Қазақстан Республикасының құрылыс нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті төрағасының 2016 жылғы 12 шілдедегі № 31-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 10 тамызда № 14083 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 2023 жылғы 18 қазандағы № 153-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының м.а. 18.10.2023 № 153-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 23-16) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 936 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі туралы ереженің 16-тармағындағы 489) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 04.03.2020 № 48-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрықтың 1-3 қосымшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің техникалық реттеу және нормалау басқармасы:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
1) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении строительных норм Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 июля 2016 года № 31-нқ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2016 года № 14083. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан от 18 октября 2023 года № 153-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства РК от 18.10.2023 № 153-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 23-16) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан" и подпунктом 489) пункта 16 Положения о Министерстве индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2018 года № 936, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.03.2020 № 48-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утвердить строительные нормы Республики Казахстан, согласно приложениям 1-3 к настоящему приказу.
1. Управлению технического регулирования и нормирования Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға М. Жайымбетов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
істері комитеті төрағасының
2016 жылғы 12 шілдедегі
№ 31-НҚ бұйрығына 1-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс
саласындағы мемлекеттік нормативтер
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС НОРМАЛАРЫ
________________________________________________________________________
Государственные нормативы в области
архитектуры, градостроительства и строительства
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ТИПТІК ЖОБАЛАУ
________________________________________________________________________
ТИПОВОЕ ПРОЕКTИРОВАНИЕ
ҚР ҚН 1.02-01-2016
СН РК 1.02-01-2016
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МАЗМҰНЫ
1 ҚОЛДАНУ САЛАСЫ
2 НОРМАТИВТІК СІЛТЕМЕЛЕР
3 ТЕРМИНДЕР ЖӘНЕ АНЫҚТАМАЛАР
4 МАҚСАТТАР ЖӘНЕ ФУНКЦИОНАЛЬДЫҚ ТАЛАПТАР
5 ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫҢ ҚҰРАМЫ ЖӘНЕ МАЗМҰНЫ
6 ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫ ӘЗІРЛЕУ ТӘРТІБІ
7 ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫ КЕЛІСУ, БЕКІТУ ТӘРТІБІ
8 ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫ ҚҰРЫЛЫС ЖАҒДАЙЫНДАҒЫ ҚҰЖАТТАМАЛАР ҚОРЫНА ҚОСУ, ТАРАТУ ЖӘНЕ ЖАРИЯ ЕТУ ТӘРТІБІ
9 ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫ ҚОЛДАНУ ТӘРТІБІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС НОРМАЛАРЫ
_____________________________________________________________________________
ТИПТІК ЖОБАЛАУ
1
ҚОЛДАНУ САЛАСЫ
1.1 Бұл нормалар күрделі құрылыс нысандарының құрылысы кезінде үлгілік жобалық құжаттаманы әзірлеудің, келісудің, сараптаудың, бекітудің, басып шығарудың, құрылыстағы құжаттама қорына енгізудің, таратудың, қолданудың, қайта қарастырудың және күшін жоюдың тәртібін белгілейді.
1.2 Бұл нормалар Қазақстан Республикасының аумағында жеке меншік пен тәуелділік формаларына тәуелсіз барлық сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің, жеке еңбек қызметімен айналысатын немесе жеке құрылысты жүзеге асыратын азаматтардың, сондай-ақ шетелдік серіктестердің, шетелдік заңды және жеке тұлғалардың қатысуымен бірлескен кәсіпорындармен қатар қоғамдық және басқа да ұйымдардың қолданылуы үшін арналған.
1.3 Бұл нормалар әртүрлі өндірістік және өндірістік емес мақсатта қолданылатын күрделі құрылыс нысандары мен сызықты нысандардың үлгілік жобалық құжаттамасын әзірлеу кезінде және үлгілікқұрылыс конструкцияларды, бұйымдар мен түйіндерді жобалауда қолданылады.
2
НОРМАТИВТІК СІЛТЕМЕЛЕР
Бұл нормаларда келесі нормативтік құжаттарға сілтемелер келтірілді:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Председатель
М. Жайымбетов
Приложение 1
к приказу председателя Комитета
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2016 года № 31-НҚ
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс
саласындағы мемлекеттік нормативтер
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС НОРМАЛАРЫ
Государственные нормативы в области
архитектуры, градостроительства и строительства
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ТИПТІК ЖОБАЛАУ
ТИПОВОЕ ПРОЕКTИРОВАНИЕ
ҚР ҚН 1.02-01-2016
СН РК 1.02-01-2016
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
СОДЕРЖАНИЕ
1
ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ
2
НОРМАТИВНЫЕ ССЫЛКИ
3
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
4
ЦЕЛИ И ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
5
СОСТАВ И СОДЕРЖАНИЕ ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
6
ПОРЯДОК РАЗРАБОТКИ ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
7
ПОРЯДОК СОГЛАСОВАНИЯ, УТВЕРЖДЕНИЯ ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
8
ПОРЯДОК ВКЛЮЧЕНИЯ В ФОНД ДОКУМЕНТАЦИИ В СТРОИТЕЛЬСТВЕ, РАСПРОСТРАНЕНИЕ И ИЗДАНИЕ ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
9
ПОРЯДОК ПРИМЕНЕНИЯ ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ТИПОВОЕ ПРОЕКТИРОВАНИЕ
1
ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ
1.1 Настоящие строительные нормы устанавливают порядок разработки, согласования, экспертизы, утверждения, издания, включения в фонд документации в строительстве, распространения, применения, пересмотра и отмены типовой проектной документации при строительстве объектов капитального строительства.
1.2 Настоящие строительные нормы предназначены для применения всеми субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории Республики Казахстан независимо от формы собственности и принадлежности, гражданами, занимающимися индивидуальной трудовой деятельностью, или осуществляющими индивидуальное строительство, а также общественными и иными организациями, включая совместные предприятия с участием иностранных партнеров, иностранными юридическими и физическими лицами.
1.3 Настоящие строительные нормы применяются при подготовке типовой проектной документации на различные виды объектов капитального строительства производственного и непроизводственного назначения и линейных объектов, а также при разработке типовых строительных конструкции, изделий и узлов.
2
НОРМАТИВНЫЕ ССЫЛКИ
Для применения настоящих строительных норм необходимы следующие ссылочные нормативные документы:

Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңы (бұдан әрі – Заң).
3
ТЕРМИНДЕР ЖӘНЕ АНЫҚТАМАЛАР
Осы құрылыс нормаларында келесі терминдер және оған сәйкес анықтамалар қолданылады:
3.1 жобалық құжаттама – Заңнын 1 бабы 13) тармақшасында қарастырылған құжаттар;
3.2 жобаны бекіту (байлау) - үйлердің үлгілік (немесе қайта қолданылатын) жобаларына құрылыс учаскесінің нақты жағдайларына және құрылыс конструкциялары мен материалдарын дайындау бойынша мүмкіндіктеріне байланысты қажетті толықтырулар енгізу;
3.3 күрделі құрылыс нысандары - құрылысына жеке жоба мен смета құрастырылуы тиіс үйлер, ғимараттар, құрылыстар, нысандар (уақытша құрылысты, дүңгіршектерді, қалқаларды және басқа да осындай құрылыстарды есептемегенде оған қарасты жабдықтармен, құралдар және саймандармен, галереялармен, эстакадалармен, сумен қамтудың ішкі инженерлік желілерімен, кәріздермен, газ құбырымен, жылу-, электрмен қамтамасыз ету желілерімен, радиофикациямен, қосалқы және көмекші аулалық құрылысымен, көріктендіру және басқа да жұмыстармен және шығындармен);
3.4 күрделі құрылыстың сызықты нысандары - тек пайдалы қазбалар кенорындарын жайластырудың күрделі құрылыс нысандарынан басқа темір жол желілері, автомобиль жолдары, жасанды ішкі су жолдары, трамвай желілері, электр тарату желілері, магистралды құбыр желілері, байланыс желілері (оның ішінде сызықты-кабельді ғимараттар), жылужелілері, коллекторлар, магистралды газ желілері, сутасымалдау, және сәйкесінше осылардың инженерлік ғимараттары, көліктік айналма жолдар, эстакадалар, көпірлер және көпірлік ғимараттар, тоннелдер, өткелдер, сонымен қатар күрделі құрылыстың басқада ұқсас нысан түрлері;
3.5 өндірістік мақсатқа арналмаған күрделі құрылыс нысандары - тұрғын үй қорының, әлеуметтік-тұрмыстық мақсаттағы үйлер, ғимараттар, құрылыстар, сондай-ақ күрделі құрылыстың басқа да нысандары;
3.6 өндірістік мақсаттағы күрделі құрылыс нысандары - құрылысы аяқталғаннан кейін материалдық өндіріс саласында (өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында және т.б.) қызмет ететін ғимараттар, құрылыстар, соның ішінде сызықты нысандардан басқа қорғаныс пен қауіпсіздік нысандары;
3.7 үлгілік жоба - құрылыста бірнеше рет қолданылу үшін әзірленген және бекітілген жобалық-сметалық құжаттама;
3.8 үлгілік-жобалық құжаттама - көлемдік-жоспарлық шешімдерді бірегейлендіру мен үлгілеу негізінде әзірленген құрылыста бірнеше рет қолданылуға арналған және құрылыстық құжаттмалр қорына енгізілген жобалық құжаттаманың кешені;

Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года (далее – Закон).
3
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
В настоящих строительных нормах применяются термины с соответствующими определениями:
3.1 проектная документация – документация предусмотренная подпунктом 13) статьи 1 Закона;
3.2 привязка проекта - внесение необходимых дополнений в типовые (или повторно применяемые) проекты зданий в зависимости от конкретных условий участка строительства и возможностей по изготовлению строительных конструкций и материалов;
3.3 объекты капитального строительства - здание, строение, сооружение, объекты (со всем относящимся к нему оборудованием, инструментом и инвентарем, галереями, эстакадами, внутренними инженерными сетями водоснабжения, канализации, газопроводов, теплопроводов, электроснабжения, радиофикации, подсобными и вспомогательными надворными постройками, благоустройством и другими работами и затратами, за исключением временных построек, киосков, навесов и других подобных построек) на строительство которых следует составить отдельный проект и смета;
3.4 линейные объекты капитального строительства - железнодорожные линии, автомобильные дороги, искусственно созданные внутренние водные пути, трамвайные линии, линии электропередачи, магистральные трубопроводы, линии связи (в том числе линейно-кабельные сооружения), теплопроводы, коллекторы, магистральные газопроводы, водоводы, и соответственно инженерные сооружения к ним, транспортные развязки, эстакады, мосты и мостовые сооружения, тоннели, переходы, а также иные виды подобных объектов капитального строительства за исключением объектов капитального строительства обустройства месторождений полезных ископаемых;
3.5 объекты капитального строительства непроизводственного назначения - здания, строения, сооружения жилищного фонда, социально-бытового назначения, а также иные объекты капитального строительства;
3.6 объекты капитального строительства производственного назначения - здания, строения, сооружения, которые после завершения строительства будут функционировать в сфере материального производства (в промышленности, сельском хозяйстве и других), в том числе объекты обороны и безопасности, за исключением линейных объектов;
3.7 типовой проект - проектно-сметная документация для многократного применения при строительстве, разработанная и утвержденная уполномоченным органом по делам архитектуры градостроительства и строительства;
3.8 типовая проектная документация - разработанные на основе унификации и типизации объемно-планировочных решений комплекты проектной документации, предназначенные для многократного применения в строительстве и включенные в фонд строительной документаций;

3.9 үлгілік жобалық шешім - жобалаудың бұрынғы тәжірибесі талдауының және жобалауда есептер мен жүйелердің белгілі класын қолдану (толық қайталануын және бекіту) мақсатында жобаларды бірнеше рет қолдану нәтижесінде іріктелген жобалық шешім.
Ескерту: Үлгілік құжаттама оның қолданылуына қарай үлгілік жобалық құжаттама, жобалау үшінүлгілік материалдар, үлгілік құрылыс конструкциялар, бұйымдар мен түйіндер болып бөлінеді.
4
МАҚСАТТАР ЖӘНЕ ФУНКЦИАНАЛДЫҚ ТАЛАПТАР
4.1 Нормативтік талаптардың мақсаттары
Құрылыс нормативтік талаптардың мақсаттары - күрделі құрылыс нысандарының құрылысын үлгілік жобалау кезіндегі міндетті нормативтік ережелерді белгілеу және типтік жобалау нәтижесінде объектілердің құрылыс конструкциялардың, бұйымдардың жобалық құжаттамалар қорын құру.
4.2 Функцианалдық талаптар
Құрылыс нормаларында жобалық және құрылыс ұйымдарын заманауи техникалық деңгейлі және жоғары сапалы құрылмаларға, бұйымдар мен түйіндерге арналған жобалық құжаттамамен қамсыздандырылуына қойылатын талаптарды қамтитын міндетті ережелердің негізінде. прогрессивті әдіспен тұрғызу және оларды сенімді қолданысқа жіберу әрекеттерін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін мақұлданған технологиялық, сәулет-құрылыс, көлемді-жоспарлау, конструкциялық шешімдерді қолдануға камтамасыз ету.
5
ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫҢ ҚҰРАМЫ МЕН МАЗМҰНЫ
5.1 Өндірістік мақсаттағы күрделі құрылыснысандарының үлгілік жобалық құжаттамасының құрамына келесілер енеді:
жалпы түсініктеме жазба;
нысанның бас жоспары мен көлік қозғалысын ұйымдастыру сұлбасы;
технологиялық шешімдер;
сәулеттік шешімдер;
құрылыс шешімдері;
инженерлік жүйелер мен жабдықтар;
құрылысты ұйымдастыру;
қоршаған ортаны қорғау;
өрт қауіпсізідігін қамтамасыз ету іс-шаралары;
құрылыс нысанының энергетикалық тиімділігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
сметалық құжаттама;
техникалық – экономикалық көрсеткіштер;
басқа да құжаттама;
тізімдеме парағы;
нысанның энергетикалық төлқұжаты.
5.2 Өндірістік мақсатқа арналмаған (тұрғын үй-азаматтық) күрделі құрылыснысандарының үлгілік жобалық құжаттамасының құрамына келесілер енеді:
жалпы түсініктеме жазба;
нысанның бас жоспары мен көлік қозғалысын ұйымдастыру сұлбасы;
сәулеттік шешімдер;
құрылыстық шешімдер;
технологиялық шешімдер;
инженерлік жүйелер мен жабдықтар бойынша шешімдер;
кешендік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мен лаңкестікке қарсы қорғау жүйесі (аса маңызды нысандар, көп қабатты ғимараттар мен олардың кешендері үшін);
құрылысты ұйымдастыру;
қоршаған ортаны қорғау;
өрт қауіпсізідігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
сметалық құжаттама;
техникалық-экономикалықкөрсеткіштер;
басқа да құжаттама;
тізімдемепарағы;
үлгілік нысанның энергетикалық төлқұжаты.

3.9 типовое проектное решение - проектное решение, отобранное в результате анализа предыдущего опыта проектирования и многократного внедрения проектов с целью применения (полного повторения или привязки) в проектировании определенного класса задач и систем.
Примечание: Типовая документация в зависимости от ее назначения, делится на типовую проектную документацию, типовые материалы для проектирования, типовые строительные конструкции, изделия и узлы.
4
ЦЕЛИ И ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
4.1 Цели нормативного документа
Целями настоящих строительных норм являются установление обязательных нормативных положений при типовом проектировании строительства объектов капитального строительства и создание фонда готовой проектной документации на объекты строительства, конструкции, изделия и узлы и другое.
4.2 Функциональные требования
В настоящих строительных нормах устанавливаются обязательные положения, которые включают требования к обеспечению проектных и строительных организаций проектной документацией на конструкции, изделия и узлы современного технического уровня и высокого качества основе экономичных перспективных разработок с использованием апробированных технологических, архитектурно-строительных, объемно-планировочных, конструктивных решений, позволяющих осуществлять возведение объектов прогрессивными методами и их надежную эксплуатацию.
5
СОСТАВ И СОДЕРЖАНИЕ ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
5.1 В состав типовой проектной документации на объекты капитального строительства производственного назначения включают:
общая пояснительная записка;
схема генерального плана объекта и организации транспорта;
технологические решения;
архитектурные решения;
строительные решения;
инженерные системы и оборудование;
организация строительства;
охрана окружающей среды;
мероприятия по обеспечению пожарной безопасности;
мероприятия по обеспечению энергетической эффективности
объекта строительства;
сметная документация;
технико-экономические показатели;
каталожный лист;
энергетический паспорт объекта.
5.2 В состав типовой проектной документации на объекты
капитального строительства непроизводственного
(жилищно-гражданского) назначения включают:
общая пояснительная записка;
схема генерального плана объекта и организации транспорта;
архитектурные решения;
строительные решения;
технологические решения;
решения по инженерным системам и оборудованию;
система обеспечения комплексной безопасности и
антитеррористической защищенности (для особо важных объектов,
высотных зданий и их комплексов);
организация строительства;
охрана окружающей среды;
мероприятия по обеспечению пожарной безопасности;
сметная документация;
технико-экономические показатели;
каталожный лист;
энергетический паспорт типового проекта.

5.3 Күрделі құрылыстың сызықты нысандары үлгілік жобалық құжаттамасының құрамына келесілер енеді:
жалпы түсініктеме жазба;
трассаның жоспары мен сызбасы (ситуациялық сызба);
құрылыстық шешімдер;
инженерлік жабдықтар;
пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша инженерлік-техникалық іс-шаралар (инженерлік желілер құрылысына), қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша инженерлік-техникалық іс-шаралар (автомобиль жолдары мен көпірлердің құрылысына), сондай-ақ аса маңызды нысандар, аралықтары кең ғимараттар мен олардың кешендері үшін кешендік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мен лаңкестікке қарсы қорғау жүйесі;
құрылысты ұйымдастыру;
қоршаған ортаны қорғау іс-шаралары;
сметалық құжаттама;
техникалық-экономикалық көрсеткіштер;
тізімдеме парағы.
5.4 Үлгілік құрылыс бұйымдарының құжаттамасының құрамына келесілер енеді:
бұйымды қолдану жөніндегі нұсқаулық;
бұйымның жұмыс сызбалары;
тізімдеме парағы.
5.5 Үлгілік құрылыс конструкцияларының құжаттамасының құрамына келесілер енеді:
жобалау үшін материалдар;
түйіндердің жұмыс сызбалары;
серия құрамында жасалған конструкциялық элементтердің жұмыс сызбалары;
дәнекер және нығайту бұйымдарының жұмыс сызбалары;
тізімдеме парағы.
5.6 Үлгіліктүйіндер құжаттамасының құрамына келесілер енеді.
түйіндерді қолдану жөніндегі нұсқаулық;
түйіндердің жұмыс сызбалары;
жалғау және бекіту бұйымдарының, басқада түйіндер элементтерінің жұмыс сызбалары (қажет болғанда);
тізімдеме парағы.
5.7 Үлгілік жобалық құжаттаманың құрамына үлгілік жобалық құжаттаманы бекіту және түзету кезінде жобалық жұмыстарды автоматтандыру құралдарын қолдануға мүмкіндік беретін немесе жеңілдететін материалдар мен құралдар енуі мүмкін.
6
ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫ ӘЗІРЛЕУ ТӘРТІБІ
6.1 Үлгілік жобалық құжаттаманы әзірлеу және оның құжаттамасын құрастыру үшін мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалары, жергілікті орындаушы органдардың, сондай-ақ инвестордың немесе құрылыс жүргізушінің шешімі негіздеме болып табылады.
6.2 Үлгілік жобалық құжаттаманы әзірлеу мемлекет атынан сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган мен мемлекеттік емес заңды тұлға және жобалаушы мекеме – орындаушының арасында келісім шарт негізінде жүзеге асырылады.
6.3 Үлгілік жобалық құжаттаманы әзірлеуді жобалауда, соның ішінде технологиялық шешімдер мен өндірістік мақсаттағы нысандар бойынша, үлкен тәжірибесі бар, сондай-ақ қызметтің осы түрін жүргізуге лицензиясы бар және ұйымдастырылатын конкурстардың (тендерлердің) негізінде жобалық құжаттаманың сәйкес бөлімдерін (бөлімдердің бөлігін) орындайтын мамандандырылған ұйымдар орындауы жөн.

5.3 В состав типовой проектной документации на линейные
объекты капитального строительства включают:
общая пояснительная записка;
план и схема трассы (ситуационная схема);
строительные решения;
инженерное оборудование;
инженерно-технические мероприятия по обеспечению безопасности
эксплуатации (на строительство инженерных сетей),
инженерно-технические мероприятия по обеспечению безопасности движения (на строительство автомобильных дорог и мостов), а также система обеспечения комплексной безопасности и антитеррористической защищенности для особо важных объектов, большепролетных сооружений и их комплексов;
организация строительства;
мероприятия по защите окружающей среды;
сметная документация;
технико-экономические показатели;
каталожный лист.
5.4 В состав документации на типовые строительные изделия включают:
указания по применению изделия;
рабочие чертежи изделий;
каталожные листы.
5.5 В состав документации на типовые строительные конструкции включают:
материалы для проектирования;
рабочие чертежи узлов;
рабочие чертежи элементов конструкции, разработанных в составе серии;
рабочие чертежи соединительных и крепежных изделий;
каталожные листы.
5.6 В состав документации на типовые узлы, включают:
указания по применению узлов;
рабочие чертежи узлов;
рабочие чертежи соединительных и крепежных изделий, других элементов узлов (при необходимости);
каталожные листы.
5.7 В состав типовой проектной документации могут включаться материалы и средства, обеспечивающие или существенно облегчающие возможность применения средств автоматизации проектных работ при привязке и корректировке типовой проектной документации.
6
ПОРЯДОК РАЗРАБОТКИ ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
6.1 Основанием для разработки типового проекта и составления документации к ней служат государственные, правительственные, бюджетные программы, решения местных исполнительных органов, а также решения инвестора или застройщика.
6.2 Разработка типовой проектной документации осуществляется на основе договора (соглашения) между уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства от имени государства, негосударственным юридическим лицом и проектной организацией - исполнителем.
6.3 Разработка типовой проектной документации выполняется проектными организациями, имеющими наибольший опыт в проектировании, в том числе по технологическим решениям и объектам производственного назначения, а также специализированными организациями, имеющими лицензии на проведение данного вида деятельности и выполняющими соответствующие разделы (части разделов) проектной документации на основе организуемых конкурсов (тендеров).

6.4 Үлгілік жобалық құжаттаманы бірнеше ұйым әзірлеген жағдайда тапсырыс беруші жетекші жобалық ұйымды және жобалық құжаттаманың сәйкес бөлімдерін (бөлімдердің бөлігін) орындайтын ізденуші – мамандандырылған ұйымды белгілейді.
6.5 Өндірістік мақсаттағы нысандардың үлгілік жобаларын (үлгілік жобалар шешімдерін) әзірлеу бойынша жетекші жобалық ұйымның міндеті технологиялық шешімдерді әзірлейтін жобалық ұйымға жүктеледі, ал өндірістік мақсатқа арналмаған нысандар бойынша – осы нысан бойынша жобалық жұмыстардың негізгі көлемін орындайтын ұйымға, ал үлгілік құрылыс конструкциялрды, бұйымдарды және түйіндерді жобалауды – осындай конструкцияларды жобалауда тәжірибесі мол ұйымға жүктеледі.
6.6 Жобалық ұйым-әзірлеуші үлгілік жобалық құжаттамада келесілерді қарастыру керек:
жобаланатын күрделі құрылыс нысанын қауіпсіз пайдалану мүмкіндігі және техникалық қызмет көрсету шараларын өткізу кезінде құрылыс конструкцияларының, инженерлік-техникалық жүйелердің бұзылуын болдырмайтын тәсілдерге қойылатын талаптар белгілену немесе адамдардың өмір сүру ортасы параметрлерінің кері болдырмау іс-шараларды өткізу тәсілдеріне қойылатын талаптар;
құрылыстық конструкцияларды, инженерлік-техникалық жүйелерінің жағдайын тексеру, қарау және куәландыру мерзімділігінің аздығы және (немесе) нысанды пайдалану кезіндегі қоршаған орта компоненттеріне, құрылыс конструкцияларына және инженерлік-техникалық жүйелеріне мониторинг жүргізу қажеттігі;
пайдаланушылар мен пайдалану қызметтері күрделі құрылыс нысандарын пайдалану кезінде шамадан асыруға болмайтын құрылыс конструкцияларына, инженерлік-техникалық жүйелеріне келетін жүктемелер шамалары туралы мәліметтер;
бұзылуы адамдардың өмірі мен денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың мүліктеріне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға, жануарлар мен өсімдіктердің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру қаупіне әкелуі мүмкін жасырын электр сымдары, су құбырлары мен басқа да құрылғылардың орналасуы туралы деректер.
6.7 Үлгілік жобалау бойынша құжаттаманы әзірлеу жобалауға тапсырма негізінде жүзеге асырылады. Өндірістік мақсаттағы және өндірістік мақсатқа арналмаған үлгілікнысандарды, күрделі құрылыстың сызықты нысандарын, үлгілік құрылыс конструкцияларды, бұйымдар мен түйіндерді жобалауға тапсырманың құрамы мен мазмұны осы нормативтік құжатына сәйкес анықталады.
6.8 Үлгілік жобалық құжаттаманы әзірлеуге арналған тапсырмада ғылыми-техникалық прогресс жетістіктерін, жаңа техника мен алдыңғы қатардағы тәжірибені енгізу, құрылыстың материал сыйымдылығы мен еңбек сыйымдылығын төмендету, еңбек өнімділігін арттыру, шикізат, материалдық және энергия ресурстарын үнемдеп жұмсау бойынша талаптар белгіленеді, сондай-ақ жобаланатын нысанның негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері белгіленуі жөн.

6.4 При разработке типовой проектной документации несколькими организациями, заказчик устанавливает ведущую проектную организацию и соисполнителей - специализированные организации, выполняющие соответствующие разделы (части разделов) проектной документации.
6.5 Функции ведущей проектной организации по разработке типовых проектов (типовых проектных решений) объектов производственного назначения возлагаются на проектную организацию, разрабатывающую технологические решения, объектов непроизводственного назначения - выполняющую основной объем проектных работ по этому объекту, а по разработке чертежей типовых строительных конструкций, изделий и узлов - на организацию, имеющую наибольший опыт в проектировании таких конструкций.
6.6 Проектной организацией-разработчиком в типовой проектной документации предусматриваются:
возможность безопасной эксплуатации проектируемого здания или сооружения и требования к способам проведения мероприятий по техническому обслуживанию, при проведении которых отсутствует угроза нарушения безопасности строительных конструкций, сетей инженерно-технического обеспечения и систем инженерно-технического обеспечения или недопустимого ухудшения параметров среды обитания людей;
применение архитектурно-строительных решений, обеспечивающих привязку разрабатываемых типовых проектов к различным условиям строительства (климатическим, геологическим, сейсмическим и другим);
сведения для пользователей и эксплуатационных служб о значениях эксплуатационных нагрузок на строительные конструкции, сети инженерно-технического обеспечения и системы инженерно-технического обеспечения, которые недопустимо превышать в процессе эксплуатации здания или сооружения;
сведения о размещении скрытых электрических проводок, трубопроводов и иных устройств, повреждение которых может привести к угрозе причинения вреда
жизни и здоровью людей, имуществу физических или юридических лиц, государственному или муниципальному имуществу, окружающей среде, жизни и здоровью животных и растений.
6.7 Разработка документации по типовому проектированию осуществляется на основе задания на проектирование. Состав и содержание задания на проектирование типовых объектов производственного и непроизводственного назначения, линейные объекты капитального строительства и типовые строительные конструкций, изделия и узлы зданий и сооружений определены в соответствии с требованиями норматива.
6.8 Заданием на разработку типовой проектной документации устанавливаются требования по внедрению достижений научно-технического прогресса, новой техники и передового опыта, снижению материалоемкости и трудоемкости строительства, росту производительности труда, по экономному расходованию сырьевых, материальных энергоресурсов, а также основные технико-экономические показатели проектируемого предприятия, здания и сооружения.

