ и информация";
5) разработка заданий по аспекту "понимание и интерпретацию"; разработка заданий по аспекту "Рефлексия и оценивание"; факторы сложности элементов структуры грамотности чтения по проекту PISA- 2015;
6) интеграция заданий формата PISA в учебный план (работа с учебниками по казахскому языку и литературе); решение тестовых заданий PISA на уроках казахского языка и литературы;
7) критериальное оценивание учебных достижений; стратегии и инструменты для оценивания учебных достижений ученика; формирование навыков коллаборативного решения проблем;

8) "PISA-2015 жобасы бойынша оқу сауаттылығы құрылымы элементтерінің күрделілік факторы";
9) "PISA тапсырмаларын оқу жоспарына кіріктіру (қазақ тілі мен әдебиеті оқулықтарымен жұмыс);
10) "Қазақ тілі мен әдебиеті сабақтарында PISA тест тапсырмаларын шешу";
11) "PISA бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критериалды өлшемі. Оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауға арналған стратегиялар мен құралдар";
12) "Мәселені бірлесіп шешу дағдысын қалыптастыру. Белсенді оқыту және оқу стратегиялары. Аудиторияда тиімді байланыс жасау. Белсенді тыңдаушының тұжырымдамасы. Ағымдағы оқу жоспарына мәселені коллаборативті шешуді енгізу";
13) "Оқу сауаттылығын дамыту үдерісіндегі сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы";
14) "Оқыту және үйрету стратегиясы: мұғалім – челленджер және мұғалім – фасилитатор";
15) "Оқу сауаттылығының бір түрін көрсету үшін белсенді оқу сыныбын құруды ұйымдастыруда тыңдаушыларды шағын-тренингке дайындау";
16) "Мұғалімнің кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау (тестілеу)";
17) "Курс тыңдаушыларымен шағын-тренинг презентациясын өткізу".
11. Технологиялық модуль бойынша қамтылатын тақырыптар:
1) "Интернет-ресурстармен жұмыс (чат, форумды жүргізу және т.б.)";
2) "Желілік қоғамдастықты құру, қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар)".
12. Вариативтік модульде тыңдаушыларға анықталған тақырыптар бойынша таңдау беріледі:
1) "Блум таксономиясы – оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту барысында оқытудың тиімділігін бағалау әдісі";
2) "Оқу сауаттылығына арналған тапсырмалар түрі (аналитикалық, ақпараттық, түсіндіру, айқындау) және оларды сабақта қолдану тәсілдері".
Тыңдаушылар қажеттіліктеріне орай вариативті модуль 2-6 сағат аралығында өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үрдісін ұйымдастыру
13. Білім беру үрдісі аталған бағдарламаның 1 қосымшасында негізделген барлық сабақтардан құрылған оқу-тақырыптық жоспарға сай ұйымдастырылады.
14. Білім беру үрдісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімін қадағалау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, шағын сабақ тұсаукесері, қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысына арналған тапсырмалар:
1) үш оқу дағдысын және соған сәйкес әрекеттерді ескеріп, тапсырмалар құру;
2) оқу сауаттылығын дамыту бойынша сабақ жоспарын құру;
3) оқу сауаттылығы компоненттеріне сәйкес оқулық мәтіндерін талдау.
16. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін аталған бағдарлама бойынша 2 қосымшада көрсетілген тыңдаушылардың тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үрдісін жүзеге асыру формалары мен әдістері
17. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу, т.б.
18. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.

8) активное обучение и учебные стратегии; эффективное общение в аудитории; концепция активного слушания; внедрение коллаборативного решения проблемы в текущий учебный план;
9) технология критического мышления в процессе развития грамотности чтения; стратегии преподавания и учения: учитель-челленджер и учитель-фасилитатор.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) работа с интернет ресурсами (чат, ведение форума и др.);
2) использование Интернет для создания сетевого сообщества и ведения форума;
3) методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары).
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности;
2) виды заданий на развитие грамотности чтения и методы их использования на уроках.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, презентация мини-проектов, мероприятия и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составление заданий исходя из трех учебных навыков грамотности чтения;
2) составление учебного плана по развитию грамотности чтения;
3) анализ текстов согласно компонентам грамотности чтения.
16. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
17. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
18. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

6) PISA халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістері бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы. Тыңдаушының жұмыс дәптері // NIS- PEARSON
7) PISA халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістері бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы.Оқу сауаттылығы. Тренерге арналған нұсқаулық // NIS- PEARSON.
8) PISA халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістері бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы.Оқу сауаттылығы. Мұғалімнің жұмыс дәптері // NIS- PEARSON.
9) Заир-Бек С.И., Муштавинская И.В. Развитие критического мышления на уроке: Пособие для учителя. –М.: Просвещение, 2004 – 175с.
10) Рамендик Д.М. Тренинг личностного роста. – М.: Форум, 2010.
27. Қосымша әдебиеттер:
11) Ричардсон Джон "Преврати свою группу в команду", ToolsforScools 9, №2 (ноябрь-декабрь) 2005 г. Интернет-ресурс: http://www.nsdc.org/members/tools 11-05.pdf.
12) Полат Е.С. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования: Учебное пособие. – М.: Академия, 2003 – 272с.
13) Сафир Дж. и Хейли М. Схемы суммирования: структуры заданий для обеспечения объединения и поддержания нового обучения. – Эктон, 1993.
"Programme for International Student
Assessment" халықаралық зерттеуін жүргізу
аясында оқушылардың функционалдық оқу
сауаттылығын дамыту" тақырыбындағы
біліктілікті арттыру курстарының білім
беру бағдарламасының 1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Тақырыптар
Дәріс
Дәріс-диалог
Таңдау дәрісі
Пікірталас
Практикалық жұмыс
Тренинг, белсенді оқыту стратегиясы.
Семинар
Шеберлік-сынып
Конференция
Дөңгелек үстел
КТС
Шағын-сабақ презентациясы
Тестілеу
Барлығы
Инвариантты бөлім
I
Нормативті – құқықтық модуль
2
2
4
1.1
ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол".
Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. "Мәңгілік Ел" Ұлттық білім беру жүйесін құру міндеттері

6) Программа повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA. Руководство для тренера //NIS-PEARSON.;
7) Программа повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA. Рабочая тетрадь учителя //NIS- PEARSON.;
8) Заир-Бек С.И., Муштавинская И.В. Развитие критического мышления на уроке: Пособие для учителя. – М.: Просвещение, 2004 – 175 с.;
9) Рамендик Д.М. Тренинг личностного роста. – М.: Форум, 2010.;
10) Полат Е.С. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования: Учебное пособие. – М. Академия, 2003 – 272 с.;
11) Сафир Дж. и Хейли М. "Схемы суммирования: структуры заданий для обеспечения объединения и поддержания нового обучения". – Эктон, 1993.;
12) Виноградова Л.В. Методика преподавания математики в средней школе: учеб.пособ. – Ростов на\Д.:Феникс.2005. – 252 с.;
13) Шварцбурд С.И., Боковнев О.А. Углубленное изучение алгебры и анализа. Пособие для учителей. – М.: Просвещение, 2005.;
14) Груденов Я.И. Совершенствование методики работы учителя математики. – М.: Просвещение, 2004. – 224 с.;
15) Фарков А.В. Математические олимпиады в школе 5-11 классы. – М.:Айрис-пресс.2005. – 176 с.;
16) Ричардсон Джон. Преврати свою группу в команду, Tools for Scools 9, № 2/http://www.nsdc.org/members/tools 11-05.pdf.
Приложение 1
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для учителей
казахского языка и литературы
общеобразовательных школ "Развитие
функциональной грамотности чтения
учащихся в рамках проведения
международного исследования
"Programme for International
Student Assessment"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Занятия по выбору
Дискуссия
Практическая работа
Тренинг,
стратегии активного обучения
Семинар
ВПЗ
Конференция
Мастер-класс
Презентация мини-мероприятия
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
4
1.1
Реализация "Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы"
Основные направления модернизации системы образования в Республике Казахстан. Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 гг.
2
2
1.2

1. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы бойынша 2020 жылы білім беру жүйесі қандай нәтиже береді:
А) білімнің сапасы жоғары дәрежеде;
В) халықаралық индикаторларымен дәлелденген, білімнің сапасы жоғары дәрежеде;
С) адами капиталдың деңгейі жоғары дамыған;
D) адами капиталдың даму деңгейі және білімнің жоғарғы сапасы халықаралық индикаторларымен дәлелденген.
2. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарының іске асыру мерзімі:
А) 2011-2015 ж.ж.;
В) 2012-2020 ж.ж.;
С) 2012-2016 ж.ж.;
D) 2011-2016 ж.ж..
Психологиялық модуль
3. Оқушыларды тестілеуге дайындау бойынша іс-шаралардың негізіндегі қағидаларды атаңыз:
А) білім беру үдерісіне барлық қатысушылардың өзара қарым-қатынасы;
В) оқушыларды тестілеуге түрлі технологияларды енгізу;
С) мұғалім мен оқушылардың іскер диалогі;
D) барлық нұсқалар дұрыс.
4. Тестілеуге дайындық кезіндегі оқушыларда пайда болатын эмоциялық қолайсыздықтарының белгілерін атаңыз:
А) бастаған жұмысын аяқтай алмауы, жұмыс белсенділігінің төмендеуі, жинақсыздық;
В) ашуланшақтың пен тітіркеніштіктің тез қозғыштығы;
С) жиі шаршап қалуы;
D) барлық нұсқалар дұрыс.
Мазмұндық модуль
5. Жалпы мәтінге тән мәтін түрін көрсетіңіз:
А) повесть мәтіндері;
В) диаграмма, сызба нұсқа;
С) көркем мәтін;
D) газеттегі мақалалар мәтіні;
Е) хат.
6. Функционалдық әдеби сауаттылық нені бағамдайды?
А) әртүрлі типтегі мәтіндерді (ақпараттарды) түсіну және ұғыну қабілеті яғни, жазылған мәнмәтінге сәйкес қабілеті;
В) модельдеуді қоса алғанда математикалық тұрғыдан ойлау және ұғыну және проблемаларды шешу қабілеті;
С) табиғи құбылыстарды сараптау үшін ғылыми зерттеулер үдерісін пайдалану қабілеті;
D) пән бойынша оқушылардың білімі мен үлгерімін жан-жақты сипаттайтын және көпбалды шәкілмен өлшенетін сандық мөлшер;
Е) әртүрлі ақпараттарды пайдалану қабілеті.
7. Оқу сауаттылығын бағалаудың үш негізгі параметрлері:
А) мәтін, ситуация және сұрақ;
В) ситуация, сұрақ;
С) мәтін, ситуация;
D) сұрақ, мәтін, сөйлеу;
Е) ситуация, сұрақ, талдау.
8. Оқу сауаттылығы тест сұрақтарының мәтін форматы:
А) әдеби мәтін;
В) құрама мәтін, әдеби мәтін;
С) тұтас мәтін, жай мәтін;
D) хат мәтіні;
Е) журнал мәтіні.
9. Оқушылардың білім жетістіктерін бағалаудың критериалды моделіне жатады:
А) 15 жастағы оқушылардың білім жетістігінің бес деңгейі;
В) 15 жастағы оқушылардың білім жетістігінің алты деңгейі;
С) 15 жастағы оқушылардың білім жетістігінің үш деңгейі;
Д) 15 жастағы оқушылардың білім жетістігінің төрт деңгейі;
Е) 15 жастағы оқушылардың білім жетістігінің он деңгейі.

1. Государственной программой развития образования РК на 2011-2020 годы определено, что к 2020 году система образования будет давать результат:
А) в виде высокого качества знаний;
В) в виде высокого качества знаний, подтверждаемых международными индикаторами;
С) в виде высокого уровня развития человеческого капитала;
Д) в виде высокого качества знаний и уровня развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами.
2. Укажите сроки реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников:
А) 2011-2015 гг.;
В) 2012-2020 гг.;
С) 2012-2016 гг.;
D) 2011-2016 гг.
Психологический модуль
3. Укажите, какие принципы лежат в основе всех организационных мероприятий по подготовке учащихся к тестированию:
А) взаимодействие всех участников образовательного процесса;
В) внедрение разнообразных технологий тестирования школьников;
С) деловой диалог учителей и учеников;
Д) все ответы верны.
4. Назовите признаки стрессового напряжения школьников в период подготовки к тестированию:
А) невозможность закончить начатое занятие, снижение работоспособности, неорганизованность;
В) повышенная возбудимость и раздражительность;
С) слишком часто возникает чувство усталости;
Д) все ответы верны.
Содержательный модуль
5. Критериальное оценивание – это:
a) личностные достижения ученика, которые формируются лично и показывают уровень подготовленности и активности в учебных и внеучебных видах деятельности;
b) числовая величина, выраженная по многобалльной шкале и интегрально характеризующая успеваемость и знания обучающегося по предметам;
c) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, заранее известными всем участникам процесса критериями, соответствующими целям и содержанию образования.
6. Герменевтика – это…
a) искусство понимания текста
b) искусство письма
c) искусство чтения текста
7. Согласно Пирамиде человеческих мотиваций, стремление человека к самовоплощению, к актуализации заложенных в нем потенций относится к уровню:
a) физиологические потребности
b) потребности в статусе, признании
c) потребность в самореализации
8. Оценить математическую грамотность и грамотность в области чтения и естествознания 15-16 летних учащихся организаций общего среднего, технического и профессионального, а также послесреднего образования – это цель исследования:
a) PIRLS
b) TIMSS
c) PISA
9. Словесный письменный текст – это…
a) самая частотная форма письменной коммуникации
b) знаковая форма представления любой реальности
c) все ответы верны

10. Зерттеу барысында оқудағы сауаттылық бойынша қандай машықтары мен меңгере білу деңгейлері бағаланады?
А) Мәлiметтi табу, мәтiнді түсіндіріп беру, мәтiннiң мазмұнына немесе оның формасына рефлексия;
В) Мәтін бойынша мазмұндау,сурет салу, рефлексия;
С) Мәтін бойынша ой толғаныс, эссе жазу, рефлексия;
D) Мәтіннің стилі, талдау және рефлексия;
Е) Мәтін бойынша пікіралмасу.
11. Блум таксономиясы бойынша "бағалау" ұғымын қалай түсінесіз?
А) Алынған ақпаратты тану және шақыру;
В) Құндылықтар арасындағы өзара байланысты анықтау;
С) Алынған ақпаратқа пікірлер мен ойлар құрылатындай субьективті-жеке көзқарас;
D) Алынған мәліметті логикалық жалпылау, себеп-салдарлық байланыстарды бүтіндей қабылдау;
Е) Құбылысты үзінді түрінде қарастыру, "жалпы" мәнмәтінде "жекені" ерекшелеу.
12. Сын тұрғысынан ойлау технологиясының құрылымы:
А) оқу мен үйрену;
В) талдау мен сараптау;
С) дәлелдеу мен салыстыру;
D) көру мен оқу;
Е) тыңдау мен жазу.
13. "Функционалдық сауаттылық" ұғымын түсіндіріңіз...
А) әрекеттің әмбебап тәсілдерін игеру арқылы көрінетін білім беру нәтижесі;
В) сауатты оқу, жазу қабілеті;
С) оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынас;
D) адамның сыртқы ортамен қарым-қатынасқа түсе алу қабілеті немесе алған білімін практикада қолдана алуы;
Е) сөйлем құрастырады, мәтін жазады.
14. Оқушы ойлану, пікірлесу арқылы тақырып төңірегінде алынған білімдерін пысықтайтын әрі өзіндік ұғым ретінде білім қоры кеңейетін бөлім:
А) мағынаны тану;
В) ой-толғаныс сатысы;
С) қызығушылықты ояту;
D) қорытынды бөлім;
Е) негізгі бөлім.
15. Күнделікті оқу үрдісінде оқушылардың ағымдағы білім деңгейлерін анықтау үшін қолданылатын бағалау түрі:
А) қалыптастырушы бағалау;
В) қорытындылаушы бағалау;
С) критериалды бағалау;
D) 12 балдық бағалау;
Е) 5 балдық бағалау.
16. Функционалдық сауаттылықтың қарапайым сауаттылықтан айырмашылығы:
А) тақырыптың теориялық жағын қамтиды;
В) мектептен тыс, қосымша білім беру бағдарламалары;
С) білімдерін практикалық жағдайларда тиімді және әлеуметтік бейімделу үдерісінде сәтті пайдаланады;
D) оқыту нысандары мен әдістері;
Е) оқытудың дидактикалық біліктерін күрделендіріп, теориялық білімді жүзеге асыру.
17. Топтық жұмыс құрудың негізгі қағидаты –
А) әрекет ету қағидаты;
В) іздену қағидаты;
С) сәйкестендіру қағидаты;
D) бірлесе әрекет ету қағидаты;
Е) топтастыру қағидаты.
18. Жалпы білім беретін мектептегі оқыту пәні оқушының функционалдық сауаттылығын дамыту... болып табылады:
А) қайнар көзі;
В) мүмкіндігі;
С) әдісі;
D) формасы;
Е) құралы.
19. Интерпретация, бұл –
А) оқу материалын жазып шығу;
В) оқу материалын өз сөзімен түсіндіру, қысқаша баяндау;
С) оқу материалын жатқа айту;
D) оқу материалына илюстрация жасау;
Е) оқу материалына тест жасау.

10. К несплошным текстам относятся тексты, включающие в себя:
a) диаграммы, таблицы
b) схемы, графики
c) все ответы верны
11. Функциональная литературная грамотность предполагает:
a) способность понять и осмыслить различные типы текстов (информации), т.е. способность соотнести их с контекстом, в котором они были написаны;
b) способность грамотно читать текст;
c) способность анализировать содержание текста.
12. Читательскую грамотность определяет …
a) тест PIRLS, PISA
b) искусство написания текста
c) скорость техники чтения
13. Словесный письменный текст – это…
a) самая частотная форма письменной коммуникации
b) знаковая форма представления любой реальности
c) все ответы верны
14. Виды лингвистического анализа текста (неверное исключить):
a) содержательно-композиционный;
b) стилистический;
c) свободный.
15.Функциональная грамотность – это:
a) способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности.
b) инициативность, способность творчески мыслить и находить нестандартные решения, умение выбирать профессиональный путь, готовность обучаться в течение всей жизни.
c) способность, способствующая активному участию людей в социальной, культурной, политической и экономической деятельности, а также обучению на протяжении всей жизни.
16. Языковая компетенция – это:
a) соблюдение норм, орфографических, орфоэпических правил, т.е. то, что называется грамотностью;
b) знание звуко-буквенного состава языка;
c) учение о предложении и сочетаемости слов в предложении
17. Международное исследование PISA – это:
a) оценивание способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности.
b) оценивание способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности, а также в межличностном общении и социальных отношениях.
c) международная оценка, учитывающая результативность всех видов учебной деятельности, процессуальную сторону усвоения учебного материала и проявления индивидуальных и личностных качеств.
18. Приоритеты оценивания функциональной грамотности школьников проекта PISA:
a) читательская грамотность
b) естественнонаучная и математическая грамотность
c) все ответы верны
19. Три составляющих понятия " читательская грамотность":
a) понимать и использовать
b) размышлять
c) все ответы верны

20. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы елдеріне енудегі Қазақстан Республикасының негізгі индикаторы:
А) дамыған 30 ел қатарына ену;
В) дамыған 45 ел қатарына ену;
С) дамыған 50 ел қатарына ену;
D) дамыған 55 ел қатарына ену;
Е) дамыған 35 ел қатарына ену.
21. Критериалды бағалау бұл:
А) оқушының тұлғалық жетістігі, өздігінен қалыптасатын және оқушының дайындық деңгейін көрсететін және сабақта және сабақтан тыс іс-шаралардағы белсенділігі;
В) сандық өлшем, ереже бойынша көп балды шәкіл және интегралды пән бойынша оқушының білімі мен үлгерімін интегралды сипаттайды;
С) білім беру мазмұны мен мақсатына сәйкес алдын-ала барлық қатысушыларға белгілі критерийлері бар, ұжыммен жасалынған, оқушылардың оқу жетістіктерін нақты анықтайтын салыстырмалы негіздегі үдеріс;
D) оқу қызметінің әмбебап әдістері бар, білім нәтижесінің іс-әрекет амалдары көрсетілген білім беру нәтижесі;
Е) оқушылардың мүмкіндіктерін және олардың қабілеттерін анықтауға бағытталған іс-әрекет.
22. PISA халықаралық зерттеулері форматында оқушылармен тапсырма орындау сабақтарындағы мұғалімнің рөлі:
А) мұғалім-фасилитатор рөлі;
В) мұғалім-челленжер рөлі;
С) әрі мұғалім-фасилитатор рөлінде, әрі мұғалім-челленжер рөлінде;
D) тренер рөлі;
Е) тыңдаушы рөлі.
23. Белсенді оқыту стратегиясына жатпайтын стратегияны анықтаңыз:
А) мұзжарғыш;
В) миға шабуыл;
С) әңгіме;
D) жентек қар;
Е) өкіл.
24. Мәтінді толық түсінуге бағытталған PISA тестінің құрылымына жатады:
А) бір оқу іскерлігі;
В) үш оқу іскерлігі;
С) екі оқу іскерлігі;
D) төрт оқу іскерлігі.
25. Коллаборативті орта дегеніміз, бұл...
26. PISA тапсырмаларын орындау барысында оқушы нақты қандай стратегияларды қолдануы мүмкін екендігін анықтаңыз.
Технологиялық модуль
27. Барлық Microsoft Power Point слайдтарының презентацияларының эскиздері мына қосуларда көрсетіледі....
А) слайдттар;
В) слайдқа түсінік;
С) құрылымы;
D) анимация.
28. Microsoft Power Point презентация слайдында орналасқан объектілерге жатпайтыны (артығын алып тастаңыздар)...
А) анимация;
В) кесте;
С) диаграмма;
D) фильм.
29. Презентацияға жаңа слайд қосу үшін келесі әрекетті орындау керек:
А) түйме "Оffice">жасау;
В) басты> слайд жасау;
С) қою > слайд;
D) түрі > кәдімгі.
30. Басқару қосымшаларын пайдалана отырып Word Art объектілері, жазбалар, диаграмма, бейнелер, клиптерді презентацияға қосуға болады.
А) түрі;
В) басты;
С) қою;
D) дизайн.
Примечание:
Тест тапсырмаларының кілті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
D
C
D
D
B
А
А
С
B
А
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
С
А
D
B
А
С
D
Е
B
А
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
С
С
С
B
A
C
C
C
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 28-қосымша
Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында көптілді білім беру және білім мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бағдарлама жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.

20. Три основных параметра оценки грамотности чтения:
a) текст, ситуация и вопрос
b) ситуация, вопрос
c) текст, ситуация
21. Форматы текстов тестовых вопросов читательской грамотности:
a) сплошные и несплошные тексты
b) составные
c) все ответы верны
22. Формат каждого задания PISA включает:
a) текст, таблицы, рекламные буклеты
b) диаграммы, графики, карты
c) все ответы верны
23. Модель критериального оценивания образовательных достижений школьников включает:
a) пять уровней образовательных достижений 15-летних обучающихся
b) шесть уровней образовательных достижений 15-летних обучающихся
c) три уровня образовательных достижений 15-летних обучающихся
24. Строение теста PISA, направленное на полное понимание текста, включает:
a) одно читательское умение
b) три читательских умений
c) два читательских умений
25. Коллаборативная среда – это........... (допишите своими словами)
26. Определите, какие конкретные стратегии учащиеся могут использовать при решении заданий PISA
Технологический модуль
27. Эскизы всех слайдов презентации Microsoft PowerPoint отображаются на вкладке …
А) структура;
В) слайды;
С) заметки к слайду;
Д) анимация.
28. К объектам, размещаемым на слайде презентации Microsoft Power Point, не относятся (исключите лишнее)
А) таблица;
В) фильм;
С) анимация;
Д) диаграммы.
29. Для того чтобы добавить в презентацию новый слайд, необходимо выполнить следующие действия:
А) кнопка "Office" ---> создать;
В) вставить ---> слайд;
С) главная ---> создать слайд;
Д) вид ---> обычный.
30. Добавить в презентацию клипы, фигуры, диаграммы, надписи, объекты Word Art можно, используя элементы управления вкладки:
А) вид;
В) главная;
С) вставка;
Д) дизайн.
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
d
c
d
d
с
а
с
с
с
с
а
а
с
с
с
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
а
в
с
с
а
с
с
в
в
-
-
a
c
c
c
Приложение 28
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приложение 28 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителей казахского языка в условиях обновленного полиязычного образования в Республике Казахстан" для учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында көптілді білім беру және білім мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама қазақ тілі пәні мұғалімдерінің Қазақстан Республикасы орта білім аясындағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес, жаңартылған көптілді білім беру жағдайында қажетті білімді игеру бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған. Білім мазмұны "Балабақша-мектеп-колледж-жоғары оқу орны" жүйесіндегі мемлекеттік тілді үздіксіз оқыту" стандартына сай қарастырылған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты: көптілді білім беру және білім мазмұнын жаңарту жағдайында оқыту қазақ тілінде емес жалпы білім беретін мектептерде мемлекеттік тілді деңгейлік оқыту әдістемесін жаңа стандартқа сай меңгерте отырып, пән мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің 23 тамыз 2012 жылғы № 1080 Қаулысымен бекітілген "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген орта білім берудің әрбір деңгейлерінің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының талаптарына сай деңгейлік оқыту жүйесінің басты қағидаларын негізге ала отырып тілді меңгерту;
2) сабаққа қолжетімді мақсат қоя білуді және орта, қысқа мерзімді жоспарлаудың жаңа үлгісін меңгерту;
3) білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық идеясы негізінде мұғалімнің функционалдық сауаттылығын дамыту;
4) спиральді оқыту мен пәндік-тілдік кіріктіру идеяларын меңгерту;
5) оқушының жас ерекшеліктеріне сай берілетін лексикалық минимумдардың өмірдегі қолданыс аясын мультимедиалық құралдар арқылы кеңейту және бағалаудың жаңа үлгілері арқылы оқушының пәнге деген ынтасын арттыру;
6) АКТ құзыреттіліктерін қалыптастыру;
7) аксиологиялық бағдарлы білім арқылы тілді үйрету әдіс-тәсілдерін жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курстың соңында:
1) орта білім беру бойынша нормативтік құқықтық актілерді біледі;
2) қазақ тілін оқытуда қолжетімді мақсат қоюды, деңгейлік оқытудың инновациялық әдістемесі бойынша орта, қысқа мерзімді жоспарлаудың жаңа үлгісіне сәйкес сабақ жоспарын, жаңа әдіс-тәсілдерді, мультимедиалық құралдардың көмегімен тілдік дағдыларды - оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым дамыту әдістемесін жетілдіріп, шағын сабақты қорғауда қолдана алады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителей казахского языка в условиях обновленного полиязычного образования в Республике Казахстан" для учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения (далее - Программа) регулирует обучение учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения.
2. Программа для учителей казахского языка направлена на развитие профессиональных компетентностей слушателей в соответствии с нормативными правовыми актами в сфере среднего образования Республики Казахстан на формирование ключевых компетенций по усвоению необходимого объҰма знаний в условиях обновленного полиязычного образования. Содержание ориентировано на получение учителями-предметниками знаний в соответствии со стандартом "Уровневое непрерывное обучение государственному языку в системе "Детский сад-школа-колледж-высшее учебное заведение".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей в ходе изучения методики уровневого обучения государственному языку в школах с неказахским языком обучения в условиях полиязычного обучения контексте обновления содержания образования.
4. Задачи Программы:
1)изучить основные принципы системы уровневого обучения языку в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования";
2) сформировать умения ставить достижимые цели, а также усвоение формы среднесрочного и краткосрочного планирования;
3) развивать функциональную грамотность педагогов на основе концептуальной идеи образования;
4) изучить идеи спирального обучения и предметно-языкового интегрирования;
5) расширять лексический минимум в соответствии с возрастом обучающихся через мультимедийное оборудование и сформировать навыки повышения мотивации обучающихся к предмету через новые виды оценивания;
6) сформировать информационно - коммуникационную компетентность;
7) улучшить методы и приемы обучения языку через аксиологическое, ориентированное образование.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают норативные правовые акты в части среднего образования;
2) умеют ставить достижимые цели в обучении казахскому языку, составлять, применять план урока в соответствии с формами среднесрочного и краткосрочного планирования по инновационной методике уровневого обучения, совершенствовать методику развития языковых навыков - чтение, слушание, письмо, говорение, используя мультимедийные способы;

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым Министрі
28 қаңтар 2016 жылғы
№ 92 бұйрығына 29-қосымша
Қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының "Content and Language Integrated
Learning" пәні және тілдерді кіріктіру әдістемесін меңгеру
бойынша қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін
дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Content and Language Integrated Learning" пәнін және тілдерді кіріктіру әдістемесін меңгеру бойынша қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбында дайындалған біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған.
2. "Content and Language Integrated Learning" әдістемесін игеру үрдісінде тіл мен пәнді кіріктіру дағдыларын қалыптастыру арқылы қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
3. Оқушылардың пәндік, тілдік, коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру мақсатында қазақ тілі пәні мұғалімдерінің оқу үрдісін ұйымдастыру бойынша білімдерін дамыту.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты: қазақ тілін оқыту арқылы оқушылардың мектеп пәндерін оқыту мақсатында CLIL әдісін қолдану дағдысын қалыптастыру дамыту болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) қауымдастықтың үздік тәжірибесі мен ҚР көптілді білім берудің нормативті-құқықтық базасын зерттеу;
2) оқушы топтарының жас ерекшеліктерінің психологиялық-лингвистикалық мінездемесін білу және оны педагогикалық үдерісте қолдана алуын қалыптастыру;
3) пәнді және тілді кіріктіріп оқытудың әдістемесі негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктерін зерттеу;
4) оқытудың белсенді әдістерін қолдана отырып, қазақ тілі сабағын CLIL әдістемесі бойынша жоспарлау дағдыларын қалыптастыру;
5) оқушылардың пәндік және тілдік оқу жетістіктерін қалыптастырушы және жиынтық бағалау дағдыларын дамыту;
6) көптілді білім беру жағдайында мұғалімдердің АКТ құзыреттілігін қалыптастыру(әріқарай АКТ).
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) көптілді білім беру бойынша мемлекеттік саясаттың қазіргі жағдайы мен негізгі бағыттарын біледі; көптілді білім берудің негізгі ұғымдарын, принциптерін анықтауды үйренеді; білім беретін мектептердегі үш тілді оқытуды реттейтін нормативті-құқықтық құжаттарын біледі; пәнді және тілді кіріктіріп оқытудың негізгі әдістемелері негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктерін ұйымдастыра алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 29
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя казахского языка по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning" для учителей казахского языка и литературы с неказахским языком обучения
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие профессиональных компетентностей учителя казахского языка по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning" (далее Программа) предназначена для обучения учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения.
2. Развитие профессиональных компетентностей учителя казахского языка в процессе освоения методики "Content and Language Integrated Learning заключается в формировании навыка интеграции языка и предмета в соответствии с целями урока.
3. Образовательная программа направлена на обучение учителей казахского языка необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, направленного на формирование у учащихся предметных, лингвистических и коммуникативных компетенций.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является формирование навыка применения методики CLIL в целях обучения учащихся школьным предметам посредством изучаемого казахского языка.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) исследовать нормативно-правовую базу полиязычного образования Республики Казахстан и передовой опыт мирового сообщества;
2) сформировать знания психолого-лингвистических характеристик возрастных школьных групп и умения использовать их в педагогическом процессе;
3) исследовать особенности учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку;
4) сформировать умения проектировать урок казахского языка по методу CLIL с использованием активных методов обучения;
5) сформировать умения и навыки формативного и суммативного оценивания учебных, языковых и предметных достижений учащихся;
6) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
современное состояние и основные направления государственной политики в области полиязычного образования;
определения основных понятий, принципов полиязычного образования;
нормативно-правовые документы, регулирующие полиязычное образование в общеобразовательной школе;
специфику и критерии учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку;
психолого-лингвистические характеристики возрастных школьных групп;

2) оқытуда дұрыс мақсат қойып, сабақ мазмұны және оқушылардың оқу қызметін бағалау саласы бойынша үйлесімділікті анықтауды біледі; балалардың оқу қажеттіліктерін диагностикалау негізінде ұйымдастырушылық-әдістемелік шаралар қатарын құрастырады; балалардың оқу қажеттіліктеріне жауап беретін интербелсенді ортаны ұйымдастырады; оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін дайындайды; оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру үшін оқытудың белсенді стратегияларын қолдана алады; шағын оқытудың жаңа тәсілдерін қолдана алады.
3) тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесі негізінде оқу үрдісін ұйымдастыру, жоспарлау, жүзеге асыруды үйренеді; педагогтардың көптілді білім беру мәселелерін шеше алады; көптілді білім беруде қашықтықтан оқыту технологияларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде ҚР көптілді білім берудің нормативті-құқықтық негіздері: ҚР Конституциясы, ҚР президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Жолдауы, ҚР "Білім туралы", "Тіл туралы" Заңдары, Халықаралық тәжірибе және көптілді білім беруді құқықтық қамтамасыз ету: ЮНЕСКО қабылдаған мәдениеттердің көптүрлілігі туралы жалпы Декларация, "Тілдік саясат туралы" ЕҚЫҰ баяндамалары, Гаага ұсынымдары, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы, 27 шілде 2007 ж. және т.б. қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) Оқу топтарының жас ерекшеліктеріне қарай психологиялық-лингвистикалық сипаттамасы;
2) Екінші тілде пәнді оқытудың және тілдерді кезең-кезеңмен кіріктірудің психологиялық негіздемелері;
3) Көпмәдениетті тұлғаны тәрбиелеу, толеранттылықты дамыту.
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) Тілді және пәнді кіріктіре оқытудың әдістемесі негізінде оқыту үдерісінің ерекшеліктері мен критерийлері;
2) Кіріктірілген сабақтың мақсаттық тұжырымдамасы: тіл мен пән арасындағы үйлесімділік;
3) Кіріктіре оқыту принциптері мен оны бағалау ерекшеліктеріне сәйкес сабақтарды жоспарлау. 4Сs (content, cognition, communication, culture) моделі;
4) Пәннің мазмұнына қойылатын тілдік талаптар және соған байланысты тапсырмалар;
5) Кіріктірілген тапсырмаларды бағалау ерекшеліктері;
6) Топтың тілі немесе нұсқаулық тіл. Функционалды тіл ұғымы. Функционалды және нұсқаулық тілді дамыту стратегиялары;

2) умеют:
определять баланс между языком и предметом в области целеполагания, содержания урока и оценивания учебной деятельности учащихся;
выстраивать организационно-методические мероприятия на основе диагностики образовательных потребностей детей;
организовывать интерактивную среду, отвечающую образовательным потребностям детей;
разрабатывать методы критериального оценивания учебных достижений учащихся;
использовать стратегии активного обучения для развития функциональной грамотности учащихся;
применять новые подходы микропреподавания;
3) владеют:
навыками организации, планирования и ведения образовательного процесса в рамках методики интеграции языка и предмета (CLIL);
решения профессиональных проблем педагогов полиязычного образования;
применения дистанционных технологий в полиязычном образовании.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются нормативно-правовые основа многоязычного образования в Республике Казахстан: Конституция РК; Законы РК "О языках в Республике Казахстан" и "Об образовании"; Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол – путь в будущее"; Международный опыт и законодательное обеспечение полиязычного образования: Всеобщая декларация ЮНЕСКО о культурном многообразии. Доклады ОБСЕ о языковой политике. Гаагские рекомендации. "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-лингвистические характеристики возрастных школьных групп;
2) психологическое обоснование поэтапного введения языков и преподавания предметов на втором языке;
3) воспитание поликультурной личности. Развитие толерантности.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) особенности и критерии образовательного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку;
2) целеполагание интегрированного урока: баланс между языком и предметом;
3) планирование уроков в соответствии с принципами интегрированного обучения и особенностями его оценивания. Модель 4Сs (content, cognition, communication, culture);
4) языковые требования к содержанию предмета и сопутствующие задания. Особенности оценивания интегрированных заданий;
5) язык класса или инструктивный язык. Понятие функционального языка. Стратегии развития функционального и инструктивного языка;
6) академический (CALP - Cognitive Academic Language Proficiency) язык. Виды лексических упражнений для развития академического языка;

7) Академиялық (CALP - Cognitive Academic Language Proficiency) тіл. Академиялық тілді дамытуға арналған лексикалық жаттығулардың түрлері;
8) Коммуникативті тіл (BICS - Basic Interpersonal Communication Skills) Комуникативті тіл мен жұмыс жасауға арналған лексикалық жаттығулардың түрлері;
9) Жалпы еуропалық стандартқа сәйкес CLIL сабақтарында сөйлеу дағдыларын дамыту (CLIL - CEFR);
10) Кіріктірілген сабақтарда сын тұрғысынан ойлауды дамытудың ерекшеліктері "жұқа" және "қалың" сұрақтарды құрастыру ерекшеліктері;
11) Тіл және пән кіріктірілген (CLIL) сабақтарда оқытудың әдістемесі Интеллект-карт және графикалық біріктірушілерді құрастыру және қолдану ерекшеліктері;
12) Көптілді ортада жобалық қызметтегі зерттеушілік біліктерін қалыптастыру;
13) Мұғалімнің кәсіптік құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау (шығу тесті);
14) Курс тыңдаушыларының шағын сабақтарының тұсаукесері. Қорытындылау, рефлексия.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Б. Блум таксономиясының оқу мақсаттары аясында оқушыларды белсенді оқыту Тілді және пәнді кіріктіре (CLIL) отырып, Б. Блум таксономиясына сәйкес тапсырмалар құрастыру;
2) Көптілді білім беруді дамыту жағдайында педагогтердің АКТ құзыреттілігін қалыптастыру;
3) Қашықтықтан оқыту технологиясы. Интернет CLIL – сыныптарын құру және жүргізу. Кіріктірілген тапсырмаларға арналған көпнұсқалы (инверсионды) сынып технологиясы (Flipped Classroom). Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар);
4) Көптілді білім беру жағдайында мобильді және смарт оқыту.
12. Вариативтік модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) CLIL мұғалімнің құзыреттілігі. CLIL мұғалімнің құзыреттілігін дамыту стратегиялары;
2) Көптілді білім берудің модельдері. Толық және жекелеген тілдік жүктеу бағдарламасы.
13. Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үрдісін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) CLIL әдістемесі және оқытудың белсенді формалары енгізілген сабақ жоспарын дайындау;
2) CLIL элементтері және формативті бағалау енгізілген сабақ жоспарын дайындау;

7) коммуникативный язык (BICS- Basic Interpersonal Communication Skills). Виды лексических упражнений для работы с коммуникативным-языком;
8) развитие речевых навыков на уроках CLIL согласно общеевропейскому стандарту (CLIL-CEFR);
9) особенности развития критического мышления на интегрированных уроках. Специфика составление "тонких" и "толстых" вопросов;
10) специфика составления и применения интеллект-карт и графических организаторов на уроках с интеграцией языка и предмета (CLIL);
11) формирование исследовательских умений в проектной деятельности в полиязычной среде;
12) определение уровня сформированности профессиональных компетентностей учителя (выходное тестирование);
13) Презентация мини-урока слушателями курса. Подведение итогов, рефлексия.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) активное обучение учащихся в контексте таксономии учебных целей Б.Блума. Составление заданий с интеграцией языка и предмета (CLIL) согласно таксономии Б.Блума;
2) формирование ИКТ-компетентности педагогов в условиях развития полиязычного образования;
3) технология дистанционного образования. Создание и ведение интернет CLIL - классов. Технология инверсионного класса для интегрированных заданий (FlippedClassroom).
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующим потребностями:
1) использование лексического подхода при методике CLIL. Особенности погружения в языковую среду;
2) реализация принципа межпредметной связи в методике CLIL.
13. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная деятельность, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать мини-урок с элементами методики CLIL и активных форм обучения;
2) разработать план урока с элементами методики CLIL и формативного оценивания;

3) CLIL - сынып құру.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) көп тіл – бір әлем. Толерантты тұлға тәрбиелеу;
2) ҚР көптілді білім берудің нормативті-құқықтық негіздері;
3) тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесін дамытудың халықаралық тәжірибесі;
4) тіл мен пәнді кіріктіру (CLIL) сабақтарында оқушыларды педагогикалық сүйемелдеу;
5) Көпмәдениетті тұлға тәрбиелеу стратегиялары;
6) оқу топтарының жас ерекшеліктеріне сәйкес психологиялы-лингвистикалық сипаттамалары;
7) білім беру саласындағы көптілді білім беру бағдарламасын дамытудағы мектептің ролі;
8) кіріктірілген сабақтарда (CLIL) оқытудың белсенді әдістемелерін қолдану;
9) екінші (мақсатты) тілде пәндерді оқуда ынтымақтастықта (коллаборативті) оқытудың рөлі;
10) көптілді сыныпта көпнұсқалы (инверсионды) сыныптың мүмкіндіктері.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: тренинг, топтық жұмыс, үйрету ойындары, кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып, шағын сабақтардың таныстырылым арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
22. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
23. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады (жүзеге асырылмаған - 0 балл; ішінара жүзеге асырылған - 1 балл, толық жүзеге асырылған - 2 балл) және төмендегідей өлшемдер:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын игеруі;
2) тәжірибелік тапсырмаларды орындауда теориялық білімдерін қолдануы;
3) баяндалған материалдың тәжірибелік маңыздылығы;
4) сұрақты негіздеуі, толықтығы және баяндау анықтығы;

3) создать электронный CLIL-класс.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) Языков много – мир един. Воспитание толерантной личности.
2) Нормативно–правовая основа многоязычного образования в РК
3) Международный опыт в развитии методики интеграции языка и предмета
4) Педагогическое сопровождение школьника на уроках интеграции предмета и языка (CLIL)
5) Приемы воспитания поликультурной личности.
6) Психолого-лингвистические характеристики возрастных учебных групп.
7) Роль школы в развитии Программы многоязычного образования в образовательной сфере РК.
8) Использование активных методов обучения на интегрированных уроках (CLIL).
9) Роль коллаборативного обучения в изучении предметов на втором (целевом) языке.
10) Возможности инверсионного класса в полиязычном классе.
18. Для проведения итового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: тренинг, работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-классы в ходе выездных практических занятий, презентации мини-уроков.
7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
23. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии (отрицательный результат – 0 баллов; частично положительный результат – 1 балл, положительный результат – 2 балла) и параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;

5) талаптарға сәйкес безендіру.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер (1, 2 балл) және өлшемдер айқындалған:
1) жобаның өзекті мәселесі ашылмаған;
2) өзекті мәселесі кейбір үзінділері ашылған;
3) өзекті мәселесі ашылған, автор оқу бағдарламасының аясында тақырыпты білетінін көрсетті;
4) өзекті мәселесі ашылған, автор оқу бағдарламасының аясында тақырыпты терең білетінін көрсетті;
5) мақсат тұжырымдалмаған;
6) мақсат тұжырымдалмаған, оған жету жоспары жоқ;
7) мақсат тұжырымдалмаған, негізделген, оған жетудің жоспары кесте түрінде ұсынылған;
8) мақсат тұжырымдалмаған, анық негізделген, оған жетудің нақты жоспары ұсынылған;
9) жоспар іс-әрекет мазмұнын қамтымаған;
10) жоспар үстірт жасалған;
11) жоспарлау толыққанды пайымды және жүйелі емес;
12) жоспарлау пайымды, жүйелі, іс-әрекет мазмұнын толық қамтыған;
13) жобалық өнім жоқ;
14) жобалық өнім сапалық талаптарға сәйкес емес (қойылған мақсаттарға);
15) жобалық өнім сапалық талаптарға толық сәйкес емес;
16) жобалық өнім сапалық талаптарға сәйкес (қойылған мақсаттарға сәйкес);
17) нәтиженің тәжірибелік маңызы жоқ;
18) нәтиже тек жекелеген тәжірибелік маңызға ие;
19) алынған нәтиже тек теориялық маңызға ғана ие;
20) алынған нәтиже үлкен теориялық маңызға ие және қолдануға ұсынуға болады.
26. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
"5" (өте жақсы) баға 85% және одан жоғары баллға сәйкес: 13-15 балл
"4" (жақсы) баға 75% және 84% баллға сәйкес: 12-13 балл
"3" (қанағаттанарлық) баға 50% және 74% баллға сәйкес: 8-11 балл
27. Шағын-сабақтарды презентациялау кезінде курс тыңдаушылары көптілді білім беруді жоспарлау және оқыту бойынша іс-әрекетінің көрінісі ретінде әр кезең бойынша сабақтан, іс-шарадан үзінді көрсетеді.
28. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған (дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл, аталған сабаққа қолдануға лайықты емес; 1 балл- қабылданған дағды; 2 балл- дамушы дағды; 3 балл – қалыптасқан дағды) және өлшемдер:
1) ұйымдастыру, негіздемесі және сабақ кезеңдерінің байланысы;

5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74 %).
25.Для проведения проектной работы выделяются следующие критерии (1, 2 балла) и параметры:
1) актуальная проблема проекта не раскрыта;
2) актуальная проблема раскрыта частично;
3) актуальная проблема раскрыта, автор показал знание темы в рамках образовательной программы;
4) проблема раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы в рамках образовательной программы;
5) цель не сформулирована;
6) цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует;
7) цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения
8) цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;
9) план не отражает содержание деятельности;
10) план носит поверхностный характер;
11) планирование недостаточно логично и последовательно;
12) планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
13) проектный продукт отсутствует;
14) проектный продукт не соответствует требованиям качества (т.е. заявленным целям);
15) продукт не полностью соответствует требованиям качества;
16) продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
17) результат не имеет практического значения;
18) результат имеет лишь частичное практическое значение;
19) поученные результаты имеют только теоретическое значение;
20) полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "5" (отлично): 13-15 б (85 %-100 %);
2) "4" (хорошо): 11-12 б (75 % до 84 %);
3) "3" (удовлетворительно): 7-10 б. (50 % до 74 %).
27. При презентации мини-урока слушатели курса предоставляют фрагмент урока на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с элементами методики CLIL, формативного оценивания и активных форм обучения.
28. Для презентации мини-урока выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков: 0 баллов – неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл – приобретаемый навык;
3) 2 балла – развивающийся навык;
4) 3 балла – сформированный навык).
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) организация, обоснованность и взаимосвязь этапов урока;

2) оқу тұжырымдама-ларын, оқытудың белсенді әдістерін қолдану;
3) тілдік және пәндік жаттығуларды қолдану негіздемесі;
4) сабаққа 4Сs енген;
5) пәнді және тілді білуі;
6) педагогикалық құзырлылық;
7) педагогикалық жүріс-тұрыс;
8) талдау.
29. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 20-24 балл (85%-100%)
2) "Жақсы": 18-19 балл (75%-84%)
3) "Қанағаттанарлық": 12-17 балл (50%-74%)
8. Ұсынылатын әдебиеттер
30. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы. 30 тамызда 1995 жыл (02.02. 2011 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша. (http://www.inform.kz/rus/article/2715565).
3) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
4) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Астана, 2010 (http://nkaoko.kz/documents/law_of_education/).
5) Қазақстандағы үштілділік бағдарламасы, ҚР Президентінің 2007 жылғы 20 қарашадағы № 444 жарлығы.
6) D. Coyle, P. Hood, D. Marsh. CLIL content and language integrated learning. Cambridge: Cambridge University Press, 2010. – 173р.
7) Peeter Mehisto, Maria-Jesus Frigols. Uncovering CLIL. Macmillan, 2008. – 240р.
8) Аливе Р, Каже Н. Билингвальное образование. - Рига.: Retorika A, 2005. - 384с.
9) Тухватуллина Д. Европейские документы в защиту и поддержку языкового многообразия // Языки народов России: перспективы развития. Материалы международного семинара. Русское и английское издание. – Элиста: АПП "Джангар", 2000. – 544 с.
10) Мехисто П, Мироненко Т. Настольная книга о языковом погружении. – Эстония, Haridus, 2009. – 240с.
11) “Content and Language Integrated Learning”, Do Coyle, Philip Hood, Cambridge UP, 2009. -173р.
12) "CLIL Content and Language Integrated Learning in Bilingual and Multilingual Education". P. Mehisto, M. Frigols, D. Marsh Uncovering Oxford. 2010. – 240р.
"Content and Language Integrated Learning"
пәнін және тілдерді кіріктіру әдістемесін
меңгеру бойынша қазақ тілі пәні мұғалімінің
кәсіби құзыреттілігін дамыту" тақырыбында
дайындалған білім беру бағдарламасына
1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті артыру курсының оқу-тақырыптық жоспары
Тақырыптары
Сағат саны
Дәріс
Дәріс-диалог
дәріс-тандау
Пікірталас
Семинар
Практикалық сабақ
Тренинг,оқытудың белсенді стратегиялары
КТС
Конференци
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың тұсаукесері
Кіру және қорытынды тест
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Нормативті-құқықтық модуль
4
2
2
8
1.1
ҚР көптілді білім берудің нормативті-құқықтық негіздері:
ҚР Конституциясы.
"Қазақстан Республикасындағы Тіл туралы" Заң.
2
2
1.2
ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Жолдауы
2
2
1.3
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
Халықаралық тәжірибе және көптілді білім беруді құқықтық қамтамасыз ету:
ЮНЕСКО қабылдаған мәдениеттердің көптүрлілігі туралы жалпы декларация Тілдік саясат туралы ЕҚЫҰ баяндамалары. Гаага ұсынымдары
2
2
4
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
2
2
8
2.1
Оқу топтарының жас ерекшеліктерін қарай психологиялық-лингвистикалық сипаттамасы
2
2
4
2.2
Екінші тілде пәнді оқытудың және тілдерді кезең-кезеңмен кіріктірудің психологиялық негіздемелері
2
2
2.3
Көп мәдениетті тұлғаны тәрбиелеу. Толеранттылықты дамыту
2
2
3.
Мазмұндық модуль
6
10
14
2
6
8
2
48
3.1
Тілді және пәнді кіріктіре оқытудың әдістемесі негізінде оқыту үдерісінің ерекшеліктері мен критерийлері
2
2
3.2
Кіріктірілген сабақтың мақсаттық тұжырымдамасы: тіл мен пән арасындағы үйлесімділік
2
2
4
3.3
Кіріктіре оқыту принциптері мен оны бағалау ерекшеліктеріне сәйкес сабақтарды жоспарлау. 4Сs (content, cognition, communication, culture) моделі
2
2
4
3.4
Пәннің мазмұнына қойылатын тілдік талаптар және соған байланысты тапсырмалар Кіріктірілген тапсырмаларды бағалау ерекшеліктері
2
2
4
3.5
Топтың тілі немесе нұсқаулық тіл.
Функционалды тіл ұғымы.
Функционалды және нұсқаулық тілді дамыту стратегиялары
2
2
4
3.6
Академиялық (CALP - Cognitive Academic Language Proficiency) тіл. Академиялық тілді дамытуға арналған лексикалық жаттығулардың түрлері.
2
2
4
3.7
Коммуникативтітіл (BICS- Basic Interpersonal Communication Skills) Комуникативтітілменжұмысжасауғаарналғанлексикалықжаттығулардыңтүрлері
2
4
6
3.8
Жалпы еуропалық стандартқа сәйкес CLIL сабақтарында сөйлеу дағдыларын дамыту (CLIL -CEFR).
2
2
4
3.8
Кіріктірілген сабақтарда сын тұрғысынан ойлауды дамытудың ерекшеліктері "Жұқа" және "қалың" сұрақтарды құрастыру ерекшеліктері
2
4
6
3.9
Тіл және пән кіріктірілген (CLIL) сабақтарда оқытудың әдістемесі Интеллект-карт және графикалық біріктірушілерді құрастыру және қолдану ерекшеліктері
2
2
4

2) использование учебных концепций, активных методов обучения;
3) обоснованность использования языковых и предметных упражнений;
4) урок включает 4Сs;
5) знание предмета и языка;
6) педагогическая компетентность;
7) педагогическое поведение;
8) анализ.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 20-24 баллов, (85%-100 %);
2) "Хорошо": 18-19 баллов, (75%-84 %);
3) "Удовлетворительно": 12-17 баллов (50%-74 %).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Конституция Республики Казахстан. Принята на референдуме 30 августа 1995 года. Вступила в силу 5 сентября 1995 года. (с изменениями и дополнениями от 07.10.1998, 02.02.2011 года).
2) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года.
3) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 года.
4) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года).
5) Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан" от 11 июля 1997 года № 151-1.
6) Программа "Триединство языков в Казахстане" Указ Президента РК от 20 ноября 2007 года № 444.
7) Do Coyle, Philip Hood. Content and Language Integrated Learning. Cambridge UP, 2009. – 173 р.
8) PeeterMehisto, Maria-Jesus Frigols. Uncovering CLIL. Macmillan, 2008. – 240 р.
9) Аливе Р, Каже Н. Билингвальное образование. - Рига.: Retorika A, 2005. - 384 с.
10) Тухватуллина Д. Европейские документы в защиту и поддержку языкового многообразия // Языки народов России: перспективы развития. Материалы международного семинара. Русское и английское издание. – Элиста: АПП "Джангар", 2000. – 544 с.
11) Мехисто П, Мироненко Т. Настольная книга о языковом погружении. – Эстония, Haridus, 2009. – 240 с.
12) D. Coyle, P. Hood, D. Marsh. CLIL content and language integrated learning. Cambridge: Cambridge University Press, 2010. – 173 р.
13) P. Mehisto, M. Frigols, D. Marsh CLIL Content and Language Integrated Learning in Bilingual and Multilingual Education. Uncovering Oxford.- 2008.-238 р.
Приложение 1
Образовательной программе курса повышения
для обучения учителей казахского языка школ
с неказахским языком обучения "Развитие
профессиональных компетентностей учителя
казахского языка по освоению методики
интеграции языка и предмета "Content
and Language Integrated Learning"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Лекция по выбору
Дискуссия
Семинар
Практические занятия
Тренинг, активные стратегии обучения
ВПЗ
Конференция
Мастер-класс, Круглый стол
Презентация мини-уроков
Входное и итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
2
8
1.1
Нормативно-правовая основа многоязычного образования в Республике Казахстан. Конституция Республики Казахстан.
Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
2
2
1.2
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол – путь в будущее"
2
2
1.3
Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования" № 398-V от 13 ноября 2015 года
Международный опыт и законодательное обеспечение полиязычного образования:
Всеобщая декларация ЮНЕСКО о культурном многообразии.
Доклады ОБСЕ о языковой политике. Гаагские рекомендации
2
2
4
2
Психолого-педагогический модуль
4
2
2
8
2.1
Психолого-лингвистические характеристики возрастных школьных групп.
2
2
4
2.2
Психологическое обоснование поэтапного введения языков и преподавания предметов на втором языке.
2
2
2.3
Воспитание поликультурной личности. Развитие толерантности.
2
2
3.
Содержательный модуль
6
10
14
2
6
8
2
48
3.1
Особенности и критерии образовательного процесса на основе методики интегрированного обучения предмету и языку.
2
2
3.2
Целеполагание интегрированного урока: баланс между языком и предметом.
2
2
4
3.3
Планирование уроков в соответствии с принципами интегрированного обучения и особенностями его оценивания. Модель 4Сs (content, cognition, communication, culture)
2
2
4
3.4
Языковые требования к содержанию предмета и сопутствующие задания. Особенности оценивания интегрированных заданий.
2
2
4
3.5
Язык класса или инструктивный язык. Понятие функционального языка.
Стратегии развития функционального и инструктивного языка.
2
2
4
3.6
Академический (CALP - Cognitive Academic Language Proficiency) язык. Виды лексических упражнений для развития академического языка.
2
2
4
3.7
Коммуникативный язык (BICS- Basic Interpersonal Communication Skills)
Виды лексических упражнений для работы с коммуникативным-языком.
2
4
6
3.8
Развитие речевых навыков на уроках CLIL согласно общеевропейскому стандарту (CLIL -CEFR).
2
2
2
6
3.9
Особенности развития критического мышления на интегрированных уроках. Специфика составление "тонких" и "толстых" вопросов
2
2
4

2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты қазақ тілді емес жалпы орта білім беретін мектептердің орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің тілдерді деңгейлік оқытуды жүзеге асырудағы кәсіби құзыреттіліктерді дамыту.
5. Бағдарламаның мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталды:
1) шет тілдерді оқытудағы деңгейлік ұстанымды Еуропалық стандарт (CEFR) материалы негізінде енгізу арқылы өзге және шет тілді деңгейлік оқытудың мазмұнын түсінуді кеңейту;
2) CEFR-ге сәйкес оқушылардың үйренетін тілдегі коммуникативтік құзыреттілігінің деңгейіне диагностика жасайтын әдістерді қолданудың практикалық дағдыларын дамыту;
3) коммуникативтік құзыреттілікті қалыптастырудың ұстанымдары мен әдістерін практикалық қолдану дағдыларын дамыту: екінші тілді оқытудағы табиғи ұстаным, CLIL пәндік –тілдік кіріктіріп оқыту;
4) Блум таксономиясы негізінде формативті және суммативті бақылау барысында оқушылардың жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін практикалық қолдану дағдыларын дамыту.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курстар соңында тыңдаушылар:
1) педагогтың білім беру іс-әрекетін реттейтін мемлекеттік саясаттың білім беру саласындағы басым бағыттарын, нормативті-құқықтық құжаттарын, ҚР орта білімінің жаңа ЖМББС тұжырымдамалық негіздерін, білім берудегі құзыреттілік ұстанымының мәнін, деңгейлік оқытудың әдістемелік ерекшеліктерін, оқу мақсаттары мен міндеттерінің таксономиясын біледі;
2) оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған оқу стратегиялары, әдістер, тәсілдер жүйесін, оқушылардың жетістіктерін бағалаудың заманауи амалдарын, ойлау операцияларының даму ерекшеліктерін, пәнді оқытудың логикасын деңгейлі оқытудың түрлі кезеңдері және шет тілді білім беру концепциясына сәйкес оқушылардың қажеттіліктері мен мүмкіндіктері негізінде құрады, қалыптастырады, жасайды;
3) оқушылардың оқу-танымдық іс-әрекетін түрлі әдістер, құралдар және оқытудың заманауи технологияларын қолдану арқылы басқарады, олардың мақсатқа сәйкестілігін анықтай алады, оқушылармен жұмысты ұйымдастыруға мүмкіндік беретін және білімді меңгерудің сапасы мен толықтығын қамтамасыз ететін тапсырмалар жиынтығын құрастыра алады, білім берудің жаңа амалдары жағдайында оқу іс-әрекетін жобалауды, деңгейлік оқытудың үйрету құралдарын, оқу-әдістемелік материалдарын заманауи талаптарға сәйкес таңдауды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама келесідей 5 модулден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5)вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модулде: Білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы Жол-болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы. Ұлттық жоспар "100 нақты қадам". Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Көпэтникалық жеке тұлға қалыптастыру мәнмәтінінде рухани мұра өзектілігі мәселелері қарастырылады.

2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителя русского языка по реализации целей и задач уровневого обучения языкам.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) расширить понимание содержания уровневого обучения неродного и иностранного языков на материале Европейского стандарта по внедрению уровневого подхода в обучении иностранных языков (CEFR);
2) развить навыки практического применения методов диагностирования уровня коммуникативной компетенции по изучаемому языку учащихся в соответствии с CEFR;
3) развить навыки практического применения подходов и методов формирования коммуникативной компетенции: естественный подход в обучении второму языку, предметно- языковое интегрированное обучение CLIL;
4) развить навыки практического применения методов критериального оценивания достижений учащихся в ходе формативного и суммативного контроля на основе таксономии Блума;
5) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курсов слушатели:
1) знают:
приоритетные направления государственной политики в сфере образования;
нормативно-правовые документы, регламентирующие образовательную деятельность педагога;
концептуальные основы нового ГОСО Республики Казахстан среднего образования;
современные подходы к оцениванию учебных достижений учащихся;
2) умеют:
применять современные инновационные технологии, направленные на развитие критического мышления учащихся;
выстраивать логику преподавания предмета, исходящую из потребностей и возможностей учащихся на разных ступенях уровневого обучения и в соответствии с концепцией иноязычного образования;
3) владеют:
навыками анализа средств обучения, учебно-методических материалов по уровневому обучению с целью выбора адекватных современным требованиям;
навыками оценивания контрольно-измерительных материалов по уровневому обучению на соответствие современным требованиям;
современными ИКТ-технологиями в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлыжол - путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов", Государственной программы развития образования на 2011-2020 гг, "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".

9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) тілдік пәндерді оқытуда оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастыруда жеке тұлғаға бағытталған ұстанымды жүзеге асыру жолдары.
2) оқушылардың коммуникативті қабілеттерін дамытудың психологиялық-педагогикалық негіздері.
3) дифференциалды ұстаным негізінде тілді деңгейлік оқыту.
4) тілдерді деңгейлік оқытудағы когнитивті оқу мақсаттар жүйесі және оқушылардың қызығушылықтары мен икемділіктерін ескеру.
5) тілдерді деңгейлік оқытуда коммуникативті ұстанымды жүзеге асыру жолдары.
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) "Шет тілдерін оқытуда кезеңдік көзқарасты енгізудің Еуропалық стандарты" (CEFR): мақсаттар, міндеттер, ережелер;
2) "Өзге тілді (немесе шет тілін) үйрену барысында оқушылардың жетістігіне баға беру барысында Блум таксономиясын қолдану;
3) "Сөйлеу әрекетінің 4 түрлі дағдысын қалыптастыруға бағытталған оқу-жаттығуларға жаңа көзқарас" (сөйлеу, оқу және жазу тыңдау);
4) "Екінші тілді үйретудің табиғи тәсілі. Физикалық әсер ету тәсілі";
5) "Тіл лагері" жобасын ұйымдастыру және өткізу ("НЗМ" тәжірибесінен).
6) "Оқыту мақсаттары" (мақсатты тұжырымдау, смарт мақсаттар);
7) "Ұғымдар аппараты, бағалау қызметі мен қағидалары. Бағалау түрлері: суммативті және формативті бағалау. Оқыту жетістіктерін бағалаудың дәстүрлі үдерісінен критериалды бағалаудың тұжырымдамалық ерекшелігі. Критериалды бағалау. Дескрипторлар. Рубрикаторлар";
8) "Педагогикалық диагностикалау рәсімі (критериалды бағалауды қалыптастырушы және белгілеу карталары, тестілеу, сауалнама, бақылау, сұқбаттасу)";
9) "Оқытудың коммуникативті әдісі. "CLIL" пәндік-тілдік интеграциялық оқыту. Сыныпқа берілетін оқытудың коммуникативті әдісінің тапсырмалары";
10) "Мұғалімнің зерттеу тәжірибесі: сабақты зерттеу және іс-әрекетті зерттеу. Зерттеу сабағын жоспарлау, жүзеге асыру үрдісі. Зерттеу сабағы: бақылау, талдау, зерттеу материалдарын жинақтау. Зерттеудің қорытынды анализі, рефлексия";
11) "Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру мазмұны, бағыттары мен құралдары. PISA, PIRLS халықаралық зерттеулерінің тұжырымдамалық негіздері. PISA, PIRLS халықаралық зерттеулері аясында оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту".
12. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Үштілділікке оқыту көпмәдениетті тұлға қалыптастыру құралы ретінде.
2) Мұғалімнің ғылыми – зерттеушілік қызметінің мәдениеті.
3) Ғылыми мақалалар мен баяндамалар жазу технологиясы.
4) Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында педагогтардың АКТ – құзыреттілігін қалыптастыру видео-дәрістер, видео-сабақтар, электрондық құралдар, өзіндік жұмыстардың on-line режимінде орындалуы.
5) Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мобильді және Smart оқыту.
13. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) Тілдерді деңгейлік оқытуда мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту мәселелері.
2) Тіл мамандарының кәсіби құзыреттілігін дамытуда деңгейлеп оқытудың жаңашыл әдістерін қолдану моделі.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі сабақтардың барлық түрлері көрсетілген осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес құрастырылған оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес ұйымдастырылады.
15. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей:өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) Тілдік іс-әрекетті 4 түрлі әрекеттің дағдысын қалыптастыруға бағытталған сабақ жоспарын құрастыру;
2) Белгілі деңгей бойынша 4 түрлі әрекеттің әр түріне дескрипторларжасау.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Критериалды бағалауды қалыптастыру -оқушының тақырыпты оқу барысында оқу- танымдық құзыреттілігін дамыту негізі.
2) Қазақ мектептеріндеорыс тілі мен әдебиет пәнін оқытуда оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын қалыптастырудағы пәнаралық байланыс.
3) Орыс тілі мен әдебиет пәні сабақтарында оқушылардың 4 түрлі тілдік дағдыларын қалыптастыруда коммуникативтік құзыреттіліктерін дамыту.
4) Оқытудың коммуникативті әдісі. "CLIL" пәндік-тілдік интеграциялық оқыту.
5) Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында Блум таксономиясы бойынша
a. оқушылардың танымдық қызметін белсендендіру.
6) Тілдерді деңгейлеп оқытуда саралап оқыту негізіндегі тәсіл сабақ нәтижелерін жетілдіру құралы ретінде.
7) Орыс тілі мен әдебиетін оқыту үдерісінде жаңа технологиялар мен деңгейлік оқыту әдістемесін қолдану.
8) PISA, PIRLSхалықаралық зерттеулер негізінде оқушылардың оқудың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру.
9) Өзін-өзі бағалу және рефлексия тұлғаның жеке дамуының механизмі.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың белсенді тәсілдері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "ой қозғау" стратегиясы, іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) реализация личностно-ориентированного подхода к организации учебной деятельности учащихся на уроках языковых дисциплин;
2)психолого-педагогические основы развития коммуникативных способностей школьников;
3) система когнитивных учебных целей и учет интересов и склонностей учащихся при уровневом обучении языку.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) новые подходы в изучении языка, ориентированные на развитие 4 видов речевой деятельности (аудирования, говорения, чтения, письма);
2) использование таксономии Блума при оценке достижений учащихся в ходе обучения неродному или иностранному языку;
3) методология международных исследований PISA, PIRLS; концептуальные отличия критериального оценивания учебных достижений от традиционного процесса оценивания.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) формирование ИКТ – компетентности педагогов в условиях обновления содержания образования;
2) методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары)
3) мобильное и Smart – обучение в условиях обновления содержания образования.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) проблемы развития профессиональной компетентности учителей по уровневому обучению языкам;
2) модель развития профессиональной компетентности языковедов по использованию новых технологий и методов уровневого обучения.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии учебно-тематическим планом курсов на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать урок на применение 4-х видов речевой деятельности;
2) разработать дескрипторы по каждому виду деятельности для определенного уровня.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) формирование критериального оценивания как основы развития учебно-познавательной компетентности школьников в процессе изучения темы (тема по выбору);
2) межпредметные связи в формировании критического мышления учащихся на уроках русского языка и литературы в школах с казахским языком обучения;
3) формирование коммуникативной компетенции учащихся на уроках русского языка и литературы на основе современных образовательных технологий, ориентированных на развитие четырех видов речевой деятельности;
4) методика развития предметно-языковое интегрированное обучение "CLIL;
5) активизация познавательной деятельности учащихся на уроках русского языка и литературы по таксономии Блума;
6) уровневое обучение языку на основе дифференцированного подхода как средство повышения результативности урока;
7) применение новых технологий и методов уровневого обучения в процессе преподавания русского языка и литературы;
8) формирование функциональной грамотности чтения учащихся на основе международных исследований PISA, PIRLS;
9) самооценка и рефлексия как механизм саморазвития личности.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, мозговой штурм, ролевые игры, тренинги, игровые методики, метод проектов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
22. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау шін бағалау критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
23. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады (жүзеге асырылмаған - 0 балл; ішінара жүзеге асырылған - 1 балл, толық жүзеге асырылған - 2 балл) және төмендегідей өлшемдер:
1) бағдарлама мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%)
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%)
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%)
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер (1,2 балл) және өлшемдер айқындалған:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қайшылықтарды атайды;
3) мәселенің туындау себептерін атайды;
4) мәселені тұжырымдайды, оның себептерін талдайды;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер мақсатқа сәйкес;
7) мақсатқа жетуге көз жеткізу тәсілдерін ұсынды;
8) мәселелерді шешу тәсілдерін ұсынды;
9) стратегия ұсынды;
10) жобамен жұмыс істеу туралы айтып берді;
11) әрекет қадамдарының тәртібін анықтады;
12) қадамдарды ұсынды және кейбір ресурстарды көрсетті;
13) ресурстарды негіздеп берді;
14) ағымдағы бақылауды жоспарлады;
15) күтілетін нәтижемен өнімді салыстырды;
16) өнімнің ойдағымен сәйкестігі туралы қорытынды жасады;
17) өнімді бағалаудың критерийлерін ұсынды;
18) өнімнің критерийге сәйкестігін бағалады;
19) критерийлер жүйесін ұсынды;
20) алынған нәтижелер мәні;
21) күтілетін өнімді сипаттады;

20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс.
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью- 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74%).
25. Для проведения проектной работы выделяются следующие критерии 1, 2, 3, 4, 5 баллов и параметры:
1) понимает актуальность проблемы и объясняет выбор проблемы;
2) объясняет выбор проблемы в контексте приоритетов системы образования;
3) называет противоречие на основе анализа ситуации;
4) называет причины существования проблемы;
5) формулирует проблему, проанализировал ее причины;
6) формулирует и понимает цель;
7) задачи соответствуют цели;
8) предлагает обоснование достижения цели;
9) предлагает способы решения проблемы;
10) предлагает стратегию;
11) раскрывает этапы работы над проектом;
12) определяет последовательность действий на каждом этапе работы над проектом;
13) указывает некоторые ресурсы по достижению цели проекта;
14) обосновывает ресурсы по достижению цели проекта;
15) планирует текущий контроль;
16) сравнивает продукт, полученный в ходе выполнения проекта, с ожидаемым;
17) делает вывод о соответствии продукта замыслу;
18) предлагает критерии для оценки конечного продукта проекта;
19) оценивает продукт в соответствии с критериями;
20) раскрывает социальную эффективность конечного продукта проекта;
21) значение полученных результатов;

22) өнімді қалай қолданатынын айтып берді;
23) Өнімді тұтынушылар мен пайдалану аясын негіздеп берді;
24) Өнімді пайдалану бойынша пікір білдірді;
25) Алға жылжуды жоспарлады немесе қолдану шекарасын көрсетті.
26. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбаллдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 47-50 балл, (85-100%);
2)"Жақсы": 36-47 балл, (75-84%);
3)"Қанағаттанарлық": 25-36 балл, (50-74%).
27. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған (дағдылардың қалыптасу деңгейі -0 балл, осы сабаққа қолдануға болмайды; 1 балл- дағдыланған; 2 балл- дағды дамуда; 3 балл – дағды қалыптасқан) және өлшемдер:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау ортасын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
28. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, баллдарды бесбаллдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%)
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%)
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%)
8. Ұсынылатын әдебиеттер
29. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасы Президенті – Ұлт Көшбасшысы Н.Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" Қазақстан халқына Жолдауы, 2014 жыл 11 қараша
2) "Ұлт жоспары - 100 нақты қадам", Астана 2015 жыл
3) Қазақстан Республикасының"Тіл туралы заңы", 1997 жыл 11 шілде
4) Қазақстан Республикасы білім беруді дамытудың 2011-2020 жж.арналған мемлекеттік бағдарламасы, Астана 2010 жыл
5) Бастауыш білім берудің жалпыға міндетті Мемлекеттік стандарты (25 сәуір 2015 жыл № 327 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген).
6) 2011-2020 жж. арналған Тілдерді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы, 2010 жыл 1 ақпан
7) Қазақстан Республикасының орта білім берудегі жаңа жалпыға міндетті білім беру стандартының тұжырымдамалық негіздері. Астана, 2015 жыл.
8) Қазақстан Республикасының шеттілдік білім беруді дамытудың тұжырымдамасы.Алматы:Абылай хан атындағы Қазақ әлем тілдері және халықаралық қатынастар университеті,2010ж.
9) "Білім туралы заңы" 27шілде 2007 жыл № 319 –III (өзгерістермен қосымшаларымен24.11.2015жыл)

22) описывает ожидаемый продукт;
23) обосновывает перспективу использования продукта;
24) обосновывает потребителей и области использования продукта;
25) дает рекомендации по использованию продукта;
26) планирует продвижение или указывает границы применения продукта.
26.Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 23-25 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 19- 22 балла, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 13-18 баллов,(50-74 %).
27. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курсов предоставляют фрагмент урока, занятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
28. Для презентации мини-урока (занятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла- развивающийся навык;
3) 3 балла - сформированный навык.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяются следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 39-45 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 30-38 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 23-33 баллов,(50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Государственная программа развития образования Республики на 2011-2020 гг. Астана 2010г.;
2) Государственный общеобязательный стандарт начального образования (утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 327);
3) Государственная программа функционирования и развития языков на 2011- 2020 годы;
4) Закон Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан".
5) Концептуальные основы нового ГОСО Республики Казахстан среднего образования. 2015 г.;
6) Концепция развития иноязычного образования Республики Казахстан. Алматы: Казахский университет международных отношений и мировых языков имени Абылай хана. 2010 г.;
7) Послание Президента Республики Казахстан – Лидера нации Н. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее";
8) План нации - 100 конкретных шагов;
9) Афонина Л.А. Критериально-ориентированное тестирование как эффективное средство измерения и оценки учебных достижений учащихся средних образовательных учреждений. Саратов, 2000. - 207 с.;

10) Жетписбаева Б.А. Теоретико-методологические основы полиязычного образования: дис. д-ра пед. наук, Карагандинский государственный университетим. Е.А. Букетова, Караганда, 2009
11) Таубаева Г.З., Картабаева А.А. Проблемы полиязычного образования в Казахстане/ Доклад. – 2011. – 6 с.
12) К вопросу о формировании поликультурной личности посредством полиязычного образования/ "ScientificWorld". - 2011. – 24 с.
13) Мутанов Г.К., Абдибеков, У.С., Сыргакбаева, А.С. Внедрение культурного проекта
14) "Триединство языков" в вузы РК: проблемы и решения. – Алматы: Казахский университет, 2012 г. – 178 с.
15) Русский язык и литература в XXI веке: теоретические проблемы и прикладные аспекты. Астана, 2009
16) Европейский стандарт по внедрению уровневого подхода в обучении иностранных языков (CEFR).
17) Афонина Л.А Критериально-ориентированное тестирование как эффективное средство измерения и оценки учебных достижений учащихся средних образовательных учреждений. Саратов, 2000. - 207с.
Пит Дадли (Ұлыбритания = Великобритания = GreatBritain) LessonStudy:
теориясы мен қолданутәсілдері = LessonStudy: теория и практика применения= Lesson Study: a handbook - Астана: "Назарбаев Зияткерлік мектептері"
18) ДББҰ-ның Педагогикалық шеберлік орталығы, 2013,-Астана: Центр педагогического мастерства АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы", 2013, - Astana: CenterofExcellenceAEO
"Қазақстан Республикасында білім беру
мазмұнын жаңарту аясында тілдерді
деңгейлеп оқытуды меңгерту бойынша
мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін
дамыту" тақырыбындағы білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Тақырыптар
Дәріс
Таңдау дәрісі
Тренингтер, белсенді оқыту стратегиялары
Практикалық сабақтар
Семинар
Практикум (пр. сабақ)
Шағын сабақ презентациясы
Тестілеу
Барлығы
1.
Нормативті-құқықтық модуль
4
4
8
1.1
Білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы Жол - болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына жолдауы. Ұлттық жоспар "100 нақты қадам". Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.
2
2
4
1.2
Көпэтникалық жеке тұлға қалыптастыру мәнмәтінінде рухани мұра өзектілігі
2
2
4
2.
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
6
8
2.1
Тілдік пәндерді оқытуда оқушылардың оқу іс-әрекетін ұйымдастыруда жеке тұлғаға бағытталған ұстанымды жүзеге асыру жолдары
2
2
2.2
Оқушылардың коммуникативті қабілеттерін дамытудың психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.3
Дифференциалды ұстаным негізінде тілді деңгейлік оқыту
2
2
2.4
Тілдерді деңгейлік оқытудағы когнитивті оқу мақсаттар жүйесі және оқушылардың қызығушылықтары мен икемділіктерін ескеру
2
2
3.
Мазмұндық модуль
4
18
8
6
6
2
44
31
Шет тілдерін оқытуда кезеңдік көзқарасты енгізудің Еуропалық стандарты (CEFR): мақсаттар, міндеттер, ережелер
2
2
4
3.2
Өзге тілді (немесе шет тілін) үйрену барысында оқушылардың жетістігіне баға беру барысында Блум таксономиясын қолдану
2
2
4
3.3
Сөйлеу әрекетінің 4 түрлі дағдысын қалыптастыруға бағытталған оқу-жаттығуларға жаңа көзқарас (сөйлеу, оқу және жазу тыңдау)
4
4
3.4
Екінші тілді үйретудің табиғи тәсілі. Физикалық әсер ету тәсілі
4
4
3.5
"Тіл лагері" жобасын ұйымдастыру және өткізу ("НЗМ" тәжірибесінен)
2
2
3.4
Оқыту мақсаттары (мақсатты тұжырымдау, смарт мақсаттар). Ұғымдар аппараты, бағалау қызметі мен қағидалары
2
2
3.5
Бағалау түрлері: суммативті және формативті бағалау
2
2
3.6
Оқыту жетістіктерін бағалаудың дәстүрлі үдерісінен критериалды бағалаудың тұжырымдамалық ерекшелігі
2
2
3.7
Критериалды бағалау. Дескрипторлар. Рубрикаторлар. Педагогикалық диагностикалау рәсімі (критериалды бағалауды қалыптастырушы және белгілеу карталары, тестілеу, сауалнама, бақылау, сұқбаттасу).
2
2
3.8
Оқытудың коммуникативті әдісі. "CLIL" пәндік-тілдік интеграциялық оқыту
2
2
3.9
Сыныпқа берілетін оқытудың коммуникативті әдісінің тапсырмалары
2
2
4

10) Жетписбаева Б.А. Теоретико-методологические основы полиязычного образования: дис. д-ра пед. наук, Карагандинский государственный университет им. Е.А. Букетова, Караганда, 2009г.;
11) Европейский стандарт по внедрению уровневого подхода в обучении иностранных языков (CEFR);
12) К вопросу о формировании поликультурной личности посредством полиязычного образования/ "ScientificWorld". - 2011. – 24 с.;
13) Мутанов Г.К., Абдибеков, У.С., Сыргакбаева, А.С. Внедрение культурного проекта "Триединство языков" в вузы РК: проблемы и решения. – Алматы: Казахский университет, 2012. – 178 с.;
14) Пит Дадли (Ұлыбритания = Великобритания = GreatBritain) LessonStudy: теориясы мен қолданутәсілдері = LessonStudy: теория и практика применения = LessonStudy: a handbook - Астана: "Назарбаев Зияткерлікмектептері" ДББҰ- ның Педагогикалықшеберлікорталығы, 2013,-Астана: Центр педагогического мастерства АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы", 2013, - Astana: CenterofExcellence AEO;
15) Русский язык и литература в XXI веке: теоретические проблемы и прикладные аспекты. Астана, 2009г.;
16) Таубаева Г.З., Картабаева А.А. Проблемы полиязычного образования Казахстане/ Доклад. – 2011. – 6 с.
Приложение 1
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для учителей
русского языка и литературы в школах
с неказахским языком обучения
"Развитие профессиональных компетентностей
учителя по освоению уровневого изучения
языков в контексте обновления содержания
образования Республики Казахстан"
Учебно-тематический план курсов на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Лекция по выбору
Тренинг, активные стратегии обучения
Практическое занятие
Семинар
Отработка практических навыков (индивидуальная работа)
Презентация мини уроков
Тестирование
Всего
1.
Нормативно-правовой модуль
4
4
8
1.1
Стратегические направления развития образования в контексте Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева "Нұрлы Жол - путь в будущее". Национальный план "100 конкретных шагов". Государственная программа развития образования в Республики Казахстан на 2011-2020 гг., Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года
2
2
4
1.2
Актуальность духовного наследия в контексте формирования полиэтничной личности
2
2
4
2.
Психолого-педагогический модуль
2
6
8
2.1
Реализация личностно- ориентированного подхода к организации учебной деятельности учащихся на уроках языковых дисциплин
2
2
2.2
Психолого-педагогические основы развития коммуникативных способностей школьников.
2
2
2.3
Уровневое обучение языку на основе дифференцированного подхода
2
2
2.4
Система когнитивных учебных целей и учет интересов и склонностей учащихся при уровневом обучении языку
2
2
3.
Содержательный модуль
6
16
8
6
6
2
44
3.1
Европейский стандарт по внедрению уровневого подхода в обучении иностранных языков (CEFR): цели, задачи, нормативы
2
2
4
3.2
Использование таксономии Блума при оценке достижений учащихся в ходе обучения неродному или иностранному языку
2
2
4
3.3
Новые подходы в изучении языка, ориентированные на развитие 4 видов речевой деятельности (аудирования, говорения, чтения, письма)
4
4
3.4
Естественный подход в обучении неродному языку. Метод физического реагирования (МФР)
2
2
3.5
Организация и проведение проект "Языковой лагерь" (из опыта НИШ)
2
2
3.4
Цели обучения (целеполагание, смарт цели) Понятийный аппарат, функции и принципы оценивания
2
2
3.5
Виды оценивания: суммативное и формативное оценивание
2
2
3.6
Концептуальные отличия критериального оценивания учебных достижений от традиционного процесса оценивания
2
2
3.7
Критерии оценивания. Дескрипторы. Рубрикаторы. Процедура педагогического диагностирования (карты формирующего и констатирующего критериального оценивания, тестирование, анкетирование, наблюдение, интервьюирование)
2
2
3.8
Коммуникативный метод обучения. Предметно-языковое интегрированное обучение "CLIL"
2
2
3.9
Задания коммуникативного метода обучения для учащихся
2
2
4

4. Критериалды бағалау жүйесіндегі оқушылардың мүмкіндіктері
А) рефлексиялауға қатысу, өзін-өзі және бірін-бірі бағалау
В) критериалды бағалауда алдын ала қорытындысын білу және түсіну, табыс критерийлерін түсіну
С) тақырыпты меңгерудегі жеке мүмкіндіктерін көрсету
D) барлық жауап дұрыс
5. Жеке тұлғалық бағытталған оқыту принциптері
А) әр оқушы дарынды болып табылады
В) әр оқушыға жеке бағдарлама жасақталуы тиіс
С) әр оқушы өз жас ерекшелігіне сай бағдарламаны меңгеруі тиіс
D) әр оқушының сирек кездесетін мүмкіндігін ескеру (білім алуда барлық оқушы әртүрлі қабылдайды)
6. Деңгейлік оқытудың нұсқасы болып табылады:
А) дифференциалды оқыту
В) кредиттік оқыту
С) проблемалық оқыту
D) үйдегі оқыту
7. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың Ұлттық жоспарын дамытудың кезеңдерін атаңыз:
А) 2011-2015 жж;
В) 2012-2020 жж;
С) 2012-2016 жж;
D) 2011-2016 жж;
8. CLIL қанша тілді және дағдыны дамытады:
А) 2
В) 3
С) 4
D) 5
9. Бағалаудың типтері:
А) оқу процесін ұйымдастырудың жұмыс әдісі
В) тәрбие, білім және дамыту
С) қалыптастырушы, жиынтық, диагностикалық
D) барлық жауабы дұрыс
10. Критериалды бағалаудың моделі, принципі:
А) жүйелілік және бірізділік
В) реттілік
С) қолжетімді
D) әрбір оқушының білімі мен білігінің пән бойынша дамытудың моделі
11. Критериалды бағалаудағы бақылаудың өзгерісі:
А) педагогикалық инновация
В) ақыл-ой жаттығулары, оқу туралы ақпарат жинау, бақылау
С) барлығы дұрыс
D) бақылаудың оқу нәтижесіне ауысуы
12. Критерий – дегеніміз:
А) бір нәрсеге баға бару мен өлшем; немесе мақсатқа жетудегі нәтиже
В) оқытудың принциптері
С) оқытудың әдістері
D) оқытудың мақсаты
13. Қай халықаралық зерттеулер фунционалдық сауаттылықтың деңгейін анықтауға бағытталған:
А) PISA
В) PIRLS
С) PISA, PIRLS
D) PISA, PIRLS, TIMMS
14. Айтылым барысындағы ескерілетін факторлар: кім айтады, кімге айтады, не үшін айтуда:
А) Оқу құралдары
В) жағдаят
С) процесс
D) жағдаяттағы қарым-қатынас
15. "Сауаттылық" ұғымын қалай түсінесіз?:
А) оқуға, жазуға, санауға және құжаттармен жұмыс жасауға қабілеттілік
В) бұл қабілет еркін оқуға және қарым-қатыс жасаудағы, ақпарат алмасуда қолоданылады
С) социумдағы тұлғаның оқу мен жазуға қабілеті
D) ортаға жылдам бейімделудегі адамның сауаттылығының мүмкіндіктері
16. Негізгі пән аралық байланыс:
А) интерпретация
В) интеграция
С) инновация
D) синтез

4. Система критериального оценивания позволяет учащимся:
А) участвовать в рефлексии, оценивая себя и своих сверстников;
В) знать и понимать критерии оценивания для прогнозирования результата, осознавать критерии успеха;
С) показать личные возможности усвоения темы;
D) все ответы верны.
5. Один из принципов личностно-ориентированного обучения:
А) каждый ученик является одаренным;
B) для каждого ученика должна быть составлена индивидуальная программа;
C) каждый ученик должен освоить только программу своего класса;
D) признание уникальности каждого ученика (все учащиеся имеют разную предрасположенность к обучению).
6. Уровневое обучение является вариантом:
А) дифференцированного обучения;
B) кредитного обучения;
C) проблемного обучения;
D) надомного обучения.
7. Укажите сроки реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников:
А) 2011-2015 гг;
В) 2012-2020 гг;
С) 2012-2016 гг;
D) 2011-2016 гг.
8. Обучение как сотворчество педагога (S1) и ученика (S2) характеризуется следующей моделью:
A)S1 < S2;
B)S1 > S2;
C)S1 = S2;
D)S1<=>S2.
9. Сколько языковых навыков развивает методика CLIL?
A) 2;
B) 3;
C) 4;
D) 5.
10. Шесть уровней оценки успешности обучения по таксономии Блума - это:
А) знания, понимание, применение, анализ, рассуждение, оценка;
В) знания, понимание, воспроизведение, применение, анализ, оценка;
С) знания, понимание, применение, анализ, синтез, оценка;
D)знания, понимание, применение, сопоставление, размышления, оценка.
11. Типы оценивания
А) приемы работы по организации процесса обучения;
В) воспитательные, образовательные и развивающие;
С) формативное, суммативное, диагностическое;
D) все варианты верны.
12. Как проявляется недостаток функциональной грамотности?
А) человек не может разобрать схемы, инструкции;
В) не может воспользоваться каким-либо устройством, например, мобильным телефоном, банкоматом;
С) не может разобраться в новых технологиях;
D) все ответы верные.
13. Принципы модели критериального оценивания
A) системности и последовательности;
B) последовательности;
C) доступности;
D) модель представляет доказательства о развитии предметных знаний и навыков для каждого учащегося.
14. Какой из перечисленных видов речевой деятельности относится к рецептивным?
A) письменная речь;
B) монологическая речь;
C) чтение;
D) диалогическая речь.
15. Что из указанного ниже является одной из особенностей диалогической речи?
A) разноструктурность предложений и сложный синтаксис;
B) экстралингвистическая обусловленность;
C) контекстность;
D) полнота и развернутость.
16. Изменение характера контроля и оценки при критериальном оценивании
A)педагогическая инновация;
B)прогнозирование, сбор учебной информации, гимнастика ума;
C) все варианты верны;
D) переход от контроля по результату к контролю за процессом учебной деятельности.

17. Педагогиканың дамуына себепші:
А) ғылым мен техниканың озуы
В) Бала бақытындағы ата-ана қамқорлығы
С) Адамды өмір мен еңбекке дайындаудың әділ қажеттілігі
D) Қоғам өміріндегі тәрбие ролінің жоғарлауы
18. Парадигма - дегеніміз:
А) Ғылыми әдістерді тануды оқу
В) шығыс тұжырымдамалық сызбасы, жетелеуші идея, мәселені шешу және қою моделі
С) педагогикалық қызметті қайта қарау және қағида, әдістер, формасы, танымдық тәртібітуралы оқу
D) жинақтау түсінігі, тәжірибе алмасуда барлық әдістерді қолдану, оның құралдары,тәртібі және техника
19. Тәрбие теориясы тәжірибесіндегі жаңаша тәсілдер:
А) Жүйелілік
В) Синергетикалық
С) Жеке тұлға бағытталған, қызметтік
D) Барлық жауап дұрыс
20. Жиынтық бағалау дегеніміз бұл:
А) Оқытуды бағалау
В) Оқыту және оқу үрдісінде оқушыны бағалау
С) әрбір оқушы үшін пәндік білім мен дағдыны дамыту туралы дәлелдеу моделін ұсынады
D) Барлық жауабы дұрыс
21. "Сауатты оқу" ұғымына не кіреді? (артығын алып тастаңыз)
А) оқушының жазба мәтінін түсіну қабілеті және оның рефлексиясы, оның мазмұнын өзінің жетістік мақсаты үшін қолдануда қоғам өміріне белсенді араласу үшін білімді және мүмкіндікті дамыту.
В) оқушының оқи білуі мен жетістігі өзінің ары қарайғы жоспарын жүзеге асыру құралы ретінде:
білім алуды жалғастыру, еңбек қызметіне дайындық, қоғам өмірі мен еңбекке араласу
С) нақты тапсырманы орындау немесе мәселені шешу үшін ақпаратты іздеу мақсатында оқу.
D) арықарайғы өзіндік жоспарды жүзеге асыру үшін оқу.
22. Сапалы дағдының негізін қалыптастырудағы жаттығулар:
A) дайындалған
B) айтылымдық
C) аударымдық
D) тыңдалымдық

17. Критерий – это:
A)признан, на основании которого производится оценка чего-либо; это-то, что позволяет соотнести, увидеть соответствие (или его отсутствие) между целью и результатом;
B) принцип обучения;
C) методика обучения;
D) цель обучения.
18. Какое определение не относится к понятию "функциональная грамотность"?
А) это навыки чтения, письма, счета и работы с документами;
В) это способности свободно использовать навыки чтения и письма в целях получения информации из текста и в целях передачи такой информации в реальном общении, общении при помощи текстов и других сообщений;
С) это способность человека использовать навыки чтения и письма в условиях его взаимодействия с социумом;
D) это тот уровень грамотности, который дает человеку возможность вступать в отношения с внешней средой и максимально быстро адаптироваться и функционировать в ней.
19. Какие международные исследования проверяют уровень сформированности функциональной грамотности?
А) PISA;
B) PIRLS;
C) PISA, PIRLS;
D) PIRLS, PISA, TIMMS.
20. Факторы, которые учитываются при говорении: кто говорит, кому говорит, с какой целью и что говорит
A) средство обучения;
B) ситуация;
C) процесс;
D) ситуация общения.
21. Как определяют понятие "грамотность"?
А) это навыки чтения, письма, счета и работы с документами;
В) это способность читать и писать простые сообщения;
С) это способность человека использовать навыки чтения и письма в условиях его взаимодействия с социумом;
Д) это тот уровень грамотности, который дает человеку возможность вступать в отношения с внешней средой и максимально быстро адаптироваться и функционировать в ней.
22. Использование информационных технологии в преподавании языковых дисциплин:
А) формируют высокую степень мотивации, повышают интерес к процессу обучения;
В) повышают интенсивность обучения;
С) позволяют достигнуть индивидуализации обучения;
D) все перечисленное.

11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Б. Блум таксономиясының оқу мақсаттары аясында оқушыларды белсенді оқыту Тілді және пәнді кіріктіре (CLIL) отырып, Б. Блум таксономиясына сәйкес тапсырмалар құрастыру;
2) көптілді білім беруді дамыту жағдайында педагогтердің АКТ құзыреттілігін қалыптастыру;
3) қашықтықтан оқыту технологиясы. Интернет CLIL – сыныптарын құру және жүргізу. Кіріктірілген тапсырмаларға арналған көпнұсқалы (инверсионды) сынып технологиясы (Flipped Classroom). Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар);
4) Көптілді білім беру жағдайында мобильді және смарт оқыту.
12. Вариативтік модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) CLIL мұғалімнің құзыреттілігі. CLIL мұғалімнің құзыреттілігін дамыту стратегиялары;
2) көптілді білім берудің модельдері. Толық және жекелеген тілдік жүктеу бағдарламасы.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үрдісін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80 сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) CLIL әдістемесі және оқытудың белсенді формалары енгізілген сабақ жоспарын дайындау;
2) CLIL элементтері және формативті бағалау енгізілген сабақ жоспарын дайындау;
3) CLIL - сынып құру.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Көп тіл – бір әлем. Толерантты тұлға тәрбиелеу;
2) ҚР көптілді білім берудің нормативті-құқықтық негіздері;
3) Тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесін дамытудың халықаралық тәжірибесі;
4) Тіл мен пәнді кіріктіру (CLIL) сабақтарында оқушыларды педагогикалық сүйемелдеу;
5) Көпмәдениетті тұлға тәрбиелеу стратегиялары;
6) Оқу топтарының жас ерекшеліктеріне сәйкес психологиялы-лингвистикалық сипаттамалары;
7) Білім беру саласындағы көптілді білім беру бағдарламасын дамытудағы мектептің ролі;
8) Кіріктірілген сабақтарда (CLIL) оқытудың белсенді әдістемелерін қолдану;
9) Екінші (мақсатты) тілде пәндерді оқуда ынтымақтастықта (коллаборативті) оқытудың рөлі;
10) Көптілді сыныпта көпнұсқалы (инверсионды) сыныптың мүмкіндіктері.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.

11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) активное обучение учащихся в контексте таксономии учебных целей Б.Блума. Составление заданий с интеграцией языка и предмета (CLIL) согласно таксономии Б.Блума;
2) формирование ИКТ-компетентности педагогов в условиях развития полиязычного образования;
3) технология дистанционного образования. Создание и ведение интернет CLIL - классов. Технология инверсионного класса для интегрированных заданий (FlippedClassroom).
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующим потребностями:
1) использование лексического подхода при методике CLIL. Особенности погружения в языковую среду;
2) реализация принципа межпредметной связи в методике CLIL.
13. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная деятельность, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать мини-занятие с элементами методики CLIL и активных форм обучения;
2) разработать план урока с элементами методики CLIL и формативного оценивания;
3) создать электронный CLIL-класс.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) языков много – мир един. Воспитание толерантной личности;
2) нормативно–правовая основа многоязычного образования в РК;
3) международный опыт в развитии методики интеграции языка и предмета;
4) педагогическое сопровождение школьника на уроках интеграции предмета и языка (CLIL);
5) приемы воспитания поликультурной личности;
6) психолого-лингвистические характеристики возрастных учебных групп;
7) роль школы в развитии Программы многоязычного образования в образовательной сфере РК;
8) использование активных методов обучения на интегрированных уроках (CLIL);
9) роль коллаборативного обучения в изучении предметов на втором (целевом) языке;
10) возможности инверсионного класса в полиязычном классе.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.

3) сабақтың мақсатты тұжырымдалған негізі мен мазмұнын зерттеу: көптілді және көпмәдени білім беру жағдайындағы оқушының мақсаты және мұғалімнің мақсаты;
4) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабағында оқушылардың әрекетін ұйымдастырудың инновациялық түрлері мен әдістерін қолданудың артықшылықтарын анықтау;
5) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың кері байланыс дағдысын қалыптастыру тәсілдері мен дамуын меңгеру;
6) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында мәтіннің бірыңғай түрі мен мазмұнын талдау дағдысын қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында заманауи орыс тілі мен әдебиеті сабағының негізгі құрылымдық компоненттерін, тәсілдер мен кері байланыс, оқытудың негізгі тәсілдерін біледі; көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарынла оқушылар әрекетін ұйымдастырудың инновациялық түрлері мен әдістерін қолданады;
2) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында филологияның теориялық талдауы аясында мен мәтін талдауының жаңашыл тұжырымдамасы; көптілді және көпмәдени білім берудің негізін түсінеді; көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабағын оқытудағы негізгі тәсілдердің құрылымдық идеясын қолданады;
3) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабағының мақсатты тұжырымдалуы мен нәтижелілігінің өзара әрекеттестігі; көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабағында оқушылар әрекетін ұйымдастырудың инновациялық түрлері мен әдістерін қолдану мақсаты; көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі мен әдебиетін оқытуда негізгі тәсілдерді меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модулде Н.Ә. Назарбаевтың "Тілдердің үштұғырлығы" идеясынан Қазақстанда көптілді білім беруге дейін, көптілді және көпмәдени білім берудің ғылыми-теориялық негіздері, 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында заманауи мұғалімнің психологиялық портреті;
2) көптілді және көпмәдени білім берудің психологиялық аспектілері;
3) көптілді және көпмәдени тұлғаның дамуын психологиялық-педагогикалық қолдау зерделенеді.

3) исследовать сущность и содержания целеполагания на уроке: цели ученика и цели учителя в условиях поликультурного и полиязычного образования;
4) выявить преимущества использования инновационных форм и методов организации деятельности учащихся на уроке русского языка и литературы в условиях поликультурного и полиязычного образования;
5) освоить приемы формирования и развития рефлексивных умений учащихся на уроке русского языка и литературы в условиях поликультурного и полиязычного образования;
6) сформировать навык анализа текста в единстве формы и содержания в условиях поликультурного и полиязычного образования.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают
цели и задачи поликультурного и полиязычного образования;
основные структурные компоненты современного урока русского языка и литературы;
основные подходы в обучении русскому языку и литературе;
приемы целеполагания и рефлексии на уроке;
инновационные формы и методы организации деятельности учащихся на уроке русского языка и литературы в условиях поликультурного и полиязычного образования;
2) понимают
сущность поликультурного и полиязычного образования;
концепцию современного урока русского языка и литературы;
конструктивные идеи основных подходов в обучении русскому языку и литературе в условиях поликультурного и полиязычного образования;
взаимосвязь целеполагания и результативности на уроке;
цель использования инновационных форм и методов организации деятельности учащихся на уроке;
3) применяют
основные подходы в обучении русскому языку и литературе в условиях поликультурного и полиязычного образования;
приемы целеполагания и рефлексии на уроке;
инновационные формы и методы организации деятельности учащихся на уроке русского языка и литературы в условиях поликультурного и полиязычного образования.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются идеи "Триединство языков" Н.А. Назарбаева и полиязычного образования в Казахстане, научно-теоретические основы полиязычного и поликультурного образования, "Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года".
9. Психолого-педагогический модуль включает изучение следующих тем:
1) психологический портрет современного учителя в условиях полиязычного и поликультурного образования;
2) психологические аспекты полиязычного и поликультурного образования;
3) психолого-педагогическое сопровождение развития полиязыковой и поликультурной личности.

16. Жоба жұмыстарының тақырыптары
1) көптілді білім беру жағдайындағы замануаи орыс тілі сабағы;
2) көптілді білім беру жағдайында орыс тілі сабағын оқытудың біріктірілген тәсілі;
3) көптілді білім беру жағдайында орыс тілі сабағын командалық оқыту;
4) көптілді білім беру жағдайында орыс тілі сабағын оқытудың тұлғалық-бағдарлық тәсілі;
5) көптілді білім беру жағдайында біріккен әрекетте сабақ-диалогті ұйымдастырудың әдістемелік жобасы;
6) көптілді білім беру жағдайындағы замануаи орыс әдебиеті сабағы;
7) көптілді білім беру жағдайында орыс әдебиетін оқытудың мәдениеттанымдық тәсілі;
8) көптілді білім беру жағдайында орыс әдебиеті сабағын оқытудың аксиологиялық тәсілі;
9) көптілді білім беру жағдайындағы орыс әдебиеті сабағын оқытудың тұлғалық-бағдарлық тәсілі;
10) көптілді білім беру жағдайында мәселелік-диалогтік технология аясында шығармамен жұмыс істеу ерекшеліктері;
11) көптілді білім беру жағдайында орыс әдебиеті сабағында біріккен әрекетті ұйымдастырудың түрлері, тәсілдері;
12) көптілді білім беру жағдайында орыс тілі сабағын оқытудың функционалдық тәсілі;
13) көптілді білім беру жағдайында орыс тілі сабағын оқытудың мәтіндік бағдарлық тәсілі;
14) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағында уәждемені арттыруда белсенді оқыту стратегиясын қолдану;
15) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағында түсініп оқу стратегиясы;
16) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында оқушылардың өзіндік танымдық әрекетін белсендіру орыс тілі/әдебиеті сабағында оқытудың белсенді стратегиясын қолдану;
17) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайындағы орыс тілі/әдебиеті сабағында "Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту" технологиясы;
18) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағындағы мұғалім- фасилитатор және мұғалім- челленджер әрекеті;
19) жоба әдісі – көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағын оқытуда тұлғалық-бағдарлық жүзеге асыру құралы;
20) пікіралмасу әдісі – көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағында коммуникативтік құзыреттілікті дамыту әдісі;
21) кейс-әдісі – көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағында оқушылардың креативті мүмкіндіктерін дамыту құралы;

16. Тематика проектных работ слушателей:
1) современный урок русского языка в условиях полиязычного образования;
2) интегрированный подход к обучению языкам на уроках русского языка в условиях полиязычного образования;
3) командное преподавание на уроках русского языка в условиях полиязычного образования;
4) личностно-ориентированный подход в обучении русскому языку в условиях полиязычного образования;
5) методический проект организации урока-диалога в совместной деятельности в условиях полиязычного образования;
6) современный урок русской литературы в условиях поликультурного образования;
7) культурологический подход к обучению на уроках русской литературы в условиях поликультурного образования;
8) аксиологический подход к обучению на уроках русской литературы в условиях поликультурного образования;
9) личностно-ориентированный подход в обучении русской литературе в условиях поликультурного образования;
10) особенности работы над произведением в рамках проблемно-диалогической технологии в условиях поликультурного образования;
11) формы, приемы организации совместной деятельности на уроках литературы в условиях поликультурного образования;
12) функциональный подход в обучении русскому языку в условиях полиязычного образования;
13) текстоцентрический, подход в обучении русскому языку в условиях полиязычного образования;
14) использование стратегий активного обучения как способ повышения мотивации на уроках русского языка/ литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования;
15) стратегии смыслового чтения на уроках русского языка/ литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования;
16) стратегии активного обучения на уроках русского языка/литературы как способ активизации самостоятельной познавательной деятельности учащихся в условиях полиязычного и поликультурного образования;
17) технология "Развитие критического мышления" на уроках русского языка /литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования;
18) деятельность учителя-фасилитатора и учителя-челленджера на уроках русского языка/литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования;
19) метод проектов как средство реализации личностно-ориентированного обучения на уроках русского языка/ литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования;
20) метод дискуссии как способ развития коммуникативной компетенции на уроках русского языка/литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования;
21) кейс-метод на уроках русского языка/ литературы как средство развития креативных способностей учащихся в условиях полиязычного и поликультурного образования;

22) Б.Блум таксономиясы бойынша әртүрлі деңгейлі тапсырмаларды қолдану – көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағын оқытудың жетістікті бағасы;
23) орыс тілі мен әдебиеті сабақтарындағы мақсатты тұжырымдалған тәсілдер көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында оқушылардың ойлау әрекетін белсендіреді;
24) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағында рефлексивтік дағдыны (өзіндік талдау, өзіндік бағалау) қалыптастыру;
25) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағында жұмыс істеу кезінде интернет-ресурстарды қолданудың әдістемелік мүмкіндіктері;
26) көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында орыс тілі/әдебиеті сабағында SMART learning элементтерін қолдану арқылы сабақ кезеңдерін үлгілеу.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;

22) использование разноуровневых заданий по таксономии Б. Блума как способ оценки успешности обучения на уроках русского языка и литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования;
23) приемы целеполагания на уроках русского языка и литературы как способ активизации мыслительной деятельности учащихся в условиях полиязычного и поликультурного образования;
24) формирование рефлексивных умений (самоанализа, самооценки) на уроках русского языка/литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования;
25) методические возможности интернет-ресурсов и приемы работы с ними на уроке русского языка/литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования;
26) моделирование этапа урока с использованием элементов SMART learning на уроках русского языка и литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей к настоящей программе согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: "Карусель", "Зигзаг", "Водоворот", "Партнер по обучению", метод станций, "Мозговой штурм", тренинги, метод проектов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;

5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
30. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Назарбаев Н.А. Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан // Казақстанская правда. 2007.— № 33 (25278) (1 наурыз);
2) Қазақстан Республикасының 2011-2020 жж. арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы. Астана: Атамұра, 2010.- 200 б.;
3) Қазақстан Республикасының "Тілдер туралы" заңы. 11 шілде 1997 ж.;
4) Қазақстан Республикасында тілдерді қолдану мен дамытудың 2011-2020 жж. арналған мемлекеттік бағдарламасы;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысымен бекітілген оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту бойынша 2012-2016 жж. арналған Ұлттық жоспары, № 832, 2012 ж.;
6) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңы 27 шілде 2007 жыл № 319 –III (2015ж. 24.11. енгізілген өзгертулермен және толықтырулармен);
7) Жетпісбаева Б.А. Теоретико-методологические основы полиязычного образования: пед. ғыл. доктор. дис.,.-Қарағанды: Е.А. Бөкетов ат. Қарағанды мемлекеттік университеті, 2009;
8) Таубаева Г.З. Проблемы полиязычного образования в Казахстане: Баяндама / Г.З.Таубаева, А.А.Картабаева. –2011. – 6 б.;
9) К вопросу о формировании поликультурной личности посредством полиязычного образования/ "Scientific World". - 2011. – 24 б.;
10) Қараев Ж.А. Актуальные проблемы модернизации педагогической системы на основе педагогического подхода / Ж. А. Караев, Ж. У. Кобдикова // Шығармашылық педагогика. - 2007.- №2. – Б. 37-46.;
11) Кусаинов А.К., Булатбаева А.А. Методология образовательной деятельности/А.К. Кусаинов, А.А.Булатбаева А.А.- Алматы, 2011. -180б.;
12) Мутанов Г.К., Абдибеков, У.С., Сыргакбаева, А.С. Внедрение культурного проекта "Триединство языков" в вузы РК: проблемы и решения. – Алматы: Қазақ университеті, 2012. – 178 б.

5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Назарбаев Н.А. Новый Казахстан в новом мире // Казахстанская правда. — № 33 (25278). — 2007. — 1 марта;
3) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана: Атамұра, 2010.- 200 с.;
3) "Закон о языке" Республики Казахстан. 11 июля 1997 г.;
4) Государственная программа развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 г.;
5) Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников, утв. Постановлением Правительства Республики Казахстан, № 832, 2012 г.;
6) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года);
7) Жетписбаева Б.А. Теоретико-методологические основы полиязычного образования: дис. д.п.н., Карагандинский государственный университет им. Е.А. Букетова, Караганда, 2009;
8) Таубаева Г.З., Картабаева А.А. Проблемы полиязычного образования в Казахстане/ Доклад. – 2011. – 6с.;
9) К вопросу о формировании поликультурной личности посредством полиязычного образования/"Scientific World". - 2011. – 24с.;
10) Караев Ж.А. Актуальные проблемы модернизации педагогической системы на основе педагогического подхода / Ж. А. Караев, Ж. У. Кобдикова // Творческая педагогика. - 2007.- № 2. - 37-46 c.;
11) Кусаинов А.К., Булатбаева А.А. Методология образовательной деятельности. Алматы, 2011. -180 с.;
12) Мутанов Г.К., Абдибеков У.С., Сыргакбаева А.С. Внедрение культурного проекта "Триединство языков" в вузы РК: проблемы и решения. – Алматы: Казахский университет, 2012. – 178 с.;

3.10
Көптілді білім беру мәнмәтінінде орыс тілі сабағын құрастыру ("Сабақтас құрмалас сөйлем" тақырыбын оқыту мысалында)
2
2
3.11
Көпмәдени білім беру жағдайында орыс әдебиетін оқытудың заманауи тәсілдері (мәдениеттанымдық және аксиологиялық тәсіл)
2
2
3.12
Шығарманы қабылдауа және оны қабылдаудың қыр-сырын анықтау бойынша сабақ кезеңдерін жобалау ерекшеліктері (Н.В. Гогольдің "Портрет" және Оскар Уайльдтің ""Портрет Дориана Грея" шығармасын оқыту мысалында)
2
2
3.13
Көпмәдени білім беру жағдайында шығарманы оқытуда оқытудың белсенді стратегияларын қолдану бойынша сабақтың кезеңдерін жобалау ерекшеліктері (Ф.М. Достоевскийдің "Преступление и наказание" шығармасын оқыту мысалында)
2
2
4
3.15
Көпмәдени білім беру жағдайында әдебиет сабағында үй тапсырмасы мен жинақтау кезеңін жобалаудың ерекшеліктері (Н.Гумилевтің шығармасын оқыту мысалында)
2
2
3.16
Көпмәдени білім беру мәнмәтінінде лирикалық шығармаларды оқыту бойынша сабақты жобалау (Хафиз Ширазидің "Диван", А.С. Пушкиннің "В прохладе сладостной фонтанов…", И.-В. Гетенің "Западно-восточный диван" шығармаларын оқыту мысалында)
2
2
3.17
Көпмәдени білім беру мәнмәтінінде драмалық шығармаларды оқыту бойынша сабақты жобалау (У. Шекспирдің шығармасын оқыту мысалында )
2
2
3.18
Көпмәдени білім беру мәнмәтінінде эпикалық шғармаларды оқыту бойынша сабақты жобалау (И.А. Бунин мен Л.Н.Толстойдың "Восточные традиции в творческом восприятии" шығармасын оқыту мысалында )
2
2
3.19
Конференция "Көптілді және көпмәдени білім беру жағдайындағы заманауи орыс тілі мен әдебиеті сабағы: мәселелері және шешу жолдары".
2
2
3.20
Дөңгелек үстел Көптілді және көпмәдени білім беру жағдайындағы заманауи орыс тілі мен әдебиеті сабағын жобалау ерекшеліктері
2
2
3.21
Шеберлік сынып "Орыс тілі сабағында көптілді тұлғаны қалыптастыру стратегиясы"
6
6
3.22
Педагогтің кәсіби құзыреттілігінің диагностикасы
2
2
3.23
Көптілді және көпмәдени білім беру жағдайында шағын сабақтың таныстырылымы
4
4
V
Технологиялық модуль
2
8
10
4.1
Орыс тілі мен әдебиетін оқыту үдерісінде SMART-learning элементін қолдану – көптілді және көпмәдени білім беру жағайында пәнді оқытудың уәждемесін арттыру әдісі
2
2
4.2
Көптілді және көпмәдени білім беру жағайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында SMART learning элементтерін қолдану кезеңдерін үлгілеу
Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері. (скринкаст, подкаст, вебинар).
8
8
VI
Вариативті бөлім
4
4
5.1
Блум Таксономиясы көптілді және көпмәдени білім беру жағайында жетістікті оқытуды бағалау әдістемесі.
2
2
5.2
Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында мәселелік-диалогтік оқыту – көптілді және көпмәдени білім беру жағайында пәнді оқытуға уәждемені арттыру әдісі
2
2
БАРЛЫҒЫ:
22
4
10
28
6
2
2
2
4
80
"Көпмәдени және көптілді білім беру
жағдайындағы орыс тілі мен әдебиетінің
заманауи сабағын жобалаудың әдістемесі"
орыс тілінде оқытатын мектептердің
орыс тілі пәні мұғалімдеріне арналған
білім беру бағдарламасына 2-қосымша
Тыңдаушыларға арналған тест тапсырмалары
Кіріс тестінің тапсырмалары

3.10
Урок литературы в условиях поликультурного образования: концепции, содержание и методика проведения
2
2
3.11
Современные подходы к обучению русской литературе в условиях поликультурного образования (культурологический и аксиологический подход)
2
2
3.12
Особенности проектирования этапа урока по подготовке к восприятию произведения и выявлению специфики его восприятия (на примере изучения произведения "Портрет" Н.В.Гоголя и Оскара Уайльда "Портрет Дориана Грея")
2
2
3.13
Особенности проектирования этапа урока по изучению произведения с использованием стратегий активного обучения в условиях поликультурного образования (на примере изучения произведения "Преступление и наказание" Ф.М. Достоевского),
(на примере изучения произведения "Мастер и Маргарита" М. Булгакова)
2
2
4
3.15
Особенности проектирования этапа обобщения и домашнего задания на уроках литературы в условиях поликультурного образования (на примере изучения лирики Н.Гумилева)
2
2
3.16
Проектирование урока по изучению лирических произведений в контексте поликультурного образования (на примере изучения произведений Хафиза Ширази "Диван", А.С. Пушкина "В прохладе сладостной фонтанов…", И.-В. Гете "Западно-восточный диван")
2
2
3.17
Проектирование урока по изучению драматических произведений в контексте поликультурного образования (на примере произведений У. Шекспира)
2
2
3.18
Проектирование урока по изучению эпических произведений в контексте поликультурного образования (на примере изучения темы "Восточные традиции в творческом восприятии И.А. Бунина и Л.Н.Толстого" )
2
2
3.19
Конференция "Современный урок русского языка и литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования: проблемы и пути решения"
2
2
3.20
Круглый стол "Особенности проектирования современного урока русского языка и литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования"
2
2
3.21
Мастер-класс "Стратегии формирования полиязычной личности на уроке русского языка"
6
6
3.22
Диагностика профессиональной компетентности педагога
2
2
3.23
Презентация мини-уроков в условиях полиязычного и поликультурного образования
4
4
4
Технологический модуль
2
8
10
4.1
Использование элементов SMART-learning в процессе обучения русскому языку и литературе как способ повышения мотивации к изучению предмета в условиях полиязычного и поликультурного образования
2
2
4.2
Моделирование этапа урока с использованием элементов SMART learning на уроках русского языка и литературы в условиях полиязычного и поликультурного образования. Методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасты, подкасты, вебинары)
8
8
5
Вариативная часть.
4
4
5.1
Таксономия Блума как методика оценки успешности обучения в условиях полиязычного и поликультурного образования
2
2
5.2
Проблемно-диалоговое обучение на уроках русского языка и литературы как способ повышения мотивации к изучению предмета в условиях полиязычного и поликультурного образования
2
2
ИТОГО:
22
4
10
28
6
2
2
2
4
80
Приложение 2
к образовательной программе курса
повышения квалификации для учителей
русского языка и литературы "Методика
проектирования современного урока
русского языка и литературы в условиях
поликультурного и полиязычного образования"
Тестовые задания для слушателей

1. Елбасы Н.Назарбаев "Тілдердің үш тұғырлығы" мәдени жобасын кезең-кезеңмен жүзеге асыруды қай жылы бастауды ұсынғанын көрсетіңіз:
А) 2004 ж.;
В) 2005 ж.;
С) 2006 ж.;
D) 2007 ж.;
2. "Көпмәдени білім беру" түсінігінің толық анықтамасын көрсетіңіз:
А) көпмәдени білім беру – басқа мәдениеттің, олардың қабылдау, тану, ойлау жүйесі мен құндылықтарын, олардың тәжірибесін өз мәдениетіне кіріктіре алатын және басқа мәдениетпен сәйкесінше өзгерте алатын адамдармен қарым-қатынас жасауға ұмтылған тұлғаға білім беру;
В) көпмәдени білім беру – замануаи білім берудің маңызды бір бөлігі, оқушыларға басқа мәдениет туралы білімді меңгеруге әрекет етеді;
С) көпмәдени білім беру – басқа мәдени жүйені құрметтей білетін оқушыларды рухани тәрбиелеуге бағытталған замануаи білім берудің маңызды бір бөлігі;
D) көпмәдени білім беру – өз мәдениетін әлеуметтік, рухани, логикалық, эмоционалдық, адамгершілік және эстетикалық маңызы жағынан терең зерттеуге бағытталған білім.
3. "Көптілділік білім беру" түсінігінің толық анықтамасын көрсетіңіз:
А) оқытудың мақсатты бағытталған, ұйымдастырылған үш тілдік оқыту үдерісі, тілдік тұлғаны бірнеше тілдерді меңгеруге тәрбиелеу мен дамытуда оның білімі мен дағыдысын, тілдік пен сөйлеу әрекетін, сонымен қатар тілі мен мәдениетіне эмоционалдық-құндылық қарым-қатынасын бірге меңгерту;
В) нақтылы коммуникативтік жағдайдың әсер етуімен белгілі бір әлеуметтік ортада, мемлекетте бірден үш, одан да көп тілде сөйлей білушілік. Мұның өзі жеке адамның (индивидуумның) Көптілділік ұлт пен көптілділігі болып бөлінеді;
С) Көптілділіктің үш тілді меңгеру дәрежесі сол адамның немесе бүтіндей халықтың өмір сүрген тілдік ортасы, әлеуметтік, экономикалық, мәдени өмір, тұрмыс-тіршілігі секілді көптеген факторларға байланысты;
D) оқушыларға мемлекеттік тілді ана тілі ретінде және шет тілдерді үйретуге әрекет ететін заманауи білім берудің маңызды бір бөлігі.
4. "Тілдердің үш тұғырлығы" жобасының негізін көрсетіңіз
А) қазақ тілін – мемлекеттік тіл, орыс тілін ұлтаралық қатынас тілі, ағылшын тілін – жаһандық экономикаға жетістікті кірігіу тілі ретінде үйрету;
В) үш тілді білу (қазақ, орыс және ағылшын) және тұрмыстық аяда оларды қолдану;
С) өзіндік білімді көтеру үшін қазақ, орыс және ағылшын тілін үйрену;
D) ана тіліңнен басқа екі шет тілді үйрену.
Психологиялық-педагогикалық модуль
5. Тілдік құралдармен (сөйлеу арқылы) ойды құру және қалыптастыру үдерісін, ал екінші жағынан — тілдік құрылымдарды қабылдауды және оларды түсінуді көрсетіңіз
А) елестету;
В) сөйлеу;
С) ойлау;
D) қабылдау.
6. Коммуникативтік дағдыларды көрсетіңіз
А) адамдардың коммуникативтік жағдайларының себеп-салдарлық байланыстарының көрінісіндегі адамзаттың жинақталған тәжірибесі;
В) коммуникативтік жағдайларға тез және нақты көрінуге әрекет ететін танымдық әрекеттердің автоматтандырылған компоненттері;
С) тұлғаның теориялық және тәжірибелік жоғары дайындығына негізделген әрекеттер кешені;
D) тұлғаның кәсіби қажеттіліктері.

1. Укажите, в каком году Глава государства Н. Назарбаев предложил начать поэтапную реализацию культурного проекта "Триединство языков"
А) 2004 г.;
B) 2005 г.;
C) 2006 г.;
D) 2007 г.
2. Укажите полное определение понятия "поликультурное образование"
A) образование, направленное на формирование личности, стремящейся в общении с людьми другой культуры понять их специфическую систему восприятия, познания, мышления, их систему ценностей и поступков, интегрировать новый опыт в собственную культурную систему и изменить в соответствии с чужой культурой;
B) важная часть современного образования, способствующая усвоению учащимися знаний о других культурах;
C) важная часть современного образования, направленная на воспитание учащихся в духе уважения инокультурных систем;
D) образование, направленное на глубокое исследование социальных, духовных, логических, эмоциональных, нравственных и эстетических смыслов своей культуры.
3. Укажите полное определение понятия "полиязычное образование"
A) целенаправленный, организуемый триединый процесс обучения, воспитания и развития индивида как полиязыковой личности на основе одновременного овладения несколькими языками как "фрагментом" социально значимого опыта человечества, воплощенного в языковых знаниях и умениях, языковой и речевой деятельности, а также в эмоционально-ценностном отношении к языкам и культурам;
B) образование, направленное на формирование личности, способной употреблять нескольких языков в пределах определенной социальной общности (прежде всего государства); употребление индивидуумом (группой людей) нескольких языков;
C) образование, направленное на формирование языковой личности, знающей несколько языков;
D) важная часть современного образования, способствующая изучению учащимися государственного, родного и иностранных языков.
4. Укажите, в чем заключается суть проекта "Триединство языков"
A) изучение казахского языка как государственного, русского — как языка межнационального общения и английского — как языка успешной интеграции в глобальную экономику;
B) знание трех языков (казахского, русского и английского) и использование их в бытовой сфере;
C) изучение казахского, русского и английского языков для самообразования;
D) изучение, помимо родного языка, еще двух иностранных.
5. Укажите, как называется процесс формирования и формулирования мыслей языковыми (речевыми) средствами, а с другой стороны — восприятие языковых конструкций и их понимание.
A) воображение;
B) речь;
C) мышление;
D) восприятие.
6. Укажите, коммуникативные навыки – это
A) обобщенный опыт человечества, отражение в сознании людей коммуникативных ситуаций в их причинно-следственных связях;
B) автоматизированные компоненты сознательных действий, способствующих быстрому и точному отражению коммуникативных ситуаций;
C) это комплекс действий, основанных на высокой теоретической и практической подготовленности личности;
D) профессиональные потребности личности.

7. Мектептегі негізгі, жетекші дидактикалық сипаттағы оқыту түрі.
А) оқу экскурсиясы;
В) үй жұмысы;
С) сабақ;
D) кеңес беру
8. "Сабақ құрылымы" түсінігінің толық анықтамасын көрсетіңіз.
А) сабақтың үш мақсатын шешуге бағынышты іштей байланысып, шарттасқан сабақтың құрылымдық бөліктерінің бірігуі;
В) қолданылатын оқыту әдістерінің бірігуі;
С) оқу міндеттерін орындауға әрекет ететін сабақтың кезеңдері, бөліктерінің бір-біріне қатынасы және бірізділігі;
D) сабақ кезеңдерінің қатынасы.
9. Сабақтың негізгі кезеңдерін көрсетіңіз
А) ұйымдастыру, үй тапсырмасын тексеу, сабақты қорытындылау;
В) ұйымдастыру, алдыңғы білімді белсендіру, рефлекстік-бағалау;
С) уәждемелік, ақпараттық-түсіндіру, үй тапсырмасы;
D) уәждемелік, ақпараттық-түсіндіру, рефлекстік-бағалау.
10. Заманауи мектепте орыс тілін оқытуда көптілділік оқыту деген нені білдіреді
А) орыс тілі сабағында оқушылардың сөздік қорын кеңейту мақсатында нақты тақырып бойынша шет тілдері лексикасын қолдану;
В) орыс тілі сабағында тіларалық кіріктіру, тілдік тұлғаның әлем картасындағы тілдер арқылы интеллектуалдық-сөйлеу дағдысын пәнаралық деңгейге көтеру, тұтас әлем суретін қалыптастыруға негіз жасау;
С) әр түрлі тілдер жүйесіне салыстырмалы талдау жүргізу мақсатында сабақта бірнеше тілдердің грамматикасын қатар үйрету;
D) орыс тілінің грамматикалық құрылымының арнайы өзгешеліктерін анықтау мақсатында шет тілдерімен салыстыра оқыту.
11. Заманауи мектепте орыс әдебиетін көпмәдени оқыту тәсілі нені білдіреді
А) өз мәдениетінің өзгешелігін тереңнен түсіну және оның бірегейлігі мен қайталанбауын тану;
В) заманауи жағдайда оқушыларды түрлі халықтардың мәдениетіне тарту, жаһандану үдерісін ашу, елдер мен халықтардың өзара тәуелділігін көрсету;
С) оқушылардың дүниетанымын кеңейту мақсатында басқа мәдениетке кірігу үдерісін зерттеу;
D) орыс әдебиеті сабағында мәдениаралық мәдениеттің кірігу мақсаты орыс және басқа да мәдениеттің арнайы ерекшеліктерін, жалпы және ортақ дәстүрлерін, өмір сүрудегі, мәдени құндылықтардағы орыс және басқа халықтардың тәрбиесі мен басқа да мәдени құрмет көрсетуге оқушыларды көпмәдени тұлға етіп тәрбиеледі.
12. Көпмәдени білім беруді енгізу үшін қандай оқыту тәсілдері енгізіледі
А) дәстүрлі және тұлғалық-бағдарлық;
В) адамгершілік және құзыреттілік;
С) дәстүрлі және аксиологиялық;
D) мәдениеттанымдық және аксиологиялық.

7. Форма обучения в школе, которая признается дидактикой в качестве основной, ведущей.
A) учебная экскурсия;
B) домашняя учебная работа;
C) урок;
D) консультация.
8. Укажите полное определение понятия "структура урока".
A) совокупность всех составных частей урока, внутренне связанных и взаимообусловленных, подчиненных решению триединой цели урока;
B) совокупность применяемых на нем методов обучения;
C) соотношение и последовательность проведения частей, моментов урока, способствующих выполнению учебных задач;
D) соотношение этапов урока.
9. Укажите основные этапы урока
A) организационный, проверка домашнего задания, итог урока;
B) организационный, актуализация прежних знаний, рефлексивно-оценочный;
C) мотивационный, информационно-операционный, домашнее задание;
D) мотивационный, информационно-операционный, рефлексивно-оценочный.
10. Укажите, что понимается под полиязыковым подходом к обучению русскому языку в современной школе
A) использование на уроке русского языка иностранной лексики при изучении конкретных тем с целью расширения словарного запаса учащихся;
B) межъязыковая интеграция на уроке русского языка с целью формирования полиязыковой личности на основе создания полиязыковой картины мира и последующий перенос интеллектуально-речевых умений на межпредметный уровень, создающий основу для формирования целостной картины мира;
C) параллельное изучение грамматики нескольких языков на уроке с целью проведения сравнительного анализа разных языковых систем;
D) изучение русского языка в сопоставлении с иностранным языком для выявления специфических особенностей грамматического строя русского языка.
11. Укажите, что понимается под поликультурным подходом к обучению русской литературе в современной школе
A) глубокое изучение своеобразия собственной культуры и признание ее уникальности и неповторимости;
B) приобщение учащихся к культурам других народов, раскрытие процесса глобализации, взаимозависимости стран и народов в современных условиях;
C) исследование процесса взаимопроникновения культур с целью расширения кругозора учащихся;
D) межкультурная интеграция на уроке русской литературы с целью формирования поликультурной личности на основе исследования учащимися специфических особенностей русской и других культур, выявления общего и особенного в традициях, образе жизни, культурных ценностях русского и других народов, воспитания в духе уважения инокультурных систем.
12. Укажите, какие подходы к обучению используются для внедрения поликультурного образования
A) традиционный и личностно-ориентированный;
B) гуманистический и компетентностный;
C) традиционный и аксиологический;
D) культурологический и аксиологический.

13. Көптілділік білім беруді енгізу үшін қандай оқыту тәсілдері енгізіледі
А) дәстүрлі және тұлғалық-бағдарлық;
В) адамгершілік және құзыреттілік;
С) дәстүрлі және командалық оқыту;
D) кіріктірілген және командалық оқыту.
14. Желілік қауымдастық бұл - ….
А) компьютерлік желілік құралдары арқылы қарым-қатынас жасайтын және бірлесіп әрекет ететін адамдар тобы;
В) компьютерлік желілік құралдары арқылы қарым-қатынас жасамайтын және бірлесіп әрекет етпейтін адамдар тобы;
С) компьютерлік желілік құралдары арқылы қарым-қатынас жасайтын адамдар тобы;
D) қарым-қатынас жасауға сілтеме.
15. Желілік қауымдастықта жұмыс істер алдында ең алдымен тіркеуден өту керек, ол үшін қай тетікті басасыз:
А) парольді ұмытып қалдыңыз ба?;
В) тіркеу;
С) логинді ұмытып қалдыңыз ба?;
D) желілік қауымдастық.
16. "Көпмәдени тұлға" түсінігінің анықтамасын көрсетіңіз
А) өз мәдениеті арқылы басқаларға бағдарланған тұлға;
В) білімді, білікті және дағдыны меңгерген тұлға;
С) оқытуда түсінікті және белсенділікті көрсететін тұлға;
D) рухани және жан-жақты дамыған тұлға.
17. "Үштілділік" түсінігінің анықтамасын көрсетіңіз
А) аумақтық көлемде қызмет ететін үш тіл: мемлекет, аймақ, қала, ауыл, тілдердің әрқайсысы қатырм-қатынас орнатқан;
В) үш тілдің грамматикасын білу;
С) өз ана тіліңді еркін меңгеру және 2 шет тілін сөздікпен меңгеру;
D) үш тілді тұрмыстық аяда қолдану.
18. "Тілдердің үштұғырлығы" жобасының идеясы
А) халықаралық кеңістікте тұлғаның әлеуметенуі мен жетістікті кірігуіне үш тілді үйрету (қазақ, орыс және ағылшын);
В) үш тілді білу (қазақ, орыс және ағылшын) және тұрмыстық аяда қолдану;
С) қазақ, орыс және ағылшын тілдерінің грамматикасын өзіндік білім көтеру үшін үйрену;
D) нақты тапсырмаларды орындау үшін тілдерді үйрену.
19. Үштілділік білім берудің тиімділігі
А) оқушылар бірнеше тілдің грамматикалық негізін меңгереді және сөздік арқылы шет тілінде түсінеді және сөйлейді;
В) оқушылар үш тілдің грамматикасын меңгереді, өз ана тілінде ғана емес шет тілдерде сөйлей алады;
С) оқушылар сөйлемді үш тілде құрай алады, қазақ, орыс және ағылшын тілінің лексикасын сөйлеу тілінде қолдана алады.;
D) оқушылардың тілдерді үйренуге уәждемесі жоғары және қазақ, орыс, ағылшын тілдерін үйренудің өзара байланысын, маңызы мен функционалдық қажеттілігін түсінеді.
Психологиялық модуль
Білу

13. Укажите, какие подходы к обучению следует использовать для внедрения полиязычного образования
A) традиционный и личностно-ориентированный;
B) гуманистический и компетентностный;
C) традиционный и командное преподавание;
D) интегрированный и командное преподавание.
14. Укажите, сетевое сообщество - это….
A) группа людей, поддерживающих общение и ведущих совместную деятельность при помощи компьютерных сетевых средств;
B) группа людей, не поддерживающих общение и ведущих совместную деятельность при помощи компьютерных сетевых средств;
C) группа людей, поддерживающих общение при помощи компьютерных сетевых средств;
D) ссылка для поддержки общения.
15. Для начала работы в сетевом сообществе необходимо пройти регистрацию, нажав на кнопку:
A) забыли пароль?;
B) регистрация;
C) забыли логин?;
D) сетевое сообщество.
16. Укажите правильное определение понятия "поликультурная личность"
A) индивид, ориентированный через свою культуру на другие;
B) личность, овладевшая знаниями, умениями и навыками;
C) индивид, проявляющий сознательность и активность в обучении;
D) духовно и гармонично развитая личность.
17. Укажите правильное определение понятия "трехъязычие"
A) функционирование трех языков в пределах территориальной общности: государства, региона, города, поселка, где каждый из языков коррелируется с определенной сферой общения;
B) знание грамматики трех языков;
C) свободное владение родным языком и владение 2 иностранными языками со словарем;
D) знание и использование трех языков в бытовой сфере.
18. Укажите, в чем заключается идея проекта "Триединство языков"
A) изучение трех языков (казахского, русского и английского) для успешной социализации личности и ее интеграции в международное пространство;
B) знание трех языков (казахского, русского и английского) и использование их в бытовой сфере;
C) изучение казахского, русского и английского языков для самообразования;
D) изучение языков для выполнения определенных заданий.
19. Укажите, в чем эффективность трехъязычного образования
A) учащиеся владеют грамматическими основами нескольких языков, могут с помощью словаря понимать и воспроизводить иностранную речь;
B) учащиеся владеют грамматическими основами трех языков, могут в речи использовать не только родной, но и иностранные языки;
C) учащиеся могут составлять предложения на трех языках, использовать в речи лексику казахского, русского и английского языков;
D) учащиеся имеют более высокую мотивацию в обучении языкам и осознают функциональную значимость и важность изучения во взаимосвязи казахского, русского и английского языков.
Психологический модуль
Знание

20. Ғылыми түсініктерді меңгеруге икемді баланың орташа жасы
А) 11—12-ден 14—15 жас;
В) 10 – 12-ден 13 - 15 жас;
С) 11 – 13-тен 14 - 16 жас;
D) 10 – 11-ден 12 – 15 жас.
21. Тұлғаның адамдарға шыдамдылық немесе шыдамсыздық, оны ойынша, психикалық жағдайы, өзара әрекеттесу сапасы мен серіктесінің қылығына шыдау деңгейін көрсетіңіз.
А) қатынас;
В) коммуникация;
С) толеранттылық;
D) коммуникативтік толеранттылық.
Мазмұндық модуль
Білу
22. Сабақ құрылымы неге тәуелді
А) сабақ типіне;
В) оқыту әдісіне;
С) дидактикалық қағидасына;
D) оқу материалының мазмұнына.
23. Сабақтың типі мен құрылымы қандай белгі арқылы анықталады:
А) ана тілін оқытудың дидактикалық мақсатына;
В) сабақ элементтерінің орналасуына;
С) сабақтың құрылымдық элементтерінің санына, олардың компоненттерінің атауына;
D) мұғалім әрекеті бойынша.
24. "Оқыту стратегиясы" түсінігінің анықтамасын көрсетіңіз
А) жүйеленген жоспар, әрекет ету және түсіндіру бағдарламасы, қойылған мақсатқа жету үшін қолдану;
В) оқыту сапасые жақсартуға бағытталған үдеріс;
С) анықталған тапсырманы тез орындауға қолданылатын әрекет алгоритмі;
D) нақты міндеттерді шешуге арналған біріккен қадам.
25. Оқыту үдерісіндегі басты жүйелендіретін факторды көрсетіңіз:
А) оқыту әдісі;
В) білім мазмұны;
С) оқыту түрі;
D) оқыту мақсаты.
Түсіну
26. Тілді оқытудағы кіріктірілген тәсіл деген нені білдіреді
А) сөздік қорды молайту үшін бірнеше тілдерді білу;
В) бірнеше тілдердің грамматикалық құрылымын салыстырмалы талдау құралы арқылы үйрету;
С) әлемдегі планетарлық көріністі дамыту мақсатында тілдердің салыстырмалы және салғастырмалы құрылымын зерттеу және тілді терең үйренуге бағытталған өзара байлынысын оқыту;
D) бір тілдің құрылымдық және мазмұндық зертеуін екінші бір тілдің тілдік жүйесі арқылы салыстыруын зерттеу.
27. Оқыту қай жағдайда көпмәдени біліктілігі деп аталады?
А) тіл үйренуші әр халықтың мәдениетіндегі бірегейлікті қабылдап, әдеби шығармаларда көрсетілген ұқсастықтар мен айырмашылықтарды шынайы салыстыруға мүмкіндік алады;
В) егер тіл үйрену кезінде сол тілдің мәдениетіне, тұлғаның белсенді өмірлік ұстанымына, көптеген мәдениеттерді тануға кері емес қатынастың қалыптасуы;
С) егер орыс әдебиеті сабағында шетел мәдениеті ерекшеліктері орыс тілімен салыстырмалы түрле үйретілсе;
D) егер тұлғаның белсенді өмірлік ұстанымы қалыптасып, өз мәдениетінің қайталанбауы мен біргейлігі қалыптасса.
Қолдану

20. Укажите средний возраст ребенка в котором происходит настоящее усвоение научных понятий
A) от 11—12 до 14—15 лет;
B) от 10 - 12 до 13 - 15 лет;
C) от 11 - 13 до 14 - 16 лет;
D) от 10 – 11 до 12 – 15 лет.
21. Укажите, как называется характеристика отношения личности к людям, показывающая степень терпимости к неприятным или неприемлемым, по ее мнению, психическим состояниям, качествам и поступкам партнеров по взаимодействию.
A) общение;
B) коммуникация;
C) толерантность;
D) коммуникативная толерантность.
22. Укажите, от чего зависит структура урока
A) типа урока;
B) методов обучения;
C) дидактических принципов;
D) содержания учебного материала
23. Укажите, по какому признаку определяется тип и структура урока:
A) по дидактическим целям обучения родному языку;
B) по расположению элементов урока;
C) по названию компонентов, количеству структурных элементов урока;
D) по деятельности учителя.
24. Укажите правильное определение понятия "стратегии обучения"
A) систематизированный план, программа действий и операций, осознанно применяемая для достижения поставленной цели;
B) процесс, направленный на улучшение качества обучения;
C) алгоритм действий, используемый для быстрого выполнения определенного задания;
D) совокупность шагов для решения определенной задачи.
25. Укажите, что выступает главным системообразующим фактором в процессе обучения:
A) метод обучения;
B) содержание образования;
C) форма обучения;
D) цель обучения.
26. Укажите, что понимается под интегрированным подходом к обучению языкам
A) параллельное изучение нескольких языков для расширения словарного запаса;
B) изучение нескольких языков посредством сравнительного анализа их грамматического строя;
C) взаимосвязанное обучение языкам, направленное на углубленное изучение, исследование и осмысление структурного и содержательного уровней языков посредством их сравнительного и сопоставительного анализа с целью развития планетарного видения мира;
D) исследование структуры и содержательной части одного языка посредством сопоставления его с языковой системой другого языка.
27. Укажите условия, при которых обучение может быть квалифицировано как поликультурное?
A) если обучающиеся имеют реальную возможность сравнивать, сопоставлять, находить сходства и различия одних и тех же явлений в разных культурах, отраженных в произведениях литературы, и принимать уникальность каждой культуры;
B) если в процессе обучения формируется не негативное отношение к изучаемым культурам, а активная жизненная позиция личности, признающей существование множества культур;
C) если на уроке русской литературы изучаются специфические особенности иностранной культуры вне сопоставления с русской;
D) если формируется активная жизненная позиция личности, признающей уникальность и неповторимость только своей культуры.

1. Кіріспе
1. "Programme for International Student Assessment" халық аралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) орыс тілінде оқытатын мектептердің орыс тілі пәні мұғалімдеріне арналған.
2. "Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасын" жүзеге асырудың басты бағыттарына, мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарына, Педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасына сәйкес PISA халықаралық зерттеуі (Pearson.Inc.-2013 ж.) аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістеріне сәйкес мақсаты мен міндеттерін орындауға бағытталған.
3. Білім беру ба ғ дарламасы оқушыларға қоғам өміріне белсенді қатысуға мүмкіндік беретін оқу сауаттылығы сияқты әртүрлі форматтағы ақпаратмен жұмыс жасауға қажет шарт болып табылатын оқу сауаттылығы сияқты функционалды сауаттылық қалыптастыруға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты PISA халықаралық зерттеуі мәнмәтінінде оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру бойынша орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) PISA бағдарламасы бойынша теориялық материалды игеру және сараптау;
2) оқу сауаттылығын дамыту үшін белсенді оқыту стратегиясын қолдану;
3) орыс тілі мен әдебиеті оқулықтарының мазмұнымен PISA-ға сәйкес жұмыс істеу;
4) тапсырмаларды PISA-ның критериалды бағалау шәкіліне сәйкес құрастыру және орындау.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) PISA бағдарламасының мақсатын, мазмұнын, құрылымын білу; оқу сауаттылығының компоненттерін (жағдаят, мәтін түрі, аспектілері) білу; функционалдық оқу дағдысын қалыптастыруға арналған тапсырмалар түрі (кілт сөздерді табу, өзгертіп айту) білу; PISA бағалауының критериалды шәкілін білу; белсенді оқыту стратегияларын біледі;
2) орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында функционалдық оқу сауаттылығын дамыту үшін белсенді оқыту стратегияларын қолдану; тапсырманы үш оқырмандық дағдыны енгізе отырып әзірлеу және олардың әрекетіне сәйкестендіру; оқулық мазмұнын функционалдық оқу сауаттылығына байланысты тапсырмалар құру кезінде қолданады;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие функциональной грамотности чтения учащихся в рамках проведения международного исследования Programme for International Student Assessment" (далее Программа) предназначена для обучения учителей русского языка и литературы.
2. Программа курса разработана в соответствии с целями и задачами по повышению функциональной грамотности, в частности, грамотности чтения учащихся, определенных в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011 - 2020 годы, Национальным планом действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников, а также в соответствии с Программой повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA (Pearson.Inc.-2013 г.).
3.Образовательная программа направлена на формирование компетенций, позволяющих учащимся эффективно участвовать в жизни социума, формирование такого направления функциональной грамотности, как грамотности чтения, которое является необходимым условием социализации учащихся посредством формирования навыка работы с информацией, заключенной в текстах разного типа и формата.
2. Цель и задачи программы
4. Целью программы является развитие профессиональных компетентностей учителей русского языка и литературы по формированию функциональной грамотности учащихся в контексте международного исследования PISA.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить и проанализировать теоретический материал по программе PISA;
2) сформировать навыки применения стратегий активного обучения для развития грамотности чтения;
3) сформировать навыки работы с содержанием учебников по русскому языку и литературе в соответствии с PISA;
4) сформировать навыки составления и решения заданий в соответствии с критериальной шкалой оценивания PISA.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
цель, содержание, структуру программы PISA;
компоненты грамотности чтения (ситуация, типы текстов, аспекты);
типы заданий на формирование навыков функционального чтения (нахождение ключевых слов, перефразирование);
критериальную шкалу оценивания PISA; стратегии активного обучения;
2) умеют:
использовать на уроках русского языка и литературы стратегии активного обучения для развития функциональной грамотности чтения;
разрабатывать задания с включением трех читательских умений и соответствующих им действий;
использовать содержания учебника для составления заданий по функциональной грамотности чтения;
оценивать достижения учащихся в соответствии с критериальной шкалой PISA.

3) оқушылардың жетістіктерін PISA критериалдық шәкіліне сәйкес бағалауды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті- құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модулде "Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамытудың 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық шаралар жоспарын" жүзеге асыру, "Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасын" жүзеге асырудың басты бағыттары, Қазақстандағы орта білім беру мемлекеттік жалпыға білім беру стандарты, ҚР білім беру жүйесіне ОЭСР индикаторларын енгізу. ҚР "Білім туралы" заңы 27 шілде 2007 ж. мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) PISA халықаралық зерттеуіне дайындау үдерісінде оқушылардың эмоционалдық және физикалық күш түсірмеуге психологиялық-педагогикалық алдын алу қарастырылады.
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) PISA бағдарламасының мақсаты, құрылымы мен мазмұнымен таныстыру. "ЗХУ" кестесін толтыру;
2) Оқу сауаттылығының жалпы ережелері: когнитивтік және метакогнитивтік дағдылар;
3) Жағдаят, мәтін мен аспект оқу сауаттылығының компоненттері ретінде. Белсенді стратегиялар: "Мозаика" (Jigsaw/ "Ажурная пила"), "Ойлан-жұбыңды ізде-бөліс";
4) Оқу стратегиялары (қайта оқу, мәтіндік граффиттер, көңіл қойып оқу) мәтінді түсінудің дамыту әдістері. Оқу стратегияларын қолдану арқылы PISA сұрақтарын шешу.
5) "Аспект" түсінігі және мәтін бойынша жіктеу. PISA аспектілерін есепке алып мәтінді оқу.
6) Белсенді стратегиялар: "Миға шабуыл", "Мозаика", "Консул" "Ізденіс және үзінді" аспектілері бойынша тапсырма әзірлеу. "Түсіндіру және біріктіру" аспектілері бойынша тапсырмалар әзірлеу.
7) Белсенді стратегиялар "Сократ семинары", "Аквариум" "Мазмұн және түр рефлексиясы" аспектілері бойынша тапсырмалар әзірлеу.
8) PISA халық аралық зерттеуі мәнмәтінінде орыс тілі мен әдебиеті оқулығындағы мәтіндер мазмұнын талдау;
9) Пәннің оқу бағдарламасындағы PISA тапсырмаларын кіріктіру (орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында PISA тапсырмаларының тестерін шешу);
10) PISA бағдарламасы бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критериалды шәкілі.
11) Оқушылардың оқу жетістігін бағалау стратегиялары мен құралдары. Эвалюацияны анықтау (evaluation — сыни баға) оқушылар жетістігі.
12) Коллаборативті орта құру. Оқытудың белсенді стратегиялары, белсенді тыңдау, тиімді кері байланыс. Коллаборативті мәселені шешу сабақ жоспарына енгізу.

3) владеют:
навыками проектирования современного урока русского языка и литературы с использованием стратегий активного обучения для развития грамотности чтения учащихся.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются реализация Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников, основные направления модернизации системы образования в Республике Казахстан, Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 гг., Государственный общеобязательный стандарт среднего образования, внедрение индикаторов ОЭСР в образовательную систему РК, "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007г. "Об образовании".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются тема "Психолого-педагогическая профилактика эмоционального и физического напряжения у учащихся в процеccе подготовки к международному исследованию PISA"
10. В содержательном модуле рассматриваются темы:
1) введение. Ознакомление с целью, содержанием и структурой программы PISA;
2) общие положения грамотности чтения: когнитивные и метакогнитивные навыки;
3) ситуация, текст и аспект как компоненты грамотности чтения;
4) стратегии чтения (перефразирование, текстовые граффити, внимательное чтение) как способ развития понимания текста, решение вопросов PISA с использованием стратегий чтения;
5) понятие "аспект" и классификация вопросов к тексту, чтение текста с учетом аспектов PISA;
6) разработка заданий по аспекту "поиск и извлечение", разработка заданий по аспекту "интерпретация и интеграция";
7) разработка заданий по аспекту "рефлексия содержания и формы";
8) анализ содержания текстов учебника по русскому языку и литературе в контексте международного исследования PISA;
9) интеграция заданий PISA в учебную программу предмета (решение тестовых заданий PISA на уроках русского языка и литературы);
10) критериальная шкала оценивания учебных достижений учащихся по программе PISA;
11) стратегии и инструменты для оценивания учебных достижений учащихся, определение эволюции (evaluation — критическая оценка) достижений учащихся;
12) создание коллаборативной среды, стратегии активного обучения, активное слушание, эффективная обратная связь, внедрение коллаборативного решения проблемы в планы занятий,

13) Оқу сауаттылығының дағдыларын дамыту үдерісінде сыни ойлау технологиясы.
14) Оқыту және оқу стратегиялары: мұғалім-челленджер және мұғалім-фасилитатор. Белсенді оқыту стратегиясын қолдану арқылы тест тапсырмаларын шешу бойынша тыңдаушыларды шағын сабақ (шағын тренинг) таныстырылымына дайындау. Мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру деңгейін анықтау (тестілеу);
15) Курстың даушыларымен шағын сабақтың (шағын тренингтің) таныстырылымы. Қорытынды жасау, рефлексия.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Интернет-ресурстармен жұмыс (чат, форумға қатысу және т.б.);
2) Желілік қауымдастық құру;
3) Қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері. (скринкаст, подкаст, вебинар).
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) Блум Таксономиясы функционалдық сауаттылықты дамыту үшін оқытудың жетістікті бағалау әдістемесі.
2) Оқу сауаттылығының тапсырма түрлері (аналитикалық, ақпараттық, интерпретациялық, ұстанымдық) және оларды сабақта қолдану.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей:өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) Үш оқу сауаттылығына және олардың әрекетінк сәйкес келетін сұрақтар мен тапсырмалар құрау.
2) Оқу сауаттылығын дамыту бойынша сабақты жоспарлау.
3) Оқу сауаттылығының компоненттеріне сәйкес оқулық мәтінен талдау жүргіз (жағдаят деңгейі, түрі мен мәтін типі).
16. Жоба жұмысы қарастырылмаған.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.

13) технология критического мышления в процессе развития навыков грамотности чтения,
14) стратегии преподавания и учения: учитель-челленджер и учитель-фасилитатор,
15) подготовка слушателей к презентации мини-урока (мини-тренинга) по решению тестовых заданий с использованием стратегий активного обучения.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по темам:
1) работа с интернет-ресурсами (чат, участие в форуме и др.),
2) создание сетевого сообщества,
3) методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасты, подкасты, вебинары)
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности,
2) типы задач на грамотность чтения (аналитические, информационные, интерпретационные, позиционные) и способы их использования на уроках.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить вопросы и задания с включением трех читательских умений и соответствующих им действий;
2) спроектировать урок по развитию функциональной грамотности чтения;
3) провести анализ содержания текстов учебника в соответствии с компонентами грамотности чтения (категория ситуации, формат и тип текста).
16. Проекты не предусмотрены.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей к настоящей программе согласно приложению 2.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: "ЗХУ", "Карусель", "Мозговая атака", "Водоворот", метод станций, "Зигзаг", тренинги, обсуждение, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

1. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту бойынша ұлттық жоспарды жүзеге асыру мерзімін көрсет:
А) 2011-2015 жж;
В) 2012-2020 жж;
С) 2012-2016 жж;
D) 2011-2016 жж.
2. Оқушыларды тестілеуге дайындау бойынша іс-шараларды ұйымдастырудың барлық негізінде қандай қағида жатыр:
А) барлық қатысушылардың білім беру үдерісіне өзара әрекеттесуі;
В) оқушыларды тестілеу үшін әртүрлі технологияларды енгізу;
С) мұғалім мен оқушының іскери пікіралмасуы;
D) барлық жауаптар дұрыс.
3. Оқушыларды тестілеуге даярлау кезінде күйзелістің күшею белгілерін атаңыз:
А) басталған сабақты аяқтауға мүмкіндігінің жоқтығы, жұмысқа қабілетінің төмендеуі, ұйымдаспауы;
В) әсершілдіктің артуы және ашуланғыштық;
С) өте жиі шаршау болады;
D) барлық жауаптар дұрыс.
4. Функционалдық сауаттылық – бұл...
А) адами әрекеттің әртүрлі аймағында өмірлік тапсырмалардың ауқымын кең түрде шешуге арналған білімді, білік пен дағдыны 15 жасар жасөспірімдердің қолдану мүмкіндігі;
В) бастамашылдығы, шығармашылық ойлау мүмкіндігі және стандарты емес шешімдері, кәсіби жолын таңдай білуі, өмір бойы оқуға дайындығы;
С) адамдардың әлеуметтік, мәдени, саяси және экономикалық қызметтерге белсене араласуы, яғни бүгінгі жаһандану дәуіріндегі заман ағымына, жасына қарамай ілесіп отыруы, адамның маман-дығына, жасына қарамай үнемі білімін жетілдіріп отыруы;
D) оқушылардың кілттік құзыреттілік жүйесін меңгеруі, жастарға алынған білім мен дағдыны өмірлік жағдаяттарда қолдана білуі және әлеуметтік бейімделу үдерісінде жетістікті қолдана білуіне мүмкіндік береді.
5. Жалпы орта білім беру ұйымдарында 15 жасар оқушылардың математикалық, оқу және жаратылысғылыми сауаттылығын бағалайтын зерттеу мақсаты не:
А) PIRLS;
В) TIMSS;
С) PISA;
D) PIRLS және TIMSS.
6. PISA халықаралық зерттеуі – бұл...
А) адами әрекеттің әртүрлі аймағында өмірлік тапсырмалардың ауқымын кең түрде шешуге арналған білімді, білік пен дағдыны 15 жасар жасөспірімдердің қолдану мүмкіндігін бағалау;
В) адами әрекеттің әртүрлі аймағында, ұлтаралық және әлеуметтік қатынастарда өмірлік тапсырмалардың ауқымын кең түрде шешуге арналған білімді, білік пен дағдыны 15 жасар жасөспірімдердің қолдану мүмкіндігін бағалау;
С) оқу қызметінің барлық түрлерінің нәтижелілігін есепке алатын халықаралық баға, оқу материалының игерудің құқықтық жағын, жекелік және тұлғалық сапасын анықтайды;
D) 15 жасар оқушылардың математикадан, оқу мен жаратылыс-ғылыми сауаттылық дағдысын зерттейтін халықаралық емтихан, ынтымақтастық және қаржылық сауаттылық мәселелерін шешеді.

1. Укажите сроки реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников:
А) 2011-2015 гг;
В) 2012-2020 гг;
С) 2012-2016 гг;
D) 2011-2016 гг.
2. Укажите, какие принципы лежат в основе всех организационных мероприятий по подготовке учащихся к тестированию:
А) взаимодействие всех участников образовательного процесса;
В) внедрение разнообразных технологий тестирования школьников;
С) деловой диалог учителей и учеников;
D) все ответы верны.
3. Назовите признаки стрессового напряжения школьников в период подготовки к тестированию:
А) невозможность закончить начатое занятие, снижение работоспособности, неорганизованность;
В) повышенная возбудимость и раздражительность;
С) слишком часто возникает чувство усталости;
D) все ответы верны.
Содержательный модуль
4. Функциональная грамотность – это...
А) способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности;
В) инициативность, способность творчески мыслить и находить нестандартные решения, умение выбирать профессиональный путь, готовность обучаться в течение всей жизни;
С) способность к активному участию людей в социальной, культурной, политической и экономической деятельности, а также обучение на протяжений всей жизни;
D) овладение обучающимися системой ключевых компетенций, позволяющей молодым людям эффективно применять усвоенные знания в практической ситуации и успешно использовать в процессе социальной адаптации.
5. Оценить математическую грамотность и грамотность в области чтения и естествознания 15-летних учащихся организаций общего среднего образования – это цель исследования:
А) PIRLS;
В) TIMSS;
С) PISA;
D) PIRLS и TIMSS.
6. Международное исследование PISA – это...
А) способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности;
В) оценивание способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности, а также в межличностном общении и социальных отношениях;
С) международная оценка, учитывающая результативность всех видов учебной деятельности, процессуальную сторону усвоения учебного материала и проявления индивидуальных и личностных качеств;
D) международный экзамен, который исследует навыки 15-летних учеников по математике, чтению, естественно-научной грамотности, решения проблем в сотрудничестве и финансовой грамотности.

7. Функционалдық оқу сауаттылығы:
А) әр түрлі типті мәтіндерді (ақпаратты) түсіну және ойлау мүмкіндігі (информации), оқылғанды қорыта білу, өмірлік жағдаяттарды шешу кезінде мәтіннен алынған ақпаратты қолдануды;
В) орфоэпиялық нормаларды сақтай отырып, мәтінді сауатты оқу мүмкіндігін;
С) мәтін мазмұнын талдауды және оның идеясын анықтау мүмкіндігін;
D) оқылғанды дұрыс түсіну мүмкіндігін болжайды.
8. Мәтінді толық түсінуге арналған PISA тестінің құрылымына енеді:
А) бір оқу білігі;
В) үш оқу білігі;
С) екі оқу білігі;
D) төрт оқу білігі;
9. Оқушылардың білім жетістіктерін бағалайтын критериалды шәкілге енеді:
А) 15 жасар оқушылардың білім жетістіктерінің бес деңгейі;
В) 15 жасар оқушылардың білім жетістіктерінің алты деңгейі;
С) 15 жасар оқушылардың білім жетістіктерінің ұш деңгейі;
D) 15 жасар оқушылардың білім жетістіктерінің төрт деңгейі.
10. Оқу сауаттылығының компоненттерін анықтаңыз:
А) мәтін, жағдаят және аспект;
В) жағдаят, сұрақ, мәнмәтін;
С) мәтін, жағдаят, мәселе;
D) мәнмәтін, мәселе, жағдаят.
11. "Оқу сауаттылығын" құрайтын үш түсінік:
А) түсіну, ойлау және қолдану;
В) жүгіртіп оқу, талдау және ойлау;
С) түсіну, талдау және сынау;
D) оқу, сынау және бағалау.
12. Интерпретацияның (түсіндірудің) басқаша атауы...:
А) түсіну;
В) мәнезді сипаттау;
С) логикалық шешім;
D) нәтижелі бақылау.
13. PISA халықаралық зерттеуі аясындағы тапсырмаларды оқушылармен орындау кезіндегі мұғалімнің рөлі:
А) мұғалім-фасилитатор рөлінде;
В) мұғалім-челленжер рөлінде;
С) тапсырманы қоюшы мұғалім рөлінде;
D) мұғалім-фасилитатор және мұғалім-челленжер рөлінде.
14. PISA халықаралық зерттеуі ең алғаш рет өткізілген жыл
А)1998 ж.;
В)2000 ж.;
С) 2010 ж.;
D) 2013 ж.
15. PISA-2012 нәтижесі бойынша Қазақстан оқу сауаттылығы бойынша нешінші орында...
А) 49;
В) 56;
С) 52;
D) 63.
16. Дұрыс емес пайымдау
Белсенді оқыту -
А) педагогикалық (дидактикалық), ұйымдастыру-басқару құралдарын кешенді қолдану арқылы оқушылардың оқу-танымдық қызметін белсендіруге бағытталған оқу үдерісін ұйымдастыру және енгізу;
В) ойлауды еріксіз белсендіру, оқушы өзінің тілегінен тыс белсенді болуға міндетті;
С) оқушыларды оқу үдерісіне ұзақ бойы бойы тарту, өйткені олардың белсенділігі қысқаша емес эпизодтық, маңызды түрде тұрақты және ұзақ болуы шарт (яғни, барлық сабақ бойы);
D) өзіндік шығармашылық шешімдер, оқушылардың жоғары деңгейлі уәждемесін және көңіл-күйін арттырады.

7. Функциональная грамотность чтения предполагает:
А) способность понимать и осмысливать различные типы текстов (информации), рефлексировать по поводу прочитанного, использовать извлеченную информацию из текста для решения жизненных задач;
В) способность грамотно читать текст с соблюдением орфоэпических норм;
С) способность анализировать содержание текста и определять его идею;
D) способность адекватно понимать прочитанное.
8. Строение теста PISA, направленное на полное понимание текста, включает:
А) одно читательское умение;
В) три читательских умения;
С) два читательских умения;
D) четыре читательских умения.
9. Шкала критериального оценивания образовательных достижений школьников включает:
А) пять уровней образовательных достижений 15-летних обучающихся;
В) шесть уровней образовательных достижений 15-летних обучающихся;
С) три уровня образовательных достижений 15-летних обучающихся;
D) четыре уровня образовательных достижений 15-летних обучающихся.
10. Укажите компоненты грамотности чтения:
А) текст, ситуация и аспект;
В) ситуация, вопрос, контекст;
С) текст, ситуация, проблема;
D) контекст, проблема, ситуация.
11. Три составляющих понятия "читательская грамотность":
А) понимать, размышлять и использовать;
В) бегло читать, анализировать и осмысливать;
С) понимать, анализировать и критиковать;
D) читать, критиковать и оценивать.
12. Иногда интерпретацию по-другому называют...:
A) понимание;
B) описание характера;
C) логический вывод;
D) результативный контроль.
13. При проведении занятий с учащимися по решению заданий в формате международных исследований PISA учитель может выступать:
А) в роли учителя-фасилитатора;
В) в роли учителя-челленжера;
С) в роли учителя постановщика заданий;
D) и в роли учителя-фасилитатора, и в роли учителя-челленжера.
14. Впервые международные исследования PISA были проведены в
А) 1998 г.;
В) 2000 г.;
С) 2010 г.;
D) 2013 г.
15. По результатам PISA-2012 Казахстан занял по грамотности чтения… место.
А) 49;
В) 56;
С) 52;
D) 63.
16. Исключите неправильное толкование
Активное обучение - это
А) организация и ведение учебного процесса, направленного на активизацию учебно-познавательной деятельности обучающихся посредством комплексного использования как педагогических (дидактических), так и организационно-управленческих средств;
В) принудительная активизация мышления, когда обучаемый вынужден быть активным независимо от его желания;
С) достаточно длительное время вовлечения обучаемых в учебный процесс, поскольку их активность должна быть не кратковременной и эпизодической, а в значительной степени устойчивой и длительной (т.е. в течение всего занятия);
D) самостоятельная творческая выработка решений, повышенная степень мотивации и эмоциональности обучаемых.

17. Белсенді оқыту стратегиясына не жатпайды, көрсетіңіз:
А) мұзжарғыш;
В) миға шабуыл;
С) әңгіме;
D) ойлан, жұппен жұмыс істе, бөліс.
18. Критериалды бағалау - бұл:
А) оқушының тұлғалық жетістігі, оны оқу және оқудан тыс кезде белсенділігі мен дайындық деңгейі арқылы көрсетеді және жеке қалыптасады;
В) білім беру мазмұнымен және мақсатымен сәйкес келетін, барлық қатысушыларға алдын ала критерийімен белгілі, нақты оқушылардың оқу жетістігімен салыстырылған үдеріс;
С) оқушылардың пән бойынша білімі мен үлгерімін көп ұпайлы шәкіл бойынша сипаттайтын сандық мөлшерлеме.
19. "Білемін/білгім келеді/білдім" стратегиясы қандай технологияға жатады:
А) жобалау әдісі;
В) ақпараттық-коммуникациялық технология;
С) оқытудың ұжымдық әдісі;
D) "Сыни тұрғыдан ойлау".
20. "Сыни тұрғыдан ойлау" технологиясы арқылы сабақ кезеңдерін дұрыс бірізділікпен орналастыру:
A) ойлау кезеңі;
B) рефлексия кезеңі;
C) шақыру кезеңі.
21. Microsoft PowerPoint таныстырылымының барлық слайдының сызбасы келесі жинақта көрінеді …
А) құрылымы;
В) слайдтар;
С) слайдқа белгі;
D) анимация;

17. Укажите, что не относится к стратегиям активного обучения:
А) ледокол;
В) мозговой штурм;
С) рассказ;
D) думай, работай в паре, делись.
18. Критериальное оценивание - это:
А) личностные достижения ученика, которые формируются лично и показывают уровень подготовленности и активности в учебных и внеучебных видах деятельности;
В) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, заранее известными всем участникам процесса критериями, соответствующими целям и содержанию образования;
С) числовая величина, выраженная по многобалльной шкале и интегрально характеризующая успеваемость и знания обучающегося по предметам.
19. Стратегия "Знаю/Хочу узнать/Узнал" относится к технологии:
А) метода проектов;
В) информационно-коммуникационным технологиям;
С) коллективного способа обучения;
D) "Развитие критического мышления".
20. Установите правильную последовательность этапов урока в технологии "Развитие критического мышления":
A) фаза осмысления;
B) фаза рефлексии;
C) фаза вызова.
21. Эскизы всех слайдов презентации Microsoft PowerPoint отображаются на вкладке.
A) структура;
B) слайды;
C) заметки к слайду;
D) анимация.

1. Кіріспе
1. "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту факторы ретінде критериалды бағалау" орыс тілінде оқытатын мектептердің орыс тілі пәні мұғалімдеріне арналған білім беру бағдарламасы (ары қарай Бағдарлама) орыс тілінде оқытатын мектептердің орыс тілі пәні мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту факторы ретінде критериалды бағалау" орыс тілінде оқытатын мектептердің орыс тілі пәні мұғалімдерінің білім беру ұйымдарында педагогтар ата-аналар мен балалардың, қоғамның әлеуметтік сұранысына жедел және қарапайым түрде назар аударып, білім беру жүйесінде болып жатқан жаңартуға байланысты қызметтерінің негізгі бағыттарын қайта ұғыну қажеттігінен тұрады.
3. Білім беру бағдарламасы Қазақстан Республикасының орта білім беру шеңберінде нормативті құжаттармен сәйкес оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөнінде, критериалды бағалау бойынша қажетті білім көлемімен орыс тілі пәні мұғалімдерін оқытуға бағытталған. Анығын айтқанда, Қазақстан Республикасында орта білім берудің оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту факторы ретінде критериалық бағалау дағдыларын қалыптастыру және орыс тілі мен әдебиеті бойынша заманауи сабақтарды жобалау әдістемесі бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту факторы ретінде критериалды бағалаудың мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында критериалды бағалау бойынша толық жүйе ретінде заманауи орыс тілі мен әдебиеті сабақтарын жобалаудың заманауи әдіс-тәсілдерін талдау;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін қолдану артықшылықтарын анықтау;
4) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мәтінді филологиялық талдау және интерпретациялау теориясы саласында концепцияларды талдау;
5) оқушылардың оқу сауаттылығының қалыптасқандық деңгейін анықтауға арналған тапсырмаларды құрастыру дағдыларын қалыптастыру;

1. Введение
1. Образовательная программа повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Критериальное оценивание как фактор развития функциональной грамотности учащихся на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей русского языка литературы школ с русским языком обучения.
2. "Критериальное оценивание как фактор развития функциональной грамотности учащихся на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования" заключается в необходимости переосмысления основных направлений деятельности учителя русского языка и литературы в связи с происходящей модернизацией системы образования, в организации образовательного процесса таким образом, чтобы педагогам можно было оперативно и гибко реагировать на социальные запросы общества, родителей и детей.
3. Программа направлена на обучение учителей русского языка и литературы необходимому объему знаний по критериальному оцениванию, по развитию функциональной грамотности учащихся в соответствии с нормативными документами в сфере среднего образования Республики Казахстан, в частности, в соответствии с требованиями учебной программы среднего образования Республики Казахстан.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью программы является развитие профессиональных компетентностей учителей русского языка и литературы по методике проектирования уроков и формированию навыков критериального оценивания как фактора развития функциональной грамотности учащихся на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) определить цели и задачи критериального оценивания как фактора развития функциональной грамотности учащихся на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования;
2) проанализировать современные подходы к проектированию современного урока русского языка и литературы по критериальному оцениванию как целостной системы в условиях обновления содержания образования;
3) выявить преимущества использования инновационных форм и методов организации деятельности учащихся на уроке русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования;
4) проанализировать концепции в области теории филологического анализа и интерпретации текста в условиях обновления содержания образования;
5) сформировать навык составления заданий на выявление уровня сформированности грамотного чтения у учащихся;

6) критериалды бағалау шкаласына сәйкес тапсырмаларды әзірлеу және шешу дағдыларын қалыптастыру;
7) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында өзінің әрі қарай кәсіби дамуын жоспарлау мен болжамдау бойынша біліктерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс аяқталған соң тыңдаушылар:
1) біледі:
білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту факторы ретінде критериалды бағалаудың мақсаттары мен міндеттерін, білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында заманауи орыс тілі мен әдебиеті сабағының негізгі құрылымдық компоненттерін, оқушылардың функционалдық сауатылығын қалыптастыру тәсілдерін, білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиетін оқытуда критериалды бағалау бойынша негізгі әдіс-тәсілдерді, білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін, білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мәтінді филологиялық талдау және интерпретациялау теориясы саласында заманауи концепцияларды;
2) қолдана алады:
білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиетін оқытудың негізгі амалдарын;
білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың қызметін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін;
білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мәтінді филологиялық талдау және интерпретациялаудың жаңа амалдарын;
3) игереді:
критериалды бағалау дағдыларын;
білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиет сабағында оқушылардың әрекеттерін ұйымдастырудың инновациялық формалары мен әдістерін қолдану дағдыларын.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президентінің жолдаулары "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам, баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет", Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III (2015. 24.11. берілген өзгерістер мен толықтыруларымен), Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асыру мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар қамтылады:

6) сформировать навык составления и решения заданий в соответствии с критериальной шкалой оценивания;
7) сформировать умения по планированию и прогнозированию своего дальнейшего профессионального развития в условиях обновления содержания образования.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
цели и задачи критериального оценивания как фактора развития функциональной грамотности учащихся на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования;
основные структурные компоненты современного урока русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования и способы формирования функциональной грамотности учащихся;
основные подходы в обучении русскому языку и литературе по критериальному оцениванию в условиях обновления содержания образования;
инновационные формы и методы организации деятельности учащихся на уроке русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования;
современные концепции в области теории филологического анализа и интерпретации текста в условиях обновления содержания образования;
2) умеют:
применять основные подходы в обучении русскому языку и литературе в условиях обновления содержания образования;
применять инновационные формы и методы организации деятельности учащихся на уроке русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования;
применять новые подходы к филологическому анализу и интерпретации текста в условиях обновления содержания образования;
3) владеют:
навыками критериального оценивания;
навыками использования инновационных форм и методов организации деятельности учащихся на уроке русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования.
4. Содержание программы
7. Образовательная программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", в "Плане Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", Законе Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319–III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года), в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, пути реализации Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:

1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында заманауи мұғалімнің психологиялық кескіні;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында критериалды бағалауды енгізу кезінде педагогтерді оқушылармен жұмыс жасауда психологиялық-педагогикалық қолдау;
3) мұғалімдердің бойындағы психикалық және физикалық шиеленісті шешу.
10. Мазмұндық модульде келесі сұрақтар қарастырылады:
1) оқу үрдісінің негізгі ұйымдастыру формасы ретінде заманауи сабақтың ерекшеліктері;
2) орыс тілі бойынша сабақтардың негізгі құрылымдық элементтері;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы критериалды бағытталған оқыту технологиясы;
4) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті пәні бойынша оқушылардың әр түрлі қызмет түрлерін бағалаудың критерийлері;
5) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті пәні бойынша оқушылардың жұмыстарын бағалаудың критериалды тәсілі;
6) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында критериалды бағалау бойынша заманауи орыс тілі сабағын жобалаудың концептуалды негіздері;
7) орыс тілі мен әдебиеті сабақтарындағы белсенді оқытудың стратегиялары, белсенді тыңдау, тиімді кері байланыс - "Зат есім" тақырыбын зерделеу мысалында, "Трудные вопросы морфемики", А.Куприннің "Гранатовый браслет" тақырыптарын зерделеу мысалында;
8) оқу стратегиялары - жаңадан айту, мәтіндік граффити, мұқият оқу- мәтінді түсінуді дамыту тәсілі ретінде - Ф.М.Достоевскийдің "Бедные люди" тақырыбын зерделеу мысалымен;
9) орыс тілі сабағын білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бағалау критерийлерін енгізу мәнмәтінде құрастыру - "Жалғаусыз күрделі сөйлемдер" тақырыбын зерделеу мысалымен;
10) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында әдебиет сабағы: концепциялар, мазмұны және жүргізу әдістемесі. білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы орыс әдебиетін оқытудың заманауи тәсілдері - аксиологиялық тәсіл;
11) шығарманы түсінуге дайындау бойынша сабақтың кезеңіне бағалау критерийлерді құрастырудың ерекшеліктері - ағайынды Стругацкийлердің "Малыш" шығармасын оқу мысалымен;
12) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында белсенді оқыту стратегияларын пайдалану арқылы шығарманы зерттеу бойынша сабақ кезеңін жобалаудың және бағалау критерийлерін құрастырудың өзгешелігі- И.С.Тургеневтің "Бежин луг" шығармасын зерделеу мысалымен;
13) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы мағыналық оқу стратегияларын пайдалану арқылы шығарманы зерттеу бойынша сабақ кезеңін жобалаудың және бағалау критерийлерін құрастырудың ерекшелігі А.Н.Островскийдің "Гроза" шығармасын зерделеу мысалымен;

1) психологический портрет современного учителя в условиях обновления содержания образования;
2) психолого-педагогическая поддержка педагогов в работе с учащимися при внедрении критериального оценивания в условиях обновления содержания образования;
3) снятие психического и физического напряжения у учителей.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) особенности современного урока как основной формы организации образовательного процесса;
2) основные структурные элементы учебного занятия по русскому языку;
3) технология критериального ориентированного обучения в условиях обновления содержания образования;
4) критерии оценки различных видов деятельности учащихся на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования;
5) критериальный подход к оцениванию работ учащихся по русскому языку и литературе в условиях обновления содержания образования;
6) концептуальные основы проектирования современного урока русского языка по критериальному оцениванию в условиях обновления содержания образования - на примере изучения темы "Имя существительное";
7) стратегии активного обучения, активное слушание, эффективная обратная связь на уроках русского языка и литературы на примере изучения тем "Трудные вопросы морфемики", А.Куприна "Гранатовый браслет";
8) стратегии чтения - перефразирование, текстовые граффити, внимательное чтение, как способ развития понимания текста на примере изучения темы "Бедные люди" Ф.М.Достоевского;
9) конструирование урока русского языка с внедрением критериев оценивания в контексте обновления содержания образования - на примере изучения темы "Бессоюзные сложные предложения";
10) урок литературы в условиях обновления содержания образования: концепции, содержание и методика проведения. Современные подходы к обучению русской литературе в условиях обновления содержания образования - аксиологический подход;
11) особенности разработки критериев оценивания к этапу урока по подготовке к восприятию произведения - на примере изучения произведения "Малыш" братьев Стругацких;
12) особенности проектирования этапа урока и разработки критериев оценивания по изучению произведения с использованием стратегий активного обучения в условиях обновления содержания образования - на примере изучения произведения "Бежин луг" И.С.Тургенева;
13) особенности проектирования этапа урока и разработки критериев оценивания по изучению произведения с использованием стратегий смыслового чтения в условиях обновления содержания образования- на примере изучения произведения "Гроза" А.Н.Островского;

14) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы орыс әдебиеті сабағында қорытындылау және үй жұмысы кезеңін жобалаудың және бағалау критерийлерін құрастырудың өзгешелігі - Б.Пастернактың лирикасын зерделеу мысалымен;
15) білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде лирикалық шығармаларды зерттеу бойынша бағалау критерийлерін құрастыру арқылы сабақты жобалау- Н.Некрасовтың "Русские женщины" шығармасын зерделеу мысалымен;
16) білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде драмалық шығармаларды зерттеу бойынша бағалау критерийлерін құрастыру арқылы сабақты жобалау - А.С.Пушкиннің "Моцарт және Сальери" шығармасын зерделеу мысалымен;
17) білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде эпикалық шығармаларды зерттеу бойынша бағалау критерийлерін құрастыру арқылы сабақты жобалау -"Қобыланды батыр" шығармасын зерделеу мысалымен.
11. Технологиялық модульде келесі сұрақтар бойынша практикалық сабақтар орындалады:
1) мұғалімнің электрондық портфолиосын құрастыру;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті пәнін оқытуда критериалды бағалау бойынша апараттық-коммуникациялық технологияларын қолдану арқылы сабақ кезеңін модельдеу, қашықтықтан оқыту әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері - скринкаст, подкаст, вебинарлар.
12. Вариативтік модульде тыңдаушылардың келесі қажеттіліктеріне сәйкес белгілі тақырыптарды таңдау мүмкіндіктері ұсынылады:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Блум таксономиясы оқыту табыстылығын бағалау әдістемесі ретінде;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында жүйелі-әрекеттік тәсіл шеңберінде сабақ конструкторы.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне қарай вариативті модуль 2 сағаттан 6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі 80 сағатқа арналған курстың оқу-тақырыптық жоспарына сай Бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бағалау мен бақылау мақсатында өздік жұмысы, жобалау жұмысы, шағын сабақ презентациясы, және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстары үшін тапсырмалар:
1) Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында сабақтың әрбір кезеңі бойынша бағалау критерияларымен 6 сыныпқа арналған орыс тілінің қазіргі заманғы сабағын әзірлеу;
2) Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында сабақтың әрбір кезеңі бойынша бағалау критерияларымен 9 сынып үшін орыс әдебиетінің қазіргі заманғы сабағын әзірлеу;
3) Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Б. Блум таксономиясы бойынша әр түрлі деңгейлік тапсырмаларды пайдаланумен сабақты әзірлеу;

14) особенности проектирования этапа обобщения и домашнего задания и разработки критериев оценивания на уроках литературы в условиях обновления содержания образования - на примере изучения лирики Б.Пастернака;
15) проектирование урока с разработкой критериев оценивания по изучению лирических произведений в контексте обновления содержания образования - на примере изучения произведения Н.Некрасова "Русские женщины";
16) проектирование урока с разработкой критериев оценивания по изучению драматических произведений в контексте обновления содержания образования - на примере произведения А.С.Пушкина "Моцарт и Сальери";
17) проектирование урока с разработкой критериев оценивания по изучению эпических произведений в контексте обновления содержания образования - на примере изучения произведения "Кобланды батыр".
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) создание электронного портфолио учителя;
2) моделирование этапа урока с использованием информационно- коммуникационных технологий ( далее- ИКТ) по критериальному оцениванию в преподавании русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования, методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента - скринкасы, подкасы, вебинары.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения в условиях обновления содержания образования;
2) конструктор урока в рамках системно - деятельностного подхода в условиях обновления содержания образования.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 Программы.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать современный урок русского языка для 6 класса с критериями оценок по каждому этапу урока в условиях обновления содержания образования;
2) разработать современный урок русской литературы для 9 класса с критериями оценок по каждому этапу урока в условиях обновления содержания образования;
3) разработать урок с использованием разноуровневых заданий по таксономии Б. Блума в условиях обновления содержания образования.

4) оқырмандық үш білікті қосумен және олардың әрекеттеріне сәйкес келетін тапсырмалар мен сұрақтарды, сонымен қатар осы тапсырмаларды орындағаннан кейінгі бағалау критерийлерін әзірлеу;
5) 10 сыныпта "Зат есім атауы" тақырыбы бойынша жалпылау сабағын бағалау критерийлерін әзірлеу;
6) Н. Гогольдің "Рождество алдындағы түн" шығармасы бойынша Блум таксономиясына сәйкес тапсырманы әзірлеу;
16. Тыңдаушылардың жобалау жұмыстарының тақырыптары:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазіргі заманғы орыс тілі сабағы;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазіргі заманғы орыс әдебиеті сабағы;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілінде білім беруде функционалды тәсіл;
4) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі сабақтарында оқушылардың уәжін арттыру тәсілі ретінде белсенді оқыту стратегияларын пайдалану;
5) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс әдебиеті сабақтарында оқушылардың уәжін арттыру тәсілі ретінде белсенді оқыту стратегияларын пайдалану;
6) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында әдебиет сабақтарында "Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту" технологиясы;
7) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі және әдебиет сабақтарында функционалды сауаттылықты дамыту факторы ретінде Б.Блум таксономиясы бойынша әр түрлі деңгейлі тапсырмаларды пайдалану;
8) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі және әдебиетті оқытуда критерийалды бағалау бойынша апараттық-коммуникациялық технологияларын пайдаланумен сабақтың кезеңін моделдеу.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы Бағдарламаның 2 қосымшасына сәйкес тыңдаушыларға тест тапсырмалары белгіленген.
6. Білім беру процесін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
18. Білім беру процесі интерактивті оқыту әдістері кіргізеді: пікірталас, "миға шабуыл", рольдік ойындар, тренингтер, жобалау әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
19. Тыңдаушылардың ересек аудиториясының ерекшеліктерін есепке алумен оқу барысында логикалық қорытындылар жасау, өз практикаларында мазмұнын бейімдеу және аудиториялық практикалық жағдайда және аудиториядан тыс өз бетінше жұмыстар жағдайында алынған біліктерді бейімдеу мүмкіндігі ұсынылады.
20. Білім беру үрдісі тыңдаушылардың өз бетінше жұмыстары мен күндізгі сабақты өткізудің үйлесімділігін ескереді. Бағдарламаның бағдары біліктілікті арттырудың құзыретті моделіне бағдарлы-әрекетті әдісті болжайды, бұл заманауи білім беру технологиялары және оқытудың интерактивті түрлері арқылы жетеді: кіші топтардағы жұмыс, үйретуші ойындар, кері байланыс, күрделі және даулы сұрақтар мен мәселелерді талқылау, шеберлік сыныбы, "дөңгелек үстел", конференция.

4) разработать вопросы и задания, с включением трех читательских умений и соответствующих им действий, а также критерии оценивания выполнения этих заданий;
5) разработать критерии оценивания к обобщающему уроку по теме "Имя существительное" 10 класс;
6) разработать задания в соответствии с таксономией Блума по произведению "Ночь перед рождеством" Н.Гоголя;.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) современный урок русского языка в условиях обновления содержания образования;
2) современный урок русской литературы в условиях обновления содержания образования;
3) функциональный подход в обучении русскому языку в условиях обновления содержания образования;
4) использование стратегий активного обучения как способ повышения мотивации на уроках русского языка в условиях обновления содержания образования;
5) использование стратегий активного обучения как способ повышения мотивации на уроках русской литературы в условиях обновления содержания образования;
6) технология "Развитие критического мышления через чтение и письмо" на уроках литературы в условиях обновления содержания образования;
7) использование разноуровневых заданий по таксономии Б. Блума как фактор развития функциональной грамотности на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования;
8) моделирование этапа урока с использованием ИКТ по критериальному оцениванию в преподавании русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
19.С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает системно-деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол", конференция.

7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасқандық деңгейін анықтау үшін бағдарламаның мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау өлшемдері әзірленеді.
22. Өз беттерінше жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер мен параметрлер бөлінеді: іске асырылмаған – 0 балл; ішінара іске асырылған-1 балл, толық іске асырылған – 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтау үшін келесі өлшемдер пайдаланылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) берілетін материалдың практикалық маңыздылығы;
4) мәселені баяндауының нақтылығы, толықтығы, негізделуі;
5) талаптарға сәйкес ресімдеуі.
24. Өз бетінше жұмысты орындау бойынша тыңдаушылардың білімін бағалау бес баллдық жүйеге айналдырумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл (85-100 %);
2) "Жақсы": 7-8 балл (75-84%);
3) "Қанағаттандырарлық": 5-6 балл (50-74%).
25. Жобалық жұмысты жүргізу үшін критерийлер - 0; 0,5;1балл және келесі параметрлер бөлінеді:
1) жобалық жұмыс тақырыбының өзектілігін негіздеді;
2) жобалық жұмыс мәселесіне және тақырыпқа келу жаңашылдығын анықтады;
3) жоба тақырыбына сай жұмыстың мақсаты мен міндеттерін шығарды;
4) мәселенің бар себептерін атады;
5) мәселені қойып, оның себептерін талдады;
6) жобалау жұмысының теориялық-әдіснамалық базасының толықтығын негіздеді;
7) мақсатқа жетуде сену тәсілін ұсынды;
8) автордың зерттеу әдісі;
9) стратегияны ұсынды;
10) жобамен жұмыс туралы айтты;
11) әрекеттің бірізділігін анықтады;
12) қадамдар ұсынды және кейбір ресурстарды көрсетті;
13) ресурстарын негіздеді;
14) ағымдағы бақылау жоспарлады;
15) күтілетінмен өнімді салыстырды;
16) өнімнің ойдағыдай өнімге сәйкестігі туралы қорытынды жасады;
17) өнімді бағалау үшін критерийлер ұсынды;
18) критерийлермен сәйкес өнімді бағалады;
19) критерийлердің жүйесін ұсынды;
20) жобалық жұмыстың практикалық маңыздылығы;
21) күтілетін өнімді сипаттады;
22) өнімді қалай пайдаланатынын айтты;
23) тұтынушыларды және өнімді пайдалану саласын негіздеді;
24) өнімді пайдалану бойынша ұсыныстар берді;
25) алға жылжуды жоспарлады немесе қолдану шекарасын көрсетті;
26) жобалау жұмысын ресімдеу дұрыстығы;
27) жобалау жұмысының мазмұнының құрылымдылығы.
26. Жобалау жұмысын орындау бойынша тыңдаушылар білімін бағалау бес баллдық жүйеге айналдырумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 23-27 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 20-22 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттандырарлық": 13-19 балл, (50-74%).
27. Шағын сабақ презентациясы кезінде курс тыңдаушылары білім мазмұнын жаңартуды есепке алумен оқыту және жоспарлау бойынша әрекет ретінде сабақтың түрлі кезеңдерінен сабақ фрагментін ұсынады:
бағалау бес баллдық жүйеге ауыстырумен жүзеге асырылады

7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания Программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических заданий;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74%).
25. Для проведения проектной работы выделяются критерии 0; 0,5; 1 балл и следующие параметры:
1) обосновал актуальность темы проектной работы;
2) определил новизну подхода к теме и проблеме проектной работы;
3) вывел соответствие целей и задач работы теме проекта;
4) назвал причины существования проблемы;
5) сформулировал проблему, проанализировал ее причины;
6) обосновал полноту теоретико-методологической базы проектной работы;
7) предложил способ убедиться в достижении цели;
8) исследовательский подход автора;
9) предложил стратегию;
10) рассказал о работе над проектом;
11) определил последовательность действий;
12) предложил шаги и указал некоторые ресурсы;
13) обосновал ресурсы;
14) спланировал текущий контроль;
15) сравнил продукт с ожидаемым;
16) сделал вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предложил критерии для оценки продукта;
18) оценил продукт в соответствии с критериями;
19) предложил систему критериев;
20) практическая значимость проектной работы;
21) описал ожидаемый продукт;
22) рассказал, как будет использовать продукт;
23) обосновал потребителей и области использования продукта;
24) дал рекомендации по использованию продукта;
25) спланировал продвижение или указал границы применения;
26) корректность оформления проектной работы;
27) структурированность содержания проектной работы.
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 23- 27 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 20-22 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 13-19 баллов, (50-74%).
27. При презентации мини-урока слушатели курса представляют фрагмент урока на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.

28. Шағын сабақ презентациясы үшін келесі критерийлер бөлінеді:
1) дағдылардың қалыптасқандық деңгейі: 0 балл - дағдылардың болмауы;
2) 1 балл – нашар ме ңгеру;
3) 2 балл – жарамды ме ңгеру;
4) 3 балл – жа қсы меңгеру;
5) 4 балл – өте жақсы меңгеру.
29. Шағын сабақ презентациясы үрдісінде білімді меңгеру деңгейі келесі критерийлермен анықталады:
1) ақпаратты нақты және анық ұсынады;
2) нақты және толық нұсқаулық береді;
3) қатысушылардың түсінулерін тексереді;
4) белсенді ты ңдайды (қайта құрастырады, түйіндейді, нақтылайды);
5) сабақта уақытта тиімді басқарады;
6) рефлексия ж үргізеді, тиімді кері байланысты жүзеге асырады;
7) оқушылардың уәждемесін құру тәсілдерін біледі;
8) қатысушылардың өздері сабақтың тақырыбын, мақсаттары мен міндеттерін, оларды анықтау тәсілдерін пайдаланады, қатысушылардың әрекетіне орынды қосылады;
9) оқытудың белсенді әдістері стратегиясын орынды және тиімді пайдаланады;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап береді, проблемаларды және түсінбеушілікті шешеді;
11) проблемалы қ жағдаят туғызады;
12) тал қылауды тиімді аяқтайды;
13) оқушылардың әрекетін бағалауды ұйымдастырудың тәсілдерін біледі;
14) пәндік білімдер мен дағдылар;
15) ашық сұрақтарды қолданады;
16) ойлану үшін және өзін-өзі бағалауға жеткілікті түрде уақыт береді.
30. Шағын сабақ презентациясы бойынша тыңдаушылардың білімдерін бағалау бес баллдық жүйеге ауыстырумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 56 - 64 балл (85-100%);
2) "Жа қсы": 52 - 55 балл (75-84%);
3) "Қанағаттандырарлық": 32-50 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиет
31. Аудиториялық және аудиториядан тыс сабақтарда өз бетінше жұмысты ұйымдастыру үшін келесі әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы 2014 жылғы 11 қараша.
2) "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған заманауи мемлекет" Астана 2015 ж.
3) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-ІІІ "Білім туралы" Заңы (өзгертулер мен толықтырулармен 2015 ж. 24.11. жағдайы бойынша)
4) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
5) Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары. Астана, 2012.
6) ҚР БҒМ БСПҰО "PISA-2012 халықаралық зерттеуінің нәтижелері" ұлттық есебі
7) Красноборова, А. А. Критериальное оценивание как технология формирования учебно-познавательной компетентности учащихся // Автореф. … канд. дисс. Нижний Новгород – 2010. – 140 б.
8) PISA халы қаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістері бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы. Оқу сауаттылығы. Тренерге арналған нұсқаулық // NIS- PEARSON

28. Для презентации мини-урока выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков: 0 баллов - отсутствие навыков;
2) 1 балл – слабое владение;
3) 2 балла – приемлемое владение;
4) 3 балла – хорошее владение;
5) 4 балла – отличное владение.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает, перефразирует, резюмирует, уточняет;
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) осуществляет эффективную обратную связь, проводит рефлексию;
7) владеет приемами создания мотивации учащихся;
8) использует приемы определения темы, постановки цели и задачи самими участниками занятия, уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует стратегии активного метода обучения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) создает проблемную ситуацию;
12) эффективно завершает обсуждение;
13) владеет приемами организации оценивания деятельности обучающихся;
14) предметные знания и навыки;
15) использует открытые вопросы;
16) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 56 - 64 баллов (85-100%);
2) "Хорошо": 52 - 55 баллов (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 32 - 50 баллов (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", Астана. 2015г.;
3) Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319 –III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года);
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстана 2011 – 2020 годы. Астана, 2010 г.;
5) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016. Астана, 2012 г.;
6) Национальный отчет НЦОКО МОН РК "Результаты международного исследования PISA-2012";
7) Красноборова, А. А. Критериальное оценивание как технология формирования учебно-познавательной компетентности учащихся // Автореф. … канд. дисс. Нижний Новгород – 2010. – 140 с.;
8) Обучение тренеров в рамках Программы повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках ведения международного исследования PISA. Рабочая тетрадь участника // NIS- PEARSON;

3.10
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында әдебиет сабағы: концепциялар, мазмұны және жүргізу әдістемесі. Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы орыс әдебиетін оқытудың заманауи тәсілдері – (аксиологиялық тәсіл)
2
2
3.11
Шығарманы түсінуге дайындау бойынша сабақтың кезеңіне бағалау критерийлерді құрастырудың ерекшеліктері (ағайынды Стругацкийлер "Малыш" шығармасын зерттеу мысалында)
2
2
3.12
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында белсенді оқыту стратегияларын пайдалану арқылы шығарманы зерттеу бойынша сабақ кезеңін жобалаудың және бағалау критерийлерін құрастырудың өзгешелігі (И.С.Тургеневтің "Бежин луг" шығармасын зерделеу мысалында)
2
2
3.13
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы мағыналық оқу стратегияларын пайдалану арқылы шығарманы зерттеу бойынша сабақ кезеңін жобалаудың және бағалау критерийлерін құрастырудың ерекшелігі (А.Н.Островскийдің "Гроза" шығармасын зерделеу мысалында)
2
2
3.14
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы орыс әдебиеті сабағында қорытындылау және үй жұмысы кезеңін жобалаудың және бағалау критерийлерін құрастырудың өзгешелігі (Б.Пастернактың лирикасын зерделеу мысалында)
2
2
3.15
Білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде лирикалық шығармаларды зерттеу бойынша бағалау критерийлерін құрастыру арқылы сабақты жобалау. (Н.Некрасовтың "Русские женщины" шығармасын зерделеу мысалында)
2
2
3.16
Білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде драмалық шығармаларды зерттеу бойынша бағалау критерийлерін құрастыру арқылы сабақты жобалау. (А.С.Пушкиннің "Моцарт және Сальери" шығармасын зерделеу мысалында)
2
2
3.17
Білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде эпикалық шығармаларды зерттеу бойынша бағалау критерийлерін құрастыру арқылы сабақты жобалау. ("Қобыланды батыр" шығармасын зерделеу мысалында)
2
2
3.18
Конференция "Оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау жүйесі: мәселе және шешу жолдары"
2
2
3.19
Дөңгелек үстел "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында заманауи орыс тілі мен әдебиеті сабақты жобалаудың ерекшеліктері".
2
2
3.20
"Оқу қызметін критериалды бағалау жүйесі"
6
6
3.21
Педагогтың кәсіби құзыреттілігінің диагностикасы.
2
2
3.22
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында критериалды бағалауды енгізумен шағын-сабақтың презентациясы.
4
4
4
Технологиялық модуль
10
10
4.1
Мұғалімнің электрондық портфолиосын құрастыру
4
4
4.2
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті пәнін оқытуда критериалды бағалау бойынша ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдану арқылы сабақ кезеңін модельдеу, қашықтықтан оқыту әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері.
(скринкаст, подкаст, вебинарлар).
6
6
5
Вариативтік бөлім
4
4
5.1
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Блум таксономиясы оқыту табыстылығын бағалау әдістемесі ретінде
2
2
5.2
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында жүйелі-әрекеттік тәсіл шеңберінде сабақ конструкторы
2
2
БАРЛЫҒЫ
18
4
4
28
16
2
2
2
4
80
"Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында
орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында
оқушылардың функц ионалдық сауаттылығын
дамыту факторы ретінде критериалды бағалау"
тақырыбындағы орыс тілі мұғалімдеріне
арналған біліктілікті арттыру курстарының
білім беру бағдарламасына 2 қосымша
Тыңдаушыларға арналған тест тапсырмалары

3.10.
Урок литературы в условиях обновления содержания образования: концепции, содержание и методика проведения. Современные подходы к обучению русской литературе в условиях обновления содержания образования (аксиологический подход)
2
2
3.11.
Особенности разработки критериев оценивания к этапу урока по подготовке к восприятию произведения (на примере изучения произведения "Малыш" бр.Стругацких)
2
2
3.12.
Особенности проектирования этапа урока и разработки критериев оценивания по изучению произведения с использованием стратегий активного обучения в условиях обновления содержания образования (на примере изучения произведения "Бежин луг" И.С.Тургенева)
2
2
3.13.
Особенности проектирования этапа урока и разработки критериев оценивания по изучению произведения с использованием стратегий смыслового чтения в условиях обновления содержания образования (на примере изучения произведения "Гроза" А.Н.Островского)
2
2
3.14.
Особенности проектирования этапа обобщения и домашнего задания и разработки критериев оценивания на уроках литературы в условиях обновления содержания образования (на примере изучения лирики Б.Пастернака)
2
2
3.15.
Проектирование урока с разработкой критериев оценивания по изучению лирических произведений в контексте обновления содержания образования (на примере изучения произведения Н.Некрасова "Русские женщины")
2
2
3.16.
Проектирование урока с разработкой критериев оценивания по изучению драматических произведений в контексте обновления содержания образования (на примере произведения А.С.Пушкина "Моцарт и Сальери)
2
2
3.17.
Проектирование урока с разработкой критериев оценивания по изучению эпических произведений в контексте обновления содержания образования (на примере изучения произведения "Кобланды батыр")
2
2
3.18.
Конференция "Система критериального оценивания учебных достижений учащихся: проблемы и пути решения"
2
2
3.19.
Круглый стол "Особенности проектирования современного урока русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования"
2
2
3.20.
ВПЗ "Система критериального оценивания учебной деятельности"
6
6
3.21.
Диагностика профессиональной компетентности педагога
2
2
3.22.
Презентация мини-уроков с внедрением критериального оценивания в условиях обновления содержания образования
4
4
4
Технологический модуль
10
10
4.1.
Создание электронного портфолио учителя
4
4
4.2.
Моделирование этапа урока с использованием ИКТ технологии по критериальному оцениванию в преподавании русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования. Методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары)
6
6
5
Вариативная часть
4
4
5.1.
Таксономия Блума как методика оценки успешности обучения в условиях обновления содержания образования
2
2
5.2.
Конструктор урока в рамках системно-деятельностного подхода в условиях обновления содержания образования
2
2
ИТОГО
18
4
4
28
16
2
2
2
4
80
Приложение 2
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для учителей
русского языка "Критериальное
оценивание как фактор развития
функциональной грамотности учащихся
на уроках русского языка и литературы
в условиях обновления содержания образования"
Тестовые задания для слушателей

1. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы жүйе құраушы идея болып табылады:
А) жаңа саяси курс пен ұлттық мүддені алға жылжытуды шығару;
В) жоғары дамыған инфрақұрылымды құру;
С) білім беру саласында әлеуметтік жауапкершілік жүйесін дамыту;
D) аймақтық және жаһандық қауіпсіздікті нығайту.
2. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында белгіленген мақсат:
А) жастардың бойында белсенді азаматтық ұстанымды, әлеуметтік жауапкершілікті, отансүйгіштік сезімді, жоғары адамгершілік және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру;
В) білім беру процесінің барлық қатысушыларының үздік білім беру ресурстары мен технологияларына тең қол жеткізуін қамтамасыз ету;
С) білімнің, ғылымның және өндірістің бірігуін қамтамасыз ету, зияткерлік меншік пен технологиялардың өнімдерін коммерцияландыру үшін жағдай жасау;
D) Экономиканың орнықты дамуы үшін сапалы білімнің қолжетімділігін қамтамасыз ету арқылы адами капиталды дамыту, білімнің бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
3. Білім беру саласында Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатын іске асыру үшін арналған негізгі құжатты атаңыз.
А) Қазақстан Республикасының Конституциясы;
В) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
С) Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары;
D) Тәрбие туралы Тұжырымдама.
4. Білім беру саласында Қазақстан Республикасында ББДМБ-ды іске асырудың ұйымдастырушылық негізін атаңыз.
А) Оқу бағдарламалары;
В) ҚР орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты;
С) ҚР Конституциясы;
D) Қазақстан Республикасында білім берудің 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.
5. Оқу сауаттылығының компоненттерін атаңыз:
А) жағдаят, сұрақ, мәнмәтін;
В) мәтін, жағдаят, мәселе;
С) мәнмәтін, проблема, жағдаят;
D) мәтін, жағдаят және аспект.
6. "Функционалды сауаттылық"түсінігі қалай анықталатынын көрсетіңіз.
А) жасөспірімдердің білім, білік және дағдыларын пайдалану қабілеттіліктері;
В) белсенділік, шығармашылықпен ойлауға қабілеттілік;
С) әрекеттің барлық түрлерінде адамдардың белсене қатысуына ықпал ететін қабілет;
D) барлық жауап дұрыс.
7. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі ұлттық іс-қимыл жоспарын іске асырудың мерзімін көрсетіңіз:
А) 2011-2015;
В) 2012-2020;
С) 2012-2016;
D) 2011-2016.
8. Негізгі құзыреттіліктердің пайда болуы мен қалыптасуының жетекші шарты болып табылады:
А) балаға таңдау құқығын беру және ересектер тарапынан қолдау көрсетуді қамтамасыз ету;
В) баланың іс-әрекеттерін ересектердің басқаруы;
С) дұрыс әрекет дағдыларын қалыптастыруға бағытталған арнайы тренингтер;
D) баланың құқығын сақтау.

1. Системообразующей идеей Послания Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева "Нұрлы Жол – путь в будущее" является:
А) выработка нового политического курса и продвижение национальных интересов;
В) создание высокоразвитой инфраструктуры;
С) развитие системы социальной ответственности в сфере образования;
D) укрепление региональной и глобальной безопасности.
2. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы обозначена цель:
А) формирование у молодежи активной гражданской позиции, социальной ответственности, чувства патриотизма, высоких нравственных и лидерских качеств;
В) обеспечение равного доступа всех участников образовательного процесса к лучшим образовательным ресурсам и технологиям;
С) обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий;
D) повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики.
3. Назовите основной документ для реализации государственной политики РК в сфере образования?
А) Конституция Республики Казахстан;
В) ГПРО Республики Казахстан на 2011-2020 годы;
С) Национальный план по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы;
D) Концепция о воспитании.
4. Назовите организационную основу реализации ГПРО Республики Казахстан в сфере образования
А) Учебные программы;
В) ГОСО начального, основного среднего, общего среднего образования РК;
С) Конституция РК;
D) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы.
5. Назовите компоненты грамотности чтения:
А) ситуация, вопрос, контекст;
В) текст, ситуация, проблема;
С) контекст, проблема, ситуация;
D) текст, ситуация и аспект.
6.Укажите, чем определяется понятие "функциональная грамотность"?
А) способности подростков использовать знания, умения и навыки;
В) инициативность, способность творчески мыслить;
С) способность, способствующая активному участию людей во всех видах деятельности;
D) все ответы верны.
7. Укажите сроки реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников:
А) 2011-2015;
В) 2012-2020;
С) 2012-2016;
D) 2011-2016.
8. Ведущим условием становления и проявления ключевых компетентностей является:
А) предоставление ребенку права выбора и обеспечение поддержки со стороны взрослых;
В) управление взрослым действиями ребенка;
С) специальные тренинги, направленные на формирование навыков правильного действия;
D) соблюдение прав ребенка.

9. Электронды портфолио, оқулық құруға арналған бағдарламаны атаңыз.
А) Paint;
В) Adobe Photoshop;
С) turbosite.
D) Active Inspire.
10. Тілдік (сөйлеу) құралдар арқылы ойды қалыптастыру және қалыптасу үрдісі, ал екінші жағынан тілдік конструкцияларды қабылдау және оларды түсіну қалай аталатынын көрсетіңіз.
А) Қиял;
B) Тіл;
C) Ойлау;
D) Қабылдау.
11. Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясының мәнін анықтаңыз:
А) оқушылардың өз беттерінше ойлауларын қалыптастырады;
В) өздік жұмысының әдістерімен және тәсілдерімен қамсыздандырады;
С) білім беру үрдісінің мақсаттарына және ықпал етуге мүмкіндік береді;
D) нәтижеге ықпал етуге мүмкіндік береді.
12. Белсенді оқу үрдісі кезінде мұғалім қалай әрекет ете алатынын түсіндіріңіз:
А) топтарда міндеттерді қоюшы және өздік жұмысын ұйымдастырушы ретінде;
В) мақсатқа жету жолында реттілікті ұйымдастырушы ретінде;
С) қойылған проблемаға жауап іздеудегі кеңесші ретінде;
D) барлық жауап дұрыс.
13. Оқудың функционалдық сауаттылығы болжайды:
А) мәтінді орфоэпиялық нормаларды сақтаумен сауатты оқу қабілеті;
В) түсіну мен ұғыну, рефлекстеу, шығару қабілеті;
С) оқығанды дұрыс түсіну қабілеті;
D) мәтін мазмұнын талдау және оның идеясын анықтай алу қабілеті.
14. Педагогтың сабақты жоспарлау кезінде Блум таксономиясының белгіленуіне қай нұсқа сай келетінін көрсетіңіз.
А) оқушы жасына жұмыстың күрделілік дәрежесінің сәйкестігі үшін;
В) оқушылардың өз білімдерін жетілдірулері үшін;
С) оқушылардың бірге жұмыс жасауларына мүмкіндік беру үшін;
D) оқудағы динамиканы қамтамасыз ету үшін.
15. "Белсенді оқу" терминіне бұрыс талқылауды шығарыңыз:
А) оқу үрдісін ұйымдастыру және жүргізу;
В) үйренушілердің оқу үрдісіне жеткілікті түрде ұзақ уақыт тартылуы;
С) үйренушінің ықылас-тілегіне қарамастан белсенді болуға мәжбүрлі болып, ойлауды мәжбүрлі жандандыру;
D) шешімді өздігінен шығармашылықпен жасау.
16. Блум таксоманиясы бойынша оқушылардың жетістіктерін бағалау компонентттерінің бірізділігін дұрыс орналастырыңыз.
А) білу, түсіну, қолдану, синтез, талдау, бағалау;
В) білу, қолдану, түсіну, талдау, синтез, бағалау;
С) түсіну, білу, қолдану, талдау, бағалау, синтез;
D) білу, түсіну, қолдану, талдау, синтез, бағалау.
17. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту бойынша ағымдағы жағдайды талдау нәтижелер негізінде жасалған
А) халықаралық зерттеулердің нәтижелерінен;
В) ҰБТ нәтижелері;
С) ОЖСБ нәтижелерінен;
D) білім беру ұйымын мемлекеттік аттестациялау нәтижелерінен.
18. Білім беру процесіне ақпараттық-коммуникациялық технологиялар қандай мақсатпен ендірілетінін тұжырымдаңыз?
А) интерактивті жабдықты пайдаланып үйрену;
В) Сабақты өткізу тиімділігін арттыру;
С) флипчарттар құру;
D) Презентациялар құру.

9. Назовите программу для создания электронного портфолио, учебника?
А) Paint;
В) Adobe Photoshop;
С) turbosite.
D) Active Inspire.
10. Укажите, как называется процесс формирования и формулирования мыслей языковыми (речевыми) средствами, а с другой стороны — восприятие языковых конструкций и их понимание.
А) Воображение;
B) Речь;
C) Мышление;
D) Восприятие.
11. Определите суть технологии развития критического мышления:
А) формирует у учащихся самостоятельное мышление;
В) вооружает методами и способами самостоятельной работы;
С) позволяет влиять на результат и цели образовательного процесса;
D) позволяет влиять на результат.
12. Объясните, как в процессе активного обучения может действовать учитель:
А) как постановщик задач и организатор самостоятельной работы в группах;
В) как организатор последовательности на пути к достижению цели;
С) как консультант в поисках ответа на поставленную проблему;
D) все ответы верны.
13. Функциональная грамотность чтения предполагает:
А) способность грамотно читать текст с соблюдением офоэпических норм;
В) способность понимать и осмысливать, рефлексировать, извлекать;
С) способность адекватно понимать прочитанное;
D) способность анализировать содержание текста и определять его идею.
14. Покажите, какой из вариантов соответствует назначению таксономии Блума при планировании урока педагогом?
А) для соответствия степени сложности работы возрасту учеников;
В) для совершенствования учениками своих знаний;
С) для предоставления возможности ученикам работать вместе;
D) для обеспечения динамики в обучении.
15. Выведите неверное толкование термина "активное обучение?"
А) организация и ведение учебного процесса;
В) достаточно длительное время вовлечения обучаемых в учебный процесс;
С) принудительная активизация мышления, когда обучаемый вынужден быть активным независимо от его желания;
D) самостоятельная творческая выработка решений.
16. Расположите правильно последовательность компонентов оценивания достижений учащихся по таксономии Блума?
А) знание, понимание, применение, синтез, анализ, оценка;
В) знание, применение, понимание, анализ, синтез, оценка;
С) понимание, знание, применение, анализ, оценка, синтез;
D) знание, понимание, применение, анализ, синтез, оценка.
17. Анализ текущей ситуации по развитию функциональной грамотности школьников сделан на основе результатов
А) результатов международных исследований;
В) результатов ЕНТ;
С) результатов ВОУД;
D) результатов государственной аттестации организаций образования.
18. Сформулируйте, с какой целью в учебный процесс внедряются ИКТ-технологии?
А) Научиться пользоваться интерактивным оборудованием;
В) Повысить эффективность проведения уроков;
С) Создавать флипчарты;
D) Создавать презентации.

19. "Үйренушілік" түсінігі қалай анықталатынын атаңыз.
А) Оқушының бар білімі мен білігінің деңгейімен;
В) Оқу үрдісінде оқушының психологиялық ерекшеліктерімен және мүмкіндіктерімен;
С) Мұғалімнің баланы үйрете алу қабілеттілігі;
D) Жоғарыда аталғандардың барлығы.
20. Адамдардың жеке бастарына деген қатынас оның пікірінше психологиялық жағдайына, өзара әрекеттестік бойынша серіктестердің қылықтары мен қасиеттеріне, жағымсыз немесе қабылданбайтын жағдайларға шыдамдылық дәрежесін көрсететін сипаттама қалай аталатынын көрсетіңіз.
А) Қатынас;
В) Коммуникация;
С) Толеранттылық;
D) Коммуникативті толеранттылық.
21. "Миға шабуыл" түсінігінің дұрыс анықтамасын көрсетіңіз:
А) Қиын проблеманың шешімін бірлесіп іздеу жолымен ойлау үрдістерін белсендіру;
В) Ұжымдық, маұсатты бағытталған оқу әрекеті;
С) Аудиторияда шешім қабылдау атмосферасын құру;
D) Барлық жауап дұрыс.
22. Бұрынғы білімдерін жандандыру үшін пайдаланылатын белсенді оқу стратегиясын таңдаңыз.
А) "Идеялар кәрзеңкесі";
В) "Тоқталып оқу";
С) "Торлы ара";
D) "Ойлаудың алты қалпағы".

19. Назовите, чем определяется понятие "Обучаемость"?
А) Существующим уровнем знаний и умений учащегося;
В) Психологическими особенностями и возможностями учащегося в процессе обучения;
С) Способностью учителя научить ребенка;
D) Все выше перечисленное.
20. Укажите, как называется характеристика отношения личности к людям, показывающая степень терпимости к неприятным или неприемлемым, по ее мнению, психическим состояниям, качествам и поступкам партнеров по взаимодействию.
А) Общение;
В)Коммуникация;
С) Толерантность;
D) Коммуникативная толерантность.
21.Покажите правильное определение понятия "мозговая атака"?
А) Активизация мыслительных процессов путем совместного поиска решения трудной проблемы;
В) Коллективная, целенаправленная учебная деятельность;
С) Создание в аудитории атмосферы принятия решения;
D) Все ответы верны.
22. Выберите стратегию активного обучения, которая используется для актуализации прежних знаний.
А) "Корзинка идей";
В) "Чтение с остановками";
С) "Ажурная пила";
D) "Шесть шляп мышления".

1. Кіріспе
1. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандартын енгізу жағдайында ағылшын тілін бірінші сыныптан бастап оқытудың мазмұны мен әдістемесі" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бастауыш сыныптағы ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған.
2. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының қазіргі кезеңі әлеуметтік даму мен білім берудің жаңа парадигмасын қалыптастыру үдерісімен сипатталады. Қазақстан мектептерінде ағылшын тілін үйрету мен ерте жастан оқыту оның сапасын жақсарту мақсатында бірінші сыныптан басталды. Қазақстан Республикасының министрлігі ағылшын тілін 1-сыныптан оқытуды енгізу мен жүзеге асыруды нормативтік және әдістемелік қамтамасыз етуді қолдау үшін жоспар жасақтады. Ағылшын тілін ерте жастан үйрету балалардың оқу-танымдық деңгейін көтереді, олардың ойлау қабілетін дамытады. Бұл – әлемдік білім беру кеңістігінде табысты ықпалдасудың және бәсекеге қабілетті мамандарды дайындау үшін жағдай жасаудың факторы.
3. Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың "Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" атты Қазақстан халқына Жолдауында (17 қаңтар 2014 жыл) тілдердің мәртебесі, рөлі мен орны туралы бөлім анық көрсетілген. Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандартында тілдерді оқытуға баса назар аударылған, соның ішінде ағылшын тілін үшінші тіл ретінде оқытуға, оның екінші тілден (орыс тілі) айырмашылығы арнайы білім беруде әлеуметтік ортаға бейімделуден тыс деңгейлі жүйе бойынша жүзеге асырылады, яғни шет тілді меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттер (ары қарай CEFR-ге) сәйкес. Ұсынылып отырған курс бастауыш сыныптың ағылшын тілі пәні мұғалімдерінің бірінші сынып оқушыларының психологиялық және жас ерекшеліктерін ескере отырып, шет тілінде ерте жастан білім берудің жаңа пән мазмұнының негіздерін игеруге бағытталған. Алға қойған мақсатқа қол жеткізуі үшін оқытушылар бірінші сынып оқушыларының тұлғалық дамуын қамтамасыз ететін жаңа білім беру технологияларымен, сондай-ақ қазірдің өзінде ұлттық білім беру жүйесінде дәлелденген технологиялармен танысуға мүмкіндік алады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты ағылшын тілін ерте жастан үйренудің теориялық және практикалық негіздерін меңгеруде ағылшын тілі мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) бірінші сыныптан бастап ағылшын тілін оқыту тұрғысынан Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандартын меңгеру;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Содержание и методика преподавания английского языка с первого класса в условиях внедрения государственного общеобязательного стандарта начального образования Республики Казахстан" (далее - Программа) предназначена для учителей английского языка начальных классов обучения.
2. Современный период эволюции социально-экономического развития Республики Казахстан характеризуется процессами становления новой парадигмы общественного развития и образования. Преподавание английского языка в школах РК началось с первого класса в целях совершенствования качества его изучения на раннем этапе. Министерством РК разработан пошаговый план по обеспечению нормативного и методического сопровождения внедрения изучения английского языка с 1 класса. Раннее изучение английского языка развивает детей, поднимает их образовательный и познавательный уровни. А это - фактор успешной интеграции в мировое образовательное пространство и обеспечение условий для подготовки конкурентоспособных специалистов.
3. В Послании Главы государства Н. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее" (17 января 2014 года) четко представлен раздел о статусе, роли и место языков. В государственном общеобязательном стандарте начального образования РК особое внимание уделяется изучению языков, в том числе английского языка как третьего языка, который в отличие от второго языка (казахский язык) усваивается человеком вне социального окружения в ходе специального обучения, т.е. обучение осуществляется по уровневой системе, которая максимально соотнесена с СEFR (Общеевропейские компетенции владения иностранным языком). Предлагаемый курс нацелен на освоение учителями английского языка начальных классов новой предметно-содержательной основы раннего иноязычного образования с учетом психолого-возрастных особенностей учащихся первых классов. Для достижения поставленной цели преподаватели так же получат возможность познакомиться с новыми образовательными технологиями, обеспечивающими развитие личности учащегося первого класса, а так же с технологиями, которые базируются на уже оправдавших себя принципах национальной образовательной системы. Вопросы, тематика лекций являются актуальными, так как позволят учителю планировать образовательный процесс в 1 классах с учетом особенностей раннего изучения английского языка, обеспечивая преемственность между этапами обучения. Различные аспекты преподавания языка рассматриваются в ракурсе работы с детьми: психологические особенности детской аудитории, как и когда начинать обучение иностранному языку, как обучать грамматике доступным ребенку способом, соответствующем его уровню когнитивного развития, как работать над расширением словарного запаса, "ставить" произношение, планировать интересный урок, диагностировать учебные достижения ученика, привить интерес к предмету с раннего возраста.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является формирование профессиональных компетентностей учителей английского языка в освоении теоретико-практических основ раннего обучения английскому языку.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить государственный общеобязательный стандарт начального образования Республики Казахстан (далее ГОСНО РК) в аспекте изучения английского языка с первого класса;

2) Қазақстан Республикасының жалпыға міндетті бастауыш білім берудің мемлекеттік стандартына сәйкес бірінші сыныптан бастап ағылшын тілін оқытудың әдістемесін меңгеру;
3) шет тілді меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттер (CEFR) моделін меңгеру;
4) ағылшын тілін оқытудың қазіргі технологиялары арқылы ерте жастан оқытудың түрлі әдіс-тәсілдерін қалыптастыру: инверсиялық сынып, проблемалық тәсіл, жобалау әдісі, оқытудың автономиялық тәсілдері (мақсат қою, өз жетістіктерін бағалау, өзін-өзі бағалау дағдыларын оқыту);
5) бастауыш сыныпта ағылшын тілін меңгерудің сапасын бағалаудың қазіргі форматын қалыптастыру;
6) оқытудың дәстүрлі әдістерін зерттеу мен талдау (аударма әдісі, грамматикалық әдіс) және британдық оқулықтар құрастырылған қазіргі білім берудің мазмұнына сай (коммуникативтік тәсіл, шет тілін оқытудың табиғи әдісі);
7) оқытудың жаңа технологияларын меңгеру (білім беру үдерісінде смарт техникаларды пайдалану: смартфондар, смартпад; интербелсенді компьютерлік технологиялар; Prezi және Padlet веб-сервистері; денсаулық сақтаушы технологиялар).
3. Күтілетін нәтиже
6. Біліктілікті арттыру курсының оқу бағдарламасын меңгеру нәтижесінде мұғалімдер:
1) Курстың соңында ағылшын пәні мұғалімдері ағылшын тілі пәнін бастауыш сыныптарда оқытудың жаңартылған мазмұны мен әдістемесін біледі;
2) бірінші сыныптан бастап ағылшын тілін оқытудың мақсатын анықтай алады;
3) шет тілді меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттерге сәйкес бірінші сыныптан бастап ағылшын тілін оқытуда өзгерістерді жоспарлайды және енгізе алады;
4) тілдік қызметінің барлық түрлеріне оқыту үшін қажетті тапсырмаларды құрастыра алады;
5) бастауыш сынып оқушыларына ағылшын тілін оқытуда бағалау сапасының жаңа форматты меңгереді;
6) оқытудың жаңа технологияларын (смарт-техникалар: смартфон, оқу жүйесінде смартпад; интерактивті компьютерлік технологиялар, Prezi және Padlet веб-сервистері, денсаулық сақтаушы технологиялар) қолданалады.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модулден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы. Ұлт жоспары – "100 нақты қадам", "Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011–2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Жалпыға міндетті бастауыш білім берудің мемлекеттік стандарты (25.04.2015 ж. № 327 ҚР Үкіметінің Қаулысы). Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді) мәселелері қарастырылады.

2) изучить методику преподавания английского языка с первого класса в соответствии с требованиями ГОСНО РК;
3) изучить модель СEFR (Общеевропейские компетенции владения иностранным языком);
4) сформировать навыки владения современными технологиями при обучении английского языка на раннем этапе: инверсионный класс, проблемный подход, проектный метод, развитие навыков автономии изучения английского языка (целеполагание, обучение навыкам самооценки своих достижений, общеучебным умениям и навыкам);
5) сформировать навыки владения современным форматом оценки качества владения английского языка в начальной школе;
6) исследовать и проанализировать различия в традиционных методах обучения (переводной метод, грамматический метод) и требованиями современного содержания обучения, на основе которого построены британские учебники (коммуникативная методика, естественный подход к изучению иностранного языка);
7) освоить новые технологии в обучении (использование Smарт-техники образовательном процессе; интерактивных компьютерных технологий; веб-сервисы Prezi и Padlet; здоровьесберегающие технологии).
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
обновленное содержание и методику преподавания английского языка в начальных классах;
2) умеют:
определять цель обучения английского языка с первого класса;
планировать и внедрять изменения в преподавании английского языка с первого класса в соответствии с СEFR (Общеевропейские компетенции владения иностранным языком);
разрабатывать коммуникативные задания для обучения всем видам речевой деятельности;
современным форматом оценки качества изучения учащимися начальных классов английского языка.
3) владеют:
навыками проведения мониторинга процессов развития, диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса;
современными новыми технологиями в обучении (смарт-техники в учебном процессе; интерактивных компьютерных технологий; веб-сервисы Prezi и Padlet; здоровьесберегающие технологии).
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются основные вопросы Ежегодного Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана; Плана нации "100 конкретных шагов"; Постановления Правительства. Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 годы; Государственный общеобязательный стандарт начального образования (Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 г.). Изучаются проблемы борьбы с коррупцией в организациях образования согласно Закону РК "О борьбе с коррупцией"; основные статьи Трудового кодекса Республики Казахстан; Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319-III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11 2015 года).

9. Басқарушылық модуль - бағдарлама бойынша қарастырылмаған.
10. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) Темпераментті ескеріп ағылшын тіліне тәрбиелеу және оқыту;
2) Бірінші сынып оқушыларының көрнекілік-бейнелі ойлау ерекшеліктері;
3) Бірінші сынып оқушыларының дамуы мен бейімделуінің психологиялық ерекшеліктері;
4) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері.
11. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) Жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандарты: жаңа бағыттары;
2) Мұғалімнің зерттеушілік мәдениеті, ҚР бастауыш білім беру МЖБС сәйкес кіші жастағы оқушылардың зерттеу дағдыларын қалыптастыру", "Сабақ үлгілерін модельдеу;
3) Бірінші сыныптан сөйлеу қызметтерінің рецептивті түрлерін оқыту ерекшеліктері. Listen and do Total Physical Response. Listen and make. Speaking with support. Speaking more freely;
4) Жалпыеуропалық білім беру стандартына сай ағылшын тілі пәнін бірінші сыныптан оқытудың әдістемесі мен мазмұнының ерекшеліктері;
5)Young Learning Essential. Planning lessons at Primary schools. (Ерте жастан ағылшын тілін оқыту ерекшеліктері.
6) Бастауыш сыныптарда сабақтарды жоспарлау;
7) Бірінші сыныптан сөйлеу қызметтерінің продуктивті түрлерін: beginning reading, beginning writing оқыту ерекшеліктері. SECRETS of working with young learners. Workshop. Why use games in teaching English;
8) Бірінші сыныптан ағылшын тілі пәнін оқыту әдістемесі. Ағылшын тілі сабақтарында шығармашылық тапсырмалар арқылы сын тұрғысынан ойлауын қалыптастыру. Teaching English to young learners. (Кіші жастағы оқушыларды ағылшын тіліне оқыту)" және Шығармашылық жоба қорғау.
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Ағылшын тілінде топтық жұмыс түрлері. Using songs, chants and poems in Primary School;
2) Денсаулық сақтаушы технологиясына сәйкес бастауыш сыныптарда үй тапсырмаларының мөлшері;
3) Оқу үдерісінде интерактивті компьютерлік технологияны қолдану. Prezi және Padlet веб-сервистері;
4) Бастауыш сыныптардағы ағылшын тілі сабақтарында АКТ-ны қолдану.
13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1)Teaching English for young learners in English Speaking Countries. (Көшпелі тәжірибелік сабақ).
2) Cambridge, Macmillan, British Council басылымдарының электронды ресурстарының презентациясы;
3) Ағылшын тілі сабақтарында кіші жастағы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту.

