Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 15 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 наурызда № 13526 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 31 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 30.03.2020 № 31 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту қағидалары бекітілсін.
2. Бақылау және қадағалау әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Құқықтық қамтамасыз ету департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына:
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі алған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізіліміне, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс департаменті (Қазыбаев А.Қ.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.

Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк и отказа в выдаче разрешения
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 15. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 марта 2016 года № 13526.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 30.03.2020 № 31 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк и отказа в выдаче разрешения.
2. Департаменту методологии контроля и надзора (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Департаментом правового обеспечения (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан":
на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
для включения в Государственный реестр нормативных правовых актов Республики Казахстан, Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение десяти календарных дней со дня его получения Национальным Банком Республики Казахстан после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Департаменту международных отношений и связей с общественностью (Казыбаев А.К.) обеспечить направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Министр _____________Е.Досаев
2016 жылғы 23 ақпан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрлігі
Министр _______________Ә.Исекешев
2016 жылғы 24 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 15 қаулысымен
бекітілген
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат
беру және рұқсат беруден бас тарту қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Банктер туралы заң) сәйкес әзірленді және қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган) банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат (бұдан әрі - банкті айналдыруға рұқсат) беру тәртібін айқындайды.
2. Банкті айналдыруға берілген рұқсат Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4521 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 25 желтоқсандағы № 295 қаулысымен бекітілген Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту, банктерді ерікті түрде таратуға рұқсат беру, сондай-ақ жеке тұлғалардың депозиттерін қайтару, оларды басқа банкке аудару қағидаларында көзделген банктерді (банк холдингтерін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға берілген рұқсаттардың тізіліміне енгізіледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.12.2017 № 258 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Банкті айналдыруға рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту тәртібі
3. Банк уәкілетті органға Банктер туралы заңның 52-14-бабының
2-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтінішті (бұдан әрі - өтініш) ұсынады.

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
Министр _____________ А. Исекешев
24 февраля 2016 года
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Министр ______________ Е. Досаев
23 февраля 2016 года
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 15
Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка
в форме конвертации в исламский банк и отказа в выдаче
разрешения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк и отказа в выдаче разрешения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках) и определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк (далее - разрешение на конвертацию банка).
2. Выданное разрешение на конвертацию банка вносится в реестр выданных разрешений на добровольную реорганизацию банков (банковских холдингов), предусмотренный Правилами выдачи разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) либо отказа в выдаче разрешения, выдачи разрешения на добровольную ликвидацию банков, а также возврата депозитов физических лиц, их перевода в другой банк, утвержденными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 декабря 2006 года № 295, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 4521.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.12.2017 № 258 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок выдачи разрешения на конвертацию банка и отказа
выдаче разрешения
3. Банк представляет в уполномоченный орган заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк (далее - заявление) по форме согласно приложению к Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 2 статьи 52-14 Закона о банках.

