Арнаулы пошта байланысы қызметі қызметкерлерінің нысанды киімінің және Ұлттық пошта операторы жұмыскерлерінің нысанды киімінің (погонсыз) үлгілерін, оны киіп жүру қағидаларын, онымен қамтамасыз ету нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 25 шілдедегі № 56 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 25 тамызда № 14159 болып тіркелді.
"Пошта туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) 1-қосымшаға сәйкес Ұлттық пошта операторының арнаулы пошта байланыс қызметі қызметкерлерінің нысанды киім үлгісі;
2) 2-қосымшаға сәйкес Ұлттық пошта операторы жұмыскерлерінің (погонсыз) нысанды киім үлгісі;
3) 3-қосымшаға сәйкес Ұлттық пошта операторының арнаулы пошта байланыс қызметі қызметкерлерінің нысанды киімін қамтамасыз ету нормалары, кию қағидалары;
4) 4-қосымшаға сәйкес Ұлттық пошта операторының жұмыскерлерінің (погонсыз) нысанды киімін қамтамасыз ету нормалары, кию қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Байланыс департаменті (В.В. Ярошенко):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап күнтізбелік бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялауды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі Д. Абаев
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 25 шілдедегі
бұйрығына
1-қосымша
Ұлттық пошта операторының арнаулы пошта байланысы қызметi қызметкерлерінің нысанды киімінің үлгілері
Жоғары, аға және кіші құрамның свитердегі күнделікті киім нысаны
Арнаулы пошта байланысы қызметiнің төсбелгілері
мен айырым белгілері
1-кесте
Лауазымдардың атауы
Басшылық құрам
Айырым белгілері
Петлицалардағы:
РАБҚ филиалының директоры;
РАБҚ филиалы директорының орынбасарлары
жоғарғы
РАБҚ бөлімдері бастықтарының орынбасарлары;
РАБҚ бөлімдерінің (секторларының) бас мамандары
аға
РАБҚ бөлімдерінің (секторларының) бастықтары;
Облыстық (қалалық) арнаулы байланыс қызметі бастықтарының орынбасарлары
аға
Облыстық (қалалық) арнаулы байланыс қызметінің бастықтары;
РАБҚ өңірлік басқарма бастығының орынбасары
аға
РАБҚ өңірлік басқармасының бастығы;
РАБҚ әкімшілік-шаруашылық басқармасының бастығы
аға
Фельдъегерь;
Экспедитор;
Фельдъегерь-экспедитор;
Фельдъегерь-жүргізуші;
Аға фельдъегерь;
Аға фельдъегерь-жүргізуші;
Арнайы тапсырмалар жөніндегі фельдъегерь;
РАБҚ жауапты кезекшісі;
облыстық (қалалық) арнаулы байланыс қызметі;
Облыстық арнаулы байланыс қызметінің бастығы;
РАБҚ, облыстық (қалалық) арнаулы байланыс қызметінің жетекші мамандары, мамандары
аға
Киімде:
РАБҚ филиалының директоры;
РАБҚ филиалы директорының орынбасарлары
жоғары
РАБҚ бөлімдері бастықтарының орынбасарлары;
РАБҚ бөлімдерінің (секторларының) бас мамандары
аға
РАБҚ бөлімдерінің (секторларының) бастықтары;
Облыстық (қалалық) арнаулы байланыс қызметі бастықтарының орынбасарлары
аға
Облыстық (қалалық) арнаулы байланыс қызметінің бастықтары; РАБҚ өңірлік басқарма бастығының орынбасары
аға
РАБҚ өңірлік басқармасының бастығы;
РАБҚ әкімшілік-шаруашылық басқармасының бастығы
аға
Фельдъегерь;
Экспедитор;
Фельдъегерь-экспедитор;
Фельдъегерь-жүргізуші
кіші
Аға фельдъегерь;
Аға фельдъегерь - жүргізуші
кіші
Арнайы тапсырмалар жөніндегі фельдъегерь
кіші
РАБҚ, облыстық (қалалық) арнаулы байланыс қызметінің жауапты кезекшісі, Облыстық арнаулы байланыс қызметі бөлімшесінің бастығы; РАБҚ, облыстық (қалалық) арнаулы байланыс қызметінің жетекші мамандары, мамандары
кіші
Түймелер

Об утверждении образцов, правил ношения, норм обеспечения форменной одеждой сотрудников службы специальной почтовой связи и форменной одеждой (без погон) работников Национального оператора почты
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 25 июля 2016 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2016 года № 14159.
В соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О почте" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) образцы форменной одежды сотрудников службы специальной почтовой связи Национального оператора почты, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образцы форменной одежды (без погон) работников Национального оператора почты, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) правила ношения, нормы обеспечения форменной одеждой сотрудников службы специальной почтовой связи Национального оператора почты, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) правила ношения, нормы обеспечения форменной одеждой (без погон) работников Национального оператора почты, согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту связи Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (Ярошенко В.В.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение пяти рабочих дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
Приложение 1
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 25 июля 2016 года № 56
Образцы
форменной одежды сотрудников службы специальной
почтовой связи Национального оператора почты
Костюм представительский
(парадно-выходной)
высшего состава
Костюм служебный
высшего состава
Костюм представительский
(парадно-выходной)
старшего состава
Костюм служебный
старшего состава
Костюм служебный повседневный младшего состава
Костюм специальный летний для младшего состава
Повседневная форма одежды в свитере высшего, старшего и младшего состава
Куртка-бушлат высшего и старшего состава
Куртка-бушлат младшего состава
Плащ высшего состава
Плащ старшего состава
Рубашка высшего состава
Рубашка старшего состава
Фуражка высшего и старшего состава
Кепи высшего и старшего состава, а также для специального костюма (летнего) младшего состава мужчин
Кепи для повседневного костюма младшего состава мужчин
Костюм представительский (выходной) высшего состава
Костюм служебный старшего состава
Костюм повседневный для младшего состава
Повседневная форма одежды в свитере высшего, старшего и младшего состава
Куртка-бушлат высшего и старшего состава
Куртка-бушлат младшего состава
Плащ высшего и старшего состава
Плащ младшего состава
Нагрудные знаки и знаки различия Службы специальной почтовой связи
Таблица 1

1-тарау. Арнаулы пошта байланысы қызметінің қызметкерлері
үшін нысанды киімнің, шевронның, эмблема және төсбелгілердің
сипаты
1. Арнаулы пошта байланысы қызметiнің (бұдан әрі - Арнаулы байланыс қызметі) жоғары құрамы үшін ерлер костюмі (китель, шалбар) 1-суретке сәйкес қара-көк түсті жартылай жүн қосылған матадан дайындалады.
1) жартылай жүн қосылған матадан жасалған, қара-көк түсті жартылай қынамалы пішіндегі, екі жағына бірдей қаусырмалы, ойысқан түймелігі бар китель, екі қатарға орналасқан алты нысанды түймесі бар, жағасы мен лацканы қайырылған, жағасының шетіне көк түсті жиек салынған, жағасында алтын түстен арнайы сурет (белгі) тігілген түрдегі петлица бар.
Жеңдері ені 8 сантиметр қайырмамен, қайырманың жоғары жағында - көк түсті жиек, қайырма ортасында алтын түстес арнайы сурет тігілген. Сол жақ жеңінде – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің "Шеврон" жең белгісі. Оң жақ жеңінде – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің "Эмблема" жең белгісі. Төсінде клапандары бар тілікті қалталар көлденең орналасқан.
2) жартылай жүн қосылған матадан жасалған, қара-көк түсті тік шалбар, астарлы ішкі жан қалталары бар, оң жағынан артқы тілікті қалтаға түймеленеді, бүйір тігіс арқылы – шетінде ені 2 сантиметр көк түсті лампастар бар, көк түсті жиек жүргізілген.
2. Арнаулы байланыс қызметінің аға құрамы үшін ерлер костюмі (китель, шалбар) 2-суретке сәйкес қара-көк түсті жартылай жүн қосылған матадан дайындалады.
1) жартылай қынамалы пішіндегі, бір жағына бірдей қаусырмалы, төрт нысанды түймеге түймеленетін, жағасы мен лацканы қайырылған, пиджактың жағасында - Арнаулы байланыс қызметiнің айырым белгілерінің жапсырма петлицасы бар китель.
Жеңдері қондырылып тігілген екі тігісті, шынтақ тігісінде нысанды екі түйме бар. Сол жақ жеңінде – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің жапсырмалы "Шеврон" жең белгісі. Оң жақ жеңінде – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің "Эмблема" жең белгісі. Арқасының ортаңғы тігісі шлицпен бітеді, төсі жалғап тігілген қапталды және бел тұсында алдыңғы бүкпесі, клапанды бүйірлеу көлденең орналасқан тілікті жан қалталары бар;
2) жартылай жүн қосылған матадан жасалған, қара-көк түсті тік шалбар, астарлы ішкі жан қалталары, оң жағынан түймелі артқы қима қалтасы бар, бүйір тігіс арқылы көк түсті жиек жүргізілген.
3. Арнаулы байланыс қызметінің кіші құрамы үшін күнделікті ерлер костюмі (күрте, шалбар) 3-суретке сәйкес аралас матадан дайындалады.
1) тік пішінді күрте (жапсырмалы жең белгісімен (шевронмен) толықтырылған), қайырма жағал, ортадағы түймелігі солдан оңға қарай, бес ілгекті және диаметрі 14 миллиметр алтын түстес нысанды түймелермен. Ілгекке және диаметрі 14 миллиметр алтын түстес нысанды түймеге түймеленетін, фигуралы клапанды жапсырма омырау қалталары бар. Жапсырма қалталардың үстіңгі жағына қара-көк фонда алтын түсті жиекпен жапсырма және алтын әріптермен жазбалар: сол жағында "Қан тобы", оң жағында кіші құрам жұмыскерлерінің "Айырым белгілері" тігілген. Күртенің жағасында – Қазақстан Республикасының алтын түстес металл "KZ" эмблемасы. "Жапырақшалы" тілікті көлбеу жан қалталары бар. Арқасы иінішпен. Қозғалу еркіндігі үшін иініш бойымен жұмсақ бүрмелер салынған.
Ілгекке және диаметрі 14 миллиметр алтын түстес арнайы түймелерге түймеленетін, жалғап тігілген манжеттері бар екі тігісті қондырылып тігілген жең. Жалғап тігілген манжет тігісінің бойымен шынтақ тігісіне қарай екеуден жұмсақ бүрме салынған.
Күртенің төмен жағында тұтас пішілген белдік бар. Белдіктің көлемі көп инелі арнайы машинада ілмекті инешаншыммен өңделген, созылғыш тоқыма баумен бүйір бойымен реттеледі.
Күртенің төсі және арқасы астарланған. Сол жақ төсінің астарында ілгекке және диаметрі 14 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге түймеленетін ішкі қалтасы бар.
Жең белгі (шеврон) нысанды киімнің сол жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғары нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.
Жең белгі (эмблема) нысанды киімінің оң жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғары нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.

Глава 1. Описание
форменной одежды, шеврона, эмблемы и знаков нагрудных
для сотрудников Службы специальной почтовой связи
1. Костюм мужской (китель, брюки) для высшего состава службы специальной почтовой связи (далее – Служба спецсвязи), изготавливается из полушерстяной ткани темно-синего цвета согласно рисунку 1:
1) китель темно-синего цвета из полушерстяной ткани полуприлегающего силуэта, двубортный, со смещенной бортовой застежкой, имеет шесть форменных пуговиц, расположенных в два ряда, воротник и лацканы отложные, по краю воротника кант синего цвета, на воротнике петлица в виде шитья из золотистого цвета специального рисунка (знака).
Рукава с обшлагом шириной 8 сантиметров, по верху обшлага – кант синего цвета, посередине обшлага шитье золотистого цвета специального рисунка. На левом рукаве – нарукавный знак "Шеврон" Службы спецсвязи установленного образца. На правом рукаве – нарукавный знак "Эмблема" Службы спецсвязи установленного образца. Полочки с боковыми горизонтально расположенными прорезными карманами с клапанами;
2) брюки прямые темно-синего цвета на выпуск из полушерстяной ткани, на подкладке, с боковыми внутренними карманами, задним врезным карманом на пуговице с правой стороны, по боковому шву – кант синего цвета, по краям которого лампасы синего цвета шириной 2 сантиметров.
2. Костюм мужской (китель, брюки) для старшего состава Службы спецсвязи изготавливается из полушерстяной ткани темно-синего цвета согласно рисунку 2:
1) китель полуприлегающего силуэта, однобортный, с застежкой на четыре форменные пуговицы, воротник и лацканы отложные, на воротнике пиджака – нашивные петлицы знаков различия Службы спецсвязи.
Рукава, втачанные двухшовные, в локтевом шве с двумя форменными пуговицами. На левом рукаве – нашивной нарукавный знак "Шеврон" Спецсвязи установленного образца. На правом рукаве – нашивной нарукавный знак "Эмблема" Службы спецсвязи установленного образца. Средний шов спинки заканчивается шлицей, полочки с притачными бочками и передней вытачкой по талии, боковыми горизонтально расположенными прорезными карманами с клапанами;
2) брюки прямые темно-синего цвета на выпуск из полушерстяной ткани, на подкладке, с боковыми внутренними карманами, задним врезным карманом на пуговице с правой стороны, по боковому шву – кант синего цвета.
3. Костюм мужской повседневный (куртка, брюки) для младшего состава Службы спецсвязи, изготавливается из смесовой ткани согласно рисунку 3:
1) Куртка прямого силуэта (укомплектована нашивным нарукавным знаком (шевроном), воротник отложной, центральная застежка с лева направо, с пятью петлями и форменными пуговицами золотистого цвета диаметром 14 миллиметров. Нагрудные накладные карманы с фигурными клапанами, застегивающимися на петли и форменные пуговицы золотистого цвета диаметром 14 миллиметров. Сверху над накладными карманами вшиты нашивки на темно-синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на левой стороне "Группа крови", на правой стороне "Знаки различия" работников младшего состава. На воротнике куртки – золотистые металлические эмблемы "KZ" Республики Казахстан. Боковые прорезные наклонные карманы с "листочкой". Спинка с кокеткой. По линии кокетки заложены мягкие складки для свободы движения.
Рукава втачные двухшовные с притачными манжетами, застегивающимися на петли и форменные пуговицы золотистого цвета диаметром 14 миллиметров. По шву притачивания манжет заложены по две мягкие складки в сторону локтевого шва.
По низу куртки цельнокроеный пояс. Объем пояса регулируется боковыми участками с эластичной тесьмой, обработанной на много игольной специальной машине с цепным стежком.
Полочка и спинка куртки на подкладке. На подкладке левой полочки внутренний карман, застегивающийся на петлю и пуговицу из пластика темно-синего цвета диаметром 14 миллиметров.
Нарукавный знак (шеврона) нашивают на внешней стороне центральной оси левого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака.
Нарукавный знак (эмблема) нашивается на внешней стороне центральной оси правого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака.

