"Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 17-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 27 қыркүйектегі № 13-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 27 қазанда № 14369 болып тіркелді. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 30 шiлдедегi № 6-НҚ нормативтік қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 30.07.2020 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 12 қарашадағы Заңының 12-бабы 4-тармағының 9) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 17-НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12557 тіркелген, 2016 жылғы 6 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің (бұдан әрі – Есеп комитеті) мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру, сыртқы мемлекеттік аудитті жоспарлау, жүргізу, оның қорытындылары бойынша құжаттарды ресімдеу, қаржылық бақылауды жүзеге асыру, сапа бақылауын жүргізу, сыртқы мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша Есеп комитетінің аудиторлық қорытындысында берілген ұсынымдардың және Нұсқамалардың орындалуын мониторингтеуді ұйымдастыру, аудиторлық іс-шара нәтижелерінің бұқаралық ақпарат құралдарында жария етілу және мемлекеттік аудит материалдарын есепке алу тәртібін айқындайды.";
3-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) нұсқама – анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларға итермелейтін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану үшін мемлекеттік аудит объектілеріне, ұйымдар мен лауазымды адамдарға жіберілетін, орындау үшін міндетті Есеп комитетінің актісі.";

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 ноября 2015 года № 17-НҚ "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 октября 2016 года № 14369. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 июля 2020 года № 6-НҚ.
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30.07.2020 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 9) пункта 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 30 ноября 2015 года № 17-НҚ "Об утверждении Правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12557, опубликовано 6 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
1) в Правилах проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правила определяют порядок формирования перечня объектов государственного аудита Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) на соответствующий год, планирования, проведения внешнего государственного аудита, оформления документов по его итогам, осуществления финансового контроля, проведения контроля качества, организации мониторинга исполнения рекомендаций, данных в аудиторском заключении, и Предписаний Счетного комитета по результатам внешнего государственного аудита, освещения в средствах массовой информации результатов аудиторского мероприятия и учет материалов государственного аудита.";
подпункт 8) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"8) предписание – обязательный для исполнения акт Счетного комитета, направляемый объектам государственного аудита, организациям и должностным лицам, для устранения выявленных нарушений и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;";

5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік аудит Есеп комитетінің мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі) негізінде жүргізіледі.
6. Мемлекеттік аудит туралы заңның 42-бабының 3-тармағына сәйкес, Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде көзделмеген тексерулерді жүргізу үшін мемлекеттік органдардың сұратулары бойынша Есеп комитетінің мемлекеттік аудиторлары мен өзге де лауазымды адамдарын тартуға жол берілмейді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік аудит тобының құрамы аудиторлық іс-шараны жүргізуге қатысатын Есеп комитетінің қызметкерлерін – мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мен аудиторлық іс-шараны жүргізуге қатысатын мемлекеттік аудиторларды, сондай-ақ тартылған жағдайда, мемлекеттік органдардың мамандарын, сарапшыларды, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдарды (бұдан әрі – сарапшы) қамтиды.";
20, 21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшадағы нысанға сәйкес республика бойынша мемлекеттік аудит объектілерінің бірыңғай дерекқорының (бұдан әрі – Бірыңғай дерекқор) және осы Қағидаларға 2-қосымшадағы нысанға сәйкес республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың (нысаналы трансферттердің, кредиттердің) жұмсалуы туралы мәліметтердің негізінде жасалады.
21. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі Есеп комитетінің ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЕК АЖ) қалыптастырылады.
22. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру үшін Есеп комитетінің мүшелері жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшенің жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей ұсынатын мемлекеттік аудит объектілерінің тәуекелдерін бағалауды және басқа мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін ескере отырып, Бірыңғай дерекқор және қосымша көздерден алынған деректер негізінде жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей, Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасына ұсыныстарын осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараны жүргізуге өтінім (бұдан әрі – Өтінім) түрінде дайындайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және Есеп комитетінің аппараттық кеңесінде мақұлданған Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің алдын ала жобасын, сондай-ақ осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит объектілерінің нақтыланған тізбесін жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 25 қазанына дейін Ішкі аудит жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – Уәкілетті орган) және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларына (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) жібереді.";

пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Государственный аудит проводится на основе перечня объектов государственного аудита Счетного комитета на соответствующий год (далее – Перечень объектов государственного аудита).
6. В соответствии с пунктом 3 статьи 42 Закона о государственном аудите не допускается привлечение государственных аудиторов и иных должностных лиц Счетного комитета по запросам государственных органов для проведения проверок, не предусмотренных Перечнем объектов государственного аудита.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Состав группы государственного аудита включает работников Счетного комитета, участвующих в проведении аудиторского мероприятия – руководителя группы государственного аудита и государственных аудиторов, участвующих в проведении аудиторского мероприятия, а также, в случае привлечения, специалистов государственных органов, экспертов, негосударственные аудиторские организации (далее – эксперт).";
пункты 20, 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"20. Перечень объектов государственного аудита составляется на основе единой базы данных по республике по объектам государственного аудита (далее – Единая база данных) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и сведений о расходовании средств (целевых трансфертов, кредитов), выделенных из республиканского бюджета, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
21. Перечень объектов государственного аудита формируется в информационной системе Счетного комитета (далее – ИС СК).
22. Для формирования Перечня объектов государственного аудита члены Счетного комитета не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому, на основе Единой базы данных, с учетом оценки рисков объектов государственного аудита и перечней объектов государственного аудита других органов государственного аудита года предшествующего планируемому, предоставляемых не позднее 1 сентября структурным подразделением, ответственным за планирование, и данных, полученных из дополнительных источников, готовят предложения в проект Перечня объектов государственного аудита в виде заявки на проведение аудиторского мероприятия по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Заявка).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Структурным подразделением, ответственным за планирование, до 25 октября года, предшествующего планируемому, предварительный проект Перечня объектов государственного аудита по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, одобренный на аппаратном совещании Счетного комитета, а также детализированный перечень объектов государственного аудита, по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, направляются в Уполномоченный орган по внутреннему аудиту (далее – Уполномоченный орган) и ревизионные комиссии областей, города республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии).";

27-33-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 20 қарашасына дейін Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің түпкілікті жобасын Уәкілетті органға және тексеру комиссияларына жібереді.
28. Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің келісілген жобасы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейін Есеп комитетінің отырысында қаралады және мақұлданады. Отырысқа тараптардың келісімі бойынша Уәкілетті органның және тексеру комиссияларының бірінші басшылары шақырылады.
29. Ескертулер туындаған жағдайда, Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасы отырыс өткізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде пысықталады. Мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің жобасы Есеп комитетінің мүшелерімен және мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшемен қайта келісілгеннен кейін Есеп комитетінің Төрағасына бекітуге енгізіледі.
30. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін Есеп комитетінің Интернет-ресурсына орналастыруды жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше ол бекітілген және өзгерістер (толықтырулар) енгізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
31. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін бекіту туралы бұйрық тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) және (немесе) жазбаша түрде пошта арқылы Уәкілетті органға, тексеру комиссияларына, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімдеріне жіберу жүзеге асырылады.
32. Мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбесіне өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы бұйрық тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде) оны ЭҚАБЖ және (немесе) жазбаша түрде пошта арқылы:
1) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға;
2) Уәкілетті органға және тексеру комиссияларына Мемлекеттік аудит объектілерінің өзгертілген (толықтырылған) нақтыланған тізбесінің қоса берілуімен жіберу жүзеге асырылады.
33. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше бекітілген Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің орындалуына тұрақты негізде мониторинг жүргізеді.";
36-39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшемен бірге тоқсан сайын нақтыланатын аудиторлық іс-шаралардың аяқталуын ескере отырып, отырыстар өткізудің жылдық жоспарын қалыптастырады.

пункты 27-33 изложить в следующей редакции:
"27. Структурным подразделением, ответственным за планирование, до 20 ноября года, предшествующего планируемому, направляется в Уполномоченный орган и ревизионные комиссии окончательный проект Перечня объектов государственного аудита.
28. Согласованный проект Перечня объектов государственного аудита до 10 декабря года, предшествующего планируемому, рассматривается и одобряется на заседании Счетного комитета. На заседание по согласованию сторон приглашаются первые руководители Уполномоченного органа и ревизионных комиссий.
29. В случае возникновения замечаний проект Перечня объектов государственного аудита дорабатывается в течение трех рабочих дней со дня проведения заседания. После повторного согласования с членами Счетного комитета и структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, проект Перечня объектов государственного аудита вносится на утверждение Председателю Счетного комитета.
30. Размещение Перечня объектов государственного аудита на Интернет-ресурсе Счетного комитета осуществляется структурным подразделением, ответственным за планирование, в течение пяти календарных дней со дня его утверждения и внесения изменений (дополнений).
31. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации приказа об утверждении Перечня объектов государственного аудита осуществляется его рассылка Уполномоченному органу, ревизионным комиссиям, Администрации Президента Республики Казахстан, Премьер-Министру Республики Казахстан, уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов, администраторам республиканских бюджетных программ и акимам областей, города республиканского значения, столицы посредством Единой системы электронного документооборота (далее – ЕСЭДО) и (или) в письменном виде по почте.
32. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации приказа о внесении изменений (дополнений) в утвержденный Перечень объектов государственного аудита осуществляется его рассылка посредством ЕСЭДО и (или) в письменном виде по почте:
1) уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов;
2) Уполномоченному органу и ревизионным комиссиям с приложением измененного (дополненного) детализированного перечня объектов государственного аудита.
33. Структурное подразделение, ответственное за планирование, на постоянной основе проводит мониторинг исполнения утвержденного Перечня объектов государственного аудита.";
пункты 36-39 изложить в следующей редакции:
"36. В течение пяти рабочих дней после утверждения Перечня объектов государственного аудита структурное подразделение, ответственное за планирование, совместно со структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, формирует годовой план проведения заседаний с учетом завершения аудиторских мероприятий, который уточняется ежеквартально.

37. Есепті кезеңнің қорытындылары бойынша Есеп комитетінің Төрағасына Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің іске асырылуы туралы ақпарат ұсынылады.
38. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмалары және (немесе) өзекті етілген Өтінім мен өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негізділігін растайтын құжаттар (материалдар) қоса берілген, Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасының негізінде Есеп комитеті Төрағасының бастамасы бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
39. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге дайындық оның бастапқы кезеңі болып табылады, онда:
1) мемлекеттік аудит объектілерін алдын-ала зерделеу;
2) тексеру тағайындауға актілер болып табылатын мемлекеттік аудит жүргізу жоспарын (бұдан әрі – Аудит жоспары), мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Аудит бағдарламасы), аудиторлық іс-шараны, бірлескен және қатар тексерулерді жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма), аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған аудиторлық тапсырманы (бұдан әрі – Аудиторлық тапсырма) және өзге де құжаттаманы жасау жүзеге асырылады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Осы Қағидалардың 42 және 43-тармақтарында көрсетілген көрсеткіштер айқындалған және (немесе) басқа да арнайы көрсеткіштер әзірленген соң, аудиторлық іс-шараның мақсаттары мен мәселелері қалыптастырылады, оны жүргізу әдістері (талдау, салғастыру, бағалау, тексеру, зерттеп-қарау, аудиторлық іріктеу, мәнділік мөлшері және басқасы) айқындалады, сондай-ақ қажетті аудиторлық рәсімдердің көлемі жоспарланады.";
47-тармақ алынып тасталсын;
48 және 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ресімделетін алдын ала зерделеу жүргізу туралы хабарлама мемлекеттік аудит объектісіне оны жүргізудің басталатын күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Мемлекеттік аудит объектісіне осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтер, құжаттама, ақпарат және материалдар (дәлелдемелер) ұсыну туралы талап (бұдан әрі – Құжаттар ұсыну туралы талап) жіберіледі.
49. Мемлекеттік аудит тобы Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің басшылығымен аудиторлық іс-шараға дайындық кезеңі мерзімі басталғаннан бес жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидаларға 9-қосымшада ұсынылған мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында зерделенетін Мәселелердің үлгі тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектілерінің қызметін алдын ала зерделеу үшін ақпарат көздеріне талдау жүргізеді;

37. По итогам отчетного периода Председателю Счетного комитета представляется информация о реализации Перечня объектов государственного аудита.
38. В Перечень объектов государственного аудита вносятся изменения и (или) дополнения по поручениям Президента Республики Казахстан и (или) инициативе Председателя Счетного комитета на основании служебной записки члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие, с приложением актуализированной Заявки, и подтверждающих обоснованность внесения изменений и (или) дополнений документов (материалов).
39. Подготовка к проведению аудиторского мероприятия является его первоначальным этапом, на котором осуществляются:
1) предварительное изучение объектов государственного аудита;
2) составление плана проведения государственного аудита (далее – План аудита), программы проведения государственного аудита (далее – Программа аудита), поручения на проведение аудиторского мероприятия, совместной и параллельной проверок (далее – Поручение), являющиеся актами о назначении проверки, аудиторского задания на проведение аудиторского мероприятия (далее – Аудиторское задание) и другой документации.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. После определения показателей, указанных в пунктах 42 и 43 настоящих Правил, и (или) разработки других специальных показателей формулируются цели и вопросы аудиторского мероприятия, определяются методы (анализ, сопоставление, оценка, проверка, обследование, аудиторская выборка, размер существенности и другие) его проведения, а также планируется объем необходимых аудиторских процедур.";
пункт 47 исключить;
пункты 48 и 49 изложить в следующей редакции:
"48. Уведомление о проведении предварительного изучения, оформляемое согласно приложению 7 к настоящим Правилам, направляется объекту государственного аудита не позднее дня начала его проведения.
Объекту государственного аудита направляется требование о предоставлении сведений, документации, информации и материалов (доказательств) по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – Требование о предоставлении документов).
49. Под руководством члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие, группа государственного аудита в течение пяти рабочих дней от начала срока подготовительного этапа к аудиторскому мероприятию:
1) проводит анализ источников информации для предварительного изучения деятельности объектов государственного аудита согласно Примерному перечню вопросов, изучаемых в ходе предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита, представленному в приложении 9 к настоящим Правилам;

2) қолжетімді көздерден, Бірыңғай дерекқордан ақпарат жинауды және Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабына сәйкес, мемлекеттік аудит объектілеріне, лауазымды, жеке және заңды тұлғаларға Құжаттар ұсыну туралы талапты жіберуді жүзеге асырады.";
50-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Есеп комитетінің жоспарланған мемлекеттік аудитімен сәйкес келетін мемлекеттік аудитпен қамтылатын мақсат, кезеңі бойынша басқа мемлекеттік аудит органдарының (тексеру немесе бақылау) аудиторлық іс-шаралары жүргізу мәселелері міндетті түрде қаралады.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Басқа мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерін Есеп комитеті танымаған жағдайда, осы мемлекеттік аудит объектілеріндегі аудиторлық іс-шара Аудит бағдарламасына және Мемлекеттік аудиторлардың аудиторлық тапсырмаларына сәйкес жүргізіледі, таныған жағдайда – аудиторлық іс-шара жүргізілмейді немесе Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне, Аудит жоспарына, Аудит бағдарламасына, Мемлекеттік аудиторлардың аудиторлық тапсырмаларына тиісті өзгерістер енгізіле отырып жүргізіледі.";
53-тармақтың бірінші абзацы және 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Қолдағы бар және мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша алынған деректерге жүргізілген зерделеу мен талдауға сәйкес:
1) мемлекеттік аудит нәтижелерін тану (танымау) ескеріле отырып, мемлекеттік аудиттің типіне, тексерудің түріне және мемлекеттік аудит объектілеріне, мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражаттың, активтердің көлеміне, кезеңіне нақтылау жүргізіледі;";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Аудит жоспары мен Аудит бағдарламасының жобалары бойынша Мемлекеттік аудит туралы заңның 8-бабына және осы Қағидаларға сәйкес сапа бақылауы жүргізіледі.
Сапа бақылауын жүргізу мақсатында сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге мыналар:
1) мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеудің нәтижелері туралы ақпарат;
2) осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасы;
3) Аудит жоспары мен Аудит бағдарламасының жобалары ұсынылады.
Аудит жоспары, Аудит бағдарламасы, Аудиторлық тапсырмалар және Тапсырмалар ЕК АЖ-да және (немесе) ЭҚАБЖ арқылы қалыптастырылады.";
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Кадр қызметі осы Қағидалардың 58-тармағының 1) тармақшасында көзделген Аудит жоспары бекітілгеннен кейін, аудиторлық іс-шараға шыққанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей, іссапарға жіберу туралы бұйрықтарды уәкілетті лауазымды адамға қол қоюға енгізеді.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) осуществляет сбор информации из доступных источников, Единой базы данных и направление объектам государственного аудита, должностным, физическим и юридическим лицам в соответствии со статьей 21 Закона о государственном аудите Требований о предоставлении документов.";
подпункт 2) пункта 50 изложить в следующей редакции:
"2) вопросы проведения аудиторского мероприятия (проверки или контроля) другими органами государственного аудита по цели, периоду, охватываемому государственным аудитом, совпадающими с запланированным государственным аудитом Счетного комитета.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. В случае непризнания Счетным комитетом результатов государственного аудита, проведенного другим органом государственного аудита, аудиторское мероприятие на данных объектах государственного аудита проводится в соответствии с Программой аудита и Аудиторскими заданиями государственных аудиторов, в случае признания – аудиторское мероприятие не проводится или проводится с внесением соответствующих изменений в Перечень объектов государственного аудита, План аудита, Программу аудита, Аудиторские задания государственных аудиторов.";
абзац первый и подпункт 1) пункта 53 изложить в следующей редакции:
"53. В соответствии с проведенным изучением и анализом имеющихся и полученных данных по итогам предварительного изучения объектов государственного аудита:
1) производится уточнение типа государственного аудита, вида проверки и объектов государственного аудита, объема средств, активов, периода, охватываемых государственным аудитом, с учетом признания (непризнания) результатов государственного аудита;";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. По проектам Плана аудита и Программы аудита проводится контроль качества в соответствии со статьей 8 Закона о государственном аудите и настоящими Правилами.
В целях проведения контроля качества в структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, представляются:
1) информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита;
2) служебная записка члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие, в соответствии с пунктом 54 настоящих Правил;
3) проекты Плана аудита и Программы аудита.
План аудита, Программа аудита, Аудиторские задания и Поручения формируются в ИС СК и (или) посредством ЕСЭДО.";
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. Кадровой службой вносятся на подписание уполномоченному должностному лицу приказы о командировании после утверждения Плана аудита, предусмотренного подпунктом 1) пункта 58 настоящих Правил, но не позднее, чем за три рабочих дня до выхода на аудиторское мероприятие.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:

"61. Тіркеу нөмірлері күнтізбелік жылдың бас кезінен мынадай мәндері көрсетіле отырып беріледі:
N-Ж – Аудит жоспары;
N-Б – Аудит бағдарламасы;
N-АТ – Аудиторлық тапсырмалар. Бір аудиторлық іс-шараға аудиторлық тапсырмаларға ортақ нөмір беріледі;
N-П-Т – Аудиторлық іс-шараны, үстеме, бірлескен және қатар тексерулерді жүргізуге тапсырма, мұнда N – Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес, аудиторлық іс-шараның реттік нөмірі, П – тапсырманың реттік нөмірі;
N-ҚТ – аудиторлық іс-шараның сапасын бақылаудың қорытындысы бойынша Қайта тексеруге тапсырма.";
67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Аудит бағдарламасы Аудит жоспарын дамыту үшін жасалып, мемлекеттік аудит көрсеткіштерінен және оны іс жүзінде іске асыруға қажетті мәселелерден тұрады.
68. Аудит бағдарламасының мәселелері аудиторлық іс-шараның қойылған мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Қаржылық есептілік аудитінің бағдарламасын жасау кезінде мемлекеттік аудит объектілерінің қаржылық есептілікті жасауының толықтығы мен анықтығы мәселелері енгізіледі.";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Тапсырма аудиторлық іс-шара жүргізуге құқық беретін ресми құжат болып табылады және "Тексерудi тағайындау туралы актiлердi, тексеруді тоқтата тұру, қайта бастау, оның мерзімдерін ұзарту туралы, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру мен оның нәтижелерi туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну туралы хабарламаларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 13 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13171 тіркелген), құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркеле отырып, қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес, Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылған Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманың болуы аудиторлық іс-шара жүргізу үшін негіздеме болып табылады.";.
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе келісімімен аудиторлық іс-шара жүзеге асырылып жатқан лауазымды адамға Тапсырма көрсетілген күннен бастап екінші күннен кешіктірілмей, мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор қол қойған, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит объектісі басшысының (келісімімен аудиторлық іс-шара жүзеге асырылып жатқан лауазымды адамның) міндеттерін атқару жөніндегі талап беріледі.
Қағидалардың осы тармағында көзделген Талапқа бөлшек арқылы тапсырманың нөмірі беріледі және көрсетілген Талаптың табыс етілген күні көрсетіледі.
Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі Талаптың бірінші данасы мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе келісімімен аудиторлық іс-шара жүзеге асырылып жатқан лауазымды адамға қол қою арқылы беріледі. Қабылдамаған кезде мемлекеттік аудит тобының жетекшісі (мемлекеттік аудитор) Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талапты мемлекеттік аудит объектісінің кеңсесі арқылы жібереді.
Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талаптың қабылданғаны туралы белгісі бар екінші данасы мемлекеттік аудиторда қалады және Аудиторлық есепке қоса тіркеледі.
Міндеттерін атқару жөніндегі талап А4 форматының парағында жасалады.
Аудиторлық іс-шараны жүзеге асыру барысында қосымша құжаттар, материалдар, ақпарат алуға кедергі келтірілген жағдайда, оларды алу үшін, Қағидалардың осы тармағына сәйкес ресімделетін Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап жіберіледі.
Үстеме тексеру жүргізу кезінде мемлекеттік аудит объектісі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі келтірген жағдайда, оған мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару жөніндегі талап көрсетіледі.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"61. Регистрационные номера присваиваются с начала календарного года с указанием следующих значений:
N-Ж – План аудита;
N-Б – Программа аудита;
N-АТ – Аудиторские задания. Аудиторским заданиям к одному аудиторскому мероприятию присваивается единый номер;
N-П-Т – Поручение на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной и параллельной проверок, где N – порядковый номер аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита, П – порядковый номер поручения;
N-ҚТ – Поручение на перепроверку по итогам контроля качества аудиторского мероприятия.";
пункты 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"67. Программа аудита составляется в развитие Плана аудита и включает показатели государственного аудита и вопросы, необходимые для его практической реализации.
68. Вопросы Программы аудита направлены на достижение поставленных целей аудиторского мероприятия.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. При составлении Программы аудита финансовой отчетности включаются вопросы полноты и достоверности составления финансовой отчетности объектами государственного аудита.";
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Поручение является официальным документом, дающим право на проведение аудиторского мероприятия и оформляется на бланке строгой отчетности с регистрацией в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в соответствии с приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 13 "Об утверждении Правил регистрации актов о назначении проверки, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки, об изменении состава участников и предоставлении информационных учетных документов о проверке и ее результатах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13171).";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Основанием для проведения аудиторского мероприятия является наличие Поручения на проведение аудиторского мероприятия, подписанного членом Счетного комитета, ответственным за аудиторское мероприятие, в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. Руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу, с ведома которого осуществляется аудиторское мероприятие, не позднее второго дня со дня предъявления Поручения передается Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита (должностного лица, с ведома которого осуществляется аудиторское мероприятие), по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам, подписанное руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором.
Требованию, предусмотренному настоящим пунктом Правил, через дробь присваивается номер поручения и указывается дата вручения указанного Требования.
Первый экземпляр Требования по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита передается под роспись руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу, с ведома которого осуществляется аудиторское мероприятие. При непринятии, Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита направляется руководителем группы государственного аудита (государственным аудитором) через канцелярию объекта государственного аудита.
Второй экземпляр Требования по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита, с отметкой о его принятии остается у государственного аудитора и прилагается к Аудиторскому отчету.
Требования по исполнению обязанностей составляются на листе формата А4.
В ходе осуществления аудиторского мероприятия для получения дополнительных документов, материалов, информации, в случае воспрепятствования в их предоставлении, объекту государственного аудита направляется Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита, оформляемое в соответствии с настоящим пунктом Правил.
При проведении встречной проверки Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта государственного аудита предъявляется объекту государственного аудита в случае его воспрепятствования проведению государственного аудита.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:

"91. Егер мемлекеттік аудит объектісінде басқа мемлекеттік аудит органының мақсаты, аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезеңі бойынша Есеп комитетінің аудиторлық іс-шарасымен сәйкес келетін мемлекеттік аудит жүргізу фактісі анықталса, мемлекеттік аудиторлар Мемлекеттік аудит туралы заңның 8, 19-баптарына сәйкес, мемлекеттік аудит нәтижелерін тану рәсімдерін жүргізуге бастамашылық жасайды.";
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне, Аудит жоспарына, Аудит бағдарламасына, Аудиторлық тапсырмаларға Есеп комитеті басқа мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерін таныған жағдайда мемлекеттік аудиттің көлемі қысқарған кезде өзгерістер енгізіледі.";
95-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Аудиторлық іс-шара барысында Аудит бағдарламасымен қамтылмаған, бірақ толық зерделеуге қажетті мәселелер туындаған жағдайда, мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит тобы басшысының келісімі бойынша Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесін жазбаша түрде хабардар етеді.";
98-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Аудиторлық іс-шараны жүзеге асыру кезінде аудиторлық іс-шараның қойылған мақсатына және мәселелеріне сәйкес аудиторлық дәлелдемелер қалыптастыруға қажетті нақты деректерді жинау, талдау жүргізіледі.";
102 және 103-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Мемлекеттік аудиторлар күн сайын мемлекеттік аудит тобы жетекшісіне ауызша есеп беріп отырады, апта сайын соңғы жұмыс күнінің алдындағы күні қорғалған байланыс арналары арқылы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы есепті күнге толтырылған (жасалған) апта сайынғы есебін жіберіп отырады. Көрсетілген есеп осындай тәртіппен мәлімет үшін Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне ұсынылады.
Аудиторлық іс-шараға тартылған сарапшылар Мемлекеттік аудит туралы заңның 8-бабына сәйкес өз жұмысының барысы туралы есеп береді.
103. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудиторлардың жұмысын үйлестіреді, аудиторлық іс-шара мәселелерінің толық қамтылуына мониторинг жүргізеді, аудиторлық іс-шараның жекелеген бағыттарын түзетеді, мемлекеттік аудиторлардың арасында туындайтын проблемалық мәселелерді шешеді, апта сайын аптаның соңғы жұмыс күні сағат 15-00-ге дейін қорғалған байланыс арналары арқылы мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты бөлімшенің басшысына және Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне осы Қағидалардың 102-тармағында көзделген нысан бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы есепті күнге толтырылған (жасалған) мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің жиынтық апта сайынғы есебін ұсынып отырады.";
107-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақта көзделген қорытындылардың нәтижелері Аудиторлық есепке, тізілімге, Аудиторлық қорытындыға және Жиынтық тізілімге енгізіледі.";
109-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"91. Если на объекте государственного аудита выявлен факт проведения государственного аудита другим органом государственного аудита по цели, периоду, охватываемому аудиторским мероприятием, совпадающими с аудиторским мероприятием Счетного комитета, то государственными аудиторами инициируется проведение процедуры признания результатов государственного аудита в соответствии со статьями 8, 19 Закона о государственном аудите.";
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. В Перечень объектов государственного аудита, План аудита, Программу аудита, Аудиторские задания вносятся изменения при сокращении объема государственного аудита в случае признания Счетным комитетом результатов государственного аудита, проведенного другим органом государственного аудита.";
часть первую пункта 95 изложить в следующей редакции:
"95. При возникновении в ходе аудиторского мероприятия вопросов, не охваченных Программой аудита, но необходимых для полного изучения, государственный аудитор, по согласованию с руководителем группы государственного аудита, информирует в письменном виде члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие.";
часть первую пункта 98 изложить в следующей редакции:
"98. При осуществлении аудиторского мероприятия проводится сбор, анализ фактических данных, необходимых для формирования аудиторских доказательств, в соответствии с поставленной целью и вопросами аудиторского мероприятия.";
пункты 102 и 103 изложить в следующей редакции:
"102. Государственные аудиторы ежедневно устно отчитываются руководителю группы государственного аудита, еженедельно в предпоследний рабочий день по защищенным каналам связи направляют еженедельный отчет о выявленных нарушениях и недостатках по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, заполненных (составленных) на отчетную дату. В таком же порядке указанный отчет представляется для сведения члену Счетного комитета, ответственному за аудиторское мероприятие.
Привлеченные эксперты к аудиторскому мероприятию отчитываются о ходе своей работы в соответствии со статьей 8 Закона о государственном аудите.
103. Руководитель группы государственного аудита координирует работу государственных аудиторов, проводит мониторинг полноты охвата вопросов аудиторского мероприятия, корректирует отдельные направления аудиторского мероприятия, разрешает проблемные вопросы, возникающие между государственными аудиторами, еженедельно в последний рабочий день недели до 15-00 часов по защищенным каналам связи предоставляет руководителю подразделения, ответственному за проведение государственного аудита, и члену Счетного комитета, ответственному за аудиторское мероприятие, сводный еженедельный отчет руководителя группы государственного аудита о выявленных нарушениях и недостатках по форме, предусмотренной пунктом 102 настоящих Правил, заполненный (составленный) на отчетную дату.";
часть третью пункта 107 изложить в следующей редакции:
"Результаты заключений, предусмотренных настоящим пунктом, включаются в Аудиторский отчет, реестр, Аудиторское заключение и Сводный реестр.";
пункт 109 изложить в следующей редакции:

"109. Мемлекеттік органдардың мамандары жоспарланған іс-шараны, мамандардың саны мен біліктілігін, аудиторлық іс-шараның немесе сараптаманың жүргізілу мерзімі мен кезеңін көрсете отырып, мемлекеттік орган мен мекеме басшысының атына Есеп комитетінің хатының негізінде тартылады.";
114-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"114. Үстеме тексеруді жүргізген мемлекеттік аудиторлар және тартылған сарапшылар Аудиторлық есепті екі данада жасайды және оларға қол қояды.";
116-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"116. Бірлескен тексерудің іс-шаралары осы Қағидалардың 2-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес Мемлекеттік аудит объектілері тізбесін қалыптастыру және нақтылау кезеңінде көзделеді.";
122-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"122. Бірлескен тексеру бағдарламасында мемлекеттік аудит (тексеру) объектілері бойынша: мемлекеттік аудит (тексеру) объектісінің атауы, мақсаты, тексерудің түрі, мемлекеттік аудиттің типі, тексерумен қамтылатын кезең, тексеру жүргізу мерзімдері, бірлескен тексеру тобының құрамы, тексерумен қамтылатын қаражат пен активтер көлемі, мемлекеттік аудит көрсеткіштері, тексеру мәселелері және оларды қараудың дәйектілігі көрсетіледі.";
129-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"129. Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарды бірлескен тексеруді жүргізуге жауапты Есеп комитетінің мүшесі мен мемлекеттік аудит органының немесе мемлекеттік органның лауазымды адамы тексеруді жүзеге асырған қызметкерлермен бірлесіп қарайды. Атына жазбаша қарсылықтар келіп түскен мемлекеттік орган тексеру объектісіне отырысты өткізу күніне дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей жауап жібереді.";
131 және 132-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"131. Есеп комитеті Бірлескен тексерудің қорытындысы бойынша аудиторлық қорытынды дайындауды Аудиторлық есептердің сапасын тексерудің сараптамалық қорытындысын алғаннан кейін және қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді (егер болса) көрсетіп, тексеру объектісіне дәлелді жауапты ескере отырып, он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Аудиторлық қорытынды мен Жиынтық тізілім сапа бақылауын өткеннен кейін осы Қағидалардың 200-1-тармағында көрсетілген тәртіпке сәйкес, тексеру объектісіне жіберіледі.
132. Аудиторлық қорытындыға Есеп комитетінің мүшесі қол қояды және ол бірлескен тексеруді жүргізуге жауапты мемлекеттік органның лауазымды адамымен келісіледі және бірлескен тексеруді жүргізуге жауапты мемлекеттік органның лауазымды адамымен келісілген Есеп комитеті Төрағасының шешімі бойынша Қаулы жобасымен бірге Есеп комитетінің отырысына қарауға шығарылады.";
137-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"109. Специалисты государственных органов привлекаются на основании письма Счетного комитета на имя руководителя государственного органа и учреждения с указанием запланированного аудиторского мероприятия, количества и квалификации специалистов, срока и периода проведения аудиторского мероприятия или экспертизы.";
часть первую пункта 114 изложить в следующей редакции:
"114. Аудиторский отчет составляется и подписывается в двух экземплярах государственными аудиторами и привлекаемыми экспертами, проводившими встречную проверку.";
пункт 116 изложить в следующей редакции:
"116. Мероприятия совместной проверки предусматриваются на этапе формирования и уточнения Перечня объектов государственного аудита в соответствии с порядком, установленным в разделе 2 настоящих Правил.";
часть первую пункта 122 изложить в следующей редакции:
"122. В Программе совместной проверки по объектам государственного аудита (проверки) указываются: наименование объекта государственного аудита (проверки), цель, вид проверки, тип государственного аудита, период, охватываемый проверкой, сроки проведения проверки, состав совместной группы проверки, объем средств и активов, охватываемый проверкой, показатели государственного аудита, вопросы проверки и последовательность их рассмотрения.";
пункт 129 изложить в следующей редакции:
"129. Письменные возражения к Аудиторскому отчету рассматриваются членом Счетного комитета и должностным лицом органа государственного аудита или государственного органа, ответственными за проведение совместной проверки, совместно с работниками, осуществлявшими проверку. Ответ объекту проверки направляется не позднее двух рабочих дней до дня проведения заседания тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения.";
пункты 131 и 132 изложить в следующей редакции:
"131. Подготовка Счетным комитетом Аудиторского заключения по итогам совместной проверки осуществляется после получения экспертного заключения проверки качества Аудиторских отчетов и с учетом мотивированного ответа объекту проверки с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения (если таковые имеются) в течение десяти рабочих дней. Аудиторское заключение и Сводный реестр после прохождения контроля качества направляется объекту проверки в соответствии с порядком, указанным в пункте 200-1 настоящих Правил.
132. Аудиторское заключение подписывается членом Счетного комитета и согласовывается с должностным лицом государственного органа, ответственным за проведение совместной проверки, и по решению Председателя Счетного комитета, согласованному с руководителем государственного органа, ответственного за проведение совместной проверки, вместе с проектом Постановления выносится на рассмотрение на заседании Счетного комитета.";
пункт 137 изложить в следующей редакции:

"137. Қатар тексеру жүргізу бойынша іс-шаралар осы Қағидалардың 2-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес Есеп комитеті Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасын қалыптастыру және (немесе) нақтылануы кезеңінде көзделеді.";
151 және 152-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"151. Мемлекеттік органдар бұзушылықтардың анықталған жалпы сомасын көрсете отырып және мемлекеттік аудит (тексеру) объектілері бөлінісінде жүргізілген қатар тексерудің нәтижелері, мемлекеттік аудит (тексеру) объектілерінің аудиторлық іс-шара жүргізу барысында қабылдаған шаралары туралы жинақталған ақпаратты, сондай-ақ тексерудің қорытындысы туралы мемлекеттік органдардың шешімдерінің бір бірден көшірмесін оларға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Есеп комитетіне ұсынады.
152. Есеп комитеті Қатар тексерудің қорытындылары бойынша аудиторлық қорытынды дайындауды Аудиторлық есептердің сапасын бақылаудың сараптамалық қорытындысын алғаннан кейін және қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді (егер болса) көрсетіп, мемлекеттік аудит (тексеру) объектісіне дәлелді жауапты ескере отырып, он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Мемлекеттік органдар жүргізген қатар тексерудің нәтижелері Аудиторлық қорытындыға енгізіледі.";
183-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"183. Аудиторлық есеп Аудит бағдарламасындағы және Аудиторлық тапсырмалардағы мәселелердің тізбесіне сәйкестікте жасалады. Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер Аудиторлық есептегі жазбалардың анықтығын растайтын құжаттардың түпнұсқаларының деректемелеріне, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелер көрсетіле отырып, объективті және дәл сипатталады. Егер, талдау сипатындағы мәселелерді қоспағанда, аудиторлық іс-шара мәселесі бойынша бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаса, мемлекеттік аудитор:
1) Аудиторлық есепте анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтардың болмағандығы, Аудит бағдарламасы бойынша қысқаша ақпарат көрсетіледі;
2) мемлекеттік аудит (тексеру) жүргізілген құжаттардың деректемелерін көрсете отырып, олардың тізбесін Аудиторлық есепке қоса береді.
Тиімділік аудитінің немесе сәйкестік аудитінің нәтижелері бойынша Аудиторлық есепке мемлекеттік аудиттің қолданылған көрсеткіштерінің сипаттамасы кіреді.";
187-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"187. Аудиторлық есепте жазылып, Аудиторлық есепте соларға сілтеме жасалған бұзушылықтарды растайтын құжаттардың болмауы Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарын және осы Қағидаларды бұзу болып табылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды толықтыру мүмкіндігі болмаған кезде расталмаған фактілер Аудиторлық қорытындыға енгізілмейді.";
190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"137. Мероприятия по проведению параллельной проверки предусматриваются на этапе формирования и (или) уточнения Счетным комитетом Перечня объектов государственного аудита в соответствии с порядком, установленным в разделе 2 настоящих Правил.";
пункты 151 и 152 изложить в следующей редакции:
"151. Государственные органы представляют в Счетный комитет обобщенную информацию о результатах проведенной параллельной проверки с указанием выявленной общей суммы нарушений и в разрезе объектов государственного аудита (проверки), принятых мерах в ходе проведения аудиторского мероприятия объектами государственного аудита (проверки), а также по одной копии решения государственных органов об итогах проверки в течение двух рабочих дней со дня их подписания.
152. Подготовка Счетным комитетом Аудиторского заключения по итогам параллельной проверки осуществляется после получения экспертного заключения контроля качества Аудиторских отчетов и с учетом мотивированного ответа объекту государственного аудита (проверки) с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения (если таковые имеются) в течение десяти рабочих дней. В Аудиторское заключение включаются результаты параллельной проверки, проведенной государственными органами.";
пункт 183 изложить в следующей редакции:
"183. Аудиторский отчет составляется в соответствии с перечнем вопросов Программы аудита и Аудиторских заданий. Выявленные нарушения и недостатки описываются объективно и точно, с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в Аудиторском отчете, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены. Если по вопросу аудиторского мероприятия, за исключением вопросов аналитического характера, не установлено нарушений и недостатков, государственным аудитором:
1) в Аудиторском отчете отражаются краткая информация по вопросу Программы аудита, отсутствие выявленных недостатков и нарушений;
2) к Аудиторскому отчету прилагается перечень подвергнутых государственному аудиту (проверке) документов с указанием их реквизитов.
Аудиторский отчет по результатам аудита эффективности или аудита соответствия включает описание примененных показателей государственного аудита.";
пункт 187 изложить в следующей редакции:
"187. Отсутствие документов, подтверждающих изложенные в Аудиторском отчете нарушения, ссылки на которые зафиксированы в Аудиторском отчете, является нарушением Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля и настоящих Правил.
При отсутствии возможности восполнить указанные в настоящем пункте документы, неподтвержденные факты не включаются в Аудиторское заключение.";
пункт 190 изложить в следующей редакции:

"190. Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісінің кіріс хат-хабарларын есепке алу жүйесінде тіркеле отырып не поштамен хабардар етіле отырып, Аудиторлық есептің екінші данасы мемлекеттік аудит объектісінің басшысына (лауазымды адамына) аудиторлық іс-шара аяқталған күннен кешіктірілмей тапсырылады.";
192-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"192. Есеп комитетіне келіп түскен Аудиторлық есепке қарсылықтарды Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудиторлармен, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысымен, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкерлерімен, мемлекеттік аудитті жүзеге асыруға тартылған сарапшылармен бірге Аудиторлық қорытындыны дайындау кезеңінде қарайды, содан кейін қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді көрсете отырып, Есеп комитетінің отырысы өткізілетін күнге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік аудит объектісіне уәжді жауап жібереді. Мемлекеттік аудит объектісінің Аудиторлық есепке ұсынған түсініктемелері оған жауап дайындалмастан назарға алынады.";
195-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"195. Мемлекеттік аудиторлар іссапардан келген күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей құжаттардың атауы мен аудиторлық іс-шараның қалған материалдарын жасақтағанға дейін жинақтау папкасында қалыптастырылатын парақ санын тізімдемеде көрсете отырып, Аудиторлық есептің (№ 1 дана), Тізілімнің және Аудиторлық есепке басқа да қосымшалардың түпнұсқаларын, мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтарын (болған жағдайда) құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеге тапсырады.
Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше Аудиторлық есептердің, Тізілімнің және Аудиторлық есепке басқа да қосымшалардың түпнұсқаларын, мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтарын олар Есеп комитетіне түскен күннен бастап, екі жұмыс күні ішінде сканерлейді және ЭҚАБЖ-да тіркеу үшін сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшеге береді.";
197-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"197. Егер, аудиторлық іс-шара материалдарына заң қорытындысын дайындау кезінде мемлекеттік аудиторлар тіркелген Аудиторлық есепке қоса берілмеген өзге де құжаттарды ұсынса, олар мұндай құжаттарды мемлекеттік аудит материалдарына, соның ішінде оның электрондық нұсқасына қоса тіркейді.
Құжаттарды қоса тіркеу Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің атына мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің қызметтік жазбасын дайындау арқылы барлық аудиторлық іс-шараны жүргізу аяқталған соң бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Қызметтік жазба құжат айналымына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге ЭҚАБЖ арқылы жіберіледі.";
200-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"190. Второй экземпляр Аудиторского отчета вручается руководителю (должностному лицу) объекта государственного аудита не позднее дня завершения аудиторского мероприятия, с регистрацией Аудиторского отчета в системе учета входящей корреспонденции объекта государственного аудита либо почтой с уведомлением.";
пункт 192 изложить в следующей редакции:
"192. Поступившие в Счетный комитет возражения к Аудиторскому отчету рассматриваются на этапе подготовки Аудиторского заключения членом Счетного комитета, ответственным за аудиторское мероприятие, совместно с государственными аудиторами, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита, работниками структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, привлеченными экспертами, осуществлявшими государственный аудит, после чего не позднее двух рабочих дней до дня проведения заседания Счетного комитета направляется мотивированный ответ объекту государственного аудита с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения. Пояснения, представленные объектом государственного аудита на Аудиторский отчет, принимаются во внимание без подготовки ответа на них.";
пункт 195 изложить в следующей редакции:
"195. Оригиналы Аудиторского отчета (экземпляр № 1), Реестра и других приложений к Аудиторскому отчету, возражения объектов государственного аудита (при наличии) государственными аудиторами сдаются в структурное подразделение, ответственное за документооборот, не позднее следующего рабочего дня со дня приезда из командировки с отражением в описи наименований документов и количества листов, которые до укомплектования их остальными материалами аудиторского мероприятия формируются в накопительной папке.
Оригиналы Аудиторских отчетов, Реестра и других приложений к Аудиторскому отчету, возражения объектов государственного аудита в течение двух рабочих дней со дня их поступления в Счетный комитет сканируются структурным подразделением, ответственным за документооборот, и передаются структурному подразделению, ответственному за контроль качества, для регистрации в ЕСЭДО.";
пункт 197 изложить в следующей редакции:
"197. В случае, если при подготовке юридического заключения к материалам аудиторского мероприятия государственными аудиторами представлены иные документы, не приложенные к зарегистрированному Аудиторскому отчету, такие документы приобщаются ими к материалам государственного аудита, в том числе к его электронной версии.
Приобщение документов осуществляется посредством подготовки руководителем группы государственного аудита служебной записки на имя члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие, в течение пяти рабочих дней после окончания проведения всего аудиторского мероприятия.
Служебная записка направляется посредством ЕСЭДО структурным подразделениям, ответственным за документооборот и правовое обеспечение.";
часть первую пункта 200 изложить в следующей редакции:

"200. Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Нұсқаманың жобаларын Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі бір мезгілде сапа бақылауына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жібереді.";
мынадай мазмұндағы 200-1-тармақпен толықтырылсын:
"200-1. Аудиторлық қорытындының және Жиынтық тізілімнің жобалары сапа бақылауы және құқықтық сараптама жүргізілген соң Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылып, Есеп комитетінің отырысы өтетін күннен кешіктірілмей, Есеп комитетінің отырысына дайындалу мақсатында танысу үшін негізгі мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.";
201-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"201. Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Нұсқаманың жобаларына мемлекеттік аудитті жүргізуге, сапа бақылауына, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары бұрыштама қояды, содан кейін Аудиторлық қорытындының және Нұсқаманың жобаларына Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қол қояды және Жиынтық тізілім жобасы онымен (соның ішінде ЭҚАБЖ-да) келісіледі.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Нұсқаманың жобалары осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес басқа да материалдармен, соның ішінде негізгі мемлекеттік аудит объектісі өкілінің баяндамасы (сөйлейтін сөзі) тезистерінің жобаларымен бірге Есеп комитетінің отырысы өткізілгенге дейін төрт жұмыс күні бұрын Есеп комитетінің Төрағасына ілеспе хатпен ұсынылады.";
204 және 205-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"204. Жиынтық тізілім осы Қағидалардың 185-тармағында көзделген нысан бойынша жасалады және Аудиторлық қорытындыға қосымша болып табылады.
205. Аудиторлық қорытындының қорытынды бөлігінде:
1) аудиторлық іс-шараның негізгі нәтижелері;
2) Аудиторлық есепте көрсетілген және құжаттармен, сапа бақылауымен расталған бұзушылықтардың, кемшіліктердің анықталған фактілері;
3) сарапшылардың қорытындыларының нәтижелері (олар болған жағдайда) жинақталады, жүйеленеді және қысқаша нысанда көрсетіледі.
Жинақталған бір текті (бір типті) бұзушылықтар, кемшіліктер оларды жою және мемлекеттік аудит объектілерінің қызметін регламенттейтін, сондай-ақ экономиканы немесе жеке алғанда экономика саласын, әлеуметтік саланы, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларын дамытуға бағытталған құқықтық актілерді, квазимемлекеттік сектор актілерін жетілдіру жөніндегі ұсыныстармен бірге Аудиторлық қорытындыда мемлекеттік аудит объектілері бойынша бөлек тармақтар болып баяндалады.
Аудиторлық қорытындыда Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің анықталған бұзушылықтарының жалпы сомасы, соның ішінде:

"200. Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра и Предписания членом Счетного комитета, ответственным за аудиторское мероприятие, одновременно направляются в структурные подразделения, ответственные за контроль качества и правовое обеспечение.";
дополнить пунктом 200-1 следующего содержания:
"200-1. Проекты Аудиторского заключения и Сводного реестра после проведения контроля качества и юридической экспертизы направляются за подписью члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие, основному объекту государственного аудита для ознакомления с целью подготовки к заседанию Счетного комитета не позднее дня проведения заседания Счетного комитета.";
пункт 201 изложить в следующей редакции:
"201. Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра и Предписания визируются руководителями структурных подразделений, ответственными за проведение государственного аудита, контроль качества, правовое обеспечение, после чего проекты Аудиторского заключения и Предписания подписываются членом Счетного комитета, ответственным за аудиторское мероприятие, и им согласовывается проект Сводного реестра (в том числе в ЕСЭДО).
Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра и Предписания в соответствии с частью первой настоящего пункта, с другими материалами, в том числе с проектами тезисов доклада (выступления) представителя основного объекта государственного аудита, сопроводительным письмом представляются Председателю Счетного комитета за четыре рабочих дня до проведения заседания Счетного комитета.";
пункты 204 и 205 изложить в следующей редакции:
"204. Сводный реестр составляется по форме, предусмотренной пунктом 185 настоящих Правил, и является приложением к Аудиторскому заключению.
205. В итоговой части Аудиторского заключения обобщаются, систематизируются и отражаются в краткой форме:
1) основные результаты аудиторского мероприятия;
2) установленные факты нарушений, недостатков, указанные в Аудиторском отчете и подтвержденные документами, контролем качества;
3) результаты заключений экспертов (при их наличии).
Обобщенные однородные (однотипные) нарушения, недостатки излагаются в Аудиторском заключении отдельными пунктами по объектам государственного аудита, с предложениями по их устранению и совершенствованию правовых актов, регламентирующих деятельность объектов государственного аудита, а также направленных на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления, актов квазигосударственного сектора.
В Аудиторском заключении указывается общая сумма установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, в том числе суммы:

1) қаржылық бұзушылықтар;
2) рәсімдік бұзушылықтар;
3) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз пайдалану;
4) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз жоспарлау;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілері бұзушылықтарының сомалары көрсетіледі.";
210-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"210. Есеп комитетінің отырысында жүргізілген аудиторлық іс-шаралардың қорытындылары қаралады. Аудиторлық қорытынды, Нұсқама Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің және мемлекеттік аудит объектілері өкілдерінің ақпаратын тыңдаудың қорытындылары бойынша қабылданады.
Егер, аудиторлық іс-шаралардың қорытындылары бойынша Есеп комитетінің отырысы барысында мемлекеттік аудит объектісі Есеп комитетінің Нұсқамасы жобасының тапсырмалық тармақтарын орындау мерзімдерін ауыстыруға не жобаны өзге де түзетуге бастама жасаса, отырыс хаттамасында бастамашы, негіз және қабылданған шешім көрсетіледі.
Есеп комитетінің Аудиторлық қорытындысы бекітіліп, Нұсқамасына қол қойылған кезде Есеп комитеті отырысының қорытындылары бойынша оның материалдарына Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің баяндамасы қоса беріледі.
Құпия сипаттағы аудиторлық іс-шаралар бойынша отырыстар Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі заңнамада белгіленген талаптар сақтала отырып өткізіледі.";
213, 214 және 215-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"213. Қаулы мыналарды:
1 жүргізілген аудиторлық іс-шараның қорытындылары бойынша дайындалған Аудиторлық қорытындыны бекіту туралы шешімді;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметіне және (немесе) консультативтік-кеңесші органға ұсынымдарды;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметіне және (немесе) консультативтік-кеңесші органға Аудиторлық қорытындыны немесе одан үзіндіні беру туралы шешімді;
4) материалдарды құқық қорғау органдарына жіберу туралы шешімді;
5) Нұсқамаларды жіберу туралы шешімді қамтиды.
214. Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің Аудиторлық қорытындысы және Жиынтық тізілімі немесе Аудиторлық қорытындысынан және Жиынтық тізілімінен алынған үзінді қоса беріліп, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшыларына жіберілген Нұсқамалар оларда көрсетілген мерзімдерде қаралады.
215. Қаулылар және Аудиторлық қорытындылар толық көлемде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне және құқық қорғау органдарына да жіберілуі мүмкін.
Аудиторлық қорытындыда жазылған Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынымдар Қаулының және Аудиторлық қорытындының мөрмен расталған көшірмелерінің қоса берілуімен Есеп комитетінің Төрағасы қол қоятын хатпен Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне жіберіледі.";
219-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) финансовых нарушений;
2) процедурных нарушений;
3) неэффективного использования бюджетных средств, активов;
4) неэффективного планирования бюджетных средств, активов;
5) нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан.";
пункт 210 изложить в следующей редакции:
"210. На заседании Счетного комитета рассматриваются итоги проведенных аудиторских мероприятий. Аудиторское заключение, Предписание принимаются по итогам заслушанной информации члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие, и представителей объектов государственного аудита.
В случае, если в ходе заседания Счетного комитета по итогам аудиторских мероприятий объект государственного аудита инициирует перенос сроков исполнения порученческих пунктов либо иные корректировки проекта Предписания Счетного комитета, в протоколе заседания указываются инициатор, основание и принятое решение.
При утверждении Аудиторского заключения и подписании Предписания Счетного комитета, по итогам заседания Счетного комитета к его материалам прилагается доклад члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие.
Заседания по аудиторским мероприятиям, имеющим секретный характер, проводятся с соблюдением требований, установленных законодательством Республике Казахстан по защите государственных секретов.";
пункты 213, 214 и 215 изложить в следующей редакции:
"213. Постановление содержит:
1) решение об утверждении Аудиторского заключения, подготовленного по итогам проведенного аудиторского мероприятия;
2) рекомендации Правительству Республики Казахстан и (или) консультативно-совещательному органу;
3) решение о передаче Аудиторского заключения или извлечения из него Правительству Республики Казахстан и (или) консультативно-совещательному органу;
4) решение о передаче материалов в правоохранительные органы;
5) решение о направлении Предписаний.
214. Предписания с приложением Аудиторского заключения и Сводного реестра или выписки из Аудиторского заключения и Сводного реестра члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие, направленные руководителям государственных органов и организаций, рассматриваются в указанные в них сроки.
215. Постановления и Аудиторские заключения в полном объеме также могут направляться в Администрацию Президента Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан и правоохранительные органы.
Рекомендации Правительству Республики Казахстан, изложенные в Аудиторском заключении, направляются Премьер-Министру Республики Казахстан письмом, подписываемым Председателем Счетного комитета, с приложением заверенных печатью копий Постановления и Аудиторского заключения.";
пункт 219 изложить в следующей редакции:

"219. Мемлекеттік аудит объектілеріне осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, оларда көрсетілген мерзімдерде қаралатын Есеп комитетінің Нұсқамалары Аудиторлық қорытындының немесе Аудиторлық қорытындыдан үзіндінің қоса берілуімен жіберіледі.";
236-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"236. Аудит объектісінің лауазымды адамдарының іс-қимылында Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 3 шілдедегі Қылмыстық кодексінің баптарымен көзделген қылмыстық белгілер және олар бойынша қарау мен процестік шешім қабылдау әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың құзыретіне жататын әкімшілік құқық бұзушылық құрамының белгілері анықталған жағдайларда, мемлекеттік аудиторлар кейіннен құқық қорғау органдарына және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру үшін құқық бұзушылықтарға жол берген адамдардан жазбаша түсініктемелер және анықталған құқық бұзушылықтың белгілерін растайтын, лауазымды адамдардың қолымен немесе ұйымның мөрімен расталған құжаттардың түпнұсқаларының көшірмелерін (бұдан әрі – құжаттар тізбесі) жасауды талап етеді:
1) бұзушылық фактісін тікелей растайтын құжаттар:
бұзушылық фактілерін көрсететін және аудиторлық есептің ажырамас бөлігі болып табылатын фотоматериалдар;
жүргізілген зерттеулердің (сынақтардың, бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) және тағы басқаларының) актілері;
сараптаманың және мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қорытындылары (жүргізілген жағдайларда);
функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, адамдардың жазбаша түсініктемелері (не түсініктеме беруден бас тарту туралы акт), олардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;
2) операция немесе әрекет фактісін қамтитын құжаттар немесе олардың көшірмелері, соның ішінде шешімдер:
орындалған жұмыс актілері (тауарларды қабылдау-өткізу, қызметтерді көрсету, есептен шығару, жою актілері);
мемлекеттік сатып алу туралы бұйрықтар, хаттамалар және мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдардың басқа да шешімдері;
шарттар;
3) ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар немесе олардың көшірмелері:
төлем тапсырмалары (төлеуге арналған шоттар, түбіртектер, чектер және (немесе) басқалары);
ведомосттар, ордерлер, нарядтар;
4) лауазымды адамдардың өкілеттіктерін растайтын құжаттар немесе олардың көшірмелері:
жарғылар, ережелер, лауазымдық нұсқаулықтар;
анықталған бұзушылықтарға қатысы бар лауазымды адамдарды тағайындау (жұмыстан босату) туралы бұйрықтар;
5) мемлекетке, мемлекеттің қатысуымен құрылған заңды тұлғалардың мүдделеріне келтірілген залалдың сомасын растайтын құжаттар:
анықтамалар, кестелер, диаграммалар;
есептеулер.

"219. Объектам государственного аудита направляются Предписания Счетного комитета по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам, с приложением Аудиторского заключения или выпиской из Аудиторского заключения, которые рассматриваются в указанные в них сроки.";
пункт 236 изложить в следующей редакции:
"236. В случаях выявления признаков преступлений в действиях должностных лиц объекта аудита, предусмотренных статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года, и признаков состава административных правонарушений, рассмотрение и принятие процессуального решения по которым относится к компетенции органов, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, государственные аудиторы для последующей передачи в правоохранительные органы и органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, требуют письменные объяснения от лиц, допустивших правонарушения, и снять копии подлинников документов, заверенных подписью должностных лиц или печатью организации, подтверждающих признаки выявленного правонарушения (далее – перечень документов):
1) документы, непосредственно подтверждающие факт нарушения:
фотоматериалы, иллюстрирующие факты нарушений и являющиеся неотъемлемой частью аудиторского отчета;
акты проведенных исследований (испытаний, контрольных обмеров (осмотров) и так далее);
заключения экспертизы и негосударственных аудиторских организаций (в случаях проведения);
письменные объяснения лиц, исходя из функциональных и должностных обязанностей (либо акт об отказе в дачи объяснений), копии документов, удостоверяющих их личность;
2) документы или их копии, содержащие факт операции или действия, в том числе решения:
акты выполненных работ (акты приема-передачи товаров, оказания услуг, списания, уничтожения);
приказы, протоколы о государственных закупках и другие решения государственных органов, организаций, должностных лиц;
договоры;
3) документы или их копии, подтверждающие факт оплаты:
платежные поручения (счета к оплате, квитанции, чеки и (или) другие);
ведомости, ордера, наряды;
4) документы или их копии, подтверждающие полномочия должностных лиц:
уставы, положения, должностные инструкции;
приказы о назначении (увольнении) должностных лиц имеющие отношение к выявленным нарушениям;
5) документы, подтверждающие суммы ущерба государству, интересам юридических лиц с участием государства:
справки, таблицы, диаграммы;
расчеты.

Құқық қорғау органдарына материалдарды жіберу "Сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит материалдарын беру қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 6-НҚ және Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 30 наурыздағы № 51, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 19 ақпандағы № 76, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері министрлігінің Сыбайлас жеморлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2016 жылғы 26 ақпандағы № 20 бірлескен нормативтік қаулысына және бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13679 болып тіркелді).
Әкімшілік және өзге де құқық бұзушылық белгілері көзделген бұзушылық фактілері бойынша мемлекеттік аудиторлар дайындаған материалдар Аудиторлық есепке заң сараптамасы алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне қызметтік жазбамен жіберіледі.
Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі бір күндік мерзім ішінде материалдарды құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу жөнінде шешім қабылдайды.
Заң қорытындысы Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне және мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге материалдардың құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күн ішінде жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 236-1 тармақпен толықтырылсын:
"236-1. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше әкімшілік іс жүргізуді қозғау және процестік шешім қабылдау үшін материалдарды жіберуді мемлекеттік аудиторлар бастамашылық жасаған және Есеп комитетінің мүшесі қол қойған әкімшілік құқық бұзушылық белгілері көзделген бұзушылық фактілеріне оң заң қорытындысын алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
4-бөлім мынадай тармақтағы 5-параграфпен толықтырылсын:
"5-параграф. Бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау мақсатында сотқа талап қоюды беру.
236-2. Есеп комитеті сотқа талап қоюды беруді бюджетке өтеудің, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтірудің қажеттілігін қамтитын нұсқамаларының тапсырмалық тармақтарын көрсетілген мерзімдерде орындамаған және орындау мерзімдерін ұзарту туралы шешімдер болмаған жағдайда жүзеге асырады.

Передача материалов в правоохранительные органы осуществляется в соответствии с совместным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 6-НҚ и приказа Генерального Прокурора Республики Казахстан от 30 марта 2016 года № 51, Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2016 года № 76, Председателя Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба) Министерства по делам государственной службы Республики Казахстан от 26 февраля 2016 года № 20 "Об утверждении Правил передачи материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13679).
Подготовленные государственными аудиторами материалы по фактам нарушений, в которых усматриваются признаки административного и иного правонарушения, направляются члену Счетного комитета, ответственному за аудиторское мероприятие, служебной запиской в течение трех рабочих дней со дня получения юридической экспертизы на Аудиторский отчет.
Членом Счетного комитета, ответственным за аудиторское мероприятие, в однодневный срок принимается решение о направлении материалов в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.
Юридическое заключение направляется члену Счетного комитета ответственному за аудиторское мероприятие, и структурному подразделению, ответственному за проведение государственного аудита, в течение трех рабочих дней со дня поступления материалов в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.";
дополнить пунктом 236-1 следующего содержания:
"236-1. Передача материалов для возбуждения административного производства и принятия процессуального решения структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, осуществляется не позднее трех рабочих дней со дня получения положительного юридического заключения на инициированные государственными аудиторами и подписанные членом Счетного комитета факты нарушений, в которых усматриваются признаки административного правонарушения.";
раздел 4 дополнить параграфом 5 следующего содержания:
"Параграф 5. Предъявление иска в суд в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания
236-2. Предъявление исков в суд Счетным комитетом осуществляется в случае неисполнения в указанные сроки и отсутствия решения о продлении сроков исполнения порученческих пунктов предписаний, содержащих необходимость возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений.

236-3. Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі нұсқаманың тапсырмалық тармақтары орындалмаған жағдайда, олардың орындалуы тиіс күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге заң сараптамасын жүргізу үшін жіберілетін Есеп комитетінің Төрағасына сотқа талап қоюды беруге бастамашылық жасау туралы қызметтік жазбаның жобасын дайындайды.
236-4. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде растайтын құжаттар болған жағдайда сотқа талап қоюды берудің орындылығы туралы сараптамалық қорытынды жасайды.
236-5. Сотқа талап қоюды берудің оң сараптамалық қорытындысын немесе оның негізсіздігі туралы қорытындыны алғаннан кейін Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қызметтік жазбаны тиісті шаралар қабылдау үшін Есеп комитетінің Төрағасына жібереді.
236-6. Сотқа талап қоюды беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты тиісті құрылымдық бөлімшемен бірлесіп 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне сәйкес құжаттар дайындайды.
Есеп комитетінің басшылығы айқындаған құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкері және (немесе) тиісті мемлекеттік аудитті жүргізген мемлекеттік аудиторлар сот процесіне тікелей қатысады.";
246-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"246. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше жартыжылдықта бір рет құқық қорғау органдарына жіберілген аудиторлық іс-шаралар материалдарын қараудың нәтижелеріне мониторинг жүргізеді.";
251-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"251. Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудит объектісінен ақпаратты (растайтын құжаттарды) алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісінің Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқаманың тармақтарын орындауына талдау жүргізеді және олардың орындалу нәтижелері туралы қызметтік жазба дайындап, Есеп комитеті Төрағасының қарауына енгізеді.
Есеп комитеті мен мемлекеттік аудит органының бірлескен Аудиторлық қорытындысының тармақтарының орындалуына мониторингтеу кезінде Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі бірлескен Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдардың орындалу толықтығы мен сапасы туралы мемлекеттік аудит органынан алынған ақпарат пен басқа да құжаттамалардың (растайтын құжаттардың көшірмелері, фотосуреттер, мемлекеттік аудит органы жүргізген мониторинг материалдары) негізінде мемлекеттік аудит органынан ақпарат алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бірлескен Аудиторлық қорытындыда қамтылып, орындалған ұсынымдарды бақылаудан алып тастау не орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған Нұсқамалар бойынша шаралар қабылдау туралы мәселені қарайды және ол туралы шешім қабылдау үшін қызметтік жазба дайындап, Есеп комитетінің Төрағасына енгізеді.";

236-3. Членом Счетного комитета, ответственным за аудиторское мероприятие, в случае неисполнения порученческих пунктов предписаний в течение тридцати календарных дней со дня, с которого они должны были быть исполнены, составляется проект служебной записки на имя Председателя Счетного комитета об инициировании предъявления иска в суд и направляется для проведения юридической экспертизы в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.
236-4. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, в течение десяти рабочих дней со дня получения служебной записки члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие, составляет экспертное заключение о целесообразности предъявления иска в суд при наличии подтверждающих документов.
236-5. После получения положительного экспертного заключения или заключения о необоснованности предъявления иска в суд, членом Счетного комитета, ответственным за аудиторское мероприятие, служебная записка направляется Председателю Счетного комитета для принятия соответствующих мер.
236-6. В случае принятия положительного решения о предъявлении иска в суд, структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, совместно с соответствующим структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, готовит документы в соответствии с Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан от 31 октября 2015 года.
Непосредственное участие в судебном процессе принимает определенный руководством Счетного комитета работник структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, и (или) государственные аудиторы, проводившие соответствующий государственный аудит.";
пункт 246 изложить в следующей редакции:
"246. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, раз в полугодие проводит мониторинг результатов рассмотрения направленных материалов аудиторских мероприятий правоохранительным органам.";
пункт 251 изложить в следующей редакции:
"251. Членом Счетного комитета, ответственным за аудиторское мероприятие, в течение пяти рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита проводится анализ выполнения объектом государственного аудита рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписания и составляется служебная записка о результатах их исполнения, которая вносится на рассмотрение Председателя Счетного комитета.
При мониторинге исполнения пунктов совместного Аудиторского заключения Счетного комитета и органа государственного аудита, член Счетного комитета, ответственный за аудиторское мероприятие, на основании полученной информации от органа государственного аудита о полноте и качестве исполнения рекомендаций, содержащихся в совместном Аудиторском заключении, и другой документации (копий подтверждающих документов, фотографий, материалов проведенного органом государственного аудита мониторинга) в течение двух рабочих дней со дня получения информации от органа государственного аудита рассматривает вопрос о снятии с контроля исполненных рекомендаций, содержащихся в совместном Аудиторском заключении, либо о принятии мер по неисполненным или ненадлежаще исполненным Предписаниям, о чем подготавливается и вносится Председателю Счетного комитета служебная записка для принятия решения.";

мынадай мазмұндағы 251-1 және 251-2 тармақтармен толықтырылсын:
"251-1. Егер ұсынымдар және (немесе) Нұсқаманың тармақтары белгіленген мерзімде орындалмайтын жағдайда, мемлекеттік аудит объектісінің басшысы олардың орындалу мерзімінің белгіленген күніне дейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей Есеп комитетіне растайтын құжаттардың қоса берілуімен орындау мерзімін ұзартудың қажеттілігі дәйектеліп негізделген орындаудың ағымдағы жай-күйін көрсете отырып хат енгізеді. Бұл ретте мемлекеттік аудит объектісінің басшысы нақты орындау мерзімін ұсынады.
Есеп комитетінің мүшесі екі жұмыс күні ішінде Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және (немесе) Нұсқама тармақтарының орындалу мерзімдерін ұзарту туралы немесе олардың орындалу мерзімін ұзартудан бас тарту туралы қызметтік жазбаны жасайды және Есеп комитетінің Төрағасына енгізеді.
251-2. Есеп комитеті Төрағасының тапсырмасы бойынша Есеп комитетінің аппарат басшысы:
1) Аудиторлық қорытындыда қамтылған (соның ішінде бірлескен) ұсынымдардың және Нұсқамалар тармақтарының орындалуының толықтығы;
2) Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және Нұсқамалар тармақтарының орындалу мерзімдерін ұзарту мәніне талдау жасауы үшін сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшеге осы Қағидалардың 251, 251-1-тармақтарында көзделген қызметтік жазбаны жібереді.";
252 және 253-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"252. Сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімше үш жұмыс күні ішінде Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және (немесе) Нұсқаманың тармақтарын бақылаудан алудың, оларды орындау мерзімдерін ұзартудың немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ден қою шараларын қабылдаудың негізділігін бағалайды және олардың орындалуы бойынша сараптамалық қорытынды дайындайды.
253. Есеп комитетінің Төрағасы сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшенің сараптамалық қорытындысының негізінде Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқаманың тармақтарын бақылаудан алу, орындау мерзімдерін ұзарту немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ден қою шараларын қабылдау туралы шешім қабылдайды.";
259-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"259. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 231-тармағында көзделген растайтын құжаттар болғанда, әкімшілік іс жүргізуді қозғаудың орындылығы туралы сараптамалық қорытынды жасайды, орындылығы танылған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама ресімдейді.";
мыналар:

дополнить пунктами 251-1 и 251-2 следующего содержания:
"251-1. В случае, если рекомендации и (или) пункты Предписания не могут быть выполнены в установленный срок, то руководитель объекта государственного аудита не позднее семи рабочих дней до установленного срока их исполнения вносит письмо в Счетный комитет с указанием текущего состояния исполнения, аргументированным обоснованием необходимости продления срока исполнения с приложением подтверждающих документов. При этом руководителем объекта государственного аудита предлагается конкретный срок исполнения.
Член Счетного комитета в течение двух рабочих дней составляет и вносит Председателю Счетного комитета служебную записку о продлении сроков исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и (или) пунктов Предписания или об отказе в продлении их сроков исполнения.
251-2. По поручению Председателя Счетного комитета Руководитель аппарата Счетного комитета направляет в структурное подразделение, ответственное за контроль качества, служебную записку, предусмотренную пунктами 251, 251-1 настоящих Правил, для проведения анализа на предмет:
1) полноты исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении (в том числе совместном), и пунктов Предписаний;
2) продления сроков исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписаний.";
пункты 252 и 253 изложить в следующей редакции:
"252. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества, в течение трех рабочих дней оценивает обоснованность снятия с контроля рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и (или) пунктов Предписания, продления сроков их исполнения или принятии мер реагирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан и готовит экспертное заключение по их исполнению.
253. Председателем Счетного комитета на основании экспертного заключения структурного подразделения, ответственного за контроль качества, принимается решение о снятии с контроля, продлении сроков исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписаний или принятии мер реагирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 259 изложить в следующей редакции:
"259. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, в течение трех рабочих дней со дня получения служебной записки члена Счетного комитета, ответственного за аудиторское мероприятие, составляет экспертное заключение о целесообразности возбуждения административного производства при наличии подтверждающих документов, предусмотренных пунктом 231 настоящих Правил, в случае признания целесообразности оформляет протокол об административном правонарушении.";

Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 1-қосымша осы нормативтік қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 5-қосымша осы нормативтік қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 6-қосымша алынып тасталсын;
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 7-қосымша осы нормативтік қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 8-қосымша осы нормативтік қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 9-қосымша осы нормативтік қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 10-қосымша осы нормативтік қаулыға 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 11-қосымша осы нормативтік қаулыға 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 12-қосымша осы нормативтік қаулыға 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 14-қосымша осы нормативтік қаулыға 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 15-қосымша осы нормативтік қаулыға 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 18-қосымша осы нормативтік қаулыға 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 20-қосымша осы нормативтік қаулыға 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 21-қосымша осы нормативтік қаулыға 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын:

приложение 1 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 5 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 6 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом исключить;
приложение 7 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 8 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 9 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 10 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 11 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 12 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 14 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 15 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 18 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 20 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 21 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 13 к настоящему нормативному постановлению;

Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 22-қосымша осы нормативтік қаулыға 14-қосымшағасәйкес редакцияда жазылсын:
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 23-қосымша алынып тасталсын;
Есеп комитетінің сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 24-қосымша осы нормативтік қаулыға 15-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2) көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – Тексеру комиссиялары) мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесін қалыптастыру, сыртқы мемлекеттік аудитті жоспарлау, жүргізу, оның қорытындылары бойынша құжаттарды ресімдеу, қаржылық бақылауды жүзеге асыру, сапа бақылауын жүргізу, сыртқы мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша Тексеру комиссияларының аудиторлық қорытындысында берілген ұсынымдардың және Нұсқамалардың орындалуын мониторингтеуді ұйымдастыру, аудиторлық іс-шара нәтижелерінің бұқаралық ақпарат құралдарында жария етілу және мемлекеттік аудит материалдарын есепке алу тәртібін айқындайды.";
3-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) нұсқама – анықталған бұзушылықтарын және (немесе) оларға итермелейтін себептерді, жағдайларды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауаптылық шараларын қолдану үшін мемлекеттік аудит объектілеріне, ұйымдар мен лауазымды адамдарға жіберілетін, орындау үшін міндетті Тексеру комиссиясының актісі.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік аудит Тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит объектілерінің тиісті жылға арналған тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі) негізінде жүргізіледі.
6. Мемлекеттік аудит туралы заңның 50-бабының 3-тармағына сәйкес, Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінде көзделмеген тексерулерді жүргізу үшін мемлекеттік органдардың сұратулары бойынша Тексеру комиссияларының мемлекеттік аудиторлары мен өзге де лауазымды адамдарын тартуға жол берілмейді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік аудит тобының құрамы аудиторлық іс-шараны жүргізуге қатысатын Тексеру комиссиясының қызметкерлерін – мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мен аудиторлық іс-шараны жүргізуге қатысатын мемлекеттік аудиторларды, сондай-ақ тартылған жағдайда, мемлекеттік органдардың мамандарын, сарапшыларды, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдарды (бұдан әрі – сарапшы) қамтиды.
Мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің міндеттері Тексеру комиссиясы Төрағасының шешімімен Тексеру комиссиясының Регламентінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік аудиторлардың біріне жүктеледі.";

приложение 22 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 14 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 23 к Правилам проведения внешнего государственного финансового контроля Счетным комитетом исключить;
приложение 24 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Счетным комитетом изложить в редакции согласно приложению 15 к настоящему нормативному постановлению;
2) в Правилах проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденных указанным нормативным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правила определяют порядок формирования перечня объектов государственного аудита ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (далее – Ревизионные комиссии) на соответствующий год, планирования, проведения внешнего государственного аудита, оформления документов по его итогам, осуществления финансового контроля, проведения контроля качества, организации мониторинга исполнения рекомендаций, данных в аудиторском заключении, и Предписаний Ревизионных комиссий по результатам внешнего государственного аудита, освещения в средствах массовой информации результатов аудиторского мероприятия и учет материалов государственного аудита.";
подпункт 8) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"8) предписание – обязательный для исполнения акт Ревизионной комиссии, направляемый объектам государственного аудита, организациям и должностным лицам, для устранения выявленных нарушений и (или) причин, условий, способствующих им, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законами Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Государственный аудит проводится на основе перечня объектов государственного аудита Ревизионных комиссий на соответствующий год (далее – Перечень объектов государственного аудита).
6. В соответствии с пунктом 3 статьи 50 Закона о государственном аудите не допускается привлечение государственных аудиторов и иных должностных лиц Ревизионных комиссий по запросам государственных органов для проведения проверок, не предусмотренных Перечнем объектов государственного аудита.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Состав группы государственного аудита включает работников Ревизионной комиссии, участвующих в проведении аудиторского мероприятия – руководителя группы государственного аудита и государственных аудиторов, участвующих в проведении аудиторского мероприятия, а также, в случае привлечения, специалистов государственных органов, экспертов, негосударственные аудиторские организации (далее – эксперт).
Обязанности руководителя группы государственного аудита возлагаются решением Председателя Ревизионной комиссии на одного из государственных аудиторов, в порядке определенном Регламентом Ревизионной комиссии.";

20, 21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша мемлекеттік аудит объектілерінің бірыңғай дерекқорының (бұдан әрі – Бірыңғай дерекқор) негізінде жасалады.
21. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі Тексеру комиссиясының ведомстволық ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ТК ВАЖ) қалыптастырылады.
22. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру үшін Тексеру комиссиясының мүшелері жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімшенің жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірмей ұсынатын мемлекеттік аудит объектілерінің тәуекелдерін бағалауды және басқа мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін ескере отырып, Бірыңғай дерекқор және қосымша көздерден алынған деректер негізінде жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 қазанынан кешіктірмей, Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасына ұсыныстарын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараны жүргізуге өтінім (бұдан әрі – Өтінім) түрінде дайындайды.";
25-35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің алдын ала жобасын, сондай-ақ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит объектілерінің нақтыланған тізбесін жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 5 желтоқсанына дейін Есеп комитетіне және Ішкі аудит жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне (бұдан әрі – Уәкілетті орган) жібереді.
26. Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің келісілген жобасы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейін Тексеру комиссиясының отырысында қаралады және мақұлданады.
27. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін Тексеру комиссиясының Интернет-ресурсына орналастыруды жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше ол бекітілген және өзгерістер (толықтырулар) енгізілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
28. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін бекіту туралы бұйрық тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) және (немесе) жазбаша түрде пошта арқылы Есеп комитетіне, Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберу жүзеге асырылады.

пункты 20, 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"20. Перечень объектов государственного аудита составляется на основе единой базы данных по областям, городам республиканского значения, столице по объектам государственного аудита (далее – Единая база данных) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
21. Перечень объектов государственного аудита формируется в Ведомственной информационной системе Ревизионной комиссии (далее – ВИС РК).
22. Для формирования Перечня объектов государственного аудита члены Ревизионной комиссии не позднее 1 октября года, предшествующего планируемому, на основе Единой базы данных, с учетом оценки рисков объектов государственного аудита и перечней объектов государственного аудита других органов государственного аудита года предшествующего планируемому, предоставляемых не позднее 1 сентября структурным подразделением, ответственным за планирование, и данных, полученных из дополнительных источников, готовят предложения в проект Перечня объектов государственного аудита в виде заявки на проведение аудиторского мероприятия по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявка).";
пункты 25-35 изложить в следующей редакции:
"25. Структурным подразделением, ответственным за планирование, до 5 декабря года, предшествующего планируемому, предварительный проект Перечня объектов государственного аудита по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также детализированный перечень объектов государственного аудита, по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, направляются в Счетный комитет и территориальному подразделению Уполномоченного органа по внутреннему аудиту (далее – Уполномоченный орган).
26. Согласованный проект Перечня объектов государственного аудита до 25 декабря года, предшествующего планируемому, рассматривается и одобряется на заседании Ревизионной комиссии.
27. Размещение Перечня объектов государственного аудита на Интернет-ресурсе Ревизионной комиссии осуществляется структурным подразделением, ответственным за планирование, в течение пяти календарных дней со дня его утверждения и внесения изменений (дополнений).
28. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации приказа об утверждении Перечня объектов государственного аудита осуществляется его рассылка Счетному комитету, территориальному подразделению Уполномоченного органа, уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов посредством Единой системы электронного документооборота (далее – ЕСЭДО) и (или) в письменном виде по почте.

29. Бекітілген Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы бұйрық тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны ЭҚАБЖ және (немесе) жазбаша түрде пошта арқылы мыналарға:
1) құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға;
2) Есеп комитетіне және Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне Мемлекеттік аудит объектілерінің өзгертілген (толықтырылған) нақтыланған тізбесінің қоса берілуімен жіберу жүзеге асырылады.
30. Жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше бекітілген Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің орындалуына тұрақты негізде мониторинг жүргізеді.
31. Аудиторлық іс-шаралардың қайталануын болдырмау мақсатында, жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше Есеп комитетінің және Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің мемлекеттік аудит объектілері тізбелерінің өзгерістеріне ай сайынғы негізде мониторинг жүргізеді.
32. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі бекітілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде жоспарлауға жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшемен бірге тоқсан сайын нақтыланатын аудиторлық іс-шаралардың аяқталуын ескере отырып, отырыстар өткізудің жылдық жоспарды қалыптастырады.
33. Есепті кезеңнің қорытындылары бойынша Тексеру комиссиясының Төрағасына Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің іске асырылуы туралы ақпарат ұсынылады.
34. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмаларына негізделген Есеп комитетінің сұрау салулары, тиісті мәслихаттардың шешімдері және (немесе) өзекті етілген Өтінім мен өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізудің негізділігін растайтын құжаттар (материалдар) қоса берілген, Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасының негізінде Тексеру комиссиясы Төрағасының бастамасы бойынша өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізіледі.
35. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге дайындық оның бастапқы кезеңі болып табылады, онда:
1) мемлекеттік аудит объектілерін алдын-ала зерделеу;
2) тексеру тағайындауға актілер болып табылатын мемлекеттік аудит жүргізу жоспарын (бұдан әрі – Аудит жоспары), мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Аудит бағдарламасы), аудиторлық іс-шараны, бірлескен және қатар тексерулерді жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма), аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған аудиторлық тапсырманы (бұдан әрі – Аудиторлық тапсырма) және өзге де құжаттаманы жасау жүзеге асырылады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

29. В течение пяти рабочих дней со дня регистрации приказа о внесении изменений (дополнений) в утвержденный Перечень объектов государственного аудита осуществляется его рассылка посредством ЕСЭДО и (или) в письменном виде по почте:
1) уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов;
2) Счетному комитету и территориальному подразделению Уполномоченного органа с приложением измененного (дополненного) детализированного перечня объектов государственного аудита.
30. Структурное подразделение, ответственное за планирование, на постоянной основе проводит мониторинг исполнения утвержденного Перечня объектов государственного аудита.
31. Структурное подразделение, ответственное за планирование, на ежемесячной основе проводит мониторинг изменений перечней объектов государственного аудита Счетного комитета и территориального подразделения Уполномоченного органа в целях исключения дублирования аудиторских мероприятий.
32. В течение пяти рабочих дней после утверждения Перечня объектов государственного аудита структурное подразделение, ответственное за планирование, совместно со структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, формирует годовой план проведения заседаний с учетом завершения аудиторских мероприятий, который уточняется ежеквартально.
33. По итогам отчетного периода Председателю Ревизионной комиссии представляется информация о реализации Перечня объектов государственного аудита.
34. В Перечень объектов государственного аудита вносятся изменения и (или) дополнения по поручениям Президента Республики Казахстан, запросов Счетного комитета, основанных на поручениях Администрации Президента Республики Казахстан, решений соответствующих маслихатов и (или) инициативе Председателя Ревизионной комиссии на основании служебной записки члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие, с приложением актуализированной Заявки, и подтверждающих обоснованность внесения изменений и (или) дополнений документов (материалов).
35. Подготовка к проведению аудиторского мероприятия является его первоначальным этапом, на котором осуществляются:
1) предварительное изучение объектов государственного аудита;
2) составление плана проведения государственного аудита (далее – План аудита), программы проведения государственного аудита (далее – Программа аудита), поручения на проведение аудиторского мероприятия, совместной и параллельной проверок (далее – Поручение), являющиеся актами о назначении проверки, аудиторского задания на проведение аудиторского мероприятия (далее – Аудиторское задание) и другой документации.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

"40. Осы Қағидалардың 38 және 39-тармақтарында көрсетілген көрсеткіштер айқындалған және (немесе) басқа да арнайы көрсеткіштер әзірленген соң, аудиторлық іс-шараның мақсаттары мен мәселелері қалыптастырылады, оны жүргізу әдістері (талдау, салғастыру, бағалау, тексеру, зерттеп-қарау, аудиторлық іріктеу, мәнділік мөлшері және басқасы) айқындалады, сондай-ақ қажетті аудиторлық рәсімдердің көлемі жоспарланады.";
43-тармақ алынып тасталсын;
44-47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ресімделетін Алдын ала зерделеу жүргізу туралы хабарлама мемлекеттік аудит объектісіне оны жүргізудің басталатын күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
45. Мемлекеттік аудит объектісіне осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтер, құжаттама, ақпарат және материалдар (дәлелдемелер) ұсыну туралы талап (бұдан әрі – Құжаттар ұсыну туралы талап) жіберіледі.
46. Мемлекеттік аудит тобы Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің басшылығымен:
1) осы Қағидаларға 8-қосымшада ұсынылған мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында зерделенетін Мәселелердің үлгі тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектілерінің қызметін алдын ала зерделеу үшін ақпарат көздеріне талдау жүргізеді;
2) қолжетімді көздерден, Бірыңғай дерекқордан ақпарат жинауды және Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабына сәйкес, мемлекеттік аудит объектілеріне, лауазымды, жеке және заңды тұлғаларға Құжаттар ұсыну туралы талапты жіберуді жүзеге асырады.
47. Қолдағы бар және Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша алынған деректерге жүргізілген зерделеуге және талдауға сәйкес аудит объектісін алдын ала зерделеу кезінде Тексеру комиссиясының жоспарлаған мемлекеттік аудитімен сәйкес келетін мемлекеттік аудитпен қамтылатын мақсат, кезең бойынша басқа мемлекеттік аудит органдарының аудиторлық іс-шаралар (тексеру немесе бақылау) жүргізу мәселелері міндетті түрде қаралады.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Басқа мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерін Есеп комитеті танымаған жағдайда, осы мемлекеттік аудит объектілеріндегі аудиторлық іс-шара Аудит бағдарламасына және Мемлекеттік аудиторлардың аудиторлық тапсырмаларына сәйкес жүргізіледі, таныған жағдайда – аудиторлық іс-шара жүргізілмейді немесе Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне, Аудит жоспарына, Аудит бағдарламасына, Мемлекеттік аудиторлардың аудиторлық тапсырмаларына тиісті өзгерістер енгізіле отырып жүргізіледі.";

