Қазақстан Республикасында эндокринологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 6 маусымдағы № 478 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 5 шілдеде № 13880 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 31 наурыздағы № 53 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 31.03.2023 № 53 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында эндокринологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) тіркелген осы бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде баспа және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде бір данада оның көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімдік баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау және әлеуметтік
даму министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму
министрінің
2016 жылғы 6 маусымдағы
№ 478 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында эндокринологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты

Об утверждении Стандарта организации оказания эндокринологической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 6 июня 2016 года № 478. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2016 года № 13880. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 марта 2023 года № 53.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 31.03.2023 № 53 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания эндокринологической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде в одном экземпляре на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
и социального развития Республики Казахстан
от 6 июня 2016 года № 478
Cтандарт
организации оказания эндокринологической помощи
в Республике Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында эндокринологиялық көмек көрсетуді (ересектер мен балалар) ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген және эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын болып табылатын ұйымдарды қоспағанда, халыққа эндокринологиялық көмек көрсететін ұйымдардың штаттары "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 238 бұйрық) бекітілген штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
3. Осы Стандартта пайдаланылатын анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімді "эндокринология" (ересектер, балалар) мамандығы бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі - Портал) - тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттердің стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеу мен сақтаудың бірыңғай жүйесі;
4) медициналық көмектің сапасы – көрсетілетін медициналық көмектің уәкілетті орган бекіткен және медициналық ғылым мен технологиялардың қазіргі заманғы даму деңгейі негізінде белгіленген стандарттарға сәйкестік деңгейі;
5) йод тапшылығы ауруларының профилактикасы – йод тапшылығы ауруларының алдын алуға бағытталған іс-шаралар жүйесі;
6) пациент – медициналық қызметтер көрсетудің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
7) профилактика - аурулардың пайда болуының, олардың ерте сатыда өршуінің алдын алуға және орын алған асқынуларды, ағзалар мен тіндердің бүлінулерін бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
8) скрининг – ауруларды ерте анықтау мақсатында халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық тексеріп-қараулар;
9) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі - ТМККК) - Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесі бойынша бірыңғай медициналық көмектің көлемі;

1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания эндокринологической помощи (взрослой и детской) в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования к организации оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями эндокринной системы.
2. Штаты организаций, оказывающих эндокринологическую помощь населению, за исключением организаций являющихся государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения, устанавливаются в соответствии со штатными нормативами, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6173) (далее – Приказ № 238).
3. Определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по специальности "эндокринология" (взрослая, детская);
2) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
3) портал Бюро госпитализации (далее – Портал) – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) качество медицинской помощи – уровень соответствия оказываемой медицинской помощи стандартам, утвержденным уполномоченным органом и установленным на основе современного уровня развития медицинской науки и технологии;
5) профилактика йододефицитных заболеваний – система мероприятий, направленных на предупреждение йододефицитных заболеваний;
6) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг;
7) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
8) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан и оралманам;
9) скрининг – профилактические медицинские осмотры целевых групп населения с целью раннего выявления заболеваний;

10) халыққа (ересектер мен балаларға) эндокринологиялық көмек - эндокринологиялық науқастарды уақтылы анықтау, емдеу және оңалту.
2. Эндокринологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары мен құрылымы
4. Медициналық ұйымдардың (бұдан әрі - МҰ) қызметі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 25 мамырдағы № 364 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7782 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 364 бұйрық) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының қызметі туралы ережеге сәйкес ұйымдастырылады.
5. Халыққа эндокринологиялық көмек (ересектер, балалар) мамандандырылған медициналық көмек түрінде көрсетіледі және эндокринологиялық науқастарды уақтылы анықтауға, емдеуге және оңалтуға бағытталған.
3. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын ересек пациенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
6. Қазақстан Республикасындағы эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге медициналық көмек "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысымен бекітілген ТМККК шеңберінде көрсетіледі.
7. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге (ересектерге, балаларға) көмек көрсететін МҰ медициналық көмек көрсетудің барлық сатысында сабақтастықты сақтай отырып, пациенттерді профилактикалауға, ерте диагностикалауға, емдеуге, медициналық оңалтуға бағытталған іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.
8. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге (ересектерге, балаларға) көмек көрсету мынадай нысандарда жүзеге асырылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек (бұдан әрі – АЕК), оның ішінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) және консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК);
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек.
9. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге МСАК көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бүйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 281 бұйрық) бекітілген Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаларына және Азаматтарды алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымдарына бекіту қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге МСАК:
1) шұғыл және жедел медициналық көмек көрсеткен жағдайда тіркелу фактісіне қарамастан;

10) эндокринологическая помощь населению (взрослому и детскому) - своевременное выявление, лечение и реабилитация эндокринологических больных.
2. Основные направления деятельности и структура организаций,
оказывающих эндокринологическую помощь
4. Деятельность медицинских организаций (далее – МО), организовывается в соответствии с Положением о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих эндокринологическую помощь населению Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 мая 2012 года № 364 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7782) (далее – Приказ № 364).
5. Эндокринологическая помощь населению (взрослому, детскому) оказывается в виде специализированной, высокоспециализированной медицинской помощи и направлена на своевременное выявление, лечение и реабилитацию эндокринологических больных.
3. Организация оказания медицинской помощи взрослым пациентам
с заболеваниями эндокринной системы
6. Медицинская помощь пациентам с заболеваниями эндокринной системы в Республике Казахстан оказывается в рамках перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136.
7. МО, оказывающие помощь (взрослому, детскому) с заболеваниями эндокринной системы обеспечивают выполнение мероприятий, направленных на профилактику, раннюю диагностику, лечение, медицинскую реабилитацию пациентов с соблюдением преемственности на всех этапах оказания медицинской помощи.
8. Оказание помощи пациентам с заболеваниями эндокринной системы (взрослому, детскому) осуществляется в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлинической помощи (далее – АПП), в том числе первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее – КДП);
2) стационарной помощи;
3) стационарозамещающей помощи.
9. ПМСП пациентам с заболеваниями эндокринной системы предоставляется в соответствии с Правилами оказания первичной медико-санитарной помощи и Правилами прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11268) (далее – Приказ № 281).
10. ПМСП оказывается пациентам с заболеваниями эндокринной системы:
1) независимо от факта прикрепления в случае оказания экстренной и неотложной медицинской помощи;

