Азаматтық-құқықтық саладағы соттық статистикалық есептердің нысандарын және оларды қалыптастыру жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 30 наурыздағы № 52 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 6 мамырда № 13690 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2017 жылғы 2 қарашадағы № 124 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Бас прокурорының 02.11.2017 № 124 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Заңының 11-бабы 4-1)-тармақшасын басшылыққа ала отырып, БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Бірінші сатылы соттардың азаматтық істерді қарауы жөніндегі есеп" № 2-нысаны;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Апелляциялық сатыдағы азаматтық істерді қарау бойынша есеп" № 7-нысаны;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес "Кассациялық сатыдағы азаматтық істерді қарау бойынша есеп" № 7К-нысаны;
4) осы бұйрықтың 4-6-қосымшаларына сәйкес ЭАЕҚ 1, ЭАЕҚ 2, ЭАЕҚ 3 нысанды электрондық ақпараттық есепке алу құжаттары (бұдан әрі – ЭАЕҚ);
5) осы бұйрықтың 7-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу және азаматтық-құқықтық саладағы есептерді қалыптастыру туралы нұсқаулық.
2. "Азаматтық-құқықтық саладағы соттық нысанды есептерді және Қазақстан Республикасы сот органдарының Бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық-талдау жүйесіне электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу және азаматтық-құқықтық саладағы есептерді қалыптастыру туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 15 қазандағы № 117 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9853 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 24 желтоқсанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және нормативтік құқықтық актілердің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын;
3) осы бұйрықтың "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне оны мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде орналастыру үшін жіберілуін;

Об утверждении форм судебных статистических отчетов в гражданско-правовой сфере и Инструкции по их формированию
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 марта 2016 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2016 года № 13690. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 124 (вводится в действие с 01.01.2018).
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 02.11.2017 № 124 (вводится в действие с 01.01.2018).
Руководствуясь подпунктом 4-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "О Прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму № 2 "Отчет по рассмотрению гражданских дел судами первой инстанции", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму № 7 "Отчет по рассмотрению гражданских дел в апелляционной инстанции", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму № 7-К "Отчет по рассмотрению гражданских дел в кассационной инстанции", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) электронные информационные учетные документы (далее – ЭИУД) форм ЭИУД 1, ЭИУД 2, ЭИУД 3, согласно приложениям 4-6 к настоящему приказу;
5) Инструкцию о вводе электронных информационных учетных документов в информационную систему судебных органов Республики Казахстан и формировании отчетов в гражданско-правовой сфере, согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 117 "Об утверждении судебных форм отчетов в гражданско-правовой сфере и Инструкции о вводе электронных информационных учетных документов в Единую автоматизированную информационно-аналитическую систему судебных органов Республики Казахстан и формированию отчетов в гражданско-правовой сфере" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9853, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 24 декабря 2014 года).
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1)1государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации;
3) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней после его государственной регистрации;

4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы ресми интернет-ресурсында орналасуын;
5) осы бұйрықтың көшірмесін сот органдарына – құқықтық статистика және арнайы есепке алу субъектілеріне және Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2016 жылғы 30 наурыздағы
№ 52 бұйрығына 1-қосымша
"Бірінші сатылы соттардың азаматтық істерді қарауы жөніндегі есеп" №2 нысаны
"Азаматтық істерді қараудың қозғалысы мен нәтижелері" А кестесі
Атауы
Есептік кезеңнің басындағы аяқталмаған істердің қалдығы
Есептік кезеңде істер келіп түсті
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша бастапқы сот актісінің күшін жоюға байланысты іс бойынша іс жүргізу қайта жаңғыртылды
Есептік кезеңнің басындағы өтініштер қалдығы
Есептік кезеңде келіп түскен өтініштер
4 және 5-бағандардан
Есептік кезеңнің аяғындағы өтініштердің қалдығы
4 және 5-бағандардан
қабылдаудан бас тартылды
қайтарылды
өтініш соттылығы бойынша жолданды
іс (өндіріс) қозғалды
Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінде (бұдан әрі –ҚР АПК) белгіленген мерзімдерді бұзу арқылы шешім қабылданғаны
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
БҰЙРЫҚ АРҚЫЛЫ ІС ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІ
Куәландырған мәмілеге негізделген міндеттемелерді орындау туралы
1
Орындау мерзімі жеткен және міндеттеменің орындалмауын борышкер мойындаған, оның ішінде дауды сотқа дейін реттеу тәртібімен өндіріп алушыға жіберілген кінә қоюға жауапта мойындаған жазбаша мәмілеге негізделген міндеттемені орындау туралы
2
Төленбеген вексельдің наразылығына, акцептінің болмауына және нотариус жасаған акцептінің күні белгіленбеуіне негізделген міндеттемені орындау туралы
3
Әке (ана) болудың анықталуына немесе үшінші тұлғаларды тарту қажеттігіне байланысты емес кәмелетке толмаған балаларды бағып-күтуге арналған алименттерді өндіріп алу туралы
4
Жеке тұлғалардан салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша бересіні және өсімпұлдарды, сондай-ақ кеден төлемдері, салықтар мен өсімпұлдар бойынша берешекті өндіріп алу туралы
5
Қызметкерге есептелген, бірақ төленбеген жалақы мен өзге де төлемдерді өндіріп алу туралы, оның ішінде Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы аударымдарын аудару туралы
6
Уәкілетті органдар мәлімдеген борышкерді, жауапкерді және (немесе) баланы іздестіру жөніндегі шығыстарды өтеу туралы
7
Лизинг шартына немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лизинг затын талап ету туралы
8
Ломбард кепіл беруші-борышкерге ұсынған кредитті қайтару мерзімі өткеннен кейін өндіріп алуды кепіл затына аудару туралы
9
Қосымша шығыстарды өндіріп алу туралы талаптарды қоспағанда, "Тұрғын үй қатынастары туралы" ҚР Заңында бекітілген кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған міндетті шығыстарға қатысудан жалтарған үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінен берешекті өндіріп алу туралы
10
Іс жүзінде тұтынылған қызметтер (электрмен, газбен, жылумен, сумен жабдықтау және басқалары) үшін жария шарттардың, сондай-ақ төлеу мерзімі жеткен, белгіленген тарифтерге сай көрсетілген қызметтер үшін өзге де шарттардың негізінде берешекті өндіріп алу туралы
11
Келісімшарт әскери қызметшінің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, әскери қызметті өткеру туралы келісімшартта көзделген біржолғы ақшалай сыйақыны өндіріп алу туралы
12
Оқуды не қызметті өткеруді өз қалауы бойынша тоқтатқан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздер бойынша шартта көзделген мерзім өткенге дейін жұмыстан босатылған немесе оқудан шығарылған оқу орындарының курсанттарын оқытуға жұмсалған сомаларды өндіріп алу туралы
13
Оқуын тоқтатқан не шет мемлекетте оқу орнын аяқтағаннан кейін Қазақстан Республикасына қайтып оралмаған немесе грантты қайтару жөніндегі шартта көзделген міндеттемені бұзған адамдардан мемлекеттік гранттарды өндіріп алу туралы
14
Ауылдық жерге жіберілген жас мамандар шарттар бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісті түрде орындамаған жағдайда олардан мемлекеттік гранттарды, көтерме жәрдемақыларды, жәрдемақыларды өндіріп алу туралы
15
Бала асырап алудың күші жойылған жағдайда, жетім баланы және (немесе) ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алуға байланысты төленген біржолғы ақшалай төлемді бюджетке қайтару туралы
16
Жалдау төлемдерінің жалдау шартында белгіленген мерзімдерде төленбеуіне байланысты оларды өндіріп алу туралы
17
Қылмыстық қудалау органы қысқартқан қылмыстық істер бойынша процестік шығындарды өндіріп алу туралы талаптар бойынша шығарылады
18
БҰЙРЫҚ АРҚЫЛЫ ІС ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІНІҢ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
19
ТАЛАП ҚОЮ ІСІН ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІ
Еңбек даулары
20
соның ішінде
қызметтен босатылғандарды жұмысқа қайта орналастыру туралы
21
қызметтен босатылғандарды жұмысқа қайта орналастыру туралы, соның ішінде жалақыны төлей отырып
22
жалақыны және өзге де төлемдерді төлеу туралы
23
сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарын жасағаны үшін тәртіптік жазаға тарту туралы бұйрықтарды даулау туралы
24
Неке-отбасылық қатынастардан туындайтын даулар
25
соның ішінде
кәмелетке толмаған балаларды асырауға арналған алименттерді өндіру туралы
26
соның ішінде
әке (ана) болуды анықтау арқылы
27
әке болуды анықтау туралы (алименттерді өндіру туралы талап етусіз)
28
оқу уақытына алименттерді өндіру туралы
29
жұбайын (зайыбын) асырауға арналған алименттерді өндіру туралы
30
ата-ананы асырауға арналған алименттерді өндіру туралы
31
өндірілетін алименттер көлемінің төмендеуі (ұлғаюы), алименттерді өндіруді тоқтату туралы
32
ата-ана құқығынан айыру туралы
33
ата-ана құқығын қалпына келтіру туралы
34
ата-ана құқығын шектеу (шектеуді алып тастау) туралы
35
балалардың тұрғылықты жерін анықтау туралы
36
балалармен қарым-қатынастағы тәртіпті анықтау туралы
37
бала асырап алудың күшін жою туралы
38
некені бұзу туралы
39
соның ішінде
кәмелетке толмаған балалары бар тұлғалар
40
ерлі-зайыптылар арасында мүлікті бөлу туралы
41
неке шартымен байланысты даулар
42
Мұрагерлік құқық мәселелері бойынша даулар
43
Мүлікке меншік құқығы туралы даулар
44
соның ішінде
мүлікті тыйым салудан босату туралы
45
мүліктен үлес бөлу туралы
46
Заңсыз иеленіп отырған тұрғын емес үй-жайды босатуға міндеттеу туралы
47
Бөтеннің заңсыз иеленуінен талап ету туралы
48
Меншік құқығын тоқтату туралы
49
Мүлікті бағалау нәтижелерін даулау туралы
50
Жеке және заңды тұлғалардың мүліктерін заңсыз тартып алу туралы
51
Тұрғын үйге меншік құқығы туралы даулар
52
Тұрғын үй қарым қатынастарынан туындайтын даулар
53
соның ішінде
азаматтарды басқа тұрғын үй берусіз тұрғын үйден шығару туралы
54
азаматтарды басқа тұрғын үй бере отырып, тұрғын үйден шығару туралы
55
орналастыру туралы
56
мүліктегі үлесті бөлу туралы
57
тұрғын үйге мұқтаждардың кезегіне қайта тұрғызу, жылжыту туралы
58
Кооперативтің меншік пәтер иелерінің Тұтыну кооперативінің әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану туралы
59
Тұрғын үйге және коммуналдық қызмет көрсетулерге төлемдерді өндіріп алу туралы
60
тұрғын үйді (құрылысты) бұзу туралы
61
Жерге қатысты құқықтық қатынастардан туындайтын даулар
62
соның ішінде
мемлекеттік қажеттіліктер үшін жер телімдерін алып қою
63
сервитут белгілеу (тоқтату) туралы
64
жер учаскесіне және жер пайдалануға меншік құқығын даулау туралы
65
Шартты (мәміле) бекітумен, өзгертумен, бұзумен және шарттық міндеттемелерді орындаумен байланысты даулар
66
соның ішінде
мүлікті өндіру өтінішімен байланысты
67
кәсіпкерлік қызметін іске асыратын заңды тұлғалардың, азаматтардың арасындағы даулар
68
соның ішінде
квазимемлекеттік сектордың қатысуымен
69
мемлекеттік мекемелердің қатысуымен
70
үлестік құрылыспен
71
экономикалық, технологиялық, ақпараттық қауіпсіздікпен
72
банк шарты бойынша
73
соның ішінде
жылжымайтын мүліктің ипотекасымен
74
мүлікті өндіру өтінішімен
75
заем шарты бойынша
76
соның ішінде
жеке тұлғалар арасында заем шарты бойынша берешекті өндіру туралы даулар
77
жер қойнауын пайдаланумен
78
соның ішінде
шетелдік тұлғалардың қатысуымен
79
сатып алу-сату шарты бойынша
80
жеткізіп беру шарты бойынша
81
тәртіп шарты бойынша
82
мүліктік жалдауға беру (жалға беру) шарты бойынша
83
лизинг шарты бойынша
84
сақтау шарты бойынша
85
тапсырма шарты бойынша
86
комиссия шарты бойынша
87
сыйға тарту шарты бойынша
88
айырбастау шарты бойынша
89
сақтандыру шарты бойынша
90
соның ішінде
сақтандыру төлемдерін өндіру
91
тасымалдау шарты бойынша
92
Мемлекеттік сатып алулар саласындағы заңдарды бұзумен байланысты даулар
93
соның ішінде
шарт жасасқанға дейінгі даулар
94
шарт жасасуға қатысты даулар бойынша
95
шартты орындау туралы даулар туралы (мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушысы деп тану және тұрақсыздықты өндіру туралы)
96
Конкурстық міндеттемелер және тендерлер, аукциондар және сауданың өзге де нысандары негізінде туындайтын міндеттемелер (соның ішінде оларды жарамды, жарамсыз деп тану)
97
Лицензиялық қызметпен байланысты даулар
98
соның ішінде
лицензияны кері қайтарумен
99
лицензияны тоқтата тұрумен

4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
5) направление копии настоящего приказа в судебные органы – субъектам правовой статистики и специальных учетов, территориальным органам Комитета для исполнения.
4.1Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
А. Даулбаев
Приложение 1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 30 марта 2016 года № 52
Форма № 2 Отчет по рассмотрению гражданских дел судами первой инстанции
Таблица А "Движение и результаты рассмотрения гражданских дел"
Наименование
Остаток неоконченных дел на начало отчетного периода
Поступило дел за отчетный период
Возобновлено производств по делам в связи с отменой первоначальных судебных актов по вновь открывшимся обстоя-
тельствам
Остаток заявлений на начало отчетного периода
Поступило заявлений в отчетный период
из граф 4 и 5
остаток заявле-
ний на конец отчетного периода
количество заявлений, в принятии которых отказано
возв-
ращено
Заявле-
ния направлены по подсуд-
ности
возбуж-
дено дел (произ-
водств)
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ДЕЛА ПРИКАЗНОГО ПРОИЗВОДСТВА
Об исполнении обязательства, основанного на нотариально удостоверенной сделке
1
Об исполнении обязательства, основанного на письменной сделке, срок исполнения которой наступил и неисполнение обязательства признается должником, в том числе в ответе на претензию, направленную взыскателю в порядке досудебного урегулирования спора
2
Об исполнении обязательства, основанного на протесте векселя в неплатеже, неакцепте и недатирования акцепта, совершенном нотариусом
3
О взыскании алиментов на содержание несовершеннолетних детей, не связанным с установлением отцовства (материнства) или необходимостью привлечения третьих лиц
4
О взыскании с физических лиц недоимки по налогам и другим обязательным платежам в бюджет и пеням, а также задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням
5
О взыскании начисленных, но не выплаченных работнику заработной платы и иных платежей, в том числе о перечислении обязательных пенсионных отчислений в Единый накопительный пенсионный фонд
6
О возмещении расходов по розыску должника, ответчика и (или) ребенка, заявленных уполномоченными органами
7
Об истребовании предмета лизинга в соответствии с договором лизинга или законами Республики Казахстан
8
Об обращении взыскания на предмет залога по истечении срока возврата кредита, предъявленного ломбардом к должнику- залогодателю
9
О взыскании задолженности с собственников помещений (квартир), уклоняющихся от участия в обязательных расходах на содержание общего имущества объекта кондоминиума, утвержденных Законом РК "О жилищных отношениях", за исключением требований о взыскании дополнительных расходов
10
О взыскании задолженности на основании публичных договоров за фактически потребленные услуги (электро-, газо-, тепло-, водоснабжение и другие), а также иных договоров за услуги согласно установленным тарифам, срок оплаты по которым наступил
11
О взыскании единовременного денежного вознаграждения, предусмотренного контрактом о прохождении воинской службы, в случае досрочного расторжения контракта по инициативе военнослужащего
12
О взыскании сумм, затраченных на обучение курсантов учебных заведений, прекративших по собственному желанию обучение либо прохождение службы, а также уволенных или отчисленных по основаниям, предусмотренным законодательством РК, до истечения предусмотренного договором срока
13
О взыскании государственных грантов с лиц, прекративших обучение либо не возвратившихся в Республику Казахстан после окончания учебного заведения в иностранном государстве или нарушивших предусмотренное договором обязательство по возврату гранта
14
О взыскании государственных грантов, подъемных, пособий с молодых специалистов, направленных в сельскую местность, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения ими обязательств по договорам
15
О возврате в бюжет выплаченной единовременной денежной выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей, в случае отмены усыновления
16
О взыскании арендных платежей ввиду их неуплаты в сроки, установленные договором аренды
17
О взыскании процессуальных издержек по прекращенным органом уголовного преследования уголовным делам
18
ИТОГО ДЕЛ ПРИКАЗНОГО ПРОИЗВОДСТВА
19
ДЕЛА ИСКОВОГО ПРОИЗВОДСТВА
Трудовые споры
20
в том числе
о восстановлении на работе уволенных
21
о восстановлении на работе уволенных, в том числе с выплатой заработной платы
22
о выплате заработной платы и иных платежей
23
об оспаривании приказов о наложении дисциплинарных взысканий за совершение коррупционных правонарушений
24
Споры, возникающие из брачно-семейных отношений
25
в том числе
о взыскании алиментов на содержание несовершеннолетних детей
26
из них
с установлением отцовства (материнства)
27
об установлении отцовства (без требования о взыскании алиментов)
28
о взыскании алиментов на время обучения
29
о взыскании алиментов на содержание супруги (супруга)
30
о взыскании алиментов на содержание родителей
31
о снижении (увеличении) размера взыскиваемых алиментов, приостановлении взыскания алиментов
32
о лишении родительских прав
33
о восстановлении родительских прав
34
об ограничении (отмене ограничения) родительских прав
35
об определении местожительства детей
36
об определении порядка общения с детьми
37
об отмене усыновления (удочерения)
38
о расторжении брака
39
из них
лиц, имеющих несовершеннолетних детей
40
о разделе имущества между супругами
41
споры, связанные с брачным договором
42
Споры по вопросам наследственного права
43
Споры о праве собственности на имущество
44
в том числе
об освобождении имущества от ареста
45
о выделении доли из имущества
46
Об обязании освободить незаконно занимаемое нежилое помещение
47
Об истребовании из чужого незаконного владения
48
О прекращении права собственности
49
Об оспаривании результатов оценки имущества
50
О незаконном захвате имущества юридических и физических лиц
51
Споры о праве собственности на жилище
52
Споры, возникающие из жилищных правоотношений
53
из них
о выселении граждан из жилища без предоставления другого жилого помещения
54
о выселении граждан из жилища с предоставлением другого жилого помещения
55
о вселении
56
о выделении доли из жилища
57
о восстановлении, передвижке в очереди нуждающихся в жилье
58
об обжаловании действий (бездействия) Кооператива собственников квартир Потребительского кооператива
59
о взыскании платы за жилье и коммунальные услуги
60
о сносе жилья (построек)
61
Споры, вытекающие из земельных правоотношений
62
в том числе
изъятие земельных участков для государственных надобностей
63
об установлении (прекращении) сервитута
64
об оспаривании права собственности на земельный участок и землепользования
65
Споры, связанные с заключением, изменением, расторжением договора (сделки) и исполнением договорных обязательств
66
в том числе
связанные с обращением взыскания на имущество
67
споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность
68
из них
с участием квазигосударственного сектора
69
с участием государственных учреждений
70
с долевым строительством
71
с экономической, технологической, информационной безопасностью
72
по банковскому договору
73
из них
с ипотекой недвижимого имущества
74
с обращением взыскания на имущество
75
по договору займа
76
из них
споры о взыскании долга по договорам займа между физическими лицами
77
с недропользованием
78
из них
с участием иностранных лиц
79
по договору купли-продажи
80
по договору поставки
81
по договору подряда
82
по договору имущественного найма (аренды)
83
по договору лизинга
84
по договору хранения
85
по договору поручения
86
по договору комиссии
87
по договору дарения
88
по договору мены
89
по договору страхования
90
в том числе
взыскание страховых выплат
91
по договору перевозки
92
Споры, связанные с нарушением законодательства в сфере государственных закупок
93
в том числе
по спорам до заключения договора
94
по спорам, относящимся к заключению договора
95
по спорам об исполнении договора (о признании недобросовестным участником государственных закупок и взыскании неустойки)
96
Конкурсные обязательства и обязательства, возникающие на основе тендера, аукциона и иных форм торгов (в том числе о признании их действительными, недействительными)
97
Споры, связанные с лицензионной деятельностью
98
в том числе
с отзывом лицензии
99
с приостановлением лицензии