9. Управленческий модуль в программе не предусмотрена
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) воспитание и обучение иностранному языку с учетом темперамента;
2) особенности наглядно-образного мышления первоклассников;
3) психологические особенности развития и адаптации первоклассников;
4) психолого-педагогические основы формирования функциональной грамотности школьников.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) Государственный общеобязательный стандарт начального образования: новые ориентиры;
2) исследовательская культура учителя, формирование навыков исследования у младших школьников в соответствии с ГОСНО РК;
3) моделирование различных типов уроков;
4) особенности обучения рецептивных видов речевой деятельности с первого класса. Listen and do Total Physical Response. Listen and make. Speaking with support. Speaking more freely;
5) особенности содержания и методики преподавания английского языка с первого класса в соответствии с общеевропейским образовательным стандартом;
6) Young Learning Essential. Planning lessons at Primary schools. (Особенности раннего обучения английскому языку. Планирование уроков в начальных классах);
7) особенности обучения продуктивных видов речевой деятельности с первого класса: beginning reading, beginning writing;
8) SECRETS of working with young learners. Workshop. Why use games in teaching English;
9) методика преподавания английского языка с первого класса; Формирование критического мышления на уроках английского языка через творческие задания;
10) Teaching English to young learners. (Обучение английскому языку младших школьников). Проводится защита творческих проектов.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) виды групповой работы на английском языке;
2) Using songs, chants and poems in Primary School; Дозирование домашних работ в начальных классах с учетом здоровьесберегающих технологий;
3) использование интерактивных компьютерных технологий в образовательном процессе. Веб-сервисы Prezi, Padlet;
4) применение ИКТ на уроках английского языка в начальных классах. Методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары).
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с следующими потребностями:
1) "Teaching English for young learners in English Speaking Countries";
2) развитие коммуникативных навыков у младших школьников на уроках английского языка.

Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі сабақтардың барлық түрлері көрсетілген осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес құрастырылған оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес ұйымдастырылады.
15. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында: өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын сабақты (шағын іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) Ағылшын тілі сабақтарында бірінші сынып оқушыларының танымдық белсенділігін арттыруда мультимедиялық презентациялар жасау;
2) Сабақ үлгілерінің презентациясын жасау. Warming up, ice-breakers and game technologies on lessons in primary school. (сабақтарға флипчарттар, көрнекі материалдар жасау);
3) Тілдік қызметтің барлық түрлеріне оқыту үшін коммуникативті тапсырмалар құрастыру.
17. Жоба жұмыстарының тақырыптары
1) Бірінші сынып оқушыларымен жұмыс жасауда ағылшын тілі пәні мұғалімінің рөлі.
2) Бастауыш білім беру сапасын бағалау критериі (критериалды баға).
3) Оқушыларды ерте жастан ағылшын тілін оқытуда жоба әдісін қолдану.
4) Оқушыларға ерте жастан ағылшын тілін оқытудың ерекшеліктері (іс-тәжірибесінен)
5) Кіші мектеп жасындағы оқушылар аудиториясын басқару шеберлігі.
6) Сапалы білім беруді қамтамасыз ету жағдайында бастауыш сынып оқушыларының функционалды сауаттылығын қалыптастыру.
7) Бастауыш сыныптарда грамматикалық және лексикалық материалдарды бекіту және тәжірибе презентациялар ерекшеліктері.
8) Блум таксономиясы оқытудың табыстылығын бағалау әдісі ретінде.
9) Бастауыш сыныптың ағылшын тілі сабақтарында топтық жұмысты ұйымдастырудың ерекшеліктері.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.

В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить мультимедийные презентации в повышении познавательной активности учащихся первых классов на уроках английского языка;
2) подготовить презентации фрагментов урока. Warming up, ice-breakers and game technologies on lessons in primary school. (подготовка флипчартов, демонстрационные материалы к урокам);
3) разработать коммуникативные задания для обучения всем видам речевой деятельности.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) роль учителя английского языка в работе с учащимися первых классов;
2) критерии оценки (критериальная оценка) качества начального образования;
3) использование проектной методики при обучении младших школьников английскому языку;
4) особенности раннего обучения английскому языку (из опыта работы);
5) мастерство управления младшей школьной аудиторией;
6) формирование функциональной грамотности учащихся начальных классов в условиях обеспечения качественного образования;
7) особенности презентации, практики и закрепления грамматического и лексического материала в начальных классах;
8) Таксономия Блума как методика оценки успешности обучения;
9) особенности групповых работ на уроках английского языка в начальных классах.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".

1. Кіріспе
1. "Интерактивті оқыту әдістері арқылы мұғалімдердің кәсіби құзіреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) өзбек тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған.
2. ҚР білім беру жүйесінің қалыптасуы мен дамуы білім беру саласындағы әлемдік тенденциялар және ұлттық дәстүрлер негізінде жүзеге асырылады. Қазақстандағы білім реформаларының негізгі мақсаты білім беру жүйесінің жаңа әлеуметтік-экономикалық ортасына бейімделуі болып табылады. Аталмыш мақсаттарды жүзеге асыру Елбасы Н.А.Назарбаевтың берілген тапсырмалары мен шараларына бағытталған және Үкімет пен ҚР Білім және ғылым министрлігімен бекітілген.
3. Бағдарлама білім беру жүйесінде болып жатқан реформа талаптарына сай өзбек тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің жоғары көрсеткіштерге жету арқылы ғылыми-теориялық білімдерін, кәсіптік шеберлігін көтеру, біліктілігін арттыру мақсатына бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Өзбек тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерін интербелсенді оқыту әдістерімен таныстыру, тыңдаушылардың заманауи талаптарға сай кәсіби құзыреттілігін қалыптастырып, одан әрі жетілдіру.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) білім беруді жаңарту жағдайында нормативті-құқықтық құжаттармен таныстыру;
2) жаңа педагогикалық технологияларды қолдану бойынша әдістемелік қамтамасыз ету;
3) педагогтің практикалық қызметін жүйелі сараптауға және теориялық тұрғыда сүйемелдеуге кәсіби-мотивациялық дайындығын қалыптастыру;
4) оқушылардың оқу жетістігін критериалды бағалауды қолдану бойынша тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру;
5) жаңа ақпараттық технологияларды терең меңгеруге көмектесу, оларды оқу үдерісінде пайдалануды қалыптастыру;
6) өзбек тілі мен әдебиеті пәнін оқытудың басты әдіснамалық мәселелерін қарастыру;
7) оқу-тәрбие үдерісінде нәтижеге бағытталған негізде инновациялық, педагогикалық технологияларды пайдалануға үйрету;
8) пән бойынша сыныптан тыс жұмыстардың түрлерін толық меңгеруіне және оны мектепте жүйелі жүргізуіне ықпал ету.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) оқушылардың өзбек тілінде тәрбие мен білім алуын жетілдіру жолдарын;
модернизациялау жағдайындағы және бейіналды дайындықтағы білім беру мазмұнын айқындайтын нормативтік-құқықтық құжаттарды;
интербелсенді оқытудың ережелері мен шарттарын;
оқушылардың білімін критериалды бағалаудың әдіс-тәсілдерін;
мұғалім шығармашылығын дамытудың тиімді жолдарын;
мұғалім құзыреттілігін жетілдірудің теориялық негіздерін біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие профессиональных компетентностей учителя узбекского языка по применению интерактивных методов обучения" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей узбекского языка.
2. Формирование и развитие образовательной системы в Республике Казахстан осуществляется на основе национальных традиций и мировых тенденций в области образования. Главной целью образовательных реформ в Казахстане является адаптация системы образования к новой социально-экономической среде. Для ее реализации ориентированы важнейшие указания Главы государства Н.А. Назарбаева и меры, принимаемые Правительством, Министерством образования и науки республики. Обновление образования – это процесс каждодневного стремления вперед. Это поэтапные изменения, которые внедряются только после долгих обсуждений, исправлений полученных результатов.
3. Образовательная программа направлена на обучение учителей узбекского языка и литературы, с учетом требований, изменений и реформ в системе образования, для совершенствования профессионального мастерства и формирования научно-теоретических знаний по своему предмету.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителей узбекского языка и литературы по применению активных методов обучения.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить нормативно–правовые документы по обновлению содержания образования;
2) разработать методическое обеспечение для использования новых педагогических технологий;
3) сформировать профессионально-мотивационную подготовку теоретического сопровождения для системного анализа педагогико-практической деятельности;
4) сформировать практические навыки критериального оценивания учебных достижений учащихся;
5) сформировать практические навыки использования ИКТ в учебном процессе;
6) рассмотреть главные методологические вопросы в обучении узбекскому языку и литературе;
7) изучить инновационные педагогические технологии в образовании, ориентированного на результат;
8) освоить виды внеклассных мероприятий для системного проведения их в школе.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
пути повышения качества обучения и воспитания учащихся по узбекскому языку;
нормативно-правовые документы, определяющие содержание образования в условиях модернизации и профильной подготовки;
правила и условия интерактивных методов обучения;
методы критериального оценивания знаний, умений и навыков учащихся;
пути развития творческой деятельности учителей;
основы теории повышения профессиональной компетентности учителей;

2) білім мазмұнын жаңарту жағдайында нормативтік-құқықтық құжаттарды оқып-зерттеу;
интербелсенді оқыту әдістері негізінде жасалған бір сағаттық сабақ үлгісіне талдау жасау;
мұғалім мен оқушы құзыреттіліктерін салыстыру;
оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту бағыттарын анықтау;
"Өзбек тілі" пәнінің негізгі тараулары бойынша шығармашылық тапсырма құрастыруды;
сабақтарды жоспарлау бойынша стратегиялардың тиімді әдістерін;
тәжірибе жүзінде критериалды бағалаудың негізгі бағыттарын қолданады;
3) сабақтарды жоспарлауда жаңа әдістерді қолдануды;
оқушыларының білімін бағалаудың жүйесін пайдалануды;
интербелсенді оқытудың ережелері мен шарттарын тәжірбиеде қолдануды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде білім саласындағы заңнамалық және нормативтік құжаттардың мазмұны, білім беру қызметінің концептуалдық негіздері қарастырылады. Атап айтқанда, бұл модуль дәрістерінде ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстан жолы-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ, "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдаулары, "Мәңгілік ел" бағдарламасы және Елбасының "100 нақты қадам" бағдарламасы, ҚР–ның білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, сонымен қатар, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы 27 шілде 2007 жыл № 319-III (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді), мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асыру жолдары қарастырылады.
9. Педагогикалық-психологиялық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) педагогикалық әдеп, мұғалімнің этикасы мен тәлім мәдениеті;
2) ата-аналармен қарым-қатынас жасау психологиясы;
3) білім беру ұйымдарындағы психологиялық қызмет;
4) оқушыларды білімге баулудың психологиялық негіздері.
10. Мазмұндық модульде келесі тақырыптар қарастырылады:
1) интербелсенді оқыту әдістерін өзбек тілі мен әдебиеті сабақтарында тиімді қолдану;
2) интербелсенді оқытудың ережелері мен шарттары;
3) мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін диагностикалау;
4) оқушылардың білімін критериалды бағалаудың әдіс-тәсілдері;
5) блум таксономиясы – оқыту нәтижелілігін бағалау әдістемесі ретінде;
6) мұғалім шығармашылығын дамытудың тиімді жолдары;
7) шағын сабақ тұсаукесері. Шағын сабақ беру негізінде өзбек тілі мен әдебиеті пәні бойынша панорамдық үзінділерді (фрагменттерді) қорғау;

2) умеют:
анализировать и использовать нормативно-правовые документы в условиях обновления содержания образования;
анализировать урок, составленный на основе использования методов интерактивного обучения;
сравнивать компетентности учителя и ученика;
определять сущность и слагаемые функциональной грамотности школьников;
составлять творческие задания по основным параграфам учебника "Узбекский язык";
планировать уроки путем применения активных методов и приемов;
составлять дескрипторы для критериального оценивания знаний, умений и навыков учащихся.
3) Владеют:
навыками применения новых методов при планировании уроков;
методами оценивания знаний учащихся;
современными интерактивными методами обучения.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются Государственная программа развития образования РК на 2011 – 2020 годы, пути реализации "Национального плана действия по развитию функциональной грамотности учащихся на 2012-2016 годы. "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", "Приоритетные направления Посланий Президента РК Н.А. Назарбаева "Казахстанский путь - 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее", "Нұрлы жол – путь в будущее", национальной идеи "Мәңгілік ел", Национального плана "100 конкретных шагов".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) педагогическая этика и культура педагога, психологические основы привлекания детей к знании;
2) психология общения с родителями;
3) психологическая служба образовательной организации;
4) психологические основы привития учащимся интереса к знаниям.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) эффективное использование интерактивных методов обучения на уроках узбекского языка и литературы;
2) правила и условия интерактивных методов обучения;
3) диагностика профессиональной компетентности педагогов;
4) методы и приемы критериального оценивания знаний учащихся;
5) таксономия Б. Блума как методика оценивания учебных достижений;
6) эффективные пути развития творчества педагога;
7) мини презентация урока. Защита фрагментов урока на основе микропреподавания по узбекскому языку и литературе;

8) өзбек және қазақ әдебиетін салыстырмалы түрде оқыту мәселелері; көшпелі тәжірибелік сабақтар (бұдан әрі - КТС);
9) өзбек тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың тілдік және коммуникативтік құзырлықтарын дамыту;
10) өзбек тілінің негізгі емле қағидалары;
11) өзбек тілі сабақтарында мәтінмен жұмыс жүргізудің әдіс-тәсілдері;
12) білім беру ұйымдарында салауатты өмір салтын қалыптастырудың өзекті мәселелері;
13) пән бойынша сыныптан тыс жұмыстар, оны өткізудің әдістемелік мәселелері; мұғалімнің құзіреттілігін жетілдірудің теориялық негіздері.
11. Технологиялық модульде төмендегі мәселелер қаралады: билингвал және көптілді білім беру мәселелері; өзбек тілі мен әдебиеті сабағында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану әдістемесі; деңгейлік технологиясы оқытудың сапасын қамтамасыз ету механизмі ретінде; педагогикалық желілік қауымдастықты ұйымдастыру технологиясы; қашықтықтан оқытудың әдістемесі, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар).
12. Вариативтік бөлімде тыңдаушыларға келесідей тақырыптарды таңдауға мүмкіндіктер беріледі:
1) көркем әдеби шығармаларды жанрлары бойынша талдаудың теориялық негіздері;
2) прозалық туындыларды талдау әдістері;
3) лирикалық шығармаларды талдау, мәнерлеп оқу;
4) драмалық шығармаларды талдау әдістері;
5) әдебиет теориясын оқыту әдістемесі;
6) заманауи сабақтарды ұйымдастыру және жобалау;
7) тіл ұстартуды дамыту бойынша жұмыс түрлері;
8) шешендік өнерді қалыптастыру;
9) "Өзбек тілі мен әдебиеті" пәні бойынша әдістемелік жұмыстарды ұйымдастыру.
Курс тыңдаушыларының сұранысына сәйкес вариативті модуль 2-6 сағат көлемінде өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі сабақтардың барлық түрлері көрсетілген осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес құрастырылған 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын- сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) өзбек тілі мен әдебиетін оқытуда АКТ пайдалану үлгісін жасаңыз
2) өзбек тілін оқытудағы интерактивті әдістердің қолдану ерекшелігін көрсетіңіз.
3) әдебиет теориясын оқытудың әдіс-тәсілдері туралы пікір жазыңыз
4) өзбек тілін дамыту жолдарын көрсетіңіз.
5) оқушыларды пән олимпиадаларына, ғылыми жобаларды қорғауға дайындау жоспарын жасаңыз.
6) Оқушылардың білімдерін өздігінен бағалау дағдыларын қалыптастыру бойынша өз іс-тәжірибеңізді жазыңыз.
. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары берілген.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісінде келесі интербелсенді оқыту әдістері қарастырылған: пікірталас, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жоба жұмыстарын орындау әдістемесі, видеофильмдерді талдау, мәселелердің шешімін бірлесіп табу және т.б.
19. Оқу үдерісінде тыңдаушылардың өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оларға логикалық шешім қабылдауға, білім мазмұнын өз тәжірибесімен байланыстыруға және аудиториялық тәжірибелік сабақтарда, сонымен қатар аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарды орындауда қалыптасқан білім дағдыларын сынақтан өткізуге мүмкіндік беріледі.

8) вопросы сравнительного обучения узбекской и казахской литературы;
выездное практическое занятие (далее - ВПЗ);
9) развитие языковой и коммуникативной компетентности учащихся на уроках узбекского языка и литературы;
10) основные орфографические правила правописания в узбекском языке;
11) методы и приемы работы с текстами на уроках узбекского языка;
актуальные проблемы формирования здорового образа жизни в образовательных организациях;
12) пути формирования функциональной грамотности учащихся на уроках узбекского языка и литературы;
13) методическая помощь для организации внеклассной работы по предмету;
теоретические основы повышения педагогической компетентности учителей.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам: вопросы билингвального и полиязычного образования; технология уровневого обучения как механизм обеспечения качества знаний; методика использования информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) на уроках узбекского языка и литературы; технология организации сетевого сообщества педагогов; методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары).
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) как теоретические основы анализа художественных литературных произведений по жанрам;
2) методика анализирования прозаических произведений;
3) анализ лирических произведений, выразительное чтение;
4) методика анализирования драматических произведений;
5) методика обучения теории литературы;
6) организация и проектирование современного урока;
7) виды работ по развитию устной и письменной речи;
8) формирование ораторского искусства;
9) организация методической работы по предмету "Узбекский язык и литература".
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) создать модель использования ИКТ при обучении узбекскому языку и литературе.
2) разработать модель использования интерактивных методов на уроках литературы.
3) написать отзыв о формах и методах обучения теории литературы.
4) спроектировать пути развития узбекского языка.
5) разработать план подготовки учащихся к олимпиадам и научным проектам.
6) написать из личного опыта виды работ для формирования навыков самооценки знаний учащихся.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) компетентность учителя при использовании интерактивных методов на уроках узбекского языка;
2) активизация учащихся путем организации творческой работы на уроках литературы;
3) эффективные методы обогащения словарного запаса учащихся;
4) воспитание учащихся в духе национального патриотизма и нравственности на уроках литературы;
5) способы повышения письменной грамотности на уроках узбекского языка;
6) компетентность учителя при использовании интерактивных методов на уроках литературы;
7) роль ИКТ в обучении узбекского языка и литературы;
8) инновационные подходы в развитии речи на уроках литературы;
9) эффективность использования интерактивной доски;
10) современные подходы к анализу классической лирики;
11) пути сопоставительного изучения узбекской и казахской литературы;
12) компетентность учителя в воспитании культуры речи;
13) компетентность учителя при изучении сложных предложений;
14) современный урок и требования к нему.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

1) курс аясында тыңдаушыларға нормативтік-құқықтық, психологиялық-педагогикалық және технологиялық модульдар бойынша ақпараттарды жинақтап, оларды насихаттау;
2) білім беруді психологиялық жағынан қамтамасыз ету құзыреттілігін қалыптастыру;
3) оқытудағы инновациялық технологиялар тұралы түсінік беру;
4) оқыту үдерісінде сыни тұрғыдан ойлау технологиясын тиімді пайдалануды меңгерту;
5) халықаралық зерттеулер тұралы ақпарат пен қамтамасыз ету;
6) оқу сауаттылығын дамытуға негізделген, құзыреттілікке бағдарланған тапсырмалар құруды үйрету;
7) инновациялық технологияларды қолдану арқылы оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту жолдарын тәжірибеде көрсету.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) нормативтік-құқықтық, психологиялық-педагогикалық және технологиялық модульдер бойынша ақпараттар алады;
2) білім беруді психологиялық жағынан қамтамасыз ету құзыреттілігі қалыптасады;
3) оқытудағы инновациялық технологиялар мен танысады;
4) оқыту үрдісінде сыни тұрғыдан ойлау технологиясын тиімді пайдалануды меңгереді;
5) халықаралық зерттеулер тұралы ақпараттар мен танысады;
6) оқу сауаттылығын дамытуға негізделген, құзыреттілікке бағдарланған тапсырмалар құруды үйренеді;
7) инновациялық технологияларды қолдану арқылы оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту жолдарын тәжірибеде көре алады.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік - құқықтық модуль;
2) психологиялық - педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік модуль.
8. Нормативтік – құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты, Қазақстан халқына Жолдауындағы ұлттық білім беру жүйесін құрудағы міндеттер, ҚР 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарындағы білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы 27 шілде 2007 жыл № 319-III.( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді), Қазақстан Республикасының 2011 - 2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы аясында инклюзивті білім беруді жүзеге асыру, "Мәңгілік ел" бағдарламасын, 100 нақты қадам – ұлттық жоспарын жүзеге асыру мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық – педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1)девиантты оқушылардың психологиялық сипаттамасы және алдын алу жолдары;
2) жастар мен оқушылар арасындағы өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын алу шаралары;
3) Блум таксономиясы – оқу жетістігін бағалау әдістемесі ретінде;
4) ғылыми жұмысты ұйымдастыру мен жобалау;
5) үздіксіз білім жүйесіндегі педагогикалық үдерісте "Өзін – өзі тану" пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері.

1) формирование компетенции по психологическому обеспечению процесса обучения;
2) дать понятие об инновационных технологиях в образовании;
3) оказать поддержку в освоении технологии критического мышления в обучении младших школьников;
4) дать информацию о международных исследованиях в области развития функциональной грамотности;
5) сформировать навыки использования компетентностно-ориентированных заданий, направленных на развитие грамотности чтения;
6) демонстрирование методов развития грамотности чтения у учащихся путем использования инновационных технологий;
7) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
современные инновационные технологии обучения;
информацию о международных исследованиях в области развития функциональной грамотности;
2) умеют:
использовать технологии критического мышления в обучении;
составлять компетентностно-ориентированные задания, направленные на развитие грамотности чтения;
3) владеют:
компетенциями по психологическому обеспечению процесса обучения;
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", реализация Национального плана "100 конкретных шагов. Современное государство для всех.", Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года).
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психологические особенности девиантных учеников и пути их предотвращения;
2) мероприятия по предупреждению суицида среди учащихся и молодежи;
3) Таксономия Блума – как методика оценивания учебных достижений;
4) организация и проектирование научной работы;
5) возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе общеобразовательных школ.

10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) ҚР жаңартылған бастауыш білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты;
2) Стандарттағы ерекшеліктер: үштұғырлы тіл саясатын жүзеге асыру жолдары;
3) бастауыш сынып түлектерінің құзыреттіліктерін дамыту;
4) бастауыш сыныптарда инновациялық технологияларды қолдану арқылы оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту;
5) бастауыш сыныптарда "Әдебиеттік оқу" сабағында инновациялық технологияларды қолдану арқылы оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту;
6) бастауыш сыныптарда интербелсенді әдістерді қолдану ерекшеліктері;
7) бастауыш сатыда оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау жолдары;
8) педагогикалық үдерісті жобалау.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) PowerРoint бағдарламасында мультимедиялық презентация құру әдістемесі;
2) Prezi.com - веб-сервисінде презентация құру;
3) қашықтықтан оқытудың әдістемесі;
4) қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері;
5) қашықтықтан оқыту технологиясы, кәсіби желілік қауымдастықты құрудағы негізгі принциптері;
6) оқу-тәрбие үрдісінде интерактивті тақтаны пайдалану және ActivInspire бағдарламасында жұмыс жасау;
7) бастауыш сыныптарда сыни тұрғыдан ойлау технологиясын қолдану арқылы оқушылардың коммуникативтік құзыреттілігін дамыту.
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) Халықаралық зерттеулер және олардың маңызы, "Programme for International Student Assessment" (PISA) - халықаралық зерттеулері аясында оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту;
2) Lesson study - (іс-әрекетті зерттеу, сабақты зерттеу) – зерттеушілік іс – әрекеттің тиімді әдісі ретінде;
3) бастауыш сыныптарда өнертапқыштық тапсырмаларды шешу теориясы технологиясын қолдану арқылы оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі сабақтардың барлық түрлері көрсетілген осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей:өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) Бастауыш сыныптарда оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жолдарының нұсқаулығын құру.
2) Й.Азаматов "Ядикарниң бовиси" әңгімесін оқыту негізінде сабақ жоспарын құрастыру.

10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) ГОСО РК: особенности: реализация политики триединство языков; компетентности выпускников начальных классов;
2) ключевые компетенции – как важное средство адаптации учащихся к жизни;
3) задачи, определенные стандартом образования для развития языковых навыков учащихся;
4) развитие грамотности чтения в начальных классах путем использования инновационных технологий;
5) развитие грамотности чтения на уроках "Литературное чтение" в начальных классах путем использования инновационных технологий;
6) критериальное оценивание достижений учащихся начальных классов;
7) проектирование педагогического процесса.
11. В технологический модуль включены темы:
1) методические аспекты создания презентаций PowerРoint;
2) работа с веб-сервисом Prezi.соm;
3) методика дистанционного обучения;
4) новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары);
5) технология дистанционного обучения; использование интерактивной доски в учебно-воспитательном процессе и программы ActivInspire;
6) развитие коммуникативной компетенции учащихся начальных классов путем использования технологии критического мышления.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1)формирование функциональной грамотности учащихся начальных классов путем использования инновационных технологий;
2) международные исследования и их значение; развитие грамотности чтения в рамках международных исследований PISA, PIRLS;
3) Lesson study - (исследование урока) – как эффективный метод исследовательской работы.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часа согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) развитие функциональной грамотности учащихся начальных классов;
2) разработка плана урока на тему Й.Азаматов "Ядикарни ң бовиси";

3) И. Жалилов "Һәқиқий жасарәт" әңгімесі негізінде бастауыш сынып оқушыларының шығармашылық дағдыларын қалыптастыру.
4) Бастауыш сыныпта дидактикалық ойын элементтерін пайдалану.
5) "Әнди ишәндим оғлум" ертегісінің мәтініне талдау жасау.
6) И Крылов "Жиңналғуч билән чүмүлә" мысалы, А Һезимов "Үч һорун" өлеңін түсіндіруде этнопедагогика элементтерін пайдалана отырып талдау жасау.
7) Дүниетану сабағында дидактикалық ойын элементтері арқылы оқушылардың зерттеушілік қабілетін дамыту. "Пайдалы қазылмалар: қара металл, реңді металл" негізінде жоспар жасау.
8) Бастауыш сыныптарда оқушылардың оқу сауаттылығын дамытуда тиімді әдістерді пайдалану ерекшеліктері. И Бәхтия шығармашылығы, Д Исиев "Қалиғач вә ячивәг" әңгімесі арқылы сөйлеу әрекетінің 4 түрін қолдануға арналған сабақты жоспарлау.
9) Белгілі бір деңгей үшін әрекеттің түрлері бойынша дескрипторларды дайындау.
16. Шығармашылық жобалар тақырыптарының тізімі:
1) Дүниетану сабағында сыни тұрғыдан ойлау технологиясын пайдалану арқылы оқушылардың құзыреттілігін қалыптастыру. "Қазақстан өсімдіктері мен жануарлары" тақырыбы негізінде.
2) Ана тили сабағында оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
3) "Отунчи билән ейиқ" мысал, "Түлкиниң тәхсимати" мысал – ертегі\.
4) Әдебиеттік оқу сабағында сыни тұрғыдан ойлау технологиясын қолдану арқылы оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту. \М Әвезов "Житим" әңгімесі. О.Сулейменов шығармашылығы\.
5) Бастауыш сыныптарда ойын технологиясын қолдану арқылы оқушылардың оқу сауаттылығын дамыту.
6) Дүниетану сабағында инновациялық технологияларды қолдану. "Шөл өсімдіктері мен жануарлары" тақырыбы негізінде.
7) Математика сабағында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жолдары.
8) Бастауыш сыныптарда инновациялық технологияларды қолдану арқылы оқушылардың коммуникативтік құзыреттіліктерін дамыту. \Ч Айтматов "Биринчи муәллим" повестьтен үзінді\.
9) Әдебиеттік оқу сабағында Блум таксономиясы сұрақтарын қолдану. \ "Урасимо таро" Япон ертегісі, "Әң чоң байлиқ" түрк ертегісі\.
10) Әдебиеттік оқу сабағында мәтінмен жұмыс жасау жолдары. \Т. Тохтәмов "Дадамниң ахирқи хети" повестьтен үзінді\.
11) Бастауыш сыныптарда оқушылардың оқу сауаттылығын қалыптастыру жолдары.
12) "Сауат ашу" - сабағында интербелсенді әдістерді қолдану.
13) Бастауыш сыныпта оқушылардың коммуникативтік құзыреттіліктерін дамыту.\Ж Босақов "Бизниң сүлһи" әңгімесі\
14) Бастауыш сыныптарда мәтін мен жұмыс жасау ерекшеліктері. \З Сәмәдий "Ғени Батур" романынан үзінді\.
15) Дүниетану сабағында зерттеушілік іс–әрекетті ұйымдастыру.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.

3) формирование творческих навыков учащихся начальных классов. На основе темы И. Жалилова "Һәқиқий жасарәт";
4) использование элементов дидактических игр в начальном классе;
5) анализ сказки "Әнди ишәндим оғлум" по таксономии Блума;
6) Басня И. Крылова "Жиңналғуч билән чүмүлә", стихотворение А. Хезимова "Үч һорун" использование элементов этнопедагогики;
7) развитие исследовательских навыков учащихся на уроке познание мира путем использования дидактических игр. Разработка плана урока на тему: "Полезные ископаемые: черный металл, цветной металл"; 8) развитие грамотности чтения путем использования эффективных методов обучения. Творчество И Бахтии.
9) Д. Исиев "Қалиғач вә ячивәг" - разработка урока, направленного на развитие 4 языковых навыков;
10) разработка дескрипторов для определенного уровня;
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) формирование компетенции учащихся на уроках познание мира путем использования технологии критического мышления. Тема: "Растения и животный мир Казахстана";
2) развитие творческих способностей учащихся на уроках "Ана тили";
3) "Отунчи бил ән ейиқ", "Түлкиниң тәхсимати";
4) развитие грамотности чтения учащихся на уроках "Әдебиеттік оқу".\Рассказ М Ауезова "Житим". Творчество О.Сулейменова\.;
5) развитие грамотности чтения учащихся путем использования игровых технологий;
6) использование инновационных технологий на уроках познание мира. На основе темы "Животный и растительный мир";
7) развитие функциональной грамотности учащихся на уроках математики;
8) развитие коммуникативной компетенции учащихся начальных классов путем использования инновационных технологий. \Ч Айтматов "Биринчи муәллим"\;
9) использование таксономии Блума на уроках "Литературное чтение" \"Урасимо таро" Японская сказка, турецкая сказка "Әң чоң байлиқ"\;
10) работа с текстом на уроках "литературное чтение". \Т. Тохт әмов "Дадамниң ахирқи хети"\;
11) формирование грамотности чтения учащихся начальных классов;
12) использование интерактивных методов обучения на уроках "Сауат ашу";
13) развитие коммуникативной компетенции учащихся начальных классов. \Ж Босақов "Бизниң сүлһи";
14) особенности работы с текстом в начальных классах \З. Сәмәдий "Ғени Батур";
15) организация исследовательской работы на уроках "Познание мира".
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.

2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014жылғы 11 қараша. (http://www.inform.kz/rus/article/2715565).
3) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. 2012 жылғы 14 желтоқсан.
4) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж. (http://today.kz/news/ kazakhstan/2015-05-20/614838-nazvany-100-konkretnyh-sagov-dalnejsego-razvitia-kazahstana).
5) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010 (http://nkaoko.kz/documents/law_of_education/).
6) ҚР "Білім туралы" Заңы. Астана, 27 шілде 2007 ж. №319-III (http://adilet.zan.kz/rus/docs/Z070000319_/compare).
7) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
8) Әлімов А. Интербелсенді әдістемені ЖОО-да колдану мәселелері: Оқу құралы.- Алматы, 2013.
9) Бітібаева Қ. Сабақ түрлері мен үлгілері. Алматы, 2010ж.
10) Жанпейісова М.М. Модульдік оқыту технологиясы оқушыны дамыту құралы ретінде, 2006.
11) Жапбаров А. Оқушылардың ауызша сөйлеу әрекетін дамыта оқытудың ғылыми-әдістемелік негіздері (5-10 сыныптар). 4-кітап. Алматы: "Арыс".
12) Кобдикова Ж.У. Оқытудың "Үшөлшемді әдістемелік жүйесі" педагогикалық технологиясы негізінде оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту- Алматы, 2013.
13) Кобдикова Ж.У Оқыту технологияларын қолдану арқылы білім сапасын арттыру Алматы, 2013.
14) Кобдикова Ж.У Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту және даму деңгейін критериалды бағалау жүйесі арқылы өлшеуіш-тапсырмалар жинағы. Алматы, 2013.
15) Қылышбаева К. Қазақ тілі пәнінен Блум.Б таксономиясы деңгейінде оқу тапсырмаларын әзірлеу әдістемесі (Фонетика, лексика, грамматика).Астана, 2013.
16) Система критериального оценивания учебных достижений учащихся. Методическое пособие. – Астана: Национальная академия образования им. Алтынсарина.И, 2013.
17) Мирсеитова С Обучение как поиск и поиск для обучения ("Формы и методы развития критического мышления") – Караганда,2011.
18) Оқытудың интерактивті әдісін қолданып сабақты жоспарлау және басқару – Алматы, 2005.
19) Халперн Д. Психология критического мышления.- СПб: Питер, 2000
20) Ягодко Л.И. Использование технологии проблемного обучения в начальной школе / Ягодко.Л.И // Начальная школа плюс до и после.- 2010.-№1.-С.36-38
21) Мыңбаева А.К, З. М Садвакасова Оқытудың инновациялық әдістері.- Алматы, 2010.
22) Шардарбеков Д. Оқыту проблемалары мен оқыту технологиялары. – Алматы, 2009.
"Инновациялық технологияларды қолдану
арқылы бастауыш мектеп оқушыларының
оқу сауаттылығын дамыту" тақырыбындағы
біліктілікті арттыру курсының білім
беру бағдарламасына 1-қосымша
Курстың оқу – тақырыптық жоспары – 80 сағат
Модульдер мен бөлімдердің атауы,тақырыбы
Дәріс
Таңдау сабағы
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сынып
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын – сабақтар презентациясы
Жоба қорғау
Тестілеу
БАРЛЫҒЫ
I
Нормативтік - құқықтық модуль
2
2
2
6
1.1

2) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 года;
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года);
4) Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников) Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 832;
5) Бітібаева Қ. Сабақ түрлері мен үлгілері. Алматы, 2010 ж.;
6) Жанпейісова М.М. Модульдік оқыту технологиясы оқушыны дамыту құралы ретінде, 2006;
7) Жапбаров А. О қушылардың ауызша сөйлеу әрекетін дамыта оқытудың ғылыми-әдістемелік негіздері (5-10 сыныптар). 4-кітап. Алматы: "Арыс";
8) Кобдикова Ж.У. О қытудың "Үшөлшемді әдістемелік жүйесі" педагогикалық технологиясы негізінде оқушылардың функционалдық сауаттылығын
9) Кобдикова Ж.У О қыту технологияларын қолдану арқылы білім сапасын арттыру Алматы, 2013;
10) Кобдикова Ж.У О қушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту және даму деңгейін критериалды бағалау жүйесі арқылы өлшеуіш-тапсырмалар жинағы. Алматы, 2013;
11) Асмолова.А.Г. Как проектировать универсальные учебные действия в начальной школе: От действия к мысли. Пособие для учителя/ Под ред.– М.: Просвещение, 2008;
12) Қылышбаева К. Қазақ тілі пәнінен Блум.Б таксономиясы деңгейінде оқу тапсырмаларын әзірлеу әдістемесі (Фонетика, лексика, грамматика).Астана, 2013;
13) Система критериального оценивания учебных достижений учащихся. Методическое пособие. – Астана: Национальная академия образования им. Алтынсарина.И, 2013;
14) Мирсеитова С Обучение как поиск и поиск для обучения ("Формы и методы развития критического мышления") –Караганда,2011;
15) О қытудың интерактивті әдісін қолданып сабақты жоспарлау және басқару – Алматы, 2005;
16) Халперн Д. Психология критического мышления.- СПб: Питер, 2000;
17) Ягодко Л.И. Использование технологии проблемного обучения в начальной школе / Ягодко.Л.И // Начальная школа плюс до и после.- 2010.-№ 1.-С.36-38;
18) Мы ңбаева А.К, З. М Садвакасова Оқытудың инновациялық әдістері.- Алматы, 2010;
19) Шардарбеков Д О қыту проблемалары мен оқыту технологиялары. – Алматы, 2009.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для учителей
начальных уйгурских классов "Развитие
грамотности чтения у учащихся начальных
классов путем использования инновационных
технологий"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика заданий
Лекция
Занятия по выбору
Практ уроки
Тренинг
Семинар
Мастер класс
КТС
Конференция
Круглый стол
Презентация мини уроков
Защита проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно – правовой модуль
2
2
2
6
1.1

1. Педагог мамандықтар бойынша жоғары оқу орнына түсу кезінде педагог қызметіне икемділік деңгейін анықтауға арналған қандай шара енгізілетін болады?
A) Ұлттық тестілеу
B) Шығармашылық емтихан
C) Кешенді тестілеу
D) Ауызша емтихан
E) Жазбаша емтихан
2. "Бала ең алдымен, өз ана тілінде ойлауы, сөйлеуі, білім алуы шарт". Бұл кімнің сөзі?
A) А.Байтұрсынов
B) А.Құнанбаев
C) Б.Момышұлы
D) М.Жұмабаев
E) Ғ.Мүсірепов
3. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес 2020 жылға қарай орта білім беру ұйымдарының қандай үлесі электрондық оқыту жүйесін пайдаланады?
А) 90%
В) 88%
С) 89%
Д) 91%
Е) 92%
4. Дөңгелекті көлік құралдарының деңгейі әртүрлі екі көлденең жазық беттері арасында орын ауыстыруын қамтамасыз ететін көлбеу жазықты алаңша, коммуникациялық құрылым қалай аталады?
А) Лифт
В) Баспалдақ
С) Тротуар
Д) Пандус
Е) Аялдама
5. Лауазымдық міндеттеріне мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс жасау кіретін педагог қызметкерлер қалай аталады?
А) Дефектолог-әдіскер
В) Әлеуметтік педагог
С) Дефектолог-мұғалім
Д) Педагог-психолог
Е) Патронат тәрбиеші
6. Tүркі жұртының мұраты – Мәңгілік Ел" деп өсиет қалдырған ойшылды атаңыз?
А) Күлтегін
В) Тоныкөк абыз
С) Қорқыт баба
Д) Асан қайғы
Е) Жүсіп Баласағұн
7. ЭКСПО-2017 қарсаңында Астананың қандай инфрақұрылымын дамыту туралы ойластыру қажет?
А) Энергетикалық
В) Индустриялық
С) Әлеуметтік
Д) Көліктік
Е) Экономикалық
8. Жаһандық сынақтардан мүдірмей өту үшін біз қандай болуымыз керек?
А) Білімді халық
В) Жұдырықтай жұмылған халық
С) Үнемшіл халық
Д) Дені сау халық
Е) Мәдениетті халық
9. Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексі қанша тарау, қанша баптан тұрады?
А) 40 тарау, 351 бап
В) 31 тарау, 265 бап
C) 33 тарау, 281 бап
D) 47 тарау, 401 бап
E) 54 тарау, 461 бап
10. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту көзі не?
A) Білім беру бағдарламасы
B) Сабақ
C) Ақпараттық материалдар
D) Мұғалім шығармашылығы
E) Оқу-әдістемелік кешені
11. Іс-әрекет мақсатының когнитивтік (танымдық) саласы не үшін қолданылады?
А) Іс-әрекетті орындау үшін
В) Мәселені шешуге дейінгі қарастырылған материалдарды есте сақтау және еске түсіру үшін
С) Қарастырылған материалды орындау үшін
Д) Іс-әрекет амалдарын жинақтау үшін
Е) Жаңаны жасау үшін
12. Блум бойынша білу категориясы деңгейіндегі дағдылар қандай?
A) Ақпаратты тану және танымау
B) Ақпаратты көру және жеткізу
C) Ақпаратты тану және ұмыту
D) Ақпаратты тану немесе қайталау
E) Ақпаратты тану немесе білу
13. Дидактика дегеніміз не?
А) Тұлғаның даму заңдылықтары туралы ғылым.
В) Оқыту мен білім беру мәселесін қарастыратын педагогиканың бөлімі.
С) Оқытушы мен оқушының бірлескен әрекеті.
Д) Оқушылардың дамуы мен тәрбиесін басқару.
Е) Теория мен практиканың байланысы

1. При поступлении на педагогические специальности внедряется:
A. Национальное тестирование
B. Творческий экзамен
C. тестирование
D. устный экзамен
E. письменный экзамен
2. "Бала ең алдымен, өз ана тілінде ойлауы, сөйлеуі, білім алуы шарт" кому принадлежат эти строки ?
А.Байтұрсынов
A.Құнанбаев
Б.Момышұлы
М.Жұмабаев
Ғ.Мүсірепов
3. Какое количество организаций образования будут использовать электронную систему обучения в соответствии с программой развития образования 2011-2020 к 2020 году?
A. 90%
B. 88%
C. 89%
D. 91%
E. 92%
4. Коммуникационное строение обеспечивающее изменение мест и уровень двух письменных листов?
A. Лифт
B. ступеньки
C. Тротуар
D. Пандус
E. остановка
5. Как называют педагогов работающих с детьми с ограниченными возможностями?
A. Дефектолог-методист
B. Социальный педагог
C. Дефектолог-учитель
D. Педагог-психолог
E. Воспитатель Патронат
6. "Мечта тюркского народа – Мәңгілік Ел"?
A. Күлтегін
B. Тунюкок
C. Қорқыт ата
D. Асан қайгы
E. Жүсіп Баласағұн
7. Какую инфраструктуру нужно развивать в Астане на ЭКСПО-2017?
A. Энергетический
B. Индустриальный
C. социальный
D. автомобильный
E. Экономический
8. Какими мы должны быть для того чтобы пройти мировое испытание?
A. Образованный народ
B. Единый народ
C. Экономный народ
D. Здоровый народ
E. Культурный народ
9. Трудовой кодекс РК состоит из?
A. 40 частей, 351 статей
B. 31 частей, 265 статей
C. 33 частей, 281 статей
D. 47 частей, 401 статей
E. 54 частей, 461 статей
10. Основа развития функциональной грамотности учащихся?
A. Программа образования
B. урок
C. Информационные материалы
D. Творчество учителя
E. Учебно-методический комплекс
11. Для чего используется когнитивная сфера?
A. Для совершения действия
B. Запоминание материала до решения проблемы
C. Для исполнения рассматриваемого материала
D. Для действия
E. Для нового
12. Знание по таксономии Б. Блума - обозначает
A. преобразование материала из одной формы выражения – в другую, интерпретация материала, предложение о дальнейшем ходе явлений, событий.
B. запоминание и воспроизведение изученного материала – от конкретных фактов до целостной теории
C. умение использовать изученный материал в конкретных условиях и новых ситуациях.
D. умение разбить материал на составляющие так, чтобы ясно выступила структура
E. умение комбинировать элементы, чтобы получить целое, обладающее новизной
13. Дидактика это ?
A. Закономерности развития личности.
B. Часть педагогики рассматривающее проблемы обучения.
C. Совместное действие учителя и ученика.
D. Управление развитием учащихся и их воспитанием.
E. Связь теории и практики

14. "Бөліктер мен құрылымдарды анықтау және жіктеу" дағдысы қайсы категорияға жатады?
А) Білу
В) Түсіну
С) Қолдану
Д) Талдау
Е) Бағалау
15. Ғылыми жұмыстың түрлері:
А) Реферат, баяндама
В) Мақалалар, авторефераттар, диссертациялар, монографиялар
С) Аннотациялар, әдебиеттізімі, баяндама
Д) Макет, график, кесте, сызба
16. Қорытынды, тексеру, стилистикалық, грамматикалық
Педагогикалық мақсаттар таксономиясын Б.Блум қай жылы ұсынды?
А) 1989
В) 2000
С) 2013
Д) 1956
Е) 1941
17. Оқу бағдарламалары, оқулықтар, ұстаздардың күнделікті пратикасында келтірілетін мақсаттар қай салада қарастырылады?
А) Психомоторлық
В) Аффективтік (эмоционалды-құндылықтық)
С) Танымдық (когнитивтік)
Д) Білімнің дамуы
Е) Қатынас жүйесінің дамуы
18. Критерийлер негізінде "мәнін бағалау" дағдысы қайсы категорияға жатады?
А) Білу
В) Түсіну
С) Қолдану
Д) Синтез
Е) Бағалау
19. "Таксономия" сөзінің грек тілінен аудармасы
А) орналасу
В) жетілу
С) көбею
D) ұйымдастыру
E) дамыту
20. Оқыған материалдың жоспарын құрастыру, тезистер, аннотация құрастыру:
A) жоғары оқу орындағы оқытудың негізгі әдістері мен тәсілдері
B) әрекеттің құрылымдық элементтері
C) кітаппен жұмыстың әдістері мен тәсілдері
D) жеке жұмыстың негізгі әдістері
E) оқытудың әдістері мен тәсілдері
21. Компьютерді жергілікті желілерге қосып, орталықтан басқаратын компьютерді қалай атайды?
A) жұмыс станциясы;
B)байланыстардың тізбектелген порты;
C) сервер;
D) орталық есте сақтау құрылғысы;
E) компьютер жады.
22. "SMART" сөзі ағылшын тілінен аударғанда....
A) "зерек", "ақылды";
B)"интелектуалды", "ақылды";
C) "жан-жақты", "ақылды"
D) "ой", "ақылды"
E) "құзіретті", "ақылды";
23. SMART құрылғыларына не жатқызуға болады?
A) Планшеттер, смартфондар;
B) Ноутбуктер;
C) Компьютер;
D) Теледидар;
E) Кір жуғыш машина;
24. Интернетке қосылған компьютерде міндетті түрде не болады?
A) Web-бет;
B) домендіктау;
C) IP-адрес;
D) FTP программа;
E) @mail.ru.
25. Электрондық пошта (e-mail) …жіберуге мүмкіндік береді:
A) тек хабарламаны;
B) тек файлды;
C) хабарламаны және тіркелген файлдарды;
D) бейнесурет,
E) хаттарды.
26. Педагогикалық желілік қоғамдастық?
A) желілік кәсіптік қоғамдастыққа біріккен мамандар тобы;
B) желіде кәсіптік біріктірілген кітаптар жиынтығы;
C) желіде кәсіптік топтастырылған сабақтар;
D) желіде кәсіптік біріктірілген порталдар;
E) желіде кәсіптік технологиялар жиынтығы.
27. Электронды поштамен жұмыс жасайтын программа:
A) AutoCad;
B) Outlook Express;
C) Microsoft Word;
D) Microsoft Access;
E) Microsoft Excel;
28. @ символы нені білдіреді?
A) интернет желісіне қандай да бір Web-беттерінің адресі тіркелген таңба;
B) домен атымен басталып, қолданушының атымен аяқталатын адрестегі көрсетілетін айырғыш;
C) HTML тілдерінің тэгін интерпретациялауға негізделген таңба;
D) гипермәтіндік ақпараттық іздеу жүйелері;
E) парталдарды іздеу жүйесі.

14. Категория "объединение элементов чтобы получить цельное " ?
A. знание
B. Понимание
C. использование
D. анализ
E. оценка
15. Виды научных работ:
A. Реферат, доклад
B. статьи, авторефераты, диссертации, монографии
C. Аннотации, список литературы, доклад
D. Макет, график, схема, графика
E. вывод, проверка, стилистика, грамматика
16. В каком году Блум предложил таксономию педагогических целей?
A. 1989
B. 2000
C. 2013
D. 1956
E. 1941
17. В какой сфере рассматриваются учебные программы, учебники, цели учителей?
A. Психомоторный
B. Аффективный (эмоционально - ценностный)
C. познавательный (когнитивный)
D. развитие обучения
E. развитие системы отношений
18. Оценивание значений на основе критерий?
A) знание
B) Понимание
C) использование
D) анализ
E) оценка
19. Слово "Таксономия" с греческого означает:
А) расположение
В) достижение
С) размножение
D) организация
E) развитие
20. Разработка плана, тезисов и аннотаций:
A. Основные методы в ВУЗах
B. Элементы деятельности
C. Методы работы с книгой
21. Основные методы самостоятельной работы
A. Приемы и методы обучения
B. Вопросы технологического модуля
C. Компьютер управляющий с центра с подключением к местному сети?
D. Станция работы;
E. Соединяющий порт;
F. сервер;
22. центральное запоминающее устройство;
A. память компьютера.
B. "SMART" с английского означает....
C. "способный", "умный";
D. "интеллектуальный", "умный";
E. "разносторонний", "умный"
F. "мысль", "умный"
G. "компетентный", "умный";
23. Что относится к SMART устройствам?
A. Планшеты, смартфоны;
B. Ноутбуки;
C. Компьютеры;
D. Телевизоры;
E. Стиральная машина;
24. На компьютере подключенным к интернету присутствует?
A. Web-страница;
B. домен;
C. IP-адрес;
D. FTP программа;
E. @mail.ru.
25. Электронная почта (e-mail) …дает возможность отправлению:
A. Только фонограммы;
B. Только файлов;
C. Сообщения и прикрепленные файлы;
D. фотографии,
E. писем.
26. Педагогическое сетевое сообщество?
A. Группа специалистов объединенных в сетевое профессиональное сообщество;
B. Сетевое объединение книг;
C. Уроки объединенные в сети;
D. Профессиональные объединенные порталы;
E. технологии.
27. Программа работающая с электронной почтой:
A. AutoCad;
B. Outlook Express;
C. Microsoft Word;
D. Microsoft Access;
E. Microsoft Excel;
28. Что означает символ @ ?
A. зарегистрированный адрес Web-страницы в интернете;
B. начинающее с домена и заканчивающее именем пользователя адрес;
C. HTML символ интерпретирующее язык тэгов;
D. поиск информаций в системе гипертекстов;

46. Тәнқидий ойлашта "фишбоун" стратегияси башқичә қандақ атилиду?
A) Бәш қурлуқ шеир;
B) кластер;
C) Белиқ сүйиги;
D) Билимән,билдим, билгим келиду;
E) Инчикә соаллар.
47. "Пикирталаш" латин тилидин тәржимә қилғанда қандақ мәнани билдүриду?
A) Хуласиләш;
B) Тәтқиқ қилиш;
C) Дәлилләш;
D) Асас бериш;
Е) талишиш.
48. "Өмүр шундақ өтиду" шеириниң муәллипи?
A) П Мәхсәтова;
B) И.Бәхтия;
C) М.Жәлилов;
D) Р.Арзиев;
E) М. Абдрахманов;
49. "ИНСЕРТ" бәлгүлирини көрситиң:
A) (V ), (+),(-), (? );
B) (/ ), (+);
C) (+),(-);
D) (+),(-),(? );
E) (+),(+).
50. "Жиңналғуч билән чүмүлә" дегән мәсәлдә чүмүлигә хас хисләтни тепиң?
A) Әмгәкчан;
B) Оюнкәш;
C) Жапакәш;
D) Һәммиси дурус;
E) Оқумушлуқ.
51. Башланғучта бағлинишлиқ сөзләшни үгитиш йоллири:
A) диалог, монолог;
B) актив, пассив;
C) жаргон;
D) чөчәк;
Е) һекайә.
52. Елипбәгичә болған оқутушниң мәхсити.
A) Оқуш билән йезишни үгитиш;
B) Сават ечишқа тәйярлаш;
C) Ана тили пәнини оқутушқа тәйярлаш;
D) Йезишқа үгитиш;
E) Тәрбийә бериш.
53. Елипбәни оқутуш мәхсити:
A) бала тилини тәрәққий әттүрүш;
B) Сават ечишқа тәйярлаш;
C) Йезишқа үгитиш;
D) Оқушқа үгитиш;
E) Тәрбийә бериш.
54. "Пути көйгән тохудәк":
A) Мақал;
B) Тәмсил;
C) Һекайә;
D) Шеир;
E) Поэма.
55. Келидиған заман пеилини тепиң?
A) яздим;
B) язимән;
C) йезиватимән;
D) язған;
56. Сават ечишниң асасий вәзиписи:
A) Тил вә ойни тәрәққий әттүрүш;
B) Оқушқа тәйярлиғини тәкшүрүш;
C) Балаларни тәйярлаш;
D) Сөзни тәһлил қилишни үгитиш;
E) китап оқуш.
57. Таксономия дегән немә?
A) селиштуруш;
B) охшитиш;
C) тәснифләш, рәтләш;
D) йол селиш;
E) План түзүш.
58. Тил билиминиң бөлүми:
A) Әдәбият теорияси;
B) Физиология;
C) Пунктуация (тиниш бәлгүлири);
D) Анатомия;
E) Экология.
59. Педагогикидики паал һәрикәт услуби:
A) Стилистика;
B) Интерактив;
C) Физиология;
D) Психология;
E) Этика.
60. Йезишқа үгитиш методи:
A) Тәйяр мәтинни көчириш;
B) Сөз байлиғи;
C) Орфоэпия;
D) Мустәһкәмләш;
E) Тапшурмилар.
Тест тапсырмаларының кілті
Нормативтік – құқықтық модуль
Психологиялық-Педагогикалық модуль
Технологиялық модуль
Мазмұндық модуль
В
В
С
А
11
А
21
А
А
Д
А
В
12
В
22
В
А
В
А
С
13
Е
23
А
Д
Д
С
С
14
В
24
В
С
В
С
В
15
В
25
В
В
Д
А
С
16
С
26
А
Д
С
В
А
17
С
27
С
В
Е
В
А
18
В
28
С
А
А
А
В
19
А
29
В
Е
С
В
В
20
А
30
А
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
38-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Білім беру бағдарламасы жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

46. Тәнқидий ойлашта "фишбоун" стратегияси башқичә қандақ атилиду?
A) Бәш қурлуқ шеир;
B) кластер;
C) Белиқ сүйиги;
D) Билимән,билдим, билгим келиду;
E) Инчикә соаллар.
47. "Пикирталаш" латин тилидин тәржимә қилғанда қандақ мәнани билдүриду?
A) Хуласиләш;
B) Тәтқиқ қилиш;
C) Дәлилләш;
D) Асас бериш;
E) талишиш.
48. "Өмүр шундақ өтиду" шеириниң муәллипи?
A) П Мәхсәтова;
B) И.Бәхтия;
C) М.Жәлилов;
D) Р.Арзиев;
E) М. Абдрахманов;
49. "ИНСЕРТ" бәлгүлирини көрситиң:
A) (V ), (+),(-), (? );
B) (/ ), (+);
C) (+),(-);
D) (+),(-),(? );
E) (+),(+).
50. "Жиңналғуч билән чүмүлә" дегән мәсәлдә чүмүлигә хас хисләтни тепиң?
A) Әмгәкчан;
B) Оюнкәш;
C) Жапакәш;
D) Һәммиси дурус;
E) Оқумушлуқ.
51. Башланғучта бағлинишлиқ сөзләшни үгитиш йоллири:
A) диалог, монолог;
B) актив, пассив;
C) жаргон;
D) чөчәк;
E) һекайә.
52. Елипбәгичә болған оқутушниң мәхсити.
A) Оқуш билән йезишни үгитиш;
B) Сават ечишқа тәйярлаш;
C) Ана тили пәнини оқутушқа тәйярлаш;
D) Йезишқа үгитиш;
E) Тәрбийә бериш.
53. Елипбәни оқутуш мәхсити:
A) бала тилини тәрәққий әттүрүш;
B) Сават ечишқа тәйярлаш;
C) Йезишқа үгитиш;
D) Оқушқа үгитиш;
E) Тәрбийә бериш.
54. "Пути көйгән тохудәк":
A) Мақал;
B) Тәмсил;
C) Һекайә;
D) Шеир;
E) Поэма.
55. Келидиған заман пеилини тепиң?
A) яздим;
B) язимән;
C) йезиватимән;
D) язған;
E) язмиған.
56. Сават ечишниң асасий вәзиписи:
A) Тил вә ойни тәрәққий әттүрүш;
B) Оқушқа тәйярлиғини тәкшүрүш;
C) Балаларни тәйярлаш;
D) Сөзни тәһлил қилишни.үгитиш;
E) китап оқуш.
57. Таксономия дегән немә?
A) селиштуруш;
B) охшитиш;
C) тәснифләш,рәтләш;
D) йол селиш;
E) План түзүш.
58. Тил билиминиң бөлүми:
A) Әдәбият теорияси;
B) Физиология;
C) Пунктуация (тиниш бәлгүлири);
D) Анатомия;
E) Экология.
59. Педагогикидики паал һәрикәт услуби:
A) Стилистика;
B) Интерактив;
C) Физиология;
D) Психология;
E) Этика.
60. Йезишқа үгитиш методи:
A) Тәйяр мәтинни көчириш;
B) Сөз байлиғи;
C) Орфоэпия;
D) Мустәһкәмләш;
E) Тапшурмилар.
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям.
Нормативно – правовой
модуль
Психолого-
Педагогический модуль
Технологический модуль
содержательный
модуль
В
В
С
А
11
А
21
А
А
Д
А
В
12
В
22
В
А
В
А
С
13
Е
23
А
Д
Д
С
С
14
В
24
В
С
В
С
В
15
В
25
В
В
Д
А
С
16
С
26
А
Д
С
В
А
17
С
27
С
В
Е
В
А
18
В
28
С
А
А
А
В
19
А
29
В
Е
С
В
В
20
А
30
А
Приложение 38
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приложение 38 в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін; білім беру процесін жобалаудың функционалдық негіздерін; бастауыш мектеп педагогтерінің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық қолдаудың заманауи тәсілдерін зерделеу;
2) оқушылардың зерттеушілік және жобалау қызметін дамыту әдістерін қолдану дағдыларын дамыту; пәндік салаларда кіріктірілген оқыту дағдыларын, кәсіби әрекеттерді өзіндік талдауын, оқушыларда функционалдық сауаттылықты қалыптастыру бойынша оқытудың белсенді стратегияларын қолдану;
3) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау дағдыларын, өз бетімен білім алу және өзін-өзі іске асыру қажеттіліктерін дамыту біліктерін қалыптастыру, білім беру процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша құзыреттіліктерін қалыптастыру.
Тыңдаушылар курс соңында:
1) бастауыш білім беру мазмұнын жаңартудың тұжырымдамалық негіздерін; білім беру процесін жобалаудың функционалдық негіздерін; бастауыш мектеп педагогтерінің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық қолдаудың заманауи тәсілдерін біледі;
2) оқушылардың зерттеушілік және жобалау қызметін дамыту әдістерін; оқытудың кіріктірілген тәсілдерін; оқушыларда функционалдық сауаттылықты қалыптастыру бойынша оқытудың белсенді стратегияларын қолдана алады;
3) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау дағдыларын; кәсіби әрекеттерді өзіндік талдау, өз бетімен білім алу және өзін-өзі іске асыру қажеттіліктерін дамыту; білім беру процесінде ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану біліктерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя начальных классов" (далее - Программа) регламентирует обучение учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Образовательная программа направлена на развитие профессиональной компетентности учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью программы является развитие профессиональной компетентности учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить концептуальные основы нормативных правовых актов в сфере среднего образования; функциональные основы проектирования образовательного процесса; современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития педагогов начальной школы;
2) развить навыки применения методов по развитию проектной и исследовательской деятельности учащихся; сформировать навыки применения интегративных подходов обучения; применения стратегии активного обучения по формированию у учащихся функциональной грамотности;
3) развить навыки использования критериального оценивания учебных достижений учащихся; умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации; умения применять информационно-коммуникационные технологии в образовательном процессе.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы содержания начального образования; функциональные основы проектирования образовательного процесса; современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития педагогов начальной школы;
2) умеют применять методы по развитию проектной и исследовательской деятельности учащихся; применять интегративные подходы обучения; применять стратегии активного обучения по формированию у учащихся функциональной грамотности;
3) владеют навыками критериального оценивания учебных достижений учащихся; умениями самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации; умениями применять информационно-коммуникационные технологии в образовательном процессе.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;

1. Кіріспе
1. "Оқытудың білімдік нәтижелеріне жету сапасын бағалау бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы мектептердің жаратылыстану-математика пәндерінің мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында елдегі білімінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсаты білім беру сапасын қамтамасыз ету арқылы анықталған. Жалпы орта білімнің сапасы сол сияқты педагогикалық қызметкерлердің педагогикалық квалиметрия құралдары негізінде белгілі бір пән бойынша оқушылардың нәтижеге бағытталған білім сапасын бағалау деңгейімен анықталады.
3. Білім беру бағдарламасы мұғалімнің педагогикалық квалиметрия теориясы мен практикасы саласындағы құзыреттілігін арттыруға, педагогикалық квалиметрия саласы бойынша білімдер мен іскерліктер жиынтығын педагогикалық объектілердің сапасын бағалаудың және білім сапасын басқарудың ғылыми және практикалық міндеттерін шешуде пайдалануға үйретуге бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. бағдарламаның мақсаты – білімдік нәтижелерге жету контексінде білім беру үдерісінің сапасын бағалау бойынша жаратылыстану-математикалық цикл пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыру болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) білім беру мазм ұнын жаңарту жағдайында білім сапасын бағалау саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының басым бағыттарын түсінігін қалыптастыру;
2) педагогикалық квалиметрияның теориялық және әдіснамалық негіздерін ашу;
3) педагогикалы қ квалиметрия әдістерін, құралдары мен технологияларын қолдану арқылы білімдік нәтижелерге жету мен оның сапасын бағалау үдерісін жобалау дағдыларын жетілдіру;
4) білімдік н әтижелерге жету сапасын бағалау құралдарын жасауда, мәліметтерді өңдеуде және нәтижелерін шығаруда бағдарламалық қамтамасыз етуді және ақпараттық-коммуникациялық технологияны (бұдан әрі-АКТ) пайдалану құзырының дамуын қамтамасыз ету.
5) Курстан кейінгі кезе ңде үздіксіз кәсіби өзіндік дамуға түрткі болу.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) білім беру мазм ұнын жаңарту жағдайында білім сапасын бағалау саласындағы Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының басым бағыттарының мәнін; педагогикалық квалиметрияның теориялық және әдіснамалық негіздерін; квалиметрия және орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты талаптарына сәйкес бағалау нысандарын; білімдік нәтижелерге жету мен олардың сапасын бағалау үдерісін жобалау алгоритмін; мұғалімнің кәсіби іс-әрекетін бағалаудағы педагогикалық квалиметрияның мүмкіндіктерін біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие профессиональной компетентности учителя по оценке качества достижения образовательных результатов" (далее – Программа) предназначена для обучения учителей естественно-математических дисциплин.
2. Модернизация системы образования в методологии ориентации на результат, обновление содержания школьного образования актуализируют в системе профессиональной компетентности учителя квалиметрическую компетентность.
3. Образовательная программа направлена на развитие у учителей естественно-математических дисциплин компетенций в области: теории и методологии педагогической квалиметрии; оценивания достигнутых учащимися результатов в сравнении с требованиями Государственного общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан на основе методов, средств и технологий педагогической квалиметрии; подбора инструментария, проектирования и применения контрольно-измерительных материалов для оценки качества образовательных результатов.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей предметов естественно-математических дисциплин по оценке качества образовательного процесса в контексте достижения образовательных результатов.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) сформировать понимание приоритетов в управлении оценкой качества образования в Республике Казахстан в условиях обновления содержания образования;
2) изучить теоретические и методологические основы педагогической квалиметрии;
3) сформировать навыки проектирования процесса оценивания;
4) достижения и качества образовательных результатов с использованием методов, средств и технологий педагогической квалиметрии;
5) сформировать компетенции по использованию программного обеспечения и информационно-коммуникационных технологий (далее ИКТ) в разработке инструментария, обработке данных и представлении итогов оценивания достижения и качества образовательных результатов.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
сущность приоритетов в управлении оценкой качества образования в Республике Казахстан в условиях обновления содержания образования;
теоретические и методологические основы педагогической квалиметрии;
объекты оценивания в соответствии с требованиями квалиметрии и Государственного общеобязательного стандарта среднего образования;
алгоритм проектирования процесса оценивания достижения и качества образовательных результатов;
возможности педагогической квалиметрии для оценки профессиональной деятельности учителя;

2) білім нәтижелерін бағалау міндеттеріне сәйкес педагогикалық квалиметрия әдістерін, құралдары мен технологияларын таңдауды; педагогикалық квалиметрия әдістерін, құралдары мен технологияларын қолдану арқылы білімнің нәтижелерге жетуі мен оның сапасын бағалау үдерісін жобалауды; білімнің нәтижелерге жетуі мен олардың сапасын диагностикалауды; бағдарламалық қамтамасыз етуді және АКТ көмегімен білімнің нәтижелерге жету сапасын бағалау құралдарын жасауды; мәліметтерді өңдеуді және нәтижелерін шығаруды қолдана алады;
3) білімнің нәтижеге жету сапасын бағалау үшін критерийлер құралдарын таңдау, бақылау-өлшеу материалдарын жобалау; білімнің нәтижеге жетуі мен оның сапасын бағалау үшін бақылау-өлшеу материалдарын қолдану; педагогикалық квалиметрия әдістерін, құралдары мен технологияларын таңдауды негіздеу; білімнің нәтижеге жетуі мен олардың сапасын диагностикалау; кәсіби желілік қоғамдастықтағы өзара әрекеттестік дағдыларын игереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет, Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III "Білім туралы" Заңы (24.11.2015 жылғы өзгерістер мен толықтырулармен), Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты негізінде Қазақстан Республикасының білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесін құру мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде білім беру жүйесінің тиімділігін бағалауға кешенді тұрғыдан келу, психологиялық-педагогикалық диагностика, диагностика моделі мен әдістемелері қарастырылады.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) педагогикалық квалиметрияның теориялық негіздері;
2) білім нәтижелерін бағалау: критерийлер жасау, алған білімнің нәтижелерін бағалау міндеттеріне сәйкес педагогикалық квалиметрия әдістерін, құралдары мен технологияларын таңдау;
3) бақылау-өлшеу материалдарын жобалау, бағалау нәтижелерін интерпретациялау;
4) бағалау қорытындысы бойынша кері байланыс, нәтижелерді түзету бойынша мұғалім іс-әрекеті мәселелері қарастырылады.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) мәтіндік және кесте редакторларын пайдалану арқылы сауалнамалық инструментарий жасау;

2) умеют:
применять методов педагогической квалиметрии по отбору адекватных задачам оценивания образовательных результатов;
применять методов проектирования процесса оценивания достижения и качества образовательных результатов с использованием методов, средств и технологий педагогической квалиметрии;
применять методов разработки траектории непрерывного профессионального саморазвития в посткурсовой период;
3) владеют:
навыками разработки критериев, инструментов, контрольно-измерительных материалов для оценки достижения и качества образовательных результатов;
навыками применения контрольно-измерительных материалов для оценки достижения и качества образовательных результатов;
навыками обоснования выбора методов, средств и технологий педагогической квалиметрии;
методикой диагностики достижения и качества образовательных результатов; обработки данных и представления итогов оценивания достижения и качества образовательных результатов с помощью программного обеспечения ИКТ.
навыками взаимодействия в профессиональных сетевых сообществах.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи развития национальной системы оценки качества образования в Республике Казахстан; "Нурлы жол – путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года), Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 гг., Государственный образовательный стандарт дошкольного воспитания и обучения.
9. В психолого-педагогическом модуле изучается вопросы комплексный подход к оценке эффективности системы образования: психолого-педагогическая диагностика, модель и методики диагностики.
10. В содержательном модуле рассматриваются темы:
1) теоретические основы педагогической квалиметрии;
2) вопросы оценивания образовательных результатов: разработка критериев, выбор адекватного задачам оценивания инструментария;
3) проектирование и применение контрольно-измерительных материалов, интерпретация результатов оценки;
4) обратная связь по итогам оценки, деятельность учителя по коррекции результатов.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) разработки анкетного инструментария с использованием текстового и табличного редакторов;

2) MS Excel құралдары арқылы мәліметтерді енгізу, өңдеу және талдау;
3) MS PowerPoint, Prezi.com редакторларында н әтижелерді көрсетуге бағытталған практикалық тапсырмалар орындалады және қашықтықтан оқытудың әдістері, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар) туралы мәліметтер беріледі.
12. Вариативтік модульде тыңдаушыларға олардың қажеттіліктеріне қарай келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) педагогикалық квалиметриядағы статистикалық әдістерді меңгеру;
2) нәтижелі білім беру мен мұғалімдердің кәсіби өзара әрекеттестігінде LessonStudy табысқа қол жеткізудің құралы ретінде;
3) сыныпта ғы білім беру үдеріс сапасының бағалау жүйесін мұғалімнің жобалауы;
4) функционалды қ сауаттылықты дамыту контексіндегі тілдің/жаратылыстану-ғылыми/математикалық құзыреттіліктердің сапасын бағалау.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі осы бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын сабақ көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) курстың педагогикалық глоссарийін құрастыру;
2) бағдарлама дәрістері бойынша тірек конспектілерін/түсініктер картасын/кластерлерін құру;
3) білімнің нәтижеге жетуі мен олардың сапасын бағалау үшін мәтіндік, сандық, т.б. материалдарды іріктеу;
4) пән/бөлім бойынша сабақта оқушылардың білімдерін/іскерліктерін және дағдыларын қорытынды бағалау үшін 10 ашық типтегі тест сұрақтарын құрастыру;
5) пән/бөлім бойынша сабақта оқушылардың білімдерін/іскерліктерін және дағдыларын қорытынды бағалау үшін 10 жабық типтегі тест сұрақтарын құрастыру;
6) пән бойынша дескрипторларды (нәтижеге жетудің көрсеткіштерін) анықтау;
7) білімнің нәтижеге жетуі мен олардың сапасын бағалау құралы ретіндегі эссенің критерийлерін анықтау;
8) білімнің нәтижеге жетуі мен олардың сапасын бағалау құралдары ретіндегі 5 құзыреттілікке бағдарланған тапсырма құрастыру;
9) педагогикалық квалиметрияны мұғалімді аттестаттауда қолдану бойынша нұсқаулар дайындау;
10) мұғалімнің рефлексивтік картасын құрастыру
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) біліктілікті арттыру курсының тыңдаушыларына ұсынылған тізбеден жоба тақырыптарын таңдау құқығы беріледі. Жұмыстың мақсатқа бағытталғандығына қажетті дәлелдеулері болған жағдайда, тыңдаушы өз тақырыбын таңдай алады;
2) жоба тақырыптары дербес, сондай-ақ топтық жұмыс (5 адамнан көп емес) формасына шамаланған болуы мүмкін;

2) ввода, обработки и анализа данных с использованием средств MS Excel;
3) представления результатов исследования в редакторах MS PowerPoint, Prezi.com.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) статистические методы в педагогической квалиметрии;
2) Lesson Study как средство профессионального взаимодействия учителей для обеспечения достижения образовательных результатов;
3) проектирование учителем системы оценки качества образовательного процесса в классе;
4) оценка качества естественно-научного /математического образования в контексте развития функциональной грамотности.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 и 36 часов согласно приложению 1 к программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить педагогический глоссарий курса;
2) составить опорные конспекты/карты понятий/кластеров по лекциям программы;
3) составить банк текстовых, числовых и т.п. материалов для оценки достижения и качества образовательных результатов;
4) разработать 10 тестовых заданий открытого типа для итоговой оценки знаний/умений и навыков учащихся по предмету/разделу на уроке;
5) разработать 10 тестовых заданий закрытого типа для текущей оценки знаний/умений и навыков учащихся по теме на уроке;
6) определить дескрипторы (показатели достижения результата) по предмету;
7) определить критерии эссе как инструмента оценки достижения и качества образовательных результатов;
8) разработать 5 компетентностно-ориентированных заданий как инструмента оценки достижения и качества образовательных результатов;
9) разработать рекомендации по использованию педагогической квалиметрии в процессе аттестации учителя;
10) разработать рефлексивную карту учителя.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) модель процедуры оценки качества естественно-научного и математического образования (по направлениям);
2) модель социально-педагогической оценки качества естественно-научного и математического образования (по направлениям);

1. Оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамытудың 2012-2016 жылдарға арналған Ұлттық іс-қимылдар жоспарында пәннің оқу сапасы … диагностикасы арқылы жүзеге асырылады:
A) ішкі бағалау
B) сыртқы бағалау
C) өзін-өзі бағалау
D) бағалау
E) мониторинг
2. 15 жастағы оқушылардың математика, жаратылыстану және оқу саласындағы функционалдық сауаттылықтарын бағалау:
A) ВОУД
B) PISA
C) ЕНТ
D) TIMMS
E) PIRLS
3. Оқу жетістіктеріне сыртқы бағалау жүргізілмейтін ұйымдардағы білім беру деңгейін көрсетіңіз:
A) бастауыш білім беру
B) негізгі орта білім беру
C) жалпы орта білім беру
D) жоғары білім
E) жоғары білімнен кейінгі білім
4. ҚР білім сапасын бағалаудың Ұлттық жүйесі шеңберіндегі әрбір ұйымның міндетін анықтаңыз:
ұйым
міндет
1) ҚР Білім және ғылым министрлігі
А) білім беру жүйесін ғылыми-әдістемелік қатамасыз ету
2) Ұлттық тестілеу орталығы
Б) білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың халықаралық және қазақстандық салыстырмалы зерттеуін ұйымдастыру және өткізу
3) білім беру статистикасы мен бағалаудың Ұлттық орталығы
В) методическое и методологическое обеспечение качества предоставляемых организациями образования образовательных услуг
4) Ы. Алтынсарин атындағы Ұлттық академия
Г) білім беру жүйесінің мониторингі
а) 1)-А), 2)-Б), 3)-В), 4)-Г)
b) 1)-Б), 2)-В), 3)-Г), 4)-А)
c) 1)-В), 2)-Г), 3)-Б), 4)-А)
d) 1)-А), 2)-В), 3)-Б), 4)-Г)
е) 1)-Г), 2)-Б), 3)-А), 4)-В)
Психологиялық-педагогикалық модуль
5. Дұрыс жауабын таңдаңыз. В.Г.Иванов кешенді оқытуда нені тұспалдайды:
A) органикалық біртұтастықты құрайтын байланыс түрі, яғни барлық бөлшектері өзара байланысқан, өзіндік орны бар және өзара бір-біріне әсер ететін белгілі бір жүйе
B) түрлі ғылымдар көзқарасы тұрғысынан қандай да бір объект туралы білімді меңгеру (мысалы, математика және экология, музыка және бейнелеу өнері және т.б.)
C) бірнеше таным объектілерінің өзара байланысы туралы түсініктерді дамыту
D) тәсілдер мен амалдар жиынтығы (бір нәрсені үйрену кезінде біреуге, бір нәрсеге әсер ету)
E) пән, құбылыс, үдерістер тобын қамтитын қандай да бір нәрсенің кешенін көрсетуші
6. Тәрбиелік-білімдік әсер етудің табыстылығын бағалау әдістемесіне жатпайды:
A) нақты іс-әрекет саласы бойынша табыстылық тесті
B) табыстылықтың сараптамалық бағасы
C) құндылық бағдар өзгерістерінің диагностикасы
D) еңбекке қатысуды бағалау
E) жақын арадағы даму аймағының психодиагностикасы
7. Дұрыс емес жауапты көрсетіңіз. Білім беру ортасының тиімділік диагностикасы мәселесін қарастырды:
A) И.М.Улановская
B) Н.И.Поливанова
C) И.В.Ермакова
D) Б.Блум
E) В.А.Ясвин

1. В Национальном плане действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы отмечено, что через диагностику качества обучения по учебному предмету осуществляется:
а) внешняя оценка
b) внутренняя оценка
c) самооценка
d) оценка
е) мониторинг
2. Оценка функциональной грамотности 15-летних учащихся в области математики, естествознания и чтения – цель:
а) ВОУД
b) PISA
c) ЕНТ
d) TIMMS
е) PIRLS
3. Укажите уровень образования, в организациях которого не проводится внешняя оценка учебных достижений:
а) начальное образование
b) основное среднее образование
c) общее среднее образование
d) высшее образование
е) послевузовское образование
4. Определите задачу каждой организаций в рамках Национальной системы оценки качества образования РК
организация
задача
1) Министерство образования и науки РК
А) научно-методологическое обеспечение системы образования
2) Национальный центр тестирования
Б) организация и проведение международных и казахстанских сравнительных исследований оценки учебных достижений обучающихся
3) Национальный центр образовательной статистики и оценки
В) методическое и методологическое обеспечение качества предоставляемых организациями образования образовательных услуг
4) Национальная академия образования им. И. Алтынсарина
Г) мониторинг системы образования
а) 1)-А), 2)-Б), 3)-В), 4)-Г)
b) 1)-Б), 2)-В), 3)-Г), 4)-А)
c) 1)-В), 2)-Г), 3)-Б), 4)-А)
d) 1)-А), 2)-В), 3)-Б), 4)-Г)
е) 1)-Г), 2)-Б), 3)-А), 4)-В)
Психолого-педагогический модуль
5. Выберите правильный ответ. В.Г.Иванов под комплексным подходом подразумевает:
а) связь такого рода, которая образует органическое единство, т.е. определенную систему, в которой все элементы взаимосвязаны, занимают определенное место и взаимовлияют друг на друга
b) усвоение знаний о каком-либо объекте с точки зрения разных наук (например, математика и экология, музыка и изобразительное искусство и т. д.)
c) развитие представлений о нескольких объектах познания в их взаимосвязи
d) совокупность приемов, способов (в воздействии на кого-что-нибудь, в изучении чего-нибудь
е) представляющий собой комплекс чего-либо, охватывающий группу предметов, явлений, процессов
6. К методикам оценки успешности воспитательно-образовательного воздействия не относятся:
а) тесты успешности по конкретным сферам деятельности
b) экспертные оценки успешности
c) диагностика изменений ценностных ориентаций
d) оценка трудового участия
е) психодиагностика зоны ближайшего развития
7. Исключите неправильный ответ. Вопросы диагностики эффективности образовательной среды рассматривали:
а) И.М.Улановская
b) Н.И.Поливанова
c) И.В.Ермакова
d) Б.Блум
е) В.А.Ясвин

8. Кестеде түсініктерге сәйкес анықтамалар берілген. Сәйкессіздікті табыңыз:
Түсінік
Анықтама
1. Диагностика
1) алынған нәтижелерді мақсатқа сай зерттеу, түсіндіруден тұратын таным үдерісі және адамның болмысы мен ерекшелігін, қасиеттерін бағалау, оларды қорытынды (диагноз) түрінде жалпылау
2. Диагностика
2) өзіндік талдауға қабілеттілік пен тұлғалардың өзіндік бейнелерін көру үдерісін талдау, өз сезімдерін тани алу
3. Диагностика
3) "оқиғалық қоғамдастықта" бола алу, бірлескен әрекетке қатысу тілегі
4. Диагностика
4) жаны ашу, өзгенің өміріне мазасыздану, өзін баланың орнына қоя алу, өз еркімен эмоциялық қайырымдылыққа қабілеттілігі
5. Диагностика
5) тұлғаның дербес-психологиялық ерекшеліктерін бағалау мен адамның психикалық іс-әрекеті
Жауаптар:
A) 1 – 1)
B) 2 – 2)
C) 3 – 3)
D) 4 – 4)
E) 5 – 5)
Технологиялық модуль
9. MS Excel бағдарламасы пайдаланылады:
A) мәтіндік құжаттарды құру үшін
B) электрондық кестелер құру үшін
C) графикалық суреттерді жасау үшін
D) типографиялық өнімдерді жасау үшін
E) презентациялық материалдар жасау үшін
10. Қашықтықтан оқыту технологиялары келесі түрлер бойынша жүзеге асырылады:
A) кейс-технология, желілік технология
B) TV-технология, кейс-технология
C) on-line және off-line режимдерінде оқыту
D) TV-технология, кейс-технология, желілік технология
E) желілік технология, smart-технология
11. Желілік (қашықтытан) оқыту үшін пайдалануға болатын Googl-дің басты қызмет түрлерін көрсетіңіз:
A) Google Диск
B) Google Диск, Google Документы, Переводчик Google, Google Blogger
C) Google Диск, Переводчик Google, Google Blogger
D) Google Документы, Google Blogger
E) Google Документы, Переводчик Google, Google Blogger
12. MS Excel бағдарламасындағы СУММ функциясы не үшін пайдаланылатындығын көрсетіңіз:
A) көрсетілген сандардың квадраттық мәнін алу үшін
B) сандар мәнінің әртүрлілігін алу үшін
C) көрсетілген санның квадратын алу үшін
D) көрсетілген санның мәнін алу үшін
E) көрсетілген сандардың әртүрлі мәнін алу үшін
13. Кез келген диаграмманың құрылу негізін көрсетіңіз:
A) MS Excel книга негізінде
B) графикалық файлдар негізінде
C) мәтіндік файлдар негізінде
D) кестедегі деректер негізінде
E) бет ұяшықтарындағы деректер негізінде
14. MS PowerPoint бағдарламасындағы объектілерге анимация әсерін қосудың алгоритмін көрсетіңіз:
A) 1. Анимация қолданғыңыз келетін объектіні белгілеңіз.
2. Анимация тобындағы Анимации қосымша бетінен қажетті анимация әсерін таңдаңыз.
B) 1. Анимация қолданғыңыз келетін объектіні белгілеңіз.
2. Расширенная анимация тобындағы Анимации қосымша бетінен Добавить анимацию командасын таңдаңыз.
C) 1. Анимация қолданғыңыз келетін слайдты белгілеңіз.

8. В таблице установлены соответствия понятия определениям. Найдите допущенное несоответствие:
Понятие
Определение
1. Диагностика
1) процесс распознавания и оценки свойств, особенностей и состояний человека, заключающийся в целенаправленном исследовании, истолковании полученных результатов и их обобщении в виде заключения (диагноза)
2. Диагностика
2) способность к самоанализу и анализу процесса взаимоотражения личностей, умение распознавать свои ощущения…
3. Диагностика
3) умение пребывать в "событийной общности", желание предпринимать совместные действия…
4. Диагностика
4) сочувствие, сопереживающее вхождение в мир другого, умение поставить себя на место ребенка, способность к произвольной эмоциональной отзывчивости …
5. Диагностика
5) оценка индивидуально-психологических особенностей личности и психической деятельности человека.
Ответы:
а) 1 – 1)
b) 2 – 2)
c) 3 – 3)
d) 4 – 4)
е) 5 – 5)
Технологический модуль
9. Программа MS Excel используется для:
а) создание текстовых документов
b) создание электронных таблиц
c) создание графических изображений
d) создание типографской продукции
е) создание презентационных материалов
10. Реализация дистанционных образовательных технологий осуществляется по следующим видам:
а) кейс-технология, сетевая технология
b) TV-технология, кейс-технология
c) обучение в режимах on-line и off-line
d) TV-технология, кейс-технология, сетевая технология
е) сетевая технология, smart-технология
11. Укажите основные сервисы Google, которые можно использовать для сетевого (дистанционного) обучения:
а) Google Диск
b) Google Диск, Google Документы, Переводчик Google, Google Blogger
c) Google Диск, Переводчик Google, Google Blogger
d) Google Документы, Google Blogger
е) Google Документы, Переводчик Google, Google Blogger
12. Укажите, для чего используется функция СУММ в программе MS Excel:
а) для получения суммы квадратов указанных чисел
b) для получения разности суммы чисел
c) для получения квадрата указанных чисел
d) для получения суммы указанных чисел
е) для получения суммы разности указанных чисел
13. Укажите основу построения любой диаграммы:
а) книги MS Excel
b) графического файла
c) текстового файла
d) данных таблицы
е) данных в ячейках страницы
14.Укажите алгоритм добавления эффектов анимации к объектам в программе MS PowerPoint:
а) 1. Выделите объект, к которому нужно применить анимацию.
2. На вкладке Анимации в группе Анимация выберите необходимый эффект анимации
b) 1. Выделите объект, к которому нужно применить анимацию.
2. На вкладке Анимации в группе Расширенная анимация, используется команда Добавить анимацию
c) 1. Выделите слайд, к которому нужно применить анимацию

2. Переход к этому слайду тобындағы Переходы қосымша бетінен келесі бетке өтуге қажетті әсерді таңдаңыз.
D) 1. Анимация қолданғыңыз келетін объектіні белгілеңіз.
2. Расширенная анимация тобындағы Анимации қосымша бетінен Анимация по образцу командасы пайдаланылады.
E) MS PowerPoint бағдарламасында мұндай анимация әсерлері жоқ.
15. Ұсынылған мәтіннің форматталу параметрін көрсетіңіз.
Оқу үдерісін ұйымдастырудың үлгісі ретіндегі сабақ он жетінші ғасырдан бар. Бұл педагогикалық жаңалық ғұмырының ұзақтығы сонша, бүгінге дейін сабақ оқу үдерісін ұйымдастырудың негізгі үлгісі болып қала бермек.
A) әрпі – Calibri, әріп өлшемі – 11пг, жоларалық интервал – бір жарым, жиектеу – ені бойынша
B) әрпі – Arial, әріп өлшемі – 12пг, жоларалық интервал – біреу, жиектеу – ені бойынша
C) әрпі – Arial, әріп өлшемі – 14пг, жоларалық интервал – біреу, жиектеу – сол жақ жиегі бойынша
D) әрпі – Arial, әріп өлшемі – 12пг, жоларалық интервал – дәл (1,5), жиектеу – ені бойынша
E) әрпі – Calibri, әріп өлшемі – 12пг, жоларалық интервал – біреу, жиектеу – ені бойынша
Мазмұндық модуль
16. Табиғаты әртүрлі объектілерді сандық және сапалық бағалау мәселесі мен әдіснамасын зерттейтін ғылым саласы:
A) квалиметрия
B) квалитоголия
C) метрология
D) сапа теориясы
E) мониторинг
17. Өлшем теориясының негізгі түсініктері:
A) өлшем түсінігі және оның бірліктері
B) өлшем шамаларының түсінігі
C) физикалық көлем түсінігі мен оның бірліктері
D) аспапатар түсінігі
E) өлшем әдіснамасы түсінігі
18. Білім беруде қолданылатын квалиметриялық ұстанымдарды анықтаңыз:
1. зерттеліп жатқан объект туралы түсініктердің жан-жақтылығы
2. педагогикалық зерттеуді жоспарлау, ұйымдастыру мен өткізу кезінде уақыт пен құралдарды азайту, ең оңтайлы әдістерді таңдау
3. әдістер мен құралдарды тиімді қысқарту және бірдей құрылымға әкелу
4. арнайы математикалық дайындығы жоқ педагогтердің әдістерді пайдалануы
А. Қолжетімділік Б. Бірыңғайлылық В. Ақпараттандырылғандық Г. Оңтайлылық
A) 1-А, 2-Г, 3-Б, 4-В
B) 1-В, 2-Г, 3-Б, 4-А
C) 1-А, 2-Б, 3-Г, 4-В
D) 1-Г, 2-В, 3-А, 4-Б
E) 1-Б, 2-А, 3-Б, 4-Г
19. Эмпирикалық объектілердің қасиеттері сандық қатардың қасиеттері түрінде берілген сандық жүйені көрсететін өлшем құралы:
A) индикатор
B) әдіс
C) бағалау
D) шәкілдеу (шкалирование)
E) шәкіл (шкала)
20. Математика пәні мұғалімі тоқсан бойынша бақылау жұмысын өткізді. Осы жұмыстан алған оқушылардың дербес балдарын диагностикалау үшін педагог шәкілді пайдаланады:
A) атаулар
B) реттілік
C) интервалдар
D) қатынас
E) түрлілік

2. На вкладке Переходы в группе Переход к этому слайду выбрать необходимый эффект перехода
d) 1. Выделите объект, к которому нужно применить анимацию.
2. На вкладке Анимации в группе Расширенная анимация, используется команда Анимация по образцу
е) В программе MS PowerPoint нет такого эффекта.
15. В предложенном тексте укажите параметры форматирования
Урок как форма организации учебного процесса существует с семнадцатого века, практически 400 лет. Это педагогическое изобретение оказалось столь жизнеспособным, что урок остается основной формой организации учебных занятий.
а) шрифт – Calibri, размер шрифта – 11пг, межстрочный интервал – полуторный, выравнивание – по ширине
b) шрифт – Arial, размер шрифта – 12пг, межстрочный интервал – одинарный, выравнивание – по ширине
c) шрифт – Arial, размер шрифта – 14пг, межстрочный интервал – одинарный, выравнивание – по левому краю
d) шрифт – Arial, размер шрифта – 12пг, межстрочный интервал – точно (1,5), выравнивание – по ширине
е) шрифт – Calibri, размер шрифта – 12пг, межстрочный интервал – одинарный, выравнивание – по ширине
Содержательный модуль
16. Отрасль науки, изучающая проблематику и методологию количественного и качественного оценивания объектов различной природы:
а) квалиметрия
b) квалитоголия
c) метрология
d) теория качества
е) мониторинг
17. Основное понятие теории измерений:
а) понятие измерения и его единиц
b) понятие меры измерения
c) понятие физической величины и ее единицы
d) понятие инструментария
е) понятие методологии измерения
18. Определите квалиметрические принципы, применяемые в образовании:
1. Всесторонность представлений об исследуемом объекте.
2. Минимизация времени и средств при планировании, организации и проведении педагогического исследования, оптимальный подбор методик.
3. Рациональное сокращение методов и средств и приведение их к единой структуре.
4. Использование методик педагогом, который не имеет специальной математической подготовки.
А. Доступность Б. Унифицированность В. Информированность Г. Оптимальность
а) 1-А, 2-Г, 3-Б, 4-В
b) 1-В, 2-Г, 3-Б, 4-А
c) 1-А, 2-Б, 3-Г, 4-В
d) 1-Г, 2-В, 3-А, 4-Б
е) 1-Б, 2-А, 3-Б, 4-Г
19. Инструмент измерения, который представляет числовую систему, где свойства эмпирических объектов выражены в виде свойств числового ряда:
а) индикатор
b) метод
c) оценивание
d) шкалирование
е) шкала
20. Учитель математики провел контрольную работу за четверть. Для диагностики индивидуальных баллов, полученных школьниками за эту работу, педагог использует шкалу:
а) наименований
b) порядка
c) интервалов
d) отношений
е) разностей

21. Жалған анықтаманы көрсетіңіз:
A) бағалау – бұл өлшемнің әртүрлілігі
B) бағалау өлшем нәтижелерінен шығатын функция
C) бағалау - талдаудың өнімі (нәтиже)
D) бағалау өлшемнен асып түседі
E) сапаны бағалау – іс-әрекеттің ерекше түрі
22. Қорытынды бағалау:
A) диагностикалық
B) қалыптастырушы
C) жиынтық
D) портфолио
E) өзін-өзі бағалау
23. "Білу" және "Түсіну" критерийлері бойынша бағалау үшін ұсынылатын жұмыс түрі:
A) жоба
B) зерттеу
C) тесттер
D) тәжірибелік жұмыс
E) шығармашылық жұмыс
24. Б.Блум таксономиясы бойынша деңгейлер мен тапсырмаларды сәйкестендіріңіз:
1. Әңгіме сюжетіндегі элементтердің айырмашылығын көрсетіңіз.
2. Өлеңнің мәнін бағалаңыз.
3. Батыс және шығыс Қазақстанның жер бедерлерін салыстырыңыз.
4. Бастауыш дегеніміз не?
5. Эссе жазыңыз.
6. Берілген сөздердің әрқайсысын пайдалана отырып, сөйлем құроаңыз.
А. Білу Б. Түсіну В. Қолдану Г. Талдау Д. Жинақтау Е. Бағалау
A) 1-А, 2-Б, 3-В, 4-Г, 5-Д, 6-Е
B) 1-Б, 2-Е, 3-Г, 4-Д, 5-А, 6-В
C) 1-В, 2-Е, 3-А, 4-Д, 5-Г, 6-Б
D) 1-Г, 2-Е, 3-Б, 4-А, 5-Д, 6-В
E) 1-Б, 2-Е, 3-В, 4-Г, 5-Д, 6-А
25. Оқу деңгейлерін жіктеген автор – білім-танысу, білім-көшірме, білім-икем, білім-өзгеріс:
A) В.Беспалько
B) Б.Блум
C) В.Максимова
D) И.Симонов
E) М.Скаткин
26. Физика пәнінің мұғалімі пән бойынша байқау тестілеуінен жинаған балл негізінде материалды меңгеруде кеткен кемшіліктерді анықтап, оқушыға мынадай ұсыныс жасады: сынама тестілеу кезінде анағұрлым қиындық тудырған тақырыптар мен тапсырмаларды мұғалім, репетитордың көмегімен немесе өз бетінше дайындалу арқылы қайталау. Бағалау нәтижесін талдаудың түрін көрсетіңіз:
A) оқушы үшін
B) ата-ана үшін
C) мұғалім үшін
D) мектеп үшін
E) білім беру жүйесін басқару үшін
27. Жүйелілік, қысқаша жеткізе білу, талдамалылық, дизайн, көрнекілік – бағалау критерийі:
A) жобалау әрекетінің өнімі
B) жобалау әрекетінің үдерісі
C) жобаны ресімдеу
D) жобаны қорғау
E) жоба таныстырылымы
28. Мерзімі ұзартылған кері байланыс техникасын анықтаңыз:
A) қосымша карталары
B) бір сөйлемге түйіндеу
C) бағытталаған түсіндіру
D) үздік жұмыстарға талдау
E) ескертулер тізбегі
29. Оқыту үдерісінде оқушы мен мұғалімнің іс-әрекетін түзету қандай бағалаудың мақсаты?
A) диагностикалық
B) қалыптастырушы
C) ішкі жиынтық
D) сыртқы жиынтық
E) өзін-өзі бағалау

21. Выберите ложное утверждение:
а) оценивание – это разновидность измерения
b) оценивание есть функция от результатов измерения
c) оценивание есть продукт (результат) анализа
d) оценивание предшествует измерению
е) оценивание качества – это особый вид деятельности
22. Итоговое оценивание:
а) диагностическое
b) формативное
c) суммативное
d) портфолио
е) самооценивание
23. Укажите вид работ, рекомендуемых для оценивания по критериям "Знание" и "Понимание":
а) проект
b) исследование
c) тесты
d) практическая работа
е) творческая работа
24. Установите соответствие задания и его уровня по таксономии Б.Блума:
1) Приведите различия элементов сюжета рассказа.
2) Оцените значимость стихотворения.
3) Сравните рельеф Западного и Восточного Казахстана.
4) Что такое подлежащее?
5) Напишите эссе.
6) Составьте предложение с использованием каждого из данных слов
А. Знание Б. Понимание В. Применение Г. Анализ Д. Синтез Е. Оценка
а) 1-А, 2-Б, 3-В, 4-Г, 5-Д, 6-Е
b) 1-Б, 2-Е, 3-Г, 4-Д, 5-А, 6-В
c) 1-В, 2-Е, 3-А, 4-Д, 5-Г, 6-Б
d) 1-Г, 2-Е, 3-Б, 4-А, 5-Д, 6-В
е) 1-Б, 2-Е, 3-В, 4-Г, 5-Д, 6-А
25. Автор классификации уровней обучения – знания-знакомства, знания-копии, знания-умения, знания-трансформации:
а) В.Беспалько
b) Б.Блум
c) В.Максимова
d) И.Симонов
е) М.Скаткин
26. Учитель физики на основе баллов, полученных на пробном тестировании по предмету, определил "пробелы" в усвоении материала и рекомендовал ученику, используя помощь учителя, репетитора или путем самоподготовки максимально отработать темы и задания, вызвавшие наибольшие трудности при тренировочном тестировании. Укажите вид интерпретации результатов оценки:
а) для учащегося
b) для родителей
c) для учителя
d) для школы
е) для управления образовательными системами
27. Системность, лаконичность, аналитичность, дизайн, наглядность – критерии оценки:
а) продукта проектной деятельности
b) процесса проектной деятельности
c) оформления проекта
d) защиты проекта
е) презентации проекта
28. Определите технику отсроченной обратной связи:
а) карты приложения
b) резюме в одно предложение
c) направленная расшифровка
d) анализ лучших работ
е) цепочка заметок
29. Корректировка деятельности учителя и учащихся в процессе обучения – цель … оценивания:
а) диагностического
b) формативного
c) внутреннего суммативного
d) внешнего суммативного
е) самооценивания

30. Тест тапсырмаларын дұрыс сипаттау нұсқасын көрсетіңіз: "Дербес білім беру маршрутын жасау мен іске асырудың басты кезеңдерін дұрыс бірізділікпен орналастырыңыз:
1) Баланың бейімделуі бойынша іс-шараларды ұйымдастыру.
2) Қажетті көмектің түрі мен көлемін алдын ала анықтау.
3) Инклюзия жағдайында білім беру үдерісін жүйелі сүйемелдеу.
4) Баланың білім деңгейі, мүмкіндігі мен қабілетіне қарай түзету бағдарламаларын жасау.

30. Укажите вариант правильного описания тестового задания: "Расположите в правильной последовательности основные этапы разработки и реализации индивидуального образовательного маршрута:
1) Организация мероприятий по адаптации ребенка.
2) Предварительное определение вида и объема необходимой помощи.
3) Систематическое сопровождение образовательного процесса в условиях инклюзии.
4) Разработка коррекционных программ в зависимости от уровня знаний, возможностей и способностей ребенка.

1. Кіріспе
1. "Programme for International Student Assessment" халықаралық зерттеулерін жүргізу аясында оқушылардың математикалық бағытта функционалдық сауаттылығын дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы мектептердің математика пәні мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамытудың өзектілігі Қазақстанның бәсекеге қабілетті 30 мемлекеттің құрамына ену үдерісімен нақтыланады. Қазақстанның аталған халықаралық зерттеуге қатысуы біздің елдің оқушылары мен басқа мемлекеттің оқушыларының дайындық деңгейін салыстырмалы бағалауға, ұлттық зерттеулерді жүргізу кезіндегі әлемнің жетекші мамандары жасаған әдістемелерге қол жеткізуге, оқу жетістіктерін бағалауға және зерттеу нәтижелерін сараптауға мүмкіндік береді.
3. Білім беру бағдарламасы мұғалімнің білім беруде белсенді оқу стратегияларын қолдану және оқушыны Programme for International Student Assessment (бұдан әрі – PISA) бағдарламасының тапсырмаларын орындауға дайындығын қалыптастыру бойынша кәсіби құзіреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты – мұғалімнің білім беруде белсенді оқу стратегияларын қолдану және оқушыны PISA бағдарламасының тапсырмаларын орындауға дайындығын қалыптастыру бойынша кәсіби құзіреттіліктерін дамыту болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) теориялық материалды оқып үйрену:
2) "PISA" бағдарламасының талаптарына сәйкес математика пәні бойынша оқу бағдарламасының тапсырмалар мазмұнын іріктеу дағдысын қалыптастыру.
3) математикалық сауаттылықты дамыту үшін әртүрлі белсенді стратегияларды үйрену және қолдана білу дағдысын қалыптастыру.
4) "PISA" талаптарына сәйкес тапсырмалар үлгілерін құрастыру дағдысын қалыптастыру.
5) "PISA" ба ғдарламасы бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалаудың шәкілін қолдана білуі.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) "PISA" бағдарламасының құрылымы мен компоненттерін, мақсаты мен мазмұнын біледі және түсінеді;
2) оқушылардың математикалық сауаттылығын арттыру үшін белсенді оқу стратегияларын қолдана біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие функциональной математической грамотности учащихся в контексте проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" предназначена для обучения учителей математики.
2. Программа курса по теме: "Развитие функциональной математической грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA" разработана в соответствии с целями и задачами по повышению функциональной грамотности, определенных в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, Национальным планом действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников, в соответствии с Программой повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA (Pearson.Inc.-2013г.). Развитие функциональной грамотности школьников актуализируется в процессе вхождения Казахстана в число 30 конкурентоспособных стран мира. Опыт стран-лидеров Глобального индекса конкурентоспособности 2014-2015, в том числе Швейцарии, Сингапура, Германии, Финляндии, Южной Кореи и других, свидетельствует, что их успех основан на конкурентоспособной системе образования, в которой целью деятельности школы рассматривается подготовка выпускников к успешной социализации в XXI веке.
3. Образовательная программа направлена на формирование компетенций учителей математики, позволяющих эффективно развивать функциональную грамотность учащихся.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей математики по использованию стратегий активного обучения учащихся и подготовки их к выполнению заданий программы PISA.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить теоретический материал;
2) сформировать навыки отбора содержания заданий учебников 8-9 кл. по математике в соответствии с подходами определения типов тестовых заданий международного исследования PISA;
3) сформировать умения применять активные стратегии для развития математической грамотности;
4) сформировать умения применять шкалу критериального оценивания математической грамотности программы PISA.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
цель, содержание, структуру и компоненты программы PISA;
2) умеют:
применять стратегии активного обучения для развития математической грамотности учащихся; анализировать задания по типу программы PISA; отбирать и составлять примеры заданий по типу PISA;

3) тапсырмалар мен "PISA" бағдарламасының ұқсас тапсырмаларын сараптау; "PISA" талаптарына сәйкес тапсырмалар үлгілерін құрастыру және таңдау; "PISA" бағдарламасы бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау шкалаларын пайдалану машықтарын меңгереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялы қ-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша, Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж., Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III "Білім туралы" Заңы (24.11.2015 жылғы өзгерістер мен толықтырулармен), Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы негізінде Қазақстан Республикасының білім беру сапасын бағалаудың ұлттық жүйесін құру, ЭЫДҰ индикаторларын ҚР білім беру жүйесіне енгізу мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) оқушылар жетістігін бағалаудың халықаралық зерттеулерінің психологиялық-педагогикалық аспектісі;
2) тестілеу кезінде оқушылардағы эмоционалдық және физикалық қолайсыздықтарының психологиялық-педагогикалық алдын алу шаралары тақырыптары қарастырылады.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) PISA форматындағы тапсырмалар бойынша пәндік құзіреттілікті қалыптасу деңгейін айқындау;
2) оқушыларда туындауы мүмкін қиындықтарға сараптама жасау және мұғалімнің ұсынысы;
3) топты ұйымдастыру және топта оқыту техникасының ережесі;
4) математика саба қтарының оқу жоспарына проблеманы бірлесе шешу әдістерін кіргізу;
5) сыни тұрғыдан ойлауды дамыту технологиясы арқылы оқушылардың математикалық сауаттылығын қалыптастыру;
6) математикадан PISA форматындағы тест тапсырмаларына сараптама жасау;
7) PISA бағдарламасының өлшемдеріне сәйкес мәселені сараптау; белсенді оқыту және оқу стратегиялары;
8) оқушылардың математикалық сауаттылығын арттыру мақсатында белсенді оқу ортасын құруда мұғалімнің рөлі мәселелері қарастырылады.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) мәтіндік және кесте редакторларын пайдалану арқылы сауалнамалық инструментарий жасау;
2) MS Excel құралдары арқылы мәліметтерді енгізу, өңдеу және талдау;
3) MS PowerPoint, Prezi.com редакторларында нәтижелерді көрсетуге бағытталған практикалық тапсырмалар орындалады және қашықтықтан оқытудың әдістері, қашықтықтан оқыту контентінің жаңа түрлері (скринкаст, подкаст, вебинар) туралы мәліметтер беріледі.
13. Вариативтік модульде тыңдаушыларға олардың қажеттіліктеріне сәйкес келесі тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:

3) владеют:
навыками использования шкалы критериального оценивания математической грамотности учащихся программы PISA.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются основные направления модернизации содержания образования в Республике Казахстан; "Нурлы жол – путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы; Государственный общеобязательный стандарт среднего образования; внедрение индикаторов ОЭСР в образовательную систему РК; реализация Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников; Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются:
1) психолого-педагогический аспект международных исследований оценки достижений учащихся;
2) психолого-педагогическая профилактика эмоционального и физического напряжения у учащихся в процедуре тестирования при проведении международного исследования PISA.
10. В содержательном модуле рассматриваются темы:
1) ознакомление с целью, содержанием и структурой программы PISA; компоненты программы PISA;
2) пути определения уровня сформированности предметных компетенций учащихся по заданиям формата PISA;
3) проектирование метода коллаборативного решения проблем в план занятий по математике;
4) формирование математической грамотности школьников через технологию развития критического мышления;
5) формы и методы развития критического мышления обучающихся на уроках математики;
6) анализ тестовых заданий формата PISA по математике;
7) анализ проблемы в соответствие с критериями программы PISA;
8) роль учителя в создании среды активного обучения в целях развития математической грамотности школьников.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по темам:
1) использование возможностей учебных мультимедийных ресурсов;
2) работа с диаграммами, таблицами, схемами;
3) новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары);
4) основы взаимодействия в сетевых педагогических сообществах.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:

1) "Кейс-стади" оқушылардың өмірлік проблемаларды шешу дағдыларын қалыптастыру құралы ретінде;
2) Блум таксономиясы – оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту барысында оқытудың тиімділігін бағалау әдісі.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
14. Білім беру үдерісі осы бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстары, шағын сабақ (шағын шара) көрсетілімі және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) математикалы қ құзіреттілікке сәйкес тест тапсырмаларын құрастыру: сөйлеу, байланыс орнату, ойлау;
2) сыни тұрғыдан ойлауды дамыту стратегиялаларын қолданып математика сабағының фрагментін құру;
3) "Сан", "Ке ңістік және форма", "Өзгеріс және қарым-қатынас", "Белгісіздік" фундаменталдық математикалық идеяларына сәйкес жаттығулар құрастыру және жіктеу;
4) "PISA" зерттеулеріні ң критериалды шәкіліне сәйкес математикалық сауаттылықты бағалауға бағытталған тапсырмалар құрастыру.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) мектепте білім беру сапасын бағалау процедурасының моделі.
2) Мектепте білім беру сапасын әлеуметтік-педагогикалық бағалау моделі.
18. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "мимен шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу, т.б.
20. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру үдерісі бетпе-бет оқыту мен тыңдаушылардың өзіндік жұмысын кіріктіреді. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағдарлануы іс-әрекеттік тұрғыдан келуді көздейді, оған заманауи білім беру технологиялары мен оқытудың интербелсенді формаларын: шағын топтағы жұмыс; үйрету ойындары; кері байланыс; күделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы, "дөңгелек стол", т.б. қолдану арқылы қол жеткізіледі.

1) "Case study" как инструмент формирования навыков учащихся в решении жизненных проблем;
2) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить тестовые задания на развитие математической компетентности: воспроизведение, установление связи, рассуждение;
2) разработать план урока по математике с применением стратегии развития критического мышления;
3) разработать и классифицируйте задания в соответствии с фундаментальными математическими идеями: "изменения и отношения", "пространство и форма", "неопределенность", " количество";
4) составить тестовые задания на оценивание математической грамотности в соответствии с критериальной шкалой программы PISA.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) модель процедуры оценки качества математического образования;
2) модель социально-педагогической оценки качества математического образования;
3) модель оценки образовательной среды нравственно-духовного развития школьников;
4) методы педагогической квалиметрии, разработать инструментарий для итоговой оценки достижения образовательных результатов по предмету.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".

28. Шағын сабақты таныстыру кезінде келесі критерийлер (дағдылардың қалыптасу деңгейлері: 0 балл – бұл сабаққа пайдаланылмайды; 1 балл – алынған дағды; 2 балл – дамытылған дағды; 3 балл – қалыптасқан дағды) және параметрлер анықталады:
1) ақпаратты нақты және қысқаша береді;
2) айқын және егжей-тегжейлі нұсқаулар береді;
3) қатысушылардың түсінуін рексереді;
4) белсенді тыңдайды (қайта өңдейді, қорытады, нақтылайды);
5) сабақта уақытты тиімді басқарады;
6) тиімді кері байланыс жасайды;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын құрады;
8) оқыту мақсатын анықтайды және қатысушылардың іс-әрекетіне орынды араласады;
9) оқытудың белсенді стратегиялары мен жаттығуларды орынды және тиімді пайдаланады;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап береді, мәселелерді және түсінбеушіліктерді шешеді;
11) ашық сұрақтар қолданады;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды тиімді аяқтайды және оқытудың кезеңдері арасында сабақтастық байланысты жасайды;
13) ойлануға және өзіндік бағалауға жеткілікті уақыт береді.
29. Тыңдаушылардың шағын сабақтың (шағын шараның) таныстырырылымы бойынша білімдері бес балдық жүйеге көшіру арқылы бағаланады:
1) "Үздік": 35-39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29-34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20-28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
2) Назарбаев Н. Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж.
3) Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319-III "Білім туралы" Заңы (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулармен) // http://www.zakon.kz/141156-zakon-respubliki-kazakhstan-ot-27.html.
4) Қазақстан Республикасында білім берудің 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. - Астана, 2010.
5) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары. - Астана, 2012
6) PISA халы қаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістері бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы. Тыңдаушының жұмыс дәптері // NIS- PEARSON.
7) PISA халы қаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістері бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы.Оқу сауаттылығы. Тренерге арналған нұсқаулық // NIS- PEARSON.

28. Для презентации мини-урока выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение / выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015г.;
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы. - Астана, 2011.;
5) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016. - Астана, 2012.;
6) Обучение тренеров в рамках Программы повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA. Рабочая тетрадь участника // NIS- PEARSON.
7) Программа повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA. Руководство для тренера // NIS- PEARSON.

0,5 жыл
Сағыз
20–25 жыл
Газеттер
Бірнеше күн
Полистиролды кеселер
100 жылдан астам
Оқушы бұл мәліметтерді бағандық диаграммада көрсеткісі келеді. Сұрақ: бұл мәліметтерді бағандық диаграммаға салуға болмайды. Кем дегенде бір себебін атаңыз.
6. Шылым шегу өмірдің ұзақтығын 15% -ға қысқартады. Егер қазақстандық азаматтардың өмір сүру ұзақтығы 68 жыл болса, онда қазіргі кезде шылым шегетін балалардың өмір сүру ұзақтығын анықтаңыз. Жауабы: 57 жыл.
7. Қоймадан массасы 500 кг болатын темір және 200 кг болатын мыс қалыптар шығарылды. Жүк көтеру мүмкіндігі 4 тоннадан аспайтын жүк машинасына 12 қалып тиелді. Олардың арасында неше темір қалып болуы мүмкін. Жауап: 5-тен артық емес.
8. Түптеу бойынша шеберхана 1 кітап үшін 48 теңге және тапсырысты рәсімдеуге 140 теңге алады. Ал басқа шеберхана 1 кітап үшін 56 теңге, тапсырысты рәсімдеуге 90 теңге алады. 1 шеберханада тапсырысты тиімді орындау үшін кітаптың ең аз санын көрсетіңіз.
6. 2 нұсқа
1. "Функционалдық сауаттылық" - бұл...
А) "PISA" халықаралық зерттеуіндегі математикалық сауаттылықты анықтауға арналған тесттік тапсырмалар.... бағытталған
В) "PISA" халықаралық зерттеуіне Қазақстандық оқушылар қай жылдары қатысты?
С) "PISA" халықаралық зерттеуі қандай бағыттар бойынша жүзеге асады?
Д) "PISA" халықаралық зерттеуінің жиілігі;
2. Сыни тұрғыдан ойлау - бұл...
3. Қорытынды бағалау - бұл...
4. "PISA" зерттеуіндегі математикадан үш белгілі тапсырмалардың типі:
А) Жауапты таңдау, қысқа еркін жауаппен, толық еркін жауаппен
В) Жауапты таңдау, қысқа еркін жауаппен, жауапсыз
С) Қысқа еркін жауаппен, толық еркін жауаппен, екі жауапты таңдаумен
Д) Үш жауапты таңдаумен, жауапсыз, таңдау еркімен
Е) Үш жауапты таңдаумен, жауапсыз, жабық жауаппаен
5. География пәнінің мұғалімі оқушыларға тест тапсырмаларын береді. Олардың әрқайсысына ең көп дегенде 100 балл қояды. Игорьдың алғашқы төрт тесттен алған орташа балы 60. Бесінші тесттен Игорь 80 балл алды. Бес тесттен Игорьдың алған орташа балы нешеге тең. Жауабы: 64 балл.
6. Артық фигураны көрсетіңіз.
А) 1;
В) 2;
С) 3;
Д) 4;
Е) 5;
7. Пиццерияда 2 міндетті салмамен (ірімшік және помидор) пісірілген пиццаға тапсырыс беруге болады. Бірақ сонымен қатар қосымша салмамен өз қалауыңша пицца алуға да болады. Қосымша салманың түрлері мынадай: зәйтүн, шошқа еті, саңырауқұлақ және шұжық. Вера екі қосымша салмасы бар пиццаға тапсырыс бергісі келеді. Сұрақ: ұсынылып отырған қосымша салмадан барлығы неше түрлі комбинация жасауға болады. Жауабы: 6.
8. "Мир" ғарыш станциясы орбитада 15 жыл болды. Осы уақытта Жерді 86500 рет айналып өтті. Ғарышкердің "Мир" станциясында ең ұзақ болған уақыты шамамен 680 күн. Осы кезде ғарышкер Жерді неше рет айналып өтті?
А) 110
В) 1100
С) 11000
Д) 110000
9. Пиццерия қалыңдығы бірдей, көлемі әр түрлі пицца ұсынады. Кіші пиццаның диаметрі 30 см, бағасы – 300 тенге. Ал үлкен пиццаның диаметрі 40 см, бағасы – 400 тенге. Сұрақ: қай пиццаны сатып алған тиімді? Өз ойыңызды жазыңыз. Жауабы: диаметрі 40 см-лік пицца.
10. Бүкіл әлем шылым шегумен күресуде. Көптеген елдерде жұмыс орнында шылым шегуге тыйым салынған. Темекі шегушіні жұмыс беруші жұмысқа қабылдамай қоюы да, немесе жұмыстан шығаруға да құқылы. Мұның себебін келесі мысал түсіндіре алады: егер жақсы хатшы шылым шексе, онда ол басқан 800 белгіден тұратын мәтінде 4% қате болады. Сұрақ: белгі саны 1,5 есе көп болатын мәтінде неше пайызы қате болуы мүмкін. Жауап: 6%.
11. Жұмыс күнінің басында үш тоқымашы бірдей тапсырыс алды. Бірінішісі тапсырысты 8 сағатта, екіншісі 9 сағатта, ал шәкірті 12сағатта тапсырысты толық орындап біте алады. Шебер оларға тапсырыстарды біріктіріп 8 сағатта, яғни жұмыс күнінің соңына қарай толық аяқтауды бұйырды. Тоқымашылар жұмысты аяқтап үлгере ма? Жауап: жоқ, олар біреге отырып тапсырысты тек 9,4 сағатта ғана орындай алады.
Кіру тестілеу - барлығы 15 балл
"Өте жақсы": 13-15 балл (85-100%)
"Жақсы": 11-12 балл (75-84%)
"Қанағаттанарлық": 7-10 балл (50-74%)
Қорытынды тестілеу
І нұсқа
7. Нормативті-құқықтық модуль

0,5 года
Жевательная резинка
20–25 лет
Газеты
Несколько дней
Полистироловые чашки
Более 100 лет
Ученик хочет изобразить эти данные на столбчатой диаграмме.
Вопрос. Приведите одну причину, по которой столбчатая диаграмма не подходит для изображения этих данных.
13. Курение сокращают жизнь на 15 %. Определите, какова будет продолжительность жизни (предположительно) нынешних курящих детей, если средняя продолжительность жизни в Казахстане 68 лет. Ответ: 57 лет.
14. Со склада вывозят болванки: железные массой по 500 кг и медные массой по 200 кг. На грузовик, который может везти не более 4 т, погрузили 12 болванок.
Сколько среди них может быть железных болванок? Ответ: не более 5.
15. Одна из переплетных мастерских берет по 48 тенге за книгу и еще 140 тенге за оформление заказа, а другая – по 56 тенге за книгу и 90 тенге за оформление заказа. Укажите наименьшее число книг, при котором заказ выгоднее сделать в первой мастерской. Ответ: 7 книг.
Вариант 2.
1. Функциональная грамотность – это …
A) Тестовые задания по математической грамотности международных исследований PISA направлены на...
B) В каких годах школьники Казахстана приняли участие в международных исследованиях PISA?
C) По каким направлениям осуществляется международное исследование PISA...
D) Международное исследование PISA проводятся с периодичностью_________лет.
2. Критическое мышление – это… Итоговое оценивание – это…
Три известных типа заданий по математике в исследованиях PISA…
А. с выбором ответа, с кратким свободным ответом, с развернутым свободным ответом;
В. с выбором ответа, с кратким свободным ответом, без ответа;
С. с кратким свободным ответом, с развернутым свободным ответом, с выбором двух ответов;
Д. с выбором трех ответов; без ответа; с вариантом выбора;
Е. с выбором трех ответов; без ответа; с закрытыми ответами.
3. У Игоря в школе учитель географии предлагает учащимся тесты, выполнение каждого из них оценивает из 100 баллов. Средняя оценка Игоря за четыре первых теста равна 60 баллам. По пятому тесту он получил 80 баллов.
Вопрос. Чему равна средняя оценка Игоря за пять тестов по географии? Ответ: 64.
10. Укажите лишнюю фигуру
А) 1;
В) 2;
С) 3;
D) 4;
Е) 5;
4. В пиццерии всегда можно получить пиццу с двумя обязательными начинками: сыром и помидорами. Но можно заказать пиццу по своему рецепту с дополнительными начинками. Вы можете выбрать из четырех различных дополнительных начинок: оливки, ветчина, грибы, колбасы. Вера хочет заказать пиццу с двумя дополнительными начинками. Вопрос. Сколько у Веры вариантов выбора различных комбинаций из предлагаемых дополнительных начинок? Ответ: 6.
5. Космическая станция "Мир" оставалась на орбите в течение 15 лет и около 86 500 раз облетела вокруг Земли в течение всего срока своего полета в космосе. Самый длинный период пребывания космонавта на станции "Мир" длился приблизительно 680 дней. Сколько раз при этом космонавт облетел вокруг Земли?
A) 110;
B) 1100;
C) 11000;
D) 110000;
E) 1.
6. В пиццерии подают две круглых пиццы одной и той же толщины, но разных размеров. Меньшая имеет диаметр 30 см и стоит 300 тенге. Большая имеет диаметр 40 см и стоит 400 тенге. Вопрос. Какую из двух пицц выгоднее покупать? Приведите ваши рассуждения. Ответ: с диаметром 40 см.
7. Весь мир борется с табаком. Во многих странах запрещено курение на рабочем месте. Работодатель может не принять на работу, или уволить курящего. Причину этого может объяснить следующий пример: если хороший секретарь – машинист курит, то на страницах печатного текста в 800 знаков у нее будет 4 % ошибок. Сколько ошибок будет у него на страницах, где знаков в 1,5 раза больше? Ответ: 6%.
8. В начале рабочего дня три вязальщицы получили одинаковые заказы на изготовление салфеток. Первая из них может выполнить заказ за 8 ч, вторая – за 9 ч, а их ученица – за 12 ч. Мастер приказал им объединить заказы и выполнить всю работу за 8 часов, к концу рабочего дня. Успеют ли вязальщицы выполнить работу? Ответ: нет, так как им нужно работать 9,4 ч.
Входное тестирование – всего 15 баллов
1) "Отлично": 13-15 баллов, (90-100%);
2) "Хорошо": 11-12 баллов, (75-89%);
3) "Удовлетворительно": 7-10 баллов,(50-74%).
18. Итоговое тестирование.
Вариант 1.
Нормативно-правовой модуль

1. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы бойынша 2020 жылы білім беру жүйесі қандай нәтиже береді:
A) білімнің сапасы жоғары дәрежеде;
B) халықаралық индикаторларымен дәлелденген, білімнің сапасы жоғары дәрежеде;
C) адами капиталдың деңгейі жоғары дамыған;
D) адами капиталдың даму деңгейі және білімнің жоғарғы сапасы халықаралық индикаторларымен дәлелденген.
2. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарының іске асыру мерзімі:
A) 2011-2015 ж.ж.;
B) 2012-2020 ж.ж.;
C) 2012-2016 ж.ж.;
D) 2011-2016 ж.ж..
Психологиялық модуль
3. Оқушыларды тестілеуге дайындау бойынша іс-шаралардың негізіндегі қағидаларды атаңыз:
A) білім беру үдерісіне барлық қатысушылардың өзара қарым-қатынасы;
B) оқушыларды тестілеуге түрлі технологияларды енгізу;
C) мұғалім мен оқушылардың іскер диалогі;
D) барлық нұсқалар дұрыс.
4. Тестілеуге дайындық кезіндегі оқушыларда пайда болатын эмоциялық қолайсыздықтарының белгілерін атаңыз:
A) бастаған жұмысын аяқтай алмауы, жұмыс белсенділігінің төмендеуі, жинақсыздық;
B) жүйке қозымдылығы пен ашушаңдықтың артуы;
C) жиі шаршап қалуы;
D) барлық нұсқалар дұрыс.
Мазмұндық модуль
5. "Математикалық сауаттылық" – бұл…
А) әр түрлі өмірлік жағдаяттарды шешуде жеке дәлелдемелерінің таңдауында адамның математика саласында өз білімдерін пайдалану қабілеттілігі;
В) пәндік есептерді шешу қабілеті;
С) арифметикалық амалдарды орындау және оны тәжірибеде қолдану дағдылары;
Д) ойлау қабілеті;
Е) математикалық өрнектерді шешу қабілеті.
6. PISA зерттеулерінде әрбір зерттеу бағытына байланысты оқушылардың тест орындауға халықаралық.... балдық шашамен бағаланады?
А) 1000;
В) 500;
С) 100;
Д) 10;
Е) 5.
7. Математикалық құзыреттіліктің үш деңгейі – бұл
А) байланыс орнату, пайымдау;
В) зерттеу, қайта жаңғырту, байланыс орнату;
С) қайта жаңғырту, байланыс орнату, пайымдау;
Д) пайымдау, байланыс орнату, зерттеу;
Е) қайта жаңғырту, пайымдау, зерттеу.
8. Жалпы орта, техникалық және кәсіптік, сонымен қатар орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы 15 жастағы оқушылардың математикалық сауаттылығын, оқу сауаттылығын және жаратылыстанудағы сауаттылығын бағалау қай зерттеудің мақсаты?
А) PIRLS;
В) TIMSS;
С) PISA;
Д) TALIS;
Е) PIAAC.
9. Математикалық сауаттылықтың қанша деңгейі бар?
А) үш;
В) екі;
С) алты;
Д) төрт;
Е) бес.
10. PISA зерттеулеріндегі математикадан тапсырманың үш белгілі типтері
А) жауапты таңдау, қысқаша еркін жауаппен, толық еркін жауаппен;
В) жауапты таңдау, қысқаша еркін жауаппен, жауапсыз;
С) қысқаша еркін жауаппен, толық еркін жауаппен, екі жауаппен;
Д) толық еркін жауаппен, қысқаша еркін жауаппен;
Е) екі жауапты таңдау, жабық жауаппен.

1. Государственной программой развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы определено, что к 2020 году система образования будет давать результат:
А) в виде высокого качества знаний;
В) в виде высокого качества знаний, подтверждаемых международными индикаторами;
С) в виде высокого уровня развития человеческого капитала;
Д) в виде высокого качества знаний и уровня развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами.
2. Укажите сроки реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников:
А) 2011-2015 гг;
В) 2012-2020 гг;
С) 2012-2016 гг;
D) 2011-2016 гг.
Психологический модуль
3. Укажите, какие принципы лежат в основе всех организационных мероприятий по подготовке учащихся к тестированию:
А) взаимодействие всех участников образовательного процесса;
В) внедрение разнообразных технологий тестирования школьников;
С) деловой диалог учителей и учеников;
Д) все ответы верны.
4. Назовите признаки стрессового напряжения школьников в период подготовки к тестированию:
А) невозможность закончить начатое занятие, снижение работоспособности, неорганизованность;
В) повышенная возбудимость и раздражительность;
С) слишком часто возникает чувство усталости;
Д) все ответы верны.
Содержательный модуль
5. "Математическая грамотность" – это…
А) способность человека использовать знания из области математики для обоснования личного выбора решения различных жизненных ситуаций;
В) способность решать предметные задачи;
С) умения выполнять арифметические действия и применять их на практике;
Д) способность думать;
Е) способность размышлять.
6. В исследовании PISА выполнение тестовых заданий учащимися по каждому исследовательскому направлению оценивается по международной шкале балльности …?
А) 1000;
В) 500;
С) 100;
Д) 10;
Е) 5.
7. Три уровня математической компетентности – это:
А) установление связей, рассуждение;
В) изучение, воспроизведение, установление связей;
С) воспроизведение, установление связей, рассуждение;
Д) рассуждение; установление связей; обдумывание;
Е) воспроизведение, обдумывание; установление связей.
8. Оценить математическую грамотность 15-летних учащихся организаций среднего, технического и профессионального, а также послесреднего образования – это цель исследования:
А) PIRLS;
В) TIMSS;
С) PISA;
Д) ЕНТ;
Е) ВОУД.
9. Сколько уровней содержит шкала математической грамотности?
А) три;
В) два;
С) шесть;
Д) пять;
Е) четыре.
10. Три известных типа заданий по математике в исследованиях PISA.
А) с выбором ответа, с кратким свободным ответом, с развернутым свободным ответом;
В) с выбором ответа, с кратким свободным ответом, без ответа;
С) с кратким свободным ответом, с развернутым свободным ответом, два ответа;
Д) с выбором трех ответов; без ответа; с вариантом выбора;
Е) с выбором трех ответов; без ответа; с закрытыми ответами.

11. Математикалық сауаттылықтың негізгі ұстанымдары
А) "фундаменталды математикалық идеялар", "математикалық құзіреттілік";
В) "математикалық құзіреттілік", "ғылыми-жаратылыстану құзіреттілігі";
С) "фундаменталды математикалық ой-пікірлер", "бағалау құзіреттілігі";
Д) "бағалау құзіреттілігі";
Е) "фундаменталды математикалық ой-пікірлер", "ғылыми-жаратылыстану құзіреттілігі".
12. PISA халықаралық зерттеулер форматы бойынша оқушылар тапсырмаларды орындағанда мұғалім мынандай жағдайда болады:
А) мұғалім-фасилитатор ретінде;
В) мұғалім-челленжер ретінде;
С) мұғалім- фасилитатор, мұғалім-челленжер;
Д) фасилитатор-челленджер;
Е) көмекші-фасилитатор.
13. Математикалық сауаттылық шәкілі бойынша қиындық деңгейін анықтауға арналған есеп. Ұлу тереңдігі 7 м болатын құдықтың қабырғасымен жердің бетіне қарай өрмелеп келеді. Ұлу күндіз жоғары қарай 3 м өрмелейді, ал түнде 1 м төмен түседі. Жердің бетіне қанша тәулікте жетеді?
А) алтыншы деңгей;
В) төртінші деңгей;
С) бірінші деңгей;
Д) үшінші деңгей;
Е) бесінші деңгей.
14. Математикалық сауаттылық шәкілі бойынша қиындық деңгейін анықтауға арналған есеп: Олжас мектептен 1 км қашықтықта, ал Айжан 400 м қашықтықта тұрады. Айгүлдің қадамының ұзындығы 60 см, ал Олжастың қадамының ұзындығы 75 см. Олжас 10 секундта 12 қадам, Айгүл 10 қадам жасайды. Айгүл мен Олжастың жылдамдығын табыңыз. Жылдамдықты м/ мин
А) өлшемінде көрсетіңіз.
В) үшінші деңгей;
С) екінші деңгей;
Д) төртінші деңгей;
Е) бесінші деңгей;
Ж) алтыншы деңгей.
15. Функционалдық қызмет дегеніміз -:
А) 15 жастағы жасөспірімнің адам қызметінің барлық салаларында кең ауқымды өмірлік міндеттерді шешу үшін білім, білік, дағдыларын қолдану қабілеті;
В) бастамашылдық, шығармашылық ойлау қабілеті мен стандарттық емес шешімдерді табу, кәсіби жолды таңдай білу шеберлігі, өмір бойы оқуға дайындық;
С) әлеуметтік, мәдени, саяси және экономикалық қызметке адамдардың белсенді қатысу, сонымен қатар өмір бойы білім алу қабілеттілігі;
Д) адамдардың әлеуметтік, мәдени, саяси және экономикалық қызметтерге белсене араласуы;
Е) кәсіби жолды таңдай білу шеберлігі.
16. PISA жобасындағы оқушылардың функционалдық сауаттылығын
А) бағалаудың басымдылықтары.
В) физико-математикалық сауаттылық;
С) химия-биологиялық сауаттылық;
Д) физикалық сауаттылық;
Е) гуманитарлық сауаттылық;
Ж) математикалық сауаттылық.
17. Оқушыға формативтік бағалау мынандай мүмкіндік береді.....
А) оқытылатын тақырыптың тараулары бойынша қосымша ұпай және жоғары ұпай алуына мүмкіндік береді;
В) сынып алдындағы рейтингісін көтереді;
С) тақырыпты меңгерудегі жеке мүмкіндіктерін көрсетеді;
Д) тақырыпты меңгертудегі мұғалімнің мүмкіндіктерін көрсетеді;
Е) тақырыпты игеру деңгейін көрсетеді.

11. Основополагающие принципы понятия "Математическая грамотность":
А) "фундаментальные математические идеи", "математическая компетентность";
В) "математическая компетентность" "естественно - научная компетентность";
С) "фундаментальные математические идеи", "оценочная компетентность";
Д) "математическая компетентность", "коллаборативное решение проблем";
Е) "коллаборативное решение проблем", "фундаментальные математические идеи".
12. При проведении занятий с учащимися по решения заданий в формате международных исследований PISA учитель может выступать:
А) в роли учителя-фасилитатора;
В) в роли учителя-челленжера;
С) и в роли учителя-фасилитатора, и в роли учителя-челленжера;
Д) в роли лектора;
Е) в роли модератора.
13. Определите уровень сложности задачи по шкале математической грамотности - Улитка ползет по стенкам колодца глубиной в 7 м к поверхности земли. Причем днем она проползает вверх на 3 м, а ночью она опускается на 1 м. На какие сутки она доберется до поверхности земли?
А) шестой уровень;
В) четвертый уровень;
С) первый уровень.
Д) третий уровень;
Е) пятый уровень.
14. Определите уровень сложности задачи по шкале математической грамотности - Олжас живет от школы на расстоянии 1 км, а Айгуль – на расстоянии 400 м. Длина шага Айгуль равна 60 см, а Олжаса – 75 см. Олжас за 10 секунд делает 12 шагов, а Айгуль – 10 шагов. С какой скоростью идут в школу Айгуль и Олжас? Скорость указать в м/мин.
А) третий уровень;
В) второй уровень;
С) четвертый уровень;
Д) пятый уровень;
Е) шестой уровень.
15. Функциональная грамотность – это:
А) способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности;
В) инициативность, способность творчески мыслить и находить нестандартные решения, умение выбирать профессиональный путь, готовность обучаться в течение всей жизни;
С) способность, способствующая активному участию людей в социальной, культурной, политической и экономической деятельности, а также обучению на протяжении всей жизни;
Д) математическая грамотность;
Е) способность совместно решать проблемы.
16. Приоритеты оценивания функциональной грамотности школьников проекта PISA….
A) физико-математическая грамотность;
B) химико-биологическая грамотность;
C) физическая грамотность;
D) гуманитарная грамотность;
E) математическая грамотность.
17. Формативное оценивание позволяет ученику …
А) набрать дополнительные баллы по некоторым разделам изучаемой темы и получить более высокую оценку;
В) повысить свой рейтинг перед классом;
С) показать личные возможности усвоения темы;
Д) сравнение достижений учеников;
Е) подведение итогов обучения для выставления оценок, сертификации или регистрации продвижения обучения.

18. Математикалық сауаттылық шәкілі бойынша қиындық деңгейін анықтаңыз. Айжан алғашқы 10 минутта 4 км, кейінгі 5 минутта 2 км жол жүрді. Айжанның жылдамдығы қалай өзгерді?
А) екінші деңгей;
В) бірінші деңгей;
С) бесінші деңгей;
Д) үшінші деңгей;
Е) алтыншы деңгей.
19. Алдыңғы есептің сұрағына жауап беріңіз.
А) Айжанның орташа жылдамдығы алғашқы 10 минутта кейінгі 5 минуттағыға қарағанда артық болды.
В) Берілген ақпараттан Айжанның орташа жылдамдығы туралы ештеңе айтуға болмайды.
Д) Айжанның орташа жылдамдығы алғашқы 10 минутта да, кейінгі 5 минутта да бірдей болды.
Е) Айжанның орташа жылдамдығы алғашқы 10 минутта кейінгі 5 минуттағыға қарағанда аз болды.
Ж) Дұрыс жауабы жоқ.
20. Қай жылы Қазақстан PISA халықаралық зерттеулеріне қатысты?
А) 2007, 2011;
В) 2009, 2012;
С) 2006, 2009;
Д) 2000, 2012;
Е) 2003, 2006.
21. PISA-ның тест тапсырмаларының форматына жатады:
А) мәтіндер, кестелер, жарнамалық буклеттер;
В) диаграммалар, сызбалар, карталар;
С) суреттер, сызбалар;
Д) кестелер, диаграммалар, жарнамалық буклеттер;
Е) А және В жауабы.
22. Баспалдықтың екеуін бірден аттағанда, біреуден аттағанға қарағанда 10 адым кем болды. Сонда неше басқыш болғанын анықтаңыз.
А) 30;
В) 25;
С) 20;
Д) 15;
Е) 10.
23. Суретте биіктігі 252 см, ұзындығы 400 см болатын баспалдақ көрсетілген. Бұл баспалдақ 14 басқыштан тұрады. Сұрақ: әрбір басқыштың биіктігі қандай?
А) 15;
В) 16;
С) 17;
Д) 20;
Е) 18.
24. Көтергіш. Көтергішке отырғызу жүргізілетін жердің тақтасынан Мадина мынандай хабарландыруды оқыды: "Көтерілу мүмкіндігі - сағатына 1200 адам". Көтергіштің әрбір креслосына екі адам отыра алады. Сұрақ: Отырғызатын жерден әр минутына қанша кресло жөнелтіледі?
А) минутына 1 кресло;
В) минутына 10 кресло;
С) минутына 20 кресло;
Д) минутына 30 кресло;
Е) минутына 40 кресло.
25. Коллаборативті орта дегеніміз – бұл...
26. PISA тапсырмаларын орындау барысында оқушы нақты қандай стратегияларды қолдануы мүмкін екендігін анықтаңыз.
Технологиялық модуль
27. Барлық Microsoft Power Point слайдтарының презентацияларының эскиздері мына қосуларда көрсетіледі....
A) слайдттар;
B) слайдқа түсінік;
C) құрылымы;
D) анимация.

18. Определите уровень сложности задачи по шкале математической грамотности. В своей поездке Айжан проехала 4 км. за первые 10 мин, а затем 2 км за последние 5 мин. Как изменялась скорость движения Айжан?
А) второй;
В) первой;
С) пятой;
Д) первый;
Е) шестой.
19. Ответьте на вопрос предыдущей задачи:
А) средняя скорость Айжан была больше в первые 10 мин, чем в последующие 5 мин.
В) невозможно ничего сказать о средней скорости Айжан из данной информации.
С) средняя скорость Айжан была одинаковая в первые 10 мин и в последующие 5 мин.
Д) средняя скорость Айжан была меньше в первые 10 мин, чем в последующие 5 мин.
Е) нет правильного ответа
20. В каких годах Казахстан принял участие в международном исследовании PISA?
А) 2007, 2011;
В) 2009, 2012;
С) 2006, 2009;
Д) 2009, 2013;
Е) 2010, 2013.
21. Формат каждого задания PISA включает:
А) текст, таблицы, рекламные буклеты;
В) диаграммы, графики, карты;
С) рисунки, графики;
Д) таблицы, диаграммы, рекламные буклеты;
Е) ответы А и В.
22. Если перешагивать через 2 ступеньки лестницы одновременно, то шагов будет на 10 меньше, чем когда шагать по одной ступеньке. Определите, сколько было ступенек?
А) 30;
В) 25;
Д) 15;
С) 20;
Е) 10.
23. Лестница. На рисунке изображена лестница с 14 ступеньками, высота которой 252 см. Длина 400 см Вопрос: Какова высота каждой из 14 ступенек?
А) 15;
В) 16;
С) 17;
Д) 20;
Е) 18.
24. Подъемник. Рядом с местом, в котором происходит посадка на подъемник, Мадина увидела следующее объявление: "Пропускная способность - 1200 человек в час". На каждое кресло подъемника могут сесть два человека. Сколько кресел отправляется в места посадки на подъемник за каждую минуту?
A) 1 кресло за минуту;
B) 10 кресел за минуту;
C) 15 кресел за минуту;
D) 20 кресел за минуту;
E) 30 кресел за минуту.
25. Коллаборативная среда – это........... (допишите)
26. Напишите какие конкретные стратегии учащиеся могут использовать при решении заданий PISA.
Технологический модуль
27. эскизы всех слайдов презентации microsoft powerpoint отображаются на вкладке …
А) структура;
В) слайды;
С) заметки к слайду;
Д) анимация.

1. Қазақстан Республикасының білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру 2015 жылда келесі нәтижелерді көрсетеді:
А) электронды оқыту жүйесі құрылады;
В) 12 жылдық білім беру жүйесіне көшу басталады;
С) ауыспалы кезең аяқталған кезде, ҚР білім беру жүйесі құрылымы, мазмұны, басқару және қаржыландыру механизмі бойынша дамыған елдердің моделімен сәйкестендіріледі;
D) халықаралық индикаторлармен дәлелденген сапалы білім және адами капиталдың даму деңгейі жоғарлайды.
2. Мектеп оқушыларының 2012-2016 жылдарға арналған функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі ұлттық жоспарында көрсетілген негізгі құзыреттіліктер:
А) коммуникативті, ақпаратты, мәселелерді шешу;
В) деректерді жүйелеу, мәселелерді шешу дағдылары;
С) басқарушылық, әлеуметтік, тұлғалық, азаматтық, коммуникативтік, технологиялық, ақпараттық;
D) ақпараттық, дамытушылық, тәрбиелік.
Педагогикалық-психологиялық модуль
3. Оқушыларды тестке дайындау кезіндегі эмоциялық қолайсыздығынан шығарудың тиімді амалдарын атаңыз:
А) көңіл-күйді жақсартатын жағдайлар жасау (душ қабылдау, серуен, дене қимыл жаттығулары);
В) қанағаттандыру әкелетін іс-әрекетке ауыстыру;
С) әзіл-сқақты түсіне білуге белсендіру (күлкі, жымию, мысқыл т.б );
D) барлық нұсқалар дұрыс.
4. Оқушылардың тестке дайындалу сапасын ұтымды жетілдіру үдерісіне не жатады:
А) оқушылармен тұрақты түзету жұмыстарын жүргізу;
В) тестке дайындау бойынша белгілі тәжірибе жинақтау;
С) тестке дайындық барысындағы психологиялық сүйемелдеу;
D) барлық нұсқалар дұрыс.
Мазмұндық модуль
5. PISA халықаралық зерттеуі дегеніміз:
А) 15 жастағы жасөспірімнің адам қызметінің барлық салаларында кең ауқымды өмірлік міндеттерді шешу үшін білім, білік, дағдыларын қолдану қабілетін бағалау;
В) 15 жастағы жасөспірімнің адам қызметінің барлық салаларында кең ауқымды өмірлік міндеттерді шешу үшін, сонымен қатар тұлғааралық қарым-қатынас және әлеуметтік қатынастарда білім, білік, дағдыларын қолдану қабілетін бағалау;
С) тұлғалық және жеке қасиеттер мен оқу материалдарын игеру жақтарын,оқу қызметінің барлық түрлерінің нәтижелілігін ескеретін халықаралық бағалау;
Д) бастауыш сынып оқушыларының адам қызметінің барлық салаларында өмірлік міндеттерді кең ауқымда шешу үшін білім, білік, дағдыларын қолдану қабілетін бағалау;
Е) жалпы білім беретін мектеп түлектерінің білімін тест арқылы тексеру.

1. В результате реализации Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы к 2015 году будут достигнуты следующие результаты:
А) создана система электронного обучения;
В) начат переход на 12-летнее образование;
С) переходный период будет завершен, система образования РК по структуре, содержанию, механизмам управления и финансирования будет соответствовать модели развитых стран;
D)высокое качество знаний и уровень развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами.
2. Ключевые компетенции выпускника средней школы, указанные в Национальном плане действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы:
А) разрешения проблем, информационная, коммуникативная;
В) умение разрешать проблемы, систематизация материала;
С)управленческие, социальные, личностные, гражданские, коммуникативные, технологические, информационные;
D) информационная, развивающая, воспитывающая.
Психолого-педагогический модуль
3. перечислите эффективные способы снятия эмоционального напряжения для учащихся в период подготовки к тестированию:
А) прибегать к процедурам, улучшающим самочувствие (душ, прогулка, физическая разрядка);
В) переключаться на занятия, приносящие удовлетворение;
С) активизация чувства юмора (ирония, улыбка, смех);
D) все варианты верны.
4. В чем заключаются положительные тенденции в совершенствовании качества подготовки учащихся к тестированию:
А) проведение постоянной коррекционной работы с учащимися;
В) накопление определенного опыта по подготовке к тестированию;
С) психологическое сопровождение подготовки к тестированию;
D) все варианты верны.
содержательный модуль
5. Международное исследование PISA – это:
А) оценивание способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности;
В) оценивание способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности, а также в межличностном общении и социальных отношениях;
С) международная оценка, учитывающая результативность всех видов учебной деятельности, процессуальную сторону усвоения учебного материала и проявления индивидуальных и личностных качеств;
Д) оценивание способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения проблем;
Е) международная оценка, учитывающая результативность всех видов учебной деятельности, проявления индивидуальных и личностных качеств.

6. 2015 жылдан бастап PISA халықаралық зерттеулері негізінде сапаны мониторингілеу... бағытта жүргізілетін болады:
А) оқу сауаттылығы, математикалық сауаттылық;
В) оқу сауаттылығы, математикалық, ғылыми-жаратылыстану сауаттылығы;
С) қаржылық сауаттылық;
Д) проблеманы бірлесе шешу;
Е) барлық жауап дұрыс.
7. PISA халықаралық зерттеулерінің жүргізу уақыты
А) 5 жылда 1 рет;
В) 3 жылда 1 рет;
С) 2 жылда 1 рет;
Д) 4 жылда 1 рет;
Е) жыл сайын.
8. Математикалық құзіреттілік – бұл
А) стандартты есептерді шешуде қарапайым математикалық амалдарды, әдістерді, процедураларды қолдана білу, есептің шартына сәйкес берілген мәліметтерді байланыстыра алу қабілеті;
В) стандартты есептерді шешуде есептің шартына сәйкес берілген мәліметтерді байланыстыру, пайымдау қабілеті;
С) стандартты есептерді шешуде қарапайым математикалық амалдарды, әдістерді, процедураларды қолдана білу, есептің шартына сәйкес берілген мәліметтерді байланыстыру, пайымдау қабілеті;
Д) қарапайым математикалық амалдарды, әдістерді, процедураларды қолдана білу, пайымдау қабілеті;
Е) есепті шешудің көптеген тәсілдерін ұсына білу қабілеті.
9. Математикалық құзіреттіліктің деңгейлері
А) үш;
В) алты;
С) бес;
Д) төрт;
Е) екі.
10. PISA форматындағы тапсырмалардың ерекшелігі қандай?
А) еркін құрастырмалы жауапты қажет ететін тапсырмалар мен кестелерді, в) диаграммаларды, графиктерді және т.с.с. қамтиды;
С) еркін құрастырмалы жауапты қажет ететін және дұрыс жауапты таңдайтын тапсырмаларды қамтиды;
Д) еркін құрастырмалы жауапты қажет ететін тапсырмаларды қамтиды;
Е) дұрыс жауапты таңдайтын тапсырмаларды қамтиды;
Ж) кесте, диаграмма, графиктерді қамтиды.
11. Фундаментальді математикалық идеялар:
А) сандар, кеңістік пен форма, өзгерістер мен тәуелділіктер;
В) кеңістік пен форма, өзгерістер мен тәуелділіктер, анықталмағандықтар;
С) анықталмағандық, кеңістік пен форма, өзгерістер мен тәуелділіктер;
Д) сандар, анықталмағандық, кеңістік пен форма, өзгерістер мен тәуелділіктер;
Е) дұрыс жауап жоқ.
12. Блум таксономиясы бойынша оқудағы табыстылықты бағалаудың алты деңгейі:
А) білу, түсіну, қолдану, талдау, ойлау, бағалау;
В) білу, түсіну, қайта жаңғырту, қолдану, талдау, бағалау;
С) білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау;
Д) білу, түсіну, қолдану, салыстыру, толғау, бағалау;
Е) білу, түсіну, қайта жаңғырту, байланыс орнату, толғау.
13. Қазақстандық оқушылар кезекті рет PISA зерттеулеріне қашан қатысады?
А) 2015 ж.;
В) 2016 ж.;
С) 2017 ж.;
Д) 2018 ж.;
Е) 2020 ж..
14. 2015 PISA зерттеуінің басым бағыты:
А) математикалық сауаттылық;
В) ғылыми-жаратылыстану сауаттылық;
С) оқу сауаттылығы;
Д) мәселені бірлесе отырып шешу;
Е) қаржылық сауаттылық.
15. 15-жасар оқушылардың PISA халықаралық зерттеуіне қатысу себебі:
А) мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын қалыптастыру проблемалары жайлы ғылыми зерттеулердің нәтижелері;
В) көптеген елдерде 15 жаста негізгі білімді алу аяқталады;
С) функционалдық сауаттылықтың негізін қалайтын жалпы оқу біліктері мен дағдылар қалыптасқан;
Д) жеке тұлғалық іс-әрекет нәтижесінің қалыптасқан;
Е) жеке тұлғалық және пәндік нәтижелердің қалыптасқан.
16. PISA халықаралық зерттеуіне Қазақстан алғаш рет... жылы қатысты.
А) 2007 ж.;
В) 2009 ж.;
С) 2012 ж.;
Д) 2010 ж.;
Е) 2013 ж.
17. ҚР-ның 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында 2015 жылы PISA халықаралық зерттеуінде қазақстандық оқушылардың қандай көрсеткішке жетуі жоспарланған?

6. Мониторинг качества с 2015 года в рамках международного исследования PISA будет проводиться по направлениям:
А) грамотность чтения, математическая грамотность;
В) грамотность чтения, математическая, естественно-научная грамотность;
С) финансовая грамотность;
Д) коллаборативное решение проблем;
Е) все ответы верны.
7. Международные исследования PISA проводятся с периодичностью:
А)1 раз в пять лет;
В) 1 раз в 3 года;
С) 1 раз в 2 года;
Д) 1 раз в 4 года;
Е) ежегодно.
8. Математическая компетентность – это…
А) способность воспроизводить простые математические действия, приемы, процедуры, устанавливать связи между данными из условия задачи, при решении стандартных задач;
В) способность устанавливать связи между данными из условия задачи, при решении стандартных задач, рассуждать;
С) способность воспроизводить простые математические действия, приемы, процедуры, устанавливать связи между данными из условия задачи, при решении стандартных задач, рассуждать;
Д) способность воспроизводить простые математические действия, приемы, процедуры, рассуждать;
Е) способность предлагать различные способы решения.
19.Математическая компетентность проявляется на:
А) трех уровнях;
В) шести уровнях;
С) пяти уровнях;
Д) четырех уровнях;
Е) двух уровнях.
20. Формат заданий PISA отличается:
А) включением таблиц, диаграмм, графиков и т.д., наличием заданий со свободно-конструируемым ответом;
В) наличием заданий с выбором ответа и свободно-конструируемым ответом;
С) наличием заданий со свободно-конструируемым ответом;
Д) наличием заданий с выбором ответа;
Е) включением таблиц, диаграмм, графиков и т.д.
21. Фундаментальные математические идеи:
А) количество, пространство и форма, изменение и зависимости;
В) пространство и форма, изменение и зависимости, неопределенность;
С) неопределенность, пространство и форма, изменение и зависимости;
Д) количество, неопределенность, пространство и форма, изменение и зависимости;
Е) нет правильного ответа.
22.Шесть уровней оценки успешности обучения по таксономии Блума - это
А) знания, понимание, применение, анализ, рассуждение, оценка;
В) знания, понимание, воспроизведение, применение, анализ, оценка;
С) знания, понимание, применение, анализ, синтез, оценка;
Д) знания, понимание, применение, сопоставление, размышления, оценка
Е) знания, понимание, воспроизведение, установление связи, размышление.
23. Очередное участие школьников Казахстана в международном исследовании PISA состоится:
А) 2015 г.;
В) 2016 г.;
С) 2017 г.;
Д) 2019 г.;
Е) 2020 г.
24. Приоритетным в международном исследовании PISA-2015г. определено направление…..
А) математическая грамотность;
В) естественнонаучная грамотность;
С) читательская грамотность;
Д) коллаборативное решение проблем;
Е) финансовая грамотность.
25. Участие в международных исследованиях PISA детей 15-летнего возраста обусловлено:
А) результатами научных исследований по вопросам формирования функциональной грамотности школьников;
В) завершенностью во многих странах к 15 годам получения обязательного образования;
С) сформированностью общеучебных умений и навыков, составляющих основу функциональной грамотности;
Д) сформированностью личностно-деятельностных результатов;
Е) сформированностью предметных и личностно-деятельностных результатов.
26. Казахстан впервые принял участие в международном исследовании PISA:
А) 2007 г.;
В) 2009 г.;
С) 2012 г.;
Д) 2010 г.;
Е) 2013 г.
27. Укажите, какие индикаторы участия казахстанских школьников в международных исследованиях PISA планируется на 2015 год в соответствии с Государственной программой развития образования РК на 2011-2020 гг:

А) 50-55 орын болу көзделген;
В) 45-50 орын болу көзделген;
С) 40-45 орын болу көзделген;
Д) 35-40 орын болу көзделген;
Е) 30-35 орын болу көзделген.
18. Формативтік бағалау – бұл...
А) белгілі бір уақыт аралығында оқушының жеткен жетістігін бағалау;
В) оқыту үдерісіне өзгеріс енгізу мақсатында оқушының жеткен жетістіктерін бағалау;
С) ары қарай оқыту жайлы шешімді қабылдау мақсатында оқудың нәтижелерін жүйелі түрде қосып отыруға бағытталған іс-әрекет;
Д) бағалауді жүзеге асыру немесе есеп беру;
Е) талантты және дарынды оқушыларды айқындау.
19. PISA зерттеулеріне кімдер қатысады?
А) ата-ана;
В) оқушылар және ата-аналар;
С) оқушылар мен әкімшілік;
Д) оқушылар және сынып жетекшілер;
Е) оқушылар.
20. Математикалық сауаттылық шәкілі бойынша есептің қиындылық деңгейін анықтаңыз: Қайық өзен ағысымен 6 км/сағ жылдадықпен жүзіп келеді. Өзен ағысының жылдамдығы 3 км/сағ. Қайық 24 км қанша уақытта жүзіп өтеді?.
А) алтыншы деңгей;
В) бірінші деңгей;
С) төртінші деңгей;
Д) үшінші деңгеі;
Е) бесінші деңгей.
21. Математикалық сауаттылық шәкілі бойынша есептің қиындылық деңгейін анықтаңыз. Машинаның багына 40 л бензин сияды. Жолдың әрбір 100 км-не 8,5 л бензин жүмсалады. Машина жолға толы бакпен шығып, 350 км жол жүрді. Сапар аяқталған соң машинаның багында қанша литр бензин қалды?
А) алтыншы деңгей;
В) екінші деңгей;
С) төртінші деңгей;
Д) үшінші деңгеі;
Е) бесінші деңгей.
22. Пиццерия қалыңдығы бірдей, көлемі әр түрлі пицца ұсынады. Кіші пиццаның диаметрі 30 см, үлкен пиццаның диаметрі 40 см. Бағасы сәйкесінше 300 теңге және 400 теңге тұрады. Қай пиццаның бағасы арзан?
А) үлкен;
В) кіші;
С) екеуіде;
Д) білмеймін;
Е) ешкайсысы.
23. Бақташының қолында 32 м. сым бар. Ол клумбаның жан-жағын суретте көрсетілгендей етіп қоршамақшы. Сұрақ: бақташының қолындағы 32 м-лік сым төменде берілген клумбалардың қайсысына жетпейді?
А) нұсқасы;
В) нұсқасы;
С) нұсқасы;
D) нұсқасы;
Е) ешқайсысы.
24. Ұстаға бір кітап сөресін дайындау үшін: 4 ұзын ағаш панелі, 6 қысқа ағаш панелі, 12 кішкентай скоба, 2 үлкен скоба және 14 шуруп қажет. Ұстада 26 ұзын ағаш панелі, 33 қысқа ағаш панелі, 200 кішкентай скоба, 20 үлкен скоба және 510 шуруп бар. Сұрақ: ұста қолында бар материалдан қанша комплект ағаш сөресін жинай алады?
A) 6;
В) 7;
С) 5;
Д) 8;
Е) 9.
. Коллаборативті
орта дегеніміз – бұл...
26. PISA тапсырмаларын орындау барысында оқушы нақты қандай стратегияларды қолдануы мүмкін екендігін анықтаңыз.
Технологиялық модуль
27. Барлық Microsoft Power Point слайдтарының презентацияларының эскиздері мына қосуларда көрсетіледі....
A) слайдттар;
B) слайдқа түсінік;
C) құрылымы;
D) анимация.
28. Microsoft Power Point презентация слайдында орналасқан объектілерге жатпайтыны (артығын алып тастаңыздар)...
А) анимация;
B) кесте;
C) диаграмма;
D) фильм.
29. Презентацияға жаңа слайд қосу үшін келесі әрекетті орындау керек:
A) түйме "Оffice">жасау;
B) басты> слайд жасау;
C) қою > слайд;
D) түрі > кәдімгі.
30. Басқару қосымшаларын пайдалана отырып Word Art объектілері, жазбалар, диаграмма, бейнелер, клиптерді презентацияға қосуға болады.
A) түрі;
B) басты;
C) қою;
D) дизайн.
ДҰРЫС ЖАУАПТАР КІЛТІ
ІІ нұсқа
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
C
C
D
C
B
E
B
C
A
A
B
C
A
B
B
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
B
A
B
C
B
B
A
B
C
C
A
B
C
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 41-қосымша
"Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқушылардың
математикалық сауаттылығы мен шығармашылық қабілеттерін дамыту"
тақырыбындағы математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасы

А) занять 50 – 55 место;
В) занять 45 – 50 место;
С) занять 40 – 45 место;
Д) занять 35 – 40 место;
Е) занять 30 – 35 место.
28. Формативное оценивание – это:
А) оценивание достижений, полученных учеником в конце единицы обучения, полугодия, года;
В) оценивание прогресса учащихся с целью внесения изменений в процесс обучения;
С) понятие, используемое для обозначения деятельности, направленной на систематическое суммирование результатов обучения с целью принятия решений о дальнейшем обучении;
Д) непосредственное выставление оценок и отчетности;
Е) выявление одаренных и талантливых детей.
29.Кто являются респондентами в исследовании PISА?
А) родители;
В) учащиеся и родители;
С) учащиеся и администрация;
Д) учащиеся и классные руководители;
Е) учащиеся.
30. Определите по шкале математической грамотности уровень сложности задачи. Лодка плывет по реке со скоростью 6 км/ч, скорость течения реки - 3 км/ч. За какое время лодка преодолеет расстояние в 24 км?
А) шестой уровень;
В) первый уровень;
С) четвертый уровень;
Д) третий уровень;
Е) пятый уровень.
31. Определите по шкале математической грамотности уровень сложности задачи. В бак машины входит 45 л бензина. На каждые 100 км пути расходуется 8,5 л бензина. В дорогу отправились с полным баком и проехали 350 км. Сколько бензина осталось в баке, когда поездка закончилась?
А) шестой уровень;
В) второй уровень;
С) четвертый уровень;
Д) первый уровень;
Е) пятый уровень.
32. Пицца. Пиццерия предлагает две круглые пиццы, той же толщины, разные размеры. Та, что поменьше, имеет диаметр 30 см и стоит 300 тенге. Та, что по больше, имеет диаметр 40 см и стоит 400 тенге. Вопрос: Какая пицца дешевле?
A) большая;
B) маленькая;
C) обе пиццы;
D) никакая;
E) разницы нет.
33. Садовник. У садовника имеется 32 м провода, которым он хочет обозначить на земле границу клумбы. Форму клумбы ему надо выбрать из следующих вариантов. На какую форму не хватит садовнику 32 м провода, чтобы обозначить ее границу
A) вариант А;
B) вариант В;
C) вариант С;
D) вариант D;
E) вариант Е.
34. Книжные полки. Чтобы собрать один комплект книжных полок, плотнику нужны следующие детали: 4 длинных деревянных панели, 6 коротких деревянных панелей, 12 маленьких скоб 2 больших скобы и 14 шурупов. У плотника есть 26 длинных деревянных панелей, 33 коротких панели, 200 маленьких скоб, 20 больших скоб и 510 шурупов. Какое наибольшее число комплектов книжных полок может собрать плотник из этих деталей?
A) 6;
B) 7;
C) 5;
D) 8;
E) 9.
35. Коллаборативная среда – это........... (допишите)
36. Напишите какие конкретные стратегии учащиеся могут использовать при решении заданий PISA.
Технологический модуль
37. Эскизы всех слайдов презентации Microsoft PowerPoint отображаются на вкладке
А) слайды;
В) заметки к слайду;
С) структура;
Д) анимация.
38. К объектам, размещаемым на слайде презентации Microsoft PowerPoint, не относятся (исключите лишнее)…
А) анимация;
В) таблица;
С) диаграммы;
Д) фильм.
39. Для того, чтобы добавить в презентацию новый слайд, необходимо выполнить следующие действия:
А) кнопка "Office" ---> создать;
В) главная ---> создать слайд;
С) вставить ---> слайд;
Д) вид ---> обычный;
40. Добавить в презентацию клипы, фигуры, диаграммы, надписи, объекты Word Art можно, используя элементы управления вкладки.
А) вид;
В) главная;
С) вставка;
Д) дизайн.
Примечание:
Ключи ответов, вариант 1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
D
C
D
D
A
A
C
C
C
A
A
C
C
A
C
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
E
C
A
C
B
E
C
E
B
A
C
C
C
вариант 2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
C
C
D
C
B
E
B
C
A
A
B
C
A
B
B
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
B
A
B
C
B
B
A
B
C
C
A
B
C
Приложение 41
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие математической грамотности и творческих способностей учащихся в условиях обновления содержания образования" для учителей математики

1. Кіріспе
1. "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқушылардың математикалық сауаттылығы мен шығармашылық қабілеттерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) математика пәні мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқушылардың математикалық сауаттылығы мен шығармашылық қабілеттері, сыни талдау мен бағалау және өзіндік іздену дағдылары, оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытумен байланысты, яғни "білімді адамнан" "өзін-өзі дамыту, шығармашылық ойлау, әрекет етуге қабілетті адамға" көшуді жүзеге асыру болып табылады.
3. Білім беру бағдарламасы Қазақстан Республикасы білім беру саласындағы жаңа нормативтік құжаттарға сәйкес білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында функционалдық сауаттылықты қалыптастыру үшін математика пәні мұғалімдерін оқытуға бағытталған.
2. Бағдарлама мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқушылардың математикалық сауаттылығы мен шығармашылық қабілеттерін дамыту бойынша математика пәні мұғалімдерінің кәсіби құзіреттіліктерін жетілдіру.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) білім беруді жаңартудың басты бағыттарын меңгеру және оның нормативті-құқықтық, теориялық негіздері туралы тұжырымдамалық түсініктерін қалыптастыру;
2) функционалдық сауаттылығын қалыптастыру үдерісінде қазіргі педагогикалық технологиялардың әдістері мен тәсілдерін қолдану;
4) зерттеушілік танымдық әрекетін ұйымдастыру үдерісінде математика бойынша сандық білім беру ресурстарын жасау және оны қолдана алу;
5) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру үдерісін моделдеуде функционалдық сауаттылығын қалыптастыру;
6) инновациялық білім беру технологияларын қолдану бойынша икемділіктерін қалыптастыру;
7) өз білімін жетілдіру және өзіндік қалыптасуға қажетті кәсіби қызметінде өзін-өзі талдау дағдысын қалыптастыру;
8) оқу процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беруді жаңғыртуда нормативтік-құқықтық құжаттардың тұжырымдамалық негіздерін, математика пәні бойынша оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру үдерісінде заманауи педагогикалық технологиялардың негізгі әдістері мен құралдарын, Қазақстандағы оқушылардың математикалық функционалдық сауаттылығын дамытуды өлшеу жүйесінің тетіктерін, 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік Бағдарламасының шеңберінде оқушылардың математикалық функционалдық сауаттылығын дамытудың негізгі бағыттарын, оқушылардың математикалық функционалдық сауаттылығын дамыту бойынша халықаралық және отандық тәжірибелерін, мұғалімнің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық қолдаудың қазіргі заманғы тәсілдерін біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме "Развитие математической грамотности и творческих способностей учащихся в условиях обновления содержания образования" (далее Программа) предназначена для обучения учителей математики.
2. "Развитие математической грамотности и творческих способностей учащихся в условиях обновления содержания образования" соответствует стратегическому направлению развития образования на формирование высокообразованной, конкурентоспособной личности с этическим отношением к миру, творческим типом мышления, развитой мировоззренческой культурой, сохраняющей при этом свою уникальность, неповторимость, одаренность в различных сферах наук и искусства.
3. Образовательная программа направлена на рассмотрение личностного развития одаренного ребенка как основополагающей цели его социализации, опираясь на принципы индивидуализации и дифференциации, позволяющих полно учитывать и развивать индивидуальные особенности одаренности школьников при обучении математике.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителя математики по поддержке и развития математической одаренности школьников в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) проанализировать основные нормативно-правовые документы, регламентирующие учителей математики в области профессиональной деятельности:
2) обосновать востребованность исследовательской деятельности учащихся в условиях системного обновления среднего общего образования и направлений государственной образовательной политики;
3) определить содержание исследовательской деятельности учащихся, интегрируемое с предметным содержанием математического образования;
4) установить причинно-следственную связь исследовательской деятельности учащихся и их функциональной грамотности;
5) уметь создавать и применять цифровые образовательные ресурсы по математике в процессе организации исследовательской познавательной деятельности учащихся;
6) применять методы и приемы современных педагогических технологий в процессе формирования функциональной грамотности у учащихся по математике.
3. Ожидаемые результаты
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
психологические особенности одаренных детей, подходы к планированию и проектированию траектории развития математической одаренного ребенка;

2) инновациялық білім беру технологияларды, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту үшін математика сабағын жобалау, зерттеушілік танымдық іс-әрекетін ұйымдастыру үдерісінде сандық білім беру ресурстарын қолданады;
3) өздігінен білім алуға және өзін-өзі жүзеге асыру үшін кәсіби қажеттіліктерін өзіндік талдайды, даму үдерістерінің мониторингін жүргізу, білім беру үдерісін диагностикалау, жеке іс-әрекетін зерттеу және талдау жасайды, білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында заманауи АКТ технологияларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативті-құқықтық модульде Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" Жолдауында айтылған ұлттық білім беру жүйесін құру мақсаты, "Ұлт жоспары - 100 нақты қадам". Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңын 27 шілде 2007 жылғы № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілген), Қазақстан Республикасының білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру аясында білім беру жүйесін дамытудың негізгі бағыттары және оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары мен орта білім беруді жаңартуға көшуге дайындық мәселелері, Қазақстан Республикасының 2015-2025 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы стратегиясы қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) жалпы білім беретін мектептердегі педагогикалық үдерісте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері;
2) инклюзивті білім беруді ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері;
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) "Функционалдық сауаттылық", "математика сауаттылығы", "математика сауаттылығының компоненттері (мәнмәтін, білім, қатынас)" түсініктерін айқындау";
2) математика сабағында сапалы білім беруді қамтамасыз ету жағдайында оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру;
3) интербелсенді әдіс-тәсілдерді математика сабақтарында қолдану;
4) оқушылардың функционалдық сауаттылығын математикалық тапсырмалар бойынша пәндік құзіреттілікті қалыптастыру деңгейін айқындау;
5) сыни тұрғыдан ойлауды дамыту технологиясы арқылы оқушылардың математикалық сауаттылығын қалыптастыру;
6) оқушылардың математикалық сауаттылығын арттыру мақсатында белсенді оқу ортасын құруда мұғалімнің рөлі;
7) математика курсындағы жоба әдісін қолданудың мүмкіндіктері. Жобаның жаңашылдығы мен өзектілігі;
8) жоба идеясының негізінде ғылыми теорияға, тұжырымдамаға, әлемдік тәжірибеге сүйене отырып жұмыс жасау жолдары;
9) жобаны тиімді түрде жүзеге асыруда кездесетін кедергілер мен болуы мүмкін қиындықтардың қауіпін болжау;
10) жобалық жұмыс пәнін оқыту үдерісін ұйымдастыруға қойылатын талаптар;
11) жобалық жұмысты оқыту кезінде қолданылатын педагогикалық әдіс-тәсілдер;
12) жоба жұмыс бойынша оқу бағдарламасын дайындау.

2) умеют:
учитывать баланс возрастных и индивидуальных особенностей одаренных детей и основные принципы работы с одаренными детьми, правильно и эффективно строить процессы коммуникации, планировать и организовывать учебно-воспитательный процесс по математике с учетом развития одаренного ребенка;
3) владеют:
способами проектирования урока математики для развития одаренного ребенка, умениями планирования внеклассной работы по математике с одаренными детьми.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются ключевые ориентиры современной системы образования РК в контексте Послания Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", Плана нации – "100 конкретных шагов" и выступления Главы Государства 15 декабря 2014 г., "Слово о независимости", основные направления развития системы образования в свете реализации Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 г.г. и Национальный план действий на 2012-2016 г.г. по развитию функциональной грамотности школьников.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогическая диагностика профессиональной ориентации школьников в процессе обучения математике;
2) возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в процессе преподавания математики в профильных классах;
3) интеграция предмета "Самопознание" в уроки математики.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) новые подходы в обучении математике в условиях обновленного содержания образования;
2) формирование функциональной грамотности учащихся в условиях обеспечения качественного образования;
3) долгосрочное, среднесрочное и краткосрочное планирование изучения учебного материала предметов алгебра и геометрия в профильных классах (опыт НИШ);
4) использование программ динамической геометрии в организации исследовательской работы учащихся на уроках математики;
5) организация исследовательской деятельности учащихся в аспекте формирования их функциональной грамотности;
6) формирование исследовательских навыков у учащихся на уроках математики и организация проектной деятельности учащихся;
7) ознакомление с целью, содержанием и структурой программы PISA; "математическая грамотность", компоненты "математической грамотности" (контекст, знания, отношения).

11. Технологиялық модульде келесі келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) тыңдаушылардың АКТ құзыреттілігін дамыту";
2) "Intel "Болашақ үшін оқыту" ХХІ ғасырдың ақпараттық және білім беру технологияларына кіріспе";
3) критериалды бағалау моделінің жетістік критерийі мен бағалау принциптері;
4) оқытудың жетістігін бағалауда Блум таксономиясын қолдану әдістері.
12. Вариативтік модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) нақты көрсеткіштік дәрежелік функцияны дефферинциалдау және интегралдау;
2) айнымалы модуль таңбасының ішінде берілген теңдеулер мен теңсіздіктер;
3) арифметикалық және геометриялық прогрессия туралы оқушылардың түсінігін қалыптастыру;
4) оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты деңгейіне қарай есептер құрастыру;
5) геометриялық прогрессия туралы оқушылардың түсінігін қалыптастырудың алғы шарттары.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) 5-6 сыныптарда математиканы оқытуда өз бетімен танымдық қызметін ұйымдастыру тәжірибесі;
2) мектеп олимпиадалары мен математикалық турнирлерді ұйымдастыру (жұмыс тәжірибесінен);
3) 7-9 сыныптарда алгебраны оқытуда жобалық қызметті ұйымдастыру;
4) 7-9 сыныптарда геометрияны оқытуда жобалық қызметті ұйымдастыру;
5) 10-11 сыныптарда алгебра және анализ курсындағы "Функцияны зерттеу" тақырыбы бойынша жоба қызметін ұйымдастыру;
6) 9-сыныпта "Векторлар" тақырыбын оқытуда оқушылардың жобалық қызметі;
7) "Туынды" тақырыбын оқытуда жобалық қызметті ұйымдастыру;
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) сыни ойлауды дамыту технологиясы және математика сабақтарында оны жүзеге асыру мүмкіндігі;
2) жаратылыстану-математикалық бағытындағы бейіндік сыныптарда оқушылармен сыныптан тыс жұмыстарды жоспарлау (жұмыс тәжірибесінен);
3) 5-6 сыныптарда математиканы оқытуда оқушылардың зерттеушілік қызметін ұйымдастыру;
4) математика сабақтарында зерттеушілік дағдыларды қалыптастыру және оқушылардың өз бетімен танымдық жұмыстарын ұйымдастыру (6-сынып);

11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) таксономия Б.Блума как методика оценки успешности обучения;
2) технология разработки цифрового образовательного ресурса по математике;
3) возможности сетевого образовательного сообщества в повышении профессионального мастерства учителя;
4) методика проектирования урока математики с использованием методов критического мышления;
5) особенности педагогической технологии трехмерной методической системы обучения.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями: знакомит слушателей с проблемами и возможностями формирования графической культуры учащихся при обучении математике и формирования познавательного интереса учащихся к предмету; рассматриваются проблемы организации летней математической площадки в лицеях и школах (из опыта работы), предпрофильной и профильной подготовкой учащихся.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) опыт организации самостоятельной познавательной деятельности при обучении математике в 5-6 классах;
2) организация школьных олимпиад и математических турниров (из опыта работы);
3) опыт организации проектной деятельности при обучении алгебре в 7-9 классах;
4) опыт организации проектной деятельности при обучении геометрии в 7-9 классах;
5) организация проектной деятельности при изучении темы "Исследование функции" в курсе алгебры и начал анализа в 10-11 классах;
6) проектная деятельность учащихся при изучении темы "Векторы" в 9 классе;
7) организация проектной деятельности при изучении темы "Производная".
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) технология развития критического мышления и возможность ее реализации на уроках математики;
2) планирование внеклассной работы со школьниками в профильных классах естественно-математического направления (из опыта работы);
3) организация исследовательской деятельности учащихся при обучении математике в 5-6 классах;
4) организация самостоятельной познавательной работы учащихся и формирование исследовательских навыков на уроках математики (6 класс);

5) дарынды балаларды анықтау және олардың математикалық қабілеттерін дамыту;
6) оқытудың белсенді стратегияларын қолдана отырып, функционалдық сауаттылық контекстінде 7-сыныптағы геометрия сабағын моделдеу. Геометриялық есептерді шешуде оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту;
7) оқушыларды математикалық байқаулар мен олимпиадаарға дайындау (жұмыс тәжірибесінен);
8) математика сабақтарында оқушылардың креативті ойлауын дамыту (5-сынып);
9) математика сабақтарында оқушылардың функционалдық және математикалық сауаттылығын қалыптастыру (7-8-сыныптар);
10) геометрия сабақтарында оқушылардың зерттеушілік дағдысы мен криативті ойлауын дамыту (7-сынып);
11) математиканы оқыту үдерісіндегі оқушылардың жобалық қызметі;
12) 9-11 сынып оқушыларының сабақтан тыс танымдық қызметін ұйымдастыру;
13) алгебра сабақтарында негізгі құзырлылықты қалыптастыру және оқушылардың танымдық зерттеушілік қызметін ұйымдастыру;
14) "Теңдіктер мен теңсіздіктер жүйелері" тақырыптарын оқытуда оқушылардың негізгі құзырлылығын қалыптастыру және зерттеушілік дағдысын дамыту;
15) "Тірі геометрия" бағдарламасын қолдану арқылы негізгі мектептің алгебра сабақтарында оқушылардың зерттеушілік қызметін ұйымдастыру;
16) математиканы оқытуда оқушылардың танымдық іс-әрекеттерін белсендіру тәсілдері және құзыреттілік негізін қалыптастыру (5-6 сыныптар);
17) 8-сынып оқушыларының геометрия сабағындағы функционалдық сауаттылықтарын қалыптастыру мәселелері және зерттеу іс-әрекеттері;
18) оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру аспектісінде концентрациялар мен қорытпаларға арналған мәтіндік тапсырмаларды шешудегі оқушылардың зерттеушілік іс-әрекeті.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады
1) (жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған - 1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%)
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%)
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%)
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:

5) проблемы выявления одаренных детей и развития их математических способностей.;
6) моделирование урока геометрии в 7 классе в контексте функциональной грамотности с использованием активных стратегий обучения.
7) развитие логического мышления у учащихся при решении геометрических задач на построение в профильных классах;
8) подготовка учащихся к математическим конкурсам и олимпиадам (из опыта работы);
9) развитие креативного мышления у учащихся на уроках математики (5 класс);
10) формирование функциональной и математической грамотности школьников на уроках математики (7-8 классы);
11) развитие исследовательских навыков и креативного мышления у учащихся на уроках геометрии (7 класс);
12) проектная деятельность учащихся в процессе обучения математике;
13) организация внеурочной познавательной деятельности учащихся 9-11 классов;
14) организация исследовательской познавательной деятельности учащихся и формирование ключевых компетенций на уроках алгебры (8-9 классы);
15) развитие исследовательских навыков и формирование ключевых компетенций у учащихся при изучении темы "Системы уравнений и неравенств";
16) организация исследовательской деятельности учащихся на уроках алгебры основной школы с использование программы "Живая геометрия";
17) организация внеклассной работы учащихся по подготовке к математическим олимпиадам и конкурсам;
18) формирование логического мышления у учащихся на уроках геометрии (8-9 класс);
19) организация самостоятельной работы и формирование исследовательских навыков учащихся МКШ на уроках алгебры в 8 классе;
20) формирование математической грамотности и организация исследовательской работы учащихся на уроках математики в 5 классе;
21) организация самостоятельной познавательной деятельности учащихся при подготовке их к дистанционным олимпиадам и конкурсам (из опыта работы);
22) исследовательская работа учащихся на уроках геометрии в 8 классе как способ формирования функциональной грамотности учащихся;
23) приемы развития критического мышления на уроках геометрии основной школы;
24) приемы активизации познавательной деятельности и формирование ключевых компетенций учащихся при обучении математики (5-6 классы);
25) развитие исследовательских умений у учащихся при изучении темы "Производная" (10 класс);
26) исследовательная деятельность учащихся на уроках геометрии в 8 классе и проблемы формирования их функциональной грамотности;
27) развитие навыков самостоятельной учебно-исследовательской деятельности учащихся на уроках геометрии с использованием программы "Живая геометрия";
28) развитие исследовательских навыков и формирование графической культуры у учащихся при изучении темы "Функция, еe свойства и график" в профильных классах;
29) организация практических работ учащихся исследовательского характера на уроках геометрии в профильных классах (с использованием программы "Живая геометрия");
30) исследовательская деятельность учащихся при решении текстовых задач на концентрацию и сплавы в аспекте формирования функциональной грамотности.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей к настоящей программе согласно приложению 2.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает активные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", тренинги, метод проектов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; тренинги.
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74%);
25. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:

13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
30. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%)
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%)
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%)
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар. (http://adilet.zan.kz/rus/docs/K1400002014/links).
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша. (http://www.inform.kz/rus/article/2715565).
3) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. 2012 жылғы 14 желтоқсан.
4) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж. (http://today.kz/news/ kazakhstan/2015-05-20/614838-nazvany-100-konkretnyh-sagov-dalnejsego-razvitia-kazahstana).
5) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010 (http://nkaoko.kz/documents/law_of_education/).
6) ҚР "Білім туралы" Заңы. Астана, 27 шілде 2007 ж. №319-III (http://adilet.zan.kz/rus/docs/Z070000319_/compare).
7) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
8) Аскаров Е.С., Балафанов Е.К., Койшыбаев Б.А. Основы научных исследований. Учебно-методическое пособие. – Алматы: НИТ, 2005. -198с.
9) Белых С.Л. Управление исследовательской активностью ученика: методическое пособие для педагогов средних школ, гимназий, лицеев / комментарий А.С. Савичева; под ред. А.С. Обухова. М.: Исследовательская работа школьников, 2007. – 56б.
10) Бутенко А.В., Ходос Е.А. Критическое мышление: метод, теория, практика. Учеб.-метод. Пособие. М.: Мирос, 2002.-304 с.
11) Тихомирова О.В. Моделирование образовательного процесса. Практика управления ДО. – Москва, 2012.- 12с.
12) Сарсенбекова Ж.Х. Формирование познавательного интереса у учащихся. // Математика в Казахстанской школе. 2013.Алматы: - №3. –14-16 с.
13) Международные исследования PISA. Методическое пособие. Астана. РГКП "Национальный центр образовательной статистики и оценки" МОН РК" 2013. -123с.
14) Школьные учебники и учебные пособия по математике 5-6 кл, алгебре 7-9 кл, алгебре и началам анализа 10-11 кл, геометрии 7-9 кл, Алматы. Мектеп 2012 - 2015 гг.
"Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында
оқушылардың математикалық сауаттылығы
мен шығармашылық қабілеттерін дамыту"
тақырыбындағы біліктілікті арттыру
курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Тақырыптар
Дәріс
Дәріс-диалог
Таңдау бойынша дәріс
Пікірталас
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сынып
конференция
Дөңгелек үстел
КТС
Жобаны қорғау
Барлығы
Инвариантты бөлім
І
Нормативті-құқықтық модуль
6
6
1.1
ҚР Президентінің "Қазақстан жолы-2050 Мәңгілік ел", "Нұрлы жол - болашаққа бастар бағыт" атты Қазақстан халқына Жолдауы. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
2
2
1.2
Қазақстан Республикасының 2015-2025 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы стратегиясы туралы. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары
2
2
1.3
Қазақстан Республикасының Білім туралы Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
ҚР Үздіксіз білім беру жүйесінде тәрбие тұжырымдамасының мазмұны және оны жүзеге асыру
2
2
ІІ
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
8
2.1
Жалпы білім беретін мектептердегі педагогикалық үдерісте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері
2
2
4
2.2
Инклюзивті білім беруді ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
4
ІІІ
Мазмұндық модуль
12
2
2
10
8
6
2
4
46
3.1
"Функционалдық сауаттылық", "математика сауаттылығы", "математика сауаттылығының компоненттері (мәнмәтін, білім, қатынас)" түсініктерін айқындау
2
2
4
3.2
Математика сабағында сапалы білім беруді қамтамасыз ету жағдайында оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру
2
2
4
3.3
Интербелсенді әдіс-тәсілдерді математика сабақтарында қолдану
2
2
4
3.4
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын математикалық тапсырмалар бойынша пәндік құзіреттілікті қалыптастыру деңгейін айқындау
2
2
4
3.5
Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту технологиясы арқылы оқушылардың математикалық сауаттылығын қалыптастыру
2
2
4
3.6
Оқушылардың математикалық сауаттылығын арттыру мақсатында белсенді оқу ортасын құруда мұғалімнің рөлі
2
2
4
3.7
Математика курсындағы жоба әдісін қолданудың мүмкіндіктері. Жобаның жаңашылдығы мен өзектілігі
2
2
4
3.8
Жоба идеясының негізінде ғылыми теорияға, тұжырымдамаға, әлемдік тәжірибеге сүйене отырып жұмыс жасау жолдары. Құрастырылған тақырыпқа шығармашыл тұрғыдан көзқарас
2
2
4
3.9
Жобаны тиімді түрде жүзеге асыруда кездесетін кедергілер мен болуы мүмкін қиындықтардың қаупін болжау
2
2
4

13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 г. № 319-III., Закон Республики Казахстан "О внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования" № 398-V от 13 ноября 2015 года;
2) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "НҰРЛЫ ЖОЛ – ПУТЬ В БУДУЩЕЕ", 11 ноября 2014 г.;
3) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 гг. Астана, 2010 г.;
4) Государственный общеобязательный стандарт среднего образования РК, 2012г.;
5) Национальный план действий на 2012-2016 гг по развитию функциональной грамотности школьников. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 832;
6) Плана нации –100 конкретных шагов дальнейшего государственного строительства, 30 мая 2015 г.;
7) Аскаров Е.С., Балафанов Е.К., Койшыбаев Б.А. Основы научных исследований. Учебно-методическое пособие. – Алматы: НИТ, 2005. -198 с.;
8) Белых С.Л. Управление исследовательской активностью ученика: методическое пособие для педагогов средних школ, гимназий, лицеев / комментарий А.С. Савичева; под ред. А.С. Обухова. М.: Исследовательская работа школьников, 2007. – 56 с.;
9) Бутенко А.В., Ходос Е.А. Критическое мышление: метод, теория, практика. Учеб.-метод. Пособие. М.: Мирос, 2002.-304 с.;
10) Денищева Л., Камаев П. Ошибки школьных хорошистов и отличников. // Первое сентября. Математика. – 2007. ? № 2. ? С. 17–18.;
11) Жайтапова А.А.. Рудик Г.А., Белошниченко Е.В., Сатывалдиева А.С. Педагогика 21-го века на пороге школы. Алматы.2009.-192 с.;
12) Об особенностях преподавания основ наук в организациях образования Республики Казахстан в 2015-2016 учебном году. Инструктивно-методическое письмо. Астана: Национальная академия образования им. Ы. Алтынсарина. 2015. – 232 с.;
13) Караев Ж.А., Кобдикова Ж.У. Актуальные проблемы модернизации педагогической системы на основе технологического подхода. Алматы, Жазушы, 2005. -200 с.;
14) Крутецкий В.А. Психология математических способностей школьников. - М., 1968. -195 с.;
15) Кусаинов А.К., Булатбаева А.А. Методология образовательной деятельности. Алматы. 2011. -180 с.;
16) Леонтович А.В. Исследовательская деятельность учащихся. Сборник статей // Библиотека журнала "Исследовательская работа школьников". М., 2006. – 114 с.;
17) Методическая рекомендация по разработке и оформлению учебной и учебно-методической литературы. Сост. Мурзалинова А.Ж., Сабиева К.У., Петропавловск, изд.мини-типография АО "НЦПК "Өрлеу" "ИПК ПР по СКО". 2014. – 47 с.;
18) Математика 8, 9 классы. Электронный учебник: http://www.e-books.kz;
19) Загашев И.О., Заир-Бек С.И., Муштавинская И.В. Учим детей мыслить критически. - СПб.: Альянс "Дельта", 2003. -294 с.;
20) Зимняя И.А. Ключевые компетентности как результативно-целевая основа компетентностного подхода в образовании. М.: Просвещение, 2009. - 324 с.;
21) Концептуальные проблемы создания и совершенствования школьных учебников. Под ред. А.Е Абылкасымовой и М.В. Рыжакова. – Алматы: Атамура, 2011. -168 с.;
22) Международные исследования PISA. Методическое пособие. – Астана: РГКП "Национальный центр образовательной статистики и оценки" МОН РК", 2013. - 123 с.;
23) Школьные учебники и учебные пособия по математике 5-6 кл., алгебре 7-9 кл., алгебре и началам анализа 10-11 кл., геометрии 7-9 кл. – Алматы: Мектеп, 2012- 2015 г.г.;
24) Кобдикова Ж.У. Условия развития функциональной грамотности (ФГ) учащихся и механизм измерения уровня развития их ФГ на основе технологического подхода. //Технология в казахстанской школе. 2013. № 6.– 14-24 с. 2014. № 2. –10-19 с.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для учителей
математики "Развитие математической
грамотности и творческих способностей
учащихся в условиях обновления
содержания образования"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
лекция
Лекция-диалог
Лекция по выбору
Дискуссия
Деловая игра
Семинар-тренинг
Практические занятия
ВПЗ
конференция
Круглый стол
Тестирование
Защита мини-уока
ВСЕГО
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Ключевые ориентиры современной системы образования РК в контексте Послания Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана: "НҰРЛЫ ЖОЛ – ПУТЬ В БУДУЩЕЕ", выступления Главы Государства 15 декабря 2014г "Слово о независимости" и Плана нации –"100 конкретных шагов дальнейшего государственного строительства", Закон Республики Казахстан "О внесение изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования" № 398-V от 13 ноября 2015 года.
2
2
1.2
Основные направления развития системы образования в свете реализации Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 гг, Национальный план действий на 2012-2016 гг по развитию функциональной грамотности школьников и подготовка к переходу на обновленное содержание школьного образования
2
2
1.3
Понятие и основные принципы инклюзивного образования. Правовые основы и нормативные документы сопровождения детей с ограниченными возможностями
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
4
2
2
8
2.1
Психолого-педагогическая диагностика профессиональной ориентации школьников в процессе обучения математике
22
2
4
2.2
Возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в процессе преподавания математики
2
2
2.3
Интеграция содержания предмета "Самопознание" в учебный процесс по математике
2
2
3
Содержательный модуль
8
10
14
4
2
2
2
2
44
3.1
Новые подходы в обучении математике в условиях обновленного содержания образования
2
2
6
3.2
Развитие функциональной грамотности учащихся в условиях обеспечения качественного образования
2
2
3.3
Содержание и методика преподавания сложной темы "Уравнения и неравенства с параметрами" предмета "Алгебра" в процессе подготовки учащихся к ЕНТ
2
2
4
3.4
Использование программ динамической геометрии при организации исследовательской работы учащихся на уроках математики.
4
4
3.5
Организация исследовательской деятельности учащихся в аспекте формирования их функциональной грамотности
2
2
3.6
Организация исследовательской деятельности учащихся при изучении темы "Квадратичная функция" (8 класс) в соответствии с основными компонентами технологии развития критического мышления
2
2
3.7
Долгосрочное, среднесрочное и краткосрочное планирование изучения учебного материала по математике
2
2
4
3.8
Критериальный подход к оцениванию результатов обучения учащихся в условиях системного обновления содержания образования
2
2
3.9
Мониторинг учебных достижений учащихся при изучении темы "Квадратные корни" в 8 классе
2
2

3.10
"Жобалық жұмыс" пәнін оқыту үдерісін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
2
2
3.11
"Жобалық жұмысты" оқыту кезінде қолданылатын педагогикалық әдіс – тәсілдер.
2
2
4
3.12
"Жоба жұмыс" бойынша оқу бағдарламасын дайындау (6-9 сынып). Шағын сабақ тұсаукесері
2
2
4
ІV
Технологиялық модуль
2
4
4
10
4.1
Тыңдаушылардың АКТ құзыреттілігін дамыту
2
2
4
4.2
Intel "Болашақ үшін оқыту" ХХІ ғасырдың ақпараттық және білім беру технологияларына кіріспе
2
2
4.3
Критериалды бағалау моделінің жетістік критерийі мен бағалау принциптері
2
2
4.4
Оқытудың жетістігін бағалауда Блум таксономиясын қолдану әдістері
2
2
V
Вариативтік модуль
2
4
2
2
10
5.1
Нақты көрсеткіштік дәрежелік функцияны дефферинциалдау және интегралдау
2
5.2
Айнымалы модуль таңбасының ішінде берілген теңдеулер мен теңсіздіктер
2
5.3
Арифметикалық және геометриялық прогрессия туралы оқушылардың түсінігін қалыптастыру
2
5.4
Оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты деңгейіне қарай есептер құрастыру
2
5.5
Геометриялық прогрессия туралы оқушылардың түсінігін қалыптастырудың алғы шарттары
2
БАРЛЫҒЫ
20
2
2
12
12
18
6
2
6
80
"Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында
оқушылардың математикалық сауаттылығы
мен шығармашылық қабілеттерін дамыту"
тақырыбындағы біліктілікті арттыру
курсының білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Тыңдаушыларға арналған тест тапсырмалары
1. ҚР Президентінің “Нұрлы жол - болашаққа бастар жол” атты Жолдауының басты мақсаты:
А) "Нұрлы жол" Жаңа Экономикалық Саясаты
В) 2030 жылы әлемдегі аса дамыған 30 мемлекеттің қатарына ену
С) 2020 жылы әлемдегі аса дамыған 30 мемлекеттің қатарына ену
D) Қазақстанға шетелдік инвесторларды көптеп тарту
2. "Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауының басты мақсаты:
А) 2020 жылы әлемдегі аса дамыған 30 мемлекеттің қатарына ену
В) 2050 жылы әлемдегі аса дамыған 30 мемлекеттің қатарына ену
С) 2030 жылы әлемдегі аса дамыған 30 мемлекеттің қатарына ену
D) Қазақстанға шетелдік инвесторларды көптеп тарту
3. Қазақстан Республикасы Конституциясына сәйкес халық атынан сөз сөйлеуге шыға алады:
А) Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі
В) Қазақстан Республикасының Президенті және Үкіметі
С) Қазақстан Республикасының Президенті және Парламенті
D) Қазақстан Республикасының Президенті және Жоғарғы Соты
4. Мемлекеттік білім стандарты нені қарастырады
А) білімнің нәтижесі
В) мұғалімнің білім деңгейіне қойылатын талаптар
С) білімнің мақсат, міндеттері
D) білімнің мазмұнын, балаларға қойылатын талаптар, оқу жүктемелерін
5. Мүмкіндігі шектеулі баланың жеке тұлғасы мен оның байланыстарын анықтаудағы барлық диагностикалық зерттеулерді -
А) ата-аналарының қатысуымен жүргізіледі
В) мұғалімдерінің қатысуымен жүргізіледі
С) конкурстық комиссия отырысында
D) іріктеу кезеңінде
6. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасындағы негізгі құндылықтар -
А) ақиқат, Тыныштық, Сүйіспеншілік, Қиянат жасамау
В) ақиқат, Дұрыс әрекет, Тыныштық, Сүйіспеншілік, Қиянат жасамау
С) ақиқат, Тыныштық, Сүйіспеншілік, Қарызды өтеу
D) сүйіспеншілік, Қиянат жасамау, Парызды ақтау, Тәртіп
7. Адам өміріндегі дағдарыстың түрлері -
А) экологиялық дағдарыс, қоғамдық дағдарыс, интеллектуалдық
В) жекедара дағдарыс, қоғамдық дағдарыс, экологиялық дағдарыс
С) жекедара дағдарыс, жалпы дағдарыс
D) қоғамдық дағдарыс, табиғи дағдарыс, экономикалық дағдарыс
8. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасындағы негізгі мақсаты ...
А) баланы жан-жақты, интеллектуалдық және физикалық тұрғыдан дамыту, қалыптастыру және көмек көрсету
В) баланы интеллектуалдық тұрғыдан дамыта отырып, рухани әлеміне жол ашу, жеке тұлғаны қалыптастыру
С) өмірлік рухани-адамгершілік құндылықтарға негізделген, ойы, сөзі, ісі бірлікте табылатын көркем мінезді адамды қалыптастыру
D) тұлғаның жан-жақтылығында біртұтастығын сақтай отырып, әлемді және өзін тануға көмектесу, өзінің физикалық және психологиялық табиғатын тану

3.10
Формирование исследовательских навыков и функциональной грамотности школьников посредством применения технологии развития критического мышления.
Посещение уроков математики в лицее для одаренных детей
2
2
2
2
3.11
Формирование исследовательских навыков у учащихся на уроках математики и организация проектной деятельности учащихся(опыт НИШ)
2
2
3.
12
Концептуальные основы Международной программы оценки образовательных достижений 15-летних обучающихся PISA.
"Математическая грамотность". Компоненты "математической грамотности" (контекст, знания, отношения).
2
2
3.13
Разработка заданий по математике, формирующих математическую грамотность школьников (в соответствии с исследованиями PISA)
2
2
3.14
Контрольный срез знаний слушателей курсов по математике в начале и в конце курсов повышения квалификации и их анализ (тест).
2
2
3.15
Круглый стол. Проблемы организации самостоятельной познавательной деятельности учащихся для развития их математических способностей
2
2
3.16
Конференция. Система работы с талантливыми и одаренными детьми как фактор развития интеллектуального потенциала нации
2
2
3.17
Презентация мини- урока
2
2
4
Технологический модуль
4
12
16
4.1
Таксономия Б.Блума как методика оценки успешности обучения
2
2
2
2
4.2
Технология разработки цифрового образовательного ресурса по математике
2
22
4
4.3
Возможности сетевого образовательного сообщества в повышении профессионального мастерства учителя
22
2
4.4
Методика проектирования урока математики с использованием методов критического мышления
2
22
2
4.5
Разработка урока алгебры по теме "Квадратные уравнения" (8 класс) по технологии "Развитие критического мышления"
2
2
4.6
Особенности педагогической технологии трехмерной методической системы обучения (ПТТМСО)
2
2
4.7
Разработка урока математики в по теме "Тригонометрические выражения" по ПТТМСО
2
2
Вариативная часть
4
2
6
1
Формирование графической культуры учащихся на уроках математики в контексте развития функциональной грамотности
22
2
2
Организация летней математической площадки в лицеях и школах Предпрофильная и профильная подготовка учащихся
2
1
2
3
Развитие познавательного интереса учащихся на уроках математики и работа с одаренными детьми (из опыта работы НИШ)
2
2
ИТОГО:
22
4
2
12
28
4
2
2
2
2
80
Приложение 2
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для учителей
математики "Развитие математической
грамотности и творческих способностей
учащихся в условиях обновления
содержания образования"
Тестовые задания для слушателей
1. К национальной идее "Мәңгілік ел" не относится:
А) независимость Казахстана и Астана;
В) общность истории, культуры и языка;
С) внеурочная деятельность;
D) независимость Казахстана и общность истории, языка.
2. Этапы реализации ГПРО РК на 2011-2020 годы
А) 2011-2016, 2017-2020;
В) 2011-2015, 2016- 2020;
С) 2010-2015, 2016-2020;
D) 2011-2014, 2015-2020.
3. Цель Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы:
А) повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики;
В) усиление воспитательного компонента всего процесса обучения с акцентом на духовно-нравственное формирование личности как гражданина и патриота Казахстана;
С) повышение качества образовательных услуг, развитие функциональной грамотности школьников;
D) создание новых возможностей для раскрытия потенциала казахстанцев, формирование поликультурной личности на основе общечеловеческих качеств.
4. Формированию научного мировоззрения учащихся в наибольшей мере способствует:
А) традиционное обучение;
В) программированное обучение;
С) проблемное обучение;
D) догматическое обучение.
5. Форма теоретической деятельности человека, направленная на осмысление своих собственных действий:
А) развитие;
В) познание;
С) синтез;
D) рефлексия.
6. Эффективно действующая группа, в которой четко распределены обязанности, установились тесная взаимосвязь и взаимопонимание, создан особый микроклимат:
А) команда;
В) лидерство;
С) группа;
D) школа.
7. Проектирование – это:
А) область знаний о сущности инновационной деятельности, ее организации и управлении инновационными процессами, обеспечивающими трансформацию новых знаний в востребованные обществом новшества;
В) деятельность по созданию проекта, созданию образа будущего предполагаемого явления, объекта, состояния, предшествующих воплощению задуманного в реальном продукте;
С) совокупность свойств, признаков продукции, товаров, услуг, работ, труда, обусловливающих их способность удовлетворять потребности и запросы людей, соответствовать своему назначению и предъявляемым требованиям;
D) процесс создания, распространения и использования нового практического средства для новой или лучшего удовлетворения уже существующей общественной потребности.
8. Научное исследование – это:
А) получение объективно нового результата, нового знания;
В) особый подход в воспитании;
С) технология обучения математическим дисциплинам;
D) теория деятельностного подхода.

1. Кіріспе
1. "Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында информатика пәнін бесінші сыныптан оқытудың мазмұны мен әдістемесі" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған.
2. Информатика пәнін оқытуда оқушыларды нақты ақпараттық технологиялармен жай таныстырып қана қоймай, үнемі өзгеріп отыратын ақпараттық ортада бейімделу үдерісін үйрету, оның бойында заманауи ақпараттық қоғамның тең құқылы мүшесінің мәдениетін қалыптастыратындай оқу үдерісін құру маңызды фактор болып табылады. Басқа оқу пәндеріне қарағанда информатика пәні жеткілікті дәрежеде жаңа пән болып табылады. Кез келген, әсіресе жаңа ғылым сияқты ол да үнемі дамып отырады. Қазір оның дамуы мен қалыптасуының кезекті иірімі болып жатыр деуге де болады.
3. Жалпы алғанда курстың өзектілігі бір жағынан Қазақстан Республикасының білім беру жүйесінің жетілу үдерістерімен байланысты, екінші жағынан информатика пәні мұғалімдеріне білім беру мазмұнын жаңартудың мәнін, оның басты ерекшеліктерін, құрылымын ойдағыдай игерулеріне, оның талаптарын жүзеге асыруға дайындықтары мен қабілеттерін қалыптастыруда қостау мен қолдау көрсету қажеттілігімен айқындалады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында информатиканы оқыту мазмұны мен әдістемесін таңдау бойынша мұғалімнің кәсіби құзіретті біліктілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері туралы білімдерін жүйелеу;
2) білім беру мазмұнын жаңарту және білім нәтижелерін бағалаудың жаңа жүйесі жағдайында информатика пәнін оқытудың мәселелері жөніндегі білімді жүйелеу және тереңдету;
3) негізігі мектеп оқушыларының жасөспірімдік ерекшеліктерін есепке ала отырып, информатика пәнін оқыту құралдары мен әдістерін таңдаудың негізгі амалдарын анықтау;
4) оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асыру тетіктері мен жолдары туралы тұтас түсінік қалыптастыру;
5) білім беру мазмұнын жаңартудың әдіснамалық негізі ретінде құзіретті амалдың мәнін анықтау;
6) оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған информатика пәні бойынша оқу сабақтарынын жобалау дағдысын қалыптастыру;
7) оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауға деген негізгі амалдарға сәйкес информатика пәні бойынша бақылау-өлшеу материалдарын жобалау;
8) Б. Блум таксономиясына сәйкес информатика пәні бойынша оқу тапсырмаларын жобалау.

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Содержание и методика преподавания информатики с пятого класса в условиях обновления содержания образования" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей информатики.
2. Пересмотр методики преподавания информатики, с одной стороны, обусловлен процессами модернизации системы образования Республики Казахстан, с другой стороны, определяется необходимостью оказания поддержки и сопровождения учителей информатики в успешном освоении ими сущности обновления содержания образования, осмысления его ключевых особенностей, структуры, в формировании готовности и способности реализовать его требования.
3.Образовательная программа направлена на освоение учителями методики преподавания информатики с пятого класса в условиях обновления содержания образования. В частности, построение процесса обучения таким образом, чтобы не просто познакомить учащихся с конкретными информационными технологиями, а научить процессу адаптации к постоянно изменяющейся информационной среде, сформировать в нем культуру равноправного члена современного информационного общества.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя информатики по отбору содержания и методике преподавания информатики в условиях обновления образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) систематизировать знания о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области образования;
2) обобщить и углубить знания по вопросам преподавания информатики в условиях обновления содержания образования и новой системы оценки результатов образования;
3) определить основные подходы к выбору средств и методов обучения информатике с учетом возрастных особенностей учащихся;
4) сформировать целостное представление о механизмах и путях реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников;
5) определить сущность компетентностного подхода как методологической основы обновления содержания образования;
6) развить навыки проектирования учебных занятий по информатике, направленных на развитие критического мышления, ключевых компетенций учащихся;
7) развить навыки проектирования контрольно-измерительных материалов по информатике в соответствии с основными подходами к оценке учебных достижений учащихся;
8) развить навыки проектирования учебных заданий по информатике в соответствии с таксономией Б. Блума.

3. Күтілетін нәтиже
6. Курс аяқталғанда тыңдаушы:
1) білім беру мазмұнын жаңарту саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдерін, педагогтің білім беру қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды;
информатика пәні бойынша оқыту стандартын; информатика пәні бойынша оқу бағдарламасының мазмұнын;
білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы информатика пәні курсын оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді;
оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі Ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асырудың тетіктері мен жолдарын;
информатика пәнін оқытуда құзіретті амалдарды жүзеге асыру мәні мен технологиясын;
оқушылардың жасөспірімдік ерекшеліктерімен оқыту әдістерінің өзара байланысын;
білім берудегі құзіреттілік амалдардың мәнін;
оқу мақсаттары мен міндеттерінің таксономиясын; оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған әдістер мен тәсілдерді, оқыту стратегияларының жүйесін; оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың заманауи амалдарын біледі;
2) информатика пәнінің үздіксіз курсын құру тұжырымдамасына сәйкес және оқытудың әртүрлі сатыларында пәнді оқыту логикасын қалыптастыруды;
оқытудың заманауи технологиясы мен құралдарын, әр түрлі әдістерін қолдана отырып, оқушылардың оқу-танымдық қызметін басқаруды жүзеге асыру, оларды пайдаланудың мақсаттылығын анықтауды;
оқушылармен жұмысты ұйымдастыруға мүмкіндік беретін және білімді меңгерудің қажетті толықтығы мен сапасын қамтамасыз ететін тапсырмалар жиынтығын қалыптастыруды; оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталағн әдістер мен тәсілдерді қолдануды; оқушылардың оқу жетістіктерін диагностикалау және бағалау әдістерін қолдануды біледі;
3) оқыту құралдарын, білім беру мазмұнын жаңартудың заманауи жағдайына балама таңдау мақсатында информатика пәні бойынша оқу-әдістемелік материалдарды талдау дағдыларын;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауға деген бар амалдарды салыстыру дағдыларын меңгереді;
заманауи талаптарға сәйкестікке информатика пәні бойынша бақылау-өлшеу материалдарын критерийлерін әзірлеу дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде: ҚР Президентінің Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам: баршаға арналған қазiргi заманғы мемлекет" жолдаулары, ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы контекстінде білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012–2016 жылдарға арналған Ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асыру тетіктері мен жолдары, ҚР білім беруді дамытудың 2011–2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясында білім беру жүйесін ақпараттандыру, Жаңа Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (ары қарай-ҚР МЖМББС) ауысуда информатика пәні бойынша білім беру үдерісін ұйымдастырудың ерекшеліктері және "Информатика" пәнінің орны.

3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативно-правовые документы, регламентирующие образовательную деятельность педагога;
стандарт обучения и содержание учебной программы по информатике;
учебно-методическое обеспечение курса информатики в условиях обновления содержания образования;
механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников;
сущность компетентностого подхода в преподавании информатики;
взаимосвязь методов обучения с возрастными особенностями учащихся;
методические особенности преподавания содержательных линий школьного курса информатики;
таксономию учебных целей и задач;
систему учебных стратегий, методов и приемов, направленных на развитие критического мышления учащихся;
современные подходы к оцениванию учебных достижений учащихся;
2) умеют:
выстраивать логику преподавания предмета на разных ступенях обучения и в соответствии с концепцией построения непрерывного курса информатики;
осуществлять управление учебно-познавательной деятельностью учащихся, применяя различные методы, средства и технологии обучения, определяя целесообразность их использования;
формировать наборы заданий, обеспечивающих необходимую полноту и качество усвоения знаний;
использовать приемы, направленные на развитие критического мышления учащихся;
применять методы диагностики и оценки учебных достижений учащихся;
3) владеют:
навыками анализа средств обучения, учебно-методических материалов по информатике с целью выбора адекватных современным условиям обновления содержания образования;
навыками сравнения существующих подходов к оцениванию учебных достижений учащихся;
навыками проектирования процесса обучения по информатике в условиях обновления содержания образования;
навыками разработки критериев оценки контрольно-измерительных материалов по информатике.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются стратегические направления развития образования в контексте Посланий Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", "Плана Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", Государственной программы развития образования на 2011-2020 годы, Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III, механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг., информатизации системы образования в контексте Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 гг.

9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) оқу үдерісін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері;
2) информатиканы пәнін оқытудағы құзіретті амалдар зерделенеді.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" мазмұндық желісін оқытудағы әдістемелік амалдары;
2) "Алгоритмизация және программалау" мазмұндық желісін оқытудың әдістемелік амалдары;
3) "Ақпараттық модельдеу" мазмұндық желісін оқытудың әдістемелік амалдары.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) білім мазмұнын жаңарту жағдайында педагогтердің ақпараттық-коммуникациялық технология ары қарай құзыреттілігін қалыптастыру. Заманауи мектептегі мобильдік және смарт оқыту;
2) ойлау икемдерінің таксономиясы оқушылардың ойлау деңгейін дамыту құралы ретінде Халықаралық тәжірибе аясында оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың заманауи амалдары;
3) информатика пәні сабақтарында оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын дамыту
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) информатика пәнін оқытуда оқушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру;
2) педагогтердің Интернет-қауымдастықта өзара әрекеттесуі кәсіби біліктілікті арттырудың шарты ретінде пайдаланылады;
3) таңдау бойынша бағдарлы оқытуда информатика пәні курсының бағдарламасын әзірлеудің ұйымдастырушылық-педагогикалық мәселелері;
4) оқушыларды программалау бойынша олимпиадаға даярлау жүйесі.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-12 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған информатика пәні бойынша оқу тапсырмаларын жобалау;
2) оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың негізгі амалдарына сәйкес информатика пәні бойынша бақылау-өлшеу материалдарын жобалау;
3) Б. Блум таксономиясына сәйкес информатика пәні бойынша оқу тапсырамаларын жобалау.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары
1) ойлау икемдерінің таксономиясы оқушылардың ойлауын дамыту құралы ретінде;
2) халықаралық тәжірибе аясында оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың заманауи амалдары.

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие вопросы:
1) психолого-педагогические особенности организации учебной деятельности;
2) компетентностный подход в преподавании информатики.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) методические подходы к преподаванию содержательной линии "Информационно-коммуникационные технологии";
2) методические подходы к преподаванию содержательной линии "Алгоритмизация и программирование";
3) методические подходы к преподаванию содержательной линии "Информационное моделирование".
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) формирование информационно-коммуникационных компетентностей (далее - ИКТ) педагогов в условиях обновления содержания образования, мобильное и смарт обучения в современной школе;
2) таксономия мыслительных умений как инструмент развития мышления учащихся, современные подходы к оценке учебных достижений учащихся в контексте международного опыта;
3) развитие критического мышления учащихся на уроках информатики.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с следующими потребностями:
организация проектной деятельности школьников при обучении информатике,
взаимодействие педагогов в интернет-сообществе как условие развития профессиональной компетентности,
организационно-педагогические проблемы разработки программ курсов по выбору в профильном обучении информатике;
система подготовки учащихся к олимпиадам по программированию.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2-12 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать учебные задания по информатике, направленные на развитие критического мышления учащихся;
2) разработать контрольно-измерительные материалы по информатике в соответствии с основными подходами к оценке учебных достижений учащихся;
3) разработать учебные задания по информатике в соответствии с таксономией Б. Блума.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) таксономия мыслительных умений как инструмент развития мышления учащихся;
2) современные подходы к оценке учебных достижений учащихся в контексте международного опыта;
3) развитие критического мышления учащихся на уроках информатики.

5) ұсынылған материалдың практикалық мәні (жұмыстың практикалық мәні жоқ; жұмыс жартылай ғана практикалық мәнге ие; жұмыс практикалық мәнге ие және пайдалануға ұсынылуы мүмкін);
6) мұндай түрдегі жұмыстарға қойылатын талаптарға сәйкес рәсімделуі (жұмыс елеулі түзетуді қажет етеді, өйткені тиісті ұсынымдарды қадағаланбай орындалған; жұмыс бар ұсынымдарды қадағалай отырып орындалған, алайда жекелеген компоненттері түзетуді қажет етеді; жұмыста тиісті дәрежеде барлық ұсынылған компоненттер ұсынылған).
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 11-12 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 9-10 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 6-8 балл, (50-74%).
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер - 0, 1, 2, 3 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселе (жоба мәселесі ашылмаған; мәселе фрагментті ашылған; мәселе ашылған, автор тақырыпты жеткілікті терең білімін көрсетті; мәселе толық ашылған, автор тақырыпты терең білетіндігін көрсетті);
2) мақсатты тұжырымдау (мақсат тұжырымдалмаған; мақсат тұжырымдалған, бірақ оған жету жоспары жоқ; мақсат тұжырымдалған, негізделген, оған жетудің сұлбалық жоспары берілген; мақсат тұжырымдалған, нақты негізделген, оған жетудің нақты жоспары берілген);
3) жоспарлау (жоспар қызмет мазмұнын бейнелемейді; жоспар үстіртін сипатта; жоспарлау логикасы мен бірізділігі жеткіліксіз; жоспарлау логикалы, бірізді, қызмет мазмұнын толық бейнелейді);
4) нәтижелерді бағалау (жобалық өнім жоқ; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа сәйкес емес (яғни қойылған мақсатқа); жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес келмейді; жобалық өнім мәлімделген мақсатқа толық сәйкес (қойылған мақсатқа сай);
5) алынған нәтижелердің мәні (нәтиженің практикалық мәні жоқ; алынған нәтиженің тек теориялық мәні бар; нәтиженің тек жартылай ғана практикалық мәні бар; нәтиженің практикалық мәні зор және пайдалануға ұсынуға болады).
26. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 13-15 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 10-12 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 7-9 балл, (50-74%).
27. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты презентациялау кезінде сабақтың түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді.

5) практическая значимость излагаемого материала (работа не имеет практического значения; работа имеет лишь частичное практическое значение; работа имеет практическое значение и может быть рекомендована к использованию);
6) оформление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к работам такого вида (работа требует значительной доработки, поскольку выполнена без соблюдения соответствующих рекомендаций; работа оформлена с соблюдением существующих рекомендаций, однако отдельные компоненты требуют доработки; в работе на надлежащем уровне представлены все рекомендованные компоненты).
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 11-12 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 9-10 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 6-7 баллов, (50-74%).
25. Для оценивания проектной работы определены критерии - 0, 1, 2, 3 балла и следующие параметры:
1) проблема проекта: не раскрыта; раскрыта фрагментарно; раскрыта, автор показал недостаточно глубокие знания темы; раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы;
2) целеполагание: цель не сформулирована; цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует; цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения; цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;
3) планирование: план не отражает содержание деятельности; план носит поверхностный характер; планирование недостаточно логично и последовательно; планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
4) оценка результата: проектный продукт отсутствует; проектный продукт не соответствует требованиям качества (т.е. заявленным целям); проектный продукт не полностью соответствует требованиям качества; продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям);
5) значение полученных результатов: результат не имеет практического значения; полученные результаты имеют только теоретическое значение; результат имеет лишь частичное практическое значение; полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 13-15 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 10-12 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 7-9 баллов, (50-74%).
27. При презентации мини-урока слушатели курса предоставляют фрагмент урока на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.

28. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған (дағдылардың қалыптасу деңгейі):
1) 0 балл - осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл - дағдыланған;
3) 2 балл - дағды дамуда;
4) 3 балл – дағды қалыптасқан
29. Шағын сабақты презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) сабақтың мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) сабақты ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
28. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%)
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%)
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%)
8. Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
2) Назарбаев Н.Ә. "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам: баршаға арналған қазiргi заманғы мемлекет". Астана, 2015 ж.
3) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010.
4) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III.
5) ҚР мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты. Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру, ҚР МЖМББС – 2012.
6) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары
7) Е. Вьюшкова, Н.Параскун, Б. Әбенов. Информатика. Оқулық, 5-сынып, 2015. Арман-ПВ.
8) Е. Вьюшкова, Н.Параскун, Б. Әбенов. 2015. Арман-ПВ. Оқулық. Информатика. Әдістемелік құрал.
9) Е. Вьюшкова, Н.Параскун, Б. Әбенов. 2014. Арман-ПВ. Информатика, Оқулық, 5-сынып. Әдістемелік құрал.

28. Для оценивания презентации мини-урока определены следующие критерии (уровни сформированности навыков):
1) 0 баллов - неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение /выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года.
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015 г.
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III по состоянию на 24.11.15 г.
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 года.
5) Национальный план развития функциональной грамотности школьников на 2012-2016гг. Астана. Постановление Правительства РК от 25 июня 2012 года № 832.
6) Государственный общеобязательный стандарт образования РК. Начальное, основное и общее среднее образование, ГОСО РК – 2012 г.
7) Е. Вьюшкова, Ю. Н. Параскун. Информатика. Учебник для 5 класса общеобразовательных шк. с русс.яз. обучения. – Астана: "Арман-ПВ", 2013 г.
8) Е. Вьюшкова, Ю. Н. Параскун. Информатика. Метод пособие для учителей общеобразовательных школ. – Астана: "Арман-ПВ", 2013 г.
9) Е. Вьюшкова, Ю. Н. Параскун. Информатика. Учебник для 10 класса общеобразовательных средних школ (естественно-математическое направление) – Астана: "Арман ПВ", 2010 г.

1. ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы бойынша 2020 жылға қарай білім беру жүйесі нәтиже береді:
А) білімнің жоғары сапасы түрінде;
В) халықаралық индикаторлармен расталған жоғары білім сапасы түрінде;
С) адами капиталының жоғары даму деңгейі түрінде;
D) халықаралық индикаторлармен расталатын адами капиталдың даму деңгейі және білімнің жоғары сапасы түрінде.
2. Функционалдық сауаттылық бұл –...:
А) 15 жастағы жасөспірімдердің адам қызметінің әр түрлі салаларындағы өмірлік міндеттерді шешу үшін білімдер, икемдер мен дағдыларды пайдалану қабілеттері;
В) кәсіби жолын таңдау икемі, өмір бойы оқуға дайын болуы;
С) адамдардың әлеуметтік, мәдени, саяси және экономикалық қызметке белсенді қатысу қабілеті;
D) адамның білім беру (бірінші кезекте жалпы) мен адамның көп жоспарлы қызметіменің байланысын шоғырландыратын әлеуметтік бағдарлану қабілеті.
3. Қазіргі кезеңде білім беру жүйесін ақпараттандырудың мақсаты мен міндеттері белгіленген негізгі нормативтік құжаттар (бірнеше дұрыс жауап болуы мүмкін):
А) 2010 – 2015 жылдарға арналған электрондық оқыту жүйесінің тұжырымдамасы.
В) Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңы, 2010 ж.15.07.
С) ҚР Президентінің "Орта бiлiм беру жүйесiн ақпараттандыру" мемлекеттiк бағдарламасы, 1997 жыл;
D) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
4. Төменде көрсетілген құжаттардың қайсысында "Информатика" оқу пәнінің базистік оқу жоспарындағы орны, сондай-ақ оқу жүктемесінің ауқымы көрсетілген:
А) "Информатика" пәні бойынша оқу үдерісін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету;
В) "Информатика" пәні бойынша оқу бағдарламасы;
С) ҚР бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты;
D) ғылым негіздерін оқыту туралы нұсқамалық-әдістемелік хат.
5. Ағымдағы оқу жылы Қазақстан Республикасының жалпы білім беру ұйымдарында ғылым негіздерін оқытудың ерекшеліктері бейнеленген құжат–:
А) білім беру ұйымдарында пайдалануға рұқсат берілген оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер, оның ішінде электрондық тасымалдаушылардағы құралдар мен қосымша әдебиеттер тізімі;
В) "Информатика"пәні бойынша оқу бағдарламасы;
С) ҚР бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары;
D) ғылым негіздерін оқыту туралы нұсқамалық-әдістемелік хат.
6. Қызметтің өнімділік сипаты
А) барды қайта жаңғырту үдерісі ретінде айқындалады;
В) белгілі алгоритм немесе технология бойынша жүзеге асырылады;
С) түбегейлі жаңаны жасауға көмектеспейді;
D) қандай да бір түбегейлі жаңа материалдық және рухани құндылықтарды шығаруға көмектеседі;

1. Государственной программой развития образования РК на 2011-2020 годы определено, что к 2020 году система образования будет давать результат:
А) в виде высокого качества знаний;
В) в виде высокого качества знаний, подтверждаемого международными индикаторами;
С) в виде высокого уровня развития человеческого капитала;
D) в виде высокого качества знаний и уровня развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами
2. Функциональная грамотность – это:
А) способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности.
В) умение выбирать профессиональный путь, готовность обучаться в течение всей жизни;
С) способность к активному участию людей в социальной, культурной, политической и экономической деятельности;
D) способ социальной ориентации личности, интегрирующий связь образования (в первую очередь общего) с многоплановой человеческой деятельностью.
3. Основные нормативные документы, в которых обозначены цели и задачи информатизации системы образования на современном этапе (ответ может содержать несколько позиций):
А) Концепция системы электронного обучения на 2010-2015 годы.
В) Закон Республики Казахстан "Об информатизации", 15.07.2010 г.
С) Государственная программа Президента РК "Программа информатизации системы среднего образования", 1997 год;
D) Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 годы.
4. В каком из перечисленных ниже документов отражено место учебного предмета "Информатика" в базисном учебном плане и объем учебной нагрузки в разрезе каждого класса:
А) учебно-методическое обеспечение учебного процесса по предмету "Информатика";
В) учебная программа по предмету "Информатика";
С) государственный общеобязательный стандарт начального, основного среднего, общего среднего образования РК;
D) инструктивно-методическое письмо о преподавании основ наук.
5. Документ, в котором отражены особенности преподавания основ наук в общеобразовательных организациях (в том числе реализующих инклюзивное образование) Республики Казахстан в текущем учебном году, -
А) перечень учебников, учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях, разрешенных к использованию в организациях образования;
В) учебная программа по "Информатике";
С) государственный общеобязательный стандарт начального, основного среднего, общего среднего образования РК;
D) инструктивно-методическое письмо о преподавании основ наук.
6. Продуктивный характер деятельности:
А) определяется как процесс воспроизводства существующего;
В) осуществляется по определенному алгоритму или технологии;
С) не способствует созданию принципиально нового;
D) способствует созиданию неких принципиально новых материальных и духовных ценностей

7. Қайсысы тұлғаның басты қажеттілігі болып табылады:
А) өзін-өзі дамыту;
В) өзін-өзі тәрбиелеу,
С) өздігінен білім алу;
D) өз мүмкіндіктерін жүзеге асыру.
8. Қайсысы білім берудің құзіретті үлгісіне сәйкес білім беру үдерісінің негізі болып табылады:
А) мұғалімің монологы;
В) тұлғаның тіршілік әрекеті әртүрлі салаларында әралуан жағдайларды үлгілеу;
С) жаппай-жеке сауалнама;
D) оқушылардың оқуықпен өздік жеке жұмысы.
9. Педагогикалық қауымның білім берудегі құзіретті амалдарға деген қызығушылығының себебі:
А) ОТҮ ұйымдастыруда бар мәселелерді;
В) білім берудегі мақсаттарды;
С) мұғалімдердің шығармашылық қызметіндегі үрдістерді;
D) жұмыстағы стереотиптерді өзгертуге деген тілек.
10. Білікті-бағдарланған тапсырманың бастапқы құрылымдық элементі ретінде уәждің міндеті:
А) практикалық, өмірлік жағдайды модельдеу;
В) абстрактіліктің жоғары деңгейіне сәйкес болу;
С) өткенде табысқа жеткен ғалымдардың іргелі зерттеулерінің логикасын көшіру;
D) оқушылардың оқулықпен өздік жұмыстарына көмектесу.
11. Информатика пәнінің мектептік курсының "Ақпараттық-коммуникациялық технология" (ары қарай-АКТ) мазмұндық желісін оқыту нені болжайды:
А) объектілер мен жүйелерді сипаттау үшін ақпараттық құрылымды құру икемін қалыптастыруды;
В) оқушылардың оқу және практикалық міндеттерді шешу үшін АКТ құралдарын пайдалану икемдері мен дағдыларын меңгерулерін;
С) есепті шешу алгоритмін құру икемін қалыптастыру;
D) оқушылардың программалау икемдері мен дағдыларын меңгерулері.
12. Білім беру үдерісінде оқытудағы қызметтік амалды жүзеге асырумен байланысты информатика пәні курсында ақпараттық технологияларды зерттеу әдістемесін жетілдірудің негізгі бағыттарын атаңыз (бірнеше дұрыс жауап болуы мүмкін)
А) барлық технологиялар үшін ақпаратты ұсыну бірыңғайлығын қамтамасыз ету;
В) алгоритмизация мен программалау бірыңғайлығын қамтамасыз ету;
С) ақпаратты өзгерту құралдары мен әдістерінің бірыңғайлығын қамтамасыз ету;
D) оқытудың белсенді әдістерін пайдалануда бірыңғайлылықты қамтамасыз ету.
13. Негізгі мектептің 5 сыныбында оқытылмайтын ақпараттық технология-ларды көрсетіңіз:
А) графикалық ақпаратты өңдеу технологиясы;
В) мәтіндік ақпаратты өңдеу технологиясы;
С) дыбыстық ақпаратты өңдеу технологиясы;
D) сандық ақпаратты өңдеу технологиясы;
14. Негізгі мектептің 7 сыныбында оқытылатын ақпараттық технологияларды анықтаңыз:
А) дыбыстық ақпаратты өңдеу технологиясы;
В) сандық ақпаратты өңдеу технологиясы;
С) графикалық ақпаратты өңдеу технологиясы
D) мәтіндік ақпаратты өңдеу технологиясы.

