Вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға арналған үлгілік шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 22 маусымдағы № 517 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 шілдеде № 13975 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 2-тармағының 34-28) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға арналған үлгілік шарты бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті (Ә.А. Асавбаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Типового договора на субсидирование ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 июня 2016 года № 517. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июля 2016 года № 13975.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 34-28) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Типовой договор на субсидирование ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Асавбаев А.А.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрінің
2016 жылғы 22 маусымдағы
№ 517 бұйрығымен
бекітілді
Вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға арналған үлгілік шарты
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________ қаласы 20__ жылғы "__" __________
___________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы), бұдан әрі "Уәкілетті орган" деп аталатын,
___________________________________________________________________
(лауазымы, аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
атынан _____________________________________________________________
(өкілеттігін растайтын құжаттың атауы) негізінде әрекет ететін, және
____________________________________ (қаржы институтының толық атауы)
бұдан әрі "Қаржы институты" деп аталатын, екінші тараптан
__________________________________________________________________
лауазымы, аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
атынан ____________________________________________________________
(өкілеттігін растайтын құжаттың атауы)
негізінде әрекет ететін, ______________________________________________
(тасымалдаушының, вагондар (контейнерлер) операторының, жолаушылар
қозғалысындағы локомотивтік тартқыш операторының және локомотивтік
тартқыш операторының атауы) бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын, үшінші
тараптан ___________________________________________________________
(лауазымы, аты, тегі, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
атынан ____________________________________________________________
(өкілеттігін растайтын құжаттың атауы)
негізінде әрекет ететін, бірге "Тараптар" деп аталатын, вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақының мөлшерлемесін бюджеттік қаржы есебінен субсидиялауға өтінімді қарастыру нәтижесі туралы 20_жылғы "_" _______ хаттамаға сәйкес төмендегілер туралы осы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утвержден
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 22 июня 2016 года № 517
Типовой договор на субсидирование ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город ____________                                     "____" __________ 20__ года
___________________________________________________________________
(наименование государственного органа),
именуемое в дальнейшем "Уполномоченный орган", в лице
__________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании __________________________________________,
(наименование документа, подтверждающее полномочия)
с одной стороны, и___________________________________________________,
(полное наименование финансового института)
именуемое в дальнейшем "Финансовый институт", в лице
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании____________________________________________
(наименование документа, подтверждающее полномочия)
с другой стороны,
____________________________________________________________________
(наименование перевозчика, оператора вагонов (контейнеров), оператора
локомотивной тяги в пассажирском движении и оператора локомотивной тяги)
именуемый в дальнейшем "Заемщик",
в лице________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
действующего на основании______________________________________________
(наименование документа, подтверждающее полномочия)
с третьей стороны, вместе именуемые "Стороны", в соответствии с протоколом об итогах рассмотрения заявок на субсидирование за счет бюджетных средств ставок вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов от "___" ________ 20__года, заключили настоящий договор (далее – Договор) о нижеследующем.
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Уәкілетті орган Қарыз алушының "Вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау" № ___ республикалық бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген _____% (________________) (пайыздың көлемі жазбаша) мөлшерінде Қарыз алушымен вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды (бұдан әрі – субсидиялау) жүзеге асырады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қаржылық институт осы Шартқа сәйкес субсидиялау шеңберінде Уәкілетті органнан алған ақша қаражаты есебінен 20__жылғы "__" _______ №__ вагондар мен локомотивтерді сатып алуға банк қарызы немесе қаржы лизингінің шарты (бұдан әрі – қарыз/қаржы лизингі шарты) бойынша Қарыз алушының міндеттерін орындау есебінен _______% (______) (пайыздың көлемі жазбаша) мөлшерінде сыйақы мөлшерлемесін өтеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қарыз алушы осы Шартпен және қарыз/қаржы лизингі шартымен қарастырылған міндеттемелерді орындауға міндеттеледі.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттемелері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Уәкілетті орган, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 16 маусымдағы № 497 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14002 болып тіркелген) Вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес субсидиялауды жүзеге асырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Уполномоченный орган осуществляет субсидирование ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов Заемщиком в размере ______ % (__________________________) (размер процента прописью) предусмотренной по республиканской бюджетной программе № ___ "Субсидирование ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов" (далее - субсидирование).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Финансовый институт осуществляет погашение ставки вознаграждения в размере ______ % (____________________________) в счет исполнения (размер процента прописью) обязательств Заемщика по договору банковского займа или финансового лизинга на приобретение вагонов и локомотивов № ____ от "___" ___________ 20__ года (далее – договор займа/финансового лизинга), за счет полученных от Уполномоченного органа денежных средств в соответствии с настоящим Договором в рамках субсидирования.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Заемщик обязуется выполнять обязательства, предусмотренные настоящим Договором и договором займа/ финансового лизинга.