147
Сенімхаттың әрекетімен байланысты даулар (тоқтату, жарамсыз деп тану)
148
Процесуалдық шығындарды өндіру туралы
149
Медиативтік мәмілені бұзу туралы
150
Тыйым салынған заттарды жою туралы талап-арыздар
151
Корпоративтік даулар
152
соның ішінде
үлесті бөлу, үлесті мәжбүрлеп сатып алу туралы.
153
ортақ жиналыс хаттамасын даулау туралы
154
Өзге де талап қою істері
155
ТАЛАП ҚОЮ ІСІН ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІНІҢ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
156
соның ішінде
шетелдік тұлғалардың қатысуымен
157
Ерекше талап қою ісін жүргізу
Сайлауға, республикалық референдумға қатысатын азаматтар мен қоғамдық бірлестіктердің сайлау құқықтарын қорғау туралы арыздар бойынша іс жүргізу
158
Жергілікті атқарушы органдардың азаматтардың алқаби
ретінде қылмыстық сот ісін жүргізуге қатысу құқықтарын бұзатын шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы арыздар бойынша іс жүргізу
159
Мемлекеттік биліктің, жергілікті өзін-өзі басқару
органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілердің шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы арыздар бойынша іс жүргізу
160
соның ішінде
сот орындаушылары
161
олардың ішінде
жеке сот орындаушылары
162
салық органдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешіміне дау айту туралы
163
олардың ішінде
заңды тұлғалардың салық органдарына арызы
164
жеке кәсіпкерлердің салық органдарына арызы
165
жеке тұлғалардың салық органдарына арызы
166
кеден органдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешіміне дау айту туралы
167
олардың ішінде
заңды тұлғалардың кеден органдарына арызы
168
жеке кәсіпкерлердің кеден органдарына арызы
169
жеке тұлғалардың кеден органдарына арызы
170
жергілікті атқарушы органдардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешіміне дау айту туралы
171
олардың ішінде
жер телімдерін беру бойынша мемлекеттік органдар актілерінің заңдылығына дау айту туралы
172
объектілерді пайдаланымға қабылдаудан туындайтын
173
Мемлекеттік сатып алулар саласындағы заңдардың сақталуын тексерудің нәтижелері бойынша тексеру актілеріне, уәкілетті органдардың әрекеттеріне шағым жасау
174
Нормативтік құқықтық актілердің заңдылығына дау айту туралы істер бойынша іс жүргізу
175
соның ішінде
әділет органдарында тіркелген
176
ЕРЕКШЕ ТАЛАП ҚОЮ ІСІН ЖҮРГІЗУ ІСТЕРІНІҢ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
177
соның ішінде
шетелдік тұлғалардың қатысуымен
178
Ерекше жүргізілетін істер
Заңдық маңызы бар фактілерді анықтау туралы
179
соның ішінде
тұлғалардың туыстық қатынастары туралы
180
адамның біреудің асырауында болуы
181
тууды, бала асырап алуды, некеге тұруды, ажырасуды және қайтыс болуды тіркеуді
182
әке болуды тану
183
құқық белгілейтін құжаттардың (әскери құжаттарды, паспортты, жеке куәлікті және азаматтық хал актілерін жазу органдары беретін куәліктерді қоспағанда) адамға тиесілі екендігі

147
Споры, связанные с действием доверенности (прекращение, признание недействительной)
148
О взыскании процессуальных издержек
149
О расторжении медиативного соглашения
150
Иски об уничтожении запрещенных предметов
151
Корпоративные споры
152
в том числе
о выделении доли, принудительном выкупе доли
153
об оспаривании протокола общего собрания
154
Прочие исковые дела
155
ИТОГО ДЕЛ ИСКОВОГО ПРОИЗВОДСТВА
156
в том числе
с участием иностранных лиц
157
Дела особого искового производства
Производство по заявлениям о защите избирательных прав граждан и общественных объединений, участвующих в выборах, республиканском референдуме
158
Производство по заявлениям об оспаривании решений, действий (бездействия) местных исполнительных органов, нарушающих права граждан на участие в уголовном судопроизводстве в качестве присяжного заседателя
159
Производство по делам об оспаривании решений и действий (бездействия) органов государственной власти, местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих
160
в том числе
судебных исполнителей
161
из них
частных судебных исполнителей
162
об оспаривании действий (бездействия) и решений налоговых органов
163
из них
заявлений юридических лиц к налоговым органам
164
заявлений индивидуальных предпринимателей к налоговым органам
165
заявлений физических лиц к налоговым органам
166
об оспаривании действий (бездействия) и решений таможенных органов
167
из них
заявлений юридических лиц к таможенным органам
168
заявлений индивидуальных предпринимателей к таможенным органам
169
заявлений физических лиц к таможенным органам
170
об оспаривании действий (бездействия) и решений местных исполнительных органов
171
из них
об оспаривании законности актов государственных органов по предоставлению земельных участков
172
вытекающих из приемок объектов в эксплуатацию
173
Обжалование актов проверки, действий уполномоченных органов по результатам проверок соблюдения законодательства в сфере государственных закупок
174
Производство по делам об оспаривании законности нормативных правовых актов
175
в том числе
зарегистрированных в органах юстиции
176
ИТОГО ДЕЛ ОСОБОГО ИСКОВОГО ПРОИЗВОДСТВА
177
в том числе
с участием иностранных лиц
178
Дела особого производства
Об установлении фактов, имеющих юридическое значение
179
в том числе
родственных отношений лиц
180
нахождения лица на иждивении
181
регистрации рождения, усыновления (удочерения), брака, развода и смерти
182
признания отцовства
183
принадлежности правоустанавливающих документов (за исключением воинских документов, паспортов, удостоверения личности и свидетельств, выдаваемых органами записи актов гражданского состояния) лицу

184
жылжымайтын мүлік объектілерін иеленуді, пайдалануды және (немесе) оларға билік етуді растайтын құжаттардың болуы
185
жазатайым жағдай
186
азаматтық хал актілерін жазу органдары қайтыс болуды тіркеуден бас тартқан жағдайда, адамның белгілі бір уақытта белгілі бір мән-жайларда қайтыс болуы
187
мұрагерлікті қабылдау және мұрагерліктің ашылу орны
188
Бала асырап алу туралы арыздар бойынша
189
соның ішінде
шетелдік тұлғалардың қатысуымен
190
Азаматты хабарсыз кетті деп тану туралы және азаматты қайтыс болды деп жариялау туралы
191
Азаматтың әрекет қабілетін шектеу туралы
192
Азаматты әрекетке қабілетсіз деп тану туралы
193
14-тен 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмағанды өз табысына өз бетінше билік ету құқығын шектеу туралы немесе одан айыру туралы
194
Кәмелетке толмағанды әрекетке толық қабілетті деп жариялау (эмансипация) туралы
195
Кәмелетке толмағандарды девиантты мiнез-құлықты балаларға арналған арнаулы білім беру ұйымдарына немесе ерекше режимде ұстайтын ұйымдарға жіберу туралы
196
Азаматты заңда көзделген негіздер бойынша психиатриялық стационарға мәжбүрлеп жатқызу туралы
197
Алкоголизммен, нашақорлықпен немесе уытқұмарлықпен ауыратын азаматты наркологиялық ұйымға мәжбүрлеп емдеуге жіберу туралы
198
Туберкулезбен ауыратын және емделуден жалтарып жүрген азаматты мәжбүрлеп емдеу туралы
199
Қаржы ұйымдарын және банк конгломератына бас ұйым ретінде кiретiн және қаржы ұйымдары болып табылмайтын ұйымдарды қайта құрылымдау туралы
200
Астық қабылдау кәсіпорнын немесе мақта өңдеу ұйымын уақытша басқаруды енгізу, ұзарту және мерзімінен бұрын аяқтау туралы
201
Оңалту туралы, соның ішінде Жеделдетілген оңалту туралы, несие берушілер талаптарының тізіліміне қосу (шығару) туралы
202
Банкроттық туралы
203
соның ішінде
заңды тұлға
204
жеке кәсіпкер
205
соның ішінде несие берушілер талаптарының тізіліміне қосу (шығару) туралы
206
Жылжымалы затты иесіз деп тану және жылжымайтын мүлікке коммуналдық меншік құқығын тану туралы
207
Азаматтық хал актілері жазбаларының дұрыс еместігін анықтау туралы
208
Нотариаттық әрекеттерге немесе оларды жасаудан бас тартуға берілген шағымдар бойынша
209
Бағалы қағаздарды көрсетуші тұлғаның жоғалған бағалы қағаздар және ордерлік бағалы қағаздар (шақырту ісін жүргізу) бойынша құқықтарын қалпына келтіру туралы
210
Қазақстан Республикасының және (немесе) басқа мемлекеттің аумағында экстремизмді немесе террористік әрекетті жүзеге асыратын ұйымды экстремистік немесе террористік деп тану туралы, оның ішінде оның өз атауын өзгерткенін анықтау туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін, онда басып шығарылатын, әзірленетін және (немесе) таратылатын ақпараттық материалдарды экстремистік немесе террористік деп тану туралы

184
наличия документов, подтверждающих владение, пользование и (или) распоряжение объектами недвижимого имущества
185
несчастного случая
186
смерти лица в определенное время при определенных обстоятельствах в случае отказа органов записи актов гражданского состояния в регистрации смерти
187
принятия наследства и места открытия наследства
188
По заявлениям об усыновлении (удочерении) ребенка
189
в том числе
иностранными гражданами
190
О признании гражданина безвестно отсутствующими и об объявлении гражданина умершими
191
Об ограничении дееспособности гражданина
192
О признании гражданина недееспособным
193
Об ограничении или о лишении несовершеннолетних в возрасте от 14 до 18 лет права самостоятельно распоряжаться своими доходами
194
Об объявлении несовершеннолетних полностью дееспособными (эмансипация)
195
О направлении несовершеннолетних в специальные организации образования для детей с девиантным поведением или организации с особым режимом с содержания
196
О принудительной госпитализации гражданина в психиатрический стационар
197
О направлении гражданина, больного алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией, на принудительное лечение в наркологическую организацию
198
О принудительном лечении гражданина, больного туберкулезом и уклоняющегося от лечения
199
О реструктуризации финансовых организаций и организаций, входящих в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющихся финансовыми организациями
200
О введении, досрочном завершении и продлении срока временного управления хлебоприемным предприятием или хлопкоперерабатывающей организацией
201
О реабилитации, в том числе об ускоренной реабилитации, о включении (исключении) в реестр требований кредиторов
202
О банкротстве
203
в том числе
юридического лица
204
индивидуального препринимателя
205
в том числе о включении (исключении) в реестр требований кредиторов
206
О признании движимой вещи бесхозяйной и признании права коммунальной собственности на недвижимое имущество
207
Об установлении неправильностей записей актов гражданского состояния
208
По жалобам на нотариальные действия или на отказ в их совершении
209
О восстановлении прав по утраченным ценным бумагам на предъявителя и ордерным ценным бумагам (вызывное производство)
210
По заявлениям о признании организации, осуществляющей экстремизм или террористическую деятельность на территории Республики Казахстан и (или) другого государства, экстремистской или террористической, в том числе об установлении изменения ею своего наименования, а также о признании информационных материалов, ввозимых, издаваемых, изготавливаемых и (или) распространяемых на территории Республики Казахстан, экстремистскими или террористическими

211
Интернет-казиноны, Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын, Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келетін ақпаратты қамтитын шетелдік бұқаралық ақпарат құралының өнімін заңсыз деп тану туралы
212
Шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының шегінен тыс шығарып жіберу туралы арыздар бойынша
213
Азаматты саяси қуғын-сүргіннің құрбаны деп тану туралы
214
Мұраны иесіз қалған деп тану туралы
215
Басқа да ерекше жүргізілетін істер
216
ЕРЕКШЕ ЖҮРГІЗІЛЕТІН ІСТЕРДІҢ ҚОРЫТЫНДЫСЫ
217
соның ішінде
шетелдік тұлғалардың қатысуымен
218
Жоғалған сот ісін жүргізуді немесе атқарушылық іс жүргізуді қалпына келтіру бойынша іс жүргізу
219
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарт негізінде баланы қайтару туралы немесе балаға қатысты қол жеткізу құқықтарын жүзеге асыру туралы арызды қарау бойынша іс жүргізу
220
Төрелік шешімнің күшін жою туралы өтінішхат бойынша іс жүргізу
221
соның ішінде
төрелік соттар
222
АЗАМАТТЫҚ ІСТЕРДІҢ БАРЛЫҒЫ (19, 156, 177, 217, 219-221 жолдарының сомасы)
223
бір тарапы ірі инвестор болып табылатын инвестициялық даулар бойынша (ҚР АПК 28-б.)
224
ҚР АПК 27-б. 4-бб. тәртібінде қаралатын инвестициялық даулар бойынша
225
ҚР АПК 27-б. 5-бб. тәртібінде қаралатын инвестор қатысатын құқықтық қатынастардан туындайтын, инвестициялық қызметке байланысты емес өзге де даулар бойынша
226
шетелдік инвесторлардың қатысуымен 224-226 жолдардан
227
басқа да негізгі талаптармен моральдық зиянды өтеу туралы
228
жеңілдетілген (жазбаша) іс жүргізуде
229
Материалдар, ұсыныстар
230
соның ішінде
сот шешiмiн орындауды кейiнге қалдыру, оның мерзiмiн ұзарту туралы
231
сот шешiмiн орындауды кейiнге қалдыру, оның мерзiмiн ұзарту туралы, оны орындау тәсілі мен тәртiбiн өзгерту, соның ішінде борышкерді (өндіріп алушыны) ауыстыру туралы
232
тараптардың татуласу келісімі тәсілін кейiнге қалдыру, оның мерзiмiн ұзарту, өзгерту туралы
233
сот шешiмінiң орындалуын бұрып жіберу туралы
234
сот орындаушысының ұсынысы бойынша
235
борышкердің мүлкіне тыйым салу туралы сот орындаушысының қаулысын санкциялау туралы
236
борышкердің есеп шотындағы ақшалай қаражатқа тыйым салу туралы сот орындаушысының қаулысын санкциялау туралы
237
азаматтың Қазақстан Республикасының шегінен шығуға қойылған шектеу туралы сот орындаушысының қаулысын санкциялау туралы
238
сот орындаушысының басқа да қаулыларын санкциялау туралы
239
орындау санкциясын өндіру (мерзімін ұзарту, кейінгі қалдыру) туралы
240
235-240 жолдардан
жеке сот орындаушысы
241
сот тапсырмасы
242
тұлғаны іздеуге жариялау туралы

211
По заявлениям о признании интернет-казино, продукции иностранного средства массовой информации, распространяемой на территории Республики Казахстан, содержащей информацию, противоречащую законам Республики Казахстан, незаконными
212
По заявлениям о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан за нарушение законодательства Республики Казахстан
213
О признании гражданина жертвой политических репрессий
214
О признании наследства выморочным
215
Прочие дела особого производства
216
ИТОГО ДЕЛ ОСОБОГО ПРОИЗВОДСТВА
217
в том числе
с участием иностранных лиц
218
Производство по восстановлению утраченного судебного или исполнительного производства
219
Производство по рассмотрению заявлений о возвращении ребенка или об осуществлении в отношении ребенка прав доступа на основании международного договора Республики Казахстан
220
Производство по ходатайству об отмене арбитражных решений
221
в том числе
третейских судов
222
ВСЕГО ГРАЖДАНСКИХ ДЕЛ (сумма строк 19, 156, 177, 217, 219-221)
223
по инвестиционным спорам, стороной по которым является крупный инвестор (статья 28 ГПК РК)
224
по инвестиционным спорам, рассматриваемым в порядке части 4 статьи 27 ГПК РК
225
по иным спорам, вытекающим из правоотношений с участием инвестора, не связанным с инвестиционной деятельностью, а также по спорам с участием инвестора, рассматриваемым в порядке части 5 статьи 27 ГПК РК
226
из строк 224-226 с участием иностранных инвесторов
227
о возмещении морального вреда с другими основными требованиями
228
в упрощенном (письменном) производстве
229
Материалы, представления
230
в том числе
об отсрочке, рассрочке исполнения решения суда
231
об изменении способа и порядка исполнения решения суда, в том числе о замене должника (взыскателя)
232
об отсрочке, рассрочке, изменении способа мирового соглашения сторон
233
о повороте исполнения решения суда
234
по представлению судебного исполнителя
235
о санкционировании постановления судебного исполнителя о наложении ареста на имущество должника
236
о санкционировании постановления судебного исполнителя о наложении ареста на денежные средства, находящихся на расчетном счете должника
237
о санкционировании постановления судебного исполнителя об ограничении выезда гражданина за пределы Республики Казахстан
238
о санкционировании других постановлений судебного исполнителя
239
о взыскании (отсрочке, рассрочке) исполнительской санкции
240
из строк 235-240
частным судебным исполнителем
241
судебное поручение
242
об объявлении лица в розыск

1-бөлім. Өтініштің келіп түсуі туралы мәлімет
1. Сот (соттың аталуы автоматты режимде көрсетіледі)
2. Істің № [мәтін]
3. Электрондық тәртіпте келіп түсті [сөздік деректемесі]
4. Іс жүргізудің түрі [сөздік деректемесі]
5. Томдардың саны.... [мәтін]
6. Өтініштің сипаты ...[сөздік деректемесі]
7. Келіп түсу тәртібі [сөздік деректемесі]
8. Өтініш берді ... [сөздік деректемесі]
9. Берілген талаптың (талап қоюдың) мәні [мәтін]
10. Істің санаты (статистикалық есеп үшін) [сөздік деректемесі]
11. Істің санатына қосымша (статистикалық есеп үшін) [сөздік деректемесі]
12. Сот ісін жүргізудің тілі [сөздік деректемесі]
13. Істің қиындығы [сөздік деректемесі]
14. Құпия іс [сөздік деректемесі]
15. Қалдық есептік кезеңнің басына дейін іс жүргізуге қабылданды [сөздік деректемесі]
16. Өткен жылдың қалдығы [сөздік деректемесі]
17. Өткен жылдың сот актісі үстіміздегі жылы заңды күшіне енді [сөздік деректемесі]
18. Резонанс, істің өзектілігі [сөздік деректемесі]
2-бөлім. Жауапкерге берілген талаптағы сомалар туралы мәліметтер
1. Даулардың жалпы сомасы [мәтін]
2. Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінің 104-бабына сәйкес талап қоюдың құны [мәтін]
3. Айыппұлдық санкциялар [мәтін]
4. Моральдық зиян [мәтін]
5. Толық төленбеген төлем [мәтін]
6. Өсімақы [мәтін]
7. Айыпақы [мәтін]
8. Өкілдің көмегіне төлем [мәтін]
9. Залалдар [мәтін]
10. Жіберілген пайда [мәтін]
3-бөлім. Сот шығындары мен мемлекеттік бажды өндіріп алу туралы мәліметтер
(негізгі іс жүргізуге арналған біріктірілген істер бойынша сомалары)
1. Төлеуге жататын мемлекеттік баж [мәтін]
2. Мемлекеттік бажды төлеуден босатуға негіздер [сөздік деректемесі]
3. Төленген мемлекеттік баждың сомасы [мәтін]
4. Сот белгілеген мемлекеттік бажға қосымша төлем [мәтін]
5. Мемлекеттік бажды төлеуді кейінге қалдыру [мәтін]
6. Сот шешімі бойынша бюджетке өндіріп алынған мемлекеттік баж [мәтін]
7. Бюджеттен қайтаруға жататын мемлекеттік баждың сомасы [мәтін]
8. Мемлекеттік бажды қайтару туралы ұйғарымның күні [мәтін]
9. Төлеусіз қабылданған мемлекеттік баждың сомасы [мәтін]
10. Прокурордың талап қоюы бойынша төлеусіз қабылданғаны [мәтін]
11. Мемлекеттің мүддесінде прокурордың талап қоюы бойынша төлеусіз қабылданғаны [мәтін]
12. Сот ұйғарған сот шығындарының сомасы [мәтін]
13. Төленген сот шығындары [мәтін]
4-бөлім. Талап қоюды қамтамасыз ету туралы мәліметтер
1. Талап қоюды қамтамасыз ету туралы өтініш берілген күн [күні]
2. Өтініш қаралған күн [күні]
3. Өтініш қанағаттандырылды [сөздік деректемесі]
4. Ұйғарымға шағым жасалған күн [күні]
5. Соттың ұйғарымы өз күшінде қалдырылды [сөздік деректемесі]

Раздел 1. Сведения о поступлении заявления
1.Суд (наименование суда отражается в автоматическом режиме)
2.№ дела [текст]
3.Поступило в электронном порядке [словарный реквизит]
4.Вид производства [словарный реквизит]
5. Количество томов ... [текст]
6. Характер заявления ... [словарный реквизит]
7.Порядок поступления [словарный реквизит]
8. Заявление подал ... [словарный реквизит]
9. Сущность заявленного требования (иска) [текст]
10. Категория дела (для статистического отчета) [словарный реквизит]
11. Дополнение к категории дела (для статистического отчета) [словарный реквизит]
12. Язык судопроизводства [словарный реквизит]
13. Сложность дела [словарный реквизит]
14. Секретное дело [словарный реквизит]
15. Остаток принят к производству до начала отчетного периода [словарный реквизит]
16. Остаток прошлого года [словарный реквизит]
17. Судебный акт прошлого года вступил в законную силу в текущем году [словарный реквизит]
18. Резонанс, актуальность дела [словарный реквизит]
Раздел 2. Сведения о суммах, заявленных в требованиях к ответчику
1. Общая сумма споров [текст]
2. Цена иска согласно статье 104 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан [текст]
3. Штрафные санкции [текст]
4. Моральный вред [текст]
5. Недоимка [текст]
6. Пеня [текст]
7. Неустойка [текст]
8. Оплата помощи представителя [текст]
9. Убытки [текст]
10. Упущенная выгода [текст]
Раздел 3. Сведения о взыскании судебных издержек и госпошлины
(суммарная по объединенным делам для основного производства)
1. Подлежащая к уплате госпошлина [текст]
2. Основание освобождения от уплаты госпошлины [словарный реквизит]
3. Сумма уплаченной госпошлины [текст]
4. Определенная судом доплата госпошлины [текст]
5. Отсрочка уплаты госпошлины [словарный реквизит]
6. Госпошлина, взысканная по решению суда в бюджет [текст]
7. Сумма госпошлины, подлежащая возврату из бюджета [текст]
8. Дата определения о возврате госпошлины [дата]
9. Сумма госпошлины, принятая без уплаты [текст]
10. Принято без уплаты по искам прокурора [текст]
11. Принято без уплаты по искам прокурора в интересах государства [текст]
12. Определенная судом сумма судеб. издержек [текст]
13. Выплаченные судебные издержки [текст]
Раздел 4. Сведения об обеспечении иска
1. Дата подачи заявления об обеспечении иска [дата]
2. Дата рассмотрения заявления [дата]
3. Заявление удовлетворено [словарный реквизит]
4. Дата обжалования определения [дата]
5. Определение суда оставлено в силе [словарный реквизит]