2) тік пішінді, үтіктелген қыры бар шалбар. Жалпақ белбеуге (портупея) 6 сантиметр болатын бес бастырмамен жалғап тігілген белдік. Белдіктің көлемі көп инелі арнайы машинада ілмекті инешаншыммен өңделген, созылғыш тоқыма баумен бүйір бойымен реттеледі. Белдік ілгекке және диаметрі 17 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге түймеленеді.
Гульфик солдан оңға қарай қара-көк түсті пластиктен жасалған "сыдырма ілмекпен" жабылады. Қималы бүйір сызығы бойымен жан қалталары бар.
Артқы оң жақ жартысында ішкі ілмекке және диаметрі 14 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге түймеленетін рамкалы тілікті қалта бар.
Бүйір тігістерін бойлай көк түсті жиек қондырылып тігілген. Шалбардың алдыңғы жағының жартысы астарланған.
4. Арнаулы байланыс қызметінің кіші құрамы үшін арнайы жазғы костюм 4-суретке сәйкес матадан дайындалады.
1) тік пішінді күрте (жең белгілерімен (жапсырмалы: шевронмен, эмблемамен) толықтырылған).
Бой тұсында тұтас пішілген жиектемемен қайырмалы жаға.
Ортадағы түймелік солдан оңға қарай, жоғары және төменгі ілгек тесіп өтетін жасырын (өңірлік жасырын) түймелі, диаметрі 17 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймелер.
Төсінде диаметрі 17 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге жасырын (өңірлік жасырын) түймеленетін клапанды екі тілікті омырау қалтасы бар.
Жапсырма қалталардың үстіңгі жағына қара-көк фонда алтын түстес жиекпен көмкерілген жапсырма және алтын әріппен жазба: сол жағында "Қан тобы", оң жағында кіші құрам жұмыскерлерінің "Айырым белгілері" тігілген. Күртенің жағасында – Қазақстан Республикасының алтын түстес металл "KZ" эмблемасы бар.
Арқасында екі қабаттап жалғап тігілген иініш бар.
Бұйымның төменгі жағында тұтас пішілген белбеу. Белдіктің арқа тұсында белдіктің көлемін реттеу үшін созылғыш таспамен кулиса орналасқан. Созылғыш таспалардың бір ұшы патқа - үш ілгекті реттеуішке белдіктің іш жағынан тігілген түймелерге түймелеу үшін бекітіледі.
Диаметрі 17 миллиметр, қара-көк түсті пластиктен жасалған түймелерге түймеленетін, жалғап тігілген манжеттері бар екі тігісті қондырылып тігілген жең. Шынтақ қаптамасы – күшейткішпен. Жеңінің жоғары бөлігінде тоқыма түймелікте клапаны бар көлем үшін екі жапсырма қалта орналасқан. Жең ойындысының тұсында – желдетуді қамтамасыз ету үшін трикотаж матадан (тордан) ендірме.
Жең белгісі (шеврон) сол жақ жеңдегі жапсырма қалтаның ашық жерінің ортасына тігіледі.
Жең белгі (эмблема) оң жақ жеңдегі жапсырма қалтаның ашық жерінің ортасына тігіледі.
2) тік, кең шалбар.
Жалғап тігілген белбеу, кең, ирек тігіс тәрізді қайып тігілген, жалпақ 6 сантиметр болатын белбеуге (портупея) бес бастырмамен, ілгекке және диаметрі 17 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймемен түймеленеді. Белдіктің көлемі созылғыш тоқыма баумен бүйір бойымен реттеледі.
Гульфик диаметрі 17 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймелерге жабылады.
Ішкі тілікті жан қалталары болады.
Шалбардың алдыңғы жағының жартысында тігісті қақпақшасы бар бүйір тігісі жағынан көлемін реттеу үшін жақтары, жасырын (өңірлік жасырын) түймелігі бар клапанды екі жапсырма қалта.
Оң жақ қалтаның ішкі жағында тоқыма түймеліктегі ылғалдан қорғайтын матадан жасалған ішкі қалта орналасқан.
Шалбардың алдыңғы жағының жартысында тізе тұсында қаптама – күшейткіш орналасқан.

2) брюки прямого силуэта, с заутюженными стрелками. Пояс притачной с пятью шлевками 6 сантиметров. под широкий ремень (портупея). Объем пояса регулируется боковыми участками с эластичной тесьмой, обработанной на много игольной специальной машине с цепным стежком. Пояс застегивается на петлю и пуговицу из пластика темно-синего цвета диаметром 17 миллиметров.
Гульфик застегивается слева направо, на "молнию" из пластика темно – синего цвета. Боковые карманы по линии отрезных бочков.
На правой задней половинке прорезной карман в рамку с застежкой на внутреннюю петлю и пуговицу из пластика темно-синего цвета диаметром 14 миллиметров.
По боковым швам втачан кант синего цвета. Передние половинки брюк на подкладке.
4. Костюм специальный летний для младшего состава Службы спецсвязи, изготавливается из ткани согласно рисунку 4:
1) куртка прямого силуэта (укомплектованы нарукавными знаками (нашивными: шевроном, эмблемой).
Воротник отложной с цельнокроеной стойкой в области ростка.
Центральная застежка с лева направо, потайная (супатная) на пуговицах, верхняя и нижняя петли сквозные, пуговицы из пластика темно-синего цвета, диаметром 17 миллиметров.
На полочках два нагрудных прорезных кармана с клапанами с потайной (супатной) застежкой на пуговицы из пластика темно-синего цвета, диаметром 17 миллиметров.
Сверху над накладными карманами вшиты нашивки на темно-синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на левой стороне "Группа крови", на правой стороне "Знаки различия" работников младшего состава. На воротнике куртки – золотистые металлические эмблемы "KZ" Республики Казахстан.
Спинка с двойной притачной кокеткой.
По низу изделия цельнокроеный пояс. В поясе по спинке расположена кулиса с эластичной лентой для регулирования объема пояса. Один конец эластичной ленты крепится к пату – регулятору с тремя петлями, для пристегивания на пуговицы, пришитые с внутренней стороны пояса.
Рукава втачные двухшовные с притачными манжетами на пуговицах из пластика темно- синего цвета, диаметром 17 миллиметров. С локтевыми накладками – усилителями. В верхней части рукавов расположены накладные карманы с двумя стенками для объема, с клапанами на текстильных застежках. В области проймы – вставки из трикотажного полотна (сетки) для обеспечения вентиляции.
Нарукавный знак (шеврон) нашивают по центру открытого поля накладного кармана на левом рукаве.
Нарукавный знак (эмблема) нашивают по центру открытого поля накладного кармана на правом рукаве;
2) брюки прямые, свободные.
Пояс притачный, широкий, прострочен зигзагообразно, с пятью шлевками под широкий ремень 6 см (портупея), застегивается на крючок и пуговицу из пластика темно-синего цвета, диаметром 17 миллиметров. Объем пояса регулируется боковыми участками с эластичной тесьмой.
Гульфик застегивается на пуговицы из пластика темно-синего цвета, диаметром 17 миллиметров.
Боковые карманы прорезные внутренние.
На передних половинках брюк, два накладных кармана со стенкой для объема со стороны бокового шва с клапанами с потайной (супатной) застежкой.
Внутри правого кармана расположен внутренний карман из влагозащитной ткани на текстильной застежке.
На передних половинках брюк в области колена расположены накладки – усилители.

Шалбардың артқы жағының оң жақ жартысында диаметрі 17 миллиметр, қара-көк түсті пластиктен жасалған жасырын (өңірлік жасырын) түймелігі бар клапанды тілікті қалта бар. Шалбардың арт жағының сол жақ жартысында диаметрі 17 миллиметр, қара-көк түсті пластиктен жасалған жасырын (өңірлік жасырын) түймелігі бар клапанды, көлем үшін жақтары бар жапсырма қалта бар.
Шалбардың төмен жағы созылғыш тоқыма баумен тартылған.
Шалбардың ішкі жағынан муфта қайып тігілген, бау көлемді реттеу үшін муфтаның төмен жағы арқылы кулисаға өткізіледі.
5. Арнаулы байланыс қызметінің жоғары, аға және кіші құрам үшін 5-суретке сәйкес, қара-көк түсті жүннен жуан ілмекпен тоқылған, ұзын жеңді свитер. Жуан ілмекпен тоқылған, былғары алмастырғыштан жасалған шынтақ қаптамалары бар, қара-көк түсті жүннен тоқылған, ұзын жеңді пуловер-свитер. Арнаулы байланыс қызметі жұмыскерлерін суықтан қорғауға арналған. Жеңдерінде – аралас матадан қаптамалар. Свитер жартылай жүннен (жүн құрамы кемінде 70%) ілмектеп тоқылған, қара-көк түсті таралған иірімжіптен жасалған. Тік пішінді. Мойнында V – тәрізді ойындысы бар және екі қабатталған ластик көмкермемен өңделген. Көмкерме ені – 4 сантиметр. Шынтақ тұсында күшейткіш қамтамасы бар бір тігісті қондырылып тігілген жең. Қаптама сопақ пішінді, шынтақ бүгілетін жерге симметриялы орналасқан. Қаптама өлшемі: ұзындығы – 18 сантиметр, ені – 12 сантиметр. Жеңінің төмен жағы мен бұйымның белдігі ені 8 сантиметр болатын қос қабатты тұтас ілмектеп тоқылған ластик резеңкеден жасалған. Иық тігістері тұсында сопақ пішінді күшейткіш қамтамалар сырып тігілген. Өлшемі: ұзындығы – 29-30 сантиметр, ені – 12-15 сантиметр. Бұйымның алдыңғы бөлігінде сол және оң жаңынан фигуралы клапаны бар жапсырма қалта сырып тігілген. Қалтаның төменгі бөлігінде бұрыштары қиылған. Қалта өлшемі (бұйым өлшеміне қарай): ұзындығы – 14 - 16 сантиметр, ені – 13 - 14 сантиметр. Клапан өлшемі: ені – 13 - 14 сантиметр, ортасынан биіктігі - 6 сантиметр, бүйірлері – 4 сантиметр, ұзындығы – 14 сантиметр, ені – 13 сантиметр. Жапсырма қалталардың үстіңгі жағына көк фонда алтын түсті жиекпен жапсырма және алтын әріптермен жазбалар: оң жағында жұмыскерлердің "Айырым белгілері", сол жағында "Қан тобы" тігілген. Жеңдерінің иық тігістері тұсында погон-муфтаны бекіту үшін погондар ендіре тігілген. Погонның ұзындығы өлшеміне қарай 11,0-14,0 сантиметр. Күшейткіш қамтамалар мен фигуралы клапаны бар жапсырма қалталар қара-көк түсті плащ матадан жасалған. Түймелері свитердің жоғарғы жағына түстес пластмассадан жасалған. Свитерге бекіту үшін погонды түймелеуге арналған түймелердің диаметрі 14 миллиметр. Свитердің бөлшектері осьтік сызықтық бойымен симметриялы орналасуы керек. Таңбалау – бұйымның өлшемі мен ұзындығы көрсетілген жазба белгі жағасы мен арқасының қайып тігілген тігісіне ендіре тігіледі, сондай-ақ бұйымды әзірлеуші, атауы, мемлекетаралық немесе ұлттық стандарт, ұзындығы мен өлшемі, материалдың артикулы және шығарылған күні көрсетілген, сол жақ төсінің тігісіне бекітілген тауарлық жазба белгі болады.

На правой задней половинке брюк прорезной карман с клапаном с потайной (супатной) застежкой на пуговицу из пластика темно-синего цвета, диаметром 17 миллиметров. На левой задней половинке брюк накладной карман со стенкой для объема с клапаном с потайной (супатной) застежкой на пуговицу из пластика темно-синего цвета, диаметром 17 миллиметров.
Низ брюк стянут эластичной тесьмой.
С внутренней стороны брюк, настрочены муфты, в кулису по низу муфты продет шнур, для регулировки объема.
5. Свитер с длинными рукавами темно-синего цвета толстой вязки для высшего, старшего и младшего состава Службы спецсвязи согласно рисунку 5. Пуловер-свитер с длинными рукавами, шерстяной темно-синего цвета, крупной вязки, локтевыми накладками из кожи заменителя. Предназначен для защиты от холода работников Службы специальной связи. На рукавах — накладки из смесовой ткани. Свитер полушерстяной (состав шерсти не менее 70%), вязаный, выполнен из гребенной пряжи темно – синего цвета. Силуэт прямой. Горловина имеет V – образной вырез и обработана котельной ластичной бейкой в два сложения. Ширина бейки – 4 сантиметров. Рукав одношовный втачной с усилительной накладкой в области локтя. Накладка овальной формы, расположена симметрично локтевого сгиба. Размер накладки: длина – 18 сантиметров, ширина – 12 сантиметров. Низ рукава и пояс изделия выполнены двойной цельновязанной ластичной резинкой шириной – 8 сантиметров. В области плечевых швов настрочены усилительные накладки овальной формы. Размер: длина – 29-30 сантиметров, ширина –12-15 сантиметров. На передней части изделия с левой и правой стороны настрочен накладной карман с фигурным клапаном. В нижней части кармана углы срезаны. Размеры кармана (в зависимости от размера изделия): длина – 14 - 16 сантиметров, ширина – 13 - 14 сантиметров. Размеры клапана: ширина – 13 - 14 сантиметров, высота по центру - 6 сантиметров, по бокам - 4 сантиметров. длина - 14 сантиметров, ширина – 13 сантиметров. Сверху над накладными карманами вшиты нашивки на синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на правой стороне "Знаки различия", на левой стороне "Группа крови", работников. В области плечевых швов рукавов вшиты погоны для крепления погон-муфта. Длина погон 11,0-14,0 сантиметров в зависимости от размера. Усилительные накладки и нагрудные карманы с фигурным клапаном из плащевой ткани темно – синего цвета. Пуговицы пластмассовые в цвет верха свитера. Пуговицы для застегивания погон на ножке для крепления их к свитеру, диаметром 14 миллиметров. Детали свитера должны быть расположены симметрично относительно осевой линии. Маркировка – ярлык с указанием размера и роста изделия, вшивается в шов стачивания воротника и спинки, а также товарный ярлык, закрепленный шве левой полочки, с указанием изготовителя, наименования изделия, межгосударственного или национального стандарта, роста и размера изделия, артикула материала и даты выпуска.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.01.2024 № 14/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. 6-суретке сәйкес ағытылатын жылы астары бар қара-көк түсті бушлат-күрте, сыдырма ілгекті, су өткізбейтін материалдан жасалған, омырауында клапанды жапсырма қалталары және ішкі жағынан қима қалтамен, бүйірлерінде қисық қиылған қалталары, кеуде бөлігінде алты түймелі жасырын (өңірлік жасырын) түймелікпен жапсырма өңіржиегі бар, етегі баумен байланады, сыдырма ілгекпен ағытылатын жылы астармен, жылытқышы бар, ағытылатын баулы кермелігі бар алмалы-салмалы жылы күләпарасы бар.
Жоғары және аға құрам үшін сұр түсті қаракөлден жасалған жаға, кіші құрам үшін қара-көк түсті тері цигейка жаға. Сол жақ жеңінде – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің "Шеврон" жең белгісі. Оң жақ жеңінде – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің "Эмблема" жең белгісі.
Жапсырма қалталардың жоғары жағына көк фонда алтын түстес жиекпен жапсырмалар және алтын түстес әріптермен жазба: оң жағында "Айырым белгілері", сол жағында жұмыскерлердің "Қан тобы" тігілген.
7. 7-суретке сәйкес Арнаулы байланыс қызметінің жоғары және аға құрамы үшін қара-көк түсті, аралас матадан жасалған (жең белгісімен (шевронмен, эмблемамен) толықтырылған), тік пішінді, қатты иық жапсырмалары бар, бір жағына бірдей қаусырмалы, жылы ағытылатын астары бар ерлер плащы.
Жағасы лацкандары бар қайырмалы.
Жағасына "KZ" эмблемасы орталастырылған.
Жапсырма қалталардың үстіңгі жағына көк фонда алтын түсті жиекпен жапсырма және алтын әріптермен жазбалар: оң жағында жұмыскерлердің "Айырым белгілері", сол жағында "Қан тобы" тігілген.
Ортадағы түймелік солдан оңға қарай, үш ілгегі және диаметрі 22 миллиметр күміс түсті нысанды түймелері бар.
Белді бойлай белдіктің астында бастырма. Белдік тік бұрышты күміс түстес металл айылбасқа түймеленеді.
Жан қалталары көлбеу "жапырақшалы" тілікті. Жеңдері қондырылып тігілген. Арқасы иінішті және ортадағы тігіспен, төменгі бөлігінде, шлиц орналасқан.
Жең белгі (шеврон) нысанды киімнің сол жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғарғы нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі. Сол жақ төсінде астарланған қалта.
Жең белгі (эмблема) нысанды киімнің оң жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғарғы нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.
Алынып-салынатын жылытатын астар "Файбертек" жылытқыш матасынан жасалған, екі жағынан астарлы матамен қабылған, плащқа ілгекпен және түймелермен түймеленеді.
Жылытатын астардың сол жақ төсінде ілгекке және диаметрі 14 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге түймеленетін жапсырма қалта. Жылытатын астардың қиықтары жиектелген.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 11.01.2024 № 14/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Куртка-бушлат согласно рисунку 6 темно-синего цвета с отстегивающей утепленной подкладкой, на замке-молнии, из водонепроницаемого материала, с накладными карманами с клапаном на груди и врезными косыми карманами по бокам, с внутренним врезным карманом, с накладной планкой на грудной части с потайной (супатной) застежкой на шесть пуговиц, со шнуровой затяжной подола, с отстегивающимся утеплителем на пуговицах, с отстегивающимся утеплительным подкладом на замке-молнии, пристежным утепленным капюшоном со шнуровой затяжкой.
Воротник для высшего и старшего состава из серого каракуля, для младшего состава темно-синего меховой цигейки. На левом рукаве – нашивной нарукавный знак "Шиврон" Службы спецсвязи установленного образца. На правом рукаве – нашивной нарукавный знак "Эмблема" Службы спецсвязи установленного образца.
Сверху над накладными карманами вшиты нашивки на синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на правой стороне "Знаки различия", на левой стороне "Группа крови", работников.
7. Плащ мужской согласно рисунку 7, темно-синего цвета, для высшего и старшего состава Службы спецсвязи, из смесовой ткани (укомплектованный нарукавными знаками (шевроном, эмблемой), прямого силуэта, с жесткими плечевыми накладками, однобортный, с утепленной отстегивающейся подкладкой.
Воротник отложной с лацканами.
На воротнике размещены эмблемы "KZ".
Сверху вшиты нашивки на синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на правой стороне "Знаки различия", на левой стороне "Группа крови", работников.
Центральная застежка слева на право, с тремя петлями и форменными пуговицами серебристого цвета диаметром 22 миллиметров.
По линии талии шлевки под пояс. Пояс застегивается на прямоугольную металлическую пряжку серебристого цвета.
Боковые карманы наклонные прорезные с "листочкой". Рукава втачные. Спинка с кокеткой и центральным швом, в нижней части, которого расположена шлица.
Нарукавный знак (шеврон) нашивают на внешней стороне центральной оси левого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака. На подкладке левой полочки карман.
Нарукавный знак (Эмблема) нашивается на внешней стороне центральной оси правого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака.
Съемная утепляющая подкладка выполнена из утеплителя "Файбертек" простеганного с обеих сторон с подкладочной тканью, пристегивается к плащу на петли и пуговицы.
На левой полочке утепляющей подкладки накладной карман, застегивающийся на петлю и пуговицу из пластика темно-синего цвета диаметром 14 миллиметров. Срезы утепляющей подкладки окантованы.