7. Ведущей потребностью личности является потребность в:
А) саморазвитии;
В) самовоспитании;
С) самообразовании;
D) самореализации.
8. В соответствии с компетентностной моделью образования основой образовательного процесса является:
А) монолог учителя;
В) моделирование разнообразных ситуаций в различных сферах жизнедеятельности личности;
С) фронтально-индивидуальный опрос;
D) самостоятельная индивидуальная работа учащихся с учебником.
9. Понятие компетенция в аспекте образования следует понимать как:
А) уже состоявшееся личностное качество (характеристика) – фактический результат образования;
В) некоторое отчужденное, наперед заданное требование к образовательной подготовке обучающихся, то есть ожидаемый результат;
С) круг полномочий какого-либо учреждения;
D) совокупность знаний, умений и навыков личности в определенной сфере деятельности.
10. Стимул, как начальный структурный элемент компетентностно-ориентированного задания призван:
А) моделировать практическую, жизненную ситуацию;
В) соответствовать высокому уровню абстрактности;
С) копировать логику фундаментальных исследований ученых, добившихся успехов в прошлом;
D) способствовать самостоятельной работе учащихся с учебником.
11. Изучение содержательной линии "Информационно-коммуникационные технологии" школьного курса информатики предполагает:
А) формирование умения строить информационные структуры для описания объектов и систем;
В) овладение школьниками умениями и навыками применения средств ИКТ для решения учебных и практических задач;
С) формирование умения строить алгоритмы решения задач;
D) овладение школьниками умениями и навыками программирования.
12. Назовите основные направления совершенствования методики изучения информационных технологий в курсе информатики, связанные с реализацией в образовательном процессе деятельностного подхода в обучении (ответ может содержать несколько позиций):
А) обеспечение единства представления информации для всех технологий;
В) обеспечение единства алгоритмизации и программирования;
С) обеспечение единства в методах и средствах преобразования информации;
D) обеспечение единства в использовании активных методов обучения.
13. Укажите информационные технологии, не изучаемые в 5 классе основной школы:
А) технология обработки графической информации;
В) технология обработки текстовой информации;
С) технология обработки звуковой информации;
D) технология обработки числовой информации.
14. Определите информационные технологии, изучаемые в 7 классе основной школы:
А) технология обработки звуковой информации;
В) технология обработки числовой информации;
С) технология обработки графической информации;
D) технология обработки текстовой информации.

15. Негізгі мектеп сыныбы мен "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" мазмұндық желісі бойынша оқушылардың даярлық деңгейінің сәйкестігін анықтаңыз (жауапты мына түрде беріңіз: сан-әріп, мысалы, 1а)
Сынып
Оқушылардың даярлық деңгейі
1) 5 сынып
а) мәтіндік құжатты жасау және сақтау тәсілдерін, таныстырылым түсінігін, слайдтармен жұмыс істеу тәсілдерін білу
2) 6 сынып
б) графикалық редакторда , калькуляторда, дыбыстық ақпаратты өңдеу бойынша жұмыс тәсілдерін білу
3) 7 сынып
в) электрондық кестелердің міндеттері мен мүмкіндіктерін білу, электрондық кестелердің көмегімен қарапайым кестелік есептерді шығару, диаграммалар мен графиктерді жасай білу
4) 8 сынып
г) электрондық кестелерде дерекқорлар жасау, электрондық кесте құралдарымен мәліметтерді іздестіру мен сұрыптауды ұйымдастыру
5) 9 сынып
д) компьютерлік графика түр-лерін, векторлық объектілермен қарапайым операцияларды орындау, растрлік графика объектілерімен жұмыс істей білу
А) 1 в, 2 а, 3с, 4е, 5д;
В) 1д, 2с, 3а, 4в, 5д;
С) 1в, 2а, 3е, 4с, 5д;
D) 1в, 2д, 3а, 4с, 5д.
16. Негізгі мектептік информатика пәні курсында "Алгоритмизация және бағдарламалау" мазмұндық желісін оқыту мақсатының бірі нені дамытуда:
А) оқушылардың ойлауын;
В) оқушылардың шығармашылық әлеуетін;
С) үдерістерді модельдеу икемін;
D) электронды кестелерде жұмыс істеу дағдыларын.
17. "Алгоритмизация және программалау" мазмұндық желісін зерттеуге деген әдістемелік амалдарды (академик М. Лапчиктің пікірі бойынша) анықтаңыз (бірнеше дұрыс жауап болуы мүмкін):
А) алгоритмизация мен программалау тілі бірдей игеріледі;
В) алгоритмикалық тіл зерттелмейді;
С) QBasik және Pascal программалау тілі бірдей игеріледі;
D) бірінші алгоритмдер, ал сосын программалау тілінің ережелері қарастырылады
18. Мектептегі информатика пәні курсында мынадай алгоритмикалық құрылымдар зерттелмейді:
А) көмекші алгоритмдер;
В) желілік алгоритмдер;
С) тармақталған алгоритмдер;
D) циклдік алгоритмдер;
19. Негізгі мектептік информатика пәні курсында "Алгоритмизация және программалау" мазмұндық желісін өрістету қандай құрылымға сәйкес келетінін анықтаңыз:
А) спираль тәріздес;
В) циклдік;
С) желілік;
D) параллелді.
20. "Алгоритмизация және программалау" мазмұндық желісін бойынша даярлық деңгейі мен негізгі мектеп сыныбының сәйкестігін анықтаңыз (жауапты мына түрде беріңіз: сан-әріп, мысалы, 1а):
Сынып
Оқушылардың даярлық деңгейі
1) 6 сынып
а) шартты ауысу және цикл операторын білу, тармақталу және циклдер алгоримдері негізінде программа құрастыра білу
2) 7 сынып
в) программа құрастыруда массивтерді пайдалана білу, символдық өңдеу алгоритмдерін программалай білу

15. Установите соответствие класса основной школы и уровня подготовки учащихся по содержательной линии "Информационно-коммуникационные технологии" (ответ представьте в следующем виде: цифра-буква, например, 1а):
Класс
Ключевые понятия
1) 6 класс
а) Компьютерное моделирование, вычислительный эксперимент, разработка моделей средствами языка программирования.
2) 7 класс
в) Основные этапы разработки и исследования моделей на компьютере.
3) 8 класс
с) Модель, как отражение существенных свойств реального объекта; виды моделей.
4) 9 класс
d) Методы описания моделей, свойства моделей, исследования моделей на примерах задач из различных образовательных областей.
А) 1с, 2d, 3в, 4а;
В) 1d, 2в, 3а, 4с;
С) 1с, 2а, 3в, 4d;
D) 1в, 2а, 3d, 4с.
16. Одна из целей изучения содержательной линии "Алгоритмизация и программирование" школьного курса информатики заключается в развитии …
А) мышления учащихся;
В) творческого потенциала учащихся;
С) умения моделировать процессы;
D) навыков работы в электронных таблицах.
17. Определите методические подходы (по мнению академика М. Лапчика) к изучению содержательной линии "Алгоритмизация и программирование" (ответ может содержать несколько позиций):
А) алгоритмизация и язык программирования осваиваются параллельно;
В) алгоритмический язык не изучается;
С) параллельно изучается язык программирования QBasic и Pascal;
D) сначала рассматриваются алгоритмы, а затем правила языка программирования.
18. В школьном курсе информатики не изучаются следующие алгоритмические структуры:
А) вспомогательные алгоритмы;
В) линейные алгоритмы;
С) ветвящиеся алгоритмы;
D) циклические алгоритмы.
19. Определите, какой структуре соответствует развертывание содержательной линии "Алгоритмизация и программирование" в курсе информатики основной школы:
А) спиралевидной;
В) циклической;
С) линейной;
D) параллельной.
20. Установите соответствие класса основной школы и уровня подготовки по содержательной линии "Алгоритмизация и программирование" (ответ представить в следующем виде: цифра - буква, например, 1а):
Класс
Уровень подготовки обучающихся
1) 6 класс
а) Знать операторы условного перехода и цикла, уметь составлять программы на основе алгоритмов ветвления и циклов.
2) 7 класс
в) Уметь использовать массивы при составлении программ, программировать алгоритмы символьной обработки.

3) 8 сынып
с) программалау тілінде арифметикалық өрнектерді жазу тәртібін білу, желілік құрылым программасын құрастыра білу
4) 9 сынып
д) алгоритм түсінігін, блок-сұлбамен алгоритм құрастыра білу
А) 1 в, 2 а, 3д, 4с;
В) 1д, 2в, 3а, 4с;
С) 1д, 2с, 3а, 4в;
D) 1в, 2д, 3а, 4с.
21. Мектептік информатика пәні курсының "Ақпараттық модельдеу" мазмұндық желісінің әдіснамалық мәні неде:
А) модельдеу икемін қалыптастыру;
В) объектілер мен жүйелерді сипаттау үшін ақпараттық құрылымды жасау икемін қалыптастыру;
С) есепті шешу алгоритмін құру икемін қалыптастыру;
D) модельдерді программалау икемін қалыптастыру
22. Ақпараттық модельдеу бірнеше аспектіде қарастырыла алады (бірнеше дұрыс жауап болуы мүмкін)
А) зерттеу объектісі ретінде;
В) зерттеу субъектісі ретінде;
С) таным құралы ретінде;
D) модельдеу құралы ретінде.
23. Ақпараттық модельдеуді қызмет үдерісіндегі таным құралы ретінде қарастыра отырып, оқушы:
А) өзіне тән ерекшеліктерге, қасиеттерге, мінездемеге сәйкес дербес ақпараттық объектіні қарастырады;
В) жеке тәжірибесі, білімі, ассоциациялар негізінде зерттеліп отырған объектінің моделін өзі құрады;
С) мұғалім, оқу құралының авторы немесе ғылыми теорияны жасаушы әзірлеген үлгіні пайдаланады;
D) шынайы әлемнің елеулі жақтарын бейнелейтін объектіні ұсынады.
24. Модель бұл –:
А) есепті шешу алгоритмі;
В) зерттеу объектісі;
С) өзіне тән ерекшеліктері, қасиеттері, мінездемесі бар ақпараттық объект;
D) шынайы немесе ойдан шығарылған әлем үдерісінің оның бар екенінің елеулі тұстарын бейнелейтін объектіні ұсыну.
25. Негізгі мектеп сыныбы мен "Ақпараттық модельдеу" мазмұндық желісінің басты түсініктерінің сәйкесігін анықтаңыз (жауапты мына түрде беріңіз: сан-әріп, мысалы, 1а):
Сынып
Басты түсініктер
1) 6 сынып
а) компьютерлік модельдеу, есептеу эксперименті, программалау тілі құралдарымен модельдеуді әзірлеу.
2) 7 сынып
в) компьютерде модельдеуді әзірлеу мен зерттеудің негізгі кезеңдері
3) 8 сынып
с) модель, шынайы объектінің елеулі қасиеттерінің бейнесі ретінде
4) 9 сынып
д) модельді, модельдің қасиеттерін сипаттау әдісі, әртүрлі білім беру салаларының есептерінің мысалында модельдерді зерттеу
А) 1 с, 2 д, 3в, 4а;
В) 1д, 2в, 3а, 4с;
С) 1с, 2а, 3в, 4д;
D) 1в, 2а, 3д, 4с.
26. Оқу тапсырмаларының таксономиясы (Блум бойынша) заманауи сабақтарында оқу тапсырмаларын 6 деңгейге жіктейді, оның 3-і жоғары деңгейдегі ойлауды сипаттайды:
А) талдау, синтез, бағалау;
В) түсіну, талдау, бағалау;
С) білу, түсіну, баға;
D) түсіну, қолдану, бағалау.

3) 8 класс
с) Знать правила записи арифметических выражений на языке программирования, уметь составлять программы линейной структуры.
4) 9 класс
d) Знать понятие алгоритма, уметь составлять алгоритма блок-схемами.
А) 1в, 2а, 3d, 4с;
В) 1d, 2в, 3а, 4с;
С) 1d, 2с, 3а, 4в;
D) 1в, 2d, 3а, 4с.
21. Методологическая значимость содержательной линии "Информационное моделирование" школьного курса информатики заключается …
А) в формировании умения моделировать;
В) в формировании умения строить информационные структуры для описания объектов и систем;
С) в формировании умения строить алгоритмы решения задач;
D) в формировании умения программировать модели.
22. Информационное моделирование может рассматриваться в нескольких аспектах (ответ может содержать несколько позиций):
А) как объект изучения;
В) как субъект изучения;
С) как инструмент познания;
D) как инструмент моделирования.
23. Рассматривая информационное моделирование как инструмент познания в процессе деятельности, обучаемый …
А) рассматривает самостоятельный информационный объект с присущими ему особенностями, свойствами, характеристиками;
В) сам строит модель изучаемого объекта на базе собственного опыта, знаний, ассоциаций;
С) пользуется моделью, разработанной учителем, автором учебного пособия или создателем научной теории;
D) представляет объект, который отражает существенные стороны реального мира.
24. Модель – это:
А) алгоритм решения задач;
В) объект изучения;
С) информационный объект, с присущими ему особенностями, свойствами, характеристиками;
D) представление объекта, процесса реального или вымышленного мира, отражающее существенные стороны его существования.
25. Установите соответствие класса основной школы и ключевых понятий содержательной линии "Информационное моделирование" (ответ представить в следующем виде: цифра- буква, например, 1а):
Класс
Ключевые понятия
1) 6 класс
а) Компьютерное моделирование, вычислительный эксперимент, разработка моделей средствами языка программирования.
2) 7 класс
в) Основные этапы разработки и исследования моделей на компьютере.
3) 8 класс
с) Модель, как отражение существенных свойств реального объекта; виды моделей.
4) 9 класс
d) Методы описания моделей, свойства моделей, исследования моделей на примерах задач из различных образовательных областей.
А) 1с, 2d, 3в, 4а;
В) 1d, 2в, 3а, 4с;
С) 1с, 2а, 3в, 4d;
D) 1в, 2а, 3d, 4с.
26. Таксономия учебных заданий (по Блуму) классифицирует учебные задания на современном уроке на 6 уровней, 3 из которых характеризуют мышление высокого уровня:
А) анализ, синтез, оценивание;
В) понимание, анализ, оценивание;
С) знание, понимание, оценка;
D) понимание, применение, оценивание.

27. Блум таксономиясына сәйкес, егер ойлау қабілетінің деңгейі білімге сәйкес болса, онда оқытушылар мынадай ойлау операцияларын орындайды:
А) әңгімелейді, анықтап таниды, көрсетеді;
В) түсіндіреді, өзгертеді, көрсетеді;
С) жалпылайды, тұжырымдайды, жоспарлайды;
D) пікірлеседі, бағалайды, таңдайды.
28. Блум таксономиясына сәйкес, егер ойлау қабілетінің деңгейі талдауға сәйкес болса, онда оқытушылар мынадай ойлау операцияларын орындайды:
А) түсіндіреді, өзгертеді, көрсетеді;
В) бөледі, салыстырады, ашады;
С) жалпылайды, тұжырымдайды, жоспарлайды;
D) пікірлеседі, бағалайды, таңдайды.
29. "Таныстырылым" термині нені білдіретінін түсіндіріп беріңіз" тапсырмасы ойлау қабілетінің қай деңгейін дамытатынын анықтаңыз:
А) білім;
В) түсіну;
С) қолдану;
D) талдау.
30. "Сіздің сыныптасыңыз үйде бейнеролик пен таныстырылымның әр түрлі слайдтарына сілтемелері бар басқарушы түймешігін пайдаланып, таныстырылым жасады. Алайда мектепте кейбір басқарушы түймешіктер жұмыс істемеді, басқалары қажет емес слайдтарды ашты, ал бейнеролик іске қосылған жоқ. Сәтсіздіктің себебін болжаңыз және оны қалай түзету керектігін көрсетіңіз" тапсырмасы ойлау қабілетінің қай деңгейін дамыта-тынын анықтаңыз:
А) білім;
В) түсіну;
С) синтез;
D) талдау.
31. Сәйкестікті анықтаңыз: игеру деңгейі (Блум бойынша) – оқу әрекетінің сипаты.
1. Білу
а) ақпарат компеляциясы
2. Қолдану
в) есте сақтау, жаттау, айырып тану, қайта жаңғырту
3. Синтез
с) практикалық қолдану, нәтижеге жету үшін ақпаратты қолдану
А) 1 с, 2 а, 3в;
В) 1в, 2с, 3а;
С) 1а, 2в, 3с;
D) 1а, 2с, 3в
32. Мұғалімнің қандай бағалау қызметі формативті бағалауға тән емес:
А) мұғалім өткен тақырып бойынша тест үшін баға қояды;
В) мұғалім оқушының жұмысын тексеріп болған соң қысқаша түсініктеме жазады;
С) мұғалім оқушылардың сабақта алған бағаларын айтады және практиканы жақсарту үшін ұсынымдар береді;
D) оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.
33. "Оқыту үшін бағалау" амалы оқыту мен білім беру үдерістерін жетілдірудің назарында, өйткені бағалау:
А) оқыту мен білім беруден кейін жүзеге асырылатын әрекет;
В) оқыту мен білім берудің ажырамас бөлігі болып табылады;
С) оқыту мен білім беруді ынталандыру және мәжбүрлеу құралы болып табылады;
D) тікелей баға қою және сандық есепті құрастыру үшін жүргізіледі.
34. Бағалау мақсаты (артығын алып тастаңыз):
А) кері байланысты қамтамасыз ету;
В) жоғары деңгейлі тестілерге дайындық;
С) уәжді дамыту;
D) білім беру бағдарламасының мазмұны мен оқыту мен білім беру стилін бақылау;

27. Если уровень мыслительных умений, согласно таксономии Блума, соответствует знанию, то учащийся выполняет следующие мыслительные операции:
А) рассказывает, распознает, показывает;
В) объясняет, преобразовывает, демонстрирует;
С) обобщает, формулирует, планирует;
D) дискутирует, оценивает, выбирает.
28. Если уровень мыслительных умений, согласно таксономии Блума, соответствует анализу, то учащийся выполняет следующие мыслительные операции:
А) объясняет, преобразовывает, демонстрирует;
В) разделяет, сравнивает, раскрывает;
С) обобщает, формулирует, планирует;
D) дискутирует, оценивает, выбирает.
29. Определите, какой уровень мыслительных умений развивает следующее задание: "Поясните, что означает термин "презентация":
А) знание;
В) понимание;
С) применение;
D) анализ.
30. Определите, какой уровень мыслительных умений развивает следующее задание: "Ваш одноклассник подготовил дома презентацию с использованием управляющих кнопок со ссылками на различные слайды презентации и на видеоролик. Однако в школе некоторые управляющие кнопки не работали, другие открывали не те слайды, а видеоролик не запустился. Предположите причину неудачи и укажите, как ее исправить":
А) знание;
В) понимание;
С) синтез;
D) анализ.
31. Установите соответствие: уровень усвоения (по Блуму) – характер учебных действий.
1. Знание
а) Компиляция информации
2. Применение
в) Запоминание, заучивание, распознавание, воспроизведение
3. Синтез
с) Практическое использование, применение информации для достижения результата
А) 1с, 2а, 3в
В) 1в, 2с, 3а
С) 1а, 2в, 3с
D) 1а, 2с, 3в
32. Какие оценочные действия учителя не характерны для формативного оценивания:
А) учитель ставит оценку за тест по пройденной теме;
В) учитель пишет краткий комментарий после проверки работы учащегося;
С) учитель озвучивает оценки учащихся за урок и дает рекомендации для улучшения практики;
D) учащиеся оценивают работу друг друга.
33. Подход "оценивание для обучения" находится в центре внимания совершенствования процессов преподавания и обучения, потому что оценивание:
А) представляет собой действие, осуществляемое после преподавания и обучения;
В) является неотъемлемой частью преподавания и обучения;
С) является инструментом принуждения и стимулирования преподавания и обучения;
D) проводится для непосредственного выставления отметок и составления количественной отчетности.
34. Целью оценивания является (исключите лишнее):
А) обеспечение обратной связи;
В) подготовка к тестам высокого уровня;
С) развитие мотивации;
D) контроль над содержанием образовательной программы и стилем преподавания и обучения.

35. Тесттің құрастырушы ретіне мынадай элементтері болуы керек (бірнеше дұрыс жауап болуы мүмкін):
А) тапсырмалар жүйесі;
В) сапа көрсеткіштері;
С) құжатпен рәсімделген ұсыну технологиясы;
D) тестілеу нәтижелері
36. Сыни ойлау қайсысына қатысты тәртіптік амалды білдіреді:
А) бақылауға, тәжірибеге, ойлауға;
В) жағдайды сыни тұрғыдан талдауға,
С) ақпаратты ұғыну, бағалау, талдау және синтез;
D) ойлау операцияларының таксономия-сы.
37. Мыналардың қайсысы сыни тұрғыдан ойлаудың басты дағдыларына жатпайды:
А) синтез;
В) талдау;
С) қорытнды;
D) түсіндіру.

35. Тест в качестве составляющих должен иметь элементы (ответ может содержать несколько позиций):
А) систему заданий;
В) показатели качества;
С) зафиксированную документально технологию предъявления;
D) результаты тестирования.
36. Критическое мышление представляет собой дисциплинарный подход к...
А) наблюдению, опыту, размышлению;
В) критическому анализу ситуации;
С) осмыслению, оценке, анализу и синтезу информации;
D) таксономии мыслительных операций.
37. К ключевым навыкам критического мышления не относится:
А) синтез;
В) анализ;
С) вывод;
D) интерпретация.

38. Төменде берілген тапсырмалардың қайсысы оқушылардың сыни тұрғыдан ойлауын дамытуға анағұрлым әсер ететін анықтаңыз:
А) үлгі бойынша есепті шығарыңыз;
В) мәтінді оқыңыз;
С) есепті шығару алгоритмін құрыңыз;
D) тәжірибе жүргізіп, қорытынды шығарыңыз.
39. Оқушының сыни ойлауының қалыптасқандығы оқу үдерісінде қандай қабілеттер арқылы көрінеді:
А) сыныптастарын сынау;
В) оқу мәтінін талдау;
С) өз оқуына қатысты таңдау жасап, басқалардың пікірлеріне күмәнмен қарау;
D) мектеп әкімшілігіне сыни ескертулер жасау;

38. Определите, какое из перечисленных ниже заданий, более всего способствует развитию критического мышления у учеников:
А) решите задачу по образцу;
В) прочитайте текст;
С) составьте алгоритм решения задачи;
D) проведите опыт и сделайте выводы.
39. Сформированность критического мышления школьника в учебном процессе проявляется в способности:
А) критиковать одноклассников;
В) анализировать учебный текст;
С) делать выбор в отношении своего обучения и ставить под сомнение идеи других;
D) высказывать критические замечания в адрес администрации школы.

1. Кіріспе
1. Білім беру бағдарламасының тақырыбы: "Білім беруді жаңарту жағдайында информатиканы оқытуда Smart технологияны пайдалану" жалпы білім беретін мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған.
2. Smart-оқытуды қалыптастыруды жүргізудің басты бағыты электронды ортада педагогтардың ақпараттық-коммуникациялық және технологиялық құзыреттілігін қалыптастыру болып табылады, сәйкесінше, мектепте бұл жұмыспен информатика пәнінің мұғалімі айналысу қажет. Ол Smart-оқыту мен басқа педагогтар және оқушылар арасындағы байланыстырушы болу қажет.
3. Smart-оқыту педагогтарға "үнемі, кез келген жерде және кез келген уақытта" білім алу қолжетімділігін арттыруға мүмкіндік береді, кәсіби өсім траекториясын өздігінен дамытуға мүмкіндік береді, қалалық және ауылдық мектептер педагогтарының білім деңгейін теңестіруге, халықаралық білім беру кеңістігіне жол ашады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Білім мазмұнын жаңарту жағдайында Smart технологияларын ұғыну арқылы информатика мұғалімдерінің кәсіби біліктіліктерін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) Smart learning жүйесін қолдану бойынша халықаралық тәжірибені талдау, соның ішінде Оңтүстік Кореяның, Ұлыбританияның тәжірбиесіне талдау жасау;
2) білім мазмұнын жаңарту жағдайында Smart learning енгізу жүйесі мәселелерін анықтау;
3) информатика сабақтарында Smart енгізу бойынша SWOT-талдауын құрастыру;
4) мектептердің Smart learning жүйесі мүмкіндіктерін және материлды-техникалық базасын есепке ала отырып информатика бойынша сабақтарды жобалауды үйрету;
5) тәжірибеде сандық білім контенттерін дайындау және енгізу;
6) информатиканы оқытуда заманауи мультимедиа-қорларын, "алшақтық (облачных)" және ғаламтор қызметтерін қолдану техникасын меңгеру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) Smart learning жүйесін қолдану бойынша халықаралық тәжірибені; білім мазмұнын жаңарту жағдайында Smart learning енгізу жүйесі мәселелерін біледі;
2) информатика сабақтарында Smart енгізу бойынша SWOT-талдауын құрастырады; мектептердің Smart learning жүйесі мүмкіндіктерін және материлды-техникалық базасын есепке ала отырып информатика бойынша сабақтарды жобалауды біледі;
3) информатиканы оқытуда заманауи мультимедиа-қорларын, "алшақтық (облачных)" және ғаламтор қызметтерін қолдану техникасын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Smart-технологии в преподавании информатики в условиях обновления содержания образования" (далее Программа) предназначена для обучения учителей информатики общеобразовательных школ.
2. Основным направлением введения Smart-обучения является формирование информационно-коммуникационной и технологической компетентности педагогов в электронной среде. Соответственно в школе этой работой должен заниматься учитель информатики. Он должен выступать неким посредником между Smart-обучением, другими педагогами и школьниками.
3. Образовательная программа направлена на обеспечение доступности образования педагогов "всегда, везде и в любое время"; возможности самостоятельно развивать траекторию профессионального роста; сближения уровней образования педагогов городских и сельских школ.
2. Цель и задачи программы
4. Целью программы является развитие профессиональных компетентностей учителя информатики через освоение Smart-технологии в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) проанализировать международный опыт, в частности Южной Кореи, Великобритании, по использованию системы Smart learning;
2) определить проблемы внедрения системы Smart learning в образовательный процесс в условиях обновления содержания образования;
3) составить SWOT-анализ по внедрению Smart learning на уроках информатики;
4) научиться проектировать занятия по информатике с учетом возможностей системы Smart learning и материально-технической базы школы;
5) уметь разрабатывать и внедрять в практику цифровые образовательные контенты;
6) овладеть техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании информатики.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
международный опыт по использованию системы Smart learning;
проблемы внедрения системы Smart learning в образовательный процесс в условиях обновления содержания образования;
2) умеют:
составлять SWOT-анализ по внедрению Smart learning на уроках информатики;
проектировать занятия по информатике с учетом возможностей системы Smart learning и материально-технической базы школы;
разрабатывать и внедряют в практику цифровые образовательные контенты;
3) владеют:
техникой использования современных мультимедиа-ресурсов, "облачных" и интернет сервисов в преподавании информатики.
4. Содержание программы
7. Образовательная программ состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;

2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсім, реформалар, даму" ҚР Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың Қазастан халқына Жолдауы, Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы, 27 шілде 2007 жыл. 2014-2016 жылдарға Білім және ғылымды дамытудағы басым бағыттары, философия, әдіснамасы және инклюзивті білім беру негізгі бағыттары қарастырылады.
9. Басқарушылық модуль қамтылмаған.
10. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) "педагогтің психологиялық жайлылығы" кәсіптік-модельдеуші тренинг;
2) информатика мұғалімінің инновациялық қызметін дамытудың теориялық базасы ретіндегі когнитивтік психология.
11. Мазмұнды модулде төменгідей мәселелер қарастырылады:
1) педагогикалық үрдістегі "Өзін-өзітану" пәнінің жүйе қалыптастырушы шамасын жүзеге асыру мүмкіндіктері;
2) педагогикалық шеберхана оқу үрдісіндегі субъектілердің ортақ инновациялық қалпы ретінде;
3) оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру бойынша халықаралық тәжірибені қолдану;
4) ҚР Жалпы білім беру стандарты. 5-11 сыныптардың информатика пәні бойынша оқу бағдарламасы;
5) информатика пәні бойынша Интеграциялық оқу бағдарламасымен танысу;
6) информатиканы оқытудың белсенді әдістері;
7) сынамалы және жетекші сыныптардағы информатика сабақтарында Smart learning қолдану;
8) информатика сабақтарындағы пәнаралық байланыстар;
9) білім мазмұнын жаңарту жағдайында информатика пәнін оқытудағы Smart learning;
10) тыңдаушылар білімдерінің шығыс және кіріс пәндік-бақылау кесілімі.
12. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) сызықтық емес құрылымы бар интерактивті мультимедиялық презентацияларды құрастыруға арналған заманауи "алшақтық (облачный)" қызмет (Prezi.com);
2) информатика сабақтарында заманауи презентацияларды құру және қолдану;
3) информатика сабақтарындағы Smart learning элементтері;
4) ғаламдық Ғаламтор желісі арқылы информатика мұғалімдерінің желілік әрекеттестігін дамыту;
5) информатика сабақтарында сандық оқыту контенттерін құру және қолдану;
6) Smart Cloud Solutions; информатиканы оқыту үрдісінде сыни ойлауды дамыту технологиясы;
7) ғаламтордың қатынас нүктесі ретінде Smart-құрылғысын қолдану.
8) Play Market, Google Play Smart-қызметін қолдану мәселелер қарастырылады.

2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 11.11.2014 г. "Нұрлы жол – путь в будущее". Реализация Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 гг.; приоритетные направления развития образования и науки на 2014-2016гг. Философия, методология и основные направления инклюзивного образования.
9. Управленческий модуль не предусмотрен.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) профессионально-моделирующий тренинг "Психологическое благополучие педагога,
2) изучение когнитивная психологии как теоретической базы развития инновационной деятельности учителя информатики.
11. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе учителей информатики;
2) педагогическая мастерская как инновационная форма совместной деятельности субъектов образовательного процесса;
3) применение международного опыта по развитию функциональной грамотности школьников; общеобразовательный стандарт РК.
4) изучается учебная программа по информатике 5-11 классы;
5) интегрированная образовательная программа по информатике;
6) активные методы обучения на уроках информатики;
7) использование Smart learning на уроках информатики в пилотных и ведущих школах; микропреподавание: использование Smart-технологий на уроках информатики;
8) межпредметные связи на уроках информатики;
9) Smart learning в преподавании информатики в условиях обновления содержания образования;
10) проводится входной и выходной предметно-контрольный срез знаний слушателей.
12. В технологическом модуле рассматриваются:
1) современный "облачный" сервис для создания интерактивных мультимедийных презентаций с нелинейной структурой (Prezi.com);
2) создание и использование современных презентаций на уроках информатики,
3) элементы Smart learning на уроках информатики,
4) развитие сетевого взаимодействия учителей информатики посредством глобальной сети Интернет,
5) создание и использование цифровых образовательных контентов на занятиях информатики,
6) Smart Cloud Solutions, технология развития критического мышления в процессе преподавания информатики,
7) использование Smart-устройств в качестве точки доступа Интернета;
8) использование Smart-сервиса Play Market, Google Play.

13. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне байланысты келесідей тақырыптар ұсынылады:
1) желілік бірлестіктерді құру және енгізу үшін Ғаламторды қолдану;
2) жобалық жұмыстарды дайындауға қойылатын талаптар;
3) информатика сабақтарындағы Smart learning элементтері;
4) Smart-қызмет Prezi.com қосымша мүмкіндіктері;
5) оқушылардың кәсіп таңдау үшін пәнаралық білім берудегі Робототехника.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) информатиканың оқу жоспары сценарийін әзірлеу (класс, тақырып – таңдау бойынша);
2) сабақтың әзірленген сценарийлік жоспарын талдау және оны оқу үрдісіне енгізу бойынша ұсыныстар беру.
17. Тыңдаушылардың жоба қорғаудың тақырыптары:
1) Қазақстан Республикасы Жалпыға міндетті мемлекеттік білім беру стандартын жаңарту контекстіндегі информатика курсының оқу-әдістемелік қамтамасыздандырылуы;
2) информатика курсынының пәнаралық байланыстарындағы Smart learning;
3) оқу мазмұнын жаңарту жағдайларында информатиканы оқыту үрдісінде оқытудың ақпараттық технологияларын қолдану;
4) информатика сабақтарында мобильді Smart-құрылғыларын қолдану.
5) информатика сабақтарында жоба әдістерін жүзеге асыру;
6) информатика сабақтарында "алшақтық (облачные)" технологияларды Smart learning элементі ретінде қолдану;
7) оқушыларда ақпараттық біліктіліктерін қалыптастыру және информатиканы оқытуда жаңа технологияларды қолдану;
8) информатиканы оқытуда мультимедиа технологиясын қолдану;
9) пән бойынша білім сапасының қолжетімділігінің информатика бойынша сандық білім ресурстары;
10) информатика курсында оқушылардың зерттеулік қызметін ұйымдастыру;
11) Smart learning – білімнің жаңа парадигмасына сай оқыту;
12) информатика курсында сыни ойлауға оқыту;
13) оқушылардың Smart-біліктіліктерін дамыту;
14) информатика курсындағы оқытудың белсенді формалары мен әдістері;
15) оқушылардың білім жетістіктерін бағалаудағы Smart-тәсілі;
16) портфолио білім жетістіктері бағасының жаңа жүйесі ретінде;
17) Б.Блум таксономиясы - информатика сабақтарында оқушылардың жетістіктерін өлшеу құралы;

13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями: использование Интернет для создания и ведения сетевого сообщества; требования к разработке проектных работ Элементы Smartlearning на уроках информатики; дополнительные возможности smart-сервиса Prezi.com., робототехника в междисциплинарном образовании для выбора учащимися профессии.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с разработанным учебно-тематическим планом с указанием всех видов занятий согласно приложению 1 настоящей программы.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Разработать сценарный план урока информатики (класс, тема – по выбору).
2) Проанализировать разработанный сценарный план занятия и дать рекомендации по внедрению его в учебный процесс.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) Учебно-методическое обеспечение курса информатики в контексте обновления Государственного общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан.
2) Smart learning в межпредметных связях курса информатики.
3) Применение информационных технологий обучения в процессе преподавания информатики в условиях обновления содержания образования.
4) Использование мобильных Smart-устройств на уроках информатики.
5) Реализация метода проектов на уроках информатики.
6) Использование "облачных" технологий как элемента Smart learning на уроках информатики.
7) Формирование информационной компетентности у обучающихся и применение новых технологий в обучении информатике.
8) Использование технологий мультимедиа в обучении информатике.
9) Цифровые образовательные ресурсы по информатике как условие обеспечения доступности качества образования по предмету.
10) Организация исследовательской деятельности учащихся в курсе информатики.
11) Smart learning – обучение адекватное новой парадигме образования.
12) Обучение критическому мышлению в курсе информатики.
13) Развитие Smart-компетентности учащихся.
14) Активные формы и методы обучения в курсе информатики.
15) Smart-подходы к оцениванию учебных достижений учащихся.
16) Портфолио как новая система оценки образовательных результатов.
17) Таксономия Б.Блума как средство измерения достижений учащихся на уроках информатики.

10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
31. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
2) Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңы (11 қаңтар 2007 жыл N 217)
3) "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: ӨСІМ, РЕФОРМАЛАР, ДАМУ" ҚР Президенті – Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың Қазастан халқына Жолдауы 30 қараша 2015 жылдан бастап.
4) 2011-2020 жылдарға арналған Қазақстан Республикасы Білім беруді дамыту Мемлекеттік бағдарламасы. Астана, 2010 ж.
5) "Ақпараттық Қазақстан - 2020" Мемлекеттік бағдарламасы (Қазақстан Республикасы Президентінің 8 қаңтар 2013 жылғы №464 Қаулысы).
6) Назарбаев Н. А. Социальная модернизация Казахстана: Двадцать шагов к Обществу Всеобщего Труда // Казахстанская правда, 10 июля 2012 года;
7) Оқытушылар біліктілігін арттыру жүйесіндегі Smart-оқыту: Әдістемелік оқулық. А.С.Тен, Е.М.Кушкарбаев, Г.Ш.Бектыбаева, Н.В.Цой, М.К.Умербеков, Н.А.Филинова, Д.Д.Ускенбаев, Д.Т.Омаров, Н.К.Дускалиев, Г.С.Жарылгамысова - Алматы: "Өрлеу" БАҰО" АҚ, 2014-112 б. –
8) Әлем картасындағы білім. Образование на карте мира. Educationaroundtheworld. А.Деревянкин, К.Еленбаева, Г.Кайнетова, О.Медведева, А.Мурзалинова, Д.Найманова, К.Нуртаева, К.Сабиева, Т.Терейковская, Н.Самыратов. – Петропавловск: "Өрлеу" БАҰО" АҚ СҚО бойынша филиалы 2014. – 255 б.
9) Проект в курсовой подготовке педагога: назначение, содержание, деятельность. Ш.Каринова, А.Муразалинова. – Петропавловск: филиал "Өрлеу" БАҰО" АҚ СҚО бойынша филиалы, 2014. – 34 б.
10) Национальный доклад о состоянии и развитии образования в Республике Казахстан (қысқаша нұсқасы). Дамитов Б.К., Ермеков Н.Т., Бекенова А.Б., Можаева О.И., Абсаматов А.У. – Астана: НЦОКО, 2007. - 42 б.
11) Халықаралық білім форумының материалы "Мир на пути к Smart-обществу", Мәскеу, 9-10 қазан, 2012. – URL:

10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
31. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года);
2) Закон Республики Казахстан "Об информатизации" (11 января 2007 года N 217);
3) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 года;
5) Государственная программа "Информационный Казахстан - 2020" (Указ Президента Республики Казахстан от 8 января 2013 года № 464);
6) Назарбаев Н. А. Социальная модернизация Казахстана: Двадцать шагов к Обществу Всеобщего Труда // Казахстанская правда, 10 июля 2012 года;
7) Smart-обучение в системе повышения квалификации педагогов: Методическое пособие. /А.С.Тен, Е.М.Кушкарбаев, Г.Ш.Бектыбаева, Н.В.Цой, М.К.Умербеков, Н.А.Филинова, Д.Д.Ускенбаев, Д.Т.Омаров, Н.К.Дускалиев, Г.С.Жарылгамысова/ - Алматы: АОО НЦПК "Өрлеу", 2014-112 с;
8) Әлем картасындағы білім. Образование на карте мира. Educationaroundtheworld. /А.Деревянкин, К.Еленбаева, Г.Кайнетова, О.Медведева, А.Мурзалинова, Д.Найманова, К.Нуртаева, К.Сабиева, Т.Терейковская, Н.Самыратов/ – Петропавловск: филиал АО "НЦПК "Өрлеу" ИПК ПР по СКО", 2014. – 255 с;
9) Муразалинова А., Каринова Ш. Проект в курсовой подготовке педагога: назначение, содержание, деятельность. – Петропавловск: филиал АО "НЦПК "Өрлеу" ИПК ПР по СКО", 2014. – 34 с;
10) Национальный доклад о состоянии и развитии образования в Республике Казахстан (краткая версия). /Дамитов Б.К., Ермеков Н.Т., Бекенова А.Б., Можаева О.И., Абсаматов А.У./ – Астана: НЦОКО, 2007. - 42 с;
11) Материалы международного образовательного форума "Мир на пути к Smart-обществу". – Москва. 9-10 октября. 2012;

1. Желілік қоғамдастық - бұл...
A) байланысты қолдайтын адамдар мен компьютерлік желі құралдар көмегімен ірі бірлескен қызмет тобы;
B) компьютерлік желі құралдар көмегімен жетекші байланыс және бірлескен іс-шараларды қолдау емес, адамдар тобы;
C) компьютерлік желі құралдар арқылы байланысты қолдайтын адамдар тобы;
D) байланыс қолдау үшін сілтеме;
E) байланыс үшін браузер.
2. АҚ "Өрлеу" "БАҰО" "СҚО бойынша ПҚ БАИ" филиалының оқыту барысында қоғамдастық желісін құруға сайттың шынайы мекен-жайы:
А) mail.ru;
В) google.kz;
С) gmail.com;
D) ipksko.kz;
Е) september.ru.
3. Онлайн қоғамдастықтың бастау үшін тіркелу қажет осыған орай қандай батырмасын басу керек:
A) парольді ұмыттыңыз ба?;
B) тіркелу;
C) логинді ұмытып қалдыңыз ба?;
D) желілік қауымдастық;
E) кіру.
4. Қауымдастықтың қатысушы туралы деректерді толтыру үшін келесі батырмасын басуыңыз керек:
A) профиль;
B) жаңа тақырыбы;
C) менің тақырыбым;
D) последнее;
E) көмек.
5. Сол филиалында пайдаланушы орналасқан қоғамдастықтың хабарға жауап беру үшін, сіз батырмасын басуыңыз керек:
A) авторды блоктау;
B) авторға жазу;
C) тақырыпта жауап беру;
D) Еңгізу;
E) Жазылу.
6. Желілік қоғамдастықта құпия сөзді өзгерту үшін, келесі әрекеттерді орындау қажет:
A) профиль > құпия сөзді өзгерту;
B) профиль >деректерді жою;
C) профиль > өңдеу;
D) профиль >параметрлері;
E) профиль >шығу.
7. Prezi.com жаңа презентация жасау үшін келесі басу қажет:
А) your prezis;
В) learn & Support;
С) explore;
D) new prezi;
Е) edit.
8. Веб-қызмет Prezi.com презентациясында өң қабаттарының саны нешеуі болуы мүмкін
А) 1;
В) 2;
С) 3;
D) 4;
Е) 5;
9. Веб қызметі Prezi.com түймелер презентация жасағанда камера қозғалыстар өзгерту үшін батырмасы қалай аталады:
А) present;
В) edit Path;
С) share;
D) insert;
Е) add.
10. Prezi.com презентация жасауыңда графикалық объектілер кірістіру үшін:
А) insert ® PowerPoint…;
В) insert ® YouTube video…;
С) insert ® Image…;
D) insert ® Diagram…;
Е) insert ® Add Background Music…
11. Prezi. com жасалған дайын, тасымалданатын презентациясыңын нұсқасын жүктеу үшін, осы қадамдарды орындау қажет:
А) share ® Share prezi…;
В) share ® Present remotely;
С) share ® Share on Facebook…;
D) share ® Download as PDF;
Е) Share ® Download as portable prezi.
12. Кірістірілген видео youtube.com жұмыс істеу үшін Prezi презентациясында қажетті шарттары:
A) компьютерде Java бағдарламалық қамтамасыз ету жиынтығы болуы;
B) интернетке тұрақты байланыс болуы;
C) MS Office Word бағдарламаңын болуы;
D) тұрақты Интернетке қосылу болмауы;
E) дұрыс жауап жоқ.
13. Ең бірінші планшет құрылымының бабасы қандай қоғам саналады:
А) asus;
В) samsung;
С) apple;
D) aser;
Е) lenovo.
14. АҚ "Өрлеу" "БАҰО" "СҚО бойынша ПҚ БАИ" филиалының планшеттеріне қандай операциялық жүйе орнатылған:
А) iOS;
В) android;
С) windows;
D) mac;
Е) linux.
15. Планшетке бағдарламаларды жүктеу және орнату үшін арналған Google дүкені:
А) супермаркет;
В) google маркет;
С) play маркет;
D) сандық маркет;
Е) windows маркет.
16. АҚ "Өрлеу" "БАҰО" "СҚО бойынша ПҚ БАИ" филиалының даярлық курстарында қандай планшет қолданылады:
А) asus Transformer Prime TF201;
В) samsung Galaxy Tab 2;
С) apple iPad 2;
D) lenovo Yoga Tablet 10;
Е) thinkPad Tablet 2.
17. Шынайы мәлімдеме таңдаңыз:
A) планшет аппараттық пернетақта мен тышқан жабдықталған;
B) планшетке стационарлық компьютерде сияқты орнатылған кез келген қосымшасын орната алады;
C) планшеттін экраны 10.1 "(дюйм) кем болуы мүмкін емес;
D) планшеттің басқаруы үлкен сенсорлық тақтаның көмегімен жүзеге асырылады;
E) дұрыс жауабы жоқ.
18. Нақты бағдарламалық қолдану, орнату үшін пайдаланылады:
А) play маркет бағдарламалық дукен;
В) USB-диск;
С) ұялы телефон;
D) компьютердін мониторы;
Е) принтер.
19. AutoPlay бағдарламасында жаңа жобасын жасау үшін қажет:
A) бастау AutoPlay Media Studio > жоба атауын енгізіңіз > жобасын Жасау түймешігін басыңыз;
B) жоба атауын енгізіңіз> Бастау AutoPlay MediaStudio> жобасын Жасау батырмасын басыңыз;
C) жобасын жасау түймешігін басыңыз;
D) жоба ашу;
E) дұрыс жауабы жоқ.

1. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы обозначена цель:
А) формирование у молодежи активной гражданской позиции, социальной ответственности, чувства патриотизма, высоких нравственных и лидерских качеств;
В) обеспечение равного доступа всех участников образовательного процесса к лучшим образовательным ресурсам и технологиям;
С) обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий;
D) повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики.
2. Каковы основные направления и особенности развития системы образования в современных условиях (исключите неверный ответ)?
А) приоритет потребностей общества и социального заказа на развитие образовательной сферы;
В) обеспечение условий для непрерывного образования;
С) переход к массовому высшему образованию;
D) направленность на эффективное развитие личности обучающегося.
3. Документ, определяющий нормы и требования, обязательный минимум содержания образовательных программ, объем учебной нагрузки, уровень подготовленности выпускников образовательных учреждений и требования к обеспечению образовательного процесса называется:
А) государственный образовательный стандарт;
В) образовательная программа;
С) приказ Министерства образования;
D) тарификация.
4. Системообразующей идеей Послания Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева "Нұрлы Жол – путь в будущее" является:
А) выработка нового политического курса и продвижение национальных интересов;
В) создание высокоразвитой инфраструктуры;
С) развитие системы социальной ответственности в сфере образования;
D) укрепление региональной и глобальной безопасности.
5. Сетевое сообщество – это:
A) группа людей, поддерживающих общение и ведущих совместную деятельность при помощи компьютерных сетевых средств;
B) группа людей, не поддерживающих общение и ведущих совместную деятельность при помощи компьютерных сетевых средств;
C) группа людей, поддерживающих общение при помощи компьютерных сетевых средств;
D) cсылка для поддержки общения.
6. Верный адрес сайта для создания сетевого сообщества в рамках курсовой подготовки в филиале АО "НЦПК "Өрлеу" ИПК ПР по СКО":
A) Mail.ru;
B) Google.kz;
C) Gmail.com;
D) ipksko.kz;
E) 1september.ru.
7. Для начала работы в сетевом сообществе необходимо пройти регистрацию, нажав на кнопку:
A) забыли пароль;
B) регистрация;
C) забыли логин;
D) сетевое сообщество;
E) войти.
8. Для заполнения данных об участнике сообщества необходимо нажать на следующую кнопку:
A) профиль;
B) новая тема;
C) мои темы;
D) последнее;
E) помощь.
9. Для того чтобы ответить на сообщение в той же ветке сообщества в которой находится пользователь, необходимо щелкнуть мышкой по кнопке:
A) заблокировать автора;
B) написать автору;
C) ответить в теме;
D) вставить;
E) подписаться.
10. Для смены своего пароля в сетевом сообществе, необходимо выполнить действие:
A) профиль ---> изменить пароль;
b) профиль ---> форматировать данные;
C) профиль ---> редактирование;
D) профиль ---> настройки;
E) профиль ---> выйти.
11. Для создания новой презентации в Prezi.com необходимо нажать:
A) your prezis;
B) learn & Support;
C) еxplore;
D) new prezi;
E) edit.
12. Количество фоновых слоев, которые могут находиться в одной презентации, созданной в веб-сервисе Prezi.com:
A) 1;
B) 2;
C) 3;
d) 4;
E) 5.
13. При создании презентации в веб-сервисе Prezi.com кнопка, отвечающая за изменение движений камеры, называется:
A) Present;
B) edit Path;
C) share;
D) insert;
E) add.
14. При работе с презентацией в Prezi.com для вставки графических объектов используется следующая команда:
A) insert ---> PowerPoint;
B) insert ---> YouTube video;
C) insert ---> Image;
D) insert ---> Diagram;
E) insert ---> Add Background Music.
15. Для того чтобы скачать готовую переносную версию презентации, созданную в Prezi.com, необходимо выполнить следующие действия:
A) share ---> Share prezi;
B) share ---> Present remotely;
C) share ---> Share on Facebook;
D) share ---> Download as PDF;
E) share ---> Download as portable prezi.
16. При работе с презентацией Prezi обязательное условие для того, чтобы работало вставленное видео с youtube.com:
A) наличие установленного на ПК ПО Java;
B) наличие постоянного соединения с Интернет;
C) наличие программы MS Office Word;
D) отсутствие постоянного соединения с Интернет;
E) нет правильного ответа.
17. Компания, которая считается родоначальницей планшетостроения в том виде, в каком мы привыкли их видеть сейчас на полках магазинов цифровой техники:
A) аsus;
B) samsung;
C) apple;
D) aser;
E) lenovo.
18. Операционная система, которая установлена во всех планшетных компьютерах ФАО "НЦПК "Өрлеу" ИПК ПР по СКО":
A) iOS;
B) android;
C) windows;
D) mac;
E) linux.
19. Магазин приложений от компании Google, предназначенный для скачивания и установки приложений на планшетные ПК:
A) супермаркет;
B) google маркет;
C) play маркет;
D) цифровой маркет;
E) windows маркет.

20. Батырма жасау үшін қажет...
А) жоба батырмасын басу;
В) объект батырмасын басу;
С) вид-вставка-кнопка;
D) страница – кнопка;
Е) барлығы дұрыс.
21. Батырмаларының атауларын енгізу үшін...
А) тышқанның сол батырмасын басу – қасиеттері;
В) жоба жасау басыңыз – қасиеттері;
С) тышқаңын оң батырмасың басыңыз - "Қасиеттері" тармақ таңдау;
D) дұрыс жауабы жоқ;
22. AutoPlay Media Studio батырмаңын атауын өзгерту үшін қойындысын ашу керек:
А) attributes;
В) settings;
С) быстрое действие;
D) сценарий;
Е) батырманы өзгерту;
23. AutoPlay Media Studio жаңа нысан жапсырмалар қандай:
А) метка;
В) new Label;
С) new Page;
D) new Button;
Е) object.
24. AutoPlay Media Studio бар бетті көшіру үшін қаңдай іс қосу керек:
A) страница – добавить;
B) страница – дублировать;
C) страница – вставить;
D) страница – размещение;
E) страница – копировать.
Ескертпе:
Тестік тапсырмаларының кілті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
C
D
B
A
С
A
D
C
B
C
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
E
B
C
В
С
В
D
A
A
B
21
22
23
24
C
В
B
В
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 44-қосымша
Ғылыми – жаратылыстану пәнінің мұғалімдеріне арналған
біліктілікті арттыру курстарының "Programme for International
Student Assessment" халықаралық зерттеуін жүргізу аясында
оқушылардың ғылыми-жаратылыстану функционалдық сауаттылығын
дамыту" тақырыбындағы педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Programme for International Student Assessment" халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың ғылыми-жаратылыстану функционалдық сауаттылығын дамыту" тақырыбындағы курсының оқу бағдарламасы мектептердің ғылыми-жаратылыстану пәні мұғалімдеріне арналған.
2. Еліміздің халықаралық білімдік кеңістікке кіруі үшін "Өмір бойы білім алу" тұжырымдамасын іске асыруға мүмкіндік беретін, мемлекет және қоғамның талаптарына сәйкес өскелең ұрпақты құзырлықтарын дамытуға бағыттау керек.
3. Оқу бағдарламасы жалпыға бірдей білім беретін мектеп оқушыларының функционалды сауаттылығын дамыту, соның ішінде ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасында анықталған оқушылардың ғылыми-жаратылыстану пәні бойынша функционалды сауаттылығын дамытуға, оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарына және ғылыми-жаратылыстану пәні мұғалімдерінің біліктілігін арттыру бағытталып жасалды.

20. Планшетные ПК, которые используются на курсах повышения квалификации в ФАО "НЦПК "Өрлеу" ИПК ПР":
A) asus Transformer Prime TF201;
B) samsung Galaxy Tab 2;
C) apple iPad 2;
D) lenovo Yoga Tablet 10;
E) thinkPad Tablet 2.
21. Выберите верное утверждение:
A) планшетный ПК комплектуется аппаратной клавиатурой и мышью;
B) на планшетный компьютер можно установить любое приложение, которое устанавливается на стационарные ПК;
C) диагональ экрана планшетного ПК не может быть менее 10.1’ (дюйма);
D) управление планшетным ПК осуществляется при помощи огромной сенсорной панели;
E) нет правильного варианта ответа.
22. Для установки конкретного программного обеспечения (приложения) используется:
A) магазин приложений Play маркет;
B) USB-накопитель (флешка);
C) мобильный телефон;
D) монитор персонального компьютера;
E) принтер.
23. Чтобы создать новый проект в программе AutoPlay необходимо:
A) Запустить Auto Play Media Studio ---> Ввести название проекта ---> нажать Создать;
B) ввести название проекта – запустить Auto Play Media Studio - создать;
C) нажать создать проект;
D) открыть проект;
E) нет правильного ответа.
24. Для создания кнопки в Auto Play Media Studio необходимо:
A) нажать Проект – кнопка;
B) нажать Объект – кнопка;
C) нажать Вид - вставка – кнопка;
D) страница – кнопка;
E) все ответы верны.
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
D
С
А
В
С
D
B
A
C
A
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
D
C
B
C
E
B
С
В
C
B
21
22
23
24
D
A
A
B
Приложение 44
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной естественнонаучной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" для учителей естественнонаучных дисциплин общеобразовательных школ
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие функциональной естественнонаучной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" (далее - PISA) предназначена для учителей естественнонаучных дисциплин общеобразовательных школ.
2. Интеграция страны в мировое образовательное пространство обуславливает необходимость в соответствии с требованиями государства и общества ориентировать обучение подрастающего поколения на развитие компетенций, способствующих реализации концепции "Образование на протяжении всей жизни".
3. Образовательная программа направлена на повышение профессиональной компетентности учителей естественнонаучных дисциплин общеобразовательных школ по развитию функциональной грамотности, в частности, естественнонаучной грамотности учащихся, определенных в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, Национальным планом действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников.

2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты PISA халықаралық зерттеуі аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру бойынша ғылыми-жаратылыстану пәндері мұғалімдердің кәсіби құзіреттілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) PISA халықаралық зерттеуінің мақсаты, міндеті, мазмұнын меңгеру;
2) ғылыми-жаратылыстану сауаттылық компонентерін меңгеру;
3) "функционалды сауаттылық", "ғылыми-жаратылыстану сауаттылық", "ғылыми-жаратылыстану құзыреттілік" түйінді түсініктерді зерделеу;
4) оқушылардың ғылыми-жаратылыстану сауаттылығын дамытуға арналған оқытудың белсенді стратегияларын қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
5) тапсырма деңгейін ғылыми-жаратылыстану сауаттылығын бағалау критериалды шәкілі бойынша, PISA халықаралық зерттеуінің негізгі тұжырымдары мен тәсілдеріне сәйкес анықтай білу дағдыларын қалыптастыру;
6) PISA бағдарламасына сәйкес тест тапсырмаларын құрастыру дағдысын қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) PISA халықаралық зерттеуінің мақсаты, мазмұны, мазмұнын; ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтың компонентері мен құзыреттіліктерін; "функционалдық сауаттылық", "ғылыми жаратылыстану сауаттылығы", "ғылыми жаратылыстану құзыреттілігі" түсініктерін біледі;
2) белсенді оқыту стратегияларын оқушыларды ғылыми-жаратылыстану сауаттылығын дамыта алады; PISA халықаралық зерттеуі аясында оқушылардың ғылыми-жаратылыстану сауаттылығын дамытуға бағытталған оқу материалдарын құрастырады; PISA критериалды шәкілі бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауды жасай алады.
3) PISA бағдарламасына сәйкес тест тапсырмаларын құрастыруды меңгерген.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модулде оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын іске асыру; Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы; ортақ білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты; ҚР білім беру жүйесіне Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының индикаторларын ендіру құжаттары; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы 27 шілде 2007 жылғы қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) тестілеу кезіндегі оқушылардың эмоционалдық және физикалық қолайсыздықтарының психологиялық-педагогикалық жағынан алдан-алу;
2) оқушыларды тестке дайындаудың психологиялық-педагогикалық аспектісі;

2. Цель и задачи программы
4. Целью программы является развитие профессиональной компетентности учителей естественно научных дисциплин по формированию функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить цель, задачи, содержание международного исследования PISA;
2) изучить компоненты естественнонаучной грамотности;
3) изучить ключевые понятия "функциональная грамотность", "естественнонаучная грамотность", "естественнонаучная компетентность";
4) сформировать умения применять стратегии активного обучения для развития у учащихся естественнонаучной грамотности;
5) сформировать умения определять уровни сложности заданий по критериальной шкале оценивания естественнонаучной грамотности в соответствии с основными принципами и подходами международного исследования PISA;
6) сформировать навыки составления тестовых заданий в соответствии с программой PISA.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
цель, задачи, содержание международного исследования PISA;
компоненты и компетенции ЕНГ;
ключевые понятия "функциональная грамотность", "естественнонаучная грамотность", "естественнонаучная компетентность";
2) умеют:
применять стратегии активного обучения для развития у учащихся естественнонаучной грамотности;
разрабатывать учебный материал по развитию естественнонаучной грамотности учащихся в контексте международного исследования PISA;
применять критериальную шкалу оценивания естественнонаучной грамотности учащихся.
3) владеют:
навыками составления тестовых заданий в контексте международного исследования PISA.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический модуль;
3) содержательный; технологический;
4) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются: Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников; Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы; Государственный общеобязательный стандарт среднего образования. Внедрение индикаторов ОЭСР в образовательную систему РК; "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-педагогическая профилактика эмоционального и физического напряжения у учащихся в процедуре тестирования;
2) психологический аспект подготовки учащихся к тестированию;

3) мектептегі емтихандар мен бағалардың оқушы жүйке жүйесіне үрей, қолайсыздық, қиындықтар туғызуы туралы мәселелер қарастырылады.
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) PISA бағдарламасының мақсаты, мазмұны мен мазмұны;
2) "Функционалды сауаттылық", "Ғылыми-жаратылыстану сауаттылық" ұғымдарын анықтау, ғылыми-жаратылыстану сауаттылық компоненттері (контекст, білім, қарым-қатынас),
3) PISA тапсырмаларының түрі, ғылыми-жаратылыстану бағыты бойынша PISA типтік тапсырмаларына талдау;
4) PISA халықаралық зерттеуіне сәйкес оқушылардың ғылыми-жаратылыстану сауаттылықты дамытарының критериалды бағалау шәкілі;
5) PISA тапсырмаларын орындау барысында оқушылардың кездескен қиындықтарына талдау;
6) PISA бағдарламасындағы тесттік тапсырмалырдың құрылымына сәйкес ғылыми-жаратылыстану пәндері бойынша 8-9 сынып оқулықтарындағы таптырмалар мазмұнын іріктеу;
7) пәнаралық байланыс негізіндегі тапсырмаларды құру;
8) тиімді кері байланыс;
9) белсенді тыңдау, рефлексия;
10) проблемаларды ынтымақтастықта шешу және топтық жұмысты қолдау мақсатында белсенді оқыту әдістерін қолдану;
11) проблемаларды шешу;
12) проблемалық жағдаяттарда дұрыс шешім қабылдау;
13) шешім қабылдауға жағдай жасау;
14) ғылыми-жаратылыстану сауаттылықты дамыту мақсатында белсенді оқыту үшін сынып құру;
15) оқу және оқыту стратегиялары;
16) сын тұрғысынан ойлау стратегияларымен сабақты жобалау;
17) оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау;
18) оқушының белсенділігін бағалаудың стратегиялары мен құралдары;
19)ғылыми-жаратылыстану сауаттылылығын дамыту бойынша формативті және суммативті бағалау.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) кесте, диаграмма, сызбалармен жұмыс;
2) желілік қоғамдастықты құру және форумды жүргізу үшін Интернетті пайдалану;
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі.
1) оқушылардың ғылыми-жаратылыстану сауаттылығын қалыптастыру құралы ретінде кейс стади;
2) оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауаттылығын дамытуда Блум таксономиясы оқыту табыстылығын бағалау әдістемесі ретінде.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80 сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.

3) экзаменационный стресс и нервно-эмоциональное напряжение организма школьников, его оценка и прогноз.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) цель, задачи, содержание международного исследования PISA;
2) понятия "ФГ" и "ЕНГ"; компоненты ЕНГ (контекст, знания, отношения);
3) типы заданий PISA, анализ типовых заданий PISA по естественнонаучным дисциплинам;
4) критериальная шкала оценивания естественнонаучной грамотности учащихся в соответствии с международным исследованием PISA;
5) анализ затруднений учащихся при выполнений заданий PISА;
6) отбор содержания заданий учебников 8-9 кл. по предметам естественнонаучных дисциплин в соответствии с принципами построения тестовых заданий программы PISA;
7) разработка заданий на основе межпредметных связей;
8) эффективная обратная связь;
9) активное слушание и рефлексия;
10) использование стратегий активного обучения для поддержки групповой работы и коллаборативного решения проблем;
11) решение проблемы;
12) принятие верных шагов при решении проблемных ситуаций;
13) создание условий для принятия решений;
14) создание класса для активного обучения в целях развития "ЕНГ";
15) стратегии преподавания и учения;
16) проектирование урока с использованием стратегий критического мышления;
17) оценивание результатов учащихся;
18) стратегии и инструменты для оценивания активности ученика;
19) формативное и суммативное оценивание учащихся по естественнонаучной грамотности.
11. В технологическом модуле раскрываются возможности учебных мультимедийных ресурсов:
1) работа с диаграммами, таблицами, схемами;
2) использование Интернет для создания сетевого сообщества и ведения форума.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) кейс-стади как инструмент формирования функциональной естественнонаучной грамотности учащихся;
2) таксономия Б.Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной естественнонаучной грамотности учащихся.
5 . Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 (36) часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), входное и итоговое тестирование.

28. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл, осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл- дағдыланған;
3) 2 балл- дағды дамуда;
4) 3 балл – дағды қалыптасқан
29. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
30. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді);
2) Қазақстан Республикасында білім берудің 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Астана, 2011 ж.
3). Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары. Астана, 2012 г.
4). PISA халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістері бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы. Тыңдаушының жұмыс дәптері // NIS- PEARSON.
5). PISA халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістері бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы.Оқу сауаттылығы. Тренерге арналған нұсқаулық // NIS- PEARSON.
6) PISA халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту әдістері бойынша Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру бағдарламасы.Оқу сауаттылығы. Мұғалімнің жұмыс дәптері // NIS- PEARSON.

28. Для презентации мини-урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%).
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%).
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74%)
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319 –III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 г.);
2) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы. Астана, 2011г.;
3) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 . Астана, 2012г.;
4) Обучение тренеров в рамках Программы повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA. Рабочая тетрадь участника // NIS- PEARSON;
5) Программа повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA. Руководство для тренера // NIS- PEARSON;
6) Программа повышения квалификации педагогических кадров по методам развития функциональной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования PISA. Рабочая тетрадь учителя // NIS- PEARSON;

1. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы бойынша 2020 жылы білім беру жүйесі қандай нәтиже береді:
А) білімнің сапасы жоғары дәрежеде;
В) халықаралық индикаторларымен дәлелденген, білімнің сапасы жоғары дәрежеде;
С) адами капиталдың деңгейі жоғары дамыған;
D) адами капиталдың даму деңгейі және білімнің жоғарғы сапасы халықаралық Е) индикаторларымен дәлелденген.
2. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарының іске асыру мерзімі:
А) 2011-2015 ж.ж.;
В) 2012-2020 ж.ж.;
С) 2012-2016 ж.ж.;
D) 2011-2016 ж.ж..
3. Оқушыларды тестілеуге дайындау бойынша іс-шаралардың негізіндегі қағидаларды атаңыз:
А) білім беру үдерісіне барлық қатысушылардың өзара қарым-қатынасы;
В) оқушыларды тестілеуге түрлі технологияларды енгізу;
С) мұғалім мен оқушылардың іскер диалогі;
D) барлық нұсқалар дұрыс.
4. Тестілеуге дайындық кезіндегі оқушыларда пайда болатын эмоциялық қолайсыздықтарының белгілерін атаңыз:
А) бастаған жұмысын аяқтай алмауы, жұмыс белсенділігінің төмендеуі, жинақсыздық;
В) повышенная возбудимость и раздражительность;
С) жиі шаршап қалуы;
D) барлық нұсқалар дұрыс.
5. PISA халықаралық зерттеуі дегеніміз - бұл:
А) 15 жастағы жасөспірімнің адам қызметінің барлық салаларында өмірлік міндеттерді кең ауқымда шешу үшін білім, білік, дағдыларын қолдану қабілетін бағалау;
В) 15 жастағы жасөспірімнің адам қызметінің барлық салаларында өмірлік міндеттерді кең ауқымда шешу үшін білім, білік, дағдыларын қолдану қабілетін, сонымен қатар тұлғааралық қарым қатынас және әлеуметтік қатынастарды бағалау қабілеті;
С) Тұлғалық және жеке қасиеттер мен оқу материалдарын игеру жақтарын,оқу қызметінің барлық түрлерінің нәтижелілігін ескеретін халықаралық бағалау;
D) Мемлекеттік емтихан 15 жастағы оқушының математикалық, оқу сауаттылығы, ғылыми-жаратылыстану, проблеманы ынтымақтастықта және қаржылай сауаттылықты шешу.
6. Ғылыми-жаратылыстану сауаттылығын байланыстыруда сыни тұрғыдан оқытудың белсенділігін қолдау және оқушының ғылыми дамуына түсінікті бекіту.
7. PISA халықаралық зерттеуіне Қазақстан қай жылдары қатысты:
А) 2003, 2009;
В) 2006, 2009;
С) 2009, 2011;
D) 2009,2012.
8. PISA форматындағы әрбір тапсырма нені қамтиды:
А) мәтін, кесте;
В) мәтін, диаграмма, кескін;
С) мәтін, жарнамалық бүктеме, карта;
D) мәтін, кесте, жарнамалық бүктеме, сызба, диаграмма, кескін т.б.
9. Ғылыми-жаратылыстану құзыреттілігі - бұл...
А) құбылысты ғылыми тұрғыдан түсіндіру, ғылыми зерттеуді талдау және жобалау, мәліметтерді ғылыми негіздеу;
В) ғылыми сұрақтарды тұжырымдап және бағалау қабілеті;
С) ғылыми зерттеуді талдау және жобалау, құбылысты ғылыми тұрғыдан негіздеп түсіндіруі;
D) жеке шешім қабылдау үшін қажетті ғылыми тұжырымдар және үрдістерді білу мен түсіну.

1. Государственной программой развития образования РК на 2011-2020 годы определено, что к 2020 году система образования будет давать результат:
A) в виде высокого качества знаний;
B) в виде высокого качества знаний, подтверждаемых международными индикаторами;
C) в виде высокого уровня развития человеческого капитала;
D) в виде высокого качества знаний и уровня развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами.
2. Сроки реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников:
A) 2011-2015 гг;
B) 2012-2020 гг;
C) 2012-2016 гг;
D) 2011-2016 гг.
3. Укажите, какие принципы лежат в основе всех организационных мероприятий по подготовке учащихся к тестированию:
A) взаимодействие всех участников образовательного процесса;
B) внедрение разнообразных технологий тестирования школьников;
C) деловой диалог учителей и учеников;
D) все ответы верны.
4. Назовите признаки стрессового напряжения школьников в период подготовки к тестированию:
A) невозможность закончить начатое занятие, снижение работоспособности, неорганизованность;
B) повышенная возбудимость и раздражительность;
C) слишком часто возникает чувство усталости;
D) все ответы верны.
5. Международное исследование PISA – это:
A) оценивание способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности;
B) оценивание способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности, а также в межличностном общении и социальных отношениях;
C) международная оценка, учитывающая результативность всех видов учебной деятельности, процессуальную сторону усвоения учебного материала и проявления индивидуальных и личностных качеств;
D) международный экзамен, который исследует навыки 15-летних учеников по математике, чтению, естественнонаучной грамотности, решения проблем в сотрудничестве и финансовой грамотности.
6. Прокомментируйте утверждение о том, что активное обучение поддерживает мышление ученика и развитие навыков, связанных с естественнонаучной грамотностью.
7. Казахстан принял участие в международном исследовании PISA в:
A) 2003, 2009;
B) 2006, 2009;
C) 2009, 2011;
D) 2009,2012.
8. Формат каждого задания PISA включает:
А) текст, таблицы;
В)текст, диаграммы, графики;
С) текст, рекламные буклеты, карты;
D) текст, таблицы, рекламные буклеты, схемы, диаграммы, графики и др.
9. Естественнонаучная компетентность – это…
А) способность объяснять явление с научной точки зрения, анализировать и проектировать научное исследование, толковать данные на научной основе (интерпретация данных);
В) способность оценивать и формулировать научные вопросы;
С) умение интерпретировать полученные данные с научной точки зрения;
D) знания и понимание научных концепций и процессов необходимых для того, чтобы применять индивидуальные решения.

10. PISA халықаралық зерттеуінің негізгі басым бағыттары:
А) математикалық сауаттылық;
В) ғылыми-жаратылыстану сауаттылығы;
С) оқу сауаттылығы;
D) барлық жауабы дұрыс.
11. PISA халықаралық зерттеуінің тапсырмалары ғылыми-жаратылыстану сауаттылық үлгісінде:
А) тапсырмалар оңайланып көбейеді;
В) тапсырмалар күрделеніп көбейеді;
С) тапсырмалар толық жауабымен;
D) барлық жауап дұрыс.
12. Жалпы орта, техникалық және кәсіптік, сонымен қатар орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарындағы 15 жастағы оқушылардың жаратылыстанудағы сауаттылығын бағалау қай зерттеудің мақсаты?
А) PIRLS
В) TIMSS
С) PISA
D) барлық жауап дұрыс.
13. Ғылыми – жаратылыстану сауаттылығын бағалау критериалды шәкілінде неше деңгей бар?
А) үш;
В) екі;
С) бес;
D) алты.
14. Ғылыми – жаратылыстану түінді құзыреттіліктері:
А) сұрақтарды анықтау және дұрыс қою, құбылыстарды түсіндіру, дәлел-айғақтарды қолдану;
В) құбылыстарды ғылыми тұрғыдан түсіндіру, мәліметтерді ғылыми негізде түсіндіру;
С) құбылыстарды ғылыми тұрғыдан түсіндіру, ғылыми зерттеулерді талдау және жобалау;
D) құбылыстарды ғылыми тұрғыдан түсіндіру, ғылыми зерттеулерді жүргізу және бағалау, мәліметтерді талдау (интерпретация) және ғылыми тұрғыдан дәлелдеу.
15. PISA халықаралық зерттеу форматындағы тапсырмаларды оқушылармен сабақ кезінде орындау барысында мұғалім қандай рөлдерге кіреді:
А) мұғалім-фасилитатор;
В) мұғалім-челленжер;
С) мұғалім тапсырманы қоюшы;
D) мұғалім-фасилитатор және мұғалім-челленжер рөлінде.
16. Белсенді оқыту стратегиясына жатпайтын стратегияны анықтаңыз:
А) мұз жарғыш;
В) миға шабуыл;
С) әңгіме;
D) қарлы кесек.
17. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес Қазақстан оқушыларының 2020 ж. жоспарланып отырған PISA халықаралық зерттеулерінде қандай нәтижеге жетеді:
А) 50 – 55 орындар;
В) 45– 50 орындар;
С) 40 – 45 орындар;
D) 35– 40 орындар.
18. Формативтік бағалау оқушыға қандай мұмкіндік береді:
А) кейбір тақырыптар мен бөлімдер бойынша қосымша ұпайлар жинау және жоғары баға алу;
В) сынып ішінде өз рейтингісін көтеру;
С) тақырыпты меңгеруде жеке мүмкіншіліктерін көрсету;
D) барлық жауап дұрыс.
19. Критериалды бағалау - бұл:
А) жеке қалыптасатын және оқу, оқудан тыс іс-әрекетте дайындығы мен белсенділігін көрсететін оқушының тұлғалық жетістіктері;
В) көп ұпайлы шәкілде көрсетілетін және оқушының пән бойынша үлгерімі мен білімін сипаттайтын сандақ мөлшер;
С) білім беру мақсаты мен мазмұнына сәйкес келетін, барлық қатысушыларға алдын-ала белгілі, нақты анықталған критерийлермен өлшенетін оқу жетістіктерді салыстыруға негізделген үдеріс;
Д) барлық жауап дұрыс.

10. Приоритетными направлениями международного исследования PISA являются:
А) математическая грамотность;
В) естественнонаучная грамотность;
С) читательская грамотность;
D) все ответы верны.
11. Типы заданий по естественнонаучной грамотности в международном исследовании PISA:
А) задания с простым множественным выбором;
В) задания со сложным множественным выбором;
С) задания с полным ответом;
D) все ответы верны.
12. Оценить функциональную грамотность 15 летних учащихся организаций общего среднего, технического и профессионального, а также послесреднего образования – это цель исследования....
А) PIRLS;
В) TIMSS;
С) PISА;
D) все ответы верны.
13.Сколько уровней содержит критериальная шкала оценивания естественнонаучной грамотности?
А) три;
В) два;
С) пять;
D) шесть.
14. Ключевые компетенции ЕНГ:
А) распознавание и постановка вопросов, объяснение явлений, использование доказательств;
В) объяснять явления с научной точки зрения, толковать данные на научной основе;
С) объяснять явления с научной точки зрения, анализировать и проектировать научное исследование;
D) объяснение явлений с научной точки зрения, оценивание и разработка научного исследования, интерпретация данных и доказательств с научной точки зрения
15. При проведении занятий с учащимися по решению заданий в формате международного исследования PISA учитель может выступать в роли:
А) учителя-фасилитатора;
В) учителя-челленжера;
С) учителя постановщика заданий;
D) учителя-фасилитатора, и в роли учителя-челленжера.
16. Исключите не относящиеся к стратегии активного обучения:
А) ледокол;
В) мозговой штурм;
С) рассказ;
D) снежный ком.
17) Укажите, в соответствии с ГПРО РК на 2011-2020 гг., какие результаты учащихся казахстанской общеобразовательной школы планируются в международном исследовании PISA на 2020 год
А) занять 50 – 55 место;
В) занять 45 – 50 место;
С) занять 40 – 45 место;
D) занять 35 – 40 место.
18. Формативное оценивание позволяет ученику:
А) набрать дополнительные баллы по некоторым разделам изучаемой темы и получить более высокую оценку;
В) повысить свой рейтинг перед классом;
С) показать личные возможности усвоения темы;
D) все ответы верны.
19. Критериальное оценивание - это:
А) личностные достижения ученика, которые формируются лично и показывают уровень подготовленности и активности в учебных и внеучебных видах деятельности;
В) числовая величина, выраженная по многобалльной шкале и интегрально характеризующая успеваемость и знания обучающегося по предметам;
С) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, заранее известными всем участникам процесса критериями, соответствующими целям и содержанию образования;
D) все ответы верны.

20. Ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтың салалары:
А) мәнмәтін;
В) әлем туралы білім және ғылым туралы білім;
С) білім, мәнмәтін, құзыреттілік, қарым-қатынас;
D) қарым-қатынас.
21. Ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтың бағалау шәкілі бойынша тапсырманың күрделілік деңгейін анықтаңыз:
Даниярға белгісіз қатты заттың үлгісін берді. Ол заттың металл екенін білгісі келеді. Заттың металл екенін анықтайтын бір қасиетін жазыңыз.
А) үшінші деңгей;
В) екінші деңгей;
С) төртінші деңгей;
D) алтыншы деңгей.
22. Төмендегі тапсырманы талдап, анықтаңыз:
ПҰтр өзіне бір кесе кофе құйды, оның температурасы 90 ҮC шамасында және бір кесе газдалған суық су, оның температурасы 5 ҮC. шамасында. Екі кесе бірдей және сусын көлемі де бірдей. ПҰтр отырған бөлменің температурасы 20ҮC қа жуық. 10 минуттан кейінгі кофе мен газдалған судың температурасы қандай болады?
70 ҮC және 10 ҮC; B) 90 ҮC және 5 ҮC; C) 70 ҮC және 25 ҮC; D) 20 ҮC және 20 ҮC.
Мәтіні ______________________________________________________
Мазмұны______________________________________________________
Құзыреттілігі________________________________________________
Қолдану аймағы ______________________________________________
Сұрақ түрлері________________________________________________
Күрделілік деңгейі___________________________________________
23. Функционалды сауаттылық – бұл:
А) 15 жастағы жасөспірімнің адам қызметінің барлық салаларында кең ауқымды өмірлік міндеттерді шешу үшін білім, білік, дағдыларын қолдану қабілетін бағалау;
В) өмірдің барлық ағымдарында оқуға дайын болу, кәсіби жолды таңдай білу шеберлігі, шығармашылық ойлау қабілеті және ерекше шешімдер таба білуі, ынтасы;
С) әлеуметтік, мәдениеттік, саяси және экономикалық қызметке адамдарды белсенді тарту қабілеттілігі, сонымен қатар өмір бойы білім алу;
D) жастарға алған білімдерін тәжірибелік жағдаяттарда тиімді және әлеуметтік бейімделу үрдісінде сәтті қолдана білу, білім алушыларға басты құзіреттілік жүйесін иелену.
24. PISA тапсырма түрлерінің ерекшелігі:
А) еркін құрастырмалы жауапты қажет ететін тапсырмалар мен кестелерді, диаграммаларды, графиктерді және т.с.с. қамтиды;
В) еркін құрастырмалы жауапты қажет ететін және дұрыс жауапты таңдайтын тапсырмаларды қамтиды;
С) еркін құрастырмалы жауапты қажет ететін тапсырмаларды қамтиды;
D) жабық құрастырылған жауаптарымен және "иә/жоқ" жауаптарын таңдайтын тапсырмаларды қамтиды.
25. Диаграммаға (кестеге) өзгеріс енгізуге болатын бөлімді көрсетіңіз:
А) қою;
В) түзету;
С) формат (пішім);
D) құрастыру.

20. Области естественнонаучной грамотности:
А) контекст;
В) знания о мире и знания о науке;
С) знания, контекст, компетентности, отношения;
D) отношения
21. Определите уровень сложности задачи по шкале оценивания естественнонаучной грамотности Данияру дали образец неизвестного твердого вещества. Он хочет знать, является ли вещество металлом. Запишите одно свойство, которое поможет определить, является ли вещество металлом?
А) третий уровень;
В) второй уровень;
С) четвертый уровень;
D) шестой уровень.
22. Проанализируйте следующее задание и определите:
Контекст___________________________________________________
Содержание_________________________________________________
Компетенция________________________________________________
Область применения_________________________________________
Тип вопроса________________________________________________
Уровень сложности__________________________________________
Петр налил себе чашку кофе, температура которого была около 90 оC, и чашку холодной минеральной воды, температура которой около 5 оC. Обе чашки одинаковые, и объем напитков тоже одинаковый. Температура в комнате, где находился Петр, была около 20 оC. Какой, вероятнее всего, будет температура кофе и минеральной воды через 10 мин?
А) 70 oC и 10 oC;
B) 90 oC и 5 oC;
C) 70 oC и 25 oC;
D) 20 oC и 20 oC.
23. Функциональная грамотность – это:
А) способность 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения широкого диапазона жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности;
В) инициативность, способность творчески мыслить и находить нестандартные решения, умение выбирать профессиональный путь, готовность обучаться в течение всей жизни;
С) способность, содействующая активному участию людей в социальной, культурной, политической и экономической деятельности, а также обучение на протяжении всей жизни;
D) овладение обучающимися системой ключевых компетенций, позволяющей молодым людям эффективно применять усвоенные знания в практической ситуации и успешно использовать в процессе социальной адаптации
24. Формат заданий PISA отличается:
А) включением таблиц, диаграмм, графиков и т.д., наличием заданий со свободно-конструируемым ответом;
В) наличием заданий с выбором ответа и свободно-конструируемым ответом;
С) наличием заданий со свободно-конструируемым ответом;
D) с выбором ответа "да/нет" и "с закрытым конструируемым ответом".
25. Укажите пункт, через который можно вносить изменения в диаграмму:
А) вставка;
В) правка;
С) формат;
D) конструктор.

1. Кіріспе
1. "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Ғылымға кіріспе" пәнін оқытудың мазмұндық-ұйымдастырушылық амалдары" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектептердің ғылыми-жаратылыстану пәнінің мұғалімдеріне арналған.
2. Ғылыми білімнің күнделікті өмірмен байланысын алуан түрлі тәжірибелік және зерттеу әрекеті арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартында (ары қарай-ҚР МЖМБС) "Ғылымға кіріспе" пәнін енгізуі ғылыми-жаратылыстану пәнінің мұғалімдерін жоспарлаған өзгерістер жағдайында жұмыс жасауына дайындау үшін белгілі бір шараларды өткізуді қарастырады.
3. Білім беру бағдарламасы ғылыми -жаратылыстану пәні мұғалімдері жаңа пәннің басты ерекшеліктерін, оның мазмұнын, жоспарлау құрылымын пайымдау, заманауи білім беру процесін ұйымдастырудағы жаңа тұрғыларды іске асыруға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты Қазақстан Республикасының (ары қарай-ҚР) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Ғылымға кіріспе" пәнін оқыту мәселелері бойынша ғылыми ғылыми-жаратылыстану пәндері мұғалімдерінің кәсіби біліктілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері туралы білімді жүйелеу;
2) "Ғылымға кіріспе" жаңа пәнінің құрылымы және ерекшелігімен, ресурстық қамтамасыз етумен танысу;
3) "Ғылымға кіріспе" пәнін тиімді оқыту үшін қажетті кәсіби құзыреттіліктерді дамыту;
4) арнайы білімді қажет ететін балаларды қоса алғанда, оқушылардың когнитивтік аясын дамыту мен диагностикалау дағдыларын меңгеру;
5) ҚР МЖМББС белгілеген талаптарға сәйкес сабақты жобалауда интерактивті өзара әрекеттестіктің әдістерін, оқыту және білім берудің заманауи білімдендіру технологиялары мен амалдарын қолдану дағдыларын меңгеру;
6) оқушылардың функционалдық сауаттылығын, басты құзыреттіліктері мен зерттеушілік дағдыларын дамыту бағыты мен қажеттілігін пайымдау;
7) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бағалау мақсатының өзгеруін ұғыну: бақылау үшін бағалаудан дамыту үшін бағалауға;
8) ғылыми -жаратылыстану пәндерін оқыту үдерісінде оқушылардың ойлауын дамытудың амалдарын меңгеру;
9) "Ғылымға кіріспе" пәні бойынша оқу сабақтарының қысқа мерзімді жоспарын жобалау дағдыларын меңгеру;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Содержательно-организационные подходы к преподаванию предмета "Введение в науку" в условиях обновления содержания образования" (далее- Программа) предназначена для обучения учителей естественнонаучных дисциплин.
2.Включение в государственный общеобязательный стандарт образования (ГОСО РК) предмета "Введение в науку", призванного обеспечить связь научных знаний с повседневной жизнью через разнообразную практическую и исследовательскую деятельность учащихся, требует проведения определенных мероприятий по подготовке учителей естественнонаучных дисциплин к работе в условиях планируемых преобразований.
3.Образовательная программа направлена на осмысление учителями естественнонаучных дисциплин ключевых особенностей нового предмета, освоение содержательно-организационных подходов к его преподаванию в условиях обновления содержания среднего образования.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей естественнонаучных дисциплин по вопросам преподавания предмета "Введение в науку" в условиях обновления содержания образования Республики Казахстан.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) систематизировать знания о механизмах реализации стратегических направлений государственной политики в области образования;
2) ознакомиться со структурой, спецификой, ресурсным обеспечением нового предмета "Введение в науку";
3) развить профессиональные компетенции, необходимые для организации эффективного преподавания предмета "Введение в науку";
4) овладеть навыками диагностики и развития когнитивной сферы учащихся, включая детей с особыми образовательными потребностями;
5) приобрести навыки применения современных образовательных технологий и подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия при проектировании урока, соответствующего требованиям, предъявляемым новым государственным общеобязательным стандартом среднего образования (далее - ГОСО РК);
6) осмыслить необходимость и направления развития функциональной грамотности, ключевых компетенций и исследовательских навыков учащихся.
7) осознать изменение цели оценивания в условиях обновления содержания образования: от оценивания для контроля к оцениванию для развития;
8) овладеть приемами развития мышления учащихся в процессе преподавания естественнонаучных дисциплин;
9) приобрести навыки проектирования краткосрочных планов учебных занятий по предмету "Введение в науку";

10) ғылыми-жаратылыстану пәндері мұғалімінің жобалаушылық әрекетті практикада жүйелі қолдану дағдыларын қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру мазмұнын жаңарту саласындағы мемлекеттік саясаттың стратегиялық бағыттарын жүзеге асыру механизмдерін, жаратылыстану-ғылыми пәндерін оқытудың тұжырымдамалық негіздерін; "Ғылымға кіріспе" пәнінің ерекшелігі мен мазмұнын; оқыту мен білімдендірудің заманауи амалдарын, интерактивті өзара әрекеттесу әдістерін; оқушылардың сыни ойлауын дамытудың амалдарын;
білім беру мақсаттары мен ойлау үдерістерінің таксономиясын; жобалаушылық әрекеттің негіздерін біледі;
2) тиімді оқыту үшін заманауи, оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларын (ары қарай-АКТ) пайдалану;
оқушылардың функционалдық жаратылыстану ғылыми сауаттылығын дамытуға көмектесетін Блумның таксономиясына сәйкес әр түрлі деңгейдегі тапсырмаларды құрастыруды;
оқушылардың ойлауын дамыту мақсатында сабақты жоспарлауда ғылыми таным әдістерін пайдалануды;
оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау және тиімділерін сұрыптау амалдарын салыстыруды қолдана алады;
3) когнитивті саласын диагностикалау икемдерін және оны дамыту бойынша түзету-педагогикалық жұмысты ұйымдастыру;
"Ғылымға кіріспе" сабақтарында жобалық қызметті ұйымдастыруды;
білім беру мен оқытудағы заманауи амалдарды енгізу арқылы табысты оқытуды болжау икемдерін; оқушылардың сыни ойлауын дамыту үшін амалдарды тиімді қолдану икемдерін; оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау икемдерін; оқушыларда жоғары деңгейдегі ойлауды дамыту икемдерін меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде: ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы, "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам: баршаға арналған қазiргi заманғы мемлекет", ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы контекстінде білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы, 27 шілде 2007 жыл № 319-III.; оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 – 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асыру механизмдері мен жолдары; ҚР білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында жаратылыстану-ғылыми пәндерді оқытудың концептуалдық негіздері.
9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) тұлғаның когнитивті саласы оқытудың психологиялық негізі ретінде; арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқытудың психология-педагогикалық амалдары;

10) сформировать умения системного использования проектной деятельности в практике учителя естественнонаучных дисциплин.
3. Ожидаемый результат
6. По завершении курса слушатели:
1) знают:
механизмы реализации стратегических направлений государственной политики в области образования;
концептуальные основы преподавания естественнонаучных дисциплин;
современные подходы к преподаванию предмета "Введение в науку", методы интерактивного взаимодействия;
приемы развития критического мышления учащихся;
таксономию мыслительных процессов и целей обучения;
основы проектной деятельности;
2) умеют:
использовать современные образовательные технологии для эффективного преподавания;
развивать исследовательские навыки учащихся;
составлять разноуровневые задания согласно таксономии Б.Блума, способствующие развитию функциональной естественнонаучной грамотности;
использовать методы научного познания с целью развития мышления учащихся;
эфффективно оценивать учебные достижения учащихся;
анализировать учебно-методические материалы и ресурсное обеспечение предмета с целью выбора адекватных современным условиям обновления содержания образования;
3) владеют:
навыками диагностики когнитивной сферы ребенка и организация коррекционно-педагогической работы по ее развитию;
навыками проектирования процесса обучения предмету "Введение в науку";
навыками прогнозирования успешности обучения посредством внедрения современных подходов в обучение и преподавание;
навыками эффективного использования приемов для развития критического мышления учащихся;
способами критериального оценивания учебных достижений учащихся; развития у учащихся мышления высокого порядка.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются стратегические направления развития образования в контексте Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", "Плана Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 годы, Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III по состоянию на 24.11.15 г., механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) когнитивная сфера личности как психологическая основа обучения;

2) мұғалімнің педагогикалық қызметі мен жеке тұлғасының психологиясы.
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) "Ғылымға кіріспе" пәнін оқытудың ұйымдастыру-шылық-мазмұндық негізі;
2) "Ғылымға кіріспе" пәнін ұзақ мерзімді және орта мерзімді жоспарлаудың ерекшеліктері;
3) "Ғылымға кіріспе" сабақта-рындағы интерактивті әдістері, білім беру мен оқытудағы заманауи амалдар;
4) "Ғылымға кіріспе" пәнін оқытуда ғылыми-зерттеу қызметін ұйымдастырудағы ақпараттық-коммуникативтік технологияларды пайдалану ерекшеліктері;
5) "Ғылымға кіріспе" пәнін ресурстық қамтамасыз ету білім беру үдерісінің тиімділігін арттыру құралы ретінде;
6) "Ғылымға кіріспе" пәнін оқыту үдерісінде оқушылардың зерттеу икемдерін дамыту;
7) Микрооқыту және жобалау. "Ғылымға кіріспе" пәні бойынша сабақтың қысқа мерзімді жоспарын әзірлеу;
8) "Ғылымға кіріспе" пәнін оқыту шеңберінде жараты-лыстану ғылыми пәндері мұғалімінің зерттеу практи-касы: сабақтың зерттеуі (Lesson Study) және әрекеттегі зерттеу (Action Research).
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) білім мазмұнын жаңарту жағдайында педагогтердің ақпараттық-коммуникациялық технология құзыреттілігін қалыптастыру; Заманауи мектептегі мобильдік және смарт оқыту;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқыту нәтижелерін бағалаудың заманауи амалдары;
3) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалдық бағалау педагогикалық технология ретінде;
4) "Ғылымға кіріспе" сабағында оқушылардың функционалдық жаратылыстану ғылыми сауаттылығын дамытудың тәсілдері мен әдістері.
12. "Ғылымға кіріспе" сабағын-да оқушылардың функционалдық жаратылыстану ғылыми сауаттылығын дамытудың тәсілдері мен әдістері:
1) ойлай білу икемдерінің таксономиясы "Ғылымға кіріспе" сабағында оқушылардың ойлау қабілетін дамыту құралы ретінде;
2) ғылыми танымның заманауи әдістері жаратылыстану ғылыми пәндерді оқыту үдерісінде оқушылардың ойлауын дамыту құралы ретінде;
3) оқушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру;
4) педагогтердің Интернет-қауымдастықта өзара әрекеттесуі кәсіби біліктілікті дамытудың шарты ретінде.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-8 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады
14. Білім беру процесін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.

2) психолого-педагогические подходы к обучению детей с особыми образовательными потребностями;
3) психология педагогической деятельности и личности учителя.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) организационно-содержательные основы преподавания предмета "Введение в науку";
2) особенности долгосрочного и среднесрочного планирования предмета "Введение в науку";
3) современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия на уроках;
4) особенности использования информационно-коммуникационных технологий при организации научно-исследовательской деятельности в преподавании предмета "Введение в науку".;
5) ресурсное обеспечение предмета "Введение в науку" как инструмент повышения эффективности образовательного процесса;
6) развитие исследовательских навыков учащихся в процессе преподавания предмета "Введение в науку";
7) микропреподавание и проектирование. Разработка краткосрочного плана урока по предмету "Введение в науку";
8) исследовательские практики учителя естественнонаучных дисциплин в рамках преподавания предмета "Введение в науку": исследование урока (LessonStudy) и исследование в действии (ActionResearch).
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) формирование информационно-коммуникационных компетентностей (далее - ИКТ) педагогов в условиях обновления содержания образования;
2) современные подходы к оцениванию результатов обучения;
3) критериальное оценивание учебных достижений учащихся;
4) приемы и методы развития функциональной естественнонаучной грамотности учащихся на уроках "Введение в науку".
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с следующими потребностями:
1) таксономия мыслительных умений как инструмент развития мышления учащихся на уроках "Введения в науку";
2) современные методы научного познания как средство интеллектуального развития мышления учащихся в процессе изучения естественнонаучных дисциплин;
3) организация проектной деятельности школьников;
4) взаимодействие педагогов в Интернет-сообществе как условие развития профессиональной компетентности.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2-8 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.

15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) АКТ-технологияларын пайдаланып, сабақтың қысқа мерзімді жоспарын әзірлеу;
2) интерактивті өзара әрекет әдістерін пайдаланып, сабақтың қысқа мерзімді жоспарын.құрастыру;
3) сыни ойлауды дамыту технологиясын пайдаланып, сабақтың қысқа мерзімді жоспарын әзірлеу;
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталған "Ғылымға кіріспе" пәні бойынша оқу сабақтарын жобалау;
2) "Ғылымға кіріспе" пәнін оқытуда зерттеушілік және жобалық қызметті ұйымдастыру;
3) "Ғылымға кіріспе" сабақтарында 5-6 сынып оқушыларында жаратылыстануғылыми білімдер мен икемдерді қалыптастыру саласында теориялық және эксперименталдық зерттеулерді ұйымдастыру;
4) "Ғылымға кіріспе" сабақтарында арнайы білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін оқытудың жеке траекториясын ұйымдастыру және жоспарлау;
5) "Ғылымға кіріспе" сабақтарындағы заманауи білім беру технологиялары.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:

15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать краткосрочный план урока с использованием ИКТ-технологий;
2) разработать краткосрочный план урока с использованием методов интерактивного взаимодействия;
3) разработать краткосрочный план урока с использованием технологии развития критического мышления.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) проектирование учебных заданий по предмету "Введение в науку", направленных на развитие критического мышления учащихся;
2) организация исследовательской и проектной деятельности в преподавании предмета "Введение в науку";
3) организация теоретических и экспериментальных исследований в области формирования естественнонаучных знаний и умений у учащихся 5-6 классов на уроках "Введение в науку";
4) организация и планирование индивидуальной траектории обучения для детей с особыми образовательными потребностями на уроках "Введение в науку";
5) современные образовательные технологии на уроках "Введение в науку".
17. Для проведения итогового тестирования слушателей определены тестовые задания согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол", конференция.
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для оценивания самостоятельной работы определены следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:

2) Білім беру мен оқытуды жоспарлау (сабақта оқытудың нақты мақсатын құрастыруды; оқытудың қол жетімді нәтижелерін болжауды; тиімді оқыту мен білім беруді үлгілейтін, ретті тапсырмалар жүйесін қамтитын сабақтың қысқа мерзімді жоспарын жоспарлау);
3) Білім беру мен оқытудағы заманауи амалдарды қолдану (барлық оқушылардың белсенді қатысуын қамтамасыз ететін оқытуды жоспарлау; сабақта интерактивті өзара әрекетті ұйымдастыру; оқытуда заманауи білім беру технологияларын пайдалану; дифференциалды оқытуды жоспарлау дағдыларын көрсетеді);
4) Оқушылардың практикалық және зерттеушілік дағдыларын, ойлауын дамытуға бағытталғандық (практикалық және зерттеушілік қызмет арқылы білімнің күнделікті өмірмен байланысына ықпал ететін тапсырмаларды жоспарлау; оқушыларда жоғары деңгейдегі ойлауды дамыту мақсатында оқытуды ұйымдастыру; оқушылардың сыни ойлауын дамыту мақсатында оқытудыұйымдастыру дағдыларының қалыптасқандығын көрсетеді);
5) Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқытуға тарту (оқытудың когнитивті, әлеуметтік және аффективті салаларын-дағы жеке қажеттіліктерін анықтау; арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды оқытуға тартуды жүзеге асыру; оқытудың жеке білім беру траекториясын жасай біледі;
6) Оқытудың табыстылығын бағалау (тыңдаушы оқушыны оқытуды формативті қолдау мақсатында бағалаудың көптеген түрін әзірлеу және пайдалану дағдысын меңгерген).
29. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 16 – 18 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 12-15 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 9-11 балл, (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
30. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар.

2) 1 балл – слабое владение;
3) 2 балла – приемлемое владение;
4) 3 балла – хорошее владение;
5) 4 балла – отличное владение.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) понимание места и роли предмета "Введение в науку" (слушатель знает и понимает: место предмета "Введение в науку" в учебном плане; содержание предмета; цель и особенности учебной программы по предмету; уровни планирования - долгосрочное, средне- и краткосрочное; учебно-методическое обеспечение процесса обучения);
2) планирование преподавания и обучения (слушатель умеет: формулировать конкретную цель обучения на уроке; прогнозировать достижимые результаты обучения; планировать краткосрочный план урока, включающий систему последовательных заданий, моделирующих эффективное преподавание и обучение);
3) применение современных подходов в преподавании и обучении (слушатель демонстрирует навыки: планирования обучения, обеспечивающего активное участие всех учащихся; организации интерактивного взаимодействия на уроке; использования в преподавании современных образовательных технологий; планирования дифференцированного обучения);
4) направленность на развитие практических и исследовательских навыков, мышления учащихся (слушатель демонстрирует сформированность навыков: планирования заданий, способствующих связи знаний с повседневной жизнью через практическую и исследовательскую деятельность; организации обучения с целью развития у учащихся мышления высокого порядка; организации обучения с целью развития критического мышления учащихся);
5) включение в обучение детей с особыми образовательными потребностями (слушатель умеет: определять индивидуальные потребности учащихся в когнитивных, социальных и аффективных сферах обучения; осуществлять включение в обучение детей с особыми образовательными потребностями; выстраивать индивидуальную образовательную траекторию обучения);
6) оценивание успешности обучения (слушатель владеет навыками разработки и применения широкого спектра видов оценивания с целью формативной поддержки обучения учащихся).
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично":16-18 баллов , (85-100%);
2) "Хорошо": 12-15 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 9-11 баллов,(50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года.
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015 г.

1. ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы бойынша 2020 жылға қарай білім беру жүйесі нәтиже береді:
А) білімнің жоғары сапасы түрінде;
В) халықаралық индикаторлармен расталған жоғары білім сапасы түрінде;
С) адами капиталының жоғары даму деңгейі түрінде;
D) халықаралық индикаторлармен расталатын адами капиталдың даму деңгейі және білімнің жоғары сапасы түрінде.
2. Функционалдық сауаттылық бұл –...:
А) 15 жастағы жасөспірімдердің адам қызметінің әртүрлі салаларындағы өмірлік міндеттерді шешу үшін білімдер, икемдер мен дағдыларды пайдалану қабілеттері;
В) кәсіби жолын таңдау икемі, өмір бойы оқуға дайын болуы;
С) адамдардың әлеуметтік, мәдени, саяси және экономикалық қызметке белсенді қатысу қабілеті;
D) адамның білім беру (бірінші кезекте жалпы) мен адамның көп жоспарлы қызметіменің байланысын шоғырландыратын әлеуметтік бағдарлану қабілеті.
3. Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына сәйкес ҚР білім беру жүйесіне электрондық оқыту жүйесі енгізудің мақсаты:
А) бірыңғай ақпараттық-білім беру кеңістігін қалыптастыру;
В) оқу үдерісінің қатысушылары үшін сапалы білім беру қызметтерін және АКТ-ны пайдалану негізінде оларға қол жеткізудің тең жағдайын дамыту;
С) оқу үдерісінің барлық қатысушыларының АКТ-біліктілігін қалыптастыру;
D) білім беру ұйымдарының технологиялық инфрақұрылымын дамыту.
4. Төменде көрсетілген құжаттардың қайсысында "Ғылымға кіріспе" оқу пәнінің базистік оқу жоспарындағы орны, сондай-ақ оқу жүктемесінің ауқымы көрсетілген:
А) пән бойынша оқу үдерісін оқу-әдістемелік қамтамасыз ету;
В) пән бойынша оқу бағдарламасы;
С) ҚР бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары;
D) ғылым негіздерін оқыту туралы нұсқамалық-әдістемелік хат.
5. Ағымдағы оқу жылы Қазақстан Республикасының жалпы білім беру ұйымдарында ғылым негіздерін оқытудың ерекшеліктері бейнеленген құжат:
А) білім беру ұйымдарында пайдалануға рұқсат берілген оқулықтар, оқу-әдістемелік кешендер, оның ішінде электрондық тасымалдаушылардағы құралдар мен қосымша әдебиеттер тізімі;
В) оқу бағдарламасы;
С) ҚР бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары;
D) ғылым негіздерін оқыту туралы нұсқамалық-әдістемелік хат.
6. Қандай үдерістер оқытудың когнитивтік саласына жатады:
A) рационалды таным функциясын атқаратын;
B) өмірге деген және әлеммен, өз-өзімен және адамдармен өзара әрекетке эмоционалдық-сезімтал көзқарас;
C) бірлескен қызмет пен қарым-қатынас;
D) топтың жекелеген мүшелері арасындағы байланысты және жеке қатынасты қарастыратын.

1. Государственной программой развития образования РК на 2011-2020 годы определено, что к 2020 году система образования будет давать результат в виде:
А) высокого качества знаний;
В) высокого качества знаний, подтверждаемого международными индикаторами;
С) высокого уровня развития человеческого капитала;
D) высокого качества знаний и уровня развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами.
2. Функциональная грамотность – это:
А) способности 15-летних подростков использовать знания, умения и навыки для решения жизненных задач в различных сферах человеческой деятельности;
В) умение выбирать профессиональный путь, готовность обучаться в течение всей жизни;
С) способность к активному участию людей в социальной, культурной, политической и экономической деятельности;
D) способ социальной ориентации личности, интегрирующий связь образования (в первую очередь общего) с многоплановой человеческой деятельностью.
3. Согласно Государственной программе развития образования на 2011-2020 гг. целью внедрения системы электронного обучения в систему образования РК является:
А) формирование единого информационно-образовательного пространства;
В) развитие качественных образовательных услуг для участников учебного процесса и равных условий доступа к ним на основе использования ИКТ;
С) формирование ИКТ-компетентности всех участников образовательного процесса;
D) развитие технологической инфраструктуры организаций образования.
4. В каком из перечисленных ниже документов отражено место учебного предмета "Введение в науку" в базисном учебном плане, а также объем учебной нагрузки:
А) учебно-методическое обеспечение учебного процесса по предмету;
В) учебная программа по предмету;
С) государственный общеобязательный стандарт начального, основного среднего, общего среднего образования РК;
D) инструктивно-методическое письмо о преподавании основ наук.
5. Документ, в котором отражены особенности преподавания основ наук в общеобразовательных организациях Республики Казахстан в текущем учебном году, -
А) перечень учебников, учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях, разрешенных к использованию в организациях образования;
В) учебная программа;
С) государственный общеобязательный стандарт начального, основного среднего, общего среднего образования РК;
D) инструктивно-методическое письмо о преподавании основ наук.
6. К когнитивной сфере обучения относят процессы:
A) выполняющие функцию рационального познания;
B) эмоционально-чувственного отношения к жизни и взаимодействия с миром, собой и людьми;
C) совместной деятельности и общения;
D) предусматривающие личные отношения и связи между отдельными членами группы.

7. Жеке тұлғаның когнитивті саласын дамыту үшін қолайлы жағдай жасау жөніндегі мұғалімнің әрекетін айқындаңыз (артығын алып тастаңыз):
A) күрделі материалды зерттеудегі өзін-өзі бағалау мен мақсаттылықты арттыру;
B) оқыту үдерісін өздігінен бақылау қабілетін дамыту;
C) ұжымдық жауапкершілік сезімін дамыту;
D) сұрақ қою және жауап табу қабілетін дамыту.
8. Аффективті саладағы арнайы білім беру қажеттіліктеріне мыналар жатады:
A) қарым-қатынас пен өзара әрекеттегі қиыншылықтар;
B) эмоцияларды басқарудағы қиыншылықтар;
C) психофизиологиялық ауытқулар;
D) қабылдау мен оқытудағы қиыншылықтар.
9. Қай компонент педагогикалық қызмет құрылымына енбейді:
A) коммуникативтік;
B) конструктивтік;
C) тұлғалық;
D) ұйымдастырушылық.
10. Педагогикалық қызмет функциясы мен оның сипаттамасы арасындағы сәйкестікті анықтаңыз (жауапты мына түрде беріңіз: сан-әріп, мысалы, 1а):
Педагогикалық қызмет функциялары
Функциялардың сипаттамасы
1) Ақпараттық
а) жеке тұлғаның бағыттылығы, оның уәждері, мұраттары
2) Дамытушы
б) оқушылардың ой әрекетін жандандыру, олардың дербестігін дамыту
3) Бағдарлы
в) педагогикалық қызметтегі шығармашылық ізденіс, эксперимент жүргізу, тәжірибені жинақтау және өз шеберлігін үнемі жетілдіріп отыру икемі
4) Зерттеушілік
г) материалды және оны ұсыну өнерін меңгеру
5) Мобилизациялық
д) оқушы тұлғасының тұтастай дамуын басқару
А) 1а, 2в, 3г, 4б, 5д;
В) 1д, 2в, 3б, 4г, 5а;
С) 1г, 2д, 3а, 4в, 5б;
D) 1г, 2б, 3в, 4а, 5д.
11. "Ғылымға кіріспе" оқу бағдарламасының мақсатын анықтаңыз:
А) ғылыми терминдерге түсініктеме беру;
В) ғылыми жобаларды ресімдеу дағдыларын дамыту;
С) ғылыми білім түсінігін қалыптастыру;
D) ғылыми түсінік пен қоршаған ортаны көруін дамыту.
12. "Ғылымға кіріспе" пәнін оқу мыналарға көмегін тигізеді …
А) қоршаған орта объектілерін сипаттау үшін ақпараттық құрылымды салу икемін қалыптастыруға;
В) әртүрлі практикалық және зерттеу қызметі арқылы ғылыми білімнің күнделікті өмірмен байланыстыруға;
С) жобалық қызмет дағдыларын дамытуға;
D) оқушылардың ғылыми білімді меңгерулеріне.
13. "Ғылымға кіріспені" оқыту әдістемесі қандай маңызды міндеттерді шешуге арналған:
А) жаратылыстануғылыми білім берудің мақсаттарын дұрыс анықтау;
В) қоршаған әлемді танудың жаратылыстануғылыми әдістерін пайдалану дағдыларын дамыту;
С) өзара әрекеттесудің заманауи интерактивті әдістерін енгізу;
D) пән үдерісінде 5-6 сынып оқушыларын дамытудың оңтайлы жағдайын айқындау.
14. Қайсысы "Ғылымға кіріспе" пәнін оқытудың мазмұндық негіз қағидасына жатады (бірнеше дұрыс жауап болуы мүмкін):
А) интеграция қағидасы;
В) теориялық бағыттылық қағидасы;
С) әлеуметтік-гуманитарлық қағида;
D) практикалық бағыттылық қағидасы.

7. Определите действия учителя по созданию благоприятных условий для развития когнитивной сферы личности (исключите лишнее):
A) повышение самооценки и целенаправленности в изучении сложного материала;
B) развитие способности самоконтроля процесса обучения;
C) развитие чувства коллективной ответственности;
D) развитие умения ставить вопросы и находить ответы.
8. К особым образовательным потребностям в аффективной сфере относят:
A) затруднения в общении и взаимодействии;
B) затруднения в контроле над эмоциями;
C) психофизиологические отклонения;
D) затруднения в восприятии и обучении.
9. Какой компонент не входит в структуру педагогической деятельности:
A) коммуникативный;
B) конструктивный;
C) личностный;
D) организаторский.
10. Установите соответствие между функцией педагогической деятельности и ее характеристикой (ответ представьте в следующем виде: цифра-буква, например, 1а)
Функции педагогической деятельности
Характеристика функций
1) Информационная
а) направленность личности, ее мотивы, идеалы
2) Развивающая
б) активизация умственной деятельности учащихся, развитие их самостоятельности
3) Ориентационная
в) творческий поиск в педагогическом процессе, умение провести эксперимент, обобщить опыт и постоянно совершенствовать свое мастерство
4) Исследовательская
г) владение материалом и искусством его подачи
5) Мобилизационная
д) управление развитием личности школьника в целом
А) 1а, 2в, 3г, 4б, 5д;
В) 1д, 2в, 3б, 4г, 5а;
С) 1г, 2д, 3а, 4в, 5б;
D) 1г, 2б, 3в, 4а, 5д.
11. Определите цель учебной программы "Введение в науку":
А) находить объяснение научных терминов;
В) развивать навыки оформления научных проектов;
С) формировать понимание научного знания;
D) развивать научное понимание и видение окружающего мира.
12. Изучение предмета "Введение в науку" будет способствовать …
А) формированию умения строить информационные структуры для описания объектов окружающего мира;
В) связи научных знаний с повседневной жизнью через разнообразную практическую и исследовательскую деятельность;
С) развитию навыков проектной деятельности;
D) овладению школьниками научными знаниями.
13. Методика преподавания "Введение в науку" призвана решать важные задачи:
А) правильно определять цели естественнонаучного образования;
В) развивать навыки использования естественнонаучных методов познания окружающего мира;
С) внедрять современные методы интерактивного взаимодействия;
D) выявлять оптимальные условия развития учащихся 5-6 классов в процессе предмета.
14. К принципам содержательной основы преподавания предмета "Введение в науку" относятся (ответ может содержать несколько позиций):
А) принцип интеграции;
В) принцип теоретической направленности;
С) социально-гуманистический принцип;
D) принцип практической направленности.

15. Қысқа мерзімді жоспарлау қайсысын болжайды:
А) белгілі бір уақытта зерттелуі тиіс жекелеген бөлімдерді, тарауларды, тақырыптарды жоспарлау;
B) ұзақ уақыт аралығына ұйымдастыру мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті жоспарлаудың нақты тәсілдері;
C) өткізу барысында белгілі мақсаттарға қол жеткізілетін сабақты жоспарлаудың толық тәсілі;
D) ұзақ мерзімді кезеңге сабақты жеке-дифференциалды жоспарлау.
16. Орташа мерзімге жоспарлау дегеніміз:
А) ұзақ мерзімді кезеңге сабақты жеке-дифференциалды жоспарлау;
B) белгілі бір уақытта зерттелуі тиіс жекелеген бөлімдерді, тарауларды, тақырыптарды жоспарлау;
C) өткізу барысында белгілі мақсаттарға қол жеткізілетін сабақты жоспарлаудың толық тәсілі;
D) ұзақ уақыт аралығына ұйымдастыру мақсаттарына қол жеткізу үшін қажетті жоспарлаудың нақты тәсілдері;
17. Педагогикалық өзара әрекеттесудегі жетекші функциясы бойынша интерактивті әдістер қандай әдістерге жіктеледі (бірнеше дұрыс жауап болуы мүмкін):
A) қолайлы ахуал жасау, коммуникацияларыд ұйымдастыру;
B) өзіндік қызметті ұйымдастыру;
C) қызметтермен алмасуды ұйымдастыру;
D) рефлексивті қызметті ұйымдастыру.
18. Интерактивті педагогикалық өзара әрекеттестіктің құралдарының бірі ретіндегі рефлексия бұл –
A) өзін-өзі талдау, педагогикалық үдеріс қатысушыларының өз қызметін бағалаулары, өзара әрекеттестік;
B) алынған нәтижелер негізінде өз қызметін өзі бағалау және өзі талдау;
C) өзара әрекеттесу үдерісінде өз ілгерілеуін өзі бағалау, өз нәтижелерін басқа қатысушылардың нәтижелерімен салыстыру;
D) өз қызметін өзі талдау және өзі бағалау.
19. Қайсысы интерактивті оқыту жағдайындағы оқытушы қызметінің негізі болып табылады:
A) қызметтік амал;
B) жеке ұлғаға-бағдарланған амал;
C) құзіреттілік амал;
D) пәндік-дамытушы амал;
20. "Ғылымға кіріспе" сабақтарында зерттеушілік жұмысты орындауда 5-6 сынып оқушыларының дағдылары мен икемдері арасындағы сәйкестікті анықтаңыз (жауапты мына түрде беріңіз: сан-әріп, мысалы, 1а):
Дағдылар мен икемдер
Оқушылар
1) Бақылау
а) Температраны, уақытты, ұзындықты, күшті, мөлшерді өлшеу үшін жабдықтарды дұрыс қолдана біледі. Салыстырулар нәтижелерін қолдан немесе компьютерді пайдаланып белгілер, кестелер, гистограммдар, сызықты кестелер түрінде ұсыну
2) Ғылыми зерттеулерді жоспарлау
б) ғалымдардың жаңа идеяларды ұсыну, құбылыстарды түсіндіру үшін эксперимент нәтижелерін қалай пайдаланатын-дықтарын біледі. Нәтиже алу үшін экспериаменттің көмегімен оқиғалардың логикалық ретін қалыптастыру

15. Краткосрочное планирование предполагает:
А) планирование отдельных разделов, глав, тем, которые должны быть изучены за определенное время;
B) конкретные способы планирования, необходимые для достижения целей организации на длительный промежуток времени;
C) детальный способ планирования занятия (урока), в течение которого достигаются определенные цели;
D) индивидуально-дифференцированное планирование занятий на долгосрочный период.
16. Среднесрочное планирование представляет собой:
А) индивидуально-дифференцированное планирование занятий на долгосрочный период;
B) планирование отдельных разделов, глав, тем, которые должны быть изучены за определенное время;
C) детальный способ планирования занятия (урока), в течение которого достигаются определенные цели;
D) конкретные способы планирования, необходимые для достижения целей организации на длительный промежуток времени.
17. Интерактивные методы по их ведущей функции в педагогическом взаимодействии классифицируются на методы (ответ может содержать несколько позиций):
A) создания благоприятной атмосферы, организации коммуникации;
B) организации самостоятельной деятельности;
C) организации обмена деятельностями;
D) организации рефлексивной деятельности.
18. Рефлексия, как один из инструментов интерактивного педагогического взаимодействия – это…
A) самоанализ, самооценка участниками педагогического процесса своей деятельности, взаимодействия;
B) самооценка и самоанализ собственной деятельности на основе полученных результатов;
C) самооценка собственных продвижений в процессе взаимодействия, сравнение собственных результатов с результатами других участников;
D) самоанализ и самооценка своей деятельности.
19. Основой деятельности преподавателя в условиях интерактивного обучения является:
A) деятельностный подход;
B) личностно-ориентированный подход;
C) компетентностный подход;
D) предметно-развивающий подход.
20. Установите соответствие между навыками и умениями учащихся 5-6 классов при выполнении исследовательской работы на уроках "Введение в науку" (ответ представьте в следующем виде: цифра-буква, например, 1а)
Навыки и умения
Учащиеся
1) Наблюдение
а) умеют правильно использовать оборудование для измерения температуры, времени, длины, силы, объема. Представлять результаты сравнений в виде заметок, таблиц, гистограмм, линейных графиков вручную или используя компьютер
2) Планирование научного исследования
б) знают, как ученые используют результаты эксперимента для выдвижения новых идей, объяснения явлений. При помощи эксперимента формировать логическую последовательность событий для получения результатов

3) Мәліметтер алу және ұсыну
в) ғылыми білім мен түсінікнегізінде гипотезаларды ұсынады, жинақтау қажет дәлелдерді таңдайды, алынған ғылыми білімдер негізінде ғылыми тәжірибелерді өткізуді жоспарлайды.
4) Нәтижелерді түсіндіру
г) алынған нәтижелердің жасалған болжамға сәйкестігін айқындайды және оларды ғылыми білім мен түсініктер көмегімен түсіндіреді.
А) 1б, 2в, 3а, 4г;
В) 1а, 2б, 3г, 4в;
С) 1г, 2а, 3б, 4в;
D) 1б, 2в, 3а, 4г.
21. Оқушылардың зерттеу жұмысын орындаудың негізгі кезеңдерінің дұрыс ретін анықтаңыз:
1) зерттеу жұмысының дұрыс ұсынылуы;
2) мәліметтерді жазып алу және алдын ала өңдеу;
3) уәждеу;
4) зерттеу бағыттарын таңдау;
5) жұмыс нәтижелерін рәсімдеу;
6) міндет қою;
7) зерттеу нәтижелерін талқылау, гипотезаларды ұсыну және тексеру.
А) 3, 4, 6, 2, 7, 5, 1
В) 5, 1, 4, 2, 7, 3, 6
С) 4, 6, 2, 5, 1, 3, 7
D) 1, 4, 7, 2, 6, 3, 5
22. Қай әдіс оқушылардың зерттеу қызметін ұйымдастыру әдісіне жатпайды:
А) болжау;
В) логикалық-индуктивтік;
С) еліктеушілік;
D) синтетикалық.
23. Білім беру ресурстарының түрлері мен олардың сипаттамасы арасындағы сәйкестікті анықтаңыз (жауапты мына түрде беріңіз: сан-әріп, мысалы, 1а):
Білім беру ресурстарының түрлері
Ресурстардың сипаттамалары
1) Сандық білім беру ресурстары
а) көрнекі құралы бар арнайы жабдық (карталар, сұлбалар, кестелер), табиғи объектілер, аспаптар, муляждар, құралдар және т.б.
2) Учебно-методическая литература
б) пәндер бойынша электрондық оқулықтар мен тренажҰры, іздестіру жүйелері мен Интернет желісінде іздестіру құралдары, электрондық білім беру ресурстар жиынтығы, білім беру Интернет-порталы
3) Оқу-практикалық және зертханалық жабдықтар
в) оқу кинофильмдері, кинофрагменттер, диафильмдер, диапозитивтер, оқу радиобағдарламалары, әртүрлі негіздегі дыбыс жазу (сөз, шуыл, музыка, жануарлардың дауыстары) (механикалық, магнитті, оптикалық)
4) Экрандық-дыбыстық құралдар
г) нормативтік-құқықтық құжаттама, әдістемелік құрал, ұсынымдар, оқулықтар, анықтамалықтар, энциклопедиялар, терминологиялық сөздіктер, ғылыми-танымдық және мерзімдік журналдар
А) 1в, 2а, 3г, 4б;
В) 1б, 2в, 3а, 4г;
С) 1б, 2г, 3а, 4в;
D) 1г, 2б, 3в, 4а.
24. "Ғылымға кіріспе" сабағын өткізу үшін қажетті оқыту құралдары мен олардың сипаттамалары арасындағы сәйкестікті анықтаңыз (жауапты мына түрде беріңіз: сан-әріп, мысалы, 1а):
Оқыту құралдары
Сипаттама
Оқу аспаптары
а) өлшеуіш, аналитикалық, сынақ, мамандандырылған зерттеулерді өткізу үшін арнайы жабдықтың, құралдар мен саймандардың пайдаланылуын қажет ететін оқыту құралдары,
Үлгілер
б) гербарииді, дымқыл препараттарды, кезейін блоктағы препараттарды, микропрепараттарды, остеологиялық препараттарды, таксидермиялық материалды, энтомологиялық топтамаларды, минералдар мен тау жынысы топтамаларын, өндірістік және ауыл шаруашылық өнім үлгілерінің топтамалары бар оқыту құралдары
Табиғи объектілер
в) өлшеу, реттеу және бақылауға, сондай-ақ үдерістерді, құбылыстарды, заңдылықтарды зерттеуге арналған және техникалық құрылғылар болып табылатын оқыту құралдары
Зертханалық жабдықтар
г) Муляждар, макеттер, бедерлі үлгілер, үлгі-аппликациялар жататын, олардың құрылымын, нысанын, пропорцияларын, байланысы мен қатысын білдіретін зерттеліп отырған объектілерді қолдан жаңғыртатындар
А) 1б, 2а, 3в, 4г;
В) 1г, 2в, 3а, 4б;
С) 1в, 2г, 3б, 4а;
D) 1б, 2г, 3а, 4в.

3) Получение и представление данных
в) выдвигают гипотезы, основанные на научном знании и понимании, выбирать доказательства, которые необходимо
собрать, планируют проведение научных опытов на основе полученных научных знаний
4) Объяснение результатов
г) определяют, соответствуют ли полученные результаты сделанному прогнозу, и объясняют их с помощью научных знаний и пониманий
А) 1б, 2в, 3а, 4г;
В) 1а, 2б, 3г, 4в;
С) 1г, 2а, 3б, 4в;
D) 1б, 2в, 3а, 4г.
21. Определите правильную последовательность основных этапов выполнения исследовательской работы учащимися:
1) грамотное представление исследовательской работы;
2) фиксация и предварительная обработка данных;
3) мотивация;
4) выбор направлений исследования;
5) оформление результатов работы;
6) постановка задач;
7) обсуждение результатов исследования, выдвижение и проверка гипотез.
А) 3, 4, 6, 2, 7, 5, 1
В) 5, 1, 4, 2, 7, 3, 6
С) 4, 6, 2, 5, 1, 3, 7
D) 1, 4, 7, 2, 6, 3, 5
22. Какой из методов НЕ относится к методам организации исследовательской деятельности школьников
А) прогностический;
В) логико-индуктивный;
С) имитационный;
D) синтетический.
23. Установите соответствие между видами образовательных ресурсов и их характеристикой (ответ представьте в следующем виде: цифра-буква, например, 1а)
Виды образовательных ресурсов
Характеристика ресурса
1) Цифровые образовательные ресурсы
а) специальное оборудование, включающее в себя наглядное оборудование (карты, схемы, таблицы), натуральные объекты, приборы, муляжи, инструменты и т.п.
2) Учебно-методическая литература
б) электронные учебники и тренажеры по предметам, поисковые системы и средства поиска в сети Интернет, коллекции электронных образовательных ресурсов, образовательные Интернет-порталы
3) Учебно-практическое и лабораторное оборудование
в) учебные кинофильмы, кинофрагменты, диафильмы, диапозитивы, учебные радиопередачи, звукозаписи (речи, шумов, музыки, голосов животных) на различной основе (механической, магнитной, оптической)
4) Экранно-звуковые средства
г) нормативно-правовая документация, методические пособия, рекомендации, учебники, справочники, энциклопедии, терминологические словари, научно-познавательные и периодические журналы
А) 1в, 2а, 3г, 4б;
В) 1б, 2в, 3а, 4г;
С) 1б, 2г, 3а, 4в;
D) 1г, 2б, 3в, 4а.
24. Установите соответствие между средствами обучения, необходимыми для проведения уроков "Введение в науку", и их характеристикой(ответ представьте в следующем виде: цифра-буква, например, 1а)
Средства обучения
Характеристика
Учебные приборы
а) средства обучения, требующие использования специального оборудования, инструментов и снаряжений для проведения измерительных, аналитических, испытательных, специализированных исследований
Модели
б) средства обучения, включающие в себя гербарии, влажные препараты, препараты в пластмассовом блоке, микропрепараты, остеологические препараты, таксидермический материал, энтомологические коллекции, коллекции минералов и горных пород, коллекции образцов промышленной и сельскохозяйственной продукции
Натуральные объекты
в) средства обучения, являющиеся техническими устройствами и служащие для измерения, регулирования и контроля, а также для изучения процессов, явлений, закономерностей
Лабораторное оборудование
г) искусственно воспроизводящие изучаемые объекты и передающие их структуру, форму, пропорции, связи и отношения, к которым относятся муляжи, макеты, рельефные модели, модели-аппликации
А) 1б, 2а, 3в, 4г;
В) 1г, 2в, 3а, 4б;
С) 1в, 2г, 3б, 4а;
D) 1б, 2г, 3а, 4в.

25. Оқушылардың зерттеушілік қызметіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану бағытын анықтаңыз (бірнеше дұрыс жауап болуы мүмкін):
А) материалды таңдайды, ақпаратты ұсынудың анағұрлым оңтайлы тәсілін табады, компьютер құралдарымен зерттеу нәтижелерін рәсімдейді;
В) компьютерлік модельдеу арқылы қоршаған ортаны зерттейді;
С) таныстырылым көрсету арқылы танымдық қызығушылықты ынталандырады;
D) қажетті материалды іздестіру үшін Интернеттің мүмкіндіктерін пайдаланады.
26. Сандық білім беру ресурстары (СББР) бұл –
А) таныстырылымдар, бейнефрагменттер, электрондық оқулықтар;
В) оқу үдерісін ұйымдастыру үшін қажетті фотосуреттер, электрондық құралдар, таныстырылымдар, мәтіндік құжаттар мен басқа оқу материалдары;
С) фотосуреттер, мәтіндік құжаттар;
D) оқу үдерісін ұйымдастыру үшін қажетті электрондық оқулықтар мен ұқсас оқу материалдары.
27. Microsoft PowerPoint құралдарымен анимация жасау кезеңдерін дұрыс ретте орналастырыңыз:
А) Анимация ендірмесін таңдау
В) Әсер қосу түймешесін басу
С) объектіні слайдқа қою
D) Анимацияны икемдеу міндеттері саласын ашу
А) 1; 2; 3; 4
В) 3; 1; 4; 2
С) 3; 4; 1; 2
D) 2; 1; 4; 3
28. "Контейнер" объектісін Activ Studio флипчартына орнату кезеңдерін дұрыс ретте орналастырыңыз.
1) контейнерге түспеуі тиіс объектіні екі рет басу
2) контейнер объектісін оқшауландыру
2) болмаса, Қасиеттер > Контейнер > Қайту командалар ретін орындау
4) құрылымдау режімі таңбасын қою
А) 1; 2; 3; 4
В) 3; 1; 4; 2
С) 4; 1; 3; 2
D) 2; 1; 4; 3
29. Lesson Study жүргізу мақсаты неде болуы мүмкін (артығын алып тастаңыз):
А) бірыңғай тақырыптың айналасына шоғырлануда;
В) зерттеу бойынша мектептің есебінде;
С) оқытушы дағдыларды жақсартуда;
D) бақылау дағдыларын жақсартуда.
30. Білім беру мен оқытудың жеке тәжірибесін зерттеу үдерісінде орындалатын "Action Research" амалының негізгі кезеңдерінің ретін анықтаңыз:
1) зерттеліп отырған жағдайды жақсарту бойынша әрекеттер мен мақсатты жоспарлау
2) орындалған әрекеттің әсеріен бақылау
3) зерттеліп отырған педагогикалық жағдайды жақсарту және өзгертуге бағытталған әрекеттер мен эксперименттеуді орындау
4) жағдайды жақсарту бойынша келесі әрекетті жоспарлау
5) нақты сынып жағдайында өзінің педагогикалық қызметіндегі қиыншылықтарды, мәселені анықтау
6) өз әрекетінің нәтижесі туралы ой жүгірту
А) 1; 2; 3; 4; 5; 6
В) 5; 2; 4; 6; 3; 1
С) 5; 1; 3; 2; 6; 4
D) 2; 5; 4; 3; 5; 6

25. Определите направления использования информационно-коммуникационных технологий в исследовательской деятельности учащихся (ответ может содержать несколько позиций):
А) производят отбор материала, находят оптимальный способ представления информации, оформляют результат исследования средствами компьютера;
В) изучают окружающую действительность посредством компьютерного моделирования;
С) стимулируют познавательный интерес посредством демонстрации презентации;
D)используют возможности Интернет для поиска интересующей информации.
26. Цифровые образовательные ресурсы (ЦОР) – это
А) презентации, видеофрагменты, электронные учебники;
В) фотографии, электронные пособия, презентации, текстовые документы и иные учебные материалы, необходимые для организации учебного процесса;
С) фотографии, текстовые документы;
D)электронные учебники и подобные учебные материалы, необходимые для организации учебного процесса.
27. Расположите этапы создания анимации средствами Microsoft Power Point в правильной последовательности:
1) выбрать вкладку "Анимация";
2) нажать кнопку "Добавить эффект";
3) вставить объект на слайд;
4) открыть область задач "Настройка анимации".
A) 1; 2; 3; 4
B) 3; 1; 4; 2
C) 3; 4; 1; 2
D) 2; 1; 4; 3
28. Расположите в правильной последовательности этапы установки на флипчарт Activ Studio объекта "Контейнер".
1) дважды щелкнуть по объекту, который не должен попадать в контейнер;
2) заблокировать объект-контейнер;
3) выполнить последовательность команд "Свойства ---> Контейнер ---> Вернуться, если не содержит";
4) установить метку "Режим конструирования".
A) 1; 2; 3; 4
B) 3; 1; 4; 2
C) 4; 1; 3; 2
D) 2; 1; 4; 3
29. Цель проведения Lesson Study может заключаться (исключите лишнее):
А) в концентрации вокруг единой темы;
В) в отчете школы по исследованию;
С) в улучшении обучающих навыков;
D) в улучшении навыков наблюдения.
30. Установите последовательность основных стадий подхода "Action Research", которые выполняются в процессе исследования собственной практики преподавания и обучения:
1) планирование цели и действия по улучшению исследуемой ситуации;
2) наблюдение за эффектом выполненного действия;
3) выполнение действия и экспериментирования, направленного на улучшение и изменение исследуемой педагогической ситуации;
4) планирование следующего действия по изменению ситуации к лучшему;
5) определение проблемы, затруднения в своей педагогической деятельности в условиях конкретного класса;
6) рефлексирование о результате своих действий.
А) 1; 2; 3; 4; 5; 6
В) 5; 2; 4; 6; 3; 1
С) 5; 1; 3; 2; 6; 4
D) 2; 5; 4; 3; 5; 6

31. Төменде берілген тапсырмалардың қайсысы оқушылардың сыни ойлауын дамытуға анағұрлым әсер ететін анықтаңыз:
А) үлгі бойынша есепті шығарыңыз;
В) мәтінді оқыңыз;
С) есепті шығару алгоритмін құрыңыз;
D) тәжірибе жүргізіп, қорытынды шығарыңыз.
32. Оқушылардың сыни ойлауын дамытудың анағұрлым оңтайлы жолы:
А) жеке тәжірибе негізінде оқушыларды дәлеледеуге ынталандыру;
В) табыстылық жағдайын жасау;
С) мәселелі жағдайлар жасау;
D) АКТ пайдалану.
33. Оқушылардың оқуына көмектесу үшін оқытудың бөлігі ретінде бағалауды пайдалану айқын мақсаты болып табылатын бағалауды қалай атайды:
А) критериалды бағалау;
В) суммативті бағалау;
С) кері байланыс;
D) формативті бағалау.
34. Қайсысы оқытуды бағалау мақсаты болып табылады:
А) дарынды және атлантты балаларды анықтау;
В) сабақта оқыту қорытындыларын жасау;
С) оқушының нақты осы сәттегі оқығанын жинақтау;
D) оқушыларды сыныптастарын және өздерін бағалау үдерісіне тарту
35. Сыни бағалаудың негізгі функцияларын анықтаңыз (бірнеше дұрыс жауап болуы мүмкін):
А) жеке және топтық түзету жұмысын бағалау;
В) білім беру үдерісінің барлық қатысушыларына зерттеліп отырған материалды игеру деңгейін түсінуге мүмкіндік беретін кері байланыс;
С) оқушының өзін-өзі бағалауын арттыру;
D) мақсаттар мен қол жеткізілген нәтижелердің сәйкестік деңгейін олардың динамикасында анықтау.
36. Критериалдық бағалау технологиясын пайдалану дегеніміз...
А) оқушының сыныптастарымен салыстырғандағы жетістіктерінің деңгейін анықтау;
В) МЖМББС–та нақты белгіленген критерийлермен оқушының жетістіктерін салыстыру;
С) оқушының жетістіктерін нақты белгіленген, ұжымдық жасап шығарылған, білім беру үдерісінің барлық қатысушыларына алдын ала белгілі критерийлермен салыстыру;
D) оқушының қол жеткізуі тиіс критерийлерді анықтау.
37. Ойлау қабілетінің деңгейі, Блум таксономиясына сәйкес талдауға сай болса, онда оқушы мынадай ойлау операцияларын орындайды:
А) түсіндіреді, қайта жасайды, көрсетеді;
В) бөледі, салыстырады, ашады;
С) жинақтайды, құрастырады, жоспарлайды;
D) пікірлеседі, бағалайды, таңдайды.
38. Меңгеру деңгейі (Блум бойынша) мен оқу әрекеттерінің сипаты арасындағы сәйкестікті анықтаңызы.
1. Түсіну
а) ақпаратты байланысты бөлшектерге
2. Талдау
б) қолда бар мәліметтер негізінде пайымдау

31. Определите, какое из перечисленных ниже заданий более всего способствует развитию критического мышления у учеников:
А) решите задачу по образцу;
В) прочитайте текст;
С) составьте алгоритм решения задачи;
D) проведите опыт и сделайте выводы.
32. Наиболее оптимальный путь развития критического мышления школьников:
А) стимулирование учеников к доказательствам на основе собственного опыта;
В) создание ситуации успеха;
С) создание проблемных ситуаций;
D) использование ИКТ.
33. Оценивание, явной целью которого является использование оценивания как части преподавания для содействия обучению учеников, называют
А) критериальным оцениванием;
В) суммативным оцениванием;
С) обратной связью;
D) формативным оцениванием.
34. Целью оценивания обучения является:
А) выявление одаренных и талантливых детей;
В) подведение итогов обучения на уроке;
С) суммирование того, что изучил ученик на данный конкретный момент;
D) вовлечение учеников в процесс оценивания своих одноклассников и самих себя.
35. Определите основные функции критериального оценивания (ответ может содержать несколько позиций):
А) оценка индивидуальной и групповой коррекционной работы;
В) обратная связь, позволяющая всем участникам образовательного процесса понимать уровень освоения изучаемого материала;
С) повышение самооценки учащегося;
D) определение степени соответствия целей и достигнутых результатов в их динамике.
36. Использование технологии критериального оценивания заключается
А) в определении уровня достижений ученика по сравнению с его одноклассниками;
В) в сравнении достижений учащегося с четко определенными в ГОСО критериями;
С) в сравнении достижений учащегося с четко определенными, коллективно выработанными, заранее известными всем участникам образовательного процесса критериями;
D) в определении критериев, которых необходимо достигнуть учащемуся.
37. Если уровень мыслительных умений согласно таксономии Блума соответствует анализу, то учащийся выполняет следующие мыслительные операции
А) объясняет, преобразовывает, демонстрирует;
В) разделяет, сравнивает, раскрывает;
С) обобщает, формулирует, планирует;
D) дискутирует, оценивает, выбирает.
38. Установите соответствие между уровнем усвоения (по Блуму) и характером учебных действий.
1. Понимание
а) разбиение информации на связанные части
2. Анализ
б) суждение на основе имеющихся данных

3. Бағалау
в) өз сөзімен құрастыру
4. Синтез
г) ақпаратты компиляциялау
А) 1г, 2б, 3а, 4в;
В) 1в, 2а, 3б, 4г;
С) 1а, 2г, 3в, 4б;
D) 1б, 2в, 3г, 4а.
39. PISA зерттеулерінде пайдаланылатын жаратылыстануғылыми сауаттылық бойынша тапсырмалардың белгілі үш түрін анықтаңыз:
А) жауап таңдаумен, қысқаша еркін жауаппен, толық еркін жауаппен;
В) жауап таңдаумен, қысқаша еркін жауаппен, жауапсыз;
С) қысқаша еркін жауаппен, толық еркін жауаппен, екі жауап;
D) барлық жауап дұрыс.

3. Оценивание
в) формулирование собственными словами
4. Синтез
г) компиляция информации
А) 1г, 2б, 3а, 4в;
В) 1в, 2а, 3б, 4г;
С) 1а, 2г, 3в, 4б;
D) 1б, 2в, 3г, 4а.
39. Определите три известных типа заданий по естественнонаучной грамотности, используемых в исследованиях PISA:
А) с выбором ответа, с кратким свободным ответом, с развернутым свободным ответом;
В) с выбором ответа, с кратким свободным ответом, без ответа;
С) с кратким свободным ответом, с развернутым свободным ответом, два ответа;
D) с выбором ответа, с развернутым свободным ответом, без ответа.

1. Кіріспе
1. "Білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық ойлары аясында химияны (биологияны) оқыту процесін жобалаудың қазіргі әдістері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) жалпы білім беретін мектептердің химия, биология пәндерінің мұғалімдеріне арналған.
2. Жаңа МЖБС жаңартылған мектеп бағдарламасының өзгешілігі: жеке тұлға әлеуметтендіру үшін, функционалды сауаттылықты құру негізінде жатқан құзыреттілік тәсілдерінде негізделген жаңа оқу бағдарламасы, пәндер мазмұнын жобалауда спиральдық тәсілі мен өтпелі тақырыптар. Кең спектріндегі көрсетілген, "шығу" білім беру аясында анықталатын жаңартылған мазмұны күтілетін нәтіжесінде негізделеді (білімнің функционалды қолданылуы, АКТ дағдылары, зерттеушілік, коммуникативті дағдылар, критикалық мен шағармашылық ойлау, жеке мен топта жұмыс істеуді), оқу нәтіжесінің мониторингтің жаңа нысандары енгізілген – критериалды бағалау жүйесі.
3. Берілген оқу бағдарламаның өзектілігі білім беру жаңа философия шартындағы кәсіби міндеттерді шешу үшін химия (биология) пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін арттырумен негізделген.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты білім берудің жаңа философиясының идеяларын ендіру контексінде білім беру үдерісін тиімді жобалау бойынша химия (биология) пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) ҚР Н.Ә. Назарбаевтың халыққа арналған жолдаулардың, жаңа МЖБС, мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамытуға арналған ұлттық жоспарыдың қазақстандық білім берудің мемлекеттік басым бағыттар мен даму келешегі туралы білім алу;
2) жаңа (МЖБС) білім беру философиясының идеяларын, тұжырымдылық түсініктерін меңгеру;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы ғылыми-жаратылыстану пәндердің мазмұнын, құрылымын, негізгі идеяларын тану;
4) жаңа МЖБС негізінде ғылыми-жаратылыстану бағытындағы пәндерді жүргізудің ерекшеліктерін тану;
5) білім беру мазмұны жаңартылған жағдайда химия пәнін оқытуда жаңа педагогикалық технологияларды қолдану тәжірибесімен алмасу, ұстаздардың кәсіби құзіреттілігін арттыруға жағдай жасау;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Современные методы проектирования образовательного процесса по химии (биологии) в контексте внедрения концептуальных идей новой философии образования" (далее Программа) предназначена для учителей химии (биологии) общеобразовательных школ.
2. Отличительная особенность обновленного содержания школьного образования на основе нового ГОСО заключается в том, что новые учебные программы основаны на компетентностном подходе, лежащем в основе формирования функциональной грамотности, необходимой для успешной социализации личности. При проектировании содержания предметов использованы принцип спиральности и сквозные темы. Обновленное содержание базируется на ожидаемых результатах, которые определяются по образовательным областям "на выходе", представленные в виде навыков широкого спектра (функциональное применение знаний, ИКТ-навыки (информационно-коммуникационные технологии), исследовательские, коммуникативные навыки, критическое и творческое мышление, умение работать в группе и индивидуально); введены новые формы мониторинга результатов обучения - система критериального оценивания.
3. Актуальность данной учебной программы обусловлена необходимостью повышения профессиональной компетентности учителей химии (биологии) для успешного решения профессиональных задач, обеспечения качества химического (биологического) образования в условиях новой философии образования.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей химии (биологии) по эффективному проектированию образовательного процесса в контексте внедрения идей новой философии образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) владеть знаниями приоритетных направлений и перспектив развития системы образования в контексте Государственной программы развития образования на 2011-2020 годы, Послания Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана, Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг.;
2) изучить основополагающие понятия, концептуальные идеи новой философии образования (ГОСО);
3) изучить концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по химии (биологии) в контексте обновления содержания химического (биологического) образования;
4) ознакомиться с особенностями преподавания естественнонаучных дисциплин в контексте нового ГОСО;
5) развить профессиональные компетенции, необходимые для организации эффективного преподавания предмета "Химия" ("Биология") в контексте обновления содержания образования;

6) оқушылардың когнитивті саласын дамыту және зерделеу дағдыларын меңгеру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қ Р Н. Ә. Назарбаевтың халыққа арналған жолдаулардың басым бағыттарды, жаңа МЖБС қазақстандық білім беру жаңартудағы мемлекеттік саясытын; "Химия" ("Биология") пәні бойынша концептуалды ойларды мен оқу бағдарламасының мазмұнын; "Химия" ("Биология") пәнінің қажетті ресурспен қамтамасыздандыру; "Химия" ("Биология") пәні бойынша қысқамерзімдік, орта мерзімдік, ұзақ мерзімдік курстардың жобалауын; оқыту мен оқудағы жаңа әдістемелері мен интерактивті арақатынас әдістерін;қазіргі жаңа техноголиялардың мәнін;оқыту мен оқытудағы формативті мен жиынтық бағалаудың мақсатын;оқушылардың оқу жетістіктерді критериалды бағалаудың принциптерін;оқушылардың критериалды ойлаудың дамыту тәсілдерін; ойлау үрдістердің таксономиясын мен оқыту мақсатын; оқушылардың ойлау қабілеттеірн дамыту зияткерлік әдістерін біледі;
2) химия (биология) п ә ніні ң басқа жаратылыстану пәндермен оқыту үрдісінде сабақтастығын сақтауды; пәнді әсерлі оқыту үшін жаңа ақпараттық технологияларды қолдануын, соның ішінде ақпараттық-коммуникациялық;зерттеулік дағдыларды дамытуды; химия, биологияны (сабақта, сабақтан тыс жұмытарында) оқыту үдерісі барысында жобалық-зерттеулік қызметін ұйымдастыруды; Б. Блум таксономиясына сәйкес түрлі деңгейлік тапсырмаларды құруды; функционалды жаратылыстану ғылыми сауаттылықты дамытуға әрекет ете алатын тапсырмаларды құрастыруды қолданады;
3) Оқушыларда ойлауды ң зияткерлік дамыту мақсатымен сабақты жоспарлау барысында ғылым танудың тәсілдерді, химия (биология) пәндерінде білім беру қызметін жобалауға қажет жаңа тәсілдерді,пәннің әсерлі оқыту үшін жаңа білім беру, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсім, реформалар, даму" атты 30.11.2015 жылғы Қазақстан халқына Жолдауын, 2014 жылғы 15 желтоқсан күні жасалған Елбасының "Тәуелсіздік толғауын", "100 нақты қадам: Баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет" жоспарын іске асыру жолдары: білім беру және тәрбиелеу аспектілері. "Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасын" жүзеге асыру. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді), 2014-2016 жылдардағы білім мен ғылымды дамытудың басты бағыттары мен "Ұлттық білім беру саясатына шолу: Қазақстандағы орта білім беру" құжатының негізгі басымдықтары. "Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамытудың 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық шаралар жоспарын" жүзеге асыру. ҚР білім беру жүйесіне Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының индикаторларын ендіру мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) Білім беру жаңарту жағдайында химия мен биология бойынша психология-педагогикалық қолдау;
2) Арнайы білім беру сұраныстарына сәйкес баларды химия мен биология пәндерді оқытудағы психология-педагогикалық тәсілдер.
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) "Химия" ("Биология") пәні бойынша концептуалды ойлар, құрылым, оқу бағдарламасы; химия мен биология бойынша білім беру үдерісінің жобалауы;
2) "Оқытудағы әдістемелік-бағдарламалық қамтамасыздандыру; оқытудағы жаңа тәсілдер;
4) "Қысқамерзімдік пен ұзақмерзімдік жоспарлаудың ерекшеліктері; пәнаралық интеграция негізінде химияны (биологияны) оқыту";
5) "Оқыту мен оқудың жаңа тәсілдері, химия пәнінде интерактивті әдістері";

6) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).
2. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления реализации Приоритетных направлений Посланий Президента РК Н.А. Назарбаева, государственной политики в области обновления содержания казахстанского образования нового ГОСО;
концептуальные идеи и содержание обновленной учебной программы по предмету "Химия" ("Биология");
необходимое ресурсное обеспечение предмета "Химия", ("Биология");
структуру долгосрочного и среднесрочного, краткосрочного планирования учебного материала по предмету "Химия" ("Биология")
современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия;
сущность современных образовательных технологий;
цель формативного и суммативного оценивания в преподавании и обучении;
принципы критериального оценивания учебных достижений учащихся;
приемы развития критического мышления учащихся;
таксономию мыслительных процессов и целей обучения;
методы интеллектуального развития мышления учащихся;
основы проектно-исследовательской деятельности;
2) умеют:
осуществлять преемственность в процессе преподавания предмета "Химия" ("Биология" )с другими предметами естественнонаучных дисциплин
выявлять различия в структуре, содержании предмета "Химия" ("Биология") в контексте обновленного содержания школьного химического(биологического) образования;
применять современные подходы к проектированию учебной деятельности на уроках химии (биологии);
использовать современные образовательные технологии, в том числе информационно-коммуникационные, для эффективного преподавания предмета;
развивать исследовательские навыки учащихся в процессе преподавания химии (биологии);
составлять разноуровневые задания согласно таксономии Б. Блума;
использовать при планировании урока методы научного познания с целью интеллектуального развития мышления учащихся;
сравнивать подходы к оцениванию учебных достижений учащихся и отбирать эффективные;
составлять задания, способствующие развитию функциональной естественнонаучной грамотности учащихся;
организовать проектно-исследовательскую деятельность в процессе обучения химии, биологии (на уроках и во внеклассной работе);
анализировать учебно-методические материалы и ресурсное обеспечение предмета "Химия" ("Биология") с целью выбора адекватных современным условиям обновления содержания образования;
организовать панорамную защиту краткосрочного плана урока по предмету "Химия ("Биология");
3) владеют:
навыками проектирования образовательного процесса по предмету "Химия" ("Биологи");
профессиональными компетенциями, необходимыми для организации эффективного преподавания предмета "Химия" ("Биология");
навыками прогнозирования успешности обучения посредством внедрения современных подходов в обучение и преподавание;
навыками исследования урока и организации исследования в действии;
навыками эффективного использования приемов для развития критического мышления учащихся;
навыками критериального оценивания учебных достижений учащихся.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются основные пути реализации приоритетных направлений развития образования РК Посланий Президента РК Н.А. Назарбаева, государственной политики в области обновления содержания Казахстанского образования; концептуальные основы нового ГОСО, особенности преподавания естественнонаучных дисциплин в условиях обновления содержания образования РК. Посланий Президента Н.А. Назарбаева народу Казахстана, идеи "Мәңгілік Ел". Национального плана "100 конкретных шагов"; "Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании"; Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 г.г.; Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 г.г.; Концептуальные основы нового ГОСО. Особенности преподавания естественнонаучных дисциплин в контексте нового ГОСО.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение образовательного процесса по химии и биологии в условиях обновления содержания образования;
2) психолого-педагогические подходы в процессе преподавания химии (биологии) к обучению детей со специальными образовательными потребностям.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) концептуальные основы химического (биологического) образования в контексте нового ГОСО. Проектирование образовательного процесса по химии (биологии);
2) Программно-методическое обеспечение преподавания химии (биологии). Особенности современных УМК по предмету "Химия" (Биология"), соответствующих требованиям ГОСО;
3) Обучение химии (биологии) на основе межпредметной интеграции;
4) Особенности долгосрочного и среднесрочного, планирования учебного материала по предмету "Химия" ("Биология");
5) Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия на уроках химии и биологии;

6) "Химия (биология) мұғалімнің зерттеу тәжірибелері: сабақ зерттеу (LessonStudy), жұмыс барысында зерттеуі (Action Research),
7) оқыту барысында оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту; оқушылардың жаратылыстану ғылыми сауаттылығын дамыту;
8) Шағын оқытудың өткізуі. Химия (биология) бойынша шағын тұсаукесері;
9) Химия мен биология оқыту үрдісіндегі оқушылардың профиль алды мен профильды дайындауы;
10) Химия (биология) оқыту үрдісіндегі оқушылардың жаратылыстану функционалды сауаттылықты дамыту;
11) ҚР білім беру мазмұнының жағдайындағы оқу нәтижесінінің жаңа тәсілдері. Химия мен биология бойынша оқу жетістіктерін критериалды бағалауы;
12) Б.Блум таксономияға сәйкес түрлі деңгейлік тапсырмаларды құру; оқушылардың интеллектуалды ойлауды дамыту мақсатымен сабақ ұйымдастыру кезінде ғылым тану әдістемелерді қолдану; жаратылыстану ғылыми сауаттылығын дамытатын тапсырмаларды құру; оқыту үрдісіндегі (сабақта және сабақтан тыс уақытында) жобалық-зерттеу қызметін ұйымдастыру.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Жаратылыстану ғылыми функционалдық сауаттылығын дамытудағы сыни ойлаудағы технологияның ролі. Сыни тұрғыдан ойлау стратегиясын пайдалану арқылы сабақтың жобалауы;
2) Химия мен биология оқытудаға АКТ негізінде инновациялардың қолдануы;
3) Web-квест технологияларды пайдаланумен химия мен биология оқыту үрдісінде АКТ-ң қолданылуы.
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) "Химия (биология) бойынша оқушылардың жобалық-зерттеу қызметіндегі тьюторлық қамтамасыз ету";
2) "Кәсіби қызметімен байланысты мәселерді шешуге бағытталған құзыреттілігін жетілдіру мүмкіндіктері, элективті курсты әзірлену әдістемесі",
3) "Химия (биология) оқыту үрдісіндегі сабақтан тыс қызметін ұйымдастыру".
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
16. Өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар
1) "Жаңа МЖБС концептуалды ойлары" тақырып бойынша ашық әдістемелік түсініктеме.
2) белгілікті сынып ү шін химия (биология) бойынша оқу материалының қысқамерзімдік және ортамерзімдік жоспарлауын әзірлеңдер.

6) Исследовательские практики учителя химии (биологии) : исследование урока (LessonStudy) и исследование в действии (ActionResearch);
7) Развитие исследовательских навыков учащихся в процессе преподавания химии (биологии);
8) Микропреподавание. Разработка краткосрочного плана урока по химии (биологии);
9) Предпрофильная подготовка и профильное обучение учащихся в процессе преподавания химии и биологии;
10) Развитие функциональной естественнонаучной грамотности учащихся в процессе преподавания химии( биологии). Разработка заданий формата PISA;
11) Современные подходы к оцениванию результатов обучения в условиях обновления содержания образования РК. Критериальное оценивание учебных достижений учащихся по химии и биологии;
12) Таксономия Б. Блума как методика оценки успешности обучения учащихся по химии (биологии).
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) роль технологии развития критического мышления в формировании функциональной естественнонаучной грамотности, проектирование урока с использованием стратегий критического мышления;
2) использование инноваций на основе ИКТ при обучении химии и биологии.
3) применение ИКТ в процессе преподавания химии и биологии с использованием технологии Web-квеста.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) Тьюторское сопровождение проектно-исследовательской деятельности учащихся по химии (биологии);
2) Методика разработки программ элективных курсов. Организация и проведение элективных курсов по химии (биологии);
3) Организация внеклассной деятельности учащихся по химии (биологии).
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) подготовить развернутый методический комментарий по теме "Концептуальные идеи нового ГОСО";
2) разработать долгосрочное и среднесрочное планирование учебного материала по химии (биологии) для конкретного класса (класс по выбору);

3) химия (биология) белгілі курс тақырыбы бойынша PISA форматында ғы тапсырмаларды әзірлеңдер
4) химия (биология) бойынша бағдарламалық материалдың мазмұнын талдаңыз және пәнаралық байланыстың кластерін құрыңыз.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) жаңа МЖБС кіргізу жағдайындағы жаратылыстану цикл педагогтерінің кәсіби қызметі.
2) жаңа МЖБС талабына сай химия (биология) бойынша білім беру үдерісінің ұйымдастырылуы
3) химияны (биология) оқыту барысында тұлғаның кәсіби дамудағы педагогикалық жобалау.
4) химияны (биология) оқыту барысындағы оқушылардың зерттеулік қызметін ұйымдастыру.
5) химия (биология) бойынша оқушылардың зерттеулік дағдыларын құрудағы АКТ-ң рөлі
6) химия мен биологияны оқыту үдерісіндегі оқушылардың кәсіби өздік анықтаудың білім беру ортасын жобалау
7) оқушылардың жаратылыстану сауаттылықтарын қалыптастырудағы белсенді оқыту стратегиялары
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;

3) разработать задание формата PISA по конкретной теме курса химии (биологии);
4) проанализировать содержание программного материала по химии (биологии) и составьте кластер межпредметных связей (класс по выбору).
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) профессиональная деятельность педагогов естественнонаучного цикла в условиях внедрения нового ГОСО;
2) организация образовательного процесса по химии (биологии) в сете требований нового ГОСО;
3) педагогическое проектирование профессионального развития личности в процессе обучения химии (биологии);
4) организация исследовательской деятельности учащихся в процессе обучения химии (биологии);
5) роль ИКТ в формировании исследовательских навыков учащихся по химии (биологии);
6)проектирование образовательной среды профессионального самоопределения школьников в процессе обучения химии и биологии;
7) стратегии активного обучения в формировании естественнонаучной грамотности учащихся.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;

4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жатты ғуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
30. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319–ІІІ Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы (2014.18.02. берілген өзгерістер мен толық тыруларымен);
2) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;
3) ҚР Президенті Н. Ә. Назарбаевтың "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсім, реформалар, даму" атты 30.11.2015 жылғы Қазақстан халқына Жолдауы;
4) Ұлт жоспары - Н.Назарбаевтың бес институционалдық реформасын жүзеге асыруды? 100 қадамы. –Астана. 2015;
5) Орта білім беруді ң (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпы ға міндетті стандарты, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген;
6) Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары", Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 маусымдағы №832 қаулысымен бекітілген;
7) Алексеев Н.Г. Проектирование и рефлексивное мышление/ Н.Г. Алексеев//Развитие личности. 2002 - №2. - С. 85—102;
8) Алексеев Н.Г. Методологические принципы проектирования образовательной системы // Проектирование в образовании: проблемы. Поиски, решения. М.,1994.- С. 36- 58;
9) Агапова С.А., Агапов И.Г. Проектирование инициативной педагогической среды в условиях компетентностного подхода в образовании// Педагогическое образование и наука 2011. № 10. С.9-13;
10) Бедерханова В.П. Педагогическое проектирование в инновационной деятельности: Учеб. пособие.- Краснодар, 2000.-352 с.;

4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании";
2) Послание Президента РК Назарбаева Н.А. народу Казахстана: "НҰРЛЫ ЖОЛ – ПУТЬ В БУДУЩЕЕ". - Астана, 2014
3) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015г.;
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы.- Астана: Атамура, 2010.- 200 с.
5) Национальный план действий по развитию у школьников функциональной грамотности на 2012-2014 гг., Астана, 2011
6) Алексеев Н.Г. Проектирование и рефлексивное мышление/ Н.Г. Алексеев//Развитие личности. 2002 - № 2 . - С. 85—102;
7) Алексеев Н.Г. Методологические принципы проектирования образовательной системы // Проектирование в образовании: проблемы. Поиски, решения. М.,1994.- С. 36- 58;
8) Агапова С.А., Агапов И.Г. Проектирование инициативной педагогической среды в условиях компетентностного подхода в образовании// Педагогическое образование и наука 2011. № 10. С.9-13;
9) Бедерханова В.П. Педагогическое проектирование в инновационной деятельности: Учеб. пособие .- Краснодар, 2000.-352 с.;
10) Сафир Дж. и Хейли М. Схемы суммирования: структуры заданий для обеспечения объединения и поддержания нового обучения. Эктон, 2003;

11) Сафир Дж. и Хейли М. Схемы суммирования: структуры заданий для обеспечения объединения и поддержания нового обучения. Эктон, 2003;
12) Красноборова А. А. Критериальное оценивание как технология формирования учебно-познавательной компетентности учащихся // Автореф. … канд. дисс Нижний Новгород – 2010. – 140 с.;
13) Заир – Бек С.И., Муштавинская И.В. Развитие критического мышления на уроке: Пособие для учителя. – М.: Просвещение, 2004 – 175с.;
14) Муштавинская И.В. Технология развития критического мышления на уроке в системе подготовки учителя. Санкт –Петербург: Каро, 2009.-139с.;
15) Беспалько В.П. Слагаемые педагогической технологии. -М.: Педагогика, 2009. -192 с.;
16) Сластенин В.А., Колесникова И.АИгровое моделирование в деятельности педагога.-М.: Издательский центр "Академия, 2010-368 с.;
17) КаплуновичТ.А., Александрова М.В.,Тращенкова С.А. Проектирование этапов повышения квалификации педагога в контексте карьерного развития// Человек и образование, 2012. - №4 (33). - С.10-14;
18) Каринова Ш. Т., Мурзалинова А.Ж. Проект в курсовой подготовке педагога:назначение, содержание, деятельность.-Петропавловск.- филиал АО "НЦПК " Ө рлеу" ИПК ПР по СКО", 2014.-61с;
"Білім берудің жаңа философиясының
тұжырымдамалық ойлары аясында химияны
(биологияны) оқыту процесін жобалаудың
қазіргі әдістері" тақырыбындағы
біліктілікті арттыру курсының білім
беру бағдарламасына 1-қосымша
Курстың оқу – тақырыптық жоспары 80 сағат
Тақырыптар
Дәріс
Дәріс –диалог
Таңдау дәрісі
Пікірталас
Іскерлік ойын
тренинг
Тәжірибелік сабақ
Шеберлік сынып
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Диагностика
Сабақ презентациясы
БАРЛЫҒЫ
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
4
1.1
Елбасы Н.Назарбаевтың "Мәңгілік ел" қазақстан халқына жолдауы. "100 нақты қадам: Баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет" жоспары Білім беруді жүзеге асыру стратегиялық даму бағыттары: Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың бағдарламасы
2011-2020 ж.ж., Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамытудың 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық шаралар жоспары
2
2
1.2
Жаңа МЖБС концептуалды негіздері. Жаңа МЖБС оқыту контекстіндегі жаратылыстану ғылми пәндерді оқыту
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
6
2.1
Білім беру жаңарту жағдайында химия мен биология бойынша психология-педагогикалық қолдау
2
2
4
2.2
Арнайы білім беру сұраныстарына сәйкес баларды химия мен биология пәндерді оқытудағы психология-педагогикалық тәсілдер.
2
2
3
Мазмұндық модуль
4
30
2
8
2
2
6
54
3.1
Жаңа МЖБС концептуалды негізінде химиялық (биологиялық) білім беруі. Химия (биология) бойынша білім беру үрдісінің жобалауы.
2
2
3.2
Химия (биология) оқытудың бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыздандырылуы МЖБС талаптарына сәйкес "Химия" (Биология) пәнді бойынша жаңа ОӘК-ң ерекшеліктері.
4
4
3.3
Пәнаралық кірігуі негізіндегі химияның (биологияның) оқытуы.
4
4
3.4
"Химия" ("Биология") пәні бойынша қысқамерзімдік, ортамерзімдік оқу материалын жоспарлаудың ерекшеліктері.
4
4
3.5
Химия мен биология сабақтарда интерактивті арақатынас әдістері, оқытудың жаңа тәсілдері мен әдістемесі.
4
4
3.6
Химия (биология) мұғалімнің зерттеу тәжірибелер: сабақттың зерттеуі (LessonStudy) мен зерттеу іс-әрекет барысында (ActionResearch).
2
2
4
3.7
Химия (биология) оқыту барысында оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту
4
4
3.8
Шағын оқыту мен жобалау. Химия (биология) бойынша қысқамерзімдік жоспардың безендірілуі.
2
2
3.9
Шағын оқытудың өткізуі. Химия (биология ) бойынша шағын тұсаукесері.
6
6

11) Красноборова А. А. Критериальное оценивание как технология формирования учебно-познавательной компетентности учащихся // Автореф. … канд. дисс Нижний Новгород – 2010. – 140 с.;
12) Заир – Бек С.И., Муштавинская И.В. Развитие критического мышления на уроке: Пособие для учителя. – М.: Просвещение, 2004 – 175с.;
13) Муштавинская И.В. Технология развития критического мышления на уроке в системе подготовки учителя. Санкт –Петербург: Каро, 2009.-139с.;
14) Беспалько В.П. Слагаемые педагогической технологии. -М.: Педагогика, 2009. -192 с.;
15) Сластенин В.А., Колесникова И.АИгровое моделирование в деятельности педагога.-М.: Издательский центр "Академия, 2010-368 с.;
16) КаплуновичТ.А., Александрова М.В.,Тращенкова С.А. Проектирование этапов повышения квалификации педагога в контексте карьерного развития// Человек и образование, 2012. - № 4 (33). - С.10-14;
17) Каринова Ш. Т., Мурзалинова А.Ж. Проект в курсовой подготовке педагога:назначение, содержание, деятельность.-Петропавловск.- филиал АО "НЦПК "Өрлеу" ИПК ПР по СКО", 2014.-61с;
Приложение 1
к Образовательной программе курса повышения
квалификации для учителей химии (биологии)
общеобразовательных школ "Современные методы
проектирования образовательного процесса
по химии (биологии) в контексте внедрения
концептуальных идей новой философии образования"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Лекция-по выбору
Дискуссии
Практическая работа
Тренинг
ВПЗ Мастер- класс
Конференция
Круглый стол
Панорамная защита
Защита проекта
Дигностика
Всего
1.
Нормативно–правовой модуль
4
4
1.1
Стратегические направления развития системы образования в свете реализации: Государственной программы развития образования РК на 2011-2020гг., Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг.; Посланий Президента Н.А. Назарбаева народу Казахстана, идеи "Мәңгілік Ел". Национального плана "100 конкретных шагов Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007года № 319-III "Об образовании"  (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11 2015 года).
2
2
1.2
Концептуальные основы нового ГОСО. Особенности преподавания естественнонаучных дисциплин в контексте нового ГОСО
2
2
2.
Психолого-педагогический
модуль
2
4
6
2.1
Психолого-педагогическое сопровождение образовательного процесса по химии и биологии в условиях обновления содержания образования
2
2
4
2.2
Психолого-педагогические подходы к обучению детей химии и биологии со специальными образовательными потребностями.
2
2
3.
Содержательный модуль
4
30
2
8
2
2
6
54
3.1
Концептуальные основы химического (биологического) образования в контексте нового ГОСО. Проектирование образовательного процесса по химии (биологии)
2
2
3.2
Программно-методическое обеспечение преподавания химии (биологии). Особенности современных УМК по предмету "Химия" (Биология"), соответствующих требованиям ГОСО
4
4
3.3
Обучение химии (биологии) на основе межпредметной интеграции
4
4
3.4
Особенности долгосрочного и среднесрочного, планирования учебного материала по предмету "Химия" ("Биология")
4
4
3.5
Современные подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия на уроках химии и биологии.
4
4
3.6
Исследовательские практики учителя химии (биологии) : исследование урока (LessonStudy) и исследование в действии (ActionResearch).
2
2
4
3.7
Развитие исследовательских навыков учащихся в процессе преподавания химии (биологии)
4
4
3.8
Микропреподавание. Разработка краткосрочного плана урока по химии (биологии)
2
2
3.9
Проведение микропреподавания.
Презентация мини-урока по химии (биологии)
6
6

1. ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы қолданысқа енген жыл:
А) 2010;
В) 2011;
С) 2012;
D) 2015;
Е) 2020.
2. ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында көрсетілген негізгі бағыттар:
А) 2;
В) 5;
С) 7;
D)10;
Е) 15.
3. Түрлі нысандар арқылы үздіксіз білім беру мүмкіндіктерін көрсететін бағыт:
А)қаржыландыру;
В)педагог мәртебесі;
С)орта білім;
D)өмір бойы оқу;
Е)жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім.
4. Білім берудің бәсекеге қабілеттілігіне кедергі келтіретін факторлар:
А)мектепке дейінгі біліммен қамту;
В)қаржыландыру;
С)кадрларды, оның ішінде педагогтарды даярлау сапасының жеткіліксіздігі;
D)педагог мәртебесі;
Е) техникалық және кәсіптік білімнің еңбек нарығының қажеттілігіне сай болуы.
5. Тірі білім дегеніміз...
А)ақпарат беріледі, сол жерде ұмтылады;
В)мұғалім оқулықта берілген материалмен шектеледі;
С) мұғалім кез-келген кедергіге төтеп бере алады, жаңа ізденістерге жол ашады;
D) оқушыларды алдын ала ашық сабаққа дайындайды;
E)оқушыны шығармашылыққа баулымайды.
6. Авторитарлық стиль дегеніміз...
А) мұғалім сабақ барысында тек өзі ғана сөйлейді;
В) мұғалім оқушының барлық пікірімен келіседі;
С) мұғалім бірқалыпта, эмоциясыз сабақ өткізеді;
D) берілген тапсырыс бойынша тұлға қалыптастырады;4
Е) Мұғалім сыныпты рухани-адамгершілік құндылықтарға бағыттайды.
7. Либералдық стиль дегеніміз....
А)мұғалім сабақ барысында тек өзі ғана сөйлейді;
В)мұғалім оқушының барлық пікірімен келіседі;
С)мұғалім бірқалыпта, эмоциясыз сабақ өткізеді;
Д)берілген тапсырыс бойынша тұлға қалыптастырады;
Е)мұғалім сыныпты рухани-адамгершілік құндылықтарға бағыттайды.
8. Таксономия -
A) иерархиялық түрде өзара байланысқан педагогикалық мақсаттар жүйесі;
B) барлық оқушылар меңгеруге тиісті оқытудың жоспарланған нәтижелері;
C) оқушылардың бірдей деңгейдегі білім, білік, дағды қалыптастыру жүйесі;
D) оқу материалын толық меңгеру жүйесі;
E) бұл өнер, біліктілік, жағдайды өзгерту, өңдеу әдістерінің жиынтығы.
9. Блум бойынша оқу тапсырмаларының таксономиясы оқу тапсырмаларын неше деңгейге жіктейді:
A) 10;
B) 9;
C) 8;
D) 7;
E) 6.
10. Мағынасын өзгертусіз алдында алынған немесе жаңа ғана меңгерген ақпаратты қайталау немесе жаңғыртудан тұратын қызмет түрі...
A) репетитивті құлықтар;
B) танымдық дағдылар;
C) когнитивті дағдылар;
D) құлықтық дағдылар;
E) құзіретті.
11. Блум таксономиясының Білім деңгейінің ерекшеліктерін анықта..
A) қайталау немесе тану арқылы мәліметтердің есте қалай сақталғанын тексеру, мағлұмат пен деректерді еске түсіру арқылы жүзеге асыру;
B) мәліметті таныс, анық күйге (формаға) ауыстыру арқылы өзіндік түсінік қалыптастыру;
C) қандай да бір проблеманы (мәселені) шешу үшін мәліметті іс жүзінде қолдану;
D) бүтін, тұтас нәрсені оның қалайша құрылғандығын түсіндіру мақсатында құрамдас бөліктерге бөлу;
E) күмәнді, және пікірталас туғызатын мәселелер бойынша шешім қабылдап, оны нанымды дәлелдер арқылы айғақтау.

1. К национальной идее "Мәңгілік ел" не относится:
А) независимость Казахстана и Астана;
В) общность истории, культуры и языка;
С) внеурочная деятельность;
D)независимость Казахстана и общность истории, языка.
2. Этапы реализации ГПРО РК на 2011-2020 годы
А) 2011-2016,2017-2020;
В) 2011-2015, 2016-2020;
С) 2010-2015, 2016-2020;
D) 2011-2014, 2015-2020.
3. Цель Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы:
А)повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики;
В)усиление воспитательного компонента всего процесса обучения с акцентом на духовно-нравственное формирование личности как гражданина и патриота Казахстана;
С)повышение качества образовательных услуг, развитие функциональной грамотности школьников;
D)создание новых возможностей для раскрытия потенциала казахстанцев, формирование поликультурной личности на основе общечеловеческих качеств.
4. Формированию научного мировоззрения учащихся в наибольшей мере способствует:
А) традиционное обучение;
В) программированное обучение;
С) проблемное обучение;
D)догматическое обучение.
5.Форма теоретической деятельности человека, направленная на осмысление своих собственных действий:
А) развитие;
В) познание;
С) синтез;
D) рефлексия;
6. Эффективно действующая группа, в которой четко распределены обязанности, установились тесная взаимосвязь и взаимопонимание, создан особый микроклимат:
А) команда;
В) лидерство;
С) группа;
D) школа;
7. Проектирование – это:
А) область знаний о сущности инновационной деятельности, ее организации и управлении инновационными процессами, обеспечивающими трансформацию новых знаний в востребованные обществом новшества;
В) деятельность по созданию проекта, созданию образа будущего предполагаемого явления, объекта, состояния, предшествующих воплощению задуманного в реальном продукте;
С) совокупность свойств, признаков продукции, товаров, услуг, работ, труда, обусловливающих их способность удовлетворять потребности и запросы людей, соответствовать своему назначению и предъявляемым требованиям;
D) процесс создания, распространения и использования нового практического средства для новой или лучшего удовлетворения уже существующей общественной потребности.
8. Научное исследование – это:
А) получение объективно нового результата, нового знания;
В) особый подход в воспитании;
С) технология обучения естественных дисциплин;
D) теория деятельностного подхода.
9. Естественнонаучная компетентность – это:
А) способность объяснять явление с научной точки зрения, анализировать и проектировать научное исследование, толковать данные на научной основе (интерпретация данных);
В) способность оценивать и формулировать научные вопросы;
С) умение интерпретировать полученные данные с научной точки зрения;
D)знания и понимание научных концепций и процессов необходимых для того, чтобы применять индивидуальные решения.
10. Критериальное оценивание - это:
А) личностные достижения ученика, которые формируются лично и показывают уровень подготовленности и активности в учебных и внеучебных видах деятельности;
В) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, заранее известными всем участникам процесса критериями, соответствующими целям и содержанию образования;
С) числовая величина, выраженная по многобалльной шкале и интегрально характеризующая успеваемость и знания обучающегося по предметам;
D)все ответы верны.
11. Мыслительные операции, характеризующие мышление высокого порядка:
А) анализ, синтез, оценивание;
В) понимание, анализ, оценивание;
С) знание, понимание, оценка;
D) понимание, применение, оценивание.

12. Блум таксономиясының Талдау деңгейінің ерекшеліктерін анықта...
A) мәліметті таныс, анық күйге (формаға) ауыстыру арқылы өзіндік түсінік қалыптастыру;
B) қайталау немесе тану арқылы мәліметтердің есте қалай сақталғанын тексеру;
C) жаңа мазмұн мен бүтін ұғым тудыру мақсатында жеке бөліктерді шығармашылықпен біріктіру;
D) бүтін, тұтас нәрсені оның қалайша құрылғандығын түсіндіру мақсатында құрамдас бөліктерге бөлу;
E) сандық (мөлшерлік) құрал.
Ескертпе:
Тест тапсырмаларының кілті.
1
2
3
4
5
6
В
D
D
C
С
A
7
8
9
10
11
12
В
A
E
A
B
D
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 47-қосымша
Химия пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларынын
біліктілікті арттыру курсының "Оқытудың үшөлшемді әдістемелік
жүйесі педагогикалық технологиясын қолдану негізінде химия пәні
сабағында оқушыларды оқыту сапасының квалиметриясы"
тақырыбындағы педагогика кадрларының біліктілігін арттыру
курсының білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Оқытудың үшөлшемді әдістемелік жүйесі педагогикалық технологиясын қолдану негізінде химия пәні сабағында оқушыларды оқыту сапасының квалиметриясы" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) химия пәнінің мұғалімдеріне арналған.
2. Педагогикалық білім мұғалімге педагогтердің бірнеше буынында практикалық тексерілген дәстүрлі және үйреншікті оқыту жүйелерін, көптеген әр түрлі оқытудың дамытылған, араластырылған, жетілдірілген, жаңа инновациялық моделдерін ұсынады. Мұғалімге табысты жұмыс істеу үшін үнемі жаңаны меңгеріп, қорытып және жеке педагогикалық қызметінде қолданып отыру қажет. Үздіксіз білім алу, соның ішінде біліктілікті арттыру курсы, осы үрдісті оңтайландыруға және педагогті өзгермелі білім беру жүйесіне дағдыландыруға теориялық әдіснамалық және ғылыми-әдістемелік қолдау көрсетуге бағытталған.
3. Ұсынылып отырған курс кез келген білікті пән мұғалімдеріне және заманауи білім талаптарына сай мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамытуға арналған. Бұл мүмкіндіктер мұғалімнің педагогикалық ғылым мен тәжірибенің жетістіктерін шебер қолдануының арқасында олардын кәсіби кұзыреттіліктерін кеңейте түседі.

12. Наиболее полное определение понятия "критическое мышление":
А) система суждений, которая используется для анализа вещей и событий с формулированием обоснованных выводов и позволяет выносить обоснованные оценки, интерпретации, а также корректно применять полученные результаты к ситуациям и проблемам;
Б) корректная оценка утверждений;
С) мышление о мышлении;
D) мышление, направленное на принятие решения.
13. Технология, использование которой на уроке позволяет повышать уровень технологической компетентности учащихся:
А) интерактивная;
В) информационно-коммуникационная;
С) коммуникативная;
D)информационно-коммуникативная.
14. Критическое мышление представляет собой дисциплинарный подход к:
А) наблюдению, опыту, размышлению;
В) критическому анализу ситуации;
С) осмыслению, оценке, анализу и синтезу информации;
D) таксономии мыслительных операций.
15. "Веб-форум" - :
А) класс веб-приложений для организации общения посетителей веб-сайта;
В) средство мгновенного обмена сообщениями по компьютерной сети в режиме реального времени;
С) веб-сайт, основное содержимое которого — регулярно добавляемые записи, содержащие текст, изображения или мультимедиа;
D) порядок расположения объектов на слайде.
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
С
В
А
В
D
D
В
А
А
В
11
12
13
14
15
А
А
В
С
А
Приложение 47
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Квалиметрия качества обучения учащихся по химии посредством педагогической технологии трехмерной методической системы обучения" для учителей химии общеобразовательных школ
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Квалиметрия качества обучения учащихся по химии посредством педагогической технологии трехмерной методической системы обучения" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей химии общеобразовательных школ.
2. Одним из основных направлений в реализации целей и задач формирования интеллектуальной нации является развитие функциональной грамотности личности. Функциональная грамотность предполагает способность человека быстро ориентироваться в окружающей обстановке на основе полученных знаний и навыков. Для повышения качества преподавания химии, развития функциональной грамотности и достижения прогнозируемых результатов педагоги, наряду с традиционными технологиями обучения и методами обучения, все чаще используют инновационные технологии, причем, каждая технология имеет свою модель оценки и мониторинга учебных достижений учащихся.
3. Предлагаемая программа курса направлена на освоение педагогической квалиметрии и практики оценивания функциональной грамотности в рамках педагогической технологии трехмерной методической системы обучения.

2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Оқытудың үшөлшемді әдестемесін жүйелеу педагогикалық технологиясы (бұдан әрі – ОҮӨӘЖПТ) негізінде оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру мен оның деңгейін критериалды бағалау жүйесі бойынша өлшеу үшін химия пәні мұғалiмдерiнiң кәсiби құзыреттілігiн дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытатын және білім сапасын көтеретін оқыту әдістері мен технологияларын жаңартуға байланысты білім берудің мемлекеттік саясатын жаңғыртудың басым бағыттары жөніндегі білімдерін жүйелеу;
2) критериялдық бағалау технологиясының, педагогикалық квалиметрияның категориялық-ұғымдық апаратын талдап түсінуіне көмектесу;
3) жаңа тақырып бойынша проблемалық жағдаят анықталатын және топта жұмыстың интерактивті әдістері арқылы өз бетімен шешілетін, сонымен қатар оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытатын ҮӨӘЖОПТ бірінші синектикалық бөлімін жүзеге асыруға арналған тапсырмаларды құрастыру;
4) технологияның екінші бөліміне арналған үш деңгейлі тапсырмаларды құрастыру;
5) критериалды оқыту жүйесі бойынша оқушылардың функционалдық сауаттылығының даму деңгейін өлшеу және химия сабақтарында алғашқы екі тапсырманы жүзеге асыру, әр тақырып бойынша арнайы журналдарды, ҮӨӘЖОПТ бойынша өңделген оқушылардың даму мониторингісін толтыру дағдыларын қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) мемлекеттік білім беру саясатын жаңғыртудың басым бағыттары жөніндегі нормативті құжаттардың тұжырымдамалық негіздері, білім беру сапасын көтеру үшін оқыту технологиялары мен әдістердің жаңаруымен байланысты және оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту, критериалды бағалау технологиясы мен педагогикалық квалиметрияның категориялық-ұғымның аппаратың біледі;
2) жаңа тақырып бойынша проблемалық жағдаят анықталатын және топта жұмыстың интерактивті әдістері арқылы өз бетімен шешілетін, сонымен қатар оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда оқу мен жазу арқылы сыни тұрғыдан ойлау стратегиясын қолдана алады;
оқытудың үшөлшемді әдістемелік жүйесі педагогикалық технологиясы бірінші синектикалық бөлімін жүзеге асыруға арналған тапсырмаларды құрастыру, сонымен қатар критериалдық бағалау жүйесі бойынша оқушылардың даму деңгейлерін өлшей алады;

2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителя химии по применению педагогической технологии трехмерной методической системы обучения для формирования функциональной грамотности учащихся и измерению ее уровня по критериальной системе оценивания
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить нормативно-правовые документы по приоритетным направлениям модернизации государственной образовательной политики, связанной с обновлением методов и технологий обучения для повышения качества образования и развития функциональной грамотности учащихся;
2) сформировать знания категориально-понятийного аппарата педагогической квалиметрии и технологии критериального оценивания;
3) сформировать умения составлять задания для реализации первой синектической части педагогической технологии трехмерной методической системы обучения, где определяется проблемная ситуация по новой теме и самостоятельно решается в группах с помощью интерактивных методов работы, в том числе стратегий критического мышления через чтение и письмо, то есть развивается функциональная грамотность учащихся;
4) сформировать навыки составления трехуровневых заданий для второй части технологии – части, ориентированной на результат, где по критериальной системе оценивания измеряются уровни развития функциональной грамотности учащихся;
5) сформировать навыки реализации задач педагогической технологии трехмерной методической системы обучения на уроках по химии с заполнением по каждой теме специального журнала и ведением систематического мониторинга развития учащихся.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают
концептуальные основы нормативных документов по приоритетным направлениям модернизации государственной образовательной политики, связанной с обновлением методов и технологий обучения для повышения качества образования и развития функциональной грамотности учащихся, категориально-понятийный аппарат педагогической квалиметрии и технологии критериального оценивания;
2) умеют
составлять задания для реализации первой синектической части педагогической технологии трехмерной методической системы обучения, где определяется проблемная ситуация по новой теме и самостоятельно решается в группах с помощью интерактивных методов работы, в том числе стратегий критического мышления через чтение и письмо, то есть развивается функциональная грамотность учащихся;
составлять трехуровневые задания для второй части технологии педагогической технологии трехмерной методической системы обучения, ориентированной на результат, где по критериальной системе оценивания измеряются уровни развития функциональной грамотности учащихся;

11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) "Квалиметриялық тәсіл негізінде химия сабағын дамыта оқыту технологиясы";
2) "Қиындығы жоғары деңгейдегі есептерді шешу";
3) "Білім беру ұйымдарында денсаулықты сақтайтын ортаны дамыту";
4) "Тест үдерісін ұйымдастыру үшін АКТ-технологияларын қолдану";
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) "Оқытудың "Үшөлшемді әдістемелік жүйесі" педагогикалық технологиясы (ОҮӨӘЖПТ) педагог кадрларының функционалдық сауаттылығын дамытудың тиімді механизмі ретінде";
2) "Оқытудың "Үшөлшемді әдістемелік жүйесі" педагогикалық технологиясын (ОҮӨӘЖПТ) химия сабақтарында қолдану".
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) Химия сабағында оқушылардың таңымдық белсенділігін арттыруда мультимедиялық тұсаукесерлерін жасау.
2) Сабақтан үзінді шағын-тұсаукесерлерін дайындау.
3) Оқыту процесін технологияландыру жағдайында оқушылардың функционалдық сауаттылығын анықтау критериалдарын құрастыру.
4) Критериалды бағалау жүейсі бойынша кері байланыс жүргізу үшін химия пәні бойынша үшдеңгейлік тапсырмалар арқылы тесттер құрастыру.
5) Химия пәні сабағына өзіндік дайындық бойынша бағдарлама құрастыру.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Педагог қызметінде өзі жобалаудың теориялық-әдіснамалық негізі.
2) Оның оқу үдерісіне енгізу маңыздылығы мен механизмі (оқытудың педагогикалық технологиялардың бірі).
3) Критериалды бағалау жүйесінің маңыздылығы және оның оқу үдерісіне ену тәсілдері.
4) Тыңдаушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудағы үш деңгейлі өлшем критерийлері.
5) Жоспарланған сабақтың мазмұны бойынша үш деңгейлі тапсырмаларды өңдеу.
6) ҚР БжҒМ бекіту үшін ұсыныс беру мақсатында білім беру ұйымдарында оқу үдерісіне инновациялық технологияларды енгізудің нормативтік-құқықтық және әдіснамалық негіздерінің жобасын өңдеу.
7) Оқу үдерісінің технологияландырылуы жағдайында оқушылардың функционалдық сауаттылығын анықтау критерийлерін өңдеу.
8) Химия сабақтарында өзіндік дайындыққа арналған бағдарламаны өңдеу.
9) Оқушылар сапасының тиімді диагностикасы мен мониторинг моделін өңдеу.
10) Білім беру үдерісінде жаратылыстану-ғылыми пәндер мазмұнының бірігуі.
11) Химияны оқытуда экологиялық тәрбиелеу.

11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам: технология развивающего обучения химии на основе квалиметрического подхода; решение задач повышенной сложности и трудности; развитие здоровьесберегающей среды в организациях образования; использование ИКТ-технологии для организации процесса тестирования.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями: Педагогическая технология трехмерной методической системы обучения (ПТТМСО) как эффективный механизм развития функциональной грамотности педагогических кадров; педагогическая технология трехмерной методической системы обучения (ПТТМСО) как эффективный механизм развития функциональной грамотности учащихся; использование педагогической технологии трехмерной методической системы обучения (ПТТМСО) на уроках химии.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Составить мультимедийные презентации в повышении познавательной активности учащихся на уроках химии.
2) Подготовить мини презентации фрагментов урока.
3) Разработать критерии определения функциональной грамотности учащихся в условиях технологизации учебного процесса.
4) Разработать тестовый материал по химии с трехуровневыми заданиями для осуществления обратной связи с использованием критериальной системы оценивания.
5) Разработать программу для самостоятельной подготовки к урокам химии.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) Теоретико-методологические основы самопроектирования деятельности педагога.
2) Сущность педагогической технологии трехмерной методической системы обучения и механизм ее внедрения в учебный процесс.
3) Сущность критериальной системы оценивания и способы ее внедрения в учебный процесс.
4) Критерии измерения трех уровней развития функциональной грамотности слушателей. Разработать трехуровневые задания по содержанию одного из предстоящих плановых уроков.
5) Разработать проект нормативно-правовых и методологических основ внедрения инновационных технологий в учебный процесс организаций образования с целью рекомендации в МОН Республики Казахстан для утверждения;
6) Разработать модель эффективной диагностики и мониторинга качества учащихся.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.

6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
17. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
18. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
19. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
20. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
21. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
22. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
23. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
24. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер айқындалған:
1) теориялық және тәжірибелік білімдер көлемі – 5 балл;
2) тақырыптың жаңашылдығы мен өзектілігі – 5 балл;
3) креативтілік, шығармашылық – 5 балл;
4) нақты проблемаларды шешуге арналған білімдерді қолдану іскерлігі – 5 балл;
5) тақырып бойынша өз мәтіні мен презентацияны құру іскерлігі – 5 балл;
6) шешендік қабілеті – 5 балл.
Баллдардың ең жоғарғы саны: 40.
25. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:

6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; мастер-класс; мини-урок; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) новизна и актуальность темы задания - 0–5 баллов;
2) выявление авторских позиций, аргументация - 0–5 баллов;
3) полнота, содержательность изложения материала - 0–5 баллов. Максимальное количество баллов – 15.
23. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) 0-7 баллов – качество выполнения задания недопустимо низкое – менее 50%, является научно и методически некорректным;
2) 8-9 баллов – качество выполнения задания "допустимое" – 50%-74%, является научно и методически корректным;
3) 10-11 баллов – качество выполнения задания "хорошее" - 75-84%, является научно и методически грамотным, но неполным;
4) 12-15 баллов – качество выполнения задания высокое, т.е. 85-100%.
Материал, разработанный слушателем, является научно и методически корректным, имеет высокую практическую ценность.
24. Для проведения проектной работы выделяются следующие критерии:
1) Объем теоретических и практических знаний – 5 баллов;
2) Новизна и актуальность темы – 5 баллов;
3) Креативность, творчество – 5 баллов;
4) Умение применять знания для решения конкретных проблем – 10 баллов;
5) Умение логично, адекватно теме выстраивать свой текст и презентацию – 10 баллов;
6) Ораторские способности – 5 баллов.
Максимальное количество баллов: 40.
25. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:

1) "Өте жақсы": 47-50 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 36-47 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 25-36 балл, (50-74%).
26.Оқытудың үшдеңгейлік әдістемелік жүйесі педагогикалық технологиясын қолдануда жоспарлау бойынша және сабақ беруде курс тыңдаушылары шағын-сабақты презентациялауда сабақтың әрбір кезеңдеріне көрініс көрсетеді.
27. Шағын-сабақтарды презентациялау үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл, осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл - дағдыланған;
3) 2 балл - дағды дамуда;
4) 3 балл – дағды қалыптасқан.
28. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
29. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 - 39 балл (85 - 100%);
2) "Жақсы": 29 - 34 балл (75 - 84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 - 28 балл (50 - 74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
30. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. 11 қараша 2014 ж.
2) Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ! Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар.
3) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Астана, 2012 ж.
4) Қазақстан Республикасы үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие тұжырымдамасы барлық білім беру ұйымдарында оқыту үдерісінің тәрбиелік құрамдасын күшейту жөніндегі үлгілік кешенді жоспар (Қазақстан Республикасы 2012 жылғы 29 маусымдағы № 873 Қаулысы).

1) "Отлично": 34 - 40 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 30 - 33 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 20 - 29 баллов, (50-74%);
4) "Неудовлетворительно" - 0-19 баллов (менее 50%).
26. При презентации мини-урока слушатели курса предоставляют фрагмент урока на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с использованием педагогической технологии трехмерной методической системы обучения.
27. Для презентации мини-урока выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
28. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение/выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
29. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
30. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Главы государства Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее".
2) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь - 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее", 2013.
3) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016. Астана, 2012 г.
4) Послание Президента РК Н.А. Назарбаева "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства", Астана, 14.12.2012.

1. Қазіргі заманғы мектептің басты мақсаты қандай?
A) жан-жақты дамыған тұлғаны қалыптастыру;
B) оқыту арқылы оқушыларды тәрбиелеу;
C) оқушыларды жеке тұлға ретінде тәрбиелеу, оқыту процесінде жүзеге асырылады;
D) өзінің дамуына өмір бойы тұлға ретінде өзін-өзі басқару үшін қолайлы жағдай жасау.
E) өмір бойы білім алуға дайындық.
2. "Оқыту сапасы" ұғымы қалай анықталады? Оқыту сапасы – бұл:
A) білім алушылардың жалпы саны мен "жақсы"+"үздік" оқитындар санының арасындағы пайыздық арақатынасы;
B) олардың тәрбиелік деңгейі және оқушылардың оқу жетістіктері көрсеткіштерінің жиынтығы ретінде анықталады;
C) оқытудың нәтижесі;
D) мақсаттар арақатынасы мен оқыту нәтижелері, қойылған мақсаттарға диагностикалық қол жеткізу өлшемі сияқты;
E) оқушылырдың даму нәтижесі.
3. Оқытудың үшөлшемді әдістемелік жүйесін қолдану негізінде технологияландырып оқытуда басқарудың қандай түріне тән?:
А) бақылау және түзету оқу процесінің аралық қорытындылары бойынша өткізіледі;
B) ашық басқару түрі;
C) басқару, оған тән басқару шашыранды сигналдарын беру болып табылады;
D) кері байланысты есепке алмағанда басқару сигналдарын іске асыру;
E) жабық басқару түрі.
4. ОҮӨӘЖ технологиясы аясында оқыту сапасын басқарудың құрылымдық моделі төмендегі көрсетілгендерге кірмейді:
А) үшдеңгейлік тапсырмаларды кілтті жауаптарымен құрастыру және мақсаттары мен оқыту нәтижелерінің иерархиясын құру;
B) әрбір тақырып бойынша үлгерімі туралы "айқын журналын" толтыру және әрбір деңгейі үшін: Кбi - 0,7 коэффициентін (Kбi) меңгеруді қамтамасыз ету;
C) пән мұғалімдерінің көмегімен оқушылар өздері үшін қабілеттеріне сәйкес ең қолайлы деңгейлік тапсырмаларды таңдайды;
D) объективті бағалау нәтижелерін меңгеруде, кері байланысты есепке алмағанда басқару сигналдарын жүзеге асыру үшін оқыту сапасын бағалауға критериальды жүйені енгізу.
E) оқушылардың баспалдақпен деңгейлеп меңгеруінің даму мониторингі.
5. ОҮӨӘЖТ сипаттамасының артықтықшылығы қандай? ОҮӨӘЖТ жатады:
А) оқыту және дамыту технологиялары;
B) бұл технология оқушылардың тек 100% қол жеткізуді қамтамасыз ету;
C) тұлғалық-бағдарланған технологиялары:
D) тәрбиелік технологиясы;
E) денсаулық сақтау және психосақтандыру технологиялары;
6. Толық педагогикалық диагностика қандай екі міндетті шешеді?:
А) оқыту және тәрбиелік;
B) танымдық және қайта жасаушы;
C) түзетуші және бақылаушы;
D) ұйымдастырушылық және бағалау;
E) оқыту және дамыту;
7. Қазіргі уақытта мектепте білім беруді жаңғыртудың ең маңызды тетіктерінің бірі қандай нормативтік-құқықтық құжат болып табылады?:

1. Какова главная цель современной школы?
A) формирование разносторонне развитой личности
B) обучение, которое воспитывало бы учащихся.
C) воспитание личности учащихся, которое осуществляется в процессе обучения.
D) создание благоприятных условий для самоуправления личностью своим развитием в течение всей жизни
E) подготовка к добыванию знаний в течение всей жизни.
2. Как определяется понятие “качество обучения”?
Качество обучения – это:
A) процентное соотношение между количеством "хорошистов"+"отличников" и общим количеством обучающихся;
B) оно определяется как сумма показателей учебных достижений обучающихся и уровня их воспитанности;
C) результат обучения;
D) соотношение целей и результатов обучения, как меры достижения диагностично поставленных целей;
E) результат развития обучающегося.
3. Какой вид управления характерен при технологизированном обучении на основе применения ТМСО?
А) контроль и коррекция процесса обучения проводятся по промежуточным результатам;
B) разомкнутый вид управления;
C) управление, которому характерна рассеянная передача сигналов управления;
D) передача сигналов управления реализуется без учета обратной связи;
E) замкнутый вид управления.
4. Что из нижеперечисленных не входит в структурную модель управления качеством обучения в рамках применения технологии ТМСО?
А) выстраивание иерархии целей и результатов обучения и составление трехуровневых заданий с ключами ответов;
B) обеспечение коэффициента усвоения
для каждого уровня:
> 0,7 и заполнения "прозрачного журнала" успеваемости по каждой теме;
C) учащиеся с помощью учителей-предметников выбирают для себя оптимальные уровневые задания, соответствующие их способностям;
D) объективность оценки результатов усвоения, внедрение критериальной системы оценки качества обучения передача сигналов управления реализуется без учета обратной связи;
E) Мониторинг развития учеников по лестнице уровневого усвоения.
5. Что лишнее в характеристике технологии трехмерной методической системы обучения (ТТМСО)?
ТТМСО относится к:
А) обучающим и развивающим технологиям;
B) технологиям, обеспечивающим только 100%-ую успеваемость обучающихся;
C) личностно-ориентированным технологиям;
D) к воспитательным технологиям;
E) здоровье и -психосберегающим технологиям
6. Какие две задачи решает полноценная педагогическая диагностика?
А) обучающую и воспитательную;
B) познавательную и преобразовательную;
C) коррекционную и контролирующую;
D) организационную и оценочную
E) обучающую и развивающую
7. Какой нормативно-правовой документ является в настоящее время одним из важнейших механизмов модернизации школьного образования?

А) Елбасы Нұрсұлтан Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан-2050" Стратегиясы" - қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси" Қазақстан Республикасы Президентінің Жолдауы, 14.12.2012.
B) 2012-2016 жж. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың Ұлттық іс-қимыл жоспары;
C) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы 2007 жылғы 27 шілдедегі 319-III.;
D) Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңы;
E) Қазақстан Республикасының "Еңбек туралы" Заңының негізгі ережелері.
8. 2012-2016 жж. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың Ұлттық іс-қимыл жоспарын әзірлеуді қамтамасыз ету үшін арналған?:
А) 12 жылдық білім беруге көшу;
B) жоғары сапалы мектепке дейінгі білім беру;
C) педагогтерді материалдық және моральдық ынталандыру;
D) бұл дыбыс, одан кейін өнер мемлекетке дәстүрлі мектеп моделін бастап "үштік секіру" қамтамасыз етуге бағытталған - баланың жеке адам ретіндегі рөліне негізделген дүрліктірер моделі мен әлемдегі жетекші үрдіс болып табылады.
E) электронды оқыту.
9. 2012-2016 жж. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың Ұлттық іс-қимыл жоспарын нені анықтайды? Анықтайды:
А) нақты мақсаты - білімді практикада қолдану;
B) осы мақсатқа жету әдістері;
C) нақты мақсаты ғана емес, - тәжірибеде білімін пайдалану, бірақ орта білім парадигмасы түбегейлі өзгеруі негіздерінің бірі болып табылады;
D) орта білім беру парадигмасы түбегейлі өзгеруінің негізі;
E) мектепте білім беруді жаңғыртудың критерийлері.
10. Функционалдық сауаттылығын дамытудың бірінші механизмін атаңыз:
А) сын тұрғысынан ойлау стратегияларын енгізу;
B) оқушылардың танымдық белсенділігін жандандыру;
C) әдістемесі мен оқыту мазмұнының түбегейлі жаңарту;
D) мұғалімдердің шығармашылық белсенділігін ынталандыру;
E) корпоративтік оқыту технологиясын жүзеге асыру.
11. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың екінші тетігін атаңыз.
Екінші тетік жаңғырту көздейді:
А) мектепте білім берудің мемлекеттік стандарты;
B) оқыту нәтижелерін бағалау жүйесі;
C) оқыту әдістері;
D) электрондық оқыту жүйесін енгізу.
E) "Барлығына арналған Портфолио" жобасын іске асыру.
12. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту: оқу жетістіктерін бағалауда ол қандай критерийлер жүйесін талап етеді?
А) 125-баллдық рейтингтік жүйесі;
B) "білім - түсіну - қолдану - жүйелеу және жинақтау" критерийлер жүйесі бойынша;
C) кредиттік жүйе бойынша;
D) үш баллдық жүйе бойынша: "қанағаттанарлық", "жақсы", "өте жақсы";
E) дұрыс жауап жоқ.
13. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың үшінші тетігін атаңыз.
А) оқушылардың әлеуметтендіру процесін жедел жүзеге асыру үшін жағдайлар жасау;
B) белсенді балаларды оқыту және тәрбиелеу ісіне қатысуға ата-аналарды тарту;
C) шағын жинақталған мектептердің мұғалімдеріне арналған қолайлы жағдайлар жасау;

А) Послание Президента Республики Казахстан - Лидера нации Нурсултана Назарбаева народу Казахстана "Стратегия "Казахстан-2050" - новый политический курс состоявшегося государства", 14.12.2012.
B) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы
C) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007г., № 319-ІІІ.
D) Закон Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией";
E) Основные правила Закона Республики Казахстан "О труде".
8. Что призван обеспечить Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012–2016 годы?
А) переход на 12 летнее обучение;
B) высокое качество дошкольного образования;
C) материальное и моральное стимулирование педагогов;
D) призван обеспечить "тройной прыжок" от традиционной модели школы к рациональной и затем к самой современной – феноменальной модели основанной на роли личности ребенка и являющейся на сегодня ведущим мировым трендом.
E) электронное обучение
9. Что определяет Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012–2016 годы?
Определяет:
А) конкретную цель – использование знаний на практике;
B) методы достижения поставленной цели;
C) не только конкретную цель – использование знаний на практике, но и является одной из основ коренной смены парадигмы среднего образования;
D)основу коренной смены парадигмы среднего образования;
E) критерии модернизации школьного образования.
10. Назовите первый механизм развития функциональной грамотности.
А) внедрение стратегий критического мышления;
B) активизация познавательной деятельности школьников;
C)коренное обновление методологии и содержания обучения;
D) стимулирование творческой деятельности педагогов;
E) внедрение кооперативной технологии обучения.
11. Назовите второй механизм развития функциональной грамотности.
Второй механизм предполагает модернизацию:
А) госстандарта школьного образования;
B) системы оценки результатов обучения;
C) методов обучения;
D) внедрения электронного обучения
E) внедрения проекта "Портфолио для всех"
12. Развитие функциональной грамотности школьников: по какой системе критериев оно требует оценку учебных достижений?
А) по 125-ти бальной рейтинговой системе;
B) по системе критериев "знание – понимание – применение – систематизация и обобщение";
C) по кредитной системе;
D) по трехбалльной системе: "уд.", "хор.", "отл.";
E) нет верного ответа.
13. Назовите третий механизм развития функциональной грамотности.
А) создание условий для оперативной реализации процесса социализации учащихся;
B) привлечение родителей к активному участию в образовании и воспитании детей;
C) создание льготных условий для учителей малокомплектных школ;

D) 2020 жылдан бастап 12 жылдық білім беруге көшуді жүзеге асыру;
E) НИМ базасында үш айлық курстың қорытындысы бойынша сертификатталған тренерлерге жоғары санатты тағайындау.
14. Функционалдық сауаттылығын дамытудың төртінші механизмін атаңыз.
дамуы:
А) ауылдық мектеп;
B) мектепке дейінгі білім беру;
C) қосымша білім беру;
D) шағын комплектілі мектеп;
E) дарынды балаларға арналған орталықтар.
15. Неге бірнеше тұлғаны қалыптастыру диагностика мақсат қою сипаттай бермейді? Почему "Формирование разносторонне развитой личности" не характеризует диагностичность целеполагания? Өйткені:
A) "қалыптастыру" термині объектісі ретінде іс-қимыл және адам тану толықтығын білдіреді;
B) білім беру мақсаты үшін "... жағдай жасау" деген сөз "қалыптастыру" сөздерімен басталмайды;
C) нәтижелерге қол жеткізу уақытпен анықталмайды;
D) тұлғалық даму дәрежесін өлшеу үшін ешқандай тетігі жоқ;
E) барлық жауаптар дұрыс.
16. Неге дәстүрлі оқытуға ашық басқару түрі тән. Өйткені:
А) бақылау және түзету оқу процесі аралық қорытындылары бойынша жүзеге асырылады;
B) барлық тақырыптар бойынша барлық оқушылар үшін ешқандай жүйелі кері байланыс жоқ;
C) бағытталған басқару сигналдарын беру;
D) басқару сигналдарын беру кері байланыс арқылы жүзеге асырылады;
E) деңгейлік тапсырмалар иерархиясына орай олардың әрқайсысы үшін оқыту мүмкіндіктерін ескере отырып мұғалімнен оқушыға ақпарат жіберу.
17. Неге оқу процесін басқару жағдайында үш өлшемді әдістемелік жүйесін қолдану басқарудың жабық түріне тән. Өйткені:
А) бақылау және түзету оқу процесі соңғы нәтижелері бойынша өткізіледі;
B) көп деңгейлі тапсырмаларды ретімен орындау процесінде барлық тақырыптар бойынша барлық оқушыларға жүйелі кері байланыс арқылы жүзеге асырылады;
C) шашыранды басқару сигналын беру;
D) басқару сигналдарын беру кері байланыс алмағанда жүзеге асырылады;
E) әрқайсының оқу мүмкіндіктері мен қабілеттірін ескере отырып мұғалімнен оқушыға ақпарат беріледі;
18. ОҮӘЖ технологиясын қолдану аясында, неге оқушылар өздері үшін ең тиімді деңгейлік тапсырмаларды таңдау құқығынан айрылған? Өйткені:
А) жаңа тақырыпты толық игеру үшін, барлық иерархиялық ұйымдастырылған деңгейлік тапсырмаларда қамтылған білім мен дағдыларды талап етеді;
B) тақырыптың толық мазмұны тапсырмалардың күрделілігі критерийлеріне сәйкес игеру үш деңгейге бөлінеді (ішкі дифференциациялау жүзеге асырылуда);
C) деңгейлік тапсырмаларды рет-ретімен орындау процесінде оқушылар табиғи жолмен қабілеттеріне сәйкес топтастырылады (сыртқы дифференциациялау жүзеге асырылуда);
D) критериалды бағалау жүйесі енгізілді. Оқушылардың дамуын қадағалап отыратын мониторинг жүргізіледі.
E) барлық жауаптар дұрыс.

D) реализация перехода на 12 летнее обучение с 2020 года;
E) присвоение высшей категории сертифицированным тренерам по итогам трехмесячных курсов на базе НИШ.
14. Назовите четвертый механизм развития функциональной грамотности.
развитие:
А) сельских школ;
B) дошкольного образования;
C) дополнительного школьного образования;
D) малокомплектных школ;
E) центров для одаренных детей.
15. Почему "Формирование разносторонне развитой личности" не характеризует диагностичность целеполагания? Потому что:
A) термин "формирование" предполагает завершенность действий и признание личности человека в качестве объекта;
B) образовательная цель начинается не с слова "формирование", а со слов "создание условий для….";
C) не определяется время достижения результата;
D) нет механизма измерения степени развития личности.
E) все ответы верны.
16. Почему при традиционном обучении характерен разомкнутый вид управления? Потому что:
А) контроль и коррекция процесса обучения проводятся по промежуточным результатам;
B) отсутствует систематическая обратная связь со всеми обучающимися по всем темам;
C) передача сигналов управления направленная;
D) передача сигналов управления реализуется с учетом обратной связи;
E)информация от учителя направляется к ученику с учетом способностей и учебных возможностей каждого из них в силу наличия иерархии разноуровневых заданий.
17. Почему управлению учебным процессом в условиях применения трехмерной методической системы обучения характерен замкнутый вид управления? Потому что:
А) контроль и коррекция процесса обучения проводятся по конечным результатам;
B) реализуется систематическая обратная связь со всеми обучающимися по всем темам в процессе последовательного выполнения разноуровневых заданий;
C) передача сигналов управления рассеянная;
D) передача сигналов управления реализуется без учетом обратной связи;
E)информация от учителя направляется к ученику без учетом способностей и учебных возможностей каждого из них.
18. Почему в рамках применения технологии ТМСО учащиеся лишены права выбора для себя оптимальных уровневых заданий, соответствующих их способностям? Потому что:
А) для полного усвоения новой темы необходимы знания и умения, содержащиеся в заданиях всех иерархически расположенных уровней усвоения.
B) полное содержание темы распределяется по трем уровням усвоения в соответствии с критериями сложности заданий (реализуется внутренняя дифференциация);
C) в процессе последовательного выполнения уровневых заданий ученики группируются по способностям естественным путем (реализуется внешняя дифференциация);
D) внедряется критериальная система оценивания. Ведется мониторинг развития учеников.
E) все ответы верны.

19. Неге оқытудың үшөлшемді әдістемелік жүйесі технологиясы (ОҮӨӘЖТ) оқыту және дамыту технологияларына жатады:
А) бұл технология оқыту технологиясына да, дамыту технологиясына да жатпайды;
B) ОҮӨӘЖТ оқыту технологиясына жатады, өйткені синектикалық бөлімінде (оқу проблемаларын өзі шешетін бөлім) аталған технология оқушылар үшін оқуға жағдайлар жасайды, атап айтқанда интерактивтік әдістер арқылы білімді өздігінен алады;
C) ОҮӨӘЖТ дамыту технологиясына жатады. Сондай-ақ кері байланыс кезеңінде оқушыларға даму деңгейін өлшеу үшін жағдай жасалады;
D) дұрыс жауаптары В) и С);
E) дұрыс жауаптары жоқ.
20. Неге оқытудың үш өлшемді әдістемелік жүйе технологиясы тұлғалық-бағдарланған технологияларға жатады? Өйткені:
A) мектептің міндеті;
B) әрбір оқушының мүмкіндіктеріне қарай, оқу циклінің бағыттары бойынша балалар табиғи жолмен таңдалады (барлық пәндер бойынша көп деңгейлі тапсырмаларды тұрақты орындау процесінде)
C) әрбір мұғалімнің парызы;
D) мектеп басшысының қарызы;
E) дұрыс жауап жоқ.
21. Неге үш өлшемді әдістемелік жүйе технологиясы (ОҮӨӘЖТ) тәрбиелік технологияға жатады? Өйткені:
A) білім берудің табиғатқа тиісті принципін жүзеге асыру мақсатында, мектеп пәндерінің жаңартылған мазмұны бойынша тапсырмаларында оқушылардың тәрбиелік аспектісі ескеріледі;
B) тәрбиелік технологияға жатпайды;
C) әрбір мұғалімнің парызы;
D) мектеп басшысының қарызы;
E) гуманистік парадигмалар жағдайында білім беру мақсаттарына жатады.
22. Неге оқытудың үш өлшемді әдістемелік жүйе технологиясы (ОҮӨӘЖТ) денсаулық сақтау технологиясына жатады? Өйткені:
A) диагностика бақылау мен ББД бағалауды ғана қарастырмайды, сонымен қатар оқушылардың денсаулығының жай-күйін, моральдық климат деңгейін және басқа да факторларды деп санайды;
B) білім беру процесінің болашақ даму динамикасы, талдау мен болжауды анықтайды, статистикалық мәліметтерді жинайды, үрдістерді анықтайды;
C) мектеп оқушысына үлгермеу себептерімен жүйелі күресуге мүмкіндік береді, өз кезегінде, оқу материалын меңгеру процесінде оңтайлы басқаруға мүмкіндік береді;
D) сондай-ақ физикалық және эстетикалық дамуын, оқыту және ерiк-жiгер қасиеттеріне көзқарасын, адамгершілік және моральдық білім, қоғамдастықтың отбасы мен құрдастарының білім беру ықпалын диагностикалайды;
E) барлық жауаптар дұрыс.
23. Неге тәжірибе көрсеткендей, басқаруда ең көп тараған қарапайым тәсілі қолданылады? Өйткені:
А) бақылау тұрақты жүзеге асырылады;
B) сапасын меңгеру мерзімді бақылау ғана эмпирикалық ассимиляциялық деңгейі берілген сынақтар арқылы жүзеге асырылады периодический контроль над качеством усвоения проводится только с помощью тестов заданного эмпирического уровня усвоения;
C) кері байланыс жүзеге асырылуда;
D) бұл - басқарудың жабық түрі;
E) оқушылардың өзін-өзі зерттеуі, өзін-өзі іске асыруы және олардың өзін-өзі оқытуға бағытталған, дидактикалық процестер жүзеге асырылуда.

19. Почему технология трехмерной методической системы обучения (ТТМСО) относится к обучающим и развивающим технологиям?
А) Данная технология не относится ни к обучающей, ни к развивающей технологии;
B) ТТМСО относится к обучающей технологии, потому что в синектической части (части самостоятельного решения учебных проблем) данной технологии для учеников создаются условия для учения, то есть самостоятельного добывания знаний с помощью интерактивных методов.
C) ТТМСО относится к развивающей технологии. Так как на этапе обратной связи для учеников создаются условия для измерения уровня развития (в процессе выполнения разноуровневых заданий).
D) Верны ответы В) и С);
E) Нет верных ответов.
20. Почему технология трехмерной методической системы обучения (ТТМСО) относится к личностно-ориентированным технологиям?
Потому что:
A) задача школы;
B) в зависимости от способностей каждого ученика, дети естественным путем отбираются по направлениям учебного цикла (в процессе регулярного выполнения разноуровневых заданий по всем предметам);
C) обязанность каждого учителя;
D) долг руководителя школы;
E) нет верного ответа.
21. Почему технология трехмерной методической системы обучения (ТТМСО) относится к воспитательным технологиям? Потому что:
A) в целях реализации принципа природосообразности в образовании, в заданиях модернизированного содержания школьных предметов учитывается воспитательный аспект учащихся.
B) не относится к воспитательным технологиям;
C) обязанность каждого учителя;
D) долг руководителя школы;
E) относится к образовательной цели в условиях гуманистической парадигмы.
22. Почему технология трехмерной методической системы обучения (ТТМСО) относится к здоровьесберегающим технологиям? Потому что:
A) диагностирование рассматривает не только контроль и оценивание ЗУН, но и состояние здоровья учащихся, уровень нравственного климата и другие факторы;
B) выявляет тенденции, накапливает статистические данные, определяет динамику, анализ и прогнозирование дальнейшего развития образовательного процесса;
C) позволяет системно бороться с причинами неуспеваемости школьника, что, в свою очередь, позволяет организовать оптимальное управление процессом усвоения учебного материала;
D) диагностируются также физическое и эстетическое развитие, отношение к учению и волевые качества, морально-нравственная воспитанность, воспитательное влияние семьи и сверстников по месту жительства;
E) все ответы верны.
23. Почему самый распространенный эмпирический способ относится к наиболее простому способу управления усвоением?
Потому что:
А) контроль проводится не регулярно;
B) периодический контроль над качеством усвоения, проводится только с помощью тестов заданного эмпирического уровня усвоения;
C) реализуется обратная связь;
D) это – замкнутый вид управления;
E) реализуются дидактические процессы, ориентированные на самообучение, самореализацию и самоконтроль своих действий учащимися.

1) Оқу жетістіктерін критериалды бағалау жүйесінің оқу-әдістемелік негіздері мазмұнын аша білу;
2) сыни тұрғыдан ойлау арқылы критериалды бағалау жүйесін география пәніне енгізудің қажеттілігін түсіну;
3) география пәнін оқытуда критериалды бағалау жүйесінің моделін жасау арқылы тәжірибеде қолдануды жетік меңгерту;
4) критериалды бағалау жүйесін тәжірибеде қолданудың мүмкіндіктері мен ерекшеліктерін талдау арқылы оқу жетістіктерін бағалау;
5) тәжірибелік жұмыстарды жоғары деңгейде орындау дағдыларын қалыптастыру;
6) психологиялық-педагогикалық білім мазмұнын талдай отырып, білім беруді психологиялық жағынан қамтамасыз ету құзіреттілігін дамыту;
7) курс аясында тыңдаушыларға нормативті-әдістемелік құжаттар мазмұнын, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) тәжірибеде қолдану құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) оқу жетістіктерін критериалды бағалау жүйесінің әдістемелік мазмұнын; география пәнін оқытуда критериалды бағалау жүйесін қолданудың ерекшеліктерін талдай отырып оқу жетістіктерін бағалай біледі;
2) психологиялық-педагогикалық білім мазмұнын толықтырып, білім беруді психологиялық тұрғыдан қамтамасыз ету құзіреттілігін дамытып, география пәнін оқытуда критериалды бағалау жүйесін қолданудың тиімділігін түсінеді;
3) критериалды бағалау жүйесінің моделін жасай отырып тәжірибеде жоғары деңгейде; тәжірибелік жұмыстарды, тапсырмаларды жоғары деңгейде орындауды; курс барысында мұғалімдер нормативті-әдістемелік құжаттар мазмұнын, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды тәжірибеде қолдануды үйренеді;
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтықмодуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модулде "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. "Мәңгілік Ел" Ұлттық білім беру жүйесін құру міндеттері", 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы, Сапалы білімнің қолжетімділігін қамтамасыз ету – "ҚР 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасының" негізгі міндеті, "Қазақстан Республикасының 2011 - 2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы" аясында инклюзивті білім беруді жүзеге асыру, ҚР 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарындағы білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары, Білім беру Ұйымдарында ҚР "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" Заңына сәйкес қызметті ұйымдастыру; ҚР "Еңбек туралы" Кодексінің негізгі мәселелері қарастырылады.

1) изучить основные направления обновления содержания образования Республики Казахстан;
2) сформировать функциональную грамотность в моделировании образовательного процесса, проведении научных исследований и навыков управления в соответствии с новыми нормативными документами;
3) сформировать умения по использованию инновационных образовательных технологий на уроках географии;
4) сформировать умения в области применения критериального оценивания на уроках географии;
5) разработать модель системы критериального оценивания;
6) составить разработку урока по географии с применением критериального оценивания;
7) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
8) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1. знают:
психолого-педагогические основы модернизации преподавания и требования нормативно-правовой базы РК;
теоретические основы критериального оценивания, различные приемы критериального оценивания на уроках географии;
необходимость введения критериального оценивания учебных достижений учащихся;
2. умеют:
разработать модель системы критериального оценивания по предмету географии и использовать на практике;
оценивать принципы организации критериального оценивания и возможные пути их решения в организации учебного процесса по географии;
3. владеют:
методикой использования критериальной системы оценивания на уроках географии.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи улучшения качества социальной инфраструктуры в Послании Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - Путь в будущее" от 11 ноября 2014 года; обеспечение доступности качественного образования - основная задача ГПРО РК на 2011-2020 гг. А также рассматриваются задачи реализации Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников, реализация инклюзивного образования в рамках Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 гг; пути реализации Закона Республики Казахстан "О языках" и основные вопросы "Трудового кодекса РК", "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".

9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) "Блум таксономиясы – оқу жетістігін бағалау әдістемесі ретінде, Ғылыми жұмысты ұйымдастыру мен жобалау";
2) "Девиантты оқушылардың психологиялық сипаттамасы және алдын алу жолдары", "Жастар мен оқушылар арасындағы өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын алу шаралары";
3)"Үздіксіз білім жүйесіндегі педагогикалық үдерісте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері".
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) "Мәңгілік ел" ұлттық идеясының идеологиялық құндылықтары;
2) "Оқушылардың оқу жетістігін критериалды бағалау жүйесін енгізудің әдіснамалық негіздері",
3) "Критериалды бағалау жүйесінің мазмұнын талдау";
4) "Орта білім беру мекемелерінде бағалаудың халықаралық модельдеріне талдау жасау", "Критериалды бағалау жүйесінің кіріктірілген моделін жасау";
5) "Критериалды бағалау жүйесін география пәнін оқытуда қолдану: "Жердің магниттік өрісі", "Жердің жылдық айналымы және оның географиялық салдары" тақырыптарын сыни тұрғыдан ойлау арқылы оқытуда формативті (қалыптастырушы) бағалау жүйесінің үлгісін жасау";
6) "Блум таксономиясы бойынша оқушы жетістігін бағалау";
7) "Карта құрастыруда ГАЖ технологияларын қолдану әдістері мен географиялық зерттеулердегі қызметі";
8) "География сабағында картамен жұмыс жасау әдістемесі: "Карта масштабын анықтау", "Карта бойынша аудандарды анықтау" тақырыптарын сыни ойлау арқылы оқытуда критериалды бағалау жүйесін қолдану;
9) Оқушылардың танымдық қызығушылықтарын дамыту құралы ретінде ойын технологиясын қолдану;
10) География пәнін оқытуда аймақтық-өлкетануды әлеуметтік мәдени феномен ретінде қарастырып, ізденіс, зерттелуі мен болашағын айқындау;
11) Сыни тұрғыдан ойлау арқылы оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау жолдарын анықтау.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Prezi.com - веб-сервисінде презентация құру;
2) Оқу-тәрбие үрдісінде интерактивті тақтаны пайдалану және ActivInspire бағдарламасында жұмыс жасау;
3) Cмарт-технологиясының (планшеты, смартфоны және т.б.) жұмысының технологиясы.
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) Критериалды бағалау жүйесін қолдану арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту;
2) Географиялық зерттеулерде халықаралық ғылыми жобалар мен зерттеулер;
3) Ландшафттық карталарды құрастыруда геоақпараттық жүйелер технологиясын қолдану мүмкіндіктері;
4) География пәнін оқытуда оқушылардың функционалдық сауаттылығын сыни тұрғысынан ойлау арқылы дамыту;

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) организация учебно-воспитательного процесса на основе гендерного подхода;
2) теория развития творческой личности (ТРТЛ) как инструмент развития конкурентоспособной личности;
3) инновационные методики психолого-педагогической диагностики;
4) мероприятия по предупреждению суицида среди учащихся и молодежи;
5) возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе общеобразовательных школ.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) исторические аспекты национальной идеи "Мәңгілік Ел";
3) модель критериального оценивания: обзор и ключевые компоненты.
2)учебно-методические основы внедрения системы критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
4) международный опыт оценивания учебных достижений обучающихся;
5) методика разработки системы критериального оценивания;
6) разработка урока с применением системы "критериального оценивания" по теме "Вращение земли вокруг Солнца", "Магнитное поле земли", "Форма Земли и ее геометрические модели";
7) методика выполнения практических работ по географии.
8) краеведение как социокультурный феномен: поиск, исследования и перспективы (в рамках программы "Культурное наследие");
9) геоинформационные технологии: основные понятия, функции и типы применения.
10) игровые технологии как эффективное средство активизации учебного процесса на уроке географии.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) методические аспекты создания презентаций PowerРoint;
2) работа с веб-сервисом Prezi.соm;
3) методика дистанционного обучения, новые формы дистанционного учебного контента (скринкасы, подкасы, вебинары);
4) использование интерактивной доски в учебно-воспитательном процессе и программы ActivInspire;
5) технология развития критического мышления на уроках географии.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) "Кейс-стади" - как метод формирования функциональной грамотности;
2) "Lessоn Study" - как способ совершенствования практики преподавания и обучения на уроках географии;
3) внедрения критериальной системы оценивания в практику школ Республики Казахстан;
4)критериальное оценивание как способ развития функциональной грамотности школьников;
5) применение Таксономии Блума на уроках географии.
6) географические международные проекты и исследования.

Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80- сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) Карта масштабын анықтау;
Топографиялық карталар бойынша атаулық, сандық сызықтық және жергілікті жердің арақашықтығын анықтау;
2) Карта бойынша ұзындықтарды өлшеу;
Картадағы екі обьект арақашықтығын циркуль, сызғыш, курвиметр және "ылғал жіп" әдісі арқылы анықтау.
3) Карта бойынша аудандарды өлшеу;
Әртүрлі объектілердің топографиялық карталар немесе пландардағы аудандарын өлшеу арқылы (графикалық әдіс көмегімен) жергілікті жерлердегі сәйкес контурлардың аудандарын анықтау.
4) Картографиялық проекцияларды анықтау;
Цилиндрлік, азимутальды, конустық, поликонустық, шартты (кездейсоқ) проекцияларды анықтауда берілген формулалар бойынша есептер шығарылады.
5) Географиялық координаталар жүйесін анықтау;
Ірі масштабты (топографиялық) карталар бойынша (Астана, Алматы, Мадрид, Дакар, Новосибирск, Аден қалаларының) географиялық координаталарын анықтау қажет.
6) Топографиялық карталарда жер бедерінің бейнеленуі;
Жер бедерін топографиялық карталарда горизонтальдар, биіктік белгілері және шартты белгілер арқылы анықтау.
7) Тақырыптық карталарды пайдаланып, физгеографиялық қима түсіру;
Жер шарының гипсометрлік картасы, өсімдік, топырақ картасын пайдалана отырып Астана-Алматы, Лос-Анджелес-Вашингтон, Париж-Улан-Батор қалаларының физгеографиялық қимасын түсіру.
8) Карта бойынша профиль тұрғызу;
Картада профиль бағытын сызып алып, нүктелердің осы сызықтағы максимал және минимал белгілерін анықтап профиль тұрғызу қажет.
9) Дүниежүзі мұхит түбінің батиграфиялық қимасын жасау. Кескін картаға негізгі теңіз ағыстарын түсіру;
Атластағы тереңдік шкаласының мәліметтерін пайдалана отырып Атлант /10ғ о.е./, Үнді /30ғ о.е./ және Тынық /10ғ о.е./ мұхиттарының қимасын түсіру.
10) Күн радиациясының қарқындылығы мен сіңген жылудың шамасын /сандық/ анықтау;
11) Күн радиациясының түрлеріне түсініктеме беру.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тапсырмалары:
1) "Латын Америкасы. Саяси картасының қалыптасуы" тақырыбына сыни тұрғыдан ойлау технологиясы негізінде жасалған сабақ жоспарына критериалды бағалау жүйесін енгізу.