6. Талап қоюды қамтамасыз ету бойынша қабылданған шаралар [мәтін]
7. Талап қоюды қамтамасыз ету бойынша қабылданған шаралар туралы қосымша ақпарат [мәтін]
8. Талап қоюды қамтамасыз ету бойынша шаралардың орындалу күні [күні]
5-бөлім. Ұйғарылған ақшалай сомаларды индексациялау туралы мәліметтер
1. Өтініш берілген күн [күні]
2. Өтініш қаралған күн [күні]
3. Өтініш қанағаттандырылды [сөздік деректемесі]
4. Ұйғарымның көшірмесі жіберілген күн [күні]
5. Атқарушы парақтың жіберілген күні [күні]
6. Ұйғарымға шағым жасалған күн [күні]
7. Соттың ұйғарымы өз күшінде қалдырылды [сөздік деректемесі]
8. Орындалу күні [күні]
6-бөлім. Сот шешімі бойынша өндіріп алуға жататын сомалар туралы мәліметтер
1. Сот шешімі бойынша өндіріп алуға жататын талаптардың жалпы сомасы [мәтін]
2. Бюджетке өндіріп алынған талаптардың жалпы сомасы (мемлекеттік мүддесінде) [мәтін]
3. Қинаумен байланысты талап қоюлар бойынша өндіріп алынған сома [мәтін]
4. Қылмыстық іс бойынша (ҚР ҚПК 4-тр.) ақтау кезінде залалды өтеу туралы талап қоюлар бойынша өндіріп алынған сома [мәтін]
5. Азаматтық құқықтарды бұзумен байланысты залалды өтеу туралы талап қоюлар бойынша өндіріп алынған сома [мәтін]
6. Сотта ақталғандардың пайдасына өндірілген сома [мәтін]
7. Жұмысқа қайта алынғандардың пайдасына мәжбүрлеп жұмыстан қалғаны үшін ұйғарылған сома [мәтін]
8. Заңсыз жұмыстан босаумен байланысты залалды өтеу үшін лауазымды тұлғалардан ұйғарылған сома [мәтін]
9. Мемлекеттік органдар лауазымды тұлғаларының заңсыз әрекеттерімен байланысты мемлекетке ұйғарылған сома [мәтін]
7-бөлім. Тараптар
1. Түрі [сөздік деректемесі]
2. ЖСН/БСН [мәтін]
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) /Атауы [мәтін]
8-бөлім. Іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер (танысу)
1. Сұхбат күні [күні]
2. Сұхбат уақыты [күні]
3. Судьяға берілген күні [күні]
4. Осы сәтте істі қарап отырған судьяның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) [мәтін]
5. Іс жүргізуге қабылданған күні [күні]
6. Оңайлатылған іс жүргізу тәртібінде қабылданды [сөздік деректемесі]
7. Қабылдаудан бас тартылған күні [күні]
8. Қайтарылған күні [күні]
9. Қабылдаудан бас тартудың және қайтарудың негізі [сөздік деректемесі]
10. Соттылығы бойынша берілген күні [күні]
11. Қайда берілді [мәтін]
12. Шешімнің күшін жою және іс жүргізуді қайта жаңарту туралы ұйғарымның күні [күні]
13. Істі сот талқылауына дайындау туралы ұйғарымның күні [күні]
14. Істі сот талқылауына дайындаудың аяқталған күні [күні]
15. Сот талқылауын тағайындау туралы ұйғарымның күні [күні]
16. Ұйғарымның орындалған күні [күні]
17. Құжаттарға орындауға беру күні [сөздік деректемесі]

6. Принятые меры по обеспечению иска [текст]
7. Дополнительная информация о принятии мер по обеспечению иска [текст]
8. Дата исполнения мер по обеспечению иска [дата]
Раздел 5. Сведения об индексации присужденных денежных сумм
1. Дата подачи заявления [дата]
2. Дата рассмотрения заявления [дата]
3. Заявление удовлетворено [словарный реквизит]
4. Дата направления копии определения [дата]
5. Дата направления исполнительного листа [дата]
6. Дата обжалования определения [дата]
7. Определение суда оставлено в силе [словарный реквизит]
8. Дата исполнения [дата]
Раздел 6. Сведения о суммах, подлежащих к взысканию по решению
суда
1. Общая сумма требований, подлежащая к взысканию по решению суда [текст]
2. Общая сумма требований, взысканная в бюджет (в интересах государства) [текст]
3. Сумма, взысканная по искам, связанным с пытками [текст]
4. Сумма, взысканная по искам о возмещении ущерба при реабилитации по уголовному делу (гл4 УПК РК) [текст]
5. Сумма, взысканная по искам о возмещении ущерба, связанного с нарушением гражданских прав [текст]
6. Сумма, взысканная в пользу оправданных в суде [текст]
7. Сумма, присужденная за вынужденный прогул в пользу восстановленных на работе [текст]
8. Сумма, присужденная с должностных лиц в возмещение ущерба в связи с незаконным увольнением [текст]
9. Сумма, присужденная государству в связи с незаконными действиями должностных лиц гос. органов (тенге) [текст]
Раздел 7. Стороны
1. Тип [словарный реквизит]
2. ИИН/БИН [текст]
3. Ф.И.О. (при его наличии) /Наименование [текст]
Раздел 8. Сведения о динамике производства (ознакомление)
1. Дата беседы [дата]
2. Время беседы [дата]
3. Дата передачи судье [дата]
4. Ф.И.О. (при его наличии) судьи, рассматривающего дело в данный момент [текст]
5. Дата принятия к производству [дата]
6. Принято в порядке упрощенного производства [словарный реквизит]
7. Дата отказа в принятии [дата]
8. Дата возврата [дата]
9. Основание отказа в принятии или возврате [словарный реквизит]
10. Дата передачи по подсудности [дата]
11. Куда передано [текст]
12. Дата определения об отмене решения и возобновлении производства [дата]
13. Дата определения о подготовке дела к судебному разбирательству [дата]
14. Дата завершения подготовки дела к судебному разбирательству [дата]
15. Дата определения о назначении судебного разбирательства [дата]
16. Дата исполнения определения [дата]
17. Дата передачи документов на исполнение [дата]

18. Ұйғарым мерзімі бұзылып шығарылды [сөздік деректемесі]
19. Жоғары тұрған сатыда күші жойылды [сөздік деректемесі]
20. Медиация туралы ұйғарымның шығарылған күні [күні]
21. Судья – медиатор
22. Түсіндірме [мәтін] [мәтін]
23. № .... іспен бір іс жүргізуге біріктірілді [істің №]
9-бөлім. Тоқтата тұру
1. Қаулы шығарылған күн [күні]
2. Қайта жаңартылған күн [күні]
3. Тоқтата тұру үшін негіз [сөздік деректемесі]
4. Тоқтата тұру туралы ұйғарым шағымдалды (наразылық білдірілді) [сөздік деректемесі]
5. Түсіндірме [мәтін]
10-бөлім. Сот отырысы
1. Отырыс күні [күні]
2. Отырыс уақыты [уақыты]
3. Сот отырыстарын кейінге қалдыру себептері [мәтін]
4. Төрағалық етуші судья [мәтін]
5. Сот отырысының хатшысы [мәтін]
6. Адвокат [мәтін]
7. Прокурор [мәтін]
8. Сот отырысы залының нөмірі [мәтін]
9. Аудио-, бейнежазба [сөздік деректемесі]
10. Аудиожазба [сөздік деректемесі]
11. Отырыс кейінгі қалдырылды [сөздік деректемесі]
12. Көлік прокуроры [сөздік деректемесі]
13. Түсіндірме [мәтін]
8. Бейне-аудио жазылуын пайдалану арқылы өткен сот отырысы [сөздік деректемесі]
8.1 Аудио жазылуын пайдалану арқылы өткен сот отырысы [сөздік деректемесі]
9. Сотта сараптама жүргізілді [сөздік деректемесі]
10. Түсіндірме [мәтін]
11-бөлім. Қарсылық білдіру
1. Судьяларға қарсылық білдіру туралы өтініштің күні [күні]
2. Төрағалық етуші судья [мәтін]
3. Қанағаттандырылды [мәтін]
4. Қарсылық білдіру туралы өтінішхатты қараған судья [сөздік деректемесі]
5. Қарсылық білдіруді алған соттардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) [мәтін]
6. Түсіндірме [мәтін]
12-бөлім. Іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер (Сот шешімі)
1. Сот актісінің түрі [сөздік деректемесі]
2. Қарау нәтижесі [сөздік деректемесі]
3. Шешім мерзімі бұзылып шығарылды [сөздік деректемесі]
4. Үздіксіз сот процесінде қаралды
5. Шешімді (ұйғарымды) құрастыру күні [күні]
6. Хаттаманы құрастыру күні [күні]
7. Шешім шығару күні [күні]
8. Заңды күшіне енген күні [күні]
9. Сотта сараптама жүргізілді
10. Өтінішті қараусыз қалдырудың негіздері [сөздік деректемесі]
11. Қарар бөлігі [мәтін]
12. Жауапкерге қатысты шешімнің санаты [сөздік деректемесі]
13. Адамның әрекетке қабілеті бойынша нәтиже[сөздік деректемесі]
14. Бастапқы шешімді қалпына келтіру [сөздік деректемесі]
15. Соттылығы бойынша беру күні [күні]
16. Шешімнің (ұйғарымның) көшірмесі кімге жолданды [сөздік деректемесі]
17. Шешімнің көшірмесін жіберу күні [күні]
18. Талап қоюды қамтамасыз ету бойынша шаралардың күшін жою туралы ұйғарым шығарылды [сөздік деректемесі]
19. Адам құқықтары бойынша әмбебап конвенцияларды қолдану арқылы қаралғаны [сөздік деректемесі]

18. Определение вынесено с нарушением срока [словарный реквизит]
19. Отменено в вышестоящей инстанции [словарный реквизит]
20. Дата вынесения определения о медиации [дата]
21. Судья – медиатор
22. Комментарии [текст] [текст]
23. Объединено с делом № ... [№ дела]
Раздел 9. Приостановление
1. Дата вынесения постановления [дата]
2. Дата возобновления [дата]
3. Основания для приостановления [словарный реквизит]
4. Определение о приостановлении обжаловано (опротестовано) [словарный реквизит]
5. Комментарии [текст]
Раздел 10. Судебное заседание
1. Дата заседания [дата]
2. Время заседания [время]
3. Причины отложения судебных заседаний[текст]
4. Председательствующий судья [текст]
5. Секретарь судебного заседания [текст]
6. Адвокат [текст]
7. Прокурор. [текст]
8. Номер зала судебного заседания [текст]
9. Аудио-, видео фиксация [словарный реквизит]
10. Аудио фиксация словарный реквизит]
11. Заседание отложено словарный реквизит]
12. Транспортный прокурор словарный реквизит]
13. Комментарии [текст]
8. Судебное заседание с видео-аудио фиксацией [словарный реквизит]
8.1. Судебное заседание с аудио фиксацией [словарный реквизит]
9.Проведена экспертиза в суде [словарный реквизит]
10. Комментарии [текст]
Раздел 11. Отвод
1. Дата заявления об отводе судьям [дата]
2. Председательствующий судья [текст]
3. Удовлетворено [словарный реквизит]
4. Судья, рассматривающий ходатайство об отводе [текст]
5. Ф.И.О. (при его наличии) судей, получивших отвод [текст]
6. Комментарии [текст]
Раздел 12. Сведения о динамике производства (Решение суда)
1. Вид судебного акта [словарный реквизит]
2. Результат рассмотрения [словарный реквизит]
3. Решение вынесено с нарушением срока [словарный реквизит]
4. Рассмотрено в непрерывном судебном процессе
5. Дата составления решения (определения) [дата]
6. Дата составления протокола [дата]
7. Дата вынесения решения [дата]
8. Дата вступления в законную силу [дата]
9. Проведена экспертиза в суде
10. Основания оставления заявления без рассмотрения [словарный реквизит]
11. Резолютивная часть [текст]
12. Категория решения в отношении ответчика [словарный реквизит]
13. Результат по дееспособности лица [словарный реквизит]
14. Восстановление первоначального решения [словарный реквизит]
15. Дата передачи по подсудности [дата]
16. Кому направлена копия решения (определения) [словарный реквизит]
17. Дата отправки копии решения [дата]
18. Вынесено определение об отмене мер по обеспечению иска [словарный реквизит]
19. Рассмотрено с применением универсальных конвенций по правам человека [словарный реквизит]

20. Жұмысқа қайта алынған адамдардың саны [мәтін]
21. Салыстыру жүргізген кеңсе (мұрағат) маманы [мәтін]
22. Істің кеңсеге (мұрағатқа) берілген күні [күні]
23. Шешім шығарылғанға дейін судья дайындаған сот құжаттарының жалпы саны [мәтін]
24. Ақтайтын процедураларды тағайындаумен банкроттық туралы іс [сөздік деректемесі]
25. Іс сырттай қаралды [сөздік деректемесі]
26. Жабық сот процесі [сөздік деректемесі]
13-бөлім. Жеке ұйғарымдар
1. Шығарылған күні [күні]
2. Прокурордың атына келіп түскен жеке ұйғарым [сөздік деректемесі]
3. Мәні [мәтін]
3. Жіберілген күні [күні]
4. Жеке ұйғарым кімге жіберілді [мәтін]
5. Жіберілген күндері
6. Жауаптар.
14-бөлім. Шешімді орындауға жіберу және орындалу нәтижелері туралы мәліметтер
1. Сот актісі [сөздік деректемесі]
2. Сот орындаушысы [сөздік деректемесі]
3. Атқарушылық парақты шығару күні [күні]
4. Шығарылған сот актісінің заңды күшіне енген күні
5. Сот актісінің шығарылған күні [күні]
6. Өндіріп алу сомасы [мәтін]
7. ..... пікірлес [сөздік деректемесі]
8. Мемлекет кірісіне [сөздік деректемесі]
9. ИЛ шығару күні [сөздік деректемесі]
10. Атқарушылық құжат бойынша талап қоюшылардың (өндірушілердің) тізімі [сөздік деректемесі]
11. Атқарушылық құжат бойынша жауапкерлердің (борышкерлердің) тізімі [сөздік деректемесі]
12. Талаптардың мәні [мәтін]
13. Судья [мәтін]
15-бөлім. Бұйрықтық іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер
1. Сот бұйрығының шығарылған күні [күні]
2. Бұйрықтың қысқаша мазмұны [мәтін]
3. Бұйрық көшірмесінің борышкерге жіберілген күні [күні]
4. Бұйрықтың заң күшіне енген күні [күні]
5. Күшін жою туралы өтініштің келіп түскен күні [күні]
6. Күшін жою туралы өтініш кіммен берілді [мәтін]
7. Бұйрықтың күшін жою ұйғарылған күн [күні]
8. Бұйрықтың өндіріп алушыға берілген (орындау үшін жіберілген) күні [күні]
9. Мемлекеттік баж салығын өндіріп алу үшін бұйрықтың борышкерге жіберілген күні [күні]
10. Мерзімін бұзу арқылы қаралғаны [сөздік деректемесі]
11. Кемшіліктерді жою туралы ұйғарымның шығару күні [күні]
12. Түсіндірме [мәтін]
16-бөлім. Сот шешімін дереу орындау туралы мәліметтер
1. Дереу орындау туралы өтініш берілген күн [күні]
2. Өтініштің қаралған күні [күні]
3. Өтініш қанағаттандырылды [сөздік деректемесі]
4. Ұйғарымға шағым жасалған күн [күні]
5. Сот ұйғарымы өз күшінде қалдырылды [сөздік деректемесі]
6. Шешім дереу орындауға жатады [сөздік деректемесі]
17-бөлім. Шешімнің орындалуын бұру туралы мәліметтер
1. Орындауды бұру туралы өтініштің берілген күні [күні]
2. Өтініштің қаралған күні [күні]
3. Өтініш қанағаттандырылды [сөздік деректемесі]

20. Количество лиц, восстановленных на работе [текст]
21. Специалист канцелярии (архива), сделавший сверку [текст]
22. Дата передачи дела в канцелярию (архив) [дата]
23. Общее количество судебных документов, подготовленных судьей до вынесения решения [текст]
24. Дело о банкротстве с назначением реабилитационных процедур [словарный реквизит]
25. Дело рассмотрено заочно [словарный реквизит]
26. Закрытый судебный процесс [словарный реквизит]
Раздел 13. Частные определения
1. Дата вынесения [дата]
2. Частное определение в адрес прокурора [словарный реквизит]
3. Сущность [текст]
4. Дата направления [дата]
5. Кому направлено частное определение [текст]
6. Даты направления
7. Ответы
Раздел 14. Сведения о направлении решения на исполнение и
результате исполнения
1. Судебный акт [словарный реквизит]
2. Судебный исполнитель [словарный реквизит] по
3. Дата выписки исполнительного листа [дата]
4. Дата вступления вынесенного судебного акта в законную силу [дата]
5. Дата вынесения судебного акта [дата]
6. Сумма к взысканию [текст]
7. Солидарен к [словарный реквизит]
8. В доход государства [словарный реквизит]
9. Вид выписки исполнительного листа [словарный реквизит]
10. Список истцов (взыскателей) по исполнительному документу [словарный реквизит]
11. Список ответчиков (должников) по исполнительному документу [словарный реквизит]
12. Сущность требований [текст]
13. Судья [текст]
Раздел 15. Сведения о динамике приказного производства
1. Дата вынесения судебного приказа [дата]
2. Краткое содержание приказа [текст]
3. Дата направления копии приказа должнику [дата]
4. Дата вступления приказа в законную силу [дата]
5. Дата поступления заявления об отмене [дата]
6. Кем подано заявление об отмене [текст]
7. Дата определения об отмене приказа [дата]
8. Дата выдачи приказа взыскателю (направления для исполнения) [дата]
9. Дата направления приказа должнику для взыскания госпошлины [дата]
10. Рассмотрено с нарушением срока [словарный реквизит]
11. Дата вынесения определения об устранении недостатков [дата]
12. Комментарии [текст]
Раздел 16. Сведения о немедленном исполнении решения суда
1. Дата подачи заявления о немедленном исполнении. [дата]
2. Дата рассмотрения заявления [дата]
3. Заявление удовлетворено [словарный реквизит]
4. Дата обжалования определения [дата]
5. Определение суда оставлено в силе [словарный реквизит]
6. Решение подлежит немедленному исполнению [словарный реквизит]
Раздел 17. Сведения о повороте исполнения решения
1. Дата подачи заявления о повороте исполнения [дата]
2. Дата рассмотрения заявления [дата]
3.Заявление удовлетворено [словарный реквизит]

4. Ұйғарымға шағым жасалған күн [күні]
5. Соттың ұйғарымы өз күшінде қалдырылды [сөздік деректемесі]
6. Шешімнің орындалуын бұру жасалды [сөздік деректемесі]
18-бөлім. Орындау тәсілін кейінге қалдыру, мерзімін ұзарту және өзгерту туралы мәліметтер
1. Кейінге қалдыру немесе т.б. туралы өтініш берілген күн [күні]
2. Өтініштің қаралған күні [күні]
3. Өтініш қанағаттандырылды [сөздік деректемесі]
4. Ұйғарымға шағым жасалған күн [күні]
5. Соттың ұйғарымы өз күшінде қалдырылды [сөздік деректемесі]
6. Өтініш бойынша жасалған әрекеттер [сөздік деректемесі]
19-бөлім. Банкроттық туралы істердің орындалуы туралы мәліметтер
1. Істі қозғау туралы хабарландырудың жарияланған күні [күні]
2. Жарияланған газеттің атауы [мәтін]
3. Ақтау процедураларын енгізу туралы өтінішхаттың келіп түскен күні [күні]
4. Конкурстық басқарушы тағайындалды [мәтін]
5. Шешімнің жарияланған күні [күні]
6. Жарияланған газеттің атауы [мәтін]
7. Конкурстық басқарушы есебінің келіп түскен күні [күні]
8. Есеп үзіндісінің уәкілетті органға жіберілген күні [күні]
9. Борышкердің мөрлерді және т.б. өткізуі туралы мәліметтердің келіп түскен күні [күні]
10. Мәліметтер кімнен келіп түсті [мәтін]
20-бөлім. Істің апелляциялық сатыда қайта қаралуы туралы мәліметтер
1. Апелляциялық шағымның (наразылықтың) келіп түскен күні [күні]
2. Шағым немесе наразылық бойынша жолданды [сөздік деректемесі]
3. Шағымды (наразылықты) берді [сөздік деректемесі]
4. Шағымның (наразылықтың) кері шақыртылған күні [күні]
5. Шағымның (наразылықтың) қозғалыссыз қалдырылған күні [күні]
6. Істің жоғары тұрған сотқа жіберілген күні [күні]
7. Апелляциялық шағым бойынша шешім [сөздік деректемесі]
8. Наразылық бойынша шешім [сөздік деректемесі]
9. Жеке шағымдар бойынша шешім [сөздік деректемесі]
10. Жеке наразылықтар бойынша шешім [сөздік деректемесі]
11. Өтініш бойынша шешім [сөздік деректемесі]
12. Қараусыз қайтарылған күні [күні]
13. Соттың атауы [мәтін]
14. Апелляциялық сатылы соттан істің қайтарылған күні [күні]
15. Шешімді қарау нәтижесі [сөздік деректемесі]
16. Ұйғарымдарды қарау нәтижесі [сөздік деректемесі]
17. Тұлғаның әрекетке қабілеттілігі [сөздік деректемесі]
18. ... бастап бірінші сатылы сот шешімінің (ұйғарымының) күші жойылды (өзгертілді) [сөздік деректемесі]
19. ... бастап бірінші сатылы сот шешімінің күші жойылды (өзгертілді) [сөздік деректемесі]
рассмотрении21-бөлім. Кассациялық сатыда қарау туралы мәліметтер
1. Істің жіберілген күні [күні]
2. Шағым немесе наразылық бойынша жіберілген [сөздік деректемесі]
3. Соттың атауы [сөздік деректемесі]
4. Бірінші сатылы сот шешімінің қайта қаралу нәтижесі [сөздік деректемесі]