8. Салтанатты-бір киер, ақ түсті, біреуі ұзын және біреуі қысқа жеңді, мақта-матадан жасалған, түймелі, клапаны бар екі жапсырма қалталары бар жейде (екеу). Ақ түсті матадан жасалған ұзын жеңді, тік пішінді.
Жағасы қималы тіктемемен қайырмалы.
Орталық түймелік оңнан солға қарай сегіз ілгекке және диаметрі 11 миллиметр мата түстес пластиктен жасалған түймеге жырықтан төмен жағына дейін түймеленеді.
Төсінде ілгекке және диаметрі 14 миллиметр мата түстес пластиктен жасалған түймелерге түймеленетін, фигуралы клапандары бар омырау жапсырма қалталары болады. Арқасында екі қабатталған иініш.
Жеңдері жырығы және жалғап тігілген (қадалған) манжеттері бар қысқа (ұзын). Көйлектің, клапанның алды, манжеттер ілгекке және диаметрі 14 миллиметр мата түстес пластиктен жасалған түймеге түймеленеді.
Жең белгі (шеврон) нысанды киімнің сол жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғары нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.
Жең белгі (эмблема) киім нысанының оң жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғары нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.
Сол жақ кеудесінің жапсырма қалтасының жоғары жағына ендіре тігілген "Қан тобы" жапсырмасын орналастыру көзделеді.
Оң жақ кеудесінің жапсырма қалтасының жоғары жағына ендіре тігілген "Айырым белгілері" жапсырмасын орналастыру көзделеді.
Жейденің төмен жағында – тұтас пішілген белдік. Белдіктің көлемі созылғыш тоқыма баумен (немесе ендіріп тігілген, тартып байланатын резеңке) бүйір бөлігі арқылы реттеледі.
9. Біреуі ұзын және біреуі қысқа жеңді жейде (екеу). Сұр-көк түсті матадан жасалған. Жағасы қайырмалы, қималы тік.
Орталық түймелік оңнан солға қарай сегіз ілгекке және диаметрі 11 миллиметр мата түстес пластиктен жасалған түймеге жырықтан төмен жағына дейін түймеленеді.
Төсінде ілгекке және диаметрі 14 миллиметр мата түстес пластиктен жасалған түймелерге түймеленетін, фигуралы клапандары бар омырау жапсырма қалталары болады. Арқасында екі қабатталған иініш.
Жеңдері жырығы және жалғап тігілген (қадалған) манжеттері бар қысқа (ұзын). Жейденің, клапанның алды, манжеттер ілгекке және диаметрі 14 миллиметр мата түстес пластиктен жасалған түймеге түймеленеді.
Жең белгі (шеврон) нысанды киімнің сол жақ жеңінің сырт жағының орталық осі жеңнің жоғары нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.
Жең белгі (эмблема) киім нысанының оң жақ жеңінің сырт жағы орталық осінен жеңнің жоғары нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.
Сол жақ кеудесінің жапсырма қалтасының жоғары жағына ендіре тігілген "Қан тобы" жапсырмасын орналастыру көзделеді.
Оң жақ кеудесінің жапсырма қалтасының жоғары жағына ендіре тігілген "Айырым белгілері" жапсырмасын орналастыру көзделеді.
Жейденің төменгі жағында тұтас пішілген белдік. Белдіктің көлемі созылғыш тоқыма баумен (немесе ендіріп тігілген, тартып байланатын резеңке) бүйір бөлігі арқылы реттеледі.

8. Рубашка(две) парадно-выходная белого цвета, одна с длинными, одна с короткими рукавами, хлопчатобумажные, с двумя накладными карманами с клапаном на пуговицах. Прямого силуэта с длинными рукавами из ткани белого цвета.
Воротник отложной с отрезной стойкой.
Центральная застежка с лева направо на восемь петель и пуговиц из пластика в цвет ткани диаметром 11 миллиметров. Перед с разрезом до низа.
На полочках нагрудные накладные карманы с фигурными клапанами, застегивающимися на петли и пуговицы из пластика в цвет ткани диаметром 14 миллиметров. Спинка с двойной кокеткой.
Рукава короткие (длинные) с разрезами и (пришивными) притачными манжетами. Перед рубашки, клапана, манжеты застегиваются на петли и пуговицы из пластика в цвет ткани диаметром 14 миллиметров.
Нарукавный знак (шеврон) нашивают на внешней стороне центральной оси левого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака.
Нарукавный знак (эмблема) нашивают на внешней стороне центральной оси правого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака.
Сверху над накладным карманом груди левой стороны предусматривается размещение вшитой нашивки "Группа крови".
Сверху над накладным карманом груди правой стороны предусматривается размещение вшитой нашивки "Знаков различия".
По низу сорочки – цельнокроеный пояс. Объем пояса регулируется боковыми участками с эластичной тесьмой (или утягивающая вшитая резинка).
9. Рубашка (две) одна с длинными и одна с короткими рукавами. Из ткани серо-голубого цвета. Воротник отложной с отрезной стойкой.
Центральная застежка с лева направо на восемь петель и пуговиц из пластика в цвет ткани диаметром 11 миллиметров. Перед с разрезом до низа.
На полочках нагрудные накладные карманы с фигурными клапанами, застегивающимися на петли и пуговицы из пластика в цвет ткани диаметром 14 миллиметров. Спинка с двойной кокеткой.
Рукава короткие (длинные) с разрезами и (пришивными) притачными манжетами. Перед рубашки, клапана, манжеты застегиваются на петли и пуговицы из пластика в цвет ткани диаметром 14 миллиметров.
Нарукавный знак (шеврон) нашивают на внешней стороне центральной оси левого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров. от верхней точки рукава до знака.
Нарукавный знак (эмблема)нашивают на внешней стороне центральной оси правого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров. от верхней точки рукава до знака.
Сверху над накладным карманом груди левой стороны предусматривается размещение вшитой нашивки "Группа крови".
Сверху над накладным карманом груди правой стороны предусматривается размещение вшитой нашивки "Знаков различия".
По низу сорочки – цельнокроеный пояс. Объем пояса регулируется боковыми участками с эластичной тесьмой (или утягивающая вшитая резинка).

10. Күнделікті, мақта-матадан жасалған, тік пішінді, қалтасыз және түймеліксіз жейде түріндегі және қара-көк түсті қос қабатты резеңкемен өңделген дөңгелек нысанды мойын ойындысы бар футболка.
Жеңі қондырылып тігілген, қысқа. Бүйір тігістері торлағышпен өңделген. Футболканың төменгі жағы мен жеңдерінің манжеттері ішке қайырылып тігілген. Футболканың бөлшектері осьтік сызық бойымен симметриялы орналасуы керек. Бояудың шыдамдылық деңгейі: берік. Таңбалау – жағасында бұйымды әзірлеуші, атауы, мата артикулі, шығарылған күні көрсетілген жазба белгі.
11. Күнделікті киетін, мақта-матадан жасалған, тік пішінді, қалтасыз және түймеліксіз жейде түріндегі, ақ түсті екі қабат резеңкемен өңделген, дөңгелек нысанды мойын ойындысы бар футболка-майка.
Жеңдері қондырылып тігілген, қысқа. Шеткі тігістері торлағышпен өңделген. Футболканың төменгі жағы мен жеңдерінің манжеттері ішке қайырылып тігілген. Футболканың бөлшектері осьтік сызық бойымен симметриялы орналасуы керек. Бояудың шыдамдылық деңгейі: берік. Таңбалау – жағасында бұйымды әзірлеуші, атауы, мата артикулі, шығарылған күні көрсетілген жазба белгі.
12. Әскери үлгідегі галстук, қара-көк түсті, алмалы-салмалы.
13.Галстук-орамал, қара-көк түсті, жібек, үш бұрышты.
14. Үлгілерге 1-қосымшаның 9-суретіне сәйкес жоғары құрамның фуражкасы нысанды костюм тігілген матадан жасалады. Фуражканың құрсамасы қара түсті шұғадан немесе барқыттан жасалған. Фуражканың түбінің шетіне және құрсаманың жоғарғы шетіне көк түсті жиек жүргізілген. Фуражка құрсамасының алдында жалпы азаматтық кокарда, ал оның бүйір жақтарында арнайы сурет алтын түспен тігілген. Қара түсті күнқағары лакталған терімен керіп қапталған, ал төменгі жағы күдерімен немесе қара түсті жүн матамен қапталған. Күнқағардың үстінен қаусырмаға алтын түсті өрілген бау екі нысанды түймемен ілінеді. Төбесіне Арнаулы байланыс қызметiнің жапсырма эмблемасы бекітіледі.
15. Үлгілерге 1-қосымшаның 10-суретіне сәйкес аға құрамның фуражкасы нысанды киім тігілген матадан жасалады. Сопақ түптен және төрт кескіннен, қара түсті шұға немесе барқыт құрсамадан, күнқағардан тұрады. Төбесінің шетіне және құрсаманың жоғарғы шетіне көк түсті жиек жүргізілген. Фуражка құрсамасының алдында жалпы азаматтық кокарда. Күнқағар қара лакталған. Күнқағардың үстінен құрсамаға алтын түсті өрілген бау екі түймемен ілінеді. Төбесіне Арнаулы байланыс қызметiнің жапсырма эмблемасы бекітіледі.
16. Үлгілерге 1-қосымшаның 10-суретіне сәйкес жоғары және аға құрам үшін тік қаптамалы күнқағары бар ерлер кепиі. Кепи бес бөлшектен, төрт қиықтан және орталық бөлігі қондырма тігістен тұрады. Кепи астарланған және маңдайшасы жасанды теріден тігілген. Кепидің алдыңғы жағына жапсырма кокарда бекітіледі.