В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработка модели поурочного плана с использованием системы критериального оценивания по теме: "Политическая карта Латинской Америки";
2) разработка модели поурочного плана с использованием системы критериального оценивания по теме: "Австралийский Союз";
3) разработка модели внедрения системы критериального оценивания по теме: "Глобальные экологические проблемы" на основе критического мышления;
4) разработка модели внедрения системы критериального оценивания по теме: "Закономерность формирования земной коры";
5) составление дескрипторов по критериальному оцениванию по теме: "Мировой океан";
6) разработка модели внедрения системы критериального оценивания по теме: "Белорусская Республика" на основе Таксономии Блума;
7) составление дескрипторов для критериального оценивания по теме: "Сотрудничество Казахстана с международными организациями" на основе технологии критического мышления;
8) разработка модели поурочного плана по внедрению критериального оценивания по теме: "Проблемы энергетики и сырье" на основе критического мышления;
9) разработка модели поурочного плана по внедрению критериального оценивания по теме: "Острова Тихого океана" на основе Таксономии Блума.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) разработка модели поурочного плана с использованием системы критериального оценивания по теме "Геологическая история Земли. Эпохи Горообразования";

2) "Аустралия Одағы" тақырыбы бойынша Блум таксономиясы негізінде критериалды бағалау жүйесін енгізу арқылы сабақ жоспарын жасау.
3) "Ғаламдық экологиялық проблемалар" тақырыбын сыни тұрғыдан ойлау технологиясы арқылы оқытуда критериалды бағалау жүйесін енгізу.
4) "Дүниежүзілік мұхит проблемалары" тақырыбын Блум таксономиясы арқылы оқытуда критериалды бағалау жүйесін қолдану.
5) "Жер бедерінің қалыптасу заңдылықтары" тақырыбын сыни тұрғыдан ойлау арқылы оқытуда критериалды бағалау жүйесін енгізу арқылы сабақ жоспарын жасау.
6) "Дүниежүзілік мұхит" тақырыбын сыни тұрғыдан ойлау арқылы оқытуда критериалды бағалау жүйесінің дисрипторларын құру.
7) "Беларусь Республикасы" тақырыбын оқытуда Блум таксономиясы негізінде критериалды бағалау жүйесін енгізу.
8) "Қазақстанның халықаралық ұйымдармен ынтымақтастығы" тақырыбын сыни тұрғыдан ойлау технологиясы негізінде оқытуда критериалды бағалау жүйесінің дискрипторларын құру.
9) "Энергетика және шикізат проблемалары" тақырыбына сыни тұрғыдан ойлау технологиясы негізінде жасалған сабақ жоспарына критериалды бағалау жүйесін енгізу.
10) "Тынық мұхит аралдары" тақырыбы бойынша Блум таксономиясы негізінде критериалды бағалау жүйесін енгізу арқылы сабақ жоспарын жасау.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:

2) составление дескрипторов по критериальному оцениванию в изучении темы "Южный Казахстан";
3) разработка модели поурочного плана по внедрению критериального оценивания по теме "Геологическая история развития рельефа и тектоническая структура территории Казахстана";
4) разработка модели поурочного плана с использованием системы критериального оценивания по теме "Реки Казахстана";
5) разработка модели поурочного плана по внедрению критериального оценивания по теме "Сарыарка (Казахский мелкосопочник)";
6) составление дескрипторов по критериальному оцениванию по теме: "Воды Мирового океана. Поверхностные течения";
7) разработка модели поурочного плана с использованием системы критериального оценивания по теме "Географическая зональность";
8) составление дескрипторов по критериальному оцениванию в изучении темы "Канада. Страны Центральной Америки";
9) разработка модели поурочного плана по внедрению критериального оценивания в изучении темы "Страны Западной, Восточной и Южной Африки".
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:

29. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
30. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өтежақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар. (http://adilet.zan.kz/rus/docs/K1400002014/links).
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.(http://www.inform.kz/rus/article/2715565).
3) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. 2012 жылғы 14 желтоқсан.
4) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана,2015 ж.(http://today.kz/news/ kazakhstan/2015-05-20/614838-nazvany-100-konkretnyh-sagov-dalnejsego-razvitia-kazahstana).
5) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010 (http://nkaoko.kz/documents/law_of_education/).
6) ҚР "Білім туралы" Заңы. Астана, 27 шілде 2007 ж. №319-III (http://adilet.zan.kz/rus/docs/Z070000319_/compare).
7) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
8) "Қазақстанның әлеуметтік жаңғыртылуы: Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамына қарай 20 қадам" Қазақстан Республикасы Президенті Н.Назарбаевтың баяндамасы. 10 шілде 2012.

29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение / выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Главы государства Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее" от 11 ноября 2014 года.
2) Послание Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь - 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее", 2013.
3) Послание президента РК Н.А. Назарбаева "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства", Астана, 14.12.2012.
4) Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319-III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 21.07.2015 г.)
5) Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 годы Астана. 2010
6) Назарбаев Интеллектуальные школы "Новые подходы к оцениванию учебных достижений" //Электронный ресурс. – Режим доступа: obuchenie.sadukz.com›news= 153.
7) Красноборова А. А. Критериальное оценивание как технология формирования учебно-познавательной компетентности учащихся // Автореф. .канд. дисс Нижний Новгород – 2010. – 140 с.
8) Международная система оценивания знаний /on 28 September 2011;

12. Б.Блум бойынша білу категориясы деңгейіндегі дағдылар қандай?
А) Ақпаратты тану және танымау;
В) Ақпаратты көру және жеткізу;
С) Ақпаратты тану және ұмыту;
Д) Ақпаратты тану немесе қайталау;
Е) Ақпаратты тану немесе білу;
13. Дидактика дегеніміз не?
А) Тұлғаның даму заңдылықтары туралы ғылым.
В) Оқыту мен білім беру мәселесін қарастыратын педагогиканың бөлімі.
С) Оқытушы мен оқушының бірлескен әрекеті.
Д) Оқушылардың дамуы мен тәрбиесін басқару.
Е) Теория мен практиканың байланысы.
14. "Бөліктер мен құрылымдарды анықтау және жіктеу" дағдысы қандай категорияға жатады?
А) Білу
В) Түсіну
С) Қолдану
Д) Талдау
Е) Бағалау
15. Ғылыми жұмыстың түрлері:
А) Реферат, баяндама;
В) Мақалалар, авторефераттар, диссертациялар, монографиялар;
С) Аннотациялар, әдебиеттізімі, баяндама;
Д) Макет, график, кесте, сызба;
Е) Қорытынды, тексеру, стилистикалық, грамматикалық.
16. Педагогикалық мақсаттар таксономиясын Б.Блум қай жылы ұсынды?
А) 1989
В) 2000
С) 2013
Д) 1956
Е) 1941
17. Оқу бағдарламалары, оқулықтар, ұстаздардың күнделікті практикасында келтірілетін мақсаттар қай салада қарастырылады?
А) Психомоторлық
В) Аффективтік (эмоционалды-құндылықтық)
С) Танымдық (когнитивтік)
Д) Білімнің дамуы
Е) Қатынас жүйесінің дамуы
18. Критерийлер негізінде "мәнін бағалау" дағдысы қайсы категорияға жатады?
А) Білу
В) Түсіну
С) Қолдану
Д) Синтез
Е) Бағалау
19. "Таксономия" сөзінің грек тілінен аудармасы:
А) орналасу
В) жетілу
С) көбею
D) ұйымдастыру
E) дамыту
20. Оқыған материалдың жоспарын құрастыру, тезистер, аннотация құрастыру:
А) жоғары оқу орындағы оқытудың негізгі әдістері мен тәсілдері;
В) әрекеттің құрылымдық элементтері;
С) кітаппен жұмыстың әдістері мен тәсілдері;
Д) жеке жұмыстың негізгі әдістері;
Е) оқытудың әдістері мен тәсілдері.
21. Power point программасы қандай мақсаттарда қолданылады?
А) жұмысшылар туралы мәліметтреді сақтау;
В) презентацияларды, слайдтарды, жарнамалық қойылымдарды немесе видеоклиптерді құру;
С) айлардың, апталардың және күндердің күнтізбелерін құру;
Д) пошталық жіберулерді құру;
Е) пошталық жіберушілерді қадағалау.
22. Анимациялық эффектiлер деген не?
А) слайдтарды тiзбектеп қатар орналастыру;
В) объектiнiң жеке-жеке элементтерiн әр түрлi эффектiмен шығару;
С) презентацияны қарау;
Д) объектіні әр түрлi эффектiмен шығатындай параметр тағайындау;
Е) дизайын жасау.
23. Бос презентация қалай құрылады:
А) файл – құру командасын орындағанда ашылған сұқбат терезенiң жалпы iшкi бетiнде жаңа презентация шарт белгiсiн таңдау арқылы;
В) стандартты саймандар тақтасындағы кез келген батырмасын шерту арқылы;
С) слайд жасау сұқбат терезесіне басу арқылы;
Д) Power Point программасындағы жарлыққа басу;
Е) саймандар тақтасындағы вставка командасын шерту.

12. Учителя, которые пользуются руководствами по составлению вопросов, относящихся к различным уровням Таксономии Блума.
A) лучше справляются с задачей по формированию мыслительных навыков высокого уровня у своих учащихся
B) правильно составляют поурочные планы
C) больше учитывают психологические особенности учащихся
D) быстрее получают категории при аттестации
E) правильно строят взаимоотношения с коллективом
13. Адаптация:
A) Аффективное состояние человека, возникающее в ответ на угрозу для жизни;
B) Приспособление к окружающим условиям;
C) Неспособность овладения процессом чтения;
D) Период, характеризующийся стремлением к постижению нового;
E) Прогнозирование.
14. Почему сегодня стала актуальной предложенная еще в 1956 г. Таксономия Блума?
A) возникла необходимость писать поурочные планы по-новому;
B) Казахстанские ученые открыли для себя это учение недавно;
C) в Казахстане внедряется модель образования, ориентированная на результат;
D) с переходом на методы интерактивного обучения;
E) с внедрением программы Кембриджского университета.
15. Эрудиция это:
A) Проявление "широты" ума;
B) Проявление знаний иностранных языков;
C) Возрастной показатель развития интеллекта;
D) Показатель высокого уровня творческих способностей;
E) Показатель общего развития личности.
16. Назовите ученых основоположников гуманистического направления в психологии
A) Э.Толмен
B) А.Эллис
C) А.Маслоу, К.Роджерс
D) Г.С.Абрамова
E) Ч.Мерриам
17. Почему Б.Блумом предложен список глаголов?
A) глаголы отражают способность человека воспринимать окружающую действительность;
B) сильная часть речи, с помощью которой, с одной стороны, можно очень точно и конкретно поставить перед учеником учебную задачу и, с другой стороны, фиксировать и оценить достигнутый им результат;
C) Существительные в английском языке не имеют рода;
D) развитие личности можно отождествить только с реальными действиями, которые обучаемый может продемонстрировать;
E) глаголов в английском языке больше, чем существительных.
18. Почему цели названы диагностичными?
A) ее достижение можно надежно опознать
B) они могут поставить диагноз
C) имеется инструментарий диагностики
D) так обычно говорят в медицине
E) все ответы верны
19. Почему использован термин "таксономия"?
A) Блум классифицировал процессы на составляющие;
B) Это попытка организовать различные мыслительные процессы как иерархию;
C) Широко применяемый в науке термин;
D) Попытка совершенствовать процесс обучения через изучение психологии обучения;
E) Успешный опыт оптимизации учебного процесса.
20. Почему говорится, что в фундамент пирамиды заложен деятельностный подход в обучении.
A) описаны конкретные действия учащегося, свидетельствующие о достижении запланированного уровня;
B) это современный подход в обучении;
C) через деятельность учителя идет планирование цели обучения;
D) ученик развивается только зная, какая деятельность его ожидает;
E) все ответы верны.
21. Клавиша F5 в программе PowerPoint соответствует команде
A) Меню справки;
B) Свойства слайда;
C) Показ слайдов;
D) Настройки анимации;
E) Выход из программы.
22. Когда появился веб-сервис Prezi?
A) октябрь 2010 года;
B) октябрь 2011 года;
C) октябрь 2012 года;
D) октябрь 2013 года;
E) октябрь 2008 года.
23. Создание программ мультимедийных презентаций в среде Интернет?
A) Microsoft Excel;
B) Microsoft Power Point;
C) Microsoft Word;
D) Prezi;
E) MovieMaker.

24. POWER POINT-та құрылған файл қалай аталады?
А) құжат;
В) презентация;
С) деректер қоры;
Д) кітап;
Е) электронды оқулық.
25. Слайдтарды сұрыптау режимi қандай мүмкiндiк бередi?
А) рет бойынша презентацияның барлық слайдтары орналасқан;
В) мәтіндерді қою;
С) графиктік нысандар, кестелерді, мәтіндерді және суреттерді қою;
Д) ескертпе жазуды қою;
Е) символдарды қою.
26. Слайдтар режимi қандай мүмкiндiк бередi:
А) фонды (түсті) қарау;
В) мәтіндерді қарау;
С) презентацияның әр слайдын жеке қарауға ыңғайлы;
Д) ескертулерді қарау;
Е) графиктік нысандарды қарау.
27. Презентацияда слайдтардың барлығының бiрдей ауысу параметiрi қалай тағайындалады:
А) слайдтарды көрсету режимiнде барлығын белгiлеп, Слайд ауысу командасын орындаған соң, қажеттi эффектiлердi тағайындау арқылы;
В) слайдтарды сұрыптау режимiнде оның жанама менюiнен Слайд ауысуы
С) командасын орындап, қажеттi эффектiлердi тағайындау арқылы;
Д) әр слайдқа жеке-жеке ауысу тәсiлдерiн тағайындау арқылы;
Е) параметрлерді таңдау мүмкін емес;
Ж) Power Point программасындағы жарлыққа басу.
28. Анимациялық эффектiлер қосу әрекетi қалай орындалады:
А) жанама менюден баптау анимации командасын орындау арқылы;
В) саймандар тақтасындағы анимациялар эффектлерi батырмасының көмегiмен;
С) слайдты көрсету-анимация қосу командасын орындау арқылы;
Д) құрылымдық режимге көшiп, слайдты көрсету -анимация қосу командасын орындау арқылы;
Е) презентацияларды, слайдтарды, жарнамалық қойылымдарды немесе видеоклиптерді құру.
29. Презентация слайдтарын шаблон көмегiмен қалай безендiруге болады:
А) құрылымдық режим арқылы;
В) түрлi-түстер схемасы арқылы;
С) слайдтар режимі арқылы;
Д) формат – безендiрудi қолдану – қолдану командасын орындау арқылы;
жанама менюден баптау анимации командасын орындау арқылы.
30. Автомазмұн шеберiнiң төртiншi қадамында қандай әрекет орындалады:
А) презентация түрі;
В) презентацияны көрсету;
С) презентация тақырыбы;
Д) презентацияны сақтау,
Е) слайдтар режимі.
31. Сыни тұрғыдан ойлау технологиясының 5 сипаттамасын қарастырған...
А) Ч. Темпл;
В) Д. Стил;
С) К. Мередит;
Д) Д. Клустер;
Е) В.К.Дьяченко;
32. Донны Огл (БББ) кестесінің мағынасын ашып көрсетіңіз:
А) "Білдім– Білгім келеді – Білемін"
В) "Білгім келеді –Білемін-Білдім"
С) "Білдім – Білемін–Білгім келеді"
Д) "Білемін – Білдім–Білгім келеді"
Е) "Білемін – Білгім келеді – Білдім"
33. СТО технологиясының негізін қалаушылар американдық ғалымдар:
А) Чарльз Темпл, Джон Дьюи, Мередит;
В) Д. Клустер, Эдвард де Боно;
С) Чарльз Темпл, Джон Дьюи, Мередит, Д.Клустер;
Д) Донны Огл,К. Мередит;
Е) Д. Стил;
34. Сыни ойлау сабағының құрылымдық формуласы 3 кезеңнен тұрады:
А) қызығушылығын ояту, мағынаны таныту, ой-толғаныс:
В) қызығушылығын ояту, мәселені қорытындылау, ой-толғаныс;
С) мағынаны бір жүйеге келтіру, мағынаны таныту, ой-толғаныс;
Д) қызығушылығын ояту, мағынаны, түсінігін жобалау;
Е) түсінігін жобалау, мәселені қорытындылау, ой-толғаныс;

24. Укажите название выделенного инструмента?
A) Создание презентации;
B) Удаление презентации;
C) Просмотр презентации;
D) Копирование презентации;
E) Вставка презентации.
25. У каждого компьютера подключенного к интернету имеется?
A) Web-страница;
B) домен;
C) IP-адрес;
D) FTP программа;
E) @mail.ru.
26. Укажите назначение службы Internet E-mail:
A) удаленное управление компьютером (терминальное);
B) электронная почта (почтовый сервер);
C) служба знакомств;
D) служба тестирования;
E) тестирование.
27. Что записывается в электронном почтовом адресе до знака @?
A) имя пользователя;
B) название домена;
C) имя провайдера;
D) имя сервера;
E) IP-адрес.
28. Всемирная паутина – это система в глобальной сети носит название
A) FTP;
B) BBS;
C) WWW;
D) E-mаil;
E) Google.
29. Интернет – это:
A) локальная компьютерная сеть внутри школы;
B) региональная компьютерная сеть;
C) национальная компьютерная сеть;
D) всемирная компьютерная сеть;
E) специализированная компьютерная сеть.
30. Чтобы войти в ящик электронной почты сети Internet, нужно знать…
A) пароль и имя сервера;
B) домен и имя пользователя;
C) логин и пароль;
D) логин и тип почтового сервера;
E) достаточно подключение к интернету.
31. Принципам первой стадии технологии развития критического мышления относятся
A) Классификация полученной информации;
B) Мотивация (пробуждение интереса к теме);
C) Сохранение интереса к изучаемой теме;
D) Обмен мнениями о новой информации;
E) Приобретение нового знания.
32. В чем заключается прием технологии "ИНСЕРТ"?
A) Маркировка текста значками по мере его чтения;
B) Только чтение текста;
C) Подчеркивание ключевых слов;
D) Анализ пройденного материала;
E) Написание эссе.
33. Технологический алгоритм урока основанный на развитии критического мышления состоит из стадий
A) Знание, анализ, оценка
B) Анализ, синтез, оценка
C) Знание, понимание, применение
D) Вызов, анализ, синтез
E) Вызов, осмысление, рефлексия
34. Функция стадии "Осмысление" в технологии развития критического мышления относятся
A) Мотивационная, информационная, коммуникационная;
B) Информационная, систематизационная, мотивационная;
C) Коммуникационная, информационная, мотивационная, оценочная;
D) Обмен мнениями о новой информации;
E) Приобретение нового знания;

55. Қытайдағы Ебінұр көлінің ойысы мен Алакөл қазаншұңқырын қосатын таулы өлке:
А) Жоңғар Алатауы
В) Сауыр
С) Тарбағатай
Д) Тянь-Шань
Е) Алтай
56. Минерал тыңайтқыштарын шығаратын ірі комбинаты бар қала:
А) Қарағанды
В) Ақтөбе
С) Петропавл
Д) Өскемен
Е) Жезқазған
57. Тянь-Шань қай қатпарлықта қалыптасқан?
А) Байкал
В) Каледон жғне герцин
С) Герцин
Д) Киммерий
E) Альпі-гималай
58. Химиялық жолмен алынатын синтетикалық материал:
А) Сульфат
В) Азот тыңайтқыштар
С) Полимерлер
Д) Фосфор тыңайтқыштар
Е) Фосфорит
59. Каледон қатпарлығының таулы жүйесі:
А) Скандинавия тауы;
В) Пиреней;
С) Рудалы тау;
Д) Альпі;
Е) Карпат.
60. Эфиопия таулы қыратында өмір сүруге және егіншілікке қолайлы белдеуі:
А) 1000 м - 1700 м.
В) 1800 м - 2400 м.
С) 200 м - 1000 м.
Д) 2400 м - 3000 м.
Е) 1700 м - 1800 м.
Ескерту:
Тест сұрақтарының кілті
Нормативтік – құқықтық модуль
Психологиялық-Педагогикалық модуль
Технологиялық модуль
Мазмұндық модуль
1
В
В
В
D
11
D
21
C
2
А
D
В
D
12
E
22
B
3
А
В
А
A
13
C
23
B
4
С
D
В
A
14
E
24
A
5
В
В
А
D
15
A
25
A
6
D
D
С
C
16
D
26
B
7
В
С
В
C
17
C
27
B
8
А
Е
С
A
18
B
28
C
9
Е
А
D
C
19
E
29
A
10
С
С
С
E
20
C
30
B
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 49-қосымша
"Педагогикалық квалиметрия - білім беру мазмұнын
жаңартужағдайында биология сабақтарында оқушылардың білім
нәтижелерін бағалау құралы" тақырыбындағы биология пәнінің
мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Педагогикалық квалиметрия – білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында биология сабақтарында оқушылардың білім нәтижелерін бағалау құралы" тақырыбындағы бағдарлама (бұдан әрі - Бағдарлама) жалпы білім беретін мектептің биология пәні мұғалімдеріне арналған.
2. Білім беру жүйесін жаңартуға байланысты оқыту мазмұнын қалыптастыру тәсілдері ғана өзгермейді, оқушылардың алған білімдері мен біліктері сапасының тәсілдері де өзгере түсуде. Сапаны басқару мәселесі білім беру мазмұнын жаңартуға көшу жағдайында үлкен маңызға ие болып отыр. Білім беру процесінің сапасы педагогтардың біліктілік деңгейіне және оқушылардың дайындық дәрежесіне ғана байланысты емес, сонымен қатар, білім беру процесін ұйымдастыру сапасы мен оны басқару деңгейіне де байланысты. Сапаны басқару – бұл кепілдендірілген білім сапасын қамтамасыз етудің іс-шаралар жүйесін құру.

55. Воздушные массы, формирующие сухую ясную погоду: зимой - морозную, а летом - жаркую
A) Морские умеренные
B) Тропические
C) Сибирский антициклон
D) Умеренные
E) Экваториальные
56. Основная причина разнообразия давления
A) В неравномерном распределении солнечного тепла на поверхности Земли;
B) Разнообразие рельефа;
C) Циркуляция атмосферы;
D) Конфигурация материка;
E) Подстилающая поверхность;
57. Плодородный слой земли исчезает по причине
A) почвенной эрозии;
B) посадки деревьев;
C) мелиорации почвы;
D) биологического круговорота;
E) задержания снега;
58. Группы людей, которые объединяются по сходству внешних особенностей, обусловленных окружающей средой, называют:
A) Расы
B) Народы
C) Население
D) Нация
E) Этнос
60. Реальное расстояние в 400 км, изображается отрезком длиной 2 см на карте масштаба
A) 1:400000000
B) 1:200000000
C) 1:40000000
D) 1:20000000
E) 1:100000000
61. В какие государства через Каспийское море имеет выход Казахстан?
A) Армения, Азербайджан;
B) Иран, Турцию;
C) Азербайджан, Иран;
D) Грузию, Армению;
E) Иран, Грузию;
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям.
Нормативно-правовой модуль
Психолого-педагогический модуль
Технологический модуль
Содержательный модуль
1
B
A
C
B
11
D
21
E
2
A
A
C
A
12
C
22
A
3
C
B
D
E
13
E
23
C
4
A
C
C
B
14
C
24
B
5
E
A
A
D
15
E
25
C
6
A
C
C
A
16
D
26
A
7
C
B
B
A
17
B
27
A
8
B
A
A
A
18
C
28
E
9
A
B
B
A
19
A
29
D
10
C
A
A
B
20
C
30
C
Приложение 49
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия как средство оценки образовательных результатов учащихся на уроках биологии в условиях обновления содержания образования" для учителей биологии
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме "Педагогическая квалиметрия как средство оценки образовательных результатов учащихся на уроках биологии в условиях обновления содержания образования" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей биологии общеобразовательных школ.
2. В связи c модернизацией образования меняются не только подходы к формированию содержания обучения, но и к качеству полученных знаний и умений учащихся. Проблема управления качеством приобретает особое значение в условиях перехода к обновлению содержания образования. Качество образовательного процесса зависит не только от уровня квалификации преподавателя и степени подготовленности учащихся, но и от качества организации образовательного процесса и уровня управления им. Управлять качеством, значит создать систему мер по обеспечению гарантированного качества образования. Одним из перспективных средств совершенствования образовательного процесса является педагогический мониторинг.

3. Білім беру бағдарламасы биология пәні мұғалімдерін оқытуда педагогикалық квалиметрия әдістерін қолдану үшін оқу сапасын бағалаудың технологиясы ретінде нормативтік құжаттарға негізделген шынайы жетістіктеріне жетуге мүмкіндік береді.
2. Курстың мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның негізгі мақсаты - педагогикалық квалиметрия әдістері арқылы оқыту мен оқу үрдісінің сапалы жетістіктерін жетілдіру бойынша биология пәні мұғалімдерінің кәсіби құзіреттіліктерін қалыптастыру болып табылады.
5. Бағдарламаның мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталған:
1) білім беру жүйесінде мемлекеттік саясатқа бағытталған стратегияларды жүзеге асырудың механизмін, білім беру ұйымдарында оқу үрдісін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды білу;
2) квалиметрияның теорияларын, негізгі дәрежесі мен түсініктерін білу, биология сабақтарында психологиялық- педагогикалық квалиметрияның әдіс-тәсілдерін, кезеңдерін білу;
3) биология сабағының түрлі кезеңдерінде, түрлі педагогикалық жағдаяттарда психологиялық - педагогикалық квалиметрияның әдіс-тәсілдерін қолдана алу дағдыларын қалыптастыру;
4) биология сабағында квалиметриялық процедураны жүзеге асыру және жасай алу дағдыларын қалыптастыру;
5) оқыту мен оқу үрдісі жүйесінде бағалаудың инновациялық әдістерін ендіру бойынша дағдыларын қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру жүйесінде мемлекеттік саясатқа бағытталған стратегияларды жүзеге асырудың механизмін;
білім беру ұйымдарында оқу үрдісін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды;
педагогикалық квалиметрияның негізгі санаттары мен ұғымдарының, оның мақсаттарының, принциптерінің, кезеңдерінің және биология сабағындағы педагогикалық квалиметрияның әдістері мен тәсілдерінің теориялық негіздерін біледі.
2) биология сабағының әр кезеңдерінде түрлі педагогикалық жағдаяттарда, психологиялық-педагогикалық квалиметрияның тәсілдерін қолдануды;
биология сабағында квалиметриялық процедураларды жасау және іске асыруды;
оқу үрдісі жүйесінде бағалаудың инновациялық әдістерін ендіре алады.
3) білім беру ортасында инновациялық бағалауды жүзеге асыру мен ұйымдастыру дағдыларын және тәжірибелік тәсілдерді;
білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында жеке тұлғаның дамуына ықпал ететін оқу жетістігінің тиімді сапасын құру мен ұйымдастыру бойынша кәсіби құзіреттіліктерді меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік–құқықтық;
2) психологиялық– педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.

3. Образовательная программа направлена на обучение учителей биологии необходимому объему знаний для использования методов педагогической квалиметрии как технологии для оценки качества образования, позволяющей точно установить соответствие реального достигаемого качества образования нормативным требованиям.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является формирование профессиональной компетентности учителей биологии по повышению качества результатов обучения и образовательного процесса через методы педагогической квалиметрии.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить нормативно-правовые документы, регламентирующие процесс обучения в организациях образования, механизмы реализации стратегических направлений государственной политики в области образования;
2) способствовать изучению: теории основных категории и понятий квалиметрии, цели, принципов, этапов, методов и приемов психолого-педагогической квалиметрии на уроках биологии;
3) сформировать умения применять приемы проведения психолого-педагогической квалиметрии в различных педагогических ситуациях, на различных этапах урока биологии;
4) сформировать навыки разработки и осуществления квалиметрических процедур на уроках биологии;
5) сформировать умения по внедрению инновационных методов оценивания в систему образовательного процесса.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
механизмы реализации стратегических направлений государственной политики в области образования;
нормативно-правовые документы, регламентирующие процесс обучения в организациях образования;
теорию в области основных категорий и понятий квалиметрии, ее целей, принципов, этапов, методов и приемов педагогической квалиметрии на уроках биологии;
2) умеют:
применять приемы психолого-педагогической квалиметрии в различных педагогических ситуациях, на различных этапах урока биологии;
разрабатывать и осуществлять квалиметрические процедуры на уроках биологии;
внедрять инновационные методы оценивания в систему учебного процесса;
3) владеют:
практическими приемами и навыками организации и осуществления инновационного оценивания в образовательной среде;
профессиональными компетенциями по организации и созданию эффективной системы качества результатов обучения, влияющей на развитие личности в условиях обновления содержания образования.
4. Содержание программы
7. Образовательная программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого–педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.

8. Нормативтік-құқықтық модульде: Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы, Ұлт жоспары - "100 нақты қадам. Баршаға арналған заманауи мемлекет" мән мәтінінде білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді), Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті білім стандарты (бұдан әрі - ҚР МЖМБС),
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытудың стратегиялық бағыттары қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқытуды психологиялық сүйемелдеу. Білім беру үрдісінде рефлексияның рөлі;
2) оқу үрдісінде бағалаудың жаңа тәсілдерінің психологиялық аспектілері (квалиметрия);
3) оқушылардың тәрбиелік деңгейі мен оқу деңгейін өлшейтін квалиметриядағы психологиялық-педагогикалық болжам.
10. Мазмұндық модульде келесі мәселелер қарастырылады:
1) білім беру үрдісінде сапаны басқару жүйесі;
2) білім беру жүйесіндегі педагогикалық квалиметрияның теориялық негіздері;
3) биология сабақтарында квалиметрияның негізгі әдістерін қолдану ортасы мен ерекшеліктері;
4) білім беру үрдісінде педагогикалық бағалаудың кезеңдері;
5) биология сабағында оқу нәтижесі мен сапаны бағалау үрдісі: әдістері мен тәсілдері;
6) оқытудың математикалық моделін сапалы бағалау үшін квалиметрияның сапалық және сандық шәкілдері;
7) мұғалім мен оқушының нәтижелі іс-әрекетін өзін-өзі талдауы мен өзін-өзі бағалаудың әдіс-тәсілдері;
8) педагогикалық квалиметрия – бұл білім беру үрдісінің сапасын жетілдіру құралы;
9) жаратылыстану бағытындағы мұғалімдерінің әдістемелік бірлестігінің жапырақша диаграммалар, жұппен салыстыруды өзіндік зерттеу;
10) жаратылыстану ғылымы пәні мұғалімдерінің өзін-өзі дамыту бағдарламасын құруы;
11) білім берудің жаңартылған мазмұны жағдайында биология сабағында білім беру сапасын бағалау үшін квалиметриялық әдістерді қолдану;
11. Технологиялық модульде білім берудің тәжірибелік сабақтарында өзекті, мәселелі сұрақтар қарастырылады:
1) кейс-стади –педагогикалық квалиметрияның нәтижелерін жетілдіру технологиясы;
2) lesson Study - биология пәні мұғалімдерінің білімін тиімді үздіксіз жетілдіру мүмкіндіктері;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында педагогтардың АКТ құзыреттілігін қалыптастыру;
4) заманауи мектептерде мобильді және смарт оқыту.

8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в будущее", Плане Нации - 100 конкретных шагов: современное государство для всех, Законе Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319-III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года), в государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Реализация государственного общеобязательного стандарта образования Республики Казахстан (далее - ГОСО РК).
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психологическое сопровождение обучения в условиях обновления содержания образования, роль рефлексии в образовательном процессе;
2) психологические аспекты новых способов оценивания в учебном процессе (квалиметрия);
3) психолого-педагогический прогноз в квалиметрии как измерение обучаемости и степени воспитанности учащихся.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) система управления качеством в образовательном процессе;
2) теоретические основы педагогической квалиметрии в системе образования;
3) особенности и сферы применения основных методов квалиметрии на уроках биологии;
4) этапы педагогического оценивания в образовательном процессе;
5) оценивание качества процесса и результатов обучения на уроках биологии: методы и способы;
6) качественные и количественные квалиметрические шкалы для оценивания качества обучения математическая модель;
7) способы и приемы самоанализа и самооценки качества деятельности учителя и учащихся;
8) педагогическая квалиметрия – инструмент повышения качества образовательного процесса;
9) самообследование на уровне методического объединения учителей естественнонаучного направления метод попарного сравнения, лепестковые диаграммы;
10) составление программы саморазвития учителей естественнонаучных дисциплин;
11) применение квалиметрических методов для оценки качества образования на уроках биологии в условиях обновления содержания образования.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) кейс-стадитехнология повышения результатов педагогический квалиметрии;
2) lesson Study-возможность эффективного непрерывного самообразования учителя биологии;
3) формирование ИКТ-компетентности педагогов в условиях обновления содержания образования;
4) мобильное и смарт обучение в современной школе.

12. Вариативтік модульде тыңдаушылардың өз қажеттіліктеріне сай тақырыптарды таңдауына қарай мүмкіндіктер ұсынылады:
1) кооперативті оқыту, оқушыларды дамыту әдістері мен белсенді түрлері, жеке бренді, заманауи педагогтардың көшбасшылығы мен бәсекеге қабілеттілігі;
2) биология пәні мұғалімінің ретроспективті, интроспективті, проспективті кәсіби рефлексиялық әрекеті.
5. Білім беру үрдісін ұйымдастыру
13. Білім беру үрдісі бағдарламаның 1-қосымшасы бойынша курстың оқу-тәрбие жоспарына сәйкес 80 сағатқа ұйымдастырылады.
14. Білім беру үрдісін ұйымдастыру барысында курс тыңдаушыларының білімін бағалау және бақылау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақтар таныстырылымы (шағын іс-шаралар) және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өздік жұмысына арналған тапсырмалар:
1) Оқыту сапасын бағалаудың заманауи тәсілдері;
2) Білім беру үдерісін бағалау кезінде квалиметрия әдісі арқылы кері байланысты ұйымдастыру;
3) Оқыту нәтижесінің сапасын бағалаудың квалиметриялық құралдары;
4) Педагогикалық сараптама жүргізуге арналған сауалнама үлгілерін әзірлеу;
5) Квалиметрия көмегімен бағалау нәтижелерінің мысалдарын әзірлеу (сәтті оқу, сәтсіз оқу);
6) Оқу жылының бірінші тоқсанында оқушылардың биология сабағындағы оқу үлгерімі бойынша квалиметриялық талдау жасау;
7) Квалиметриялық зерттеу нәтижелері бойынша жапырақшалы диаграмма үлгісін құрастыру;
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Білім беру жүйесіне заманауи бағалау технологияларын енгізу механизмдері;
2) Оқыту сапасын бағалауға арналған сандық және сапалық квалиметриялық шкалалар;
3) Биология сабағындағы оқу сапасын арттыру мақсатында оқушылардың білім нәтижелерін бағалауға арналған критерийлер мен индикаторлар жүйесін әзірлеу;
4) Биология пәні бойынша оқушылардың оқу мүмкіндіктерінің индексін анықтау кезеңдері;
5) Мұғалімнің кәсіби педагогикалық іс-әрекетінің сапасын өздігінен талдау және бағалау жолдары.
17. Қорытынды тестілеуді өткізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тыңдаушылардың тест тапсырмалары белгіленген.
6. Білім беру процесін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
18. Білім беру үрдісіне пікірталас, "миға шабуыл", рольдік ойындар, тренингтер, жоба әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтары бірлесіп шешу және т.б. оқытудың интерактивті әдістері кіреді.
19. Ересек тыңдаушылар аудиториясының ерекшелігін ескере отырып, оқыту барысында логикалық шешімдер шығару, мазмұнын өз тәжірибесіне бейімдеу және алынған білікті аудиториялық практикалық сабақтар жағдайында және аудиториядан тыс өздік жұмысқа бейімдеуге мүмкіндік беріледі.

12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их индивидуальными потребностями:
1) кооперативное обучение, интерактивные формы и методы развития школьников, личный бренд, лидерство и конкурентоспособность современного педагога;
2) ретроспективная, интроспективная, проспективная рефлексия профессиональной деятельности учителя биологии.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно–тематическим планом на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини– мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) современные подходы к оценке качества обучения;
2) организация обратной связи при оценивании образовательного процесса методом квалиметрии;
3) квалиметрический инструментарий оценки качества результатов обучения;
4) разработать образцы анкет для проведения педагогической экспертизы;
5) разработать примеры результатов оценивания при помощи квалиметрии (успешное обучение, неуспешное обучение);
6) составить квалиметрический анализ по успеваемости учащихся на уроках биологии за первую учебную четверть;
7) составить пример лепестковой диаграммы по результатам квалиметрического исследования.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) механизмы внедрения современных технологий оценивания в систему образования;
2) качественные и количественные квалиметрические шкалы для оценивания качества обучения;
3) разработка системы критериев и индикаторов для оценки образовательных результатов учащихся в целях повышения качества обучения на уроках биологии;
4) этапы определения индексов учебных возможностей учащихся по предмету биология;
5) способы самоанализа и самооценки качества профессионально-педагогической деятельности учителя.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания для слушателей согласно приложению 2 к Программе
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

1. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасымен 2020 жылға қарай білім беру жүйесі анықталған:
А) жоғары білім сапасы;
В) халықаралық индикаторлармен расталған жоғары білім сапасы;
С) халықаралық индикаторлармен расталған жоғары білім сапасы мен адами капиталдың жоғары даму деңгейі түрінде нәтиже береді деп анықталған;
2. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың Ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асыру мерзімін көрсетіңіз:
А) 2011-2015 жж.;
В) 2012-2020 жж.;
С) 2012-2016 жж.;
3. "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясының стратегиялық маңызы қарастырылды:
А) интернационалды тәрбие;
В) ұлтжандылық тәрбие;
С) отбасылық тәрбие;
4. Білім беру үдерісін психологиялық - педагогикалық сүйемелдеу бұл -...:
А) мектептің түрлі ұйымдармен ынтымақтастығы;
В) педагогтерге арналған семинарлар өткізу;
С) баланың оқуы мен дамуына әлеуметтік-психологиялық және педагогикалық жағдайлар жасау;
5. Рефлексия бұл – өзіндік сана, адам іс-әрекетінің теориялық әдісі неге бағытталған:
А) өзінің тәжірибелік жұмысы мен әрекетінің мәнін түсінуге, ақыр соңында тұлғаны дамытуға;
В) іс-әрекетті ұйымдастыруға;
С) басқаның іс-әрекетін басқаруға бағытталған адамның теориялық қызметінің формасы;
6. Квалиметрияның эксперименталды психологиямен байланысы неден байқалады?
А) математикалық статистика әдістерін, тәсілдерін, қағидаларын қолданудан;
В) квалиметрияда эксперттік бағаларды қолданудан;
С) жалпы сапа деңгейінің болжамында;
7. Квалиметрия мен болжамдаудың байланысы неден байқалады?
А) метрологиямен алынған мәліметтерді пайдаланудан;
В) квалиметрияда эксперттік бағаларды қолданудан;
С) квалиметриялық тәсіл жалпы сапа деңгейін болжамдауға мүмкіндік береді.
8. Сапа туралы ғылым қалай аталады?
А) квалиметрия;
В) метрология;
С) квалитология.
9. Квалиметрия ғылымы нені зерттейді?
А) барлық мүмкін боларлық пәндер мен үдерістер сапасының өлшемдері мен сандық бағасын;
В) сапа өлшеу әдістерін;
С) сапаны қамтамасыз ету және басқарудың ғылыми негіздері мен әдістерін;
10. Квалиметрияның қандай бөлімі сапаны өлшеу және бағалау мәселелерін, сұрақтарын және әдістерін қарастырады?
А) жалпы квалиметрия;
В) арнайы квалиметриялар;
С) пәндік квалиметриялар;
11. Квалиметрия мен болжамдаудың байланысы неден байқалады?
А) метрологиямен алынған мәліметтерді пайдаланудан;
В) квалиметрияда эксперттік бағаларды қолданудан;
С) квалиметриялық тәсіл жалпы сапа деңгейін болжамдауға мүмкіндік береді;
12. Мониторинг пен баға арасындағы ортақ нәрсе?
А) олар ақпарат жинаудың механизмдері болып табылады;
В) олар бағдарламаны жүзеге асыру үдерісінде іске асырылады;
С) іс-әрекеттің ағымдық бақылауын жүзеге асыруды білдіреді.

1. Государственной программой развития образования РК на 2011-2020 годы определено, что к 2020 году система образования будет давать результат в виде:
A) высокого качества знаний;
B) высокого качества знаний, подтверждаемых международными индикаторами;
C) высокого качества знаний и уровня развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами.
2. Укажите сроки реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников:
A) 2011-2015 гг.;
B) 2012-2020 гг.;
C) 2012-2016 гг.;
3. В национальной идее "Мәңгілік Ел" в ряд целей стратегического значения поставлено:
A) интернациональное воспитание;
B) патриотическое воспитание;
C) семейное воспитание.
4. Психолого-педагогическое сопровождение образовательного процесса это:
A) сотрудничество школы с различными организациями;
B) проведение семинаров для педагогов;
C) создание социально-психологических и педагогических условий для обучения и развития ребенка.
5. Рефлексия это самосознание, форма теоретической деятельности человека, направленная на:
A) осмысление собственных действий своей практической деятельности и, в конечном результате, на развитие личности;
B) организацию деятельности;
C) управление деятельностью других.
6. В чем проявляется контакт квалиметрии с экспериментальной психологией?
A) в использовании методов, приемов, принципов математической статистики;
B) в использовании в квалиметрии экспертных оценок;
C) в прогнозировании уровня качества в целом.
7. В чем проявляется связь квалиметрии и прогнозирования?
A) в использовании данных, полученных метрологией;
B) в использовании в квалиметрии экспертных оценок;
C) применение квалиметрического подхода позволит прогнозировать уровень качества в целом.
8. Как называется наука о качестве?
A) квалиметрия;
B) метрология;
C) квалитология.
9. Что изучает наука квалиметрия?
A) измерения и количественную оценку качества всевозможных предметов и процессов;
B) методы измерения качества;
C) научные основы и методы обеспечения и управления качеством.
10. Какая часть квалиметрии рассматривает проблемы, вопросы, методы измерения и оценивания качества?
A) общая квалиметрия;
B) специальные квалиметрии;
C) предметные квалиметрии.
11. В чем проявляется связь квалиметрии и прогнозирования?
A) в использовании данных, полученных метрологией;
B) в использовании в квалиметрии экспертных оценок;
C) применение квалиметрического подхода позволит прогнозировать уровень качества в целом.
12. Что общего между мониторингом и оценкой?
A) они являются механизмами сбора информации;
B) они осуществляются в процессе реализации программы;
C) предполагают осуществление текущего контроля деятельности.

13. Міндеттер негізінде бағалаудың қандай формалары ерекшеленеді?
А) сапаны бағалау және мониторингті бағалау;
В) нәтижелікті және тиімділікті бағалау;
С) ішкі және сыртқы.
. Мына формула арқылы нені
анықтаймыз:
А) нақты мүмкіндіктер индексі (ИРВ – индекс реальных возможностей)
В) оқыту материалын толық меңгеру индексі (ИУСВ- индекс полного усвоения учебного материала);
С) үлгермеушілікті.болжамдау. индексі (ИНЕУСП-индекс. прогнозируемой неуспеваемости ).
15. Шеңбер диаграммасының типтері, мәліметтерді салыстыру құралы ретінде қолданылады:
А) жапырақшалар диаграммалары;
В) квалиметриялық диаграммалары;
С) шеңбер диаграммалары.
16. Табысты оқушылармен тиісті деңгейде жұмыс жүргізіледі, егер...
А) УСВ артық ИУСВдан;
В) ИУСВ артық УСВ дан;
С) ИРВ кем ИУСВдан.
17. Әдістемеде болжанады:
А) оқыту материалын толық меңгеру индексі;
В) оқыту материалын толық меңгеру индексі;
С) оқу қажеттіліктерін іске асыру деңгейі.
18. Оқыту материалын толық меңгеру индексін есептеуге арналған формула (ИУСВ):
С. 100% – ИРВ
19. Сөйлемді жалғастырыңыз: квалитология құрылымында келесі құрамдас бөліктер көрсетіледі:
А) сапа теориясы, сапаны басқару теориясы, квалиметрия, метрология;
В) жалпы квалиметрия, арнайы квалиметриялар, пәндік квалиметриялар;
С) сапаны қамтамасыз ету және басқарудың ғылыми негіздері мен әдістері.
20. Сөйлемді жалғастырыңыз: квалиметрия құрылымында келесі құрамдас бөліктер көрсетіледі:
А) жалпы квалиметрия, арнайы квалиметриялар, пәндік квалиметриялар
В) сапа теориясы, сапаны басқару теориясы, квалиметрия, метрология
С) сапаны қамтамасыз ету және басқарудың ғылыми негіздері мен әдістері
21. Диагностикалық карталардың мағлұматтарын өңдеу нені анықтау мақсатында құрастырылады?
А) сыныптың оқу мүмкіндіктері деңгейін;
В) сыныптың оқу жетістіктері деңгейін;
С) Сыныптың осал тұстарын
22. Егер, НМИ=84.1%, ОМТМИ =100% болса, БҮИ көрсеткіші қандай болады?
А) 15%
В) 15.9%
С) 16%
23. Дұрыс жауапты таңдаңыз: Б.Блум таксономиясының дұрыс реттілігі:
А) білу, қолдану, түсіну, талдау, жинақтау;
В) білу, түсіну, қолдану, жинақтау, талдау;
С) білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау.
24. Блум таксономиясы бұл -....
А) оқу мақсаттарының жіктелуі;
В) оқу тапсырмалары түрлерінің иерархиясы;
С) оқыту мазмұнының құрылымы.
25. Кейс-стади бұл -....
А) тұлғалық-бағдарланған оқытудың тәсілі;
В) оқушылармен жеке жұмыс;
С) оқытудың жағдаяттық тәсілі.

13. Какие формы оценки выделяются на основе задач?
A) оценка качества и мониторинг качества;
B) оценка результативности и эффективности;
C) внутренняя и внешняя.
14. Что определяется данной формулой
A) ИРВ – индекс реальных возможностей;
B) ИУСВ - индекс полного усвоения учебного материала;
C) ИНЕУСП- индекс прогнозируемой неуспеваемости (неуспешности).
15. Тип круговой диаграммы, которая используется как средство сравнения данных.
A) Лепестковые диаграммы;
B) Квалиметрические диаграммы;
C) Круговые диаграммы.
16. Работа с сильными учащимися ведется на должном уровне, если:
A) УСВ больше ИУСВ;
B) ИУСВ больше УСВ;
C) ИРВ меньше ИУСВ.
17. В методике прогнозируется:
A) индекс полного усвоения учебного материала;
B) полное усвоение материала;
C) уровень реализации учебных возможностей.
18. Формулы для вычисления индексов ИУСВ
A)
B)
C) 100 % – ИРВ.
19. Продолжите фразу: в структуре квалитологии выделяют следующие составные части:
A) теория качества, теория управления качеством, квалиметрия, метрология;
B) общая квалиметрия, специальные квалиметрии, предметные квалиметрии;
C) научные основы и методы обеспечения и управления качеством.
20. Продолжите фразу: в структуре квалиметрии выделяют следующие части:
А) общая квалиметрия, специальные квалиметрии, предметные квалиметрии;
В) теория качества, теория управления качеством, квалиметрия, метрология;
С) научные основы и методы обеспечения и управления качеством.
21. Обработка данных диагностических карт, составляются с целью определения:
A) уровня учебных возможностей класса;
B) уровня учебных достижений класса;
C) слабых сторон класса.
22. Если ИРВ = 84.1 %, ИУСВ = 100 % какой будет показатель ИНЕУСП.
A) 15 %;
B) 15.9 %;
C) 16 %.
23. Выберите верный ответ: правильная последовательность таксономии Б. Блума:
A) знание, применение, понимание, анализ, синтез;
B) знание, понимание, применение, синтез, анализ;
C) знание, понимание, применение, анализ, синтез.
24. Таксономия Блума – это …
A) классификация учебных целей;
B) иерархия видов учебных заданий;
C) структура содержания обучения.
25. Кейс-стади - это…
A) прием личностно-ориентированного обучения;
B) индивидуальная работа с учащимися;
C) метод ситуационного обучения.

26. Smart оқыту бұл -...
А) оқытушы мен оқушы арасындағы байланыс мобильді құрылға арқылы орнатылатын қашықтықтан оқыту түрі;
В) электрондық материалдармен өздік жұмыс;
С) еркін қолжетімділіктегі контенттің көмегімен интербелсенді білім беру ортасында икемді білім алу.
27. Оқытуға арналған мобильді smart-құрылғылар:
А) дербес компьютер, лазерлі принтерлер;
В) портативті компьютерлер, планшеттер;
С) бейнепроекторлар.

26. Smart обучение – это:
A) вид дистанционного обучения, в котором связь между преподавателем и обучаемым происходит через мобильное устройство;
B) самостоятельная работа с электронными материалами;
C) гибкое обучение в интерактивной образовательной среде с помощью контента со всего мира, находящегося в свободном доступе.
27. Мобильные smart-устройства для обучения:
A) персональный компьютер, лазерные принтеры;
B) портативные компьютеры, планшеты;
C) видеопроекторы.

28. Презентацияға клип, фигура, диаграмма, жазу, WordArt объекттерін енгізу үшін қандай басқару бетінің элементтерін пайдалану керек?
А) кескін;
В) басты;
С) қою.
29. Кооперативті оқыту технология психологияның келесі үш теориясына негізделеді
А. бихевиоризм, әлеуметтік өзара тәуелділік, когнитивті даму;
В. әлеуметтік өзара тәуелділік, гештальт, когнитивті баланс теориясы;
С. Социогенетизм немесе биогенетизм, эмоцияның психологиялық теориясы, құштарлық теориясы.

28. Добавить в презентацию клипы, фигуры, диаграммы, надписи, объекты WordArt можно, используя элементы управления вкладки:
A) вид;
B) главная;
C) вставка.
29. Технология кооперативного обучения основывается на этих трех теориях психологии:
A) бихевиоризм, социальная взаимозависимость, когнитивное развитие;
B) социальная взаимозависимость, гештальт, Теория когнитивного баланса;
C) cоциогенетизм или биогенетизм, Психологические теории эмоций, Теория привязанности.

1. Кіріспе
1. "Жастар ортасында терроризм мен діни экстремизмнің алдын алу" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) дінтану пәнін оқытатын мұғалімдерге арналған.
2. Мектептегі діни білім берудің әлеуметтік маңызы артып, қоғам мен дін арасындағы мәдени сабақтастық қажеттілігі туды. Екінші маңызды мәселе, мыңдаған жылдық тарихы бар адамзаттың тарихи-мәдени құндылықтарын игеруде Қазақстан жастарына мектепте діни білім беру ісі керектігі анықталды. Дінтану-өзіндік мәдениет пен әрбір тұлғаға жеке қатынас жасау, оның рухани мәдениетін қалыптастыру, таным мен рухани құндылықтарын, өмір салтын айқындауына көмектесетін, бағыт-бағдар беретін гуманитарлық білім беру аймағындағы кешенді білім жүйесі болып саналады. Мектептегі дінтану білімі қазақстандық жалпы білім берудің ажырамас бөлігі болып қалыптасып, психология, педагогика және адам жөніндегі ғылым салаларымен сабақтастықта оқытылуымен байлпнысты.
3. Заманауи діни білім Қазақстан халықтарының діни дәстүрлері мен әлемдік діндер, олардың түрлері жөнінде ұғымдар қалыптастырып, діннің тарихы, шығу тегі, негізгі ерекшеліктері, діни ұйымдардың құрылымы, діни таңбалар, қасиетті кітаптардың мазмұны, оларда қабылданған этикалық нормалар, таралу аймағы, өзге елдердегі өзге түрлі діндердің ерекшелігі туралы ұғымдар беруге бағытталған.
2. Курстың мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты жастар ортасындағы діни экстремизм және терроризмнің алдын алу мәселелері бойынша тарих пәні мұғалімдерінің кәсіби құзіреттіліктерін жоғарлату.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) Қазақстандағы діни үдерістердің механизмдерін және жалпы діни түсініктерін қалыптастыру;
2) жастар ортасындағы діни экстремизм және терроризмнің алдын-алу шараларын ұйымдастыру мен оқытудағы жаңа әдістер мен тәсілдерді үйрету;
3) жүйелі әлемдік дін негіздері мен дін тәжірибесі, оның ерекшелігі туралы ұғым қалыптастыру;
4) діни экстремизмге қарсы әрекеттердің алдын-алу жұмыстарын, одан сақтандырудың тәжірибелік дағдыларын меңгерту;
5) өзіндік әрекетін жобалау дағдыларын меңгерту, білім берудің жаңа тәсілдері мен оқытудағы жаңа технологияларды пайдаланып стандарт негізінде "Дінтану негіздері" курсы бойынша оқытуды жоспарлау;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Профилактика терроризма и религиозного экстремизма в молодежной среде" (далее Программа) предназначена для обучения учителей религиоведения.
2. Политика современного Казахстана направлена на установление межнационального, межконфессионального мира и согласия, на создание обновленной системы духовно-нравственных ценностей в современном полиэтническом, поликультурном казахстанском обществе. Религии являются неотъемлемой частью культуры в самом широком смысле этого слова. Религия и общество – феномены, которые не могут существовать отдельно друг от друга. В условиях современного Казахстана особую актуальность приобрели вопросы о религиозных идеалах, о соотношении религии и культуры, политики, науки, искусства, философии. Значимость школьного религиоведческого образования, его социальная роль усиливается, т.к. общество ощущает потребность в обеспечении культурной преемственности между поколениями, консолидации общества.
3. Образовательная программа направлена на обучение учителей религиоведения необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, направленного на формирование толерантного сознания на уроках религиоведения в соответствии с новыми нормативными документами, регулирующими религиозное просвещение учащихся. В частности, в соответствии с эффективной реализацией Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму на 2013-2017 годы и повышением профессиональных компетентностей учителей истории и права по вопросам религиозного экстремизма и терроризма.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью программы является повышение профессиональной компетентности учителя истории по вопросам профилактики религиозного экстремизма и терроризма в молодежной среде.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) сформировать общее представление о правовом механизме регулирования религиозных процессов в Казахстане;
2) изучить подходы, методы, опыт работы по организации профилактики экстремизма и терроризма в молодежной среде;
3) сформировать системное представление об основах мировых религий, а также специфике их культовой практики;
4) овладеть практическими навыками проведения профилактической работы по предупреждению экстремистской деятельности;
5) овладеть навыками проектирования собственной деятельности: составление планов уроков по курсу "Основы религиоведения", соответствующих стандартам, новым подходам в образовании, новым технологиям в обучении;

6) АҚТ құзіреттілігін қалыптастыру;
7) кәсіби педагогикалық мәдениеті мен шығармашылық әлеуетін дамыту;
8) дінтану сабақтарында толерантты сана қалыптастыруда инновациялық технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру ұйымдарының жастарына теріс пиғылды идеологияны тұрақты қажетсінбеуді қалыптастыруға бағытталған оқытуды сауатты жоспарлауды, діни экстремизм және терроризмнің алдын алу шараларын жетілдірілудің жолдарын, дін саласындағы мемлекеттік саясат мәселелері бойынша білімдерін жүйесін қалыптастыруды біледі.
2) жастар ортасында Қазақстан халқының дәстүрі мен мәдени мұрасына сәйкес сана қалыптастыруға бағытталған діни экстремизм мен терроризмнің алдын алу жөніндегі әлеуметтік жобаны іске асыру жолдарын, діни экстремизм және терроризмнің алдын алу мен этносаралық және конфессияаралық келісім моделін көпшілікке тарату әдістемесін, "Дінтану негіздері" курсы сабақтарын өткізудің тиімді әдістемесін қолданады.
3) зерттеушілік жұмыстарының қорытынды стратегиясына бағдарланған өнім қалыптастыруды, "Дінтану негіздері" курсының негізгі мәселелерін талдауды, дінтану ғылымының өзекті мәселелерін заманауи тұрғыда бағдарлауды, халық арасындағы әртүрлі нысаналы топтардың діни ланкестік әрекеттеріне қарсы алдын алу жұмыстарының технологиясын, жастар ортасында діни экстремизм және терроризмнің алдын алудың тиімді түрлері мен әдістерін әзірлеу және тәжірибеде қолдануды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтықмодуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсім, реформалар, даму" атты Қазақстан халқына Жолдауын, "Мәңгілік ел" бағдарламасын, ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасын, 100 нақты қадам – ұлттық жоспарын жүзеге асыру жолдары, Н.Ә.Назарбаевтың "Тәуелсіздік тұғырым" атты шығармасын оқып зерттеу, мемлекеттің конфессияаралық келісімді қамтамасыз ету саясаты, Қазақстанда мемлекеттік органдардың діни экстремизм мен терроризмге қарсы әрекет жасаудағы өзара ықпалдастығы. ҚР- да 2013-2017 жылдарға арналған діни экстремизмге және терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл мәселелері қарастырылады.

6) формировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ);
7) развить профессиональную педагогическую культуру, творческий потенциал;
8) сформировать навык применения инновационных технологий в формировании толерантного сознания на уроках религиоведения.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
современные научные представления о феномене религиозного сознания; роль и значение религиозного сознания в современном культурно-историческом процессе;
государственную политику в сфере обеспечения межконфессионального согласия;
основные проблемы современного казахстанского религиоведения; место курса "Основы религиоведения" как школьной дисциплины среди других предметов в школе;
базовые факты истории мировых религий; причины возникновения и основные характеристики религиозного экстремизма;
2) умеют:
формировать системы ключевых знаний по вопросам политики государства в сфере религии;
формировать стратегию исследовательской работы с ориентацией на итоговый продукт;
анализировать основные проблемы курса "Основы религиоведения"; ориентироваться в актуальных проблемах современной религиоведческой науки; применять методику преподавания курса "Основы религиоведения";
применять технологии проведения профилактической работы по предупреждению религиозно-экстремистской деятельности среди различных целевых групп населения;
3) владеют:
практическими навыками проведения профилактической работы по предупреждению экстремистской деятельности;
навыками проектирования собственной деятельности: составление планов уроков по курсу "Основы религиоведения", соответствующих стандартам, новым подходам в образовании, новым технологиям в обучении.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов", Программы "Мәңгілік ел", Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 гг. Изучение произведения Н.Назарбаева "Слово о независимости". Государственная политика в сфере обеспечения межконфессионального согласия. Взаимодействие государственных органов в противодействии религиозному экстремизму и терроризму в Казахстане. Реализация Государственной программы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму на 2013-2017 годы. "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".

9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) "Оқушыларда діни және этникалық толеранттылықты қалыптастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері";
2) "Дінтану негіздері" курсы аясында оқушы дамуының жеке траекториясын жобалау және психологиялық-педагогикалық қолдау әдістері";
3) "Тұлғаның деструктивті топтарға тартылуының психологиялық тетіктерін зерттеу және бейтараптандыру";
4) "Өзін-өзі тану" пәні мен "Дінтану негіздері" курсы мазмұндарын біріктіре қарау".
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) діннің тарихи бастаулары мен түрлері; Қазақстандағы бүгінгі конфессиялық ахуал; Қазақстандағы дін және жастар;
2) діни экстремизм: жалпы сипаттамасы мен орын алу түрлері;
3) экстремистік ұйымдар идеологиясы және олардың Қазақстан аумағында пайда болуының теологиялық ерекшеліктері; Қазақстан қоғамында діни экстремизм және терроризмнің алдын алу және оқушылардың басқаның сезіміне ортақтасуы (эмпатия), толерантты сананы қалыптастырудың жаңа жолдары; "Дінтану негіздері" курсын оқыту үдерісіндегі диалогтық-мәселелік оқыту;
4) дінтану білімдеріне талдаулар жасау: PEST-талдау, SWOT- талдау, GEP – талдау;
5) тарих, дінтану және қоғамтану сабақтарында ұлттық толеранттылықты қалыптастыру; креативтік педагогика; қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы сабақтарда білімді бақылау және бағалауға арналған шығармашылық тапсырмалар;
6) конфессияаралық диалог аймақтық қауіпсіздік пен тұрақтылықты қамтамасыз етуші фактор.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) мектептегі "Дінтану негіздері" курсы бойынша сандық білім беру ресурстарын жасау;
2) тарих пәні мұғалімдерінің желілік қауымдастығы – мұғалім жұмысын әдістемелік қолдау тетігін анықтау;
3) дінтану сабақтарында оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту және сын тұрғысынан ойлауды дамыту;
4) оқушыларды этникалық және діни толеранттылыққа тәрбиелеуде оқытудың интерактивтік технологияларын ендіру және қолдану.
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) "Тарих пәні мұғалімнің қызметінде сабақта және сабақтан тыс уақытта өлкетану жұмыстарының түрлері";
2) "Дінтану бойынша интерактивтік сабақтарды дайындау және өткізудің әдістемелері";
3) "Жастар ортасында терроризм мен діни экстремизмнің алдын алу"
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-педагогические основы формирования религиозной и этнической толерантности у учащихся;
2) методика проектирования и психолого-педагогического сопровождения индивидуальной траектории развития обучающегося в рамках курса "Основы религиоведения";
3) изучение и нейтрализация психологических механизмов вовлечения личности в деструктивные культовые группы;
4) интеграция содержания предмета "Самопознание" и курса "Основы религиоведения".
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) истоки и исторические формы религии; конфессиональная ситуация в современном Казахстане. Молодежь и религия в Казахстане;
2) религиозный экстремизм: общая характеристика и формы его проявления; идеология экстремистских организаций и теологическая специфика их проявления на территории Казахстана;
3) новые подходы формирования эмпатии, толерантного сознания, поведения школьников и профилактика экстремизма, терроризма в казахстанском обществе; проблемно-диалоговое обучение в процессе преподавания курса "Основы религиоведения";
4) анализ религиоведческого образования: PEST-анализ, SWOT-анализ, GEP-анализ;
5) формирование религиозной толерантности на уроках истории, религиоведения и обществознания; креативная педагогика; творческие задания для оценки и контроля знаний на уроках общественно-гуманитарного цикла;
6) межконфессиональный диалог как фактор обеспечения региональной безопасности и стабильности.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) разработка цифровых образовательных ресурсов по школьному курсу "Основы религиоведения";
2) сетевое сообщество учителей истории – инструмент методической поддержки в работе учителя;
3) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения; технология развития критического мышления и развитие функциональной грамотности на уроках религиоведения;
4) внедрение и использование интерактивных технологий обучения в воспитании этнической и религиозной толерантности учащихся.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями: как формы краеведческой работы на уроках и во внеурочной деятельности учителя истории; методика подготовки и проведения интерактивных уроков по религиоведению.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с разработанным учебно-тематическим планом с указанием всех видов занятий согласно приложению 1 настоящей программы.

14. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей:өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1. 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың негізгі бағыттарын айқындау;
2. "Дінтану негіздері" курсының мәні мен рөлін анықтау;
3. сын тұрғысынан ойлау технологиясы ұғымын ашып көрсету;
4. бүгінгі дінтану сабағының әдістемелік талаптарын ашып көрсету;
5. ТКМ (қалаған тақырыпқа) құрылымы бойынша сабақ жоспарын жасау;
6. дөңгелек үстел, пікірталас, конференциялар жоспарын жасау (сыныбы тақырып тыңдаушылардың қалауы бойынша).
7. "Дінтану негіздері" сабағының тиімділігін бағалаудың критерийлерін жасау
8. курстың Сіз үшін маңыздылығына беретін бағаңыз және алдағы уақыттағы мектептегі "Дінтану негіздері" курсын оқыту үдерісінде жаңа технологияларды қолдану жөніндегі ұсыныстарыңыз
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың бейбітшілік пен конфессияаралық келісім орнықтыру бағытындағы саясаты;
2) "Дінтану негіздері" сабақтарында оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту пәнге танымдық қызығушылықты арттырудың алғы шарттары (бөлім/тақырыпты таңдау тыңдаушылардың еркінде);
3) сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясын қолдану - қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы пәндерді оқытуда оқушылар үлгірімі артуының негізгі факторы (бөлім/тақырыпты таңдау тыңдаушылардың еркінде);
4) "Ислам. Ғылым. Мәдениет" тақырыптарын оқыту барысында оқушылардың шығармашылық қызметтерін қалыптастырудың тиімді әдістерін қолдану;
5) дінтану сабақтарындағы проблемалық оқыту – оқушылардың таным процесінің белсенділігін арттыратын оқыту әдістері мен құралдарының жиынтығы;
6) диалогтық оқыту қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы пәндерді оқытудың тиімді педагогикалық технологияларының бірі;
7) мұражай педагогикасы құралдары арқылы оқушыларға дінтану білімдерін беру;
8) шағын жинақталған мектепте "Дінтану негіздері" курсын оқытудың ерекшеліктері, түрлері және әдістері;
9) сыныпта "Дінтану негіздері" сабағында АКТ қолдану оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту факторларының бірі;
10) "Дінтану негіздері" оқу курсына қызығушылықты арттырудағы мектептен тыс жұмыстардың рөлі;
11) қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы пәндерді оқытуда жобалар әдісін жүзеге асыру;
12) 2013-2017 жылдарға арналған терроризм мен діни экстремизмге қарсы әрекет шаралары жоспарын жүзеге асыру;
13) "Дінтану негіздері" сабақтарында оқушыларды этникалық және ұлттық толеранттылыққа тәрбиелеу;

14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) Обозначить основные направления развития образования на 2011-2020 годы.
2) Определить роль и значение курса "Основы религиоведения".
3) Раскрыть понятие технологии критического мышления.
4) Раскрыть методические требования к современному уроку религиоведения.
5) Разработать поурочный план занятия по структуре ТКМ (тема на выбор).
6) Разработать план проведения круглого стола, дискуссии, конференции (тема, класс по выбору слушателей).
7) Разработать критерии оценки эффективности урока "Основы религиоведения".
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) Политика Президента РК Н. Назарбаева по установлению мира и межконфессионального согласия.
2) Развитие критического мышления у учащихся на уроках "Основы религиоведения" как условие активизации познавательного интереса к предмету (выбор предметного раздела/темы – за слушателем).
3) Использование технологии развития критического мышления как фактора успешности школьников в обучении предметов общественно-гуманитарного цикла (выбор предметного раздела/темы – за слушателем).
4) Использование эффективных способов формирования творческой деятельности учащихся при изучении темы "Ислам. Наука. Культура".
5) Проблемное обучение на уроках религиоведения как система методов и средств обучения для активизации познавательного процесса школьников.
6) Диалоговое обучение, как одна из форм эффективных педагогических технологий в преподавании предметов общественно-гуманитарного цикла.
7) Религиоведческое образование школьников средствами музейной педагогики.
8) Особенности, формы и методы преподавания курса "Основы религиоведения" в МКШ.
9) Использование ИКТ на уроках "Основы религиоведения" в 9 классе как фактор развития функциональной грамотности учащихся
10) Роль внеклассной работы в развитии интереса к учебному курсу "Основы религиоведения".
11) Реализация метода проектов в преподавании предметов общественно-гуманитарного цикла.
12) Реализация плана мероприятий по противодействию религиозному экстремизму и терроризму на 2013-2017 годы.
13) Воспитание этнической и религиозной толерантности у учащихся на уроках "Основы религиоведения".

1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы (Қазақстан Республикасының Заңына енгізілген толықтырулар және өзгертулерімен). - Алматы. Жеті Жарғы, 2007;
2) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді);
3) Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы 30.11.2015 ж. "Қазақстан жаңа жаһандық нақта ахуалда: өсім, реформалар, даму". – Астана, 2015;
4) Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә.Назарбаевтың әлемдік және дәстүрлі діндер II Съезінде сөйлеген сөзінен: "II Съезд лидеров мировых и традиционных религий".–Алматы: "Өнер", 2006.-136 б.;
5) Бейбітшілік жолындағы жаһандық диалог. Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә.Назарбаевтың әлемдік және дәстүрлі діндер III Съезінде сөйлеген сөзінен. "Казахстанская правда"газеті. 02.07.2009;
6) Қазақстан Республикасының "О религиозной деятельности и религиозных объединениях"Заңы. – Астана, 2011;
7) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасы. - Астана, 2010;
8) Мемлекеттің 2013-2017 жылдарға арналған діни экстремизм мен терроризмнің алдын алу және онымен күрес бағдарламасын жүзеге асыру. -Астана, 2013;
9) Әдістемелік-нұсқау хат "Об особенностях преподавания факультативного курса "Основы религиоведения" в общеобразовательных школах Республики Казахстан". – Астана, 2015;
10) Ғылыми-тәжірибелік конференция материалдарының жинағы "Актуальные проблемы трансформации религиозного сознания Казахстанского общества". Шлымова Г.Е., Козырев Т.А., Смагулов Е.М. жалпы редакциялауымен. – Астана, 2012;
11) Барлық білім беру мекемелерінде тәрбие беру үдерісін күшейтудің кешенді типтік жоспары. - Астана, 2012;
12) Абуов А.П. "Религия в казахстанском обществе" //Религия и современный мир: Шойкин Ғ.Н., редакциялауыменӘбуов А.П.–Астана: МЦКР, 2013;
13) Айтбаев О. Дінтану: Оқулық.- Қарағанды: "Гласир", 2010.-448 б.Викторов В.Ю., Прилуцкий А.М., Лебедев В.Ю.Религиоведение. – Москва, Юрайт, 2013 г.- 630 б.;
14) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік-конфессионалдық қатынас //Білім мекемелерінің директорларына арналған тәжірибелік құрал (мектептер, колледждер), жасөспірімдер ісі бойынша инспекторлар мен психологтар / құраст.: Е.Е.Ибраев, Ж.Ж.Утемисов, Б.Т.Мухамеджанова – Астана: НИАЦ, 2014. – 96 б.;

1) "Отлично":35-39 баллов, (85-100%).
2) "Хорошо":29-34 баллов, (75-84%).
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%)
8. Рекомендуемая литература
29. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература
1) Конституция Республики Казахстан (с изменениями и дополнениями, внесенными Законом Республики Казахстан). - Алматы. Жеті Жарғы, 2007
2) Послание Президента Республики Казахстан Н. Назарбаева народу Казахстана от 11.11.2014 г. "Нұрлы жол - путь в будущее". – Астана, 2014
3) Выступление Президента РК Н.Назарбаева на II Съезде лидеров мировых и традиционных религий. В кн.: "II Съезд лидеров мировых и традиционных религий".–Алматы: "Өнер", 2006.-136 с.
4) Глобальный диалог во имя мира. Выступление Президента Казахстана Нурсултана Назарбаева на III Съезде лидеров мировых и традиционных религий. Газета "Казахстанская правда". 02.07.2009.
5) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 г. № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 г.).
6) Закон Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях". – Астана, 2011.
7) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. - Астана, 2010.
8) Государственная программа по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2013-2017 годы. -Астана, 2013.
9) Инструктивно-методическое письмо "Об особенностях преподавания факультативного курса "Основы религиоведения" в общеобразовательных школах Республики Казахстан". –Астана, 2015.
10) Сборник материалов научно-практической конференции "Актуальные проблемы трансформации религиозного сознания Казахстанского общества". Под общ.ред. Шлымова Г.Е., Козырев Т.А., Смагулов Е.М. –Астана, 2012.
11) Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования. - Астана, 2012.
12) Абуов А.П. "Религия в казахстанском обществе" //Религия и современный мир: Под ред. Шойкин Ғ.Н., Әбуов А.П.–Астана: МЦКР, 2013.
13) Айтбаев О. Дінтану: Оқулық.- Қарағанды: "Гласир", 2010.-448 б.
14) Викторов В.Ю., Прилуцкий А.М., Лебедев В.Ю.Религиоведение. – Москва, Юрайт, 2013 г.- 630 с.

15) Есим Г., Абуов А.П., Бегалинова К.К., Смагулов Е.М., Жолдыбайұлы Қ. Основы религиоведения.-Алматы. - Білім, 2013.-296 б.;
16) Ислам - история, традиции, современность. - Астана, 2011. Ч. I.;
17) Ким Т.С. Толерантность педагогов и учащихся. - Алматы. 2009.;
18) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік-конфессиялық қарым-қатынастар //"Дінтану негіздері" пәнінің оқытушыларына арналған практикалық көмекші құрал /құраст. Ыбраев Е.Е., – Астана: ҒЗТО, 2014.–140 б;
19) Қазақстан Республикасындағы діни ахуалды дамытудың өзекті мәселелері / Е. Е. Бурова, Косиченко А. Г.. - Алматы, 2013. - 133 б.;
20) Подходы и направления системы воспитательной работы АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы".- Астана, 2012;
21) Религия в системе духовности: справочно-методическое. пособие: для служебного пользования / сост. К. К. Бегалинова, Г. Н. Новикова, А. М. Рустембекова; отв. ред. А. А. Абдакимов; Министерство юстиции Республики Казахстан; Комитет по делам религий [и др.]. - Алматы: Жибекжолы, 2007;
22) Шутов В.Н. Анатомия мировых религий: Прошлое, настоящее, будущее.-М.: Этерна, 2009.- 608 б.;
23) Шлымова Г.Е., Козырев Т.А. "Религиозные объединения в Казахстане": информационный справочник – Астана, 2013;
24) Экстремизммен терроризмге қарсы әрекет етудегі дәстүрлі діндердің рөлі: әдістемелік материалдар жинағы. - Астана, 2011;
"Жастар ортасында терроризм мен діни
экстремизмнің алдын алу" тақырыбындағы
біліктілікті арттыру курсының білім
беру бағдарламасына 1-қосымша
Курстың оқу-тақырыптық жоспары 80 сағат
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Дәріс-диалог
Таңдау дәрісі
Пікірталас
Іскерлік ойындар
Тренинги
Тәжірибелік сабақтар, семинарлар
ВПЗ, шеберлік-класс
Конференция
Дөңгелек үстел
Диагностика
ЗЖоба қорғау
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
2
8
1.1
ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсім, реформалар, даму" атты Қазақстан халқына Жолдауын, "Мәңгілік ел" бағдарламасын, ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасын, 100 нақты қадам – ұлттық жоспарын жүзеге асыру
2
2
4
1.2
Н.Назарбаевтың "Тәуелсіздік тұғырым" атты шығармасын оқып танысу. Мемлекеттің конфессияаралық келісімді қамтамасыз ету саясаты.
2
2
1.4

15) Государственно-конфессиональные отношения в Республике Казахстан // Практическое пособие для директоров учебных заведений (школы, колледжи), психологов и инспекторов по делам несовершеннолетних / сост.: Е.Е.Ибраев, Ж.Ж.Утемисов, Б.Т.Мухамеджанова. – Астана: НИАЦ, 2014. – 96 с.
16) 4. Есим Г., Абуов А.П., Бегалинова К.К., Смагулов Е.М., Жолдыбайұлы Қ. Основы религиоведения.-Алматы. - Білім, 2013.-296 с.
17) Ислам - история, традиции, современность. - Астана, 2011. Ч. I.
18) Ким Т.С. Толерантность педагогов и учащихся. - Алматы. 2009.
19) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік-конфессиялық қарым-қатынастар //"Дінтану негіздері" пәнінің оқытушыларына арналған практикалық көмекші құрал / құраст. Ыбраев Е.Е., – Астана: ҒЗТО, 2014.
20) Қазақстан Республикасындағы діни ахуалды дамытудың өзекті мәселелері / Е. Е. Бурова, Косиченко А. Г.. - Алматы, 2013. - 133 б.
21) Қайрат Лама Шариф. Діни экстремизм - ақиқат діннің жауы. 2012.
22) Подходы и направления системы воспитательной работы АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы".- Астана, 2012.
23) Религия в системе духовности: справочно-метод. пособие: для служебного пользования / сост. К. К. Бегалинова, Г. Н. Новикова, А. М. Рустембекова; отв. ред. А. А. Абдакимов; Министерство юстиции Республики Казахстан; Комитет по делам религий [и др.]. - Алматы: Жибек жолы, 2007.
24) Шутов В.Н. Анатомия мировых религий: Прошлое, настоящее, будущее.-М.: Этерна, 2009.- 608 с.
25) Шлымова Г.Е., Козырев Т.А. "Религиозные объединения в Казахстане": информационный справочник – Астана, 2013.
26) Экстремизм мен терроризмге қарсы әрекет етудегі дәстүрлі діндердің рөлі: әдістемелік материалдар жинағы. - Астана, 2011.
Приложение 1
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для учителей
религиоведения "Профилактика терроризма
и религиозного экстремизма в молодежной среде"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Лекции по выбору
Дискуссия
Деловая игра
Тренинги
Практические занятия, семинары
ВПЗ, мастер-класс
Конференция
Круглый стол
тестирование
Защита мини- урока
ВСЕГО
1
Нормативно-правовой модуль
6
2
8
1.1
Реализация Послания Президента Республики Казахстан Н.Назарбаева народу Казахстана от 11.11.2014 г. "Нұрлы жол-путь в будущее", Программы "Мәңгілік ел", Плана нации – 100 конкретных шагов. Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 гг.
2
2
4
1.2
Изучение произведения Н.Назарбаева "Слово о независимости". Государственная политика в сфере обеспечения межконфессионального согласия.
Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319-III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
2
2
1.4

2. Мұғалімнің сабақта және сабақтан тыс уақыттардағы өлкетану жұмыстарының түрлері
3. Дінтану бойынша интерактивтік сабақтарды дайындау және өткізудің әдістемелері
2
2
Барлығы:
24
2
10
26
10
2
2
2
2
80
"Жастар ортасында терроризм мен діни
экстремизмнің алдын алу" тақырыбындағы
біліктілікті арттыру курсының білім
беру бағдарламасына 2-қосымша
Тыңдаушыларға арналған тест тапсырмалары
1. 2011-2020 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасында анықталған мақсат:
А) жастардың бойында белсенді азаматтық ұстанымды, әлеуметтік жауапкершілікті, отансүйгіштік сезімді, жоғары адамгершілік және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру;
В) үздік білім беру ресурстары мен технологияларға білім беру үдерісінің барлық қатысушыларының тең қолжетімділігін қамтамасыз ету;
С) білім, ғылым және өндірісті интеграциялауға, зияткерлік меншік пен технология өнімдерін коммерцияландыру үшін жағдай жасауды қамтамасыз ету;
D) білім берудің бәсекелестік қабілеттілігін арттыру, экономиканың тұрақты өсімі үшін сапалы білімге қолжетімділікті қамтамасыз ету арқылы адами капиталды дамыту.

2. Формы краеведческой работы на уроках и во внеурочной деятельности учителя
3. Методика подготовки и проведения интерактивных уроков по религиоведению
2
2
ИТОГО:
24
2
10
26
10
2
2
2
2
80
Приложение 2
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для учителей
религиоведения "Профилактика терроризма
и религиозного экстремизма в молодежной среде"
Тестовые задания
1. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы обозначена цель:
А) формирование у молодежи активной гражданской позиции, социальной ответственности, чувства патриотизма, высоких нравственных и лидерских качеств;
В) обеспечение равного доступа всех участников образовательного процесса к лучшим образовательным ресурсам и технологиям;
С) обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий;
D) повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики.

2. Қазіргі жағдайдағы білім беру жүйесінің негізгі бағыттары мен ерекшеліктері қандай? (Дұрыс емес жауапты қоспаңыз)
A) білім беру саласын дамыту үшін қоғам мұқтаждығының басымдықтары мен әлеуметтік тапсырыстары:
C) үздіксіз білім алуға жағдай жасауды қамтамасыз ету;
C) жаппай жоғары білім алуға көшу;
D) оқушылардың тиімді тұлғалық дамуына бағыттылық.
3. Білім беру бағдарламалардың міндетті минимумының мазмұнын, оқу жүктемесінің мөлшерін, оқу үдерісін қамтамасыз ету мен білім беру ұйымдарының бітірушілерінің дайындық деңгейінің нормалары мен талаптарын анықтайтын құжат деп аталады:
A) мемлекеттік білім беру стандарттары;
B) білім беру бағдарламасы;
C) Білім және ғылым министрлігінің бұйрығы;
D) тарификация.
4. Қазақстан Республикасының Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" Жолдауына жүйе құрушы идея болып табылады:
А) ұлт мүдделерін ілгерілету және жаңа саяси бағытты жасақтау;
B) жоғары дамыған инфрақұрылым құру;
C) білім беру саласында әлеуметтік жауапкершілік жүйесін дамыту;
D) өңірлік және жаһандық қауіпсіздікті нығайту.
5. Жаңашылдықтың бірінші кезеңін қабылдауға тән эмоционалдық күй деп-...
A) қабылдау;
B) бас тарту;
C) депрессия;
D) таң болу;
E) қорғаныш механизмі
6. Педагогикалық қоғамдастықтың қандай ойлау стериотиптері инновацияға қарсы кедергілерге жатады?
A) әлеуметтік кедергілерге;
B) ұйымдастырушылық кедергілерге;
C) әдістемелік кедергілерге;
D) материалды - техникалық кедергілерге;
E) тұлғалық кедергілерге.
7. Деструктивті топтардың әсеріне бой алдырмайтын қасиетке жатады:
A) олқы сезімін және кінәсін мойындау;
B) конформизм;
C) дамыған сын тұрғысынан ойлау және жоғары парасаттың болуы;
D) бауыр басушылық;
E) иеліктен шығару.
8. Тұлғалық-бағдарланған білім берудің анықтамасын беріңіз-ол:
А) Нақты міндеттерді шешуге бағытталған тәрбие жұмысының үдерісі және нәтижесі;
B) өрлеу траекториясымен қарапайымнан күрделіге, ескіден жаңа сапалық өзгеріске апаратын қиын үдеріс;
C) жеке тұлғалық ерекшеліктерінің дамуына жағдай жасай отырып, оқушылардың мүмкіндігі мен бейімділігінің әлемдік есебін қамтамасыз ететін оқыту үдерісін ұйымдастыру тәсілі;
D) адамның кез келген және барлық факторлардың әсерінен әлеуметтік тіршілік иесі ретінде қалыптасу процесі;
E) адамның жалпы заңдылықтарының дамуын зерттейтін, тәрбие мекемелерінде оқу-тәрбие процесінің жалпы негіздерін жасақтайтын базалық ғылыми пән.
9. Өзге эмоциялы адамның жай-күйіне сыртқы әрекеттер, ымдау, мимикалық реакция арқылы жауап беру болады
A) эмпатия;
B) ақыл-ой қабілетінің мүмкіндігі;
C) психология;
D) физиология;
E) дұрыс жауап жоқ.

2. Каковы основные направления и особенности развития системы образования в современных условиях (исключите неверный ответ)?
А) приоритет потребностей общества и социального заказа на развитие образовательной сферы;
В) обеспечение условий для непрерывного образования;
С) переход к массовому высшему образованию;
D) направленность на эффективное развитие личности обучающегося.
3. Документ, определяющий нормы и требования, обязательный минимум содержания образовательных программ, объем учебной нагрузки, уровень подготовленности выпускников организаций образования и требования к обеспечению образовательного процесса называется:
А) государственный образовательный стандарт;
В) образовательная программа;
С) приказ Министерства образования;
D) тарификация.
4. Системообразующей идеей Послания Президента Республики Казахстан Н.Назарбаева "Нұрлы Жол – путь в будущее" является:
А) выработка нового политического курса и продвижение национальных интересов;
В) создание высокоразвитой инфраструктуры;
С) развитие системы социальной ответственности в сфере образования;
D) укрепление региональной и глобальной безопасности.
5. Для первой стадии восприятия инноваций характерно эмоциональное состояние -
А) принятие;
В) отказ;
С) депрессия;
D) шок;
Е) защитный механизм
6. К каким антиинновационным барьерам относятся стереотипы мышления педагогического сообщества?
А) социальным барьерам;
В) организационным барьерам;
С) методическим барьерам;
D) материально–техническим барьерам;
Е) личностным барьером.
7. Качеством, позволяющим не поддастся влиянию деструктивных культовых групп является:
А) чувство вины и неполноценности;
В) конформизм;
С) наличие развитого критического мышления и высокого интеллекта;
D) привязанность;
Е) отчужденность.
8. Дайте определение. Личностно-ориентированное обучение – это:
A) процесс и результат воспитательной работы, направленной на решение конкретных воспитательных задач
B) сложный процесс движения от простого к сложному, по восходящий траектории от старого качественного состояния к новому
C) способ организации обучения, в процессе которого обеспечивается всемерный учет возможностей и способностей обучаемых, создание необходимых условий для развития их индивидуальных особенностей
D) процесс становления человека как социального существа под воздействием всех без исключения факторов
E) базовая научная дисциплина, изучающая общие закономерности человека, разрабатывающего общие основы учебно-воспитательного процесса в воспитательных учреждениях.
9. Укажите, какое эмоциональное реагирование на воспринимаемые внешние, проявления эмоционального состояния другого человека осуществляется через поступки, речь, мимические реакции, жесты:
А) эмпатия
В) интеллектуальные возможности
С) психология
D) физиология
Е) нет правильного ответа

10. Түрлі діни және діни емес көзқарастардың, мектеп, идеология, ұйымдардың қоғамда еркін өмір сүру мүмкіндігіне анықтама беріңіз, ол-
A) идеологиялық плюрализм;
В) дінге төзіміділік;
C) фундаментализм;
D) діни модернизм;
E) төзімділік (толерантность).
11. Схоластика және догматизм билігінен христиан сенімін босату үшін әрекеті сипатталатын діни ағымға анықтама беріңіз. Ол-
A) идеологиялық плюрализм;
В) дінге төзіміділік;
C) фундаментализм;
D) діни модернизм;
E) төзімділік (толерантность).
12. Өзінің наным-сенімін өзі анықтауға және ішкі рухани өмірінің тәуелсіздігіне құқық беретін сөзді көрсетіңіз:
A) идеологиялық плюрализм;
В) дінге төзімділік;
C) "ар-ождан бостандығы";
D) діни модернизм;
E) төзімділік (толерантность).
13. Діннің мәнін, оның тарихы мен қазіргі жағдайын зерттейтін ғылымды көрсетіңіз:
A) дінтану;
B) теология;
C) мәдениеттану;
D) тарих;
E) философия.
14. Дін тарихы философия, әлеуметтану, психология, феноменология қайсы ғылымның бөлімі болып табылатынын көрсетіңіз:
A) дінтану;
B) теология;
C) мәдениеттану;
D) тарих.
15. Діни шектелгені үшін төзімділікті, кез келген дінді мойындауға әрбір азаматтың құқығын танудың анықтамасын беріңіз - ол:
A) дүниетанымдық плюрализм;
В) діни төзімділік;
C) фундаментализм;
D) діни модернизм;
E) төзімділік (толерантность).
16. Қолайсыздық сезімді саналы түрде басуды білдіретін және өзімен деңгейлес тұлға ретінде өзге жанмен қарым-қатынасты сиапаттайтын сапаны, анықтаманы беріңіз - ол:
A) дүниетанымдық плюрализм;
В) діни төзімділік;
C) фундаментализм;
D) діни модернизм;
E) төзімділік (толерантность).
17. Анықтама беріңіз, "Тәрбие дегеніміз-ол:
A) педагогтың әр түрлі іс-шараларды жүзеге асыру кезінде күнделікті баланың мінез-құлқын бақылауы;
B) педагогтың оқушыға арналған талаптарды шебер пайдалануы;
C) педагогтың оқушы тұлғасын қалыптастырудағы мақсатты процесі;
D) жеке тұлға мен ұжымның дамуына бағытталған педагог пен тәрбиеленушінің өзара байланысты қызметі;
E) педагогтың мақсатты жүзеге асыратын тәрбиелеу үлгісі мен әдістерінің жиынтығы.
18. Анықтама беріңіз. "Педагогикалық технология дегеніміз - ол:
A) тәрбие процесін ұйымдастыру әдістемесі;
B) ғылыми қолжазба;
C) дидактикалық жүйелер;
D) оқу процесін ұйымдастыру әдістемесі;
E) алдын ала дайындалған оқу-тәрбие үдерісін тәжірибеде жүйелі, дәйекті жүзеге асыру.
19. Мұғалімнің оқушымен қарым-қатынасының негізгі байланыс стилін анықтаңыз:
А) жағдайға байланысты төменде келтіргеннің кез келгені;
B) авторитарлық;
C) либералды;
D) либерал-демократиялық;
E) демократиялық;

10. Дайте определение, возможность свободного существования в обществе различных религиозных и нерелигиозных взглядов, школ, идеологий, организаций - это:
А) мировоззренческий плюрализм
В) веротерпимость
С) фундаментализм
D) религиозный модернизм
Е) толерантность
11. Дайте определение, религиозное направление, характеризующееся попыткой освободить христианскую веру из-под власти схоластики и догматизма - это:
А) мировоззренческий плюрализм
В) веротерпимость
С) фундаментализм
D) религиозный модернизм
Е) толерантность
12. Укажите выражение обозначающее право человека на независимость внутренней духовной жизни и возможность самому определять свои убеждения:
А) мировоззренческий плюрализм
В) веротерпимость
С) "свобода совести"
D) религиозный модернизм
Е) толерантность
13. Укажите науку, изучающую сущность религии, ее историю и современное состояние:
А) религиоведение
В) теология
С) культурология
D) история
Е) философия
14. Укажите, разделами, какой науки являются философия, социология, психология, феноменология, история религии:
А) религиоведение
В) теология
С) культурология
D) история
Е) философия
15. Дайте определение, признание за каждым гражданином права исповедать любую религию, терпимое отношение к религиозному инакомыслию – это:
А) мировоззренческий плюрализм
В) веротерпимость
С) фундаментализм
D) религиозный модернизм
Е) толерантность
16. Дайте определение, качество, характеризующее отношение к другому человеку как к равнодостойной личности и выражающееся в сознательном подавлении чувства неприятности - это:
А) мировоззренческий плюрализм
В) веротерпимость
С) фундаментализм
D) религиозный модернизм
Е) толерантность
17. Дайте определение, воспитание - это:
А) Повседневное наблюдение педагога за поведением ребенка при осуществлении им различных видов деятельности
В) Умелое применение педагогом требований к воспитаннику
С) Целенаправленный процесс формирования личности воспитанника педагогом
D) Взаимосвязанная деятельность педагога и воспитанников, направленная на развитие личности и коллектива
Е) Целенаправленно осуществляемая педагогом совокупность форм и методов воспитания
18. Дайте определение, педагогическая технология - это:
A) Методика организации воспитательного процесса
B) Научная разработка
C) Дидактические системы
D) Методика организации учебного процесса
E) Cистематическое, последовательное воплощение на практике заранее спроектированного учебно-воспитательного процесса
19. Определите, основной стиль общения учителя с учениками:
A) Любой из выше перечисленных в зависимости от ситуации
B) Авторитарный
C) Либеральный
D) Либерально-демократический
E) Демократический

20. Блум таксономиясы бойынша жоғарғы ретті ойлауды сипаттайтын ой операциясын анықтаңыз:
A) талдау, синтез, бағалау;
B) түсіну, талдау және бағалау;
C) білім, түсіну және бағалау;
D) түсіну, қолдану, бағалау.
21. Сандық оқыту ресурстары дегеніміз не?
A) электронды кітаптар;
B) оқу үдерісін ұйымдастыруға қажетті сандық үлгідегі суреттер, бейнеүзінділер, статикалық және динамикалық модельдер, интерактивті модельдеу мен виртуалды шындық нысандары, картографиялық материалдар, дыбыс жазбалары, символдық объектілер және жұмыстық графика, мәтіндік құжаттар және білім беру процесі үшін қажетті басқа да оқу материалдары;
C) интернет желісінде орналастырылған материалдар;
D) компакт-дискіде сақталған файлдар.

20. Определите мыслительные операции, которые, согласно таксономии Блума, характеризуют мышление высокого порядка:
А) анализ, синтез, оценивание;
В) понимание, анализ, оценивание;
С) знание, понимание, оценка;
D) понимание, применение, оценивание.
21. Что такое цифровые образовательные ресурсы?
A)Электронные учебники
B)Представленные в цифровой форме фотографии, видеофрагменты, статические и динамические модели, объекты виртуальной реальности и интерактивного моделирования, картографические материалы, звукозаписи, символьные объекты и деловая графика, текстовые документы и иные учебные материалы, необходимые для организации учебного процесса
С) Материалы, размещенные в сети Интернет
D) Файлы, сохраненные на компакт-диске

1. Кіріспе
1. "Дінтану негіздері" курсын оқытудың теориялық және әдістемелік негіздері" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әр - Бағдарлама) мектептердің тарих, қоғамдық білім негіздері, дінтану мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Қазіргі уақытта оқытуда оқушыларды әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихы мен қазіргі жағдайы туралы оқыту, олардың қоғамда алатын орны, діни сенімдерінің еркіндігін, қабілеттерін қалыптастыруға және алған білімдерін өмірде пайдалана алуға, толеранттылыққа тәрбиелеу және олардың гуманистік дүниетанымын қалыптастыруда мұғалімдердің теориялық білімдерін тереңдету маңызды болып табылады.
3. Бағдарлама мектептердің тарих, қоғамдық білім негіздері, дінтану мұғалімдеріне түйінді құзіреттерін қалыптастыруға бағытталған Қазақстан Республикасының білім беру жүйесінің бүгінгі жағдайы және оның даму үрдісін айқындайтын нормативтік құжаттарына, дінтану негіздері курсының әдістемесін, мазмұнын игеруге қажетті білім беруге бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты дінтану негіздері курсын оқытуда теориялық және әдістемелік негіздерін іске асыру, мұғалімдердің үздіксіз жеке және кәсіби дамуын жетілдіруге қолдау көрсету арқылы кәсіби құзіреттілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) діни экстремизмнің алдын алуға әдістемелік көмек көрсету;
2) Қазақстандағы дін тарихы және оның қазіргі қоғамдағы рөлі туралы білімдерін жүйелеу;
3) оқу-тәрбие үдерісінде педагогикалық-психологиялық талдау жүргізу бойынша білім, білік дағдыларды дамыту;
4) дінтану негіздері курсын оқытуда тиімді әдіс-тәсілдерді меңгерту, оқытудың белсенді стратегияларын қолдана білу дағдыларын арттыру;
5) діни экстремизм және терроризмнің пайда болу себептерін айқындау;
6) оқу үдерісінде ақпараттық –коммуникациялық технологияларды қолдану (бұдан әрі- АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соныңда тыңдаушылар:
1) нормативтік құжаттардың тұжырымдамалық негіздерін, діннің мақсаты, мазмұны мен құрылысын; белсенді оқытудың әдістемесін және оны қолданудың түрлері мен тәсілдерін; оқулық мазмұнына сүйене отырып, оқушылардың дін туралы түсініктерін дамытуға арналған тапсырмаларды жетілдіру жолдарын; инновациялық технологияны пайдалану жолдарын біледі;
2) экстремистік және лаңкестік сипаттағы дәстүрлі емес ағымдардың көріну ерекшеліктерін; оқушыларға тақырып мазмұнын меңгертуде өзара әрекеттесу мен әрекетке түсу тәсілдерін қолданады;
3) теориялық және әдістемелік негіздерін іске асыруды және педагогикалық әрекеттерді қарқындату жағдайында қазіргі АКТ меңгереді.

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме "Теоретические и методические основы обучения курса "Основы религиоведения" (далее Программа) предназначена для обучения учителей истории, основы права, религиоведения.
2. В настоящее время одной из главных задач является обучение школьников основам знаний истории и современного состояния мировых и традиционных религий, об их месте в обществе, свободе вероисповедания, формирование навыков и умений применять полученные знания в жизни, воспитание у учащихся толерантности и гуманистического мировоззрения на основе нравственно-духовных ценностей, а также неприятия идеологии экстремизма, углубление теоретических знаний по основам религиоведения и оказания методической помощи учителям.
3. Образовательная программа направлена на обучение учителей истории, основы права, религиоведения необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, направленного на формирование ключевых компетенций учащихся по религии и ее месте в современном обществе Казахстана, а также на изучение нормативных и правовых документов.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей истории, основы права, религиоведения по теоретическим и методическим основам религиоведения.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления проведения работы по профилактике религиозного экстремизма;
2) систематизировать и углубить знания истории религии и ее месте в современном обществе Казахстана;
3) сформировать умения психолого-педагогического анализа в учебно-воспитательном процессе;
4) овладеть навыками применения активных стратегий обучения;
5) сформировать компетентность по определению причин возникновения религиозного экстремизма и терроризма;
6) сформировать навыки по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных документов по религии;
методику активного обучения, виды ее применения и средства, опираясь на содержание учебников по курсу "Основы религиоведения";
пути составления заданий для учащихся, предназначенных для развития понятий о религии;
2) умеют:
различать особенности нетрадиционных течений экстремистского и террористического характера;
применять способы взаимодействия с учащимися в процессе освоения содержания тем;
3) владеют:
навыками применения теоретических и методических основ в процессе обучения;
современными ИКТ-технологиями в педагогической деятельности.

4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде ҚР Президентінің "Қазақстан жолы-2050 Мәңгілік ел", "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Қазақстан халқына Жолдауы, Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, ҚР "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Заңы, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді), Қазақстан Республикасының 2015-2025 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы стратегиясы қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) жалпы білім беретін мектептердегі педагогикалық үдерісте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері;
2) оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) діннің шығу тарихы, діни бағыттар мен ағымдар;
2) дәстүрлі және дәстүрлі емес діни ұйымдар;
3) зайырлы толеранттылық қоғамда "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясын жүзеге асыру жолдары;
4) әлемдік діндер құндылықтарының ортақтығы мен ерекшеліктерін оқытуда фишбоун әдісінің мүмкіндіктерін қолданудың тиімді жақтары;
5) жалпы білім беретін мектептерде "Дінтану негіздері" курсының білім беру мазмұны мен оқыту ерекшеліктері;
6) дінтану негіздері курсын оқытуда оқушыларға тақырып мазмұнын меңгертуде өзара әрекеттесу мен әрекетке түсуде интербелсенді әдістің маңызы;
7) дінтану негіздері" курсын оқыту мен сабақ жоспарлауда Блум таксономиясын қолдану және сыни ойлауға құрылған әрекеттерді ұйымдастыру жолдары;
8) терроризм мен экстремизмнің ұлттық қауіпсіздікке қатері;
9) білім беретін мектептерде оқушыларды этникалық және діни толеранттылыққа тәрбиелеу;
10) радикалды діни идеологияның қоғамдағы болмысы мен залалы;
11) жоба жұмысы пәнінен оқу бағдарламасы негізгі мектеп (6-9 сынып);
12) кәсіптік бағдар беру жұмыстарын ұйымдастыруда оқушыларды психологиялық-педагогикалық қолдау;
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) оқытудағы ақпараттық-коммуникациялық технологиялар;
2) жеке тұлғаның ақпараттық-коммуникативті құзырлығын қалыптастыру негізі;
3) критериалды бағалау моделін жетістік критериімен бағалау принциптері;

4. Содержания Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.15 г.), Закон РК "О религиозной деятельности и религиозных объединениях", Антикоррупционная стратегия Республики Казахстан на 2015-2025 годы.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) возможности реализации потенциала по корректировке системы дисциплины "Самопознание" в педагогическом процессе общеобразовательных школ;
2) обучение и учение учащихся в соответствии с возрастными особенностями.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) история происхождения религии и религиозные направления течения;
2) традиционные и нетрадиционные религиозные объединения;
3) пути реализации национальной идеи "Мәңгілік Ел" в светском толерантном обществе;
4) эффективные стороны применения возможностей метода фишбоун в процессе обучения общности и особенностям мировых религиозных ценностей;
5) особенности содержания образования и обучения курса "Основы религиоведения" в общеобразовательных школах;
6) значение интерактивных методов, используемых при вступлении в действие и взаимодействие, при освоении учащимися содержания тем при обучении "Основам религиоведения";
7) эффективность и результативность групповой работы, организуемой в ходе обучения курса "Основы религиоведения" в общеобразовательных школах;
8) опасность для национальной безопасности от терроризма и экстремизма;
9) воспитание учащихся общеобразовательных школ в духе этнической и религиозной толерантности;
10) сущность и вред для общества от радикальной религиозной идеологии;
11) учебная программа основной школы по дисциплине "Проектная работа" (6-9 классы);
12) психолого-педагогическая поддержка учащихся в ходе организации профориентационной работы;
13) использование таксономии Блума при обучении и планировании уроков по курсу "Основы религиоведения".
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) информационно-коммуникативные технологии;
2) основы формирования информационно-коммуникационных компетенций личности;
3) принципы оценки модели критериальной оценки путем использования критериев достижений;

4) оқыту үдерісінде педагогикалық технологиялардың тиімділігімен тәжірибелік жұмыс жасау.
12. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) діндегі радикалды бағыттар және олардың қаупі" мектепте экстремизмнің алдын-алу;
2) ҚР-ғы дәстүрлі бірлестіктердің қызметі;
3) діни терроризм- жаһандық өзекті мәселе;
4) діни сенім мен бостандықты қамтамасыз ету механизмдері;
5) дін мен мәдениеттің бірлігі және ерекшелігі;
6) ҚР –ғы жастардың діни сауаттылығы.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 72-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) діннің құрылымы мен функциясы тақырыбы бойынша сабақ жоспарын жасаңыз;
2) дін мен мифтің байланысын анықтап, салыстырыңыз;
3) дін мен мәдениеттің ерекшеліктеріне талдау жасаңыз;
4) білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдерінің дамыту жолдарын айқындаңыз;
5) дінтану негіздері курсын ұйымдастыруда сыни тұрғыдан ойлау бойынша сұрақтар құрастырыңыз.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) оқушыларды этникалық және діни толеранттылыққа тәрбиелеу жолдары;
2) Қазақстандағы діни бағыттар мен ағымдардың қоғамдық өмірге әсері;
3) қазіргі таңдағы дін мен саясаттың өзара байланысы;
4) жаңа діни қозғалыстардың ерекшеліктері;
5) тарих пәні сабақтарын сын тұрғысынан ойлау бойынша ұйымдастыру;
6) дін және адамзаттың ауқымды мәселелері;
7) жаңа дәуірдегі діни көзқарастар;
8) дін мен мәдениеттің бірлігі мен ерекшелігі;
9) қазіргі уақыттағы дін және руханият;
10) дін мен мифтің байланысын атап талдау;
11) ежелгі дәуірдегі дін мен өнердің байланысы;
12) мемлекет және дін, діни бірлестіктер туралы;
13) Қазақстанда исламның тарихи маңызы;
14) ежелгі және орта ғасырлардағы Қазақстан территориясындағы діндер тақырыбын оқыту жолдары;
15) Қазақстан қоғамын жаңғырту жағдайындағы діни тақырыптарды оқыту және зерттеу әдістері;
16) дінтану сабағының тәрбиелік мәні;
17) исламдық ортағасырлық мәдениет контекстіндегі арабтық- мұсылмандық философия;
18) дәстүрден тыс діни ағымдар және жастарға тәрбие беру жолдары.

4) эффективность педагогических технологий в процессе обучения.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) по профилактике экстремизма в школе "Радикальные направления в религии и их опасность";
2) деятельность традиционных религиозных объединений в РК;
3) религиозный экстремизм – глобальная актуальная проблема;
4) механизмы обеспечения религиозных убеждений и свобод;
5) единство и особенности религии и культуры;
6) религиозная грамотность молодежи РК.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 72 часа согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработайте план урока по теме "Структура и функции религии";
2) определите связь между религией и мифом, сравните их;
3) сделайте анализ особенностей религии и мифов;
4) определите пути развития новых подходов в образовательном процессе;
5) организация курса "Основы религиоведения" и составления вопросов по критическому мышлению.
16.Тематика проектных работ слушателей:
1) пути воспитания учащихся в духе этнической и религиозной толерантности;
2) влияние религиозных направлений и течений в Казахстане на общественную жизнь;
3) взаимосвязь религии и политики в современный период;
4) особенности новых религиозных движений;
5) организация занятий по истории с позиций критического мышления;
6) религия и глобальные проблемы человечества;
7) современные религиозные взгляды и течения;
8) своеобразие и единство религиозной культуры;
9) современная духовность и религия;
10) анализ взаимосвязи религии и мифов;
11) связь искусства и религии в древности;
12) о государстве, религиях и религиозных течениях;
13) историческая ценность исламских течений в Казахстане;
14) обучение древней и средневековой религии, находящейся на территории Казахстана;
15) методы исследования и преподавания религиозной тематики в условиях модернизации Казахстанского общества;
16) воспитательное значение предмета религиоведение;
17) арабско-мусульманская философия в контексте исламской средневековой культуры;
18) нетрадиционные религиозные течения и пути воспитания молодежи.

3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. 2012 жылғы 14 желтоқсан.
3) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010 ж.
4) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
5) ҚР "Діни қызмет және діни бірлестіктер туралы" Заңы 2011 жылғы 11 қазан № 483-ІV
6) Дорожкина Л.А. Білім беру ұйымдарының тәрбие үдерісін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттар
7) Кобдикова Ж.У. Орта мектепте білім алуды технологияландыру - Алматы, 2002 ж.
8) Нұрымбетова Г. Саясаттану пәнін оқытуда интерактивті әдісті қолдану. - Алматы, 2008 ж.
9) Сәдуақасұлы Ә. Халықтық педагогика дәстүрлері арқылы қазақ мектептерінің оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудың педагогикалық шарттары, Алматы, 2003 ж.
10) Есім Ғ. А., Абуов П., Бегалинова К.К., Смағұлов Е.М., Жолдыбайұлы Қ. Дінтану негіздері, "Білім" баспасы 2012 ж.
11) Тайтанова Н.Қ. Қазіргі мектептегі тәрбие жүйесін дамытуды басқару Алматы-2009
12) Шииты, сунниты, дервишы: вечные тайны ислама. – М.: Ид-во Эксмо, Изд-во Алгоритм, 2005. – 416с.
13) Локк Д. Басқару туралы екі трактат./ауд. Иманбаев М.Ө., ред.: Нұрышева Ғ.Ж., Ғабитов Г.Х. Зерде қоғамдық қоры; Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы. – Алматы:Раритет, 2004 ж.
14) Мамиргов М.З. Книга исламских сект и вероучений – М.: Телевидеокомпания "Исламский Мир", 2007 ж.
15) Маханбетова А.Ә. Оқушылардың құқықтық мәдениетін қалыптастыру 2005 ж..
16) Ислам. Энциклопедиялық анықтамалық. Алматы: “Аруна Ltd.” ЖШС, 2010 ж
"Дінтану негіздері" курсын оқытудың
теориялық және әдістемелік негіздері"
тақырыбындағы біліктілікті арттыру
курсының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
72 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Тақырыптар
Дәрістер
Диалог-дәріс
Таңдаудәрісі
Пікірталас
Іскерлікойын
Семинар - тренинг
Тәжірибелік сабақ
КТС
Шеберлік сыныбы
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақты қорғау
Диагностика
Барлығы
Инвариантты бөлім
I.
Нормативті - құқықтық модуль
4
2
6
1.1.

3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) Послание Президента Республики Казахстан – Лидера нации Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Стратегия "Казахстан - 2050" - новый политический курс состоявшегося государства;
3) Государственная программа развития Республики Казахстан в сфере образования на 2011-2020 годы;
4) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.15г. );
5) Закон РК "О религиозной деятельности и религиозных объединениях" 11 қазан 2011 жыл № 483-ІV;
6) Антикоррупционная стратегия Республики Казахстан на 2015-2025 годы, утвержденная Указом Президента № 986 от 26.12.2014 г.;
7) Кобдикова Ж.У. Технологизация получения знаний в средней школе. -А., 2002 г.;
8) Нұрымбетова Г. Применение интерактивных методов при обучении дисциплины "Политология". - Алматы, 2008;
9) Сәдуақасұлы Ә. Педагогические условия организации учебно-воспитательного процесса в казахских школах посредством традиций народной педагогики. - А, 2003, 193 с.;
10) Биекенов К., Садырова М. Пояснительный словарь по социологии. — Алматы: Сөздік-Словарь, 2007. — 344 с.;
11) Тайтанова Н.Қ. Управление развитием воспитательной системы в современной школе. Алматы, 2009;
12) Шииты, сунниты, дервишы: вечные тайны ислама. – М.: Изд-во Эксмо, Изд-во Алгоритм, 2005. – 416 с.;
13) Локк Д. Два трактата об управлении. /ауд. Иманбаев М.Ө., ред.: Нұрышева Ғ.Ж., Ғабитов Г.Х. Общественный фонд Зерде; Организация Безопасности и Сотрудничества в Европе. –Алматы.: Раритет,2004- 230 с.;
14) Мамиргов М.З. Книга исламских сект и вероучений. – М.: Телевидеокомпания "Исламский Мир", 2007. – 472с.;
15) Білім" научно-педагогический журнал. № 4, количество 18, 2004 г. 3.Мұхаммад Зариф. Хикматзада. Б.3.2. Почему мы стали мусульманами? Алматы "Әуен". 2002;
16) Газета Наш мир "Рассказ о религии" - 2000 № 1/4;
17) Дорожкина Л.А. Нормативно-правовые докумены, регулирующие воспитательный процесс в организациях образования.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для учителей
истории, основы права и религиоведения
"Теоретические и методические основы
преподавания курса "Основы религиоведения"
Учебно-тематический план курса на 72 часа
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Занятия по выбору
Дискуссия
Практическая работа
Тренинг,
стратегии активного обучения
Семинар
ВПЗ
Конференция
Мастер-класс
Презентация мини-мероприятия
Тестирование
Всего
1.
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1

1. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы қашан қабылданды?
А) 07.12.2010 ж
B) 07.11.2010 ж
C) 07.10.2010 ж
D) 07.19.2010 ж
2. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы бойынша 2020 жылы білім беру жүйесі қандай нәтиже береді:
A) білімнің сапасы жоғары дәрежеде
B) халықаралық индикаторларымен дәлелденген, білімнің сапасы жоғары дәрежеде
C) адами капиталдың деңгейі жоғары дамыған
D) адами капиталдың даму деңгейі және білімнің жоғарғы сапасы халықаралық индикаторларымен дәлелденген
3. Қазақстан Республикасының білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру 2015 жылда келесі нәтижелерді көрсетеді:
А) электронды оқыту жүйесі құрылады
В) 12 жылдық білім беру жүйесіне көшу басталад;
С) ауыспалы кезең аяқталған кезде, ҚР білім беру жүйесі құрылымы, мазмұны, басқару және қаржыландыру механизмі бойынша дамыған елдердің моделімен сәйкестендіріледі
D) халықаралық индикаторлармен дәлелденген сапалы білім және адами капиталдың даму деңгейі жоғарлайды
4. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарының іске асыру мерзімі:
A) 2011-2015 ж.ж.
B) 2012-2020 ж.ж.
C) 2012-2016 ж.ж.
D) 2011-2016 ж.ж.
5. Өзін-өзі танудың негізгі түсініктері -
А) руханилық, адамгершілік, ізгілік
В) сана, сезім, іс-әрекет
С) сүйіспеншілік, парыз
D) қоршаған орта, табиғат, әлем
6. "Өзін-өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасындағы негізгі құндылықтар -
А) ақиқат, тыныштық, сүйіспеншілік, қиянат жасамау
В) ақиқат, дұрысәрекет, тыныштық, сүйіспеншілік, қиянат жасамау
С) ақиқат, тыныштық, сүйіспеншілік, қарызды өтеу
D) сүйіспеншілік, қиянат жасамау, парыздыақтау, тәртіп
7. Әлемдік өркениеттегі барлық қоғамдық құрылыстарға тән тарихи, саяси-әлеуметтік, дүниетанымдық және психологиялық құбылыс:
А) дін
В) мифология
С) мәдениет
D) атеизм
8. Грек тілінен аударғанда “teos” сөзі қандай мағына білдіреді?
А) құдай
В) дін
С) абсолют
D) сенім
9. Дінтану пәні нені зерттейді?
А) дін;
В) мәдениет;
С) саясат;
D) философия.
10. Миф деген сөздің мағынасы қандай?
А) аңыз, ертегі, әңгіме
В) дін
С) ілім
D) сенім
11. Жабық, құпия түрде адамның “табиғаттан тыс күшпен” қарым-қатынаста болу мүмкіндігі туралы діни ілім:
А) мистика
В) анимизм
С) фетишизм
D) мифология
12. Дін қашан қайда болды?
А) қауымдық құрылыста
В) б.з.д. І мыңжылдықта
С) б.з.д. ІІ ғасырда
D) ертеде
13. Алғашқы діни наным-сенімдерді атаңыз?
А) тотемизм, фетишизм, анимизм, магия
В) тотемизм, магия, натуризм, манихей
С) зороастризм, фетишизм, магия
D) анимизм, миф, манихей

1. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы обозначена цель:
А) 07.12.2010 г.;
B) 07.11.2010 г.;
C) 07.10.2010 г.;
D) 07.19.2010 г.
2. Государственной программой развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы определено, что к 2020 году система образования будет давать результат в виде:
А) высокого качества знаний;
В) высокого качества знаний, подтверждаемых международными индикаторами;
С) высокого уровня развития человеческого капитала;
D) высокого качества знаний и уровня развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами.
3. В результате реализации Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы к 2015 году будут достигнуты следующие результаты:
А) создана система электронного обучения;
В) начат переход на 12-летнее образование;
С) переходный период будет завершен, система образования РК по структуре, содержанию, механизмам управления и финансирования будет соответствовать модели развитых стран;
D) высокое качество знаний и уровень развития человеческого капитала, подтверждаемых международными индикаторами.
4. Укажите сроки реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников:
А) 2011-2015 гг.;
В) 2012-2020 гг.;
С) 2012-2016 гг.;
D) 2011-2016 гг.
5. Основные понятия нравственно-духовного образования "Самопознание"
A) духовность, нравственность, гуманизм
B) сознание, чувство, действие
C) любовь, долг, ненасилие
D) окружающий мир, природа, вселенная
6. Вечные духовные общечеловеческие ценности в самопознании…
А) Любовь, Истина, Ненасилие, Внутренний мир и покой, Праведное поведение
В) Ненасилие, Внутренний мир и покой
С) Дисциплина, Любовь, Истина, Ненасилие
D) Долг, Ненасилие, Праведное поведение, Дисциплина
7. Исторические, социально-политические, мировоззренческие и психологические явления, характерные для мировой цивилизации
А) религия;
В) мифология;
С) культура;
D) атеизм.
8. Значение слова “teos” при переводе с греческого языка
А) бог;
B) религия;
C) абсолют;
D) вера.
9. Курс "Основы религиоведения" изучает:
А) религию;
B) культуру;
C) политику;
D) философию.
10. Значение слова миф:
А) легенда, сказка, рассказ;
В) религия:
С) учение;
D) вера.
11. Религиозная вера о возможности отношения человека "вне сил природы" в виде закрытой тайны:
А) мистика;
В) анимизм;
С) фетишизм;
D) мифология.
12. Религия возникла:
А) во время общинного строя;
В) в І тысячелетии н.э.;
С) во ІІ веке н.э.;
D) в древности.
13. Первоначальные религиозные верования и убеждения:
А) тотемизм, фетишизм, анимизм, магия;
В) тотемизм, магия, натуризм, манихей;
С) зороастризм, фетишизм, магия;
D) анимизм, миф, манихей.

1. Кіріспе
1. "Мәңгілік ел" ұлттық идеясын жүзеге асыру Отан тарихын оқыту мазмұнын жаңартудың негізі ретінде" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектептердің тарих және құқық мұғалімдеріне арналған.
2. Мәңгілік ел ұлттық идеясы дегеніміз — өткенімізден сабақ ала отырып, болашағымызды баянды ету жолындағы хақ мұраттарымыз.Бұл ретте Елбасы: "Мәңгілік ел - жалпы қазақстандық ортақ шаңырағымыздың ұлттық идеясы", - деп түйіндейді. Болашағымызға айқын бағыт-бағдар беретін де, ұлтымызды ұжымшылдыққа ұйыстыратын да, межелі ұлы мақсаттарға жетелейтін де осы Мәңгілік ел идеясы екені анық.
3. Тарихтан білім берудің мақсаты - оқушылардың дүниетанымының негізі болатын тарихи сананы, тарихи білімді құрметтеу мен сыйлау сезімін қалыптастыру. Мәңгілік ел отандастардың бірегей тарихи мақсаты мен қаһармандық ұраны десек қателеспейміз. "Мәңгілік ел" ұғымын тереңнен түсіндіру, тарихи негіздерін көрсету мәселелері маңызды болып табылады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тарихты оқытуды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуде тыңдаушылардың кәсіби деңгейін арттыру.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) мектептегі тарихи білім берудің заманауи жүйесіндегі нормативтік базасымен, педагогикалық қызметтің басымдықтарын анықтайтын негізгі құжаттар мазмұнын ашу;
2) "Мәңгілік ел" ұлттық идеясының тарихи танымдылығын түсіндіру;
3) отандық тарихнамадағы өзекті мәселелерді оқытудың әдістемелік негіздерін меңгерудегі тыңдаушылар әрекетін ұйымдастыру;
4) дарынды балардың жеке қабілеттерін жүзеге асыруды қамтамасыз ететін, оларды ерте дамыту бойынша заманауи білім беру технологиялары мен әдістерін сұрыптау, апробациялау және енгізудің құралдарын қолданып үйрену;
5) оқу сабақтарын жобалау тәсілдерін меңгеру жағдайларына тыңдаушыларды жұмылдыру;
6) түйінді құзыреттіліктерді қалыптастыру тәсілдерін меңгеру үшін жағдай жасау;
7) тыңдаушылардың ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (ары қарай – АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру әрекетіне жағдай жасау;
8) курс тыңдаушыларын шығармашылық іс-әрекетті игеру үдерісіне жұмылдыру;
9) тыңдаушыларға аймақтық компонент мазмұнын игеруге жағдай жасау;
10) тарих пәнінің мұғалімдеріне Блум таксономиясын меңгеру әрекетін ұйымдастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытудың нормативтік-құқықтық негіздері мен басым бағыттарын;
тарих пәнін оқытудың басым бағыттарын, ұйымдастырудың мазмұны мен формасын, бүгінгі таңдағы мектептерде қолданатын білім беру технологиясының әдістік спецификасын;
тұлғаның шығармашылығын қалыптастыру және тарих сабағын ұйымдастырудың әдістемелік, психологиялық және әдістік негізін;
қоғамның әлеуметтік модернизациясы тұсында жаңа тарихи білім беру мазмұнын;
"Мәңгілік ел" идеясының тарихи бастауы мен мәнін;білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тарих пәнін оқытудың заманауи технологияларын біледі;
2) оқушылардың білім жетістіктерін бағалаудың жаңа формаларын қолданады;
құзыреттілік және әрекеттік тұрғы негізінде сабақ құрастырады;
тарихи танымдылықты түйіндейтін тапсырмаларды сыни тұрғыдан талдайды;
тарих сабағы бойынша қандай да бір білім мазмұнын анықтауда Блум таксономиясын қолдана отырып талдайды; оқушылардың қабілеттіліктерін дамыту бойынша заманауи білім беру технологиялары мен әдістерін сұрыптау;
инновациялық әдіс-тәсілдер көмегімен пән бойынша оқушылардың оқу үдерісін жүйелеу әдістерін қолдана біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Национальная идея "Мәңгілік ел" как основа обновления школьного курса отечественной истории" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей истории и права.
2. В условиях обновления содержания образования происходит смена образовательной парадигмы, которая затрагивает все компоненты учебных предметов "История Казахстана" и "Всемирная история". Фундаментальную основу преподавания истории в условиях обновления содержания образования должна составить национальная идея "Мәңгілік ел", которая не только расширит кругозор учащихся, но и позволит им объективно оценивать исторические процессы, по-новому подходить к современности, сравнивать настоящее с прошлым, понимать исторические корни многих явлений, позволит сформировать патриотические, нравственные качества будущего гражданина страны.
3. Образовательная программа направлена на повышение квалификации учителей истории и права по вопросам обновления школьного курса истории в контексте национальной идеи "Мәңгілік ел", проектирования и реализации образовательного процесса с учетом новых требований к обеспечению качества образования.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей истории и права по вопросам обновления школьного курса отечественной истории в контексте национальной идеи "Мәңгілік ел".
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) сформировать целостное представление о национальной политике и национальной идее "Мәңгілік ел" в свете стратегических документов и Посланий Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана;
2) осмыслить механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг.;
3) обобщить и углубить знания по вопросам преподавания истории в условиях обновления содержания образования и новой системы оценки результатов образования;
4) раскрыть сущность и значение психолого-педагогического сопровождения образовательного процесса, механизмы его реализации. Определить основные подходы к выбору средств и методов обучения истории с учетом возрастных особенностей учащихся;
5) расширить и углубить знания в области приоритетных направлений государственной политики в сфере воспитания: Концепция воспитания в системе непрерывного образования РК, Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования; национальная идея "Мәңгілік ел";
6) расширить знания и сформировать умения по использованию имеющихся методов, технологий работы с одаренными учащимися; подготовки учащихся к внешнему контролю по истории;
7) развить навыки использования национальной идеи "Мәңгілік ел" как интеграционной основы изучения обществоведческих дисциплин;
8) развить навыки проектирования учебных заданий по истории, направленных на развитие функциональной грамотности и развитие критического мышления учащихся;
9) развить навыки проектирования учебных заданий по истории в соответствии с таксономией Б. Блума;
10) сформировать способы организации проектной и исследовательской, краеведческой деятельности учащихся на уроках истории и во внеурочное время;
11) сформировать способы использования суммативного, формативного и критериального оценивания в практике преподавания и обучения истории;
12) развить способы использования современных образовательных технологий, в том числе информационно-коммуникационных (далее - ИКТ), методов организации интерактивного взаимодействия.
3. Ожидаемый результат
6. По завершении курса слушатели:
1) знают:
механизмы реализации национальной политики и национальной идеи "Мәңгілік ел" в свете стратегических документов и Посланий Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее";
механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг.;
концептуальные основы преподавания истории;
стандарт, содержание учебной программы, учебно-методическое обеспечение курса истории в условиях обновления содержания образования (учебники, учебные пособия и т.д.);
основные направления, содержание и формы работы по психолого-педагогическому сопровождению образовательного процесса;
взаимосвязь методов обучения с возрастными особенностями учащихся;
приоритетные направления государственной политики в сфере воспитания;
современные подходы к преподаванию, обучению, оцениванию учебных достижений учащихся;
особенности организации проектной исследовательской, краеведческой деятельности учащихся на уроках истории и во внеурочное время;
определение таксономии, разнообразие видов уровневого подхода к созданию контрольно-измерительных материалов (КИМ);
систему учебных стратегий, методов и приемов, направленных на развитие критического мышления учащихся;
2) умеют:
осуществлять интеграцию обществоведческих дисциплин на основе национальной идеи "Мәңгілік ел";
проектировать и реализовывать образовательный процесс по истории в условиях обновления содержания образования;
осуществлять управление учебно-познавательной деятельностью учащихся, применяя различные методы, средства и современные технологии обучения, определять целесообразность их использования;
формировать наборы заданий, позволяющих организовывать работу с учащимися и обеспечивать необходимую полноту и качество усвоения знаний;
применять методы и приемы, направленные на развитие критического мышления и исследовательских навыков учащихся;
применять методы диагностики и оценки учебных достижений учащихся;
использовать методы и технологии работы с одаренными учащимися;
организовывать деятельность учащихся по подготовке к внешнему контролю;
оценивать проблемы и возможные пути их решения в организации учебного процесса по истории;

3) оқытудың тиімді тәсілдерін таңдау мақсатында дәстүрлі және құзыреттілік үлгіде салыстырмалы талдауды;
оқушылардың түйінді пәндік құзыреттіліктерін дамытатын сабақ үлгілерін жобалауды;
дарынды балалармен жұмысты ұйымдастыру әдістемесін;
оқу сабағын жобалау үшін білімді жиынтықтаудың тәсілдерін; түйінді құзыреттілік тұрғыдан оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативті-құқықтық модульде: ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты, Президент Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" Жолдауының, Елбасының "Тәуелсіздік толғауы" еңбегінің басым бағыттарын жүзеге асыру қазақстандық білім беру жүйесін модернизациялаудың стратегиялық факторы ретінде. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III.; Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру аясында тарихи білім беру жүйесі мазмұнын жаңғырту. ҚР мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 – 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары оқушыларының түйінді құзыреттіліктерін дамыту негізі ретінде; тәрбие саласындағы мемлекеттік саясаттың басым бағыттары: Қазақстан Республикасы үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие тұжырымдамасы, Барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік құрамдасын күшейту жөніндегі үлгілік кешенді жоспар, Қазақстандық "Мәңгілік ел" идеясының құндылықтары және оны тәрбие жүйесінде іске асыру; білім беру мазмұнын жаңарту аясында тарих пәнін оқытудың ғылыми-әдістемелік негіздері. Тарих мұғалімінің тәжірибиелік әрекетіне қойылатын нормативтік оқу-әдістемелік талаптар.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру үдерісінің психологиялық – педагогикалық сүйемелденуі;
2) жас ұрпақтың құқықтық және азаматтық тәрбиесі – жаңа Қазақстан азаматын қалыптастырудың негізгі шарттарының бірі;
3) этникалық және діни толеранттылықты тәрбиелеу тағылымдары.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында тарих пәнін оқытудың заманауи аспектілері;
2) тарихи білім беру мазмұнын жаңарту аясында тарих пәнін оқытудағы жаңа амалдар, әдістер және формалар;
3) тарих сабағындағы зерттеушілік жұмыс - оқушылардың ғылыми көзқарасын қалыптастыру негізі;

3) владеют:
навыками проектирования образовательного процесса по истории в условиях обновления содержания образования;
навыками формирования гражданского патриотизма, этнической и религиозной толерантности учащихся посредством предмета история;
навыками анализа средств обучения, учебно-методических материалов по истории с целью выбора адекватных современным условиям обновления содержания образования;
навыками использования цифровых образовательных ресурсов в практике преподавания и обучения истории;
способами сравнения существующих подходов к оцениванию учебных достижений учащихся;
способами проектирования учебных заданий, позволяющих организовывать работу с учащимися и обеспечивать необходимую полноту и качество усвоения знаний;
способами проектирования учебных заданий по истории, направленных на развитие функциональной грамотности, критического мышления учащихся.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются национальная политика и национальная идея "Мәңгілік ел" в свете стратегических документов и Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", обновление содержания исторического образования в контексте реализации Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 гг., национальной идеи "Мәңгілік ел", Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III, механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение образовательного процесса в условиях обновления содержания образования;
2) приоритетные направления государственной политики в сфере воспитания: Концепция воспитания в системе непрерывного образования РК, Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования; национальная идея "Мәңгілік ел";
3) воспитание этнической и религиозной толерантности на уроках истории.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) современные подходы к преподаванию и обучению истории в условиях обновления содержания образования;
2) "Мәңгілік ел" – интеграционная основа изучения обществоведческих дисциплин;
3) формирование функциональной грамотности как основы развития учебно-познавательной компетенции учащихся на уроках истории;

4) тарих, қоғамтану, дінтану, құқық, өлкетану пәндерін оқытудағы пәнішілік және пәнаралық байланыстар;
5) заманауи жағдайлардағы тарих пәні мұғалімінің зерттеушілік, жобалық және тәжірибелік-эксперименттік қызметі;
6) дарынды балалармен жұмысты ұйымдастыру әдістемесі: тарих пән сабақтарында оқушыларды олимпиадалар мен ғылыми конференцияларға дайындауды ұйымдастыру;
7) тарих сабағында құзыреттілікке бағытталған тапсырмаларды сын тұрғысынан жобалау;
8) тарих мұғалімінің сабағы мен сабақтан тыс қызметінде өлкетану жұмысын ұйымдастыру мен енгізу.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) білімдену үдерісінде түйінді құзыреттіліктерді қалыптастырудағы жоба технологиясының маңыздылығы;
2) Блум таксономиясы бойынша тарих сабағында оқу тапсырмаларын жобалау;
3) Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тарих пән сабақтарында оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудағы критериалды әдіс;
4) тарих сабағында оқушылардың негізгі құзыреттіліктерін дамытуда АКТ қолдану.
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы қазақстандық патриотизмді дамыту философиясы ретінде;
2) "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы - оқушылардың рухани-адамгершілік құндылықтары мен төзімділігін қалыптастыру негізі;
3) қазақ хандығы –"Мәңгілік ел" идеясы: тарихи сабақтар мен тағдырлар. Қазақстан мектептерінде "Мәңгілік ел" ұлттық идеясын жүзеге асыру жолдары;
4) жаһандану дәуірінде тарихты оқыту: ұлттық құндылықтар және жалпыадамзатттық гуманизм;
5) қоғамдық пәндерді оқытудағы әлеуметтік, саяси мәдени және жалпы философиялық әдістер;
6) қоғамдық пәндерді оқыту үдерісінде азаматтылық пен құқықтық білімді қалыптастыру;
7) тарих пән сабақтарында оқыту мен тәрбие берудегі ұлттық және әлемдік мәдени-құндылық бағдарлар;
8) Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың тарихи еңбектерін оқытудағы әдіснамалық тәсіл – қоғамдық пәндерді оқытуды дамытуды дамыту факторы;
9) Елбасының "Тәуелсіздік толғауы" еңбегін оқыту негізінде азаматтықты және патриотизмді қалыптастыру;
10) көпконфессионалды, көпмәдениетті қазақстандық қоғам жағдайында "Дінтану негіздері" сабағында оқушылардың толеранттылығын дамыту;
11) білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жағдайында қоғамтану пәндері оқытудың өзекті мәселелері мен проблемалары;
12) шағын кешенді мектеп жағдайында тарих сабағында білім беру үдерісін технологияландыру; қоғамдық пәндерді оқыту негізінде ауыл мектептері оқушыларының әлеуметтік тәжірибелерін кеңейтудің тиімді нысандары; тарих сабағында оқушылардың шығармашылық әлеуетін арттыру жолдары;
13) тарих пән сабақтарында оқушылардың жобалау-зерттеу қызметтерінің дағдыларын қалыптастыру; оқушылардың білім мониторингі – тарих пәнін сапалы оқыту критерийі;
14) көпмәдениетті және көптілді білім беру жағдайында заманауи тарих сабағын жобалау әдістемесі;
15) оқу үдерісінде мұғалім мен оқушының жобалау-зерттеу әрекеті;
16) Қазақстан мектептерінде "Мәңгілік ел" ұлттық идеясын жүзеге асыру жолдары; тарихи білім беру мазмұнын жаңарту: оқытудың жаңа стратегиялары, бағалаудың жаңа жүйесі;
17) тарих сабағында оқушылардың шығармашылық әлеуетін арттыру жолдары.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2 – 10 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.

4) компетентностно-ориентированные задания как средство формирования ключевых компетенций учащихся на уроках истории;
5) новые подходы к оцениванию результатов обучения в условиях обновления содержания образования: суммативное, формативное, критериальное оценивание;
6) проектная и исследовательская деятельность на уроках истории как средство формирования мировоззрения учащихся;
7) методика работы с одаренными учащимися: подготовка к олимпиадам и научным конференциям по истории;
8) краеведческая работа на уроках истории и во внеурочное время.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) система подготовки учащихся к внешнему контролю по истории (ВОУД СО, ЕНТ);
2) проектирование учебных заданий по истории в соответствии с таксономией Б. Блума;
3) развитие критического мышления учащихся на уроках истории;
4) использование цифровых образовательных ресурсов в преподавании и обучении истории.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) механизмы и пути реализации Национальной идеи "Мәңгілік ел" в казахстанских школах;
2) современные методы научного познания как средство развития интеллектуальных умений учащихся в процессе изучения обществоведческих дисциплин;
3) формирование гражданственности и правовых знаний в процессе обучения общественным дисциплинам;
4) национальные и мировые культурно-ценностные ориентиры в обучении и воспитании на уроках истории;
5) методологические приемы изучения исторических трудов Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А. – фактор развития обучения обществоведческих дисциплин;
6) развитие толерантности учащихся на уроках "Светскость и основы религиоведения";
7) религиозный экстремизм, методы противостояния угрозам распространения религиозного экстремизма в регионе;
8) современные образовательные технологии на уроках истории;
9) микропреподавание и проектирование; разработка краткосрочного плана урока по истории;
10) исследовательские практики учителя обществоведческих дисциплин в рамках преподавания предмета "История": исследование урока (LessonStudy) и исследование в действии (ActionResearch);
11) взаимодействие педагогов в Интернет-сообществе как условие развития профессиональной компетентности;
12) приемы подготовки учебно-методических материалов по истории средствами Microsoft Office.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2-10 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.

14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) оқушылардың оқу жетістігін бағалаудың негізгі әдіс-тәсілдеріне сәйкес тарихтан 7 сынып бойынша бақылау өлшеу материалдарын жасау;
2) тарих пәнінен оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамытуға бағытталған сынып бойынша оқу сабақтарын жобалау;
3) жобалау технологиясы бойынша зерттеу тақырыбының жоспарын жасау;
4) Б.Блум таксономиясына сәйкес 9 сынып бойынша оқу тапсырмаларын жасау.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру нәтижелеріне қойылатын жаңа талаптар;
2) тарих сабақтарында сыни тұрғыдан ойлау сабақтарын меңгертудің әдістемесі;
3) тарих пән сабақтарында оқушылардың жобалау-зерттеу қызметтерінің дағдыларын қалыптастыру;
4) тарих пән сабақтарында оқытудың жетістігін бағалауда Блум таксономиясын қолдану әдістері.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзегге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу және т.б. қамтиды.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өздік жұмысжағдайындасыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру үдерісі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзіреттілікмоделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологияларжәне интербелсенді нысандарын пайдалану арқылы қол жеткізілетін қызметтік амалды болжайды: шағын топтардағы жұмыс; оқытатын ойындар; кері байланыс; күрделі және дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы; "дөңгелек үстел" және т.б.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзіреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.

14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать компетентностно-ориентированные задания по истории, направленные на развитие функциональной грамотности школьников;
2) разработать учебные задания по истории, направленные на развитие функциональной грамотности учащихся;
3) разработать учебные задания по истории в соответствии с таксономией учебных целей Б. Блума;
4) разработать контрольно-измерительные материалы по истории в соответствии с основными подходами к оценке учебных достижений учащихся;
5) разработать учебные задания по истории, направленные на развитие критического мышления учащихся.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) компетентностно-ориентированный подход в преподавании и обучении истории;
2) современные подходы к развитию функциональной грамотности учащихся на уроках истории;
3) таксономия учебных задач при изучении истории;
4) современные подходы к оценке учебных достижений учащихся в контексте международного опыта;
5) формирование познавательной учебной деятельности на уроках истории с применением технологии развития критического мышления.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания для слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол", конференция.
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.

22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады - 0, 1, 2 балл және төмендегідей өлшемдер:
1) орындалған жұмыстың алынған міндетке сәйкестігі: тапсырмалар алынған міндетке сай емес; тапсырмалар алынған міндетке сай, тапсырмалар алынған міндетке толықтай сай;
2) сұрақтың анықтығы, толықтығы, дәйектігі жеткіліксіз;негізінде жеткілікті; толық: жеткіліксіз, негізінде жеткілікті, толық;
3) тапсырмалардың Мемлекттік жалпыға міндетті білім беру стандарты (ары қарай МББЖС) мен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкестігі: тапсырмалар МББЖС пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сай емес; тапсырмалар МББЖС пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне жартылай сай (ішінара); тапсырмалар МББЖС пен білім алушылардың жас ерекшеліктеріне толықтай сай;
4) нәтиже сапасы: дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге сай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толыққанды сай емес; дайындалған тапсырмалар алынған мақсат пен күтілетін нәтижеге толықтай сай;
5) материалдың тәжірибелік мәні: жұмыстың тәжірибелік мәні жоқ; жұмыс жартылай тәжірибелік мәнге ие; жұмыстың тәжірибелік мәні бар және пайдалануға ұсынылуы мүмкін;
6) жұмыстың безендірілуінің талапқа сәйкестігі: жұмыс біршама өңдеуді талап етеді, өйткені қолданыстағы нұсқауға сай емес; жұмыс қолданыстағы нұсқауға сай, алайда кейбір компоненттер өңдеуді талап етеді; жұмыс ұсынылған барлық компонеттерге сай әзірленген.
23. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы" 11-12 балл (85-100%);
2) "Жақсы" 9-10 балл (71-84%);
3) "Қанағаттанарлық" 6-8 балл (50-70%).
24. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер - 0, 1, 2, 3 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселе; жобаның өзекті мәселесі ашылмаған; жоба мәселесі жартылай ашылған; жобаны өзекті мәселесі ашылған, бірақ автор тақырып бойынша терең білім көрсете алмаған; жобаның өзекті мәселесі толық ашылған, автор тақырып бойынша терең білім көрсеткен;
2) мақсатты жобалауы; мақсаты берілмеген; мақсаты қойылғанмен, бірақ оған жету жоспары жасалмаған; мақсаты қойылған, негізі жасалған, оған жетудің жоспары сызба түрінде бірелген, мақсаты айқын берілген, нақты себептері көрсетілген, мақсатқа жетудің жүйелі жоспары берілген;

22. Для оценивания самостоятельной работы определены следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) соответствие выполненной работы поставленной задаче (не соответствует задаче, поставленной в задании; в основном соответствует задаче, поставленной в задании; полностью соответствует задаче, поставленной в задании);
2) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса (предъявлено недостаточно; предъявлено в основном достаточно; предъявлено полно);
3) соответствие заданий действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся (задания, представленные в работе, не соответствуют действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, частично соответствуют действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся; задания, представленные в работе, полностью соответствуют действующему ГОСО, возрастным особенностям обучающихся);
4) качество результатов (разработанные задания не соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; разработанные задания не в полной мере соответствуют заявленной цели и ожидаемым результатам; соответствие разработанных заданий заявленной цели и ожидаемым результатам);
5) практическая значимость излагаемого материала (работа не имеет практического значения; работа имеет лишь частичное практическое значение; работа имеет практическое значение и может быть рекомендована к использованию);
6) оформление в соответствии с требованиями, предъявляемыми к работам такого вида (работа требует значительной доработки, поскольку выполнена без соблюдения соответствующих рекомендаций; работа оформлена с соблюдением существующих рекомендаций, однако отдельные компоненты требуют доработки; в работе на надлежащем уровне представлены все рекомендованные компоненты).
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 11-12 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 9-10 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 6-8 баллов, (50-74%).
25. Для оценивания проектной работы определены критерии - 0, 1, 2, 3 балла и следующие параметры:
1) проблема проекта: не раскрыта; раскрыта фрагментарно; раскрыта, автор показал недостаточно глубокие знания темы; раскрыта полностью, автор продемонстрировал глубокие знания темы;
2) целеполагание: цель не сформулирована; цель сформулирована, но план ее достижения отсутствует; цель сформулирована, обоснована, дан схематичный план ее достижения; цель сформулирована, четко обоснована, дан подробный план ее достижения;

3) жоспарлау; жоспар әрекет мазмұнын көрсете алмайды; жоспар үстіртін жасалған; жоспарлау логикалық тұрғыда жеткілікті деңгейде емес, жоспарлау логикалық тұрғыда ретті және өзінің әрекетін толық көрсетеді;
4) нәтижені бағалау; жобалау нәтижесі жоқ; жоба нәтижесі сапа талаптарына сәйкес емес (берілген мақсатқа). Жоба нәтижесі сапа талаптарына жартылай сәйкес келеді, нәтиже сапа талаптарына толықтай жауап береді (берілген мақсатқа сәйкес);
5) алынған нәтижелердің маңыздылығы; нәтиженің практикалық маңыздылығы жоқ; алынған нәтижелер тек теориялық тұрғыда маңызды; алынған нәтиже практикалық маңыздылығы жартылай ғана; алынған нәтижелердің практикалық маңыздылығы жоғары және ары қарай қолдануға ұсынуға болады.
25. Тыңдаушылардың жобалық жұмысты орындау бойынша білімдерін бағалау баллдарды бес баллдық жүйеге көшірумен жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы" 13-15 балл (85-100%);
2) "Жақсы" 10-12 (71-84%);
3) "Қанағаттанарлық" 7-9 (50-70%).
26. Курс тыңдаушылары шағын-сабақты презентациялау кезінде сабақтың түрлі кезеңдерін жоспарлау және білім мазмұнын жаңартуды есепке алып оқыту бойынша үзінді көрсетеді.
27. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) жартылай жүзеге асырылған - 2 балл;
3) толықтай жүзеге асырылған - 4 балл.
28. Шағын сабақты презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) жобалау сапасы: (білім беру процесі) заманауи талаптар мен мақсат қоюға сәйкес мақсаттың нақты әрі айқын тұжырымдалуы, мақсаттың қолжетімділігі мен өлшемділігі; мақсатты топтың айқындылығы; мақсатқа жеткізетін міндеттер көрсетілген; әрекет мазмұны айқындалған;әрекет нәтижелері айқындалған, нәтижелер мақсатқа сәйкес келеді; мақсатқа жетудегі уақыт аралығы айқындалған; оқу-тәрбие үдерісінің қатысушыларының өзара әрекет сипаты айқындалған; педагогикалық және ақпараттық-коммуникативтік технологиялар айқындалған;
2) жағдай сапасы: ресурстық қамтамасыз етілудің кешенділігі мен қажет болған жағдайда ресурстардың өзара алмасу мүмкіндіктерін болжау; кадрлық қамтамасыз етілуі;материалдық-техникалық қаматамыз етілуі; инфроқұрылым; оқу-әдістемелік және ақпараттық қамтамасыз етілуі;

3) планирование: план не отражает содержание деятельности; план носит поверхностный характер; планирование недостаточно логично и последовательно; планирование логичное, последовательное, полностью отражает содержание деятельности;
4) оценка результата: проектный продукт отсутствует; проектный продукт не соответствует требованиям качества (т.е. заявленным целям); проектный продукт не полностью соответствует требованиям качества; продукт полностью соответствует требованиям качества (соответствует заявленным целям).
5) значение полученных результатов: результат не имеет практического значения; полученные результаты имеют только теоретическое значение; результат имеет лишь частичное практическое значение; полученные результаты имеют большое практическое значение и могут быть рекомендованы к использованию.
26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 13-15 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 10-12 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 7-9 баллов, (50-74%).
27. При презентации мини-урока слушатели курса предоставляют краткосрочный план:
1) учебного занятия по истории на основе интеграции истории и других учебных предметов;
2) учебного занятия по истории с ориентацией на развитие функциональной грамотности обучающихся;
3) учебного занятия по истории с использованием ИКТ-технологий;
4) учебного занятия по истории с использованием технологии развития критического мышления.
28. Для оценивания презентации мини-урока определены следующие критерии (уровни сформированности навыков):
1) 0 - баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) качество проектирования образовательного процесса: четкое определение целевой установки в соответствии с современными требованиями к целеполаганию (формулировка цели носит конкретный характер), цель достижима и измерима; определена целевая группа; прописаны задачи, способствующие достижению цели; определено содержание деятельности; определены результаты деятельности, результаты соотнесены с поставленными целями; определен временной промежуток для достижения целей; определен характер взаимодействия между участниками учебно-воспитательного процесса; определены педагогические и информационно-коммуникационные технологии;
2) качество условий: комплексность ресурсообеспечения и прогнозирование возможности взаимозаменяемости ресурсов в случае такой необходимости (кадровое обеспечение; материально-техническое обеспечение; инфраструктура; учебно-методическое и информационное обеспечение);

3) нәтиже сапасы жоспарланған нәтижелерге жету дәрежесі: мақсат – міндет- күтілетін нәтиже.
4) 29. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы" 11-12 балл (85-100%);
2) "Жақсы" 9-10 балл (71-84%);
3) "Қанағаттанарлық" 6-8 балл (50-70%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
30. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014жылғы 11 қараша.
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы -2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар.
3) Назарбаев Н.Ә. "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам: баршаға арналған қазiргi заманғы мемлекет". Астана,2015 ж.
4) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010
5) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III.
7) Аманжолов К.Р. Түркі халықтарының тарихы. 3 кітап. – Алматы, 2002.
8) Жолдасбайұлы С. Ежелгі және орта ғасырлардағы Қазақстан. – А,1995.
9) Кан Г.В., Шаяхметов Н.У. Қазақстан тарихы. – А., 2007.
10) Қазақстан тарихы. V томдық. Асылбеков М.Х., Алдажұманов Қ.С., Байпақов К.М., Қозыбаев М.Қ., Нұрпейісов К.Н. және т.б. ред. – А., 2010.
11) Қазақстан тарихы. Ред. басқарған проф. Қаражан Қ.С. – Алматы, 2008.
12) Қазақстан тарихы. Очерктер. – А., 1994.
13) Қазақстанның жаңа және қазіргі заман тарихы. – Алматы: Қазақ университеті. – А, 2006.
14) Назарбаев Н. Ә. Тарих толқынында. – Алматы: Атамұра, 1999.
15) Назарбаев Н.Ә. Сындарлы он жыл. – Алматы, 2003.
16) Назарбаев Н.Ә. Қазақстан жолы. – Астана, 2006.
17) Тоқаев Қ.К. Қазақстан Республикасының дипломатиясы. – А., 2002.
18) Таубаева Ш.Т. Исследовательская культура учителя: методология, теория и практика формирования. Алматы, 2000.
19) Досова Н. Б. Тарих пәнін оқытуда оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту жолдары // Білімдегі жаңалықтар. – 2012, №2. - С. 19-23
20) Далабайқызы И. Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы-оқушылардың ақпараттық құзыреттілгін дамыту құралы //Білім технологиялары. – 2011, №4. - С. 19

3) качество результатов: степень достижения запланированных результатов (цель-задачи-ожидаемые результаты);
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 11-12 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 9-10 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 6-8 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлыжол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года.
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех" Астана, 20015 г.
3) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 год.
4) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года).
5) Государственный общеобязательный стандарт образования РК. Начальное, основное и общее среднее образование, ГОСО РК – 2012 г.
6) Национальный план развития функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг. Астана. Постановление Правительства РК от 25 июня 2012 года № 832.
7) Жолдасбайұлы С. Ежелгі және орта ғасырлардағы Қазақстан. – А,1995.
8) Кан Г.В., Шаяхметов Н.У. Қазақстан тарихы. – А., 2007.
9) Қазақстан тарихы. V томдық. Асылбеков М.Х., Алдажұманов Қ.С., Байпақов К.М., Қозыбаев М.Қ., Нұрпейісов К.Н. және т.б. ред. – А., 2010.
10) Қазақстан тарихы. Ред. басқарған проф. Қаражан Қ.С. – Алматы, 2008.
11) Қазақстанның жаңа және қазіргі заман тарихы. – Алматы: Қазақ университеті. – А, 2006.
12) Пралиев С.Ж., Нарибаев К.Н., К.К.Жампеисова, С.Т.Иманбаева, Хан Н.Н., Молдабеков Ж.Ж., М.К. Койгельдиев, Г.В.Кан, Калиева С.И. и др. Концепция реализации национальной идеи "Мәңгілік ел" в вузах Казахстана. – Алматы: "Ұлағат" КазНПУ им.Абая, 2015.- 54 с.
13) Байпаков К.М., Таймагамбетов Ж.К. Археология Казахстана. – А., 2005.
14) Назарбаев Н.Ә. Қазақстан – 2030. Барлық Қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы. – Алматы: Білім, 1997.
15) Назарбаев Н.Ә. Тарих толқынында. – Алматы: Атамұра, 1999.
16) Назарбаев Н.Ә. Сындарлы он жыл. – Алматы, 2003.
17) Назарбаев Н.Ә. Қазақстан жолы. – Астана, 2006.
18) Тоқаев Қ.К. Қазақстан Республикасының дипломатиясы. – А., 2002.
19) Таубаева Ш.Т. Исследовательская культура учителя: методология, теория и практика формирования. Алматы, 2000.
20) Досова Н.Б. Тарих пәнін оқытуда оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту жолдары // Білімдегі жаңалықтар. – 2012, № 2. - С. 19-23

21) Сариева Р. С. Тарих пәнін заманауи технология арқылы оқыту // Орта мектеп жаршысы - Вестник средней школы. - 2013. - №4. - С. 15.
"Мәңгілік ел" ұлттық идеясын жүзеге
асыру Отан тарихын оқыту мазмұнын
жаңартудың негізі ретінде"
тақырыбындағы мектептердің тарих
және құқық мұғалімдеріне арналған
біліктілікті арттыру курстарының
білім беру бағдарламасына 1-қосымша
Курстың оқу – тақырыптық жоспары 80 сағат
Сабақтардың тақырыптамасы
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік сынып
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын- сабақты қорғау
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына  Жолдауы. "Қазақстан-2050"  Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты, Президент Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам: баршаға арналған қазiргi заманғы мемлекет" Жолдауларының, Елбасының "Тәуелсіздік толғауы" еңбегінің басым бағыттарын жүзеге асыру қазақстандық білім беру жүйесін модернизациялаудың стратегиялық факторы ретінде. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III.
2
2
1.2
Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру аясында тарихи білім беру жүйесі мазмұнын жаңғырту.
ҚР мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 – 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары оқушыларының түйінді құзыреттіліктерін дамыту негізі ретінде.
2
2
1.3
Тәрбие саласындағы мемлекеттік саясаттың басым бағыттары: Қазақстан Республикасы үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие тұжырымдамасы, Барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік құрамдасын күшейту жөніндегі үлгілік кешенді жоспар, Қазақстандық "Мәңгілік ел" идеясының құндылықтары және оны тәрбие жүйесінде іске асыру.
2
2
1.4
Білім беру мазмұнын жаңарту аясында тарих пәнін оқытудың ғылыми-әдістемелік негіздері.
Тарих мұғалімінің тәжірибиелік әрекетіне қойылатын нормативтік оқу-әдістемелік талаптар.
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
8
8
2.1
Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру үдерісінің психологиялық – педагогикалық сүйемелденуі.
2
2
2.2
Жас ұрпақтың құқықтық және азаматтық тәрбиесі – жаңа Қазақстан азаматын қалыптастырудың негізгі шарттарының бірі.
4
4
2.3
Этникалық және діни толеранттылықты тәрбиелеу тағылымдары.
2
2
3
Мазмұндық модуль
4
16
4
4
4
4
2
38
3.1
Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында тарих пәнін оқытудың заманауи аспектілері.
2
2
4
3.2
Тарихи білім беру мазмұнын жаңарту аясында тарих пәнін оқытудағы жаңа амалдар, әдістер және формалар.
4
4
3.3
Тарих сабағындағы зерттеушілік жұмыс - оқушылардың ғылыми көзқарасын қалыптастыру негізі.
4
4
3.4
Тарих, қоғамтану, дінтану, құқық, өлкетану пәндерін оқытудағы пәнішілік және пәнаралық байланыстар.
4
4
3.5
Заманауи жағдайлардағы тарих пәні мұғалімінің зерттеушілік, жобалық және тәжірибелік-эксперименттік қызметі.
2
2
4
3.6
Дарынды балалармен жұмысты ұйымдастыру әдістемесі: тарих пән сабақтарында оқушыларды олимпиадалар мен ғылыми конференцияларға дайындауды ұйымдастыру.
4
4
3.7
Тарих сабағында құзыреттілікке бағытталған тапсырмаларды сын тұрғысынан жобалау.
4
4
3.8
Тарих мұғалімінің сабағы мен сабақтан тыс қызметінде өлкетану жұмысын ұйымдастыру мен енгізу.
4
4
3.9
Шағын-сабақ таныстырылымын қорғау
4
4
Курс тың қалыптасқан кәсіби құзыреттіліктерін анықтау (қорытынды тестілеу).
2
2
4
Технологиялық модуль
10
6
16
4.1
Білім беру процесінде түйінді құзыреттіліктерді қалыптастырудағы жоба технологиясының маңыздылығы.
2
2
4
4.2
Блум таксономиясы бойынша тарих сабағында оқу тапсырмаларын жобалау.
2
2
4
4.3
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тарих пән сабақтарында оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудағы критериалды әдіс.
2
2
4
4.4
Тарих сабағында оқушылардың негізгі құзыреттіліктерін дамытуда АКТ қолдану.
4
4
Вариативтік бөлім
10
Ү
Вариативтік модуль
10
10
5.1
"Мәңгілік ел" ұлттық идеясы қазақстандық патриотизмді дамыту философиясы ретінде. "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы - оқушылардың рухани-адамгершілік құндылықтары мен төзімділігін қалыптастыру негізі. Қазақ хандығы – "Мәңгілік ел" идеясы: тарихи сабақтар мен тағдырлар. Жаһандану дәуірінде тарихты оқыту: ұлттық құндылықтар және жалпыадамзатттық гуманизм. Қоғамдық пәндерді оқытудағы әлеуметтік, саяси мәдени және жалпы философиялық әдістер. Қоғамдық пәндерді оқыту үдерісінде азаматтылық пен құқықтық білімді қалыптастыру. Тарих пән сабақтарында оқыту мен тәрбие берудегі ұлттық және әлемдік мәдени-құндылық бағдарлар. Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың тарихи еңбектерін оқытудағы әдіснамалық тәсіл – қоғамдық пәндерді оқытуды дамытуды дамыту факторы. Елбасының "Тәуелсіздік толғауы" еңбегін оқыту негізінде азаматтықты және патриотизмді қалыптастыру. Көпконфессионалды, көпмәдениетті қазақстандық қоғам жағдайында тарих сабақтарында оқушылардың толеранттылығын дамыту. Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жағдайында қоғамтану пәндері оқытудың өзекті мәселелері мен проблемалары. Шағын кешенді мектеп жағдайында тарих сабағында білім беру үдерісін технологияландыру. Қоғамдық пәндерді оқыту негізінде ауыл мектептері оқушыларының әлеуметтік тәжірибелерін кеңейтудің тиімді нысандары. Тарих пән сабақтарында оқушылардың жобалау-зерттеу қызметтерінің дағдыларын қалыптастыру. Оқушылардың білім мониторингі – тарих пәнін сапалы оқыту критерийі. Көпмәдениетті және көптілді білім беру жағдайында заманауи тарих сабағын жобалау әдістемесі. Оқу үдерісінде мұғалім мен оқушының жобалау-зерттеу әрекеті. Қазақстан мектептерінде "Мәңгілік ел" ұлттық идеясын жүзеге асыру жолдары. Тарихи білім беру мазмұнын жаңарту: оқытудың жаңа стратегиялары, бағалаудың жаңа жүйесі. Тарих сабағында оқушылардың шығармашылық әлеуетін арттыру жолдары.
БАРЛЫҒЫ:
12
10
34
6
4
4
4
4
2
80
"Мәңгілік ел" ұлттық идеясын жүзеге
асыру Отан тарихын оқыту мазмұнын
жаңартудың негізі ретінде"
тақырыбындағы мектептердің тарих
және құқық мұғалімдеріне арналған
біліктілікті арттыру курстарының
білім беру бағдарламасына 2-қосымша
Тыңдаушыларға арналған тест тапсырмалары

21) Далабайқызы И. Сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы-оқушылардың ақпараттық құзыреттілгін дамыту құралы //Білім технологиялары. – 2011, № 4. - С. 19
22) Зуева Л.И. Историческое образование в Казахстане.//Материалы межд. научно-практ. (21-22 декабря)–Караганда, 2004.-С. 195-197
23) Зуева Л.И. Роль современных учебников по истории Казахстана в процессе перехода к новой структуре исторического образования Степной край Евразии. Историко-культурные взаимодействия и современность: Тезисы докладов и сообщений V международной научной конференции. - Омск, 2007 - С.242-244
24) Сариева Р.С. Тарих пәнін заманауи технология арқылы оқыту // Орта мектеп жаршысы - Вестник средней школы. - 2013. - № 4. - С. 15.
Приложение 1
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для учителей
истории и права "Национальная идея
"Мәңгілік ел" как основа обновления
школьного курса отечественной истории"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-уроков
Защита проектов
Тестирование
ВСЕГО
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1.
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Национальная политика и национальная идея "Мәңгілік ел" в свете стратегических документов и Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее",.
2
2
1.2
Обновление содержания исторического образования в контексте реализации Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 гг., национальной идеи "Мәңгілік ел". Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III. По состоянию на 24.11.15 г.
2
2
1.3
Механизмы и пути реализации Национального плана действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 гг.
2
2
1.4
Концептуальные основы и нормативно-правовое обеспечение преподавания истории в условиях обновления содержания образования.
2
2
2.
Психолого-педагогический модуль
8
8
2.1
Психолого-педагогическое сопровождение образовательного процесса в условиях обновления содержания образования.
2
2
2.2
Приоритетные направления государственной политики в сфере воспитания: Концепция воспитания в системе непрерывного образования РК, Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования; национальная идея "Мәңгілік ел".
4
4
2.3
Воспитание этнической и религиозной толерантности на уроках истории.
2
2
3.
Содержательный модуль
4
16
4
4
4
4
2
38
3.1
Современные подходы к преподаванию и обучению истории в условиях обновления содержания образования.
2
2
4
3.2
"Мәңгілік ел" – интеграционная основа изучения обществоведческих дисциплин.
4
4
3.3
Формирование функциональной грамотности как основы развития учебно-познавательной компетенции учащихся на уроках истории.
4
4
3.4
Компетентностно-ориентированные задания как средство формирования ключевых компетенций учащихся на уроках истории.
4
4
3.5
Новые подходы к оцениванию результатов обучения в условиях обновления содержания образования: суммативное, формативное, критериальное оценивание.
2
2
4
3.6
Проектная и исследовательская деятельность на уроках истории как средство формирования мировоззрения учащихся.
4
4
3.7
Методика работы с одаренными учащимися: подготовка к олимпиадами научным конференциям по истории.
4
4
3.8
Краеведческая работа на уроках истории и во внеурочное время.
4
4
3.9
Панорамная защита краткосрочного плана урока
4
4
Определение сформированных профессиональных компетенций слушателей курса (итоговое тестирование).
2
2
4.
Технологический модуль
10
6
16
4.1
Система подготовки учащихся к внешнему контролю по истории (ВОУД СО, ЕНТ).
2
2
4
4.2
Проектирование учебных заданий по истории в соответствии с таксономией Б. Блума.
2
2
4
4.3
Развитие критического мышления учащихся на уроках истории.
2
2
4
4.4
Использование цифровых образовательных ресурсов в преподавании и обучении истории.
4
4
5.
Вариативный модуль
10
10
5.1
Механизмы и пути реализации Национальной идеи "Мәңгілік ел" в казахстанских школах.
Современные методы научного познания как средство развития интеллектуальных умений учащихся в процессе изучения обществоведческих дисциплин.
Формирование гражданственности и правовых знаний в процессе обучения общественным дисциплинам.
Национальные и мировые культурно-ценностные ориентиры в обучении и воспитании на уроках истории.
Методологические приемы изучения исторических трудов Президента РК. Назарбаева Н.А. – фактор развития обучения обществоведческих дисциплин.
Развитие толерантности учащихся на уроках "Светскость и основы религиоведения".
Религиозный экстремизм. Методы противостояния угрозам распространения религиозного экстремизма в регионе.
Современные образовательные технологии на уроках истории.
Микропреподавание и проектирование. Разработка краткосрочного плана урока по истории.
Исследовательские практики учителя обществоведческих дисциплин в рамках преподавания предмета "История": исследование урока (LessonStudy) и исследование в действии (ActionResearch).
Взаимодействие педагогов в интернет-сообществе как условие развития профессиональной компетентности.
Приемы подготовки учебно-методических материалов по истории средствами Microsoft Office.
ИТОГО:
12
10
34
6
4
4
4
4
2
80
Приложение 2
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для учителей
истории и права "Национальная идея
"Мәңгілік ел" как основа обновления
школьного курса отечественной истории"
Тестовые задания для слушателей

23. Оқушының шығармашылығын дамытуға арналған мұғалім әрекеті – бұл
A) оқу тәрбие үрдісін басқарудың жаңа қызметтерін меңгеру;
B) сабақта ойын элементтерін пайдалану;
C) тұлғаға бағытталған оқу;
D) білім, дағды, икемдерді объективті бағалау.
24. Оқушының шығармашылық әрекетіне негізделген жаңа білімдерді іздестіру мен ашуымен байланысты үрдіс – бұл:
А) наза;
В) ойлау;
С) сараптау;
D) еске сақтау.
25. ХХІ ғасыр оқушыларына қойылатын талапты атаңыз:
А) бір сала бойынша терең білім;
В) жан-жақты білім;
С) игерген білімінің көлемі;
D) білімді ұтымды қолдана білуі.
26. Сын тұрғысынан ойлау стратегияларының мақсаты:
А) Жеңімпаз жақ пен жеңілуші жақтарын анықтау;
В) Өз ойларын аргументтеу арқылы, дәлелмен дәйектеп, біліктілікті дамыту;
С) Екі жақтың бір-біріне шабуылы;
D) Екі жақтың дәлелін жақтауы
27. Төменде келтірілген тапсырмалардың қайсысы оқушылардың сыни ойлауын дамытуға бағытталады:
А) Үлгіге сәйкес тапсырманы орындаңыз;
В) Сөйлем түрлерін анықтап, тыныс белгілерін қой;
С)Сойлем талдауын жаса;
D) Мәтін бойынша сұрақтар құрастыр.
28. Сын тұрғысынан сабақты ұйымдастыруда мұғалімнің басты құзыреттілігін белгілеңіз.
А) мұғалім оқыту үрдісін басқарады;
В) мұғалім тақырыпты түсіндіреді, тексереді;
С) оқушылардың тақырып төңірегінде алынған білімдерін пысықтайды;
D) оқушылардың оқу жетістіктерін салыстырмалы негізде бағалайды.
29. Өлкетанудың библиографиясының объектісіне жататындар:
А) мұрағаттар, музейлер;
В) баспасөз материалдары, кітаптар, карталар, сирек қолжазбалар;
С) ЖОО;
D) экспонаттар.
30. Тарих мұғалімінің сабағы мен сабақтан тыс қызметіндегі жұмыс-бұл:
А) сабақтан кейін оқушылардың әртүрлі әрекеттерін мұғаліммен ұйымдастыру;
В)оқушының әлеуметтік ортаға ену, тәжірибені игеру үрдісі;
С) тарих пен өлкетануды оқытуда педагогикалық үрдісті сабақтан тыс қолдау;
D) оқушылар арасында психологиялық қарым-қатынас жасау.
31. Жобалық әрекетті ұйымдастыру барысында оқушы әрекетінің дұрыс реттілігін белгілеңіз:
а) жоба құрады;
в) нәтижесін көрсетеді;
с) проблемасын айқындайды;
D) міндеттерін қалыптастырады, іс жоспарын жасайды;
е) тұсаукесер түрін белгілейді;
ж) ақпаратты іздеу және оған талдау;
А) 1-с, 2-д, 3-ж, 4-а, 5-е, 6-в
В) 1-ж, 2-е, 3-с, 4-а, 5-д, 6-в
С) 1 -д, 2-в, 3-с, 4-а, 5-ж, 6-е
D) 1 -ж, 2-в, 3-с, 4-е, 5-д, 6-а
32. Жоба жасаудың негізін анықтаңыз:
А) жаңа өнім алу, қажеттілікті өтеп, құндылығын меңгеру;
В) зерттелетін материалдың құндылығын дәлелдеу;
С) ізденісті өнімге айналдыру, оның құндылығын дәлелдеу;
D) мақсатқа жету, нәтиже шығару.
33. Блум таксономиясына сәйкес оқу әрекеттерін сәйкестендіріңіз.
1. білу
А) біріктіру
2. қолдану
В) есте сақтау, тану, еске түсіру
3. синтез
С) тәжірибеде қолдану, нәтижеге жету үшін ақпаратты қолдану
А) 1-с, 2-а, 3-в;
В) 1-в, 2-с, 3-а;
С) 1-а, 2-в, 3-с.
D) 1-а, 2-с, 3-в.
34. Төменде келтірілген жауап нұсқаларының ішінен жоспарлау кезінде Блум таксономиясы не үшін қолданылатынын анықтаңыз.
А) жұмыстың күрделілік дәрежесі сыныптағы оқушылардың жасына сәйкес келуі үшін;
В) оқушылардың өз білімдерін жетілдіруі үшін;
С) оқушыларға бірлесіп жұмыс істеуге мүмкіндік беру үшін;
D) оқуда шынайы қарқынды қамтамасыз ету үшін.
35. Блум таксономиясы бойынша құрастырылған тапсырмалар бағытталады:
А) оқушыны жоғары оқу орнына дайындау;
В) оқушыларда өмірге қажетті сапаны қалыптастырудағы іскерлік-дағдысын дамыту;
С) оқушының білігін, іскерлігін жетілдіру;
D) тапсырманы бағалайтын критерийлер.
36. Оқушының оқу жетістігін бағалауды қандай жолдармен іске асыруға болады?
А) бақылау-тестілеу, бақылау үзігі;
В) аттестация;
С) қорытынды бағалау;
D) нәтиже.

23. Целью оценивания обучения является:
А) выявление одаренных и талантливых детей;
В) подведение итогов обучения на уроке;
С) суммирование того, что изучил ученик на данный конкретный момент;
D) вовлечение учеников в процесс оценивания своих одноклассников и самих себя.
24. Оценивание, явной целью которого является использование оценивания как части преподавания для содействия обучению учеников, называют
А) критериальным оцениванием;
В) суммативным оцениванием;
С) обратной связью;
D) формативным оцениванием.
25. Определите правильную последовательность основных этапов выполнения исследовательской работы учащимися:
1) грамотное представление исследовательской работы;
2) фиксация и предварительная обработка данных;
3) мотивация;
4) выбор направлений исследования;
5) оформление результатов работы;
6) постановка задач;
7) обсуждение результатов исследования, выдвижение и проверка гипотез.
А) 3, 4, 6, 2, 7, 5, 1
В) 5, 1, 4, 2, 7, 3, 6
С) 4, 6, 2, 5, 1, 3, 7
D) 1, 4, 7, 2, 6, 3, 5
26. Установите соответствие между навыками и умениями учащихся при выполнении исследовательской работы на уроках биологии (ответ представьте в следующем виде: цифра-буква, например, 1а).
Навыки и умения
Учащиеся
1) Наблюдение
а) умеют правильно использовать оборудование для измерения температуры, времени, длины, силы, объема. Представлять результаты сравнений в виде заметок, таблиц, гистограмм, линейных графиков вручную или используя компьютер
2) Планирование научного исследования
б) знают, как ученые используют результаты эксперимента для выдвижения новых идей, объяснения явлений. При помощи эксперимента формируют логическую последовательность событий для получения результатов
3) Получение и представление данных
в) выдвигают гипотезы, основанные на научном знании и понимании, выбирают доказательства, которые необходимо собрать, планируют проведение научных опытов на основе полученных научных знаний
4) Объяснение результатов
г) определяют, соответствуют ли полученные результаты сделанному прогнозу, и объясняют их с помощью научных знаний и пониманий
А) 1б, 2в, 3а, 4г;
В) 1а, 2б, 3г, 4в;
С) 1г, 2а, 3б, 4в;
D) 1б, 2в, 3а, 4г.
27. Определите основные принципы исследовательской деятельности (ответ может содержать несколько позиций):
А) принцип преемственности в расширении знаний;
В) принцип оптимальности (подразумевает необходимость выбора лучшего варианта на всех стадиях планирования);
С) принцип развития личности;
D) принцип взаимосвязи базового компонента и системы дополнительного образования.
28. Какой из методов НЕ относится к методам организации проектной деятельности школьников:
А) синтетический;
В) логико-индуктивный;
С) имитационный;
D) прогностический.
29. Работа с одаренными детьми должна строиться на принципах (исключите лишнее):
А) максимального разнообразия предоставленных возможностей для развития личности;
В) индивидуализации и дифференциации обучения;
С) создания условий для совместной работы учащихся при максимальном участии учителя;
D) возрастания роли внеурочной деятельности.
30. Использование краеведческого материала в процессе обучения истории способствует (исключите лишнее):
А) концентрации внимания учащихся к фактам и явлениям окружающей действительности;
В) выработке у них самостоятельного творческого мышления, умений, навыков практического применения полученных знаний;
С) осмыслению процесса исторического развития, выработке собственной гражданской позиции;
D) выбору разных источников информации.
31. К задачам ВОУД СО не относится:
А) осуществление мониторинга учебных достижений обучающихся;
В) оценка эффективности организации учебного процесса;
С) проведение сравнительного анализа качества образовательных услуг, предоставляемых организациями образования;
D) проверка освоения обучающимися содержания образовательных программ соответствующей ступени.
32. Установите соответствие между уровнем усвоения (по Б. Блуму) и характером учебных действий.
1. Понимание
а) разбиение информации на связанные части
2. Анализ
б) суждение на основе имеющихся данных
3. Оценивание
в) формулирование собственными словами
4. Синтез
г) компиляция информации
А) 1г, 2б, 3а, 4в;
В) 1в, 2а, 3б, 4г;
С) 1а, 2г, 3в, 4б;
D) 1б, 2в, 3г, 4а.
33. Если уровень мыслительных умений, согласно таксономии Б. Блума, соответствует синтезу, то учащийся выполняет следующие мыслительные операции
А) объясняет, преобразовывает, демонстрирует;
В) разделяет, сравнивает, раскрывает;
С) обобщает, формулирует, планирует;
D) дискутирует, оценивает, выбирает.
34. Таксономия учебных заданий (по Блуму) классифицирует учебные задания на современном уроке на 6 уровней, 3 из которых характеризуют мышление высокого уровня:
А) анализ, синтез, оценивание;
В) понимание, анализ, оценивание;
С) знание, понимание, оценка;
D) понимание, применение, оценивание.
35. Определите, какой уровень мыслительных умений развивает следующее задание: "В чем сходство и отличие компьютерной и обычной презентации":
А) знание;
В) понимание;
С) применение;
D) анализ.
36. Критическое мышление представляет собой дисциплинарный подход к...
А) наблюдению, опыту, размышлению;
В) критическому анализу ситуации;
С) осмыслению, оценке, анализу и синтезу информации;
D) таксономии мыслительных операций.

37. Бағалаудың мақсатына жатқызылмайды:
А) оқудың күрделілігін айқындау;
В) кері байланысты орнату;
С) жоғары деңгейдегі тест тапсырмаларына дайындау;
D) қызығушылықты ояту.
38. Күнделікті оқу үрдісінде оқушылардың ағымдағы білім деңгейлерін анықтау үшін қолданылатын бағалау түрі:
А) қалыптастырушы бағалау;
В) қорытындылаушы бағалау;
С) критериалды бағалау;
D) 12 балдық бағалау.
39. Қашықтан оқыту процесінде мұғалім мен оқушының арасындағы өзара іс-қимыл үшін желілік және коммуникациялық технологиялар келесі түрлерін пайдалануға болады (кем дегенде бір жауап таңдаңыз):
А) электронды пошта;
В) ток-шоулар;
С) қашықтан өңдеу және зерттеу үшін оған берілген студенттерге курстық материалдар, жаңартуға арналған құралдар.
D) қашықтықтан оқытудың сайты.
40. Слайдқа орнатылған нысандарды таңдаңыз (кем дегенде біреуін таңдаңыз):
А) мәтін;
В) схема;
С) слайд;
D) басқару түймелері;
Ескертпе:
Тест тапсырмаларының кілті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
В
D
В
С
В
D
С
D
С
D
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
А
В
А
В
D
С
D
D
А
С
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
D
В
D
В
D
В
D
А
В
А
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
А
С
В
D
В
А
С
А
А
А
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 53-қосымша
"Қоғамның әлеуметтік жаңғыруы кезеңінде тарих пәнін оқытуды
ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету" тақырыбындағы педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Қоғамның әлеуметтік жаңғыруы кезеңінде тарих пәнін оқытуды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) тарих және құқық мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Бүгінгі күні қоғам дамуының және жетілуінің факторы ретінде білім беру жүйесі маңызды деген түсінік қалыптасты. Бұл шешімнің негізінде – адамның алатын орны, яғни, білім беру саласын қоса алғанда қоғамдық қатынастар жүйесіндегі және қазіргі әлемдік экономикадағы "адами капитал" мәселесі жатыр.
Қазақстанның білім беру жүйесі демократиялық институттармен құндылықтарға негізделген индустриалды дамыған елдердің білім беру жүйесімен бәсекеге түсуге қабілетті. Алайда бүгінгі күннің талабына жауап бере алу деңгейіне жету үшін білім саласына түбірлі өзгерістер енгізу қажет. Білім берудің тиімді жүйесі ғана мәдениет, ғылым және білім саласында жоғары жетістіктерге қол жеткізген әлемдік елдер қауымдастығындағы Қазақстанның алатын орнын қамтамасыз етіп, сақтап қалуына мүмкіндік береді.
3. Әлемнің көптеген елдерінің тарихи-қоғамдық білім беру жүйесінде айтарлықтай өзгерістер жүрді. Бұл өзгерістер теориялық негіздер мен қатар тәжірибелік оқытуды да қамтыды. Қазақстанның тарихи-қоғамдық білім беруінің өзгеріске түсінің алғышарты ретінде келесі бірнеше кешенді факторларды атауға болады:
1) жаһандану үдерісі және біздің еліміздің әлемдік білім беру кеңістігіне кірігуі беталысы;
2) қоғам өмірінің барлық саласының түбірлі өзгеруі жаңа білім беру саясатын іздестіруді ынталандырды;
3) тарих ғылымы дамуының жаңа кезеңі мектептегі тарихи білім беру жүйесі үшін базалық негіз болып табылады;
Қазақстанда мектептегі тарихи білім берудің маңыздылығы, оның әлеуметтік рөлі арта түспесе кеміген жоқ, өйткені қоғам ұрпақтардың мәдени сабақтастығын қамтамасыз етуде қажеттілікті сезінеді, қоғамның біртұтастығы көзделеді. Мектептегі тарихи білім берудің маңыздылығын арттыратын тағы бір фактор жастардың Қазақстан азаматы ретінде сезініп, өзіне дұрыс қабылдауын қамтамасыз ету, нәтижесінде олар қазақ қоғамында ғасырлардан бері жинақталған тарихи-мәдени құндылықтарды меңгеруге ұмтылады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты педагогтерді қазіргі мектеп жағдайына дайындау, оқушыларға тарихи білім беруде мұғалімдерді жаңа теориялық және тәжірибелік біліммен қаруландырып біліктіліктерін арттыру.

37. Установите соответствие между фазами технологии развития критического мышления и их характеристикой(ответ представьте в следующем виде: цифра-буква, например, 1а).
Фазы технологии критического мышления
Характеристика
1) Фаза ВЫЗОВА
а) организация активной работы с текстом; удовлетворение познавательных "запросов"; формирование отношения к тексту
2) Фаза РЕАЛИЗАЦИИ
в) соотнесение старых и новых представлений; обобщение изученного материала; определение направлений для дальнейшего изучения темы
3) Фаза РЕФЛЕКСИИ
с) актуализация имеющихся знаний, представлений; пробуждение познавательного интереса; самостоятельный выбор направления в изучаемой теме
А) 1в, 2а, 3с;
В) 1а, 2в, 3с;
С) 1с, 2а, 3в;
D) 1с, 2в, 3а.
38. Определите задание, которое более всего способствует развитию критического мышления у учеников (ответ содержит несколько позиций):
А) заполните таблицу, установите причинно-следственные связи между блоками информации;
В) разделите текст на смысловые части и перескажите по частям;
С) выполните задание в соответствии с образцом;
D) исследуйте и выскажите свою точку зрения.
39. Цифровые образовательные ресурсы (ЦОР) – это
А) презентации, видеофрагменты, электронные учебники;
В) фотографии, электронные пособия, презентации, текстовые документы и иные учебные материалы, необходимые для организации учебного процесса;
С) фотографии, текстовые документы;
D)электронные учебники и подобные учебные материалы, необходимые для организации учебного процесса.
40. Установите соответствие между видами образовательных ресурсов и их характеристикой (ответ представьте в следующем виде: цифра-буква, например, 1а)/
Виды образовательных ресурсов
Характеристика ресурса
1) Цифровые образовательные ресурсы
а) специальное оборудование, включающее в себя наглядное оборудование (карты, схемы, таблицы), натуральные объекты, приборы, муляжи, инструменты и т.п.
2) Учебно-методическая литература
б) электронные учебники и тренажеры по предметам, поисковые системы и средства поиска в сети Интернет, коллекции электронных образовательных ресурсов, образовательные Интернет-порталы.
3) Учебно-практическое и лабораторное оборудование
в) учебные кинофильмы, кинофрагменты, диафильмы, диапозитивы, учебные радиопередачи, звукозаписи (речи, шумов, музыки, голосов животных) на различной основе (механической, магнитной, оптической).
4) Экранно-звуковые средства
г) нормативно-правовая документация, методические пособия, рекомендации, учебники, справочники, энциклопедии, терминологические словари, научно-познавательные и периодические журналы.
А) 1в, 2а, 3г, 4б;
В) 1б, 2в, 3а, 4г;
С) 1б, 2г, 3а, 4в;
D) 1г, 2б, 3в, 4а.
Примечание.
Ключи к тестовым заданиям.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
В
D
C
A
C
D
D
D
D
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
CD
D
C
C
AB
A
D
B
B
B
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
A
C
C
D
A
D
ACD
A
C
D
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
D
C
C
A
D
C
C
AD
B
B
Приложение 53
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методическое обеспечение преподавания истории на этапе социальной модернизации общества" для учителей истории и права
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Научно-методическое обеспечение преподавания истории на этапе социальной модернизации общества" (далее - Программа) предназначена для учителей истории и права.
2. В настоящее время утвердилось понимание значимости системы образования как важнейшего фактора развития и совершенствования общества.
В основе этого вывода – определяющее место человека, так называемого "человеческого капитала" в современной мировой экономике и в системе общественных отношений, включая и сферу образования.
3. Образовательная программа направлена на обучение учителей истории и права по тем изменениям, которые затронули как теоретические основы, так и практику обучения. Можно назвать несколько комплексных факторов, которые обусловили трансформацию исторического образования Казахстана:
1) процессы глобализации и курс на интеграцию нашей страны в мировое образовательное пространство;
2) радикальное преобразование всех сторон общественной жизни, что стимулировало поиск новой образовательной политики;
3) новый этап развития исторической науки, которая является базовым основанием для системы школьного исторического образования.
В Казахстане значимость школьного исторического образования, его социальная роль не только не ослабевает, а даже усиливается, т.к. общество ощущает потребность в обеспечении культурной преемственности между поколениями, консолидации общества. Другим фактором, повышающим значимость школьного исторического образования, является осознанная обществом потребность осуществить положительную самоидентификацию молодежи как граждан Казахстана, что предполагает усвоение ими историко-культурных ценностей, выработанных казахстанским обществом на протяжении столетий.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителей истории и права в сфере новейших теоретических и практических подходов к историческому образованию учащихся.

5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) Қазақстан Республикасының орта білім беру жүйесі жаңаруының негізгі бағыттарымен тыңдаушыларды таныстыру;
2) педагогикалық қызметтің басымдықтарын анықтайтын негізгі құжаттарды меңгерту;
3) оқушыларға тарихи білім беруде мұғалімдерге жаңа теориялық және тәжірибелік білімдерді үйрету;
4) кәсіби педагогикалық мәдениетінің артуына ықпал ету, тарих пәні мұғалімінің шығармашылық әлеуетін дамытуға ықпал ету педагогтің өзін-өзі дамытуын және жетілдіруін ынталандыру;
5) Қазақстан тарихын оқытуда жаңа технологияларды меңгеру дағдысын қалыптастыру;
6) оқушылардың танымдық әрекетін ынталандыратын құралдарды қолдануға бағыттау, атап айтқанда, оқулық мәтінін сыни талдау дағдысын қалыптастыру бойынша, құжаттармен, иллюстрациялармен, хронологиямен және статистикалық кестелермен жұмыстың жаңа тәсілдері туралы түсініктерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ҚР орта білім беру жүйесі жаңғыруының негізгі бағыттарын;
орта және жоғары мектеп жасындағы тұлғаның дамуын;
оқушылардың жеке психологиялық ерекшеліктерін;
тарих пәнін оқытуда дарынды балалармен жүргізілетін жұмыстың ерекшеліктері туралы біледі.
2) цифрлық білімдік ресурстарды, қоғамдық-гуманитарлық пәндерді оқытуда инновациялық әдістерді қолданады;
3) оқушылардың танымдық әрекетін ынталандыратын құралдарды; құжаттармен, иллюстрациялармен, хронологиямен және статистикалық кестелермен жұмыстың жаңа тәсілдерін; тарихи білім беруде мұғалімдер жаңа теориялық және тәжірибелік білімдерді; тарих пәнін оқытуда жаңа технологияларды қолдануды (оқу үдерісінде смарт-техникалар: смартфон, смартпад қолдануды; интерактивті компьютерлік технологияларды қолдануды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативті-құқықтық модульде "ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет", Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы "22" сәуірдегі № 227 бұйрығымен бекітілген "Тәрбиенің тұжырымдамалық негіздері", Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, "Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары", 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:

5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления модернизации системы среднего образования РК;
2) изучить основополагающие документы, определяющие приоритеты педагогической деятельности;
3) изучить новейшие практические подходы по повышению качества исторического образования учащихся;
4) развивать творческий потенциал, стимулировать саморазвитие и совершенствование педагога;
5) сформировать навыки владения современными технологиями при обучении истории Казахстана;
6) освоить средства стимулирования познавательной деятельности учащихся, умением критически анализировать учебный текст, освоить современные приемы работы с документами, иллюстрациями, хронологическими и статистическими таблицами;
7) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления модернизации системы среднего образования РК;
о развитии личности учащегося среднего и старшего школьного возраста;
об индивидуальных психологических особенностях школьников;
об особенностях работы с одаренными учащимися на уроках истории.
2) умеют:
применять цифровые образовательные ресурсы;
применять инновационные образовательные технологии в преподавании общественно-гуманитарных дисциплин;
3) владеют:
приемами работы с документами, иллюстрациями, хронологическими и статистическими таблицами;
средствами стимулирования познавательной деятельности учащихся;
теоретическими и практическими знаниями в преподавании истории; технологиями в обучении (смарт-техники: смартфон, смартпад интерактивных компьютерных технологий в учебном процессе).
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", "Концептуальные основы воспитания /Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от "22" апреля 2015 года № 227", "Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 годы", "Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы", "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:

1) Орта және жоғары мектеп жасындағы тұлғаның дамуы;
2) Оқушылардың жеке психологиялық ерекшеліктері;
3) Білім беру ортасының психологиялық қауіпсіздігі тұлғаның психологиялық саулығының шарты.
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) Қазіргі кезде тарихи-әдістемелік білім берудің өзекті мәселелері;
2) Тарих пәніне қойылатын қазіргі талаптар;
3) Тарих сабағында оқушылардың сыни ойлау дағдысын дамыту;
4) Тарих пәнін оқытуда дарынды балалармен жүргізілетін жұмыстың ерекшеліктері;
5) Тарих пәні сабақтарында білімді тексеруді түрлері мен формалары.
6) Қоғамдық-гуманитарлық пәндерді оқытуда инновациялық әдістерді қолдану;
7) Тарихи білім берудің мақсаты мен мазмұнын жүзеге асыруда интерактивті әдістерді қолдану;
8) Музей педагогикасы;
9) Шығармашылық жобаларды қорғау;
10) "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы мен тұрақты мемлекет құрудың әлемдік тәжірибесі;
11) Ғылыми-әдістемелік тұрғыда тарихи дереккөздерді қолдану;
12) Экстремизм және терроризм: пайда болу себептері мен негізгі белгілері;
13) Қазақ хандығы құрылуының өзекті мәселелері;
14) Жалпы білім беретін мектептегі формативті және суммативті бағалау;
15) Микрооқыту. Микрооқытуды жоспарлау. Микрооқыту негізінде сабақ;
16) Мұғалімнің кәсіби құзыреттілігі қалыптасуының деңгейін анықтау.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Білім беру мазмұнын жүйелі жаңарту жағдайында педагогтердің АКТ-құзыреттілігін қалыптастыру әдістемесін меңгеру;
2) Тарих пәнінен электронды цифрлық контент құру;
3) Смарт техниканың кейбір мүмкіндіктері және оларды оқу-тәрбие үдерісінде қолдану.
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) Блум таксономиясы – оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда оқытудың тиімділігін бағалау әдісі.
2) Тарих пәнінен интерактивті сабақтарды дайындап өткізудің әдістемесі;
3) Тарих сабағындағы зерттеушілік жұмыс - оқушылардың ғылыми көзқарасын қалыптастыру негізі.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.

1) развитие личности учащегося среднего и старшего школьного возраста;
2) индивидуально-психологические особенности школьников;
3) психологическая безопасность образовательной среды как условие психологического здоровья личности.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) актуальные проблемы историко-методического знания на современном этапе;
2) современные требования к уроку истории;
3) развитие навыков критического мышления на уроках истории;
4) особенности работы с одаренными учащимися на уроках истории;
5) виды и формы проверки знаний на уроках истории;
6) инновационные подходы в преподавании общественно-гуманитарных дисциплин;
7) интерактивные методы как средство реализации целей и содержания исторического образования;
8) музейная педагогика;
9) защита творческих проектов;
10) национальная идея "Мәңгілік ел" и мировой опыт создания стабильных государств;
11) научно-методический подход при использовании исторических источников;
12) экстремизм и терроризм: причины возникновения и основные характеристики;
13) актуальные вопросы формирования казахского ханства;
14) формативное и суммативное оценивание в образовательном процессе школы;
15) микропреподавание. Планирование микропреподавания. Панорамная защита фрагментов урока на основе микропреподавания;
16) определение уровня сформированности профессиональных компетентностей учителя.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) освоение методики формирования ИКТ – компетентности педагога в условиях системного обновления содержания образования;
2) создание электронного цифрового контента по истории;
3) некоторые возможности смарт техники и их применение в учебном процессе.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) Таксономия Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности;
2) методика подготовки и проведения интерактивных уроков по истории;
3) исследовательская деятельность на уроках истории как основа формирования научного мировоззрения учащихся.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.

15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) Ақ Орда", "Моңғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы", "Оғыз мемлекеті", "Есім хан", "Хақназар хан", "Түрік қағанаты", "Қарахан мемлекеті", "Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысына қатысуы", "Қарақытайлар", "Батыс түрік қағанаты", "Наймандар, керейлер, жалайырлар", "V-X ғасырлардағы мәдениет", "Тәуке хан тұсындағы қазақ хандығы", "Моғолстан", "Түркеш қағанаты", "Қасым хан", "Қимақ қағанаты" тақырыптарына сабақ жоспарын құру;
2) Сабақ үзінділерінің презентациясын дайындау (флипчарт және сабақта қолданылатын көрнекі құралдар дайындау).
3) Тарихтан деңгейлік тапсырмалар құрастыру.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) тарих сабақтарында ақпараттық - коммуникативтік технологияларды қолдану;
2) тарихи білім берудің мақсаты мен мазмұнын жүзеге асыруда интерактивті әдістерді қолдану;
3) тарих сабақтарында тұлғалық - бағдарлы оқыту;
4) тарих сабақтарында оқушылардың сыни ойлау дағдысын дамыту;
5) құзыреттілік тұрғы негізінде жаңа сабақты жетілдіру жолдары;
6) қоғамдық-гуманитарлық пәндерді оқытқанда инновациялық технологияларды қолдану;
7) қоғамның әлеуметтік жаңғыруы кезеңінде тарих пәнін оқытуды ғылыми-әдістемелікқамтамасыз ету;
8) Блум таксономиясы – оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту барысында оқытудың тиімділігін бағалау әдісі;
9) тарих пәнін оқытуда дарынды балалармен жүргізілетін жұмыстың ерекшеліктері;
10) Қазақстан Республикасының Бірінші Президенті Н.Ә. Назарбаевтың ұлттық тарихтың дамуы мен қазақстандық қоғамның тарихи санасын жаңғыртудағы, "Мәңгілік ел" ұлттық идеясын дамытудағы үлесі;
11) қоғамдық пәндерді оқыту үдерісінде азаматтылық пен құқықтық білімді қалыптастыру.
12) жас ұрпақтың құқықтық және азаматтық тәрбиесі – жаңа Қазақстан азаматын қалыптастырудың негізгі шарттарының бірі.
13) тарих, қоғамтану, дінтану, құқық, өлкетану пәндерін оқытудағы пәнішілік және пәнаралық байланыстар.
14) қоғамдық пәндерді оқытудағы әлеуметтік, саяси мәдени және жалпы философиялық әдістер.
15) Елбасы Н.Ә. Назарбаевтың жыл сайынғы Жолдауларын, "Тәуелсіздік толғауын" оқытудағы әдіснамалық тәсіл – қоғамдық пәндерді оқытуды дамытуды дамыту факторы.
16) тарих сабағындағы зерттеушілік жұмыс - оқушылардың ғылыми көзқарасын қалыптастыру негізі.
17) "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы – заманауи қазақстандық қоғамның басты бағыты.
18) ғылыми-әдістемелік тұрғыда тарихи дереккөздерді қолдану;
19) қазіргі кезде тарихи-әдістемелік білім берудің өзекті мәселелері;

15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) составить планы уроков на темы: "Золотая Орда", "Монгольское завоевание и образование улусов", "Огузы", "Есим хан", "Хакназар хан", "Тюркский каганат", "Караханиды", "Найманы, кереиты, жалайыри", "Казахское ханство при Тауке хане", "Моголстан", "Касым хан", "Кимакский каганат", "Тюргешский каганат", "Участие казахстанцев в Великой Отечественной Войне";
2) подготовить презентации фрагментов урока (подготовка флипчартов, демонстрационные материалы к урокам);
3) разработать серию уровневых заданий для школьников с критериями оценивания;
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) использование информационно-коммуникативных технологий на уроках истории;
2) интерактивные методы как средство реализации целей и содержания исторического образования;
3) личностно-ориентированное обучение на уроках истории.
4) развитие навыков критического мышления на уроках истории;
5) новые подходы к совершенствованию современного урока на основе компетентностного подхода;
6) инновационные подходы в преподавании общественно-гуманитарных дисциплин;
7) научно-методическое обеспечение преподавания истории на этапе социальной модернизации общества;
8) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения;
9) особенности работы с одаренными учащимися на уроках истории;
10) вклад Первого Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева в развитие национальной истории и модернизации исторического сознания казахстанского общества, национальная идея "Мәңгілік Ел";
11) формирование гражданственности и правовых знаний в процессе преподавания общественных дисциплин;
12) правовое и гражданское воспитание молодого поколения – одно из основных условий формирования гражданина нового Казахстана;
13) внутрипредметные и межпредметные связи в изучении истории, обществоведения, религиоведения, права, краеведения;
14) социологические, политологические, культурологические и общефилософские подходы в преподавании общественных дисциплин;
15) методологические подходы к изучению ежегодных Посланий, произведения главы государства Н.А. Назарбаева "Слово о Независимости", как фактор развития в преподавании общественных дисциплин;
16) исследовательская деятельность на уроках истории как основа формирования научного мировоззрения учащихся;
17) национальная идея "Мәңгілік Ел" как главный вектор развития современного казахстанского общества;
18) научно-методический подход при использовании исторических источников;
19) актуальные проблемы историко-методического знания на современном этапе.

31. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өтежақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы - 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар.
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
3) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. 2012 жылғы 14 желтоқсан.
4) Назарбаев Н.Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана,2015 ж.
5) ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010.
6) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
7) Қазақстан Республикасы үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие тұжырымдамасы: бұйрық № 521.- Астана, 16 қараша 2009 жыл
8) Барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік құрамдасын күшейту жөніндегі үлгілік кешенді жоспарды бекіту туралы: Үкіметтің қаулысы № 873.- 29 маусым 2012 жыл
9) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің "Педагогикалық қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалар лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамалары": бұйрық № 338.- 13 шілде 2009 жыл
10) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің "Педагог қызметкерлерді аттестациялау ережесін бекіту туралы": бұйрық № 16.- 22 қаңтар 2010 жыл
33. Негізгі әдебиеттер:
1) Бөкейхан А. "Қазақтар". А., 2015.
2) Кемеңгерұлы.Қ. "Қазақ тарихынан". А., 2015.
3) Мынбаева А.К. Современные образовательные концепции. Учебное пособие. Алматы, Қазақ университеті. 2012.
Іргебаев Ғ. Қазақстан тарихы: ҰБТ-ға арналған оқу-әдістемелік құрал. – Астана: "Арман-ПВ" баспасы, 2012.
34. Қосымша әдебиеттер:
1) Уайсова Ш. Қазақстан Республикасының шығыс елдерімен ғылыми және мәдени байланыстары. "edu.e-history.kz" электрондық ғылыми журналы № 4. 2015.
2) Таскалиева Г. Шағын жинақталған мектеп жұмысына арналған мультимедиялық оқу - әдістемелік жиынтық. Ортағасырлардағы Қазқстан тарихы оқулығының негізінде. 7 сынып. Орал, 2013 ж.
3) Дулатова Г.М. Алаштың сөнбес жұлдыздары. Алматы. Мектеп, 2012.
4) Движение Алаш: сборник материалов судебных процессов над алашевцами. Алматы Ел-шежіре, 2011 – т.1.
5) Жексенбаева У. Қазіргі мектептегі құзыреттілікке бағытталған білім беру. Алматы, 2009 ж.
6) Мынбаева А.К. Инновационные методы обучения, или Как интересно преподавать. – Алматы, 2009.
7) Хуторской А.В. Основы компетентностно-ориентированного образования. М.2009г.
8) Мирсеитов С. серия "Школа профессионального развития". "Становление и развитие философии учителя: гуманистическая парадигма", Алматы, 2008 г.

31. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100 %);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84 %);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74 %).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015г.;
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.15г.);
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 г.;
5) Концептуальные основы воспитания /Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от "22" апреля 2015 года № 227;
6) "Национальный план действий по развитию функциональной грамотности на 2012-2016 годы";
33. Основная литература:
8) Артыкбаев Ж.История Казахстана; Астана. Фолиант. 2013.;
9) Артыкбаев Ж. Прманов А. История Казахстана. Алматы, Атамұра. 2013;
10) Бөкейхан А. "Казахи". А., 2015.;
11) Кемеңгерұлы К. "Из истории казахов". А., 2015.;
12) Мынбаева А.К.Современные образовательные концепции. Учебное пособие. Алматы, Қазақ университеті. 2012.;
13) Іргебаев Ғ. Қазақстан тарихы: ҰБТ-ға арналған оқу-әдістемелік құрал. – Астана: "Арман-ПВ" баспасы, 2012;
34. Дополнительная литература:
14) Дулатова. Г.М. Алаштың сөнбес жұлдыздары. Алматы. Мектеп, 2012;
15) Движение Алаш: сборник материалов судебных процессов над алашевцами. Алматы Ел-шежіре, 2011 – т.1;
16) Жексенбаева У. Компетентностно-ориентированное образование в современной школе. Алматы, 2009 г.;
17) Мынбаева А.К. Инновационные методы обучения, или Как интересно преподавать. – Алматы, 2009;
18) Мирсеитов С.С. серия "Школа профессионального развития". "Становление и развитие философии учителя: гуманистическая парадигма", Алматы, 2008 г;
19) Таскалиева. Г. Шағын жинақталған мектеп жұмысына арналған мультимедиялық оқу-әдістемелік жиынтық. Орал, 2013 ж;
20) Уайсова. Ш. Қазақстан Республикасының шығыс елдерімен ғылыми және мәдени байланыстары. "edu.e-history.kz" электрондық ғылыми журналы № 4. 2015;
21) Хуторской А.В. Основы компетентностно-ориентированного образования. М.2009 г;

14. Ақыл-ойды немесе практикалық іс-әрекетті көптеген мәрте қайталау (оларға қол жеткізу үшін) қалай аталады?
А) зертханалық жұмыс
В) практикалық әдіс
С) жаттығу
D) көрнекілік әдіс
Е) көрсету (демонстрация)
15. Өзін-өзі жетілдіру үшін өзіне, берілетін тапсырма қалай аталады?
А) сана
В) ойлау
С) санасыз
D) санаалды
Е) өзіне-өзі міндеттеме қабылдау
16. Сабаққа қойылатын педагогикалық талаптар (артығын тап):
A) Сабақтың мақсатты бағыттылығы;
B) Ғылымның жаңа жетістктері мен алдыңғы қатарлы педагогикалық тәжірибені қолдану;
C) Оқытудың барлық алуантүрлі әдістер, тәсілдері және құралдарын тиімді пайдалану;
D) Әрсабақтыдиагностикалау, болжау, жоспарлау;
E) Семинарларды ұйымдастыру.
17. Қандай құжатта тәрбиенің 12 бағыты белгіленген және тәрбиенің мәртебесін көтеру туралы айтылған?
А) Кешенді тәрбие бағдарламасында;
В) Тәрбие тұжырымдамасында;
С) Типтік кешенді жоспарда.
D) Мемлекеттік стандарттарда
Е) Жұмыс жоспарда
18. Сабақтың құрылысы байланысты болады:
А) сабақ типіне
В) оқыту әдістеріне
С) оқыту құралдарына
D) дидактикалық принциптерге
Е) оқу материалының мазмұнына
19. Тест сенімділігі байланысты болады
А) тапсырма күрделігіне
В) тапсырма санына
С) тапсырма алуан түрлігіне
D) сұрақтар ұзақтығына
Е) сұрақтар күрделігіне, алуан түрлілігіне, тапсырма санына, сұрақтар ұзақтығына
20. Педагогикалық құзыреттілік дегеніміз:
А) педагогикалық жобалау білігі мен тәжірибенің болуы
В) заттар мен объективті шынайылық құбылыстары туралы меңгерілген мәліметтер, ұғымдар мен түсініктердің жиынтығы
С) адамның өз мүдделерін практикалық жүзеге асыруға бағытталған іс-әрекеттерінің жиынтығы
D) адамның көзқарасы, сенімдері мен идеалдарына жатқызатын адам санасының спецификалық формасы
Е) оқыту мақсатын жүзеге асыру жөніндегі педагог қызметінің тиімділігі
21. Қазіргі заманғы жаңашыл педагогтардың қатарына жататыны:
А) Е.М. Ильин, Ш.А. Амонашвили
В) К.Д.Ушинский
С) Л.Н.Толстой
D) С.А.Макаренко
Е) Ы.Алтынсарин
22. Педагогтың жеке тұлғасының аса маңызды құрамдасы
А) кәсіби құзыреттілігі
В) кәсіби қалыптасуы
С) кәсіби байқауы
D) кәсіби мәдениеті
Е) кәсіби жарамдылығы

14. Ведущий вид деятельности в дошкольном возрасте (3-6 лет)
А) Учеба.
B) Свободная деятельность.
С) Игра.
D) Межличностные взаимоотношения.
Е) Труд.
15. Выберите из ряда предложенного: Способность взаимодействовать или находиться в режиме беседы, диалога с кем-либо или с чем-либо – это метод
А) Объяснительно-иллюстративный.
В) Перцептивный.
С) Интерактивный.
Д) Коллективный.
Е) Творческий.
16. Учебник выполняет функции:
А) мотивационную, информационную, тренировочную
В) развивающую, воспитательную, обучающую
С) воспитательную, формирующую, конструктивную
D) коммуникативную, организаторскую, мотивационную
Е) тренировочную, контрольно-координирующую
17. Основным элементом в оснащении учебного процесса при обучении истории является:
А) учебник
В) программа
С) наглядное пособие
D) СО
Е) плакаты
18. Как называлось раннефеодальное государство тюркских племен?
А) Княжество
В) Полисы
С) Ханства
D) Каганаты
Е) Королевство
19. Какие государства покорил Чингисхан до вторжения в Казахстан?
А) Россию, Китай и Индию
В) Турцию и Кавказ
С) Среднюю Азию и Афганистан
D) Иран и Пакистан
Е) Якутов, киргизов и уйгур
20. Раскройте значение термина "жуз"?
А) Отдельное государство
В) Отдельный народ
С) Историко-хозяйственный регион
D) Территория племен, говоривших на разных языках в пределах одного государства
Е) Территория племен, занимавшихся различными видами хозяйства в пределах одного государства
21. В чем заключалась причина войн между Казахским ханством и Шайбани в начале XVI в?
А) Борьба за присырдарьинские города как центры торговли, крепости и зимние пастбища
В) Земельная теснота
С) Стремление шайбинидов утвердиться в Дешт-и-Кыпчаке
D) Борьба за Моголистан
Е) Борьба за Маверреннахр
22. Бумеранг был изобретен в эпоху?
А) Мезолита
В) Неолита
С) Верхнего палеолита
D) Нижнего палеолита
Е) Железного века

1. Кіріспе
1. "Б.Блум таксономиясы аясында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі Бағдарлама) мектептердің тарих пәні мұғалімдеріне арналған.
2 . Білім беру мазмұнының жаңаруы жағдайында педагогтардың оқушының білім жетістіктерін бағалауда,соның ішінде критериалді бағалауды қолдану әрекеттерін қайта қарауды қажет етеді. Сабақтың әр кезеңіндегі критериалдық бағалау құралдарын қолдану әдістемесі мен түрлі үлгілеуді зерделеу, оқу міндеттерін құрастыру, критериалды бағалаудың әмбебап түрлері мен үлгілерін жасау үшін арналған бағдарлама. Бағалау қызметі мен бүгінгі қолданыстағы бағалау жүйесі арасындағы қарама-қарсылықты жою үшін бағаны бір ізбен реттелген мақсаттар жүйесі арқылы оқушылардың білім деңгейлерін білімді толық менгертумен байланыстырса (білім, түсінік, қолдану т.б.) қарау оқушылардың оқу нәтижесін бағалаудың жаңа тәсілдері өзекті мәселелердің бірі.
3. Білім беру бағдарламасы педагогтардың Блум таксономиясы негізінде оқушылардың тарих пәнінен оқу жетістіктерін бағалауды меңгеруіне бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты Б. Блум таксаномиясы контекстінде оқушылардың оқыту нәтижесінің критериалдық бағалау жүйесін меңгеру бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) Қазақстан Республикасы орта білім беру жүйесінің негізгі жаңғырту бағыттарын зерделеу;
2) қазіргі замандағы тарихи білім беру жүйесінің нормативтік базасын, педагогикалық қызметтің басымдығын анықтаушы, негізін қалаушы құжаттарды зерделеу;
3) сабақтың әр кезеңіндегі критериалдық бағалау құралдарын қолдану әдістемесі мен түрлі үлгілеуді зерделеу, оқу міндеттерін құрастыру, критериалды бағалаудың әмбебап түрлері мен үлгілерін жасау;
4) түрлі бағалау құралдары арқылы оқушылардың білімділік қажеттіліктерін анықтау білігін қалыптастыру;
5) құзырлы бағалау стратегияларын қолдану дағдыларын қалыптастыру;
6) кәсіби іс-әрекетте ақпараттық-коммуникациялық технология (ары қарай-АКТ) құзыреттілігін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) заманауи мектептегі тарихи білім берудің нормативтік базасын, Қазақстан Республикасында орта білім беру жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын біледі;
2) тарих сабағында оқытудың белсенді стратегияларын қолданады;
3) сабақтың әр кезеңіндегі критериалдық бағалау құралдарын қолдану әдістемесі мен түрлі үлгілеулерін, оқу міндеттерін құрастыру, критериалды бағалаудың әмбебап түрлері мен үлгілерін жасауды;
оқу пәнінің мақсатымен байланыстырып критериалды бағалау құралдарын қолдану әдістемесін;
тарих сабағында оқушылардың ойлау және танымдық қызметтерін ынталандыру құралдары және инновациялық педагогикалық технологияларды меңгерген; сандық білімділік ресурстар, сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын, тарих сабағында критериалдық бағалауды, оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда оқытудың табыстылығын бағалау әдістемесі ретінде Блум таксономиясын қолдануды меңгереді.

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Критериальное оценивание учебных достижений учащихся в контексте таксономии Б. Блума" (далее-Программа) предназначена для обучения учителей истории.
2. Обновление содержания среднего образования предполагает необходимость переосмысления основных направлений деятельности педагогов школ по оценке учебных достижений обучающихся и, в частности, применения критериального оценивания. Наиболее важным является изучение различных моделей и методик использования инструментов критериального оценивания на разных этапах обучения, разработки универсальных форм и шаблонов критериального оценивания, составления учебных задач.
3. Образовательная программа направлена на овладение педагогами навыками критериального оценивания учебных достижений учащихся по истории на основе использования таксономии Блума.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителя истории по овладению системой критериального оценивания результатов обучения учащихся в контексте таксономии Б.Блума.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления модернизации системы среднего образования Республики Казахстан;
2) основополагающие документы, определяющие приоритеты педагогической деятельности, нормативную базу современной системы среднего исторического образования;
3) изучить различные модели и методики использования инструментов критериального оценивания на разных этапах обучения, разработать универсальные формы и шаблоны критериального оценивания, составления учебных задач;
4) сформировать умения определения с помощью различных инструментов оценивания образовательных потребностей учеников;
5) сформировать навыки применения стратегий компетентностного оценивания;
6) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в образовательном процессе (далее - ИКТ).
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления модернизации системы среднего образования, нормативную базу современной системы школьного исторического образования;
2) умеют:
применять стратегии активного обучения на уроках истории;
3) владеют:
моделями и методиками использования инструментов критериального оценивания на разных этапах обучения, методиками разработки универсальных форм и шаблонов критериального оценивания учебных достижений обучающихся на уроках истории;
методами применения инструментов критериального оценивания в соотношении с целями своего учебного предмета;
инновационными педагогическими технологиями, средствами стимулирования познавательной и мыслительной деятельности учаҒщихся на уроках истории;
навыками развития критического мышления, навыками критериального оценивания результатов обучения на уроках истории, применения таксономии Блума как методики оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности.

4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы негізіндегі білім беру жүйесінің дамуының басым бағыттары және ҚР Президенті Н.Назарбаевтың: "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол", "Ұлт Жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет", Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді), оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөнінде 2012-2016 жылдарға арналған Ұлттық жоспарын іске асыру қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) жеткіншектермен және жасөспірімдердің өзі-өзіне қол жұмсау жағдайының алдын-алу үшін психологиялық қамтамасыз ету;
2) жалпы білім беретін пәндерді оқытудың педагогикалық үдерістерінде өзін-өзі тану пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері;
3) азаматтық тұлғаны қалыптастырудың психологиялық механизмдері.
4) нәтижелі оқытуда оқушылардың өз-өзін дамытуы, өз орнын табуы және өз-өзін бағалай білуге жұмылдыру үшін критериалды бағалаудың мүмкіндіктері
10. Мазмұндық модульде төмендегі мәселелер қарастырылады
1) қазіргі кезеңдегі тарихи-әдістемелік білімнің мәселелері;
2) индустриялықтан кейінгі және дәстүрлі әлеуметтік-мәдени көзқарастардың жеделдетілген жаңғырту жағдайындағы трансформациясы;
3) оқушыларды азаматтық және патриоттық тәрбиелеудің деңгейін көтеру: мәселелер, міндеттер;
4) тарих сабақтарында оқытудың нәтижелерін критериалды бағалау. оқытуда нәтижеге жетудің бағалау әдісі ретінде, Блум таксономиясын оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда қолдану;
5) біліктілікті арттыру жүйесі жағдайындағы педагогтың ғылыми-зерттеу қызметі білім беру үрдісінің дамуының фактор ретінде;
6) тарихты оқыту кезіндегі арнайы және жалпы қабілетті қалыптастыру құралы және әдістемелік тәсілдері;
7) қазіргі жағдайдағы педагогтың жеке және кәсіби имиджі. Мамандану қызметіндегі этика. Білім беру мекемелеріндегі қызметкерлердің коммуникативті мәдениетін дамыту;
8) үш өлшемді әдістемелік жүйе оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастырудың негізі ретінде;
9) суммативті және формативті бағалау: оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау;
10) ойын педагогикасы жүйесіндегі инновациялық технологиялар. Әдістемесінің аумағы және оны тарих сабақтарында қолдану;
11) сыни ойлаудың мәні, тарих сабақтарында оқушылардың сыни ойлауын дамытудың жолдары.

4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются приоритетные направления развития системы образования в контексте Послания Президента РК Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол – путь в будущее", "Плана нации 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Закона Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года), реализация Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников.
9. В психолого-педагогическом модуле рассматриваются вопросы:
1) психологическое обеспечение профилактики суицидального поведения у подростков и юношей;
2) возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе общеобразовательной школы;
3) психологические механизмы формирования гражданственности личности;
4) возможности критериального оценивания для стимулирования саморазвития, самореализации и самомотивации учащихся к успешному обучению.
10. Содержательный модуль включает изучение следующих тем:
1) современная система школьного исторического образования в Казахстане;
2) социально-демографическая трансформация общества на современном этапе. Трансформация постиндустриальных и традиционных социокультурных воззрений в условиях ускоренной модернизации;
3) актуальные проблемы историко-методического знания на современном этапе; критериальное оценивание как новая форма оценки деятельности учащихся. Критериальное оценивание результатов обучения на уроках истории;
4) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения; применение таксономии Блума как методики оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности учащихся;
5) научно-исследовательская деятельность педагога в условиях системы повышения квалификации как фактор развития образовательного процесса;
6) профессиональный и личностный имидж педагога в современных условиях, этика профессиональной деятельности;
7) суммативное и формативное оценивание: оценивание для обучения и оценивание обучения;
8) устная история и история повседневности: методологический подход;
9) трехмерная методическая система обучения как основа формирования функциональной грамотности учащихся;
10) новые педагогические технологии на уроках истории. инновационные технологии в системе игровой педагогики;
11) сущность критического мышления. Подходы к развитию критического мышления учащихся на уроках истории;
12) методические приемы и средства формирования общих и специальных умений при обучении истории.

11. Технологиялық модульде келесі тапсырмалар орындалады:
1) тарих сабағында электронды оқулықтарды, АКТ-ны қолдану;
2) тарих сабағында электронды білім беру ресурстарымен жұмыс істеу әдістемесі;
3) қоғамдық пәндер сабақтарында оқушыларды оқытудың интерактивті үлгілерін енгізу және пайдалану;
4) қоғамдық пәндер сабақтарында Б.Блум таксаномиясы бойынша әртүрлі деңгейдегі тапсырмаларды жасау және қолдану.
12. Вариативтік модульде келесі тақырыптарға таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) әлеуметтік жаңғырту жағдайында Қазақстандағы этнодемографиялық жағдайдың өзгеруі;
2) Ұлттық біріңғай тесттілеуге (ары қарай-ҰБТ) дайындық жүйесі: Қазақстан тарихы бойынша оқушылардың білім сапсын көтеру құралы және жолдары;
3) мұражайлық педагогика құралдарымен оқушыларды азаматтық және патриоттық тәрбиелеудің деңгейін көтеру.
Тыңдаушылардың қажеттіліктеріне қарай 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес 80-сағаттық және 36 сағаттық оқу-тақырыптық жоспарлар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмысы, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) Б.Блум таксономиясы бойынша жалпы тарих немесе Қазақстан тарихынан оқушылардың білімін бағалайтын критерийлер дайындау;
2) тарихтан оқушылардың білімін бағалайтын дескрипторлар дайындау;
3) суммативті және формативті бағалауға тапсырмалар дайындау;
4) оқушының оқу жетістіктері жайлы ақпарат беретін карта дайындау.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) жобалау жұмыстарының тақырыптары, критерийлер, бағалау АКТ-ны тарих және қоғамдық пәндерде қолдану;
2) "Сыни ойлау " тарих және қоғамдық пәндерде қолдану;
3) аймақтық компоненттерді тарих пәнінің мазмұнының жаңаруы жағдайында қолдану;
4) Б.Блум таксономиясын оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда әдістеме ретінде қолдану;
5) "Үшөлшемді оқыту әдістемесі" жүйесін оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуда қолдану;
6) суммативті және формативті бағалауды қолдану;
7) әлеуметтік модернизациялау жағдайында Қазақстандағы этнодемографиялық жағдайлар;
8) азаматтық және патриоттық тәрбиені мұражайлық педагогика арқылы арттыру;
9) тарих сабақтарында критериалды бағалауды қолдану;

11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) использование информационно- коммуникационных технологий (далее - ИКТ) электронных учебников в преподавании истории;
2) методика работы с электронными образовательными ресурсами на уроках истории;
3) интерактивные формы обучения учащихся на уроках истории;
4) разработка и использование разноуровневых заданий по таксономии Б.Блума на уроках общественных дисциплин.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) повышение уровня гражданского и патриотического воспитания учащихся средствами музейной педагогики;
2) изменение этнодемографической ситуации Казахстана в условиях социальной модернизации;
3) система подготовки к ЕНТ: пути и средства повышения качества знаний учащихся по истории Казахстана;
4) профилактика религиозного экстремизма и терроризма.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа; проектная работа; презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать критерии оценки знаний учащихся по всеобщей истории или истории Казахстана на основе таксономии Б.Блума;
2) разработать дескрипторы оценивания знаний учащихся по истории;
3) разработать задания на суммативный и формативный контроль;
4) разработать карту информирования о достижениях учащегося;
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) применение ИКТ на уроках истории и общественных дисциплин;
2) применение технологии "критического мышления" на уроках истории;
3) использование регионального компонента в обновлении содержания исторического образования;
4) применение таксономии Б.Блума как методики оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности учащихся;
5) трехмерная методическая система обучения как основа формирования функциональной грамотности учащихся;
6) суммативное и формативное оценивание при обучении истории;
7) изменение этнодемографической ситуации Казахстана в условиях социальной модернизации;
8) повышение уровня гражданского и патриотического воспитания учащихся средствами музейной педагогики;
9) критериальное оценивание результатов обучения на уроках истории;

10) Б.Блум таксономиясын оқу жетістіктерін арттыру әдістемесі ретінде қолдану;
11) қоғамдық пәндерді оқытуда интерактивті технологияларды қолдану;
12) әлеуметтік модернизациялау жағдайында Қазақстанда тарих білімдерінің міндеттері;
13) тарих сабағында дарынды оқушылармен жұмыстың ерекшеліктері;
14) ҰБТ дайындау жүйесі: білім сапасын арттыру жолдары мен құралдары;
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2- қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру жүйесіне оқытудың келесі интерактивті әдістері жатады: пікірталас, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалау әдісі, бейнебаянды талдау, сұрақтарға бірлесе жауап беру.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында логикалық тұжырым жасау, мазмұнды өз іс-тәжірибесіне бейімдеу, алған біілмін практикалық сабақтарда және аудиториядан тыс өздік жұмыстарда қолдана алуына мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі тыңдаушылардың сабақтар мен өз бетімен жұмысты кіріктіріп өткізуге мүмкіндік жасайды. Біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделі қазіргі білім беру технологиялары және оқытудың интерактивті формаларын қолдану арқылы қол жеткізуге болады: шағын топтардағы жұмыс, оқыту ойындары, кері байланыс, күрделі сұрақтарды талдау, шеберлік-сабақ; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерйилері мен Бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерйилер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған – 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған– 1 балл;
3) толық жүзеге асырылған– 2 балл
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындауда теориялық білімдерін қолдануы;
3) материалдың практикалық маңызы;
4) сұрақтың толық және нақты ашылуы;
5) талапқа сай безендірілуі.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75- 84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50- 74%).
25. Жоба жұмысын өткізуде төмендегідей критерйилер анықталады 1,2 балл және өлшемдер айқындалған:

10) таксономия Б. Блума как методика оценки успешности обучения;
11) внедрение и использование интерактивных технологий обучения на уроках общественных дисциплин;
12) социальная модернизация в Казахстане и задачи исторического образования;
13) особенности работы с одаренными учащимися на уроках истории.
14) система подготовки к ЕНТ: пути и средства повышения качества знаний учащихся по истории Казахстана.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания для слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол" конференция.
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75- 84%);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50- 74%).
25. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:

13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
30. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы. - 2014 жылғы 11 қараша.
2) Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы – 2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. – 2014 жылғы 17 қаңтар.
3) Назарбаев Н. Ұлт жоспары – 100 қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет. – Егемен Қазақстан.-2015.- 20 мамыр (№92).
4) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 қаулысымен бекітілген.
5) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл №319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
6) Қазақстан Республикасының үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие Тұжырымдамасы. ҚР-ның Білім және ғылым министрлігінің 2012 жылдың 25 маусымдағы №529 бұйрығы.
7) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған Ұлттық іс-қимыл жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 832 Қаулысы.
8) Бустром Р. Шығармашылық және сыни ойлау.- М.: "Ашық қоғам", 2008.
9) Гаврилюк В. В. Функционалдық сауатсыздық жеңу және әлеуметтік біліктілігін қалыптастыру //Социологические исследования. – 2006. - №12. – с. 19-24.
10) Гогиберидзе Г. М. Музей педагогикасы қалыптастыру/ Г.М., Гогиберидзе, Г.М.Чесняк// Мектепте тарих пәнінің оқыту.- 2007.- № 8.
11) Жайтапова А.А. Педагогика ХХІ века на порге школы/ А.А. Жайтапова, Г.А.Рудик, Е.В. Белошниченко и др.- Алматы, 2009.
12) Кларин М. В. Сыни дамыту, және шығармашылық ойлау //Мектеп технологиясы. -2004.- №2.-с. 3-10.
13) Сын тұрғысынан ойлау (материалдары бойынша дайындаған к. ф.н. Е. Кохановой) //о-сh.ru/reviews/critiacal/
14) Мукажанова Р. А. "Өзін-өзі тану" және басқа да оқу пәндерін интеграциялау мүмкіндіктерін оқытудың мазмұны мен әдістері: Мұғалімдерге арналған оқу-әдістемелік құрал/Р.А. Мукажанова,Г.А. Омарова.- Алматы: "Бөбек" ҰҒПББСО, 2013.

