Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 6 маусымдағы № 479 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 5 шілдеде № 13877 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-139 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.12.2021 № ҚР ДСМ-139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде баспа және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде бір данада оның көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 6 маусымдағы
№ 479 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек
көрсетуді ұйымдастыру стандарты

Об утверждении Стандарта организации оказания кардиологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 июня 2016 года № 479. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2016 года № 13877. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-139.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 31.12.2021 № ҚР ДСМ-139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания кардиологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения и
социального развития Республики Казахстан
от 6 июня 2016 года № 479
Стандарт
организации оказания кардиологической и кардиохирургической
помощи в Республике Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.12.2017 № 985 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасында кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорындар болып табылатын ұйымдарды қоспағанда, халыққа кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін ұйымдардың штаттары "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 238 бұйрық) бекітілген штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
3. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімді, "кардиология (негізгі мамандығы бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандығының бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер, балалар)"; "кардиохирургия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша сертификаты бар бар медицина қызметкері;
2) клиникалық хаттама – белгілі бір ауруы немесе клиникалық жағдайы кезінде пациентке медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін құжат;
3) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
5) медициналық көмек – халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге, бағытталған дәрілік көмекті қамтитын медициналық көрсетілетін қызметтердің кешені;
6) медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің Кодекстің 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес бекітілген және медициналық ғылым мен технологияның дамытудың қазіргі заманғы деңгейінің негізінде белгіленген стандарттарға сәйкестік деңгейі;

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.12.2017 № 985 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Стандарт организации оказания кардиологической и кардиохирургической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования к организации оказания кардиологической и кардиохирургической помощи.
2. Штаты организаций, оказывающих кардиологическую и кардиохирургическую помощь населению, за исключением организаций являющихся государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения, устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6173) (далее – приказ № 238).
3. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по специальности "кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая, детская)"; "кардиохирургия (взрослая, детская)";
2) клинический протокол – документ, устанавливающий общие требования к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации;
3) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
4) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
5) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, включающих лекарственную помощь, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения;
6) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам, утверждаемым в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса и установленным на основе современного уровня развития медицинской науки и технологии;

7) өңірлендіру – көрсетілетін медициналық технологиялардың күрделілігіне қарай медициналық ұйымдарды жіті коронарлық синдромымен және (немесе) миокардтың жіті инфаргімен ауыратын пациенттерге шұғыл кардиологиялық көмек (кардиологиялық, кардиохирургиялық көмек) көрсетудің тиісті деңгейіне бөлу.";
8) пациент – медициналық қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
9) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) – Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға көрсетілетін медициналық қызметтер көрсетудің Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбесі бойынша бірыңғай медициналық көмектің көлемі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.12.2017 № 985 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері мен функциялары
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.12.2017 № 985 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың негізгі міндеттері мен функциялары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 22 қыркүйектегі № 647 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7273 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 647 бұйрық) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына кардиологиялық, интервенциялық кардиологиялық және кардиохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары туралы ережемен айқындалған.
3-тарау. Жүрек-қантамырлық аурулармен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.12.2017 № 985 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жүрек-қантамырлық аурулармен (бұдан әрі - ЖҚА) ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек, оның ішінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) және консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК);
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек.
6. ЖҚА-мен ауыратын пациенттерге МСАК:
1) жоспарлы тәртіпте – тіркелуі, алдын ала жазылуы немесе жүгінуі бойынша;
2) шұғыл және жедел медициналық көмек көрсеткен жағдайда тіркелу фактісіне қарамастан көрсетіледі.