10. Футболка повседневная, хлопчатобумажная, прямого силуэта, в виде рубашки без карманов и застежки с горловиной округлой формы обработанной двойной резинкой темно-синего цвета.
Рукава втачные, короткие. Боковые швы обработаны оверлогом. Низ футболки и манжеты рукавов обработаны швом в подгибку. Детали футболки должны быть расположены симметрично относительно осевой линии. Степень устойчивости окраски: прочная. Маркировка - на воротнике ярлык с указанием изготовителя, наименования изделия, артикула ткани, даты выпуска.
11. Футболка-майка повседневная, хлопчатобумажная, прямого силуэта, в виде рубашки без карманов и застежки с горловиной округлой формы обработанной двойной резинкой белого цвета.
Рукава втачные, короткие. Боковые швы обработаны оверлогом. Низ футболки и манжеты рукавов обработаны швом в подгибку. Детали футболки должны быть расположены симметрично относительно осевой линии. Степень устойчивости окраски: прочная. Маркировка - на воротнике ярлык с указанием изготовителя, наименования изделия, артикула ткани, даты выпуска.
Галстук военного образца, темно-синего цвета, пристежной.
13. Галстук-платок, темно-синего цвета, шелковый, треугольной формы.
14. Фуражка высшего состава согласно рисунку 9 приложения 1 к Образцам. Выполняется из той же ткани, что и форменный костюм. Околыш суконный или бархатный черного цвета. По краю донышка и верхнему краю околыша канты синего цвета. Спереди на околыше фуражки общегражданская кокарда, а по ее боковым сторонам золотистое шитье специального рисунка. Козырек черный обтянут сверху лакированной кожей, а снизу замшей или шерстяной тканью черного цвета. Над козырьком к околышу пристегивается на две форменные пуговицы плетеный шнур золотистого цвета. На тулье помещается нашивная эмблема Службы спецсвязи.
15. Фуражка старшего состава согласно рисунку 9 приложения 1 к Образцам. Выполняется из той же ткани, что и форменный костюм. Состоит из овального донышка и четырех стенок, суконного или бархатного околыша черного цвета, козырька. По краю донышка и верхнему краю околыша канты синего цвета. Спереди на околыше фуражки общегражданская кокарда. Козырек черный лакированный. Над козырьком к околышу пристегивается на две форменные пуговицы плетеный шнур золотистого цвета. На тулье прикрепляется нашивная эмблема Службы спецсвязи.
16. Кепи мужское для высшего и старшего состава с прямым обтяжным козырьком согласно рисунку 10 приложения 1 к Образцам. Кепи состоит из пяти деталей, четырех клиньев и центральной части с вытачкой. Кепи на подкладке и с налобником из искусственной кожи спереди на кепи прикрепляется нашивная кокарда

17. Кіші құрам үшін ерлер кепиі орташа өлшемді күнқағары бар қара-көк түсті матадан жасалады, дөңгелек жұмсақ формалы, артқы бөлігінде оңға және солға өтетін клапандарға ені 5-6 сантиметр болатын қайырма, екі нысанды түймеге немесе конпкаға бекітіледі. Кепкидің алдыңғы жағына жапсырма кокарда бекітіледі.
18. Сол жаққа қарай өңір шеті арқылы қиыстырылатын көк түсті жиегі бар әскери үлгідегі пилотка. Пилотканың алдыңғы жағына жапсырмалы кокарда бекітіледі.
19. Салтанатты - бір киер, әскери үлгідегі, түсі салтанатты-бір киер костюге сәйкес, жартылай жүн қосылған матадан жасалған, астары бар берет. Береттің алдыңғы жағының орта тұсына жапсырмалы кокарда тігіледі.
20. Шарф-кашне, қара-көк түсті, жүннен тоқылған.
21. Теріден жасалған, қара түсті аяқ киім.
2-тарау. Арнаулы пошта байланысы қызметінің қызметкерлеріне
арналған әйелдер нысанды киімінің сипаты
1. Арнаулы байланыс қызметінің жоғары және кіші құрамы үшін әйелдер костюмі (жакет, белдемше) Үлгілерге 1-қосымшаның 11-суретіне сәйкес қара-көк түсті матадан дайындалады.
1) жартылай қынамалы үлгідегі, екі жағына бірдей қаусырмалы, сәл ұзын, лацкан иілетін жерге дейін екі нысанды түймеге түймеленетін жакет. Жағасы мен лацканы қайырмалы, жағасында жоғары құрам үшін алтын түспен арнайы сурет тігілген, жағасы көк шұғамен жиектелген. Аға құрам үшін жағасына Арнаулы байланыс қызметiнің айырым белгілерінің қара петлицасы тігілген. Жоғары құрам үшін ені 8 сантиметр қайырма жең, қайырманың жоғары жағында – көк түсті жиек, көк түсті жиектің жоғарылау жағына арнайы сурет алтын түспен тігілген. Жеңдері қондырылып тігілген екі тігісті, шынтақ тігісінде – екі нысанды түймелі шлиц. Сол жақ жеңінде – Арнаулы байланыс қызметiнің "Шеврон" жең белгісі. Оң жақ жеңінде – Арнаулы байланыс қызметiнің "Эмблема" жең белгісі. Арқасында орта тұсында тігісі бар, төсінде кеуде бүкпесі жүргізілген, бүйір жағы жалғап тігілген, клапанды бүйір көлденең тілікті қалталары бар. Сол жақта төсінде жапырақшалы омырау қима қалта;
2) қара-көк түсті, тік пішінді, сыдырма ілгекке жабылатын белдемше;
3) қара-көк түсті жартылай жүн қосылған матадан жасалған, балағы сыртқа шығарылатын тік шалбар, астары бүйір ішкі қалталармен, оң жақтан түймелі артқы қима қалтасы бар, бүйір тігіс арқылы жоғары құрам үшін көк түсті жиек жүргізілген, оның жиегімен ені 2 сантиметр көк түсті лампасы бар, жоғары құрам үшін бүйір тігіс арқылы – көк түсті жиек салынған.
2. Арнаулы байланыс қызметiнің кіші құрамы үшін күнделікті әйелдер костюмі Үлгілерге 1-қосымшаның 12-суретіне сәйкес аралас матадан дайындалады.

17. Кепи мужское для младшего состава изготавливается из ткани темно-синего цвета с козырьком среднего размера, округлой мягкой формы, с отворотом по задней части шириной 5-6 сантиметров, переходящим справа и слева в клапаны, крепящимися сверху на две форменные пуговицы или кнопки. Спереди на кепи прикрепляется нашивная кокарда.
18. Пилотка армейского образца, но с перехлестывающимся на левую сторону кантом синего цвета по бортику. На пилотке спереди прикрепляется нашивная кокарда.
19. Берет парадно-выходной, военного образца, под цвет парадно выходного костюма соответственно, из полушерстяной ткани, на подкладке. Спереди посередине на берет крепится нашивная кокарда.
20. Шарф-кашне, темно-синего цвета из шерстяной вязки.
21. Обувь кожаная, черного цвета.
Глава 2. Описание женской форменной одежды для
сотрудников Службы специальной почтовой связи
1. Костюм женский (жакет, юбка) для высшего и старшего состава Службы спецсвязи, изготавливается из ткани темно-синего цвета согласно рисунка 11 приложения 1 к Образцам:
1) жакет полуприлегающей формы, двубортный, слегка удлиненный, застегивающийся до перегиба лацкана на две форменные пуговицы. Воротник и лацканы отложные, на воротнике для высшего состава шитье золотистого цвета специального рисунка, воротник окантован синим сукном. На воротнике для старшего состава нашитые петлицы знаков различия Службы спецсвязи. Для высшего состава рукава с обшлагом шириной 8 сантиметров, по верху обшлага – кант синего цвета, повыше канта синего цвета шитье золотистого цвета специального рисунка. Рукава втачные двухшовные, в локтевом шве – шлица с двумя форменными пуговицами. На левом рукаве – нарукавный знак "Шеврон" Службы спецсвязи. На правом рукаве – нарукавный знак "Эмблема" Службы спецсвязи. Спинка со швом посередине, полочки с нагрудной вытачкой, с притачными бочками, боковыми горизонтальными прорезными карманами с клапанами. На левой полочке нагрудный прорезной карман с листочкой;
2) юбка темно-синяя, прямого покроя с застежкой на замке-молнии;
3) брюки прямые темно-синего цвета на выпуск из полушерстяной ткани, с под кладом с боковыми внутренними карманами задним врезным карманом на пуговице с левой стороны, для высшего состава по боковому шву – кант синего цвета, по краям которого лампасы синего цвета шириной 2 сантиметра, для старшего состава по боковому шву – кант синего цвета.
2. Костюм повседневный женский для младшего состава Службы спецсвязи изготавливается из смесовой ткани согласно рисунка 12 приложения 1 к Образцам:

1) қара-көк түсті матадан жасалған (жеңі белгімен (шевронмен және эмблемамен) толықтырылған) тік пішінді күрте. Жағасы қайырмалы.
Ортадағы түйме солдан оңға қарай, бес ілгекті және диаметрі 14 миллиметр күмісті түсті арнайы түймелі.
Ілгекке және диаметрі 14 миллиметр күміс түстес нысанды түймелерге түймеленетін фигуралы клапандары бар жапсырмалы омырау қалталар.
Жапсырма қалталардың үстіңгі жағында қара-көк түсті фонда алтын түсті жиекпен жапсырмалар және алтын әріптермен жазба: сол жағында "Қан тобы", оң жағында кіші құрамның жұмыскерлерінің "Айырым белгілері" тігілген. Күртенің жағасында – Қазақстан Республикасының алтын түстес металл "KZ" эмблемасы.
"Жапырақшалы" көлбеу тілікті жан қалталар.
Арқасы иінішпен. Қозғалу еркіндігі үшін иініш бойымен жұмсақ бүрмелер салынған.
Ілгекке және диаметрі 14 миллиметр күміс түстес нысанды түймелерге түймеленетін, жалғап тігілген манжеті бар, екі тігісті қондырылып тігілген жең.
Жалғап тігілген манжет тігісінің бойымен шынтақ тігісіне қарай екеуден жұмсақ бүрме салынған.
Күртенің төмен жағында тұтас пішілген белдік бар. Белдіктің көлемі көп инелі арнайы машинада ілмекті инешаншыммен өңделген, созылғыш тоқыма баумен бүйір бойымен реттеледі.
Күртенің төсі мен арқасы астарланған.
Астардың сол жақ төсінде ілгекке және диаметрі 14 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге түймеленетін ішкі қалтасы бар.
Жең белгі (шеврон) нысанды киімнің сол жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғарғы нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.
Жең белгі (эмблема) нысанды киімнің оң жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғарғы нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.
2) тік пішінді қара-көк түсті матадан тігілген, астарланған белдемше.
Жалпақ белбеуге (портупея) 6 сантиметр болатын төрт бастырмамен жалғап тігілген белдік. Белдіктің көлемі көп инелі арнайы машинада ілмекті инешаншыммен өңделген, созылғыш тоқыма баумен бүйір бойымен реттеледі. Белдік ілгекке және диаметрі 17 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге түймеленеді;
Орталық тігіспен белдемшенің артқы енінің төменгі бөлігінде шлиц орналасқан. Тігістің жоғарғы бөлігінде қара-көк түсті пластиктен жасалған "сыдырма" ілгек бар;
3) қара-көк түсті матадан жасалған, тік пішінді үтіктелген қырлы шалбар.
Жалпақ белбеуге (портупея) 6 сантиметр болатын төрт бастырмамен жалғап тігілген белдік. Белдіктің көлемі көп инелі арнайы машинада ілмекті инешаншыммен өңделген, созылғыш тоқыма баумен бүйір бойымен реттеледі. Белдік ілгекке және диаметрі 17 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге түймеленеді.
Гульфик сол жақтан оңға қарай, қара-көк түсті пластиктен жасалған "сыдырмаға" жабылады.
Қималы бүйір сызығы арқылы жан қалталары бар.
Артқы оң жақ жартысында ішкі ілгекке және диаметрі 14 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге түймеленетін, рамкалы қиып тігілген қалта.
Бүйір тігістері арқылы көк түсті жиек қондырылып тігілген. Шалбардың алдыңғы жағының жартысы астарланған.

1) куртка прямого силуэта из ткани темно-синего цвета (укомплектована нарукавными знаками (шевроном и эмблемой). Воротник отложной.
Центральная застежка с права налево, с пятью петлями и форменными пуговицами серебристого цвета диаметром 14 миллиметров.
Нагрудные накладные карманы с фигурными клапанами, застегивающимися на петли и форменные пуговицы серебристого цвета диаметром 14 миллиметров.
Сверху над накладными карманами вшиты нашивки на темно-синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на левой стороне "Группа крови", на правой стороне "Знаки различия" работников младшего состава. На воротнике куртки – золотистые металлические эмблемы "KZ" Республики Казахстан.
Боковые прорезные наклонные карманы с "листочкой".
Спинка с кокеткой. По линии кокетки заложены мягкие складки для свободы движения.
Рукава втачные двухшовные с притачными манжетами, застегивающимися на петли и форменные пуговицы серебристого цвета диаметром 14 миллиметров.
По шву притачивания манжет заложены по две мягкие складки в сторону локтевого шва.
По низу куртки цельнокроеный пояс. Объем пояса регулируется боковыми участками с эластичной тесьмой, обработанной на многоигольной специальной машине с цепным стежком.
Полочка и спинка куртки на подкладке.
На подкладке правой полочки внутренний карман, застегивающийся на петлю и пуговицу из пластика темно-синего цвета диаметром 14 миллиметров.
Нарукавный знак (шеврон) нашивают на внешней стороне центральной оси левого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака.
Нарукавный знак (эмблема) нашивают на внешней стороне центральной оси правого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака;
2) юбка прямого силуэта из ткани темно-синего цвета на подкладке.
Пояс притачной с четырьмя шлевками 6 сантиметров под широкий ремень (портупея). Объем пояса регулируется боковыми участками с эластичной тесьмой, обработанной на многоигольной специальной машине с цепным стежком. Пояс застегивается на петлю и пуговицу из пластика темно-синего цвета диаметром 17 миллиметров;
Заднее полотнище юбки с центральным швом, в нижней части которого расположена шлица. В верхней части шва застежка "молния" из пластика темно-синего цвета;
брюки из ткани темно-синего цвета прямого силуэта, с заутюженными стрелками.
Пояс притачной с пятью шлевками 6 сантиметров под широкий ремень (портупея). Объем пояса регулируется боковыми участками с эластичной тесьмой, обработанной на многоигольной специальной машине с цепным стежком. Пояс застегивается на петлю и пуговицу из пластика темно-синего цвета диаметром 17 миллиметров.
Гульфик застегивается справа налево, на "молнию" из пластика темно-синего цвета.
Боковые карманы по линии отрезных бочков.
На правой задней половинке прорезной карман в рамку с застежкой на внутреннюю петлю и пуговицу из пластика темно-синего цвета диаметром 14 миллиметров.
По боковым швам втачан кант синего цвета. Передние половинки брюк на подкладке.

