Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 218 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 28 маусымда № 13840 болып тіркелді
«Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. «Энергетикалық сараптама жүргізуге ұйымдарды және электр зертханаларын аккредиттеу әдістемесін, қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 49 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10882 болып тіркелген, «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 15 мамырда жарияланды) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі                        Қ. Бозымбаев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
____________ Д. Абаев

Об утверждении Требований к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 мая 2016 года № 218. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2016 года № 13840
В соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Требования к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы.
2. Признать утратившим силу приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 49 «Об утверждении Методики, Правил аккредитации организаций на проведение энергетической экспертизы и электролабораторий» (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10882, опубликован в информационно-правовой системе «Әділет» от 15 мая 2015 года).
3. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан» в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан                       К. Бозумбаев
«СОГЛАСОВАН»
Министр информации и коммуникации
Республики Казахстан
______________ Д. Абаев

2016 жылғы 26 мамыр
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы 30 мамыр
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 24 мамырдағы
№ 218 бұйрығымен бекітілген
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама
ұйымдарына қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 59) тармақшасына сәйкес әзірленді және энергетикалық сараптаманы жүзеге асыру үшін сараптама ұйымдарына қойылатын талаптарды анықтайды.
2. Талаптарда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) cарапшы - мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобы (IV және топтан жоғары) бар, сараптама ұйымының қызметкері ретінде энергетикалық сараптаманы жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
2) сараптама ұйымы - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес энергетикалық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
Осы Талаптарда қолданылатын өзге терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Энергетикалық сараптаманы жүргізуге қызметті бастау немесе тоқтату туралы хабарламаны өтініш беруші уәкілетті органға Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығымен(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10194 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларына сәйкес ұсынады.
4. Энергетикалық сараптама жүргізу үшін 1-санаттағы сараптама ұйымының:
1) штатында кемінде бес сарапшы (электр- және жылу энергетиктері);
2) осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес меншік құқығында немесе өзге заңды негіздегі өлшем құралдары;
3) энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі болуы тиіс.
5. Энергетикалық сараптама жүргізу үшін 2-санаттағы сараптама ұйымының:
1) штатында кемінде үш сарапшысы (электр- және жылу энергетиктері);

от 26 мая 2016 года
«СОГЛАСОВАН»
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ К. Бишимбаев
от 30 мая 2016 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 24 мая 2016 года № 218
Требования к экспертным организациям для осуществления
энергетической экспертизы
1. Настоящие Требования к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы (далее – Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 59) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» (далее – Закон) и определяют требования к экспертным организациям для осуществления энергетической экспертизы.
2. В Требованиях используются следующие основные понятия:
1) эксперт – физическое лицо, осуществляющее деятельность по проведению энергетической экспертизы в качестве работника экспертной организации, имеющее высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы);
2) экспертная организация – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по проведению энергетической экспертизы в соответствии с  законодательством Республики Казахстан.
Иные термины, используемые в настоящих Требованиях, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Уведомление о начале или прекращении деятельности на проведение энергетической экспертизы представляется заявителем в Государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю, в соответствии с Правилами приема уведомлений государственными органами, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10194).
4. Для осуществления энергетической экспертизы экспертной организации 1 категории необходимо:
1) наличие в штате не менее пяти экспертов (электро- и теплоэнергетика);
2) наличие средств измерений на праве собственности или ином законном основании, согласно приложению 1 к настоящим Требованиям;
3) наличие опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее трех лет.
5. Для осуществления энергетической экспертизы экспертной организации 2 категории необходимо:
1) наличие в штате не менее трех экспертов (электро- и теплоэнергетика);

2) осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес меншік құқығында немесе өзге заңды негіздегі өлшем құралдары;
3) энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесі болуы тиіс.
6. Энергетикалық сараптама жүргізу үшін 3-санаттағы сараптама ұйымының:
1) штатында кемінде екі сарапшысы (электр- және жылу энергетиктері);
2) осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес меншік құқығында немесе өзге заңды негіздегі өлшем құралдары болуы тиіс.
7. 1-санаттағы сараптама ұйымдары энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға және электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізеді.
8. 2-санаттағы сараптама ұйымдары электр қондырғыларының 500 килоВольтАмперге (бұдан әрі – кВА) дейінгі және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гигакаллорий/сағатқа (бұдан әрі - Гкал/сағ.) дейінгі қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізеді.
9. 3-санаттағы сараптама ұйымдары электр қондырғыларының 100 кВА дейінгі және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гкал/сағ дейінгі қосылған қуаты бар электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптама жүргізеді.
Энергетикалық сараптаманы
жүзеге асыру үшін сараптама
ұйымдарына қойылатын
талаптарға
1-қосымша
Өлшеу құралдары
1. Ток қармауыштары
2. Мегаомметр
3. Микроомметр
4. Электр энергиясы сапасының талдағышы
5. Жерлендіруші құрылғылардың кедергісін өлшеу аспабы
6. Жоғары кернеумен сынау аспабы
7. «Ноль фазасы» тізбегінің бір фазалы қысқа тұйықталу тогын
өлшеу аспабы
8. Жылу көргіш
9. Ультрадыбысты сұйық шығынын өлшеуіш
10. Түйіспесіз (инфрақызыл) термометр
11. Түйіспелі термометр
12. Газ талдағышы

2) наличие средств измерений на праве собственности или ином законном основании, согласно приложению 1 к настоящим Требованиям;
3) наличие опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее двух лет.
6. Для осуществления энергетической экспертизы экспертной организации 3 категории необходимо:
1) наличие в штате не менее двух экспертов (электро- и теплоэнергетика);
2) наличие средств измерений на праве собственности или ином законном основании, согласно приложению 1 к настоящим Требованиям.
7. Экспертными организациями 1 категории проводится энергетическая экспертиза энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии.
8. Экспертными организациями 2 категории проводится энергетическая экспертиза потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 500 килоВольтАмпер (далее – кВА) и (или) тепловых установок до 1 Гигакаллорий/час (далее – Гкал/час).
9. Экспертными организациями 3 категории проводится энергетическая экспертиза потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 100 кВА и (или) тепловых установок до 1 Гкал/час.
Приложение 1
к Требованиям к экспертным
организациям для осуществления
энергетической экспертизы
Средства измерений
1. Токовые клещи
2. Мегаомметр
3. Микроомметр
4. Анализатор качества электрической энергии
5. Прибор измерения сопротивления заземляющих устройств
6. Прибор испытания повышенным напряжением
7. Прибор измерения тока однофазного короткого замыкания цепи «фаза-ноль»
8. Тепловизор
9. Ультразвуковой расходомер жидкости
10. Бесконтактный (инфракрасный) термометр
11. Контактный термометр
12. Газоанализатор