"Пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеу, өндірістік сынақтарын жүргізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-4/61 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 22 шілдедегі № 326 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 тамызда № 14156 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеу, өндірістік сынақтарын жүргізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-4/61 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11687 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 9 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркеу, өндірістік сынақтарын жүргізу және мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Пестицидтердi (улы химикаттарды) мемлекеттік тіркеу үшін тiркелушi (өтінім беруші) жеке өзі, почта арқылы немесе www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық нысанда Ведомствоға мемлекеттік немесе орыс тілінде тіркеу досьесін ұсынады, ол мыналарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуге өтінім;
2) пестицидті (улы химикатты) тiркеу және өндiрiстiк сынақтарының нәтижелері туралы есептердің көшірмелері;
3) пестицидтің (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі қалдық мөлшелерінің құрамын анықтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу нәтижелері туралы есептердің көшірмелері;
4) пестицидттердiң (улы химикаттардың) өндірістік сынақтарын бағалау актісі;
5) пестицидке (улы химикатқа) қысқаша досье;
6) пестицидтiң (улы химикаттың) әрекет етуші заты мен препараттық нысанын токсикологиялық-гигиеналық бағалау жөніндегі есептер (осы жұмыстарды Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
7) пестицидтiң (улы химикаттың) қауіптілігін гигиеналық бағалау жөніндегі есептер (осы жұмыстарды Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
8) пестицидтi (улы химикатты) өндіру және қолдану кезіндегі еңбек жағдайын санитариялық-гигиеналық зерттеу (осы жұмыстарды Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-4/61 "Об утверждении Правил проведения регистрационных, производственных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов)"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 326. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2016 года № 14156.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-4/61 "Об утверждении Правил проведения регистрационных, производственных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11687, опубликованный от 9 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах проведения регистрационных, производственных испытаний и государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов), утвержденных указанным приказом:
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Для государственной регистрации пестицидов (ядохимикатов) регистрант (заявитель) лично, по почте или в электронной форме посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz подает в Ведомство регистрационное досье на государственном или русском языке, включающее:
1) заявку на государственную регистрацию пестицида (ядохимиката) по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
2) копии отчетов о результатах регистрационных и производственных испытаний пестицида (ядохимиката);
3) копии отчетов о результатах проведения работ по определению содержания остаточных количеств пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды;
4) акт оценки производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов);
5) краткое досье на пестицид (ядохимикат);
6) отчеты по токсиколого-гигиенической оценке действующего вещества и препаративной формы пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
7) отчеты по гигиенической оценке опасности пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
8) санитарно-гигиенические исследования условий труда при производстве и применении пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);

9) пестицидтi (улы химикатты) токсикологиялық-балық шаруашылығы бағалауы туралы есептер (осы жұмыстарды Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
10) пестицидтi (улы химикатты) экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептер (осы жұмыстарды Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
11) пестицидтi (улы химикатты) бал ара шаруашылығы мен мал шаруашылығы үшін ветеринариялық-санитариялық, экологиялық-токсикологиялық бағалау туралы есептер (осы жұмыстарды Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында, Украинада жүргізуге құқығы бар ғылыми ұйымдардың зерттеу нәтижелерін ұсынуға рұқсат беріледі);
12) пестицидтегi (улы химикаттағы) әрекет етуші затты анықтаудың талдамалық әдісі. Тiркелушi (өтінім беруші) әдісті Қазақстан Республикасының жағдайларына бейімдеуді жүргізеді (бейімделген тәсілді ұсынуға рұқсат беріледі);
13) осы Қағдаларға 3-қосымшадағы 5.1-тармағының 21) тармақшасында көрсетілген пестицидтің (улы химикаттың) тамақ өнімдеріндегі, ауыл шаруашылығы өніміндегі қоршаған орта объектілеріндегі және биологиялық ортадағы қалдық мөлшелерін (қажет болса метаболиттерді) анықтау жөніндегі әдістемелік нұсқаулар (Ресей Федерациясында, Беларусь Республикасында және Қазақстан Республикасында бейімделген әдістемелерді ұсынуға рұқсат беріледі);
14) пестицидтiң (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі және қоршаған орта объектілеріндегі құрамының нормативтері (пестицидтiң (улы химикаттың) өсімдік шаруашылығы өніміндегі ең жоғары рұқсат етілген деңгейі, пестицидтiң (улы химикаттың) санитариялық-тұрмыстық мақсаттағы су қоймалары суындағы жол берілетін шекті концентрациясы (бұдан әрі – ЖШК), пестицидтiң (улы химикаттың) жұмыс аймағы ауасындағы ЖШК), пестицидтiң (улы химикаттың) жұмыс аймағы ауасындағы және атмосфералық ауадағы болжамды қауiпсіз әрекет ету деңгейi, пестицидтiң (улы химикаттың) топырақтағы ЖШК) (Қазақстан Республикасының немесе Ресей Федерациясының немесе Беларусь Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органы бекіткен);
15) "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 23-бабының талаптарына сәйкес пестицидті (улы химикатты) өндіруге (формуляциялауға) ұйымның стандарты, препараттық нысанның рецептурасы (Қазақстан Республикасында өндірілетін препараттар үшін);
16) пестицидті (улы химикатты) өндіруге лицензиялық келісім (салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары болмаған жағдайда, нотариалды куәландырылған көшірмелері), сондай-ақ пестицидті (улы химикатты) өндірушіге тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берген пестицидті (улы химикатты) өндіруге лицензия немесе рұқсат (Қазақстан Республикасы резиденті емес тіркеушілер (өтінім берушілер) салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары болмаған жағдайда, нотариалды куәландырылған көшірмелері);