6.9 Үлгілік жобалық құжаттама ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-конструкторлық, жобалық жұмыстарды, патенттік зерттеулердің нәтижелерін, жобалау мен құрылыстың отандық және шетелдік тәжірибесінің заманауи жетістіктері туралы басқа да ақпараттарды ескере, нұсқалық талдау негізінде оңтайлы шешімдерді таңдаумен әзірленеді.
6.10 Үлгілік жобалық құжаттамада өнертабыстар пайдаланатын жағдайларда жобаның сәйкес бөліміне жасалған түсініктеме жазбаға авторлық куәліктің немесе авторлық куәліктерді беру туралы шешім қабылданған, инновациялық патент немесе патенттік сұранымның нөмірлерін көрсету жөн.
6.11 Қажет жағдайларда, жобалауға берілген тапсырмаға сәйкес, үлгілік жобалық құжаттама аумақтық құрылыстық жағдайларын, әр түрлі көлемдік-жоспарлық және конструкциялық шешімдерді ескеретін бірнеше нұсқада орындалуы мүмкін.
6.12 Салалық мақсаттағы бірдей нысандардың бірқатарын салу қажеттігі кезінде осы нормалардың талаптарына сәйкес басқа балама нысандардың құрылысы үшін негізгі үлгі ретінде пайдаланылатын үлгілік жоба әзірленеді.
6.13 Жобалық құжаттаманы орындаушының меншік формасына тәуелсіз әзірленген жобалық құжаттама осы нормалармен критерийлер сақталып, мемлекеттік сараптама оң шешім қабылдаған жағдайда, мақсатқа қонымдылығы мен тиімділігі негізделген жағдайда "Үлгілік жобалық құжаттама" мәртебесі беріледі.
6.14 Авторлық жобалардың жобалық құжаттамасынүлгілік құжаттамаға жатқызудың критерийлері болып келесілер саналады:
жобалық құжаттаманы қайталап қолдану туралы шешім қабылданған күннен
үш жылға дейін кез келген тұлғаға берілген үлгілік құжаттаманы қолдануға қатысты кешкнді ведомстводан тыс сараптаманың оң қорытындысы;
үлгілік құжаттамада көрсетілген қолдануға болатын климаттық жәнеде басқа
жағдайлардың қайтадан қолданылуға тиіс жағдайларға сәйкестігі туралы қорытынды;
осы үлгілік жобалық құжаттамаға айрықша құқық басқа тұлғаға тиесілі болса,
үлгілік жобалық құжаттаманы пайдалануға құрылыс салушының (тапсырыс берушінің) құқығын растайтын құжат (айрықша құқықты шеттету туралы келісім, лицензиялық келісім, сублицензиялық келісім және тағы басқа);
материал мен еңбек сыйымдылығын, құрылысты жүргізу мерзімін, жобалау нысандарының қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бағалау, жоғары деңгейдегі сәулет және қала құрылысы шешімдерінің негізінде әзірленген жобалық құжаттаманы үлгілік құжаттама ретінде пайдалану мақсатына сыйымдылығы.
Жобалық құжаттаманы үлгілік жобалық құжаттамаға жатқызуда жоғарыда көрсетілген критерийлердің жиынтығы болуы керек.
6.15 Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген ереже
негізінде техникалық жағынан күрделі нысандарға жатқызылған күрделі құрылыс нысандарына, сондай-ақ жеке технологиялық, конструкциялық, сәулет және басқада шешімдердің үлгілік жобалық құжаттамасын (жобаларды) әзірлеуді бірнеше нұсқада және конкурс негізінде орындауға болады.
Техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделіге жататын нысандардың үлгілік жобалық құжаттамасын (жобаларды) әзірлеу, сонымен қатар жеке технологиялық, конструктивтік, сәулеттік және тағы басқа шешімдер Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығымен бекітілген "Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларына". (құқықтық актiлерiнiң мемлекеттiк Тiзiлiмiнде № 10666 тіркелді) сәйкес бірнеше вариантта және конкурстық негізінде орындауға болады

6.9 Типовая проектная документация разрабатывается с учетом результатов научно-исследовательских, опытно-конструкторских, проектных работ, результатов патентных исследований и иной информации о современных достижениях отечественной и иностранной практики проектирования и строительства на основе вариантной проработки с выбором оптимальных решений.
6.10 В случаях, когда в типовой проектной документации используются изобретения, в пояснительной записке к соответствующему разделу проекта следует указывать номера патентов, заявок на используемые изобретения, по которым принято решение о выдаче патентов.
6.11 В необходимых случаях, в соответствии с заданием на проектирование, типовая проектная документация выполняется в нескольких вариантах, учитывающих зональные условия строительства, различные объемно-планировочные и конструктивные решения.
6.12 При необходимости возведения ряда одинаковых объектов отраслевого назначения, типовая проектная документация на строительство первого объекта разрабатывается в соответствии с требованиями настоящих норм, которая используется как базовая для строительства других аналогичных объектов.
6.13 Разработанной проектной документации присваивается статус "Типовая проектная документация" при соблюдении установленных настоящими нормами критериев, при наличии положительного решения экспертизы, обосновании ее целесообразности и эффективности независимо от форм собственности исполнителя проектной документации.
6.14 Критериями отнесения проектной документации авторских проектов к типовой документации являются:
положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы в отношении применяемой типовой документации, выданное любому лицу не ранее трех лет до дня принятия решения о повторном применении проектной документации;
заключение о соответствии указанных в типовой документации климатических и иных условий, в которых она может применяться, условиям, в которых она подлежит применению повторно;
документ, подтверждающий право застройщика (заказчика) на использование проектной документации как типовой, если исключительное право на данную проектную документацию принадлежит иному лицу (договор об отчуждении исключительного права, лицензионный договор, сублицензионный договор и тому подобное);
целесообразность использования разработанной проектной документации как типовую документацию, на основе оценки материалоемкости, трудоемкости, продолжительности строительства, обеспечения безопасности объектов проектирования, высокого уровня архитектурных и градостроительных решений.
При отнесении проектной документации к типовой проектной документации необходимо наличие совокупности вышеуказанных критериев.
6.15 Разработка типовой проектной документации (проектов) на объекты капитального строительства, отнесенных к технически (или) технологически сложным, согласно "Правилам определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам", утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10666), а также на отдельные технологические, конструктивные, архитектурные и другие решения, может выполняться в нескольких вариантах и на конкурсной основе.

6.16 Сараптама мен бекітуге ұсынылатын үлгілік жобалық құжаттама артық сипаттамасыз, неғұрлым аз көлемде және қабылданатын шешімді негіздеу, жұмыстардың көлемін, сметалық құнын, жабдықтардың, конструкциялар мен материалдардың қажеттігін анықтап негіздейтін қажетті құрамда орындалуы және нормативтік құжаттың талаптарына сәйкес әзірленуі жөн.
7
ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫ КЕЛІСУ, БЕКІТУ ТӘРТІБІ
7.1 Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы Ереженің 17 тармағы 12) тармақшасына сәйкес сәулет, қалақұрылысы және құрылыс саласында әзірленген нормативтік техникалық құжаттардың талаптарына сай әзірленген үлгілік жобалар Қазақстан Республикасының заңнамасымен басқа жағдайларда мемлекеттік органдармен және басқа да инстанциялармен келісуге жатпайды.
Бекітілген жобаға сәйкес жұмыс құжаттамасының құрамында әзірленген жұмыс сызбалары келісуге жатпайды.
7.2 Үлгілік жобалық құжаттама кешендік ведомстводан тыс сараптаманың оң шешімінен кейін бекітілуі жөн.
7.3 Республикалық қолданыстағы күрделі құрылыс нысандарының үлгілік жобаларын, сонымен қатар үлгілік құрылыс конструкциялардың, бұйымдардың және түйіндердің сызбаларын сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
7.4 Қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелері және мемлекеттік стандарттармен және басқа да нормативтік құжаттармен реттелген талаптармен реттелмеген отандық құрылыстағы теңдесі жоқ (жаңа) үлгілік құрылыс конструкцияларды мен бұйымдарға техникалық куәлік алу жөн.
7.5 Тапсырыс беруші және жобалық ұйым - үлгілік жобалық құжаттаманы әзірлеуші жобалаудың барлық кезеңінде нормативтік құжатқа сәйкестігін, уақытылы әзірленуін және үлгілік жобаға сараптама берген сараптама бойынша өзгерістер енгізу бойынша жұмыстар жүргізеді.
8
ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫ ҚҰРЫЛЫСТЫҚ ҚҰЖАТТАМА ҚОРЫНА ЕНГІЗУ, ТАРАТУ МЕН БАСЫП ШЫҒАРУ ТӘРТІБІ
8.1 Үлгілік жобалық құжаттама ҚР ҚН 1.02-01 талаптарына сәйкес келісілгеннен, сараптама мен бекітуден өткеннен кейін құрылыстық құжаттама қорының жіктемесіне енгізілуі тиіс. Үлгілік құжаттар қорын Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган немесе оның тапсырмасы бойынша құжаттама қорының жеке бөлімдерін дайындауға жауапты ретінде тағайындалған ұйымдар құрастырады, жүргізеді және шығарады.

6.16 Типовая проектная документация разрабатывается без излишней детализации, в минимальном объеме и составе достаточном для обоснования принимаемых решений, определения объемов работ, сметной стоимости, потребности в оборудовании, конструкциях и материалах, и представляется на экспертизу и утверждение.
7
ПОРЯДОК СОГЛАСОВАНИЯ,
УТВЕРЖДЕНИЯ ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
7.1 Типовые проекты, разработанные в соответствии с государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, жилищно-коммунальной сферах, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 12) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, не подлежат согласованию с какими-либо государственными органами или иными инстанциями, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Рабочие чертежи, разработанные в составе рабочей документации в соответствии с утвержденным проектом, согласованию не подлежат.
7.2 Типовая проектная документация после положительного решения комплексной вневедомственной экспертизы подлежит утверждению.
7.3 Типовые проекты объектов капитального строительства, а также чертежи типовых строительных конструкций, изделий и узлов республиканского применения утверждаются уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
7.4 На типовые конструкции и изделия, не имеющие аналогов (новые) в отечественном строительстве, требования к которым не регламентированы действующими строительными нормами и правилами, государственными стандартами и другими нормативными документами, следует получить техническое свидетельство.
7.5 Заказчик и проектная организация - разработчик типовой проектной документации, в течение всего периода проектирования осуществляет работу направленную на ее соответствие нормативным документам, качество, своевременную разработку и комплектность выполняемой документации, а также на внесение в типовую проектную документацию изменений, рекомендованных в заключениях экспертизы.
8
ПОРЯДОК ВКЛЮЧЕНИЯ В ФОНД ДОКУМЕНТАЦИИ
В СТРОИТЕЛЬСТВЕ, РАСПРОСТРАНЕНИЕ И ИЗДАНИЕ
ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
8.1 Типовую проектную документацию после ее согласования, экспертизы и утверждения следует включить в соответствующий классификационный раздел фонда строительной документации. Фонд типовой проектной документации формирует, сопровождает и издает уполномоченный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства или по его поручению организации, назначенные ответственными за подготовку и ведение отдельных частей фонда.

8.2 Үлгілік жобалық құжаттаманың белгіленуі нормативтік құжатың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады, осы белгіде таратылады және ақпараттық басылымдардың, көрсеткіштер мен тізімдемелердің барлық түрлерінде осылайша аталуы жөн.
8.3 Қолданыстағы құрылыс нормалары мен ережелеріне сәйкес келмейтінүлгілік құжаттамаға түзету енгізу немесе алып тастау туралы шешімді сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган немесе оның тапсырмасы бойынша құрылыстағы құжаттар қорын жүргізуді жүзеге асыратын ұйым қабылдайды.
8.4 Үлгілік құжаттаманы бекіту туралы, оның қолданылу мерзімін ұзарту туралы немесе оны жобалау немесе анықтамалық материал түрінде пайдалану мүмкіндігі туралы ақпарат ресми ақпараттық басылымдарда жариялануы жөн.
8.5 Үлгілік құжаттаманың күшін жою және үлгілік жобалық құжаттар қорынан алып тастау туралы ақпаратты ресми ақпараттық басылымда жариялау сәулет, қала құрылысы және құрылыс немесе оның тапсырмасымен үлгілік жобалық құжаттар қорын жүргізуді жүзеге асыратын ұйым орындайды.
8.6 Құрылыстық құжаттама қорынан жойылған және алып тасталған күрделі құрылыс нысандарының, үлгілік құрылыс конструкциялардың, бұйымдардың және түйіндердің үлгілік жобаларын анықтамалық материалдар ретінде пайдалануға немесе ұсынылатын сипатта бола алады.
8.7 Үлгілік жобалық құжаттама қорының барлық бөліктерінен үлгілік құжаттаманы тираждау және тарату құрылыстық құжаттар қорын құрастыратын және жүргізетін ұйым мен бөлімдерін орындаушылары арасындағы келісімшартқа сәйкес жүзеге асырылады.
8.8 Үлгілік жобалық құжаттаманы басып шығару және тарату алдын ала жасалған және ұйымдардың ағымдағы сұранымдары бойынша жүзеге асырылады.
9
ҮЛГІЛІК ЖОБАЛЫҚ ҚҰЖАТТАМАНЫ ҚОЛДАНУ ТӘРТІБІ
9.1 Тапсырыс беруші сәулет, қала құрылысы және құрылыс немесе үлгілік жобалық құжаттама қорын жүргізуге жауапты ұйым істері бойынша уәкілетті органға жазбаша сұранысынан кейін, үлгілік жобаға құжаттама берілуі туралы оң шешімін алғаннан кейін қағаз тасығыш түрінде жоспарланған нысанның үлгілік жобалық құжаттамасының тұпнұсқаға сәйкестігін растайтын мөртабанмен куәландырылған көшірмесін алады.
9.2 Күрделі құрылыс нысандарына қолданылатынүлгілік жобалық құжаттамаға сәйкес нақты құрылыс алаңына құрылыс ауданы мен ерекшеліктерін есепке ала отырып бекітілуі жөн.
9.3 Жобалау ұйымынаүлгілік жобалық құжаттаманы бекіту үшін тапсырушы құжаттаманың түпнұсқасына сәйкестігін куәландырады. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс жөніндегі өкілетті орган немесе үлгілік құжаттама қорын жүргізу тапсырылған ұйымның мөртаңбасы бар құжаттардың көшірмесін тапсырады.

8.2 Типовой проектной документации присваивается обозначение, под которым она подлежит распространению и именуется во всех видах информационных изданий, перечнях, указателях и каталогах.
8.3 Решение о корректировке типовой документации, как не соответствующей действующим строительным нормам и правилам, принимает уполномоченный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства, или по его поручению организация, осуществляющая сопровождение фонда типовой проектной документации.
8.4 Информация об утверждении типовой документации, а также о продлении сроков действия документации или о возможности ее применения в виде материала для проектирования или справочного материала подлежит публикации в официальном информационном издании.
8.5 Информация об отмене типовой документации и исключении ее из фонда типовой проектной документации подлежит публикации уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства или по его поручению осуществляющей сопровождение фонда типовой проектной документации в официальном информационном издании.
8.6 Отмененные и исключенные из архитектурной, градостроительной и строительной документации типовые проекты на объекты капитального строительства, типовые строительные конструкции, изделия и узлы следует использовать в виде справочного материала рекомендательного характера.
8.7 Тиражирование и распространение типовой документации из всех частей фонда типовой проектной документации осуществляется в соответствии с договором между организацией, формирующей и ведущей фонд типовой проектной документации.
8.8 Издание и распространение типовой проектной документации осуществляется по предварительным заявкам и текущим заказам организаций.
9
ПОРЯДОК ПРИМЕНЕНИЯ ТИПОВОЙ ПРОЕКТНОЙ ДОКУМЕНТАЦИИ
9.1 Заказчик после письменного обращения в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства или в организацию, назначенную ответственной за ведение фонда типовой проектной документации, получения положительного решения о выдаче документации на типовой проект получает заверенную штампом, подтверждающим соответствие оригиналу, копию типовой проектной документации планируемого объекта строительства в бумажном носителе.
9.2 Применяемую типовую проектную документацию на объекты капитального строительства следует привязывать к конкретной площадке строительства с учетом особенностей этой площадки и района строительства.
9.3 Для привязки типовой проектной документации, в проектную организацию, заказчиком передается копия проектной документации, заверенная подтверждающим соответствие оригиналу штампом Уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства или организации, назначенной ответственной за ведение фонда типовой проектной документации.

9.4 Үлгілік жобаларды (үлгілік жобалық шешімдерді) бекіту құрылыстық жұмыс құжаттамасын әзірлеу кезінде оның барлық данасында орындалады.
9.5 Бекіту бойынша орындалатын жұмыстардан басқа жобалық жұмыстарды жүргізетін ұйымдар үлгілік жобаларға (үлгілік жобалық шешімдерге) онда қарастырылған жабдықтар, конструкциялар мен бұйымдар өндірістен алынып тасталған жайдайларда немесе ережелер мен нормативтік құжаттардың талаптары өзгертілген жағдайда қажетті өзгерістер енгізуі жөн.
9.6 Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның рұқсаты бойынша бекітілген үлгілік жобаларға (үлгілік жобалық құжаттарға) одан да үдемелі технологиялық процестерді, өнімділігі жоғары жабдықтарды, механизациялау мен автоматтандырудың құралдарын қолданумен, жоспарлау және конструкциянық шешімдерді жетілдірумен, өндірісті блоктаумен, құрылыс нысандарының құнын төмендетуді және техникалық-экономикалық көрсеткіштерін жақсартуды қамтамасыз ететін құрылыстың индустриалды әдістерін қолданумен байланысқан өзгерістерді енгізуге болады.
9.7 Нақты құрылыс алаңына бекітілген күрделі құрылыс нысандарының үлгілік жобалық құжаттамасы қайта мемлекеттік сараптамадан өту міндетті.
9.8 Күрделі құрылыс нысандарының нақты құрылыс алаңына бекітілген үлгілік жобалық құжаттамасын мемлекеттік сараптамадан өткізу үшін сараптама өткізетін ұйымға бекітілген жобалық құжаттаманың түпнұсқасы ұсынылады.
9.9 Бекітілген үлгілік жобалық құжаттама нормативтік құжаттардың ережелеріне сәйкес келетіндігі туралы сараптамадан өткендігін растағанда ғана қолдануға рұқсат етіледі.
9.10 Мемлекеттік сараптама мөртабанымен куәландырылған нақты құрылыс алаңына бекітілген жобалық құжаттама түпнұсқа болып табылады. Жобалық құжаттаманың түпнұсқалары, осы үлгілік жобалық құжаттаманы құрылыс алаңына бекітуді орындаған жобалау ұйымында сақталады.
9.11 Күрделі құрылыс нысанының құрылыс жобасында үлгілік құрылыс конструкциялар, бұйымдар мен түйіндер қолданылатын жағдайда, жобаның жұмыс сызбаларынада бұйымдардың, түйіндердің сәйкес жұмыс сызбаларының белгіленуін көрсете отырып, қолданылған үлгілік құрылыс конструкциялар, бұйымдар мен түйіндерге сілтеме жасалуы жөн.
Үлгілік бұйымдардың жұмыс сызбаларына өзгертулер енгізу қажеттілігі туындаған жағдайларда, нысанның құрылысына жасалған жұмыс құжаттамасының құрамында жұмыс сызбаларына енгізілетін толықтырулар мен өзгертулер бар сызбалар және қолданылған үлгілік бұйымдардың тізімдемесі орындалуы жөн.

9.4 Привязка типовых проектов (типовых проектных решений) выполняется при разработке рабочей документации на строительство в одном экземпляре документа на бумажном носителе.
9.5 Организации, ведущие проектные работы, кроме выполнения работ по привязке, вносят в типовые проекты (типовые проектные решения) необходимые изменения в случаях, когда предусмотренное в них оборудование, конструкции и изделия сняты с производства или изменены положения и требования нормативных документов.
9.6 Допускается с разрешения уполномоченного государственного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства вносить в привязываемые типовые проекты (типовые проектные решения) изменения, связанные с применением более прогрессивных технологических процессов, высокопроизводительного оборудования, средств механизации и автоматизации, совершенствованием планировочных и конструктивных решений, блокированием производств, применением индустриальных методов строительства, обеспечивающих снижение стоимости и улучшение технико-экономических показателей объектов строительства
9.7 В отношении типовой проектной документации объектов капитального строительства, привязанных к конкретной площадке строительства, экспертиза проектной документации обязательна.
9.8 Для прохождения экспертизы типовой проектной документации, привязанной к конкретной площадке строительства, в организацию, проводящую экспертизу, предоставляются подлинники привязанной проектной документации.
9.9 Привязанная типовая проектная документация допускается для применения при подтверждении соответствия представленной проектной документации положениям действующих нормативных документов.
9.10 Заверенная штампом экспертизы привязанная к конкретной площадке строительства проектная документация в дальнейшем является подлинником. Оригиналы привязанной проектной документации хранятся в проектной организации, выполнившего привязку типовой проектной документации к площадке строительства.
9.11 В случаях применения в проекте строительства объекта капитального строительства типовых строительных конструкций, изделий и узлов, в рабочих чертежах к проекту делаются ссылки на примененные типовые строительные конструкции, изделия и узлы с указанием обозначения соответствующих рабочих чертежей изделий, узлов.
В случаях, когда требуется внести изменения в рабочие чертежи типовых изделий, в составе рабочей документации на строительство объекта выполняются чертежи, содержащие дополнения и изменения к рабочим чертежам, и спецификация примененных типовых изделий.

9.12 Үлгілік жобалық құжаттама қорының ақпараттық басылымында үлгілік жобалардың күшін жою туралы мәліметтер жарияланғаннан бастап үлгілік жобаларды бекітуге тиым салынады.
9.13 Одан бұрын бекітілген үлгілік жобаның (үлгілікжобалық шешімнің) күші жойылған кезде және құрылысы басталмаған жағдайда күші жойылған жоба орнына енгізілген қолданыстағы жаңа үлгілік жобаны бекітуді жүзеге асыру керек.
9.14 Күші жойылғанға дейін бекітілген күрделі құрылыс нысанының үлгілік жобалық құжаттамасы бойынша құрылыс оның күші жойылғаннан кейін келесі жылдан кешіктірілмей басталуы жөн.
9.15 Үлгілік жобалық құжаттама қорының ақпараттық басылымында жарияланған уақыттан бастап алты ай өткеннен кейін күрделі құрылыстық нысанның үлгілік жобалық құжаттамасы бекіту құқығынсыз жобалау үшін қосымша материал ретінде ғана қолданылу мүмкіндігімен (ауыстырғанға дейін) таратыла алады.
Сонымен бірге, бекітуге мөртаңбасы бар күші жойылған үлгілік жобаның материалдарын пайдалануға және күші жойылған үлгілік жобаның материалдарына сілтеме жасауға, жеке жобаға енгізуге тыйым салынады.
9.16 Жобалық ұйымдар бекіту үшін таңдалған үлгілік жобалық құжаттаманың дұрыстығына, үлгілік жобаларды (үлгілік жобалық шешімдерді) қолдана отырып орындалған құжаттаманың сапасына, оның заманауи деңгейі мен жұмыс өндірісінің әдістеріне, сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында қолданылатын нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына, оның ғылым мен техниканың заманауи деңгейіне сәйкес келуіне, қауіпсіздік техникасының, электр-, жарылыс- және өрт қауіпсіздігі ережелеріне сәйкес келуіне жауапты.
9.17 Үлгілік жобалық құжаттаманы қолданған кезде міндетті түрде оны пайдалану құқығын растайтын құжат, сондай-ақ бастапқы қолданылуы үшін әзірленген жағдайларды есепке ала отырып, қайтадан қолданылуға жоспарланған үлгілікжобалық құжаттаманың климаттық және басқа да жағдайларына сәйкестігін растайтын құжат ұсынылуы жөн.
9.18 Авторлық тізімдемелерге енгізілген үлгілік жобалық құжаттаманы ұсыныс ретінде ғана қолдануға болады.
ӘӨЖ691:002:006.354 МСЖ01.100.30;91.040.01
Негізгі сөздер: үлгілік жобалау, жобалық құжаттама, үлгілік құжаттаманың құрамы мен мазмұны, үлгілік құжаттаманы келісу және бекіту.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
істері комитеті төрағасының
2016 жылғы 12 шілдедегі
№ 31-НҚ бұйрығына 2-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс
саласындағы мемлекеттік нормативтер
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫСТЫҚ НОРМАЛАРЫ
_____________________________________________________________________
Государственные нормативы в области
архитектуры, градостроительства и строительства
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚҰРЫЛЫСҚА АРНАЛҒАН ИНЖЕНЕРЛIК IЗДЕУЛЕР. СЕЙСМИКАЛЫҚ
ШАҒЫН АЙМАҚТАНДЫРУ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
________________________________________________________________________
ИНЖЕНЕРНЫЕ ИЗЫСКАНИЯ ДЛЯ СТРОИТЕЛЬСТВА. СЕЙСМИЧЕСКОЕ
ИКРОзонирование.
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
ҚР ҚН 1.02-02-2016
СН РК 1.02-02-2016
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МАЗМҰНЫ
1 ҚОЛДАНУ САЛАСЫ
2 НОРМАТИВТІК СІЛТЕМЕЛЕР
3 ТЕРМИНДЕР МЕН АНЫҚТАМАЛАР
4 МАҚСАТТАР ЖӘНЕ ФУНКЦИОНАЛДЫҚ ТАЛАПТАР
4.1 Нормативтік талаптардың мақсаттары
4.2 Функционалдық талаптар
5 СЕЙСМИКАЛЫҚ АЙМАҚТАНДЫРУДЫҢ ЖҰМЫС СИПАТТАМАСЫНА ҚОЙЫЛАТЫН ЖАЛПЫ ТАЛАПТАРЫ
6 ИНЖЕНЕРЛІК-ГЕОЛОГИЯЛЫҚ ЖӘНЕ АСПАПТЫҚ ЗЕРТТЕУЛЕР...
6.1 Инженерлік-геологиялық зерттеулер
6.2 Аспаптық зерттеулер
7 ЖЕР СІЛКІНІСТЕРІ МЕН ЖАРЫЛЫСТАРДЫ СЕЙСМОЛОГИЯЛЫҚ ТІРКЕУДІҢ ӘДІСТЕРІ
8 МИКРОСЕЙСМОЛАРДЫ ЗЕРТТЕУ
9 СЕЙСМИКАЛЫҚ ҚАТТЫЛЫҚТАРДЫҢ ӘДІСІ
10 ЕСЕПТІК ӘДІСТЕР
11ЭТАЛОНДЫҚ ТОПЫРАҚТАРДЫ ТАҢДАУ
12 ЕСЕПТІК МАТЕРИАЛДАРДЫҢ ҚҰРАМЫ ЖӘНЕ МАЗМҰНЫ
13 ЕСЕПТІК МАТЕРИАЛДАРДЫ ҚАРАСТЫРУДЫҢ, САРАПТАУДЫҢ ЖӘНЕ БЕКІТУДІҢ ТӘРТІБІ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС НОРМАЛАРЫ
ҚҰРЫЛЫСҚА АРНАЛҒАН ИНЖЕНЕРЛІК ІЗДЕУЛЕР. СЕЙСМИКАЛЫҚ ШАҒЫН АЙМАҚТАНДЫРУ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
ҚОЛДАНУ САЛАСЫ