7) регионализация – разделение медицинских организаций на соответствующие уровни оказания неотложной кардиологической помощи (кардиологическая, кардиохирургическая помощь) пациентам с острым коронарным синдромом и (или) острым инфарктом миокарда в зависимости от сложности оказываемой медицинской технологии.";
8) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг;
9) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан и оралманам, определяемый Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.12.2017 № 985 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Основные задачи и функции организаций, оказывающих кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.12.2017 № 985 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Основные задачи и функции медицинских организаций, оказывающих кардиологическую и кардиохирургическую помощь определены Положением об организациях здравоохранения, оказывающих кардиологическую, интервенционную кардиологическую и кардиохирургическую помощь населению Республики Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 сентября 2011 года № 647 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7273) (далее – приказ № 647).
Глава 3. Организация оказания медицинской помощи пациентам с сердечно-сосудистыми заболеваниями
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.12.2017 № 985 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Оказание медицинской помощи пациентам с сердечно-сосудистыми заболеваниями (далее – ССЗ) осуществляется в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлинической помощи, в том числе первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее – КДП);
2) стационарной помощи;
3) стационарозамещающей помощи.
6. ПМСП оказывается пациентам с ССЗ:
1) в плановом порядке - по прикреплению, предварительной записи или обращению;
2) независимо от факта прикрепления в случае оказания экстренной и неотложной медицинской помощи.

7. ЖҚА-мен ауыратын пациенттерге МСАК-ты амбулаториялық деңгейде "кардиология", "жалпы практика дәрігері", "педиатрия", "терапия" мамандықтары бойынша дәрігерлер, сондай-ақ дәрігерлік амбулаторияда, аудандық, және қалалық емханаларда "кардиология" циклі бойынша біліктілікті арттырудан өткен мейіргерлер көрсетеді.
8. МСАК шеңберінде мынадай емдік-диагностикалық іс-шаралар көрсетіледі:
1) диагностикалық - МСАК маманының тексеріп-қарауы, зертханалық және аспаптық инвазивтік емес зерттеу әдістері;
2) емдік, оның ішінде шұғыл және жедел медициналық көмек, емдік манипуляциялар көрсету;
3) ЖҚА-мен ауыратын пациенттерді тегін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды алуға арналған рецептілермен қамтамасыз ету "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде амбулаториялық деңгейде белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар халықты тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың және мамандандырылған емдік өнімдердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 4 қарашадағы № 786 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7306 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады;
4) профилактикалық – "Халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық тексеріп - қарауды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) айқындалған тәртіпте кейіннен сауықтыра және динамикалық қадағалай отырып, халықтың нысаналы топтарын медициналық тексеріп-қараулар, скринингтік профилактикалық медициналық тексеріп-қараулар.
9. Пациент МСАК ұйымына алғаш рет жүгінген кезде МСАК ұйымының тіркеу орнында бастапқы есептік медициналық құжаттама: "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық) бекітілген 025/е нысаны бойынша амбулаториялық науқастың медициналық картасы ресімделеді.
10. МСАК ұйымында ЖҚА диагнозын қою мүмкін болмаған кезде бейінді мамандарды, оның ішінде республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдардың (бұдан әрі - МҰ) консультанттарын тарта отырып, қажет болған кезде консилиум жүргізе отырып, пациент КДК көрсету үшін клиникалық-диагностикалық орталыққа консультацияға жіберіледі.

7. ПМСП пациентам с ССЗ оказывается на амбулаторном уровне врачами по специальности "кардиология", "врач общей практики", "педиатрия", "терапия", а также медицинскими сестрами во врачебной амбулатории, районной и городской поликлиниках, прошедшими повышение квалификации по циклу "кардиология".
8. В рамках ПМСП оказываются следующие лечебно-диагностические мероприятия:
1) диагностические - осмотр специалистом ПМСП, лабораторные и инструментальные неинвазивные методы исследования;
2) лечебные, в том числе оказание экстренной и неотложной медицинской помощи, лечебные манипуляции;
3) обеспечение пациентов с ССЗ рецептами для получения бесплатных лекарственных средств и изделий медицинского назначения осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 786 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного обеспечения населения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями (состояниями) и специализированными лечебными продуктами" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7306);
4) профилактические - медицинские осмотры, скрининговые профилактические медицинские осмотры целевых групп населения с последующим оздоровлением и динамическим наблюдением в порядке, определенном приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об утверждении Правил проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5918).
9. При первичном обращении пациента в организацию ПМСП, в регистратуре организации ПМСП оформляется первичная учетная медицинская документация: медицинская карта амбулаторного пациента по форме 025/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – приказ № 907).
10. При невозможности установления диагноза ССЗ в организации ПМСП, пациент направляется на консультацию в клинико-диагностический центр для оказания КДП с проведением при необходимости консилиума, с привлечением профильных специалистов, в том числе консультантов из медицинских организаций (далее - МО) республиканского уровня.