2) жоспарлы тәртіпте – тіркелуі, алдын ала жазылуы немесе жүгінуі бойынша көрсетіледі.
11. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге амбулаториялық деңгейде МСАК "эндокринология" (ересектер, балалар), "жалпы практика дәрігері", "педиатрия", "терапия" мамандықтары бойынша дәрігерлер, сондай-ақ аудандық, қалалық емханаларда және дәрігерлік амбулаторияларда "эндокринология" циклі бойынша біліктілікті арттырудан өткен мейіргер көрсетеді.
12. Халықты МСАК ұйымына тіркеу №281 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
13. МСАК шеңберінде мынадай емдік-диагностикалық іс-шаралар көрсетіледі:
1) диагностикалық - МСАК маманының тексеріп-қарауы, зертханалық және аспаптық зерттеулер;
2) емдік - шұғыл және жедел медицналық көмек, клиникалық хаттамаларға сәйкес емдеу манипуляцияларын көрсету;
3) эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерді тегін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды алуға арналған рецептілермен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 4 қарашадағы № 786 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7306 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 786 бұйрық) бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде амбулаториялық деңгейде белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар халықты тегін қамтамасыз ету үшін дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың және мамандандырылған емдік өнімдердің тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады;
4) профилактикалық – медициналық тексеріп-қараулар, саламатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау, халықтың нысаналы топтарын кейіннен динамикалық қадағалай және сауықтыра отырып, скринингтік профилактикалық медициналық тексеріп-қарау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 685 бұйрық) бекітілген Халықтың нысаналы топтарын профилактикалық медициналық тексеріп-қарауды жүргізу ережесіне сәйкес жүзеге асырылады;
5) дұрыс және тиімді тамақтану, диспансерлеу жөніндегі ұсынымдар.
14. Пациент МСАК ұйымына алғаш рет жүгінген кезде МСАК ұйымының тіркеу орнында: "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық) бекітілген 025/е нысаны бойынша амбулаториялық науқастың медициналық картасы ресімделеді.

2) в плановом порядке - по прикреплению, предварительной записи или обращению.
11. ПМСП пациентам с заболеваниями эндокринной системы оказывается на амбулаторном уровне врачами по специальности "эндокринология" (взрослая, детская), "врач общей практики", "педиатрия", "терапия", а также медицинская сестр в районной, городской поликлиниках и врачебной амбулатории, прошедшими повышение квалификации по циклу "эндокринология".
12. Прикрепление населения к организации ПМСП осуществляется в соответствии с Приказом № 281.
13. В рамках ПМСП оказываются следующие лечебно-диагностические мероприятия:
1) диагностические - осмотр специалистом ПМСП, лабораторные и инструментальные исследования;
2) лечебные - оказание экстренной и неотложной медицинской помощи;
3) обеспечение пациентов с заболеваниями эндокринной системы бесплатными лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения, осуществляются в соответствии с Перечнем лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного обеспечения населения в рамках ГОБМП на амбулаторном уровне с определенными заболеваниями (состояниями) и специализированными лечебными продуктами, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 786 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7306) (далее – Приказ № 786);
4) профилактические медицинские осмотры, проведение скрининговых профилактических медицинских осмотров целевых групп населения с последующим динамическим наблюдением, осуществляются в соответствии с Правилами проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5918) (далее – Приказ № 685).
14. При первичном обращении пациента в организацию ПМСП, в регистратуре организации ПМСП оформляется медицинская карта амбулаторного больного по форме 025/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – Приказ № 907).

15. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациентке консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 626 бұйрық) бекітілген Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге КДК-ны "эндокринология" (ересектер, балалар) мамандығы бойынша дәрігерлер:
1) аудандық, ауданаралық, қалалық емханаларда;
2) қалалық, облыстық консультациялық-диагностикалық орталықтарда;
3) республикалық консультациялық-диагностикалық орталықта көрсетеді.
17. КДК көрсету үшін эндокринолог дәрігерге жіберу кезінде МСАК дәрігері № 907 бұйрықпен бекітілген № 001-4/е нысаны бойынша зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелері бар жолдаманы ресімдейді.
18. КДК көрсету кезінде эндокринолог дәрігер пациентті консультацияға жіберген МСАК дәрігеріне жүргізілген зерттеулердің және емдеудің нәтижелері корсетілетін, № 907 бұйрықпен бекітілген № 086/е нысаны бойынша консультациялық-диагностикалық қорытынды сондай-ақ № 907 бұйрықпен бекітілген № 071/е нысаны бойынша эндокриндік жүйе аурлары бар пациенттерді одан әрі емдеу бойынша ұсынымдар береді.
19. КДК көрсететін МҰ-ның эндокринолог дәрігері № 907 бұйрықпен бекітілген нысандар бойынша бастапқы медициналық құжаттарды жүргізуді және есептер ұсынуды қамтамасыз етеді.
20. МСАК дәрігері консультациялық-диагностикалық қорытындыны алғаннан кейін эндокринолог дәрігердің ұсынымдарына сәйкес пациентті одан әрі бақылауды жүзеге асырады.
21. МҰ-ның эндокринолог дәрігері көрсетілімдер болған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын береді және қажет болған жағдайда ұзартады, ал еңбекке жарамдылығын тұрақты жоғалту кезінде (диабеттік табан, аяқ-қолдың ампутациясы) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 44 бұйрық) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жіберу үшін құжаттарды ресімдеуге қорытынды береді.
22. Еңбек ету қабілетінен тұрақты айырылу дәрежесін белгілеу, куәландыру (қайта куәландыру), сондай-ақ куәландырылатын пациенттің әлеуметтік қорғау шараларына деген қажеттілігің айқылдау № 44 бұйрыққа сәйкес МӘС өткізу арқылы жүргізіледі.