9.12 Привязка типовых проектов после публикации в информационном издании фонда типовой проектной документации сведений об их отмене не допускается.
9.13 В случае отмены привязанного ранее типового проекта (типового проектного решения), если не было начато строительство, то осуществляется привязка нового действующего типового проекта (типового проектного решения), введенного взамен отмененного.
9.14 Строительство по привязанной до отмены типовой проектной документации объекта капитального строительства следует начать не позднее следующего года после его отмены.
9.17 При использовании типовой проектной документации следует предоставлять документ, подтверждающий право ее использования, а также документ, подтверждающий соответствие климатических и иных условий, в которых типовая проектная документация запланирована к повторному применению, условиям, с учетом которых она была разработана для первоначального применения.
9.18 Типовая проектная документация, включенная в авторские каталоги, используется только в качестве рекомендательной.
_____________________________________________________________________
УДК 691:002:006.354 МКС 01.100.30; 91.040.01
Ключевые слова: типовое проектирование, проектная документация,
состав и содержание типовой документации, согласование, утверждение
и применение типовой документации
Приложение 2
к приказу председателя Комитета
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2016 года № 31-НҚ
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс
саласындағы мемлекеттік нормативтер
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ҚҰРЫЛЫСТЫҚ НОРМАЛАРЫ
Государственные нормативы в области
архитектуры, градостроительства и строительства
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚҰРЫЛЫСҚА АРНАЛҒАН ИНЖЕНЕРЛIК IЗДЕУЛЕР.
СЕЙСМИКАЛЫҚ ШАҒЫН АЙМАҚТАНДЫРУ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
ИНЖЕНЕРНЫЕ ИЗЫСКАНИЯ ДЛЯ СТРОИТЕЛЬСТВА. СЕЙСМИЧЕСКОЕ
МИКРОЗОНИРОВАНИЕ.
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
ҚР ҚН 1.02-02-2016
СН РК 1.02-02-2016
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
СОДЕРЖАНИЕ
Введение
1 Область применения
2 Нормативные ссылки
3 ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
4 ЦЕЛИ И ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
4.1 Цели нормативных требований
4.2 Функциональные требования
5 ОБЩИЕ ТРЕБОВАНИЯ к рабочим характеристикам сейсмического зонирования территории
6 ИНЖЕНЕРНО-ГЕОЛОГИЧЕСКИЕ И ИНСТРУМЕНТАЛЬНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ
6.1 Инженерно-геологические исследования
6.2 Инструментальные исследования
7 Методы сейсмологической регистрации землетрясений и взрывов
8 Изучение микросейсм
9 Метод сейсмических жесткостей
10 РАСЧЕТНЫЕ МЕТОДЫ
11 ВЫБОР ЭТАЛОННЫХ ГРУНТОВ
12 СОСТАВ И СОДЕРЖАНИЕ ОТЧЕТНЫХ МАТЕРИАЛОВ
13 ПОРЯДОК РАССМОТРЕНИЯ, ЭКСПЕРТИЗЫ И УТВЕРЖДЕНИЯ ОТЧЕТНЫХ МАТЕРИАЛОВ
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Инженерные изыскания для строительства.
Сейсмическое микрорайонирование. Общие положения
Сноска. Строительные нормы с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.03.2020 № 48-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ

1.1 Осы құрылыс нормалары Қазақстан Республикасының қалаларының және басқа елді мекендерінің аумақтарын (келешекті құрылыстың есебімен), сонымен қатар жаңа өнеркәсіптік кәсіпорындардың, ғимараттардың, имараттардың және Қазақстан Республикасын сейсмикалық аймақтандырудың (СА-2000) картасы мен сәйкес 6 бастап және одан да асатын балл сейсмикалығы бар аудандарда орналасқан ауылшаруашылық мақсаттағы объектілердің аумақтарын жобалау мен құрылысын салу, және қолданыстағыларын реконструкциялау және кеңейту үшін сейсмикалық аймақтандыру бойынша жұмыстардың құрамы мен көлеміне қойылатын техникалық талаптарға таралады.
1.2 Осы құрылыс нормасының мәніне қалалардың және басқа елді мекендердің аумақтарын сейсмикалық аймақтандыруға қойылатын біртұтас кешенді талаптар жатады.
1.3 Ерекше жауапты объектілер (мысалы, атомдық электр станциялары (АЭС) үшін сейсмикалық аймақтандыру аудандардың шығыс сейсмикалығына тәуелсіз орындалады.
НОРМАТИВТІК СІЛТЕМЕЛЕР
Осы құрылыс нормаларын қолдану үшін келесі нормативтік құжаттар керек:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17-қарашадағы № 1202 қаулысымен бекітілген "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарына қойылатын талаптар" техникалық регламенті.
ТЕРМИНДЕР МЕН АНЫҚТАМАЛАР
Осы құрылыс нормаларында тиісті анықтамалары бар келесі терминдер қолданылады:
3.1 геологиялық және инженерлік-геологиялық үдерістер - геологиялық және инженерлік-геологиялық үдерістердің бар болуы, таралуы, дамыту жағдайлары белгіленеді;
3.2 геологиялық құрылыс - белгіленген инженерлік-геологиялық элементтер мен олардың шөгу жағдайларының жобаланатын объектілердің геологиялық ортамен өзара әрекет ету саласындағы сипаты беріледі: қуаттылығы, минералдық және литологиялық құрамы, құрылымдық-текстуралық ерекшеліктері, жоспардағы және тереңдік бойынша өзгергіштік;
3.3 геологиялық орта - инженерлік-шаруашылық (оның ішінде инженерлік-құрылыстық) қызметін жүзеге асыру шегінде көп компанентті динамикалық жүйені (тау жыныстары, жер асты сулары, газдар, физикалық өріс – жылу, гравитациялық, электромагниттік және басқалары) білдіретін литосфераның жоғары бөлігі;
3.4 гидрогеологиялық жағдайлар - жобаланатын объектілердің геологиялық ортамен өзара әрекет ету саласындағы:
су таситын горизонттардың таралуы және гидравликалық ерекшеліктері;
аэрация аймағындағы су сыятын және су тірейтін қабаттар мен топырақтардың құрамы және сүзу қасиеттері, олардың жоспардағы және кесіктегі өзгергіштігі;
жерастылық сулардың қимылының заңдылығы; қоректену көздері, қоректені жағдайлары мен жерастылық сулардың жеңілдету; олардың химиялық құрамы, бетонға деген агрессиясы және металдарға деген тот басуға белсенділігі;
жерастылық сулардың басқа су таситын горизонттар мен үстіңгі сулармен гидравликалық өзара байланысы;
жерастылық сулардың тәртібі; техногендік факторлар мен жүктемелердің гидрогеологиялық жағдайларға, оның ішінде су таситын горизонттардың таусылуы мен ластануына әсер етуі; құрылыс және объектілерді пайдалануға беру үдерісі кезінде гидрогеологиялық жағдайлардың өзгеруін болжау; жобаланатын ғимараттар мен имараттарды жерастылық сулардың қауіпті әсер етуінен қорғау және жерастылық сулардың тәртібіне қажет болғанда стационарлық бақылау ұйымдастыру мен жүргізу бойынша кепілдемелер; су таситын горизонттардың бар болуы және шөгу жағдайы;

1.1 Настоящие строительные нормы устанавливают технические требования к составу и объему работ по сейсмическому зонированию территорий городов и других населенных пунктов (с учетом перспективной застройки) Республики Казахстан для проектирования и строительства новых, реконструкции и расширения существующих промышленных предприятий, зданий, сооружений и объектов сельскохозяйственного назначения, расположенных в районах с сейсмичностью 6 баллов и выше согласно Карте сейсмического районирования Республики Казахстан (СР-2000).
1.2 Предметом настоящих строительных норм являются единые комплексные требования, предъявляемые к сейсмическому зонированию территорий городов и других населенных пунктов.
1.3 Для особо ответственных объектов (например, атомные электрические станции (далее - АЭС) сейсмическое микрозонирование выполняется независимо от исходной сейсмичности районов.
2
НОРМАТИВНЫЕ ССЫЛКИ
Для применения настоящих строительных норм необходимы следующие нормативные документы:
Технический регламент "Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 1202.
3
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
В настоящих строительных нормах применяются следующие термины с соответствующими определениями:
3.1 геологические и инженерно-геологические процессы - установления наличие, распространение, условия развития геологических и инженерно-геологических процессов;
3.2 геологическое строение - приводится описание выделенных инженерно-геологических элементов и условий их залегания в сфере взаимодействия проектируемых объектов с геологической средой: мощность, минеральный и литологический составы, структурно-текстурные особенности, изменчивость в плане и по глубине;
3.3 геологическая среда - верхняя часть литосферы, представляющая собой многокомпонентную динамическую систему (горные породы, подземные воды, газы, физические поля — тепловые, гравитационные, электромагнитные и другие), в пределах которой осуществляется инженерно-хозяйственная (в том числе инженерно-строительная) деятельность;
3.4 гидрогеологические условия - наличие и условия залегания водоносных горизонтов в сфере взаимодействия проектируемого объекта с геологической средой, в том числе:
распространение и гидравлические особенности водоносных горизонтов; состав и фильтрационные свойства водовмещающих и водоупорных слоев и грунтов зоны аэрации, изменчивость их в плане и в разрезе;
граничные условия в плане и в разрезе; закономерности движения подземных вод; источники питания, условия питания и разгрузки подземных вод;
их химический состав, агрессивность к бетону и коррозионная активность к металлам;
гидравлическая взаимосвязь подземных вод с водами других водоносных горизонтов и с поверхностными водами;
режим подземных вод; влияние техногенных факторов и нагрузок на изменение гидрогеологических условий, в том числе на истощение и загрязнение водоносных горизонтов; прогноз изменения гидрогеологических условий в процессе строительства и эксплуатации объектов;
рекомендации по защите проектируемых зданий и сооружений от опасного воздействия подземных вод и по организации и проведению при необходимости стационарных наблюдений за режимом подземных вод;

3.5 жалпы сейсмикалық аудандастыру (бұдан әрі - ЖСА) картасы - ықтимал бағалары топырақ тербелістерінің ең жоғары үдеуінде және/немесе сейсмикалық қарқындылық шкаласы бойынша балдарда берілген әр түрлі әлеуетті сейсмикалық қауіпсіздігі бар аймақтар белгіленген елдің барлық аумағы ұсақ масштабта жасалған карталар:
үдеулердегі сейсмикалық қауіпсіздікті бағалау тау және тауға ұқсас геологиялық формацияларға берілетін Қазақстан Республикасы ЖСА карталарына;
ал балдардағы сейсмикалық қауіпсіздікті бағалау "орташа" топырақ жағдайларына жатқызылған;
3.6 жер сілкінісінің магнитудасы - жер сілкінісімен пайда болған сейсмикалық тербелістердің жалпы энергиясын сипаттайтын және сейсмометриялық станциялардың құралдық мәліметтері бойынша анықталған шартты логарифімдік көлем;
3.7 инженерлік-геологиялық аймақтандыру - аумақтарды аймақтандыру бөлшектелінеді, таксономикалық бірліктердің шекаралары мен сипаттамалары нақтыланады, жобаланатын ғимараттар мен имараттарды орналастыру, іргетастардың типтерін таңдау, инженерлік дайындық пен аумақты пайдалану, табиғатты пайдалану мен геологиялық ортаны қорғау бойынша бойынша кепілдемелер беріледі;
3.8 инженерлік-геологиялық жағдайлары - жобалау және салу жағдайларына, сондай-ақ тиісті мақсаттағы инженерлік құрылыстарды пайдалануға әсерін тигізетін зерттелетін аумақтың (тау жыныстарының бедерін, жер асты суларын, геологиялық және инженерлік-геологиялық процестерді және құбылыстарды қоса алғанда, құрамының және жағдайының, олардың орналасу жағдайларының және қасиеттерінің) геологиялық ортасы компаненттері сипаттамаларының жиынтығы;
3.9 инженерлік-геологиялық жағдайлардың күрделілік санаты - зерттелетін аумақты зерделеу және іздестіру жұмыстарының әр түрлі құрамы мен көлемдерін орындау күрделігін анықтау инженерлік-геологиялық жағдайлар факторларының жиынтығы бойынша геологиялық ортаның шартты жіктеуіші;
3.10 инженерлік-геологиялық процесс - техногендік факторлардың ықпалымен уақытта және кеңістікте геологиялық орта компоненттері жағдайларының өзгеруі.
3.11 сейсмикалық шағын аймаққа бөлу карталары - жер беті тербелістерінің параметрлеріне жергілікті сейсмикалық-тектоникалық, инженерлік-геологиялық және топографиялық жағдайлардың әсерін ескере отырып, салынатын аумақтар (елді мекендер, өнеркәсіптік объектілер) үшін жасалған карталар, сейсмикалық шағын аймаққа бөлу карталарын ЖСА карталарында келтірілген мәліметтерді анықтау мақсатында жасалады;
3.12 стационарлық бақылаулар - берілген орындардағы аумақтың инженерлік-геологиялық жағдайларының жеке факторлары (компоненттері) жағдайларының өзгеруін үнемі (үздіксіз немесе мерзімді) бақылау (өлшеу).

3.5 карты общего сейсмического зонирования (далее - ОСЗ) - карты, составленные для всей территории страны в относительно мелком масштабе, на которых выделены зоны с разной потенциальной сейсмической опасностью, вероятностные оценки которой даны в пиковых ускорениях колебаний грунта и/или в баллах по шкале сейсмической интенсивности, в том числе:
оценки сейсмической опасности представлены в ускорениях к скальным и скально-подобным геологическим формациям;
оценки сейсмической опасности в баллах – к "средним" грунтовым условиям;
3.6 магнитуда землетрясения - условная логарифмическая величина, определенная по инструментальным данным сейсмометрических станций и характеризующая общую энергию сейсмических колебаний, вызванных землетрясением;
3.7 инженерно-геологическое районирование - детализируется районирование территории, уточняются границы и характеристики таксономических единиц, приводятся рекомендации по размещению проектируемых зданий и сооружений, выбору типов фундаментов, инженерной подготовке и использованию территории, природопользованию и охране геологической среды;
3.8 инженерно-геологические условия - совокупность характеристик компонентов геологической среды исследуемой территории (рельефа, состава и состояния горных пород, условий их залегания и свойств, включая подземные воды, геологических и инженерно-геологических процессов и явлений), влияющих на условия проектирования и строительства, а также на эксплуатацию инженерных сооружений соответствующего назначения;
3.9 категории сложности инженерно-геологических условий - условная классификация геологической среды по совокупности факторов инженерно-геологических условий, определяющих сложность изучения исследуемой территории и выполнение различного состава и объемов изыскательских работ;
3.10 инженерно-геологический процесс - изменение состояния компонентов геологической среды во времени и в пространстве под воздействием техногенных факторов;
3.11 карты сейсмического микрозонирования - карты, составленные для застраиваемых территорий (населенных пунктов, промышленных объектов) с учетом влияния местных сейсмо-тектонических, инженерно-геологических и топографических условий на параметры колебаний поверхности Земли, а карты сейсмического микрозонирования составляются с целью уточнения данных, приведенных на картах ОСЗ;
3.12 стационарные наблюдения - постоянные (непрерывные или периодические) наблюдения (измерения) за изменениями состояния отдельных факторов (компонентов) инженерно-геологических условий территории в заданных пунктах;

3.13 топырақтардың қасиеті - әрбір белгіленген инженерлік-геологиялық элемент үшін топырақтардың физикалық, деформациялық, беріктілік және химиялық қасиеттерінің нормативтік және есептік сипаттамалары, жобаланған құрылыс пен объектілерді пайдалануға беруге байланысты топырақтардың өзгеруін бағалау жүргізіледі.
4
МАҚСАТТАР ЖӘНЕ ФУНКЦИОНАЛДЫҚ ТАЛАПТАР
4.1 Нормативтік талаптардың мақсаттары
Ғимараттар мен имараттардың қауіпсіздік жумыстарын қамтамасыз ету, үнемділік пен ғұмырлық аспектілерінің есебі арқылы пайдалануға беруге жарамдылықты, адамдардың денсаулықтары мен өмірлеріне зиян келтірудің қолайсыз қауіптерінің пайда болуына жол бермей, сейсмикалық аймақтарда сейсмикалық қауіптілікті артыру.
4.2 Функционалдық талаптар
Ғимараттар мен имараттардың конструктивтік шешімдерін төмендегі талаптарды қанағаттандыратындай етіп жобалау керек:
ғимараттар мен имараттардың пайдалануға беруге беріктілігі мен жарамдылығын, сенімділігі мен тұрақтылығын қамтамасыз ету және сейсмикалық қауіпсіздігін артыру;
адамдардың өмірі мен денсаулығын қорғау және әр түрлі зілзала басталғанда қолайсыз қауіп - қатерді болдырмау;
энергияны үнемдеу және табиғи ресурстарды оңтайлы пайдалану.
5
СЕЙСМИКАЛЫҚ АЙМАҚТАНДЫРУДЫҢ ЖҰМЫС СИПАТТАМАСЫНА ҚОЙЫЛАТЫН ЖАЛПЫ ТАЛАПТАРЫ
5.1 Қазақстан Республикасы аумағының потенциалдық сейсмикалық қауіптілігі ықтималдық негізі бар жалпы сейсмикалық аймақтандыру карталарының жиынтығымен сипатталады. Жалпы сейсмикалық аймақтандыру (ЖСА) карталары сейсмикалық аймақтарда орналасқан Қазақстан Республикасының елді мекендерінің тізімімен ілеспелі болады. Көрсетілген тізімде елді мекендердің аумақтарының сейсмикалық қауіптілігі туралы деректер ЖСА карталары бойынша берілген.
5.2 Қазақстан Республикасы аумағындағы сейсмикалық аймақтандыру бойынша жұмыстар меншіктің кез келген нысанындағы мамандандырылған ғылыми және өндірістік ұйымдармен орындалады.
Ескерту. 5.2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 04.03.2020 № 48-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5.3 Сейсмикалық аймақтандырудың мақсаты сейсмикалық қауіптілікті оның топырақтың сейсмикалық қасиеттерін, аумақтың инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және сейсмотектоникалық ерекшеліктерін (топырақтық жағдайлар, рельефтің ерекшеліктері, сейсмобелсенді тектоникалық бұзылыстардың бар болуы, жағымсыз физика-геологиялық үдерістер мен жаратылыстар және тағы басқа (бұдан әрі – ж. т. б.) кешенді зерттеу негізінде фондық (шығыс) шамасымен салыстырғанда, өзгеруінің (ұлғаюының немесе кішіреюінің) әртүрлі потенциалдық сейсмикалық қауіптілігін көрсету арқылы сандық бағасында болады.

3.13 свойства грунтов - для каждого выделенного инженерно-геологического элемента приводятся нормативные и расчетные характеристики физических, деформационных, прочностных и химических свойств грунтов и оценка изменений свойств грунтов в связи с проектируемым строительством и эксплуатацией объектов.
4
ЦЕЛИ И ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
4.1 Цели нормативных требований
Целями нормативных требований настоящих строительных норм являются обеспечение безопасной работы зданий и сооружений, создание благоприятных условий эксплуатации с соблюдением противопожарных, санитарно-гигиенических требований, не допуская, при этом, возникновения неприемлемых рисков причинения вреда здоровью и жизни людей при сейсмических воздействиях в сейсмоопасных районах.
4.2 Функциональные требования
Конструктивные решения зданий и сооружений следует проектировать таким образом, чтобы удовлетворить следующим функциональным требованиям:
обеспечение безопасности и пригодности к нормальной эксплуатации, а также надежности и устойчивости зданий и сооружений при возможных сейсмических воздействиях;
защита жизни и здоровья людей и создание необходимых условий, предотвращение возникновения рисков при различных землетрясениях;
энергосбережение и рациональное использование природных ресурсов.
5
ОБЩИЕ ТРЕБОВАНИЯ
к рабочим характеристикам сейсмического зонирования территории
5.1 Потенциальная сейсмическая опасность территории Республики Казахстан характеризуется комплектом карт общего сейсмического зонирования, имеющих вероятностную основу. ОСЗ сопровождаются списком населенных пунктов Республики Казахстан, расположенных в сейсмических зонах. В указанном списке приведены данные о сейсмической опасности территорий населенных пунктов по картам ОСЗ.
5.2 Работы по сейсмическому зонированию на территории Республики Казахстан выполняются специализированными научными и производственными организациями любых форм собственности.
5.3 Цель сейсмического зонирования заключается в количественной оценке изменения (увеличения или уменьшения) сейсмической опасности по сравнению с ее фоновой (исходной) величиной, которая производится на основе комплексного изучения сейсмических свойств грунтов. При этом учитывают инженерно-геологических, гидрогеологических и сейсмотектонических особенностей территории (грунтовые условия, особенности рельефа, наличие сейсмоактивных тектонических нарушений, неблагоприятные физико-геологические процессы и явления и другие), с указанием зон с разной потенциальной сейсмической опасностью.

5.4 Геофизикалық зерттеулер әртүрлі инженерлік-геологиялық жағдайлардағы сейсмикалық әсер ету сипаттарының сандық болжамы үшін орындалады.
5.5 Жұмыстардың құрамы мен көлемі қаланың, ауылдың немесе ауылдық елді мекеннің халқының санының, өнеркәсіптік кәсіпорындардың ірілігінің, ғимараттар мен имараттардың жауапкершілік дәрежесінің және ықтимал қиратқыш жер сілкіністерінің әлеуметтік-экономикалық салдарының есебімен анықталған сейсмикалық аймақтандыру объектісінің класына бойланысты белгіленеді.
5.6 Сейсмикалық аймақтандыру бойынша жұмыстардың нәтижесіне ұлттық ғылыми кеңеспен мақұлданған карта жатады. Сейсмикалық аймақтандырудың картасы Қазақстан аумағында іздеу, жобалау және құрылыс жұмыстарын жүзеге асыратын барлық ұйымдар үшін олардың ведомстволық бағынуына тәуелсіз міндетті нормативтік құжат болып табылады.
Ескерту. 5.6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 04.03.2020 № 48-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5.7 Олар үшін сейсмикалық аймақтандырудың бекітілген карталары бар аумақтардың шегінде, нақты ғимараттар мен имараттардың телімдерінде, инженерлік іздеулер өндірісінің барысында Картамен салыстырғанда алаңның сейсмикалық әсеріне ықпал етуге қабілетті (топырақтық жағдайлар, техногендік факторлардың әсері, ғимараттар мен имараттарды әртүрлі сейсмикалықтық телімдердің шекарасында орналастыру және сол сияқты (бұдан әрі – және сол сияқты) әртүрлі инженерлік-геологиялық жағдайлар анықталған жағдайда, алаңның сейсмикалығын нақтылау мақсатында қосымша іздеулер жүргізуге жол беріледі.
Бұл жұмыстарды осы аумақты сейсмикалық аймақтандыруды жүргізген ұйым орындайды.
5.8 Қазақстан Республикасы аумағын жалпы сейсмикалық аймақтандыру карталарының жиынтығы I-1475, I-12475 және I-2475, I-22475 карталарынан тұрады.
5.9 I-1475 және I-12475 карталары шыңдық жылдамдатудағы 475 және 2475 жыл кезеңдері үшін аймақтардың сейсмикалық қауіптілігін сипаттайды.
5.10 II-1475 және II-12475 карталары 475 және 2475 жыл кезеңдері үшін аймақтардың сейсмикалық қауіптілігін бүтін санды баллмен сипаттайды.
Ескертпе: Қазақстан Республикасы аумағын ЖСА карталарында берілген сейсмикалық қауіптіліктің ықтималдық бағалауларының инженерлік тұрғыдан көбінесе статистикалық-экономикалық мәні бар.
5.11 I-1475 және I-12475 карталарын қарастырылатын аймақтың сейсмикалық қауіптілігіне сәйкес келетін agR(475) және agR(2475) топырақтарының шыңдық жылдамдатуының референттік мәндерін анықтау кезінде қолдану керек.

5.4 Геофизические исследования выполняются для количественного прогноза характеристик сейсмического воздействия в различных инженерно-геологических условиях.
5.5 Состав и объем работ устанавливаются в зависимости от класса объекта сейсмического зонирования, определяемого с учетом численности населения города, поселка или сельского населенного пункта, крупности промышленных предприятий, степени ответственности зданий и сооружений, и социально-экономических последствий возможных разрушительных землетрясений.
5.6 Результатом работ по сейсмическому зонированию является карта, одобренная национальным научным советом. Карта сейсмического зонирования является документом, обязательным для всех организаций независимо от их ведомственного подчинения, осуществляющих изыскательские, проектные и строительные работы на территории Казахстана.
При этом проводятся работы по соблюдению требований технического регламента "Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 1202.
5.7 В пределах территорий, для которых имеются утвержденные карты сейсмического зонирования, на участках строительства конкретных зданий и сооружений допускается проведение дополнительных изысканий с целью уточнения сейсмичности площадки в случае, если в процессе производства инженерных изысканий выявлены различия инженерно-геологических условий по сравнению с картой, способные повлиять на сейсмический эффект площадки (грунтовые условия, влияние техногенных факторов, размещение зданий и сооружений на границе участков с различной сейсмичностью и другие).
Эти работы выполняются организацией, производившей сейсмическое зонирование данной территории.
5.8 Комплект карт общего сейсмического зонирования территории Республики Казахстан содержит карты I-1475, I-12475 и I-2475, I-22475.
5.9 Карты I-1475 и I-12475 характеризуют сейсмическую опасность зон для периодов 475 и 2475 лет в пиковых ускорениях.
5.10 Карты II-1475 и II-12475 характеризуют сейсмическую опасность зон для периодов 475 и 2475 лет в целочисленных баллах.
Примечание: Вероятностные оценки сейсмической опасности, представленные на картах ОСЗ территории Республики Казахстан, с инженерных позиций имеют преимущественно статистико-экономический смысл.
5.11 Карты I-1475 и I-12475 следует применять при определении референтных значений пиковых ускорений грунта agR(475) и agR(2475), соответствующих сейсмической опасности рассматриваемой зоны.

5.12 I-2475 және I-22475 карталарын қарастырылатын аймақтың сейсмикалық қауіптілігін сейсмикалық оқиғалардың ықтимал макросейсмикалық салдарын сипаттайтын сейсмикалық қарқындылықтың шкаласы бойынша бүтін сандық баллдарда қарастыру керек.
Ескертпе: Қазақстан Республикасы аумағының сейсмикалық қауіптілігін сипаттайтын ЖСА карталары:
болжамдық жер сілкіністерінің өңірлер үшін ықтимал макросейсмикалық салдарын бағалауға;
ел өңірлерін олардың сейсмикалық қауіптілігінің дәрежесінің есебімен жоспарлауға;
ел немесе өңір көлемінде антисейсмикалық шаралар жүргізуге шығатын шығындарды іріленген көрсеткіштерінің көмегімен жоспарлауға;
нақты объектілерді жобалаудың жалпы концепциясын қалыптастыруға мүмкіндік береді.
5.13 Құрылыс алаңының сейсмикалық қауіптілігін жергілікті сейсмо-тектоникалық, инженерлік-геологиялық және топографиялық жағдайлардың жер бетінің тербеліс параметрлеріне әсер ету есебімен жасалған сейсмикалық шағын аймақтандыру карталары бойынша анықтау керек.
5.14 Сейсмикалық шағын аймақтандыру карталары құрылыс үшін алаң таңдауды жүзеге асыратын, сонымен қатар іздеулер мен жобалауды жүргізетін барлық ұйымдармен ескерілуі керек.
5.15 Сейсмикалық шағын аймақтандыру карталары бойынша қабылданған сейсмикалық қауіптілікті:
егер инженерлік-геологиялық іздеулерді орындау үдерісінде алаңның сейсмикалық қауіптілігін бағалауға ықпал етуге қабілетті, бұрын ескерілмеген факторлар табылғанда;
ғимараттар мен имараттарды әртүрлі сейсмикалық қауіптілігі бар телімдердің шекараларында орналастыру кезінде;
жердің нақты рельефінен шығып, инженерлік-геологиялық іздеулер нәтижелері бойынша нақтылауға жол беріледі.
5.16 Сейсмикалық шағын аймақтандыру карталарын нақтылауды картаны құрастырған ұйым немесе картаны құрастырушы ұйыммен келісу бойынша басқа іздеу ұйымы орындай алады.
5.17 Сейсмикалық шағын аймақтандыру карталары жоқ болған жағдайда, құрылыс алаңының сейсмикалық қауіптілігі мен есептік сейсмикалық әсер етудің параметрлерін жалпы сейсмикалық аймақтандыру картасы немесе инженерлік-геологиялық іздеулердің нәтижелері бойынша белгіленген тиісті аймақ пен құрылыс алаңының топырақтық жағдайының сейсмикалық қауіптілігінен шыға, елді мекендердің тізімі бойынша қабылдауға жол беріледі.
5.18 Сейсмикалық аймақтандыру карталары жоқ аудандар үшін ерекшелік ретінде, алаңның сейсмикалығын инженерлік-сейсмикалық аналогтардың әдісімен анықтауға жол беріледі. Бұл жұмысты сейсмикалық аймақтандыру карталарын әзірлеуді жүргізетін республикалық ұйымдардың орындауға құқығы бар.