4. Дата обжалования определения [дата]
5. Определение суда оставлено в силе [словарный реквизит]
6. Произведен поворот исполнения решения [словарный реквизит]
Раздел 18. Сведения об отсрочке, рассрочке и изменении способа
исполнения
1. Дата подачи заявления об отсрочке [дата]
2. Дата рассмотрения заявления [дата]
3. Заявление удовлетворено [словарный реквизит]
4. Дата обжалования определения [дата]
5. Определение суда оставлено в силе [словарный реквизит]
6. Произведенные действия по заявлению [словарный реквизит]
Раздел 19. Сведения об исполнении дел о банкротстве
1. Дата публикации объявления о возбуждении дела [дата]
2. Наименование газеты, в которой опубликовано [текст]
3. Дата поступления ходатайства о введении реабилитационных процедур [дата]
4. Назначен конкурсный управляющий [текст]
5. Дата опубликования решения [дата]
6. Наименование газеты, в которой опубликовано [текст]
7. Дата поступления отчета конкурсного управляющего [дата]
8. Дата направления выписки отчета в уполномоченный орган [дата]
9. Дата поступления сведений о сдаче должником печатей [дата]
10. От кого поступили сведения [текст]
Раздел 20. Сведения о пересмотре дела в апелляционной инстанции
1.Дата поступления апелляционной жалобы (протеста) [дата]
2. Направлено по жалобе или протесту [словарный реквизит]
3. Жалобу (протест) подал [словарный реквизит]
4. Дата отзыва жалобы (протеста) [дата]
5. Дата оставления жалобы (протеста) без движения [дата]
6. Дата направления дела в вышестоящий суд [дата]
7. Решение по апелляционной жалобе [словарный реквизит]
8. Результат по протесту [словарный реквизит]
9. Решение по частным жалобам [словарный реквизит]
10. Решение по частным протестам [словарный реквизит]
11. Решение по заявлению [словарный реквизит]
12. Дата возврата без рассмотрения [дата]
13. Наименование суда [текст]
14. Дата возвращения дела из суда апелляц. инстанции [дата]
15. Результат рассмотрения решения [словарный реквизит]
16. Результат рассмотрения определений [словарный реквизит]
17. Дееспособность лица[словарный реквизит]
18. Решение (определение) суда 1-ой инстанции отменено (изменено) с… [словарный реквизит]
19. Решение суда первой инстанции отменено (изменено) с ... [словарный реквизит]
Раздел 21. Сведения о рассмотрении в кассационной инстанции
1.Дата направления дела [дата]
2. Направлено по жалобе или протесту [словарный реквизит]
3. Наименование суда [словарный реквизит]
4. Результат пересмотра решения 1 инстанции [словарный реквизит]

5. Апелляциялық саты шешімінің қайта қаралу нәтижесі [сөздік деректемесі]
6. Апелляциялық саты қаулысының қайта қаралу нәтижесі [сөздік деректемесі]
7. Шағым бойынша нәтиже [сөздік деректемесі]
8. Наразылық бойынша нәтиже [сөздік деректемесі]
9. Қаралғаннан кейін кеңсеге өткізілген күні [күні]
10. Тұлғаның әрекетке қабілеттілігі бойынша нәтиже [сөздік деректемесі]
11.Түсіндірме [мәтін]
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2016 жылғы 30 наурыздағы
№ 52 бұйрығына 5-қосымша
Нысан
Апелляциялық сатылы сот қараған азаматтық іске ЭАЕҚ 2
1-бөлім. Істің келіп түскені туралы
1.Сот (соттың атауы автоматты режимде көрсетіледі)
2. Істің № (апелляциялық саты) [мәтін]
3. Электрондық тәртіпте келіп түсті [сөздік деректемесі]
4. Шағымдалған сот актілері [сөздік деректемесі]
5. Келіп түсу тәртібі [сөздік деректемесі]
6. Іс жүргізу түрі [сөздік деректемесі]
7. Бөлуге арналған санат [сөздік деректемесі]
8. Істің санаты (статесеп үшін) [сөздік деректемесі]
9. Іс санатына қосымша [сөздік деректемесі]
10. Сот ісін жүргізудің тілі [сөздік деректемесі]
11. Істің күрделілігі [сөздік деректемесі]
12. Құпия іс [сөздік деректемесі]
13. Өткен жылдың қалдығы [сөздік деректемесі]
14. Өткен іс жүргізу ісінің нөмірі [мәтін]
2-бөлім. Жауапкерге ұсынылған сомалар туралы мәліметтер
1. Даулардың жалпы сомасы [мәтін]
2. Негізгі сома [мәтін]
3. Айыппұлдық санкциялар [мәтін]
4. Моральдық зиян [мәтін]
5. Толық төленбеген төлем [мәтін]
6. Өсімақы [мәтін]
7. Айыпақы [мәтін]
8. Өкілдің көмегіне төлем [мәтін].
9. Түсіндірме [мәтін]
3-бөлім. Сот шешімі бойынша өндірілген сомалар туралы мәліметтер
1. 1-сатылы сот шешімі бойынша өндірілген жалпы сома [мәтін]
2. Апелляциялық сатылы сот шешімі бойынша өндірілген жалпы сома [мәтін]
4-бөлім. Сот шығыстары мен мемлекеттік баждың өндірілген сомалары туралы мәліметтер
1. Төлеуге ұйғарылған жалпы сома [мәтін]
2. Мемлекеттік бажды төлеуді кейінге қалдыру [мәтін]
3. Төленген мемлекеттік баждың сомасы [мәтін]
4. Төленген сот шығыстары [мәтін]
5-бөлім. Тараптар
1. Түрі [сөздік деректемесі]
2. ЖСН/БСН [мәтін]
3. Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) /Атауы [мәтін]1. Талап қоюшылардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (атауы) [мәтін]
6-бөлім. Іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер (танысу)
1. Судьяға жіберген күні [күні]
2. Іс осы уақытта қарауындағы судьяның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) [мәтін]
3. Қараусыз қайтарылған күні [күні]
4. Қайтарудың себебі [мәтін]
5. Барлығы апелляциялықтар кері қайтарылды [сөздік деректемесі]
. Апелляциялық шағымды, наразылықты кері қайтарған күні [күні]
7. Барлық жекелер кері қайтарылды [сөздік деректемесі]

5. Результат пересмотра решения апелляционной инстанции [словарный реквизит]
6. Результат пересмотра постановления апелляционной инстанции [словарный реквизит]
7. Результат рассмотрения по жалобе [словарный реквизит]
8. Результат рассмотрения по протесту [словарный реквизит]
9. Дата сдачи в канцелярию после рассмотрения [дата]
10. Результат по дееспособности лица [словарный реквизит]
11. Комментарии [текст]
Приложение 5 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 30 марта 2016 года № 52
Форма
ЭИУД 2 на гражданское дело, рассмотренное судом
апелляционной инстанции
Раздел 1. О поступлении дела
1. Суд (наименование суда отражается в автоматическом режиме)
2.№ дела (апелляционная инстанция) [текст]
3. Поступило в электронном порядке [словарный реквизит]
4. Обжалуемые судебные акты [словарный реквизит]
5. Порядок поступления [словарный реквизит]
6. Вид производства [словарный реквизит]
7. Категория для распределения [словарный реквизит]
8. Категория дела (для статотчета) [словарный реквизит]
9. Дополнение к категории дела [словарный реквизит]
10. Язык судопроизводства [словарный реквизит]
11. Сложность дела [словарный реквизит]
12. Секретное дело [словарный реквизит]
13.Остаток прошлого года [словарный реквизит]
14.Номер дела прошлого производства [текст]
Раздел 2. Сведения о суммах заявленных в требованиях к
ответчику
1. Общая сумма споров [текст]
2. Основная сумма [текст]
3. Штрафные санкции [текст]
4. Моральный вред [текст]
5. Недоимка [текст]
6. Пеня [текст]
7. Неустойка [текст]
8. Оплата помощи представителя [текст]
9. Комментарии [текст]
Раздел 3. Сведения о взыскиваемых суммах по решению суда
1. Общая сумма, взыскиваемая по решению суда 1-ой инстанции [текст]
2. Общая сумма, взыскиваемая по решению суда апелляционной инстанции [текст]
Раздел 4. Сведения о взыскании судебных издержек и госпошлины
1. Общая сумма, определенная для выплаты [текст]
2. Отсрочка уплаты госпошлины [текст]
3. Сумма уплаченной госпошлины [текст]
4. Выплаченные судебные издержки [текст]
Раздел 5. Стороны
1. Тип [словарный реквизит]
2. ИИН/БИН [текст]
3. Ф.И.О. (при его наличии) /Наименование [текст]1.Ф.И.О. (наименование) истцов [текст]
Раздел 6. Сведения о динамике производства (ознакомление)
1.Дата передачи судье [дата]
2. Ф.И.О. (при его наличии)судьи рассматривающего дело в данный момент [текст]
3. Дата возврата без рассмотрения [дата]
4. Причина возврата [текст]
5. Отозваны все апелляционные [словарный реквизит]
6. Дата отзыва апелляционных жалобы, протеста [дата]
7. Отозваны все частные [словарный реквизит]

8. Жеке шағымдарды, наразылықтарды кері қайтарған күні [күні]
9. Қайта қараудан бас тарту туралы қаулының күні [күні]
10. Тоқтату күні [күні]
11. Соттылығы бойынша берілген күні [күні]
12. Медиация туралы ұйғарымның шығарылған күні
13. Жаңадан ашылған мән-жайларға байланысты іс жүргізуді жаңарту және қаулыны жою туралы ұйғарымның күні [күні]
14. Жоғары тұрған сатыда күші жойылды
15. Мерзімі бұзылып қаралғаны [сөздік деректемесі]
16. Медиатор судьяның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) [мәтін]
17. Медиатор судьяның қатысуымен тараптардың татуласуы [сөздік деректемесі]
18. Түсіндірме [мәтін]
7-бөлім. Іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер (соттың отырысы)
1. Сот отырысының күні [күні]
2. Отырыс уақыты [уақыты]
3. Төрағалық етуші судья [мәтін]
4. Сот отырысының хатшысы [мәтін]
5. Адвокат [мәтін]
6. Прокурор [мәтін]
7. Көлік прокуроры [сөздік деректемесі]
8. Сот отырысы залының (кабинетінің) № [мәтін]
9. Бейне -, аудиожазба [сөздік деректемесі]
10. Аудиожазба [сөздік деректемесі]
11. Отырыс кейінгі қалдырылды [сөздік деректемесі]
12. Түсіндірме [мәтін]
8-бөлім. Іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер (сот қаулысы)
1. Қаулының шығарылған күні [күні]
2. Шешімді қарау нәтижелері [сөздік деректемесі]
3. Ұйғарымдарды қараудың нәтижелері [сөздік деректемесі]
4. Өтініш бойынша шешім [сөздік деректемесі]
5. Апелляциялық шағым бойынша шешім [сөздік деректемесі]
6. Наразылық бойынша шешім [сөздік деректемесі]
7. Жеке шағым бойынша шешім [сөздік деректемесі]
8. Жеке наразылық бойынша шешім [сөздік деректемесі]
9. Апелляциялық қарауды тоқтату туралы қаулы шығарылды [сөздік деректемесі]
10. 1-сатылы сот шешімнің (ұйғарымның) күші жойылды (өзгертілді) [сөздік деректемесі]
11. Шешімнің күшін жоюға немесе өзгертуге негіздері [сөздік деректемесі]
12. Алдыңғы апелляциялық қараудың қаулысы бойынша нәтиже [сөздік деректемесі]
13. Қарар бөлігі [мәтін]
9-бөлім. Іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер (жеке ұйғарымдар)
1. Шыққан күні [күні]
2. Прокурордың атына жеке ұйғарым [сөздік деректемесі]
3. Мәні [мәтін]
3. Жіберілген күні [күні]
4. Жеке ұйғарым кімге жіберілді [мәтін]
5. Жіберілген күндері
6. Жауаптар
10-бөлім. Іс жүргізудің аяқталуы
1. Хаттаманың құрылған күні [күні]
2. Шешімнің (қаулының) құрылған күні [күні]
3. Шешім (қаулы) көшірмесінің берілген күні [күні]
4. Шешімнің (қаулының) заңды күшіне енген күні [күні]
5. Істің кеңсеге берілген күні [күні]
6. Істің бірінші сатылы сотқа жіберілген күні [күні]
7. Салыстыру жүргізген алқаның маманы [мәтін]

8. Дата отзыва частных жалоб, протестов [дата]
9. Дата постановления об отказе в пересмотре [дата]
10. Дата приостановления [дата]
11. Дата передачи по подсудности [дата]
12. Дата вынесения определения о медиации
13. Дата определения об отмене постановления и возобновлении производства по вновь открывшимся обстоятельствам [дата]
14. Отменено в вышестоящей инстанции [словарный реквизит]
15. Рассмотрено с нарушением сроков [словарный реквизит]
16. Ф.И.О. (при его наличии)судьи медиатора [текст]
17. Примирение сторон с участием судьи-медиатора [словарный реквизит]
18. Комментарии [текст]
Раздел 7. Сведения о динамике производства (судебное заседание)
1. Дата судебного заседания [дата]
2. Время заседания [текст]
3. Председательствующий судья [текст]
4. Секретарь судебного заседания [текст]
5. Адвокат [текст]
6. Прокурор [текст]
7. Транспортный прокурор [словарный реквизит]
8. № зала (кабинета) судебного заседания [текст]
9. Видео-, аудио фиксация [словарный реквизит]
10. Аудио фиксация [словарный реквизит]
11. Заседание отложено [словарный реквизит]
12. Комментарии [текст]
Раздел 8. Сведения о динамике производства (постановление суда)
1. Дата вынесения постановления [дата]
2. Результат рассмотрения решения [словарный реквизит]
3. Результат рассмотрения определений [словарный реквизит]
4. Решение по заявлению [словарный реквизит]
5. Решение по апелляционной жалобе [словарный реквизит]
6. Решение по протесту [словарный реквизит]
7. Решение по частной жалобе [словарный реквизит]
8. Решение по частному протесту [словарный реквизит]
9. Вынесено постановление о прекращении апелляционного рассмотрения [словарный реквизит]
10. Решение (определение) суда 1-ой инстанции отменено (изменено) с [словарный реквизит]
11. Основание к отмене или изменению решения [словарный реквизит]
12. Результат по постановлению предыдущего апелляционного рассмотрения [словарный реквизит]
13. Резолютивная часть [текст]
Раздел 9. Сведения о динамике производства (частные
определения)
1. Дата вынесения [дата]
2. Частное определение в адрес прокурора [словарный реквизит]
3. Сущность [текст]
4. Дата направления [дата]
5. Кому направлено частное определение [текст]
6. Даты направления
6. Ответы
Раздел 10. Завершение производства
1. Дата составления протокола [дата]
2. Дата составления решения (постановления) [дата]
3. Дата вручения копии решения (постановления) [дата]
4. Дата вступления решения (постановления) в законную силу [дата]
5. Дата передачи дела в канцелярию [дата]
6. Дата направления дела в суд 1 инстанции [дата]
7. Специалист коллегии, сделавший сверку [текст]

8. Шешімнің күші кассациялық сатыда жойылды [сөздік деректемесі]
9. Шешімнің кассациялық сатыда өзертілді [сөздік деректемесі]
11-бөлім. Істің келіп түсу негіздері және істің қаралуы туралы
1. Бірінші сатылы сот [мәтін]
2. Судьяның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) [мәтін]
3. 1-сатылы сот ісінің № [мәтін]
4. Томдардың саны [мәтін]
5. Шешім шығарылған күн [күні]
6. Сот актісінің күні [сөздік деректемесі]
7. Қарау нәтижесі [сөздік деректемесі]
8. Оңайлатылған іс жүргізу тәртібінде қаралды [сөздік деректемесі]
9. Іс жүргізу түрі [сөздік деректемесі]
10. Істің санаты (статесеп үшін) [сөздік деректемесі]
11. Іс санатына қосымша (статесеп үшін) [сөздік деректемесі]
12. Ұсынылған талаптың (талап қоюдың) мәні [мәтін]
12-бөлім. Кассациялық сатыда қарау туралы мәліметтер
1. Істі жоғары тұрған сотқа жолдау күні [күні]
2. Шағым немесе наразылық бойынша жолданды [сөздік деректемесі]
3. Соттың атауы [мәтін]
4. Қарағаннан кейін канцелярияға берген күні [мәтін]
5. 1-сатылы соттың шешімін, қаулысын қайта қарау нәтижесі [сөздік деректемесі]
6. Апелляциялық сатының қаулысын қайта қарау нәтижесі [сөздік деректемесі]
7. Шағым (наразылық) берді [сөздік деректемесі]
8. Шағым бойынша істі қарау нәтижесі [сөздік деректемесі]
9. Наразылық бойынша істі қарау нәтижесі [сөздік деректемесі]
10. Шағымды (наразылықты) кері қайтарған күні [күні]
11. Түсіндірме [мәтін]
12. Жоғары тұрған сотта тыңдау күні [мәтін]
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2016 жылғы 30 наурыздағы
№ 52 бұйрығына 6-қосымша
Нысан
Кассациялық сатылы сот қараған азаматтық іске ЭАЕҚ 3
1-бөлім. Наразылықтың, өтініштің (істің) келіп түскені туралы
1. Сот (соттың атауы автоматты режимде көрсетіледі)
2. Алдын ала қарау № (мәтін)
3. Алқаның іс жүргізу № (мәтін)
4. Қайта қарау бойынша іс жүргізу (мәтін)
5. Алғашқы келіп түсу (сөздік деректемесі)
6. Қайталап (сөздік деректемесі)
7. Іс бойынша өтінішхат (наразылық) судьяда жатыр (сөздік деректемесі)
8. Жаңа АПК бойынша (сөздік деректемесі)
9. Шағымдарды, наразылықтарды кім берді [сөздік деректемесі]
10. Шағымдалатын сот актілері [сөздік деректемесі]
11. Істі бөлу санаты (сөздік деректемесі)
12. Сот ісін жүргізудің тілі [сөздік деректемесі]
13. Істің күрделілігі [сөздік деректемесі]
14. Наразылықтың (өтінішхаттың) мәні (мәтін)
15. Қалдық есептік кезең басталғанға дейін іс жүргізуге қабылданды (сөздік деректемесі)
16. Өткен жылдың қалдығы [сөздік деректемесі]
17. Іс жүргізудің түрі (сөздік деректемесі)

8. Решение отменено в кассационной инстанции [словарный реквизит]
9. Решение изменено в кассационной инстанции [словарный реквизит]
Раздел 11. Об основаниях поступления дела и рассмотрении дела
1. Суд первой инстанции [текст]
2. Ф.И.О. (при его наличии) судьи [текст]
3. № дела суда 1-ой инстанции [текст]
4. Количество томов [текст]
5. Дата вынесения решения [дата]
6. Вид судебного акта [словарный реквизит]
7. Результат рассмотрения [словарный реквизит]
8. Рассмотрено в порядке упрощенного производства [словарный реквизит]
9. Вид производства [словарный реквизит]
10. Категория дела (для статотчета) [словарный реквизит]
11. Дополнение к категории дела (для статотчета) [словарный реквизит]
12.Сущность заявленного требования (иска) [текст]
Раздел 12. Сведения о рассмотрении в кассационной инстанции
1. Дата направления дела в вышестоящий суд [дата]
2. Направлено по жалобе или протесту [словарный реквизит]
3. Наименование суда [текст]
4. Дата сдачи в канцелярию после рассмотрения [текст]
5. Результат пересмотра решения, постановления суда 1-ой инстанции [словарный реквизит]
6. Результат пересмотра постановления апелляционной инстанции [словарный реквизит]
7. Жалобу (протест) подал [словарный реквизит]
8. Результат рассмотрения дела по жалобе [словарный реквизит]
9. Результат рассмотрения дела по протесту [словарный реквизит]
10. Дата возврата жалобы (протеста) [дата]
11. Комментарии [текст]
12. Дата слушания в вышестоящем суде [текст]
Приложение 6 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 30 марта 2016 года № 52
Форма
ЭИУД 3 на гражданское дело, рассмотренное судом в
кассационной инстанции
Раздел 1. О поступлении протеста, ходатайства (дела)
1. Суд (наименование суда отражается в автоматическом режиме)
2. № предварительного рассмотрения (текст)
3. № производства коллегии (текст)
4. № производства по пересмотру (текст)
5. Первичное поступление (словарный реквизит)
6. Повторно (словарный реквизит)
7. Ходатайство (протест) по делу находятся у судьи (словарный реквизит)
8. По новому Гражданскому процессуальному кодексу Республики Казахстан (словарный реквизит)
9. Кем подано ходатайство, протест (словарный реквизит)
10. Обжалуемые судебные акты (словарный реквизит)
11. Категория для распределения дела (словарный реквизит)
12. Язык судопроизводства (словарный реквизит)
13. Сложность дела (словарный реквизит)
14. Сущность протеста (ходатайства) (текст)
15. Остаток принят к производству до начала отчетного периода (словарный реквизит)
16. Остаток прошлого года (словарный реквизит)
17. Вид производства (словарный реквизит)