13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана от 11 ноября 2014 года "Нұрлы жол – путь в будущее".
2) Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана от
3) 17 января 2014 года "Казахстанский путь 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее".
4) Назарбаев Н. Национальный план – 100 шагов. Современное государство для всех//Егемен Қазақстан.-2015.- 20 мая (№ 92).
5) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы: Указ №1118 от 07.12.2010г.- Астана, 2010.-53с
6) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
7) Концепция воспитания в системе непрерывного образования Республики Казахстан утверждена приказом Министра образования и науки РК № 521 от 16 ноября 2009 года и рекомендовано организациям непрерывного образования Республики Казахстан.
8) Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 832
9) Бустром Р. Развитие творческого и критического мышления.- М.: "Открытое общество", 2008.
10) Гаврилюк В.В. Преодоление функциональной неграмотности и формирование социальной компетентности //Социологическое исследование. – 2006. - №12. – с.19-24.
11) Гогиберидзе Г.М. Формирование музейной педагогики/ Г.М. Гогиберидзе, Г.М. Чесняк// Преподавание истории в школе. -2007.-№ 8.
12) Жайтапова А.А. Педагогика ХХІ века на порге школы/ А.А. Жайтапова, Г.А.Рудик, Е.В. Белошниченко и др.- Алматы, 2009.
13) Кларин М.В. Развитие критического и творческого мышления //Школьные технологии.- 2004.- №2.- с. 3-10.
14) Критическое мышление (по материалам, подготовленным к.ф.н. Е.Кохановой) //о-сh.ru/reviews/critiacal/

15) Үздіксіз білім беру: инновациялық тәсілдер жүйесінде "мектеп-колледж-жоо": Материалдар жинағы өңірлік конференция (27 ақпан 2014 ж.). – Өскемен, 2014. -1-4 б.
16) Соосаар Н. Интерактивті оқыту әдістері: Мұғалімнің күнделікте қолданатын кітабы/Н. Соосаар, Н.Замковская.- 2010.
17) Султангалиева А. К. Қала және адамдар: әлеуметтік-мәдени трансформация. – Алматы, 2010. – 244 с.
18) Аубакирова Ж. С. Қазақстан халқының өсуі (этнорегиональный аспект). – Өскемен, 2010.
19) Лаумулин М. Т. Қазақстан қазіргі әлемде: сыртқы саясаты көп бағыттылық. – Астана-Алматы: ӘЭСИ Тұңғыш Президентінің Қоры жанындағы, 2014 ж. – 272 с.
20) Көшіп-қону қоғам Азиялық Ресейдің көші-қон, кеңістік, қоғамдастық. Аралығы ХІХ-ХХ ғ және ХХ-ХХІ ғасырлар/Ғыл. ред. В. И. Дятлов, А. В. Григоричев. – Иркутск: "Бедері", 2013. – 624 с.
21) Султангалиева А. К. Қазақстанға исламның қайта оралуы– Алматы, 2012. – 170 б.
22) Манько Н.Н. Білім берудің технологиялық тәсілі: үміт, елестету, шындық//Народное образование. – 2012.-№1. – с. 159-166.
23) Алексеенко А. Н., Аубакирова Ж. С., Сарсенбаева Г. А. Демографиялық жетістіктері//http://www.perspektivy.info/rus/desk/ demografiches kije_uspehi_kazahstana_2011-02-21.htm
"Б.Блум таксономиясы аясында оқушылардың
оқу жетістіктерін критериалды бағалау"
тақырыбындағы тарих пәні мұғалімдеріне
арналған біліктілікті арттыру курсының
білім беру бағдарламасына 1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік -сынып
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақтың бейне көрсетілімі
Тестілеу
Жоба қорғау
Барлығы
Инвариантты бөлім
1
Нормативті -құқықтық модуль
2
4
6
1.1
Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауынегізіндегі білім беру жүйесінің дамуының басым бағыттары және ҚР Президенті Н.Назарбаевтың: "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол", "Ұлт Жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет", Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді)
2
2
4
1.2

15) Мукажанова Р.А. "Самопознание" и другие учебные предметы: возможности интеграции содержания и методов обучения: Учебно-метод. пособие для учителей/ Р.А.Мукажанова, Г.А.Омарова.- Алматы:ННПООЦ "Бобек", 2013.
16) Непрерывное образование: инновационные подходы в системе "школа-колледж-вуз": Сборник материалов региональной конференции (27 марта 2014 г.). – Усть-Каменогорск, 2014. -Ч.1-4
17) Соосаар Н. Интерактивные методы преподавания: Настольная книга преподавателя/ Н. Соосаар, Н.Замковская.- 2010.
18) Султангалиева А.К. Город и люди: социокультурные трансформации в Казахстане. – Алматы, 2010. – 244 с.
19) Аубакирова Ж.С. Воспроизводство населения Казахстана (этнорегиональный аспект). – Усть-Каменогорск, 2010.
20) Лаумулин М.Т. Казахстан в современном мире: внешняя политика многовекторности. – Астана – Алматы: ИМЭП при Фонде Первого Президента, 2014 г. – 272 с.
21) Переселенческое общество Азиатской России: миграции, пространства, сообщества. Рубежи ХIХ-ХХ и ХХ-ХХI веков/Науч. ред. В.И.Дятлов, К.В.Григоричев. – Иркутск: "Оттиск", 2013. – 624 с.
22) Султангалиева А.К. "Возвращение ислама" в Казахстан – Алматы, 2012. – 170 с.
23) Манько Н.Н. Технологический подход в образовании: надежды, иллюзии, реальность//Народное образование. – 2012.-№ 1. – с.159-166.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для учителей
истории "Критериальное оценивание
учебных достижений учащихся в
контексте таксономии Б. Блума"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Тестирорвание
Защита проекта
Всего
Инвариантная часть
1
Нормативно-правовой модуль
2
4
6
1.1
Приоритетные направления развития системы образования в контексте Послания Президента РК Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол – путь в будущее". План нации 100 конкретных шагов "Современное государство для всех". и Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 гг. Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
2
2
4
1.2

1. Қазақстан Республикасы Президенті- Ұлт көсемі Н. Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" жолдауында Қазақстан халқының алдында тұрған міндет болып табылады:
A) жаңа саяси курс;
B) ұлт мүддесі;
C) XXI ғасырдағы тұрақты даму;
D) білім беру саласында әлеуметтік жауапкершілік жүйесін дамыту.
2. Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасының мақсаты:
A) жастардың бойында белсенді азаматтық позиция, әлеуметтік жауапкершілік, патриоттық сезім, жоғары адамгершілік және көшбасшылық қасиет қалыптастыру;
B) білім беру үдерісіне қатысушылардың барлығына үздік білім беру ресурстары мен технологияларын бірдей тең дәрежеде қолжетімді ету;
C) мектепке дейінгі сапалы оқыту және тәрбиемен балаларды толықтай қамтамасыз ету;
D) білім берудің бәсекеге қабілеттілігін арттыру, экономиканың тұрақты өсуі үшін сапалы білім берудің қолжетімділігін қамтамасыз ету жолымен адам капиталын дамыту.
3. Заманауи жағдайда білім берудің негізгі бағыттары мен ерекшеліктері қандай (қате жауапты табыңыз)?
A) білім беру ортасын дамытуға қоғамның мүдделілігі мен әлеуметтік тапсырыстың басымдылығы;
B) жаппай жоғары білім алуға көшу;
C) білім алушының тиімді тұлғалық дамуына бағыттылық;
D) оқушының қарым-қатынас жасауы және бірлесе жұмыс істеуі үшін жағдай жасау.
4. Оқушылардың функционалды сауаттылығын дамыту жөнінде 2012-2016 жылдарға арналған Ұлттық жоспары орта мектепті бітірушілердің келесі негізгі құзыреттіліктерін белгілейді (қате жауапты табыңыз):
A) басқарушылық;
B) ақпараттық;
C) әлеуметтік;
D) азаматтық.
5. Нормалар мен талаптарды, білім беру бағдарламасы мазмұнының міндетті минимумын, оқу жүктемесінің көлемін, білім беру мекемелері түлектерінің дайындық деңгейін және білім беру үдерісін қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды анықтайтын құжаттың атауын анықтаңыз:
A) мемлекеттік білім беру стандарты;
B) білім беру бағдарламасы;
C) білім беру министрлігінің бұйрығы;
D) тарификация.
6. Даму факторларын анықтаңыз:
A) оқыту және тәрбие;
B) әлеуметтік орта және қарым-қатынас;
C) табиғат факторы және әрекет;
D) тұқым қуалаушылық, орта, белсенділік.
7. Қате тұжырымды табыңыз. Адамгершілікке қатысты білімді меңгеру үдерісіндегі мұғалім мен оқушының өзара қарым-қатынасы былай сиаптталады:
А) өзіне басқаның және өзінің басқаға ықпалын сезінетіндей тараптардың белсенділігі;
B) жағдаяттың сыни талдауын жүргізуге дайын болу және басқаға таңдап алған бағытының орынсыздығын көрсетуге дайын болуы;
C) бірге қатысуға, бірге қуанып және ренжуге дайын болу;
D) белсенді гуманистік ұстаным.

1. В Послании Президента Республики Казахстан – Лидера нации Н. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее" задачей, стоящей перед народом Казахстана, является:
A) выработать новый политический курс;
B) продвижение национальных интересов;
C) продолжить устойчивое развитие в XXI веке;
D) развить систему социальной ответственности в сфере образования
2. В Государственной программе развития образования РК на 2011-2020 годы обозначена цель:
A) формирование у молодежи активной гражданской позиции, социальной ответственности, чувства патриотизма, высоких нравственных и лидерских качеств;
B) обеспечение равного доступа всех участников образовательного процесса к лучшим образовательным ресурсам и технологиям;
C) обеспечение полного охвата детей качественным дошкольного воспитанием и обучением;
D) повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого каптала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики.
3. Каковы основные направления и особенности развития образования в современных условиях (исключите неверный ответ)?
A) приоритет потребностей общества и социального заказа на развитие образовательной среды;
B) переход к массовому высшему образованию;
C) направленность на эффективное развитие личности обучающегося;
D) создание условий для коммуникации и совместной работы обучающихся;
4. Национальный план действий по формированию функциональной грамотности школьников на 2011-2016 годы определяет следующие ключевые компетенции выпускника средней школы (исключите неверный ответ):
A) управленческие;
B) информационные;
C) социальные;
D) гражданские
5. Документ, определяющий нормы и требования, обязательный минимум содержания образовательных программ, объем учебной нагрузки, уровень подготовленности выпускников образовательных учреждений и требования к обеспечению образовательного процесса называется:
A) государственный образовательный стандарт;
B) образовательная программа;
C) приказ Министерства образования;
D) тарификация.
6. Выделите факторы развития:
A) обучение и воспитание;
B) социальная среда и общение;
C) природные факторы и деятельность;
D) наследственность, среда, активность.
7. Найдите ошибочное утверждение. Взаимодействие учителя и учащихся в процессе усвоения нравственных знаний характеризуется:
A) активностью сторон, при которой каждая испытывает влияние на себе другой, и в свою очередь оказывает на ее влияние;
B) готовностью провести критический анализ ситуации и показать другой стороне нецелесообразность выбранной позиции;
C) стремлением к соучастию, сопереживанию;
D) активной гуманистической установкой.

8. Мұғалімге оқу-тәрбие қызметін кәсіби сауатты тұрғыдан жүзеге асыруға мүмкіндік беретін және оқушыға оңтайлы білім беруге қол жеткізетін білім беру шеберлігі мен дағдысы жүйесін тиімді меңгеру:
A) педагигикалық техника;
B) педагогикалық құзыреттілік;
C) эмоциалық құзыреттілік;
D) жеке тұлғамен және ұжыммен өзара әрекеттестікте болу және өзін-өзі басқара алу шеберлігі.
9. Демографиялық өткел бұл:
А) отбасында бала тууын саналы түрде шектеу;
B) бала туудың төмендеуі;
C) халық құрамының жаңғаруын түсіндіру үшін қолданылатын тұжырым;
D) халық санының тұрақталуы.
10. Педагогикалық техника – бұл тәсілдердің бірлігі...
A) мұғалім қызметін ынталандыратын;
B) мұғалім қызметін сыртқа көрсетуді ынталандыратын;
C) мұғалім қызметінің ішкі мазмұны мен оны сыртқа көрсетудің өзара үйлесімділігі;
D) мұғалімнің белсенді және өнімді қызметін ынталандыратын.
11. Мұғалімнің педагогикалық техникасының компоненті болады:
A) өзін-өзі басқара алуы;
B) ұжыммен өзара әрекеттесе алуы;
C) ұжым пікірімен санаса алуы;
D) жеке тұлғамен және ұжыммен өзара әрекеттестікте болу және өзін-өзі басқара алуы.
12. Критериалды бағалау - бұл:
A) жеке қалыптасатын және дайындық деңгейін, сабақ және сабақтан тыс уақыттардағы қызмет түрлерінде белсенділігін танытатын оқушының жеке жетістіктері;
B) білім алушының оқу үлгерімі мен пән бойынша білімін сипаттайтын көп баллдық шкала бойынша көрінетін сандық ұлғаю;
C) білім беру мазмұны, мақсатына сай келетін, үдеріске қатысушылардың барлығына алдын ала белгілі критерийлерге сәйкес нақты анықталған оқу жетістіктерін салыстыруға негізделген үдеріс.
13. Дүниетанудың негізгі компоненттерін атаңыз:
A) білім, таным, көзқарас, идеал;
B) білім, қарым-қатынас;
C) жеке тұлға қасиеті, мінез-құлық стилі;
D) сезім, эмоция, уайым.
14. Зерттеу нәтижесі мен үдерісін қадағалайтын, оған жинақтау, өңдеу және түзету үшін ақпараттарды талдау енетін, білім беру және зерттеу үдерістерін жақсартатын бақылау жүйесі бұл-:
A) оңтайландыру;
B) бақылау;
C) методология;
D) мониторинг.
15. "Оқыту мен тәрбие технологиясының" анықтамасын көрсетіңіз:
A) оқыту мен тәрбие жүйесін құрылымдаумен айналысатын педагогика ғылымындағы жаңа бағыт;
B) алдыңғы қатарлы педагогикалық тәжірибені оқып үйрену және таратумен айналысатын педагогика ғылымындағы жаңа бағыт;
C) алдыңғы қатарлы педагогикалық тәжірибені оқып үйрену және таратуды реттейтін педагогика ғылымындағы жаңа бағыт;
D) жекелей-психологиялық ерекшеліктерді есепке ала отырып, оқытуды ұйымдастыруды көздейтін, оның мүддесі мен қажеттілігіне ұқыпты қарайтын педагогика ғылымындағы жаңа бағыт.

8. Эффективное владение системой образовательных умений и навыков, в своей совокупности позволяющие педагогу осуществлять учебно-воспитательную деятельность на грамотном профессиональном уровне и добиваться оптимального образования учащихся называется
A) педагогической техникой;
B) педагогической компетентностью;
C) эмоциональной компетентностью;
D) умением взаимодействовать с личностью и коллективом и умение управлять собой.
Содержательный модуль
9. Демографический переход это:
A) сознательное ограничение детей в семье;
B) снижение рождаемости;
C) концепция, применяемая для объяснения смены типов воспроизводства населения;
D) стабилизация численности населения;
10. Педагогическая техника - это совокупность приемов...
A) способствующих деятельности учителя;
B) способствующих внешнему выражению деятельности учителя;
C) способствующих гармоническому единству внутреннего содержания деятельности учителя и внешнего его выражения;
D) способствующих активной и продуктивной деятельности учителя;
11. Компонентами педагогической техники учителя является …
A) умение управлять собой;
B) умение взаимодействовать с коллективом;
C) умение учитывать мнение коллектива;
D) умение взаимодействовать с личностью и коллективом и умение управлять собой;
12. Критериальное оценивание - это:
A) личностные достижения ученика, которые формируются лично и показывают уровень подготовленности и активности в учебных и внеучебных видах деятельности;
B) числовая величина, выраженная по многобалльной шкале и интегрально характеризующая успеваемость и знания обучающегося по предметам;
C) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, заранее известными всем участникам процесса критериями, соответствующими целям и содержанию образования.
13. Назовите основные компоненты мировоззрения:
A) знание, убеждения, взгляды, идеалы;
B) знание, общение;
C) качества личности, стиль поведения;
D) чувства, эмоции, переживания.
14. Система контроля, слежения за процессом и результатами исследования, включает сбор, обработку и анализ информации для коррекции, принятия решений, улучшающих образовательный и исследовательский процессы - это:
A) оптимизация;
B) наблюдение;
C) методология;
D) мониторинг.
15. Укажите, определение "технологии обучения и воспитания":
A) Новое направление в педагогической науке, которое занимается конструированием обучающих и воспитательных систем.
B) Новое направление в педагогической науке, которое занимается изучением и обобщением передового педагогического опыта.
C) Новое направление в педагогической науке, которое регламентирует изучение и обобщение передового педагогического опыта.
D) Новое направление в педагогической науке, которое предполагает организацию обучения с учетом индивидуально-психологических особенностей, бережное и увлекательное отношение к их интересам и потребностям.

16. Оқытудың өнімді сипатын көрсететін білім беру үдерісінің ерекшелігі қандай?
A) оқытушы – оқу үдерісінің "режиссері";
B) оқыту нәтижесі үшін жауапты тұлға - тек мұғалім;
C) білім алушы мұғалім жетекшілігімен ғана жұмыс жасайды;
D) білім алушы өз бетімен жұмыс жасайды.
17. Білім берудің дәстүрлі моделінде педагогикалық үдеріске қандай сипаттар тән емес?
A) вербальді, оқытудың түсіндірмелі-иллюстрациялық әдістері;
B) "дайын, аяқталған білімді" беру;
C) монологті педагого қызметі;
D) оқытудың өзара белсенді, жобалау әдістері;
18. Жаңа буын электронды оқулығы бұрынғылардан несімен ерекшеленеді?
A) карталар және фото суреттерді қолдануымен;
B) Интернетті пайдалану мүмкіндігімен;
C) интербелсенді тапсырмалардың көп мөлшерде берілуімен;
D) оқу материалын блоктік-модульдік жүйеде беруімен.
19. Өңірлік компоненттерді пайдаланудың басты қағидаты:
A) кез келген тәсілмен баланың дүиетанымын кеңейту;
B) тарихи білімін жүйелеу;
C) өткендегі фактілерді интерпретациялау;
D) таяудағы өткеннен тарихтың тереңіне, жергіліктегіден ұлттыққа байланысты оқу жұмысын ұйымдастыру;
20. Мектеп мұражайына міндетті болып табылмайтын:
А) мұражай активі;
B) пікір кітабы;
C) қор қоймасы;
D) бағдарлама қызметі.
21. Мұражай қорына материалдарды іріктеу мен толықтыру барысында мектеп мұражайының қандай қызметі іске асырылады:
A) құжаттандыру;
B) сақтау;
C) зерттеулік;
D) нормативтік.
22. Мұражайлық сабақ аспауы керек:
A) 2 сағаттан;
B) 3 сағаттан;
C) 1 сағаттан;

16. Какие особенности образовательного процесса указывают на продуктивный характер обучения?
A) преподаватель - "режиссер" учебного процесса;
B) ответственность за результаты обучения лежит только на учителе;
C) обучающиеся главным образом работаю под руководством педагога;
D) обучающиеся работают самостоятельно.
17. Какие характеристики не присущи педагогическому процессу в традиционной модели образования?
A) вербальные, объяснительно-иллюстративные методы обучения;
B) передача "готового, завершенного знания";
C) монологичность деятельности педагога;
D) интерактивные, проектные методы обучения;
18. Чем отличается электронный учебник нового поколения по истории от прежних электронных пособий:
A) использованием карт и фотографий;
B) возможность выхода в Интернет;
C) большое количество интерактивных заданий;
D) блочно-модульная структура подачи материала.
19. Каков главный принцип использования регионального компонента:
A) любым способом расширить кругозор ребенка;
B) систематизировать исторические знания;
C) интерпретировать факты прошлого.
D) организация учебной работы, от ближайшего прошлого в глубину истории, от местного к национальному.
20. Что не является обязательным для школьного музея:
A) актив музея;
B) книга отзывов;
C) фондохранилище;
D) программа деятельности;
21. Какая функция школьного музея реализуется в ходе отбора и комплектования материалов для фондов музея:
A) документирования;
B) хранительская;
C) исследовательская;
D) нормативная;
22. Музейное занятие не должно превышать:
A) 2 часа;
B) 3 часа;
C) 1 часа;

D) 1 сағат 30 минуттен.
23. Б. Блум таксономиясы бойынша оқушылардың жетістіктерін бағалау компоненттерін дұрыс дәйекті түрде орналастырыңыз:
A) үш аспектісін қамтып: жеке бас нәтижесі, қызметтік нәтижесі, пәндік нәтижесі;
B) үш аспектісін қамтып: жеке бас нәтижесі, жеке басының жүйелі нәтижесі, пәндік нәтижесі;
C) үш аспектісін қамтып: жеке басының жүйелі нәтижесі, қызметтік нәтижесі, пәндік нәтижесі;
D) функционалдық сауаттылықтың үш аспектісін қамтып: оқу сауаттылық, математикалық сауаттылық, жаратылыстану сауаттылық.

D) 1 часа 30 минут.
23. Расположите правильно последовательность компонентов оценивания достижений учащихся по таксономии Б. Блума:
A) с охватом трех аспектов: личностные результаты, деятельностные результаты, предметные результаты;
B) с охватом трех аспектов: личностные результаты, системно-деятельностные результаты, предметные результаты;
C) с охватом трех аспектов: системно-личностные результаты, деятельностные результаты, предметные результаты;
D) с охватом трех аспектов функциональной грамотности: читательская грамотность, математическая грамотность, естественно-научная грамотность.

24. "Оқыту және тәрбие технологиясының" анықтауын белгілеңіз:
A) Педагогикалық ғылымда оқыту мен тәрбиелеу жүйесі құрылымымен айналысатын жаңа бағыт.
B) Педагогикалық ғылымда озық педагогикалық тәжірибені зерделеп, жинақтайтын жаңа бағыт;
C) Педагогикалық ғылымда озық педагогикалық тәжірибені зерделеу мен жинақтауды реттейтін жаңа бағыт;
D) оқытуды ұйымдастыруда жеке психологиялық ерекшелікті ескерумен, қызығушылық пен қажеттілікке ұқыпты қөзқарасты болжамдайтын педагогикалық ғылымдағы жаңа бағыт.

24. Укажите, определение "технологии обучения и воспитания":
A) Новое направление в педагогической науке, которое занимается конструированием обучающих и воспитательных систем.
B) Новое направление в педагогической науке, которое занимается изучением и обобщением передового педагогического опыта.
C) Новое направление в педагогической науке, которое регламентирует изучение и обобщение передового педагогического опыта.
D) Новое направление в педагогической науке, которое предполагает организацию обучения с учетом индивидуально-психологических особенностей, бережное и увлекательное отношение к их интересам и потребностям.

1. Кіріспе
1. "Музыка арқылы өскелең ұрпақтың дүниетанымын қалыптастыру" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) музыка пәні мұғалімдеріне арналған.
2. Музыка - әлем халықтарының мәдениетін түсініп білудің құралы ретінде оқушылардың өзін-өзі жетілдірудің, қарым-қатынас жасауды қалыптастыратын пән. Сабақта оқушылардың зерттеу жұмысын ұйымдастыру олардың шығармашылық және интеллектуалдық тұрғыдан жетіліп, құндылықтарды бағалауға баулиды. Музыка пәні білім алушылардың шығармашылық, эстетикалық қабілетін дамытуға бағытталған пән. Пәннің мазмұны оқушының ой-қиялын, есте сақтау,жаңашыл ойлауын, зейінін жетілдіруге негізделген.
3. Бағдарлама музыка пәнінен білім берудің инновациялық әдіс-тәсілдерін меңгеруге, сол арқылы оқушылардың музыкалық мәдениетін қалыптастыруға бағытталған. Музыка пәнінің мұғалімі оқушылардың музыкаға деген қызығушылығын танып білу арқылы одан әрі арттырып, сабақтан тыс іс-шараларда, жалпы өмірде қолдана білуіне қол жеткізуге ұмтылдыратын маман.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты музыка арқылы жас ұрпақтың дүниетанымын қалыптастырудағы маңызына мән беріп, оқу мен тәрбие жұмысын жүргізудің әдістемелік жолдарын педагогтарға жан-жақты таныстыру.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) оқу-тәрбие жұмысын жоспарлы жүргізу, ұйымдастыру жолдары және жобалау дағдыларын жетілдіру;
2) баланың жеке ерекшеліктеріне байланысты психологиялық кеңес, көмек негіздері бойынша педагогтардың біліктілігін, құзіреттілігін арттыру;
3) оқушы дүниетанымын дамытудағы ұлттық құндылықтарды нығайтудың жолдарын көрсетіп педагогтардың біліктілігін дамыту;
4) оқушыларда қарым - қатынас мәдениетін қалыптастырудың мүмкіндіктерін айқындау;
5) қазіргі заманауи технологияларды оқу-тәрбие үдерісінде тиімді қолдана білу дағдысын дамыту;
6) білім беру ұйымдарында тәрбие беруді қамтамасыз етуге ата-аналар мен педагогтердің бірлескен іс-әрекеті, қажетті ұжымдық жұмыс дағдыларына машықтандыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) ҚР орта білім беру жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын, заманауи музыкалық білім беру жүйесінің нормативтік базасын біледі;
2) музыка саба ғында жаңа әдістер мен белсенді оқыту стратегияларын пайдалана алады және ҚР ББМС жаңа үлгісін енгізу жағдайында білім беру процесін жобалай алады;
3) оқушылардың оқу жетістіктерін бағалау әдістерімен модельдерін қолдануды, оқушылардың музыкалық эстетикалық мәдениетін дамытудың инновациялық тәсілдері мен әдістерін пайдалану дағдыларын меңгеред.

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Формирование мировоззрения подрастающего поколения посредством музыки в условиях обновления содержания образования" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей музыки общеобразовательных школ.
2. Музыка является одним из эффективных средств индивидуального самовыражения и своеобразной формой общения, инструментом личностного роста и способом понимания других культур в мире. Развитие таких музыкальных навыков, как исследование и развитие музыкальных идей, поддерживает творческое и интеллектуальное развитие учащихся и поможет понимать ценности, качество и смысл с разных точек зрения. Предмет "Музыка" направлен на формирование творческих способностей, музыкальной культуры, художественно-эстетического вкуса учащихся. Содержание предмета способствует развитию креативного мышления, фантазии, воображения, памяти, внимания учащихся.
3. Данная образовательная программа краткосрочных курсов повышения квалификации направлена на освоение инновационных методов обучения музыке, которые должны способствовать развитию музыкальной культуры учащихся. Миссия учителя музыки – распознать музыкальные предпочтения и музыкальные способности учеников, реализуемые вне класса и реализовать этот музыкальный жизненный опыт на уроках музыки.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителей музыки в освоении инновационных методов обучения в условиях обновления содержания образования.
5. Задачами по достижению цели Программы являются:
1) изучить основные принципы государственной политики в сфере обновления образовательных программ;
2) сформировать умения по усвоению системных знаний о ключевых идеях, принципах инновационных подходов в работе учителя музыки;
3) сформировать умения по применению инновационных методов и способов развития музыкальной эстетической культуры учащихся.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
основные направления модернизации системы среднего образования РК, нормативную базу современной системы музыкального образования;
2) умеют:
применять стратегии активного обучения, новые методы на уроках музыки;
проектировать образовательный процесс в условиях внедрения нового ГОСНО РК;
3) владеют:
моделями и методиками оценивания учебных достижений учащихся;
навыками применения инновационных методов и способов развития музыкальной эстетической культуры учащихся.

4. Бағдарламаның мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульдерден тұрады: нормативтік-құқықтық психология-педагогикалық, мазмұндық, технологиялық және вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" Жолдауы, Жолдаулар тарихы, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы, "Мәңгілік ел"идеясы бағдарламасы, "Бес институционалдық реформаны жүзеге асыру жөніндегі 100 нақты қадам – ұлттық жоспарларын жүзеге асыру", "Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын іске асыру", "Тәрбиенің тұжырымдамалық негіздері", "Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын іске асыру", "Тәрбиенің тұжырымдамалық негіздері", Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы қарастырылады.
9. Психология-педагогикалық модульде "Музыкалық білім беру жүйесінде оқушы - жеке тұлға ретінде", Өзін-өзі тану рухани-адамгершілік білім беру бағдарламасының психологиялық-педагогикалық негіздері" тақырыптары зерделенеді.
10. Мазмұндық модульде Қазақ музыкасының оқушы дүниетанымын дамытудағы мүмкіндіктері. Оқушылар дүниетанымын қалыптастыруда эстетикалық тәрбие беруге арналған сабақтардың әсері. Оқушы дүниетанымын күшейтудегі музыка мұғалімі іс-әрекетінің шеберлігі. Тәрбиенің тұжырымдамалық негіздері. Тұлғаның құзіреттілігін ұлттық дүниетаным негізінде дамыту. Педагогтың кәсіби құзіреттілігін жетілдіру жолдары. Оқушылар дүниетанымын қалыптастыруда эстетикалық тәрбие беруге арналған сабақтардың әсері. Оқушы дүниетанымын күшейтудегі музыка мұғалімі іс-әрекетінің шеберлігі. Тәрбиенің тұжырымдамалық негіздері. Мұғалімнің шығармашылық қызметін ұйымдастыру. Музыка сабағында халық музыкасындағы әдемілікті оқушыларға таныстыру. Өскелең ұрпақтың дүниетанымын қалыптастырудағы музыканың рoлі. Музыка сабағында халық музыкасындағы әдемілікті оқушыларға таныстыру.
11. Технологиялық модульде музыка пәнін оқытуда тәжірибелік жұмыстарды орындау. Сын тұрғысынан ойлау технологиясын музыка сабағында қолдану. Музыка пәнін оқытуда диалогтік әдіс пен топтық жұмыстардың тиімділігі, пәнаралық байланыс орнатып сабақтар жүргізу тәсілдері қарастырылады.
12. Мектеп оқушыларының сыныптан тыс және мектептен тыс жұмыстарын ұйымдастыруда музыка сабағының инновациялық әдіс-тәсілдері, денсаулық сақтау технологиясын пайдалану қарастырылады.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13 Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.

4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей: нормативно-правовой модуль; психолого-педагогический; содержательный; технологический; вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле изучаются задачи создания системы национального образования в соответствии с Государственной программой развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 гг. Астана, 2010 (Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118), Национальным планом действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников. (Постановление Правительства РК от 25 июня 2012 г. № 832), Типовым комплексным планом по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования (Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 873).
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы: "Личность ребенка как эпицентр музыкально-образовательной системы", "Возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе общеобразовательных школ".
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы, связанные с ролью музыкального искусства в современном социокультурном образовательном процессе; изучаются основные элементы содержания музыкального образования; исследуется опыт эмоционально-ценностного отношения учащихся к музыкальному искусству; музыкальные знания, умения и навыки учащихся (исполнение, сочинение, слушание, реагирование и оценивание музыки); инновационные методы обучения музыке; личность учителя музыки и его приоритетные профессиональные качества; повышение эмоциональной компетентности учителя музыки как условие развития индивидуальной образовательной траектории; критериальное оценивание на уроках музыки; микропреподавание, защита микроурока.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам: использование мобильных приложений в открытом доступе в преподавании музыки, технология критического мышления в работе учителя музыки, использование межпредметных связей на уроках музыки в школе.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями: инновационные методы внеклассной и внешкольной музыкальной работы с учащимися; инновационные подходы к планированию учебных занятий по предмету "Музыка"; реализация инновационных методов и приемов здоровьесбережения на уроках музыки в школе.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с разработанным учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.

14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын сабақты презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) интербелсенді әдістерді пайдалану арқылы музыка сабағының қысқа мерзімді жоспарын жасау; (таңдауы бойынша);
2) музыка сабағында критериалды бағалау түрлерін қолдану және оларды салыстыру;
3) пәнаралық байланысқа негізделген сабақтың жоспарын жасау;
4) оқушылардың деңгейлік ерекшеліктерін ескере отырып, сабақтың мақсатын жасау (таңдауы бойынша);
5) музыка сабағында оқушылардың білімін тексеру сұрақтарын құрастыру;
6) 1 сынып оқушыларына арналған музыкалық жаттығулар құрастыру;
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) музыка пәнінің оқушылар дүниетанымын арттырудағы рөлі;
2) оқушы дүниетанымын дамытудағы ұлттық құндылықтардың маңызы;
3) музыканың оқушы дүниетанымын күшейтудің өзектілігі;
4) білім берудегі педагогті ң құзіреттілігі;
5) жас ұрпақтың талғамы мен мәдениетін күшейту;
6) эстетикалық тәрбие берудегі технологиялардың рөлі;
7) оқушыларымен дүниетанымын арттыруға арналған жұмыстар;
8) бала тәрбиесіндегі дүниетанымның маңызы;
9) мәдени мұра – халық игілігі;
10) менің өлкемнің мәдени мұралары (жергілікті ақын, жазушы, композитор, суретшілер еңбектерін насихаттау);
11) өнер әлеміне саяхат;
12) дәстүрлі ән айту өнері;
13) өнерлінің қолы алтын;
14) эстетикалы қ білім берудегі музыканың алатын орны;
15) әсем ән мен тәтті күй.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
24. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%).
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер 1, 2 балл және өлшемдер айқындалған:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қайшылықтарды атайды;
3) мәселенің туындау себептерін атайды;
4) мәселені тұжырымдайды, оның себептерін талдайды;

14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать краткосрочный план урока музыки с использованием активных методов обучения (тематика по выбору);
2) сравнить виды критериального оценивания и сферу их применения на уроках музыки;
3) разработать план урока с учетом межпредметных связей;
4) составить список целей урока с учетом дифференциации (тематика урока по выбору);
5) составить перечень вопросов для эффективного опроса учащихся на уроках музыки;
6) разработать музыкальное упражнение для учащихся 1 класса в разделе "слушание музыки и выражение чувств";
7) составить список идей для эффективного исполнения, игры и пения/использования голосов;
8) составить список идей для эффективного сочинения музыки, импровизации и аранжировки;
9) составить список идей для обучения эффективному реагированию на музыку;
10) подготовить свой план индивидуальной образовательной траектории развития как учителя музыки на текущий год.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) роль учителя в активном обучении музыке;
2) реагирование, анализ и оценивание музыкальных произведений и музыкальных работ учащихся как способ активизации учебного процесса;
3) возрастные особенности развития детского голоса и их учет в развитии вокально-хоровых навыков учащихся;
4) учитель музыки и его статус в обществе;
5) музыка в современной общеобразовательной школе;
6) нравственное воспитание посредством музыки у детей младших классов;
7) развитие ассоциативного мышления при восприятии музыки;
8) использование цифровых компьютерных технологий в создании музыкальных композиций и аранжировок на уроках музыки в школе;
9) развитие и поддержка межпредметных связей в процессе преподавания учебного предмета "музыка";
10)формирование ценностных ориентиров через знакомство с произведениями композиторов национальной и мировой музыкальной культуры;
11) развитие инструментальных, вокальных и музыкальных навыков как способ творческого самовыражения личности учащегося;
12) диагностика музыкальности детей;
13) музыкальная культура казахов (профессиональная музыка устной традиции);
14) традиционная казахская музыкальная культура (устное народное творчество);
15) исследовательская деятельность на уроках музыки;
16) инновации в технологии пения;
17) критериальное оценивание на уроках музыки;
18) преодоление страха и стресса при публичном выступлении;
19) воспитывающий и развивающий потенциал урока музыки;
20) технология триз на уроках музыки.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75- 84%);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50- 74%);
25. Для проведения проектной работы выделяются следующие критерии (1, 2 балла) и параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) сформулировал проблему, проанализировал ее причины;

1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Қазақстан жолы -2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Жолдауы. 2014 жылғы 17 қаңтар.
2) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" Жолдауы. 2014 жылғы 11 қараша.
3) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы. "Қазақстан-2050" Стратегиясы қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты. 2012 жылғы 14 желтоқсан.
4) Назарбаев Н. Ә. "100 нақты қадам" Ұлттық жоспары. Астана, 2015 ж.
5) Қ Р білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы Астана, 2010.
6) ҚР "Білім туралы" Заңы. Астана, 27 шілде 2007 ж.
7) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
8) Сейдімбек А. " Қазақ әлемі" Алматы, 1997. 378-379 беттер.
9) Жайымов А, Ысқақов Б, Еңсепов Ж, Сәрсембеннов Ж. "Музыка оқыту әдістемесі" Алматы, 2001 жыл. 4, 26, 30бет.
10) "Музыка әлемінде" 2004 ж. 4, 2005 ж. 2, 4-5, 6.
11) М.Дауылбаев "Біз ба қытты балдырған" әндер жинағы кітабы. Алматы "Радиал" баспасы, 2006 жыл.
12) Сарсекенова А.Б., Дауылбаев М.О., Каленова Г.С. " Әдістемелік Вернисаж" Алматы, 2011 жыл.
13) "Педагог қызметкерлердің біліктілігін арттырудың оқу бағдарламалары және оқу-тақырыптық жоспарлары" Алматы, 2013 жыл. 115, 242, 347-348 беттер.
14) "Мектептегі мерекелер" № 6 ( қараша-желтоқсан) 27-28 беттер. Алматы, 2007 жыл.
15) "Өзін-өзі тану" пәні Музыка саласы бойынша шығарылған 1-2-3-4 сыныптардың әндер жинағы кітабы 2008 жыл.
16) Сарсекенова А.Б., Даулбаев М.О. "Мектептегі т әрбиелік жұмыстарды жетілдірудің жаңа бағыттары" Әдістемелік құрал Атырау 2014 ж. 25-28, 71-83 беттер. Құрастырушылар: С.С.Бүркітбаева, Н.А.Омиралиева; Редактор: А.А.Насырова; "2012-2013 оқу жылындағы мектеп мерекелерінің күнтізбегі". ҚР БҒМ РҒБП. Алматы, 2012. 1-91 беттер.

1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь - 2050": единая цель, единые интересы, единое будущее" (17.01.2014).
2) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020гг. Астана, 2010 (Указ Президента РК от 7 декабря 2010 года №1118).
3) Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования (Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2012 года № 873).
4) Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников. (Постановление Правительства РК от 25 июня 2012 г. № 832).
5) Белунцов, В. Компьютер для музыканта / В. Белунцов. – СПб., 2001.
6) Жумалиева Г., Сулейменова Р. Теория и методика музыкального воспитания: учебное пособие. – Астана: Фолиант, 2011.-208 с.
7) Информационные технологии в учебном процессе: нормағтивное обеспечение, рекомендации из опыта работы /Сост. О.И. Черненко. – Волгоград, 2007.
8) Теория музыкального образования: учебник для студ. Высш. Пед. учеб. Заведений/ Э.Б. Абдуллин, Е.В. Николаева.- М.: Издательский центр "Академия", 2004.-336 с.
9) Информационные технологии в учебном процессе: нормативное обеспечение, рекомендации из опыта работы / Сост. О.И. Черненко. – Волгоград, 2007.
10) Теплов Б.М. Психология музыкальных способностей. М., 1997 г.
11) Выготский Л.С. Психология искусства. Выготский Л.С. Собрание сочинений т.3, 11.Смирнова Е.О. Проблема общения ребенка и взрослого в работах Л.С.Выготского и М.И.Лисиной, ж. “Вопросы психологии ”, 1996 г., № 6.
12) Белобородова В.К. Методика музыкального образования. М., “Академия”, 2002 г.
13) Дмитриева А.Г., Черноиваненко Н.М. Методика музыкального воспитания в школе. М., “Академия”, 1998 г.
14) Смирнов М.С. Эмоциональный мир музыки. М., “ Музыка. ” 2000 г.
15) Якиманская И.С. Личностно-ориентированное обучение в современной школе. М.,1996 г.
16) Лейтес Н.С. Психология одаренности детей и подростков. М., “Академия”, 2000 г.

11. Музыка педагогикасының дамуына өз үлестерін қосқан Қазақстан зиялыларын атаңыз:
А. М.Р.Жәрдемалиева, Г.Ж.Қарамолдаева, М.Х.Балтабаев;
В. М.Шаханов;
С. К.Кенжетаев;
D. Құрманғазы;
Е. Махамбет.
12. "Музыка тәрбиесі әдістемесі" оқулығының авторларын атаңыз:
А. О.А.Апраксина, Д.Б.Кабалевский, Н.А.Ветлугина;
В. Л.Г.Арчажникова;
С. Ж.Ш.Маханбетова;
D. А.Ж.Калымова;
Е. С.Қ.Омарова.
13. Бүгінгі таңдағы музыка мұғалімінің дегенді қалай түсінесіз?
А. Музыкалық аспапты шебер біле отырып, вокалды хор мәдениетін жете игеруі;
В. Математикалық тапсырмаларды орындай алуы;
С. Физика пәнінен есеп шығара білуі;
D. Химиялық тәжірибелерді жасай алуы;
Е. Географиялық картаны жақсы білуі.
14. "Мұрагер" бағдарламасының авторларын атаңыз:
А. А.Ы.Райымбергенов, С.Ш.Райымбергенова;
В. М.Х.Балтабаев;
С. М.Р.Жәрдемалиева;
D. Б.Ғизатов;
Е. Ж.Ш.Маханбетова.
15. "Пьер-Гюнт" сюитасының авторын атаңыз:
А. Э.Григ;
В. И.С.Бах;
С. М.Мусоргский;
D. П.Чайковский;
Е. М.Төлебаев.
16. Ән жанры:
А. А.Жұбанов "Ақ көгершін";
В. П.И.Чайковский "Аққулар биі";
С. С.Тұрысбеков "Көңіл толқыны";
D. Ықылас "Жез киік".
17. Би жанры:
А. Құрманғазы "Кісен ашқан";
В. Ә.Бейсеуов "Шақырады көктем";
С. Е.Брусиловский "Шашу";
D. Д.Ботбаев "Ана туралы ән".
18. Марш:
А. Құрманғазы "Серпер";
В. Дина Нұрпейісова "Әсем қоңыр";
С. Ш.Қалдаяқов "Бақыт құшағында";
D. Л.Хамиди "Амангелді сарбаздарының маршы".
19. Күй:
А. А.Жұбанов "Би";
В. Е.Хасанғалиев "Атамекен";
С. Н.Тілендиев "Құттықтаймын, мама, туған күніңмен";
D. Ш.Қалдаяқов "Әнім сен едің".
20. "Ұшардың ұлуы" күйінің авторы:
А. Жаппас Қаламбаев;
В. Ықылас Дүкенұлы;
С. Қорқыт;
D. Дәулет Мықтыбаев.
21. Күйді хорға лайықтап жазған сазгер:
А. М.Сағатов;
В. Ә.Еспаев;
С. М.Төлебаев;
D. Б.Байқадамов.
22. "Желдірме" әнінің авторы:
А. Ыбырай Сандыбаев;
В. Иса Байзақов;
С. Ө.Байділдаев;
D. Е.Рахмадиев.
23. 1925 жылы Парижде қазақ әнін дүние жүзіне танытқан әнші:
А. М.Ержанов;
В. Қанабек Байсейітов;
С. Әміре Қашаубаев;
D. Құрманбек Жандарбеков.
24. Құрманғазы атындағы ұлт аспаптар оркестрінің алғашқы ұйымдастырушы, ғалым, өнер зерттеушісі:
А. А.Затаевич;
В. А.Жұбанов;
С. Л.Хамиди;
D. Ерзакович.
25. Балаларға ән жазған сазгер ұстаз:
А. Ә.Желдібаев;
В. И.Нүсіпбаев;
С. М.Маңғытаев;
D. С.Кәрімбаев.
26. Музыка сабақтарының жанрларын бөліңіз:
А. Саяхат, диалог, концерт, брейн-ринг;
В. Тақырыпқа кіріспе сабақ;
С. Аралас сабақ;
D. Тақырыпты бекіту сабағы;
Е. Аукцион-сабақ.
27. Қазақстан сазгерерінің (композиторларының) операларын көрсетіңіз:
А. "Біржан-Сара", "Қыз Жібек", "Абай";
В. М.Сағатов "Әлия";
С. "Ақсақ құлан";
D. "Турандот";
Е. "Эгмонт".
28. Құрманғазының күйлерін атаңыз:
А. "Кішкентай", "Сарыарқа", "Серпер", "Балбырауын";
В. "Қос алқа";
С. "Тойбастар";
D. "Бұлбұл";
Е. "Саржайлау".
29. Дина Нұрпейісованың күйлерін атаңыз:
А. "Тойбастар", "Жеңіс", "Әсем қоңыр";
В. "Саржайлау";
С. "Сылқылдақ";
D. "Бұлбұл";
Е. "Алпамыс".
30. Эпикалық күйлерді атаңыз:
А. "Аққу", "Қамбар батыр";
В. "Желмая";
С. "Қорқыт";
D. "Телқоңыр";
Е. "Эгмонт".
Ескертпе:
Тест кілті (кіріс диагностикасы)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
D
А
С
С
D
А
А
А
A
А
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
А
А
А
А
А
A
A
C
A
C
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
D
В
С
В
В
А
А
А
А
А
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 56-қосымша
"Бейнелеу өнері және сызу сабақтарында оқушылардың визуалды
мәдениетін инновациалық технологиялар арқылы дамыту"
тақырыбындағы бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімдеріне
арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасы

11. Компетентность в использовании информационно- коммуникативных технологий на уроках музыки включает в себя:
А. Использование цифровых компьютерных технологий при создании музыкальных композиций и аранжировок.
В. Поиск информации в Интернете и базе данных.
С. Нахождение, выбор и обработка данных с Интернет-источников.
D. сотрудничество, общение и обмен информацией по каналу связи для работы с другими учащимися и преподавателями через использование электронной связи, в электронной среде обучения.
Е. Все ответы верны.
12. Опыт эмоционально-ценностного отношения учащихся к музыкальному искусству формируется через:
А. Развитие коммуникативных навыков учащихся.
В. Использование различных стратегий преподавания и обучения.
С. Развитие критического мышления учащихся.
D. Развитие эмоционального интеллекта учащихся.
Е. Формирование самостоятельности и мотивации учащихся.
13. Эмоциональный интеллект это:
А. умение понимать свои чувства и эмоции, чувства и эмоции других людей и умение эффективно влиять на свое и чужое поведение посредством управления своими эмоциями и чувствами.
В. Уравновешенность, мобильность, спокойствие.
С. Воля, рефлексия, мотивация.
D. Позитивизм, активность, дружелюбие.
Е. Доброжелательность, контактность, устойчивость настроения.
14. Основой обучения критическому мышлению являются три фазы:
А. Обучение, воспитание, развитие.
В. Преподавание, учение, деятельность.
С. Вызова, осмысления, размышления.
D. Обучение, деятельность, закрепление.
Е. Определение, активизация, закрепление.
15. "Критическое мышление" – это…
А. Педагогическая технология, ориентированная на развитие у учащихся навыков работы с текстом, на овладение всеми видами звучащей и письменной речи, на взаимодействие со сверстниками по поводу данного текста.
В. Сложный процесс творческого интегрирования идей и возможностей, переосмысления и перестройки концепций и информации.
С. Умственная деятельность, при которой особое внимание уделяется анализу, сравнению, толкованию, применению, инновациям, решению проблемы или оценке хода мысли.
D. Система конкретных методических стратегий и приемов, направленных на достижение определенных образовательных результатов.
Е. Критическое суждение человека относительно условий и результатов опыта способно направить желание и интересы личности по правильному пути.
16. Что означает "Синквейн"?
А. Концептуальная таблица.
В. Пятистрочный стих.
С. Пучок, связка.
D. Сочинение.
Е. Мозговой штурм.
17. Из приведенных вариантов укажите методы обучения критическому мышлению.
А. Словесные, наглядные, практические, лабораторные, проблемно-поисковые, компьютерные.
В. Продвинутая лекция, инсерт, синквейн, кластер, мозговой штурм, концептуальная таблица, Т-схема, обучение сообща.
С. Лекция, демонстрация кино, лабораторный метод, компьютерный, репродуктивный, мозговой штурм, обучение сообща.
D. Компьютерный, репродуктивный, мозговой штурм.
Е. Убеждение, внушение, метод примера, создание проблемной ситуации, дискуссия, дебаты.
18. Дайте определение методу критического мышления "Кластер".
А. Пучок, связка.
В. Свeртывание информации.
С. Двучастный дневник.
D. Таблица.
Е. Обучение сообща.
19.Таксономия Блума позволяет:
А. Классифицировать учебные цели по категориям.
В. Выделить опорные понятия темы.
С. Формировать содержание учебной цели.
D. Гарантировать достижения учебной цели
Е. Все ответы верны.
20. Наиболее доступный вид музыкальной деятельности учащихся на уроке:
А. Хоровое пение.
В. Слушание музыки.
С. Музыкальная грамота.
D. Музыкально-ритмические движения.
Е. Игра на музыкальных инструментах.
21. Творческое воображение учащихся проявляется в процессе:
А. Сочинения рассказа на тему прослушанной музыки.
В. Пения вокально-хоровых упражнений.
С. Слушания музыки.
D. Музыкально-ритмических движений.
Е. Создания ритмического аккомпанемента к песне.
22. Импровизация – вид творчества, предполагающий:
А. Непосредственное создание мелодии в процессе ее исполнения.
В. Игровое действие по образцу.
С. Действие, подсказанное сюжетом музыкального произведения.
D. Инсценирование песни по плану, предложенному учителем.
Е. Выполнение задания по правилам, разработанным коллективно.
23. Развитию ассоциативно-образного мышления способствует:
А. Рисунок на тему прослушанной музыки.
В. Пение.
С. Слушание музыки.
D. Пение по нотам.
Е. Музыкально-ритмическая деятельность.
24. Виды критериального оценивания:
А. Формативное и суммативное.
В. Творческое и практическое.
С. Комплексное и системное.
D. Долгосрочное и краткосрочное.
Е. Индивидуальное и групповое.
25. Активное обучение в музыке подразумевает, что учителя:
А. Участвуют в деятельности, в которой знакомство друг с другом осуществляется с помощью музыкальных действий.
В. Участвуют в получении опыта по изучению музыки, например, в пении, игре на разных музыкальных инструментах, исполнении рэпа, сочинении музыки, импровизации.
С. Разрабатывают мероприятия по обучению музыке посредством практических подходов и активных форм обучения, руководят процессом обучения.
D. Ведут совместную работу в группах.
Е. Все ответы верны.
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
D
D
B
В
B
D
B
D
А
A
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
E
D
А
C
A
В
A
A
D
А
21
22
23
24
25
А
A
A
A
D
Приложение 56
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие визуальной культуры учеников посредством инновационных технологий на уроках изобразительного искусства и черчения" для учителей изобразительного искусства и черчения

1. Кіріспе
1. "Бейнелеу өнері және сызу сабақтарында оқушылардың визуалды мәдениетін инновациялық технологиялар арқылы дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімдерінің зейінін оқушылардың визуалды мәдениетін инновациялық технологиялар және жүйелі синтездеу, есте сақтаған бейнелерінің өнімді комбинациясын жасау дағдыларын дамыту арқылы визуалды тұтынушыдан шығармашыл тұлғаға айналдыру.
3. Бағдарлама мазмұны бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімдерінің оқушылармен жұмысында визуалды мәдениеттің замануи мәніне көңіл аудару қажеттілігін талап етеді. Қазіргі таңда визуалды мәдениетті екі деңгейде қарастыру қажеттігі, соның ішінде жалпы білім беру үдерісін ұйымдастыруға қажетті білім беруге бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты оқушылардың визуалды мәдениетін дамытуда бейнелеу және сызу пәндері мұғалімдерінің инновациялық іс-әрекетін қамтамасыз ететін кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) білім беруді жаңарту жағдайында бейнелеу өнері пәні бойынша оқу үдерісін жетілдіру мақсатында нормативтік-құқықтық құжаттарға сәйкес тыңдаушылардың білімін өзектілендіру;
2) өзін-өзі жетілдіру қажеттілігін дамыту және кәсіптік іс-әрекетін бағалау дағдысын қалыптастыру;
3) оқушының көркемдік-эстетикалық, шығармашылық қабілетін дамыту үшін мұғалімдердің психологиялық-педагогикалық дайындығын арттыру;
4) бейнелеу өнері және сызу сабағында оқушылардың визуалды мәдениетін қалыптасырудың тиімді жолдарын анықтау дағдысын қалыптастыру;
5) бейнелеу өнері және сызу пәнін оқытуда мұғалімдердің әдістемелік білімдерін және кәсіптік дағдыларын дамыту.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) визуалды мәдениеттің замануи мәнін; компьютерлік графика арқылы сурет салу жолдарын; сызба және өлшеу құралдарымен жұмыс істеудің тиімді әдістерін; графикалық бейнелеу құралдары туралы біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие визуальной культуры учеников посредством инновационных технологий на уроках изобразительного искусства и черчения" (далее Программа) предназначена для обучения учителей изобразительного искусства и черчения.
2. Развитие визуальной культуры учеников посредством инновационных технологий предполагает акцентирование внимания учителей изобразительного искусства и черчения на значимость выработки у учащихся умений и навыков системного синтезирования и продуктивной комбинации имеющихся в их памяти зрительных образов, что предполагает превращение ученика из визуального потребителя в активного создателя визуальности.
3. Образовательная программа направлена на развитие понимания учителями изобразительного искусства и черчения необходимости в работе с учащимися исходить из современной интерпретации сути визуальной культуры на двух уровнях: социально-эстетическом - как совокупности визуально воспринимаемых художественно-эстетических ценностей и личностном - способности к созданию выразительных визуальных образов, обладающих эстетической ценностью.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является совершенствование профессиональных компетенций учителей изобразительного искусства и черчения по использованию инновационных технологий для развития визуальной культуры учащихся.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) актуализировать знания слушателей в соответствии с нормативно-правовыми документами в целях совершенствования учебного процесса по предмету "Изобразительное искусство" в условиях обновления содержания образования;
2) повысить психологическо-педагогическую подготовку учителей для развития художественно-эстетических, творческих способностей учащихся;
3) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
4) ознакомить с методическими рекомендациями по определению эффективных путей развития визуальной культуры на уроках изобразительного искусства и черчения;
5) развить методические знания, профессиональные навыки, необходимые для проведения уроков по предмету "Изобразительное искусство" и "Черчение".
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
суть визуальной культуры в современной интерпретации;
пути изображения с помощью компьютерной графики;
эффективные средства работы с чертежными и измерительными инструментами;
способы повышения уровня дизайнерского пространственного мышления с помощью графических изобразительных средств;

2) бейнелеу өнері және сызу пәнінде оқушылардың визуалды мәдениетін дамытуға бағытталған инновациялық технологияларды; ақпараттық-коммуникациялық технологияларды; инновациялық тәсілдер арқылы заттың өзіне қарап бейнелеуін қолданады;
3) жүйелі синтездеу және есте сақталған бейнелердің өнімді комбинациясын жасауын; оқушыны визуалды тұтынушыдан шығармашыл тұлғаға айналдыруын; сабақ барысында АКТ-технологияларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде "Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауын, "Ұлт жоспары - 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет", "Мәңгілік ел" Ұлттық білім беру жүйесін құру міндеттері, ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 ж.ж. арналған мемлекеттік бағдарламасы, білім беруді дамытудың стратегиялық бағыттары, "Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары", Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл №319-III (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді) мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) педагогикалық үдерісте "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе түзуші әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктері;
2) инклюзивті білім беруді психологиялық- педагогикалық қолдау; 3) оқу үдерісін жоспарлау барысындағы педагогикалық және психологиялық талаптар;
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) бейнелеу өнері пәнінде оқу жұмысын жоспарлау және оқыту әдістемесі;
2) бейнелеу өнері сабағында көне мұраларды оқыту арқылы оқушылардың визуалды мәдениетін дамыту;
3) бейнелеу өнері пәнінен білім беруде дамыта оқыту инновациялық технологиясын қолдану әдістері;
4) бейнелеу өнер сабағында оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту жолдары;
5) білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер. Шағын сабақ таныстырылымы;
6) бейнелеу өнерінің түрлерімен таныстыру. Шүберекке сурет салу;
7) сызу пәнін оқыту әдістемесі;
8) бейнелеу өнері пәні бойынша көрнекі құралдардың классификациясы және оны жаңа технологиялық үлгіде жабдықталуы;

2) умеют:
применять инновационные технологии развития визуальной культуры на уроках изобразительного искусства и черчения;
применять информационно-коммуникационные технологии на уроках изобразительного искусства и черчения;
применять инновационные способы изображения на уроках изобразительного искусства и черчения предметов с натуры;
3) владеют:
навыками системного синтезирования и продуктивной комбинации имеющихся в памяти зрительных образов;
навыками обучения ориентированного на перевод учащихся из визуального потребителя в активного создателя визуальности;
навыками использования современных ИКТ-технологий в условиях интенсификации педагогической деятельности.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", программа "Мәңгілік ел", Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 годы, Стратегические направления развития образования, Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012 - 2016 годы, Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11. 2015 года).
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе;
2) психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования;
3) педагогические и психологические требования в ходе планирования учебного процесса.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) планирование учебной деятельности и методика преподавания предмета ИЗО;
2) развитие визуальной культуры учащихся посредством изучения древнего наследия на уроке изобразительного искусства;
3) методы применения инновационных технологий развивающего обучения на уроке изобразительного искусства;
4) способы развития творческих способностей учащихся на уроке изобразительного искусства;
5) новые подходы в преподавании и обучении. Презентация мини-урока;
6) ознакомление с видами изобразительного искусства. Рисование на ткани;
7) использование эффективных методик преподавания предмета "Черчение";
8) классификация наглядных пособий по предмету "Изобразительное искусство", оборудование по новому технологическому типу;

9) компьютерлік графика арқылы сурет салу жолдары;
10) бейнелеу өнері сабақтарында ақпараттық – коммуникативтік технологияларды қолдану;
11) бейнелеу өнері жанрлары мен түрлерінен практикалық сабақты өткізудің әдістері;
12) сәндік қолданбалы қолөнер элементтерін қолдана отырып бұйым үлгісін жасау әдістемесі;
13) құммен сурет салу технологиясы;
14) батик технологиясы;
15) сызба және өлшеу аспаптарымен жұмыс істеудің тиімді әдістері;
16) лекалдық қисықтар. Синусойда, элипс, гипербола, парабола, архимед спиралі, эвольвента, циклоида.
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Тыңдаушылардың сыни ойлау көзқарастарын дамыту;
2) Функционалдық сауаттылық – білім сапасын жетілдірудің негізгі бағдары;
3) Педагогтердің АКТ құзыреттілігін қалыптастыру.
12. Вариативті модулде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) кейс – стади функционалдық сауаттылықты қалыптастырудың жолдары;
2) дерек көздерімен жұмыс істеу әдістемесі;
3) заманауи технологиялар арқылы болашақ мамандардың шығармашылық және техникалық ойлау қабілетін дамыту;
4) білім берудегі жаңа идеялар мен технологияларды практикалық түрде негіздеу және іске асыру жолдары;
5) бейнелеу өнері пәнінен жаңаша оқытудың әдіс-тәсілдері;
6) Intel "Болашақ үшін оқыту" ХХІ ғасырдың ақпараттық және білім беру технологиялары;
7) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Блум таксономиясын қолдану жолдары;
8) көркем шығармалар мен өнердің дамуындағы стильдер;
9) оқушыларды көркем суреттік шығармашылыққа бағдарлау;
10) бейнелеу өнері сабағында оқушылардың шығармашылық және іскерлік дағдыларын қалыптастыру.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткзіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) бейнелеу өнері пәнін оқытуда инновациялық технологиялардың тиімділігін тәжірибе жүзінде көрсетіңіз;
2) ұлттық бейнелеу өнерін оқушыларға үйретудің эстетикалық мәнін қалай ұсынар едіңіз;
3) бейнелеу өнері пәнінде графикалық дағдыларды бақылау мен бағалаудың сабақ барысында жүзеге асу жолдарын құрастырыңыз;

9) способы рисования посредством компьютерной графики;
10) применение информационно-коммуникационных технологий на уроках изобразительного искусства;
11) методика проведения практических уроков по жанрам и видам изобразительного искусства;
12) методика создания образца изделия, используя элементы художественного прикладного рукоделия;
13) технология рисования песком;
14) технология батика;
15) эффективные методы работы с чертежными и измерительными приборами;
16) построение лекальных кривых: синусойда, элипс, гипербола, парабола, спираль архимеда, эвольвента, циклоида.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) методы развития навыков критического мышления учащихся;
2) функциональная грамотность-основная ориентация совершенствования качества знаний;
3) формирование ИКТ компетентности педагогов.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) "Кейс-стади" пути формирования функциональной грамотности;
2) методика работы с источниками информации;
3) развитие творческой и технической способности мышления будущих специалистов посредством современных технологий;
4) пути практического обоснования и реализации новых идей и технологий в образовании;
5) новые методы обучения на уроках изобразительного искусства;
6) информационные и образовательные технологии Intel "Обучение для будущего" ХХІ века;
7) пути применения таксономии Блума в улучшении состояния образовательного содержания;
8) художественные произведения и стили в развитии искусства; методы и способы изготовления проектов интерьера;
9) мотивация учащихся к занятиям художественным творчеством.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) показать практическую эффективность применения инновационных технологий на уроках изобразительного искусства;
2) показать способы преподнесения учащимся эстетической значимости народного изобразительного искусства;
3) показать приемы осуществления наблюдения и оценивания графических навыков на уроках изобразительного искусства;

4) оқушылардың шығармашылық қызығушылығын арттыруда мұғалім құзыреттілігін жекелей сурет салу арқылы көрсетіңіз;
5) бейнелеу өнері пәнін оқытуды топтық жұмыс арқылы жобаланыз;
6) бейнелеу өнері құралдарымен оқушылардың танымдылық және коммуникативті құзыреттіліктерін дамытуды сызба түрінде құрастырыңыз;
7) білім берудегі жаңа идеялар мен технологияларды тәжірибеде көрсетіңіз;
8) батик технологиясында жұмыстарды орындау тәсілдерін тәжірибе түрінде дайындаңыз;
9) бейнелеу өнері бойынша білім беру саласындағы озық педагогикалық тәжірибелерді салыстыра зерделеңіз;
10) бейнелеу өнері сабағында жастардың патриоттық сезімдерін қалыптастыру арқылы топтық жарыс ұйымдастыру жоспарын құрастырыңыз;
11) бейнелеу өнері пәнінде модулдік оқыту технологиясының дәстүрлі оқытудан айырмашылығын тапсырма түрінде жасаңыз;
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) бейнелеу өнері сабағында оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту жолдары;
2) ұлттық бейнелеу өнерінің ерекшелігі және оқушыларға үйретудің эстетикалық мәні;
3) бейнелеу өнері пәнін оқытудың жаңа технологиясы;
4) сәндік қолданбалы қолөнер элементтерін қолдана отырып бұйым үлгісін жасау әдістемесі;
5) заманауи технологияларды қолдана отырып оқушылырдың шығармашылық және қызуғышылық әрекеттерін ұйымдастыру;
6) бейнелеу өнері және сызу пәнінде оқушылардың жобалау іс-әрекетін ұйымдастыру;
7) бейнелеу өнері және сызу пәнінде оқушылардың кеңістіктен ойлау дағдысын дамыту;
8) бейнелеу өнері және сызу пәнінде АКТ құралдары арқылы оқушылардың акпараттық құзыреттілігін қалыптастыру.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін іске асырудың формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", тренингтер, жоба әдісі, шағын-сабақ жоспарын жасау, мәселелерді бірлесіп қарастыру және т.б.
19. Андрагогика қағидаларын ескере келе тыңдаушыларға білім алу барысында логикалық қорытындылар шығаруға, бағдарлама мазмұнын өз тәжірибесіне бейімдеуге, алынған біліктері мен дағдыларын аудиториялық тәжірибе сабақтарымен қоса аудиториядан тыс өз жұмыстарында қолдануға мүмкіндіктер беріледі.
20. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.

4) продемонстрировать компетентность учителя в повышении творческого интереса учащихся через личные продукты деятельности;
5) показать специфику групповой работы в обучении рисованию;
6) объяснить способы развития познавательной и коммуникативной компетентности учащихся посредством графических изображений;
7) показать на практике новые идеи и технологии в образовании;
8) продемонстрировать практические приемы выполнения работ по технологии батика;
9) исследовать и сопоставить передовую педагогическую практику в обучении изобразительному искусству;
10) составить план проведения группового соревнования в целях формирования патриотических чувств молодежи через изобразительное искусство;
11) сравнить отличие технологии модульного обучения от традиционного обучения на уроках изобразительного искусства.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) пути развития творческих способностей учащихся на уроках изобразительного искусства;
2) особенности национального изобразительного искусства и эстетическое значение обучения учащихся;
3) новые технологии обучения на уроках изобразительного искусства;
4) методика составления модели изделия путем применения художественных элементов прикладного рукоделия;
5) организация творческой деятельности учащихся путем применения современных технологий;
6) организация проектной деятельности учащихся на уроках ИЗО и черчения;
7) развитие пространственного мышления учащихся на уроках ИЗО и черчения;
8) формирование информационной компетентности на уроках ИЗО и черчения средствами ИКТ.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", тренинги, метод проектов, разработку мини-урока, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом принципов андрагогики слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: групповая работа; рефлексия, обсуждение вопросов дискуссионного характера; мастер-класс; "круглый стол".

2. "Нұрлы жол — болашаққа бастар жол" Жолдаудағы негізгі идеясы:
А) адамның құқықтары, рухани бостандықтары
В) адам өмірі, заңдар, нормативтік-құқықтық актілер
С) Мәңгілік Елді басты бағдар етіп, тәуелсіздіктің даму даңғылын Нұрлы Жолға айналдыру
D) адам бостандықтары мен халықтық дәстүрлер, әдет-ғұрыптар
3. Елбасымыз Н.Ә. Назарбаев "Нұрлы жол- болашаққа бастар жол" атты жолдаудын жариялануы:
А) 14 қантар 2014 жылы
В) 11 қараша 2014 жылы
С) 5 қантар 2015 жылы
D) 14 қантар 2015 жылы
4. Педагогтың практикалық қызметінде басшылыққа алынатыны:
А) факт
В) заң
С) принцип
D) заңдылық
5. Инклюзивті білім беру тәсілінде жүзеге асырылады:
А) барлық балалар физикалық, интеллектуалды және басқа да ерекшеліктеріне қарамастан, ортақ жүйеге кірістірілген;
В) дені сау балалармен қатар барлық балалар арнайы диагностика мен консультациядан өтеді;
С) білім беру департаментіндегі психологиялық- медициналық- педагогикалық кеңес берулер;
D) бала қабілеттерін қайта қалпына келтіруге бағытталған медициналық, психологиялық, педагогикалық және әлеуметтік іс-шаралар тізімі;
6. Инклюзивті және арнайы топтарда барлық даму мүмкіндіктері шектеулі балалармен коррекциялық сабақтарды жүргізетін мамандар:
А) басқа ұйымдардан шақырылған немесе мекеме штатына енгізілген арнайы педагогтар
В) мекеме штатындағы психологтар мен кеңес беру кабинеттерінің мамандары
С) сол білім беру ұйымының пән мұғалімдері
D) басқа ұйымдардан шақырылған әлеуметтік педагог қызметкерлер
7. "Өзін өзі тану" рухани-адамгершілік білім бағдарламасының негізгі мақсаты...
А) тұлғаның жан-жақтылығында біртұтастығын сақтай отырып, әлемді және өзін тануға көмектесу, өзінің физикалық және психологиялық табиғатын тану
В) баланы жан-жақты, интеллектуалдық және физикалық тұрғыдан дамыту, қалыптастыру және көмек көрсету
С) баланы интеллектуалдық тұрғыдан дамыта отырып, рухани әлеміне жол ашу, жеке тұлғаны қалыптастыру
D) өмірлік рухани-адамгершілік құндылықтарға негізделген, ойы, сөзі, ісі бірлікте табылатын мінсіз мінезді адамды қалыптастыру
8. Жалпы орта мектепте бейнелеу өнерін оқытудың практикалық (сарамандық) мақсаттарын атаңыз:
А) бейнелік және көркем - образдық сауаттылыққа оқыту, үйрету
В) сурет және живопись техникасына оқыту
С) кәсіби дағдыларды дамыту
D) жеке басты жан-жақты гармониялық дамыту
9. Көркем сурет мектебінде бейнелеу өнеріне оқыту практикалық мақсаттарын айтыңыз:
А) кәсіби дағдыларды дамыту
В) жеке басты жан-жақты гармониялық тәрбиелеу
С) бейнелеу біліміне оқыту
D) сурет және живопись техникасын оқыту

2. Основная идея Послания "Нұрлы жол — путь в будущее":
А) права, духовные свободы человека;
В) человеческая жизнь, законы, нормативно-правовые акты;
С) обозначение основным ориентиром идею Мәңгілік Ел;
D) свободы человека и народные традиции, обряды и обычаи.
3. Обращение Президента Н.А.Назарбаева с Посланием народу Казахстана "Нұрлы жол – в путь будущее":
А) 14 января 2015 года;
В) 11 ноября 2014 года;
С) 5 января 2015 года;
D) 14 января 2015 года.
4. Педагог руководствуется в практической деятельности:
А) фактом;
В) законом;
С) принципом;
D) законностью.
5. В инклюзивном образования осуществляется:
А) все дети независимо от их физической, интеллектуальной и др. особенностей приобщены к общей системе;
В) все дети вместе с здоровыми детьми проходят специальную диагностику и консультацию;
С) психологическо-медицинско-педагогической консультацией в департаменте образования;
D) перечень медицинского, психологического, педагогического и социального мероприятий, направленных на воссоздание способностей ребенка.
6. Специалисты, ведущие коррекционные занятия со всеми детьми с ограниченными возможностями в инклюзивных и специальных группах:
А) специальные педагоги, приглашенные из других организаций или включенные в штат заведения;
В) психологи в штате заведения и специалисты консультационного кабинета;
С) учителя-предметники организации образования;
D) социальные педагоги работники приглашенные из других организаций.
7. Основными целями программы духовно-нравственного образования "Самопознание" является...
А) сохраняя единство в разносторонности личности, способствовать познанию мира и самого себя, познание своей физической и психологической природы;
В) развитие ребенка с разносторонней, интеллектуальной и физической точки зрения, становление и оказание помощи;
С) развивая ребенка с интеллектуальной точки зрения, открыть путь к духовному миру, становление личности;
D) становление человека безупречного поведения мысли и дела которого находятся в единстве, основанных на жизненных духовно-нравственных ценностей.
8. Назовите практические цели изучения изобразительного искусства в средней общеобразовательной школе:
А) обучение образной и художественно-образной грамот;
В) обучение технике рисования и живописи;
С) развитие профессиональных навыков;
D) разностороннее гармоничное развитие личности.
9. Назовите практические цели обучения изобразительному искусству в художественной школе:
А) развитие профессиональных навыков;
В) разностороннее гармоническое воспитание личности;
С) обучение изобразительному образованию;
D) обучение технике рисования и живописи.

10. "Жазықтықта бейнелеу" бөлімі сабақтарының оқыту мақсаттарын атаңыз:
А) бейнелеу біліміне оқыту
В) кәсіби дағдыларды дамыту
С) графикалық және живописьтік көркем образдық шығармашылыққа баулу
D) жеке басты жан-жақты гармониялық дамыту
11. Педагог 1-сыныпқа бейнелеу өнері сабағы жоспарын құруда ең бірінші қолданатып дидактикалық оқыту қағидасы:
А) ғылымилық
В) жүйелік және кезеңдік
С) көрнекілік
D) түсініктілік және жетістілік
12. Педагогтің "Сурет перспективасы" тақырыбындағы сабақ материалын негіздеуде қолданатын дидактикалық оқыту қағидасы:
А) ғылымилық
В) көрнекілік
С) жүйелік және кезеңдік
D) түсініктілік және жетістілік
13. Педагогтің тақтаға сурет салу тәсілімен оқу кестелерін, үлгілерін көрсету арқылы толықтыра түсіндіруде қолданатын дидактикалық оқыту қағидасы:
А) жүйелік және кезеңдік
В) ғылымилық
С) көрнекілік
D) түсініктілік және жетістілік
14. Заттың өзіне қарап сурет салу сабағы мектепте "бейнелеу өнері" бағдарламасы мазмұнының... бөліміне жатады:
А) мүсін
В) жазықтықта бейнелеу
С) сәндік-қолданбалы өнер
D) өнер туындыларын және қоршаған ортаны қабылдау
15. Пластикалық материалдармен жұмыс істеу сабағы "Бейнелеу өнері" бағдарламасының... бөліміне жатады:
А) мүсін
В) жазықтықта бейнелеу
С) сәндік-қолданбалы өнер
D) өнер туындыларын және қоршаған ортаны қабылдау
16. Пластикалық өнер түріне жатады:
А) сәндік-қолданбалы өнері
В) живопись
С) графика
D) мүсін
17. Қазіргі кезеңде бейнелеу өнері сабағы жалпы қандай негізгі принципке сүйенеді:
А) ғылыми – натуралдық оқыту
В) академиялық оқыту
С) көркем – образдылық оқыту негізі
D) бейнелеу өнері және геометриялық оқыту әдісі
18. Қағаз пластикасы бейнелеу өнерінің... түріне жатады:
А) сәндік қолданбалы өнер
В) жазықтықта бейнелеу
С) мүсін
D) қабылдау
19. Сәндік сурет бейнелеу өнерінің... түріне жатады:
А) сәндік қолданбалы өнер
В) жазықтықта бейнелеу
С) мүсін
D) қабылдау
20. Мүсін өнерінің түрлері:
А) жеке мүсін, топтық мүсін
В) ағаш мүсін, тас мүсін, гипс мүсін
С) айналмалы мүсін, рельеф, статуя, бюст
D) кіші формадағы мүсін, үлкен формалы мүсін
21. Қиялдау мен елестетуді дамытатын сурет өнерінің түрі:
А) елестету арқылы сурет салу
В) нұсқаға қарап сурет салу
С) пішіндеу арқылы сурет салу
D) сәндік сурет салу
22. Графиканың техникалық тәсілдерін атаңыз:
А) мүсіндеу
В) лессировкалау
С) штрихтау
D) гравирлеу
23. Бейнелеу өнері әдістемесі оқытады:
А) қабылдау сабақтары әдістемесін
В) жалпы дидактикалық әдістемені
С) жеке пән әдістемесін
D) бейнелеу өнері түрлерін оқыту әдістемісін

10. Назовите цели преподавания раздела "Изображение в плоскости":
А) обучение изобразительному образованию;
В) развитие профессиональных навыков;
С) обучение графическому и живописному художественно-образному творчеству;
D) разностороннее гармоническое развитие личности.
11. Принцип дидактического обучения, который применяет педагог в составлении плана урока изобразительного искусства для 1 класса:
А) научности;
В) системности и периодичности;
С) наглядности;
D) понятности и доступности.
12. Принцип дидактического обучения, который применяет педагог в обосновании материала урока по теме "Перспектива рисования":
А) научности;
В) наглядности;
С) системности и периодичности;
D) понятности и доступности.
13. Принцип дидактического обучения:
А) системности и периодичности;
В) научности;
С) наглядности;
D) понятности и доступности.
14. Урок рисования по предмету относится... разделу содержания программы "Изобразительного искусства" в школе:
А) скульптура;
В) изображение в плоскости;
С) декоративное прикладное искусство;
D) восприятие произведений искусства и окружающей среды.
15. Занятие по работе с пластическими материалами относится... разделу программы "Изобразительного искусства":
А) скульптура;
В) изображение в плоскости;
С) декоративное прикладное искусство;
D) восприятие произведений искусства и окружающей среды;
16. Относится виду пластического искусства:
А) декоративное прикладное искусство;
В) живопись;
С) графика;
D) скульптура.
17. Урок изобразительного искусства опирается на основные принципы:
А) научно-натуральное обучение;
В) академическое обучение;
С) основа художественно-образного обучения;
D) методы изобразительного искусства и геометрического обучения.
18. Бумажная пластика относится... виду изобразительного искусства:
А) декоративное прикладное искусство;
В) изображение в плоскости;
С) скульптура;
D) восприятие.
19. Декоративное рисование относится... виду изобразительного искусства:
А) декоративное прикладное искусство;
В) изображение в плоскости;
С) скульптура;
D) восприятие.
20. Виды скульптурного искусства:
А) личная скульптура, групповая скульптура;
В) деревянная скульптура, каменная скульптура, гипсовая скульптура;
С) изменчивая скульптура, рельеф, статуя, бюст;
D) скульптура малой формы, скульптура большей формы.
21. Вид искусства рисования, развивающий фантазию и воображения:
А) рисование по воображениям;
В) рисование по образцам;
С) рисование по моделям;
D) декоративное рисование.
22. Назовите технические способы графики:
А) создать скульптуру;
В) лессировка;
С) штрихование;
D) гравирование.
23. Обучает предмет по изучению изобразительного искусства:
А) методика восприятия уроков;
В) общая дидактическая методика;
С) методика частной дисциплины;
D) методика обучения видам изобразительного искусства.

1. Кіріспе
1. "Мәңгілік Ел" идеясы аясында технология сабақтарында оқушыларды ұлттық құндылықтарға тәрбиелеу" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (әрі қарай - Бағдарлама) орта білім беретін мектептердің технология пәні мұғалімдеріне арналған.
2. Бағдарламаның мазмұны "Технология" сабағында жас ұрпақты ұлттық құндылықтарға еңбек арқылы тәрбиелеуді жүзеге асыруды қарастырады. Тәрбиелік мәні бар дәстүрлер мен көнерген қолөнерімізді қайта жандандырып оны көркем өңдеп, күнделікті тұрмыста, отбасында, ұрпақ тәрбиесінде маңызы зор. Бұл оқушыларды болашақ мамандығын дұрыс таңдауларына, әрбір оқушының шын мәнінде келер ғасыр және уақыт талабына сай адам болып тәрбиеленуі мен білім алуына негіз болады.
3. Бағдарлама мұғалімдердің жан-жақты ұлттық педагогикалық бағытта жұмыстар жүргізуіне, сәндік колданбалы өнерлері мен ұлттық дәстүріміз арқылы оқушыларды ұлттық құндылықтарға тәрбиелеудің жаңа әдіс-тәсілдері мен технологияларға негізделген.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты тұлғаның психологиясы бойынша білімнің тереңділігі мен педагогикалық технологияларды тиімді пайдалану негізінде "Мәңгілік Ел" Ұлттық идеясы аясында "Технология" пәні сабақтарында ұлттық құндылықтарға тәрбиелеуде мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) заманауи кезеңдегі Қазақстан Республикасының білім беру мен тәрбиелеуді жаңғыртуы жайында, егемендік алған жылдардағы даму мен білімнің нормативті-құқықтық базасына сүйене отырып, басты құндылықтар туралы түсініктерін кеңейту;
2) оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастыруда оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастырудың нормативтік - құқықтық құжаттарымен таныстыру;
3) сабақ барысында белсенді оқыту әдістерін қарастыру;
4) оқушыларды ұлттық құндылықтарға тәрбиелеуде білім беру қорының мүмкіндіктерін ашу;
5) "Технология" пәні мұғалімдерінің ұлттық құндылықтар негізінде оқушылардың тәрбиелеу жолдарымен таныстыру.
6) оқушыларды ұлттық құндылықтарға тәрбиелеуде ақпараттық коммуникациялық технологияны (әрі қарай АКТ) пайдалануын жетілдіру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс аяқталғанда тыңдаушылар:
1) Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы, 11 қараша 2014 жыл. (Жолдаулар тарихы). Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы, "Мәңгілік ел"идеясы бағдарламасы, "Бес институционалдық реформаны жүзеге асыру жөніндегі 100 нақты қадам – ұлттық жоспарларын жүзеге асыру", "Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын іске асыру", "Тәрбиенің тұжырымдамалық негіздері", "Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын іске асыру", "Тәрбиенің тұжырымдамалық негіздері", Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Воспитание национальным ценностям в контексте идеи "Мәңгілік Ел" на уроках технологии" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей технологии организаций среднего образования.
2. Содержание программы включает реализацию целей воспитания на основе не только общечеловеческих, но и национальных ценностей, определенных усилением патриотической направленности в развитии общества, связанной с оживлением национального самосознания, самоутверждения народов и поисками культурной идентичности.
3. Программа направлена на обучение учителей технологии новым формам и методам для реализации задач воспитания по национальным ценностям, на формирование основ этнопедагогической системы обучения и воспитания, на освоение новыми педагогическими технологиями и подходами.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей технологии в воспитании национальным ценностям на основе глубокого знания психологии личности и использования эффективных педагогических технологий.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) актуализировать представления о главных ценностях, созданных за годы суверенного развития и знания по нормативно-правовой базе, регламентирующей модернизацию образования и воспитания в Республике Казахстан на современном этапе;
2) сформировать умения применять инновационные методики психолого-педагогической диагностики эмоционального интеллекта и выбора системы ценностей; роли идей ноосферного образования;
3) изучить и применять современные тенденции развития декоративно-прикладного творчества Казахстана;
4) сформировать умения по организации образовательного процесса на основе гендерного подхода, интеграции предмета "Самопознание", идеи "Мәңгілік Ел" для задач воспитания национальным ценностям;
5) определить возможности применения эффективных педагогических технологий, методов, приемов, а также элементов народной педагогики для реализации таких задач воспитания, как развитие толерантности, гражданской активности, патриотизма, лидерских качеств;
6) организовать обмен опытом учителей-практиков по воспитанию национальным ценностям.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
стратегические направления развития образования в контексте Послания Президента РК Н.А. Назарбаева "Нұрлы Жол-путь в будущее", "Мәңгілік ел", "Плана Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех";
направления реализации Типового комплексного плана по усилению воспитательного компонента процесса обучения, Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников;
пути модернизации системы воспитания на национальных ценностях на основе инновационных педагогических подходов;
сущность инновационных методик психолого-педагогической диагностики эмоционального интеллекта и выбора системы ценностей;
современные тенденции развития декоративно-прикладного творчества Казахстана;

11. Технологиялық модульде сабақта сыни тұрғыдан ойлау әдістерін, критериалды бағалау, жобалау технологиясын пайдалану арқылы оқушылардың шығармашылық белсенділігін арттыру, Corel DRAW бағдарламасын қолданудың тиімді әдісі-тәсілдерін үйренеді.
12. Вариативтік модульде тыңдаушылардың сұраныстары бойынша 2-6 сағат көлемінде зергерлік бұйымдар жасауда қазақ оюларының ұлттық ерекшеліктері, қазақ ұлттық дәстүрлерінің тәрбиелік маңызы тақырыптары ұсынылады.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі осы Бағдарламаның 1-қосымшасында көрсетілген бекітілген оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тыңдаушылардың курста алған білімдерін бағалау және бақылау мақсатында өздік жұмыстар, жобалау, шағын-сабақ (шағын іс-шара) және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) Қазақстандағы сәндік-қолданбалы өнердің пайда болуы және дамуы туралы сабақ жоспарын әзірлеу.
2) Сынып оқушыларына "Мәңгілік Ел" идеясы арқылы ұлттық құндылықтарға тәрбиелеудің жылдық бағдарламасын жасау.
16. Тыңдаушыларға ұсынылатын жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) оқушылардың көшбасшылық қасиеттері мен елжандылығын, азаматтық белсенділігін қалыптастыру - әлеуметтендіру мен тәрбиелеудің негізі;
2) оқушылардың шығармашылық ізденіс жұмыстарын ұйымдастыру;
3) қазіргі еңбек нарығында қажетті кәсіп пен мамандық түрлеріне бейімдеу мақсатында құзыреттілік амалды жүзеге асыру;
4) оқыту барысында оқушыларды шығармашылыққа баулу;
5) оқушыларды ұлттық құндылықтарға тәрбиелеуде сыни тұрғыдан ойлау әдістерін қолдану;
6) жобалау технологиясын пайдалану арқылы оқушылардың шығармашылық белсенділігін арттыру;
7) сәндік-қолданбалы өнер арқылы оқушыларды ұлттық құндылықтарға тәрбиелеу;
8) қазақ халқының қолданбалы қолөнері - мұғалімнің шығармашылық мүмкіндіктерінің тиімді әдісі;
9) "Технология" пәнінде жалпыадамзаттық құндылықтардың маңыздылығы;
10) технология пәні сабағында Қазақстан халықтарының қолданбалы қолөнерінің маңызы: мұғалімнің іс-тәжірибесінен;
11) Қазақстанның қолданбалы қолөнерін зерттеудегі пәнаралық байланыс;
12) сабақта оқушыларға эстетикалық және экологиялық тәрбие беру.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.

11. В технологическом модуле выполняются практические задания по темам:
1) Intel "Обучение для будущего";
2) использование сервисов Google в обучении;
3) критериальное оценивание на уроках технологии;
4) метод проектов в информационной образовательной среде.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями: работа с войлоком, работа с бумагой, токарная обработка металлов, золотой мир древесины. В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать план урока по декоративно-прикладному творчеству Казахстана;
2) разработать методические рекомендации по воспитанию национальным ценностям, используя идеи "Мәңгілік Ел".
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) роль общечеловеческих и национальных ценностей в воспитании школьника: иерархия, приоритеты и проблемы;
2) компьютер на уроках технологии: дань моде или необходимость;
3) гендерный подход на уроках технологии: от теории к практике; 4) воспитание национальным ценностям при изучении декоративно-прикладного искусства на уроках технологии;
5) национальные традиции и обычаи - основа воспитания;
6) воспитание национального самосознания на основе народных традиций;
7) духовно-нравственное развитие и воспитание на уроках технологии.
8) декоративно-прикладное искусство казахского народа на уроках технологии: из опыта работы учителя;
9) декоративно-прикладное искусство народов Казахстан на уроках технологии: из опыта работы учителя;
10) межпредметные связи при изучении декоративно-прикладного искусства Казахстана;
11) современные направления развития декоративно-прикладного творчества Казахстана;
12) эстетическое и экологическое воспитание на уроках технологии.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.

1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы 11 қараша 2014 жылғы
2) Қазақстан Республикасының 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамыту мемлекеттік бағдарламасы. 2010 жылғы 7 желтоқсан № 1118 – Астана, ҚР БҒМ, 2011;
3) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы Астана, 27.07.2007ж.
4) ҚР білім беру мекемелерінде санитарлық нормалар мен ережелері 2011 ж.
5) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011 - 2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасы – 29 қараша 2010 ж.
6) "Дене шынықтыру" пәнінің ҚР ЖОББ мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты – "Бөбек" ҰҒПББСО 2014 ж.
7) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
8) Коджаспиров Ю.Г. Развивающие игры на уроках физической культуры. Методическое пособие 10-е изд. Стереотипное. – М: Дрофа. 2010 г
9) Құлназаров А.Қ. спорт, дене шынықтыру, денсаулық, еңбек, Алматы: 2011ж.
10) Мұхамбетжанова Ұ.Ж. Дене шынықтыру пәнін оқыту әдістемесі: Астана: 2009ж.
11) Нестеровский Д.И. Баскетбол.Теория и методика обучения. Москва. Академия, 2007-82 бет.
12) Тайжанов С., Құлназаров А. Дене тәрбиесі. Алматы, 2012ж
13) Төтенайдың Базарбегі, С.Тайжанов Сүгірәлі. Дене тәрбиесі. Алматы 2011ж.
14) 10.Холодов Ж.К. Теория и методика физического воспитания и спорта издание Москва 2009 год.. 4-е
15) Алимжанова Г.Д. Концепция формирования здорового образа жизни школьников.- Алматы, 2001.-28с
16) Ахаев А.В. Управление здоровьесберегающим процессом.- Усть- Каменогорск 2004.-70с.
17) "Дене шынықтыру " журналы, 2014ж. №4,5,6.
18) Аканов А.А. Формирование здорового образа жизни в Республике Казахстан // Валеология.Физвоспитание.Спорт-2004-№1
19) Колбанов В.В., Зайцев Г.К. Валеология в школе.- СПб,1992.-50с
20) Даленов Е.Д. Хасин В.Б. О научном обосновании и технологическом обеспечении методик здоровьесбережения учащихся общеобразовательной школы // Здоровье и болезнь-2007-№4
"Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру
процесін жалпы білім берудің жаңа үлгілік
бағдарламасына сәйкес жобалау" тақырыбындағы
біліктілікті арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
Курстың оқу-тақырыптық жоспары 80 сағат
Тақырыптар
Дәріс
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сынып
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтың тұсаукесері
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Қазақстан Республикасы білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған бағдарламасы. ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы 11.11.2014 ж.
2
2
1.2
Н.Ә.Назарбаев Ұлт жоспары – "100 нақты қадам" контекстіндегі "Мәнгілік ел" идеясы.
2
2
1.3
ҚР үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие тұжырымдамасы, оқыту процесiнiң тәрбиелiк құрамдасын күшейту жөнiндегi Үлгiлiк кешендi жоспар.
2
2
1.4
Қазақстан Республикасының "Еңбек Кодексі" Заңы. Дене шынықтыру пәні мұғалімдеріне арналған нормативті-заңдық құжаттар.
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
2
2
8
2.1
Жалпы білім беретін мектептердің педагогикалық үдерісінде "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе құрушы әлеуетін іске асырудың мүмкіндіктері
2
2
4
2.2
Педагогтың кәсіби іс-әрекетіндегі педагогикалық техника. Педагогикалық әдеп
2
2
2.3
Оқушылар мен жастардың арасында өз-өзіне қол жұмсаудың алдын алу бойынша шаралар жүргізу
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
8
14
2
4
4
2
40
3.1
Мұғалімнің кәсіби құзыреттілігі нәтижеге бағытталған білім берудің негізі
2
2
4
3.2
Дене шынықтыру пәні мұғалімінің түйінді құзыреттілігін қалыптастыру
2
2
3.3
Дене тәрбиесінің теориясы мен әдістемесі.
2
2
3.4
Мектептегі дене тәрбиесі сабағын жоспарлау ерекшеліктері.
2
2
3.5
Сапалы білім беруді қамтамасыз ету жағдайында оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру
2
2
3.6
Белсенді оқыту ортасының тиімділігі мен Маслоу пирамидасы. Оқушылардың жетістіктерін бағалаудағы халықаралық зерттеулер, психологиялық-педагогикалық аспектілері
2
2
3.7
Білім беру ұйымдарында адамның қорғаныш тапшылығы індетінің, шылымқорлықтың, маскүнемдік пен нашақорлықтың алдын алу
2
2
3.8
Инклюзивті білім берудің принциптері мен бағыттары
2
2
3.9
Акмеология – тәрбие жүйесін дамытудың негізгі жолы
2
2

1) Послание Президента Н.А.Назарбаева народу Казахстана. 11 ноября 2014г. "Нұрлы жол – путь в будущее".- Астана,
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", Астана 2015г.
3) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. - Астана, 2010 г.
4) Концепция по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике". - Астана, 2013.
5) Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности учащихся. – Астана, 2012.
6) Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения. - Постановление Правительства № 873 от 29.06.2012 г.
7) Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319–III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
8) Ергалиева P.A. "Этнокультурные традиции в современном искусстве Казахстана" - Астана, 2007.
9) Кожахметова К. Ж. Казахская этнопедагогика: методология, теория, практика. – Алматы, 2008
10) Оценивание учебных достижений учащихся. Методическое руководство/Сост. Р.Х. Шакирова, А.А. Буркитова, О.И. Дудкина. – Б.: Билим, 2012. – 80 с.
11) Пути модернизации системы воспитания на основе общечеловеческих и национальных ценностей и новаторских педагогических подходов. Методическое пособие. – Астана: Национальная академия образования им. И. Алтынсарына, 2013. – 62 с.
12) Intel "Обучение для будущего". Введение в информационные и образовательные технологии 21 века: Учеб. пособие – 10-е изд., перераб. – Астана, 2009. - 171 с.
13) Ювелирное искусство Казахстана. 19-20 вв. Каталог. Государственный музей искусства Казахстана им. А.Кастеева. – Алматы, 2008 г.
Приложение 1
к Образовательной программе курсов
повышения квалификации для учителей
технологии "Воспитание национальным
ценностям в контексте идеи "Мәңгілік Ел"
на уроках технологии
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятия
Лекция
Лекция по выбору
Дискуссия
Семинар
Практические занятия
Круглый стол
ВПЗ
Тренинг
Презентация мини урока
итоговое тестирование
ВСЕГО
1.
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1
Стратегические направления развития образования в контексте Послания Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева "Нұрлы Жол - путь в будущее", "Мәңгілік ел", Национальный план "100 конкретных шагов"
Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 гг.,
Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319–III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
2
2
1.2
Реализация Типового комплексного плана по усилению воспитательного компонента процесса обучения (Постановление Правительства № 873 от 29.06.2012 г.)
2
2
1.3
Пути реализации Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников.
2
2
2.
Психолого-педагогический модуль
2
4
6
2.1
Инновационные методики психолого-педагогической диагностики в практике учителя технологии: развитие эмоционального интеллекта и выбор системы ценностей.
4
4
2.2
Ноосферное образование как психолого-педагогическая система здорового, устойчивого развития человека и общества.
2
2
3.
Содержательный модуль
6
2
6
14
2
2
4
2
38
3.1
Пути модернизации системы воспитания на основе общечеловеческих и национальных ценностей и новаторских педагогических подходов.
2
2
3.2
Воспитание этнической и религиозной толерантности у учащихся средствами предмета технологии.
2
2
3.3
Организация учебно-воспитательного процесса в преподавании технологии на основе гендерного подхода
2
2
3.4
Формирование гражданской активности, патриотизма и лидерских качеств на уроках технологии как основа воспитания и социализации личности.
2
2
3.5
Интеграция предмета "Самопознание" с содержанием предмета технологии
2
2
4
3.6
Развитие функциональной грамотности учащихся на уроках технологии.
2
2
4
3.7
Декоративно-прикладное творчество Казахстана: традиции и современность.
4
4
3.8
Использование прогрессивных элементов этнопедагогики в учебном процессе.
2
2
4
3.9
Реализация идей "зеленой экономики" через экологическое воспитание в преподавании технологии.
2
2
4

16. Тілдік құзыреттілік дегеніміз...
А) Сауаттылыққа тән орфографиялық, орфоэпиялық нормалар мен ережелерді сақтау.
В) Тілдің дыбыстық-әріптік құрамын білу.
С) Сөйлем түрлері туралы оқу.
D) Сөйлемдегі сөздердің үйлесімділігі.
Е) Сөздердің орнын ауыстыру.
17. Ойынның іс-әрекет ретіндегі сипаттары тән болып келетін топты көрсетіңіз:
А) Ереженің, қатысушылардың болуы.
В) Мақсаттың, дәлелдің, жүзеге асыру құралдарының, жоспарлы іс-әрекеттің, нәтиженің болуы.
С) Мақсаттың, жүзеге асыру құралдарының, жоспарлы іс-әрекеттің болуы.
D) Дәлелдің, ереженің, атрибуттардың болуы
Е) Мақсаттың, нәтиженің болуы
18. "Ұжымдық танымдық іс-әрекет формалары" тізіміндегі артығын көрсет
А) Оқушының сабақтағы жауабы.
В) Оқушылардың топтық іс-әрекеті.
С) Шағын топтардағы жұмыс.
D) Іскерлік ойын.
Е) Проблемалық ситуацияларда бірлесіп шешім шығару
19. Мәтелді табыңыз
А) әлін білмеген әлек
В) аузымен орақ ору
С) жер-ырыстың кіндігі
D) еңбек ер атандырады
Е) әке көрген оқ жонар, шеше көрген тон пішер
20. Практикада қолданылатын біліктілік іскерлік дағдылар – бұл:
А) Құзіреттілік.
В) Білім.
С) Дағды.
Д) Білік.
Е) Әдістер.
21. "Портфолио" ұғымын қалай түсінесің?
А) Жетістіктер жиынтығы.
В) Әрекеттің әмбебап тәсілдерін оқушы игеруі арқылы көрінетін білім беру нәтижесі.
С) Өзіндік іске асыру, өзін-өзі жетілдіру нәтижесі.
Д) Өмірлік және кәсіби өзін-өзі анықтау нәтижесі.
Е) Мұғалімнің кәсіби дамуының мониторингі мен диагностикасы.
22. Жеке тұлғаның нақты мүмкіндіктерін ескеретін және қоғамның қажеттіліктерін бейнелейтін білімділіктің мемлекеттік нормасы ретіндегі негізгі өлшемдер жүйесі – бұл:
А) Білім беру стандарты.
В) Оқыту әдістері.
С) Оқыту мақсаттары.
Д) Оқыту тәсілдері.
Е) Оқыту қағидалары.

16. Когда впервые появился термин "компетенция" как синоним грамотности?
A) В XVI веке.
B) В XVII веке.
C) В XVIII веке.
D) В XIX веке.
E) В XX веке
17. По определению ЮНЕСКО "Компетентностный подход должен научить:
A) Получать знания.
B) Работать и зарабатывать.
C) Жить вместе.
D) Все варианты ответов.
E) Нет правильного ответа
18. Основой обучения критическому мышлению являются три фазы:
A) Обучение, воспитание, развитие.
B) Преподавание, учение, деятельность.
C) Вызова, осмысления, размышления.
D) Обучение, деятельность, закрепление.
E) Преподавание
19. Виды критериального оценивания
A) Промежуточное, итоговое.
B) Семестровое, годовое.
C) Контрольное, проверочное.
D) Формативное и суммативное.
E) Тестирование
20. Для массового изготовления юрты самым лучшим видом дерева считается
A) Тал (ива)
B) Сосна
C) Осина
D) Вишня
E) Тополь
21. Что относится к национальным ценностям Республики Казахстан?
A) Межнациональное согласие и внутринациональное единство, казахстанский патриотизм, высокая языковая культура, толерантность, стабильность и модернизация.
B) Патриотизм, единство народа, культурное многообразие, толерантность, семья, здоровье и спорт, ведение здорового образа жизни
C) Законопослушность, образование и карьера, трудолюбие
D) Позитивные идеалы, инновационность и новая экологическая этика
E) Все перечисленные ответы
22. В чем состоит принцип воспитывающего обучения?
A) Усвоение учебного материала развивает не только познавательную сферу, но и формирует личностные свойства и качества обучающегося.
B) Соблюдение последовательности и систематичности в обучении.
C) Организация самостоятельной работы учащихся по предмету
D) Использование активных методов обучения
E) Развитие функциональной грамотности учащихся

8) Қол гранаттарының арналуы және ұрыстық қасиеті (РГО, РГН, РГД -5, Ф-1) және мергендік винтовка (СВД) мен қол гранат атқышынан (РПГ-7) ату тәсілдері мен ережелері;
9) Білім беру ұйымдарында табиғи апаттан сақтандырудың алдын алу шараларын ұйымдастыру және төтенше жағдайлардағы адамның әрекеті;
11) Саптық дайындық сабағын өткізу әдістемесі мен ұйымдастыру, саптық әдістер, қарумен және қарусыз қозғалыстар;
11) Мектептегі АӘД сабағын жоспарлау;
12) Автоматтың арналу мақсаты, ұрыстық қасиеттері, жалпы құрылысы және жұмыс принципі, тактикалық,техникалық дайындау сабағын өткізу әдістемесі мен ұйымдастыру;
13) Өмір қауіпсіздік негіздері сабағын өткізу әдістемесі;
14) Оқушыларды этникалық және діни толеранттылыққа тәрбиелеу;
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Оқу-тәрбие үдерісінде интербелсенді технологияларды пайдалану;
2) Power Point бағдарламасын пайдалану арқылы презентацияларды құрастыру;
3) Интернет форумды жүргізу үшін, желілік қоғамдастықты құрып пайдалану;
4) Педагогтің АКТ құзыреттілігін арттыру;
5) Алғашқы әскери дайындық сабағында жаңа ақпараттық технологияны пайдалану жолдары;
6) Оқу үдерісінде интерактивті компьютерлік технологияны қолдану, Prezi және Padlet веб-сервистері;
7) Портфолио – білім беру ұйымдары педагогтерінің өзін-өзі бағалау құралы;
8) Білім беру ұйымдарында салауатты өмір салтын ұстанушы ортаны дамыту.
12. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) Отбасындағы сүйіспеншілік – рухани құндылықтардың негізі;
2) ҚР Қорғаныс министрлігінің әскери-оқу орындарына қабылдау шарттары;
3) АӘД сабағында денсаулық сақтаушы технологияны қолдану.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80 сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей:өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау, шағын сабақ тұсаукесері және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) АӘД сабақтарында интерактивті технологияларды қолданып сабақ жоспарын құрастыру.
2) АӘД сабақтарында денсаулық сақтаушы технологияларды қолданып сабақ жоспарын құрастыру.
3) АӘД және басқа сабақтарында оқушыларға әскери-патриоттық тәрбие беру.

8) боевая тактико-техническая характеристика ручных осколочных гранат (РГО, РГН, РГД-5, Ф-1), а так же устройство и назначение снайперской винтовки (СВД) и ручного противотанкового гранатомета (РПГ-7);
9) работа организаций образования по снижению риска стихийных бедствий и деятельность человека в чрезвычайных ситуациях;
10) организация и методика проведения занятий по строевой подготовке; элементы строя, движения с оружием и без оружия;
11) планирование уроков НВП в школе;
12) назначение, боевые характеристики, общее устройство и принцип работы автомата; организация и методика проведения занятий по тактической и технической подготовке;
13) методика проведения занятий по основам безопасности жизнедеятельности;
14) воспитание этнической и религиозной толерантности у учащихся.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) использование интерактивных технологий в учебно-воспитательном процессе;
2) использование программы Power Point для составления презентаций;
3) использование интернета для ведения форумов и создания сообществ;
4) повышение ИКТ компетентности педагогов;
5) пути использования новых информационных технологий на уроках начальной военной подготовки; использование интерактивных компьютерных технологий в учебном процессе;
6) беб-сервисы Prezi и Padlet;
7) портфолио – как инструмент самооценки педагогов организаций образования;
8) развитие здоровьесберегающей среды в организациях образования.
12. Вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями, как:
1) семейные ценности как фактор духовно-нравственного воспитания;
2) Условия приема в военно-учебные заведения Министерства обороны РК;
3) использование здоровьесберегающих технологий на уроках НВП.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часа согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработка урока с применением интерактивных технологий на уроках НВП;
2) разработка урока с применением на уроках НВП здоровьесберегающих технологий;
3) военно-патриотическое воспитание учащейся молодежи на уроках НВП и уроках других предметов;

4) Пән бойынша шығармашылық тапсырмалармен жұмыс жасау (сабақтың презентациясы, материалдары).
5) Отанға деген патриоттық сүйіспеншілік пен рухани тәрбие бойынша сыныптан тыс шаралардың жоспарын құрастыру.
6) АӘД пәні бойынша сыныптан тыс шараларға пікір беру.
16. Шығармашылық жобалардың тақырыптары:
1) АӘД сабақтарында ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану.
2) АӘД сабақтарының өткізу тәсілдері мен ерікшеліктері.
3) Еліміздің жастарына патриоттық тәрбие беру және АӘД пәнінің маңыздылығы.
4) Құзыреттілік тұрғы негізінде жаңа сабақты жетілдіру.
5) АӘД пәні мұғалімдеріның кәсіби құзыреттілігі.
6) АӘД сабақтарында проблемалық оқыту технологиясын қолдану.
7) Әскери-патриоттық тәрбие негіздері бойынша оқу-дістемелік кешен.
8) АӘД сабақтарының өткізу қазіргі формалары, тәсілдері, әдістері мен құралдары.
9) Әскер қатарына шақырылатын жастармен патриоттық тәрбие ісін ұйымдастыру.
10) Қазақстандық патриотизмді қалыптастырудың қазіргі амалдары.
17. Мұғалімдер өз пәндері бойынша сабақты жоспарлайды, шағын оқыту және жоспарлау әрекеті бойынша әртүрлі кезеңдерден сабақтың үзіндісін ұсынады.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
22. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
23. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады (жүзеге асырылмаған - 0 балл; ішінара жүзеге асырылған -1 балл, толық жүзеге асырылған - 2 балл) және төмендегідей өлшемдер:

4) работа с творческими заданиями по предмету (презентации, демонстрационные материалы для уроков);
5) разработка внеклассного мероприятия по духовному воспитанию и патриотической любви к Родине;
6) отзыв на внеклассную работу по НВП.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) применение информационно-коммуникативных технологий на уроках НВП;
2) методы и особенности проведения уроков НВП;
3) содержание патриотической работы в нашей стране и на уроках НВП;
4) совершенствование уроков на основе уровня компетентности;
5) профессиональная компетентность преподавателей – организаторов НВП;
6) Применение технологий проблемного обучения на уроках НВП.
7) Учебно-методический комплекс по основам военно-патриотического воспитания.
8) современные формы, методы, методика и содержание проведения уроков НВП;
9) организация работы по военно-патриотическому воспитанию с допризывной молодежью;
10) современные формы формирования казахстанского патриотизма.
17. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
18. Для проведения итогового тестирования были выделены тестовые задания в приложении 2 этой программы.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
23. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:

1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%)
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%)
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%)
8. Ұсынылатын әдебиеттер
29. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы 11 қараша 2014 жылғы
2) Қазақстан Республикасының 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамыту мемлекеттік бағдарламасы. 2010 жылғы 7 желтоқсан № 1118 – Астана, ҚР БҒМ, 2011;
3) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы Астана, 27.07.2007ж.
4) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың 2011-2015 жылдарға арналған "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасы – 29 қараша 2010 ж.
5) "АӘД" пәнінің ҚР ЖОББ мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты – "Бөбек" ҰҒПББСО 2014 ж.
6) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
31. Негізгі әдебиеттер:
7) Методическое пособие по оформлению и организации деятельности учебного кабинета "НВП" - Алматы 2010г.;
8) Уставы Вооруженных Сил РК 2008г.;
9) Образцы документов по планированию начальной военной подготовке. Ерекешов А.М. Астана 2009 г.;
10) Учебная база по начальной военной подготовке. Жахин К.Е.,Астана 2010г.
11) Сборник документов по организации ОСОЛ. Чистиков Н.В. Астана 2011г;
30. Қосымша әдебиеттер:
12) Военно-патриотическое воспитание.Чистиков Н.В. Астана 2009г.;
13) Основные этапы развития отечественной и зарубежной бронетанковой техники. Чистиков Н.В. стана 2010г;
31. Мерзімдік басылым:
15) Алғашқы әскери дайындық. Өмір қауіпсіздігі негіздері. Журнал № 1, Алматы 2010г.;
16) Алғашқы әскери дайындық. Өмір қауіпсіздігі негіздері. Журнал № 5, Алматы 2011г;
17) Алғашқы әскери дайындық. Өмір қауіпсіздігі негіздері. Журнал № 2, Алматы 2011г.;
18) ОБЖ. Основы безопасности жизнедеятельности. Журнал № 1, Москва 2011г.;
19) ОБЖ. Основы безопасности жизнедеятельности. Журнал № 2, Москва 2011г.
"Алғашқы әскери дайындық жүйесінде
оқушылардың бойында қазақстандық
патриотизмді қалыптастырудың қазіргі
амалдары" тақырыбындағы мектептердің
алғашқы әскери дайындық
оқытушы-ұйымдастырушыларына арналған
біліктілікті арттыру курсының білім
беру бағдарламасына 1-қосымша
8. Курстың оқу-тақырыптық жоспары 80 сағат
Тақырыптар
Дәріс
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сынып
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтың презентациясы
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
І
Инвариантты бөлім
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол".
Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. "Мәңгілік Ел" Ұлттық білім беру жүйесін құру міндеттері
Қазақстан Республикасының Заңы. ҚР "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
2
2
1.2

1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента РК Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в будущее".
2) Послание Президента РК Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь - 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее", 2013.
3) Послание Президента РК Н.А.Назарбаева "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства", Астана, 14.12.2012.
4) Закон РК "Об образовании" от 27 июля 2007 г. № 319-3 (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 г.)
5) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы.
6) Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 годы Астана. 2010
31. Основная литература:
1) Методическое пособие по оформлению и организации деятельности учебного кабинета "НВП" - Алматы 2010 г.;
2) Уставы Вооруженных Сил РК 2008г.;
3) Образцы документов по планированию начальной военной подготовке. Ерекешов А.М. Астана 2009 г.;
4) Учебная база по начальной военной подготовке. Жахин К.Е.,Астана 2010 г.
5) Сборник документов по организации ОСОЛ. Чистиков Н.В. Астана 2011г;
32. Дополнительная литература:
1) Военно-патриотическое воспитание. Чистиков Н.В. Астана 2009 г.;
2) Основные этапы развития отечественной и зарубежной бронетанковой техники. Чистиков Н.В. Астана 2010 г;
33. Периодические издания:
1) Начальная военная подготовка основы безопасности жизнедеятельности. Журнал № 1, Алматы 2010 г.;
2) Начальная военная подготовка основы безопасности жизнедеятельности. Журнал № 5, Алматы 2011 г;
3) Начальная военная подготовка основы безопасности жизнедеятельности. Журнал № 2, Алматы 2011 г.;
4) ОБЖ. Основы безопасности жизнедеятельности. Журнал № 1, Москва 2011 г.;
5) ОБЖ. Основы безопасности жизнедеятельности. Журнал № 2, Москва 2011г.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для
преподавателей-организаторов начальной
военной подготовки "Современные подходы
формирования у учащихся казахстанского
патриотизма в системе начальной
военной подготовки"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Ежегодное Послание Президента Республики Казахстан народу Казахстана. Закон "Об образовании" Республики Казахстан. Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 годы.
2
2
1.2

А) 27 шілде 2007 ж.;
B) 26 шілде 2007 ж.;
C) 20 шілде 2007 ж.;
D) 20 ақпан 2010 ж.;
E) 20 наурыз 2009 ж..
2) ҚР "Білім туралы" Заңы қанша баптан тұрады?
А) 68;
B) 70;
C) 5;
D) 50;
E) 40.
3) ҚР "Ғылым туралы" заңы қанша тарау, қанша баптан тұрады?
А) 8 тарау, 31 бап;
B) 7 тарау 31 бап;
C) 8 тарау 45 бап;
D) 10 тарау 31 бап;
E) 7 тарау 100 бап.
4) ҚР "Ғылым туралы" заңының 4 тарауында айтылған:
А) ғылыми қызметкерлерді әлеуметтік қамсыздандыру;
B) мемлекеттік органдардың ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы құзіреті;
C) ғылыми және ғылыми-техникалық қызметті қаржыландыру;
D) бастауыш мектепті оқыту;
E) жоғары оқу орнын қаржыландыру.
5) ҚР 2011-2020 жж білім бағдарламасының нысаналы индикаторлары бойынша ұлттық институционалды аккредиттеу рәсімінен өткен колледждердің үлесі:
А) 30%;
B) 40%;
C) 80%;
D) 70%;
E) 50%.
6) АК-74 автоматыңда магазиннің сыйымдылығы қанша?
А) 30 оқ;
B) 35 оқ;
C) 40 оқ;
D) 45 оқ;
E) 70 оқ.
7) Әскері анттың мәтіні қай Жарғыда жазылған?
А) ҚР Қарулы Күштерінің тәртіптік Жарғысында;
B) ҚР Қарулы Күштерінің ішкі қызмет Жарғысында;
C) ҚР Қарулы Күштерінің саптық Жарғысында;
D) ҚР Қарулы Күштерінің тәртіптік Жарғысында және ҚР Қарулы Күштерінің саптық Жарғысында;
E) ҚР Қарулы Күштерінің ішкі қызмет Жарғысында және ҚР Қарулы Күштерінің саптық Жарғысында.
8) Тікелей бастық деп кімді айтады?
А) Қызмет жөніне байланыссыз эскери атағы жоғары барлық бастық;
B) Қызметі жөніне эскери қызметші уақытша болса да бағынатын бастық;
C) Бағыныстыға ең жақын төте бастық;
D) Бағыныстыға ең жақын төте бастық және қызмет жөніне байланыссыз эскери атағы жоғары барлық бастық;
E) Қызметі жөніне эскери қызметші уақытша болса да бағынатын бастық және қызмет жөніне байланыссыз эскери атағы жоғары барлық бастық.
9) ҚР Қарулы Күштерінің Жарғыларын атаңыз:
А) Ішкі қызмет жарғысы, Тәртіптік жарғы, Гарнизондық және қарауылдық қызмет жарғысы, Саптық жарғы;
B) Ішкі қызмет жарғысы, Тәртіптік жарғы, Гарнизондық қызмет жарғысы, Саптық жарғы;
C) Ішкі қызмет жарғысы, Тәртіптік жарғы, Қарауылдық қызмет жарғысы, Саптық жарғы;
D) Ішкі қызмет жарғысы, Тәртіптік жарғы, Қарауылдық қызмет жарғысы, Саптық жарғы, Гарнизондық қызмет жарғысы;
E) Тәртіптік жарғы, Гарнизондық және қарауылдық қызмет жарғысы, Саптық жарғы.
10) Өзіне тапсырылған постыны күзету мен қорғау женіндегі жауынгерлік міндеттерді орындаушы қарулы қарауылшы... деп аталады.
А) Сақшы;
B) Қарауыл;
C) Тәуліктік кезекші;
D) Сержант;
E) Кезекші.
11) Пост деп нені айтады?
А) Сақшыға күзету мен қорғау үшін тапсырылған барылдық объектілер, сондай-ақ ол өз;
міндеттерін орындап жүрген орын немесе жергілікті жердің бір учаскесі;
B) Қарауылға күзету үшін тапсырылған объектілер мен учаскерлер;
C) Сақшыға күзету мен қорғау үшін міндеттелген негізгі объектілер жиынтығы;
D) Сақшыға күзету үшін міндеттелген негізгі объектілер жиынтығы;
E) Сақшыға күзету үшін тапсырылған объектілер мен учаскерлер.

А) 27 июля 2007 г.
В) 26 июля 2007 г.
С) 20 июля 2007 г.
D) 20 февраль 2010 г.
Е) 20 март 2009 г.
2) Сколько статей в Законе РК "Об образовании"?
А) 68;
B) 70;
C) 5;
D) 50;
E) 40.
3) Сколько разделов и статей в Законе РК "О науке"?
А) 8 р., 31 ст.;
B) 7 р., 31 ст.;
C) 8 р., 45 ст.;
D) 10 р., 31 ст.;
E) 7 р., 100 ст..
4) О чем говорится в 4 разделе Закона РК "О науке"?
А) о социальном обеспечении научных работников;
B) компетентность государственных органов в научной и научно-технической работе;
C) финансирование научной и научно-технической работы;
D) обучение в начальной школе;
E) финансирование высших учебных заведений.
5) Процент колледжей прошедших национальную аккредитацию по индикаторам программы образования РК 2011-2020 гг.
А) 30%;
B) 40%;
C) 80%;
D) 70%;
E) 50%.
6) Вместимость магазина автомата АК-74?
А) 30 патронов;
B) 35 патронов;
C) 40 патронов;
D)45 патронов;
E)70 патронов.
7) В каком Уставе напечатан текст военной присяги?
А) В дисциплинарном Уставе Вооруженных Сил РК;
B) В Уставе внутренней службы Вооруженных Сил РК;
C) В строевом Уставе Вооруженных Сил РК;
D) В дисциплинарном Уставе Вооруженных Сил РК и в строевом Уставе Вооруженных Сил РК;
E) В Уставе внутренней службы Вооруженных Сил РК и в строевом Уставе Вооруженных Сил РК.
8) Кто является прямым начальником?
А) Все начальники выше воинским званием даже если им не подчинен по службе;
B) Начальник, если даже подчинен ему временно;
C) Самый ближайший прямой начальник подчиненного;
D) Самый ближайший прямой начальник подчиненного и все начальники выше воинским званием даже если им не подчинен по службе;
E) Начальник, если даже подчинен ему временно и все начальники выше воинским званием даже если им не подчинен по службе.
9) Назовите общевойсковые Уставы Вооруженных Сил РК:
А) Устав внутренней службы, дисциплинарный Устав, Устав гарнизонной и караульной службы, строевой Устав;
B) Устав внутренней службы, дисциплинарный Устав, гарнизонной службы, строевой Устав.
C) Устав внутренней службы, дисциплинарный Устав, Устав караульной службы, строевой Устав;
D) Устав внутренней службы, дисциплинарный Устав, Устав караульной службы, строевой Устав, Устав гарнизонной службы;
E) Дисциплинарный Устав, Устав гарнизонной и караульной службы, строевой Устав.
10) Караульный выполняющий боевую задачу по охране и обороне порученного ему поста называется....
А) Часовой;
B) Караульный;
C) Дневальный;
D) Сержант;
E) Дежурный.
11) Что называется постом?
А) Все то, что поручено для охраны и обороны часовому, а так же место или участок местности на котором он выполняет свои обязанности;
B) Участки и объекты порученные для охраны караулу;
C) Основные собранные объекты, порученные часовому для охраны и обороны;
D) Основные собранные объекты, порученные часовому для охраны;
E) Порученные часовому для охраны объекты и участки.

12) Темірқазық жұлдызы көмегімен көк жиектің қай тұсын бірінші анықтаймыз?
А) Солтүстік;
B) Оңтүстік;
C) Шығыс;
D) Батыс;
E) Оңтүстік-шығыс.
13) Күн мен сағат көмегімен көк жиектің қай түсін бірінші анықтаймыз?
А) Оңтүстік;
B) Солтүстік;
C) Батыс;
D) Шығыс;
E) Солтүстік-батыс.
14) Саптық алдымен жүргенде минутына қанша адым жасалады?
А) 110-120 адым;
B) 140-150 адым;
C) 165-180 адым;
D) 100-130 адым;
E) 130-140 адым.
15) Саптық адымның өлшемі:
А) 75-85 см.
B) 70-80 см.
C) 85-90 см.
D) 90-100 см.
E) 95-105 см..
16) Өзін-өзі жетілдіру үшін өзіне, берілетін тапсырма қалай аталады?
А) өзіне-өзі міндеттеме қабылдау;
В) ойлау;
С) санасыз;
D) санаалды;
Е) сана.
17) Мұғалімнің педагогикалық қызметінің түпкі нәтижесі, бұл:
А) оқушының жеке тұлға ретіндегі даму деңгейі;
В) оқушы үлгерімі;
С) ата-аналармен жұмыс істеу біліктілігі;
D) оқушылармен жеке жұмыс істей білу ыңғайын жүзеге асыру білу біліктілігі;
Е) оқушылардың сабақтағы белсенділігі.
18) Инклюзивті білім бұл...
A) мүмкіндігі шектеулі бала ЖОББМ дені сау балалармен бірге оқиды;
B) мүмкіндігі шектеулі бала жеке үйден оқиды;
C) мүмкіндігі шектеулі бала арнайы мектепте оқиды;
D) мүмкіндігі шектеулі бала ЖОББМ түзете-дамыта оқыту сыныбында оқиды;
E) мүмкіндігі шектеулі бала мектепке дейінгі ұйымның арнайы тобында тәрбиеленеді.
19) Оқушының мотивациялық іс-әрекетін ынталандырудың неғұрлым тиімді әдістері:
А) тікелей мысал көрсету;
В) бақылау;
С) жаттығу;
D) дәрістер;
Е) жазалау.
20) Психологиялық кризистер:
A) 3 жас, 6-7 жас, 12-14 жас;
B) 2 жас, 7 жас, 14 жас;
C) 5 жас, 9 жас, 17 жас;
D) 10 жас, 9 жас;
Е) 20 жас, 22 жас.
21) Жаңалықты, жаңаны, өзгерісті білдіретін термин қалай аталады?
А) Инновация;
B) Овация;
C) Новация;
D) Техника;
E) Іскерлік ойын.
22) PREZI веб-сервисінің электронды адресі:
A)www.prezi.com;
B) www.prezi.net;
C) www.prezi.org;
D) www.padlet.com;
E) www.padlet.net.
23) Prezi серверінің тегін нұсқасында қанша көлемде файл сақтауға болады?
A) 100mb;
B) 200mb;
C) 50mb;
D) 500mb;
E) 2000mb.
24) Педагогикалық менеджменттің басқару функциясына қайсысы жатпайды?
A) Сұраныс;
B) Ұйымдастыру;
C) Жоспарлау;
D) Құру;
E) Орналастыру.
25) ҚР электронды үкіметінің сайты:
A) www. egov.kz;
B) www.prezi.com;
C) www. edu.gov.kz;
D) www.padlet.com;
E) www. edu-gov.kz.
Шығыс тесті
1. Тәрбиенің 12 бағыты қандай құжатта белгіленген?
А) Тәрбие Тұжырымдамасында;
В) ҚР "Білім туралы" Заңында;
С) Кешенді тәрбие жоспарында;
D) Балалар құқығы Конвенциясында;
E) Оқу-тәрбие жоспарында.
2. ҚР Еңбек Кодексі қай жылы бекітілді?
А) 2007 жылы 15 мамырда №251
B) 2007 жылы 7 қазан № 105
C) 2007 жылы 27 желтоқсан № 555

12) Какую сторону горизонта определяют в первую очередь при помощи полярной звезды?
А) Север;
B) Восток;
C) Юг;
D) Запад;
E) Юго-восток.
13) Какую сторону горизонта определяют в первую очередь при помощи стрелки часов и солнца?
А) Юг;
B) Север;
C) Запад;
D) Восток;
E) Северо-запад.
14) Сколько шагов в минуту нужно сделать строевым шагом?
А) 110-120 шагов;
B) 140-150 шагов;
C) 165-180 шагов;
D) 100-130 шагов;
E) 130-140 шагов.
15) Размер строевого шага:
А) 75-85 см.
B) 70-80 см.
C) 85-90 см.
D) 90-100 см.
E) 95-105 см.
16) Как называются задания данные для выполнения самому себе?
А) обязан выполнить самостоятельно;
В) подумай;
С) безграничность;
D) упорядочность;
Е) считай.
17) Конечный результат педагогической деятельности учителя?
А) Уровень развития учащегося как личности;
В) прогресс учеников;
С) умение работать с родителями;
D) умение индивидуально работать и найти подход к учащимся;
Е) знания учеников на уроке.
18) Инклюзивное образование - это...
A) Обучение детей с ОВР в общеобразовательных школах совместно со здоровыми детьми;
B) обучение детей с проблемами в развитии в специальной школе;
C) индивидуальное обучение на дому;
D) обучение детей с ОВР в общеобразовательных школах в коррекционных классах;
E) воспитание детей с ОВР в дошкольных учреждениях в специальных группах.
19) Наиболее эффективные методы мотивации стимулирования действий учащихся:
А) Показать пример;
В) контроль;
С) упражнения;
D) лекции;
Е) наказание.
20) Психологический кризис:
A) 3 года, 6-7 лет, 12-14 лет;
B) 2 года, 7 лет, 14 лет;
C) 5 лет, 9 лет, 17 лет;
D) 10 лет с, 9 лет;
Е) 20 лет, 22 года.
21) Как называется термин означающий новости, новое, изменения?
А) Инновация;
B) Овация;
C)Новация;
D) Техника;
E) ролевые игры.
22) Электронный адрес веб-сервиса PREZI:
A)www.prezi.com;
B) www.prezi.net;
C) www.prezi.org;
D) www.padlet.com;
E) www.padlet.net.
23) Какой объем файлов вы можете хранить на бесплатном сервере Prezi?
A) 100mb;
B) 200mb;
C) 50mb;
D) 500mb;
E) 2000mb.
24) Что не относится к функции управления педагогического менеджмента?
A) Вопрос;
B) организация;
C) планирование;
D) создание;
E) размещение.
25) Сайт электронного правительства РК:
A) www. egov.kz;
B) www.prezi.com;
C) www. edu.gov.kz;
D) www.padlet.com;
E) www. edu-gov.kz.
Итоговое тестирование
1. В каком документе утверждены 12 направлений воспитания?
А) В концепции воспитания;
В) в Законе РК " Об образовании";
С) в плане комплексного воспитания;
D) в Конвенции о правах детей;
E) в учебно-воспитательном плане.
2. В каком году утвержден Кодекс "О труде" РК?
А) 2007 г. 15 мая № 251;
B) 2007 г. 7 октября № 105;
C) 2007 г. 2 декабря № 555;

D) 2005 жылы 17 желтоқсан № 555
E) 2004 жылы 22 желтоқсан № 515
3. ҚР 2006-2016 жылдарға арналып қабылданған Стратегия?
A) Гендерлік теңдік стратегиясы;
B) Білім беруді дамыту стратегиясы;
C) Тілдерді дамыту стратегиясы;
D) Ақпарраттық білім стратегиясы;
E) Индустриялдық стратегия.
4. Жеке тұлғаның нақты мүмкіндіктерін ескеретін және қоғамның қажеттіліктерін бейнелейтін білімділіктің мемлекеттік нормасы ретіндегі негізгі өлшемдер жүйесі – бұл:
A) Білім беру стандарты;
B) Оқыту әдістері;
C) Оқыту мақсаттары;
D) Оқыту тәсілдері;
E) Оқыту қағидалары.
5. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласын дамытудың "Саламатты Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасы қай жылдарға арналған?
A) 2011-2015;
B) 2008-2016;
C) 2006-2013;
D) 2010-2016;
E) 2010-2020.
6. Қатар дегеніміз не?
А) әскери қызметшілердің бір сызық бойында біреуі екіншісінің қасында орналасқан сап
В) маңдайшепке қарама-қарсы жақ
С) қапталдар арасындағы қашықтық
D) бір-біріне қарама-қарсы орналасқан сап
E) әскери қызметшілердің бірінің артына бірі орналасқан сап
7. ҚР Қарулы Күштерінің жоғары бас қолбасшысы кім?
А) Н.Назарбаев
B) М.Алтынбаев
C) С.Нұрмағанбетов
D) И.Иманғалиев
E) К.Масимов
8. Мерзімді әскери қызметке шақыруға қай жастағы азаматтар жатады?
А) 18-27 жасқа дейінгі
B) 18-29 жасқа дейінгі
C) 17-25 жасқа дейінгі
D) 16-29 жасқа дейінгі
E) 17-25 жасқа дейінгі
9. Мерзімді әскери қызметте болудың шекті жасы қанша?
А) 29 жас
B) 28 жас
C) 27 жас
D) 22 жас
E) 30 жас
10. КР Қорғаныс Министрлігінің Әскери оқу орындары жүйесіне мыналар жатады?
А) ҚР ҚК Ұлттық Академиясы, Құрлық әскерлерінің әскери институтты, Әуе Қорғанысы Күштерінің әскери институты, әскери училищелер мен мектептер
B) ҚР ҚК Улттық Академиясы, Ішкі Істер Министрлігінің Академиясы, Азаматгық, Авиация Академиясы
C) ҚР ҚК Әскери Академиясы, Ақтөбе жоғары әскери авиация училищесі. ҰҚК-нің әскери Институты
D) ҚР ҚК Ұлттық Академиясы, Құрлық әскерлерінің әскери институтты, Әуе Қорғанысы Күштерінің әскери институты, әскери училищелер мен колледждер
E) ҚР ҚК Әскери бөлімі, Ақтөбе жоғары әскери авиация училищесі. ҰҚК-нің әскери Институты, әскери училищелер мен мектептер
11. Жауынгердің жеке қару болып табылады және қарсыластың адам күшін жоюға арналған
А) Калашников автомат
B) Жаяу әскерге қарсы миналар
C) Жарықшақты қол гранаталары
D) Сүңгі - пышақ
E) ТТ тапаншасы
12. Теріні іріңдететін улы затқа не жатады?
А) Фосген
B) Иприт
C) Зарин
D) Хлорциан
E) Хлорамин
13. Өртегіш қару...
А) Напалм, пирогель
B) Бензин
C) Жанғыш газ
D) Аммиак
E) Ацетон
14. Атмосферада химиялық улы заттарды қандай аспаппен анықтайды?
А) ӘХБА(ВПХР)
B) ДП-22В
C) ДП -5В
D) УПВ-2
E) УР-5

D) 2005 г. 17 декабря № 555;
E) 2004 г. 22 декабря № 515.
3. Какая Стратегия в РК принята на 2006-2016 годы?
A) Стратегия гендерного равенства;
B) стратегия развития образования;
C) стратегия развития языка;
D) информационно образовательная стратегия;
E) Индустриальная стратегия.
4. Принимая во внимание специфические особенности личности и предоставляющие потребности общества основные критерии, отражающие нормы государственного образования - это:
A) Стандарт образования;
B) методы обучения;
C) цели обучения;
D) методы обучения;
E) принципы обучения.
5. Государственная программа развития здравоохранения Республики Казахстан "Саламатты Қазақстан" принята на какие годы?
A) 2011 – 2015;
B) 2008 – 2016;
C) 2006 – 2013;
D) 2010 – 2016;
E) 2010 – 2020.
6. Строем называется?
А) Размещение военнослужащих один возле другого на одной линии;
В) сторона противоположная фронту;
С) расстояние между флангами;
D) размещение строя напротив друг друга
E) размещение военнослужащих в строю один позади другого.
7. Кто главнокомандующий вооруженными силами РК?
А) Н. Назарбаев;
B) М. Алтынбаев;
C) С. Нурмаганбетов;
D) И. Иманғалиев;
E) К. Масимов.
8. Граждане какого возраста подлежат призыву на действительную военную службу?
А) 18-27 лет;
B) 18-29 лет;
C) 17-25 лет;
D) 16-29 лет;
E) 17-25 лет.
9. Предельный возраст пребывания на действительной военной службе?
А) 29 лет;
B) 28 лет;
C) 27 лет;
D) 22 лет;
E) 30 лет.
10. К военным учебным заведениям Министерства Обороны РК относятся?
А) Национальная Академия ВС РК, военный институт сухопутных войск, военный институт сил противовоздушной обороны, военные училища и школы;
B) Национальная Академия ВС РК, Академия МВД, Академия гражданской авиации;
C) Военная Академия ВС РК, Актюбинское высшее военное авиационное училище. Национальный военный институт ВС;
D) Национальная Академия ВС РК, военный институт сухопутных войск, военный институт сил противовоздушной обороны, военные училища и колледжи;
E) Военное отделение ВС РК, Актюбинское высшее военное авиационное училище. Национальный военный институт ВС, военные училища и школы.
11. Является индивидуальным видом оружия солдата и предназначен для поражения живой силы противника...
А) автомат Калашникова;
B) противопехотные мины;
C) ручные осколочные гранаты;
D) штык-нож;
E) пистолет ТТ.
12. Что относится к отравляющим веществам кожно-нарывного действия?
А) Фосген
B) Иприт
C)Зарин
D) Хлорциан
E) Хлорамин
13. Воспламеняющие оружие -
А) Напалм, пирогель
B) Бензин
C) горящий газ
D) Аммиак
E) Ацетон
14. Каким прибором обнаруживают отравляющие вещества в атмосфере?
А) ВПХР
B) ДП-22В
C) ДП-5В
D) УПВ-2
E) УР-5

15. РГД-5 жарықшақты қол гранатының ұрыстық қасиеттерін атаңыз:
А) граната массасы /г /-310; орташа лақтыру қашықтығы /м/-40-50; жарықшақтың зақымдау радиусы /м/-25; тұтандырғыштың жану уақыты/с/-3,2-4,2;
B) граната массасы /г/-600; орташа лақтыру қашықтығы /м/-35-40; жарықшақтың зақымдау радиусы /м/-200; тұтандырғыштың жану уақыты/с/-3,2-4,2;
C) граната массасы /гУ-420; орташа лақтыру қашықтығы /м/-30-40; жарықшақтың зақымдау радиусы /м/-25; тұтандырғыштың жану уақыты/с/-3,2-4,2;
D) граната массасы /гУ-120; орташа лақтыру қашықгығы /м/-50-60; жарықшақтың зақымдау радиусы /м/-32; тұтандырғыштың жану уақыты/с/-3,2-4,2;
E) граната массасы /гУ-480; орташа лақтыру қашықтығы /м/-10-20; жарықшақтың зақымдау радиусы /м/-25; тұтандырғыштың жану уақыты/с/-3,2-4,2;
16. Тілдік құзыреттілік дегеніміз...
А) Сауаттылыққа тән орфографиялық, орфоэпиялық нормалар мен ережелерді сақтау
В) Тілдің дыбыстық-әріптік құрамын білу
С) Сөйлем түрлері туралы оқу
D) Сөйлемдегі сөздердің үйлесімділігі
Е) Сөздердің орнын ауыстыру
17. Іскерлік ойын тобының сипаттамасын көрсетіңіз:
Ойынның іс-әрекет ретіндегі сипаттары тән болып келетін топты көрсетіңіз:
А) Ереженің, қатысушылардың болуы.
В) Мақсаттың, дәлелдің, жүзеге асыру құралдарының, жоспарлы іс-әрекеттің, нәтиженің болуы.
С) Мақсаттың, жүзеге асыру құралдарының, жоспарлы іс-әрекеттің болуы.
D) Дәлелдің, ереженің, атрибуттардың болуы.
Е) Мақсаттың, нәтиженің болуы.
18. "Ұжымдық танымдық іс-әрекет формалары" тізіміндегі артығын көрсет.
А) Оқушының сабақтағы жауабы.
В) Оқушылардың топтық іс-әрекеті.
С) Шағын топтардағы жұмыс.
D) Іскерлік ойын.
Е) Проблемалық ситуацияларда бірлесіп шешім шығару.
19. Мәтелді табыңыз
А) әлін білмеген әлек
В) аузымен орақ ору.
С) жер-ырыстың кіндігі.
D) еңбек ер атандырады.
Е) әке көрген оқ жонар, шеше көрген тон пішер
20. "Портфолио" ұғымын қалай түсінесіз?
А) Жетістіктер жиынтығы
В) Әрекеттің әмбебап тәсілдерін оқушы игеруі арқылы көрінетін білім беру нәтижесі
С) Өзіндік іске асыру, өзін-өзі жетілдіру нәтижесі
D) Өмірлік және кәсіби өзін-өзі анықтау нәтижесі
Е) Мұғалімнің кәсіби дамуының мониторингі мен диагностикасы
21. PREZI веб-сервисінің электронды адресі:
A) www.prezi.com;
B) www.prezi.net;
C) www.prezi.org;
D) www.prezi.kz;
E) www.prezi.uk
22. Prezi серверінің тегін нұсқасында қанша көлемде файл сақтауға болады?
A) 100mb;
B) 200mb;
C) 50mb;
D) 500mb;
E) 300mb.

15. Назовите боевые характеристики ручной осколочной гранаты РГД-5:
А) граната масса /г /-310; средняя дальность броска /м/-40-50; радиус поражения осколками/м/-25; время горения запала/с/-3,2-4,2;
B) граната масса /г/-600; средняя дальность броска /м/-35-40; радиус поражения осколками /м/-200; время горения запала /с/-3,2-4,2;
C) граната масса /г-420; средняя дальность броска /м/-30-40; радиус поражения осколками /м/-25; время горения запала /с/-3,2-4,2;
D) граната масса /г-120; средняя дальность броска /м/-50-60; радиус поражения осколками /м/-32; время горения запала /с/-3,2-4,2;
E) граната масса /г-480; средняя дальность броска /м/-10-20; радиус поражения осколками /м/-25; время горения запала /с/-3,2-4,2;
16. Лингвистическая компетенция это...
А) Грамотностно соблюдать орфографические правила и нормы;
В) знать содержание звукового письма;
С) читать по типам предложений;
D) сочетание слов в предложении;
Е) менять слова местами
17. Покажите характеристику группы деловой игры:
А) Присутствие правил, участников.
В) наличие цели, аргументации, достижение запланированных результатов;
С)Наличие цели, достижение запланированных результатов;
D) наличие антрибутов аргументации, правил;
Е) Наличие цели, результата.
18. Укажите что не относится к коллективным формам познавательной деятельности.
А) Ответ учащихся на уроке;
В)Действия учащихся в группе;
С) Работа в мини группах;
D) Деловая игра;
Е) сообща найти решение в проблемных ситуациях.
19. Найдите пословицу:
А) не знающий свою силу бессилен:
В) пожинать урожай из уст;
С) эпицентр процветания земли;
D) труд характеризует мужчину;
Е) синяя птица счастья.
20. Понятие "Портфолио"?
А) сборник достижений;
В) видимые результаты достижений и развития учащихся, универсальные методы обучения;
С) самореализация, результаты самосовершенствования;
D) результаты жизни и профессионального самоопределения;
Е) мониторинг и диагностика профессиональное развития учителя
21. Электронный адрес веб-сервиса PREZI:
A) www.prezi.com;
B) www.prezi.net;
C) www.prezi.org;
D) www.prezi.kz;
E) www.prezi.uk
22. Какой объем файлов вы можете хранить на бесплатном сервере Prezi?
A) 100 mb;
B) 200 mb;
C) 50 mb;
D) 500 mb;
E) 300 mb.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының әлеуметтік педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының әлеуметтік педагогтерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасы орта білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әлеуметтік педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға, қажетті білім көлемін меңгеру бойынша негізгі құзыреттерді қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары әлеуметтік педагогтерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік компоненттерін күшейту бойынша нормативтік құқықтық актілерді зерделеу; тұлғаны әлеуметтендіру процесінде оқушыларды педагогикалық-психологиялық қолдау туралы білімдерін қалыптастыру;
2) әлеуметтік жұмыстарды жобалау және ұйымдастыру дағдыларын қалыптастыру, тәрбиенің басым бағыттары бойынша оқытудың белсенді әдістерін қолдану дағдыларын қалыптастыру;
3) ақпараттық-коммуникациялық технологиялық (бұдан әрі – АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру; әлеуметтендірудің негізгі институттары арқылы әлеуметтік педагогикалық қызметтің сипаты және ерекшеліктері жайлы практикалық білімдерді меңгеруін қамтамасыз ету.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік компоненттерін күшейту бойынша нормативтік құқықтық актілерді; тұлғаны әлеуметтендіру процесінде оқушыларды педагогикалық-психологиялық қолдау туралы біледі;
2) әлеуметтік жұмыстарды жобалау және ұйымдастыру әдістерін, тәрбиенің басым бағыттары бойынша оқытудың белсенді әдістерін қолдана алады;
3) АКТ–құзыреттіліктерді; әлеуметтендірудің негізгі институттары арқылы әлеуметтік педагогикалық қызметтің сипаты және ерекшеліктері жайлы практикалық білімдерді меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога" для социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетентностей социальных педагогов в соответствии с нормативными правовыми актами в сфере среднего образования Республики Казахстан, на формирование ключевых компетенций по усвоению необходимого объема знаний.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования; сформировать знания о педагогическо-психологическом сопровождении учащихся в процессе социализации личности;
2) сформировать навыки проектирования и организации социальной деятельности, научить использовать активные методы обучения по приоритетным направлениям воспитания;
3) сформировать информационно-коммуникационную технологическую (далее – ИКТ ) компетентность; обеспечить усвоение практических знаний особенностей и свойств социально-педагогической деятельности через основные институты социализации.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования; о педагогическо-психологическом сопровождении учащихся в процессе социализации личности;
2) умеют применять методы проектирования и организации социальной деятельности, использовать активные методы обучения по приоритетным направлениям воспитания;
3) владеют ИКТ-компетенциями; практическими знаниями об особенностях и свойствах социально-педагогической деятельности через основные институты социализации.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Тематика вариативного модуля определяется на основе входной анкеты слушателей.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;

2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының әлеуметтік
педагогтеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Әлеуметтік педагогтің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік- сыныбы
К Т С
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақ таныстырылымы
Жоба ны қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1
Орта білім беру жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері. Орта білім беру педагогтерінің қызметін регламеттейтін нормативтік құқықтық актілер
4
2
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
2
10
2.1
Әртүрлі жастағы балалар дамуының психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері. Білім беру процесіне инновацияларды енгізуді педагогикалық-психологиялық тұрғыдан қолдау
2
2
2.2
Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды педагогикалық-психологиялық сүйемелдеу ерекшеліктері
2
2
2.3
Әлеуметтік педагогтің іс-әрекетіндегі педагогикалық әдеп
2
2
2.4
Білім беру ұйымдарында апат қаупі тәуекелін төмендету. Адам саудасының, терроризм мен экстремизмнің алдын алу шаралары
2
2
2.5
Жасөспірімдер мен жастар арасындағы өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын алу. Білім беру ұйымдарында нашақорлықтың, маскүнемдік пен темекі тартудың, АҚТҚ/ЖҚТБ-індетінің және жыныстық зорлық-зомбылықтың алдын алу
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
6
4
2
14
2
4
4
2
44
3.1
Құзыретті әлеуметтік педагогтің моделі
2
2
3.2
Әлеуметтік тұлғаны қалыптастыру. Адамды әлеуметтендіру әлеуметтік-педагогикалық құбылыс ретінде
2
2
3.3
Қиын өмірлік жағдайдағы балалармен жүргізілетін алдын алу жұмыстары
2
2
3.4
Қиын өмірлік жағдайдағы балалармен жүргізілетін әлеуметтік-психологиялық жұмыс
2
2
3.5
Отбасы тұлғаны дамыту мен тәрбиелеудегі әлеуметтік мәдени орта ретінде
2
2
3.6
Дарындылықты анықтаудың психологиялық әдістері мен тәсілдері
2
2
3.7
Қиын өмірлік жағдайдағы балаларды тәрбиелеудің теориялық негіздері
2
2
3.8
Білім беру ұйымдарында оқушылардың бойында құқықтық мәдениетті қалыптастыру. Бала құқықтарын қорғаудағы әлеуметтік-педагогикалық технология
2
2
3.9
Әлеуметтік-педагогикалық шаралардың адамгершілік және демократиялық сипатын қамтамасыз ету
2
2

2) организуются в режиме смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное – 8 часа, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональной
компетентности социального
педагога" для социальных
педагогов организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер- класс
В П З
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
4
2
6
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2
10
2.1
Психолого-педагогические особенности развития детей различного возраста. Психолого-педагогическое сопровождение внедрения инноваций в образовательный процесс
2
2
2.2
Особенности психолого-педагогической поддержки детей с особыми образовательными потребностями
2
2
2.3
Педагогическая этика в деятельности социального педагога
2
2
2.4
Снижение риска бедствия в организациях образования. Профилактические меры по предупреждению торговли людьми, терроризма и экстремизма.
2
2
2.5
Предотвращение суицида среди детей и подростков. Профилактика наркомании, алкоголизма, табакокурения, ВИЧ/СПИД-инфекции и сексуального насилия в организациях образования
2
2
3
Содержательный модуль
6
6
4
2
14
2
4
4
2
44
3.1
Модель компетентного социального педагога
2
2
3.2
Формирование социальной личности. Социализация человека как социально-педагогическое явление
2
2
3.3
Профилактическая работа с детьми, находящимся в трудной жизненной ситуации
2
2
3.4
Социально-психологическая работа с детьми, находящимся в трудной жизненной ситуации
2
2
3.5
Семья, как социально-культурная среда воспитания и развития личности
2
2
3.6
Психологические методы и способы выявления одаренности
2
2
3.7
Теоретические основы воспитания детей, находящихся в трудной жизненной ситуации
2
2
3.8
Формирование правовой культуры у учащихся в организациях образования. Социально-педагогическая технология защиты прав ребенка
2
2
3.9
Обеспечение морального и демократического характера социально-педагогических мероприятий
2
2

1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының сынып жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде оқушыларға патриоттық тәрбие берудегі сынып жетекшілерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының сынып жетекшілерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама "Мәңгілік ел" ұлттық идеясының басым бағыттары контексінде сынып жетекшілерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілде оқытатын орта білім беру ұйымдары сынып жетекшілерінің жас ұрпақты азаматтық-патриоттық тәрбиелеудегі "Мәңгілік ел" жалпыұлттық патриоттық идеясын іске асыру жағдайында кәсіби құзыреттілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру ұйымдарындағы тәрбие процесін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу; тәрбиені ұйымдастырудағы үздіксіздік және сабақтастық қағидаттарын зерделеу;
2) мектептің тәрбие беру жүйесін жасау және дамытуда практикалық дағдыларды қалыптастыру; оқушылардың тәрбиелілігі деңгейін бағалау, профилактикалық жұмыстың тиімділігіне диагностикалық әдістерді қолдану дағдыларын дамыту.
3) оқушылармен өзара қарым-қатынаста білім беру технологиялары, инновациялық әдістерді қолдану дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру ұйымдарында тәрбиелеу процесін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді, тәрбиені ұйымдастыру қағидаттары: үздіксіздік және сабақтастық туралы біледі;
2) мектептің білім беру жүйесін құруға және дамытуға арналған практикалық дағдыларды, профилактикалық жұмыстың тиімділігін диагностикалық әдістерін, оқушылардың тәрбиелілігі деңгейін бағалауды қолдана алады;
3) білім беру технологияларын, оқушылармен өзара әрекеттесудің инновациялық әдістерін қолдануды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама мазмұны бес модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности классных руководителей по патриотическому воспитанию учащихся на основе национальной идеи "Мәңгілік ел" для классных руководителей организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение классных руководителей организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение классных руководителей в контексте приоритетных направлений национальной идеи "Мәңгілік ел".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности классных руководителей организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения в гражданско-патриотическом воспитании подрастающего поколения в русле реализации общенациональной патриотической идеи "Мәңгілік ел".
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования; изучить принципы организации воспитания: непрерывности и преемственности;
2) сформировать практические навыки и приемы создания и развития воспитательной системы школы; сформировать умения использовать диагностические методы эффективности профилактической работы, оценивания уровня воспитанности учащихся;
3) сформировать навыки использования образовательных технологий, инновационных методов взаимодействия с учащимися.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования; принципы организации воспитания: непрерывности и преемственности;
2) умеют применять практические навыки и приемы создания и развития воспитательной системы школы; использовать диагностические методы эффективности профилактической работы, оценивания уровня воспитанности учащихся;
3) владеют навыками использования образовательных технологий, инновационных методов взаимодействия с учащимися.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;

1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының педагог-психологтеріне, әлеуметтік педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте қауіпсіз білім беру ортасын қамтамасыз ету және зорлық-зомбылықты болдырмау, жасөспірімдер арасында өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын алу" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің педагог-психологтерін, әлеуметтік педагогтерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасында орта білім беру саласындағы жаңа нормативтік құжаттарға сәйкес тәрбие беруде орта білім беру ұйымдарындағы қауіпсіз психологиялық білім беру ортасын құруға, мектепте күш көрсетуді болдырмау, оқушылардың рухани дүниесін қалыптастыруға және жасөспірімдер арасында зорлық-зомбылықты болдырмау мақсатында орта білім беру ұйымдарының педагог-психологтерін, әлеуметтік педагогтерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты: мектепте қауіпсіз білім беру ортасын қалыптастыру, күш көрсетуді болдырмау, мектептегі зорлық-зомбылықты болдырмау, жасөспірімдер арасында өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын-алу шараларын қолдануда психологиялық қолдау көрсетудің тиімді жүйесін құру арқылы мектеп педагог-психологтерінің, әлеуметтік педагогтерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру ұйымдарында тәрбиелік процесті реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді білім беру және тәрбие мазмұнын жаңартудың қажеттілігі мен байланысын, әлемдік мектеп тәжірибесі жетістіктері және тәжірибелерін кіріктірумен байланысты білім беру мазмұнын жетілдіру ерекшеліктерін зерделеу;
2) тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендірудің белсенді стратегияларын қолдану, тәрбие процесіндегі психологиялық қолдау, қауіпсіз білім беру ортасын құру, мектептегі зорлық-зомбылықты және өз-өзіне қол жұмсауды болдырмау дағдыларын, тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендіру мақсатында күтілетін нәтижеге жету үшін оқушылардың критериалды бағалау жүйесін қолдану дағдыларын қалыптастыру;
3) тұлғаның әлеуметтенуінде ақпарат пен білімді өз бетінше алу мен интербелсенді және тәрбиеге бағытталынған дағдыларын, тәуекелдік тәрбиенің жауапкершілікке айналдыру арқылы шешімді өз бетінше қабылдау дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру ұйымдарында тәрбие процесін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді; білім беру мен тәрбиелеу жүйесін жаңартудың қажеттілігі мен өзара байланысын; әлемдік мектеп тәжірибесі мен білім беру және тәрбиелеуді ұштастырумен байланысты орта білім мазмұнын жетілдіру аясында тәрбие беру бағдарламасының мазмұнын біледі;

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение безопасной образовательной среды и предотвращение насилия в школе, профилактика суицида среди подростков" для педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по обеспечению психологической безопасности образовательной среды, охране и поддержанию психического здоровья ее участников, предотвращению насилия в школе, профилактике суицида среди подростков в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в сфере образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по созданию эффективной системы психологической поддержки воспитательного процесса, способствующего обеспечению безопасной образовательной среды, предотвращению насилия в школе, профилактике суицида среди подростков.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования; взаимосвязь и необходимость системного обновления образования и воспитания; особенности системного обновления содержания образования, связанного с интеграцией опыта и достижений мировой школьной практики;
2) сформировать умения использования активных стратегий воспитания и социализации личности, психологической поддержки воспитательного процесса, создания безопасной образовательной среды, предупреждения насилия и суицидального поведения в школе; сформировать навыки успешного применения системы критериального оценивания уровня воспитанности учащихся с целью достижения ожидаемых результатов воспитания и социализации;
3) сформировать навыки перехода к интерактивному и направленному воспитанию и социализации личности на основе самостоятельного получения информации и знаний, формирования навыков самостоятельного принятия решений, меняющих рискованное поведение на ответственное.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования; взаимосвязь и необходимость системного обновления образования и воспитания;

1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Инклюзивті білім беруді дамыту жағдайындағы білім беру ортасының мазмұны" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің директорларын, мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Білім беру бағдарламасы инклюзивті білім берудің педагогикалық-ұйымдастырушылық негіздерін, психологиялық-педагогикалық қолдауды, түзете отыра дамыту және үйде оқыту технологияларын пайдалануды, әр балаға оңтайлы педагогикалық бағытты жобалау бойынша жалпы білім беретін мектеп басшыларының, мұғалімдерінің кәсіби шеберлігін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім алушылардың ерекше оқыту қажеттіліктері мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып, білім беруге тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдайды ұйымдастыру мен құру бойынша педагогтердің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) жалпы білім беретін мектептерде инклюзивті процесті реттейтін нормативтік-құқықтық базаны зерделеу;
2) әлемдегі, Қазақстандағы инклюзивті білім берудің даму тенденцияларын, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту;
3) инклюзивті білім берудің теориялық-әдістемелік негіздерін және оны ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді оқып үйрену: мүгедектікті философиялық және әлеуметтік тұрғыдан түсіну, инклюзивті білім берудің ұстанымдары, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың дамуы және тәрбиесі, оларды оқытудың педагогикалық-ұйымдастырушылық және психологиялық негіздері;
4) жеке білім беру бағдарламасын әзірлеу, үйде оқыту, түзете-дамыта оқыту, психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу технологияларын қолдану біліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
5) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды қолдану бойынша біліктерін қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) инклюзивті білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, жалпы білім беретін мектептердің инклюзивті білім беруді реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарын, инклюзивті білім берудегі қағидаттар мен негізгі ұғымдарды, ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, барлық білім алушылардың білім алуға тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдайларды жасау бойынша педагогикалық түзету жұмыстарының мазмұны мен жоспарлау ерекшелігін, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауға қойылатын талаптарды біледі;

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание образовательной среды в условиях развития инклюзивного образования" для директоров, учителей общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение директоров, учителей общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетентностей директоров, учителей общеобразовательных школ по организационно-педагогическим основам инклюзивного образования, по применению технологии психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего и надомного обучения, по проектированию оптимальных педагогических маршрутов для каждого ребенка.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей педагога по организации и созданию специальных условий для получения образования, обеспечивающих равный доступ к образованию детей с особыми образовательными потребностями.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регулирующие инклюзивное образование в общеобразовательной школе;
2) расширить представления о тенденциях развития инклюзивного образования в мире, Казахстане, психолого-педагогических особенностях детей с особыми образовательными потребностями;
3) изучить теоретико-методологические основы и научно-методическое обеспечение инклюзивного образования: философское и социальное понимание инвалидности, принципы инклюзивного образования, организационно-педагогические и психологические основы обучения, воспитания и развития детей с особыми образовательными потребностями;
4) сформировать умения и навыки применения технологий психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего обучения, обучения на дому, составления индивидуальной образовательной программы;
5) сформировать умения по применению критериального оценивания учебных достижений обучающихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в области инклюзивного образования, нормативные правовые акты, регулирующие инклюзивное образование в общеобразовательной школе, специфику планирования и содержания коррекционно-педагогической работы по созданию специальных условий с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей обучающихся, требования к критериальному оцениванию учебных достижений обучающихся;

1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектеп жағдайында инклюзивті білім беру – тең және қолжетімді біліммен қамтамасыз ету факторы" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларын, мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Білім беру бағдарламасы инклюзивті білім беру негіздері бойынша шағын жинақталған мектеп (бұдан әрі – ШЖМ) басшыларының, мұғалімдерінің кәсіби шеберлігін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты шағын жинақталған мектеп жағдайында ерекше білім беруді қажет ететін қажеттіліктері бар балаларды оқыту мен тәрбиелеу және түзету бойынша басшылардың, мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) инклюзивті білім берудің теориялық негізі мен заңнамалық базасын, инклюзивті білім беру бойынша халықаралық және отандық тәжірибені, инклюзивті білім беру мәселесімен айналысатын халықаралық ұйымдарды зерделеу;
2) ШЖМ-де арнайы білім беру қажеттілігі бар балаларды оқыту әдістемесін, ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардыңқажеттіліктерін ескере отырып бейімдеу ортасын құру ерекшелігін зерделеу;
3) оқу үдерісін модификациялау мен бейімдеу жұмыстары бойынша дағды қалыптастыру, арнайы білім беруді қажет ететін балалардың дамуын қадағалау мен бағалау әдістері мен түрлері, ата-аналармен жұмыстың инновациялық түрлері;
4) білім беру кеңістігінде инклюзивті білім беруде психологиялық-педагогикалық технологияларды үнемі қолдану шеберлігін қалыптастыру, жетілдіру;
5) оқушылардың білім беру жетістігін бағалауда критериалды бағалаудың жаңа тәсілдерін енгізу дағдысын қалыптастыру, микрооқыту мен жобалау сынды жаңа тәсілдерді қолдану бойынша жағды қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) инклюзивті білім беруді ұйымдастырудың теориялық және нормативтік-құқықтық негіздерін, арнайы білім беру қажеттілігі бар балалардың дамуындағы психологиялық-педагогикалық заңдылықтарды және ерекшеліктерін, инклюзивті білім берудің жаңа технологияларын, шағын жинақталған мектеп жағдайында арнайы білім беруді қажет ететін балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі халықаралық және отандық тәжірибелерді біледі;
2) инклюзивті ортаны және оқу үдерісін дидактикалық қамтамасыз етуді жобалауды, балалардың оқу және даму нәтижелерін болжауды, мүгедек балаларды үйден оқыту жұмысын ұйымдастыруды, шағын оқыту мен жобалауда жаңа тәсілдерді қолдана алады;

1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное образование - фактор обеспечения равенства прав и доступности образовательных услуг в условиях малокомплектной школы" для руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – МКШ).
2. Образовательная программа направлена на повышение уровня профессионального мастерства руководителей, учителей малокомплектных школ по основам инклюзивного образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование профессиональной компетентности руководителей, учителей в области обучения, воспитания и коррекции нарушений у детей с особыми образовательными потребностями в условиях малокомплектной школы.
4. Задачи Программы:
1) изучить теоретические основы, законодательную базу, отечественный и мировой опыт инклюзивного образования, международных организаций, занимающихся проблемой инклюзивного образования;
2) изучить методики организации работы с детьми с особыми образовательными потребностями в малокомплектной школе, особенности создания адаптивной образовательной среды с учетом потребности детей с особыми образовательными потребностями;
3) сформировать навыки работы по адаптации и модификации образовательного процесса, формы и методы наблюдения и оценки развития детей с особыми образовательными потребностями, инновационные формы работы с их родителями;
4) сформировать умения применять технологии психолого-педагогического сопровождения инклюзивного образования в образовательном пространстве;
5) сформировать умения по применению новых подходов критериального оценивания учебных достижений детей с особыми образовательными потребностями.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают теоретические, нормативные правовые акты специальных организаций образования, психолого-педагогические закономерности и особенности развития детей с особыми образовательными потребностями, современные технологии инклюзивного образования, международный и отечественный опыт организации, воспитания и обучения детей с особыми образовательными потребностями в условиях малокомплектной школы;
2) умеют проектировать инклюзивную среду и ее дидактическое обеспечение образовательного процесса, прогнозировать результаты обучения и развития ребенка, организовывать работу по обучению на дому детей с особыми образовательными потребностями, применять новые подходы микропреподавания и проектирования;

3) оқушының оқу жетістігін критериалды бағалаудың жаңа тәсілдері, шағын жинақталған мектептегі инклюзивті білім беру технологиясын пайдалану дағдыларын, жеке тұлғаның тұлғааралық қарым-қатынаста, оқу ортасында және мамандар командасында бірлесіп әрекеттену дағдысын меңгереді.
3 тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс диагностикасы барысында анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК-не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын шағын жинақталған
мектеп басшыларына,
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Шағын жинақталған мектеп
жағдайында инклюзивті білім
беру – тең және қолжетімді
біліммен қамтамасыз ету
факторы" тақырыбындағы білім
беру бағдарламасына 1 қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Дәріс-диалог
Пікірталас
КТС
Семинар
Практ. сабақ
Тренинг,белсенді оқу стратегиялары
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақ презентациясы
Кіріс және шығыс тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
2
8
1.1
Қазақстандағы инклюзивті оқытудың нормативтік-құқықтық негіздері
2
2
1.2
Инклюзивті білім – арнайы білім беруге қажеттілігі бар балаларды тең және қолжетімді біліммен қамтамасыз ету факторы
2
2
1.3
Шағын жинақталған мектептер арнайы білім беруге қажеттілігі бар балалардың білім ортасын ұйымдастырушы
2
2
1.4.
Халықаралық тәжірибе мен инклюзивті білім беруді заңнамалық қолдау
2
2
2
Басқарушылық модуль
6
6
12
2.1
Мектепте инклюзивті білім беру мәдениетін құру
2
2
2.2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар баланы анықтау бойынша педагог-психолог,логопед, дефектолог, арнайы педагогтардың қызметі
2
2
2.3
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаға арнайы білім беру жағдайларын анықтау және ұйымдастыру
2
2
2.4
Ерекше қажеттіліктері бар балаларға арналған оқу жоспарының түзету компонетін іске асыру ерекшелігі
2
2
2.5
Инклюзивті білім беру педагогтың кәсібилігінің жаңа типі:әдістемелік және педагогикалық қызметін басқару
2
2
2.6
Арнайы ұйымдармен, әлеуметтік серіктесткітермен білім беру ұйымдарының қарым-қатынасы
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
2
4
10
3.1
Инклюзивті білім беру жүйесіндегі психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
4
3.2
Шағын жинақталған мектеп жағдайында инклюзивті білім беруді ұйымдастырудың педагогикалық-психологиялық ерекшеліктері.
2
2
3.3
Қазақстан Республикасында қабылданған дамудағы ауытқушылықтар типологиясы
2
2
3.4
Аутист балаларды оқыту. Мінез-құлқы бұзылған балалар
2
2
4
Мазмұндық модуль
4
2
6
18
2
2
34
4.1
Шағын жинақталған мектептегі инклюзивті оқыту
2
2
4.2
Инклюзивті оқытуды жүзеге асырушы шағын жинақталған мектептерде оқыту үдерісіндегі модификация мен бейімделу
2
2
4.3
Инклюзивті оқыту жағдайында отбасымен жұмысты ұйымдастыру
2
2
4.4
Балалардың жеке мүмкіндіктерін ескеру негізінде оқу нәтижелерін бағалау
2
2
4.5
Арнайы білім беруге қажеттілігі бар балалар үшін жеке білім беру бағыттары
2
2
4.6
Мүгедек балаларды үйден оқытуды ұйымдастыру
2
2
4.7
Мектептегі психологиялық-медициналық-педагогикалық консилиум қызметі
2
2
4.8
Шағын жинақталған мектепте инклюзивті оқытуды жүзеге асыратын педагогтің кәсіби құзыреттілігі
2
2
4.9
Инклюзивті оқытуды жүзеге асыру жағдайында орта білім берудің жаңартылған моделі
2
2
4.10
Инклюзивті білім беруде негізгі оқу пәндері бойынша жаңа тәсілдер мен дидактикалық құралдар, оқыту әдістері
2
2
4.11
Инклюзивтік білім беруді ұйымдастырудағы мақсатқа бағытталған заманауи сабақтар технологиясы
2
2
4.12
Шағын жинақталған мектеп жағдайында пәндер бойынша оқу материалдарын жүйелеудің негізгі принциптері
2
2
4.13
Оқу жоспарындағы негізгі пәндер арасындағы пәнаралық байланысты "ұқсас тақырыптарды" оқыту арқылы жүзеге асыру
2
2

3) владеют новыми подходами критериального оценивания учебных достижений детей с особыми образовательными потребностями, навыками применения технологий инклюзивного образования в малокомплектной школе, организацией совместной деятельности и межличностного взаимодействия субъектов образовательной среды и команды специалистов.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к Образовательной программе
курса повышения квалификации
педагогических кадров
"Инклюзивное образование -
фактор обеспечения равенства
прав и доступности
образовательных услуг в
условиях малокомплектной
школы" для руководителей,
учителей малокомплектных
школ с казахским и русским
языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Дискуссия
ВПЗ
Семинар
Практическое занятие
Тренинги, активные стратегии обучения
Конференция
Круглый стол
Презентация мини -уроков
Входное и итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
2
8
1.1
Нормативно-правовые основы инклюзивного образования в Казахстане
2
2
1.2
Инклюзивное образование как фактор обеспечения равенства прав детей с особыми образовательными потребностями
2
2
1.3
Малокомплектная школа как школа, организующая инклюзивную образовательную среду для детей с особыми образовательными потребностями
2
2
1.4
Международный опыт и законодательное обеспечение инклюзивного образования
2
2
2
Управленческий модуль
6
6
12
2.1
Построение инклюзивной образовательной культуры в школе
2
2
2.2
Деятельность педагога-психолога, учителя-логопеда, дефектолога, социального педагога по выявлению особых образовательных потребностей ребенка
2
2
2.3
Определение и организация специальных образовательных условий для ребенка с особыми образовательными потребностями
2
2
2.4
Специфика реализации коррекционного компонента учебного плана для обучающихся с ограниченными возможностями
2
2
2.5
Новый тип профессионализма педагога инклюзивного образования: организация методической работы и управление педагогической деятельностью
2
2
2.6
Взаимодействие организации образования со специальными организациями, с социальными партнерами, неправительственными организациями
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
4
2
4
10
3.1
Психолого-педагогическое сопровождение образовательного процесса в системе инклюзивного образования
2
2
4
3.2
Психолого-педагогические особенности организации инклюзивного образования в условиях малокомплектной школы
2
2
3.3
Типология нарушений развития в Республике Казахстан
2
2
3.4
Дети с аутизмом, с нарушениями поведения
2
2
4
Содержательный модуль
4
2
6
18
2
2
34
4.1
Инклюзивное образование в малокомплектной школе
2
2
4.2
Адаптация и модификация образовательного процесса в малокомплектной школе, реализующих инклюзивное образование
2
2
4.3
Работа с семьей в условиях инклюзивного образования
2
2
4.4
Оценка образовательных результатов на основе учета индивидуальных возможностей детей
2
2
4.5
Индивидуальный образовательный маршрут для ребенка с особыми потребностями
2
2
4.6
Организация обучения на дому детей-инвалидов
2
2
4.7
Деятельность школьного психолого-медико-педагогического консилиума
2
2
4.8
Профессиональная компетентность педагога малокомплектной школы, реализующей инклюзивное образование
2
2
4.9
Обновленная модель содержания среднего образования в условиях реализации инклюзивного образования
2
2
4.10
Новые подходы и дидактические средства, методы и формы обучения основных учебных дисциплин в организациях инклюзивного образования
2
2
4.11
Технология целеполагания современного урока в организациях инклюзивного образования
2
2
4.12
Основные принципы структурирования учебного материала в учебных дисциплинах в условиях малокомплектной школы
2
2
4.13
Реализация межпредметных связей через применение "сквозных тем" между основными предметами учебного плана организации образования
2
2

Екертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 65-қосымша
Шағын жинақталған мектептердің мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім
берудің мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептің
оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудағы интегративті амал"
тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептің оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудағы интегративті амалы" шағын жинақталған мектептердің мұғалімдеріне арналған білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) жалпы білім беретін шағын жинақталған мектеп мұғалімдері арналған.
2. Қазақстан Республикасы білім беру саласының барлық деңгейлерінде сапалы білім беруде кең мүмкіндіктермен қамтамасыз ететін мектептердің ұлттық моделінің тиімді дамуы үшін қолайлы жағдайлар туғызады. Бірақ 2020 жылға дейінгі білім беруді дамытудың Мемлекеттік бағдарламасын нәтижелі іске асыру үшін 12-жылдық білім беруге көшуде шағын жинақталған мектептердің мәселесін тиімді шешпейінше мүмкін емес (ары қарай ШЖМ). Қазақстандық білім беру жүйесінің сипатты белгісі ШЖМ қосқанда жалпы мектептердің санының 56,5% (2005 жылы – 52%), соның ішінде ауылдық жерлерде - 68,6% құрайды. 2011-2020 жылдардағы Қазақстан Республикасының білім беруді дамытудың Мемлекеттік бағдарламасында шағын жинақталған мектептердің мәселелерін шешуді негізгі міндеттердің бірі ретінде көрсетеді.
3. Бағдарлама шағын жинақталған мектептің оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудағы түйінді құзіреттерін қалыптастыруға бағытталған Қазақстан Республикасының бастауыш білім берудің жалпыға міндетті мемлекеттік стандартына, сәйкес білім беру процесін ұйымдастыруға қажетті білім беруге бағытталған.
2. Курстың мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты білім беру процесін жаңғырту жағдайында ШЖМ оқу-тәрбие жұмыстарында кіріктірілген көзқарасты тиімді іске асыру үшін педагогтердің кәсіби құзіреттілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) ШЖМ жа ғдайындағы орта білім беру жүйесін жаңғыртудың негізгі бағыттарын оқып-зерделеу, ШЖМ оқу-әдістемелік кешенін жаңарту жағдайында кіріктіріп оқытудың мүмкіндіктерін және оқытуды жетілдірудің жолдарын ашу және ШЖМ білім беру үрдісін ұйымдастырудың қазіргі әдіс-тәсілдерімен таныстыру;
2) кіріктіріп оқытудың әдістемесі, оны қолданудың тәсілдері мен түрлері жөнінде толық көріністі қалыптастыру;
3) білім беруді ң жаңартылған жағдайында, орта білімнің әдістемелік жүйесін жаңарту үрдісінің білімінің мәнін ашу (білім берудің жаңа философиясы, мұғалімнің және оқушылардың функционалдық сауаттылығының қалыптасуы және т.б.);

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 65
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Интегративный подход в организации учебно-воспитательного процесса малокомплектной школы в условиях обновления содержания образования" для учителей малокомплектных школ
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме "Интегративный подход в организации учебно-воспитательного процесса малокомплектной школы в условиях обновления содержания образования" (далее - Программа) предназначена для обучения учителей малокомплектных школ.
2. Интегративный подход в организации учебно-воспитательного процесса малокомплектной школы в условиях обновления содержания образования заключается в необходимости создания благоприятных условий для эффективного развития национальной модели школы, обеспечивающей широкий доступ к качественному образованию на всех ее уровнях. Успешная реализация Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011- 2020 годы, переход на 12-летнюю систему образования невозможны без эффективного решения проблем малокомплектных школ (далее - МКШ).
3. Образовательная программа направлена на обучение учителей малокомплектных школ необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, направленного на формирование ключевых компетенций детей в соответствии с новыми нормативными документами в условии обновления содержания образования Республики Казахстан. В частности, в соответствии с требованиями государственного общеобязательного стандарта начального образования Республики Казахстан (далее - ГОСНО РК).
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности педагогов для эффективной реализации интегративного подхода учебно-воспитательной работы МКШ в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления модернизации системы среднего образования в условиях МКШ, раскрыть пути совершенствования преподавания и возможности интегрированного обучения в условиях обновления учебно-методических комплексов в МКШ;
2) сформировать целостное представление о методике интегративного обучения, формах и способах ее применения;
3) раскрыть сущность процесса обновления методической системы среднего образования, в условиях обновления содержания образования (новая философия образования, формирование функциональной грамотности учителя и учащихся и т.д.);

4) оқушылардың сыни ойлауының қалыптасуына бағытталған сабақты жобалау дағдыларын және шағын жинақталған мектеп жағдайында нәтижеге бағытталған, оқушылардың оқу-танымдық қызметін жоспарлау дағдыларын қалыптастыру;
5) кіріктірілген оқытуды бағалаудың әртүрлі тәсілдері және түрлерімен таныстыру;
6) шағын жинақталған мектеп жағдайында кіріктірілген оқыту кезінде оқушылардың өз бетінше жұмысын ұйымдастыру және олардың ойлау қабілеттерін белсендендірудің тәсілдерін ашу;
7) білім беру үдерісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша (бұдан әрі - АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) кіріктірілген о қытудың әдістемесін, оны қолданудың түрлері және тәсілдерін; ШЖМ оқу-әдістемелік кешенін жаңарту жағдайында кіріктіріп оқытудың мүмкіндіктерін және оқытуды жетілдіру жолдарын; инновациялық технологияны пайдалану жолымен білім берудің әдістемелік жүйесін жаңарту үрдісінің мәнін; кіріктірілген тәсілдің негізінде оқу үрдісін ұйымдастыру әдістемесін;оқу үрдісін ұйымдастырудың әртүрлі деңгейлеріндегі пәнді және оны пайдалана біледі;
2) белсенді оқытуды; ҚР жаңа ХББ ЖБС шеңберінде оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін; педагогикалық инновацияларды қабылдауды, өзінің жеке шығармашылығын, кәсіби құзіреттілігін көтеру дағдыларын қолданады;
3) оқушылардың жобалау және зерттеу қызметін дамытуда оқытудың әдіс-тәсілдерін жетілдіруді; оқытудың кіріктірілген тәсілін қолдануды; халықаралық зерттеулерге оқушыларды дайындаудың әдістерін, оқушыларда функционалдық сауаттылықтың қалыптасуы бойынша белсенді оқыту стратегиясын пайдалануды; педагогикалық (сыни ойлау, оқытудың кіріктірілген және кооперативті технологияларын) пайдалануды, ақпараттық-коммуникациялық технологияны (бұдан ірі-АКТ) меңгереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативті-құқықтық модуль ішінде: ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстан жолы-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ", "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауынының басым бағыттары, "Мәңгілік ел" бағдарламасын, "Ұлт жоспары – 100 қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет" жүзеге асыру. Қазақстан Республикасының "Білім" туралы Заңы. Қазақстан Республикасының Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы. 2010-2020 жылдардағы Қазақстан Республикасының шағын жинақталған мектептерді дамыту Тұжырымдамасының Жобасы. "2015 – 2016 оқу жылындағы Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін ұйымдарындағы ғылымдар негізін оқытудың ерекшкліктері жөнінде" Нұсқаулық-әдістемелік хатындағы шағын жинақталған мектептегі оқытудың ерекшеліктері. Мемлекеттік жалпыға міндетті орта білім беру стандарттары (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру), ҚР Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы №1080 қаулысы.
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).

4) сформировать навыки планирования учебно-познавательной деятельности учащихся, ориентированной на результат в условиях малокомплектной школы и навыки проектирования урока, ориентированного на формирование критического мышления у учащихся;
5) ознакомить с различными формами и способами оценивания интегрированного обучения;
6) раскрыть приемы организации самостоятельной работы учащихся и активизации их мыслительной деятельности при интегрированном обучении в условиях малокомплектной школы;
7) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в образовательном процессе (далее - ИКТ).
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
методику интегративного обучения, формы и способы применения;
пути совершенствования преподавания и возможности интегрированного обучения в условиях обновления учебно-методических комплексов в МКШ;
сущность процесса обновления методической системы образования путем использования инновационных технологий;
методику организации учебного процесса на основе интегрированного подхода;
основные принципы планирования для внедрения интегрированного обучения предмету на разных уровнях организации учебного процесса и уметь их применять;
2) умеют:
совершенствовать методы обучения по развитию проектной и исследовательской деятельности учащихся;
применять интегративные подходы обучения;
использовать стратегии активного обучения по формированию у учащихся функциональной грамотности, методы подготовки учащихся к международным исследованиям; использовать педагогические технологии (критического мышления, интерактивного и кооперативного обучения);
3) владеют:
стратегиями активного обучения; системой критериального оценивания учебных достижений учащихся в рамках нового ГОСНО РК;
навыками повышения своей профессиональной компетентности, творческой индивидуальности, восприимчивости к педагогическим инновациям;
современными ИКТ-технологиями в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности.
4. Содержание Программы
7. Образовательная программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", "Плане нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Постановления Правительства, Законе Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании", Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы.

9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) ШЖМ психологиялық қызмет. ШЖМ жеке білім беру маршрутын жобалау, білім беру үрдісін жекелендіру ерекшеліктері;
2) азаматтық белсенділікті, патриотизмді және лидерлік сапаларды қалыптастыру тұлғаны әлеуметтендіру және тәрбиелеу негізі ретінде;
3) ШЖМ педагогикалы қ үрдісінде "Өзін-өзі тану" пәнінің жүйе құрушы потенциалын іске асырудың мүмкіндіктері;
4) Міндетті білім беру стандартын іске асыру ше ңберінде білім беру үрдісін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу;
5) кіші жаста ғы мектеп оқушыларымен жасөспірімдердің жеке – психологиялық ерекшеліктері;
6) инклюзивті білім берудегі психологиялы қ-педагогикалық сүйемелдеу;
7) мүмкіндіктері шектеулі балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің ерекшеліктері.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) ШЖМ кіріктірілген әдісті меңгеру үшін нормативті-құқықтық нұсқаулық базаның мүмкіндіктері және резервтері;
2) ШЖМ оқушыларының корпоративтік құзіреттіліктерін қалыптастыру;
3) ғылыми-зерттеушілік жұмыстарды ұйымдастыру, ШЖМ сабақтарда оқушылардың зерттеушілік құзіреттіліктерін дамыту бойынша білім беру бағдарламаларын жаңарту;
4) ШЖМ о қушыларында функционалдық сауаттылықты қалыптастыру;
5) шағын жинақталған мектеп жағдайында пәндер бойынша кіріктірілген білім беру үрдісін ұйымдастыру;
6) оқу бағдарламаларын жоспарлау, жоспарлаудың түрлері: ұзақ мерзімді жоспарлау, орта мерзімді жоспарлау, қысқа мерзімді жоспарлау, қазіргі сабақтың мақсатты технологиясы;
7) ШЖМ саба қтарда оқушылардың жобалау қызметін ұйымдастыру; Мектеп оқушыларының ғылыми жобаларының талаптары;
8) АКТ қалыптастыру әдістемесін меңгеру – білім беру мазмұнын жаңарту жүйесі жағдайында педагогтің құзіреттілігі. Сабақтарда АКТ-ны қолдану мәселелері;
9) біліктілікті арттыру курсыны ң басында және соңында курс тыңдаушыларының білімдерін бақылау және оның талдауы;
10) кіріктіріп оқыту әдістемесінің негізіндегі оқу үрдісінің ерекшеліктері шағын оқыту негізінде сабақтың фрагменттерін панорамалық қорғау;
11) шығу диагностикасы (анкеталау, тестілеу).
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың критериалдық жүйесінің технологиясы;
2) мектептің білім беру үрдісінде формативті және суммативті бағалау.
3) шағын оқыту, шағын оқытуды жоспарлау;
4) білім беру ұйымдарында электронды оқытуды енгізу. Желілік қауымдастық технологиясы, блогтар.
5) ШЖМ оқытуды ұйымдастыру үшін АКТ пайдалану мүмкіндіктері. BilimMedia.kz виртуальды лабораториясынының сабақтарын пайдалану. Рrezi.com мультимедиялық кіріктірілген презентацияларын құру.

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) деятельность психологической службы в МКШ;
2) особенности индивидуализации образовательного процесса, проектирования индивидуального образовательного маршрута в МКШ;
3) формирование гражданской активности, патриотизма и лидерских качеств как основа воспитания и социализации личности;
4) возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе МКШ;
5) индивидуально-психологические особенности младших школьников и подростков;
6) психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования, особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) возможности и резервы нормативно-правовой инструктивной базы для внедрения интегративного подхода в МКШ;
2) формирование корпоративной компетентности учащихся МКШ;
3) организация научно-исследовательской работы. Обновление образовательных программ по развитию исследовательских компетенций, учащихся на уроках в МКШ;
4) формирование функциональной грамотности учащихся в МКШ;
5) организация интегративного образовательного процесса по дисциплинам в условиях малокомплектной школы;
6) планирование учебной программы. Виды планирования: долгосрочное планирование, среднесрочное планирование, краткосрочное планирование, технология целеполагания современного урока;
7) организация проектной деятельности учащихся на уроках в МКШ. Требования к научным проектам школьников;
8) освоение методики формирования ИКТ - компетентности педагога в условиях системного обновления содержания образования. Проблемы использования ИКТ на уроках;
9) контрольный срез знаний слушателей курсов в начале и в конце курсов повышения квалификации и их анализ;
10) особенности учебного процесса на основе методики интегративного обучения, панорамная защита фрагментов урока на основе микропреподавания;
11) выходная диагностика (анкетирование, тестирование).
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) технология критериальной системы оценивания учебных достижений учащихся;
2) формативное и суммативное оценивание в образовательном процессе школы;
3) микропреподавание, планирование микропреподавания;
4) внедрение электронного обучения в организациях образования, технология сетевого сообщества.
5) возможности использования ИКТ для организации обучения в МКШ. Использование на уроках виртуальных лабораторий на BilimMedia.kz. Создание мультимедийных интерактивных презентаций на prezi.com.

12. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) ресурстық орталық – 12 жылдық білім беруге көшу жағдайында ШЖМ реурстарын ықпалдастырудың тиімді моделі;
2) ШЖМ денсаулы қты сақтау ортасын дамыту;
3) Блум таксономиясы функционалды қ сауаттылықты дамыту кезіндегі оқытудың нәтижелілігін бағалаудың әдістемесі ретінде;
4) қазіргі педагогтың кәсіби бет-бейнесін дамыту. ШЖМ мұғалімінің медиатекасы;
5) ШЖМ жа ғдайында оқушылардың танымдық қызметін белсендендірудің әдістері және тәсілдері. Коучинг оқу үрдісін ұйымдастырудың әдістерінің бірі ретінде.
Курс тындаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6сағатқа өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі берілген бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісінде тыңдаушылардың білімдерін бақылау мен бағалау мақсатында өздік жұмыстар,шағын-сабақтар,жоба жұмысы,кіру және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) оқытудың интерактивті әдістерін қолдана отырып, сабақты жоспарлау;
2) білім беру технологиясы үш өлшемді оқыту жүйесін пайдаланып сабақты жоспарлау;
3) сын тұрғысынан ойлау стратегияларын пайдаланып сабақты жоспарлау;
4) денсаулық - технологиясымен сабақты жоспарлау;
5) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану арқылы сабақты жоспарлау;
6) оқытуда кіріктірілген көзқарасты пайдаланумен сабақты жоспарлау.
16. Жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім жаңғырту жағдайда шағын жинақталған мектеп мұғалімдерінің кәсіби дамуын жалғастыру мазмұны және ұйымдастырылуы;
2) 12-жылдық білім беру жүйесіне көшу шағын жинақталған мектептерді басқару;
3) 12 жылдық білім беру ШЖМ әдістемелік негіздері;
4) білім беру саласындағы шағын жинақталған мектептердің ұжымдық шығармашылық белсенділігін ұйымдастыру;
5) ауыл мектептерінде азаматтық және патриоттық тәрбие жүзеге асыру ерекшеліктері;
6) шағын жинақталған мектеп мұғалімдерінің кәсіби шеберлігін дамытуға жаңа тәсілдері;
7) білім беруді модернизациялау жағдайында шағын жинақты мектептін әдістемелік қызметі;
8) шағын жинақталған мектептердің жағдайында бейіндік оқытуды ұйымдастыру.
9) ШЖМ білім беру процесін ұйымдастыру ерекшелігі;
10) сыныптағы оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын қалыптастыру;
11) білім беру процесінде АКТ қолдану (мұғалімнің тәжірибесінен);
12) негізгі және пәндік құзыреттіліктерін қалыптастыру;
13) оқыту кезінде оқушылардың танымдық қызметін жандандыру әдістері;

12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных таких тем в соответствии с их потребностями:
1) ресурсный центр – эффективная модель интеграции ресурсов МКШ в условиях перехода на 12 летнее образование;
2) развитие здоровьесберегающей среды в МКШ;
3) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности;
4) развитие профессионального имиджа современного педагога, медиатека учителя МКШ;
5) методы и приемы активизации познавательной деятельности учащихся в условиях МКШ.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с разработанным учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработка урока с использованием интерактивных методов обучения;
2) разработка урока с использованием педагогической технологии трехмерной системы обучения;
3) разработка урока с использованием стратегий критического мышления;
4) разработка урока с использованием здоровьесберегающих технологий;
5) разработка урока с использованием информационно-коммуникационных технологий;
6) разработка урока с использованием интегративного подхода в обучении.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) содержание и организация непрерывного повышения квалификации педагогов малокомплектных школ в условиях модернизации образования;
2) управление малокомплектной школой в условиях перехода на 12-летнее образование;
3) методологические основы развития малокомплектной школы в условиях 12-летнего образования;
4) организация творческой деятельности коллектива малокомплектных школ в образовании, ориентированном на результат;
5) особенности реализации гражданского и патриотического воспитания в условиях сельской школы;
6) новые подходы к развитию профессионального уровня педагогов малокомплектных школ;
7) методическая служба малокомплектной школы в условиях модернизации образования;
8) организация профильного обучения в условиях малокомплектной школы;
9) специфика организации образовательного процесса в малокомплектной школе;
10) формирование критического мышления у учащихся на уроках;
11) использование ИКТ в образовательном процессе (из опыта работы);
12) формирование ключевых и предметных компетенций учащихся;
13) приемы активизации познавательной деятельности учащихся при обучении;

14) 10-11 сынып оқушылардың ғылыми-зерттеу дағдыларын дамыту.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асырудың формалары мен әдістері
18. Білім беру жүйесіне оқытудың келесі интерактивті әдістері жатады: пікірталас, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалау әдісі, бейнебаянды талдау, сұрақтарға бірлесе жауап беру
19. Тыңдаушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып оқу барысында логикалық тұжырым жасау, мазмұнды өз іс-тәжірибесіне бейімдеу,алған біілмінпрактикалық сабақтарда және аудиториядан тыс өздік жұмыстарда қолдана алу.
20. Білім үдерісі тыңдаушылардың сабақтар мен өз бетімен жұмысты кіріктіріп өткізуге мүмкіндік жасайды. Біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделі қазіргі білім беру технологиялары және оқытудың интерактивті формаларын қорлдану арқылы қол жеткізуге болады: шағын топтардағы жұмыс,оқыту ойындары, кері байланыс,күрделі сұрақтарды талқылау,шеберлік-сабақ; "дөңгелек стол" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижесін бағалау критерилері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өздік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған – 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған – 1 балл;
3) толық жүзеге асырылған– 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындауда теориялық білімдерін қолдануы;
3) материалдың практикалық маңызы;
4) сұрақтың толық және нақты ашылуы;
5) талапқа сай безендірілуі.
24. Тыңдаушылардың өздік жұмысын орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75- 84%);
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50- 74%).
25. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлері 1,2 балл өлшемдер айқындалған:
1) мәселені түсінеді және мәселені таңдауын түсіндіреді;
2) жағдаятты талдау негізінде қайшылықтарды атайды;
3) мәселенің туындау себептерін атайды;
4) мәселені тұжырымдайды, оның себептерін талдайды;
5) мақсатты тұжырымдайды және түсінеді;
6) міндеттер ма қсатқа сәйкес;
7) мақсатқа жетуге көз жеткізу тәсілдерін ұсынды;

14) развитие исследовательских навыков у учащихся 10 - 11 классов.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые
задания для слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол", конференция.
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75- 84%);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50- 74%).
25. Для проведения проектной работы выделяются следующие критерии 1, 2 балла и параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) назвал противоречие на основе анализа ситуации;
3) Назвал причины существования проблемы;
4) сформулировал проблему, проанализировал ее причины;
5) Формулирует и понимает цель;
6) Задачи соответствуют цели;
7) Предложил способ убедиться в достижении цели;

3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" Жолдауы. - 2014 жылғы 11 қараша.
2) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
3) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 қаулысымен бекітілген.
4) Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
5) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған Ұлттық іс-қимыл жоспарын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 832 Қаулысы
6) Білім беру ұйымдарында оқыту үдерісінің тәрбиелік құрамдасын күшейту жөніндегі үлгілік кешенді жоспары. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 маусымдағы № 873 қаулысы.
7) Әлімов А. Интербелсенді әдістемені ЖОО-да колдану мәселелері: Оқу құралы.- Алматы, 2013.
8) TIMSS халықаралық зерттеуі: Әдістемелік құрал.- Астана, 2013
9) Әбдірешұлы Б. Білім берудегі педагогикалық технологиялар.Ізденіс-Поиск.- 2003.
10) Құдайбергенова К.С. Құзырлық білім сапасының критерийі: әдіснамасы және ғылыми-теориялық негізі.- Алматы, 2008. - 21-23б.
11) Мирсеитова С.С. Оқыту ізденіс ретінде және ізденіс оқыту ретінде. Оқушылардың сыни тұрғысынан ойлауын дамыту нысандары мен әдістері.-Қ.,2011.- 12б.
12) Мұхамбетжанова С.Т. Педагогтердің ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша құзырлылықтарын қалыптастыру әдістемесі/ С.Т. Мұхамбетжанова, М.Т.Мелдебекова.- Алматы: ЖШС "Дайыр Баспа", 2010.
13) Мыңбаева А.К. Оқытудың инновациялық әдістері/ А.К. Мыңбаева, З.М. Садвакасова.- Алматы, 2010.
14) Нағымжанова Қ.М. Инновациялы-креативті технологиялар. -Өскемен, 2005
15) Рамендик Д.М.Тренинг личностного роста. – М.: Форум, 2010.
16) Полат Е.С. Новые педагогические и информационные технологии в системе образования: Учебное пособие. – М. Академия, 2009 – 272с.
17) Жумабаев А.Е. Современное состояние малокомплектных школ РК и пути модернизации // Шағын мектеп.- 2012.- №9.
18) Жайтапова А.А. Педагогика ХХІ века на порге школы/ А.А. Жайтапова, Г.А. Рудик, Е.В. Белошниченко, А.С. Сатыбалдиева.- Алматы, 2009.
19) Қағазбаева Ә.К. Функционалдық сауаттылық: жаңа білім сапасын қамтамасыз ету// Білім беру мекемесі басшысының анықтамалығы.-2014.-№6.-16б.
20) Имангалиев Е.Н. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын қалыптастыру жолдары//Білім беру мекемесі басшысының анықтамалығы.-2012.-№9.-6б.
21) Цветкова М.С. Модели неприрывного информационного образования.- М, 2009.
22) Материалы международного семинар "Содержание работы и управление МКШ в условиях развития образования".- Алматы, 2009.
23) Аюпова Ж. Инновациялық технологиялар арқылы функционалдық сауаттылықты көтерейік//Қазақстан мектебі.-2014. -№9.-17б.
24) Бусакан Д.12-жылдық білім беруге көшу жолындағы жоғары сынып оқушыларының шығармашылық қабілетін дамытуға бағытталған тәжірибелік-педагогикалық жұмыстың мазмұны//Педагогика мәселелері.- 2010.-№1.-116б.
25) Караев Ж.А., Актуальные проблемы модернизации педагогической системы на основе технологического подхода/ Ж.А. Караев, Ж.У.Кобдикова.- Алматы: "Жазушы", 2005
26) Құдайбергенова К.С. Құзырлылық амалының негізгі ұғымдары: Лекция материалдары.-Алматы, 2007.-108б.
27) Жүнісбек Ә. Жаңа технология негізі – сапалы білім//Қазақстан мектебі.- 2008.-№4.
28) Нағымжанова Қ. Инновациялық технологияның құрылымы. – А.: Өркен, 2007.
29) Көшімбетова С. Инновациялық технологияны білім сапасын көтеруде пайдалану мүмкіндіктері. – А.: Білім, 2008.
30) Интернет дереккөздері: Амангалиева. С.А. Критериалды бағалау – оқушы мүмкіндігін арттыруға жол ашады. - 2014. http://www.zkoipk.kz/.
"Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында
шағын жинақталған мектептің оқу-тәрбие
процесін ұйымдастырудағы интегративті амалы"
тақырыбындағы шағын жинақталған мектептердің
мұғалімдеріне арналған біліктілікті арттыру
курстарының білім беру бағдарламасы
1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Сабақтардың тақырыптары
Дәріс
Дәріс-диалог
Дәріс- әңгіме
Пікірталастар
Тәжірибелік сабақтар
Тренинг,белсенді оқытудың стратегиялары
Семинар
Шеберлік- сынып
Конференция
Шағын сабақтардың көрсетілімдері көрсеті презентация мини-урока
КТС
Қорытынды тестілеу
Барлығы
Инварианті бөлім
6
6
1
Нормативті – құқықтық модуль
1.1
ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстан жолы-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ", "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауынының басым бағыттары, "Мәңгілік ел" бағдарламасын, "Ұлт жоспары – 100 қадам. Баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет" ұлттық жоспарын жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасының "Білім" туралы Заңы. Қазақстан Республикасының Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасы.
2
2
1.2

3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015г.;
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.15г.);
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 г.;
5) Концепция воспитания в системе непрерывного образования Республики Казахстан утверждена приказом Министра образования и науки РК № 521 от 16 ноября 2009 года и рекомендовано организациям непрерывного образования Республики Казахстан;
6) Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 832;
7) Хеннер Е.К. Формирование ИКТ-компетентности учащихся и преподавателей в системе непрерывного образования, 2008. – с.259.;
8) Рамендик Д.М.Тренинг личностного роста. – М.: Форум, 2010. – с.316.;
9) Жумабаев А.Е., Современное состояние малокомплектных школ РК и пути модернизации// Шағын мектеп.- 2012.- № 9.;
10) Жайтапова А.А. Педагогика ХХІ века на порге школы/ А.А. Жайтапова, Г.А.Рудик, Е.В. Белошниченко и др.- Алматы, 2009. – 168с.;
11) Драхлер А.Б. Сеть творческих учителей: методическое пособие, 2008. – 263 с.;
12) Цветкова М.С. Модели непрерывного информационного образования, 2009. – 237 с.;
13) Материалы международного семинар "Содержание работы и управление МКШ в условиях развития образования".- Алматы, 2009. – 138с.;
14) Клустер Д., Что такое критическое мышление? // Перемена: Международный журнал развитие мышления через чтение и письмо.-2001.-№ 4.- с. 36-40.;
15) Перевозный А. В. Дифференциация школьного образования: сущностные характеристики и структура / А. В. Перевозный // Школьные технологии: науч.-практ. журн. - 2007. - № 2. - с. 48-53.;
16) Щипулина, Л. Природосообразная дифференциация обучения: условия реального выбора / Л. Щипулина // Народное образование. - 2007. - № 4. - с. 168-174.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для учителей
малокомплектных школ "Интегративный
подход в организации учебно-воспитательного
процесса малокомплектной школы в условиях
обновления содержания образования"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Лекция беседа
Дискуссии
Практическое занятие
Тренинг, стратегии активного обучения
Семинар
Мастер- класс
Конференция
презентация мини-урока
ВПЗ
итоговое тестирование
Всего
Инвариантная часть
6
6
1
Нормативно–правовой модуль
1.1
Приоритетные направления развития системы образования в контексте Послания Президента РК Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол – путь в будущее". План нации 100 конкретных шагов "Современное государство для всех".
Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы.
2
2
1.2

1. "Функционалдық сауаттылық" түсінігіне дұрыс анықтама беріңіз:
А) Жеке тұлғаның әлеуметтік бағытталуы, білімін көпсалалы адам әрекетіне пайдалана білу.
В) Адамның кәсіби қызметі.
С) Адамның шығармашылық мүмкіндігін жүзеге асыру.
D) Әртүрлі ғылымда білімін көрсету.
2. ҚР 2011-2020 жылдардағы Мемлекеттік бағдарламадағы педагог Мәртебесі бөлімінің мақсаты:
А) білім беру қызметінің баршаға бағытталған жүйесін қаржылық қамтамасыз етуді жетілдіру;
В) педагог мамандығының мәртебесін көтеру;
С) білім беру жүйесіне қатысушылардың барығын жоғары білім ресурстары мен техологияларына қол жеткізу;
D) білімді басқарудың жалпы мемлекеттік жүйесін қалыптастыру
3. Бірыңғай Ұлттық тестілеудің міндетті пәндері болып табылады:
A) денешынықтыру және АӘД;
B) мемлекеттік және орыс тілі;
C) физика ижәне химия;
D) тарих және құқық негіздері.
4. Қандай шешім ҚР 2011-2020 жылдардағы Мемлекеттік бағдарламасында қарастырылмағанын анықта:
А) білім жүйесін жоғары білікті мамандармен қамтамасыз ету;
В) білімдегі менеджментті дамыту, соның ішінде корпоративтік басқару;
С) білім жүйесін мектептің материалдық техникалық жүйесін нығайту арқылы дамыту;
D) білімді дамытудағы мониторинг жүйесін дамыту,соның ішінде халықаралық талаптарды сақтай отырып ұлттық білім жүйесін құру.
5. Білім мазмұнын айқындайтын нормативтік құжаттар:
А) ҚР Конституциясы, концепциялар, ҚР Заңдары;
В) ООН Декларациялары және Конвенциялары,;
С) азаматтық кодекс, әлеуметтік кодекс;
D) оқу жоспары, оқу бағдарламасы, оқулықтар.
6. Қандай халықаралық құжатта инклюзивті білім беру, барлығына қолжетімді білім беру туралы саясат жарияланды
A) саламан декларациясы;
B) мүгедектердің құқығы туралы декларация;
C) адам құқығының жалпыға ортақ декларациясы;
D) арнайы білім туралы заң;
7. Л. Выготскийдің тұжырымдамасы бойынша оқыту аймағы "жақын дамыту аймағы" деп белгіленген. Осында ересектердің баланы қолдауын атауға болады
А) продуктивті репетитор;
В) рефлективтік агент;
С) мектеп консультанты;
D) тиімді жетекші.
8. Жеке адамның қозғаушы дамыту күшіне не жатады?
А) қарама қайшылық;
В) тәрбиелеу ұстанымы;
С) тәрбие әдістері;
D) өзін өзі тәрбиелеу әдістері
9. Мұғалімнің оқушымен қатысының негізгі тәсілін анықта:
А) авторитарлы;
В) либералды;
С) демократиялық;
D) жоғарыдағылардың кез келгені жағдайға байланысты.

1. Дайте, правильное определение понятию "функциональная грамотность":
A) Способ социальной ориентации личности, интегрирующий связь образования (в первую очередь общего) с многоплановой человеческой деятельностью.
B) Профессиональная деятельность человека.
C) Реализация творческого потенциала человека.
D) Проявление знаний в различных науках.
2. Цель раздела Статус педагога Государственной программы развития образования РК на 2011-2020 годы:
A) совершенствование системы финансирования, ориентированной на обеспечение равного доступа к образовательным услугам;
B) повышение престижа профессии педагога;
C) обеспечение равного доступа всех участников образовательного процесса к лучшим образовательным ресурсам и технологиям;
D) формирование государственно-общественной системы управления образованием.
3. Обязательными предметами, включаемыми в программу единого национального тестирования, являются:
A) физическая культура и НВП;
B) государственный и русский языки;
C) физика и химия;
D) история и основы права.
4. Определите, решение, каких взаимосвязанных задач не предполагает Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 годы:
A) обеспечение системы образования высококвалифицированными кадрами;
B) совершенствование менеджмента в образовании, в том числе внедрение принципов корпоративного управления;
C) совершенствование системы образования путем укрепления материально-технической базы школ;
D) совершенствование системы мониторинга развития образования, в том числе создание национальной образовательной системы с учетом международных требований.
5. Нормативные документы, отражающие содержание образования:
A) Конституция РК, концепции, Законы РК;
B) Декларации и Конвенции, ООН;
C) гражданский кодекс, социальный кодекс;
D) учебный план, учебная программа, учебники.
6. В каком из международных документов была провозглашена политика инклюзивного образования, образование для всех?
A) саламанская декларация;
B) декларация о правах инвалидов;
C) всеобщая декларация прав человека;
D) закон о специальном образовании;
7. Согласно концепции Л. Выготского, масштаб потенциального обучения определен как "зона ближайшего развития". При этом оказывающего поддержку ребенку взрослого можно назвать
A) продуктивным репетитором;
B) рефлективным агентом;
C) школьным консультантом;
E) эффективным наставником.
8. Что относится к движущим силам развития личности?
A) противоречия;
B) принципы воспитания;
C) методы воспитания;
D) методы самовоспитания.
9. Определите основной стиль общения учителя с учеником:
A) авторитарный;
B) либеральный;
C) демократический;
D) любой из вышеперечисленных в зависимости от ситуации.

10. Оқытудағы интегративтік тәсіл дегеніміз…
A) дамыта оқытудың бір ресурсы;
B) оқыту үрдісінің сапасын арттыру;
C) әртүрлі білім бағдарламаларының әрекеттесуі;
D) барлық жауап дұрыс
11. Мұғалім оқушыларды аргументтелген пікірталасқа түсіру мақсатында топтық жұмысты қалай ұйымдастыра алады?
А) оқушыларды топқа бөліп,тапсырма береді;
В) бір бірімен қарым қатынасқа түсіру мақсатында оқушыларды топқа бөліп,тапсырма береді;
С) олардың бір бірімен әңгімелесуін ұйымдастыру мақсатында оқушыларды топқа бөледі,;
D) оқушыларды топқа бөліп, нақты тапсырманы орындау үшін рөлдерге бөлу мақсатында.
12. Оқу әрекетіне жататын құрастырушылар тобын анықтаңдар.
А) оқу танымдық қызығушылық,оқу әрекеті, рөлдерді орындау және оқушылар арасындағы әрекет;
В) мақсат қою, ойлау, пәндік ойын әрекеті, бақылау әрекеті,бағалау әрекеті;
С) оқу танымдық қызығушылық, мақсат қою, бағалау әрекеті,бақылау әрекеті, рөлдерді орындау, оқушыларды ойынға тарту;
D) оқу танымдық қызығушылық, оқу әрекеті, мақсат қою, бағалау әрекеті,бақылау әрекеті.
13. Оқушының пәндік құзыреттіліктерін көрсетіңіз:
А) өз бетімен таным әрекетіне қабілеті немесе өмір бойы оқу біліктілігі;
В) әлеуметтік әрекеттестікке қабілет;
С) өзін өзі реттеуге қабілеті;
D) оқу пәндері аясында арнайы білік, дағдыларды меңгеру.
14. Оқытудағы тәсіл негізінде жүзеге асады
А) әрекеттегі зерттеу;
В) психометриялық берілгендері;
С) әлеуметтік зерттеу;
D) зерттеу сабақтары.
15. Оқыту үрдісі мен оқуды жақсарту мақсатында өз пракикаңды жүйелі анализ жасау арқылы оқытуды іске асыру бұл
А) дамыта оқыту;
В) рефлексивті оқыту;
С) нәтижеге бағытталған білім;
D) дәстүрлі оқыту.
16. Төмендегі сұрақтардың қайсысы жоғары деңгейдегі ойлауды аз қажет етеді?
А) Жер күнді қанша уақыт ішінде айналып шығады?
В) Жер планетасының космостағы орнына қатысты қандай қосымша ақпаратты Сіздің білгіңіз келеді?
С) Кешегі өткен материал бойынша Сіздің сұрақтарыңыз бар ма?
D) Сіз кеше Жер орбитасы туралы не білдіңіз
17. Кең көлемдегі сұрақтарды шешу үдерісіндегі оқушылардың сыни ойлауын дамытудағы тиімділігін арттырудағы тапсырмалардың біреуін таңдаңыздар:
А) әр елдегі пайдалы қазбалардың орнын айқындайтын карта сызу;
В) ұлы хандардың аттарын және жетістіктерін анықтаңыздар;
С) қатысуға ұсынылатын нысандарды сипаттамаларымен қоса саяхаттың маршрутын ұсыныңыздар;
D) тарихи оқиғалардың бейнематериалын қарап, оның себебін талдау.

10. Интегративный подход в обучении это…
A) один из ресурсов развивающего обучения;
B) повышение качества образовательного процесса;
C) взаимодействие между различными образовательными программами;
D) все ответы верны.
11. Каким образом учитель может организовать учеников в группы с целью их вовлечения в аргументированную дискуссию?
A) объединить учеников в группы и предоставить им задание;
B) объединить учеников в группы с целью научить их общению друг с другом;
C) объединить учеников в группы с целью научить их слушать и разговаривать друг с другом;
D) объединить учеников в группы и распределить роли с целью выполнения четко обозначенного задания.
12. Выделите группу компонентов, относящихся к учебной деятельности.
A) учебно-познавательный интерес, учебные действия, выполнение роли и взаимодействие между детьми;
B) замысел, постановка целей, игровые действия с предметами, действия контроля, действие оценки;
C) учебно-познавательный интерес, целеполагание, выполнение роли и взаимодействие детей в игре;
D) учебно-познавательный интерес, учебные действия, целеполагание, действие оценки, действия контроля.
13. Укажите предметные компетенции учащегося:
A) способность к самостоятельной познавательной деятельности или умение учиться на протяжении всей жизни;
B) способность к социальному взаимодействию;
C) способность к самоорганизации;
D) освоенные специфические знания, умения, навыки в рамках учебного предмета.
14. Подход в обучении реализуется на основе
A) исследования в действии;
B) психометрических данных;
C) социологического исследования;
D) исследовательского урока.
15. Практика обучения на основе системного анализа собственной практики с целью улучшения процесса преподавания и обучения - это
A) развивающееся обучение;
B) рефлексивное преподавание;
C) образование, ориентированное на результат;
D) традиционное обучение.
16. Какой из нижеперечисленных вопросов менее всего требует высокого уровня мышления?
A) за какой промежуток времени Земля оборачивается вокруг солнца?
B) какую дополнительную информацию, касающуюся места планеты Земля в космосе, Вы хотели бы знать?
C) есть ли у Вас вопросы по пройденному вчера материалу?
D) что Вы узнали вчера об орбите Земли?
17. Отберите из нижеперечисленных заданий одно, способствующее эффективному развитию критического мышления учеников в процессе решения вопросов расширенного диапазона:
A) нарисовать карту, которая отображает наиболее ценные ископаемые ресурсы в различных странах;
B) определить имена и достижения великих ханов;
C) продумать план маршрута путешествия с описанием тех или иных объектов, рекомендуемых для посещения;
D) просмотреть видеоматериалы об исторических событиях с обсуждением причин тех или иных поступков людей.

18. Интегративті оқыту формасына нені жатқызуға болады?
А) жоба;
В) экскурсия;
С) интеллектуалды ойындар;
D) барлық жауап дұрыс.
19. Барлық бағалау түріне ортақ сипаттамасы бар және ол…
А) констатация, қосынды, қорытындылау;
В) бақылау, талқылау, қорытындылау;
С) баылау, интерпретация, қорытынды;
D) бақылау, бақылау, бағалау.
20 "педагогикалық технология" және оның құрамдастары түсінігінің мәнін анықтаңыз.
А) оқу үдерісін тиімді етуге бағытталған, жоспарланған оқу нәтижесіне жетуге кепілдік беретіндей педагогиканың құралдары мен әдістері;
В) білім және тәрбие үдерістерін жүзеге асырудағы білімнің жиынтығы;
С) қойылған білім мақсаттарын жүзеге асыру жолындағы құралдар м ен әдістердің жиынтығы;педагогикалық технолгияның құрамдастарына жатады:дидактикалық үдерістер,оқытуды ұйымдастыру формалары,оны жүзеге асыру құралдары;
D) білім алушылардың жекелей дамуын қарастыратын оқушылардың жекелей даму ерекшеліктері, педагогикалық технологияның құрамдастарына жатады: дидактикалық үдерістер,оқытуды ұйымдастыру формалары,оны жүзеге асыру жолдары
21. Рефлексия деген не, дұрыс анықтама беріңіз?
А) адамның өзіне бағытталған сараптама жасауы, адамның әртүрлі ойлары (өздік анализ) – өз жағдайына,өз әрекетіне және өткен жағдайларға;
В) өзін сараптауға бағытталғаөз әрекетін,өз ісін және өткен оқиғаларды сараптауға бағытталған,адамның биологиялық қызметі;
С) жалпы жағдайды сараптауға бағытталған,адамның әртүрлі ойлары;
D) саяси үдерісті сараптауға бағытталған, адам ның әртүрлі ойлары
22. "жекелей-бағыттап оқыту" түсінігіне анықтама беріңіз:
А) нақты тәрбиелік міндетті шешуге бағытталған үдеріс және тәрбие жұмысының нәтижесі;
В) ескі сападан жаңаға өту жолындағы күрделі қозғалыс үдерісі;
С) оқушылардың жеке қабілеттерін дамытуға жағдай жасауға жағдай жасаудағы барлық мүмкіндіктерді есепкем алу арқылы оқыту үдерісін ұйымдастыру тәсілі;
D) адамның әлеуметтік тұлға ретінде қалыптасу үдерісіндегі әсер ететін барлық факторлар.
23. "Тәрбиелеу заңдылығы" түсінігіне анықтама беріңдер:
А) тәрбиелеу үдерісінің алғы шарты мен жағдайы;
В) нақты тәрбие үдерісіндегі ұйымдастыру нұсқалары;
С) тәрбие үдерісінде кездесетін сипаттамалр және өзара байланыс;
D) әртүрлі жағдайларда бірізділікті талап ететін жалпы басқару ережесі.
24. Оқушының жетістігінің сараптамасын қандай мақсатпен жүзеге асыратынын көрсетіңіз:
А) оқытуды жекелеу;
В) ағымдағы бақылау;
С) оқушылардың әрекетін түзету және оқу үдерісін басқару;
D) үнемі бақылау.

18. Что можно отнести к формам обучения с интегративным подходом?
A) проект;
B) экскурсия;
C) интеллектуальные игры;
D) все ответы верны.
19. Все виды оценивания имеют одинаковые общие характеристики и включают в себя…
A) констатацию, суммирование, заключение;
B) контроль, суждение, обобщение;
C) наблюдение, интерпретация, заключение;
D) наблюдение, контроль, оценивание.
20. Определите сущность понятия "педагогическая технология" и ее составляющие.
A) средства и методы педагогики, направленные на повышение эффективности образовательного процесса, гарантированного достижения запланированных результатов обучения;
B) совокупность знаний о способах и средствах осуществления процессов образования и воспитания, при которых происходит их качественное изменение; к составляющим педагогической технологии относятся дидактические процессы, организационные формы обучения, средства ее осуществления;
C) совокупность средств и методов воспроизведения теоретически обоснованных процессов обучения и воспитания, позволяющих успешно реализовать поставленные образовательные цели; к составляющим педагогической технологии относятся: дидактические процессы, организационные формы обучения, средства ее осуществления, педагогическое мастерство учителя.
D) гуманистически ориентированные технологии обучения, предусматривающие учет и развитие индивидуальных и личностных особенностей обучающихся; к составляющим педагогической технологии относятся: дидактические процессы, организационные формы обучения, средства ее осуществления.
21. Дайте, правильное определение, что такое рефлексия?
A) всякое размышление человека, направленное на анализ самого себя (самоанализ) – собственных состояний, своих поступков и прошедших событий;
B) биологическая функция человека, направленное на анализ самого себя (самоанализ) – собственных состояний, своих поступков и прошедших событий;
C) всякое размышление человека, направленное на анализ общественных состояний;
D) всякое размышление человека, направленное на анализ политических процессов.
22. Дайте, определение понятию "личностно-ориентированное обучение":
A) процесс и результат воспитательной работы, направленной на решение конкретных воспитательных задач;
B) сложный процесс движения от простого к сложному, по восходящий траектории от старого качественного состояния к новому;
C) способ организации обучения, в процессе которого обеспечивается всемерный учет возможностей и способностей обучаемых, создание необходимых условий для развития их индивидуальных особенностей;
D) процесс становления человека как социального существа под воздействием всех без исключения факторов.
23. Дайте определение понятию "закономерность воспитания":
A) условия и предпосылки воспитательного процесса;
B) варианты организации конкретного воспитательного процесса;
C) адекватное отражение объективных характеристик и взаимосвязей, проявляющихся в ходе воспитательного процесса;
D) общее руководящее положение, требующее последовательности действии при различных обстоятельствах.
24. Укажите, с какой целью осуществляется анализ достижений учащихся:
A) индивидуализации обучения;
B) текущего контроля;
C) корректировки деятельности учащихся и управления учебным процессом;
D) периодического контроля.

25. Өзін тәрбиелеудің негізгі әдісін анықтаңыз:
А) көзін жеткізу, дәлелдеу, өзін сезіну;
В) сайысу, үлгі және мысал көрсету,етістік жағдаятын тудыру;
С) өзіне өзі бұйыру,сынау,ескерту;
D) өздік анализ, өздік бағалау, өздік бақылау, өзін өзі реттеу,өзін талдау.
26. Оқушының қабілетінің дамуы неге байланысты екенін көрсетіңіз:
А) оқыған кітаптарының санына байланысты;
В) алған білімінің көлеміне байланысты;
С) табиғи берілгенге байланысты;
D) оқушының табиғи берілгенін дамытуға себеп болатын оқу тәрбие жұмысын ұйымдастыруға..
27. Оқу тәрбие үдерісін Технологизациялау
А) оытудың жаңа әдістерін енгізу;
В) білімдегі мәселелерді шешуге мүмкін болатын объективті құбылыстар;
С) гипотеза ұсыну;
D) оқу тәрбие үдерісінің ғылыми ұсынылуы.

25. Определите, что является основными методами самовоспитания:
A) убеждение, внушение, повествование, доказательство, призывы, самочувствие;
B) состязания, показ образцов и примера, создание ситуаций успеха;
C) самоприказ, критика, замечания;
D) самоанализ, самооценка, самоконтроль, саморегуляция, самосуждение.
26. Укажите, от чего зависит развитие способностей школьников:
A) от количества прочитанных книг;
B) от объема приобретенных знаний;
C) от наличия природных задатков;
D) от организации учебно-воспитательного процесса, способствующего развитию природных возможностей учащихся.
27. Технологизация учебно-воспитательного процесса:
A) внедрения новых методов обучения;
B) объективное явление, которое позволит решить проблемы образования и воспитания на качественно новом уровне;
C) выдвижение гипотез;
D) научная разработка учебно-воспитательного процесса.

1. Кіріспе
1. "Педагогикалық квалиметрияның теориясы мен әдістемесі: шағын жинақталған мектепте оқытудың сапасын басқару" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі бағдарлама) шағын жинақталған мектептердің мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Қазіргі білім беру жүйесінде болып жатқан өзгерістер мұғалімнің құзіреттілігін, яғни оның біліктілігі мен кәсіби шеберлігін арттыру қажеттілігін талап етіп отыр. Сонымен бірге білім берудің өзекті және болашақтағы қажеттіліктеріне сәйкестілігі, қоғамға, еңбек қызметін бастауға, өз бетімен білім алуға және өзін-өзі жетілдіруге бейімделе алатын жан-жақты дамыған тұлғаны, өз елінің азаматын дайындауда мұғалімнің басты қызметі. Соңғы кездерде педагогикалық бағытта білім берудің саласын квалиметриялық тұрғыдан қарастыру кең қолдана бастады. Квалиметрияның басты міндеті - адамның білімін тез және сенімді бағалау. Бұл дегеніміз білім алушылардың оқу жетістіктерін мемлекеттік білім стандарты талаптарына сәйкестендіре өлшеу және сандық бағалау.
3. Бағдарлама шағын жинақталған мектептердің пән мұғалімдерін қажетті білім көлемімен білім мазмұнының талабына сай келетін, оқушылардың білім деңгейінің дайындығына бағытталған және мемлекеттік жалпы міндетті оқу үдерісін ұйымдастыру шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 23 тамыз №1080 қаулысымен бекітілген жалпы білім стандартын ескере отырып оқытуға арналған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты оқушылардың білім жетістіктерін сандық және сапалық тұрғыдан квалиметрия негізінде кешенді бағалау бойынша шағын жинақталған мектеп мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) оқу сапасын басқару шарттары ретінде квалиметриялық қатынас идеясының негізін түсінуіне ықпал ету;
2) педагогикалық квалиметрия ұғымы туралы жалпы түсініктерін қалыптастыру;
3) мұғалімдерде шағын жинақталған мектептердегі оқу-тәрбие үдерісін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығы туралы түсінік қалыптастыру;
4) білім мазмұнын жаңарту мен оқушылардың оқу жетістіктерін бағалаудың принциптері мен ұстанымдарын ескере отырып сабақты жобалау дағдыларын дамыту;
5) оқушылардың білім сапасын анықтауды диагностикалық әдістер мен мониторингті жүйелі қолдану бойынша құзіреттіліктерінің артуына ықпал ету;
6) курстан кейінгі кезеңде кәсіби шеберлігін үздіксіз жетілдіруге ынталандыру.

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Теория и методика педагогической квалиметрии: управление качеством обучения в малокомплектной школе" (далее Программа) предназначена для обучения учителей-предметников малокомплектных школ.
2. В настоящее время система образования претерпевает глобальные изменения, которые требуют от рядового учителя повышения профессиональной компетентности. Наряду с этим, главными приоритетами труда учителя остаются умение соответствовать актуальным требованиям настоящего и будущего времени, самостоятельно систематично заниматься самообразованием и саморегулированием. Одной из инноваций в управлении качеством обучения является квалиметрический подход. Главной задачей квалиметрии является быстрое и качественное оценивание знаний человека. Термин "квалиметрия" означает направление педагогических исследований, главным содержанием которого являются измерения и оценка педагогических параметров и характеристик. Это – числовое выражение оценивания и измерения.
3. Образовательная программа направлена на обучение учителей-предметников малокомплектных школ необходимому объему знаний в соответствии с учетом требований к содержанию образования, уровню подгоҒтовки учащихся и условиям организации образовательного процесса Государственного общеобязательного стандарта среднего образования, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью программы является развитие профессиональной компетентности учителя малокомплектной школы по обеспечению комплексного оценивания на основе квалиметрии: числового и качественного оценивания учебных достижений.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) содействовать пониманию сущности концептуальных идей квалиметрического подхода как условия управления качеством обучения;
2) сформировать общее представление о понятии педагогическая квалиметрия;
3) сформировать понимание у учителей значимости психолого-педагогического сопровождения учебно-воспитательного процесса в малокомплектной школе;
4) развить навыки проектирования уроков с учетом принципов и подходов к обновлению содержания образования и новых подходов в оценивании учебных достижений обучающихся;
5) способствовать повышению компетенции по системному использованию диагностических методов и мониторинга качества знаний учеников;
6) мотивировать к непрерывному профессиональному саморазвитию в посткурсовой период.

3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылыр:
1) педагогикалық квалиметрияның мәні, мақсаты мен міндеттерін; оқу жетістіктерінің сандық және көрсеткіштерін біледі;
2) білім сапасының анықтау үшін критериалды бағалау амалдарын қолданып, оқушы портфолиосы негізінде оның жалпы жетістіктерінің сапасы мен тереңдігін анықтай алады;
3) сапа критериін анықтау, диагностика жүргізу әдістерін қолдана отырып оқыту сапасына мониторинг жүргізу дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативті-құқықтық модульде Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауы. Н.Назарбаев: Ұлт Жоспары - "100 нақта кадам" стратегиялық Бағдарламасы, "оқытудың тәрбиелік әлеуетін күшейтудің типтік кешенді жоспарын, тәрбие тұжырымдамасын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл №319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді)", "оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың 2012 - 2016 жылдарға арналған Ұлттық іс-қимылдар жоспарын орындау жолдары", "2011 - 2020 жылдарға арналған ҚР білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы" мәселелері қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) психологиялық өлшеудің классификациясы;
2) педагогикалық зерттеу әдістері;
3) білім беру ұйымдарында АҚТ-індетінің, шылымқорлықтың, маскүнемдік пен нашақорлықтың алдын алу.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) квалиметрияның ғылым ретінде даму тарихы, мақсаты мен міндеттері. Оқыту үдерісін оңтайландырудың квалиметриялық моделі;
2) педагогикалық квалиметрия және оның негізгі ұстанымдары;
3) білім сапасының сандық және сапалық қатынастары;
4) шағын жинақталған мектеп оқушыларының білім жетістіктерінің сапасы және оны бағалау. Оқушы құзыреттілігін қалыптастыру;
5) тесттік бақылауды ғылыми ұйымдастырудың негізі - квалиметриялық өлшеулер;
6) білім сапасының мониторингі, шағын жинақталған мектептерде диагностика жүргізу тәсілдері;
7) білім сапасын бағалауды бақылау. Бағалаудың объективті болмау себептері;
8) оқушы портфолиосы-білім жетістерін бағалаудың бір түрі;
9) квалиметрия кешенді және интегралдық сапа көрсеткіштерінің әдістері;
10) шағын жинақталған мектеп пән мұғалімдерінің кәсіби сапасын анықтау жолдары;
11) педагогтерді аттестациялау. Рейтингін шығару әдістері.
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:

3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
значение, цели и задачи педагогической квалиметрии; количественные и качественные показатели качества обучения;
2) умеют:
применять критериальное оценивание для определения качества обучения; определять глубину и качество общих результатов на основе портфолио ученика.
3) владеют:
методами определения критерий качества; навыками проведения мониторинга качества обучения, используя методы проведения диагностики.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются: ежегодное Послание народу Президента Республики Казахстан Н.Назарбаева, План нации "100 конкретных шагов по реализации институциональных реформ"; "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании"; Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы; "концептуальные основы воспитания (утвержден приказ МОН РК от 22 апреля 2015 года № 227)"; "Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы".
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) классификация психологических измерений;
2) методы педагогических исследований;
3) профилактика наркомании, алкоголизма, табакокурения и ВИЧ/СПИД в образовательных организациях.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) история развития, цели и задачи квалиметрии как науки; модель оптимизации квалиметрии в учебном процессе;
2) основные принципы педагогической квалиметрии;
3) соотношение количественных и качественных показателей качества знаний;
4) оценка качества образовательных достижений учащихся малокомплектных школ. Формирование компетентности учащихся;
5) квалиметрические измерения - основа научной организации тестового контроля;
6) мониторинг качества знаний, методы проведения диагностики в малокомплектных школах;
7) контроль оценивания качества знаний. Причины необъективного оценивания;
8) портфолио как одна из форм оценивания учебных достижений учащихся;
9) квалиметрия - совокупность методов для измерения показателей комплексного и интегрального качества;
10) пути выявления профессионального качества учителей-предметников малокомплектных школ;
11) аттестация педагогов. Методы выявления рейтинга.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:

1) білім сапасын әлеуметтік-педагогикалық зерттеуді АКТ-технологиялар негізінде жүргізу;
2) есептеу техникасы және квалиметрия;
3) білім сапасын және оқушы жетістіктерін критериалды бағалау;
4) шағын сабақ беру негізінде пән бойынша тыңдаушылар құрастырған тапсырмаларды критериалды бағалау бойынша панорамдық үзінділерді қорғау.
12. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесідей тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) теориялық және эмпирикалық зерттеу әдістері;
2) нормативті құжаттамадағы сапа көрсеткіштерін регламенттеу;
3) сынып және топ бойынша білім сапасының классификациясы;
4) мұғалімнің квалиметриялық көрсеткіштері мен базалық үлгінің таңдау тәртібі;
5) шағын жинақталған мектептердегі білім сапасын басқарудың теориялық және тәжірибелік жетістіктері;
6) жалпы менеджмент жүйесінде сапаны басқару;
7) білім сапасын басқарудағы халықаралық стандарттар;
8) Қазақстан Республикасындағы педагогикалық квалиметрия әдістері;
9) педагог қызметкерлерді сапаны қамтамасыздандыру ?дістеріне оқыту;
10) квалиметрияның жүйелі түсініктермен өзара байланысы;
11) математикалық статистика және педагогикалық квалиметрия;
12) пәндік квалиметрия.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тындаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) өз пәніңіз бойынша оқу портфолиосы құрылымының нобайын жасау;
2) "Бақылау-бағалау іс-әрекетінің негізгі құраушыларының" сызбасын құрастыру;
3) технологиялық карта және түрлі деңгейлі тест тапсырмаларының жобасын жасау (Б. Блум таксономиясы бойынша);
4) өз пәндеіңіз бойынша ҰБТ-ың аймақтық статистикалық көрсеткіштерін Интернет-қорын пайдалана отырып дайындау;
5) Б.Блум таксономиясын негізге ала отырып бір оқу пәні бойынша түрлі деңгейдегі тесттік тапсырмаларды құрастыру;
6) өз пәндеріңіз бойынша, тест тапсырмалар банкінің мынадай: жабық, ашық, қатынастық және реттелген түрлерін жасау;
7) өз таңдауыңыз бойынша оқу пәнінің бір тарауын оқып үйренуге мүмкіндік беретін тапсырмаларды (міндетті және қосымша) құрастыру;
8) педагогикалық тестілеудің дамуына үлес қосқан тұлғалардың тізімін (негізгі жұмыстары мен пікірлерін көрсету) құрастыру;

1) проведение социально-педагогических исследований по выявлению качества знаний на основе информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ);
2) вычислительная техника и квалиметрия;
3) критериальное оценивание качества знаний и учебных достижений учащихся;
4) мини-презентация: защита панорамного фрагмента урока по критериальному оцениванию, разработанного слушателями по своему предмету.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) методы теоретических и эмпирических исследований;
2) регламентирование показателей качества нормативных документов;
3) классификация качества знаний по классам и группам;
4) квалиметрические показатели педагога и порядок выбора базового образца;
5) теоретические и практические достижения управления качеством образования в малокомплектных школах;
6) управление качеством в системе общего менеджмента;
7) международные стандарты управления качеством знаний;
8) методы педагогической квалиметрии в Республике Казахстан;
9) обучение педагогических работников методам обеспечения качества образования;
10) взаимосвязь квалиметрии с системными понятиями;
11) математическая статистика и педагогическая квалиметрия;
12) предметная квалиметрия.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часа согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать макет структуры учебного портфолио по Вашему предмету;
2) составить схему "Основные компоненты контрольно-оценочной деятельности";
3) разработать проект технологической карты и разноуровневые тестовые задания (по таксономии Б. Блума);
4) используя Интернет-ресурсы, подготовить статистику результатов ЕНТ в нашем регионе по Вашему предмету;
5) разработайте по одному из учебных дисциплин тестовые задания разного типа, используя таксономию Б. Блума;
6) составьте по Вашему предмету банк тестовых заданий следующих видов: закрытые, открытые, на соотношение, на упорядочение;
7) продумайте возможные задания (обязательные и дополнительные) для изучения раздела одной из учебных дисциплин по Вашему выбору;
8) составьте таблицу персоналий, внесших вклад в развитие педагогического тестирования (с кратким указанием основных идей и работ);

9) шағын жинақталған мектепте, өз пәндеріңіз бойынша педагогикалық квалиметрияның теориялық және қолданбалы міндеттерін анықтаңыздар;
10) шағын жинақталған мектептегі оқу үдерісінде оқушылардың білім сапасын анықтайтын факторларға талдау жасау;
11) өз пәндеріңіз бойынша оқушылардың білімін бағалау мен бақылаудың ең тиімді әдістерін жасау.
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім сапасын бағалаудың тәжірибелік әдістері мен теориялық негіздерін әзірлеу;
2) оқушының білім сапасын бағалаудың обьективтілігін зерттеу;
3) оқушының білім жетістіктерінің сапасы және оны бағалау;
4) мұғалімнің кәсіби біліктілігін анықтаудың жаңаша жолдары;
5) оқушының білім сапасы мен құзыреттігін дамытудағы портфолионың маңызын арттыру;
6) мектептегі оқушы ғылыми жоба жұмыстарының жүйелілігі– білім сапасының кепілі;
7) оқушының оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жетілдіру тәсілдері;
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады:
1) жүзеге асырылмаған - 0 балл;
2) ішінара жүзеге асырылған -1 балл;
3) толық жүзеге асырылған - 2 балл.
23. Білімді меңгеру деңгейін анықтауға келесідей өлшемдер қолданылады:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын меңгеруі;

9) определите задачи теоретической и прикладной педагогической квалиметрии в малокомплектных школах по вашему предмету;
10) проанализируйте факторы, определяющие качество знаний учащихся малокомплектных школ в учебном процессе;
11) разработайте наиболее приемлемые методы контроля и оценки знаний учащихся по Вашему предмету.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) пути развития количественной оценки качества знаний в педагогической квалиметрии;
2) теоретические основы и практические методы оценки качества знаний школьника;
3) пути исследования объективности оценки качества знаний учащихся;
4) качество достижений знаний учащихся и их оценивание;
5) новые пути определения профессиональной компетентности учителей;
6) портфолио – эффективный путь развития качества знания и компетентности учащихся;
7) системность научной работы ученика – гарантия качества знания;
8) методы развития критериального оценивания достижений учащихся.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;

1. Педагогикалық квалиметрия деген ұғымға анықтама беріңіз;
А) Педагогикалық зерттеулердің бағыты, негізгі мазмұнының өлшемдері және педагогикалық параметрлердің бағалаулары мен мінездемесі болып табылады;
В) педагогтердің ғылыми – тәжірибелік зерттеулерінің қорытындысы мен әдістерінің жүйелігі
С) Категория квалификациясын беру мақсатында педагогтардың атқарып жатқан қызметіне сәйкестігін анықтаудағы квалификациялық өлшемдері;
Д) Оқыту үрдісіндегі оқушылардың қабілеті мен дағдыларын, білімін қалыптастырудағы педагогикалық әдістер мен тәсілдер;
2. Жинақтаушы бағалау нені анықтайды?
А) Белгілі бір уақыт аралығында пәннің ауқымды тарауын, бөлімін оқып аяқтағандағы оқушының білімі, іскерлігі, дағдысы, құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін;
В) Оқушының сыныптағы күнделікті жұмыс кезінде жинақтайтын басты құзыреттіліктің қалыптасу деңгейін;
С) Оқу үдерісі барысындағы оқушылардың жинақтаған іс-тәжірибесі мен шеберлігінің орташа деңгейін;
D) Жинақтаушы жұмыстарды анықтайтын құжаттарда мектептегі жалпы оқушылардың қорытынды бағасын;
3. Критерий дегеніміз не?
А) бағалау өлщемі
В) бағалау бойынша нұсқаулық.
С) бағалау бойынша жіктеу
D) бағалау бойынша жүргізілетін іс-шаралар
4. Педагогикалық аттестациялау критерийлерінің ішіндегі ең маңыздысы?
А) Оқу сабақтарының сапасы;
В) Педагогтің өзін-өзі бағалауы;
С) Оқушылардың пікірлері;
D) Ата-аналар пікірлері;
5. Мониторинг субьектісі болып табылады:
А) Білім беру үдерісіне қатысушылардың барлығы;
В) Білім беру үдерісіне қатысушы оқушылар;
С) Білім беру үдерісіне қатысушы мұғалімдер;
D) Оқушылардың ата-аналары;
5. Квалиметриялық шкала түрлері нені анықтайды?
А) нысанның жеке қасиеттерінің сандық сипаттамаларын;
В) нысанның жеке қасиеттерінің сапалық сипаттамаларын;
С) нысанның жалпы қасиеттерінің сандық сипаттамаларын;
D) нысанның жалпы қасиеттерінің сапалық сипаттамаларын;
7. Ғылыми ізденістердің, жекелеген мұғалімдердің және тұтас ұжымдардың озық педагогикалық тәжірибелердің нәтижесі, бұл:
А) инновация;
В) технология;
С) жаңашылдық;
D) оптималдық;
8. Педагогикалық технологияның мәндік ерекшелігіне жатады:
А) оқыту мен тәрбиелеудің нәтижелерін диагностикалық және операциялық тұрғыдан жоспарлау; білім беру процессі нәтижелігінің үздіксіз бақылануы;
В) оқыту мен тәрбиелеу нәтижелерінің жоспарлануы;
С) оқыту мен тәрбиелеудің нәтижелерін диагностикалық және операциялық тұрғыдан жоспарлануы;
D) білім беру процессі нәтижелігінің үздіксіз бақылануы;
9. Портфолионың негізгі функциялары?
А) жинақтау, үлгілеу, рефлексия-шығармашылық;
В) бақылау, жоспарлау, ұйымдастыру;
С) талдау, мақсаттандыру, шешім қабылдау;
D) мотивация, бағалау, жоспарлау;

1. Каково определение педагогической квалиметрии?
A) направление педагогических исследований, главным содержанием которого являются измерения и оценки педагогических параметров и характеристик;
B) метод систематизации и выводов научно-практических исследований педагогов;
C) квалификационные критерии для определения соответствия педагогов их занимаемой должности с целью присвоения им категорий квалификаций;
D) педагогические методы и приемы, формирующие знания, умения и навыки учащихся в процессе обучения.
2. Что определяет суммативное оценивание?
А) уровень сформированности знаний, умений, навыков, компетентностей при завершении изучения обширной главы, раздела к определенному периоду времени.
В) уровень сформированности основных компетентностей учащихся, суммируемых при повседневной работе в классе;
С) итоговую оценку всех учеников школы в документах, определяющих итоговые работы;
D) уровень развития обобщенных профессиональных компетентностей для аттестации учителей в соответствии с определенными критериями.
3. Что такое критерий?
А) мерило оценки;
В) инструкция по оцениванию;
С) классификация по оцениванию;
D) характеристика оценивания.
4. Важнейший критерий педагогической аттестации?
А) качество учебных занятий;
В) самооценка педагога;
С) мнение учеников;
D) мнение родителей.
5. Субъектами мониторинга являются:
А) все участники образовательного процесса;
В) ученики, участвующие в образовательном процессе;
С) учителя, участвующие в образовательном процессе;
D) общественные наблюдательные организации.
6. Что определяют виды квалиметрических шкал?
А) количественные характеристики отдельных свойств объекта;
В) качественные характеристики отдельных свойств объекта;
С) количественные характеристики общих свойств объекта;
D) качественные характеристики общих свойств объекта.
7. Результатом научных поисков, передовых педагогических опытов отдельных учителей и целых коллективов является:
А) инновация;
В) технология;
С) новизна;
D) диагностика.
8. К существенным особенностям педагогической технологии относятся:
А) непрерывное наблюдение результативности образовательного процесса, планирование результатов обучения и воспитания с диагностической и операционной точки зрения;
В) планирование результатов обучения и воспитания;
С) планирование результатов обучения и воспитания с диагностической и операционной точки зрения;
D) непрерывное наблюдение результативности образовательного процесса.
9. Основные функции портфолио:
А) обобщение, моделирование, творческая рефлексия;
В) наблюдение, планирование, организация;
С) анализ, целесообразность, принятие решения;
D) мотивация, оценивание, планирование.