5.12 Карты I-2475 и I-22475 следует применять при определении сейсмической опасности рассматриваемой зоны в целочисленных баллах по шкале сейсмической интенсивности, характеризующих возможные макросейсмические последствия сейсмических событий.
Примечание: Карты ОСЗ, характеризующие сейсмическую опасность территорий РК в целочисленных баллах, позволяют:
оценивать возможные макросейсмические последствия прогнозируемых землетрясений для регионов;
планировать развитие регионов страны с учетом степени их сейсмической опасности;
планировать, с помощью укрупненных показателей, затраты на проведение антисейсмических мероприятий в масштабе страны или региона;
формировать общую концепцию проектирования конкретных объектов.
5.13 Сейсмическую опасность площадок строительства следует определять по картам сейсмического микрозонирования, составленным с учетом влияния местных сейсмо-тектонических, инженерно-геологических и топографических условий, а также учитывая параметры колебаний поверхности Земли.
5.14 Карты сейсмического микрозонирования следует учитывать всеми организациями, осуществляющими выбор площадок под строительство, а также ведущими изыскания и проектирование.
5.15 Сейсмическую опасность, принятую по карте сейсмического микрозонирования, допускается уточнять по результатам инженерно-геологических изысканий:
если в процессе выполнения инженерно-геологических изысканий выявлены неучтенные ранее факторы, способные повлиять на оценку сейсмической опасности площадки;
при размещении здания или сооружения на границе участков с разной сейсмической опасностью;
исходя из фактического рельефа местности.
5.16 Уточнение карты сейсмического микрозонирования может выполнять организация, составившая карту или другая изыскательская организация по согласованию с организацией – составителем карты.
5.17 При отсутствии карт сейсмического микрозонирования, сейсмическую опасность площадки строительства и параметры расчетного сейсмического воздействия допускается принимать по картам общего сейсмического зонирования или по списку населенных пунктов, исходя из сейсмической опасности соответствующей зоны и типа грунтовых условий площадки строительства, установленного по результатам инженерно-геологических изысканий.
5.18 В районах, для которых отсутствуют карты сейсмического зонирования, в порядке исключения допускается определять сейсмичность площадки методом инженерно-сейсмических аналогий. Эту работу имеют право выполнять республиканские организации, ведущие разработку карт сейсмического зонирования.

5.19 Сейсмикалық аймақтандыру карталарын құру кезінде фондық (шығыс) шамаға қабылданылатын көлденең толқындардың таралу жылдамдылығының орташа мәндеріндегі сейсмикалық әсер етудің қарқындылығы Бөлшектік сейсмикалық аймақтандыру (бұдан әрі - БСА) карталары бойынша, олар жоқ болған жағдайда – Қазақстан Республикасын жалпы сейсмикалық аймақтандыру картасы елді мекендердің тізбесі бойынша анықталады.
6
ИНЖЕНЕРЛІК-ГЕОЛОГИЯЛЫҚ ЖӘНЕ АСПАПТЫҚ ЗЕРТТЕУЛЕР

5.19 Интенсивность сейсмического воздействия, в средних значениях скоростей распространения поперечных волн, принимаемая за фоновую (исходную) величину,а также период повторяемости сейсмического воздействия, определяются по Картам детального сейсмического районирования (далее - ДСР), а в случае их отсутствия - по Карте общего сейсмического районирования Республики Казахстан и перечню населенных пунктов.
6
ИНЖЕНЕРНО-ГЕОЛОГИЧЕСКИЕ И ИНСТРУМЕНТАЛЬНЫЕ ИССЛЕДОВАНИЯ

6.1 Инженерлік-геологиялық зерттеулер
6.1.1 Сейсмикалық аймақтандыру мақсаттары үшін инженерлік-геологиялық зерттеулер:
өткен жылдардың іздеу материалдарын жинау және жүйелеу;
инженерлік-геологиялық суреттеудің;
сейсмикалық аймақтандыру карталарының инженерлік-геологиялық негізінің кезеңдерінен тұрады.
6.1.2 Өткен жылдардың іздеу материалдарын жұмыс бағдарламаларын, аумақты инженерлік-геологиялық іздеудің схемаларын және нақты материалдың карталарын құруда пайдалану керек.
6.1.3 Құрылыс алаңындағы инженерлік-геологиялық іздеулерді қолданыстағы нормативтік құжаттардың қағидаларына сәйкес және ғимараттың немесе имараттың жауапкершілік класына және құрылыстың ерекшеліктік жағдайына байланысты арнайы талаптардың есебімен орындау керек.
6.1.4 Инженерлік-геологиялық іздеулер болжамдық сейсмикалық әсер етудің сейсмикалық қасиеттері мен параметрлері бойынша топырақтық жағдайлардың типін анықтауға жеткілікті көлемде орындалуы керек.
6.1.5 Инженерлік-геологиялық суреттеудің өндірісі кезінде топырақты классификациясы мен топырақ номенклатурасының негізінде құрам мен жағдай бойынша бөлу керек.
Топырақты жас бойынша бөлу біртұтас стратиграфикалық сызбаға немесе жергілікті стратиграфикалық сызбаларға сәйкес жүзеге асырылуы керек. Топырақтың генезисі қолда бар негетикалық классификациялардың негізінде геологиялық белгілердің жиынтығы бойынша белгіленуі керек.
6.1.6 Геоморфологиялық бақылауларды:
рельефтің әртүрлі элементтерін анықтау және контурлау;
рельеф элементтерінің шөгіндінің литогенетикалық типтерімен өзара байланысын анықтау;
рельефтің анықталған элементтеріне (біріншіден – әртүрлі құламалық баурайларға) дамуы сейсмикалық әсер ету кезінде күрт белсендірілуі мүмкін көшкін, құлау және басқа үдерістерге үйренуін анықтау;
рельеф жағдайы бойынша құрылыс үшін жағымсыз телімдерді бөлу сияқты тапсырмаларды шешу үшін жүргізу керек.
6.1.7 Инженерлік-геологиялық іздеулер барысында жерастылық топырақтық сулардың максималдық деңгейін белгілеу керек.
6.1.8 Инженерлік-геологиялық іздеулердің нәтижелерін карталар, инженерлік-геологиялық кескіндер, кестелер және сейсмикалық аймақтандыру карталарын инженерлік-геологиялық негізін қалауға қажетті және жеткілікті ақпараттан тұратын басқа да мәтіндік материалдар түрінде ұсыну керек.
6.2 Аспаптық зерттеулер
6.2.1 Аспаптық зерттеулер зерттелетін аумақтың сейсмикалықтылығы мен топырақтардың сейсмикалық қасиеттері туралы деректерді алу мақсатында жүргізіледі және:
инженерлік-геологиялық іздеулердің нәтижелері бойынша бөлінген топырақтық кешендердің негізгі типтеріне арналған эталондық топырақтарға қатысты сейсмикалық қарқындылықты өсіру шамаларын өзгертудің сандық бағасын;
көшкіндік телімдердің немесе басқа геологиялық үдерістер мен жаратылыстардың даму телімдерінің шегінде ықтимал сейсмикалық әсерлердің сапалық бағасын;
оның шегінде немесе тікелей маңында орналасқан тектоникалық бұзылыстардың зерттелетін аумақтың сейсмикалығына әсер етуінің сандық немесе сапалық бағасын;
рельефтің зерттелетін аумақтың әртүрлі телімдерінің сейсмикалығына әсер етуінің сандық немесе сапалық бағасын;
сейсмикалылықты өзгерту болжамының теориялық есептеріне арналған шығыс деректерін алуды қамтамасыз етуі керек.
Барлық жоғарыда аталған тапсырмалардың шешімі шығыс сейсмикалыққа тәуелсіз, А класының объектілері үшін, сонымен қатар көлденең толқындардың таралуының жылдамдығының 250 метр/секундына (бұдан әрі - м/с) және одан төмен шығыс орташа мәні кезінде Б класының айтарлықтай жауапты объектілері үшін қарастырылады.
Көлденең толқындардың таралуының орташа жылдамдығы 250 м/с және асатын аймақтарда орналасқан Б және В класының объектілері үшін аспаптық зерттеулер сейсмикалық қарқындылықты өсіруді және теориялық есептеу үшін деректерді алуды бағалауға байланысты тапсырмаларды шешумен шектеледі. Көрсетілген объектілер үшін басқа тапсырмаларды шешу жер жағдайына байланысты жүргізіледі және жұмыс бағдарламасында негізделеді.

6.1 Инженерно-геологические исследования
6.1.1 Инженерно-геологические исследования для целей сейсмического зонирования включает следующие этапы:
сбор и систематизацию материалов изысканий прошлых лет;
инженерно-геологическую съемку;
составление инженерно-геологической основы карты сейсмического зонирования.
6.1.2 Материалы изысканий прошлых лет следует использовать при составлении программы работ, схемы инженерно-геологической изученности территории и карты фактического материала.
6.1.3 Инженерно-геологические изыскания на площадке строительства следуют выполнять в соответствии с положениями действующих нормативных документов и с учетом специальных требований, зависящих от класса ответственности здания или сооружения и специфических условий строительства.
6.1.4 Инженерно-геологические изыскания следуют выполнять в объеме, достаточном для определения типа грунтовых условий по сейсмическим свойствам и параметров прогнозируемого сейсмического воздействия.
6.1.5 При производстве инженерно-геологической съемки грунты следует подразделять по составу и состоянию на основе классификации и номенклатуры грунтов.
Разделение грунтов по возрасту следует осуществлять в соответствии с единой стратиграфической схемой или местными стратиграфическими схемами. Генезис грунтов устанавливается по совокупности геологических признаков на основе имеющихся генетических классификаций.
6.1.6 Геоморфологические наблюдения следуют проводить для решения следующих задач:
выявления и оконтуривания различных элементов рельефа;
определения взаимосвязи элементов рельефа с литогенетическими типами отложений;
установления приуроченности к определенным элементам рельефа (прежде всего к склонам различной крутизны) оползней, обвалов и других процессов, развитие которых может резко активизироваться при сейсмических воздействиях;
выделения участков, неблагоприятных для строительства по условиям рельефа.
6.1.7 В процессе инженерно-геологических изысканий следует устанавливать положение максимального уровня грунтовых вод.
6.1.8 Результаты инженерно-геологических исследований следует представлять в виде карт, инженерно-геологических разрезов, таблиц и других текстовых материалов, содержащих информацию, необходимую и достаточную для построения инженерно-геологической основы карты сейсмического зонирования.
6.2 Инструментальные исследования
6.2.1 Инструментальные исследования проводятся с целью получения данных о сейсмичности изучаемой территории и сейсмических свойствах грунтов, которые должны обеспечивать:
количественную оценку изменения величины приращения сейсмической интенсивности по отношению к эталонным грунтам, для основных типов грунтовых комплексов, выделенных по результатам инженерно-геологических исследований;
качественную оценку возможных сейсмических эффектов в пределах оползневых участков или участков развития других геологических процессов и явлений;
количественную или качественную оценку влияния на сейсмичность изучаемой территории тектонических нарушений, расположенных в ее пределах или в непосредственной близости;
количественную или качественную оценку влияния рельефа на сейсмичность различных участков изучаемой территории;
получение исходных данных для теоретических расчетов прогноза изменения сейсмичности.
Решение всех перечисленных задач предусматривается для объектов класса А, независимо от исходной сейсмичности, а также для наиболее ответственных объектов класса Б при исходной средней скорости распространения поперечных волн 250 метров в секунду (далее - м/с) и менее.
Для объектов классов Б и В, расположенных в зонах средней скоростью распространения поперечных волн 250 м/с и более, инструментальные исследования ограничиваются решением задач, связанных с оценкой приращения сейсмической интенсивности и получения данных для теоретических расчетов. Решение остальных задач для указанных объектов производится в зависимости от местных условий и обосновывается в программе работ.

6.2.2 Аспаптық зерттеудің кешені сейсмологиялық, сейсмикалық тексеру, электрлік тексеру, радиоизотоптық және басқа геофизикалық әдістерден тұруы керек.
Жоғарыда көрсетілген тапсырмаларды шешуге қажетті кешендік аспаптық зерттеулердің құрамы, сейсмикалық аймақтандыру объектісінің класына, инженерлік-геологиялық жағдайлардың күрделілігінің санатына сәйкес, нормативте көрсетілген жұмыс ауданының ағашқы сейсмикалығының шамасына байланысты белгіленеді.
7
ЖЕР СІЛКІНІСТЕРІ МЕН ЖАРЫЛЫСТАРДЫ СЕЙСМОЛОГИЯЛЫҚ ТІРКЕУДІҢ ӘДІСТЕРІ
7.1 Жер сілкіністері мен жарылыстарды сейсмологиялық тіркеудің әдістері сейсмикалық аймақтандыру кезінде қолданылатын сейсмологиялық әдістер кешенінде негізгі болып табылады. Әдістер сейсмикалық тербелістердің (жылжудың, жылдамдықтың, жылдамдатудың) амплитудасын, Фурье спектрлерін және әртүрлі инженерлік-геологиялық жағдайлары бар телімдердегі сейсмикалық қарқындылықтың қатыстық өзгерістерін сандық бағалауға арналған әрекет спектрлерін салыстыруға негізделеді.
Төмен сейсмикалық белсенділігі немесе сейсмикалық кедергілердің жоғарғы фоны бар аудандарда жер сілкіністерін тіркеуді өнеркәсіптік немесе арнайы жарылыстарды тіркеумен жартылай немесе толығымен алмастыруға жол беріледі.
Әртүрлі қарқындылықты сейсмикалық әсер етудің параметрлері мен шағын энергиялық және жарылыстық жер сілкіністерін тіркеуге параллель жалпы сейсмикалық әсерде қалдық деформациялардың рөлін анықтау арасындағы сандық сипаттаманың қатынастарын белгілеу үшін қатты жер сілкіністерін күтпелі тәртіпте тіркеуді жүргізуге кепілдеме беріледі.
7.2 Сейсмикалық тербелістің сандық сипаттамасын анықтау мақсатында жер сілкіністері мен жарылыстарды тіркеу үшін тиісті құралдармен жарықтандырылған, үздіксіз немесе күтпелі тәртіпте жұмыс істейтін уақытша сейсмикалық станцияларды қолдану керек. Құралдарға қойылатын негізгі талапқа тіркеу арналарының сәйкестілігі мен олардың жеткілікті сезімталдығы жатады. Арналардың амплитудалық-жиіліктік сипаттары 0,1-ден 2 секунд (бұдан әрі – сек.) дейінгі кезеңдердің диапазонында аз бұрмаланған жазбаны қамтамасыз етуі керек.
Қолданылатын жабдықтың сипаттамасына байланысты топырақтың жылжу, жылдамдық немесе жылдамдату амплитудалары тіркеледі.
7.3 f = 3 - 5 герц (бұдан әрі – Гц) жиілікті тербелістер кезінде топырақтың жүрісін көрсететін жақын жер сілкіністерінің, алыстатылған жер сілкіністерінің – спектр мен жарылыстардың елеулі төмен жиілікті саласында – спектрдің жоғары жиілікті саласындағы жазбалар бойынша сейсмикалық қарқындылықтың өсуін бөлек бағалау керек.
Спектрдің әртүрлі жиіліктік диапазонындағы сейсмикалық қарқындылықтың өсуінің бағасындағы айтарлық айырмашылықтар болған жағдайда, бұл деректерді бөлек жүргізу керек.

6.2.2 Комплекс инструментальных исследований включает сейсмологические, сейсморазведочные, электроразведочные, радиоизотопные и другие геофизические методы.
Состав комплексных инструментальных исследований, необходимых для решения вышеперечисленных задач, устанавливается в зависимости от класса объекта сейсмического зонирования, категории сложности инженерно-геологических условий и величины исходной сейсмичности района работ в соответствии с нормативами.
7
Методы сейсмологической регистрации землетрясений и взрывов
7.1 Методы сейсмологической регистрации землетрясений и взрывов являются основными в комплексе сейсмологических методов, применяемых при сейсмическом зонировании.
Методы базируются на сравнении амплитуд сейсмических колебаний (смещений, скоростей, ускорений), спектров Фурье и спектров действия для количественной оценки относительных изменений сейсмической интенсивности на участках с различными инженерно-геологическими условиями.
В районах с низкой сейсмической активностью или высоким фоном сейсмических помех допускается частичная или полная замена регистрации землетрясений регистрацией промышленных или специальных взрывов.
Для установления соотношений количественных характеристик между параметрами сейсмических воздействий различной интенсивности и выявления роли остаточных деформаций, в общем сейсмическом эффекте, параллельно с регистрацией землетрясений малых энергий и взрывов рекомендуется производить регистрацию сильных землетрясений в ждущем режиме.
7.2 Для регистрации землетрясений и взрывов с целью определения количественных характеристик сейсмических колебаний следует применять временные сейсмические станции, оснащенные соответствующей аппаратурой, работающей в непрерывном или ждущем режиме. Основным требованием, предъявляемым к аппаратуре, является идентичность каналов регистрации и достаточная их чувствительность. Амплитудно-частотные характеристики каналов должны обеспечивать малоискаженную запись в диапазоне периодов от 0,1 до 2 секунд (далее – с).
В зависимости от характеристик применяемой аппаратуры регистрируются амплитуды смещений, скоростей или ускорений грунта.
7.3 Следует раздельно оценивать приращения сейсмической интенсивности по записям близких землетрясений, отражающих поведение грунтов при колебаниях с частотой f = 3 - 5 Герц, удаленных землетрясений - в более низкочастотной области спектра и взрывов - в высокочастотной области спектра.
В случае значительных расхождений оценок приращений сейсмической интенсивности в различных частотных диапазонах спектра следует эти данные приводить раздельно.

7.4 Аумақтарды инженерлік-геологиялық және аспаптық деректер бойынша сейсмикалық аймақтандыру кезінде бөлінген негізгі сейсмикалық аймақтарының әрқайсысына жалпыландырылған жиіліктік сипаттама иелендірілуі керек.
7.5 Сейсмикалық аймақтандыру кезінде тіркелген жер сілкіністері мен жарылыстарды зерттеудің нәтижелері қатты жер сілкінісінің сипаттамасының жақындатылған болжамы үшін қолдануға болады.
8
МИКРОСЕЙСМОЛАРДЫ ЗЕРТТЕУ
8.1 Жоғары жиілікті микросейсмолардың фонын тіркеу әдісін әртүрлі типтік топырақтық жағдайлар үшін микро тербелістердің артықшылықты кезеңдері мен амплитудалық дейгейін тіркеу және салыстыру жолымен топырақтың резонанстық сипаттарын анықтауға арналған қосымша ретінде қолдану керек.
8.2 Бақылау орындарының саны инженерлік-геологиялық деректер бойынша бөлінген әрбір типтік топырақтық жағдайға 2-3 есебінен, бірақ сейсмикалық аймақтандыру аумағының әрбір шаршы километріне 3 кем емес есебінен таңдалынады. Әрбір бақылау орнындағы жазбалардың саны топырақ қозғалысының үш компонентінің – екі горизонталь және бір вертикаль немесе екі горизонталь компоненттері бойынша 120 секунд кем емес жазбаның ұзақтылығы кезінде 3 кем болмауы керек.
8.3 Зерттелетін аумақта біртұтас локалданған микросейсмо көзінің бар болған жағдайда, эталондық және зерттелетін орындарда тербелістердің синхрондық жазбалары жүргізілуі керек. Одан басқа, тербелістердің қашықтықпен сөну заңдары және осы көздермен қозатын амплитудалық-жиіліктік сипаттамалар зерттелуі керек.
8.4 Микросейсмоларды тіркеу жағдайының қажетті стандарттылығын сақтау мүмкін еместігі мен максималдық амплитудалардың мәндерін қатысты жоғары шашуы микросейсмо әдісін сейсмикалық аймақтандыру кезінде тек басқа аспаптық әдістермен кешенде ғана пайдалануға мүмкіндік береді.
9
СЕЙСМИКАЛЫҚ ҚАТТЫЛЫҚТАРДЫҢ ӘДІСІ
9.1 Сейсмикалық қаттылықтардың әдісі (бойлық немесе көлденең толқынның жылдамдығы топырақ тығыздығына тексеру) барлық класты сейсмикалық аймақтандыру объектілері үшін міндетті болып табылады және әртүрлі инженерлік-геологиялық жағдайлары бар сейсмикалық қарқындылықты өсірудің сандық бағасы үшін басқа аспаптық әдістермен кешенді қолданылады.
9.2 Сейсмикалық қаттылықтың әдісі бойынша баллды өсіруді бағалау зерттелінетін және эталондық топырақтың сейсмикалық қаттылығына салыстыруға (суландыру мен резонанстық жаратылыстарға түсету арқылы) негізделген.
9.3 Сейсмикалық қаттылықтардың әдісі шағын энергиялар мен жарылыстардың жер сілкіністерін тіркеу жолымен алынған топырақ тербелістерінің амплитудалары мен спектрлерін зерттеудің нәтижелерін толықтырады. Зерттелетін аумақтардың шегінде осы әдістер арқылы алынған нәтижелердің арасындағы корреляциялық тәуелділікке сүйене отырып, әртүрлі сейсмикалық қауіптілігі бар телімдердің шекараларын сенімді анықтау үшін анықтаудың сериясын жүргізу керек.

7.4 Каждой из основных сейсмических зон, выделенных при сейсмическом зонировании территории по инженерно-геологическим и инструментальным данным, присваивается обобщенная частотная характеристика.
7.5 Результаты изучения землетрясений и взрывов, регистрируемых при сейсмическом зонировании, могут быть использованы для приближенного прогноза характеристик сильных землетрясений.
8
Изучение микросейсм
8.1 Метод регистрации фона высокочастотных микросейсм следует применять как вспомогательный для оценки резонансных характеристик грунтов, путем регистрации и сопоставления преобладающих периодов и амплитудного уровня микроколебаний, для различных типовых грунтовых условий.
8.2 Количество пунктов наблюдений выбирается из расчета 2 - 3 на каждые типовые грунтовые условия, выделенные по инженерно-геологическим данным, но не менее 3-х на каждый квадратный километр территории сейсмического зонирования. Количество записей в каждом пункте наблюдений должно быть не менее 3-х, при продолжительности записи не менее 120 с - по трем компонентам движения грунта - двум горизонтальным и одной вертикальной или двум горизонтальным.
8.3 При наличии на изучаемой территории единого локализованного источника микросейсм проводятся синхронные записи колебаний на эталонном и исследуемых пунктах. Кроме того, следует изучить законы затухания колебаний с расстоянием и амплитудно-частотные характеристики, возбуждаемые этим источником.
8.4 Невозможность соблюдения необходимой стандартности условий регистрации микросейсм и относительно высокий разброс значений максимальных амплитуд позволяют использовать метод микросейсм при сейсмическом зонировании только в комплексе с другими инструментальными методами.
9
Метод сейсмических жесткостей
9.1 Применение метода сейсмических жесткостей (произведение скорости продольной или поперечной волны на плотность грунта) является обязательным на объектах сейсмического зонирования всех классов в комплексе с другими инструментальными методами для количественной оценки приращений сейсмической интенсивности на участках с различными инженерно-геологическими условиями.
9.2 Оценка приращений балльности по методу сейсмических жесткостей основана на сравнении сейсмических жесткостей изучаемых и эталонных грунтов (с поправкой на обводненность и резонансные явления).
9.3 Метод сейсмических жесткостей дополняет результаты изучения амплитуд и спектров колебаний грунтов, полученные путем регистрации землетрясений малых энергий и взрывов. Опираясь на корреляционную зависимость, в пределах изучаемой территории, между результатами, полученными этими методами, следует провести серию определений для уверенного определения границ участков с различной сейсмической интенсивностью.

9.4 Сейсмикалық толқындардың таралу жылдамдықтары массивтің күндізгі бетіндегі немесе ішкі нүктелеріндегі көп арналық станцияларды сейсмотексеру бақылауларының көмегімен анықталады. Топырақ тығыздықтары зертханалық әдістермен немесе радиоизотоптық өлшемдердің нәтижелері бойынша анықталады.
9.5 Зерттелетін және эталондық телімдердегі топырақтардың сейсмикалық қаттылығына қатысты сейсмикалық қарқындылықты өсірудің мәндерінің бағасын табиғи жағдайдағы және техногендік үдерістермен өзгертілген топырақтар үшін пайдалануға кепілдеме беріледі.
Су сіңірмейтін топырақтарды зерттеу кезінде есептеу үшін бойлық және көлденең толқындардың таралу жылдамдығын пайдалануға болады. Су сіңіретін топырақтарды зерттеу кезінде тек көлденең толқындардың мәндерін пайдалану керек.
9.6 Сейсмотексеру бақылауларының көлемдерін белгілеу кезінде инженерлік-геологиялық және геофизикалық жұмыстардың деректері бойынша тиісті геоморфологиялық және геологиялық құрылысы, литологиялық құрамы, жағдайы және топырақтардың физика-механикалық қасиеттері мен гидрогеологиялық жағдайлары бар телімдердің әрқайсысы үшін топырақтың сейсмикалық сипаттарын алу қажеттілігін ескеру керек. Бөлінген телімдердің әрқайсысына сейсмотексеру бақылаулар телім шегінде (инженерлік-геологиялық карталандыру кезінде жүргізілген сейсмотексеру жұмыстарының есебімен) топырақтың сейсмикалық сипатының өзгергіштігінің бағасын қамтамасыз етуі керек.
9.7 Сейсмикалық әсерді, инженерлік сейсмология мен сейсмотексерудің жерүстілік әдістерінен басқа, нақтылау үшін қолданылатын аспаптық бақылаудың кешені бойлық және көлденең толқындардың таралу жылдамдықтарын да, оған қоса олардың сөну және топыраққа сңіу сипаттарын да зерттеуге мүмкіндік беретін ұңғымалар мен шурфалардағы бақылаулардан тұрады. Бақылау сейсмокаротаж, акустикалық сәуле түсіру, вертикаль сейсмикалық бейіндеу, әртүрлі тереңдіктегі жер сілкіністері мен жарылыстарын тіркеу әдістерімен жүргізіледі.
10
ЕСЕПТІК ӘДІСТЕР
10.1 Ортаның және синтетикалық акселеограммалардың әртүрлі модельдері үшін спектралдық сипаттамасының теориялық есептеуін сол аудан үшін ықтимал ең күшті жер сілкіністерінің әсерімен сейсмикалық аймақтандыру теліміндегі топырақтың тербелісін болжау мақсатында сейсмикалық аймақтандыру тапсырмаларын шешу үшін қолдану керек.
10.2 Теориялық есептеудегі модельдердің соны, әдетте, телімдердің инженерлік-геологиялық деректері бойынша бөлінген санына сәйкес келуі керек.
10.3 Горизонталь қабаттық, жазық пареллель кесіктер үшін ортаның үстіңгі және ішкі нүктелеріндегі спектралдық сипаттамалар мен акселеограммаларды есептеудің аналитикалық әдісі қолданылады.
Бөлімнің қисық сызықтық шекаралары бар телімдер үшін соңғы элементтер мен соңғы көптүрліліктің сандық әдістерін және бөлімнің жартылай эллипстік шекарасы бар аналитикалық әдісін қолдану керек.