18. Істің санаты (статесеп үшін) (сөздік деректемесі)
2-бөлім. Жауапкерге берілген талаптағы сомалар туралы мәліметтер
1. Даулардың жалпы сомасы [мәтін]
2. Негізгі сома [мәтін]
3. Айыппұлдық санкциялар [мәтін]
4. Моральдық зиян [мәтін]
5. Толық төленбеген төлем [мәтін]
6. Өсімақы [мәтін]
7. Айыпақы [мәтін]
8. Өкілдің көмегіне төлем [мәтін]
9. Түсіндірме [мәтін]
3-бөлім. Сот шешімі бойынша өндірілген сомалар туралы мәліметтер
1. 1-сатылы сот шешімі бойынша өндірілген жалпы сома [мәтін]
2. Апелляциялық сатылы сот шешімі бойынша өндірілген жалпы сома [мәтін]
3. Кассациялық сатылы сот шешімі бойынша өндірілген жалпы сома [мәтін]
4-бөлім. Іс жүргізу динамикасы туралы мәліметтер (алдын ала қарау)
1. Бөлімге өтінішхаттарды беру күні (күні)
2. Алқаға беру күні (күні)
3. Судьяға беру күні (күні)
4. Кері қайтарған күні (күні)
5. Кері қайтару себебі (сөздік деректемесі)
6. Қараусыз қалдырған күні (күні)
7. Кері шақыртқан күні (күні)
8. Кім шақыртты (сөздік деректемесі)
9. Алдын ала қарау бойынша шешімнің күні (күні)
10. Соттылығы бойынша қайда берілді (мәтін)
11. Соттылығы бойынша берілген күні (күні)
12. № ... іс жүргізуімен біріктірілді
13. Біріктірілген күні (күні)
14. Алдын ала қарау сатысында кері шақыртылды (сөздік деректемесі)
15. Істі талап ету күні (күні)
16. Талап етілген күндер бойынша еске салулар күні (күні)
17. Істің келіп түскен күні (күні)
18. Алдын ала қарау бойынша шешім (сөздік деректемесі)
19. Мерзімдері бұзылып қаралды (мәтін)
20. Алдын ала қарау бойынша түсіндірме (мәтін)
21. № ... іспен біріктірілді (мәтін)
5-бөлім. Іс жүргізу динамикасы туралы мәліметтер (сот актілерін қайта қарау)
1. Алқаға келіп түскен күні (күні).
2. Шешімді қайта қарау негізі (сөздік деректемесі)
3. Өтінішхат бойынша істі қайта қарау кезінде наразылықтың келіп түскен күні (күні)
4. Қараусыз қайтарылған күні (күні)
5. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша наразылық немесе өтініш бойынша істі қайта қарауға (қайта қараудан бас тартуға) негіздердің болмауы туралы қаулының күні (күні)
6. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша өтініш бойынша шешімнің күшін жою туралы немесе кассациялық наразылықты қайта жаңарту туралы қаулының күні (күні)
7. Наразылықты немесе өтінішхатты кері шақырту күні (күні)
8. Наразылықты кім кері шақыртты (сөздік деректемесі)
9. Өткен жылдан қайта қарау туралы наразылықтың немесе қаулының қалдығы (сөздік деректемесі)
10. Қараусыз қалдырған күні (күні)
11. № ... іс жүргізумен біріктірілді (мәтін)
12. Түсіндірме (мәтін)
13. №... іспен біріктірілді (мәтін)
6-бөлім. Іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер (соттың отырысы)

18. Категория дела (для статотчета) (словарный реквизит)
Раздел 2. Сведения о суммах заявленных в требованиях к ответчику
1. Общая сумма споров [текст]
2. Основная сумма [текст]
3. Штрафные санкции [текст]
4. Моральный вред [текст]
5. Недоимка [текст]
6. Пеня [текст]
7. Неустойка [текст]
8. Оплата помощи представителя [текст]
9. Комментарии [текст]
Раздел 3. Сведения о взыскиваемых суммах по решению суда
1. Общая сумма, взыскиваемая по решению суда 1-ой инстанции [текст]
2. Общая сумма, взыскиваемая по решению суда апелляционной инстанции [текст]
3. Общая сумма, взыскиваемая по решению суда кассационной инстанции [текст]
Раздел 4. Сведения о динамике производства (предварительное рассмотрение)
1. Дата передачи в отдел ходатайств (дата)
2. Дата передачи в коллегию (дата)
3. Дата передачи судье (дата)
4. Дата возврата (дата)
5. Причина возврата (словарный реквизит)
6. Дата оставления без рассмотрения (дата)
7. Дата отзыва (дата)
8. Кем отозваны (словарный реквизит)
9. Дата решения по предварительному рассмотрению (дата)
10. Куда передано по подсудности (текст)
11. Дата передачи по подсудности (дата)
12. Объединено с производством № (текст)
13. Дата объединения (дата)
14. Отозваны на стадии предварительного рассмотрения (словарный реквизит)
15. Дата истребования дела (дата)
16. Даты напоминаний по истребованным делам (дата)
17. Дата поступления дела (дата)
18. Решение по предварительному рассмотрению (словарный реквизит)
19. Рассмотрено с нарушением сроков (текст)
20. Комментарии по предварительному рассмотрению (текст)
21. Объединено с делом № (текст)
Раздел 5. Сведения о динамике производства (пересмотр судебных
актов)
1. Дата поступления в коллегию (дата)
2. Основание к пересмотру решения (словарный реквизит)
3. Дата поступления протеста при пересмотре дела по ходатайству (дата)
4. Дата возврата без рассмотрения (дата)
5. Дата постановления об отсутствии оснований к пересмотру (отказе в пересмотре) дела по протесту или заявлению по вновь открывшимся обстоятельствам (дата)
6. Дата постановления об отмене решения и возобновлению кассационного пр-ва по заявлению по вновь открывшимся обстоятельствам (дата)
7. Дата отзыва протеста или ходатайства (дата)
8. Кем отозван протест (словарный реквизит)
9. Остаток протеста или постановления о пересмотре с прошлого года (словарный реквизит)
10. Дата оставления без рассмотрения (дата)
11. Объединено с производством № (текст)
12. Комментарии (текст)
13. Объединено с делом № (текст)
Раздел 6. Сведения о динамике производства (судебное заседание)

1. Шешім шығарылған күні (күні)
2. Прокурордың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (мәтін)
3. Шешім мерзімі бұзылып шығарылды (мәтін)
4. Отырысының күні [күні]
5. Отырыс уақыты [уақыты]
6. Төрағалық етуші судья [мәтін]
7. Сот отырысының хатшысы [мәтін]
8. Адвокат [мәтін]
9. Сот отырысы залының (кабинетінің) № [мәтін]
10. Аудио-, бейнежазба [сөздік деректемесі]
11. Аудиожазба [сөздік деректемесі]
12. Отырыс кейінгі қалдырылды [сөздік деректемесі]
13. Түсіндірме [мәтін]
7-бөлім. Іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер (сот шешімі)
1. Бірінші сатылы сот шешіміне (ұйғарымына) қатысты сот қаулысы [сөздік деректемесі]
2. Апелляциялық сатылы сот шешіміне (ұйғарымына) қатысты сот қаулысы [сөздік деректемесі]
. Алдыңғы қадағалау қарауындағы бірінші сатылы сот шешіміне қатысты сот қаулысы [сөздік деректемесі]
4. Алдыңғы қадағалау қарауының қаулысына қатысты сот қаулысы [сөздік деректемесі]
5. Кассациялық сатының қаулысына (ұйғарымына) қатысты қаулы [сөздік деректемесі]
6. Бірінші, апелляциялық немесе қадағалау сатысындағы сот шешімі ... бастап күшін жойды (өзгертілді) (сөздік деректемесі)
7. Шағым бойынша шешім (сөздік деректемесі)
8. Наразылық бойынша шешім (сөздік деректемесі)
9. Талап қоюды қараусыз қалдыру негізі (мәтін)
10. ҚР ЖС алдыңғы қаулысын қарау нәтижесі (мәтін)
11. Өзге де қаулылар шығарылды (мәтін)
12. Қарар бөлімі (жаңа шешім) (мәтін)
8-бөлім. Іс жүргізуді аяқтау
1. Судьяның алдын ала қарау қаулысын беру күні (күні)
2. Судьяның қайта қарау бойынша қаулысын беру күні (күні)
3. Сұратылған істің кері қайтарылған күні (күні)
4. Салыстыру жүргізген алқаның маманы
5. Мұрағатқа (кеңсеге) беру күні (күні)
6. Мұрағаттағы (кеңседегі) салыстыру күні (күні)
7. Салыстыру жүргізген мұрағат маманы (мәтін)
9-бөлім. Кассациялық сатыдағы сот шығарған жеке ұйғарымдар
1. Жеке ұйғарымның шығарылған күні [күні]
2. Жеке ұйғарымның мәні [мәтін]
3. Жеке ұйғарымның жолданған күні [күні]
4. Жеке ұйғарым кімге жолданды [мәтін]
5. Жеке ұйғарым бойынша жауаптардың келіп түскен күні [күні]
6. Жауаптардың мәні [мәтін]
10-бөлім. Алдыңғы сатыларда қарау
1. Іс соңғы рет қаралды (сөздік деректемесі)
2. Бірінші сатылы сот (сөздік деректемесі)
11-бөлім. Бірінші сатыда қарау
1. Бірінші сатылы соттың атауы (мәтін)
2. Бірінші сатылы соттың азаматтық ісінің № (мәтін)
2.1. Бірінші сатылы соттың іс жүргізу түрі (сөздік деректемесі) 3. бірінші сатыдағы судьяның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (бар болған жағдайда) (мәтін)

1. Дата вынесения решения (дата)
2. Ф.И.О. (при его наличии) прокурора (текст)
3. Решение вынесено с нарушением срока (текст)
4. Дата заседания (дата)
5. Время заседания (время)
6. Председательствующий судья (текст)
7. Секретарь судебного заседания (текст)
8. Адвокат (текст)
9. № зала (каб.) судебного заседания (текст)
10. Аудио-, видео фиксация (словарный реквизит)
11. Аудио фиксация (словарный реквизит)
12. Заседание отложено (словарный реквизит)
13. Комментарии (текст)
Раздел 7. Сведения о динамике производства (решение суда)
1. Постановление суда в отношении решения (определения) суда первой инстанции (словарный реквизит)
2. Постановление суда в отношении решения (определения) суда апелляционной инстанции (словарный реквизит)
3. Постановление суда в отношении решения суда первой инстанции в предыдущем надзорном рассмотрении (словарный реквизит)
4. Постановление в отношении постановления предыдущего надзорного рассмотрения(словарный реквизит)
5. Постановление в отношении постановления (определения) кассационной инстанции (словарный реквизит)
6. Решение суда первой, апелляционной или кассационной инстанции отменено (изменено) с... (словарный реквизит)
7. Решение по жалобе (словарный реквизит)
8. Решение по протесту (словарный реквизит)
9. Основания оставления иска без рассмотрения (текст)
10.Результат рассмотрения предыдущего постановления ВС РК (текст)
11. Вынесены другие постановления (текст)
12. Резолютивная часть (новое решение) (текст)
Раздел 8. Завершение производства
1. Дата сдачи судьей постановления предварительного рассмотрения (дата)
2. Дата сдачи судьей постановления по пересмотру (дата)
3. Дата возврата истребованного дела (дата)
4. Специалист коллегии, сделавший сверку
5. Дата передачи в архив (канцелярию) (дата)
6. Дата сверки в архиве (канцелярии) (дата)
7. Специалист архива, сделавший сверку (текст)
Раздел 9. Частные определения, вынесенные судом в кассационной
инстанции
1. Дата вынесения частного определения (дата)
2. Сущность частного определения (текст)
3. Дата направления частного определения (дата)
4. Кому направлено частное определения (текст)
5. Даты поступления ответов на частное определение (дата)
6. Сущность ответов (текст)
Раздел 10. Рассмотрение в предыдущих инстанциях
1. Последний раз дело рассматривалось (словарный реквизит)
2. Суд первой инстанции (словарный реквизит)
Раздел 11. Рассмотрение в первой инстанции
1. Наименование суда первой инстанции (текст)
2. № гражданского дела суда первой инстанции (текст)
2.1 Вид производства суда первой инстанции (словарный реквизит)
3. Ф.И.О. (при его наличии) судьи первой инстанции (текст)

4. Істің санаты (статистикалық есеп үшін) (сөздік деректемесі)
5. Істің санаты (судьялардың маманданымы бойынша) (сөздік деректемесі)
6. Істің санатына қосымша (мәтін)
7. Шешімнің күні (ұйғарым) (күні)
8. Бірінші сатылы соттың шешімі (ұйғарымы) (сөздік деректемесі)
9. Талап қоюдың мәні (мәтін)
12-бөлім. Апелляциялық сатыда қарау
1. Апелляциялық тәртіпте қаралды (сөздік деректемесі)
2. Қаулының күні (күні)
3. Апелляциялық сатылы соттағы судьялардың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (мәтін)
4. Бірінші сатылы соттың шешіміне және ұйғарымына қатысты сот қаулысы (сөздік деректемесі)
5. Шағым, наразылық бойынша шешім (сөздік деректемесі)
6. Апелляциялық сатыдағы қаулының қарар бөлігі
13-бөлім. Кассациялық сатыда қарау
1. Қаулының күні (күні)
2. Кассациялық сатылы соттағы судья-баяндаушы (мәтін)
3. Бірінші сатылы сот шешімін (ұйғарымын) қарау нәтижесі (мәтін)
4. Апелляциялық сатылы сот шешіміне (ұйғарымына) қатысты сот қаулысы
5. Шағым, наразылық бойынша шешім (сөздік деректемесі)
6. Кассациялық сатыдағы қаулының қарар бөлігі (мәтін)
14-бөлім. Іс бойынша тараптар туралы мәліметтер
1. Түрі [сөздік деректемесі]
2. ЖСН/БСН [мәтін]
3. Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) /Атауы [мәтін]
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2016 жылғы 30 наурыздағы
№ 52 бұйрығына 7-қосымша
Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарын енгізу және азаматтық-құқықтық саладағы есептерді қалыптастыру туралы нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы сот органдарының ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – ҚР СО АЖ) электрондық ақпараттық есепке алу құжаттарын (бұдан әрі – ЭАЕҚ) енгізу және азаматтық-құқықтық саладағы есептерді қалыптастыру туралы нұсқаулық ЭАЕҚ енгізудің негізгі ережелерін және оның негізінде бірінші, апелляциялық және кассациялық сатылы соттардың азаматтық істерді қарау жөніндегі есептерді қалыптастыруды айқындайды.
2. ҚР СО АЖ-не ЭАЕҚ енгізу
2. ЭАЕҚ бірыңғай нысандарын әзірлеуді және енгізуді Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Жоғарғы сотының жанындағы Соттардың жұмысын қамтамасыз ету жөніндегі Департаментімен (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотының аппараты) (бұдан әрі – ҚР ЖС Департаменті) келісе отырып іске асырады.
3. ҚР СО АЖ-нде ЭАЕҚ-ны ҚР ЖС Департаменті және облыстардағы, республикалық мәні бар қалалардағы оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – сот кеңселері) енгізу мен есепті жүргізеді.
4. Бірінші, апелляциялық және кассациялық сатылы соттардың қызметі туралы есептерді ҚР СО АЖ ЭАЕҚ деректері негізінде Комитет және оның аумақтық басқармалары қалыптастырады.

4. Категория дела (для статистического отчета) (словарный реквизит)
5. Категория дела (по специализации судей) (словарный реквизит)
6. Дополнение к категории дела (текст)
7. Дата решения (определения) (дата)
8. Решение (определение) суда первой инстанции (словарный реквизит)
9. Сущность иска (текст)
Раздел 12. Рассмотрение в апелляционной инстанции
1. Рассмотрены в апелляционном порядке (словарный реквизит)
2 .Дата постановления (дата)
3. Ф.И.О. (при его наличии) судей в суде апелляционной инстанции (текст)
4. Постановление суда в отношении решения и определения суда первой инстанции (словарный реквизит)
5. Решение по жалобе, протесту (словарный реквизит)
6. Резолютивная часть постановления апелляционной инстанции
Раздел 13. Рассмотрение в кассационной инстанции
1. Дата постановления (дата)
2. Судья-докладчик в суде кассационной инстанции (текст)
3. Результат рассмотрения решения (определения) суда первой инстанции (текст)
4. Постановление суда в отношении постановления (определения) суда апелляционной инстанции
5. Решение по жалобе, протесту (словарный реквизит)
6. Резолютивная часть постановления кассационной инстанции (текст)
Раздел 14. Сведения о сторонах по делу
1. Тип [словарный реквизит]
2. ИИН/БИН [текст]
3. Ф.И.О. (при его наличии) /Наименование [текст]
Приложение 7
к приказу Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 30 марта 2016 года № 52
Инструкция о вводе электронных информационных учетных
документов в информационную систему судебных органов Республики
Казахстан и формировании отчетов в гражданско-правовой сфере
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о вводе электронных информационных учетных документов (далее – ЭИУД) в информационную систему судебных органов Республики Казахстан (далее – ИС СО РК) и формировании отчетов в гражданско-правовой сфере определяет основные положения ввода ЭИУД и формирования на их основе отчетов по рассмотрению гражданских дел судами первой, апелляционной и кассационной инстанций.
2. Введение ЭИУД в ИС СО РК
2. Разработка и введение единых форм ЭИУД осуществляется Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) по согласованию с Департаментом по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) (далее - Департамент ВС РК).
3. Ввод и учет ЭИУД в ИС СО РК ведется Департаментом ВС РК и его территориальными подразделениями в областях и городах республиканского значения (далее – канцелярии судов).
4. Отчеты о деятельности судов первой, апелляционной и кассационной инстанций на основании данных ЭИУД ИС СО РК формируются Комитетом и его территориальными управлениями.

5. Соттардың азаматтық істерді қарауы бойынша жұмысы туралы есепті қалыптастыру ЭАЕҚ-ның мынадай түрлерінің негізінде жүзеге асырылады:
1) "Бірінші сатылы сот қараған азаматтық іске (өтінішке) 1 ЭАЕҚ" (бұдан әрі – 1 ЭАЕҚ);
2) "Апелляциялық сатылы сот қараған азаматтық іске 2 ЭАЕҚ" (бұдан әрі – 2 ЭАЕҚ);
3) "Кассациялық сатылы сот қараған азаматтық іске 3 ЭАЕҚ" (бұдан әрі – 3 ЭАЕҚ).
6. ЭАЕҚ-на сот қараған азаматтық іс бойынша (өтініштер, шағымдар, наразылықтар немесе өтінішхаттар) қажетті барлық деректемелер электрондық толтыруға жатады.
3. ҚР СО АЖ-дегі ЭАЕҚ-не түзетулер енгізу
7. ҚР СО АЖ-не енгізілген ЭАЕҚ деректемелеріне түзетулерді ҚР ЖС Департаментінің аумақтық немесе құрылымдық бөлімшелері өз бастамаларымен немесе Комитет пен оның аумақтық басқармаларының бастамасы бойынша жүргізеді.
8. Сот органы Комитетке немесе оның тиісті аумақтық басқармасына жүргізілген түзетулер туралы (өтініштің (азаматтық істің, материалдың) нөмірін, өзгертілетін деректеменің атауын, бұрынғы және жаңа көрсеткішті көрсете отырып) мәліметтерді түзету жүргізілген күннен бастап жазбаша ұсынады, солардың негізінде Комитеттің Бірыңғай біріздендірілген статистикалық жүйе автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – Комитеттің ББСЖ ААЖ) тексеру жүргізіледі.
9. Бас тарту, құқықтық статистика деректерін ұсынбау, оларды белгіленген мерзімді бұзумен ұсынған, құқықтық статистика деректерін жасырған, қосып жазған, басқа қасақана бұрмалаған, сол сияқты құқықтық статистикалық ақпаратты алуына қандай болса да нысанда кедергі жасаған жағдайда кінәлі адамдардың жауапкершілігі туралы мәселе "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 498-бабына сәйкес қаралады.
4. Бірінші сатылы сотта қаралған азаматтық іске (өтінішке)
1 ЭАЕҚ енгізу ерекшеліктері
10. 1 ЭАЕҚ деректемелері ҚР СО АЖ-де азаматтық істің (өтініштің) материалдарына сәйкес толтырылады.
11. "Өтініштің келіп түсуі туралы мәліметтер" 1-тарауында 2-ден 8,10, 11-ге дейін деректемелерді енгізу міндетті. Басқа деректемелерді істі, өтінішті (материалды) қарау қорытындысы бойынша толтыру қажет.
12. "Іс жүргізу түрі" 4-деректеме істің санатына байланысты толтырылады.
1-бөлімнің "Іс санаты (статистикалық есеп үшін)" 10-деректемесі келесідей толтырылады:
1) іс жүргізу бұйрықтық өндіріске қатысты болса, онда 8-деректеме "Бұйрықтық өндірістегі істер санаты" ҚР СО АЖ нормативтік-анықтамалық ақпаратына (бұдан әрі - ҚР СО АЖ НАА) сәйкес анықталады. Бұйрықтық өндірістегі істер санаты есептің жолдарында Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР АПК) 135-бабының талаптарына сәйкес айқындалады;