9) отчеты о токсиколого-рыбохозяйственной оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
10) отчеты об эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
11) отчеты о ветеринарно-санитарной, эколого-токсикологической оценке пестицида (ядохимиката) для пчеловодства и животноводства (допускается представление результатов исследований научных организаций, имеющих право на проведение данных работ в Российской Федерации, Республике Беларусь, Украине);
12) аналитический метод определения действующего вещества в пестициде (ядохимикате). Регистрант (заявитель) проводит адаптацию метода для условий Республики Казахстан (допускается представление уже адаптированного метода);
13) методические указания по определению остаточных количеств пестицида (ядохимиката) (при необходимости метаболитов) в продуктах питания, сельскохозяйственной продукции, объектах окружающей среды и биологических средах (допускается представление уже адаптированных методик в Российской Федерации, Республике Беларусь и Республике Казахстан), указанные в подпункте 21) пункта 5.1 приложения 3 к настоящим Правилам;
14) нормативы содержания пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции и объектах окружающей среды (максимально допустимый уровень пестицида (ядохимиката) в растениеводческой продукции, предельно допустимая концентрация пестицида (ядохимиката) (далее – ПДК) в воде водоемов санитарно-бытового назначения, ПДК в воздухе рабочей зоны, ориентировочно безопасный уровень воздействия пестицида (ядохимиката) в воздухе рабочей зоны и атмосферном воздухе, ПДК в почве) (утвержденные уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения Республики Казахстан или Российской Федерации, или Республики Беларусь);
15) стандарт организации (технические условия) на производство (формуляцию) пестицида (ядохимиката) согласно требованиям статьи 23 Закона Республики Казахстан "О техническом регулировании" от 9 ноября 2004 года, рецептура препаративной формы (для препаратов, производимых в Республике Казахстан);
16) лицензионное соглашение на производство пестицида (ядохимиката) (нотариально заверенная копия, в случае отсутствия оригинала для сверки), а также выданные производителю пестицида (ядохимиката) соответствующими уполномоченными органами лицензия или разрешение на производство пестицида (ядохимиката) (нотариально заверенные копии, в случае отсутствия оригинала для сверки для регистрантов (заявителей) – нерезидентов Республики Казахстан);

17) пестицидті (улы химикатты) өндіруші әзірлеген пестицидтiң (улы химикаттың) қауіпсіздік паспорты;
18) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтi (улы химикатты) тасымалдау, сақтау, қолдану және залалсыздандыру жөніндегі ұсынымдар;
19) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидтің (улы химикаттың) мемлекеттік және орыс тілдерінде ақпараты бар ыдыс заттаңбасы.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеу туралы шешім қабылданғаннан кейін Ведомство 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пестицидке (улы химикатқа) тіркеу куәліктерін ресімдейді. Ведомство пестицидті (улы химикатты) тіркеу куәлігінің түпнұсқасын тіркелушіге (өтінім берушіге) немесе заңнамада белгіленген тәртіппен рәсімделген сенімхаты бар уәкілетті тұлғаға береді. Пестицидке (улы химикатқа) тіркеу куәлігінің көшірмесі Ведомствода сақталады.
Тіркелуші (өтінім беруші) Ведомствоға пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуге, оның ішінде www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде, Ведомство пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеу өтінімін қарауды, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуді келісуді және пестицидке (улы химикатқа) берілген тіркеу куәлігін ресімдеуді, шешім қабылдауды осы Қағидаларда белгіленген тиісті құжаттармен тіркелуші (өтінім беруші) ұсынған күнінен бастап 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Пестицидтi (улы химикатты) мемлекеттік тiркеуден дәлелді бас тартуға:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның және (немесе) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуді келісу туралы сұранымға теріс жауабы;
2) тіркелуші-өтінім беруші осы Қағидалардың 37-тармағына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы талап етілетін деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
3) тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргізу үшін мәлімделген пестицидтің (улы химикаттың) химиялық құрамының, рецептурасының және өндіру технологиясының пестицидті (улы химикатты) мемлекеттік тіркеуге ұсынылған пестицидтің (улы химикаттың) химиялық құрамына, рецептурасына және өндіру технологиясына сәйкес келмеуі;