11. ЖҚА-мен ауыратын пациентке бейінді маманның КДК көрсетуі МСАК маманының немесе басқа бейінді маманның жолдамасы бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) бекітілген Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларымен айқындалған тәртіпте жүзеге асырылады.
12. КДК көрсету үшін кардиолог дәрігерге (кардиохирургке) жіберу кезінде МСАК дәрігері № 907 бұйрықпен бекітілген зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелерімен № 001-4/е нысаны бойынша консультацияға жолдама ресімдейді.
13. Кардиолог (кардиохирург) дәрігер КДК көрсету кезінде пациентті консультацияға жіберген МСАК дәрігеріне жүргізілген зерттеп-қараулар мен емдеудің нәтижелері көрсетілетін № 907 бұйрықпен бекітілген № 086/е нысаны бойынша консультациялық-диагностикалық қорытынды, сондай-ақ № 907 бұйрықпен бекітілген № 071/е нысаны бойынша ЖҚА-мен ауыратын пациенттерді одан әрі емдеу бойынша ұсынымдар береді.
14. МСАК дәрігері, кардиолог дәрігердің (кардиохирургтың) консультациялық-диагностикалық қорытындысын алғаннан кейін кардиолог (кардиохирург) дәрігердің ұсынымдарына сәйкес ЖҚА-мен ауыратын пациентті одан әрі бақылауды жүзеге асырады.
15. МҰ-ның кардиолог дәрігері, жоғары артериялық қысым (криздік ағым), әртүрлі генездегі аритмияның, стенокардия ұстамалары жиілеуінің және жүрек жеткіліксіздігі симптомдары өсуінің көрсеткіштері болған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын береді және ұзартады, ал еңбекке қабілеттілігін тұрақты жоғалтқан жағдайда (бастан өткерген миокард инфарктінен, аорта-коронарлық шунттаудан, жүректің іркілістік жеткіліксіздігінен кейінгі жағдай) – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 44 бұйрық) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жіберу үшін құжаттарды ресімдеуге қорытынды береді.
16. ЖҚА-мен ауыратын пациенттің еңбекке қабілеттілігін тұрақты жоғалту дәрежесін белгілеу, куәландыру (қайта куәландыру) тәртібі, сондай-ақ куәландырылатын адамның әлеуметтік қорғау шараларына деген қажеттілігін айқындау № 44 бұйрыққа сәйкес МӘС өткізу арқылы жүргізіледі.
17. ЖҚА-мен ауыратын пациенттерге стационарлық көмек терапия бөлімшелерінің, аудандық, қалалық, облыстық ауруханалардың, республикалық орталықтардың және ғылыми-зертеу институттарының құрамындағы кардиологиялық (кардиохирургиялық) бөлімшелерде, кардиологиялық төсектерде көрсетіледі.

11. Оказание КДП пациенту с ССЗ профильным специалистом осуществляется по направлению специалиста ПМСП или другого профильного специалиста в порядке, определенном Правилами оказания консультационно-диагностической помощи, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11958).
12. При направлении к врачу-кардиологу (кардиохирургу) для оказания КДП врач ПМСП оформляет направление на консультацию по форме № 001-4/е, утвержденной приказом № 907, с результатами лабораторных и инструментальных исследований.
13. Врач-кардиолог (кардиохирург) при оказании КДП предоставляет врачу ПМСП, направившему пациента на консультацию, консультативно-диагностическое заключение по форме № 086/е, в котором указывает результаты проведенного обследования и лечения, а также рекомендации по дальнейшему лечению пациента с ССЗ по форме № 071/у, утвержденные приказом № 907.
14. Врач ПМСП осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом с ССЗ после получения консультативно-диагностического заключения от врача-кардиолога (кардиохирурга), в соответствии с назначениями врача- кардиолога (кардиохирурга).
15. При наличии высоких показателей артериального давления (кризовое течение), аритмии различного генеза, учащения приступов стенокардии и нарастания симптомов сердечной недостаточности, врач-кардиолог МО выдает и продлевает лист или справку временной утраты трудоспособности, а при стойкой утрате трудоспособности (состояние после перенесенного инфаркта миокарда, аорто-коронарного шунтирования, застойной сердечной недостаточности) – дает заключение на оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ) в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589) (далее – приказ № 44).
16. Установление степени стойкой утраты трудоспособности пациента с ССЗ, порядок освидетельствования (переосвидетельствования), а также определение потребностей освидетельствуемого лица в мерах социальной защиты проводятся путем проведения МСЭ в соответствии с приказом № 44.
17. Стационарная помощь пациентам с ССЗ оказывается в кардиологическом (кардиохирургическом) отделении, на кардиологических койках в составе терапевтических отделений, районной, городской, областной больниц, республиканских центров и научно-исследовательских институтов.