5. Формирование отчетов о деятельности судов по рассмотрению гражданских дел осуществляется на основании следующих видов форм ЭИУД:
1) "ЭИУД 1 на гражданское дело (заявление), рассмотренное судом первой инстанции" (далее – ЭИУД 1);
2) "ЭИУД 2 на гражданское дело, рассмотренное судом апелляционной инстанции" (далее – ЭИУД 2);
3) "ЭИУД 3 на гражданское дело, рассмотренное судом кассационной инстанции" (далее – ЭИУД 3).
6. В ЭИУД подлежат электронному заполнению все необходимые реквизиты по гражданскому делу (заявления, жалобы, протесты или ходатайства), рассмотренного судом.
3. Внесение корректировок ЭИУД в ИС СО РК
7. Корректировка реквизитов ЭИУД, внесенных в ИС СО РК, производится территориальными или структурными подразделениями Департамента ВС РК по своей инициативе, либо по инициативе Комитета и его территориальных управлений.
8. Сведения о произведенной корректировке (с указанием номера заявления (гражданского дела, материала), наименования изменяемого реквизита, прежнего и нового показателя), на основании которых производится проверка в автоматизированной информационной системе Единой унифицированной статистической системы Комитета (далее – АИС ЕУСС Комитета) судебным органом в Комитет или его в соответствующее территориальное управление предоставляются письменно, со дня произведенной корректировки.
9. В случае отказа, непредставления данных правовой статистики, представления их с нарушением установленного срока, сокрытия, приписки, другие умышленные искажения данных правовой статистики, а равно воспрепятствования в какой-либо форме получению правовой статистической информации, вопрос об ответственности виновных лиц рассматривается в соответствии со статьей 498 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
4. Особенности ввода ЭИУД 1 на гражданское дело (заявление),
рассмотренное судом первой инстанции
10. Реквизиты ЭИУД 1 заполняются в ИС СО РК в соответствии с материалами гражданского дела (заявления).
11. В разделе 1 "Сведения о поступлении заявления" обязателен ввод реквизитов со 2 по 8, 10, 11. Другие реквизиты необходимо заполнять по результатам рассмотрения дела, заявления (материала).
12. Реквизит 4 "Вид производства" заполняется в зависимости от категории дела.
Реквизит 10 "Категория дела (для статистического отчета)" раздела 1 заполняется следующим образом:
1) если вид производства относится к приказному производству, то реквизит 10 определяется согласно нормативно-справочной информации ИС СО РК (далее – НСИ ИС СО РК) "Категория дел приказного производства". Категория дел приказного производства в строках отчета определяется согласно требованиям статьи 135 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – ГПК РК);

2) іс жүргізу талап қою ісін жүргізуге қатысты болса, онда 10-деректеме "Талап қою ісін жүргізудің іс санаты" ҚР СО АЖ НАА-на сәйкес анықталады. Талап қою ісін жүргізу істерінің санаттары есептің жолдарында талап қою талаптарына сәйкес айқындалады.
Мысалы, "Жұмыстан босатылғандарды жұмысқа қайта алу туралы" жолда адамдардың жалақыны өндіру және жұмыстан босату, онымен келіспеу фактілері болған жағдайда жұмысқа қайта қабылдау туралы талап қою талаптары және жұмысқа қайта алу туралы талаптары көрсетіледі.
"Жалақыны төлеу туралы" жолында жалақыны төлемеу немесе тиісті түрде төлемеу, жәрдемақы, сыйақы, артық жұмысы үшін ақшалай қаражаты, моральдық зиянға төлеу (жұмысқа қайта алумен байланысты емес) бойынша материалдық сипаттағы талап қою талаптары көрсетіледі.
"Шартты жасаумен, өзгертумен, бұзумен және шарттық міндеттерді орындаумен байланысты даулар" жолында шарттық құқықтық қатынас саласындағы даулар туралы талап қою арыздары (істер) көрсетіледі.
Тараптардың бірі заңды тұлғалар немесе кәсіпкерлер болып табылатын шартты құқықтық қатынастармен байланысты істер "Кәсіпкерлік қызметті іске асыратын заңды тұлғалар, азаматтар арасындағы даулар" жолында көрсетіледі, соның ішінде квазимемлекетік сектор субъектілерінің нысанында заңды тұлғалардың (Қазақстан Республикасы Бюджеттік кодексінің 3-бабы 1-бөлігі 31) тармақшасы) және мемлекеттік мекемелердің қатысуымен (Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі – ҚР АК) 105-бабы) байланысты істер "квазимемлекеттік сектордың қатысуымен" және "мемлекеттік мекемелердің қатысуымен" жолдарында көрсетіледі.
Мемлекеттік органдардың талап қою арыздары бойынша "Өтініш берді" 8-деректемесінде "мемлекеттік орган" басты мәні көрсетіледі, мемлекеттік органға талап қою арызын берген жағдайда, "Іс санатына қосымша" деректемесінде "мемлекеттік органға" басты мәнін таңдау қажет.
Прокуратура органдарының заңсыз әрекеттерімен келтірілген залалды өтеу туралы даулар 123-жолда көрсетіледі және олар бойынша "Іс санатына қосымша" деректемесінде "прокуратура органдары" тиісті басты мәні таңдалады.
Бірнеше талап қою талаптары біріктірілген талапты ұсынған жағдайда, олар есептің жолында негізгі талап бойынша есептелуі тиіс.
Талап қою талаптарының "негізгі" санатына жатқызылуы жөніндегі мәселені, біріктірілген істер іс жүргізуінде жатқан сот шешеді;
3) іс жүргізу түрі ерекше талап қою іс жүргізуіне жататын болса, онда "Іс санаты (статистикалық есеп үшін)" деректемесі "Ерекша талап қою іс жүргізуі ісінің санаты" ҚР СО АЖ НАА-на сәйкес анықталады. Ерекше талап қою іс жүргізу істерінің санаты есептің жолдарында ҚР АПК 27-30 тараулардың талаптарына сәйкес айқындалады.
Мысалы, "Мемлекеттік биліктің, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен мемлекеттік қызметшілердің шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) дау айту туралы істер бойынша іс жүргізу" жолында мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, ұйымдардың, лауазымды тұлғалардың, мемлекеттік қызметкерлердің шешімдерін және әрекетін (әрекетсіздігін) даулау туралы істер көрсетіледі (ҚР АПК 29-тарауы), оның ішінде:
атқару құжатын орындау бойынша не сондай әрекеттерді жасаудан бас тарту туралы сот орындаушының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану туралы істер "сот орындаушылары" (соның ішінде жеке сот орындаушылар) жолында көрсетіледі;
салықтық не кедендік берешектерді мәжбүрлеп өндіру бойынша салық не кеден органдардың әрекетін (әрекетсіздігін) және шешімдерін даулау туралы істер "салық органдардың әрекетін (әрекетсіздігін) және шешімдерін даулау туралы", "кеден органдардың әрекетін (әрекетсіздігін) және шешімдерін даулау туралы" жолдарында көрсетіледі;
әкімдердің, әкімдіктердің және оның құрылымдық бөлімшелерінің (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 маусымдағы № 608 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару құрылымына сәйкес) "Жергілікті атқарушы органдардың әрекетін (әрекетсіздігін) және шешімдерін даулау туралы" (ҚР АК 27-бөлім) жолда көрсетіледі.
прокуратура органдарының әрекетін (әрекетсіздігін) және шешімдерін даулау туралы істер жалпы жолда көрсетіледі және ол бойынша "Прокуратура органдарының әрекетін (әрекетсіздігін) және шешімдерін даулау туралы" мән таңдалады.

2) если вид производства относится к исковому производству, то реквизит 10 определяется согласно НСИ ИС СО РК "Категория дела искового производства". Категория дел искового производства в строках отчета определяется согласно исковым требованиям.
К примеру, в строке "О восстановлении на работе уволенных" отражаются исковые требования лиц о взыскании заработной платы и восстановлении на работе, при наличии факта увольнения, несогласия с ним и требования о восстановлении на работе.
В строке "О выплате заработной платы" отражаются исковые требования материального характера по невыплате или ненадлежащей выплате заработной платы, пособий, премий, денежных средств за переработку, выплаты морального вреда (не связанного с восстановлением на работе).
В строке "Споры, связанные с заключением, изменением, расторжением договора и исполнением договорных обязательств" отражаются исковые заявления (дела) о спорах в сфере договорных правоотношений.
Дела, связанные с договорными правоотношениями, где одной из сторон являются юридические лица либо предприниматели отражаются в строке "Споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность", в том числе юридическими лицами в форме субъектов квазигосударственного сектора (подпункт 31) часть 1 статьи 3 Бюджетного кодекса Республики Казахстан) и с участием государственных учреждений (статья 105 Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее - ГК РК) отражаются в строках с участием квазигосударственного сектора" и с участием государственных учреждений".
По исковым заявлениям государственных органов в реквизите 8 "Заявление подал" указывается ключевое значение "государственный орган", в случае подачи искового заявления к государственному органу в реквизите "Дополнение к категории дела" выбрать ключевое значение "к государственному органу".
Споры о возмещении вреда, причиненными незаконными действиями органами прокуратуры отражаются по строке 123 и по ним выбирается соответствующее ключевое значение "органами прокуратуры" в реквизите "Дополнение к категории дела".
При предъявлении иска, в котором соединены несколько исковых требований, в строке отчета их следует учитывать по основному требованию.
Вопрос об отнесении исковых требований к категории "основных" решается судьей, в производстве которого находятся объединенные дела;
3) если вид производства относится к особому исковому производству, то реквизит "Категория дела (для статистического отчета)" определяется согласно НСИ ИС СО РК "Категория дела особого искового производства". Категория дел особого искового производства в строках отчета определяется согласно требованиям глав 27-30 ГПК РК.
К примеру, в строке "Производство по делам об оспаривании решений и действий (бездействия) органов государственной власти, местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц и государственных служащих" отражаются дела об оспаривании решений и действий (бездействий) государственных органов, органов местного самоуправления, общественных объединений, организаций, должностных лиц, государственных служащих (глава 29 ГПК РК), из них:
дела об обжаловании действий (бездействий) судебного исполнителя по исполнению исполнительного документа или об отказе в совершении таких действий отражаются в строке "судебных исполнителей" (в том числе частных судебных исполнителей);
дела об оспаривании действий (бездействий) и решений налоговых либо таможенных органов по принудительному взысканию налоговой либо таможенной задолженности отражаются в строках "об оспаривании действий (бездействий) и решений налоговых органов", "об оспаривании действий (бездействий) и решений таможенных органов";
дела, по которым обжалуются действия (бездействия) акимов, акиматов и его структурных подразделений (согласно структуре местного государственного управления Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2013 года № 608) отражаются в строке "об оспаривании действий (бездействий) и решений местных исполнительных органов";
дела об оспаривании действий (бездействий) и решений органов прокуратуры отражаются в общей строке и по которому выбирается значение "Об оспаривании действий (бездействия) органов прокуратуры".

13. Соттың іс жүргізуіне істі қабылдауы туралы соттың ұйғарымы шыққанға дейін, алдын ала істің санатын арызды қабылдаған сот кеңсесінің қызметкерлері айқындайды.
Соттың іс жүргізуіне істі қабылдау туралы сот ұйғарымы шыққаннан кейін, кеңсе қызметкері судья ұйғарымының жоғарғы оң жақ бұрышында және ҚР СО АЖ-де көрсетілген іс санатына салыстыру жүргізеді, алшақтық болған жағдайда, сотпен келісе отырып оның өзгертілуі жүзеге асырылады.
Іс материалдарында (арызда) шет ел адамдарының, орта және шағын кәсіпкерлік субьектілерінің қатысуы туралы мәліметтер, мүгедектерден, әйелдерден, кәмелетке толмағандардың мүддесіне келіп түскен талап қою арыздары туралы мәліметтер болса, онда "Іс санатына қосымша (статесептер үшін)" 11-деректемесінде тиісті кодтық белгілер көрсетіледі.
"Әйел жынысты тұлғалардың талап-арыздары бойынша" жолында жеке тұлғадан – әйелдерден, жеке кәсіпкер – әйелдерден түскен талап арыздар көрсетіледі.
Халықаралық шарттарға сот актілерінде сілтемелер болған жағдайда, халықаралық шарттың түрін таңдай отырып, "Іс жүргізу динамикасы туралы мәліметтер (Сот шешімі)" 12-бөлімінің "Адамдардың құқықтары бойынша әмбебап конвенциялардың қолданылауымен қаралды" деректемесі толтырылады.
"Материалдар мен ұсыныстар" жолында НАА-ға сәйкес материалдар: сот тапсырмасы, іздеуге жариялау, іздеу тоқтату, іздеу үшін сома өндіріп алу, атқарушы санкцияны өндіріп алу, сот шешімнің орындалуын кейінге қалдыру, сот шешімнің орындалуын бөлу, сот шешімінің орындалу тәсілі мен тәртібін өзгерту, кейінге қалдыру, бөлу, тараптардың бітімгершілік келісімі тәсілінің өзгеруі, сот шешімін орындаудың бетбұрысы, сот орындаушысының ұсыныстарын қарау, шешімді орындау барысында сот орындаушының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым беру, сот орындаушының қаулысына рұқсат беру, басқа материалдар мен ұсыныстар көрсетіледі.
14. "Берілген талаптың (талап қоюдың) мәні" 9-деректемесінде іс материалына (арызға) сәйкес қысқаша мәлімделген талаптың мәні баяндалады.
15. "Жауапкерге берілген талаптағы сомалар туралы мәліметтер" 2-тарауында, іс материалына сәйкес талап-арыздағы сомалар (теңгеде) туралы мәліметтер көрсетіледі.
ҚР АПК 104-бабына сәйкес талаптың бағасы айқындалады және 2-деректемеде тиісті сома толтырылады.
3, 5, 6, 7, 9, 10-деректемелерінде ҚР АК 9 және 293-баптарымен көзделген залалдар, тұрақсыздықтардың (айыппұлдар мен өсімақылар) тиісті сомалары көрсетіледі.
16. "Сот шығындары мен мемлекеттік бажды өндіріп алу туралы мәліметтер" 3-тарауында іс материалына сәйкес сот шығындары (теңгеде) туралы мәліметтер көрсетіледі.
ҚР АПК 109-бабына сәйкес сот іс бойынша барлық сот шығындарын береді және сот актісінде төленуге жататын баж сомасы, төленген баж сомасы көрсетіледі.

13. До вынесения судьей определения о принятии дела в производство суда, категория дела предварительно определяется сотрудником канцелярии суда, принявшим заявление.
После вынесения судьей определения о принятии дела в производство суда, сотрудником канцелярии производится сверка категории дела, указанной в верхнем правом углу определения судьи и в ИС СО РК, в случае расхождения, по согласованию с судьей, производится ее изменение.
Если в материалах дела (заявления) отражены сведения об участии иностранных лиц, субъектов малого и среднего предпринимательства, сведения о поступивших исковых заявлениях от инвалидов, женщин, в интересах несовершеннолетних, то в реквизите 11 "Дополнение к категории дела (для статотчетов)" отражаются соответствующие кодовые значения.
В строке "По искам лиц женского пола" отражаются исковые заявления от физического лица – женщин, индивидуальных предпринимателей – женщин.
При наличии ссылок в судебных актах на международные договоры, заполняется реквизит "Рассмотрено с применением универсальных конвенций по правам человека" раздела 12 "Сведения о динамике производства (Решение суда)" с выбором вида международного договора.
В строке "Материалы и представления" отражаются материалы согласно НСИ: судебное поручение, объявление в розыск, прекращение розыска, взыскание суммы за розыск, взыскание исполнительской санкции, отсрочка исполнения решения суда, рассрочка исполнения решения суда, изменение способа и порядка исполнения решения суда, отсрочка, рассрочка, изменение способа мирового соглашения сторон, поворот исполнения решения суда, рассмотрение представлений судебного исполнителя, обжалование действий (бездействий) судебного исполнителя при исполнении решения, санкционирование постановления судебного исполнителя, другие материалы и представления.
14. В реквизите 9 "Сущность заявленного требования (иска)" – согласно материалу дела (заявления) кратко излагается сущность заявленного требования.
15. В разделе 2 "Сведения о суммах, заявленных в требованиях к ответчику", согласно материалу дела отражаются сведения о суммах исковых требований (в тенге).
Согласно статье 104 ГПК РК определяется цена иска и заполняется соответствующая сумма в реквизите 2.
В реквизитах 3, 5, 6, 7, 9, 10 отражаются соответствующие суммы убытков, неустоек (штрафов и пеней), предусмотренных статьями 9 и 293 ГК РК.
16. В разделе 3 "Сведения о взыскании судебных издержек и государственной пошлины", согласно материалу дела отражаются сведения о судебных расходах (в тенге).
В соответствии со статьей 109 ГПК РК суд присуждает все понесенные по делу судебные расходы и в судебном акте отражается сумма, подлежащая к уплате госпошлины и сумма уплаченной госпошлины.

Егер сот арыз берушінің мемлекеттік бажды артық төлегенін анықтаса, онда "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы кодексінің 548-бабы 1-бөлігіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес сот, сот актісінде талапкердің талап қоюды сотқа өткізу кезінде артық төленген мемлекеттік баж есебінде қайтарылуға жататын мемлекеттік баждың сомасын көрсетеді.
Егер сотқа талап қоюмен прокурор жүгінген жағдайда, ҚР АПК 117-бабының 1-бөлігіне сәйкес іс бойынша іс жүргізуге байланысты шығындар және мемлекеттік баж төлеуден талапкер толығымен босатылғанда, мемлекеттің пайдасына толық немесе тепе-тең қанағаттандырылған талап қою бөлігінде, сот шығындарын өтеуден босатылмаған жауапкерден өндіріледі. Тиісінше, төлеусіз қабылданған мемлекеттік баж сомасы "Төлеусіз қабылданған мемлекеттік баждың сомасы", "Прокурордың талап қоюы бойынша төлеусіз қабылданғаны" деректемелерінде көрсетіледі және мемлекет мүддесіне болған жағдайда "Мемлекеттің мүддесінде прокурордың талап қоюы бойынша төлеусіз қабылданғаны" деректемесі толтырылады.
ҚР АПК 117-бабы 3-бөлігіне және Салық кодексінің 541-бабына сәйкес мемлекеттік бажды төлеуден босатылған тараптардың талап қоюын қанағаттандырудан бас тартқан жағдайда, іс бойынша іс жүргізуге байланысты шығыстар республикалық бюджеттің есебіне жатқызылады.
Осыған орай, "Сот шығыстары мен мемлекеттік бажды өндіріп алу туралы мәліметтер" 3-тарауында, Салық кодексінің 535-бабына сәйкес мемлекеттік баждың сомалары 1, 6 және 10-деректемелерде көрсетіледі.
17. "Сот шешімі бойынша өндіріп алуға жататын сомалар туралы мәліметтер" 6-тарауының деректемелерінде іс материалына сәйкес, сот шешімі бойынша өндірілуге жататын сомалар (теңгеде) туралы мәліметтер көрсетіледі.
ҚР АК-нің 923-бабының 1-бөлігіне сәйкес 6-тараудың 3-деректемесі азаптаумен байланысты азаматтық істер бойынша толтырылады.
18. 6-тараудың "Қылмыстық іс бойынша (Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 4-бөлімі) ақтау кезінде залалды өтеу туралы талап қоюлар бойынша өндіріп алынған сома" 4-деректемесі тек, ақтау негіздері бойынша тоқтатылған қылмыстық істер бойынша залалды өтеу туралы талаптармен байланысты азаматтық істер бойынша толтырылады.
19. 6-тараудың "Азаматтық құқықтарды бұзумен байланысты залалды өтеу туралы талап қоюлар бойынша өндіріп алынған сома" 5-деректемесі азаматтық құқықтарды бұзу туралы талаптармен байланысты азаматтық істер бойынша толтырылады.
20. 6-тараудың "Сотта ақталған адамдардың пайдасына өндірілген сома" 6-деректемесі сотта ақталған адамдардың пайдасына өндіріп алынған сома туралы талаптармен байланысты азаматтық істер бойынша толтырылады.

Если судом установлено, что государственная пошлина заявителем уплачена излишне, то в соответствии с частью 1 статьи 548 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее - Налоговый кодекс), суд в судебном акте указывает сумму госпошлины, подлежащей возврату, как излишне уплаченную истцом при подаче иска в суд.
Если в суд с иском обратился прокурор, то в соответствии с частью 1 статьи 117 ГПК РК издержки, связанные с производством по делу и государственная пошлина, от уплаты которых истец был полностью освобожден, взыскиваются с ответчика, не освобожденного от уплаты судебных расходов в доход государства полностью или пропорционально удовлетворенной части иска. Следовательно, сумма госпошлины, принятая без уплаты указывается в реквизитах "Сумма госпошлины, принятая без уплаты", "Принято без уплаты по искам прокурора" и в случае, когда в интересах государства заполняется реквизит "Принято без уплаты по искам прокурора в интересах государства".
Согласно части 3 статьи 117 ГПК РК и статьи 541 Налогового кодекса издержки, связанные с производством по делу, при отказе в удовлетворении исковых требований сторон, освобожденных от уплаты государственной пошлины, относятся на счет республиканского бюджета.
В этой связи, в разделе 3 "Сведения о взыскании судебных издержек и госпошлины" в реквизитах 1, 6 и 10 отражаются суммы государственной пошлины, в соответствии со статьей 535 Налогового кодекса.
17. В реквизитах раздела 6 "Сведения о суммах, подлежащих к взысканию по решению суда", согласно материалу дела отражаются сведения о суммах, подлежащих к взысканию по решению суда (в тенге).
В соответствии с частью 1 статьи 923 ГК РК реквизит 3 раздела 6 заполняется по гражданским делам связанными с пытками.
18. Реквизит 4 "Сумма, взысканная по искам о возмещении ущерба при реабилитации по уголовному делу (глава 4 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан) раздела 6 заполняется только по гражданским делам, связанными с исками о возмещении ущерба по уголовным делам, прекращенным по реабилитирующим основаниям.
19. Реквизит 5 "Сумма, взысканная по искам о возмещении ущерба связанных с нарушением гражданских прав" раздела 6 заполняется по гражданским делам, связанными с исками о нарушении гражданских прав.
20. Реквизит 6 "Сумма, взысканная в пользу оправданных лиц в суде" раздела 6 заполняется по гражданским делам, связанными с исками о взыскании суммы в пользу оправданных лиц в суде.