"40. После определения показателей, указанных в пунктах 38 и 39 настоящих Правил, и (или) разработки других специальных показателей формулируются цели и вопросы аудиторского мероприятия, определяются методы (анализ, сопоставление, оценка, проверка, обследование, аудиторская выборка, размер существенности и другие) его проведения, а также планируется объем необходимых аудиторских процедур.";
пункт 43 исключить;
пункты 44-47 изложить в следующей редакции:
"44. Уведомление о проведении предварительного изучения, оформляемое согласно приложению 6 к настоящим Правилам, направляется объекту государственного аудита не позднее дня начала его проведения.
45. Объекту государственного аудита направляется требование о предоставлении сведений, документации, информации и материалов (доказательств) по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – Требование о предоставлении документов).
46. Под руководством члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие, группа государственного аудита:
1) проводит анализ источников информации для предварительного изучения деятельности объектов государственного аудита согласно Примерному перечню вопросов, изучаемых в ходе предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита, представленному в приложении 8 к настоящим Правилам;
2) осуществляет сбор информации из доступных источников, Единой базы данных и направление объектам государственного аудита, должностным, физическим и юридическим лицам в соответствии со статьей 21 Закона о государственном аудите Требований о предоставлении документов.
47. В соответствии с проведенным изучением и анализом имеющихся и полученных данных по итогам предварительного изучения объектов государственного аудита рассматриваются вопросы проведения аудиторского мероприятия (проверки или контроля) другими органами государственного аудита по цели, периоду, охватываемому государственным аудитом, совпадающими с запланированным государственном аудитом Ревизионной комиссии.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. В случае непризнания Счетным комитетом результатов государственного аудита, проведенного другим органом государственного аудита, аудиторское мероприятие на данных объектах государственного аудита проводится в соответствии с Программой аудита и Аудиторскими заданиями государственных аудиторов, в случае признания – аудиторское мероприятие не проводится или проводится с внесением соответствующих изменений в Перечень объектов государственного аудита, План аудита, Программу аудита, Аудиторские задания государственных аудиторов.";

50-тармақтың бірінші абзацы және 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Қолдағы бар және мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша алынған деректерге жүргізілген зерделеу мен талдауға сәйкес:
1) мемлекеттік аудит нәтижелерін тану (танымау) ескеріле отырып, мемлекеттік аудиттің типіне, тексерудің түріне және мемлекеттік аудит объектілеріне, мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражаттың, активтердің көлеміне, кезеңіне нақтылау жүргізіледі.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Аудит жоспары және Аудит бағдарламасының жобалары бойынша Мемлекеттік аудит туралы заңның 8-бабына және осы Қағидаларға сәйкес сапа бақылауы жүргізіледі.
Сапа бақылауын жүргізу мақсатында сапа бақылауын жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге мыналар:
1) мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеудің нәтижелері туралы ақпарат;
2) осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасы;
3) Аудит жоспары мен Аудит бағдарламасының жобалары ұсынылады.";
56-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) кадр қызметі осы Қағидалардың 56-тармағының 1) тармақшасында көзделген Аудит жоспары бекітілгеннен кейін іссапарға жіберу туралы бұйрықтарды уәкілетті лауазымды адамға қол қоюға енгізеді.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. Тіркеу нөмірлері күнтізбелік жылдың бас кезінен мынадай мәндері көрсетіле отырып беріледі:
N-Ж – Аудит жоспары;
N-Б – Аудит бағдарламасы;
N-АТ – Аудиторлық тапсырмалар. Бір аудиторлық іс-шараға аудиторлық тапсырмаларға ортақ нөмір беріледі;
N-П-Т – Аудиторлық іс-шараны, үстеме, бірлескен және қатар тексерулерді жүргізуге тапсырма, мұнда N – Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес, аудиторлық іс-шараның реттік нөмірі, П – тапсырманың реттік нөмірі.
N-ҚТ–аудиторлық іс-шараның сапасын бақылаудың қорытындысы бойынша Қайта тексеруге тапсырма.";
62 және 63-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Аудит бағдарламасы Аудит жоспарын дамыту үшін жасалып, мемлекеттік аудит көрсеткіштерінен және оны іс жүзінде іске асыруға қажетті мәселелерден тұрады.
63. Аудит бағдарламасының мәселелері аудиторлық іс-шараның қойылған мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Қаржылық есептілік аудитінің бағдарламасын жасау кезінде оған мемлекеттік аудит объектілерінің жергілікті бюджетті атқаруының қаржылық есептілігін нормативтік құқықтық актілерге, бухгалтерлік стандарттарға, қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес жасауының толықтығы мен анықтығы мәселелерін енгізген жөн.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

абзац первый и подпункт 1) пункта 50 изложить в следующей редакции:
"50. В соответствии с проведенным изучением и анализом имеющихся и полученных данных по итогам предварительного изучения объектов государственного аудита:
1) производится уточнение типа государственного аудита, вида проверки и объектов государственного аудита, объема средств, активов, периода, охватываемых государственным аудитом, с учетом признания (непризнания) результатов государственного аудита;";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. По проектам Плана аудита и Программы аудита проводится контроль качества в соответствии со статьей 8 Закона о государственном аудите и настоящими Правилами.
В целях проведения контроля качества в структурное подразделение, ответственное за проведение контроля качества, представляются:
1) информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита;
2) служебная записка члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие, в соответствии с пунктом 51 настоящих Правил;
3) проекты Плана аудита и Программы аудита.";
подпункт 5) пункта 56 изложить в следующей редакции:
"5) кадровой службой вносятся на подписание уполномоченному должностному лицу приказы о командировании после утверждения Плана аудита, предусмотренного подпунктом 1) пункта 56 настоящих Правил.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Регистрационные номера присваиваются с начала календарного года с указанием следующих значений:
N-Ж – План аудита;
N-Б – Программа аудита;
N-АТ – Аудиторские задания. Аудиторским заданиям к одному аудиторскому мероприятию присваивается единый номер;
N-П-Т – Поручение на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной и параллельной проверок, где N – порядковый номер аудиторского мероприятия в соответствии с Перечнем объектов государственного аудита, П – порядковый номер поручения;
N-ҚТ – Поручение на перепроверку по итогам контроля качества аудиторского мероприятия.";
пункты 62 и 63 изложить в следующей редакции:
"62. Программа аудита составляется в развитие Плана аудита и включает показатели государственного аудита и вопросы, необходимые для его практической реализации.
63. Вопросы Программы аудита направлены на достижение поставленных целей аудиторского мероприятия.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. При составлении Программы аудита финансовой отчетности следует включить вопросы полноты и достоверности составления финансовой отчетности объектами государственного аудита.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:

"90. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне, Аудит жоспарына, Аудит бағдарламасына, Аудиторлық тапсырмаларға Есеп комитеті басқа мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелерін толық таныған жағдайда мемлекеттік аудиттің көлемі қысқарған кезде өзгерістер енгізіледі.";
92-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"92. Аудиторлық іс-шара барысында Аудит бағдарламасымен қамтылмаған, бірақ толық зерделеуге қажетті мәселелер туындаған жағдайда, мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит тобы басшысының келісімі бойынша Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесін жазбаша түрде хабардар етеді.";
95-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"95. Аудиторлық іс-шараны жүзеге асыру кезінде аудиторлық іс-шараның қойылған мақсатына және мәселелеріне сәйкес аудиторлық дәлелдемелер қалыптастыруға қажетті нақты деректерді жинау, талдау жүргізіледі.";
99 және 100-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Мемлекеттік аудиторлар күн сайын мемлекеттік аудит тобы жетекшісіне ауызша есеп беріп отырады, апта сайын соңғы жұмыс күнінің алдындағы күні қорғалған байланыс арналары арқылы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша немесе Тексеру комиссиясының Регламентінде көзделген нысан бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы есепті күнге толтырылған (жасалған) апта сайынғы есебін жіберіп отырады. Көрсетілген есеп осындай тәртіппен мәлімет үшін Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне ұсынылады.
Аудиторлық іс-шараға тартылған сарапшылар Мемлекеттік аудит туралы заңның 8-бабына сәйкес өз жұмысының барысы туралы есеп береді.
100. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудиторлардың жұмысын үйлестіреді, аудиторлық іс-шара мәселелерінің толық қамтылуына мониторинг жүргізеді, аудиторлық іс-шараның жекелеген бағыттарын түзетеді, мемлекеттік аудиторлардың арасында туындайтын проблемалық мәселелерді шешеді, апта сайын аптаның соңғы жұмыс күні қорғалған байланыс арналары арқылы мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты бөлімшенің басшысына және Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне осы Қағидалардың 99-тармағында көзделген нысан бойынша немесе Тексеру комиссиясының Регламентінде көзделген нысан бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы есепті күнге толтырылған (жасалған) мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің жиынтық апта сайынғы есебін ұсынып отырады.";
104-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақта көзделген қорытындылардың нәтижелері Аудиторлық есепке, тізілімге, Аудиторлық қорытындыға және Жиынтық тізілімге енгізіледі.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"90. В Перечень объектов государственного аудита, План аудита, Программу аудита, Аудиторские задания вносятся изменения при сокращении объема государственного аудита в случае признания Счетным комитетом результатов государственного аудита, проведенного другим органом государственного аудита.";
часть первую пункта 92 изложить в следующей редакции:
"92. При возникновении в ходе аудиторского мероприятия вопросов, не охваченных Программой аудита, но необходимых для полного изучения, государственный аудитор, по согласованию с руководителем группы государственного аудита, информирует в письменном виде члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие.";
часть первую пункта 95 изложить в следующей редакции:
"95. При осуществлении аудиторского мероприятия проводится сбор, анализ фактических данных, необходимых для формирования аудиторских доказательств, в соответствии с поставленной целью и вопросами аудиторского мероприятия.";
пункты 99 и 100 изложить в следующей редакции:
"99. Государственные аудиторы ежедневно устно отчитываются руководителю группы государственного аудита, еженедельно в предпоследний рабочий день по защищенным каналам связи направляют еженедельный отчет о выявленных нарушениях и недостатках по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам или по форме, предусмотренной Регламентом Ревизионной комиссии, заполненных (составленных) на отчетную дату. В таком же порядке указанный отчет представляется для сведения члену Ревизионной комиссии, ответственному за аудиторское мероприятие.
Привлеченные эксперты к аудиторскому мероприятию отчитываются о ходе своей работы в соответствии со статьей 8 Закона о государственном аудите.
100. Руководитель группы государственного аудита координирует работу государственных аудиторов, проводит мониторинг полноты охвата вопросов аудиторского мероприятия, корректирует отдельные направления аудиторского мероприятия, разрешает проблемные вопросы, возникающие между государственными аудиторами, еженедельно в последний рабочий день недели по защищенным каналам связи предоставляет руководителю подразделения, ответственному за проведение государственного аудита, и члену Ревизионной комиссии, ответственному за аудиторское мероприятие, сводный еженедельный отчет руководителя группы государственного аудита о выявленных нарушениях и недостатках по форме, предусмотренной пунктом 99 настоящих Правил, или по форме, предусмотренной Регламентом Ревизионной комиссии, заполненный (составленный) на отчетную дату.";
часть третью пункта 104 изложить в следующей редакции:
"Результаты заключений, предусмотренных настоящим пунктом, включаются в Аудиторский отчет, реестр, Аудиторское заключение и Сводный реестр.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:

"106. Мемлекеттік органдардың мамандары жоспарланған іс-шараны, мамандардың саны мен біліктілігін, аудиторлық іс-шараның немесе сараптаманың жүргізілу мерзімі мен кезеңін көрсете отырып, мемлекеттік орган мен мекеме басшысының атына Тексеру комиссиясының хатының негізінде тартылады.";
111-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"111. Үстеме тексеруді жүргізген мемлекеттік аудитор мен тартылған сарапшылар Аудиторлық есепті екі данада жасайды және оларға қол қояды.";
113-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"113. Бірлескен тексерудің іс-шаралары осы Қағидалардың 2-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес Тексеру комиссиясының Мемлекеттік аудит объектілері тізбесін қалыптастыру және нақтылу кезеңінде көзделеді.";
119-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"119. Бірлескен тексеру бағдарламасында мемлекеттік аудит (тексеру) объектілері бойынша: мемлекеттік аудит (тексеру) объектісінің атауы, мақсаты, тексерудің түрі, мемлекеттік аудиттің типі, тексерумен қамтылатын кезең, тексеру жүргізу мерзімдері, бірлескен тексеру тобының құрамы, тексерумен қамтылатын қаражат пен активтер көлемі, мемлекеттік аудит көрсеткіштері, тексеру мәселелері және оларды қараудың дәйектілігі көрсетіледі.";
126-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"126. Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарды бірлескен тексеруді жүргізуге жауапты Тексеру комиссиясының мүшесі мен мемлекеттік аудит органының немесе мемлекеттік органның лауазымды адамы тексеруді жүзеге асырған қызметкерлермен бірлесіп қарайды. Атына жазбаша қарсылықтар келіп түскен мемлекеттік орган тексеру объектісіне отырысты өткізу күніне дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей жауап жібереді.";
128 және 129-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"128. Тексеру комиссиясы Бірлескен тексерудің қорытындысы бойынша аудиторлық қорытындыны дайындауды Аудиторлық есептердің сапасын тексерудің сараптамалық қорытындысын алғаннан кейін және қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді (егер болса) көрсетіп, тексеру объектісіне дәлелді жауапты ескере отырып, он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Аудиторлық қорытынды мен Жиынтық тізілім сапа бақылауын өткеннен кейін осы Қағидалардың 178-1 тармағында көрсетілген тәртіпке сәйкес, тексеру объектісіне жіберіледі.
129. Аудиторлық қорытындыға Тексеру комиссиясының мүшесі қол қояды және ол бірлескен тексеруді жүргізуге жауапты мемлекеттік органның лауазымды адамымен келісіліп, және де Тексеру комиссиясының төрағасы шешімімен бірлескен тексеруді жүргізуге жауапты мемлекеттік органның лауазымды адамымен келісіледі және бірлескен тексеруді жүргізуге жауапты мемлекеттік органның басшысымен келісілген Тексеру комиссиясы Төрағасының шешімі бойынша Қаулы жобасымен бірге Тексеру комиссиясының отырысына қарауға шығарылады.";
133-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"106. Специалисты государственных органов привлекаются на основании письма Ревизионной комиссии на имя руководителя государственного органа и учреждения с указанием запланированного аудиторского мероприятия, количества и квалификации специалистов, срока и периода проведения аудиторского мероприятия или экспертизы.";
часть первую пункта 111 изложить в следующей редакции:
"111. Аудиторский отчет составляется и подписывается в двух экземплярах государственным аудитором и привлеченными экспертами, проводившими встречную проверку.";
пункт 113 изложить в следующей редакции:
"113. Мероприятия совместной проверки предусматриваются на этапе формирования и уточнения Перечня объектов государственного аудита в соответствии с порядком, установленным в разделе 2 настоящих Правил.";
часть первую пункта 119 изложить в следующей редакции:
"119. В Программе совместной проверки по объектам государственного аудита (проверки) указываются: наименование объекта государственного аудита (проверки), цель, вид проверки, тип государственного аудита, период, охватываемый проверкой, сроки проведения проверки, состав совместной группы проверки, объем средств и активов, охватываемый проверкой, показатели государственного аудита, вопросы проверки и последовательность их рассмотрения.";
пункт 126 изложить в следующей редакции:
"126. Письменные возражения к Аудиторскому отчету рассматриваются членом Ревизионной комиссии и должностным лицом органа государственного аудита или государственного органа, ответственными за проведение совместной проверки, совместно с работниками, осуществлявшими проверку. Ответ объекту проверки направляется не позднее двух рабочих дней до дня проведения заседания тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения.";
пункты 128 и 129 изложить в следующей редакции:
"128. Подготовка Ревизионной комиссией Аудиторского заключения по итогам совместной проверки осуществляется после получения экспертного заключения проверки качества Аудиторских отчетов и с учетом мотивированного ответа объекту проверки с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения (если таковые имеются) в течение десяти рабочих дней. Аудиторское заключение и Сводный реестр после прохождения контроля качества направляется объекту проверки в соответствии с порядком, указанным в пункте 178-1 настоящих Правил.
129. Аудиторское заключение подписывается членом Ревизионной комиссии и согласовывается с должностным лицом государственного органа, ответственным за проведение совместной проверки, и по решению Председателя Ревизионной комиссии, согласованному с руководителем государственного органа, ответственного за проведение совместной проверки, вместе с проектом Постановления выносится на рассмотрение на заседании Ревизионной комиссии.";
пункт 133 изложить в следующей редакции:

"133. Қатар тексеру жүргізу бойынша іс-шаралар осы Қағидалардың 2-бөлімінде белгіленген тәртіпке сәйкес Тексеру комиссиясы Мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасын қалыптастыру және (немесе) нақтылануы кезеңінде көзделеді.";
147 және 148-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"147. Мемлекеттік органдар бұзушылықтардың анықталған жалпы сомасын көрсете отырып және мемлекеттік аудит (тексеру) объектілері бөлінісінде жүргізілген қатар тексерудің нәтижелері, мемлекеттік аудит (тексеру) объектілерінің аудиторлық іс-шара жүргізу барысында қабылдаған шаралары туралы жинақталған ақпаратты, сондай-ақ тексерудің қорытындысы туралы мемлекеттік органдардың шешімдерінің бір бірден көшірмесін оларға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Тексеру комиссиясына ұсынады.
148. Тексеру комиссиясы Қатар тексерудің қорытындылары бойынша аудиторлық қорытынды дайындауды Аудиторлық есептердің сапасын бақылаудың сараптамалық қорытындысын алғаннан кейін және қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді (егер болса) көрсетіп, мемлекеттік аудит (тексеру) объектісіне дәлелді жауапты ескере отырып, он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады. Мемлекеттік органдар жүргізген қатар тексерудің нәтижелері Аудиторлық қорытындыға енгізіледі.";
160-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"160. Аудиторлық есеп Аудит бағдарламасындағы және Аудиторлық тапсырмалардағы мәселелердің тізбесіне сәйкестікте жасалады. Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер Аудиторлық есептегі жазбалардың анықтығын растайтын құжаттардың түпнұсқаларының деректемелеріне, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелер көрсетіле отырып, объективті және дәл сипатталады. Егер, талдау сипатындағы мәселелерді қоспағанда, аудиторлық іс-шара мәселесі бойынша бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаса, мемлекеттік аудитор:
1) Аудиторлық есепте анықталған кемшіліктер мен бұзушылықтардың болмағандығы, Аудит бағдарламасы бойынша қысқаша ақпарат көрсетіледі;
2) мемлекеттік аудит (тексеру) жүргізілген құжаттардың деректемелерін көрсете отырып, олардың тізбесін Аудиторлық есепке қоса береді.
Тиімділік аудитінің немесе сәйкестік аудитінің нәтижелері бойынша Аудиторлық есепке мемлекеттік аудиттің қолданылған көрсеткіштерінің сипаттамасы кіреді.";
164-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"164. Аудиторлық есепте жазылып, Аудиторлық есепте соларға сілтеме жасалған бұзушылықтарды растайтын құжаттардың болмауы Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарын және осы Қағидаларды бұзу болып табылады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды толықтыру мүмкіндігі болмаған кезде расталмаған фактілер Аудиторлық қорытындыға енгізілмейді.";
167-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"133. Мероприятия по проведению параллельной проверки предусматриваются на этапе формирования и (или) уточнения Ревизионной комиссией Перечня объектов государственного аудита в соответствии с порядком, установленным в разделе 2 настоящих Правил.";
пункты 147 и 148 изложить в следующей редакции:
"147. Государственные органы представляют в Ревизионную комиссию обобщенную информацию о результатах проведенной параллельной проверки с указанием выявленной общей суммы нарушений и в разрезе объектов государственного аудита (проверки), принятых мерах в ходе проведения аудиторского мероприятия объектами государственного аудита (проверки), а также по одной копии решения государственных органов об итогах проверки в течение двух рабочих дней со дня их подписания.
148. Подготовка Ревизионной комиссией Аудиторского заключения по итогам параллельной проверки осуществляется после получения экспертного заключения контроля качества Аудиторских отчетов и с учетом мотивированного ответа объекту государственного аудита (проверки) с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения (если таковые имеются) в течение десяти рабочих дней. В Аудиторское заключение включаются результаты параллельной проверки, проведенной государственными органами.";
пункт 160 изложить в следующей редакции:
"160. Аудиторский отчет составляется в соответствии с перечнем вопросов Программы аудита и Аудиторских заданий. Выявленные нарушения и недостатки описываются объективно и точно, с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в Аудиторском отчете, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены. Если по вопросу аудиторского мероприятия, за исключением вопросов аналитического характера, не установлено нарушений и недостатков, государственным аудитором:
1) в Аудиторском отчете отражаются краткая информация по вопросу Программы аудита, отсутствие выявленных недостатков и нарушений;
2) к Аудиторскому отчету прилагается перечень подвергнутых государственному аудиту (проверке) документов с указанием их реквизитов.";
Аудиторский отчет по результатам аудита эффективности или аудита соответствия включает описание примененных показателей государственного аудита.";
пункт 164 изложить в следующей редакции:
"164. Отсутствие документов, подтверждающих изложенные в Аудиторском отчете нарушения, ссылки на которые зафиксированы в Аудиторском отчете, является нарушением Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля и настоящих Правил.
При отсутствии возможности восполнить указанные в настоящем пункте документы, неподтвержденные факты не включаются в Аудиторское заключение.";
пункт 167 изложить в следующей редакции:

"167. Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісінің кіріс хат-хабарларын есепке алу жүйесінде тіркеле отырып не поштамен хабардар етіле отырып, Аудиторлық есептің екінші данасы мемлекеттік аудит объектісінің басшысына (лауазымды адамына) аудиторлық іс-шара аяқталған күннен кешіктірілмей тапсырылады.";
170-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"170. Тексеру комиссиясына келіп түскен Аудиторлық есепке қарсылықтарды Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудиторлармен, мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысымен, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкерлерімен, мемлекеттік аудитті жүзеге асыруға тартылған сарапшылармен бірге Аудиторлық қорытындыны дайындау кезеңінде қарайды, содан кейін қарсылықтың әрбір тармағы бойынша қабылданған және қабылданбаған дәлелдерді көрсете отырып, Есеп комитетінің отырысы өткізілетін күнге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік аудит объектісіне уәжді жауап жібереді. Мемлекеттік аудит объектісінің Аудиторлық есепке ұсынған түсініктемелері оған жауап дайындалмастан назарға алынады.";
173-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"173. Мемлекеттік аудиторлар іссапардан келген күннен келесі жұмыс күнінен кешіктірмей құжаттардың атауы мен аудиторлық іс-шараның қалған материалдарын жасақтағанға дейін жинақтау папкасында қалыптастырылатын парақ санын тізімдемеде көрсете отырып, Аудиторлық есептің (№ 1 дана), Тізілімнің және Аудиторлық есепке басқа да қосымшалардың түпнұсқаларын, мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтарын (болған жағдайда) құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімшеге тапсырады.
Аудиторлық есептердің, Тізілімнің және Аудиторлық есепке басқа да қосымшалардың түпнұсқаларын, мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтарын олардың Тексеру комиссиясына түскен күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше сканерлейді, Тексеру комиссиясының Регламентінде белгіленген құрылымдық бөлімше ЭҚАБЖ-да тіркейді, содай кейін сапа бақылауына жауапты құрылымдық бөлімшеге беріледі.";
175-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"175. Егер, аудиторлық іс-шара материалдарына заң қорытындысын дайындау кезінде мемлекеттік аудиторлар тіркелген Аудиторлық есепке қоса берілмеген өзге де құжаттарды ұсынса, олар мұндай құжаттарды мемлекеттік аудит материалдарына, соның ішінде Аудиторлық есептің электрондық нұсқасына қоса тіркейді.
Құжаттарды қоса тіркеу Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің атына мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің қызметтік жазбасын дайындау арқылы барлық аудиторлық іс-шараны жүргізу аяқталған соң бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Қызметтік жазба ЭҚАБЖ арқылы жіберіледі.";
178-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"167. Второй экземпляр Аудиторского отчета вручается руководителю (должностному лицу) объекта государственного аудита не позднее дня завершения аудиторского мероприятия, с регистрацией Аудиторского отчета в системе учета входящей корреспонденции объекта государственного аудита либо почтой с уведомлением.";
пункт 170 изложить в следующей редакции:
"170. Поступившие в Ревизионную комиссию возражения к Аудиторскому отчету рассматриваются на этапе подготовки Аудиторского заключения членом Ревизионной комиссии, ответственным за аудиторское мероприятие, совместно с государственными аудиторами, руководителем структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита, работниками структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, привлеченными экспертами, осуществлявшими государственный аудит, после чего не позднее двух рабочих дней до дня проведения заседания Счетного комитета направляется мотивированный ответ объекту государственного аудита с указанием принятых и непринятых доводов по каждому пункту возражения. Пояснения, представленные объектом государственного аудита на Аудиторский отчет, принимаются во внимание без подготовки ответа на них.";
пункт 173 изложить в следующей редакции:
"173. Оригиналы Аудиторского отчета (экземпляр № 1), Реестра и других приложений к Аудиторскому отчету, возражения объектов государственного аудита (при наличии) государственными аудиторами сдаются в структурное подразделение, ответственное за документооборот, не позднее следующего рабочего дня со дня приезда из командировки с отражением в описи наименований документов и количества листов, которые до укомплектования их остальными материалами аудиторского мероприятия формируются в накопительной папке.
Оригиналы Аудиторских отчетов, Реестра и других приложений к Аудиторскому отчету, возражения объектов государственного аудита в течение двух рабочих дней со дня их поступления в Ревизионную комиссию сканируются структурным подразделением, ответственным за документооборот, регистрируются в ЕСЭДО структурным подразделением, определенным Регламентом Ревизионной комиссии, после чего передаются структурному подразделению, ответственному за контроль качества.";
пункт 175 изложить в следующей редакции:
"175. В случае, если при подготовке юридического заключения к материалам аудиторского мероприятия государственными аудиторами представлены иные документы, не приложенные к зарегистрированному Аудиторскому отчету, такие документы приобщаются ими к материалам государственного аудита, в том числе к электронной версии Аудиторского отчета.
Приобщение документов осуществляется посредством подготовки руководителем группы государственного аудита служебной записки на имя члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие, в течение пяти рабочих дней после окончания проведения всего аудиторского мероприятия.
Служебная записка направляется посредством ЕСЭДО.";
часть первую пункта 178 изложить в следующей редакции:

"178. Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Нұсқаманың жобаларын Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі бір мезгілде сапа бақылауына және құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелерге жібереді.";
мынадай мазмұндағы 178-1-тармақпен толықтырылсын:
"178-1. Аудиторлық қорытындының және Жиынтық тізілімнің жобалары сапа бақылауы және құқықтық сараптама жүргізілген соң Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қолы қойылып, Тексеру комиссиясының отырысы өтетін күннен кешіктірілмей не Регламентте белгіленген мерзімдерде Тексеру комиссиясының отырысына дайындалу мақсатында танысу үшін негізгі мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.";
179-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"179. Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Нұсқаманың жобаларына мемлекеттік аудитті жүргізуге, сапа бақылауына, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшелердің басшылары бұрыштама қояды, содан кейін Аудиторлық қорытындының және Нұсқаманың жобаларына Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қол қояды және Жиынтық тізілімнің жобасы онымен (соның ішінде ҚР ІАЖ және (немесе) ЭҚАБЖ-да) келісіледі.
Аудиторлық қорытындының, Жиынтық тізілімнің және Нұсқаманың жобалары осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес басқа да материалдармен, соның ішінде негізгі мемлекеттік аудит объектісі өкілінің баяндамасы (сөйлейтін сөзі) тезистерінің жобаларымен бірге Тексеру комиссиясының отырысы өткізілгенге дейін төрт жұмыс күні бұрын не Тексеру комиссиясының Регламентінде белгіленген мерзімде Тексеру комиссиясының Төрағасына ілеспе хатпен ұсынылады.";
182 және 183-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"182. Жиынтық тізілім осы Қағидалардың 162-тармағында көзделген нысан бойынша жасалады және Аудиторлық қорытындыға қосымша болып табылады.
183. Аудиторлық қорытындының қорытынды бөлігінде:
1) аудиторлық іс-шараның негізгі нәтижелері;
2) Аудиторлық есепте көрсетілген және құжаттармен, сапа бақылауымен расталған бұзушылықтардың, кемшіліктердің анықталған фактілері;
3) сарапшылардың қорытындыларының нәтижелері (олар болған жағдайда) жинақталады, жүйеленеді және қысқаша нысанда көрсетіледі.
Жинақталған бір текті (бір типті) бұзушылықтар, кемшіліктер оларды жою және мемлекеттік аудит объектілерінің қызметін регламенттейтін, сондай-ақ экономиканы немесе жеке алғанда экономика саласын, әлеуметтік саланы, мемлекеттік басқарудың басқа да салаларын дамытуға бағытталған құқықтық актілерді, квазимемлекеттік сектор актілерін жетілдіру жөніндегі ұсыныстармен бірге Аудиторлық қорытындыда мемлекеттік аудит объектілері бойынша жеке тармақтар ретінде баяндалады.
Аудиторлық қорытындыда Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің анықталған бұзушылықтарының жалпы сомасы, соның ішінде:

"178. Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра и Предписания членом Ревизионной комиссии, ответственным за аудиторское мероприятие, одновременно направляются в структурные подразделения, ответственные за контроль качества и правовое обеспечение.";
дополнить пунктом 178-1 следующего содержания:
"178-1. Проекты Аудиторского заключения и Сводного реестра после проведения контроля качества и юридической экспертизы направляются сопроводительным письмом за подписью члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие, основному объекту государственного аудита для ознакомления с целью подготовки к заседанию Ревизионной комиссии не позднее дня проведения заседания Ревизионной комиссии либо в сроки, установленные Регламентом.";
пункт 179 изложить в следующей редакции:
"179. Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра и Предписания визируются руководителями структурных подразделений, ответственными за проведение государственного аудита, контроль качества, правовое обеспечение, после чего проекты Аудиторского заключения и Предписания подписываются членом Ревизионной комиссии, ответственным за аудиторское мероприятие, и им согласовывается проект Сводного реестра (в том числе в ВИС РК и (или) ЕСЭДО).
Проекты Аудиторского заключения, Сводного реестра и Предписания, оформленные в соответствии с частью первой настоящего пункта, с другими материалами, в том числе с проектами тезисов доклада (выступления) представителя основного объекта государственного аудита (при их наличии), сопроводительным письмом представляются Председателю Ревизионной комиссии за четыре рабочих дня до проведения заседания Ревизионной комиссии либо в срок, определенный Регламентом Ревизионной комиссии.";
пункты 182 и 183 изложить в следующей редакции:
"182. Сводный реестр составляется по форме, предусмотренной пунктом 162 настоящих Правил, и является приложением к Аудиторскому заключению.
183. В итоговой части Аудиторского заключения обобщаются, систематизируются и отражаются в краткой форме:
1) основные результаты аудиторского мероприятия;
2) установленные факты нарушений, недостатков, указанные в Аудиторском отчете и подтвержденные документами, контролем качества;
3) результаты заключений экспертов (при их наличии).";
Обобщенные однородные (однотипные) нарушения, недостатки излагаются в Аудиторском заключении отдельными пунктами по объектам государственного аудита, с предложениями по их устранению и совершенствованию правовых актов, регламентирующих деятельность объектов государственного аудита, а также направленных на развитие экономики или отдельно взятой отрасли экономики, социальной сферы, других сфер государственного управления, актов квазигосударственного сектора.
В Аудиторском заключении указывается общая сумма установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, в том числе суммы:

1) қаржылық бұзушылықтар;
2) рәсімдік бұзушылықтар;
3) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз пайдалану;
4) бюджет қаражатын, активтерді тиімсіз жоспарлау;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларын іске асыру үшін қабылданған, квазимемлекеттік сектор субъектілері актілері бұзушылықтарының сомалары көрсетіледі.";
188-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"188. Тексеру комиссиясының отырысында жүргізілген аудиторлық іс-шаралардың қорытындылары қаралады. Аудиторлық қорытынды, Нұсқама Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің және Тексеру комиссиясының Регламентіне сәйкес шақырылатын мемлекеттік аудит объектілері өкілдерінің ақпаратын тыңдаудың қорытындылары бойынша қабылданады.
Егер, аудиторлық іс-шаралардың қорытындылары бойынша Тексеру комиссиясының отырысы барысында мемлекеттік аудит объектісі Тексеру комиссиясының Нұсқамасы жобасының тапсырмалық тармақтарын орындау мерзімдерін ауыстыруға не жобаны өзге де түзетуге бастама жасаса, отырыс хаттамасында бастамашы, негіз және қабылданған шешім көрсетіледі.
Тексеру комиссиясының Аудиторлық қорытындысы бекітіліп, Нұсқамасына қол қойылған кезде Тексеру комиссиясы отырысының қорытындылары бойынша оның материалдарына Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің баяндамасы қоса беріледі.
Құпия сипаттағы аудиторлық іс-шаралар бойынша отырыстар Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі заңнамада белгіленген талаптар сақтала отырып өткізіледі.";
191, 192 және 193-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"191. Қаулы:
1) жүргізілген аудиторлық іс-шараның қорытындылары бойынша дайындалған Аудиторлық қорытындыны бекіту туралы шешімді;
2) облыстың (облыстық маңызды қаланың, ауданның) әкіміне және (немесе) консультативтік-кеңесші органға ұсынымдарды;
3) Аудиторлық қорытындыны немесе одан үзіндіні облыстың (облыстық маңызды қаланың, ауданның) жергілікті атқарушы органына беру туралы шешімді;
4) құқық қорғау органдарына материалдарды беру туралы шешімді;
5) Нұсқамаларды жіберу туралы шешімді қамтиды.
192. Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің Аудиторлық қорытындысы және Жиынтық тізілімі немесе Аудиторлық қорытындысынан және Жиынтық тізілімінен алынған үзінді қоса беріліп, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшыларына жіберілген Нұсқамалар оларда көрсетілген мерзімдерде қаралады.
193. Қаулылар және Аудиторлық қорытындылар толық көлемінде облыстың (облыстық маңызды қала, аудан) жергілікті атқарушы органдарына және құқық қорғау органдарына да жіберілуі мүмкін.";
197-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) финансовых нарушений;
2) процедурных нарушений;
3) неэффективного использования бюджетных средств, активов;
4) неэффективного планирования бюджетных средств, активов;
5) нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан.";
пункт 188 изложить в следующей редакции:
"188. На заседании Ревизионной комиссии рассматриваются итоги проведенных аудиторских мероприятий. Аудиторское заключение, Предписание принимаются по итогам заслушанной информации члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие, и представителей объектов государственного аудита, приглашаемых в соответствии с Регламентом Ревизионной комиссии.
В случае, если в ходе заседания Ревизионной комиссии по итогам аудиторских мероприятий объект государственного аудита инициирует перенос сроков исполнения порученческих пунктов либо иные корректировки проекта Предписания Ревизионной комиссии, в протоколе заседания указываются инициатор, основание и принятое решение.
При утверждении Аудиторского заключения и подписании Предписания Ревизионной комиссии, по итогам заседания Ревизионной комиссии к его материалам прилагается доклад члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие.
Заседания по аудиторским мероприятиям, имеющим секретный характер, проводятся с соблюдением требований, установленных законодательством Республике Казахстан по защите государственных секретов.";
пункты 191, 192 и 193 изложить в следующей редакции:
"191. Постановление содержит:
1) решение об утверждении Аудиторского заключения, подготовленного по итогам проведенного аудиторского мероприятия;
2) рекомендации акиму области (города областного значения, района) и (или) и (или) консультативно-совещательному органу;
3) решение о передаче Аудиторского заключения или извлечения из него местному исполнительному органу области (города областного значения, района);
4) решение о передаче материалов в правоохранительные органы;
5) решение о направлении Предписаний.";
192. Предписания с приложением Аудиторского заключения и Сводного реестра или выписки из Аудиторского заключения и Сводного реестра члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие, направленные руководителям государственных органов и организаций, рассматриваются в указанные в них сроки.";
193. Постановления и Аудиторские заключения в полном объеме также могут направляться в местные исполнительные органы области (города областного значения, района) и правоохранительные органы.";
пункт 197 изложить в следующей редакции:

"197. Мемлекеттік аудит объектілеріне осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, оларда көрсетілген мерзімдерде қаралатын Тексеру комиссиясының Нұсқамалары Аудиторлық қорытындының немесе Аудиторлық қорытындыдан үзіндінің қоса берілуімен жіберіледі.";
214-тармақтың 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бұзушылық фактісін тікелей растайтын құжаттар:
бұзушылық фактілерін көрсететін және аудиторлық есептің ажырамас бөлігі болып табылатын фотоматериалдар;
жүргізілген зерттеулердің (сынақтардың, бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) және тағы басқаларының) актілері;
сараптаманың және мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қорытындылары (жүргізілген жағдайларда);
функционалдық және лауазымдық міндеттеріне сүйене отырып, адамдардың жазбаша түсініктемелері (не түсініктеме беруден бас тарту туралы акт), олардың жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері;";
мынадай мазмұндағы 214-1 және 214-2-тармақтармен толықтырылсын:
"214-1. Әкімшілік және өзге де құқық бұзушылық белгілері көзделген бұзушылық фактілері бойынша мемлекеттік аудиторлар дайындаған материалдар Аудиторлық есепке заң сараптамасы алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шара жүргізуге жауапты мүшесіне қызметтік жазбамен жіберіледі.
Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі бір күндік мерзім ішінде материалдарды құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге жіберу жөнінде шешім қабылдайды.
Заң қорытындысы Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесіне және мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімшеге материалдың құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге келіп түскен күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде жіберіледі.";
214-2. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше әкімшілік іс жүргізуді қозғау және процестік шешім қабылдау үшін материалдарды жіберуді мемлекеттік аудиторлар бастамашылық жасаған және Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қол қойған әкімшілік құқық бұзушылық белгілері көзделген бұзушылық фактілеріне оң заң қорытындысын алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
4-бөлім мынадай тармақтағы 5-параграфпен толықтырылсын:
"5-параграф. Бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау мақсатында сотқа талап қоюды беру.