15. Консультативно-диагностическая помощь (далее – КДП) пациенту (взрослые, дети) с заболеваниями эндокринной системы осуществляется в соответствии Правилами оказания консультативно-диагностической помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11958) (далее – Приказ № 626).
16. КДП пациентам с заболеваниями эндокринной системы оказывается врачами по специальности "эндокринология" (взрослая, детская) в:
1) районной, межрайонной, городской поликлинике;
2) городском, областном консультативно-диагностических центрах;
3) республиканском консультативно-диагностическом центре.
17. При направлении к врачу-эндокринологу для оказания КДП врач ПМСП оформляет направление с результатами лабораторных и инструментальных исследований по форме № 001-4/е, утвержденное Приказом № 907.
18. Врач-эндокринолог при оказании КДП предоставляет врачу ПМСП, направившему пациента на консультацию, консультативно-диагностическое заключение по форме № 086/е утвержденной Приказом № 907, в котором указывает результаты проведенного обследования и лечения, а также рекомендации по дальнейшему лечению пациента с заболеваниями эндокринной системы по форме № 071/у утвержденной Приказом № 907.
19. Врач-эндокринолог МО, оказывающий КДП, обеспечивает ведение первичных медицинских документов и представление отчетов по формам, утвержденным Приказом № 907.
20. Врач ПМСП осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом после получения консультативно-диагностического заключения, в соответствии с рекомендациями врача - эндокринолога.
21. Врач-эндокринолог МО, при наличии показаний выдает и при необходимости продлевает лист временной нетрудоспособности или справку о временной нетрудоспособности, а при стойкой утрате трудоспособности (наличии диабетической стопы, ампутации конечности) дает рекомендации на оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ), в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589) (далее – Приказ № 44).
22. Установление степени стойкой утраты трудоспособности, освидетельствование (переосвидетельствование), а также определение потребностей освидетельствуемого лица – в мерах социальной защиты пациента проводятся путем проведения МСЭ в соответствии с Приказом № 44.

23. Пациентте стационарлық емдеуге көрсетілімі болған кезде медициналық көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 61 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 761 бұйрық) бекітілген Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
24. ТМККК шеңберінде пациентті стационарға емдеуге жатқызу тәуліктік медициналық бақылау мен емдеу үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде Портал арқылы:
1) МСАК дәрігерінің жолдамасы бойынша;
2) АЕК көрсететін МҰ эндокринолог дәрігерінің жолдамасы бойынша;
3) жолдаманың болуына қарамастан шұғыл көрсетілімдер (гипогликемиялық кома, гипергликемиялық кома, асқынулардың болуы) бойынша жүзеге асырылады.
25. ТМККК шеңберінде пациентті стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу үшін МСАК ұйымы:
1) ауруға сәйкес клиникалық-диагностикалық, зертханалық, аспаптық инвазивтік емес зерттеулердің қажетті тізбесін, қажет болған жағдайда бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді;
2) № 907 бұйрықпен бекітілген № 001-3/е нысаны бойынша стационарға емдеуге жатқызуға жолдаманы ресімдейді;
3) емдеуге жатқызу порталы арқылы бойынша Күту парағы арқылы стационарға емдеуге жатқызу күні туралы пациентті хабардар етеді. Емдеуге жатқызу коды бойынша пациент www.bg.eisz.kz сайтында республиканың стационарларындағы бос төсектер туралы ақпаратты және оны жатқызу жоспарланған стационардағы өз кезегін қарай алады.
26. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерді амбулаториялық-емханалық ұйымдардан республикалық деңгейде мамандандырылған медициналық көмек алу үшін жіберу пациенттің ТМККК шеңберінде МҰ еркін таңдау құқығы ескеріліп, Портал арқылы жүзеге асырылады.
27. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге стационарлық көмек аудандық, қалалық, облыстық ауруханалардың, республикалық орталықтардың және ғылыми-зерттеу институттарының эндокринологиялық бөлімшелерінде (немесе терапиялық бөлімшелердің құрамындағы эндокринологиялық төсектерде) көрсетіледі.
28. Пациенттің немесе оның заңды өкілінің оған медициналық көмек көрсетуге жазбаша келісімі болған жағдайда № 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысан бойынша стационарлық науқастың картасы толтырыла отырып, стационардың қабылдау бөлімшесінде дәрігер қарағаннан кейін пациент эндокринологиялық бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
29. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттің өмірге қаупі туындаған кезде қабылдау бөлімінен тыс, шұғыл түрде қарқынды терапия немесе реанимация палатасына (бөлімшесіне) емдеуге жатқызылады.

23. При наличии у пациента показаний для стационарного лечения, медицинская помощь осуществляется в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12204) (далее – Приказ № 761).
24. Госпитализация пациента в стационар в рамках ГОБМП осуществляется при наличии медицинских показаний для круглосуточного медицинского наблюдения и лечения через Портал:
1) по направлению специалиста ПМСП;
2) по направлению врача-эндокринолога МО, оказывающей АПП;
3) по экстренным показаниям (гипогликемическая кома, гипергликемическая кома, наличие осложнений) вне зависимости от наличия направления.
25. Для плановой госпитализации пациента в стационар в рамках ГОБМП организация ПМСП:
1) проводит необходимый перечень клинико-диагностических, лабораторных, инструментальных неинвазивных исследований в соответствии с заболеванием, при необходимости консультации профильных специалистов;
2) оформляет направление по форме 001-3/у на госпитализацию в стационар, утвержденной Приказом № 907;
3) информирует пациента о дате госпитализации в стационар посредством Листа ожидания через Портал госпитализации. По коду госпитализации пациент просматривает на сайте www.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в стационарах республики и свою очередность в стационар, куда планируется его госпитализация.
26. Направление пациентов с заболеваниями эндокринной системы из амбулаторно-поликлинических организаций для получения специализированной медицинской помощи на республиканском уровне осуществляется через Портал.
27. Стационарная помощь пациентам с заболеваниями эндокринной системы оказывается в эндокринологическом отделении (или на эндокринологических койках в составе терапевтических отделений), районной, городской, областной больниц, республиканских центров и научно-исследовательских институтов.
28. После осмотра врачом в приемном отделении стационара пациент госпитализируется в эндокринологическое отделение с заполнением карты стационарного больного по форме 003/у, утвержденной Приказом № 907, при наличии письменного согласия пациента или его законного представителя на предоставление ему медицинской помощи.
29. При угрозе жизни пациент с заболеванием эндокринной системы в экстренном порядке госпитализируется в палату (отделение) интенсивной терапии или реанимационное отделение, минуя приемное отделение.