3. Үлгілерге 1-қосымшаның 13-суретіне сәйкес қара-көк түсті жүннен жуан ілмекпен тоқылған, ұзын жеңді свитер. Былғары алмастырғыштан жасалған шынтақ қаптамалары бар, қара-көк түсті жүннен жуан ілмекпен тоқылған, ұзын жеңді пуловер-свитер. Арнаулы байланыс қызметі жұмыскерлерін суықтан қорғауға арналған . Жеңдерінде — аралас матадан қаптама. Свитер жартылай жүннен (жүн құрамы кемінде 70%) ілмектеп тоқылған, қара-көк түсті таралған иірімжіптен жасалған. Тік пішінді. Мойнында V – тәрізді ойындысы бар және екі қабатталған ластик көмкермемен өңделген. Көмкерме ені – 4 сантиметр. Шынтақ тұсында күшейткіш қамтамасы бар бір тігісті қондырылып тігілген жең. Қаптама сопақ пішінді, шынтақ бүгілетін жерге симметриялы орналасқан. Қаптама өлшемі: ұзындығы – 18 сантиметр, ені – 12 сантиметр. Жеңінің төмен жағы мен бұйымның белдігі ені 8 сантиметр болатын қос қабатты тұтас ілмектеп тоқылған ластик резеңкеден жасалған. Иық тігістері тұсында сопақ пішінді күшейткіш қамтамалар сырып тігілген. Өлшемі: ұзындығы – 29-30 сантиметр, ені – 12-15 сантиметр. Бұйымның алдыңғы бөлігінде сол және оң жаңынан фигуралы клапаны бар жапсырма қалта сырып тігілген. Қалтаның төменгі бөлігінде бұрыштары қиылған. Қалта өлшемі (бұйым өлшеміне қарай): ұзындығы – 14 - 16 сантиметр, ені – 13 - 14 сантиметр. Клапан өлшемі: ені – 13 - 14 сантиметр, ортасынан биіктігі - 6 сантиметр, бүйірлері – 4 сантиметр, ұзындығы – 14 сантиметр, ені – 13 сантиметр. Жеңдерінің иық тігістері тұсында погон-муфтаны бекіту үшін погондар ендіре тігілген. Погонның ұзындығы өлшеміне қарай 11,0-14,0 сантиметр. Күшейткіш қамтамалар мен фигуралы клапаны бар жапсырма қалталар қара-көк түсті плащ матадан жасалған. Түймелері свитердің жоғарғы жағына түстес пластмассадан жасалған. Свитерге бекіту үшін погонды түймелеуге арналған түймелердің диаметрі 14 миллиметр. Свитердің бөлшектері осьтік сызықтық бойымен симметриялы орналасуы керек. Таңбалау – бұйымның өлшемі мен ұзындығы көрсетілген жазба белгі жағасы мен арқасы қайып тігілген тігіске ендіре тігіледі, сондай-ақ бұйымды әзірлеуші, атауы, мемлекетаралық немесе ұлттық стандарт, ұзындығы мен өлшемі, материалдың артикулы және шығарылған күні көрсетілген, сол жақ төсінің тігісіне бекітілген тауарлық жазба белгі болады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 11.01.2024 № 14/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ағытылатын жылы астары бар қара-көк түсті бушлат-күрте Үлгілерге 1-қосымшаның 14-суретіне сәйкес сыдырма ілгекті, су өткізбейтін материалдан жасалған, омырауында клапанды жапсырма қалталары және ішкі жағынан қима қалтамен, бүйірлерінде қисық қиылған қалталары, кеуде бөлігінде алты түймелі жапсырма өңіржиегі жасырын (өңірлік жасырын) түймелігі бар, етегі баумен байланады. Сыдырма ілгекпен ағытылатын жылы астары, түймелі ағытылатын түймелігі бар, баулы кермелікпен алмалы-салмалы жылы күләпарасы бар.
Жоғары және аға құрам үшін сұр түсті қаракөлден жасалған жаға, кіші құрам үшін қара-көк түсті тері цигейка жаға. Сол жақ жеңінде – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің жапсырмалы "Шеврон" жең белгісі. Оң жақ жеңінде – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің жапсырмалы "Эмблема" жең белгісі.
Жапсырма қалталарының жоғары жағына көк фонда алтын түстес жиекпен жапсырмалар және алтын түстес әріптермен жазба: оң жағында "Айырым белгілері", сол жағында жұмыскерлердің "Қан тобы" тігілген.

3. Свитер с длинными рукавами темно-синего цвета толстой вязки согласно рисунку 13 приложения 1 к Образцам. Пуловер-свитер с длинными рукавами, шерстяной темно-синего цвета, крупной вязки, локтевыми накладками из кожи заменителя. Предназначен для защиты от холода работников Службы специальной связи. На рукавах - накладки из смесовой ткани. Свитер полушерстяной (состав шерсти не менее 70%), вязаный, выполнен из гребенной пряжи темно-синего цвета. Силуэт прямой. Горловина имеет V – образной вырез и обработана котельной ластичной бейкой в два сложения. Ширина бейки – 4 сантиметров. Рукав одношовный втачной с усилительной накладкой в области локтя. Накладка овальной формы, расположена симметрично локтевого сгиба. Размер накладки: длина – 18 сантиметров, ширина – 12 сантиметров. Низ рукава и пояс изделия выполнены двойной цельновязанной ластичной резинкой шириной – 8 сантиметров. В области плечевых швов настрочены усилительные накладки овальной формы. Размер: длина – 29-30 сантиметров, ширина –12-15 сантиметров. На передней части изделия с левой и правой стороны настрочен накладной карман с фигурным клапаном. В нижней части кармана углы срезаны. Размеры кармана (в зависимости от размера изделия): длина – 14 - 16 сантиметров, ширина – 13 - 14 сантиметров. Размеры клапана: ширина – 13 - 14 сантиметров, высота по центру - 6 сантиметров, по бокам - 4 сантиметров, длина - 14 сантиметров, ширина – 13 сантиметров. В области плечевых швов рукавов вшиты погоны для крепления погон-муфта. Длина погон 11,0-14,0 сантиметров в зависимости от размера. Усилительные накладки и нагрудные карманы с фигурным клапаном из плащевой ткани темно – синего цвета. Пуговицы пластмассовые в цвет верха свитера. Пуговицы для застегивания погон на ножке для крепления их к свитеру, диаметром 14 миллиметров. Детали свитера должны быть расположены симметрично относительно осевой линии. Маркировка – ярлык с указанием размера и роста изделия, вшивается в шов стачивания воротника и спинки, а также товарный ярлык, закрепленный шве левой полочки, с указанием изготовителя, наименования изделия, межгосударственного или национального стандарта, роста и размера изделия, артикула материала и даты выпуска.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 11.01.2024 № 14/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Куртка-бушлат темно-синего цвета с отстегивающей утепленной подкладкой, на замке-молнии, из водонепроницаемого материала согласно рисунку 14 приложения 1 к Образцам. С накладными карманами с клапаном на груди и врезными косыми карманами по бокам, с внутренним врезным карманом, с накладной планкой на грудной части с потайной (супатной) застежкой на шесть пуговиц, со шнуровой затяжной подола. С отстегивающимся утеплителем на пуговицах, с отстегивающимся утеплительным под кладом на замке-молнии, пристежным утепленным капюшоном со шнуровой затяжкой.
Воротник для высшего и старшего состава из серого каракуля, для младшего состава темно-синего меховой цигейки. На левом рукаве нашивной – нарукавный знак "Шиврон" Службы спецсвязи установленного образца. На правом рукаве нашивной – нарукавный знак "Эмблема" Службы спецсвязи установленного образца.
Сверху над накладными карманами нашивные нашивки на синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на правой стороне "Знаки различия", на левой стороне "Группа крови", работников.

5. Үлгілерге 1-қосымшаның 15-суретіне сәйкес жоғары және аға құрам үшін қара-көк түсті (жең белгісімен (шевронмен, эмблемамен) толықтырылған), тік пішіндегі, қатты иық жапсырмалары бар, бір жағына бірдей қаусырмалы, жылы ағытылатын астары бар әйелдер плащы.
Жағасы лацкандары бар қайырмалы. Жағасына "KZ" эмблемасы орнастырылған. Жоғары жағына көк фонда алтын түстес жиекпен жапсырмалар және алтын түстес әріптермен жазба: оң жағында "Айырым белгілері", сол жағында жұмыскерлердің "Қан тобы" тігілген.
Орталық түйме солдан оңға қарай, үш ілгегі және диаметрі 22 миллиметр күміс түсті нысанды түймелері бар.
Белді бойлай белдіктің астында бастырма. Белдік тік бұрышты күміс түстес металл айылбасқа түймеленеді.
Жан қалталары көлбеу "жапырақшалы" тілікті. Жеңдері қондырылып тігілген.
Арқасы иінішті және ортадағы тігіспен, төменгі бөлігінде, шлиц орналасқан.
Жең белгі (шеврон) нысанды киімнің сол жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғары нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі. Сол жақ төсінде астарланған қалта.
Жең белгі (эмблема) нысанды киімнің оң жақ жеңінің орталық осінің сырт жағына жеңнің жоғары нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.
Оң жақ төсінде астарланған қалта.
Алынып-салынатын жылытатын астар "Файбертек" жылытқыш матадан жасалған, екі жағынан астарлы матамен қабылған, плащқа ілгекпен және түймелермен түймеленеді.
Жылытатын астардың сол жақ төсінде ілгекке және диаметрі 14 миллиметр қара-көк түсті пластиктен жасалған түймеге түймеленетін жапсырма қалта.
Жылытатын астардың қиықтары жиектелген.
6. Үлгілерге 1-қосымшаның 16-суретіне сәйкес үстіңгі жейде (блузка). Сұр-көгілдір түсті матадан жасалған ұзын жеңді, қайырма жаға, қима тіктеме, клапандары бар жапсырма омырау қалталары, тұтас пішілген белдігі бар. Бүйірден екі түймеге түймеленетін жырықты белдік (немесе тартылып тігілген резеңке). Жырықтан төменге дейін. Арқасы иінішпен. Жеңдерінде жырығы және жалғап тігілген манжеттері бар. Жейденің (блузканың) клапанның алды, белдік түймеге түймеленеді. Жапсырма қалтаның жоғары жағында көк фонда алтын жиекпен жапсырмалар және алтын әріптермен: оң жағында "Айырым белгілері", сол жағында жұмыскерлердің "Қан тобы" белгілері тігілген. Сол жақ жеңде жапсырмалы – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің "Шеврон" жең белгісі. Оң жақ жеңде жапсырмалы – белгіленген үлгідегі Арнаулы байланыс қызметiнің "Эмблема" жең белгісі.
7. Үлгілерге 1-қосымшаның 17-суретіне сәйкес әйелдер шляпасы. Фетрден немесе соған ұқсас материалдан жасалады, қара түсті. Дөңгелек қалпақтан және жиектерден тұрады. Қалпақтың төмен жағына көк түсті, ені 5-6 сантиметр муар таспасы бекітіледі. Шляпаға алдыңғы жаңының орта тұсына жапсырмалы кокарда бекітіледі.

5. Плащ женский согласно рисунку 15 приложения 1 к Образцам, темно-синего цвета, для высшего и старшего состава (укомплектованный нарукавными знаками (шевроном, эмблемой), прямого силуэта, с жесткими плечевыми накладками, однобортный, с утепленной отстегивающейся подкладкой.
Воротник отложной с лацканами. На воротнике размещены эмблемы "KZ". Сверху вшиты нашивки на синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на правой стороне "Знаки различия", на левой стороне "Группа крови", работников.
Центральная застежка с права налево, с тремя петлями и форменными пуговицами серебристого цвета диаметром 22 миллиметров.
По линии талии шлевки под пояс. Пояс застегивается на прямоугольную металлическую пряжку серебристого цвета.
Боковые карманы наклонные прорезные с "листочкой". Рукава втачные.
Спинка с кокеткой и центральным швом, в нижней части, которого расположена шлица.
Нарукавный знак (шеврон) нашивают на внешней стороне центральной оси левого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака.
Нарукавный знак (Эмблема) нашивается на внешней стороне центральной оси правого рукава форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака.
На подкладке правой полочки карман.
Съемная утепляющая подкладка выполнена из утеплителя "Файбертек" простеганного с обеих сторон с подкладочной тканью, пристегивается к плащу на петли и пуговицы.
На правой полочке утепляющей подкладки накладной карман, застегивающийся на петлю и пуговицу из пластика темно-синего цвета диаметром 14 миллиметров.
Срезы утепляющей подкладки окантованы.
6. Рубашки (блузки) верхние согласно рисунку 16 приложения 1 к Образцам. С длинными рукавами из ткани серо-голубого цвета, с отложным воротником, с отрезной стойкой, нагрудными накладными карманами с клапанами, цельнокроеным поясом. Либо пояс с разрезами, застегивающимися на две пуговицы по бокам (или утягивающая вшитая резинка). Перед с разрезом до низа и вытачками. Спинка с кокеткой. Рукава с разрезами и притачными манжетами. Перед рубашки (блузки), клапаны, пояс, застегиваются на пуговицы. Сверху над накладными карманами нашивные нашивки на синем фоне золотистой каймой и золотистыми буквами надпись: на левой стороне "Группа крови", на правой стороне "Знаки различия" работников. На левом рукаве нашивной – нарукавный знак "Шеврон" Службы спецсвязи установленного образца. На правом рукаве нашивной – нарукавный знак "Эмблема" Службы спецсвязи установленного образца.
7. Шляпа женская согласно рисунку 17 приложения 1 к Образцам. Изготавливается из фетра или сходного с ним материала, цвет черный. Состоит из круглого колпака и полей. Внизу колпака крепится муаровая лента синего цвета шириной 5-6 сантиметров. Спереди посередине на шляпу крепится нашивная кокарда.

8. Үлгілерге 1-қосымшаның 18-суретіне сәйкес әскери үлгідегі пилотканың сол жаққа қарай өңір шеті арқылы қиыстырылатын көк түсті жиегі бар. Пилотканың алдыңғы жағына жапсырмалы кокарда бекітіледі.
9. Жүннен тігілген, қара-көк түсті берет. Береттің алдыңғы жағына кестеленген кокардо тағылады.
3-тарау. Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлеріне
арналған нысанды киімнің жалпы заттары
1. Үлгілерге 1-қосымшаның 19-суретіне сәйкес Арнаулы байланыс қызметінің жоғары және аға құрамы (ерлер және әйелдер) үшін қаракөл түсімен бірдей терімен аралас, сұр түсті қаракөлден жасалған бас киім. Теріден жасалған сопақ пішінді қалпақ, құлаққаптың және шүйдесінің беткі бөлшектері қаракөлден жасалған, күнқағар лакталған қырлы. Бас киімнің алдыңғы жағына кокарда бекітіледі.
2. Арнаулы байланыс қызметінің кіші құрамы (ерлер және әйелдер) үшін жалпылай пішілген құлақшын Үлгілерге 1-қосымшаның 20-суретіне сәйкес сұр түсті шұғамен аралас қара-көк түске боялған қой жүнінен жасалған, жылы астарлы. Құлақшын қалпақтың төрт қиығынан, күнқағардан, желкелігі шұғадан жасалған құлаққаптан тұрады, құлаққаптың ұшында байлау үшін тоқыма бау бар. Күнқағардың, құлаққаптың және желкелігінің беткі бөліктері қой жүнінен жасалған. Құлақшынның алдыңғы бөлігінің ортасына металл кокарда бекітіледі.
3. Арнаулы байланыс қызметі қызметкерлерінің галсрук қыстырғышы 21-суретке сәйкес болады.
4-тарау. Арнаулы байланыс қызметiнің қызметкерлері
үшін айырым белгілері
1. 1-кестеге сәйкес Арнаулы байланыс қызметiнің жұмыскерлері үшін айырым белгілері ретінде 1-кестеге сәйкес петлицалар және кеудеге арналған жапсырмалар белгіленеді.
Петлицалар қара фонда матадан дайындалады.
Төс жапсырмалары көк фонда алтын түсті жиекпен, маталықтан жасалады. Барлық сөз бен сызықтар алтын түстес жіппен тігіледі. Өлшемдері: ұзындығы 12 сантиметр, ені 2,5 сантиметр. Жеке 22-суретке сәйкес "Қан тобы" логотипі түсіріледі. Жеке "Ерекшелігі бойынша айырым белгілері" логотиптері түсіріледі.
2. Қызметтік міндеттерді орындау кезінде Қазақстанның Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлерін айыру үшін киім нысанына Қазақстанның арнаулы байланыс қызметіне тиесілі екендігін білдіретін, ақ түсті жиекте қара-көк түсті аралас дөңгелек қалқан түріндегі, қалқан ортасында қара-көк түсті қалқан салынған, қанатын жайған қыран бейнесі айшықталған жең белгі (Шеврон) тігіледі. Қалқан контурының шеті 7,5 сантиметр, ақ түске боялған. Қалқан контурының ортасында сегіз бұрышты фигура салынған, шеті ақ түспен жүргізілген. Қалқан астында орыс тілінде қара-көк түсті бас әріптермен "СПЕЦСВЯЗЬ" жазбасы ақ түсті фигуралы таспа орналасқан. Қалқан үстіне контурлы доғал жапсырма, қара-көк түсті фонда алтын түсті биіктігі "10 миллиметр" үлкен шрифпен мемлекеттік тілде "ҚАЗАҚСТАН" жазбасы орналасқан. Доғал жапсырманың астында ақ түсті фонда биіктігі "5 миллиметр" қара-көк түсті үлкен шрифпен мемлекеттік тілде "АРНАУЛЫ БАЙЛАНЫС ҚЫЗМЕТІ" деген доғал жазба орналасқан. Жең белгі сол жақ жеңнің сыртқы жағына жеңнің жоғарғы нүктесінен белгіге дейін 12 сантиметр аралықта тігіледі.