"197. Объектам государственного аудита направляются Предписания Ревизионной комиссии по форме, согласно приложению 23 к настоящим Правилам, с приложением Аудиторского заключения или выпиской из Аудиторского заключения, которые рассматриваются в указанные в них сроки.";
подпункт 1) пункта 214 изложить в следующей редакции:
"1) документы, непосредственно подтверждающие факт нарушения:
фотоматериалы, иллюстрирующие факты нарушений и являющиеся неотъемлемой частью аудиторского отчета;
акты проведенных исследований (испытаний, контрольных обмеров (осмотров) и так далее);
заключения экспертизы и негосударственных аудиторских организаций (в случаях проведения);
письменные объяснения лиц, исходя из функциональных и должностных обязанностей (либо акт об отказе в дачи объяснений), копии документов, удостоверяющих их личность;";
дополнить пунктами 214-1 и 214-2 следующего содержания:
"214-1. Подготовленные государственными аудиторами материалы по фактам нарушений, в которых усматриваются признаки административного и иного правонарушения, направляются члену Ревизионной комиссии, ответственному за аудиторское мероприятие, служебной запиской в течение трех рабочих дней со дня получения юридической экспертизы на Аудиторский отчет.
Членом Ревизионной комиссии, ответственным за аудиторское мероприятие, в однодневный срок принимается решение о направлении материалов в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.
Юридическое заключение направляется члену Ревизионной комиссии, ответственному за аудиторское мероприятие, и структурному подразделению, ответственному за проведение государственного аудита, в течение трех рабочих дней со дня поступления материалов в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.";
214-2. Передача материалов для возбуждения административного производства и принятия процессуального решения структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, осуществляется не позднее трех рабочих дней со дня получения положительного юридического заключения на инициированные государственными аудиторами и подписанные членом Ревизионной комиссии, ответственным за аудиторское мероприятие, факты нарушений, в которых усматриваются признаки административного правонарушения.";
раздел 4 дополнить параграфом 5 следующего содержания:
"Параграф 5. Предъявление иска в суд в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений и исполнения предписания

214-3. Тексеру комиссиясы сотқа талап қоюды беруді бюджетке өтеудің, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына келтірудің қажеттілігін қамтитын нұсқаманың тапсырмалық тармақтарын көрсетілген мерзімдерде орындамаған және орындау мерзімдерін ұзарту туралы шешімдер болмаған жағдайда жүзеге асырады.
214-4. Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі нұсқаманың тапсырмалық тармақтары орындалмаған жағдайда, олардың орындалуы тиіс күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшеге заң сараптамасын жүргізу үшін жіберілетін Тексеру комиссиясының Төрағасына сотқа талап қоюды беруге бастамашылық жасау туралы қызметтік жазбаның жобасын дайындайды.
214-5. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде растайтын құжаттар болған жағдайда сотқа талап қоюды берудің орындылығы туралы сараптамалық қорытынды жасайды.
214-6. Сотқа талап қоюды берудің оң сараптамалық қорытындысын немесе оның негізсіздігі туралы қорытындыны алғаннан кейін Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі қызметтік жазбаны тиісті шаралар қабылдау үшін Есеп комитетінің Төрағасына жібереді.
214-7. Сотқа талап қоюды беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты тиісті құрылымдық бөлімшемен бірлесіп 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне сәйкес құжаттар дайындайды.
Тексеру комиссиясының басшылығы айқындаған құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшенің қызметкері және (немесе) тиісті мемлекеттік аудитті жүргізген мемлекеттік аудиторлар сот процесіне тікелей қатысады.";
224-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"224. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше жартыжылда бір рет құқық қорғау және уәкілетті органдарға жолданған аудиторлық іс-шара материалдарын қараудың нәтижелеріне мониторинг жүргізеді.";
229-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"229. Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі мемлекеттік аудит объектісінен ақпаратты (растайтын құжаттарды) алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісінің Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқаманың тармақтарын орындауына талдау жүргізеді және олардың орындалу нәтижелері туралы қызметтік жазба дайындап, Тексеру комиссиясы Төрағасының қарауына енгізеді.
Тексеру комиссиясы мен мемлекеттік аудит органының бірлескен Аудиторлық қорытындысының тармақтарының орындалуын мониторингтеу кезінде Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі бірлескен Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдардың орындалу толықтығы мен сапасы туралы мемлекеттік аудит органынан алынған ақпарат пен басқа да құжаттамалардың (растайтын құжаттардың көшірмелері, фотосуреттер, мемлекеттік аудит органы жүргізген мониторинг материалдары) негізінде мемлекеттік аудит органынан ақпарат алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде бірлескен Аудиторлық қорытындыда қамтылып, орындалған ұсынымдарды бақылаудан алып тастау не орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған Нұсқамалар бойынша шаралар қабылдау туралы мәселені қарайды және ол туралы шешім қабылдау үшін қызметтік жазба дайындап, Тексеру комиссиясының Төрағасына енгізеді.";

214-3. Предъявление исков в суд Ревизионной комиссией осуществляется в случае неисполнения в указанные сроки и отсутствия решения о продлении сроков исполнения порученческих пунктов предписаний, содержащих необходимость возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений.
214-4. Членом Ревизионной комиссии, ответственным за аудиторское мероприятие, в случае неисполнения порученческих пунктов предписаний в течение тридцати календарных дней со дня, с которого они должны были быть исполнены, составляется проект служебной записки на имя Председателя Ревизионной комиссии об инициировании предъявления иска в суд и направляется для проведения юридической экспертизы в структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение.
214-5. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, в течение десяти рабочих дней со дня получения служебной записки члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие, составляет экспертное заключение о целесообразности предъявления иска в суд при наличии подтверждающих документов.
214-6. После получения положительного экспертного заключения или заключения о необоснованности предъявления иска в суд, членом Ревизионной комиссии, ответственным за аудиторское мероприятие, служебная записка направляется Председателю Ревизионной комиссии для принятия соответствующих мер.
214-7. В случае принятия положительного решения о предъявлении иска в суд, структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, совместно с соответствующим структурным подразделением, ответственным за проведение государственного аудита, готовит документы в соответствии с Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан от 31 октября 2015 года.
Непосредственное участие в судебном процессе принимает определенный руководством Ревизионной комиссии работник структурного подразделения, ответственного за правовое обеспечение, и (или) государственные аудиторы, проводившие соответствующий государственный аудит.";
пункт 224 изложить в следующей редакции:
"224. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, раз в полугодие проводит мониторинг результатов рассмотрения направленных материалов аудиторских мероприятий правоохранительным и уполномоченным органам.";
пункт 229 изложить в следующей редакции:
"229. Членом Ревизионной комиссии, ответственным за аудиторское мероприятие, в течение пяти рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита проводится анализ выполнения объектом государственного аудита рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписания и составляется служебная записка о результатах их исполнения, которая вносится на рассмотрение Председателя Ревизионной комиссии.
При мониторинге исполнения пунктов совместного Аудиторского заключения Ревизионной комиссии и органа государственного аудита, член Ревизионной комиссии, ответственный за аудиторское мероприятие, на основании полученной информации от органа государственного аудита о полноте и качестве исполнения рекомендаций, содержащихся в совместном Аудиторском заключении, и другой документации (копий подтверждающих документов, фотографий, материалов проведенного органом государственного аудита мониторинга) в течение двух рабочих дней со дня получения информации от органа государственного аудита рассматривает вопрос о снятии с контроля исполненных рекомендаций, содержащихся в совместном Аудиторском заключении, либо о принятии мер по неисполненным или ненадлежаще исполненным Предписаниям, о чем подготавливается и вносится Председателю Ревизионной комиссии служебная записка для принятия решения.";

мынадай мазмұндағы 229-1 және 229-2-тармақтармен толықтырылсын:
"229-1. Егер ұсынымдар және (немесе) Нұсқаманың тармақтары белгіленген мерзімде орындалмайтын жағдайда, мемлекеттік аудит объектісінің басшысы олардың орындалу мерзімінің белгіленген күніне дейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей Тексеру комиссиясына растайтын құжаттардың қоса берілуімен орындау мерзімін ұзартудың қажеттілігі дәйектеліп негізделген орындаудың ағымдағы жай-күйін көрсете отырып хат енгізеді. Бұл ретте мемлекеттік аудит объектісінің басшысы нақты орындау мерзімін ұсынады.
Тексеру комиссиясының мүшесі екі жұмыс күні ішінде Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және (немесе) Нұсқама тармақтарының орындалу мерзімдерін ұзарту туралы немесе олардың орындалу мерзімін ұзартудан бас тарту туралы қызметтік жазбаны жасайды және Тексеру комиссиясының Төрағасына енгізеді.
229-2. Тексеру комиссиясы Төрағасының тапсырмасы бойынша Тексеру комиссиясының аппарат басшысы:
1) Аудиторлық қорытындыда қамтылған (соның ішінде бірлескен) ұсынымдардың және Нұсқамалар тармақтарының орындалуының толықтығы;
2) Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдардың және Нұсқамалар тармақтарының орындалу мерзімдерін ұзарту мәніне талдау жасауы үшін сапа бақылауына жауапты немесе Тексеру комиссиясының Регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімшеге осы Қағидалардың 229, 229-1-тармақтарында көзделген қызметтік жазбаны жібереді.";
230 және 231-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"230. Сапа бақылауына жауапты немесе Тексеру комиссиясының Регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімше үш жұмыс күні ішінде Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және (немесе) Нұсқаманың тармақтарын бақылаудан алудың, оларды орындау мерзімдерін ұзартудың немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ден қою шараларын қабылдаудың негізділігін бағалайды және олардың орындалуы бойынша сараптамалық қорытынды дайындайды.
231. Тексеру комиссиясының Төрағасы сапа бақылауына жауапты немесе Тексеру комиссиясының Регламентінде айқындалған құрылымдық бөлімшенің сараптамалық қорытындысының негізінде Аудиторлық қорытындыда қамтылған ұсынымдарды және Нұсқаманың тармақтарын бақылаудан алу, орындау мерзімдерін ұзарту немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ден қою шараларын қабылдау туралы шешім қабылдайды.";
237-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"237. Құқықтық қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімше Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің қызметтік жазбасын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 209-тармағында көзделген растайтын құжаттар болғанда, әкімшілік іс жүргізуді қозғаудың орындылығы туралы сараптамалық қорытынды жасайды, орындылығы танылған жағдайда, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама ресімдейді."
мыналар:

дополнить пунктами 229-1 и 229-2 следующего содержания:
"229-1. В случае, если рекомендации и (или) пункты Предписания не могут быть выполнены в установленный срок, то руководитель объекта государственного аудита не позднее семи рабочих дней до установленного срока их исполнения вносит письмо в Ревизионную комиссию с указанием текущего состояния исполнения, аргументированным обоснованием необходимости продления срока исполнения с приложением подтверждающих документов. При этом руководителем объекта государственного аудита предлагается конкретный срок исполнения.
Член Ревизионной комиссии в течение двух рабочих дней составляет и вносит Председателю Ревизионной комиссии служебную записку о продлении сроков исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и (или) пунктов Предписания или об отказе в продлении их сроков исполнения.
229-2. По поручению Председателя Ревизионной комиссии Руководитель аппарата Ревизионной комиссии направляет в структурное подразделение, ответственное за контроль качества или определенное Регламентом Ревизионной комиссии, служебную записку, предусмотренную пунктами 229, 229-1 настоящих Правил, для проведения анализа на предмет:
1) полноты исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении (в том числе совместном), и пунктов Предписаний;
2) продления сроков исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписаний.";
пункты 230 и 231 изложить в следующей редакции:
"230. Структурное подразделение, ответственное за контроль качества или определенное Регламентом Ревизионной комиссии, в течение трех рабочих дней оценивает обоснованность снятия с контроля рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и (или) пунктов Предписания, продления сроков их исполнения или принятии мер реагирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан и готовит экспертное заключение по их исполнению.
231. Председателем Ревизионной комиссии на основании экспертного заключения структурного подразделения, ответственного за контроль качества или определенного Регламентом Ревизионной комиссии, принимается решение о снятии с контроля, продлении сроков исполнения рекомендаций, содержащихся в Аудиторском заключении, и пунктов Предписаний или принятии мер реагирования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 237 изложить в следующей редакции:
"237. Структурное подразделение, ответственное за правовое обеспечение, в течение трех рабочих дней со дня получения служебной записки члена Ревизионной комиссии, ответственного за аудиторское мероприятие, составляет экспертное заключение о целесообразности возбуждения административного производства при наличии подтверждающих документов, предусмотренных пунктом 209 настоящих Правил, в случае признания целесообразности оформляет протокол об административном правонарушении.";

Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 1-қосымша осы нормативтік қаулыға 16-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 4-қосымша осы нормативтік қаулыға 17-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 5-қосымша алынып тасталсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 6-қосымша осы нормативтік қаулыға 18-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 7-қосымша осы нормативтік қаулыға 19-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 9-қосымша осы нормативтік қаулыға 20-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 10-қосымша осы нормативтік қаулыға 21-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 11-қосымша осы нормативтік қаулыға 22-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 13-қосымша осы нормативтік қаулыға 23-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 14-қосымша осы нормативтік қаулыға 24-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 17-қосымша осы нормативтік қаулыға 25-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 19-қосымша осы нормативтік қаулыға 26-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 20-қосымша осы нормативтік қаулыға 27-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

приложение 1 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 16 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 4 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 17 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 5 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями исключить;
приложение 6 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 18 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 7 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 19 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 9 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 20 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 10 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 21 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 11 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 22 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 13 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 23 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 14 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 24 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 17 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 25 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 19 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 26 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 20 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 27 к настоящему нормативному постановлению;

Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 21-қосымша осы нормативтік қаулыға 28-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 22-қосымша алынып тасталсын;
Тексеру комиссияларының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына 23-қосымша осы нормативтік қаулыға 29-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Заң бөлімі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің басылып шыққан және электрондық түрінде мерзімді баспасөз басылымдарында, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін тіркелген нормативтік қаулыны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрағасы
Қ. Жаңбыршин
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
1-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Республика бойынша мемлекеттік аудит объектілерінің
бірыңғай дерекқоры
1) республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша ақпарат
Мемлекеттік органның / ведомствоның / аумақтық бөлімшенің атауы және коды
Бюджеттік сыныптама кодтары
Функционалдық топтың / функционалдық кіші топтың/бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ бюджеттік бағдарламаның/бюджеттік кіші бағдарламаның / ерекшеліктің атауы
Есепті қаржы жылына бекітілген бюджет, мың теңге
Есепті қаржы жылына нақтыланған бюджет, мың теңге
Есепті қаржы жылына түзетілген бюджет, мың теңге
Есепті кезеңге төлемдер бойынша түсетін түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландырудың жиынтық жоспары, мың теңге
Қабылдаған міндеттеме, мың теңге
Төленбеген міндеттемелер, мың теңге
Бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша төленген міндеттемелердің орындалуы,мың теңге
Есепті кезеңге түсетін түсімдер мен қаржыландырудың жиынтық жоспарына шаққанда бюджетке түсетін түсімдердің және/ немесе бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша төленген міндет темелердің орындалуы, %
Атқарылатын бюджетке шаққанда бюджетке түсетін түсімдердің және/ немесе бюджеттік бағдарлама (кіші бағдарлама) бойынша төленген міндеттемелердің орындалуы, %
төлемдербойынша
міндеттемелер бойынша
Атауы
Коды
ФТ
ФКТ
ББӘ
Бағдарл.
Кіші бағ.
Ерекшелігі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы:
Қабылданған міндеттемелер бойынша мәлімет
Жүргізілген төлемдер бойынша мәлімет
МАҚБ органдарының соңғы тексерулерінің күні
Тексеруді жүргізген МАҚБ органының атауы
Міндеттеме (шарт, қосымша Келісім және т.б.)
Міндеттеменің сипаттамасы (шарттың мәні)
Міндеттеме сомасы, теңге
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізушінің атауы
Тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізушінің БСН-і
Төлем шоты
Төлем мақсаты
Сомасы, теңге
Ақша алушының деректемелері
Түсімдердің БСК-сі
Нөмірі
Күні
Нөмірі
Күні
Атауы
БСН/ЖСН
Ақша алушының Банкісінің атауы
ЖСК
БСК
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

приложение 21 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 28 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 22 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями исключить;
приложение 23 к Правилам проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля Ревизионными комиссиями изложить в редакции согласно приложению 29 к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего нормативного постановления в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного нормативного постановления для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
К. Джанбурчин
Приложение 1
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 1
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
Единая база данных по республике по объектам
государственного аудита
1) информация по администраторам республиканских бюджетных
программ
Наименование и код государственного органа / ведомства / территориального подразделения
Коды бюджетной классификации
Наименование функциональной группы / функциональной подгруппы / администратора бюджетной программы / бюджетной программы / бюджетной подпрограммы / специфики
Утвержденный бюджет на отчетный финансовый год, тыс.-тенге
Уточненный бюджет на отчетный финансовый год, тыс. тенге
Скорректированный бюджет на отчетный финансовый год, тыс. тенге
Сводный план поступлений и финансирования по платежам, сводный план финансирования по обязательствам на отчетный период, тыс. тенге
Принятые обязательства, тыс. тенге
Неоплаченные обязательства, тыс. тенге
Исполнение оплаченных обязательств по бюджетным программам (подпрограммам), тыс.-тенге
Исп-е поступий в бюджет и/или оплач. обяз-ва по бюдж. прогр. (подпрогр.) к свод. плану поступ-ий и финанс-ия на отчет. период, %
Исп-е поступ-ий в бюджети/или оплач. обязва по бюдж. прогр. (подпрогр.) к исполняемому бюджету, %
по платежам
по обязательствам
Наименование
Код
ФГ
ФПГ
АБП
Програм
Подпрог
Специфика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы:
Сведения по принятым обязательствам
Сведения по проведенным платежам
Дата последней проверки органами ГАФК
Наименование органа ГАФК, проводившего проверку
Обязательство (договор, доп. Соглашение и т.д.)
Описание обязательства (предмет договора)
Сумма обязательства, тенге
Наименование поставщика товаров (работ, услуг)
БИН поставщика товаров (работ, услуг)
Счет к оплате
Назначение платежа
Сумма, тенге
Реквизиты получателя денег
КБК поступлений
Номер
Дата
Номер
Дата
Наименование
ИИН / БИН
Наименование Банка получателя денег
ИИК
БИК
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша;
2) орталық аппараттың, ведомствоның, ведомстволық бағынысты ұйымдардың, жергілікті атқарушы органдардың (нысаналы трансферттер) бөлінісінде ағымдағы, күрделі шығындардың түрлері және бюджет қаражатын басқа да алушылар бойынша бюджеттік бағдарламалар жөніндегі;
3) салықтық, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтері бойынша;
4) мыналардың:
мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит объектілері бойынша аудиторлық іс-шараларының;
сараптамалық-талдау іс-шараларының;
квазимемлекеттік сектор субъектілерінің арнайы мақсаттағы аудитінің және Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына, Мемлекеттік аудит туралы заңға сәйкес бюджет қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдалану мәселелері бойынша жүргізілген аудиттің;
Мемлекеттік жоспарлау жүйесін (мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалар, орталық мемлекеттік органдардың сратегиялық жоспарлары) және инвестициялық жобаларды іске асыру құжаттарының бұрын жүргізілген нәтижелері көрсетілген ақпаратты қамтиды.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
2-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
нысан
"Бекітемін"
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрағасы
____________________________
А.Т.Ә. (болған жағдайда)
(қолы)
201___ жылғы "___"__________
Мемлекеттік аудит объектілерінің ______ жылға нақтыланған
тізбесі
Р/с
Мемлекеттік аудит объектілерінің атауы
Аудиттің типі
Тексерудің түрі
Аудиторлық іс-шараның атауы
Мемлекеттік аудит объектілерін мемлекеттік аудитпен қамту кезеңі
Бюджет деңгейі
1
2
3
4
5
6
7
1
2
кестенің жалғасы
Мемлекеттік аудитпен қамтылатын бюджет қаражатының, мемлекет активтерінің сомасы
(млн. теңге)
Аудиторлық іс-шараға қатысатын басқа да мемлекеттік аудит органдары
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарламаның нөмірі
Бюджеттік бағдарламаның атауы/активтер
20__ жыл
20__ жыл
барлығы
8
9
10
11
12
13
14
15
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
3-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
нысан
________________________________________
мемлекеттік органның немесе ұйымның атауы
Алдын ала зерделеуді (аудиторлық іс-шараны, тексеруді)
жүргізу туралы хабарлама
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп
комитетінің мемлекеттік аудит объектілерінің___жылға арналған
тізбесіне сәйкес ________________________аралығында
(ұзақтығы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(мақсаты көрсетіледі)
алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізіледі.
Сіздерден:

1) по администраторам бюджетных программ;
2) по бюджетным программам в разрезе центрального аппарата,
ведомства, подведомственных организаций, местных исполнительных
органов (целевые трансферты) по видам текущих, капитальных затрат и
других получателей бюджетных средств;
3) по налоговым, неналоговым поступлениям, поступлениям от
продажи основного капитала, активам государства и
квазигосударственного сектора;
4) с указанием ранее проведенных результатов:
аудиторских мероприятий органами государственного аудита по
объектам государственного аудита;
экспертно-аналитических мероприятий;
аудита специального назначения субъектов квазигосударственного
сектора и аудита, проводимого в соответствии с законодательством
Республики Казахстан об аудиторской деятельности и Законом о
государственном аудите, по вопросам использования бюджетных средств,
кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов
квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных
государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство
государства;
реализации документов Системы государственного планирования
(государственных, правительственных программ, стратегических планов
центральных государственных органов), и инвестиционных проектов.
Приложение 2
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 5
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
"Утверждаю"
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
__________________
Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
"__" __________ 201__ года
Детализированный перечень объектов государственного аудита
на _________год
№ п/п
Наименование объектов государственного аудита
Тип аудита
Вид проверки
Наименование аудиторского мероприятия
Период охвата государственным аудитом объектов государственного аудита
Уровень бюджета
1
2
3
4
5
6
7
1
2
продолжение таблицы
Сумма охвата государственным аудитом бюджетных средств, активов (млн. тенге)
Другие органы государственного аудита, участвующие в аудиторском мероприятии
Код администратора бюджетной программы
Номер бюджетной программы
Наименование бюджетной программы/активы
20__ год
20__ год
всего
8
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 3
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 7
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
_______________________________________
наименование государственного органа или организации
Уведомление о проведении предварительного изучения
(аудиторского мероприятия, проверки)
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита
Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета
на________________ год с ______________ по
__________________________________ проводится предварительное
(указать продолжительность)
изучение (аудиторское мероприятие, проверка) _______________________.
(указать цель)
Просим Вас:

1) алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізуге
және жауапты лауазымды адамдарды белгілеуге жәрдем көрсетулеріңізді;
2) оны жүргізуге кедергі келтірмеулеріңізді және барлық
сұратылған ақпаратпен қамтамасыз етулеріңізді;
3) қажетті жағдай жасауларыңызды, дайындық жұмыстарын жүзеге
асырып, қызметкерлерді жұмыс орындарымен қамтамасыз етулеріңізді
сұраймыз*.
Есеп комитетінің мүшесі ________________________
(аты-жөні, тегі)
Ескертпе:
Алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізу туралы
хабарлама Есеп комитетінің ресми бланкісінде ресімделеді.
*3) тармақшада хабарламада аудиторлық іс-шараны, тексеруді
жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік
құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын
аудиторлық іс-шаралар бойынша мемлекеттік аудит объектілерін алдын
ала зерделеу жағдайында көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
4-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
нысан
__________________________________________
мемлекеттік органның немесе ұйымның атауы
мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды
(дәлелдемелерді) ұсынуы туралы талап
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп
комитетінің мемлекеттік аудит объектілерінің ____ жылға арналған
тізбесіне сәйкес_____________________________________________________
(объектінің атауы, аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі)
_____________________аралығында аудиторлық іс-шара жүргізу көзделген.
(мемлекеттік аудиттің ұзақтығы көрсетіледі)
Осыған байланысты, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау
туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес _____________
_____________________________________________________________________
(қажетті мәлімет және мәселелер үлгі тізбесіне сәйкес құжаттама
тізбесі көрсетіледі)
туралы ақпаратты растайтын құжаттардың көшірмелерімен бірге
ұсынуларыңызды сұраймыз.
Сұратылған ақпарат және құжаттардың көшірмелерін_______________
________________________дейін қағаз жеткізгіштерде немесе электрондық
(құжаттаманы ұсынудың күні көрсетіледі)
поштамен ұсынылсын.
Есеп комитетінің мүшесі __________________
(аты-жөні, тегі)
Орындаушының аты-жөні, тегі
(телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
Ескертпе: Мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және
материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы талап Есеп комитетінің
ресми бланкісінде ресімделеді.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
5-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу
барысында зерделенетін мәселелердің үлгі тізбесі*
Мәселелер
Ақпарат көздері
1
2

1) оказать содействие в проведении предварительного изучении
(аудиторского мероприятия, проверки) и определении ответственных
должностных лиц;
2) не препятствовать его проведению и обеспечить всей
запрашиваемой информацией;
3) создать необходимые условия, осуществить подготовительные
работы, обеспечить работников рабочими местами.*
Член Счетного комитета __________________________________
(инициалы, фамилия)
Примечание:
Уведомление о проведении предварительного изучения
(аудиторского мероприятия, проверки) оформляется на официальном
бланке Счетного комитета.
* Подпункт 3) указывается в уведомлении при проведении
аудиторского мероприятия, проверки, а также в случае предварительного
изучения объектов государственного аудита по аудиторским
мероприятиям, осуществляемым в соответствии с законодательством
Республики Казахстан по защите государственных секретов.
Приложение 4
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 8
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
Требование
о предоставлении сведений, документации, информации и материалов (доказательств)
_________________________________________________
наименование государственного органа или организации
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита
Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета
на ____ год предусмотрено проведение аудиторского мероприятия
_____________________________________________________________________
(указать наименование объекта, цель аудиторского мероприятия)
с ___________ по ___________________.
(указать продолжительность государственного аудита)
В связи с чем, в соответствии со статьей 21 Закона Республики
Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" просим
предоставить информацию с копиями подтверждающих документов
_____________________________________________________________________
(указать необходимые сведения и перечень документации согласно
________________________________________________.
примерному перечню вопросов)
Запрашиваемую информацию и копии документов предоставить к
________________________________________________________ на бумажных
(указать дату предоставления документации)
носителях или по электронной почте.
Член Счетного комитета ________________
(инициалы, фамилия)
Фамилия, инициалы исполнителя
(телефон, адрес электронной почты)
Примечание: Требование о предоставлении сведений, документации,
информации и материалов (доказательств) оформляется на официальном
бланке Счетного комитета.
Приложение 5
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 9
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
Примерный перечень вопросов, изучаемых в ходе предварительного
изучения деятельности объекта государственного аудита *
Вопросы
Источники информации
1
2

1. Сәйкестік аудиті (жалпы мәселелер)**
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер, ақпараттық-құқықтық жүйелер
Мемлекеттік аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және мемлекеттік аудит объектісінің қызметін регламенттейтін басқа да құжаттар)
Аумақтық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарын қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісінің құрылымы
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Мемлекеттік аудит объектісі бойынша алдыңғы аудиторлық іс-шараның нәтижелері
Есеп комитетінің аудиторлық есептері, қаулылары және мемлекеттік аудит объектісінің аудиторлық іс-шараның қорытындысы бойынша қабылдаған шаралары
Мемлекеттік аудит объектісінің ішкі аудит қызметінің жұмысы
Ішкі аудит қызметінің ережесі, аудиторлық іс-шаралардың жылдық жоспары, ішкі аудит нәтижелері туралы есептер, ішкі аудит қызметінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің тоқсан сайынғы ақпараты)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті уақтылы және сапалы орындауы
Тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша тиісті есепті жылға арналған республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есеп (Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі ұсынатын ақпарат, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары)
Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік аудит объектісіне қатысты бөлігінде даму жоспарлары, тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің стратегиялық жоспары
Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың (іс-шаралар жоспарларының), квазимемлекеттік сектор субъектілерінің мемлекеттік аудит объектісіне қатысты бөлігінде даму жоспарларының, тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің стратегиялық жоспарларының орындалуы туралы есептер
Мемлекеттік сатып алуды өткізу тәсілдері, тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің номенклатурасы, бюджеттен бөлінген қаражат шегінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу мерзімдері
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, мемлекеттік сатып алудың нақтыланған жоспары (ақпараттық жүйелер)
Мемлекеттік аудит объектісі туралы жинақталған ақпарат
Тексерілетін мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық базалары, ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдарының және басқа да көздердің деректері
Мемлекеттік аудит объектілері лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) қатысты жеке және заңды тұлғалардың өтініштері (шағымдары) (болған жағдайда)
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісі мен тиісті жергілікті атқарушы органның арасында Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасасу
Жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарлама әкімшісі мен тиісті жергілікті атқарушы органның арасындағы Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісім. Нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдердің көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептер.
Жергілікті атқарушы органдардың бұрын пайдаланылмаған нысаналы трансферттер сомаларын толық пайдалануы
Нысаналы трансферттер қаражатын толық пайдалануға рұқсат ету туралы мәслихаттар мен әкімдіктердің қабылдаған шешімдері, ҚР Үкіметінің қаулылары (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Байланысты гранттарды тарту және пайдалану
Ағымдағы қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша Байланысты грант туралы келісім, алынған және пайдаланылған байланысты гранттар туралы ақпарат, байланысты гранттарды пайдалану бойынша қол жеткізілген нәтижелер жөніндегі есеп, байланысты гранттардың пайдаланылуын мониторингтеу
Бюджеттік кредиттерді тарту және пайдалану
Кредит берушінің, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің және қарыз алушының арасындағы кредиттік шарттар. Бюджеттік кредиттерді мақсатына сәйкес және тиімді пайдалану, өтеу және оған қызмет көрсету туралы ақпарат.
Үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалардың іске асырылуы
Инвестициялық жобаларды іске асыруға бағытталған сыртқы қарыздар және республикалық бюджеттен қоса қаржыландыру қаражатын игеру туралы ақпарат, мемлекеттік сыртқы қарыз қаражатын игеру туралы жиынтық есеп
Тартылған қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалардың қымбаттауы
Тартылған қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалардың қымбаттауы туралы ақпарат
Қазақстан Республикасының Үкіметіне халықаралық қаржы ұйымдары ұсынатын қарыз шарттары шеңберіндегі қарыз қаражатының пайдаланылуын мониторингтеу
Халықаралық қаржы ұйымдары қаржыландыратын жобалар туралы ақпарат
Үкіметтік қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі операциялар
Үкіметтік сыртқы қарыздардың қолданыстағы портфелін игеру, өтеу және оған қызмет көрсету туралы ақпарат

1. Аудит соответствия (общие вопросы)**
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты, информационно-правовые системы
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита)
Структура объекта государственного аудита, включая территориальные подразделения и подведомственные организации
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего аудиторского мероприятия по объекту государственного аудита
Аудиторские отчеты, постановления Счетного комитета и меры, принятые объектом государственного аудита по итогам аудиторского мероприятия
Деятельность службы внутреннего аудита объекта государственного аудита
Положение службы внутреннего аудита, годовой план аудиторских мероприятий, отчеты о результатах внутреннего аудита, сводная информация о деятельности служб внутреннего аудита (ежеквартальная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Своевременное и качественное исполнение бюджета администратором бюджетных программ
Отчет об исполнении республиканского бюджета на соответствующий отчетный год по соответствующему администратору бюджетных программ (информация, представляемая Министерством финансов Республики Казахстан, план финансирования по платежам, план финансирования по обязательствам).
Государственные и правительственные программы, планы развития субъектов квазигосударственного сектора в части касающейся объекта государственного аудита, стратегический план соответствующего администратора бюджетной программы
Отчеты об исполнении государственных и правительственных программ (планов мероприятий), планов развития субъектов квазигосударственного сектора в части касающейся объекта государственного аудита, стратегических планов соответствующего администратора бюджетной программы.
Способы проведения государственных закупок, номенклатура товаров, работ и услуг, сроки поставки товаров, работ и услуг в пределах выделенных средств из бюджета
Годовой план государственных закупок, уточненный план государственных закупок (информационные системы)
Накопленная информация об объекте государственного аудита
Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита, официальные статистические данные, данные средств массовой информации и других источников
Обращения (жалобы) физических и юридических лиц относительно действий (бездействий) должностных лиц объектов государственного аудита (при наличии)
Заключение Соглашений о результатах по целевым трансфертам между администратором бюджетной программы вышестоящего бюджета и соответствующим местным исполнительным органом
Соглашение о результатах по целевым трансфертам между администратором бюджетной программы вышестоящего бюджета и соответствующим местным исполнительным органом. Отчеты о достижении показателей Соглашений о результатах по целевым трансфертам
Доиспользование местными исполнительными органами сумм по ранее неиспользованным целевым трансфертам
Принятые решения маслихатов и акиматов, постановления Правительства РК о разрешении доиспользования средств целевых трансфертов (информационно-правовые системы)
Привлечение и использование связанных грантов
Соглашение о связанном гранте, информация о полученных и использованных связанных грантах по состоянию на 1 января текущего финансового года, отчет по достижению результатов по использованию связанных грантов, мониторинг использования связанных грантов
Привлечение и использование бюджетных кредитов
Кредитные договоры между кредитором, администратором бюджетной программы и заемщиком. Информация о целевом и эффективном использовании, погашении и обслуживании бюджетных кредитов
Реализация проектов, финансируемых за счет правительственных внешних займов
Информация об освоении средств внешних займов и софинансировании из республиканского бюджета, направленных на реализацию инвестиционных проектов, сводный отчет об освоении средств государственных внешних займов
Удорожание проектов, финансируемых за счет привлеченных займов
Информация об удорожании проектов, финансируемых за счет привлеченных займов
Мониторинг использования заемных средств в рамках договоров займа, предоставляемых Правительству Республики Казахстан международными финансовыми организациями
Информация о проектах, финансируемых международными финансовыми организациями
Операции по погашению и обслуживанию правительственных займов
Информация об освоении, погашении и обслуживании действующего портфеля правительственных внешних займов

2. Қаржылық есептілік аудиті
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Мемлекеттік аудит объектісінің ішкі аудит қызметінің жұмысы
Ішкі аудит нәтижелері бойынша қорытындылар, ішкі аудит нәтижелері туралы есептер, ішкі аудит қызметінің нұсқамалары, қабылданған шаралар туралы ақпарат, ішкі аудит қызметінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің тоқсан сайынғы ақпараты)
Мемлекеттік аудит объектісі бойынша алдыңғы аудиторлық іс-шараның нәтижелері
Есеп комитетінің аудиторлық есептері (мемлекеттік аудит актілері), қаулылары және мемлекеттік аудит объектісінің аудиторлық іс-шараның қорытындысы бойынша қабылдаған шаралары
Бухгалтерлік есеп және бюджеттік бағдарламаларды орындау бойынша есептер
Қаржылық есептілік, шоғырландырылған қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер туралы есеп, қаржыландыру көздері бойынша шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп; түсіндірме жазба, қаржыландыру жоспарларын орындау туралы есеп) және басқалары
Есеп саясаты
Директорлар кеңесінің шешімімен бекітілген Квазимемлекеттік сектор субъектісінің есеп саясаты
Мемлекеттік аудит объектісінің міндеттемелерді қабылдауының, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдерді жүргізуінің, бюджет түсімдері мен шығыстарының атқарылу болжамын жасауының уақтылылығы
Тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын мониторингтеу нәтижелері туралы есептері
Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қаражатының дұрыстығы мен пайдаланылуының аудиті
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы есеп (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)
Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң, республикалық бюджеттен түсетiн түсiмдер сомаларының қайтарылуының толықтығы мен уақтылылығы аудиті, салықтық және кедендiк әкiмшiлендірудің тиiмдiлiгі
Бюджетке түсетін төлемдер туралы № 1-Н және № 2-Н салықтық есептер (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың талаптары мен міндеттемелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың талаптары мен міндеттемелері туралы есеп (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)
Республикалық бюджет бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстары жоспарларының орындалуы
Республикалық бюджет бойынша тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi сатудан түскен ақша түсiмдерi мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есеп
Есепті қаржы жылына арналған бюджетті бекіту, нақтылау, түзету
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның бекітілген, нақтыланған, түзетілген республикалық бюджетті, бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған, төленбеген міндеттемелерді және (немесе) төленген міндеттемелерді көрсете отырып, тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебі, жүргізілген бюджеттік мониторингтеу мен нәтижелерді бағалаудың негізінде республикалық бюджеттік бағдарламаларды орындау бөлігіндегі республикалық бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп; елдегі экономикалық ахуал мен республиканың тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған салық-бюджет саясатының негізгі бағыттарының іске асырылуы туралы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заң баптарының орындалуы туралы талдамалық ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері баланстарының есептік баптары бойынша дебиторлық және кредиторлық берешек
Мемлекеттік, республикалық бюджеттің, соның ішінде өткен жылдардың дебиторлық берешегі туралы есептер, мемлекеттік, республикалық бюджеттің кредиторлық берешегі туралы есеп (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ай сайынғы ақпараты)

2. Аудит финансовой отчетности
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего аудита объекта государственного аудита
Заключения по итогам внутреннего аудита, отчеты о результатах внутреннего аудита, предписания службы внутреннего аудита, информация о принятых мерах, сводная информация о деятельности служб внутреннего аудита (ежеквартальная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Результаты предыдущего аудиторского мероприятия по объекту государственного аудита
Аудиторские отчеты (акты государственного аудита), постановления Счетного комитета и меры, принятые объектом государственного аудита по итогам аудиторского мероприятия
Бухгалтерский учет и отчеты по исполнению бюджетных программ
Финансовая отчетность, консолидированная финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет об изменениях в активах и обязательствах, отчет о движении денег на счетах по источникам финансирования; пояснительная записка, отчет об исполнении планов финансирования) и другие
Учетная политика
Учетная политика субъекта квазигосударственного сектора, утвержденная решением Совета директоров
Своевременность принятия обязательств объектом государственного аудита, проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета
Отчеты соответствующего администратора бюджетной программы о результатах мониторинга реализации бюджетных программ
Аудит правильности и использования средств Национального Фонда Республики Казахстан
Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Аудит полноты и своевременности поступлений в республиканский бюджет, возврат сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективность налогового и таможенного администрирования
Налоговые отчеты № 1-Н и № 2-Н о поступлениях платежей в бюджет (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Требования и обязательства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
Отчет о требованиях и обязательствах Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Исполнение планов поступлений и расходов денег от реализации товаров работ и услуг по республиканскому бюджету
Отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров, работ и услуг по республиканскому бюджету
Утверждение, уточнение, корректировка бюджета на отчетный финансовый год
Отчет центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета об исполнении республиканского бюджета по соответствующему администратору бюджетной программы с указанием утвержденного, уточненного, скорректированного республиканского бюджета, принятых, неоплаченных обязательств, и (или) оплаченных обязательств по бюджетным программам, аналитический отчет об исполнении республиканского бюджета в части выполнения республиканских бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга и оценки результатов; пояснительная записка, включающая аналитическую информацию об экономической ситуации и реализации основных направлений налогово-бюджетной политики в стране, принятых в прогнозе социально-экономического развития республики на соответствующий период, об исполнении статей закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Дебиторская и кредиторская задолженность по расчетным статьям балансов администраторов бюджетных программ
Отчеты о дебиторской задолженности государственного, республиканского бюджета, в том числе прошлых лет, отчет о кредиторской задолженности государственного, республиканского бюджета (ежемесячная информация Министерства финансов Республики Казахстан)

3. Тиімділік аудиті (жалпы мәселелер)***
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер
(ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Мемлекеттік аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және мемлекеттік аудит объектісінің қызметін регламенттейтін басқа да құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюы
Ішкі аудит қызметінің жұмысы
Аудиторлық іс-шаралардың жылдық жоспары, ішкі аудит нәтижелері бойынша қорытындылар, ішкі аудит нәтижелері туралы есептер, ішкі аудит қызметтерінің нұсқамалары, қабылданған шаралар туралы ақпарат, ішкі аудит қызметтерінің жұмысы туралы жиынтық ақпарат (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің тоқсан сайынғы ақпараты)
Мемлекеттік аудит объектісі бойынша бағалау мәніне байланысты алдыңғы аудиторлық іс-шараның нәтижелері
Аудиторлық іс-шараны жүргізу қорытындысы бойынша Есеп комитетінің аудиторлық есептері (мемлекеттік аудит актілері), қаулылары, мемлекеттік аудит объектісінің аудиторлық іс-шара жүргізу қорытындылары бойынша қабылдаған шаралары
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелері мен проблемалары
Мемлекеттік аудит объектісі дайындаған ішкі есептілік, талдамалық жазбалар мен шолулар
Сыртқы ақпарат көздері (ресми статистикалық деректер, бағдарламаның (стратегиялық жоспардың) мәніне байланысты проблемалармен айналысатын ғылыми-зерттеу институттарының материалдары, бұқаралық ақпарат құралдары). Тексерілетін мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық базасы
Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламаларды қаржылық қамтамасыз ету
Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде стратегиялық жоспарды қаржылық қамтамасыз ету
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің стратегиялық жоспары
Мемлекеттік, үкіметтік бағдарламалар (орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарлары)
Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар, мемлекеттік органдардың стратегиялық және операциялық жоспарлары, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Мемлекеттік қызметтерді алушыларға сауалнама жүргізу (бұқаралық ақпарат құралдарының деректері) негізінде алынған оларды ұсынудың сапасы туралы үкіметтік емес ұйымдардың (қоғамдық бірлестіктердің) ақпараты
Негізгі іс-қимылдарды жүзеге асыру және бағдарламаны (стратегиялық жоспарды) іске асыру шарттарын орындау/орындамау
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің тиісті жылдардағы стратегиялық жоспарын іске асыруы туралы есеп
Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларының орындалуы туралы есеп
Қаржыландыру жоспарларының және бағалау мәніне байланысты басқа да қаржылық құжаттардың орындалуы туралы есеп
Бюджеттік инвестициялық жобалар
Қаражаты есебінен бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламалар бөлігінде бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің стратегиялық жоспары
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің стратегиялық жоспарын іске асыруы туралы есеп
Сатып алуды жүзеге асыру
Мемлекеттік аудит объектісінің сатып алуының жылдық жоспары
Басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Жобаны іске асыру кезеңін, мердігер ұйымдарды, сметалық және шарттық құнды, құрылыс объектілерін енгізуді, ақпараттық жүйені тәжірибелік және өнеркәсіптік пайдалануға беруді көрсете отырып, бюджеттік инвестициялық жобалар бойынша ақпарат
Инвестициялық жобаларды қоса алғанда, басым бюджеттік инвестициялардың тізбесі
Концессиялық жобалар тізбесі
Республикалық бюджеттен қоса қаржыландыруды талап ететін жоспарлы кезеңге арналған концессиялық жобалардың объектілер бөлінісіндегі тізбесі
Концессиялық жобалар бойынша қорытындылар және Республикалық бюджет комиссиясының қарауына шығару
Концессиялық жобалар бойынша қорытынды және Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы
Квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің басым бағыттары, даму жоспарлары
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарлары
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдері және олар бойынша шешім шығару
Республикалық бюджет комиссиясының тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша қорытындысы
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың іске асырылуын мониторингтеу
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылып жатқан іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу жөніндегі есебі, квазимемлекеттік сектор субъектісінің соңғы есепті кезеңге түсіндірме жазбасы, қаржылық есептілігі, квазимемлекеттік сектор субъектісінің стратегиялық даму құжаттары; бюджеттік инвестицияларды іске асыратын бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылып жатқан іс-шаралардың іске асырылуын мониторингтеу жөніндегі есебі
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар
Республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік инвестицияларды іске асыруын бағалау жөніндегі ақпарат

3. Аудит эффективности (общие вопросы)***
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита) (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего аудита
Годовой план аудиторских мероприятий, заключения по итогам внутреннего аудита, отчеты о результатах внутреннего аудита, предписания служб внутреннего аудита, информация о принятых мерах, сводная информация о деятельности служб внутреннего аудита (ежеквартальная информация Министерства финансов Республики Казахстан)
Результаты предыдущего аудиторского мероприятия, связанные с предметом оценки по объекту государственного аудита
Аудиторские отчеты (акты государственного аудита), постановления Счетного комитета по итогам проведения аудиторского мероприятия, меры, принятые объектом государственного аудита по итогам проведения аудиторского мероприятия
Результаты и проблемы деятельности объекта государственного аудита
Внутренняя отчетность, аналитические записки и обзоры, подготовленные объектом государственного аудита
Внешние источники информации (официальные статистические данные, материалы научно-исследовательских институтов, занимающихся проблемами, связанными с предметом программы (стратегического плана), средства массовой информации). Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита
Финансовое обеспечение государственных и правительственных программ
Государственные и правительственные программы
Финансовое обеспечение стратегического плана в разрезе бюджетных программ
Стратегический план администратора бюджетных программ
Государственные, правительственные программы (стратегические планы центральных государственных органов)
Государственные и правительственные программы, стратегические и операционные планы государственных органов, планы развития субъектов квазигосударственного сектора (информационно-правовые системы)
Информация неправительственных организаций (общественных объединений) о качестве предоставления государственных услуг, полученной на основании опроса их получателей (данные средств массовой информации)
Осуществление основных действий и выполнение/невыполнение условий реализации программы (стратегического плана)
Отчет о реализации стратегического плана администратора бюджетных программ за соответствующие годы
Отчет об исполнении планов мероприятий по реализации государственных программ
Отчет об исполнении планов финансирования и другие финансовые документы, связанные с предметом оценки
Бюджетные инвестиционные проекты
Стратегический план администратора бюджетных программ в части бюджетных программ, за счет средств которых производится реализация бюджетных инвестиционных проектов
Отчет о реализации стратегического плана администратора бюджетных программ
Осуществление закупок
Годовой план закупок объекта государственного аудита
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций
Информация по бюджетным инвестиционным проектам с указанием периода реализации проекта, подрядных организаций, сметной и договорной стоимости, ввода объектов строительства, внедрения информационной системы в опытную и промышленную эксплуатацию
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты
Перечень концессионных проектов
Перечень концессионных проектов на плановый период, требующих софинансирования из республиканского бюджета, в разрезе объектов
Заключения по концессионным проектам и вынесение на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии
Заключение по концессионным проектам и заключение Республиканской бюджетной комиссии
Приоритетные направлений деятельности, планов развития субъектов квазигосударственного сектора
Планы развития субъектов квазигосударственного сектора
Бюджетные заявки администраторов республиканских бюджетных программ и вынесение по ним решений
Заключение Республиканской бюджетной комиссии по соответствующему администратору бюджетной программы
Мониторинг реализации бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
Отчет субъекта квазигосударственного сектора администратору бюджетных программ по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций, пояснительная записка, финансовая отчетность cубъекта квазигосударственного сектора за последний отчетный период, стратегические документы развития субъекта квазигосударственного сектора; отчет администратора бюджетных программ, реализующего бюджетные инвестиции центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию по мониторингу реализации мероприятий, реализуемых за счет бюджетных инвестиций
Бюджетные инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц
Информация об оценке реализации бюджетных инвестиций администратора республиканских бюджетных программ

4. Квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiндегі акциялары (қатысу үлестерi) мемлекетке тиесiлi квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнiң активтері
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Мемлекеттік аудит объектісінің ішкі аудит қызметінің жұмысы
Аудиторлық іс-шаралардың жылдық жоспары, ішкі аудит нәтижелері бойынша қорытындылар, ішкі аудит нәтижелері туралы есептер, ішкі аудит қызметтерінің нұсқамалары, қабылданған шаралар туралы ақпарат
Мемлекеттік аудит объектісі бойынша алдыңғы аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері
Аудиторлық іс-шараны жүргізу қорытындылары бойынша Есеп комитетінің аудиторлық есептері (мемлекеттік аудит актілері), қаулылары, басқа бақылаушы-қадағалаушы органдар жүргізген алдыңғы аудиторлық іс-шараның материалдары бойынша анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шаралар
Мемлекеттік аудит объектісі туралы жинақталған ақпарат
Ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдарының деректері, басқа көздерден алынған деректер
Мемлекеттік аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Жарғы және мемлекеттік аудит объектісінің қызметін регламенттейтін басқа да құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің қаржылық есептілігі
Бухгалтерлік баланс, табыстар мен залалдар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, капиталдағы өзгерістер туралы есеп, түсіндірме жазба. Мемлекет активтерінің пайдаланылуы туралы есеп
Жұмыстың сандық және сапалық көрсеткіштерін айқындау
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің даму стратегиясы, жоспары (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Стратегиялық даму жоспарларының мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу
Даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептер
Акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың ақшасын қаржы құралдарына орналастырудың талаптары мен нормаларының сақталуы
Акцияларының (қатысу үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың ақшасын қаржы құралдарына орналастыру жөніндегі ақпарат
Мемлекеттік аудит объектісін басқару (филиалдар, негізгі бөлімшелер арасындағы өзара байланыс тәртібі, өзара тәуелділік). Құрылымның негізділігі және басқару аппаратының саны
Басқару аппаратының штат кестесі, құрылымы мен саны, ішкі нұсқаулықтар (бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, кеңес хаттамалары)
Ескертпе:
*Осы тізбе толыққанды болып табылмайды. Аудиторлық іс-шараны
жүргізу барысында қосымша құжаттар және (немесе) ақпарат сұратылуы
мұмкін.
**"Сәйкестік аудиті" типі бойынша алдын ала зерделеу кезінде
жалпы мәселелер және осы типке жататын мемлекеттік аудиттің тиісті
мақсаты бойынша қосымша мәселелер зерделенеді.
*** "Тиімділік аудиті" типі бойынша алдын ала зерделеу
кезінде жалпы мәселелер және осы типке жататын мемлекеттік аудиттің
тиісті мақсаты бойынша қосымша мәселелер зерделенеді.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
6-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
нысан
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің мүшесі
_________________________________________
Аты-жөні, тегі
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері
туралы ақпарат

4. Активы субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых принадлежат государству в субъектах квазигосударственного сектора
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита (информационно-правовые системы)
Деятельность службы внутреннего аудита объекта государственного аудита
Годовой план аудиторских мероприятий, заключения по итогам внутреннего аудита, отчеты о результатах внутреннего аудита, предписания служб внутреннего аудита, информация о принятых мерах
Результаты предыдущего аудиторского мероприятия по объекту государственного аудита
Аудиторские отчеты (акты государственного аудита), постановления Счетного комитета по итогам проведения аудиторского мероприятия, принятые меры по устранению выявленных нарушений по материалам предыдущего аудиторского мероприятия, проведенного другими контрольно-надзорными органами
Накопленная информация об объекте государственного аудита
Официальные статистические данные, данные средств массовой информации, данные из других источников
Учредительные документы объекта государственного аудита (Устав и др. документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита) (информационно-правовые системы)
Финансовая отчетность субъекта квазигосударственного сектора
Бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, отчет об изменениях в капитале, пояснительная записка.
Отчет об использовании активов государства
Определение количественных и качественных показателей работы
Стратегия, план развития субъекта квазигосударственного сектора (информационно-правовые системы)
Достижение целей и задач стратегических планов развития
Отчеты о реализации планов развития
Соблюдение требований и норм размещения денег организаций в финансовые инструменты, контрольный пакет акций (долей участия) которых принадлежит государству
Информация по размещению денег организаций в финансовые инструменты, контрольный пакет акций (долей участия), которых принадлежит государству)
Управление объектом государственного аудита (филиалы, порядок взаимосвязи между основными подразделениями, взаимозависимость). Обоснованность структуры и численность управленческого аппарата
Штатное расписание, структура и численность управленческого аппарата, внутренние инструкции (приказы, распоряжения, инструкции, протоколы совещаний)
Примечание:
*Данный перечень не является исчерпывающим. В ходе проведения
аудиторского мероприятия могут быть запрошены дополнительные
документы и (или) информация.
**При предварительном изучении по типу "аудит соответствия"
изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели
государственного аудита, относящиеся к данному типу.
***При предварительном изучении по типу "аудит эффективности"
изучаются общие вопросы и дополнительно по соответствующей цели
государственного аудита, относящиеся к данному типу.
Приложение 6
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 10
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
Члену Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
______________________
Фамилия, инициалы
Информация
о результатах предварительного изучения объектов
государственного аудита

1. ____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы)
мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу барысында
_____________________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі)
жүргізуге маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1) ____________________________________________________________
(зерделенген құжаттардың, есептердің және басқа да
ақпараттың, соның ішінде қаржыландырудың бекітілген сомаларының
тиісті бюджеттік бағдарлама бойынша бөлінуі мен игерілуін
жылдар бөлінісінде көрсете отырып, мемлекеттік аудит объектісінен
талап ету бойынша алынғандарының тізбесі көрсетіледі)
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
(мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаға, стратегиялық жоспарға,
квазимемлекеттік сектор субъектісінің даму стратегиясына бағалау
жүргізген жағдайда, мемлекеттік (үкіметтік) бғдарламаны, даму
стратегиясын іске асыруға арналған жоспарлы шығыстар – қаржыландыру
көздері бөлінісінде, бекітілген сомалар–Бағдарламаны, даму
стратегиясын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес, нақты
бөлінген және игерілген сомалар – жылдар бөлінісінде, стратегиялық
жоспармен бекітілген бюджеттік бағдарламалар және
активтер–қаржыландыру көлемі, нақтыланған, түзетілген және игерілген
сомалары көрсетіле отырып, жылдар бөлінісінде, қол жеткізілген
нысаналы индикаторлардың, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарлама,
стратегиялық жоспар, даму стратегиялары нәтижелері көрсеткіштерінің
саны жоспарланғандардың ішінен - кезеңдер бөлінісінде, қол
жеткізілмеген жағдайда себебі көрсетіледі, Бағдарламаны, даму
тратегияларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары іс-шараларының
орындалғандарының/орындалмағандарының саны, орындалмаған жағдайда
себебі көрсетіледі)
2. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеудің және
жүргізілген талдаудың қорытындысы бойынша мыналарды ұсынамыз:
2.1. Аудит бағдарламасына мыналар енгізілсін:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен
активтердіңкөлемі____________________________________________________
(тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде
мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтер көлемі
көрсетіледі)
2) мемлекеттік аудит объектілері және оларды мемлекеттік
аудиторлар арасында бөлу, бірлескен және қатар тексеру жүргізілген
жағдайда, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау органдарының арасында бөлу: _________________________________

1. В ходе предварительного изучения объектов государственного
аудита ______________________________________________________________
(наименование объектов государственного аудита)
_____________________________________________________________________
изучены следующие документы, имеющие значение для проведения
_____________________________________________________________________
(указать цель аудиторского мероприятия)
1) ____________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации,
в том числе полученных по требованию у объекта государственного
аудита, с отражением утвержденных сумм финансирования, выделенных и
освоенных по соответствующей бюджетной программе в разрезе годов)
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
… _____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(в случае проведения оценки государственной (правительственной)
программы, стратегического плана, стратегии развития субъекта
квазигосударственного сектора указать плановые расходы на реализацию
государственной (правительственной) программы, стратегии развития в
разрезе источников, утвержденные суммы согласно Плану мероприятий по
реализации программы, стратегии развития, фактически выделенные и
освоенные суммы в разрезе годов, бюджетные программы и активы,
утвержденные стратегическим планом с объемами финансирования,
уточненными, скорректированными и освоенными в разрезе годов,
количество достигнутых целевых индикаторов, показателей результатов
государственной (правительственной) программы, стратегического плана,
стратегий развития из числа запланированных в разрезе периодов, в
случае недостижения указать причины, количество
выполненных/невыполненных мероприятий Плана мероприятий по реализации
программы, стратегий развития, в случае невыполнения указать причины)
2. По итогам предварительного изучения объекта государственного
аудита и проведенного анализа предлагаем:
2.1. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским
мероприятием ________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых государственного
аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ)
2) объекты государственного аудита и их распределение между
государственными аудиторами, в случае проведения совместной и
параллельной проверки между государственными органами и органами
государственного аудита и финансового контроля ______________________
_____________________________________________________________________

3) зерделенген мемлекеттік аудит объектілеріне қатысты
қолданылатын аудит типі мен тексеру түрі:____________________________
4) тиімділік аудитін немесе сәйкестік аудитін жүргізу кезіндегі
көрсеткіштер және көрсеткіштердің әрбіреуіне мәселелер:
_____________________________________________________________________
2.2. Аудиторлық іс-шарадан мынадай негіздер ___________________
(тиісті негіздерді көрсету)
бойынша _______________ мемлекеттік аудит объектісі алынып тасталсын.
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2.3. Аудиторлық іс-шаралар жүргізу мерзімі мынадай негіздер
__________________ бойынша қайта қаралсын (ұлғайтылсын/қысқартылсын).
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі ___________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит тобына қатысушылар ___________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: қажет болған жағдайда, 2.2, 2.3-тармақтар толтырылады.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
7-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
11-қосымша
нысан
"Бекітемін"
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрағасы
___________________________
А.Т.Ә. (болған жағдайда)
(қолы)
201___ жылғы "___"__________
АУДИТ ЖОСПАРЫ
1. Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) негізі: ______
_____________________________________________________________________
2. Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мақсаты:______
3. Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі: ______________________
4. Мемлекеттік аудит объектілері:
Р/с
Мем. аудит объектісінің атауы
Мем. аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
1
2
3
1.
2.
5. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын
қаражаттың және (немесе) активтердің көлемі:_________________________
6. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын
кезең: ______________________
7. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізу мерзімі:
______________________________________________________________аралығы
Есеп комитетінің мүшесі: _______________ (қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Мемлекеттік аудит жүргізу жоспарын (бұдан әрі – Аудит жоспары) жасау.
1. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) негізі.
Есеп комитетінің мемлекеттік аудит объектілерінің жылдық тізбесіне сілтеме көрсетіледі.

3) тип государственного аудита и вид проверки применительно к
изученным объектам государственного аудита __________________________
4) показатели при проведении аудита эффективности или аудита
соответствия и вопросы к каждому из показателей
_____________________________________________________________________
2.2. Исключить объект государственного аудита
_____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
из аудиторского мероприятия по следующим основаниям
_______________________________________.
(указать соответствующие основания)
2.3. Срок проведения аудиторского мероприятия пересмотреть
(увеличить/сократить) по следующим основаниям
____________________________________________________________________.
Руководитель группы государственного аудита _________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Участники группы государственного аудита _________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: пункты 2.2, 2.3 заполняются при необходимости.
Приложение 7
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 11
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
"Утверждаю"
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
__________________
Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
"__" __________ 201__ года
ПЛАН АУДИТА
1. Основание аудиторского мероприятия (совместной, параллельной
проверки):
_____________________________________________________________________
2. Цель аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки):
_____________________________________________________________________
3. Тип государственного аудита, вид проверки: _______________________
4. Объекты государственного аудита:
№ п/п
Наименование объекта гос. аудита
Местонахождение
объекта гос. аудита
(область/город)
1
2
3
1.
2.
5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским
мероприятием (совместной, параллельной проверкой):
_____________________________________________________________________
6. Период, охватываемый аудиторским мероприятием (совместной,
параллельной проверкой): ____________________________________________
7. Сроки проведения аудиторского мероприятия (совместной,
параллельной проверки): с ______ по ___________
Член Счетного комитета: ___________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: составление плана проведения государственного
аудита (далее – План аудита).
1. Основание аудиторского мероприятия (проверки).
Указывается ссылка на годовой перечень объектов
государственного аудита Счетного комитета.

2. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты.
Жоспарланған мемлекеттік аудиттің тақырыбына (аудиторлық іс-шараның, бірлескен, қатар тексерудің атауы) және типіне қарай, мақсаты ретінде Мемлекеттік аудит туралы заңның 12-бабының 1, 2, 3-тармақтарында көзделген бағыттар көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудит типі (тексеру түрі).
Жүргізілетін мемлекеттік аудиттің тиісті типі: сәйкестік, қаржылық есептілік, тиімділік аудиті көрсетіледі. Тексеру жүргізілген жағдайда, оның түрі көрсетіледі. Үстеме тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік аудиттің типі көрсетілмейді.
4. Мемлекеттік аудит объектілері.
Көрсетілген кестеде:
1-бағанда – рет саны нөмірі;
2-бағанда – барлық мемлекеттік аудит объектілерінің, соның ішінде өңірлерде орналасқандардың толық атауы;
3-бағанда – облысты, қаланы көрсете отырып, мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері толтырылады.
5. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі*.
Жүргізілетін аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) шеңберінде аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтуға жататын республикалық бюджет қаражатының және (немесе) активтердің жалпы көлемі көрсетіледі.
*Осы бөлім республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы мен уақтылылығына, республикалық бюджеттен түсетiн түсiмдер сомаларының қайтарылуына мемлекеттік аудит, салықтық және кедендiк әкiмшiлендірудің тиiмдiлiгiне аудит жүргізу кезінде толтырылмайды.
6. Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең. Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
7. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізу мерзімі.
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізудің басталған және аяқталған күндері көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
8-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
12-қосымша
нысан
"Бекітемін"
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің мүшесі
___________________________
А.Т.Ә. (болған жағдайда)
(қолы)
201___ жылғы "___"__________
АУДИТ БАҒДАРЛАМАСЫ
1. ____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мақсаты:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі: ___________________
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын
кезең: ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізу
мерзімі: ____________________________________________________________
_______________________________ аралығы
Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор):
_____________________________________________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын
қаражат және (немесе) активтер көлемі:
Р/с
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі мен атауы) және (немесе) активтер
Жыл/жартыжылдық/ айлар
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылуға жататын республикалық бюджет қаражатының және (немесе) активтердің көлемі (мың теңге)
1
2
3
4
1.
2.
Жиыны:
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрбіреуіне
аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелері:______
_____________________________________________________________________
Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) нормативтік
құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз етілуі: ________________________
_____________________________________________________________________

2. Цель аудиторского мероприятия (проверки).
В зависимости от тематики (наименования аудиторского
мероприятия, совместной, параллельной проверки) и типа
запланированного государственного аудита в качестве цели указываются
направления, предусмотренные пунктами 1, 2, 3 статьи 12 Закона о
государственном аудите.
3. Тип государственного аудита (вид проверки).
Указывается соответствующий тип проводимого государственного
аудита: соответствия, финансовой отчетности, эффективности. В случае
проведения проверки указывается ее вид. При проведении встречной
проверки тип государственного аудита не указывается.
4. Объекты государственного аудита.
Заполняется указанная таблица:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – полное наименование всех объектов государственного
аудита, в том числе находящихся в регионах;
в графе 3 – местонахождение объекта государственного аудита с
указанием области, города.
5. Объем средств и (или) активов, охватываемых аудиторским
мероприятием (совместной, параллельной проверкой). *
Указывается общий объем средств республиканского бюджета и
(или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием
(совместной, параллельной проверкой) в рамках проводимого
аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
*Данный раздел не заполняется при проведении государственного
аудита полноты и своевременности поступлений в республиканский
бюджет, возврате сумм поступлений из республиканского бюджета, аудита
эффективности налогового и таможенного администрирования.
6. Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой).
Указывается охватываемый аудиторским мероприятием (совместной,
параллельной проверкой) период деятельности объектов государственного
аудита (дни, месяцы, годы).
7. Сроки проведения аудиторского мероприятия (совместной,
параллельной проверки).
Указываются даты начала и окончания проведения аудиторского
мероприятия (проверки).
Приложение 8
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 12
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
"Утверждаю"
Член Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
__________________
Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
"__" __________ 201__ года
ПРОГРАММА АУДИТА
1. ____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
Цель аудиторского мероприятия (совместной, параллельной
проверки): __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тип государственного аудита, вид проверки: ____________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (совместной,
параллельной проверкой): ____________________________________________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (совместной,
параллельной проверки): с ____________ по __________
Состав группы государственного аудита (государственный
аудитор): _____________________
Объем средств и (или) активов, охватываемых аудиторским
мероприятием (совместной, параллельной проверкой):
№ п/п
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой)
Год/полугодие/месяцы
Объем средств республиканского бюджета и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой) (тыс. тенге) *
1
2
3
4
1.
2.
Итого:
Показатели государственного аудита и вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из
показателей: ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Нормативное правовое и методологическое обеспечение
аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки):
______________________________________________________

2. ____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
Мемлекеттік аудитті жүргізуге ___________________________
жауапты құрылымдық бөлімшенің (қолы, аты-жөні, тегі)
басшысы
Мемлекеттік аудит тобының ___________________________
жетекшісі (қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасын (бұдан әрі – Аудит бағдарламасын) жасау.
1. Аудиторлық іс-шара (тексеру) объектісінің атауы.
Реттік нөмірі, мемлекеттік аудит объектісінің атауы көрсетіледі.
2. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты.
Жоспарланған мемлекеттік аудиттің тақырыбына (аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) атауы) және типіне қарай, мақсаты ретінде Мемлекеттік аудит туралы заңның 12-бабының 1, 2, 3-тармақтарында көзделген бағыттар көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудиттің типі.
Осы мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің тиісті типі: сәйкестік, қаржылық есептілік, тиімділік аудиті көрсетіледі. Тексеру жүргізілген жағдайда, оның түрі көрсетіледі. Үстеме тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік аудиттің типі көрсетілмейді.
4. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезең.
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
5. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізу мерзімі.
Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізудің басталған және аяқталған күндері көрсетіледі.
6. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор).
Осы мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүзеге асыратын Есеп комитеті қызметкер(лер)інің, мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың және сарапшылардың (олар тартылған
жағдайда) аты-жөндері, тектері, лауазымдары көрсетіледі.
7. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын қаражат көлемі*.
Көрсетілген кесте бюджеттік бағдарламалар мен активтер бөлінісінде:
1-бағанда – рет саны нөмірі;
2-бағанда – осы мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарламаның нөмірі мен атауы және активтер;
3-бағанда – аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізілетін тиісті жыл, жартыжылдық, айлардың саны;
4-бағанда – аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылуға жататын республикалық бюджет қаражатының және активтердің көлемітолтырылады.
4-бағанның соңында осы мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылуға жататын республикалықбюджет қаражаты мен активтер көлемінің жиынтық сомасы көрсетіледі.
Осы мемлекеттік аудит объектісіне мемлекеттік органдардың мамандары, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері және сарапшылар тартылған жағдайда, олардың аты-жөндері, тектері, лауазымдары, мемлекеттік органның, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымның атауы көрсетіледі.
*Осы бөлім республикалық бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы мен уақтылылығына, республикалық бюджеттен түсетiн түсiмдер сомаларының қайтарылуына, салықтық және кедендiк әкiмшiлендірудің тиiмдiлiгiне мемлекеттік аудит жүргізу, талдамалық іс-шара жүргізу кезінде толтырылмайды.

2. _____________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
…
Руководитель структурного подразделения, ответственного за проведение государственного аудита
____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Руководитель группы государственного аудита
____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Примечание: составление программы проведения государственного
аудита (далее – Программа аудита).
1. Наименование объекта аудиторского мероприятия (проверки).
Указывается порядковый номер, наименование объекта
государственного аудита.
2. Цель аудиторского мероприятия (проверки).
В зависимости от тематики (наименования аудиторского
мероприятия, аудиторским мероприятием (совместной, параллельной
проверкой) и типа запланированного государственного аудита в качестве
цели указываются направления, предусмотренные пунктами 1, 2, 3 статьи
12 Закона о государственном аудите.
3. Тип государственного аудита.
Указывается соответствующий тип проводимого государственного
аудита на данном объекте государственного аудита: соответствия,
финансовой отчетности, эффективности. В случае проведения проверки
указывается ее вид. При проведении встречной проверки тип
государственного аудита не указывается.
4. Период, охватываемый аудиторским мероприятием (совместной,
параллельной проверкой).
Указывается охватываемый аудиторским мероприятием (совместной,
параллельной проверкой) период деятельности объекта государственного
аудита (дни, месяцы, годы).
5. Сроки проведения аудиторского мероприятия (совместной,
параллельной проверки).
Указывается даты начала и окончания проведения аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки).
6. Состав группы государственного аудита (государственный
аудитор).
Указываются фамилии, инициалы, должности работников (работника)
Счетного комитета, осуществляющих(-его) аудиторское мероприятие
(совместную, параллельную проверку) на данном объекте
государственного аудита, специалистов государственных органов,
работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов (в
случае их привлечения).
7. Объем средств, охватываемых аудиторским мероприятием
(совместной, параллельной проверкой). *
Заполняется указанная таблица в разрезе бюджетных программ и
активов:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – номер и наименование бюджетной программы и активов,
подлежащих охвату аудиторским мероприятием (проверкой) на данном
объекте государственного аудита;
в графе 3 – соответствующие год, полугодие, количество месяцев,
за которые проводится аудиторское мероприятие (проверка);
в графе 4 – объем средств республиканского бюджета и активов,
подлежащие охвату аудиторским мероприятием (проверкой).
В конце графы 4 указывается итоговая сумма объема средств
республиканского бюджета и активов, подлежащих охвату аудиторским
мероприятием (проверкой) на данном объекте государственного аудита.
В случае привлечения на данный объект государственного аудита
специалистов государственных органов, работников негосударственных
аудиторских организаций и экспертов, указывается их фамилии,
инициалы, должности, наименование государственного органа,
негосударственной аудиторской организации.
*Данный раздел не заполняется при проведении государственного
аудита полноты и своевременности поступлений в республиканский
бюджет, возврата сумм поступлений из республиканского бюджета,
эффективности налогового и таможенного администрирования,
аналитического мероприятия.

8. Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрбіреуіне аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелері.
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрбіреуіне аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелері Мемлекеттік аудит туралы заңның 12-бабының 1, 2, 3-тармақтарында көзделген бағыттарға сәйкес көрсетіледі.
9. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету.
Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарының және Есеп комитетінің әдіснамалық құжаттарының тізбесі көрсетіледі.
Мемлекеттік аудиттің келесі объектілері бойынша мәліметтер осындай тәртіппен толтырылады.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
9-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
14-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шара жүргізуге
ТАПСЫРМА
(Үстеме (бірлескен, қатар) тексеру жүргізуге тапсырма)
(Тексеру тағайындау туралы акт)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының __ бабына және Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің мемлекеттік аудит
объектілерінің 20__ жылға арналған тізбесіне сәйкес,
_____________________________________________________________________
(Есеп комитеті аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізу тапсырған
қызметкерінің Т.А.Ә. мен лауазымы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы,
_____________________________________________________________________
оның орналасқан жері, ЖСН, БСН, басшысының Т.А.Ә. көрсетіледі)
____________________________________________________ мәселесі бойынша
аудиторлық іс-шара (үстеме, бірлескен, қатар тексеру) жүргізу
тапсырылады.
Аудиторлық іс-шараның мақсаты _________________________________
Мемлекеттік аудиттің типі ____________________________________*
Тексерудің түрі _______________________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең ___________
Аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізудің мерзімі________ аралығы
Салық құпиясын құрайтын мәліметтерге рұқсаты бар лауазымды
адамдар ____________**
Есеп комитетінің мүшесі __________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мерзімі ____ жылғы "__"_____
бастап, ____ жылғы "__" ______ дейін ұзартылды.*
Есеп комитетінің Төрағасы _______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
*Үстеме тексеру жүргізілген кезде көрсетілмейді.
** - салық құпиясын құрайтын мәліметтерге мемлекеттік аудит
объектілерінің рұқсат беруін көздейтін тексерулерді жүргізу кезінде
көрсетіледі.
Ескертпе: Аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге тапсырманы
(бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
нөмірі мен берілген күнін;
аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізу тапсырылған Есеп комитеті қызметкер (лер) інің тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) және лауазымын, аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің және (немесе) сарапшылардың тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда);
Есеп комитетінің аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге жауапты мүшесінің аты-жөні мен тегін, оның қолын, не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ Есеп комитетінің мөрін;
бастапқыда белгіленген аудиторлық іс-шара (тексеру) мерзімі асып кеткен жағдайда, күнін көрсете отырып, аудиторлық іс-шара (тексеру) мерзімінің ұзартылғаны туралы мәліметтерді қамтиды.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
10-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
15-қосымша
нысан
күні, айы, жылы
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы
(министрліктің, агенттіктің жауапты хатшысы)
___________________________________________
(аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит объектісі басшысының
міндеттерін атқару жөніндегі талап

8. Показатели государственного аудита и вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из
показателей.
Показатели государственного аудита и вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из
показателей указываются в соответствии с направлениями,
предусмотренными пунктами 1, 2, 3 статьи 12 Закона о государственном
аудите.
9. Нормативное правовое и методологическое обеспечение
аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
Указывается перечень нормативных правовых актов Республики
Казахстан, процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля и методологических документов Счетного
комитета, используемых в ходе аудиторского мероприятия (совместной,
параллельной проверки).
В аналогичном порядке заполняются сведения по следующим
объектам государственного аудита.
Приложение 9
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 14
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
ПОРУЧЕНИЕ
на проведение аудиторского мероприятия
(Поручение на проведение встречной (совместной,
параллельной) проверки)
(Акт о назначении проверки)
В соответствии со статьей ___ Закона Республики Казахстан "О
государственном аудите и финансовом контроле" и перечнем объектов
государственного аудита Счетного комитета по контролю за исполнением
республиканского бюджета на 20__ год поручается провести
_____________________________________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника (-ов) Счетного комитета,
которому(-ым) поручено проведение аудиторского мероприятия
(проверки)
в ___________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного
_____________________________________________________________________
аудита, полное наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О.
руководителя)
аудиторское мероприятие (встречную, совместную, параллельную
проверку) по вопросу________________________________________________.
Цель аудиторского мероприятия ____________________
Тип государственного аудита ______________________*
Вид проверки _______________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) _____
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки): с ______
по _______
Должностные лица, имеющие доступ к сведениям, составляющим
налоговую тайну _________________________________________________ **
Член Счетного комитета ______________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Срок аудиторского мероприятия (проверки): продлен с "____"______ года
по "____"______ года.*
Председатель Счетного комитета _____________________________
(подпись, инициалы и фамилия)
*Не указывается при проведении встречной проверки.
** - указывается при проведении проверок, предусматривающих
предоставление объектами государственного аудита доступа к сведениям,
составляющим налоговую тайну.
Примечание: составление Поручения на проведение аудиторского
мероприятия (проверки) (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
номер и дата выдачи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов)
Счетного комитета, которому(-ым) поручено проведение аудиторского
мероприятия (проверки), фамилия, имя, отчество (при наличии)
специалистов государственных органов, работников негосударственных
аудиторских организаций и (или) экспертов, привлекаемых к проведению
аудиторского мероприятия (проверки);
фамилия и инициалы члена Счетного комитета, ответственного за
аудиторское мероприятие, его подпись, либо данные лица, исполняющего
его обязанности, а также печать Счетного комитета;
сведения о продлении срока аудиторского мероприятия (проверки)
с указанием даты в случае превышения первоначально установленного
срока аудиторского мероприятия (проверки).
Приложение 10
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 15
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
число, месяц, год
Руководителю объекта государственного
аудита (Ответственному секретарю
министерства, агентства)
______________________________
(фамилия, инициалы)
Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта
государственного аудита

1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң)
21-бабына, 37-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит
объектісінің басшысы:
1) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының
қызметкерлерiн жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының
қызметкерлерiн мемлекеттiк аудитті жүзеге асыру үшiн сұратылып
отырған барлық қажеттi ақпаратпен ___________________________________
(басшысының немесе бас
_____________________________________________________________________
бухгалтерінің қолы қойылған қажетті құжаттар мен ақпараттың тізбесі
көрсетіледі)
_______________________________ дейін қамтамасыз етуге;
(күні көрсетіледі)
3) мемлекеттiк қаржылық бақылау органы қызметкерлерiнiң
ақпараттық және есептік жүйелерге, соның ішінде ЭҚАБЖ-ға кіруін
қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы
қызметкерлерiнiң iс-әрекеттерiне араласпауға, мемлекеттік аудит
жүргiзуге кедергi келтiрмеуге;
5) аудиторлық іс-шараның нәтижелерiмен келiспеген жағдайда,
Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарын Есеп комитетіне қол қойылған
Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісіне берілген күннен бастап
он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынуға міндетті.
2. Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабы және 37-бабының
2-тармағы негізінде мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау
органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыреттерiне сәйкес
қызметтiк мiндеттерiн орындауда аудит жүргiзуге жiберуден бас тарту,
қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты және өзге
де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру түрiндегi
кедергi келтiру, аудитті жүзеге асыруға өзге де кедергi жасау
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің
(бұдан әрі – ӘҚтК) 462-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы
ӘҚтК-нің 803-бабына сәйкес хаттаманы жасай отырып әкімшілік
жауаптылыққа әкеп соқтырады.
Есеп комитетінің қызметкері ___________________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
11-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
18-қосымша
нысан
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы туралы апта
сайынғы есеп
Аудиторлық іс-шара: "_________________________________________"
Жүргізу мерзімі: басталған және аяқталған күні: 20__ жылғы
_______________________________ аралығы
Мемлекеттік аудиттің типі: _________________________________
Мемлекеттік аудит тобының құрамы (А.Ә.Т) (мемлекеттік аудиторлар бөлінісінде)
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит кезеңі (Мемлекеттік аудит жүргізу күндерінің саны)
Есепті кезеңде анықталды
жоспар
нақты
қаржылық бұзушылықтар
рәсімдік бұзушылықтар
заңнама нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары
бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін тиімсіз пайдалану
бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін тиімсіз жоспарлау
Бұрын анықталған бұзушылықтарды алып тастаудың себептері мен негіздемелері (алып тастауға негіз болған дәлеледемелерді көрсетіп) соның ішінде енгізу/алып тастау күні
қозғалған және/немесе әкімшілік іс жүргізуді қозғау үшін жіберілген материалдар (заңды және /немесе жеке тұлғаны көрсетіп)
(мың теңге ) оның ішінде мемлекеттік аудит кезінде (мың теңге) өтелді (қалпына келтірілді)

1. В соответствии со статьей 21, пунктом 2 статьи 37 Закона
Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле"
(далее – Закон о государственном аудите) руководитель объекта
государственного аудита обязан:
1) обеспечить работников органа государственного аудита и
финансового контроля рабочими местами;
2) обеспечить работников органа государственного аудита и
финансового контроля в срок до ______________________________________
(указать дату)
всей запрашиваемой информацией, необходимой для осуществления
государственного аудита:_____________________________________________
(указать перечень необходимых документов и
_____________________________________________________________________
информации за подписью руководителя или главного бухгалтера)
3) обеспечить доступ работников органа государственного аудита
и финансового контроля к информационным и учетным системам, в том
числе к ЕСЭДО;
4) не вмешиваться в действия работников органа государственного
аудита и финансового контроля и не препятствовать проведению
государственного аудита;
5) при несогласии с результатами аудиторского мероприятия
письменные возражения к Аудиторскому отчету представить в Счетный
комитет в срок не более десяти рабочих дней со дня вручения объекту
государственного аудита подписанного Аудиторского отчета.
2. На основании статьи 21 и пункта 2 статьи 37 Закона о
государственном аудите воспрепятствование должностным лицам органов
государственного аудита и финансового контроля в выполнении ими
служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся
в отказе допуска для проведения аудита, отказе от предоставления
необходимых документов, материалов, информации о деятельности и иных
сведений, предоставлении недостоверной информации, создании иного
препятствования в осуществлении аудита влечет административную
ответственность в соответствии со статьей 462 Кодекса Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП) с
составлением протокола об административном правонарушении согласно
статьи 803 КоАП.
Работник Счетного комитета ______________________________
должность, фамилия, инициалы, подпись
Приложение 11
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 18
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
Еженедельный отчет
о выявленных нарушениях и недостатках
Аудиторское мероприятие: "__________________________________________"
Срок проведения: дата начала и окончания: с ____ по _______ 20__ года
Тип государственного аудита: ________________________________________
Состав группы государственного аудита Ф.И.О. (в разрезе государственных аудиторов)
Наименование объекта государственного аудита
Период государственного аудита (кол-во дней проведения государственного аудита)
Установлено за отчетный период
план
факт
финансовые нарушения
процедурные нарушения
нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых в реализацию норм законодательства
неэффективное использование бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора
неэффективное планирование бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора
причины и обоснования исключения ранее установленных нарушений (с указанием доказательств, послуживших обоснованием для исключения), в том числе дата включения/дата исключения
возбужденные и/или направленные материалы для возбуждения административного производства (с указанием юридического/ физического лица)
(тыс. тенге) из них возмещено (восстановлено) в ходе государственного аудита (тыс. тенге)

1) бұзушылық түрінің қысқаша сипаттамасы;
2) НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме;
3) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
4) аудит барысында негізсіз пайдаланылған қаражатты өтеу (қалпына келтіру) бойынша қабылданған шаралар
(мың теңге)
1) бұзушылық түрінің қысқаша сипаттамасы;
2) НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме;
3) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
(мың теңге)
1) бұзушылық түрінің қысқаша сипаттамасы;

1) краткое описание вида нарушения;
2) ссылка на нарушенные положения НПА;
3) аудиторское доказательство вид и реквизиты документа.)
4) принятые меры в ходе аудита по возмещению (восстановлению) необоснованно использованных средств
(тыс. тенге)
1) краткое описание вида нарушения;
2) ссылка на нарушенные положения НПА;
3) аудиторское доказательство (вид и реквизиты документа)
(тыс. тенге)
1) краткое описание вида нарушения;

2) актінің бұзылған ережелеріне сілтеме;
3) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
(мың теңге)
1) қысқаша сипаттама;
2) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
(мың теңге)
1) қысқаша сипаттама;
2) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Мемлекеттік аудитордың ( мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің) аты-жөні _______________
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
12-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
20-қосымша
нысан
Аудиторлық есеп
_________________ 20___ жылғы "___" _________
(жасалған орны) №___
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: _________________________
Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі: ___________________
Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы
акт) ________________________________________________________________
Мемлекеттік аудитті _________________________________ жүргізді.
Мемлекеттік аудиттің мақсаты: _________________________________
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең __________________________
Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі _____________________ аралығы
Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары _____________
Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер: ____
Жүргізіліп отырған мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы
мәліметтер: _______________
Мемлекеттік аудит жүргізудегі кедергілер: _____________________
Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар: ______________
Қосымшалар: ___________________________________________________
Есеп комитетінің қызметкер(лер)і: ___________ _________________
(лауазымы) (қолы, аты-жөні, тегі)
Аудитке тартылған мемлекеттік органдардың мамандары,
мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері, сарапшылар
_____________________ _____________________________
(лауазымы) (қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық есеп екі данада жасалды: ___________________________
Ескертпе: Аудиторлық есепті жасау.
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (қаланың, басқа да елді мекеннің (ауыл, кент және тағы басқаларының) атауы)), Аудиторлық есептің жасалған күні, Аудиторлық есеп данасының нөмірі көрсетіледі (№ 1 дана – Есеп комитеті үшін, № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады. Бірлескен тексеру кезінде № 1 дана – Есеп комитеті үшін, № 2 дана – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік орган үшін, № 3 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады).
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:

2) ссылка на нарушенные положения акта;
3) аудиторское доказательство (вид и реквизиты документа)
(тыс. тенге)
1) краткое описание;
2) аудиторское доказательство (вид и реквизиты документа)
(тыс. тенге)
1) краткое описание;
2) аудиторское доказательство (вид и реквизиты документа)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Фамилия и инициалы государственного аудитора (руководителя группы
государственного аудита) _______________
Приложение 12
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 20
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
Аудиторский отчет
___________________ "____"____________20___года
(место составления) №_______
Наименование объекта государственного аудита: _______________________
Тип государственного аудита, вид проверки: __________________________
Поручение на проведение государственного аудита (Акт о назначении
проверки):
_____________________________________________________________________
Государственный аудит проведен: _____________________________________
Цель государственного аудита: _______________________________________
Период, охваченный государственным аудитом: _________________________
Сроки проведения государственного аудита: с __________ по ___________
Должностные лица объекта государственного аудита: ___________________
Сведения о результатах предыдущего государственного аудита: _________
Сведения о результатах проводимого государственного аудита: _________
Препятствия в проведении государственного аудита: ___________________
Меры, принятые в ходе государственного аудита: ______________________
Приложения: _________________________________________________________
Работник(-и) Счетного комитета: _____________________________________
(должность)
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Привлеченные специалисты государственных органов, работники
негосударственных аудиторских организаций, эксперты _________________
(должность)
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Аудиторский отчет составлен в двух экземплярах: _____________________
Примечание: составление Аудиторского отчета.
В верхней части Аудиторского отчета указывается место его
составления (название города, другого населенного пункта (село,
поселок и т.д.)), дата составления Аудиторского отчета, номер
экземпляра Аудиторского отчета (экземпляр № 1 составляется для
Счетного комитета, экземпляр № 2 – объекту государственного аудита.
При совместной проверке экземпляр № 1 – Счетному комитету, экземпляр
№ 2 – государственному органу – участнику совместной проверки,
экземпляр № 3 – объекту государственного аудита).
В Аудиторском отчете указываются следующие данные:

1. Мемлекеттік аудит объектісі. Мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректері, банктік және салықтық деректемелері, БСН (ЖСН) көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудит типі, тексерудің түрі.
Осы мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің тиісті типі: сәйкестік, қаржылық есептілік, тиімділік аудиті көрсетіледі. Тексеру жүргізілген жағдайда, оның түрі көрсетіледі. Үстеме тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік аудиттің типі көрсетілмейді.
3. Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы акт).
Тапсырманың күні мен нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
4. Мемлекеттік аудитті жүргізді.
Мемлекеттік аудитті жүргізген Есеп комитеті қызметкерінің, мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің және сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік аудиттің мақсаты.
Аудит Бағдарламасына сәйкес, мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
6. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең.
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі көрсетіледі (Аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
7. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі.
Осы мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні көрсетіледі (Аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
8. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары.
Мемлекеттік аудит объектісінің келісімімен мемлекеттік аудит жүзеге асырылған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі көрсетіледі.
9. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер.
Басқа мемлекеттік қаржылық бақылау органдары мен құқық қорғау органдарының бұрын қамтыған, тек тексеру мәні Есеп комитеті жүргізген мемлекеттік аудиттің мәселелерімен сәйкес келетін мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісінің анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылдаған шаралары көрсетіледі. Есеп комитетінің бақылауда тұрған Аудиторлық қорытындылары (Нұсқамалары) бойынша орындалу мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар бойынша шаралар көрсетіледі.
10. Жүргізіліп отырған мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер.
Аудиторлық есептің осы бөлімінде жүргізілген мемлекеттікаудиттің нәтижелері туралы мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізілгенін растауға жеткілікті мәліметтер көрсетіледі. Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар тіркеледі, бұл ретте Аудитбағдарламасының әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі.
Тиімділік аудитінің немесе сәйкестік аудитінің нәтижелері бойынша Аудиторлық есепте тиімділік аудитінің немесе сәйкестік аудитінің қолданылған көрсеткіштерінің сипаттамасы немесе тиісті аудиторлық құжаттамаға сілтеме қамтылады.
Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар толық, дәл, объективті және қысқаша жазылады. Аудиторлық есепке қосымшаларда егжей-тегжейлі ақпарат көрсетіле отырып, тексерілетін мәселелер бойынша мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелері Аудиторлықесепте жинақталған түрде тіркеледі.
Аудиторлық есепте жүргізілген үстеме тексерудің, бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) нәтижелері көрсетіледі, сондай-ақ бұзушылық фактілері, соның ішінде мемлекеттік аудит объектісі болып табылмайтын басқа да мемлекеттік органдардың бөлінетін бюджеттікбағдарлама қаражатын пайдалану кезінде жасағандары баяндалады.
Мемлекеттік аудит мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, бұзушылықтың әрбір фактісі жалғаспалы тәртіппен нөмірленеді және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің және құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасала отырып, бұзушылықтың сипаттамасы мен түрін сипаттау арқылы жеке тармақта (1-тармақ, 2-тармақ және тағы басқа) тіркеледі және тиісті
бұзушылыққа дәлел болатын құжаттар көрсетіледі.
Егер, талдамалық сипаттағы мәселелерді қоспағанда, Аудит бағдарламасы мәселесі бойынша бұзушылықтар анықталмаса, қысқаша ақпарат беріледі және "Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. "Бұзушылықтар анықталмады." деген жазба жасалады. Аудиторлық есепте тексеру жүргізілген құжаттардың деректемелері көрсетіле отырып, олардың тізбесі қоса беріледі.
Мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер жүргізілетін мемлекеттік аудиттің типіне және мақсатына қарай Аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін мынадай кестелерді толтырады:

1. Объект государственного аудита.
Указывается полное наименование объекта государственного
аудита, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые
реквизиты, БИН (ИИН).
2. Тип государственного аудита, вид проверки.
Указывается соответствующий тип проводимого государственного
аудита на данном объекте государственного аудита: соответствия,
финансовой отчетности, эффективности. В случае проведения проверки
указывается ее вид. При проведении встречной проверки тип
государственного аудита не указывается.
3. Поручение на проведение государственного аудита (Акта о
назначении проверки).
Указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы,
должность должностного лица, подписавшего Поручение.
4. Государственный аудит проведен.
Указывается фамилия, инициалы, должность работника Счетного
комитета, проводившего государственный аудит, специалистов
государственных органов, работников негосударственных аудиторских
организаций и экспертов, привлеченных к проведению государственного
аудита.
5. Цель государственного аудита.
Указывается цель государственного аудита, соответствующая
Программе аудита.
6. Период, охваченный государственным аудитом.
Указывается проверенный период деятельности объекта
государственного аудита (соответствует Программе аудита).
7. Сроки проведения государственного аудита.
Указываются даты начала и окончания проведения государственного
аудита на данном объекте государственного аудита (соответствует
Программе аудита).
8. Должностные лица объекта государственного аудита.
Полностью указываются фамилия, имя и отчество должностных лиц
объекта государственного аудита, с ведома которых осуществлялся
государственный аудит, а также фамилии, инициалы должностных лиц
объекта государственного аудита, работавших в период, охваченный
государственным аудитом, и имевших право подписи документов.
9. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита.
Указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным
ранее другими органами государственного финансового контроля и
правоохранительными органами, которые совпадают с вопросами
государственного аудита, проводимого Счетным комитетом, меры по
устранению выявленных нарушений, принятые объектом государственного
аудита. По находящимся на контроле Аудиторским заключениям
(Предписаниям) Счетного комитета указываются меры по порученческим
пунктам с истекшими сроками исполнения.
10. Сведения о результатах проводимого государственного аудита.
В данном разделе Аудиторского отчета указываются сведения о
результатах проведенного государственного аудита, достаточные для
подтверждения того, что цель государственного аудита достигнута.
Фиксируются ответы на вопросы Программы аудита, при этом указывается
наименование каждого вопроса Программы аудита.
Аудиторский отчет по результатам аудита эффективности или
аудита соответствия включает описание использованных показателей
аудита эффективности или аудита соответствия и ссылки на
соответствующую аудиторскую документацию.
Ответы на вопросы Программы аудита излагаются полно, точно,
объективно и лаконично. Результаты деятельности объекта
государственного аудита по проверяемым вопросам Аудиторском отчете
фиксируются в обобщенном виде с указанием детальной информации в
приложениях к Аудиторскому отчету.
В Аудиторском отчете отражаются результаты проведенного
встречной проверки, контрольных обмеров (осмотров), а также
излагаются факты нарушений, в том числе совершенных при использовании
средств распределяемой бюджетной программы другими государственными
органами, не являющимися объектом государственного аудита.
В случае выявления нарушений по вопросам государственного
аудита, каждый факт нарушения нумеруется в сквозном порядке и
фиксируется отдельным пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) с
описанием характера и вида нарушения со ссылкой на статьи, пункты и
подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, и
указываются документы, которые служат доказательством
соответствующего нарушения.
Если по вопросу Программы аудита, за исключением вопросов
аналитического характера, нарушений не выявлено, то приводится
краткая информация и делается запись: "Вопрос программы
(наименование) проверен. Нарушений не установлено.". К Аудиторскому
отчету прилагается перечень подвергнутых проверке документов с
указанием их реквизитов.
В зависимости от типа и цели проводимого государственного
аудита работниками, осуществляющими государственный аудит,
заполняются следующие таблицы, которые оформляются как приложения к
Аудиторскому отчету:

1) 1-кесте. Әкімшілердің мемлекеттік аудитпен қамтылғанбюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) орындауы туралы ақпарат;
2) 2-кесте. Құрылыс жұмыстарының орындалған (қабылданған) көлемі және құрылыс объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат;
3) 3-кесте. ____ жылы объектілерді салу және реконструкциялау құнының қымбаттағаны туралы мәліметтер (қымбаттаған жағдайда);
4) 4-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық капиталын толықтыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы мәліметтер.
Мемлекеттік аудитті жүзеге асырып жатқан қызметкерлер Аудиторлық есепке қосымша болып табылатын өзге де қажетті кестелер жасауы мүмкін. Аудиторлық есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасау міндетті.
11. Мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер. Мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының Есеп комитеті қызметкерлерінің мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі келтіру фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Есеп комитетінің қызметкері әкімшілік құқық бұзушылықтыңжасалғаны туралы хаттама жасаған жағдайда, оның нөмірі және күні көрсетіледі (хаттама мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит объектісіне жіберуден бас тартқан кезде, мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған немесе анық емес, объективті емес және (немесе) толық емес ақпаратты, материалдарды және өзге де мәліметтерді ұсынған кезде, Аудиторлық есепке қол қоюдан бас тартқан немесе қол қойылған Аудиторлық есепті бермеген кезде жасалады).
12. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар.
Мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде мемлекеттік аудит объектісінің қабылдаған шаралары туралы мәліметтер көрсетіледі (салықтарды, айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша өнім берушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қатысты қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).
13. Қосымшалар:
Аудиторлық есепке осы Қағидалардың 185-тармағында көзделген аудиторлық дәлелдемелер қоса беріледі.