21. 6-тараудың "Жұмыстан заңсыз шығаруға байланысты залалды өтеуге лауазымды тұлғалардан берілген сома" 8-деректемесі жұмысқа қайта алу туралы талап қоюмен байланысты азаматтық істер бойынша толтырылады.
22."Іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер (танысу)" 8-тарауында, іс өндірісінің динамикасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
23. 8-тараудың 1-15-деректемелері, талап қойылған өтiнiштiң келіп түскен күнінен бастап толтырылады.
Сот талап қоюды қабылдаудан бас тартқан, талап қоюдың ҚР АПК 149-бабының және 151-бабы 1) - 3)-тармақшаларының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда талап қою арызын қабылдаудан бас тарту туралы ұйғарым шығарады; судья талап қоюды қайтарған жағдайларда міндетті 7, 8, 9-деректемелер толтырылады.
ҚР АПК 152-бабы 1-бөлігінің 2)-тармақшасына сәйкес іс осы соттың соттылығына жатпаса, судья талап қоюды қайтарады. 8-тараудың 10,11-деректемелерінде соттың атауы және арыздың соттылығы бойынша жолданған күні көрсетіледі.
ҚР АПК 34-бабына сәйкес соттар арасындағы соттылығы туралы дауларды сот шешеді және істі басқа сотқа жолдау туралы мәселе бойынша ұйғарым шығарылады. Мұндай істер бойынша, 12-тараудың 5-деректемесінде шешімнің (ұйғарымның) шығарылу күні көрсетіледі, 12-тараудың 1-деректемесінде сот актісінің түрі – ұйғарым деп көрсетіледі, 12-тараудың 2-деректемесінде "іс соттылығы бойынша жолданды" басты мәні көрсетіледі.
Егер судья ҚР АПК 463-бабына сәйкес жаңадан ашылған мән жайлар бойынша арызды қанағаттандыру туралы ұйғарым шығарғанда және шешімнің, ұйғарымның күшін жойған жағдайда, 1-тараудың "Келіп түсу тәртібі" 5-деректемесінде "жаңадан ашылған мән жайлар бойынша шешімді жойғаннан кейін" басты мәні көрсетіледі, ал 8-тараудың 12-деректемесінде шешімнің (ұйғарымның) күшін жою туралы ұйғарымды шығару және жаңадан ашылған мән жайлар бойынша алғашқы сот актілерін жоюмен байланысты істер бойынша өндірістерді жаңарту күні көрсетіледі.
Біріктірілген іс жүргізулердің ішінен (негізгі істің номірін сақтай отырып) азаматтық істі негізгі іске жатқызу бойынша мәселелер іс өндірісіндегі судьяның ұйғарымымен шешіледі.
Тараптардың екі жағы да қатысатын бір тектес істер бойынша бір іс жүргізуге және бір жауапкерге әр түрлі талап қою бойынша азаматтық істер немесе әр түрлі жауапкерлерге бір талапкердің талап қоюы бойынша істер біріктіріледі.
Бірнеше азаматтық істер бір өндіріске біріктірілген жағдайда, қарау нәтижесі (сот актілері) 1 ЭАЕҚ-да негізгі азаматтық іс бойынша көрсетілуі тиіс.
24. Істердің барлық санаттары есептің жолдық көрсеткіштерінде есепке алынады.
Егер талап қою арызы талап қою іс жүргізуіне жататын істің санаты бойынша келіп түссе, бірақ ол бойынша басты мәні болмаса, мұндай істердің санатын басқа талап қою істеріне жатқызып, осы санатты есепке Комитетпен келісе отырып қосқаны туралы Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотына хабарлау қажет. Осындай істердің қарау нәтижелері тек нақты санаттағы істер бойынша көрсетіледі.
"Ерекше іс жүргізудегі басқа істер" жолында өткен жылдардың азаматтық істері ғана көрсетілуі тиіс.

21. Реквизит 8 "Сумма, присужденная с должностных лиц в возмещение ущерба в связи с незаконным увольнением" раздела 6 заполняется по гражданским делам, связанными с исками о восстановлении на работе.
22. В разделе 8 "Сведения о динамике производства (ознакомление)" отражаются сведения о динамике производства дела.
23. Реквизиты 1 - 15 раздела 8 заполняются со дня поступления искового заявления.
В случаях: когда судья отказывает в принятии искового заявления; когда судья, при несоответствии искового заявления требованиям статьи 149 и подпунктов 1) - 3) части 1 статьи 151 ГПК РК выносит определение об отказе в принятии искового заявления; когда судья возвращает исковое заявление - заполняются обязательные реквизиты 7, 8, 9.
В соответствии с подпунктом 2) части 1 статьи 152 ГПК РК судья возвращает исковое заявление, если оно не подсудно данному суду. В реквизитах 10, 11 раздела 8 отражается наименование суда и дата передачи заявления по подсудности.
В соответствии со статьей 34 ГПК РК споры о подсудности между судами разрешаются судом, и по вопросу о передаче дела в другой суд выносится определение. По таким делам, в реквизите 5 раздела 12 отражается дата составления решения (определения), в реквизите 1 раздела 12 отражается вид судебного акта – определение, в реквизите 2 раздела 12 указывается ключевое значение "дело направлено по подсудности".
В случае вынесения судьей, в соответствии со статьей 463 ГПК РК, определения об удовлетворении заявлений по вновь открывшимся обстоятельствам и отмены решения, определения, то в реквизите 5 "Порядок поступления" раздела 1 указывается ключевое значение "после отмены решения по вновь открывшимся обстоятельствам", а в реквизите 12 раздела 8 указывается дата вынесения определения об отмене решения (определения) и возобновлении производств по делам в связи с отменой первоначальных судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам.
Вопрос об отнесении гражданского дела к основному (с сохранением номера основного дела) из числа объединенных производств решается определением судьи, в производстве которого находятся дела.
В одном производстве соединяются гражданские дела по различным исковым заявлениям к одному и тому же ответчику либо дела по искам одного истца к различным ответчикам, по однородным делам, в которых участвуют одни и те же стороны.
При объединении нескольких гражданских дел в одно производство результат рассмотрения (судебные акты) в ЭИУД 1 должен отражаться только по основному гражданскому делу.
24. Все категории дел учитываются в строчных показателях отчета.
В случаях: если исковое заявление поступило по категории дела, которое относится к исковому производству, но по нему отсутствует ключевое значение, то необходимо категорию таких дел отнести к прочим исковым делам и уведомить об этом Верховный Суд Республики Казахстан о включении данной категории в отчет по согласованию с Комитетом. Результаты рассмотрения таких дел указываются только по конкретной категории дел.
В строке "Прочие дела особого производства" подлежат отражению только гражданские дела прошлых лет.

Ескерту: 80-90, 92 жолдар бойынша сатып алу-сату, сыйға тарту, лизинг, сақтау шарттары және олардан экономикалық, технологиялық, ақпараттық қауіпсіздікке байланысты даулар (72-жол), заңды тұлғалар мен кәсіпкерлік қызметті іске асыратын азаматтар арасындағы даулар (68-жол) туындуы мүмкін шарттар көрсетіледі және қажеттілікке байланысты шарттармен бірге істердің көрсетілген санаттарының анықтамалығынан басты мәндер толтырылуы мүмкін (68, 72-жолдардың көрсеткіштері).
25. 9-тарауда бұйрықтық іс жүргізудің динамикасын тоқтата тұру жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
ҚР АПК 272, 273-бабының талаптарына сәйкес сот 1-деректемеде ұйғарымның шығарылу күнін көрсете отырып, іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы ұйғарым шығарады.
3 -деректемеде іс бойынша тоқтатылу негіздері көрсетіледі.
2-деректемеде іс жүргізуді жаңғырту туралы ұйғарымның шығарылған күні көрсетіледі (ҚР АПК 276-бабы).
26. 10-тарауда іс жүргізудің динамикасы (Сот отырысы) туралы мәліметтер көрсетіледі.
АПК 223-бабына сәйкес істің негізі бойынша шешілетін бірінші сатыдағы сот актісі шешім нысанында шығарылады.
Шешімнің құрылымы мен мазмұны: талап қою, ерекше талап қою, ерекше іс жүргізулердің барлық түрлері үшін міндетті.
Заңды тұлғалардың және жеке кәсіпкерлердің конкурстық іс жүргізу шегінде қаралатын істері бойынша көзделген заңнамалық сот актілері сот ұйғарымы нысанында қабылданады.Сыртай шешімнің негізі ҚР АІЖК 256-бабында қарастырылған.
27. ҚР АПК 257-бабына сәйкес сырттай іс жүргізу тәртібінде істі қараған жағдайда сот, іске қатысушы тұлғалардың ұсынған дәлелдемелерін зерттейді, олардың уәждерін ескереді және сырттай деп аталатын шешімді шығарады.
28. 12-тараудың 7-деректемеде іс бойынша шешімнің шығарылған күні көрсетіледі.
29. 10-тараудың 4-7 деректемелерінде төрағалық етуші судьяның, сот отырысы хатшысының, прокурордың, қорғаушының, талапкердің (өкілінің) тегі және аты-жөнінің бас әріптері толығымен көрсетіледі.
30. Міндетті санаттағы істер бойынша прокурордың қатысуы туралы 7-деректеме міндетті енгізуге жатады (ҚР АПК 54-бабы).
31. ҚР АПК 189-бабы 1-бөлігіне сәйкес 10-тараудың 9 және 10-деректемелерінде соттың аудионы, бейнежазбаны және аудиожазбаны пайдалануы жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
12-тараудың "Сот актісінің түрі" 1-деректемесінде талап қою, ерекше талап қою және ерекше іс жүргізу істері бойынша "шешім (ұйғарым)" сот актісі көрсетіледі. 2-деректемеде сот актілерін қарау нәтижелері көрсетіледі.
32. 11-деректемеде іс материалына сәйкес сот актісінің нәтижелі бөлігі көрсетіледі.

Примечание: по строкам 80-90, 92 отражаются договора купли-продажи, дарения, лизинга, хранения и т.д. из которых могут вытекать споры, связанные с экономической, технологической, информационной безопасностью (строка 72), споры между юридическими лицами, гражданами, осуществляющими предпринимательскую деятельность (строка 68) и по мере необходимости могут одновременно с договорами заполняются ключевые значения из справочника указанных категорий дел (показатели строк 68, 72).
25. В разделе 9 отражаются сведения о динамике приостановления производства.
В соответствии с требованиями статей 272, 273 ГПК РК суд выносит определение о приостановлении производства по делу с указанием даты вынесения определения в реквизите 1.
В реквизите 3 отражаются основания приостановления по делу.
В реквизите 2 отражается дата вынесения определения о возобновлении производства (статья 276 ГПК РК).
26. В разделе 10 отражаются сведения о динамике производства (Судебное заседание).
Судебный акт суда первой инстанции, которым дело разрешается по существу, в соответствии со статьей 223 ГПК РК выносится в форме решения.
Структура и содержание решения обязательны для всех видов производств: искового, особого искового и особого.
В предусмотренных законодательными по делам, рассматриваемым в рамках конкурсного производства юридических лиц и индивидуальных предпринимателей), судебные акты принимаются в форме определения суда. Основания заочного решения определены статьей 256 ГПК РК.
27. Согласно статье 257 ГПК РК, при рассмотрении дела в порядке заочного производства суд исследует доказательства, представленные лицами, участвующими в деле, учитывает их доводы и выносит решение, которое именуется заочным.
28. В реквизите 7 раздела 12 отражается дата вынесения решения по делу.
29. В реквизитах 4-7 раздела 10 указывается фамилия и инициалы председательствующего судьи, секретаря судебного заседания, прокурора, адвоката, истца (представителя) полностью.
30. Обязательному вводу подлежит реквизит 7 раздела 10 об участии прокурора по делам обязательной категории дел (ст.54 ГПК РК).
31. В соответствии с ч.1 ст.189 ГПК РК в реквизитах 9 и 10 раздела 10 указываются сведения о применении судом аудио, видео фиксация, аудио фиксация.
В реквизите 1 "Вид судебного акта" раздела 12 отражается судебный акт "решение (определение)" по делам искового, особого искового и особого производств. В реквизите 2 указывается результат рассмотрения судебных актов.
32. В реквизите 11, согласно материалу дела, отражается результативная часть судебного акта.

33. 13-бөлікте жеке ұйғарымдар бойынша іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
ҚР АПК 270-бабына сәйкес сот отырысында орнатылған заңдылықтың бұзылу деректері бойынша тиісті мемлекеттік органдар, ұйымдар, лауазымды тұлғалардың атына сот жеке ұйғарым шығаруға құқылы.
Бұл ретте, 13-тараудың 1-6-деректемелерінде жеке ұйғарымның шығару күні, ұйғарымның фабуласы, адресаты, жеке ұйғарымды жолдау күні, сонымен қатар жеке ұйғарымдарға жауаптардың келіп түскен күні көрсетіледі.
Егер жеке ұйғарым прокурордың атына шығарылса, онда 2-деректемеде "Иә" мәні көрсетіледі.
"Шешімді орындауға жолдау және орындалу нәтижесі туралы мәліметтер" 14-тарауының 4-деректемесінде шығарылған сот актісінің заңды күшіне енген күні көрсетіледі (сот бұйрығынан басқа).
34. 1 ЭАЕҚ-ның басқа деректемелері азаматтық істің (арыздың) материалдарына сәйкес толтырылады.
5. Апелляциялық сатылы сот қараған азаматтық іске 2 ЭАЕҚ енгізу ерекшеліктері
35. 2 ЭАЕҚ деректемелері ҚР СО АЖ-да азаматтық істің материалдарына сәйкес толтырылады.
36. 2 ЭАЕҚ-ның 1-тарауында 1-9-деректемелер міндетті түрде енгізіледі.
ҚР АПК-нің 52-тарауына сәйкес, заңды күшіне енбеген сот шешімдеріне апелляциялық тәртіпте шағымдануға, наразылық келтіруге болады.
1-тараудың "Келіп түсу тәртібі" 5-деректемесі 2 ЭАЕҚ-ның сөздік деректемелерінің мәндеріне сәйкес толтырылады. Мысалы, іс қаулысы апелляциялық шағым және наразылық бойынша бір уақытта келіп түскен кезде "апелляциялық шағым және наразылық бойынша" басты мәні таңдалады.
37. "Іс бойынша тараптар туралы мәліметтер" 5-тарауда "Тараптар" барлық деректемелері міндетті толтыруға жатады.
38. ҚР АПК-нің 407-бабына сәйкес судьяның ұйғарымымен апелляциялық шағым немесе наразылық кері қайтарылады. 6-тараудың 3 және 4-деректемелерде қайтару күні және себебі көрсетіледі.
Апелляциялық шағым (наразылық) кері қайтарылған жағдайда тиісінше 6-тараудың 5 және 6-деректемелер белгіленеді.
Сол сияқты, жеке шағым (наразылық) кері қайтарылған жағдайда 6-тараудың 7 және 8-деректемелер белгіленеді.
13-деректемеде қаулының күшін жою және жаңадан ашылған мән жайлар бойынша іс жүргізуді қайта жаңарту туралы ұйғарымның шығарылған күні көрсетіледі.
39. 8-тарауда іс жүргізудің (сот қаулысының) динамикасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
8-тарауының 1-деректемесінде қаулының шыққан күні міндетті түрде көрсетуге жатады. Сот шешімін (ұйғарымын) қарау нәтижесі 2 және 3-деректемелерде көрсетіледі.
40. 7-тарауының 3-7-деректемелерінде төрағалық етуші судьяның, прокурордың, қорғаушының, сот отырысы хатшысының аты-жөндері көрсетіледі.

33. В разделе 13 отражаются сведения о динамике производства по частным определениям.
В соответствии со статьей 270 ГПК РК суд по установленным в судебном заседании фактам нарушения законности выносит частное определение в адрес соответствующих государственных органов, организаций, должностных лиц.
При этом в реквизитах 1-6 раздела 13 отражаются дата вынесения частного определения, фабула определения, адресат, дата направления частного определения, а также дата поступления ответов на частные определения.
Если частное определение вынесено в адрес прокурора, то в реквизите 2 отражается символьное значение "Да".
В реквизите 4 раздела 14 "Сведения о направлении решения на исполнение и результате исполнения" отражается дата вступления вынесенного судебного акта в законную силу (за исключением судебного приказа).
34. Остальные реквизиты ЭИУД 1 заполняются в соответствии с материалами гражданского дела (заявления).
5. Особенности ввода ЭИУД 2 на гражданское дело, рассмотренное
судом апелляционной инстанции
35. Реквизиты ЭИУД 2 заполняются в ИС СО РК в соответствии с материалами гражданского дела.
36. В разделе 1 ЭИУД 2 обязателен ввод реквизитов 1-9.
В соответствии с главой 52 ГПК РК, решения судов не вступившие в законную силу, могут быть обжалованы, опротестованы в апелляционном порядке.
Реквизит 5 "Порядок поступления" раздела 1 заполняется согласно значениям словарного реквизита ЭИУД 2. К примеру, при поступлении постановления дела одновременно по апелляционной жалобе и протесту, выбирается ключевое значение "по апелляционной жалобе и протесту".
37. В разделе 5 "Сведения о сторонах по делу" "Стороны" обязательному заполнению подлежат все реквизиты.
38. В соответствии со статьей 407 ГПК РК определением судьи возвращаются апелляционные жалоба или протест. В реквизитах 3 и 4 раздела 6 отражаются дата и причина возврата.
Если отозвана апелляционная жалоба (протест), соответственно отмечаются реквизиты 5 и 6 раздела 6.
Аналогично, если отозвали частную жалобу (протест), отмечаются реквизиты 7 и 8 раздела 6.
В реквизите 13 указывается дата вынесения определения об отмене постановления и возобновлении производства по вновь открывшимся обстоятельствам.
39. В разделе 8 отражаются сведения о динамике производства (постановление суда).
В реквизите 1 раздела 8 обязательному отражению подлежит дата вынесения постановления. Результаты рассмотрения решения (определения) суда отражаются в реквизитах 2 и 3.
40. В реквизитах 3-7 раздела 7 отражаются фамилия и инициалы председательствующего судьи, прокурора, адвоката, секретаря судебного заседания.

Сот отырысында аудио-бейнетаспа құралдары қолданылған жағдайда, тиісінше 10-шы "Сот отырысындағы бейне-аудиожазбалар" және 9-деректемелері "Сот отырысындағы аудиожазбалар" "Аудиожазба" белгіленеді.
41. ҚР АПК-нің 427-бабына сәйкес бірінші сатылы сот шешімінің күшін жоюға немесе өзгертуге негіздер көзделген, іс жүргізу құқығының және материалдық құқық нормаларын бұзушылықтар немесе қате қолдану. Бұл ретте, 11-деректемеде "сот шешімінің күшін жоюға немесе өзгертуге негіз" ҚР СО АЖ НАА мәні көрсетіледі.
ҚР АПК-нің 409-бабының 2-тармағына, 410-бабының 2-тармағына, 428-бабына сәйкес сот іс бойынша іс жүргізуді тоқтатады. Бұл ретте 8-тараудың 9-деректемесінде "Иә" нышандық мәні көрсетіледі.
5-8-деректемелерде апелляциялық (жеке) шағым және апелляциялық (жеке) наразылық бойынша шешімдер туралы мәліметтер көрсетіледі.
13-деректемеде апелляциялық сатыдағы сот актісінің қарар бөлімін көрсету қажет.
42. 9-тарауда жеке ұйғарымдар бойынша іс жүргізудің динамикасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
ҚР АПК-нің 430-бабына сәйкес апелляциялық сатыдағы сот ҚР АПК-нің 270-бабымен белгіленген жағдай мен тәртіпте, сонымен қатар істі қарау кезінде сот тарапынан заңдылықтың бұзылуы анықталған жағдайда жеке ұйғарым шығара алады. Бұл жағдайда 7-тарауының деректемелерінде шығару күні, мағынасы, жеке ұйғарымды жолдау күні, кімге жолданғаны, бұдан басқа жеке ұйғарымға жауаптың келіп түскен күні көрсетіледі.
6. Кассациялық сатыдағы сот қараған
азаматтық іске 3 ЭАЕҚ енгізу ерекшіліктері
43. 3 ЭАЕҚ іске қатысатын тұлғалардың өтінішхаттары және Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының наразылықтары бойынша кассациялық тәртіптп Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотына келіп түскен азаматтық іске құрылады (ҚР АПК 434-бабының 1-бөлігі).
44. 3 ЭАЕҚ-ның 1-тарауы келесі деректемелері толтырылуы тиіс наразылықтың, өтінішхаттың (істің) келіп түсуі туралы мәліметтерді қамтиды: алқадағы іс жүргізу нөмірі, бастапқы келіп түсуі, өтінішхатты (наразылықты) кім берді, шағымдалған сот актілері, сот ісін жүргізу тілі, іс санаты, өткен жылғы өтінішхаттың қалдығы.
45. Іс кері қайтарылған (4-тараудың 4-деректемесі) немесе қараусыз қалдырылған (4-тараудың 6-деректемесі) не алдын ала қарау сатысында кері шақыртылған (4-тараудың 7-деректемесі) болса, қайтару күні мен себебі (4-тараудың 5-деректемесң) көрсетіледі.
Өтінішхат (наразылық) алдын ала іс жүргізу сатысында кері қайтарылған жағдайда, 4-тараудың 5-деректемесінде кері қайтару себебі көрсетіле отырып, 4-деректеме толтырылады. Өтінішхат (наразылық) қараусыз қалдырылған кезде 6-деректеме, алдын ала қарау сатысында кері шақыртылған кезде – 7, 8-деректемелер толтырылады.