18. Тәулік бойы медициналық бақылау және емдеу үшін медициналық көрсетілімдер болған жағдайда пациентті стационарға Портал арқылы емдеуге жатқызу:
1) МСАК маманының жолдамасы бойынша;
2) АПК көрсететін МҰ-ның кардиолог дәрігерінің жолдамасы бойынша;
3) жолдаманың болуына қарамастан шұғыл көрсетілімдер бойынша (жіті коронарлық синдром, жүрек функциясының жіті жеткіліксіздігі, ырғақтың және өткізігіштіктің жіті бұзылулары) жүзеге асырылады.
19. Пациентті стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберу үшін МСАК ұйымы:
1) нозологияға сәйкес клиникалық-диагностикалық, зертханалық, аспаптық зерттеулердің қажетті көлемін, ал қажет болған жағдайда бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді;
2) пациентке Емдеуге жатқызу бюросы порталының "Күту парағы" арқылы стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу күні туралы хабарлайды. Емдеуге жатқызу коды бойынша пациент www.bg.eisz.kz сайтынан республика стационарларындағы бос төсектер туралы ақпарат пен оны жатқызу жоспарланған стационардағы өз кезегін қарай алады.
20. Стационардың қабылдау бөлімшесінде дәрігер қарағаннан кейін № 907 бұйрығымен бекітілген 003/е нысаны бойынша стационарлық науқастың картасы толтырылып, Пациенттің немесе оның заңды өкілінің медициналық көмек көрсетуге жазбаша келісімі болған жағдайда пациент кардиологиялық (кардиохирургиялық) бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
21. Өміріне қауіп төнген кезде ЖҚА-мен ауыратын пациент қабылдау бөлімшесінен тыс, шұғыл түрде реанимация және қарқынды терапия бөлімшесіне (палатасына) емдеуге жатқызылады.
22. ST сегменті көтерілген жіті коронарлық синдром (бұдан әрі - ЖКС), ST сегменті көтерілген жіті миокард инфаркті (бұдан әрі – ЖМИ) диагнозы қойылған пациент қабылдау бөлімшесіне, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесінен тыс катетерлеу зертханасына емдеуге жатқызылады.
23. Стационарлық деңгейдегі кардиологиялық (кардиохирургиялық) көмек мыналарды қамтиды:
1) жай-күйін анықтау және алдын ала диагноз қою мақсатында дәрігердің пациентті алғашқы тексеріп-қарауы;
2) инвазивтік зерттеулердің қаупін азайту үшін тестілеудің емдік-диагностикалық инвазивтік емес әдістерін жүргізу;
3) емді таңдау және тағайындау;
4) қажет болған жағдайда басқа бейін мамандардың консультациясын жүргізу.
24. Шұғыл жағдайлар кезінде негізгі диагноз клиникалық-анамнестикалық зерттеп-қарау мәліметтерінің, аспаптық және зертханалық зерттеу әдістері нәтижелерінің негізінде пациент стационарға келіп түскен сәттен бастап 24 сағаттың ішінде қойылады және № 907 бұйрықпен бекітілген № 003/е нысаны бойынша стационар науқастың медициналық картасына енгізіледі.