30. Стационарлық деңгейде эндокринологиялық көмек көрсету мыналарды қамтиды:
1) зертханалық және аспаптық зерттеулер жүргізу;
2) емдеуші дәрігердің, қажет болған жағдайда бөлімше меңгерушісімен бірлесіп, кейіннен дәрігерлік тағайындауларды ұйымдастыра және орындай отырып, емді таңдау және тағайындау;
3) дәрігердің күнделікті тексеріп-қарауы (басқа кезеңділік көзделмеген болса), емді түзету;
4) келіп түскен кезде және одан әрі бөлімше меңгерушісінің тексеріп-қарауы - аптасына бір реттен кем емес;
5) басқа бейінді мамандардың консультацияларын жүргізу (көрсетілімдер болған жағдайда);
6) құжаттамаларды ресімдей және пациенттің қолына № 907 бұйрықпен бекітілген № 027/е нысаны бойынша амбулаториялық, стационарлық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірмені және еңбекке уақытша жарамсыздығын куәландыратын құжатты (қажет болған жағдайда) бере отырып, пациентті аурханадан шығару;
7) № 907 бұйрыққа сәйкес бастапқы медициналық құжаттаманы ресімдеу және жүргізу.
31. Ересектерге арналған эндокринологиялық бөлімшенің құрылымында № 364 бұйрыққа сәйкес қарқынды терапия (бөлімшенің 10 пациентіне 1 төсек есебінен) палатасы ұйымдастырылады.
32. Клиникалық диагноз пациент стационарға келіп түскен күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірілмей белгіленуі тиіс. Диагностикалық тұрғыдан күрделі жағдайлар айрықша болады, бұл ретте медициналық картада диагнозды белгілеудің кешігу себептері көрсетіледі және қосымша диагностикалық зерттеулер мен мамандардың консультациялары белгіленеді.
Медициналық картада клиникалық диагнозды белгілеген күні тиісті жазба жасалады.
33. Ересектерде болатын прекоматоздық жағдайлар кезінде эндокриндік жүйес ауруларымен ауыратын пациенттерге көмек көрсету кардиологтың, нефрологтың, невропатологтың, офтальмологтың, гинекологтың, ангиохирургтың және нейрохирургтың қосымша консультациясын қамтиды.
34. Пациенттің эндокриндік жүйе ауруының асқынуларын хирургиялық емдеу үшін көрсетілімдер болған кезде эндокринолог дәрігер арнайы бейінді мамандарды: офтальмологты, нейрохирургты, урологты, гинекологты, жалпы бейінді хирургты және ангиохирургты консультацияға шақырады.
35. Шұғыл және жедел медициналық көмек көрсетуге медициналық көрсетілімдер болған жағдайда пациенттерді МҰ-ға шұғыл емдеуге жатқызу Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2013 жылғы 26 маусымдағы № 365 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8576 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 365 бұйрық) бекітілген Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмекті және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес жүзеге асырылады.

30. Эндокринологическая помощь на стационарном уровне включает в себя:
1) проведение лабораторного и инструментального обследования;
2) подбор и назначение лечения лечащим врачом, при необходимости совместно с заведующим отделением с последующей организацией и выполнением врачебных назначений;
3) ежедневный осмотр врачом (если не предусмотрена другая периодичность), коррекция лечения;
4) осмотр заведующего отделением при поступлении и далее – не менее одного раза в неделю;
5) проведение консультаций других профильных специалистов (при наличии показаний);
6) выписка пациента с оформлением документации и выдачей на руки пациенту выписки из медицинской карты амбулаторного, стационарного больного по форме № 027/у, утвержденной Приказом № 907, и документа, удостоверяющего временную нетрудоспособность (при необходимости);
7) оформление и ведение первичной медицинской документации в соответствии с Приказом № 907.
31. В структуре взрослого эндокринологического отделения организуется палата интенсивной терапии (из расчета 1 койка на 10 пациентов отделения), в соответствии Приказом № 364.
32. Клинический диагноз устанавливается не позднее трех календарных дней со дня поступления пациента в стационар. Исключение составляют случаи, сложные в диагностическом отношении, при этом в медицинской карте указывается причина задержки постановки диагноза и назначаются дополнительные диагностические исследования и консультации специалистов.
В день установления клинического диагноза в медицинской карте делается соответствующая запись.
33. Оказание помощи пациентам с заболеваниями эндокринной системы при прекоматозных состояниях у взрослых включает в себя дополнительную консультацию кардиолога, нефролога, невропатолога, офтальмолога, гинеколога, ангиохирурга и нейрохирурга.
34. При наличии показаний для проведения хирургического лечения осложнений заболевания эндокринной системы у пациента, врач-эндокринолог приглашает на консультацию специалистов узкого профиля: офтальмолога, нейрохирурга, уролога, гинеколога, хирурга общего профиля и ангиохирурга.
35. Экстренная госпитализация пациентов в МО при наличии медицинских показаний для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, осуществляется в соответствии со Стандартом организации оказания скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации в Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июня 2013 года № 365 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8576) (далее – Приказ № 365).

36. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге жедел медициналық жәрдем:
1) уақтылы медициналық көмек көрсетпеу жай-күйінің нашарлауына немесе қайтыс болуына әкелетін пациенттің өміріне тікелей қауіп төнген кезде;
2) өміріне тікелей қауіп болмаған кезде бірақ, өмірлік маңызды функциялардың бұзылуына әкелетін патологиялық жағдайға байланысты ұсынылады.
37. Стационарлық жағдайда емдеу аяқталғаннан кейін пациентке жүргізілген зерттеулер мен емдеудің нәтижелері және пациентті емдеудің одан арғы тәсілі жөніндегі ұсынымдары бар № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е "Стационардан шыққан адамның картасы" нысаны бойынша стационарлық науқастың медициналық картасынан шығару эпикризі беріледі.
38. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге стационарды алмастыратын көмек ЖҚА-мен ауыратын пациенттерге Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 669 бұйрық) бекітілген Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына сәйкес дәрігерлік амбулаторияларда, ауылдық, аудандық, қалалық емханаларда, аудандық, ауданаралық, қалалық, облыстық ауруханалардың эндокринологиялық бөлімшесінде (немесе терапиялық бөлімшенің құрамындағы эндокринологиялық төсектерде), республикалық орталықтарда және ғылыми-зерттеу институттарында көрсетіледі.
39. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын пациенттерге стационарды алмастыратын көмек "эндокринология" циклі бойынша біліктілікті арттырудан өткен "эндокринология" (балалар, ересектер), "жалпы практика дәрігері", "терапия" мамандықтары бойынша дәрігерлер көрсетеді.
4. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
40. Эндокринологиялық көмек балаларға мамандандырылған медициналық көмек түрінде көрсетіледі.
41. Балаларға мамандандырылған эндокринологиялық көмек:
1) АЕК, оның ішінде МСАК және КДК;
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек нысандарында ұсынылады.
42. Балаларға МСАК:
1) жоспарлы тәртіпте – тіркелуі алдын ала жазылүы немесе жүгінуі бойынша;
2) шұғыл және жедел медициналық көмек көрсеткен жағдайда тіркелу фактісіне қарамастан көрсетіледі.
43. МСАК ұйымдарына балаларды бекіту медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы бойынша басқа әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан жақын жердегі МСАК ұйымына бекітілетін шекаралас аумақтарда тұратын азаматтарды қоспағанда, тұрақты немесе уақытша тұрғылықты, жұмыс істейтін, оқитын жері бойынша бір әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде дәрігерді, медициналық ұйымды еркін таңдау құқығы негізінде № 281 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.