Глава 2. Права и обязательства сторон
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Уполномоченный орган обязуется осуществлять субсидирование в соответствии с Правилами субсидирования ставок вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 июня 2016 года № 497 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14002) (далее – Правила).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Уәкілетті орган мыналарға:
1) Қаржы институтымен және Қарыз алушымен жылына бір реттен кем емес, соның ішінде вагондар мен локомотивтер орналасқан орынға шығумен ұсынылған құжаттар негізінде қарыз қаражатын мақсатқа сай пайдалануына мониторинг жүргізуге;
2) Қаржы институтынан және Қарыз алушыдан субсидиялау жүзеге асырылатын қарыз/қаржы лизингі шартына сәйкес жүзеге асыру шеңберінде вагондар мен локомотивтерді сатып алуға қатысты құжаттар мен ақпараттарды (оның ішінде қаржы-шаруашылық қызметтері құжаттары) сұратуға және алуға;
3) Тараптар үшін қарастырылған, осы шартпен бекітілген, Қарыз алушының міндеттерін орындау мерзімін сақтай отырып бақылауды жүзеге асыруға және Қаржы институтымен және Қарыз алушымен уақытылы орындауды талап ету;
4) өткізілген мониторинг негізінде:
- Қарыз алушымен немесе Қаржы институтымен қарыз қаражатын мақсатқа сай қолданбау фактілерін анықтаған;
- қарыз/қаржы лизингі шарты бойынша қатарынан күнтізбелі 120 күн ішінде мерзімі өткен берешектер жағдайында осы Шартты бұзуға құқылы.
5) қаржы/қарыз қаражаты шарты бойынша мерзімі өткен берешектер фактісі анықталған жағдайда, сонымен қатар Қазақстан Республикасы заңнамасымен қарастырылған жағдайларда Қарыз алушыға лизинг мәнін алып тастау және есептерді тұтқынға салу жағдайларында субсидиялауды тоқтатуға құқылы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қарыз алушы мыналарға:
1) өзінің қарыз/қаржы лизингісінің шарты бойынша міндеттерін уақтылы және толық көлемде орындауға;
2) қарыз/қаржы лизингісінің шартына сәйкес банкке/лизингтік компанияға өтеу кестесі бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігінде сыйақы төлеуді жүргізуге;
3) Уәкілетті органға оның жазбаша сұрау салуы бойынша субсидиялау жүзеге асырылатын қарыз/қаржы лизингі шартына сәйкес жүзеге асыру шеңберінде вагондар мен локомотивтерді сатып алуға қатысты құжаттар мен ақпараттарды (оның ішінде қаржы-шаруашылық қызметтері құжаттары) ұсынуға;
4) үшінші тұлғаларға Тараптардың алдын ала жазбаша келісімінсіз осы Шарт талаптары мен оның іске асырылуы туралы ақпаратты бермеуге және ашпауға;
5) қарыз/қаржы лизингі шартына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жағдайында сай келетін Қаржы институтымен куәләндырылған қосымша шарттарды 3 жұмыс күні ішінде ұсынуға;

5. Уполномоченный орган вправе:
1) проводить мониторинг целевого использования заемных средств на основании документов, представляемых Финансовым институтом и Заемщиком не реже одного раза в год, в том числе с выездом на место нахождения вагонов и локомотивов;
2) запрашивать и получать от Финансового института и Заемщика документы и информацию (в том числе документов финансово-хозяйственной деятельности), касающихся приобретения вагонов и локомотивов в рамках реализации договора займа/ финансового лизинга, в соответствии с которым осуществляется субсидирование;
3) осуществлять контроль за соблюдением сроков исполнения обязательств Заемщика, установленных настоящим Договором, предусмотренных для Сторон, и требовать их своевременного исполнения Заемщиком и Финансовым институтом;
4) расторгнуть на основании проведенного мониторинга настоящий Договор в случаях:
выявления фактов нецелевого использования заемных средств Заемщиком или Финансовым институтом;
просроченной задолженности по договору займа/финансового лизинга в течение 120 календарных дней подряд.
