"Тауарлық және сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 209 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2016 жылғы 24 маусымдағы № 271 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 4 шілдеде № 13865 болып тіркелді
1. «Тауарлық және сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 209 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10120 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 ақпанда «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тауарлық және сұйытылған мұнай газын ішкі нарықта көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау қағидаларында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Егер сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын есептеу үшін пайдаланылатын сұйытылған мұнай газының бағалары жөніндегі деректер шетел валютасында берілген болса, ағымдағы тоқсанның бірінші айындағы теңгенің осындай шетел валютасына шаққандағы орташа арифметикалық бағамы қолданылады.»;
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Газ өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және «Әділет» ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің «Республикалық құқықтық ақпарат орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 209 "Об утверждении Правил определения предельных цен оптовой реализации товарного и сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 24 июня 2016 года № 271. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2016 года № 13865
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от  15 декабря 2014  года № 209 «Об утверждении Правил определения предельных цен оптовой реализации товарного и сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10120, опубликованный 10 февраля 2015 года в информационно-правовой системе «Әділет») следующие изменения:
в Правилах определения предельных цен оптовой реализации товарного и сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке, утвержденных указанным приказом:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
«12. В случае если данные по ценам сжиженного нефтяного газа, используемые для расчета предельных цен оптовой реализации сжиженного нефтяного газа, представлены в иностранной валюте, применяется среднеарифметический курс тенге к такой иностранной валюте за первый месяц текущего квартала.»;
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития газовой промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему «Әділет» в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Республиканский центр правовой информации» Министерства юстиции Республики Казахстан» в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика Министрінің м.а.                М. Мырзағалиев
«КЕЛІСІЛДІ»
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Қ. Бишімбаев
«____» __________2016 жыл
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің міндетін атқарушының
2016 жылғы 24 маусымдағы № 271 бұйрығына
қосымша
Тауарлық және сұйытылған
мұнай газын ішкі нарықта көтерме
саудада өткізудің шекті бағаларын айқындау
қағидаларына қосымша
Ішкі нарықта сұйытылған мұнай газын көтерме
саудада өткізудің шекті бағасын анықтау
P = (Pw – TRexp) x К
мұндағы,
P – ішкі нарықта сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізудің шекті бағасы, бір тоннасы үшін теңге;
Pw – ағымдағы тоқсанның бірінші айындағы бағалардың күнделікті белгіленімдерінің орташа арифметикалық мәні ретінде айқындалатын сұйытылған мұнай газына әлемдік баға, бір тоннасы үшін теңге. Осы тармақтың мақсаттары үшін баға кесу «Argus Media (Russia) Ltd. (Petroleumargus)» компаниясының «Аргус сұйытылған газ және конденсат» ақпарат көзінде жарияланатын ақпараттың негізінде шетел валютасында тәжік-өзбек шекарасындағы (СПБТ daf Беқабад), ал жоғарыда көрсетілген ақпарат көзінде сұйытылған мұнай газына арналған баға туралы ақпарат болмаған кезде – Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасымен айқындалатын басқа көздердің деректері бойынша сұйытылған мұнай газын бағасының белгіленімін білдіреді;
TRexp – Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге сұйытылған мұнай газын өткізу жөніндегі мәмілелердің мониторингі негізінде уәкілетті орган айқындайтын ағымдағы тоқсанның бірінші айындағы Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан сұйытылған мұнай газын өндіру жөніндегі объектілерден тәжік-өзбек шекарасына дейін сұйытылған мұнай газын тасымалдау жөніндегі орташа арифметикалық шығыстар, бір тоннасы үшін теңге;
К – осы коэффициентті есептеу барысында Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті мен жергілікті атқарушы органдардың деректері негізінде алдыңғы өткен күнтізбелік жылда Қазақстан Республикасында жалпы халық саны деңгейіне Қазақстан Республикасында газбен жабдықталған халық саны деңгейінің қатынасын көрсететін түзету коэффициенті.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра энергетики
Республики Казахстан                       М. Мирзагалиев
«СОГЛАСОВАН»
Министр  национальной экономики
Республики Казахстан
______________ К. Бишимбаев
2 июля 2016 года
Приложение
к приказу исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 24 июня 2016 года № 271
Приложение
к Правилам определения предельных
цен оптовой реализации товарного
и сжиженного нефтяного газа
на внутреннем рынке
Определение цены оптовой реализации сжиженного нефтяного
газа на внутреннем рынке
P = (Pw – TRexp) x К
где,
P – предельная цена оптовой реализации сжиженного нефтяного газа на внутреннем рынке, тенге за тонну;
Pw – Мировая цена на сжиженный нефтяной газ, определяемая как среднеарифметическое значение ежедневных котировок цен за первый месяц текущего квартала, тенге за тонну. Для целей настоящего пункта котировка цены означает котировку цены сжиженного нефтяного газа на таджико-узбекской границе (СПБТ daf Бекабад) в иностранной валюте на основании информации, публикуемой в источнике «Аргус Сжиженный газ и конденсат» компании «Argus Media (Russia) Ltd. (Petroleumargus)», а при отсутствии информации о ценах на сжиженный нефтяной газ в вышеуказанном источнике - по данным других источников, определяемых законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании;
TRexp – среднеарифметические расходы по перевозке сжиженного нефтяного газа железнодорожным транспортом от объектов по производству сжиженного нефтяного газа, расположенных на территории Республики Казахстан, до таджико-узбекской границы за первый месяц текущего квартала, определяемые уполномоченным органом на основе мониторинга сделок по реализации сжиженного нефтяного газа за пределы территории Республики Казахстан, тенге за тонну;
К – поправочный коэффициент, отражающий соотношение уровня численности газифицированного населения в Республике Казахстан к уровню общей численности населения в Республике Казахстан за последний предыдущий календарный год, на основании данных Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан и местных исполнительных органов на момент расчета такого коэффициента.