10. Білім беру процесіне тұрақты жаңа элементтер кіргізетін, жүйенің бір жағдайдан екінші жағдайға көшуіне апаратын жаңалық, жаңадан ендірілетін әрекет, бұл:
А) инновациялық процесс;
В) педагогикалық процесс;
С) оқыту процесі;
D) технологиялық процесс;
11. Оқушы дамуының мониторингі жүзеге асырылады?
А) педагогикалық мониторинг негізінде;
В) ҚР заңнамасы негізінде;
С) оқу жоспарының негізінде;
D) эксперттік комиссия материалдарының негізінде;
12. Мотивациялық факторларға жататындар
А) Жетiстiк, табыс, қызмет барысы, жауапкершiлiк, еңбек нәтижесi
В) Еңбекке деген құлшыңыс, тәуекелдiлiк деңгейi
С) Жауапкершiлiктi болу, шешiм қабылдауға қатысу
D) Ұйым пайдасынан жоғарлауы мен еңбек өнiмдiлiгiн арттыру

10. Новизна, заново вводимые действия, которые способствуют перехода системы из одного состояния в другое, вводят новые постоянные элементы в образовательный процесс:
А) инновационный процесс;
В) педагогический процесс;
С) процесс обучения;
D) технологический процесс.
11. Мониторинг развития ученика осуществляется:
А) на основе педагогического мониторинга;
В) на основе законодательств РК;
С) на основе учебного плана;
D) на основе материалов экспертной комиссии.
12. К мотивационным факторам относятся:
А) достижения, успех, должность, ответственность, результат труда;
В) стремление к труду, уровень риска;
С) быть ответственным, участие в принятии решений;
D) повышение прибыли организации и рост производительности труда.

13. Квалиметрия дегеніміз...........
А) іс-әрекет сапасын бағалау
В) профессиограмма.
С) кәсіптік диагностика.
D) кәсіптік консультация.
14. Менеджмент сөзінің жалпы түсінігі?
А) Басшының алдына қойған мақсаттарға қол жеткізуі
В) Басшының бұйрығы
С) Басшының басшылық жасауы
D) Басшының шешім қабылдауы
Ескерту:
Тест тапсырмаларының кілті
1
2
3
4
5
6
A
A
A
A
A
A
7
8
9
10
11
12
A
A
A
A
A
A
13
14
А
А
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 67-қосымша
"Білім беру ұйымының ақпараттық-білім беру кеңістігін
қалыптастырудағы кітапхананың рөлі" тақырыбындағы жалпы білім
беретін мектептердегі кітапханашыларына арналған педагогика
кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру
бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Білім беру ұйымының ақпараттық-білім беру кеңістігін қалыптастырудағы кітапхананың рөлі" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан кейін Бағдарлама) жалпы білім беретін мектептердегі кітапханашыларды оқытуға арналған. Мектеп кітапханасы – білім беру саласындағы басты бөлім, оның құжаттық ресурстарының мазмұны оқушылардың оқу жетістіктерінің деңгейін көтеруге ықпал етеді. Қазіргі кезде мектеп кітапханасы оқушылар мен білім қызметкерлерінің ақпаратты тұтыну үшін әлеуметтік институт болып табылады.
2. Қазақстандық қоғамды әлеуметтік мәдени дамыту мектеп кітапханасының үлесіне тиеді. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында білім беру үдерісінің барлық қатысушыларының үздік білім беру ресурстары мен технологияларына тең қол жеткізуін қамтамасыз ету мақсаты көрсетілген.
3. Білім беру бағдарламасы білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектеп кітапханашыларының ақпараттық-білімділік ортаны құру және қызметін жүргізуді қамтамасыз ететін кәсіби құзыреттілік деңгейін дамытуға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты – білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектеп кітапханашыларының ақпараттық-білімділік ортаны құру және қызметін жүргізуді қамтамасыз ететін кәсіби құзыреттілік деңгейін дамыту болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) экономиканың индустриалды-инновациялық даму контекстінде білім беру мазмұнының жаңғыруына байланысты жалпы орта білім беру модернизациясының мәні қарастыруды қамтамасыз ету;
2) қойылған мақсат пен міндеттерге және спецификаға сәйкес қазақстандық қауымдастықтың қазіргі кездегі жалпы орта білім берудің әлеуметтік мәдени даму мақсатына қол жеткізудегі мектеп кітапханасының рөлін түсініктің дамуына, қалыптасуына ықпал ету;
3) мектеп кітапханашыларының әлеуеттік ұсыныстарын кеңейту, дамыту және заманауи бағыттау;

13. Квалиметрия – это
А) оценка качества деятельности;
В) профессиограмма;
С) профессиональная диагностика;
D) профессиональная консультация.
14. Общее понятие слова "Менеджмент":
А) достижение целей, поставленные перед руководителем;
В) требования, поставленные перед коллективом;
С) руководство руководителя;
D) принятие решения руководителем.
Примечание:
Ключи к тестовым заданиям.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
А
А
А
А
А
А
А
А
А
А
11
12
13
14
А
А
А
А
Приложение 67
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Роль библиотеки в формировании информационно-образовательного пространства
организации образования" для библиотекарей школ
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Роль библиотеки в формировании информационно-образовательного пространства организации образования" (далее – Программа) предназначена для обучения библиотекарей общеобразовательных школ.
2. Актуальность разработки образовательной программы обусловлена выдвижением главной из насущных задач, стоящих перед современным библиотековедением – приобщение детей и подростков к читательской и информационной культуре посредством вовлечения их в активное чтение на основе предоставления необходимых ресурсов, обеспечения открытого и полноценного доступа к информации.
3. Содержание программы предусматривает рассмотрение теоретических и практических вопросов развития библиотечного дела, развитие профессиональной компетентности слушателей в контексте модернизации образования Республики Казахстан.
2. Цель и задачи программы
4. Развитие профессиональной компетентности библиотекаря общеобразовательной школы по созданию и функционированию информационно-образовательной среды в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные положения модернизации общего среднего образования в рамках обновления содержания образования;
2) сформировать навыки использования новых методов, средств и форм деятельности, способствующих достижению учащимися уровня подготовки согласно новому ГОСО РК;
3) сформировать информационно-коммуникационные компетенции (далее – ИКТ) в использовании медиа-ресурсов открытых образовательных порталов и цифровых технологий в профессиональной деятельности;

4) кәсіби әрекетте сандық технологияны қолдану мәселесін шешуде АКТ құзыреттілігін қалыптастыру;
5) кітапханашылардың оқырмандардың білім алу және танымдық қажеттілігін қанағаттандыруды қамтамасыз ететін кітапхана жұмысының қазіргі моделін жасау мен жүзеге асыру дағдысының дамуына әсер ету.
3. Күтілетін нәтижелер
6. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасының индустриалды-инновациялық экономиканың даму контекстінде білім беру жүйесінің дамытудың басым бағыттарын; тұлғалық-бағытталған парадигмада мектеп кітапханасының абоненттері мен оқырмандармен өзара ықпалдасу ерекшеліктері мен қағидаттарын; мектеп кітапханасының абоненттері мен оқырмандармен өзара ықпалдасудың қазіргі қызмет көрсету технологиясын біледі;
2) орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында кәсіби іс-әрекетті іске асыруға шартты өзгерген тәсілдерді, білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді жіктеуді; орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында мектеп кітапханасының ақпараттық-білімдік ортаны жобалауды; орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында мектеп кітапханасының абонентері және оқырмандармен өзара ықпалдасу тиімділігінің критерийлерді әзірлеуді; жалпы білім беретін мектеп кітапханашысының инновациялық іс-әрекетінің курстан кейінгі картасын әзірлеуді жасай алады;
3) жалпы білім беретін мектептердегі бірыңғай кітапхана қорының мазмұнын бағыттары бойынша іріктеу және қызметінің мақсатын анықтауды; орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында мектеп кітапханасының абоненттерімен және оқырмандарымен өзара ықпалдасудың формалары мен құралдарын, әдістерін таңдау және негіздеуді; мектеп кітапханасының абонентері мен оқырмандарына қызмет көрсету және бірыңғай қорды қалыптастыру саласында кәсіби құзыреттіліктері бойынша өзін-өзі бағалауды; кәсіби желілік қауымдастықта өзара ықпалдасуды меңгереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық–педагогикалық модуль;
3) мазмұнындық модуль;
4) технологиялық модуль;
5) вариативтік модуль.
8. Нормативтік-құқықтық модульде ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Баршаға арналған қазіргі мемлекет. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл №319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді). Қазақстан Респуликасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан Халқына Жолдауларындағы ұлттық білім жүйесін құрудың міндеттері қарастырылады. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011–2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары. Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарты.

4) сформировать навыки разработки современных моделей деятельности школьной библиотеки, обеспечивающих удовлетворение образовательных и познавательных потребностей школьников.
7. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
приоритетные направления развития системы образования Республики Казахстан;
принципы, сущность и особенности обновления содержания среднего образования, зафиксированные в государственном общеобязательном стандарте образования Республики Казахстан;
современные технологии обслуживания, взаимодействия с читателями и абонентами школьной библиотеки, способствующие достижению результатов обучения, обусловленного требованиями к уровню подготовки обучающихся ГОСО РК;
объекты контрольно-оценочной деятельности библиотекаря общеобразовательной школы в соответствии с требованиями к уровню подготовки обучающихся;
2) умеют:
применять классификацию нормативно-правовых актов в сфере образования, обуславливающих изменение подходов к осуществлению профессиональной деятельности в условиях обновления содержания среднего образования;
применять проектирование информационно-образовательной среды школьной библиотеки в условиях обновления содержания образования;
применять разработку критериев и подбор инструментария для оценки единого фонда и эффективности взаимодействия с читателями и абонентами школьной библиотеки в условиях обновления содержания образования;
3) владеют:
навыками подбора (разработки) инструментария для контрольно-оценочной деятельности библиотеки в процессе установления уровня достижения обучающимися результатов обучения согласно требованиям ГОСО РК;
методикой самооценки профессиональных компетенций в области формирования единого фонда и обслуживания читателей и абонентов школьной библиотеки в целом в условиях обновления содержания образования;
навыками взаимодействия в профессиональных сетевых сообществах.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются приоритетные направления Послания Президента РК Н. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее"; "План нации - 100 конкретных шагов"; Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы; Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы; Государственный общеобязательный стандарт образования; Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319 –III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года).

9. Психологиялық–педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделеуді іске асырады:
1) мектеп кітапханасының оқырмандарын қалыптастыруды және дамытуды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу;
2) мектеп кітапханасының абоненттері және оқырмандарының жеке даму траекториясын жобалау әдісі;
3) мектеп кітапханасының абоненттері және оқырмандарының жеке даму траекториясын жобалау;
4) рухани-адамгершілік білімнің психологиялық-педагогикалық аспектілері;
5) Мәңгілік жалпыадамзаттық құндылықтар – өзін-өзі тану негізі; өзін-өзі тану пәні мен басқа пәндерді ықпалдастыру. Оқудан тыс іс-шаралар арқылы өзін-өзі тану.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей келесі сұрақтарды қарастырады:
1) қазақстандық қауымдастықтың қазіргі кездегі жалпы орта білім берудің әлеуметтік мәдени даму мақсатына қол жеткізудегі мектеп кітапханасының рөлі; мектеп кітапханасы - білім беру ресурстарының ерекше бір түрі; қазіргі мектеп оқушысының оқуға қызығушылығын төмендігі – мәдени проблема;
2) білім беру мекемесінің кітапхана іс-әрекетін модернизациялаудың әдістемелік негізі ретінде оқытудағы тұлғаға-бағдарланған тәсілі; оқытудағы тұлғаға-бағдарланған тәсіл: мәні, негізгі ұғымдары, принциптері;
3) оқушыға қойылатын тұлғалық, жүйелі-әлеуметтік, пәндік нәтижелер мектеп кітапханасының іс-әрекетінің мақсатын анықтаудың бағдары ретінде; мектеп оқушыларының кәсіби өзін-өзі анықтау үдерісінде мектеп кітапханасының ақпараттық-білімдік іс-әрекеті;
4) жаңартылған білім беру мазмұны жағдайында мектеп кітапханасының бос уақытты өткізу мәдениетінің іс-әрекеті;
5) мектеп кітапханасының қорын қалыптастыру және есепке алудың қазіргі менеджменті;
6) кітапханалық қазіргі менеджмент негіздері;
7) мектеп кітапханасындағы маркетинг тәсілін ұйымдастыру және қолдану;мектеп кітапханашыларының оқырман мүмкіндігі мен бейімінің, білімділік және танымдық қызығушылығының диагностикасы;
8) мектеп кітапханашыларының оқушылармен белсенді өзара әрекетін ұйымдастыру; оқушыға қойылатын тұлғалық, жүйелі-әлеуметтік, пәндік нәтижелерге жетістігін қамтамасыз құралы ретінде кітапханалық қызмет көрсетудің жоспары;
9) мектеп кітапханасың пайдаланушыларына қызмет көрсету нәтижесі мен бағалау сапасы; мектеп кітапханасы абоненттерге және оқырмандарға қызмет көрсету сапасын басқару үрдісінің моделі;
10) мектеп кітапханасының оқырмандарына және абоненттеріне қызмет көрсетуідегі қазіргі технологиялары;
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение становления и развития читателя школьной библиотеки;
2) методика проектирования индивидуальной траектории развития читателя и абонента школьной библиотеки;
3) проектирование индивидуальной траектории развития читателя и абонента школьной библиотеки;
4) психолого-педагогические основы нравственно-духовного образования;
5) вечные общечеловеческие ценности как основа самопознания; потенциал школьной библиотеки в реализации учебного предмета "Самопознание".
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) школьная библиотека как специфический вид образовательного ресурса; снижение интереса современных школьников к чтению как культурная проблема;
2) личностно-ориентированный подход к обслуживанию читателей как методологическая основа модернизации деятельности библиотеки организаций образования;
3) информационно-образовательная деятельность школьной библиотеки в процессе профессионального самоопределения школьников; культурно-досуговая деятельность школьной библиотеки в условиях обновления содержания образования; формирование фонда, обслуживание и взаимодействие с читателями и абонентами школьной библиотеки в личностно-ориентированном образовательном пространстве;
4) основы современного библиотечного менеджмента;
5) маркетинговый подход к формированию фонда школьной библиотеки; диагностика образовательных и познавательных интересов, склонностей и возможностей читателей школьной библиотеки;
6) план библиотечного обслуживания как инструмент обеспечения достижения учащимся личностных, системно-деятельностных и предметных результатов;
7) оценка качества предоставляемых школьной библиотекой услуг в условиях обновления среднего образования; модель управления процессом обеспечения качества обслуживания читателей и абонентов школьной библиотеки; современные технологии обслуживания и взаимодействия с читателями и абонентами школьной библиотеки;
8) основные тенденции и направления развития технологий библиотечного обслуживания читателей; личностно-ориентированные технологии взаимодействия библиотекаря с читателями и абонентами школьной библиотеки;
9) методы формирования библиотечно-информационной культуры читателя и абонента школьной библиотеки; технологии продвижения чтения в "нечитающую" среду;
10) профессионально-значимые качества библиотекаря общеобразовательной школы в условиях обновления содержания образования.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:

1) оқытудың жобалау технологиясы: жіктелуі, жобалау іс-әрекетінің кезеңдері;
2) мектеп кітапханасы іс-әрекетінде жобалау әдісін қолдану;
3) кітапханашының кәсіби даму құралы – инновациялық жобасы;
4) мектеп кітапханашысының қызметінде ақпараттық-коммуникативтік тенологиялардың мүмкіндігі;
5) MS Excel құралдарымен мектеп кітапханасының іс-әрекетін автоматтандыру; кәсіби желілік қоғамдастық және білім беру порталдарының жұмыс негіздері.
12. Вариативтік модульде тыңдаушылардың сұраныстарына сәйкес тақырыптарды таңдауға мүмкіндік беріледі:
1) "КАБИС" - Автоматтандырылған Қазақ кітапханалар жүйесі;
2) автоматтандырылған ақпараттық-кітапханалық жүйе "МАРК-SQL";
3) MS Excel құралдарымен мектеп кітапханасының қорын каталогтау; бұқаралық ақпарат құралдары, кезеңдік басылымдарда ғылыми-әдістемелік материалдарды жариялауда мектеп кітапханашысының дайындығы; мектеп кітапханасының клубтық іс-әрекеті;
4) мектеп кітапханасының ақпараттық-білімдік ортасы; мектеп кітапханасының өзін-өзі басқару органдарымен жұмысы; оқушылардың жобалау іс-әрекеті.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
13. Білім беру үдерісі осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында өзіндік жұмыстар, жоба жұмыстарын қорғау; шағын сабақ тұсаукесері; қорытынды тестілеу жүргізіледі.
15. Өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар:
1) Тыңдаушыларға өздік жұмыс тапсырмаларының тізімі беріледі (10 кем емес) курстық дайындық кезеңінде тыңдаушылар таңдап алған 3 өзіндік жұмысын орындайды.
2) Тақырыптар бойынша тыңдаушылар өздігімен тапсырмаларды орындау барысындағы әрекеттері (оқу мақсаттарының Блум таксономиясына сәйкес):
3) мәтінмен жұмыс (білу);
4) сәйкестендіру,талқылау (түсіну);
5) сызбаларды, құрылымдарды әзірлеу, жобалау (қолдану);
6) сұрыптау, зерделеу ( талдау);
7) жобалау, жоспарлау, баяндау (жинақтау);

1) проектный метод обучения: классификация, этапы проектной деятельности; использование метода проектов в деятельности школьной библиотеки;
2) инновационный проект как инструмент профессионального развития библиотекаря;
3) возможности информационно-коммуникационных технологий в работе школьного библиотекаря;
4) автоматизация деятельности школьной библиотеки средствами MS Excel;
5) основы работы с образовательными порталами и профессиональными сетевыми сообществами.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) казахская автоматизированная библиотечно-информационная система КАБИС;
2) автоматизированная информационно-библиотечная система MARK-SQL;
3) каталогизация фонда школьной библиотеки средствами MSExcel;
4) подготовка школьным библиотекарем публикации научно-методических материалов в периодической печати, средствах массовой информации.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) проведение PEST-анализа состояния внешней среды и перспектив развития школьной библиотеки;
2) проведение SWOT–анализа состояния и перспектив развития школьной библиотеки с позиции: ученика; родителя ученика;
3) разработка модели управления процессом обеспечения качества обслуживания читателей и абонентов школьной библиотеки;
4) определение критериев оценки эффективности деятельности школьной библиотеки в соответствии с требованиями к уровню подготовки учащихся с охватом аспектов: личностные, системно-деятельностные, предметные результаты;
5) подбор и разработка инструментария для определения уровня достижения цели в соответствии с критериями оценки эффективности деятельности школьной библиотеки с охватом аспектов: личностные, системно-деятельностные, предметные результаты;
6) разработка макета плана работы школьной библиотеки по обслуживанию детей, подростков и педагогических работников в условиях обновления содержания образования;
7) разработка макета плана мероприятия ("библиотечный урок", "читательская конференция", "литературная викторина" и др.) в условиях обновления содержания образования;

8) сынау, қорғау, бағамдау, қорытындылау (бағалау);
9) сынау,визуалды айғақтармен жұмыс, қорғау, бағамдау, қорытындылау (бағалау);
10) өздік жұмыстың өнімдерін критериалды бағалау (өзіндік, өзара бағалау);
11) тұжырымдамалық карта құру;
12) Блум такономиясы бойынша бірлескен жұмысты ұйымдастыру(сұрақ қою, тапсырмаларды орындау);
13) салыстырма талдау жасау;
14) тізбектелген сабақтар топтамасының жоспарын жасау;
15) рефлексия (кері байланыс жасау);
16. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясында мектеп кітапханасының жұмысын ұйымдастыру;
2) Тәуелсіз Қазақстаннның рухани мұрасын жаңғыртудағы кітапхананың рөлі;
3) жаңа білім үлгісіне көшу жағдайында оқушыларды тәрбиелеудегі кітапхананың ақпараттық, білімділік және мәдени ресурстары;
4) кітапхана жұмысын ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету;
5) кітапхана жұмысын ақпараттандыру және автоматтандыру: қазіргі жайы, проблемалары мен даму болашағы;
6) білім беру ұйымдарының кітапханаларында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану;
7) қазіргі мектеп кітапханашыларының біліктілігін арттыру;
8) ауыл мектептері кітапханаларының ақпараттық мәдениетін жетілдіру;
9) қазіргі заман кітапханашыларының бейнесі және мәдениеті;
10) мектеп кітапханасының ақпараттық-кітапханалық қызметін жетілдіру;
11) кітапханалық құжаттарды құрастыру негізінде мектеп кітапханасының әрекетін оңтайландыру;
12) білім беру мекемесінің кітапханашыларының кәсіби құзыреттілігін көтеру.
13) қазіргі заманғы технологиялардың аналитикалы –синтетикалық ақпаратты қайта өңдіру.
14) қазіргі заманғы технологиялар бойынша кітапханалық істі ұйымдастыру.
15) ақпараттық технологияларды қолдану негізінде кітапхананың даму келешегі;
16) мектеп кітапханашысының жеке, топпен және жаппай оқырмандар мен абонементтермен жұмыс жасаудағы қазіргі заманға сәйкес келетін ыңғайы;
17) библиографиялық сипаттаманы қазіргі заманға сәйкес бір үлгіге келтіру.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
Білім беру үдерісін іске асыру әдістері мен формалары
19. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану арқылы жүзеге асырылады: пікірталастар, "мимен шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер, жобалар әдісі, видеофильмдерді талқылау, мәселені бірігіп шешу, т.б.
20. Ересектер аудиториясының спецификасын есепке ала отырып тыңдаушыларға логикалық қорытындылар жасауға, мазмұнды өзінің іс-тәжірибесіне бейімдеуге және алынған іскерліктерді аудиториялық практикалық сабақтар мен аудиториядан тыс өзіндік жұмыстарда апробациялауға мүмкіндік беріледі.

8) разработка модели "Библиотекарь школы XXI века".
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) совершенствование информационно-библиотечной деятельности школьной библиотеки;
2) оптимизация деятельности школьной библиотеки на основе конструирования библиотечной документации;
3) повышение профессиональной компетентности библиотекарей организаций образования;
4) современные технологии аналитико-синтетической переработки информации;
5) современные технологии организации библиотечного дела;
6) перспективы развития библиотеки на основе использования информационных технологий;
7) современные подходы к организации индивидуальной, групповой и массовой работы школьного библиотекаря с читателями и абонентами;
8) современные подходы к стандартизации библиографического описания;
9) инновационные технологии библиотечного обслуживания читателей;
10) особенности справочно-библиографической работы библиотеки общеобразовательного учреждения;
11) школьная библиотека как средство развития функциональной грамотности учащихся;
12) развитие функциональной грамотности школьников в библиографическом поиске информации и образовательных ресурсов;
13) активные технологии работы с читателями и абонентами школьной библиотеки;
14) использование возможностей автоматизированных систем управления для комплексного решения задач школьной библиотеки;
15) расширение информационных услуг на базе школьной электронной библиотеки;
16) библиотека как дополнительная (вариативная) педагогическая среда в свете концепции личностно-ориентированного образования;
17) педагогика сотрудничества как основа взаимодействия библиотекаря с субъектами образовательного процесса: учащимися, учителями, родителями.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения

1. ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстан-2050" Стратегиясы: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Қазақстан халқына Жолдауында ұсынылған ұлттық идея:
A) "Қазақстан - 2050"
B) "Мәңгілік ел"
C) "Жаңа Қазақстандық Патриотизм"
D) "Барлық жалпы Еңбек Қоғамы"
E) "Тәуелсіз Мемлекет"
2. Қазақстан Республикасының 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасында көрсетілген мақсат:
A) білім беру қызметіне тең қол жетімділікті қамтамасыз етуге бағытталған қаржыландыру жүйесін жетілдіру
B) педагог мамандығының беделін арттыру
C) білім беру үдерісінің барлық қатысушыларына үздік білім беру ресурстары мен технологияларына тең дәрежеде қол жетімділікті қамтамасыз ету
D) жалпы білім беретін мектептерде Қазақстан Республикасының интеллектуалды, физикалық және рухани дамыған азаматын қалыптастыру, өзгермелі әлемде табыстылықты қаматамасыз ететін білім алудағы оның қажеттіліктерін қалыптастыру, елдің экономикалық игілігі үшін бәсекеге қабілетті адами капиталды дамыту
E) жастардың бойында белсенді азаматтық ұстаным, әлеуметтік жауапкершілік, патриоттық сезім, жоғары рухани және көшбасшылық сапаларды қалыптастыру
3. Қазақстандық білім беруді модернизациялауды қажет етеді, себебі:
A) білім беру мекемелерінің материалдық-техникалық қамсыздануы моральдық және физикалық тұрғыда ескірген
B) оқытудың келесі сатысына көшу кезіндегі бітірушінің дайындық көрсеткіштерін айтарлықтай арттыру қажет
C) экономикалық дағдарыс кезінде бұзылған білім беру жүйесін қайта қалпына келтіру керек
D) Кеңес Одағы "күйреді", Қазақстан тәуелсіз мемлекет статусын алды
E) білім беру жүйесін жаңа әлеуметтік-экономикалық ортаға бейімдеу қажет
4. Қазақстан Республикасының 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасында білім беруді басқарудың әр түрлі деңгейлеріне күтілетін қоғамдық қатысудың келесі формада анықталған
A) қоғамдық кеңес
B) қамқоршылық кеңес
C) ата-аналар комитеті
D) өзін-өзі басқару
E) жеке меншік-мемлекеттік серіктестік
5. Білім беру гуманистік парадигмаcының қарым-қатынас типі:
A) Түрткі-реакция
B) Субъект-объект
C) Субъект-субъект
D) Педагог-бала
E) Педагог-бала-ата-ана
6. Баланың дамуындағы жеке траекториясының жобалау мақсаты:
A) Практикалық сабақ аясындағы өздік жұмысын ұйымдастыру дағдылары.
B) Психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің сұрақтар теориясының білуі.
C) Интербелсенді өзара іс-әрекеттік элементтерімен дәріс-практикалық сабақтарының рефлексиясын жүргізу дағдылары.
D) Білім беру үдерісінде оқушылардың психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің аясында педагогтердің кәсіби құзыреттілігінің дамуы.
E) Мұғалімнің жеке білім беру маршрутының жобалауына тыңдаушылардың дайындығын қалыптастыру.

1. Национальная идея, выдвинутая в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее"
А) "Қазақстан – 2050";
В) "Мәңгілік Ел";
С) "Новый Казахстанский Патриотизм";
D) "Общество Всеобщего Труда";
Е) "Тәуелсіз Мемлекет".
2. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы обозначена цель:
А) обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий;
В) обеспечение полного охвата детей качественным дошкольным воспитанием и обучением, равного доступа детей к различным программам дошкольного воспитания и обучения для их подготовки к школе;
С) обеспечение равного доступа всех участников образовательного процесса к лучшим образовательным ресурсам и технологиям;
D) повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики;
Е) формирование у молодежи активной гражданской позиции, социальной ответственности, чувства патриотизма, высоких нравственных и лидерских качеств.
3. Казахстанское образование нуждается в модернизации, потому что:
А) материально-техническое обеспечение образовательных учреждений морально и физически устарело;
В) необходимо адаптировать систему образования к новой социально-экономической среде;
С) необходимо восстановить систему образования, разрушенную в период экономического кризиса;
D) необходимо значительно повысить показатели готовности выпускника при переходе на следующую ступень обучения;
Е) произошел "развал" Советского Союза, Казахстан приобрел статус независимого государства.
4. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы ожидаемое общественное участие на разных уровнях управления образованием определено в форме
А) Общественных советов;
В) Попечительских советов;
С) Родительских комитетов;
D) Самоуправления;
Е) Частно-государственного партнерства.
5. Парадигма современного инклюзивного образования
A) Бихевиористическая;
B) Гуманистическая;
C) Технократическая;
D) Традиционно – консервативная;
E) Эзотерическая.
6. Тип отношений в гуманистической парадигме образования:
A) стимул-реакция;
B) субъект-объект;
C) субъект-субъект;
D) педагог-ребенок;
E) педагог-ребенок-родитель.

7. Білім беру траекториясы бұл:
A) Оқушының жеке тұлғалық дамуындағы көмек
B) Баланың дамуындағы үздіксіз маршруты, яғни педагог оқушылардың ата-аналардың және басқа мамандармен бірлесіп анықталуы
C) Нақты мақсатқа оқушының іс-әрекетінің бағытталуы
D) Мұғалімге оқу-тәрбие жұмысына көмек.
E) Педагогтың ғылыми жобалауында жәрдемдесу
8. "Өзін-өзі тану" - пәні белгілі мақсатқа жағдай жасау
A) рухани-адамгершілік білім беру, адамның үйлесімді қалыптасуы
B) рухани-адамгершілік білім беру, жеке тұлғаның үйлесімді дамуын қалыптастыру
С) рухани-адамгершілік тұрғыда даму, адамның үйлесімді қалыптасуы
D) рухани-адамгершілік тұрғыда даму, жеке тұлғаның үйлесімді дамуын қалыптастыру
E) рухани-адамгершілік қалыптасуы, жеке тұлғаның үйлесімді дамуын қалыптастыру
9. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңының "білім алушылар мен тәрбиеленушілердің құқықтары, міндеттері, жауапкершіліктері" 47-бабына сәйкес білім алушылар мен тәрбиеленушілер "Спорт, оқу, мәжіліс залдарын, компьютер сыныптарын және кітапхананы .... пайдалануға" құқылы:
A) төлеусіз
B) тегін
C) жеңілдікпен
D) міндетті
E) ақылы
10. Кітапханашы іс-әрекетінің мақсаты - ...
A) пайдаланушылардың мәдени қажеттіліктерін зерделеу
B) мәдени құндылықтарға азаматтарды араластыру
C) пайдаланушылардың мәдени қажеттіліктерін дамыту
D) мәдени құндылықтарды тарату
E) мәдени құндылықтарды сақтау
11. Мектеп кітапханасы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-мәдени дамуының заманауи кезеңінде төмендегілерге мұқтаж:
A) жетілдіруді
B) дамытуды
C) реформалауды
D) қайта ұйымдастыруды
E) модернизацияны
12. Педагогикалық кеңес отырысында мектеп кітапханасының даму перспективалары туралы баяндама дайындау үшін Сіз болашақтағы ... өзгерістер туралы ақпаратты пайдаланасыз:
A) қаржыландырудағы
B) қорды жинақтаудағы
C) қызмет көрсету түрлеріндегі
D) қызмет көрсету әдістеріндегі
E) білім беру жүйесіндегі
13. Оқытудың тұлғаға бағдарланған тәсілі - мектеп оқушысының білімі белгілі бір білім мен дағдыны меңгеруі емес, оқушы тұлғасының ... үшін қажетті жалпы әлеуметтік икемділік пен сапалардың қалыптасуымен қорытындыланады:
A) дамуы
B) қалыптасуы
C) білімі
D) жетілуі
E) кемелденуі
14. Көптеген ғалымдар мен практик-педагогтар тұлғаға бағдарланған тәсіл педагогикалық іс-әрекеттегі ең бір заманауи әдіснамалық бағдар деп есептейді, өйткені:
A) заманауи мектепте сыртқы ықпал әсері күшейе түсуде (мұғалімдер, ұжым, орта)
B) қазақстандық білім беру жүйесі әр мектепте ізгілік білімділік ортаны қамтамасыз етеді
C) қазақстандық мектеп құзыретті тәсілге негізделген стандартқа көшуде
D) заманауи мектеп балалар мен үлкендердің ізгі қарым-қатынасын қажет етеді
E) қазақстандық білім беру жүйесі әрбір мектепте адами білім беру ортасын құруды қамтамасыз етуге міндетті

7. Предметом психологического сопровождения является
A) процесс воспитания;
B) процесс обучения;
C) ребенок;
D) ситуация развития ребенка;
E) учитель.
8. Целевое предназначение предмета "Самопознание" - способствовать:
A) нравственно-духовному образованию, гармоничному становлению человека;
B) нравственно-духовному образованию, формированию гармонично развитой личности;
C) нравственно-духовному развитию, гармоничному становлению человека;
D) нравственно-духовному развитию, формированию гармонично развитой личности;
E) нравственно-духовному становлению, формированию гармонично развитой личности.
9. Согласно Статье 47. "Права, обязанности и ответственность обучающихся и воспитанников" Закона Республики Казахстан "Об образовании" обучающиеся и воспитанники имеют право на "… пользование спортивными, читальными, актовыми залами, компьютерными классами и библиотекой"
A) безвозмездное;
B) бесплатное;
C) льготное;
D) обязательное;
E) платное.
10. Цель деятельности библиотеки:
A) изучение культурных потребностей пользователей;
B) приобщение граждан к культурным ценностям;
C) развитие культурных потребностей пользователей;
D) распространение культурных ценностей;
E) сохранение культурных ценностей.
11. Школьная библиотека на современном этапе социокультурного развития Республики Казахстан нуждается в:
A) модернизации;
B) развитии;
C) реорганизации;
D) реформировании;
E) совершенствовании.
12. Основой выступления библиотекаря о перспективах развития школьной библиотеки на заседании педагогического совета является информация о предстоящих изменениях в:
A) бюджетном финансировании;
B) комплектовании фонда;
C) методах обслуживания;
D) системе образования;
E) формах обслуживания.
13. Личностно-ориентированный подход к обучению означает, что образование школьника не сводятся только к усвоению конкретных знаний и навыков, а заключаются в формировании общих социальных умений и качеств, необходимых для … личности школьника в целом:
A) образования;
B) развития;
C) совершенствования;
D) усовершенствования;
E) формирования.
14. Большинство ученых и педагогов практиков считают личностно-ориентированный подход самой современной методологической ориентацией в педагогической деятельности, потому что:
A) в современной школе усиливается влияние внешних воздействий (учителя, коллектива, среды);
B) казахстанская система образования обязана обеспечить создание в каждой школе гуманной образовательной среды;
C) казахстанская школа переходит на стандарт, основанный на компетентностном подходе;
D) современная школа обеспечивает всестороннее гармоничное развитие личности;
E) современная школа остро нуждается в гуманизации отношений детей и взрослых.

15. С.И.Ожеговтың орыс тілі сөздігіне сәйкес "Тұлға - белгілі бір қасиеттерді иеленуші адам":
A) индивид
B) объект
C) кісі
D) субъект
E) адам
16. Мектеп кітапханашысының іс-әрекетін жоспарлау негізін құрайды
A) педагогтардың білімділік қажеттіліктерін диагностикалау
B) оқушылардың білімділік қажеттіліктерін диагностикалау
C) педагогикалық кеңес отырысының шешімі
D) ата-аналар комитеті отырысының шешімі
E) барлығы құрайды
17. МЖМББС-2012 сәйкес оқушының тұлғалық нәтижелерінің бірі .... көрініс береді:
A) өзіндік білімін жетілдіру мен өзіндік дамуы және жасампаз еңбекке деген қызығушылығы
B) өзіндік білімін жетілдіру мен өзіндік дамуы және жасампаз еңбекке деген қажеттілігі
C) өзіндік білімін жетілдіру мен өзіндік дамуы және жасампаз еңбекке қабілеттілігі
D) өзіндік білімін жетілдіру мен өзіндік дамуы және жасампаз еңбекке деген мүмкіндіктері
E) өзіндік білімін жетілдіру мен өзіндік дамуы және жасампаз еңбекке деген ықыласы
18. Кітапханашы оқушылардың оқудағы тұлғалық нәтижелерін бағалауға қатысуға...
A) қатысуы керек
B) қатысуы керек емес
C) қатыса алады
D) қатыса алмайды
E) міндетті
19. Мектеп кітапханашысы оқушылардың оқудағы жүйелік-әрекеттік нәтижелерін бағалауға қатысуға...
A) қатысуы керек
B) қатысуы керек емес
C) қатыса алады
D) қатыса алмайды
E) міндетті
20. Мектеп кітапханашысы оқушылардың оқудағы пәндік нәтижелерін бағалауға қатысуға ...
A) қатысуы керек
B) қатысуы керек емес
C) қатыса алады
D) қатыса алмайды
E) міндетті
21. Қызмет көрсету сапасы туралы толық ұғым алу үшін кітапхана іс-әрекеті көрсеткіштеріне төмендегі көрсеткіштердің қайсысын енгізу қажет:
A) кітап беру көлемін
B) қызмет көрсетудің технологиялығын
C) пайдаланушылардың разылығын
D) көрсетілетін қызмет түрлерін жүзеге асыру деңгейін
E) оқырмандардың базалық құзыреттіліктерінің қалыптасқандығын
22. Оқушыларға жүргізілген сауалнама нәтижелері бойынша жүйелі түрде мектеп кітапхананасын 34% оқушы пайдаланатыны анықталды. Педагогикалық кеңес отырысында директоп аталған фактіге төмен деген сипаттама берді. Өз кезегінде кітапханашы бұл пікірді жоққа шығарып, бағалау кезінде басшының ұстанымдарды бұзғандығын дәлелдеді:
A) гуманизм
B) мақсаттылық
C) сабақтастылық
D) кешенди сипат
E) динамикалық тәсіл
23. Маманның табысты іс-әрекетінің басты факторы болып табылады:
A) мәдени деңгейі
B) жұмыс тәжірибесі
C) біліктілік деңгейі
D) білім деңгейі
E) құндылыққа бағдарлау
24. Жоба жұмыстарының түрлерін алғаш рет жіктеген:
A) Д. Дьюи
B) С.Т. Шацкий
C) Коллингс
D) Карл Роджерс
E) В.К. Дьяченко

15. Согласно словарю русского языка С.И. Ожегова "Личность - … как носитель каких-н. свойств, лицо":
A) индивид;
B) объект;
C) особа;
D) субъект;
E) человек.
16. Основу планирования деятельности школьной библиотеки составляет
A) диагностика образовательных потребностей педагогов;
B) диагностика образовательных потребностей школьников;
C) решение заседания педагогического совета;
D) решение заседания родительского комитета;
E) составляют все.
17. Согласно ГОСО-2012 один из личностных результатов учащегося отражается в:
A) возможности к самообразованию и самореализации и созидательному труду;
B) желании самообразования и самореализации и созидательного труда;
C) интересе к самообразованию и самореализации и созидательному труду;
D) потребности в самообразовании и самореализации и созидательном труде;
E) способности к самообразованию и самореализации и созидательному труду.
18. Библиотекарь школы … принять участие в оценке личностных результатов обучения школьников
A) должен;
B) может;
C) не должен;
D) не может;
E) обязан.
19. Библиотекарь школы … принять участие в оценке системно-деятельностных результатов обучения школьников
A) должен;
B) может;
C) не должен;
D) не может;
E) обязан.
20. Библиотекарь школы … принять участие в оценке предметных результатов обучения школьников
A) должен;
B) может;
C) не должен;
D) не может;
E) обязан.
21. Чтобы получить целостное представление о качестве обслуживания, в систему показателей деятельности библиотеки необходимо внести показатель:
A) количество книговыдач;
B) сформированность базовых компетенций читателей;
C) технологичность обслуживания;
D) удовлетворенность пользователей;
E) уровень реализации предоставляемых услуг.
22. По результатам опроса учащихся выяснилось, что школьной библиотекой регулярно пользуются 34 % учащихся. На заседании педагогического совета директор данный факт результат охарактеризовал как низкий. В свою очередь, библиотекарь смог опровергнуть данное мнение, убедительно доказав, что при оценке руководителем был нарушен принцип:
A) гуманизма;
B) динамического подхода;
C) комплексного характера;
D) преемственности;
E) целенаправленности.
23. Главным фактором успешной деятельности специалиста является его:
A) культурный уровень;
B) опыт работы;
C) уровень квалификации;
D) уровень образования;
E) ценностные ориентации.
24. Д.Дьюи, основоположник метода проектов, считал, что проблема, поднятая в теме проекта, должна быть
A) актуальная и значимая для государства;
B) актуальная и значимая для предмета;
C) знакомая и значимая для ребенка;
D) знакомая и значимая для учителя;
E) значимая для администрации школы.

25. Кешенділік сипаты бойынша жоба жұмыстарының түрлері:
A) моножоба, пәнаралық жоба
B) моножоба, сыныптық жоба
C) минижоба, қысқамерзімді жоба, апталық жоба, жылдық жоба
D) сыныптық, мектепшілік, аймақтық, халықаралық жоба
E) моножоба, сыныптық жоба, мектепшілік, аймақтық, халықаралық жоба
26. Мұғалім сараптама жұмыстарын ұйымдастырады, сарапшы ретінде мұғалімдері, жоғары сынып оқушыларын немесе параллель сыныпты, ата-аналарды шақырады. Оқушылар өз жұмыстарының нәтижесін баяндайды. Әңгіме жобаның қай кезеңі туралы?
A) тақырыпты анықтау
B) жоспарлау
C) нәтижесін ресімдеу
D) жоба таныстырылымы
E) зерттеу жұмыстарына қажетті ресурстарды іздестіру
27. "5П" жобалау кезеңдерінің "дұрыс" формуласы:
А) мәселе, ізденіс, жоспарлау, өнім, таныстырылым
В) мәселе, жоспарлау, ізденіс, өнім, таныстырылым
С) мәселе, жоспарлау, ізденіс, таныстырылым, өнім
D) жоспарлау, мәселе, ізденіс, өнім, таныстырылым
Е) ізденіс, мәселе, жоспарлау, өнім, таныстырылым
28. Сандық білім беру ресурстарына не жатады?
A) көркем және оқу әдебиеттер
B) электрондық оқулықтар, презентациялар, флипчарттар, мультимедиялық оқу құралдары
C) графикалық файлдар
D) интернет
E) мультимедиа файлдар

25. По комплексности проектные работы бывают:
A) монопроект, межпредметный проект;
B) монопроект, внутриклассный проект;
C) минипроект, краткосрочный проект, недельный проект, годичный проект;
D) внутришкольный проект, региональный проект, международный проект;
E) монопроект, внутриклассный проект, внутришкольный проект.
26. "Правильная" формула последовательности этапов проектирования "5П":
A) проблема, поиск, планирование, продукт, презентация;
B) проблема, планирование, поиск, продукт, презентация;
C) проблема, планирование, поиск, презентация, продукт;
D) планирование, проблема, поиск, продукт, презентация;
E) поиск, проблема, планирование, продукт, презентация.
27. Учитель организует экспертизу выполненного учеником проекта и приглашает в качестве экспертов учителей, школьников из старших или параллельных классов, родителей. Ученики докладывают о результатах своей работы. О каком этапе разработки проекта идет речь?
A) определение темы;
B) планирование;
C) оформление результатов;
D) презентация проекта;
E) поиск ресурсов необходимые к исследовательской работе.
28. Что относится к цифровым образовательным ресурсам?
A) художественная литература;
B) учебники и учебные пособия;
C) электронные учебники, презентации, флипчарты, мультимедийные учебные средства;
D) интернет;
E) планшеты, ноутбуки.

29. АКТ құралдарын қолдану деңгейін өсу тәртібімен қойып шығыңыз: 1- АКТ-лық сауаттылық, 2 - АКТ-дан хабары болуы, 3 – ақпараттық мәдениет, 4 - АКТ-лық құзыреттілігі.
A) 1, 2, 3, 4
B) 2, 1, 4, 3
C) 2, 1, 3, 4
D) 2, 4, 1, 3
E) 4 , 3, 2 ,1
30. Деректерді MS Excel жылдам сұрыптау үшін:
1. Сұрыпталатын аумақтың кез келген жерінен бір ұяшықты таңдаңыз.
2. Деректер қойыншасындағы Сұрыптау және сүзу тобынан Сұрыптау пәрменін таңдаңыз
, реті тізімінен сұрыптау әрекетіне қолданылатын ретті әріптер немесе сандар бойынша арту не кему ретін (яғни, мәтін үшін A-дан Я-ға немесе Я-дан А-ға дейін немесе сандар үшін кішісінен үлкеніне не үлкенінен кішісіне қарай таңдаңыз.
1. Сұрыпталатын аумақтың кез келген жерінен бір ұяшықты таңдаңыз.

29. Расставьте уровни готовности пользователя к использованию ИКТ в порядке возрастания: 1 - ИКТ-грамотность, 2 - ИКТ-осведомленность, 3 – информационная культура, 4 - ИКТ-компетентность
A) 1, 2, 3, 4;
B) 2, 1, 4, 3;
C) 2, 1, 3, 4;
D) 2, 4, 1, 3;
E) 4, 3, 2, 1.
30. Укажите алгоритм быстрой сортировки данных в MS Excel:
1. Выделите одну ячейку в столбце, по которому требуется выполнить сортировку.
2. На вкладке Данные в группе Сортировка и фильтр выберите кнопку
, чтобы выполнить сортировку по возрастанию (от А до Я или от наименьшего числа до наибольшего) или выберите кнопку
, чтобы выполнить сортировку по убыванию (от Я до А или от наибольшего числа до наименьшего)
1. Выделите одну ячейку в столбце, по которому требуется выполнить сортировку

2. Бағдарлама әдiстемелiк бірлестік жетекшілері мен кафедра меңгерушілерінің кәсіби біліктілігін кәсіби біліктілігін, құзыреттіліктерін қалыптастыру мен дамытуға бағытталған.
3. Бағдарлама жеке пәндердің оқытылу сапасын жаңарған білім мазмұнына сай оқытуды, оқу үдерісінде педагогикалық жаңа озық технологиялардың кеңінен қолданылуын қарастырады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты әдістемелік бірлестік жетекшілері мен кафедра меңгерушілерінің кәсіби біліктілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) бірлестік жетекшілері мен кафедра меңгерушілерінің тұлғалық кәсіби құзыреттілігі мен қатысымдық іскерлікті меңгеруіне жағдай жасау;
2) әдістемелік бірлестік жетекшілері мен кафедра меңгерушілерінің өзара тәжірибе алмасуына қолайлы жағдайлар жасау;
3) оқушы білімін бағалау критерийлері мен халықаралық зерттеулер, көрсеткіштер мен өлшемдер негізінде бағалау технологиясымен таныстыру;
4) әдістемелік қызметтің мазмұны мен құрылымын бүгінгі күн талаптары негізінде құру және заманауи талапқа сай білімдерін қалыптастыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында мектептегі әдістемелік бірлестік жетекшілері мен кафедра меңгерушілері:
1) оқу-тәрбие үрдісінің жаңартылған және жетілдірілген мазмұн жүйесін біледі; педагогика және психологияның ғылыми-теориялық негіздерін, педагогтердің шығармашылық дағдыларын қалыптастыратын және танымдық белсенділіктерін дамытатын әдістерін біледі; мектептегі әдістемелік жұмыс бағыттарын іске асыруда құжаттар әзірлеуді; оқушылардың білім деңгейін бағалау технологияларын әдістемелік жұмыста тиімді іске асыру жолдарын біледі;
2) мектептегі әдістемелік жұмыс мазмұнын жетілдіруді; мұғалімдердің кәсіби білімі мен тәжірибелерін жетілдіру аясында іс-шараларды жоспарлап және ұйымдастыра алады;
3) анықталған әдістемелік жұмыстардың бағыттарын, құжаттар дайындау дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) педагогикалық-психологиялық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық модульдер;
5) вариативтік бөлім.
Басқарушылық модуль қосымша басшы кадрларға арналып енгізілді.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыттары", 2015 жылғы 30 қарашадағы Жолдауы: "Қазақстан жаңа жаһандық нақты ахуалда: өсім, реформалар, даму" және "100 нақты қадам" Ұлт жоспарынан туындайтын міндеттер. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. "Нұр Отан" партиясының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың 2015-2025 жылдарға арналған бағдарламасы. Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013-2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспарын жүзеге асыру мәселелері қарастырылады.

2. Программа направлена на формирование и развитие профессиональных умений и компетенции руководителей методических объединений, и заведующих кафедр.
3. Программа рассматривает преподавание отдельных предметов в соответствии обновлению содержания образования, широкое использование новых передовых педагогических технологии в учебном процессе.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных умений руководителей методических объединений и заведующих кафедрами.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) создать условия для формирования профессиональных компетенций и коммуникативных навыков руководителей методических объединений и заведующих кафедрами;
2) создать условия для взаимного обмена опытом между руководителями методических объединений и заведующих кафедрами;
3)ознакомить с критериями оценивания знаний учащихся и технологиями оценивания на основе показателей и измерителей международных исследований;
4) сформировать умения по построению содержания и структуры методической службы на основе требований времени.
2. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
обновленную и совершенствованную систему содержания учебно-воспитательного процесса;
научно-теоретические основы педагогики и психологии, познавательные активно развивающие методы формирующие творческие навыки педагогов;
пути претворения методической работы технологии оценки уровня знаний учащихся;
2) умеют:
совершенствовать содержание методической работы в школе;
организовывать и планировать мероприятия по совершенствованию профессионального опыта учителей;
3) владеют:
навыками подготовки документации, определяющие направления методической работы.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол – путь в будущее", "План нации 100 конкретных шагов. Современное государство за всех", Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы, "Основные направления модернизации содержания образования в Республике Казахстан", "Приоритетные направления антикоррупционной программы действия Республики Казахстан на 2015-2020 г.г.", "Национальный план развития функциональной грамотности учащихся на 2012-2016 г.г.".

9. Басқарушылық модуль тақырыптары төмендегідей:
1) мектептегі әдістемелік жұмысты басқаруды жоспарлау және ұйымдастыру;
2) әдістемелік қызметті басқарудағы жаңа амалдар;
3) мектептегі әдістемелік жұмыстарды сыни тұрғыдан басқару;
4) коучинг – білім беру ұйымдарында әдістемелік жұмысты басқару құралы ретінде.
10. Педагогикалық-психологиялық модульде келесі тақырыптар оқытылады:
1) мектептегі әдістемелік жұмыстарды ұйымдастыруда педагогтар ұжымына педагогикалық-психологиялық қолдау;
2) заманауи теориялық және практикалық зерттеулер негізінде оқушыларды шығармашылық жұмыстар мен жобаларға дайындауда психологиялық-педагогикалық қолдау.
11. Мазмұндық модульде келесі тақырыптар қарастырылады:
1) қазіргі әдістемелік қызмет: мазмұны, құрылымы, әдіснамалық негіздері, мүмкіндіктері және жүзеге асырылуы;
2) әдістемелік жұмыстың мазмұны және құрылымы;
3) әдістемелік қызметте ғылыми жұмыстарды ұйымдастыру жолдары; Қазіргі білім беру мазмұнын жаңартудағы әдістемелік жұмыстың жаңа моделі.
4) мектептегі әдістемелік жұмыс бағытындағы портфолио мазмұны. Әдістемелік қызметтің даму болашағы;
5) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау жүйесінің технологиясы;
6) әдістемелік кабинеттің жұмыс мазмұны және оның жүзеге асырылуы;
7) шығармашылық жұмыстар арқылы дарынды балаларды оқыту мен дамыту әдістемесі.
12. Технологиялық модульде төмендегі тақырыптар аясында тәжірибелік жұмыстар жүргізіледі:
мектепте әдістемелік жұмыстарды дамытуда педагогтардың инновациялық-коммуникативтік және интербелсенді технологияларды пайдалану ерекшеліктері.
1) әдістемелік қызметті жүзеге асырудағы заманауи технологиялар;
2) микро оқыту;
3) микро оқытуды жоспарлау;
4) микро оқыту негізіндегі сабақтарды панорамалық қорғау;
5) тыңдаушыларды кіріс және шығыс диагностикалау.
15. Вариативтік бөлімде тыңдаушыларға ұсынылған тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) әдістемелік жұмыстарды ұйымдастыруда smart-технологияны қолдану жолдары;
2) әдістемелік жүйенің ұлттық бірыңғай ақпараттық білім ортасын құру жолдары.
Тыңдаушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында вариативтік бөлімде 2 сағаттан 6 сағатақа дейін дәріс өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
14. Білім беру үдерісі сабақтардың барлық түрлері 1-қосымшада көрсетілген оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес ұйымдастырылады.
15. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылардың білімін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмыстары, ықшам оқыту (ықшам іс-шаралар) бойынша қорғау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:

9. Управленческий модуль включает изучение следующих тем:
1) управление, планирование и организация методической работы в школе;
2) новые методы управления методической службы;
3) претворение в жизнь критического отношения к методической работе в школе;
4) коучинг - как метод управления организациями образования.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогическая помощь учительскому коллективу в организации методической работы в школе;
2) поддержка учащихся в подготовке проектных работ на основе современных теории и практики.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) современная методическая служба: содержание, структура, методологическая основа, возможности и претворение в жизнь;
2) содержание и структура методической работы;
3) пути организации научной работы в методической службе;
4) новая модель методической работы в преддверии обновления содержания;
5) содержание портфолио в методической работе школы; перспектива развития методической службы;
6) технология критериальной системы оценивания учебных достижений учащихся; содержание работы методического кабинета;
7) обучение и методы развития одаренных детей с помощью творческих работ.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) особенности использования инновационно-коммуникативных и интерактивных технологии педагогами в развитии методической работы школы;
2) современные технологии в методической работе;
3) микрообучение;
4) планирование микрообучения;
5) панорамная защита фрагментов урока в Микро обучении.
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) пути использования Smart технологии в методической работе;
2) пути построения национальной информационной образовательного центра.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменяться от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательно процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини- мероприятия и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:

1) мектептегі ғылыми-әдістемелік жұмыс мазмұны мен қағидаларын әзірлеу;
2) педагогикалық тәжірибенің түрлерін жасау;
3) мектептегі ғылыми жұмыстарды зерттеу мәселелерін ашу;
4) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқушыларды ғылыми жобалар мен шығармашылық жұмыстарға бағыттауға әзірлеу;
5) мектептегі кафедраның ғылыми жұмыстары мен өзіндік жұмыстары түрлерін дайындау.
16. Жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) мектептегі ғылыми-әдістемелік жұмысты басқарудың тиімді жолдары;
2) ауыл мектебінде әдістемелік жұмыстарды жүргізу моделі;
3) әдістемелік бірлестік қызметі мазмұнының модернизациясы;
4) мұғалім мен оқушының шығармашылық қызметі және білім беру бағдарламалары;
5) педагогикалық ұжымның кәсіби бірлестіктері және әкімшілік басқару қызметінің жаңа амалдары;
6) жаңа педагогикалық технологияларды ендірудегі шығармашылық топтар мен әдістемелік бірлестіктер құзыреттілігі;
7) үздік педагогикалық тәжірибені тарату әдістемесі;
8) мектептегі әдістемелік бірлестік қызметін дамыту механизмі;
9) мектептегі әдістемелік бірлестіктер қызметін бағалау өлшемдері;
10) қазіргі білім беру мазмұнын жаңартудағы әдістемелік жұмыстың жаңа моделі.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Оқыту үдерісін жүзеге асыру әдістері мен түрлері
19. Оқыту үдерісіндегі интербелсенді әдістер: пікірталас ("миға шабуыл") сыни ойлау, іскерлік ойын, тренингтер, жобалау әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, интербелсенді дәрістер, шеберлік сынып, семинар, практикалық жұмыс, рефлексия, көшпелі тәжірибелік сабақтар және конференция, дөңгелек үстел, диагностикалау.
20. Ересектер аудиториясында тыңдаушылардың ерекшелігі, оқыту барысында логикалық қорытынды жасауға, аудиториядан тыс өзіндік жұмыстар мен тәжірибелік сабақтар жағдайында үйренген біліктерін сынақтан өткізе отырып өз тәжірибесіне жинақтау.
21. Тыңдаушылармен оқу үдерісіне сәйкес қажетті дәрістер мен өзіндік жұмыс жүргізілуі керек. Оқу бағдарламасы интербелсенді оқыту түрлері мен қазіргі білім беру технологияларын қолданудағы іс-әрекеттік көзқарас негізінде біліктілікті арттырудағы құзыреттілік моделіне бағытталған: шағын топтармен жұмыс, оқыту ойындары, кері байланыс, өзекті және күрделі мәселелер аясында пікірталас, шеберлік-сынып, "дөңгелек үстел".
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
22. Өзіндік жұмыс арқылы тыңдаушылардың курс кезіндегі алған білімдері, сабақтың әр кезеңін оқыту мен жүргізуде жаңа амалдарды тиімді пайдалану бойынша құзіреттілігі бағаланады, сондай-ақ меңгерген әдіс-тәсілдерді болашақта өз қызметінде қалай қолданатындығы анықталады.

1) разработать содержание и принципы научно-методической работы;
2) составить типы педагогического опыта;
3) раскрыть проблемы исследования научной работы в школе;
4) разработать направления учащихся на творческие и проектные работы в преддверии обновления содержания образования;
5) разработать научную работу кафедр в школе и виды самостоятельных работ.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) эффективные пути управления научно-методической работой;
2) модель организации методической работы в сельских школах;
3) модернизация работы методических объединений;
4) творческая работа и образовательные программы учителя и ученика;
5) новые методы управления административных и профессиональных объединений педагогического коллектива;
6) компетенции методических объединений и творческих групп в введении новых педагогических технологии;
7) пути распространения передового педагогического опыта;
8) механизмы развития работы методической работы школы;
9) измерители оценивания работы методической работы в школе;
10) новая модель методической работы обновления содержания образования.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, и проблем; мастер-класс; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
22. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.

23. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысын бағалау критерийлері:
1) білу, түсіну - 1 балл;
2) қолдану - 2 балл;
3) талдау, жинақтау - 3 балл;
4) бағалау - 4 балл.
24. Тыңдаушылардың білім деңгейін анықтау параметрлері:
1) оқу бағдарламасының мазмұнын игеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімін қолдануы;
3) ұсынылған материалдардың тәжірибелік маңыздылығы;
4) таңдалған тақырыпты негіздеу, оның толықтығы мен нақтылығы;
5) талапқа сәйкес рәсімделуі.
25. Өзіндік жұмысты бағалаудың максималды балы – 20 балл. Өзіндік жұмыс нәтижелерін өңдеу келесі түрде іске асады:
1) "5" (үздік) бағасы ? 18-20 балл, 85 %-100 %;
2) "4" (жақсы) бағасы ? 15-17 балл, 71- 84 %;
3) "3" (қанағаттанарлық) бағасы ? 12-14 балл, 50-70 %.
26. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарын бағалау критерийлері (өте жақсы, жақсы, қанағаттанарлық, төмен):
1) жоба тақырыбы;
2) жобаның мақсаттары;
3) жобаны басқару;
4) жоба дизайны;
5) команда мүшелерінің үлесі;
6) білім беру ұйымдарында жобаны іске асыру мүмкіндігі.
27. Жоба бойынша ең жоғарғы балл саны – 32 балл. Ұпай санын бағаға аудару төмендегідей іске асырылады:
1) "өте жақсы" – 32-28 балл (85-100%);
2) "жақсы" – 27-24 балл (75-84%);
3) "қанағаттанарлық" – 23-19 балл (50-74%).
28. Жаңартылған білім беру мазмұны негізінде оқыту мен жоспарлау жүзеге асыру іс-шаралар ықшам-сабақ (ықшам-оқыту), тыңдаушылардың сабақтарынан үзінді, сабақтар әр түрлі кезеңдерден тұрады.
29. Ықшам оқыту (тапсырмалар, іс-шаралар) таныстырылымдарын бағалау критерийлері:
1) қалыптасқан дағдының төменгі деңгейі - 1 балл;
2) орта деңгей - 2 балла;
3) жоғары деңгей - 3 балл.
30. Тыңдаушылардың қысқа мерзімді панорамалық қорғау (ықшам-сабақ) жоспарлы іс-шаралары келесі критерийлерден тұрады:
1) курс мазмұнын түсінеді;
2) жоспарлау және ықшам-оқыту дағдыларын қолданады;
3) оқытудың белсенді түрлері мен техникаларын қолданады;
4) басқару дағдыларын және дивергентті ойлауды дамытады;
5) білім алушылардың қажеттіліктерін қанағаттандырады және көрсете біледі;
6) оқыту жетістіктерін бағалауды біледі.
31. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибальную систему:
1) "Өте жақсы": 16 – 18 балл, (85-100%);
2) "Жақсы": 12 – 15 балл, (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 9-11 балл, (50-74%).
8 Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиторияда және аудиториядан тыс орындалатын өзіндік жұмыстарды ұйымдастыруда қолданылатын әдебиеттер тізімі:
1) Қазақстан Республикасының Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол – болашақққа бастар жол", 11 қазан 2014 ж.

23. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) знает понимает - 1 балл;
2) применяет - 2 балла;
3) анализирует, обобщает - 3 балла;
4) оценивает – 4 балла.
24. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
25. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 18-20 баллов, (85 %-100 %);
2) "Хорошо": 15-17 баллов, (75- 84 %);
3) "Удовлетворительно": 12-14 баллов, (50-74 %).
26. Для проведения проектной работы выделяются критерии: отлично, хорошо, удовлетворительно, слабо и следующие параметры:
1) тема проекта;
2) цель проекта;
3) управление проектом;
4) дизайн проекта;
5) вклад каждого члена команды;
6) возможности реализации проекта в организациях образования.
27. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 32-28 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 27-24 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 23-19 баллов, (50-74%).
28. При презентации мини-мероприятия слушатели курса предоставляют фрагмент мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
29. Для презентации мини-мероприятия выделяются следующие критерии:
1) 1 балл - низкий уровень сформированности навыков;
2) 2 балла – средний уровень;
3) 3 балла – высокий уровень
30. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-мероприятия определяется следующими параметрами:
1) понимает содержание курса
2) планирует и демонстрирует навыки микрообучения
3) применяет активные формы и техники в обучении
4) развивает управленческие навыки и навыки дивергентного мышления
5) умеет выявлять и удовлетворять потребностей обучающихся
6) умеет оценивать успешность обучения
31. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 16 - 18 баллов, (85-100%).
2) "Хорошо": 12 - 15 баллов, (75-84%).
3) "Удовлетворительно": 9-11 баллов, (50-74%)
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеуадиторных занятиях рекомендуется следующая литература.
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года.

2) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005-2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, 11.10.2004 ж, № 1459.
3) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. ( 24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
4) "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, 11.07.1999 ж, № 151-1.
5) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы. 27.07.2007 ж, № 319-III ҚРЗ, Астана. Ақорда.
6) Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары //Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 маусымдағы № 832 қаулысы.
7) Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 24 қыркүйектегі № 648 жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында діни экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл жөніндегі 2013 - 2017 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.
8) Концепция непрерывного профессионально - педагогического образования педагога новой формации РК - Астана, 2005.
9) Қазақстан Президенті Нұрсұлтан Назарбаев Астана қаласында 2015 жылғы 6 мамырда өткен Үкіметтің кеңейтілген отырысында бес институционалдық реформаны жүзеге асырудың 100 нақты қадамы - Жаһандық және ішкі сын-қатерлерге жауап және сонымен бір мезгілде, жаңа тарихи жағдайларда ұлттың дамыған мемлекеттердің отыздығына кіруі жөніндегі жоспары.
10) "Нұр Отан" партиясының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың 2015-2025 жылдарға арналған бағдарламасы 11 қараша 2014 жыл
11) Б.А.Альмухамбетов "Тенденции развития системы повышения квалификации педагогических кадров в Казахстане. – Алматы РИПК СО, 2000. 272 стр. (122стр.)
12) А.А.Жайтапова "Научно-методическое обеспечения профессонального роста учителей на этапе перехода к модели образования, ориентированного на результат. – Алматы РИПК СО, 2004. 184 стр.
13) Тотанова А.С. Педагогическое мастерство - Алматы, 2010.
14) Хмель Н.Д. Теоретические основы профессиональной подготовки учителя. – Алматы: Ғылым, 1998.
15) Бизяева А.А. Психология думающего учителя: педагогическая рефлексия. Псков: ПГПИ имени С.М. Кирова, 2004 - 216 с.
16) Волобуева Л.М. Активные методы обучения в методической работе ДОУ. // Управление ДОУ. – 2006. - №6. – С. 70-78.
17) Липчанская И.А. Контроль функционирования и развития ДОУ: методические рекомендации. – М.: ТЦ Сфера, 2009.
18) Маркова Л.С. Управленческая деятельность руководителя социального учреждения. - М., 2005.
19) Никишина И.В. Диагностическая и методическая работа в дошкольных образовательных учреждениях. – Волгоград, 2007.

2) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 года.
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года).
4) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012 - 2016 годы // Разрешение № 832." Закон о языках " Республики Казахстан, 11.07.1999 № 151-1.
5) Государственная программа по противодействию религиозному экстремизму и терроризму в Республике Казахстан на 2013 - 2017 годы, Астана, 2013.
6) Концепция непрерывного профессионально - педагогического образования педагога новой формации РК - Астана, 2005.
8) Программа противодействия коррупции на 2015-2025 годы, Асатана, 2014.
9) Альмухамбетов Б.А. Тенденции развития системы повышения квалификации педагогических кадров в Казахстане. – Алматы РИПК СО, 2000. - 272 с.
10) ЖайтаповаА.А. Научно-методическое обеспечения профессионального роста учителей на этапе перехода к модели образования, ориентированного на результат. – Алматы РИПК СО, 2004. - 184 с.
11) Тотанова А.С. Педагогическое мастерство - Алматы, 2010.
12) Хмель Н.Д. Теоретические основы профессиональной подготовки учителя. – Алматы: Ғылым, 1998.
13) Бизяева А.А. Психология думающего учителя: педагогическая рефлексия. Псков: ПГПИ имени С.М. Кирова, 2004 - 216 с.
14) Волобуева Л.М. Активные методы обучения в методической работе ДОУ. // Управление ДОУ. – 2006. ? №6. – С. 70-78.
15) Липчанская И.А. Контроль функционирования и развития ДОУ: методические рекомендации. – М.: ТЦ Сфера, 2009.
16) Маркова Л.С. Управленческая деятельность руководителя социального учреждения. ? М., 2005.
17) Никишина И.В. Диагностическая и методическая работа в дошкольных образовательных учреждениях. – Волгоград, 2007.
18) Сыромятникова Л.М. Настольная книга завуча: Методическая работа в школе. - Москва. - "Глобус", 2007.
19) Терре С.И. Методическая работа – как средство повышения эффективности и качества образовательного процесса. ? Иркутск: Дрофа, 2010. ? С. 3.

1. "Қазақстан жолы – 2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың халыққа жолдауында мемлекеттің дамуының неше бағытын көрсетті?
а) 10
в) 7
с) 3
д) 9
2. 2011-2020 жылдардағы ҚР білім берудің дамуының мемлекеттік бағдарламасы қашан қабылданды?
а) 2009 жыл
в) 2010 жыл
с) 2011 жыл
д) 2012 жыл
3. Қазақстан Республикасындағы үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие тұжырымдамасы қай жылы қабылданды?
а) 2009 жыл
в) 2010 жыл
с) 2011 жыл
д) 2000 жыл
4. Барлық білім беру ұйымдарындағы оқу процесінде тәрбие компонентін күшейтудің типтік кешенді жоспары қашан қабылданды?
а) 2010 жыл
в) 2011 жыл
с) 2012 жыл
д) 2000 жыл
5. Менеджмент – бұл...
а) басқару қызметінің түрі
в) басқару түрі
с) басқару технологиясы
д) басқару қағидасы
6. Педагогикалық менеджмент, бұл:
а) Білім беру процесінің сапасын бақылау
в) Оқу-тәрбие процесін басқару
с) Оқушылардың тәрбие деңгейін болжау
д) Білім беру мазмұны
7. Мектептегі әдістемелік жұмыстың мәні:
а) педагогтың білімін үздіксіз жетілдіру
в) Білім беру процесін жетілдіру
с) әртүрлі ұйымдармен мектептердің қауымдасуы
д) оқушылар ұжымы
8. Мектепте әдістемелік жұмыспен кім айналысуы керек?
а) пән мұғалімі
в) директордың оқу-әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасары
с) әрбір педагог
д) сынып жетекшісі
9. Мектептегі әдістемелік жұмыстың негізгі міндеті:
а) педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін және кәсіби шеберлігін арттыруға ықпал ету.
в) педагогикалық ұжымның функционалдық міндеттері
с) педагогикалық қызметкерлердің өзіндік құндылық сезімінің болуы
д) педагогтар біліктілігін арттыру
10. Әдістеме бірлестік құрамы қанша адамнан тұрады?
а) бір адам
в) екі адам
с) үш немес төрт адам
д) 50 адам
11. Педагогтың кәсіби мәдениеті, бұл:
а) функционалдық міндеттері
в) білім, дағды және тәжірибе кешені
с) өзіндік құндылық сезімінің болуы
д) сөйлеу мәдениеті
12. Кәсібилік, бұл:
а) мамандықты тереңнен меңгеру
в) білімі туралы құжатының болуы
с) қызметі
д) санаты
13. Тұлғаны әлеуметтендіру, бұл:
а) тұлғаның қоғамдағы өмірге қабілеттілігін қалыптастыру
в) әлемді эстетикалық тұрғыдан қабылдауын қалыптастыру
с) бала организмінің физикалық шынығуы
д) тұлғалық қабілетті жетілдіру
14. Өзіндік талдау, бұл:
а) өзінің іс-әрекетін және тәжірибесін талдау
в) басқаның іс-әрекетін және тәжірибесін талдау
с) басқаның жұмысы туралы өз пікірі
д) өзін-өзі жетілдіру
15. Қауіпсіз білім беру ортасы, бұл:
а) бала мен мұғалімнің денсаулығын сақтауға және нығайтуға қабілетті жағдайлар
в) мектеп инспекторы
с) тәртіп ережесін қатаң қадағалау
д) ата-анамен бірлескен жұмыс
Бағалау
Пайызы
Баллдары
5 "өте жақсы"

1. Сколько направлений имеет Стратегия "Қазақстан жолы – 2050: "Нурлы жол-путь в будущее"
A) 10;
B) 7;
C) 3;
D) 9.
2. Когда принята Госпрограмма развития образования на 2011-2020 г.г.
A) 2009;
B) 2010;
C) 2011;
D) 2012.
3. Когда принята Концепция воспитания образовательной системы непрерывного образования в Республике Казахстан
A) 2009;
B) 2010;
C) 2011;
D) 2000.
4. Когда принята в учебных заведениях всеобъемлющий план укрепления воспитательного компонента в учебном процессе
A) 2010;
B) 2011;
C) 2012;
D) 2000.
5. Менеджмент – это...
A) вид управленческой службы;
B) вид управления;
C) технология;
D) принцип.
6. Педагогический менеджмент, это:
A) контроль качества процесса;
B) управление процессом;
C) уровень воспитания;
D) содержание образования.
7. Значение методической службы:
A) непрерывное совершенствование знаний;
B) совершенствование учебного процесса;
C) сотрудничества школ;
D) ученический коллектив.
8. Кто занимается методической службой:
A) учитель;
B) заместитель по учебно-методической;
C) каждый педагог;
D) классный руководитель.
9. Основная задача методической работы:
A) повышение умения и профессионального мастерства педагога;
B) функциональная задача коллектива;
C) чувство самооценки педагога;
D) повышение умения педагога.
10. Количество членов методического объединения
A) 1;
B) 2;
C) 3 или 4;
D) 50.
11. Профессиональное культура это -
A) функциональные обязанности;
B) знания, умения, навыки;
C) чувство самооценки;
D) культура речи.
12. профессионализм это:
A) освоение профессии;
B) документ о знании;
C) служба;
D) категория.
13. Социализация личности:
A) формирование способности личности;
B) эстетическое восприятие мира;
C) физическое тренировка;
D) совершенствование способностей личности.
14. Самоанализ – это:
A) анализ своих действии и опыта;
B) анализ чужого опыта;
C) мнение о чужом опыте;
D) самосовершенствование.
15.Безопасный центр образования:
A) условия сохранения и укрепления здоровья ребенка и учителя;
B) инспектор;
C) правило дисциплины;
D) работа с родителями.
Оценка
В процессах
Баллы
5 "отлично"

3. Қазақстан Республикасындағы үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие концепциясы қай жылы қабылданды?
а) 2009 жыл
в) 2010 жыл
с) 2011 жыл
д) 2000 жыл
4. Барлық білім беру ұйымдарындағы оқу процесінде тәрбие компонентін күшейтудің типтік кешенді жоспары қашан қабылданды?
а) 2010 жыл
в) 2011 жыл
с) 2012 жыл
д) 2000 жыл
5. Менеджмент – бұл...
а) басқару қызметінің түрі
в) басқару түрі
с) басқару технологиясы
д) басқару қағидасы
6. Педагогикалық менеджмент, бұл:
а) Білім беру процесінің сапасын бақылау
в) Оқу-тәрбие процесін басқару
с) Оқушылардың тәрбие деңгейін болжау
д) Білім беру мазмұны
7. Мектептегі әдістемелік жұмыстың мәні:
а) педагогтың білімін үздіксіз жетілдіру
в) Білім беру процесін жетілдіру
с) әртүрлі ұйымдармен мектептердің қауымдасуы
д) оқушылар ұжымы
8. Мектепте әдістемелік жұмыспен кім айналысуы керек?
а) пән мұғалімі
в) директордың оқу-әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасары
с) әрбір педагог
д) сынып жетекшісі
9. Мектептегі әдістемелік жұмыстың негізгі міндеті:
а) педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін және кәсіби шеберлігін арттыруға ықпал ету.
в) педагогикалық ұжымның функционалдық міндеттері
с) педагогикалық қызметкерлердің өзіндік құндылық сезімінің болуы
д) педагогтар біліктілігін арттыру
10. Әдістеме бірлестік құрамы қанша адамнан тұрады?
а) бір адам
в) екі адам
с) үш немес төрт адам
д) 50 адам
11. Педагогтың кәсіби мәдениеті, бұл:
а) функционалдық міндеттері
в) білім, дағды және тәжірибе кешені
с) өзіндік құндылық сезімінің болуы
д) сөйлеу мәдениеті
12. Кәсібилік, бұл:
а) мамандықты тереңнен меңгеру
в) білімі туралы құжатының болуы
с) қызметі
д) санаты
13. Тұлғаны әлеуметтендіру, бұл:
а) тұлғаның қоғамдағы өмірге қабілеттілігін қалыптастыру
в) әлемді эстетикалық тұрғыдан қабылдауын қалыптастыру
с) бала организмінің физикалық шынығуы
д) тұлғалық қабілетті жетілдіру
14. Өзіндік талдау, бұл:
а) өзінің іс-әрекетін және тәжірибесін талдау
в) басқаның іс-әрекетін және тәжірибесін талдау
с) басқаның жұмысы туралы өз пікірі
д) өзін-өзі жетілдіру
15. Қауіпсіз білім беру ортасы, бұл:
а) бала мен мұғалімнің денсаулығын сақтауға және нығайтуға қабілетті жағдайлар
в) мектеп инспекторы
с) тәртіп ережесін қатаң қадағалау
д) ата-анамен бірлескен жұмыс
16. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстанды әлеуметтік жаңғырту бағытындағы "Жалпыға ортақ Еңбек қоғамына қарай 20 қадам" бағдарламалық мақаласында берілген тапсырмаларды орындау мақсатында әзірленіп, ҚР Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі №115 бұйрығымен бекітілген таңдау курстары:
а) "Шетел тілі" (1-сынып), "Экономикалық қаржы сауаттылығы", "Өлкетану" (7-сынып)
в) "Шетел тілі" (1-сынып), "Дене тәрбиесі", "Өлкетану" (7-сынып),

3. Когда принята Концепция воспитания образовательной системы непрерывного образования в Республике Казахстан
A) 2009 г.
B) 2010 г.
C) 2011 г.
D) 2000 г.
4. Когда принята в учебных заведениях всеобъемлющий план укрепления воспитательного компонента в учебном процессе
A) 2010 г.
B) 2011 г.
C) 2012 г.
D) 2000 г.
5. Менеджмент – это...
A) вид управленческой службы
B) вид управления
C) управленческая технология
D) управленческий принцип
6. Педагогический менеджмент - это:
A) контроль качества процесса
B) управление процессом
C) уровень воспитания
D) содержание образования
7. Значение методической службы
A) непрерывное совершенствование знаний
B) совершенствование учебного процесса
C) сотрудничества школ
D) ученический коллектив
8. Кто занимается методической службой
A) учитель
B) заместитель по учебно-методической работе
С) каждый педагог
D) классный руководитель
9. Основная задача методической работы
A) повышение умения и профессионального мастерства педагога
B) функциональная задача коллектива
C) чувство самооценки педагога
D) повышение умения педагога
10. Количество членов методического объединения
A) 1
B) 2
C) 3 или 4
D) 50
11. Профессиональное культура это -
A) функциональные обязанности
B) знания, умения, навыки
C) чувство самооценки
D) культура речи
12. Профессионализм - это
A) освоение профессии
B) документ о знании
C) служба
D) категория
13. Социализация личности
A) формирование способности личности
B) эстетическое восприятие мира
C) физическая тренировка
D) совершенствование способностей личностей
14. Самоанализ - это
A) анализ своих действий и опыта
B) анализ чужого опыта
C) мнение о чужом опыте
D) самосовершенствование
15. Безопасный центр образования
A) условия сохранения и укрепления здоровья ребенка и учителя
B) инспектор
C) правило дисциплины
D) работа с родителями
16. Курсы по выбору утвержденные приказом № 115 от 3 апреля 2013 рода министра образования и науки Республики Казахстан.
A) "Иностранный язык" (1-класс), "Финансовая грамотность ", "Краеведение" (7-класс)
B) "Иностранный язык" (1-класс), "Физическая культура", Краеведение" (7-класс)

с) "Өлкетану" (7-сынып), "Алаштану" (9-сынып), "Абайтану" (9-11 сыныптар)
д) "Дене тәрбиесі", "Өлкетану" (7-сынып), "Дінтану негіздері" (9-сынып)
17. 4-8–сынып оқушыларының математика ж?не жаратылыстану саласындағы сауаттылығын бағалау бағытындағы сәйкес жалпы орта білім беретін мектеп оқушыларының халықаралық салыстырмалы зерттеу:
а) TIMSS
в) PISA
с) PIRLS
д) TIMSS және PISA
18. Жалпы білім беру мектептерінің басшыларына оқыту үдерісін және мектепішілік бақылауды тиімді ұйымдастыру үшін пәндер бойынша оқу бағдарламаларының орындалуын тексеруге ұсынылатын норматив:
а) Мектептің оқу-өндірістік жоспарына сай
в) Оқу пәнінің апталық сағат бөлінісіне қарай жылына 2 реттен кем емес
с) Жарты жылда 1 рет, жылына 2 рет
д) Тоқсанына 1 рет, жылына 4 рет
19. Бастауыш білім мазмұнын қанша білім саласы құрайды:
а) 6
в) 7
с) 12
д) 9
20. Әрбiр пәннiң мазмұнын зерделеу аяқталады:
а) Негiзгi орта бiлiм беру деңгейiнде
в) Жалпы орта білім беру деңгейінде
с) 12 жылдық білім беру деңгейінде
д) Бейінді-бағдарлы білім беру деңгейінде
21. Оқу бағдарламасы –
а) бiлiм берудiң тиiстi деңгейiндегi оқу пәндерiнiң (предметтерiнiң) тiзбесi мен көлемiн, оларды зерделеу тәртiбi мен бақылау нысандарын регламенттейтiн құжат;
в) Әрбiр оқу пәнi бойынша меңгерiлуге тиiстi бiлiмнiң, шеберлiк пен дағдылардың мазмұны мен көлемiн айқындайтын бағдарлама;
с) бiлiм алушылардың бiлiм алу қажеттерiн жан-жақты қанағаттандыру мақсатында жүзеге асырылатын тәрбиелеу мен оқыту процесi;
д) бiлiм алушының кәсiптiк қызығушылықтарына, жеке қабiлеттерi мен психикалық-физиологиялық ерекшелiктерiне сәйкес бiлiм беру.
22. Мектепті дамыту жоспарында жоспарланған іс-шараларды жүзеге асыру
а) Мектеп қызметкерлерінің күнделікті жұмысы
в) Мектеп директоры мен аға қызметкерлердің кәсіби міндеттері
с) Мектеп көшбасшының тікелей міндеттері
д) Мектеп директоры командасының күнделікті жұмысы
23. Оқыту оқушылардың тұрақты құрамымен, нақты кестемен жүргізілетін, ал негізгі формасы сабақ болып табылатын оқу сабақтарын ұйымдастыру жүйесі
а) Сынып-сабақтық жүйе
в) Топтық оқыту
с) Оқу сабақтарын ұйымдастырудың ерекше формасы
д) Оқытуда тұрақты құраммен қолданылатын ұйымдастыру жүйесі
24. Функционалдық сауаттылық
а) білім берудің жеке тұлғаны қалыптастырудағы әлеуметтік бағдарлануы.
в) оқыту нысандарын, әдістері мен технологияларын жаңарту
с) ұстаздың құзіретті тәсілдерді меңгертуі, білім беру мазмұнын жетілдіру
д) өз бетінше білім алу, әрекет ету.

C) "Краеведение" (7-класс), "Алаштану" (9-класс), "Абайтану" (9-11 классы)
D) "Физическая культура", Краеведение" (7-класс), "Религиоведение" (9-класс)
17. Международные исследования проверяющие знания учащихся 4-8–классов:
A) TIMSS
B) PISA
C) PIRLS
D) TIMSS и PISA
18. Нормативный документ представленный директорам среднеобразовательных школ о преподаванию дисциплин по учебным программам:
A) Учебно-производственный план
B) Разделение часов по дисциплине меньше 2 раз в неделю
C) В полгода 3 раз, в год 2 раза
D) В четверть 3 раз, в год 4 раза
19. Сколько составляющих содержания начальной школы
A) 6
B) 7
C) 12
D) 9
20. Преподавание содержания каждого предмета заканчивается:
A) на уровне основной школы
B) на уровне средней школы
C) на уровне 12 летнего обучения
D) на уровне профильного обучения
21. Учебная программа –
A) документ регламентирующий уровень обучения, список и объем преподаваемых дисциплин;
B) программа определяющий объем знаний, умений, навыков по каждому предмету;
C) учебный и воспитательный процесс удовлетворяющий потребности учащихся в обучении;
D) обучение учащихся по их профессиональным интересам, психолого-физиологическим особенностям
22. Претворение в жизнь мероприятий указанных в плане развития школы
A) каждодневная работа работников школы
B) профессиональная обязанность директора школы
C) прямая обязанность лидера школы
D) работа команды директора школы
23. Формы организации учебного процесса основной которой является урок
A) классно-урочная система
B) групповое обучение
C) особенные формы организации урока
D) система организации с постоянным составом
24. Функциональная грамотность
A) социальное направления формирования личности в обучении
B) обновление методов и технологии обучения
C) совершенствование содержания обучения, освоение учителем компетентных приемов учителем
D) самообразование

1. Кіріспе
1. "Білім беру ұйымдарында мұражай қызметін ұйымдастыру әдістемесі" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектептер мұражайының жетекшілерін оқытуға арналған.
2. Ұлттық құндылықтардың сақталуы, оның халыққа таныстырылуы, тарихи қазынаның насихатталуы мектеп мұражайлары арқылы жүзеге асырылады, сондықтан білім беру ұйымдарында мұражай қызметін ұйымдастыру әдістемесінің қажеттілігі қазіргі таңда арта түсуде. Мұражай қызметкерлеріне арналып жасалған оқу бағдарламасы мектеп мұражай жетекшілерінің біліктілік деңгейінің қоғам сұранысындағы өзекті мәселелерді іріктеу барысында мұражай жетекшілерінің дамуындағы кәсіби біліктілікті арттыруға мүмкіндік береді.
3. Бағдарлама курстар мазмұнында ұлттық идея негізінде тарихқа жаңаша көзқарас қалыптастыра отырып, қазіргі таңдағы мектеп мұражайының алатын орны мен тарихи құндылықты насихаттаудағы танымдық түсінікті терең қамтуға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты мектеп мұражайы жетекшілерінің отандық білім беруді әлемдік деңгейге жеткізу барысындағы ұлттық құндылықтарды насихаттауға бағытталған кәсіби құзіреттілігін дамыту.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер анықталды:
1) мұражай қызметінің теориялық-әдістемелік негізі және музеологиялық зерттеулер туралы білім деңгейін анықтау;
2) ал ған теориялық білімдерін нәтижеге бағыттап тәжірибе жүзінде қолдана білу;
3) салыстырмалы зерттеу жұмысын жүргізу кезінде шығармашылық-сараптаушылық қабілетін ұтымды қолдана білу;
4) зерттеу тақырыбы бойынша жиналған материалдарды жүйелей білу;
5) тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау туралы білімді игеру;
6) отандық және шетелдік музеология ғылымы бойынша еркін білімдерінің болуы.
7) мектеп мұражай жетекшілерінің кәсіби іскерлігі мен дағдысын қалыптастырып, кәсіби құзіреттілігін арттыру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курстар соңында тыңдаушылар:
1) ҚР мұражай мекемелеріне арналған заңнамалық актілерін, нормативтік–құқықтық құжаттарды, "Мәңгілік ел" құрудағы ұлттық құндылықтарды, білім беру ұйымдарында мұражайлар жұмысын ұйымдастырудың ерекшелігін, мұражайда өткізілетін тәрбиелік іс-шаралар басымдылықтарын, мультимедиялық оқу ресурсы мүмкіндігін арттыру құзіреттіліктерін біледі;
2) мұражай қызметін ғылыми-әдістемелік сүйемелдеу басымдылығын дамытуды, мұражай іс-әрекетінің қорын және ғылыми-ақпараттық дамуын жетілдіруді, мұражай қорларына экспонаттық сипаттама беруді, мұражай менеджменті мен маркетинг қызметін басқаруды үйренеді;
3) отандық және шетелдік музеология ғылымы бойынша теориялық білімдерін іс-тәжірибе үрдісінде жүзеге асыруды, мұражайдағы мәселелерді салыстырмалы зерттеуде шығармашылық-сараптаушылық қабілетті қолдана білуді, зерттеу тақырыбы бойынша жиналған материалдарды сараптау және жүйелей білуді, тарихи және мәдени ескерткіштерді қорғау туралы білімдерді игеруді, мұражай ісінің әдістемелері мен тәжірибесіндегі дәстүрлер және инновацияларды меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялы қ-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде "Н.Ә.Назарбаев "Қазақстан-2050" стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" (2012), "Нұрлы жол–болашаққа бастар жол" Қазақстан халқына жолдауларының (2014) білім беру жүйесіндегі маңызы, "Жаңаруға ұлттық көзқарас: "Қазақстан жолы–2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ"–білімді мемлекет" білікті экономика және жоғары сапалы жұмыс күші, "ҚР мұражай мекемелеріне арналған заңнамалық актілері, нормативтік құжат, "ҚР Үкіметінің тәрбие тұжырымдамасын жүзеге асыру" (2012 жылғы 26 маусымдағы № 873 Қаулысы), "Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы, 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді) қарастырылады.

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Методика организации музейной деятельности в общеобразовательных школах" (далее Программа) предназначена для обучения руководителей школьных музеев.
2. "Методика организации музейной деятельности в общеобразовательных школах" заключается в необходимости организации деятельности музеев для сохранения национальных ценностей и глубоких корней истории народа.
3. Образовательная программа направлена на обучение руководителей школьных музеев необходимому объему знаний по организации музейной деятельности в общеобразовательных школах заключается в необходимости расширение знаний об основных музееведческих понятиях оказания помощи школам по всем направлениям музейной деятельности, обмен опытом работы музеев по изучению и сохранению культурного наследия своего края, повышения квалификации руководителей школьных музеев.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей руководителей школьных музеев в соответствии с новыми нормативными документами.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) знать основы отечественной и зарубежной науки музеологии;
2) усвоить знания о защите памятников истории и культуры;
3) эффективно использовать творческие способности при проведении сравнительных исследований;
4) использовать полученные теоретические знания на практике;
5) формировать умения систематизации собранного материала по темам исследования.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курсов слушатели:
1) знают:
нормативно-правовые документы, законодательные акты организации музеев РК;
значимость национальных ценностей "Мәңгілік ел;
особенности и преимущества работы музеев в образовательных организациях;
повышение компетентности в использовании мультимедийных ресурсов.
2) умеют:
применять творческие и аналитические способности в сравнительных исследованиях проблем музеев;
анализировать и систематизировать материалы по теме исследования.
3) владеют:
навыками и знаниями о защите исторических и культурных памятников; инновационной и традиционной методикой в практике музейного дела.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нурлыжол - путь в будущее". "Стратегия Н.А.Назарбаева "Казахстан -2050" новый политический курс состоявшегося государства: (2012). Национальный взгляд на обновление: "Казахстанский путь–2050: одна цель, одни интересы, одно будущее" – образованное государство, грамотная экономика и высококачественная рабочая сила. Нормативно-правовые документы, законодательные акты учреждений музеев РК. Претворение концепции воспитания Правительства РК (Постановление от 26.06.2012 г. № 873).

9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) "Интеллектуальдық ұлт -2020" жобасы мен "Мәңгілік ел" құрудағы ұлттық құндылықтардың маңызы".
2) "Рух", "Руханият", "Рухтану" ұғымдарының психологиялық маңызы және отбасы тәрбиесіндегі ролі;
3) "Рухани-адамгершілік құндылықтардың тәрбие әдісіндегі маңызы";
4) "Мұражай қызметі мен өзін-өзі тану пәнін кіріктіру".
10. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) "Білім беру ұйымдарында мұражайлардың ерекшелігі: қазіргі көзқарас. Мектеп мұражайының ерекшелігі: мектеп мұражайының жанры және бағыты. Мектеп мұражайының құрылымы мен мазмұны";
2) "Мұражайлық менеджмент және маркетинг. Мұражайды басқару. Мұражай жарнамасы. Мұражай менеджментінің және маркетингінің даму концепциясы"; "Мұражайдың тарихи даму концепциясының ұйымдастырушы -басқарушылық және базалық аспектілерінің дамуы. Мұражай қызметіне деген сұранысты көтеру. Мұражай және оның қызметі. Мұражайдағы әлеуметтiк қызмет. Құжаттау қызметтері. Негізгі қызмет бағыттары: танымдық, адамгершiлiк-тәрбиелiк, эстетикалық-тәрбиелiк";
3) "Мұражай және қоғам. Адамның әлеуметтік дамуындағы мұражайдың ролi. Мұражайтанудың танымдық түсініктері. Мұражай ісі және оның бағыттары. Арнайы танымдар. Негізгі деректеремелер";
4) "Облыс көлеміндегі ескерткіштерді қорғау, жергілікті жердегі тарихи – мәдени ескерткіштер мен нысандар туралы мәліметтер жинау";
5) "Тәрбиелік іс-шаралар ұйымдастыруда мектеп мұражайының рөлі. Мұражайда өткізілетін тәрбиелік іс-шаралар, тәрбие сағаттары, кездесулер. Кәсіби бағдар, кәсіби құндылық, қазіргі көзқарас";
6) "Мұражайлық іс - әрекеттің қорлық сақтаушылық және ғылыми-ақпараттық дамуы. Мұражайлық қорларға сипаттама";
7) "Мұражайішілік ғылыми-ақпараттық жүйенің дамуы. Экспозициялар жүйесінің дамуы. Мұражайдың балалар аудиториясындағы белсенділігі. Жаңа экспозицияны жасау тұжырымдамасын жасаған кезде әртүрлі міндеттерді шешу";
8) "Мұражай аймағындағы кеңестікті игеру. Аймақтық және қалалық бағыттағы мұражайларды қатар құру. Мұражайдың көрсетілімдік қызметін есепке алу және барынша қолдану мәселесі".
11. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) "Мұражай жетекшілерінің интернет технологиялардың мүмкіндіктерін қолдану жолдары";
2) "Мультимедиялық оқу ресурсы мүмкіндігін арттыруда мұражай жетекшілерінің түйінді құзіреттіліктері";
3) "ББҰ мұражайларында ақпараттық технологияларды қолдану".
12. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) "Мұражай ісінің әдістемелері мен тәжірибесі: дәстүрлер және инновациялар";
2) "Мен және менің мұражайым";
3) "Мәңгілік ел" құрудағы ұлттық құндылықтардың маңызы";
4) "Мұражайдың стратегиялық жоспарлары";
5) "Инновациялық білім беруде сапалы басқару";
6) "Инновациялық үдерістегі мұражай басшының ролі";
7) "Мұражай және мұражай қызметінің дамуындағы жаңа тенденциялар";
8) "Мұражай қызметінің әлеуметтік ортасы";
9) "Мұражайдың жаңа тұжырымдамасы теоретикалық жағынан негіздеу";
10) "Қазақстандағы революцияға дейінгі мұражайлар".
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей:өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) Ұлт, ұлт бірлігі, ұлттық татулық, ұлттық идея мәселелерінің танымдық негіздері туралы әңгіме сағатының жоспарын жасау;
2) Мектеп мұражайының-тұлға тәрбиесіндегі этномәдени ортасы тақырыбына презентация жасау;
3) Жергілікті жердегі этном әдени орталықтарды ұйымдастыру тәжірибесі туралы хабарлама дайындау;
4) "Туған өлке түлектерінің тарихы: қазіргі көзқарас" атты эссе жазу;
5) Халы қтық тәрбие және отбасының қоғамдағы маңызы туралы әңгіме жоспарын жасау;
6) Мектеп мұражайын ұйымдастыру тарихи шежіре танымы атты виртуальды саяхат ұйымдастыру;
7) Мұражай ісі - ұлттық құндылықтар мұрасы тақырыбына мектепішілік іс-шара жоспарын жасау;
16. Жоба жұмысының тақырыптары:
1) мұражайдың стратегиялық жоспарлары;
2) мұражайды безендіруге қажетті құрал-жабдықтарды пайдаланып, заманауи мұражай электронды презентациясын жасап, ұсыныңыз;
3) инновациялық үдерістегі мұражай басшының ролі;
4) мұражай және мұражай қызметінің дамуындағы жаңа тенденциялар;
5) мұражай қызметінің әлеуметтік ортасы;
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.
19. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, оқыту барысында тыңдаушыларға қисынды қорытындылар жасауға, мазмұнды өз практикасына бейімдеуге және алған біліктерін аудиториялық практикалық сабақтар және аудиториядан тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.

9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) значение краеведческих ценностей (педагогический аспект);
2) значение духовных ценностей в деятельности музея (психологический аспект);
3) интеграция предмета самопознания и деятельности музея.
10. В содержательном модуле рассматриваются вопросы:
1) особенности музеев в организаций образования: современный взгляд;
2) музейный маркетинг и менеджмент;
3) музей и его деятельность;
4) познавательные понятия музея;
5) роль школьного музея в организации воспитательных мероприятий;
6) работа профессионального ориентирования и профессиональной адаптации детей и подростков;
7) историческая родословная своего края (экскурсия в областной музей им. А. Молдагуловой и областной историко-краеведческий музей и обмен опытом между педагогами Актюбинского медицинского колледжа им. М. Маметовой);
8) предпосылки организации исследования, ведущих к познанию родного края и патриотизму;
9) трансляция опыта "НИШ" (из дополнительной программы "Социальный опыт сообщества школы") Познание родного края - ценность гражданско-патриотического воспитания. Краеведческая экспедиция "Туғанелгетағзым" и DiscoverKazakhstan. Эссе, конкурсная работа ("Қазақстанментаныс бол") (из дополнительной программы) "Социальный опыт сообщества школы";
10) научно-информационное и фондово-содержательное развитие музейной деятельности, развитие экспозиционных систем;
11) новые тенденции в деятельности музея.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по использованию возможностей интернет технологий руководителями музеев и применение ключевых компетентностей руководителей музеев в развитии мультимедийных учебных ресурсов.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) опыт и методология музейного дела: традиции и инновации;
2) значение национальных ценностей в создании "Мәңгілік ел";
3) стратегические планы музея;
4) качественное управление в инновационном образовании;
5) роль руководителя музея в инновационном процессе;
6) музей и новые тенденции развития.
В соответствии с потребностями слушателей курсов вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курсов на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать мини-занятие по одной из актуальных тем: "Музейное дело - наследие национальных ценностей";
2) разработать серию уровневых заданий для руководителей школьных музеев с критериями оценивания;
3) создать страничку в сетевом сообществе руководителей школьных музеев.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) стратегические планы музея;
2) качественное управление в инновационном образовании;
3) роль руководителя музея в инновационном процессе;
4) музей и новые тенденции развития деятельности музея;
5) социальная среда деятельности музея.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей к настоящей программе согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.

20. Білім беру процесі аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс; мәселелерді, күрделі сұрақтарды талқылау және пікірталас; шеберлік-сынып; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерйилері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін бағалай критерийлері мен бағдарламаны меңгеру өлшемдері жасалады.
22. Өзіндік жұмысты жүргізу үшін келесі критерийлер айқындалады (жүзеге асырылмаған - 0 балл; ішінара жүзеге асырылған - 1 балл, толық жүзеге асырылған - 2 балл) және төмендегідей өлшемдер:
1) бағдарлама мазмұнын меңгеруі;
2) практикалық тапсырмаларды орындау барысында теориялық білімді пайдалануы;
3) материалдың практикалық мәнділігі;
4) мәселені баяндауының негізделуі, толықтығы, анықтығы;
5) талаптарға сәйкес рәсімделуі.
23. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысты орындауы бойынша білімдерін бағалау балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 9-10 балл, (85-100%)
2) "Жақсы": 7-8 балл, (75-84%)
3) "Қанағаттанарлық": 5-6 балл, (50-74%)
24. Жоба жұмыстарын өткізуде төмендегідей критерийлер (1,2 балл) және өлшемдер айқындалған:
1) Жобаның өзекті мәселесі ашылмаған;
2) Жоба мәселесі жартылай ашылған;
3) Жобаның өзекті мәселесі ашылған, бірақ автор тақырып бойынша терең білім көрсете алмаған;
4) Жобаның өзекті мәселесі толық ашылған, автор тақырып бойынша терең білім көрсеткен;
5) Мақсатты жобалауы;
6) Мақсаты берілмеген;
7) Мақсаты қойылғанмен, бірақ оған жету жоспары жасалмаған;
8) Мақсаты қойылған, негізі жасалған, оған жетудің жоспары сызба түрінде берілген;
9) Мақсаты айқын берілген, нақты себептері көрсетілген, мақсатқа жетудің жүйелі жоспары берілген;
10) Жоспарлау;
11) Жоспар әрекет мазмұнын көрсете алмайды;
12) Жоспар үстіртін жасалған;
13) Жоспарлау логикалық тұрғыда жеткілікті деңгейде емес;
14) Жоспарлау логикалық тұрғыда ретті және өзінің әрекетін толық көрсетеді;
15) Нәтижені бағалау;
16) Жобалау нәтижесі жоқ;
17) Жоба нәтижесі сапа талаптарына сәйкес емес (берілген мақсатқа);
18) Жоба нәтижесі сапа талаптарына жартылай сәйкес келеді;
19) Нәтиже сапа талаптарына толықтай жауап береді (берілген мақсатқа сәйкес).
25. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған (дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл, осы сабаққа қолдануға болмайды; 1 балл-дағдыланған; 2 балл-дағды дамуда; 3 балл – дағды қалыптасқан) және өлшемдер:
1) Ақпаратты нақты және пайымды жеткізуі;
2) Нұсқауды анық және дәл беруі;
3) Қатысушылардың түсінгендерін тексеруі;
4) Белсенді тыңдауы (өзгертіп айтуы, түйіндеуі, нақтылауы);
5) Сабақ уақытын тиімді басқара алуы;
6) Кері байланыстың нәтижелігі;
7) Өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) Оқыту мақсатын қоюы және қатысушылардың әрекетіне қисынды қосылуы;
9) Оқытудың белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) Қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) Ашық сұрақтарды қолдануы;
12) Талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) Ойлану мен өзін-өзі бағалауға уақыттың жеткілікті берілуі.

20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;
2) частично реализовано – 1 балл;
3) реализовано полностью – 2 балла.
23. Для определения уровня усвоения знаний применяются следующие параметры:
1) усвоение содержания учебной программы;
2) использование теоретических знаний при выполнении практических задач;
3) практическая значимость излагаемого материала;
4) обоснование, полнота и четкость изложения вопроса;
5) оформление в соответствии с требованиями.
24. Оценка знаний слушателей по выполнению самостоятельной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 9-10 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 7-8 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 5-6 баллов, (50-74%);
25. Для проведения проектной работы выделяются критерии 1,2 балла и следующие параметры:
1) понимает проблему и объясняет выбор проблемы;
2) называет противоречие на основе анализа ситуации;
3) называет причины существования проблемы;
4) формулирует проблему, анализирует ее причины;
5) формулирует и понимает цель;
6) задачи соответствуют цели;
7) предлагает способ убедиться в достижении цели;
8) предлагает способы решения проблемы;
9) предлагает стратегию;
10) рассказывает о работе над проектом;
11) определяет последовательность действий;
12) предлагает шаги и указывает некоторые ресурсы;
13) обосновывает ресурсы;
14) планирует текущий контроль;
15) сравнивает продукт с ожидаемым;
16) делает вывод о соответствии продукта замыслу;
17) предлагает критерии для оценки продукта;
18) оценивает продукт в соответствии с критериями;
19) предлагает систему критериев;
20) значение полученных результатов;
21) описывает ожидаемый продукт;
22) рассказывает, как будет использовать продукт;
23) обосновывает потребителей и области использования продукта;
24) дает рекомендации по использованию продукта;
25) планирует продвижение или указывает границы применения;

26. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%)
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%)
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%)
8. Ұсынылатын әдебиеттер
27. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Назарбаев Н.Ә. "Қазақстан 2050" Қазақстан халқына жолдауы. Астана. 2014.
2) Назарбаев Н. Ә. "Қазақстан жолы-2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Қазақстан халқына жолдауы. Астана.2015.
3) Назарбаев Н. Ә. "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол" Қазақстан халқына жолдауы. Астана.2015.
4) Н. Ә.Назарбаев "Ұлт жоспары – қазақстандық арманға бастайтын жол" мақаласы. Ақорда. 6 қаңтар. 2016.
28. Негізгі әдебиеттер.
1) Мұңалбаева Ұ.Д. Музей педагогикасы. Тарихы, теориясы, тәжірибесі. Алматы. 2013.
2) Мұсаева С.Т. Музей менеджменті және маркетингі.- Алматы, 2006.
3) Ахунов В. М. Музейная педагогика как научная дисциплина: к истории становления. // Вестник Московского университета. - 2008. –28с.
Ванслова Е. Е. Музейная педагогика. // Мир музея. – 2006. - № 6. – С. 44-45.
4) Воточникова А. П. Работа с младшими детьми – новое направление для музея-панорамы "Бородинская битва" // Музей и общество – М., 2001. – С. 182-188.
5) Гуральник Ю. У. Музейная педагогика и музейная социология. – М., 2001. – 21-29с.
6) Долгих, Е. В. Проект "Музейная педагогика" - пространство гражданского становления // Директор школы. – 2008. - № 2. – С. 82-85.
7) Загороднова Н. И. Инновационный потенциал музейно-педагогической программы "Здравствуй, музей!" // Музейная педагогика в школе. Вып. IV. – СПб., 2005. – С. 120-122.
8) Лукашева Т. Я. Музейная педагогика – средство формирования духовных ценностей учащихся / Т. Я. Лукашева // Начальная школа. – 2007. - № 9. – С. 29.
9) Макарова Т. А. Чичканова К.А. // Школьные технологии. – 2007. - № 2. – С. 133.
10) Нургалиева М. Проекты Детского музея – забавные и обучающие. // Музей и общество. М.,– 2010. - № 9. – С. 32-35.
11) Раймханова К., Хатран Д. Музей ісінің теориясы мен практикасы.- Алматы, 2002.320б.
12) Малыгина, Е. Музейная педагогика. М., 2010. – 113с.
13) Оспанова.Қ. Мектеп және мұражай педагогикасы.// Сынып жетекшісі. 2009. №1. 56-57б.
14) Жекекова Н. Ж. Мұражай – өткен мен болашақты жалғасытрушы. // 5) Мектептегі сыныптан тыс жұмыстар. – 2009. №3. 51-54 б.
15) Қазағұлова М.Қ. мұражай деректері – құнды қазына.// Сынып жетекшісі. 2010. №3. 30-32 б.
16) Музей. Маркетинг. Менеджмент. – М., 2011.
17) Музей будущего: информационный менеджмент. – М., 2012.
18) Пономарев Б.Б. Школьный музей. – М.,2000.
19) Лукашева Т. Я. Музейная педагогика – средство формирования духовных ценностей учащихся / Т. Я. Лукашева // Начальная школа. – 2007.
20) Морозова И.А. Музейная педагогика в Сети. // Преподавание истории в школе. №8. 2007.
"Білім беру ұйымдарында мұражай қызметін
ұйымдастыру әдістемесі" тақырыбындағы
біліктілікті арттыру курсының білім беру
бағдарламасына 1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Тақырыбы
Дәріс
Таңдау бойынша сабақтар
Тренниг
Пікірталас
Практикалық сабақ
Семинар
Іскерлік ойын
Жоба қорғау
Барлығы
1.
Нормативті –құқықтық модуль
8
8
1.1
ҚР "Мәдени мұра" мемлекеттік бағдарламасының стратегиялық басымдылықтары. Астана. (2010),
Тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану туралы (ҚР Заңы. Шілде, 1992 ж)
1488-ХІІ, ҚР Ұлттық мұражай қоры туралы ережесі
ҚР білім беру мекемелерінде жұмыс істейтін мұражайлардың ережесі
6
6
1.2
ҚР мұражай мекемелеріне арналған заңнамалық актілері, нормативтік құжаттамалар
2
2
2.
Психологиялық-педагогикалық модуль
6
2
2
2
12
2.1
Өлкетану құндылықтарының маңызы (педагогикалық аспект)
2
2
2.2
Рухани құндылықтардың мұражай қызметіндегі алатын орны (психологиялық аспект)
2
2
2
6
2.3
Мұражай қызметі мен өзін-өзі тану пәнін кіріктіру
2
2
4
3.
Мазмұндық модуль
4
14
2
14
6
40
3.1
Білім беру ұйымдарында мұражайлардың ерекшелігі: қазіргі көзқарас
2
2
4
3.2
Мұражайлық менеджмент және маркетинг
2
2
2
6
3.3
Мұражай және оның қызметі
2
2
3.4
Мұражайдың танымдық түсініктері
2
2
4
3.5
Тәрбиелік іс-шаралар ұйымдастыруда мектеп мұражайының рөлі
2
2
3.6
Балалар мен жасөспірімдерге кәсіби бағдар және кәсіби бейімдеу бағытындағы жұмыстарды жүргізу
2
2
3.7
Өз өлкеміздің тарихи-шежіресі (Облыстық Ә.Молдағұлова ат., мұражай, Облыстық тарихи-өлкетану мұражайларына саяхат және Ақтөбе медициналық колледжі атындағы Кеңес одағының батыры М.Мәметова атындағы мұражайдың педагогтары арасында іс-тәжірибесімен бөлісу ).
4
4
3.8
"Назарбаев зияткерлік мектебінің" іс-тәжірибесін транслияциялау ("Әлеуметтік тәжірибелер" қосымша бағдарламасынан) Отансүйгіштікті және туған өлкені тануға жетелейтін зерттеушілік әрекеттерді ұйымдастырудың алғышарттары.
2
2
4
3.9
"Назарбаев зияткерлік мектебінің" іс-тәжірибесін транслияциялау ("Әлеуметтік тәжірибелер. Мектеп қауымдастығы" қосымша бағдарламасынан) Туған өлкені тану – азаматтық-патриоттық тәрбие құндылықтарының бірі. "Туған елге тағзым" өлкетану экспедициясы және Discover Kazakhstan ("Қазақстанмен таныс бол") эссе байқауы жұмысы. (Әлеуметтік тәжірибелер. Мектеп қауымдастығы қосымша бағдарламасынан)
4
4

26. Оценка знаний слушателей по выполнению проектной работы осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 47 - 50 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 36 - 47 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно": 25 - 36 баллов, (50-74%).
27. При презентации мини-урока (мини-занятия) слушатели курса предоставляют фрагмент урока, занятия, мероприятия на разных этапах в качестве действий по планированию и преподаванию с учетом обновления содержания образования.
28. Для презентации мини-урока (занятия, мероприятия) выделяются следующие критерии:
1) уровни сформированности навыков - 0 баллов неприменимо к данному занятию;
2) 1 балл - приобретаемый навык;
3) 2 балла - развивающийся навык;
4) 3 балла - сформированный навык.
29. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) предоставляет информацию четко и лаконично;
2) дает четкие и подробные инструкции;
3) проверяет понимание участников;
4) активно слушает (перефразирует, резюмирует, уточняет);
5) эффективно управляет временем на уроке;
6) дает эффективную обратную связь;
7) создает климат взаимного уважения, сотрудничества и поддержки;
8) устанавливает цель обучения и уместно присоединяется к деятельности участников;
9) уместно и эффективно использует активные стратегии обучения и упражнения;
10) отвечает на вопросы участников, разрешает проблемы и недопонимания;
11) использует открытые вопросы;
12) эффективно завершает обсуждение /выполнение заданий и создает преемственную связь между этапами обучения;
13) дает достаточное количество времени для размышлений и самооценки.
30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства". Астана 2014.
2) Казахстанский Путь -2050: "Единая цель, единые интересы, единое будущее" Астана 2015.
3) Послание Президента народу Казахстана "НҰРЛЫ ЖОЛ-ПУТЬ В БУДУЩЕЕ"
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы,- Астана 2010.
5) Мұңалбаева Ұ.Д. Музей педагогикасы. Тарихы, теориясы, тәжірибесі. Алматы. 2013.
6) Мұсаева С.Т. Музей менеджменті және маркетингі.- Алматы, 2006.
7) Ахунов В. М. Музейная педагогика как научная дисциплина: к истории становления. // Вестник Московского университета. - 2008. –28с.
8) Ванслова Е. Е. Музейная педагогика. // Мир музея. – 2006. - № 6. – С. 44-45.
9)Воточникова А. П. Работа с младшими детьми – новое направление для музея-панорамы "Бородинская битва" // Музей и общество – М., 2001. – С. 182-188.
10) Гуральник Ю. У. Музейная педагогика и музейная социология. – М., 2001. – 21-29с.
11) Долгих, Е. В. Проект "Музейная педагогика" - пространство гражданского становления // Директор школы. – 2008. - № 2. – С. 82-85.
12) Загороднова Н. И. Инновационный потенциал музейно-педагогической программы "Здравствуй, музей!" // Музейная педагогика в школе. Вып. IV. – СПб., 2005. – С. 120-122.
13) Лукашева Т. Я. Музейная педагогика – средство формирования духовных ценностей учащихся / Т. Я. Лукашева // Начальная школа. – 2007. - № 9.
14) Макарова Т. А. Чичканова К.А. // Школьные технологии. – 2007. - № 2. – С. 133.
15) Нургалиева М. Проекты Детского музея – забавные и обучающие. // Музей и общество. М.,– 2010. - № 9. – С. 32-35.
16) Раймханова К., Хатран Д. Музей ісінің теориясы мен практикасы.- Алматы, 2002.320б.
17) Малыгина, Е. Музейная педагогика. М., 2010. – 113с.
18) Оспанова.Қ. Мектеп және мұражай педагогикасы.// Сынып жетекшісі. 2009. № 1. 56-57б.
19) Жекекова Н. Ж. Мұражай – өткен мен болашақты жалғасытрушы. // Мектептегі сыныптан тыс жұмыстар. – 2009. № 3. 51-54 б.
20) Қазағұлова М.Қ. мұражай деректері – құнды қазына.// Сынып жетекшісі. 2010. №3. 30-32 б.
21) Малыгина, Е. Музейная педагогика. М., 2010. – 113с.
22) Белякова Л.М. Музейная педагогика: новый взгляд на образование. - М., 2010. 225-252 сс.
23) Пономарев Б.Б. Школьный музей. – М., 2000.
24) Долгих Е. В. Проект "Музейная педагогика" - пространство гражданского становления // Директор школы. – 2008. - № 2. – С. 82-85.
25) Загороднова Н. И. Инновационный потенциал музейно-педагогической программы "Здравствуй, музей!" // Музейная педагогика в школе. Вып. IV. – СПб., 2005. – С. 120-122.
26) Лукашева Т. Я. Музейная педагогика – средство формирования духовных ценностей учащихся // Начальная школа. – 2007. - № 9. – С. 29-31.
27) Нургалиева, М. Проекты Детского музея – забавные и обучающие / М. Нургалиева // Музей. – 2010. - № 9. – С. 32-35.
28) Морозова И.А. Музейная педагогика в Сети. // Преподавание истории в школе. № 8. 2007.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для руководителей
школьных музеев "Методика организации
музейной деятельности в общеобразовательных школах
9. Учебно-тематический план курсов на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Лекция по выбору
Тренинг
Дискуссия
Практическая работа
Семинар
Деловая игра
Защита проекта
Всего
1.
Нормативно –правовой модуль
8
8
1.1
Стратегические приоритеты государственной программы "Мәденимұра" РК. Астана. (2010), Закон об использовании и охраны историко-культурных наследии (июль, 1992г) 1488-ХІІ, Правила о фонде Национальном музее Республике Казахстан Правила музеев образовательных организаций Республике Казахстан
6
6
1.2
Нормативные документации, законодательные акты для музейных учреждений РК
2
2
2.
Психолого-педагогический модуль
6
2
2
2
12
2.1
Значение краеведческих ценностей (педагогический аспект)
2
2
2.2
Значение духовных ценностей в деятельности музея (психологический аспект)
2
2
2
6
2.3
Интеграция предмета самопознания и деятельности музея
2
2
4
3.
Содержательный модуль
8
4
2
20
6
40
3.1
Особенности музеев в организаций образования: современный взгляд
2
2
4
3.2
Музейный маркетинг и менеджмент
2
2
2
6
3.3
Музей и его деятельность
2
2
3.4
Познавательные понятия музея
2
2
4
3.5
Роль школьного музея в организации воспитательных мероприятий
2
2
3.6
Работа профессионального ориентирования и профессиональной адаптации детей и подростков
2
2
3.7
Историческая родословная своего края (экскурсия в областной музей им.А.Молдагуловой и областной историко-краеведческий музей и обмен опытом между педагогами Актюбинского медицинского колледжа им. М.Маметовой).
4
4
3.8
Трансляция опыта "НИШ" (из дополнительной программы "Социальный опыт")
Предпосылки организации исследования, ведущих к познанию родного края и патриотизму.
2
2
4
3.9
Трансляция опыта "НИШ" (из дополнительной программы "Социальный опыт сообщества школы") Познание родного края - ценность гражданско-патриотического воспитания. Краеведческая экспедиция "Туғанелгетағзым" и DiscoverKazakhstan. Эссе, конкурсная работа ("Қазақстанментаныс бол") (из дополнительной программы) "Социальный опыт сообщества школы"
4
4

1. Қазақстан Республикасының Конституциясында бекітілген... жоғарғы құндылықтар болып табылады
А) адам өмірі
В) мемлекеттік мүддесі
С) адам құқығы
D) адам бостандығы
2. Қазақстан Республикасында...білім міндетті болып табылады
А) Жалпы орта
В) Бастауыш
С) Аяқталмаған орта
D) Кәсіби
3. ҚР "Бала құқығы туралы" Заңына сәйкес ата-аналардың рұқсаты бойынша оқудан бос уақытында балалар..... жеткенде қоғамдық-пайдалы еңбекке қатыса алады.
А) 13 жасқа
В) 14 жасқа
С) 15 жасқа
D) 12 жасқа
4. Мектеп ғимараты шаруашылық аймақтан орналасуы қажетті қашықтығы... кем емес.
А) 20 м-ден кем емес
В) 25 м-ден кем емес
С) 35 м-ден кем емес
D) 40 м-ден кем емес
5. Мектептегі білім беру мазмұны...... анықталады.
А) жұмыс және оқу жоспарлары
В) жұмыс жоспарлары
С) оқу жоспарлары
D) мемлекеттік стандарттар
6. Оқу пәндерінің құрамын жылдар бойынша анықтап, оларға берілетін сағат санын белгілейтін мемлекеттік құжат....
А) оқу бағдарламасы
В) оқу құралы
С) оқу жоспары
D) оқулық
7. ҚР мемлекеттік Елтаңбасының авторлығы...... тиесілі.
А) В.Хлудов және Ә.Қастеевке
В) Ш.Ниязбековке
С) С.Нұрпейісовке
D) Ш.Уәлиханов және Ж.Мәлібековке
8. ҚР Президенттінің "Қазақстан жолы- 2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" Қазақстан халқына жолдауындағы ең басты басымдылық...... болып табылады
A) сапалы білім беру
B) үш тілділік
C) инновация
D) адами капитал
9. Қазақстан Республикасы білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы......... қабылданды
A) 2010 жыл, 7 желтоқсан
B) 2010 жыл, 11 желтоқсан
C) 2010 жыл, 7 қараша
D) 2010жыл, 11 желтоқсан
10. ҚР "Тіл туралы" заңы...... қабылданды
A) 1997 ж. 11 шілде
B) 1997 ж. 9 шілде
C) 1998 ж. 20 тамыз
D) 1998 ж. 15 қыркүйек
11. Тәрбие тәсілдері дегеніміз -
А) тәрбие шарттары
В) оптимизациялау шарттары
С) жалпы әдіс бөлігі
D) тәрбие ұйымдастыру түрлері
12. Тұлғаның өз жеке адамгершілік қасиеттерін қалыптастырудағы саналы іс-әрекеті
А) өзін-өзі дамыту
В) өзін-өзі тәрбиелеу
С) өздігінен білімін көтеру
D) өзін-өзі басқару
13. Психология ғылымы зерттейді.......
А) жануарлар әлемін;
В) өсімдіктер түрлерін;
С) адам психикасы мен даму ерекшеліктерін
D) әлеуметтік –тарихи процестерді
Е) экономикалық процестер
14. Даму........ болып табылады
А) Адам организмінде сандық өзгерістердің жинақталуы
В) Көненің жойылып жаңаның пайда болуы
С) Іс-әрекет пен өмірі барысында адамның әлеуметтік субъект ретінде қалыптасуы
D) Адам организмі мен психикасындағы сан алуан факторлар ықпалымен түрлі сандық және сапалық өзгерістердің болуы

1. Высшей ценностью согласно Конституции РК является:
А) человеческая жизнь;
В) интересы государства;
С) права человека;
D) свобода человека.
2. Обязательным в Республике Казахстан считается... образование:
А) общее среднее;
В) начальное;
С) неполное среднее;
D) профессиональное.
3. В соответствии с "Конвенцией о правах ребенка" ребенком является достигший:
А) 16-летнего возраста;
В) 18-летнего возраста;
С) 14-летнего возраста;
D)12-летнего возраста.
4. Школа должна располагаться от хозяйственной зоны на расстоянии не менее
А) 20 м.;
В) 25 м.;
С) 35 м.;
D) 40 м.
5. Нормативный документ, раскрывающий содержание знаний, умений, навыков по учебному предмету:
А) классный журнал;
В) учебная программа;
С) Конституция Республики Казахстан;
D) учебные пособия.
6. Документ, определяющий перечень учебных предметов, их распределение по годам обучения, недельное и годовое количество часов:
A) типовая программа;
B) календарный план;
C) учебная программа;
D) учебный план.
7. Авторами государственного герба РК... являются:
А) В.Хлудов и Ә.Қастеев;
В) Ш.Ниязбеков;
С) С.Нұрпейісов;
D) Ш.Уәлиханов и Ж.Мәлібеков.
8. Одним из основных направлений Послания Президента Республики Казахстан "Казахстанский путь – 2050: Единая цель, единые интересы, единое будущее" является:
A) качественное национальное образование;
B) усиление документооборота;
C) инновации;
D) человеческий капитал.
9. Государственная программа развития образования в РК на 2010-2020 годы утверждена:
А) 07.12.2010г. № 1118;
B) 12.12.2010г. № 1118;
C) 25.01.2009г. № 1010;
D) 30.11.2009г. № 1212.
10. "Закон о языке" РК был принят:
A) 11 июля 1997 года;
B) 9 июля 1997 года;
C) 20 августа 1997 года;
D) 15 сентября 1997 года.
11. Основным признаком эффективности процесса воспитания являются:
A) знания, умения и навыки;
B) индивидуальные особенности школьника;
C) успеваемость;
Д) поведение школьника.
12. Критерием эффективности воспитания являются:
A) сформированность умений и навыков поведения в соответствии с возрастом воспитанников;
B) противоречие между требованиями среды к человеку и его возможностями;
C) формирование эстетического вкуса;
D)воспитание художественного вкуса, улучшение эмоционального самочувствия.
13. Предметом научного изучения психологии является:
A) нетрадиционные процессы, происходящие в мозгу человека;
B) факты, закономерности, механизмы психики;
C) духовный мир человека;
D) сознание человека.
14. Развитие - это (выберите правильный ответ):
A) накопление количественных изменений в организме человека;
B) уничтожение старого и возникновение нового;
C) количественные и качественные изменения в организме человека, происходящие во времени под воздействием различных факторов;
D) целенаправленный процесс формирования у людей заданных качеств.

3. Бағдарлама оқу-тәрбие жұмысындағы қолданылатын жаңа озық әдіс, озат тәжірибелерді жинақтай отырып, тәлімгерлердің (вожатый) жұмыс сапасын жақсартуға бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты девиантты мінез-құлықты оқушылармен ұйымдастырылатын тәрбиелік іс-шаралар мазмұнын рухани-адамгершілік құндылықтар негізінде құруға және оларды тиімді жүргізуге тәлімгерлер (вожатый) жұмысын бағыттау.
5. Бағдарлама мақсатына жетудегі міндеттер:
1) тәлімгерлерге педагогика ғылымындағы тәрбие мәселелері бойынша зерттелген ғылыми жұмыстарды қолдануға бағыт беру;
2) девиантты мінез-құлықты балалардың қабілет ерекшеліктері туралы теориялық мағлұматтар беру;
3) девиантты мінез-құлықты балалардың отбасы мүшелерімен, сыныптастарымен қарым-қатынасын сауалнама жүргізу негізінде айқындау жолдарын көрсету;
4) тәлімгерлерді рухани-адамгершілік құндылықтар негізінде жүргізілетін тәрбие жұмыстарына сараптама жасауға, қорытынды шығаруға бағыттау;
5) тәлімгерлерге девиантты мінез-құлықты балаларды тәрбиелеудегі тәрбие бағыттарының тиімділігін өздігінен айқындау бойынша бағыт беру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) педагогика ғылымындағы тәрбие мәселелері бойынша зерттелген ғылыми жұмыстарды тиімді қолдана алуға үйренеді;
2) девиантты балалардың қабілет ерекшеліктері туралы теориялық материалдардан толыққанды ақпарат алады;
3) девиантты мінез- құлықты балалардың отбасы мүшелерімен, сыныптастарымен қарым-қатынасын сауалнама жүргізу негізінде айқындау жолдарын меңгереді;
4) рухани-адамгершілік құндылықтар негізінде жүргізілетін тәрбие жұмыстарына сараптама жасап, қорытынды шығаруды жетік меңгереді;
5) девиантты мінез- құлықты балаларды тәрбиелеудегі тиімділігі жоғары бағыттарды анықтау жолдарын нақты біледі.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде ҚР Президенті Н.Ә.Назарбаевтың жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет", "Мәңгілік Ел" Ұлттық идеясы; Сапалы білімнің қолжетімділігін қамтамасыз ету - ҚР 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасының негізгі міндеті; ҚР баланың құқықтары туралы. ҚР кепілдік берілген негізгі құқықтары мен мүдделерін іске асыруға байланысты туындайтын қатынастардың реттелуі туралы қарастырылады.
9. Басқарушылық модульде отандық және шетелдік педагогика ғылымындағы менеджменттің негізін қалаушы идеялары: мақсаты, ұстанымдары. Қазіргі мектептегі корпоративтік мәдениет. Оқу-тәрбие үдерісін басқарудың жаңа амалдары: инновациялық қызмет, көшбасшылық; рухани-адамгершілік құндылықтар негізінде жүргізілетін тәрбие жұмыстарына бағыт беру жөнінде қарастырылады.

3. Образовательная программа направлена для развитие теоретических и практических знании педагогов-организаторов и вожатых школ. Поэтому, актуальность сегодняшнего дня - это высокое качество работы педагогов-организаторов и вожатых школ.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей педагога-организатора по воспитанию школьников с девиантным поведением на основе духовно-нравственных ценностей.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить основные направления научных исследовании в области воспитания школьников с девиантным поведением;
2) изучить вопросы исследованных научных работ по воспитанию в педагогической науке;
3) изучить теоретические материалы об особенностях детей с девиантным поведением;
4) сформировать умение анализировать итоги воспитательной работы, проводимой на основе духовно-нравственных ценностей;
5) сформировать основные понятия по развитию способностей детей с девиантным поведением.
6) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) умеют использовать исследованные научные работы по вопросам воспитания в педагогической науке;
2) знают информацию о развитии способностей девиантных детей из теоретических материалов;
3) умеют определять взаимосвязь девиантных детей с членами семьи и одноклассниками на основе анкетирования;
4) владеют навыками итогов воспитательной работы, проводимой на основе духовно-нравственных ценностей.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее". "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Конвенция о правах ребенка и проблемы ее реализации в Республике Казахстан. "Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
9. В управленческом модуле изучаются темы: отечественные и зарубежные теории и основополагающие идеи в менеджменте; коучинг как один из методов управления организации образования; управление и лидерство в обучении; возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе общеобразовательных школ"; направления формирования духовно-нравственных качеств детей с девиантным поведением.

10. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) "Мәңгілік ел" жалпыұлттық идеясы негізінде балаларды тәрбиелеу және рухани-адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру;
2) Ғылыми-педагогикалық әдебиеттер мен теориялық зерттеулердегі (Акажанова А.Т., Ельшибаева К.Г., Ескендирова А.) девиантты оқушылар туралы және олармен жүргізілетін тәжірибелерді саралау.
11. Мазмұндық модульде тәлімгердің қызметтік міндеті мен біліктілік сипаттамалары туралы; жеке қызметтік міндет туралы; білім алушыларының жас ерекшелігі мен психологиялық ерекшелігін анықтау жолдары; жеке тұлғаның талантын, ойлау және дене даму ерекшеліктерін дамыту, мәдениетін дамытудың тиімділігі; клубтардың, үйірмелердің, секциялардың жұмыстарын тиімді ұйымдастыру жолдары; девиантты мінез-құлықты балалармен тәрбие жұмыстары: адамгершілік-құқықтық және еңбек тәрбиесі; девиантты балалардың қабілет ерекшеліктері мен танымдық даму үдерісі туралы зерттеулер; девиантты балаларды анықтау мен жүргізілетін жұмыс түрлері; "Мәңгілік ел" идеясы негізінде тәрбие берудің негізгі бағыттары; девиантты мінез-құлықты балалармен рухани-адамгершілік құндылықтар негізіндегі тәрбие жұмыстарының бағдарламасын түзу туралы мәселелер қарастырылады.
12. Технологиялық модулде: Prezi.com – веб-сервисінде презентация құру туралы; қашықтықтан оқыту технологиясы; кәсіби желілік қауымдастықты құрудағы негізгі принциптері; оқу-тәрбие үрдісінде интерактивті тақтаны пайдалану және ActivInspire бағдарламасында жұмыс жасау жөніндегі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады.
13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі. Бұл модульде жалпы білім беретін мектептер жағдайында жасөспірімдермен профориентациялық жұмыс жүргізудің инновациялық формалары мен әдістері; жасөспірімдермен қайырымдылық акцияларын ұйымдастырудың маңызы; девиантты мінез-құлықты балалармен рухани-адамгершілік құндылықтар негізіндегі тәрбие жұмыстарын жүргізудегі іс-шаралар жөнінде қарастырылады.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
14. Білім беру үдерісі сабақтардың барлық түрлері көрсетілген осы бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес құрастырылған оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес ұйымдастырылады.
15. Білім беру үдерісін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей: өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.

10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) отечественные и зарубежные теории развития воспитательной работы с учениками девиантного характера (Акажанова А.Т., Ельшибаева К.Г., Ескендирова А.);
2) воспитание дошкольников на основе общенациональной идеи "Мәңгілік ел", формирование духовно-нравственных качеств.
11. В содержательном модуле рассматриваются вопросы: характеристика образовательных областей государственного общеобязательного стандарта школьного воспитания и обучения; должностные обязанности педагога-организатора и его описание; основные обязанности деятельности педагога-организатора; пути определение возрастных и психологических особенностей ребенка; методика и организация одного из видов творческой деятельности: научно-технической, эстетической, туристско-краеведческой, оздоровительно-спортивной, досуговой; формирование общей культуры обучающихся (воспитанников); основные виды работы педагога-организатора с девиантными подростками; изучение механизмов формирования материнского и отцовского поведения, типа семьи и воспитания; идейно-философских/идеологических основ идеи "Мәңгілік Ел".
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам: работа с веб-сервисом Prezi.com; технология дистанционного обучения; организация уроков с использованием программы Activ Inspire; развитие критического мышления учащихся через активное участие в коллективно-творческой деятельности.
13. В вариативном модуле, слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями: инновационные формы и методы профориентационных работ со школьниками в общеобразовательных учреждениях; важность организации благотворительных акций со школьниками; правовая культура и профилактика среди несовершеннолетних-важнейшей фактор социализации личности; воспитательная работа со школьниками с девиантным поведением на основе духовно-нравственных ценностей. В соответствии с потребностями слушателей курса, вариативный модуль может изменятся от 2-6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с разработанным учебно-тематическим планом с указанием всех видов занятий согласно приложению 1 настоящей программы.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся:: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.

16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) Тәлімгердің қызметі оның іс-әрекетін ұйымдастыру түрлерін көрсету;
2) Тәлімгердің іс-әрекетін болжау және диагностикалау картасын жасау;
3) Мектеп пен отбасы ынтыма қтастығының жасөспірімдер тәрбиесіндегі рөлін анықтау;
4) Жас өспірімдік өтпелі кезеңдегі тәрбие жолдары анықтау картасын жасау;
5) Жас өспірімдерді қатаң бақылау және оның нәтижелері анықтау жолдарына іс-шараны жоспарлау;
6) Қиын балалармен жүргізілетін жұмыс түрлеріне ағымдағы жоспар жасау;
7) Жас өспірімдердің салауатты өмір салтын қалыптастыру жолдарына арнап мектепішілік іс-шара жоспарын жасау;
8) Жағдаяттарды ұсыну арқылы жасөспірімдерді мәдениеттілікке тәрбиелеу (жағдаят жаса);
9) Мектептегі рухани-адамгершілік негізіндегі тәрбие жұмыстарының тиімділігі ата-аналарға арналған әңгіме сағатының жоспарын жасау;
10) Девиантты балалармен жүргізілетін жұмыс түрлеріне сынып жетекшілерімен бірге жұмыс жоспарын жасау;.
11) Жеке тұлғаны ұжымда әлеументтендіру жұмыстарын жүргізу жұмыстарына тәрбиелік іс-шара жоспарлау;
12) Сәтсіз отбасыларымен жұмыс жүргізудегі тәлімгердің рөлін көрсететін іс-шара жасап ұсыну.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмысының тапсырмалары:
1) Шығармашылық жобалар тақырыптарының тізімі және оларды орындауға қойылатын талаптар, бағалау критерийлері
2) Тәлімгер жұмысының моделі (жоспар үлгілерін жасау)
3) Девиантты оқушылармен жүргізілетін тәрбие жұмыстары: тиімділігі мен ерекшелігі
4) Тәрбие жұмыстарында қолданылатын технологиялар (презентация)
5) Девиантты мінез-құлықты балаларды жеке дара тәрбиелеу жолдары мен әдістері (презентация) девиантты мінез-құлықты балаларды тәрбиелеудегі тәлімгер қызметінің негізгі бағыттары
6) Девиантты мінез-құлықты балаларға адамгершілік тәрбиесін берудегі отбасы рөлі (презентация)
7) Тұлғаны дамыту, тәрбиелеу, қалыптастыруда тәлімгердің рөлі (презентация)
8) Девиантты мінез-құлықты балаларды тәрбиелеудегі тәрбие бағыттарын жоспарлау (жоспар үлгілерін жасау, үлгі ету)
9) Девиантты мінез-құлықты балалардың жас ерекшелік кезеңдеріне сай тәрбие беру жолдары (жоспар үлгілерін жасау, үлгі ету)
10) Девиантты мінез-құлықты балалардың бос уақытын тиімді ұйымдастыру (презентация)
11) Девиантты мінез-құлықты балалардың еңбекке деген қызығушылығын арттыру (презентация)
12) Білім мазм ұнының жаңаруы жағдайына байланысты девиантты оқушылардың саяси және құқықтық мәдениетін қалыптастыру (презентация)
13) Қиын балалардың оқуға қызығушылығын арттыру жұмыстары: тиімділігі, ерекшелігі (салыстырмалы кесте)
14) Девиантты мінез-құлықты балалармен сенімді қарым-қатынас орнатудың тиімділігі (презентация).

16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать рекомендации для определения возрастных и психологических особенностей ребенка;
2) смоделировать и дать практические рекомендации по путям эффективного взаимодействия семьи и школы;
3) моделирование программы тренинга: "пути воспитания детей переходного возраста и его достижение";
4) разработка практических рекомендации: "Ведение строгого контроля в переходном возрасте. Воспитательная работа с девиантными подростками";
5) моделирование методики работы педагога-организатора с безнадзорными и беспризорными детьми;
6) разработка программы тренинга: "Психологические особенности подростков с девиантным поведением";
7) разработать план воспитательной работы по основным направлениям работы с детьми девиантного поведения;
8) перечислить основные требования по работе педагога-организатора с девиантными подростками;
9) рассмотреть этапы и формы социализация личности и периоды ее развития;
10) раскрыть сущность и содержания понятия-"социализация", и обозначить факторы, влияющие на процесс социализации личности.
11) разработка модели организации свободного досуга детей с девиантным поведением;
12) проанализировать факторы семейного неблагополучия и дать практические рекомендации;
13) показать взаимосвязь семейного неблагополучия и девиантного поведения;
14) составить психологический анализ и способы диагностики, профилактики и коррекции девиантного поведения подростков;
15) дать оценку роли религий в воспитании человека в формировании личности;
16) разработать блок практических заданий для определения и коррекции работы по развитию здоровых взаимоотношении семьи имеющей подростка с девиантным поведением;
17) создание модели девиантного поведения детей и подростков из неблагополучных семей как предмет исследования";
18) изучение механизмов формирования материнского и отцовского поведения, типа семьи и воспитания;
19) разработать программу профилактики девиантного поведения подростков как социально-культурной проблемы;
20) оценить перспективы "Мәңгілік ел" - это экономического роста на основе индустриализации и инноваций;
Дать развернутый комментарий: "Мәңгілік Ел" - национальная идея нашего общеказахстанского дома, мечта наших предков;
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) модель работы педагога-организатора;
2) воспитательная работа проводимая с девиантными учениками: польза и особенность;
3) применение технологии воспитания в работе с детьми с девиантным поведением;
4) основные цели работы педагога-организатора в воспитании детей с девиантным поведением;
5) роль семьи в нравственном воспитании детей с девиантным поведением;
6) роль педагога-организатора в развитии, воспитании индивида;
7) планирование воспитательных направлении в воспитании детей с девиантным поведением;
8) воспитание детей с девиантным поведением с учетом этапов возрастных особенностей;
9) организация свободного времени детей с девиантным поведением;
10) образование и формирование политической и правовой культуры детей с девиантным поведением в условиях обновления содержания образования;
11) работа по повышению интересов к учебе трудных детей: польза, особенности;
12) важность построения взаимных отношении с детьми девиантного характера.

14. Адам геніне байланысты ақыл ой ерекшеліктері мен қабілеті анықталады деген пікірді ұсынған ғалым
a) Дэвид Льюис
b) Тәжібаев
c) Әл - фараби
d) Эдуард Трондайк
e) Жүсіпбеков
15. Психикалық ынтаны түсіру және психикалық жайлы жағдайға жету үшін психобелсенді заттарды қолдану неге тәуелді?
a) Әлеуметтік
b) Психикалық тәуелділік
c) Қоғамдық
d) Гендерлік
e) Медициналық
16. Діндарлардың діни қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталатын қызмет қандай?
a) Қоғамдық қызмет
b) Мемлекеттік қызмет
c) Педагогикалық қызмет
d) Діни қызмет
e) Әлеуметтік қызмет
17. Ақыл–ой тәрбиесі ұлттық педагогикада не үшін қажет?
a) Сана – сезімін ояту үшін
b) Зиялылыққа жеткізу үшін
c) Санасын қалыптастыру үшін
d) Сабаққа ынталандыру үшін
e) Халықтық тәрбие беру үшін
18. Не себепті ҚР-да дін мен діни бірлестіктер білім беру, тәрбиелеу жүйесімен бірігеді?
a) Жоқ бірікпейді, зайырлы сипатта
b) Иә, бірігеді
c) Қажет кезде
d) Дін тәрбиеге жатпайды
e) Тәрбие діни көзқарасты қолдамайды
19. Экономикалық тәрбиенің саясатын қалай түсінесіз, оның мәні неде?
a) Әлеуметтік даму үшін
b) Саясатты дамыту үшін
c) Еңбек мәдениетінің дамуы үшін
d) Экономикалық даму үшін
e) Ауылдың дамуы үшін
20. Неге туа біткен ерекшеліктерді жоққа шығаруға да болмайды?
a) Туа біткен ерекшеліктерді анықтауға болмайды
b) Туа біткен ерекшеліктер болғандықтан
c) Туып - өскен жері болғандықтан
d) Сахара болғандықтан
e) Жақсы емделетіндіктен
21. Неге өмір сүру және іс – әрекет барысында баланың биологиялық және рухани өсуі қажет?
a) Тәрбие
b) Даму
c) Оқыту
d) Қалыптасу
e) Білім беру
22. Тұлға дамуының қандай факторы мақсатты және ол қоғам мақсатына сәйкес әсер етеді?
a) Тұқым қуалаушылық факторы
b) Отбасы факторы
c) Мектептегі орта факторы
d) Географиялық орта факторы
e) Тәрбие факторы
23. Тәрбие процесінің қозғаушы күштері неде?
a) Тәрбиенің мақсаты мен міндеттері
b) Тәрбие үрдісінің қарама - қайшылықтары
c) Педагогтің талап қоюы
d) Педагогтің тәрбие міндеттеріне сәйкес тәрбие құралдарын таңдай білуі
e) Педагогикалық зерттеулер

14. Основные функции воспитания - это:
A) Cтимуляция развития сущностных сил личности, создание педагогически целесообразной воспитывающей среды, организация взаимодействия участников педагогического процесса
B) Преемственность поколений
C) Развитие общества
D) Политическая деятельность
E) Духовная деятельность
15. К неформальным объединениям относят:
A) Хулиганские шайки
B) Криминальные группировки
C) Политические партии
D) Экологическое движение
E) Все варианты правильные
16. Дайте понятие высказыванию, когда человек занимается в свободное время разнообразной деятельностью по своему выбору;
A) Отдых
B) Увлечение
C) Досуг
D) Занятие в кружках
E) Дополнительное занятие
17. Укажите какой уровень воспитательного влияния семьи в современный период?
A) Невозможно оценить достоверно
B) Осталось неизменным
C) Повысилось
D) Снизилось
E) Негативное
18. Система воспитания детей в семье характеризуется:
A) Моральными и материальными поощрениями
B) Организацией совместного труда
C) Созданием условий для формирования личности ребенка, поведением и собственным стилем родителей
D) Передачей опыта родителей
E) Постоянными и временными домашними поручениями
19. Этапы развития процесса воспитания:
A) Процесс обучения
B) Организационные моменты
C) Диагностика, выдвижение цели, проектирование, организация педагогического взаимодействия, оценка результативности
D) Всестороннее рассмотрение педагогической деятельности
E) Свой вариант
20. Укажите представителей современных субкультур:
A) Тедди–бой, нью–эйдж
B) Хиппи, моды
C) Скинхеды, панки
D) Рейв, кибер–готы
E) Панкур, панки
21. Особая социально-возрастная группа, отличающаяся возрастными рамками и своим статусом в обществе - это:
A) Дети
B) Юноши
C) Девушки
D) Молодежь
E) Дошкольный возраст
22. В каком году В; Т; Лисовским было дано одно из первых определений понятия "молодежь" ?
A) 1966 г
B) 1967 г
C) 1970 г
D) 1968 г
E) 1972 г
23. В числе научных исследований молодежи в последние годы заметную роль стало играть такое направление науки, как:
A) Психология
B) Педагогика
C) Ювенология
D) Педиатрия
E) Культурология

1. Кіріспе
1. "Арнайы (түзету), интернат ұйымдарының педагогикалық түзету жұмыстарының мазмұны" тақырыбындағы біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) арнайы білім беру ұйымдарының басшыларын оқытуға арналған.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасындағы білім берудің барлық деңгейінде, айрықша білім алу қажеттіліктері бар балалардың оқуына арнайы жағдай тудырып, оларды түзетуді, әлеуметтік бейімдеуді қамтамасыз етеді.
3. Білім беру бағдарламасы даму мүмкіндігі шектеулі балаларды (бұдан әрі - МШБ) арнайы мектептерде білім беру мен тәрбиелеу үдерісіне бағыттылған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері:
4. Бағдарлама мақсаты Жүйені басқару мен ұйымдастыру қызметі бойынша арнайы білім беру ұйымдары басшыларының ақпараттық-танымдық, тұлғалық-психологиялық және кәсіби дайындығын қалыптастыру.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды арнайы оқыту мен тәрбиелеудің ағымдағы жүйесімен тыңдаушыларды таныстыру;
2) даму мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы мектеп басшыларының тәрбие және оқу ісі жөніндегі орынбасарларының басқарушылық мәдениетін және басқарушылық шеберлігін жоғарылату;
3) даму мүмкіндігі шектеулі (бұдан әрі - ДМШ) балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту;
4) арнайы білім беру ұйымдары жағдайында мүмкіндігі шектеулі балалармен түзету-тәрбиелеу жұмыс бағыттары мен әдістерін басшыларға, басшылардың орынбасарларына таныстыру;
5) ұжымдық мәдениетті қолдану дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
6) мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы мектеп-интернат басшыларының АКТ құзыреттілігінің қалыптасуына ықпал ету.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) арнайы білім беру жүйесіндегі басшының, басшы орынбасарының кәсіби қызметінің құрылымын, психологиялық-педагогикалық, түзету және басқарудың құрылымдық негізін; арнайы мектеп-интернат жағдайындағы мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі жаңа амалдарын; даму мүмкіндігі шектеулі балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін біледі;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Обновление содержания коррекционно-педагогической работы в специальной организации образования" (далее Программа) предназначена для обучения директоров школ, заместителей директоров по учебной и воспитательной работе.
2. Проектирование образовательного процесса в специальных организациях образования ставят современные условия в рамках конкуренции на рынке образовательных услуг, диктуют новые требования.
3. Образовательная программа направлена на обучение руководителей специальной школы-интерната для осуществления оказания высококвалифицированной помощи детям и психолого-педагогического сопровождения детей с различными нарушениями развития - с нарушениями слуха, зрения, речи, интеллекта и т.д., что вполне отвечает требованиям развития современного общества.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является формирование личностно-психологической, информационно-знаниевой и профессиональной готовности руководителей специальных организаций образования к деятельности по организации и управлению системой.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить систему специального обучения и воспитания детей с ограниченными возможностями (далее ОВ);
2) изучить формы организации учебно-воспитательного процесса в специальной организации образования и пути реализации государственных требований в специальной системе образования;
3) сформировать умения управленческой культуры заместителей руководителя специальной школы для детей с ограниченными возможностями по учебной и воспитательной работе и реализации ими своих управленческих функций;
4) изучить подходы и направления коррекционно-воспитательной работы с детьми с ограниченными возможностями (ОВ) в условиях специальной организации образования;
5) содействовать формированию навыков применения и поддержания корпоративной культуры;
6) содействовать формированию ИКТ компетентности руководителей специальной организации образования для детей с ограниченными возможностями (ОВ).
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
содержание профессиональной деятельности руководителя, заместителей руководителя, психолого-педагогические, коррекционные и организационные основы управления ими в системе специального образования;
современные подходы к обучению и воспитанию детей с ограниченными возможностями (далее ОВ) в условиях специальной организации образования; психолого-педагогические особенности детей с ограниченными возможностями (далее ОВ);

2) арнайы мектептерде қызметтің шартына байланысты өз бетінше мақсатты және түзету, білім беру мен тәрбиелік міндеттерді анықтай алуды; білім беруде ерекше қажеттіліктері бар балаларды оқыту мен тәрбиелеу мәселелері бойынша нақты шешім қабылдайды және түзету-педагогикалық мәселелерді қоюды; арнайы мектеп жағдайында оқытуда түзету және білім беру шарттары мен мазмұнын, бағыттарын анықтауды; ұйымның сұранысын анықтау барысында түзету, білім және тәрбие беру жұмыстарын сауатты атқаруды қолданады;
3) ұйымның сұранысына орай коррекциялық қызмет түрлері мен әдісін; берілген тапсырмаларды орындауға шешім қабылдау үшін мүмкіндіктер мен жеке ресурстарға баға беруді; балалар сабақта қосалқы және техникалық көмекші құралдарды пайдалануды меңгереді;
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативті-құқықтық модуль өзінің кәсіби қызметінің профиліне сәйкес нормативті актілерді меңгеруге бағытталған міндеттелген минимумды көрсетеді. Нормативті-құқықтық модуль мүмкіндігі шектеулі балаларға қатысты білім беру саясатының еліміздің әлеуметтік, экономикалық басым бағыттары туралы тыңдаушылардың базалық түсінігін кеңейтуге мүмкіндік береді. Модульдің мазмұнында даму мүмкіндігі шектеулі балаларды білім берудің барлық деңгейлерінде түзете сүйемелдеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының 2011-2020 жылға дейінгі білім беруді дамыту және оны іске асырудың жоспарлары туралы Мемлекеттік бағдарламада көрсетілгендей нақты инновациялық жоба ретінде оқу-әдістемелік және құқықтық қамтамасыз ету процесі болып табылады. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Қазақстан жолы-2050: Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ", "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауының басым бағыттары; Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға білім беру стандартын бекіту туралы" Үкімет қаулысы; Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді); ҚР арнайы білім беруді ұйымдастырудың құқықтық негіздері қарастырылған.
9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды зерделейді:
1) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасымен танысу іске асыру жолдары;
2) арнайы білім беру ұйымдарындағы басшылардың ұйымдастыру, басқару әдістері.

2) умеют:
самостоятельно определять цель и задачи коррекционного, образовательного и воспитательного направлений специальной организации образования в зависимости от условий деятельности;
ставить коррекционно-педагогические проблемы и принимать решения по конкретным вопросам обучения и воспитания детей с ограниченными возможностями;
определять направления, содержание и условия коррекционно-образовательного обучения в условиях специальной организации образования; грамотно строить коррекционную, образовательную и воспитательную работы по определению запроса организации;
определять методы и формы коррекционной деятельности в зависимости от запроса организации;
оценивать собственные ресурсы и возможности для принятия решения о выполнении тех или иных заданий;
3) владеют:
навыками использования вспомогательными и техническими средствами обучения детей на уроках;
навыками совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности;
современными ИКТ-технологиями в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности.
4. Содержание Программы
7. Образовательная программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются ежегодные Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования". Пути реализация ГПРО 2011-2020 гг. в системе специального образования. Организационно-правовые основы специального образования в РК. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319–III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года.
9. Управленческий модуль включает изучение следующих тем:
1) совершенствование качества управления организациями образования в контексте ГПРО на 2011-2020 гг;
2) организационно-управленческая деятельность и личность руководителя специальной организации образования.

10. Психологиялық-педагогикалық модуль келесі тақырыптарды зерделейді:
1) түзете-тәрбиелеу үдерісіне психологиялық-педагогикалық қолдау;
2) интеллекті шектеулі балаларға психологиялық-педагогикалық қолдау,
3) психикалық дамуы кеш балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері;
4) дамуында түрлі кемшіліктері бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері;
5) тілінде ақауы бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері;
6) тірек қимыл аппаратында ақауы бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері.
11. Мазмұндық модуль келесі сұрақтарды қарастырады:
1) арнайы мектеп-интернат жағдайындағы білім беру үдерісін ұйымдастырудың заманауи талаптары;
2) арнайы мектеп жағдайында оқушылармен өзіндік дайындықты жүргізу кезінде түзету-тәрбиелеу жұмыстары;
3) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды үйден оқытуға ұйымдастыру және педагогикалық жағдай;
4) психологиялық- дәрігерлік-педагогикалық консилиумның рөлі;
5) әртүрлі даму бұзылыстары бар балалармен психологиялық-түзетушілік технологиялар жұмысына мұғалімдердің дайындығы;
6) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды оқытуға арнлған арнайы білім ұйымдарына арналған психологиялық қызмет;
7) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды оқыту мен тәрбиелеуде заманауи түзету-тәрбиелеу технологияларын пайдалану;
8) даму мүмкіндігі шектеулі балаларға бейімделу-даму ортасын құру;
9) арнайы білім ұйымдарына ескерту жұмыстарын ұйымдастыру мәселелері;
10) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды тәрбиелеу мен әлеуеттендіуде жанұяның рөлі;
11) арнайы білім ұйымдарына критериалды бағалауды енгізу;
12) шағын басқару іс-әрекеттерін микрооқыту негізінде паноралық қолдау.
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды интеграциялау;
2) арнайы білім беру ұйымдарында басқару технологияларын қолдану;
3) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды мектеп-интернат жағдайында қолдау;
4) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды арнайы білім беру ұйымдарында оқытудың ерекшеліктері;
5) даму мүмкіндігі шектеулі балаларды білм беру аймағында оқыту.

10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогическое сопровождение коррекционно-воспитательного процесса;
2) психолого-педагогические особенности детей с нарушением интеллекта;
3) психолого-педагогические особенности детей с задержкой психического развития;
4) психолого-педагогические особенности детей с сенсорными нарушениями (слуха, зрения);
5) психолого-педагогические особенности детей с нарушениями речи;
6) психолого-педагогические особенности детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) современная система специальных образовательных услуг;
2) современные требования к организации учебно-воспитательного процесса в условиях специальной организации образования;
3) организационно-педагогические условия обучения на дому детей-инвалидов с ограниченными возможностями;
4) роль психолого-медико-педагогического консилиума;
5) организация и содержание коррекционно-развивающего обучения (далее КРО) детей с задержкой психического развития (далее ЗПР) в условиях специальной школы;
6) психологическая служба в специальной организации образования для детей с ограниченными возможностями;
7) применение современных коррекционно-воспитательных технологий в обучении и воспитании детей с ОВР;
8) создание адаптивно-развивающей и безбарьерной среды в специальной организации образования; управление допрофессиональной подготовкой и социально-трудовой адаптацией детей с ограниченными возможностями;
9) проблемы организации превентивной работы в специальной организации образования;
10) роль семьи в процессе социализации и воспитания ребенка с ограниченными возможностями;
11) подходы критериального оценивания учебных достижений учащихся; внедрение критериальной системы оценивания учебных достижений учащихся с особыми потребностями в специальной организации образования;
12) панорамная защита фрагментов мини-мероприятия управленческой деятельности на основе микропреподавания.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) использование информационных технологий в обучении и социализации лиц с ограниченными возможностями (ОВ);
2) особенности применения управленческих технологий в специальной организации образования;
3) коррекционная поддержка детей с ограниченными возможностями развития в условиях школы-интерната;
4) особенности обучения и воспитания детей с ограниченными возможностями в условиях специальной организации образования;
5) образование детей с ограниченными возможностями в образовательном пространстве.

13. Вариативтік модуль тыңдаушыға ұсынылған тақырыптардан біреуін таңдауға мүмкіндік береді және тыңдаушының кәсіби қажеттілігі қанағаттануына бағытталған:
1) Блум таксономиясы функционалдық сауаттылықты дамытуда жетістікті бағалау әдістемесі ретінде;
2) сыни ойлауды оқытудың белсенді формалары арқылы дамыту;
3) арнайы мектепте балаларды оқытуда кедергісіз білім беру ортасын құру үшін қосалқы және техникалық жабдықтарды пайдалану. Курс барысында тыңдаушылардың қажеттілігіне қарай вариативті модуль 2 сағаттан 6 сағатқа дейін өзгереді.
5. Білім беру үдерісін ұйымдастыру
14. Білім беру үдерісі бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімдерін бағалау мен бақылау мақсатында өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шаралар) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) даму мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы мектеп басшыларына бір өзекті тақырып бойынша шағын іс-шараны әзірлеу;
2) даму мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы мектеп басшысының кәсіби қызметін дамытуға арналған жоба әзірлеу;
3) даму мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы мектеп басшысыларына бағалау критерийлерімен деңгейлік тапсырмалар әзірлеу;
4) педагогикалық кеңесті жүргізу және ұйымдастыруға байланысты бағалау критерийлерін құрастыру;
5) білім берудің арнайы ұйымдарындағы тәрбие және оқытудың жетілдіру мен дамыту үшән мектеп ресурстарының мүмкіндіктерін талдау.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім берудің арнайы ұйымдарында оқу және тәрбие ұйымдастыру бойынша жаңа талаптар;
2) мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық, педагогикалық тұрғыдан қолдау - ассистивті және дамыту технологиялары элементтерінің бірі ретінде;
3) мүмкіндігі шектеулі балалармен жұмыс істеудің психологиялық түзету технологиялары;
4) мүмкіндігі шектеулі оқушыларды кәсіби және еңбекке баулуды бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету;
5) білім берудің арнайы ұйымдары жағдайындағы психикалық даму ауытқушылығы бар балаларды түзету-дамыта оқытудың мазмұны және оны ұйымдастыру;
6) білім беру орталарында қиын өмірлік жағдайда қалған балалардың психологиялық қауіпсіздігі;

13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии с их потребностями:
1) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности;
2) развитие критического мышления через активные формы обучения;
3) использование вспомогательных и технических средств в специальной школе как условие создания безбарьерной образовательной среды для детей с ограниченными возможностями.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-мероприятия и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать мини-мероприятие с руководителями специальных организаций образования для детей с ограниченными возможностями по одной из актуальных проблем;
2) разработать проект действий руководителей специальных организаций образования по развитию профессиональной деятельности в системе специальной организации образования;
3) разработать серию уровневых заданий для руководителей специальных организаций образования с критериями оценивания;
4) составить критерии оценивания по организации и проведению педагогического совета;
5) проанализировать ресурсные возможности школы для развития и совершенствования обучения и воспитания в специальных организациях образования (школе, детском саду, колледже) в регионе (районе, городе) в соответствии предъявляемых требований, выявление проблем и определение возможных путей их преодоления.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) современные требования к организации учебно-воспитательного процесса в условиях специальной организации образования;
2) ассистивные и развивающие технологии как элемент психолого-педагогической коррекционной поддержки детей с ОВ;
3) психокоррекционные технологии работы с детьми с ограниченными возможностями;
4) программно-методическое обеспечение трудовой и профессиональной подготовки учащихся с ОВ;
5) организация и содержание коррекционно-развивающего обучения (КРО) детей с задержкой психического развития (ЗПР) в условиях специальной организации образования;
6) психологическая безопасность детей, находящихся в трудной жизненной ситуации в образовательной среде школы;

7) мүмкіндігі шектеулі оқушыларға арналған арнайы жеке бағдарлама түзету-педагогикалық жұмыстарының негізгі стратегияларының анықтамасы;
8) мектеп-интернаттағы мүмкіндігі шектеулі балаларды бейімдеудің психо-педагогикалық шарттары;
9) мүмкіндігі шектеулі оқушыларды сабақта педагогикалық тұрғыдан қолдау. Позитивті мектеп мәдениетін дамыту;
10) білім берудің арнайы ұйымдарындағы мүмкіндігі шектеулі балаларды оқытудың қазіргі заманғы педагогикалық технологияларын қолдану;
11) мүмкіндігі шектеулі балаларды нәтижелі бейімдеудің және әлеуметтендіруді қамтамасыз етудің шарттары;
12) оқушыларды мектепте оқытудың психологиялық даярлығы;
13) әр түрлі ауытқушылықтары бар балалармен түзету-педагогикалық жұмыстарындағы оқытудың техникалық құралдары;
14) есту, көру,сөйлеу,ойлау қабілеті және тірек-қимыл аппараты бұзылған балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері;
15) мүмкіндігі шектеулі жастарға кәсіби білім берудегі мектептің рөлі;
16) арнайы білім беру ұйымдарындағы мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық-педагогикалық қолдауды ұйымдастыру;
17) мүмкіндігі шектеулі балалармен педагогикалық-түзету және тәрбие жұмыстарын ұйымдастырудың негіздері;
18) арнайы білім беру саласындағы мүмкіндігі шектеулі адамның ерекше білім беру қажеттіліктері;
19) қорытынды тестті жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-ші Қосымшасына сәйкес тыңдаушылардың тест тапсырмалары анықталған.
6. Білім беру үдерісін жүзеге асыру түрлері мен әдістері.
19. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістерін қамтиды: өзіндік жұмыс, ойталқы, "миға шабуыл", рөлдік ойындар, тренингтер,жобалар әдісі, бейнетаспаларды талқылау, мәселелердің ортақ шешімі т.б.с.с.
20. Ересектер аудиториясының өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып тыңдаушыларға оқыту барысында логикалық қорытынды жасауға, жеке мазмұнды өз тәжірибесіне бейімдеуге және алған біліктерін дәріс сабақтарында дәне дәрістен тыс өзіндік жұмыс жағдайында сыннан өткізуге мүмкіндік беріледі.
21. Білім беру үдерісі аудиториялық сабақтар мен өзіндік жұмыстарын жүргізуден тұрады. Бағдарламаның біліктілікті арттырудың құзыреттілік моделіне бағытталуы қазіргі білімдік технологиялар және интербелсенді оқыту формаларын: кері байланыс, дискуссиялық сұрақтар мен мәселелерді талқылау; шеберлік сыныбы; дөңгелек үстел, презентациялар арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.

7) специальная индивидуальная программа обучения школьника с ограниченными возможностями: определение основных стратегий коррекционно-педагогической работы;
8) психолого-педагогические условия адаптации детей с ограниченными возможностями развития в школе-интернате;
9) педагогическое сопровождение школьника с ограниченными возможностями на уроках. Развитие позитивной школьной культуры;
10) применение современных педагогических технологий в обучении детей с ОВ в условиях специальной организации образования;
11) условия обеспечения успешной социализации и адаптации детей с ограниченными возможностями;
12) психологическая готовность школьников к обучению в школе;
13) технические средства обучения в коррекционно-педагогической работе с детьми с различными нарушениями;
14) психолого-педагогические особенности детей с нарушениями слуха, речи, зрения, опорно-двигательного аппарата, интеллекта;
15) роль школы в получении профессионального образования молодежью с ограниченными возможностями;
16) организация психолого-педагогического сопровождения детей в условиях специальной организации образования для детей с ограниченными возможностями;
17) организационные основы коррекционно-педагогической и воспитательной работы с детьми с ограниченными возможностями;
18) особые образовательные потребности человека с ограниченными возможностями в сфере специального образования;
19) психологический портрет современного руководителя специальной организации образования.
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: самостоятельная работа, дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.
20. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
21. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; круглый стол, презентации.

29. Курс тыңдаушылары шағын-сабақтарды, шағын-іс-шараны презентациялауы үшін келесідей критерийлер анықталған:
1) дағдылардың қалыптасу деңгейі - 0 балл, осы сабақта қолдануға келмейді;
2) 1 балл- дағдыланған;
3) 2 балл- дағды дамуда;
4) 3 балл – дағды қалыптасқан.
30. Шағын сабақты, шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлануға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
31. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
32. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өзіндік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол-болашаққа бастар жол", 11 қараша 2014 жыл.
2) Қазақстан Республикасының "Мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" Заңы, Алматы, 2003.
3)Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. Астана, 2007 жылғы 27 шілдедегі № 319 –III Заңы (24.11.2015 жылға арналған толықтырулар мен өзгертулермен)
4) 2002 ж.8 тамыз күнгі № 345. "Бала құқығы" туралы заң.
5) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы. – Астана, 2010 жыл 14 желтоқсан.
6) Зайцев Д.В. Мүмкіндіктері шектеулі балаларға біріккен білім беру жүйесі // Әлеуметтік зерттеулер. – 2004.– № 7.– 127-132 б.
7) Зарецкий В.К. Ерекше балаларды дамыту мәселелері бойынша он конференция – инновациядан нормаға бастар он қадам // Психологиялық ғылым және білім.–2005.– № 1.– 83-95 б.
8) Мүмкіндіктері шектеулі балаларды сау балалар қоғамында бірге оқыту / Ф.Л.Ратнер, А.Ю.Юсупов. – М.: ВЛАДОС гуманитарлық баспа орталығы, 2006.
9)Астапов В.М. Нейро және патопсихология негіздерімен түзеу педагогикасы. – 2-ші басылым, түзетулер мен толықтырулар енгізілген нұсқасы – М.: МПСИ; В.:МОДЭК, 2010. – 239 б.

29. Для презентации мини-мероприятия выделяются следующие критерии:
1) 1 балл - низкий уровень;
2) 2 балла - средний уровень;
3) 3 балла- высокий уровень.
30. Уровень усвоения знаний в процессе презентации мини-урока определяется следующими параметрами:
1) понимает содержания курса;
2) демонстрирует планирование и навыки микрообучения;
3) применяет активные формы и техники в обучении;
4) демонстрирует развитие управленческих навыков и дивергентного мышления;
5) показывает готовность к удовлетворению потребностей обучающихся;
6) оценивает успешность обучения.
31. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока (занятия, мероприятия) осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "отлично": 15-18 баллов, (85-100%);
2) "хорошо": 12-14 баллов, (75-84%);
3) "удовлетворительно": 9-11 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
32. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех";
3) Закон РК "О социальной, медико-педагогической, коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями", Алматы, 2003г.;
4) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года);
5) Закон "О правах ребенка" от 8 августа 2002г №345;
6) Государственная программа развития образования РК на 2010-2020г. Казахстанская правда,14 декабря 2010г.;
7) Зайцев Д.В. Интегрированное образование детей с ограниченными возможностями // Социологические исследования. – 2004. – № 7. – С. 127-132;
8) Зарецкий В.К. Десять конференций по проблемам развития особенных детей – десять шагов от инновации к норме // Психологическая наука и образование. –2005.– № 1.- С. 83-95;
9) Интегрированное обучение детей с ограниченными возможностями в обществе здоровых детей / Ф.Л.Ратнер, А.Ю.Юсупов. – М.: Гуманитар.изд.центр ВЛАДОС, 2006г.;

1. Қандай құжат ақыл-ой және дене кемістігі бар тұлғалардың арнайы білім алуының құқықтық негізін құрайтын халықаралық құжатқа жатпайды?
A) ҚР Конституциясы;
B) бала құқықтары туралы конвенция;
C) адам құқықтарының жалпыға бірдей декларациясы;
D) мүгедектер үшін тең мүмкіндіктерді қамтамасыз етудің стандартты ережелері;
E) мүгедектердің құқықтары туралы декларация.
2. Заманауи білім беру саясатының басымдықтары:
A) білім беру жүйесінің қол жетімділігі;
B) білім сапасы;
C) білім беру жүйесінің үнемділігі;
D) білім беру жүйесінің ақылылығы;
E) қоғам мен әрбір азаматтың заманауи сұраныстарға бет бұруы.
3. Оқу-тәрбие үдерісін ұйымдастыру негізі болып табылатын оқу-тәрбие жұмыстарын жоспарлауды және есепке алуды кім жүзеге асырады?
A) білім алушылардың ата-аналары;
B) білім беру ұйымдары;
C) жергілікті өкілдік органдар;
D) жергілікті атқарушы органдар;
E) білім беру саласындағы уәкілетті орган.
4. Арнайы білім беру аясындағы заңнаманың бұзылуына жауап береді:
A) тек жеке тұлға;
B) заңнаманы бұзған немесе бұзылуына жол берген лауазымды тұлғалар ғана;
C) заңнаманы бұзған заңды тұлғалар ғана;
D) заңнаманы бұзған барлық жеке тұлғалар және заңды тұлғалар.
5. Арнайы мектептегі білім мазмұны нені білдіреді?
A) оқыту үдерісінде бала меңгеретін білім мен білік;
B) оқушылардың метатанымдық дағдылары;
C) оқытудың негізгі әдістері мен тәсілдері;
D) арнайы білім беру шарттары;
E) оқушы меңгеруге тиісті білім, білік, дағды.
6. Арнайы мектеп-интернаттарға балаларды іріктеуді жүзеге асырады:
A) психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңестер;
B) білім беру департаментінің өкілі;
C) психологиялық-педагогикалық түзеу қызметінің меңгерушісі;
D) түрлі типтегі арнайы мектептер;
E) ата-аналардың келісімімен диагностикалық орталықтар.
7. Арнайы білім беру жүйесінде "түзеу" термині нені білдіреді:
A) дамуында анықталған кемістікті түзетуге, одан арылуға, бәсеңдетуге бағытталған педагогикалық және емдік шаралар жүйесі;
B) дамуындағы бұзушылықтарды түзетуге бағытталған ағза қызметтерінің қайта қалпына келтіру үдерісі;
C) қоршаған ортамен өзара әрекет етуін дамытуға бағытталған педагогикалық құралдар жүйесі;
D) мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларды қызметтің түрлі қол жетімді түрлеріне дайындау үшін қолданылатын педагогикалық шаралар жүйесі;
E) дамуында ауытқушылықтары бар балаларды оқыту үдерісін жеңілдететін түрлі әдістер мен тәсілдер жүйесі.
8. Даму кемістігі бар балаларды анықтауға және олардың барлығын есепке алуға қандай ұйым жауапты?
A) психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңестер;
B) диагностикалық және оңалту орталықтары;
C) арнайы белгіленген білім беру мекемелері;
D) білім беру департаменттері;
E) психологиялық-педагогикалық түзеу кабинеттері.

1. Какой документ не относится к международным документам, составляющим правовую основу специального образования лиц с умственными и физическими недостатками?
А) Конституция РК;
В) Конвенция о правах ребенка;
С) всеобщая декларация прав человека;
D)стандартные правила обеспечения равных возможностей для инвалидов;
E) Декларация о правах инвалидов.
2. Приоритетами современной образовательной политики являются:
A) доступность образования;
B) качество образования;
C) экономичность образования;
D) платность образования;
E) ориентация на современные потребности общества и каждого гражданина.
3. Кто осуществляет планирование и учет учебно-воспитательной работы, являющейся основой организации учебно-воспитательного процесса:
A) родители обучающихся;
B) организации образования;
C) местные представительные органы;
D) местные исполнительные органы;
E) уполномоченный орган в области образования.
4. Ответственность за нарушение законодательства в области специального образования несут:
А) только физические лица;
В) только должностные лица, нарушившие или допустившие нарушение законодательства;
С) только юридические лица, нарушившие законодательство;
D) все юридические или физические лица, нарушившие законодательство.
5. Что означает содержание образования в специальной школе?
А) знания и умения, которыми овладевает ребенок в процессе обучения
В) метапознавательные навыки учащихся;
С) основные методы и приемы обучения;
D) специальные образовательные условия;
Е) знания, умения и навыки, которыми должен овладеть учащийся.
6. Отбор детей в специальные школы-интернаты осуществляют?
А) психолого-медико-педагогическая консультация;
В) представитель департамента образования;
С) заведующий службой психолого-педагогической коррекции;
D) специальные школы различного типа;
Е) диагностические центры с согласия родителей.
7. Что означает термин коррекция в специальном образовании?
А) система педагогических и лечебных мероприятий, направленных на исправление, преодоление, ослабление нарушений в развитии;
В) процесс перестройки функций организма, направленный на исправление нарушений в развитии;
С) система педагогических средств, направленных на развитие взаимодействия с окружающей средой;
D) система педагогических мероприятий для подготовки лиц с ограниченными возможностями к различным доступным видам деятельности;
Е) система различных приемов и методов, облегчающих процесс обучения детей с отклонениями в развитии.
8. Какие организации несут ответственность за выявление и учет всех детей с отклонениями в развитии?
А) психолого-медико-педагогические консультации;
В) реабилитационные и диагностические центры;
C) образовательные учреждения специального назначения;
D) департаменты образования;
E) кабинеты психолого-педагогической коррекции.

9. Қандай арнайы білім беру мекемесінде Брайль жүйесі бойынша басылып шығатын әдебиеттер қолданылады?
A) есту қызметі бұзылған балаларға арналған арнайы мектеп-интернат;
B) зағип балаларға арналған арнайы мектеп-интернат;
C) сөйлеу қызметі ауыр дәрежеде бұзылған балаларға арналған арнайы мектеп-интернат;
D) тірек-қимыл жүйесі бұзылған балаларға арналған арнайы мектеп-интернат.
10. Арнайы білім беру жүйесінде "түзеу" термині нені білдіреді:
A) дамуында анықталған кемістікті түзетуге, одан арылуға, бәсеңдетуге бағытталған педагогикалық және емдік шаралар жүйесі;
B) дамуындағы бұзушылықтарды түзетуге бағытталған ағза қызметтерінің қайта қалпына келтіру үдерісі;
C) қоршаған ортамен өзара әрекет етуін дамытуға бағытталған педагогикалық құралдар жүйесі;
D) мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларды қызметтің түрлі қол жетімді түрлеріне дайындау үшін қолданылатын педагогикалық шаралар жүйесі;
E) E.дамуында ауытқушылықтары бар.
11. Психофизикалық даму кемістігін бәсеңдету немесе одан арылуға бағытталған арнайы және жалпы педагогикалық шаралар жүйесі анықталады:
A) өтем ретінде;
B) түзеу үдерісі ретінде;
C) бейімдеу үдерісі ретінде;
D) оңалту;
E) ақталу.
12. Кетірген оқу іскерліктерін, танымдық дағдыларын қалпына келтіру үшін бала оңалтудың қандай түріне зәру болады?
A) медициналық;
B) психологиялық;
C) педагогикалық;
D) барлық нұсқалары дұрыс.
13. Жеке тұлғаны әлеуметтендіру – бұл:
A) жеке тұлғаның қоғамдағы өміршеңдік қабілетін қалыптастыру;
B) әлемге деген эстетикалық түйсігін қалыптастыру;
C) баланың ағзасын шынықтыру.
14. Психологиялық-медициналық-педагогикалық комиссияның (ПМПК) негізгі міндеттеріне жатқызады:
A) баланың ауруларын емдеуді;
B) мінез-құлқында ауытқушылықтары бар балаларды оңалтуды;
C) диагностикалық-кеңес беру қызметін;
D) барлық нұсқалары дұрыс.
15. Психикалық дамудың бұзылу түрлеріне жатады:
A) дамып жетілмеу;
B) дамудың тежелуі;
C) зақым келген даму;
D) дамудың бұзылуы;
E) барлық нұсқалары дұрыс.
16. Адамның шынайы айналадағы әлемнен алшақтап, өзінің күйзелісіне қадалып шықпай қоюымен сипатталатын ауыр психикалық жағдай қалай аталады?
A) аутизм;
B) мутизм;
C) амнезия;
D) апатия;
E) вербализм.
17. Тірек-қимыл жүйесі бұзылған балалардың басты ақауы не болып табылады?
A) қимыл ақауы;
B) сөйлеу қызметінің даму ерекшеліктері;
C) ақыл-ой жеткіліксіздігі;
D) ұсақ моториканың даму ерекшеліктері;
E) жеке тұлғаның даму ерекшеліктері.
18. Дамуында бұзушылық анықталған балалардың қандай санаты үшін қашықтықтан бағдарлай оқыту түзету жұмыстарының басты бағыты болып табылады:
A) психикалық дамуы бөгеулі балалар;
B) есту қабілеті бұзылған балалар;
C) ақыл-есі орташа деңгейде бұзылған балалар;
D) көру қызметі бұзылған балалар;
E) сөйлеу қызметі бұзылған балалар.

9. В каком специальном образовательном учреждении используется литература, издаваемая по системе Брайля?
А) специальная организация образования для детей с нарушениями слуха;
В) специальная организация образования для незрячих детей;
С) специальная организация образования для детей с тяжелыми нарушениями речи;
D) специальная организация образования для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
Е) специальная организация образования для детей с нарушениями интеллекта.
10. Что означает термин "дефект"?
А) устранение препятствий на пути к достижению к цели;
В) ускорение темпа развития;
С) отставание в развитии;
D) потеря или отсутствие какой-либо функции или органа;
Е) защитная функция организма.
11.Система специальных и общепедагогических мер, направленных на ослабление или преодоление недостатков психофизического развития определяется как…
А) компенсация;
В) коррекция;
С) адаптация;
D) реабилитация;
Е) абилитация.
12. В каком виде реабилитации нуждается ребенок для восстановления утраченных учебных умений, познавательных навыков:
А) медицинской;
В) психологической;
С) педагогической;
D) все варианты верны.
13. Социализация личности это:
А) формирование способности личности к жизнедеятельности в обществе;
В) формирование эстетического восприятия мира;
С) физическое закаливание организма ребенка;
D) все варианты верны.
14. К основным задачам психолого-медико-педагогической комиссии (ПМПК) относят:
А) лечение заболеваний ребенка;
В) реабилитацию детей с отклонениями в поведении;
С) диагностико-консультативную деятельность;
D) все варианты верны.
15. К видам нарушения психического развития относятся:
А) недоразвитие;
В) задержки развития;
С) поврежденное развитие;
D) искаженное развитие;
Е) все варианты верны.
16. Как называется болезненное состояние психики, характеризующееся сосредоточенностью человека на своих переживаниях, уходом от реального внешнего мира?
А) аутизм;
В) мутизм;
С) амнезия;
D) апатия;
Е) вербализм.
17. Что является ведущим дефектом у детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата?
А) двигательный дефект;
В) особенности речевого развития;
С) интеллектуальная недостаточность;
D) особенности развития мелкой моторики;
Е) особенности развития личности;
18. Для какой категории детей с нарушениями в развитии ведущим направлением коррекционной работы является обучение пространственной ориентировке?
А) дети с задержкой психического развития;
В) дети с нарушениями слуха;
С) дети с умеренными нарушениями интеллекта;
D) дети с нарушениями зрения;
Е) дети с нарушениями речи.

19. Қандай топ дамуында ауытқушылықтар бар балалардың ең әлжуаз санатына жатады және басқаларына қарағанда кешенді түрде оңалтуға және әлеуметтік-педагогикалық көмек көрсетуге көбірек мұқтаж:
A) есту қабілеті бұзылған балалар;
B) көру қызметі бұзылған балалар;
C) ақыл-есі бұзылған балалар;
D) сөйлеу қызметі бұзылған балалар;
E) дамуы кешенді (қосарлы) түрде бұзылған балалар.
20. Бала өз бетінше немесе ересек адамдардың көмегімен қол жеткізе алатын білім, білік және дағды деңгейі қалай аталады?
A) жуық аралық даму аймағы;
B) даму кемістігі;
C) өзекті даму аймағы;
D) шешілетін міндеттердің қиындық деңгейі.
21. Ұсынылған нұсқалардың қайсысы даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды мектепте оқыту үдерісінің құрылымын дұрыс көрсетеді:
A) түйсіну, ұғыну, пысықтау, қолдану;
B) түйсіну, пысықтау, оқыту, қолдану;
C) құралдар, қағидалар, мазмұны, әдістер, бақылау тәсілдері;
D) оқу, үйрету, пысықтау, қолдану;
E) білімді жинақтау, дағдыларын шыңдау, іскерліктерін қалыптастыру, тәжірибеде қолдану.
22..Ойдың белгілі бір нәрсенің, құбылыстардың, олардың болмысының мән-мағынасына бойлау немесе ауызша ойын жеткізудің күрделі үдерісі қалай аталады, соның нәтижесінде естіген мәліметтерді ұғынуға қол жеткіземіз:
A) ұғыну;
B) түйсіну;
C) қолдану;
D) пысықтау;
E) қайталау.
23. Үлгілік ережеге сәйкес арнайы мектеп-интернат неге жауапты?
A) тәрбиеленушілердің өміріне;
B) тәрбиеленушілердің емделуіне;
C) тегін білім алуына;
D) тегін киім-кешектерді алуға.
24. Педагогикалық қызметкердің міндеттерін атаңыз:
A) бес жылда бір реттен кешіктірмей біліктілігін арттырып отыру;
B) білім беру ұйымдарын басқарудың алқалық органдарының жұмысына қатысу;
C) білім алушылардың өмірлік дағдыларын, біліктілігін, дербестігін, шығармашылық қабілеттерін дамыту;
D) ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-сараптамалық жұмыстармен айналысу, педагогикалық тәжірибеге жаңа әдістемелер мен технологияларды енгізу.
25. Дефектолог мұғалім өз жұмысында мынадай міндеттерді шешеді:
A) диагностикалық;
B) кеңес беру;
C) ұйымдастырушылық;
D) түзету-дамытушы;
E) әдістемелік.
26. Сын тұрғысынан ойлау – бұл:
А. дәлелді бағалауға, талдап беруге мүмкіндік беретін дәлелді қорытындылар шығара отырып, болған жайттар мен оқиғаларды талдау;
В) болған оқиғаларға сын тұрғысынан қарай білу және белгілі бір тұжырымдар шығару;
С) туындаған мәселелерді шешу алгоритмінің нақты құрылымы;
D) жағдайларды, оқиғаларды талдау.
27. Дефектолог мұғалім өз жұмысында мынадай міндеттерді шешеді:
A) диагностикалық;
B) кеңес беру;
C) ұйымдастырушылық;
D) түзету-дамытушы;
E) әдістемелік.

19. Какая группа является самой уязвимой категорией детей с отклонениями в развитии и требует большего, чем все остальные, объема комплексной реабилитационной и социально-педагогической помощи?
А) дети с нарушениями слуха;
В) дети с нарушениями зрения;
С) дети с нарушениями интеллекта;
D) дети с нарушениями речи;
Е) дети с комплексными (сочетанными) нарушениями развития.
20. Как называется уровень знаний, умений и навыков, который ребенок может достичь самостоятельно или с помощью взрослого?
А) зона ближайшего развития;
В) дефицитарное развитие;
С) зона актуального развития;
D) уровень трудности решаемых задач.
21. Какой из предложенных вариантов, верно, отражает структуру процесса обучения в школе у детей с ограниченными возможностями развития?
А) восприятие, осмысление, закрепление, применение
В) восприятие, закрепление, обучение, применение
С) средства, принципы, содержание, методы, способы контроля
D) учение, научение, закрепление, применение
Е) накопление знаний, выработка навыков, формирование умений, применение на практике.
22. Как называется сложный процесс проникновения мысли в сущность предметов, явлений, их изображений или словесного выражения в результате чего достигается понимание воспринятого?
А) осмысление;
В) восприятие;
С) применение;
D) закрепление;
Е) повторение.
23. В соответствии с типовым положением специальная организация образования несет ответственность:
А) за жизнь воспитанников;
В) за лечение воспитанников;
С) за получение бесплатного образования;
D) за получение бесплатной одежды.
24. Назовите обязанности педагогического работника:
А) повышение квалификации не реже одного раза в пять лет;
В) участие в работе коллегиальных органов управления организации образования;
С) развивать у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности;
D) занятие научно-исследовательской, опытно-экспериментальной работой, внедрение новых методик и технологий в педагогическую практику.
25. Учитель-дефектолог в своей работе решает следующие задачи:
А) диагностические;
В) консультативные;
С) организационные;
D) коррекционно-развивающие;
Е) методические.
26. Критическое мышление - это:
А) анализ вещей и событий с формулированием обоснованных выводов, который позволяет выносить обоснованные оценки, интерпретации;
В) умение критически относиться к произошедшим событиям, и делать определенные выводы;
С) четкое построение алгоритма решения возникших проблем;
D) анализ ситуаций, событий.
27. Учитель-дефектолог в своей работе решает следующие задачи:
А) диагностические;
В) консультативные;
С) организационные;
D) коррекционно-развивающие;
Е) методические.

28. Төменде аталған стратегиялардың ішінен сыныпта оқытуға және үйретуге сәйкес келетін, бәрінен де тиімдісін таңдаңыз:
A) мұғалімдер тәжірибелі әріптестерінің сабақтарына қатысады;
B) мұғалімдер курстарда үнемі оқиды;
C) мұғалімдер оқытудың түрлі әдістерін қолдана отырып, сараптама жасайды;
D) әкімшілік оқытудың жаңа әдістерінің енгізілуіне мүдделі.
29. Төмендегідей қызметтердің бұзылу жағдайларын қандай санатқа жатқызуға болады: дислалия, ринолалия, дизартрия:
A) есту қабілетінің бұзылуы;
B) көру қабілетінің бұзылуы;
C) сөйлеу қызметінің бұзылуы;
D) ақыл-ой қызметінің бұзылуы;
E) ПДТ бұзылуы.

28. Выберите из нижеперечисленных стратегий наиболее всего соответствующую эффективному преподаванию и обучению в классе:
A) учителя посещают уроки опытных коллег;
B) учителя постоянно обучаются на курсах;
C) учителя экспериментируют, используя различные методы преподавания;
D)администрация заинтересована во внедрении новых методов преподавания;
Е) все ответы верны.
29. К какой категории нарушений следует отнести следующие расстройства: дислалия, ринолалия, дизартрия?
А) нарушение слуха;
В) нарушение зрения;
С) нарушение речи;
D) нарушение интеллекта;
Е) нарушение ЗПР.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдарының педагогтеріне, тәрбиешілеріне арналған "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологиялары" тақырыбындағы педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдарының педагогтерін, тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама тұлғаға бағыттау мәнмәтінде түзету-дамытушылық білім беру процесін табысты жобалауды қамтамасыз ететін арнайы білім беру ұйымдарының педагогтері, тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты жеке тұлғаға бағыттау мәнмәтінде түзету-дамытушылық білім беру процесін табысты жобалауды қамтамасыз ететін арнайы білім беру ұйымдарының педагогтері, тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) түзету-дамытушылық білім беру процесін психологиялық және педагогикалық сүйемелдеудің маңызын тыңдаушылармен түсінуін қалыптастыру;
2) жеке тұлғаға бағыттау мәнмәтінде түзету-дамыту сабақтарын, оқуды жобалау дағдыларын дамыту;
3) оқытудың жеке тұлғаға бағытталған түзету-дамыту технологияларын пайдалану бойынша құзыреттіліктерді арттыруға мүмкіндік беру;
4) курстан кейінгі кезеңде үздіксіз кәсіби өзіндік дамуға ынталандыру.
5. Курсты аяқтағаннан кейін тыңдаушылар:
1) инклюзивтік білім берудің тұжырымдамалық идеяларының мән-мағынасын, Қазақстан Республикасы білім беру жүйесін дамытудың басым бағыттарын, түзету-дамытушылық білім беру процесін психологиялық және педагогикалық сүйемелдеудің маңызын біледі;
2) жеке тұлғаға бағыттау тәсілдемесіне сай оқытудың тиімді түзету-дамытушылың технологияларын, арнайы білім беру ұйымдарының педагогі, тәрбиешісі, басшысының кәсіби құзыреттіліктері мен ұйымдастырушылық ресурстартарының деңгейіне мониторинг жасау технологиясын қолдана алады;
3) жеке тұлғаға бағытталаған тәсілдеме мәнмәтінінде түзету-дамыту сабақтарын жобалау, курстан кейінгі кезеңде үздіксіз кәсіби өздігінен даму траекториясын жасау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылармен кіріс сауалнама барысында анықталады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные технологии обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями" для педагогов, воспитателей специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение педагогов, воспитателей специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций педагогов, воспитателей специальных организаций образования, обеспечивающих успешное проектирование коррекционно-развивающего образовательного процесса в контексте личностно-ориентированного подхода.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональных компетенций педагогов, воспитателей специальных организаций образования, обеспечивающих успешное проектирование коррекционно-развивающего образовательного процесса в контексте личностно-ориентированного подхода.
4. Задачи Программы:
1) сформировать понимание у слушателей значимости психолого-педагогического сопровождения коррекционно-развивающего образовательного процесса;
2) развить навыки проектирования коррекционно-развивающих уроков, занятий в контексте личностно-ориентированного подхода;
3) способствовать повышению компетенции по использованию личностно ориентированных коррекционно-развивающих технологий обучения;
4) мотивировать к непрерывному профессиональному саморазвитию в посткурсовой период.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают сущности концептуальных идей инклюзивного образования, приоритетные направления развития системы образования Республики Казахстан, значимость психолого-педагогического сопровождения коррекционно-развивающего образовательного процесса;
2) умеют применять эффективные коррекционно-развивающие технологии обучения, соответствующие личностно-ориентированному подходу, технологию мониторинга уровня профессиональной компетентности и организационных ресурсов руководителя, педагога, воспитателя специальной организации образования;
3) владеют навыками проектирования коррекционно-развивающего занятия в контексте личностно ориентированного подхода, навыками разработки траектории непрерывного профессионального саморазвития в посткурсовой период.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяют слушатели в ходе входного анкетирования.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы № 92
бұйрығына 73-қосымша
Ұйымдардың дефектолог, логопед, сурдопедагогтеріне арналған
педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан
Республикасында арнайы (түзету) білім беру жағдайында
педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы
білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Қазақстан Республикасында арнайы (түзету) білім беру жағдайында педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы арнайы (түзету) білім беру ұйымдарының дефектолог, логопед, сурдопедагогтерін оқытуға (ары қарай Бағдарлама) бағытталады.
2. Қазіргі кезде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-білім беру кеңістігінде әр баланың жеке мүмкіндіктерін ескере отырып оқыту мен тәрбиелеу, дамытуды қамтамасыз ету кепілі болып табылады.
Арнайы түзете-білім беру қызметтері балаларға қажетті қызметтер жөнінде Аталған мәселе арнайы түзете білім беру қажетті балалар туралы сөз болғанда өзекті болып табылады. Бұл дамуында шектеуі бар балалардың санының өсуімен байланысты.
3. Осыған орай республикада мүмкіндігі шектеулі балалардың психофизиологиялық мүмкіндіктерін ескере отырып, оқыту мен тәрбиелеудің жаңа ұйымдастыру формалары интенсивтік үйрету, жаңа түзету технологияларын жасау жұмыстары жүргізілуде. Бұл санаттағы балаларды оқыту мен тәрбиелеуде мектептерде келесі талаптарды ескеру қажет: мамандар (дефектологтер, логопедтер, сурдопедагогтер және тифлопедагогтер) және оларға арналған кабинеттердің болуы, релаксацияға арналған бөлме, сенсорлық және жұмсақ модульдер бөлмесі, түзете-дамытуды қолдау бағдарламасы.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты арнайы (түзету) білім беру жағдайында дефектологтер, логопедтер, сурдопедагогтер мен тифлопедагогтердің когнитивтік және тәжірибелік, тұлғалық - мотивациялық дайындығын қалыптастыру және тәжірибелік кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) жаңа философиялық білім берудің тұжырымдамалық идеяларын зерделеу;
2) инклюзивтік және арнайы (түзете) білім беру жүйесін реттейтін нормативтік-құқықтық базаны зерделеу;
3) Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым бағыттарына сәйкес дефектологтер, логопедтер, сурдопедагогтер мен тифлопедагогтердің іс-әрекеттерін анықтау;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 73
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей педагогов в условиях специального (коррекционного) образования Республики Казахстан" для дефектологов, логопедов, сурдопедагогов специальных (коррекционных) организаций образования
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Развитие профессиональных компетентностей педагогов в условиях специального (коррекционного) образования Республики Казахстан" (далее- Программа) предназначена для обучения дефектологов, логопедов, сурдопедагогов специальной (коррекционной) организаций образования.
2. В настоящее время, задача обеспечения гарантии прав на развитие, обучение и воспитание каждого ребенка с учетом его индивидуальных возможностей, является одной из первостепенных в социально-образовательном пространстве Республики Казахстан. Данная проблема достигает особой остроты, когда речь идет о детях, которым необходимы специальные коррекционно-образовательные услуги. Это обусловлено возрастающим количеством детей с нарушениями в развитии.
3. В связи с этим, в республике ведется интенсивное изучение особенностей психофизического развития детей с ограниченными потребностями, поиски новых организационных форм их обучения и воспитания, переосмысление уже известных, разработка новых коррекционных технологий. Обучение и воспитание данной категории детей предполагает создание в школах соответствующих условий: наличие специалистов (дефектологов, логопедов, сурдо- и тифлопедагогов) и кабинетов для них, комнат для релаксации, сенсорных комнат и мягких модулей, программ коррекционно-развивающей поддержки.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью программы является развитие профессиональных компетентностей дефектологов, логопедов, сурдопедагогов, тифлопедагогов, формирование их личностно-мотивационной, когнитивной и практической подготовки в условиях специального (коррекционного) образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить концептуальные идеи новой философии образования;
2) изучить нормативно-правовую базу, регулирующую специальное (коррекционное) и инклюзивное образование;
3) определить приоритетные направления содержания деятельности дефектолога, логопеда, сурдопедагога, тифлопедагога в соответствии с Государственной программой развития образования в РК на 2011-2020 гг.;

4) Л.С.Выготский доктринасы позициясымен жоғарғы жүйке физиологиясы заңдылықтарын білім берудің ерекше қажеттіліктерімен баланың психикасын дамыту түсінігін кеңейту;
5) ерекше білім беру қажеттілігі бар балалармен жұмыс жүргізуде инновациялық технологияларды пайдаланып, балалардың дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі мәре мүмкіндіктерімен оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауда жаңа көзқарастар дағдыларын қолдануды қалыптастыру;
7) ерекше білім беруде қажеттілігі бар балалармен жұмыс жүргізуде "асситивтік" (көмекшілік) технологиялар мен құралдар пайдалану бойынша құзыреттілік деңгейін көтеру.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) арнаулы (арнайы білім беру) және инклюзивтік білім беруді реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарын, бастапқы мүмкіндіктері әртүрлі балаларға арналған арнайы білім беру шартын; қосымша (түзете) білім беру жағдайында мүмкіндігінде шектеу бар балаларды оқыту үдерісін жобалауын; кіріктіре оқыту тәсілін қолдануын біледі;
2) бастапқы мүмкіндіктері әртүрлі оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруға бағытталған оқытудың белсенді стратегияларын қолданады, бастапқы мүмкіндіктері әртүрлі оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалаудың жүйесін, ерекше білім беру қажеттіліктерімен балалар қажеттіліктеріне орай білім беру диагностикасы негізінде ұйымдастырушылық-әдістемелік іс-шараларды қолданады;
3) әртүрлі мәре мүмкіндіктерімен оқушылардың оқу жетістіктерін критериалдық бағалау технологияларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде: Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет", "Мәңгілік Ел" Ұлттық идеясы, Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының негізгі бағыттары. Инклюзивтік және арнайы (түзету) принциптері түсініктері. Мүмкіндігі шектеулі балаларды сүйемелдейтін құжаттардың нормативтік және құқықтық негіздері. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді) қарастырылады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) білім беру ортасының психологиялық қауіпсіздігі – тұлғаның психологиялық саулығының шарты ретінде;
2) сөйлеуінде, естуінде, көруінде, психикасында тежелуі бар балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері;

4) расширить понимание законов физиологии высшей нервной деятельности и развития психики ребенка с особыми образовательными потребностями с позиции доктрины Л.С. Выготского;
5) сформировать навыки использования инновационных технологий в работе с детьми, имеющими особые образовательные потребности;
6) сформировать умения применять новые подходы критериального оценивания учебных достижений учащихся с разными стартовыми возможностями;
7) повысить компетентностный уровень по использованию "ассистивных" (вспомогательных) технологий и средств в работе с детьми, имеющими особые образовательные потребности.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
нормативно-правовые документы, регулирующие инклюзивное и специальное (коррекционное образование);
специальные образовательные условия для детей с разными стартовыми возможностями;
2) умеют:
проектировать процесс обучения детей, имеющих ограниченные возможности, в условиях специального (коррекционного) образования;
применять интегративные подходы обучения;
выстраивать организационно-методические мероприятия на основе диагностики образовательных потребностей детей с особыми образовательными потребностями;
организовывать интерактивную коррекционно-развивающую среду, отвечающую образовательным потребностям детей с ограниченными возможностями;
3) владеют:
инновационными педагогическими технологиями;
стратегиями активного обучения, направленными на формирование функциональной грамотности у учащихся с разными стартовыми возможностями;
технологией критериального оценивания учебных достижений учащихся с разными стартовыми возможностями.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее", "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех", в Национальном плане действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников, в Государственной программе развития образования РК на 2011-2020 гг.
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психологическая безопасность образовательной среды как условие психологического здоровья личности;
2) психолого-педагогические особенности детей с нарушением интеллекта, с задержкой психического развития, с нарушением зрения, с нарушением слуха, с нарушениями речи;

3) ерекше білім беруде қажеттілігі бар балалармен психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері.
10. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) инклюзивтік және арнайы (түзете) білім берудің түсініктері мен негізгі принциптері;
2) Қазақстанда ерекше білім беруде қажеттілігі бар балаларға әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзете қолдаудың беталысы мен қазіргі жағдайы;
3) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды алдын ала анықтау, оларға кешенді психологиялық-медициналық-педагогикалық көмек көрсету;
4) инклюзивтік және арнаулы (түзетуді) жүзеге асыруда балаларды қолдау және сүйемелдеу, инклюзивті үдерісті жүзеге асыруда психологиялық-медициналық-педагогикалық консилиумның рөлі;
5) инклюзивті білім беру және (түзете) арнайы білім беру жағдайында мүмкіндігі шектеулі балаларға жеке білім беру маршрутын құрастыру мен жүзеге асыру;
6) ерекше білім беруді қажет ететін балалармен жұмыста оқытудың жеке-дара амалдары – ерекше білім беруді қажет ететін көзқарастар.
7) оқу бағдарламасын жоспарлау;
8) зерттеушілік білігін қалыптастыру–педагогикалық мақсатқа бағыттылық және жобалау үдерісіне бағдарлау ретінде;
9) педагогтер мен оқушылардың субъект-субъектілік өзара психологиялық механизмдері;
10) жұмыста педагогикалық қатынас тәсілдерін пайдалану;
11) ерекше білім беруді қажет ететін балаларды дамыту мониторингісі;
12) білім беру үдерісіне ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды тиімді тартуды қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық-педагогикалық шарты;
13) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалармен жұмыста "ассистивті" (көмекші) технологияларды қолдану;
14) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды саралау диагностикасы;
15) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалармен оқу іс-әрекетін ұйымдастыруда инновациялық көзқарастар;
16) инклюзивтік мектепте дене мүмкіндігі шектеулі (ары қарай-ДМШ) балаларды оқыту мен тәрбиелеудің психологиялық-педагогикалық аспектілері;
17) білім беру мазмұнын жаңартуды жүйелеу жағдайында оқушылардың оқу нәтижелерін бағалауда критериалдық көзқарас;
18) сапалы білім беруді қамтамасыз ету жағдайында оқушылырдың функционалдық сауаттылығын дамыту. Сабақты түзете-дамытуға бағыттау.
19) сабақ үзінділерін панорамалық қорғау;
20) мұғалімнің кәсіби құзыреттілік деңгейін қалыптастыруды анықтау (қорытынды тестілеу).
11. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) ерекше білім беру қажеттіліктерімен оқушылардың оқу іс-әрекетін белсендендірудің интерактивтік әдістері;
2) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында педагогтердің АКТ қалыптастыру;

3) особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) основные понятия и принципы специального (коррекционного) и инклюзивного образования;
2) современное состояние и тенденции социальной и медико-педагогической коррекционной поддержки детей с ограниченными возможностями в Казахстане;
3) раннее выявление детей с особыми образовательными потребностями, оказание им комплексной психолого-медико-педагогической помощи;
4) роль психолого-медико-педагогического консилиума в реализации специального (коррекционного) и инклюзивного процесса;
5) разработка и реализация индивидуального образовательного маршрута для ребенка с ограниченными возможностями в условиях специального (коррекционного) и инклюзивного образования;
6) индивидуальный и дифференцированный подход как педагогический принцип в работе с детьми с особыми образовательными потребностями;
7) планирование учебной программы;
8) формирование исследовательских умений как ориентир в педагогическом целеполагании и процессе проектной деятельности;
9) психологические механизмы субъект-субъектного взаимодействия педагогов и учащихся;
10) использование приемов педагогического общения в работе с детьми, имеющими нарушения в развитии;
11) мониторинг развития детей с особыми образовательными потребностями;
12) организационно-педагогические условия, обеспечивающие эффективное включение ребенка с ограниченными возможностями в образовательный процесс;
13) использование "ассистивных" (вспомогательных) технологий и средств в работе с детьми, имеющими особые образовательные потребности;
14) дифференциальная диагностика детей с ограниченными возможностями в развитии;
15) инновационные подходы в организации учебной деятельности детей с ограниченными возможностями.
16) организационно-педагогические аспекты обучения и воспитания детей с особыми потребностями в инклюзивной школе;
17) критериальный подход к оцениванию результатов обучения учащихся в условиях системного обновления содержания образования;
18) развитие функциональной грамотности учащихся в условиях обеспечения качественного образования, коррекционно-развивающая направленность занятий;
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) интерактивные методы обучения для активизации учебной деятельности учащихся с особыми образовательными потребностями;
2) формирование информационно- коммуникационных компетентностей ( далее - ИКТ) педагогов в условиях обновления содержания образования;

3) әртүрлі мәре мүмкіндіктеріндегі балаларға білім берудің қашықтық технологиясы;
4) дамыта және түзете дамыту техникалары және технологиялары – білім беруді қолдау факторы ретінде.
12. Вариативтік модульде тыңдаушыларға қажеттіліктеріне сәйкес анықталған тақырыптарды таңдау ұсынылады:
1) инклюзивтік білім беру жағдайында дефектологтің рефлексиялық іс-әрекеті;
2) Блум таксономиясы – оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту барысында оқытудың тиімділігін бағалау әдісі;
3) мүгедек балаларды үйде оқытуды ұйымдастырудың негіздері;
4) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың коммуникативтік құзыреттілігін қалыптастыру.
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модульді 2 сағаттан 6 сағатқа дейін өзгертуге болады.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80 сағатқа білім беру процесі ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей:өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
15. Тыңдаушылардың өздік жұмысына арналған тапсырмалары:
1) оқытудың инновациялық технологияларын пайдаланып, сабақтың конспектісін құрастыру;
2) дене мүмкіндігі шектеулі балалармен баланың даму мониторингісінің критерийін құрастыру;
3) бағалау критерийлерімен формативтік тест тапсырмаларын жасау;
4) "Ерекше білім беру қажеттілігімен балаларға арналған жекелей білім беру маршрутын жасау (жасау және іске асыру)" мини-кейсін жасау.
16. Тыңдаушылардың жобалық жұмыстарының тақырыптары:
1) мүмкіндігі шектеулі оқушыларды сабақта педагогикалық сүйемелдеу;
2) мектептегі инклюзивтік үдерістегі анықтауда психологиялық-медициналық-педагогикалық консилиум қызметінің рөлі;
3) мүмкіндігі шектеулі балаларды дамыту мен оқытуда заманауи педагогикалық технологияларды пайдалану;
4) ерекше білім беруді қажет ететін балаларды жетістікті әлеуметтендіру мен бейімдеуді қаматамасыз ету шарты;
5) түрлі бұзылыстары бар балалармен түзету-педагогикалық оқыту жұмысында техникалық құралдарды пайдалану;
6) түрлі санатты бұзылыстары бар балалармен жеке түзету сабақтарын жоспарлау және ұйымдастыру;
7) ерекше білім беруді қажет ететін балалармен жұмыста жекелей және саралау көзқарасы – педагогикалық принцип ретінде;
8) ой-өрісі, көру, есту, сөйлеулерінде бұзылыстары бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері;
9) дамуында кемістігі бар балалармен жұмыста педагогикалық қатынас тәсілдерін пайдалану;

3) технология дистанционного образования для детей с разными стартовыми возможностями;
4) развивающие и коррекционные техники и технологии как фактор поддерживающего образования;
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) рефлексивная деятельность дефектолога в условиях инклюзивного образования;
2) таксономия Б. Блума как методика оценки успешности обучения при развитии функциональной грамотности;
3) организационные основы обучения на дому детей-инвалидов;
4) формирование коммуникативной компетентности учащихся с ограниченными возможностями.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработайте конспект занятия с использованием инновационной технологии обучения;
2) составьте критерии для мониторинга развития детей с ограниченными возможностями в развитии;
3) разработайте формативные задания с критериями оценивания;
4) разработайте мини-кейс "Индивидуальный образовательный маршрут для ребенка с особыми образовательными потребностями (разработка и реализация)".
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) педагогическое сопровождение школьника с особыми потребностями в развитии на уроках;
2) роль психолого-медико-педагогического консилиума в реализации специального (коррекционного) и инклюзивного процесса;
3) применение современных педагогических технологий в обучении детей с особыми потребностями в развитии;
4) условия обеспечения успешной социализации и адаптации детей с особыми образовательными потребностями;
5) технические средства обучения в коррекционно-педагогической работе с детьми с различными нарушениями;
6) организация и планирование индивидуальных коррекционных занятий с детьми с различными категориями нарушений;
7) индивидуальный и дифференцированный подход как педагогический принцип в работе с детьми с особыми образовательными потребностями;
8) психолого-педагогические особенности детей с нарушениями слуха, речи, зрения, интеллекта;
9) использование приемов педагогического общения в работе с детьми, имеющими нарушения в развитии;

30. Тыңдаушылардың шағын сабақтарды (шағын іс-шараны) презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
8. Ұсынылатын әдебиеттер
31. Аудиториялық сабақтарда және аудиториядан тыс уақытта өздік жұмыстарды ұйымдастыру үшін төмендегідей әдебиеттер ұсынылады:
1) ҚР Президенті Н.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол". - 14 желтоқсан 2014 жыл.
2) Ұлт жоспары – 100 нақты қадам баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет. // Казахстанская правда.-2015.-20 мамыр (№92).
3) ҚР "Білім туралы Заңы" 2007 жылғы 27 шілде №319- III (24.11.2015 ж. өзгерістер мен толықтыруларымен) Астана, 2010.-53б.
4) Кемтар балаларды әлеуметтiк және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы ҚР 2002 жылғы 11 шілдедегі N 343 З.
5) Қазақстан Республикасының Заңы "ҚР мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік–медико-педагогикалық түзету және қолдау" от 11 шілде 2002 жыл № 343-б.
6) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған 2012-2016 жж.ұлттық іс-қимыл жоспары. 2012 25.06.№832 Үкімет қаулысы.
7) Мамайчук И.И. Психокоррекционные технологии для детей с проблемами в развитии. – СПб.: Речь, 2006.
8) Малофеев Н.Н. Инклюзивное образование в контексте современной социальной политики//Воспитание и обучение детей с нарушениями развития.- 2010.- № 1- б. 3-10.
9) Малофеев Н.Н. Специальное образование в меняющемся мире: Оқу құралы. – М.: Просвещение, 2009.
10) Патракеев В.Г. Педагогические технологии коррекционно-развивающего обучения школьников со сниженными учебными возможностями. М.: Баспа.УЦ "Перспектива", 2013.
11) Астапов В.М. Коррекционная педагогика с основами нейро-и патопсихологии. 2 басп., түз. және тол. - М.: МПСИ; В.:МОДЭК, 2010.
12) Лурия А.Р. Нейропсихология и проблемы обучения в общеобразовательной школе: Оқу құралы. 2 бас., түз. - М.: МПСИ; В.: МОДЭК, 2008.
13) Неретина Т.Г. Специальная педагогика и коррекционная психология.: Оқу-әдіст. кешен. 2 бас. - М.: Флинта; МПСИ, 2010.
14) Руководство по детской неврологии / Ред. проф. В.И. Гузевой. – СПб., 2010.
15) Сулейменова Р.А. Психологические особенности леворуких детей. Методика их обучения.- Астана, 2005.
16) Шаповалова О.Е. Психолого-педагогическая поддержка эмоционального развития умственно отсталых школьников. Психологтарға, мұғалімдерге және мектеп тәрбиешілеріне арналған құрал VIII түрі; түзетүшілік-педагогикалық мамандық студенттеріне арналған. - М., 2007.
17) Чумакова О.Ф.Организации деятельности службы психолого-педагогического сопровождения в условиях инклюзивной образовательной практики//Открытая школа.-2013.-№7.-60б.
18) Самигулина З.Р. Формирование толерантного отношения к детям с ограниченными возможностями развития в условиях инклюзивного образования// Открытая школа.-2013.-№7.-62б
"Қазақстан Республикасында арнайы (түзету)
білім беру жағдайында педагогтердің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" тақырыбындағы
арнайы (түзете) білім беру ұйымдарының
дефектолог, логопед, сурдопедагогтерін
оқытуға арналған біліктілікті арттыру
курстарының білім беру бағдарламасына
1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті арттыру курсының оқу-тақырыптық
жоспары
Тақырыптар
Дәріс
Дәріс-диалог
Таңдау бойынша дәріс
Пікірталас
Практикалық сабақ
Тренинг, оқытудың белсенді стратегиялары
Семинар
Шеберлік сыныбы
Конференция
Шағын-сабақты қорғау
КТС
Қорытынды тестілеу
Барлығы
Инвариантты бөлім
1.
Нормативті-құқықтық модуль
8
8
1.1
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына Жолдауы "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол", "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам баршаға арналған қазіргі заманғы мемлекет", "Мәңгілік Ел" Ұлттық идеясы.
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді).
2
2
1.2
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары
2
2
1.3
Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының негізгі бағыттары
2
2
1.4
Инклюзивтік және арнаулы (түзете) білім беру принциптері мен түсініктері.
Мүмкіндігі шектеулі балаларды қолдаудың құқықтық негіздері мен нормативтік құжаттары
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
2
8
2.1
Білім беру ортасының психологиялық қауіпсіздігі – тұлғаның психологиялық денсаулық жағдайы ретінде
2
2
2.2
Сөйлеуі мен тілінде бұзылыстары бар, көру қабілеті бұзылған, есту қабілеті бұзылған балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
4
2.3
Мүмкіндігі шектеулі балаларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктері
2
2
3
Мазмұндық модуль
8
8
4
8
2
4
12
2
48
3.1
Инклюзивтік және арнайы (түзете) білім берудің негізгі түсініктері мен принциптері
2
2
3.2
Қазақстандағы мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзете қолдаудың беталысы мен қазіргі жағдайы
2
2
3.3
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды алдын ала анықтау, оларға кешенді психологиялық-медициналық-педагогикалық көмек көрсету
2
2
3.4
Инклюзивтік және арнаулы (түзетуді) жүзеге асыруда балаларды қолдау және сүйемелдеу, инклюзивті үдерісті жүзеге асыруда психологиялық-медициналық-педагогикалық консилиумның рөлі
4
4
3.5
Инклюзивті білім беру жағдайында мүмкіндігі шектеулі балаларға жеке білім беру маршрутын құрастыру мен жүзеге асыру
4
4
3.6
Ерекше білім беруді қажет ететін балаларды оқытудың жеке-дара амалдары – ерекше білім беруді қажет ететін көзқарастар. Оқу бағдарламасын жоспарлау
2
2
4
3.7
Зерттеушілік іскерлікті қалыптастыру – педагогикалық мақсатқа бағыттылық және жобалау үдерісіне бағдарлау ретінде
2
2
3.8
Педагогтер мен оқушылардың субъект-субъектілік психологиялық механизмдері
2
2
3.9
Дамуында шектеу бар балалармен жұмыста педагогикалық қатынас тәсілдерін пайдалану
2
2

30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана от 11 ноября 2014 года "Нұрлы жол – путь в будущее".
2) Назарбаев Н.А. План нации – 100 шагов. Современное государство для всех// Казахстанская правда.-2015.-20 мая (№92).
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Указ №1118 от 07.12.2010г.- Астана, 2010.-53с
5) Закон Республики Казахстан "О социальной медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями в РК" от 11 июля 2002 года № 343-П.
6) Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 832
7) Мамайчук И.И.Психокоррекционные технологии для детей с проблемами в развитии. – СПб.: Речь, 2006.
8) Малофеев Н.Н. Инклюзивное образование в контексте современной социальной политики//Воспитание и обучение детей с нарушениями развития.- 2010.- № 1- с. 3-10.
9) Малофеев Н.Н. Специальное образование в меняющемся мире: Учеб.пособие. – М.: Просвещение, 2009.
10) Патракеев В.Г. Педагогические технологии коррекционно-развивающего обучения школьников со сниженными учебными возможностями. М.: Изд.УЦ "Перспектива", 2013.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для
дефектологов, логопедов, сурдопедагогов
специальных(коррекционных) организации
образования "Развитие профессиональных
компетентностей педагогов в условиях
специального (коррекционного)
образования Республики Казахстан"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Лекция
Лекция-диалог
Лекция-по выбору
Дискуссия
Практическая работа
Тренинг, стратегии активного обучения
Семинар
Мастер-класс
Конференция
Презентация мини-занятия
ВПЗ
Итоговое тестирование
ВСЕГО
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Приоритетные направления Послания Президента РК Н.Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол - путь в будущее". "План нации – 100 шагов. Современное государство для всех"
Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
2
2
1.2
Реализация "Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников"
2
2
1.3
Основные направления модернизации системы образования в Республике Казахстан. Государственная программа развития образования РК на 2011-2020 гг.
2
2
1.4
Понятие и основные принципы специального (коррекционного) и инклюзивного образования. Правовые основы и нормативные документы сопровождения детей с ограниченными возможностями
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
2
4
2
8
2.1
Психологическая безопасность образовательной среды как условие психологического здоровья личности
2
2
2.2
Психолого-педагогические особенности детей с нарушением интеллекта, с задержкой психического развития, с нарушением зрения, с нарушением слуха, с нарушениями речи
2
2
4
2.3
Особенности психолого-педагогического сопровождения детей с ограниченными возможностями
2
2
3
Содержательный модуль
8
8
4
8
2
4
12
2
48
3.1
Основные понятия и принципы специального (коррекционного) и инклюзивного образования
2
2
3.2
Современное состояние и тенденции социальной и медико-педагогической коррекционной поддержки детей с ограниченными возможностями в Казахстане
2
2
3.3
Раннее выявление детей с особыми образовательными потребностями, оказание им комплексной психолого-медико-педагогической помощи
2
2
3.4
Роль психолого-медико-педагогического консилиума в реализации специального (коррекционного) и инклюзивного процесса
4
4
3.5
Разработка и реализация индивидуального образовательного маршрута для ребенка с ограниченными возможностями в условиях специального (коррекционного) и инклюзивного образования
4
4
3.6
Индивидуальный и дифференцированный подход как педагогический принцип в работе с детьми с особыми образовательными потребностями. Планирование учебной программы
2
2
4
3.7
Формирование исследовательских умений как ориентир в педагогическом целеполагании и процессе проектной деятельности
2
2
3.8
Психологические механизмы субъект-субъектного взаимодействия педагогов и учащихся
2
2
3.9
Использование приемов педагогического общения в работе с детьми, имеющими нарушения в развитии
2
2

1. Қазақстан Республикасының Президенті – Ұлт көшбасшысы Н.Назарбаевтың "Нұрлы жол - болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауында Қазақстан халқының алдында тұрған міндет болып табылады:
А) жаңа саяси курсты жасау
В) ұлттық мүдделерді ілгерілету
С) ХХІ ғасырдағы тұрақты дамуды жалғастыру
D) білім беру саласындағы әлеуметтік жауапкершілік жүйесін дамыту
2. Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында қандай мақсат белгіленген
А) жастардың бойында белсенді азаматтық ұстанымды, әлеуметтік жауапкершілікті, отансүйгіштік сезімді, жоғары адамгершілік және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру
В) білім беру процесінің барлық қатысушыларының үздік білім беру ресурстары мен технологияларына тең қол жеткізуін қамтамасыз ету
С) білімнің, ғылымның және өндірістің бірігуін қамтамасыз ету, зияткерлік меншік пен технологиялардың өнімдерін коммерцияландыру үшін жағдай жасау
D) экономиканың тұрақты өсуіне арналған сапалы білім беруді қамтамасыз ететін адамгершілік қорын дамыту, білім беруге бәскелестікті арттыру.
3. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары орта мектеп түлектерінің келесі қандай негізгі біліктіліктерін анықтайды (дұрыс емес жауапты алып тастаңыз)
А) қызметтік
В) басқарушылық
С) ақпараттық
D) әлеуметтік
4. Нормалар мен талаптарды, білім беру бағдарламалары мазмұнының міндетті минимумын, оқу жүктемесінің көлемін, білім беру мекемелері түлектерінің дайындық деңгейін және білім беру процесін қамтамасыз ететін талаптарды анықтайтын құжат аталады:
А) мемлекеттік міндетті стандарт
В) білім беру бағдарламасы
С) Білім министрлігінің бұйрығы
D) баға белгілеу
5. Заманауи жағдайда білім беру жүйесін дамытудың негізгі бағыттары мен ерекшеліктері қандай (дұрыс емес жауапты алып тастаңыз)?
А) білім беру саласын дамытуда қоғам қажеттіліктері мен әлеуметтік тапсырыстың басымдығы
В) тоқтаусыз білім беру үшін жағдайларды қамтамасыз ету
С) жаппай жоғары білімге өту
D) білім алушылардың тұлғасын тиімді дамытуға бағытталушылық
6. Даму факторларын көрсетіңіз
А) оқыту және тәрбиелеу
В) әлеуметтік орта және қарым-қатынас
С) табиғат факторлары және қызметі
D) мұрагерлік, орта, белсенділік
7. Бала тұлғасын дамыту – бұл
А) сыртқы, басқарылатын және басқарылмайтын әлеуметтік және табиғат факторларының ықпалымен тұлғаның қалыптасу процесі
В) бір адамның білімді беру және оларды басқалардың меңгеру процесі
С) адамдарды қоғамдағы еңбек және өзге пайдалы қызметке, алуан түрлі әлеуметтік функцияларды орындауға дайындаудың объективті-заңды процесі
D) адамдардың материалдық және рухани еңбегінің өнімдерін өзінің танымдық және тәжірибелік қызметіне қолдануда оның қабілетін сипаттайтын тұлғалық сапасы

1. В Послании Президента Республики Казахстан – Лидера нации Н. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее" задачей, стоящей перед народом Казахстана, является:
A) выработать новый политический курс;
B) продвижение национальных интересов;
C) продолжить устойчивое развитие в XXI веке;
D) развить систему социальной ответственности в сфере образования.
2. В Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы обозначена цель:
A) формирование у молодежи активной гражданской позиции, социальной ответственности, чувства патриотизма, высоких нравственных и лидерских качеств;
В) обеспечение равного доступа всех участников образовательного процесса к лучшим образовательным ресурсам и технологиям;
С) обеспечение интеграции образования, науки и производства, создание условий для коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности и технологий;
D) повышение конкурентоспособности образования, развитие человеческого капитала путем обеспечения доступности качественного образования для устойчивого роста экономики.
3. Национальный план действий по формированию функциональной грамотности школьников на 2011-2016 годы определяет следующие ключевые компетенции выпускника средней школы (исключите неверный ответ):
A) деятельностные;
B) управленческие;
C) информационные;
D) социальные.
4. Документ, определяющий нормы и требования, обязательный минимум содержания образовательных программ, объем учебной нагрузки, уровень подготовленности выпускников образовательных учреждений и требования к обеспечению образовательного процесса называется:
A) государственный образовательный стандарт;
B) образовательная программа;
C) приказ Министерства образования;
D) тарификация.
5. Каковы основные направления и особенности развития системы образования в современных условиях (исключите неверный ответ)?
А) приоритет потребностей общества и социального заказа на развитие образовательной сферы;
В) обеспечение условий для непрерывного образования;
С) переход к массовому высшему образованию;
D) направленность на эффективное развитие личности обучающегося.
6. Выделите факторы развития:
А) обучение и воспитание;
В) социальная среда и общение;
С) природные факторы и деятельность;
D) наследственность, среда, активность.
7. Развитие личности ребенка – это:
А) процесс становления личности под влиянием внешних и внутренних, управляемых и неуправляемы социальных и природных факторов;
В) процесс передачи знаний одним человеком и усвоение их другим;
С) объективно-закономерный процесс подготовки людей к трудовой и иной полезной деятельности в обществе, к выполнению многообразных социальных функций;
D) качество личности, которое характеризует ее способность использовать в своей познавательной и практической деятельности продукты материального и духовного труда людей.