5) приостановить субсидирование, в случае выявления фактов просроченной задолженности по договору банковского займа/договору финансового лизинга, а также наложения ареста счетов и изъятие предмета лизинга у Заемщика в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Заемщик обязан:
1) исполнять свои обязательства своевременно и в полном объеме по договору займа/финансового лизинга;
2) производить выплату вознаграждения банку/лизинговой компании в части не субсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором займа/ финансового лизинга;
3) предоставлять Уполномоченному органу по его письменному запросу документы и информацию (в том числе документов финансово-хозяйственной деятельности), касающихся приобретения вагонов и локомотивов в рамках реализации договора займа/ финансового лизинга, в соответствии с которым осуществляется субсидирование;
4) не передавать и не раскрывать информацию об условиях и реализации настоящего Договора третьим лицам без предварительного письменного согласия Сторон;
5) предоставлять в течении 3 рабочих дней, засвидетельственные Финансовым институтом соответствующие дополнительные соглашения, в случае внесения изменений и дополнений в договор займа/финансового лизинга;

6) жыл сайын 1-желтоқсанға дейін уәкілетті органға қол жеткен нәтижелер және қарыз қаражатын қолдану туралы ақпарат ұсынуға;
7) Уәкілетті органды басшылары, атауы, реквезиттері, заңды және тұрақты мекенжайларының өзгерістері туралы хабарлауға міндетті.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қарыз алушы мыналарға:
1) Уәкілетті органнан осы Шарттың талаптарында қарыз/қаржы қаражаты шартының барлық мерзіміне вагондар мен локомотивтерді сатып алуға қарыз/қаржы қаражаты шарты бойынша Қарыз алушының міндеттерін орындау есебіне Қаржы институтына субсидияларды төлеуін талап етуге;
2) Уәкілетті органның субсидиялау бойынша міндеттерін орындау шегінде аударылған субсидия көлемі туралы ақпаратты алуға;
3) Уәкілетті органға ұсынылған құжаттар мен ақпараттарды нақтылауға құқылы.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қаржы институты мыналарға:
1) 3 жұмыс күні ішінде Уәкілетті органға Қарыз алушымен қарыз/қаржы лизингі шартын бұзу туралы ескертуге;
2) мерзімінен бұрын бұзылған жағдайда, пайдаланылмаған субсидия сомасын осы Шартты бұзу күнінен бастап банктік 10 күн ішінде республикалық бюджет кірісіне қайтаруды жүргізуге;
3) 3 жұмыс күні ішінде Уәкілетті органға Қарыз алушы қарыз/қаржы лизнгі шарты бойынша уақтылы өтемеген немесе Қарыз алушының Қаржы институтының алдындағы төлемдерін төлеу бойынша міндеттерін бір ай дан кем емес мерзімде (қаржы лизингі шарты бойынша – 2 немесе одан да көп рет қатарынан) орындамаған жағдайда, ол туралы хабарлауға;
4) 7 жұмыс күні ішінде Уәкілетті органға, осы Шарт бұзылған, Қарыз алушының қарыз/қаржы лизингі шарты бойынша негізгі берешек ішінара немесе толық өтелген жағдаларда, Қарыз алушы мен Қаржы институты арасындағы өзара есеп айырысуды салыстыру актісін беруге;
5) аударылған субсидия бойынша жеке банктік шорттарда арнайы есеп жүргізуге;
6) Уәкілетті органға басшыларының, атауының, деректемелерінің, заңды және тұрақты мекенжайларының өзгеруі туралы хабарлауға;
7) банктік құпияны құрайтын мәліметтерді мемлекетік аудит органдарына беруге Қарыз алушының келісімін алуға міндетті.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 11.05.2022 № 262 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6) представлять ежегодно до 1 декабря в Уполномоченный орган информацию об использовании заемных средств и достигнутых результатах;
7) извещать Уполномоченный органоб изменениях руководителей, наименовании, реквизитов, юридических и фактических адресов.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Заемщик вправе:
1) требовать от Уполномоченного органа выплаты субсидий Финансовому институту в счет исполнения обязательств Заемщика по договору займа/финансового лизинга на приобретение вагонов и локомотивов на весь срок договора займа/финансового лизинга на условиях настоящего Договора;
2) получать информацию о перечисленных объемах субсидиях в рамках исполнения обязательств Уполномоченного органа по субсидированию;
3) уточнять документы и сведения, предоставляемые в Уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Финансовый институт обязан:
1) уведомлять в течение 3 рабочих дней Уполномоченный орган о расторжении договора займа/финансового лизинга с Заемщиком;
2) производить возврат сумм, в случае досрочного расторжения, неиспользованных субсидий в доход республиканского бюджета в течение 10 банковских дней, начиная с даты расторжения настоящего Договора;
3) уведомлять в течение 3 рабочих дней Уполномоченный орган в случае несвоевременного погашения Заемщиком платежа по договору займа /финансового лизинга или неисполнения Заемщиком более чем одного месяца (по договору финансового лизинга – 2 и более раза подряд) обязательств по оплате платежей перед Финансовым институтом;
4) представить в течение 7 рабочих дней Уполномоченному органу акт сверки взаиморасчетов между Заемщиком и Финансовым институтом в случае расторжения настоящего Договора, частичного или полного досрочного погашения основного долга по договору займа/финансового лизинга Заемщиком;
5) вести специальный учет на отдельных банковских счетах по перечисленным субсидиям;
6) извещать Уполномоченный орган об изменениях руководителей, наименовании, реквизитов, юридических и фактических адресов;
7) получать согласие Заемщика на предоставление сведений, составляющих банковскую тайну, органам государственного аудита.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 11.05.2022 № 262 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Қаржы институты мыналарға:
1) Уәкілетті органнан осы Шарттың талаптарында субсидияны уақытылы аударуын талап етуге;
2) субсидиялау бойынша Уәкілетті органның міндеттерін орындау аясында субсидия көлемін аудару туралы ақпараттарды алуға құқылы.
3-тарау. Өзара есеп айырысу тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Республикалық бюджеттен субсидияларды төлеу төлем бойынша қаржыландырудың жеке жоспарына (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары) және вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға арналған үлгілік шартына қосымшаға сәйкес нысанда қарыз/қаржы лизингі шарты бойынша вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау кестесіне сәйкес жүргізіледі.
Қаржыландыру жоспары Субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін Уәкілетті органмен Қаржы институты және Қарыз алушының келісімі бойынша 5 жұмыс күні ішінде бекітіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қарыз алушы Уәкілетті органның мекенжайына Қағидаларға
5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қаржы институты ұсынған кредиттеуге немесе қаржы лизингінде сыйақы мөлшерлемесін нақты есептеу мен өтеу туралы есепті тіркей отырып, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша республикалық бюджеттен Қаржы институтының есеп шотына қаражат аударуға өтінімді (бұдан әрі – аударуға өтінім) қаржыландыру жоспарында көрсетілген субсидия төленетін айдың 10 күнінен кешіктірмей ұсынады.
12. Осы Шарттың 11-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттармен келіспеген жағдайда, Тараптар 7 күнтізбелік күннен артық емес мерзімде мәліметтерді анықтауды жүргізеді.
13. Уәкілетті орган аударуға өтінім ұсынған күннен кейінгі 7 жұмыс күнінен кешіктірмей, Қаржы институтына осы Шартқа сәйкес 12 айға субсидиялау сомасын аударуды іске асырады.
14. Қаржы институтына субсидиялау сомасын аударуды жүзеге асыру үшін Уәкілетті орган Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бюджеттік бағдарлама бойынша вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін ведомості қалыптастырады.