8. Пилотка армейского образца согласно рисунку 18 приложения 1 к Образцам, но с перехлестывающимся на левую сторону кантом синего цвета по бортику. На пилотке спереди нашивная кокарда.
9. Берет шерстяной темно-синего цвета. На берете спереди прикрепляется нашивная кокарда.
Глава 3. Общие предметы форменной одежды для
сотрудников Службы специальной почтовой связи
1. Головной убор из каракуля серого цвета, комбинированный с кожей в тон каракуля для высшего и старшего состава (мужчин и женщин) Службы спецсвязи согласно рисунку 19 приложения 1 к Образцам. Колпак овальной формы из кожи, лицевые детали наушников и назатыльника без ушек из каракуля, козырек лаковый отлетный Спереди на головном уборе прикрепляется кокарда.
2. Шапка-ушанка общепринятого покроя для младшего состава (мужчин и женщин) Службы спецсвязи изготовлена из меховой овчины, крашеной в темно-синий цвет, в комбинации с сукном серого цвета на утепляющей подкладке согласно рисунку 20 приложения 1 к Образцам. Шапка-ушанка состоит из четырехклинного колпака, козырька и наушников с назатыльником из сукна, на концах наушников имеется тесьма для завязывания. Лицевые детали козырька, наушников и назатыльников изготовлены из меховой овчины. По центру шапки-ушанки размещается кокарда.
3. Зажим для галстука работников Службы спецсвязи согласно рисунку 21.
Глава 4. Знаки различия для работников
Службы специальной почтовой связи
1. В качестве знаков различия для работников Службы спецсвязи устанавливаются петлицы и нашивки на груди согласно таблице 1.
Петлицы изготавливаются на матерчатой основе на черном фоне
Нагрудные нашивки изготавливаются на матерчатой основе на синем фоне, с окантовкой золотистого цвета. Все слова и линии вышиты нитью золотистого цвета. Размеры: длина 12 сантиметров, ширина 2,5 сантиметров. На отдельном нанесен логотип "Группа крови" согласно рисунку 22. На отдельном нанесены логотипы "По отличию знаков различия".
2. Для отличия работников Службы специальной связи Казахстана при исполнении служебных обязанностей на форму одежды нашивается нарукавный знак (Шеврон) принадлежности к Службе спецсвязи Казахстана в виде круглого щита комбинированного темно-сине-белого цвета на поле белого цвета, в центре щита стилизованное изображение сокола с распростертыми крыльями, с наложенным на него щитом темно-синего цвета. Край контура щита шириной 7,5 сантиметров, окрашен в белый цвет. В середине контура щита наложена восьмиугольная фигура, края которого обозначены белым цветом. Под щитом расположена фигурная лента белого-цвета с надписью на русском языке большими буквами темно-синего цвета "СПЕЦСВЯЗЬ". Над щитом размещена контурная дуговая нашивка, где на фоне темно-синего цвета золотистым большим шрифтом высотой букв "10 миллиметров" размещена надпись на государственном языке "ҚАЗАҚСТАН". С низу под дуговой нашивкой на белом фоне темно-синим большим шрифтом высотой букв "5 миллиметров" размещена дуговая надпись на государственном языке "АРНАУЛЫ БАЙЛАНЫС ҚЫЗМЕТІ". Нарукавный знак нашивают на внешней стороне левого рукава на расстоянии 12 сантиметров от верхней точки рукава до знака.

3. Эмблема (жең белгі) 23, 24-суретке сәйкес қара-көк түсті матадан дайындалады. Өлшемі: биіктігі 8,5 сантиметр, ені 7,5 сантиметр. Түсірілген сурет ақ түсті жіппен кестеленген. Артқы планда қара-көк шеңбердің ортасы қара-көк түсті жиекпен көмкерілген күш, энергия және мүмкіндіктердің мол қорын білдіретін ақ түсті 8 бұрышты фигура орналасқан. Сегіз бұрышты фигураның алдыңғы планында ортасында жылулық, өмір нышаны ашық сары түсті күн орналастырып, көк аспанды білдіретін көгілдір шеңбер салынған. Күннің ортасына Арнаулы байланыс қызметі өңірінің индексін білдіретін цифрлар орналастырылдаы. Алдыңғы планда ақ түсті жиекпен қара-көк түсті шеңбер салынған. Шеңбердің ортасындағы шеңбердің жоғарғы бөлігінде ақ түсті үлкен әріптермен "РЕСПУБЛИКАНСКАЯ" деген жазба орналасқан, шеңбердің төменгі бөлігінде үлкен әріптермен ақ түсті "СПЕЦСВЯЗИ" деген жазба орналасқан. Осы жазбалар арасында алдыңғы планда шеңбердің жоғары бөлігінде күн ортасынан төмен жерде ақ жиекпен сол және оң жақ жоғарғы бұрыштары сәл созылған, шеті қара-көк түсті тік бұрышты фигура қойылған. Тік бұрыштың ортасында көгілдір фонда ақ түсті үлкен әріптермен "СЛУЖБА" деген жазба орналасқан. Төмен бөлігінде шеңбер астында қара-көк фонда эмблема ақ түсті мемлекеттік тілдегі "АРНАУЛЫ БАЙЛАНЫС" деген жазба орналасқан. Эмблема нысанды киімнің оң жақ жеңіне ортасымен жеңінің жоғарғы нүктесінен 12 сантиметр аралықта тігіледі. Облыстық арнаулы байланыс қызметінің (ОАБҚ) жұмыскерлері үшін "РЕСПУБЛИКАЛЫҚ" деген жазба орнына "ОБЛЫСТЫҚ" деген жазба түсіріледі. Қалалық арнаулы байланыс қызметінің (ҚАБҚ) жұмыскерлері үшін "РЕСПУБЛИКАЛЫҚ" деген жазбаның орнына "ҚАЛАЛЫҚ" деген жазба түсіріледі. Аудандық пошта байланысы торабының (АБҚБ) жұмыскерлері үшін "РЕСПУБЛИКАЛЫҚ" деген жазбаның орнына "АУДАНДЫҚ" деген жазба түсіріледі.
4. Арнаулы байланыс қызметінің төске тағатын айырым белгілерін және эмблемалары 1, 2, 3, .... 8, ... 16 деп нөмірлеу өңірлер индексінің белгісін білдіреді.
5. 25-суретке сәйкес кокарда беті қатпарланған және шеттері тісті, ортаңғысы – көк түсті және ішкісі – қызыл түсті шоғырланған шеңберлері бар дөңгелек пішінді шығыңқы розетка болып көрінеді. 26-суретке сәйкес алтын түске қанатын жайған және сол жаққа қарап тұрған, оның бейнесіне қара – көк түсті қалқан салынған қыран бейнесін білдіретін кокарда Арнаулы байланыс қызметінің эмблемасына сәйкес тағылады. Қалқанның контурының шеті сары түске боялған. Қалқан контурының ортасында шеті сары түспен белгіленген, сегіз бұрышты фигура салынған. Қалқан астында орыс тілінде қара-көк түсті бас әріптермен "СПЕЦСВЯЗЬ" деген жазбамен сары түсті фигуралы таспа орналасқан. Фуражканың төбесіне тағу үшін 50х50 миллиметр өлшеммен дайындалады.

3. Эмблема (нарукавный знак) изготавливается на матерчатой основе темно-синего цвета согласно рисункам 23, 24. Размеры: высота 8,5 сантиметров, ширина 7,5 сантиметров. Нанесенный рисунок вышит нитью белого цвета. На заднем плане по центру темно-синего круга с окантовкой белого цвета, расположен 8-ми угольная фигура белого цвета, символизирующая большой запас сил, энергии и возможностей. На передний план восьми угольной фигуры наложен голубой круг, символизирующий голубое небо с размещением в его центре яркого желтого солнца символизирующее тепло, жизнь. В центре солнца размещаются цифры, которые подразумевают обозначение принадлежности индекса регионов Службы спецсвязи. На передний план наложен темно-синего цвета с окантовкой белого цвета, по края темно-синий круг. В центре круга в верхней части круга большими буквами размещена надпись белого цвета "РЕСПУБЛИКАНСКАЯ", в нижней части круга большими буквами размещена надпись белого цвета "СПЕЦСВЯЗИ". Между этими надписями по верх круга на переднем плане ниже центра под солнцем вставлена прямоугольная фигура с легка вытянутыми в сторону верхних углов левого и правого с белой окантовкой, а по краю темно-синим. В середине прямоугольника на голубом фоне размещена надпись большими буквами белого цвета "СЛУЖБА". С низу под общим кругом на темно-синем фоне эмблемы размещена надпись белого цвета на государственном языке "АРНАУЛЫ БАЙЛАНЫС". Эмблема нашивается на правый рукав форменной одежды на расстоянии 12 сантиметров, от верхнего края рукава по центру. Для работников областной службы специальной связи (ОССС) вместо надписи: "РЕСПУБЛИКАНСКАЯ" наносится "ОБЛАСТНАЯ". Для работников городской службы специальной связи (ГССС) вместо надписи: "РЕСПУБЛИКАНСКАЯ" наносится "ГОРОДСКАЯ". Для работников районного узла почтовой связи (РУПС) вместо надписи: "РЕСПУБЛИКАНСКАЯ" наносится "РАЙОННАЯ".
4. Нумерация на нагрудных знаках различия и эмблемы Службы спецсвязи 01, 02, 03, …. 08, … 16 подразумевает обозначение принадлежности индекса регионов.
5. Кокарда представляет собой выпуклую серебристую розетку круглой формы с гофрированной поверхностью и зубчатыми краями, с двумя концентрическими кругами, среднего – синего цвета и внутреннего – красного цвета согласно рисунку 25. Кокарда носится в сочетании с эмблемой Службы спецсвязи, которая представляет собой изображение сокола золотистого цвета с распростертыми крыльями и смотрящего в левую сторону, с наложенным на него щитом темно-синего цвета согласно рисунку 26. Край контура щита окрашен в желтый цвет. В середине контура щита наложена восьмиугольная фигура, края которого обозначены желтым цветом. Под щитом расположена фигурная лента желтого-цвета с надписью на русском языке большими буквами темно-синего цвета "СПЕЦСВЯЗЬ". Изготавливается: размером 50х50 мм – для ношения на тулье фуражек.

6. 27-суретке сәйкес Қазақстан Республикасының елтаңбасы бейнеленген алтын түсті металдан жасалған, түймелер - жоғары құрам үшін және қалған қызметкерлер үшін - арнаулы байланыс эмблемалары. Түймелерге екі түрлі өлшем белгіленеді: 22 және 14 миллиметр.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 25 шілдедегі
бұйрығына
2-қосымша
Ұлттық пошта операторы жұмыскерлерінің нысанды киімінің
(погонсыз) үлгілері
1-сурет
2-сурет
3-сурет 4-сурет
1. Жазбаша хат-хабарды және баспа басылымдарын жеткізетін пошташының нысанды киімі:
1) тік пішінді қысқы күртке (1-сурет). Төсінде қарама-қарсы түсті жалғап тігілген иніштері және жапырақшалы жоғарғы қалталары және түймеге/тойтарма түймеге/"велькро" тоқыма бауына бекітілетін клапанды төменгі "жарты портфель" пішінді жапсырма қалталары бар. Арқасында қарама-қарсы түсті жалғап тігілген иніштері және бүйірлерінде созылғыш резеңке баулы белдік бар. Жеңдері қондырылып тігілген, төменгі жағы трикотаж матадан жасалған манжеталы тартқышы бар бір тігісті. Күләпарасына енін реттеу үшін ішкі жиегін бойлай контуры арқылы резеңке мен стопорлар және көлемін реттеу үшін жоғарғы жағына белдікше жалғап тігілген. Күртенің төменгі жиегінің бойында енін реттеу үшін стопорлары бар резеңке салынған. Астарында беткі қалыңдығы 350г/м2 болатын флис матадан (жасанды алмастырушыдан) жасалған детальдар ішінара бар.
Бел тұсындағы астарында - "велькро" тоқыма бауына бекітілетін төменгі жағында алдыңғы жиегі бойында созылғыш резеңке тоқыма бауы бар желден қорғайтын белдемше жасалған.
Төсіндегі иніште, арқасындағы иніште және жеңдерінің төмен жағында тәуліктің қараңғы уақытында қызметкерлердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ені 3 сантиметр болатын жарық беретін тоқыма бау тігілген.
Сол жақ төсіндегі иніште және арқасындағы иніште KAZPOST логотипі корпоративтік түстегі жібек жіптермен кестеленген.
2) жеңдері бөлек алынатын күнделікті киюге арналған күртке (2-сурет). Төсінде қарама-қарсы түсті, жалғап тігілген иніші, бедерлі тігістері және бел тұсындағы сызықта бұйымның енін реттеуге арналған байлама жібі бар. Батырмамен бекітілетін қақпақшалары бар жапсырма үстіңгі қалталар және қақпақшасы бар төменгі "жарты портфель" пішінді жапсырма қалталар жасалған. Арқасында қарама-қарсы түсті иніші, бедерлі тігістері және бел тұсындағы сызықта "байлама жібі" бар. Жағасы қайырмалы. Төменгі жағы қара түсті 3 бөліктен тұратын алынып-салынатын жеңдері бар. Жеңінің төменгі жағындағы манжет кнопкаға бекітіледі. Жеңі ойындымен "сыдырма" тоқыма бауы арқылы бекітіледі. Өңірі батырмаға бекітілетін пластронмен жабылған "сыдырма" тоқыма бауына бекітіледі.
Төсіндегі инішінде және арқасындағы иніште "KAZPOST" логотипі жібек жіптермен кестеленген.
Арқасына және төсіндегі иніштер сызық бойына жапсырылып тігілген, сондай-ақ жеңінің төмен жағында ені 3 сантиметр болатын жарық беретін тоқыма бау тігілген.