18. Госпитализация пациента в стационар осуществляется при наличии медицинских показаний для круглосуточного медицинского наблюдения и лечения через Портал:
1) по направлению специалиста ПМСП;
2) по направлению врача-кардиолога МО, оказывающей АПП;
3) по экстренным показаниям (острый коронарный синдром, острая сердечная недостаточность, острые нарушения ритма и проводимости) вне зависимости от наличия направления.
19. Для направления пациента на плановую госпитализацию в стационар, организация ПМСП:
1) проводит необходимый объем клинико-диагностических, лабораторных, инструментальных исследований в соответствии с нозологией, а при необходимости консультации профильных специалистов;
2) информирует пациента о дате госпитализации в стационар посредством "Листа ожидания" через Портал госпитализации. По коду госпитализации пациент просматривает на сайте www.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в стационарах республики и своей очередности в стационар, куда планируется его госпитализация.
20. После осмотра врачом в приемном отделении стационара пациент госпитализируется в кардиологическое (кардиохирургическое) отделение с заполнением карты стационарного больного по форме 003/у, утвержденной приказом № 907, при наличии письменного согласия пациента или его законного представителя на предоставление ему медицинской помощи.
21. При угрозе жизни пациент с ССЗ в экстренном порядке госпитализируется в отделение (палату) реанимации и интенсивной терапии, минуя приемное отделение.
22. Пациент с установленным диагнозом острый коронарный синдром (далее – ОКС) с подъемом сегмента ST/острый инфаркт миокарда (далее – ОИМ) госпитализируется в лабораторию катетеризации, минуя приемное отделение, отделение реанимации и интенсивной терапии.
23. Кардиологическая (кардиохирургическая) помощь на стационарном уровне включает в себя:
1) первичный осмотр врачом пациента с целью определения его состояния и установления предварительного диагноза;
2) проведение лечебно-диагностических неинвазивных методов тестирования для снижения риска инвазивных исследований;
3) подбор и назначение лечения;
4) проведение при необходимости консультаций специалистов другого профиля.
24. При экстренных состояниях основной диагноз устанавливается в течении 24 часов с момента поступления пациента в стационар на основании данных клинико-анамнестического обследования, результатов инструментальных и лабораторных методов исследования и заносится в медицинскую карту стационарного больного по форме № 003/у, утвержденную приказом № 907.

25. Стационарға шұғыл емдеуге жатқызу Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 761 бұйрық) бекітілген Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету мен тәулік бойы медициналық бақылау және емдеу үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде жүзеге асырылады.
26. Өңірлік деңгейде зертханалық-аспаптық зерттеулер мен емдік іс-шараларды жүргізу мүмкін болмаған жағдайда пациент № 761 бұйрықпен айқындалған тәртіпте Портал арқылы мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін республикалық деңгейдегі ұйымға жіберіледі.
27. Жүрек-қантамырлық аурулармен ауыратын пациенттерге жедел медициналық көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15473 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.12.2017 № 985 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Пациенттерге ЖКС кезінде кезек күттірмейтін көмекті алғашқы емдік іс-шараларды, алғашқы реанимациялық іс-шараларды жүргізуді, тәуліктік режімде тері арқылы араласулар (бұдан әрі - ТАА) жүргізуге және өмірге қауіпті жағдайларды емдеуге мүмкіндігі бар МҰ жылдам тасымалдауды қамтамасыз ететін барлық жедел медициналық жәрдем бригадалары көрсетеді. ТАА жүргізу мүмкіндігі бар МҰ болмаса, пациент құрылымында реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі (палатасы) бар жақын орналасқан МҰ-ға жеткізіледі.
29. ТАА жүргізу мүмкіндігі жоқ МҰ-нда емделіп жатқан пациентте кезек күттірмейтін интервенциялық немесе кардиохирургиялық араласулар жүргізуге көрсетілімдер анықталған кезде тәуліктік режімде жұмыс істеу мүмкіндігі бар МҰ-ға пациент санитариялық авиацияны қоса алғанда, мамандандырылған санитариялық автокөлікпен жылдам ауыстырылады.
30. Жіті коронарлық синдроммен ауыратын пациенттерге тері арқылы коронарлық араласу жүргізу үшін медициналық ұйымдар коронарлық стенттеу көлеміне байланысты бір немесе екі ангиокардиографиялық қондырғылармен, кардиохирургиялық қолдаумен немесе қолдаусыз, бірақ қажеттілігіне қарай кардиохирургиялық стационарға ауыстырудың пысықталған логистикасымен, зерттеудің инвазивтік емес әдістерінің зертханасымен, жүрек және тамырларың катетерлеу зертханасымен, интервенциялық аритмология зертханасымен (бөлімшесімен), кардиореанимация бөлімшесімен жарақтандырылады және тәуліктік режімде жұмыс істейді.