8. Мектеп жасына дейінгі қызметтің жетекші түрі болып табылады (Д.Б. Эльконин бойынша)
А) пәндік-манипулятивтік
В) ойын
С) оқу
Д) еңбек
9. Пәндік қызмет келесі кезеңде жетекші болып табылады:
А) туғаннан 1-ші жыл кезеңінде
В) ерте жастағы кезеңде
С) 4-5 жас кезеңінде
D) мектепке дейінгі жас кезеңінде
Мазмұндық модуль
10. Кеңес беретін, бағаны білдіретін оқушыларға ықпалын анықтайтын, Ерекше кәсіби позициясын білдіретін кеңес бар:
А) орнату;
В) құзыреттілік;
С) техника;
D) стилі
11. Түзеу-дамыту оқытудың ерте кезеңінде не қарастырылған?
А) қоршаған шынайылық туралы көріністі байыту
В) жазбаша сөйлеуді дамыту
С) кәсіби еңбек оқуы
D) қоғамдағы іс-қимылдар дағдыларын дамыту
12. Ұсынылған нұсқалардың қайсысы ДМШ бар балаларды мектепте оқыту процесінің құрылымын дұрыс сипаттайды?
А) қабылдау, ойлау, бекіту, қолдану
В) қабылдау, бекіту, үйрену, қолдану
С) құралдар, қағидалар, мазмұны, әдістері, бақылау тәсілдері
D) ілім, үйрену, бекіту, қолдану
13. Түзеу жұмыстарының жетекші бағытын дамытуға бұзушылықтары бар балалардың қандай санаттары үшін кеңістіктік бағдарлауға үйрету болып табылады?
А) көру қабілеті бұзылған балалар
В) сөйлеу қабілеті бұзылған балалар
С) психикалық дамуы кешіккен балалар
D) есту қабілеті бұзылған балалар
14. Белсенді оқыту әдістері сипаттайды
А) мектеп оқушыларының тек жеке жұмыстарын
В) баяндалатын оқу материалының жоғары ғылыми-техникалық деңгейімен
С) оқушылардың өзара немесе мұғалім арасында тұрақты өзара әрекетімен
D) қозғалмалы ойындарды қолданып таза ауада сабақтар өткізумен
15. Педагогикалық процестің негізгі сипаттамалары
А) мақсаттылығы, қол жетімділігі, беріктігі
В) тұтастығы, ғылымилығы, көрнекілігі
С) мақсаттылығы, екі жақтылығы, тұтастығы
D) тұтастығы, ұзақтығы, беріктігі
16. Критериалды бағалау - бұл:
А) қызметтің оқу және оқудан тыс түрлерінде дайындылық және белсенділік деңгейін көрсететін және жеке қалыптасатын оқушының тұлғалық жетістіктері
В) пән бойынша білім алушылардың үлгерімі мен білімін интегралды сипаттайтын және көп баллдық шкала бойынша көрсетілетін сандық шама
С) білім беру мақсаты мен мазмұнына сәйкес келетін критерий процесімен барлық қатысушыларға алдын ала белгілі, айқын анықталған оқушылардың оқу жетістіктерін салыстыруға негізделген процесс
D) Оқу және оқудан тыс іс-әрекет түрлері деңгейін дайындығыжәне белсенділігі
17. Балаларды арнайы (түзету) ұйымдарына іріктеуді жүзеге асырады:
А) психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңес беру
В) білім беру департамент өкілі
С) ата-ананың келісімімен диагностикалық орталықтар
D) әр түрлі типтегі арнайы мектептер

8. Ведущим видом деятельности в дошкольном возрасте является (по Д.Б. Эльконину):
А) предметно-манипулятивная;
В) игровая;
С) учебная;
D) трудовая.
9. Предметная деятельность является ведущей в период:
А) в период 1-го года жизни;
В) в период раннего возраста;
С) в период 4-5 летнего возраста;
D) в период дошкольного возраста.
10. Особая профессиональная позиция, определяющая влияние на учащихся, дающая право выражать оценку, давать советы - есть:
А) установка;
В) компетентность;
С) техника;
D) стиль.
11. Что предусмотрено на ранних этапах коррекционно-развивающего обучения?
А) обогащение представлений об окружающей действительности;
В) развитие письменной речи;
С) профессиональное трудовое обучение;
D) развитие навыков поведения в обществе.
12. Какой из предложенных вариантов верно отражает структуру процесса обучения в школе у детей с ОВР?
А) восприятие, осмысление, закрепление, применение;
В) восприятие, закрепление, обучение, применение;
С) средства, принципы, содержание, методы, способы контроля;
D) учение, научение, закрепление, применение.
13. Для какой категории детей с нарушениями в развитии ведущим направлением коррекционной работы является обучение пространственной ориентировке?
А) дети с нарушениями зрения;
В) дети с нарушениями речи;
С) дети с задержкой психического развития;
D) дети с нарушениями слуха.
14. Активные методы обучения характеризуются:
А) исключительно индивидуальной работой школьников;
В) высоким научно-теоретическим уровнем излагаемого учебного материала;
С) постоянным взаимодействием учащихся между собой или с учителем;
D) проведением занятий на свежем воздухе с использованием подвижных игр.
15. Основные характеристики педагогического процесса:
А) целенаправленность, доступность, прочность
В) целостность, научность, наглядность
С) целенаправленность, двусторонность, целостность
D) целостность, длительность, прочность.
16. Критериальное оценивание - это:
А) личностные достижения ученика, которые формируются лично и показывают уровень подготовленности и активности в учебных и внеучебных видах деятельности;
В) числовая величина, выраженная по многобалльной шкале и интегрально характеризующая успеваемость и знания обучающегося по предметам;
С) процесс, основанный на сравнении учебных достижений учащихся с четко определенными, заранее известными всем участникам процесса критериями, соответствующими целям и содержанию образования
D) уровень подготовленности и активности в учебных и внеучебных видах деятельности.
17. 0тбор детей в специальные (коррекционные организации) осуществляют:
А) психолого-медико-педагогическая консультация;
В) представитель департамента образования;
С) диагностические центры с согласия родителей
D) специальные школы различного типа.

18. Шынайы сыртқы әлемнен кетумен өзінің күйзелістеріне адамның шоғырлануын сипаттайтын психиканың ауыр жағдайы қалай аталады?
А) аутизм
В) мылқау
С) ұмытшақтық
D) енжарлық
19. Білім берудің түзеу-өтелімдік бағытталушылық қағидасы нені болжамдайды?
А) білім алатын баланың сау күштерін тіреу, даму кемшіліктерін түзету немесе босаңсыту үшін сақталған анализаторларды, функцияларды және ағза жүйесін қолданумен білім беру процесін құру
В) мүмкіндіктері шектеулі тұлғалардың "әлеуметтік түсуін" жеңіп шығу және азайту
С) әрбір баланың жеке ерекшеліктерін есепке ала отырып қолайлы оқу жағдайларын құру
D) өтемақының ерекше құралы ретінде пәндік-тәжірибелік қызметті арнайы білім беруде қолдану
20. Педагогикалық міндеттерді шешуге бағытталған педагог әрекеттерінің өзара байланысты жүйесі қалай аталады?
А) білім беру технологиясы
В) арнайы әдістеме
С) оқыту және тәрбиелеу әдістерінің жүйесі
D) оқыту процесі
21. Цифрлық білім беру ресурстары дегеніміз не?
A) Электронды оқулықтар
B) Цифрлық пішінде берілген суреттер, бейне үзінділер, статикалық және динамикалық модельдер, виртуальды шынайылық және интерактивті модельдеу нысандары, картографиялық материалдар, дыбыс жазбалары, символьды нысандар және іскерлік графика, мәтіндік құжаттар және оқу процесін ұйымдастыру үшін қажет өзге оқу материалдары
С) Ғаламтор желісінде орналасқан материалдар
D) компакт-дискке сақталған файлдар
22. Электронды оқыту дегеніміз не?
A) компьютерлік құрылғыны қолданып ақпараттық және электронды технологиялар көмегімен оқыту
B) компьютерлерді қолданумен ғана оқу процесін ұйымдастыру
C) интерактивті құрылғы көмегімен оқыту
D) желілік технологиялар көмегімен оқыту

18. Как называется болезненное состояние психики, характеризующееся сосредоточенностью человека на своих переживаниях, уходом от реального внешнего мира?
А) аутизм;
В) мутизм;
С) амнезия;
D) апатия.
19. Что предполагает принцип коррекционно-компенсирующей направленности образования?
А) опору на здоровые силы обучающегося ребенка, построение образовательного процесса с использованием сохранных анализаторов, функций и систем организма для исправления или ослабления недостатков развития;
В) преодоление и уменьшение "социального выпадения" лиц с ограниченными возможностями;
С) создание благоприятных условий обучения с учетом индивидуальных особенностей каждого ребенка;
D) использование в специальном образовании предметно-практической деятельности как специфического средства компенсации.
20. Как называется последовательная взаимосвязанная система действий педагога, направленная на решение педагогических задач?
А) образовательная технология;
В) специальная методика;
С) система методов обучения и воспитания;
D) процесс обучения.
21. Что такое цифровые образовательные ресурсы?
A) электронные учебники;
B) представленные в цифровой форме фотографии, видеофрагменты, статические и динамические модели, объекты виртуальной реальности и интерактивного моделирования, картографические материалы, звукозаписи, символьные объекты и деловая графика, текстовые документы и иные учебные материалы, необходимые для организации учебного процесса;
С) материалы, размещенные в сети Интернет;
D) файлы, сохраненные на компакт-диске.
22. Что такое электронное обучение?
A) обучение при помощи информационных и электронных технологий с использованием компьютерных устройств;
B) организация учебного процесса только с использованием компьютеров;
C) обучение с помощью интерактивных устройств;
D) обучение с помощью сетевых технологий.

23. Қашықтан оқытуды дараландыру қағидасы немен сипатталады?
A) байланыстың бетпе-бет түрімен, бейне конференция байланыспен, алуан техникалық құралдарды қолданумен қол жеткізілетін білімнің дербестігін бақылау қажеттілігі
B) оқытудың қандайда бір құралына тән бағдарлау қатесін жасамас үшін қолданыстағы ақпараттық технологияларды қолданудың мақсатқа сәйкестілігі
C) оқу кестесін жоспардау мен бақылаудың қатаң кестесін әзірлеумен және қолданумен сипатталады
D) нақты оқу процесінде кіріс және ағымдағы бақылау өткізіледі, олардың нәтижелері негізінде жеке оқу жоспарлары, оның ішінде жетіспейтін бастапқы білімдері мен ептіліктерін орындау жасалады

23. Чем характеризуется принцип индивидуализации дистанционного обучения?
A) необходимость контроля самостоятельности учения, что достигается очной формой контакта, видеоконференцсвязью, использованием различных технических средств;
B) целесообразности применения существующих информационных технологий, чтобы не сделать ошибку преимущественного ориентирования на какое-то средство обучения;
C) характеризуется разработкой и использованиям жесткого графика планирования и контроля учебного графика;
D) в реальном учебном процессе проводится входной и текущий контроль; на основании их результатов составляются индивидуальные планы обучения, в том числе и выполнения недостающих начальных знаний и умений.

1. Кіріспе
1. "Балаларды сауы қтыру лагерінің басшы қызметіне арналған инновациялық амалдар" тақырыбындағы біліктілік арттыру курсының білім беру бағдарламасы (Бағдарлама) жазғы қалалық, қала сыртындағы, мектеп лагерлерінің басшыларына арналған.
2. Қазақстан балаларға арналған жазғы лагерьді ұйымдастыруда әр түрлі бағытта мол тәжірибесі бар ел болып табылады. Жазғы сауықтыру орындарының дамыту жүйесі екі негізгі басымдыққа ие. Статистика жылда балалар сауықтыру нысаналы орнату, бір-бірімен сәтті екенін көрсетті. Статистикаға жүгінсек, балаларды сауықтыру орталығының көрсеткіші жыл сайын жоғарлап отырған.
3. Бұл бағдарлама жазғы лагерьдің басшысы мен ұйымдастырушылардың кәсіби құзыреттілік амалдарын балалардың дамуына арналған теориялық және әдістемелік дайындықты тереңдетуге бағытталған. Жазғы лагерьде білім беру мен денсаулық сақтау, білім беру технологияларының кешенді үйлесімінің жаңа ортасын құру сипатын анықтайды.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты жазғы лагерьлердің басшылары мен ұйымдастырушыларының кәсіби құзыреттілігін арттыру.
5. Бағдарлама мақсатының нәтижеге жету көрсеткіштерінің міндеттері:
1) балалардың сауықтыру және демалыс лагерінің ұйымдастыру-педагогикалық қызметтік аспектілерінің нормативтік-құқықтық құжаттамасымен танысу;
2) балалардың сауықтыру лагерін басқару қызметінің үдерісін ұйымдастыру;
3) жаз ғы сауықтыру лагерлерінің (ары қарай-ЖСЛ) негізгі бағдарламасының вариативтік бөлімінде мұғалімінің кәсіби деңгейін көтеру;
4) өзіндік білімі және өзіндік пайдалану қызметін көтеруде өзіндік кәсіби талдауды ұйымдастыру;
5) білім беру процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (ары қарай-АКТ) тиімді пайдалануды ұйымдастыру.
3. Күтілетін нәтиже
5. Курс со ңында тыңдаушылар:
1) біледі:
Балалардың сауықтыру лагерінде балаларды сауықтыру және демалу қызметін қамтамасыз етудің нормативтік құжаттардың негізгі тұжырымдамасын;
қосымша білім беруді ұйымдастыруда педагогтің педагогикалық-психологикалық сүйемелдеудегі кәсіби дамуының заманауи әдістемесі;
қосымша білім беру жүйесіндегі тәрбие үрдісінің типтік кешенді жоспардың негізгі аспектілері;
2) жасай алады:
кәсіби дивергентті бағдарламаларын жобалау;
жазғы лагерьлерде ұйымдастыруда интегративтік тәсілдерді қолдану;
тәжірибе барысында балалар сауықтыру лагері жағдайында балалар мен жасөспірімдер әрекеттерінде тәрбие беру мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану бойынша іскерліктер мен дағдыларды пайдалана алады;
тәжірибе барысында көшбасшылық қасиетін қолдана алады және лагерь жұмысын ұйымдастыруда қарым-қатынастық дағдыларын пайдалана алады;
3) меңгереді:
балаларды сауықтыру лагері жұмысының басқару технологияларын, әдістерін, тиімді формаларын;
қазіргі заманауи ғылыми зерттеулер негізінде басқарушылық тәжірибесін жетілдіру біліктілігін, өз қызметінің сараптамасы мен зерттеуін жүргізе алады;
басқару және педагогикалық қызметтегі күшейту шарттарында қазіргі заманғы АКТ-технологияларын.
4. Бағдарлама мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;

1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Инновационные подходы в деятельности руководителя детского оздоровительного лагеря" (далее - Программа) предназначена для обучения руководителей летних городских, загородных, пришкольных лагерей.
2. Казахстан является одной из стран, имеющей обширный и разнообразный опыт организации летнего отдыха детей. В развитии системы летнего отдыха заложены два основных приоритета - воспитание и оздоровление. Статистика показывает, что в разные годы целевые установки детского отдыха сменяли друг друга.
3. Данная программа направлена на углубление теоретической и методической подготовки, ориентирована на формирование компетентностного подхода руководителя летнего лагеря и организаторов летнего отдыха детей в профессиональной деятельности. Комплексное оптимальное сочетание воспитательно-образовательных и оздоровительных технологий, которые определят новый характер создания оздоровительно-воспитательной среды в летнем лагере.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности руководителя и организатора летнего лагеря.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить нормативно-правовые документы по организационно-педагогическим аспектам деятельности отдыха детей и их оздоровлению в детских оздоровительных лагерях;
2) сформировать навыки управления деятельностью детского оздоровительного лагеря;
3) повысить профессиональный уровень педагогов в реализации педагогического процесса в детском оздоровительном лагере;
4) сформировать умения организации деятельности детей на основе программно-вариативного подхода;
5) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
6) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий в учебном процессе (далее - ИКТ).
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы нормативных документов обеспечивающих деятельность по оздоровлению и отдыху детей в детских оздоровительных лагерях;
современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития педагога в организациях дополнительного образования;
основные аспекты Типового комплексного плана по усилению воспитательного компонента процесса обучения в системе дополнительного образования;
2) умеют:
на профессиональном уровне проектировать вариативные программы;
применять интегративные подходы в организации деятельности летнего лагеря;
использовать на практике умения и навыки по использовании воспитательных и ИКТ- технологий в деятельности детей и подростков в условиях детского оздоровительного лагеря;
применять на практике лидерские качества и коммуникативные навыки в организации деятельности лагеря;
3) владеют:
эффективными формами, методами, технологиями управления деятельностью детского оздоровительного лагеря;
навыками совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности;
современными ИКТ-технологиями в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;

4) технологиялық;
5) вариативтік.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауының негізгі міндеттерін басшылыққа алады. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы 2007 жылғы 27шілдедегі №319-III (2015.24.11.берілген өзгерістер мен толықтыруларымен), Қазақстан Республикасының Тәрбие Тұжырымдамасы аясында "Mәңгілік Ел" идеясын іске асыру қарастырылған. Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытудың 2012-2016 жылдарға арналған Ұлттық іс-қимыл жоспарын іске асыру мен Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясындағы инклюзивті оқытуды басшылыққа алады.
9. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар қарастырылады:
1) жазғы сауықтыру лагерлерінде балаларды тәрбиелеудің психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері; өзара әрекет ету психологиясы;
2) балалар ұжымын біріктіруде психологиялық ойындар мен жаттығуларды пайдалану, шиеленістерді шешу;
3) жазғы сауықтыру лагері жағдайында өмірлік құндылықтарға қатынастарының құндылығын қалыптастыру механизмі.
10. Мазмұндық модульде келесі сұрақтар қарастырылады:
1) жазғы лагерьдің басшысы мен ұйымдастырушысының қызметін регламенттейтін нормативтік-құқықтық және заңнамалық құжаттар;
2) тәрбие беру тұжырымдамасы. Білім беру процесінде тәрбие беру компонентін күшейту бойынша типтік кешенді жоспар;
3) мектеп ішіндегі лагерь басшысыны ң оқушылардың жазғы демалысын ұйымдастыру бойынша атқаратын қызметі (тәжірибеден);
4) жазғы сауықтыру лагері басшысының басқарушылық мәдениеті мен педагогикалық атқаратын қызметі. Басқару стилі және оның педагогикалық ұжым қызметіне ынталандыру ықпалы;
5) балалар сауы қтыру лагері бағдарламасына қойылатын талаптар. Жазғы сауықтыру лагері қызметін әдістемелік сүйемелдеу. Жалпы лагерьлік бұқаралық іс-шараларды жүргізу;
6) лагердегі ауысымды жоспарлау. Лагерь ауысымдарының мезгілдері. Лагерь ауысымдары толымдамасының ерекшеліктері. Лагерь ауысымдарының ашылуы мен жабылуын жүргізудің әдістемесі;
7) дөңгелек үстел: "жазғы лагерьде қызметті ұйымдастырудың бағдарламалық-нұсқалық амалы";
8) жазғы демалыс мезгілінде балалар демалысын ұйымдастырудың ерекшеліктері. Қосымша білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламасын жасау;
9) азаматтық бағытты қалыптастыруда аймақтық компонентті жүзеге асыруда жазғы лагерь басшысы мен ұйымдастырушысының атқаратын ролі (қала ішіне, этно ауылдарға экскурсия);
10) жас өспірімдерде коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру (шеберлік-сыныбы). "Қол қолда" командасын құру;

4) технологический;
5) вариативный.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи создания системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее". "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Концептуальные основы воспитания в Республике Казахстан" в рамках реализации общенациональной идеи "Mәңгілік Ел". Реализация Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников; реализации инклюзивного образования в рамках Государственной программы развития образования РК на 2011-2020. Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года № 319 –III "Об образовании" (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года).
9. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) психолого-педагогические особенности воспитания детей в летнем оздоровительном лагере; психология взаимодействия;
2) использование психологических игр и упражнений для сплочения детского коллектива и профилактика конфликтов;
3) механизм формирования ценностного отношения к жизни в условиях летнего оздоровительного лагеря.
10. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) нормативно-правовые и законодательные документы, регламентирующие деятельность руководителя и организатора летнего лагеря;
2) концепция воспитания, Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения;
3) деятельность руководителя пришкольного лагеря по организации летнего отдыха школьников (из опыта);
4) управленческая культура и педагогическая функция руководителя летнего оздоровительного лагеря, стиль управления и его влияние на мотивацию деятельности педагогического коллектива;
5) требования к программе детского оздоровительного лагеря, методическое сопровождение деятельности летнего оздоровительного лагеря, проведение общелагерных массовых мероприятий;
6) планирование лагерной смены, периоды лагерной смены, особенности комплектования лагерной смены, методика проведения открытия и закрытия лагерной смены;
7) круглый стол: "программно-вариативный подход к организации деятельности в летнем лагере";
8) особенности организации отдыха детей в период летних каникул (семинар),разработка образовательных учебных программ организаций дополнительного образования;
9) роль руководителя и организатора летнего лагеря в реализации регионального компонента в формировании гражданской позиции (экскурсия по городу, в этнодеревню);
10) формирование коммуникативных навыков у подростков (мастер-класс), командообразование "Рука в руке";

11) ЖСЛ-де өмір қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
12) дәрігерге дейінгі көмекті көрсету;
13) жазғы сауықтыру лагерінде саяхатшылық-аймақтану жұмысын ұйымдастыру (тәжірибе алмасу);
14) педагогикалық процесте "Өзін өзі тану" пәнінің жүе түзуші потенциалын жүзеге асыру мүмкіншілігі;
15) жазғы демалыс жағдайында ата-аналар үшін мектеп қызметін ұйымдастыру;
16) жазғы сауықтыру лагерінің басшысы мен ұйымдастырушысының қызметін тәжірибелік жүзеге асыру.
11. Технологиялық модульде тәжірибелік тапсырмалар мына мәселелер бойынша орындалады:
1) жазғы лагерь жағдайында тәрбие беру жұмысындағы технологиялық тәсіл. Жазғы сауықтыру лагері жағдайында жобалық әдісті пайдалану;
2) жазғы сауықтыру лагері өмір тіршілігін ұйымдастыруда денсаулықты сақтау технологияларын пайдалану;
3) жазғы лагерь басшысының АКТ біліктілігін қалыптастыру. Балалар мен педагогтардың өзара қарым-қатынастарына тұлғалық бағытталған тәсіл. "Бала жүрегіне жетелейтін бес жол" тақырыбы бойынша топтық ұжымдық өзара қарым-қатынастың технологиясы;
4) жазғы лагерь жағдайында сауықтыру білім беру процесінің мониторингісі.
12. Вариативтік модульде тыңдаушыларға олардың қажеттіліктеріне сай белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) жазғы сауықтыру лагері жағдайында балалардың бос уақытында ойын технологиясын пайдалану;
2) жаса қтық іс-шараларды, тақырыптық күндерді өткізу әдістемесі. "Әдістемелік сандықша": жазғы лагерьдегі ойын;
3) жазғы сауықтыру лагерінде балалар мен педагогтердің көңіл-күй мәдениетін қалыптастыру;
4) жазғы лагерь жағдайында суретке түсіру технологиясы;
5) видеотаспаларды графикалы қ редакторда жасау;
6) бала тұлғасының адамгершілік қасиетін тәрбиелеуде ертегі терапиясы тәсілдерін пайдалану;
7) ЖСЛ жағдайында бос уақыттың мерекелік түрлерін ұйымдастыруда сценарийлік-режиссерлік дағдыны дамыту әдістемесі.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
13. Білім беру процесі осы бағдарламаның 1 қосымшасына сәйкес сабақтың барлық түрлерін көрсете отырып, жасалған оқу-тақырыптық жоспарға сәйкес 80 сағаттық және 36 сағаттық курстар ұйымдастырылады.
14. Білім беру процесін ұйымдастыруда тыңдармандардың білімін бақылау және бағалау мақсатында мына жұмыстар жүргізіледі: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын шараны ұсыну және қорытынды тестілеу.
15. Тыңдармандардың өзіндік жұмысы үшін арналған тапсырмалар:
1) жазғы лагерь басшысының үлгісін жасау;
2) жазғы лагерь қызметкерлерінің біліктіліктік сипаттамаларын жасау;
3) жазғы лагерьде тәрбие беру жұмысының тиімділік критерийлері жүйесін жасау;
4) топсеруенде кезінде, таби ғатқа шығуда қауіпсіздік техникасының негіздері;

11) обеспечение безопасности жизни в лагере;
12) оказание доврачебной помощи;
13) организация туристско-краеведческой деятельности в летнем оздоровительном лагере (обмен опытом);
14) возможности реализации системообразующего потенциала предмета "Самопознание" в педагогическом процессе;
15) организация деятельности школы для родителей в условиях летнего отдыха;
16) практическая реализация деятельности руководителя и организатора летнего оздоровительного лагеря.
11. В технологическом модуле выполняются практические задания по проблемам:
1) технологический подход в воспитательной деятельности в условиях летнего лагеря, использование проектного метода в условиях летнего оздоровительного лагеря;
2) применение здоровье - сберегающих технологий в организации жизнедеятельности летнего оздоровительного лагеря;
3) формирование ИКТ компетенции руководителя летнего лагеря, технология группового коллективного взаимодействия по теме: "Пять путей к сердцу ребенка";
4) мониторинг оздоровительно-образовательного процесса в условиях летнего лагеря.
12. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) использование игровых технологий в досуговой деятельности детей в условиях летнего оздоровительного лагеря;
2) методика проведения отрядных мероприятий, тематических дней. "Методическая шкатулка": игротека в детском лагере;
3) формирование эмоциональной культуры детей и педагогов в летнего оздоровительного лагеря;
4) технология фотосъемки в условиях летнего лагеря;
5) создание видеофильмов в графических редакторах;
6) использование приемов сказкотерапии в воспитании нравственных качеств личности ребенка;
7) методика развития сценарно-режиссерских навыков в организации праздничных форм досуга в условиях летнего лагеря.
5. Организация образовательного процесса
13. Образовательный процесс организуется в соответствии учебно-тематическим планом на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-мероприятия и итоговое тестирование.
15. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) разработать модель руководителя летнего лагеря;
2) разработать квалификационные характеристики сотрудников летнего лагеря;
3) разработать систему критериев эффективности воспитательной работы в летнем лагере;
4) основы техники безопасности на природе, во время экскурсий;

5) таңдалған тақырыпқа презентация жасау: "Майдандық жәдігер" (Жеңіс Күніне орай), "Батырлар, күштілер, ептілер", "Балалық шақтың ғажайып еліне саяхат", "Саяхат ойыны", "Шеберлер қаласы" және т.б.
16. Тыңдармандар жобалық жұмыстарының тақырыптары:
1) экологиялық соқпақ;
2) таби ғатты қорғау және туризм;
3) туған өлке табиғаты;
4) лагерьлік ауысым жазбасы;
5) денің сау болсын десең;
6) жаз ғы қиялдар;
7) жаз ғы лагерь басшысының үлгісі;
8) лагерьлік ауысым ж ұмысының тиімділігі мониторнигі;
9) балалар мен педагогтерді ң коммуникативтік қасиеттерін қалыптастыруда инновациялық технологиялардың ролі;
10) жазғы демалыс ұйымдастырушысының тәжірибесін қызмет кәсібилігін арттыру ынталандыру құралы ретінде қарау мен жалпылау;
11) "Тірі ал қап" бағдарламасы;
12) "Соңғы батыр" бағдарламасы;
13) "Денсаулық мекені" бағдарламасы;
14) "Жаз – бұл кішкене ғана өмір" бағдарламасы;
15) "Ғажайып саяхат" бағдарламасы;
16) "Біздің Ғалам" бағдарламасы;
17) "Егер де досы ңмен сапарға шықсаң" бағдарламасы;
18) "Шеберлер елі" ба ғдарламасы;
19) "Мы қтылар, күштілер, ептілер" бағдарламасы;
20) "Жоғалған әлем" бағдарламасы;
21) туған өлке тарихының беттері бойынша.
17. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2 қосымшасына тест тапсырмалар анықталған.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
18. Білім беру процесінде оқытудың интерактивті әдістерін қамтиды: пікірталас, "миға шабул", рөлдік ойындар, тренинг, жоба әдістері, бейнефильмдерді талқылау, бірлесіп сұраққа жауап беру.
19. Ересектер аудиториядағы тыңдаушылардың жас ерекшелігін ескере отырып, логикалық қорытынды жасауға өз тәжірибесінің мазмұнын бейімдей және сыныптағы семинардан алған дағдылары мен сабақтан тыс, өзін-өзі зерттеуін аудиториядан тыс жерлерде қолдануға мүмкіндік беріледі.
20. Білім беру процесі тыңдаушылардың аудиториялық сабақтар және өзіндік жұмыстарды жүргізуден тұрады. Типтік оқу бағдарламасы заманауи білім беру технологиялары мен оқытудың интерактивті нысандарына қол жеткізіледі: кіші топтармен жұмыс жасауда; ойын үйрету; кері байланыс; күрделі және даулы мәселелер мен проблемаларды талқылау; шебер-сынып; тренинг; "дөңгелек үстел" арқылы қол жеткізетін әрекеттік амалды білдіреді.
7. Оқыту нәтижелерін бағалау критерийлері
21. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін бағалау критерийлері және бағдарламаның мазмұнын меңгеру параметрлері жасалады.
22. Өзіндік жұмыс үшін мынадай критерийлер айқындалады:
1) 0 - іске асырылмаған,

5) составить презентацию на выбранную тему: "Фронтовая реликвия" (ко Дню Победы), "Смелые, сильные, умелые", "Путешествие по волшебной стране детства", "Игра-путешествие", "Город мастеров" и др.
16. Тематика проектных работ слушателей:
1) экологическая тропа;
2) туризм и охрана природы;
3) природа родного края;
4) летопись лагерной смены;
5) если хочешь быть здоров;
6) летние фантазии;
7) модель современного руководителя летнего лагеря;
8) мониторинг эффективности деятельности лагерной смены;
9) роль инновационных технологий в формировании коммуникативных качеств детей и педагогов;
10) изучение и обобщение опыта организатора летнего отдыха как инструмент мотивации повышения профессионализма деятельности;
11) программа "Живая долина";
12) программа "Последний герой";
13) программа "Страна здоровья";
14) программа "Лето – это маленькая жизнь";
15) программа "Сказочное путешествие";
16) программа "Наша Вселенная";
17) программа "Если с другом вышел в путь";
18) программа "Страна мастеров";
19) программа "Сильные, смелые, умелые";
20) программа "Затерянный мир";
21) по страницам истории родного края.
17. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания для слушателей согласно приложению 2 к Программе
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
18. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
19. С учетом специфики взрослой аудитории слушателям предоставляется возможность в ходе обучения делать логические выводы, адаптировать содержание к собственной практике и апробировать полученные умения в условиях аудиторных практических занятий и внеаудиторной самостоятельной работы.
20. Образовательный процесс сочетает в себе проведение очных занятий и самостоятельную работу слушателей. Ориентация программы на компетентностную модель повышения квалификации предполагает деятельностный подход, что достигается посредством использования современных образовательных технологий и интерактивных форм обучения: работа в малых группах; обучающие игры; обратная связь; обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем; мастер-класс; тренинги; "круглый стол".
7. Критерии оценки результатов обучения
21. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания программы.
22. Для проведения самостоятельной работы выделяются следующие критерии:
1) не реализовано – 0 баллов;

30. Шағын іс-шараны презентациялау кезінде білімді меңгеру деңгейін бағалауға төмендегі өлшемдер алынған:
1) ақпаратты түсінікті жеткізуі;
2) нұсқауды анық және дәл беруі;
3) қатысушылардың түсінгендерін анықтай алуы;
4) аудиторияның қызығушылығын тұрақты ұстауы;
5) ұйымдастырылған шараның уақытын тиімді басқара алуы;
6) кері байланыстың нәтижелігі;
7) өзара сыйластық, ынтымақтастық және қолдау климатын жасауы;
8) шараның мақсатын қоюы және күтілетін нәтижені белгілеуі;
9) шараны ұйымдастыруда белсенді стратегиялары мен жаттығуларын ретімен және нәтижелі қолдануы;
10) қатысушылардың сұрақтарына жауап беруі, мәселелер мен келіспеушіліктердің шешімін табуы;
11) ашық сұрақтарды қолдануы;
12) талқылауды/тапсырмаларды орындауды нәтижелі аяқтауы және оқытудың кезеңдері арасында байланыс орнатуы;
13) ойлану ға және өзін-өзі бағалауға жеткілікті уақыт береді.
31. Тыңдаушылардың шағын іс-шараны презентациялауы бойынша білімдерін бағалау, балдарды бесбалдық жүйеге төмендегідей аудару арқылы жүзеге асырылады:
1) "Өте жақсы": 35 – 39 балл (85-100%);
2) "Жақсы": 29 – 34 балл (75-84%);
3) "Қанағаттанарлық": 20 – 28 балл (50-74%).
7. Ұсынылатын әдебиеттер
Өзіндік жұмысты аудиториялық және аудиториядан тыс сабақтарда ұйымдастыру үшін төмендегі әдебиеттер ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстан халқына "Нұрлы жол – болашаққа бастайтын жол" жолдауы, 11 қараша 2014 жыл;
2) "Ұлт жоспары – 100 нақты қадам. Бүгінгі мемлекет барлығы үшін". Астана, 2015 ж.;
3) 27 шілде 2007 жылғы №319 – III "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (24.11.15ж. өзгертулер және толықтырулармен );
4) 2011 – 2020 жылдарға Қазақстан Республикасының білімін дамытудың Мемлекеттік бағдарламасы. Астана, 2010 ж.;
5) Педагогикалық жұмысшылардың және оларға теңестірілген тұлғалардың лауазымдарының біліктілік сипаттамалары. ҚР ҒБМ Бұйрықтарымен бекітілген 27 желтоқсан 2013 жыл № 512;
2) "Mәңгілік Ел" жалпы ұлттық идеясын жүзеге асыру шеңберінде Қазақстан Республикасында тәрбие берудің концептуалдық негіздері – 26 тамыз 2015ж.;
3) Мектеп о қушыларының сауаттылығын дамыту бойынша 2012 – 2016 жылдарға жасалатын ұлттық жоспар. Қазақстан Республикасының 25 маусым 2012 жылдағы № 832 Қаулысы;
4) О қыту процесінің тәрбие беру құрамын күшейту бойынша типтік жиынтықты жоспар. Мемлекеттің 29.06.2012ж. №873 Қаулысы;
5) Балалар үшін қосымша білім беру мекемелері қызметтерінің типтік ережелері. Қазақстан Республикасының білім және ғылым Министрінің "14" маусым 2013 жылғы № 228 Бұйрығы;
6) Балалар үшін қосымша білім беру мекемелері қызметтерінің типтік ережелері. "17" мамыр 2013 жылғы № 499 Қазақстан Республикасы Мемлекетінің қаулысымен бекітілген;
7) Васильева Е.Ю. Білім беру ба ғдарламаларын жобалау тәжірибесі. - М.: ГОУ ЦРСДОД, 2004. – 259 бет;
8) Демеуова М.Е. Т әрбие беру процесі мен оқушылардың тәрбиелілік деңгейін бағалау критерийлері/ М.Е.Демеуова, К.Ж.Кожахметова. – Алматы, 2008. – 134 бет;
9) Колеченко А.К. Т әрбиелеу психологиясы мен технологиясы. - С-Пб, 2006. – 735беттер;
10) Пахомова Н.Ю. Білім беру мекемесінде о қу жобасының әдістемесі:– М.: АРКТИ, 2003.– 241 бет;
31. Қосымша әдебиеттер:
11) Байбородова Л.В. Балалар жаз ғы қала сыртындағы лагеріндегі тәрбие беру жұмыстары. - М.: 2007. –289 бет.;
12) Волкова Н. Бастаушы даналы ғының жинағы / Н. Волкова,С.Шорина. – ЦГЛ, 2007. – 154 бет;
13) Губаненков С.М. Саяхатты қ- өлкетанушылық қызметтегі технологияда жаңашылдықтар. -С-Пб., 2008. – 265 бет;
14) Жаз ғы лагерьдегі қосымша білім беру: авторлық бағдарламалар, үйірмелер сабағы/авт.-жасағ. И.В. Куц. – Волгоград: Мұғалім. – 2007. – 198 бет;
15) Никифорова Л.А. Қуаныштың дәмі мен иісі. Көңіл күй сферасын дамыту бойынша сабақтар циклі. - М., 2013. – 249 бет;
16) Поляков С.Д. Т әрбие беру технологиясы. – М. - "Владос", -2008. – 364 бет;
17) Поляков С.Д. Ж ұмыс ішкі ойын секілді / С.Д. Поляков, У.Т.Голви.- М., 2006. – 321 бет.
"Балалардың сауықтыру лагері басшысының
қызметіндегі инновациялық амалдар"
тақырыбындағы жазғы қалалық, қала
сыртындағы, мектеп жанындағы сауықтыру
лагерьлерінің басшыларына арналған
біліктілікті арттыру курстарының білім
беру бағдарламасына 1-қосымша
80 сағаттық біліктілікті арттыру курстарының оқу-тақырыптық
жоспары
Модульдер
Дәріс
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сынып
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Өзіндік жұмыс таныстырылымы
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
ҚР Президенті Н. Ә. Назарбаевтың "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
Білім беру құндылықтарын кіріктіруді 100 нақты қадам – ұлттық жоспарымен сәйкестендіру.
Қазіргі мемлекет баршаға "Мәңгілік ел" жалпыұлттық бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында Қазақстан Республикасында тәрбие берудің тұжырымдамалық негіздері
2
2
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары
Қазақстан Республикасының "Білім туралы" 27 шілде 2007 жыл № 319-III Заңы. (24.11.2015 жылы өзгерістермен және толықтырулармен).
2
2
ҚР білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы аясында инклюзивті білім беруді жүзеге асыру. Теория және тәжірибе.
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
2
8
2.1
Өзара әрекет психологиясы.
Балалар ұжымын қалыптастыру және қақтығыстарды алдын-алу үшін психологиялық ойындар мен жаттығуларды қолдану
2
2
2.2.
Жазғы сауықтыру лагерьлерінде балаларды тәрбиелеудің психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері.
Диагностика
2
2
4
Жазғы сауықтыру лагері жағдайында өмірге деген қарым-қатынас құндылықтарын қалыптастыру тетігі (тренинг)
2
2
3
Мазмұндық модуль
8
14
2
4
8
2
2
40
3.1.
Жазғы лагерьге жетекшілік етушілер мен ұйымдастырушылардың қызметін реттейтін нормативті-құқықтық және заңнамалық құжаттар
2
2
3.2
Тәрбие беру тұжырымдамасы. Оқыту үдерісінің тәрбиелік компонентін типтік кешенді жоспар.
2
2
3.3
Оқушылардың жазғы демалысын ұйымдастыруда мектеп жанындағы лагерь меңгерушілерінің қызметі.
Жазғы сауықтыру лагері меңгерушісінің басқарушылық мәдениеті мен педагогикалық қызметі.
Оның басқару стилі және педагогикалық ұжым қызметін ынталандыруға ықпалы
2
2
4
3.4
Балалар сауықтыру лагерінің бағдарламасына қойлатын талаптар. Балалар сауықтыру лагерінің қызметін әдістемелік сүйемелдеу. Жалпылагерьлік іс-шараларды өткізу.
2
2
4
3.5
Лагерь ауысымын жоспарлау. Лагерь ауысымы кезеңдері. Лагерь ауысымының ашылу және жабылуын өткізу әдістемесі.
2
2
3.6
Дөңгелек үстел: Жазғы лагерьдің қызметін ұйымдастырудағы бағдарламалық вариативтік тәсіл
2
2
3.7
Жазғы каникул кезеңінде балалар демалысын ұйымдастыру ерекшеліктері (семинар). Қосымша білім беруді ұйымдарының оқу бағдарламаларын дайындау.
4
4
3.8
Өңірлік азаматтық компонентті жүзеге асыруда жазғы лагерь меңгерушілері мен ұйымдастырушыларының рөлі (қала ішіндегі, этноауылға саяхат)
4
4
3.9
Жасөспірімдердің коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру (шеберлік сынып)
"Қол қолда" командасы бойынша құрылым
2
2

30. Оценка знаний слушателей по презентации мини-урока осуществляется переводом баллов в пятибалльную систему:
1) "Отлично": 35-39 баллов, (85-100%);
2) "Хорошо": 29-34 баллов, (75-84%);
3) "Удовлетворительно":20-28 баллов, (50-74%).
8. Рекомендуемая литература
31. Для организации самостоятельной работы на аудиторных и внеаудиторных занятиях рекомендуется следующая литература:
1) Послание Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее", 11 ноября 2014 года;
2) "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Астана, 2015г.;
3) Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.15г.);
4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 г.;
5) Концептуальные основы воспитания в Республике Казахстан" в рамках реализации общенациональной идеи "Mәңгілік Ел".- 26 августа 2015г.;
6) Национальный план действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 832;
7) Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения. Постановление Правительства № 873 от 29.06.2012г.;
8) Типовые правила деятельности организаций дополнительного образования для детей. Утверждены постановлением Правительства Республики Казахстан от "17" мая 2013 года № 499;
9) Васильева Е.Ю. Опыт проектирования образовательных программ. - М.: ГОУ ЦРСДОД, 2004. – 259с.;
10) Демеуова М.Е. Критерии оценки воспитательного процесса и уровня воспитанности учащихся/ М.Е. Демеуова, К.Ж. Кожахметова. – Алматы, 2008. – 134 с.;
11) Колеченко А.К. Психология и технологии воспитания. - С-Пб, 2006. – 735 с.;
12) Пахомова Н.Ю. Метод учебного проекта в образовательном учреждении: – М.: АРКТИ, 2003. – 241 с.;
13) Байбородова Л.В. Воспитательная работа в детском загородном лагере. - М.: 2007. – 289с.;
14) Волкова Н. Копилка вожатских премудростей/ Н. Волкова, С.Шорина. – ЦГЛ, 2007. – 154с.;
15) Губаненков С.М. Инновации в технологии туристско-краеведческой деятельности. - С-Пб., 2008. – 265 с.
Приложение 1
к Образовательной программе курса
повышения квалификации для руководителей
летних городских, загородных, пришкольных
лагерей "Инновационные подходы в
деятельности руководителя детского
оздоровительного лагеря"
Учебно-тематический план курса на 80 часов
Тематика занятий
Количество часов
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация самост.работ
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Инвариантная часть
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы Жол - путь в будущее".
"План нации – 100 шагов. Современное государство для всех" Концептуальные основы воспитания в Республике Казахстан" в рамках реализации общенациональной идеи "Mәңгілік Ел"
2
2
1.2
Реализация Национального плана действий на 2012-2016 годы по развитию функциональной грамотности школьников.
Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года)
2
2
1.3
Реализация инклюзивного образования в рамках Государственной программы развития образования РК на 2011-2020. Теория и практика
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
2
4
2
8
2.1.
Психология взаимодействия. Использование психологических игр и упражнений для сплочения детского коллектива и профилактики конфликтов (тренинг)
2
2
2.2.
Психолого-педагогические особенности воспитания детей в летнем оздоровительном лагере.
Диагностика
2
2
4
2.3.
Механизм формирования ценностного отношения к жизни в условиях летнего оздоровительного лагеря (тренинг)
2
2
3
Содержательный модуль
8
14
2
4
8
2
2
40
3.1
Нормативно-правовые и законодательные документы, регламентирующие деятельность руководителя и организатора летнего лагеря
2
2
3.2
Концепция воспитания. Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения
2
2
3.3
Деятельность руководителя пришкольного лагеря по организации летнего отдыха школьников (из опыта)
Управленческая культура и педагогическая функция руководителя летнего оздоровительного лагеря. Стиль управления и его влияние на мотивацию деятельности педагогического коллектива
2
2
2
3.4
Требования к программе детского оздоровительного лагеря. Методическое сопровождение деятельности летнего оздоровительного лагеря. Проведение общелагерных массовых мероприятий
2
2
4
3.5
Планирование лагерной смены. Периоды лагерной смены. Особенности комплектования лагерной смены. Методика проведения открытия и закрытия лагерной смены
2
2
3.6
Круглый стол: "Программно-вариативный подход к организации деятельности в летнем лагере"
2
2
3.7
Особенности организации отдыха детей в период летних каникул (семинар). Разработка образовательных учебных программ организаций дополнительного образования
4
4
3.8
Роль руководителя и организатора летнего лагеря в реализации регионального компонента в формировании гражданской позиции (экскурсия по городу, в этнодеревню)
4
4
3.9
Формирование коммуникативных навыков у подростков (мастер-класс). Командообразование "Рука в руке"
2
2

1. Білім беру дегеніміз – бұл:
А) қоғамдық тарихи тәжірибені табыстау мақсатындағы бағытталған процесс.
В) әлеуметтену мен бейімделу процесінің нәтижесі.
С) адамның,қоғамның, мемлекеттің мүддесі үшін білім мен тәрбие берудің мақсатты бағытталған процесі.
D) білім жүйесін мектептің материалдық техникалық жүйесін нығайту арқылы дамыту;
2. Nәрбие берудің тұжырымдамасына сай, ҚР-ның білім беру жүйесінде кәсіптік, интелектуальдық және әлеуметтік шығармашылыққа қабілетті тұлғаның дамуына, өзін-өзі тану мен әлеуметтенуіне қолайлы жағдай тудыру – бұл:
А) тактика
В) сауықтыру
С) әлеуметтендірудің құрылымы
D) тәрбие берудің мақсаты
3. ҚР Президентінің " Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" атты Жолдауында "Қоғамдық дамудың ішкіқұрылымы" бөлімінде Қазақстан халқының басты міндеті, ол:
А) апаттық жағдайдағы мектептер мен үш мезгілді білім беру мәселелерін шешу
В) ұлттық мүдделерді ілгері жылжыту
С) білім беру саласындағы әлеуметтік жауапкершілік жүйесін дамыту
D) аймақтық ғаламдық қауіпсіздікті күшейту
4. ҚР-ның 2011-2020 жж дамытуына арналған Мемлекеттік бағдарламасына сәйкес, педагогтарға қойылатын талаптарды нығайту үшін қарастырылған шараның бірі, ол:
А) жыл сайын еңбекақы мәселесін қайта қарау
В) бес жылда бір аттестациялау
С) байқауларға, ғылыми-тәжірибелік семинарларға қатысудың міндеттілігі
D) білім беру саласындағы магистр дәрежесінің болуы.
5. ҚР-ның ГОСО-на(2012) сәйкес, білім алушылардың дайындық деңгейі анықталады:
А) үш аспектіні қамту: жеке бас нәтижелері, қызметтік нәтижелері, пәндік нәтижелері.
В) үш аспектіні қамту: жеке бас нәтижелері, жүйелік-қызметтік нәтижелері, пәндік нәтижелері.
С) үш аспектіні қамту: жүйелік-жеке бас нәтижелері, қызметтік нәтижелері, пәндік нәтижелері.
D)функционалды сауаттылықтың үш аспектіні қамту: оқу сауаттылығы, математикалық сауаттылық, жаратылыстану-ғылыми сауаттылық.
6. ҚР-да білім берудің инклюзивті түрін енгізудің ең оңтайлы, нәтижелі жолын мына қызмет түрлері береді:
А) кедергісіз жалпы білім беретін орта қалыптастыру.
В) бағалаудың жаңа тәсілін енгізу ( 10 баллдан-12 баллға шейін).
С) педагогтардың материалдық ынталандыру мәселесін шешу.
D) барлық жауаптар дұрыс.
7. Жеке тұлғаны дамытудың ең басты қозғаушы күші:
А) қарама-қайшылық.
В) тәрбие беру қағидасы.
С) тәрбие беру әдістері.
D) өзін өзі тәрбиелеу әдістері.
8. Өзін-өзі, өз қабілеттерін, қадір-қасиетін бағалау, бұл:
А) өз ойын білдіру.
В) өз-өзін бағалау.
С) өзін-өзі таныту.
D) өзін-өзі реттеу.

1. Образование – это:
A) процесс целенаправленной передачи общественно-исторического опыта;
B) организация формирования знаний, умений, навыков;
C) результат процессов социализации и адаптации;
D) целенаправленный процесс воспитания и обучения в интересах человека, общества, государства, сопровождающийся констатацией достижения обучающимся гражданином установленных государством образовательных уровней.
2. Согласно Концепции воспитания, в системе непрерывного образования в РК, создание оптимальных условий для развития, самореализации и социализации личности способного к профессиональному, интеллектуальному и социальному творчеству – это
A) тактика;
B) реабилитация;
C) механизм социализации;
D) цель воспитания.
3. В Послании Президента РК Н.А.Назарбаева "Нұрлы Жол - путь в будущее" в пункте "Развитие социальной инфраструктуры" главной задачей стоящей перед народом Казахстана, является:
A) решение проблем аварийных школ и трехсменного обучения;
B) продвижение национальных интересов;
C) развитие системы социальной ответственности в сфере образования;
D) укрепление региональной и глобальной безопасности.
4. Согласно Государственной программе развития РК на 2011-2020 гг. одной из мер, предусмотренных по усилению требований к педагогам, является:
A) ежегодный пересмотр заработной платы;
B) аттестация один раз в пять лет;
C) обязательное участие в конкурсах, научно-практических семинарах и т.д.;
D) наличие степени магистра в области образования.
5. Согласно ГОСО РК (2012 год) уровень подготовки обучающихся оценивается:
A) с охватом трех аспектов: личностные результаты, деятельностные результаты, предметные результаты;
B) с охватом трех аспектов: личностные результаты, системно-деятельностные результаты, предметные результаты;
C) охватом трех аспектов: системно-личностные результаты, деятельностные результаты, предметные результаты;
D) с охватом трех аспектов функциональной грамотности: читательская грамотность, математическая грамотность, естественно-научная грамотность.
6. Какие из видов деятельности обеспечат эффективное внедрение инклюзивного образования в РК:
A) создание безбарьерной общеобразовательной среды;
B) введение новой (10-12-ти балльной) оценки учебных достижений;
C) решение вопроса материального стимулирования педагогов;
D) все ответы верны.
7. Что относится к движущим силам развития личности?
A) противоречия;
B) принципы воспитания;
C) методы воспитания;
D) методы самовоспитания.
8. Оценка личностью самой себя, своих возможностей и качеств есть:
A) самовыражение;
B) самооценка;
C) саморегуляция;
D) самоутверждение.

9. Дамыту – бұл:
А) адамның қалыптасу барысы.
В) адамның сандық сапалық өзгерісінің объективті барысы.
С) адамның белгілі білім жиынтығын меңгеруі.
D) адамның жаңа қоғамдық жағдайын, күйін табуы.
10. Ойын қызмет түрі ретінде:
А) танымдық өрісін қалыптастыру.
В) қоғамдық тәжірибесін жаңғырту мен меңгеру.
С) жеке тұлғаның мінез-құлық құрылысы.
D) өз қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатындағы өзгерісі.
11. Басқару стилі – бұл:
А) Басшының өз қарамағындағы адамдарға ықпал ету мен әрекет етуге түрткі болудағы қарым-қатынасының әдеттегі тәсілі.
В) ұжымды басқарудығы әдіс тәсілі.
С) жеке жауапкершілікті өз мойнына алу қабілеттілігі.
D) педагогикалық үрдісті ұйымдастырудың тәсілі.
12. Жаздық лагерлерді басқарудың нысаны болып табылады:
А) педагогикалық үрдіс.
В) педагогтар мен балалар.
С) білім беру үрдісі.
D) ата-аналар мен балалар.
13. мейлінше жоғары нәтиже беретін педагогикалық үрдіс қатысушыларының өзара әрекеті:
А) педагогикалық ынтымақтастық.
В) өзін-өзі басқару.
С) өктемшіл басшылық.
D) либералдық басшылық.
14. Басқару үлгісі –бұл:
А) басқару жүйесінің сипаттамасына ие бола алатын, оған ұқсай алатын, оның қызметтерін дәл бере алатын көшірмесі.
В) белгілі бір мекемеде бекітілген тәрбие беру жұмыстарының құрылымы.
С) іс-шаралар өткізудің жоспары.
D) мекеме қызметшілерінің іс-әрекеттерінің жұмыс бағдарламасы.
15. Басқару принципі – бұл:
A) Негізін қалаушы идеялар, басшы тәлімінің ережелері мен заңдылықтары;
B) ұжымды дамыту бағыттарының негізгі ережелері;
C) басқарушылық шешімді қабылдау;
D) ұжымдық жұмыс жасаудың ережелері.
16. Жазғы лагерь бұл:
A) әр түрлі жастағы, жыныстағы және даму деңгейлері әр түрлі бабалардың бос уақытын ұйымдастыру түрі, бала творчествосының дамуы мен сауығуы үшін арналған кеңістік;
B) балалардың оларды сауықтыру мақсатында бос уақыттарын ұйымдастыру түрі;
C) ортақ әлеуметтік мағынасы бар мақсатпен біріктірілген балалар тобы;
D) бір жастағы балалардың бос уақытын ұйымдастыру түрі.
17. Жазғы демалысты ұйымдастырудағы бағдарламалық – нұсқалық тәсіл қамтамасыз етеді:
A) қызмет мазмұнының қорын, жазда, каникулда, бос уақытта немеен айналысуға болатынын таңдау мүмкіншілікті;
B) жоғары оқу орнына түсуді;
C) спорттағы разрядын жоғарылатуды;
D) кәсіби бағытты.
18. Тәрбиелеу әдістері – бұл:
A) балаға микроортаның әсер ететін факторлары;
B) сенім, жаттығу уәждеу, өз-өзін тәрбиелеу;
C) педагогтар мен тәрбиеленушілердің өзара байланысты әрекеттерінің тәсілдері;
D) педагогикалық назар, жеке-психологиялық тұлғаның дамуы.

9. Развитие - это:
A) процесс образования человека;
B) объективный процесс качественных и количественных изменений человека;
C) усвоение человеком определенной суммы знаний;
D) приобретение человеком нового социального положения.
10. Игра как вид деятельности:
A) формирование познавательной сферы;
B) воссоздание и усвоение общественного опыта;
C) форма поведения личности;
D) преобразование деятельности для удовлетворения потребностей.
11. Стиль управления – это:
A) привычная манера поведения руководителя по отношению к своим подчиненным, чтобы оказать влияние на них или побудить к действию;
B) средство управления коллективом;
C) способность взять на себя персональную ответственность;
D) форма организации педагогического процесса.
12. Объектом управления в летнем лагере является:
A) педагогический процесс;
B) педагоги и дети;
C) образовательный процесс;
D) родители и дети.
13. Взаимодействие участников педагогического процесса, дающее наибольший эффект:
A) педагогика сотрудничества;
B) самоуправление;
C) авторитарное руководство;
D) либеральное руководство.
14. Модель управления - это:
A) копия реального объекта (системы управления), обладающая его реальными характеристиками и способная имитировать, воспроизводить его действия;
B) структура системы воспитательной работы, утвержденной в данной организации;
C) план проведения мероприятий;
D) рабочая программа действий сотрудников организации.
15. Принцип управления – это:
A) основополагающие идеи, закономерности и правила поведения руководителя;
B) установка основных направлений развития коллектива;
C) принятие управленческих решений;
D) правила коллективного сотрудничества.
16. Летний лагерь это:
A) форма организации свободного времени детей разного возраста, пола и уровня развития, пространством, созданным для оздоровления и развития творчества ребенка;
B) форма организации свободного времени детей с целью их оздоровления;
C) группа детей, объединенная общей социально-значимой целью;
D) форма организации свободного времени детей одного возраста.
17. Программно-вариативный подход в организации летнего отдыха обеспечивает:
A) ресурсность содержания деятельности, возможность выбирать, чем заняться летом, в каникулы, в свободное время;
B) поступление в высшее учебное заведение;
C) повышение спортивного разряда;
D) профессиональную ориентацию.
18. Методы воспитания – это:
A) факторы влияния микросреды на ребенка;
B) убеждение, упражнение, стимулирование, самовоспитание;
C) способы взаимосвязанной деятельности педагогов и воспитанников;
D) педагогические внимание, индивидуально-психологическое развитие личности.

19. Өз-өзін тәрбиелеудің негізгі әдістері болып табылады:
A) сендіру, ұйыту, баяндау, дәлел, шақыру, көңіл-күй;
B) жарыс, үлгі көрсету, сәттілік жағдайын жасау;
C) өз-өзіне бұйыру, сын, ескертпе;
D) іштей сараптау, өз-өзін бағалау, өз-өзін бақылау, өз-өзін реттеу, өз-өзін мінеу.
20. Ұжым дамуының қозғаушы күші:
A) болашақ;
B) нәтижеге жұмыс жасау;
C) ерекшеленуге ұмтылу;
D) жарыста, байқауда жеңуге ұмтылу.
21. Тәрбие беру процесінің маңызды белгісі болып табылады:
A) тәрбиеленушілердің жастарына сай жүріс-тұрыс нормалары мен ережелерін білуі;
B) білім беру үшін арнайы дайындалған адамдардың болуы;
C) тәрбиешілердің тәрбие беру маңыздылығын түсінуі;
D) араласу дағдысы мен машығын қалыптастыру.
22. Тұлғалық-бағытты тәрбие – бұл:
A) тұлға қалыптасуының мақсатты бағытталған және ұйымдастырылған процесі;
B) бала ең жоғары құндылық болып табылатын және тәрбие беру процесінің ортасына қойылатын тәрбие беру жүйесі;
C) белгілі бір аумақта әрекет ететін заңдылықтар жүйесі;
D) арнайы ұйымдастырылған, мақсатты бағытталған және басқарылатын мұғалімдер мен оқушылардың өзара қарым-қатынас процессі.
23. Ғылыми-педагогикалық зерттеудің әдістері:
A) сайыстар, байқаулар;
B) бақылау, әңгімелесу, эксперимент, сауалнама жүргізу;
C) педагогикалық ағартушылық;
D) экскурсия.
24. Адамның өз әрекетін бақылауы қалай аталады:
A) рефлексия;
B) шартты рефлекс;
C) рефлекс;
D) рефлекторлық сақина.
25. Экологиялық мәдениет – бұл:
A) қандай да бір мемлекетте білім мен мәдениетті беру, тарату, сонымен қатар тәрбие-білім беру іс-шаралары мекемелерінің жүйесі;
B) жалпы адамдық мәдениет бөлімі, адам және табиғаттың өзара қарым-қатынасына қатысты әлеуметтік қарым-қатынастардың, қоғамдық және жеке моральдық-этикалық нормалардың, көзқарастардың, құндылықтардың жүйесі; адам қоғамы мен қоршаған табиғат жүйесінің бірге тіршілік ету үйлесімділігі;
C) адам әрекеті оның барлық көріністерінде, адам өз ойын білдіру мен өз-өзін танудағы барлық түрлері мен тәсілдерін қоса алғанда, адам және әлеуметтің дағдылар мен ептіліктерді жинақтауы;
D) оқудың, өз-өзін білімдендірудің үздіксіз процесі, тәжірибе жинақтау және тұлғаның дамуы.
26. Балалардың мектеп жасында жазғы демалыс түрлерінің кең тараған түрі – бұл:
A) оқу барысы;
B) конференция;
C) мектеп ішіндегі лагерь;
D) олимпиада.
27. Тәрбие беру технологиясы – бұл:
A) нақты мақсатты бағытталған, педагог әрекеттерінің нәтижелік жүйелілігі;
B) қызығушылықтары бойынша мекемелер қызметтері;
C) сынып сағатын өткізу;
D) оқушылардың зерттеушілік жұмыстары.

19. Основными методами самовоспитании является:
A) убеждение, внушение, повествование, доказательство, призывы, самочувствие;
B) состязания, показ образцов и примера, создание ситуаций успеха;
C) самоприказ, критика, замечания;
D) самоанализ, самооценка, самоконтроль, саморегуляция, самоосуждение.
20. Движущая сила развития коллектива:
A) перспектива;
B) работа на результат;
C) стремление выделиться;
D) стремление победить в соревновании, конкурсе.
21. Важным признаком результативности процесса воспитания является:
A) знание воспитанниками, в соответствии с их возрастом, норм и правил поведения;
B) наличие специально подготовленных людей для передачи знаний;
C) понимание сущности процесса воспитания воспитателями;
D) формирование умений и навыков общения.
22. Личностно-ориентированное воспитание – это:
A) целенаправленный и организованный процесс формирования личности;
B) воспитательная система, где ребенок является высшей ценностью и ставится в центр воспитательного процесса;
C) система закономерностей, действующих в определенной области;
D) специально организованный, целенаправленный и управляемый процесс взаимодействия учителей и учеников.
23. Методы научно-педагогического исследования:
A) соревнование, конкурсы;
B) наблюдение, беседа, эксперимент, анкетирование;
C) педагогическое просвещение;
D) экскурсия.
24. Отслеживание человеком собственной деятельности называется:
A) рефлексией;
B) условным рефлексом;
C) рефлексом;
D) рефлекторным кольцом.
25. Экологическая культура – это:
A) передача, распространение знаний и культуры, а также и система воспитательно-образовательных мероприятий и учреждений в каком-либо государстве;
B) часть общечеловеческой культуры, система социальных отношений, общественных и индивидуальных морально-этических норм, взглядов, установок и ценностей, касающихся взаимоотношения человека и природы; гармоничность сосуществования человеческого общества и окружающей природной среды;
C) человеческая деятельность в ее самых разных проявлениях, включая все формы и способы человеческого самовыражения и самопознания, накопление человеком и социумом в целом навыков и умений;
D) непрерывный процесс обучения, самообразования, накопления опыта и развития личности.
26. Одна из наиболее востребованных форм летнего отдыха детей школьного возраста – это:
A) учебная деятельность;
B) конференция;
C) пришкольный лагерь;
D) олимпиада.
27. Воспитательная технология – это:
A) устойчивая целенаправленная, результативная последовательность действий педагога;
B) деятельность по организации мероприятия по интересам;
C) проведение классного часа;
D) исследовательская деятельность учащихся.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қосымша білім беру жағдайында білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама жасөспірімдер мен балалардың психофизиологиялық ерекшеліктері есебімен оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту бойынша балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби шеберліктері деңгейін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты педагогикалық-ұйымдастырушылық аспектілер қызметіндегі оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту бойынша балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) вариативті-бағдарламалық амалдар негіздерін қолдана алуды дамыту;
2) балалар мен жасөспірімдердің шығармашылық қызметіндегі тәрбиелік және ақпаратты – коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ) тәжірибелік қолдана алу бойынша құзыреттіліктерді қалыптастыру;
3) "Мен" - бала тұжырымдамасын оңтайлы қалыптастыру бойынша психологиялық-педагогикалық құзыретіліктерін қалыптастыру;
4) өз білімін жетілдіру және өзін жүзеге асыруда өз қажеттілігін дамыту, кәсіби қызметте өзін өзі талдауды білу;
5) оқу үрдісінде АКТ қолдану құзыреттіліктерін қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) қосымша білім беруді ұйымдастырудағы нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін, әр жастағы балалардың психофизиологиялық ерекшеліктерін, қосымша білім беру ұйымдары педагогтері қызметіндегі заманауи психологиялық-педагогикалық аспектілерді біледі;
2) балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту бойынша педагогтер қызметіндегі вариативті бағдарламаларын жобалауды, қызметте кіріктірілген амалдарды жүзеге асыруды, қосымша білім берудің вариативті бағдарламалары үлгілерін жасауды, қосымша білім беру жағдайында балалармен жұмыста тәрбиелік және АКТ технологияларын қолдана алады;
3) дарынды, уәжі бар балалармен жұмыстардың теориялық-әдіснамалық негіздерін, балалардың шығармашылық қабілеттерін дамытудағы тиімді технологияларды және инновациялық әдістерді және оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытудағы тиімді әдістерді, амалдарды және технологияларды, заманауи ғылыми зерттеу негізінде басқару практикасының дағдыларын, өз қызметіне зерттеу жүргізу және талдауды, педагогикалық және басқару қызметінің интенсивті жағдайында заманауи АКТ технологияларды меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие творческих способностей обучающихся в условиях дополнительного образования" для педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение уровня профессионального мастерства педагогов организаций дополнительного образования для детей по развитию творческих способностей обучающихся с учетом психофизиологических особенностей детей и подростков.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей педагогов организаций дополнительного образования для детей в организационно-педагогических аспектах деятельности по развитию творческих способностей обучающихся.
4. Задачи Программы:
1) развить умение использоваться основами программно-вариативного подхода;
2) сформировать компетентности по практическому использованию воспитательных и информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в творческой деятельности детей и подростков;
3) сформировать психолого-педагогическую компетенцию по формированию позитивной Я-концепции ребҰнка;
4) сформировать умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации;
5) сформировать компетентность по применению ИКТ в учебном процессе.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы нормативных правовых актов по организации дополнительного образования, психофизиологические особенности детей разного возраста, современные психолого-педагогические аспекты деятельности педагога организаций дополнительного образования для детей;
2) умеют проектировать вариативные программы деятельности педагогов по развитию творческих способностей детей, реализовывать интегративные подходы в деятельности, разрабатывать вариативные программы дополнительного образования, использовать воспитательные и ИКТ компетенции в работе с детьми в условиях дополнительного образования;
3) владеют теоретико-методологическими основами работы с одаренными, мотивированными детьми, инновационными методами и эффективными технологиями развития творческих способностей детей, навыками совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности, современными ИКТ в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 76-қосымша
Біліктілікті арттыратын институттардың кафедра меңгерушілеріне
арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының
"Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында біліктілікті арттыру
институттарындағы кафедралардың қызметін инновациялық форматта
ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында біліктілікті арттыру институттарындағы кафедралардың қызметін инновациялық форматта ұйымдастыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі бағдарлама) облыстық (қалалық) біліктілікті арттыру институтының кафедра меңгерушілерін оқытуға арналған.
2. "Өрлеу" БАҰО" АҚ "Қысқа мерзімді біліктілікті арттыру курстарының мазмұнын жаңартудың басым бағыттары туралы" 2012 жылғы 6 - қарашадағы №122 нұсқаулық хатына 2014 жылы енгізілген толықтырулар мен өзгертулерге сәйкес біліктілікті арттыру жүйесінің инновациялық форматын жасау қажеттігі туындайды.
3. Аталған қажеттілікті шешу үшін ҚР "Білім туралы" Заңы, Қазақстан Республикасы Президентінің халқына арнаған жолдаулары, Елбасының "100 нақты қадам" ұлттық жоспары, Қазақстан Республикасы білім беруді 2020 жылға дейінгі дамыту стратегиясы, Қазақстан Республикасы білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы, және т.б. нормативтік құжаттарды негізге ала отырып, облыстық (қалалық) біліктілікті арттыру институтының кафедра меңгерушілеріне бағытталған оқу бағдарламасы ұсынылады.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты тыңдаушыларды заманауи технологиялар мен инновациялық білім беру технологиялары арқылы біліктілікті арттыру жүйесінің мазмұны мен құрылымын өзгерту арқылы кафедра меңгерушілерінің қызметін инновациялық форматта ұйымдастыру.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) тыңдаушыларды біліктілікті арттыру жүйесі мен білім мазмұнын жаңартуға байланысты нормативтік-құқықтық құжаттармен қамтамасыз ету;
2) тыңдаушыларды кафедра жұмысын инновациялық форматта ұйымдастырудың тұжырымдамалық негіздерін ұсыну;
3) тыңдаушыларды біліктілікті арттыру жүйесі мен кафедра қызметін ақпараттандырудың стратегиялық бағыттарымен таныстыру;
4) тыңдаушыларды мобильдік және смарт оқыту технологияларының мүмкіндіктерімен таныстыру;
5) тыңдаушыларды біліктілікті арттыру жүйесінің мазмұны мен құрылымын инновациялық бағытта ұйымдастыру жолдарымен таныстыру;
6) тыңдаушыларды кафедра жұмысын автоматтандыру әдістерін үйрету;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 76
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация в инновационном формате деятельности кафедр институтов повышения квалификации в условиях обновления содержания образования" для заведующих кафедр областных (городских) институтов
1. Введение
1. Образовательная программа повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Организация в инновационном формате деятельности кафедр институтов повышения квалификации в условиях обновления содержания образования" (далее Программа) предназначена для заведующих кафедр областных (городских) институтов повышения квалификации.
2. АО "НЦПК "Өрлеу" в соответствии с внесенными изменениями и дополнениями в 2014 году в Инструктивном письме "О приоритетных направлениях обновления краткосрочных курсов повышения квалификации" от 6 ноября 2012 года №122 внесена необходимость разработки инновационного формата системы повышения квалификации.
3. Для решения данной задачи предлагается учебная программа, разработанная в соответствии с ключевыми направлениями развития образования и нормативно-правовыми документами: Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319 –III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года; Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана "Нұрлы жол – путь в будущее"; План нации "100 шагов" по реализации пяти институциональных реформ Главы государства Н.Назарбаева; Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы.
2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы является организация инновационной деятельностью заведующих кафедр в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) обеспечение слушателей нормативно-правовыми актами по системе повышения квалификации слушателей и обновлению содержания образования;
2) разъяснение слушателям концептуальных основ инновационной организации работы кафедры;
3) ознакомление слушателей с системой повышения квалификации и стратегическими направлениями информирования деятельности кафедры;
4) ознакомление слушателей с возможностями технологии мобильного и смарт обучения;
5) ознакомление слушателей с путями инновационной организации содержания и структуры системы повышения квалификации;
6) обучение слушателей методам автоматизации работы кафедры;

7) тыңдаушыларды кафедра жұмысын басқарудың заманауи технологияларын меңгерту;
8) тыңдаушыларды іргелі ғылыми жобалармен жұмыс жасауға баулу.
3. Күтілетін нәтиже
6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) біліктілікті арттыру жүйесін инновациялық форматта ұйымдастыра алудың тұжырымдамалық негіздері; кафедра жұмысын ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін біледі;
2) біліктілікті арттыру жүйесі мен білім мазмұнын жаңартуға байланысты нормативтік құжаттар; іргелі ғылыми зерттеу жұмыстары бойынша жобаларды ұйымдастыра алу; кафедра жұмысын автоматтандыруға байланысты электрондық құжаттар айналымын жүргізе алуды қолданады;
3) кафедра жұмысын басқарудағы инновациялық технологияларды; Халықаралық тәжірибелерге сараптама жасау арқылы біліктілікті арттыру жүйесінің тиімді әдіс-тәсілдерін таңдау меңгереді.
4. Бағдарламаның мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде қарастырылады: Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы 27 шілде 2007 жыл №319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді). ҚР "Тіл туралы" Заңын жүзеге асыру бағыттары. ҚР "Ғылым туралы" Заңның негізгі ережелері. ҚР "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Заңы. 2015-2025 жылдарға арналған сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес Бағдарламасының басым бағыттары. ҚР 2011-2020 жылдарға арналған білім беруді дамытудың мемлекеттік бағдарламасы. Елбасының жыл сайынғы Қазақстан халқына арнаған жолдауларына талдау. ҚР "Еңбек кодексі". Тәрбие тұжырымдамасы. ҚР Бала құқығы туралы Конвенциясы және оны іске асыру мәселелері. Мектеп оқушыларының функционалдық сауаттылығын дамытуға арналған 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық жоспары. Біліктілікті арттыру жүйесін басқарудағы нормативтік құжаттар (ҚР Үкіметінің Қаулылары, типтік ережелер және т.б.) мәселелері қарастырылады.
9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды қамтиды:
1) "Заманауи педагогикалық менеджменттің негіздері";
2) "Педагогикалық менеджменттің негізгі қызметтері";
3) "Менеджмент моделі";
4) "Кафедра меңгерушісінің қызметін инновациялық тұрғыдан басқару";
5) "Біліктілікті арттыру жүйесін басқару сапасы (деңгейлері, бағалау көрсеткіштері, критерийлері, әдістемесі)";
6) "Қазіргі менеджменттегі корпоративтік мәдениет";
7) "Құндылық жүйесі, өзін-өзі ұстау стандарты";
8) "Біліктілікті арттыру жүйесіндегі коучингтің рөлі";
9) "Біліктілікті арттыру жүйесі мазмұнының сапасын жетілдірудегі инновациялық технологиялар";

7) обучение слушателей современным технологиям управления работой кафедры;
8) привлечение слушателей к работе в фундаментальных научных проектах.
3. Ожидаемый результат
6. По завершению курса слушатели:
1) знают:
концептуальные основы инновационной организации системы повышения квалификации;
психологические и педагогические аспекты организаций работы кафедры.
2) умеют:
составлять нормативные документы по системе повышения квалификации слушателей и обновлению содержания образования; организовать работу по фундаментальным научно-исследовательским проектам; вести электронный оборот документов в связи с автоматизацией работы кафедры.
3) владеют:
навыками инновационных технологий в управлении работой кафедры; навыками эффективных методов системы повышения квалификации путем экспертизы и адаптации международного опыта.
4. Содержание Программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года); Направления реализации Закона Республики Казахстан "О языках"; Основные положения Закона Республики Казахстан "О науке"; Закон Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией"; Приоритетные направления Программы по борьбе с коррупцией на 2015-2025 гг; Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 гг; Анализ ежегодных Посланий Президента народу Казахстана. "Трудовой кодекс" Республики Казахстан; Конвенция о правах ребенка и проблемы ее реализации в Республике Казахстан; Национальный план по развитию функциональной грамотности учащихся школ на 2012-2016 гг; Нормативные акты по управлению системы повышения квалификации (Постановления Правительства Республики Казахстан, типовые положения и др.).
9. Управленческий модуль включает в себя изучение следующих тем:
1) основы современного педагогического менеджмента;
2) основные функции педагогического менеджмента;
3) модель менеджмента;
4) инновационное управление работой заведующего кафедрой;
5) качество управления системой повышения квалификации (уровни, параметры оценивания, критерии, методика);
6) корпоративная культура в современном менеджменте;
7) система нравственности, стандарт самоуправления;
8) роль коучинга в системе повышения квалификации;
9) инновационные технологии в совершенствовании качества содержания системы повышения квалификации;

10) "Басқару әдістері (жоспарлау әдістері, басқару шешімдері, басқару тәртібі, басқарудағы бақылау-бағыттау)".
10. Психологиялық-педагогикалық модулде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) "Басқаруды әлеуметтендіру мен басқару психологиясы (біліктілікті арттыру жүйесінің заманауи тенденциялары мен қағидалары, конфликтология)";
2) "Іскерлік қарым-қатынас (басқару қызметтері, іскерлік әңгімелесу, имиджеология)".
11. Мазмұндық модулде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) "Білім беру мазмұнын жаңартудағы философиялық көзқарастар. Блум таксономиясы";
2) "Жоспарлау түрлері: қысқамерзімді, ортамерзімді және ұзақмерзімді. Критериалды бағалау.Lesson Study бойынша сабақты зерттеу әдісі";
3) "Кафедра қызметін басқарудың әдіснамалық негіздері Кафедра қызметін инновациялық тұрғыдан ұйымдастырып, басқарудың дидактикалық мүмкіндіктері Кафедра жұмысын стратегиялық тұрғыдан жоспарлау";
4) Кафедрада іргелі ғылыми жұмыстарды ұйымдастыру жолдары";
5) "Кафедра жұмысын инновациялық тұрғыдан басқару (инновациялық дамудың негізгі бағыттары, ғылыми жұмыстар мен эксперименталдық алаңдар";
6) "Кафедра жұмысын ұйымдастырудағы маркетинг (маркетингтің заманауи тұжырымдамасы, нарық заманындағы қызмет көрсету түрлерін құру)";
7) "Жобалау жұмыстарын ұйымдастыру әдістері";
8) "Кафедра жұмысындағы мониторингілік зерттеу";
12. Технологиялық модулде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) "Қашықтықтан оқыту технологиясы";
2) "Кафедра жұмысын ұйымдастырудағы заманауи технологиялар";
3) "Мобильді, электрондық және smart-хнологиялардың мүмкіндіктерін қолдану";
4) "Біліктілікті арттыру жүйесінің ұлттық бірыңғай ақпараттық білім ортасын құру жолдары";
5) "Желілік кафедра меңгерушілерінің қоғамдастығын құру жолдары"; "Электрондық портолионың басқару жүйесіндегі мәні".
13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес келесі тақырыптарды таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) "Кафедраны басқарудағы басшының мәдениеті";
2) "Жаңа форматтағы кафедра меңгерушісінің моделі";
3) "Lesson Study"-ды кафедра жұмысын ұйымдастыруда қолдану әдістері";
4) "Блум мен Моцани таксономияларын біліктілікті арттыру курстарының мазмұнын құрастыруда қолдану мүмкіндіктері";
5) "Кафедра жұмысына консалтингтік қызметті ұйымдастыру әдістері";
6) "Инновациялық технологияларға салыстырмалы талдау".
Курс тыңдаушыларының қажеттіліктеріне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.

10) методы управления (методы планирования, управленческие решения, порядок управления, контроль и направление в управлении).
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) социализация управлений и психология управления (современные тенденции и принципы повышения квалификации, конфликтология);
2) деловые отношения (виды деятельности управления, деловые беседы, имиджеология).
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) мониторинговое исследование в работе кафедры;
2) методы организации проектных работ;
3) маркетинг в организации работы кафедры (современная концепция маркетинга, создание видов услуг в условиях рынка);
4) управление работой кафедры в инновационном формате (основные направления инновационного развития, научные работы и экспериментальные площадки);
5) пути организации фундаментальных научных работ в рамках кафедры;
6) методологические основы управления работой кафедры. Дидактические возможности организации и управления работой кафедры в инновационном формате;
7) виды планирования: краткосрочное, среднесрочное и долгосрочное. Критериальное оценивание. Метод исследования урока по Lesson Study;
8) философские взгляды на обновление содержания образования. Таксономия Блума.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) технология дистанционного образования;
2) современные технологии в организации работы кафедры;
3) применение возможностей мобильного, электронного и smart технологии; пути создания единой национальной информационной среды системы повышения квалификации;
4) пути создания сетевого сообщества заведующих кафедрами;
5) роль электронного Портфолио в системе управления.
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) культура руководителя в управлении кафедрой;
2) модель заведующего кафедрой в новом формате;
3) методы применения "Lesson Study" в организации работы кафедры;
4) возможности применения таксономии Блума и Моцани в составлении содержания курсов повышения квалификации;
5) методы организации консалтинговых услуг в работе кафедры;
6) сравнительный анализ инновационных технологий.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.

15. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тыңдаушылар білімінің сапасын бақылау мақсатында келесідей: өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмысының тапсырмалары:
1) сындарлы оқыту тәсілдері – дүниетаным мен шығармашылықты дамытудың көзі;
2) кафедраны басқарудағы менеджменттік жүйе;
3) мониторингті басқару, бақылау үдерісінің маңызы;
4) кафедра жұмысындағы әдістемелік қызмет: жаңаша көзқарас, идеялар;
5) кафедрада іргелі зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру жолдары;
6) инновациялық технологияларды қолдану – бәсекеге қабілетті кадрларды даярлау негізі;
7) критериалды бағалау жүйесі;
8) кафедра қызметіндегі кәсіби құзыреттілік;
9) кафедра моделі;
10) кафедра рейтингісі;
11) кафедра қызметінде инновациялық ортаны құру;
12) білім беру саясатын жүргізу;
13) мақсатты бағдарламаларды іске асыру;
14) жаңартылған білім мазмұнымен жұмыс;
15) іргелі ғылыми жұмыстарды ұйымдастыру: эксперименталдық алаңдар;
16) баспа қызметі;
17) білім беруді ақпараттандыру;
18) тұлғалық бағдарлы оқытуға көшу;
19) инклюзивті білім беру.
17. Тыңдаушылардың жоба жұмыстары тақырыптары:
1) кафедра меңгерушісінің портфолиосы;
2) кафедрада ғылыми-әдістемелік жұмыстарды ұйымдастыру және басқару жолдары;
3) педагогтардың шығармашылық құзырлылығын қалыптастырудағы деңгейлеп оқыту бағдарламаларының мүмкіндіктері;
4) кафедра жұмысының тиімділігін қамтамасыз ететін инновациялық үдерістер;
5) критериалды бағалау жүйесі негізінде;
6) білім беру мазмұнын жаңарту бағытындағы инновациялық технологиялар;
7) білім алушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруға байланысты мұғалімдердің біліктілігін арттыру жұмыстарындағы өзгерістер;
8) біліктілікті арттыру курстарын инновациялық форматта ұйымдастыру жолдары;
9) іргелі ғылыми зерттеуге байланысты жобаларды жазу технологиялары;
10) мобильдік технологияның кафедра жұмысын ұйымдастырудағы рөлі;
11) смарт технологияның мүмкіндіктерін біліктілікті арттыру жүйесіне енгізу жолдары;
12) кафедра оқытушыларының зерттеу жұмысын ұйымдастыру әдістері;
13) біліктілікті арттыру жүйесінің мазмұнын жаңартылған білім беру мазмұнына негіздеп ұйымдастыру әдістері;
14) кафедра жұмысын электрондық құжаттар айналымы негізінде ұйымдастыру;
15) халықаралық инновациялық тәжірибелерді кафедра жұмысына енгізу әдістері;
16) үздік шетелдік және отандық тәжірибелерді енгізуде эксперименталдық алаңдарды ұйымдастыру жолдары;
17) табысты мектеп мұғалімдерінің кәсіби әлеуетін қалыптастырудағы біліктілікті арттыру курстарының рөлі;

15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини- мероприятия и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) критические методы обучения являются источником развития кругозора и творчества слушателей;
2) система менеджмента в управлении кафедрой;
3) значимость управления процессом мониторинга;
4) методическая работа кафедры: новый подход и идеи;
5) пути организаций фундаментальных исследований на кафедре;
6) применение инновационных технологий - основа подготовки конкурентоспособных кадров;.
7) критериальная система оценивания;
8) профессиональная компетентность на кафедре;
9) модель кафедры;
10) рейтинг кафедры;
11) создание инновационной среды на кафедре;
12) образовательная политика;
13) реализация целевых программ;
14) работа с обновленным содержанием образования;
15) организация фундаментальных исследований: экспериментальные площадки;
16) издательская деятельность;
17) информирование образования;
18) переход в личностно-ориентированному обучению;
19) инклюзивное образование.
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) портфолио заведующего кафедрой;
2) способы организации и управления научно-методической работы кафедры;
3) возможности учебных программ по формированию творческой компетентности педагогов;
4) инновационные процессы, обеспечивающие эффективность работы кафедры;
5) система оценки на основе критериев;
6) инновационные технологии и обновление содержания образования;
7) изменения в работе по повышению квалификации учителей в связи с формированием функциональной грамотности слушателей;
8) способы организации курсов повышения квалификации в инновационном формате;
9) технологии работ с проектами по фундаментальным научным исследованиям;
10) роль мобильных технологий в организации работы кафедры;
11) пути внедрения возможностей смарт технологий в систему повышения квалификации;
12) способы организации исследовательских работ преподавателей кафедры;
13) способы организаций содержания системы повышения квалификации на основе обновленного содержания образования;
14) организация работы кафедры на основе электронного документооборота;
15) способы внедрения международного инновационного опыта в деятельность кафедры;
16) пути организации экспериментальных площадок и внедрение передового зарубежного и отечественного опыта;
17) роль курсов повышения квалификации в успешном формировании профессиональных компетенций школьных учителей;

18. Қашықтықтан оқыту арқылы Internet желісінің көмегін қолдануға болады...
A) мүмкіндігі шектелген адам;
B) тек шетел адамы;
C) тек жоғары білімі бар адам;
D) Internet желісіне қол жетімді кезкелген адам.
19. Жаңа мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім стандарты бастауыш білім мазмұнында базалық құндылық ретінде анықтайды: (дұрыс емес жауапты көрсетіңіз)
A) Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік;
B) қолжетімділік;
C) ынтымақтастық;
D) өмір бойы білім алу.
20. Жаңартылған білім мазмұнында орта білімнің жаңа ҚР ЖМББС оқу бағдарламасы бойынша жоспарлаудың қай түрі қолданылады?
A) ұзақ мерзімді;
B) қысқа мерзімді;
C) орта мерзімді;
D) ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді.
21. Жаңа мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім стандарты бастауыш білім мазмұнында базалық құндылық ретінде анықтайды: (дұрыс емес жауапты көрсетіңіз)
A) Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік;
B) қолжетімділік;
C) ынтымақтастық;
D) өмір бойы білім алу.
22. CLIL (Content and Language Integrated Learning) оқыту әдістемесі дегеніміз не?
A) пәндердің бір бөлігі шет тілдерінде оқытылатын пәндік-тілдік кіріктірілген оқыту;
B) пәндердің бір бөлігі шет тілдерінде оқытылатын кіріктірілген оқыту;
C) пәндердің бір бөлігі шет тілдерінде оқытылатын пәндік-тілдік оқыту;
D) пәндердің бір бөлігі шет тілдерінде оқытылатын пәндік-тілдік оқыту.

18. Дистанционным обучением с помощью сети Интернет может воспользоваться …
A) Человек с особыми возможностями;
B) Только иностранный гражданин;
C) Только тот, кто имеет высшее образование;
D) Любой человек, имеющий доступ к сети Интернет.
19. Новый государственный общеобязательный стандарт начального образования определяет в качестве базовых ценностей в содержании начального образования: (укажите неверный ответ)
A) казахстанский патриотизм и гражданская ответственность;
B) доступность;
C) сотрудничество;
D) образование в течение всей жизни.
20. Какие виды планирования учебной программы по новому ГОСО Республики Казахстан среднего образования будут применяться в обновленном содержании образования?
A) долгосрочное;
B) краткосрочное;
C) среднесрочное;
D) долгосрочное, среднесрочное и краткосрочное.
21. Новый государственный общеобязательный стандарт начального образования определяет в качестве базовых ценностей в содержании начального образования:(укажите неверный ответ)
A) казахстанский патриотизм и гражданская ответственность;
B) доступность;
C) сотрудничество;
D) образование в течение всей жизни.
22. Что такое методика обучения CLIL (Content and Language Integrated Learning)?
A) Предметно-языковое интегрированное обучение, при котором часть предметов преподается на иностранных языках;
B) Интегрированное обучение, при котором часть предметов преподается на иностранных языках;
C) Предметно-языковое, при котором часть предметов преподается на иностранных языках;
D) Предметно-языковое интегрированное обучение.

2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым
бағыттарын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы
1. Кіріспе
1. "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым бағыттарын іске асыру" тақырыбындағы білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - бағдарлама) қалалық және аудандық білім бөлімдерінің басшыларына, орынбасарлары мен мамандарын оқытуға арналған.
2. Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым бағыттарын іске асыруда мектепте білім беру жүйесіне интеллектуалды, дене және рухани дамыған азаматты қалыптастыру, жылдам өзгермелі әлемде табысты, әлеуметтік бейімделуді қамтамасыз ететін білім қажеттілігін қанағаттандыру мақсаты қойылып отыр. Жоғарыда айтылғанға байланысты, қоғамның, мемлекет, ата-аналар, студенттер сұранысын қайта қарау қажеттілігі туындайды.
3. Білім беру бағдарламасы өзгеріп отыратын ортада, нақты мақсаттарға жету үшін құзыретті басқарушылық шешімдерді қабылдау, педагог кадрлармен жұмыс істеу жүйесін әзірлеу, ауданында үздіксіз үдерістердің сапасын бақылау және бағалау үшін білім беру ұйымдарының басшыларын заманауи инновациялық басқарудың теориялық принциптері негізінде Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын енгізуге қажетті білім беруге бағытталған.
2. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарлама мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым бағыттарын іске асыру үшін аудандық білім бөлімдерінің басшыларының теориялық және тәжірибелік білімдерін байыту және жүйелеу болып табылады.
5. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1. білім беру ұйымдарын басқарудағы қолданыста жүрген нормативті құжаттардың негізгі бағыттарын зерделеу;
2. аудандық/қалалық білім беру бөлімдерінің ақпараттық білім беру кеңістігіндегі басшыларыдың жетістіктерін мен мүмкіндіктерін ескере отырып олардың құзыреттілігін арттыруға назар аудару;
3. тыңдаушының жеке кітапшасын енгізіп, күнделікті рефлексивті рәсімдері арқылы инновациялық менеджмент саласындағы ұсынылған ақпараттың менеджемент бойынша түсініктерге қол жеткізу;
4. білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым бағыттарын жүзеге асыру;
5. Алматы қаласы мен Алматы облысының аудандық/қалалық бөлімдерінің тәжірибесімен оқу орындарында танысу.
3. Күтілетін нәтиже

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация приоритетных направлений Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 г.г. в условиях обновления содержания образования" для заведующих, заместителей и специалистов районных отделов образования
1. Введение
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по теме: "Реализация приоритетных направлений Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011-2020г.г. в условиях обновления содержания образования" (далее Программа) предназначена для обучения заведующих, заместителей и специалистов районных отделов образования.
2. Общие ориентиры развития системы образования определены в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Одной из целей программы являются формирование в общеобразовательных школах интеллектуального, физически и духовно развитого гражданина Республики Казахстан, удовлетворение его потребности в получении образования, обеспечивающего успех и социальную адаптацию в быстро меняющемся мире. В связи с вышесказанным, появилась необходимость пересмотреть процесс удовлетворения спроса общества, государства, родителей, учащихся.
3. Развитие системы образования в современных социокультурных условиях в значительной степени определяется эффективностью управления всеми ее звеньями. Одной из ключевых проблем обновления деятельности и повышения эффективности работы организаций образования является повышение уровня общей и профессиональной культуры руководителей регионального уровня.
2. Цель и задачи Программы
4. Целью Программы является формирование профессиональной компетентности руководителей районных отделов образования по основе теоретических и практических знаний направлений ГПРО на 2011-2020 годы и их реализации в условиях обновления содержания образования.
5. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить нормативные документы районных и городских отделов образования (далее - рай/гор ОО) по руководству организациями образования;
2) совершенствовать их компетентность по реализации приоритетных направлений в условиях обновления содержания образования;
3) достигнуть понимания руководителями представляемой информации в сфере инновационного менеджмента через ежедневные рефлексивные процедуры с введением индивидуальных книжек слушателя;
4) стимулировать интерес слушателей к изучаемым темам в сфере реализации приоритетных направлений ГПРО на 2011-2020гг в условиях обновления содержания образования контексте инновационного менеджмента;
5) изучить опыт рай/гор ОО г. Алматы и Алматинской области.
3. Ожидаемый результат

6. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басымдықтарын жүзеге асыру мәселелерін; Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым бағыттары негізінде білім беру ұйымының даму перспективаларын төменде көрсетілген ұғымдар контекстінде қайта қарастыруды: адами капиталды дамыту, бәсекеге қабілеттілік, сапа ұғымдарын біледі.
2) заманауи менеджмент технологияларын қолдануды; басшының сапа қызметіне инновациялық білім технологияларын қолдана алады.
3) әдістемелік тәсілдер (синергетикалық, акмеологиялық, аксиологиялық, критерийлік) контексінде білім беру ұйымдарын басқару үлгілерін әзірлеу; сауатты басқарушылық шешімдерді қабылдау педагог кадрлармен жұмыс жасау жүйесін әзірлеу, аудан көлемінде мониторингті жүргізу, сапа үдерісін бақылау және бағалауды жүзеге асыру дағдыларын меңгереді.
4. Бағдарлама мазмұны
7. Білім беру бағдарламасы 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
Басшы кадрлар үшін басшыларға басқарушылық модулі қосылады.
8. Нормативтік-құқықтық модульде Қазақстан Республикасы Президенті Н. Назарбаевтың Жолдауы "Нұрлы жол – болашаққа бастар жол" және "100 нақты қадам" Ұлттық жоспарынан туындайтын білім беру басымдықтары. Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтырулар енгізілді). Қазақстан Республикасының Білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру туралы. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы "Нұр Отан" 2015-2025 жж. бағдарламасын жүзеге асыру жолдары. Қазақстан Республикасы білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттарды талқылайды.
9. Басқарушылық модуль келесі тақырыптарды қамтиды:
1) білім беру мазмұнын жаңарту тұрғысынан басқаруда жаңаша ойлауды қалыптастыру;
2) педагогикалық менеджмент негіздері;
3) коучинг – білім беру ұйымын басқару әдісі ретінде;
4) білім беру сапасын басқарудың квалиметриялық тәсілі;
5) қазіргі заманғы білім беру ұйымы басшысының ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) құзыреттілігі.
10. Психологиялық-педагогикалық модульде келесі тақырыптар зерделенеді:
1) білім беру мазмұнын жаңарту тұрғысында білім беру ортасын педагогикалық қолдау – психологиялық жобалау әдістері;
2) педагогикалық шеберлікті жетілдіруде кадрларды ынталандыру Маслоу теориясының рөлі;

6. По завершении курса слушатели:
1) знают:
понятия "развитие человеческого капитала, конкурентоспособность, качество"; умеют разрабатывать модели управления организацией образования в контексте методологических подходов (модели управления: синергетический, акмеологический, аксиологический, критериальный, компетентностный);
2) умеют:
принимать грамотные управленческие решения;
разрабатывать систему работы с педагогическими кадрами;
осуществлять постоянный мониторинг и оценку качества процессов по району.
3) владеют:
знанием проблем в сфере реализации приоритетных направлений ГПРО на 2011-2020 г.г. в условиях обновления содержания образования в контексте инновационного менеджмента;
видят перспективы развития организации образования, в соответствии с приоритетными направлений ГПРО.
4. Содержание программы
7. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
Для руководящих кадров вводится дополнительно управленческий модуль.
8. В нормативно-правовом модуле рассматриваются задачи системы национального образования в Послании Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева народу Казахстана "Нурлы жол - путь в будущее". "План Нации – 100 конкретных шагов. Современное государство для всех". Современные тенденции обновления дошкольного образования (на примере Республики Сингапур). Нормативно-правовые основы функционирования ДО. Конвенция о правах ребенка и проблемы ее реализации в Республике Казахстан. Закон Республики Казахстан "Об образовании" от 27 июля 2007 года № 319–III (с изменениями и дополнениями по состоянию на 24.11.2015 года).
9. Управленческий модуль включает в себя изучение следующих тем:
1) информационно-коммуникационные технологии (далее ИКТ) и компетентности современного руководителя организации образования;
2) основы педагогического менеджмента;
3) коучинг как один из методов управления организацией образования;
4) квалиметрический подход в управлении качеством образования;
5) формирование нового управленческого мышления в условиях обновления содержания образования.
10. В психолого-педагогическом модуле изучаются следующие темы:
1) методика проектирования психолого – педагогической поддержки образовательной среды в условиях обновления содержания образования;
2) роль теории мотивации персонала Маслоу в совершенствовании педагогического мастерства;

3) басшы имиджі;
4) білім беру сапасын басқаруды психологиялық-педагогикалық қолдау.
11. Мазмұндық модульде төмендегідей мәселелер қарастырылады:
1) білім беру ұйымдары дамуындағы заманауи тенденциялары;
2) білім беру ұйымы іс әрекетінің мониторингі;
3) білім беру ұйымының ішкі және сыртқы аудиті;
4) Қазақстан оқушыларының білім сапасын анықтаудағы халықаралық зерттеулердің рөлі (TIMSS, PISA);
5) 12 жылдық мектеп: бейіндік оқуды ұйымдастыру;
6) 12-жылдық білім беруді ғылыми әдістемелік қамтамасыздандыру;
7) мектепке дейінгі білім беру технологияларының ерекшеліктері: Монтессори, Н.Зайцев, Триз;
8) "Lesson studу" конструктивті білім беру философиясы;
9) Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту стандартындағы (бұдан әрі - ҚР МЖММТОС) сай "Әлемтану" мен бастауыш мектеп оқушыларының өмірін сақтау негіздері пәндерін кіріктіру.
12. Технологиялық модульде келесі мәселелер бойынша практикалық тапсырмалар орындалады:
1) Ж.А.Қараевтың деңгейлік технологиясы – білім беру сапасын арттыру тетігі ретінде;
2) үш тілді оқыту – тұлғаның көпмәдениеттілігін қалыптастыру құралы ретінде;
3) Блум таксономиясы – оқытуды табысты бағалау әдісі ретінде;
4) қашықтықтан оқыту технологиялары.
13. Вариативті модульде тыңдаушылардың қажеттіліктеріне сәйкес белгілі бір тақырыпты таңдау мүмкіндігі беріледі:
1) "Шағын жинақты мектепті басқару ерекшеліктері";
2) "1 сыныптың жаңартылған бағдарламасы бойынша технологиялық-тьюторлық қамтамасыз етуді үлгілеу арқылы үдерісін қолдау";
3) "Білім беру мазмұнын жаңарту тұрғысынан мұғалімнің ғылыми-зерттеу қызметі";
4) "Инновацияны басқару жағдайындағы эксперимент және мониторинг оқыту";
5) "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқушыларды тәрбиелеу және әлеуметтендіру жүйесін дамыту". Курс тыңдаушыларының қажеттілігіне сәйкес вариативті модуль көлемі 2-6 сағатқа дейін өзгеруі мүмкін.
5. Білім беру процесін ұйымдастыру
14. Білім беру процесі Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес 80-сағаттық оқу-тақырыптық жоспар бойынша ұйымдастырылады.
15. Білім беру процесін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімін бағалау мен бақылау мақсатында келесідей: өзіндік жұмыс, жоба жұмысы, шағын-сабақты (шағын-іс-шараны) презентациялау және қорытынды тестілеу өткізіледі.
16. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары:
1) реферат, берілген тақырыпқа сай өзінің іс-тәжірибесімен бөлісу;
2) жағдаяттық мәселелерді шешу;
3) курстың мазмұнындағы маңызды сұрақтарға мультимедиалық презентациялар жасау;
4) оқу бағдарламасының модулдеріне кейстер дайындау;
5) глоссарийлер мен графикалық материалдар дайындау;
6) сахналық іскерлік ойындар жасау;
7) тәжірибелік сабақтар дайындау;
8) эссе, рефлексиялық есептер жазу және т.б.;
18. Жоба жұмыстарының тақырыптары:
1) білім беру ұйымын басқарудағы квалиметриялық көзқарас;
2) менеджмент: негізі, ұстанымдары;
3) білім беру сапрасын басқару; басқару сапасы;
4) білім беру сапасының өлшеуіштері; білім беру ұйымын басқару өлшеуіштері;
5) білім беру ұйымын басқару модельдері;
6) білім беру ұйымдары дамуындағы заманауи тенденциялары;

3) имидж руководителя;
4) психолого-педагогическая поддержка управления качеством образования.
11. В содержательном модуле рассматриваются следующие вопросы:
1) особенности педагогических технологий в дошкольном образовании: Монтессори, Н.Зайцева, ТРИЗ, Шаг за шагом;
2) "Lesson Study" как философия конструктивного обучения;
3) интеграция предмета "Познание мира" с основами безопасности жизнедеятельности в программу начальной школы в соответствии с ГОСО РК;
4) научно-методическое обеспечение 12-летнего образования;
5) 12 летняя школа: организация профильного обучения;
6) роль международных исследований (TIMSS, PISA) в определении качества знаний казахстанских школьников;
7) внешний и внутренний аудит организации образования;
8) мониторинг деятельности организации образования;
9) современные тенденции развития образования.
12. В технологическом модуле выполняются практические задания по следующим проблемам:
1) технология дистанционного обучения;
2) таксономия Блума как методика оценки успешности обучения;
3) обучение трехъязычию как средство формирования поликультурной личности;
4) уровневая технология Ж.А. Караева как механизм обеспечения качества повышения обучения.
13. В вариативном модуле слушателям предоставляется возможность выбора определенных тем в соответствии со следующими потребностями:
1) особенности управления малокомплектной школой;
2) развитие системы воспитания и социализации учащихся в условиях обновления содержания образования;
3) модели управления организацией образования в контексте методологических подходов (синергетический, акмеологический, аксиологический, критериальный, компетентностный);
4) педагогический эксперимент и мониторинг управления инновациями;
5) моделирование технологически-тьюторского сопровождения процесса обучения учащихся 1 класса по обновленным программам.
В соответствии с потребностями слушателей курса вариативный модуль может изменятся от 2 до 6 часов.
5. Организация образовательного процесса
14. Образовательный процесс организуется в соответствии с учебно-тематическим планом курса на 80 часов согласно приложению 1 к Программе.
15. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-мероприятия и итоговое тестирование.
16. Задания для самостоятельной работы слушателей:
1) квалиметрический подход в управлении качеством образования;
2) менеджмент: сущность, принципы;
3) управление качеством образования. Качество управления;
4) измерители качества образования. Измерители качества управления организацией образования;
5) модели управления организациями образования;
6) современные тенденции развития образования (по материалам зарубежного и отечественного опыта);

7) Қазақстан Республикасының білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған Мемлекеттік бағдарламасын жүзеге асыру барысы;
8) оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012-2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспар. (ҚР Үкіметінің 2012 жылғы 25 маусымда № 832 қаулысы);
9) педагогикалық аксиологияның тұжырымдамалық негіздері;
10) білім беру сапасының аясындағы акмеологиялық теория;
11) аудан/қала деңгейінде білім беру ұйымдарын басқаруға синаргетикалық көзқарас;
12) аудан/қала деңгейінде білім беру ұйымдарының сапасын басқару әдістері;
13) білім беру ұйымы басшысының құзыреттілік моделі;
14) білім беру ұйымындағы жаңашылдық: классификация, ұстанымдары, даму кезеңдері;
15) педагогикалық эксперимент және жаңашылдықты басқару мониторингі Қазақстан Республикасы Президентінің "Нұрлы жол" жолдауынан және "100 нақты қадам" Ұлт жоспарынан туындайтын басым міндеттер;
16) жоспарлау. Жоспарлау түрлері. Ауданның білім беруді дамыту бағдарламасын жасау механизмі;
17) талдау. талдау түрлері. ҚР білім беру жүйесіндегі қолданыстағы нормативті құжаттарға swot- і талдау;
18) 12-жылдыққа оқуға өту үлгісі;
19) өзгерістерді басқару. аймақта қашықтықтан оқыту технологиясын енгізу жолдары;
20) Қазақстан Республикасында діни экстермизм мен терроризмге қарсы іс қимыл жөніндегі 2013-2017 жылдарға арналған бағдарламасын жүзеге асыру;
21) білім беру ұйымы мониторингі;
22) өзін-өзі бағалау. ішкі аудит;
23) Қазақстан оқушыларының білім сапасын анықтаудағы халықаралық зерттеулердің рөлі (TIMSS, PISA);
24) "Нұр Отан" партиясының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың 2015-25)2025 жылдарға арналған бағдарламасын жүзеге асыру жолдары;
26) ҚР МЖММТОС 12-жылдық мектептің бастауыш деңгейі.
19. Тыңдаушылардың жоба жұмысына берілетін тақырыптар:
1) білім беру сапасын басқаруға квалиметриялық көзқарас;
2) басқарудың жаңа әдістері және білім берудегі менеджменттің теориялық негіздері;
3) заманауи басшы моделі;
4) жаңашылдық үрдістерді басқаруды модельдеу;
5) білім беру ұйымы іс-әрекетінің мониторингі;
6) 12 жылдық мектеп: бейіндік мектепті ұйымдастыру;
7) ҚР білім беру жүйесіндегі қолданыстағы нормативті құжаттарға SWOT- І талдау;
8) әдістемелік тәсілдер (басқару моделі: синергия, акмеология, аксиологиялық, критерийлік, құзыреті) контексінде ұйымдастыру басқару білім беру модельдерін әзірлеу.
18. Қорытынды тестілеуді жүргізу үшін осы бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес тест тапсырмалары берілген.
6. Білім беру процесін жүзеге асыру формалары мен әдістері
19. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: пікірталас, "миға шабуыл", іскерлік ойындар, тренингтер, жоба әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау және т.б.

7) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Основные стратегические направления. Пути реализации;
8) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016 годы. (Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2012 года № 832);
9) концептуальные основы педагогической аксиологии;
10) акмеологическая теория в контексте проблемы качества образования;
11) синергетический подход в управлении организациями образования района/города;
12) методика оценки качества управления организациями образования района/города;
13) компетентностная модель руководителя организации образования.
14) инновационная деятельность в образовании: классификация, принципы, циклы развития;
15) педагогический эксперимент и мониторинг управления инновациями;
16) приоритетные задачи образования, вытекающие из Послания Президента РК Н.А. Назарбаева "Нұрлы жол – путь в будущее" и Национального плана "100 конкретных шагов";
17) планирование. Виды планирования;
18) механизм разработки программы развития образования района;
19) анализ. Виды анализа. SWOT-анализ нормативно-правовых документов в сфере образования РК;
20) модель перехода на 12-летнее обучение;
21) управление изменениями;
22) реализация программы РК на 2013-2017гг. по борьбе с религиозным экстремизмом и терроризмом;
23) технология дистанционного обучения и пути реализации в регионе.
24) мониторинг деятельности организации образования;
25) самооценка. Внутренний аудит;
26) содержание и структура программы PISA, TIMSS. Сравнение программы PISA, TIMSS с текущим применяемым оцениванием. (коллаборативный метод).
17. Тематика проектных работ слушателей:
1) квалиметрический подход в управлении качеством образования;
2) теоретические основы менеджмента в образовании и новые методы управления;
3) модель современного руководителя;
4) моделирование управления инновационными процессами;
5) мониторинг деятельности организации образования;
6) 12 летняя школа: организация профильного обучения;
7) SWOT- анализ нормативно-правовых документов в сфере образования РК;
8) модели управления организацией образования в контексте методологических подходов (синергетический, акмеологический, аксиологический, критериальный, компетентностный).
18. Для проведения итогового тестирования определены тестовые задания слушателей согласно приложению 2 к Программе.
6. Формы и методы реализации образовательного процесса
19. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: дискуссии, "мозговой штурм", ролевые игры, тренинги, метод проектов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов и т.д.

4) Қазақстан Республикасының "Білім туралы" Заңы. 27 шілде 2007 жыл № 319-III. (24.11.2015 жылы өзгерістер мен толықтыруларымен).
5) Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту жөніндегі 2012 - 2016 жылдарға арналған ұлттық іс-қимыл жоспары. Астана, 2012 жыл.
6) ҚР 2020 жылға дейінгі дамудың стратегиялық жоспарлары, ҚР Президентінің 01.02 2010жылғы № 922 бұйрығымен бекітілген.
7) "Ақпараттық Қазақстан - 2020" мемлекеттік бағдарламасы (8 қаңтар 2013 ж. № 464).
8) Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты, 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 Қаулысы.
9) Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, 2015 жылғы 25 сәуір № 327, Астана, Үкімет Үйі.
10) Қазақстан Республикасы үздіксіз білім беру жүйесіндегі тәрбие тұжырымдамасы, 16.11.2009 жыл.
11) Барлық білім беру мекемелерінде оқыту процесінің тәрбиелік құрамдасын күшейтудің типтік кешенді жоспары, (29.06.2012 жылғы № 873).
12) Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" Заңы (06.01.2011 жылғы өзгерістерімен).
13) Қазақстан Республикасында АКТ пайдаланудағы педагогтардың құзіреттілігін қалыптастыру бойынша бейімделген стандарт, Алматы, 2008 ж..
14) Қазақстанда АКТ пайдаланудағы педагогтардың құзыреттілігін қалыптастыру бойынша модульдік оқу бағдарламалары, Алматы, 2008.
15) Қазақстанда АКТ-ны пайдаланудағы педагогтардың құзыреттілігін қалыптастыру бойынша әдістемелік нұсқаулық, Алматы, 2008.
16) Көптілді әлемдегі білім беру. Тағайындау құжаттары - ЮНЕСКО. 2003.
17) "Жаңартылған білім мазмұнын пилоттық енгізу туралы" №159 бұйрық. Астана, 2015.
18) Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау ережесі – Астана, 2015.
19) Караев Ж.А. Қазақстан Республикасы мектептерінің тәжірибесіне критериалды бағалау жүйесін енгізу мәселелері // Международный журнал экспериментального образования. – 2014. – № 5 – 58-62 б..
20) Колесникова И.А. Основы андрагогики/ – М.: Академия, 2003.
21) Гиляревский Р.С. Информационный менеджмент: управление информацией, знанием, технологией. - СПб.: Профессия, 2009. – 304 с..
22) Жайтапова А.А., Рудик Г.А.. Педагогика 21 века на пороге школы. Алматы, 2009.
23) Исламгулова С. К. Управление как компонент педагогической системы общеобразовательной средней школ, - Алматы, 2006.
24) Коджаспирова Г.М. Педагогика / 2008. 256 с..
25) Симонов Ю. Ф., Бормотов В. В. Информационный менеджмент. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2006. - 250 с..
26) Ахметова Г.К., Мұхамбетжанова С.Т. Білім беру ұйымдарында электрондық оқыту жүйесін енгізу жағдайында педагог қызметкерлердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру әдістемесі. – Алматы, 2012.

4) Государственная программа развития образования Республики Казахстан на 2011-2020 годы. Астана, 2010 г.;
5) Национальный план действий по развитию функциональной грамотности школьников на 2012-2016. Астана, 2012 г.;
6) Стратегический план развития РК до 2020 г., утв. Указом Президента Республики Казахстан от 1.02.2010 г.;
7) Государственная программа "Информационный Казахстан - 2020" (от 8 января 2013 года № 464);
8) Государственный общеобязательный стандарт среднего образования (начального, основного, среднего, общего среднего) Постановление Правительства от 23 августа 2012 года № 1080;
9) ГОСНО РК, 2015 г. Постановление Правительства от 25 апреля 2015г. № 327;
10) Концепция воспитания в системе непрерывного образования Республики Казахстан от 16.11.2009 года;
11) Типовой комплексный план по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования (№873 от 29.06.2012 г.);
12) Закон Республики Казахстан Об информатизации (с изменениями и дополнениями по состоянию на 06.01.2011 г.);
13) Адаптированный стандарт по формированию компетентности педагогов Казахстана в использовании ИКТ. – Алматы, 2008;
14) Модульные учебные программы по формированию компетентности педагогов Казахстана в использовании ИКТ. – Алматы, 2008;
15) Методическое руководство по формированию компетентности педагогов Казахстана в использовании ИКТ. – Алматы, 2008;
16) Образование в многоязычном мире. Установочный документ ЮНЕСКО. 2003;
17) Приказ №159 "О пилотном внедрении обновленного содержания образования". Астана, 2015;
18) Правила критериального оценивания учебных достижений учащихся в организациях образования, реализующих учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования. – Астана, 2015;
19) Караев Ж.А. Вопросы внедрения критериальной системы оценивания в практику школ Республики Казахстан // Международный журнал экспериментального образования. – 2014. – № 5 – С. 58-62;
20) Колесникова И.А. Основы андрагогики/ – М.: Академия, 2003;
21) Гиляревский Р.С. Информационный менеджмент: управление информацией, знанием, технологией. - СПб.: Профессия, 2009. – 304 с.;
22) Жайтапова А.А., Рудик Г.А.. Педагогика 21 века на пороге школы. Алматы, 2009;
23) Исламгулова С. К. Управление как компонент педагогической системы общеобразовательной средней школ. – Алматы, 2006;
24) Коджаспирова Г.М. Педагогика / 2008. 256 с.;
25) Симонов Ю. Ф., Бормотов В. В. Информационный менеджмент. – Ростов-на-Дону: Феникс, 2006. – 250 с.;
26) Ахметова Г.К., Мухамбетжанова С.Т. Методика организации повышения квалификации педагогических работников на основе внедрения системы электронного обучения в организациях образования. – Алматы, 2012;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық процесін басқару" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін) оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартының білім беру салаларының міндеттерін М. Монтессори жүйесінің идеяларына кіріктіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық процесін модельдеу және басқару мәселелері бойынша мектепке дейінгі ұйымдары басшыларының (меңгерушілерінің) кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін, мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын жүзеге асыру бойынша білімдерін жүйелеу;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың бағдарламалық міндеттерін орындау және М. Монтессори жүйесі бойынша пәндік-дамытушылық ортада жобалауды, бақылауды жүзеге асыру үшін мектепке дейінгі ұйымдар басшылары қызметінің аспектісін қарастыру;
3) мектеп жасына дейінгі балалар және олардың ата-аналарымен жұмысты қолдау негізінде педагогикалық процесті модельдеу үшін М. Монтессори жүйесінің педагогикалық-психологиялық қағидаларын зерттеу;
4) мектеп жасына дейінгі балалармен білім беру жұмыстарын модельдеу үшін М. Монтессори жүйесінің негізгі тұжырымдамалық ережелерін анықтау;
5) жоспарлау және диагностикалау мәселесі бойынша М. Монтессори идеяларын жүзеге асыру тетіктерінің тұтас бейнесін қалыптастыру;
6) М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу мен насихаттауда ақпараттық-коммуникациялық технологияны (бұдан әрі - АКТ) қолдану дағдыларын дамыту.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) мемлекеттік саясаттың білім беру саласындағы басым бағыттарын, мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту ұйымының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, мектепке дейінгі жастағы балалармен білім беру жұмысын модельдеу үшін М. Монтессори жүйесінің негізгі тұжырымдамалық ережелерін біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление педагогическим процессом дошкольной организации в условиях внедрения концептуальных идей системы М. Монтессори" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций (далее - Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих) дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности руководителей (заведующих) дошкольных организаций по вопросам интеграции идей системы М. Монтессори с задачами образовательных областей Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года №1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности руководителей (заведующих) дошкольных организаций по вопросам управления и моделирования педагогическим процессом дошкольной организации в условиях внедрения концептуальных идей системы М. Монтессори.
4. Задачи Программы:
1) систематизировать знания по реализации приоритетных направлений государственной политики, регламентирующих деятельность дошкольных организаций;
2) рассмотреть аспекты управленческой деятельности руководителя (заведующего) дошкольной организации по осуществлению контроля, проектированию предметно-развивающей среды по методике М. Монтессори и выполнению программных задач дошкольного воспитания и обучения;
3) изучить психолого-педагогические принципы системы М. Монтессори для моделирования педагогического процесса с детьми дошкольного возраста и сопровождения работы с их родителями;
4) раскрыть основные концептуальные положения системы М. Монтессори для моделирования образовательной работы с детьми дошкольного возраста;
5) сформировать целостное представление о механизмах реализации идей М. Монтессори по вопросам планирования и диагностики;
6) развивать навыки применения информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) по внедрению и пропагандированию концептуальных идей системы М. Монтессори.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления государственной политики в сфере образования, нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организаций дошкольного воспитания и обучения, основные концептуальные положения системы М. Монтессори для моделирования образовательной работы с детьми дошкольного возраста;

2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту бағдарламасының міндеттерін жүзеге асыру үшін педагогтердің көшбасшылық әлеуетін басқаруды, М. Монтессори әдісі бойынша пәндік-дамытушылық ортаны жобалауды, бақылау жасауды, мектепке дейінгі жастағы балалар және ата-аналармен жұмысты сүйемелдеуде педагогикалық процесті модельдеу үшін М. Монтессори жүйесіндегі психологиялық-педагогикалық қағидаларды қолдана алады;
3) М. Монтессори әдістемесі бойынша мектепке дейінгі жастағы балалармен педагогикалық процесті диагностикалау және жоспарлау дағдыларын, М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу мен насихаттауда АКТ-ны қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.

2) умеют осуществлять контроль, проектировать предметно-развивающую среду по методике М. Монтессори, управлять лидерским потенциалом педагогов для реализации программных задач дошкольного воспитания и обучения, применять психолого-педагогические принципы системы М. Монтессори для моделирования педагогического процесса с детьми дошкольного возраста и сопровождения работы с их родителями;
3) владеют навыками планирования и диагностики педагогического процесса с детьми дошкольного возраста по методике М. Монтессори, применение ИКТ по внедрению и пропагандированию концептуальных идей системы М. Монтессори.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.

11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.

11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 79-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру сапасын бағалау технологиясы ретінде педагогикалық квалиметрияны пайдалану" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру сапасын бағалау технологиясы ретінде педагогикалық квалиметрияны пайдалану" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін) оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама мектепке дейінгі ұйымдары басшыларының (меңгерушілерінің) білім беру сапасын бағалау технологиясы ретінде педагогикалық квалиметрияның кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі ұйымдарда педагогикалық квалиметрияны білім беру қызметін жетілдіру технологиясы ретінде табысты қолдануда мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының (меңгерушілерінің) кәсіби біліктілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушыларды мектепке дейінгі тәрбие және оқыту саласындағы мемлекеттік саясатпен таныстыру;
2) стратегиялық, тактикалық, жедел басқару саласындағы білімдерін жүйелеу, тереңдету;
3) жалпы басқару сапасының жүйесімен таныстыру;
4) жалпы педагогикалық іс-әрекет пен педагогикалық инновацияда сандық бағалаудың сапасын теорияда және тәжірибеде таныстыру;
5) мониторингтік зерттеулерді жүзеге асыру үшін қажетті біліктілікті дамыту (психологиялық сараптық ортаның, педагогикалық инновациялардың нәтижелілігін қадағалау);
6) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану құзыреттілігін дамыту.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын, мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің) қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, білім беру қызметінің сапасын белгілейтін квалиметриялық мониторингтің теориялық негіздерін біледі;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымының даму стратегиясын жасауда, мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуда басқару сапасы қызметінің нәтижесін болжауды қолдана алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 79
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 79 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование педагогической квалиметрии как технологии оценки качества образования в дошкольных организациях" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование педагогической квалиметрии как технологии оценки качества образования в дошкольных организациях" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих) дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетенции педагогической квалиметрии как технологии оценки качества образования у руководителей (заведующих) дошкольных организаций.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций руководителей (заведующих) дошкольных организаций в успешном использовании педагогической квалиметрии как технологии совершенствования качества образовательных услуг в дошкольных организациях.
4. Задачи программы:
1) ознакомить слушателей с ключевыми направлениями государственной политики в области дошкольного воспитания и обучения;
2) систематизировать и углубить знания в области стратегического, тактического и оперативного контура управления;
3) ознакомить с системой всеобщего управления качеством;
4) ознакомить с теорией и практикой количественной оценки качества педагогических инноваций и педагогической деятельности;
5) развить умения, необходимые для осуществления мониторинговых исследований (психологическая экспертиза среды, отслеживание результативности педагогических инноваций);
6) развить у руководителей (заведующих) дошкольных организаций информационно-коммуникативную компетентность.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления государственной политики в сфере образования, нормативные правовые акты, регламентирующие образовательную деятельность руководителя (заведующего) дошкольной организации, теоретические основы квалиметрического мониторинга качества образовательных услуг;
2) умеют разрабатывать стратегию развития дошкольной организации, прогнозировать результаты управления качеством услуг в дошкольных организациях;

3) квалиметриялық өлшеулерді аналитика-логикалық өңдеу әдісін, квалиметриялық өлшемдерді жүргізу үшін заманауи компьютерлік технологияларды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульдерден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.

3) владеют методами аналитико-логической обработки квалиметрических измерений, современными компьютерными технологиями для проведения квалиметрических измерений.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 80-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама инновациялық педагогикалық технологияларды пайдаланып, оқытудағы қызметтік амалдарды ескере отырып мектепке дейінгі ұйымдарда апат қаупін төмендету мәселесі бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты апатты және төтенше жағдайларда қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне мектеп жасына дейінгі балаларды оқытуды тиімді модельдеу мәселелері бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің кәсіби құзыреттілік деңгейлерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) төтенше жағдайлар қаупін төмендету бойынша мектепке дейінгі ұйымдардағы басқарушы (меңгеруші) қызметтерді жетілдірудегі жобалау амалдарын, бағалау құралдарын қолдану мәселелерін қарастыру;
3) апатты жағдайлар қаупін төмендетуді оқыту кезінде психологиялық қолайлы орта құру үшін балалардың ата-аналармен қарым-қатынас жасау дағдыларын қалыптастыру;
4) мектепке дейінгі ұйымдардың апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша білім беру жұмысының бағыттары мен негізгі принциптерін ашу;
5) мектеп жасына дейінгі балаларды қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне оқытудағы "Қорғаубек сабақтары" курсы бағдарламасының модульдерінің мазмұнын қарастыру;
6) мектеп жасына дейінгі балаларды табиғи апаттар мен төтенше жағдайлар кезіндегі қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне оқытуда педагогикалық инновацияларды және ақпараттық-коммуникациялық технологияларын (бұдан әрі- АКТ) қолдану қабілеттерін дамыту.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 80
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 80 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения
квалификации педагогических кадров "Снижение риска бедствий в дошкольной организации" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска бедствий в дошкольной организации" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности руководителей (заведующих) дошкольных организаций по вопросам снижения риска бедствий с учетом деятельностного подхода к обучению, использования инновационных педагогических технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций по вопросам снижения риска бедствий, эффективного моделирования обучения детей дошкольного возраста основам безопасного поведения.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольной организации по снижению риска бедствий;
2) рассмотреть вопросы использования инструментов оценивания, способов проектирования в совершенствовании деятельности руководителя (заведующего). методиста дошкольной организации по снижению риска бедствий;
3) сформировать навыки общения с детьми и их родителями для создания психологической комфортности при обучении снижению риска бедствий;
4) раскрыть основные принципы и направления образовательной работы по снижению риска бедствий в дошкольной организации;
5) рассмотреть содержание модулей программы курса "Уроки Безопасика" по обучению детей дошкольного возраста основам безопасного поведения;
6) развивать умение применять инновационные педагогические и информационно-коммуникационных технологии (далее - ИКТ) в обучении детей дошкольного возраста основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, мектеп жасына дейінгі балаларды қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне оқытудағы "Қорғаубек сабақтары" курсының бағдарламасының модульдерінің мазмұнын біледі;
2) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша білім беру процесін ұйымдастыру барысында мектеп жасына дейінгі балаларды оқытудың негізгі принциптерін, мектеп жасына дейінгі балаларды табиғи апаттар мен төтенше жағдайлар кезіндегі қауіпсіз мінез-құлық негіздеріне оқытуда педагогикалық инновацияларды және АКТ-технологияларын қолдана алады;
3) төтенше жағдайлар қаупін төмендету бойынша мектепке дейінгі ұйымдардағы басқарушы (меңгеруші), әдіскерлік қызметтерді жетілдірудегі жобалау амалдарын, бағалау құралдарын қолдану дағдыларын, апатты жағдайларда қаупін төмендетуді оқыту кезінде психологиялық қолайлығын құру үшін балалармен және ата-аналармен қарым-қатынас жасау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульдерден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау

5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольной организации по снижению риска бедствий, содержание модулей программы курса "Уроки Безопасика" по обучению детей дошкольного возраста основам безопасного поведения;
2) умеют применять основные принципы обучения детей дошкольного возраста при организации образовательного процесса по снижению риска стихийных бедствий, внедрять инновационные педагогические и ИКТ-технологии в обучении детей дошкольного возраста основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях;
3) владеют навыками использования инструментов оценивания, способами проектирования в совершенствовании деятельности руководителя (заведующего), методиста дошкольной организации по снижению риска бедствий, навыками общения с детьми и их родителями для создания психологической комфортности при обучении снижению риска бедствий.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно – тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4 . Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 81-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдары" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдары" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдарымен мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің кәсіби шеберлігінің деңгейін арттыруға, педагогтердің сабағын зерттеуге, (Lesson study – Лессон-стади) менторинг және коучинг технологиялары арқылы көшбасшылық қасиетін дамытуға ықпал ететін, мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың тиімді жүйесін құруға, қызмет түрлерін меңгертуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдарын жүзеге асыру мәселелері бойынша мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің кәсіби құзыреттілігінің деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тыңдаушыларға мектепке дейінгі ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) мектепке дейінгі ұйымдарда басқарушылық процесінің жобалау тәсілдерін, бағалау құралдарын пайдалану мәселелерін қарастыру;
3) коучинг, менторинг және сабақты зерттеу (Lesson study – Лессон-стади) процесінің маңыздылығын "педагог-педагог" және "педагог-басшы-ата-ана" өзара әрекеттестігінің жаңа басқарушылық жүйесі ретінде ашу;
4) басқарушылық тәжірибесінде инновациялық педагогикалық және ақапараттық-коммуникациялық технологияларын (бұдан әрі – АКТ) қолдану икемділігін жетілдіру;
5) мектепке дейінгі ұйымдарда қолайлы психологиялық ахуал туғызу үшін ұжымның басқарушылық қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру;
6) педагогтер мен ата-аналарға коучинг пен менторинг процестерін ұйымдастыру, жоспарлаудың практикалық дағдыларын меңгеруге ықпал ету.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 81
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 81 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в управлении дошкольной организацией" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в управлении дошкольной организацией" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение уровня профессионального мастерства руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций инновационным подходам в управлении дошкольным воспитанием и обучением, освоения способов деятельности, направленных на создание эффективной системы управления дошкольной организацией посредством технологий коучинга, менторинга и исследование урока (Lesson study - Лессон стади).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемый результат
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций по вопросам реализации инновационных подходов в управлении дошкольной организацией.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольной организации;
2) рассмотреть вопросы использования инструментов оценивания, способов проектирования в управленческом процессе дошкольной организации;
3) раскрыть сущность процесса коучинга, менторинга и исследование урока (Lesson study - Лессон стади) как новой управленческой системы взаимодействия "педагог – руководитель -родитель" и "педагог - педагог";
4) развить умение применять инновационные педагогические и информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) в управленческой практике;
5) сформировать навыки управленческого общения с коллективом для создания благоприятного психологического климата в дошкольной организации;
6) овладеть практическими навыками планирования, организации процесса коучинга и менторинга с родителями и педагогами.

5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) мектепке дейінгі ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, коучинг, менторинг және сабақты зерттеу процестерінің сабақты зерттеу (Lesson study – Лессон-стади) мазмұны мен маңыздылығын біледі;
2) басқару тәжірибесінде инновациялық педагогикалық және АКT-технологияларды қолдана алу, мектепке дейінгі ұйымдарды басқарушылық процесінде жобалаудың тәсілдерін, бағалау құралдарын пайдалана біледі;
3) коучинг, менторинг амалдарын пайдалану арқылы "педагог – басшы– ата-ана", "педагог-педагог" өзара әрекеттесу тәжірибесін жоспарлауға икемділікті, мектепке дейінгі ұйымдарда қолайлы психологиялық ахуал туғызу үшін басқарушылық қарым-қатынас дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольной организации, сущность и содержание процесса коучинга, менторинга и исследования урока (Lesson study – лессон стади);
2) умеют внедрять инновационные педагогические и ИКТ-технологии в практике управления, использовать инструменты оценивания, способы проектирования в управленческом процессе дошкольной организации;
3) владеют навыками планирования практики взаимодействия "педагог-руководитель-родитель" и "педагог-педагог" с использованием подходов коучинга и менторинга, навыками управленческого общения для создания благоприятного психологического климата в дошкольной организации.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.

12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.

12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 82-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды топ тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Білім беру деңгейлеріне сәйкес білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын бекіту туралы" 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысына сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты саласындағы білім беру міндеттеріне, Қазақстан Республикасындағы мектепалды даярлықтың білім беру бағдарламасына сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды тәрбиешілерінің біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру парадигмасы өзгерген жағдайда мектепке дейінгі және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз етудегі мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнын жаңартуды көздейтін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары мен негізгі бағыттарын зерделеу;
2) мектепалды даярлықтың тәрбиелік-білімділік процесінде "Өзін-өзі тану" пәнін мектепалды даярлық топ мазмұнымен кіріктіріп оқыту және баланы дамытуда педагогикалық-психологиялық қолдау дағдысын қалыптастыру;
3) білім мазмұнын жаңарту жағдайындағы мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың және бастауыш білім берудің сабақтастығын қамтамасыз етуде мектепке дайындау алдында ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті мен пәндік-дамытушы ортаны жобалау дағдыларын дамыту;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 82
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 82 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение квалификации руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций в соответствии с задачами образовательных областей Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций по обеспечению преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях изменения парадигмы образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить ключевые приоритеты и направления государственной политики Республики Казахстан, обуславливающие обновление содержания дошкольного воспитания и обучения;
2) сформировать умения психолого-педагогического сопровождения старшего дошкольника в воспитательно-образовательном процессе предшкольной подготовки и интеграции предмета "Самопознания" с содержанием предшкольной подготовки;
3) развить навыки проектирования организованной учебной деятельности и предметно-развивающей среды при подготовке к школе в контексте обеспечения преемственности дошкольного воспитания и обучения в условиях обновления содержания образования.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мазмұнын жаңартуды көздейтін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары мен негізгі бағыттарының мәнін, жаңартылған білім мазмұнына сай келетін мектепалды даярлық топтарында қолданылатын тиімді педагогикалық технологияларды біледі;
2) білім мазмұнын жаңарту жағдайындағы мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мәнмәтінінде мектепке дайындау алдында ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті мен пәндік-дамытушы ортаны жобалау тәсілдерін, курстан кейінгі кезеңде өзін-өзі үздіксіз кәсіби дамыту бағыттарының әдістерін қолдана алады;
3) білім мазмұнын жаңарту жағдайындағы мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мәнмәтінінде мектепалды даярлықты оқу-әдістемелік қолдауды даярлау дағдыларын, мектепалды даярлық процесінде мектепке дейінгі жастағы балалардың жетістіктерін бағалау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлерін профессорлық-оқытушылық құрам әзірлейді және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне),
әдіскерлеріне, мектепалды топ
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Білім берудің жаңа
парадигмасы жағдайында
мектепке дейінгі тәрбие мен
оқыту және бастауыш білім беру
мазмұнының сабақтастығын
қамтамасыз ету" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау сабағы
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Жоба қорғау
Қорытынды естілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

5. По завершению курса слушатели:
1) знают сущность ключевых приоритетов и направлений государственной политики Республики Казахстан в условиях новой парадигмы дошкольного воспитания и обучения, эффективные педагогические технологии, используемые в процессе предшкольной подготовки при обновлении содержания образования;
2) умеют применять подходы к проектированию организованной учебной деятельности и предметно-развивающей среды при подготовке к школе в контексте обеспечения преемственности дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования, применять методику разработки траектории непрерывного профессионального саморазвития в посткурсовой период;
3) владеют навыками разработки учебно-методического сопровождения предшкольной подготовки в контексте обеспечения преемственности дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования, навыками оценивания достижений детей дошкольного возраста в процессе предшкольной подготовки.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Обеспечение
преемственности содержания
дошкольного воспитания и
обучения и начального
образования в условиях новой
парадигмы образования" для
руководителей (заведующих),
методистов, воспитателей
предшколы дошкольных
организаций
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 83-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары тәрбиешісінің іс-әрекетінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында тәрбиешінің қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды топ тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама мектепке дейінгі ұйымдардың басшылары (меңгерушілері), әдіскерлері, мектепалды даярлық топ тәрбиешілерінің кәсіби ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) бойынша құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілерінің іс-әрекетінде АКТ қолдану бойынша кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) АКТ-құзіреттілігін дамыту құралдарын қолдану мәнмәтінінде білім беруді жаңғыртудың нормативтік құқықтық, теориялық негіздерінің тұжырымдамалық түсінігін қалыптастыру;
2) білім алушыларды оқу үдерісіне тартудың инновациялық формалары мен әдістерін қолдану біліктерін қалыптастыру; мектепке дейінгі ұйымдардың басшылары (меңгерушілері), әдіскерлері, мектепалды топ тәрбиешілері қызметінде АКТ-ны тиімді қолдану дағдысын дамыту;
3) мектепалды даярлық үдерісінде және жеке кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілік деңгейін арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) АКТ құзыреттіліктерін дамыту құралдарын пайдалану мәнмәтінінде білім беруді жаңғыртудың нормативтік құқықтық және теориялық негіздерін біледі;
2) білім беру үдерісін дидактикалық қамтамасыз етуді және ақпараттық ресурстарды қолдану арқылы заманауи сабақтарды жобалай алады; мектепке дейінгі ұйымдардың басшылары (меңгерушілері), әдіскерлері, мектепалды топ тәрбиешілері өз қызметінде АКТ-ны тиімді қолдана алады;
2) мектепке даярлау және жеке кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын меңгереді.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 83
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование информационно-коммуникационных технологий в деятельности воспитателя в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций
Сноска. Приказ дополнен приложением 83 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование информационно-коммуникационных технологий в деятельности воспитателя в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций (далее - Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие у руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций необходимого объема знаний в формировании устойчивой компетентности по профессиональным информационно-коммуникационным технологиям (далее – ИКТ).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей у руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций по использованию ИКТ в своей деятельности в условиях новой парадигмы образования.
4. Задачи Программы:
1) сформировать концептуальное понимание нормативных правовых, теоретических основ модернизации образования в контексте использования средств развития ИКТ-компетентности;
2) сформировать умения по использованию инновационных форм и методов вовлечения обучающихся в процесс обучения; развить навыки эффективного использования ИКТ в деятельности руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций;
3) повысить уровень ИКТ компетентности в процессе предшкольной подготовки и собственной профессиональной деятельности.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают нормативные правовые, теоретические основы модернизации образования в контексте использования средств развития ИКТ-компетентности;
2) умеют использовать инновационные формы и методов вовлечения обучающихся в процесс обучения; эффективно использовать ИКТ в деятельности руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций;
3) владеют ИКТ компетентностью в процессе предшкольной подготовки и собственной профессиональной деятельности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көшбасшылық – педагогикалық ұжымды табысты басқарудың факторы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуды реттейді.
2. Білім беру бағдарламасы білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тиімді жұмыстар қажеттілігіне сай, қазіргі кезеңдегі басшының кәсібіи дағдыларын, көшбасшылық қабілеттерін дамытуға қажетті білім көлемін беріп, орта білім беру ұйымдарының директорларынының кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты орта білім беру ұйымдары директорларының педагогикалық ұжымды табыстылыққа жеткізудегі көшбасшылық дағдыларын дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) көшбасшылықтың негіздерінің тұжырымдамасы туралы түсініктерін
2) жетілдіру;
3) педагогикалық ұжымның қызметіне талдау жасау арқылы табыстылықтың стратегияларын анықтау;
4) ұжымның табыстылық жоспарын жасау әдістемесі және психологиялық талдау дағдыларын игерту.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) нормативтік құқықтық актілерді, көшбасшылықтың тұжырымдамалық негіздерін біледі;
2) мұғалімдердің біліктілігін арттыру үшін мектепішілік әдіс сабақты зерттеу (Lesson study – Лессон-стади ), коучинг, менторинг әдістерін, мектептің стратегиялық даму жоспарын жасаудағы көшбасшылық дағдыларын қолдана алады;
3) эвалюация стандартының мәнін ұғынуда SWOT-талдау (Strengths Weaknesses Opportunities Threats - Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) және SMART-мақсат қою (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology-Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) техникасын, педагогикалық ұжымның әлеуетіне сай көшбасшылықты бөлу дағдысын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство как фактор успешности педагогического коллектива" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Образовательная программа направлена на повышение профессиональной компетентности директоров организаций среднего образования необходимому объему знаний по развитию лидерских качеств, профессиональных навыков современного руководителя, необходимых для эффективной работы в условиях обновления содержания образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие лидерских навыков директоров организаций среднего образования для достижения успешности педагогического коллектива.
4. Задачи Программы:
1) совершенствовать понимание концептуальных основ лидерства;
2) осмыслить стратегии успешности на основе анализа деятельности педагогического коллектива;
3) овладеть навыками психологического анализа и методикой выработки планов успешности коллектива.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, концептуальные основы лидерства;
2) умеют использовать методы исследования урока (Lesson Study – лессон стади), коучинга и менторинга для внутришкольного повышения квалификации, совершенствовать лидерские навыки для разработки стратегической программы развития школы;
3) владеют техникой SWOT-анализа (Strengths Weaknesses Opportunities Threats - Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) и SMART-целей (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) для осмысления сути стандартов эвалюации, навыками распределения лидерства соответственно потенциалу педагогического коллектива.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого - педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 85-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайындағы басқарушылық қызмет және менеджмент" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайындағы басқарушылық қызмет және менеджмент" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру ұйымдарының директорларының кәсіби біліктілігін арттыруға, білім беру мазмұнын жаңарту аясында білім беру ұйымдарында инновациялық процесті педагогикалық жүйені тиімді басқару үшін педагогикалық менеджмент сапасын жүйелі түрде стратегиялық жаңалауға, даярлауға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту концептуалды идеясы негізінде орта білім беру ұйымдарының инновациялық дамуын басқарудағы орта білім беру ұйымдарының директорларының кәсіби-басқарушылық құзіреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ұжымдағы ауызбіршілікті қамтамасыз етуге және оның жаңарту, даму және жетістіктерге бағытталған оқытудың инновациялық нысандарын, түрлерін, әдістері мен құралдарын кіріктіру арқылы білім беру үдерісін басқару саласындағы білім мен дағдыларын кеңейту;
2) стратегиялық және тактикалық жоспарлау негізінде басқарушылық шешім қабылдаудың тиімді үлгісін қалыптастыру;
3) халықаралық зерттеулерде оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру бойынша білімдерін кеңейту;
4) оқушылардың біліміндегі жетістіктерін критериалдық бағалауды қолдану бойынша білім мен дағды қалыптастыру;
5) заманауи оқыту әдістерін қолдана отырып білім үдерісін жобалау бойынша дағды қалыптастыру: сабақтың зерттеу (Lesson Study – Лессон стади), пән мен тілді кіріктіріп оқыту (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), смарт-оқыту (Smart-Learning-смарт-ленинг), сыни ойлау.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 85
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 85 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управленческая деятельность и менеджмент в контексте новой парадигмы образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управленческая деятельность и менеджмент в контексте новой парадигмы образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации директоров организаций среднего образования по вопросам стратегического, системного обновления педагогического менеджмента качества обучения для эффективного управления инновационным процессом в организациях среднего образования в контексте обновления содержания образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной управленческой компетентности директоров организаций среднего образования в управлении инновационным развитием организации среднего образования в контексте концептуальных идей обновления содержания образования.
4. Задачи Программы:
1) расширить знания и навыки в сфере управленческой деятельности и менеджмента с интеграцией инновационных форм, методов и средств обучения для обеспечения сплоченности коллектива и его направленности на обновление, развитие, успех;
2) сформировать эффективные модели принятия управленческих решений на основе владения стратегического и тактического планирования;
3) расширить знания по формированию функциональной грамотности обучающихся в международных исследованиях;
4) сформировать знания и навыки применения критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
5) сформировать навыки проектирования образовательного процесса с применением современных методов обучения: исследование урока (Lesson Study-Лессон стади), интегрированного предметно-языкового обучения CLIL (Content and Language Integrated Learning - Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг), смарт-обучения (Smart-Learning-смарт-ленинг), критического мышления.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) орта білім беру ұйымдарын басқарудың негізгі идеялары мен ұстанымдарын, білім берудегі смарт-оқыту, робототехника, STEAM-оқыту (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт энд математикс) заманауи трендтерін біледі;
2) стратегиялық және тактикалық жоспарлауды өз бетінше іске асыру, оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалауды, басшы өзін-өзі бағалау үшін электрондық портфолио құруды, білім беру мазмұны мен әдістерін жаңарту жағдайында инновациялық дамуды басқару, бірыңғай тәрбие кеңістігін құруды, бейінді және мектепке дейінгі білім беруді ұйымдастыруды қолдана алады;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орта білім беру ұйымының білім беру қызметін стратегиялық және тактикалық жоспарлау жолдарын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі Бағдарламаның қосымшасындағы ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курстар ұйымдастырылған кезде ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптар екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының директорларына
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Білім берудің жаңа
парадигмасы жағдайындағы
басқарушылық қызмет және
менеджмент" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдауы бойынша дәріс
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
КТС
Ықшам-оқыту таныстырылымы
Қортынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орта білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары
2
2
1.2

5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления развития среднего образования, основополагающие идеи и принципы управления школой на основе менеджмента в контексте обновления содержания образования, современные тренды в образовании: смарт-обучение, робототехнику, STEAM-обучение (Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт энд математикс);
2) умеют самостоятельно осуществлять стратегическое и тактическое планирование, применять критериальную систему оценивания учебных достижений обучающихся, создавать электронное портфолио для самооценки руководителя, управлять инновационным развитием в контексте обновления содержания и методов образования, создания единого воспитательного пространства, организации профильного и предшкольного образования;
3) владеют способами стратегического и тактического планирования образовательной деятельностью школы в условиях обновления содержания образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации "Управленческая
деятельность и менеджмент в
контексте новой парадигмы
образования" для директоров
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
ВПЗ
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
1.
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления государственной политики в области среднего образования в условиях обновления содержания образования
2
2
1.2

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 86-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқаруда корпоративтік орта құру" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқаруда корпоративтік орта құру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында жаңа нормативтік құқықтық актілер бойынша білім беру процесінің сапасын басқаруда корпоративті орта құруға қажетті білім көлемін меңгертудегі педагогтердің өзара қарым-қатынасында маңызды болып табылатын кәсіби дамудағы және өзін-өзі жетілдірудегі өзекті мәселелерді шешудегі орта білім беру ұйымдарының директорларын оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру сапасын басқарудағы корпоративтік орта құруға бағытталған орта білім беру ұйымдарының директорларының кәсіби құзіреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының орта білім беру жүйесін модернизациялаудың негізгі бағыттарын, білім беру сапасын басқарудың теориясы мен практикасын, корпоративтік орта құру саласындағы заманауи концепцияларын зерделеу;
2) жаңартылған білім беру мазмұнына көшуде жаңа стратегиялық құжаттарға сай білім беру сапасын басқару біліктілігін қалыптастыру;
3) білім беру сапасын басқару мен тиімді серіктестік қарым-қатынасқа негізделген корпоративтік орта құруға қажетті коммуникативтік және іскерлік дағдыларды қалыптастыру;
4) қазіргі мектептегі білім беру процесін ұйымдастыру сапасын бағалау, диагностикалау және даму процесіне мониторинг жасау саласындағы біліктілікті жетілдіру;
5) корпоративті мәдениет дамытудағы басқарушылық қызметтегі өзін-өзі талдау негізінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі- АКТ) қолдану білімін жетілдіретін құзыреттілікті қалыптастыру;
6) тыңдаушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында қосымша ақпараттар беру.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 86
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 86 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Создание корпоративной среды в управлении качеством образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Создание корпоративной среды в управлении качеством образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение директоров организаций среднего образования по учебной работе управлению качеством образовательного процесса, качеством условий и эффективного корпоративного взаимодействия педагогов, являющегося важным условием обеспечения качества образования в рамках новых нормативных правовых актов по обновлению содержания среднего образования.
Глава 2. Цели и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности директоров организаций среднего образования по созданию корпоративной среды.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления модернизации системы среднего образования Республики Казахстан и современные концепции в области создания корпоративной среды, теории и практики управления качеством образования;
2) сформировать умения по управлению качеством образования согласно нормативным правовым актам при переходе на обновленное содержание образования;
3) сформировать деловые и коммуникативные навыки по созданию корпоративной среды для эффективных партнерских взаимоотношений в управлении качеством образования;
4) выработать умения в области мониторинга процессов развития диагностики и оценивания качества организации образовательного процесса в современной школе;
5) сформировать компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) на основе самоанализа управленческой деятельности, направленной на развитие корпоративной культуры;
6) предоставить дополнительную информацию в целях удовлетворения запросов слушателей.

5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) орта білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында нормативтік құқықтық актілердің концептуалды негіздерін, білім беру сапасын басқарудың теориялық негіздерін және басқарудың тиімді әдістерін, педагогикалық ұжымдағы өзара қарым-қатынастық бірігу орта құру тұтастығын жүзеге асыруда командалық серіктестік орта құрудың қазіргі амалдарын біледі;
2) корпоративтік өзара іс-қимыл, оған кепілдік беретін нәтиже жетістігін құруда, қазіргі заманғы инновациялық технологияларды креативті пайдалануды, командалық тәсілде сапалы басқаруда білім беру процесінің жағдайын және сапасын, педагогика кадрларының шығармашылық көшбасшылық қабілеттері жоғары, әлеуетті арттыруды және көшбасшылық қасиеттерді командалық серіктестік орта құруда қалыптастыруды қолдана алады;
3) басқару практикасын өз қызметін және оқу тиімділігін ішкі бағалау жүйесін құрастыру негізінде дағдыларды жетілдіру, қазіргі заманғы АКТ жағдайында басқарушылық және педагогикалық қызметтегі сапалы білім басқарудағы басым бағыттарын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының директорларына
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Білім беру сапасын басқаруда
корпоративтік орта құру" білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік-сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тест
Барлығы
1
Нормативті-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы нормативных правовых актов в контексте новой парадигмы среднего образования, теоретико-методологические основы по созданию корпоративной среды и управлению качеством образования, современные подходы по развитию корпоративной культуры в педагогическом коллективе, продуктивные технологии и методы корпоративного взаимодействия, направленные на обеспечение качества образования;
2) умеют креативно использовать современные инновационные технологии корпоративного взаимодействия, гарантирующие успех, результат, использовать командный подход в управлении качеством образовательного процесса, качеством условий и качеством педагогических кадров, творческого потенциала и лидерских качеств личности педагога;
3) владеют навыками совершенствования управленческой практики на основе разработки системы внутренней оценки собственной деятельности и эффективности обучения и преподавания, навыками владения современными ИКТ в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности, управления качеством образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее –УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Создание
корпоративной среды в
управлении качеством
образования" для директоров
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Темы занятий
Лекции
Лекции по выбору
Практическое занятие
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Круглый стол
Защита мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 87-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын реформалау жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын реформалау жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп директорларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама шағын жинақталған мектептің (бұдан әрі – ШЖМ) педагогикалық жүйесін басқаруда стратегиялық жүйелі жаңартуға, оқыту мен оқуда көшбасшылықты жүзеге асыруды ендіру арқылы қоғам мен мемлекеттің білім беру саласы бойынша сұранысын қанағаттандыратын білім беру жүйесінің менеджерлерін кәсіби даярлауға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектеп директорларының кәсіби басқарушылық құзыреттіліктері дағдыларын жетілдіру және нәтижеге бағытталған білім беру процесін ұйымдастырудағы заманауи формалар мен әдістерді меңгеру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беруді модернизациялау жағдайында оқытудың құралдары мен әдістері, жаңа интеграциялық формалар мен шағын жинақталған мектептердің білім беру үдерісін басқару саласындағы білімдерін және дағдыларын кеңейту;
2) шағын жинақталған мектептің педагогикалық ұжымның командалық жұмысты тиімді ұйымдастыруы мақсатында ынталандыруды жүзеге асыру дағдыларын қалыптастыру;
3) шағын жинақталған мектеп жағдайында ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі – АКТ), АКТ-стратегияларды, көшбасшылық әдістерін игеру негізінде стратегиялық және тактикалық жоспарлау, басқару шешімдерін қабылдаудың тиімді модельдерін қалыптастыру;
4) шағын жинақталған мектептің педагогикалық құрамының, білім алушылардың рейтингтік мониторингінің, білім беру кеңістігі мен білім беру процесін бақылау қызметінің тиімді жүйесін құруды жүзеге асыру қабілетін қалыптастыру;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 87
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 87 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в малокомплектной школе в условиях реформирования образования" для директоров малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в малокомплектной школе в условиях реформирования образования" для директоров малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение директоров малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на стратегические системные обновления в управлении педагогической системой малокомплектной школы (далее – МКШ), подготовку менеджеров, внедряющих эффективное управление и лидерство в преподавании и обучении, и удовлетворяющих образовательные запросы государства и общества.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной управленческой компетентности директоров малокомплектных школ, совершенствование профессиональной компетентности и освоение современных форм и методов организации образовательного процесса в построении образования, ориентированного на результат.
4. Задачи Программы:
1) расширить знания и навыки в сфере управления образовательным процессом малокомплектной школы с интеграцией новых форм, методов и средств обучения в условиях модернизации образования;
2) сформировать навыки по осуществлению мотивации членов педагогического коллектива малокомплектной школы с целью организации эффективной работы в команде;
3) сформировать эффективные модели принятия управленческих решений в условиях малокомплектной школы на основе владения методами стратегического и тактического планирования, информационно-коммуникационных технологий (далее ИКТ), ИКТ-стратегий, лидерства;
4) сформировать умения по созданию эффективной системы контрольной деятельности за образовательным процессом, образовательным пространством с осуществлением рейтингового мониторинга обучающихся, педагогических кадров малокомплектной школы;

5) халықаралық зерттеулер (Programme for International Student Assessment – Программ фор интерейшнл стюдент ассасмент) (бұдан әрі – PISA), (Trendsin International Mathematics and Science Study – Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) (бұдан әрі – TIMSS), (Progressin International Reading Literacy Study – Прогрессин Интернейинал Ридинг Литераси Стади) (бұдан әрі – PIRLS) негізінде оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру бойынша білімді жетілдіру;
6) білім алушылардың жетістіктеріне критериалды бағалауды қолданудың білім мен дағдыларын қалыптастыру, ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалар үшін білім беру үдерісін ұйымдастыру тәсілдерін қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) басшы-көшбасшы қызметінің мазмұнын; стратегиялық және тактикалық жоспарлаудың басқару негіздерін, мектепті басқарудың АКТ-стратегиясын, шағын жинақталған мектептегі әр түрлі жастағы оқуды ұйымдастырудың әдістемелік мәселелерін, шағын жинақталған мектептің білім беру процесінде арнайы білім беру қажеттіліктері бар балалар үшін оқытудымен оның қызметіне қойылатын қазіргі заманғы тәсілдерді, тіл мен пәнді кіріктіре оқыту CLIL (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг (бұдан әрі – CLIL) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды, мектептегі ғылыми-зерттеу практикасын біледі;
2) шағын жинақталған мектептің стратегиялық және тактикалық жоспарлауды жүзеге асыруды, білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау жүйесін, жоспарлау, басқару және оқыту үшін АКТ-стратегиясын, деректермен жұмыс істеу кезінде сыни ойлауды, шағын жинақталған мектептердегі ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудің нақты мәселелерін көтеруді және шешімдер қабылдауды қолдана алады;
3) сабақ жоспарының құрылымын, электронды портфолионы, ақпараттық бейнелі түрде ұсынуды, шағын жинақталған мектептерде оқушыларының оқу процесін дараландыруды, таңдалған форма, модель заңдылықтары негiзiнде оң нәтижелерге қол жеткізу жолдарын, ШЖМ жоспарлау және басқару нәтижелерін құру дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау

5) расширить знания по формированию функциональной грамотности учащихся в международных исследованиях (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент) (далее - PISA), (Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) (далее - TIMSS), (Progressin International Reading Literacy Study- Прогрессин Интернейшинал Ридинг Литераси Стади) (далее - PIRLS);
6) сформировать знания и навыки применения критериального оценивания учебных достижений учащихся, подходов по организации образовательного процесса для детей с особыми образовательными потребностями.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают содержания деятельности руководителя-лидера, управленческие основы стратегического и тактического планирования, ИКТ-стратегии в управлении школой, современные подходы к управлению образовательным процессом малокомплектной школы, проблемы и особенности организации разновозрастного обучения, современные подходы к обучению и деятельности детей с особыми образовательными потребностями в образовательном процессе МКШ, методику интегрированного обучения языка и предмета CLIL (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее - CLIL), критериальное оценивание учебных достижений учащихся, исследовательские практики в школе;
2) умеют осуществлять стратегическое и тактическое планирование развития малокомплектной школы, использовать ИКТ-стратегии, применять критериальную систему оценивания учебных достижений учащихся и критическое мышление при работе с данными, ставить проблемы и принимать решения по вопросам обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями;
3) владеют навыками создания структуры плана урока, электронного портфолио, визуализации информации, индивидуализации образовательного процесса учащихся малокомплектной школы, навыками прогнозирования результатов планирования и управления МКШ на основе отобранных форм, моделей, способов достижения положительных результатов.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 88-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагог-тәрбиешінің кәсіби құзыреттілігін дамытуды тиімді басқару" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагог-тәрбиешінің кәсіби құзыреттілігін дамытуды тиімді басқару" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының тәрбиеші ретінде кәсібилігін дамытуды басқаруда практикалық дағдыларын дамытуды, олардың тәрбиелік құраушы кәсіби құзіреттілігін қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты педагог-тәрбиешінің кәсібилігін дамытуды тиімді басқаруға ықпал ететін орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзіреттілік деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) педагогтің кәсібилігін дамытуды басқаруда жалпы білім беретін мектептің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қарастыру;
2) тәрбиеші ретінде педагогтің кәсібилігін дамытуды басқаруда білім беру жұмысының негізгі ұстанымдары мен бағыттарын меңгеру;
3) педагог-тәрбиешің кәсібилігін дамытуды басқаруда мониторинг негіздері мен іс-әрекетке баға беруді жоспарлау дағдыларын қалыптастыру;
4) педагог-тәрбиешінің кәсібилігін дамытуды басқару, оның кәсіби құзыреттілігінің тәрбиелік құраушысын қалыптастыру бойынша жұмыс барысында инновациялық білім беру технологияларын қолдану дағдыларын қалыптастыру;
5) педагог-тәрбиешінің кәсібилігін дамытуды басқару процесінде педагогтермен қарым-қатынас жасауда психологиялық ахуал тудыру дағдыларын қалыптастыру;
6) оқу- тәрбие үрдісінде ақпараттық коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану құзыреттілігін қалыптастыруға ықпал ету.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 88
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 88 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление развитием профессиональных компетенций педагога-воспитателя" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление развитием профессиональных компетенций педагога-воспитателя" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на совершенствование практических навыков по эффективному управлению развитием профессионализма каждого педагога как воспитателя, формированию воспитательной составляющей его профессиональной компетентности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования, способствующей эффективному управлению развитием профессионализма педагога-воспитателя.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организаций среднего образования по управлению развитием профессионализма педагога;
2) изучить основные принципы и направления образовательной работы по управлению развитием профессионализма педагога как воспитателя;
3) сформировать навыки планирования основ мониторинга и оценки деятельности по управлению развитием профессионализма педагога-воспитателя;
4) сформировать умения по использованию инновационных образовательных технологий в работе по управлению развитием профессионализма педагога-воспитателя, формированию воспитательной составляющей его профессиональной компетентности;
5) сформировать навыки общения с педагогами для создания психологической комфортности в процессе работы по управлению развитием их профессионализма;
6) содействовать формированию компетентности по применению информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в учебно-воспитательном процессе.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) педагогтің кәсібилігін дамытуды басқаруда орта білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, тәрбиеші ретінде педагогтің кәсіби дамуын басқару бойынша жұмыстың негізгі принциптері мен бағыттарын біледі;
2) тәрбиеші ретінде педагогтің кәсібилігін дамытуды басқару бойынша жұмыста инновациялық білім беру технологияларын, оқу-тәрбие процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдана алады;
3) педагог-тәрбиешінің кәсібилігін дамытуды басқаруды жоспарлау, тәрбиеші-педагогтің кәсібилігін дамытуды басқару бойынша іс-әрекетке баға беру және мониторинг жүргізу дағдыларын, педагог-тәрбиешінің кәсіби дамуын басқару процесін жүзеге асыруда психологиялық жайлылық орнату үшін педагогтермен қарым қатынас жасау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
тәрбие ісі жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Педагог-тәрбиешінің кәсіби
құзыреттілігін дамытуды тиімді
басқару" білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Кофнеренция
Дөңгелек үстел
Шағын сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
4
2
6
1.1

5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организаций среднего образования по управлению развитием профессионализма педагога, основные принципы и направления работы по управлению развитием профессионализма педагога как воспитателя;
2) умеют использовать инновационные образовательные технологии в работе по управлению развитием профессионализма педагога как воспитателя, использовать информационно-коммуникационные технологии в учебно-воспитательном процессе;
3) владеют навыками планирования управления развитием профессионализма педагога-воспитателя, проведения мониторинга и оценки деятельности по управлению развитием профессионализма педагога-воспитателя, навыками общения с педагогами для создания психологической комфортности при осуществлении процесса управления развитием профессионализма педагога-воспитателя.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Эффективное
управление развитием
профессиональных компетенций
педагога-воспитателя" для
заместителей директоров по
воспитательной работе
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер-класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-занятия
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 89-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында кәмелетке толмаған балалар арасында суицидті мінез-құлықтың және зорлық-зомбылықтың алдын алу" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында кәмелетке толмаған балалар арасында суицидті мінез-құлықтың және зорлық-зомбылықтың алдын алу" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама мектептерде психологиялық қауіпсіз білім беру ортасын құруға, суицидтің алдын алудың шараларын қарастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты зорлық-зомбылықтың алдын-алу мәселесі бойынша орта білім беру ұйымдарының мектеп директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру, тәрбие беру процесінде педагогикалық-психологиялық қолдаудың тиімді жүйесін құру арқылы мектепте қауіпсіз білім беру ортасын құруға көмектесу, тәрбиенің заманауи ұстанымдары мен амалдарын жүзеге асыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру ұйымдарында тәрбиелік процесті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қарастыру;
2) оқу-тәрбие мазмұнын жаңартудың қажеттілігі мен байланысын зерттеу, мазмұнын ашу;
3) мектепте балаларға байланысты зорлық-зомбылықты болдырмауға қатысты әлемдік тәжірибелерді кіріктіру бойынша тәрбие үдерісінің мазмұнын жаңарту ерекшеліктерін қарастыру;
4) Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде тәрбие бағдарламасының мазмұнын меңгеру;
5) тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендірудің белсенді стратегиясын қолдануға, тәрбиелік процесті психологиялық қолдау, қауіпсіз білім беру ортасын құру, мектепте зорлық-зомбылықтың алдын алуды ұйымдастыру дағдысын қалыптастыру;
6) қауіпті мінез-құлықтың жауапкершілікке өзгеруі, өз бетімен шешім қабылдау дағдысын қалыптастыруға, сыни ойлауды дамытуға, ақпарат пен білімді өз бетінше алу негізінде тұлғаның әлеуметтенуіне бағытталған интербелсенді тәрбие беру әдістеріне көшу қажеттігін түсіну;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 89
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 89 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика суицидального поведения и насилия среди несовершеннолетних в организациях образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика суицидального поведения и насилия среди несовершеннолетних в организациях образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на создание в школах психологически безопасной образовательной среды, профилактику суицида и насилия.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования в вопросах по созданию эффективной системы психолого-педагогической поддержки воспитательного процесса, способствующей созданию безопасной образовательной среды, предотвращению насилия в школе, реализации современных принципов и подходов к воспитанию.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования;
2) раскрыть взаимосвязь и необходимость системного обновления образования и воспитания;
3) изучить особенности системного обновления содержания образования, связанного с интеграцией опыта и достижений мировой школьной практики по предотвращению и профилактике насилия в школе;
4) изучить содержание программы воспитания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан;
5) сформировать умения эффективного использования активных стратегий воспитания и социализации личности, психологической поддержки воспитательного процесса, создания безопасной образовательной среды, предупреждения насилия в школе;
6) осознать необходимость перехода к интерактивному и направленному воспитанию, социализации личности на основе самостоятельного получения информации и знаний, способствующих развитию критического мышления, формированию навыков самостоятельного принятия решений, меняющих рискованное поведение на ответственное;

7) сыни ойлауды дамытуға және ынтымақтастыққа мүмкіндік беретін субъект-субъектілік қарым-қатынасқа негізделген, оқушылармен тұлғаға бағдарланған амал негізінде белсенді және қарқынды қарым қатынасқа көшу қажеттігін түсіну;
8) "Назарбаев Зияткерлік мектебі" ДББҰ-ның тәжірибесін зерделеу негізінде тәрбие жұмысы жүйесін құру амалдарын қарастыру.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) балалардың құқықтарын қорғауға қатысты нормативтік құқықтық актілерді, құқықтық тәрбиенің заманауи тәсілдері негізін, өзектілігін және айрықша ерекшеліктерін, қаталдық зорлық-зомбылық пен суицидті алдын алу жүйесін құру жолдарын біледі;
2) оқушылардың құқықтық тәрбиелік деңгейін бағалау технологиясын, даулы жағдайларды шешуде әрекет ету стратегияларын, күтілетін тәрбие нәтижелерін реттеуде тәрбиелік процестің психологиялық жүйесін қолдана алады;
3) мектепте қатыгездік, суицидтің және зорлық-зомбылықтың алдын алу, қауіпсіз білім беру ортасын қамтамасыз ету бойынша бағдарламаны меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
тәрбие ісі жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Білім беру ұйымдарында
кәмелетке толмаған балалар
арасында суицидті
мінез-құлықтың және
зорлық-зомбылықтың алдын
алу" білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
КТС
Шағын сабақты қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

7) осознать потребность перехода к активным и динамичным отношениям с обучающимися на основе личностно-ориентированного подхода, выстраивания субъектных отношений, способствующих сотрудничеству и развитию критического мышления;
8) рассмотреть подходы к созданию системы воспитательной работы на основе изучения опыта АОО "Назарбаев Интеллектуальные Школы".
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты по защите прав детей, отличительные особенности, актуальность и суть современных подходов к правовому воспитанию, пути создания системы профилактики суицида, насилия и жестокости;
2) умеют применять технологии оценивания уровня правовой воспитанности обучающихся, стратегии в решении спорных ситуаций, систему психологического сопровождения воспитательного процесса с выстраиванием ожидаемых результатов воспитания;
3) владеют программами по обеспечению безопасной образовательной среды, профилактике суицида, насилия и жестокости в школе.
Глава 3.Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Профилактика
суицидального поведения и
насилия среди
несовершеннолетних в
организациях образования" для
заместителей директоров по
воспитательной работе
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
ВПЗ
Презентация мини занятия
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 90-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама қауіпсіздік мінез-құлық негіздерін оқытуды жоспарлауда тәжірибелік дағдыларды дамытуға және өмір қауіпсіздігі мен денсаулығын сақтауды қамтамасыз етуге, қауіпсіз білімдік ортаны құруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты апатты және төтенше жағдайларда қауіпсіз тәртіп негіздеріне мектеп жастағы балаларды тиімді оқыту мәселелері бойынша орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша орта білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді меңгеру;
2) орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша негізгі принициптер мен білім беру жұмыстарының бағыттарын қарастыру;
3) қауіпсіз тәртіптің негіздерін жоспарлау дағдыларын, монторинг саласында білімін және апатты жағдайларда қаупін төмендету бойынша қызметін бағалау дағдыларын қалыптастыру;
4) апатты және төтенше жағдайларда қаупсіз тәртіп негіздерін мектеп жасындағы балаларды оқытуда инновациялық білім беру технологияларын пайдалану бойынша білімдерін қалыптастыру;
5) апатты жағдайларда қаупін төмендетуді оқыту кезінде психологиялық қолайлығын құру үшін балалармен олардың ата-аналарымен қатынасу дағдыларын қалыптастыру;
6) оқу үрдісінде ақпараттық коммуникациялық технологияны (бұдан әрі - АКТ) пайдалану бойынша құзыреттілігін қалыптастыруды қолдау.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 90
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 90 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска стихийных бедствий в организациях среднего образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска стихийных бедствий в организациях среднего образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие практических навыков планирования обучения основам безопасного поведения и созданию здоровьесберегающей, психологически безопасной образовательной среды.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования, способствующая эффективному обучению обучающихся основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организации среднего образования по снижению риска бедствий;
2) изучить основные принципы и направления образовательной работы по снижению риска бедствий в организации среднего образования;
3) сформировать навыки планирования основ безопасного поведения, умения в области мониторинга и оценки деятельности по снижению риска стихийных бедствий;
4) сформировать умения по использованию инновационных образовательных технологий в обучении детей школьного возраста основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях;
5) сформировать навыки общения с детьми и их родителями для создания психологической комфортности при обучении снижению риска бедствий;
6) содействовать формированию компетентности по применению информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ) в учебном процессе.

5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша орта білім беру ұйымдарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету бойынша негізгі принициптер мен білім беру жұмыстарының бағыттарын біледі;
2) апатты және төтенше жағдайларда қаупсіз тәртіп негіздерін мектеп жасындағы балаларды оқытуда инновациялық білім беру технологияларын пайдалануды, оқу үрдісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияны (бұдан әрі - АКТ) пайдалану бойынша құзыреттілігін қолдана алады;
3) қауіпсіз тәртіптің негіздерін жоспарлау дағдыларын, монторинг саласында білімін және апатты жағдайларда қаупін төмендету бойынша қызметін бағалауды, апатты жағдайларда қаупін төмендетуді оқыту кезінде психологиялық қолайлығын құру үшін балалармен олардың ата-аналарымен қатынасу дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность организации среднего образования по снижению риска бедствий, основные принципы и направления образовательной работы по снижению риска бедствий в организации среднего образования;
2) умеют использовать инновационные образовательные технологии в обучении детей школьного возраста основам безопасного поведения при стихийных бедствиях и чрезвычайных ситуациях, применять информационно-коммуникационные технологии (далее – ИКТ) в учебном процессе;
3) владеют навыками планирования основ безопасного поведения, проведения мониторинга и оценки деятельности по снижению риска стихийных бедствий, навыками общения с детьми и их родителями для создания психологической комфортности при обучении снижению риска бедствий.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий:
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, результаты оценивания образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 91-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогикалық кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп оқушылары арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп оқушылары арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама директорлардың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының оқушылар арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алу жұмыстары бойынша құзіреттілігін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының оқушылар арасында діни экстремизм және терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалдары бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) экстремистік іс-әрекеттің және терроризмнің алдын алуда мемлекеттік саясаттың негізгі қағидалары мен бағыттарын, экстремизм мен терроризмге қарсы әрекеттегі мемлекеттік ұйымдардың жүйесі мен құрылымын, білім беру саласындағы экстремистік іс-әрекеттің алдын алу шараларын басқару тетіктері мен құралдарын зерттеу;
2) мектеп оқушылары арасында діни экстремизм және терроризмнің алдын алудың тиімді формаларын практикада қолдануды, теріс пиғылды идеологияны қабылдамауды тұрақты қалыптастыруға бағытталған тәрбие беру процесін сауатты жоспарлауды, діни экстремизм мен терроризмге қарсы күрестің алдын алу іс-шараларын ұйымдастыруда теориялық және әдістемелік материалдарды қолдану және дамыту дағдыларын қалыптастыру;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 91
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школ" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 91 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школ" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на совершенствование компетенций заместителей директоров по воспитательной работе в сфере предупреждения и профилактики религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе в сфере управления профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные принципы и направления государственной политики в сфере профилактики экстремистской деятельности и терроризма, систему и структуру государственных органов в области противодействия экстремизму и терроризму, механизмы и инструменты управления мерами по предупреждению экстремистской деятельности в образовательной сфере;
2) сформировать и развить навыки применения на практике эффективные формы профилактики религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школы, грамотно планировать воспитательный процесс, направленный на формирование стабильного невосприятия негативной идеологии, использовать методические и теоретические материалы по организации мероприятий по профилактике религиозного экстремизма и терроризма;

3) діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзыреттілік тәсілдерін, экстремистік идеология құрбандарын психологиялық-педагогикалық қолдау әдістерін меңгеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) экстремистік іс-әрекеттің және терроризмнің алдын алуда мемлекеттік саясаттың негізгі қағидалары мен бағыттарын, экстремизм мен терроризмге қарсы әрекеттегі мемлекеттік ұйымдардың жүйесі мен құрылымын, білім беру саласындағы экстремистік іс-әрекеттің алдын алу шараларын басқару тетіктері мен құралдарын біледі;
2) мектеп оқушылары арасында діни экстремизм және терроризмнің алдын алудың тиімді формаларын тәжірибеде қолдануды, теріс пиғылды идеологияны қабылдамауды тұрақты қалыптастыруға бағытталған тәрбие беру үдерісін сауатты жоспарлауды, діни экстремизм мен терроризмге қарсы күрестің алдын алу іс-шараларын ұйымдастыруда теориялық және әдістемелік материалдарды қолдана алады;
3) діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзыреттілік тәсілдерін, экстремистік идеология құрбандарын психологиялық-педагогикалық қолдау әдістерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқу-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.

3) овладеть компетентностными подходами в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма, методами психолого-педагогической поддержки жертв экстремистской идеологии.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные принципы и направления государственной политики в сфере профилактики экстремистской деятельности и терроризма, систему и структуру государственных органов в области противодействия экстремизму и терроризму, механизмы и инструменты управления мерами по предупреждению экстремистской деятельности в образовательной сфере;
2) умеют применять на практике эффективные формы профилактики религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школы, грамотно планировать воспитательный процесс, направленный на формирование стабильного невосприятия негативной идеологии, использовать методические и теоретические материалы по организации мероприятий по профилактике религиозного экстремизма и терроризма;
3) владеют компетентностными подходами в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма, методами психолого-педагогической поддержки жертв экстремистской идеологии.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное – 16 часа, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Арнайы мектеп жағдайында педагогикалық түзету жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы мектеп жағдайында психологиялық-педагогикалық және түзету жұмыстарды ұйымдастыруға жаңа талаптар құруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларының кәсіби біліктілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды арнайы оқыту мен тәрбиелеудің жүйесін зерделеу;
2) арнайы білім беру ұйымдарында оқыту мен тәрбиелеу процесінің формаларын, инклюзивті білім беруде мемлекеттік талаптарды іске асыру жолдарын қарастыру;
3) оқу және тәрбие жұмысы бойынша ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдарының директор орынбасарларының басқарушылық қызметін жүзеге асыру мен басқарушылық мәдениетіндегі іскерліктерін қалыптастыру;
4) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдары жағдайында балалармен педагогикалық-түзету және тәрбие жұмыстарын жүргізудің амалдары мен бағыттарын зерделеу.
5) ұжымдық мәдениетті қолдану дағдыларын қалыптастыруға ықпал ету;
6) курс бойынша материалдарды зерделеуде тыңдаушыда жауапкершілікті, өз бетімен жұмыс істеушілікті, ұйымдастырушылықты дамыту;
7) тыңдаушыларда белсенді шығармашылық, ізденушіліктерін алға бастыру;
8) ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы білім беру ұйымдары директорларының оқу-тәрбие жұмысы бойынша орынбасарларының ақпараттық-коммуникациялық технологиялық (бұдан әрі - АКТ) құзыреттілігінің қалыптасуына ықпал ету;
9) ерекше білім беру қажеттліктері бар балаларға арналған "ассистивті (көмекші) технологиялар мен құралдарды" бағыттау бойынша білім беру басшыларының АКТ-құзыреттіліктерін арттыруға көмектесу.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) арнайы және жалпы білім беретін мектептердегі арнайы және инклюзивті білім беруді реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, арнайы білім беру жүйесіндегі ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған арнайы мектеп директорының оқу және тәрбие жұмыстары бойынша орынбасарының кәсіби қызметінің мазмұнын, олар жүргізетін психологиялық-педагогикалық, түзету және басқарушылық негіздерін, арнайы мектеп жағдайында ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудегі жаңа амалдарды, ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коррекционно-педагогической работы в условиях специальной школы" для заместителей директоров специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение заместителей директоров специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на создание новых требований для организации коррекционной и психолого-педагогической работы в условиях специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение квалификации заместителей директоров специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями.
4. Задачи Программы:
1) изучить систему обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями;
2) изучить формы организации учебного и воспитательного процесса в специальной организации образования, пути реализации государственных требований в инклюзивном образовании;
3) сформировать умения управленческой культуры заместителей директоров специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями по учебной и воспитательной работе, и реализации ими своих управленческих функций;
4) изучить подходы и направления коррекционно-педагогической и воспитательной работы с детьми в условиях специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями;
5) содействовать формированию навыков применения и поддержания корпоративной культуры;
6) развивать у слушателя самостоятельность, ответственность и организованность в изучении материалов по курсу;
7) сподвигнуть слушателей к активной, творческой, поисковой деятельности;
8) содействовать формированию информационно-коммуникационной компетентности (далее – ИКТ-компетентность) заместителей директоров по учебной и воспитательной работе специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями;
9) способствовать повышению ИКТ-компетентности руководителя образования по направлению "ассистивные (вспомогательные) технологии и средства" для детей с особыми образовательными потребностями.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регулирующие специальное и инклюзивное образование в специальных и общеобразовательных школах, содержание профессиональной деятельности заместителей руководителя по учебной и воспитательной работе специальных организаций образования для детей с особыми образовательными потребностями, психолого-педагогические, коррекционные и организационные основы управления ими в системе инклюзивного образования, современные подходы к обучению и воспитанию детей с особыми образовательными потребностями в условиях специальной школы, психолого-педагогические особенности детей с особыми образовательными потребностями;

2) арнайы мектептерде қызмет шартына байланысты өз бетінше мақсатты және түзету, білім беру мен тәрбиелік өз бетінше міндеттерді анықтай алуды, ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеу мәселелері бойынша нақты шешім қабылдайды және педагогикалық-түзету мәселелерді қоюды, арнайы мектеп жағдайында оқытуда түзету және білім беру шарттары мен мазмұнын, бағыттарын анықтауды, ұйымның сұранысын анықтау барысында түзету, білім және тәрбие беру жұмыстарын сауатты атқаруды қолданады; ұйымның сұранысына орай коррекциялық қызмет түрлері мен әдісін; берілген тапсырмаларды орындауға шешім қабылдау үшін мүмкіндіктер мен жеке ресурстарға баға беруді, арнайы мектеп жағдайында ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларға арналған "ассистивті (көмекші) технологиялар мен құралдарды" қолдана алады;
3) түрлі берілген тапсырмаларды орындау туралы шешім қабылдау үшін өзінің ресурстары мен мүмкіндіктерін бағалау дағдыларын, өзінің қызметіне зерттеу мен талдау жасай алды, заманауи ғылыми зерттеу негізінде басқарушылық дағдыларын жетілдіру дағдыларын; оқушылардың жетістіктерін бағалаудағы критериалды бағалауды қолдану дағдыларын, түрлі категориялы балалармен жұмыс істеу дағдысын; табысты нәтижеге қол жеткізу үшін таңдап алған тәсілдер, амалдар мен үлгілер негізінде түзету мен даму нәтижесін болжау дағдысын, педагогикалық қызмет пен басқарушылықты қарқындату жағдайында жаңа АКТ-технологияларды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі бағдарламаның қосымшасы бойынша ОТЖ сәйкес ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.

2) умеют самостоятельно определять цель и задачи коррекционного, образовательного и воспитательного направлений специальной организации образования в зависимости от условий деятельности, ставить коррекционно-педагогические проблемы и принимать решения по конкретным вопросам обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями, определять направления, содержание и условия коррекционно-образовательного обучения в условиях специальной организации образования, грамотно строить коррекционную, образовательную и воспитательную работы по определению запроса организации, определять методы и формы коррекционно-педагогической деятельности в зависимости от запроса организации, оценивать собственные ресурсы и возможности для принятия решения о выполнении тех или иных заданий, использовать "ассистивные (вспомогательные) технологии и средства" для детей с особыми образовательными потребностями в условиях специальной школы;
3) владеют навыками оценивания собственных ресурсов и возможностей для принятия решения о выполнении тех или иных заданий, навыками совершенствования управленческой практики на основе современных научных исследований, проводить исследования и анализ собственной деятельности, навыками применения критериального оценивания учебных достижений обучающихся, навыками работы с различными категориями детей, навыками прогнозировать результаты коррекции и развития на основе отобранных форм, моделей, способов достижения положительных результатов, современными ИКТ-технологиями в условиях интенсификации управленческой и педагогической деятельности.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 93-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары қызметін басқарудың қазіргі үрдістері" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары қызметін басқарудың қазіргі үрдістері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларын, директорларының орынбасарларын оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларының, директорлардың орынбасарларының біліктілігін арттыруға, мектептен тыс қосымша білім беру ұйымдарының педагогтерін оқытуға, олардың кәсіби шеберлігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары директорларының, директор орынбасарларының кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ұжының ұйымшылдығын қамтамасыз ету және оның жаңаруына, дамуына, жетістігіне бағытталған оқыту құралдары мен әдістерін, инновациялық формаларын біріктіру қызметін басқару саласындағы дағды мен білімдерін кеңейту;
2) мектептен тыс қосымша білім беруді жаңаша басқару тәсілдерін меңгеру;
3) талдау, өзін-өзі талдау, ғылыми негізделген басшылық шешім құрастыру тәсілдерін меңгеру;
4) стратегиялық және тактикалық жоспарлау негізінде басшылық шешім қабылдаудың тиімді үлгісін қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) басқаруда нормативтік құқықтық актілерді тиімді пайдаланудың тұжырымдамалық негіздерін, басшыларының басқару дағдылары мен кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру жолдарын біледі;
2) басшылық пен басқаруда жоспарлау және болжау қызметтерінің инновациялық үрдістерін, білім беру процесін ұйымдастыру мен бақылаудың инновациялық технологиялары мен заманауи әдіс-тәсілдерін, қосымша білім беру саласында кәсіби және әлеуметтік ынтымақтастық орнатуда тәжірибелік біліктерін қолдана алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 93
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 93 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные тенденции управленческой деятельности во внешкольных организациях дополнительного образования для детей" для директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических "Современные тенденции управленческой деятельности во внешкольных организациях дополнительного образования для детей" для директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей, развитие профессионального мастерства педагогов внешкольных организаций дополнительного образования для детей.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей.
4. Задачи Программы:
1) расширить знания и навыки в сфере управленческой деятельности с интеграцией инновационных форм, методов и средств обучения для обеспечения сплоченности коллектива и его направленности на обновление, развитие, успех;
2) приобрести навыки управления инновациями во внешкольных организациях дополнительного образования;
3) овладеть навыками анализа, самоанализа, способами разработки научно обоснованных управленческих решений;
4) сформировать эффективные модели принятия управленческих решений на основе владения стратегического и тактического планирования.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы эффективного управления нормативными правовыми актами, методы развития управленческих навыков и профессиональной компетентности;
2) умеют планировать и прогнозировать инновационные процессы руководства и управления, эффективно использовать современные методы и инновационные технологии в организации дополнительного образования, организовывать социальное партнерство в сфере профессионального дополнительного образования для детей;

3) ұжыммен рефлексивті байланыс жасауды, өзіндік бақылау және өзіндік басқару дағдыларын, тұлғаның дамуы мен кәсіби қалыптасуына ықпал етуге бағытталған сапалы қосымша білім беруді ұйымдастыруда кәсіби басқару құзыреттіліктерін, білім беру мазмұнының жаңару жағдайында қосымша білім беру қызметін жоспарлаудың, бақылау мен білім беру процесін ұйымдастырудың кәсіби біліктерін, білім беру мазмұнының жаңаруы жағдайында қосымша білім беру қызметін страгетгиялық және тактикалық жоспарлау әдістерін, қосымша білім беру ұйымының әлеуетін және дамуын айқындайтын ұйымның ішкі және сыртқы қызметтерінің жай-күйін талдау әдістемелерін, бірлескен оқыту әдістемелерін қолдана отырып мамандардың кәсіди дамуын жетілдіру әдістерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық және вариативтік;
6) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын балаларға арналған
қосымша білім беру
ұйымдарының директорларына,
директорларының
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Балаларға арналған қосымша
білім беру ұйымдары қызметін
басқарудың қазіргі үрдістері"
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспары
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Тәжірибелік сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын сабақты қорғау
Жоба қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1

3) владеют основами рефлексивной деятельности, самоконтроля и самоменджмента, навыками управленческой компетенции по созданию необходимых условий для получения качественного дополнительного образования, направленного на формирование, развитие и профессиональное становление личности, навыками компетентностного подхода при планировании, контроле и обучении детей в условиях модернизации дополнительного образования, способами стратегического и тактического планирования деятельности организации дополнительного образования в условиях обновления содержания среднего образования, методикой проведения анализа состояния внутренней и внешней среды деятельности организации дополнительного образования, выявления потенциала развития и существующих проблем, навыками организации системы повышения квалификации педагогических работников на основе методологии корпоративного обучения.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются УМК курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Современные
тенденции управленческой
деятельности во внешкольных
организациях дополнительного
образования для детей" для
директоров, заместителей
директоров организаций
дополнительного образования
для детей с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Тематика занятий
Лекции
Занятие по выбору
Практические занятия
Тренинг
Семинар
Мастер класс
ВПЗ
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 94-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Сыныптан тыс жұмыс аясында балалармен туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Сыныптан тыс жұмыс аясында балалармен туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларын, директорларының орынбасарларын, педагогтерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама сабақтан тыс әрекет аясында балалармен туристік-өлкетану жұмысын қалыптастыру және дамытуда балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларының, директорларының орынбасарларының, педагогтерінің кәсіби шеберлік деңгейін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты балалармен сабақтан тыс уақыт аясында туристік-өлкетану жұмысын ұйымдастыратын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларының, директорларының орынбасарларының, педагогтерінің кәсіби құзыреттілік деңгейін және жеке өз бетінше жетілуін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) сабақтан тыс әрекет аясында туристік-өлкетану жұмысын ұйымдастыруға арналған Қазақстан Республикасының білім саласындағы нормативтік құқықтық актілермен таныстыру;
2) балалармен сабақтан тыс әрекет аясында білім беру ұйымдары туристік-өлкетану жұмысын ұйымдастыратын жоғары білікті педагогика кадрларымен қамтамасыз ету;
3) сабақтан тыс туристік-өлкетану қызметін ұйымдастыруда педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға арналған құқықтық, ұйымдастырушылық жағдай жасау;
4) білім беру мазмұнын жаңартуда балалар туризмін дамыту жағдайында педагогика қызметкерлерін дайындау;
5) балалармен сыныптан тыс туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыруда инновациялық тәжірибелерді енгізу.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 94
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 94 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности" для директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности" для директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие уровня профессионального мастерства директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей в формировании и развитии туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности и личного самосовершенствования педагогических работников дополнительного образования, осуществляющих организацию туристско-краеведческой деятельности с детьми в рамках внеурочной работы.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в сфере дополнительного образования Республики Казахстана для организации туристско-краеведческой работы в рамках внеурочной деятельности;
2) обеспечение организаций образования высококвалифицированными педагогическими кадрами, организующими туристско-краеведческую работу с детьми в рамках внеурочной деятельности;
3) создание правовых, организационных условий для развития профессиональных компетенций педагогов во внеурочной туристско-краеведческой деятельности;
4) подготовка педагогических кадров к деятельности в условиях развития детского туризма в обновлении содержания образования;
5) внедрение инновационного опыта организации туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности.

5. Тыңдаушылар курс аяқталғаннан кейін:
1) сабақтан тыс туристік-өлкетану әрекет аясында нормативтік актілердің негізгі тұжырымдамасын, балалармен сыныптан тыс туристік-өлкетану іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу ережелерін, туризмдегі патриоттық және тәрбиелік жұмыстың инновациялық формалары мен әдістерін біледі;
2) туристік-өлкетану жұмысын сауатты жоспарлауды, айналысушылардың жас ерекшелігі мен психофизикалық ерекшеліктеріне сәйкес, спорттық және туристік дайындық деңгейіне сай сабақтың әртүрлі әдіс-тәсілдерін таңдау, туристік топтарда жағымды психологиялық климатты қамтамасыз етуді, қажетті көмек беруді, білім алушылардың өзін-өзі жетілдіру және өзін-өзі дамыту жұмыстарын ұйымдастыруды, сыныптан тыс қызметте туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру, балалар мен жасөспірімдердің және спорт-сауықтыру туризмін дәріптеу мақсатымен көпшілік алдында дәрістер мен әңгімелер ұйымдастыруды қолдана алады;
3) туристік саяхаттарды, жарыстарды, лагерлер мен экспедицияларды және де басқа іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізудің әдіс-тәсілдерін қолдану дағдыларын, туризмнің тактикасы мен техникасының түрлерін, өлкетану қызметінде қолданылатын замануи формалар мен әдіс-тәсілдерді меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процессін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы нормативных правовых актов по развитию туристско-краеведческой работы в рамках внеурочной деятельности, правила организации и проведения туристско-краеведческих мероприятий с детьми в рамках внеурочной деятельности, инновационные формы и методы патриотической и воспитательной работы в туризме;
2) умеют грамотно планировать туристско-краеведческую работу, подбирать разнообразные формы занятий с учетом возрастных, психофизических особенностей обучающихся, уровня спортивной и туристской подготовленности, организовать работу по саморазвитию и самовоспитанию обучающихся, оказанию необходимой помощи, обеспечить благоприятный психологический климат в туристской группе, организовать туристско-краеведческую работу в рамках внеурочной деятельности, организовать и провести публичные лекции и беседы с целью популяризации детско-юношеского и спортивно-оздоровительного туризма;
3) владеют навыками использования методов организации и проведения туристских походов, соревнований, лагерей, экспедиций и других мероприятий, техникой и тактикой применения современных форм и методов краеведческой работы.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини – урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 95-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көркем еңбек" пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көркем еңбек" пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама байқағыштық, елестету және көру түсініктерін қамтамасыз ететін түрлі шығармашылық іс-әрекетте көркем-технологиялық білім, дағдыларды қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты "Көркем еңбек" пәні бойынша орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін және педагогикалық шеберлігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеті:
1) Қазақстан Республикасының білім саласындағы нормативтік құқықтық актілермен, білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру үрдісін құқықтық ұйымдастыру негіздерімен таныстыру;
2) әр түрлі жастағы балалар арасында қолайлы қатынас ахуалын ұйымдастыру және психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін есепке ала отырып, ұйымдарда қарым-қатынастың қолайлы ортада білім және дағдаларының деңгейін арттыру;
3) білім берудің жаңа парадигмасына сәйкес оқу материалдарды және педагогикалық амалдарды түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету, "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасының құрылымымен, мазмұнымен, мақсаттары мен міндеттерімен таныстыру;
4) педагогтердің ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілігін арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының заманауи білім беру мазмұнын анықтайтын нормативтік құқықтық актілерін, кіші жастағы балалардың дамуының психологиялық-педагогикалық мазмұнының құзыретілігін, ұжымда қолайлы ортаға психологиялық қолдау жасау тәсілдерін біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 95
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 95 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителя по предмету "Художественный труд" для учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров ""Развитие профессиональной компетентности учителя по предмету "Художественный труд" для учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на формирование у обучающихся художественных и технологических знаний, умений и навыков в различных видах творческой деятельности, обеспечивающих пространственные и зрительные представления, воображения и наблюдательность.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности и педагогического мастерства учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования по предмету "Художественный труд".
4. Задачи Программы:
1) ознакомить с нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан, правовыми основами организации образовательного процесса в условиях обновления содержания образования;
2) повысить уровень знаний и умений в организации благоприятной атмосферы общения, с учетом психолого-педагогических особенностей детей разного возраста;
3) ознакомить учителей изобразительного искусства и технологии со структурой, содержанием, целями и задачами обновленной образовательной программы по предмету "Художественный труд", обеспечить понимание и умение использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с новой парадигмой образования;
4) повысить информационно-коммуникационную компетентность педагогов.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, определяющие содержание среднего образования в Республике Казахстан в современных условиях, психолого-педагогическое содержание компетентностей педагога, развитие детей младшего возраста, приемы психологической поддержки благоприятной атмосферы в коллективе;

2) мектеп ұжымында қолайлы орта жасау және балалар дамуындағы психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін ескере отыра оқушылардың құзыреттіліктерін дамытуды, "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерін, оқу материалдарын, көркем еңбек сабақтарында жаңа оқыту және ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдана алады;
3) сабақта психологиялық комфорттік орта жасау дағдыларын, білім беру үрдісінің қатысушыларының психологиялық-педагогикалық өзара әрекеттесу әдістемесін, орта білім мазмұнын жаңарту жағдайында "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасын іске асыру кезінде қажетті біліктер мен дағдыларды, "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған білім беру бағдарламасы шеңберінде заманауи және АКТ-технологияларын іріктеу дағдыларын, оқу үрдісінің тиімділігін арттырудың әдістерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға (бұдан әрі – ОТЖ) негізделеді.
8. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау . Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
9. Курстық оқытудың ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
10. Білім беру процесі Бағдарламаның қосымшасына сәйкес ОТЖ бойынша ұйымдастырылады. Бір апталық курста ОТЖ-дағы сағаттар саны мен тақырыптары екі есеге қысқарады, сабақтарды өткізу формасы өзгеріссіз қалады.
11. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде, тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын-сабақтар (шағын-шаралар) таныстырылымы және қорытынды тестілеу жүргізіледі.
12. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының тапсырмалары, тест тапсыпмалары, тыңдаушылардың жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.
13. Білім беру процесі оқытудың интерактивті формаларын және әдістерін қамтиды: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақты таныстыру, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
14. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін қорытынды бақылауға сәйкес Бағдарлама мазмұнын игерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен жасалады және олар курстың ОӘК-де беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының бейнелеу өнері
және технология пәндерінің
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Көркем еңбек" пәні
мұғалімдерінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Сабақтың тақырыбы
Дәріс
Дәріс-тандау
Тәжірибелік сабақ
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын сабақтардың тұсаукесері
Барлығы
1
Нормативті-құқықтық модуль
6
6
1.1

2) умеют создавать благоприятную комфортную среду в школьном коллективе и развивать компетентности обучающихся с учетом психолого–педагогических особенностей развития детей, использовать педагогические подходы, учебные материалы по предмету "Художественный труд", использовать современные образовательные и информационно–коммуникационные технологии на уроках художественного труда;
3) владеют правовой информацией, помогающей ориентироваться в нормативной правовой части образовательного процесса, навыками создания психологически комфортной среды на уроке, методикой психолого-педагогического взаимодействия участников образовательного процесса, умениями и навыками, необходимыми при реализации обновленной образовательной программы по предмету "Художественный труд", навыками применения информационно-коммуникационных технологий, эффективных форм и методов организации учебного процесса в рамках обновленной программы по предмету "Художественный труд".
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане (далее – УТП) согласно приложению к настоящей Программе.
8. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
9. Продолжительность курсового обучения составляет 80 академических часов.
10. Образовательный процесс организуется в соответствии с УТП. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
11. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия) и итоговое тестирование.
12. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ слушателей включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
13. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
14. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса
Приложение
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональной
компетентности учителя по
предмету "Художественный
труд" для учителей
изобразительного искусства и
технологии организаций
среднего образования с
казахским и русским
языками обучения
Учебно–тематический план
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Семинар
Мастер - класс
ВПЗ
Круглый стол
Презентация мини –урока
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 96-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте оқыту стандарттарын іске асыру контекстінде инклюзивті білім берудің мазмұны мен дамуы" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте оқыту стандарттарын іске асыру контекстінде инклюзивті білім берудің мазмұны мен дамуы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі-Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектептердің директорларын, мұғалімдерін оқытуды реттейді
2. Бағдарлама инклюзивті білім берудің әдіснамалық және ұйымдастырушылық негіздері бойынша жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектеп директорлары мен мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім алушылардың ерекше білім беру қажеттіліктері (бұдан әрі - ЕББҚ) мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, білім алуға тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдай ұйымдастыру мен құру бойынша тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) жалпы білім беретін мектептер мен арнайы білім беру ұйымдарындағы инклюзивті үдерісті реттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) әлемдегі, Қазақстандағы инклюзивті білім берудің беталысы туралы, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту;
3) инклюзивті білім беруді теориялық-әдіснамалық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуді: мүгедектікті философиялық және әлеуметтік тұрғыдан түсіну, инклюзивті білім берудің қағидалары, ерекше білім беру қажеттіліктері бар балалардың дамуы және тәрбиесі, оларды оқытудың педагогикалық-ұйымдастырушылық және психологиялық негіздерін зерделеу;
4) психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету технологияларын қолдану, психологиялық-педагогикалық консилиум ұйымдастыру, түзете-дамыта және қашықтықтан оқыту, үйінде оқыту, психологиялық-педагогикалық қолдау көрсетудің жеке бағдарламасын жасау мен жүзеге асыру, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды қолдану бойынша білім-білік, дағдыларын қалыптастыру.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 96
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 96 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и развитие инклюзивного образования в контексте реализации стандартов школьного обучения" для директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и развитие инклюзивного образования в контексте реализации стандартов школьного обучения" для директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ по методологическим и организационным основам инклюзивного образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей слушателей по организации и созданию специальных условий для получения образования, обеспечивающих равный доступ к образованию детей с особыми образовательными потребностями (далее – дети с ООП).
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регулирующие инклюзивные процессы в общеобразовательных и малокомплектных школах;
2) расширить представления о тенденциях развития инклюзивного образования в мире, в Казахстане, психолого-педагогических особенностях детей с ООП;
3) изучить теоретико-методологические основы и научно-методическое обеспечение инклюзивного образования: философское и социальное понимание инвалидности, принципы инклюзивного образования, организационно-педагогические и психологические основы обучения, воспитания и развития детей с ООП;
4) сформировать умения и навыки применения технологий психолого-педагогического сопровождения, организации деятельности психолого-педагогического консилиума, коррекционно-развивающего и дистанционного обучения, обучения на дому, разработки и реализации индивидуальной программы психолого-педагогического сопровождения, применения критериального оценивания учебных достижений детей с ООП.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) инклюзивті білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, жалпы білім беретін мектептер мен арнайы білім беру ұйымдарының инклюзивті білім беруді реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, инклюзивті білім берудегі қағидаттар мен негізгі ұғымдарды, ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке мүмкіндіктерін ескере отырып, барлық білім алушылардың білім алуға тең қол жеткізуін қамтамасыз ететін арнайы жағдайларды жасау бойынша педагогикалық түзету жұмыстарының мазмұны мен жоспарлау ерекшелігін, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауға қойылатын талаптарды біледі;
2) түзете-дамыта оқыту және қашықтықтан оқытуды, психологиялық-педагогикалық қолдау көрсету технологиясын, жеке білім беру бағдарламасын құрастыруды, білім алуда қиындығы бар балаларға оңтайлы педагогикалық маршрутты жобалауды қолдана алады;
3) баланың жеке дамуы монитрингін жүргізу мен жеке білім беру бағдарламасын құрастыру дағдысын, дамуында түрлі ауытқушылықтары бар балаларды үйінде оқыту дағдысын, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды қолдану дағдыларын, педагогикалық қызметті қарқынды ету жағдайында оқыту үдерісінде компьютерлік құралдар және мультимедиялық өнімдермен жұмыс дағдыларын, әдістемелік ұсынымдарды тәжірибеде қолдануды, арнайы жағдай тудыру мен кедергісіз орта құру бойынша нормативтік актілерді білуді, ата-аналар мен педагогикалық ұжыммен жұмысты ұйымдастыруды, командалық жұмыстың қажеттілігін түсіну мен серіктестік қарым-қатынас негізінде білім беру үдерісіне қатысушылар мен олардың ата-аналарымен жұмысты ұйымдастыру дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 160 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 12 сағат, өз бетімен оқу – 132 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в области инклюзивного образования, нормативные правовые акты, регулирующие инклюзивное образование в общеобразовательных и малокомплектных школах, основные понятия и принципы инклюзивного образования, специфику планирования и содержания коррекционно-педагогической работы по созданию специальных условий, обеспечивающих равный доступ к образованию детей с ООП, требования к критериальному оцениванию учебных достижений детей с ООП;
2) умеют применять технологии психолого-педагогического сопровождения, коррекционно-развивающего и дистанционного обучения, составлять индивидуальную образовательную программу, проектировать оптимальный педагогический маршрут для детей с ООП;
3) владеют навыками составления индивидуальной образовательной программы и проведения мониторинга индивидуального развития ребенка, навыками, необходимыми для обучения на дому детей с различными нарушениями развития, навыками применения критериального оценивания учебных достижений обучающихся, навыками работы с компьютерными и мультимедийными продуктами в учебном процессе в условиях интенсификации педагогической деятельности, навыками практического применения методических рекомендаций, нормативных правовых актов по созданию специальных условий и безбарьерной среды, организации работы с родителями и педагогическим коллективом, взаимодействия с детьми, их родителями и другими участниками образовательного процесса на основе партнерских отношений и понимания необходимости командной работы.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 160 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 12 часов, самостоятельное - 132 часа. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.

132
160
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 97-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика, математика және физика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Робототехника негіздері" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика, математика және физика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Робототехника негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика, математика және физика пәндерінің мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама робот техникасы негіздерін зерттеу, инженерлік дизайн және технология, жаратылыстану-математика бағыты (бұдан әрі – ЖМБ) мұғалімдерінің роботтарды модельдеу және бағдарламалау, түрлі тапсырмаларды орындауы үшін LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3) және Arduino (Ардуино) микроконтроллерін қолдана отырып құрастыру дағдыларын қалыптастыруға бағытталған. Arduino озық оқу платформасы мұғалімдерге инженерлік, нұсқаушылық, шығармашылық идеяларды іске асыру және өз әлеуетін көтеруге мүмкіндік береді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты ЖМБ мұғалімдерінің робот техникасы құралдарын қолдану саласында ақпараттық және техникалық сауаттылығын дамыту бойынша педагог кадрлардың кәсіби құзыреттілігін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Робот техникасы саласы мен инженерлік жүйелерді жобалауда базалық білімдері мен дағдыларын қалыптастыру;
2) тыңдаушылардың робот техникасы бойынша білім деңгейін арттыру үшін жағдай жасау;
3) құрастыру жұмыстарының алгоритмдері мен практикалық дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) роботтарды құрастыру негіздері мен басқаруды, білім алушылардың ақпараттық сауаттылығын дамытудың негізгі әдістемелерін жобалау және жоспарлау траекториясын біледі;
2) балалардың жас және жеке ерекшеліктерін ескеру, дарынды балалармен жұмыс жасаудың негізі принциптерін, дұрыс және тиімді қарым-қатынас құруды жүзеге асыра алады;
3) пән бойынша робот техникасы құралдарын қолдана отырып оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру және жоспарлау дағдыларын, білім алушылардың ақпараттық құзыреттілігін дамыту үшін сабақты робот техникасы құралдарын қолдана отырып жобалау тәсілдерін, түрлі тапсырмаларды орындау үшін LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3) және Arduino (Ардуино) микроконтроллерін қолдана отырып, роботтарды модельдеу және бағдарламалау жұмыстарын, құрастыру дағдыларын меңгереді.

132
160
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 97
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 97 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" для учителей информатики, математики и физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" для учителей информатики, математики и физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей информатики, математики и физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на изучение основ робототехники, инженерного дизайна и технологий, на формирование у учителей естественно - математического направления (далее – ЕМН) навыков конструирования, моделирования и программирования роботов для решения различных задач с применением конструктора LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3) и микроконтроллера Arduino (Ардуино) - передовой учебной платформы, позволяющей учителям реализовать инженерные, инструкторские, творческие идеи и раскрыть свой потенциал.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности учителей ЕМН по развитию информационной и технической грамотности обучающихся в области применения средств робототехники.
4. Задачи Программы:
1) сформировать базовые знания и навыки в области робототехники и проектирования инженерных систем;
2) создать условия для повышения уровня знаний слушателей по робототехнике;
3) сформировать практические навыки разработки алгоритмов и конструкций роботов.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают основы конструирования и управления роботами, основные методики планирования и проектирования траектории развития информационной грамотности обучающегося;
2) умеют учитывать баланс возрастных и индивидуальных особенностей детей и основные принципы работы с одаренными детьми, правильно и эффективно строить процессы коммуникации;
3) владеют навыками планирования и организации учебно-воспитательной работы по предмету с применением средств робототехники, способами проектирования урока с применением средств робототехники для развития информационной компетентности обучающихся, навыками конструирования, моделирования и программирования роботов для решения различных задач с применением конструктора LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3)и микроконтроллера Arduino (Ардуино).

3-тарау. Бағдарларламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 4 модульден тұрады:
1) Курсқа кіріспе және LEGO MINDSTORMS EV3-пен (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3) жұмыс негіздері;
2) EV3-те бағдарламалау;
3) Моторды қолдану арқылы қозғалыстар және бұрылыстар. Тетіктер және сызық бойынша қозғалыс;
4) Arduino-ға (Ардуино) (IDE Arduino) (IDE Arduino- Ай-Ди-И Ардуино) арналған бағдарламалау ортасы және Processing (Процессинг) бағдарламалау тілі.
7. Модульдердің мазмұны осы Бағдарламаның қосымшасына сәйкес оқыту-тақырыптық жоспарға негізделеді.
8. Курстық оқытудың ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
9. Білім беру үдерісін ұйымдастыруда тыңдаушылардың білімін бағалау мен бақылау мақсатында аралық және қорытынды сынақ өткізіледі.
10. Білім беру үдерісіне дәрістер, зертханалық жұмыстар және семинар сабақтары жатады.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін Бағдарламаның мазмұнын меңгерудің бағалау өлшемдері мен параметрлерінің критерийлері профессорлық оқытушылық құраммен жасақталаып ОӘК ұсынылады.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының информатика,
математика және физика
пәндерінің мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Робототехника негіздері" білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Мазмұны
Сағат саны
Барлығы
Дәрістер
Зертханалық жұмыстар
Семинар
Сынақ

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 4 модулей:
1) Введение в курс и основы работы с LEGO MINDSTORMS EV3 (ЛЕГО МАЙНДСТОРМС И-ВИ-3);
2) Программирование EV3;
3) Движения с использованием моторов и повороты. Датчики и движение по линии;
4) Среда программирования для Arduino (Ардуино) (IDE Arduino- Ай-Ди-И Ардуино) и язык программирования Processing (Процессинг).
7. Содержание модулей основывается на учебно-тематическом плане согласно приложению к настоящей Программе.
8. Продолжительность курсового обучения составляет 72 академических часа.
9. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводится промежуточный и итоговый зачет.
10. Образовательный процесс включает лекции, лабораторные работы и семинарские занятия.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетенций слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в учебно-методический комплекс курса.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Основы робототехники"
для учителей информатики,
математики и физики
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план
Содержание
Количество часов
Всего
Лекции
Лабораторные работы
Семинар
Зачет

Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына 98-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының тәрбиешілеріне, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 02.05.2017 № 202 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының тәрбиешілеріне, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының тәрбиешілерін, педагогтерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарты (бұдан әрі – Стандарт) талаптарына сәйкес бастауыш білім беру мен мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуда білім беру процесін ұйымдастыру саласында мектепалды даярлық топтары мен сыныптары тәрбиешілерінің, педагогтерінің біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі тәрбиелеу және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету бойынша мектепке дейінгі ұйымардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптары тәрбиешілерінің, педагогтерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш білім берудің мазмұнының жаңартылуын шарттайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары мен бағыттарын зерделеу;
2) мектепалды даярлықтың мазмұнына "Өзін-өзі тану" пәнінің кіріктірілуімен білім беру процесінде тәрбиеленушіні психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің біліктерін қалыптастыру;
3) білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында тыңдаушылардың мектепке дейінгі және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету мәнмәтінінде мектепке даярлау кезінде мектепке дейінгі ересек жастағы балалардың жетістіктерін бағалау, заттық-кеңістік дамытушы ортаны және ұйымдастырылған оқу қызметін жобалау дағдыларын дамыту;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 98
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Сноска. Приказ дополнен Приложением 98 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 02.05.2017 № 202 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования" для воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования" для воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций (далее – Программа) регулирует обучение воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение квалификации воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций в сфере организации образовательного процесса в дошкольном воспитании и обучении и начальном образовании в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта дошкольного воспитания и обучения, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования" (далее – Стандарт).
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций по обеспечению преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования.
4. Задачи Программы
1) изучить ключевые приоритеты и направления государственной политики Республики Казахстан, обуславливающие обновление содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования;
2) сформировать умения психолого-педагогического сопровождения обучающихся в образовательном процессе с интеграцией предмета "Самопознание" в содержание предшколы;
3) развить у слушателей навыки проектирования организованной учебной деятельности и предметно-пространственной развивающей среды, оценивания достижений старших дошкольников при подготовке к школе в контексте обеспечения преемственности дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях обновления содержания образования;

4) тыңдаушылардың өзіндік кәсіби іс-әрекетінде және мектепалды даярлық процесінде ақпараттық-коммуникациялық (бұдан әрі – АКТ) және оқытудың интерактивті технологияларын қолдану бойынша құзіреттіліктерін қалыптастыру.
5. Курстың соңында тыңдаушылар:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жаңартылуын шарттайтын Стандарттың тұжырымдамалық негіздерін, мектепалды даярлықтың мазмұны мен "Өзін-өзі тану" пәнінің кіріктірілуін және мектепалды даярлықтың білім беру процесінде тәрбиеленушіні психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығын, мектепалды даярлық процесінде қолданылатын тиімді педагогикалық технологияларды, мектепке дейінгі жастағы балалардың жетістіктерінің деңгейіне және Стандарт талаптарына сәйкес мектепалды педагогінің бақылау-бағалау іс-әрекетінің нысандарын біледі;
2) мектепке даярлау кезінде заттық-кеңістік дамытушы ортаны және ұйымдастырылған оқу қызметін жобалаудың тәсілдерін, мектепалды даярлық процесінде мектепке дейінгі жастағы балалардың жетістіктерін критериалды бағалауды, курстан кейінгі кезеңде үздіксіз кәсіби өзіндік дамудың траекториясын әзірлеу әдістемесін қолдана алады;
3) мектепалды даярлықтың оқу-әдістемелік сүйемелдеуін әзірлеу, мектепалды даярлық процесінде мектепке дейінгі жастағы балалардың жетістіктерін бағалау, мектепалды даярлық процесінде оқытудың педагогикалық технологияларын, құралдарын, әдістерін, формаларын бейімдеу мен таңдау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылармен кіріс сауалнама барысында анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.