36. Скорая медицинская помощь пациентам с заболеваниями эндокринной системы предоставляется:
1) при непосредственной угрозе жизни пациента, которая без своевременной медицинской помощи приведет к утяжелению состояния или летальному исходу;
2) при отсутствии непосредственной угрозы для жизни, но, исходя из патологического состояния, когда угрожающий момент для жизни пациента наступит в любое время.
37. После завершения лечения в стационарных условиях, пациенту выдается выписка из медицинской карты стационарного больного "Карта выбывшего из стационара" по форме № 066/у, утвержденной приказом № 907, с результатами проведенного обследования, лечения и рекомендациями по дальнейшей тактике лечения пациента.
38. Стационарозамещающая помощь пациентам с заболеваниями эндокринной системы оказывается во врачебной амбулатории, сельской, районной, городской поликлиниках, эндокринологическом отделении (или на эндокринологических койках в составе терапевтических отделений) районной, межрайонной, городской, областной больницах, республиканских центрах и научно-исследовательских институтах в соответствии с Правилами оказания стационарозамещающей помощи, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12106) (далее – Приказ № 669).
39. Стационарозамещающая помощь пациентам с заболеваниями эндокринной системы оказывается врачами по специальности "эндокринология" (детская, взрослая), "врач общей практики", "терапия", прошедшими повышение квалификации по циклу "эндокринология".
4. Организация оказания медицинской помощи детям
с заболеваниями эндокринной системы
40. Эндокринологическая помощь детям оказывается в виде специализированной медицинской помощи.
41. Специализированная эндокринологическая помощь детскому населению предоставляется в следующих формах:
1) АПП, в том числе ПМСП и КДП;
2) стационарной помощи;
3) стационарозамещающей помощи.
42. ПМСП детям оказывается:
1) в плановом порядке - по прикреплению, предварительной записи или обращению;
2) независимо от факта прикрепления в случае оказания экстренной и неотложной медицинской помощи.
43. Прикрепление детей к организации ПМСП по месту постоянного или временного проживания, работы, учебы, с учетом права свободного выбора врача, медицинской организации в пределах одной административно-территориальной единицы, за исключением граждан, проживающих на приграничных территориях, которые по праву свободного выбора медицинской организации прикрепляются в близлежащую организацию ПМСП, расположенную на другой административно-территориальной единице, осуществляется в соответствии с Приказом № 281.

44. МСАК шеңберінде мынадай емдік-диагностикалық іс-шаралар көрсетіледі:
1) диагностикалық – баланы МСАК маманының тексеріп-қарауы, зертханалық және аспаптық зерттеулер;
2) емдік – балаларға шұғыл және жедел медициналық көмек көрсету, диагностикалық зерттеулер және емдік манипуляциялар жүргізу;
3) профилактикалық – медициналық тексеріп-қараулар, саламатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау, ұтымды және дұрыс тамақтану жөніндегі ұсынымдар, диспансерлеу және динамикалық бақылау, жаңа туған нәрестелердің патронажы, оның ішінде балаларды туа біткен гипотиреозға (бұдан әрі – ТБГ) неонаталдық скринингтік зерттеп-қарау.
45. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларды тегін дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету № 786 бұйрыққа сәйкес, № 907 бұйрыққа сәйкес тегін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды алу үшін № 130/е нысаны бойынша рецептілік бланктерде жүзеге асырылады.
46. МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, № 685 бұйрықпен айқындалған тәртіпте кейіннен динамикалық бақылай және сауықтыра отырып, балалардың нысаналы топтарын скринингтік профилактикалық медициналық тексеріп-қарауды жүзеге асырады.
47. Балалардың нысаналы топтарын скринингтік тексеріп-қараулардың нәтижелері № 907 бұйрықпен бектілген 025–07/е нысаны бойынша баланы профилактикалық медициналық тексеріп-қараудың (скринингтің) статистикалық картасына енгізіледі.
48. Туа біткен гипотериозға (бұдан әрі – ТГ) неонаталдық скринингтік зертеп-қарау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6490 болып тіркелген) бекітілген Скрининг ұйымдастыру ережесіне сәйкес жүргізіледі.
49. Тұрғылықты жері бойынша МСАК-та жаңа туған нәрестенің алғашқы патронажында құжаттамада ТГ-ға неонаталдық скринингтік зерттеп-қарау кезінде қан үлгілерінің алынғандығы туралы белгілер болмаған жағдайда, баланың амбулаториялық картасына қан алу күні туралы тиісті белгілер қойыла отырып, айы-күні жетіп туған нәрестелерден өмірінің 5 - күнінен кешіктірмей, ал шала туған нәрестелерден өмірінің 14 - күнінен кешіктірмей, қан алынады.
50. ТГ-ға неонаталдық скринингтік зерттеп-қарауға алынған қанның талдауларында ауытқулар анықталған кезде қалалық немесе облыстық медициналық-генетикалық консультация (бұдан әрі – МГК) базасындағы зертхананың дәрігері 24 сағаттың ішінде қазіргі уақытта баланың жатқан немесе есепте тұрған денсаулық сақтау ұйымының (акушериялық немесе педиатриялық стационар, МСАК) басшыларымен хабарласады.