9. Финансовый институт вправе:
1) требовать от Уполномоченного органа своевременного перечисления субсидий на условиях настоящего Договора;
2) получать информацию о перечисленных объемах субсидиях в рамках исполнения обязательств Уполномоченного органа по субсидированию.
Глава 3. Порядок взаиморасчетов
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Выплата субсидий из республиканского бюджета производится в соответствии с индивидуальным планом финансирования по платежам (далее – План финансирования) и графиком субсидирования ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов по договору займа/финансового лизинга по форме, согласно приложению к Типовому Договору на субсидирование ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов.
План финансирования после подписания Договора субсидирования утверждается Уполномоченным органом по согласованию с Финансовым институтом и Заемщиком в течение 5 рабочих дней.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Заемщик не позднее 10 числа месяца выплаты субсидий, указанного в плане финансирования предоставляет в адрес Уполномоченного органа заявку на перечисление средств из республиканского бюджета на расчетный счет Финансового института по форме, согласно приложению 4 к Правилам (далее – заявка) с приложением отчета о фактическом начислении и погашении ставки вознаграждения при кредитовании или финансовом лизинге, представленного Финансовым институтом по форме, согласно приложению 5 к Правилам.
12. В случае несогласия с представленными документами в соответствии с пунктом 11 настоящего Договора Стороны производят уточнение данных в срок не более 7 календарных дней.
13. Уполномоченный орган не позднее 7 рабочих дней, следующих за днем предоставления заявки, осуществляет перечисление суммы субсидий Финансовому институту единовременным платежом за 12 месяцев в соответствии с настоящим Договором.
14. Для осуществления перечисления суммы субсидий Финансовому институту, Уполномоченный орган формирует ведомость для субсидирования ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов по бюджетной программе по форме, согласно приложению 6 к Правилам.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Уәкілетті орган Қаржы институтына субсидияны аудару үшін қазынашылықтың аймақтық бөлімшелеріне екі данада төлем шотының реестрін және төлем шотын ұсынады.
4-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Шарт бойынша туындайтын міндеттемелерін орындамағаны және (немесе) тиісінше орындағаны үшін жауапты болады.
17. Қарыз алушы осы Шартқа қол қою арқылы Уәкілетті органға төменде көрсетілгендерге келісімін береді:
1) Уәкілетті органға мүдделі үшінші тұлғаларға субсидиялау жүзеге асырылып жатқан кредит бойынша Осы Шарт аясында алынған ақпарат пен құжаттарды, сонымен қатар банктің және коммерциялық құпияны беруге;
2) Уәкілетті органның бұқаралық ақпарат құралдарында Қарыз алушының атауын, жоба жүзеге асырылып жатқан аймақтың атауын, Қарыз алушы жобасының атауы мен сипаттамасын, сонымен қатар салаларды жариялауына.
18. Уәкілетті орган Қарыз алушыдын және Қаржы институтынан ұсынылған құжаттардың түпнұсқалылығына жауап бермейді.
19. Қарыз алушымен осы Шарттың 11-тармағына сәйкес құжаттарды ұсынбаған жағдайда, Уәкілетті орган осы Шартқа сәйкес сай келетін жылға жоспарланған субсидия көлемін соммасынан кешіктірген әрбір 20 күнге 0,01% көлемінде тұрақсыздық айыппұлы түріндегі ұстауды қамтамасыз етеді.
Сонымен қоса, субсидияны төлеу есебінен қарыз/қаржы лизингі шарты шегінде сыйақы мөлшерлемесі бойынша төлемдерді өтеуге бұдан арғы жауапкершілікті Қарыз алушы алады.
20. Қарыз алушымен осы Шарттың 6-тармағының 6) тармақшасын орындамаған жағдайда, Қарыз алушы осы Шартқа сәйкес сай келетін жылға жоспарланған субсидия көлемін соммасынан кешіктірген әрбір 20 күнге 0,01% көлемінде тұрақсыздық айыппұлын төлейді.
5-тарау. Форс-мажор жағдайлары
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Тараптар осы Шарт бойынша міндеттерін орындамағаны, тиісті түрде емес орындағаны үшін жауапкершіліктен оларды орындау форс-мажор жағдайларының салдарынан мүмкін болмаған жағдайда босатылады.