Банктер туралы заңның 52-14-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттар қоса берілген өтініш қағаз тасымалдағышта не электрондық түрде "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы ұсынылады.
4. Уәкілетті орган өтінішті Банктер туралы заңның 52-14-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімде қарайды.
Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған кезде уәкілетті орган банкке осы ескертулерді көрсете отырып почталық, факсимильдік байланыс және (немесе) электрондық почта арқылы оларды жою мерзімін көрсете отырып хат жібереді.
Банк уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймаған жағдайда, уәкілетті орган Банктер туралы заңның 52-14-бабы 5-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіз бойынша банкті айналдыруға рұқсат беруден бас тартады.
Өтінішті қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган айналдыру мерзімін көрсете отырып банкті айналдыруға рұқсат береді немесе банкті айналдыруға рұқсат беруден бас тартады.
5. Банкті айналдыруға рұқсат беруден бас тарту Банктер туралы заңның 52-14-бабының 5-тармағында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
6. Банктер туралы заңның 52-14-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттар мынадай ақпаратты қамтиды:
1) банкті ислам банкіне айналдыру салдарының қаржылық болжамына мынадай көрсеткіштерді қысқамерзімді, ортамерзімді және ұзақмерзімді талдау кіреді:
айналдыру рәсімі аяқталғаннан кейін қаржылық есептіліктер негізінде меншікті активтерге және меншікті капиталға рентабельділік (таза пайданың активтердің орташа мәніне және меншікті капиталдың орташа мәніне қатынасы);
айналдыру рәсімі аяқталғаннан кейін салалар, валюталар, қаржы құралдарының түрлері, өтеуге дейінгі мерзімдер бойынша инвестициялық портфельдің құрылымы бойынша болжам;
2) банкті ислам банкіне айналдыру кезеңіне банктің жан-жақты жылдық қаржылық жоспары және банкті ислам банкіне айналдырғаннан кейінгі үш қаржы (операциялық) жыл негізгі қаржылық көрсеткіштердің есебін, бюджетті, бухгалтерлік балансты, пайда мен зиян туралы есепті, бизнес-жоспарды қаржыландыру көздерін және көлемін қамтиды;
3) тәуекелдерді басқару жоспары банктің қызметін және оның қаржылық жай-күйін директорлар кеңесінің, басқарманың тарапынан тиімді бақылауды, оның ішінде мыналарды:
корпоративтік басқарудың тиісті практикасын және іскерлік этика мен мәдениеттің тиісті деңгейін;
банктің және оның қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауын;
банк капиталының ол қабылдайтын тәуекелдердің деңгейіне сәйкестігін қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді уақтылы анықтау, өлшеу, бақылау және мониторингі арқылы банктің тәуекелдерін тиімді басқаруды;
банктің және оның қызметкерлерінің қызметіндегі кемшіліктерді уақтылы анықтау мен жоюды;
болжанбаған немесе төтенше жағдайларды шешу үшін банкте барабар тетіктер құруды;
банкті қаржылық қалпына келтіру жөнiндегi іс-шаралардың (банктің меншікті капиталын пруденциялық нормативтер және басқа да сақталуы мiндеттi нормалар мен лимиттер орындалатын мөлшерге дейін қалпына келтіруге бағытталған шығыстарды төмендету жөніндегі шаралар, қосымша қаржылық салымдар (ақша сомасын жәе ақша салу көздерін көрсете отырып), қосымша кiрiстер алу жөнiндегi іс-шаралар және басқа да іс-шаралар) егжей-тегжейлі сипаттамасын;
банкті қаржылық қалпына келтіру жөнiндегi iс-шаралардың күнтiзбелiк орындалу мерзiмдерiн;
қалпына келтiру жөнiндегi іс-шаралардың болжамды экономикалық нәтижесiн (пруденциялық нормативтердің өзгеру динамикасы, банктің меншiктi капиталы мөлшерiнiң өзгеруі, банктің қаржылық және басқа да көрсеткiштерiнiң өзгеруі) қамтамасыз ету арқылы жүзеге асыруды қамтамасыз ететін ақпаратты қамтиды.