4) сформировать компетенции у слушателей по использованию информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) и интерактивных технологий обучения в процессе предшкольной подготовки и собственной профессиональной деятельности.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают концептуальные основы Стандарта, обуславливающие обновление содержания дошкольного воспитания и обучения, значимость психолого-педагогического сопровождения воспитанника в образовательном процессе предшкольной подготовки и интеграции предмета "Самопознание" с содержанием предшкольной подготовки, эффективные педагогические технологии, используемые в процессе предшкольной подготовки, объекты контрольно-оценочной деятельности педагога предшколы в соответствии с требованиями Стандарта и уровня достижения дошкольников;
2) умеют применять подходы к проектированию организованной учебной деятельности и предметно-пространственной развивающей среды при подготовке к школе, критериально оценивать достижения дошкольников в процессе предшкольной подготовки, использовать методику разработки траектории непрерывного профессионального саморазвития в посткурсовой период;
3) владеют навыками разработки учебно-методического сопровождения предшкольной подготовки, оценивания достижений детей дошкольного возраста в процессе предшкольной подготовки, выбора и адаптации форм, методов, средств, педагогических технологий обучения в процессе предшкольной подготовки.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид лҰнинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к настоящей Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика (алгебра және геометрия) пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының математика пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының математика пәні (алгебра және геометрия) мұғалімдерінің оқу материалы мазмұнын таңдаумен байланысты оқытудың заманауи әдіс-тәсілдерін, құрылымдық-жобалық әрекетті іске асыру үшін қажетті кәсіби біліктіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілде оқытатын орта білім беру ұйымдары математика пәні мұғалімдерінің математиканы оқыту және тиімді оқытуды құрылымдау үшін кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын іске асыру механизмдері, орта білім беру мазмұны аясында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) математика пәні мұғалімдерінің жобалық-зерттеушілік қызметін, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып тиімді математика сабағын жобалауда кәсіби-педагогикалық дағдыларын қалыптастыру;
3) критериалды бағалау тәсілі негізінде оқушылардың оқу нәтижесін бағалау жүйесін дамыту;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын іске асыру механизмдерін, орта білім беру мазмұны аясындағы әрекеттегі нормативтік-құқықтық актілерді біледі;
2) математика пәні мұғалімдерінің жобалық-зерттеушілік қызметін, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып тиімді математика сабағын құрылымдау дағдыларын қолдана алады;
3) критериалды бағалау тәсілі негізінде оқушылардың оқу нәтижесін бағалау жүйесін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики (алгебры и геометрии)" для учителей математики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей математики (алгебры и геометрии) организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций учителя математики (алгебры и геометрии) организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения, необходимых для осуществления конструктивно-проектировочной деятельности, связанной с отбором содержания учебного материала, современных форм, методов и приемов обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя математики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения для конструирования эффективного преподавания и обучения математике.
4. Задачи Программы:
1) изучить действующие нормативные правовые акты в сфере среднего образования, механизмы реализации приоритетных направлений образовательной политики Республики Казахстан;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки конструирования эффективного урока математики с использованием информационно-коммуникационных технологий, проектно-исследовательской деятельности учителей математики;
3) развить навыки использования системы оценивания учебных достижений обучающихся на основе критериального подхода.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают действующие нормативные правовые акты в сфере среднего образования, механизмы реализации приоритетных направлений образовательной политики Республики Казахстан;
2) умеют применять навыки конструирования эффективного урока математики с использованием информационно-коммуникационных технологий, проектно-исследовательской деятельности учителей математики;
3) владеют навыками испольизования системы оценивания учебных достижений обучающихся на основе критериального подхода.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Физика пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдерінің оқу материалы мазмұнын таңдаумен байланысты оқытудың заманауи әдіс-тәсілдерін, құрылымдық-жобалық әрекетті іске асыру үшін қажетті кәсіби біліктіліктерін, оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік дағдысын дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілде оқытатын орта білім беру ұйымдары физика пәні мұғалімдерінің физиканы оқыту және тиімді оқытуды құрылымдау үшін кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын іске асыру механизмдері, орта білім беру мазмұны аясындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) физика пәні мұғалімдерінің ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, оқытылған оқу-жобалау мен зертханалық ізденіс жұмыстарын, тиімді физика сабағын құрылымдау дағдыларын қалыптастыру;
3) критериалды бағалау тәсілі негізінде оқушылардың оқу нәтижесін бағалау жүйесін дамыту;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын іске асыру механизмдерін, орта білім беру мазмұны аясындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді біледі;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, оқытылған оқу-жобалау мен зертханалық ізденіс жұмыстарын, тиімді физика сабағын құрылымдауда кәсіби-педагогикалық дағдылары қалыптасады;
3) критериалды бағалау тәсілі негізінде оқушылардың оқу нәтижесін бағалау жүйесін дамытуды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физики" для учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения, необходимых для осуществления проектной деятельности, связанной с отбором содержания учебного материала, форм, методов, приемов и средств обучения на основе современных технологий, в том числе информационно-коммуникационных.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения для конструирования эффективного преподавания и обучения физике.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в сфере среднего образования образования, механизмы реализации приоритетных направлений образовательной политики Республики Казахстан;
2) сформировать профессионально-педагогические умения конструирования эффективного урока физики с использованием информационно-коммуникационных технологий, лабораторной исследовательской и учебно-проектной деятельности обучаемых;
3) развить навыки оценивания учебных достижений учащихся на основе критериального подхода.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты в сфере среднего образования образования, механизмы реализации приоритетных направлений образовательной политики Республики Казахстан;
2) умеют конструировать эффективный урок физики с использованием информационно-коммуникационных технологий, лабораторной исследовательской и учебно-проектной деятельности обучаемых;
3) владеют навыками оценивания учебных достижений учащихся на основе критериального подхода.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Химия пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама оқу процесін ұйымдастыруда тиімді тәсілдерді, инновациялық педагогикалық технологияларды және оқыту әдістерін қолдану арқылы "Химия" пәнінің білім беру процесін ұйымдастыру мәселелері бойынша химия пәні мұғалімдерінің біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру процесін ұйымдастыруда қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мемлекеттік білім беру саясатын жаңғыртудың басым бағыттары, орта білім беру мазмұнының тұжырымдамалық, психологиялық-педагогикалық негіздері, оқу бағдарламасы бойынша "Химия" пәнін оқытудың әдістемелік аспектілері бойынша нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) білім сапасын арттыруға және оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін оқытудың тиімді тәсілдерін, технологиялары және әдістерін пайдалана отырып химия пәні бойынша оқу-тәрбие процесін құрастыру іскерліктерін қалыптастыру;
3) химия бойынша зертханалық және тәжірибелік жұмыстарды жүргізудің тиімді әдістері мен құралдарын игеру, оқу жетістігін критериалды бағалауды іске асыру дағдыларын, сонымен қатар білім алушының негізгі дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік білім беру саясатынының басым бағыттары мен қағидаттарын; орта білім берудің тұжырымдамалық, психологиялық-педагогикалық негіздерін, "Химия" пәнін оқытудың әдістемелік аспектілерін біледі;
2) білім сапасын арттыруға және оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін оқытудың тиімді тәсілдерін, технологиялары және әдістерін пайдалана отырып химия бойынша оқу-тәрбие процесін құрастыра алады;
3) химия бойынша зертханалық және практикалық жұмыстарды жүргізудің тиімді әдістері мен құралдарын, оқу жетістігін критериалды бағалауды іске асыру дағдыларын, сонымен қатар білім алушының негізгі дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя химии" (далее – Программа) регламентирует обучение учителей химии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации учителей химии по вопросам организации образовательного процесса предмета "Химия" с применением эффективных подходов, инновационных педагогических технологий и методов обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителей химии организации среднего образования с казахским и русским языками обучения в организации образовательного процесса.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты по приоритетным направлениям модернизации государственной образовательной политики, концепутальные, психолого-педагогические основы среднего образования, методические аспекты преподавания предмета "Химия";
2) сформировать умения конструировать учебно-воспитательный процесс по химии содержания образования с использованием эффективных подходов, технологий и методов обучения, способствующих развитию функциональной грамотности обучающихся и повышению качества образования;
3) сформировать навыки владения эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ по химии, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты по приоритетным направлениям модернизации государственной образовательной политики, концепутальные, психолого-педагогические основы среднего образования, методические аспекты преподавания предмета "Химия";
2) умеют конструировать учебно-воспитательный процесс по химии с использованием эффективных подходов, технологий и методов обучения, способствующих развитию функциональной грамотности обучающихся и повышению качества образования;
3) владеют эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ по химии, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының биология пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Биология пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының биология пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама биология пәні оқыту әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының биология пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру жүйесіндегі нормативткі құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын; практикада пәнді оқытуға бейімдеу және үлкен сыныптарда биология пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; концептуалды идеяларын, биология пәні бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын зерделеу;
2) білім алушылардың жобалық және практикалық-эксперименталдық қызметін ұйымдастыру үшін оларды басқа пәндермен кіріктіруді; шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде биология пәні бойынша оқу материалдарын жоспарлауды қамтамасыз етеді; биология сабақтарында белсенді оқытудың түрлері мен әдістерін, инновациялық технологияларды қолдану;
3) биология пәні бойынша оқушылардың негізгі дағдыларын дамыту, сонымен қатар оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыруды, практикалық және зертханалық жұмыстарды жүргізу құралдары және тиімді әдістерді қолдануды, қысқамерзімді сабақ жоспарларын жобалауды; сыныптан тыс қызметтерді ұйымдастыруды; республикада, аймақтарда желілік қауымдастық және өзіндік білім жетілдіру көмегімен кәсіби-педагогикалық өзара әрекеттестікті меңгеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) орта білім беру жүйесіндегі нормативткі құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын; практикада пәнді оқытуға бейімдеу және үлкен сыныптарда биология пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; концептуалды идеяларын, биология пәні бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын біледі;
2) білім алушылардың жобалық және практикалық-эксперименталдық қызметін ұйымдастыру үшін оларды басқа пәндермен кіріктіруді; шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде биология пәні бойынша оқу материалдарын жоспарлауды қамтамасыз етеді; биология сабақтарында белсенді оқытудың түрлері мен әдістерін, инновациялық технологияларды қолданады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя биологии" для учителей биологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей биологии организации среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие у учителей профессиональных компетенций по методике преподавания биологии.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя биологии организации среднего образования с казахским и русским языками обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания биологии в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета; изучить концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по биологии; последовательности его планирования в соответствии с принципом спиральности;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки по планированию учебного материала по биологии на основе принципа спиральности; интеграции его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; применению инновационных технологий, активных форм и методов обучения на уроках биологии;
3) овладеть навыками проектирования краткосрочного плана урока, эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся по биологии; организации внеурочной деятельности; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ республики.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания биологии в старших классах и адаптацию их в практику преподавания предмета; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по биологии; последовательности его планирования в соответствии с принципом спиральности;
2) умеют осуществлять планирование учебного материала по биологии на основе принципа спиральности; интегрировать его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; применять инновационные технологии, активные формы и методы обучения на уроках биологии;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы "Информатика пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама информатика пәнін оқыту әдістемесі бойынша мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты пәнді оқыту мәселелері бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдерінің кәсіби деңгейін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын, оқу процесін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін ескере отырып, информатика пәнін оқыту құралдары мен әдістерін таңдаудың негізгі тәсілдерін біледі;
2) оқу процесін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін ескере отырып, информатика пәнін оқыту құралдары мен әдістерін таңдаудың негізгі тәсілдерін анықтауды; білім алушылардың функционалдық сауаттылығы мен сыни тұрғыдан ойлауын дамытуға бағытталаған тәсілдерін, білім алушылардың оқу жетістіктерін диагностикалау және бағалау әдістерін қолдана алады;
3) Б.Блум таксономиясына сәйкес информатика пәні бойынша оқу тапсырмаларын жобалау дағдыларын; информатика пәнін оқыту процесінде тұлғаға бағытталған және құзыреттілік тәсілдерінің мәнін анықтауды меңгереді.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын біледі;
2) оқу процесін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін ескере отырып, информатика пәнін оқыту құралдары мен әдістерін таңдаудың негізгі тәсілдерін анықтауды; білім алушылардың функционалдық сауаттылығы мен сыни тұрғыдан ойлауын дамытуға бағытталаған тәсілдерін, білім алушылардың оқу жетістіктерін диагностикалау және бағалау әдістерін қолдана алады;
3) Б.Блум таксономиясына сәйкес информатика пәні бойынша оқу тапсырмаларын жобалау дағдыларын; информатика пәнін оқыту процесінде тұлғаға бағытталған және құзыреттілік тәсілдерінің мәнін анықтауды меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики организации среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие у учителей профессиональных компетенций по методике преподавания информатики.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессионального уровня учителей информатики организации среднего образования с казахским и русским языками обучения по вопросам преподавания предмета.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания информатики в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета;
2) определить основные подходы к выбору средств и методов обучения информатике с учетом психолого-педагогических особенностей организации учебного процесса; использовать приемы, направленные на развитие критического мышления и функциональной грамотности обучающихся; применять методы диагностики и оценки учебных достижений обучающихся;
3) развить навыки проектирования учебных заданий по информатике в соответствии с таксономией Б. Блума; определить сущность личностно-ориентированного и компетентностного подходов в процессе преподавания предмета информатики.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания информатики в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета;
2) умеют определять основные подходы к выбору средств и методов обучения информатике с учетом психолого-педагогических особенностей организации учебного процесса; использовать приемы, направленные на развитие критического мышления и функциональной грамотности обучающихся; применять методы диагностики и оценки учебных достижений обучающихся;
3) владеют навыками проектирования учебных заданий по информатике в соответствии с таксономией Б.Блума; определения сущности личностно-ориентированного и компетентностного подходов в процессе преподавания предмета информатики.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география, математика, информатика, құқық негіздері пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Экономика және кәсіпкерлік негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары география, математика, информатика, құқық негіздері пәндері мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география, математика, информатика, құқық негіздері пәндері мұғалімдерінің орта білім беру ұйымдарында инновациялық процестерді тиімді ұйымдастыруы үшін экономика және кәсіпкерлік негіздері бойынша біліктіліктерін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география, математика, информатика, құқық негіздері пәндері мұғалімдерінің экономика және кәсіпкерлік мәселелері бойынша кәсіби құзіреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру процесінде заманауи экономикалық білімді қалыптастыру, экономикалық іс-әрекеттің заңдылықтары мен ұстанымдарын, Қазақстан Республикасы мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары мен бағыттарын зерделеу;
2) экономикалық теорияның негізгі білімдеріне сәйкес экономикалық мәдениет дағдысы мен білім аясын кеңейту; оқытудың заманауи ақпараттық-коммуникациялық құралдарын пайдалана отырып, "Экономика және кәсіпкерлік негіздері" бойынша заманауи сабақтарды жобалау дағдыларын қалыптастыру;
3) жеке іс пен кәсіпкерліктің негіздерін, кәсіпкерлік құзыреттілікті қалыптастыру дағдыларын, тәжірибеде нарықты зерттеудің түрлі әдістерін қолдануды меңгеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру процесінде заманауи экономикалық білімді қалыптастыру, экономикалық іс-әрекеттің заңдылықтары мен ұстанымдарын, Қазақстан Республикасы мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары мен бағыттарын біледі;
2) экономикалық теорияның негізгі білімдеріне сәйкес экономикалық мәдениет дағдысы мен білім аясын кеңейту; оқытудың заманауи ақпараттық-коммуникациялық құралдарын пайдалана отырып, "Экономика және кәсіпкерлік негіздері" бойынша заманауи сабақтарды жобалау дағдыларын қалыптастыра алады;
3) жеке іс пен кәсіпкерліктің негіздерін, кәсіпкерлік құзыреттілікті қалыптастыру дағдыларын, тәжірибеде нарықты зерттеудің түрлі әдістерін қолдануды меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы экономики и предпринимательства" для учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по основам экономики и предпринимательства для эффективной организации инновационных процессов в организациях среднего образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по вопросам экономики и предпринимательства.
4. Задачи Программы:
1) формирование современных экономических знаний в процессе обучения, исследование принципов и закономерностей экономической деятельности; изучить ключевые приоритеты и направления государственной политики Республики Казахстан в сфере экономики и предпринимательства;
2) расширить знания и навыки экономической культуры в соответствии с основными знаниями экономической теории; сформировать навыки проектирования современного урока по предмету "Основы экономики и предпринимательства" с использованием современных информационно-коммуникационных средств обучения;
3) овладеть основами предпринимательства и личного дела, навыками формирования предпринимательских компетенций, применения на практике различных методов исследования рынка.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают современные экономические теории и понятия в процессе обучения, принципы и закономерности экономической деятельности; изучить ключевые приоритеты и направления государственной политики Республики Казахстан в сфере экономики и предпринимательства;
2) умеют применять знания и навыки об экономической культуре в соответствии с основными знаниями экономической теории; проектировать современный урок по предмету "Основы экономики и предпринимательства" с использованием современных информационно-коммуникационных средств обучения;
3) владеют основами предпринимательства и личного дела, навыками формирования предпринимательских компетенций, применения на практике различных методов исследования рынка.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына, тарих және құқық негіздері пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру кеңістігінде қоғам мен діннің өзара әркеттестігінің негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын, тарих және құқық негіздері пәндерінің мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы сапалы оқытуға және мұғалімдерге оқушылардың толеранттылығы мен рухани-адамгершілік құндылықтар негізіндегі гуманистік көзқарастарын тәрбиелеуде әдістемелік көмек көрсетуге ықпал ететін теориялық және тәжірибелік білім мен біліктерді алуды қамтамасыз етуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім алушылардың діни сауаттылығын қалыптастыру, діни экстремизм мен терроризмнің алдын-алу мәселелері бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының, тарих, құқық негіздері пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарлама міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясындағы діни бостандық және ар-ождан бостандығы ұстанымдарын, түрлі конфессияларға жататын азаматтардың құқықтарын регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) түрлі әлемдік діндер мен діни сенімдердің мәдени құндылықтары арасында байланыс орната отырып, заманауи әлемнің діни картинасындағы адамның орнын ұғынуға ықпал ету;
3) Қазақстанның білім беру жүйесін дамытудың зайырлы ұстанымдарын жүзеге асыру кезеңінде дүниетанымдық, толерантты диалог жүргізу дағдысын меңгеру; ынтымақтастық пен мәдени өзара әрекеттестік педагогикасы негізінде білім беру процесін жобалау мен ұйымдастыру үшін инновациялық технологияларды меңгеруде кәсіби деңгейді арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясындағы діни бостандық және ар-ождан бостандығы ұстанымдарын, түрлі конфессияларға жататын азаматтардың құқықтарын регламенттейтін нормативті құқықтық актілерді біледі;
2) түрлі әлемдік діндер мен діни сенімдердің мәдени құндылықтары арасында байланыс орната отырып, заманауи әлемнің діни картинасындағы адамның орны туралы мәселелерді қарастыра алады;
3) Қазақстанның білім беру жүйесін дамытудың зайырлы ұстанымдарын жүзеге асыру кезеңінде дүниетанымдық, толерантты диалог жүргізу дағдысын; ынтымақтастық пен мәдени өзара әрекеттестік педагогикасы негізінде білім беру процесін жобалау мен ұйымдастыру үшін инновациялық технологияларды меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы взаимодействия общества и религии в образовательном пространстве" для заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Образовательная программа направлена на обеспечение получения теоретических и практических знаний и навыков, способствующих качественному преподаванию и оказания методической помощи учителям в воспитании у обучающихся толерантности и гуманистического мировоззрения на основе нравственно-духовных ценностей.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по формированию у обучающихся религиозной грамотности, вопросов профилактики религиозного экстремизма и терроризма.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие права граждан, принадлежащих к разным конфессиям, принципы религиозной свободы и свободы совести в Конституции Республики Казахстан;
2) способствовать осмыслению места человека в религиозной картине современного мира, установив связи между культурологическими ценностями различных мировых религий и вероисповеданий;
3) освоить навыки ведения мировоззренческого, толерантного диалога на этапе реализации светского принципа развития системы образования Казахстана; повысить профессиональный уровень в овладении инновационными технологиями для проектирования и организации образовательного процесса на основе педагогики сотрудничества и взаимодействия культур.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие права граждан, принадлежащих к разным конфессиям, принципы религиозной свободы и свободы совести в Конституции Республики Казахстан;
2) умеют рассматривать вопросы о месте человека в религиозной картине современного мира, установив связи между культурологическими ценностями различных мировых религий и вероисповеданий;
3) владеют навыки ведения мировоззренческого, толерантного диалога на этапе реализации светского принципа развития системы образования Казахстана; инновационными технологиями для проектирования и организации образовательного процесса на основе педагогики сотрудничества и взаимодействия культур.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары, тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын, тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының, тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуде кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) өлкетануды оқыту мәселелері бойынша теориялық даярлықты қамтамасыз ету; мектептегі өлкетану жұмысынының негізгі міндеттерін, қағидалары мен бағыттарын зерделеу; қосарлы пәндер мен өлкетануды насихаттау мен оқытудың тиімді әдістерін зерделеу;
2) өлкетану жұмысын басқарудағы құзыреттілік тәсілдерді зерделеу және мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізу бойынша тәжірибелік дағдыларды меңгеру; тәрбие жұмысында шығармашылық қабілеттерді, рухани-адамгершілік, отаншылдық және көшбасшылық сапаларды, белсенді азаматтық ұстанымды тиімді қалыптастыруды қамтамасыз ететін белсенді тәсілдер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру;
3) "Тәрбие және білім" кіші бағдарламасының "Өлкетану" базалық бағытының міндеттері мен көрсеткіштеріне сәйкес тәрбие жұмысының мазмұны мен құрылымын құру бойынша дағдыларды қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектептегі өлкетану жұмысының негізгі міндеттерін, бағыттары мен қағидаларын, қосарлы пәндер мен өлкетануды оқыту мен насихаттаудың тиімді әдістерін біледі;
2) өлкетану жұмысын басқаруда құзыреттілік тәсілдерді және мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізу тәжірибелік дағдыларды, тәрбие жұмысында шығармашылық қабілеттерді, рухани-адамгершілік, отаншылдық және көшбасшылық сапаларды, белсенді азаматтық ұстанымды тиімді қалыптастыруды қамтамасыз ететін белсенді тәсілдер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана алады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация и проведение краеведческой работы в школе" для заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на организацию и проведение краеведческой работы в школе в условиях новой парадигмы образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения в организации и проведении краеведческой работы в школе.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить теоретическую подготовку по вопросам преподавания краеведения; изучить основные задачи, принципы и направления краеведческой работы в школе; эффективные методы пропаганды и преподавания краеведения и смежных дисциплин;
2) изучить компетентностные подходы в управлении краеведческой работой и овладеть практическими навыками по организации и проведению краеведческой работы в школе; освоить интерактивные формы и информационно-коммуникационные технологии в воспитательной работе, обеспечивающие эффективность формирования творческих способностей, духовно-нравственных, патриотических и лидерских качеств, активной гражданской позиции;
3) сформировать навыки по построению структуры и содержанию воспитательной работы в соответствии с задачами и показателями базового направления "Өлкетану" подпрограммы "Тәрбие және білім".
5. По завершению курса слушатели:
1) знают о теоретической подготовке по вопросам преподавания краеведения; основные задачи, принципы и направления краеведческой работы в школе; эффективные методы пропаганды и преподавания краеведения и смежных дисциплин;
2) умеют прменять компетентностные подходы в управлении краеведческой работой и практические навыки по организации и проведению краеведческой работы в школе; использовать интерактивные формы и информационно-коммуникационные технологии в воспитательной работе, обеспечивающие эффективность формирования творческих способностей, духовно-нравственных, патриотических и лидерских качеств, активной гражданской позиции;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының ""Жаратылыстану" және "Физика" пәндері мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама физика пәні мұғалімдерінің "Жаратылыстану" және "Физика" пәндерінің мазмұнының сабақтастығын ұғынуына, оқытудың мазмұндық-ұйымдастырушылық амалдарын меңгеруін қамтамасыз етуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасының білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында "Жаратылыстану" және "Физика" пәндерінің мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету мәселелері бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәнінің мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерімен бекітілген орта бiлiм жүйесiнде мемлекеттiң негiзгi бағыттары мен принциптерiн, "Жаратылыстану" және "Физика" пәндерінің сабақтастығының ерекшеліктерімен танысу; ерекше білім беруде қажеттіліктері бар балаларды қоса алғанда, білім алушылардың когнитивтік (танымдық) аясын дамыту мен диагностикалау дағдыларын, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын, басты құзыреттіліктері мен зерттеушілік дағдыларын дамыту бағыты мен қажеттілігін пайымдауды зерделеу;
2) орта білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгілеген талаптарға сәйкес сабақты жобалауда интерактивті өзара әрекеттестіктің әдістерін, оқыту және білім берудің заманауи білім беру технологиялары мен амалдарын қолдану дағдыларын, физика пәні бойынша оқу сабақтарының қысқа мерзімді жоспарын жобалау дағдыларын дамыту;
3) физика пәнінің мұғалімінің жобалаушылық әрекетті практикада жүйелі қолдану дағдыларын қалыптастыруды, оқушылардың сыни ойлауын дамыту тәсілдерін игеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) орта білім беру жүйесіндегі Қазақстан Республикасының әрекеттегі нормативтік-құқықтық актілерін; білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында "Физика" пәні мен "Жаратылыстану" пәні мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету ерекшелігі мен мазмұнын; функционалдық сауаттылықты дамыту қажеттілігін; оқушылардың зерттеу дағдылары мен түйінді құзыреттерін біледі;
2) ерекше білім беруді қажет ететін балаларды қоса алғанда, оқушылардың когнитивтік (танымдық) орта диагностикасы мен дамыту дағдысын; заманауи білім беру технологиялары мен оқыту мен оқу амалдарын, сабақты жобалау кезінде өзара әрекет етудің интербелсенді әдістерін; орта білім беру аясында ұсынылған әрекеттегі нормативтік-құқықтық актілерді қолдана алады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" для учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей физики с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на осмысление учителями физики преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика", освоение содержательно-организационных подходов к их преподаванию.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей физики по вопросам преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" в условиях новой парадигмы образования Республики Казахстан.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан; ознакомиться со спецификой преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" в условиях новой парадигмы образования; осмыслить необходимость развития функциональной грамотности, ключевых компетенций и исследовательских навыков обучающихся;
2) развить навыки диагностики и развития когнитивной (познавательной) сферы обучающихся, включая детей с особыми образовательными потребностями; приобрести навыки применения современных образовательных технологий и подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия при проектировании урока, соответствующего требованиям, предъявляемым действующими нормативными правовыми актами в сфере среднего образования;
3) овладеть навыками по развитию функциональной грамотности, ключевых компетенций и исследовательских навыков обучающихся; разработке краткосрочных планов учебных занятий; навыками системного использования проектной деятельности в практике учителя физики; приемами развития критического мышления у обучающихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан; специфику преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" в условиях новой парадигмы образования; о необходимости развития функциональной грамотности, ключевых компетенций и исследовательских навыков обучающихся;
2) умеют применять навыки диагностики и развития когнитивной (познавательной) сферы обучающихся, включая детей с особыми образовательными потребностями; современные образовательные технологии и подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия при проектировании урока, соответствующего требованиям, предъявляемым действующими нормативными правовыми актами в сфере среднего образования;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) оқыту орыс тілінде жүретін орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама оқыту орыс тілінде жүретін орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің педагогикалық шеберліктерін жетілдіруге және кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тілді деңгейлеп оқыту жүйесінің басты қағидаларын меңгеру;
2) мақсаттарға жету дағдыларын, сонымен қатар орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлаудың үлгісін меңгеру, сөйлеу әрекеттерін дамытуға аранлған тапсырмаларды дайындау дағдыларын жетілдіру, тілді сөздіктерді оқытудың тиімді әдіс-тәсілдерін меңгеру, білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытудың түрлі тәсілдерін қолдану;
3) критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын қалыптастыру, шиыршықты оқыту және "CLIL" (Content and language integrated learning-контент энд лэнгуидж инегрейтид лҰнинг) пәндік-тілдік кіріктіру дағдыларын меңгеру;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) тілді деңгейлеп оқыту жүйесінің басты қағидаларын біледі;
2) сөздіктерді пайдаланбай оқытудың тиімді әдістерін қолдана алады, сөйлеу әрекеттерін дамытуға арналған тапсырмаларды дайындау дағдыларын пайдалана алады;
3) шиыршықты оқыту және "CLIL" (Content and language integrated learning-контент энд лэнгуидж инегрейтид лҰнинг) пәндік-тілдік кіріктіру әдістерін, критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы организаций среднего образования с русским языком обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей казахского языка и литературы организаций среднего образования с русским языком обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций и совершенствование педагогического мастерства учителей казахского языка и литературы организации образования с русским языком обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей казахского языка и литературы организаций среднего образования с русским языком обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные принципы системы уровневого обучения языку;
2) сформировать навыки подготовки заданий на развитие речевой деятельности, овладение эффективными методами обучения без использования словарей; навыки достижения целей, а также форм среднесрочного и краткосрочного планирования; применения различных методов развития исследовательских навыков обучающихся;
3) овладеть навыками применения методов критериального оценивания, методом спирального обучения и "CLIL" (Content and language integrated learning-контент энд лэнгуидж инегрейтид ленинг) предметно-языкового интегрирования.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные принципы системы уровневого обучения языку;
2) умеют использовать навыки подготовки заданий на развитие речевой деятельности, применять эффективные методы обучения без использования словарей; применять навыки по достижению целей, а также формы среднесрочного и краткосрочного планирования; применения различных методов развития исследовательских навыков обучающихся;
3) владеют навыками применения методов критериального оценивания, методом спирального обучения и "CLIL" (Content and language integrated learning-контент энд лэнгуидж инегрейтид ленинг) предметно-языкового интегрирования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 академических часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия, биология, география, физика пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "STEM - білім беру негізінде жаратылыстану-ғылыми цикл пәндерін оқыту әдістемесі мен мазмұны" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия, биология, география, физика пәндері мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама мұғалімдердің оқу процесінде құрастыру, модельдеу, жобалауды ұйымдастыру, робототехника үшін қажетті STEM-білім берудегі (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас (бұдан әрі - STEM) кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты STEM (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) -білім беруді жүйелі және дәйекті ұйымдастыру үшін мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген орта білім жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдарын зерделеу, STEM- оқытудың психологиялық-педагогикалық сипаттамасын зерделеу және оларды жаратылыстану-ғылыми цикліндегі пәндерді оқыту практикасына бейімдеу, Қазақстандық білім беру жүйесіндегі жетістіктер мен әлемдік тәжірибені ескере отырып, мұғалімдердің STEM -оқыту теориясы мен тәжірибесі туралы түсініктерін жүйелендіру;
2) STEM-оқыту міндеттеріне, пәнаралық кіріктіру және практикалық-эксперименттік таным әдістерімен пәндерді кіріктіру принциптеріне сәйкес пәнді оқыту мазмұнын іріктеу мен жүйелеудің кәсіби-педагогикалық дағдыларын қалыптастыру, білім алушылардың құрастыру, модельдеу, жобалау, робототехника бағыттары бойынша жобалау қызметін ұйымдастыру;
3) сабақтардың технологиялық карталарын әзірлеумен, STEM-оқыту әдістері мен ұйымдастырушылық формаларын іріктеумен байланысты әдістемелік құзыреттіліктерді дамыту, STEM-оқытуда сабақтан тыс жұмыстардың мазмұнын және бизнес пен өндіріс, қорлар мен қоғамдық ұйымдар, мұражайлар мен кітапханалар, оқушылар сарайы мен техникалық шығармашылық орталықтары, ресурстық орталықтарды тарта отырып оқытуды ұйымдастыру негіздерін анықтау, желілік қауымдастық жағдайында STEM-оқыту саласында кәсіби даму үшін мұғалімдердің коллаборативті өзара әрекеттестік дағдыларын жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдарын біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика обучения предметам естественно-научного цикла на основе STEM-обучения" (Science Technology Engineering Mathemtics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Маnематикс) для учителей химии, биологии, географии, физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей химии, биологии, географии, физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие у учителей профессиональных компетенций в STEM (Science Technology Engineering Mathemtics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Маnематикс)-обучении (далее – STEM), необходимых для организации конструирования, моделирования, проектирования, робототехники в учебном процессе.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя для системной и последовательной организации STEM-обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, утвержденные нормативными правовыми актами Республики Казахстан; изучить психолого-педагогические характеристики STEM-обучения и адаптировать их в практику обучения предметам естественно-научного цикла; систематизировать представления учителей о теории и практике STEM-обучения с учетом мирового опыта и достижений казахстанской системы образования;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки отбора и систематизации содержания обучения предмету в соответствии с задачами STEM-обучения, принципами междисциплинарной интеграции и интеграции предметов с методами опытно-экспериментального познания, организации проектной деятельности обучающихся по направлениям конструирования, моделирования, проектирования, робототехники;
3) овладеть навыками оценивания учебных достижений обучающихся в условиях STEM-обучения; навыками коллаборативного взаимодействия учителей в условиях сетевого сообщества для профессионального развития в области STEM-обучения; методическими компетенциями, связанными с разработкой технологических карт уроков и отбором организационных форм и методов STEM-обучения.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, утвержденные нормативными правовыми актами Республики Казахстан; психолого-педагогические характеристики STEM-обучения и адаптацию их в практику обучения предметам естественно-научного цикла; теорию и практику STEM-обучения с учетом мирового опыта и достижений казахстанской системы образования;

2) STEM-оқыту мазмұнына жауап беретін пән бойынша оқу материалдарын іріктей алады және оны білім алушылардың практикалық-эксперименттік және жобалау қызметін ұйымдастыру үшін басқа пәндермен кіріктіре алады; пәнді оқыту жағдайында құрастыру, модельдеу, жобалау, робототехника бағыттарын анықтай алады;
3) STEM –оқыту жағдайында білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау дағдыларын; желілік қауымдастық жағдайында STEM-оқыту саласында кәсіби даму үшін мұғалімдердің коллаборативті өзара әрекеттестік дағдыларын; сабақтардың технологиялық карталарын әзірлеумен, STEM-оқыту әдістері мен ұйымдастырушылық формаларын іріктеумен байланысты әдістемелік құзыреттіліктерді меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
1. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

2) умеют отбирать учебный материал по предмету, отвечающему содержанию STEM-обучения, и интегрировать его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; определять направления конструирования, моделирования, проектирования, робототехники в условиях обучения предмету;
3) владеют навыками оценивания учебных достижений обучающихся в условиях STEM-обучения; навыками коллаборативного взаимодействия учителей в условиях сетевого сообщества для профессионального развития в области STEM-обучения; методическими компетенциями, связанными с разработкой технологических карт уроков и отбором организационных форм и методов STEM-обучения.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде пәндерді оқыту әдістемесі" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларын, мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларын, мұғалімдерін Қазақстан Республикасының орта білім беру саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту әдістемесіне үйретуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларының, мұғалімдерінің біріктірілген сынып-комплектілерде оқыту әдістемесі бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының орта білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілермен анықталған шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту әдістемесін жетілдіру механизмдерін зерделеу, шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде пәндерді оқыту әдістемесінің психологиялық-педагогикалық шарттарын, біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту үшін инновациялық білім беру технологияларын іріктеудің кәсіби-педагогикалық дағдыларын зерделеу;
2) шиыршық қағидаты негізінде пәндер бойынша оқу материалын жоспарлауды іске асыру, біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту әдістерін және ұйымдастыру түрлерін іріктеумен, сабақтардың технологиялық картасын әзірлеумен байланысты әдістемелік құзыреттіліктерді дамыту;
3) оқу жетістіктерін диагностикалау, біріктірілген сынып- комплектілеріндегі оқыту сапасының көрсеткіштерін және индикаторларын зерделеу, желілік қауымдастық жағдайында пәндерді оқыту әдістемесінің тиімді тәжірибесімен кәсіби тұрғыда алмасу үшін шағын жинақталған мектеп мұғалімдерінің коллаборативтік өзара әрекеттестік дағдыларын жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының орта білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілермен анықталған шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту әдістемесін жетілдіру механизмдерін; біріктірілген сынып-комплектілерде оқытудың психологиялық-педагогикалық негіздерін; біріктірілген сынып-комплектілерде оқытудың теориясы мен әдістемесін біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика преподавания в совмещенных класс-комплектах малокомплектной школы" для руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения методике преподавания в совмещенных класс-комплектах в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в сфере среднего образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения по вопросам методики преподавания в совмещенных класс-комплектах.
4. Задачи Программы:
1) изучить механизмы совершенствования методики преподавания в совмещенных класс-комплектах малокомплектной школы, определенные нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан; изучить психолого-педагогические условия методики преподавания предметов в совмещенных класс-комплектах малокомплектных школ; индикаторы и показатели качества обучения в совмещенных класс-комплектах;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки отбора инновационных образовательных технологий для преподавания в совмещенных класс-комплектах; планирования учебного материала по предмету на основе принципа спиральности; развивать методические компетенции, связанные с разработкой технологических карт уроков, отбором организационных форм и методов преподавания в совмещенных класс-комплектах;
3) овладеть навыками диагностики учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся в условиях обучения в совмещенных класс-комплектах; совершенствования проектирования урока в совмещенных класс-комплектах; организации внеурочной деятельности обучающихся в условиях малокомплектных школ; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают механизмы совершенствования методики преподавания в совмещенных класс-комплектах малокомплектной школы, определенные нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан; психолого-педагогические основы преподавания в совмещенных класс-комплектах; теории и методики преподавания в совмещенных класс-комплектах; индикаторы и показатели качества обучения в совмещенных класс-комплектах;

2) шиыршық қағидаты негізінде пәндер бойынша оқу материалын жоспарлауды іске асыра алады; білім алушылардың жобалау және практикалық-эксперименттік қызметтерін ұйымдастыру үшін оны басқа пәндермен кіріктіре алады; біріккен сынып-комплектілерде пәнді оқыту теориясын әзірлеп, негіздей алады;
3) оқу жетістіктерін диагностикалау, біріктірілген сынып-комплектілеріндегі сабақтарды жобалау; шағын жинақталған мектептер жағдайында білім алушылардың сыныптан тыс қызметін ұйымдастыру; желілік қауымдастық және өз бетімен білімін жетілдіру көмегімен кәсіби-педагогикалық өзара әрекеттестік және өзіндік даму дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

2) умеют делать отбор инновационных образовательных технологий для преподавания в совмещенных класс-комплектах; осуществлять планирование учебного материала по предмету на основе принципа спиральности; разрабатывать технологические карты уроков, делать отбор организационных форм и методов преподавания в совмещенных класс-комплектах;
3) владеют навыками диагностики учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся в условиях обучения в совмещенных класс-комплектах; совершенствования проектирования урока в совмещенных класс-комплектах; организации внеурочной деятельности обучающихся в условиях малокомплектных школ; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - Блендид Ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын интернаттық ұйымдар тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Интернаттық ұйымдардар тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын интернаттық ұйымдар тәрбиешілерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын интернаттық ұйымдар тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты интернаттық білім беру ұйымдары тәрбиешілерінің тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) интернаттық білім беру ұйымдарының қызметін регламенттейтін мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын білуді қамтамасыз ету, интернаттық білім беру ұйымдарында тәрбие процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктерін зерделеу;
2) "Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДББҰ және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары тәжірибесі негізінде тәрбиешілердің тәрбие процесін ұйымдастырудағы кәсіби дағдыларын дамыту, интернаттық білім беру ұйымдары жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруға қойылатын заманауи талаптарды, мектеп-интернат жағдайында тәрбие жұмысының құрылымын, негізгі тәсілдері мен бағыттарын қарастыру;
3) заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, тәрбиеленушілердің жеке-психологиялық ерекшеліктерін түзетуге және дамытуға бағытталған бағдарламаларды құрастыру біліктерін жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) интернаттық білім беру ұйымдарының қызметін регламенттейтін мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын, интернаттық білім беру ұйымдарында тәрбие процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктерін біледі;
2) "Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДББҰ және қосымша білім беру ұйымдарының тәжірибесі негізінде оқу-тәрбие процесінің негізгі тәсілдері мен бағыттарын, құрылымын анықтап, арнайы мектеп-интернаты жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыра алады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций воспитателей интернатных организаций" для воспитателей интернатных организаций с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение воспитателей интернатных организаций образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетентности воспитателей интернатных организаций образования с казахским и русским языками обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности воспитателей интернатных организаций образования по организации воспитательной работы.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить знание приоритетных направлений государственной политики, регламентирующие деятельность интернатных организаций образования; определить особенности психолого-педагогического сопровождения воспитательного процесса в интернатных организациях образования; рассмотреть современные требования к организации учебно-воспитательного процесса в условиях интернатных организаций образования, структуру, основные подходы и направления воспитательной работы в условиях школы-интерната;
2) совершенствовать умения разработки программ, направленных на развитие и коррекцию индивидуально-психологических особенностей воспитанников; развить профессиональные навыки воспитателей в организации воспитательного процесса на основе опыта АОО "Назарбаев интеллектуальные школы" и организаций дополнительного образования для детей.
3) овладеть навыками использования информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления государственной политики, регламентирующие деятельность интернатных организаций образования; особенности психолого-педагогического сопровождения воспитательного процесса в интернатных организаций образования; современные требования к организации учебно-воспитательного процесса в условиях интернатных организаций образования, структуру, основные подходы и направления воспитательной работы в условиях школы-интерната;
2) умеют разрабатывать программы, направленные на развитие и коррекцию индивидуально-психологических особенностей воспитанников; развивать профессиональные навыки воспитателей в организации воспитательного процесса на основе опыта АОО "Назарбаев интеллектуальные школы" и организаций дополнительного образования для детей;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте жастан дамыту аспектісінде пәндік-кеңістіктік дамушы ортаны модельдеу" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, тәрбиешілерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 14235 нөмірмен тіркелген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылдың 12- тамызындағы №499 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың үлгілік бағдарламасын іске асыру жағдайында мектепке дейінгі балалардың ерте даму аспектісінде пәндік-кеңістіктік дамыту ортасын модельдеу бойынша мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің, тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі балаларды ерте даму аспектісінде пәндік-кеңістіктік даму ортасын жүйелі және дәйекті ұйымдастыру үшін мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлердің, оқытушылардың кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін регламенттейтін мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын білулерін қамтамасыз ету, дамытушы пәндік-кеңістіктік білімдік ортаның психологиялық-педагогикалық сипаттамасын анықтау және мектепке дейінгі ұйымдағы білім беру процесінің тәжірибесіне бейімдеу;
2) білім беру салаларын кіріктіру принципін, гендерлік тәсілді ескере отырып дамытушы білімдік ортаның моделін құра алады және дамытушы білімдік ортаның базалық компоненттерін жобалау мазмұнын анықтау;
3) заманауи ғылыми зерттеулердің негізінде пәндік-кеңістіктікте білімдік ортаны дамытуда жобалау, білім беру контентін құру, мектепке дейінгі балаларға арналған дамытушылық және түзетушілік сипаттағы ақпараттық-білімдік ресурстарды қолдану.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін негізгі нормативтік құқықтық актілерді, мектеп жасына дейінгі балалардың психологиялық-педагогикалық негіздерін, мектепке дейінгі ұйымдардағы пәндік-кеңістіктік дамытушы ортаны ұйымдастыру талаптарын, әлемнің жетекші елдерінің әлеуметтік даму тәжірибелерін біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Моделирование предметно-пространственной развивающей среды в аспекте раннего развития детей дошкольного возраста" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение уровня профессиональной компетентности руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций по моделированию предметно-пространственной развивающей среды в аспекте раннего развития детей дошкольного возраста в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года №499, зарегистрированный в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под №14235 (далее – Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций для системной и последовательной организации предметно-пространственной развивающей среды в аспекте раннего развития детей дошкольного возраста.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить знание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций; психолого-педагогических основ развития детей дошкольного возраста, требования к организации предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации; опыта построения предметно-развивающей социальной среды ведущих стран мира;
2) сформировать навыки развития модели построения предметно-пространственной развивающей среды с учетом принципа интеграции образовательных областей, с учетом гендерного подхода; определения содержания проектирования базовых компонентов развивающей предметно-пространственной среды;
3) овладеть навыками моделирования предметно-пространственной развивающей среды на основе эффективных технологий и методик раннего развития детей и современных научных исследований, использования цифровых образовательных ресурсов, предназначенного для детей дошкольного возраста.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольных организаций; психолого-педагогические основы развития детей дошкольного возраста, требования к организации предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации, опыт построения предметно-развивающей социальной среды ведущих стран мира;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалау" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), тәрбиешілерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының (меңгерушілерінің), тәрбиешілерінің мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалау саласындағы біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі ұйым басшыларының (меңгерушілерінің), тәрбиешілерінің білім беру салалары мен балалардың іс-әрекеті түрлеріне сәйкес заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалаудағы құзіреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, даулар мен шиеленістік жағдайларды шешу тәсілдерін зерделеу, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамыту стратегиялары, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасын жобалаудың заманауи тұжырымдамалары, принциптері, компоненттері туралы түсініктерін кеңейту;
2) мектепке дейінгі ұйымның білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістіктік дамытушы ортасының сапасын жобалау;
3) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамыту стратегияларын бағалау үшін ECERS-R (Early Childhood Environment Rating Scales –– Ирли чайлдхуд инвайронмент рэтинг скэлс) (бұдан әрі – ECERS-R) халықаралық шәкілін қолдану дағдыларын қалыптастыру, мектепке дейінгі ұйымдарда STEAM-технологияларды (Science Technology Engineering Arts Mathematics – сайнс технолоджи инженеринг арт матимэтикс) (бұдан әрі – STEAM) қолдануда тәрбиешілердің жобалау-технологиялық құзіреттілігін қалыптастыру;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясат мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерін, даулар мен шиеленістік жағдайларды шешу тәсілдерін, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамыту стратегияларын, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасын жобалаудың заманауи тұжырымдамаларын, принциптерін, компоненттерін біледі;
2) мектепке дейінгі ұйымның білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалай алады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование предметно-пространственной развивающей среды на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций образования.
2. Программа направлена на повышение квалификации руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций в области проектирования предметно-пространственной развивающей среды на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации в соответствии с нормативными правовыми актами.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие компетентности руководителей (заведующих), воспитателей дошкольной организаций в проектировании предметно-пространственной развивающей среды в соответствии с образовательными областями и видами детской деятельности.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы государственной политики Республики Казахстан, способы решения споров и конфликтных ситуаций; расширить представления о стратегиях развития дошкольной организации образования, современных концепциях, принципах, компонентах проектирования предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации;
2) проектировать предметно-пространственную развивающую среду на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации;
3) сформировать навыки применения международных шкал ECERS-R (Early childhood environment rating scales – Ирли Чайлдхуд Инвайронмент Рэтинг Скэлс) (далее – ECERS-R) для оценки качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации образования и стратегий развития дошкольной организации образования; сформировать проектно-технологические компетентности воспитателей в использовании STEAM-технологий (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс) в дошкольной организации.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы государственной политики Республики Казахстан, способы решения споров и конфликтных ситуаций; стратегии развития дошкольной организации образования, современных концепциях, принципах, компонентах проектирования предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации;
2) умеют проектировать предметно-пространственную развивающую среду на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации;

3) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын және мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамыту стратегияларын бағалау үшін ECERS-R (Early Childhood Environment Rating Scales –– Ирли чайлдхуд инвайронмент рэтинг скэлс) (бұдан әрі – ECERS-R) халықаралық шәкілін қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне),
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдардың
білім беру қызметінің сапасын
бағалау негізінде заттық-кеңістік
дамытушы ортаны жобалау"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау сабағы
Практикалық жұмыс
Тренинг
КТС
Дөңгелек үстел
Жобаны қорғау
Жалпы тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік –құқықтық модуль
4
2
6
1.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдары. Мектепке дейінгі ұйым педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
4
2
6
2
Басқарушылық модуль
4
4
8
2.1
Мектепке дейінгі ұйымның даму стратегиясы: даму бағдарламасы, бюджеттік жоспарлау, ішкі және сыртқы ортаның SWOT (Стренс,Уикнесес, Оппортюнаитиес,Сритс) -талдауы
2
2
4
2.2
Мектепке дейінгі білім беру ұйымының замануи менеджменті: ғылыми-теориялық негіздері мен әдіснамасы
2
2
2.3
Білім беру ұйымдарында даулар мен шиеленістік жағдайларды шешу амалдары (медиация)
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
6
8
3.1
Қоршаған орта бала тұлғасын қалыптастыру және дамыту факторы ретінде. Балаларда өз бетімен әрекет ету дағдыларын қалыптастыру
2
2
3.2
"Дамытушы білім беру ортасы" түсінігі: түсінігі, мәні. "Дамытушы білім беру ортасының" базалық компоненттері
2
2
3.3
Мектепке дейінгі ұйымның пәндік-кеңістік даму ортасына гендерлік көзқарас. Мектепке дейінгі ұйымның ата-аналармен өзара әрекеттестігін қалыптастыру
2
2
3.4
Мектепке дейінгі ұйымдардың дамытушы білімдік ортасын жобалау. Мектепке дейінгі ұйымда режимдік процестерді ұйымдастыру
2
2
4
Мазмұндық модуль
2
10
2
16
2
2
34
4.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен білімді дамытудың заманауи үрдістері
2
2
4.2
Мектепке дейінгі ұйымның заттық-кеңістік дамытушы ортасын құрудың заманауи тұжырымдамалары мен принциптері (В.А.Петровский, Р.Б.Стеркина, С.Л.Новоселова)
2
2
4.3
Мектепке дейінгі ұйымдардағы заттық-кеңістік дамыту ортасының сапасын бағалау мәселелері. Қазақстан Республикасындағы білім берудің қазіргі ахуалы мен дамуы туралы ұлттық баяндама.
2
2
4.4
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын ECERS-R (Early Childhood Environment Rating Scales –– Ирли чайлдхуд инвайронмент рэтинг скэлс) халықаралық шәкілін қолданып бағалау
8
8
4.5
Мектепке дейінгі ұйымдардың заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын бағалау нәтижелерін талдау және түсіндіру
8
8
4.6
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың денсаулық сақтау дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.7
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың танымдық дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.8
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың шығармашылық дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.9
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың коммуникативтік-тілдік дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.10
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың әлеуметтік дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.11
Жобаның таныстырылымы және қорғау
2
2
5
Технологиялық модуль
2
2
4
2
10
5.1
Білім беру ұйымдарын цифрландыру:. Қазақстан Республикасының электрондық үкімет порталы (egov.kz)
2
2
5.2
Мектепке дейінгі жастағы балалар үшін қарапайым роботтандырылған жүйелерді модельдеу мен құрастырудың негіздері. Ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5.3
Тәрбиешінің роботтарды бағдарламалау және жинау бойынша құзіреттілігін дамыту. Цифрлық білім беру ресурстарын қолдану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
5.4
Мектепке дейінгі жастағы балаларда STEAM-құзіреттілікті (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Ғылым Технология Инженерия Өнер математика – сайнс технолоджи инженеринг арт матимэтикс) дамыту үшін заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
5.5
Диагностика. Қорытынды тестілеу
2
2
6
Вариативтік модуль
6
6
6.1
Заттық-кеңістік дамыту ортасын ұйымдастыру бойынша отбасы мен балабақшаның өзара әрекеттестігі
6.2
Жоба әдісі балалардың өзіндік жұмысын ұйымдастыру тәсілі ретінде
6.3
Мектепке дейінгі ұйымдардағы ортақ тақырыптар бойынша перспективалық жоспарлау
6.4
Мектепке дейінгі ұйымдарда режимдік процестерді ұйымдастыру
6.5
Кюизенердің есептеу таяқшалары
6.6
Мектепке дейінгі жастағы балалардың толеранттылығын жетілдіру тренингі
Барлығы:
14
6
18
12
16
2
2
2
72
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне),
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдардың
білім беру қызметінің сапасын
бағалау негізінде заттық-кеңістік
дамытушы ортаны жобалау"
білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу
16 сағ.
Қашықтықтан оқу
8 сағ.
Өз бетімен оқу
48 сағ.
Барлығы
Лекция
Практикалық жұмыс
Семинар
Жоба қорғау
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн -кеңес
Тыңдаушылардың өз бетімен оқуы
1
Нормативтік –құқықтық модуль
4
4
8
1.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдары. Мектепке дейінгі ұйым педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
4
4
8
2
Басқарушылық модуль
2
6
8
2.1
Мектепке дейінгі ұйымның даму стратегиясы: даму бағдарламасы, бюджеттік жоспарлау, ішкі және сыртқы ортаның SWOT (Стренс,Уикнесес, Оппортюнаитиес,Сритс) -талдауы
2
2
4
2.2
Мектепке дейінгі білім беру ұйымының замануи менеджменті: ғылыми-теориялық негіздері мен әдіснамасы
2
2
2.3
Білім беру ұйымдарында даулар мен шиеленістік жағдайларды шешу амалдары (медиация)
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
6
8
3.1
Қоршаған орта бала тұлғасын қалыптастыру және дамыту факторы ретінде. Балаларда өз бетімен әрекет ету дағдыларын қалыптастыру
2
2
3.2
"Дамытушы білім беру ортасы" түсінігі: түсінігі, мәні. "Дамытушы білім беру ортасының" базалық компоненттері
2
2
3.3
Мектепке дейінгі ұйымның пәндік-кеңістік даму ортасына гендерлік көзқарас. Мектепке дейінгі ұйымның ата-аналармен өзара әрекеттестігін қалыптастыру
2
2
3.4
Мектепке дейінгі ұйымдардың дамытушы білімдік ортасын жобалау. Мектепке дейінгі ұйымда режимдік процестерді ұйымдастыру
2
2
4
Мазмұндық модуль
2
2
2
2
24
32
4.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен білімді дамытудың заманауи үрдістері
2
2
4.2
Мектепке дейінгі ұйымның заттық-кеңістік дамытушы ортасын құрудың заманауи тұжырымдамалары мен принциптері (В.А.Петровский, Р.Б.Стеркина, С.Л.Новоселова)
2
2
4.3
Мектепке дейінгі ұйымдардағы заттық-кеңістік дамыту ортасының сапасын бағалау мәселелері. Қазақстан Республикасындағы білім берудің қазіргі ахуалы мен дамуы туралы ұлттық баяндама.
4
4
4.4
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын ECERS-R (Early Childhood Environment Rating Scales –– Ирли чайлдхуд инвайронмент рэтинг скэлс) халықаралық шәкілін қолданып бағалау
2
2
4
4.5
Мектепке дейінгі ұйымдардың заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын бағалау нәтижелерін талдау және түсіндіру
2
2
4.6
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың денсаулық сақтау дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
4
4
4.7
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың танымдық дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4
4.8
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың шығармашылық дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
4
4
4.9
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың коммуникативтік-тілдік дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.10
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың әлеуметтік дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.11
Жобаның таныстырылымы және қорғау
2
2
5
Технологиялық модуль
2
8
10
5.1
Білім беру ұйымдарын цифрландыру:. Қазақстан Республикасының электрондық үкімет порталы (egov.kz)
2
2
5.2
Мектепке дейінгі жастағы балалар үшін қарапайым роботтандырылған жүйелерді модельдеу мен құрастырудың негіздері. Ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5.3
Тәрбиешінің роботтарды бағдарламалау және жинау бойынша құзіреттілігін дамыту. Цифрлық білім беру ресурстарын қолдану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4
5.4
Мектепке дейінгі жастағы балаларда STEAM-құзіреттілікті (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Ғылым Технология Инженерия Өнер математика – сайнс технолоджи инженеринг арт матимэтикс) дамыту үшін заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
6
Вариативтік модуль
4
4
6.1
Заттық-кеңістік дамыту ортасын ұйымдастыру бойынша отбасы мен балабақшаның өзара әрекеттестігі
6.2
Жоба әдісі балалардың өзіндік жұмысын ұйымдастыру тәсілі ретінде
6.3
Мектепке дейінгі ұйымдардағы ортақ тақырыптар бойынша перспективалық жоспарлау
6.4
Мектепке дейінгі ұйымдарда режимдік процестерді ұйымдастыру
6.5
Кюизенердің есептеу таяқшалары
6.6
Мектепке дейінгі жастағы балалардың толеранттылығын жетілдіру тренингі
Вариативтік модуль бойынша онлайн-кеңес
2
2
Барлығы:
8
6
2
2
4
2
48
72
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
115-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарының білім беру қызметіндегі STEAM-оқыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) владеют навыками применения международных шкал ECERS-R (Early childhood environment rating scales – Ирли Чайлдхуд Инвайронмент Рэтинг Скэлс) (далее – ECERS-R) для оценки качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации образования и стратегий развития дошкольной организации образования; использования STEAM-технологий (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс) в дошкольной организации.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное – 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное – 48 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах, в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация проекта, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездные практические занятия, тренинг, круглый стол, оценка качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации (мини-исследование), презентация проекта, метод кейсов, обсуждение видеороликов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Проектирование
предметно-пространственной
развивающей среды на основе
оценки качества
образовательной деятельности
дошкольной организации" для
руководителей (заведующих),
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
ВПЗ
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного воспитания и обучения, утвержденные нормативными правовыми актами. Нормативно-правовые документы регулирующие деятельность педагогов дошкольных организаций
4
2
6
2
Управленческий модуль
4
4
8
2.1
Стратегия развития дошкольной организации: программа развития, бюджетное планирование, SWOT-анализ внутренней и внешней среды
2
2
4
2.2
Современный менеджмент дошкольной организации: научно-теоретические основы и методология
2
2
2.3
Способы решения споров и конфликтных ситуаций в организациях образования (медиация)
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
6
8
3.1
Окружающая среда как фактор формирования и развития личности ребенка. Формирование навыков самостоятельной деятельности у детей
2
2
3.2
Понятие "развивающая образовательная среда": представления, сущность. Базовые компоненты "развивающей образовательной среды"
2
2
3.3
Гендерный подход к предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации. Формирование взаимодействия дошкольной организации с родителями
2
2
3.4
Проектирование развивающей образовательной среды дошкольной организации. Организация режимных процессов в дошкольной организации
2
2
4.
Содержательный модуль
2
10
2
16
2
2
34
4.1
Современные тенденции развития дошкольного воспитания и обучения
2
2
4.2
Современные концепции и принципы построения предметно-развивающей среды дошкольной организации (В.А.Петровский, Р.Б.Стеркина, С.Л.Новоселова и др.)
2
2
4.3
Проблемы оценки качества предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации. Национальный доклад о состоянии и развитии образования Республики Казахстан
2
2
4.4
Оценка качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации с использованием международной шкалы ECERS-R (Early childhood environment rating scales – Ирли Чайлдхуд Инвайронмент Рэйтинг Скейлз)
8
8
4.5
Анализ и интерпретация результатов оценки качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации
8
8
4.6
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития здоровьесбегающих навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.7
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития познавательных навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.8
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития творческих навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.9
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития коммуникативно-языковых навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.10
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития социальных навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.11
Презентация и защита проекта
2
2
5
Технологический модуль
2
2
4
2
10
5.1
Цифровизация организаций образования: портал "Электронное Правительство Республики Казахстан"
2
2
5.2
Основы моделирования и конструирования простых роботизированных систем для дошкольников. Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве
2
2
5.3
Развитие компетентностей воспитателя по сборке и программированию роботов. Использование цифровых образовательных ресурсов (BilimLand (БилимЛэнд) и др.)
2
2
5.4
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития STEAM-компетенций (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс) у дошкольников
2
2
5.5
Диагностика. Итоговое тестирование
2
2
6
Вариативный модуль
6
6
6.1
Взаимодействие семьи и детского сада по организации предметно-пространственной развивающей среды
6.2
Метод проектов как способ организации самостоятельной работы детей
6.3
Перспективное планирование по сквозным темам в дошкольной организации
6.4
Организация режимных процессов в дошкольной организации
6.5
Счетные палочки Кюизенера
6.6
Тренинг развития толерантности у дошкольников
Всего:
14
6
18
12
16
2
2
2
72
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Проектирование
предметно-пространственной
развивающей среды на основе
оценки качества
образовательной деятельности
дошкольной организации" для
руководителей (заведующих),
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
48 ч.
Всего
Лекция
Практическое занятие
Семинар
Презентация проектов
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
4
4
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного воспитания и обучения, утвержденные нормативными правовыми актами. Нормативно-правовые документы регулирующие деятельность педагогов дошкольных организаций
4
4
8
2
Управленческий модуль
2
6
8
2.1
Стратегия развития дошкольной организации: программа развития, бюджетное планирование, SWOT (Стренс,Уикнесес,Оппортюнаитиес,
Сритс) -анализ внутренней и внешней среды
2
2
4
2.2
Современный менеджмент дошкольной организации: научно-теоретические основы и методология
2
2
2.3
Способы решения споров и конфликтных ситуаций в организациях образования (медиация)
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
6
8
3.1
Окружающая среда как фактор формирования и развития личности ребенка. Формирование навыков самостоятельной деятельности у детей
2
2
3.2
Понятие "развивающая образовательная среда": представления, сущность. Базовые компоненты "развивающей образовательной среды"
2
2
3.3
Гендерный подход к предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации. Формирование взаимодействия дошкольной организации с родителями
2
2
3.4
Проектирование развивающей образовательной среды дошкольной организации. Организация режимных процессов в дошкольной организации
2
2
4
Содержательный модуль
2
2
2
2
24
32
4.1
Современные тенденции развития дошкольного образования
2
2
4.2
Современные концепции и принципы построения предметно-развивающей среды дошкольной организации (В.А. Петровский, Р.Б. Стеркина, С.Л. Новоселова и др.)
2
2
4.3
Проблемы оценки качества предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации. Национальный доклад о состоянии и развитии образования Республики Казахстан
4
4
4.4
Оценка качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации с использованием международной шкалы ECERS-R (Early childhood environment rating scales – Ирли Чайлдхуд Инвайронмент Рэйтинг Скейлз)
2
2
4
4.5
Анализ и интерпретация результатов оценки качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации
2
2
4.6
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития здоровьесберегающих навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
4
4
4.7
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития познавательных навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4
4.8
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития творческих навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
4
4
4.9
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития коммуникативно-языковых навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.10
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития социальных навыков на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.11
Презентация и защита проекта
2
2
5
Технологический модуль
2
8
10
5.1
Цифровизация организаций образования: портал "Электронное Правительство Республики Казахстан"
2
2
5.2
Основы моделирования и конструирования простых роботизированных систем для дошкольников. Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве
2
2
5.3
Развитие компетентностей воспитателя по сборке и программированию роботов. Использование цифровых образовательных ресурсов (BilimLand (БилимЛэнд) и др.)
2
2
4
5.4
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития STEAM-компетенций (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс, Технолоджи, Инжиниринг, Арт, Математикс) у дошкольников
2
2
6
Вариативный модуль
4
4
6.1
Взаимодействие семьи и детского сада по организации предметно-пространственной развивающей среды
6.2
Метод проектов как способ организации самостоятельной работы детей
6.3
Перспективное планирование по сквозным темам в дошкольной организации
6.4
Организация режимных процессов в дошкольной организации
6.5
Счетные палочки Кюизенера
6.6
Тренинг развития толерантности дошкольников
Онлайн-консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
8
6
2
2
4
2
48
72
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 115
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "STEAM-обучение в образовательной деятельности дошкольных организаций" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций
Сноска. Приказ дополнен приложением 115 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру қызметіндегі STEAM-оқыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйым басшыларын (меңгерушілерін), тәрбиешілерін оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының (меңгерушілерінің), тәрбиешілерінің мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудың әртүрлі инновациялық тәсілдемелеріне бағдарлана білу, STEAM-оқыту (Science Technology Engineering Art Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс) мәнмәтінінде педагогикалық процесті жобалау дағдыларын дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты - білім беру қызметінде STEAM- оқытуды пайдалану бойынша мектепке дейінгі ұйымдар басшылары (меңгерушілері) мен тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын, М.Монтессори педагогикалық жүйесінде мектеп жасына дейінгі балаларды ғарыштық және математикалық тәрбиелеудің инновациялық технологиялық бағыттарын зерделеу;
2) мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру үдерісінде қолданылатын заманауи ғылыми-практикалық технологиялар, STEAM оқыту мазмұнын іріктеу қағидалары туралы түсініктерін жүйеге келтіру, STEAM оқыту жағдайында мектеп жасына дейінгі балаларды жан-жақты дамыту үшін тұтас педагогикалық үдерісті жобалау дағдыларын дамыту;
3) мектепке дейінгі ұйымдарда STEAM оқытуды іске асыруды қамтамасыз ететін заманауи инновациялық технологиялар мен әдістерді іріктеу, апробациялау және енгізу құралдарын пайдалану, мектепке дейінгі ұйымда оқу процесін білім беру құрылымдаушыларын пайдалана отырып жобалау дағдыларын қалыптастыру, балалардың шығармашылық және өнертапқыштық қабілеттерін дамытуға, логикалық және алгоритмдік ойлаудың негізгі компоненттерін қалыптастыруға бағытталған ұйымдастырылған оқу әрекетін құрылымдау, АКТ-технологияларын қолдану арқылы дидактикалық материалдарды, оқу құралдарын, шығармашылық өнімдерді әзірлеу дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын; М.Монтессори педагогикалық жүйесіндегі мектеп жасына дейінгі балаларды ғарыштық және математикалық тәрбиелеудің инновациялық технологиялық бағыттарын біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "STEAM-обучение в образовательной деятельности дошкольных организаций" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие у руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций компетенций по ориентированию в многообразии инновационных подходов к развитию детей дошкольного возраста, навыков проектирования педагогического процесса в контексте STEАM (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс, Технолоджи, Инжиниринг, Арт, Математикс)-обучения (далее – STEАM-обучение).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью программы является формирование профессиональной компетентности руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций по использованию STEAM-обучения в образовательной деятельности.
4. Задачи Программы:
1) изучить ключевые приоритетные направления образовательной политики Республики Казахстан; инновационные технологические направления космического и математического воспитания детей дошкольного возраста в педагогической системе М.Монтессори;
2) систематизировать представления о современных научно-практических технологиях, используемых в образовательной деятельности дошкольных организаций, принципах отбора содержания STEАM-обучения; развить навыки проектирования целостного педагогического процесса в условиях STEAM-обучения для всестороннего развития детей дошкольного возраста;
3) сформировать навыки использования инструментария отбора, апробации и внедрения современных инновационных технологий и методик, обеспечивающих реализацию STEАM-обучения в дошкольных организациях; навыки проектирования образовательного процесса в дошкольной организации с применением образовательных конструкторов; сформировать навыки конструирования организованной учебной деятельности, направленной на формирование у детей основных компонентов логического и алгоритмического мышления, развития творческих и изобретательских способностей, технологиями создания дидактических материалов, пособий, творческих продуктов с использованием ИКТ-технологий.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают ключевые приоритетные направления образовательной политики Республики Казахстан; инновационные технологические направления космического и математического воспитания детей дошкольного возраста в педагогической системе М.Монтессори;

2) мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру үдерісінде қолданылатын заманауи ғылыми-практикалық технологиялар, STEAM-оқыту мазмұнын іріктеу қағидалары туралы түсініктерді жүйелеуді; STEAM оқыту жағдайында мектеп жасына дейінгі балаларды жан-жақты дамыту үшін тұтас педагогикалық үдерісті жобалау дағдыларын дамытуды қолдана алады.
3) мектепке дейінгі ұйымдарда STEAM оқытуды іске асыруды қамтамасыз ететін заманауи инновациялық технологиялар мен әдістерді іріктеу, апробациялау және енгізу құралдарын пайдалану; мектепке дейінгі ұйымда оқу процесін білім беру құрылымдаушыларын пайдалана отырып жобалау дағдыларын; балалардың шығармашылық және өнертапқыштық қабілеттерін дамытуға, логикалық және алгоритмдік ойлаудың негізгі компоненттерін қалыптастыруға бағытталған ұйымдастырылған оқу әрекетін құрылымдау, АКТ-технологияларын қолдану арқылы дидактикалық материалдарды, оқу құралдарын, шығармашылық өнімдерді әзірлеу дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.

2) умеют систематизировать представления о современных научно-практических технологиях, используемых в образовательной деятельности дошкольных организаций, принципах отбора содержания STEАM-обучения; развивать навыки проектирования целостного педагогического процесса в условиях STEAM-обучения для всестороннего развития детей дошкольного возраста;
3) владеют навыками использования инструментария отбора, апробации и внедрения современных инновационных технологий и методик, обеспечивающих реализацию STEАM-обучения в дошкольных организациях; навыки проектирования образовательного процесса в дошкольной организации с применением образовательных конструкторов; навыками конструирования организованной учебной деятельности, направленной на формирование у детей основных компонентов логического и алгоритмического мышления, развития творческих и изобретательских способностей, технологиями создания дидактических материалов, пособий, творческих продуктов с использованием ИКТ-технологий.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – Блендид Ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа или презентация мини-занятия, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ или мини-занятий включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқару" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйым басшыларын (меңгерушілерін) оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымның білім беру процесін модельдеуді қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 14235 нөмірімен тіркелген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылдың 12- тамызында № 499 бұйрығымен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасын (бұдан әрі - мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы) іске асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқару бойынша басшылардың (меңгерушілердің) кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында басқарушылық қызметі бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектепке дейінгі ұйым басшыларының кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер туралы біліммен қамтамасыз ету;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқарудың заманауи тәсілдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру, мектепке дейінгі ұйымда пәндік-кеңістіктік даму ортасын ұйымдастыру, стратегиялық жоспарлауды іске асыру дағдыларын дамыту;
3) мектеп жасына дейінгі балаларды оқытуға және тәрбиелеуге бағытталған білім беру үдерісін зерделеуді меңгерту, басқарушылық қызметінде инновациялық, ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану (бұдан әрі – АКТ) дағдыларын дамыту.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін нормативтік құқықтық актілерін біледі;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқарудың заманауи тәсілдерін біледі; стратегиялық жоспарлауды, мектепке дейінгі ұйымда пәндік-кеңістіктік даму ортасын ұйымдастыруды жүзеге асыра алады;
3) мектеп жасына дейінгі балаларды оқытуға және тәрбиелеуге бағытталған білім беру үдерісін зерделеуді, басқарушылық қызметінде инновациялық және ақпараттық-коммуникативтік (Бұдан әрі – АКТ) технологияларын қолдану дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций (далее - Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих) дошкольных организаций.
2. Образовательная программа направлена на развитие профессиональных компетентностей руководителей (заведующих) по управлению дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499, зарегистрированный в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14235 (далее – Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения), обеспечивающей моделирование образовательного процесса дошкольной организации.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности руководителя дошкольной организации с казахским и русским языками обучения по управленческой деятельности в условиях реализации Типовой учебной программы.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить знание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций;
2) сформировать навыки применения современных подходов к управлению дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы; сформировать навыки осуществления стратегического планирования, организации предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации;
3) овладеть навыками мониторинга образовательного процесса, направленного на воспитание и обучение детей дошкольного возраста; развить навыки применения инновационных, информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в управленческой деятельности.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольных организаций;
2) умеют применять современные подходы к управлению дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы; осуществлять стратегическое планирование, организацию предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации;
3) владеют навыками мониторинга образовательного процесса, направленного на воспитание и обучение детей дошкольного возраста; применения инновационных, ИКТ-технологий в управленческой деятельности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруде 3D-притинг технологиясын қолдану" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының мұғалімдерін және қосымша білім беру ұйымдарының педагогтерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама 3D-принтинг құралдарын қолдану, пәндерді оқыту үдерісінде білімді бағалау және пәнаралық байланысты ұйымдастыру жүйесін зерттеу бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары мұғалімдерінің және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұны аясында 3D-принтинг құралдарын қолдану саласында қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары мұғалімдерінің және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби құзыреттілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) 3D-модельдеу және 3D-принтинг құралдарын басқару негіздерін; 3D-принтинг құралдарын қолдана отырып, сабақтарды жоспарлау мен өткізудің негізгі әдістемелерін білуді қамтамасыз ету;
2) 3D-модельдеу мен білім алушылардың жалпы ақпараттық құзыреттілігін дамыту үшін робототехника құралдарын пайдалана отырып, сабақты жобалаудың тәсілдерін; 3D-принтинг бойынша сабақтан тыс жұмыстарды жоспарлау дағдыларын қалыптастыру;
1) білім алушылардың функциональдық зерттеу дағдыларын қалыптастыру үшін пәнаралық жобаларды ұйымдастыруда 3D-принтинг құралдарын қолдануды үйрету.
5. Курстың соңында тыңдаушылар:
1) 3D-модельдеу және 3D-принтинг құралдарын басқару негіздерін; 3D-принтинг құралдарын қолдана отырып, сабақтарды жоспарлау мен өткізудің негізгі әдістемелерін біледі және түсінеді;
2) 3D-модельдеу мен білім алушылардың жалпы ақпараттық құзыреттілігін дамыту үшін робототехника құралдарын пайдалана отырып, сабақты жобалаудың тәсілдерін; 3D-принтинг бойынша сабақтан тыс жұмыстарды жоспарлау дағдыларын меңгереді;
3) білім алушылардың функциональдық зерттеу дағдыларын қалыптастыру үшін пәнаралық жобаларды ұйымдастыруда 3D-принтинг құралдарын қолдана алады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Применение технологии 3D-принтинга в образовании" для учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение профессиональных компетентностей учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования по использованию средств 3D-принтинга, изучению системы оценки знаний и организации межпредметных связей в процессе преподавания предметов.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональных компетентностей учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения в области применения средств 3D-принтинга.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить изучение основ 3D-моделирования и управления 3D-принтером;
2) сформировать навыки применения основных методик планирования и проектирования уроков с использованием средств 3D-принтинга; научить применять средства 3D-принтинга в преподавании предметов и организовывать проектную деятельность обучающихся в области конструирования и применения изделий напечатанных на 3D-принтере;
3) сформировать навыки планирования внеклассной работы по 3D-принтингу; применения средств 3D-принтинга в организации межпредметных проектов для формирования функциональных исследовательских навыков обучающихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают основы 3D-моделирования и управления 3D-принтером; основные методики планирования и проведения уроков с использованием средств 3D-принтинга;
2) умеют применять основные методики планирования и проектирования уроков с использованием средств 3D-принтинга; применять средства 3D-принтинга в преподавании предметов и организовывать проектную деятельность обучающихся в области конструирования и применения изделий напечатанных на 3D-принтере;
3) владеют навыками применения средств 3D-принтинга в организации межпредметных проектов для формирования функциональных исследовательских навыков обучающихся.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;

3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы кезінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының мұғалімдеріне
және балаларға арналған
қосымша білім беру
ұйымдарының педагогтеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Білім беруде 3D-принтинг
технологиясын қолдану"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау сабағы
Практикалық жұмыс
Семинар
Шеберлік сыныбы
Дөңгелек үстел
Жобаны қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттары. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
2.1
Сыныптағы оқу әрекетін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері. Оқытудағы тұлғаға бағдарланған және құзыреттілік тәсілдің мәні
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
18
4
20
2
2
4
56
3.1
3D-принтингті ендіру. Технологияның даму тарихы.
2
2
3.2
Білім беру пәндерінде 3D-принтинг технологияларын қолдану саласы және маңыздылығы
2
2
3.3
Оқу процесінде 3D-принтерді пайдалану. 3D-принтерлерге шолу (техникалық сипаттамасы мен ерекшеліктері).
2
2
3.4
3D-принтерлердің жұмыс принциптерін қарастыру. Құрылымы. 3D-принтерді сыныпта пайдаланудың техникалық қауіпсіздігі.
2
2
3.5
3D-принтерді пайдалану туралы нұсқаулық (бапқа келтіру, калибрлеу және іске қосу
2
2
3.6
3D-принтермен жұмыс істеу. Бапқа келтіру, калибрлеу, оңдау
2
2
3.7

3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП) курса в режиме очного обучения согласно Приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно Приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах обучения в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельные работы, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), промежуточное тестирование и итоговое тестирование. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: семинар, практическая работа, тренинг, круглый стол, презентация мини-урока, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-консультация.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Применение технологии
3D-принтинга в образовании"
для учителей организаций
среднего образования и
педагогов организаций
дополнительного образования
для детей с казахским и русским
языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Семинар
Мастер-класс
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, утвержденные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов организаций среднего образования
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2.1
Психолого-педагогические особенности организации учебной деятельности на уроках. Сущность личностно-ориентированного и компетентностного подхода в обучении
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
6
18
4
20
2
2
4
56
3.1
Введение в 3D-принтинг. История развития технологии
2
2
3.2
Области применения и значимость технологий 3D-принтинга в учебных дисциплинах
2
2
3.3
Использование 3D-принтера в учебном процессе. Обзор 3D-принтеров (технические характеристики и особенности)
2
2
3.4
Рассмотрение принципа работы 3D-принтеров. Строение. Техника безопасности использования 3D-принтера в классе
2
2
3.5
Инструкция по применению 3D-принтера (настройка, калибровка и начало работы)
2
2
3.6
Управление 3D-принтером. Настройка, калибровка отладка
2
2
3.7

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
118-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама география пәні мұғалімдерінің оқыту әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты география пәнін оқыту әдістемесі бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Орта білім беру ұйымдарының жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен кағидаларын; практикада пәнді оқытуға бейімдеу және жоғары сыныптарда география пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; концептуалды идеяларын, география пәні бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын, шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде география пәні бойынша оқу материалдарын жоспарлауды қамтамасыз етуді үйрену;
2) пәнаралық кіріктіру ұстанымдарына сәйкес пәнді оқытудың мазмұнын жүйелеу және іріктеу дағдыларын қалыптастыру, сабақтың технологиялық карталарын құрастыру бойынша география пәнін оқытуды ұйымдастыру әдістері мен нысандарын, картамен, графикалармен т.б. географиялық объектілермен жұмыс мазмұнын анықтау арқылы әдістемелік құзіреттерін дамыту;
3) оқытуда ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту, пәнді оқытуда кәсібилігін дамыту үшін география мұғалімдерінің желілік қауымдастық жағдайында өзара ынтымақтастық дағдыларын жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Орта білім беру ұйымдарының жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен кағидаларын; практикада пәнді оқытуға бейімдеу және жоғары сыныптарда география пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; концептуалды идеяларын, география пәні бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын, шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде география пәні бойынша оқу материалдарын жоспарлауды қамтамасыз етуді біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 118
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 118 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие у учителей профессиональных компетенций по методике преподавания географии.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя географии в организациях среднего образования с казахским и русским языками обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания географии в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по географии; последовательности его планирования в соответствии с принципом спиральности;
2) сформировать навыки отбора и систематизации содержания обучения предмету в соответствии с принципами межпредметной интеграции; развить методические компетенции, связанные с разработкой технологических карт уроков и отбором организационных форм и методов обучения географии; определение содержания работы с картой, графиками и другими географическими объектами;
3) овладеть навыками коллаборативного взаимодействия учителей географии в условиях сетевого сообщества для профессионального развития преподавания предмета; профессиональной компетентностью по применению информационно-коммуникационных технологий в обучении.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания географии в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по географии; последовательности его планирования в соответствии с принципом спиральности;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика, химия, биология, информатика пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көптілді білім беруді іске асыру жағдайында мұғалімдердің пәндік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастыру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) ағылшын тілін А2 деңгейінен кем емес меңгерген физика, химия, биология, информатика пәндері мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарламада жалпы еуропалық стандарттар талаптары тілдік құзыреттілік деңгейлеріне CEFR (Common European Framework of Reference – Коммон Еуропеан Фреймворк оф Референс), CLIL (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лэнгуидж Интегритед ЛҰнинг) және интеграцияланған тілдік және пәндік оқыту әдістері (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (бұдан әрі – ТКТ CLIL) негізделген әр модульде ағылшын тілін жетілдіру бойынша спиральды оқыту әдісі көрсетілген.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты CEFR жалпы еуропалық тілдік құзыреттілік шкаласына сәйкес ағылшын тілін меңгеру дағдыларын А2 деңгейінен B1-B2 деңгейіне дейін жетілдіру және жаратылыстану-математика бағыттарындағы (бұдан әрі - ЖМБ) пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесін мұғалімдердің меңгеруі болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ағылшын тілін меңгеру деңгейін пәнді ағылшын тілінде оқытудың қажетті деңгейіне дейін кезең кезеңмен жетілдіру, TКT CLIL ағылшын тілінде ЖМБ пәндерін кіріктіріп оқыту әдістемесінің негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктерін үйрету;
2) ЖМБ пәндері бойынша ХХІ ғасыр дағдыларына сәйкес оқытудың интербелсенді әдістерін пайдаланып, ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалау біліктерін қалыптастыру;
3) ЖМБ пәндері бойынша ХХІ ғасыр дағдыларына сәйкес оқытудың интербелсенді әдістерін пайдаланып, оқу үдерісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша құзіреттілігін қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) TКT CLIL ағылшын тілінде ЖМБ пәндерін кіріктіріп оқыту әдістемесінің негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктерін біледі;
2) жалпы еуропалық стандарттар талаптары CEFR тілдік құзыреттілік деңгейлеріне негізделген әр модульде ағылшын тілін жетілдіру бойынша спиральды оқыту әдісін қолдана алады;
3) ЖМБ пәндері бойынша ХХІ ғасыр дағдыларына сәйкес оқытудың интербелсенді әдістерін пайдаланып, ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалау дағдыларын меңгереді; оқу процесінде АКТ пайдалану дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров: "Формирование предметно-языковых компетенций учителей в условиях реализации полиязычного образования" для учителей физики, химии, биологии, информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей физики, химии, биологии и информатики, имеющих уровень владения английским языком не менее А2.
2. В Программе отражен метод спирального обучения по совершенствованию уровня английского языка в каждом модуле с опорой на требования общеевропейского стандарта к уровню языковых компетенций CEFR (Common European Framework of Reference – Коммон Еуропеан Фреймворк оф Референс), CLIL (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лэнгуидж Интегритед Ленинг) и методики интегрированного обучения языка и предмета (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - Тичинг Нолидж Тест Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее – ТКТ CLIL).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование уровня владения английским языком от уровня А2 до уровня В1-В2 согласно общеевропейской шкале языковых компетенций CEFR и освоение учителями методики преподавания предметов естественно-математического направления (далее – предметы ЕМН) на английском языке.
4. Задачи Программы:
1) изучить особенности учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке ТKT CLIL;
2) развить навыки применения метода спирального обучения по совершенствованию уровня английского языка в каждом модуле с опорой на требования общеевропейского стандарта к уровню языковых компетенций CEFR;
3) овладеть навыками проектирования урока по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения в соответствии с навыками XXI века по предметам ЕМН; навыками применения ИКТ в учебном процессе.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают особенности учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке ТKT CLIL;
2) умеют применять метод спирального обучения по совершенствованию уровня английского языка в каждом модуле с опорой на требования общеевропейского стандарта к уровню языковых компетенций CEFR;
3) владеют навыками проектирования урока по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения в соответствии с навыками XXI века по предметам ЕМН; навыками применения ИКТ в учебном процессе.

3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарламаның қосымшасы бойынша оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес курстың ұзақтығы 640 академиялық сағатты құрайды.
7. Бағдарлама 2 модульден тұрады:
1) 1-модуль – ЖМБ пәндердің мұғалімдеріне арналған үшдеңгейлі үдемелі ағылшын тілі (Intensive English Language for Subject Teachers - интенсив инглиш лангуидж фо сабжект тичез) - 480 сағат;
2) 2-модуль –ЖМБ пәндерін ағылшын тілінде пән мен тілді кіріктіріп оқыту әдістемесі (TKT CLIL) – 160 сағат.
8. Модульдердің мазмұнында Бағдарламаның қосымшасы бойынша осы Бағдарламаның оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес негізгі сұрақтар қарастырылады.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тілдік дағдыларды дамытудың белсенді әдістері, лингвистикалық құзыреттілік деңгейін тиімді арттыру стратегиясы және технологиясы пайдаланылады, сонымен қатар күнделікті материалдарды меңгеру деңгейін анықтау және алған білімін өз тәжірибесінде қолдану мақсатында рефлексия және микро оқыту, тыңдаушының өзіндік жұмысы өткізіледі.
10. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістері арқылы жүзеге асырылады: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, микро оқыту, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
11. ЖМБ пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесін меңгеруді бақылау мақсатында оқу аяқталған соң Кембридж университетінің TKT CLIL емтиханы көзделген.
12. Тыңдаушылардың лингвистикалық құзыреттіліктерін бағалау мақсатында тілдік дағдылар деңгейін анықтау үшін қорытынды тест алынады.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының физика, химия,
биология, информатика пәндері
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Көптілді білім беруді іске
асыру жағдайында
мұғалімдердің пәндік-тілдік
құзыреттіліктерін
қалыптастыру" білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Күн
Сабақтың тақырыптары
Тілдік дағдылар
Тест
Барлығы:
Тыңдалым (Listening – Лиснинг)
Сөйлеу (Speaking – Спикинг)
Оқу (Reading – Ридинг)
Жазу (Writing - Райтинг)
ЖББ пәндердің мұғалімдеріне арналған үш деңгейлі интенсивті ағылшын тілі
(Three-level Intensive English Language for Subject Teachers) 480 сағ.

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Продолжительность курсового обучения составляет 640 академических часов согласно учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к Программе
7. Программа состоит из 2 модулей:
1) модуль 1 – трехуровневый интенсивный английский язык для учителей предметов ЕМН (Three-level Intensive English Language for Subject Teachers – фри лэвэл интенсив инглиш лангуидж фо сабжект тичез) – 480 часов;
2) модуль 2 - методика интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке (TKT CLIL) – 160 часов.
8. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с УТП Программы согласно приложению к Программе.
9. При организации образовательного процесса используются активные методы развития языковых навыков, технологии и стратегии эффективного повышения уровня лингвистических компетенций, а также проводится ежедневная рефлексия, микропреподавание в целях выявления уровня усвоения материала и его применении в собственной практической деятельности, самостоятельная работа слушателя.
10. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, микропреподавание, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
11. В качестве контроля усвоения методики преподавания предметов ЕМН на английском языке предусмотрен экзамен университета Кембридж TKT CLIL по завершению обучения.
12. В целях оценивания лингвистических компетенций слушателями сдается итоговый тест определения уровня языковых навыков.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Формирование
предметно-языковых
компетенций учителей в
условиях реализации
полиязычного образования" для
учителей физики, химии,
биологии, информатики школ с
казахским и русским языками
обучения
Учебно-тематический план курса
День
Тематика занятий
Языковые навыки
Тест
Всего
Слушание (Listening – Лиснинг)
Говорение (Speaking – Спикинг)
Чтение (Reading – Ридинг)
Письменность (Writing - Райтинг)
Трехуровневый интенсивный английский язык для учителей предметов ЕМН
(Three-level Intensive English Language for Subject Teachers) 480 ч.

160
Қорытынды:
640
Ескерту: 1 академиялық сағат - 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
120-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бағдарламалау негіздері цифрлық кеңістікті дамытудың факторы ретінде" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдеріне арналған "Бағдарламалау негіздері цифрлық кеңістікті дамытудың факторы ретінде" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама бағдарламалау негіздерін меңгеру бойынша мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты бағдарламалау негіздерін меңгеру аясында информатика пәні мұғалімдерінің кәсіби деңгейлерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын зерделеу, информатика пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық әдістемесі аспектілерін үйрету;
2) информатика пәні мұғалімдеріне заманауи компьютерлік және мобильді бағдарламалау тілдерін таныстыру және меңгерту;
3) тыңдаушылардың қазіргі білім беру саласындағы автоматтандыру ақпараттық жүйелерімен жұмыс жасау дағдыларын арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын зерделеу, информатика пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық әдістемесі аспектілерін біледі;
2) информатика пәні мұғалімдеріне заманауи компьютерлік және мобильді бағдарламалау тілдерін қолдана алады;
3) тыңдаушылардың қазіргі білім беру саласындағы автоматтандыру ақпараттық жүйелерімен жұмыс жасау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.

160
Итого:
640
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 120
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы программирования как фактор развития цифрового пространства" для учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 120 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы программирования как фактор развития цифрового пространства" для учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций по изучению основ программирования у учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессионального уровня учителей информатики в рамках изучения языков программирования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания информатики и адаптирование методики преподавания;
2) сформировать навыки использования современных языков компьютерного и мобильного программирования;
3) овладеть навыками эффективной работы с автоматизированными информационными системами.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания информатики и адаптирование методики преподавания;
2) умеют использовать современные языки компьютерного и мобильного программирования;
3) владеют навыками эффективной работы с автоматизированными информационными системами.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш білім беру жағдайында 4К моделін жүзеге асырудың психологиялық-педагогикалық аспектілері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бастауыш сынып мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы бастауыш сынып мұғалімдерінің оқыту әдістемесі бойынша кәсіби құзіреттеріне оқытуға бағытталған. Мазмұнды таңдау мен оқыту әдістемесін әзірлеу оқытудың тиімді формалары мен әдістері, инновациялық білім беру технологияларын, ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану мүмкіндіктеріне қол жеткізеді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты 4К моделі мәнмәтінінде және критериалды бағалау жүйесін енгізуде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім мазмұнының жаңартылуы жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың нормативті құқықтық актілермен бекітілген негізгі бағыттарын зерделеу;
2) бастауыш сынып оқушыларында сыни ойлауды, коммуникативтілікті және креативтілікті қалыптастыру үшін бастауыш мектепте оқытуда психологиялық-педагогикалық әдістемелердін негіздерін зерделеу және оларды тәжірибеде бейімдеу;
3) өзара оқыту және серіктестік дағдыларын, командада жұмыс істей білуін қалыптастыру, оқу мақсаттарына қол жеткізуге арналған критериалды бағалау жүйесін қолдана білуін дамыту,оқытудың ақпараттық-коммуникативтік технологияларын қолдану бойынша кәсіби құзіреттіліктерін дамыту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) 4К моделін енгізу жағдайында білім беру процесін жобалаудың функционалдық негіздерді, білім сапасының заманауи талаптарын анықтайтын негізгі нормативті-құқыттык актілерін біледі;
2) бастауыш мектеп педагогтерінің кәсіби құзыреттерін дамытуда психологиялық-педагогикалық ілеспелеудің қазіргі бағыттарын, оқушыларда функционалдық сауаттылықты қалыптастыруға арналған оқытудың белсенді стратегияларын пайдалануды, оқушылардың қажеттіліктерін есепке алып саралау тәсілдерін іске асыруды қолданады;
3) қысқа мерзімді сабақ жоспарын жобалаудың, оқу мақсаттарына қол жеткізуге арналған критериалды бағалаудың; өз әрекетіне талдау жасау негізінде тиімді әдістер және құралдармен педагогикалық тәжірибені жүзеге асырудың; заманауи STEM (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) және ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың (бұдан әрі - АКТ) кәсіби педагогикалық өзара әрекетін және өзін дамыту дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогические аспекты реализации модели 4 К в условиях начального образования" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей профессиональным компетенциям по методике преподавания в начальных классах в условиях содержания образования. Отбор содержания и разработка методики преподавания позволяют определить эффективные формы и методы обучения, возможности применения инновационных образовательных технологий, информационно-коммуникационных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование педагогического мастерства учителей начальных классов в контексте модели 4К и внедрения системы критериального оценивания.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе начального образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания в начальной школе и адаптировать их в практику для формирования критического мышления, коммуникабельности и креативности у учащихся начальных классов;
3) сформировать навыки взаимообучения и сотрудничества, умения работать в команде; развивать умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения; развивать профессиональную компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий обучения.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе начального образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) умеют формировать психолого-педагогические аспекты методики преподавания в начальной школе и адаптировать их в практику для формирования критического мышления, коммуникабельности и креативности у учащихся начальных классов;
3) владеют навыками взаимообучения и сотрудничества, умения работать в команде; развивать умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения; развивать профессиональную компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий обучения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 1-4 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттеліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі және әдебиеті мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін арттыру және білім беру жүйесінде болып жатқан модернизацияға байланысты педагогикалық амалдарын қайта ойластыруына бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты орыс тілі мен әдебиеті мұғалімінің білім беру мазмұнын жетілдіру мақсаттары мен міндеттерін іске асыру бойынша кәсіби құзыреттерін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілерімен бекітілген, орта білім беру жүйесіндегі негізгі бағыттарын және мемлекеттік саясат принциптерін; оқу бағдарламалары бойынша "Орыс тілі" пәнін оқытудың әдістемелік аспектілерін зерделеу;
2) интерактивті және инновациялық оқыту әдістерін пайдаланумен орыс тілі сабағын жобалау іскерлігін қалыптастыру;
3) сыни ойлау әдіс-тәсілдерін қалыптастыруды тәжірибелік қызметінде қолдану дағдыларын дамыту;
5. Курстар аяқталған соң тыңдаушылар:
1) білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі нормативтік-құқықтық актілерін, білім беру мазмұнын жетілдіруді іске асыру механизмдерін; білім беру мазмұнын жетілдіру контексінде "Орыс тілі" пәні бойынша оқу бағдарламаның құрылымы мен мазмұнын біледі;
2) бағдарламаның талаптарына сәйкес сабақты сауатты жоспарлайды, оқытудың интербелсенді және инновациялық әдістерін ескере отырып, сан алуан формаларын жинақтайды;
3) оқушылардың сын тұрғысынан ойлауына бағытталған заманауи инновациялық технологияларын игереді.
3-тарау. Бағдарлама құрылымы және мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында тыңдаушылармен анықталады.
4-тарау. Білім беру үрдісін ұйымдастыру, формалар мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 1-4 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским языком обучения.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности учителей русского языка и литературы и переосмысление педагогических подходов в связи с происходящей модернизацией системы образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональных компетентностей учителя русского языка по реализации целей и задач содержания образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) сформировать умения проектировать урок русского языка с использованием интерактивных и инновационных методов обучения;
3) развить навыки практического применения методов и приемов формирования критического мышления.
5. По завершению курсов слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) умеют проектировать урок русского языка с использованием интерактивных и инновационных методов обучения;
3) владеют навыками практического применения методов и приемов формирования критического мышления.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее - УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;

Қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктері дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктері дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - бағдарлама) қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін оқулық мазмұнын ескере отырып, тиімді оқытуға үйретуге, 5-9-сыныптарда оқу бағдарламалары бойынша тақырыптарды зерделеу кезінде қиын мәселелерді шешуге, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін пайдалану дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты орыс тілі мен әдебиеті пәні бойынша 5-9-сыныптарда білім беру бағдарламалары бойынша орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру педагогтерінің жұмысын реттейтін орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттарын қамтитын нормативтік-құқықтық актілерді; білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздерін зерделеу;
2) оқушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуға ықпал ететін проблемалық тапсырмалар мен тәсілдерді модельдеу және жетілдірілген бағдараламға сәйкес қолдана білуін қалыптастыру;
3) орыс тілі мен әдебиеті бойынша оқу жұмысын тиімді жоспарлаудың практикалық дағдыларын, сабақтың тиімділігін қамтамасыз ететін инновациялық формалар, әдіс-тәсілдер мен IT-технологияларды практикада пайдалана білуін және оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін қолдана білу дағдыларын меңгерту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру бағдарламалары бойынша тиімді оқыту механизмдерін; білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында оқыту үдерісінің заманауи тәсілдерінің өзектілігі мен мәнін, айырықша ерекшеліктерін, білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздерін біледі;
2) тұлғаның функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған проблемалық міндеттер мен шығармашылық тапсырмаларды жоспарлайды және әзірлейді, оқыту үдерісіне инновациялық әдістер мен IT-технологияларды енгізу механизмдерін құра алады;

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 123 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей русского языка и литературы эффективному преподаванию с учетом содержания учебников, на решение трудных вопросов при изучении тем по учебным программам в 5-9 классах, на формирование навыков использования методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование профессиональной компетентности учителя в рамках реализации образовательной программы по предмету "Русский язык и литература" в 5-9 классах.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
2) сформировать умения моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием;
3) сформировать умения использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
2) умеют моделировать и эффективно использовать проблемные задания и подходы, способствующие развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием;

3) орыс тілі мен әдебиеті бойынша оқу жұмысын тиімді жоспарлаудың практикалық дағдыларын, орыс тілі мен әдебиетке тиімді оқытуды ұйымдастыру жолдарын; оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
3. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульді кіріс сауалнамасы барысында тыңдаушылар анықтайды.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Күндізгі оқыту режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес (бұдан әрі-ОТЖ) осы Бағдарламаның 1-қосымшасы бойынша ұйымдастырылады. Күндізгі курстар 80 сағатты құрайды. Бір апталық курсты ұйымдастыру кезінде ОТЖ екі есеге қысқарады, сабақтың тақырыбы мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) Аралас оқыту (Blended Learning - блендид лҰнинг) осы бағдарламаның 2-қосымшасы бойынша аралас оқыту режиміндегі оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес ұйымдастырылады және үш кезеңде оқытуды қарастырады: күндізгі - 16 сағат, қашықтық – 8 сағат, өздік - 56 сағат. Күндізгі оқыту курстың бірінші және соңғы күні 8 сағаттан өткізіледі.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде күндізгі және аралас режимде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында өткізіледі: өздік жұмыс, жоба жұмысы, шағын сабақты презентациялау (шағын іс-шара), қорытынды тестілеу, сонымен қатар аралас оқыту режиміндегі курс үшін аралық тестілеу. Өздік жұмыс үшін тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмысы мен шағын сабақтарды (шағын іс-шаралар) жобалау курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі-ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті формалары мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақ, тренинг, шеберлік сыныбы, дөңгелек үстел, шағын сабақты презентациялау, сонымен қатар вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес беру және курс тыңдаушыларының аралас оқыту режимінде өзін-өзі оқытуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыеттіліктерінің қалыптасқандық деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылық құрам бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлерін әзірлейді, ол курстың оқу-әдістемелік кешеніне кіреді.
Қазақ тілінде оқытатын орта
білім беру ұйымдарының орыс

3) владеют навыками использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой;
2) психолого – педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно–тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное – 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя русского языка и
литературы" для учителей

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
124-қосымша
Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережесі
1. Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі- Бағдарлама) орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама оқыту процесіне орыс тілі мен орыс әдебиеті бойынша оқытудың спиральдік үлгісі негізінде тілдік білімді жетілдіру мен білім беру үдерісін жобалау әдістемесі саласында мұғалімдердің кәсіби құзыреттерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтиже
3. Бағдарлама мақсаты жалпы білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында орыс тілі мен әдебиеті пәні бойынша оқыту процесін жобалау әдістемесі саласында мұғалімдердің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) орта білім беру жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген негізгі бағыттарды және мемлекет саясаты принциптерін талдау;
2) білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негізін анықтау, орыс тілі сабақтарында тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым 4 түрлі сөйлеу әрекетінің оқытудағы инновациялық әдістері мен мазмұнын кәсіби-педагогикалық жүйелей және іріктей алу білігін қалыптастыру;
3) оқытудың спиральдік үлгісі мәнмәтінінде орыс тілі мен орыс әдебиеті бойынша оқыту бағдарламасының мазмұны мен құрылымын, тұжырымдамалық идеясын меңгеру, әдебиет сабақтарында оқушылардың көркем шығармаларды түсіну, талдау, интерпретациялау және бағалау дағдыларын қалыптастыруда кәсіби құзыреттерін дамыту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі заңдылықтар мен нормативтік-құқықтық актілерді; тілдік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздерін біледі;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 124
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 124 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей русского языка и литературы организаций среднего образования с русским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей профессиональным компетенциям в области языкового образования и методики проектирования образовательного процесса по русскому языку и литературе на основе спиральной модели обучения.
Глава 2. Цели и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя в области методики проектирования образовательного процесса по русскому языку и литературе.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) сформировать профессионально-педагогические умения отбора и систематизации содержания и инновационных методов обучения 4 видам речевой деятельности: слушанию, говорению, чтению и письму – на уроках русского языка;
3) развивать профессиональные компетенции в области формирования у учащихся навыков понимания, анализа, интерпретации и оценки художественных произведений на уроках литературы;
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;

2) әдебиет сабақтарында көркем шығармалармен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру үдерісін, орыс тілі сабақтарында 4 түрлі сөйлеу әрекеті тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым бойынша оқытудың мазмұнын жүйелей және іріктей алады;
3) орыс тілі мен әдебиеті сабақтарының қысқа мерзімді жоспарын жобалау дағдыларын; орыс тілі мен әдебиетін оқыту үдерісінде критериалды бағалау жүйесін қолдануды; тілдік білім беруді жетілдіру жағдайында сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыруды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптарын тыңдаушылар кіріс сауалнамасы кезінде анықтайды.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалау, формасы мен әдістері, ұйымдастырылуы
8. Біліктілік арттыру курстары мына тәртіпте ұйымдастырылады:
1) Күндізгі оқу курстың оқу –тақырыптық жоспарымен(бұдан әрі – ОТЖ) және осы Бағдарламаның 1 қосымшасымен сәйкес. Күндізгі курстың ұзақтығы 80 сағатты құрайды. Бір апталық курсты ұйымдастыруда сағат саны ОТЖ-да екі есе қысқартылады, сабақтардың тақырыбы мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) аралас оқу (Blended Learning – блендид лҰнинг) аралас оқу режиміндегі курстың оқу тақырыптық жоспарымен және осы Бағдарламаның 2 қосымшасымен сәйкес оқудың үш кезеңінен тұрады: күндізгі оқу– 16 сағат, қашықтықтан оқу– 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Курстың күндізгі оқуының бірінші және соңғы күндері 8 сағаттан өткізіледі.
9. Тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында күндізгі және аралас оқу режиміндегі оқыту үдерісін ұйымдастыру барысында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай –ақ аралас оқу режиміндегі курс үшін аралық тестілеу өткізіледі. Өзіндік жұмыс тапсырмасы, тестік тапсырмалар, жоба жұмысының тақырыптары және шағын сабақтар курстың оқу әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК)енгізілген.
10. Оқыту үдерісіне дәріс, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақ, тренинг, шағын сабақ таныстырылымы, мәселені бірге шешу, сондай-ақ вебинар, онлайн-кеңес және аралас оқу режиміндегі курс үшін тыңдаушының өзіндік оқуы сияқты оқытудың интербелсенді түрі мен әдістері кіреді.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасқан деңгейін анықтау үшін Бағдарламаның мазмұнын меңгерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен құрастырылады және курстың ОӘК-не кіреді.
Орыс тілінде оқытатын орта
білім беру ұйымдарының орыс

2) умеют формировать профессионально-педагогические умения отбора и систематизации содержания и инновационных методов обучения 4 видам речевой деятельности: слушанию, говорению, чтению и письму – на уроках русского языка;
3) владеют навыками проектирования в области формирования у учащихся навыков понимания, анализа, интерпретации и оценки художественных произведений на уроках литературы;.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя русского языка и
литературы" для учителей

3.13
7-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде М.Е. Салтыкова-Щедриннің "Бір еркектің екі генералды қалай тамақтандырғаны туралы ертегі" шығармасын оқыту мысалында талдау және интерпретациялау дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.14
8-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде В.М. Шукшиннің "Чудик" шығармасын оқыту мысалында бағалау және салыстырмалы талдау дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.15
5/6/7/8 сыныптарда тілдік білім беру жағдайында орыс әдебиеті сабақтарын өткізу және талдау
8
8
3.16
Орыс тілі мен орыс әдебиеті сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
2
4
6
3.17
Тілдік білім беру жағдайында орыс тілі мен орыс әдебиетінен сабақтан тыс жұмысты ұйымдастыру
2
2
3.18
Тілдік білім беру жағдайында орыс тілінен/әдебиетінен шағын сабақтар таныстырылымы
4
4
3.19
Жоба қорғау
2
2
4
Технологиялық модуль
10
10
4.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында білім беру процесінде IT-технологияларды тиімді қолданудың жолдары
2
2
4.2
Командамен жұмыс жасау және өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыруда оқытудың белсенді және интербелсенді әдістерінің, сыни тұрғыдан ойлау технологиясының рөлі
2
2
4.3
Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың және соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық Үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
5-сыныпта К.Г. Паустовскийдің "Ыстық нан" шығармасын оқыту мысалында көркем мәтінге әдебиеттанушылық талдаудың ерекшелігі
5.2
6-сыныпта("Арман-ПВ" баспасы оқулығы негізінде) "Жаңажылдық ғажаптар" тақырыбын оқыту мысалында балаларға арналған кітаптардың аңдатпасы мәтінімен жұмыс жасау әдістемесі
5.3
7-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде) "Қазақ халқының салт-дәстүрлері" тақырыбын оқыту мысалында сайыс қорытындысы бойынша газетке жазба жазуды үйретудің ерекшелігі
5.4
8-сыныпта ("Арман-ПВ" баспасы оқулығы негізінде) "Тірі және өлі су" тақырыбын оқу мысалында тавтологиялық қателіктері бар мәтінді стилистикалық редакциялауға үйрету тәжірибесі
5.5
9-сыныпта Н.В. Гогольдің "Өлі жандар" шығармасын оқыту мысалында (сызбалар, таблицалар, ақыл-картасы, ментальды карта, формула, диаграммалар) ақпаратты қысқартуға үйретудің әдістемесі
Барлығы:
8
4
44
16
2
4
2
80

3.13
Проектирование урока литературы по развитию навыков анализа и интерпретации на примере изучения произведения М.Е. Салтыкова-Щедрина "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил" в 7 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.14
Проектирование урока литературы по развитию навыков оценки и сравнительного анализа на примере изучения произведения В. Шукшина "Чудик" в 8 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.15
Проведение и разбор уроков по русской литературе в 5/6/7/8 классах в условиях языкового образования
8
8
3.16
Применение системы критериального оценивания на уроках русского языка и литературы. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока с примером
2
4
6
3.17
Организация внеурочной деятельности по русскому языку и литературе в условиях языкового образования
2
2
3.18
Презентация мини-уроков русского языка/литературы в условиях языкового образования
4
4
3.19
Определение уровня сформированности профессиональных компетенций учителя
2
2
4
Технологический модуль
10
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самостоятельного добывания знаний
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений обучающихся на уроках русского языка и литературы, в том числе детей с особыми образовательными потребностями
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного Правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Специфика литературоведческого анализа художественного текста на примере изучения произведения К. Паустовского "Теплый хлеб" в 5 классе
5.2
Методика работы с текстом аннотации к детским книгам на примере изучения темы "Новогодние чудеса" в 6 классе на основе учебника издательства "Арман-ТВ"
5.3
Специфика обучения написанию заметки в газету по итогам конкурса на примере изучения темы "Обычаи и традиции казахов" в 7 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
5.4
Практика обучения стилистическому редактированию текста с тавтологическими ошибками на примере изучения темы "Вода живая и мертвая" в 8 классе на основе учебника издательства "Арман-ТВ"
5.5
Методика обучения свертыванию информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы) на примере изучения произведения Н.Гоголя "Мертвые души" в 9 классе
Всего:
8
4
44
16
2
4
2
80

3.10
Оқытудың спиральдік үлгісі мәнмәтінінде орыс әдебиеті бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы
4
4
3.11
Орыс әдебиеті сабағын қысқа мерзімді жоспарлаудың ұстанымы мен тәсілдері
2
2
3.12
6-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде) В.П. Астафьевтің "Қызғылт жалды ат" шығармасын оқыту мысалында түсіну және сұраққа жауап беру дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.13
7-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде М.Е. Салтыкова-Щедриннің "Бір еркектің екі генералды қалай тамақтандырғаны туралы ертегі" шығармасын оқыту мысалында талдау және интерпретациялау дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.14
8-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде В.М. Шукшиннің "Чудик" шығармасын оқыту мысалында бағалау және салыстырмалы талдау дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.15
5/6/7/8 сыныптарда тілдік білім беру жағдайында орыс әдебиеті сабақтарын өткізу және талдау
2
4
6
3.16
Орыс тілі мен орыс әдебиеті сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
4
4
3.17
Тілдік білім беру жағдайында орыс тілі мен орыс әдебиетінен сабақтан тыс жұмысты ұйымдастыру
2
2
3.18
Жобаны қорғау
4
4
4
Технологиялық модуль
4
6
10
4.1
Білім беру мазмұнын жағдайында білім беру процесінде IT-технологияларды тиімді қолданудың жолдары
2
2
4.2
Командамен жұмыс жасау және өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыруда оқытудың белсенді және интербелсенді әдістерінің, сыни тұрғыдан ойлау технологиясының рөлі
2
2
4.3
Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың, соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балалардың да оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық Үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
6-сыныпта ("Арман-ПВ" баспасы оқулығы негізінде) "Жаңажылдық ғажаптар" тақырыбын оқыту мысалында балаларға арналған кітаптардың аңдатпасы мәтінімен жұмыс жасау әдістемесі
5.2
7-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде) "Қазақ халқының салт-дәстүрлері" тақырыбын оқыту мысалында сайыс қорытындысы бойынша газетке жазба жазуды үйретудің ерекшелігі
5.3
8-сыныпта ("Арман-ПВ" баспасы оқулығы негізінде) "Тірі және өлі су" тақырыбын оқу мысалында тавтологиялық қателіктері бар мәтінді стилистикалық редакциялауға үйрету тәжірибесі
5.4
9-сыныпта Н.В. Гогольдің "Өлі жандар" шығармасын оқыту мысалында(сызбалар, таблицалар, ақыл-картасы, ментальды карта, формула, диаграммалар) ақпаратты қысқартуға үйретудің әдістемесі
Вариативтік модуль бойынша онлайн кеңес беру
2
2
Барлығы:
8
4
4
4
2
2
56
80

3.10
Структура и содержание учебной программы по русской литературе в контексте спиральной модели обучения
4
4
3.11
Принципы и приемы краткосрочного планирования урока русской литературы
2
2
3.12
Проектирование урока литературы по развитию навыков понимания и ответов на вопросы на примере изучения произведения В.Астафьева "Конь с розовой гривой" в 6 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.13
Проектирование урока литературы по развитию навыков анализа и интерпретации на примере изучения произведения М. Салтыкова-Щедрина "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил" в 7 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.14
Проектирование урока литературы по развитию навыков оценки и сравнительного анализа на примере изучения произведения В.Шукшина "Чудик" в 8 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.15
Проведение и разбор уроков по русской литературе в 5/6/7/8 классах в условиях языкового образования
2
4
6
3.16
Применение системы критериального оценивания на уроках русского языка и литературы. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока с примером
4
4
3.17
Организация внеурочной деятельности по русскому языку и литературе в условиях языкового образования
2
2
3.18
Защита проекта
4
4
4
Технологический модуль
4
6
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самостоятельного добывания знаний
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений обучающихся на уроках русского языка и литературы, в том числе детей с особыми образовательными потребностями
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного Правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Методика работы с текстом аннотации к детским книгам на примере изучения темы "Новогодние чудеса" в 6 классе (на основе учебника издательства "Арман-ТВ")
5.2
Специфика обучения написанию заметки в газету по итогам конкурса на примере изучения темы "Обычаи и традиции казахов" в 7 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
5.3
Практика обучения стилистическому редактированию текста с тавтологическими ошибками на примере изучения темы "Вода живая и мертвая" в 8 классе на основе учебника издательства "Арман-ТВ"
5.4
Методика обучения свертыванию информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы) на примере изучения произведения Н.В. Гоголя "Мертвые души" в 9 классе
Онлайн-консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
8
4
4
4
2
2
56
80

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
125-қосымша
Қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілі пәні мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Бағдарлама қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі пәні мұғалімдерінің лингвистикалық және коммуникативтік құзыреттіліктерін қалыптастыруға, білім беру процесін ұйымдастыруға қажетті білім көлемін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты – білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында бастауыш сыныптың қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы жалпы білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды зерделеу;
2) қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарында қазақ тілі пәнін оқытуды жетілдірудің әдістемелік және тұжырымдамалық ерекшеліктерін айқындау; оқу және оқыту үдерісінде белсенді әдіс-тәсілдерді тиімді қолдану дағдыларын меңгеру;
3) оқушылардың пәндік, тілдік және оқу жетістіктерін критериалды бағалау дағдыларын қалыптастыру; саралау тапсырмаларын, критерийлер және тапсырмаларға дескрипторлар әзірлеу дағдыларын қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасы жалпы білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарын зерттелейді;
2) қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарында қазақ тілі пәнін оқытуды жетілдірудің әдістемелік және тұжырымдамалық ерекшеліктерін айқындап оқу және оқыту үдерісінде белсенді әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана алады;
3) оқушылардың пәндік, тілдік және оқу жетістіктерін критериалды бағалау дағдыларын қалыптастыру; саралау тапсырмаларын, критерийлер және тапсырмаларға дескрипторлар әзірлеу дағдыларын меңгереді.

Примечаие: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 125
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка" для учителей казахского языка 1-4 классов организаций среднего образования с неказахским языком обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 125 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка" для учителей казахского языка 1-4 классов организаций среднего образования с неказахским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей казахского языка организаций среднего образования с неказахским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей казахского языка организаций среднего образования с неказахским языком обучения необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, направленного на формирование у учащихся предметных, лингвистических и коммуникативных компетенций.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей казахского языка начальных классов.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативно-правовые документы, регламентирующие систему общего среднего образования Республики Казахстан;
2) определить методические и концептуальные особенности изучения казахского языка в школах с неказахским языком обучения; развитие навыков эффективного применения активных методов и приемов в процессе обучения;
3) сформировать умения и навыки критериального оценивания учебных, языковых и предметных достижений учащихся; навыки разработки дифференцированных заданий, критериев и дескрипторов к заданиям;
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативно-правовые документы, регламентирующие систему общего среднего образования Республики Казахстан;
2) умеют определять методические и концептуальные особенности изучения казахского языка в школах с неказахским языком обучения; развитие навыков эффективного применения активных методов и приемов в процессе обучения;
3) владеют навыками критериального оценивания учебных, языковых и предметных достижений учащихся; навыки разработки дифференцированных заданий, критериев и дескрипторов к заданиям.

Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орыс тілінде оқытатын білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерін қазақ тілін үйретуде белсенді оқу стратегияларын қолдануды қажетті көлемде оқытуға және тұрақты кәсіби құзіреттілігін қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты –оқу процесін жобалау және ұйымдастыру бойынша қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын зерделеу;
2) орта білім беру бағдарламасының оқыту мақсаттарын жүзеге асыру үшін критериалды бағалау жүйесін қолдану білігін және түсінуін қамтамасыз ету, кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникативтік технологияларды (АКТ) қолдану дағдысын дамыту;
3) педагогикалық қызметтің түрлерін құрылымдау, оның ішінде табысты оқуға қол жеткізу үшін SMART-жоспарлаудағы (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) мұғалімдердің дағдыларын қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын біледі;
2) барлық оқушылардың оқуда табысты болуына қол жеткізу үшін белсенді әдіс-тәсілдері мен бағалау үдерістерінің тиімді жолдарын, оқу мен оқытуда жоспарлауды қолдана алады;
3) педагогикалық қызметтің түрлерін құрылымдау, оның ішінде табысты оқуға қол жеткізу үшін SMART-жоспарлау (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) дағдыларын меңгереді.

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 126 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей казахского языка и литературы школ с русским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей казахского языка и литературы необходимому объему знаний по использованию активных стратегий преподавания казахского языка в школах с русским языком обучения и на формирование устойчивой профессиональной компетентности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей казахского языка и литературы в области проектирования и организации учебного процесса в рамках содержания среднего образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) обеспечить понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения образовательной программы; повысить уровень информационно-коммуникационной компетентности;
3) сформировать навыки учителей, необходимые при конструировании различных видов педагогической деятельности, в том числе SMART-планирования (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) для успешного обучения.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) умеют использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения образовательной программы; повысить уровень информационно-коммуникационной компетентности;
3) владеют навыками необходимыми при конструировании различных видов педагогической деятельности, в том числе SMART-планирования (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) для успешного обучения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәндері мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәндері мұғалімдерін 5-9 сыныптардың білім беру бағдарламасы бойынша тақырыптарды меңгеруде туындаған күрделі мәселелерді шешуге, оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауда критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын қалыптастыруға, оқулықтар мазмұнын ескере отыра тиімді оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ тілінде білім беретін мектептердегі 5-9 сыныптарда "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша білім беру бағдарламасы аясында мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру жүйесіндегі мұғалімдердің қызметін реттейтін, мемлекеттік саясат принциптерін және негізгі бағыттарын көрсететін нормативтік-құқықтық актлерді; мұғалімдердің кәсіби құзыретін дамытудың психологиялық-педагогикалық негіздерін зерделеу;
2) "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндерін тиімді оқытуды ұйымдастыру және оқу қызметін жоспарлаудың тәжірибелік дағдыларын және оқушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуға ықпал ететін проблемалық тапсырмалар мен тәсілдерді қолдану білігін қалыптастыру;
3) тәжірибеде сабақтың тиімділігін қамтамасыз ететін IT-технологияны, жаңашыл әдіс-тәсілдерді тәжірибеде қолдану білігін меңгерту;
5. Тыңдаушылар курстың соңында:
1) орта білім беру жүйесінде мемлекет саясатының прициптерін және негізгі бағыттарын; білім беру мазмұнын жаңартудың психологиялық-педагогикалық негіздерін; білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы оқытудың заманауи тәсілдерінің мәнін, өзектілігін және ерекшелігін біледі;
2) оқыту үдерісінде IT-технологияны, жаңашыл әдіс-тәсілдерді енгізу механизімін; сабақта тұлғаның функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған, зерттеушілік дағдыларын дамытуға ықпал ететін проблемалық және шығармашылық тапсырмаларды әзірлей және тиімді қолдана алады;
3) оқу қызметін жоспарлау және қазақ тілі мен қазақ әдебиетін тиімді оқытуды ұйымдастыру дағдыларын; оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей казахского языка и литературы организаций среднего образования с казахским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей казахского языка и казахской литературы эффективному преподаванию с учетом содержания учебников, на решение трудных вопросов при изучении тем по учебным программам в 5-9 классах, на формирование навыков использования методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование профессиональной компетентности учителя в рамках реализации образовательной программы по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в 5-9 классах.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
психолого-педагогические основы содержания образования;
2) сформировать умения моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием образования;
3) сформировать умения использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
психолого-педагогические основы содержания образования;
2) умеют формировать умения моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием образования;
3) владеют навыками использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся
Глава 3. Структура и содержание Программы

6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасын өзткізу кезінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары :
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасымен келісілген курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспарымен сәйкес аралас оқу режиміндегі (Blended Learning – блендид лҰнинг) оқу үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында күндізгі және аралас оқу режимінде білім беру үдерісін ұйымдастыру кезінде: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі.Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру үдерісі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренинг, шеберлік сынып, дөңгелек үстел, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курс үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасқан деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылар құрамы курстың ОӘК–не енгізілетін. Бағдарлама мазмұнын меңгеруді параметрлері мен бағалау критерийлерін әзірлейді.
Қазақ тілінде оқытатын орта
білім беру ұйымдарының 5-9
сыныптарының қазақ тілі мен
әдебиеті пәні мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Қазақ тілі
мен әдебиеті пәні мұғалімінің
кәсіби құзыреттіліктерін
дамыту" білім беру
бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
КТС
Тренинг
Шеберлік сыныбы
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақт таныстырылымы
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативті - құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік-құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері.Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2
Психологиялық – педагогикалық модуль
4
4
2.1
Мұғалімдердің кәсіби құзыретін дамытудың психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
16
16
12
2
2
4
2
60
3.1
"Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыретін дамытудың ерекшеліктері. Әдебиет пен тілді оқытуда тиімді тәсілдердің байланысы
2
2
4
3.2
Саралап оқыту жағдайында "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" оқулықтарымен жұмыс әдістемесі. Оқулықпен өзіндік жұмысты ұйымдастырудың тиімді әдістері(жеке, жұппен, топпен)
2
2
3.3
Әдебиетті оқытуда көркем шығармаларға талдау жасаудың түрлері (пед.технологияларды қолдану)
6
2
8
3.4
Қазақ тілін және әдебиетін оқытуда оқушылардың зерттеушілік және жобалау қызметін дамытудағы жаңа тәсілдер
4
4
3.5
Ерекше мәтіндерді құрудың алғышарты мен әдістемесі (эссе, мақала, жарнама, түйіндеме және т.б.)
4
4
3.6
Оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамытуда белсенді оқу әдіс-тәсілдерін тиімді қолдану.
4
4
3.7
Лексикалық тақырып(көркем шығармалар) мәнмәтінінде көркемдегіш құралдарды талдау
2
2
3.8
"Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәні сабақтарында графикалық органайзерлер арқылы оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту
4
4
3.9
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған шығармашылық, проблемалық тапсырмалар әзірлеу
6
6

6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно–тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное – 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя казахского языка и
литературы" для учителей
казахского языка и литературы
5-9 классов организаций
среднего образования с
казахским языком обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическое занятие
ВПЗ
Тренинг
Мастер-класс
Круглый стол
Презентация проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
6
16
16
12
2
2
4
2
60
3.1
Особенности обучения "Казахского языка" и "Казахской литературы" в 5-9 классах" в условиях содержания образования. Эффективные подходы в обучении казахскому языку и казахской литератруре
2
2
4
3.2
Методика работы с учебником "Казахский язык" и "Казахская литература" в 5-9 классах" в условиях дифференцированного обучения. Эффективные методы организации самостоятельной (индивидуальной, парной, групповой) работы с учебником
2
2
3.3
Обучение литературному анализу художественного произведения (использования новых педагогических технологий).
6
2
8
3.4
Современные подходы в обучении казахскому языку и казахской литературе для развития исследовательской и проектной деятельности учащихся
4
4
3.5
Методика и алгоритмы создания оригинальных текстов (эссе, статья, реклама, резюме, и др.).
4
4
3.6
Эффективное использование активных методов обучения для развития критического мышления учащихся.
4
4
3.7
Анализ художественных средств в контексте лексических тем (художественных произведений)
2
2
3.8
Развитие исследовательских навыков учащихся через графические органайзеры на уроках казахского языка и литературы
4
4
3.9
Разработка творческих и проблемных заданий для развития функциональной грамотности учащихся.
6
6

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
128-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі–Бағдарлама) бастауыш сынып мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандарты талаптарына сәйкес бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты бастауыш мектептердегі білім беру мен оқыту үдерісін ұйымдастыру бойынша бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу үшін келесідей міндеттер анықталған:
1) бастауыш сынып мұғалімдерінің қызметін реттейтін орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың бағыттары мен қағидаттарын, нормативтік-құқықтық құжаттарды зерттеу;
2) кіші мектеп жасындағы оқушылардың кең ауқымды дағдыларын меңгерту үшін заманауи білім беру үдерістерін, ақпараттық технологияларды, педагогикалық тәсілдерді, ерекше білім беруді қажет ететін балаларды қолдау машығын қолдануды қалыптастыру;
3) кіші мектеп жасындағы оқушылардың оқу нәтижелерін критериалды бағалау дағдыларын дамыту, өз бетімен кәсіби білімін жетілдіру қажеттілігін қалыптастыру.
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) бастауыш сынып мұғалімдерінің қызметін реттейтін орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың бағыттары мен қағидаттарын, нормативтік-құқықтық құжаттармен танысады;
2) кіші мектеп жасындағы оқушылардың кең ауқымды дағдыларын меңгерту үшін заманауи білім беру үдерістерін, ақпараттық технологияларды, педагогикалық тәсілдерді, ерекше білім беруді қажет ететін балаларды қолдау машығын қолдана алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 128
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 128 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Образовательная программа направлена на совершенствование профессиональной компетентности учителей начальных классов в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта начального образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей начальных классов по организации процессов обучения и преподавания в начальной школе в условиях содержания образования.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, нормативно-правовые документы, регламентирующие деятельность учителя начальных классов в условиях содержания образования;
2) сформировать умения использования современных образовательных и информационных технологий, педагогических подходов, сопровождения детей с особыми образовательными потребностями для формирования навыков широкого спектра у младших школьников;
3) развивать навыки критериального оценивания результатов обучения младших школьников; сформировать потребность в профессиональном самообразовании.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, нормативно-правовые документы, регламентирующие деятельность учителя начальных классов в условиях содержания образования,
2) умеют использовать современные образовательные и информационные технологии, педагогические подходы, сопровождения детей с особыми образовательными потребностями для формирования навыков широкого спектра у младших школьников;

Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш мектептерінде ағылшын тілі пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасының білім беру жүйесіндегі нормативтік-психологиялық негіздерін ескере отырып, ағылшын тілі мұғалімдерінің 1-4 сыныптардың тұжырымдамасы бойынша білім беру моделін және кәсіби-әдістемелік құзыреттілігін дамытуды қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарлама мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламасы бойынша 1-4 сыныптардың ағылшын тілі пәні мұғалімдерінің белсенді оқыту әдістері мен тәсілдерін және жаңа технологияны қолдана отырып, кәсіби-әдістемелік құзыреттерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру бағдарламасы бойынша орта білім беру жүйесінің нормативтік-құқықтық құжаттарымен таныстыру;
2) білім беру үрдісін жаңғыртуда психологиялық-педагогикалық қарым-қатынасты және психологиялық құралдарды қолдануды дамыту;
3) білім беру мазмұнына сәйкес педагогтарды оқушылардың психологиялық жас ерекшеліктерін ескере отырып, инновациялық интерактивті әдістермен оқыту және бағалаумен таныстыру және оларды педагогикалық үдеріске енгізу; білім беру үдерісін жаңғыртуда және кәсіби біліктілікті арттыруда педагогтердің ақпараттық-коммуникативтік қабілеттерін дамыту.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасында орта білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық актілерді, оқыту үдерісін ұйымдастыру бойынша құқықтық негіздерді біледі;
бастауыш мектептегі білім беру үдерісінің психологиялық және педагогикалық қолдау негіздерін біледі;
2) білім беру үрдісін жаңғыртуда психологиялық-педагогикалық қарым-қатынасты және психологиялық құралдарды қолдана алады;

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя английского языка" для учителей английского языка 1-4 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 129 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя английского языка" для учителей английского языка 1-4 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей английского языка начальной школы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на формирование у учителей английского языка 1-4 классов концепции модели образования и развития профессионально-методологических компетенций, с учетом нормативных и психологических основ образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью программы является формирование и развитие профессионально-методологических навыков учителей английского языка 1-4 классов организаций среднего образования через использование активных форм, методов и приемов, новых технологий обучения и воспитания.
4. Задачи Программы:
1) ознакомление учителей с нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан, правовыми основами организации образовательного процесса;
2) развитие психолого-педагогического общения и использование психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) ознакомление педагогов с инновационными интерактивно-игровыми методами обучения и оценивания с учетом психолого-возрастных особенностей учащихся и их внедрение в педагогический процесс; развитие информационно-коммуникативных навыков педагогов в повышении профессионального развития и модернизации образовательного процесса.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативно-правовые акты в области среднего образования Республики Казахстан, правовые основы организации образовательного процесса;
2) умеют распознавать развитие психолого-педагогического общения и использование психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-11 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының ағылшын тілі пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасының білім беру жүйесіндегі нормативтік-психологиялық негіздерін ескере отырып, ағылшын тілі мұғалімдерінің 5-11 сыныптардың тұжырымдамасы бойынша білім беру моделін және кәсіби-әдістемелік құзыреттілігін дамытуды қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарлама мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламасын жетілдіру бойынша 5-11 сыныптардың ағылшын тілі пәні мұғалімдерінің белсенді оқыту әдістері мен тәсілдерін және жаңа технологияны қолдана отырып, кәсіби-әдістемелік құзыреттілігін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру бағдарламасы бойынша орта білім беру жүйесінің нормативтік-құқықтық құжаттарымен, оқыту үдерісін ұйымдастырудың құқықтық негіздерімен таныстыру;
2) білім беру үрдісін жаңғыртуға сәйкес психологиялық-педагогикалық қарым-қатынас және психологиялық құралдарды пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
3) оқушылардың психологиялық жас ерекшеліктерін ескере отырып, инновациялық интерактивті ойын әдістерімен оқыту және білім алушылардың жетістіктерін бағалауды пайдалану дағдыларын қалыптастыру, білім беру үдерісін жаңғыртуда және кәсіби біліктілікті арттыруда педагогтардың ақпараттық-коммуникативтік қабілеттерін дамыту.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының білім беру бағдарламасы бойынша орта білім беру жүйесінің нормативтік-құқықтық құжаттарын, оқыту үдерісін ұйымдастырудың құқықтық негіздерін біледі;
2) білім беру үрдісін жаңғыртуға сәйкес психологиялық-педагогикалық қарым-қатынас және психологиялық құралдарды пайдалану дағдыларын қалыптастырады;
3) оқушылардың психологиялық жас ерекшеліктерін ескере отырып, инновациялық интерактивті ойын әдістерімен оқыту және білім алушылардың жетістіктерін бағалауды пайдалану дағдыларын қалыптастырып, білім беру үдерісін жаңғыртуда және кәсіби біліктілікті арттыруда ақпараттық-коммуникативтік қабілеттерін дамытады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя анлийского языка" для учителей английского языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей английского языка организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на формирование у учителей английского языка 5-11 классов концепции модели образования и развития профессионально-методологических компетенций с учетом нормативных и психологических основ программы образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование и развитие профессионально-методологических навыков учителей английского языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения в контексте образовательной программы через использование активных форм, методов и приемов, новых технологий обучения и воспитания.
4. Задачи Программы:
1) ознакомить учителей с нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан, правовыми основами организации образовательного процесса в условиях содержания образования;
2) сформировать навыки психолого-педагогического общения и использования психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) сформировать навыки применения инновационных интерактивно-игровых методов обучения и оценивания достижений учащихся с учетом их психолого-возрастных особенностей и в соответствии с концепцией образовательного процесса; развитие информационно-коммуникативных навыков педагогов в повышении профессионального развития и модернизации образовательного процесса.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты в области среднего образования Республики Казахстан, правовые основы организации образовательного процесса в условиях содержания образования;
2) умеют формировать навыки психолого-педагогического общения и использования психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) владеют навыками применения инновационных интерактивно-игровых методов обучения и оценивания достижений учащихся с учетом их психолого-возрастных особенностей и в соответствии с концепцией содержания образовательного процесса; развитием информационно-коммуникативных навыков педагогов в повышении профессионального развития и модернизации образовательного процесса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-11 сыныптарының неміс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Неміс тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының неміс тілі пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама 5-11 сыныптардың оқу бағдарламасын және оқулықтардың мазмұнын ескере отырып, неміс тілі пәні мұғалімдерін тиімді оқытуға, білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін пайдалану дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарлама мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты 5-11 сыныптарда "Неміс тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасын жүзеге асыру аясында мұғалімдердің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясат принциптерін және негізгі бағыттарын көрсететін, орта білім педагогтерінің қызметтерін, білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді зерделеу;
2) неміс тілін тиімді оқытуды ұйымдастыру және оқыту қызметін жоспарлаудың практикалық дағдыларын қалыптастыру;
3) оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға және қолдануға мүмкіндік беретін күрделі тапсырмалар мен тәсілдерді тиімді пайдалану және моделдеу шеберлігін қалыптастыру; сабақтың тиімділігін қамтамасыз ететін инновациялық әдіс-тәсілдер мен IT-технологияларын практикада пайдалана білу біліктігін; білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін практикада пайдалану дағдысын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясат принциптерін және негізгі бағыттарын көрсететін, орта білім педагогтерінің қызметтерін, білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді біледі;
2) неміс тілін тиімді оқытуды ұйымдастыру және оқыту қызметін жоспарлаудың практикалық дағдыларын меңгереді;
3) оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға және қолдануға мүмкіндік беретін күрделі тапсырмалар мен тәсілдерді тиімді пайдалану және моделдеу шеберлігін қалыптастыру; сабақтың тиімділігін қамтамасыз ететін инновациялық әдіс-тәсілдер мен IT-технологияларын практикада пайдалана білу біліктігін; білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін практикада пайдалану дағдысын қалыптастыра алады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя немецкого языка" для учителей немецкого языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей немецкого языка организаций среднего образования с казахским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей немецкого языка эффективному преподаванию с учетом содержания учебных программ в 5-11 классах, на формирование навыков использования методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование профессиональной компетентности учителя в рамках реализации образовательной программы по предмету "Немецкий язык" в 5-11 классах в условиях содержания среднего образования Республики Казахстан.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
психолого-педагогические основы содержания образования;
2) сформировать практические навыки планирования учебной деятельности и организации эффективного обучения немецкому языку;
3) сформировать умения моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием; сформировать умения использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования; регламентирующие деятельность педагогов среднего образования психолого-педагогические основы содержания образования;
2) умеют формировать практические навыки планирования учебной деятельности и организации эффективного обучения немецкому языку;
3) владеют навыками моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием; использования на практике инновационных форм, методов, приемов и информационных технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические навыками применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.

3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі (Blended Learning – блендид лҰнинг) курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында жобалау жұмысы, жобалау жұмысының таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, шағын топпен жұмыс, оқыту ойындары, рефлекция, күрделі және пікірталас сұрақтарын талқылау, мәселені бірлесіп шешу, көшпелі тәжірибелік сабақ, тренинг, жоба жұмысының таныстырылымы, кейс әдісі, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК-не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының 5-11
сыныптарының неміс тілі пәні
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Неміс тілі пәні мұғалімінің
кәсіби құзыреттіліктерін
дамыту" білім беру
бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сынып
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын сабақ / жоба
Тест
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
2.1
білім беру мазмұнын жетілдірудің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
6
4
10
8
16
4
4
2
60
3.1
Диагностикалық тест
2
2
3.2
Орта білім беру мектебінің оқу бағдарламасының негізгі құжаттарын талдау: пән бағдарламасы, курс жоспары, қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы
2
2
4
3.3
5-11 сыныптарға арналған оқу бағдарламасының сабақ жоспарының ерекшеліктері мен кезеңдері.
2
2
4
3.4
Сабақты жоспарлау, өткізу және сабақты талдау
2
2
4
3.5
Бағдарламаның оқу мақсатының ерекшеліктері, неміс тілі сабағында мақсатты тұжырымдау
6
6
3.6
Тиімді оқыту мен оқудың негізгі стратегиялары
2
2
3.7
Белсенді оқыту әдісі. Орта білім беретін мектептерде сабақ үлгілері мен әдістерін таңдау қағидалары
2
2
4
3.8
Саралау түрлері: іс-әрекет түрлері бойынша, оқу үдерісінің мазмұны және нәтижесі бойынша
2
2
4
3.9
Критериалды ойлау. Критериалды ойлау қабілетін дамытудың стратегиялары
2
2
3.10
Блум таксономиясының қайта қаралған нұсқасы. Блум таксономиясына сәйкес орта мектеп үшін тапсырмалар құрастыру
6
6
3.11
Г. Гарднердің әр түрлі зияткерлік теориясы. Білім алушылардың оқу стиліне сәйкес тапсырмаларды құрастыру
2
2
3.12
Тілді меңгерудегі қабілеттілік және өнімділік. Тілдік дағдыларды біріктіру қағидалары
2
2
4
3.13
Критериалды бағалаудың моделінің қағидалары мен сипаттамалары
4
4
3.14
Қалыптастырушы бағалаудың тиімді және пәрменді әдістері
4
4

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя немецкого языка" для
учителей немецкого языка 5-11
классов организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие
Тренинг
Семинар
Мастер -класс
ВПЗ
Круглый стол
Защита проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
6
6
4
10
8
16
4
4
2
60
3.1
Диагностический тест.
2
2
3.2
Анализ основных документов учебной программы начальной школы: предметная программа, план курса, сборник заданий для формативного оценивания
2
2
4
3.3
Особенности и этапы планирования урока немецкого языка в 5-11-х классах
2
2
4
3.4
Планирование урока, проведение и анализ урока
2
2
4
3.5
Особенности учебных целей программы, целеполагание на уроке немецкого языка
6
6
3.6
Основные стратегии эффективного преподавания и обучения
2
2
3.7
Активное обучение. Принципы выбора форм и методов обучения в организации образования
2
2
4
3.8
Виды дифференциации: по виду деятельности, содержанию и результату учебного процесса
2
2
4
3.9
Критическое мышление. Стратегии развития критического мышления
2
2
3.10
Таксономия Блума. Составление заданий для организаций образования в соответствии с таксономией Блума
6
6
3.11
Теория множественного интеллекта Г. Гарднера. Составление заданий в соответствии с потребностями обучающихся
2
2
3.12
Репродуктивные и продуктивное владение языком. Принципы интеграции языковых навыков
2
2
4
3.13
Принципы и характеристики критериальной модели оценки
4
4
3.14
Эффективные и действенные методы формативного оценивания
4
4

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
132-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) жалпы орта мектептердегі математика пәні мұғалімдерінің біліктілігін арттыруға арналған.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін мектеп мұғалімдерінің біліктілігін заңнамалық, нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ 5-9 сыныптарға арналған оқу-әдістемелік құралдарға сәйкес жетілдіруге және дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты: білім берудің мазмұнын жетілдіру жағдайында 5-9 сынып математика мұғалімдерінің теориялық білімдерін, практикалық және әдістемелік дағдыларын арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) 5-9 сынып математика мұғалімдерін орта білім беру жүйесіндегі білім беру мазмұнының басым бағыттарымен таныстыру, білім беруді ұйымдастыруды негізі ұстанымдарын зерделеу;
2) жаңартылған білім беру мазмұны аясында 5-9 сыныптарда математиканы оқытудың әдістемелік ерекшеліктерін (спиральды оқыту принципі, әдістері мен тәсілдері, SMART мақсаттар, Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи), оқу үрдісінде критериалды бағалау жүйесін қолдану, оқу мақсаттарының бірізділігі, үйлесімділігі және саралап оқыту жолымен оқушылар қабілетін дамыту) пайдалануды, IT-технологияларды, нәтижеге бағытталған білім беруде цифрлық білім беру ресурстарын тиімді қолдану дағдыларын қалыптастыруды оқып үйрену;
3) математикадан білім беру мазмұнындағы оқушылардың функционалдық сауаттылығын зерттеу мен жетілдіруге негізделген оқытуды ұйымдастырудың маңызын талдау, математикалық сауаттылық арқылы оқушылардың ойлау, зерттеу дағдыларын дамыту жолдарын қолдану.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 132
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики" для учителей математики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 132 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики" для учителей математики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей математики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение, совершенствование и развитие квалификации учителей организаций среднего образования в соответствии с законодательными, нормативными правовыми документами, а также учебно-методическими пособиями для 5-9 классов.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение теоретических знаний, практических и методических навыков учителей математики 5-9 классов.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) изучить использование методических особенностей обучения математике в 5-9 классах (принцип спирального обучения, методы и приемы, SMART цели (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи), применение системы критериального оценивания в учебном процессе, последовательность учебных целей, совместимость и развитие способностей учащихся путем дифференцированного обучения), навыки эффективного использования IT-технологий, цифровых образовательных ресурсов в образовании, ориентированном на результат.
3) анализировать значение организации обучения, основанного на исследовании и совершенствовании функциональной грамотности учащихся в содержании образования по математике, применить пути развития мыслительных, исследовательских навыков учащихся через математическую грамотность.

5. Тыңдаушылар курстың соңында:
1) 5-9 сынып математика мұғалімдерін орта білім беру жүйесіндегі білім беру мазмұнының басым бағыттарымен таныстыру, білім беруді ұйымдастыруды негізі ұстанымдарын біледі;
2) 5-9 сыныптардағы математиканы оқытудың әдістемелік ерекшеліктерін түсінеді, оқыту үдерісінде спиральдік қағидаттарына сүйене отырып саралап оқыту мен оқытудың белсенді әдіс-тәсілдердің, Smart мақсаттардың, критериалды бағалаудың, оқу мақсаттарын IT-технологиялардың, цифрлық білім беру ресурстарының үйлестіре, сабақтастыра отырып қолдана алады;
3) жаңартылған білім мазмұнында математикадан әртүрлі проблемалық сұрақтар мен ситуациялық есеп-жаттығуларды шешу арқылы оқушыларының математикалық сауаттылықтарын жетілдіріп, функционалдық сауаттылығын дамыту арқылы өмірге бейімдеу жолдарын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардан алынған кіріс сауалнамаларындағы сұраныстар негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, основные принципы организации обучения;
2) умеют использовать методические особенности обучения математике в 5-9 классах (принцип спирального обучения, методы и приемы, SMART цели (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи), применение системы критериального оценивания в учебном процессе, последовательность учебных целей, совместимость и развитие способностей учащихся путем дифференцированного обучения), навыки эффективного использования IT-технологий, цифровых образовательных ресурсов в образовании, ориентированном на результат.
3) владеют методами организации обучения, основанного на исследовании и совершенствовании функциональной грамотности учащихся в содержании образования по математике, путями развития мыслительных, исследовательских навыков учащихся через математическую грамотность.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее-УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) соответствии с учебно–тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное – 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пән мұғалімдеріне оқытудың құралдары мен заманауи әдіс-тәсілдеріне, оқу материалдарының мазмұнын саралауға, сындарлы-жобалық қызметті ұйымдастыру бойынша кәсіби құзыреттерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайына сәйкес, пәнді оқыту және тиімді оқытуды сындарлы ету үшін тарих және құқық негіздері пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы білім беру саясатының басымдық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері, білім беру мазмұнын жетілдіру бойынша нормативтік-құқықтық актілерді зерделеу;
2) білім беру бағдарламасы міндеттеріне сәйкес ақпараттық-коммуникативтік технологияларды, білім алушылардың-зерттеушілік, оқу-жобалау жұмысын пайдалана отырып, тиімді сабақты құруда кәсіби-педагогикалық дағдыларын қалыптастыру, оқыту үдерісінде тарихи концептілер негізінде жүзеге асыруда дағдыларды игеру мен құқықтық жағдаяттарды шешу құзыреттіліктерін арттыру;
3) критериалды бағалауды және оқытудың белсенді әдістері мен тәсілдерін қолдану бойынша практикалық дағдыларды меңгеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру сапасының заманауи талаптарын анықтайтын негізгі нормативтік құқықтық актілерді, білім беру мазмұны мәнмәтініндегі оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын біледі;
2) білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметін ұйымдастыру, басқа пәндермен кіріктіруді, шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде оқу материалдарын жоспарлауды жүзеге асырады, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды табысты пайдалану дағдыларын қолдана алады;
3) қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жобалауды, желілік қауымдастық көмегімен және өз білімін жетілдіру арқылы кәсіби-педагогикалық өзара әрекеттестікті және Қазақстан тарихы пәнін оқыту үдерісінде тарихи концептілер негізінде құқықтық жағдаяттарды шешу құзыреттіліктерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "История Казахстана" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение учителей истории и основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций учителей истории и основы права современным методам, приемам и средствам обучения, дифференциации содержания учебных материалов, организации конструктивно-проектировочной деятельности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей истории и основы права для конструирования эффективного преподавания и обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки конструирования эффективного урока с использованием информационно-коммуникационных технологий, исследовательской, учебно-проектировочной деятельности обучающихся в соответствии с задачами содержания образования;
3) повысить компетентность, направленную на усвоение навыков и решение правовых ситуаций на основе исторических концептов в процессе обучения предмету.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) умеют формировать профессионально-педагогические навыки конструирования эффективного урока с использованием информационно-коммуникационных технологий, исследовательской, учебно-проектировочной деятельности обучающихся в соответствии с задачами содержания образования;
4) владеют навыками компетентности, направленную на усвоение и решение правовых ситуаций на основе исторических концептов в процессе обучения предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;

2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының "Қазақстан
тарихы" және "Құқық негіздері"
пәндерінің мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Қазақстан
тарихы" және "Құқық негіздері"
пәндері мұғалімдерінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Тәжірибелік жұмыс
КТС
Тренинг
Семинар
Дөңгелек үстел
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
2.1
Білім беру мазмұнын жетілдірудің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
20
16
6
4
2
4
2
60
3.1
Қазақстан тарихы және Құқық негіздері пәні бойынша білім беру бағдарламасына талдау. Ұзақ мерзімді жоспар. Қысқа мерзімді сабақты жоспарлау
2
2
4
3.2
"Мәңгілік ел" патриоттық актісі негізінде білім беру үдерісін ұйымдастыру. "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәнін оқытудағы тілдік құзыреттіліктерді қалыптастыру
6
6
3.3
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша тиімді оқыту мен оқу тәсілдері. Пәнді оқытуда белсенді оқу әдістерін қолдану
4
4
3.4
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастырудағы STEАM-оқытудың(Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) рөлі
4
4
3.5
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
2
4
6
3.6
Құқық негіздері пәні бойынша критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
2
4
6
3.7
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру.
2
2
3.8
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар орындау. Жоба жұмыстарын ұйымдастыру
4
2
6
3.9
Құқықтағы тәжірибелік жағдаяттарды сыни талдау және бағамдау дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар. "Құқық негіздері" пәнін оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру
2
2
4
3.10
Қазақстан тарихы пәнінен бөлімдер (оқу бағдарламасы) бойынша сабақтарды жоспарлау. "Қазақстан тарихы" пәнін оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру
4
4
3.11
"Құқық негіздері" пәні бойынша "Мемлекет және құқық", "Конституциялық құқық", "Азаматтық құқық" және "Еңбек құқығы" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
2
2
3.12
"Құқық негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасының "Отбасы құқығы", "Әкімшілік құқық" және "Қылмыстық құқық" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
2
2
3.13
Шағын сабақтың таныстырылымын өткізу
4
4
3.14
Оқушыларды (қорытынды аттестаттау мектеп бітіру емтихандары) ұлттық бірыңғай тестілеуге (ҰБТ) дайындық әдістемесі
2
2
4
3.15
Мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау
2
2
4
Технологиялық модуль
2
8
10
4.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында білім беру процесінде IT-технологияларды табысты қолданудың жолдары
2
2
4.2
Сыни тұрғыдан ойлау технологиясының рөлі, командалық жұмыс дағдылары мен өзін-өзі тануды қалыптастыруда белсенді және интерактивті оқыту әдістері
2
2
4.3
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды қанағаттандыру
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
5-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша деректермен жұмыс жасау жолдары
5.2
6-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқушының танымдық қызығушылығын дамыту және дарынды балалармен жұмыс жасау әдісі
5.3
7-сынып: Функционалдық сауаттылықты дамыту мәнмәтінінде "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқушылардың графикалық мәдениетін қалыптастыру
5.4
8-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша ақпаратпен жұмыс жасауда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру жолдары
5.5
9-класс: "Қазақстан тарихы" мен "Құқық негіздері" сабағында оқушылардың ғылыми жобалау құзыреттіліктерін қалыптастыру
Барлығы:
12
4
30
16
6
4
2
4
2
80
Ескерту: 1 академиялық сағат - 45 минут.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының "Қазақстан
тарихы" және "Құқық негіздері"
пәндерінің мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Қазақстан
тарихы" және "Құқық негіздері"
пәндері мұғалімдерінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу
16 с.
Қашықтықтан оқу
8 с.
Өз бетімен оқу
56 с.
Дәріс
Тәжірибелік сабақ
Семинар
Жоба қорғау
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Тыңдаушының өз бетімен оқуы
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Нормативтік құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
8
8
2
Педагогикалық-психологиялық модуль
4
4
2.1
Білім беру мазмұнын жетілдірудің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
2
2
4
4
2
38
52
3.1
Қазақстан тарихы және Құқық негіздері пәні бойынша білім беру бағдарламасына талдау. Ұзақ мерзімді жоспар. Қысқа мерзімді сабақты жоспарлау
4
4
3.2
"Мәңгілік ел" патриоттық актісі негізінде білім беру үдерісін ұйымдастыру. "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәнін оқытудағы тілдік құзыреттіліктерді қалыптастыру
2
2
3.3
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша тиімді оқыту мен оқу тәсілдері. Пәнді оқытуда белсенді оқу әдістерін қолдану
2
2
4
3.4
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастырудағы STEАM-оқытудың(Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) рөлі
4
4
3.5
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
4
4
3.6
Құқық негіздері пәні бойынша критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
2
4
6
3.7
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру
2
2
3.8
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар орындау. Жоба жұмыстарын ұйымдастыру
2
2
4
3.9
Құқықтағы тәжірибелік жағдаяттарды сыни талдау және бағамдау дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар. "Құқық негіздері" пәнін оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру
2
2
4
3.10
Қазақстан тарихы пәнінен бөлімдер (оқу бағдарламасы) бойынша сабақтарды жоспарлау. "Қазақстан тарихы" пәнін оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру
2
2
4
3.11
"Құқық негіздері" пәні бойынша "Мемлекет және құқық", "Конституциялық құқық", "Азаматтық құқық" және "Еңбек құқығы" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
2
2
3.12
"Құқық негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасының "Отбасы құқығы", "Әкімшілік құқық" және "Қылмыстық құқық" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
2
2
3.13
Шағын сабақтың таныстырылымын өткізу
4
4
3.14
Оқушыларды (қорытынды аттестаттау мектеп бітіру емтихандары) ұлттық бірыңғай тестілеуге (ҰБТ) дайындық әдістемесі
4
4
3.15
Мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау
2
2
4
Технологиялық модуль
10
10
4.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында білім беру процесінде IT-технологияларды табысты қолданудың жолдары
2
2
4.2
Сыни тұрғыдан ойлау технологиясының рөлі, командалық жұмыс дағдылары мен өзін-өзі тануды қалыптастыруда белсенді және интерактивті оқыту әдістері
2
2
4.3
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды қанағаттандыру
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
5-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша деректермен жұмыс жасау жолдары
5.2
6-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқушының танымдық қызығушылығын дамыту және дарынды балалармен жұмыс жасау әдісі
5.3
7-сынып: Функционалдық сауаттылықты дамыту мәнмәтінінде "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқушылардың графикалық мәдениетін қалыптастыру
5.4
8-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша ақпаратпен жұмыс жасауда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру жолдары
5.5
9-класс: "Қазақстан тарихы" мен "Құқық негіздері" сабағында оқушылардың ғылыми жобалау құзыреттіліктерін қалыптастыру
Вариативтік модуль бойынша онлайн-консультация
2
2
Барлығы:
8
2
2
4
4
2
2
56
80
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
134-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителей истории" для учителей
предметов "История
Казахстана" и "Основы права"
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
ВПЗ
Тренинг
Семинар
Круглый стол
Презентация проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
2
2
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
6
20
16
6
4
2
4
2
60
3.1
Анализ образовательной программы по предметам "История Казахстана" и "Основы права". Долгосрочное планирование. Краткосрочное планирование.
2
2
4
3.2
Организация образовательного процесса на основе Патриотического Акта "Мәңгілік ел". Формирование языковых компетенций обучения предметам "История Казахстана" и "Основы права".
6
6
3.3
Методы эффективного преподавания и обучения предметам "История Казахстана" и "Основы права". Активные подходы в обучении предмету.
4
4
3.4
Роль STEAM-обучения (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной грамотности учащихся
4
4
3.5
Использование системы критериального оценивания на уроках "История Казахстана". Формативное и суммативное оценивание. Анализ урока с примерами.
2
4
6
3.6
Использование системы критериального оценивания на уроках "Основы права". Формативное и суммативное оценивание. Анализ урока с примерами.
2
4
6
3.7
Определение и учет потребностей обучающихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права".
2
2
3.8
Выполнение заданий, направленных на развитие исследовательских навыков учащихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права"
4
2
6
3.9
Упражнения для развития навыков критического мышления и оценивания правовых практических навыков. Осуществление межпредметных связей в преподавании предмета "Основы права"
2
2
4
3.10
Планирование уроков по разделам учебной программы "Истории Казахстана". Осуществление межпредметных связей в преподавании предмета "История Казахстана".
4
4
3.11
Планирование уроков по предмету "Основы права": по разделам "Государство и право", "Конституционное право", "Гражданское право" и "Трудовое право".
2
2
3.12
Планирование уроков по предмету "Основы права" по разделам учебной программы "Семейное право", "Административное право" и "Уголовное право"
2
2
3.13
Проведение презентации мини-урока.
4
4
3.14
Методика подготовки выпускников, итоговая аттестация выпускных экзаменов и подготовки к Единому национальному тестированию (ЕНТ)
2
2
4
3.15
Определение уровня сформированности профессиональных компетентностей учителя
2
2
4
Технологический модуль
2
8
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самопознания
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений учащихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права", в том числе оценивание детей с особыми образовательными потребностями
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (БилимЛэнд) и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
5-ый класс: Способы работы с фактами по предмету "История Казахстана".
5.2
6-ой класс: Развитие познавательных навыков учащихся по предмету "История Казахстана" и методы работы с одаренными детьми.
5.3
7-ой класс: Формирование графической культуры по предмету "История Казахстана" в контексте развития функциональной грамотности.
5.4
8-ой класс: Способы формирования информационной культуры в работе с информацией по предмету "История Казахстана".
5.5
9-ый класс: Формирование научно-проектной компетентности учащихся на уроках "История Казахстана" и "Основы права"
Всего:
12
4
30
16
6
4
2
4
2
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителей истории" для учителей
предметов "История
Казахстана" и "Основы права"
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
56 ч.
Лекция
Семинар
Тренинг
Презентация проектов
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателей
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
8
8
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
2
2
4
4
2
38
52
3.1
Анализ образовательной программы по предметам "История Казахстана" и "Основы права". Долгосрочное планирование. Краткосрочное планирование.
4
4
3.2
Организация образовательного процесса на основе Патриотического Акта "Мәңгілік ел". Важность формирования языковых компетенций обучения предметам "История Казахстана" и "Основы права".
2
2
3.3
Методы эффективного преподавания и обучения предметам "История Казахстана" и "Основы права". Важность применения активных методов в обучении предмету.
2
2
4
3.4
Роль STEAM-обучения (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной грамотности учащихся.
4
4
3.5
Использование системы критериального оценивания на уроках "История Казахстана". Формативное и суммативное оценивание. Анализ урока с примерами.
4
4
3.6
Использование системы критериального оценивания на уроках "Основы права". Формативное и суммативное оценивание. Анализ урока с примерами.
2
4
6
3.7
Определение и учет потребностей обучающихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права".
2
2
3.8
Выполнение заданий, направленных на развитие исследовательских навыков учащихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права"
2
2
4
3.9
Упражнения для развития навыков критического мышления и оценивания правовых практических навыков. Осуществление межпредметных связей в преподавании предмета "Основы права"
2
2
4
3.10
Планирование уроков по разделам учебной программы "Истории Казахстана". Осуществление межпредметных связей в преподавании предмета "История Казахстана".
2
2
4
3.11
Планирование уроков по предмету "Основы права": по разделам "Государство и право", "Конституционное право", "Гражданское право" и "Трудовое право".
2
2
3.12
Планирование уроков по предмету "Основы права" по разделам учебной программы "Семейное право", "Административное право" и "Уголовное право"
2
2
3.13
Проведение презентации мини-урока.
4
4
3.14
Методика подготовки выпускников (итоговая аттестация выпускных экзаменов) и подготовки к Единому национальному тестированию (ЕНТ)
4
4
3.15
Определение уровня сформированности профессиональных компетентностей учителя
2
2
4
Технологический модуль
10
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования.
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самопознания.
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений учащихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права", в том числе удовлетворение детей с особыми образовательными потребностями.
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (БилимЛэнд) и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік".
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
5-ый класс: Способы работы с фактами по предмету "История Казахстана".
5.2
6-ой класс: Развитие познавательных навыков учащихся по предмету "История Казахстана" и методы работы с одаренными детьми.
5.3
7-ой класс: Формирование графической культуры по предмету "История Казахстана" в контексте развития функциональной грамотности.
5.4
8-ой класс: Способы формирования информационной культуры в работе с информацией по предмету "История Казахстана".
5.5
9-ый класс: Формирование научно-проектной компетентности учащихся на уроках "История Казахстана" и "Основы права"
Онлайн-консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
8
2
2
4
4
2
2
56
80
Примечание: 1 академический час - 45 минут.
Приложение 134
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "Всемирная история" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 134 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының дүниежүзі тарихы және құқық негіздері пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама дүниежүзі тарихы және құқық негіздері мұғалімдерін оқытуға, білім беру мазмұнын жетілдіру аясында мұғалімдердің өздігінен дамуды басқаруға, субъект ретінде педагогтың өсуіне және белсенді кәсіби іс-әрекетке педагогтің дайындығына бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында дүниежүзі тарихы және құқық негіздері пәні мұғалімдерінің әдістемелік, кәсіби деңгейін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын зерделеу, Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында әмбебап құзыреттіліктерді қалыптастырудағы білім беру бағдарламалары мен тарихи білім берудің рөлін, оқытудың негізгі қағидаларын қарастыру;
2) білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, белсенді оқытудың әдістері мен тәсілдерін қолдану бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыру;
3) оқушылардың тарихи деректермен жұмыс жасау, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдау және бағалау дағдыларын қалыптастыруда педагогтердің тарихи концептілерімен жұмыс жасау құзыреттіліктерін арттыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында әмбебап құзыреттерді қалыптастыруда білім беру бағдарламаларын және тарихи білім берудің рөлін оқытудың негізгі қағидаларын біледі;
2) білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, белсенді оқытудың әдістері мен тәсілдерін пайдалану бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыруды қолдана алады;
3) білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалдық бағалау дағдыларын, уақыт пен кеңістіктегі үздіксіздік пен өзгерістердің тарихи үлгілерін талдау және бағалау, тарихи деректермен жұмыс жасау дағдыларын оқушыларда қалыптастыру үшін тарихи концептілерімен жұмыс жасау дағдыларын игереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "Всемирная история" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей всемирной истории и основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей всемирной истории и основы права, управления саморазвитием учителей в рамках содержания образования, содействия росту педагога как субьекта и подготовки педагога к активной профессиональной деятельности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессионального, методического уровня учителей истории и основ права в условиях содержания образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения, роль исторического образования и образовательных программ в формировании универсальных компетенций в условиях содержания среднего образования в Республике Казахстан;
2) сформировать практические навыки по применению приемов и методов активного обучения, критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
3) повысить компетентность педагогов в работе с историческими концептами для формирования у учащихся навыков работы с историческими данными, анализа и оценки исторических примеров непрерывности и изменения во времени и пространстве.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, основные принципы организации преподавания образовательных программ и роль исторического образования в формировании универсальных компетенций в условиях содержания среднего образования Республики Казахстан;
2) умеют примененять приемы и методы активного обучения, критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
3) владеют навыками работы с историческими данными, анализа и оценки исторических примеров непрерывности и изменения во времени и пространстве.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
135-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында география пәнін оқыту әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған. Географияны оқыту әдістемесінің мазмұнын іріктеу және әзірлеу оқытудың тиімді нысандары мен әдістерін, инновациялық білім беру технологияларын, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануға мүмкіндік береді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты - білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында география пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесінің мазмұнын жетілдіру бойынша мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттарын зерделеу;
2) географияны оқыту әдістемесінің психологиялық-педагогикалық аспектілерін зерттеу және оларды білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында пәнді оқыту практикасына бейімдеу;
3) пәнаралық интеграция және тәжірибелік-эксперименталды таным әдістерімен интеграциялау принциптеріне сәйкес пәнді оқыту мазмұнын іріктеу және жүйелеу, құрастыру, модельдеу, жобалау жағдайында білім алушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру, кәсіби-педагогикалық біліктерін қалыптастыру; оқытудың ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдану жөніндегі кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беру мазмұнын жетілдіруді жүзеге асыру механизмдерін біледі;
2) білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында географияны оқыту әдістемесінің психологиялық-педагогикалық аспектілерін; білім беру мазмұнын жетілдіру контексінде география пәні бойынша оқу бағдарламасының тұжырымдамалық идеяларын, құрылымы мен мазмұнын іс-тәжірибеде қолдана алады;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 135
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 135 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей профессиональным компетенциям по методике преподавания географии в условиях содержания образования. Отбор содержания и разработка методики преподавания географии позволяют определить эффективные формы и методы обучения, возможности применения инновационных образовательных технологий, информационно-коммуникационных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя географии
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания географии и адаптировать их в практику преподавания предмета в условиях содержания образования;
3) сформировать профессионально-педагогические умения отбора и систематизации содержания обучения предмету в соответствии с принципами междисциплинарной интеграции и интеграции с методами опытно-экспериментального познания, организации проектной деятельности обучающихся в условиях конструирования, моделирования, проектирования; развивать профессиональную компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий обучения.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) умеют анализировать психолого-педагогические аспекты методики преподавания географии и адаптировать их в практику преподавания предмета в условиях содержания образования

3) спиральдік принципі негізінде география пәні бойынша оқу материалын жоспарлауды жүзеге асыра алады; білім алушылардың тәжірибелік-эксперименттік және жобалық қызметін ұйымдастыру үшін оны басқа пәндермен біріктіре алады; география сабақтарында оқытудың инновациялық технологияларын, белсенді формалары мен әдістерін, оқытудың ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдану жөніндегі кәсіби құзыреттіліктерді меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушыларға жүргізілген кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4 тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, өткізу формасы мен әдістерін және нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстарын келесі режимде ұйымдастыру:
1) күндізгі оқыту Бағдарламаның 1-қосымшасында берілген оқу-тақырыптық жоспарына (әрі қарай - ОТЖ) сәйкес берілген. Курстың ұзақтылығы 80 сағатты құрайды. Бірапталық курстарды ұйымдастыру үшін ОТЖ-да берілген сағаттар саны екі есеге қысқартылып, сабақты өткізу формалары мен тақырыптары өзгеріссіз қалдырылады.
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқыту (Blended Learning - блендид ленинг) режиміндегі курстың ОТЖ аралас оқыту арқылы үш кезеңде жүргізіледі: күндізгі - 16 сағат, қашықтықтан-8 сағат, дербес-56 сағат. Күндізгі оқыту курстың бірінші күні және соңғы күні 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқыту режимдерде білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстыру, қорытынды тестілеу, сондай-ақ аралас оқыту режиміндегі курс үшін модульдер бойынша аралық тестілеу өткізіледі. Өзіндік жұмысқа арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жобалық жұмыстар мен шағын-сабақтар (шағын іс-шаралар) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі - ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақ, тренинг, шебер-сынып, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ презентациясы, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп шешу, сонымен бірге, аралас оқыту режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушылардың өзіндік жұмыстары.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылық құрам бағдарлама мазмұнын игеру мен бағалау өлшемдерін жасайды және олар курстың ОӘК беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының 5-9
сыныптарының география пәні
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"География пәні мұғалімінің
кәсіби құзыреттіліктерін
дамыту" білім беру
бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Тақырыбы
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық жұмыс
КТС
Тренинг
Семинар
Дөңгелек үстел
Шағын оқытуды қорғау
Тестілеу
Барлығы
1.
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
1.1
Жалпы орта білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясат қағидаттары мен басты бағыттары. Орта білім беру жүйесіндегі педагогтің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
2.1
Орта мектептегі мазмұнның психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
14
16
10
4
2
6
2
60
3.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында географияны оқытуды бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету
2
2
3.2
Сабақ жоспарының негізгі қағидалары: сабақтың мақсаты, саралау тәсілі, оқытудың белсенді әдістері, критериалды бағалау жүйесі
2
2
4
3.3
География сабағында орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлаудың принциптері мен тәсілдері
2
2
4
3.4
География сабақтарында қолданылатын белсенді және интербелсенді әдістер мен тәсілдер
2
2
4
3.5
География сабағында географиялық тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру әдістері
4
4
3.6
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруда STEM (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) білім берудің рөлі
2
2
3.7
Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған практикалық жұмыстарды орындау
2
2
3.8
"Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі" тақырыбын оқыту әдістері
2
2
3.9
8-сыныптың оқу бағдарламасы бойынша "Географиялық деректерді өңдеу және талдау", "Географиялық модельдер" тақырыптарының мысалында тәжірибелік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу әдістемесінің ерекшеліктері
4
4
3.10
SMART (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) талаптарына сәйкес мақсат қою. География сабақтарында саралап оқытуды жүзеге асырудың тәсілдері
2
2
4
3.11
"Атмосфера" бөлімі мысалында география сабақтарында оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту
2
2
3.12
"Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау", "Литосфералық катаклизмдер", "Елдердің саяси типологиясы" тақырыптарын оқыту ерекшеліктері
4
4
3.13
География сабақтарында оқушылардың өзіндік танымдық қызметін ұйымдастыруда белсенді оқыту әдістерін қолдану әдістемесі
2
2
3.14
География сабағында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау ерекшеліктері
2
2
3.15
Қалыптастырушы бағалау – оқуды, жоспарлауды және ұйымдастыруды бағалау. Қалыптастырушы бағалаудың тапсырмаларын әзірлеу жолдары
2
2
4
3.16
Жиынтық бағалау – оқуды (жоспарлауды және ұйымдастыруды) бағалау. Жиынтық бағалаудың тапсырмаларын әзірлеу жолдары
2
2
4
3.17
Б.Блумның таксономиясы – география пәні бойынша білім алушылардың оқу жетістігін бағалау әдістемесі ретінде
2
2
3.18
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында география пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптастасу деңгейін анықтау
6
2
8
4.
Технологиялық модуль
8
2
10
4.1
География сабақтарында IT -технологияларды тиімді қолдану амалдары
2
2
4.2
Қажетті білімді өздігінен алу және командада жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыруда сын тұрғысынан ойлау технологиясының рөлі
2
2
4
4.3
Цифрлық ресурстар және виртуалды лабораториялар мен құрылғыларды қолдану әдістерін үйрену (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.4
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электронды үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйемен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында география бойынша білім алушылардың сабақтан тыс және сыныптан тыс қызметін ұйымдастыру
5.2
Өлкетану әлеуметтік-мәдени феномен ретінде: ізденіс, зерттеу және болашақ
5.3
Географияда графикалық әдістердің қолданылуы
5.4
География сабақтарында геоақпараттық жүйелерді қолдану
5.5
География сабақтарында жобалық қызметті ұйымдастыру арқылы оқушылардың сыни ойлауын дамыту
5.6
PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент) халықаралық зерттеуіне оқушыларды дайындау әдістемесі
Барлығы
10
4
22
16
14
4
2
6
2
80
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының 5-9
сыныптарының география пәні
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"География пәні мұғалімінің
кәсіби құзыреттіліктерін
дамыту" білім беру
бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Тақырыбы
Күндізгі оқу
16 сағ.
Қашықтықтан оқыту
8 сағ.
Өз бетімен оқу
56 сағ.
Барлығы
Дәрістер
Практикалық сабақтар
Семинар
Жобаны қорғау
Вебинар
Онлайн - форум
Онлайн - кеңес
Тыңдаушының өзіндік оқуы
1.
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Жалпы орта білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясат қағидаттары мен басты бағыттары. Орта білім беру жүйесіндегі педагогтің қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер
8
8
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
2.1
Орта мектептегі білім мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Ерекше білім беру қажеттілігі бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
2
2
4
2
2
40
52
3.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында географияны оқытуды бағдарламалық-әдістемелік қамтамасыз ету
2
2
3.2
Сабақ жоспарының негізгі қағидалары: сабақтың мақсаты, саралау тәсілі, оқытудың белсенді әдістері, критериалды бағалау жүйесі
4
4
3.3
География сабағында орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлаудың принциптері мен тәсілдері
2
2
3.4
География сабақтарында қолданылатын белсенді және интербелсенді әдістер мен тәсілдер
2
2
4
3.5
География сабағында географиялық тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыру әдістері
2
2
3.6
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастыруда STEM (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) білім берудің рөлі
2
2
3.7
Оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған практикалық жұмыстарды орындау
2
2
3.8
"Географиялық деректер базасын құрастыруда ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың рөлі" тақырыбын оқыту әдістері
2
2
3.9
8-сыныптың оқу бағдарламасы бойынша "Географиялық деректерді өңдеу және талдау", "Географиялық модельдер" тақырыптарының мысалында тәжірибелік жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу әдістемесінің ерекшеліктері
4
4
3.10
SMART (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) талаптарына сәйкес мақсат қою. География сабақтарында саралап оқытуды жүзеге асырудың тәсілдері
2
2
4
3.11
"Атмосфера" бөлімі мысалында география сабақтарында оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту
2
2
3.12
"Қазақстандағы пайдалы қазбалардың орындарын және қолдану салаларын анықтау", "Литосфералық катаклизмдер", "Елдердің саяси типологиясы" тақырыптарын оқыту ерекшеліктері
2
2
3.13
География сабақтарында оқушылардың өзіндік танымдық қызметін ұйымдастыруда белсенді оқыту әдістерін қолдану әдістемесі
2
2
3.14
География сабағында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау ерекшеліктері
2
2
3.15
Қалыптастырушы бағалау – оқуды, жоспарлауды және ұйымдастыруды бағалау. Қалыптастырушы бағалаудың тапсырмаларын әзірлеу жолдары
2
2
4
3.16
Жиынтық бағалау – оқуды (жоспарлауды және ұйымдастыруды) бағалау. Жиынтық бағалаудың тапсырмаларын әзірлеу жолдары
2
2
3.17
Б.Блумның таксономиясы – география пәні бойынша білім алушылардың оқу жетістігін бағалау әдістемесі ретінде
2
2
3.18
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында география пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптастасу деңгейін анықтау
2
4
2
8
4.
Технологиялық модуль
2
8
10
4.1
География сабақтарында IT -технологияларды тиімді қолдану амалдары
2
2
4.2
Қажетті білімді өздігінен алу және командада жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыруда сын тұрғысынан ойлау технологиясының рөлі.
4
4
4.3
Цифрлық ресурстар және виртуалды лабораториялар мен құрылғыларды қолдану әдістерін үйрену (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.4
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электронды үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйемен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында география бойынша білім алушылардың сабақтан тыс және сыныптан тыс қызметін ұйымдастыру
5.2
Өлкетану әлеуметтік-мәдени феномен ретінде: ізденіс, зерттеу және болашақ
5.3
Географияда графикалық әдістердің қолданылуы
5.4
География сабақтарында геоақпараттық жүйелерді қолдану
5.5
География сабақтарында жобалық қызметті ұйымдастыру арқылы оқушылардың сыни ойлауын дамыту
5.6
PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент) халықаралық зерттеуіне оқушыларды дайындау әдістемесі
Вариативтік модуль бойынша онлайн-кеңес
2
Барлығы:
8
2
2
4
2
2
4
56
80
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
136-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) владеют навыками профессионально-педагогического умения отбора и систематизации содержания обучения предмету в соответствии с принципами междисциплинарной интеграции и интеграции с методами опытно-экспериментального познания, организации проектной деятельности обучающихся в условиях конструирования, моделирования, проектирования; развивать профессиональную компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий обучения.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6 . Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение вопросов, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя географии" для
учителей географии 5-9 классов
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
ВПЗ
Тренинг
Семинар
Круглый стол
Презентация проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования.
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
2
2
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания средней школы.
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
6
14
16
10
4
2
6
2
60
3.1
Программно-методическое обеспечение преподавания географии в условиях содержания образования
2
2
3.2
Основные принципы плана урока: цели урока, дифференцация, активные методы обучения, система критериального оценивания
2
2
4
3.3
Принципы и приемы среднесрочного и краткосрочного планирования на уроках географии
2
2
4
3.4
Активные и интерактивные методы и приемы, применяемые на уроках географии
2
2
4
3.5
Методы формирования функциональной грамотности учащихся посредством решения географических задач на уроках географии
4
4
3.6
Роль STEM -образования (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной грамотности учащихся
2
2
3.7
Выполнение практических работ направленных на развитие исследовательских навыков учащихся
2
2
3.8
Методы обучения по теме: "Роль информационно-коммуникационных технологий в составлении географических баз данных"
2
2
3.9
Особенности методики организации и проведения практических работ по программе географии 8 класса на примере тем "Виды методов географических исследований", "Географические модели".
4
4
3.10
Постановка целей урока по SMART (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи). Способы осуществления дифференцированного обучения на уроках географии.
2
2
4
3.11
Развитие исследовательских навыков обучающихся на уроках географии на примере подраздела "Атмосфера".
2
2
3.12
Особенности изучения тем "Месторождения полезных ископаемых в Казахстане и области их применения", "Литосферные катаклизмы", "Политическая типология стран".
4
4
3.13
Методика применения методов активного обучения в организации самостоятельной познавательной деятельности обучающихся на уроках географии
2
2
3.14
Особенности критериального оценивания учебных достижений учащихся на уроках географии
2
2
3.15
Формативное оценивание – оценивание для обучения, планирование и организация.
Разработка заданий для формативного оценивания
2
2
4
3.16
Суммативное оценивание – оценивание обучения (планирование и организация). Разработка заданий для суммативного оценивания
2
2
4
3.17
Таксономия Б.Блума как методика оценки успешности обучения обучающихся по географии
2
2
3.18
Определение уровня сформированности профессиональных компетентностей учителя
6
2
8
4.
Технологический модуль
8
2
10
4.1
Способы успешного применения IT -технологий на уроках географии
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления в формировании навыков командной работы и самостоятельного добывания знаний
2
2
4
4.3
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
4.4
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Организация внеурочной и внеклассной деятельности обучающихся по географии в условиях содержания образования
5.2
Краеведение как социокультурный феномен: поиск, исследования и перспективы
5.3
Использование графических методов в географии
5.4
Использование геоинформационных систем на уроках географии
5.5
Развитие критического мышления учащихся на уроках географии через организацию проектной деятельности
5.6
Методика подготовки обучающихся к международному исследованию PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент)
Всего:
10
4
22
16
14
4
2
6
2
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя географии" для
учителей географии 5-9 классов
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
56 ч.
Всего
Лекция
Практическое занятие
Семинар
Защита проекта
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно–правовой модуль
8
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования.
8
8
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания средней школы.
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
2
2
4
2
2
40
52
3.1
Программно-методическое обеспечение преподавания географии в условиях содержания образования.
2
2
3.2
Основные принципы плана урока: цели урока, дифференцация, активные методы обучения, система критериального оценивания.
4
4
3.3
Принципы и приемы долгосрочного и краткосрочного планирования на уроках географии.
2
2
3.4
Активные и интерактивные методы и приемы, применяемые на уроках географии.
2
2
4
3.5
Методы формирования функциональной грамотности учащихся посредством решения географических задач на уроках географии.
2
2
3.6
Роль STEM-образования (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной грамотности учащихся.
2
2
3.7
Выполнение практических работ и решение задач, направленных на развитие исследовательских навыков учащихся.
2
2
3.8
Методы обучения по теме: "Роль информационно-коммуникационных технологий в составлении географических баз данных".
2
2
3.9
Особенности методики организации и проведения практических работ по обновленной программе географии 8 класса на примере тем "Виды методов географических исследований", "Географические модели".
4
4
3.10
Постановка целей урока по SMART (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи). Способы осуществления дифференцированного обучения на уроках географии.
2
2
4
3.11
Развитие исследовательских навыков обучающихся на уроках географии на примере подраздела "Атмосфера".
2
2
3.12
Особенности изучения тем "Месторождения полезных ископаемых в Казахстане и области их применения", "Литосферные катаклизмы", "Политическая типология стран".
2
2
3.13
Методика применения методов активного обучения в организации самостоятельной познавательной деятельности обучающихся на уроках географии.
2
2
3.14
Особенности критериального оценивания учебных достижений учащихся на уроках географии.
2
2
3.15
Формативное оценивание – оценивание для обучения, планирование и организация. Разработка заданий для формативного оценивания.
2
2
4
3.16
Суммативное оценивание – оценивание обучения (планирование и организация). Разработка заданий для суммативного оценивания.
2
2
3.17
Таксономия Б.Блума как методика оценки успешности обучения обучающихся по географии.
2
2
3.18
Определение уровня сформированности профессиональных компетентностей учителя.
2
4
2
8
4.
Технологический модуль
2
8
10
4.1
Способы успешного применения IT - технологий на уроках географии.
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления в формировании навыков командной работы и самостоятельного добывания знаний.
4
4
4.3
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд) и др.
2
2
4.4
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Организация внеурочной и внеклассной деятельности обучающихся по географии в условиях обновления содержания образования.
5.2
Краеведение как социокультурный феномен: поиск, исследования и перспективы.
5.3
Использование графических методов в географии.
5.4
Использование геоинформационных систем на уроках географии.
5.5
Развитие критического мышления учащихся на уроках географии через организацию проектной деятельности.
5.6
Методика подготовки обучающихся к международному исследованию PISA (Programme for International Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент).
Онлайн консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
8
2
2
4
2
2
4
56
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 136
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей естествознания и биологии" для учителей естествознания и биологии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 136 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарындағы 5-9 сыныптардың жарытылыстану және биология пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында оқу үдерісін ұйымдастыруда заманауи тәсілдемелер мен білім беру технологияларын интеграциялауға педагогтердің кәсіби дайындығын дамытуға және оның сапасын арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында білім беру үдерісін жобалау мен ұйымдастыру саласында жарытылыстану және биология пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттарын зерделеу;
2) орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында "Жарытылыстану" және "Биология" пәндері бойынша оқу-тәрбие үдерісін модельдеу дағдыларын жетілдіру;
3) оқытудың заманауи технологиялары мен үдеріске-бағытталған оқытуды ұйымдастырудың халықаралық тәжірибесін пайдалана отырып, "Жарытылыстану" және "Биология" пәндері бойынша оқу үдерісін жобалау дағдыларын жетілдіру.
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттарын біледі;
2) орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында "Жарытылыстану" және "Биология" пәндері бойынша оқу-тәрбие үдерісін модельдеу дағдыларын меңгереді;
3) оқытудың заманауи технологиялары мен үдеріске бағытталған оқытуды ұйымдастырудың халықаралық тәжірибесін пайдалана отырып, "Жарытылыстану" және "Биология" пәндері бойынша оқу үдерісін жобалау дағдыларын жетілдіру.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары келесі режимінде ұйымдастырылады:

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей естествознания и биологии" для учителей естествознания и биологии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее-Программа) регламентирует обучение учителей естествознания и биологии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение профессиональной готовности педагогов к интеграции современных подходов и образовательных технологий в организацию учебного процесса и повышение его качества в условиях содержания среднего образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности учителей биологии и естествознания в области проектирования и организации учебного процесса в условиях содержания среднего образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) совершенствовать навыки моделирования учебно-воспитательного процесса по предметам "Естествознание" и "Биология" в условиях содержания среднего образования;
3) совершенствовать навыки проектирования учебного процесса по предметам "Естествознание" и "Биология" с использованием современных технологий обучения и международного опыта организации процессно-ориентированного обучения;
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) умеют моделировать учебно-воспитательный процесс по предметам "Естествознание" и "Биология" в условиях содержания среднего образования;
3) владеют навыками проектирования учебного процесса по предметам "Естествознание" и "Биология" с использованием современных технологий обучения и международного опыта организации процессно-ориентированного обучения;
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правового;
2) психолого-педагогического;
3) содержательного;
4) технологического;
5) вариативного.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының химия және жаратылыстану пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Химия және жаратылыстану пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сынып химия және жаратылыстану пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы химия және жаратылыстану пәндерін оқыту әдістемесі және ғылыми-жаратылыстану білім беруді жаңарту саласындағы мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты "Химия" және "Жаратылыстану" пәндерін оқыту әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру мазмұнын жаңартуды жүзеге асыру механизмдерін, білім сапасының заманауи талаптарын анықтайтын, негізгі заңнамалық, нормативтік құқықтық актілерін; білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында химия және жаратылыстану пәндерін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; ғылыми-жаратылыстану білімдерін жаңарту жағдайы контекстіндегі химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқу бағдарламасының мазмұны және құрылымы, концептуалды идеяларын білу;
2) спиралділік ұстанымы негізінде химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқу материалдарын жүзеге асыруды; оқушылардың жобалық және тәжірибелік-эксперименталдық қызметтерін ұйымдастыру үшін оны басқа пәндермен кіріктіруді; сабақтарда белсенді оқыту әдістемесінің түрлерін және тәсілдерін, инновациялық технологияларды қолдану дағдыларын меңгеру;
3) сабақтың қысқамерзімді жоспарларын құруды, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыру, тәжірибелік, зертханалық жұмыстарды жүргізу құралдарын және тиімді әдістерді қолдануды, сонымен қатар химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқушылардың біліктіліктері мен дағдыларын, республика, аймақтарда желілік қауымдастық және өзіндік білімін көтеру көмегімен және өзара кәсіби-педагогикалық әрекеттестік арқылы дамытуды игеру;
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру мазмұнын жаңартуды жүзеге асыру механизмдерін, білім сапасының заманауи талаптарын анықтайтын, негізгі заңнамалық, нормативтік құқықтық актілерін; білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында химия және жаратылыстану пәндерін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; ғылыми-жаратылыстану білімдерін жаңарту жағдайы контекстіндегі химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқу бағдарламасының мазмұны және құрылымы, концептуалды идеяларын біледі;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей химии и естествознания" для учителей химии и естествознания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей химии и естествознания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей профессиональным компетенциям в области естественнонаучного образования и методики преподавания химии и естествознания в условиях содержания предмета.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя по методике преподавания предмета "Химия" и "Естествознание".
4. Задачи Программы:
1) изучить основные нормативные правовые акты, определяющие современные требования к качеству образования, механизмы реализации содержания образования; психолого-педагогические аспекты методики преподавания химии и естествознания в условиях содержания образования; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по химии и естествознанию, в контексте содержания естественнонаучного образования; раскрыть сущность и содержание методики обучения;
2) сформировать навыки планирования учебного материала по химии и естествознанию на основе принципа спиральности; интеграции его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; применения инновационных технологий, активных форм и методов обучения на уроках;
3) овладеть навыками составления краткосрочного плана урока, эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся по химии и естествознанию; методикой преподавания ключевых тем курса химии и естествознания в аспекте естественнонаучного образования, организации внеурочной деятельности в условиях содержания естественнонаучного образования; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ региона, республики.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные нормативные правовые акты, определяющие современные требования к качеству образования, механизмы реализации содержания образования; психолого-педагогические аспекты методики преподавания химии и естествознания в условиях содержания образования; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по химии и естествознанию, в контексте содержания естественнонаучного образования; раскрыть сущность и содержание методики обучения;

2) спиралділік ұстанымы негізінде химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқу материалдарын жүзеге асыруды; оқушылардың жобалық және тәжірибелік-эксперименталдық қызметтерін ұйымдастыру үшін оны басқа пәндермен кіріктіруді; сабақтарда белсенді оқыту әдістемесінің түрлерін және тәсілдерін, инновациялық технологияларды қолдануды меңгереді;
3) сабақтың қысқамерзімді жоспарларын құруды, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыру, тәжірибелік, зертханалық жұмыстарды жүргізу құралдарын және тиімді әдістерді қолдануды, сонымен қатар химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқушылардың біліктіліктері мен дағдыларын, республика, аймақтарда желілік қауымдастық және өзіндік білімін көтеру көмегімен және өзара кәсіби-педагогикалық әрекеттестік арқылы дамытуды игереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс диагностикасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

2) умеют осуществлять планирование учебного материала по химии и естествознанию на основе принципа спиральности; интегрировать его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; применять инновационные технологи, активные формы и методы обучения на уроках;
3) владеют навыками составления краткосрочного плана урока, эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся по химии и естествознанию; методикой преподавания ключевых тем курса химии и естествознания в аспекте естественнонаучного образования, организации внеурочной деятельности в условиях содержания естественнонаучного образования; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ региона, республики.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының 5-9
сыныптарының химия және
жаратылыстану пәндерінің
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Химия және жаратылыстану
пәндері мұғалімдерінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтардың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық сабақ
КТС
Тренинг
Мастер-класс
Семинар
Дөңгелек үстел
Шағын сабақ / жоба қорғау
Барлығы
1
Нормативтік–құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2.
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
2.1
Жаңартылған білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
2
34
16
2
4
2
60
3.1
"Химия" және "Жаратылыстану" пәндерінің заманауи ғылыми әлем және оларды түсінуі және ғылыми-жаратылыстану білімінің рөлі мен орны
2
2
3.2
Спиралдік оқыту моделі контекстіндегі "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы. Пән бойынша ұзақмерзімді жоспарлау
2
2
3.3
Білім мазмұнын жаңарту аспектісіндегі "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша ОӘК – оқу-әдістемелік кешенін талдау (оқулықтар, әдістемелік ұсынымдар және т.б.)
2
2
3.4
ОӘК негізінде "Құрылым және заттардың қасиеттері" тақырыбы мысалындағы сабақтың қысқамерзімді жоспары ("Жаратылыстану",5сынып)
2
2
3.5
ОӘК негізінде "Химиялық реакциялардың түрі" (Химия 8 сынып) тақырыбының қысқамерзімді сабақ жоспары
2
2
3.6
Химия және жаратылыстану сабақтарында заттардың құрылуы туралы түсініктерінің қалыптасуы. Атомдық-молекулярлық теория: әдістемелік аспект
2
2
3.7
Химия және жаратылыстану мектеп курсындағы химиялық кинетиканың және химиялық термодинамика негіздерін үйрену әдістемесі
2
2
3.8
Химия сабағы бойынша білім мазмұны бағдарламасы контекстіндегі қышқылды-түзету әсерлерін үйрену әдістемесі. Қышқыл-түзету әсерлерінің құрылымдық әдістемесі
4
4
3.9
Химия сабағы бойынша білім мазмұны бағдарламасы контекстіндегі электролит ерітінділерінің теориясын үйрену әдістемесі. Ерітінді тапсырмаларын шешу
4
4
3.10
Химия сабағы бойынша білім мазмұны бағдарламасы контекстіндегі электрохимия негізін үйрену әдістемесі. Кинетикалық заңнамалар және газдық заңдар тапсырмаларын шешу
4
4
3.11
Химия сабағы бойынша білім мазмұны бағдарламасы контекстіндегі химиялық әсерлердің механизмдерін үйрену әдістемесі
4
4
3.12
Химия сабақтарында оқушылардың пәндік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастырудағы CLIL (Content and Language Integrated Learning) әдістемесі
4
4
3.13
"Ғылым әлемі" (5,6 сыныптар) бөлімін үйрену барысында оқушылардың ғылыми-жаратылыстану дағдыларын қалыптастыру әдістемесі
2
2
3.14
"Органикалық емес құрылымдарын сапалық талдау" бөліміндегі тәжірибелік және зертханалық жұмыстарды ұйымдастырудың әдістемелік ерекшеліктері (9-сынып)
2
2
3.15
Химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың өзіндік танымдық қызметтерін ұйымдастыруда белсенді оқыту әдістерін қолдану әдістемесі
4
4
3.16
TIMS және PISA халықаралық зерттеулеріне дайындау контекстінде химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтарын қалыптастыру әдістемесі
(Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) и PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент)
2
2
3.17
Оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтарын қалыптастыруда STEM-білімнің(Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) рөлі
4
4
3.18
Жаратылыстану сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. "Материктер мен мұхиттар" тақырыбындағы сабақтарды талдау
2
2

11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителей химии и
естествознания" для учителей
химии и естествознания 5-9
классов организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
ВПЗ
Конференция
Презентация проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно–правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
2
2
2.
Психолого-педагогический модуль
2
2
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
2
34
16
2
4
2
60
3.1
Место и роль предмета "Химия" и "Естествознание" в современной научной картине мира и понимание их роли в естественнонаучном образовании
2
2
3.2
Структура и содержание учебной программы по предметам "Химия" и "Естествознание" в контексте спиральной модели обучения. Долгосрочное планирование по предметам
2
2
3.3
Анализ учебно-методического комплекса- УМК учебники, методическое руководство и т.п. по предметам "Химия" и "Естествознание" в аспекте содержания
2
2
3.4
Краткосрочное планирование урока на примере темы "Строение и свойства веществ" "Естествознание",5 кл. на основе учебно-методического косплекса
2
2
3.5
Краткосрочное планирование урока на примере темы "Типы химических реакций" "Химия", 8 кл. на основе учебно-методического косплекса
2
2
3.6
Формирование представления о строении вещества на уроках естествознания и химии. Атомно-молекулярная теория: методический аспект
2
2
3.7
Методика изучения основ химической термодинамики и химической кинетики в школьном курсе естествознания и химии
2
2
3.8
Методика изучения окислительно-восстановительных реакций в контексте содержания программы по химии. Методы составления окислительно-восстановительных реакций
4
4
3.9
Методика изучения теории растворов электролитов в контексте содержания программы по химии. Решение задач на растворы
4
4
3.10
Методика изучения основ электрохимии в контексте содержания программы по химии. Решение задач на кинетические закономерности и газовые законы
4
4
3.11
Методика изучения механизмов химических реакций в контексте содержания программы по химии
4
4
3.12
Методика CLIL (Content and Language Integrated Learning- Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) в формировании предметно-языковой компетенции обучающихся на уроках химии
4
4
3.13
Методы формирования исследовательских навыков обучающихся на уроках естествознания при изучении раздела "Мир науки" 5,6кл
2
2
3.14
Особенности методики организации и проведения лабораторных и практических работ на примере раздела "Качественный анализ неорганических соединений" 9кл.
2
2
3.15
Методика применения методов активного обучения в организации самостоятельной познавательной деятельности обучающихся на уроках естествознания и химии
4
4
3.16
Методы формирования функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся на уроках химии и естествознания в контексте подготовки к международному исследованиям TIMS (Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) и PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент)
2
2
3.17
Роль STEM-образования (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся
4
4
3.18
Применение системы критериального оценивания на уроках естествознания. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока на примере темы "Материки и океаны"
2
2

3.11
Химия сабағы бойынша білім мазмұнын жаңарту бағдарламасы контекстіндегі химиялық әсерлердің механизмдерін үйрену әдістемесі
2
2
3.12
Химия сабақтарында оқушылардың пәндік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастыруда CLIL (Content and Language Integrated Learning) әдістемесі
2
2
4
3.13
"Ғылым әлемі" (5,6 сыныптар) бөлімін үйрену барысында оқушылардың ғылыми-жаратылыстану дағдыларын қалыптастыру әдістемесі
2
2
3.14
"Органикалық емес құрылымдарын сапалық талдау" бөліміндегі тәжірибелік және зертханалық жұмыстарды ұйымдастырудың әдістемелік ерекшеліктері (9ынып)
2
2
3.15
Химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың өзіндік танымдық қызметтерін ұйымдастыруда белсенді оқыту әдістерін қолдану әдістемесі
2
2
3.16
TIMS және PISA халықаралық зерттеулеріне дайындау контекстінде химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтарын қалыптастыру әдістемесі (Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) и PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент)
2
2
3.17
Оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтарын қалыптастыруда STEM-білімнің(Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) рөлі
2
2
3.18
Жаратылыстану сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. "Материктер мен мұхиттар" тақырыбындағы сабақтарды талдау
2
2
3.19
Химия сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. "Қышқылдық-түзету реакциялары" тақырыбындағы сабақты талдау
2
2
3.20
Жоба қорғау
4
4
4
Технологиялық модуль
10
10
4.1
Биология сабақтарында IT-технологияны тиімді қолданудың тәсілдері
2
2
4.2
Сын тұрғысынан ойлау технологиясының рөлі, белсенді және интерактивті оқытудың әдістерін қалыптастыруда білімді өздігінен алу және командалық жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру
2
2
4.3
Химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балалар
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық Үкімет порталымен жұмыс (EGov) "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
"Әлем.Жер.Адам" (5 сынып) біліміндегі тақырыптарды оқу барысында оқушылардың (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) тілдік дағдыларын дамытудың құралдары мен әдістері
5.2
"Экология және тұрақты даму" (6 сынып) бөліміндегі тақырыптарды оқытуда оқушылардың жобалық-зерттеушілік қызметтерін ұйымдастыру әдістемесі
5.3
"Мектептегі жас химик" (7 сынып) сыныптан тыс жұмысын ұйымдастыру
5.4
"Су" (8 сынып) тақырыбы бойынша STEM – сабақты (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас)обалау
5.5
"Көмірсулар және жылу", "Адам организміндегі химиялық элементтер" (9 сынып) бөлімі тақырыбындағы оқушылардың жобалық-зерттеушілік қызметін ұйымдастырудың әдістемесі
Вариативтік модуль бойынша онлайн кеңестер
2
2
Барлығы:
8
4
4
4
2
2
56
80

3.11
Методика изучения механизмов химических реакций в контексте содержания программы по химии
2
4
3.12
Методика CLIL (Content and Language Integrated Learning- Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) в формировании предметно-языковой компетенции обучающихся на уроках химии
2
4
3.13
Методы формирования исследовательских навыков обучающихся на уроках естествознания при изучении раздела "Мир науки" 5, 6 кл.
2
4
3.14
Особенности методики организации и проведения лабораторных и практических работ на примере раздела "Качественный анализ неорганических соединений" 9 кл.
2
2
3.15
Методика применения методов активного обучения в организации самостоятельной познавательной деятельности обучающихся на уроках естествознания и химии
2
4
3.16
Методы формирования функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся на уроках химии и естествознания в контексте подготовки к международному исследованиям TIMS (Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) и PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент)
2
2
3.17
Роль STEM-образования (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся
2
4
3.18
Применение системы критериального оценивания на уроках естествознания. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока на примере темы "Материки и океаны"
2
2
3.19
Применение системы критериального оценивания на уроках химии. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока на примере темы "Окислительно-восстановительные реакции"
2
2
3.20
Защита проекта
4
2
4
Технологический модуль
10
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самостоятельного добывания знаний
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений обучающихся на уроках химии и естествознания, в том числе детей с особыми образовательными потребностями
2
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного Правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Методы и средства развития языковых навыков обучающихся (чтения, письма, говорения и слушания) на примере изучения тем раздела "Вселенная.Земля.Человек" 5кл.
5.2
Методика организации проектно- исследовательской деятельности обучающихся на примере изучения тем раздела "Экология и устойчивое развитие" 6кл.
5.3
Организация внеклассной работы "Школа юного химика" 7 кл.
5.4
Проектирование STEM – урока (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) по теме "Вода" 8 кл.
5.5
Методика организации проектно-исследовательской деятельности обучающихся на примере изучения тем раздела "Химические элементы в организме человека", "Углеводороды и топливо" 9 кл.
Онлайн консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
8
4
4
4
2
2
56
80

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
138-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Информатика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Информатика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сынып информатика мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама 21-ғасыр мұғаліміне қажетті базалық құзырлылықтарды дамыту үшін заманауи білім мен кешенді цифрлық технологияларды тиімді қолдана алуға және практикаға бағытталған оқу процесін ұйымдастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында оқыту сапасын арттыру үшін информатика мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беру сапасына қойылатын талаптарды айқындайтын оқытудың әдістемелік жүйесін; онлайн сервистер көмегімен информатика сабағында оқушылардың білімін интерактивтік құралдар арқылы бағалауды; білім берудің заманауи трендтерін; өзекті программалау тілдерін; 3D (3Д) – принтинг және робототехника саласында цифрлық технологияларды білу;
2) оқушылардың жобалық-зерттеушілік іс-әрекетін ұйымдастыру мен жүргізу; заманауи білім беру трендтерін - STEAM (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математик) және Хан Академиясының бейнересурстарын қолдану арқылы төңкерілген оқыту "Flipped classroom" (Флиппед Классроум); электрондық портфолио мен инфографиканы құруды; Б.Блум таксономиясы негізінде қалыптастырушы және жинақтаушы бағалау тапсырмаларын құру әдістерін үйрену;
3) Scratch (Скрач) программалау ортасында, программа құрудың кіріктірілген ортасында С/С++ (Си/Си++), Python (Пайтн) циклдер мен массивтерге программа құру дағдысын; электрондық кестеде модельдеу процестерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) зерттеу мен оны құру дағдысын; заманауи графикалық редакторда растрлық және векторлық бейнелерді өңдеу дағдыларын меңгеру.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 138
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 138 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей информатики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским зыками обучения.
2. Программа направлена на обучение организации практико-ориентированного учебного процесса и эффективного комплексного использования современных образовательных и цифровых технологий для развития ключевых компетентностей, необходимых учителю в 21 веке.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителей информатики для повышения качества обучения в условиях содержания образования
4. Задачи Программы:
1) изучить основные нормативные правовые акты, методическую систему обучения, определяющие требования к качеству образования; интерактивные средства оценивания знаний учащихся на уроках информатики с помощью онлайн-сервисов, современные тренды образования; актуальные языки программирования; цифровые технологии в области 3D (3Д) – принтинга и робототехники;
2) сформировать навыки организации и проведения проектно-иследовательской деятельности обучающихся; применения современных трендов образования – STEAM-образование (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математик) и перевернутое обучение "Flipped classroom" (Флиппед Классроум) с видеоресурсами Академии Хан; разработки электронного портфолио, инфографику; составления задания для формативного и суммативного оценивания на основе таксономии Б.Блума;
3) овладеть навыками программирования в среде Scratch (Скрач), в интегрированной среде разработки программ с использованием циклов и массивов в С/С++ (Си/Си++), Python (Пайтн); навыками разработки и исследования моделей процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах; навыками обработки растровых и векторных изображений в современных графических редакторах.

5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беру сапасына қойылатын талаптарды айқындайтын оқытудың әдістемелік жүйесін; онлайн сервистер көмегімен информатика сабағында оқушылардың білімін интерактивтік құралдар арқылы бағалауды; білім берудің заманауи трендтерін; өзекті программалау тілдерін; 3D (3Д) – принтинг және робототехника саласында цифрлық технологияларды біледі;
2) оқушылардың жобалық-зерттеушілік іс-әрекетін ұйымдастыру мен жүргізу; заманауи білім беру трендтерін - STEAM (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математик) және Хан Академиясының бейнересурстарын қолдану арқылы төңкерілген оқыту "Flipped classroom" (Флиппед Классроум); электрондық портфолио мен инфографиканы құруды; Б.Блум таксономиясы негізінде қалыптастырушы және жинақтаушы бағалау тапсырмаларын құру әдістерін үйренеді;
3) Scratch (Скрач) программалау ортасында, программа құрудың кіріктірілген ортасында С/С++ (Си/Си++), Python (Пайтн) циклдер мен массивтерге программа құру дағдысын; электрондық кестеде модельдеу процестерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) зерттеу мен оны құру дағдысын; заманауи графикалық редакторда растрлық және векторлық бейнелерді өңдеу дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушыларға жүргізілген кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері және нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыру:
1) күндізгі оқыту Бағдарламаның 1-қосымшасында берілген оқу-тақырыптық жоспарына (әрі қарай - ОТЖ) сәйкес берілген. Курстың ұзақтылығы 80 сағатты құрайды. Бірапталық курстарды ұйымдастыру үшін ОТЖ-да берілген сағаттар саны екі есеге қысқартылып, сабақты өткізу формалары мен тақырыптары өзгеріссіз қалдырылады.
2) аралас оқыту (Blended Learning - блендид лҰнинг) Бағдарламаның 2-қосымшасында берілген оқу-тақырыптық жоспарына (әрі қарай - ОТЖ) сәйкес берілген және ол оқытудың 3 кезеңінен тұрады: күндізгі - 8 сағат, қашықтық – 16 сағат, өзіндік - 56 сағат. Күндізгі оқыту курстың бірінші және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыстың таныстырылымы және қорытынды тестілеу, сонымен бірге аралас оқыту режиміндегі курстарда аралық тестілеу жүргізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тесттің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные нормативные правовые акты, методическую систему обучения, определяющие требования к качеству образования; интерактивные средства оценивания знаний учащихся на уроках информатики с помощью онлайн-сервисов, современные тренды образования; актуальные языки программирования; цифровые технологии в области 3D (3Д) – принтинга и робототехники;
2) умеют организовывать и проводить проектно-иследовательскую деятельность учащихся; применять современные тренды образования - STEAM –образование (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математик) и перевернутое обучение "Flipped classroom" (Флиппед Классроум) с видеоресурсами Академии Хан; создавать электронное портфолио, инфографику; составлять задания для формативного и суммативного оценивания на основе таксономии Б.Блума;
3) владеют навыками программирования в среде Scratch (Скрач), в интегрированной среде разработки программ с использованием циклов и массивов в С/С++ (Си/Си++), Python (Пайтн); навыками разработки и исследования моделей процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах; навыками обработки растровых и векторных изображений в современных графических редакторах.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают 3 этапа обучения: очное – 8 часов, дистанционное – 16 часов, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
139-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының, директорларына, директорлардың орынбасарлары мен педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық қызметкерлердің цифрлық сауаттылығын қалыптастырудың негіздері" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының, директорларына, директорлардың орынбасарлары мен педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық қызметкерлердің цифрлық сауаттылығын қалыптастырудың негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын білім беру ұйымдарының басшылары мен педагогтарды оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қоғамның цифрландыру дәуірінде еңбек өнімділігін арттыру мақсатында цифрлық сауаттылықты қалыптастыру бойынша білім беру ұйымдарының директорлары, директорларының орынбасарлары және педагогтері үшін біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру сапасын жақсарту үшін кәсіби қызметінде цифрлық технологиялар мен мобильдік қосымшаларды қолдана отырып педагогтің цифрлық құзырлылығын қалыптастыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) цифрлық білім беруге көшудегі білім беру ұйымдарының стратегиялық басымдықтарын; цифрлық қоғамдағы педагогтің педагогикалық этикасын; білім берудегі заманауи трендтерді, мектеп технопаркі жұмысын ұйымдастыруды білу;
2) үлкен көлемдегі мәліметтермен жұмыс істеу кезінде сыни тұрғыдан ойлауды өздігінен қолдануға; жоспарлау, басқару және оқыту процестеріне цифрлық құралдарды пайдалануға; қалыптастырушы бағалау үшін электрондық портфолио мен цифрлық білім ресурстарын құруға; мектеп құжаттарын жүргізу мен сапалы коммуникация үшін бұлттық сервистердің мүмкіндіктерін қолдана алу;
3) Flipped Learning (Флипд ЛҰнинг) – төңкерілген оқыту; Smart (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (әрі қарай – Smart), STEAM (Science Technology Engineering Art Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Мас) (әрі қарай – STEAM), робот техникасы; цифрлық педагогика және білім берудегі геймификация; цифрлық білім беру кеңістігіндегі жаңа құралдарды жобалау оқытудың заманауи дағдыларын меңгеру.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 139
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы формирования цифровой грамотности педагогических работников" для директоров, заместителей директоров и педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 139 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации "Основы формирования цифровой грамотности педагогических работников" для директоров, заместителей директоров и педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение директоров, заместителей директоров и педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации директоров, заместителей директоров и педагогов организаций образования по формированию цифровой грамотности с целью роста производительности труда в эпоху цифровизации общества.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование цифровых компетенций педагога с применением цифровых технологий и мобильных приложений в профессиональной деятельности для улучшения качества образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить стратегические приоритеты организаций образования на стадии перехода к цифровому образованию; педагогическую этику педагога в цифровом обществе; современные тренды образования; организацию работы школьного технопарка;
2) сформировать навыки самостоятельно применять критическое мышление при работе с большими данными; использовать цифровые инструментарии в образовательной деятельности при планировании, управлении и обучении; создавать электронное портфолио для формирующего оценивания; цифровые образовательные ресурсы; использовать облачные сервисы для качественной коммуникации и ведения школьной документации;
3) овладеть современными навыками обучения Flipped Learning (Флипд Леннинг) – перевернутое обучение; Smart (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (далее – Smart), STEAM (Science Technology Engineering Art Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Мас) (далее – STEAM), робототехники; цифровой педагогикой и геймификацией образования; проектированием новых инструментов цифрового образовательного пространства.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) цифрлық білім беруге көшудегі білім беру ұйымдарының стратегиялық басымдықтарын; цифрлық қоғамдағы педагогтің педагогикалық этикасын; білім берудегі заманауи трендтерді, мектеп технопаркі жұмысын ұйымдастыруды біледі;
2) үлкен көлемдегі мәліметтермен жұмыс істеу кезінде сыни тұрғыдан ойлауды өздігінен қолдануға; жоспарлау, басқару және оқыту процестеріне цифрлық құралдарды пайдалануға; қалыптастырушы бағалау үшін электрондық портфолио мен цифрлық білім ресурстарын құруға; мектеп құжаттарын жүргізу мен сапалы коммуникация үшін бұлттық сервистердің мүмкіндіктерін қолдана алады;
3) Flipped Learning (Флипд ЛҰнинг) – төңкерілген оқыту; Smart (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (әрі қарай – Smart), STEAM (Science Technology Engineering Art Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Мас) (әрі қарай – STEAM), робот техникасы; цифрлық педагогика және білім берудегі геймификация; цифрлық білім беру кеңістігіндегі жаңа құралдарды жобалау оқытудың заманауи дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу (Blended Learning (Блендед ЛҰнинг) режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают стратегические приоритеты организаций образования на стадии перехода к цифровому образованию; педагогическую этику педагога в цифровом обществе; современные тренды образования; организацию работы школьного технопарка;
2) умеют самостоятельно применять критическое мышление при работе с большими данными; использовать цифровые инструментарии в образовательной деятельности при планировании, управлении и обучении; создавать электронное портфолио для формирующего оценивания; цифровые образовательные ресурсы; использовать облачные сервисы для качественной коммуникации и ведения школьной документации;
3) владеют современными навыками обучения Flipped Learning (Флипд Леннинг) – перевернутое обучение; Smart (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (далее – Smart), STEAM (Science Technology Engineering Art Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Мас) (далее – STEAM), робототехники; цифровой педагогикой и геймификацией образования; проектированием новых инструментов цифрового образовательного пространства.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының дене тәрбиесі пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дене тәрбиесі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының дене тәрбиесі пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дене тәрбиесі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) дене тәрбиесі мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Қазақстан Республикасындағы білім беру бағдарламасының нормативтік және психологиялық негіздерін ескере отырып, кәсіби және әдістемелік құзыреттерді дамытуда негізгі орта білім беру ұйымдарының қазақ және орыс тілдеріндегі 5-9 сыныптар "Дене тәрбиесі" пәні мұғалімдерін біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты - белсенді формаларды, әдістер мен тәсілдерді, оқытудың және білім берудің жаңа технологияларын пайдалану арқылы білім беру бағдарламаларын жаңарту контексінде қазақ және орыс тілдеріндегі негізгі орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарындағы дене тәрбиесі мұғалімдерінің кәсіби және әдістемелік дағдыларын қалыптастыру және дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың нормативтік құқықтық актілермен бекітілген басым бағыттарымен танысу, оқу үрдісін ұйымдастырудың құқықтық негіздерін зерделеу;
2) оқу үрдісін жаңғыртуға сәйкес психологиялық-педагогикалық қарым-қатынас пен психологиялық құралдарды пайдалану дағдыларын дамыту; пәндік салаларда кіріктірілген оқытудың дағдыларын қалыптастыру;
3) Оқушылардың психологиялық және жас ерекшеліктерін ескере отырып оқытудың инновациялық интерактивті ойын әдістерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) орта білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың нормативтік құқықтық актілермен бекітілген басым бағыттарымен танысады, оқу үрдісін ұйымдастырудың құқықтық негіздерін біледі;
2) оқу үрдісін жаңғыртуға сәйкес психологиялық-педагогикалық қарым-қатынас пен психологиялық құралдарды пайдалану дағдыларын, пәндік салаларда кіріктірілген оқытудың дағдыларын қалыптастырады;

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физического воспитания" для учителей физического воспитания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 140 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физического воспитания" для учителей физического воспитания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей физического воспитания организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на формирование у учителей физического воспитания 5-9 классов концепции модели образования и развития профессионально-методологических компетенций с учетом нормативных и психологических основ программы образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование и развитие профессионально-методологических навыков учителей физического воспитания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения в контексте образовательной программы через использование активных форм, методов и приемов, новых технологий обучения и воспитания.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) сформировать навыки психолого-педагогического общения и использования психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) сформировать навыки применения инновационных интерактивно-игровых методов обучения и оценивания достижений учащихся с учетом их психолого-возрастных особенностей и в соответствии с концепцией содержания образовательного процесса.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) умеют формировать навыки психолого-педагогического общения и использования психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;

Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-6 сыныптарының музыка пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Музыка пәні сабақтарында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы
Ескерту. Бұйрық бағдарламамен толықтырылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 22.04.2019 № 161 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-6 сыныптарының музыка пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Музыка пәні сабақтарында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары 5-6 сыныптарының музыка пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама музыка пәні мұғалімдерін оқулық мазмұнын ескере отырып тиімді сабақ беруге оқытуға, 5-6 сыныптардағы жаңартылған оқу бағдарламалары бойынша тақырыптарын зерделеу барысында күрделі сұрақтарды шешуге, білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін пайдалану дағдаларын қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты белсенді оқыту әдістерін оқу үдерісінде қолдану әдістемесі бойынша музыка пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беруді ұйымдастырудың негізгі принциптерін зерделейді;
2) балалардың музыкалық және функционалдық сауаттылықтарын дамытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданудың артықшылықтарын меңгереді;
3) пән бойынша Бағдарламаны жүзеге асыру мақсатында мұғалімдердің қажетті дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беруді ұйымдастырудың негізгі принциптерін біледі;
2) балалардың музыкалық және функционалдық сауаттылықтарын дамытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана алады;
3) пән бойынша Бағдарламаны жүзеге асыру мақсатында мұғалімдердің қажетті дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя музыки" для учителей музыки 5-6 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Сноска. Приказ дополнен приложением 141 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя музыки" для учителей музыки 5-6 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей музыки 5-6 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей музыки эффективному преподаванию с учетом содержания учебников, на решение трудных вопросов при изучении тем по учебным программам в 5-6 классах, на формирование навыков использования методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование профессиональной компетенции учителя музыки по методике применения в учебном процессе активных методов обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) выявить преимущества применения информационно-коммуника-ционных технологий (далее – ИКТ) в формировании музыкальной и функциональной грамотности;
3) формирование у учителей необходимых навыков по предмету в целях реализации Программы в рамках содержания среднего образования;
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения.
2) умеют выявить преимущества применения информационно-коммуника-ционных технологий (далее – ИКТ) в формировании музыкальной и функциональной грамотности
3) владеют необходимыми навыками по предмету в целях реализации Программы в рамках содержания среднего образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың нөлдік сыныптарының мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "5 жастағы балаларды "Математика" оқулығы бойынша оқыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың нөлдік сыныптарының мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың "Математика" оқулығы бойынша 5 жастағы балалардың оқытуын ұйымдастыру саласында нөлдік сыныптар мұғалімдерінің кәсіби құзіреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты "Математика" оқулығын қолдану негізінде 5 жастағы балаларда қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру бойынша нөлдік сыныптар мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жаңартылуын шарттайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары мен бағыттарын зерделеу;
2) педагогтердің АКТ-құзіреттіліктері, білім алушыларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу, цифрлық білім беру ресурстары мен виртуалды зертханаларын білім беру процесінде қолдану және 5 жастағы балаларда математикалық ұғымдардың қалыптасуының диагностикасы туралы түсініктерін кеңейту;
3) мектеп жасына дейінгі ересек балаларды оқытудың заманауи және шетелдік тәжірибелерін, 5 жастағы балаларда математикалық ұғымдардың қалыптасу ерекшеліктері мен "Математика" оқулығымен жұмыс жасау әдістемесін зерделеу;
4) "Математика" оқулығы негізінде ұйымдастырылған оқу қызметін және заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалау дағдыларын, 5 жастағы балалардың математикалық ұғымдарының біліктері мен дағдыларының қалыптасуын диагностика жасау дағдыларын дамыту;
5) 5 жастағы балаларды математикаға оқыту процесінде және өзінің кәсіби іс-әрекетінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша құзіреттерді тыңдаушыларда қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курстың соңында:
1) мектепке дейінгі білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын, нөлдік сыныптар мұғалімдерінің іс-әрекетін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді, білім алушыларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығын, мектеп жасына дейінгі ересек балаларды математикаға оқыту процесінде қолданантын технологиялардың негізгі ережелерін, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оытудың Үлгілік оқу бағдарламасы талаптарына сәйкес мектепалды нөлдік сыныптарының мұғалімдерінің бақылау-бағалау іс-әрекетінің нысандарын біледі және түсінеді;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обучение детей 5 лет по учебнику "Математика" для учителей нулевых классов дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение учителей нулевых классов дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетентнций учителей нулевых классов в сфере организации обучения детей 5 лет по учебнику "Математика".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности учителей нулевых классов по формированию элементарных математических представлений у детей 5 лет на основе использования учебника "Математика".
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного образования, нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность учителей нулевых классов, значимость психолого-педагогического сопровождения обучающихся, основные положения технологий, используемых в процессе обучения математике старших дошкольников, объекты контрольно-оценочной деятельности учителя нулевых классов в соответствии с требованиями Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения;
2) развить навыки применения подходов к проектированию организованной учебной деятельности на основе учебника "Математика" и предметно-пространственной развивающей среды, интерактивного образовательного контента для обучения математике и диагностике сформированности математических представлений детей 5 лет;
3) овладеть навыками разработки учебно-методического сопровождения, средств диагностики сформированности математических представлений у детей 5 лет, выбора и адаптации форм, методов, средств, технологий обучения в процессе обучения математике старших дошкольников.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного образования, нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность учителей нулевых классов, значимость психолого-педагогического сопровождения обучающихся, основные положения технологий, используемых в процессе обучения математике старших дошкольников, объекты контрольно-оценочной деятельности учителя нулевых классов в соответствии с требованиями Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения;

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
143-қосымша
Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәнінің оқу бағдарламасы бойынша педагогикалық қызметкерлердің қосымша білім, іскерлік пен дағдылар алу процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Мұғалімдерді курстық оқыту осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес оқу жоспары бойынша ұзақтығы 108 академиялық сағатты (соның ішінде 8 академиялық сағат онлайн) құрайды.
4. Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарында "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәнін оқытуды іске асыратын мұғалімдердің біліктілігін арттыру "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасында, Алматы, Астана қалалары мен барлық оның облыстық филиалдарындағы мұғалімдердің біліктіліктілігін арттыру курстары 4 жылда 1 рет 100 сағаттан кем емес көлемде аудиториялық/офлайн және 8 сағаттан кем емес аудиториядан тыс/онлайн жүргізіледі.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаның мақсаты: "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасы аясында мұғалімдердің педагогикалық шеберліктерін жетілдіру мен өлшемді шектік бағалау жүйесін енгізу.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасының құрылымын, мазмұнын, мақсаты мен міндеттерін зерделеу;
2) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын зерделеу;
3) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттарына жету үшін (критериалды) өлшемді шектік бағалау жүйесін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 143
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" для педагогических работников организаций образования Республики Казахстан
Сноска. Приказ дополнен приложением 143 в соответствии с приказом Министра образования и науки РК от 22.04.2019 № 161 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" для педагогических работников организаций образования Республики Казахстан (далее – Программа) регулирует образовательный процесс получения педагогическими кадрами дополнительных знаний, умений и навыков по учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса".
2. Настоящая Программа направлена на изучение учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 108 академических часов (из них 8 академических часов онлайн) по учебному плану согласно Приложению 1 к настоящей Программе.
4. Повышение квалификации учителей, реализующих преподавание предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" в организациях образования Республики Казахстан, осуществляется в Национальной палате предпринимателей "Атамекен", в городах Алматы, Астана и всех ее областных филиалах на курсах повышения квалификации учителей 1 раз в 4 года в объеме не менее 100 аудиторных/офлайн часов и 8 вне аудиторных/онлайн часов обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы
5. Цель программы: совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" и внедрение системы критериального оценивания.
6. Задачи Программы:
1) изучить структуру, содержание, цели и задачи Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
2) изучить педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
3) сформировать навыки применения систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса".

4) Жайттық (ситуациалық) талдау тәсілі (бизнес кейс тәсілі) негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын дамыту;
5) Оқу үрдісінің ойын (геймификация) тәсілі негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын дамыту;
6) Ресурстарды қолдану және жоспарлау түрлері мен тәсілдерін пайдалану дағдыларын жетілдіру.
7. Оқыту курсын аяқтағаннан кейін тыңдаушылар:
1) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасының құрылымын, мазмұнын, мақсаты мен міндеттерін біледі және түсінеді;
2) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын пайдалана біледі;
3) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына жету үшін (критериалды) өлшемді шектік бағалау жүйесін қолдана біледі;
4) Жайттық (ситуациалық) талдау тәсілі (бизнес кейс тәсілі) негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын меңгереді;
5) Оқу үрдісінің ойын (геймификация) тәсілі негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын меңгереді;
6) Ресурстарды қолдану және жоспарлау түрлері мен тәсілдерін қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
8. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолып өтуден, одан әрі білім беруді реформалау мәселесі бойынша ғылыми әдебиетті талдаумен басталады. Мұғалімдер "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау механизмдерін, аспектілерін қарастырады.
9. Мұғалімдер "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасын және пән бойынша оқу жоспарын меңгереді. Күнделікті тақырыптық оқыту аяқталысымен рефлексия жүргізіледі, оқыту жетістіктерінің мониторингін жүргізу мақсатында тапсырмалар орындалады.
10. Оқу жоспарына сәйкес осы Бағдарлама шеңберінде сабақтар Дэвид Колбаның оқыту процесінің төрт сатылы эмпирикалық моделі негізінде іске асырылады.
11. Оқыту барысында мұғалімдер микрооқыту кезінде "тәжірибе" жүргізеді.
12. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешеніне кіретіндер:
1) Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Презентациялар, кейстер және үлестірме материал;
3) Күтілетін нәтижелерге жету деңгейін анықтау үшін тапсырмалар.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалау тәсілдері, формалары мен ұйымдастырылуы
13. Біліктілікті арттыру курстары офлайн/күндізгі және онлайн/ қашықтықтан оқыту білім беру режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес, осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сай өткізіледі. Курс ұзақтығы 100 сағат офлайн/күндізгі және 8 сағат онлайн/қашықтықтан оқытуды құрайды.

4) развить навыки использования техники обучения на основе метода ситуационного анализа (Метод бизнес кейсов);
5) развить навыки использования техники обучения на основе метода геймификации учебного процесса;
6) совершенствовать навыки применения методов и форм планирования и использования ресурсов;
7. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают структуру, содержание, цели и задачи Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
2) умеют использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
3) умеют применять систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
4) владеют навыками использования техники обучения на основе метода ситуационного анализа (Метод бизнес кейсов);
5) владеют навыками использования техники обучения на основе метода геймификации учебного процесса;
6) умеют применять методы и формы планирования и использования ресурсов.
Глава 3. Структура и содержание Программы
8. Программа начинается с обзора целей курса с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса".
9. Учителя осваивают Учебную программу по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" и учебный план по предмету. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
10. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
11. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
12. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) Презентации, кейсы и раздаточный материал;
3) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов.
Глава 4. Организация, формы, методы, оценивание результатов образовательного процесса
13. Курсы повышения квалификации организуются в режиме офлайн/очного и онлайн/дистанционного обучения, в соответствии с учебно-тематическим планом курса согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность курса составляет 100 часов офлайн/очного и 8 часов онлайн/дистанционного обучения.

14. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде курс қатысушыларының білімін бағалау мен бақылау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс (портфолио қорғау), шағын сабақтарды (шағын шараларды) презентациялау, психология-педагогикалық және бөлімдер мазмұны бойынша аралық тестілеу, барлық бөлімдер бойынша қорытынды тестілеу жүргізіледі. Өзіндік жұмыс үшін тапсырмалар мен тестілеу тапсырмалары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
15. Білім беру процесі интерактивті формалар мен оқыту тәсілдерін енгізеді: дәріс, семинар, практикалық жұмыстар, тренинг, шағын сабақтарды презентациялау, кейстер әдісі, жобалық әдіс, бейне-фильмдерді талқыға салу, сондай ақ, қатысушының мұғаліммен өзіндік жұмысы, шағын топтарда жұмыс жасау, оқытуға бағытталған ойындар, кері байланыс, шеберлік сабағы, жеке портфолиолар мен аналитикалық есеп берулерді қорғау.
16. Қатысушылардың кәсіби біліктіліктерді меңгеру дәрежесін анықтау үшін бағалау критерийлері мен ОӘК бағдарламасына енгізілген Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері жасалынады.
17. Мұғалімдердің қызметін бағалау келесі критерийлер бойынша бағаланады: "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасын түсінуі, оқытудағы дағдыларының қалыптасуы, жоспарлай білуі, белсенді оқыту әдістерін қолдану дағдылары, пәндік педагогикалық білімдерін қалыптастыруы, өлшемді шектік бағалау.
Қазақстан Республикасы білім
беру ұйымдарының
педагогикалық қызметкерлеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Кәсіпкерлік
және бизнес негіздері" пәні
мұғалімінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақ мазмұны
Сағат саны

14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа (защита портфолио), презентация мини-урока (мини-мероприятия), промежуточное тестирование по психолого-педагогическому и содержательному разделам, итоговое тестирование по всем разделам. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
15. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, тренинг, презентация мини-урока, метод кейсов, проектный метод, обсуждение видео-фильмов, а также самостоятельная работа слушателя с преподавателем, работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, защита индивидуальных портфолио и аналитических отчетов.
16. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в программу УМК.
17. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим критериям: понимание Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса", сформированность навыков в обучении, умение планировать, навыки применения методов активного обучения, сформированность предметных педагогических знаний, критериальное оценивание.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя предмета "Основы
предпринимательства и
бизнеса" для педагогических
работников организаций
образования Республики
Казахстан
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов

1 –апта. "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасына кіріспе, "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәнінің оқу бағдарламасы бойынша 10 сыныптарда жайттық (ситуациялық) талдау және геймификация тәсілі негізінде оқыту
1
"Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына кіріспе
Оқытуға кіріспе. "Рухани жаңғыру" бағдарламасы. Digital Kazakhstan мемлекеттік бағдарламасы.
Оқу бағдарламасының мемлекеттік бағдарламалардың мақсатымен байланысы.
2
"Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
"Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" оқу бағдарламасының ерекшеліктері. Сабақ берудің және тиімді оқытудың стратегиясын қысқаша шолу: коучинг элементтері, тренинг құралдары, сондай ақ, ойын (геймификация) принципі мен бизнес кейстер.
2
Жайттық талдау тәсілі негізінде оқыту техникасы (Бизнес кейстер әдісі) және кейстердің жіктелуі
2
Сабақ беруді жоспарлау. Сабақтың қысқамерзімді жоспарын құрылымдау. 10 және 11 сыныптарда "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша теорияға сәйкес қолданатын шағын кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Курстық оқытудың күтілетін нәтижелеріне жету дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
2
Жайттық талдау тәсілі негізінде оқыту техникасы (бизнес кейс тәсілі)
"Кәсіпкерлікке кіріспе" және "Қазақстан экономикасына тарихи экскурс" бөлімшелері бойынша қысқартылған кейстерді қарастыру және сабақ беруді жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу" және "Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар" бөлімшелері бойынша сабақты жоспарлау және кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Нарықтың қызмет ету механизмі" және "Нарықтық тепе-теңдік" бөлімшелері бойынша сабақ беруді жоспарлау және кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау; жоспарлау.
2
"Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары", "Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)" және "Стартап мәдениет" бөлімшелері бойынша сабақ беруді жоспарлау және кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы", "Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні" бөлімшелері бойынша сабақ беруді жоспарлау және кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
3
Белсенді оқыту әдістерінің ерекшеліктері - геймификация
Оқу процесінің геймификация әдісі негізінде оқыту техникасы. Геймификация элементтері. Ойын техникасының пирамидасы. Оқу процесінің геймификациясы процесінде оқушының өзін ұстау психологиясы (Бихевиоризм).
2
"Қазақстан экономикасына тарихи экскурс"және "Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу" бөлімшелерінде қолданылатын геймификация технологияларын қарастыру. Мәселелердің шығуын қарастыру, нәтижелерін түсіндіру, өткізу әдістемесі, дебрифинг.
2
"Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар", "Нарықтың қызмет ету механизмі" және "Нарықтық тепе-теңдік" бөлімшелерінде қолданылатын геймификация технологияларын қарастыру. Мәселелердің шығуын қарастыру, нәтижелерін түсіндіру, өткізу әдістемесі, дебрифинг.
2
"Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары", "Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)" және "Стартап мәдениет" бөлімшелерінде қолданылатын геймификация технологияларын қарастыру. Мәселелердің шығуын қарастыру, нәтижелерін түсіндіру, өткізу әдістемесі, дебрифинг.
2
"Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы", "Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні" бөлімшелерінде қолданылатын геймификация технологияларын қарастыру. Мәселелердің шығуын қарастыру, нәтижелерін түсіндіру, өткізу әдістемесі, дебрифинг.
2
4
"Әрекеттегі маркетинг" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Маркетингіге кіріспе" және "Маркетинг-микс" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Кабинеттік және далалық зерттеулер" және "SWOT талдау" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Мақсатты аудитория, сегменттеу" және "Бренд" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Маркетингілік коммуникациялар" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Онлайн маркетингілік коммуникациялар" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
5
"Ойлау дизайны" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Ойлау дизайнына кіріспе" және "Эмпатия" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Талдау және синтез" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Идея ойлап табу" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Прототип жасау" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Тестілеу" және "Сторителлинг" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2

Неделя 1: Введение в Учебную программу по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса", Обучение по Учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" в 10 классе на основе метода ситуационного анализа и геймификации
1
Введение
в Учебную программу по предмету
"Основы предпринимательства и бизнеса"
Введение в обучение. Программа "Рухани жаңғыру". Государственная программа Digital Kazakhstan. Соотношение учебной программы с целями государственных программ.
2
Содержание и структура Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса".
2
Особенности Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса". Краткий обзор стратегий эффективного преподавания и учения: элементы коучинга, тренинг инструментов, а также принципа геймификации и бизнес кейсов.
2
Техника обучения на основе метода ситуационного анализа и классификация кейсов (Метод бизнес кейсов)
2
Планирование уроков. Структурирование краткосрочного плана урока. Обзор мини кейсов используемых в качестве иллюстрации к теории, преподаваемой на занятиях предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" в 10-11 классах. Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
2
Техника обучения на основе метода ситуационного анализа (метод бизнес кейсов)
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Введение в предпринимательство" и "Исторический экскурс в экономику Казахстана" Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству" и "Ресурсы вовлеченные в процесс производства" Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Механизм функционирования рынка" и "Рыночное равновесие" Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства", "Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные)" и "Стартап-культура". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Развитие конкуренции в современных условиях", "Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
3
Особенности методов активного обучения - геймификации
Техника обучения на основе метода геймификации учебного процесса. Элементы геймификации. Пирамида игротехники. Поведенческая психология школьника (Бихевиоризм) в процессе геймификации учебного процесса
2
Обзор применяемых технологий геймификации подразделов - "Исторический экскурс в экономику Казахстана", "Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству". Исследование сути проблем, трактовка результата, методика проведения, дебрифинг.
2
Обзор применяемых технологий геймификации подразделов - "Ресурсы вовлеченные в процесс производства", "Механизм функционирования рынка", "Рыночное равновесие". Исследование сути проблем, трактовка результата, методика проведения, дебрифинг.
2
Обзор применяемых технологий геймификации подразделов - "Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства", "Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные)", "Стартап-культура". Исследование сути проблем, трактовка результата, методика проведения, дебрифинг.
2
Обзор применяемых технологий геймификации подразделов - "Развитие конкуренции в современных условиях", "Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории". Исследование сути проблем, трактовка результата, методика проведения, дебрифинг.
2
4
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Маркетинг в действии"
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Введение в маркетинг" и "Маркетинг-микс". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Кабинетные и полевые исследования" и "SWOT-анализ". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Целевая аудитория, сегментирование" и "Бренд". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Маркетинговые коммуникации". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Онлайн маркетинговые коммуникации". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
5
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Дизайн мышления"
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Введение в дизайн-мышление" и "Эмпатия". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Анализ и синтез". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Генерация идей". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Прототипирование". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Тестирование" и "Сторителлинг". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2

2-апта. 11- сыныпта "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасы бойынша оқыту. Микрооқыту
6
"Стартап акселератор (1)" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Питчинг" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Команда құру және кәсіпкерлік қызметтегі командалар рөлі" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Канва бизнес-моделі, маңызды құндылықтарды анықтау. Бизнес-жоспар құрылымы" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
4
"Стартап-жобалардағы маркетинг" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
7
"Стартап акселератор (1), (2)" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Стартап-жобалардағы коммуникация арналары" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Тұтынушылық және сатыпалушылық бейілділік" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Стартаптардағы пайда арналары" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
4
8
"Стартап акселератор (2)" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Бизнестегі маңызды қызмет" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Шығындар құрылымы" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
9
"Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы" және "Даму стратегиясы" бөлімдері бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Ақша ағындары" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Жеке қаржылар (отбасылық және жеке бюджет, кредиттер, жинақтаулар және депозиттер, дүниежүзілік ақша бірліктері, электронды ақшалар, қор нарығы, жеке бюджетті басқару) бойынша тренинг жүргізу. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
4
"Өзін-өзі алға жылжыту" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Түйіндеме құру дағдылары, нетворкинг (кәсіби жүйелер), кәсіпкердің іскерлік қарым-қатынасы - келіссөздер мен келіссөздер жүргізу тәжірибелері, эмоционалдық интеллект пен тайм-менеджмент бойынша тренинг жүргізу Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Даму стратегиясы" бөлімі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Бизнес ауқымын кеңейту – нарық дамуын болжау, бизнес дамуының тәсілдері мен түрлері сапаны басқару, халықаралық бизнес бойынша тренинг, тұтынушының және кәсіпкердің құқығын қорғау (бизнесті қолдау институттары, кәсіпкерлердің жауапкершілігі) бойынша тренинг жүргізу. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
3
"Даму стратегиясы" бөлімі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау.Оқушылардың мақсаттарды қоя білу мен өзіндік өмір стратегиясын жасау бойынша тренинг жүргізу. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
1
10
Өлшемді шектік (критериалды) бағалау жүйесі, микросабақ өткізу және курстық оқытудың қорытынды бақылауы
Өлшемді шектік (критериалды) бағалаудың принциптері. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны мен құрылымы. Сабақты ресурстық қамтамасыз ету. Формативті бағалау процесі.
2
Суммативті бағалау процесі. Баға қою механизмі. Оқушының портфолиосы. Курстық оқытудың күтілетін нәтижелерін анықтау: өлшемді шектік (критериалды) бағалау
2
Сабақтың ресурстық қамтамасыз етілуі. Микросабақ беруді жүргізу. Курстық оқытудың күтілетін нәтижелерін анықтау: оқытудағы қабілеттер, пәндік педагогикалық білім, өлшемді шектік (критериалды) бағалау.
2
Рефлексия және курстық оқытуды қорытындылау.
2
Курстық оқытудың қорытындысы бойынша тестілеу және сертификат табыстау
2

Неделя 2: Обучение по Учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" в 11 классе. Микропреподавание.
6
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Стартап акселератор (1)"
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Питчинг". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Командообразование и роль команд в предпринимательской деятельности".
Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Канва бизнес-модели, определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Маркетинг в стартап-проектах". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
7
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Стартап акселератор (1), (2)"
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Каналы коммуникаций в стартап-проектах". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Потребительская и покупательская лояльность". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Каналы прибыли в стартапах". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Бизнес-ресурсы и управление ресурсами". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
8
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Стартап акселератор (2)"
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Партнерство в предпринимательской деятельности". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Ключевая деятельность в бизнесе". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Налоги в предпринимательской деятельности". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Структура расходов". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Практическое обучение и планирование уроков по разделам "Самопродвижение предпринимателя" и "Стратегия развития"
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Денежные потоки", тренинг по личным финансам (семейный и личный бюджет, сбережения, кредиты и депозиты, мировые денежные единицы, электронные деньги, фондовые рынки, управление личным бюджетом). Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Самопродвижение", навыки составления резюме, нетворкинг (профессиональные сети), деловое общение предпринимателя – переговоры и практика переговоров, тренинг по эмоциональному интеллекту, тренинг по тайм-менеджменту. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по разделу "Стратегия развития", тренинг по масштабированию бизнеса, способы и виды развития бизнеса, управление качеством, международный бизнес, тренинг по защите прав потребителя и предпринимателя (институты поддержки бизнеса, ответственность предпринимателя). Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
3
Планирование уроков и тренинг по разделу "Стратегия развития", тренинг по целеполаганию и личной стратегии жизни. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
1
10
Система критериального оценивания, микропреподавание и тестирование по итогам курсового обучения
Принципы критериального оценивания. Содержание и структура системы критериального оценивания. Процесс формативного оценивания.
2
Процесс суммативного оценивания. Механизм выставления оценок. Портфолио обучающегося. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание
2
Ресурсное обеспечение урока. Проведение микропреподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2
Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Тестирование по итогам курсового обучения и вручение сертификатов
2

Барлығы: 100 академиялық сағат офлайн/күндізгі және 8 академиялық сағат онлайн/қашықтықтан оқыту (тапсырмалар беру, қосымша материалдармен танысу).
Ескерту: 1 академиялық сағат ұзақтығы 40 минут.

Всего: 100 академических часов офлайн/очное и 8 академических часов онлайн/дистанционное обучение (выдача заданий, ознакомление с дополнительными материалами)
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 40 минут