17) паспорт безопасности пестицида (ядохимиката), разработанный производителем пестицида (ядохимиката);
18) рекомендации по транспортировке, хранению, применению и обезвреживанию пестицида (ядохимиката) по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
19) тарная этикетка пестицида (ядохимиката) с информацией на государственном и русском языках по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. После принятия решения о государственной регистрации пестицида (ядохимиката) Ведомство в течение 3 (три) рабочих дней оформляет регистрационное удостоверение на пестицид (ядохимикат) по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам. Оригинал регистрационного удостоверения на пестицид (ядохимикат) выдается Ведомством регистранту (заявителю) или уполномоченному им лицу, имеющему оформленную в установленном законодательством порядке доверенность. Копия регистрационного удостоверения на пестицид (ядохимикат) хранится в Ведомстве.
При обращении регистранта (заявителя) за государственной регистрацией пестицида (ядохимиката) в Ведомство, в том числе посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, рассмотрение заявки на государственную регистрацию пестицида (ядохимиката), согласование государственной регистрации пестицида (ядохимиката) с уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, принятие решения и оформление регистрационного удостоверения на пестицид (ядохимикат) осуществляется Ведомством не позднее 22 (двадцать два) рабочих дней со дня представления регистрантом (заявителем) заявки с соответствующими документами, установленными настоящими Правилами.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Основаниями для мотивированного отказа в государственной регистрации пестицида (ядохимиката), являются:
1) отрицательный ответ уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и (или) уполномоченного органа в области охраны окружающей среды на запрос о согласовании государственной регистрации пестицида (ядохимиката);
2) установление недостоверности представленных регистрантом-заявителем документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, требуемых для получения государственной регистрации пестицида (ядохимиката) в соответствии с пунктом 37 настоящих Правил;
3) несоответствие химического состава, рецептуры и технологии производства пестицидов (ядохимикатов), заявленных для проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний, химическому составу, рецептуре и технологии производства пестицидов (ядохимикатов), представленных на государственную регистрацию пестицидов (ядохимикатов);

4) пестицидтерге (улы химикаттарға) жататын өнертабыстарға патент иеленушілер құқықтарының бұзылуы;
5) тіркелушіге (өтінім берушіге) пестицидтерді (улы химикаттарды) өндіру (формуляциялау), пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу, пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольді және фумигациялық тәсілдермен қолдану жөніндегі қызмет түрлеріне тыйым салатын соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы негіз болып табылады.
Пестицидтердің (улы химикаттардың) тiркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын жүргiзу жоспарларында тіркелмеген пестицидтердің (улы химикаттардың) болмауы тіркеу (ұсақмөлдекті және өндірістік) сынақтарын және (немесе) ғылыми-зерттеулерді жүргізуге арналған пестицидтердің (улы химикаттардың) тіркелмеген үлгілерін әкелуге дәлелді бас тарту үшін негіз болып табылады.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға, сондай-ақ күнтізбелік бес күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Мырзахметов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
____________ Д. Абаев
2016 жылғы "___"____________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
______________ Ж. Қасымбек
2016 жылғы 25 шілде
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Қ. Бишімбаев
2016 жылғы "___"____________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
____________ Қ. Бозымбаев
2016 жылғы "___"____________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика Министрінің
міндетін атқарушы
____________ М. Мырзағалиев
2016 жылғы 26 шілде

4) нарушение прав патентообладателей на изобретения, относящиеся к пестицидам (ядохимикатам);
5) наличие вступившего в законную силу решения (приговора) суда, запрещающего регистранту (заявителю) заниматься видом деятельности по производству (формуляции) пестицидов (ядохимикатов), реализации пестицидов (ядохимикатов), применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами.
Основанием для мотивированного отказа на ввоз незарегистрированных образцов пестицидов (ядохимикатов), предназначенных для проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний и (или) научных исследований, является отсутствие незарегистрированных пестицидов (ядохимикатов) в планах проведения регистрационных (мелкоделяночных и производственных) испытаний пестицидов (ядохимикатов).".
2. Департаменту пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет", а также в течение пяти рабочих дней в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр сельского
хозяйства Республики Казахстан
А. Мырзахметов
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
__________ Д.Абаев
22 июля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
__________ Ж. Касымбек
25 июля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ К. Бишимбаев
"____" _____________ 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ К. Бозумбаев
26 июля 2016 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министр энергетики
Республики Казахстан
______________ М. Мирзагалиев
26 июля 2016 года