1) таблица 1. Информация по исполнению администраторами
бюджетных программ (подпрограмм) охваченных государственным аудитом;
2) таблица 2. Информация о выполненных (принятых) объемах
строительных работ и своевременности сдачи в эксплуатацию объектов
строительства;
3) таблица 3. Сведения об удорожании стоимости объектов
строительства и реконструкции за ____ год (при наличии удорожания);
4) таблица 4. Сведения об использовании бюджетных средств,
выделенных на пополнение уставного капитала, субъектам
квазигосударственного сектора.
Работниками, осуществляющими государственный аудит, могут быть
составлены и иные необходимые таблицы к Аудиторскому отчету,
являющиеся приложениями к нему. Ссылки на указанные приложения в
Аудиторском отчете обязательны.
11. Препятствия в проведении государственного аудита.
Указываются сведения о фактах препятствования должностными
лицами объекта государственного аудита в проведении государственного
аудита работниками Счетного комитета.
В случае составления работником Счетного комитета протокола о
совершении административного правонарушения указывается его номер и
дата (протокол составляется при отказе должностными лицами объекта
государственного аудита в допуске на объект государственного аудита,
при непредставлении необходимых документов или предоставление
недостоверной, необъективной и (или) неполной информации, материалов
и иных сведений для проведения государственного аудита).
12. Меры, принятые в ходе государственного аудита.
Указываются сведения о мерах, принятых объектом
государственного аудита по устранению нарушений, выявленных в ходе
государственного аудита (доначисление налогов, штрафов, пени,
возмещение необоснованно использованных средств в бюджет,
восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой
отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных
обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным
лицам объекта государственного аудита, и другие).
13. Приложения.
К Аудиторскому отчету прилагаются аудиторские доказательства,
предусмотренные пунктом 185 настоящих Правил.

3) мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге де заңнама бұзушылықтары, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты кемшіліктер мен олқылықтар
Р/с №
Жыл
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны әзірлеушінің/ бірлесіп орындаушының атауы
Мем. аудит объектісінің атауы
Мем. аудит объектісінің БСН-і
Өңірдің коды
Бюджеттік бағдарлама коды
Бюджеттік бағдарлама атауы
Тиімсіз жоспарланған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)
Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері бұзушылықтарының сомасы (мың теңге)
Жүйелі кемшіліктер
Тиісті нормативтік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамадағы кемшілік, бұзушылық фактісін, жүйелі проблемаларды сипаттау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Жиыны (соның ішінде мем. аудитке қатысқан адамдар бөлінісінде):
Т.А.Ә.
Т.А.Ә.
Жиыны
Есеп комитетінің мемлекеттік аудит жүргізген қызметкерлері
_________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
*Келісілді: Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесі ________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
*Мемлекеттік аудитті жүргізген аудит тобының жетекшісі мен қатысушылары Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесімен
келісілетін Аудиторлық қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізіліміне қол қояды.
Ескертпе: Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімін (Жиынтық тізілімін) толтыру. Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі әрбір мемлекеттік аудит объектісінде толтырылып, Аудиторлық есепке қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімі мемлекеттік аудит объектілерінің қарсылықтары қаралғаннан кейін сапаны ақылаудың қорытындысы ескеріле отырып, Аудиторлық қорытындыға қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі (Жиынтық тізілімі) Есеп комитетінің ____ "__" ____ № __ нормативтік қаулысымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышына (бұдан әрі – Сыныптауыш) сәйкес жасалады.

3) иные нарушения законодательства в деятельности объекта
государственного аудита, а также связанных с реализацией его задач и
функций недостатки и пробелы
№ п/п
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/ соисполнителя государственной (правительственной) программы
Наименование объекта гос. аудита
БИН объекта гос. аудита
Код региона
Код бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Сумма неэффективного планирования бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)
Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)
Сумма нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан (тыс. тенге)
Системные недостатки (кол-во, ед.)
Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Итого (в т.ч. разрезе лиц, участвовавших в гос. аудите):
Ф.И.О.
Ф.И.О.
Ф.И.О.
Ф.И.О.
Итого
Работники Счетного комитета, ___ _______________________
проводившие государственный аудит (подпись, фамилия, инициалы)
*Согласовано: Член Счетного комитета, ____________________________
ответственный за аудиторское мероприятие (подпись, инициалы, фамилия)
* Руководитель и участники группы аудита, проводившие государственный
аудит, подписывают Сводный реестр выявленных нарушений, прилагаемый к
Аудиторскому заключению, который согласовывается с членом Счетного
комитета, ответственным за аудиторское мероприятие.
Примечание: заполнение Реестра (Сводного реестра) выявленных
нарушений и недостатков по результатам государственного аудита.
Реестр выявленных нарушений и недостатков заполняется на каждом
объекте государственного аудита и прилагается к Аудиторскому отчету.
Сводный реестр выявленных нарушений и недостатков прилагается к
Аудиторскому заключению после рассмотрения возражений объектов
государственного аудита с учетом заключения контроля качества.
Реестр (Сводный реестр) выявленных нарушений и недостатков
составляется в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых
на объектах государственного аудита и финансового контроля,
утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от "__" ___
№ __ (далее – Классификатор).

1-бөлім. Қаражат бюджетке түскен кезде:
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ алықтық емес төлемдер бойынша уәкілетті органдар көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) rөрсетіледі;
"Өңірдің коды" деген 5-бағанда мемлекеттік аудит объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;
"ББС бойынша бюджетке түсетін түсімдер коды" деген 6-бағанда – Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – ББС) сәйкес бюджет түсімдерінің коды көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы" деген 7-бағанда – түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, оның ішінде 8-бағанда – бюджетке түсуге жататын бұзушылық сомасы, 9-бағанда – мемлекеттік аудит барысында түскен бұзушылық сомасы көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауы" деген 10-бағанда – қазынашылық органдарының уақтылы және толық есепке жатқызбаған бюджетке түсетін түсімдердің жалпы сомасы, оның ішінде 11-бағанда – бюджетке түсуге жататын, уақтылы, толық есепке жатқызылмаған қаражат сомасы, 12-бағанда – бюджетке түскен қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауына жүргізілген мемлекеттік аудит барысында түскен сома көрсетіледі;
"Артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджеттен қайтаруды және (немесе) есепке жатқызуды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асыру" деген 13-бағанда – бюджеттен қайтарылуы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асырылған бюджетке түскен түсімдердің сомасы, оның ішінде 14-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджеттен қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың түсуге жататын сомасы, 15-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджетке қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға мемлекеттік аудит жүргізу барысында түскен сомасы көрсетіледі;
"Мемлекеттік кірістер органдарының салық түсімдерінің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеуі" деген 16-бағанда – салықтық және кедендік әкімшілендіру шараларының қамтамасыз тілмеуіне байланысты, бюджетке түспеген салықтардың, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және басқа да міндетті төлемдердің сомалары, оның ішінде 17-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салық түсімдерінің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуге жататын сомасы, 18-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салық түсімдеріне, әкімшілік айыппұлдарға, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерге мемлекеттік аудит жүргізу барысында бюджетке түскен сомасы көрсетіледі;
"Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, сондай-ақ салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен сомалардың, қарыздардың бюджетке түсуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы" деген 19-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен сомалар, қарыздардың сомалары, оның ішінде 20-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан, бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің, қарыздардың бюджетке түсуге жататын сомалары, 21-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан, бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдерге, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерге, трансферттерге, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдерге, қарыздарға мемлекеттік аудит жүргізу барысында түскен сомалары көрсетіледі;
"Бюджетке қаражаттың түсуі кезіндегі заңнаманың өзге де қаржылық бұзушылықтары" деген 22-бағанда – барлық өзге бұзушылықтар, оның ішінде 23-бағанда түсуге жататын сома, 24-бағанда – мемлекеттік аудит барысында түскен сома көрсетіледі;
"Рәсімдік бұзушылықтар" деген 25-26-бағандарда – жүргізілген мемлекеттік аудит барысында анықталған рәсімдер бұзушылықтарының саны және тиісінше олардың сомасы (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
"Бюджеттің тікелей (жанама) шығындары" деген 27-бағанда – салық және кедендік әкімшілендірудің белгіленген тәртібін сақтағанда, шартты түрде түсуі мүмкін бюджетке толық түспеген сомалары көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 28–бағанда құқықтың бұзылған нормаларының тармақтарына сілтеме жасай отырып, бұзушылық фактісі қысқаша түрде сипатталады. Жүргізілген мемлекеттік аудит барысында анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы түскен жағдайда, мемлекеттік аудит материалдарына қоса берілетін растайтын құжаттарға сілтеме жасай отырып, қабылданған шаралар көрсетіледі.
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" 29-бағанында Сыныптауыштың тармағы көрсетіледі;
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+ 2-жол+3-жол...).

Раздел 1. При поступлении средств в бюджет:
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов
государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным
аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта государственного аудита" –
указываются органы государственных доходов, субъекты
квазигосударственного сектора, а также уполномоченные органы по
неналоговым платежам;
графа 4 "БИН объекта государственного аудита" – указывается
бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при
наличии);
графа 5 "Код региона" – указывается код территории, на которой
зарегистрирован объект государственного аудита;
графа 6 "Код поступлений бюджета по ЕБК" – указывает код
поступлений в бюджет согласно Единой бюджетной классификации
Республики Казахстан (далее – ЕБК);
графа 7 "Общая сумма выявленных финансовых нарушений по
поступлениям в бюджет" – указывается общая сумма выявленных
финансовых нарушений по поступлениям, из них в графе 8 – сумма
нарушения, подлежащая поступлению в бюджет, в графе 9 – сумма
нарушения, поступившая в ходе государственного аудита;
графа 10 "Несвоевременное, неполное зачисление средств,
поступающих в бюджет" – указывается общая сумма несвоевременного и
неполного зачисления поступлений в бюджет органами казначейства, из
них в графе 11 – сумма, подлежащая поступлению в бюджет
несвоевременного, неполного зачисления средств, в графе 12 – сумма,
поступившая в ходе проводимого государственного аудита
несвоевременного, неполного зачисления средств, поступивших в
бюджет;
графа 13 "Осуществление возврата из бюджета и (или) зачет
излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением
законодательства Республики Казахстан" – указываются сумма
поступлений в бюджет, возврат из бюджета которых осуществлен с
нарушением законодательства Республики Казахстан, из них в графе 14 –
подлежащие поступлению суммы возврата в бюджет и (или) зачет излишне
(ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства
Республики Казахстан, в графе 15 – поступления в ходе
государственного аудита сумм возврата в бюджет и (или) зачет излишне
(ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства
Республики Казахстан;
графа 16 "Не обеспечение органами государственных доходов
полноты и своевременности поступления налогов, административных
штрафов, таможенных и других обязательных платежей в бюджет" –
указываются суммы налогов, административных штрафов, таможенных и
других обязательных платежей, не поступивших в бюджет, из-за не
обеспечения мер налогового и таможенного администрирования, из них в
графе 17 – подлежащие поступлению в бюджет суммы, не обеспеченных
органами государственных доходов полноты и своевременности
поступления налогов, административных штрафов, таможенных и
других обязательных платежей в бюджет, в графе 18 – поступление сумм
в бюджет в ходе государственного аудита, не обеспеченных органами
государственных доходов полноты и своевременности поступления
налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных
платежей в бюджет;
графа 19 "Неполное взимание и несвоевременное перечисление
иными уполномоченными органами, осуществляющими контроль за
поступлениями в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от
продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных
кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов" –
указывается сумма неналоговых поступлений, поступлений от продажи
основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов,
от продажи финансовых активов государства, займов, не поступивших в
бюджет (несвоевременно поступивших в бюджет) из-за их неполного
взимания и несвоевременного перечисления уполномоченными органами, из
них в графе 20 – подлежащие поступлению в бюджет неналоговые
поступления, поступления от продажи основного капитала, трансфертов,
сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов
государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно
поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного
перечисления уполномоченными органами, в графе 21 – поступление в
бюджет в ходе государственного аудита неналоговых поступлений,
поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм
погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов
государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно
поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного
перечисления уполномоченными органами;
графа 22 "Прочие финансовые нарушения законодательства при
поступлении средств в бюджет" – указывается всего прочие нарушения,
из них в графе 23 – сумма, подлежащая поступлению, в графе 24 – сумма
поступлений в ходе государственного аудита;
графы 25, 26 "Процедурные нарушения" – указывается количество
нарушений процедур, выявленных в ходе проводимого государственного
аудита и их сумма (при наличии) соответственно;
графа 27 "Прямые (косвенные) потери бюджета" - фиксируются
суммы установленных недопоступлений в бюджет, которые могли бы быть
зачисленными при условии соблюдения установленного порядка налогового
и таможенного администрирования;
графа 28 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные
положения нормативных правовых актов" – в краткой форме описывается
факт нарушения со ссылкой на пункт нарушенных норм права. В случае
поступления сумм выявленных финансовых нарушений в ходе проводимого
государственного аудита, указываются принятые меры со ссылкой на
подтверждающие документы, которые прилагаются к материалам
государственного аудита;
графа 29 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" –
указывается пункт Классификатора;
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра)
в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 + строка 2 +
строка 3 +...).

2-бөлім. Бюджет қаражаты мен активтерді пайдалану кезінде:
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және тағы басқалар) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамту кезеңі көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды" деген 3-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны әзірлеушінің/бірлесіп орындаушының атауы" деген 4-бағанда – джеттік бағдарламаларды, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны жоспарлауға, негіздеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган, әзірлеуші/бірлесіп орындаушы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 5-бағанда – Аудит жоспарында, Аудит бағдарламасында және Аудиторлық тапсырмада көзделген мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 6-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Өңірдің коды" деген 7-бағанда - мемлекеттік аудит объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның коды" деген 8-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның коды ақпарат түрінде 47-бағанда көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның атауы" деген 9-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарламаның атауы көрсетіледі. Бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның атауы ақпарат түрінде 47-бағанда көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі, барлығы" деген 10-бағанда – мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат көлемі, бұл ретте мемлекеттік аудитпен қамтылған есепті кезеңде енгізілген түзетулер мен нақтылауларды ескере отырып, бюджеттік бағдарламалар бойынша, оның ішінде 11-бағанда – бюджет қаражатының қамтылған көлемі, 12-бағанда – мемлекеттік аудитпен қамтылған трансферттердің сомасы, 13-бағанда – мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерінің қамтылған сомасы көрсетіледі;
"Анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, барлығы (23-бағ.+28-бағ.+33-бағ.)" деген 14-бағанда – бюджет қаражатын пайдалану кезінде анықталған бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының жалпы сомасы (23-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (28-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (33-бағ.), оның ішінде 15-бағанда – трансферттерді пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
"соның ішінде қалпына келтіруге (өтелуге) жататыны" деген 16-бағанда (24-бағ.+26-бағ.+29-бағ.+31-бағ.+34-бағ.) – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасының және өзге де заңнаманың сақталуына мемлекеттік аудит жүргізу қорытындысы бойынша қалпына келтіруге және өтелуге жататын сома (24-бағ. және 26-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (29-бағ. және 31-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (34-бағ.) көрсетіледі, оның ішінде 19-бағанда – трансферттерді пайдалану кезінде анықталып, қалпына келтіруге (өтелуге) жататын бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
"Оның ішінде қалпына келтіруге жататыны" деген 17-бағанда (24-бағ.+29-бағ.+34-бағ.)" – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасының және өзге де заңнаманың сақталуына мемлекеттік аудит жүргізу қорытындысы бойынша қалпына келтіруге жататын сома (24-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (29-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (34-бағ.) көрсетіледі;
"Оның ішінде өтелуге жататыны" деген 18-бағанда (26-бағ.+31-бағ.)" – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасының және өзге де заңнаманың сақталуына мемлекеттік аудит жүргізу қорытындысы бойынша өтелуге жататын сома (26-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (31-бағ.) көрсетіледі;
"Оның ішінде мемлекеттік аудит барысында қалпына келтірілгені" деген 20-бағанда (25-бағ.+30-бағ.+35-бағ.)" – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының анықталған фактілері бойынша мемлекеттік аудит барысында қалпына келтірілген қаржылық бұзушылықтар сомасы (25-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (30-бағ.), бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары (35-бағ.) көрсетіледі;
"Оның ішінде мемлекеттік аудит барысында өтелгені" деген 21-бағанда (27-бағ.+32-бағ.)" – бюджет қаражатын пайдалану кезінде бюджет заңнамасы және өзге де заңнама бұзушылықтарының анықталған фактілері бойынша мемлекеттік аудит жүргізу барысында өтелген қаржылық бұзушылықтар сомасы (27-бағ.), активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары (32-бағ.) көрсетіледі;
"Оның ішінде қалпына келтірілгені (өтелгені), соның ішінде трансферттер" деген 22-бағанда – трансферттерді пайдалану кезінде қалпына келтірілген және өтелген сома көрсетіледі;
"Бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бюджет заңнамасының және өзге де заңнама бұзушылықтары, барлығы" деген 23-бағанда – республикалық бюджет қаражатын, соның ішінде жоғары тұрған бюджеттен төмен тұрған бюджетке бөлінген нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды, сондай-ақ кепілгерліктерді пайдалану кезінде анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі;
"Активтерді пайдалану кезіндегі бюджет және өзге де заңнама бұзушылықтары, барлығы" деген 28-бағанда – мемлекет пен квазимемлекеттік сектордың активтерін, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне мемлекеттік және бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттар мен іс-шараларға бөлінген бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі бұзушылықтардың анықталған сомасы көрсетіледі;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу мен қаржылық есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары, барлығы" деген 33-бағанда – анықталған бұзушылықтардың сомасы, атап айтқанда бухгалтерлік есепті жүргізудегі бұзушылықтар, бюджеттік есепті жүргізу, есептілікті жасау және ұсыну қағидаларының бұзушылықтары, активтерді, материалдарды, құндылығы төмен тез тозатын заттарды негізсіз есептен шығару, жазалау шараларын қабылдамау, сондай-ақ дебиторлық берешекті жасыру немесе негізсіз есептен шығару, квазимемлекеттiк сектор субъектiлерiнің лауазымды адамдарының іс-әрекеттері нәтижесінде қаражатты өтеу немесе қалпына келтіру қажеттілігі туындап, олардың Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындамауы және (немесе) тиісінше орындамауы көрсетіледі;
"Рәсімдік бұзушылықтар, барлығы" деген 36, 37-бағандарда – мемлекеттік аудит барысында анықталған рәсімдік бұзушылықтардың жалпы саны мен сомасы көрсетіледі, оның ішінде:
38, 39-бағандарда – республикалық бюджет қаражатын пайдалану, бюджеттік кредиттерді, мемлекеттік кепілдіктер мен кепілгерліктерді, қарыздарды беру кезіндегі рәсімдерге мемлекеттік аудит жүргізу барысында анықталған бұзушылықтар саны мен сомасы (болған жағдайда) көрсетіледі;
40, 41-бағандарда – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерін пайдалану рәсімдері бойынша бұзушылықтар саны мен сомасы (болған жағдайда) көрсетіледі;
42, 43-бағандарда – жұмыс істеуді қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттік функцияларды не тапсырыс берушінің жарғылық қызметін орындау үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді ақылы негізде тапсырыс берушілердің сатып алуы кезінде жол берілген сатып алу рәсімдері бұзушылықтарының саны мен сомасы (болған жағдайда) көрсетіледі;
44, 45-бағандарда – бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілікті жүргізу кезінде рәсімдік бұзушылықтардың саны мен сомасы (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Бұзушылық фактісін сипаттау, НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 46-бағанда – құқық нормалары бұзылған тармаққа сілтеме жасала отырып, бұзушылық фактісі қысқаша түрде сипатталады. Жүргізілген мемлекеттік аудит барысында анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомалары қалпына келтірілген (өтелген) жағдайда, мемлекеттік аудит материалдарына қоса берілетін растайтын, құжаттарға сілтеме жасала отырып, қабылданған шаралар көрсетіледі;
"Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (болған жағдайда)" деген 47-бағанда – Сыныптауыштың тармағы көрсетіледі;
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+2-жол+3-жол+...).

Раздел 2. При использовании бюджетных средств и активов:
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов
государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным
аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Код администратора бюджетной программы" – указывается
код администратора бюджетной программы согласно ЕБК;
графа 4 "Наименование администратора бюджетной программы,
разработчика/соисполнителя государственной (правительственной)
программы" – указывается государственный орган,
разработчик/соисполнитель, ответственный за планирование, обоснование
и реализацию бюджетных программ, государственной (правительственной)
программы;
графа 5 "Наименование объекта государственного аудита" –
указывается полное наименование объекта государственного аудита,
предусмотренного в Плане аудита, Программе аудита и Аудиторском
задании;
графа 6 "БИН объекта государственного аудита" – указывается
бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при
наличии);
графа 7 "Код региона" – указывается код территории, на которой
зарегистрирован объект государственного аудита;
графа 8 "Код бюджетной программы" – указывается код бюджетной
программы согласно ЕБК; при этом в случае охвата трансфертов,
кредитов и других средств, выделенных из республиканского бюджета
местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В
таком случае код республиканской бюджетной программы указывается
информативно в графе 47;
графа 9 "Наименование бюджетной программы" – указывается
наименование бюджетной программы согласно ЕБК. При этом, в случае
охвата трансфертов, кредитов и других средств, выделенных из
республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной
бюджетной программы. В таком случае наименование республиканской
бюджетной программы указывается информативно в графе 47;
графа 10 "Объем средств, охваченных государственным аудитом,
всего" – указывается объем средств, охватываемых государственным
аудитом, при этом по бюджетным программам с учетом внесенных
корректировок и уточнений на отчетный период, охваченный
государственным аудитом, из них в графе 11 – объем охвата бюджетных
средств, в графе 12 – сумма охвата государственным аудитом
трансфертов, в графе 13 – сумма охвата активов государства и
квазигосударственного сектора;
графа 14 "Общая сумма установленных финансовых нарушений, всего
гр.23+гр.28+гр.33)" – указывается общая сумма выявленных нарушений
бюджетного законодательства и иного законодательства при
использовании бюджетных средств (гр.23), нарушения бюджетного и иного
законодательства при использовании активов (гр.28), нарушения
законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления
финансовой отчетности (гр.33), из них в графе 15 – сумма нарушений,
выявленных при использовании трансфертов;
графа 16 "в том числе подлежит восстановлению (возмещению) (гр.
24+гр.26+гр.29+гр.31+гр.34)" – указывается сумма, подлежащая к
восстановлению и возмещению по итогам государственного аудита
соблюдения бюджетного законодательства и иного законодательства при
использовании бюджетных средств (гр.24 и гр.26), нарушения бюджетного
и иного законодательства при использовании активов (гр.29 и гр.31),
нарушения законодательства при ведении бухгалтерского учета и
составления финансовой отчетности (гр.34), из них в графе 19 – сумма
выявленных нарушений при использовании трансфертов, подлежащая
восстановлению (возмещению);
графа 17 "Из них подлежит восстановлению" (гр.24+гр.29+гр.34) –
указывается сумма, подлежащая восстановлению по итогам
государственного аудита соблюдения бюджетного законодательства и
иного законодательства при использовании бюджетных средств (гр.24),
нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании
активов (гр.29), нарушения законодательства при ведении
бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности (гр.34);
графа 18 "Из них подлежит возмещению" (гр.26 + гр.31) –
указывается сумма, подлежащая возмещению по итогам государственного
аудита соблюдения бюджетного законодательства и иного
законодательства при использовании бюджетных средств (гр.26),
нарушения бюджетного и иного законодательства при использовании
активов (гр.31);
графа 20 "Из них восстановлено в ходе государственного аудита"
(гр.25+гр.30+гр.35)" – указывается восстановленная сумма финансовых
нарушений в ходе государственного аудита по выявленным фактам
нарушений бюджетного законодательства и иного законодательства при
использовании бюджетных средств (гр.25), нарушения бюджетного и иного
законодательства при использовании активов (гр.30), нарушения
законодательства при ведении бухгалтерского учета и составления
финансовой отчетности (гр.35);
графа 21 "Из них возмещено в ходе государственного аудита"
(гр.27+гр.32)" – указывается возмещенная сумма финансовых нарушений в
ходе государственного аудита по выявленным фактам нарушений
бюджетного законодательства и иного законодательства при
использовании бюджетных средств (гр.27), нарушения бюджетного и иного
законодательства при использовании активов (гр.32);
графа 22 "Из них восстановлено (возмещено), в т.ч. трансфертов"
указываются восстановленная и возмещенная сумма при использовании
трансфертов;
графа 23 "Всего нарушений бюджетного законодательства и иного
законодательства при использовании бюджетных средств" – указывается
сумма выявленных нарушений при использовании средств республиканского
бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, выделенных из
вышестоящего в нижестоящий бюджет, связанных грантов, государственных
и гарантированных государством займов, софинансирования из бюджета
концессионных проектов, а также поручительств;
графа 28 "Всего нарушений бюджетного и иного законодательства
при использовании активов" – указывается выявленная сумма нарушений
при использовании активов государства и квазигосударственного
сектора, средств бюджета, выделенных субъектам квазигосударственного
сектора на цели и мероприятия, предусмотренные государственными и
бюджетными программами;
графа 33 "Всего нарушений законодательства при ведении
бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности" –
указывается сумма выявленных нарушений, в частности нарушение
ведения бухгалтерского учета, нарушение правил ведения бюджетного
учета, составления и представления отчетности, необоснованное
списание активов, материалов, малоценных быстроизнашивающихся
предметов, непринятие мер по взысканию, а равно сокрытию или
необоснованному списанию дебиторской задолженности, неисполнение и
(или) ненадлежащее исполнение должностными лицами субъектов
квазигосударственного сектора обязанностей, предусмотренных
законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и
финансовой отчетности, в результате действий которых возникла
необходимость возмещения или восстановления средств;
графы 36, 37 "Всего процедурных нарушений" – указывается общее
количество и сумма процедурных нарушений, выявленных в ходе
государственного аудита, из них:
графы 38, 39 – указывается количество и сумма (при наличии)
нарушений, выявленных в ходе проводимого государственного аудита
процедур при использовании средств республиканского бюджета,
предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий,
поручительств, займов;
графы 40, 41 – количество и сумма (при наличии) нарушений по
процедурам использования активов государства и квазигосударственного
сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
графы 42, 43 – количество и сумма (при наличии) нарушений
процедур закупок, допущенных при приобретении заказчиками на платной
основе товаров, работ, услуг, необходимых для обеспечения
функционирования, а также выполнения государственной функций либо
уставной деятельности заказчика;
графы 44, 45 – количество и сумма (при наличии) нарушений
процедур при ведении бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
графа 46 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные
положения НПА" – в краткой форме описывается факт нарушения со
ссылкой на пункт нарушенных норм права. В случае восстановления
(возмещения) сумм выявленных финансовых нарушений в ходе проводимого
государственного аудита, указываются принятые меры со ссылкой на
подтверждающие документы, которые прилагаются к материалам
государственного аудита;
графа 47 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" –
указывается пункт Классификатора;
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра)
в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 + строка 2 +
строка 3 +...).

3-бөлім. Мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге де заңнама бұзушылықтары, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты кемшіліктер мен олқылықтар:
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды" деген 3-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны әзірлеушінің/бірлесіп орындаушының атауы" деген 4-бағанда – бюджеттік бағдарламаларды, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарламаны жоспарлауға, негіздеуге және іске асыруға жауапты мемлекеттік орган, әзірлеуші/бірлесіп орындаушы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 5-бағанда – Аудит жоспарында, Аудит бағдарламасында және Аудиторлық тапсырмаларда көзделген мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 6-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Өңірдің коды" деген 7-бағанда – мемлекеттік аудит объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның коды" деген 8-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі; бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның коды ақпарат түрінде 14-бағанда көрсетіледі;
"Бюджеттік бағдарламаның атауы" деген 9-бағанда – ББС-ға сәйкес бюджеттік бағдарламаның атауы көрсетіледі. Бұл ретте, республикалық бюджеттен жергілікті бюджетке бөлінген трансферттер, кредиттер мен басқа да қаражат қамтылған жағдайда, жергілікті бюджеттік бағдарламаның коды көрсетіледі. Мұндай жағдайда республикалық бюджеттік бағдарламаның атауы ақпарат түрінде 14-бағанда көрсетіледі;
"Тиімсіз жоспарланған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)" деген 10-бағанда тиімсіз жоспарланған қаражаттың (активтердің) анықталған сомасы көрсетіледі;
"Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)" деген 11-бағанда – тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор активтерінің анықталған сомасы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері бұзушылықтарының сомасы (мың теңге)" деген 12-бағанда - Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілеріне мемлекеттік аудит жүргізу барысында анықталған бұзушылықтардың сомасы көрсетіледі.
"Жүйелі бұзушылықтар (саны, бірлікпен) деген 13-бағанда – Сыныптауышта ескерілмей, жүргізілген мемлекеттік аудит барысында анықталған, соның ішінде мемлекеттік аудит объектісі болып табылмайтын заңды және лауазымды тұлғалардың заңнаманың жетілдірілмеуіне (НҚА арасындағы қайшылықтар, құқықтық реттеудегі олқылықтар, коллизиялар) және/немесе жұмыстың ұйымдастырылуына (біліктілігінің болмауы немесе жеткіліксіздігі, өкілеттіктерді қайталау, басқа ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау тетігінің жасалмауы және т.б.) байланысты жүйелі қызметіндегі жүйелі бұзушылықтар көрсетіледі;
"Тиісті нормативтік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамадағы кемшілік, бұзушылық фактісін, проблемаларды сипаттау" деген 14-бағанда – мемлекеттік аудит барысында анықталған бюджет қаражаты, активтер түскен және оларды пайдаланған кезде заңнамадағы кемшіліктер мен олқылықтар, бюджет қаражатын қалыптастыру және пайдалану, мемлекеттік органға, квазимемлекеттік сектор субъетілеріне жүктелген функциялар мен міндеттерді орындау процесінің нормативтік құқықтық актілермен және әдіснамалық құжаттармен реттелмеген фактілері және т.б. қысқаша түрде көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
14-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
22-қосымша
нысан
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрағасы
____________________________
(аты-жөні, тегі)
АУДИТОРЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫ
Мемлекеттік аудиттің мақсаты __________________________________
Мемлекеттік аудиттің объектілері ______________________________
Мемлекеттік аудитті _________________________________ жүргізді.
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең __________________________
Негізгі (талдамалық) бөлік ____________________________________
Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар _______________
Мемлекеттік аудиттің нәтижесі бойынша тұжырымдар ______________
Мемлекеттік аудиттің нәтижесі бойынша ұсынымдар _______________
Қосымша: (__ парақ) ___________________________________________
Есеп комитетінің мүшесі ___________________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша Аудиторлық қорытынды (бұдан әрі – Аудиторлық қорытынды) жасау.
Аудиторлық қорытындының кіріспе бөлігінде мынадай деректер көрсетіледі:

Раздел 3. Иные нарушения законодательства в деятельности
объекта государственного аудита, а также связанные с реализацией его
задач и функций недостатки и пробелы:
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов
государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным
аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Код администратора бюджетной программы" – указывается
код администратора бюджетной программы согласно ЕБК;
графа 4 "Наименование администратора бюджетной программы,
разработчика/соисполнителя государственной (правительственной)
программы" – указывается государственный орган,
разработчик/соисполнитель ответственный за планирование, обоснование
и реализацию бюджетных программ, государственной (правительственной)
программы;
графа 5 "Наименование объекта государственного аудита" –
указывается полное наименование объекта государственного аудита,
предусмотренного в Плане аудита, Программе аудита и Аудиторских
заданиях;
графа 6 "БИН объекта государственного аудита" – указывается
бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при
наличии);
в графе 7 "Код региона" – указывается код территории, на
которой зарегистрирован объект государственного аудита;
графа 8 "Код бюджетной программы" – указывается код бюджетной
программы согласно ЕБК; при этом в случае охвата трансфертов,
кредитов и других средств, выделенных из республиканского бюджета
местному бюджету, указывается код местной бюджетной программы. В
таком случае код республиканской бюджетной программы указывается
информативно в графе 14;
графа 9 "Наименование бюджетной программы" – указывается
наименование бюджетной программы согласно ЕБК. При этом, в случае
охвата трансфертов, кредитов и других средств, выделенных из
республиканского бюджета местному бюджету, указывается код местной
бюджетной программы. В таком случае наименование республиканской
бюджетной программы указывается информативно в графе 14;
графа 10 "Сумма неэффективного планирования бюджетных средств
(активов) (тыс. тенге)" – указывается сумма выявленных неэффективно
запланированных бюджетных средств (активов);
графа 11 "Сумма неэффективно использованных бюджетных средств
(активов) (тыс. тенге)" – указывается сумма выявленных неэффективно
использованных бюджетных средств, активов государства и
квазигосударственного сектора;
графа 12 "Сумма нарушений актов субъектов квазигосударственного
сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики
Казахстан (тыс. тенге)" – указывается сумма нарушений, выявленных в
ходе государственного аудита актов субъектов квазигосударственного
сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики
Казахстан;
графа 13 "Системные недостатки (кол-во, ед.)" – указывается
количество системных недостатков, выявленных в ходе проводимого
государственного аудита, в том числе в деятельности юридических и/или
должностных лиц, не являющихся объектом государственного аудита,
связанных с противоречиями между НПА, пробелами в правовом
регулировании, коллизиями) и/или отсутствием или недостаточной
компетенцией, дублированием полномочий, отсутствием механизма
взаимодействия с другими организациями и т.д.);
графа 14 "Описание факта недостатка, нарушения иного
отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие
нормативные и правовые акты, системной проблемы" – указывается в
краткой форме установленные государственным аудитом недостатки,
пробелы законодательства при поступлении и использовании бюджетных
средств, активов, факты неурегулированности нормативными правовыми
актами и методологическими документами процесса формирования и
использования бюджетных средств, выполнения функций и задач,
возложенных на государственный орган, субъекты квазигосударственного
сектора и т.д.
Приложение 14
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 22
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
Председателю
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
________________________
(фамилия, инициалы)
АУДИТОРСКОЕ ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Цель государственного аудита ________________________________________
Объекты государственного аудита _____________________________________
Государственный аудит проведен ______________________________________
Период, охваченный государственным аудитом __________________________
Основная (аналитическая) часть ______________________________________
Принятые меры в ходе государственного аудита ________________________
Выводы по результатам государственного аудита _______________________
Рекомендации по результатам государственного аудита _________________
Приложение: (на __ листах) __________________________________________
Член Счетного комитета ____________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление Аудиторского заключения по итогам
государственного аудита (далее – Аудиторское заключение).
В вводной части Аудиторского заключения указываются следующие
данные:

1. Мемлекеттік аудиттің мақсаты.
Бекітілген Аудит жоспарына сәйкес мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудит объектілері.
Мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, соның ішінде үстеме тексеру объектілері көрсетіледі.
3. Мемлекеттік аудитті жүргізді.
Мемлекеттік аудитті жүргізген лауазымды адамдар көрсетіледі.
4. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең.
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі.
5. Аудиторлық қорытындының негізгі (талдамалық) бөлігі аудиторлық іс-шаралардың жинақталған түрдегі (болған жағдайда) нақты нәтижелерін, соның ішінде Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің анықталған бұзушылықтарының жалпы сомасын:
1) қаржылық бұзушылықтарды;
2) рәсімдік бұзушылықтарды;
3) тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатын, активтерді;
4) тиімсіз жоспарлауды бюджет қаражатын, активтерді;
5) Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтарын қамтиды.
Бұл ретте Есеп комитетінің мүшесі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша өткізілген отырысты ескере отырып, Аудиторлық қорытындыда көрсетілген деректердің мемлекеттік аудит материалдарына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Сондай-ақ осы бөлімде тексерудің және мемлекеттік аудиттің қойған мақсаты, белгілі бір түрі мен типі шегінде уәкілетті органның және ұйымдардың (болған жағдайда) қорытындыларының нәтижелері, мемлекеттік аудит объектісінің қызметіне жасалған талдаудың қорытындылары келтіріледі. Тиімділік немесе сәйкестік аудиті кезінде негізінде бағалау жүзеге асырылған көрсеткіштер көрсетіледі.
Аудиторлық қорытындының жиынтық бөлігі мынадай бөлімдерді қамтиды:
6. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар.
Аталған бөлімде есептелген (толық есептелген) салықтар, айыппұлдар, өсімпұлдар туралы, бюджетке түсімдер енгізудің қамтамасыз етілгені және негізсіз пайдаланылған қаражаттың өтелгені, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерін орындағаны, мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарға жол берген лауазымды адамдарына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары туралы, мемлекеттік аудитті жүзеге асыру процесінде және мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша отырыс өткізілгенге дейін мемлекеттік аудит объектісінің бұзушылықтарды жоюына қатысты басқа да ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік аудит материалдарын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті органдарға беру туралы мәліметтер мен оларды қараудың нәтижелері (болған жағдайда) көрсетіледі.

1. Цель государственного аудита.
Указывается цель государственного аудита в соответствии с
утвержденным Планом аудита.
2. Объекты государственного аудита.
Указывается наименование объектов государственного аудита, в
том числе объекты встречных проверок.
3. Государственный аудит проведен.
Указываются должностные лица, проводившие государственный
аудит.
4. Период, охваченный государственным аудитом.
Указывается период, охваченный государственным аудитом.
5. Основная (аналитическая) часть Аудиторского заключения
содержит конкретные результаты аудиторских мероприятий в обобщенном
виде (при наличии), в том числе общая сумма установленных нарушений
норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов
квазигосударственного сектора:
1) финансовых нарушений;
2) процедурных нарушений;
3) неэффективного использования бюджетных средств, активов;
4) неэффективного планирования бюджетных средств, активов;
5) нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора,
принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан,
принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан.
При этом членом Счетного комитета обеспечивается соответствие
указанных в Аудиторском заключении данных материалам государственного
аудита с учетом проведенного заседания по итогам государственного
аудита.
В данном разделе также приводятся результаты заключений
уполномоченного органа и организаций (при наличии), итоги анализа
деятельности объекта государственного аудита в пределах поставленной
цели и определенного вида проверки и типа государственного аудита.
При аудите эффективности или соответствия указываются показатели, на
основе которых осуществлялась оценка.
Итоговая часть Аудиторского заключения содержит следующие
разделы:
6. Принятые меры в ходе государственного аудита.
В данном разделе указывается информация о начислении
(доначислении) налогов, штрафов, пени, об обеспечении внесения
поступлений и возмещении необоснованно использованных средств в
бюджет, выполнении поставщиками товаров, работ и услуг договорных
обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным
лицам объекта государственного аудита, допустивших нарушения, и
другую информацию относительно устранения объектом государственного
аудита нарушений в процессе осуществления государственного аудита и
до проведения заседания по итогам государственного аудита, а также
сведения о передаче материалов государственного аудита в органы,
уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях
и результатов их рассмотрения (при наличии).

7. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар.
Жүргізілген мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелерін жалпы бағалау және нықталған бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі. Мемлекеттік аудит бағытының ерекшеліктерін ескере отырып, мемлекеттік аудиттің типіне және объектісіне, тексеру түріне қарай бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын, мемлекеттік, үкіметтік және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін, мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, республикалық бюджеттен түсімдер сомаларының қайтарылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бюджет қаражаты мен активтердің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, бюджеттік инвестициялардың, мемлекет кепілгерліктерінің тиімді пайдаланылуын, акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің басқарылуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметін бағалау қамтылады. Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері, олардың әкеп соғуы мүмкін салдарлар көрсетіледі.
8. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар.
Есеп комитетінің аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің тұжырымдармен негізделген және анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдары, сондай-ақ Есеп комитетінің отырысында аудиторлық іс-шараның орытындыларын қарау туралы оның пікірі көрсетіледі.
Бөлімде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, уәкілетті мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға, басқа да консультативтік-кеңесші органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдар;
2) нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, қызметті ұйымдастыру, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі Есеп комитетінің ұсынымдары;
3) мемлекеттік аудит объектісі басшылығының бюджет және өзге де заңнама талаптарының бұрын жол берген бұзушылықтарының салдарларын барынша азайтуға бағытталған, аудиторлық іс-шара барысында және отырыс өткізілгенге дейін жасаған іс-әрекеттерін назарға алу туралы ұсыныстар көрсетіледі.
9. Қосымшалар.
Аудиторлық қорытындыға мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімі, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілері қалпына келтірген және өтеген қаражат (жұмыстар, тауарлар, көрсетілетін қызметтер) жөніндегі ақпарат міндетті түрде қоса беріледі.
Жекелеген бұзушылықтарды неғұрлым толығырақ ашу үшін негізгі (талдамалық) бөлік қосымшалармен (кестелер, есептеулер, таратып жазулар) толықтырылады. Қосымшалар Аудиторлық қорытындының негізгі мәтінімен бірге біртұтас бүтінді құрайды.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
15-қосымша
Есеп комитетінің сыртқы
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
24-қосымша
нысан
________________________________________________
Нұсқама жіберіліп отырған органның, ұйымның атауы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
№ _______
НҰСҚАМАСЫ
___________________________ 20__ жылғы " ___"________
(органның орналасқан жері)
Нұсқаманың тақырыбы
Айқындаушы бөлік ______________________________________________
Тапсырмалық тармақтар _________________________________________
Есеп комитетінің мүшесі _________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің нұсқамасын (бұдан әрі – Нұсқама) жасау.
Нұсқамада анықталған бұзушылықтардың, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайлардың жойылғаны, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық шараларын қабылдау және Нұсқаманың орындалғаны туралы ақпаратты Есеп комитетіне белгіленген мерзімде ұсыну туралы талап көрсетіледі.
Нұсқама мемлекеттік аудит объектісіне (басқа да мүдделі тұлғаларға):

7. Выводы по результатам государственного аудита.
Указывается общая оценка результатов деятельности объектов
государственного аудита по вопросам проведенного государственного
аудита и общая сумма установленных нарушений. В зависимости от типа и
объекта государственного аудита, вида проверки, с учетом особенностей
направления государственного аудита, отражается оценка исполнения
бюджета, реализации стратегических планов государственных органов,
эффективности реализации государственных, правительственных и
бюджетных программ, деятельности государственных органов
(администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и
своевременности поступлений в республиканский бюджет, за возвратом
сумм поступлений из республиканского бюджета, а также по обеспечению
эффективного использования средств бюджета и активов, связанных
грантов, государственных и гарантированных государством займов,
бюджетных инвестиций, поручительств государства, управление активами
субъектов квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых
принадлежат государству. Причины выявленных нарушений и недостатков,
а также последствия, которые они могут повлечь за собой.
8. Рекомендации по результатам государственного аудита.
Указываются рекомендации члена Счетного комитета,
ответственного за аудиторское мероприятие, основанные на выводах и
направленные на устранение причин выявленных нарушений и недостатков,
а также его мнение о рассмотрении итогов аудиторского мероприятия на
заседании Счетного комитета.
В разделе отражаются:
1) рекомендации Правительству Республики Казахстан,
государственным уполномоченным органам, местным исполнительным
органам, другим консультативно-совещательным органам по
совершенствованию нормативных правовых актов;
2) рекомендации Счетного комитета по совершенствованию
нормативных правовых актов, организации деятельности по обеспечению
соблюдения требований законодательства Республики Казахстан;
3) предложения о принятии к сведению действий руководства
объекта государственного аудита, совершенных в ходе аудиторского
мероприятия и до проведения заседания, направленные на минимизацию
последствий допущенных ранее нарушений требований бюджетного и иного
законодательства.
9. Приложения.
К Аудиторскому заключению в обязательном порядке прилагается
сводный реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам
государственного аудита, а также информация по восстановленным и
возмещенным объектами государственного аудита средствам (работам,
товарам, услугам).
Для более полного раскрытия отдельных нарушений основная
(аналитическая) часть дополняется приложениями (таблицы, расчеты,
расшифровки). Приложения вместе с основным текстом Аудиторского
заключения составляют единое целое.
Приложение 15
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 24
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Счетным комитетом
форма
_________________________________________
Наименование органа, организации, которым
направляется предписания
ПРЕДПИСАНИЕ
Счетного комитета по контролю за исполнением
республиканского бюджета
№_______
________________________ "___"________ 20__ года
(местонахождение органа)
Заголовок предписания
Констатирующая часть __________________________________________
Порученческие пункты __________________________________________
Член Счетного комитета ___________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление предписания Счетного комитета по
контролю за исполнением республиканского бюджета (далее –
Предписание).
В предписании указываются требования об устранении выявленных
нарушений, причин и условий, способствующих им, а также принятия мер
ответственности, предусмотренных законодательством Республики
Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения, и о представлении в
установленные сроки в Счетный комитет информации об исполнении
Предписания.
Предписание содержит требования к объекту государственного
аудита (другим заинтересованным лицам):

1) негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есеп бойынша қалпына келтіру, атаулылық және нысаналы сипат принципін бұза отырып пайдаланылған бюджет қаражатын, соның ішінде мақсаты бойынша пайдаланылмаған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің сомаларын қайтару, заңсыз іс-әрекеттер нәтижесінде мемлекетке келтірілген залалдың орнын толтыру туралы;
2) бұзушылық фактілері анықталған жағдайда, өнім берушілердің тауарларды жеткізуін (жұмыстарды орындауын және қызметтерді көрсетуін), басқа да шарттық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету туралы, сондай-ақ басқа да шараларды қабылдау туралы;
3) Нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органына онда белгіленген мерзімде ұсыну туралы талаптарды қамтиды.
Есеп комитетінің мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты мүшесі Нұсқама жобасын Есеп комитетінің отырысында талқылау үшін Аудиторлық қорытындының жобасымен бірге енгізеді.
Нұсқамаға Есеп комитетінің мүшесі қол қояды және мемлекеттік аудит объектісінің (ұйымдар мен лауазымды тұлғалар) мекенжайына оған (оларға) қатысты бөлігінде жіберіледі. Әрбір адресатқа жекелеген нұсқама жіберіледі.
Нұсқама Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің бланкісінде ресімделеді.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
16-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың
мемлекеттік аудит объектілері бойынша бірыңғай дерекқор
1) жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша ақпарат
ЖББӘ
МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАР
Бюджеттік бағдарламалар
Әкімшілік шығыстар
ЖАО, нысаналы трансферттер*
Ведомстволық бағынысты ұйымдар
Бюджет қаражатын басқа да алушылар
МАжҚБ органдарының мем. аудит нәтижелері
Трансф. бойынша
ЖБ бойынша
ЕТҚ
Күрделі шығыстар
МО қызмет көрсету
Ақпараттандыру
Біліктілікті арттыру
Басқалар
Облыстық басқармалар
Қалалық, аудандық басқармалар (бөлімдер)
Бюджет қаражатын түпкілікті алушылар (соның ішінде ведомстволық бағыныстылар)
АҚ, ЖШС, ММ және басқалары
Еншілес ұйымдар, аумақтық бөлімшелер
Бюджет қаражатын түпкілікті алушылар
Басқалары
Қызметтер, ғылыми
аудандар бөлінісінде

1) о восстановлении необоснованно использованных бюджетных
средств либо о восстановлении их по учету, возврату использованных с
нарушением принципа адресности и целевого характера бюджетных
средств, в том числе не по целевому назначению сумм целевых
трансфертов и бюджетных кредитов, возмещение нанесенного в результате
неправомерных действий ущерба государству;
2) об обеспечении поставки поставщиками товаров (выполнения
работ и услуг), выполнении других договорных обязательств, при
установлении фактов нарушений, а также о принятии других мер;
3) о представлении в установленные в нем сроки в орган внешнего
государственного аудита и финансового контроля информации об
исполнении Предписания.
Проект Предписания членом Счетного комитета, ответственным за
проведение государственного аудита, вносится для обсуждения на
заседание Счетного комитета совместно с проектом Аудиторского
заключения.
Предписание подписывается членом Счетного комитета и
направляется в адрес объекта государственного аудита, организаций и
должностных лиц в части его (их) касающейся. Каждому адресату
направляется отдельное предписание.
Предписание оформляется на бланке Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета.
Приложение 16
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 1
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
Единая база данных по областям, городам республиканского значения,
столице по объектам государственного аудита
1) информация по администраторам местных бюджетных программ
АМБП
ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ОРГАНЫ
Бюджетные программы
Административные расходы
МИО, Целевые
трансферты*
Подведомственные организации
Другие получатели бюджетных средств
Результаты гос. аудита органов ГАиФК
По трансф
По МБ
ФОТ
Капитальные расходы
Обслуживание ГО
Информатизация
Повышение
квалификации
Другие
Областные управления
Городские, районные управления (отделы)
Конечные получатели б.ср (в т.ч. Подведомств.)
АО, ТОО, ГУ и др.
Дочерние организации, территориальные подр.,
Конечные получатели бюджетных
средств
Другие
Услуги, научные
в разрезе районов

1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері (бұдан әрі – ББӘ) бойынша;
2) жергілікті атқарушы органдардың бөлінісінде ағымдағы, күрделі шығындардың түрлері және бюджет қаражатын басқа да алушылар бойынша бюджеттік бағдарламалар жөніндегі;
3) салықтық, салықтық емес түсімдер, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтері бойынша;
4) мыналардың:
мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит объектілері бойынша аудиторлық іс-шараларының;
сараптамалық-талдау іс-шараларының;
аумақтарды дамыту бағдарламаларының және инвестициялық жобалардың іске асырылуының бұрын жүргізілген нәтижелері көрсетілген ақпаратты қамтиды.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
17-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
"Бекітемін"
______________________бойынша
тексеру комиссиясының
төрағасы __________________
А.Т.Ә (болған жағдайда) (қолы)
201___ жылғы "___"__________
Мемлекеттік аудит объектілерінің ______ жылға нақтыланған тізбесі
Р/с
Мемлекеттік аудит объектілерінің атауы
Аудиттің типі
Тексерудің түрі
Аудиторлық іс-шараның атауы
Мемлекеттік аудит объектілерін мемлекеттік аудитпен қамту кезеңі
Бюджет деңгейі
1
2
3
4
5
6
7
1
2
кестенің жалғасы
Мемлекеттік аудитпен қамтылатын бюджет қаражатының, мемлекет активтерінің сомасы (млн. теңге)
Аудиторлық іс-шараға қатысатын басқа да мемлекеттік аудит органдары
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарла-маның нөмірі
Бюджеттік бағдарламаның атауы/ активтер
20__ жыл
20__ жыл
барлығы
8
9
10
11
12
13
14
15
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
18-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
6-қосымша
нысан
_________________________________________
мемлекеттік органның немесе ұйымның атауы
Алдын ала зерделеуді (аудиторлық іс-шараны, тексеруді) жүргізу
туралы хабарлама
_____________ бойынша тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит
объектілерінің ____ жылға арналған тізбесіне сәйкес
________________________________________________ аралығында
(ұзақтығы көрсетіледі)
____________________ алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру)
(мақсаты көрсетіледі)
жүргізіледі.
Сіздерден:
1) алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізуге
және жауапты лауазымды адамдарды белгілеуге жәрдем көрсетулеріңізді;
2) оны жүргізуге кедергі келтірмеулеріңізді және барлық
сұратылған ақпаратпен қамтамасыз етулеріңізді;

1) по администраторам бюджетных программ (далее – АБП);
2) по бюджетным программам в разрезе местных исполнительных
органов по видам текущих, капитальных затрат и других получателей
бюджетных средств;
3) по налоговым, неналоговым поступлениям, поступлениям от
продажи основного капитала, активов государства и
квазигосударственного сектора;
4) с указанием ранее проведенных результатов:
аудиторских мероприятий органами государственного аудита по
объектам государственного аудита;
экспертно-аналитических мероприятий;
реализации программ развития территорий и инвестиционных
проектов.
Приложение 17
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 4
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
"Утверждаю"
Председатель ревизионной комиссии
по ______________________________
__________________
Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
"__" __________ 201__ года
Детализированный перечень объектов государственного аудита на _________ год
№ п/п
Наименование объектов государственного аудита
Тип аудита
Вид проверки
Наименование аудиторского мероприятия
Период охвата государственным аудитом объектов государственного аудита
Уровень бюджета
1
2
3
4
5
6
7
1
2
продолжение таблицы
Сумма охвата государственным аудитом бюджетных средств, активов государства (млн. тенге)
Другие органы государственного аудита, участвующие в аудиторском мероприятии
Код администратора бюджетной программы
Номер бюджетной программы
Наименование бюджетной программы/активы
20__ год
20__ год
всего
8
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 18
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 6
к Правилам проведения внешнего
государственного финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
_______________________________________
наименование государственного органа или организации
Уведомление о проведении предварительного изучения
(аудиторского мероприятия, проверки)
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита
Ревизионной комиссии по ___________________ на _____ год
с ____________ по __________
(указать продолжительность)
проводится предварительное изучение (аудиторское мероприятие,
проверка) _____________________________________.
(указать цель)
Просим Вас:
1) оказать содействие в проведении предварительного изучении
(аудиторского мероприятия, проверки) и определении ответственных
должностных лиц;
2) не препятствовать его проведению и обеспечить всей
запрашиваемой информацией;

3) қажетті жағдай жасауларыңызды, дайындық жұмыстарын жүзеге
асырып, қызметкерлерді жұмыс орындарымен қамтамасыз
етулеріңізді сұраймыз*.
Тексеру комиссиясының мүшесі __________________
(аты-жөні, тегі)
Ескертпе:
Алдын ала зерделеу (аудиторлық іс-шара, тексеру) жүргізу туралы хабарлама Тексеру комиссиясының ресми бланкісінде ресімделеді.
*3) тармақша хабарламада аудиторлық іс-шараны, тексеруді жүргізу кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын аудиторлық іс-шаралар бойынша мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу жағдайында көрсетіледі.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
19-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
7-қосымша
нысан
________________________________________________
мемлекеттік органның немесе ұйымның атауы
мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды
(дәлелдемелерді) ұсынуы туралы талап
__________ бойынша тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит
объектілерінің ___ жылға арналған тізбесіне сәйкес
_____________________________________________________________________
(объектінің атауы, аудиторлық іс-шара мақсаты көрсетіледі)
____________________ аралығында аудиторлық іс-шара жүргізу көзделген.
(мемлекеттік аудиттің ұзақтығы көрсетіледі)
Осыған байланысты, "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау
туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес
_____________________________________________________________________
(қажетті мәліметтер және мәселелердің үлгі тізбесіне
_______________ туралы ақпаратты растайтын құжаттардың көшірмелерімен
сәйкес құжаттама тізбесі көрсетіледі)
бірге ұсынуларыңызды сұраймыз.
Сұратылған ақпарат және құжаттардың көшірмелері
______________________ дейін қағаз жеткізгіштерде немесе электрондық
(құжаттаманы ұсынудың күні көрсетіледі)
поштамен ұсынылсын.
Тексеру комиссиясының мүшесі _________________
(аты-жөні, тегі)
Орындаушының аты-жөні, тегі
(телефоны, электрондық пошта мекенжайы)
Ескертпе: Мәліметтерді, құжаттамаларды, ақпаратты және материалдарды (дәлелдемелерді) ұсыну туралы талап Тексеру комиссиясының ресми бланкісінде ресімделеді.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
20-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
9-қосымша
нысан
_____________________ бойынша
тексеру комиссиясының мүшесі
_____________________________
Аты-жөні, тегі
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері
туралы ақпарат
1._____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы)
мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу барысында
_____________________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның мақсаты көрсетіледі)
жүргізуге маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:

3) создать необходимые условия, осуществить подготовительные
работы, обеспечить работников рабочими местами.*
Член Ревизионной комиссии _______________
(инициалы, фамилия)
Примечание:
Уведомление о проведении предварительного изучения
(аудиторского мероприятия, проверки) оформляется на официальном
бланке Ревизионной комиссии.
* Подпункт 3) указывается в уведомлении при проведении
аудиторского мероприятия, проверки, а также в случае предварительного
изучения объектов государственного аудита по аудиторским
мероприятиям, осуществляемым в соответствии с законодательством
Республики Казахстан по защите государственных секретов.
Приложение 19
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 7
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
Требование
о предоставлении сведений, документации, информации и материалов
(доказательств)
_________________________________________________
наименование государственного органа или организации
В соответствии с перечнем объектов государственного аудита
Ревизионной комиссии по ________________ на ____ год предусмотрено
проведение аудиторского мероприятия
_____________________________________________________________________
(указать наименование объекта, цель аудиторского мероприятия)
с ___________ по _______________________________________.
(указать продолжительность государственного аудита)
В связи с чем, в соответствии со статьей 21 Закона Республики
Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" просим
предоставить информацию с копиями подтверждающих документов
_____________________________________________________________________
(указать необходимые сведения и перечень
____________________________________________________________________.
документации согласно примерному перечню вопросов)
Запрашиваемую информацию и копии документов предоставить к
_______________________________________________________
(указать дату предоставления документации)
на бумажных носителях или по электронной почте.
Член Ревизионной комиссии ________________
(инициалы, фамилия)
Фамилия, инициалы исполнителя
(телефон, адрес электронной почты)
Примечание: Требование о предоставлении сведений, документации,
информации и материалов (доказательств) оформляется на официальном
бланке Ревизионной комиссии.
Приложение 20
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 9
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
Члену Ревизионной комиссии
по ___________________
______________________
Фамилия, инициалы
Информация
о результатах предварительного изучения объектов
государственного аудита
1. В ходе предварительного изучения объектов государственного
аудита ______________________________________________________________
(наименование объектов государственного аудита)
_____________________________________________________________________
изучены следующие документы, имеющие значение для проведения
_____________________________________________________________________
(указать цель аудиторского мероприятия)

1) ____________________________________________________________
(зерделенген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың,
соның ішінде қаржыландырудың бекітілген сомаларының тиісті бюджеттік
бағдарлама бойынша бөлінуі мен игерілуін жылдар бөлінісінде көрсете
отырып, мемлекеттік аудит объектісінен талап ету бойынша
алынғандарының тізбесі көрсетіледі)
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
______________________________________________________________
(аумақтарды дамыту бағдарламасы шеңберінде бюджет қаражатының
және мемлекет активтерінің пайдаланылуына бағалау жүргізілген
жағдайда – қаржыландыру көздері бөлінісінде, бекітілген
сомалар – Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына
сәйкес, қаржыландыру көлемдері, нақтыланған, түзетілген және
игерілген сомалары көрсетіле отырып, бағдарламалар - жылдар
бөлінісінде, қол жеткізілген нысаналы индикаторлардың, аумақтарды
дамыту бағдарламасы көрсеткіштерінің саны жоспарланғандардың
ішінен - кезеңдер бөлінісінде, қол жеткізілмеген жағдайда себебі
көрсетіледі, Аумақтарды дамыту бағдарламасын іске асыру жөніндегі
іс-шаралар жоспары іс-шараларының
орындалғандарының/орындалмағандарының саны, орындалмаған жағдайда
себебі көрсетіледі)
2. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеудің және
жүргізілген талдаудың қорытындысы бойынша мыналарды ұсынамыз:
2.1. Аудит бағдарламасына:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен
активтердің көлемі __________________________________________________
(мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтер көлемі
тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде
көрсетіледі)
2) мемлекеттік аудит объектілері және оларды мемлекеттік
аудиторлар арасында бөлу, бірлескен және қатар тексеру жүргізілген
жағдайда, мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау органдарының арасында бөлу __________________________________
3) зерделенген мемлекеттік аудит объектілеріне қатысты
қолданылатын мемлекеттік аудит типі мен тексеру түрі ________________
4) тиімділік аудитін немесе сәйкестік аудитін жүргізу кезіндегі
көрсеткіштер және көрсеткіштердің әрбіреуіне мәселелер: _____________
2.2. Аудиторлық іс-шарадан мынадай негіздер ___________________
(тиісті негіздерді көрсету)
бойынша _________________________________ мемлекеттік аудит объектісі
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
алынып тасталсын.

1) ____________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой
информации, в том числе полученных по требованию у объекта
государственного аудита, с отражением утвержденных сумм
финансирования, выделенных и освоенных по соответствующей бюджетной
программе в разрезе годов)
2) ____________________________________________________________
3) ____________________________________________________________
… _____________________________________________________________
_______________________________________________________________
(в случае проведения оценки использования бюджетных средств и
активов в рамках программы развития территории в разрезе источников,
утвержденные суммы согласно Плану мероприятий по ее реализации
программы, с объемами финансирования, уточненными, скорректированными
и освоенными в разрезе годов, количество достигнутых целевых
индикаторов, показателей программы развития территории, из числа
запланированных в разрезе периодов, в случае недостижения
указать причины, количество выполненных/не выполненных мероприятий
Плана мероприятий по реализации программы развития территории, в
случае невыполнения указать причины)
2. По итогам предварительного изучения объекта государственного
аудита и проведенного анализа предлагаем:
2.1. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским
мероприятием ________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых государственным
аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ)
2) объекты государственного аудита и их распределение между
государственными аудиторами, в случае проведения совместной и
параллельной проверки между государственными органами и органами
государственного аудита и финансового контроля
_____________________________________________________________________
3) тип государственного аудита и вид проверки применительно к
изученным объектам государственного аудита
_____________________________________________________________________
4) показатели при проведении аудита эффективности или аудита
соответствия и вопросы к каждому из показателей
_____________________________________________________________________
2.2. Исключить объект государственного аудита _________________
_____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
из аудиторского мероприятия по следующим основаниям _________________
_________________________________________.
(указать соответствующие основания)

4. Мемлекеттік аудит объектілері.
Көрсетілген кестеде:
1-бағанда – рет саны нөмірі;
2-бағанда – барлық мемлекеттік аудит объектілерінің, соның ішінде өңірлерде орналасқандардың толық атауы;
3-бағанда – ауданды, облыстық маңызы бар қаланы көрсете отырып, мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері толтырылады.
5. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен ) қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі*.
Жүргізілетін аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) шеңберінде аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтуға жататын жергілікті бюджет қаражатының және (немесе) активтердің жалпы көлемі көрсетіледі.
*Осы бөлім жергілікті бюджетке түсетiн түсiмдердiң толықтығы
мен уақтылылығына, жергілікті бюджеттен түсетiн түсiмдер
сомаларының қайтарылуына мемлекеттік аудит, салықтық және кедендiк әкiмшiлендірудің тиiмдiлiгiне аудит жүргізу кезінде толтырылмайды.
6. Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең.
Мемлекеттік аудит объектілері қызметінің аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезеңі (күндері, айлары, жылдары) көрсетіледі.
7. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізу мерзімдері.
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізудің басталған және аяқталған күндері.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
22-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
11-қосымша
нысан
"Бекітемін"
_______________________бойынша
тексеру комиссиясының
төрағасы _____________________
А.Т.Ә (болған жағдайда) (қолы)
201___ жылғы "___"____________
Аудит
БАҒДАРЛАМАСЫ
1. ____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мақсаты: ________
Мемлекеттік аудиттің типі (тексерудің түрі): ________________________
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын кезең:
_____________________________________________________________________
Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) жүргізу мерзімі:
_______________ ______________________ аралығы
Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор): _____________
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылатын
қаражат және (немесе) активтер көлемі:
Р/с
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі мен атауы) және (немесе) активтер
Жыл/жартыжылдық/айлар
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар тексерумен) қамтылуға жататын жергілікті бюджет қаражатының және (немесе) активтердің көлемі (мың теңге) *
1
2
3
4
1.
2.
Жиыны:
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрбіреуіне
аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелері:
_____________________________________________________________________
Аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) нормативтік
құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз етілуі: ________________________

4. Объекты государственного аудита.
Заполняется указанная таблица:
в графе 1 – номер по порядку;
в графе 2 – полное наименование всех объектов государственного
аудита, в том числе находящихся в регионах;
в графе 3 – местонахождение объекта государственного аудита с
указанием района, города областного значения.
5. Объем средств и (или) активов, охватываемых аудиторским
мероприятием (совместной, параллельной проверкой).*
Указывается общий объем средств местного бюджета и (или)
активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной,
параллельной проверкой) в рамках проводимого аудиторского мероприятия
(совместной, параллельной проверки).
*Данный раздел не заполняется при проведении государственного
аудита полноты и своевременности поступлений в местный бюджет,
возврате сумм поступлений из местного бюджета, аудита эффективности
налогового и таможенного администрирования.
6. Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой).
Указывается охватываемый аудиторским мероприятием (совместной,
параллельной проверкой) период деятельности объектов государственного
аудита (дни, месяцы, годы).
7. Сроки проведения аудиторского мероприятия (совместной,
параллельной проверки).
Указываются даты начала и окончания проведения аудиторского
мероприятия (проверки).
Приложение 22
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 11
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
"Утверждаю"
Член Ревизионной комиссии
по ______________________
Ф.И.О. (при его наличии)
(подпись)
"__" __________ 201__ года
ПРОГРАММА аудита
1._____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
Цель аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки):
_____________________________________________________________________
Тип государственного аудита, вид проверки: __________________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (совместной,
параллельной проверкой):_____________________________________________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (совместной, параллельной
проверки):
с ____________ по __________
Состав группы государственного аудита (государственный аудитор):_____
Объем средств и (или) активов, охватываемых аудиторским мероприятием
(совместной, параллельной проверкой):
№ п/п
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой)
Год/полугодие/месяцы
Объем средств местного бюджета и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной проверкой) (тыс. тенге) *
1
2
3
4
1.
2.
Итого:
Показатели государственного аудита и вопросы аудиторского мероприятия
(совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей:
__________________________________________
Нормативное правовое и методологическое обеспечение аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки):
_________________________________________________________________

8. Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрбіреуіне аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелері.
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрбіреуіне аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерудің) мәселелері Мемлекеттік аудит туралы заңның 13-бабының 1, 2, 3-тармақтарында көзделген бағыттарға сәйкес көрсетіледі.
9. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, қатар тексеруді) нормативтік құқықтық және әдіснамалық қамтамасыз ету.
Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарының және Тексеру комиссиясының әдіснамалық құжаттарының тізбесі көрсетіледі.
Мемлекеттік аудиттің келесі объектілері бойынша мәліметтер осындай тәртіппен толтырылады.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
23-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
13-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шара жүргізуге
ТАПСЫРМА
(Үстеме (бірлескен, қатар) тексеру жүргізуге тапсырма)
(Тексеру тағайындау туралы акт)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының __ бабына және ___________ бойынша тексеру
комиссиясының 20__ жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің
тізбесіне сәйкес,____________________________________________________
(Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізу
тапсырылған қызметкер(лер)інің Т.А.Ә. мен лауазымы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы,
_____________________________________________________________________
оның орналасқан жері, ЖСН, БСН, басшысының Т.А.Ә. көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
мәселесі бойынша аудиторлық іс-шара (үстеме, бірлескен, қатар
тексеру) жүргізу тапсырылады.
Аудиторлық іс-шараның мақсаты _______________________________
Мемлекеттік аудиттің типі ________________________________*
Тексерудің түрі __________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең ___________
Аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізудің мерзімі _______ аралығы
Салық құпиясын құрайтын мәліметтерге рұқсаты бар лауазымды
адамдар ________**
Тексеру комиссиясының мүшесі ______________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мерзімі ____ жылғы
"__"_____бастап, ____ жылғы "__"______ дейін ұзартылды.*
Тексеру комиссиясының төрағасы _______________________*
(қолы, аты-жөні, тегі)
*Үстеме тексеру жүргізілген кезде көрсетілмейді.
** - салық құпиясын құрайтын мәліметтерге мемлекеттік аудит объектілерінің рұқсат беруін көздейтін тексерулерді жүргізу кезінде көрсетіледі.
Ескертпе: Аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – Тапсырма) жасау.
Тапсырма мынадай деректерді:
нөмірі мен берілген күнін;
аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізу тапсырылған Тексеру комиссиясы қызметкер(лер)інің тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда) және лауазымын, аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің және (немесе) сарапшылардың тегін, атын, әкесінің атын (болған жағдайда);
Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шара жүргізуге жауапты мүшесінің аты-жөні мен тегін, оның қолын, не оның міндетін атқарушы адамның деректерін, сондай-ақ Тексеру комиссиясының мөрін;
бастапқыда белгіленген аудиторлық іс-шара (тексеру) мерзімі асып кеткен жағдайда, күнін көрсете отырып, аудиторлық іс-шара (тексеру) мерзімінің ұзартылғаны туралы мәліметтерді қамтиды.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
24-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
14-қосымша
нысан
күні, айы, жылы
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы
_________________________
(аты-жөні, тегі)
Мемлекеттік аудит объектісі басшысының міндеттерін атқару
жөніндегі талап

8. Показатели государственного аудита и вопросы
аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки) к
каждому из показателей.
Показатели государственного аудита и вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из
показателей указываются в соответствии с направлениями,
предусмотренными пунктами 1, 2, 3 статьи 13 Закона о государственном
аудите.
9. Нормативное правовое и методологическое обеспечение
аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
Указывается перечень нормативных правовых актов Республики
Казахстан, процедурных стандартов внешнего государственного аудита и
финансового контроля и методологических документов Ревизионной
комиссии, используемых в ходе аудиторского мероприятия (совместной,
параллельной проверки).
В аналогичном порядке заполняются сведения по следующим
объектам государственного аудита.
Приложение 23
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 13
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
ПОРУЧЕНИЕ
на проведение аудиторского мероприятия
(Поручение на проведение встречной (совместной,
параллельной) проверки)
(Акт о назначении проверки)
В соответствии со статьей ___ Закона Республики Казахстан "О
государственном аудите и финансовом контроле" и перечнем объектов
государственного аудита Ревизионной комиссии по _____________________
на 20__ года поручается _____________________________________________
(указать Ф.И.О. и должность работника (-ов)
Ревизионной комиссии, которому(-ым) поручено проведение аудиторского
мероприятия (проверки)
в ___________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного
_____________________________________________________________________
аудита, полное наименование, его местонахождение, ИИН, БИН, Ф.И.О.
руководителя)
аудиторское мероприятие (встречную, совместную, параллельную
проверку) по вопросу _________________________________________
Цель аудиторского мероприятия ____________________
Тип государственного аудита ______________________*
Вид проверки _______________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) _____
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки): с __по __
Должностные лица, имеющие доступ к сведениям, составляющим
налоговую тайну _________________________________________________ **
Член Ревизионной комиссии ______________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
Срок аудиторского мероприятия (проверки): продлен с "____"______ года
по "____"______ года*
Председатель Ревизионной комиссии _____________________________
(подпись, инициалы и фамилия)
*Не указывается при проведении встречной проверки.
** - указывается при проведении проверок, предусматривающих
предоставление объектами государственного аудита доступа к сведениям,
составляющим налоговую тайну.
Примечание: составление Поручения на проведение аудиторского
мероприятия (проверки) (далее – Поручение).
Поручение содержит следующие данные:
номер и дата выдачи;
фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность работника(-ов)
Ревизионной комиссии, которому(-ым) поручено проведение аудиторского
мероприятия (проверки), фамилия, имя, отчество (при наличии)
специалистов государственных органов, работников негосударственных
аудиторских организаций и (или) экспертов, привлекаемых к проведению
аудиторского мероприятия (проверки);
фамилия и инициалы члена Ревизионной комиссии, ответственного
за аудиторское мероприятие, его подпись, либо данные лица,
исполняющего его обязанности, а также печать Ревизионной комиссии;
сведения о продлении срока аудиторского мероприятия (проверки)
с указанием даты в случае превышения первоначально установленного
срока аудиторского мероприятия (проверки).
Приложение 24
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 14
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
число, месяц, год
Руководителю объекта государственного аудита
____________________________________________
(фамилия, инициалы)
Требование по исполнению обязанностей руководителя объекта
государственного аудита

1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік аудит туралы заң)
21-бабына, 37-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттiк аудит
объектісінің басшысы:
1) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының
қызметкерлерiн жұмыс орындарымен қамтамасыз етуге;
2) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының
қызметкерлерiн мемлекеттiк аудитті жүзеге асыру үшiн сұратылып
отырған барлық қажеттi ақпаратпен
_____________________________________________________________________
(басшысының немесе бас бухгалтерінің қолы қойылған қажетті
құжаттар мен ақпараттың
_____________________________________________________________________
тізбесі көрсетіледі)
_____________________________________ дейін қамтамасыз етуге;
(күні көрсетіледі)
3) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы
қызметкерлерiнiң ақпараттық және есептік жүйелерге, соның ішінде
ЭҚАБЖ-ға кіруін қамтамасыз етуге;
4) мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органы
қызметкерлерiнiң iс-әрекеттерiне араласпауға, мемлекеттік аудит
жүргiзуге кедергi келтiрмеуге;
5) аудиторлық іс-шараның нәтижелерiмен келiспеген жағдайда,
Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтарын Тексеру комиссиясына қол
қойылған Аудиторлық есеп мемлекеттік аудит объектісіне берілген
күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынуға міндетті.
2. Мемлекеттік аудит туралы заңның 21-бабы, 37-бабының
2-тармағы негізінде мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау
органдарының лауазымды адамдарына олардың өз құзыреттерiне сәйкес
қызметтiк мiндеттерiн орындауда мемлекеттiк аудит жүргiзуге жiберуден
бас тарту, қажеттi құжаттарды, материалдарды, қызмет туралы ақпаратты
және өзге де мәлiметтердi беруден бас тарту, анық емес ақпарат беру
түрiндегi кедергi келтiру, мемлекеттiк аудитті жүзеге асыруға өзге де
кедергi жасау "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан
Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) 462-бабына сәйкес
әкімшілік құқық бұзушылық туралы ӘҚтК-нің 803-бабына сәйкес хаттама
жасай отырып әкімшілік жауаптылыққа әкеп соқтырады.
Тексеру комиссиясының қызметкері ______________________________
(лауазымы, аты-жөні, тегі, қолы)
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
25-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
17-қосымша
нысан
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы
апта сайынғы есеп
Аудиторлық іс-шара: "_________________________________________"
Жүргізу мерзімі: басталған және аяқталған күні: 20__ жылғы
_______________________________ аралығы
Мемлекеттік аудиттің типі: _________________________________
Мемлекеттік аудит тобының құрамы (А.Ә.Т) (мемлекеттік аудиторлар бөлінісінде)
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит кезеңі (Мемлекеттік аудит жүргізу күндерінің саны)
Есепті кезеңде анықталды
жоспар
нақты
қаржылық бұзушылықтар
рәсімдік бұзушылықтар
заңнама нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары
бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін тиімсіз пайдалану
бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін тиімсіз жоспарлау
Бұрын анықталған бұзушылықтарды алып тастаудың себептері мен негіздемелері (алып тастауға негіз болған дәлеледемелерді көрсетіп) соның ішінде енгізу/алып тастау күні
қозғалған және/немесе әкімшілік іс жүргізуді қозғау үшін жіберілген материалдар (заңды және /немесе жеке тұлғаны көрсетіп)
(мың теңге ) оның ішінде мемлекеттік аудит кезінде (мың теңге) өтелді (қалпына келтірілді)

1. В соответствии со статьей 21, пунктом 2 статьи 37 Закона
Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле"
(далее – Закон о государственном аудите) руководитель объекта
государственного аудита обязан:
1) обеспечить работников органа государственного аудита и
финансового контроля рабочими местами;
2) обеспечить работников органа государственного аудита и
финансового контроля в срок до _____________________________________
(указать дату)
всей запрашиваемой информацией, необходимой для осуществления
государственного аудита: ____________________________________________
(указать перечень необходимых документов и
_____________________________________________________________________
информации за подписью руководителя или главного бухгалтера)
3) обеспечить доступ работников органа государственного аудита
и финансового контроля к информационным и учетным системам, в том
числе к ЕСЭДО;
4) не вмешиваться в действия работников органа государственного
аудита и финансового контроля и не препятствовать проведению
государственного аудита;
5) при несогласии с результатами аудиторского мероприятия
письменные возражения к Аудиторскому отчету представить в Ревизионную
комиссию в срок не более десяти рабочих дней со дня вручения объекту
государственного аудита подписанного Аудиторского отчета.
2. На основании статьи 21, пункта 2 статьи 37 Закона о
государственном аудите воспрепятствование должностным лицам органов
государственного аудита и финансового контроля в выполнении ими
служебных обязанностей в соответствии с их компетенцией, выразившееся
в отказе допуска для проведения государственного аудита, отказе от
предоставления необходимых документов, материалов, информации о
деятельности и иных сведений, предоставлении недостоверной
информации, создании иного препятствования в осуществлении
государственного аудита влечет административную ответственность в
соответствии со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан "Об
административных правонарушениях" (далее – КоАП) с составлением
протокола об административном правонарушении согласно статьи 803
КоАП.
Работник Ревизионной комиссии ______________________________
должность, фамилия, инициалы, подпись
Приложение 25
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 17
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
Еженедельный отчет
о выявленных нарушениях и недостатках
Аудиторское мероприятие: "__________________________________________"
Срок проведения: дата начала и окончания: с __ по __ ______ 20__ года
Тип государственного аудита: ________________________________________
Состав группы государственного аудита Ф.И.О. (в разрезе государственных аудиторов)
Наименование объекта государственного аудита
Период государственного аудита (кол-во дней проведения государственного аудита)
Установлено за отчетный период
план
факт
финансовые нарушения
процедурные нарушения
нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых в реализацию норм законодательства
неэффективное использование бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора
неэффективное планирование бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора
причины и обоснования исключения ранее установленных нарушений (с указанием доказательств, послуживших обоснованием для исключения), в том числе дата включения/дата исключения
возбужденные и/или направленные материалы для возбуждения административного производства
(с указанием юридического/ физического лица)
(тыс. тенге)
из них возмещено (восстановлено) в ходе государственного аудита (тыс. тенге)

1) бұзушылық түрінің қысқаша сипаттамасы;
2) НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме;
3) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
4) аудит барысында негізсіз пайдаланылған қаражатты өтеу (қалпына келтіру) бойынша қабылданған шаралар
(мың теңг)
1) бұзушылық түрінің қысқаша сипаттамасы;
2) НҚА-ның бұзылған ережелеріне сілтеме;
3) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
(мың теңге)
1) бұзушылық түрінің қысқаша сипаттамасы;
2) актінің бұзылған ережелеріне сілтеме;
3) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
(мың теңге)
1) қысқаша сипаттама;
2) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
(мың теңге )
1) қысқаша сипаттама;
2) аудиторлық дәлелдеме (құжат түрі мен деректемелері)
Мемлекеттік аудитордың (мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің) аты-жөні _______________
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
26-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
19-қосымша
нысан
Аудиторлық есеп
_________________ 20___жылғы "____" ___________
(жасалған орны) №_______
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: _________________________
Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі: ___________________
Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы
акт): _______________________________________________________________
Мемлекеттік аудитті _________________________________ жүргізді.
Мемлекеттік аудиттің мақсаты: _________________________________
Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: _________________________
Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі _____________ ________аралығы
Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары: ____________
Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер:_____
Жүргізіліп отырған мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы
мәліметтер:___________
Мемлекеттік аудит жүргізудегі кедергілер: _____________________
Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар: ______________
Қосымшалар:
Тексеру комиссиясының қызметкер(лер)і: _______ ________________
(лауазымы) (қолы, аты-жөні, тегі)
Аудитке тартылған мемлекеттік органдардың мамандары,
мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері, сарапшылар
____________________ ______________________________
(лауазымы) (қолы, аты-жөні, тегі)
Аудиторлық есеп екі данада жасалды: ___________________________
Ескертпе: аудиторлық есепті жасау.
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (қаланың, басқа да елді мекеннің (ауыл, кент және тағы басқаларының) атауы), аудиторлық есептің жасалған күні, аудиторлық есеп данасының нөмірі көрсетіледі (№ 1 дана – Тексеру комиссиясы үшін, № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады. Бірлескен тексеру кезінде № 1 дана – Тексеру комиссиясы үшін, № 2 дана – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік орган үшін, № 3 дана – мемлекеттік аудит объектісі үшін жасалады).
Аудиторлық есепте мынадай деректер көрсетіледі:

1) краткое описание вида нарушения;
2) ссылка на нарушенные положения НПА;
3) аудиторское доказательство вид и реквизиты документа;
4) принятые меры в ходе аудита по возмещению (восстановлению) необоснованно использованных средств
(тыс. тенге)
1) краткое описание вида нарушения;
2) ссылка на нарушенные положения НПА;
3) аудиторское доказательство (вид и реквизиты документа)
(тыс. тенге)
1) краткое описание вида нарушения;
2) ссылка на нарушенные положения акта;
3) аудиторское доказательство (вид и реквизиты документа)
(тыс. тенге)
1) краткое описание;
2) аудиторское доказательство (вид и реквизиты документа)
(тыс. тенге)
1) краткое описание;
2) аудиторское доказательство (вид и реквизиты документа)
Фамилия и инициалы государственного аудитора (руководителя группы
государственного аудита)_______________
Приложение 26
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 19
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
Аудиторский отчет
__________________ "____"____________20___года
(место составления) №_______
Наименование объекта государственного аудита: _______________________
Тип государственного аудита, вид проверки: __________________________
Поручение на проведение государственного аудита (Акт о назначении
проверки): __________________________________________________________
Государственный аудит проведен: _____________________________________
Цель государственного аудита: _______________________________________
Период, охваченный государственным аудитом: _________________________
Сроки проведения государственного аудита: с __________ по ___________
Должностные лица объекта государственного аудита: ___________________
Сведения о результатах предыдущего государственного аудита: _________
Сведения о результатах проводимого государственного аудита: _________
Препятствия в проведении государственного аудита: ___________________
Меры, принятые в ходе государственного аудита: ______________________
Приложения:
Работник(-и) Ревизионной комиссии: ________________ _________________
(должность) (подпись, фамилия,
инициалы)
Привлеченные специалисты государственных органов, работники
негосударственных аудиторских организаций, эксперты
___________________________ _________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, инициалы)
Аудиторский отчет составлен в двух экземплярах: _____________________
Примечание: составление аудиторского отчета.
В верхней части аудиторского отчета указывается место его
составления (название города, другого населенного пункта (село,
поселок и т.д.)), дата составления аудиторского отчета, номер
экземпляра аудиторского отчета (экземпляр № 1 составляется для
Ревизионной комиссии, экземпляр № 2 – объекту государственного
аудита. При совместной проверке экземпляр № 1 – Ревизионной комиссии,
экземпляр № 2 – государственному органу – участнику совместной
проверки, экземпляр № 3 – объекту государственного аудита).
В аудиторском отчете указываются следующие данные:

1. Мемлекеттік аудит объектісі.
Мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректері, банктік және салықтық деректемелері, БСН (ЖСН) көрсетіледі.
2. Мемлекеттік аудиттің типі, тексерудің түрі.
Осы мемлекеттік аудит объектісінде жүргізілетін мемлекеттік аудиттің тиісті типі: сәйкестік, қаржылық есептілік, тиімділік аудиті көрсетіледі. Тексеру жүргізілген жағдайда, оның түрі көрсетіледі. Үстеме тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік аудиттің типі көрсетілмейді.
3. Мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырма (Тексеру тағайындау туралы акт).
Тапсырманың күні мен нөмірі, Тапсырмаға қол қойған лауазымды адамның аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
4. Мемлекеттік аудитті жүргізді.
Мемлекеттік аудитті жүргізген Тексеру комиссиясы қызметкерінің, мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің және сарапшылардың аты-жөні, тегі, лауазымы көрсетіледі.
5. Мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні).
Аудит бағдарламасына сәйкес, мемлекеттік аудиттің мақсаты көрсетіледі.
6. Мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең.
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі көрсетіледі
(Аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
7. Мемлекеттік аудит жүргізу мерзімі.
Осы мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және
аяқталған күні көрсетіледі (Аудит бағдарламасына сәйкес келеді).
8. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары.
Мемлекеттік аудит объектісінің келісімімен мемлекеттік аудит жүзеге асырылған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған лауазымды адамдарының аты-жөні, тегі көрсетіледі.
9. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер.
Басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары мен құқық қорғау органдарының бұрын қамтыған, тек тексеру мәні Тексеру комиссиясы жүргізген мемлекеттік аудиттің мәнімен мәселелеріне сәйкес келетін қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісінің анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылдаған шаралары көрсетіледі. Тексеру комиссиясының бақылауда тұрған Аудиторлық қорытындылары (Нұсқамалары) бойынша орындалу мерзімі өткен тапсырмалық тармақтар бойынша шаралар көрсетіледі.
10. Жүргізіліп отырған мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер.
Аудиторлық есептің осы бөлімінде жүргізілген мемлекеттікаудиттің нәтижелері туралы мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізілгенін растауға жеткілікті мәліметтер көрсетіледі. Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар тіркеледі, бұл ретте Аудит
бағдарламасының әрбір мәселесінің атауы көрсетіледі.
Тиімділік аудитінің немесе сәйкестік аудитінің нәтижелері бойынша Аудиторлық есепте тиімділік аудитінің немесе сәйкестік аудитінің қолданылған көрсеткіштерінің сипаттамасы немесе тиісті аудиторлық құжаттамаға сілтеме қамтылады.
Аудит бағдарламасының мәселелеріне жауаптар толық, дәл, объективті және қысқаша жазылады. Аудиторлық есепке қосымшаларда егжей-тегжейлі ақпарат көрсетіле отырып, тексерілетін мәселелер бойынша мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелері Аудиторлық
есепте жинақталған түрде тіркеледі.
Аудиторлық есепте жүргізілген үстеме тексерудің, бақылау өлшемдерінің (тексеріп қараулардың) нәтижелері көрсетіледі, сондай-ақ бұзушылық фактілері, соның ішінде мемлекеттік аудит объектісі болып табылмайтын басқа да мемлекеттік органдардың бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражатын пайдалану кезінде жасағандары баяндалады.
Аудит мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, бұзушылықтың әрбір фактісі жалғаспалы тәртіппен нөмірленеді және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің және құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасала отырып, бұзушылықтың сипаттамасы мен түрін сипаттау арқылы жеке тармақта (1-тармақ, 2-тармақ және тағы басқа) тіркеледі және тиісті бұзушылыққа дәлел болатын құжаттар көрсетіледі.
Егер, талдамалық сипаттағы мәселелерді қоспағанда, Аудит бағдарламасы мәселесі бойынша бұзушылықтар анықталмаса, қысқаша ақпарат беріледі және "Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар анықталмады." деген жазба жасалады. Аудиторлық есепте тексеру жүргізілген құжаттардың деректемелері көрсетіле отырып, олардың тізбесі қоса беріледі.
Мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер жүргізілетін мемлекеттік аудиттің типіне және мақсатына қарай аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін мынадай кестелерді толтырады:

1. Объект государственного аудита.
Указывается полное наименование объекта государственного
аудита, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые
реквизиты, БИН (ИИН).
2. Тип государственного аудита, вид проверки.
Указывается соответствующий тип проводимого государственного
аудита на данном объекте государственного аудита: соответствия,
финансовой отчетности, эффективности. В случае проведения проверки
указывается ее вид. При проведении встречной проверки тип
государственного аудита не указывается.
3. Поручение на проведение государственного аудита (Акта о
назначении проверки).
Указывается дата и номер Поручения, фамилия, инициалы,
должность должностного лица, подписавшего Поручение.
4. Государственный аудит проведен.
Указывается фамилия, инициалы, должность работника Ревизионной
комиссии, проводившего государственный аудит, специалистов
государственных органов, работников негосударственных аудиторских
организаций и экспертов, привлеченных к проведению государственного
аудита.
5. Цель государственного аудита.
Указывается цель государственного аудита, соответствующая
Программе аудита.
6. Период, охваченный государственным аудитом.
Указывается проверенный период деятельности объекта
государственного аудита (соответствует Программе аудита).
7. Сроки проведения государственного аудита.
Указываются даты начала и окончания проведения государственного
аудита на данном объекте государственного аудита (соответствует
Программе аудита).
8. Должностные лица объекта государственного аудита.
Полностью указываются фамилия, имя и отчество должностных лиц
объекта государственного аудита, с ведома которых осуществлялся
государственный аудит, а также фамилии, инициалы должностных лиц
объекта государственного аудита, работавших в период, охваченный
государственным аудитом, и имевших право подписи документов.
9. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита.
Указываются краткие сведения только по вопросам, охваченным
ранее другими органами государственного аудит и финансового контроля
и правоохранительными органами, которые совпадает с вопросами
государственного аудита, проводимого Ревизионной комиссией, меры по
устранению выявленных нарушений, принятые объектом государственного
аудита. По находящимся на контроле Аудиторским заключениям
(Предписаниям) Ревизионной комиссии указываются меры по порученческим
пунктам с истекшими сроками исполнения.
10. Сведения о результатах проводимого государственного
аудита.
В данном разделе аудиторского отчета указываются сведения о
результатах проведенного государственного аудита, достаточные для
подтверждения того, что цель государственного аудита достигнута.
Фиксируются ответы на вопросы Программы аудита, при этом указывается
наименование каждого вопроса Программы аудита.
Аудиторский отчет по результатам аудита эффективности или
аудита соответствия включает описание использованных показателей
аудита эффективности или аудита соответствия и ссылки на
соответствующую аудиторскую документацию.
Ответы на вопросы Программы аудита излагаются полно, точно,
объективно и лаконично. Результаты деятельности объекта
государственного аудита по проверяемым вопросам в аудиторском отчете
фиксируются в обобщенном виде с указанием детальной информации в
приложениях к аудиторскому отчету.
В аудиторском отчете отражаются результаты проведенного
встречной проверки, контрольных обмеров (осмотров), а также
излагаются факты нарушений, в том числе совершенных при использовании
средств распределяемой бюджетной программы другими государственными
органами, не являющимися объектом государственного аудита.
В случае выявления нарушений по вопросам аудита, каждый факт
нарушения нумеруется в сквозном порядке и фиксируется отдельным
пунктом (пункт 1., пункт 2. и так далее) с описанием характера и вида
нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных
правовых актов, положения которых нарушены, и указываются документы,
которые служат доказательством соответствующего нарушения.
Если по вопросу Программы аудита, за исключением вопросов
аналитического характера, нарушений не выявлено, то приводится
краткая информация и делается запись: "Вопрос программы
(наименование) проверен. Нарушений не установлено.". К аудиторскому
отчету прилагается перечень подвергнутых проверке документов с
указанием их реквизитов.
В зависимости от типа и цели проводимого государственного
аудита работниками, осуществляющими государственный аудит,
заполняются следующие таблицы, которые оформляются как приложения к
аудиторскому отчету:

1) 1-кесте. Әкімшілердің мемлекеттік аудитпен қамтылған бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) орындауы туралы ақпарат;
2) 2-кесте. Құрылыс жұмыстарының орындалған (қабылданған) көлемі және құрылыс объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат;
3) 3-кесте. ____ жылы объектілерді салу және реконструкциялау құнының қымбаттағаны туралы мәліметтер (қымбаттаған жағдайда);
4) 4-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық капиталын толықтыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы туралы мәліметтер.
Мемлекеттік аудитті жүзеге асырып жатқан қызметкерлер аудиторлық есепке қосымша болып табылатын өзге де қажетті кестелер жасауы мүмкін. Аудиторлық есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасау міндетті.
11. Мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер.
Мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының Тексеру комиссиясы қызметкерлерінің мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі келтіру фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Тексеру комиссиясының қызметкері әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалғаны туралы хаттама жасаған жағдайда, оның нөмірі және күні көрсетіледі (хаттама мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит объектісіне жіберуден бас тартқан кезде, мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажетті құжаттарды ұсынбаған немесе анық емес, объективті емес және (немесе) толық емес ақпаратты, материалдарды және мемлекеттік аудит жүргіуз үшін өзге де мәліметтерді ұсынған кезде, аудиторлық есепте қол қоюдан бас тартқан немесе қол қойылған аудиторлық есепті бермеген кезде жасалады).
12. Мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар.
Мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде мемлекеттік аудит объектісінің қабылдаған шаралары туралы мәліметтер көрсетіледі (салықтарды, айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, негізсіз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бойынша өнім берушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарына қатысты қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).

1) таблица 1. Информация по исполнению администраторами
бюджетных программ (подпрограмм) охваченных государственным аудитом;
2) таблица 2. Информация о выполненных (принятых) объемах
строительных работ и своевременности сдачи в эксплуатацию объектов
строительства;
3) таблица 3. Сведения об удорожании стоимости объектов
строительства и реконструкции за ____ год (при наличии удорожания);
4) таблица 4. Сведения об использовании бюджетных средств,
выделенных на пополнение уставного капитала, субъектам
квазигосударственного сектора.
Работниками, осуществляющими государственный аудит, могут быть
составлены и иные необходимые таблицы к аудиторскому отчету,
являющиеся приложениями к нему. Ссылки на указанные приложения в
аудиторском отчете обязательны.
11. Препятствия в проведении государственного аудита.
Указываются сведения о фактах препятствования должностными
лицами объекта государственного аудита в проведении государственного
аудита работниками Ревизионной комиссии.
В случае составления работником Ревизионной комиссии протокола
о совершении административного правонарушения указывается его номер и
дата (протокол составляется при отказе должностными лицами объекта
государственного аудита в допуске на объект государственного аудита,
при непредставлении необходимых документов или предоставление
недостоверной, необъективной и (или) неполной информации, материалов
и иных сведений для проведения государственного аудита).
12. Меры, принятые в ход государственного аудита.
Указываются сведения о мерах, принятых объектом
государственного аудита по устранению нарушений, выявленных в ходе
государственного аудита (доначисление налогов, штрафов, пени,
возмещение необоснованно использованных средств в бюджет,
восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой
отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных
обязательств, мерах дисциплинарного взыскания, принятых к должностным
лицам объекта государственного аудита, и другие).

13. Қосымшалар:
Аудиторлық есепке осы Қағидалардың 162-тармағында көзделген аудиторлық дәлелдемелер қоса беріледі.
14. Мемлекеттік аудитті жүргізген Тексеру комиссиясы қызметкерлерінің (мемлекеттік аудит жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар мамандарының, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің, сарапшылардың) қолдары.
Аудиторлық есептің соңғы бетінде адресатты және бланк нөмірін көрсете отырып, аудиторлық есептің екі данада (аудиторлық есептің № 1 данасы – Тексеру комиссиясына, аудиторлық есеп бланкісінің №__; № 2 дана – мемлекеттік аудит объектісіне, бланк № __) жасалғаны туралы жазба жасалады.
Мемлекеттік аудитті жүргізген мемлекеттік аудиторлар екінші парағынан бастап, аудиторлық есептің барлық беттеріне қол қояды.
Мемлекеттік аудит объектісінде бірыңғай топ бірлескен тексеру жүргізген кезде аудиторлық есеп Тексеру комиссиясының бланкісінде үш данада ресімделеді, оның бірінші данасы – Тексеру комиссиясына, екінші данасы – бірлескен тексеруге қатысушы мемлекеттік органға, үшінші данасы – мемлекеттік аудит объектісіне беріледі.
20___ жылғы "____" _________
Аудиторлық есепке №__ қосымша
1-кесте. Мемлекеттік аудитпен қамтылған бюджеттік
бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) орындау туралы ақпарат
(мың теңге)
Р/с
Бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) атауы
Бюджет жобасына бюджеттік өтінім бойынша қаражат қажеттілігі
Жыл басына қаржыландыру жоспарының бекітілген сомасы
Бекітілген соманың бюджеттік өтінімнің қажеттілігінен ауытқуы (+;-)
Жыл соңына қаржыландыру жоспарының түзетілген (нақтыланған) сомасы
Жыл қорытындысы бойынша төленген міндеттемелер (кассалық шығыстар)
Түзетілген (нақтыланған) сома мен төленген міндеттемелер арасындағы ауытқу, қаражаттың игерілмеу себептері көрсетіледі
Жыл қорытындысы бойынша іс жүзіндегі шығыстар
Төленген міндеттемелердің (кассалық шығыстардың) жыл қорытындысы бойынша іс жүзінде жүргізілген шығыстардан ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бюджеттік бағдарлама
Кіші бағдарлама
Ерекшеліктер
Барлығы
20___ жылғы "____" _________
Аудиторлық есепке №__ қосымша
2-кесте. Құрылыс жұмыстарының көлемін орындау және құрылыс
объектілерін пайдалануға берудің уақтылылығы туралы ақпарат
Р/с
Бюджеттік бағдарламаның/ объектінің атауы
Мемлекеттік сараптама қорытындысы бойынша құрылыстың сметалық құны (мың теңге)
Іске асыру кезеңі
Құрылыстың шарттық құны (мың теңге)
Құрылыстың бас кезінен бастап, орындалған (қабылданған) жұмыстар көлемі (мың теңге)
Шартқа сәйкес объектіні пайдалануға берудің жоспарланған мерзімі
Объектіні пайдалануға берудің іс жүзіндегі мерзімі
Объектілердің пайдалануға уақтылы берілмеу себептері
құрылыстың нормативтік ұзақтығы
шарт бойынша
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
20___ жылғы "____" _________
Аудиторлық есепке №__ қосымша
3-кесте. ___ жылы объектілерді салу және реконструкциялау
құнының қымбаттағаны туралы мәліметтер
Р/с
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Объектінің атауы, қымбаттауды мақұлдаған бюджет комиссиясы шешімдерінің нөмірлері және күні
Мемлекеттік сараптаманың қорытындысы бойынша объектінің бастапқы құны
(мың теңге)
Түзетуден кейінгі құрылыс құны
(мың теңге)
Қымбаттау
(мың теңге)
Себебі
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
20___ жылғы "____" _________
Аудиторлық есепке №__ қосымша
4-кесте. Квазимемлекеттік сектор субъектілеріне жарғылық
капиталын толықтыруға бөлінген бюджет қаражатының пайдаланылуы
туралы мәліметтер
Р/с
Бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесі
Бюджет қаражаты қандай мақсатқа бөлінді
Жарғылық капиталдың көзделген қаражатының жоспарлы мақсаты
Жарғылық капиталдың бөлінген қаражатының іс жүзінде пайдаланылуы
Жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларға қол жеткізу нәтижелері
іс-шаралар
сомасы (мың теңге)
іс-шаралар
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
...
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
27-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
20-қосымша
нысан
Аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша анықталған
бұзушылықтар мен кемшіліктердің
ТІЗІЛІМІ
(Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің ЖИЫНТЫҚ ТІЗІЛІМІ)

13. Приложения.
К Аудиторскому отчету прилагаются аудиторские доказательства,
предусмотренные пунктом 162 настоящих Правил.
14. Подписи работников Ревизионной комиссии, проводивших
государственный аудит (специалистов государственных органов,
работников негосударственных аудиторских организаций, экспертов,
привлеченных к проведению государственного аудита).
На последней странице Аудиторского отчета делается запись о
том, что аудиторский отчет составлен в двух экземплярах с указанием
адресата и номера бланка (экземпляр № 1 аудиторского отчета –
Ревизионной комиссии, № ___ бланка аудиторского отчета; экземпляр № 2
– объекту государственного аудита, № __ бланка).
Все страницы аудиторского отчета, начиная со второго листа,
парафируются государственными аудиторами, проводившими
государственный аудит.
При проведении совместной проверки единой группой на объекте
государственного аудита, аудиторский отчет оформляется на бланке
Ревизионной комиссии в трех экземплярах с предоставлением первого
экземпляра Ревизионной комиссии, второго экземпляра –
государственному органу-участнику совместной проверки, третьего
экземпляра – объекту государственного аудита.
Приложение №__
к Аудиторскому отчету
от "__" _____ 20_года
Таблица 1. Информация по исполнению бюджетных программ
(подпрограмм), охваченным государственным аудитом (тыс. тенге)
№ п/п
Наименование бюджетных программ (подпрограмм), специфик
Потребность средств по бюджетной заявке к проекту бюджета
Утвержденная сумма плана финансирования на начало года
Отклонение утвержденной суммы от потребности бюджетной заявки (+;-)
Скорректированная (уточненная) сумма плана финансирования на конец года
Оплаченные обязательства (кассовые расходы) по итогам года
Отклонение между скорректированной (уточненной) суммой и оплаченными обязательствами, указать причины неосвоения средств
Фактические расходы по итогам года
Причины отклонения оплаченных обязательств (кассовых расходов) от фактически произведенных расходов по итогам года
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Бюджетная программа
подпрограмма
специфики
Всего
Приложение №__
к Аудиторскому отчету
от "__" _____ 20_года
Таблица 2. Информация о выполнении объема строительных работ и
своевременности сдачи в эксплуатацию объектов строительства
№ п/п
Наименование бюджетной программы/ объекта
Сметная стоимость строительства по Заключению госэкспертизы (тыс. тенге)
Период реализации
Договорная стоимость строительства (тыс. тенге)
Выполненный (принятый) объем работ с начала строительства, (тыс. тенге)
Запланированный срок сдачи объекта в эксплуатацию согласно договору
Фактический срок сдачи объекта в эксплуатацию
Причины несвоевременной сдачи объектов в эксплуатацию
нормативная продолжительность строительства
по договору
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1.
2.
Приложение №__
к Аудиторскому отчету
от "__" _____ 20_года
Таблица 3. Сведения об удорожании стоимости объектов
строительства и реконструкции за ____ год
№ п/п
Наименование бюджетной программы
Наименование объекта, номера и даты решений бюджетных комиссий, одобривших удорожание
Первоначальная стоимость объекта по Заключению госэксперизы (тыс. тенге)
Стоимость строительства после корректировки (тыс. тенге)
Удорожание (тыс. тенге)
Причина
1
2
3
4
5
6
7
1.
2.
Приложение №__
к Аудиторскому отчету
от "__" _____ 20_года
Таблица 4. Сведения об использовании бюджетных средств, выделенных
на пополнение уставного капитала, субъектам
квазигосударстенного сектора
№ п/п
Финансово-экономическое обоснование бюджетных инвестиций
На какие цели выделены бюджетные средства
Плановые назначения, предусмотренных средств уставного капитала
Фактическое использование выделенных средств уставного капитала
Результаты достижения бюджетных инвестиции посредством участия государства в уставном капитале
мероприятия
сумма (тыс. тенге)
мероприятия
сумма (тыс. тенге)
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
...
Приложение 27
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 20
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
Р Е Е С Т Р
выявленных нарушений и недостатков по результатам
аудиторского мероприятия
(СВОДНЫЙ РЕЕСТР выявленных нарушений и недостатков по
результатам государственного аудита)

3) мемлекеттік аудит объектісі қызметіндегі өзге де заңнама бұзушылықтары, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты кемшіліктер мен олқылықтар
Р/с №
Жыл
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (үкіметтік) бағдарлама әзірлеушінің/ бірлесіп орындаушының атауы
Мем. аудит объектісінің атауы
Мем. аудит объектісінің БСН-і
Өңірдің коды
Бюджеттік бағдарлама коды
Бюджеттік бағдарлама атауы
Тиімсіз жоспарланған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)
Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері бұзушылықтарының сомасы (мың теңге)
Жүйелі (бірлік, саны)
Тиісті нормативтік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамадағы кемшілік, бұзушылық фактісін, жүйелі проблемаларды сипаттау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Жиыны (соның ішінде мем. аудитке қатысқан адамдар бөлінісінде):
Т.А.Ә.
Т.А.Ә.
Т.А.Ә.
Т.А.Ә.
Т.А.Ә.
Жиыны
Тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит жүргізген қызметкерлері _______________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
*Келісілді: Тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты мүшесі _________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
* Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мен қатысушылары Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесімен келісілетін Аудиторлық қорытындыға қоса берілетін Анықталған бұзушылықтардың жиынтық тізіліміне қол қояды.
Ескертпе: Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімін (Жиынтық тізілімін) толтыру.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі әрбір мемлекеттік аудит объектісінде толтырылып, аудиторлық есепке қоса беріледі.
Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің тізілімі (Жиынтық тізілімі) Есеп комитетінің ____ "__" ____ № __ нормативтік қаулысымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышына (бұдан әрі – Сыныптауыш) сәйкес жасалады.

3) иные нарушения законодательства в деятельности объекта
государственного аудита, а также связанные с реализацией его задач и
функций недостатки и пробелы
№ п/п
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/ соисполнителя государственной (правительственной) программы
Наименование объекта гос. аудита
БИН объекта гос. аудита
Код региона
Код бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Сумма неэффективного планирования (тыс. тенге)
Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тыс. тенге)
Сумма нарушений актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан (тыс. тенге)
Системные (кол-во, ед.)
Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1.
Итого (в т.ч. разрезе лиц, участвовавших в гос. аудите):
Ф.И.О.
Ф.И.О.
Ф.И.О.
Ф.И.О.
Итого
Работники Ревизионной комиссии, проводившие государственный аудит
_______________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
*Согласовано: Член Ревизионной комиссии, ответственный за проведение
государственного аудита ____________________________
(подпись, инициалы, фамилия)
* Руководитель и участники группы государственного аудита подписывают
Сводный реестр выявленных нарушений, прилагаемый к Аудиторскому
заключению, который согласовывается с членом Ревизионной комиссии,
ответственным за аудиторское мероприятие.
Примечание: заполнение Реестра (Сводного реестра) выявленных
нарушений и недостатков по результатам государственного аудита.
Реестр выявленных нарушений и недостатков заполняется на каждом
объекте государственного аудита и прилагается к аудиторскому отчету.
Реестр (Сводный реестр) выявленных нарушений и недостатков
составляется в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых
на объектах государственного аудита и финансового контроля,
утвержденным нормативным постановлением Счетного комитета от "__"
____ № __ (далее – Классификатор).

1-бөлім. Қаражат бюджетке түскен кезде:
"Р/с №" деген 1-бағанда – мемлекеттік аудит объектілерінің реттік нөмірлері (1, 2, 3 және т.б.) көрсетіледі;
"Жыл" деген 2-бағанда – есепті кезеңдер көрсетіле отырып, мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің атауы" деген 3-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ салықтық емес төлемдер бойынша уәкілетті органдар көрсетіледі;
"Мемлекеттік аудит объектісінің БСН-і" деген 4-бағанда – мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (болған жағдайда) көрсетіледі;
"Өңірдің коды" деген 5-бағанда мемлекеттік аудит объектісі тіркелген аумақтың коды көрсетіледі;
"ББС бойынша бюджетке түсетін түсімдер коды" деген 6-бағанда – Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасына (бұдан әрі – ББС) сәйкес түсімдердің коды көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы" деген 7-бағанда – түсімдер бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасы, оның ішінде 8-бағанда – бюджетке түсуге жататын бұзушылық сомасы, 9-бағанда – мемлекеттік аудит барысында түскен бұзушылық сомасы көрсетіледі;
"Бюджетке түсетін қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауы" деген 10-бағанда – қазынашылық органдарының уақтылы және толық есепке жатқызбаған бюджетке түсетін түсімдердің жалпы сомасы, оның ішінде 11-бағанда – бюджетке түсуге жататын, уақтылы, толық есепке жатқызылмаған қаражат сомасы, 12-бағанда – бюджетке түскен қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауына жүргізілген мемлекеттік аудит барысында түскен сома көрсетіледі;
"Артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджеттен қайтаруды және (немесе) есепке жатқызуды Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асыру" деген 13-бағанда – бюджеттен қайтарылуы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып жүзеге асырылған бюджетке түскен түсімдердің сомасы, оның ішінде 14-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджеттен қайтарудың және (немесе) есепке жатқызудың түсуге жататын сомасы, 15-бағанда – Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып артық (қате) төленген түсімдер сомаларын бюджетке қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға мемлекеттік аудит жүргізу барысында түскен сомасы көрсетіледі;
"Салықтардың, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеу" деген 16-бағанда – салықтық және кедендік әкімшілендіру шараларының қамтамасыз етілмеуіне байланысты, бюджетке түспеген салықтардың, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік төлемдердің сомалары, оның ішінде 17-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салық түсімдерінің, әкімшілік айыппұлдардың, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бюджетке түсуге жататын сомасы, 18-бағанда – мемлекеттік кірістер органдары толықтығы мен уақтылылығын қамтамасыз етпеген салық түсімдеріне, әкімшілік айыппұлдарға, кедендік және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерге мемлекеттік аудит жүргізу барысында бюджетке түскен сомасы көрсетіледі;
"Бақылауды жүзеге асыратын өзге де уәкілетті органдардың бюджетке түсетін салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді, трансферттерді, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен сомаларды, қарыздарды толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы" деген 19-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен сомалар, қарыздардың сомалары, оның ішінде 20-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан, бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдердің, қарыздардың бюджетке түсуге жататын сомалары, 21-бағанда – уәкілетті органдардың толық өндіріп алмауы және уақтылы аудармауы салдарынан, бюджетке түспеген (бюджетке уақтылы түспеген) салықтық емес түсімдерге, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерге, трансферттерге, бюджеттік кредиттерді өтеуден, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түскен түсімдерге, қарыздарға мемлекеттік аудит жүргізу барысында түскен сомалары көрсетіледі;
"Бюджетке қаражаттың түсуі кезіндегі заңнаманың өзге де қаржылық бұзушылықтары" деген 22-бағанда – барлық өзге де бұзушылықтар, оның ішінде 23-бағанда - түсуге жататын сома, 24-бағанда – мемлекеттік аудит жүргізу барысында түскен сома көрсетіледі;
"Рәсімдік бұзушылықтар" деген 25-26-бағандарда – жүргізілген мемлекеттік аудит барысында анықталған рәсімдер бұзушылықтарының саны және тиісінше олардың сомасы (бар болған жағдайда) көрсетіледі;
"Бюджеттің тікелей (жанама) шығындары" деген 27-бағанда салық және кедендік әкімшілендірудің белгіленген тәртібін сақтағанда, шартты түрде түсуі мүмкін бюджетке толық түспеген сомалары көрсетіледі.
"Бұзушылық фактісін сипаттау, нормативтік құқықтық актілердің бұзылған ережелеріне сілтеме жасау" деген 28-бағанда – құқықтың бұзылған нормаларының тармақтарына сілтеме жасай отырып, бұзушылық фактісі қысқаша түрде сипатталады. Жүргізілген мемлекеттік аудит барысында анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы түскен жағдайда, мемлекеттік аудит материалдарына қоса берілетін, растайтын құжаттарға сілтеме жасай отырып, қабылданған шаралар көрсетіледі.
"Бұзушылық Сыныптауышың тармағы (болған жағдайда)" деген 29-бағанда – Сыныптауыштың тармағы көрсетіледі;
"Жиыны" деген жолда – мемлекеттік аудит объектілерінің бөлінісінде тізілім (жиынтық тізілім) деректері көрсетіледі (1-жол+ 2-жол+3-жол...).

Раздел 1. При поступлении средств в бюджет:
графа 1 "№ п/п" – указываются порядковые номера объектов
государственного аудита (1, 2, 3 и т.д.);
графа 2 "Год" – указывается период охвата государственным
аудитом с указанием отчетных периодов;
графа 3 "Наименование объекта государственного аудита" –
указываются органы государственных доходов, субъекты
квазигосударственного сектора, а также уполномоченные органы по
неналоговым платежам;
графа 4 "БИН объекта государственного аудита" – указывается
бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита (при
наличии);
графа 5 "Код региона" – указывается код территории, на которой
зарегистрирован объект государственного аудита;
графа 6 "Код поступлений бюджета по ЕБК" – указывает код
поступлений согласно Единой бюджетной классификации Республики
Казахстан (далее – ЕБК);
графа 7 "Общая сумма выявленных финансовых нарушений по
поступлениям в бюджет" – указывается общая сумма выявленных
финансовых нарушений по поступлениям, из них в графе 8 – сумма
нарушения, подлежащая поступлению в бюджет, в графе 9 – сумма
нарушения, поступившая в ходе государственного аудита;
графа 10 "Несвоевременное, неполное зачисление средств,
поступающих в бюджет" – указывается общая сумма несвоевременного и
неполного зачисления поступлений в бюджет органами казначейства, из
них в графе 11 – сумма, подлежащая поступлению в бюджет
несвоевременного, неполного зачисления средств, в графе 12 – сумма,
поступившая в ходе проводимого государственного аудита
несвоевременного, неполного зачисления средств, поступивших в
бюджет;
графа 13 "Осуществление возврата из бюджета и (или) зачет
излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением
законодательства Республики Казахстан" – указывается сумма
поступлений в бюджет, возврат из бюджета которых осуществлен с
нарушением законодательства Республики Казахстан, из них в графе 14 –
подлежащие поступлению суммы возврата в бюджет и (или) зачет излишне
(ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства
Республики Казахстан, в графе 15 – поступления в ходе
государственного аудита сумм возврата в бюджет и (или) зачет излишне
(ошибочно) уплаченных сумм поступлений с нарушением законодательства
Республики Казахстан;
графа 16 "Не обеспечение полноты и своевременности поступления
налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных
платежей в бюджет" – указываются суммы налогов, административных
штрафов, таможенных платежей, не поступивших в бюджет из-за не
обеспечения мер налогового и таможенного администрирования, из них в
графе 17 – подлежащие поступлению в бюджет суммы, не обеспеченных
органами государственных доходов полноты и своевременности
поступления налогов, административных штрафов, таможенных и других
обязательных платежей в бюджет, в графе 18 – поступление сумм в
бюджет в ходе государственного аудита, не обеспеченных органами
государственных доходов полноты и своевременности поступления
налогов, административных штрафов, таможенных и других обязательных
платежей в бюджет;
графа 19 "Неполное взимание и несвоевременное перечисление
иными уполномоченными органами, осуществляющими контроль за
поступлениями в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от
продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных
кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов" –
указывается сумма неналоговых поступлений, поступлений от продажи
основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов,
от продажи финансовых активов государства, займов, не поступивших в
бюджет (несвоевременно поступивших в бюджет) из-за их неполного
взимания и несвоевременного перечисления уполномоченными органами, из
них в графе 20 – подлежащие поступлению в бюджет неналоговые
поступления, поступления от продажи основного капитала, трансфертов,
сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов
государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно
поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного
перечисления уполномоченными органами, в графе 21 – поступление в
бюджет в ходе государственного аудита неналоговых поступлений,
поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм
погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов
государства, займов, не поступивших в бюджет (несвоевременно
поступивших в бюджет) из-за их неполного взимания и несвоевременного
перечисления уполномоченными органами;
графа 22 "Прочие финансовые нарушения законодательства при
поступлении средств в бюджет" – указывается всего прочие нарушения,
из них в графе 23 – сумма подлежащая поступлению, в графе 24 – сумма
поступлений в ходе государственного аудита;
графы 25, 26 "Процедурные нарушения" – указывается количество
нарушений процедур, выявленных в ходе проводимого государственного
аудита и их сумма (при наличии) соответственно;
графа 27 "Прямые (косвенные) потери бюджета" - фиксируются
суммы установленных недопоступлений в бюджет, которые могли бы быть
зачисленными при условии соблюдения установленного порядка налогового
и таможенного администрирования;
графа 28 "Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные
положения нормативных правовых актов" – в краткой форме описывается
факт нарушения со ссылкой на пункт нарушенных норм права. В случае
поступления сумм выявленных финансовых нарушений в ходе проводимого
государственного аудита, указываются принятые меры со ссылкой на
подтверждающие документы, которые прилагаются к материалам
государственного аудита;
графа 29 "Пункт Классификатора нарушений (при наличии)" –
указывается пункт Классификатора;
строка "Итого" – указываются данные реестра (сводного реестра)
в разрезе объектов государственного аудита (строка 1 + строка 2+
строка 3 +...).

7. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар.
Жүргізілген мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелерін жалпы бағалау және анықталған бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі. Мемлекеттік аудит бағытының ерекшеліктерін ескере отырып, мемлекеттік аудиттің типіне және объектісіне, тексеру түріне қарай бюджеттің атқарылуын, мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын, мемлекеттік, үкіметтік және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылу тиімділігін, мемлекеттік органдардың (бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің) жергілікті бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, жергілікті бюджеттен түсімдер сомаларының қайтарылуын қамтамасыз ету, сондай-ақ бюджет қаражаты мен активтердің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, бюджеттік инвестициялардың, мемлекет кепілгерліктерінің тиімді пайдаланылуын, акциялары (қатысу үлестері) мемлекетке тиесілі квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің басқарылуын қамтамасыз ету жөніндегі қызметін бағалау қамтылады. Анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олардың әкеп соғуы мүмкін салдарлар көрсетіледі.
8. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша ұсынымдар.
Тексеру комиссиясының аудиторлық іс-шараға жауапты мүшесінің тұжырымдармен негізделген және анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдары, сондай-ақ Тексеру комиссиясының отырысында аудиторлық іс-шараның қорытындыларын қарау туралы оның пікірі көрсетіледі.
Бөлімде:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, уәкілетті мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға, басқа да консультативтік-кеңесші органдарға нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсынымдар;
2) нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру, қызметті ұйымдастыру, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі Тексеру комиссиясының ұсынымдары;
3) мемлекеттік аудит объектісі басшылығының бюджет және өзге де заңнама талаптарының бұрын жол берген бұзушылықтарының салдарларын барынша азайтуға бағытталған, аудиторлық іс-шара барысында және отырыс өткізілгенге дейін жасаған іс-әрекеттерін назарға алу туралы ұсыныстар көрсетіледі.
9. Қосымшалар.
Аудиторлық қорытындыға мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің жиынтық тізілімі, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілері қалпына келтірген және өтеген қаражат (жұмыстар, тауарлар, көрсетілетін қызметтер) жөніндегі ақпарат міндетті түрде қоса беріледі.
Жекелеген бұзушылықтарды неғұрлым толығырақ ашу үшін негізгі (талдамалық) бөлік қосымшалармен (кестелер, есептеулер, таратып жазулар) толықтырылады. Қосымшалар Аудиторлық қорытындының негізгі мәтінімен бірге біртұтас бүтінді құрайды.
Республикалық бюджеттің
aтқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2016 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 13-НҚ нормативтік қаулысына
29-қосымша
Тексеру комиссияларының сыртқы
мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларына
23-қосымша
___________________________________
Нұсқама жіберіліп отырған органның,
ұйымның атауы
________ бойынша тексеру комиссиясының
№ ________
НҰСҚАМАСЫ
______________________________ 20__ жылғы "___" ________
(органның орналасқан жері)
Нұсқаманың тақырыбы
Айқындаушы бөлік _________________________________________________
Тапсырмалық тармақтар ____________________________________________
Тексеру комиссиясының мүшесі _________________________
(қолы, аты-жөні, тегі)
Ескертпе: Тексеру комиссиясының нұсқамасын (бұдан әрі – Нұсқама) жасау.
Нұсқамада анықталған бұзушылықтардың, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайлардың жойылғаны, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық шараларын қабылдау және Нұсқаманың орындалғаны туралы ақпаратты Тексеру комиссиясына белгіленген мерзімде ұсыну туралы талап көрсетіледі.
Нұсқама мемлекеттік аудит аудит объектісіне (басқа да мүдделі тұлғаларға):

7. Выводы по результатам государственного аудита.
Указывается общая оценка результатов деятельности объектов
государственного аудита по вопросам проведенного государственного
аудита и общая сумма установленных нарушений. В зависимости от типа и
объекта государственного аудита, вида проверки, с учетом особенностей
направления государственного аудита, отражается оценка исполнения
бюджета, реализации стратегических планов государственных органов,
эффективности реализации государственных, правительственных и
бюджетных программ, деятельности государственных органов
(администраторов бюджетных программ) по обеспечению полноты и
своевременности поступлений в местный бюджет, за возвратом сумм
поступлений из местного бюджета, а также по обеспечению эффективного
использования средств бюджета и активов, связанных грантов,
государственных и гарантированных государством займов, бюджетных
инвестиций, поручительств государства, управление активами субъектов
квазигосударственного сектора, акции (доли участия) которых
принадлежат государству. Причины выявленных нарушений и недостатков,
а также последствия, которые они могут повлечь за собой.
8. Рекомендации по результатам государственного аудита.
Указываются рекомендации члена Ревизионной комиссии,
ответственного за аудиторское мероприятие, основанные на выводах и
направленные на устранение причин выявленных нарушений и недостатков,
а также его мнение о рассмотрении итогов аудиторского мероприятия на
заседании Ревизионной комиссии.
В разделе отражаются:
1) рекомендации Правительству Республики Казахстан,
государственным уполномоченным органам, местным исполнительным
органам, другим консультативно-совещательным органам по
совершенствованию нормативных правовых актов;
2) рекомендации Ревизионной комиссии по совершенствованию
нормативных правовых актов, организации деятельности, обеспечению
соблюдения требований законодательства Республики Казахстан;
3) предложения о принятии к сведению действий руководства
объекта государственного аудита, совершенных в ходе аудиторского
мероприятия и до проведения заседания, направленные на минимизацию
последствий допущенных ранее нарушений требований бюджетного и иного
законодательства.
9. Приложения.
К Аудиторскому заключению в обязательном порядке прилагается
сводный реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам
государственного аудита, а также информация по восстановленным и
возмещенным объектами государственного аудита средствам (работам,
товарам, услугам).
Для более полного раскрытия отдельных нарушений основная
(аналитическая) часть дополняется приложениями (таблицы, расчеты,
расшифровки). Приложения вместе с основным текстом Аудиторского
заключения составляют единое целое.
Приложение 29
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 27 сентября 2016 года № 13-НҚ
Приложение 23
к Правилам проведения внешнего
государственного аудита и финансового
контроля Ревизионными комиссиями
форма
_____________________________________
Наименование органа, организации,
которым направляется предписания
ПРЕДПИСАНИЕ
Ревизионной комиссии по _______________
№ _______
________________________ "___"________ 20__ года
(местонахождение органа)
Заголовок предписания
Констатирующая часть ________________________________________________
Порученческие пункты ________________________________________________
Член Ревизионной комиссии ___________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
Примечание: составление предписания Ревизионной комиссии (далее
– Предписание).
В предписании указываются требования об устранении выявленных
нарушений, причин и условий, способствующих им, а также принятия мер
ответственности, предусмотренных законодательством Республики
Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения, и о представлении в
установленные сроки в Ревизионной комиссии информации об исполнении
Предписания.
Предписание содержит требования к объекту государственного
аудита (другим заинтересованным лицам):

1) негізсіз пайдаланылған бюджет қаражатын қалпына келтіру не оларды есеп бойынша қалпына келтіру, атаулылық және нысаналы сипат принципін бұза отырып пайдаланылған бюджет қаражатын, соның ішінде мақсаты бойынша пайдаланылмаған нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттердің сомаларын қайтару, заңсыз іс-әрекеттер нәтижесінде мемлекетке келтірілген залалдың орнын толтыру туралы;
2) бұзушылық фактілері анықталған жағдайда, өнім берушілердің тауарларды жеткізуін (жұмыстарды орындауын және қызметтерді көрсетуін), басқа да шарттық міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету туралы, сондай-ақ басқа да шараларды қабылдау туралы;
3) Нұсқаманың орындалуы туралы ақпаратты сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органына онда белгіленген мерзімде ұсыну туралы талаптарды қамтиды.
Тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит жүргізуге жауапты мүшесі Нұсқама жобасын Тексеру комиссиясының отырысында талқылау үшін Аудиторлық қорытындының жобасымен бірге енгізеді.
Нұсқамаға Тексеру комиссиясының мүшесі қол қояды және мемлекеттік аудит объектісінің, ұйымдар мен лауазымды адамдарыдң мекенжайына оған (оларға) қатысты бөлігінде жіберіледі. Әрбір мекенжайға жекелеген нұсқама жіберіледі.
Нұсқама Тексеру комиссиясының бланкісінде ресімделеді.

1) о восстановлении необоснованно использованных бюджетных
средств либо о восстановлении их по учету, возврату использованных с
нарушением принципа адресности и целевого характера бюджетных
средств, в том числе не по целевому назначению сумм целевых
трансфертов и бюджетных кредитов, возмещение нанесенного в результате
неправомерных действий ущерба государству;
2) об обеспечении поставки поставщиками товаров (выполнения
работ и услуг), выполнении других договорных обязательств, при
установлении фактов нарушений, а также о принятии других мер;
3) о представлении в установленные в нем сроки в орган внешнего
государственного аудита и финансового контроля информации об
исполнении Предписания.
Проект Предписания членом Ревизионной комиссии, ответственным
за проведение государственного аудита, вносится для обсуждения на
заседание Ревизионной комиссии совместно с проектом Аудиторского
заключения.
Предписание подписывается членом Ревизионной комиссии и
направляется в адрес объекта государственного аудита, организаций и
должностных лиц в части его (их) касающейся. Каждому адресату
направляется отдельное предписание.
Предписание оформляется на бланке Ревизионной комиссии.