Если судебное заседание судом проводилось с применением средств аудио-видеозаписи, соответственно отмечаются реквизиты 9 "Судебное заседание с видео-аудио фиксацией" "Видео-, аудио фиксация" и 10 "Судебное заседание с аудио фиксацией" "Аудио фиксация" соответственно.
41. В соответствии со статьей 427 ГПК РК предусмотрены основания к отмене либо изменению решения суда первой инстанции, нарушение или неправильное применение норм материального права и процессуального права. При этом в реквизите 11 отражается значение НСИ ИС СО РК "Основание к отмене или изменению решения суда".
В соответствии с частью 2 статьи 409, части 2 статьи 410 и статьей 428 ГПК РК суд прекращает производство по делу. При этом в реквизите 9 раздела 8 отражается символьное значение "Да".
В реквизитах 5-8 отражаются сведения о решениях по апелляционной (частной) жалобе и апелляционному (частному) протесту.
В реквизите 13 необходимо отразить резолютивную часть судебного акта апелляционной инстанции.
42. В разделе 9 отражаются сведения о динамике производства по частным определениям.
В соответствии со статьей 430 ГПК РК суд апелляционной инстанции в случае и порядке, установленном статьей 270 ГПК РК, а также в случае установления нарушений законности со стороны суда при рассмотрении дела может вынести частное определение. В этом случае в реквизитах раздела 7 отражаются дата вынесения, сущность, дата направления частного определения и адресат, также указывается дата поступления ответа на частное определение.
6. Особенности ввода ЭИУД 3 на гражданское дело, рассмотренное
судом кассационной инстанции
43. ЭИУД 3 составляется на гражданское дело, поступившее в ВС РК в кассационной инстанции по ходатайствам лиц, участвующих в деле и протестам Генерального Прокурора Республики Казахстан (часть 1 статьи 434 ГПК РК).
44. Раздел 1 ЭИУД 3 содержит сведения о поступлении протеста, ходатайства (дела), где заполнению подлежат реквизиты: номер производства в коллегии, первичное поступление, кем подано ходатайство (протест), обжалуемые судебные акты, язык судопроизводства, категория дела, остаток ходатайства прошлого года.
45. В случае, если дело возвращено (реквизит 4 раздела 4) или оставлено без рассмотрения (реквизит 6 раздела 4) или было отозвано на стадии предварительного рассмотрения (реквизит 7 раздела 4), то указывается дата и причина возврата (реквизит 5).
В случае, если ходатайство (протест) возвращено на стадии предварительного производства, то заполняется реквизит 4 раздела 4 с указанием причины возврата в реквизите 5 раздела 4. При оставлении ходатайства (протеста) без рассмотрения заполняется реквизит 6, при отзыве на стадии предварительного рассмотрения - реквизиты 7, 8.

46. Біріктірген жағдайда, біріктірілген іс жүргізу нөмірі және біріктіру күні көрсетіледі.
47. ҚП АПК 438-бабына сәйкес істі сұратқан кезде сұрату күні (4-тараудың 15-деректемесі), сұратылған істер бойынша еске салу күндері (16-деректеме), істің келіп түскен күні (17-деректеме) көрсетіледі.
48. Алдын ала қарау нәтижелері бойынша шешім көрсетіледі (4-тараудың 18-деректемесі). Егер іс мерзімі бұзылып немесе бұзылмай қаралған болса (4-тараудың 19-деректемесі), онда "Иә" немесе "Жоқ" нышандық белгісімен белгіленеді. Қажет болған жағдайда "Алдын ала қарау бойынша түсіндірме" 20-деректемесі толтырылады.
49. 5-тарау іс жүргізу динамикасы туралы мәліметтерді қамтиды (сот актілерін қайта қарау), онда алқаға келіп түскен күні (1-деректеме), шешімді қайта қарау негізі (2-деректеме).
50. Өтінішхат бойынша істі қараған кезде наразылық келіп түскен (3-деректеме), іс қараусыз қайтарылған (4-деректеме), жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша наразылық немесе өтініш бойынша істі қайта қарауға негіздердің болмауы туралы қаулы шығарылған (5-деректеме), қаулының күшін жою туралы ұйғарым шығарылған және жаңадан ашылған мән жайлар бойынша өтініш бойынша кассациялық іс жүргізу қайта жаңартылған (6-деректеме), наразылықты немесе өтінішхат кері шақыртылған (7-деректеме) қараусыз қалдырылған (10-деректеме) жағдайда олардың күні көрсетіледі.
51. Қайта қарау сатысында ҚР АПК 446-бабына сәйкес наразылық немесе өтінішхат кері шақыртылса, "Наразылықтың немесе өтінішхаттың кері шақыртылған күні" 7-деректемесі және "Наразылықты кім кері шақыртты" 8-деректемесі толтырылады.
52. Істер біріктірілген кезде біріктірілген іс жүргізу нөмірі көрсетіледі (11-деректеме).
53. "Өткен жылдан қайта қарау туралы наразылықтың немесе қаулының қалдығы" деректемесінде "Иә" немесе "Жоқ" нысандық мәні көрсетіледі. Қайта қарау бойынша түсіндірмелер қажет болған жағдайда толтырылады.
54. 6-бөлімде Шешім шығарылған күн, төрағалық етуші судьяның, баяндаушы судьяның, соттардың, прокурордың, сот отырысы хатшысының аты-жөндері көрсетілетін сот отырысының нәтижелері туралы мәліметтер толтырылады.
55. "Шешім мерзімі бұзылып шығарылды" 3-деректемесінде "Иә" немесе "Жоқ" нышандық мәні міндетті түрде көрсетіледі.
7. №2, №7, №7К нысанды есептерді қалыптастыру
56. №2, №7, №7К-нысанды есептер ҚР СО АЖ көрсеткіштерін есептеу алгоритміне сәйкес 1 ЭАЕҚ, 2 ЭАЕҚ, 3 ЭАЕҚ, деректерінің негізінде қалыптасады.
57. Комитет пен оның аумақтық басқармалары ҚР СО АЖ деректерінің негізінде Комитеттің ББСЖ ААЖ-нде №2, №7, №7К-нысанды есептерді қалыптастырады.

46. В случае объединения указывается номер объединенного производства и дата объединения.
47. При истребовании дела в соответствии со статьей 438 ГПК РК указываются дата истребования (реквизит 15 раздела 4), даты напоминаний по истребованным делам (реквизит 16), дата поступления дела (реквизит 17).
48. По результатам предварительного рассмотрения указывается решение (реквизит 18 раздела 4). Если дело рассмотрено с нарушением или без нарушения сроков (реквизит 19 раздела 4), то отмечается символьными значениями "Да" или "Нет". При необходимости заполняется реквизит 20 "Комментарии по предварительному рассмотрению".
49. Раздел 5 содержит сведения о динамике производства (пересмотр судебных актов), где указывается дата поступления в коллегию (реквизит 1), основание к пересмотру решения (реквизит 2).
50. В случае поступления протеста при пересмотре дела по ходатайству (реквизит 3), возврата дела без рассмотрения (реквизит 4), вынесения постановления об отсутствии оснований к пересмотру (отказе в пересмотре) дела по протесту или заявлению по вновь открывшимся обстоятельствам (реквизит 5), определения об отмене постановления и возобновлении кассационного производства по заявлению по вновь открывшимся обстоятельствам (реквизит 6), отзыва протеста или ходатайства (реквизит 7), оставления без рассмотрения (реквизит 10) указывается их дата.
51. Если на стадии пересмотра, согласно статье 446 ГПК РК отзывается протест или ходатайство, то заполняются реквизиты 7 "Дата отзыва протеста или ходатайства" и 8 "Кем отозван протест".
52. При объединении дел указывается номер объединенного производства (реквизит 11).
53. В реквизите "Остаток протеста или постановления о пересмотре с прошлого года" указывается символьное значение "Да" либо "Нет". Комментарии по пересмотру заполняются при необходимости.
54. В разделе 6 заполняются сведения о результатах судебного заседания, где указывается дата вынесения решения, фамилии и инициалы председательствующего судьи, судьи докладчика, судей, прокурора, секретаря судебного заседания.
55. В реквизите 3 "Решение вынесено с нарушением срока" обязательно указывается символьное значение "Да" либо "Нет".
7. Формирование отчетов форм № 2, № 7, № 7К
56. Отчеты форм № 2, № 7, № 7К формируются на основании данных ЭИУД 1, ЭИУД 2, ЭИУД 3 в соответствии с алгоритмом расчета показателей ИС СО РК.
57. На основании данных ИС СО РК, Комитет и его территориальные управления формируют в АИС ЕУСС Комитета отчеты форм № 2, № 7, № 7К.

58. №2, №7, №7К-нысанды есептер өсу қорытындысымен тоқсан сайын құрастырылады.
59. Комитеттің аумақтық басқармалары №2, №7, №7К-нысанды есептер бойынша статистикалық деректерді (бұдан әрі – статистикалық кесім) есептік кезеңнен кейінгі айдың 6-күні 15 сағатта растап отырады.
Комитет республика бойынша жиынтық есепті есептік кезеңнен кейінгі айдың 8-күні Комитет Төрағасына қол қою үшін ұсынады.
Жиынтық есептер қол қойылғаннан кейін, бірақ есептік кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірілмей ҚР ЖС Департаментіне жолданады.
Облыстар бойынша жиынтық есептерге (Комитет статистикалық кесімді бекіткеннен кейін) олардың жергілікті жерлерде сақталуын қамтамасыз ететін (Комитетке жолдамастан) Комитеттің аумақтық басқармалардың бастықтары қол қояды.
60. Статистикалық кесім бекітілгеннен кейін №2, №7, №7К-нысанды есептерге түзетуді Комитет жүргізеді.
Есеп түзетілген күннен бастап Комитет түзетілген есептің қоса отырып ҚР ЖС Департаментіне екі күндік мерзімде тиісті хабарлама жолдайды.
Ескертпе: Егер мерзімнің аяқталуы жұмыс істемейтін күнге түссе, онда мерзімнің соңғы күні одан кейінгі келесі жұмыс күні болады.
8. "Бірінші сатылы соттардың азаматтық істерді қарауы бойынша
есеп" №2-нысанды есеп
61. Есептіліктің осы нысаны бірінші сатылы соттардың азаматтық істерді қарауы бойынша жұмысын бейнелейді және 1 ЭАЕҚ деректерінің негізінде құрастырылады.
62. А кестесінде азаматтық істердің (арыздар, материалдар) қозғалысы мен қаралу нәтижелері туралы мәліметтер бейнеленеді.
63. 38-бағанда прокурордың қатысуымен қаралған істер, ҚР АПК-несәйкес мемлекеттің мүдделерін қозғайтын істер бойынша, қоғамдық мүдделерді немесе өздерін өз бетінше қорғай алмайтын азаматтарды қорғау талап етілгенде, сондай-ақ прокурордың қатысу қажеттігін сот немесе прокурор танығанда (ҚР АПК 54-бабы), нормативтік құқықтық актілердің заңдылығын даулау туралы (ҚР АПК 300-бабы), азаматты хабар-ошарсыз кеткен деп тану туралы немесе азаматты қайтыс болған деп жариялау туралы істер бойынша (ҚР АПК 320-бабы), азаматтың әрекетке қабілеттілігін шектеу туралы, азаматты әрекетке қабілеті шектеулі, әрекетке қабілетсіз деп тану туралы, 14-тен 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмағанның өз табыстарына өз бетінше билік ету құқығын шектеу немесе одан айыру туралы істер бойынша (ҚР АПК 326-бабы), баланы асырап алу туралы (ҚР АПК 314-бабы), Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберу туралы өтініш бойынша (ҚР АПК 384-бабы), ата-аналық құқықтан айыру, қалпына келтіру, шектеу туралы, баланы алып қою туралы, бала асырып алуды жою туралы ("Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 76, 78, 79, 87, 103, 107-баптары) істер есепке алынады.

58. Отчеты форм № 2, № 7, № 7К составляются ежеквартально, с нарастающим итогом.
59. Ежеквартальные статистические данные по отчетам (далее – статистический срез) форм № 2, № 7, № 7К территориальными управлениями Комитета подтверждаются в 15 часов 6 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Сводные отчеты по республике Комитет представляет для подписания Председателю Комитета 8 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Сводные отчеты после подписания, но не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направляются в Департамент ВС РК.
Сводные отчеты по областям подписываются начальниками территориальных управлений Комитета (после утверждения статистического среза Комитетом), которые обеспечивают их сохранность на местах (без направления в Комитет).
60. Корректировка отчетов форм № 2, № 7, № 7К после утверждения статистического среза проводится Комитетом.
Со дня корректировки отчета Комитетом направляется соответствующее уведомление с приложением откорректированного отчета в Департамент ВС РК в двухдневный срок.
Примечание: Если окончание срока приходится на нерабочий день, то последним днем срока считается следующий за ним, рабочий день.
8. Отчет формы № 2 "Отчет по рассмотрению гражданских
дел судами первой инстанции"
61. Данная форма отчетности отражает деятельность судов первой инстанции по рассмотрению гражданских дел и формируется на основании данных ЭИУД 1.
62. В таблице А отражаются сведения о движениях и результатах рассмотрения гражданских дел (заявлений, материалов).
63. В графе 39 учитываются дела, рассмотренные с участием прокурора, когда в соответствии с ГПК РК, обязательна по делам, затрагивающим интересы государства, когда требуется защита общественных интересов или граждан, которые самостоятельно не могут себя защищать, а также когда необходимость участия прокурора признана судом или прокурором (статья 54 ГПК РК), об оспаривании законности нормативного правового акта (статья 300 ГПК РК), по делам о признании гражданина безвестно отсутствующим или об объявлении умершим (статья 320 ГПК РК), по делам об ограничении дееспособности гражданина, о признании гражданина недееспособным, об ограничении или о лишении несовершеннолетнего в возрасте от 14 до 18 лет права самостоятельно распоряжаться своими доходами (статья 326 ГПК РК), по заявлениям об усыновлении (удочерении) ребенка (статья 314 ГПК РК), по заявлению о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан за нарушение законодательства Республики Казахстан (статья 384 ГПК РК), о лишении, восстановлении, ограничении родительских прав, об отобрании ребенка, об отмене усыновления (удочерения) ребенка (статьи 76, 78, 79, 87, 103, 107 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье").

39-53 бағандарының көрсеткіштері есепті кезеңде аяқталған істер санынан шығады.
64. № 2-нысанды есептің А кестесінің жолдарында ҚР АПК-не сәйкес істердің: бұйрықтық, талап қою, ерекше талап қою және ерекше іс жүргізу, сонымен қатар жоғалған сот немесе атқарушылық іс жүргізуді қалпына келтіру бойынша, баланы кері қайтару туралы немесе арбитраждық шешімдердің күшін жою туралы өтінішхат бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде балаға қатысты қол жеткізу құқықғын жүзеге асыру туралы өтініштерді қарау бойынша санаттары көзделген. Бұл санаттар 7-нысанды есептің А, Б, В кестелері, №7К-нысанды есептің А, Б кестелері үшін біркелкі болып табылады.
65. №2 нысанды есептің №1-қосымшасында мемлекеттік баж туралы мәліметтер көрсетіледі.
Мемлекеттік баж сомасын есептік кезеңде заңды күшіне енген сот шешімдері бойынша ғана ұлттық валютада (мың теңгеде) есепке алу қажет.
66. №2-нысанды есептің №2-қосымшасында соттылықты белгілеу туралы мәселені қарау жөніндегі соттардың жұмысы көрсетіледі. Қосымшаны апелляциялық саты қалыптастырады.
67. №2-нысанды есептің №3-қосымшасында жаңадан ашылған мән жайлар бойынша сот актілерін қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. "Апелляциялық сатыда азаматтық істерді қарау бойынша есеп" № 7 нысанды есеп
68. Есептіліктің аталған нысаны апелляциялық сатылы соттардың азаматтық істерді қарауы бойынша жұмысы туралы мәліметтерді бейнелейді және 2 ЭАЕҚ деректерінің негізінде қалыптастырылады.
69. А кестесінде апелляциялық шағымдар, наразылықтар бойынша қарау үшін келіп түскен істер туралы мәліметтер бейнеленеді.
9, 10, 11 (1, 5-бағандардан) бағандарда олар бойынша шағым және наразылық бойынша кері шақыртылған шағым мен наразылық бойынша бір уақытта келіп түскен істер бейнеленеді және тиісінше апелляциялық сатыдағы азаматтық істердің қозғалысы наразылық немесе шағым бойынша жүзеге асырылады, егер шағым кері шақыртылса, іс наразылық бойынша қаралады, наразылық кері шақыртылса, іс шағым бойынша қаралады.
70. 34-бағанда ҚР АПК 415-бабында белгіленгеннен артық мерзімде аяқталған істер ескеріледі. Іс жүргізудің ұзақтығы істің апелляциялық сатылы сотқа келіп түскен күнінен қаулы шығарылған күнге дейінгі аралықпен есептеледі.
71. Б кестесінде апелляциялық шағымдар, наразылықтар бойынша қаралған істердің нәтижелері туралы деректер бейнеленеді.
72. Іс шағым мен наразылық бойынша бір мезгілде және наразылықты кері шақырту бойынша келіп түскен жағдайда, осы кестеде шағым бойынша істерді қарау нәтижелері бейнеленеді. Соған ұқсас шағымды кері шақыртқан жағдайда, наразылық бойынша істі қарау нәтижелері көрінеді. Кері шақырту 5,6 және 7-бағандарда көрсетілмейді.
В кестесіне ұқсас.

Показатели граф 39-53 вытекают из числа оконченных дел в отчетном периоде.
64. В строках таблицы А отчета формы № 2, в соответствии с ГПК РК предусмотрены следующие категории дел: приказного, искового, особого искового и особого производства, а также по восстановлению утраченного судебного или исполнительного производства, по рассмотрению заявлений о возвращении ребенка или об осуществлении в отношении ребенка прав доступа на основании международного договора Республики Казахстан, по ходатайству об отмене арбитражных решений. Данные категории являются единообразными для таблиц А, Б, В отчета формы 7, таблиц А, Б отчетов форм № 7К.
65. В приложении № 1 к отчету формы № 2 отражаются сведения о государственной пошлине.
Сумму государственной пошлины необходимо учитывать в национальной валюте (в тысячах тенге) только по решениям суда, вступившим в законную силу в отчетном периоде.
66. В приложении № 2 к отчету формы № 2 отражается работа судов по рассмотрению вопроса об определении подсудности. Приложение формируется апелляционной инстанцией.
67. В приложении № 3 отчета формы № 2 отражаются сведения о рассмотрении заявлений по пересмотру судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам.
9. Отчет формы № 7 "Отчет по рассмотрению гражданских дел в
апелляционной инстанции"
68. Данная форма отчетности отражает сведения о работе судов апелляционной инстанции по рассмотрению гражданских дел и формируется на основании данных ЭИУД 2.
69. В таблице А отражаются данные о делах, поступивших для рассмотрения по апелляционным жалобам, протестам.
В графах 9, 10, 11 (из граф 1, 5) отражаются дела, поступившие одновременно по жалобе и протесту, по которым отозваны жалоба или протест и соответственно движение гражданского дела в апелляционной инстанции осуществляется по протесту или жалобе, если отозвана жалоба, рассмотрение дела идет по протесту, если отозван протест, рассмотрение дела отражается по жалобе.
70. В графе 34 учитываются дела, оконченные в сроки, свыше установленных статьей 415 ГПК РК. Продолжительность производства исчисляется со дня поступления дела в суд апелляционной инстанции по день вынесения постановления.
71. В таблице Б отражаются данные о результатах рассмотрения дел по апелляционным жалобам, протестам.
72. В случае поступления дела одновременно по жалобе и протесту и отзывом протеста в данной таблице отражаются результаты рассмотрения дел по жалобе. Аналогично в случае отзыва жалобы – результаты рассмотрения дела отражаются по протесту. Отзыв в графах 5, 6 и 7 не отражается.
Аналогично и по таблице В.

73. Бір уақытта шағым мен наразылық және олардың бірін кері шақырту келіп түскен жағдайда, 5,6 және 7-бағандарда кері шақырту көрсетілмейді.
74. В кестесінде жеке шағымдар, наразылықтар бойынша істерді қарау нәтижелері туралы деректемелері бейнеленеді.
75. Қосымшада жаңадан ашылған мән жайлар бойынша сот актілерін қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау туралы мәліметтер көрсетіледі.
10. "Кассациялық сатыда азаматтық істерді қарау бойынша есеп" №7К нысанды есеп
76. Есептіліктің бұл нысаны кассациялық сатыда азаматтық істерді қарау бойынша жұмыс туралы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының азаматтық істер бойынша алқасының жұмысын көрсетеді және 3 ЭАЕҚ негізінде қалыптастырылады.
77. Есеп бес кестеден тұрады.
А кестесінде өтінішхаттың қозғалысы көрсетіледі, Б кестесі кассациялық сатыда сот актілерін қайта қарау нәтижелері туралы мәліметтерді қамтиды, В кестесі – наразылықтарымен істердің қозғалысы туралы мәліметтерді қамтиды, Д кестесі – шағымдалған сот актілерін кассациялық тәртіпте қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау туралы мәліметтерді, қосымша – жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша сот актілерін қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау туралы мәліметтерді қамтиды.

73. В случае поступления одновременно жалобы и протеста и отзыва одного из них, в графах 5, 6 и 7 не отражаются, а отражается только результат рассмотрения.
74. В таблице В отражаются данные о результатах рассмотрения дел по частным жалобам, протестам.
75. В приложении отражаются сведения о рассмотрении заявлений по пересмотру судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам.
10. Отчет формы № 7К "Отчет по рассмотрению гражданских дел в
кассационной инстанции"
76. Данный отчет отражает работу коллегий по гражданским делам ВС РК по рассмотрению гражданских дел в кассационной инстанции и формируется на основании ЭИУД 3.
77. Отчет состоит из пяти таблиц.
В таблице А отражается движение ходатайств, таблица Б – содержит сведения о результатах пересмотра судебных актов в кассационной инстанции, таблица В – содержит сведения о движении дел с протестами, таблица Д – содержит сведения о движении дел с постановлениями о пересмотре в кассационном порядке обжалуемых судебных актов, приложение – содержит сведения о рассмотрении заявлений по пересмотру судебных актов по вновь открывшимся обстоятельствам.