9.4 Скорости распространения сейсмических волн определяются с помощью сейсморазведочных наблюдений многоканальными станциями на дневной поверхности или во внутренних точках массива. Плотности грунтов определяются лабораторными методами или по результатам радиоизотопных измерений.
9.5 Оценку значений приращения сейсмической интенсивности по отношению сейсмических жесткостей грунтов на изучаемом и эталонном участках рекомендуется использовать как для грунтов в естественном состоянии, так и измененных техногенными процессами.
При изучении неводонасыщенных грунтов для расчетов можно использовать скорости распространения продольных и поперечных волн. При изучении водонасыщенных грунтов следует использовать только значения поперечных волн.
9.6 При назначении объемов сейсморазведочных наблюдений следует учесть необходимость получения сейсмических характеристик грунтов для каждого из выделенных по данным инженерно-геологических и геофизических работ участков с соответствующим геоморфологическим и геологическим строением, литологическим составом, состоянием и физико-механическими свойствами грунтов и гидрогеологическими условиями. Сейсморазведочные наблюдения на каждом из выделенных участков должны обеспечить оценку изменчивости сейсмических характеристик грунтов в пределах участка (с учетом сейсморазведочных работ, проведенных при инженерно-геологическом картировании).
9.7 Комплекс инструментальных наблюдений, применяемый для уточнения сейсмического эффекта, помимо наземных методов инженерной сейсмологии и сейсморазведки, включает наблюдения в скважинах и шурфах, позволяющие изучать как скорости распространения продольных и поперечных волн, так и характеристики их затухания и поглощения в грунтах. Наблюдения проводятся способами сейсмокаротажа, акустического просвечивания, вертикального сейсмического профилирования, регистрации землетрясений и взрывов на различных глубинах и других.
10
РАСЧЕТНЫЕ МЕТОДЫ
10.1 Теоретические расчеты спектральных характеристик среды и синтетических акселерограмм для различных моделей следует применять для решения задач сейсмического зонирования с целью прогноза колебаний грунта на участке сейсмического зонирования под воздействием возможных наиболее сильных землетрясений для данного района.
10.2 Количество моделей при теоретических расчетах, как правило, должно соответствовать количеству выделенных по инженерно-геологическим данным участков.
10.3 Для горизонтально-слоистых, плоскопараллельных разрезов применяется аналитический метод расчета спектральных характеристик и акселерограмм на поверхности и во внутренних точках среды.
Для участков с криволинейными границами раздела следует применять численные методы конечных элементов и конечных разностей и аналитический метод с полуэллиптической границей раздела.

10.4 Сейсмикалықты нақтылау кезіндегі теориялық есептеулер үшін сейсмикалық аймақтандыру кезінде эксперименталдық жолмен алынған параметрлер қолданылады.
11
ЭТАЛОНДЫҚ ТОПЫРАҚТАРДЫ ТАҢДАУ
11.1 Эталондық топырақтар ретінде шартты түрде Қазақстан Республикасын сейсмикалық аймақтандыру картасы (СА-2000) бойынша анықталған шығыс баллының шамасы жататын, сейсмикалық қасиет бойынша ІІ санаттың орташа топырақтарын таңдауға кепілдеме беріледі. Көбінесе мұндай топырақтарға жоғарғы бөлімге айтарлықтай сипатты ұсақ тас-қиыршықтастық немесе малтатас-жұмыртастық материалдарды қоса, су баспаған құмайт-саздақ топырақтар, немесе келесі параметрлері бар малтатас-ірі және орташа дәнді, орташа тығыздықты құм топырақтар жатады.
11.2 Орташа топырақтарды таңдау кезінде осы норманың 12.14 тармақшасының талаптарының есебімен қатты жер сілкіністерінің салдарын макросейсмикалық зерттеудің материалдарын ескеру керек.
11.3 Сейсмикалық аймақтандыру телмінде сейсмикалық қасиеттер бойынша 1-санатқа жататын жәнепараметрлері бар жартастық топырақтардың шықпасы бар болған жағдайда, эталондық топырақ ретінде шығыс сейсмикалықтың шамасын қабылдау арқылы қабылдау керек.
12
ЕСЕПТІК МАТЕРИАЛДАРДЫҢ ҚҰРАМЫ ЖӘНЕ МАЗМҰНЫ
12.1 Сейсмикалық аймақтандыру жөніндегі есептік материалдардың құрамына:
жүргізілген жұмыстардың нәтижелерін толық сипаттаудан тұратын мәтін;
мәтіндік қосымшалар;
графикалық қосымшалар кіреді.
12.2 Есеп берудің мәтіні келесі бөлімдерден тұрады:
кіріспе;
инженерлік-геологиялық жағдайлар;
аспаптық зерттеулер;
әдістердің кешені бойынша сейсмикалық аймақтандыру.
Ескертпе: Есеп берудің саны мен атауы зерттеу аумағының жағдайының күрделілігіне және жұмыстардың кондициясына байланысты толықтырылуы мүмкін.
12.3 Есеп берудің қосымшасында инженерлік-геологиялық зерттеулердің және аспаптық бақылаудың нәтижесі болып табылатын мәтіндік және графикалық материалды, сонымен қатар есеп берудің негізгі ережелерін суреттейтін материалды кіргізу керек.
12.4 Мәтіндік және кестелік қосымшалардың құрамына:
оны өзгерту мен толықтыруды қоса, тапсырыс берушінің техникалық тапсырмасы;
топырақтар қасиеттерін зертханалық анықтаудың нәтижелері мен арнайы талдаулардың салыстырмалық кестелері;
сейсмикалық қарқындылықты жетілдірудің есептерінің кестесі;
ЭЕМ геофизикалық параметрлерін есептеудің деректері;
жер сілкіністерінің (сейсмограммалар, велосиграммалар немесе акселеограммалар), қисық ВЭЗ, годографтардың жазбалары; геосейсмикалық және геоэлектрикалық кесіктер мен басқа бастапқы материалдар, орындаушының данасына ғана, кіреді.
12.5 Графикалық қосымшалардың құрамына:
нақты материалдың картасы;
инженерлік-геологиялық картана құрауда пайдаланылатын қосалқы карталардың жинағы (геоморфологиялық, су таситын бедердің бетінде бірінші шөгу тереңдігінің картасы – әдетте, жерастылық сулар және аумақтың күрделілігіне байланысты басқалар);
бөлінетін таксономикалық бірліктердің сипаттамасы бар (түсіндірме кесте) инженерлік-геологиялық аймақтандыру картасы;
түсіндірме кестесі бар кешендік сейсмикалық аймақтандырудың картасы кіреді.

10.4 Для теоретических расчетов при уточнении сейсмичности используются параметры, полученные экспериментальным путем при сейсмическом зонировании.
11
ВЫБОР ЭТАЛОННЫХ ГРУНТОВ
11.1 В качестве эталонных грунтов рекомендуется выбирать средние грунты II категории по сейсмическим свойствам, к которым условно относится величина исходного балла, определенная по Карте сейсмического районирования Республики Казахстан (СР - 2000). Такими грунтами чаще всего являются наиболее характерные для верхней части разреза, необводненные супесчано-суглинистые грунты с включением дресвяно-щебнистого или гравийно-галечникового материала, либо гравелисто-крупно- и среднезернистые песчаные грунты средней плотности.
11.2 При выборе средних грунтов следует учитывать материалы макросейсмического обследования последствий сильных землетрясений с учетом требований пункта 12.14 настоящих норм.
11.3 При наличии на участке сейсмического зонирования выходов скальных грунтов, относящихся к 1-ой категории по сейсмическим свойствам, в качестве эталонных следует принимать эти грунты, принимая величину исходной сейсмичности.
12
СОСТАВ И СОДЕРЖАНИЕ ОТЧЕТНЫХ МАТЕРИАЛОВ
12.1 В состав отчетных материалов по сейсмическому зонированию входят:
текст, содержащий подробное описание результатов проведенных работ;
текстовые приложения;
графические приложения.
12.2 Текст отчета включает следующие разделы:
введение;
инженерно-геологические условия;
инструментальные исследования;
сейсмическое зонирование по комплексу методов.
Примечание: Количество и наименование разделов отчета могут уточняться в зависимости от сложности условий территории исследования и кондиционности работ.
12.3 В приложении к отчету следует включать текстовый и графический материал, являющийся результатом инженерно-геологических изысканий и инструментальных наблюдений, а также материал, иллюстрирующий основные положения отчета.
12.4 В состав текстовых и табличных приложений входят:
техническое задание заказчика, включая его изменения и дополнения;
сводные таблицы результатов лабораторных определений свойств грунтов и специальных анализов, предусмотренных программой;
таблица расчетов приращений сейсмической интенсивности;
данные расчетов геофизических параметров на электронно вычислительных машинах (далее-ЭВМ);
записи землетрясений (сейсмограммы, велосиграммы или акселерограммы), кривых, годографы, геосейсмические и геоэлектрические разрезы и другие первичные материалы включаются только в экземпляр исполнителя.
12.5 В состав графических приложений входят:
карта фактического материала;
комплект вспомогательных карт, используемых при построении инженерно-геологической карты (геоморфологическая, карта глубин залегания первого от поверхности водоносного горизонта - как правило, грунтовые воды и другие, в зависимости от категории сложности территории);
карта инженерно-геологического зонирования с характеристикой выделяемых таксономических единиц (пояснительная таблица);
карта комплексного сейсмического зонирования с пояснительной таблицей.

12.6 Инженерлік-геологиялық іздеулер туралы есеп құрылыс алаңының сейсмикалық қауіптілігінің бағасынан тұруы керек, сондықтан онда:
I-1475 және I-12475 карталары бойынша қарастырылатын сейсмикалық аймақ үшін анықталған топырақтың agR(475) және agR(2475) шыңдық жылдамдықтарының референттік мәндері;
I-1475 және I-12475 карталары бойынша анықталған бүтін сандық баллдардағы құрылыс ймағының сейсмикалық қауіптілігі (сейсмикалығы);
инженерлік-геологиялық іздеулердің нәтижелері бойынша анықталған сейсмикалық қасиеттер бойынша құрылыс алаңының топырақтық жағдайының типі және қабылданған бағаны негіздеуді растайтын нақты деректер;
сейсмикалық шағын аймақтандыру карталары және/немесе мнженерлік-геологиялық іздеулердің нәтижелері бойынша анықталған құрылыс алаңының сейсмикалық қауіптілігінің көрсеткіштері;
болжаудағы құрылыс объектілеріне жағымсыз әсер ететін факторлардың бар-жоқтығы көрсетілуі керек.
12.7 "Кіріспеге" бірге орындаушы-ұйымдарда ж.т.б. жұмыстарды қоюды негіздеуге қажетті деректер беріледі, жұмыс жүргізу үдерісінде қажеттілік туған бағдарламалардың барлық өзгерістері көрсетіледі.
12.8 "Аумақтың инженерлік-геологиялық жағдайлары" бөлімінде орындалған жұмыстардың әдістемесі мен технологиясы, олардың нәтижелерінің талдауы, аумақты инженерлік-геологиялық соғу, сейсмикалық әсерді шарттайтын топырақтық жағдайлар беріледі. Отырмалы, су сіңіргіштік, құрылымдық-тұрақсыз, қатып қалған және еритін топырақтардың сипаттамасына ерекше көңіл бөлінеді. Жерастылық сулардың деңгейі мен оның техногендік әсер ету нәтижесінде ықтимал өзгеруі туралы мәліметтер беріледі. Физика-геологиялық үдерістер мен зерттеу аумағында бақыланған жаратылыстарға сипаттама мен олардың даму болжамы беріледі. Оларды ары қарай сейсмикалық қасиеттер бойынша аумақтарды аймақтандыру үшін пайдалану көзқарасы тұрғысынан топырақтардың физика-механикалық қасиеттері хабарланады. Сейсмикалық әсер ету кезінде ғимараттар мен имараттар үшін қауіпті топырақтағы қалдық сейсмодеформациялардың сейсмикалық әсер ету кезінде елеулі дамуы немесе белсендірілуі ықтимал телімдер белгіленеді. Аумақтың қолданыстағы топырақтық жағдайларының өзгеруінің болжамы беріледі.
Инженерлік-геологиялық зерттеулердің нәтижесіне ең үлкен бөлшектік бірлік – телім – біртекті топырақтық жағдайлармен сипатталатын инженерлік-геологиялық аймақтандыру картасы жатады.
Инженерлік-геологиялық зерттеудің нәтижелерінің негізінде аспаптық бақылаудың тармақтары мен бейіндерінің орналасуы нақтыланады, орташа (эталондық) топырақтардың таралу телімдері анықталады және олардың сипаттамалары нақтыланады.

12.6 Отчет об инженерно-геологических изысканиях, должен содержать оценку сейсмической опасности площадки строительства, где следуют указывать:
референтные значения пиковых ускорений грунта agR(475) и agR(2475), определенные для рассматриваемой сейсмической зоны по картам I-1475 и I-12475;
сейсмическую опасность (сейсмичность) зоны строительства в целочисленных баллах, определенную по картам I-2475 и I-22475;
тип грунтовых условий площадки строительства по сейсмическим свойствам, определенный по результатам инженерно-геологических изысканий и фактические данные, подтверждающие обоснованность принятой оценки;
показатели сейсмической опасности площадки строительства, определенные по карте сейсмического микрозонирования и/или по результатам инженерно-геологических изысканий;
наличие или отсутствие факторов, оказывающих неблагоприятное влияние на объекты предполагаемого строительства.
12.7 Во "Введении" приводятся данные, необходимые для обоснования постановки работ, сведения об организациях - соисполнителях, а также указываются все изменения программ, необходимость которых возникла в процессе проведения работ.
12.8 В разделе "Инженерно-геологические условия территории" приводятся методика и технология выполненных работ, анализ их результатов, инженерно-геологическое строение территории, грунтовые условия, обуславливающие сейсмический эффект. Особое внимание уделяется характеристике просадочных, водонасыщенных, структурно-неустойчивых, промерзающих и протаивающих грунтов. Приводятся сведения об уровне грунтовых вод и возможном его изменении, в результате техногенных воздействий. Дается описание физико-геологических процессов и явлений, наблюдаемых на исследуемой территории и прогноз их развития. Приводятся данные по физико-механическим свойствам грунтов, с точки зрения их использования для дальнейшего районирования территории по сейсмическим свойствам в соответствии с требованиями норматива. Выделяются участки, на которых при сейсмических воздействиях наиболее вероятно развитие или активизация опасных для зданий и сооружений остаточных сейсмодеформаций в грунтах. Дается прогноз изменения существующих грунтовых условий территории.
Итогом инженерно-геологических исследований является карта инженерно-геологического зонирования, где наиболее дробная единица - участок - характеризуется однородными грунтовыми условиями.
На основании результатов инженерно-геологических исследований уточняется размещение пунктов и профилей инструментальных наблюдений, определяются участки распространения средних (эталонных) грунтов и уточняются их характеристики.

12.9 "Аспаптық зерттеулер" бөлімінде аз энергиялық жер сілкіністеріне, жарылыстарға және жоғары жиілікті сикросейсмика фондарына сейсмикалық бақылау жүргізудің нәтижелері, сейсмикалық қаттылық әдісі бойынша сейсмикалық бақылаудың материалдары, сонымен қатар кескіннің құрылысы мен топырақ сипаттамасын нақтылауға арналған басқа геофизикалық әдістердің материалдары беріледі. Белгіленген, тіркелген, көрінген спектрлер, жиіліктік сипаттамалар, белгіленген топырақтық кешендердегі серпінді толқындардың таралу жылдамдығы туралы деректер, жиіліктің әртүрлі диапазонындағы сейсмикалық қарқындылықты жетілдірудің есептері беріледі. Топырақ тербелістерінің сандық сипаттамаларын анықтау бойынша теориялық есептер беріледі, эталондық топырақтарды таңдау негізделінеді.
12.10 "Әдістердің кешені бойынша сейсмикалық аймақтандыру" бөлімінде әртүрлі әдістер бойынша сейсмикалық қарқындылықты жетілдірудің есептерінің нәтижелерінің ұқсастығының талдауы беріледі, сейсмикалық аймақтандырудың картасын жасаудың қағидаттары, оның мазмұны баяндалады және әртүрлі сейсмикалық қарқындылығы бар телімдердің (шағын аудандардың) телімдерінің әдісінің кешені бойынша белгіленген толық сипаттама беріледі.
12.11 Сейсмикалық аймақтандыру картасы техникалық тапсырмада қарастырылған масштабтың кемелінде құрастырылады. Картаның белгіленген сейсмикалық бірліктері бар түсіндірме кестесі болуы керек.
12.12 Картаға рим сандарымен белгіленетін көлденең толқындардың таралу жылдамдықтарының әртүрлі орташа мәндері бар сейсмикалық аймақтар бояумен бөлінетін арнайы ақпарат (жүктеме) жазылады.
12.13 Топырақтардың сейсмикалық қасиеттері бойынша (топырақтың сейсмикалық қасиеттері бойынша санаты) сейсмикалық аймақтар араб сандарымен белгіленетін сейсмикалық аймақ астыларына бөлінеді:
1А – сейсмикалық қасиеттер бойынша топырақтық жағдайдың бірінші А типі;
1Б – сейсмикалық қасиеттер бойынша топырақтық жағдайдың бірінші Б типі;
2 – сейсмикалық қасиеттер бойынша топырақтық жағдайдың екінші типі;
3 – сейсмикалық қасиеттер бойынша топырақтық жағдайдың үшінші типі.
12.14 Сонымен қатар, карталарда Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы Ереженің 17 тармағы 12) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген инженерлік іздестіру бойынша нормативтердің талабына сәйкес сейсмикалық қатынастарда жағымсыз факторлардың (шыңдылығы 15Ү асатын жартастар, отырмалы топырақтардың таралу телімдері, қауіпті үдерістер мен экзогендік сипаттағы жаратылыстардың пайда болуы бар телімдер).
Жағымсыздық түрлі-түсті безекпен көрсетіледі. Одан басқа, тектоникалық сынықтардың күндізгі беттерге әсер ету (штрихпен) аймақтары белгіленуі керек.
Ескертпе: 1 Нәтижесінде сейсмикалық аймақтандыру картасы зерттеу аумағының сейсмикалық ерекшелігінің (сейсмикалық қарқындылық, сейсмикалық қасиеттер бойынша топырақтардың санаты, сейсмикалық қатынастағы инженерлік-геологиялық жағдайлар мен жағымсыздық) бірнеше сипаттамасынан тұрады.
Ескертпе 2: Сейсмикалық аймақтандыру карталарында сейсмикалық әсер етудің басқа сандық сипаттамалары (жиіліктік сипаттамасы, резонанстық кезеңдер ж.т.б.) қосымша индекстер мен белгілер түрінде көрсетілуі мүмкін.

12.9 В разделе "Инструментальные исследования" приводятся результаты сейсмологических наблюдений за землетрясениями малых энергий, взрывами и фоном высокочастотных микросейсм, материалы сейсморазведки по методу сейсмических жесткостей, а также материалы других геофизических методов, используемые для уточнения строения разреза и характеристик грунтов. Приводятся отмеченные, зарегистрированные, увиденные спектры, частотные характеристики, данные о скоростях распространения упругих волн в выделенных грунтовых комплексах, расчеты приращения сейсмической интенсивности в различных диапазонах частот. Приводятся теоретические расчеты по определению количественных характеристик колебаний грунтов, обосновывается выбор эталонных грунтов.
12.10 В разделе "Сейсмическое зонирование по комплексу методов" проводится анализ сходимости результатов расчетов приращений сейсмической интенсивности по различным методам, излагаются принципы построения карты сейсмического зонирования, ее содержание и дается подробное описание выделенных по комплексу методов участков (микрорайонов) с различной сейсмической интенсивностью.
12.11 Карта сейсмического зонирования, составляется в кондиции масштаба, предусмотренного в техническом задании. Карта сопровождается пояснительной таблицей с описанием выделенных сейсмических единиц.
12.12 На карту наносится следующая специальная информация (нагрузка) где цветом выделяются сейсмические зоны с различными средними значениями скоростей распространения поперечных волн, которые обозначаются римскими цифрами.
12.13 В зависимости от сейсмических свойств грунтов (категория грунтов по сейсмическим свойствам) сейсмические зоны делятся на сейсмические подзоны, которые обозначаются арабскими цифрами:
1А–первый тип А грунтовых условий по сейсмическим свойствам;
1Б–первый тип Б грунтовых условий по сейсмическим свойствам;
2 –второй тип грунтовых условий по сейсмическим свойствам;
3 –третий тип грунтовых условий по сейсмическим свойствам.
12.14 На картах также следует отражать наличие факторов, неблагоприятных в сейсмическом отношении в соответствии с требованиями государственного норматива по инженерным изысканим для строительства, разрабатываемого и утверждаемого в соответствии с подпунктом 12) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011. (склоны крутизной более 150, участки распространения просадочных грунтов, участки с проявлением опасных процессов и явлений экзогенного характера).
Неблагоприятные условия, в сейсмическом отношении, показываются цветным крапом. Кроме того, зоны влияния тектонических разломов на дневной поверхности следует выделять (штриховкой).
Примечание: 1. В итоге карта сейсмического зонирования включает несколько характеристик сейсмических особенностей территории исследований (сейсмическая интенсивность, категория грунтов по сейсмическим свойствам, инженерно-геологические условия и неблагоприятность в сейсмическом отношении).
Примечание: 2. Дополнительно на картах сейсмического зонирования могут быть отражены, в виде индексов и символов, другие количественные характеристики сейсмических воздействий (частотные характеристики, резонансные периоды и так далее).

12.15 Құрылыс алаңының сейсмикалығын нақтылау жөніндегі материалдар:
тапсырыс берушінің шегінде нақтылық қажет объектілердің контурлары салынған карталарды қосымшалаған техникалық тапсырмадан, сонымен қатар басқа да негіздеуші матреиалдардан;
орындалған жұмыстардың толық сипаттамасы бар есептен;
мәтіндік және графикалық қосымшадан тұруы керек.
12.16 Сейсмикалықты бағалау аналогия әдісімен орындалған объеектілер үшін негіздейтін мәтіндік және графикалық материалдары бар аумақтың сейсмикалығы туралы есеп немесе қорытынды беріледі.
13
ЕСЕПТІК МАТЕРИАЛДАРДЫ ҚАРАСТЫРУДЫҢ, САРАПТАУДЫҢ ЖӘНЕ БЕКІТУДІҢ ТӘРТІБІ
13.1 Сейсмикалық аймақтандыру бойынша жұмыстардың сапсын көтеру мақсатында есептік материалдар қарастыру мен сараптамадан өтеді.
13.2 Жұмыстар аяқталғаннан кейін есептік материалдар сараптамадан өтеді және дұрыс пікірлер болған жағдайда – материалдарды Қазақстан Республикасының нормативтік құжаты ретінде бекіту үшін белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы сәулет-қала құрылысы кеңесіне жіберу туралы шешім қабылданады.
13.3 Қазақстан Республикасының нормативтік құжаты ретінде бекітілген сейсмикалық аймақтандырудың картасы қала құрылысына игеру және құрылыстың жеке алаңдары үшін және қолданыстағы ғимараттар мен имараттарды реконструкциялау кезінде телімдердің сейсмикалығын анықтау үшін қолданыла алады.
ӘОЖ 699.841 (69.528.48) СМЖ 91.120.25
Негізгі сөздер:геологиялық құрылыс салу, гидрогеологиялық жағдайлар, топырақтың қасиеттері, геологиялық және инженерлік-геологиялық үдерістер, инженерлік-геологиялық аймақтандыру, геологиялық орта, инженерлік-геологиялық жағдайлар, геологиялық үдеріс, инженерлік-геологиялық үдеріс, стационарлық бақылау, жерастылық сулардың тәртібі, инженерлік-геологиялық жағдайлардың күрделілігінің санаттары, техногендік әсер ету
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Құрылыс және тұрғын
үй-коммуналдық шаруашылық
істері комитеті төрағасының
2016 жылғы 12 шілдедегі
№ 31-НҚ бұйрығына 3-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс
саласындағы мемлекеттік нормативтер
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС НОРМАЛАР
_______________________________________________________________________
Государственные нормативы в области
архитектуры, градостроительства и строительства
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КӘСІПОРЫН, ҒИМАРАТ ПЕН ИМАРАТТЫҢ
ҚҰРЫЛЫСЫНЫҢ ҰЗАҚТЫҒЫ МЕН ҚҰРЫЛЫСТАҒЫ БІТЕМЕ. I БӨЛІМ
________________________________________________________________________
ПРОДОЛЖИТЕЛЬНОСТЬ СТРОИТЕЛЬСТВА И ЗАДЕЛ В СТРОИТЕЛЬСТВЕ
ПРЕДПРИЯТИЙ, ЗДАНИЙ И СООРУЖЕНИЙ. ЧАСТЬ I
ҚР ҚН 1.03-01-2016
СН РК 1.03-01-2016
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МАЗМҰНЫ
1 ҚОЛДАНУ САЛАСЫ
2 НОРМАТИВТІК СІЛТЕМЕЛЕР
3 ТЕРМИНДЕРЖӘНЕАНЫҚТАМАЛАР
4 МАҚСАТТАР ЖӘНЕ АТҚАРЫМДЫҚ ТАЛАПТАР
4.1 Нормативтік талаптардың мақсаттары
4.2 Атқарымдық талаптар
5 АТҚАРЫМДЫҚ ТАЛАПТАРДЫҢ ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕРІ ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
6 ӨНЕРКӘСІПТІК ҚҰРЫЛЫС
6.1 Электр энергетикасы
6.2 Мұнай шығаратын өнеркәсіп
6.3 Мұнай өңдеу өнеркәсібі
6.4 Газ өнеркәсібі
6.5 Көмір өнеркәсібі
6.6 Қара металлургия
6.7 Түсті металлургия
6.8 Химиялық және мұнай химиялық өнеркәсіп
6.9 Машина жасау
6.10 Құрылыс және құрылыс құрылмалары мен бөлшектерінің өнеркәсібі
6.11 Құрылыс материалдарының өнеркәсібі
6.12 Жеңіл өнеркәсіп
6.13 Азық-түлік өнеркәсібі
6.14 Ет және сүт өнеркәсібі
6.15 Балық өнеркәсібі
6.16 Ұн тарту-жармалық және құрама жем өнеркәсібі
6.17 Су шаруашылығы құрылысы
6.18 Әуе көлігі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС НОРМАЛАР
__________________________________________________________________________
КӘСІПОРЫН, ҒИМАРАТ ПЕН ИМАРАТТЫҢ ҚҰРЫЛЫСЫНЫҢ ҰЗАҚТЫҒЫ МЕН ҚҰРЫЛЫСТАҒЫ БІТЕМЕ. I– БӨЛІМ
1
ҚОЛДАНУ САЛАСЫ