25. Экстренная госпитализация в стационар осуществляется при наличии медицинских показаний для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи и круглосуточного медицинского наблюдения и лечения в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12204) (далее – приказ № 761).
26. При отсутствии возможности провести на региональном уровне лабораторно-инструментальные исследования и лечебные мероприятия пациент направляется в организации республиканского уровня для оказания специализированной медицинской помощи через Портал в порядке, определенном приказом № 761.
27. Скорая медицинская помощь пациентам с сердечно-сосудистыми заболеваниями предоставляется в соответствии с Правилами оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15473).
Сноска. Пункт 27 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.12.2017 № 985 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Неотложная помощь пациентам при ОКС оказывается всеми бригадами скорой медицинской помощи, которые обеспечивают проведение первичных лечебных мероприятий, первичных реанимационных мероприятий, лечение жизнеугрожаемых состояний и незамедлительную транспортировку в МО с возможностью проведения чрескожных вмешательств (далее – ЧКВ) в круглосуточном режиме. При отсутствии МО с возможностью проведения ЧКВ, пациент доставляется в ближайшую МО, имеющую в своей структуре отделение (палаты) реанимации и интенсивной терапии.
29. При выявлении у пациента, находящегося на лечении в МО без возможности проведения ЧКВ, показаний для проведения неотложных интервенционных или кардиохирургических вмешательств, пациент незамедлительно переводится специализированным санитарным автотранспортом, включая санитарную авиацию в МО, с возможностью проведения ЧКВ в круглосуточном режиме.
30. Медицинские организации для проведения чрескожного коронарного вмешательства пациентам с острым коронарным синдромом оснащаются в зависимости от объема коронарных стентирований с одним или двумя ангиокардиографическими установками, с или без кардиохирургической поддержки, но с отработанной логистикой перевода в кардиохирургический стационар при необходимости, лабораторией неинвазивных методов исследования, лабораторией катетеризации сердца и сосудов, лабораторией (отделением) интервенционной аритмологии, отделением кардиореанимации и функционируют в круглосуточном режиме.

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.12.2017 № 985 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Қауіпті сертификаттау мен миокардты реваскуляризациялаудың оңтайлы түрін таңдау және госпиталішілік нәтижелер қаупін бағалау үшін Жүрек тобының (кардиолог, интервенциялық кардиолог, кардиохирург) бірлескен шешімі қабылданып, SYNTAX (стенттерді пайдалана отырып ТАА өткізу туралы 5 жылдық клиникалық бақылау) шкаласы пайдаланылады.
32. Жүкті әйелде мамандандырылған көмек көрсетуге көрсетілімдері болған кезде бейінді МҰ-ға жіберу туралы шешімді бейінді маманның қатысуымен дәрігерлердің консилиумы қабылдайды және консилиум хаттамасы пациенттің сырқатнамасына енгізіледі.
33. Босандыру ұйымдарында жүрек-қантамырлық жүйе дамуының туа біткен ақаулары анықталған кезде балалар кардиологының (кардиохирургының) консультациясы жүргізіледі және медициналық көрсетілімдер болған кезде жаңа туған нәресте бейінді стационарға ауыстырылады.
34. Стационарлық жағдайда емдеу аяқталғаннан кейін пациентке жүргізілген зерттеулер мен емдеудің нәтижелері және пациентті емдеудің одан арғы тәсілі жөніндегі ұсынымдары бар № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е "Стационардан шыққан адамның картасы" нысаны бойынша стационарлық науқастың медициналық картасынан шығару эпикризі беріледі.
35. ЖҚА-мен ауыратын пациенттерге стационарды алмастыратын көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) бекітілген Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына сәйкес дәрігерлік амбулаторияларда, ауылдық, аудандық, қалалық емханаларда, аудандық, ауданаралық, қалалық, облыстық ауруханалардың кардиологиялық бөлімшесінде (немесе терапиялық бөлімшелердің құрамындағы кардиологиялық төсектерде), республикалық орталықтарда және ғылыми-зерттеу институттарында көрсетіледі.
36. Жіті коронарлық синдромымен немесе миокардтың жіті инфаргімен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету өңірлендіру деңгейілері бойынша жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгейде медициналық көмекті жедел медициналық көмек, медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары, сондай-ақ жіті коронарлық синдром немесе миокардтың жіті инфаргімен ауыратын пациенттерге тері арқылы коронарлық араласулар жүргізу мүмкіндігінсіз стационарлық көмек көрсететін ұйымдар көрсетеді;
2) екінші деңгейде медициналық көмекті кардиохирургиялық бөлімшесінсіз тері арқылы коронарлық араласулар жүргізу мүмкіндігімен стационарлық көмек көрсететін ұйымдар көрсетеді;