44. В рамках ПМСП оказываются следующие лечебно-диагностические мероприятия:
1) диагностические - осмотр ребенка специалистом ПМСП, лабораторные и инструментальные исследования;
2) лечебные - оказание экстренной и неотложной медицинской помощи детям, проведение диагностических исследований и лечебных манипуляций;
3) профилактические медицинские осмотры, формирование и пропаганда здорового образа жизни, рекомендации по рациональному и здоровому питанию, диспансеризация и динамическое наблюдение, патронаж новорожденных, в том числе неонатальное скрининговое обследование детей на врожденный гипотиреоз (далее – ВГ).
45. Обеспечение детей с заболеваниями эндокринной системы бесплатными лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения, осуществляются в соответствии с Приказом № 786, на рецептурных бланках по форме № 130/у, для получения бесплатных лекарственных средств и изделий медицинского назначения в соответствии с Приказом № 907.
46. Организации здравоохранения, оказывающие ПМСП, осуществляют скрининговые профилактические медицинские осмотры целевых групп детского населения с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением в порядке, определенном Приказом № 685.
47. Результаты скрининговых осмотров целевых групп детского населения вносятся в статистическую карту профилактического медицинского осмотра (скрининга) ребенка по форме 025-07/у, утвержденную Приказом № 907.
48. Проведение неонатального скринингового обследования на врожденный гипотериоз (далее – ВГ) проводится в соответствии с Правилами организации скрининга, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6490).
49. На первом патронаже новорожденного ребенка в ПМСП по месту жительства в случае отсутствия в документации отметки о взятии образцов крови при неонатальном скрининговом обследовании на ВГ, забор крови у доношенных новорожденных детей производится не позднее 5 дня жизни, а у недоношенных детей не позднее 14 дня жизни, с соответствующей пометкой в амбулаторной карте ребенка о дате забора крови.
50. При выявлении отклонений в анализах крови на неонатальное скрининговое обследование на ВГ врач лаборатории на базе городской или областной медико-генетической консультации (далее – МГК) в течение 24 часов связывается с руководителем организации здравоохранения, в котором в данное время находится или состоит на учете ребенок (акушерский или педиатрический стационар, ПМСП).

51. Баланың жатқан немесе есепте тұрған денсаулық сақтау ұйымының басшысы неонаталдық скринингтік орталықтан шақырту алғаннан кейін 48 сағаттың ішінде баладан қайта қан алуды, сондай-ақ қан үлгілерін растайтын диагностика үшін неонаталдық скринингтік зертханаға жеткізуді қамтамасыз етеді.
52. Растайтын диагностика (жаңа туған нәрестенің қанын қайта зерттеп-қарау) қалалық және облыстық МГК базасында неонаталдық скрининг орталығында жүргізіледі. ТГ расталған кезде диагнозы мен емдеуді верификациялау үшін бала МҰ-ның балаларға арналған эндокринологиялық бөлімшесіне жіберіледі.
53. Бейінді маманның (балалар эндокринологы) эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларға КДК көрсету, ТМККК шеңберінде МСАК дәрігерінің немесе басқа бейінді маманның жолдамасы бойынша жүзеге асырылады.
54. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларға КДК "балалар эндокринологиясы" мамандығы бойынша дәрігерлер:
1) аудандық және қалалық емханаларда;
2) қалалық немесе облыстық консультациялық-диагностикалық орталықта;
3) республикалық консультациялық-диагностикалық орталықта көрсетеді.
55. Балаларды республикалық деңгейде КДК алуға жіберу № 626 бұйрыққа сәйкес меншік нысанына қарамастан облыстардың, Астана және Алматы қалаларының медициналық ұйымдарынан, медициналық ұйымдарда және облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларында құрылған Комиссиялар жүзеге асырады.
56. Босандыру ұйымдарында барлық жаңа туған нәрестелерді неонатолог дәрігер қарайды және эндокриндік жүйенің туа біткен ауыр белгілері (ТГ, адреногениталдық синдром, ауыр ұзақ сақталатын гипогликемиялар) анықталған жағдайда балалар эндокринологының консультациясы жүргізіледі. Көрсетілімдер болған кезде жаңа туған нәресте эндокринологиялық бөлімшеге ауыстырылады.
57. Жаңа туған нәрестеде эндокриндік жүйенің туа біткен ауруларының белігілері (екі жақты крипторхизм, микропенис, сыртқы гениталий құрылымының дұрыс болмауы) болған жағдайда және витальдық функциялары бұзылмаған жағдайда жаңа туған нәресте 2 апталық кезінде балалар эндокринологы мен генетиктің консультациясын жүргізу туралы ұсынымдармен босандыру ұйымынан шығарылады. Алынған ұсынымдардың орындалуын бақылау МСАК маманына жүктеледі.
58. КДК көрсету үшін МСАК дәрігері балалар эндокринологына зертханалық және аспаптық зерттеулердің нәтижелері бар жолдаманы № 907 бұйрыққа сәйкес ресімдейді.
59. КДК эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларға МҰ-ның медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде профилактикалық, диагностикалық және емдік көмек түрінде ұсынылады.

51. Руководитель организации здравоохранения, в котором в данное время находится или состоит на учете ребенок, в течение 48 часов после получения вызова из центра неонатального скрининга обеспечивает повторный забор крови у ребенка, а также доставку образцов крови для подтверждающей диагностики в лабораторию неонатального скрининга.
52. Подтверждающая диагностика (повторное обследование крови новорожденного ребенка) проводится в центре неонатального скрининга на базе городских и областных МГК. При подтверждении ВГ ребенок направляется в детское эндокринологическое отделение МО для верификации диагноза и лечения.
53. Оказание КДП детям с заболеваниями эндокринной системы профильным специалистом (детским эндокринологом), осуществляется по направлению врача ПМСП или другого профильного специалиста в рамках ГОБМП.
54. КДП детям с заболеваниями эндокринной системы оказывается врачами по специальности "эндокринология детская" в:
1) районной и городской поликлинике;
2) городском или областном консультативно-диагностическом центре;
3) республиканском консультативно-диагностическом центре.
55. Направление детей для получения КДП на республиканском уровне осуществляется из медицинских организаций областей, городов Астаны и Алматы, независимо от формы собственности, Комиссиями, созданными в медицинских организациях и Управлениях здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы, в соответствии с Приказом № 626.
56. В родовспомогательных организациях все новорожденные дети осматриваются врачом - неонатологом и при выявлении признаков тяжелого врожденного заболевания эндокринной системы (ВГ, адреногенитальный синдром, тяжелые персистирующие гипогликемии) проводится консультация детского эндокринолога. При наличии показаний новорожденный переводится в эндокринологическое отделение.
57. При наличии у новорожденного признаков врожденного заболевания эндокринной системы (двусторонний крипторхизм, микропенис, неправильное строение наружных гениталий) и при отсутствии нарушения витальных функций новорожденный ребенок выписывается из родовспомогательной организации с рекомендациями о проведении консультации детского эндокринолога и генетика в срок до 2-х недель жизни. Контроль за выполнением полученных рекомендаций возлагается на специалиста ПМСП.
58. Направление к детскому эндокринологу для оказания КДП врач ПМСП оформляет в соответствии с Приказом № 907, с результатами лабораторных и инструментальных исследований.
59. КДП детям с заболеваниями эндокринной системы предоставляется в виде профилактической, диагностической и лечебной помощи при наличии у МО лицензии на осуществление медицинской деятельности.