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для перечисления субсидий Финансовому институту Уполномоченный орган в территориальное подразделение казначейства представляет реестр счетов к оплате и счета к оплате в двух экземплярах.
Глава 4. Ответственность сторон
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Стороны несут ответственность за неисполнение и(или) ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему Договору в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет согласие Уполномоченному органу на:
1) предоставление заинтересованным третьим лицам информации и документов, полученных в рамках настоящего Договора по кредиту, по которому осуществляется субсидирование, в том числе банковской и коммерческой тайны;
2) опубликование в средствах массовой информации наименования Заемщика, наименования региона, в котором реализуется проект, наименования и описания проекта Заемщика, а также отрасли.
18. Уполномоченный орган не несет ответственность за подлинность документов предоставленных Заемщиком и Финансовым институтом.
19. В случае непредставления Заемщиком документов в соответствии с пунктом 11 настоящего Договора Уполномоченный орган обеспечивает удержание в виде неустойки за каждые 20 дней просрочки в размере 0,01 % от суммы запланированного объема субсидий на соответствующий год в соответствии с настоящим Договором.
При этом, дальнейшую ответственность за погашение платежей поставке вознаграждения в рамках договора займа/финансового лизинга с учетом выплаты субсидий несет Заемщик.
20. В случае неисполнения Заемщиком подпунктом 6) пункта 6 настоящего Договора, Заемщик выплачивает неустойку за каждые 20 дней просрочки в размере 0,01 % от суммы запланированного объема субсидий на соответствующий год в соответствии с настоящим Договором.
Глава 5. Форс-мажорные обстоятельства
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение, либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по настоящему Договору, если невозможность исполнения явилась следствием форс-мажорных обстоятельств.

22. Форс-мажор жағдайлары орын алған жағдайда, осы Шарт бойынша міндеттерін орындай алмаған Тарап ол жағдайлар орын алған сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде ол туралы екінші Тарапқа хабарлайды. Бұл ретте форс-мажор жағдайларының әрекет ету кезеңі, орын алуы өкілетті мемлекеттік органдарының сәйкес құжаттарымен расталуы тиіс.
23. Дер кезінде хабарланбаған жағдайда, Тарап екінші Тарапқа хабарламағаны немесе дер кезінде хабарламағаны себебінен келтірілген зиянды өтейді.
24. Форс-мажор жағдайларының орын алуы осы Шарттың орындалу мерзімінің ол жағдайлардың орын алу кезеңіне дейін ұлғаюын туғызады.
25. Егер осындай жағдайлар 3 айдан артық жалғасатын болса, онда кез келген Тарап осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындаудан бас тартуға құқылы.
6-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Шарт 20__ жылғы "__" "________" бастап күшіне енеді және 20__ жылғы "__" "________" дейін қолданыста болады. Шарттың қолданылу мерзімінің аяқталуы Тараптарды өзара есеп айырысу бөлігіндегі міндеттемелерін орындаудан босатпайды.
27. Шарт Тараптардың өзара келісімі немесе егер басқа Тарап міндеттемелерін орындамаған жағдайда, Тараптардың бірінің талабы бойынша бұзылуы мүмкін.
28. Шартты орындаудан бір жақты бас тарту немесе Шартты бір жақты бұзу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
29. Шартты уақытынан бұрын бұзған кезде бұзуға бастамашылық жасаған тарап Шартты бұзғанға дейін кемінде бір ай бұрын басқа тарапты осы туралы хабардар етуге міндетті.
30. Тараптар пайда болған даулар мен келіспеушіліктерді келіссөздер жолымен, келіспеушіліктерді келіссөздер жолымен шешу мүмкіндігінің болмауы кезінде - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешеді.
31. Осы Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірдей заңды күші бар және екі Тараптың қолы қойылатын мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріндегі жазбаша нысанда, екі данада Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден жасалады.
32. Осы Шарт Нұр-Сұлтан қаласында 20___ жылғы "___" ________ Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бір данадан, бірдей заңды күші бар екі данада жасалған.