12.15 Материалы по уточнению сейсмичности площадок строительства должны содержать:
техническое задание заказчика с приложением к нему карт с нанесенными контурами объектов, в пределах которых необходимо уточнение, а также другие обосновывающие материалы;
отчет, содержащий подробное описание выполненных работ;
текстовые и графические приложения.
12.16 Для объектов, оценка сейсмичности которых выполнялась методом аналогий, представляется отчет или заключение о сейсмичности территории с обосновывающими текстовыми и графическими материалами.
13
ПОРЯДОК РАССМОТРЕНИЯ,
ЭКСПЕРТИЗЫ И УТВЕРЖДЕНИЯ ОТЧЕТНЫХ МАТЕРИАЛОВ
13.1 В целях повышения качества работ по сейсмическому зонированию отчетные материалы проходят рассмотрение и экспертизу.
13.2 По окончании работ отчетные материалы проходят экспертизу и при положительных отзывах принимается решение передачи материалов для утверждения, в качестве нормативного документа Республики Казахстан, в Архитектурно-градостроительный Совет Республики Казахстан.
13.3 Утвержденная в качестве нормативного документа Республики Казахстан карта сейсмического зонирования может служить для определения сейсмичности участков градостроительного освоения и отдельных площадок строительства и при реконструкции существующих зданий и сооружений.
_____________________________________________________________________
УДК 699.841 (69.528.48) МКС 91.120.25
Ключевые слова: геологическое строение, гидрогеологические условия, свойства грунтов, геологические и инженерно-геологические процессы, инженерно-геологическое районирование, геологическая среда, инженерно-геологические условия, геологический процесс, инженерно-геологический процесс, стационарные наблюдения, режим подземных вод, категории сложности инженерно-геологических условий, техногенные воздействия.
Приложение 3
к приказу председателя Комитета
по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 12 июля 2016 года № 31-НҚ
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс
саласындағы мемлекеттік нормативтер
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС НОРМАЛАРЫ
Государственные нормативы в области
архитектуры, градостроительства и строительства
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
КӘСІПОРЫН, ҒИМАРАТ ПЕН ИМАРАТТЫҢ
ҚҰРЫЛЫСЫНЫҢ ҰЗАҚТЫҒЫ МЕН
ҚҰРЫЛЫСТАҒЫ БІТЕМЕ. I БӨЛІМ
ПРОДОЛЖИТЕЛЬНОСТЬ СТРОИТЕЛЬСТВА
И ЗАДЕЛ В СТРОИТЕЛЬСТВЕ ПРЕДПРИЯТИЙ,
ЗДАНИЙ И СООРУЖЕНИЙ. ЧАСТЬ I
ҚР ҚН 1.03-01-2016
СН РК 1.03-01-2016
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
СОДЕРЖАНИЕ
1
ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ
2
НОРМАТИВНЫЕ ССЫЛКИ
3
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
4
ЦЕЛИ И ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
4.1
Цели нормативных требований
4.2
Функциональные требования
5
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ ФУНКЦИОНАЛЬНЫХ ТРЕБОВАНИЙ
6
ПРОМЫШЛЕННОЕ СТРОИТЕЛЬСТВО
6.1
Электроэнергетика
6.2
Нефтедобывающая промышленность
6.3
Нефтеперерабатывающая промышленность
6.4
Газовая промышленность
6.5
Угольная промышленность
6.6
Черная металлургия
6.7
Цветная металлургия
6.8
Химическая и нефтехимическая промышленность
6.9
Машиностроение
6.10
Строительство и промышленность строительных конструкций и деталей.
6.11
Промышленность строительных материалов
6.12
Легкая промышленность
6.13
Пищевая промышленность
6.14
Мясная и молочная промышленность
6.15
Рыбная промышленность
6.16
Мукомольно-крупяная и комбикормовая промышленность
6.17
Водохозяйственное строительство
6.18
Воздушный транспорт
СТРОИТЕЛЬНЫЕ НОРМЫ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ПРОДОЛЖИТЕЛЬНОСТЬ СТРОИТЕЛЬСТВА И ЗАДЕЛ В СТРОИТЕЛЬСТВЕ
ПРЕДПРИЯТИЙ, ЗДАНИЙ И СООРУЖЕНИЙ. ЧАСТЬ I
1
ОБЛАСТЬ ПРИМЕНЕНИЯ

1.1 Берілген нормалар жаңа кәсіпорындар құрылысының және қолданыстағы кәсіпорындар кеңейтілуінің максималды рұқсат етілетін ұзақтығын, олардың кезектерін, экономиканың барлық салаларының өндірістік тағайындалудағы құрылыстар мен ғимараттарды (бұдан әрі - нысандарды), іске қосу кешендерін, сондай-ақ күрделі құрылысты жоспарлау, техникалық-экономикалық негіздемелерді (есептеулерді) және құрылысты ұйымдастыру жобаларын (бұдан әрі - ҚҰЖ) әзірлеу кезінде күрделі құрылысқа инвестициялардың (күрделі қаржы жұмсалымдарының), құрылыс кезеңдері бойынша құрылыс-монтаж жұмыстарының таратылуын анықтау үшін Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы Заңына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 қарашадағы № 1202 қаулысымен бекітілген "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентіне сәйкес тағайындалған.
1.2 Құрылыстағы дайындама нормалары құрылыс ұзақтығының белгіленген нормаларының сақталуын қамтамассыз ететін көлемде құрылыс-монтаж жұмыстарын өндіру үшін қажетті қаржылық қаражат үлесінің минималды рұқсат етілетін мәндерін анықтау үшін тағайындалған.
1.3 Құрылыстың ұзақтығы мен мерзімдері, сондай-ақ жаңа нысандарды салудағы, қолданыстағы нысандарды, сондай-ақ нормаларда қамтып көрсетілмеген ерекшеліктерге ие ірі әрі күрделі кәсіпорындар мен құрылыстарды кеңейту және қайта құрудағы дайындамалар есептік әдістерді пайдалану арқылы арнайы техникалық шарттарға сәйкес, сондай-ақ құрылысты ұйымдастырудың әзірленген жобалары бойынша анықталады.
2
НОРМАТИВТІК СІЛТЕМЕЛЕР
Берілген нормаларды қолдану үшін келесі сілтемелік нормативтік құжаттар қажет:
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдесіндегі "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылдың 17 қарашасындағы №1202 қаулысымен бекітілген "Ғимараттар мен құрылыстардың, құрылыс материалдары мен бұйымдарының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті.
3
ТЕРМИНДЕР МЕН АНЫҚТАМАЛАР
Берілген нормаларда сәйкес анықтамалары бар келесі терминдер қолданылады:
3.1 ғимарат - атқарымдық тағайындалудан тәуелді, адамдардың тұруы немесе болуы, өндірістік үдерістерді орындау, сондай-ақ материалдық құнды заттарды орналастыру және сақтау үшін пайдаланылатын, міндетті жерүсті тұйықталған көлемді құрайтын салмақ түсетін және қоршайтын құрылмалардан тұратын жасанды құрылым. Ғимарат жерасты бөлікке ие болуы мүмкін;

1.1 Настоящие нормы предназначены для определения максимально допустимой продолжительности строительства новых и расширения действующих предприятий, их очередей, пусковых комплексов, сооружений и зданий (в дальнейшем – объектов) производственного назначения всех отраслей экономики, для распределения инвестиций в капитальное строительство (капитальных вложений) и строительно-монтажных работ по периодам строительства, а также применяются при планировании капитального строительства, разработке технико-экономических обоснований (расчетов) и проектов организации строительства (далее - ПОС), осуществляемых в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года. и технического регламента "Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 1202.
1.2 Нормы задела в строительстве предназначены для определения минимально допустимых значений доли финансовых средств, необходимых для производства строительно-монтажных работ в объемах, обеспечивающих соблюдение установленных норм продолжительности строительства.
1.3 Продолжительность и сроки строительства, а также задел в строительстве новых, расширении и реконструкции действующих объектов, а также крупных и сложных предприятий и сооружений, имеющих особенности, не нашедшие отражение в нормах, определяются в соответствии со специальными техническими условиями, путем использования расчетных методов, по объектам-аналогам, а также по разработанным проектам организации строительства.
2
НОРМАТИВНЫЕ ССЫЛКИ
Для применения настоящих норм необходимы следующие ссылочные нормативные документы:
Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" от 16 июля 2001 года.
Технический регламент "Требования к безопасности зданий и сооружений, строительных материалов и изделий", утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2010 года № 1202.
3
ТЕРМИНЫ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ
В настоящих нормах применяют следующие термины с соответствующими определениями:
3.1 здание - искусственное строение, состоящее из несущих и ограждающих конструкций, образующих обязательный наземный замкнутый объем, в зависимости от функционального назначения, используемое для проживания или пребывания людей, выполнения производственных процессов, а также размещения и хранения материальных ценностей. Здание может иметь подземную часть;

3.2 дайындама - негізгі қорларды әрекетке жоспарлы енгізуді және бір қалыпты құрылыстық өндірісті қамтамассыз ету мақсатында жоспарланатын кезеңдердің келесілерін өтетін іске қосу нысандары мен кешендерінде нақтылы орындалуы тиіс қуат, күрделі қаржы жұмсалымдарының көлемі және құрылыстық-монтаждық жұмыстар көлемі бойынша аяқталмаған құрылыс көлемі;
3.3 екі тағайындалудағы құрылыс - әлеуетті қуатты нысандардағы апаттардың салдарынан туындайтын қауіптерден, сондай-ақ зақымдаудың заманауи құралдарының әсерінен адамдарды, техника мен мүлікті жасырып қалуға арналған өндірістік, қоғамдық, коммуналдық-тұрмыстық немесе көліктік тағайындалудағы инженерлік құрылыс.
3.4 күрделі қаржы жұмсалымдарының көлемі бойынша дайындама - ауыспалы құрылыстарда жоспарланатын кезеңнің аяғына дейін игерілуі тиіс нысандардың сметалық көлеміне кіретін құрылыс-монтаждау жұмыстар мен басқа шығындардың құны;
3.5 құрылыс - табиғи немесе жасанды кеңістікті шекараларға ие жасанды түрде құрылған көлемді, жазықтықты және сызықты (жерүсті, қора-қопсы және (немесе) жерасты, суасты) нысан және ол өндірістік үдерістерді орындау, материалдық құнды заттарды орналастыру және сақтау немесе адамдардың, жүктердің уақытша болу (тасымалдау), сондай-ақ жабдық пен коммуникацияларды орналастыру (төсеу, өткізу) үшін тағайындалған. Құрылыс сонымен қатар шығармашылық-эстетикалық, декоративті-қолданбалы немесе мемориалдық тағайындалуға ие болуы мүмкін;
3.6 құрылыс (құрылыс қызметі) - жаңа нысандарды (ғимараттарды, құрылыстарды және олардың кешендерін, коммуникацияларды) тұрғызу және/немесе қолданыстағы нысандарды өзгерту, онымен байланысты технологиялық және инженерлік жабдықты монтаждау (демонтаждау), құрылыс құрылмаларын, бұйымдарын және материалдарын жасау (өндіру) және жеткізу, іске қосу-жөндеу жұмыстарын өткізу, құрылысты жабдықпен, машиналармен және механизмдермен қамтамассыз ету, сондай-ақ аяқталмаған құрылыстарды тоқтатып қою және нысандарды поститулизациялау бойынша жұмыстарды жүзеге асыру арқылы өндірістік және өндірістік емес тағайындалудағы негізгі қорларды құру қызметі;
3.7 құрылыс алаңы - құрылыстық ғимараттар мен құрылыстарды тұрғызу үдерісінде пайдаланылатын құрылыстарды, сондай-ақ машиналарды, материалдарды, құрылмаларды, өндірістік және санитарлық-тұрмыстық бөлмелер мен коммуникацияларды орналастыруға арналған белгіленген тәртіпте бөлінетін өндірістік аумақ;
3.8 құрылыс жобасы - көлемді-жоспарлау, конструктивтік, технологиялық инженерлік, табиғатты қорғау, экономикалық және өзге шешімдерден, сондай-ақ құрылысты, аумақты инженерлік дайындауды, аббаттандыруды ұйымдастыруға және жүргізуге арналған сметалық есептерден тұратын жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама. Құрылыс жобаларына сондай-ақ құрылысы аяқталмаған объектілердің құрылысын консервациялау және өз ресурсын өндіріп шығарған объектілерді поститулизациялау жобалары жатады;

3.2 задел - объем незавершенного строительства по мощности, объему капитальных вложений и объему строительно-монтажных работ, который следует выполнить фактически на пусковых объектах и комплексах, а также объем, переходящих на следующие за планируемым периоды, предназначенные для обеспечения планомерного ввода в действие основных фондов и ритмичного строительного производства;
3.3 сооружение двойного назначения - инженерное сооружение производственного, общественного, коммунально-бытового или транспортного назначения, приспособленное (запроектированное) для укрытия людей, техники и имущества от опасностей, возникающих в результате последствий аварий на потенциально опасных объектах, а также от воздействия современных средств поражения;
3.4 задел по объему капитальных вложений - стоимость строительно-монтажных работ и других затрат, входящих в сметную стоимость объектов, которая должна быть освоена к концу планируемого периода на переходящих стройках;
3.5 сооружение - искусственно созданный, объемный, плоскостной или линейный объект (наземный, надворный и (или) подземный, подводный), имеющий естественные или искусственные пространственные границы, и предназначенный для выполнения производственных процессов, для размещения и хранения материальных ценностей или временного пребывания (перемещения) людей, грузов, а также для размещения (прокладки, проводки) оборудования или коммуникаций;
3.6 строительство (строительная деятельность) - деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения, осуществляемая путем возведения новых и/или изменения существующих объектов (зданий, сооружений и их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) и поставки строительных конструкций, изделий и материалов, проведения пуско-наладочных работ, обеспечения строек оборудованием, машинами и механизмами, а также работы по консервации незавершенных строек и поститулизации объектов;
3.7 строительная площадка - производственная территория для размещения строительных сооружений, а также машин, материалов, конструкций, производственных и санитарно-бытовых помещений и коммуникаций, используемых в процессе возведения строительных зданий и сооружений;
3.8 проект строительства - проектная (проектно-сметная) документация, содержащая объемно-планировочные, конструктивные, технологические инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства, а также проекты консервации строительства незавершенных объектов и постулизации объектов, выработавших свой ресурс;

3.9 құрылыс кезегі - пайдалануға енгізілгенде жобамен қарастырылатын өнім шығарылуы мен қызметтердің көрсетілуін қамтамассыз ететін ғимараттар, құрылыстар мен құрылғылар тобынан тұратын құрылыс бөлігі. Бір немесе бірнеше іске қосу кешендерін қамтуы мүмкін;
3.10 құрылыс ұзақтығы - құрылыс алаңындағы жұмыс басталуынан кәсіпорын қуаттарының, оның кезектерінің, іске қосу кешендері мен жеке нысандардың жобамен қарастырылған жұмыстар құрамының толық орындалуымен әрекетке енгізілуіне дейінгі уақыт кезеңі;
3.11 құрылыс-монтаждау жұмыстарының көлемі бойынша дайындама - ауыспалы құрылыстарда жоспарланатын кезеңнің аяғына дейін орындалуы тиіс монтаждау жұмыстарымен күрделі қаржы жұмсалымдарының көлемі бойынша дайындама бөлігі;
3.12 құрылыстық бас жоспар құрылыс алаңының ұйымдастырылуын реттемелейтін құрылысты ұйымдастыру жобасының (бұдан әрі - ҚҰЖ) бөлігі. Құрылыстық өндіріс – кез келген климаттық аймақтарда барлық типті ғимараттарды тұрғызу және қайта құру, техникалық қайта қаруландыру, күрделі жөндеу кезіндегі даярлық және негізгі құрылыс-монтаждық және арнайы құрылыстық жұмыстар кешенінің орындалуы;
3.13 өнеркәсіптік ғимараттар - технологиялық, энергетикалық және тағы басқа (бұдан әрі - т.б.) жабдықты орналастыруға және технологиялық үдерісті жүзеге асыру және дайын өнімді шығару жағдайларын жасауға арналған өндірістік ғимараттар;
3.14 өнеркәсіптік құрылыстар - өндірістік үдерісте белгілі бір функцияларды орындайтын немесе технологиялық жабдықтан, коммуникациялардан және т.б. болатын жүктемелерді қабылдау үшін тағайындалған құрылыстар;
3.15 өнеркәсіптік түйін - ортақ нысандары бар кәсіпорындар тобы;
3.16 өндірістік ғимараттар - өнеркәсіптік және ауыл шаруашылық өндірістерді орналастыруға және адамдардың еңбегі мен технологиялық жабдықты пайдалану үшін қажетті шарттарды қамтамассыз етуге арналған ғимараттар;
3.17 уақытша ғимараттар мен құрылыстар - құрылыс, ұйым жұмыскерлеріне қызмет көрсету және құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін қажетті арнайы тұрғызылатын немесе құрылыс кезеңіне уақытша бейімделетін (тұрақты) ғимараттар (тұрғылықты, мәдени-тұрмыстық және т.б.) мен құрылыстар (өндірістік немесе қосымша тағайындалудағы);
3.18 іске қосу кешені - нысан құрылысы толықтай аяқталғанға дейін пайдалануға қабылдануы мүмкін құрылыс нысанының (құрылыстың немесе оның кезегінің бөлігі болып табылатын нысандар тобының немесе олардың бөліктерінің) аяқталған бөлігі.
4
МАҚСАТТАР ЖӘНЕ АТҚАРЫМДЫҚ ТАЛАПТАР
4.1
Нормативтік талаптардың мақсаттары
4.1.1 Құрылыс норматифтік талаптардың мақсаттары – кәсіпорындарды, ғимараттар мен құрылыстарды салудағы құрылыс пен дайындама ұзақтығын анықтау кезінде Қазақстан Республикасының барлық аумағы немесе оның белгілі бір климаттық, геологиялық және басқа табиғи жағдайлары бар бірқатар өңірлері үшін ортақ міндетті нормативтік ережелерді орнату.
4.2
Атқарымдық талаптар

3.9 очередь строительства - часть строительства, состоящая из группы зданий, сооружений и устройств, ввод которых в эксплуатацию обеспечивает выпуск продукции или оказание услуг, предусмотренных проектом. Может состоять из одного или нескольких пусковых комплексов;
3.10 продолжительность строительства - период времени от начала работ на строительной площадке до ввода в действие мощностей предприятий, их очередей, пусковых комплексов и отдельных объектов при полном выполнении состава работ, предусмотренных проектом;
3.11 задел по объему строительно-монтажных работ - часть задела по объему капитальных вложений и монтажных работ, которые должны быть выполнены на переходящих стройках к концу планируемого периода;
3.12 строительный генеральный план - часть проекта организации строительства (далее - ПОС), регламентирующая организацию строительной площадки. Строительное производство – выполнение комплекса подготовительных и основных строительно-монтажных и специальных строительных работ при возведении и реконструкции, техническом перевооружении, капитальном ремонте всех типов зданий и сооружений в любых климатических зонах;
3.13 промышленные здания - производственные здания для размещения технологического, энергетического и другие оборудования и создания условий осуществления технологического процесса и выпуска готовой продукции;
3.14 промышленные сооружения - сооружения, выполняющие определенные функции в производственном процессе либо предназначенные для восприятия нагрузок от технологического оборудования, коммуникаций и прочее;
3.15 промышленный узел - группа предприятий с общими объектами;
3.16 здания производственные - здания для размещения промышленных и сельскохозяйственных производств и обеспечения необходимых условий для труда людей и эксплуатации технологического оборудования;
3.17 здания и сооружения временные - специально возводимые или временно приспосабливаемые (постоянные) на период строительства здания (жилые, культурно-бытовые и другие) и сооружения (производственного и вспомогательного назначения), необходимые для обслуживания работников строительства, организации и выполнения строительно-монтажных работ;
3.18 пусковой комплекс - законченная часть строительного объекта (группы объектов или их частей, являющихся частью стройки или ее очереди), которая может быть принята в эксплуатацию до полного завершения строительства объекта.
4
ЦЕЛИ И ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
4.1
Цели нормативных требований
Целями нормативных требований являются установление обязательных нормативных положений, общих для всей территории Республики Казахстан или ряда ее регионов, с определенными климатическими, геологическими и другими природными условиями при определении продолжительности строительства и задела в строительстве предприятий, зданий и сооружений.
4.2
Функциональные требования

4.2.1 Құрылыс нормаларында белгіленген құрылыстағы құрылыс пен дайындама мерзімдері:
кәсіпорындардың, ғимараттар мен құрылыстардың уақытылы салынуын;
пайдаланудың есептік жағдайларында ғимараттар мен құрылыстардың және олардың жүйелерінің сенімділігін, құрылыс құрылмалары мен негіздердің беріктігі мен орнықтылығын;
жер сілкінулері, опырылымдар, көшкіндер кезінде және қауіпті табиғи әсерлердің басқа есептік жағдайларында ғимараттар мен құрылыстардың орнықтылығын және адамдардың қауіпсіздігін;
өрт кездерінде және өзге есептік апаттық жағдайларда ғимараттар мен құрылыстардың орнықтылығын және адамдардың қауіпсіздігін;
санитарлық, экологиялық және өзге нормаларды ескере отырып, түрлі тағайындалудағы ғимараттар мен құрылыстардың пайдаланылмалы сипаттамалары мен параметрлерін қамтамассыз етуі тиіс;
4.2.2 Нормаларда міндетті ережелер орнатылады, олар төменделерді қамтиды:
өнеркәсіптің түрлі салаларындағы нысандар құрылысының ұзақтығына қойылатын талаптар;
құрылыстың ерекше климаттық және басқа жағдайларында (таулы аймақтарында, ауа температурасының үлгілік шарттарымен салыстырғандағы жоғарлатумен немесе төмендетумен және тағы сол сияқты (бұдан әрі - т.с.с.) тұрғызылатын нысандар құрылысының ұзақтығына қойылатын талаптар;
күрделі инженерлік-геологиялық және басқа жағдайларда тұрғызылатын нысандар құрылысының ұзақтығына қойылатын талаптар;
сейсмикалық қауіпті аудандарда тұрғызылатын нысандар құрылысының ұзақтығына қойылатын талаптар;
индустриалды дайындалымдағы құрылмалардан тұрғызылатын нысандар құрылысының ұзақтығына қойылатын талаптар.
5
АТҚАРЫМДЫҚ ТАЛАПТАРДЫҢ ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕРІ
5.1 Нысандар құрылысының күрделі қаржы жұмсауларымен, жоба-сметалық құжаттамамен, материалдық-техникалық және еңбек ресурстарымен қамсыздандырылуын берілген нормалармен белгіленген мәндерден аспайтын құрылыстың шарттық (келісімшарттық) мерзімдерінің сақталуын қарастыратын көлемдер мен мерзімде жүзеге асырған жөн.
5.2 Нормалар жеке сынауларды, кешендік сынап көруді және қажетті іске қосу-жөндеу жұмыстарын, сондай-ақ құрылыстағы дайындама көрсеткіштерін қоса алғанда, жабдықты монтаждаудың, даярлық кезеңінің, ғимараттар мен құрылыстар салынуының жалпы кезеңінің ұзақтығын белгілейді.
5.3 Нормаларда құрылыс-монтаждау жұмыстары негізгі құрылыс машиналарымен екі ауысымда, ал қалған жұмыстар орташа есеппен алғанда 1,5 ауысымда жүргізілетіндігі ескерілген. Барлық жұмыстарды екі ауысымда немесе үш ауысымда орындаған кезде, құрылыс ұзақтығы сәйкесінше 0,9 және 0,8 коэффициенттерін енгізу арқылы қысқартылады.
5.4 Іске қосу кешендеріне арналған нормалар кестесінде келесілер көрсетілген: сызық үстінде кешендер құрылысының ұзақтығы, сызық астында – олардың салынуының басталуының және аяқталуының реттік айлары.
"Жабдық монтажы" графасында келесілер көрсетілген: сызық үстінде – жабдық монтажының ұзақтығы, сызық астында – оның орындалуының басталуының және аяқталуының реттік айлары.
Жабдықты кешенді сынап көруге және іске қосу-жөндеу жұмыстарына бөлінетін уақыт оның монтаждауы аяқталу айынан нысанның пайдалануға тапсыруға ұсынылуына дейінгі кезеңмен анықталады.

4.2.1 Установленные в строительных нормах сроки строительства и задела в строительстве должны обеспечивать выполнение следующих функциональных требований:
своевременное строительство предприятий, зданий и сооружений;
надежность зданий и сооружений и их систем в расчетных условиях эксплуатации, прочность и устойчивость строительных конструкций и оснований;
устойчивость зданий и сооружений и безопасность людей при землетрясениях, обвалах, оползнях и в других расчетных условиях опасных природных воздействий;
устойчивость зданий и сооружений и безопасность людей при пожарах и в других расчетных аварийных ситуациях;
эксплуатационные характеристики и параметры зданий и сооружений различного назначения с учетом санитарных, экологических и других норм;
4.2.2 В нормах устанавливаются обязательные положения, которые включают, в том числе:
требования к продолжительности строительства объектов в различных отраслях промышленности;
требования к продолжительности строительства объектов, возводимых в особых климатических и других условиях строительства (в горных районах, с повышенными или пониженными по сравнению с типовыми условиями температурами воздуха и тому подобное);
требования к продолжительности строительства объектов, возводимых в сложных инженерно-геологических и других условиях;
требования к продолжительности строительства объектов, возводимых в сейсмоопасных районах;
требования к продолжительности строительства объектов, возводимых из конструкций индустриального изготовления.
5
ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ ФУНКЦИОНАЛЬНЫХ ТРЕБОВАНИЙ
5.1 Обеспечение строительства объектов капитальными вложениями, проектно-сметной документацией, материально-техническими и трудовыми ресурсами следует осуществлять в объемах и в сроки, предусматривающие соблюдение договорных (контрактных) сроков строительства, не превышающих установленных настоящими нормами.
5.2 Нормы устанавливают продолжительность: общего периода строительства зданий и сооружений, подготовительного периода, монтажа оборудования, включая индивидуальные испытания, комплексное опробование и необходимые пусконаладочные работы, а также показатели задела в строительстве.
5.3 В нормах учтено, что строительно-монтажные работы производятся основными строительными машинами в две смены, а остальные работы производятся, в среднем, в 1,5 смены. При выполнении всех работ в две смены или три смены, продолжительность строительства сокращается введением коэффициентов, соответственно, 0,9 и 0,8.
5.4 В таблицах норм для пусковых комплексов указаны: над чертой продолжительность строительства комплексов, под чертой – порядковые месяцы начала и окончания строительства.
В графе "Монтаж оборудования" указаны: над чертой - продолжительность монтажа оборудования, под чертой – порядковые месяцы начала и окончания его выполнения.
Время на комплексное опробование оборудования и пусконаладочные работы определяется периодом от месяца окончания его монтажа до предъявления объекта к сдаче в эксплуатацию.