6. Пуговицы металлические золотистого цвета с изображением герба Республики Казахстан – для высшего состава и эмблемы спецсвязи для остальных сотрудников согласно рисунку 27. Пуговицы устанавливаются двух размеров: 22 и 14 миллиметров.
Приложение 2
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 25 июля 2016 года № 56
Образцы форменной одежды (без погон) работников
Национального оператора почты
1. Форменная одежда почтальона по доставке письменной корреспонденции и печатных изданий:
1) куртка зимняя прямого силуэта (рисунок 1). Полочка с притачными кокетками контрастного цвета и верхними карманами в листочку, и нижними накладными карманами "полу портфель" с клапаном застегивающимся на пуговицу/заклепку/тесьма "велькро". Спинка с притачной кокеткой контрастного цвета и поясом с эластичной резиновой тесьмой по бокам. Рукав втачной, одношовный с манжетой напульсником из трикотажного полотна, понизу. Капюшон притачной с шляпной резиной и стопорами, по контуру, для регулировки ширины по внешнему краю и хлястиками по верху для регулировки объема. По нижнему краю куртки проложена шляпная резина со стопорами для регулировки ширины. Подкладка частично с деталями из флисового полотна (искусственный заменитель шести) с поверхностной плотностью 350г/м2.
На подкладке в области талии - ветрозащитная юбка с эластичной резиновой тесьмой по низу по переднему краю застегивающаяся на тесьму "велькро".
По кокетке полочки, кокетке спинки и низу рукавов проложена световозвращающая тесьма шириной 3 сантиметра для обеспечения безопасности сотрудников в темное время суток.
На кокетке левой полочки и кокетке спинки вышивка логотипа KAZPOST выполнена шелковыми нитями в корпоративном цвете;
2) куртка для повседневной носки с отстегивающимися рукавами (рисунок 2). Полочка с притачной кокеткой контрастного цвета, рельефными швами и "кулиской" для регулировки ширины изделия по линии талии. Накладными верхними карманами с клапанами застегивающимися на кнопки и нижними накладными карманами "полупортфель" с клапаном. Спинка с кокеткой контрастного цвета, рельефными швами и "кулиской" по линии талии. Воротник стойка отложной. Рукава съемные, состоящие из 3х частей с нижней частью черного цвета. Манжет по низу рукава с застежкой на кнопку. Рукав крепится к стану с помощью тесьмы "молния" по пройме. Застежка борта на тесьму "молния" средние звенья прикрытую пластроном застегивающимся на кнопки.
На кокетке полочки и кокетке спинки вышивка логотипа "KAZPOST" шелковыми нитями.
По линии притачивания кокеток спинки и полочки, а так же по низу рукава настрочена световозвращающая тесьма шириной 3 сантиметра;

3) бейсболка көк түсті, плащ матасынан жасалған (3-сурет). Моделі (фасоны): алты үшкілден тұратын, күнқағары, маңдай тұсында Ұлттық пошта операторының логотипі бар бейсболка.
4) жартылай жүн қосылған матадан жасалған көк түсті жылы бас киім (4-сурет). Моделі (фасоны): жылдың суық кезеңінде киюге арналған. "Қыстырғыш" тәрізді әшекейленген белдікшеде "KAZPOST" логотипі бейнеленген.
5) арнаулы матадан жасалған көк түсті жылы бас киім (ерлер). Моделі (фасоны): жылдың суық кезеңінде киюге арналған және жалғанып тігілген астарда қатты үлкен күнқағары бар бас киімді білдіреді. Төбесінің мағдай бөлігі жолақ тігілген алмалы-салмалы бөліктен тұрады, жалғап тігілген жиегі мен тігістері арқылы өрнектеу тігісі жасалған. Қайырма жағының үстіңгі бөлігі жасанды теріден жасалады. Маңдай бөлігінде Ұлттық пошта операторының логотипі болады.
6) Ұлттық пошта операторының логотипінде сары түсті төсемге көк түсті "KAZPOST" жазбасы жасалады.
2. Өндірістік объекті операторының, бастығының (бастығы орынбасарының) нысанды киімі:
1) жартылай жүннен жасалған сұр түсті әйелдер жилеті. Моделі (фасоны): бес түймеге ілінетін классикалық үлгіде, төсінде омырау қалта және жапырақшалы - жан қалтасы, арқасында – түймеленетін белдікшесі бар.
2) мақта және полиэфир талшықтары аралас матадан жасалған сұр түсті әйелдер белдемшесі. Моделі (фасоны): белдігі бар тік. Артқы ортаңғы тігісте - шлиц. "Сыдырма" ілгекке және бір түймеге бекітіледі. Белдемше ұзындығы - тізеден төмен.
3) костюм матасынан жасалған сұр түсті ерлер жилеті. Моделі (фасоны): үш түймеге бекітілетін бір өңірлі, жағасы мен лацканы қайырмалы, төсінде жапырақшалы - омырау қалта, ойылып салынған шеңберлі клапанды жан қалталары бар.
4) костюм матасынан жасалған сұр түсті ерлер шалбары. Моделі (фасоны): тік, "сыдырма" ілмегі, еңіс ішкі жан қалталары, түймеге жабылатын клапанды ойылып салынған артқы қалталары бар.
5) фирмалық галстук, үшкіл орамал пішінінде, әйелдер үшін корпоративтік түстегі (бір бөлігі сары, бір бөлігі көк) жібек матадан жасалған. Өлшемдері: ұзындығы 120 сантиметр, ені 45 сантиметр.
6) қара түсті жібек матадан жасалған галстук (ерлер үшін).
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2016 жылғы 25 шілдедегі
бұйрығына
3-қосымша
Ұлттық пошта операторының арнаулы пошта байланысы қызметі
қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары,
онымен қамтамасыз ету нормалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық пошта операторының арнаулы пошта байланысы қызметі қызметкерлерінің нысанды киімді киіп жүру қағидалары, онымен қамтамасыз ету нормалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес әзірленген және Ұлттық пошта операторының Арнаулы пошта байланысы қызметі (бұдан әрі – Арнаулы байланыс қызметі) жеке құрамының нысанды киімді киіп жүру тәртібін және нысанды киіммен және жабдықтармен қамтамасыз ету нормаларын айқындайды.

3) бейсболка синего цвета, ткань плащевка (рисунок 3). Модель (фасон): бейсболка из шести клиньев, с козырьком, налобной части логотип Национального оператора почты;
4) утепленный головной убор синего цвета из полушерстяной ткани (рисунок 4). Модель (фасон): предназначен для ношения в холодный период года. На вытканном хлястике типа "прищепка" нанесено изображение логотипа "KAZPOST";
5) утепленный головной убор (мужской) синего цвета из спецовочной ткани. Модель (фасон): предназначен для ношения в холодный период года и представляет собой головной убор с жестким большим козырьком на стеганном подкладе. Лобная часть тульи состоит из вставной части, в которую вшита полоска, по краям и по шву притачивания проложена отделочная строчка. Верхняя часть отворота выполняется из искусственного меха. На лобной части логотип Национального оператора почты;
6) логотип Национального оператора почты с надписью "KAZPOST" синего цвета, на подложке желтого цвета;
2. Форменная одежда оператора, начальника (заместителя начальника) производственного объекта:
1) жилет женский серого цвета из полушерстяной ткани. Модель (фасон): классический с застежкой на пять пуговиц, на полочке - нагрудный и боковые карманы - листочка, на спинке - завязывающиеся хлястики;
2) юбка женская серого цвета из ткани смешанных волокон хлопка и полиэфира. Модель (фасон): прямая на поясе. В среднем заднем шве - шлица. Застежка на замке-молнии и одну пуговицу. Длина юбки ниже колена;
3) жилет мужской серого цвета из костюмной ткани. Модель (фасон): однобортный с застежкой на три пуговицы, с отложным воротником и лацканами, на полочке - нагрудный карман - листочка, боковые прорезные карманы в рамку с клапанами;
4) брюки мужские серого цвета из костюмной ткани. Модель (фасон): прямая, с застежкой "Молния", с боковыми наклонными внутренними карманами, с задними прорезными карманами с клапанами на пуговицы;
5) галстук фирменный, в форме косынки, для женщин из шелковой ткани корпоративного цвета (часть желтая, часть синяя). Размеры: длина 120 см., ширина 45 см;
6) галстук (для мужчин) из шелковой ткани черного цвета.
Приложение 3
к приказу Министра
информации и
коммуникаций
Республики Казахстан
от "25" июля 2016 года
Правила
ношения, нормы обеспечения форменной одеждой сотрудников службы специальной почтовой связи Национального оператора почты
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения, нормы обеспечения форменной одеждой сотрудников службы специальной почтовой связи Национального оператора почты (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте" и определяют порядок ношения и нормы обеспечения форменной одежды и снаряжения личного состава Службы специальной почтовой связи Национального оператора почты (далее – Служба спецсвязи).

2. Киім нысанын киюге Арнаулы байланыс қызметінде еңбек шарты негізінде жұмыс істейтін қызметкерлердің құқығы бар.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) амуниция – қаруларды, оқ-дәрілер мен басқа да жабдықтарды алып жүруді жеңілдететін киім нысанының заттары (белбеу, шағын сөмкелер, жақпарлы кеудешелер);
2) киім нысаны - погонсыз нысанды киім (киім-кешектер) және Арнаулы байланыс қызметi қызметкерлеріне тиесілігін анықтайтын жабдық;
3) ерекшелік белгілері – Арнаулы байланыс қызметiнің қызметкерлері марапатталатын, мемлекеттік және ведомстволық наградалар, төсбелгілер;
4) айырым белгілері - Арнаулы байланыс қызметi қызметкерлерінің дербес атақтарын білдіретін, киім нысаны жабдықтарының элементтері.
4. Қызметтік міндеттерді орындау үшін Арнаулы байланыс қызметiнің қызметкерлері нысанды киім және жабдықпен қамтамасыз етіледі.
5. Ұлттық пошта операторы Арнаулы байланыс қызметiнің қызметкерлерін саптан тыс - оқу процесiндегі сабақтарда және кезекшілік ауысым құрамында кезекшiлiктi атқару кезінде, әкiмшілік-басқарушы персоналдың күнделiктi өндiрiстiк қызметінде, өндiрiстiк бөлiмдерде (цехтарда), сондай-ақ жұмыстан тыс уақытта күнделікті киім нысанымен қамтамасыз етеді.
Арнаулы байланыс қызметi бөлімшелерінде міндеттерді орындау кезінде сапқа тұруына, объекті ішінде болатын оқу-жаттығуларға, қызметтік мәжіліске және жиналысқа қатысуына байланысты емес, саптан тыс уақытта күнделікті киім нысанын киіп жүруге рұқсат беріледі.
6. Республикалық арнаулы байланыс қызметінің тікелей басшысы (бастықтар: Облыстық (Қалалық) арнаулы байланыс қызметінің), олардың орынбасарлары (бастықтың орынбасарлары): Облыстық (Қалалық) арнаулы байланыс қызметінің), Арнаулы байланыс қызметi құрылымдық бөлімшелерінің басшылары:
1) қызметкерлерге нысанды киімді киіп жүруге беру кезінде тігісін мұқият қиыстыруды ұйымдастырады. Қызметкерлерге берілуі тиіс мүлікке Арнаулы байланыс қызметiнің бастықтары белгілеген тәртіппен таңба қойылады.
2) барлық құрылымдық бөлiмшелерде тұрмыстық қызмет көрсету бөлмелерін, нысанды киiмді және аяқ киімді кептiруге арналған бөлмелерді, құрылымдық бөлімшелердің мүліктерін және еңбек шарты бойынша жұмыс iстейтiн қызметкерлердің жеке заттарын сақтауға арналған қоймаларды жабдықтау бойынша шаралар қабылдайды, нысанды киім заттарын және аяқ киімді уақтылы жуып-тазалап, жөндеуден өткізіп тиісінше (тиісті түрде) киіп жүруін бақылайды;
3) саптық байқауды мерзімді жүргізеді. Таңертеңгі байқау, саптық байқау кезінде, сондай-ақ жазғы (қысқы) киім нысанына өту кезінде, барлық сапқа тұру кезінде және сабақ басталар алдында белгіленген киім нысанын, сыртқы көрінісін, киім-кешек заттарының және аяқ киімнің жай-күйін тексереді, анықталған кемшіліктерді жоюға барлық шараны қабылдайды.

2. Право ношения формы одежды имеют работники, работающие на основе трудового договора в Cлужбе спецсвязи.
3. В настоящих правилах используются следующие основные понятия:
1) амуниция – предметы формы одежды (ремни, подсумки, разгрузочные жилеты), облегчающие ношение оружия, боеприпасов и другого снаряжения;
2) форма одежды – форменная одежда без погон (обмундирование) и снаряжение, определяющие принадлежность сотрудников к Службе спецсвязи;
3) знаки отличия – государственные и ведомственные награды, нагрудные знаки, которыми награждаются сотрудники Службы спецсвязи;
4) знаки различия – элементы снаряжения формы одежды, обозначающие персональные звания сотрудников Службы спецсвязи.
4. Для исполнения служебных обязанностей сотрудники Cлужбы спецсвязи обеспечиваются форменной одеждой и снаряжением.
5. Национальный оператор почты обеспечивает сотрудников Службы спецсвязи повседневной формой одежды в не строя на занятиях в учебном процессе и при несении дежурств в составе дежурных смен, при работе в повседневной производственной деятельности в административно-управленческом персонале, производственных отделов (цехов), а также во внерабочее время;
Разрешается ношение повседневной формы одежды вне строя при исполнении обязанностей в подразделениях Cлужбы спецсвязи, не связанных с пребыванием в строю, на учебных занятиях внутри расположения объекта, на служебных совещаниях и собраниях.
6. Непосредственный руководитель Республиканской Службы спецсвязи (начальники: Областной (Городской) Службы спецсвязи), его заместители (заместители начальников: Областной (Городской) Службы спецсвязи), начальники структурных подразделений Службы спецсвязи:
1) организовывают тщательную подгонку форменной одежды при выдаче их сотрудникам. На имущество, подлежащее передаче сотрудникам, наносится клеймо в порядке, установленном начальниками Служб спецсвязи;
2) принимают меры по оборудованию во всех структурных подразделениях комнат бытового обслуживания, комнат для просушки форменной одежды и обуви, кладовых для хранения имущества структурного подразделения и личных вещей сотрудников, работающих по трудовому договору, контролируют за надлежащем ношением (видом) своевременной стиркой и ремонтом предметов форменной одежды и обуви;
3) периодически проводят строевые смотры. При проведении утренних осмотров, строевых смотров, а также при переходе на летнюю (зимнюю) форму одежды, на всех построениях и перед началом занятий проверяют установленную форму одежды, внешний вид, состояние предметов обмундирования и обуви, принимают все меры к устранению выявленных недостатков;

7. Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін қызметкерлердің күнделікті киім нысанын Арнаулы байланыс қызметiнің құрылымдық бөлімшелеріндегі және қызметтік үй-жайлардағы шкафтарда сақтауға рұқсат беріледі.
8. Жазғы немесе қысқы киім нысанына өту, киім-кешек мүлкінің заттары көктем мерзімінде киюді бастау және күз мерзімінде киюді тоқтату Республикалық арнаулы байланыс қызметінің тікелей басшысының (Облыстық (қалалық) арнаулы байланыс қызметі бастықтарының) ішкі бұйрығымен белгіленеді.
9. Еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін қызметкерге Республикалық арнаулы байланыс қызметінің тікелей басшысының (О(Қ)АБҚ) бастықтарының) нұсқауы бойынша азаматтық киімді қызметтен тыс уақытта және қызметтік уақытта киіп жүруге рұқсат беріледі.
10. Жылы киімдерді (қысқа тондар, қолғап, жүн қолғап және басқа да киім-кешек мүліктерін) "Республикалық арнаулы байланыс қызметі" филиалының басқарушы директоры - директорының (О (Қ) АБҚ бастықтарының) нұсқауы бойынша төменгі температура кезінде қысқы уақытта киіледі.
11. Арнайы киімді киіп жүру тәртібін және уақытын "Республикалық арнаулы байланыс қызметі" филиалының басқарушы директоры - директоры (Облыстық (Қалалық) арнаулы байланыс қызметінің бастықтары) анықтайды. Арнаулы киім арнайы шкафтарда, қоймаларда, жеке стеллаждарда немесе киім ілгіштерде сақталады.
12. Нысанды киім заттары Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлеріне тұрақты пайдалануға беріледі, пайдалану мерзімі өткенге дейін оларға бекітіліп беріледі және есепке алынады.
13. Жабдық заттарына қызметтік тапсырманы орындау кезінде қызметкерлерге берілетін тапаншаға қайыс белбеу және тапанша кобурасы жатады.
Жабдықтар Арнаулы байланыс қызметіне (бөлімге, цехтарға, бөлімшеге, пунктке) бекітіліп беріледі.
14. Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес, қамтамасыз ету нормаларына сәйкес нысанды киіммен қамтамасыз етіледі.
15. Арнаулы байланыс қызметіне жұмысқа қабылданған тұлға еңбек келісім-шартын жасасқаннан кейін және сынақ мерзімі өткеннен кейін нысанды киіммен және жабдықтармен қамтамасыз етіледі.
2. Нысанды киімді беру тәртібі
16. Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлеріне нысанды киім қызметкерлердің киім өлшеміне сәйкес беріледі.
17. Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлеріне жаңа нысанды киімнің заттарын беру есепке алу карточкасындағы жазбаға сәйкес бұрын пайдалануға берілген нысанды киім мерзімінің өтуі бойынша жүргізіледі.
18. Қамтамасыз ету нормаларынан асып кетуге, сондай-ақ нысанды киімді пайдалану мерзімдерін қысқартуға жол берілмейді.
19. Арнаулы байланыс қызметінің бір бөлімшесінен қызметкерді ауыстыру кезінде, бұрын берілген нысанды киімнің барлық заты есепке алу карточкасы бойынша қызметкер ауысқан бөлімшенің есебіне ауыстырылады.