Сноска. Пункт 30 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 22.12.2017 № 985 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Для стратификации риска и выбора оптимального вида реваскуляризации миокарда и оценки риска внутригоспитальных исходов используется шкала SYNTAX (5 летнее клиническое наблюдение о проведении ЧКВ с использованием стентов), с принятием совместного решения Группы сердца (кардиолог, интервенционный кардиолог, кардиохирург).
32. У беременной женщины при наличии показаний для оказания специализированной помощи решение о направлении в профильную МО принимается консилиумом врачей с участием профильного специалиста и с занесением протокола консилиума в историю болезни пациентки.
33. При выявлении врожденного порока развития сердечно-сосудистой системы в родовспомогательных организациях, проводится консультация детского кардиолога (кардиохирурга) и при наличии медицинских показаний новорожденный переводится в профильный стационар.
34. После завершения лечения в стационарных условиях, пациенту выдается выписка из медицинской карты стационарного больного "Карта выбывшего из стационара" по форме № 066/у, утвержденной приказом № 907, с результатами проведенного обследования, лечения и рекомендациями по дальнейшей тактике лечения пациента.
35. Стационарозамещающая помощь пациентам с ССЗ оказывается во врачебной амбулатории, сельской, районной, городской поликлиниках, кардиологическом отделении (или на кардиологических койках в составе терапевтических отделений) районной, межрайонной, городской, областной больницах, республиканских центрах и научно-исследовательских институтах в соответствии с Правилами оказания стационарозамещающей помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12106).
36. Оказание медицинской помощи пациентам с острым коронарным синдромом и (или) острым инфарктом миокарда осуществляется по уровням регионализации:
1) на первом уровне медицинская помощь оказывается организациями скорой медицинской помощи, первичной медико-санитарной помощи, а также организациями, оказывающими стационарную помощь без возможности проведения чрескожных коронарных вмешательств пациентам с острым коронарным синдромом или острым инфарктом миокарда;
2) на втором уровне медицинская помощь оказывается организациями, оказывающими стационарную помощь с возможностью проведения чрескожных коронарных вмешательств без кардиохирургического отделения;

3) үшінші деңгейде медициналық көмекті стационарлық көмек көрсететін ұйымдар және кардиохирургиялық бөлімшесі бар республикалық медициналық ұйымдар көрсетеді.
Ескерту. 3-тарау 36-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.12.2017 № 985 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Жіті коронарлық синдромымен немесе миокардтың жіті инфаргімен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсету клиникалық хаттамаларға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 3-тарау 37-тармақпен толықтырылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.12.2017 № 985 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) на третьем уровне медицинская помощь оказывается организациями, оказывающими стационарную помощь и республиканскими медицинскими организациями, с наличием кардиохирургического отделения.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 36 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 22.12.2017 № 985 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Оказание медицинской помощи пациентам с острым коронарным синдромом или острым инфарктом миокарда проводят в соответствии с клиническими протоколами.
Сноска. Стандарт дополнен пунктом 37 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 22.12.2017 № 985 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).