5.5 Тоқсандар (айлар) бойынша құрылыс дайындамасының нормаларында үдемелі қорытындыдағы, сметалық құннан пайызындағы (бұдан әрі - %) көрсеткіштері келтірілген: сызық үстінде – күрделі қаржы жұмсаулары бойынша, сызық астында – құрылыс-монтаждау жұмыстары бойынша.
Нысан құрылысындағы дайындама нормалары ретінде келесі көрсеткіштер келтірілген:
К – құрылыс нысанының дайындығы;
В – негізгі қорлардың әрекетке аралық енгізілуі;
З – дайындама.
5.6 Нысан дайындығының көрсеткіші К құрылыс басталуынан n-ші тоқсанның (айдың) аяғына дейін нысан бойынша игерілуі тиіс құрылыстың (құрылыс-монтаждау жұмыстарының) сметалық құнының нысан құрылысының толық сметалық құнына (құрылыс-монтаждау жұмыстарының сметалық құнына) қатынасымен анықталады.
Негізгі қорларды (немесе құрылыс кезегін) әрекетке аралық енгізу көрсеткіші В енгізілетін іске қосу кешендері бойынша негізгі қорлар құнының нысанның немесе оның кезегінің құрылысының толық сметалық құнына (құрылыс-монтаждау жұмыстарының сметалық құнына) қатынасымен анықталады.
Күрделі қаржы жұмсаулары (құрылыс-монтаждау жұмыстары) бойынша дайындама көрсеткіші З құрылыс нысанының дайындығы мен негізгі қорлардың әрекетке аралық енгізу көрсеткіштері арасындағы айырма ретінде анықталады.
5.7 Нысандардың құрылыс ұзақтығының нормаларының құрамы алаң ішілік даярлау жұмыстарының орындалуы басталған күннен нысанды пайдалануға енгізу күніне дейінгі кезеңді қамтиды. Нысан құрылысының басталу күні құрылыс ұйымының бухгалтерлік есебінің бастапқы құжаттамасы негізінде тапсырыс беруші мен мердігер арасында жасалған актімен рәсімделеді. Жабдықты монтаждау бойынша жұмыстарды бастау және аяқтау бас мердігермен, қосалқы мердігерлік ұйымдармен және тапсырыс берушімен жасалатын жеке актілермен рәсімделеді.
5.8 Технологиялық тұрғыда өзара байланған нормаларға ие емес ғимараттар мен құрылыстар кешенін салудың жалпы ұзақтығын кешеннің негізгі немесе тұрғызылудағы ең көп еңбек қажет ететін нысаны (мысалы, бас корпус) бойынша анықтаған жөн. Қалған барлық ғимараттар мен құрылыстар кешеннің осы нысанының салыну мерзімдерінің аясында параллельді тұрығызылуы тиіс.
5.9 Жобасына негізгі өндірістің атқарымдық тағайындалуына әсер етпейтін ілеспелі нысандар қосымша енгізілген нысан құрылысының жалпы ұзақтығы құрылыстағы дайындамаларды негізделген қайта тарату мүмкіндігі бар негізгі нысанға арналған нормаға сәйкес белгіленеді.
5.10 Қуаты (немесе өзге көрсеткіші) нормаларда келтірілген мәндерден өзгешеленетін және олардың арасындағы интервалда болатын нысандар құрылысының ұзақтығы интерполяциямен, ал нормалардың максималды немесе минималды мәндерінен тыс болса – экстраполяциямен анықталады. Нысанды сипаттайтын екі немесе одан да көп көрсеткіштер болған жағдайда интерполяция мен экстраполяция өнімді шығару бойынша (қызметтерді көрсету бойынша) нысанның негізгі көрсеткішіне сүйеніп жүргізіледі.

5.5 В нормах задела в строительстве по кварталам (месяцам) приведены показатели нарастающим итогом, в % от сметной стоимости: над чертой – по капитальным вложениям, под чертой – по строительно-монтажным работам.
В качестве норм задела в строительстве объекта представлены показатели:
К – готовность строительного объекта;
В – промежуточный ввод в действие основных фондов;
З – задел.
5.6 Показатель готовности объекта К определяется отношением сметной стоимости строительства (строительно-монтажных работ), который осваивается по объекту от начала строительства до конца квартала (месяца), к полной сметной стоимости строительства объекта (сметной стоимости строительно-монтажных работ).
Показатель промежуточного ввода в действие основных фондов В (или очереди строительства) определяется отношением стоимости основных фондов по вводимым пусковым комплексам к полной сметной стоимости строительства объекта или его очереди (сметной стоимости строительно-монтажных работ).
Показатель задела по капитальным вложениям З (строительно-монтажным работам) определяется как разность между показателями готовности строительного объекта и промежуточного ввода в действие основных фондов.
5.7 Нормы продолжительности строительства объектов охватывают период от даты начала выполнения внутриплощадочных подготовительных работ, состав которых устанавливается в соответствии с датой ввода объекта в эксплуатацию. Дата начала строительства объекта оформляется актом, составленным заказчиком и подрядчиком на основе первичной документации бухгалтерского учета строительной организации. Начало и окончание работ по монтажу оборудования оформляется отдельными актами, составленными генподрядчиком, субподрядными организациями и заказчиком.
5.8 Общую продолжительность строительства комплекса зданий и сооружений, технологически увязанных между собой, следует определять по основному или наиболее трудоемкому в возведении объекту комплекса (например, главному корпусу). Все остальные здания и сооружения следует возводить параллельно в пределах срока строительства этого объекта комплекса.
5.9 Общая продолжительность строительства объекта, в проект которого дополнительно включены сопутствующие объекты, не влияющие на функциональное назначение основного производства, устанавливается в соответствии с нормой для основного объекта с возможным обоснованным перераспределением заделов в строительстве.
5.10 Продолжительность строительства объектов, мощность (или другой показатель) которых отличается от приведенных в нормах и находится в интервале между ними, определяется интерполяцией, а за пределами максимальных или минимальных значений норм – экстраполяцией. При наличии двух и более показателей, характеризующих объект, интерполяция и экстраполяция производится исходя из основного показателя объекта по выпуску продукции (по оказанию услуг).

5.11 Құрылысты ығыстырылған жағдайларда жүргізген кезде, мысалы, тығыз қалалық құрылыс салу кезінде, нормаларда көрсетілген құрылыс ұзақтығының сақталуын қамтамассыз ететін арнайы ұйымдастырушылық-технологиялық іс-шараларды қолдану қажет.
5.12 Нысан құрылысының ұзақтығын анықтау кезінде қосымша:
даярлау кезеңінде нысан құрылысының көліктік және инженерлік қамсыздандыруы үшін қажетті алаңнан тыс ғимараттар мен құрылыстарды салуға;
салынып жатқан нысандар іргетасының астына жасанды негіздерді дайындау бойынша алаң ішілік арнайы жұмыстарды (тереңнен су төмендету және дренаж, тығындық қоршаулар, топырақты бекіту немесе ауыстыру, негіздердің шөгуін, топырақтардың иірім қаупін, карсттық құбылыстарды жою бойынша іс-шараларды өткізу және т.с.с.) орындауға;
көшкіндерге қарсы іс-шараларды өткізуге, топырақтың, бағаналар (олардың ұзындығы 6 метр (бұдан әрі – м) артық болған кезде) негізіндегі іргетас құрылғысының бөртуін болдырмауға;
аумақты сырттан әкелінетін топырақпен қалыптастыру кезіндегі жоспарлауға, сондай-ақ орманды түйістіруге;
құрылыс алаңында ғимараттарды демонтаждауға немесе бұзуға (көшіруге) жұмсалатын уақыт ескеріледі.
5.13 Нысандардың құрылыс ұзақтығының нормаларына құрылыс салу үшін бөлінген аумақта орналасқан құрылыстардан тұрғындар мен ұйымдарды көшіруге жұмсалатын уақыт кірмейді және қосамша ескерілмейді.
5.14 Ұзақтылық нормаларында құрылыс индустриясының кәсіпорындарын, жиынтықтау базаларын және құрылысшыларға арналған мәдени-тұрмыстық және баспаналық тағайындалудағы ғимараттар кешенін салуға жұмсалатын уақыт қарастырылмаған, оны қосымша есепке алған жөн.
5.15 Сәйкес нормалардың талаптарына сәйкес технологиялық үзілістерді енгізу қажеттілігінің есебінен нормаларда өндіріс жағдайларына және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу технологиясына әсер ететін құрылыстың ерекше жағдайлары, табиғи-климаттық факторлар, сондай-ақ құрылыстың келесі ерекше жағдайлары ескерілмеген:
күрделі ығыстырылған телім, қаладағы тығыз құрылыс салынуы;
теңіз деңгейінен 1500 метр (бұдан әрі - м) және одан артық биіктігі бар таулы аймақтарда нысандарды тұрғызу;
шөлді және жартылай шөлді және 27 граус цельсийден жоғары маусымның орташа температурасымен және 300 миллиметр (бұдан әрі – мм) аз жылдық жауын-шашын мөлшерімен сипатталатын аудандарда нысандарды тұрғызу;
сейсмикалығы 7 балл және одан жоғары аудандарда нысандарды тұрғызу.
Құрылыс ұзақтығын анықтау кезінде қосымша берілген факторлар мен жағдайларды есепке алған жөн.
5.16 Құрылыс ұзақтығының нормаларымен нормалары төмендегі құрылмалық шешімдер мен құрылыс әдістерін ескерумен әзірленген нысандарды қоспағанда, жиынтықты жеткізілімдегі жеңіл металлды құрылмалардан салынатын нысандарды, жиынтықты-блокты тәсілмен қаруландырылатын нысандарды салу ұзақтығы ескерілмеген.

5.11 При ведении строительства в стесненных условиях, например, при плотной городской застройке, следует применять специальные организационно-технологические мероприятия, которые обеспечивают соблюдение указанную в нормах продолжительность строительства.
5.12 При определении продолжительности строительства объекта дополнительно учитывается время:
на строительство в подготовительный период внеплощадочных зданий и сооружений, необходимых для транспортного и инженерного обеспечения строительства объекта;
на выполнение внутриплощадочных специальных работ по подготовке искусственных оснований под фундаменты строящихся объектов (глубинное водопонижение и дренаж, шпунтовые ограждения, закрепление или замена грунтов, проведение мероприятий по устранению просадочности оснований, пучиноопасности грунтов, карстовых явлений и так далее);
на проведение противооползневых мероприятий, предотвращение набухания грунтов, устройства фундаментов на сваях (при их длине свыше 6 метров (далее - м);
на вертикальную планировку при формировании территории привозными грунтами, а также лесосводку;
на демонтаж или снос (перенос) зданий и сооружений на площадке строительства.
5.13 В нормы продолжительности строительства объектов не входит и дополнительно не учитывается время на переселение жителей и организаций из строений, находящихся на территории, отводимой под строительство.
5.14 В нормы продолжительности не включено время на строительство предприятий строительной индустрии, баз комплектации и комплекса зданий культурно-бытового и жилищного назначения для строителей, которое следует учитывать дополнительно
5.15 Нормами не учтены особые условия строительства, природно-климатические факторы, которые влияют на условия производства и технологию ведения строительно-монтажных работ, за счет необходимости введения технологических перерывов в соответствии с требованиями соответствующих норм, а также особые условия строительства:
сложный затесненный участок, плотная городская застройка;
возведение объектов в горных местностях с высотой над уровнем моря 1500 метров (далее – м) и более;
возведение объектов в районах пустынь и полупустынь и характеризуемых средней температурой июля выше 270 С и количеством осадков менее 300 миллиметров (далее – мм) в год;
возведение объектов в районах с сейсмичностью 7 баллов и выше.
При определении продолжительности строительства данные факторы и условия следует учитывать дополнительно.
5.16 Нормами продолжительности строительства не учтены продолжительность строительства объектов из легких металлических конструкций комплектной поставки, объектов сооружаемых комплектно-блочным способом, кроме объектов нормы на которые разработаны с учетом этих конструктивных решений и методов строительства.

5.17 Техника-экономикалық негіздеме (бұдан әрі – ТЭН) (Техника-экономикалық есеп (бұдан әрі - ТЭЕ) әзірлеу және құрылысты жоспарлау үшін жобалаудың негізгі кезеңінің алдында болатын, бірақ қандай да бір нысанның тұрғызылуының көп еңбекті қажет етуіне, сәйкесінше құрылыстың ұзақтығына тікелей әсер ететін қандай да бір бастапқы мәліметтер мен көрсеткіштер негізіндегі есептік әдіс пайдаланылуы мүмкін.
5.18 Норма кестелерінде келтірілмеген нысандарды жаңадан салу және қолданыстағыларын кеңейту кезінде, сондай-ақ ТЭН (ТЭЕ) әзірленбесе немесе оларда көрсетілген бөлім болмаса және тек нысан құрылысының директивтік мерзімдері ғана көзделсе, құрылыс ұзақтығы Қазақстан Республикасындағы немесе шетелдегі құрылыс өндірісін ұйымдастыру мен оның технологияларының озық әдістерінің қолданылуымен құрастырылған аналог-нысандар бойынша немесе көлем, қуат, алаңдар, тағайындалуы, ұқсам көлемдік-жоспарлық және құрылмалық шешімдер көрсеткіштері бойынша жақын, сметалық құнға шамамен тең нысандар бойынша құрылысты ұйымдастыру жобаларында анықталуы тиіс.
6
ӨНЕРКӘСІПТІК ҚҰРЫЛЫС
6.1
Электр энергетикасы

5.17 Для разработки технико-экономического обоснования (далее – ТЭО), технико-экономического расчета (далеет - ТЭР) и планирования строительства может использоваться расчетный метод на основе тех исходных данных и показателей, которые предшествуют основному периоду проектирования, но оказывают непосредственное влияние на трудоемкость возведения того или иного объекта, а следовательно и на продолжительность строительства.
5.18 Продолжительность строительства новых и расширения действующих объектов, не приведенных в таблицах норм, а также в случае, если ТЭО (ТЭР) не разрабатывается или в них отсутствует указанный раздел и намечены только директивные сроки строительства объекта, определяется в проектах организации строительства по объектам-аналогам, построенным с применением прогрессивных методов организации и технологии строительного производства в Республике Казахстан или за рубежом или по объектам, близким по показателям объема, мощности, площади, назначению, сходных объемно-планировочных и конструктивных решений, примерно равной сметной стоимости.
6
ПРОМЫШЛЕННОЕ СТРОИТЕЛЬСТВО
6.1
Электроэнергетика

6.1.1 Нормалармен өнеркәсіптік-жылыту жылу электр орталықтары (бұдан әрі - ЖЭО), мемлекеттік аудандық электр станциялары (жылу электр станциялары) (бұдан әрі - МАЭС/ЖЭС), газ турбиналы және бу-газды электр станциялары (бұдан әрі - ГТС және БГС), аудандық қазандықтар, электр қосалқы станциялар, электр берілістің жоғары вольтті желілері (бұдан әрі - ЖЖ), ауыл шаруашылығының және басқа салалардың электрмен жабдықтау нысандары құрылысының ұзақтығы мен дайындамасы орнатылады.
6.1.2 Жылу энергетикалық жүктемелердің жоспарлы өсімінің орнын толтыру, берілген нысанның немесе ауданның даму жобасында электр энергетикасы нысандарының келесі энергоблоктарын пайдалануға енгізудің мерзімдерін (интервалдарын) ескертеді. Бұл нұсқада құрылыстың дайындамасы және жалпы ұзақтығы жұмыс жобасымен орнатылады.
6.1.3 Жылу электр станциясының негізгі нысандарының құрылысы басталғанға дейін:
құрылыстың өндірістік қамтамассыз ету құрылыстары – бетонды-ерітінді түйіндерінің және арматуралық құрылмалардың, көліктік кешеннің, бас мердігерлік ұйымдағы техника жөндеу шеберханаларының, жол жабындарын өндіру зауытының, электр монтаждау, жылу монтаждау, желдету, және арнайы жұмыстарды өткізуге арналған бірінші кезекті базалық ғимараттардың, сондай-ақ іске қосу қазандығының құрылысы;
құрылыстың негізгі кезеңінің бірінші шағында жұмыскерлердің және олардың жанұя мүшелерінің қажетті санының орналасуын, олардың мәдени-тұрмыстық тұрғыдағы қажеттіліктерін қамтамассыз ететін ғимараттары және құрылыстары бар баспаналық ауқымның бірінші кезегі аяқталуы тиіс.
6.1.4 Электр берілістің әуе желілерін жабдықтау кезінде кернеуі 0,4-тен 750 киловаттқа (бұдан әрі – кВ) дейінгі мәнді құрайтын, әр түрлі тіреулерде тұрғызылатын жоғары вольтты желілер (ЖЖ) құрылыс пен дайындаманың ұзақтығын нормалауға жатқызылады.
6.1.5 Өзендер, каналдар, автокөлік және темір жолдар, электр беріліс және байланыс желілері және т.с.с. түріндегі бөгеттер арқылы жоғары вольтты желілердің өтпелерін биіктігі 50 м және одан артық арнайы бағаналарда салған кезде құрылыстың соммалық ұзақтығы келесідей орнатылады:
биіктігі келесідей бағаналарда, м:
50-ден 80м дейін – 9 ай;
81-ден 120м. дейін - 16 ай;
120м. артық - 24 ай.
6.1.6 Жоғары вольтты желілердің электрлік қосалқы станциялармен және арнайы өтпелермен жиынтықты құрылысының ұзақтығы құрылыс кешені нысандарының бірінің ұзақтығының максималды нормасы бойынша анықталады. Дайындама нормалары құрылысты ұйымдастыру жобасында қарастырылады және жеке нысандардың пайдалануға енгізілу уақытын ескере отырып тағайындалады.

6.1.1 Нормами устанавливаются продолжительность и задел строительства промышленно-отопительных теплоэлектроцентралей (далее - ТЭЦ), государственных районных электростанций /тепловых электростанций (далее - ГРЭС/ТЭС), газотурбинных и парогазовых электростанций (далее - ГТС и ПГС), районных котельных, электрических подстанций, высоковольтных линий электропередачи (далее - ВЛ), объектов электроснабжения сельского хозяйства и прочих отраслей.
6.1.2 Покрытие планового роста теплоэнергетических нагрузок, в проекте развития данного объекта или района обусловливает сроки (интервалы) ввода в эксплуатацию последующих энергоблоков объектов электроэнергетики. В этом варианте задел и общая продолжительность строительства устанавливается рабочим проектом.
6.1.3 До времени начала основных объектов строительства теплоэлектростанций, следует завершить:
сооружения производственного обеспечения строительства – бетонорастворных узлов и арматурных конструкций, транспортного комплекса, мастерских по ремонту техники в генподрядной организации, завода по производству дорожных покрытий, первоочередных базовых зданий для проведения электромонтажных, тепломонтажных, вентиляционных, и специальных работ, а также пусковой котельной;
первой очереди жилого массива со зданиями и сооружениями, обеспечивающими расселение на первое время основного периода строительства необходимой численности работников и членов их семей, их потребности в культурно-бытовом плане.
6.1.4 Нормированию продолжительности строительства и задела при устройстве воздушных линий электропередачи подлежат высоковольтные линии (далее - ВЛ), напряжение которых составляет от 0,4 до 750 килловатт (далее – кВ), возводимых на опорах разного вида.
6.1.5 При строительстве переходов высоковольтных линий на специальных стойках высотой 50 м и более через препятствия в виде рек, каналов, автомобильных и железных дорог, линий электропередач и связи и так далее суммарная продолжительность строительства устанавливается:
на стойках высотой, м:
от 50 до 80 м – 9 месяцев;
от 81 до 120 м - 16 месяцев;
более 120 м. - 24 месяцев.
6.1.6 Продолжительность строительства высоковольтных линий в комплексе с электрическими подстанциями и специальными переходами определяется по максимальной норме продолжительности одного из объектов строительного комплекса. Нормы задела предусматриваются в проекте организации строительства и назначаются с учетом времени ввода в эксплуатацию отдельных объектов.

6.1.7 Іске қосу кешендері бар (бірінші және одан кейінгі барлық трансформаторлар туралы айтылады) электр қосалқы станцияларын тұрғызған кезде қажетті құрылыс жұмыстарының орындалуы қосылады. Кейінгі іске қосу кешендері (трансформаторлары) бойынша электр монтаждау жұмыстарын базалық қосалқы станция жұмысын тоқтатусыз орындау қажет.
Берілген өңірдің электр энергиясына деген қажеттіліктің жоспарлы өсімі кейінгі трансформаторлардың іске қосылуының уақыттық интервалдарын алдын ала анықтайды. Бұл жағдайда кейінгі іске қосушылық трансформаторлық кешендерін іске қосу мерзімдері 0,6-ға тең түзетуші коэффициентімен бірінші іске қосушы нысанның нормалары бойынша анықталады.
6.1.8 Синхронды өтемдеуіштері бар қосалқы станцияларды іске қосу мерзімдері нысан немесе синхронды өтемдеуіш құрылысы ұзақтығының максималды нормасы бойынша реттемеленеді. Синхронды өтемдеуіштерді іске қосу мерзімдері келесідей анықталады:
КС-15000-4 ай;
КСВ-50000-11-7 ай;
КСВ-100000-11-10 ай.
6.1.9 Жолы ауыл шаруашылық жазықтары арқылы өтетін, құрылыстың нормативтік ұзақтығы 4 айдан жоғары электр берілістің жоғары вольтты желілері (кернеуі 6-20 кВ, сондай-ақ 220 кВ және одан артық) үшін берілген нормалардың талаптарын салыстыру бойынша өсірілетін дақылдардың вегетациялық кезеңінің ұзақтығына арттыруға болады.
6.1.10 Нормалармен жылу тораптарының жерасты төселуі суға қаныққан жерлердегі өтілмейтін каналдарда қарастырылады. Басқа тәсілдерді пайдаланған кезде және өзге жағдайларда құрылыс ұзақтығы келесі коэффициенттердің қолданылуымен түзетіледі:
құрғақ топырақ жағдайларындағы өтілмейтін каналдардағы төсеу және суға қаныққан жерлердегі каналсыз төсеу кезінде — 0,95;
құрғақ топырақ жағдайларындағы каналсыз жабдықтау кезінде - 0,88;
жер бетінен түрлі биіктіктегі тіреулерде - 0,85.
6.1.11 Диаметрі 1400 мм және сызықтық өлшемдері 15 километрден (бұдан әрі – км) жоғары жылумен жабдықтау тораптары тек транзиттік магистральдық желілер үшін қолданылады. Нормалармен транзиттік жылу магистралінің іске қосылуын қамтамассыз ететін құрылыстардың барлық магистральдық кешенінің құрылысы есепке алынады.
6.1.12 Жылумен жабдықтау торабының 6.1.12 п. келтірілген нормалар жер бетінен түрлі биіктіктегі тіреулерде желілерді төсеуге есептелінген. Бағыттас дренажы бар коллекторларда (тоннельдерде) жылу коммуникацияларын төсеу кезінде нормаларға 1,2 коэффициенті қолданылады; дренаждың орнатылуынсыз - 1,1.
6.1.13 Жол жабындарының бұзылуы немесе реставрациясы бар қаланың тұрмысқа жайлы көшелерінде жылу трассаларын жабдықтау кезінде нормаларға 1,2 түзетуші коэффициенті қолданылады.

6.1.7 При возведении электроподстанции с пусковыми комплексами (имеются ввиду первый и все следующие трансформаторы) включается выполнение необходимых строительных работ. Электромонтажные работы по последующим пусковым комплексам (трансформаторам) следует выполнять без прекращения работы базовой подстанции.
Плановый рост потребности в электроэнергии данного региона предопределяет временные интервалы пуска последующих трансформаторов. В данном случае сроки пуска последующих пусковых трансформаторных комплексов определяются по нормам первого пускового объекта с поправочным коэффициентом равным 0,6.
6.1.8 Сроки пуска подстанции с синхронными компенсаторами регламентируются по максимальной норме продолжительности строительства объекта или синхронного компенсатора (далее - КС). Сроки пуска синхронных компенсаторов определяются как:
КС-15000-4 месяца;
КСВ-50000-11-7 месяцев;
КСВ-100000-11-10 месяцев.
6.1.9 Для высоковольтных линий электропередач (напряжением 6-20 кВ, а также 220 кВ и более с нормативной продолжительностью строительства свыше 4 месяцев, трассированных по сельскохозяйственным полям, возможно увеличивать по сравнению с требованиями настоящих норм на продолжительность вегетационного периода выращиваемых культур.
6.1.10 Подземная прокладка тепловых сетей нормами предусмотрена в непроходных каналах в водонасыщенных грунтах. При использовании других способов и в иных условиях продолжительность строительства корректируется применением следующих коэффициентов:
прокладка в непроходных каналах в условиях сухого грунта и при бесканальной прокладке в водонасыщенных грунтах — 0,95;
при бесканальном устройстве в условиях сухого грунта - 0,88;
на опорах разной высоты над землей- 0,85.
6.1.11 Сети теплового снабжения диаметром 1400 мм и линейными размерами свыше 15 километров (далее- км) применяются исключительно для транзитных магистральных линий. Нормами учитывается строительство всего магистрального комплекса сооружений, обеспечивающего пуск транзитной тепловой магистрали.
6.1.12 Нормы на сети теплового снабжения, приведенные в пункте 6.1.12, рассчитаны на прокладку линий на опорах разной высоты над землей. При прокладке тепловых коммуникаций в коллекторах (тоннелях) с попутным дренажем к нормам применяется коэффициент 1,2; без устройства дренажа - 1,1.
6.1.13 При устройстве тепловых трасс на благоустроенных улицах города с нарушением и реставрацией дорожных покрытий, к нормами применяется поправочный коэффициент 1,2.

6.1.14 Төсеудің түрлі тәсілдерінің іске асырылуы бар жылу тораптары құрылысының ұзақтығы К коэффициентінің пайдаланылуымен анықталады.
6.2
Мұнай шығаратын өнеркәсіп
6.2.1 Нормалармен мұнай шығаратын кешендер нысандарының, сондай-ақ мұнай кәсібін жайластыру үшін қажетті жеке құрылыстардың құрылыс ұзақтығы мен дайындамасы белгіленеді.
6.2.2 Нормалар құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде жиынтықты-блокты әдістің қолданылуын реттемелейді.
6.2.3 Кен орнын жайластыру кешендерінің (нысандарының), пайдаланылатын ұңғымалардан мұнайды (газды) жинау және тасымалдау пунктерінің, қабатты қысымды ұстап тұру механизмінің құрылыс ұзақтығы технологиялық сұлбаның (жобаның) негізінде қабылданған кен орнын әзірлеу жоспарына сәйкес нормаланады.
6.2.4 Кен орнын жайластыру үшін келесілер қажет:
кен орнының аумағында орналасқан, оңаша, сонымен қатар бұталы әрекет ететін ұңғымалар ауыздарының жайластырылуын қамтитын мұнайды (газды) жинақтау және тасымалдаудың өнеркәсіптік кешені, шығарылатын мұнай-газ жинаушы құбырлар, өлшеу қондырғылары, айырушы қондырғылар, қабатты суларды түсіруге мүмкіндік беретін басушы сорғылық мұнай станциялары, мұнайлық және газлифттік газдың тасымалдануын, сондай-ақ газдың қабаттарға жүктелуін, түрлі тектес химиялық реагенттерді жеткізу блоктары, таратушы тарақтардың түйіндері;
жинаудың орталық пунктінде (бұдан әрі - ЖОП) орналасқан мұнайды (газды) және суды дайындаудың өнеркәсіптік түйіні: ұңғымалар өнімін алдын-ала қайта өңдеу және мұнайды дайындау қондырғысы (бұдан әрі - МДҚ), жинақтаушы резервуарлық парктер, мұнай мөлшерін есепке алу есептегіштері, мұнайды (газды) қайта айдауға арналған сорғылық және газдық-компрессорлық станциялар, кептіру және газды күкіртті сутек қоспаларынан тазалау пунктері, технологиялық коммуникациялар, шырақтық жүйе.
Кен орындарының ерекшеліктері технологиялық жүйелердің жиынтықталуына әсер етеді, бұл үлгілік кешендерден өзгешеленуге соқытыруы мүмкін.
6.2.5 Мұнай шығаратын кешен құрамына келесілер кіреді:
байланыс, дабылдама және электрмен жабдықтау кешендері;
қоректенудің электр желісі бар трасформаторлық қосалқы станциялар;
өндірістік телефон (радио) байланысы;
жылумен жабдықтауды қамтамассыз ететін нысандар: қазандықтар, жылу коммуникациялары және т.с.с.;
сумен қамсыздандыру нысандары және кәріз жүйесі: тоғандар мен тазартушы құрылыстар, су таратқыштар, су берудің сорғы станциялары, коллекторлар және т.с.с.;
көпірлі жолаушы өтпелері бар автокөліктік жолдар;
қосымша сипаттағы пунктер (әкімшілік-тұрмыстық нысандар, өрт пунктері, диспетчерлік пунктер, зерттеу зертханалары, операторлықтар және т.б.);
жөндеу-техникалық базалар: мұнай-газ шығаратын басқармаларды өндірістік қамсыздандыру базалары (бұдан әрі - МГШБ ӨҚБ), бұрғылау жұмыстарын жүргізуді басқару (бұдан әрі - БЖБ ӨҚБ), барлаушы бұрғылауды жүргізуді басқару (бұдан әрі - БББ ӨҚБ), технологиялық көлікті, доңғалақты, шынжыр табан және арнайы техниканы ұйымдастыру (бұдан әрі - ТТБ ӨҚБ), тампондау жұмыстарын ұйымдастыру базалары, өндірістік-технологиялық қызмет көрсету және жабдықты құрамдау (бұдан әрі - ӨТҚ және ЖҚБ), мұнай берілісін жоғарлатуды және ұңғымалардың күрделі жөндеуін басқару (бұдан әрі - МЖ және ҰКЖБ) базалары, құбырлық және кәсіпшілік-геофизикалық базалар.