Заявление с приложением документов, указанных в пункте 2 статьи 52-14 Закона о банках, представляется на бумажном носителе либо в электронном виде через веб-портал "электронного правительства".
4. Заявление рассматривается уполномоченным органом в срок, установленный пунктом 3 статьи 52-14 Закона о банках.
При наличии замечаний к представленным документам уполномоченный орган направляет банку письмо с указанием данных замечаний посредством почтовой, факсимильной связи и (или) электронной почты с указанием срока для их устранения.
В случае неустранения банком замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок уполномоченный орган отказывает в выдаче разрешения на конвертацию банка по основанию, предусмотренному подпунктом 1) пункта 5 статьи 52-14 Закона о банках.
По результатам рассмотрения заявления уполномоченный орган выдает разрешение на конвертацию банка с указанием срока конвертации или отказывает в выдаче разрешения на конвертацию банка.
5. Отказ в выдаче разрешения на конвертацию банка производится по основаниям, предусмотренным пунктом 5 статьи 52-14 Закона о банках.
6. Документы, указанные в пункте 2 статьи 52-14 Закона о банках, содержат следующую информацию:
1) финансовый прогноз последствий конвертации банка в исламский банк включает в себя краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный анализ следующих показателей:
рентабельности к собственным активам и к собственному капиталу (отношения чистой прибыли к среднему значению активов и к среднему значению собственного капитала) на основе финансовых отчетностей после завершения процедуры конвертации;
прогноза по структуре инвестиционного портфеля в разрезе отраслей, валют, видов финансовых инструментов, сроков до погашения после завершения процедуры конвертации;
2) детализированный годовой финансовый план банка на период конвертации банка в исламский банк и три последующих финансовых (операционных) года после конвертации банка в исламский банк включает в себя расчет основных финансовых показателей, бюджет, бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, источники и объемы финансирования бизнес-плана;
3) план управления рисками содержит информацию, обеспечивающую осуществление эффективного контроля со стороны совета директоров, правления банка за деятельностью банка и его финансовым состоянием, в том числе путем обеспечения:
надлежащей практики корпоративного управления и надлежащего уровня деловой этики и культуры;
соблюдения банком и его работниками требований законодательства Республики Казахстан;
эффективного управления рисками банка посредством своевременного их выявления, измерения, контроля и мониторинга для обеспечения соответствия капитала банка уровню принимаемых им рисков;
своевременного обнаружения и устранения недостатков в деятельности банка и его работников;
создания в банке адекватных механизмов для решения непредвиденных или чрезвычайных ситуаций;
подробного описания мероприятий по финансовому оздоровлению банка (меры по снижению расходов, дополнительные финансовые вложения (с указанием суммы и источников вложения денег), направленные на восстановление собственного капитала банка до величины, при которой будут выполняться пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, мероприятия по получению дополнительных доходов и иные мероприятия);
календарных сроков выполнения мероприятий по финансовому оздоровлению банка;
предполагаемого экономического эффекта оздоровительных мероприятий (динамика изменений пруденциальных нормативов, изменения размера собственного капитала банка, изменения финансовых и иных показателей банка).

7. Банктер туралы заңның 52-14-бабының 2-тармағында көрсетілген құжаттар банктің осындай құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды адамдарының қолдарымен куәландырылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Банкті айналдыруға рұқсатты алғаннан кейін банк Банктер туралы заңның 52-16-бабының 3-тармағында көзделген рәсімдерді жүргізеді.
Банкті ислам банкіне айналдыру
нысанында ерікті түрде қайта
ұйымдастыруға рұқсат беру
және рұқсат беруден бас тарту
қағидаларына қосымша
Нысан
№ __________________
күні ________________
___________________________
___________________________
(уәкілетті органның
бірінші басшысы)
Банкті ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтініш
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(банктің атауы)
банктің акционерлерінің жалпы жиналысының ____ жылғы "__" ________
№ ___ шешіміне сәйкес, ___________________________________________
__________________________________________________________________
(өткізілетін орны)
банкті ___________________________________________________________
(банкті айналдыру нәтижесінде құрылатын ислам банкінің атауы)
ислам банкіне айналдыру нысанында ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды.
Банк өтінішке қоса берілген құжаттар мен мәліметтердің дәйектілігін, сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпараттың және құжаттардың уәкілетті органға уақтылы берілуін толығымен растайды.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулы тізбесін, әрқайсысы бойынша дана және бет санын көрсету қажет):
Банк акционерлерінің атынан уәкілетті адамы (тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын құжатқа сілтеме).
______________________ қолы

7. Документы, указанные в пункте 2 статьи 52-14 Закона о банках, заверяются подписями должностных лиц банка, обладающих правом подписи таких документов.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. После получения разрешения на конвертацию банка банк проводит процедуры, предусмотренные пунктом 3 статьи 52-16 Закона о банках.
Приложение
к Правилам выдачи
разрешения на добровольную
реорганизацию банка в форме
конвертации в исламский банк и
отказав выдаче разрешения
Сноска. Приложение в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
№ _____________________
дата ___________________
________________________
________________________
________________________
(первый руководитель
уполномоченного органа)
Заявление о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка в форме конвертации в исламский банк
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(наименование банка)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров банка № ___ от "___"
__________ года ____________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на проведение добровольной реорганизации банка в форме конвертации
в исламский банк _______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование исламского банка, образующегося в результате конвертации банка)
Банк полностью подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов
и сведений, а также своевременное представление уполномоченному органу дополнительной
информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому):
Уполномоченное лицо от акционеров банка (фамилия, имя, отчество (при его
наличии), ссылка на документ, являющийся основанием получения названных полномочий).
______________________
подпись