22. При наступлении форс-мажорных обстоятельств, Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по настоящему Договору, своевременно в течение 10 рабочих дней с момента наступления извещает другую Сторону о таких обстоятельствах. При этом характер, период действия, факт наступления форс-мажорных обстоятельств должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
23. При отсутствии своевременного извещения, Сторона возмещает другой Стороне вред, причиненный не извещением или несвоевременным извещением.
24. Наступление форс-мажорных обстоятельств вызывает увеличение срока исполнения настоящего Договора на период их действия.
25. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 3 месяцев подряд, то любая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по настоящему Договору.
Глава 6. Заключительные положения
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Договор вступает в силу с "___" "_________" 20__ года и действует до ___ ____ 20_ года. Истечение срока действия Договора не освобождает Стороны от исполнения обязательств в части взаиморасчетов.
27. Договор может быть расторгнут по взаимному соглашению Сторон или по требованию одной из Сторон, в случае неисполнения обязательств другой Стороной.
28. Односторонний отказ от исполнения Договора или одностороннее расторжение Договора осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
29. При досрочном расторжении Договора, сторона, инициирующая расторжение, обязана письменно уведомить об этом другую сторону не менее чем за месяц до расторжения Договора.
30. Стороны будут разрешать возникшие споры и разногласия путем переговоров, при невозможности разрешения разногласий путем переговоров - в судебном порядке, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
31. Все изменения и дополнения к настоящему Договору, составляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в письменной форме на государственном и (или) русском языке в двух экземплярах по одному для каждой из Сторон, имеющих одинаковую юридическую силу и подписываются обеими Сторонами.
32. Настоящий Договор заключен в городе Нур-Султан "___" _________ 20__ года в трех экземплярах, по одному экземпляру для каждой из Сторон, имеющих одинаковую юридическую силу.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Тараптардың реквизиттері және қолдары
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 05.11.2019 № 825 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уәкілетті орган
Қаржы институты
Қарыз алушы
________________
Мөрдің орны
_______________
Мөрдің орны
________________
Мөрдің орны
Вагондар мен локомотивтерді
сатып алуға кредит беру және
қаржы лизингі кезінде
сыйақы мөлшерлемелерін
субсидиялауға арналған
үлгілік шартына
қосымша
Ескерту. Оң жақ бұрыш жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
20__ жылғы ______ №__ қарыз/қаржы лизингі шарты бойынша вагондар мен локомотивтерді сатып алуға кредит беру және қаржы лизингі кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау кестесі
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 26.07.2023 № 544 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жыл
Қаржы институтының жалпы сыйақы мөлшерлемесі
Қаржы институтының ортақ сыйақы соммасы
Субсидиялауға жататын сыйақы мөлшерлемесі
Уәкілетті органмен субсидияланатын сыйақы соммасы
Қарыз алушымен өтеуге жататын сыйақы мөлшерлемесі
Қарыз алушымен өтеуге жататын сыйақы соммасы
Уәкілетті орган
Қаржы институты
Қарыз алушы
________________
Мөрдің орны
_______________
Мөрдің орны
________________
Мөрдің орны

Сноска. Пункт 32 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Реквизиты и подписи сторон
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 05.11.2019 № 825 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Уполномоченный орган
Финансовый институт
Заемщик
________________
Место печати
_______________
Место печати
______________
Место печати
Приложение
к Типовому Договору
на субсидирование ставки
вознаграждения при кредитовании
и финансовом лизинге на
приобретение вагонов и
локомотивов
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
График субсидирования ставки вознаграждения при кредитовании и финансовом лизинге на приобретение вагонов и локомотивов по договору займа/финансового лизинга от ____________ 20___года № _______
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.07.2023 № 544 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
год
Общая ставка вознаграждения Финансового института
Общая сумма вознаграждения Финансового института
Ставка вознаграждения, подлежащая субсидированию
Сумма вознаграждения, субсидируемая Уполномоченным органом
Ставка вознаграждения, подлежащая погашению Заемщиком
Сумма, погашения ставки вознаграждения Заемщиком
Уполномоченный орган
Финансовый институт
Заемщик
_____________
Место печати
_______________
Место печати
________________
Место печати