7. Разрешается хранение повседневной формы одежды сотрудников, работающих по трудовому договору в шкафах структурных подразделений и служебных помещений Службы спецсвязи.
8. Переход на летнюю или зимнюю форму одежды, начало носки в весеннее время и прекращение носки в осеннее время предметов вещевого имущества устанавливаются внутренним приказом непосредственного руководителя Республиканской Службы спецсвязи (начальников Областной (Городской) Службы спецсвязи.
9. Сотрудникам, работающим по трудовому договору, разрешается носить гражданскую одежду во внеслужебное время и в служебное время по указанию непосредственного руководителя Республиканской Службы спецсвязи (начальников: О(Г)ССС) Службы спецсвязи.
10. Теплые вещи (полушубки, валенки, рукавицы меховые и другие предметы вещевого имущества) носятся в зимнее время при низкой температуре по указанию управляющего директора – директора филиала Республиканской службы спецсвязи (начальников: О(Г)ССС) Службы спецсвязи.
11. Порядок и время ношения специальной одежды определяется управляющим директором – директором филиала Республиканской службы спецсвязи (начальниками Областной (Городской)) Службы спецсвязи. Специальная одежда хранится в специальных шкафах, кладовых, на отдельных стеллажах или вешалках.
12. Предметы форменной одежды выдаются сотрудникам Службы спецсвязи в постоянное пользование, закрепляются и учитываются за ними до истечения срока пользования.
13. К предметам снаряжения относятся поясной ремень к пистолету и кобура пистолетная, которые выдаются сотрудникам на период выполнения служебного задания.
Снаряжение закрепляется за Службой спецсвязи (отделом, цехом, отделением, пунктом).
14. Сотрудники Службы спецсвязи обеспечиваются форменной одеждой в соответствии с нормами обеспечения согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
15. Лица, принятые на работу в Службу спецсвязи, обеспечивается форменной одежды и снаряжением после заключения трудового контракта, и истечения испытательного срока.
2. Порядок выдачи форменной одежды
16. Сотрудникам Службы спецсвязи форменная одежда выдается в соответствии с размером одежды сотрудников.
17. Выдача сотрудникам Службы спецсвязи новых предметов форменной одежды производится по истечении срока пользования ранее выданных в соответствии с записью в учетной карточке.
18. Превышение норм обеспечения, а также сокращение сроков пользования форменной одежды не допускается.
19. При переводе сотрудника из одного подразделения Службы спецсвязи в другое, все ранее выданные предметы форменной одежды переходят по учетной карточке в ведение и на учет того подразделения, куда переведен сотрудник.

20. Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлері нысанды киім заттарын жоғалтқан немесе бүлдірген жағдайда, қызметкер жоғалған (бүлінген) жаңа заттарды өзінің есебінен сатып алады.
21. Нысанды киімді пайдалануға беру әр қызметкерге ашылған, есепке алу карточкасы бойынша есепке алынады.
22. Нысанды киім заттарын алу кезінде Арнаулы байланыс қызметінің қызметкері қол қойған ведомость немесе ордер есепке алу карточкасына жазба жасауға негіз болады. Есепке алу карточкалары бойынша нысанды киім заттарын есепке алу барлық қызметкерге орталықтан Арнаулы байланыс қызметінде, ал аудандық Арнаулы байланыс қызметкерлеріне - облыстық қызметтерде жүргізіледі.
3. Нысанды киім заттарын есептен шығару тәртібі
23. Нысанды киімнің заттарын есептен шығару:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Арнаулы байланыс қызметі қызметкерлерін нысанды киіммен қамтамасыз ету нормаларымен белгіленген пайдалану мерзімі өткен;
2) жұмыскердің қайтыс болған, мүгедектігі, зейнеткерлік жасқа толуы бойынша зейнеткерлікке шыққан;
3) қызметтік міндеттерді орындау кезінде нысанды киім бүлінген;
4) осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген шарттар сақталып жеке еңбек шарты бұзылған жағдайда жүргізіледі.
Нысанды киім заттарын есептен шығару есепке алу карточкасындағы жазбамен ресімделеді.
4. Жабдықтарды пайдалану тәртібі
24. Жабдықтар Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлеріне арнайы байланыс жөнелтілімдерін өңдеу, тасымалдау, алып жүру, жеткізу және күзету бойынша қызметтік тапсырманы орындау кезеңінде беріледі.
25. Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлері берілген жабдықтарды мұқият күтіп ұстауы, жөндеу қажеттілігі туралы Арнаулы байланыс қызметінің басшыларын уақтылы хабардар етуі қажет.
26. Нысанды киім заттары және жабдықтар Арнаулы байланыс қызметінің қоймасында сақталады және Арнаулы байланыс қызметінің басшысы тағайындаған материалдық жауапты тұлғаның бақылауында болады.
27. Арнаулы байланыс қызметінің басшылары жылына кемінде 2 рет Арнаулы байланыс қызметінің қоймасында сақтауда тұрған нысанды киім мен жабдықтардың бар-жоғын және сапасын тексереді.

20. При утере или порче предметов форменной одежды сотрудником Службы спецсвязи, последний приобретает новые предметы взамен утерянных (испорченных) за свой счет.
21. Выдача в пользование предметов форменной одежды учитывается по учетным карточкам, заведенным на каждого сотрудника.
22. Основанием для записи в учетную карточку служит ведомость или ордер с распиской сотрудника Службы спецсвязи в получении предметов форменной одежды. Учет предметов форменной одежды по учетным карточкам ведется в Службе спецсвязи централизованно на всех сотрудников, а на сотрудников районных Служб спецсвязи – в областных службах.
3. Порядок списания предметов форменной одежды
23. Списание предметов форменной одежды производится в следующих случаях:
1) истечения сроков пользования, установленных нормами обеспечения форменной одеждой сотрудников Службы спецсвязи в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам;
2) смерти сотрудника, выхода на пенсию по инвалидности, по достижению пенсионного возраста;
3) порчи форменной одежды при исполнении служебных обязанностей;
4) расторжения индивидуального трудового договора, с соблюдением условий, предусмотренных пунктом 25 настоящих Правил.
Списание предметов форменной одежды оформляется записью в учетной карточке.
4. Порядок пользования снаряжением
24. Снаряжение выдается сотрудникам Службы спецсвязи на период выполнения служебного задания по обработке, перевозке, сопровождению, доставке и охране отправлений специальной связи.
25. Сотрудникам Службы спецсвязи необходимо бережно относиться к выданному снаряжению, своевременно ставить в известность руководство Службы спецсвязи о необходимости его ремонта.
26. Предметы форменной одежды и снаряжение хранятся на складе Службы спецсвязи и находятся под контролем материально ответственного лица, назначенного руководителем Службы спецсвязи.
27. Руководители Службы спецсвязи не реже 2-х раз в год проверяют наличие и качество форменной одежды и снаряжения, хранящихся на складе Службы спецсвязи.

2016 жылғы 25 шілдедегі
бұйрығына
4-қосымша
Ұлттық пошта операторы жұмыскерлерінің нысанды киімді
(погонсыз) киіп жүру қағидалары, онымен қамтамасыз ету
нормалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық пошта операторы жұмыскерлерінің нысанды киімді (погонсыз) киіп жүру қағидалары, онымен қамтамасыз ету нормалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Пошта туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Ұлттық пошта операторы өз жұмыскерлерін қамтамасыз ету нормаларына (осы Қағидаларға 1-қосымша) сәйкес нысанды киіммен (погонсыз) (бұдан әрі – нысанды киім) қамтамасыз етеді.
Нысанды киім Ұлттық пошта операторының жұмыскерлеріне тегін беріледі.
3. Нысанды киіммен Ұлттық пошта операторының мына жұмыскерлері қамтамасыз етіледі:
1) жазбаша хат-хабарды және баспа басылымдарын жеткізетін пошташы;
2) оператор;
3) өндірістік объектінің бастығы (бастығының орынбасары).4. Нысанды киім жиынтығына мыналар кіреді:
1) пошташы үшін: ағытылатын жылы астары бар күрте, белдемше (әйелдер үшін), шалбар (ерлер үшін), бейсболка, жылы бас киім (әйелдер үшін берет, ерлерге арналған қалпақ);
2) өндірістік объектінің операторы, бастығы (бастығының орынбасары) үшін: пиджак, жилет, белдемше (әйелдер үшін), шалбар (ерлер үшін), галстук.
5. Нысанды киімді сатып алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Нысанды киім белгіленген тәртіпте бекітілген сипаты мен үлгілеріне сәйкес тігіледі (дайындалады).
2. Нысанды киімді беру, киіп жүру және есепке алу тәртібі
7. Нысанды киім Ұлттық пошта операторы жұмыскерлеріне жұмыскерлердің киім өлшеміне сәйкес беріледі.
8. Нысанды киім жұмыскерлерге тұрақты пайдалануға беріледі, пайдалану мерзімі өткенге дейін солардың атына бекітіліп беріледі және есепке алынады.
9. Жаңадан қабылданған жұмыскерлерге нысанды киім сынақ мерзімі өткеннен соң беріледі.
10. Нысанды киімді киіп жүру мерзімі ол жұмыскерге берілген және жұмыскердің алғандығы туралы қолы қойылған есепке алу карточкасы ресімделген сәттен бастап есептеледі. Толық емес жұмыс күні жағдайында жұмыс істейтін пошташыларға нысанды киімді киіп жүру мерзімі жеткізуге кеткен нақты уақытқа мөлшерлеп белгіленеді.
11. Беру нормаларынан асып кетуге, сондай-ақ нысанды киімді киіп жүру мерзімдерін қысқартуға жол берілмейді.
12. Нормалар бойынша берілген нысанды киім белгіленген киіп жүру мерзімі өткеннен соң есепке алу карточкасындағы өндірістік жазбаға сәйкес жұмыскердің меншігіне өтеді.
13. Жұмыскердің ведомостағы (ордердегі) нысанды киімді алғаны туралы қолы есепке алу карточкасына жазба жасауға негіз болады.

от "25" июля 2016 года
Правила
ношения, нормы обеспечения форменной одеждой (без погон)
работников Национального оператора почты
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ношения, нормы обеспечения форменной одеждой (без погон) работников Национального оператора почты (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О почте".
2. Национальный оператор почты обеспечивает своих работников форменной одеждой (без погон) (далее - форменная одежда) в соответствии с нормами обеспечения (приложение 1 к настоящим Правилам).
Форменная одежда выдается работникам Национального оператора почты бесплатно.
3. Форменной одеждой обеспечиваются следующие работники Национального оператора почты:
1) почтальон по доставке письменной корреспонденции и печатных изданий;
2) оператор;
3) начальник (заместитель начальника) производственного объекта.
4. В комплект форменной одежды входит:
1) для почтальона: куртка с отстегивающимся утепленным подкладом, юбка (для женщин), брюки (для мужчин), бейсболка, утепленный головной убор (берет для женщин, шапка для мужчин);
2) для оператора, начальника (заместителя начальника) производственного объекта: пиджак, жилет, юбка (для женщин), брюки (для мужчин), галстук.
5. Закупка форменной одежды осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Пошив (изготовление) форменной одежды производится в соответствии с описанием и образцами, утвержденными в установленном порядке.
2. Порядок выдачи, ношения и учета форменной одежды
7. Форменная одежда выдается работникам Национального оператора почты в соответствии с размером одежды работников.
8. Форменная одежда выдается работникам в постоянное пользование, закрепляется и учитывается за ними до истечения срока пользования.
9. Вновь принятым работникам форменная одежда выдается по прохождении испытательного срока.
10. Срок ношения форменной одежды исчисляется с момента выдачи ее работнику и оформления учетной карточки с распиской работника в получении. Почтальонам, работающим на условиях неполного рабочего дня, срок ношения форменной одежды устанавливается пропорционально времени, фактически затрачиваемому на доставку.
11. Превышение норм выдачи, а также сокращение сроков ношения форменной одежды не допускается.
12. Выданная по нормам форменная одежда по истечении установленного срока ношения переходит в собственность работника в соответствии с производственной записью в учетной карточке.
13. Основанием для записи в учетную карточку служит подпись работника в ведомости (ордере) о получении форменной одежды.

14. Жұмыскер басқа өндірістік объектіге ауысқан жағдайда, оның нысанды киімінің есепке алу карточкасы жаңа өндірістік объектіге беріледі.
15. Нысанды киімді есептен шығару мынадай:
1) 1-қосымшаға сәйкес Арнаулы байланыс қызметінің қызметкерлерін нысанды киіммен қамтамасыз ету нормаларымен белгіленген киіп жүру мерзімі өткен;
2) жұмыскер қайтыс болған, мүгедектігіне байланысты зейнеткерлікке шыққан, зейнеткерлік жасына жеткен;

14. При переводе работника в другой производственный объект, его учетная карточка форменной одежды передается на новый производственный объект.
15. Списание форменной одежды производится в случаях:
1) истечения сроков ношения, установленных нормами обеспечения форменной одеждой сотрудников Службы спецсвязи согласно приложению 1;
2) смерти работника, выходом на пенсию по инвалидности, достижению пенсионного возраста;

3) нысанды киім бүлінген немесе жоғалған жағдайда жүргізіледі.
16. Нысанды киімді есептен шығару есепке алу карточкасында жазба жасау арқылы ресімделеді.
17. Жұмыскердің кінәсінен нысанды киім бүлінгені немесе жоғалғаны үшін одан киіп жүрудің қалған мерзімі ескеріліп оның қалдық құны өндіріліп алынады және жаңа нысанды киім беріледі.
Нысанды киімнің бүлінуі немесе жоғалуы жұмыскердің кінәсінен болмаса, себебі көрсетіліп есептен шығару актісі жасалады және жаңа нысанды киім беріледі.

3) порчи и утери форменной одежды.
16. Списание форменной одежды оформляется записью в учетной карточке.
17. За порчу или утерю форменной одежды по вине работника с него взыскивается ее остаточная стоимость с учетом оставшегося срока ее ношения и выдается новая форменная одежда.
При порче и утере форменной одежды не по вине работника составляется акт списания с указанием причины и выдается новая форменная одежда.