60. МҰ-ның КДК көрсетуші дәрігері ТМККК шеңберінде қан диабетінің 1 түрімен ауыратын 1 жастан 18 жасқа дейінгі балаларға Помпа мектептерінің кабинеттерінде осы пациенттерге мониторинг жүргізе отырып, инсулинді үздіксіз тері асты инфузиясының жүйесін пайдаланады.
61. Балалар эндокринологы КДК көрсеткен кезде пациентті консультацияға жіберген МСАК дәрігеріне жүргізілген зерттеп-қараулар мен емдеудің нәтижелері, сондай-ақ № 907 бұйрықпен бекітілген № 071/е нысаны бойынша пациентті одан әрі емдеу жөніндегі ұсынымдар көрсетілген консультациялық-диагностикалық қорытындыны ұсынады.
62. МСАК дәрігері балалар эндокринологының ұсынымдарына сәйкес консультациялық-диагностикалық қорытынды алғаннан кейін пациентті одан әрі бақылауды жүзеге асырады.
63. МҰ-ның балалар эндокринологы көрсетілімдер болған кезде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтаманы береді және қажет болған жағдайда ұзартады, ал еңбекке жарамдылығын тұрақты жоғалтқан жағдайда № 44 бұйрыққа сәйкес МӘС-ке жіберуге құжаттарды ресімдеуге консультациялық қорытынды береді.
64. Мүгедектікті және еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесін белгілеу, куәландыру (қайта куәландыру) тәртібі, сондай-ақ куәландырылатын адамның әлеуметтік қорғау шараларына қажеттілігін айқындау № 44 бұйрыққа сәйкес МӘС өткізу арқылы жүргізіледі.
65. Балада стационарлық емдеу үшін көрсетілімдері болған кезде № 761 бұйрыққа сәйкес медициналық көмек жүзеге асырылады.
66. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларды МСАК-тан мамандандырылған медициналық көмек алуға жіберу Портал арқылы:
1) АЕК көрсететін МҰ-ның эндокринолог дәрігерінің жолдамасы бойынша;
2) МСАК маманының жолдамасы бойынша;
3) жолдаманың болуына қарамастан шұғыл көрсетілімдер бойынша жүзеге асырылады.
67. Пациентті ТМККК шеңберінде стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу үшін МСАК ұйымы:
1) пациентті емдеу үшін қажетті клиникалық-диагностикалық, зертханалық, аспаптық зерттеулерді, бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді;
2) № 907 бұйрықпен бекітілген 001-3/е нысаны бойынша стационарға емдеуге жатқызу жолдамасын ресімдейді;
3) Емдеуге жатқызу порталы арқылы бойынша Күту парағы арқылы стационарға емдеуге жатқызу күні туралы пациентті хабардар етеді. Емдеуге жатқызу коды бойынша пациент www.bg.eisz.kz сайтында республиканың стационарларындағы бос төсектер туралы ақпаратты және оны жатқызу жоспарланған стационардағы өз кезегін қарай алады.
68. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларға стационарлық көмек аудандық, ауданаралық, қалалық балалар, облыстық балалар ауруханалардың, республикалық орталықтар мен ғылыми-зерттеу институттарының эндокринологиялық бөлімшелерінде (немесе соматикалық бөлімшелердің құрамындағы эндокринологиялық төсектерде) көрсетіледі.

60. В рамках ГОБМП врач МО, оказывающей КДП, использует систему непрерывной подкожной инфузии инсулина у детей от 1 года до 18 лет с сахарным диабетом 1 типа, с проведением мониторинга этих пациентов в кабинетах Помповой школы.
61. Детский эндокринолог при оказании КДП предоставляет врачу ПМСП, направившему пациента на консультацию, консультативно-диагностическое заключение, в котором указывает результаты проведенного обследования и лечения, а также рекомендации по дальнейшему лечению пациента по форме № 071/у, утвержденной Приказом № 907.
62. Врач ПМСП осуществляет дальнейшее наблюдение за пациентом после получения консультативно-диагностического заключения в соответствии с рекомендациями детского эндокринолога.
63. Детский эндокринолог МО, при наличии показаний выдает и при необходимости продлевает лист или справку временной нетрудоспособности, а при наличии стойкой утраты трудоспособности дает консультативное заключение на оформление документов для направления на МСЭ в соответствии с Приказом № 44.
64. Установление инвалидности и степени утраты трудоспособности, порядок освидетельствования (переосвидетельствования) а также определение потребностей освидетельствуемого лица – в мерах социальной защиты пациента, проводятся путем проведения МСЭ в соответствии с Приказом № 44.
65. При наличии у ребенка показаний для стационарного лечения медицинская помощь осуществляется в соответствии с Приказом № 761.
66. Направление детей с заболеваниями эндокринной системы из ПМСП для получения специализированной медицинской помощи осуществляется через Портал:
1) по направлению врача-эндокринолога МО, оказывающей АПП;
2) по направлению специалиста ПМСП;
3) по экстренным показаниям вне зависимости от наличия направления.
67. Для плановой госпитализации пациента в стационар в рамках ГОБМП организация ПМСП:
1) проводит необходимые для лечения пациента клинико-диагностические, лабораторные, инструментальные исследования, консультации профильных специалистов;
2) оформляет направление на госпитализацию в стационар по форме 001-3/у, утвержденной Приказом № 907;
3) информирует пациента о дате госпитализации в стационар посредством Листа ожидания через Портал.
По коду госпитализации пациент может просмотреть на сайте www.bg.eisz.kz информацию о свободных койках в стационарах республики и свою очередность в стационар, куда планируется его госпитализация.
68. Стационарная помощь детям с заболеваниями эндокринной системы оказывается в эндокринологическом отделении (или на эндокринологических койках в составе соматических отделений) районной, межрайонной, городской детской, областной детской больниц, республиканских центров и научно-исследовательских институтов.

