"Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 7-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 8 сәуірдегі № 7-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 мамырда № 13682 болып тіркелді
«Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы» Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 қарашадағы Заңының 12-бабы 4-тармағының  16) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы» Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 7-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12459 тіркелген, 2015 жылы 30 желтоқсанда «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларында:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«Бірыңғай дерекқор басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған Есеп комитетінің ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – Есеп комитетінің ИАЖ) негізінде қалыптасады.
5. Бірыңғай дерекқорға мәліметтер беруді мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудитті жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдар және ведомстволық немесе мемлекеттік статистиканы қалыптастыратын өзге де ақпарат жеткізушілер (бұдан әрі – ақпарат жеткізушілер) жүзеге асырады.»;
89 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тәуекелдерді басқару жүйесіне енгізілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері;
2) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесі;
3) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері, соның ішінде сапа бақылауы нәтижелері;

О внесении изменений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ "Об утверждении Правил формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 8 апреля 2016 года № 7-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 мая 2016 года № 13682
В соответствии с подпунктом 16) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года «О государственном аудите и финансовом контроле» Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ «Об утверждении Правил формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными» (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12459, опубликованное 30 декабря 2015 года в Информационно-правовой системе «Әділет») следующие изменения:
в Правилах формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
«4. Единая база данных формируется на основе информационной системы Счетного комитета, интегрированной с информационными системами других государственных органов (далее – ИИС Счетного комитета).
5. Представление сведений в Единую базу данных осуществляется органами государственного аудита и финансового контроля, а также объектами государственного аудита и финансового контроля, аудиторскими организациями, осуществляющими аудит специального назначения субъектов квазигосударственного сектора и иными поставщиками информации, формирующими ведомственную или государственную статистику (далее - поставщики информации).»;
пункты 89 и 10 изложить в следующей редакции:
«8. Единая база данных содержит следующую информацию:
1) объекты государственного аудита и финансового контроля, включенные в систему управления рисками;
2) перечни объектов государственного аудита и финансового контроля органов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год;
3) результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов государственного аудита и финансового контроля, в том числе результаты контроля качества;

4) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудиттің нәтижелері;
5) нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер, бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есептер;
6) міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, түсетін түсімдер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары;
7) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарлары;
8) мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша жеке қаржыландыру жоспарлары;
9) Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында көзделген, бекітілген қаржылық есептілік, қосымшаларымен бірге;
10) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің аудиторлық есептілігі;
11) бюджеттік есептілік және бюджет кірістеріне байланысты есептілік;
12) мемлекеттік және ведомстволық статистиканың мемлекеттік аудитті және сараптамалық-талдау қызметін жүргізуге қажетті деректері;
13) Есеп комитеті жүргізген мемлекеттік аудитті танудың қорытындылары.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген ақпарат Бірыңғай дерекқорға орналастыру үшін Есеп комитетіне мынадай тәртіппен:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары осы Қағидалардың 8-тармағының 1) - 3), 12) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен (қалыптастырылғаннан) кейін он жұмыс күні ішінде;
2) Есеп комитеті осы Қағидалардың 8-тармағының 13) тармақшасы бойынша – тиісті қорытынды бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде;
3) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері осы Қағидалардың 8-тармағының 5) - 12) тармақшалары бойынша – бекітілгеннен (қалыптастырылғаннан) кейін бес жұмыс күні ішінде;
4) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудитті жүзеге асыратын аудиторлық ұйымдар осы Қағидалардың 8-тармағының 4) тармақшасы бойынша – бекітілгеннен кейін он бес жұмыс күні ішінде;
5) ведомстволық немесе мемлекеттік статистиканы қалыптастыратын өзге де ақпарат жеткізушілер осы Қағидалардың 8-тармағының 12) тармақшасы бойынша Есеп комитетінің сұрауы негізінде ол белгілеген мерзімдерде және (немесе) тиісті органмен бірлесіп айқындаған мерзімдерде ұсынылады.
10. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар Есеп комитетіне олар енгізілген күннен бастап, бес жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.»;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Бірыңғай дерекқорды қалыптастыру үшін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының ақпараттық жүйелері арасындағы ақпарат алмасу Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландыру орталығы берген ақпараттық жүйені иеленушінің электрондық сандық қолын пайдалана отырып, электрондық хабарламалар арқылы жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелері Есеп комитетінің ИАЖ-мен интеграцияланғанға дейін ақпарат ұсыну электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі, ал ол болмаған жағдайда – пошта байланысы арқылы жүзеге асырылады.
Ұсынылған ақпарат Есеп комитетінің сыртқы интернет-ресурсына мемлекеттік және орыс тілдерінде офистік форматтағы электрондық файлдарда орналастырылады.»;
14-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ақпарат толық емес немесе тиісінше ресімделмеген не осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, ақпарат жеткізушінің электрондық мекенжайына Бірыңғай дерекқорға енгізуден уәжделген бас тарту жібереді.»;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) результаты аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора;
5) соглашения о результатах по целевым трансфертам, отчеты о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов;
6) сводный план финансирования по обязательствам, сводный план поступлений и финансирования по платежам;
7) планы финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ;
8) индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений;
9) утвержденная финансовая отчетность, предусмотренная бюджетным законодательством, законодательством о бухгалтерском учете и финансовой отчетности Республики Казахстан, с приложениями к ним;
10) аудиторская отчетность объектов государственного аудита и финансового контроля;
11) бюджетная отчетность и отчетность, связанная с доходами бюджета;
12) данные государственной и ведомственной статистики, необходимые для проведения государственного аудита и экспертно-аналитической деятельности;
13) итоги признания государственного аудита, проведенного Счетным комитетом.
9. Указанная в пункте 8 настоящих Правил информация представляется в Счетный комитет для размещения в Единой базе данных в следующем порядке:
1) органами государственного аудита и финансового контроля по подпунктам 1) - 3), 12) пункта 8 настоящих Правил – в течение десяти рабочих дней после утверждения (формирования);
2) Счетным комитетом по подпункту 13) пункта 8 настоящих Правил – в течение пяти рабочих дней после утверждения соответствующего заключения;
3) объектами государственного аудита и финансового контроля по подпунктам 5) - 12) пункта 8 настоящих Правил - в течение пяти рабочих дней после утверждения (формирования);
4) аудиторскими организациями, осуществляющими аудит специального назначения субъектов квазигосударственного сектора по подпункту 4) пункта 8 настоящих Правил - в течение пятнадцати рабочих дней после утверждения;
5) иными поставщиками информации, формирующими ведомственную или государственную статистику по подпункту 12) пункта 8 настоящих Правил на основе запроса Счетного комитета в установленные им сроки и (или) в сроки, определенные совместно с соответствующим органом.
10. Изменения и дополнения в документы, указанные в пункте 8 настоящих Правил, направляются в Счетный комитет не позднее пяти рабочих дней с даты их внесения.»;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. Информационный обмен между информационными системами органов государственного аудита и финансового контроля для формирования Единой базой данных осуществляется посредством электронных сообщений с использованием электронной цифровой подписи владельца информационной системы, выданной Национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан.
До интеграции информационных систем, указанных в пункте 9 настоящих Правил, органов и организаций с ИИС Счетного комитета представление информации осуществляется посредством единой системы электронного документооборота, а при ее отсутствии - почтовой связью.
Представляемая информация размещается на внешнем интернет-ресурсе Счетного комитета на государственном и русском языках в электронных файлах офисных форматов.»;
абзац третий подпункта 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
«в случае неполной или ненадлежащим образом оформленной информации либо ее несоответствии требованиям, установленным настоящими Правилами, направляет на электронный адрес поставщика информации, мотивированный отказ о внесении в Единую базу данных.»;
пункт 18 изложить в следующей редакции:

«18. Мемлекеттік ақпараттық жүйелердің жұмыс істеу сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін электрондық ақпараттық ресурстарды сақтау, өңдеу және беру үшін пайдаланылатын техникалық құралдар техникалық реттеу және ақпараттандыру саласындағы заңнама алаптарына сәйкес келеді.».
2. Заң бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрағасы                  Қ. Жаңбыршин

«18. Для обеспечения надежности и безопасности функционирования государственных информационных систем технические средства, которые используются для хранения, обработки и передачи электронных информационных ресурсов, соответствуют требованиям законодательства в области технического регулирования и информатизации.».
2. Юридическому отделу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях, информационно-правовой системе «Әділет» и в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета                   К. Джанбурчин