6.1.14 Продолжительность строительства тепловых сетей с реализацией различных способов прокладки определяется с использованием коэффициента К.
6.2
Нефтедобывающая промышленность
6.2.1 Нормами устанавливаются продолжительность и задел строительства объектов нефтедобывающих комплексов, а также отдельных сооружений, необходимых для обустройства нефтяных промыслов.
6.2.2 Нормы регламентируют применение комплектно-блочного метода при ведении строительно-монтажных работ.
6.2.3 Продолжительность строительства комплексов (объектов) обустройства месторождений, пунктов сбора и транспортировки нефти (газа) с эксплуатируемых скважин, механизма поддержки пластового давления нормируется в соответствии с планом разработки месторождения, принятым на основе технологической схемы (проекта).
6.2.4 Для обустройства месторождения следуют:
промышленный комплекс накопления и транспортировки нефти (газа), дислоцированный на площади месторождения включающий в себя обустройство устьев действующих скважин как одиночных, так и кустовых, выкидные нефтегазосборные трубопроводы, установки для замера, установки сепарирования, дожимные насосные нефтестанции, позволяющие сбрасывать пластовые воды, компрессорные станции обеспечивающие транспортировку нефтяного и газлифтного газа, а также закачку газа в пласты, блоки доставки разного рода химических реагентов, узлы распределительных гребенок;
промышленный узел подготовки нефти (газа) и воды, дислоцированный на центральном пункте сбора (далее - ЦПС): установка подготовки нефти (далее - УПН) и предварительной переработки продукции скважин, накопительные резервуарные парки, счетчики учета объема нефти, насосные и газокомпрессорные станции для перекачки нефти (газа), пункты осушки и очистки газа от сероводородных примесей, технологические коммуникации, факельная система.
Особенности месторождений влияют на комплектацию технологических систем, что может привести к отличиям от типовых комплексов.
6.2.5 Состав нефтедобывающего комплекса включает в себя:
комплексы связи, сигнализации и электроснабжения;
трансформаторные подстанции с электролинией питания;
производственная телефонная (радийная) связь;
объекты, обеспечивающие теплоснабжение: котельные, тепловые коммуникации и так далее;
объекты обеспечения водой, и канализационные системы: водозаборы и очистные сооружения, водоводы, насосные станции подачи воды, коллекторы и так далее;
автотранспортные дороги с пешеходными мостовыми переходами;
пункты вспомогательного характера (административно-бытовые объекты, пожарные пункты, диспетчерские пункты, исследовательские лаборатории, операторные и другие);
ремонтно-технические базы: базы производственного обеспечения нефтегазодобывающих управлений (далее - БПО НГДУ), управлений производства буровых работ (далее - БПО УБР), управлений производства разведочного бурения (далее -БПО УРБ), организаций технологического транспорта, колесной, гусеничной и специальной техники (далее -БПО УТЛ), организаций тампонажных работ, базы производственно-технологического обслуживания и комплектации оборудования (далее -УПТО и КО), управлений повышения нефтеотдачи и капитального ремонта скважин (далее -УПН и КРС), трубные и промыслово-геофизические базы.

6.2.6 Берілген тізбеге сумен жабдықтау, кәріз жүйесі және жылумен жабдықтау, автожолдар, электрмен қамсыздандыру нысандары, байланыс және дабылдама, ұшу-қону жолақтары, тікұшақ алаңдары, және т.б. нысандар қосылмаған. Олардың құрылыс ұзақтығы берілген нормалардың сәйкес бөлімдері бойынша орнатылады және мұнай өнеркәсібін жайластырудың барлық кешенінің құрылыс ұзақтығына соммаланады.
6.2.7 Магистральдық құбырлы шаруашылықтың барлық құрамдаушы бөліктер құрылысының нормативтік ұзақтығы ұқсастық бойынша мұнай шығаратын саланың өзге нысандарымен анықталуы мүмкін.
6.3
Мұнай өңдеу өнеркәсібі
6.3.1 Мұнай өңдеу өнеркәсібі нысандарының құрылысының нормативтік ұзақтығы өндірістік нысанды (қондырғыны) және жалпы зауыттық шаруашылықтың бөлімшелерін: қажетті көлемдегі аралық резервуарлар кешенін; мұнай бөлгішті; тұрмыстық ғимараттарды; сутартқыш және кәріз коммуникацияларын; жер үсті тіреулерге орнатылған өнеркәсіптік құбырларды тұрғызуға жұмсалатын уақытты құрайды.
6.3.2 Нормаларға аспаптар мен жабдықты, технологиялық жүйелерді, сыйымдылықты және коммуникациялық нысандарды дайындауға және монтажды бітіру және нысанды тұрғызуды аяқтау арасындағы интервалда екі кезеңде өткізілетін кешенді сынауға жұмсалатын уақыт қосылады:
біріншісі – өндірістік жүйелердің, технологиялық аппараттардың, ыдыстардың, механизмдердің, машиналардың, бақылау-өлшеу жүйелерінің, автоматика мен коммуникация жабдығының барлық кешенін кезең-кезеңмен және одан әрі жалпы сынау.
екіншісі – пеш жабдығын кептіру, аппараттық жабдық жүйелерін, дербес түйіндерді және жалпы кешенді, өндірістерді, цехтарды және өндіріс блоктарын сынап көру және жөндеу.
6.3.3 Өлшемі 3 м жоғары, ұзындығы 30 м артық, массасы 30 т асатын, аппараттарды жұмыс қалпына орнату орнына тікелей жақын жерде жасалатын және осы аймақтағы барлық құрылыс-монтаждау жұмыстарының тоқтатылуын талап ететін (еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасының шарттары бойынша) стандарттан тыс аппараттарды қосымша жасалуына және толық жиналуына жұмсалатын уақыт құрылысты ұйымдастыру жобасымен анықталады және барлық кәсіпорынның құрылыс ұзақтығына соммаланады, бірақ 3 айдан артық болуы тиіс.
6.3.4 Кәсіпорындардың, нысандардың, сәйкес ғимараттар мен құрылыстардың жиынтықты-блоктық әдіспен салу ұзақтығының нормалары блоктық атқарылымда жобаланатын және жиынтықты жеткізіліммен қамтамассыз етілген нысандар үшін орнатылған.

6.2.6 Не включены в данный перечень объекты, такие как: водоснабжение, канализация и теплоснабжение, автодороги, объекты электрообеспечения, связь и сигнализация, взлетно-посадочные полосы, вертолетные площадки, и прочие. Их продолжительность строительства устанавливается по соответствующим разделам настоящих норм и суммируется к продолжительности строительства всего комплекса обустройства нефтяной промышленности.
6.2.7 Нормативная продолжительность строительства всех составляющих частей магистрального трубопроводного хозяйства может быть определена по аналогии с другими объектами нефтедобывающей отрасли.
6.3
Нефтеперерабатывающая промышленность
6.3.1 Нормативная продолжительность строительства объектов нефтеперерабатывающей промышленности составляет время на возведение производственного объекта (установки) и подразделений общезаводского хозяйства: комплекса промежуточных резервуаров в необходимом объеме; нефтеотделителя; бытовых зданий; водопроводных и канализационных коммуникаций; электрических кабельных линий, систем связи; промышленных трубопроводов, установленных на надземных опорах.
6.3.2 В нормы включается время на подготовку и комплексное испытание приборов и оборудования, технологических систем, емкостных и коммуникационных объектов, производимое в два этапа, в интервале между завершением монтажа и окончанием возведения объекта:
первый – поэтапное и далее общее испытание всего комплекса производственных систем, технологических аппаратов, емкостей, механизмов, машин, контрольно-измерительных систем, оборудования автоматики и коммуникаций.
второй - сушка печного оборудования, опробование и наладка систем аппаратного оборудования, самостоятельных узлов и комплекса в целом, производств, цехов и блоков производств.
6.3.3 Время на дополнительное изготовление и полную сборку нестандартных аппаратов размером свыше 3 м, длиной более 30 м, массой превышающей 30 тонн (далее - тн), изготавливаемых в непосредственной близости от места установки аппаратов в рабочее состояние и требующих (по условиям охраны труда и техники безопасности) приостановления всех строительно-монтажных мероприятий в этой зоне, определяется проектом организации строительства и суммируется к норме продолжительности строительства всего предприятия, но не должно составлять более 3 месяцев.
6.3.4 Нормы продолжительности строительства предприятий, объектов, соответствующих зданий и сооружений комплектно-блочным методом установлены для, проектируемых в блочном исполнении и обеспеченных комплектной поставкой.

6.3.5 Нормаларда келесілер ескерілген:
құрамдаушы түйіндердің монтаждау жүйелеріне ірілендіретін жинақталуы, алаңмен тікелей жақын жерде орналасатын және құрылыстың соммалық ұзақтығына әсер етпейтін арнайы жабдықталған алаңдарда (телімдерде) құрылыс-монтаждау бөлімшелерінің алдын-ала және негізгі құрылыс операцияларымен параллельді жүзеге асырылады;
агрегаттардың ірілендіретін жинақтау алаңынан доңғалақты автомобильді көлікпен жеткізілуі және олардың жұмыс қалпына крандармен монтаждалуы.
6.4
Газ өнеркәсібі

6.3.5 В нормах учтено:
укрупнительная сборка комплектующих узлов в монтажные системы, осуществляется параллельно с предварительными и основными строительными операциями строительно-монтажными подразделениями на специально оборудованных площадях (участках), дислоцируемых в непосредственной близости с площадкой, и не оказывающей влияния на суммарную продолжительность строительства;
доставка агрегатов с площадки укрупнительной комплектации колесным автомобильным транспортом и монтаж их кранами в рабочее положение.
6.4
Газовая промышленность

6.4.1 Газ өнеркәсібінің кешендеріне, мұнай өңдеу саласы мен магистральды құбырлы жүйелерге ұқсас, нысандарды тұрғызудың нормативтік ұзақтылығы таралады.
Өнеркәсіптің берілген түрі бойынша құрылыс ұзақтығының нормалары сәйкес есепке және құрылысты ұйымдастыру жобаларымен анықталады.
6.5
Көмір өнеркәсібі (қатпарлысын қоса алғанда)
6.5.1 Құрылыстың және сәйкес дайындаманың нормативтік ұзақтығы арнайы титулдық тізімдер бойынша тұрғызылатын байытатын кәсіпорындар үшін реттемеленген.

6.4.1 На комплексы газовой промышленности распространяются нормативная продолжительность возведения объектов, аналогично нефтедобывающей отрасли и магистральных трубопроводных систем.
Нормы продолжительности строительства по данному виду промышленности определяются соответствующим расчетом и проектами организации строительства.
6.5
Угольная промышленность (включая сланцевую)
6.5.1 Нормативная продолжительность строительства и соответствующего задела регламентированы для обогатительных предприятий, возводимых по специальным титульным спискам.

6.10
Құрылыс және құрылыс құрылмалары мен бөлшектерінің өнеркәсібі
Құрылыс механизмдерін техникалық қамсыздандыру және жөндеу нысандары құрылысының нормативтік ұзақтығы, бірдей соммалық қуат – құрылыс машиналары мен автомобильдік техниканың қызмет көрсетілетін бірліктерінің саны кезінде, құрылыс техникасы мен автомобильдік көлікті қоса алғанда, қамсыздандырудың аралас номенклатурасы бар бөлімшелерге таралады.
Өнеркәсіптің берілген түрі бойынша құрылыс ұзақтығының нормалары сәйкес есепке және құрылысты ұйымдастыру жобаларымен анықталады.
6.11
Құрылыс материалдарының өнеркәсібі
Өнеркәсіптің берілген түрі бойынша құрылыс ұзақтығының нормалары сәйкес есепке және құрылысты ұйымдастыру жобаларымен анықталады.
6.12
Жеңіл өнеркәсіп
Өнеркәсіптің берілген түрі бойынша құрылыс ұзақтығының нормалары сәйкес есепке және құрылысты ұйымдастыру жобаларымен анықталады.

6.10
Строительство и промышленность
строительных конструкций и деталей
6.10.1 Нормативная продолжительность строительства объектов технического обеспечения и ремонта строительных механизмов распространяется на подразделения со смешанной номенклатурой обеспечения, включая строительную технику и автомобильный транспорт, при одинаковой суммарной мощности - числе обслуживаемых единиц строительных машин и автомобильной техники.
Нормы продолжительности строительства по данному виду промышленности определяются соответствующим расчетом и проектами организации строительства.
6.11
Промышленность строительных материалов
Нормы продолжительности строительства по данному виду промышленности определяются соответствующим расчетом и проектами организации строительства.
6.12
Легкая промышленность
Нормы продолжительности строительства по данному виду промышленности определяются соответствующим расчетом и проектами организации строительства.

6.16
Ұн тарту-жармалық және құрама жем өнеркәсібі
Өнеркәсіптің берілген түрі бойынша құрылыс ұзақтығының нормалары сәйкес есепке және құрылысты ұйымдастыру жобаларымен анықталады.
6.17
Су шаруашылығы құрылысы
6.17.1 Нормалар су шаруашылығы нысандары, ауыл шаруашылығын сумен жабдықтау нысандары және жер өңдеу жүйелері, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешеннің өзге нысандары құрылысының ұзақтығын реттемелейді.

6.16
Мукомольно-крупяная и комбикормовая промышленность
Нормы продолжительности строительства по данному виду промышленности определяются соответствующим расчетом и проектами организации строительства.
6.17
Водохозяйственное строительство
6.17.1 Нормы регламентируют продолжительность строительства водохозяйственных объектов, объектов сельскохозяйственного водоснабжения и мелиоративных систем, а также других объектов агропромышленного комплекса.

6.17.2 Жер өңдеу жүйелерін салу кезінде құрылыстың жалпы ұзақтығында олардың кешендік сыннан өткізу және суландыру жүйесінің оның барлық көлемі бойынша сынама суаруы және бір уақытта барлық күріш чектер жүйесінің батырылуы бар іске қосу-жөндеу бойынша жұмыстар ұзақтығы ескеріледі.
6.17.3 Нормаларда, нысанның өндірістік және әлеуметтік аяларын кеңейтуге арналған жері өңделетін телімнің тәуелсіз нысандарына жататын жолдарды есептемегенде, жер өңдеу жүйесінің құрамына қосылған жолдардың ғана құрылысы ескеріледі.
6.17.4 Нормаларда егу жерлеріндегі жұмыстарды жүргізу үшін тоқсандар және жылдар бойынша таралатын ұзақтылық пен күрделі қаржы жұмсаулары ескерілмейді, олар құрылысты ұйымдастыру жобасымен белгіленуі тиіс.
6.17.5 Құрылыс ұзақтығының нормаларында гидро құрылыс арқылы топырақ үю дамбалары, арна құрылыстары және жаға бекітулері, жер өңдеуге арналған су қоймаларының бөгеттері бойынша (сумен қамсыздандырылу деңгейінен тәуелсіз) бірінші тасқынның өтуі ескерілмейді.
6.17.6 Нормаларда су шаруашылығы нысандары салынуының ерекше жағдайлары (геологиялық және гидрогеологиялық) ескерілмейді, бұл ретте құрылыс ұзақтығы құрылысты ұйымдастыру жобасымен анықталуы тиіс:
қорыстардың, тасты топырақтың және көшкіндерге бейім топырақтың, профильдік көлемдегі жер жұмыстарының 25 % артығының болуы;
топырақта коллектордың жобалық түбінің деңгейіне қатысты немесе одан жоғары су деңгейжиегінің, сондай-ақ жеке жобалар бойынша салынатын сел арналарының болуы;
құны басқа жобалар бойынша салынып жатқан су қоймалары мен гидротехникалық құрылыстардың құнынан 30% жоғары арнайы жұмыстар үшін (силикаттау, цементтелген шымылдық, тіреулі негіз және т.б.).
6.17.7 Су шаруашылығы нысандарына арналған нормаларда құрылыс ұзақтығы құрылысты ұйымдастыру жобасында келесі жағдайлардағы қажетті негіздеу болған кезде 20% дейін артады:
суарылу (күріш суарылуын қоса алғанда), суландыру және кептіру жүйелерін салуға:
қорыстардың, тасты топырақтың және көшкіндерге бейім топырақтың көлемі үшін профильдік көлемдегі жер жұмыстарының 25% астамы;
егер жеке құрылыстарды салу және сүзгілеуге қарсы жұмыстарды өткізу жүйе бойынша жұмыстар құнынан смета бойынша 40% артық болса;
топырақтағы су деңгейжиегі жобалық түп деңгейінде немесе одан жоғары кезіндегі сел арналары және жеке ірі коллекторлар бойынша;
каналдар бойынша, жер жұмыстарының құнынан 40% жоғарыны құрайтын қорыстардағы, тасты және көшкін құбылысымен зақымданған топырақтардағы жұмыс құны кезінде;
егер негізді жабдықтауға (шымылдықты цементтеу, тіреулі негіз, силикаттандыру және т.с.с.) арналған арнайы жұмыстарға жұмсалатын шығындардан нысан құнынан 30% арту болса, гидротехникалық жеке (үлгілік емес) ірі нысандар бойынша және су қоймалары (арналары) бойынша;
суландырушы жүйелерді және қорғауға арналған топырақ үю дамбалары бар кептіру жүйелерін салу кезінде және теңіз қасы ойпаттары мен өзен алқаптарындағы сорғымен тартып шығару станцияларымен;
климаттық аймақтағы құрылыс кезінде, мұнда есептік қысқы кезең 140-тан артық күнді құрайды;

6.17.2 При строительстве мелиоративных систем, в общей продолжительности строительства учитываются продолжительность их комплексной опробации и работы по пусконаладке вместе с пробным поливом оросительной системы по всей ее площади и затоплением одновременно, системы всех рисовых чеков.
6.17.3 В нормах учитывается строительство тех дорог, которые включены в состав системы мелиорации, кроме дорог, относящихся к независимым объектам мелиорируемого участка для расширения его производственной и социальной сфер.
6.17.4 В нормах не учитываются продолжительность и капитальные вложения, распределяемые по кварталам и годам для производства работ на просадочных грунтах, которые устанавливаются проектом организации строительства.
6.17.5 В нормах продолжительности строительства не учитывается прохождение через гидросооружения первого паводка (вне зависимости от степени обеспечения водой) по дамбам обвалования, сооружениям русл и укрепления берегов, прудам хранилищам воды для мелиорации.
6.17.6 В нормах не учитываются особые условия строительства (геологические и гидрогеологические) водохозяйственных объектов, при этом продолжительность строительства определяется проектом организации строительства:
присутствие плывунов, скальных грунтов и грунтов, склонных к оползням, свыше 25 % земляных работ профильного объема;
присутствие горизонта вод в грунте, относительно уровня проектного дна коллектора или выше его, а также русел селей, строящимся по отдельным проектам;
для специальных работ (силикатизация, цементационная завеса, свайное основание и других), стоимость которых выше 30 % стоимости водохранилищ и гидротехнических сооружений, строящихся по другим проектам.
6.17.7 В нормах для водохозяйственных объектов продолжительность строительства увеличивается до 20 % при наличии необходимого обоснования в проекте организации строительства (ПОС) в следующих случаях:
на строительстве оросительных (включая рисовые), обводнительных и осушительных систем:
для объема плывунов, скальных грунтов и грунтов, склонных к оползням, свыше 25 % земляных работ профильного объема;
если строительство индивидуальных сооружений и проведение противофильтрационных работ выше стоимости работ по системе на 40 % по смете;
по селевым руслам и отдельным крупным коллекторам при имеющемся горизонте вод в грунте на уровне проектного дна или выше его;
по каналам, при стоимости работ в плывунах, грунтах скальных и подверженных явлениям оползня, составляющих от стоимости земляных работ свыше 40 %;
по гидротехническим отдельным (нетиповым) крупным объектам и по водохранилищам (ложам), если имеется превышение 30 % стоимости объекта над затратами на спецработы для устройства основания (цементационная завеса, свайное основание, силикатизация и других);
при строительстве систем польдерных оросительных и систем осушения с дамбами обвалования для защиты и станциями насосной откачки в приморских низменностях и поймах рек;
при строительстве в климатической зоне, где расчетный зимний период составляет более 140 дней;

нысандарды 3 және 4 санаттағы бедерлердің қиылысуына ие жерлерде салған кезде.
6.17.8 Су шаруашылығы нысандарының құрылыс ұзақтығының нормаларына – арналық, жағаны нығайтушы құрылыстар, топырақ үю дамбалары, жер өңдеушілік тағайындалудағы су қоймалары мен бөгеттері бойынша - бірінші тасқынның өткізілуі және бөгеттер мен су қоймаларының қалыпты жобалық деңгейжиекке дейін толтырылуы қосылмаған және қосылуы тиіс. Бұл кезеңнің ұзақтығы құрылысты ұйымдастыру жобасымен анықталады.
6.17.9 Нормалармен су іздерінде суландыру жүйелерін салу кезіндегі топырақтарды тұрақтандыру кезеңі ескерілмеген. Оның ұзақтығы құрылысты ұйымдастыру жобасымен анықталады және нормаларға қосылады.
Аталған өнеркнеркәсәптік түр бойынша құрылыстың ұзақтық нормасы сәйкес есеп және құрылысты ұйымдастыру жобасы бойынша анықталады.
6.18
Әуе көлігі
6.18.1 Нормалар, тәуліктегі орташа температура 5ҮС және одан жоғары кезінде, қарапайым тәсілмен цементтік-бетонды жабындарды жасауға және бір жыл ішіндегі жұмыс күндерінің есептік санына сүйеніп, аэродромдық жабындар мен аэропорттар үшін 4 аймақ үшін (1- жылына 100 есептік жұмыс күніне дейін; 2- жылына 125 есептік жұмыс күніне дейін; 3- жылына 150 есептік жұмыс күніне дейін; 4- жылына 150 есептік жұмыс күнінен артық) құрылыс ұзақтығын белгілейді.
6.18.2 Егер аэропорттың іске қосу кешені ішінара жиынтықпен жобаланса, онда мұндай кешеннің құрылыс ұзақтығын берілген кешенде жоспарланған нысандардың біреуінің максималды ұзақтығы бойынша есептеу қажет.
6.18.3 Ұшу-қону жолақтарының (бұдан әрі - ҰҚЖ) құрылыс ұзақтығы құрылысты ұйымдастыру жобасына сәйкес анықталуы тиіс, егер жер жұмыстарының көлемі келесі мәндерден асып түссе:
А класындағы аэродромдар үшін 1500 мың. текше метр (бұдан - м3);
Б класындағы аэродромдар үшін 1200 мың. м3;
В класындағы аэродромдар үшін 600 мың. м3.
6.18.4 А, Б, В класындағы аэродромдардың нормаларында ҰҚЖ құрылысы кезінде сырғитын қорама қалыпқа ие машиналар жиынтығының пайдаланылуымен бетоннан жасылған бір қабатты жабындар құрылғысы қарастырылған. Рельстердің жиынтығы бар бетон төсеуші машиналар қолданылған жағдайда 1,1 коэффициентін пайдалану қажет.
6.18.5 Егер А және Б класындағы аэродромдарында бетон жабындары 2 қабатқа ие болса, онда келесі коэффициенттер пайдаланылады:
1,2 – сырғитын қорама қалыпқа ие машиналарын қолданған кезде;
1,3 – рельстік жиынтығы бар бетон төсеуші машиналарды қолданған кезде.
6.18.6 Берілген түр бойынша құрылыс ұзақтығының нормалары сәйкес есепке және құрылысты ұйымдастыру жобаларымен анықталады.

при строительстве объектов на местности, имеющей пересеченность рельефа категории 3 и 4.
6.17.8 В нормы продолжительности строительства водохозяйственных объектов не включены и должны прибавляться- по русловым, берегоукрепительным сооружениям, дамбам обвалования, водохранилищам и прудам мелиоративного назначения - пропуск первого паводка и заполнение прудов и водохранилищ до нормального проектного горизонта. Продолжительность этого периода определяется проектом организации строительства.
6.17.9 Нормами не учтен период стабилизации грунтов при строительстве оросительных систем на плавнях. Продолжительность его определяется проектом организации строительства и добавляется к нормам.
Нормы продолжительности строительства по данному виду промышленности определяются соответствующим расчетом и проектами организации строительства.
6.18
Воздушный транспорт
6.18.1 Нормы устанавливают для аэродромных покрытий и аэропортов продолжительность строительства для 4 зон (1- до 100 расчетных рабочих дней в году; 2-до 125 расчетных рабочих дней в году; 3- до 150 расчетных рабочих дней в году и 4- более 150 расчетных рабочих дней в году), исходя из изготовления обычным способом цементобетонных покрытий и расчетным количеством рабочих дней в году, при средней температуре в сутки от 50С и выше.
6.18.2 Если пусковой комплекс аэропорта планируется частичным набором, то длительность строительства такого комплекса следует рассчитывать по максимальной длительности одного из объектов, запланированных в данном комплексе.
6.18.3 Продолжительность строительства взлетно-посадочных полос (далее - ВПП) определяется в соответствии с проектом организации строительства, если объемы земляных работ превышают:
1500 тысяч кубических метров (далее - тыс. м3) для аэродромов класса А;
1200 тыс. м3 для аэродромов класса Б;
600 тыс. м3 для аэродромов класса В.
6.18.4 В нормах на аэродромы класса А, Б, В при строительстве ВПП предусмотрено устройство однослойных покрытий из бетона с использованием комплекта машин, имеющих скользящую опалубку. Для случая применения бетоноукладочных машин с комплектом рельс, следует использовать коэффициент 1,1.
6.18.5 Если на аэродромах классов А и Б бетонные покрытия имеют 2 слоя, то используются следующие коэффициенты:
1,2 - при применении комплекта машин, имеющих скользящую опалубку;
1,3 - при применении бетоноукладочных машин с рельсовым комплектом.
6.18.6 Нормы продолжительности строительства по данному виду промышленности определяются соответствующим расчетом и проектами организации строительства.
_____________________________________________________________________

ӘОЖ 614.844+654.924.5 МСЖ 91.120.99
Негізгі сөздер: құрылыс ұзақтығының нормалары, кәсіпорын құрылысындағы іс ірігесі, ғимараттар, мекемелер, құрылыс матераилдары, нормативті құжаттар, құрылыс нормалары, құрылыс объектісі, күрделі құрылыс,құрылыстық –монтаждау жұмыстары.

УДК 614.844+654.924.5 МКС 91.120.99
Ключевые слова: нормы продолжительности строительства, задел в строительстве предприятия, сооружения, здания, строительные нормы, строительный объект, капитальное строительство, строительно-монтажные работы.