69. Медициналық көмек көрсетуге баланың заңды өкілінің жазбаша келісімі болған жағдайда № 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысаны бойынша стационар науқастың картасы толтырыла отырып, стационардың қабылдау бөлімінде дәрігер тексеріп-қарағаннан кейін бала эндокринологиялық (соматикалық) бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
70. Өміріне қауіп төнген кезде бала қарқынды терапия палатасына (бөлімшесіне) немесе реанимациялық бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
71. Балаларға стационарлық деңгейде көрсетілетін эндокринологиялық көмек мыналарды қамтиды:
1) жай-күйін анықтау және диагноз қою мақсатында дәрігердің баланы тексеріп-қарауы;
2) № 907 бұйрықпен бекітілген денсаулық сақтау ұйымының бастапқы медициналық құжаттамасының нысандарына сәйкес белгіленген нысандағы медициналық құжаттаманы ресімдеу;
3) ауруына байланысты емдік-диагностикалық және тек диагностикалық іс-шаралар өткізу;
4) емді таңдау және тағайындау;
5) қажет болған жағдайда басқа бейіндегі мамандардың консультациясы.
72. Эндокриндік жүйе ауруларының болуына алдын ала диагноз клиникалық зерттеп-қарау деректерінің, аспаптық және зертханалық зерттеу нәтижелерінің негізінде келіп түскен сәттен бастап бірінші тәуліктің ішінде қойылады.
73. Негізгі диагноз клиникалық-аспаптық зерттеп-қараулардың, зертханалық зерттеу әдістерінің және динамикалық байқау нәтижелерінің негізінде пациент келіп түскен сәттен бастап үш күннің ішінде қойылады.
74. Өңірлік деңгейде зертханалық-аспаптық зерттеулер мен емдік іс-шараларды жүргізу мүмкін болмаған жағдайда бала Портал арқылы мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін республикалық деңгейдегі ұйымға жіберіледі.
75. Балада эндокриндік жүйе ауруларының асқынуларын хирургиялық емдеу жүргізу үшін көрсетілімдері болған кезде балалар эндокринологы арнайы бейін мамандары: нейрохирургты, офтальмологты, жалпы бейін хирургын, урологты, гинеколог пен ангиохирургты консультацияға шақырады.
76. Шұғыл және жедел медициналық көмек көрсетуге медициналық көрсетілімдер болған кезде балаларды МҰ шұғыл емдеуге жатқызу № 365 бұйрыққа сәйкес жүзеге асырылады.
77. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларға жедел медициналық жәрдем:
1) уақтылы медициналық көмек көрсетпеу жай-күйінің нашарлауына немесе қайтыс болуына әкелетін пациенттің өміріне тікелей қауіп төнген кезде;
2) өміріне тікелей қауіп болмаған кезде бірақ, кез келген уақытта қауіп төнуі мүмкін патологиялық жағдайға байланысты ұсынылады.

69. После осмотра врачом в приемном отделении стационара ребенок госпитализируется в эндокринологическое (соматическое) отделение с заполнением карты стационарного больного по форме 003/у, утвержденной Приказом № 907, при наличии письменного согласия законного представителя ребенка на предоставление ему медицинской помощи.
70. При угрозе жизни ребенок госпитализируется в палату (отделение) интенсивной терапии или реанимационное отделение.
71. Эндокринологическая помощь детям на стационарном уровне включает в себя:
1) осмотр врачом ребенка с целью определения его состояния и установления диагноза;
2) оформление медицинской документации установленной формы в соответствии с формами первичной медицинской документации организаций здравоохранения, утвержденными Приказом № 907;
3) проведение лечебно-диагностических и только диагностических мероприятий в зависимости от заболевания;
4) подбор и назначение лечения;
5) при необходимости консультации других узких специалистов.
72. Предварительный диагноз наличия заболевания эндокринной системы устанавливается в течение первых суток с момента поступления на основании данных клинического обследования, результатов инструментальных и лабораторных методов исследования.
73. Основной диагноз устанавливается в течение трех суток с момента поступления пациента на основании клинико-инструментального обследования, результатов лабораторных методов исследования и динамического наблюдения.
74. При отсутствии возможности провести на региональном уровне лабораторно-инструментальные исследования и лечебные мероприятия ребенок направляется в организации республиканского уровня для оказания специализированной медицинской помощи через Портал.
75. При наличии показаний для проведения хирургического лечения осложнений заболевания эндокринной системы у ребенка, детский эндокринолог приглашает на консультацию специалистов узкого профиля: нейрохирурга, офтальмолога, хирурга общего профиля, уролога, гинеколога и ангиохирурга.
76. Экстренная госпитализация детей в МО при наличии медицинских показаний для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, осуществляется в соответствии с Приказом № 365.
77. Скорая медицинская помощь детям с заболеваниями эндокринной системы предоставляется:
1) при непосредственной угрозе жизни пациента, которая без своевременной медицинской помощи может привести к утяжелению состояния или летальному исходу;
2) при отсутствии непосредственной угрозы для жизни но, исходя из патологического состояния, когда угрожающий момент может наступить в любое время.

78. Стационарлық жағдайда емдеу аяқталғаннан кейін балаға жүргізілген зерттеп-қараулардың нәтижелерімен және емдеудің одан арғы тәсілі жөніндегі ұсынымдары бар № 907 бұйрықпен бекітілген № 066/е "Стационардан шыққан адамның картасы" нысаны бойынша стационарлық науқастың медициналық картасынан шығару эпикризі беріледі.
79. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларға стационарды алмастыратын көмек № 669 бұйрыққа сәйкес көрсетіледі.
80. Эндокриндік жүйе ауруларымен ауыратын балаларға стационарды алмастыратын көмекті "эндокринология" (балалар, ересектер) және "эндокринология" циклі бойынша біліктілікті арттыру циклінен өткен "педиатр", "жалпы практика дәрігері" мамандықтары бойынша дәрігер көрсетеді.

78. После завершения лечения в стационарных условиях, ребенку выдается выписка из медицинской карты стационарного больного "Карта выбывшего из стационара" по форме № 066/у, утвержденной Приказом № 907, с результатами проведенного обследования, лечения и рекомендациями по дальнейшей тактике лечения ребенка.
79. Стационарозамещающая помощь детям с заболеваниями эндокринной системы оказывается в соответствии с Приказом № 669.
80. Стационарозамещающая помощь детям с заболеваниями эндокринной системы оказывается врачом по специальности "эндокринология" (детская, взрослая), "педиатр" и "врач общей практики", прошедшими повышение квалификации по циклу "эндокринология".